Dilekçe Örneği (Yenileme/Ankara)

06 Mayıs 2010 tarihinde yayinlandi

 

Bu linkteki dilekçeyi aşağıdaki örneği göre doldurmanız gerekir.

 

T.C.
ANKARA VALİLİĞİ
İl Emniyet Müdürlüğü
(Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne)

 

5188 Sayılı Kanun Kapsamında … (İlk kimliğin alındığı il yazılacak ) …. Valiliğinden almış olduğum ……/…../……  geçerlilik tarihli………….. numaralı özel güvenlik kimlik kartı ile çalışmakta iken;

5188 Sayılı Kanun gereği … (Eğitim kurumunun adı yazılacak) ….  Özel Güvenlik Eğitim Kurumunda … 60 (silahsızlar 50) yazacak … saat SİLAHLI / SİLAHSIZ olarak YENİLEME eğitimi gördüm. Özel güvenlik görevlisi kimlik kartının yenilenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını ;

Arz ederim. …../…../ ………

                                                                                                                            Adı ve Soyadı
                                                                                                                            İmza

ADRES VE TELEFON NO :

TEL                                                :

EKİ                                                 :

1. Doldurulmuş ve imzalanmış yeni kimlik kartı (Tarih bölümleri boş olacak- sadece Ankara’dan başvuranlar için)
2. Eski özel güvenlik kimlik kartının fotokopisi
3. Dilekçe (tarih ve imzalı) (Bu sayfanın başında verilen)
4. Arşiv araştırma formu (imzalı ve fotoğraflı 2 Adet, TC kimlik numarası yazılmış)
5. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge
6. Sertifika aslı (kendiniz için mutlaka fotokopi alınız)
7. Vesikalık fotoğraf (2 adet)

   

Adli sicil belgesi  istenmiyor.  Ancak adli sicil kaydı olanların mahkeme kararını, başvuru evrakına eklemesi gerekir.

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 59406 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Mart 2012 - 15:14 | #1

  ufuk :

  mrhb hocam ben guvenlik kartımı kaybettım guvenlık kartımı ıstanbuldan jandarmadan almıstım ama suan antalyaya tasındım buraya polıs bakıyor neler yapmam lazım yardımcı olurmusunuz.

  İkamet kaydınızın bulunduğu il emniyeti özel güvenlik şubesine, eski kimlikteki bilgileri aynen yeni bir kimliğe yazdırıp kimliğinizi kaybettiğinize dair dilekçe ile başvurmanız gerekir. Yeni kimlik onaylanana kadar size bir belge verirler. İyi günler.

 2. Serdar GNC
  26 Mart 2012 - 17:06 | #2

  Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 3. 17 Kasım 2012 - 17:17 | #3

  MEHMET :

  mrblar ben sertifikamı aldım bütün evraklarım hazır ama sertifikayı alalı nerdeyse 1yıl oldu kimliğimi çıkartamadım.kafama takılan tek nokta sağlık raporu olarak geçen heyet raporunun gecerlilik süresi ne kadar? şimdiden tskler.

  Sağlık raporu üzerinde yazılı tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir. Tarih yazan diğer belgeleri de güncellemeniz gerekir. Tek kârınız adli sicilin kalkması sanırım. Eğer kimlik başvurusu yapacaksanız 2013′e kalıp 30 TL fark ödememenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 29 Ocak 2013 - 14:39 | #4

  ali :

  mrb.silahsıuz kimlik yenileme dilekçesi ellemi yazılıyo

  Kimlik başvurusu için istenen belgelerin hiçbirinde el yazısı kabul edilmez. İyi günler.

 5. 12 Nisan 2013 - 08:32 | #5

  cem :

  merhaba dilekçe bilgisayarla dolduruluyordu dimi

  Kimlik başvurusunda verilen belgelerin tamamı bilgisayar çıktısı veya daktiloda yazılmış olmalı. İyi günler.

 6. 26 Nisan 2013 - 10:21 | #6

  ismail kaya :

  ben silahsız sınavıdan 59 aldım dilekce verdim bir puan eklerlerimi bu konuda bana yardım etseniz rıca etsem

  İtiraz sonuçları 03 Mayıs Cuma akşamı açıklanır. Cevabın olumlu olma durumunu önceden bilmek maalesef imkansız. Bol şanslar.

 7. 26 Nisan 2013 - 10:22 | #7

  beyza :

  dilekçe nasıl çıkartabilirim

  Dilekçe, arşiv araştırma formu ve kimliği yazdırma hususunda kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İlinizde bulunan ve bu tür işleri yapan bürolar konusunda size muhtemelen yardımcı olurlar. İyi günler.

 8. 02 Mayıs 2013 - 16:35 | #8

  ismal kaya :

  @A.GÜLŞEN
  gülşen hanım ben silahsız sınavına girdim 59 aldım ve dilekçe verdm 45 sınavına girdim ve 45 sınav soruları cevaplarına baktım bir soruda muhtemel yazım hatası var diyor acaba bir puan eklerlerimi rıca etsem bu konuda yardımcı olurmusunuz

  Belirttiğiniz soruda yazım hatası notu bizim yorumumuz. Sınavı yapan makam kendi cevap anahtarına göre (hatalı da olsa) doğru kabul ederse yapacak bir şey yok. İtirazlarda olumlu cevap alma olasılığını önceden kestirmek çok zor inanın. Umarım yarın bu saatlerde sizi mutlu edecek bir açıklama görürsünüz. İyi günler.

 9. 03 Mayıs 2013 - 16:25 | #9

  ismail kaya :

  @A.GÜLŞEN
  gülşen hanım dilekçe açıklandımı açıklanmadısa kaçta açıklanır bende aynı puan gözüküyor bu konuda bilgi verirmisiniz rıca etsem

  İtiraz sonuçları açıklandı. Aynı puanı görüyorsanız, itirazınız kabul edilmemiş demektir maalesef. Bir sonraki sınav 29 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Sınav ücretini zamanında yatırmayı ihmal etmemenizde yarar var. Ne yazık ki başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 10. 07 Mayıs 2013 - 16:31 | #10

  necati :

  yenileme dilekçesi verilen örnekte farklı , tıklanan linkte ilk kez kimlik alacaklar için dilekçe formu çıkıyor.yenileme için aynı formumu dolduralım….

  Emniyetin sitesindeki çalışma nedeniyle yenileme dilekçesi görünmüyor. Yenileme Eğitimleri sayfasında dilekçe örneği var. Metin olarak kısa olduğu için o yazıda kırmızı renkli belirtilen yerleri kendiniz ve kursunuzla ilgili bilgileri yazarak doldurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 07 Mayıs 2013 - 16:35 | #11

  ismail kaya :

  @A.GÜLŞEN
  gülşen hanım sınavı geçmek için neyleri tavsiye edersin iyi sonuç almak için rıca etsem bu konuda bana yardımcı olurmusun inanki cok morelim bozuk 45 sınavda 59 aldım dilekçe verdim kabul olmadı sizin tavsiyeniz nedir acaba sınavda iyi bir sonuç alırız

  Önce ders notlarını en az iki-üç kez tekrar etmenizi, sonra online sınavlarla sürekli test çözmenizi tavsiye ederim. Online sınavlarda ortalama 85-90 alana kadar çalışmanız yararlı olur. Sınav esnasında da soruları ve şıkları iki kez okuduktan sonra cevaplamanızı özellikle öneriyorum. Bu şekilde yapan bir öğrencimiz ikinci hakkında 80 aldı. Bol şanslar.

 12. 08 Mayıs 2013 - 15:20 | #12

  ismail kaya :

  @A.GÜLŞEN
  online test internet adresini verebilirmisiniz rıca etsem farkındayım cok şey istedimi ben :dbeni idaredin artık iyi günler

  Sitenin ana sayfasında Online Sınavlar bölümü var. Oradan çalışabilirsiniz. Başarılar.

 13. 08 Haziran 2013 - 10:51 | #13

  ismail kaya :

  gülşen hanım geçmiş sınav soruları çözdüm aldım puan 75 ile 80 imidir sizce bu punalrla gecebilirmiyim bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

  Sınav sorularında yeni soru oranı yüksek olduğu için ortalamanız iyi gibi görünse de garantiye almak açısından 85-90 olana kadar çalışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 24 Haziran 2013 - 11:54 | #14

  emrah :

  ben emrah kimligimi kaybettiim yenisi nasıl cıkartabilrim yardmcı olrmsnz

  Kimliğinizi kaybettiğinize dair bir dilekçe yazıp bir fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile ikamet ettiğiniz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 15. 24 Haziran 2013 - 11:56 | #15

  tarık yıldırım :

  slm peki yenileme için kan grubu kartı gereklimi arkadaşlar

  Bildiğim kadarıyla sadece İstanbul’da isteniyor. Diğer illerdeki durumu net bilemiyorum, kursunuza sormanız yararlı olur. İyi günler.

 16. 15 Temmuz 2013 - 13:19 | #16

  unal :

  merhaba,aceba arşiv araştırma formuna son çalıştığımız işyerini yazmasak olurmu? vede dilekçe de saat belirtmek zorundamıyız? birde ben silahlı eğitim aldım fakat sertifikam (atışlarda başarısız olduğum için) silahsız.bu durumda dilekçeye silahlı eğitim aldımmı yazmalıyım.

  Silahlı veya silahsız hangi tür eğitim aldıysanız ona uygun ders saati yazmanız gerekir. Silahsız yenileme ise 50, silahsız temel ise 100 ders saati yazılır. Silahsızlarda GBT araştırması yapılıyor, dolayısıyla son çalıştığınız işyerini yazmasanız da olur. İyi günler.

 17. sülo
  19 Temmuz 2013 - 18:22 | #17

  ya ben toplamda 30 soru çözdüm calısırken 70 aldım.hiç çalsmayın bence.bu işler zeka işi ;)

 18. 24 Temmuz 2013 - 16:52 | #18

  mustafa :

  İyigünler ögg kimliğimi yıpranmadan dolayı değiştirecem hangi belgeler lazım

  Nüfus cüzdanı, fotoğraf, yıpranma nedeniyle değiştirme talebinize ilişkin dilekçe ile ikamet ettiğiniz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 19. 31 Temmuz 2013 - 17:46 | #19

  enver :

  merhaba hocam ben silahlı güvenlik belgesi aldım simdi dilekçe doldurmam gerek nasıl dilekçe dolduracağım ve bu dilekçeyi hangi kurula vereceğim hiç bir bilgim yok.ben istanbulda aldım sertifikayı yardımcı olursanız sevinirim

  Ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde dilekçenin linki var. Oradan indirip doldurabilirsiniz. Sertifika ve diğer belgelerle (kursunuzdan tam listeyi almanız gerekir) il emniyeti özel güvenlik şubesine başvuru yapmanız yeterlidir. İyi günler.

 20. 09 Eylül 2013 - 15:47 | #20

  ismail kaya :

  gülşen hanım ben sılahsız bu sınavda kazandım kac günde veya kac ayda sertifika alırım

  Sertifika ve kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için ne kadar zaman alacağı konusundaki bilgiyi kursunuzdan sormanız gerekir. Standart bir süre yok çünkü. İyi günler.

 21. 11 Eylül 2013 - 07:09 | #21

  enver :

  yenıleme sınavını kazandım..eskı kımlıgımı kaybettım..yenıleme evrakları arasında eskı kımlıkte istenıyor..ne yapabılırımm…

  Yenileme başvurusu ile birlikte aynı yere kimlik kartı kayıp başvurusu da yapabilirsiniz. Kimliğini kaybedenler veya yıpranma nedeniyle değiştirmek için başvuranlara yenisi çıkana kadar geçerli olmak üzere bir belge verilir. Yenileme başvurusu yapacağınız emniyet biriminde size yapmanız gerekenler belirtilir zaten. Başvuruda istenen fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisinden birer adet fazla bulundurmanız yararlı olur. İyi günler.

 22. 18 Eylül 2013 - 06:45 | #22

  ismail kaya :

  gülşen hanım ben bugün evrakları verdim emliyete verdim ne zaman alırım dedim bana söyle cvp verdiler 20 gün sonra cep tel mesaj gelicek acaba 20 sonramı alacagam sertifikamı bu konuda yardımcı olurmusunuz

  20 gün sonra mesaj gelecek demişlerse bu iyi bir şey. Yardımcı olunacak bir konu yok, süreyi bekleyip kimliğinizi alırsınız. İyi günler.

 23. 24 Eylül 2013 - 16:58 | #23

  emrah :

  Mrb ben emrah yenileme sinavindan gectim ve sertifikami aldim guvenlik subesine gerekli evraklarimi da verdim bana dediler eski kimlikle devam edeceksin ama benim kimliğim haliyle zaman gectikce kipraniyor kimliyim koayboldu diye yeni kimlik alabilirmiyim yeni kimlik alirsam kac gune cikar ve ki.mlik suresi olan yer yani 2013 ve 2018 yazarmi tskler simdiden.

  Eski kimlikleri yıpranma nedeniyle değiştirmek mümkün. Mevcut kimlikteki bilgileri aynen yeni bir kimliğe yazdırıp nüfus cüzdanı fotokopiniz ve bir dilekçe ile ikamet ettiğiniz il emniyeti özel güvenlik şubesine değiştirme talebiyle başvurabilirsiniz. Henüz yeni kimliklerle ilgili bir gelişme yok. Yenileme soruşturması tamamlananlara verilen belge ve eski kimlik birlikte geçerli oluyor. İyi günler.

 24. 13 Kasım 2013 - 19:10 | #24

  yavuzz :

  hocam iyi akşamlar.. ben kartımı kaybettim ve yarın emniyete başvurucam. ilçe emniyetten tutanağımı aldım. başvuruda ne gereklidir ve kartı 1 gün içinde alabilirmiyim ? birde valiliğe falan gönderirlermi beni yoksa onlarmı hallediyor ? teşekkür ederim iyi akşamlar..

  Kartı bir gün içerisinde vermeyebilirler. Ancak mağdur etmemek için yenisi onaylanana kadar geçerli olmak üzere belge alabilirsiniz. Kimlik kartı kaybında para cezası yok. İyi günler.

 25. 16 Ocak 2014 - 14:36 | #25

  ibrahim :

  merhabalar ben özel güvenlik kartımı bursadan çıkartım başka ilde ikamet ediyorum yenileme eğitimleri burda yapailirmiyim acaba

  Yenileme eğitimini istediğiniz ilde, istediğiniz kurstan alabilirsiniz. Sadece yenileme sonundaki soruşturma için ikamet kaydınızın olduğu ilden başvurma zorunluluğu var. İyi günler.

 26. 16 Ocak 2014 - 14:39 | #26

  salim :

  merhabalar özel güvenlik kartımın süresi 03/13/2014 te doluyor yenilemek için başvuruda bulundum 04/12/2014 tarihindeki sınava giremiyorum su anda başka bir firmada özel güvenlik görevliyisiyim 1 veya 2 ay güvenlik kartım olmayacak aynı iş yerinde calışmaya devam edebilirmiyim

  12 Nisan 2014′de yapılacak sınava girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Kimlik süresi dolduktan sonra çalışmanız işyeriniz açısından sıkıntı olabilir. Bir kursa kayıt olduktan sonra yenilemede istenen evrakları hazırlayıp (sertifika hariç) ikamet ettiğiniz il emniyeti özel güvenlik şubesine soruşturma için başvurmanızı tavsiye ederim. Her durumda sertifikanız süre dolduktan sonraya kalacağı için en azından soruşturmayı halledip daha fazla gecikmeyi önlemiş olursunuz. İyi günler.

 27. 30 Ocak 2014 - 09:23 | #27

  hüseyin :

  hocam öncelikle selamlar.. ben güvenlik kartımı yenileme olarak aldım fakat soyadımda son harfim yanlış yazılmıştı, onlarda üzerine tükenmez kalemle dogru olanı yazdılar, acaba sorun olurmu. şimdiden teşekkürler…..

  Diğer yorumu dikkate almayınız, o bilgi sertifika için verildi. Kimlik mutlaka düzgün yazılmalı, üzerindeki bilgilerde kalemle oynama yapılmamalı. Dolayısıyla kimliği yeniden yazdırıp onaylatmanız gerekir. İyi günler.

 28. 19 Mart 2014 - 16:04 | #28

  fatih güler :

  Hocam ben ogg kimlik kartimi kaybettim ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim iyi günler

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız şirkete/kuruma başvuru yapmanız gerekir. İkinci yol da eski kimlik bilgilerini yeni kimliğe aynen yazdırıp dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile bulunduğunuz il emniyetine başvurmak olur. İyi günler.

 29. 19 Mart 2014 - 16:05 | #29

  SECO :

  merhaba hocam.. 25 aralık 2009 da özel güvenlik eğitimi alarak ve sınavları kazanarak sertifikayı aldım. ancak iş farklılığı nedeni ile kimliği çıkartmadım. 2014 aralık ayında olacak olan yenileme sınavlara girebilir miyim.

  Yenileme eğitimi almak için kimliği çıkarmış olmak zorunlu değil. Sertifikanızla yenileme eğitimi alıp süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. İyi günler.

 30. 24 Mart 2014 - 17:46 | #30

  ali :

  Hocam yenile sinavindan 48 aldim sizce ilerleyen günlerde sorun olurmu

  Yenilemede kalma geçme olmadığı için sorun olmaz. Ayrıca girdiğiniz sınav dahil birbirini takip eden toplam dört sınav hakkınız dolmadı ise tercihinize göre seviye yükseltme sınavına girmeniz de mümkün. İyi günler.

 31. 24 Mart 2014 - 17:47 | #31

  yagmur :

  güvenlik kimlik kartımı kaybettim dilekçemi nasıl yazmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

  Eski kartınızdaki bilgileri aynen yeni bir karta yazdırıp nüfus cüzdanı ve dilekçe ile ikamet ettiğiniz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. Dilekçeyi bulunduğunuz ile hitaben bir başlıkla kimliğinizi kaybettiğinizi, yenisinin çıkarılmasını istediğinizi belirten bir metin şeklinde yazabilirsiniz. İyi günler.

 32. 29 Mart 2014 - 16:29 | #32

  emrah :

  mrh hocam kımlık yenıleme evraklarında dılekçe bılgısayardamı yazılacak yoksa boş çizgi dosya kagıdına ellemı yazacagız hocam or

  Kimlik başvurusunda istenen belgelerin bilgisayar çıktısı veya daktiloda yazılmış olması isteniyor. Yukarıdaki örneğe kendi bilgilerinizi yazarak bilgisayar çıktısı alabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.