Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 184, toplamda : 192597 kişi tarafından okundu.

 1. 09 Kasım 2017 - 08:06 | #1

  Furkan :

  Merhaba iyi günler ben 2010 senesinde uyuşturucudan göz altına alındım ama her hangi bir madde kullanmiyodum ve üzerimde bulunmadı bulunduğum yere 5 metre uzakta ve çok az miktarda bulundu ve ben kabul etmedim mahkemeye çıktım ilk mahkemede beraat kararı aldım silahlı özel güvenlik sınavını geçtim şuan evraklarım arşiv araştırmasında bu durum her hangi bi sorun teşkil edermı yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Beraat ettiyseniz sorun olmaz. Ancak kimlik başvurusunda buna ilişkin belgeyi evrakınıza eklemeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 2. 09 Kasım 2017 - 08:10 | #2

  Ahmet Han :

  Merhaba iyi çalışmalar

  Daha önceden cep telefonu aracılığıyla Benim Kullandığım hat üzerinden
  Hakaret ve Tehdit arşiv kaydıM var.(Ben yapmadım ama ceza bana kaldı suç tarihi 2009 yargıtaydan 2015 gibi döndü onandı)

  Hakaret ve tehditin içinde cinsel hakaret de vardı diye hatırlıyorum.

  Hakaret ve tehdit Ayni mahkemeden toplam 5600 TL ceza aldım ve yatırdım
  Ama 1 yılı geçmiyor 11 ay falan yapıyor para cezasına çevrilmemiş hali.
  Bunu detaylı şekilde hakaret ve tehdit cümlelerine kadar inceliyorlar mı?
  Bir sorun çıkartır mı?
  Teşekkürler

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi dikkate alınır. Hakkında dava olanların buna ilişkin belgeleri kimlik başvurusunda özel güvenlik şubeye vermesi gerekir. Durum özel güvenlik komisyonunda görüşülerek karar verilir. Komisyon, mahkemenin ilgili kişiye yönelttiği suçlamaya göre değerlendirme yapar, ifadeleri incelemez. Ceza süreniz her ne kadar bir yıldan az olsa da cinsel içerikli suçlardan bir gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi engel sayılır. Bu durumda olanların mahkeme kararlarında HAGB olması, denetimli serbestliğin usulüne uygun tamamlanması ve düşme kararı almaları gerekir. İyi günler.

 3. 09 Kasım 2017 - 09:26 | #3

  Ahmet Han :

  O zaman şoyle oluyor dediginizden anladigim kadariyla.Mahkemenin bana yonelttigi suç hakaret ve tehdit suclari.Ve bana verilen ceza sadece hakaret ve tehditten.Yani cinsel bir suc yok yuzeysel olarak 125/1 (hakaret) 106/1 tehdit suclarindan arsiv kaydi var sadece.İddiaya ve ifadelere bakmiyorsa ve 1 yılı gecmiyorsa bir sorun teskil etmez diye anliyorum.(tahmin tabi kesin degil) Kusura bakmayin aslinda ben buradaki yorumlarin hepsini okudum gercekten.Bu benim icin son sanş dogru duzgun bir is guc sahibi olmak icin.Cevapladiginiz ve degerli vaktinizi ayirdiginiz icin coktesekkur ederim Allah razi olsun.

  (mobildeyim imla kurallari icin ozur dilerim)

  Diğer yorumda izah etmeye çalıştığım gibi suçun türü ve cezanın süresi önemli. İfadelere bakmasalar da 106-(1)’de cinsel dokunulmazlık konusu var. Bir de moralinizi bozmak istemem ama telefonla işlenen suçlardan mahkumiyet, silah ruhsatı verilmesi engelleyen hallerde geçiyor (Sitemiz Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz/Silah Ruhsatı Verilmesini Engelleyen Haller başlıklı bölümü inceleyebilirsiniz). Henüz kimlik başvurusu yapmadıysanız mahkemeye ilişkin belge ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en net ve kesin cevabı oradan alabilirsiniz. Bazen bizim olumsuz çıkar diye düşündüğümüz konular, özel güvenlikte olumlu çıkabiliyor. Bunun nedeni evraktaki detaylar ve özel güvenlikteki personelin konuya hakimiyetinin fazla olması. Dolayısıyla benim yorumumla ümitsizliğe kapılmadan esas yetkili yerle görüşmenizi tavsiye ederim. Allah düzgün çalışıp yaşamak isteyenlere yardım eder. Mutlaka bir çıkış yolu vardır. Her şey gönlünüzce olsun dilerim. İyi günler.

 4. 10 Kasım 2017 - 08:19 | #4

  sezer :

  hocam merhabalar ben özel güvenlik sertifikası alıcam ama kafamda soru işaretleri olmaya başladı benim şuan 1.asli ceza mahkemesinde ilk defa mahkemem var yaralama gözüküyor sadece kavgadan dolayı ateşli silah ve bi çisimle yaralama degil itişip kalkışma sonucu düşerek bacagına zarar gelmesi ilk mahkememiz görüldü benden karşı taraf şikayetci olmadı ama mahkeme gene ertelendi başka güne daha önce hiç bi mahkeme kaydım yada sabıkam yok kimlik kartı almama engel olurmu aceba şimdiden teşekürler

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Anlattığınız gibi ise suçun türü açısından sorun yok gibi görünüyor. Ancak ceza süresi bir yıl ve üstü olursa HAGB’li de olsa denetimli serbestliği beklemeniz gerekebilir. Mahkemeye ilişkin evrakla özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 10 Kasım 2017 - 10:35 | #5

  Halil :

  Hocam farklı sitelere biraz göz attım uyuşturucu kullanmaktan ceza alanlar düşme kararı olsa dair bir daha özel güvenlik olamazlar diyolar siz ne diyorsunuz ?

  Düşme kararı ile silahlı dahi alanlar var. Ama siz böyle sitelerle uğraşmayın, konu hakkında kesin ve geçerli kararı verecek olan yere, özel güvenlik şubeye danışın en doğrusu. İyi günler.

 6. 10 Kasım 2017 - 15:35 | #6

  Kağan :

  Hocam kolay gelsin 29 eylülde evraklarımı teslim ettim. Evi aradılar sorun olmadığını tahkikat sonucumun olumlu olduğunu söylediler bulunduğum ilçenin emniyet genel müdürlüğüne gittim dün, geçtiğimiz ayın 25′inde evraklarım Özel Güvenlik Şubeye gönderildiğini söylediler. Fakat halen kimlikten ses soluk çıkmadı sizce ne zaman gelir. Zamanınızı aldım ilginize teşekkür ederim.

  Özel güvenlikte sadece sınavlar merkezi sistemle yapılır. Bunun dışında kimlik başvurusu, istenen belgeler, onay süreleri vb. bir çok detay illere göre değişir. Dolayısıyla sorunuza ancak kursunuz ve başvuru yaptığınız ilden doğru cevap alabilirsiniz, bu ikisi dışında kimse bilemez. İlçeden yazınız gittiğine göre normal şartlarda eli kulağında demektir. İyi günler.

 7. 11 Kasım 2017 - 10:43 | #7

  Tezcan :

  Merhaba, telefonla şantajdan 13 ay hagb cezası aldım, düşme kararı aldım, kursa yazılıp silahlı güvenlik olabilir miyim

  Bir yıldan fazla cezası olanlar için düşme kararı gerekli. Düşme kararını aldıysanız sorun olmaz. Yine de içinizin rahat etmesi açısından elinizde bu kararla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 8. 11 Kasım 2017 - 14:55 | #8

  Asker :

  Satın hocam uyuşturucdan ds görenler memur olabilirmi düşme kararını alırsa

  Özel güvenlikle memuriyette aranan şartların aynı olduğu söylenir. Ancak koşullarda değişiklik var mı bilemiyorum, başvuracağınız kurumdan sormanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 9. mehmet
  11 Kasım 2017 - 22:06 | #9

  mrb arkdslar mahkemeye çıkmadan uyuşturucudan ds alıp temiz bitirdiyseniz.mahkemye çıkmadığınız için savcı 1 yıl sonunda dosya yi kapatabiliyor mahkemeye cikarsaniz kamu davası açılıyor mahkemeyi meşgul ediyorsunuzz 5 yıl bekllersnz sonra istdgnz kimliği alirsnz adam hiç birşey bulundurmamistr şüpheden vya ihbar la alırlar idrar verir çıkarsa bunu mahkemeye çıkarmazlar ds verip 1 yıl sonra kapanır dosya. ama üzerinde birşey bulunduran yanındaki bulunduran bu tarzda yakalanrsaniz mahkemeden kacamazsniz ortada bir madde delil oldu mu mahkemee çıkarsın..ve şunu da soyliyim gidip bi gbtnize baktirin ve uyaptan kendiniz bakın buralarda birşey gorunmuyorsa kaçak da degilseniz rahatlıkla kimlik alabilirsiniz. gorunmuyordur siz gidip dosya götürüp kendi ellerinizle bnm olayim oldu falan derseniz kendi kendinze ele verebilirsiniz.. sonuçta herkes ekmek yiyor ev gecindryor bi iş kapisı Allah kimsenin ekmek kapısını istemeden kapatmasn bu işi yapyorsanzda beladan uzak durun saygılar.

 10. 13 Kasım 2017 - 10:39 | #10

  İpek :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam intihar olayı sadece hastane polisi ifademi aldı herhangi bir mahkeme duruşma felan olmadı. Karakola da bu olay la ilgili gitmedim. Silahlı güvenlik için saglık raporumda sorun cıkmadı sınavı kazanıp sertifika da aldım. Ama yaka kartım için bir hafta önce basvuru yaptm.orda memurlara intihar konusu yuzunden sorun cıkar dedim bellı olmaz dediler

  Diğer yorumun cevabında belirttiğim gibi kursunuzla görüşüp yardım istemeniz uygun olur. Bu konunun soruşturmada nasıl değerlendirildiğini bilemiyorum. İyi günler.

 11. 13 Kasım 2017 - 10:41 | #11

  Tezcan :

  Hocam telefonla şantajdan 13 ay hagb cezası aldım, cevap vermiştiniz zaten,izmir de kursa sordum güvenlik olamazsın dediler, düşme kararı aldım dedim ama bu seferde silahsız belki dediler, emniyete gitmedim ama düşme kararı suçu ortadan kaldırmaz mı? Silahlı güvenlik yolu tamamen kapandı mı bana

  Diğer yorumda özel güvenlik şubesine sorun dedim, kursa değil. Konunun yetkilisi özel güvenlik şubedir. İlgisiz kişilerden her öğrendiğinize inanmayın, böyle bir yere varılmaz çünkü. İyi günler.

 12. 13 Kasım 2017 - 10:43 | #12

  Csml :

  Meb hocam kultur ve tabi varlıklara muhalefet sucu guvenlik olmaya engelmi yani yukarda belirttiginiz suçların dışındami yada içeriğinde sayilirmi ben ıkı gün önce sit alanı olamayan biryerde dedektorle yakalandim bu olaydan nasıl bi ceza alırsam kartım iptal olur su an silahsız olarak çalışmaktayım ve yenilemem 3 yıl var

  HAGB’li bir yıl ve üstü ceza almanız halinde denetimli serbestlik bitene kadar beş yıl bekletirler. Bir yıl altı ceza halinde sorun olmaz. İyi günler.

 13. 13 Kasım 2017 - 10:44 | #13

  Nevruz :

  Merhaba bende özel güvenlik silahsız başvuru yapmak istiyorum ama yeterli bilgi sahibi değilim ama nöroloji ve psikiyatr sorunu olamayan diyor bunu bana acabilirmisiniz ne tür hastalığı olanlar bu görevi yapamaz

  Özel güvenliklerde aranan sağlık koşulları ile ilgili tüm bilgi sitede yayınlandığı kadar. Detaylarla ilgili hususlar ilgili hekimlere bırakılmış. Dolayısıyla rapor vermeye yetkili hastaneden öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 14. Yasin
  13 Kasım 2017 - 14:52 | #14

