Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 12, toplamda : 66209 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Ekim 2014 - 16:19 | #1

  volkan özcan :

  hocam merhaba. ben tip 1 diyabet yai şeker hastasıyım bu br engelmidir?

  Belirttiğiniz durumun özel güvenliğe engel olup olmadığına ilişkin bir detay, aranan şartlarda belirtilmemiş. Dolayısıyla rapor aldığınız takdirde özel güvenlik de olabilirsiniz. İyi günler.

 2. 30 Ekim 2014 - 18:15 | #2

  Murat sezgin :

  Merhaba kolay gelsin hocam benim sorum Su simdi biz maclarda parttime calisiyoruz bizi oraya aracilar goturuyor ve bir macta mac bittikten Sonra gorev yerimizi birakarak amire bilgi vermeden ayrildik ve Güvenlik sirketi bizi ozel Guvenlik subeye sikayet edecegini bizi getiren araciya soylemis ve araci guvenlik karti iptal olabilir diyor boyle bir sey varmi

  Özel güvenlik kimlik kartı olanların, kimlik kartı hakkının hangi hallerde iptal edileceği kanunda yazılı. Buna göre özel güvelik olmak için aranan şartlardan birinin kaybedilmesi gerekir. Öyle işe gelmedi, işi erken terk etti diye kart iptal olmaz, merak etmeyin. İyi günler.

 3. 03 Kasım 2014 - 15:38 | #3

  gökhan :

  hocam öncellikle engin bilgilerinizi bizlerle paylaştgınız için çokkçokk teşekkür ederim hocam ben 2008 yılında güvenlik kimlik kartı aldım 2009 yılında narkotik maddeyle yakalandım ve bunun için işlem yaptılar mahkeme gördük mahkemede tam 1yıl denetim serbestlık kararı werdi denetimlerimi bitirdim ve bu benim sabıka sicil kaydıma işledi ben bunu bu zaman zarfı içinde sabıka sicil kaydımı sildirdim fakat suan resmi daire için aldgımda sabıka sicil kaydı yoktur ama hemen altında sabıka sicil arsiv kaydı vardır yazıyor suan önümüzdeki hafta salı gününe kartımı yeniletmek için güvenlik subeden randewu aldım bu durum benim kartımın iptal olması söz konusumudur ayrıca güvenlik subeye giderken nasıl bir yol izlemeliyim sevgiler hocammm

  Kimlik başvurunuzda değerlendirme; denetimli serbestlik süresi değil, mahkemenin verdiği ceza süresine göre yapılır. Ceza süresi bir yıl ve altında ise denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlandığına ilişkin belgeleri de ekleyerek kimlik yenileme başvurusu yapabilirsiniz. Adli sicilde görünüp görünmemesi soruşturma açısından önemli değil, görünmese de GBT’de çıkar çünkü. Ankara’da uyuşturucu ve cinsel içerikli tüm suçlar, özel güvenlik komisyonuna sevk ediliyor. Sanırım İstanbul’dan başvuruyorsunuz. Atamalardan sonra işleyiş de illere göre farklı olabiliyor. Bol şanslar.

 4. 04 Kasım 2014 - 14:27 | #4

  sebahattin :

  Mrb ben güvenlik kartını bugün tümosyalarimi hazırlayıp yetkili yere götürdüm famat uyuşturucudan kaldım çıktı evraklarimi aldilar biz size olumlu yada oldumsuz haber vericem dediler sonucneolur alırmiyim kartimi???

  Hakkında mahkeme işlemi olanlardan belge istenir ve durumları komisyonda değerlendirilir. Komisyonun ne karar vereceğini beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 5. 05 Kasım 2014 - 17:57 | #5

  mustafa :

  Kolay gelsin ben saglik sorunlari nedeniyle askere gidemedim silahli guvenlik icon devlet heyet raporu aldim kursa basvurdum sertifikayi almaya hak kazandim ancak kimlik cikartmamda ve is,bulmamda sorun.olur mu kolay gelsin

  Rapor aldığınıza göre kimlikte sorun olmaz. İş konusu da başvuracağınız yere göre değişebilir. Bazı işyerlerine askerlikle ilişiği olmaması yetiyor, bazı işyerleri de askerlik yapma şartı arıyor. İyi günler.

 6. 06 Kasım 2014 - 18:03 | #6

  ahmet :

  meraba hocam : Ben önlisans güvenlik mezunuyum ankarada ikamet ediyorum 2 ay önce kart başvurumu yaptm fakat sağlık raporu vermemiştim. 3 hafta öncede sağlık raporunu verdim herşey tamam valinin imzası gerekiyor dediler… silahsız olmasına rağmen bukadar uzaması beni çok düşündürdü acaba dosyamla ilgilenmiyor olabilirler mi? yada bi köşede unutulmuş ihtimali varmıdır. her hafta arayıp kontrol ediyorum internetten bak diyorlar. lütfen beni ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirirmisiniz. teşekkürederim.

  Başvuru tarihinizi raporu teslim ettiğiniz güne göre hesaplamanızda yarar var. Muhtemelen eksik belge nedeniyle soruşturmanız yapılmamıştır. Ayrıca silahsız onayları eskiden en fazla bir ayda sonuçlanırken maalesef son zamanlarda bu süre uzadı. Gecikmenin olumsuz bir anlamı yok, prosedür ve ilgili şubelerdeki personel değişimi sanıyorum. İyi günler.

 7. 14 Kasım 2014 - 10:21 | #7

  şener batır :

  merhabalar hocam ben ilköğretim okulundan mezunum ama sicil kaydım var kaydım olarak bundan 8 sene önce işlediğim hırsızlık dosyam var bu sizce girmememe engel olabilirmi

  Hırsızlık suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. O mahkemeye ait kararla bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurup danışabilirsiniz. Suç tarihi, suçun kararda ne şekilde ifade edildiği gibi hususlara bakarlar. Olumlu cevap almanız halinde kursa yazılmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 14 Kasım 2014 - 10:21 | #8

  emrah :

  hacam el tıtremesı sılahlı ozel guvenlık sertıfıkası almaya engel olurmu ü

  Silahlı için istenen heyet raporunu, devlet hastanesinden almanız halinde sorun olmaz. İyi günler.

 9. 14 Kasım 2014 - 10:25 | #9

  yavuzz :

  Selamlar hocam.2004 yılında sonuçlanan davada 1918 sayılı yasa 25/2 den kaçakçılık(korsan cd satmak) suçundan zamanın parasıyla 800 lira yani 80 kuruş para cezasına çarptırıldım.Adli sicilde arşiv kaydı gözüküyor.Yıllardır özel güvenlik olamazsın dediler fakat komisyon inceler diyorsunuz benim açımdan bir umut varmıdır??Yinede başvuru yapayımmı??teşekkürler.iyi günler.

  Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan (HAGB olmadan) ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Diğer suçlardan da bir yıl ve üstü ceza almak engeldir. Komisyonda incelenen durumlar; diğer suçlar veya HAGB olup olmadığıdır. Korsan CD işinde telif haklarıyla ilgili kanundan bir yıldan az ceza komisyonda incelenir. Mahkeme kararında kaçakçılık diye ifade edilmişse maalesef olumsuz sonuçlanır. İyi günler.

 10. 14 Kasım 2014 - 10:26 | #10

  serkanp :

  Merhaba hocam, amator ligde basketbol macinda hakeme hakaret ettim.Davaci oldu mahkeme gunu uzlastik.Fakat kamu personeli oldugundan kamu davasindan ceza aldim.11 ay 20 gun bunuda adli para cezasina cevirdi hakim. (7000 TL) Hükmün aciklanip geriye birakilmasi ile 5 yil denetimli serbestlik verildi.2yil sonra kimlik yenilemem var silahli kimligim yenilenir mi? Tesekkurler.

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemenizde sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 11. 14 Kasım 2014 - 10:28 | #11

  Yahya :

  Ben özel güvenlik gorevlisi 13 senedir bu işi yapıyorum benim sigara kaçakçılığı dolayi mahkeme var daha kesilmiş bir ceza yok kimligimi yenilemeye engel teşkil edermi

  Suçun kaçakçılık olması nedeniyle silahlı iseniz davanın devam ettiğini belgelemek kaydıyla sonuçlanana kadar silahsız olursunuz. Ceza almanız halinde kimliğiniz iptal olur. İyi günler.

 12. 14 Kasım 2014 - 10:44 | #12

  ilKER :

  mrblar hocam kolay gelsın benım sorum şu sılahlı guvenlık basvurusunda bulundum suan kurs gormekteyım. Hocam benım gerıye donuk kavga ve uzerıme atılı hırsızlıktan dosyalarım oldu ama benden kaynaklanmadıgı anlasılınca ceza almadım ama bı sıkıntım daha uysturcdan 1 sene denetm serbestlık aldım ve o dosyada sorunsuz kapandı yanı suan uzaerıme kayıtlı acık bı dosya yok pekı bu halde sılahlı sertıfıka yada sılahsız sertıfıka alabılırmıyım tşk edıorum ..?

  Hırsızlık suçundan beraat etmeniz veya HAGB olması gerekir. Bir çok ilde de hakkında dava olanların başvuruları, mahkemenin nedenine/suçun türüne bakılmadan komisyona havale ediliyor. Dolayısıyla özel güvenlik eğitimi adına masraf yapmadan önce mahkeme kararları ile bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 14 Kasım 2014 - 11:11 | #13

  cansu :

  hocam hırsızlık sucundan davam oldu ama benım yapmadıgım kjkantlanınca hakım beraat kararı verdı sılahlıı sertıfıka alamama bı sakıncası warmı varsada sılahsız alabılırmıyım tşk edıorum..

  Hırsızlık suçundan beraat ettiyseniz sorun olmaz. Eğitim-yaş-tercih durumunuza göre silahlı/silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 14. 14 Kasım 2014 - 11:20 | #14

  ibrahim :

  Hocam özel güvenlik buro beni çağırdı ve gittim iki mahkemem vardi biri darp biri bilesim;;darp 5 ay,,bilişim ayni sucu tekrardan 10 ay Hagb oldu .Beni eğer öğle ise bisi yok diyerek yolladilar bir ay kala basvuralim dedi amirim ve 4 sonra gorev belgisi icin tekrar gittim bu sefer mahkeme sonuclarini istediler verdim.Ankara polis daire baskanligina gonderdiler Silahlı olarak calisiyorum.kimligime soru bile sormadan istedi ve direk silahsiza cagiriyordu polis ,bende tepki verdim Seni savcılığa veririrm diye diger polis duydu ve geldi bana bu kez sordu kac ay aldin davalardan diye bunlarda bisi yok dedi diger başımıza gelen polis o zaman kimligimi verip yolladilar beni, simdi ankara daireden gelecek sonucu bekliyorum.
  ve bu olay karşısında saskinim biri soru sormadan silahsiza ceviriyordu digeri kulak misafiri olarak geldi yolladi beni Bu daire baskanligina gonderimi kafamı karıştırdı sizin yorumlarınızı bekliyorum.Sizce sonuç olumlu olur mu ? Hagb bırakılması dava kesinlesmis olmasina ragmen yargilamasi devam edene girermi çünkü genelge yoruma acik gibi aciklayarak yazarsaniz sevinirim saygilarimla.

  İki yorumunuzu da okudum, biraz dağınık olmuş ama anladığım kadarıyla açıklamaya çalışayım. HAGB’de verilen denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayanların aynı mahkemeye başvurup açıklanması ertelenen hükmün kaldırılmasını talep etme hakları var (dava düşürtme). Ancak verilen süre dolana kadar işlem bitmiş sayılmaz. Diğer ve önemli bir durum da eskiden kanuna vakıf, tecrübeli personel varken bu kararlar il özel güvenlik komisyona ya da idare mahkemelerine gitmeden verilebiliyordu. Ancak emniyetteki personel değişimi nedeniyle yeni gelenler; muhtemelen mesuliyet almamak, yanlış yapmamak gibi düşüncelerle karar işini komisyona havale ediyorlar. Görüştüğünüz iki polisle ilgili durum da bundan kaynaklanıyor sanırım. Kimlik kartı onayları da artık çok uzun sürüyor. Bu açılardan sıkıntılı bir durum, umarım olumsuzluk yaşamadan halledersiniz. İyi günler.

 15. 22 Kasım 2014 - 15:07 | #15

  İbrahim :

  Hocam ;
  Bilişim suçum face sifresi kırmak olarak geciyor. Ve 10 ay ve kimligimi özel guvenlik buro silahsiza ceviriyor.7,2 De ancak kanunun 10 maddedi sureler ve sartlari gecmemek…bir hüküm almasi halinde silahsiza cevrilecektir Denmistir. Bu hukum belirtilen sure ve sartlara uymadigi belirlendiginde uygulanmasi gerekmiyor mu?
  2012/42 nolu genelge;
  ortaya çıkan tereddütleri gidermek, yoruma muhtaç hususları açıklığa
  kavuĢturmak için zaman zaman çeĢitli genelge ve emir yazılar gönderilmiĢtir. Özel güvenlik
  hizmetlerinin kapsamının her geçen gün geniĢlemesi, mevzuatta sıkça meydana gelen
  değiĢiklikler ve bu yönde gönderilen genelge ve amacıyla … 2012/42 nolu genelge yayınlanmıştir.Bu konuda beni bilgilendirirseniz Ve 7’2 üzerinden giderek dava açsam kazanabilir miyim ? Bu konuda beni bilgilendirirseniz ivedi bir şekilde önce icisleri bakanligina sonra bimere ve en son olarak eger hak kaybina ugruyor isem dava acmayi düşünüyorum.CÇünkü daha önce zirhli icin aldigim gorev belgesi ayni ekip tatafindan verilmistir ve eger boyle bir uygulama var ise neden kimligim iade edilip gonderildikten dört ay sonra bu islemi yaptilar Ve polis atamalari yapıldığı dogru ama sordum üç seneden fazla orda gorevliymis Bu benim kafamı bir hayli karistirdi yani kanunu uygulamak yerine istedigi doğrultusunda bu islemleri polis memurlari daire baskanligina gondermedende yapa biliyor mu ? Beni bu konuda ivedi bir şekilde aydınlatmanizi rica ederim Saygilarimla

  91/1779 Karar Sayılı Yönetmeliğin (internette bu isimle aratıp bulabilirsiniz) 16.maddesi kapsamında hakkında HAGB ibareli ceza alanların denetimli serbestlik süresi dolana kadar silahsız olabileceğine ilişkin durum Genelgenin 7.1.2.maddesinde belirtiliyor. Kimlik bürolarında veya özel güvenlik birimlerinde çalışan polislerin hangi hususlarda karar verip vermediklerini inanın bilemiyorum. Eğitim kurumları olarak bizler de sorun yaşıyoruz çünkü. Durumu belirttiğim maddeleri inceleyerek değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 22 Kasım 2014 - 15:17 | #16

  edımm :

  selam hocam ben bir üniversitede güvenlik görevlisiyim iş yerinde 1 olaydan dolayı soruşturma gecirdim daha sonucuda belli değil 3 soruşturma geçirirsem işten atılacagım ve bunun sicilime işleneceği ve birdaha güvenlik olamayacagım söylendi bu konuda acık bir acıklama yazarmısınız teşekkür ederim

  Soruşturmanın nedeni adli bir olaysa alacağınız cezaya göre durum değerlendirilir. İşyeriniz içerisinde kalan bir disiplin soruşturması ise işyeriniz inisiyatif kullanıp sizi işten çıkarabilir. Ancak bir özel güvenliğin çalışma izninin iptali gerekiyorsa bunun kararını işyerleri değil, özel güvenlik şubeleri verir. Dolayısıyla adli bir ceza (onun da süreleri var) başka bir yerde çalışmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 17. 22 Kasım 2014 - 15:34 | #17

  Bora :

  Basit yaralamadan 3000 tl cezası aldım son taksitini bu ay odeyecegim. ayrıca sürmekte olan bir davam varkesinleşmemiş olan cezam dan dolayı silahsız sertifika çıkarmamdan bir sıkıntı olurmu.

  Diğer davanızın içeriğini yazmamışsınız. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan değil ve bir yıldan az ceza talebiyle yargılanıyorsanız sorun olmaz. Bir yıl ve üstü ceza almanız halinde kimlik kartını alsanız bile daha sonra iptal olur. İyi günler.

 18. 24 Kasım 2014 - 10:14 | #18

  Bora :

  Basit yaralamadan 3000 tl cezası aldım son taksitini bu ay odeyecegim. ayrıca sürmekte olan bir davam varkesinleşmemiş olan cezam dan dolayı silahsız sertifika çıkarmamdan bir sıkıntı olurmu.

  Basit yaralamadan verilen ceza süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. Diğer mahkemeye neden olan suç, bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulananlardan ise sıkıntı olabilir. Davanın devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla dava sonuçlanana kadar silahsız kimlik almanız mümkün olur. Ancak vergi vb. masrafları yapmadan önce mahkemelere ilişkin belgelerle birlikte bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 24 Kasım 2014 - 10:32 | #19

  emre :

  Merhaba hocam , 2010 yilinda ozel guvenlik sertifikasi aldim silahli olarak , o donemde uyusturucudan dolayi 1 yil denetimli serbestlik cezam vardi ve bu devam ettigi icin bana silahsiz kimlik verdiler. Akabinde 2011 yilinda denetimli serbestlik sona erdi sorunsuz bir sekilde. Simdi ben 26 ekimde yenilemeye girdim yine silahli olarak ve sonuclar dun aciklandi silahli kazandi ibaresiyle. Simdi hocam ben sertifikayi aldigimda ve gerekli evraklari toplayip ozel guvenlik subeye goturdugumde bana bu sefer silahli sertifika verirler mi ? Adli sicil ve arsiv kaydim yoktur cikiyo , tabi gbt de bise cikar mi bilemiyorum.

  Adli sicilde görünmeyen durumlar GBT’de mutlaka göründüğü için biten davanızla ilgili mahkemeden alacağınız belgeleri, yenileme kimlik başvuru belgenize eklemeniz gerekir. Ayrıca ilk kimliğiniz silahsız çıktığı için silahlı başvurunuz kabul edilirse ayrıca rapor almanız da gerekir. Başvurunuz hakkında kesin bilgi veremiyorum çünkü hakkında mahkeme olanların davaları sonuçlansa bile bazı il emniyetleri il özel güvenlik komisyonuna havale edebiliyor. Komisyondan da ne çıkacağını kestirmek imkansız. Bu nedenle bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine biten davanıza ilişkin belgelerle önce başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Eğer cevap olumlu ise silahlıya uygun raporu alırsınız. İyi günler.

 20. 24 Kasım 2014 - 10:35 | #20

  Mustafa :

  Meraba hocam güvenlik görevlisiyim daha önce iş yerinde vodofon bayisi bi müşteri adına hat açilmiş bende dükkan adına ifade verdim 2012 yılından belli kamu davası açılmış sahte evrakla ile bu benim silahlı belgem dolacak emniyet takipsizlik istiyor ama bi türlü dava görülmedi görülse bile diyorlar adli para cezası alırsın bu silahlı kartımı etkiler mi herşey için teşekkür

  Evrakta sahtecilikten HAGB olmadan bir gün veya 1 TL adli para cezası alırsanız maalesef kimliğiniz iptal olur. Ayrıca evrakta sahtecilikten ceza alıp sicile işlenmesi her türlü iş başvurusunda karşınıza çıkar. Bu nedenle davayı iyi takip etmenizde yarar var. Davanın devam ettiğine dair ilgili mahkemeden belge alıp kimlik müracaat belgenize eklemeniz gerekir. Muhtemelen dava bitene kadar silahsız devam edersiniz. İyi günler..

 21. 24 Kasım 2014 - 10:40 | #21

  oguzhan nart :

  Hocam kolay gelsin 2011 Yaralama suçu işledim
  1 ay denetimli serbestlik aldım imzaya gidiyordum ve mahkemeye çıktım şikayetçi olmadılar 5 sene içinde suç işlemeye cezası aldım hakim 1.sene 6 ay verdi silahsiz güvenlik görevlisi olmama engel olurmu teşekkür ederim hayırlı günler dilerim saygılar

  Ceza süresi 1 yıl, 6 ay ise ve kararda HAGB yoksa maalesef engel olur. Bu sayfanın başında kırmızı ile vurgulanan suçlar dışındaki nedenlerden bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. İçinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 24 Kasım 2014 - 11:06 | #22

  alaaddin :

  merhaba hocam 2010 da kaçak sigara üzerimde yakalandı mahkeme denetim serbesti verdi sonra gümrük itiraz edince ceza yedik.itiraz ettik 2013 de ceza onaylandı güvenlik kartımı yenilemem gerekiyor. bir engel varmı cevabınız için şimdiden teşekür ederim.

  Mahkeme kararında size yöneltilen suç “kaçakçılık” olarak geçiyor ve bundan ceza aldıysanız, maalesef başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Olumlu cevap almanız halinde yenileme kursu için masraf yaparsınız. İyi günler.

 23. 24 Kasım 2014 - 11:11 | #23

  Ömer :

  Hocam acil cevap lütfen ben 2011 de sınavı kazandım settıfıkayı aldım ve kımlık için başvuruda bulundum ama uyuşturucudan dosyam olduğu için vermediler hakim denetim vermişti ama süreç başlamadan dosya kapatıldı ve 6000 tl para cezasına çevrildi bende temyiz e gönderdim halen gelmedi bu durum kimliği almam şiçin sorun olurmu yada nasıl bir yol çizmem gerekir cevap verirseniz sevinirim temyizdeki dosyalar ha diyince gelmiyor bildiğiniz kadarıyla nerdeyse yenileme gerekicek ve ben halen alamadım kimliği napmak lazım hoca…

  İlk başvurunuzda olumsuz cevap aldığınıza göre, paraya çevrilen süre 1 yıldan fazla olmalı. Davanın yüksek mahkemede devam ettiğinize dair belge alırsanız, dava sonuçlanana kadar silahsız kimlik almanız mümkün olabilir. Ancak ceza süresi bir yıldan fazla şekilde onaylanırsa kimlik iptal olur. Ayrıca yeni durumda emniyet birimlerindeki personel değişimi nedeniyle uyuşturucu suçları genelde il özel güvenlik komisyonlarına havale edildiği için olumsuz da sonuçlanabiliyor. Bu nedenle herhangi bir masraf yapmadan önce mahkemeden devam ettiğine dair belge alıp bulunduğunuz il emniyetine danışmanızı, olumlu cevap almanız halinde başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 24. 24 Kasım 2014 - 11:15 | #24

  kadir :

  Slm hocam ben güvenlik sertifikası aldım ve il jandarma ya verdim lakin bir mahkeme davam var ve bu davadan 5 yıl denetim serbestliği aldım ben bu kartı alirmiyim hocam acaba

  Mahkemede size yöneltilen suçlama, bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan değil ve bir yıldan az ceza söz konusu ise başvurunuz olumlu, değilse olumsuz sonuçlanır. Ayrıca bu mahkemenin ne aşamada olduğuna dair belgeyi de başvurunuza eklemeniz gerekir. İyi günler.

 25. 24 Kasım 2014 - 11:16 | #25

  emir :

  arkadaşla sılahsız kavga ettik olay mahkemeye kadar gitti birbirimizden şikayetçi değiliz güvenlik sertifikası almama engelmidir

  Belirttiğiniz durum sorun olmaz, ancak mahkemeye gittiği için ilgili mahkemeden belge almanız istenir. İyi günler.

 26. 24 Kasım 2014 - 11:34 | #26

  tolga :

  merhaba hocam,
  İbrahim arkadaşımızın sorduğu ve sizin verdiğiniz cevaplarda,ibrahim arkadaş haklı gibi sanki.
  91/1779 sayılı kanunun 16.maddesinde belirtilen(suçlarda) şartlarda; bilişim suçu geçmiyor hocam.
  kırmızı renkli olmayan suçlara giriyor ve 1 yılın altında ceza almış,bencede silahlı yenilenmesi gerekiyor kartının…

  özel güvemlik şubelerinde bu kadar basit olmamalı kart iptali yada silahsıza çevrilmesi.kanun maddelerinin yorumlanmasıda kişiden kişiye değişmemeli ,açık ve net olmalı.
  nasıl ki ; hakaret ve iftira yada sözlü tehdit gibi suçlarda; 1 yıl altı hagb cezası alan silahlı sertifikası olanlar ,kartını sorunsuz silahlı yenileyebiliyorsa,bu arkadaşta yeniliyebilmeli kartını…

  ögg olma şartlarında geçen suçlarda ;bilişim suçu yok . 1 yıl altında ceza almış ve 91/1779 16.maddesinde aranan şartlarda da bilişim suçu geçmiyor hocam.
  Neye istinaden silahsıza çeviriyolar ,
  onların görüp yorumladıkları,bizim göremediğimiz ne olabilir ?
  bugün bu arkadaşımızın başına gelmiş,yarında başka bir arkadaşımız sıkıntıya düşer…

  Hocam amacım sizi ,eleştirmek yada bilmişlik yapmak değil sakın yanlış anlamayın beni,siz elinizden geldiğince yardımcı oluyorsunuz bizlere çok sağolun.

  ama genelgenin 7.1.2 maddesini okuyunca ve 91/1779 kanununa bakınca ; bilişim suçu geçmiyor ve 1 yıl altı ceza almış…

  İNŞALLAH biz haklıyızdır ve arkadaşımızın kısa zamanda sorunu çözülür.

  Yardımlarınız ve anlayışınız için teşekkürler hocam.

  SAYGILARIMLA,İYİ ÇALIŞMALAR…

  1779 Karar Sayılı Yönetmelik 16-d maddesinde “elektronik alet ve cihazlarla işlenen suçlar” tabiri nedeniyle adı geçen şahsın durumu maalesef bu kapsamda değerlendirilmiş olmalı. İşlerin bu şekilde yürütülmesi, keyfiyet değil de yeni birimin gerektirdiği tecrübe ve bilgi birikiminden yoksun olmak sanırım. Bu personel değişimlerinin nedenini sorgulamak bizleri aşar mutlaka, ancak gerek eğitim kurumları gerekse başvuran adayların yaşadığı sıkıntıların hayli fazla olduğu da yaşanan bir gerçek. Ayrıca insanlık hali, burada bir yoruma cevap verene kadar araya bir çok değişik konu girebildiği için istemeden yanlış da yapılabilir, gözden kaçan hususlar da olabilir. Dolayısıyla sizin gibi bilinçli insanların fark edip uyarması rahatsız etmez, aksine memnuniyet verir. İyi günler dilerim.

 27. YUKSEL
  24 Kasım 2014 - 15:20 | #27

  Merhaba hocam ben 2006 yılından bu yana hastanede güvenlik gorevlisiyim bazı sağlık problemlerinden dolayi yuzde 56 suresiz engelli raporu aldım. Vergi indiriminden yararlanabilmek için Valilikten dilekçe verdiler yalnız sirketimizin söylediği şey bu rapordan güvenlik görevlisi yaralanamaz aksi takdirde işime son verilebilir.ben bu durumda ne yapmalıyım isimden olmak istemiyorum vergi indiriminden yararlanabilirsiniz şimdiden teşekkürler.

 28. yıldırım
  24 Kasım 2014 - 20:12 | #28

  slm hocam ben hırsızlık sucundan dolayı 7 ay kesınlesmıs hapıs cezası almıstım yanlız davayı yargıtaya tasımıstım yargıtayın hukmude zaman asımından dolayı davanın dusurlmesı olmus ve cezam ortadan kalkdı ozel guvenlık kımlıgı cıkarta bılırmıyım bende
  sımdıden tesekkur ederım kolay gelsın

 29. ilknur kaya
  25 Kasım 2014 - 17:46 | #29

  Merhaba ben baş örtülü bir bayanım bende eğitim alarak özel güvenlik olmak istiyorum olabilir mi acaba bir de yaşım 32 bi cevap yazabilir misiniz

 30. kemal
  26 Kasım 2014 - 17:12 | #30

  Ben esim le kavga etmistim esim darp raporu aldi mahkemede 6ay hapis cezasi verdi ve bes yil denetimli serbestlik den ertelendi guvenlkk sinavini kazandim kart icin basvurdum 20gun sonra belli olur denildi bi sorun olurmu

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Hepsini Göster