Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 46, toplamda : 61378 kişi tarafından okundu.

 1. 02 Ağustos 2014 - 13:30 | #1

  berg :

  hocam benim kasten yaralamadan mahkemem suruyo birde bi kc tane basit yaralamadan para cazesi aldim ertelenmis cezamda var ayrica silahsiz guvenlik belgm var kimliki cikaracam sorun olurmu

  Devam eden dava, ertelenmiş cezaları etkileyebilir. Bu davadan ceza alırsanız ertelenenler de infaz edilir muhtemelen. Ceza süresi bir yıldan fazla olmazsa silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. Ancak riske girmemek açısından mahkeme kararlarıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 05 Ağustos 2014 - 16:15 | #2

  tuba :

  Hocam ben tesetturluyüm guvenlik gorevlisi olabilirmiyim cevabinizibbekliyorum ona gore kursa kayit icin gerekli işlemleri yapacağım şimdiden teşekkürler..

  Tesettürlü olarak eğitim alabilir, sınava girebilir ve çalışabilirsiniz. Öz.Güv.D.Bşk.lığının web sitesinde türbanlı olarak çalışmayı engelleyen yasal mevzuat olmadığı belirtiliyor. Burada net olarak açıklanmayan ancak önemli olan tesettürlü çalışmanıza izin verecek işyerini bulmanız sanıyorum. Bu konudaki inisiyatif yasal engel olmadığı için işverene bırakılmış çünkü. İyi günler.

 3. 05 Ağustos 2014 - 16:17 | #3

  ahmet akın :

  hocam merhaba bana 1 yıl 3 ay korsan cdden hapis cezası verildi denetimliden faydalandım dışardan imzaya gittim karakola denetimli cezamı bitirdim güvenlik kartım var 2008 den 5 yılı doldurdum yenilettircem yeniletebilirmiyim

  Mahkeme kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi yoksa ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için başvurunuz menfi sonuçlanabilir. Yenileme eğitimi almadan önce mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 05 Ağustos 2014 - 16:18 | #4

  hamza :

  ben cınayetten yattım acaba guvenlık olabılırmıyım

  Bir yıldan fazla ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza süreniz bir yıl ve üstü ise maalesef sonuç olumsuz görünüyor. İyi günler.

 5. 05 Ağustos 2014 - 16:20 | #5

  gökhan :

  hocam ben polise mukavemet suçundan 12 ay 15 gün hapis cezası aldım yatarı 8 ay 10 gün denetimli serbestlik e çevirdi 1 seneden az olduğu için güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Cezanızın indirimli hali 8 ay 10 gün ise denetimli serbestlik süresi dolana kadar silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 6. 05 Ağustos 2014 - 16:21 | #6

  cantanem :

  hocambenim silahlı özel güvenlik kartım var 5 yılı doldurdum yeniletmem gerekli fakat korsan cdden 1 yıl 3 ay hapisim var 3 gün yattım sonra denetimliden faydalandım denetimli sürem 2 ay kaldı kartımı yeniletcem sıkıntı olurmu

  Ceza süresi 1 yıl 3 ay ise ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı yoksa yenilemeniz sıkıntılı olabilir. Daha net bilgi için mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 05 Ağustos 2014 - 16:24 | #7

  fatih :

  slm hocam bnde hepatit b varmış daha yeni ögrendim özel güvenlik olmak istiyorum olmaya engelmi acaba

  Hepatit konusu sağlık şartlarında özel olarak belirtilmemiş. Dolayısıyla karar sağlık teşkillerine bırakılmış görünüyor. Silahlı adayların tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsızların 4 hekim imzalı rapor verebilen polikliniklerden rapor alması istenir. Hastanelerde genellikle kan tahlili yapılıyor. Silahlı istiyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce bu konuyu sormanızı tavsiye ederim. Silahsızlarda kan tahlili yapılmıyor. İyi günler.

 8. 05 Ağustos 2014 - 16:30 | #8

  Gorkem :

  Hocam iyi günler ben 3 hafta önce silahsız güvenlik sertifikası için güvenlik şubeye başvurdum ancak benim üniversitede bir olaya karıştım kendimi kendimi müdafaa etmek için arkadaşı yaraladım bıçakla mahkemeye daha çıkmadım bi kararda verilmedi ama simdi subede çıkıyor ben ne evrakı nerden alcam götürüp teslim edeceğim, ve bu nedenle kimliğimi evrağı verdikten sonra çıkartırlarmı?

  Hakkında dava olanların buna ilişkin belgeyi vermesi prosedür gereği zorunlu. Mahkeme olmasa da iddianame veya şu anda hangi aşamada ise ona ilişkin belgeyi, ilgili mahkemenin özel kaleminden onaylı olarak almanız gerekir. Mahkeme sonuçlanana kadar silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. Mahkemeden hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibareli karar veya bu ibare yoksa bir yıldan az ceza almanız halinde dava bittikten sonra da silahsız devam edersiniz. Bıçaklama yaralama suçundan ceza alırsanız, diğer şartlarınız uygun olsa bile silahlı almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 9. 05 Ağustos 2014 - 16:32 | #9

  HASAN :

  hocam merhaba,
  mahkeme kararı acıklarken 15 ay diyor sonra sabıkasız,iyi hallerden felan 9 aya düşürüyor.
  öğrenmek istediğim, ilk açıkladığı 15 ay mı gecer
  yoksa, yoksa 9 ay mı geçerli.
  Özel güvenlik şube ilk kararamı bakıyor yoksa son nihayi karara mı?teşkküerler..

  Özel güvenlik adaylarının durum değerlendirmesinde kararda belirtilen indirimli ceza dikkate alınır. İyi günler.

 10. 06 Ağustos 2014 - 16:48 | #10

  ali tatar :

  Hocam bn 17 yasinda iken basit yaralama sucundan yargilandim 4 ay adli para cezasi aldim suan. 20 yasindayim guvenlik sertifikasi aldim fakat kimlik cikartmada emniyette sorun cikar mi ?

  Mahkeme kararında bıçak kullanılmasından kaynaklı ceza verildiği yazıyorsa silahlı olmanız güç görünüyor. Alet kullanımı yoksa ceza süresi bir yıldan az olduğu silahlı-silahsız olabilir. Henüz yaş olarak silahlıya uygun olmasanız da bilmenizde yarar var. Mahkeme kararını kimlik başvuru evrakına eklemeniz gerekir. İyi günler.

 11. 07 Ağustos 2014 - 11:53 | #11

  adem :

  @A.GÜLŞEN
  slm hocam benım cezam 1 sene 5 ay 15 gun darp 1 sene 4 ayda hakarettenmıs ve kamu davası cezam yargıtay tarafından onanmıs fakat mahkemeye cezamın ınfazının ertelenmesı ıcın dılekce verıp talepte bulunacagım eger talebım kabul olunursa bu sure ıcınde benım calısma ıznım ıptal edılırmı ayrıca ogrenmek ıstedıgım husus
  TEBLIG VE TEBELLUG BELGESI
  yargılamanın devam etmesınden dolayı 24.01.2013 tarıh ve 148 sayılı valılık makamının olurları ıle adınıza SILAHSIZ ozel guvenlık temel egıtım sertıfıkası DUZENLENMEMESI kararı alınmıs olup ancak yargılama sonucunun bır suretının ıl emnıyet mudurlugu ozel sube mudurlugune bıldırecegım konusu yuzume okunarak aldıgımı ımzam karsılıgı tebellug ederım . HOCAM bu yazı dogrultusunda suan ıcın emınıyete gıtmem gerekırmı ne yapmam gerekır .yukarıda DUZENLENMEMESI sı olarak belırtmıs acaba yazıda yanlıslık olabılırmı … HOCAM BILGILERINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM SAYGILAR

  Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.maddeyi incelemenizi tavsiye ederim. Bir seferde bir yıl ve üstü ceza alanların özel güvenlik olması maalesef mümkün değil. İki ayrı mahkemede her ikisi de bir yıl üstü ceza almanız, üstelik birinin kesinleşmesi nedeniyle cezanızın infazı ertelense de hüküm korunduğundan silahlı veya silahsız devam etmeniz mümkün olmaz. İşlemin tamamlanması için mahkeme kararı veya onaylı suret gerektiğinden vermeniz gerekir. Aklınıza takılan hususları da bu işlemi yapanlar daha iyi bileceğinden danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 11 Ağustos 2014 - 13:56 | #12

  emre :

  s.a hocam ben istanbul 10.ağır ceza mahkemesinde yargılandım telefon trafiği yüzünden suç örğütüne yardım ve yatalıktan 7 ay 24 gün ceza aldım bu cezanın 47 gününü ceza evinde yattım geri kalanını denetimli serbestlik olaralık tamamladım.bu cezayı almadan önce silahlı güvenlik sertifikası alamaya hak kazanmıştım ancak mahkeme devam ettiği için sertifikamı alamadım şimdi alabilirmiyim.

  Normal şartlar altında mahkeme devam ederken silahsız çalışmaya müsaade ediliyor. Bunun tek istisnası örgütlü suçlardan ceza almak. Dolayısıyla size de bu nedenle mahkeme devam ederken dahi çalışma izni verilmemiş. Örgütlü suçtan bir gün dahi ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için özel güvenlik olmanız maalesef mümkün görünmüyor. İçinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 11 Ağustos 2014 - 14:25 | #13

  aziz baki :

  selamunaleyküm hocam ben 1 yıl 1 ay 10 gün örğüte üye olmaktan çete kurmakran ceza aldım bunun 107 günü yattım denetimli serbestlikten yararlanıp çıktım.cezam kesinleşmeden 1 sene önce güvenlik sertifikan iptal edildi. ve birde devam eden zimmet davam var ama cezalarımız verilmedi.emniyet müdürlüğü beni kişisel olarak sertifikamı iptal etti diye düşünüyorum dava açabilirmiyim.

  Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar haricindeki bir suçtan, bir yıldan az ceza alanlar özel güvenlik olabiliyor. Ancak örgütlü suçlardan bir gün veya bir TL adli para cezası almak dahi engel hal sayılıyor. Dolayısıyla hem süre hem de suçun niteliği bakımından hakkınızda yapılan işlem doğru görünüyor. Özel güvenlik birimlerinde verilen kararların mutlaka yasal dayanağı vardır, kişisel veya keyfi karar verme gibi bir durum olmaz. Haksızlığa uğradığını düşünen kişilerin de verilen kararlarla ilgili dava açma hakları var sonuçta. Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.4.Yargılaması Devam Edenler maddesinin son paragrafını incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 11 Ağustos 2014 - 14:28 | #14

  erkan :

  Hocam bn nitelikli yagma ve kasten oldurmeye tesebbus sucundan 4 yil yattim benim guvenlik seltifikasi almamda sıkinti olurmu silahsiz alabilirmiyim

  Hem suçun türü hem de ceza süresi bakımından maalesef silahlı ya da silahsız özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar haricindeki durumlardan bir yıldan az ceza alanlar özel güvenlik olabiliyor. İyi günler.

 15. 12 Ağustos 2014 - 13:00 | #15

  HAKAN ARI :

  MRB HOCAM BEN SİLAHSIZ SERTİFİKA ALACAMDA BENİM SİCİLİM DE SABIKAM DA BİŞEY YOK AMA KARDEŞİM UYUŞTURUCU DAN CEZA EVİN DE HÜKÜM YATTI HIRSIZLIKTAN ÇOCUKKEN CEZA ALMADI GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAMA MANİ OLURMU BU

  Aile fertlerinden herhangi biri veya kardeşinizin suçu ve ceza süresi ne olursa olsun sizi etkilemez. Özel güvenlik soruşturmasında kişi, sadece kendi adli sicili ile değerlendirilir. İyi günler.

 16. 14 Ağustos 2014 - 08:11 | #16

  ahmet biricik :

  hocam ruhsatsız silah yakalattım hgab karar verdi silahlı guvenlık kartım ıptal olurmu ıptal olursa sılahsız olarak gorevime geri devam edebilirmiyim

  Denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlanana kadar silahsız olmanız mümkün görünüyor. Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.1.2 ve 7.2 maddelerini incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 18 Ağustos 2014 - 16:42 | #17

  hayri :

  hocam hayırlı akşamlar resmi belgede sahteçilikden 1yıl 8ay ceza aldım hükkmün acıklanması geri bırakılması ibaresi mahkeme kağatımda mevcut buna ramen bütün evraklarımı özel güvenlik şubeye teslim ettigim halde beni beklettiler kuruldan olumsuz sonuç aldım hakim kararına niye uyulmadı acaba çünkü hüküm geri bırakılıyor ne yapabilirim hocam bu benim size üçünçü meil atışım kusura bakmayın hocam telefonla münkünse konuşa bilirmiyiz bilgi amaçlı şimdiden teşekkür ederim hocam hayırlı geceler.

  Özel güvenlik şubelerinde görevli, mevzuatı bilen personelin yerleri değişti maalesef. Yeni gelenler de muhtemelen yanlış yapmamak için hakkında mahkeme işlemi olanları ya reddediyor ya da il özel güvenlik komisyonuna havale ediyorlar. Özel güvenlik talebinizin uygun görülmediğine ilişkin kararın, size yazılı olarak tebliğ edilmesini talep edip tebliğ ile birlikte bulunduğunuz ildeki idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açabilirsiniz. Tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde dava açmazsanız bu hakkınız yanar. Dava için yatıracağınız harcı (200 TL civarında), davayı kazanında geri alırsınız. İyi günler.

 18. 18 Ağustos 2014 - 16:46 | #18

  salih :

  hocam iyi günler ben 2012 yılında suç uydurmadan mahkemeye çıktım hakim beş yıl içinde suç işlersen üç ay hapis yatarsın dedi sabıka kaydımda arşiv kaydımda temiz görünüyor silahsız güvenlik kartı alabilirmiyim teşekkürler..

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahsız güvenlik olabilirsiniz. Sınavı kazanıp belgelerle başvuru yaparken o mahkemeye ait karardan da bir suret vermeniz gerekir. Adli sicilde görünmemesi sizi yanıltmasın, GBT taramasında çıkar. Bu sayfadaki diğer yorumlardan da görebileceğiniz gibi hakkında işlem olanlar, tecrübeli personelin yer değiştirmesi nedeniyle sıkıntı yaşayabiliyor. Bunun önüne geçmek, boşuna masraf yapmamak için her ne kadar hakkınız da olsa mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 19 Ağustos 2014 - 08:14 | #19

  ramazan :

  hocam merhabalar ben iç hastalıkları grubundan engelliyim güvenlik kartı almam mümkünmü eğer mümkünse avantajları veya dezavantajları varmı

  Sağdaki Kategoriler sütunundan Sağlık Şartları ile ilgili bölümde belirtilen koşulları incelemenizi tavsiye ederim. İç hastalıkları grubundan engelli olmakla kastettiğiniz durum, özel güvenlik olmaya engel teşkil etmeyebilir. Silahlı için hastaneden, silahsız için 4 hekim imzalı poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 20. 20 Ağustos 2014 - 16:07 | #20

  Cumhur :

  Mrb hocam benim silahlı güvenlik kimlik kartım yenilemede valilik tarafından iptal edilmiş gözüküyor uyuşturucu kullanmaktan denetimli serbestlik almıştım çok şükür tertemiz bitirdim süreyi üzerinden de 2 yıl geçti fakat valilik yenileme yapmadı kartımı ne yapmam lazım bu aşamada güvenlik şubedeki memur mahkeme hakkımın olduğunu söyledi bana bilgi vererek yardımcı olursanız sevinirim.

  Sadece uyuşturucu “kullanmaktan” aldığınız ceza bir yıldan az ise kimliğiniz iptal olmasına gerek kalmadan silahsız devam edebilmeniz gerekirdi. Denetimli serbestlikte aranan imza-sosyal hizmet uzmanı olumlu görüş gibi yükümlülükleri de sorunsuz tamamladığınız takdirde süre dolunca (komisyon incelemesi şartıyla) silahlıya devam edebilirsiniz. Suçunuz kullanmak ve ceza süresi bir yıldan az ise bir dilekçe ile başvurup denetimli serbestlik dolana kadar, silahsız devam etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Oradaki memur da olumlu görüş bildirdiğine göre işi bilen personel var demektir. İyi günler.

 21. 20 Ağustos 2014 - 16:09 | #21

  ayben :

  Hocam meraba benim sag ayagımda yüzde 10luk bi özrüm var yani sag ayagım soldan 7cm kadar kısa ama hiçbirşekilde yürümeme ve koşmama engel diğil ben sertifika alabilirmiyim ?

  Silahsız aday raporlarında ortopedi bölümünden onay aranmıyor. Dolayısıyla 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 22. 20 Ağustos 2014 - 16:11 | #22

  Mustafa :

  Hocam Merhaba.
  Silahlı özel güvenlik sertifikam var. kimlik için başvuru yaptım fakat devam etmekte olan bir kaçakcılık davam var, mahkeme devam ediyor bir karar çıkmadı, berat edeceğimden eminim. Silahlı onaylanmadı, silahsız alabilirsiniz dediler. Mahkemede berat ederseniz silahlıya çevirebilirsiniz dediler. Bu normalmidir. İyi çalışmalar.

  Size verilen bilgiler doğrudur. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan mahkemesi olanlara hak etseler bile silahlı kimlik verilmez. Beraat ettiğiniz takdirde komisyonun olumlu görüş bildirmesi kaydıyla silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 23. 26 Ağustos 2014 - 14:23 | #23

  Murat :

  Hocam merhaba,ben size daha önce bi kaç kere daha danismistim.Benim hirsizliktan hagb vardi gecen yildan ve 4 yil öncesinden de gasptan yargilandim,dava düştü ama yargitayda.Size sertifika almadan önce danismistim,siz silahsiz özel güvenlik olabileceğimi solemistiniz ama bugün komisyon kararini öğrendim,maalesef olumsuz cikti.Ama yine de tesekkur ederim yardimlariniz için kendinize iyi bakin..

  HAGB olan suç, denetimli serbestlik süresinin sorunsuz geçmesi ve aynı mahkemeden düşme kararı aldırmak kaydıyla ortadan kalkar. Yargıtay’daki dava ise örgüt suçu değilse devam ettiği sürece silahsız olmanıza engel olmaz. Ancak özel güvenlik şubelerindeki personel değişimi nedeniyle genel bir sıkıntı var. Yeni personel muhtemelen riske girmemek için komisyona havale ediyor, oradan da olumsuz çıkıyor. Başvurunuzun olumsuz sonuçlandığına dair size imzalatılan belgeyi alıp (iki ayı geçmeden) idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açabilirsiniz. İyi günler.

 24. 26 Ağustos 2014 - 14:25 | #24

  adnan girign :

  merhaba hocam ben uyuşturucu suçundan 2 yıl 9 ay ceza aldım cezamı bitirdim şimdi güvenlik sertifikası çıkartmak istiyorum bu suç engel olurmu yada ne yapmam gerekiyor

  Yukarıda kırmızı renkle vurgulanan suçların dışındaki durumlardan bir yıldan az ceza alanlar özel güvenlik olabilir. Ceza süreniz bir yıldan fazla olduğu için maalesef olumsuz görünüyor. İyi günler.

 25. 26 Ağustos 2014 - 14:36 | #25

  can :

  Merhaba ben askerde kavga ettim 2008de hocam askerdeki mahkeme sivile yansidi ve sivil mahkemede 1yıl 3 ay hapis verdiler denetimli serbestlik verdiler kimligimi kaybettim benden şube mahkeme kagidimi istedi ve kimligimi iptal ettigini soyledi ben bir daha ozel güvenlik olamazmiyim hocam tskler simdiden

  Yukarıda kırmızı renkle vurgulananların dışındaki suçlardan bir yıldan fazla ceza almak (hükmün açıklanmasının geri bırakılması-HAGB kararı hariç) özel güvenlik olmaya engel hal sayılıyor. Ceza süreniz 2 yıldan az olduğu için HAGB varsa silahsız devam etmeniz gerekirdi. Eğer mahkeme kararında HAGB var ve kimliğiniz iptal olduysa idare mahkemesine yürütmenin durdurulması için dava açabilirsiniz. İyi günler.

 26. 30 Ağustos 2014 - 07:37 | #26

  merve :

  tesettürlü olarak önlisans mezunları devletkurumlarında kolay is bulabilir mi acaba

  Devlet kurumlarına ne şekilde başvurulabileceğini bilemiyorum. Bu site sadece özel güvenlik adaylarının eğitimle ilgili konulardaki sorularına yardımcı olmaya çalışmaktadır. İyi günler.

 27. 30 Ağustos 2014 - 07:41 | #27

  ibrahim ozcan :

  hocam merhaba ben1999 yilinda adi suclardan
  toplamda3yil ceza aldim ve infaz edildi. simdi ozel guvenlik gorevlisi olmak istiyorum. olmam mumkunmu… tesekkurler

  Özel güvenlik olabilmek için yukarıda kırmızı renkle vurgulanan suçlardan bir gün veya bir TL ceza almamak (HAGB hariç), diğer suçlarda bir seferde bir yıl ve üstü ceza almamak şartı aranır. Özel güvenlik kimliği almak bir çok farklı masraf gerektirir. Bu nedenle özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce mahkeme kararlarınızla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 02 Eylül 2014 - 14:57 | #28

  merve :

  yani ben özel güvenlik bölümünü kazandım kpss ile atansam tesettürlü kabul ederler mi daha cok spor karsılasmalarında görev yapmak istiyorum olur mu

  Önceki yorumunuzda da belirttiğim gibi devlet kurumlarına atanma-çalışma şartlarını bilmiyorum. Kusura bakmayın bilmediğim bir konuda yorum yaparak sizi yanlış yönlendirmek istemem. İyi günler.

 29. 02 Eylül 2014 - 15:05 | #29

  ali karadeniz :

  sa
  bn 1995 doğumluyu 48 özel sınavını kazandım her hangi sorunum yok dosyanm bnde 1 yıl geçince dosya kimliğe cevrilmezse yanıyo diye bir duyum geldi bnde askerden snra cevirmeyi düşünüyorumm her hangi bir sorunla karşılasır mıyım acaba … iyi güler

  saygılar

  Sertifika almaya hak kazananlar, geçerlilik süresi içerisinde kimlik başvurusu yapabilir. Sizin de askerden gelince kalan sürede geçerli olmak üzere kart başvurusu yapmanız mümkün. İyi günler.

 30. 03 Eylül 2014 - 09:34 | #30

  Ugur tosun :

  hocam saygılarımla
  ben komsumla kavga ettim ve komsum beni hırsızlıkla ,mala zarar verme,tehdit suclarıyla şikayet etti ve mahkememiz oldu. mahkeme benim hırsızlık sucunu işlemedigime karar verdi.mala zarar vermedende beraat ettim , sadece tehdit sucundan 5 ay ceza aldım hükmün acıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi özel güvenlik olabilirmiyim..ayrıca kamu malına zarar verdim para cezasına cevrildi .acele cvp bekliyorum.allaha emanet olun

  Hırsızlıktan beraat ettiyseniz veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hırsızlık suçu da dahilse o davadan engel çıkmaz görünüyor. Kamu malına zarar vermekten para cezasına çevrilen cezanın süresi bir yıl ve üstü değilse bu dava da sorun olmaz gibi görünüyor. Ancak özel güvenlik şubelerdeki personel değişimi nedeniyle özel güvenlik olabileceklerin de olumsuz cevap alması gibi bir durum maalesef söz konusu. Bu nedenle daha sonra uğraşmamak için mahkeme kararlarınızla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 31. 10 Eylül 2014 - 15:18 | #31

  selverr :

  Mrb hocam ozel guvenlik olmak istiyorum ama turbanliyim bu bir sorun olurmu

  Türbanlı olarak eğitim almak mümkün. Çalışabilme önünde de yasal engel yok ancak işvereninizin bu şekilde çalıştırmayı kabul etmesi gerekir. Kısaca konu işverene bağlı denilebilir. İyi günler.

 32. 10 Eylül 2014 - 15:34 | #32

  hasan :

  merhaba suan askerim , 2 aşamada da rdm olmadım “psikolojik sıkıntısı yoktur” denildi ancak komando seçmelerinde omuzumda bulunan 9 yıl önceki ufak çiziklerden dolayı psikiyatr albay eledi … ve komando olamadım üstüne birde albaydan elenenler rdm yazıldı ve rdm oldum silahlı özel güvenlik kartım var sağlık raporumdada ap bulgusuna rastlanmadı eski çizikler var oldugu da yazıyordu ama sağlık raporumu almıstım … sorum su bu durum silahlı özel güvenlik kartımı veya iş bulmamı engellermi , usta birliğine geçtiğimde inşaallah bozduracağım rdm yi çünkü rdm değilim ama aacemilikte bozulmuyormus yardımcı olursanız sevinirim

  Özel güvenlik olabilmek için istenen raporu (silahlı-hastaneden, silahsız-poliklinikten) almanız yeterli. RDM’den kaydınız olması, raporu alabilmek şartıyla sorun çıkarmaz. Önemli olan raporu alabilmenizdir. Kesik izleri nedeniyle kişilik testi yapılabilir. İyi günler.

 33. 10 Eylül 2014 - 17:15 | #33

  süleymann :

  Hocam ben silahsız temel eğitim sınavını kazandım . ama 1 sene önce mahkemem oldu ve sadece 5 yıl suç işlemediğim taktirde sorun yok.herhangi bir hapis veya para cezası almadım. cinsel istismar suçu. bi sorun olurmu acaba ? iftiraya maruz kaldım zaten herhangi bir cezada almadım. 5 yıl süreyle her hangi bir olaya karışmıycam

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bunun tek istisnası, ceza kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresinin olmasıdır. Eğer bu ibare varsa ve başvuracağınız ildeki personel konuya hakimse sorun yaşamazsınız. İyi günler.

 34. 11 Eylül 2014 - 15:56 | #34

  Fatih :

  Hocam ben hayasızca hareketlerde bulunma suçundan 5 ay hapis cezası aldım paraya çevrildi ödedim. Silahlı kimlik kartımı yenilemede valilik komisyonu kartımı iptal etti. Hocam bu mümkünmüdür. İtiraz etmeyi düşünüyorum. Neyapmalıyım hocam . Teşekkürler

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Kararda, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ibaresi olsaydı durum değişirdi. Şu halde ceza aldığınız için durum olumsuz görünüyor. Yine de dava açmayı düşünüyorsanız tercih sizin, idari davalarda zaman aşımı altmış gündür ve tebliğ tarihinden itibaren başlar. İyi günler.

 35. 12 Eylül 2014 - 07:20 | #35

  MUSTAFA :

  MERHABA HOCAM..MERAK ETTİĞİM SORU VAR.
  ÖZEL GÜVENLİK YÖNETİCİ KİMLİK KARTI NASIL ALINIR.

  SAYGILAR

  Kimlik kartlarının barkodlu olması ile ilgili çalışmada, yönetici kartı da vardı. Ancak duyumlara göre o çalışma iptal olmuş. Dolayısıyla eski düzen devam ediyor, yöneticiler için ayrı kart yok. İyi günler.

 36. 12 Eylül 2014 - 08:31 | #36

  k.kral :

  Mrb hocam beb kapali biriyim ozel guvenlikte sorun oluyor mu kapalilik acaba

  Özel güvenlik eğitimi ve kimliği alabilirsiniz, çalışmayı engelleyen yasal bir engel de yok. Burada inisiyatif işverene bırakıldığı için, işveren müsaade ettiği takdirde tesettürlü olarak çalışmanız mümkün olur. İyi günler.

 37. 12 Eylül 2014 - 08:45 | #37

  fatih :

  peki hocam hayasızca hareketlerde bulunma suçu tck.225 nolu madde üzerinden yargılandım 5 ay cezam paraya çevrildi ama kararda tck.53 uygulanmasına yer olmadığına hüküm kılınmıştı. peki hocam tck.225 nolu yasa yukarıda kırmızı ile yazılanların hiçbiri ile bağdaşmıyo.tamam cinsellik var işin içinde ama yukarıda kırmızı ile yazılanların hiçbiri değil.hocam bi avukata sağlam bi dilekçe yazdırıp komisyon kararına itiraz etsem ne olur .

  Yukarıda sadece suç başlıkları verilmiş olup cezaya dayanak olan kanun maddesi, cinsel içerikli suçlara giriyor. Dolayısıyla bu suçtan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Sadece mahkeme kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi varsa denetimli serbestlik süresi dolduktan sonra, mahkeme kararının düşürülmesi kaydıyla o tarihten sonra silahsız devam etmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 38. 18 Eylül 2014 - 16:43 | #38

  Ömer :

  Hocam ben 2010 yılında kurstan sertifikayı aldım kimlik çıkarmak için başvuruda bulundum fakat mahkememin devam ettiğinden dolayı çıkartamadım sertifikamı geri istediğimde vermediler yeniden sertifika. Çıkarmam mümkün mü kimlik olmasada sertifikada işe girmeme yeterli ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

  Başvuru yaptığınız özel güvenlik şubesine; bir dilekçe vererek kimlik başvurusunda teslim ettiğiniz evrakınızın geri verilmesini talep edebilirsiniz. Kimlik başvurusu için verdiğiniz evrakı almak hakkınız. Muhtemelen vergiyi de yatırdınız. Dekontun asıl suretinin arkasına işlem görmedi diye yazdırarak onu da vergi dairesinden geri almanız mümkün. Sadece hakkınızda yapılan soruşturmaya ait yazışmayı alamazsınız. İyi günler.

 39. 18 Eylül 2014 - 16:46 | #39

  Tufan :

  Hocam komisyonda iptal edilen kartımın iptal yazılı tebliği tarafıma yapılacakmı veya beni çalıştıran şirkete bi tebliğ yapılacakmı . Eğer yapılacaksa tebliğ yapılana kadar çalışabilirmiyim

  Kimlik kartı iptalini yazılı olarak tebliğ edilmesini isteyebilirsiniz. Eğer iptal ile ilgili kuşkunuz var ve dava açmak istiyorsanız idari davalardaki dava açma süresini bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İptal konusu normalde size ve işyerinize yapılabilir. Ama genelde şahsa yapılıyor. O zamana kadar da çalışmanız mümkün. İyi günler.

 40. 18 Eylül 2014 - 16:47 | #40

  halil :

  188/3 uyuşturucu madde satmaktan 1 yıl 3 ay ceza aldım.hükmünaçıklanması geri bırakılması ve 5 yıldenetim verildi.silahsız kimlik alabilir miyim?

  Normal şartlarda uyuşturucu satmak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının olması lehinize bir durum. Silahsız kimlik alabilirsiniz. İyi günler.

 41. 18 Eylül 2014 - 16:48 | #41

  özel :

  ınternete bırısıne ıs bulmak amaclı yardım etmek ıstyordum ıs arıyordu guvenlık olarak ben dernege falan uyeydım…benı savcılıga suc duyurusunda bulunmustu suc ıse kısısel verılerı ele gecırmek veya yaymak ..emnıyete savcılık emrı ıle ıfadem alınmıstı. adresıme gelen evrakta sorusturma evrakı ıncelendı kamu adına kovusturma yapılmasına yer olmadıgına karar verıldı…ben sılahlı yenıleme guvenlık egıtımı aldım sınava gırecegım acaba sılahlı kımlık kartım ıcın olumsuzluk olurmu benım adlı sıcıl kaydım yok..gbt temız..sadece uyapta cıkıyo…ama mahkeme falan olmadı

  Eğer hakkınızda takipsizlik kararı varsa sıkıntı olmaz. Mahkeme devam ediyorsa davanın devam ettiğini belgelemek kaydıyla silahsız olursunuz. İyi günler.

 42. 18 Eylül 2014 - 16:50 | #42

  MUSTAFA :

  HOCAM MERHABA TAM 2 YIL ÖNCE KİMLİK KARTI ALDIM..

  ANCAK ABİM HENÜZ 1 HAFTA ÖNCE KİMLİK KARTI ALDI

  AMA ABİMİN KİMLİGİNDE TC NUMARASI VE ARKASINDA PARLAK KARE ŞEKLİNDE BARKOD VAR..

  VE ABİMİN KİMLİGİNİN ÖN YÜZÜNDEKİ YILDIZ SARI RENKTE BENDEKİ İSE TAMAMEN RENKSİZ BİR KİMLİK.

  MERAK ETTİĞİM SORU ŞU–

  BEN İZMİRDEN ALDIM KİMLİGİ ABİM İSTANBULDAN İLLERE GÖRE DEĞİŞİYORMU BU ACABA

  YOKSA YENİ UYGULAMA BU SEKİLDEMİ…

  İstanbul’daki kimliklerle ilgili bilgim yok, Ankara’da eski tip kartlar yenileniyor. İyi günler.

 43. 18 Eylül 2014 - 16:52 | #43

  emrah :

  hırsızlık ve yaralama sucu işleyen ögg olur mu..?

  Hırsızlıktan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılması varsa sorun olmaz. Yaralama suçundan da bir yıl ve üstü ceza almak engel sayılır. İyi günler.

 44. 23 Eylül 2014 - 15:05 | #44

  hacı :

  hocam ben halen silahlı güvenlik olarak kamuda çalışıyorum. kaçak sigarayla yakalandım(85 karton).adli işlem başlatıldı davam daha görülmedi.ve bu yakın zamanda sertifika yenileme işlemim var.sertifika yenilemede problem yaşar mıyım? birde bu davadan ceza alır mıyım? aldığım ceza silahlı sertifikamı etkiler mi? teşekkürler.

  Dava, sigara kaçakçılığından açıldı ise yani size yöneltilen suçlama sigara kaçakçılığı olarak yazıyorsa sadece beraat ya da bir yıldan az ceza ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HGAB) kararlı sonuç lehinize olur. Kaçakçılıktan bir gün veya 1 TL adli para cezası almanız kart iptaline neden olur. Eğer dava sonucunda bir yıldan az ceza verilir ve bu ceza kararında HAGB ibaresi varsa denetimli serbestlik bitene kadar silahsız kimlik almanız mümkün olabilir. Ceza süresi özel güvenlik kimliğiniz için önemli olduğundan iyi bir avukat tutmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 45. 23 Eylül 2014 - 15:08 | #45

  ramazan :

  selam hocam ben 2008debirınden telefon aldım ve telefonda arıza cıktı göturdugüm telefoncu calıntı oldugunu söyledı telefonu aldı bende ve sonra polıler benı iş yerınden aldı savcılıga verdiler benı mahkemeye cıktım hakım bana 5 yıl denetım serbeslıgi verdi şu anda sertivikam cıkacak b bana engel olurmu

  Size yöneltilen suçlama dava kararında hırsızlık olarak geçiyorsa ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi varsa ceza süresinin bir yıl ve altı olması kaydıyla silahsız kart almanız mümkün olabilir. HAGB ibaresi olmadan hırsızlık suçundan ceza aldıysanız süresi bir gün bile olsa maalesef kart almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 46. 23 Eylül 2014 - 15:13 | #46

  serkanp :

  Merhaba ben kamu personeline hakaretten 12 ay ceza aldim bu cezada hukmun aciklanip geri birakilmasi denilip 5 yil denetimli serbestlik verildi.2 yil sonra yenilemem var silahli kimligim yenilenirmi hocam

  Ceza süresine göre denetimli serbestlik süresi bitene kadar silahsız yenilemeniz mümkün olur. Beş yıllık süre sorunsuz dolduğunda, cezayı veren aynı mahkemeye başvurarak açıklanması geri bırakılan hükmü kaldırılmasını talep etmeniz gerekir. Hüküm kalktığına dair belge ile silahlıya tekrar geçmek için başvurabilirsiniz. İyi günler.

 47. 23 Eylül 2014 - 15:14 | #47

  serkan :

  hocam yaralamadan dolayı 1 yıl 3 ay tecilli hapis cezam var bu karar 24’02’2014 tarihli yani kesinleşir şerhinin tarihi ben hala silahlı olarak çalışıyorum kimliğim kasım ayının 6 sında suresı bıtıyor yenileme sırasında bu mutlaka önune çıkacak kimliğimi tekrar silahlı olarak yenileyebilirim.olumsuz bit durumda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  Takipsizlik kararı alacaktınız sanıyorum. Onun sonucuna göre görüşelim. İyi günler.

 48. 23 Eylül 2014 - 15:17 | #48

  tufan :

  hocam yenileme müraccatımı komisyona göndermiştik ama komisyon biten ve ceza aldığım bir davayı yargılanma devam ediyor olarak görmüş dosyada yani kesinleşmiş şehri gözlerinden kaçmış.. emniyete geri gödermişler dosyayı ve sisteme ^^ DAVANIN BERAATLE SONUÇLANMASI DURUMUNDA TEKRAR İNCELENCEK^^ diye girmişler . yani sistemde İPTAL yazmıyor. şimdi ne olcak hocam çalışmaya devam ediyorum itiraz etmeyi düşünmüyorum böyle çalışmaya devam etsem ne olur… iyi günler

  Bu durumun gözden kaçması sizin suçunuz değil, dolayısıyla durum ortaya çıkana kadar böyle çalıştığınız için suçlanmazsınız. Ancak yenileme kartınızı almadıysanız ilk denetlemede durum ortaya çıkabilir, bilginiz olsun. O halde kimliksiz çalışıyormuşsunuz gibi değerlendirilir ve işyerinize ceza kesilir maalesef. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 Hepsini Göster