Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 60, toplamda : 63993 kişi tarafından okundu.

 1. 25 Eylül 2014 - 09:02 | #1

  e.gökhan :

  Slm hocam ben şuan silahli kimlik kartim ile silahsiz çalişiyorum uyuşturucu madde kullanmaktan 1 yil denetimli serbestlik aldim denetim henüz tebliğ edilmedi kimlik yenilemem gerekiyor şubeye gidip yenilemeyi silahli mi yapayim silahsiz mi yapayim diye sorduğumda görevli memur silahli yapmami istedi ve heyete girip değerlendirme yapacaklarini söylediler bnde kursa silahli yenileme için başvurdum silahsiz kimlik alabilirmiyim ne yapmam lazim denetim baslamis olsaydi daha mi iyi olurdu adli tatilden dolayı dosyam henüz onaylanmadi

  Eğitimi silahlı almanız, yasal engel ortadan kalktığında tekrar eğitimle uğraşmamanız açısından doğru olur. Silahlı başvuru yaparsınız, komisyon denetimli serbestlik süresince silahsız çalışmanızı uygun bulabilir. Daha sonra denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlandığına dair belgelerle başvurduğunuzda tekrar kurs-sınav konularıyla uğraşmadan, kartınız tekrar silahlıya çevrilebilir. İyi günler.

 2. 25 Eylül 2014 - 10:10 | #2

  aykut :

  2012 yilinda kavgadan 3 Yil 4 ay ceza aldim dosyam halen yargitayda daha karar gelmedi. Simdi silahli güvenlik olarak calismaktayim. Yenilemem geldi be bu Benim karsima cikacak anladigim kadariyla Benim nasil bir yol izlemem gerekiyor lütfen cok acil cevap verirseniz sevinirim..

  Yenileme başvurusunda bu durum ortaya çıkar maalesef. Sizden mahkemenin ne aşamada olduğuna dair belgeler istenir. Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için normal şartlarda kimliğinizin iptal olması gerekir. Ancak davanın üst mahkemede devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla karar çıkana kadar silahsız devam etmeniz konusu, komisyonda değerlendirme sonucuna göre mümkün olabilir. Dava sonuçlandığında çıkan karara göre durumunuz tekrar değerlendirilir. İyi günler.

 3. 25 Eylül 2014 - 10:14 | #3

  levent :

  iyi günler hocam uyuşturucudan 10 ceza aldım mahkeme bunu hukmun açıklanması geriye bıraktı denetimli derbeslik verdi bende eksizsiz haletim silahlı güvenlik kartımı almak için baş vurdum mahkeme kararlarınıda verdim denetimli serbesli tatmamlamıştırdır diye evrakta verdim ben sorunsuz imzalarımı teslerimi verdim sorun çıkmadı emniyete onaya verdim komisyon hukum varmı yomu diye benden evrak istiyor bunu nerden nasıl alcam pek bende anlamdım yardımcı olurmusnuz

  Denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlandığına, davanın bittiğine dair mahkeme evrakı isteniyor sanırım. İşlemleri takip ettiğiniz mahkemenin özel kalemine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 4. 25 Eylül 2014 - 16:11 | #4

  aykut :

  Simdi Benim kafama takilan cezanin daha nasil sonuclanacagi belli degil. Ben karar ciktigindan Bu Yana 18 aydir görevime devam etmekteyim.bu Benim karsima cikmadi.taki Bu yenileme zamani gelene kadar simdi anladigim kadaryla silahli kimligim silahsizami cevrilecek.benim Bu asamada baska bir yolum yokmu cünkü sorusturmam baslayacak.davamin yargiyayda oldugunu nasil belgelerim simdiden tesekkurler

  Kavgadan 3 yıl 4 ay ceza verildiğine göre basit bir durum değil sanırım. Eğer yaralama, silah-bıçak vb. alet kullanımı varsa silahlı kimliğiniz tehlikeye girer. Bu güne kadar ortaya çıkmaması, cezayı veren mahkemenin durumu, özel güvenlik şubeye bildirmeyi ihmal etmesi muhtemelen. Yargıtay’da davanızın görüldüğü dairenin özel kaleminden, istenen belgeyi alabilirsiniz. İyi günler.

 5. 25 Eylül 2014 - 16:17 | #5

  tolga :

  hocam benim sorum biraz farklı olacak.

  şöyleki:ben hes’de(hidroelektrik santrali)özel güvenlik olarak çalışıyorum.çalıştığım firma hes’i satma kararı aldı.
  şimdi satış sürecinde bazı firmalar gelip santrali geziyorlar.

  özel güvenlik olarak bizim korkumuzda: acaba,satın alan firma özel güvenlik personeli çalıştırırmı yoksa biz güvenlik çalıştırmayı düşünmüyoruz mu derler?

  sormak istediğim husus ise :özel güvenlik çalıştırma zorunluluğu olan alanlar hangisidir.
  yada heslerde ögg çalıştırmak mecburimidir?
  (bu arada çalıştığım işyerinde ögg hizmet satın alınarak sağlanıyor.ögg şirketi değişsede çalışan öggler yeni şirket bünyesinde devam etti bugüne kadar.)
  bilginiz varsa açıklarsanız sevinirim…

  Santralin güvenliğinin bir şekilde sağlanması gerekir. Özel güvenlik vasıtasıyla korunması kararı il özel güvenlik komisyonundan çıkar. Daha önce özel güvenliğe emanet edilmiş bir yerin, tekrar genel kolluk korumasına alınması kararı da aynı yerde verilir. Sonuç olarak santralin korunması gerekir. Buranın güvenliğinin genel kolluk tarafından sağlanması genel kolluğun iş yoğunluğu, personel yetersizliği, daha önce özel güvenlik tarafından korunması nedeniyle muhtemelen pek uygun karşılanmaz. Duruma göre işyerinizin özel güvenlik marifetiyle korunması işlemi devam eder. Ancak personel seçimi konusu, yeni işverenin tercihine bağlıdır. Mevkiyi ve işi bilmesi nedeniyle eski personelle devam edilmesi mantıklı görünüyor. İnşallah umduğunuz gibi devam eder. İyi günler.

 6. 27 Eylül 2014 - 14:18 | #6

  MUSTAFA ERCAN :

  HOCAM İYİ GÜNLER ;)

  ŞUAN SİLAHSIZ ÖGG KİMLİK KARTIM MEVCUT..VE SUAN BİR SİTEDE GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.SİTE YONETİMİ DEVRETTİ VE GÜVENLİK FİRMASI DA DEĞİŞTİ.OGRENDİMKİ YENİ YONETIM DANISMAN ADI ALTINDA GOREVLİ ALIMI YAPICAKMIS.

  SORMAK İSTEDİĞİM–

  DANISMAN KANUNLARA GORE YASAK DEGİLMİ…
  VE

  SUANKİ GÜVENLİK FİRMAM İSTİFAMA KENDİ İSTEGİM İLE BIRAKIYORUM YAZDIRMAYA CALISIYOR.AMA PROJE BİTTİĞİ İÇİN BIRAKIYORUM BEN..MÜDÜR BEYE SOYLEDIGIMDE İSE BASKA PROJEMIZE GEL DİYOR ANCAK EN YAKINI BANA 2 SAAT..BU DURUMDA NE YAPABİLRİM.

  SAYGILAR HÜRMETLER HOCAM…

  Danışmanlık adı altında verilen hizmet esnasında güvenlik ifadesi, güvenlik şirketi logosu-üniforması vb. güvenliği çağrıştıracak bir unsur kullanmadan verilirse yapacak bir şey yok. Danışmanlar arama yapamaz, site olduğuna göre sadece giren-çıkan kaydı vb. işlemleri yapabilirler. İşinizden kendi isteğinizle ayrılmadığınıza göre istifa dilekçesi vermeyebilirsiniz. EGM Sıkça Sorulan Sorular bölümünde ücret ve özlük hakları ile ilgili şikayetlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ALO-170 hattına iletilebileceği yazıyor. İyi günler.

 7. 27 Eylül 2014 - 14:21 | #7

  Tolga :

  Merhaba Hocam Allah’in rahmeti ve bereketi uzerinize olsun..
  Bi konu kakkinda sizdwnbilgi alicaktim.

  Benim 2013 tarihinden beri dwvam eden bi denwtim serbestligim var askere gitim dondurttum dosyayi felan bayadir ugrasiyorum..
  Su siralar 53.au duzenlenen ogg sinavina girdim silahsiz olarak 75 aldim ve serifikam suan hazir..
  Kimlik icin basvurucam, iptal ederler mi acaba kimligimi cok merak ediyorum yardimci olursaniz sevirim..
  D.serbestlik suresi 1 sene hocam cevremdeki ogg lere sordum tam emin dwgiller sizin cevabiniz aydinlaticaktir simdiden tesekkurler..

  Selam ve Dua ile..

  Denetimli serbestliğe neden olan suçu yazmamışsınız. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar dışında bir durumdan, bir yıl altı ceza aldıysanız silahsız kimlik almanız mümkün olabilir. Riske girmemek açısıdan mahkeme kararı ile birlikte (özel güvenlik başvurusu da yapacağınız yer olan) il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Cevap olumlu ise vergiyi de yatırıp kimlik için başvurabilirsiniz. İyi günler.

 8. 27 Eylül 2014 - 14:24 | #8

  aykut :

  Benim Bu cezayi almamim sebebi karsi tarafin yüzünde kalici iz kalmis hakim buna dayanaraktan cezayi Verdi ancak Ben bunlara gerekli itirazlarimi yaptim.kavgada herkangi bir kesici alet ve cisim kullanmadim.mahkemenin Benim cikan cezami güvenlik subeye bildirmemesi bana sorun teskil edermi.bide suan Benim dosyam kalen yargitay savciliginda daha dairede gözükmüyor. =”#comment-53467″>@A.GÜLŞEN

  Mahkemenin bildirim yapmaması size zarar vermez. Davanızın hangi dairede olduğunu ceza veren mahkemeden öğrenebilirsiniz. İlgili daireye dilekçe yazarak istenen belgeyi almanız mümkün olur. İyi günler.

 9. 29 Eylül 2014 - 11:39 | #9

  ismail :

  31.12.2013 de suç trafik jandarmaya mukavemet aldığım ceza 24 ay hükmün geri bırakılması
  birde 5 sene denetimli serbestlik engelmidir
  TEŞEKKÜRLER

  Denetimli serbestlik süresi sonuna kadar, eğitiminiz silahlı ise de silahsız kimlik alabilirsiniz. Denetim süresi sorunsuz tamamlandığında aynı mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hüküm için düşme kararı aldırtmanız halinde silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 10. 29 Eylül 2014 - 11:43 | #10

  osman :

  Merhaba benim durum biraz farkli ben hirsizliktan 8ay ceza aldim 5sene denetim serbestlik aldim kimligi aldigimda benim sertifikam silahli idi yalniz kartimi aldigimda silahsiz aldim bir sure sonra fuhusa yertemini aracilik yapmaktan 6 sene ceza aldim 18 ay kapali cezaevinde yattim yargitay dosyami bozdu ve mahkemeye tekrar ciktim cezami 4 sene olarak aldim yine yargitaya gonderdim 2sene oluyor daha arsivde simdi ben sitede calisiyorum kimlik kartimin suresi 6 aya bitmis olacak simdi tekrar kursa yazildim yenilemek icin ben silahli ozel guvanlik gorevlisi olurmuyum

  Son itirazınız Yargıtay’a gönderileli iki yıl olduğuna göre, sizin yenileme süresi dolmadan davanız sonuçlanabilir. Gerek hırsızlık, gerekse diğer suçunuzdan ceza almanız halinde değil silahlı, silahsız kimliğiniz de iptal olur. Bu nedenle yenileme eğitimi için masraf yapmadan önce Yargıtay’daki davanın sonucunu biraz daha beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 11 Ekim 2014 - 17:02 | #11

  Özge :

  Mrhb hocam nasip olursa devlt hastanesindebguvenlik olark calismaya basliycam.kapaliyim görev esnasinda basimi acmm gerekiyo mu.yada boyle bi zorunlulugum varmi.henuz sirketle bu konuda gorusmedim once bilgi almk istedim.cvp verrseniz sevinirim

  Tesettürlü olarak çalışabilmeyi engelleyen yasal düzenleme olmadığı için konu, işverenin inisiyatifine bırakılmış denilebilir. Dolayısıyla işveren şirket kabul ederse sorun olmaz. Sizi başı açık çalışma konusunuzda zorlayamazlar. Ancak böyle bir prensipleri varsa kabul edip etmeme sizin tercihiz olur. İyi günler.

 12. 11 Ekim 2014 - 17:04 | #12

  ayten :

  Merhabalar hocam ben kasten yaralamadan 4 yil ceza aldim. Simdi guvenlik serrfikasi alabilirmiyim.

  Özel güvenlik olabilmek için bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan ceza almak, diğer suçlardan da bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza süresi dört yıl olduğuna göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması da söz konusu değil sanırım. Bu durumda özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor maalesef. İyi günler.

 13. 11 Ekim 2014 - 17:06 | #13

  mehmet :

  hocam ben sınava girdim daha kartımı almadım bi tane mahkemem vardı emniyete götürdümbişey yok dediler alabilirsin ama geçenlerdesigara yakaladlar bende kaçakçılıktınkartım iptal olurmu saygılar

  Son işlemde suç olarak kaçakçılık ifadesi varsa ve bu suçtan hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi olmadan ceza almanız söz konusu ise maalesef kartınız iptal olur. İyi günler.

 14. 11 Ekim 2014 - 17:08 | #14

  ftma :

  merhaba ben de özel güvenlik görevlisi olmak istiyorum ama kamuda yani 8-5 arası istiyorum bumümkünmüdür acaba birde acıkögretim okuyorum 6-7 aralıkda aof sınavlarım olacak aynı zamandada 7 aralıkda guvenlik sınavı var nasıl yapıpcam guvenlik sınavına ertesi gün veyada o gün icerisinde baska saatte giremem mi:( ayrıca tüm bankalarında kapalı görevli almasını istiyorum acık kapalı farketmesin.

  Kamuda görev almak için başvuracağınız kurumun sınav vb. prosedürünü yerine getirmeniz gerekir. 07 Aralık sınavında her ne kadar koordine yapıldığını söylense de maalesef çakışma olmuş. Özel güvenlik sınavına belirtilen tarihte girmek gerekir, mazeret kabul edilmez. İyi günler.

 15. 11 Ekim 2014 - 17:10 | #15

  murat :

  mahkeme kararında 3 yıl denetimli serbestlik yazıyor özel güvenlik olablirmiyim?

  Özel güvenlik olma durumu, denetimli serbestlik süresine göre değil, suçun niteliği ve ceza süresine göre değerlendirilir. Daha net bilgi almak için mahkeme kararınızla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 11 Ekim 2014 - 17:12 | #16

  gülcan :

  bnm bi arkadaşım özel güvenlikçi olmak istiyo ama kolunda kasten yaptığı yaralar façalar bunlar bu işi yapmasına engelmi

  Belirttiğiniz izler işini yapmasına engel değil. Ancak başvuruda istenen sağlık raporunu alması gerekir. Rapor alıp eğitim, sınav vb. işlemleri tamamladıktan sonra kart da alabilir. İyi günler.

 17. 11 Ekim 2014 - 17:13 | #17

  lütfü ebin :

  ben ögg görevlisıyım hastanede askerlikten sonra tekrar işime devam edebilirmıyım

  Sorduğunuz konu tamamen işvereninizin inisiyatifindedir. Eğer işvereniniz uygun görürse devam edersiniz. İyi günler.

 18. 18 Ekim 2014 - 15:54 | #18

  Fatih :

  Hocam merhaba

  Benim 2007 yılından dosyalarım mevcut toplamda 2 adet 1.cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hüviyetinden yoksun kılma 2 . Aynı dosyaya bulunan uyuşturucu ben bu 1.suçtan dolayı 2 yıl tutuklu kaldım.uyuşturucudan beraat ettim.cezaevinden çıktıktan sonra silahlı özel güvenlik sertifikası aldım. Fakat yaka Kartı alamazsın dediler . Bu doğrumudur ? Şimdiden teşekkürler.

  Hakkınızda verilmiş bir yıl ve üstü ceza kararı nedeniyle kart verilmemesi doğru bir işlem. Keşke kursa kayıt olurken sorsaydınız, şu halde masrafınız boşa gitmiş oldu. Eğer vergiyi yatırdıysanız emniyetten dekont aslını işlem yapılmadı şeklinde onaylatarak almanızı tavsiye ederim. Bu dekontla vergiyi yatırdığınız yerden iade alabilirsiniz. İyi günler.

 19. 18 Ekim 2014 - 15:55 | #19

  salih :

  merhaba hocam benim 2003 yılında konut dokunulmazduğından asliye ceza mahkemesinden 5 ay ceza aldım ve paraya cevrildi ve 5 seneliğine ertelendi ama aynı olayda arkadaşım hem konuttan hemde hırsızlıktan ceza aldı ama benim hırsızlıkla ilgim olmadığı anlaşıldı özel güvenlik kartı alabilirmiyim

  Hırsızlıktan ceza almadıysanız özel güvenlik olabilirsiniz. İyi günler.

 20. 18 Ekim 2014 - 16:01 | #20

  levent :

  selam hocam konuyu daha önce size anlatmıştım gecen gun 2 kere komisayona girdi evraklarım bir mutabakata varamamışlar çekince gösteriyorlar yamlış karar vermiyelim diye ve ankara özelguvenlik komusyonua yolamışlar evraklkarımı böyle bir uygulama oluyormu diye danışmak istedim size ben amasyada oturuyorum

  Ankara’da ayrı bir özel güvenlik komisyonu yok. Muhtemelen EGM bünyesinde ki Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’ndan görüş istenmiştir. Umarım lehinize yorumlanır. İyi günler.

 21. 18 Ekim 2014 - 16:07 | #21

  Süleyman :

  Merhabalar hocam.ben 2006 yılında antalya da tehditten dolayı mahkemeden 5 ay hapis cezası aldım.mahkeme bunu 3000 tl para cezasına çevirdi.bende bunu temyize yolladım.mahkeme tekrardan 5 yıl suç işlememem şartıyla bunu erteledi.kimlik kartı başvurusunu yaptığım özel güvenlik şubesi beni aradı ve sözkonusu mahkemeden sonuç belgesi istediler.bu durum güvenlik olmama engel teşkil eder mi? beni aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler.iyi çalışmalar.

  Davanın halen üst mahkemede devam ettiğine dair belge alıp şubeye verebilirsiniz. Soruşturmada, mahkeme durumu görüldüğü için bu belgenin istenmesi zorunlu. Ancak belirttiğiniz suç, özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmediği için sorun yok. İyi günler.

 22. 18 Ekim 2014 - 16:10 | #22

  Asım Levent Karaca :

  merhaba hocam ben askeri mahkemede nöbette silahla tehdit ve havaya ateş etmekten dolayı ceza aldım tahrik ve iyi halden dolayı cezam 5 aya düştü ve hükmün açıklanmasısın geriye bırakılması dendi bu olaylardan dolayı silahlı güvenlik kartı almamda sorun olurmu

  Silahla suç işlediğiniz için maalesef silahlı olmanız mümkün görünmüyor. Silahsız kimlik almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 18 Ekim 2014 - 16:13 | #23

  said :

  slm hocam ben çete üyeliğinden 2 yıl 1 ay ceza aldım ama 5 yıl ertelemeli ve bir daha aynı suça karışmamak şartıyla bende yargıtaya göndersim halan yargıtayda ve sonra polise muhalevetten 2 yıl 4 ay aldım bunuda yagıtaya yolladım ama temyiz halan sürüyor dosyalar yargıtayda benim silahlı kimlik kartımı aldılar silahsız bile vermediler halan yargıtayda olan dosyalar nedeniyle kimlik kartı mı alabilirler mi saygılarımla

  Örgüt-çete suçlarında mahkeme devam ediyor olsa bile kimlik kartı iptal olur. Yasa böyle maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 24. 18 Ekim 2014 - 16:15 | #24

  Ozgur okur :

  merhaba ben su anda ogg silahsiz olarak calismaktayim benim bir trafik kazasindan dolayi sigorta dokandiricili diye tabir edilen suctan dolayi sigirta sirketi benle beraber 70 kisiyi mahkemeye verdi dava 2010 yilindan berri devam ediyo sull hukuk mahkemesinde acilan davada kazanin saibeli olmadigi kanitlandi ama agir cezadaki mahkeme dinlenmeyen taniklar oldugu icin karar veremiyo ben sertifikami 2013 yilinda aldim bu arada lise yu aciktan okuyup bitirdim simdi silahliya cevirmek istiyorum olurumu

  Tesekkurler..

  Her ne kadar mahkeme devam ediyor olsa da size yöneltilen suçlama dolandırıcılık olduğu için beraat ettikten sonra silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. Silahlı eğitim alsanız da kimliği almanız mahkemenin sonucuna bağlıdır. İyi günler.

 25. 18 Ekim 2014 - 16:17 | #25

  Talip :

  Mrhaba bn silahlı güvenlik sertifikamı kazandım fakat emniyette bnim bir dısyam olduğunu söyleyip silahlı alamayacağımı söylediler dosyamda ertelenmiş cezam war 5 yıl suç işlemediğim takdirde kapanacak kapandıktan snra silahlı olabilirmiyim tekrar yada bu durumda silahlı alabilirmiyim

  Suçun adını ve ceza süresini yazmadığınız için bilemiyorum. Bu sayfanın başında kırmızı renkle belirtilen suçlar dışında bir nedenle bir yıldan az ceza aldıysanız, süre dolduğunda silahlı için şansınız olabilir. İyi günler.

 26. 18 Ekim 2014 - 16:20 | #26

  emre :

  İyi günler suçum kişiyi hürriiyetinde yoksun bırakma 3 yıl denetimli serbestlik özel güvenlik olabilirmiyim?

  Ceza süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. Bir yıl ve üstü ceza verildi ise maalesef sonuç olumsuz. İyi günler.

 27. 18 Ekim 2014 - 16:24 | #27

  murat :

  Hocam merhaba benim ozel evrakta sahtecilik sucundan bir davamvar ben bu davadan beraat ettim fakat yargitay karari bozdu simdi mahkemem yeniden goruluyor.suresi dolan silahli kimlik karyimi yenilemek istedigimde bana silahsiz olarak yenileme yapabilecegim soylendi kesinlesmemis bir mahkeme icin boyle bir sey olurmu kaldiki ilk mahkemeden beraat kararimda var.bu durumun ozel guvenlik komusyonunda deferlendirilmesini talep edebilirmiyim.tsk.

  Mahkeme süreci devam edenler için kimlik silahlı da olsa dava sonuçlanana kadar silahsız kimlik veriliyor. Dava lehinize sonuçlanırsa silahlıya geçmeniz mümkün olur. Size bildirilen sonuç zaten komisyonda değerlendirilmiştir. İyi günler.

 28. 18 Ekim 2014 - 16:42 | #28

  mehmet kartal :

  mrb ben askeri firar suçundan sivilde 7 ay ceza evinde yattım sabıka kaydı aldığım zaman sabıka kaydım bulunmadığını söylüyor silahlı güvenlik olmam için engel teşkil ediyormu

  Ceza süresine göre suçunuz sadece firar değil sanırım. Sabıka kaydının görünmemesi sizi yanıltmasın. Emniyetin yapacağı GBT’de mutlaka ortaya çıkar. Bu nedenle mahkeme kararınızla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışıp olumlu cevap almadan özel güvenlik eğitimi için masraf yapmamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 18 Ekim 2014 - 16:45 | #29

  ergun karakoc :

  i gunler hocam hocam ben 2009da bir basit hirsizlik sucundan dosyam acildi savci serbest birakti kamu tekrar dava acip bana 5yil ceza verdi ve denetimli serbesl verip 5yil icinde suc islersem tekrar dosyamin bozulacagi soylendi adli sicil kaydim yok arsiv kaydim yok ceza evine girmedim suan suren davamda yok silahsiz guvenlik olmak istiyorum olabilirmiyim.

  Hırsızlık suçundan, hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi olmadan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Adli sicil kaydında görünmese de emniyetin yapacağı GBT araştırmasında mutlaka ortaya çıkar. Mahkeme kararında yukarıda belirttiğim ibare yoksa maalesef sonuç olumsuz çıkar. İyi günler.

 30. 18 Ekim 2014 - 16:46 | #30

  Ferhat :

  merhaba hocam ben güvenlik olarak şantiyede çalışmaya başladım arkadasımda aynı gün başlamıştı işi ilk gün beğenmedi ve ben burada çalışmak istemiyorum diyerek amire dahi haber vermeden görev yerini terk ederek işyerini bırakmıştır.. daha sonra amir konu üzerine onun ismini valiliğe verdik bir daha asla güvenlik işinde çalışamaz dedi bu doğrumudur teşekkürler…

  Şef size blöf yapmış, böyle bir şey olamaz. İyi günler.

 31. 18 Ekim 2014 - 16:49 | #31

  mehmet aktay :

  Slm ben bundan 2 sene önce telefonda kadının birine küfür etdim 5 sene içinde aynı suçtan gelirsem ceza alırsın dediler kart yenilenir ken sorun olurmu sagolun

  Belirttiğiniz suçtan bir yıl ve üstü ceza almadıysanız sorun olmaz. İyi günler.

 32. 18 Ekim 2014 - 16:51 | #32

  eren :

  Slm hocam 31 aralık 2009 tarihinde cinsel istismar suçundan 5 yıl denetimli serbestlik aldım bu süre zarfinda hiç suç islemedim ve son iki ay kaldi beş yil dolmasına silahli ögg kartını yeniledim Mayıs ayında şimdi özel güvenlik Şube arıyor silahsız yapacağız dedi ama bana verilen mühürlü silahlı sertifikasi yenilendi bunu silahsiza çevirmesi mümkünmü silahli yenilemeyi özel güvenlik şubesinin

  Sertifika eğitim aldığınızın belgesi olup silahlı özel güvenlik başvurunuzun onaylanacağının garantisi anlamına gelmez. Başvuru, özel güvenlik şubesinde değerlendirilip olumlu sonuçlanırsa kimlik verilir. Cinsel içerikli suçlarda silahsız bile verilmeyen iller var maalesef. İyi günler.

 33. 18 Ekim 2014 - 16:54 | #33

  Önder a :

  Slm mrb hocam silahli yaka karti için bütün evraklarim tm ama emniyet bana diyor seni mahkemen 2 ci agir cezada devam ediyor sana veremeyiz diyor ancak silahsiz yaka karti verebiliriz mahkemen sonuclandiktan sonra sana silahlı verebiliriz diyor ama bana silahli lazim iş bulmusum kendime silahlı bana yol gosterirmisiniz hocam

  Mahkeme devam ederken silahsız kimlik verilmesi mevzuata göre zorunlu, her ne kadar silahlı iş bulsanız da yapacak bir şey yok. Mahkemenin bir an önce lehinize sonuçlanmasını dilemekten başka elden bir şey gelmez maalesef. İyi günler.

 34. 23 Ekim 2014 - 15:54 | #34

  aykut :

  Hocam benim şimdi silahlı kimliğim 25.12.2014 tarihinde son bulacak ve kimliğim silahsıza cevrilecek. Calıştığım proje silahlı bu tarihe kadar çalışırsam şirket beni işten çıkarmak zorunda kalacak. Benim ihbar be kıdem tazminatı almaya hakkım varmı ben elimde olmayan sebepten dolayı işten ayrılmak zorunda kalmış oluyorum beni aydınlatırmısınız…

  Kimliğinizin silahsıza çevrilmesinin nedenini yazmamışsınız. Daha önce aldığınız bir cezadan dolayı silahsıza geçiyorsanız, işten ayrılmanız elinizde olmayan kapsamında sayılmaz. Ancak bunun genel bir yorum olduğunu, durumun iş akdinize göre değerlendirilmesi gerektiğini, iş hukukundan anlayan bir avukata danışmanızın yararlı olabileceğini belirteyim. İyi günler.

 35. 23 Ekim 2014 - 16:00 | #35

  aykut :

  @A.GÜLŞEN
  Dediginiz gibi mahkeme sonuçlanana kadar kimligimi silahsıza çevirdiler.yargıtaydan gelecek karara göre silahlıya dönebileceğim. Yargıtaya dosyam gideli 15 ay oldu halen çıkan bir kararda yok. Benim ne yapmam gerekiyor bu dosyanın bir an önce görülmesi için yoksa ben böyle daha çok beklerim galiba şimdiden teşekkürler…

  Bu yorumu görmeden diğerini cevapladım. Yüzlerce yorum var, bazan evveliyatını hatırlayamıyorum. Şu halde Yargıtay sürecini beklemeniz gerekecek. Umarım ceza süresi kimlik kartı iptalini gerektirecek kadar uzun olmaz. Ancak orada işlemlerin hızlandırılması mümkün mü, mümkünse yolu nedir inanın bilmiyorum. Tazminat konusunda iş akdiniz esas alınacağından işyerinizle veya bu işlerden anlayan biriyle görüşmeniz yararlı olur. İyi günler.

 36. 23 Ekim 2014 - 16:02 | #36

  kuzey :

  merhaba ben 2010 yılında basit yaralama sucundan 5 ay ceza aldım.cezam paraya cevrilip ertelendi ve 5 yıl denetimli serbestlik verildi.su an silahlı olarak gorev yapıyorum.yenilememde evrakları verince benden mahkememin kesinleşmiş sonucunu istediler.bende verdim.acaba benim için bir sorun olurmu .tesekkurler.

  Ceza süresi 5 ay ise bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemenizde sorun olmaması gerekir. Mahkeme evrakının istenmesi, prosedür gereği zorunlu, sorun olduğu anlamına gelmez. İyi günler.

 37. 23 Ekim 2014 - 16:08 | #37

  mustafa :

  merhaba hocam.

  istanbulda bir güvenlik firmasında çalışmakta idim.proje bitti..firma değişti projemizde biz yeni firmaya geçip çalısmaya devam ettik.ancak burdan giden eski ögg firması son 1 aylık maasımızı vermiyor surekli kaçıyor tellere bakmıyor.biz ne yapabiliriz 5 eleman 5imizde kaldık yeni firmada hiçbirimizin parasını vermiyor napabiliriz saygılar..

  EGM’nin Sıkça Sorulan Sorular bölümünde; özel güvenliklerin ücret ve özlük hakları ile ilgili şikayetlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattına iletebilecekleri belirtiliyor. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bu Bakanlığa bağlı bölge müdürlüklerine yazılı olarak da başvurabilirsiniz. Sonuçta değil bir ay, bir gün bile olsa çalışan olarak hakkınızı bu şekilde aramanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 23 Ekim 2014 - 16:18 | #38

  serdar ç. :

  slm benim yaşım 41 ve ayahımda sakatlık var sakatlıgım söle 3 cm kadar kısalık ve dizimde kireclenmeden dolayı bükemiyorum yani yürüyorum geziyorum bi kısıtlamam yok ŞÜKÜR benden bişey olurmu belge alıp bi sitede filan güvenlici olurmuyum sizden yardımlarınızı bekliyorum acıklamanız için şimdiden cok teşekkür ederim

  En az ortaokul mezunu olmanız şartıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Silahsız adaylardan istenen sağlık raporunda ortopedi onayı aranmadığı için belirttiğiniz rahatsızlık sorun olmaz. Silahsız kimlik aldıktan sonra da site güvenliğinde elbette çalışabilirsiniz. Bol şanslar.

 39. 23 Ekim 2014 - 16:21 | #39

  ayten :

  merhabalar.iki yıl önce polislerle gırdıgım bır tartısma sonucu basıt tehdıt ve hakaretten hukmun acıklanmasının gerı bırakılmasına karar verıldı. sılahlı ozel guvenlık egıtımımı basarıyla tamamladım ve 26ekım de sınava gırecegım benım ıcın sorun teskıl eder mı? adli sicil kaydım temiz cıkıyor.tesekkurler

  Açıklanması ertelenen hükümle verilen ceza bir yıldan az ise silahlı olabilirsiniz. Bir yıldan fazla ise denetimli serbestlik süresi dolana kadar silahsız olursunuz. Aradaki sürede başka bir mahkeme durumu olmaması kaydıyla cezayı veren aynı mahkemeye başvurup açıklanması ertelenen hükmün kaldırılması işlemini (dava düşmesi) yapmanız gerekir. Dava düştükten sonra silahlıya geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 40. 23 Ekim 2014 - 16:22 | #40

  Pınar :

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım ve silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum. Alabilir miyim?

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitimle ilgili bilgiler var. İyi günler.

 41. 23 Ekim 2014 - 16:23 | #41

  Gökhan :

  mrb hocam benim Silahsız özel güvenlik sertifikam var askerden çürük raporu verdiler sertifikam iptal olur mu?

  Belirttiğiniz durum sertifika iptaline neden olmaz. İyi günler.

 42. 23 Ekim 2014 - 16:28 | #42

  Mahmut :

  Sn hocam iyi günler, internette paylaştığım bi yazı için hakkımda halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçundan dava açıldı. Bu davada sanırım en kötü ihtimalle hagb olacak. Çünkü sicilim tertemiz ve bu işlerle hiç isim olmadı. Sonuç bu şekilde çıkarsa güvenlik kimlik kartimi yenileme de sorun cikarmi? Bu arada ben silahlı güvenlik görevlisi yim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Telefonda görüştük ama belki başkalarına faydası olur diye kısaca bilgi vereyim. Bilişim suçundan bir yıl ve üstü ceza almak (HAGB’li), 6136′ya göre silahlıya engel teşkil ediyor. Bir yıldan az ceza (HAGB’li) sorun olmaz. HAGB olmadan bir yıl ve üstü ceza almak kimlik iptal nedeni. Umarım suç olduğunu bilmeden, iyi niyetle yaptığınız bu paylaşım size zarar vermez. İyi günler.

 43. 23 Ekim 2014 - 16:31 | #43

  mete :

  Sa hocam 2012 de telden bi kıza sms olarak cinsel icerikli mesaj attm mahkeme 5 yil icerisnde baska suc işlersem ceza gelecegni soyledi cinsel taciz olarak geciyo konu denetimli serbestim.silahli ogg ye girdim kimlik verirlermi

  Cinsel içerikli suçlarda HAGB olmadan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB varsa lehinize olur. Vergiyi yatırmadan önce ceza kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 23 Ekim 2014 - 16:40 | #44

  ziya :

  mrb hocam

  ben 2008 yılında bi adama arabayla çarptım adam beni şikayet etti fakat mahkeme kaapandı kamu davasına döndü bana 2.500 tl para cezası verildi. adli sicil kaydı aldığımda mahkeme olduğunda adlı sicil kaydı vardır. çıkıyor. bu güvenlik sertifikasını almaya engelmidir. birde ben eğitimi başarıyla tamamladım fakat maliyeye parayı yatırmadım bunun bi süresi varmı
  teşekkürler

  Adli sicil kaydının çıkması-çıkmamasının önemi yok. Esas olarak emniyetin yaptığı GBT araştırması önemli, adli sicilde kayıt çıkmasa da GBT’de tüm geçmiş görünüyor. Paraya çevrilen ceza süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. Vergiyi kimlik başvurusu yapacağınız zaman yatırabilirsiniz. Ancak vergiyle ilgili küçük bir detay var; 2015′e kalırsanız 448 TL olarak ödemeniz gerekir. İyi günler.

 45. 23 Ekim 2014 - 16:44 | #45

  kubilay :

  iyi qünler hocam benim esrardan (uyuşturucu ve uyandırıcı madde kullanmaktan) 1 yıl denetimli serbesliqim wardı.silahlı özel güvenlik kursuna kayıt oldum sınavı ve atışı kazandım şirket bana silahlı qüvenliqi alabileceqimi söylüyor senin bir yılı aşkın deqil cezan diye…güvenlik arkadaşlar ise alamayacağımı söylüyor sizce alabilirmiyim silahlı hadi olmadı okdar masraf ettik en azın dan silahsız alabilirmiyiz hocam

  Özel güvenlik başvurunuz, denetimli serbestlik süresine göre değil mahkemenin verdiği ceza süresine göre değerlendirilir. Ceza süresi bir yıldan az ise denetimli serbestlik süresini yükümlülükleri yerine getirerek tamamladığınız takdirde sorun olmazdı. Ancak bir çok ilde uyuşturucudan ceza alanlar il özel güvenlik komisyonlarına sevk ediliyor ve genelde olumsuz çıkıyor. Ayrıca gündemde olan uyuşturucu ile mücadele tedbirleri kapsamında uyuşturucu suçlarının terör suçu gibi değerlendirileceği söyleniyor. Bu nedenle vakit geçirmeden mahkeme kararınızla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurmanızı, olumlu cevap aldığınız takdirde vergiyi yatırıp kimlik talep etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 24 Ekim 2014 - 17:00 | #46

  Mahmut :

  @A.GÜLŞEN
  Sn hocam benim yargılandığı m madde 216/1 yani kin ve düşmanlığa tahrik etme. Yani bilişim suçu diye geçmiyor. Ayrıca özel güvenlik şube Müdürlüğünü aradım. 1 yıl üstü ceza bile alsan hagb şartıyla silahlı kimlik almana ve yenileme ne engel olmaz dediler.

  Sizin adınıza sevindim, umarım beraat edersiniz de hiç bunlara gerek kalmaz. Hoşçakalın.

 47. 24 Ekim 2014 - 17:07 | #47

  mete :

  Sa hocam cinsel taciz sucum vardı(telde sms ile) HAGB kararı var.5 yıl başka suc işlememem lazımmış.silahlı ögg ye girdim acaba kimlik verirler mi yoksa silahsız mı verirler şu an kafam karışık korkuyorum net cevap verirmisiniz.Allah razı olsun sizden…

  Bir önceki cevaba ek bir bilgim yok maalesef. Ancak belirttiğim şekilde mahkeme kararıyla bulunduğunuz il emniyetine danışarak net cevap alabilirsiniz. Eskiden HAGB olduğunda kimlik alınabiliyorken şimdi uyuşturucu ve cinsel içerikli suçları komisyona sevk ediyorlar ve olumsuz da çıkabiliyor.. Bu yüzden en doğru cevabı emniyetten alabilirsiniz. İyi günler.

 48. 24 Ekim 2014 - 17:10 | #48

  kubilay :

  hocam bulunduqum il ankara ne kadar sıkıntılı olabilir alamayacaksam eqer daha fazla masraf etmeyim.temize werdim dosyayı özelde deqilde resmide arşiv kaydı var diyo. başka bi ilden çıkartırmam mümkün mü peki??

  Kimliği alıp alamayacağınız konusunda net cevabı emniyetten alabilirsiniz. Ankara’da uyuşturucu ve cinsel içerikli suçlardan ceza alanlar HAGB’ye bakmadan il özel güvenlik komisyonuna sevk ediliyor. Ankara’da iseniz kursunuz da sizi yönlendirebilir. İyi günler.

 49. 24 Ekim 2014 - 17:12 | #49

  Fırat :

  Hocam merhabalar ben silahlı güvenlik kimliği alacağım zaman eve satırla saldıran bir şahsa kuru sıkı tabancayla uyarı amaçlı hava ateş ettim.kamu davası açıldı,bu sırada kimlik kartımı aldım dava etkilemedi, ama işe gireceğim yer beni almıyor sebepte söylemiyor bu konuyla alakası var mı sizce

  İşyerinizin neden sizi başlatmadığını bilemiyorum. Kartınız olduğuna göre sorun olmaması gerekir. Ayrıca o durumu bilmiyor da olabilirler. Muhtemelen başka sebep vardır. İyi günler.

 50. 25 Ekim 2014 - 09:12 | #50

  kubilay :

  hocam HAGB filan dediniz kafam iyice karıştı..firma bana bu soylediqinizi fln da dememdi.. ya hocam daha önce mutlak böyle bi durumla karşılaşmışsınzdır kursiyeriniz aldımı alamadımı.. şimdiden çok teşekkür ederm hocam şu zamana kadar bile söyledikleriniz bile yetti..

  Bir kursiyerimiz benzer davadan olumsuz cevap aldı, idare mahkemesine yürütmeyi durdurma için yaptığı başvuru da olumsuz sonuçlandı. Şimdi davayı düşürmek için HAGB süresinin dolmasını bekliyor. Başka öğrencilerden alanlar da oldu. Net cevabı biliyor da saklıyor değilim, böyle farklı uygulamalar karşısında ben ne desem boş. Ankara’da olduğunuza göre benden daha fazla yardımcı olabilecek, yönlendirebilecek kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 8 Hepsini Göster