  @mehmet
  Mehmet arkadaş 2015 yılında uyuşturucudan bizde yakalandik ama benim üstümde herhangi bi madde çıkmadı sadece arkadaşın üstünde çıktı bizde mahkemeye çıkmadık ama e-devletten bakılınca mahkeme sorgulamada Adlı Tıp Grup Başkanlığı yaziyordu ama Dosya kapalı gözüküyordu denetim serbestlik bittikten sonra kayboldu bidaha gözükmedi savcılık kararında benim adım geçen yerde şüpheliler die yaziyordu ve 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasinin erteleme kararı verildi 2016 yılında sorunsuz bir şekilde bitti 2017 yılının şubat ayında eski kimliğini yenisi ile değişim yaparken 4 yerden kayıtlara bakıldı herhangi bi kayıt çıkmadı ve kimligimi aldım ama Yenileme yaparken güvenlik soruşturmasında çıkar mi çıkmaz mi bilemeyiz

 15. 13 Kasım 2017 - 16:29 | #15

  Yasin :

  Arkadaşlar bir yıldan fazla hagb ve sonrasında düşme kararı alıp silahlı kimlik alan var mı, can güvenlik kursunun sitesinde olamazsın diye cevap geldi, alan varsa lütfen cevap yazsın, hocam sizinde bildiğiniz vardır, öğrencilerinizden bu durumda olup silahlı kimlik alan oldu mu..

  Düşme kararı alınan suç ve ceza, özel güvenlik için engel olmaz. İliniz özel güvenlik şubesine danışıp bunu yetkili ağızlardan duymanız mümkün. İyi günler.

 16. 14 Kasım 2017 - 07:27 | #16

  fırat :

  hocam iyi çalışmalr ben esrar kullanmaktan denetimli serbestlik aldım ve bitirdim mahkeme düşme kararını vermedi cezayı çektiğime dair yerşne getirme fişi verdi şuan kurumda çalışıyorum kimlik kartını yeniliyorum sorun olurmu teşekkürler

  Yenilemede bu davanın düşme kararı istenir. Uyuşturucuda denetimli serbestlik süresi her ne kadar bir yıl da olsa kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleniyor. Düşme kararını alana kadar yenileme başvurunuz bekletilebilir. İyi günler.

 17. 14 Kasım 2017 - 07:41 | #17

  Ahmet :

  Merhabalar hocam 2 ay önce heyet raporu almak için devlet hastanesine gittim. Psikiyatri bölümü beni uyusturucü idrar testine gönderdi hayatımda hiç. Sigara icmedim arkadaş ortamında nasıl bişey die madde içtim teste çıktı bende psikiyatri ye gitmedim heyete girmedim hergün e devletten bakıyorum adiniza açılmış dava yok dio hastane emniyete bildirmesi sknti cikarmi veya bildirdiyse ne zaman mahkeme olur tskrler

  Belirttiğiniz durumda işlemlerin nasıl yürütüldüğü konusunu maalesef bilmiyorum. Hastanenin danışma bölümünden sorup öğrenmenizi tavsiye ederim. Oradakiler konu hakkında mutlaka bilgi sahibidirler. Ancak uyuşturucu kullanımından dolayı işlem yapılırsa dava düşene kadar özel güvenlik kimlik kartı almanız mümkün olmayacağını da bilmenizde yarar var. İyi günler.

 18. caner
  14 Kasım 2017 - 12:42 | #18

  @Ahmet
  3 kere heyet raporu aldım hiç birinde psikiyatrde bu uygulamayi görmedim biraz acarmisinz.daha önceden orda bi olaydan dolayı kaydınızmi var.

 19. 15 Kasım 2017 - 08:21 | #19

  fırat :

  hocam denetimli serbestliği göreli 7 yıl kadar oldu yargılandığım mahkemeye başvuru yaptım ama şuan yürürlükte bulunan yasa gereği düşme kararını veremeyeceklerini söylediler bu konu ile alakalı bir çözüm üretebilirmiyiz ne yapmam gerekli

  Koşulları uygun olanlar halen düşme kararı alabildiklerine göre başka bir sorun olabilir. Yenileme başvurusunda mahkemeden aldığınız yerine getirme fişini verip şansınızı deneyebilirsiniz. Zaman kaybetmemek açısından elinizdeki o fişle başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Eğer düşme kararı yerine kabul edilirse sorun yok, edilmezse kararı temin için vaktiniz olur. İyi günler.

 20. 15 Kasım 2017 - 08:26 | #20

  serkan :

  merhaba iyi çalışmalar cinsel cocuk basit istismar 2012de olan bi olaydı 14 15 yasındaydım herhangibir ceza işlem vermedi ama dava devam ediyordu 2016da sonuclandı 2yıl 4 ay hapis isteme oldu ama erteleme olarak verdi bi kişi ceza aldı 3 yıl girdi suclu olan oydu yapan kişi oydu benim kararım erteleme olarrak görünüyor güvenlik kartı cıkarta bilirmiyim

  01.06.2005′ten sonraki kararlarda “erteleme” yazması lehinize değil, HAGB olsaydı düşme kararı kurtarırdı. Ancak ertelemede beş yıl sorunsuz geçse de hüküm ortadan kalkmadığı için engel olmaya devam eder. Ayrıca cinsel içerikli suçlardan bir gün veya bir TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel teşkil eder. Dolayısıyla hem suçun türü, hem de ceza süresi açısından durumunuz olumsuz görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararı ile birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 21. 15 Kasım 2017 - 08:30 | #21

  Orhan :

  Merhaba hocam 2011 bı kızı seviyordum babası vermeyince onları ihpar etim evinde silah uyuşturucu var diye sonra kendim gittim mahkemeye öyle birşey yok dedim 500 TL adli para cezası aldım engel olurmu silahsız kartı almama

  Para cezasına çevrilen cezanın süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. Bir yıl ve üstü ise HAGB olup olmadığı ve buna bağlı düşme kararı almanız gerekir. İyi günler.

 22. 15 Kasım 2017 - 12:41 | #22

  Serkan :

  @A.GÜLŞEN
  Tesekkurler. Peki, ertelemenin amacı ne ? Tekrardan mahkememi acilicak

  Ertelemenin amacını bilmiyorum. Daha net bilgi için özel güvenlik şubeye danışmanızı tekrar tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 15 Kasım 2017 - 15:01 | #23

  Yasar :

  Slm hocam 3 aralikta sinava girecem 14 araliktada kimligimin suresi doluyor oyle gorukuyorki sertifikam yetismeyecek sirkette isten cikartacagini soyluyor yillik iznine ayrilsam yada rapor alsam sertifika cikincaya kadar beni cikartabilirmi

  03.12.2017 yenileme sınavının sonuçları 22.12.2017′de açıklanacak, sertifika onayı, randevu, soruşturma işlemlerinin ne kadar zaman alacağı illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Kimliğin elinizde olacağı yaklaşık tarihe kadar ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. Kimlik süresi dolduktan sonra çalışanların tespiti halinde kimliksiz çalıştırıyormuş gibi para cezasına muhatap oldukları için işyerleri riske girmeden personeli çıkarma yoluna gidiyor. Böylece tazminat ödemekten de kurtuldukları için işyerlerinin işine gelen bir durum denilebilir. Çalışan özel güvenliklerin tazminat haklarının yanmaması için süre dolmadan yeni kimlik ellerinde olacak şekilde eğitim almaları, bunu takip etmeleri gerekir. İyi günler.

 24. 16 Kasım 2017 - 09:05 | #24

  Muhammed Esad :

  Merhabalar hocam ben uyuşturucu madde yüzünden bir kez yakalandım bir defa ya mahsus kullandım ama uyuşturucu taciri olan birisini yakalatmak için yaptım denetimden de haberim yoktu mahkemeye çıktım hakim davanın durmasını istedi ve beraat ettim ve şu an kovuşturma ve soruşturma yok görünüyor, güvenlik kursumu bitirdim sınavlarım başarılı dosyamı teslim etmedim bi sıkıntı olur mu yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

  Uyuşturucu suçundan beraat ettiğinize dair elinizde belge varsa sorun olmaz. Hapis cezası infaz edilmeyince ceza almadığını düşünüp beraat ettiğine inananlar olabiliyor. Mahkeme evrakının karar bölümünde, isminizle birlikte beraat yazması gerektiğinden bilginiz olsun. Daha net bilgi için başvurudan önce mahkeme evrakı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız cevaba göre vergi vb. diğer evrakı hazırlarsınız. İyi günler.

 25. eyyüp
  16 Kasım 2017 - 14:37 | #25

  ben 16 yasında suc işledim 2 sene yatım yagmadan 18 yas altı etki edermi adli sicil kaydi yoktur adli arsıv kaydı yoktur diyor

 26. 16 Kasım 2017 - 15:14 | #26

  eyyüp :

  ben 16 yasında suc işledim 2 sene yatım yagmadan 18 yas altı etki edermi adli sicil kaydi yoktur adli arsıv kaydı yoktur diyor

  Gerek suçun türü, gerekse ceza süresi açısından maalesef olumsuz görünüyor. Özel güvenlik adaylarının soruşturması sadece adli sicil üzerinden yapılmaz, esas olarak GBT’ye bakılır. Daha net bilgi için mahkeme kararları ile birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 27. 17 Kasım 2017 - 07:22 | #27

  Ayşenur :

  Intihar ettim ama hastane polisleri ifademi alıp gittiler mahkeme gibimi de bişy olmadi geriyede aramadilar güvenlik olmamı sorun olur mu acaba ıyi akşmlar

  Normal şartlarda anlattığınız durumda sıkıntı görünmüyor. Ancak yapılan işlemin içeriğini bilemiyorum. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 17 Kasım 2017 - 07:35 | #28

  Caner :

  Hocam ben e-devletten mahekme dosyasına baktığımda su sekil yazıyor İstanbul (kapatılan) 4sulh ceza mahkemesi ne anlama geliyor saygılar

  Konu hakkında bilgim yok, ancak bir mahkeme kapatıldı ise eski davaları başka bir mahkemeye nakledilmiştir. Bunu sanırım adliyeden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 29. 17 Kasım 2017 - 07:38 | #29

  Serkan :

  Merhabalar hocam bir özel guvenligin işlediği bir suçtan kimliğinin iptal olması özel guvenlik sube tarafından kendisine bildirilirmi bildirilirse kaç gün içinde bildirilir iyi çalışmalar

  Sorunuzun cevabı bir çok duruma göre değişebilir. Söz konusu kişinin durumu son bir yıl içerisinde tamamlanacak soruşturmada ortaya çıktı ise kişi, çağrılıp kartı alınıyor bildiğim kadarıyla. Halen çalışmaya devam eden birinin, kimlik iptalini gerektirir ceza alması halinde mahkeme, kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alıp il özel güvenlik şubesine bildirim yapılmasına karar verirse yine kişi çağrılıp kartı alınır. Mahkeme bildirim yapmadı ise ve söz konusu kişinin kimlik iptalini gerektiren suçu, örgüt suçu değilse en fazla yenilemeye kadar zamanı olur. İyi günler.

 30. İbrahim
  20 Kasım 2017 - 19:33 | #30

  @Yasin
  1 yil ds 5 yil kamu verildiyse isin zor 2017 de cikan yasa kimligi iptal ediyor bnm sonucum temiz ciktigi halde kimlik yine iptal

 31. 21 Kasım 2017 - 16:33 | #31

  Sarp :

  Sayın hocam özel güvenlik olmak istiyorum ama 2013senesinde uyuşturucadan 2tane dosyam var denetim serbestlik verildi 2014 yılında bitti 2018 yılının sınavına giricem sıkıntı yaşarmıyım.

  Uyuşturucuda denetim süresi her ne kadar bir yıl da olsa kamu davasının düşmesi için beş yıl beklemek gerekebiliyor. Özel güvenlik eğitimi almadan önce davalara ilişkin belgelerle bulunduğunuz ilin özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 21 Kasım 2017 - 16:36 | #32

  Kemalll :

  Hocam ben jandarma genelkomutanlığında uzman çavuş olarak çalışıyorum. Bu aralık ayında sözleşme yenilememeyi düşünüyorum. Silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum ancak benim bir problemim var. Şırnakta görev yapıyorum ve biz suçsuz yere 15 temmuz muhabbetine 3 ay boş yere ceza yattık ama şuan yine mesleğimizin başındayız sıkıntı yok mahkeme ise devam ediyor dışarıdan. Şimdi ben bu mahkemeden beraat aldıktan sonra sertifika alabilirmiyim

  Belirttiğiniz durumdan ötürü beraat alırsanız özel güvenlik olmanız mümkün. Özel güvenlik eğitimine başlayana kadar dava beraatle sonuçlanırsa sorun yok. Henüz sonuçlanmamış olursa eğitimden önce özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 21 Kasım 2017 - 16:37 | #33

  MURAT21 :

  Hocam benim hakaret davasından 354 gün adlı para cezam var yani 11 ay 24 gun oda haGB çevrilmiş kimliğim silahsız 2019 yılına kadar geçerli eski kimliğimi yeni kimlikle değiştirmeye gidecem bi sorun olurmu veya kimliğim iptal olmuşmu olmamışmi

  Gerek suçun türü, gerekse ceza süresinin bir yıldan az olması nedeniyle kimlik değişiminde sorun olmaz. Ancak bu davaya ilişkin belgeyi de vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 34. 21 Kasım 2017 - 16:38 | #34

  Gamze :

  İyi günler ben evden kaçtım bunun sicile alalakasi varmı acaba karakolda sicile girmişmidir..

  Belirttiğiniz durum adli sicili etkileyecek bir husus değil. Sayfanın başında belirtilen suçlardan ceza almak sorun olur. İyi günler.

 35. 21 Kasım 2017 - 16:41 | #35

  Cem :

  Iyi günler hocam yeni kimlik kartini 2018 de cikarabiliyorum hagb yuzunden kart değişiminde istenilen 20 tl o zamandami geçerli yoksa zamaninda yeni kart çıkar madigim icin farkli harcmi odeyecegim. Mevcut karti olup degisim yapamayip 2018 kalanlar için harç ve gerekli evraklar hakkinda bilgi verirmisiniz.

  Silahlıya geçme, yeni tip kimlik kartı veya kimlik kaybı gibi herhangi bir nedenle kimlik talebi halinde 20 TL’nin yatırılması gerekir. Başvuruda dekontun numarası kayda girdiği için her başvuruda bu 20 TL istenir. 2018′de aynı rakam mı geçerli olur, artış yapılır mı bilemiyorum. Kimliği zamanında değiştirmeyenlerin bu 20 TL’yi daha fazla miktarda yatırması gibi bir cezası yok. İyi günler.

 36. 21 Kasım 2017 - 17:20 | #36

  Emrah :

  Slm ben 5 yildir uzmn cavustum.sozlesmem bitmesine 1 yil kala uzmanliktan ayrildim.guvenlik kursuna yazildim.subatta mahkemem var bu mahkemeden ceza alirmiyim alirsam bu ceza guvenlik olmama engel olurmu

  Sayfanın başındaki açıklamayı okumanızı tavsiye ederim. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Mahkemeden alacağınız cezanın bir yıldan fazla olmaması ve suçun türü (hırsızlık, terör örgütü üyeliği, sahtecilik vb.) gibi değilse sorun olmaz. Mahkemeye ilişkin belge ile özel güvenlik şubeye danışırsanız daha net cevap alırsınız. İyi günler.

 37. 21 Kasım 2017 - 17:22 | #37

  funda.o :

  Hocam merhabalar. benim kardeşim 2012 senesinde sahte paradan dolayı 1500 tl para cezası aldı. silahli güvenlik sertifikası almak istiyor. bu durum bir engel yaratırmı acaba.

  Kardeşinizin cezası HAGB’li ise düşme kararı alması kaydıyla mümkün. Kararda HAGB yoksa suçun türü nedeniyle maalesef olumsuz sonuçlanır. Daha net bilgi için kararla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Hepsini Göster