5188 Sayılı Kanun Değişikliği (Yenileme Eğitimi Kalkmadı)

12 Nisan 2011 tarihinde yayinlandi

  

Özel güvenlik sektörünün merakla beklediği yasa değişikliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Aşağıdaki metinhttp://www.resmi-gazete.org/tarih/20110412-1.htm adresinden alınmıştır.

  

Yenileme eğitimi kaldırılmamıştır. 

12 Nisan 2011 SALI Resmî Gazete Sayı : 27903
KANUN
BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN            Kanun No. 6215                                                                                  Kabul Tarihi: 29/3/2011MADDE 1 –10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 inci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Bu şirketler tarafından üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri, hizmetin başladığı gün mesai saati bitimine kadar ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilir. Acil ve geçici nitelikteki koruma ve güvenlik hizmetlerinde süre kaydı aranmaz.”MADDE 2 –5188 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü ve beşinci fıkraları madde metninden çıkarılmıştır.“Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır.Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her beş yılda bir yenilenir.”MADDE 3 –5188 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Özel güvenlik temel eğitimi teorik ve pratik eğitim ile silah eğitiminden oluşmak üzere yüz yirmi ders saatinden; yenileme eğitimi altmış ders saatinden az olmamak üzere düzenlenir. Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olanlar ile fakülte veya meslek yüksek okullarının güvenlikle ilgili bölümlerinden mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz. Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitimi şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.

Özel güvenlik eğitimi, ücreti karşılığında İçişleri Bakanlığınca verilebileceği gibi, Bakanlıktan faaliyet izni alan özel eğitim kurumlarınca da verilebilir. Yeterli bina, araç, gereç ve personel bulunması şartıyla özel güvenlik yenileme eğitimi, valiliğin izniyle güvenlik hizmetinin sağlandığı yerde verilebilir. Özel güvenlik eğitimi verecek kurumların kurucu ve yöneticilerinde 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartlar aranır.”

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 16772 kişi tarafından okundu.

 1. 11 Mart 2013 - 17:39 | #1

  kasım :

  ben renk körüydüm diye bundan 5 yıl önce sınavı kazandığım halde heyetten geçemedim. ben silahlı özel güvenlik sertifikamı yenileyecem. renk körlüğü tamamen kalkmış mı?

  Eski sertifikanızla yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Renk körlüğü gerek silahlı, gerek silahsız her ikisi için de artık engel değil. İyi günler.

 2. 19 Mart 2014 - 16:01 | #2

  ADEM EROL :

  mrb.hocam ben 2011 yılında yenileme eğitimi yaptırdım.acaba bundan sonra tekrar yenileme olacak mı?

  Yenileme eğitimlerinin beş yılda bir alınması konusundaki zorunluluk devam ediyor. 2016 yılında sürenizin dolmasına en az altı ay kala yenileme eğitimi için başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 05 Mayıs 2014 - 16:50 | #3

  omer demir :

  slm mudur ben 2010 kimlik aldim 2015 yenilememe kac ay varken yenilemem lazim

  Kimlik süresi dolmasına en az 6 ay, en fazla bir yıl kaldığında yenileme eğitimi almanız gerekir. Bir yıl kala alsanız da süre açısından zararınız olmaz, bir öncekinin bittiği tarihten itibaren yeni beş yıllık süreniz başlatılır. Tedbirli davranıp erken eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 02 Haziran 2014 - 13:23 | #4

  nevzat Özdemir :

  Hocam: kimlik süresi 01.06.2014 tarihinde dolan bir güvenlik personeli belirtilen tarihten sonra çalışamaya devam etmesi için yenileme eğitim almış fakat sınava girmemiş ise sertifika almadan çalışabilir mi! Teşekkürler

  Süre dolmadan kimlik yenileme başvurusu yapılmış, soruşturmanın tamamlanmış olması gerekir. Ancak uygulamada süresi dolduktan sonra çalışmaya devam edenler var. Eğer bu kişiler denetimde tespit edilirse çalıştıran işyerlerine ceza kesilir. Dolayısıyla doğrudan size ceza yok. İşyerlerinin bazıları bu riski bilmediği için bazıları göze aldığı için olsa gerek kimlik süresi dolduktan sonra çalışanlar var. Yenileme sınavlarında sonuç açıklanması üç hafta sonra oluyor. Bir de soruşturma için beklemek gerektiği göz önüne alınırsa hayli zaman geçiyor. En azından bu süreyi kısaltabilmeniz için sertifika hariç diğer belgelerle soruşturmayı başlatmak için bulunduğunuz il emniyetine başvurup şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İşinizle ilgili kaygılarınızı uygun bir dille anlatmanız yararlı olur. İyi günler.

 5. 25 Haziran 2014 - 11:03 | #5

  AHMET KARAKAPLAN :

  Hocam ,Silahsız güvenlik kimliğimin bitiş tarihi 2016.. Bu sene Aöf önlisans özel güvenlik ve koruma bölümünden mezun oldum, yasada bu bölümlerden mezun olanlardan temel eğitim şartı aranmaz deniliyor. Diploma ile yaka kartı çıkartılabiliyor mu? veya diplomayla çalışma izni almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  Mevcut kartınızın süresi dolmasına bir yıl kala önlisans diplomanızla yenileme için başvurabilirsiniz. Bu yeni durumda kimliğinize ilk kartın bitiminden itibaren beş yıl yazılması gerekir. Eğer bu durumu izah edememe veya kabul edilmeme durumu olursa ilk kartın bitmesine bir-iki ay kala başvurabilirsiniz. Özel güvenlik önlisans mezunlarında süre, ilk başvuru tarihinden başlasa da siz diplomanızı yenileme eğitimi yerine kullanabilirsiniz. Böylece rapor-vergi masrafı yapmanıza da gerek kalmaz. İyi günler.

 6. 25 Ağustos 2014 - 15:52 | #6

  hakan :

  hayırlı akşamlar 2011 yılında kendi isteğim ile güvenlik sektöründen ayrıldım. bir yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 2013 yılında böbrek yetmezliği konulduğu için yenileme kurslarına gitmedim.şimdi bu halimle yenileme kurslarına gitsem tekrardan güvenlik görevlisi olabilirmiyim. teşekkür ederim.

  Daha önce kimlik kartı olanlardan yenileme başvurusunda rapor istenmiyor. Dolayısıyla kartınız varsa sadece yenileme eğitimi almanız yeterli. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, rapor, vergi yok. Gireceğiniz sınavın sonuçlarının açıklandığı günden itibaren beş yıllık yeni süreniz başlar. İyi günler.

 7. 25 Eylül 2014 - 10:17 | #7

  recep :

  Hepatit b hastası taşıyıcı olan birkişi özel güvenlik sertifakası alabilirmi hocam

  Sağlık şartlarında belirttiğiniz durumla ilgili detay yok. Dolayısıyla engel teşkil eder gibi düşünmemek gerekir. Silahlı düşünüyorsanız hastaneden, silahsız ise poliklinikten rapor istenir. Hastane seçiminde kayıt olacağınız kursa danışarak hareket etmenizi tavsiye ederim. Silahsız raporlarında tahlil yapılmıyor genelde. İyi günler.

 8. 07 Kasım 2014 - 07:41 | #8

  Ali can :

  06.11.2014 silahlı güvenlik sertifikası raporu almak için hastaneye gittim sadece renk körlüğü ortaya çıktı heyete girdim silahlı güvenlik sertifikası alamazsın dediler bu doğrumudur öğrenmek istiyorum çok acil ne yapmam gerekir şimdiden teşekürler

  Sitemiz sağ sütunda Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 10.1.Sağlık Şartları a) maddesinin devamında silahlı adaylardan sadece renk körlüğü olmamak şartı aranmayacak şeklinde açıklama var. Bu değişiklik 11.09.2011/28051 sayılı Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra hastanelere de durum bildirildi. Hangi şehirdesiniz bilemiyorum ama 2011′deki değişiklikten haberi olmayan bir hastanenin varlığı da garip bir durum. Size verebileceğim bilgi bu kadar, kursunuzla da görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 03 Aralık 2014 - 18:11 | #9

  ilyas :

  2005 yılında ilk sertifikamı sialhlı aldım 2010 yılında ise yenilemeyi silasız yaptım 2015 yılında yenilememi silahlı olarak yapmak istiyorum tekrar heyet raporu çıkarmak zorundamıyız acaba? acil yardım

  Silahlı kimliğiniz varsa yeniden rapor almanız gerekmez. Sadece eğitim alacağınız kurs merkezine “silahlı-yenileme” yapmak istediğinizi özellikle belirtmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 03 Aralık 2014 - 18:13 | #10

  burhan :

  ben güvenlik sertifikamı yeniletmek için bütün evrakları özel güvenlik daire başkanlığına teslim ettim asti deki yere bana 45 gün dediler 70 günü geçti niye bu kadar uzun sürüyor yenilemek için daha kısa sürmesi lazım değil mi

  Soruşturma işlemi, temel-yenileme fark etmeden yapılıyor. Ancak her ikisi de artık maalesef çok uzun sürüyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.