Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 59453 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Temmuz 2014 - 16:27 | #1

  ömer degrmencı :

  hocam meraba ben 17 yasındayken hakaret tehdit bıcaklı saldırı suçundan toplam 2 yıl 4 ay ceza aldım ama butun hepsi HAGB olarak yazıyor denetimi serbestlik silahsız kimlik kartım çıkarmı bu arada evraklarımı felan emnıyete verdım eger cıkmazsa yatırdıgım harç yanarmı

  Özel güvenlik olabilmek için bir yıl ve üstü ceza almamak gerekir. Ancak mahkeme kararında HAGB olduğu için sizin silahsız özel güvenlik olmanız mümkün. Eğer bir şekilde başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa size bunu yazılı tebliğ etmelerini talep edin. Alacağınız belge ile isterseniz idare mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı için başvurabilirsiniz. Harç dekontunun aslı ile aynı vergi idaresinden paranızı geri almanız da mümkün. Özel güvenlik başvurusu reddedilenler, dekont aslı ile paralarını geri alabilirler. İyi günler.

 2. 15 Temmuz 2014 - 16:30 | #2

  şenol :

  Hocam tehdit suçundan hakkımda 1,5 ay hapis cezası verildi.Bu karar 5 sene süre ile HAGB çevrildi.Silahlı güvenlik kimlik kartımı yenilemede bir sorun oluştururmu?

  Tehdit suçunda 6136 Sayılı Yasa kapsamına giren silah, bıçak vb. alet kullanımı söz konusu değilse ve ceza süresi 1,5 ay ise silahlı yenilemeniz mümkün görünüyor. İyi günler.

 3. 15 Temmuz 2014 - 17:41 | #3

  Murat :

  Hocam meraba benim dosyam su an özel güvenlik şubede ama size sormak istediğim bi şey var;ben gasptan yargilandim beraat ettim,fakat karar yargitaydaymis bu durum benim silahsiz özel güvenlik olmama mani midir?

  Yargılamanın üst mahkemede devam ettiğine dair belge istenebilir. Bu belgeyi vermek kaydıyla dava sonuçlanana kadar silahsız kimlik alabilirsiniz. Yargıtay ilk mahkemenin kararını onaylarsa sizin açınızdan sorun yok, ceza alırsanız süresi, HAGB olup olmadığı gibi durumlar komisyonda tekrar değerlendirilir. İyi günler.

 4. 21 Temmuz 2014 - 17:12 | #4

  hayri :

  merhaba hocam ben size güvenlik olabirmiyim demiştim sizde hükmün geri bırakılması varsa olursun demiştin 2 ay oldu kimligimi onaylamadılar ne yapmam gerekir gükmün geri bırakılması mahkeme dosyamda var. saygılar hocam 18 mart 2014 de mail. atmıştım hocam o konu

  Onay işlemleri tüm illerde gecikiyor, iki ay artık fazla bir süre değil. Eğer olumsuz cevap aldıysanız, hakkınızdaki mahkeme kararında HAGB olduğu için idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açabilirsiniz. İyi günler.

 5. 21 Temmuz 2014 - 17:13 | #5

  m.şahin :

  Hocam ben uyuşturucu kullanmaktan denetim cezası yedim 1 yıl ve cezam 1 ay sonra bitiyor bu bu durum silah güvenlik sertifikası almamı. Engellermi

  Denetimli serbestlik süresinde gerekli kontrolleri yaptırıp imzaları zamanında attıysanız süre dolunca silahlı alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 21 Temmuz 2014 - 17:15 | #6

  kazım :

  merhaba

  daha önce güvenlik olarak çalıştıgım yerde gösteri amaçlı gelen kişilerle kavga çıktı ve karşıdaki kişini ömzu çıktı mahkeme de kasıtlı adam yaralamaktan 1,3 hapis cezası aldım acaba bu kimik yenilememde sorun teşkil edermi

  Bir yıl üç ay hapis cezası aldığınız kararda hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi yoksa kartınız iptal olur maalesef. Bu ibare varsa denetimli serbestlik dolana kadar silahsız olursunuz. İyi günler.

 7. 21 Temmuz 2014 - 17:17 | #7

  mustafa :

  Hocam Merhabalar ben 2013 de 3 ay hapis cezası yattım çocuğun cinsel istismarı ndan mahkeme bana 2 yıl6 ay ceza verdi ve yargitaya yolladım ve cevap gelmedi hala ben silahsız güvenlik kartını yenilicem ağustos31 sınav var sorun olurmu

  Davanın halen Yargıtay’da olduğunu belgelemeniz halinde karar çıkana kadar silahsız devam edersiniz. Ancak bu suçtan HAGB olmadan ceza alırsanız kimliğinizin iptal olacağından bilginiz olsun. İyi günler.

 8. 21 Temmuz 2014 - 17:18 | #8

  Omer :

  Hocam merhaba ,
  Gecenlerde yazmistim basit yaralamadan sekiz ay yirmiiki gun ceza aldim . Su an silahli guvenlik olarak calisiyorum. Yenilemem de sorun cikmaz demistiniz emliyetede sordum sorun olmaz dedi, simdi karsi taraf karari temize gonderecekmis gonderirse silahli kimligimi yenilemem de sorun olur mu? Yoksa temizden karar gelene kadar silahsizmi olurum. Cevabiniz icin cok tesekkur edeeim ALLAH razi olsun sizden saygilar

  Ceza süreniz bir yıldan az olduğu için silahlı devam edersiniz. İyi günler.

 9. 21 Temmuz 2014 - 17:19 | #9

  şenol :

  Hocam hakkımda TEHDİT SUÇUNDAN (sözlü) TCK’nun 106/1-1 maddesi uyarınca 6 ay hapis cezası.Haksız tahrik sebebiyle TCK’nın 29. maddesi uyarınca cezamda 3/4 oranında indirim yapılarak 1 AY 15 gün HAPİS cezası ile cezalandırılmama.5271 SAYILI CMK’nın 231/5-7 maddesi gereğince 231/6 maddesinde öngörülen şartların mevcut olduğu anlaşılmakla bana HAGB verildi.5 yıl süre ile DENETİM SÜRESİNE TABİ TUTULMAMA ve denetim serbestlik tedbirine tabi tutulmasına takdiren yer olmadığına kara verildi.Silahlı kimlik kartımı yenileme sürem doldu ve kurs alıp evrakları bugün itibariyle teslim ettim.SİLAHLI kartımı yenilemede bir sorun çıkarmı?

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemenizde sorun çıkmaz. İyi günler.

 10. 22 Temmuz 2014 - 14:54 | #10

  kadir :

  mrb hocam bende sigara kaçakçılıgından yakalanmıştım mahkemeyede çıktım ama ceza evine girmedim sizce hakkımda soruturmada birşey çıkar mı yani ögg olabilirmiyim.

  Mahkemeye çıktığınıza göre o durumla ilgili bir işlem yapılmış demektir. O sonuca göre, özel güvenlik talebiniz değerlendirilir. Kaçakçılıktan ceza alınması (HAGB kararı olanlar hariç), özel güvenliğe engel hal sayıldığı için o işlemin sonucunu net öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 11. 22 Temmuz 2014 - 15:01 | #11

  murat: :

  Hocam iyi günler 01.04.2011 tarihinde yaka kartimi yenileme için müracaat ettim.2013 te bir trafik kazasina karistim.Taksirle ölüme neden olmaktan mahkemem devam ediyor.Su an yaka kartimi almak için tekrar müracaat ettiğimde bilgisayardan mahkemem göründü.Yaka kartini alabilirmiyim veya ne yapmam gerekiyor.

  Yenileme evrakına o mahkemeye ilişkin son durumu gösterir belgeleri eklemeniz gerekirdi. Taksirli suçlarda bir yıldan az ceza alınması, özel güvenliğe engel teşkil etmiyor. HAGB şartıyla bir yıldan fazla olması da sorun olmaz. İyi günler.

 12. 23 Temmuz 2014 - 10:59 | #12

  ozan :

  slm hocam bende kaçak sigaradan yakalanmıştım mahkemeyede çıktım fakat ceza evine girmedim sadece para cezası aldım sizce silahsız özel güvenlik gürevlisi olabilirmiyim

  Mahkeme kararında “kaçakçılık”tan ceza aldığınız yazıyorsa bunun adli sicilde görünmemesi sonucu değiştirmez. Emniyette GBT araştırmasında mutlaka görünür. Dolayısıyla özel güvenlik adına masraf yapmadan önce o mahkemeye ait kararla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Eğer kararda HAGB varsa sonuç lehinize değişir. İyi günler.

 13. 24 Temmuz 2014 - 14:46 | #13

  firay :

  Hocam merhaba ben 2012 yilinda bi darp olayina karismistim bacagi kirilmis bana adam yaralamaktan 1 yil 9 ay ceza verilip HAGB denildi suan silahli guvenlik olarak calismaktayim yenilemem geldi dosyam heyette incelenip karar verilcekmis sizce yenilenirmi kimligim tesekkur ederim

  Denetimli serbestlik süresini yazmamışsınız. Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlanana kadar silahsız olmanız sözkonusu muhtemelen. İyi günler.

 14. 25 Temmuz 2014 - 07:10 | #14

  firay :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam tekrar merhaba birde bu suan olumsuz gozukuyor sizin bilgilerinize gore ama heyetin elinde olan birseymi cunku 1 yildan fazla ceza alip denetimli serbestligi 5 yil olupta yenilemesini alan ornekler duydum bole birsey mumkunmu iyi gunler

  Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.1.1. maddesinde HAGB uygulaması açıkça anlatılıyor, sitemiz yan sütundan bulup inceleyebilirsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamladığında silahlıya geçebilirsiniz. O zamana kadar silahsız yenilersiniz. Tek tereddütüm özel güvenlik şubelerde işi bilen eski personelin çoğu yer değiştirdi. Bu nedenle şubede verilebilecek kararlar da il özel güvenlik komisyonuna havale ediliyor. Oradan da genelde olumsuz çıkıyor, iş idare mahkemesine kalıyor. Umarım sizin bulunduğunuz ilde bu şekilde olmaz da işiniz bir an önce hallolur. İyi günler.

 15. 26 Temmuz 2014 - 07:32 | #15

  adem topal :

  merhaba hocam ben 2009 yılında 1sene 5ay 15gun hapıs cezası aldım ancak dosya temyıze gıttı suan da dosya onaylanmıs fakat yargıtay cbs ıncelemesınde benım sılahlı ogg sertıfıkam var fakat kartımı sılahsız olarak vermıslerdı cezam onaylanırsa sılahsız olan ogg kartımda ıptal edılrmı .cvp ıcın sımdıden tesekkurler

  Dava devam ederken silahlı kart silahsıza çevrilir. Davanın sonucuna göre son işlem yapılır. Bu durumda 1 yıldan fazla süreli cezanızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) yoksa kimlik kartınız maalesef iptal edilir. HAGB varsa denetimli serbestlik süresince yine silahsız devam etmeniz mümkün olur. İyi günler.

 16. 31 Temmuz 2014 - 12:51 | #16

  Selahattin Tuncer :

  Hocam öncelikle merhaba. Benim sol gözüme 3 yaşımda iken tığ battı. %75 derece de görme kaybı ve azda olsa şaşılık var. Özel güvenlik olabilir miyim? Silahlı veya silahsız kimlik verirler mi? Ayrıca alınmış bir resmi raporum yok. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Silahlı raporları devlet hastanesinden heyet onaylı, silahsız raporları 4 hekim imzalı poliklinikten alınabilir. Sağlık şartlarında görme kaybıyla ilgili olarak sadece görevi yapmaya engel olmayacak şekilde diye belirtilmiş başka bilgi yok. Dolayısıyla karar, hastane/poliklinikte veriliyor. Bulunduğunuz ilde özel güvenlik kurslarından birine danışarak öğreneceğiniz polikliniğe başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Eğer cevap olumsuz ise boşuna rapor ücreti vermemiş olursunuz. İyi günler.

 17. 31 Temmuz 2014 - 12:56 | #17

  mehmet :

  Hocam hayırlı günler diliyorum ben şuan kursumu bitirdim kısmet olursa inş ağustos gibi sınavımız olucak ama problem şurdaki benm hala suren cinsel istismar suçundan mahkemem var ve sürekli davayı ileri tarihe atıyorlar bu süreç içerisinde acaba bu kimliği almama engel olucak bir şey çıkarmı lütfen acil cvp verin buna çok ijtiyacım var hayırlı bayramlar hayırlı günler dilerim hocam

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılmakla birlikte, ceza süresi bir yıldan az ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) olursa denetimli serbestlik sonuna kadar silahsız olabilirsiniz. Davanın devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla dava sonuçlanana kadar yine silahsız almanız mümkün olur. Dava bittiğinde de yukarıda belirttiğim gibi süre ve HAGB’ye bakarlar. İyi günler.

 18. 31 Temmuz 2014 - 12:58 | #18

  tugrul :

  mrh hocam ben uyusturucu içmekten yakalandım ama ceza yatmadım denetım aldım denetımlerımde bıttı sicil kaydım yok arsıvde cıkabilir silahsız güvenlik olabılırmıyım baska hiç bişeyimyok

  Denetimli serbestlik süreniz sorunsuz tamamlandığına göre silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 19. 31 Temmuz 2014 - 17:42 | #19

  erhan :

  hocam sigara kaçakçılarına af varmı 2 dosyam var birinde hagb var dıgerınde 5 ay 25 ceza aldım adli sicil kaydımı ne zaman sılderebılırım suc tarıhı 2010 kararda 1 yıl denetım verıldı onuda temız gectım kartım ıptal oldu yenıden denesem alabılırmıyım tşkler

  Af konusu ve adli sicil kaydı silme işlemini bilemiyorum. Kaçakçılık suçu, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Ancak HAGB varsa silahsız alınabilir. 5 ay, 25 günlük cezaya neden olan suç, kararda “kaçakçılık” olarak geçiyorsa maalesef yapacak bir şey yok. Adli sicilde görünmeyen suçlar, GBT’de görüneceği için silinse de engel olma konusu değişmez. İyi günler.

 20. 01 Ağustos 2014 - 17:37 | #20

  ahmet :

  mrb hocam silahsız güvenlik görevlisi olarak yenileme eğitimi aldım uyuşturucu kullanımı ile ilgili devam eden bi mahkemem var yenileme evraklarını götürdüğüm yerde ki memur bana mahkeme dosya numarasını yazarak mahkeme katibinden iddaname getirmemi söyledi kimliğin süresinin dolmasına yaklaşık bi ay var yenilme eğititim onaylarnırmı ?

  çok tşkkürler..

  Hakkında dava olanlardan davanın son durumunu gösterir belge istenmesi zorunlu bir uygulamadır, olumsuzluk anlamına gelmez. Uyuşturucu madde kullanımı ve devam eden mahkeme durumu silahsız kimlik yenilemenize engel teşkil etmez. Ancak uyuşturucu satma olursa durum olumsuz yönde değişir. İyi günler.

 21. 02 Ağustos 2014 - 13:27 | #21

  HASAN :

  Hocam benim silahsız güvenlik kartım var darptan 1yıl ceza aldım iyihali
  mden 10aya indirildi daha önce sicilimtemizoldugundan 5yıl içinde başka bir ceca almamak kaydıylabırakıldım güvenlikkartım iptal olurmu teşekürler.

  Kimliğinizin silahsız olması, ceza süresinin bir yıldan az olması nedeniyle sorun yok görünüyor. Ancak denetimli serbestlik süresini sorunsuz geçirmeniz ve imzaları zamanında atmanız önemli. İyi günler.

 22. 02 Ağustos 2014 - 13:30 | #22

  berg :

  hocam benim kasten yaralamadan mahkemem suruyo birde bi kc tane basit yaralamadan para cazesi aldim ertelenmis cezamda var ayrica silahsiz guvenlik belgm var kimliki cikaracam sorun olurmu

  Devam eden dava, ertelenmiş cezaları etkileyebilir. Bu davadan ceza alırsanız ertelenenler de infaz edilir muhtemelen. Ceza süresi bir yıldan fazla olmazsa silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. Ancak riske girmemek açısından mahkeme kararlarıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 05 Ağustos 2014 - 16:15 | #23

  tuba :

  Hocam ben tesetturluyüm guvenlik gorevlisi olabilirmiyim cevabinizibbekliyorum ona gore kursa kayit icin gerekli işlemleri yapacağım şimdiden teşekkürler..

  Tesettürlü olarak eğitim alabilir, sınava girebilir ve çalışabilirsiniz. Öz.Güv.D.Bşk.lığının web sitesinde türbanlı olarak çalışmayı engelleyen yasal mevzuat olmadığı belirtiliyor. Burada net olarak açıklanmayan ancak önemli olan tesettürlü çalışmanıza izin verecek işyerini bulmanız sanıyorum. Bu konudaki inisiyatif yasal engel olmadığı için işverene bırakılmış çünkü. İyi günler.

 24. 05 Ağustos 2014 - 16:17 | #24

  ahmet akın :

  hocam merhaba bana 1 yıl 3 ay korsan cdden hapis cezası verildi denetimliden faydalandım dışardan imzaya gittim karakola denetimli cezamı bitirdim güvenlik kartım var 2008 den 5 yılı doldurdum yenilettircem yeniletebilirmiyim

  Mahkeme kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi yoksa ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için başvurunuz menfi sonuçlanabilir. Yenileme eğitimi almadan önce mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 05 Ağustos 2014 - 16:18 | #25

  hamza :

  ben cınayetten yattım acaba guvenlık olabılırmıyım

  Bir yıldan fazla ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza süreniz bir yıl ve üstü ise maalesef sonuç olumsuz görünüyor. İyi günler.

 26. 05 Ağustos 2014 - 16:20 | #26

  gökhan :

  hocam ben polise mukavemet suçundan 12 ay 15 gün hapis cezası aldım yatarı 8 ay 10 gün denetimli serbestlik e çevirdi 1 seneden az olduğu için güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Cezanızın indirimli hali 8 ay 10 gün ise denetimli serbestlik süresi dolana kadar silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 27. 05 Ağustos 2014 - 16:21 | #27

  cantanem :

  hocambenim silahlı özel güvenlik kartım var 5 yılı doldurdum yeniletmem gerekli fakat korsan cdden 1 yıl 3 ay hapisim var 3 gün yattım sonra denetimliden faydalandım denetimli sürem 2 ay kaldı kartımı yeniletcem sıkıntı olurmu

  Ceza süresi 1 yıl 3 ay ise ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı yoksa yenilemeniz sıkıntılı olabilir. Daha net bilgi için mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 05 Ağustos 2014 - 16:24 | #28

  fatih :

  slm hocam bnde hepatit b varmış daha yeni ögrendim özel güvenlik olmak istiyorum olmaya engelmi acaba

  Hepatit konusu sağlık şartlarında özel olarak belirtilmemiş. Dolayısıyla karar sağlık teşkillerine bırakılmış görünüyor. Silahlı adayların tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsızların 4 hekim imzalı rapor verebilen polikliniklerden rapor alması istenir. Hastanelerde genellikle kan tahlili yapılıyor. Silahlı istiyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce bu konuyu sormanızı tavsiye ederim. Silahsızlarda kan tahlili yapılmıyor. İyi günler.

 29. 05 Ağustos 2014 - 16:30 | #29

  Gorkem :

  Hocam iyi günler ben 3 hafta önce silahsız güvenlik sertifikası için güvenlik şubeye başvurdum ancak benim üniversitede bir olaya karıştım kendimi kendimi müdafaa etmek için arkadaşı yaraladım bıçakla mahkemeye daha çıkmadım bi kararda verilmedi ama simdi subede çıkıyor ben ne evrakı nerden alcam götürüp teslim edeceğim, ve bu nedenle kimliğimi evrağı verdikten sonra çıkartırlarmı?

  Hakkında dava olanların buna ilişkin belgeyi vermesi prosedür gereği zorunlu. Mahkeme olmasa da iddianame veya şu anda hangi aşamada ise ona ilişkin belgeyi, ilgili mahkemenin özel kaleminden onaylı olarak almanız gerekir. Mahkeme sonuçlanana kadar silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. Mahkemeden hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibareli karar veya bu ibare yoksa bir yıldan az ceza almanız halinde dava bittikten sonra da silahsız devam edersiniz. Bıçaklama yaralama suçundan ceza alırsanız, diğer şartlarınız uygun olsa bile silahlı almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 30. 05 Ağustos 2014 - 16:32 | #30

  HASAN :

  hocam merhaba,
  mahkeme kararı acıklarken 15 ay diyor sonra sabıkasız,iyi hallerden felan 9 aya düşürüyor.
  öğrenmek istediğim, ilk açıkladığı 15 ay mı gecer
  yoksa, yoksa 9 ay mı geçerli.
  Özel güvenlik şube ilk kararamı bakıyor yoksa son nihayi karara mı?teşkküerler..

  Özel güvenlik adaylarının durum değerlendirmesinde kararda belirtilen indirimli ceza dikkate alınır. İyi günler.

 31. 06 Ağustos 2014 - 16:48 | #31

  ali tatar :

  Hocam bn 17 yasinda iken basit yaralama sucundan yargilandim 4 ay adli para cezasi aldim suan. 20 yasindayim guvenlik sertifikasi aldim fakat kimlik cikartmada emniyette sorun cikar mi ?

  Mahkeme kararında bıçak kullanılmasından kaynaklı ceza verildiği yazıyorsa silahlı olmanız güç görünüyor. Alet kullanımı yoksa ceza süresi bir yıldan az olduğu silahlı-silahsız olabilir. Henüz yaş olarak silahlıya uygun olmasanız da bilmenizde yarar var. Mahkeme kararını kimlik başvuru evrakına eklemeniz gerekir. İyi günler.

 32. 07 Ağustos 2014 - 11:53 | #32

  adem :

  @A.GÜLŞEN
  slm hocam benım cezam 1 sene 5 ay 15 gun darp 1 sene 4 ayda hakarettenmıs ve kamu davası cezam yargıtay tarafından onanmıs fakat mahkemeye cezamın ınfazının ertelenmesı ıcın dılekce verıp talepte bulunacagım eger talebım kabul olunursa bu sure ıcınde benım calısma ıznım ıptal edılırmı ayrıca ogrenmek ıstedıgım husus
  TEBLIG VE TEBELLUG BELGESI
  yargılamanın devam etmesınden dolayı 24.01.2013 tarıh ve 148 sayılı valılık makamının olurları ıle adınıza SILAHSIZ ozel guvenlık temel egıtım sertıfıkası DUZENLENMEMESI kararı alınmıs olup ancak yargılama sonucunun bır suretının ıl emnıyet mudurlugu ozel sube mudurlugune bıldırecegım konusu yuzume okunarak aldıgımı ımzam karsılıgı tebellug ederım . HOCAM bu yazı dogrultusunda suan ıcın emınıyete gıtmem gerekırmı ne yapmam gerekır .yukarıda DUZENLENMEMESI sı olarak belırtmıs acaba yazıda yanlıslık olabılırmı … HOCAM BILGILERINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM SAYGILAR

  Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.maddeyi incelemenizi tavsiye ederim. Bir seferde bir yıl ve üstü ceza alanların özel güvenlik olması maalesef mümkün değil. İki ayrı mahkemede her ikisi de bir yıl üstü ceza almanız, üstelik birinin kesinleşmesi nedeniyle cezanızın infazı ertelense de hüküm korunduğundan silahlı veya silahsız devam etmeniz mümkün olmaz. İşlemin tamamlanması için mahkeme kararı veya onaylı suret gerektiğinden vermeniz gerekir. Aklınıza takılan hususları da bu işlemi yapanlar daha iyi bileceğinden danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 11 Ağustos 2014 - 13:56 | #33

  emre :

  s.a hocam ben istanbul 10.ağır ceza mahkemesinde yargılandım telefon trafiği yüzünden suç örğütüne yardım ve yatalıktan 7 ay 24 gün ceza aldım bu cezanın 47 gününü ceza evinde yattım geri kalanını denetimli serbestlik olaralık tamamladım.bu cezayı almadan önce silahlı güvenlik sertifikası alamaya hak kazanmıştım ancak mahkeme devam ettiği için sertifikamı alamadım şimdi alabilirmiyim.

  Normal şartlar altında mahkeme devam ederken silahsız çalışmaya müsaade ediliyor. Bunun tek istisnası örgütlü suçlardan ceza almak. Dolayısıyla size de bu nedenle mahkeme devam ederken dahi çalışma izni verilmemiş. Örgütlü suçtan bir gün dahi ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için özel güvenlik olmanız maalesef mümkün görünmüyor. İçinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 11 Ağustos 2014 - 14:25 | #34

  aziz baki :

  selamunaleyküm hocam ben 1 yıl 1 ay 10 gün örğüte üye olmaktan çete kurmakran ceza aldım bunun 107 günü yattım denetimli serbestlikten yararlanıp çıktım.cezam kesinleşmeden 1 sene önce güvenlik sertifikan iptal edildi. ve birde devam eden zimmet davam var ama cezalarımız verilmedi.emniyet müdürlüğü beni kişisel olarak sertifikamı iptal etti diye düşünüyorum dava açabilirmiyim.

  Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar haricindeki bir suçtan, bir yıldan az ceza alanlar özel güvenlik olabiliyor. Ancak örgütlü suçlardan bir gün veya bir TL adli para cezası almak dahi engel hal sayılıyor. Dolayısıyla hem süre hem de suçun niteliği bakımından hakkınızda yapılan işlem doğru görünüyor. Özel güvenlik birimlerinde verilen kararların mutlaka yasal dayanağı vardır, kişisel veya keyfi karar verme gibi bir durum olmaz. Haksızlığa uğradığını düşünen kişilerin de verilen kararlarla ilgili dava açma hakları var sonuçta. Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.4.Yargılaması Devam Edenler maddesinin son paragrafını incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 11 Ağustos 2014 - 14:28 | #35

  erkan :

  Hocam bn nitelikli yagma ve kasten oldurmeye tesebbus sucundan 4 yil yattim benim guvenlik seltifikasi almamda sıkinti olurmu silahsiz alabilirmiyim

  Hem suçun türü hem de ceza süresi bakımından maalesef silahlı ya da silahsız özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar haricindeki durumlardan bir yıldan az ceza alanlar özel güvenlik olabiliyor. İyi günler.

 36. 12 Ağustos 2014 - 13:00 | #36

  HAKAN ARI :

  MRB HOCAM BEN SİLAHSIZ SERTİFİKA ALACAMDA BENİM SİCİLİM DE SABIKAM DA BİŞEY YOK AMA KARDEŞİM UYUŞTURUCU DAN CEZA EVİN DE HÜKÜM YATTI HIRSIZLIKTAN ÇOCUKKEN CEZA ALMADI GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAMA MANİ OLURMU BU

  Aile fertlerinden herhangi biri veya kardeşinizin suçu ve ceza süresi ne olursa olsun sizi etkilemez. Özel güvenlik soruşturmasında kişi, sadece kendi adli sicili ile değerlendirilir. İyi günler.

 37. 14 Ağustos 2014 - 08:11 | #37

  ahmet biricik :

  hocam ruhsatsız silah yakalattım hgab karar verdi silahlı guvenlık kartım ıptal olurmu ıptal olursa sılahsız olarak gorevime geri devam edebilirmiyim

  Denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlanana kadar silahsız olmanız mümkün görünüyor. Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.1.2 ve 7.2 maddelerini incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 18 Ağustos 2014 - 16:42 | #38

  hayri :

  hocam hayırlı akşamlar resmi belgede sahteçilikden 1yıl 8ay ceza aldım hükkmün acıklanması geri bırakılması ibaresi mahkeme kağatımda mevcut buna ramen bütün evraklarımı özel güvenlik şubeye teslim ettigim halde beni beklettiler kuruldan olumsuz sonuç aldım hakim kararına niye uyulmadı acaba çünkü hüküm geri bırakılıyor ne yapabilirim hocam bu benim size üçünçü meil atışım kusura bakmayın hocam telefonla münkünse konuşa bilirmiyiz bilgi amaçlı şimdiden teşekkür ederim hocam hayırlı geceler.

  Özel güvenlik şubelerinde görevli, mevzuatı bilen personelin yerleri değişti maalesef. Yeni gelenler de muhtemelen yanlış yapmamak için hakkında mahkeme işlemi olanları ya reddediyor ya da il özel güvenlik komisyonuna havale ediyorlar. Özel güvenlik talebinizin uygun görülmediğine ilişkin kararın, size yazılı olarak tebliğ edilmesini talep edip tebliğ ile birlikte bulunduğunuz ildeki idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açabilirsiniz. Tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde dava açmazsanız bu hakkınız yanar. Dava için yatıracağınız harcı (200 TL civarında), davayı kazanında geri alırsınız. İyi günler.

 39. 18 Ağustos 2014 - 16:46 | #39

  salih :

  hocam iyi günler ben 2012 yılında suç uydurmadan mahkemeye çıktım hakim beş yıl içinde suç işlersen üç ay hapis yatarsın dedi sabıka kaydımda arşiv kaydımda temiz görünüyor silahsız güvenlik kartı alabilirmiyim teşekkürler..

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahsız güvenlik olabilirsiniz. Sınavı kazanıp belgelerle başvuru yaparken o mahkemeye ait karardan da bir suret vermeniz gerekir. Adli sicilde görünmemesi sizi yanıltmasın, GBT taramasında çıkar. Bu sayfadaki diğer yorumlardan da görebileceğiniz gibi hakkında işlem olanlar, tecrübeli personelin yer değiştirmesi nedeniyle sıkıntı yaşayabiliyor. Bunun önüne geçmek, boşuna masraf yapmamak için her ne kadar hakkınız da olsa mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 19 Ağustos 2014 - 08:14 | #40

  ramazan :

  hocam merhabalar ben iç hastalıkları grubundan engelliyim güvenlik kartı almam mümkünmü eğer mümkünse avantajları veya dezavantajları varmı

  Sağdaki Kategoriler sütunundan Sağlık Şartları ile ilgili bölümde belirtilen koşulları incelemenizi tavsiye ederim. İç hastalıkları grubundan engelli olmakla kastettiğiniz durum, özel güvenlik olmaya engel teşkil etmeyebilir. Silahlı için hastaneden, silahsız için 4 hekim imzalı poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 41. 20 Ağustos 2014 - 16:07 | #41

  Cumhur :

  Mrb hocam benim silahlı güvenlik kimlik kartım yenilemede valilik tarafından iptal edilmiş gözüküyor uyuşturucu kullanmaktan denetimli serbestlik almıştım çok şükür tertemiz bitirdim süreyi üzerinden de 2 yıl geçti fakat valilik yenileme yapmadı kartımı ne yapmam lazım bu aşamada güvenlik şubedeki memur mahkeme hakkımın olduğunu söyledi bana bilgi vererek yardımcı olursanız sevinirim.

  Sadece uyuşturucu “kullanmaktan” aldığınız ceza bir yıldan az ise kimliğiniz iptal olmasına gerek kalmadan silahsız devam edebilmeniz gerekirdi. Denetimli serbestlikte aranan imza-sosyal hizmet uzmanı olumlu görüş gibi yükümlülükleri de sorunsuz tamamladığınız takdirde süre dolunca (komisyon incelemesi şartıyla) silahlıya devam edebilirsiniz. Suçunuz kullanmak ve ceza süresi bir yıldan az ise bir dilekçe ile başvurup denetimli serbestlik dolana kadar, silahsız devam etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Oradaki memur da olumlu görüş bildirdiğine göre işi bilen personel var demektir. İyi günler.

 42. 20 Ağustos 2014 - 16:09 | #42

  ayben :

  Hocam meraba benim sag ayagımda yüzde 10luk bi özrüm var yani sag ayagım soldan 7cm kadar kısa ama hiçbirşekilde yürümeme ve koşmama engel diğil ben sertifika alabilirmiyim ?

  Silahsız aday raporlarında ortopedi bölümünden onay aranmıyor. Dolayısıyla 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 43. 20 Ağustos 2014 - 16:11 | #43

  Mustafa :

  Hocam Merhaba.
  Silahlı özel güvenlik sertifikam var. kimlik için başvuru yaptım fakat devam etmekte olan bir kaçakcılık davam var, mahkeme devam ediyor bir karar çıkmadı, berat edeceğimden eminim. Silahlı onaylanmadı, silahsız alabilirsiniz dediler. Mahkemede berat ederseniz silahlıya çevirebilirsiniz dediler. Bu normalmidir. İyi çalışmalar.

  Size verilen bilgiler doğrudur. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan mahkemesi olanlara hak etseler bile silahlı kimlik verilmez. Beraat ettiğiniz takdirde komisyonun olumlu görüş bildirmesi kaydıyla silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 Hepsini Göster