5188 Sayılı Kanun Değişikliği (Yenileme Eğitimi Kalkmadı)

12 Nisan 2011 tarihinde yayinlandi

  

Özel güvenlik sektörünün merakla beklediği yasa değişikliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Aşağıdaki metinhttp://www.resmi-gazete.org/tarih/20110412-1.htm adresinden alınmıştır.

  

Yenileme eğitimi kaldırılmamıştır. 

12 Nisan 2011 SALI Resmî Gazete Sayı : 27903
KANUN
BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN            Kanun No. 6215                                                                                  Kabul Tarihi: 29/3/2011MADDE 1 –10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 inci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Bu şirketler tarafından üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri, hizmetin başladığı gün mesai saati bitimine kadar ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilir. Acil ve geçici nitelikteki koruma ve güvenlik hizmetlerinde süre kaydı aranmaz.”MADDE 2 –5188 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü ve beşinci fıkraları madde metninden çıkarılmıştır.“Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır.Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her beş yılda bir yenilenir.”MADDE 3 –5188 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Özel güvenlik temel eğitimi teorik ve pratik eğitim ile silah eğitiminden oluşmak üzere yüz yirmi ders saatinden; yenileme eğitimi altmış ders saatinden az olmamak üzere düzenlenir. Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olanlar ile fakülte veya meslek yüksek okullarının güvenlikle ilgili bölümlerinden mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz. Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitimi şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.

Özel güvenlik eğitimi, ücreti karşılığında İçişleri Bakanlığınca verilebileceği gibi, Bakanlıktan faaliyet izni alan özel eğitim kurumlarınca da verilebilir. Yeterli bina, araç, gereç ve personel bulunması şartıyla özel güvenlik yenileme eğitimi, valiliğin izniyle güvenlik hizmetinin sağlandığı yerde verilebilir. Özel güvenlik eğitimi verecek kurumların kurucu ve yöneticilerinde 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartlar aranır.”

Bu yazı bugün : 14, toplamda : 13723 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Ekim 2012 - 15:33 | #1

  Muhammet :

  Slm hocam hayırlı günler silahlı özel güvenlik sertifikasını aldım fakat heyet raporunda gözde renk körlüğü cıktı. Daha sonra kaldırıldı dediler fakat benden resmi gazetede yayınlanmadı dediler ve heyetten gecemedim tekrar girecegim fakat hâlâ bana renk körlüğü kalkmadı diyorlar ispat şahit olarak götürebilecegim herhangi bir belge döküman felan var mı rica etsem bu konuda bana yardımcı olur musunuz ?

  Sitemizin Bağlantılar/EGM/Ana Sayfa sağ sütunda “Birleştirilmiş Genelgeler” 10.Sağlık Raporları 10.1.Sağlık Şartları a) maddesinde silahsız adaylarda ortopedi ve renk körlüğünün, silahlı adaylarda sadece renk körlüğü olmamak şartının aranmayacağı yazıyor. Sanırım bu yeterli olur. İyi günler.

 2. 23 Kasım 2012 - 15:46 | #2

  Süleyman :

  Hocam özel güvenlik kursunda eğitim görerek yaka kartı çıkarttım benim yaka kartımın süresi 2012nin mart ayında doldu 2011 de 2 yıllık özel güvenlik bölümünden mezun oldum. diplomamla kimlik süresini uzatmak için gittiğimde yenileme eğitimi için diplomanın geçersiz olduğunu söylediler.benim suçum 60 saat yerine 2 yıl eğitim almakmı ben ne yapabilirim

  Emin olmadığım bir bilgi olduğu için size yazamadığım bir hususu bugün detaylı öğrendim. 5188 S.Kanunun 14.maddesine göre; özel güvenlik koruma bölümünde önlisans eğitimi alanlar, buna ilişkin diplomaları ile emniyete başvurdukları tarihten itibaren beş yıllık süreleri başlıyor. Dolayısıyla diploma tarihiniz eski de olsa emniyete başvurduğunuz tarihten itibaren beş yıl eğitimden muaf olursunuz. İlk kimliğiniz silahlı olduğu için sadece 10 saatlik silah-yenileme eğitimi alarak kimliği silahlıya çevirmeniz de mümkün. İyi günler.

 3. 11 Mart 2013 - 17:39 | #3

  kasım :

  ben renk körüydüm diye bundan 5 yıl önce sınavı kazandığım halde heyetten geçemedim. ben silahlı özel güvenlik sertifikamı yenileyecem. renk körlüğü tamamen kalkmış mı?

  Eski sertifikanızla yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Renk körlüğü gerek silahlı, gerek silahsız her ikisi için de artık engel değil. İyi günler.

