Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 32, toplamda : 113972 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Haziran 2016 - 12:49 | #1

  Umut :

  Adlı sicil kaydım Ve arşiv temiz GBT de işlediğim suç yazarmı Bunu öğrenmek istiyorum eğer yazarsa özel güvenlik olamam yazmasa olurum

  GBT’de hakkınızdaki mahkemeye ilişkin durumun ne şekilde yer aldığını bilmiyorum, hiç GBT kaydı görmedim doğrusu. Ancak orada kayıt çıktığında ki muhtemelen mahkeme adı görünüyordur, o davanın son durumunu gösterir belge istenir. Diğer bir ifadeyle mahkeme-dava konusu durum her ne ise tüm detaylarıyla görerek, adaylar hakkında karar verilir. İyi günler.

 2. 22 Haziran 2016 - 12:24 | #2

  Oğuzhan :

  Peki hocam bişey diycem şimdi denetim serbestliği yani 5 yıl şuç işleme deniyo ya hani o nun bitmesine 1 yıl var sonra arşivden sildircem zaten . Zaten ceza yatmadım para ödemedim HAGB vardı. O nu sildirince gbt den de silinir mi yani sertifika alıp kimlik çıkarmaya emniyete gittiğimde o Zaman da arşivden çıkar mı silindikten sonra gbt den yani ?

  Sayfanın başında verilen kısacık yazıyı okuyunuz bir zahmet. Suçunuz, cezanız ne bilmiyorum. HAGB varsa süre sorunsuz tamamlandıktan sonra, ceza kararını veren mahkemeye başvurup düşme kararı almanız gerekir. Suçunuz özel güvenlik olmaya engel değilse düşme kararını beklemeden de eğitim almanız mümkün olabilir. Lütfen ilinizdeki kurslarla irtibat kurunuz, oralara danışınız. Bulunduğunuz ildeki detayları emin olun onlar daha iyi bilir. İyi günler.

 3. 22 Haziran 2016 - 12:28 | #3

  hakan :

  Bundan 7 yıl önce bi araba devri aldım bu dönemde sigorta şirketlerine yönelik inceleme vardı devir alımında emniyette attigim imzadan dolayı defalarca imza örneği alıp ifadelere çağırdılar yalan beyan suçundan 1400 kişi yargılanıyor bende dahil hocam sonuç ne olur hakliyken haksız duruma düştüm kimliğimi silahsiza çevirdiler yenilemedde problem çıkarım çok saolun..

  Kimliğiniz silahsıza döndüğüne göre, silahsız yenilemenizde sorun yok demektir. Eğitimi silahlı almanız halinde, o davadan silahlı almanıza engel olmayacak bir sonuç çıkarsa silahlıya geçersiniz. Silahsız yenilerseniz dava lehinize bittiğinde sadece silah yenileme eğitimi almanız gerekir. Silahlı-silahsız eğitim tercihini davanın seyrine göre vermenizde yarar var görünüyor. Daha kesin bilgi için mahkeme kararıyla özel güvenlik şubesine başvurup danışmanız uygun olur. İyi günler.

 4. 22 Haziran 2016 - 12:43 | #4

  Sinan :

  Selamun aleykum sorulari cevaplandırdıginiz için teşekkürler ben silahla tehdit davasından 1yil 8 ay ve darpdan 3000 tl para cezası başka bir mahkemeden yine 1000 tl para cezası ve hepsine hagb verildi bu benim silahlı kimligimi yenileme engelmi birde silahsiz dönermi birde hagb mahkumiyet sayiliyormu yeni çıkacak olan yasaya göre acaba benim hagb lerim silahsiz kimliğe engel teşkil eder mi cevabını için şimdiden teşekkür ederim

  Silahlı tehditten ceza almanız nedeniyle bundan sonrasında hiç bir zaman silahlı olmanız mümkün görünmüyor maalesef. HAGB verildiğinde denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması kaydıyla aynı mahkemeye başvurarak düşme kararı alınabiliyor. Ancak sizin o süre sorunsuz tamamlanmamış gibi görünüyor. Bu durumda tüm mahkeme kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, olumlu cevap alırsanız yenileme eğitimine katılmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 22 Haziran 2016 - 12:47 | #5

