Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 116, toplamda : 150145 kişi tarafından okundu.

 1. 22 Mart 2017 - 15:40 | #1

  Durak :

  Güvenlik soruşturması ve arşiv soruşturmasında nelere bakılıyor ?

  Eskiden sadece başvuru yapan kişinin siciline bakılırdı. Sadece tahmin olarak söylüyorum, doğrulatılmış bilgi olmadığını özellikle belirteyim. Yeni durumda başvuran kişinin ailesinde FETÖ bağlantısı olup olmadığına da bakılır sanıyorum. İyi günler.

 2. 22 Mart 2017 - 15:43 | #2

  Cihat :

  @A.GÜLŞEN
  Cok tesekkur ederim allah razi olsun sizden. Anladigim kadariyla sorun olmaz kartim cikar ama bu zaman alabilir yani peki hocam normalde 2 ay bi surede mesaj geliyormus benim işlem ne kadar uzun surebilir kac ayi bulur en fazla tahmininiz? Ve mutlaka gecte olsa olumlu veya olumsuz bana mesaj gelirmi? Cok sagolun varolun.

  Kimlik onay işlemleri ve süreleri illere göre değiştiği için bunu kursunuza sorup öğrenmeniz gerekir. Başvuru yapanlara olumlu veya olumsuz cevap verilir. Dilerim olumlu cevabı en kısa zamanda alırsınız. İyi günler.

 3. 22 Mart 2017 - 15:48 | #3

  oktay :

  merhabalar ben 2000 yılında hırsızlık sucundan ceza aldım para cezası adlı sıcılden 5 yıl sonra sıldırdım sımdı arsıvden sıldırmek ıcın basvurdum 15 sene gectı ve bu 15 sene ıcınde baska bır suca karısmadım buyuk ıhtımal arsıv kaydıda sılınecek bu sartları saglarsam guvenlık sertıfıkası alabılırmıyım sılahsız

  GBT kaydı silinirse olur sanırım. Soruşturmanın içeriği hakkında fazla bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem. Bu sorunuza en net cevabı mahkemeye ait karar vb. evrakla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışarak alabileceğinizi belirteyim. Özel güvenlik eğitimi masraflı bir iş, riske girmemek için önce oradan olumlu cevap almanız uygun olur. İyi günler.

 4. 22 Mart 2017 - 15:53 | #4

  tufan :

  Hocam öncelikle iyi günler dilerim. Hocam benim adli sicil kaydimda adli sicil kaydi yoktur yazmakda iken Arşivde 2008 yılından yurtdışında bir uyuşturucu davasından kayıt görünmektedir bu mahkemede bana ceza verilmedi ama arşiv kaydında görünmektedir bu acaba kimlik almama engel midir? Randevum çok kısa bir süre sonra fırsat bulup bana sorumu cevaplar iseniz çok mutlu olurum. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Yorumlara erken cevap vermeye çalışıyorum ama sertifika zamanları istemeden gecikme oluyor. Yurtdışındaki davaya ilişkin belgeyi, başvuruda sizden isterler. Ceza olmasa da hakkınızda bir karar verilmiş olması gerekir. Özel güvenlik komisyonu bu karara göre hareket eder. Dolayısıyla durumunuz o kararda sizinle ilgili bölüme bağlı. O karar elinizde var ve Türkçe değilse yeminli bürodan tercüme ettirip eklemeyi ihmal etmeyin. Umarım olumlu sonuç alırsınız. İyi günler.

 5. 22 Mart 2017 - 15:55 | #5

  Galip :

  Eski kimliğimi Şubat ayında yeni kimlik ile değiştirdim uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik gördüm ve sorunsuz bitti güvenlik şube de GBT kaydım çıkmadı mahkeme kararı istememişlerdi şuan çalıştığım şirket bizlerden güvenlik soruşturma formu istediler yapılacak olan güvenlik soruşturmasında bi sikinti olur mu Hocam

  Uyuşturucu ile ilgili düzenleme içeren KHK Şubat başında çıktı. Siz bu tarihten sonra kimlik yenilediyseniz sorun olmaz. Arşiv araştırma formunu, kimlik başvurusundaki gibi doldurup verin bu durumda. İyi günler.

 6. 23 Mart 2017 - 14:11 | #6

  Erdem :

  Eski kimligimi yeni kimlik ile değişim yaparken GBT de Mahkemem çıktı mahkeme kararı ile komisyonun onayı ile kimligimi aldım şimdi de güvenlik soruşturması istendi yapılacak olan bu soruşturmada tekrar sıkıntı yasarmiyim

  Son bir yıl içerisinde soruşturma geçirip kimlik aldığınıza göre sorun çıkacağını sanmıyorum. Tüm çalışanların soruşturmalarının bir yıl içerisinde tamamlanması prosedür gereği. İyi günler.

 7. 23 Mart 2017 - 14:13 | #7

  Galip :

  @A.GÜLŞEN
  Yenileme değil Hocam eski kimlik kartımı yenisi ile değişim yaptım umarım dediğiniz gibi sikinti olmaz hocam Güvenlik sorusturma formunu da doldurup şirkete verdik

  Yeni kimlik başvurusunda da soruşturma yapıldığı için öyle dedim. Sorunsuz tamamlandığına göre sıkıntı olacağını sanmıyorum, endişelenmeyin. İyi günler.

 8. 23 Mart 2017 - 14:53 | #8

  Gizem :

  Hocam sayfada yapılan yorumlar olsun tanıdığım güvenlik arkadaşlar olsun herkezden farklı farklı güvenlik soruşturma formu istenmiş şirketler tarafından mesela bizden 1 tane istendi bazı arkadaşlardan 3 ve 4 tane filan istenmiş

  Maalesef bunda bile yeknesaklık sağlanamamış. Normalde biri fotoğraflı iki imzalı suret yeterli. Fazla isteyen şirketler kendileri dosyalamak için istemiş olabilir. Sonuçta kaç suret olduğu değil, yapılacak işlem önemli. İyi günler.

 9. 23 Mart 2017 - 14:56 | #9

  HAKAN :

  Hocam iyi günler Ankara’dan yazıyorum GBT’de kaydinda çıkmayan mahkemeler güvenlik soruşturmasında çıkar mı ?

  Güvenlik soruşturması bildiğim kadarıyla GBT üzerinden yapılıyor zaten. Ancak GBT’de çıkmadığını nasıl bilebiliyorsunuz, rastgele kontrollerde GBT’ye bakılır, ancak o kişinin aranma kararı yoksa sorun olmaz. Bundan hareketle GBT’de çıkmadığını yorumladıysanız, özel güvenlik araştırmasında GBT’de kayıt varsa arama olup olmadığına bakılmaksızın o mahkemenin son durumunu gösterir kayıt istendiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 10. 23 Mart 2017 - 14:57 | #10

  Mehmet.m :

  Ozel guvenlik Randevu sayfasından mukerer eden randevusu iptal olacak yazıyor ben iki kere almıştım garanti olsun diye. Şimdi benim randevum iptal mi oldu napmam gerekiyor anlamadim.guvenlik şube de çok uzak olduğu için gidip soramadim.

  Belirttiğiniz durumla ilgili hiç bir bilgim yok inanın. Kursunuza danışın belki fikirleri vardır ya da onlar arayıp sorabilir. İyi günler.

 11. 23 Mart 2017 - 14:58 | #11

  Osman :

  Hocam kolay gelsin ankaradaki arkadaşları burdan bilgilendirmek istiyorum bugün özel güvenlik şubeye gittim 1 yıl cezam vardı onu sormak için polis memuru bana direk hagb li karar olduğu için hüküm kesinleşmediği için silahsız kimlik alabileceğimi söyledi davanın düşme kararını aldıktan sonrada silahlı alabileceğimi teyit etti yani yazılanlar gibi sıkıntılı bir durum yok ortada gönüllerini ferah tutsunlar iyi çalışmalar

  Paylaşım için teşekkür ederiz. Mutlaka birilerinin içini ferahlatmıştır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 Hepsini Göster