Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 78, toplamda : 118237 kişi tarafından okundu.

 1. 20 Ağustos 2016 - 13:29 | #1

  Hakan :

  İyi gunler ben 2 Ayri suçtan ceza aldim. Bilisim suçları ve guveni kötüye kullanma. 10 ay olan denetimli serbestlik ve 7 ay olan hagb daha once silahli sertifikam var ve 2017 yilinda yenilemem gerekiyor. Bir sorun teskil eder mi acaba ?

  Bilişim suçundan ceza almak silahlıya engeldir. Güveni kötüye kullanma suçundan HAGB’li ceza alanlar silahsız olabilir. Yenileme eğitiminden önce ceza kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, olumlu cevap almanız halinde yenileme için masraf yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 22 Ağustos 2016 - 06:56 | #2

  emin görgülü :

  iyi günler admin ben 2007 de uyuşturucu kullanmaktan 10 ay hapis aldım ve paraya çevrildi dosyam yargıtaya gitti yargıtay hükmü bozup davamı düşürdü bu halde ögg olabilirmiyim cevap verirsen memnun olurum

  Dava düştü ise özel güvenlik olabilirsiniz. Düşme veya beraat dışında sonuçlarda silahlı olamazsınız. Özel güvenlik eğitiminin masraflı bir eğitim olduğunu göz önüne alarak boşa gitmemesi açısından düşme belgesi ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine de danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 22 Ağustos 2016 - 06:58 | #3

  Murat :

  İyi akşamlar ben 1 yıl 1 ay On gün ceza aldım basit yaralama ama yatmadım hiç 100 tl para cezası aldım 2008 de ve bunu ödedim silahlı sertifika alırken önüme çıktı polis bana dedi UYAP da görünüyo ama sicil kağıdım da çıkmıyor uyaptan sildirmek için ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz tsk ederim simdiden

  Kararda HAGB yoksa bir yıl üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. UYAP’tan silinse bile ki bunun şartlarını inanın bilmiyorum, GBT’de görünecektir. HAGB yoksa yapacak bir şey de yok maalesef. İyi günler.

 4. 22 Ağustos 2016 - 15:35 | #4

  Ümmet :

  Hocam benim haberim olmaksizin dayim kimligimi kullanmis ve mahkemeye gidip gelmeme ragmen mahkeme sonuclanmadi.hakim karsisinda belirtmeme ragmen dayimda olayi kabullenmesine ve ceza evinde olmasina ragmen mahkeme hala devam ediyor bu yuzden kimligimi alamiyorum.BU YUZDEN NE BIR ISE NEDE BIR MEMUR OLARAK ISE GIREMIYORUM KIMLIGIMI NASIL ALABILIRIM BANA BIR YOL GOSTERIR MISINIZ ??? (NOT:COK ACILLLL!!)

  Sorununuzu ancak bir avukata danışıp gerekirse dava açarak çözebilirsiniz sanıyorum. Gerçek suçlunun cezasını çekmekte olduğunu, başkası yüzünden mağdur olduğunuzu belirterek dava açılabilir sanıyorum. Bu durumun özel güvenlik eğitimi ile ilgisi yok, dolayısıyla bilgim de yok maalesef. İyi günler.

 5. 22 Ağustos 2016 - 15:37 | #5

  Hakan :

  @A.GÜLŞEN
  Güveni kötüye kullanma değilmiş yanlis soylemisim kusura bakmayin.
  Başkasina ait kredi kartının kullanilmasina yarar sağlamak suçundan 10 ay ceza aldim.
  Sonuç olarak silahli sertifikam var yenilemede silahsiz olarak değişir degilmi?

  Güveni kötüye kullanma değilse belirttiğiniz suç da engel teşkil edebilecek içerikte. Diğer yorumda da yazdığım gibi özel güvenlik şubesine danışıp net cevap almanız mümkün. İyi günler.

 6. 23 Ağustos 2016 - 13:37 | #6

  k :

  Hocam ben 13 yıl evvel hırsızlıktan 16 ay ceza yatım sabıkamı sildirdim arşivim duruyo ve 2014 yılında silahsız özel güvenlik sınavına aldılar beni sınavları geçtim valilik onaylı sertifika verdiler yaka kartı için gittim şube yaka kartımı vermedi ceza aldığım için valilikle görüştüm ve valiliği idare mahkemesine dava açtım bütün yasal evraklarımı mahkemeye verdim bide devlet memur yasasında şöyle bi ibare var 657 devlet memurluğunun 92 ci maddesinde eğer diyo şahıs ceza yatmışsa bile ve hakında memur olamasın diye bi mahkeme karar vermemişse şahıs devlet memuru olabilir sizce mahkeme sonucu ne olur ve yazdığım yasayı yorumlarsanız sevinirim

  Özel güvenlik işlemlerinde hırsızlıktan bir gün veya bir TL adli para cezası almak dahi engel hal sayılır. Yukarıda kırmızı renkle vurgulanmayan diğer suçlardan da bir yıl ve üstü (taksirli suçlar hariç) HAGB’siz ceza almak yine özel güvenliğe engel sayılır. Bu durumda sizin hem suçun türü, hem de ceza süresi açısından maalesef hiç şansınız yok. Kursların eğitim aldığını bildirdiği kişiler, sınavda başarılı olursa sertifika almaya hak kazanır. İşin o kısmında soruşturma yoktur, sadece eğitim almak için gereken yaş-mezuniyet gibi koşulların taşınıp taşınmadığına bakılır. Dolayısıyla sertifika sadece, kişinin özel güvenlik eğitimini başarıyla tamamladığı anlamına gelir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek için esas olan sertifika değil özel güvenlik şubenin soruşturma yapıp onay verdiği kimliği alabilmek gerekir. Artık çok geç ama keşke durumunuzdan kursunuza bilgi verseydiniz, bu kadar masrafı boşa yapmamış, mahkemelerle uğraşmamış olurdunuz. Malumunuz, eski mahkumlar dahi belli koşullarda özel güvenlik hariç, memur olarak istihdam edilebiliyor. Ancak özel güvenlik, adından da kaynaklanan nedenlerle hırsızlık, kaçakçılık, cinsel istismar gibi suçlardan mahkum olanlara kapalı bir alan. Bu arada ben hukukçu değilim, sadece siteden dolayı araştırıp öğrendiğim kadarıyla elden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Dolayısıyla kanun maddesini yorumlayacak bilgiye sahip olmadığımı belirtmek isterim. Özel güvenlik şubeler GBT’de çıkan kayıtlara ait mahkeme evrakını isteyip incelemek zorunda. Aksine hareket etmeleri onlar açısından da mümkün değil. Bu kadar emek verdiğinize göre yine de mahkemenin sonucunu bekleyin bakalım. İyi günler.

 7. 25 Ağustos 2016 - 08:56 | #7

  Müslüm :

  7 yıl önce lise döneminde arkadaş mağduru olarak duvarları ve okul müdürüne ve devlet malına zarardan mahkeme açıldı 5 yıl suça karismamam şartı ile hüküm geri bırakıldı ve 5 yıl içinde hiç bir suça karışmam ve bu durumda dava düştü ve suan adlı sicil kaydımda hiç bir suç ve başka bişey geçmiyor 2.konu olarak sol kolumda çok az jilet yarası mevcut 3.konu olarak silahlı güvenlik kimlik kartı alıp is bulamamam durumunda bir sorun olurmu ve 5 yıl sonunda özel güvenlik olarak çalışmam durumunda yenileme gereklimi şimdiden teşekkür ederim

  Aynı mahkemeden düşme kararı almayı ihmal etmeyin. Eğer özel güvenlik olursanız o karardan başvuruda mutlaka istenir. Silahlı raporlarının tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması zorunludur. Belirttiğiniz şekilde izlere rağmen rapor alınması kişilik testine girerek mümkün olabiliyor. Kişilik testinde beşyüze yakın soruyu tek tek okuyarak tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. Bulunduğunuz ildeki kurslardan rapor veren hastaneleri öğrenebilirsiniz. Bir kez temel eğitim sonucu kimlik alanların, beş yılda bir yenileme eğitimi almaları gerekir. Yenilemede şimdilik kalma-geçme yok. İyi günler.

 8. 25 Ağustos 2016 - 08:58 | #8

  Tekin bayar :

  Hocam ben seyyar kaçak sigara sattım bundan dolayı mahkemeye çıktım para cezasına çevirdiler bu sılahsız güvenlik olmama sebep olurmu

  Mahkeme kararında size yöneltilen suçlama kaçakçılık ise sıkıntı olur. Ancak bu konuda geçerli ve kesin kararı verecek yer, özel güvenlik şubesi olduğundan mahkeme kararıyla birlikte oraya danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 25 Ağustos 2016 - 10:17 | #9

  harun :

  Hocam ankarada oturuyorum uyusturucu kullanmadan denetim verildi sorunsuz bitti 6ay sonra yenilemem var silahsiz yenileyebilirmiyim yoksa kararla birlikte subeye gidip sorsammi baska ile ikamet alip muracat edipte tekrar kaytimi ankarayami aldirsam scilim temiz sube sormaya gidince sertifikami iptal edekrmi tskkrler

  Ankara’da tedavi süresi sorunsuz tamamlanmış dahi olsa uyuşturucu kullananların kimlikleri onaylanmıyor. Ancak madem Ankara’dasız AŞTİ içerisindeki Öz.Güv.Ş.’nin kimlik bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. Sorma başka, başvuru başka bilgi almaya gittiniz diye kartınız iptal olmaz. Sorun olmayan illerden birine ikamet kaydınızı da aldırıp başvurmanız uygun görünüyor. Çünkü Ankara’da bir kez reddedilirse başka şehirde şansınız kalmaz. İyi günler.

 10. 26 Ağustos 2016 - 07:17 | #10

  oğuz :

  Slm hocam bn kalca cikikligindan ameliyat oldum ve 7 yil oldu ameliyat olali suan gorevimi yapmaya engel durumum yok %37 saglik raporu verilmisti. Bu durumumun guvenlik sertifika si almama bi engeli varmi.

  Silahsız raporlarında ortopedi onayı aranmadığı için şansınızı silahsızda denemenizi tavsiye ederim. En az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. Detayları, bulunduğunuz ilden araştırmalısınız. İyi günler.

 11. 26 Ağustos 2016 - 12:47 | #11

  harun :

  Merhba hocam yenileme egitimine ve sinava ankarada girip sertifikami aldiktan sonra ikamet deyistirip baska ile muracaat etsem olurmu sertifikayi aldigin ile muracaat gibi bi mecburuyet varmi iyi gnler

  Eğitimi ve devamındaki sertifikayı istediğiniz ilden alabilirsiniz. Kimlik başvurusu ise sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydınızı aldırmak kaydıyla o ilden kimlik başvurusu mümkün. İyi günler.

 12. 26 Ağustos 2016 - 12:50 | #12

  barış :

  Iyi gunler ben aracimda bicak yakallattim bicak atesli silahlar sinifina giriyomus ve 3400 tl para cezasi odedim ozel guvenlik gorevlisi olabilirmiyim

  Paraya çevrilen ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olabilir. Belirttiğiniz durum 6136 S.Kanuna muhalefet şeklinde değerlendirildi ise silahlı olmaz. Yine de garantili bilgi için mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik veya silah ruhsat şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 Hepsini Göster