Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 21, toplamda : 110997 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Nisan 2016 - 12:28 | #1

  Emre :

  Hocam selamun aleykum ben güvenlik sınavını kazandım ama uyuşturucudan 2 tane dosyam var kapanmış onların kesinlesme serhini aldım dosyaladim bugün emniyete goturcem , sonuç ne olur hocam ben herşeyi bıraktım aserden geldim cezami çektim hapis cezası yatmadim denetimim vardı sonuc ne olur mahkemeye dava acarsin dediler kaç gün sürer hocam yaptığımın zaten cezasını çektim iş konusunda da cekiyorum simdi

  Bugün telefonla arayıp soran da sizdiniz sanırım. Ankara’daki durumu biliyorsunuz, uyuşturucu suçlarına olumsuz cevap veriliyor. Başka şehirde şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 2. 27 Nisan 2016 - 12:29 | #2

  zeki :

  merhabalar ben 3yıl 4 ay hürriyeti tehtitten ceza aldım.cezayı yattım şu an denetimli serbestlikteyim.ben silahsız kimlik kartı alabiliyormuyum.

  Taksirli suçlar hariç, bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için maalesef özel güvenlik olmanız mümkün değil. İyi günler.

 3. 27 Nisan 2016 - 15:36 | #3

  isimsiz :

  HOCAM tekrar merhabalar geçen gün size marketçiyim ve 18 yaş küçük kişiye bira satmıştım 5 ay hagb cezası yemiştim sizde bana suçun 1 yıldan az olması sebebi ile sorun olmaz demiştiniz … AYNIkonuyla ilgili HOCAM benim bu seferki sorum şu olacak kafama takılıp duruyo yukarda belirtmiş olduğunuz bazı suçlar var bu suçlardan affa uğramış olsa bile diyor benim suçum 194 1 maddeye giriyor YANİ kamu sağlığına karşı suçlar hocam tekrar yardımcı olursanız teşekkür ederim…

  Sınava gireceğinize göre bir kurstan eğitim almışsınız demektir. Yukarıda verdiğim bilginin dışında ilave bir husus yok. Kararı kursunuza gösterin, kendileri veya emniyete danışacakları birileri vardır mutlaka. İyi günler.

 4. 28 Nisan 2016 - 15:15 | #4

  Ilker :

  Merhaba hocam, konut dokunulmazligini ihlalden 5 ay ceza hagb ye birakildi yenileme sirasinda sorun teskil eder mi? Tesekkurler simdiden

  Cezanın bir yıldan az olması nedeniyle yenilemede sorun olmaz gibi görünüyor. Daha net bilgiyi ceza kararını inceleyecek emniyetten alabilirsiniz. HAGB süresi dolunca aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almayı ihmal etmeyiniz. İyi günler.

 5. 29 Nisan 2016 - 07:57 | #5

  tolga :

  hocam merhaba…
  silahlı kart alırken yada yenilerken : silahlı ögg olma sartlarında,
  elektronik alet ve cihazlarla işlenen suçlar .diye bir madde var…
  bu suç maddesinden mi dava açılması gerekiyor? yoksa ; işlenen suçun elektronik aletle işlenmesi yeterlimi…
  mesela ben BİMER ‘e şikayet dilekçesi yazdım…
  şikayet ettiğim kişi soruşturma geçirdi ve bi sorun olmadığı ve şikayetin kapandığı cevabı geldi bana…
  fakat soruşturma geçiren kişi : soruşturma sonucunda aklanınca , iftira attığım gerekçesi ile bana karşı,iftira davası açtı…mahkeme beni suçlu gördü…İFTİRA’dan 3 ay 10 gün ceza verdi. sabıkasız olmam nedeniyle HAGBa çevirdi…elimde gerekçeli kararda dava İFTİRA davası olarak geçiyor(dava maddesi sadece;iftira geçiyor)…ve ben BİMER e dilekçemi , BİLGİSAYAR’(ELEKTRONİK ALET)dan BİMER ‘in sitesine yazarak şikayet etmiştim…
  kartımı yenileme zamanım geldi ve SİLAHLI KARTIM VAR…
  YENİLEMEDE ;İŞLEYİŞ NASIL OLUR?
  SİLAHSIZA ÇEVRİLİRMİ? 1 yıl altı HAGB lı ve iftiradan suçum…

  Yasadaki elektronik alet cihazla işlenen suçlardan, kamuya açık sosyal medya hesapları gibi yollarla işlenmesi kastediliyor. Sizin davanızda iftira olarak nitelendirilmesi ve bir yıldan az olması nedeniyle sorun olmaz. Süre dolunca aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 6. 29 Nisan 2016 - 07:58 | #6

  Murat :

  Hocam 2005 te akrabamla tartısma kavga oldu ben ondan davacı oldum oda benden 2 gün sonra da mahkeme olmadan davalarımızı geri aldık
  bu kimlik almama engel olurmu

  Dava konusunu bilemiyorum, kamu davasına dönüşmediyse sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 7. Murat
  29 Nisan 2016 - 15:27 | #7

  Yok hocam kamu davasına dönüşmedi mahkeme falanda olmadı zaten hiç görmedik teşekkürler allah razı olsun hocam

 8. 03 Mayıs 2016 - 11:56 | #8

  Mehmet :

  Merhaba hocam ben ögg olarak calismaktayim sigara kaçakçılığından yakalandim mahkeme devam ederken ögg silahlı kartimi aldım mahkeme sonuçlandi para cezasi verdim 5 yil oldu kart sörem biti yenilemede silahsız kart verdiler taşron kamuya alımda gövenlik soruşturma sında bir sıkıntı çikarmi saygilar

  Kadro meselesinin detaylarını, çalıştığınız kurumdan öğrenmeniz gerek. Söylenenlere göre her kurum şartları kendi belirleyip sınav yapacakmış. İyi günler.

 9. 03 Mayıs 2016 - 12:00 | #9

  Onur :

  Merhabalar hocam benim silahlı özel güvenlik kartım var bundan bir kaç önce atmden para çekmek istedim müşteri temsilcisiyle yaşadığım tartışmadan dolayı atmye yumruk attım ve ekranı kırıldı banka şikayetçi olmadı ama kamu davası açıldı ve hakime bana 10 ay ceza verip hükmü geri bıraktı bu durum adli sicilime yansımadı yani temiz çıkıyor ve 5 yıl sonra mahkemeye başvurup bunu sildir dedi.Bu durum iş bulmama engelmi ve yenilememe daha 4 yıl var bunu silahsıza çevirirlermi cevap bekliyorum teşekkür ederim.

  Ceza süresinin bir yıldan az olması ve suçun türü nedeniyle sorun olmaz gibi görünüyor. Beş yıl sorunsuz tamamlandığında aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almanız gerekir. Adli sicilde görünmemesi yanıltmasın, GBT’de görünür ve yenilemede buna ilişkin son durumu gösterir belge mutlaka istenir. İyi günler.

 10. 03 Mayıs 2016 - 12:03 | #10

  alper :

  silahlı özel güvenlik görevlisiyim. 105-1 den 3 ay ceza aldım . Hagb kararı verdi mahkeme. yenileme sürem de geldi. sorun teşkil eder mi, teşekkürler

  Belirttiğiniz madde Ankara’da sorun oluyor, HAGB’ye rağmen kimlik onaylanmıyor. Bulunduğunuz ildeki durumu, oradaki kurslardan birine sormanızı tavsiye ederim. Gerekirse ikamet kaydı, sorun olmayan bir şehre aldırıp kimlik başvurusu yapmak çözüm olabilir. İyi günler.

 11. 09 Mayıs 2016 - 17:29 | #11

  Sarp :

  Merhaba hocam.memleketteyken 2013 yılında bir iftiraya maruz kalarak hırsızlık sucu yüzünden mahkemelik olduk hagb aldim ceza falan yok.silahli kimlik kartıyla suan ankarada silahsiz bir projede guvenlik olarak çalışıyorum kimligimi yenilemem gerekiyor ne yapmam lazım. Ankara’da hagb olsa dahi verilmiuor demişsiniz fakat bana ceza falan verilmedi.

  Ankara’da böyle bir durum var maalesef; hırsızlık-cinsel içerikli suçlar-uyuşturucu suçlarında HAGB olsa da valiliğin bu yönde inisiyatif kullanması nedeniyle kimlik onayı verilmiyor. Kötü yanı, olumsuz cevap alanların red kaydı bilgisi her ilden göründüğü için başka ilden şansınız kalmıyor. Bu nedenle işi riske atmadan ikamet kaydınızı geçici olarak başka ile aldırmanız doğru olur. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından AŞTİ içerisindeki Özel Güv.Ş.nin Peron 147′deki kimlik bölümüne evrakla başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 09 Mayıs 2016 - 17:31 | #12

  burak :

  Hocam ben 2010 yilinda agir tarik altinda oldugumdan dolayi ustte tauruz sucu isledim isledigim olaydan. 10gun.sonra askerligimi bitrdim2012 yilunda mahkme karii geldi paraya cewrilmedigi icin foca acikceza ewinde 43gun yattim 2012yilindan beri silahsiz guwenlik yapmaktayim silahli guwenlige gececm sorun olurmu gecen sene karti yeniledim5yil doldugu icin sadece karari istemislerdi yenileme yaparken.. silahliya geccem.sorun olurmu sabikeamda gozukuyor hocam cewqplarsaniz cok sewinirim

  Belirttiğiniz suç ve aldığınız ceza, silahlıya engel gibi görünmüyor. Ancak yine de riske girmemek açısından bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız yararlı olur. Sabıka olması değil, suçun niteliği-cezanın süresi belirleyici olur. İyi günler.

 13. 09 Mayıs 2016 - 17:32 | #13

  Ayhan :

  Hocam meraba iyi gunler rahatsiz ediyorum ama yorumunuza ihtiyacim var . 18 yasindan kucukken hirsizlik sucuna karistim hagb karari aldim uzerinden 6 7 yil gecti ve adliyeye gidip gerekli islemleri yaptirip sildirdim emniyete gittim sildirmek icin gbt mi ama yok dedi silinmis ordaki . Simdi benim sorum deniz kuvvetlerini kazandim guvenlik sorusturmam var basladi bu guvenlik sorusturmamda prblem yasatirmi ?? Cevabinizi bekliyorum . Tesekkurler.

  Özel güvenlik soruşturma içeriği ile askeri personel olma soruşturma içeriği birbirinden farklıdır. Diğerinin detayı hakkında bilgim olmadığı için yanlış yönlendirme yapmış olurum. İlgili birime danışmanız doğru olur. İyi günler.

 14. 09 Mayıs 2016 - 17:34 | #14

  Erhan A :

  Hocam iyi akşamlar hagb kararını yenileme esnasında vermeye gerek varmı 1 yıl 8 ay ceza aldık ali koymadan ceza hagb çevrildi bi sakıncası varmı silahsız olarak çalışıyorum. .saygilar.

  Yenileme ve temel başvurularında GBT kaydına bakılır. Burada kaydı görünenden de davaya ilişkin karar istenmesi zorunludur. Aksi halde soruşturma işlemi tamamlanamaz. Bu nedenle mutlaka evrakı vermeniz gerekir. Bir yıldan fazla ceza olduğu için zaten silahlı mümkün görünmüyor. Denetimli serbestlik bitince aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 10 Mayıs 2016 - 09:29 | #15

  Yalcin :

  Hocam iyi akşamlar. Kesinlesme tarihi 14/05/2010 olan hagb kararim var. Uzerinden 6 yil gecti. Silahli guvenlik karti almak istiyorum. Karsima davam cikarmi. Cikarsa hangi yolu izlemeliyim.

  Süre dolduğu için öncelikle kararı veren mahkemeye başvurup düşme kararı almalısınız. Davaya konu olan suçun içeriğine göre silahlı için emniyet özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Erteleme veya düşme kararı olsa da suçun niteliği, sonucu etkileyebilir. Konuyu detaylarıyla en iyi bilen özel güvenlik şubeleri olduğu için oradan olumlu cevap aldıktan sonra kayıt-eğitim işlemlerini yapmanız doğru olur. İyi günler.

 16. 10 Mayıs 2016 - 09:31 | #16

  bayram ozturk :

  HOCAM 10 HAPIS CEZASI ALDIM AMA DENETIMLI OLARAK IMZA ATTIM SADECE AMA KARTIMIN YENILEMESINDE KOMISYONA GIRCEGIMI SOYLEDILER OZEL GUV. SUBEDEN KARTIM IPTAL OLURMU

  Hakkında mahkeme işlemi olanların komisyona girmesi prosedür gereği rutin bir uygulama. Davaya konu suçun niteliğine göre komisyonda değerlendirilir, olumlu veya olumsuz karar verilir. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan biri değilse büyük ihtimal sorun olmaz. İyi günler.

 17. 10 Mayıs 2016 - 09:52 | #17

  ahmet :

  Hocam iyi akşamlar küçük yaşta kızi kaçırmış arkadaşım ve mahkemeden ceza almamış güvenlik görevlisi olurmu

  Mahkemeden ceza almasa da olay polise intikal edip GBT kaydı oluştuysa sıkıntı olur. Arkadaşınız önce özel güvenlik şubenin kimlik bölümüne başvurup danışsın, olumlu cevap alırsa eğitim için masraf yapsın. İyi günler.

 18. 10 Mayıs 2016 - 10:05 | #18

  kerim :

  hocam merhaba 10 senedir guvenligim hakkımda pos tefeciliği ile ilgili dosyam var yenilemeye gittim kartımı elimden aldı guvenlik sube ama davam hala devam ediyor ve hersey lehime fakat 2 gune valilikte konsey karar verecek sizce durumum ne olur mahkeme sonuclanmadan karar alırlar mı veya işimden alınırmıyım lütfen bilgi verirseniz sevinirim

  Bildiğim kadarıyla sadece devletin aleyhine suçlar ile örgüt-çete suçlarında, dava devam etse dahi kimliğe el konuyor. Tefecilik işinde sizden başka kişiler de varsa organize suç kapsamında kimliğiniz alıkonulmuş olabilir. İl özel güvenlik komisyonunda görüşülecek ise genelde olumsuz sonuçlandığını söyleyebilirim. Ancak genellikle olduğunu vurgulamak isterim, sizin davanızla ilgili detayları göz önüne alıp lehinize de karar çıkabilir, bunu bilmemiz mümkün değil. Sanırım davayı iyi bir avukatla takip etmeniz gerekecek. Komisyondan olumsuz karar çıkarsa itiraz yolunu avukat bilir. Tüm bunlardan aleyhte bir durum, kesin olumsuz gibi düşünmeyin, sadece işi şansa bırakmamanızda yarar olduğunu vurgulamak istedim. Bol şanslar.

 19. 10 Mayıs 2016 - 10:07 | #19

  murat :

  hocam kolay gelsin 2001 tarihinde cinsi münasebetten bir olaydan yargılandık temyizde 2013 te dava düşmüş ve dosya kapanmış bu durumda güvenlik görevlisi olmamızda bir engel olur mu?

  Düşen davaya ilişkin mahkeme evrakı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Bizim olumsuz bulduğumuz bir husus, emniyette evrak incelendikten sonra olumlu çıkabilir. Sonuçta onların konulara hakimiyeti daha fazla ve adaylar açısından haksızlık yapılmayacak şekilde değerlendiriliyor. Oradan olumlu cevap aldıktan sonra özel güvenlik için girişimde bulunmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 10 Mayıs 2016 - 13:22 | #20

  alparslan :

  Merhaba . Askerde uyusturucu bulundurmaktan yakalandm. Askeri Disiplin kurulu 15 gun askerligimi uzatti.askeri suc olmadigi icin sivil mahkeye cikicam . Bu mahkemede ne ceza alirim? Ilk sucum sicile islenir mi? Islenirse sicilimden ne zaman duser. ?Sivilde is bulma yada silahli ozel guvenlik olmama engelmidir. ? Devlet isi haric diger is basvurularmda bu karsima cikar mi? Yardmci olursanz sevinirm. Suan hala askerm ve kafam coki mesgul ediyor.

  Uyuşturucudan ceza almak silahlı güvenlik olmaya engeldir. İlk suç diye işlenmemesi gibi bir durum yok. GBT’ye kaydedileceğinden adli sicilde görünmese de GBT araştırmasında görünecektir. Mahkeme HAGB verirse Ankara dışındaki illerde silahsız almanız mümkün olabilir. Devlet memuriyetine engel olma durumu hakkında bilgim yok. İyi günler.

 21. 12 Mayıs 2016 - 08:31 | #21

  Serkan :

  Merhabalar
  Beni bilgilendirir misiniz lütfen hocam basit yaralamadan dolayı hakkım da 6 ay hagb kararı var 3 sene oldu bu sene de hakaret davam vardı görüldü iddianamede sadece hakaret yazıyordu ve davam düştü ama diğer taraflar ceza aldığı için itiraz ettiler yargıtaya gitti şimdi silahlı ögg kazandım sırun olur mu ? Herkese teşekkürler

  Basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına girecek silah-bıçak vb.alet kullanımı yoksa sorun olmaz gibi görünüyor. Ancak kimlik başvurusunda bu davalara ilişkin kayıtlar görüneceği için sizden davaların son durumunu gösterir belge istenecektir. O belgeleri önceden alıp özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Yargılama devam ettiği için dava bitene kadar silahsız olması da ihtimal dahilinde. Net bilgiyi ancak özel güvenlik şubesi verir. İyi günler.

 22. 12 Mayıs 2016 - 08:34 | #22

  mustafa :

  merhaba.marka hakkına tecavüz suçundan 10 ay hapis cezası aldım hüküm 5 yıl ertelendi silahlı ögg yapıyorum şuan yeilemede sıkıntı olurmu 1 yıldan az oldugu için sıkıntı çıkmazmı bilgilendiriseniz sevinirim saygılar..

  Bir yıldan az olduğu için sorun olmaz gibi görünüyor. Süre dolduğunda aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almanız gerekir. Kimlik başvurusunda bu davaya ilişkin kararı, evraka eklemeyi ihmal etmeyiniz. İyi günler.

 23. 12 Mayıs 2016 - 08:41 | #23

  Hamit esmeroglu :

  5yıldır özel güvenlik olarak çalışıyorum yenileme yaptım sabıka 2010 oldu aradan geçen Zaman aşımı oldu bu benım isime engel olurmu Hocam

  Mahkeme kararında HAGB vardı demek ki özel güvenlik olabilmişsiniz. Aksi halde cinsel suçlardan ceza alanlara müsaade edilmiyor. Ancak ilkinde alabilmeniz, devamında da alabileceğinizin garantisini vermez. Örneğin Ankara’da bu şekilde başvurular reddediliyor. Dolayısıyla bulunduğunuz ildeki uygulamayı kurslardan veya özel güvenlik şubeden danışmanız doğru olur. İyi günler.

 24. Hamit esmeroglu
  12 Mayıs 2016 - 10:24 | #24

  Hayırlısı olsun inşallah

 25. 13 Mayıs 2016 - 08:06 | #25

  ahmet seyhan :

  Iyi aksamlar askerlikten curugum var psikolojiden uyum bozuklugundan silahli yada silahsiz guvenlik karti alirken sikinti cikarmi acaba saglik raporu alirken simdiden tesekkurler

  İnsanüstü sabır, anlayış gerektiren, öfke kontrolü sorunu olanların sıkıntı yaşama ihtimali yüksek bir meslek olan özel güvenliği yapabileceğinizden emin olduktan sonra girişimde bulunmanızı tavsiye ederim. Silahlı için heyet, silahsız için poliklinik raporu gerekir. İlaç kullandıysanız/kullanıyorsanız muhtemelen hastanede görünüp engel teşkil edecektir. Silahsız için bulunduğunuz ildeki kurslara rapor alınabilecek yerleri danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 13 Mayıs 2016 - 08:17 | #26

  Hamit esmeroglu :

  Hocam 2007 de bir olayım oldu 2008de 2.5milyar yatırdım 2009 da mahkeme kapandı 2010 da Adli Sicil temiz arşiv Var. Güvenlik kartıma engel olurmu 105/1 maddesi şuan çalışıyorum

  Önceki yoruma verilen cevaba ekleyecek bir bilgim yok. Bulunduğunuz şehirdeki uygulamayı kurslardan veya özel güvenlik şubeden sorup danışmanız gerekir. İyi günler.

 27. 14 Mayıs 2016 - 07:20 | #27

  Volkan :

  Hocam bundan 3 sene once kadar esimle tartistik oda sikayeci oldu mahkemede 5 ay cezaverdi buda hagb ye cevirdi simdi silahli yenileme olacak acaba sorun olurmu

  Süre ve içerik aynen böyle ise sorun olmaz. Beş yıl dolunca aynı mahkemeden düşme kararı almayı ihmal etmeyin. Yenileme başvurusunda da bu mahkemeye ait evrakı isteyeceklerinden temin etmeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 28. 14 Mayıs 2016 - 07:21 | #28

  Yunus :

  Hocam kardeşimin eşiyle yaşadığı bir tartışma sonucu eşi karakolda şikayetçi olmuş.tartışmadan sonra kardeşimle dışarı çıktık ve eşi kardeşimi aradı ve saçmasapan konuştu bende telefonu alıp eşine bir şikayetin varsa polise git arayıp tahrik etme deyip telefonu kapattım.buda polise verdiği ifadede”abiside telefonu aldı polise git dedi” diyede yazdırmış.kardeşim ifade verirken memur benim adım geçiyor diye benimde ifademi savcı ister diye aldı.mahkeme felanda olmadı daha ifadeler karakolda.bende bu hafta sertifikam hazır sadece kimlik almak için şubeye gideceğim.bu konu sorun teşkil edermi.bu arada kardeşime karakoldan konut dokunulmazlığı kağıdı verdiler

  Yunus :

  Hocam kardeşimin eşiyle yaşadığı bir tartışma sonucu eşi karakolda şikayetçi olmuş.tartışmadan sonra kardeşimle dışarı çıktık ve eşi kardeşimi aradı ve saçmasapan konuştu bende telefonu alıp eşine bir şikayetin varsa polise git arayıp tahrik etme deyip telefonu kapattım.buda polise verdiği ifadede”abiside telefonu aldı polise git dedi” diyede yazdırmış.kardeşim ifade verirken memur benim adım geçiyor diye benimde ifademi savcı ister diye aldı.mahkeme felanda olmadı daha ifadeler karakolda.bende bu hafta sertifikam hazır sadece kimlik almak için şubeye gideceğim.bu konu sorun teşkil edermi.bu arada kardeşime karakoldan konut dokunulmazlığı kağıdı verdiler

  Belirttiğiniz durumdan ötürü sizi sıkıntıya düşürecek bir sonuç çıkmaz. Ancak soruşturma devam ederken kayıtlara girerse sizden buna ilişkin belge istenmesi gerekebileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 29. 16 Mayıs 2016 - 08:07 | #29

  Tuna :

  İi gunler Uyuşturucu kullanmanın cezası 1 yıl denetime cevıyr adam akılı gıt gel dava dusuyor sicile islenmiyor gbt falan cıkıyo sadeceve ceza almadan dava açılmadan kapanmış oluyor. Böle bi durumda mahkeme sonucunu alıp silahlı ögg olma sansımız yokmu cok merak edıyorum yenı kanunlar nasıl.denetıme uymazsan 10 ay ceza veriyor o zaman olunmuyor ama Temiz bır sekılde verdınmı dusuyor dava bu konuda yardımcı olursanız sevınırım. Bu arada ankara dısında ikamet edıyorum.

  Uyuşturucudan ceza alanlara HAGB olsa dahi Ankara’da kimlik verilmiyor. Ancak uyuşturucudan ceza alanlara silahlı kimlik verilmemesi yasa emri olduğu için hiç bir ilde şansı olmaz. Bu yorumun bulunduğu kategoride ruhsat almayı engelleyen hallerle ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 16 Mayıs 2016 - 08:20 | #30

  MFS 25 :

  SAYIN HOCAM SLM SAYGILAR.kendime ait bir arabam vardi kardedim arabami aliyor eglenmeye gidiyor ve yoldan gecen insanlari yardim etmek icin arabaya aliyor ve plos kontrulune denk geliyor göcmen kacakcilik sucun dan 2 yil 6 ay hapis cesasi aliyor ve bn olay gunu belediyede özel güvenlik olarak calisiyordum nöbetteydim .savciliga ifade verdim malen sieumlu olarak ifademi aldilar herhangi bir ceza almadim bana bir zarari olurmu ozel guvenlik sube karari istedi benden saygilarimla

  Kaçakçılık, organize suç kapsamında değerlendirilir. Mahkemenin devam ettiğini belgeleyerek çalışmaya devam etme, diğer bazı suçlarda mümkünken organize ve devlet aleyhine suçlarda kimlik kartı alıkonuyor. Mahkeme kardeşinizin ifadesine itibar etmemiş ki hapis cezası vermiş. Özel güvenlik şubeye yenileme vb. şekilde bir müracaatınız yokken karar istenmesi, sizin açınızdan olumlu bir durum gibi görünmüyor. Dolayısıyla olayın ciddiyetine binaen iyi bir avukatla davayı takip etmenizde yarar var. İyi günler.

 31. 16 Mayıs 2016 - 08:21 | #31

  selim güvensoy :

  merhaba.2010 senesınde sılahlı guvenlık kartı alsım.aldıktan sonra uyusturucu madde satışından 4sene ıkı ay ceza aldım 2bucuk sene yattım cıktım.kımlık kartımın suresı doldu.sımdı yenılemek ıstesem yenılerlermı acaba?

  Gerek bir yıldan fazla ceza, gerekse suçun uyuşturucu satma olması nedeniyle maalesef hiç bir şekilde yeni kart almanız mümkün görünmüyor. İyi günler.

 32. 16 Mayıs 2016 - 08:31 | #32

  ahmet :

  saygıahocam ben avm de ögg işi yapıyom gece oygunsuz kişiler avm ye çalışmak için geldiler girişi saglamdım beni olümletehdit etti silahı da vardı polise bilgi verdik geldi polis gelmeden bunlar gitti ara da yarım saat gec çok agır küfürler etier bende svil halimle bunu darp ettim biraz sakatalandi ve hala tehdit etmeye devam ettti bende işi bırakıp evime giitim şirkete giti olayı bildirdim bana güzelikle işten cık dediler bende çıkmıyorum dedım iş güvenligi saglayın can güvenligim yok ölumle tehdt edildim şirken buna karşı onlem almak yerine beni işten çıkartmak istiyor bende hakımı istiyom bana git nereye şikayet edersen et diyorlar bunula ilgili bilgi veririmisin

  Özel güvenlik görevlisi olarak olaya müdahale edebilmeniz için üniformalı, kimlik kartı yakaya takılı, görev saati içerisinde olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Sivil giyimli olarak müdahale ettiğiniz, üstelik kişileri dövdüğünüz için kendi açınızdan haklı bile olsanız olay yargıya intikal ettiğinde sıkıntı yaşarsınız. Ayrıca yerinize biri gelmeden görev yerini de terk etmişsiniz anladığım kadarıyla. Özel güvenlik şube ve Çalışma Bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz. Ancak yukarıda izah ettiğim hatalı hareket tarzınız, özellikle güvenlik görevinden sorumlu olduğunuz işyerini terk nedeniyle işyerinizin de bu durumda elinin güçlü olduğunu söylemek mümkün. İyi günler.

 33. 17 Mayıs 2016 - 15:05 | #33

  erden :

  Öncelikle iyi günler dilerim ..İşyeri işletmeciliği yaptığım bir dönemde Fikri Sinai Hakları mahkemesinden ceza aldım; bandrol yükümlülüğüne aykırı olarak bir eseri satma, dağıtma, ticari amaçla satınalma suçundan 6000 tl.adli para cezası verildi, bu cezayıda kamuya yararlı bir işte çalışma cezası olaraktan çekeceğim.Silahlı Özel Güvenlik kimlik kartı almamda bu suç ve cezamın niteliği engel teşkil eder mi? Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler … :)

  Belirttiğiniz kanundan dolayı ceza alanların durumu biraz değişik, kararda “kâr amacı güderek” ifadesi varsa-yoksa sonuç değişebildiği için o kararla birlikte bulunduğunuz il silah ruhsat şubesine gitmenizi, bu cezaya rağmen silah ruhsatı alıp alamayacağınızı sormanızı tavsiye ederim. Eğer silah ruhsatı almanızda sakınca yok derlerse silahlı kurs için kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 34. 17 Mayıs 2016 - 15:08 | #34

  Aykut :

  Hocam iyi günler 2005 te 15 yaşinda iken bir olaya kariştim kasten yaralama olarak 3 sene ceza aldim 2011 de bu cezayi yattim 8.5 ay olarak emniyetten karar kağidini istediler sorun çikarirmi

  Bir yıl ve üstü süreli HAGB’siz ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Anladığım kadarıyla kimlik başvurusunda bu belge istenmiş. Keşke eğitim için masraf yapmadan önce araştırsaydınız. İşlemlerde yatılan süre değil, kararda yazan ceza süresi dikkate alınır. Bu durumda maalesef olumsuz gibi görünüyor. Yine de madem işlemler buraya kadar gelmiş, kararı verip sonucu beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 17 Mayıs 2016 - 15:09 | #35

  derviş genç :

  mrb hocam şimdi sorum şu hocam ben 7 yıl önce 3 ay tutuklu kaldım hırsızlıktan iftıraya ugradım bu benim güvenlik olmamı engelermi

  Mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışınız. İyi günler.

 36. 17 Mayıs 2016 - 15:11 | #36

  Okan :

  Hocam bende zamaninda uyusturucu kullanmaktan denetimli aldim dosyayi kapattim sikinti olurmu silahliya silahsiza

  Uyuşturucudan ceza almak silahlıya engel olur. Silahsız için de ceza süresi, kararda HAGB olup olmadığı önemlidir. Ankara’da HAGB olsa da onay verilmediği için o ceza kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 37. derviş genç
  17 Mayıs 2016 - 16:15 | #37

  hocam benim davam biti 7 ıl oldu hüküm yemedim sadece tutuklu kaldım ilk makemede çıktım

 38. 17 Mayıs 2016 - 16:26 | #38

  derviş genç :

  hocam benim davam biti 7 ıl oldu hüküm yemedim sadece tutuklu kaldım ilk makemede çıktım

  Okudum, anladım ve cevap verdim. Hırsızlık suçundan 1 gün, 1 TL adli para cezası almak dahi yeterlidir. Suçun tarihi, verilen ceza, HAGB olup olmadığı gibi bir çok detayı var. Kararı inceleyip olumlu-olumsuz sonuç bildirecek olan şubeye danışmanız doğru olur. İyi günler.

 39. 18 Mayıs 2016 - 14:19 | #39

  Can :

  Mrb hocam ben ankarda yasiyorum bundan bi 5 yil once hizrsizliktan mahkeme gordum ama ceza yatmadim 6 ceza verdi onuda 5 yil icinde ceza islemezssen yatmassin denildi suan ben silahli guvenlik sertifikasi alabilirmiyim temiz kagidinda hic bi kaydim gozukmuyor bana yardimci olursaniz sevinirim

  Adli sicilde görünmemesi insanları yanıltıyor, kayıtlar her yerden silinmiş sanıyorlar. Oysa GBT’de silinmediği için özel güvenlik adına yaptıkları masraflar da boşa gidebiliyor. Yaşınız ve mezuniyetiniz silahlıya uygunsa Akköprü’deki İl Emniyet Silah Ruhsat Şube’ye başvurup ruhsat alıp alamayacağınızı sorunuz. Ancak eğitimi Ankara’da alsanız da kimlik başvurusunu buradan yaparsanız hırsızlık suçundan HAGB’li bile olsa onay verilmediği için başka şehre ikamet kaydınızı aldırıp başvuruyu deneyebilirsiniz. İyi günler.

 40. 20 Mayıs 2016 - 10:34 | #40

  mustafa soğan :

  istanbulda silahlı güvenlik sertifikalı olan uyuşturucudan içici iki işlem görmüş biri setifika yenileyebilirmi cevap yazarsanız sevinirim.

  Sadece Ankara’yı biliyorum, diğer illerle ilgili bilgim yok. En doğru bilgiyi İstanbul’daki kurslara veya il özel güvenlik şubesine danışarak öğrenmeniz mümkün. İyi günler.

 41. 21 Mayıs 2016 - 07:55 | #41

  emrah :

  hocam ıyı aksamlar bı sorum olacaktı bırıne kafa atmak suretı ıle burnunu kırdım kavgadan dolayı 11 ay 20 gun ceza aldım paraya cevrıldı parayı odemedım 15 gunluk sure bıtmeden teslım oldum bırgun acık cezaevınde yattım karakola ımza atmak suretı ıle cezamı tamamladım mahkeme cezamı ertlemedı baska bır suc işlemeye kanaat olusmadıgından dıye sorum su hocam sılahlı ogg belgesı alabılırmıyım bırde tasıma ruhsatlı sılah alabılırmıyım cevaplarsanız sevınırım ıyı calısmlar ıyı geceler

  Silah ruhsatı alabilirseniz, silahlı eğitim almanız da mümkün olur. Bu nedenle elinizde kararla birlikte bulunduğunuz il silah ruhsat şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Karardaki ifadeler, ceza süresi vb. detaylar sonucu belirleyeceğinden en doğru cevabı oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 42. 21 Mayıs 2016 - 13:30 | #42

  sevda :

  Selam
  Ben sınavını kazandim fakat hırsızlık mala zarar sucundan denetimli cezasi aldim 2 sene 4 ay ve bitti şimdi herşey temizlendi kartını alabilirmiyim

  Yukarıda kırmızı ile vurgulanan suçlar haricinde bir nedenle bir yıl ve üstü, kırmızılı suçlarda ise 1 gün-1 TL adli para cezası özel güvenliğe engel haldir. Bu durumda maalesef sizin sonuç olumsuz görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından vergiyi yatırmadan önce kararla birlikte özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 23 Mayıs 2016 - 15:25 | #43

  enes :

  Selamun Aleykum 7 senedir silahlı ögg olarak çalışmaktayım ve şuanda çalışıyorum 2 sene önce hırsızlık suçundan 7 ay ceza aldım sicilim temiz olduğundan daha önce hiçbir suça karışmadığım için hakim 5 sene denetimli verdi (hagb) benim kartın süresi yaklaşık 1 sene sonra doluyor yani denetim bitmesine 2 sene kalacak ankarada değilim silahlı sertifika çıkarıp başvuru yapsam kartımı yeniliyebilirmiyim şimdiden teşekkürler

  Ankara’da olmamanız iyi, çünkü bu şekilde Ankara’da ret cevabı alırdınız. Ruhsat almaya engel hallerde hırsızlık suçundan ceza almak, mahkeme kararı, tüm sonuçları ile ortadan kalksa dahi dikkate alınır şeklinde bir ifade var. Bu nedenle bulunduğunuz il silah ruhsat şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan olumlu cevap aldığınız takdirde silahlı eğitim almanız mümkün olur. İyi günler.

 44. 24 Mayıs 2016 - 08:27 | #44

  Aykut :

  Hocam ruhsatsız silahdan mahkemeye çıktım ama mahkeme ne hapis cezası nede para cezası vermedi sadece 5 yıl erteleme dedi 5 yıl içinde aynı suçtan gelme dedi yolladı daha sonra uyuşturucudan mahkemeye çıktım denetimli serbestlik verdiler 3 ay ametem gördüm taplamda 1 yıl denetimli serbestlik gördüm ve sorunsuz bitti dediğim gibi ankarada bir kurumda silahlı güvenlik olarak çalışıyorum 1 yıl sonra yenilemem var bi sorun olur mu

  Gerek ruhsatsız silah, gerekse uyuşturucu bunlardan biri bile silahlıya engel teşkil eder. Ayrıca artık malum bir konu Ankara’da uyuşturucudan işlem görenlere ceza süresi uygun, HAGB olsa dahi kimlik verilmiyor. Elinizde bu kararlarla özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Silahsız olur derlerse ikametinizi başka ile aldırıp oradan şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 45. 24 Mayıs 2016 - 08:57 | #45

  mustafa :

  iyi akşamlar 2009 da silahlı kimlik kartımı aldım herhangi bir yerde çalışmam veya müracaatım olmadı 2014 de süresi doldu şuan almak veya yeniletmek istersem ne kadar maliyetim olur vede kurslara sıfırdan mı başlarım kimlik kartı yeniletmeye teşekkrlr ii akşamlar

  Kimlik kartınız varsa sadece yenileme kurs-sınav ücreti gideriniz olur. 17.06.2016′dan önce tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 31.07.2016 sınavına girmeniz mümkün. Yenilemede sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme-not barajı yok. Kartı olanlardan rapor-vergi de istenmez. Hazırlayacağınız belgeleri yenileme eğitimi alacağınız yerden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 46. 24 Mayıs 2016 - 08:59 | #46

  Ayhan :

  Hocam iyi günler 10 sene güvenlik görevlisi olarak yaptım.sigara kaçakçılığından 1 yıl 8 ay erteli ve para cezası kesildi.özel güvemlik şubesi kimliği iptal oldu dedi.ve ömür boyu olamassın dedi.bu ne saçmalık.adammı öldürdük.yokmu bunun çaresi

  Kaçakçılık suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak tek başına özel güvenliğe engel haldir. Erteleme hükmü ortadan kaldırmadığı için dikkate alınır, suç kaçakçılık olmasa bile ceza süresinin bir yıl üstü olması da ayrıca engel teşkil eder. Bu nedenle maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 47. 24 Mayıs 2016 - 12:00 | #47

  Aykut :

  @A.GÜLŞEN
  Peki hocam ruhsatsız silah ve uyuşturucudan dolayı ankarada kimlik kendi kendine silahsıza falan düşüyor mu benim ki 2 3 senedir düşmedi hâlâ aktif çalışıyorum ama dedigim gibi yenilenen 2017 4 ayda o zaman mı sorun olur diyorsunuz

  Kendi kendine silahsıza dönüşme diye bir durum yok. Normalde mahkemenin, sizin özel güvenlik olduğunuzu dikkate alarak özel güvenlik şubeye de yazılmasını istemesi gerekirdi. Bu işlem yapılmadığı için şimdiye kadar sorun çıkmamıştır. Bu da en fazla yenilemeye kadar sürer. Yenileme başvurusu yaptığınızda mahkeme kararları sizden mutlaka istenecek. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 48. 25 Mayıs 2016 - 08:55 | #48

  MEHMET :

  merhaba benim başıma biraz istisnai bi durum geldi. baştan başlamak gerekirse ben bir eğitim kursuna başvurdum bu kursa ilkokul mezunu olduğumu ve açıktan oratokula devam ettiğimi bildirdim ve d açıktan okuduğuma dair belgeyi sundum bunlarda bana sen sertifika alabilirsin sorun değil dediler. daha sonra eğitimi aldım sınavı kazzandım ve emniyettende serttifikamı aldım ve işime başladım. daha sonra bir ara konusu açıldı ve bende bu şekilde aldığımı arkadaşlara söyledim arkadaşlarda bunu kursa söylemiş ve kursta bu sefer benim sertifikamın iptali için emniyete başvurdu. bunun üzerine benim sertifikamın iptal olacağını ve ayrıca idari para cezası ve sahtecilikten ceza alacağımı söylediler. şimdi ben bu durumda ne yapabilirim.?

  Gerek kursa kayıtta, gerekse kimlik başvurusunda ortaokula dışarıdan devam ettiğinize dair belge verdiyseniz (sahte diploma veya yerine geçecek belge olmaması şartıyla) sahtecilikle suçlanamazsınız. Silahsız için kanun gereği aranan mezuniyet şartını taşımadığınız için sertifikanız iptal olur. Kimlik kartını hakkıyla aldıktan sonra herhangi bir suça karışmak vb. nedenle ilişiği kesilenlere kimlik harcı iade edilmez. Ancak sizin işlem baştan hatalı olduğu için dekont aslını emniyetten işlem görmedi şeklinde onaylatıp alırsanız vergiyi iade alma şansınız da olabilir sanıyorum. Burada önemli olan sizin eğitim bilgilerinizi baştan doğru söyleyip söylemediğiniz, buna ilişkin gerçek belgeyi verip vermediğinizdir. Eğer sahte belge yoksa sahtecilikten suçlanmazsınız, ortaokulu bitirdiğinizde tekrar eğitim alıp başlamanız mümkün olur. Sahte belge varsa hem bundan ceza alırsınız, hem de bir daha özel güvenlik olmanız mümkün olmaz. Bu arada “arkadaşlar” diye bahsettiğiniz kişiler de arkadaş değilmiş demek ki. İyi günler.

 49. 25 Mayıs 2016 - 09:49 | #49

  MEHMET :

  @A.GÜLŞEN
  hocam teşekkür ederim
  ben verdiğim belgelerin hepsinin arkasındayım.hiçbir sahtelik yok ve enbaşta da belirttiğim gibi ben ilkokul mezunu olduğumu onlara zaten belirttim ve onlarda sorun olmaz dediler. benim verdiğim belge de benim açıköğretimde okuduğuma dair belgeydi. buna rağmen bana sertifika verdiler. bu durumda kursun ve mniyetin ihmali yokmudur ve ayrıca bu kursu şikayet edebileceğim makamlar neresidir beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Geçerli mevzuata göre diploma ve raporlarla ilgili mesuliyet kurslarda. Bu belgeleri kursların tam ve sağlam alması gerekir. Ancak kimlik başvurusunda diploma-raporun kursta olması gerekmesine rağmen, bazı il özel güvenlik şubeleri bu belgeleri istiyor (sonradan silahlıya geçenlere diploma kontrolü var, rapor aslı alınıyor). Dolayısıyla yeknesaklık sağlanmadığı için kurslar, bulundukları illere göre hareket ediyor. Bu durumda belgeleriniz gerçekse sizin endişeleneceğiniz bir durum yok. Ancak kursunuzun ihmali var, emniyet de belge aslı almıyorsa (o ildeki durumu bilemem) onların da suçu-ihmali yok. Muhtemelen sadece kursunuzun ihmali var. Kursu şikayet edeceğiniz yer, emniyet. Ancak arkadaşlarınız dillendirdikten sonra, kursunuz bu belgeyi kendini de bir anlamda ihbar ederek iptal ettirmek zorundadır. Bu hususu da göz ardı etmemelisiniz. Bence kursunuzla görüşüp sizi suçlarlarsa sizin de karşı suçlama, şikayet (BİMER-CİMER de var) işi uzatacağınızı, buna gerek olmadan sadece sehven yapılmış, art niyet olmayan bir işlem olarak sertifikanızın iptali, dolayısıyla mezun olduktan sonra tekrar başvuru yolunu kapatmayacak şekilde, birbirinizi mağdur etmeden hal yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Sonuçta o kursta size eğitim durumu ile ilgili bilgi veren kişi, belki yetkili değildir. Siz de eğitimde silahsız eğitim alabilmek için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olma konusunu mutlaka işlemiş, biliyor olmalısınız. En güzeli karşılıklı çözümden yana, serinkanlı yaklaşım olacak sanırım. İyi günler.

 50. MEHMET
  25 Mayıs 2016 - 10:26 | #50

  teşekkür ederim gülşen hanım. ama onların yanlış yönlendirmesi sonucu ben önceki işşimden de oldum ssanırım bu iş davaya gidecek.
  herşey için teşekkür ederim.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster