Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

 

.

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 88189 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Ağustos 2015 - 12:21 | #1

  ramazan :

  Slm hocam ben 2012 yilinda yasa disi bahis oynatmaktan yakalandim mahkemeye ciktim hakim 5 yil icinde ayni sucu islememek sartiyla denetim serbestligi verdi. Aldigim cezada 1 yil 8 aydi. Bide kasten herhangi bir suc islersem bu cezayida alacagimi soledi. Bende suan sinavi kazandim ve emniyetede evraklarimi verdim. Bu sorun olurmu hocam

  Ceza kararında HAGB varsa silahsız olur, yoksa bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için maalesef olumsuz sonuçlanır. Beş yılda aynı suç değil, herhangi bir suç işlememeniz gerekir ayrıca. Eğer olumsuz çıkarsa vergi dekontunun aslını geri isteyin, vergi dairesinden asıl dekontla paranızı geri almanız mümkün olur. İyi günler.

 2. 19 Ağustos 2015 - 12:27 | #2

  tarık58_29 :

  meraba hocam 2006 yılında silahsız kimliğim 6136dan iptal edildi yasak silah taşıma bulundurma şimdi silahsız setifika aldım kimlik çıkarmıyor emnıyet polisler kimlik çıkartacağını soyledı fakat cıkarmadılar mahkeme karaarlarına falan baktılar 480tl harcı boşa yatırdım geri alamadım vergi dayresinden polisleride şikayet ettım yetkılı mercilere sizce sonuç ne olur yeni aldığım silahsız sertifikayı iptal ederlermi?ayrıca adliyeden yerıne getırme fisi vermıyolar sicil kaydı 15 senede sılınıyo falan dıyo adlıyedekıler polis lerde hiç silinmez dıyor adlı sıcıl kaydım arşive geçmiş sabıkam kayıtta 1tane gözukuyor bu işin içinden cıkamadım birde ankarayı aradım dosyayı elden goturursem 15senede sılıneceğini soyledıler kaydımın silahtan dolayı çok saçma deyılmı diyer suçlar hemen sılınıyor kayıttan nasıl oluyorsa?gerçekten adaletten söz etmek ne mümkün ülkemizde efendım saygılarımla bılgılerınıze sunar..iyi gunler dilerım.t.e.

  Taksirli suçlar hariç, bir yıl ve üstü ceza alanlar silahsız dahi olamaz. Ceza süreniz bir yıldan fazla ve HAGB yoksa maalesef yapacak bir şey yok. Kursa kayıt olurken bu durumu söyleseydiniz bu kadar masraf, emek boşa gitmezdi. Şu halde özel güvenlik şubeden vergi dekontunun arkasına işlem görmedi şeklinde yazılı almanız gerekir. Bu şekilde alacağınız esas dekontla aynı vergi dairesine başvurursanız paranızı geri alırsınız. Adli sicilden kayıt silinmesi sizin işinize yaramaz. Özel güvenlik araştırması GBT’den yapıldığı için mutlaka görünür. İyi günler.

 3. 21 Ağustos 2015 - 08:03 | #3

  Tolga :

  Hocam…
  Semih kaya,arkadaşımızın,sorusunda ; 1 yıl altı HAGB li ve kırmızıyla belirtilen yuzkizartici suçlardan, olmadığı anlaşılıyor…silahlı verilmesi gerekmiyormuydu? İlgili memurlar kanuna gore değilde: kafalarına goremi yorumluyorlar , kanunu…
  Neden silahlı yenilenmiş olabilirler ,sizce ?verilen karar size ve kanuna gore dogrumu ?

  Sebebiyle aciklarsaniz,bizde bilginizden faydalanmış oluruz…
  Tesekkur ederim ,hocam.kolay gelsin ,iyi çalışmalar…

  6136 S.Kanun, sadece silah-bıçakla ilgili değil. Ruhsat verilecek kişilerde aranan şartları da belirler. Dolayısıyla hakkında mahkumiyet kararı olanlarla ilgili süreler de var. 5188 S.Kanun o kanuna aykırı olamayacağı için 6136′nın ilgili maddeleri dikkate alınır. İyi günler.

 4. 21 Ağustos 2015 - 08:05 | #4

  Ankara :

  Saygılar Gülşen hanım ben size daha önceden’de yazmıştım.Sizin bana vermiş olduğunuz cevaba istinaden; Muğla mahkemesinden DÜŞME kararını aldığınız takdirde özel Güvenlik kimlik kartınızı yeniden alabilirsiniz,demiştiniz Hanfendi ben muğla mahkemesine başvurup düşme kararını aldım.Bu kararla yeniden Aşti’ye başvursam ve ,HAGB ile verilen kararlarda sıkıntı olmaz demiştiniz şimdi kartımı alabilmek için yeniden başvursam özel güvenlik kartıma sahip olabilirmiyim yeniden TEŞEKÜRLER;

  Düşme kararıyla tekrar başvuru yapabilirsiniz. Bence vakit geçirmeden de vermenizde yarar var. İyi günler.

 5. 21 Ağustos 2015 - 08:07 | #5

  eskiasker :

  hocam TSK lerinde görev yaptığım dönemde yaklaşık 20 yıl önce işlenmiş bir suçtan(ÖGG olmayı engelleyen) dolayı ÖG olamıyorum,suçun tarihinin bu kadar eski olması bir avantaj sağlar mı?

  Özel güvenlik işlemlerinde GBT kaydına bakıp hakkında mahkeme kararı olanlardan buna ilişkin belgeleri isterler. Dolayısıyla suç tarihinin eski olması değil, suçun niteliği-ceza süresi gibi detaylar kontrol edilir. İçinizde şüphe kalmaması açısından bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 22 Ağustos 2015 - 12:16 | #6

  yeni uye :

  Benim uzerime kasten bicakla adam yaralamaktan iftira atildi ve besyil denetimli serbestlik aldim besyil icerisinde suc islenmezse kayittan silinecek yenileme sinavina girsem olurmu

  Özel güvenlik işlemlerinde dikkate alınan; denetimlik serbestlik süresi değil, denetimli serbestlik verilmesine neden olan suç ve mahkeme kararında geçen ceza süresidir. Dolayısıyla bir yıldan az ise veya HAGB varsa silahsız söz konusu olabilir. Mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 24 Ağustos 2015 - 13:36 | #7

  MFS 25 :

  Slm HOCAM ben denetimli kasten yarama suçundan 5 hapis verildi daha önceden de 6 ay hüküm verilmisti 5 yıl süre ile toplam 11 yaptım 1 yıl altındaki suçlar yatırılmadıgi için denetimli serbestlikten yararlandim ve bitti. Şimdi mahkemeye dilekçe yazıp düşürülmesini talep etmem gerekiyor. Silinirmi ve kendim silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum yenileme sınavına giricemm bana bir etkisi olurmu ne yapmam gerekiyor. Türk ceza kanunun 53 maddesin beni etkiliyormu sizden ricam cevabınızi bekliyorum. Saygılarımla

  Denetimli serbestlik süresi sona eren HAGB’li ceza kararları için, aynı mahkemeye başvurup düşme kararı alınabilir. Yenileme kimlik başvurusunda sizden mahkeme ile ilgili evrak istenir. Kasten yaralama suçunda silah-bıçak vb. 6136 S.Kanun kapsamına giren bir husus varsa silahlı yenilemeniz mümkün olmayabilir. Daha önceki 6 ay hükmün nedeni olan suçun ne olduğu belli değil. Bu mahkemelere ilişkin elinizdeki evrakla bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 26 Ağustos 2015 - 13:57 | #8

  ertuğrul :

  merhaba hocam daha önce yine yazmıştım 1997 yılında 15 yaşında iken telefon kablosu kestiğimiz için yakalandık serbest bıraktılar 2006 da silahlı başvuru yaptım silahsız kımlık verdıler uyap da dosyam yok adliye ye başvurada bulundum dosyan yok dedıler. gbt baktırdım farklı bır polis merkezınde gbt temiz birsey görünmüyor dedıler sılahlıya basvuru yaparsam alabılırmıyım tsşekkur ederım..

  Diğer yorumunuzun cevabına ekleyebileceğim bir husus yok. Hiç bir yerde kaydınıza rastlanmasa bile ilk başvurunuzda silahlı yerine silahsız verildiğini göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. Başvuru yapmanız halinde ne cevap verileceğini bilemem. Sonucu belli olmayan bir durum için rapor-kurs-sınav ücreti derken en az 400 TL harcamanız söz konusu olduğuna göre takdir sizin. İyi günler.

 9. 26 Ağustos 2015 - 14:00 | #9

  zafer cicek :

  Mrb hocam benim sorum su suanda guvenlikbolarak calisiyorum esimle sorunumuz oldu oda benden sikayetci oldu ve bana 6000 tl para cezasi geldi benim de odeme gucum yok bunun icin ne yapabilirim guvenlik sertifikamfa iptal olurmu cezada ikrarda bulundugum icicn gelmis

  Paraya çevrilen ceza süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. İyi günler.

 10. 27 Ağustos 2015 - 07:26 | #10

  Murat yilmaz :

  2006 dan buyana silahli kimligim mevcut. yenilemeyide yaptim. Fakat bir sorunum var.

  Ruhsatsiz silahtan tasimaktan sabika kaydim olustu. Kimligim suresi dolmadan iptal edilirmi. Yada yenilemede nasil bir sorun yasarim.

  Mahkeme sizin özel güvenlik olduğunuzu dikkate alarak bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine kararı bildirdi ise süre dolmadan kartınız iptal edilir. Bu şekilde bildirim yoksa en fazla yenileme zamanına kadar çalışmanız mümkün olur. Bu kararda verilen ceza süresi, suçun kararda ne şekilde yazıldığı gibi hususlara göre karar özel güvenlik şubede verilir. Bir yıldan fazla ceza verilmediyse muhtemelen silahsız yenilemeniz mümkün görünüyor. İyi günler.

 11. 28 Ağustos 2015 - 11:53 | #11

  Tolga :

  2010′da Cinsel taciz ve Hakaretten dava açıldı. Cinsel taciz iftirası atıldı ve hakim bunu anladı karşı taraf kanıtlıyamadı zaten böyle bir olay yok. Fakat hakaretten dolayı 5 yıl denetim aldım. Fakat dosya başlığı Cinsel taciz olduğu için il özel güvenlik komisyonundan silahlı belge alamadım. Dosyanın içeriğine bakmadılar sanırım. Sadece karar’da hakaretten aldığım yazıyor. Siz bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

  Silahlı verilmemesinin nedeni cinsel tacizden suçlanmanız değil, verilen cezanın süresi sanırım. Cinsel taciz dikkate alınsa idi muhtemelen silahsız dahi verilmezdi. Silahsız olmanızın nedeni 6136 S.Kanun ve 91/1779 karar sayılı Yönetmeliğe göre, hakkında ceza kararı verilenlere denetimli serbestlik süresi, tedbirlere uygun tamamlanana kadar silah ruhsatı verilmemesi konusuyla ilgili olmalı. Beş yıl sorunsuz dolduğunda kararda HAGB varsa aynı mahkemeye başvurup düşme kararı alıp özel güvenlik şubeye vermeniz gerekir. İyi günler.

 12. 29 Ağustos 2015 - 07:12 | #12

  sabri :

  hocam resmi evrakta sahtecilikten dolayı 2 yıl ceza aldım cezam ertelendi yenileme için özel güvenlik şubeye başvuru yaptım kabul olmadı kartımı iptal ettiler idare mahkemesine başvuru yapabilirsin dediler sizce dava açsam kazanabilirmiyim kimliğimi tekrar çıkartabilirmiyim teşekkürler

  Resmi evrakta sahtecilik suçundan HAGB olmadan ceza almak, özel güvenliğe engel haldir. Eğer HAGB varsa ve özel güvenlik şube buna rağmen olumsuz cevap verdi ise idare mahkemesinde şansınız olabilir. Geçen yıl olumlu sonuç bekleyen birine, olumsuz cevap verildiği için mahkeme sonucu hakkında yorum yapmak doğru olmaz. İdari dava için 60 günlük süreyi geçirmemenizi ve harç yatırmak gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 13. 29 Ağustos 2015 - 07:13 | #13

  mesut :

  Merhaba hocam ben 5 yil olmak uzere sertifika aldim ama kimlige cevirmedim suresi doldu ne yapmam gerek benim simdi kimlik basvurusumu yapcam cikartip yenilemye girecem yoksa direk yenilemeyemi horcem kursa başvurup

  Süre doldu ise yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapmanız mümkün olur. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. Daha sonraki işlemler için kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 14. 29 Ağustos 2015 - 15:38 | #14

  toru :

  Hocam evrakta sahtecilikten 1 8 ay hagb kararı m var yanlız guvenlik sube onaylama yapmadı açık bir şekilde cezalar bolumu genelgesi nde hagb olanlar olabilir yazıyor kanun yani şu an idari mahkemeye başvuru yaptım ama yazılarınızı takip ediyorum almanız gerekiyo diyorsunuz sonuç olarak kanunda bunu söylüyor ozaman kanunu uygulanmıyor mahkeme kanuna bakıp uyguluyor dimi hocam yoksa kanunu niye yazdılar yada kafalarına göre veriyorlar kararı cevabınızı bekliyorum hocam

  Diğer yorumlarınıza ekleyebileceğim bir şey yok. Kanunda belirlenen koşullara göre başvurular özel güvenlik şubelerde veya il özel güvenlik komisyonunda değerlendirilir. Orada verilen karara idare mahkemesinde itiraz etmek mümkün (60 gün geçmeden). Mahkemeden ne karar çıkacağını bilemem. Ankara’da HAGB olsa da sahtecilik, uyuşturucu, cinsel içerikli suçlar, hırsızlık gibi durumları olanlara kart verilmiyor. Mahkemeler, idarenin kararlarına uygun bulabilir, yürütmeyi durdurma verebilir. Tercih sizin. İyi günler.

 15. 01 Eylül 2015 - 07:29 | #15

  toru :

  Hocam size birsürü daha olucak ben ve abim aynı gün evraklarimi ziemniyete tteslim ettik Abim inde kaydı çıktı hagb ye çevrilmiş açık hat satmaktan o da sahtecilik giriyor bilirsiniz zaten ama bakın 5 günde ona cevap geliyor kimliğini çıkardılar ama bana 23 gün sonra yanıt geliyor alamazsınız diye suç aynı birine veriyor birine vermiyor sizce garip değilmi hocam anlatmak istediğim bu cevabınızı bekliyorum tskrlr@A.GÜLŞEN

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına bir dilekçe veya web sitesinden mail yoluyla ulaşıp mahkeme kararında HAGB olduğu halde kimliğinizin onaylanmadığını bildirmenizi tavsiye ederim. Tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde bölge idare mahkemesine yürütmenin durdurulması için dava da açabilirsiniz. Sonucun ne olacağını bilemem ama böyle bir yol da var. İyi ünler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 Hepsini Göster