 4. 14 Mart 2013 - 18:32 | #4

  harun karagöz :

  İyi günler hocam, benim güvenlik kimliğim 26 09 2013 de süresi doluyo ve bikaç kişiden duyduma yolaröre yenileme kalktı diyolar. Hocam bunun aslı astarı varmı ? Çünkü biran önce yazılıcam yenilemek için yoksa yetişmiycek ve işten çıkarma gibi bi sorunla karşılaşıcam acil cevaplarsanız çok sevinirim hocam iyi çalışmalar.

  Bu sözleri kimler çıkarıyor bilemiyorum ama insanlara zarar verdikleri bir gerçek. Şöyle ki yenileme kalktı kalkacak diye beklerken kimlik süresi doluyor ve işlerinden oluyorlar. Yenileme eğitiminin kalkması bir yana işler daha sıkı bir hale geldi. Eskiden yenileme eğitimine başlamak bile çalışmaya devam için yeterli iken artık yenileme soruşturması tamamlandıktan sonra çalışmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle asılsız söylentilere inanıp mağdur olmamak için kimlik süreniz dolmadan soruşturmanız tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi almanızı tavsiye ederim. Duruma göre 29 Haziran sınavına girmenizde yarar var. İyi günler.

 5. 20 Nisan 2013 - 09:52 | #5

  metin efe :

  hocam devlet memuru özel güvenlik görevlisiyim.tip2 diabet(insüline bağımlı olmayan) ve reaktif hipoglasemi rahatsızlığım var ve raporlarım mevcut.daimi ilaç kullanıyorum.(diamikron-glokabay)Rahatsızlığım nedeniyle çok sıkıntı yaşıyorum.Bu durum özel güvenlik görevlisi olarak çalışmama engelmidir.Başka bir göreve atanmak için m üracaatta bulunacağım.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Kurumunuzun kabul edeceği veya sevk zincirine göre, kurum personelinin yönlendirildiği hastaneden “özel güvenlik olarak çalışamaz” veya benzeri ibareli bir rapor alıp atanma isteyebilirsiniz. Bu rahatsızlığınızı heyet raporu ile belgelemediğiniz sürece değişik göreve atanmanız mümkün olmaz. İyi günler.

 6. 25 Nisan 2013 - 15:02 | #6

  ŞEYHMUS AYDIN :

  HOCAM BİR SORUM OLACAK BEN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİĞİM 5 AY SONRA YAKA KARTIMIN SON KULLANMA TARİHİ BİTİYOR ŞİMDİ SINAVA GİRECEM OLAKİ SINAVI GECEMEDİM GÜVENLİK GÖREVLİ GÖREVİM BİTERMİ YENİ SINAVA GİRENLE BEN AYNI PUANIMI ALMAK ZORUNDAYIZ LÜTFEN AÇIKLARMISINIZ HOCAM

  Yenilemeden sınava girenlerde başarı şartı yok, sınavlara katılmak kaydıyla sertifikanız aynen yenilenir. Alacağınız puanın ortalaması 10 bile olsa geçmiş sayılırsınız ama bu notun sertifikaya yazılacağından bilginiz olsun. İyi günler.

 7. harun yıldız
  29 Nisan 2013 - 05:45 | #7

  iyi güler ben kimliğimi aldım hiçbir sorunum yok fakat birkaç iş görüşmelerin de bulundum özel şirketler hem 12 saat mesai istiyor hemde düşük ücret veriyorlar kanun yazılyor fakat kanunu kim takıyor bi de utanmadan işine gelirse diyorlar bu işe bi bir dur diyecek kimse yok mu bu ülkede birde şu çalışan arkadaşlar niye bukadar ümitsiz ki hem fazladan yarım gün bedava çalışıp hemde dertleniyorlar buarkadaşlar haklarını bilmiyorlarmı hiç okumuyorlarmı eger herşeye boyun egıp he derelerse onların işi daha çoooook.

 8. harun yıldız
  29 Nisan 2013 - 05:47 | #8

  5188 nolu kanuna göre özel güvenlik görevlisi haftada en fazla 45 saat çalıştırıla bilir

 9. 09 Mayıs 2013 - 16:12 | #9

  SELİM İKİZ :

  İyi akşamlar.Ben özel bir bankada güvenlik memuru olarak çalışıyorum.fakat bize asgari ücretli olarak fakat basında çıktığı gibi en az 1160.00 tl ücretin verilmesi için herhangi bir tarih başlangıcı varmı? maaşlarımz ne zaman bu istenilen üctrete gelecek yoksa bu söylenenler hikayemi..?

  Maaşlarla ilgili haberleri basından duyduk. Daha fazla bilgimiz yok maalesef. Bizler de iyileştirmelerin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Umarız hızla görüşülüp gerçekleşir. İyi günler.

 10. 08 Haziran 2013 - 12:06 | #10

  mesut :

  hocam merhaba ben 12 yıl uzm. çvş. olarak görev yaptım ve aralık ayında istifa ettim.şimdi ögg kimliği almak istiyorum ne yapmam lazım.teşekkürler

  Sınıfınız jandarma değilse eğitim alarak özel güvenlik olabilirsiniz. En az lise mezunu iseniz silahlı eğitim almanız mümkün. Özel güvenlik eğitimi ve kimlik alma sürecini, ehliyet alma gibi düşünebilirsiniz. Aynı şekilde kurs görüp sınavlarda başarılı olmak gerekiyor. 19 Temmuz 2013′e kadar eğitiminiz tamamlanacak şekilde kurs görürseniz 25 Ağustos 2013′de yapılacak sınava girmeye hak kazanırsınız. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. İyi günler.

 11. 15 Temmuz 2013 - 13:25 | #11

  muhammet demirci :

  benim ehliyetim sahte cıktı gı için sahtecilikten 15 ay suc aldım fakat ertelendi 5 yıl suç işlemedigim taktirde infazımı cekmiş sayılaçagım şu anda beş yıl doldu benim daha önce güvenlik sertifikam vardı şimdi bu sertifikayı yenileye bilirmiyim

  Gerek suçun sahtecilik olması gerekse ceza süresi nedeniyle yenilemede kimliğiniz iptal olur gibi görünüyor. Sahtecilik suçundan 1 gün veya 1 TL dahi ceza almak, diğer suçlarda da 1 yıldan fazla ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Yenileme eğitimine başvurmadan önce mümkünse ceza kararıyla bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Kimlik başvurunuzla ilgili değerlendirme ve karar orada verileceğinden mutlaka başvurmalısınız. İyi günler.

 12. 28 Ağustos 2013 - 16:38 | #12

  mehmet :

  hocam ben özel güvenlik görevlisi olarak calisiyorum.fabrikanin kendi bünyesinde olarak. yeni müdürümüz bizi koruma ve güvenlik hizmetleri dişinda üretim alaninda işçi olarak calistiriyor kanunda bu yasak ne yapabilirim? lütfen acil cvp atar misin?

  Ana sayfa yan sütundaki Kategoriler/Bağlantılar bölümünde ilk sıraya tıklayıp bizzat da görebileceğiniz gibi (soru numarası yok, 24-25.soru olabilir) çalışma hayatıyla ilgili şikayetlerin ALO-170 hattına yapıldığı takdirde, etkin ve hızlı bir şekilde sorunların çözülebileceği belirtiliyor. Ayrıca özel güvenliğe, güvenlik dışında iş yaptırma konusu emniyetin ilgileneceği bir olay olduğu için bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine telefonla veya yazılı bildirebilirsiniz. İş yerinizde deşifre olmak istemediğinizi belirterek kimliğiniz hakkında bilgi vermeden de dikkate alınacağınızı sanıyorum. İyi günler.

 13. 28 Ağustos 2013 - 16:46 | #13

  Kemal YEŞİLOĞLU :

  İyi akşamlar;
  Ben Özel güvenlik ve koruma programından 2007 yılında mezun oldum. Şu anda kartımı yenilemem gerekli fakat
  “EĞİTİM

  Madde 14 – (Değişik 29/03/2011-6215 S.K./3.mad) ” belirtildiği üzere yenileme eğitimi aranmadığı yazıyor. şu durumda
  benim kimlik kartımda geçerlilik süresi diye bir tarih olacak mı ? yenilemeli miyim ?
  eğitim almayacağım fakat harç yatırmam gerekiyor mu ve sağlık raporu almam gerekli mi tekrardan ? bilginiz varsa eğer aydınlatırsanız sevinirim. iyi çalışmalar.

  Özel güvenlik koruma bölümü mezunlarının kimlik süreleri, mezuniyet tarihinden değil, kimlik için başvurdukları tarihten başlıyor. Buna göre
  kimlik için henüz başvurmadıysanız yenileme aranmadan ilk beş yıllık süreniz müracaat ettiğiniz tarihte başlar. Kartınız varsa ve geçerlilik süresi dolmadan en fazla 1 yıl, en az 6 ay önce yenileme eğitimine başvurmanız gerekir. Önlisans mezunları yenileme eğitiminden muaf değil. Kartı olanların rapor-vergi masrafı yok. Sadece sınava katılmaları şartıyla sertifikaları yenileniyor. Özel kurslardan başvuranlar gibi istenen belgelerle ikamet kaydınızın olduğu il özel güvenlik şubesine yenileme talebinde bulunmanız gerekir. Bu arada gecikme için lütfen kusura bakmayın. İyi günler.

 14. 30 Eylül 2013 - 17:01 | #14

  abdurrahman :

  hocam benim silahsız güvenlik kartım var süresi 2015 te doluyor süresi dolmadan silahlıya çevirebilirmiyim yani yenileme sınavından önce olurmu

  Silahlıya geçmek için gerekli şartları taşıyorsanız yenilemeyi beklemeniz gerekmez. Hatta 01 Aralık sınavına girecek şekilde eğitim almanız da mümkün. Sadece ilk kimliğinizden kalan sürede geçerli olacak şekilde silahlı olabileceğinizi, zamanı geldiğinde de silahlı yenileme eğitimi almanız gerektiğini bilmelisiniz. İyi günler.

 15. 01 Ekim 2013 - 12:42 | #15

  murat :

  hocam mrb ben bu yıl açık öğretim fakültesi özel güvenlik ve koruma 2 yıllık bölüme kayıt yaptırdım mezun oldugumda her 5 yılds bır yenıleme yapacakmıyım silahlı olsak da yenilemeye katılmak sart mı

  Özel güvenlik önlisans mezunları da beş yılda bir yenileme tâbi olduğu için ilk başvuru tarihinizden başlayacak şekilde yenileme eğitimi almanız gerekir. Silahlı-silahsız fark etmez, genel kolluk emeklileri de aynı şekilde çünkü. İyi günler.

 16. 12 Ekim 2013 - 16:44 | #16

  idil ölmez :

  ögg lisi olarak çalıştıgım projeden 15 gün içinde çıkartıldım gerekçe olarak yasa geregi işyerlerine uyarı evrakları geliyo evrak geldigi gibi zaten baş vuru yapmıştım ama sınav 2 ay sonra oldugundan dolayı kabul etmediler. kimlik süremin bitmesi yenilemeye baş vurdum ama sınav aralıkta.ve beni senelik izindeyken 2.haftasının çarşamba günü işten çıkarıldıgımı ögrendim direk şirkete çagırdılar vebenim hatam oldugunu söylediler hiçbir hak talep edemediğimi belirtiler.bende evrakları imzalamadan geldim 6 senelik hakkımıbir kalende sildiler ne yapmalıyım.siden acıl cevep bekliyorum lütfen yardımcı olun

  Personelinden yenileme zamanı yaklaşanlara hatırlatma yapan işyerleri var. Ancak esas sorumluluk kişinin kendisinde olduğu için işyeriniz açısından haklılık var. Herhangi bir denetimde kimliği olmayan birini çalıştırmış gibi ceza almaları söz konusu çünkü. 2013 yılbaşından itibaren uygulanan duruma göre, yenileme eğitimine başvurmak yeterli değil. Kimlikte yazan süre dolmadan önce eğitim alınmış, soruşturma tamamlanmış olması gerekiyor. Yenileme eğitimi alındığına dair belge ancak bu şekilde veriliyor. Dolayısıyla süre dolmadan en az 6 ay önce yenileme eğitimini almakta yarar var. Yenileme sınavına girmek yetmiyor, sonuçlar üç hafta, sertifika onayı bir hafta, soruşturma yaklaşık bir ay zaman alır. Buna göre sizin yenileme yaptığınızı belgelemeniz Ocak 2014′ün sonunu bulur gibi görünüyor. Dolayısıyla yenileme eğitimini zamanında almamanız nedeniyle hak iddia edecek durum yok maalesef. İyi günler.

 17. 19 Mart 2014 - 16:01 | #17

  ADEM EROL :

  mrb.hocam ben 2011 yılında yenileme eğitimi yaptırdım.acaba bundan sonra tekrar yenileme olacak mı?

  Yenileme eğitimlerinin beş yılda bir alınması konusundaki zorunluluk devam ediyor. 2016 yılında sürenizin dolmasına en az altı ay kala yenileme eğitimi için başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. omer demir
  26 Mart 2014 - 10:35 | #18

  slm mudur ben 2010 kimlik aldim 2015 yenilememe kac ay varken yenilemem lazim

 19. RÜSTEM DENDEN
  01 Nisan 2014 - 14:53 | #19

  iyi günler hocam.silahlı güvenlik kartımı yenilememe 1 yıl var.geçan ay tehdit suçundan 1,5 ay hapis cezası aldım.denetim serbestliğinden 5 yıl ertelendi.silahlı kartımı yenileme durumunda sıkıntı olurmu.

 20. Fatime
  01 Nisan 2014 - 15:57 | #20

  Ben MYO özel güvenlik ve koruma bölümünü okuyorum POLIS olmak istiyorum bunun hakkın da diyorlar 5 sene güvenlik yaptıktan sonra polis olabiliyorsunuz bu doğrumu ve sonra polislik içinde eğitim gerekli mi hocam ?

 1. Henüz geri izleme yok.