Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 15, toplamda : 108605 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Nisan 2016 - 15:42 | #1

  ezbekkk :

  Merhabalar hakkımda yüz kızartıcı sucdan dolayı hagb kararı var ve suan çalışıyorum yenilemede hagb kararı olumsuz etki ederim lütfen yardım edermisiniz..

  Yüz kızartıcı suçtan HAGB olsa dahi Ankara’da kimlik onayı verilmiyor. Dolayısıyla bulunduğunuz ildeki özel güvenlik komisyonunun ne şekilde inisiyatif kullandığı önemli. Bunu da ancak özel güvenlik şubeden veya kurslardan öğrenmeniz mümkün. İyi günler.

 2. 18 Nisan 2016 - 15:44 | #2

  fatih :

  hocam 2005 yılında ölümlütrafik kazasından dolayı 1 yıl 6 ay hapis cezası aldım oda para cezasına dönüp ertelendi bu durum ögg için sıkıntı olurmu.

  Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Trafik kazası olduğuna göre sizin durumunuz da taksirli suç kapsamında olmalı. Ceza kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 18 Nisan 2016 - 15:55 | #3

  Ahmet :

  Hocam 2 yil bir ay hapis cezam var ama 4 ay 21 gununu yatacağım cezanin silahli guvenlik almaya hak kazandim fakat belgeyi cikartmadim bi sorun yasarmiyim iyi calismalar.

  Bir yıldan fazla ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Keşke eğitim almadan önce durumdan kursunuza bilgi verseydiniz. Özel güvenlik işlemlerinde cezanın karar bölümünde yazan süresine bakılır. Mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye de danışabilirsiniz. Başvuru yaptığınız zaman GBT’de görüneceği için o karar sizden mutlaka istenecektir. İyi günler.

 4. 19 Nisan 2016 - 15:30 | #4

  isimsiz :

  MERHABALAR HOCAM..Marketçiydim yeni kapattım ..15 mayıs güvenlik görevlisi sınavına gireceğim …sorum şu hocam 2010 senesinde 16 yaşında genç delikanlı marketimden bira aldı ve yakalandı ben mahkemeye 2013 te çoktım 5 ay ceza aldım mahkemede HAGB dediler bu durum silahlı özel güvenlik olmama engel olurmu…iyi günler….

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmaz. Beş yıl dolduğunda aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 5. 20 Nisan 2016 - 10:31 | #5

  Alican :

  Hocam merhaba. Kredi kartı borcundan dolayı devam eden icra davam var. Ögg kursunu bitirdim kimlik başvurusu yaptım. Herhangi suçtan dolayı sabıkam yok icra davası kimlik almama engel olurmu ?

  İcra davası engel olmaz. Yine de her türlü durum için öncelikle kursunuza belge ile danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 20 Nisan 2016 - 13:25 | #6

  Berat :

  Hocam ben mahkemeden beraat ettim dosya yargitaya gitti 1 yila kadar sonuclanmayacagini solediler bu durum ogg karti almama engelmi emniyete basvurdum ilk vermediler

  Suçunuzun niteliğine göre davanın devam ettiğini belgeyerek silahsız almanız mümkün olabilir. Hangi durumlarda kart verilmediğini kursunuza sorabilirsiniz. İyi günler.

 7. 21 Nisan 2016 - 15:23 | #7

  CaNBeYY :

  sayın hocam hakkımda basit yaralama ve tehdit suçlarından kamu davası açıldı.hakime 1 yıl ve üzeri ceza alırsam işsiz kalacağımı söyledim.hakımdaki tehdit suçunu düşürdü.fakar basit yaralamayı değiştirerek silahla yaralama olarak tanımladı ve 3000 tl ceza verdi.silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalısıyorum kartım 28,02,2018 kadar geçerli yenileme yapacağımda kartımı silahsıza çevirirler mi veya iptal ederler mi cevabınızı bekliyorum saygılar

  Silahlı yaralamadan ceza almak, 6136 S.Kanun nedeniyle bir daha hiç silahlı kimlik alamayacağı anlamına gelir. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olabilir. Daha net bilgi için yenileme sınavına girmeden önce mahkeme kararıyla özel güvenlik şubenize danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 21 Nisan 2016 - 15:24 | #8

  burhan :

  Hocam benim bir adet sabikam var kişiyi hurriyetinden yoksun kilma bu banim özel guvenlik isinde calismama engelmi

  Aldığınız ceza bir yıldan az ise sorun olmaz. Bir yıl ve üstünde HAGB olup olmadığına bakılır. İyi günler.

 9. 22 Nisan 2016 - 14:38 | #9

  CaNBeYY :

  hocam kolay gelsin kararı şimdi aldım kararda basit yaralama suçu işlediği sabit görülmekte olup sanığın 120 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına sabit suçu ele geçirelemeyen bir cisimle işlediği bu cismin silah olarak nitelendirilmesi gerektiği için cezasının 1/2 oranında artırılarak 180 gün adli para cezası verilmesine sanığın durusmadaki tavrından ötürü cezasının 1/6 oranında indirim yapılarak 150 gün adli para cezası ile cezalandılırmasına günlüğü 20,00 tl den 3000 tl ödemesine bu cezanında hükmün acıklanmasının geri bırakılmasına hükmedilmiştir diyor bu durumda silahli özel güvenlik kimliğim iptal olurmu yada yenileme de sorun yaşarmıyım

  Silah ruhsatı verilmesini engelleyen hallerle ilgili mevzuatı siteye ekledim. Ana Sayfadan görebilirsiniz. Bizim detaylarına vakıf olmadığımız durumlar olabiliyor. Bize göre olumsuz görünen bir konu, emniyette sorun olmayabiliyor. Çünkü oradakiler mevzuatı yorumlayabilecek konumda. Dolayısıyla yapmanız gereken en doğru iş, kararla birlikte özel güvenlik şubede bu işlere bakan birine danışmanız olacaktır. İyi günler.

 10. CaNBeYY
  22 Nisan 2016 - 20:11 | #10

  yardımlarınız için teşekkürler hocam kanunu okudum bi sıkıntı olmayacak gibi ama yinede şubeye gidip danışacam kolay gelsin

 11. 26 Nisan 2016 - 16:50 | #11

  y.bayram :

  Selamun aleyküm , 2003 yılında hırsızlık suçundan 6 ay oda 450 tl para cezasına çevrilip ertelendi. Silahlı belge kazanmama rağmen para cezasının ertelenmesi olduğu için silahsız belge verdiler, arşiv kaydı 2026 yılında silinecekmiş , yapabileceğim bir durum varmı hocam.

  GBT kayıtlarının muhafaza süresiyle ilgili yasal değişiklikler olmuş. Ancak detaylı bilgim yok. Belki bir avukattan yardım alarak erken silinmesi için yol var mı öğrenebilirsiniz sanıyorum. İyi günler.

 12. 26 Nisan 2016 - 16:51 | #12

  melih kaçmaz :

  merhaba bir kavga sonucu bir taş attım araca araç içindekiler yaralandı yani mala zarar kasten yaralamaya teşebbüs davam var ögg kartımı almak için gittim dava sonucu beklemem gerektini söylediler beklemeliyim iyi günler

  Davanın devam ettiğini belgeleyerek silahsız almanız mümkün olabilir sanıyorum. Ancak karar emniyetin olduğu için orayla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 13. 26 Nisan 2016 - 16:57 | #13

  Ali :

  Hocam merhabalar.Facebookda bir kişiye hakaret suçundan sadece hükmün açıklanmasını geriye bırakma cezası aldım.Hapis ya da para cezası yok.Şuan silahlı güvenlik olarak çalışıyorum. 2018 yılında yenilemem olacak. Yenilemede sorun olur mu? Kolay gelsin.

  HAGB bir ceza değildir. Bir hüküm verilmiş, açıklanması geriye bırakılmış demektir. Dolayısıyla o kararda bir süre vardır. Bilişim suçlarından ceza almak HAGB-erteleme vb. olsa da silahlı olmanızda muhtemelen sorun çıkaracaktır. Ana Sayfadaki son eklenenler bölümünde Silah Ruhsatı Verilmesini Engelleyen Haller başlıklı yazıya göz atmanızı tavsiye ederim. Orada adli sicilden silinse, olayın tüm sonuçları ortadan kalksa dahi ruhsat verilmez gibi bir ifade var maalesef. İyi günler.

 14. 26 Nisan 2016 - 16:58 | #14

  murat :

  merhaba hocam bundan 3 yıl evvel uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaktan 1 yıl ceza aldım ceza iyi halden 10 aya indirildi ceza ertelendi 1 yıl içinde aynı suçu tekrar işlemediğim için infaz edilmiş sayıldı bu güvenlik kartı almama engel midir ? teşekkür ederim.

  Uyuşturucu kullanımından ceza alanlara Ankara’da kimlik verilmiyor. Bulunduğunuz ildeki durumu özel güvenlik şubesinden sormanızı tavsiye ederim. Normal şartlarda silahsız almanız mümkün. İyi günler.

 15. 26 Nisan 2016 - 17:00 | #15

  ali :

  Sayın hocam ben uyuşturucu madde kullanmak suçundan denetimli serbestlik amatem ihlalin oldu hemde 2 kere dosya kapanıp mahkemeye gitti. Bugün mahkemeye çıktım savunma yaptım.hocam 1yıl 8 ay ceza verdi hakim iyi halden hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi 5 yıl denetim içinde tekrar suç istersen bu 1 yıl 8 ayı yatarsın dedi.2019 da silahlı yenilemem olacak 1 yıl üstü ceza ama hagb var silahsız yenilemede sorun çıkar mı hocam lütfen bilgi verin izmirden yazıyorum

  Uyuşturucudan ceza almanız nedeniyle bir daha silahlı olmanız mümkün görünmüyor. Ankara’da silahsız da verilmiyor ama İzmir’i bilemiyorum. Muhtemelen oradaki kurslar ve özel güvenlik şubesi net bilgi verebilir. İyi günler.

 16. 26 Nisan 2016 - 17:04 | #16

  ahmet .. :

  merhabalar. evliyim , önceden güvenliktim. yenilemeye girmedim 4 sene oldu biteli. 105-1 madde cinsel taciz maddesi var sabıkamda. ama taciz msj üzeri tesbit ile cezalandırıldım. tehdit ve darp da var aynı mevzuda. sevgilimdi 1 tokat attım. babası şikayetçi oldu. kamu oldu. bayan hakime denk geldik. iyi halde vermedi. ceza yedik ödedik. yenileme alabilirmiyim. tekirdağ emniyet güvenlik büro, sabıka gerekçeli kararı getir burdan bşey diyemeyiz dedi. maddeye göre 105/1 106/2 86/2 maddelerden. lütfen bilen varsa yardımcı olsun.

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak, bir yıl ve üstü ceza almak. Bu ikisi de ayrı ayrı özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Ancak son karar özel güvenlik şubeden karar incelenerek verileceği için mahkeme kararınızla özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. Erdoğan
  26 Nisan 2016 - 17:13 | #17

  Merhaba öncelikle burdan belirtmek istediğim yüz kızartıcı sucdan hagb alan arkadaşlar silahlı iseniz silahsiza dusersiniz ancak bu ankara için geçerli değil hakkınızda zaten böyle bir karar var ise Valilik direk olarak sistemden silahli yi silahsiza düşünüyorlar. ..

 18. 27 Nisan 2016 - 12:25 | #18

  Haldun :

  Hocam bir arkadasim sayesinde bir olaya karistim taksici bir arkadasin bagajinda muzik aleti kanun unutuluyor buda 2 sene beklettikten ve sahibi cikmayinca bana soyledi satarmiyiz diye bende sahibinden com uzerinden kendi uyeligimden sattik neyse uzatmim kanunun sahibi bir sekilde bulmus mahkemelik olduk kaybolan esya uzerinde tasarruf sucundan mahkememiz var hala devam ediyor kimlik kartini almamda sorun olurmu acaba sertifikami aldim

  Bu mahkemeye ait evrak ile özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kaybolan veya buluntu eşya, yedieminlik ihlâli gibi durumlarda bizim olumsuz dediğimize emniyet mahkeme evrakını inceledikten sonra olumlu diyebiliyor. Dolayısıyla mevzuata hakimiyet açısından en doğru ve geçerli cevabı ancak oradan alabilirsiniz. Olumlu cevap alırsanız vergiyi yatırıp başvuruyu yaparsınız. İyi günler.

 19. 27 Nisan 2016 - 12:26 | #19

  ali :

  Hocam ben zaten silahlı kartımla silahsız bir projede çalışıyorum uyuşturucu dan ceza aldım silahsız kart yenilemesi yapacam sorun çıkar mı

  Daha önceki yorumda da belirttiğim gibi uyuşturucu suçlarına İzmir’de ne gibi işlem yapıldığını bilemiyorum. Bunu ancak oradaki kurslar ve özel güvenlik şube bilebilir. İyi günler.

 20. 27 Nisan 2016 - 12:28 | #20

  Emre :

  Hocam selamun aleykum ben güvenlik sınavını kazandım ama uyuşturucudan 2 tane dosyam var kapanmış onların kesinlesme serhini aldım dosyaladim bugün emniyete goturcem , sonuç ne olur hocam ben herşeyi bıraktım aserden geldim cezami çektim hapis cezası yatmadim denetimim vardı sonuc ne olur mahkemeye dava acarsin dediler kaç gün sürer hocam yaptığımın zaten cezasını çektim iş konusunda da cekiyorum simdi

  Bugün telefonla arayıp soran da sizdiniz sanırım. Ankara’daki durumu biliyorsunuz, uyuşturucu suçlarına olumsuz cevap veriliyor. Başka şehirde şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 21. 27 Nisan 2016 - 12:29 | #21

  zeki :

  merhabalar ben 3yıl 4 ay hürriyeti tehtitten ceza aldım.cezayı yattım şu an denetimli serbestlikteyim.ben silahsız kimlik kartı alabiliyormuyum.

  Taksirli suçlar hariç, bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için maalesef özel güvenlik olmanız mümkün değil. İyi günler.

 22. 27 Nisan 2016 - 15:36 | #22

  isimsiz :

  HOCAM tekrar merhabalar geçen gün size marketçiyim ve 18 yaş küçük kişiye bira satmıştım 5 ay hagb cezası yemiştim sizde bana suçun 1 yıldan az olması sebebi ile sorun olmaz demiştiniz … AYNIkonuyla ilgili HOCAM benim bu seferki sorum şu olacak kafama takılıp duruyo yukarda belirtmiş olduğunuz bazı suçlar var bu suçlardan affa uğramış olsa bile diyor benim suçum 194 1 maddeye giriyor YANİ kamu sağlığına karşı suçlar hocam tekrar yardımcı olursanız teşekkür ederim…

  Sınava gireceğinize göre bir kurstan eğitim almışsınız demektir. Yukarıda verdiğim bilginin dışında ilave bir husus yok. Kararı kursunuza gösterin, kendileri veya emniyete danışacakları birileri vardır mutlaka. İyi günler.

 23. 28 Nisan 2016 - 15:15 | #23

  Ilker :

  Merhaba hocam, konut dokunulmazligini ihlalden 5 ay ceza hagb ye birakildi yenileme sirasinda sorun teskil eder mi? Tesekkurler simdiden

  Cezanın bir yıldan az olması nedeniyle yenilemede sorun olmaz gibi görünüyor. Daha net bilgiyi ceza kararını inceleyecek emniyetten alabilirsiniz. HAGB süresi dolunca aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almayı ihmal etmeyiniz. İyi günler.

 24. 29 Nisan 2016 - 07:57 | #24

  tolga :

  hocam merhaba…
  silahlı kart alırken yada yenilerken : silahlı ögg olma sartlarında,
  elektronik alet ve cihazlarla işlenen suçlar .diye bir madde var…
  bu suç maddesinden mi dava açılması gerekiyor? yoksa ; işlenen suçun elektronik aletle işlenmesi yeterlimi…
  mesela ben BİMER ‘e şikayet dilekçesi yazdım…
  şikayet ettiğim kişi soruşturma geçirdi ve bi sorun olmadığı ve şikayetin kapandığı cevabı geldi bana…
  fakat soruşturma geçiren kişi : soruşturma sonucunda aklanınca , iftira attığım gerekçesi ile bana karşı,iftira davası açtı…mahkeme beni suçlu gördü…İFTİRA’dan 3 ay 10 gün ceza verdi. sabıkasız olmam nedeniyle HAGBa çevirdi…elimde gerekçeli kararda dava İFTİRA davası olarak geçiyor(dava maddesi sadece;iftira geçiyor)…ve ben BİMER e dilekçemi , BİLGİSAYAR’(ELEKTRONİK ALET)dan BİMER ‘in sitesine yazarak şikayet etmiştim…
  kartımı yenileme zamanım geldi ve SİLAHLI KARTIM VAR…
  YENİLEMEDE ;İŞLEYİŞ NASIL OLUR?
  SİLAHSIZA ÇEVRİLİRMİ? 1 yıl altı HAGB lı ve iftiradan suçum…

  Yasadaki elektronik alet cihazla işlenen suçlardan, kamuya açık sosyal medya hesapları gibi yollarla işlenmesi kastediliyor. Sizin davanızda iftira olarak nitelendirilmesi ve bir yıldan az olması nedeniyle sorun olmaz. Süre dolunca aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 25. 29 Nisan 2016 - 07:58 | #25

  Murat :

  Hocam 2005 te akrabamla tartısma kavga oldu ben ondan davacı oldum oda benden 2 gün sonra da mahkeme olmadan davalarımızı geri aldık
  bu kimlik almama engel olurmu

  Dava konusunu bilemiyorum, kamu davasına dönüşmediyse sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster