Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

 

.

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 85438 kişi tarafından okundu.

 1. 02 Temmuz 2015 - 17:05 | #1

  hacer :

  ben cinayet sucundan 8yıl 6 ay ceza aldım ve 14 yasında ceza evıne gırdım aftan dolayı ve yasımın kucuk olmasından dolayı 2 yıl yatıp cıktım.ve üstünden 10 yıl gectı güvenlık olmak ıstıyorum bu suc engel olur mu

  Özel güvenlik olmak isteyenlerin bir yıl ve üstünde ceza almamış olması gerekir. Dolayısıyla ceza süreniz nedeniyle özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor maalesef. İyi günler.

 2. 02 Temmuz 2015 - 17:07 | #2

  Osman :

  S.a hocam ben ankaradayim silahli guvenlik kimlik kartim var uyusturu u madde sucundan 1 yil amatem aldim kullanmiyorum 6 senedir dava 2009 un davasiydi simdi amateme basladim amatem sonuclari kullanmiyo yonunde amatem dosyam kapancak dava otomatikmen dusuyomus davam dustumu dosya kapandimi kimligimi silahli olarak yenileyebilirmiyim amatemde kullanmiyo gorundumu dosya kapanacak

  Ankara’da uyuşturucu suçlarından işlem görenlere kimlik verilmiyor. Ancak dava düşerse durum değişebilir. Madem Ankara’dasınız, AŞTİ içerisindeki Özel Güvenlik Şubeye evrakınızla başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 04 Temmuz 2015 - 15:41 | #3

  Orhan akkoyun :

  mrb hocam ben silahsız ozel guvenlık sınavını kazandım sertifikayı aldım ama 7 yıl once adıma acılan bir dava var ama gcen aldıgım tutanakta beraat kararı var ama dava daha sonuclanmamıs acaba kımlıgımı almaya bir engel olurmu

  Hakkınızdaki mahkemeye ilişkin son aşamayı gösterir belgeyi, başvuru evrakınıza eklemeniz gerekir. Sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar haricinde ve bir yıldan az ceza söz konusu ise sorun olmaz. Suçun adı, tarihi ve ceza süresi önemlidir. Beraat edenlerde hiç sorun olmaz ama sizin dava sonuçlanmamış. İyi günler.

 4. 04 Temmuz 2015 - 15:45 | #4

  Murat 25 :

  Sayın hocam benim bir kavgam oldu. 6136 berat kararı verildi. fakat kasten yaralamadan 5237 sayılı TCK 86/2.maddesi gereğince 6 ay hapis verdi iyi halimden 5 aya düşerildi. şuanda silahlı olsak özel güvenlik kartım var yenileme sinava giriyorum tekrar silahlı alabilirmiyim. sayın hocam ve şuan denetimli serbestlik görüyorum son 2 haftamm kaldı denetimli serbestlik bittikten sonra yerine getirme fişini ve mahkeme kararı ile ankaraya gönderdiğimm zaman mahkeme düşermi yani sabika kaydımda görülmemesi için yada sizin bu konu da fikrinizi alabilirmiyim saygılarımla

  TCK 86.madde “kasten yaralama” olduğuna göre olayda silah-bıçak vb. alet kullanımı var demektir. Silahlı yenileme eğitiminden önce mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kararda HAGB varsa ve denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlandıysa kişi, cezayı veren mahkemeye başvurarak düşme kararı alabilir. Adli sicilde sildirilme prosedürünü bilmiyorum. Ancak özel güvenlik soruşturmalarında yapılan GBT’de, silinen durumların da göründüğünden bilginiz olsun. İyi günler.

 5. 06 Temmuz 2015 - 15:02 | #5

  Murat 25 :

  sayın hocam şöyle bir durum var TCK 53 MADDESİNDE kasten işlenmiş bir suçtan bir yıl veya affa uğramış olsa bile bellirtilmiş suçlar hariç sorun olmadığnı belirtiyor sizden ricam TCK 53 MADDESİNİ bir göz gezdirebilirmisiniz kafam karıştı.

  Belirttiğiniz madde bu sayfanın başında yer alıyor zaten. Kasten işlenmiş suçlarda bir yıl ve üstü ceza almak engel hal sayılıyor. Size ilk yorumdaki tavsiyeyi yinelemek zorundayım. Bu tür durumlar için son karar mercii olan özel güvenlik şubeye danışmanız olacak. İyi günler.

 6. 06 Temmuz 2015 - 15:21 | #6

  özgür :

  Sayın hocam balıkesir den yazıyorum 7 yıldır ögg olarak çalışmaktayım ben tck 191/3 uyuşturucu kullanmak suçu ile ilgili amatem ihlalim oldu dosya kapanıp mahkemeye gitti mahkemeye çıktım hagb 10 ay hapis verildi fakat erteledi hagb nasıl yansır hocam bilginiz varmı rica ediyorum 4 yıl sonra kart yenilemede kart verirlermi yada sicile hagb nasıl yansır 10 ay ceza 1 yılın altında normalde verilmesi lazım yoksa 5 yıl denetimli serbestlik bitincemi lütfen bilgi verin hocam

  Ankara’da uyuşturucu suçlarına kimlik kartı verilmiyor. Balıkesir’deki uygulamayı oradan öğrenmeniz gerekir. Bir yıl altında ceza, silahlıya engel olmayabilir. Ancak uyuşturucu suçu olması nedeniyle farklı bir uygulama da olabilir. Maalesef konuyla ilgili net bilgi vermek imkansız, öğrenebileceğiniz tek yer, Balıkesir Öz.Güv.Şubesi. Ancak yenilemeniz dört yıl sonra ise şimdi öğreneceğiniz bilginin, o zamana kadar geçerliliğini yitirmesi de söz konusu. Dolayısıyla yenileme zamanı gelinceye kadar bir şey yapmadan beklemek en doğrusu. İyi günler.

 7. 06 Temmuz 2015 - 15:23 | #7

  Orhan akkoyun :

  hocam davamın son aşamısıyla beraber evraklarımı teslim ettim acaba durusma tutanagı iş gorur mu cunku beraat kararı var ama mahkeme sonuclanmamış diye kımlık alamıcakmıyım alamazsam eger ne yapmalıyım

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi, mahkeme geçmişi olanların başvurularında kesin karar özel güvenlik şubelerince, tüm evrak incelenerek verilir. Dolayısıyla evrakı teslim ettiğiniz yere sormanızda yarar var. İyi günler.

 8. 09 Temmuz 2015 - 16:24 | #8

  ferhat yılmaz :

  uyuşturucu kullanımı ve akabinde amatem uygulaması anlan kişiler denetim süresini olumlu bitirse bile devlet fişliyor sabıka veya sicil kaldı olarak gözükmüyor kesinlikle ama arviş kaydı olarak ömrünüzün sonuna kadar duruyor uyap sisteminde herzaman görünüyor ve bu sebebden dolayı özle güvenlik olamazsınız yenileme yapacaklar ise kartları iptal olacak

  Normal şartlarda denetimli serbestlik ve muayene işlemlerini aksatmadan yapanların (1 yıldan fazla hapis cezası olmaması şartıyla) özel güvenlik olması mümkün. Ancak uyuşturucuyla ilgili son zamanlarda oluşan hassasiyetten kaynaklı sanırım bazı illerde olumsuz cevap veriliyor. Yani genelleme yapmak pek doğru olmaz, bulunulan ildekilerin tutumu önemli. İyi günler.

 9. 10 Temmuz 2015 - 08:34 | #9

  Mustafa isik :

  Benim kollarimda dövmeler var özel güvenlik olabilirmiyim?

  Dövmeler faça vb. izleri gizlemek içinse ve silahlı istiyorsanız tam teşekküllü hastane raporu gerektiğinden rapor parasını yatırmadan psikiyatri bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. Olumlu cevap aldığınız takdirde rapor işlemini başlatırsınız. Faça izi olanlar da kişilik testine tâbi tutularak rapor alabiliyorlar. Sadece işlem biraz uzun sürüyor. Silahsız istiyorsanız şartları uygun poliklinikten de alınabilir. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanız uygun olur. İyi günler.

 10. 10 Temmuz 2015 - 08:36 | #10

  ferhat :

  Hocam ben uyusturucu bulundyrmaktan 6 ay icerde yatim iyi halimden we sabikam olmdgi icin disardn dewam edio mahkemem guvenlik olmam icin ne yapmam lzm bugun olmasa bile ilerde olabilrmym ? Saolun

  Uyuşturucu suçlarına kimlik onayı verilmesi illere göre değişebiliyor. Ankara’da kimlik onaylanmıyor örneğin. Bulunduğunuz ildeki durumu öğrenmek için mahkeme kararı ile özel güvenlik şubeye danışmanız doğru olur. Denetimli serbestlik süresini sorunsuz geçirmeniz, AMATEM imzalarını ihmal etmemeniz önemli. İyi günler.

 11. 11 Temmuz 2015 - 16:02 | #11

  erkan :

  Merhaba hocam, 5 yıl önce basit yaralamadan 3 ay para cezası aldım. Para cezasını ödedim. Arşiv kaydında gözüküyor. Arşiv kaydından silinirmi bilmem ama üzerinden 5 yıl geçtiği için başvuruda bulundum daha cevabı gelmedi. Birde telefon ile kişilerin huzur ve sukununu bozma suçundan 3 ay para cezası ve şantaj suçundan 1 ay para cezası aldım. Birde yeni açılmış bankanın bana açmış olduğu icra davası var. Yenilememi yaptım silahlı belgemi alabilirmiyim. Birde şöyle bir şey duymuştum doğrumu bilmiyorum kanun 2 ve üzeri suçlara silahlı belge vermiyor diye duydum. Aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler.

  Silahlı yenilemenin soruşturmasında suç sayısına değil, suçun türü ve ceza süresine bakılıyor. Yaralama olayında silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa sorun olmaz. Diğer suçlarınız da aynen yazdığınız gibi ise bir seferde bir yıl ve üstü ceza olmadığı için silahlıya engel yok gibi görünüyor. Ancak kimlik başvurusu yaparken tüm bu mahkemelere ait son durumu gösterir belgelerin isteneceğinden ve son kararın özel güvenlik şube tarafından verileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 12. 13 Temmuz 2015 - 07:48 | #12

  Enes :

  Mrb hocam ben 8yil önce hırsızlıktan 2ay ceza yattım sizce silahsız sertifika almama sebeb olurmu adliyede sabikan gözükmüyor

  Hırsızlık suçundan bir gün veya 1 TL adli para cezası almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak yine de bu konuda son sözü, kararı inceleyerek özel güvenlik şubeler verdiği için elinizde o mahkemeye ait evrakla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine uğrayıp danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 14 Temmuz 2015 - 16:47 | #13

  toru :

  Hocam ben evrakta sahtecilikten mahkemeye çıktım 1 yıl 8 ay erteleme cezasi aldim yalnız sicil kay dim ve arşiv kaydıyla gözükmüyor sicili temiz silahsiz sınava girdim kazandım evraklarimi teslim edicem kimligi mi almam mümkündür cevabınızı bekliyorum hocam

  Gerek ceza süresinin bir yıldan fazla olması, gerekse sahtecilik suçu nedeniyle durum sıkıntılı görünüyor. Keşke masraf yapmadan danışsaydınız, kursunuza bir yıldan fazla cezanız olduğunu söyleseydiniz. Ceza kararında HAGB varsa silahsızda sorun olmaz. Yine de ümidinizi tam kırmayın, durumunuzla ilgili kararı, evrakınızı inceleyerek özel güvenlik şube verecek. Özel güvenlik şubede; suçun tarihi, ceza süresi, verilen karar vb. detaylar incelendikten sonra durum size bildirilir. Umarım kararda HAGB vardır. İyi günler.

 14. 14 Temmuz 2015 - 17:05 | #14

  Semih kaya :

  İyi günler hocam kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma sucu olarak 10 ay 20 gün olarak bir ceza aldım.fakat bu ceza iyi halden ötürü hagb olarak 5 yıl adlı kontrol e çevrildi . Dosya mi istanbul da özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim fakat bugün gelen mesaila kurul tarafından kabul edilmemiştir diye ben bu dosya yi başka bir il güvenlik şube müdürlüğüne teslim etsem ilden ile farklılık gösterir mi acaba ? Çünkü ben ilden ile güvenlik şubeler farklılık gösteriyor diye biliyordum. Saygılar

  Özel güvenlik adayları hakkında yapılan işlemler, esas alınan kanunlar aynıdır. İllere göre farklılık gösteren tek konu; ceza kararında HAGB olanlara silahsız kimlik verilebilecekken Ankara’da uyuşturucu ve cinsel içerikli suç işleyenlere valilik takdiri ile olumsuz yanıt verilmesidir. Diğer hususlarda her ilin kendi başına hareket etmesi gibi bir durum yoktur. Anlaşılan İstanbul’da da sizin hakkınızda olumsuz rapor çıkmış. Denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamanız kaydıyla ceza veren mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan kararın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Dava düşeceğinden o zaman tekrar başvurmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 15. 14 Temmuz 2015 - 17:07 | #15

  emin oktar :

  hocam2011 yılında kaçak sigaradan iki dosyam bulunmakta birinde beraat aldım diğerinde ise 6 ay ve 750 tl para cezası aldım şimdi iki dosyamda yargitayda bekliyor ama normal mahkemelerim sonuçlandı özel güvenlik sertifikamı aldım kimlik kartımı alabilirmiyim şimdiden tesekkürler

  Kaçakçılık suçundan bir gün veya 1 TL adli para cezası almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Keşke kursunuza durumu söyleyip danışsaydınız. Şu halde sonuç olumsuz görünüyor maalesef. Sadece kararlarda HAGB olması sizi kurtarır, silahsız almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 16. 14 Temmuz 2015 - 18:02 | #16

  emin oktar :

  hocam peki silahlı sertifikamla silahsız kimlik karti almak için basvuru yapabilirmiyim suçtan dolayi silahlı alamıyorum tesekkürler

  Kaçakçılık suçu her ikisi için de engel maalesef. Yine de mahkeme kararlarıyla özel güvenlik şubeye başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 21 Temmuz 2015 - 10:29 | #17

  ejder baltacı :

  merhaba hocam ben 16 yasında ıken cınsel suctan 5 ay 6 ay hapıs cezası aldım ama suan 24 yasındayım ınfazımı bıtırdım. suan ozgurum.. sabıka kaydımı aldıgımda sıcıl kaydı yoktur ve arsıvde kaydı yoktur dıye gozukuyor. şasırdım bunu arastırdım ve 18 yas altında ıslenen suclarda gızlı tutulmakta ve kamu ve kurumlarına memur olma hakkına engel olmadıgını yasalarda okudum. 18 yas altında ıslenen suclarda memurluk haklarına engel olmadıgını cogu kaynaktan okudum acaba bu dogrumu? e- devletten sılah ruhsatı ve memurluk ıcın sabıka kaydı cıkardım hepsınde sıcıl kaydı yok arsıvde kaydı yok dıye gozukuyor. yanı anlayacagınız sabıkam temız gozukuyor bu konuda benı bılgılendırırsenız sevınırım. ayrıca ozel guvenlık olabılır mıyım sımdıden tessekkur ederım cvblarınız ıcın.

  Belirttiğiniz kayıtların tümünde görünmese de emniyetin yapacağı GBT’de durum görünecektir. Ceza kararında hükmün açıklanmasının geri bıkarılması (HAGB) varsa silahsız olmanız mümkün görünüyor. Ceza kararında HAGB yok, erteleme varsa aynı mahkemeye başvurup erteleme kararının HAGB’ye çevrilmesini talep etmeniz gerekir. Ayrıca bir önemli husus da HAGB olsa bile Ankara’da cinsel içerikli suçlardan ceza alanlara kart verilmediği için durumu bir de bulunduğunuz ildeki kurslardan veya ilin özel güvenlik şubesinden sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 21 Temmuz 2015 - 10:30 | #18

  toru :

  toru :
  Hocam kararda h a g b var doğru sorun olmaz dimi tskr ediyorum hocam @A.GÜLŞEN

  Sorun olmaması gerekir. Ancak son ve geçerli kararın, özel güvenlik şubelerinde verildiğini de unutmamakta yarar var. İyi günler.

 19. 21 Temmuz 2015 - 10:43 | #19

  M.â :

  Merhabalar,
  2010 Yılında Kurumunuzdan Sertifika Aldım.. Bu Yılın Mart Ayında Yenilemeye Girdim, Evrakları Aştiye Teslim Ederken Uyap Sisteminde 2004 Senesinde 18 Yaşından Küçükken Kaçak Sigara Satarken yakalandığım Suç Çıktı (23 lira para cezası ödemiştim ) Ankara Adliyesinden Davanın Sonuçlanıp Karara Bağlandığına Dair Kağıt Alıp Diğer Evraklarla Beraber Aştiye Teslim Ettim Fakat Valilik Yenileme Sertifikasına Onay Vermedi.. Bu Gün Bulunduğum İlçedeki Karakoldan İki Polis Valiliğin Karakola Yolladığı Tebliğ Belgesiyle Bende Bulunan Yenileme Olacak Güvenlik Sertifikasını Almaya Geldi Ve Bölge Mahkemesine Baş Vurursam Bu Suçun Önemli Olmadığı, Suçun İşlendiğinde Hem Yaşın Küçük Olmasından Hem 10 Yıla Yakın Zaman Geçmesinden Hemde Kesinleşen Cezasının Dikkate Alınmayacak Kadar Küçük Olduğundan Tekrar Alabileceği Söylediler. Merak Ettiğim Benzer Emsal Bir Duruma Şahit Oldunuzmu! Alma İhtimalim Varmıdır! Daha Önemlisi Güvenlik Sertifikası Bile Alamıyorsam, Memur Olabilme Şansım Nedir.! Konu İle Alakalı Yardımcı Olursanız Sevinirim.. İyi Çalışmalar.. Teşekkürler..

  5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun yürürlüğe girdiği 01/06/2005 tarihinden önceye ait kararlardaki (eski kanuna göre) “erteleme” ile 01/06/2005′den sonraya ait kararlardaki erteleme aynı değildir. Esasen ilk kimliği aldığınızda sorun çıkmaması da bunun göstergesidir. Cezanız engel teşkil etseydi ilk kimliği almanız da mümkün olmazdı. Ayrıca kimlik kartı işlemlerinde suç tarihi esas alınır. Dolayısıyla yeni kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceye ait suç nedeniyle kimlik kartı verilmemesi haksızlık olmuş. Özel Güvenlik Şubeye Birleştirilmiş Genelge 7.3.1 ve “…. Kanunun yürürlüğe girdiği 01.06.2005 tarihinden önce işlenmiş suçlarla ilgili verilen erteleme kararları hariç olmak üzere…” şeklindeki 7.3.2 a) maddesine dayanarak tekrar başvurmanızı veya dilekçe vermenizi tavsiye ederim. Son ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerde verildiğini göz ardı etmeden silahsız alabilmenizin mümkün olacağını sanıyorum. İyi günler.

 20. 21 Temmuz 2015 - 10:50 | #20

  emre emre :

  HOCAM selamun Aleykum 2001 kuzenımın calısdıgı yerde sıgorta yapmamasına kızıp beyza esya olan depo anahtarı nı kullarak depodan mal cıkartıp satıyor yanında bende bulunuyorum. karsı tarafın zararı ödenıyor ve sıkayetcı olmuyor kamu davasından bız bu olaydan yanı hırsızlıkdan yakalanıp tutuklanıp ceza evıne atılıyoruz 40 ay ceza alıyoruz ozamankı 5 de 2 sısdemıne gore yatarı olan 16 ayı tamamlayıp cıkıyoruz bu arada dosyamız temızde 2010 yılında sılahlı özel güvenlık kartımı aldım suan kamu kurulusunda ÖGG olarak calısıyorum temızdekı dosyamız gıde gele duse duse 1 yıl 10 gune dusmus 2014 un 12 ıncı ayında habg kararı cıkmıs 2019 da dolacak yanı benım kartımın yenıleme zamanı geldı tum evraklarımı teslım ettım kurula gırcek dendı kurulda yaka kartımı ıptal etmıs bu nasıl bı adalet bu nasıl bı vıcdan 2001 yılında olan bı olay 2014 de habg kararı verılıyor ve bu olay kartımı yenılememe engel oluyor bunun ıcın ne yapabılırım kararı veren mahkemeye ve daha ustü olan agır ceza mahkemesıne ıtıraz ettım red oldu sanırım bı anayasa mahkemesı kalmıs ıtıraz edebılecegım ne yapabılırım yardımcı olursanız sevınırım iyi günler

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi dikkate alınır. Suç türü her ne kadar hırsızlık ise de kararda HAGB olduğu için kartınızın iptal edilmeden silahsıza çevrilmesi gerekirdi. Süre dolduğunda aynı mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hükmün kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Şu halde beş yılı beklemeden sorunu çözebilmek için karardaki HAGB’nin dikkate alınmamasının sebebini öğrenmeniz gerekir. Normal şartlarda HAGB olan suçlarda silahsız almak mümkün, ancak Ankara’da uyuşturucu, cinsel içerikli suçlar, hırsızlık suçlarından ceza alanlara HAGB olsa da olumsuz yanıt veriliyor. Bulunduğunuz ilde de benzer uygulama olabilir. Bu durumda olumsuz kararın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde idare mahkemesine yürürlüğü durdurma istemiyle dava açabilmeniz için bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 21 Temmuz 2015 - 10:53 | #21

  nihat kurt :

  selam pasaporta sahtecilikten 5 5yıl denetimli bırakıldım ikinci kez sahte pasaportla yakalandım 1yıl 8 ay ve 45 gün hapis cezası aldım kimliğimi etkilermi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekürler

  Gerek suçun sahtecilik olması, gerekse ceza süresinin bir yıldan fazla ve HAGB olmaması nedeniyle maalesef kimliğiniz iptal olur. İyi günler.

 22. 21 Temmuz 2015 - 10:55 | #22

  savaş :

  merhaba benim sorum şöyle 28.07.2015 te kimlik sürem doluyor 86-1 maddeden mahkemem sürüyor 12.ay damahkemem var o süreye kadar yenileme sınavına girdim fakat .yenileme yapamıyorum ara daki sürede işşiz de kalmak istemiyorum mecburen mahkeme sonucunu beklemem gerekiyor muş bu süre zarfında kimlik yenılememi mahkeme sonuca göre yapsam herhangi bir kaybım olurmu tekrar eğitim sınav harç larla uğraşacakmıyım .

  Mahkemenin devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla sonuçlanana kadar silahsız olabilirsiniz. Dava sona erdiğinde bir yıldan az ceza alırsanız sorun olmaz, fazlası olursa kararda HAGB durumuna bakarlar. Kimliği olanlardan yenilemede tekrar rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 23. 22 Temmuz 2015 - 15:28 | #23

  cömert :

  S.ALEYKUM HOCAM 2009 SENESİNDE MALİ BÜRO TARAFINDAN 4 GÜN KODESTE TUTULDUM VE 2009 YILINDAN BU YANA TUTUKSUZ YARGILANIYORUM HALA MAHKEMEM BİTMEDİ 2011 YILINDA ÖZEL GÜVENLİ (SİLAHLI ) OLARAK SINAVDAN GECEREK HAK KAZANDIM LAKİN SERTİFİKAMI ALDIGIM HALDE YAKA KARTIMI VERMEDILER PARMAK İZİM ÇIKTI VSS.. MAHKEMEM SONUCLANIR DA CEZA ALMAZSAM İNSALLH EMNİYET MÜDÜRLÜGÜNE GİDİP YAKA KARTIMI ALABILIRMIYIM BUNUN İÇİN NE YAPMALIYIM BENİ AYDINLATIRSANIZ BU KONUYLA İLGİLİ ÇOK SEVİNİRİM TESEKURLER ŞİMDİDEN HAYIRLI GUNLER

  Mahkeme nedeni suçu belirtmemişsiniz. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan biri ise HAGB olmadan ceza almanız, özel güvenliğe engel teşkil eder. Mahkeme sona erdiğinde davaya ilişkin belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışıp olumlu cevap aldığınız takdirde vergi ve diğer belgeleri hazırlamanızı tavsiye ederim. Belgeler, illere göre değişebildiği için kursunuz veya özel güvenlik şubesinden öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 24. 23 Temmuz 2015 - 07:18 | #24

  CÖMERT :

  HOCAM SAHTE İÇKİ ÜZERİNE 39 KISI YAKALANDIK VE TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE MAHKEMEM DEVAM EDIYOR BU NEDENDEN DOLAYIDA SINAVI 2011 YILINDA KAZANDIM SERTİFİKAM ELİMDE OLDUGU HALDE YAKA KARTIMI ALAMADIM PARMAK İZİM CIKTIGI İÇİN MAHKEMEDEN BERAAT ALIRSAM TEMİZE CIKARSAM EGER YAKA KARTIMI ALMAMDA SAKINCA YOK DEĞİLMİ VE YAPMAM GEREKENLER NEDİR İZMİRDE YASIYORUM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TESEKUR EDERİMM

  Devlet aleyhine işlenen suçlar ve organize suçlar hariç, mahkemesi devam edenlere bunu belgelemek kaydıyla sonuçlanana kadar silahsız kimlik verilir. Sizin durum organizeye girmiş demek ki. Bu suçtan sadece beraat alırsanız silahlı olursunuz. HAGB’li karar çıkarsa denetimli serbestlik sonuna kadar muhtemelen silahsız çıkar. Ancak konu ile ilgili son ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerde verildiğini hatırlatmak isterim. Yapılacak işlemler, illere göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ilinizde geçerli durumu sadece kursunuzdan veya özel güvenlik şubeden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 25. 23 Temmuz 2015 - 07:21 | #25

  zehra :

  mrblar oncelıkle ben silahsiz guvenlik kazandım sertifikamı aldım tam evraklarımı cıkarcaktım vergi harcı hepsini cikardim emnıyete gittim mahkemem oldugunu solediler benım haberimde yoktu ve sonuclanana kadar kımlık alamayacagımı solediler acaba odedıgım 475 tl lik vergi paramı geri alabilirmiyim hocam

  Devlet aleyhine veya organize suç değilse mahkeme devam ederken silahsız almak mümkün olmalıydı. Ancak mahkemede özel güvenlik olmaya engel teşkil edecek ceza çıkarsa verginiz yanar. Bu nedenle sonucu beklemek daha mantıklı görünüyor. Vergiyi geri almak için emniyetten dekont aslının arkasına işlem görmedi diye yazılıp imzalanması yeterli. O belge ile yatırdığınız yerden iade alabilirsiniz. İyi günler.

 26. 23 Temmuz 2015 - 17:19 | #26

  osman sarı :

  İyi günler ben sekiz yıllık ilk öğretim mezunuyum silahsız güvenlik seltifikası alıp güvenlik olmak istiyorum sicilim temizdir hiç bir saglık probleminden yoktur güvenlik olabilir miyim kolay gelsin

  19 yaşından gün almış en az ortaokul veya 8 yıllık temel ilköğretim mezunu olanlar silahsız kurs görebilir. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurmanız gerekir. İşlemleri ehliyet alma gibi düşünebilirsiniz. İyi günler.

 27. 23 Temmuz 2015 - 17:20 | #27

  zehra :

  R drvletten baktim son durusmaaada beraat verilmis karar kesinlesmemis galiba acabba ne yapmaliyim sillahsiz alabilitmiyim dgorulen davam resmi belgede sahtecilik allah buyuk sucsuzdum haberimde yoktu insaalh kimlik kartim cikar bilgilendirirsssniz cok sevinirim hocam

  Beraat ettiyseniz sorun olmaz. Buna dair belgeyi ilgili mahkemeden alıp emniyete vermeniz gerekir. İyi günler.

 28. 24 Temmuz 2015 - 12:35 | #28

  emre emre :

  hocam guvenlık kartımı ıptal etmısler gerekce olarakda 5188 de 10 d kapsamında oldugunu gosderıp ıptal etmısler bu nasıl bı vıcdan bu nasıl bı adalet uzerınden 14 gecmesıne ragmen hagb kararı verılıyor ve bundan dolayı yenıleyemıyorum suan kamu kurulusunda sılahlı guvenlık olarak calısıyorum sızce anayasa mahkemesıne mı ınsan hakları mahkemesıne mı yoksa karara ıtıraz ıcın ıdare mahkemesınden mı sonuc alırım aslıye ceza mahkemesı ve daha usdu olan agır ceza mahkemesıne bas vurmusudm karardan once red gelmısdı usdelık temıze gıde gele 14 gecmesı de mahkeme devam edıyor anlamına gelıyormus zaman asımına gırmıyormus sızce nasıl bı yol cızeyım acıl cvplarsanız sevınırım

  Suç tarihiniz 2001 olduğuna göre kimlik almanız uygun olmasaydı 2010′da silahlı kimlik verilmezdi. Son kararda HAGB olduğuna göre, denetimli serbestlik sorunsuz tamamlanana kadar silahsız kimlik verilmesi gerekirdi. Sayfanın başında da belirtildiği gibi burada yapılan yorumların, özel güvenlik şubeleri açısından bağlayıcı olmadığını özellikle belirteyim. Başvurunuzla ilgili karar, şubelerdeki personel değişimi nedeniyle kanunları doğru yorumlayabilen, eski, tecrübeli personelin değişiminden kaynaklanıyor olabilir. Öte yandan reddedilen itirazınız sanırım ceza süresine idi. Ceza süresine itiraz başka, mahkemenin verdiği kararı. idarenin yorumlamasına itiraz başkadır. Dolayısıyla idarenin kararlarına itiraz yeri, idare mahkemeleridir. Konuyla ilgili bir davaya bakıp özel güvenlik mevzuatına vakıf bir avukat bulmak zor olabilir. Her avukatın yorum yapabileceği bir konu değil maalesef. Mevzuatı bilmesi gerekir. İdare mahkemesine başvurma hakkınızı kullanıp kullanmamak sizin tercihiz. Ancak kararda HAGB olması lehinize bir durum, süre dolduğunda aynı mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hükmün kaldırılmasını, yani davanın düşürülmesini talep hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Umarım bir çıkış yolu bulursunuz. İyi günler.

 29. 24 Temmuz 2015 - 13:49 | #29

  VEDAT :

  ben sınavı kazandım fakat 3.5 yıl gidip almadım şimdi lazım gitsem alabilirmiyim süre aşımı diye birşey varmı? zamanında alamadım şimdi lazım oldu

  Sertifikalar beş yıl geçerli olduğu için kalan sürenizde geçerli olmak üzere başvuru yapabilirsiniz. İlinizde istenen belgeleri kursunuzdan ya da özel güvenlik şubesinden öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 30. 25 Temmuz 2015 - 06:43 | #30

  emrah :

  Hocam tehtit sucun dan hapis aldim adli para cezasina cevrildi guvenlik kimligim iptal olur mu silahsiz belgem var

  Tehdit suçundan 5 ay ceza aldıysanız, bir yıldan az olduğu için özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Tehditte silah-bıçak vb. 6136 S.Kanun kapsamında değerlendirilecek bir alet kullanımı yoksa silahlı, varsa silahsız olursunuz. İyi günler.

 31. emre
  26 Temmuz 2015 - 18:27 | #31

  Mrb hocam daha once bir kavgaya kariştim . basit yaralama sucundan yani 86\1 53 madesinden yargilaniyorum mahkemelerim hala devam ediyor.guvenlik icin basvurayim mi basvurursam guvenlik kartimi alir miyim? Saygilar hocam

 32. 27 Temmuz 2015 - 07:55 | #32

  Resat :

  Hocam bn 2008 2 mahkemm oldu denetimli serbest birakildim 5 yıl içinde bişe olmasa düşecek bn adliyeden sabıka kaydı alıyom arşiv ve sicilimde gözükmüyor ama karakolda gözüküyor terörden 16 yaşındayken güvenlik sınavını kazandım bnden mahkeme sonuçlarını istedim acaba engel olur mu yada 5 yıl geçmiş bn bunu nasıl sildirecem suan 24 yaşındayım resat

  Düşecek dediğinize göre kararda HAGB var sanırım. Denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlandığında aynı mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hükmün kaldırılmasını talep etmeniz gerekir. Dava, bu şekilde düşerse sorun olmaz. Sildirme konusunu bilemiyorum, avukata danışmanız yararlı olur. İyi günler.

 33. zekeriya
  27 Temmuz 2015 - 12:57 | #33

  denetımlı serbestlık almısdım 2012 de aksatmadan gıttım kapandı sanıodum memur gordu ınternetten dava sonucunu aldım goturdum özel güvenlık şubesıne dava düşmüş gözukuodu.ve 2 hafta ıcınde cıkdı kımlıgım.
  kursdan verılen kıtap hikaye burdan cıkmıs sorulara bakdım gecdım
  bu siteyi hazırlayanların emegi geçenlerden allah razı olsun.iyi günler.:)

 34. 29 Temmuz 2015 - 09:30 | #34

  emre :

  Mrb hocam daha once bir kavgaya kariştim . basit yaralama sucundan yani 86\1 53 madesinden yargilaniyorum mahkemelerim hala devam ediyor.guvenlik icin basvurayim mi basvurursam guvenlik kartimi alir miyim? Saygilar hocam.acil cevap lutfen

  Bir yıl ve üzerinde ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Davanın devam ettiğini belgeleyerek kimlik kartı almak mümkün, ancak ceza alırsanız masraflar boşa gider. Bu nedenle mahkemenin son durumunu gösterir belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. En doğru ve geçerli yorumu oradan alabilirsiniz. Cevap olumlu ise özel güvenlik eğitimi için masraf yaparsınız. İyi günler.

 35. 29 Temmuz 2015 - 09:33 | #35

  asım :

  Sayın hocam benim 2006 yılında icram vardı ve 2010 da kimlik yeniledim bı adli sicil kaydında göründü evrakeksik diye kabul etmediler daha sonra mahkeme sonuçlandı ve adli kaydım temiz diye kimliüi yeniledim ama mahkeme kararını vermedi güvenlik komisyonuna bu gün kimlik yenileme için istenilen evrakları götürdüm ama kabul etmediler mahkeme sonucu istyolar adli kaydımın temiz olması yetmezmi adliye ye gittm mahkeme kararı yok arşıve kaldırmışlar o komisyondaki memur kabul etmedi evrakları adli sicil kaydı temiz kağdı yetmezmi

  Özel güvenlik şubelerde yapılan GBT araştırmasında görünen davalara ilişkin belgelerin istenmesi, onlar açısından zorunludur. Orada görünen davanın durumunu gösterir belge olmadan kimlik veremezler. Adli sicil kayıtları yeterli değildir, esas olan GBT’dir. Dolayısıyla sizin işinizi güçleştiren kişiler değil, mevzuat sanırım. Davanızın görüldüğü mahkemenin kaleminden evrakın temin edilebilmesi gerekir. Arşive kaldırıldı gibi bir mazeret günümüzde kabul görmez çünkü. İyi günler.

 36. Ali
  29 Temmuz 2015 - 14:52 | #36

  Iyi gunler hocam bir davamiz olup olmadığını ceza alıp almadimizinasıl ogrenecegiz gbt nasıl bakılır ona göre başvuru yapardık. Neyde belli oluyor

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 Hepsini Göster