Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 200, toplamda : 216673 kişi tarafından okundu.

 1. Ramazan
  21 Şubat 2018 - 14:52 | #1

  @Ibrahim
  İbrahim bey Yenileme yaparken müracaat sırasında GBT kayıtlarında bu savcılığın vermiş olduğu karar gözüktü mü ?

 2. Ibrahim
  22 Şubat 2018 - 16:46 | #2

  @Ramazan
  Yenilemede gbt de gorundu polis soyledi bana uyusturucu dosyan var diye

 3. Ramazan
  23 Şubat 2018 - 15:32 | #3

  @Ibrahim
  Ibrahım kardeşim Sayfa da başka arkadaşlar aynı senin dava gibi savcılık tarafından 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davası alanların kimlik değişimi yaparken GBT ve diğer kayıtlarda birşey gözükme di yazmış Aynı suç dan benimde davam var Denetimli serbestlik bitti ama kamu davasinin erteleme kararı var halen bende Yenileme yapacam bakalım nolcak

 4. Ramazan
  23 Şubat 2018 - 15:36 | #4

  @AHMET
  AHMET kardeşim Düşme kararı aldıktan sonra Adlı istatislik kurumundan Arşiv kaydin varsa Sildirebilirsin aynı şekil GBT kaydını da sindirebilirsin il emniyet ilçe emniyet yada iç işleri bakanlığına posta yollu ile yollayabilirsin

 5. 23 Şubat 2018 - 16:53 | #5

  Yavuz :

  Mrb uyuşturucudan denetimli serbestlik almistim hiç kullanmadigim için yapilan tahliller temiz çikti 1 sene denetimli serbestligi düzenli şekilde bitirdim davam düştü taşerona kadro başvurumu yaptim güvenlik soruşturmasinda herhangi bir sıkıntı yaşamadim kadro başvurum bugün kabul edildi merak eden arkadaşlari bilgilendirmek istedim..

  Sizin adınıza çok sevindirici. Darısı benzer tedirginlikle bekleyenlerin başına diyelim. İyi günler.

 6. Ali
  23 Şubat 2018 - 17:21 | #6

  Aynen yavuz kardeş benimde aynı şekilde ıyuşturucu kullanmktan 2 tane dosyam vardı biri düştü biri infaz oldu bizimde listeler belli oldu bende kabul oldum ama 10 ay sonra kimlik yenilme var kimliği yeniyemessem işten çıkartılırmıyım saygılar

 7. Ibrahim
  23 Şubat 2018 - 18:43 | #7

  @Ramazan
  Ramazan bey yenileme sonucunu bize bildirirsen ona gore davraniriz.benim denetim suan devam ediyor.hayirlisi

 8. Ramazan
  23 Şubat 2018 - 19:28 | #8

  @Ramazan
  Yavuz kardeşim sadece 1 yıl denetimli serbestlik mi aldın ? 5 yıl kamu davası yada habg almadın mi

 9. 24 Şubat 2018 - 07:57 | #9

  Berkant :

  Merhaba benım sorum şu taşeronda kadro kabul edıldı. Yalnız bır davam var hırsızlık sucundan 2013 yılında 19 ay ceza geldi bende yargıtaya gonderdım dava orda buna ragmen kadro geldi şükür. 3 yıl sonra yenılemem var kımlıgımı yenıleyemez isem işten cıkıs verebılırler mı bölüm degısebılır mıym sürec nasıl olur bılen varmı acaba gülşen hanım yardımcı olursanız cok memnun olurum

  Daha önce hakim olmadığım konularda bilgi vermemem tavsiyenize bu sefer uymak durumundayım. Kadrosu onaylanıp kimliği onaylanmama durumunda ne olur inanın bilmiyorum. Devlet memurları eşdeğer işlere veriliyor bildiğim kadarıyla, ancak taşerondaki durum devlet memurluğu ile aynı haklara sahip değil, sözleşme var. Dolayısıyla bu konuyu kurumunuzdan öğrenmeniz uygun olur sanırım. İnşallah o zamana kadar dava lehinize sonuçlanır demekten başka elimden bir şey gelmiyor. İyi günler.

 10. 24 Şubat 2018 - 08:06 | #10

  Soma :

  Aynı iş kolunda geri hizmette çalışmak ne demek oluyor hocam

  Çalışılan kurumun kadro yapısı ile ilgili bir durum. Geri hizmetten kasıt özlük hakları zarar görmeden daha pasif (buradaki pasiflik fiziksel aktivite anlamında) bir göreve çekilmek. Ancak bunun için sağlık raporu vb. belge olması gerekir. Tek cümlelik sorunuzdan bu kadar anlayabildim. Kadro ile ilgili bir durum olduğu için kendi işyerinize danışmanız uygun olur. İyi günler.

 11. 24 Şubat 2018 - 08:15 | #11

  suskun :

  Benim kardesimin sicili temiz iken guvenlik sorusturmasi red geldi suc felan yok adli sicil kaydi temiz . Nedenini anlamadik.. simdi sorum su benim bir davada sahit ligim var gerekceli karari yazildi yine soyluyorum sahit olarak bu durum kardesimi etkilermi. Sonucta sanik baskasi. Ben zadece sahit im e devletimde bile gozukmuyor sahitlik bu kardesimi etkilermi.

  Sizin şahit olduğunuz konu kardeşinizin güvenlik soruşturmasını etkilemez. Kardeşinizin sicilinden eminseniz ve birinci derece yakınlarınızda terör örgütü bağlantılı bir durumu olan yoksa isim benzerliği vb. bir durumdan kaynaklanmış olabilir. Olumsuzluğun nedeni kardeşinize yazılı tebliğ edilmiş olması gerekir. Kardeşinizle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine gidip sormanızı tavsiye ederim. Eğer net bilgi alamazsanız bu konularda vatandaşa yardımcı olan BİMER-CİMER gibi kurumlara yazıp sorabilirsiniz sanırım. İyi günler.

 12. 24 Şubat 2018 - 08:16 | #12

  AHMET :

  merhaba arkadaslar ben amasya ilinde ikamet ediyorum a.gülşen hanımla çok defa telefonda konuştuk yardımları için çok teşekkür ederim 35 tl ( otuzbeş lira ) dolandırıcılık davam oldu gülmeyin bende çok güldüm 1.yıl 1 ay 15 gün ceza aldık ayrıntıya girmeyim hem güler hem aglarsınız 2016 yılında 5 yıl doldu düşüm kararını alıp adli istatislikten sildirdim 2016.8.ayda basvuru yaptım yenilemek için ama 2016 yılı 11.ayda red verdiler silahsız a döndermediler bile ( kihbi ) diye bir yerde tutuluyormuş arastırdım dilekçe verdim kihbi de ki olan kaydımı da sildirdim taşeron olarak başka kurumda calısıyorum sınav a girebilir çıktı ama o süreçte işimden oldum ALLAH beterinden korusun başka kurumda çalıstıgım için güvenlik kartı da almadım sizden ricam 5 yılınız dolup düşme kararıda alsanız bitti demeyin adli istatislik ve kihbi daire başkanlıgına düşme kararını gönderin posta yolu ile size mutlaka emniyetten yazı geliyor silinmiştir diye ama H.A.G.B OLACAK KARARDA

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. İyi günler.

 13. Yavuz
  24 Şubat 2018 - 08:53 | #13

  @Ramazan
  Hayir ramazan kardeşim 5 yil kamu davasi yoktu bende..bana verilen karar A) 191/2 sanigin denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasi. B) 191/5 sanigin denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davrandigi halde açilan kamu davasinin düsürülmesine aksi halde davaya hüküm verileceginin ihtarina.. yani denetimli serbestlik kararina uygun davrandim dava düştü.. hiç bir ceza almadim. Ama şunu söylim kullanmadigimi söyledim tahlilerde temiz çikinca 5 yil kamu hagb almiyorsun..

 14. 24 Şubat 2018 - 11:26 | #14

  Mert :

  Hocam iyi gunler gbt de çıkıp da mahkemede bulunmayan konular sorun teşkil edermi.sadece gbtde görünenler

  GBT’de görünen dava kayıtlarının (açık-kapalı fark etmez) son durumunu gösterir belge istenir. Komisyonda belgelerin değerlendirilmesini müteakip olumlu veya olumsuz bir cevap verilir. Bu nedenle hakkında dava olanların önce özel güvenlik şubeye danışıp olumlu cevap almaları halinde özel güvenlik eğitimi için kayıt olmalarını tavsiye ediyoruz. İyi günler.

 15. 24 Şubat 2018 - 11:27 | #15

  Onder :

  Hocam ohaldn once uystrcdn denetm aln 5sne ertlme olsa bile silahsz alblryrdu nisanda ohal kalkyms nisandn snra yine silahsz alnblrmi

  Bu gelişmelerden bilgim yok ama OHAL kalksa bile KHK duracağına göre sanırım değişen bir şey olmaz. İyi günler.

 16. Ramazan
  24 Şubat 2018 - 11:43 | #16

  @Yavuz
  Bizde ifade verirken kullanmadığımızı söyledik hatta beni yakan arkadaş bile ifadesinde benim adıma da hiç bir şekilde kullanmadığımı ifadesinde belirtti ve üstümde herhangi bi madde bile çıkmadığı halde Sonuç mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından soruşturma evrağı geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasinin ertelenmesi Yapılan tahlillerde temiz cıktı ve sorunsuz bir şekilde de bitti denetimli serbestlik

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 Hepsini Göster