5188 Sayılı Kanun Değişikliği (Yenileme Eğitimi Kalkmadı)

12 Nisan 2011 tarihinde yayinlandi

  

Özel güvenlik sektörünün merakla beklediği yasa değişikliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Aşağıdaki metinhttp://www.resmi-gazete.org/tarih/20110412-1.htm adresinden alınmıştır.

  

Yenileme eğitimi kaldırılmamıştır. 

12 Nisan 2011 SALI Resmî Gazete Sayı : 27903
KANUN
BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN            Kanun No. 6215                                                                                  Kabul Tarihi: 29/3/2011MADDE 1 –10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 inci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Bu şirketler tarafından üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri, hizmetin başladığı gün mesai saati bitimine kadar ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilir. Acil ve geçici nitelikteki koruma ve güvenlik hizmetlerinde süre kaydı aranmaz.”MADDE 2 –5188 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü ve beşinci fıkraları madde metninden çıkarılmıştır.“Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır.Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her beş yılda bir yenilenir.”MADDE 3 –5188 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Özel güvenlik temel eğitimi teorik ve pratik eğitim ile silah eğitiminden oluşmak üzere yüz yirmi ders saatinden; yenileme eğitimi altmış ders saatinden az olmamak üzere düzenlenir. Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olanlar ile fakülte veya meslek yüksek okullarının güvenlikle ilgili bölümlerinden mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz. Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitimi şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.

Özel güvenlik eğitimi, ücreti karşılığında İçişleri Bakanlığınca verilebileceği gibi, Bakanlıktan faaliyet izni alan özel eğitim kurumlarınca da verilebilir. Yeterli bina, araç, gereç ve personel bulunması şartıyla özel güvenlik yenileme eğitimi, valiliğin izniyle güvenlik hizmetinin sağlandığı yerde verilebilir. Özel güvenlik eğitimi verecek kurumların kurucu ve yöneticilerinde 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartlar aranır.”

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 23307 kişi tarafından okundu.

 1. 10 Şubat 2015 - 08:51 | #1

  kaosteorisi :

  2yıllık önlisans koruma ve özel güvenlik bölümünden mezun olmanın güvenlik sektöründe herhangi bir faydası varmıdır. Yenileme eğtimi yapılıyormu.çalıştığınız kurumlarda veya şirketlerde şef seçimi adamınıza ve torpilinize göre yapılırsa diplomayı öne sürme şansımız varmı

  Özel güvenlik önlisans bölümünden mezun olmanın görünür bir artısı yok. Ancak bazı kurumlar özellikle bu bölüm mezunlarından personel seçebiliyor. Şef seçimindeki kriterler, işverenlerin inisiyatifindedir. Özel güvenlik önlisans mezunlarının kimlik için başvurdukları tarih esas alınarak beş yıllık periyotla yenileme eğitimine katılmaları gerekir. İyi günler.

 2. 10 Şubat 2015 - 08:52 | #2

  AGENÇ :

  Merhaba,
  Ben özel güvenlik meslek yüksek okulu mezunuyum.Yenileme eğitimi alacakmıyız.

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının kimlik için emniyete başvurdukları tarihten başlayacak şekilde beş yılda bir yenileme eğitimi almaları gerekir. İyi günler.

 3. 10 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  murat :

  merhaba ben özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum.bu bölümün bulunduğu okulları incelediğimde şirketlerde yönetici olabilınır denıyor.yalnız 5188 sayılı guvenlik yasasına göre yönetici için lisans mezunu olması şart dıyor.eğer kendi güvenlik şirketimi kurup ve yöneticisi olamayacaksam bu bölümü okumanın hiç bir espirisi yoktur.sizce yönetici olunabilirmi?saygılarımla

  Özel güvenlikle ilgili yasal mevzuata göre, eğitim ve hizmet şirket yöneticilerinin lisans mezunu olması zorunludur. Özel güvenlik önlisans mezunları, kanunda belirtildiği anlamda şirketlere yönetici olamaz. Ancak işverenler veya kurumların bu bölüm mezunlarını seçip şef vb. şekilde isimlendirilen pozisyonlarda çalıştırmaları söz konusu olabilir. Şahsi düşüncem olarak belirteyim; iki yıl eğitim alanlarla üç hafta kurs görenlerin aynı kefeye konması, beş yılda bir eğitim yenilemeye tâbi olmalarını, silahlıya geçerken mezuniyet notlarının 60 üzerinden değerlendirmeye alınmasını onlara yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Ancak bu belirttiğim gibi tamamen şahsi bir yorum, uygulamada başka değerlendirmeler var sanırım. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2015 - 13:30 | #4

  hayati :

  merhaba ben 9 yıllık özel güvenliciyim bir daha yenileme ve tam teşekkülü heyet raporu alacakmıyım yani yine masraf olacakmı

  Kimliğini aynen yenileyenlerden (silahlı veya silahsız) rapor, kimliği olanlardan vergi istenmiyor. Sonradan silahlıya geçenlerin bir defaya mahsus rapor almaları gerekir. İyi günler.

 5. gönüllerin amiri :)
  19 Şubat 2015 - 11:19 | #5

  Sırf bu sayfanızdan dolayı yenileme egiyimini kurumunuzdan aldım.
  özel güvenlik bölümü mezunları şikayetlerini bimer e yazsınlar.
  2-3 yıl oku.diyetisyen raporu (boy kilo endeksi) bile istiyorlar.ama hiç bir artısı yok.devlet koruma memuru alıyor.tahsilin adı bile yok.zaten 10 tane diploman olana kadar 1 tane dayın olsun yeter malesef..

 6. 04 Mayıs 2015 - 08:42 | #6

  ENVER TURKOGLU :

  MERHABALAR BEN ACIK OGRETIM FAKULTESI OZEL GUVENLIK VE KORUMA BOLUMU MEZUNUYUM SILAHLI OZEL GUVENLIK KIMLIK KARTIM VAR SURESI BITTI YENILEME YAPACAM AMA BURADAKI SIRKETLER TEORIK VE SILAH EGITIMINI BERABER ALACAGIMI SOYLUYOR BENIM BILDIGIM SADECE SILAH TAN EGITIM ALACAM BU KONUDA YARDIM EDERMISINIZ TESEKKUR EDERIM

  Silahlı kartınız varken özel güvenlik önlisans bölümünü bitirmiş ve buna ilişkin diplomayı henüz emniyete vermediyseniz, sadece silah yenileme yapmanız mümkün. Özel güvenlik önlisans mezunlarının diplomaları, silahsız yenileme yerine geçer. Süresi de başvuru tarihinden itibaren beş yıldır. Dolayısıyla sizin açınızdan önemli olan diplomayı verip vermediğinizdir. Eğer verdiyseniz beş yıllık süreyi verdiğiniz tarihten itibaren hesaplamanız gerekir. İyi günler.

 7. 09 Eylül 2016 - 09:23 | #7

  esra ayaz :

  Merhabalar ben özel güvenlik ve koruma mezunuyum ıkı yıllık yaka kartı ıçın dıplomayı alınca emniyete mi vermek gerekiyor yoksa silah farkını da alıp vermek de oluyor mu…

  Silahsız için önlisans diplomanız yeterlidir. Ancak rapor, vergi vs. belgeler hazırlamanız isteneceğinden önceden il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Silahlı istiyorsanız silah sertifikasını aldıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.