  Hidayet :

  Merhaba yasim 29 lise mezunuyum ilk defa güvenlik sertifikası almayı düşünüyorum ama aklımda ki soruyu sormadan edemeyeceğim hocam sol kolum tamamen dövme ile kapalı iş bulmak veya sektörel açıdan nasıl karşılandığı hakkında bir fikriniz varmıdır teşekkür ederim saygılarımla

  Silahlı istiyorsanız tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almanız gerekir. Bazı hekimler, dövmeyi kendine zarar verme güdüsü olarak değerlendirip olumsuz yaklaşım gösterebiliyor. Bazıları da kişilik testi yaparak sonucuna göre olumlu rapor verebiliyor. Silahsızda 4 hekim imzalı poliklinik raporu yeterli. İki kolu boydan boya dövme veya jilet izi dolu olup o testten sonra rapor alanlar, hatta kamu kurumunda çalışanlar var. İşe girene kadar şans faktörü, girdikten sonra karakter ve işe sahip çıkma önemli. İyi günler.

 6. 23 Haziran 2016 - 09:02 | #6

  Ahmet :

  Hocam benım adli sicil kaydım temiz ve arşiv kaydım temiz Olacak Mahkeme açtım Hakim onay verdi sadece gbt de suçum çıkarmı Bunu öğrenmek istiyorum

  Adli sicil kayıtları silinse de GBT kayıtları durur. Ancak GBT kayıtlarının suçlara göre saklanma süreleri ile ilgili değişiklik olduğundan hangi suç kaydı, kaç yıl saklanır bilmiyorum. Sicilden silinmesini onaylattığınız suç, özel güvenliğe engel hallerden değilse muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 7. 23 Haziran 2016 - 09:28 | #7

  Sinan :

  Hayır yanlış anlatınız denetim süresi içinde işlenen birşey yok mahkemeler devam ederken hepsinden hagb çıktı yani bu durumda silahlı güvenlik olmam imkansız ama silahsız olabilirim doğru acaba teşekkürler

  Bugünkü diğer yorumlarda da görebileceğiniz gibi trafik suçu bile HAGB’yi bozmuş. O yüzden davaların birbirini etkilememesi enteresan. Silahlı tedhitten aldığınız bir yılın üstündeki cezada da HAGB varsa silahsız olmanız mümkün görünüyor. Ancak yine de son ve geçerli kararı verecek olan özel güvenlik şubeye mahkeme kararları danışmanızı özellikle tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 23 Haziran 2016 - 09:30 | #8

  Ramazan Aygün :

  Merhaba hocam iyi günler ben geçen sene bir kavagaya karistim hakkimda silahla tehdit ve 10 ay ertelenmis hapis verilmis birde 1000 tl para cezasi parayi ödedim simdi denetimin bitmesini bekliyorum silahsiz özel güvenlik belgem var silahliya cevirmek istiyorum ertelenmis 10 ay hapis sorun olurmu sabika kaydimin üzerinde gözüküyor fakat denetim süresi bittiğinde arsiv kaydinda gözükecektir silahli kimlik alabilirmiyim hocam

  Silahla tehditten ceza almış birinin silahlı özel güvenlik olması mümkün değil maalesef. Cezanın infaz edilmesi, adli sicil kayıtlarından silinmesi, ertelenmesi vb. durumlar sonucu değiştirmiyor. Daha net bilgi için mahkeme kararıyla birlikte ruhsat şubeye danışabilirsiniz. İyi günler.

 9. 25 Haziran 2016 - 07:38 | #9

  AZAD :

  Merhaba ben 16 yaşındayken avm den hırsızlık yaptım para cezası aldım hapıs yatmışlığım yok sabıka yok silahsız sertifika aldım kart almaya gittiğimde sıkıntı olurmu olmazmı diye mrk edyrum hayırlı cumalar efendim

  Hırsızlık suçunda 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Özel güvenlik adaylarının başvurularında GBT kayıtları dikkate alındığından dli sicilde görünüp görünmemesinin önemi yok. Dolayısıyla GBT kaydınız varsa mahkeme kararı istenir. Evrak özel güvenlik şubede incelendikten sonra hakkınızda karar verilir. Kimlik harcını yatırmadan önce mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 25 Haziran 2016 - 07:40 | #10

  ibrahim :

  hocam merhaba babamın işlediği suç benim gg olmama engel mi?

  Özel güvenlik adayları sadece kendi adli sicillerinden sorumludurlar. Baba dahil, birinci derece yakınlar dahi size olumsuz yansımaz. İyi günler.

 11. 25 Haziran 2016 - 07:44 | #11

  ekrem :

  merhaba silahlı güvenlik kimliğimi almak için gittiğimde mahkemem olduğundan vermediler silahsız kimliğimi alıp işime başlasam mahkeme kararı lehime cıktığında kartı almaya gittiğimde tekrar harc vs. işlemleri tekrarlayacakmıyım ne gibi işmeler tekrarlanacak cevabı için çok teşekkür ederim hayırlı günler.

  Kimlik harcı bir defa yatırılır. Silahlıya geçerken, yenileme yaparken tekrar istenmez. Ancak silahsız kimlik verilecek ise silahlıya geçerken raporu yeniden isteyip istemeyeceklerini bilemiyorum. İlkinde işlem görmemiş gibi düşünülebilir, başvuru yaparken bu hususu ve işlemlerle ilgili diğer detayları sormanız yararlı olur. Bazı işlemler illere göre değiştiği için böylesi uygun görünüyor. İyi günler.

 12. 25 Haziran 2016 - 11:56 | #12

  Ali :

  Kolay gelsin.
  İftira davası sonucunda; 1 yıl hapis cezası
  İyi hal,mahkeme esnasında iftiradan geri dönme gibi nedenlerle,3 aya dustu ve daha önce sabikam olmadığı için hagb a döndü…
  Silahlı güvenliğim.
  Kart yenilememe 1 yıl var.eski kartların 31 eylül’e kadar,yeniyle değişmesi için sure verilmiş…yazı geldi,bizlere…kartımı yeni kimliğe değiştirirken yada yenileme zamanım geldiginde ; biten mahmemem,silahli kimliğine engel ölurmü?

  Kimlik başvurusunda bu mahkemeye ait belgeyi evrakınıza eklemeyi unutmayın. Ceza süresinin son hali bir yıldan az olduğu için gerek süre, gerek suç türü bakımından silahlıya engel görünmüyor. Bu arada o tarih 30 Eylül olabilir. İyi günler.

 13. 25 Haziran 2016 - 15:41 | #13

  Ali111 :

  Hocam istanbulda ikamet ediyorum yenileme egitimi aldim evrak teslimi icin emniyet cok gece randevu veriyor baska bir ilde bu islemi yapabilirmiyiz iyi gunler

  İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla başka ilden başvurunuz mümkün, aksi halde İstanbul’u beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 14. 25 Haziran 2016 - 15:44 | #14

  AZAD :

  Hakkımda hırzılık suçundan 3000 ve 6000 lira para cezası yargıttay tarafından onandı.İfademde suçu isliyenin ben olmadığım yapan kişi tarafından kandırıldığımı ifade edip yapanın adını verdim yargıtay tarafından bu kişinin ifadesine başvurulmadığı kamera kayıtlarında belli olmasına rağmen butun suçun benim uzerime yuklenmesının ve bu durumun benim özel guvenlık olmama engeldir.Mağduriyetimi giderilmesini veya davanın tekrar görulup beraat alabılme şansım varmıdır.

  Çok üzücü ve bundan sonraki geleceğinizi belki de olumsuz etkileyecek bir durum. Ancak davanın tekrar görülmesi ile ilgili hukuki süreci hiç bilmiyorum. Belki bir avukata danışmanız uygun olur. Bu arada mahkeme evrakı ile özel güvenlik şubeye de danışmayı ihmal etmeyin. Tecrübeli bir personele denk gelirseniz avukattan bile çok yardımcı olup yol gösterebilir. İyi günler.

 15. 27 Haziran 2016 - 11:38 | #15

  Oguzhan :

  Hocam Ankara’da adliye ye gittim Bugğn arşiv araştırmalı sicil kaydı çıkardım tertemiz çıktı bahsettiğim 5 yıl denetim fln çıkmadı orda hani sertifika kazanırsam Ankara güvenlik E yazılcam zaten de kimlik çıkarmaya gittiğimde ertelenmiş dava gbt de çıkarsa benden temiz kağıdı mı ister başka birşey mi ? Yada diğer bir soruyla kimlik değil de seryifika yı alabilir miyim bu şekildeyken kimlik içinde davanın süresi dolunca alsam kimliği ??

  Diğer üç yorumunuzda ısrarla belirttiğim gibi işlemlerde GBT kayıtları esas alınır, adli sicil istenmez. Sayfanın başındaki yazıyı okumanızı tekrar tavsiye ediyorum. Özel güvenlik olmaya engeliniz varsa sertifikayı almanızın, özel güvenlik için masraf yapmanızın anlamı yok. Lütfen yazıyı okuyun. İyi günler.

 16. 27 Haziran 2016 - 11:39 | #16

  Halil :

  slm hocam
  Eğer kimliği alamazsak yatırdığımız harç parasını geri alabiliyor muyuz ?
  alabiliyorsak ne gibi işlemler yapmamız gerekir?

  Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuz daha iyi bilir. Ankara’da dekontun asıl suretinin arkasına işlem görmedi yazıp onaylıyorlar, kişi bizzat vergi dairesinden parasını geri alıyor. İyi günler.

 17. 27 Haziran 2016 - 11:45 | #17

  Mustafa :

  Merhabalar benim bi sorum olacak ben 15 yaşındayken hırsızlık suçundan yargilandim fakat herhangi bir ceza almadim su an 27 yaşındayım özel güvenlik olabilirmiyim

  Ceza almasanız da GBT’de buna ilişkin kaydınız varsa özel güvenlik adına yapacağınız tüm masraf boşa gider. Bu riske girmemek için davaya ilişkin evrak varsa o ve nüfus cüzdanınızla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine gidip danışın. Olumlu cevap alırsanız özel güvenlik kursuna kayıt olursunuz. İyi günler.

 18. 27 Haziran 2016 - 11:47 | #18

  Mehmet türk :

  Merhaba hocam benim başkasına ait kredi kartı kullanmak suçundan ilk defa sabıkam oldu özel güvenlik işi yapmama engel olurmu bu.

  Belirttiğiniz durum muhtemelen engel hal sayılır. Ancak bu konuda karar vermesi gereken yer, özel güvenlik şubesidir. Orada evrakınız, GBT kaydınız araştırılıp detaylarına göre karar verilir. Dolayısıyla elinizde o davaya ilişkin evrakla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 28 Haziran 2016 - 10:34 | #19

  Yiğit :

  Merhabalar. Ben terör sucundan toplamda 18 ay ceza yattım sabıkamda oluştu güvenlik sertfikam da baştan beri silahsız dı. Güvenlik sertfikam iptal olurmu ? Tekrar işimi yapabilirmiyim ? Tesekkürler.

  Hem suçun terör olması, hem de bir yıl üstü ceza almış olmanız nedeniyle maalesef kimliğiniz iptal olur. Mahkeme özel güvenlik şubeye yazmadıysa bile en geç yenilemede durum ortaya çıkacaktır. İyi günler.

 20. 28 Haziran 2016 - 14:51 | #20

  songül H. :

  Mrb.Hocam benim eşim 5 yıl önce darp etmek suçundan mahemeye çıktı 5 yıl suç işlememesi gerekiyordu.5 yıl geçti.Bulunduğumuz İl Emniyet Müdürlüğünden cezası silindi.Ancak Güvenlik Sertifikası almak için Türkiye genelindede düşmesi gerekiyormuş.Eşim güvenlik sertifikası alıp,silahlı güvenlik görevlisi olabilirmi

  Eşiniz hakkında verilen kararda hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) varsa süre dolduğu için aynı mahkemeye başvurup düşme kararı alması gerekir. Eşiniz başvuru yapmadan karar, kendi kendine düşmez. Darp olayında silahlı olmasını engelleyecek ilgili kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. kesici-delici alet kullanımı yoksa silahlı olabilir görünüyor. Mahkeme evrakı incelendikten sonra son kararın emniyet tarafından verileceğini, silahlı için eğitim-yaş şartları olduğunu belirtmek gerek. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 Hepsini Göster