Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 103, toplamda : 135503 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Ocak 2017 - 15:43 | #1

  Gökhan :

  Hocam kolay gelsin benim icra dosyam var kimlik yenileme sıkıntı olur mu

  İcradan dolayı bir yıl ve üstü hapis cezası yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 2. 18 Ocak 2017 - 15:50 | #2

  enes :

  merhaba hagb özel güvenlik olmaya engel değildir. Kanun açıktır. Insanları yanlış bilgilendirmeyin. Kanunu okuyun hüküm kesinkesmedigi için bişey ifade etmez ve hagb kişiler denetim süresi içinde suç işlediği zaman izinleri iptal edilir yazmakta lütfen düzeltin insanların kafası bulanmasin.

  Yukarıdaki metin, 02.01.2017 günü Resmi Gazete’de yayınlanan KHK ve bu KHK ile 5188 S.Kanunda yapılan değişiklikleri işleyen Öz.Güv.D.Bşk.lığının mevzuat sayfasından alınmıştır. Tek bir kelime ilave ve yorum yoktur. Dolayısıyla “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile” ifadesi KHK’da geçtiğinden özel güvenlik müracaatlarının değerlendirilmesinde dikkate alınacaktır. Kaldı ki o maddeyle birebir aynı olmasa da cinsel içerikli suçlar, uyuşturucu suçları, hırsızlık vb. ile güveni kötüye kullanma gibi suçlardan ceza alıp HAGB’si olanlara zaten uzun zamandır Ankara’da onay verilmiyordu. İyi günler.

 3. 18 Ocak 2017 - 16:22 | #3

  Kut :

  merhaba hocam bı sorum olacktı.Bir suctan dolayı 1 yıl ceza aldım. ama ne para cezası ne hapıs cezası ıkısıde degıl. sadece 1 sene boyunca adlıye de imza atmaya gittim geldim. tek ceza olrk buyudu ımza cezası sorustrm. şimdi sicilimde gözkmuyormuş ama gbt de gozukuymus. mahkeme erteledıgı ıcın dosyayı 5 sene sonraya kaldı ama ımza atma surecı bıttı. sılahlı guvenlık sertıfıkası almak ıstıyorum bu mumkunmu hocam.

  Özel güvenlik işlemlerinde başvuru yapanın GBT’sine bakılır. Suçun türü, cezanın süresi (infaz edilmese dahi) dikkate alınarak karar verilir. Sayfanın başında genel bilgi var. Mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 18 Ocak 2017 - 16:27 | #4

  Murat :

  Hocam merhaba,

  4 yıldır ağır cezada süren bir davamız var,örgüt kurmak kaçak kazı ve sondaj yapmaktan dolayı.Silahlı güvenlik için başvurmayı düşünüyorum davanın devam ediyor olması Silahlı güvenlik olmama bir engel teşkil eder mi. Davanın sonuçlanmasını mı beklemeliyim. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim,kolay gelsin..

  Örgütlü suçlar, özel güvenliğe engel hal sayılıyor. O davadan hakkınızda beraat kararı çıkarsa sorun olmaz. Ceza alırsanız muhtemelen sıkıntı olur. Yeni KHK’nın uygulama detaylarına ilişkin henüz bilgi yok. Dolayısıyla net bilemiyorum, daha net cevap için davanın son durumunu gösterir belge ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 18 Ocak 2017 - 16:30 | #5

  Orcun :

  Hocam basit yaralama hakaret suçundan 5 ay hapis cezıyla cezalandırılıp kosullu salıverilinciye kadar kullanamamasına ve hukmun aciklanmasının geri bırakılmasına karar verildi silah kimlik sertifikamı yenilememe engelmi hocam bilgi verirseniz sevinirim.

  Ceza süresinin bir yıldan az olması lehinize, basit yaralamada silah-bıçak vb. 6136 S.Kanun kapsamına girecek alet kullanımı yoksa sorun olmaz gibi görünüyor. Ancak yeni KHK’nın uygulanmasının detaylarını bilemiyoruz, çok yeni çünkü. Yenileme zamanı geldiğinde mahkeme kararıyla özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 18 Ocak 2017 - 16:33 | #6

  Alparslan :

  Hocam iyi günler benim bir sorum olacak. Şuan bir kamu kuruluşunda silahlı özel güvenlik gorevlisi olarak çalışmaktayım,ve devam eden uyusturucu kullanmak ve bulundurma suçundan devam eden bir denetim serbestliği cezam var ve 2 ayım kaldı bu durum benim iş yerime ve güvenlik kartıma nasıl yansır… simdiden ilginiz için çok teşekkür ederim

  Yeni KHK ile uyuşturucu suçlarına özel güvenlik yolu kapandı maalesef. Yenilemede bu durum karşınıza çıkacak muhtemelen. Dolayısıyla yenileme eğitimi için masraf yapmadan önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 18 Ocak 2017 - 17:08 | #7

  kader :

  merhabalar esimle nir tartisma yasadik hakaretten beni mahkemeye verdi bir ceza almadim mahkeme temyizde ohg belgesini hak ettim emniyetten almak icin gittim bana devameden mahkemen var veremeyiz dediler karar yok sonuc yok ceza yok adli sixil kaydim yok ama bermiyorlar ne yapmam gerek acil cevap verirseniz sevirim

  Ceza almadıysanız temyiz niçin anlayamadım. Ancak bir karar verilmiş ki dava temyize gitmiş. Davanın üst mahkemede devam ettiğine ilişkin belge ve ilk karardan onaylı bir suret götürüp tekrar şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 18 Ocak 2017 - 17:12 | #8

  muhammet :

  Selamun aleyküm hocam ben 2010 da silahlı sertifika aldım 2013 de hırsızlık suçundan 5 yıl denetim aldım 2015 de yenilemede silahsız sertifika verdiler ce halen çalışıyorum 2018 de denetim bitiyor silahlıya çevirebilirmiyim yada 2020 de yenilemeyi mi bekliyim şimdiden çok sagolun

  Hırsızlık suçundan ceza almak silahlıya engel hal sayılır. Ancak denetim süresi sorunsuz tamamlandığında aynı mahkemeden düşme kararı almanızı, bu kararı da noterden onaylatıp bir suretini ilk GBT’yi oluşturan emniyet birimine götürüp kaydı sildirmenizi tavsiye ederim. Bu arada yazmamışsınız ama kararda HAGB olduğunu varsayıyorum. Kayıt silinirse silahlı için şansınız olabilir. O kayıt silinmezse maalesef yeni KHK ile silahsız dahi olmaz. İyi günler.

 9. 18 Ocak 2017 - 17:13 | #9

  Osman :

  Hocam merhaba ben gasp tan 11Ay ceza yattım suçsuz yere sonra suçsuzluğumu anlaşıldı ve beraat ettim hatta bende devlete dava açtım hayatimla oynandı diye şimdi silahlı kimlik kartı almak istiyorum bu bana engel olur mu cevap verirseniz sevinirim. Iyi günler

  Beraat ettiyseniz sorun olmaması gerekir. Ancak yine de işi şansa bırakmamak açısından beraat kararıyla birlikte hem özel güvenlik şubeye hem de ruhsat şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 18 Ocak 2017 - 17:16 | #10

  a.baştepe :

  Öncelikle Selamun aleyküm hocam benimde sağlıkla ilgili birkaç sorum var. Sağ dizde 1 cm çapında menisküs yırtığımvar birde gözlerim 2,50 derece miyop. silahlı ögg olmak için bir sorun teşkil eder mi,yardımcı olursanız sevinirim.

  Silahlı adaylardan tam teşekküllü devlet hastanesi raporu istenir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine rapor verebilen hastaneleri öğrenmenizi, hastanede işlemi başlatmadan önce ilgili bölümlere danışmanızı tavsiye ederim. Normal şartlarda +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Dizdeki durum da hareket kısıtlığı yaratmıyorsa o da sıkıntı olmaz sanırım. Eğer diz problem yaratırsa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için poliklinikten rapor almanız mümkün olur. İyi günler.

 11. 18 Ocak 2017 - 17:22 | #11

  ozan :

  Hocam kolay gelsin benim size bir sorum olucak benim bir tanesi mala zarar verme 120 gün(2400) TL adli para cezasi ve bir digeri ise basit yaralama 90 gün (1500)TL adli para cezasi verildi karar keşinlesti odedim hepsini 1 Yıl önce ve arşiv kaydim duruyor daha ilk defa kursa silahli kayıt olucagim icinde özel guvenlik şubesine gittim mahkeme dosyalarimla olayı anlattim yetkili polis dosyalara baktı bana net bir sey soylemedi sorun olurda olmayabilirde, bir günde kanun degisiyor sana olmaz derim olur, olur derim olmaz dedi sen kayıt ol bakariz birdaha dedi benimde kafamda bu sorun var yanitlarsaniz sevinirim hocam

  (hagb veya hapis cezasindan paraya cevrilme gibi bir durum yok hocam)

  Konuya ilişkin en yetkili yerin net fikir bildirmediği bir durumda ben ne desem olur bilemiyorum. Gerek suçların türü, gerekse ceza süreleri açısından yeni KHK’ya göre de sorun yok gibi görünüyor. Ancak silahlı için ikiden fazla suçtan dolayı hapis, ağır hapis veya para cezasına mahkum olanlar şeklinde ifade nedeniyle silahlı sıkıntı olabilir. Silahlı olup olamayacağını ruhsat şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Sonuçta bireysel ruhsat alabilenler, silahlı kimlik de alabiliyor. Muhtemelen ruhsat şube silahlı konusunda daha net bilgi verecektir. Silahlı için eğitim giderleri daha fazla olduğu için konuyu bu masrafları yapmadan netleştirmenizde yarar var. İyi günler.

 12. 18 Ocak 2017 - 17:26 | #12

  tankat :

  hocam iyi günler .. hocam 1 yıl 1 ay ceza aldım yanlız hakim hagb verdi ..ayrıca ceza daha kesinleşmedi yazıyor kararda acaba yenilemede sorun olurmu silahsız olarak teşekkürler

  Yeni KHK ile taksirli suçlar hariç bir yıl ve üzeri ceza alanlara HAGB olsa dahi özel güvenlik yolu kapandı görünüyor maalesef. Bu nedenle yenilemeden önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Beş yıllık süre sorunsuz tamamlandığında düşme kararı alıp ilk kaydı oluşturan emniyet biriminden GBT kaydını sildirirseniz tekrar şansınız olabilir. Ancak bugünden o zamanları bilmek imkansız. İyi günler.

 13. 19 Ocak 2017 - 08:03 | #13

  mertan :

  Slm h.aksamlar 2009 da bir hirsizlik sucundan hagb aldim 5yil denetim serbestlik aldim ben karti 2010 aldim 1 defa yenilemede yaptim sorun cikmadi simdi yenileme yine yapcam sikinti olurmu acaba yanliz e devlette dosya gorunuyo temhiz edilmeden diyo engel olurmu hocam h.aksamlar

  Beş yıllık süre dolduğuna göre kararı veren mahkemeye başvurup düşme kararı alın. Sonra noterden o kararın suretini onaylatıp ilk GBT kaydını oluşturan emniyet biriminden kaydı sildirin. GBT kaydının silinmesi ile ilgili başka yol bilmiyorum. Böyle olmazsa bir avukata danışın. Aksi halde yeni KHK gereği kimlik kartınız iptal olur. İyi günler.

 14. 19 Ocak 2017 - 08:07 | #14

  Osman :

  Hocam mrb 1072 sayılı kanuna muhalefet suçum var mahkeme kararım 1 yıl hapis 100 gün adli para cezası yazıyor hagb kararı var 10 yıldır güvenlik olarak çakışmaktayım davayla ilgili düşme kararı aldım yenilemde bir sorun teşkil edermi birde gbt yi nasıl sildirebilirim nereye baş vurmam gerekiyor tşk ederim

  Düşme kararının noterden onaylatılmış bir suretiyle ilk kaydı oluşturan emniyet birimine başvurun. Bu şekilde olmazsa bir avukata danışın. Aksi halde yeni KHK’ya göre bir yıl ceza almış olanların en geç yenileme müracaatlarında kimliği iptal edilecek gibi görünüyor. Riske girmemek açısından GBT’yi sildirmeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 15. 19 Ocak 2017 - 09:13 | #15

  Fatih :

  Mrb hocam ben ruhsatsız silah yakalattım ( daha doğrusu başka biri yakalattı bende benim olduğunu itiraf ettim) 6136 dan hakkımda dava süreci başladı. Resmi kurumda silahlı kimlik kartım ile çalışıyorum dava sonucu işime engel bir karar çıkabilir mi tşkl

  Ruhsatsız silah konusu, sizin silahlı güvenlik olmanızı ve ileride şahsi silah ruhsatı almanızı engeller. Eğer ceza süresi bir yıl ve üstü olursa silahsız da yanar. Bu nedenle davayı iyi bir avukatla takip etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 19 Ocak 2017 - 11:56 | #16

  Osman :

  Hocam gbt yi sildirdimizde güvenlik şubede gözükmüycekmi normalde gözüktüğü için davanın kararlarını istiyolar nasıl olcak

  GBT silindikten sonra görünmeyeceği için karar aslı da istenmeyecektir sanırım. İyi günler.

 17. 19 Ocak 2017 - 12:03 | #17

  kader :

  uc ay hapis verdi onuda bes yil suc islemeyeceksin dediler bizde temyize gonderdik avukatim o mahkeme zaman asimina duser dedi bunedenle yazdim size ama soyle bisey var 5237 tutk ceza kanununun 53.cu maddesine giren bi suc islemedim meden vermiyorlar onu oyrenmek istedim ayrica madem boyle sey var neden kurs verip para alitorlar binliradan fazla para odedim belge alamayacaksam bu bir soygun degilmidir

  Önceki dahil, özellikle bu yorumunuzun muhatabı sanırım kursunuz. Siz adli olaydan bahsedip bilgi verdiniz mi, kursunuz buna karşın ne dedi vb. detayları bilemem. Parayı ödeyip hizmet aldığınız yerin neden kurs verdiğini bana değil, bunu yapanlara sormanız gerek. Ayrıca yeni KHK ile ilgili durum, kurslar dahil kimsenin öngöremeyeceği değişiklikler getirdi. Sizin durumun yeni KHK ile ilgisi yok görünse de hakaret suçu ve üç aylık ceza için kimlik verilmemesinin bir nedeni olmalı. Özel güvenlik şubeler evrakı inceleyip karar verdikleri için belki bilemediğimiz detaylar vardır. Durumu kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 19 Ocak 2017 - 15:25 | #18

  Can :

  Hocam 2008 de uyuşturucudan tedavi ve denetimli serbestlik aldım.silahlı güvenlik sertifikası aldım silahsız verdiler su an calısmiyorum is buldum silahli istiyorlar 8 sene geçti arşivde cikiyo silahliya nasil ceviririm hagb var hocam arşivi nasıl sildiririm..

  Daha önceden uyuşturucudan işlem görenlere silahsız veriliyordu, silahlı ise 6136 S.Kanun gereğince mümkün değildi. 6136 ile ilgili değişiklik yok yine silahlı olamıyor, ancak yeni KHK ile silahsız için de yol kapandı maalesef. 6136′ya göre uyuşturucu kullananlara silah ruhsatı dahi verilmediği için HAGB’nin bitiminde düşme kararı alıp GBT silinir mi bilemiyorum. Mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine, danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 19 Ocak 2017 - 17:29 | #19

  mertan :

  Hocam birse sorcam gbt silinmesi mumkunmu nasil silinir peki siliniz diyonuzda

  Önceki yorumda anlattım, başka yol bilmiyorum dedim. Durum hâlâ aynı, inanın başka ilave edebileceğim bir husus yok. İyi günler.

 20. Gökhan
  19 Ocak 2017 - 19:50 | #20

  Cevap için tesekkur ederim hocam allah razı olsun sadece icra dan dolayı maaş ta kesintim var onun dışında bir sorunum yok

 21. 20 Ocak 2017 - 09:14 | #21

  emre can :

  Hocam askerde rdm olmak ozel güvenlik icin bir engel tasrmi

  Silahlı heyet raporlarında, daha önceden devlet hastanesinden reçete edilmiş ilaç kullandıysanız kişilik testi istenebilir. Silahsız için yetkili poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 22. 20 Ocak 2017 - 09:16 | #22

  serdar :

  Slm hocam birsorcam benim kimligin suresi 2019 5aya kadar suresi var yanliz kimlik eski kimlik yeni kimlik almak icin arsiv arastirma ve diger evraklaridami verecez

  Yıpranma, kaybolma, yeni kimlik müracaatlarında arşiv araştırması yapılıp yapılmayacağı konusu il valiliklerine bırakılmış. Dolayısıyla bunu başvuru yaptığınız yerden öğrenmeniz gerekecek. İyi günler.

 23. 20 Ocak 2017 - 09:17 | #23

  aydun :

  Bu kanun yenimi cikti ne zaman cik

  680 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname 02.01.2017 tarihinde yayınlandı. İyi günler.

 24. 20 Ocak 2017 - 09:22 | #24

  onur :

  Merhaba sayın hocam 2012 de adam öldürmeye teşbbüsten 6 yıl 8 ay ceza aldım şuan temyiz aşamasında olaydan önce aldığım kimlik kartımın süresi doldu yenileme sınavına girdim ama özel güvenlik şube kimliğimin yenilenmesine olanak sağlarmı kimliğim iptal olurmu cezam kesinleşmiş değil teşekkür ederim..

  Yenileme için masraf yapmadan önce keşke özel güvenli şubeye danışsaydınız. Önceki durum için de ceza süresi muhtemelen engel teşkil edecekti. Yeni KHK ile daha çok kısıtlama geldi. Yenileme aldığınıza göre içinizde şüphe kalmaması açısından özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 21 Ocak 2017 - 08:34 | #25

  Ömür :

  Hocam kolay gelsin ben kamu kurumunda silahlı güvenlik görevlisi olarak calısmaktayım kasım ayında trafık cevırmeye gırdım alkollu olarak yakalandım alkol oranı 100 promilin üstünde oldugu icin hakkımda kamu davası acıldı 4.asliye ceza mahkemesinde trafıgı tehlıkeye sokmaktan daha mahkemeye cıkmadım benım ıcın kımlık yenılemede sıkıntı olurmu?

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik olmaya engel hallerden değil. Ceza süresi de bir yıl ve üstünde olmazsa sorun da olmaz. İyi günler.

 26. 21 Ocak 2017 - 08:36 | #26

  serkan :

  merhaba ben gecen sene bi kavgaya karistim ama kimseyle bi tartismam olmadi uzerimde silah vardi uzerime gelenler bicakla saldirdi bende havaya ates ettim bu konu uzerine dava acildi suan adli sicil kaydim var hapis falan yatmadim para cezasina cevrildi kimligimi yenilemem lazim sorun olurmu

  Paraya çevrilen ceza süresi bir yıldan az ise kimliğiniz silahlı bile olsa sadece silahsız yenileyebilirsiniz gibi görünüyor. Sıkıntı olmaması açısından yenilemeden önce mahkeme evrakı ile özel güvenlik şubeye danışmanız uygun olur. İyi günler.

 27. 21 Ocak 2017 - 08:43 | #27

  cemal :

  hocam merhaba ben 2005 2009 hirsizliksıçundan 5 yil boyunca ayni suçu işlersem cezam kaylanir diye bir karar gelmişti ama hiç ceza evine girmedim bunun berat karnamsşni mahkemeden nasil alirim şimden teşekkürler

  Cezanın ertelenmesi veya HAGB’ye çevrilmesi ile beraat kavramları, hukuki sonuçları bakımından birbirinden farklıdır. Yazdığınızdan size beş yıl denetimli serbestlik verildiği anlaşılıyor. Bu da beraat olmadığı anlamına gelir. Yeni KHK ile hırsızlık suçundan ceza alanlara HAGB olsa bile özel güvenlik yolu kapandı. Ancak eksik veya yanlış bilgilendirme olmaması açısından mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 21 Ocak 2017 - 14:34 | #28

  mehmet :

  iyi günler benim abim 4 yıllık üniversite mezunuydu.6 ay askerlik yapacakdı askerliği istanbula çıkdı ve bitmesine 6 gun kala 15 temmuz olayları oldu ve kendisi askerdi , hiçbir suçu yoktu. 3 ay içer de yattı şimdi özel güvenlik kursuna yazıldı eğitim aldı 29 ocakda sınava girecek sorusturmada jandarma yapıyor. yalnız jandarma ankaraya yazı yazacakmış bunda bi sorun çıkarmı güvenlik belgesi alabilir mi ?

  Soruşturmayı jandarma veya emniyetin yapması fark etmez. Her ikisi de GBT kayıtlarını esas alır. Abinizin hakkında verilmiş bir karar veya devam eden dava yoksa lehine olur. Konunun hassasiyetine binaen sonucu kestirmek, tahminde bulunmak zor, inanın bilemiyorum. Keşke özel güvenlik kursuna yazılmadan özel güvenlik şubeye danışsaydı. Madem eğitim aldı, masraf yaptı, sınava girip sertifikasını da alsın. Kimlik başvurusunda durum netleşir. Başvurusu olumsuz karşılanırsa vergi dekontunun arkasına işlem görmedi diye yazdırıp geri aldığı takdirde, bedelini vergi dairesinden talep edebilir. İyi günler.

 29. 21 Ocak 2017 - 14:34 | #29

  kadir bilgen :

  hocam 2009 hakaretden dolayı ruhsatsız silahla yaralama yapdım 28 ay yatdım ortaokul mezunuyum silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum alabilirmiyim teşekkür ederim

  Bir yıl ve üstü süreli ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu nedenle maalesef mümkün görünmüyor. İyi günler.

 30. 21 Ocak 2017 - 14:38 | #30

  Umutsuz :

  Ohal kalkınca KHK AYM göre iptal oluyor diye bisi duydum 680 KHK buna dahilmi bı bilginiz varmı ds veya hgb alıp sorunsuz davası düşenler hc olay yaşanmamış gibi oluyor diyor.ancak hapis cezası alıp onu ds cevirse sıkıntı olur avukat sadece bir suça karisirsan savcı veya hakim görür onun haricinde kimse gormemeli diyor

  Belirttiğiniz durumla ilgili bilgim yok. HAGB’lilerin dava düştükten sonra GBT’yi sildirmeleri mümkün mü, silinse dahi dikkate alınma durumu var mı gibi konular bile net değil. Herhangi bir şekilde bilgi edinirsem buradan paylaşacağım. İyi günler.

 31. 21 Ocak 2017 - 15:52 | #31

  cengiz :

  Hocam iyi gunler birgun disarida arkdslarla sohbet edrkn polis geldi kimlk sordular arma falan herhangi bse cikmadi ustune aldlar bizi hastanye getrdlr kan tahlili yaptrdlr braktlar ne oldgnu anlmdk sten 2hafta snara bi kagit geldi kanda esrar kirntisi yazn yazinin tabirnce bse ckms dentm serbstlk

  gitmmemzi belrtyo neyse gtm 1sene imza attm 1ay aryla ve bitti sukr ama ne mahkme ne savci nepolis cagrmadi o kagitta yazilan yaziya gore gtm adli scil temz adli arsif temiz gbt sorgulatm herangi bse gorunmyo 3sene flan oldu silahli ogg olark calsmktym 2sene snra yenileme war silahn iptal olma rizki warmi bilgilerinz icn teskkur edrm

  Yeni KHK ile uyuşturucudan işlem görenlere özel güvenlik yolu kapandı maalesef. Yeni dağıtılan kimliklerden aldıysanız en geç yenilemede durum ortaya çıkacaktır. Yeni kimlikte güvenlik soruşturması kararı valiliklere bırakılmış görünüyor. İlinizde her müracaata soruşturma yapılmasına karar verilirse yeni kimlik alırken de çıkma ihtimali var görünüyor. İyi günler.

 32. 21 Ocak 2017 - 15:54 | #32

  Aslan :

  Kıymetli hocam 8 yıl önce memura hakaret suçundan 14 ay ceza aldım..denetimli serbestlikten faydalandım..
  2 yıl önce Ögg sınavına girip kazandım..fakat kimlik başvurum reddedildi.. çok üzülüyorum çalışmakta ihtiyacım var .. hiç yolu yokmu ne yapmalıyım noolur cvp verin…

  Bir yıl ve üstü ceza almak daha önceden de özel güvenliğe engel haldi. Bu durumu kursunuza söylemiş olsaydınız boşa masraf yapmamış olurdunuz. Yeni KHK ile konu pekişti, bir yıl ve üstü ceza alanlara HAGB olsa bile artık kimlik onayı verilmiyor maalesef. İyi günler.

 33. 21 Ocak 2017 - 16:16 | #33

  cengiz :

  Ne nedynz hocam siz ya komplemi kimlik iptal olur khk ohal donemince gecerlidr bundn bilgnz yok kaliba ben diormki silah iptal olma rizki warmi siz bana kart gdcek diyosnz 10sendr calsyrm ben ismdnmi olcm yani oleym dha iyi bole ismi olur ya

  Ben değil yasalar söylüyor. Kanun Hükmünde Kararnameler, OHAL bitince kendiliğinden iptal olur fikrine neden kapıldınız bilemiyorum ama öyle bir şey yok. İkinci olarak da 6136 S.Yasa gereği, uyuşturucudan işlem görenlerin bir daha silahlı görev yapmaları eskiden de mümkün değildi zaten. Yeni KHK ile silahsız da olmuyor artık. Yeni kimliklerin 30.06.2017′den önce alınması gerektiği biliyorsunuzdur. İyi günler.

 34. 21 Ocak 2017 - 16:56 | #34

  cengiz :

  Hocam ben bu olayda magdurm bunu dmek istyrm derdmi nasil anltrm bu konuda yarmci olrmsnz uyuytrcu yakaltnlar silhsz gorev yapymslr ben sihara bile icmem bole bikere basma olay geldi bi cozum yolu nedr hocam

  Madem masumdunuz keşke o zaman itiraz etseydiniz, niçin böyle ciddi bir suçlamayı kabul edip bir yıl boyunca imzaya gittiniz? Uyuşturucu öyle bir konu ki şahsi silah ruhsatı bile alamazsınız. Silahlı kısmı, 6136 ile ilgili, eskiden beri geçerli olan durum. Geçmişinizde uyuşturucudan işlem görme gibi bir durum var ve yeni KHK silahsız dahi onay vermeye engel. Maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster