Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 60, toplamda : 171154 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Temmuz 2017 - 06:32 | #1

  recai :

  03.01.2013 tarihindeki davamdan hüriyeti alıkoymadan dolayı kamu kararınca 5 yıllık denetimli serbestlikle yargılanmaya başladım bu dosyamdan ötürü 2008 tarihli silahlı güvenlik sertifikama el konularak iptal edildi ama normal güvenlik sertifikam devam etmektedir 9 aydır bir belediyeye ait bir kurumda silahsız olarak görev yapıyorum. Khk dan çıkan yasadan dolayı özel güvenlik kimliklerimizin değişmesi şart koşuldu.Buna başvuru yapmam durumunda silahsız sertifikamda elimden alınabilir mi Yen’i yasalara. Göre yani önceden yargılandığım denetimli serbestlikten dolayı iptal edilir mi.işimden olma ihtimalim varmıdır. Yeni yasa prosedürünü bilemediğim için sizden bilgi almak istiyorum.Denetimimin Hale’n devam etmesi özel güvenlik kimliğimin alınmasına sebeb olurmu yenilenme durumunda..

  Ceza süresi bir yıl ve üzeri diye silahlı yerine silahsız kimlik verildi sanırım size. Böyle ise düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekebilir. Ceza süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. Eski durumda bir yıl ve üstü süreli ve HAGB’li ceza kararlarında silahsız devam mümkündü, yeni durumda bir yıl ve üstü ceza alanların kararları HAGB’li olsa bile düşme kararı alana kadar bekletme söz konusu. İyi günler.

 2. 12 Temmuz 2017 - 07:12 | #2

  mehmet :

  iyi gunler benim yuz kizartici suçum vardi tarih 2006 ‘ da HAGB karari ile 5 yil denetimli serbestlik karari verildi. hic bir suçum olmadi simdiye kadar.(suan yaş 30) elimde mahkeme karar belgelerim var fakat imza mühür gibi bir sey yok kağidin uzerinde.özel guvenlik olmaya engelmidir? kabul olunur mu acaba? karar belgesinde dikkat edilen sey nedir? simdiden cok tesekkur ederim yaziniz benim icin cok önemli.

  Cezayı veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı talep ediniz. Özel güvenlik olarak başvuru yapacaksanız belgelerin aslı veya aslını görerek fotokopisi kabul edilir. Bu nedenle diğer kararın da ıslak imzalı örneğini veya aslını almanızda yarar var. Kararları aldıktan sonra garantiye almak açısından bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 3. 12 Temmuz 2017 - 07:31 | #3

  devrim peker :

  sayın hocam ben 2005 yılından gelen silahlı tehtit suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası geldi 2014 yılında 3 ay içerde yattım denetimli olarak serbest bırakıldım fakat denetimli serbestlikte güvenlik görevlisi olarak görevime devam ettim cezam bitti..gene görevime aralıksız olarak devam ettim..2016 da yenileme yaptırdım…fakat kimlik yenilemelerde arşiv kaydında gözüküyor..adli sicil kaydım yoktur.güvenlik şube kapanmış dosyayı istedi bende getirdim..ve kimliğime el konuldu.. ben güvenlik şubedeki komisyonu mahkemeye vereceğim..bu benim 3 üncü yenilemem aradan 2 yıl geçiyor ayrıca 2020 ye kadar sertifikamı yenilememe rağmen geçmiş tarihten gelen ceza ve bu ceza nın bitmesinden 2 yıl geçmesi ve sonralardan kimlik yenilemede sıkıntı olduğu için şikayet de bulunacağım ve mahkemede hakkımı arayacağım..bundan bir şey çıkar mı kimliğimi geri alabilirmiyim..yüzkızartıcı ve devlete işlenen suç değil benim davam

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Yüz kızartıcı suçlardan bir gün veya 1 TL adli para cezası veya HAGB’siz bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel haldir. Sizin HAGB’siz yani açıklanmış bir yıl üstü cezanız var anladığım kadarıyla. Yenileme için sürenizin olması, adli sicilde görünmemesi sonucu değiştirmez. Suçunuz yüz kızartıcı olmasa da ceza süreniz nedeniyle maalesef sonuç olumsuz. Nitekim kartınıza da el konulmuş, dava açsanız da idarenin işlemi mevzuata uygun olduğu için sizin lehinize karar çıkmaz. Yine de şansınızı denemek isterseniz tebliğ tarihinden itibaren belirlenen süreyi geçirmeden idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açabilirsiniz ama masraflı iş, sonuç da çok büyük ihtimalle olumsuz. İyi günler.

 4. 12 Temmuz 2017 - 11:13 | #4

  harun :

  Kolay gelsin hocam ben 1999 da yüz kızartici suctan 1 sene yattim.aradan 10 sene gecti özel güvenlik kimligi aldîm.3 ay önce kimlik yenilemeye gittim resmi sabîkada arşiv gözüktü .benden mahkeme kararî istediler kararî aldim yanindada mendu yasal haklarîn geri verilmesi kararinida aldim.göturdum bakkar bakmaz kimligimi iptal ettiler .bugunde adli silcil kaydimda arsivlerimi sildirdim ankaradan .bunu önceden silseydim kimlik iptal olurmuydu.şimdi beni mağdur ettiler ozaman savcîligin vermiş oldukun haklarîn verilmesi hepsi hikaye .ne yapmam gerekir tekrar alabilmem icin.iyigunler hocam

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi dikkate alınır. Sizin hem suç türü, hem de ceza süresinin bir yıldan fazla olması yüzünden kartınız iptal olmuş. Memnu hakların iadesinin; hak mahrumiyetini giderdiği ama suç ve cezanın ortadan kalkmadığı gerekçesiyle özel güvenlikte, sizin umduğunuz anlamda faydası yok maalesef. Ayrıca soruşturma adli sicil değil, GBT üzerinden yapıldığı için adli sicil kayıtlarını önceden sildirseniz de sonuç değişmezdi. Yüz kızartıcı suç ve bir yıl üstü cezalarda sadece HAGB, akabinde düşme kararı olursa geri dönüş mümkün. Karar açıklanıp cezanın bir kısmı da infaz edildiği için sizde HAGB yok görünüyor. İyi günler.

 5. 13 Temmuz 2017 - 07:27 | #5

  Beratt :

  Sa Ben uyuşturucudan 2011 de 10 ay ceza aldim hocam 5 yıl denetim serbestlik bitti fakat 2011 de Hırsızlık dan 6 ay daha ceza aldim bu iki kararda Hgb idi ben Kimlik yenileme için başvurdum bana düşüm kararini getir dediler Uyuşturucunun düşüm karari istendi bende başvurdum dilekçe yazdim fakat red edildi gerekçe ise 2 inci bir suç işlemiş olmam ama suç türleri farkli tekerrur yok yani Benim kimliğimi bu yuzden iptal ettiler hatta komisyona bile sokmadan red vermişler konusdumy neden bana uyuşturucudan düşüm karari vermediler zaten süre dolmus 6.5 sene geçmiş aradan ben İdare Mahkemesine başvurmam bi sonuç çikarmi yürütmeyi durdurmk adina sizin konu hakkında düşünceniz nedir

  Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararlarında, kişinin beş yıllık denetim süresinde başka suça karışmaması halinde davanın düşmesi söz konusudur. HAGB, kişinin ceza aldığı suç dışında başka suçları işleme özgürlüğü olarak yorumlanamaz. HAGB bir anlamda, kişiye ikinci bir şans verilmesidir. Uyuşturucu ve hırsızlık gibi suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığından sadece düşme kararı ile dönüş söz konusu olur. Dolayısıyla idare mahkemesinden olumlu bir sonuç almanız mümkün görünmüyor. Yine de hukuki yolları denemek hakkınız. Dava için harç vb. masraf yapmadan önce bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 13 Temmuz 2017 - 07:37 | #6

  S.Çolak :

  Merhaba ben 2012 ceza aldım 2016 2 yıl hapis cezası aldım 6 ay açık cezaevinde yattım açıkcası sabıkalı oldum tek mesleğim buydu şimdi ondan da oldum suçum yüz kızartıcı değil eski eş ile tartışma özel hayata müdahale bana nasıl yardımcı olabilirsiniz
  Artık hiçbir şekilde güvenlik sertifikası alamammı
  Alırsam nasıl alabilirim
  Tşk ederim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi önemlidir. Bir yıl ve üstü ceza kararlarında HAGB yoksa özel güvenliğe engel hal sayılır. HAGB’de de denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması, düşme kararı istenir. Sizin cezanızın bir kısmı infaz edildiğine göre karar açıklanmış görünüyor. Bu durumda maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 7. 14 Temmuz 2017 - 10:41 | #7

  Berattt :

  Hocam ben sana şunu sormayı unuttum Benim kimliğimi özel guvenlikdeki polis memuru sistemden direk ret kaydı girmiş yani hiç komisyona bile sokmadan ben şunu ögrenmek istiyorum Uyuşturucudan düşme karari alamadim her neysede Ne olursa olsun komisyona sokmasi lazim değilmi ben itiraz edince dosyani sunacm bilmem ne amirime defi kabul ederse komisyona sokacam ordada kararı vali yardimcisi verecekmiş rica ediyorum hocam yardim ci ol şimdi komisyona sokmak zorunda ise ve bu benim yasal bir hakkım ise senden alacagim cevaba göre şansimi son ana kadar kovalayıp elden geleni yapacam

  Özel güvenlik kimlik başvuru kabulünde nelerin dikkate alındığı konusunda detayları bilmiyorum. Sadece mantıken, oralarda görev yapan personelin konuya ilişkin tecrübelerinin olduğu, komisyona girecek evrakın bu şekilde bir nevi ön elemeden geçirilmesinde mevzuata aykırı bir husus olmadığı söylenebilir. Sizin sorununuz, oradaki personelin evrakınızı komisyona sevk edip etmemesi değil zaten. Uyuşturucu ve hırsızlık suçlarının her biri, ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza süresi bir yıldan az, suçun türü de özel güvenliğe engel teşkil etmeyen bir durum olsaydı HAGB’nin bozulması sorun olmazdı. Tekrar söyleyeyim ben hukukçu değilim, sizin bir avukata veya özel güvenlik şubede çalışan tecrübeli birine danışmanızda yarar var. Öte yandan idari davalarda, idare mahkemelerinin genelde idarenin kararı yönünde hareket ettiğini de dikkate almalısınız. Umarım bir çıkış yolu bulursunuz. İyi günler.

 8. 14 Temmuz 2017 - 10:44 | #8

  Mehmetyildiz :

  Merhaba hocam 3 yıl 4 ay hapis cezası aldım Silahla tehditten 9 ay cezaevinde yattım 2021 e kadar silahlı sertifikam geçerli kimliğime el konulur mu bilgi verir misiniz

  Silahlı tehdit ve bir yıldan fazla ceza demek, silahlı kimliğinizin iptali demektir maalesef. Cezayı veren mahkeme, özel güvenlik şubeye yazmamış dahi olsa bir yıl içerisinde yapılması zorunlu ve herkesi kapsayan soruşturmada durum mutlaka ortaya çıkar. Kimliğin geçerlililik süresi beklenmez maalesef. İyi günler.

 9. 14 Temmuz 2017 - 10:54 | #9

  sekmen :

  @A.GÜLŞEN
  hocam yeni yasa çıkmış ocak 2017 de o yasaya göre de kapsamaz demi

  Size verilen cevap bu durumu dikkate alınarak verildi. İyi günler.

 10. 15 Temmuz 2017 - 12:20 | #10

  yadigar :

  Merhaba hocam ben 2011 de kaçak sigara satısından yakalandım 1 yıl cezanın ertelenmesiyle denetim serbestliği aldım ozamanlar 80 tl para cezası gelmişti yatırdım adli sicil kaydımda çıkıyordu sildirdim yanlız arşiv kaydı duruyor özel güvenlik olmama engelmidir cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum şimdiden tşkler…

  Özel güvenlik soruşturmasında esas olan GBT kayıtlarıdır. Adli sicilde görünmemesi sonucu değiştirmez. Arşiv kaydı durduğuna göre GBT’de çıkar. Cezayı veren mahkemeden düşme kararı almanız kaydıyla şansınız olur. Düşme kararını aldıktan sonra ceza kararıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 15 Temmuz 2017 - 12:25 | #11

  Süleyman :

  Selamun aleyküm 2003 tarihinde Babam bandrolsüz müzik cd si satmak suçundan (kaçakçılık) 3 gün hapis cezası alıyor buda para cezasına çevriliyor.geçen sene özel güvenlik şube müdürlüğüne başaru yaptık sabıka kaydında sabıkası çıktığı için gerekçeli kararı istedi ög şube müdürlüğü sonra da başvuruyu redettti .Bizde arşivler genel müdürlüğü Ankara ya dilekçe ile başvuru yaptık ve sabıkayı sildirdik.Tekrar başvuru yapabilir miyiz sonuç ne olur.

  Kaçakçılık suçundan bir gün ceza almak dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Kararda HAGB olsa idi düşme kararı alma kaydıyla özel güvenlik şansı olurdu. Şu halde o karar açıklanmış, HAGB’siz bir karar gibi görünüyor (belirttiğiniz tarihte HAGB yerine erteleme ifadesi vardı). Özel güvenlikte GBT kaydı esastır, adli sicilde görünüp görünmemesi sonucu değiştirmez. Dolayısıyla ilk mahkeme kararı açıkladığı için suçun türü nedeniyle sonuç maalesef olumsuz. İyi günler.

 12. 17 Temmuz 2017 - 14:52 | #12

  Vefa :

  Hocam merhaba, hakkında hagb kararı olan herkez denetim süresi sonunda kimlik alabiliyor mu.

  Hakkında HAGB’li karar olanlar, beş yıl denetimli serbestlik süresini kurallara uygun tamamlamaları ve sonunda düşme kararı almaları kaydıyla özel güvenlik olabilirler. İyi günler.

 13. 17 Temmuz 2017 - 14:58 | #13

  Emre :

  Hocam saygılar benim 18 yaşından küçükken başkasının işlediği bir yüz kızartıcı suçtan dolayı bende mahkeme ye suça sürüklenen çocuk olarak katıldım ve mahkeme bana 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verdi ve cezam iki yıl erteleme ile 30.06.2015 tarihinde iki yıl denetim cezam kesinleşti silahsız güvenlik kimliğim vardı ve 3 ay önce iptal edildi şimdi ben denetim cezamı hiç bir suça karışmadan tamamladım tekrar kimliğimi elde etmem mümkünmüdür bu konuyla yardımcı olmanızı rica eder iyi çalışmalar dilerim.

  01.06.2015′ten sonraki mahkeme kararlarında “erteleme” başka “HAGB” başkadır. Erteleme varsa ceza ortadan kalkmaz, HAGB’de beş yıllık denetimli serbestlik süresi koşullara uygun tamamlanırsa ceza kararı düşer. Buna göre sizin kararda erteleme varsa yapacak bir şey yok. HAGB varsa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. İyi günler.

 14. 17 Temmuz 2017 - 16:37 | #14

  Emrah :

  Hocam hagb bozuldu 7 ay ceza aldim paraya çevrildi suçum burda yazan suçlardan değil basit yaralama tehdit silah bıçak yok

  Daha önceki cevaplara ekleyecek bir bilgim yok inanın. Davalara ilişkin belgelerle özel güvenlik şubenize danışmanız uygun olur. İyi günler.

 15. 18 Temmuz 2017 - 07:07 | #15

  Emrah :

  Sormak istediğim ve öğrenmek istediğim cevap şu aslında kanunda bir.mahkemeden 1 yıldan fazla ceza.almamak diyor yane hüküm açıklansa bile farklı mahkemelerden burada yazan suçlardan ceza almamak gerekiyor ve 1 mahkemeden bir yıldan fazla ceza almamak gerekiyor cumhur başkanının bir gazetede yazısı var iste 2 den fazla mahkeme görenler ozel guvenlik olamayacak diye bu kanuna geçtimi yane khk da bu maddeyi göremedik

  Öğrenmek istiyorsunuz ama size verilen cevapları okumuyorsunuz sanırım. Lütfen mahkeme kararları ile özel güvenlik şubenize danışınız. Duymak istediğinizi bizim söylememiz değil, onların söylemesi önemli ve gayet tabi geçerli. Yenileme için başvuru yapacağınız zaman o kararları temin etmiş olmanız zorunlu zaten. Umarım kimliğinizi sorunsuz yenilersiniz. İyi günler.

 16. 18 Temmuz 2017 - 07:10 | #16

  Ali :

  Hocam bu hagbli kararlarin guvenlik olamamasi 1 yil alti cezalar icin gecerlimi yoksa hepsinimi kapsiyo yani alkol veya uyusturucu madde etkisinde arac kullanmaktan 5 ay ceza alip 5 yil hagb cevrilen silahli guvenlik yenilemede sikinti yasarmi acaba

  Bir yıl altında cezalar suçun türüne göre engel olmayabilir. Alkollü araç kullanmaktan ise sorun olmaz. Ancak oradaki “… ve uyuşturucu madde” ifadesi sorun olabilir. Bu nedenle yenilemeden önce mahkeme kararıyla özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 18 Temmuz 2017 - 07:14 | #17

  muhur :

  Slm hocam benim hirsizlik sucundan 1.yil 11ay 10 gun ceza verildi yerine hagb verildi simdi ekkarari aldim fakat dava uyapta duruyo benim oraya dilekce gondermeden ek kararlami gitsem yoksa 1 ay daha bekleyip uyaptan silinmesinimi sordum adlisicile evrak bize gelmesi 2 ay surer savcilik yani yanliz kendim gondersem 1 ay surermis simdi bende dava dudme evraki var direk gitsem uyapta dava gorunur vermmez diye korkuyom sizin cvb nedir nasil yapalim

  UYAP’ta kayıtlı davanın düştüğüne dair belge elinizde ise sorun olmaz. Önemli olan düşme kararını almış olmanız. Başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 18. 18 Temmuz 2017 - 16:47 | #18

  iskender :

  slm hocam silahli kimligim var.güveni kötüye kullanmaktan 3.ay 10 gün cezam var.5 yıl HAGB verildi kimlik yenilemede sorun yasarmıyım.saygılar

  Ceza süresi her ne kadar bir yıldan az olsa da suçun türü nedeniyle denetimli serbestliğin usulüne uygun tamamlanması ve düşme kararı alma kaydıyla beklemeniz gerekecek sanırım. Yenileme eğitimi almadan önce mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Eğer beş yıl bekleyecekseniz boşuna masraf yapmamış olursunuz. Düşme kararı aldıktan sonra kimliğinizi yenilersiniz. İyi günler.

 19. 18 Temmuz 2017 - 17:03 | #19

  Diana :

  Merhaba.Ben yabanciyim ama turk vatandasim ozel guvenlikte calisabilirmiym acaba dil sornum var ..Tesekkurler simdiden

  Türk vatandaşı iseniz elbette güvenlik olabilirsiniz. Ancak dil sorunu, sınavda başarı açısından sıkıntı olabilir. Güvenlik dersleri ağırlıklı olarak hukuk konuları içerdiği için günlük konuşma dilinde olmayan kelime ve kavramları anlayıp cevaplamakta zorlanabilirsiniz. Konuşma dilinde pratik kazanana kadar beklemenizi tavsiye ederim, yine de tercih sizin. İyi günler.

 20. 18 Temmuz 2017 - 17:09 | #20

  iskender :

  tesekkurler hocam.kimlik kartimin suresi 2020 ye kadar gecerli.yeni kimlik karti degisiminde ayni sorun cikar mi

  Yeni tip kimlik başvurusunda bu durum karşınıza çıkabilir. Ayrıca malumunuz 680 S.KHK ile bu sektörde çalışanların tamamının bir yıl içerisinde soruşturmalarının yapılması hükme bağlandı. İyi günler.

 21. 19 Temmuz 2017 - 13:02 | #21

  Emrah :

  Hocam ben 2016/1 kpss haziran atamasında atandım.Devam eden mahkemeden dolayı emniyet bana özel güvenlik kimlik kartı vermedi.Resmi kuruma yerleştirildim.fakat atamam yapılmadı.mahkemem sürüyor diye hiç suçum yok.bende idare mahkemesine dava açtım sonuç nasıl olur hocam.mahkeme sonuçlanınca yani beraat kararını elime alınca atamam yapılırmı hocam yardımcı olursanız.

  Çaresizliğinizi anlıyorum ama devam eden davaların sonuçlarını önceden bilmek mümkün değil. Kaldı ki suçun türü, istenen ceza süresi, idari davanın hangi karara karşı açıldığı da belli değil. Ancak özel güvenlik şube kimlik kartı vermedi ise bunun sağlam nedenleri olmalı. Umarım lehinize sonuçlanır. İyi günler.

 22. 19 Temmuz 2017 - 13:11 | #22

  hasret :

  Merhaba sayın hocam ben 2013 yılında köyde tarım aracıyla bahcemden gelirken ormandan birine aĝaç keserken sahit oldum ve kesilen agac yolu kapattigi icin beklemek zorunda kaldım o arada olay yerine orman muhafaza memurları geldi tutanaga benim adımıda gecirdiler kesilen agacı benim tarım aracìmla tasiyacak zannetmisler mahkemeye cıktìk agaci kesen sahis sucunu itiraf etsede hakim banada 5 ay hapis cezasì verdi daha önce sicilim temiz olduĝu icin hapis cezası paraya cevrildi maddi dururum iyi olmadıĝı icin avukat tutamadım bende karara itiraz edip yargìtaya temyize gonderdim ve agaci kesen sahista yargìtaya kendisinin kestigi itiraf edip dilekce gönderdi hocam suan silahlı ozel güvenlik görevlisi olarak çalìşıyorum kart yenilemem 2019 da yenilememe bi sıkıntı olurmu acaba hocam biraz uzun oldu özür diliyorum

  Size yöneltilen suç, bu sayfanın başında yazanlardan değilse ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmaz. Kararda HAGB varsa beş yıllık denetimi sorunsuz tamamlamak kaydıyla düşme yazısı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 23. 19 Temmuz 2017 - 13:12 | #23

  feyzan :

  Slm hocam burdaki yazilari okudum birse sorcam acaba dusme karariylan kesin kimlik aliniyomu

  Özel güvenliğe engel teşkil eden cezaya ilişkin düşme kararı almak yeterli. İyi günler.

 24. 19 Temmuz 2017 - 14:45 | #24

  murat :

  İyi günler hocam mesajı dan dolayı hagb aldım.mesajı içeriği taciz ama mesajı hiç taciz içerikli değil mahkemeye bakalın bayan olduğu için öyle göstermiş acaba yüz kızartıcı suçmu ve sabika ya işlenir mi? Özel güvenlik olmak istiyorum acaba engel mi bu durum teşekkür ederim şimdiden.

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak, özel güvenliğe engel haldir. HAGB olması lehinize, denetimli serbestlik süresini kurallara uygun tamamlamak kaydıyla beş yıl sonra düşme kararı aldıktan sonra özel güvenlik olmanız mümkün. Bu tür suçlardan ceza almak, sadece özel güvenlik için değil bir çok bakımdan belki başka işler için de ileride sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle denetimli serbestlik süresini dikkatli tamamlayıp düşme kararını almanız önemli. İyi günler.

 25. 19 Temmuz 2017 - 15:18 | #25

  murat :

  Hocam son bir soru bugün kaydını yaptım ama daha mahkeme devam ediyor acaba sınav i geçtikten sonra güvenlik soruşturmasından sonra kart iptal olurmu? Mahkeme daha devam ediyor

  Özel güvenlik kursuna kayıt olduysanız bu tür sorulara kursunuza sormanız gerekir. Diğer yorumda HAGB aldığınız, bu yorumda davanın devam ettiğini söylüyorsunuz. İhtimallerle uğraşmak yerine bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine mahkemeye ait evrakla başvurup danışın, muhtemelen kursunuz sizi bilgi alabileceğiniz birine de yönlendirir. Beş yıl denetim bekleyecekseniz özel güvenlik için masraf yapmanız anlamsız görünüyor. Bu nedenle özel güvenlik şubeden alacağınız cevaba göre hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 26. 19 Temmuz 2017 - 15:20 | #26

  Emrah :

  Hocam dava 2009 dan beri sürüyor.ben davayı 2015 yılında açtım.dava 3.ağır ceza dosyası hocam ben eczanede çırak olarak çalışıyordum.benim herhangi bir imza yetkim yok.doktor ile eczacı kalfa bide firmacı kendi aralarında anlaşıp hastaların üzerine sahte ilaç muafiyet raporları düzenleyerek SGK yı dolandırdıkları için açıldı dava bende eczanede sigortalı olarak çalıştığım için benide katmışlar.ben hiç farkında bile değildim.yeni işe başlamıştım.yaklaşık 1 yıldan beri memurluğa başlıyamıyorum.çok kapsamlı 50-60 sanıklı bir dosya hocam emniyet bana bu davandan beraat edersen kimlik kartı alabilirsin dediler.bende idare mahkemesine dava açtım.ayrıca kurumada idari dava açtım hakkım kaybolması diye hocam ne yapabilirim.

  Dava organize suçtan sanırım, organize suçlarda kimlik verilmez. Sorduğunuz konu hukuki süreçle ilgili ve benim bilgim yok. Sanırım avukata danışmanız uygun olur. İyi günler.

 27. 19 Temmuz 2017 - 17:23 | #27

  Tarık :

  Merhaba silahli güvenliğim aynı davadan iki suc hakaret 5 ay hagb tehdit 11 ay 20 gün hagb ayni davada iki suc iki ayrı hagb 5 yıl erteleme belirli süre denetimlilik yok tehdit de sözle herhangi bir alet yok benim sorum bir suctan 1 yıl hagb sorun oluyor benim ayni davada ayri iki tane hagb ikiside 1 yili geçmiyor yenilemede sorun çıkarmi şimdiden tesekkur

  İki HAGB olduğunda biri, diğerinin açıklanmasına sebep olur. Sizde olmamasının nedeni cezayı aynı mahkemenin vermiş olması. Ancak bildiğim kadarıyla ayrı mahkemelerin her birinden alınan cezanın bir yıl altında olması sorun olmuyor, aynı mahkeme ceza verdiğinde, ceza süreleri toplanıyor. HAGB’nin bozulmama nedeni de bu. Dolayısıyla HAGB lehinize, aynı mahkemeden olması aleyhinize görünüyor. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi benim bildiğim bu, net durumu mahkeme kararlarıyla özel güvenlik şubesine danışarak öğrenmenizi tavsiye ederim. HAGB’yi bekletirlerse yenileme için masraf yapmayın, düşme kararından sonra yenileme alırsınız. İyi günler.

 28. 20 Temmuz 2017 - 08:16 | #28

  nurullah batmanlı :

  slm hocam ben özel guvenlık sınavını sılahlı olrak kazandım fakat 2013 te polısle tartısmam sonucu 18 ay ceza aldım fakat polıste haksız oldugu ıcın oda ceza aldı 1 yıl deentım serbestlık bıtıkten sonra herhangı bu suctan yargılanmadım kartımı almak ıcın basvurdum fakat bana dedıler kı daıre baskanına dılekce yazacaz onlar karar verecekler sızce ozel uvenlık kartımı alabılecekmıyım

  Bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak, ceza kararında HAGB varsa denetimli serbestliğin usulüne uygun tamamlanması, akabinde düşme kararı alma şartıyla mümkün olur. Sizin kararda HAGB varsa cezayı veren mahkemeden düşme kararı almanız gerekir. Ceza süresi nedeniyle düşme kararı olmadan özel güvenlik başvurunuzun olumlu sonuçlanması maalesef mümkün görünmüyor. İyi günler.

 29. 20 Temmuz 2017 - 11:29 | #29

  nurullah batmanlı :

  hocam hakareten 8 ay görevi yaptırmamak tan 10 ay ceza aldım denetım serbestlıgı usulune uygun bı sekılde hıcbır ceza almadan bıtırdım ben ozel guvenlık basvurmadan evvel emnıyete sordum dedıler yuz kızartıcı suc olmadıgından dolayı alabılırsın sımdıde bu sorunla karsılastım dıde olumsuz karsılanırsa sılahsız alabılırmıyım

  Kararı aynı mahkeme verdi ise ceza süreleri toplanır. Diğer yorumda kavga, bu yorumda görevi yaptırmamak demişsiniz. Eğer polise görevini yaptırmamak için direnme söz konusu ise bu durum işi iyice riske atabilir. Özel güvenlikte ceza süresi, suçun türü dikkate alınır. Sadece yüz kızartıcı suçların dikkate alınması diye bir şey yok, çok yanıltıcı bir bilgi. Ancak resmi olarak başvuru yapmışsınız, size komisyonda görüşülecek demişler. Bunun üzerine bizim tahminlerimiz özel güvenlik şubeyi bağlamaz. Suçun zamanı, türü, size yöneltilen suçlama, o suçun kanundaki karşılığı gibi bir çok detay evrak üzerinden incelenir. Dolayısıyla benim bu konuya ilave edebileceğim bir şey yok, sonucu beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 21 Temmuz 2017 - 07:05 | #30

  Turgut :

  S.a hocam ben bi kavgaya karıştım kesici ateşli silah Yok mahkemeye verdik karşılıklı mahkemeye verdik birbirimizi mahkemeye katılmadım hala ve kimlik yenileme zamanım geldi kimliğimi yenileye biliyormuşum

  Yenileme başvurusunda bu davanın son aşamasını gösterir belge vermeniz gerekir. Belirttiğiniz gibi sadece kavga ise sorun olmaz gibi görünüyor. İyi günler.

 31. 21 Temmuz 2017 - 07:06 | #31

  bakis :

  Slm hocam hirsizlik sucundan 1yil 11ay ceza aldim yerine denetim serbestlik hagb verildi 2009da oldu dusme karari aldim dun iti baile fakat icde korku var kesin olarak alirmiyim dusme karariylan alan varmi acaba net olarak hocam

  Hırsızlık suçundan ceza almış birinin kimlik alabilmesi sadece düşme kararı ile mümkün. Siz düşme kararı aldığınıza göre sorun olmaz. Belirttiğiniz şekilde düşme kararı ile kimlik alanlar var elbette. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Hepsini Göster