5188 Sayılı Kanun Değişikliği (Yenileme Eğitimi Kalkmadı)

12 Nisan 2011 tarihinde yayinlandi

  

Özel güvenlik sektörünün merakla beklediği yasa değişikliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Aşağıdaki metinhttp://www.resmi-gazete.org/tarih/20110412-1.htm adresinden alınmıştır.

  

Yenileme eğitimi kaldırılmamıştır. 

12 Nisan 2011 SALI Resmî Gazete Sayı : 27903
KANUN
BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN            Kanun No. 6215                                                                                  Kabul Tarihi: 29/3/2011MADDE 1 –10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 inci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Bu şirketler tarafından üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri, hizmetin başladığı gün mesai saati bitimine kadar ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilir. Acil ve geçici nitelikteki koruma ve güvenlik hizmetlerinde süre kaydı aranmaz.”MADDE 2 –5188 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü ve beşinci fıkraları madde metninden çıkarılmıştır.“Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır.Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her beş yılda bir yenilenir.”MADDE 3 –5188 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Özel güvenlik temel eğitimi teorik ve pratik eğitim ile silah eğitiminden oluşmak üzere yüz yirmi ders saatinden; yenileme eğitimi altmış ders saatinden az olmamak üzere düzenlenir. Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olanlar ile fakülte veya meslek yüksek okullarının güvenlikle ilgili bölümlerinden mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz. Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitimi şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.

Özel güvenlik eğitimi, ücreti karşılığında İçişleri Bakanlığınca verilebileceği gibi, Bakanlıktan faaliyet izni alan özel eğitim kurumlarınca da verilebilir. Yeterli bina, araç, gereç ve personel bulunması şartıyla özel güvenlik yenileme eğitimi, valiliğin izniyle güvenlik hizmetinin sağlandığı yerde verilebilir. Özel güvenlik eğitimi verecek kurumların kurucu ve yöneticilerinde 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartlar aranır.”

Bu yazı bugün : 5, toplamda : 21610 kişi tarafından okundu.

 1. 10 Şubat 2015 - 08:51 | #1

  kaosteorisi :

  2yıllık önlisans koruma ve özel güvenlik bölümünden mezun olmanın güvenlik sektöründe herhangi bir faydası varmıdır. Yenileme eğtimi yapılıyormu.çalıştığınız kurumlarda veya şirketlerde şef seçimi adamınıza ve torpilinize göre yapılırsa diplomayı öne sürme şansımız varmı

  Özel güvenlik önlisans bölümünden mezun olmanın görünür bir artısı yok. Ancak bazı kurumlar özellikle bu bölüm mezunlarından personel seçebiliyor. Şef seçimindeki kriterler, işverenlerin inisiyatifindedir. Özel güvenlik önlisans mezunlarının kimlik için başvurdukları tarih esas alınarak beş yıllık periyotla yenileme eğitimine katılmaları gerekir. İyi günler.

 2. 10 Şubat 2015 - 08:52 | #2

  AGENÇ :

  Merhaba,
  Ben özel güvenlik meslek yüksek okulu mezunuyum.Yenileme eğitimi alacakmıyız.

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının kimlik için emniyete başvurdukları tarihten başlayacak şekilde beş yılda bir yenileme eğitimi almaları gerekir. İyi günler.

 3. 10 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  murat :

  merhaba ben özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum.bu bölümün bulunduğu okulları incelediğimde şirketlerde yönetici olabilınır denıyor.yalnız 5188 sayılı guvenlik yasasına göre yönetici için lisans mezunu olması şart dıyor.eğer kendi güvenlik şirketimi kurup ve yöneticisi olamayacaksam bu bölümü okumanın hiç bir espirisi yoktur.sizce yönetici olunabilirmi?saygılarımla

  Özel güvenlikle ilgili yasal mevzuata göre, eğitim ve hizmet şirket yöneticilerinin lisans mezunu olması zorunludur. Özel güvenlik önlisans mezunları, kanunda belirtildiği anlamda şirketlere yönetici olamaz. Ancak işverenler veya kurumların bu bölüm mezunlarını seçip şef vb. şekilde isimlendirilen pozisyonlarda çalıştırmaları söz konusu olabilir. Şahsi düşüncem olarak belirteyim; iki yıl eğitim alanlarla üç hafta kurs görenlerin aynı kefeye konması, beş yılda bir eğitim yenilemeye tâbi olmalarını, silahlıya geçerken mezuniyet notlarının 60 üzerinden değerlendirmeye alınmasını onlara yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Ancak bu belirttiğim gibi tamamen şahsi bir yorum, uygulamada başka değerlendirmeler var sanırım. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2015 - 13:30 | #4

  hayati :

  merhaba ben 9 yıllık özel güvenliciyim bir daha yenileme ve tam teşekkülü heyet raporu alacakmıyım yani yine masraf olacakmı

  Kimliğini aynen yenileyenlerden (silahlı veya silahsız) rapor, kimliği olanlardan vergi istenmiyor. Sonradan silahlıya geçenlerin bir defaya mahsus rapor almaları gerekir. İyi günler.

 5. gönüllerin amiri :)
  19 Şubat 2015 - 11:19 | #5

  Sırf bu sayfanızdan dolayı yenileme egiyimini kurumunuzdan aldım.
  özel güvenlik bölümü mezunları şikayetlerini bimer e yazsınlar.
  2-3 yıl oku.diyetisyen raporu (boy kilo endeksi) bile istiyorlar.ama hiç bir artısı yok.devlet koruma memuru alıyor.tahsilin adı bile yok.zaten 10 tane diploman olana kadar 1 tane dayın olsun yeter malesef..

 6. 24 Şubat 2015 - 10:30 | #6

  mehmet ozturk :

  Özel bir şirkette silahlı güvenlik olarak calisiyorum. Kimliğin süresi doluyor yenileme eğitimi alacak ama şirket yoneticics eğitimin sadece silahlı 2gunluk eğitimine katılmamı diğer 8gunluk eğitimime katılmama izin vermiyor ama yönetmelik ve değişiklikler oluyor eğitimin tüm bölümlerine katılmak istiyorum. Ne yapabilirim

  Yenileme eğitimleri, amaç olarak iyi düşünülmüş ama uygulama maalesef sıkıntılı. Çoğunluk, eğitime katılmamak için çabalıyor. Bir de sizin gibi eğitimin amacına uygun davranmak isteyenler var, keşke herkes bu şekilde bilinçli davransa. Mesai saatleri içerisinde eğitim için izin vermek, işyerleri açısından zorunlu değil. Bu nedenle sorunu, kursunuzla çözmek daha mantıklı olabilir. Mesai saatleri dışında katılabileceğiniz saatlerdeki kurslara katılmanız sağlanabilir sanırım. İyi günler.

 7. 24 Şubat 2015 - 10:37 | #7

  Hakan :

  Merhaba ben 2 yıllık özel güvenlik mezunuyum benim kimliğim zaten vardı mezun oldum yenilememde geldi yeni mezun olduğuma göre genel eğtim şartı aranmaz yanlızca silah eğtimi aranor kısmı benim yenilememde geçerli olacakmı kursa başvururken nasıl başvırucam

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının süresi, kimlik için başvurdukları tarihten itibaren başlar. Diplomanızı silahsız yenileme yerine kullanabilirsiniz. Silahlı iseniz “yenileme-silah” eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. Bu yenileme-silah mevzusunu bilmeyen kurslar olabiliyor, iyi izah etmeniz gerekir. Yenilemenin sadecesilah bölümüne girmeniz, eğitim atışına katılmanız yeterli. Kursun da sınav bildiriminde sizi bu şekilde bildirmesi gerekir. İyi günler.

 8. 04 Mayıs 2015 - 08:42 | #8

  ENVER TURKOGLU :

  MERHABALAR BEN ACIK OGRETIM FAKULTESI OZEL GUVENLIK VE KORUMA BOLUMU MEZUNUYUM SILAHLI OZEL GUVENLIK KIMLIK KARTIM VAR SURESI BITTI YENILEME YAPACAM AMA BURADAKI SIRKETLER TEORIK VE SILAH EGITIMINI BERABER ALACAGIMI SOYLUYOR BENIM BILDIGIM SADECE SILAH TAN EGITIM ALACAM BU KONUDA YARDIM EDERMISINIZ TESEKKUR EDERIM

  Silahlı kartınız varken özel güvenlik önlisans bölümünü bitirmiş ve buna ilişkin diplomayı henüz emniyete vermediyseniz, sadece silah yenileme yapmanız mümkün. Özel güvenlik önlisans mezunlarının diplomaları, silahsız yenileme yerine geçer. Süresi de başvuru tarihinden itibaren beş yıldır. Dolayısıyla sizin açınızdan önemli olan diplomayı verip vermediğinizdir. Eğer verdiyseniz beş yıllık süreyi verdiğiniz tarihten itibaren hesaplamanız gerekir. İyi günler.

 9. 25 Mayıs 2015 - 16:04 | #9

  aykut :

  -Özel güvenlik özlisans diplomasının fotokobisi mi yoksa aslı mı emniyete verilecek
  - ve hiçbir sınava gerek olmadan yenilemem gerçekleşecek mi
  - kimlik yenileme işlemleri yapılırken, güvenlik araştırması ve arşiv soruşturma için valiliğe gidilecek mi yoksa sadece diploma mı yeterli
  (((yani sonuç olarak; hiçbir vergi yatırmadan, tekrar sağlık raporu almadan, sınav zorunluluğu olmadan sadece emniyete giderek mezunlar için önlisans diplomasının silahsız kimlik yenileme için yeterli olduğunu mu söylüyorsunuz öyleyse bu verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim saygılarımla))) bütün işi diploma görüyor mu?

  Özel güvenlik önlisans diplomanız, özel güvenlik şubede daha önce işlem görmedi (yani ilk başvuru) ise silahsız yenileme yerine geçer. Valiliğe şahıslar kendileri gitmez, burada kastedilen valilik il özel güvenlik şubesidir. Yenileme başvurusunda sadece diploma değil, o ilde istenen belgeleri öğrenip hazırlamanız gerekir. Diplomanın aslını görüp fotokopiyi kabul edebilirler. Ancak illere göre farklı uygulamalar nedeniyle bunu da özel güvenlik şubesinden öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 10. ŞEREF
  09 Temmuz 2015 - 23:01 | #10

  ÖZEL GÜVENLİK ÖN LİSANS VEYA LİSANS MEZUNLARI MEZUN OLDUKLARI TARİH İTİBARİYLE 5 YIL YENİLEME EĞİTİMİNDEN MUAFTIRLAR SİLAH EĞİTİMİ HARİÇ! 5188 SAYILIKANUNUN 14.MADDESİNDE AÇIKÇA BELİRTİLMİŞTİR

 11. 22 Aralık 2015 - 16:23 | #11

  Veli kara :

  Hocam meraba.Koruma ve güvenlik bölümü mezunuyum ve silahlı güvenlik kimligim var.Diploma ile silahsiz şekilde kimliğimi yenileyebilir miyim?Kursa ve sınava girmeden diploma ile halledebilir miyim?

  Normal şartlarda temel eğitim yerine geçen özel güvenlik önlisans diplomasının, yenileme yerine geçmesi gerekir. Ancak kanun maddesinde düşünülmediği için yazılmamış olacak, temel eğitim yerine geçer ifadesine takılıp yenileme yazmadığı için olmaz diyorlar. Konu Daire Başkanlığına sözlü olarak iletildi, umarım bir düzenleme yapılır. Yine de bulunduğunuz ilde konuya hakim görevliler varsa kabul etme durumu olduğu için özel güvenlik şubesiyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.