Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

 

.

Bu yazı bugün : 33, toplamda : 90897 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Eylül 2015 - 15:05 | #1

  serkan cam :

  iyi hocam evrakta sahtecilik sucundan 10 ay 10 gün ceza aldım 2010 yılında ve hagb kararı verildi 2015 yılında aynı mahkemeye başvurdum ve düşme kararı ve kesinleşme şehrini aldım şimdi yenileme sınavına giridim bi sorun olurmu saygılarımla

  Düşme kararı aldığınıza göre sorun yok. Başvuru evrakına bu kararı da eklemeniz gerekir. İyi günler.

 2. 15 Eylül 2015 - 16:43 | #2

  Aslan Abalay :

  Ben memura hakaret davasından 14 ay ceza aldım kimlik başvurum reddedildi..ceza verildikten sonra 5 yıl geçti sicilimden sildirip tekrar başvursam alabilirmiyim..veya başka bi yolu varmı?? Şimdiden teşekkürler ..

  HAGB olmadan bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Sicilden silinmesi GBT’de göründüğü için sonucu değiştirmez. Ceza aldığınız mahkemeye başvurup o kararı HAGB’ye çevirtme durumunuz olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim. HAGB’li karar alırsanız durum değişir. İyi günler.

 3. 15 Eylül 2015 - 16:45 | #3

  sabri :

  hocam evrakta sahtecilikten dolayı yenilemede ögg kimliğim iptal edildi ceza aldığım mahkemeye 5 sene geçtiği için yasaklılık haklarının iadesi için dilekçe verdim hakim lehime karar verdi tekrar ögg kimlik kartımı alabilirmiyim bu karar idare mahkemesinde etkili olurmu sizce teşekkürler.

  Yasaklılık haklarının iadesinin sonuçlarını bilmiyorum. Genelgede geçen memnu haklar kastediliyor sanırım. Memnu hakların iadesi sonucu değiştirmez. Ancak net bilgi için bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 15 Eylül 2015 - 16:49 | #4

  musa :

  merhaba cok arastırdım ama bır dogru cevap bulamadım . umarım yardımcı olursunuz .
  ben yuzde 80 engelli ağır ıbaresı ıle yuzde 80 engellı agırsız raporum var.
  dermatolojı hastalıgım var yanı ortepedık göz kbb pskıyatrıst gıbı herhangı bır sorunum yok .
  sılahsız ozel guvenlık elemanı olmak ıstıyorum sorun teşkıl edeer mı .
  raporumu gostermezsem

  Sağlıkla ilgili konularda net bilgi vermek bizim açımızdan mümkün değil. Silahlı özel güvenlik raporu verebilen bir hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Belirttiğiniz durum görev yapmanıza engel teşkil etmezse rapor almanız mümkün olabilir. Ancak bu engelden dolayı maaş vb. bir ödeme yapılıyorsa sağlam raporu aldığınız takdirde o hakkınızın yanma durumunu da öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 15 Eylül 2015 - 16:54 | #5

  Taylan tekay :

  Hocam Ankaradan yazıyorum arkadaşın üstünde uyuşturucu madde çıktı bende yanindaydim kullanmadigim halde mahkemeye cikmadan kağıt geldi kamu davasının ertelenmesi die ve 1 yıl süreyle denetimli serbestlik verildi amatemdeki idrar sonuçları temiz çıktı denetimli serbestlik de sorunsuz bitti ve mahkemeden beraat ettim ÖGG kartimi yenileme sınavına gircem acaba bi sorun çıkarmı? Beraat ettiğim halde GBT kayıtlarında çıkarmı peki

  Mahkemeden beraat kararı varsa sorun olmaz. Ancak denetimli serbestlik olduğuna göre beraat yok gibi görünüyor. Ankara’da uyuşturucu suçlarında ret cevabı veriliyor maalesef. Başvuru yapmadan önce AŞTİ’deki özel güvenlik şubeye mahkeme evrakını gösterip danışmanızı tavsiye ederim. Cevap olumsuz olursa ikameti başka ile aldırıp oradan başvurmanız da bir yol olabilir. Karar olumsuz çıkarsa bozulması zor. AŞTİ’den olumsuz cevap alırsanız Özel Güvenlik Daireye dilekçe veya mail yoluyla ulaşıp durumu anlatmanız da bir başka yol olabilir. İyi günler.

 6. 16 Eylül 2015 - 07:21 | #6

  gizem :

  Hocam denetimli serbestlik verildi 1 yıl süreyle ve e devletten bakınca sabıka kaydı ve sicil kaydı bulunmamaktadır diyor mahkemeden beraat edince GBT kayıtlarında çıkarmı? Beraat ettikten sonra GBT de kayıtlarını sildirebiliyozmu ?

  Denetimli serbestlik verilmesine neden olan suçu bilemiyorum. E-devlette veya adli sicilde görünmemesi sizi yanıltmasın. Emniyetin yapacağı GBT araştırmasında görünür. Beraat kararı varsa sorun olmaz. GBT’den silinme durumunu bilmiyorum. İyi günler.

 7. 16 Eylül 2015 - 07:58 | #7

  savaş :

  Öncelikle selam.ben 1998 yılında kavgaya karıştım .uzman çavuştum karşı taraf şikayetçi oldu bende oldum.karşı taraf silah çekti diye ifade verdi oysaki silah çekmedim mahkemeye çıktık karşı taraf mahkemeye gelmedi ben beraatettim o zamandan beri herhanhi bir kavgaya veya olaya karışmadım.uzman çavuşluktan emekli olacam ögg olabilirmiyim beni aydınlatırsanız seviniim.Allah kolaylık versin selamlar

  Beraat ettiğinize göre sizin açınızdan sorun yok görünüyor. Lise mezunu iseniz silahlı eğitim alabilirsiniz. 23 Ekim 2015′e kadar tamamlanacak şekilde kurs görürseniz, 29 Kasım 2015′de yapılacak bu yılın son sınavına girmeniz mümkün olur. Bulunduğunuz ildeki kurslardan biri ile görüşüp mesai saatleri haricindeki saatlerde devam edecek şekilde kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. 2016′da harca zam gelecek, sınav ücretine de gelebilir. Zamanınızı ayarlarsanız 29 Kasım’ı kaçırmayın bence. Yukarıdaki bilgiler jandarma olmadığınız varsayılarak verildi. Jandarma sınıfında iseniz bir defaya mahsus eğitimden muaf olursunuz. İyi günler.

 8. 16 Eylül 2015 - 08:00 | #8

  metin :

  Hocam kiracıyla kavga ettiğinden dolayı silahlı tehtit etme, tehtit ve hakaret suçlarıyla yargılandım.silahlı tehtit ve tehtit suçlarından beraat ettim.Hakaretten dolayı 5 yıl denetimli serbestlik verdi mahkeme.silahsız sertifikamın yenilemesi geldi arşiv araştırmada bir sorun teşkil edermi

  Hakaret suçundan ceza almak (bir yıldan az) özel güvenliğe engel değil. Yenileme başvurusunda bu mahkemeye ait belgeleri de eklemeniz gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 9. 16 Eylül 2015 - 08:01 | #9

  Zeliha arslan :

  Kasten adam öldürmeye iştirak tan 4,5 yıl ceza yattım özel güvenlik için başvuru yaptım sertifika aldım ama yaka kartını vermediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  Eğitime başlamadan konuyu kursunuzla görüşseydiniz keşke, bu kadar masraf yapmamış olurdunuz. Bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Yapacak bir şey yok maalesef. Harcı yatırdığınıza dair dekontun aslını emniyetten aldığınız takdirde iade alabilirsiniz. İyi günler.

 10. 16 Eylül 2015 - 11:12 | #10

  Levent :

  merhaba hocam silahlı özel güvenlik sınavina girdim kazandım belgelerimi hazirladim. o sırada da mahkemelik oldum. mahkeme 1 yıl kadar sürdü dolandırıcılıktan suclandım 1 yıl 3 ay ceza verdiler oda hagb oldu.evraklarimi hala teslim etmedim.bu 1 yıl 3 ay ceza kararina itiraz edersem ve 1 yılın altina düşürürsem silahli kimlik alma şansım olur mu. evraklarimi ona göre teslim edicem ne düşünüyosunuz söylermisiniz

  Cezayı nasıl düşürtürsünüz bilemiyorum ama denetimli serbestlik süresince silahlı verilmeyebilir. Kararda HAGB olduğu için silahsız almanız mümkün olabilir. Ankara’da bu suçtan ceza alanlara HAGB olsa da kart vermiyorlar maalesef. Bu nedenle mahkeme evrakınızla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Olumlu cevap alırsanız rapor ve vergi masrafını yaparsınız. İyi günler.

 11. 16 Eylül 2015 - 11:16 | #11

  sinan :

  Hocam merhaba ben bundan 6ay önce 172 kartın sigara getirdim jandarma el koydu kacak diye şu an dosya acılmı gelecek ay benim duruşmam var silahsız kimliğimide silahlıya cevirdim haftaya oozel güvenlik Şube Müdürlüğüne vericem acaba bir sıkıntı olurmu şimdiden teşekkürler

  Kaçakçılık suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için silahsız kartınız da iptal olabilir. Bu davayı iyi takip etmenizde yarar var. Hakkınızda işlem başlatıldı ise silahlı kimlik başvurusunda son durumu gösterir belge istenir. İyi günler.

 12. 22 Eylül 2015 - 06:59 | #12

  kürşat :

  MERHABA HOCAM BENİMDE BİR SORUM OLACAKTI AKRABA İÇİ KAVGA OLAYINDA 2011 YILINDA BİR MAHKEMEMİZ OLMUŞTU. MAHKEME 2013 SONUÇLANDI, 120 GÜN HAPİS CEZASI İYİ HAL GÖZ ÖNÜNDE BULUNARAKTAN GEÇMİŞTEDE HER AN GİBİ ADLİ SUÇUM OLMADIĞINDAN 72 GÜNE .
  72 GÜNDE PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ 1.500 TL YATIRDIM, OLAYIN ÜZERİNDEN 4 YIL GEÇTİ, YENİLEME SINAVINA GİRDİM, EVRAK TESLİM ETMEYE GİDECEĞİM ,
  ÖZEL GÜVENLİK KİMLİĞİM SİLAHSIZ YENİLEMEDE SIKINTI ÇIKARMI… ÖZEL GÜVENLİK ŞUBE MAHKEME EVRAĞI İSTERMİ.. YAŞADIĞIM OLAYDA BIÇAK, VEYA SİLAH YOKTU BİR DÜKKANDA KAVGA İDİ SADECE YADIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Gerek suç gerekse ceza süresi açısından sorun yok görünüyor. Ancak yenileme başvurusunda bu davaya ilişkin son durumu gösterir resmi evrakı vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. Eğer kararda HAGB varsa denetimli serbestlik bittiğinde kararı veren mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hükmün kaldırılmasını talep etmenizde yarar var. Bu şekilde davanın düşmesini sağlayabilirsiniz. İyi günler.

 13. 22 Eylül 2015 - 07:07 | #13

  unal :

  Asker kaçağı olan bir kişi guvenlik sınavına girip başarılı olabilirmi ve sınavı gecermi

  Asker kaçağı bir kişi eğitim alıp sınavda başarılı da olabilir. Ancak kimlik çıkarmak için emniyete başvuru yaptığında durum ortaya çıkar. Kimlik başvurusu demek, kişi hakkında araştırma yapılması demektir. Özel güvenlik kartlarının süreli olduğu dikkate alınarak askerlik sorununu hallettikten sonra başvurmak mantıklı görünüyor. İyi günler.

 14. 22 Eylül 2015 - 07:12 | #14

  Halil :

  Merhaba 2 yıl önce bilişim suçundan mahkemeye çıktım ve suçsuz olduğum ortaya çıktı bi kâğıt gelmişti takipsizlik mi ne verilmişti . iki yıllık özel güvenlik bölümünden mezun oldum . sabıka kaydim da bir şey yok ve kimlik almak için başvurduğum da mahkemeye çıktığım ortaya çıkmış ve benden mahkemenin durumunu bildiren bi kâğıt istediler ve belki de kimliğin çıkmaz felan dediler… Sonuç nasıl olur nasıl bir yol izlemem gerekiyor,kimlik kartı çıkartmaya engel olur mu

  Adli sicilde görünmeyen durumlar GBT’de mutlaka çıkar. Dolayısıyla da kimlik başvurusunda bu davalara ilişkin son durumu gösterir belge istenir. İşleminizin yürütüldüğü mahkemenin özel kaleminden bu davaya ilişkin belge alıp emniyete vermeniz gerekir. Kararda takipsizlik veya HAGB varsa emniyette incelenip değerlendirilir. HAGB lehinize olur, bilişim suçları silahlı almaya engel teşkil edebilir. Sizin başvurunuz silahsız anladığım kadarıyla. Sonuç olarak karar, emniyette verileceğinden temin edip görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 15. 03 Ekim 2015 - 14:16 | #15

  Umut :

  Hocam iyi günler uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmaktan 10 ay hapis cezasi aldim bu 6000 tl para cezasina cevrildi buda denetimli serbestlige cevrildi bu surec sorunsuz bitirildi simdi bu konu arsiv kaydimda var yenileme zamanim geldi bir sorunla karsilasirmiyim tesekkur ederm ankara da muracet edicem

  Uyuşturucu kullanma suçundan işlem görenlerin Ankara’da başvurusu olumsuz çıkıyor maalesef. Sadece karar düşmesi halinde olumlu çıkabilir. İmkanınız varsa ikamet kaydınızı başka ile aldırıp oradan başvurmanızı tavsiye ederim. Valilik reddederse sonucu belli olmayan idare mahkemesi ile uğraşmak da var sonunda çünkü. Tercih sizin, isterseniz AŞTİ içerisindeki özel güvenlik şubeye başvuru yapmadan sadece danışın. En net bilgiyi orası verir size. İyi günler.

 16. 03 Ekim 2015 - 14:29 | #16

  Erdal. :

  Hocam kiracinin kulandiyi kacak elektirikten sebepten dolayi babamin vafat etmesinden sonra oglu olarak ben gitim 5 yila kadar bi daha olmama kaydiyla karar verildi gtp temiz gorunuyor bu kimlik almama neden olan bi sey olurmu tskler

  Sizin GBT temiz çıktığına göre ceza, rahmetli babanıza kesilmiş sanırım. Bu arada GBT ile adli sicili karıştırmadığınızı umarım. GBT’yi şahıslar kendileri göremez çünkü. Riske girmemek açısından o mahkemeye ait kararla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 03 Ekim 2015 - 14:45 | #17

  Hürkan :

  Hocam kolay gelsin ögg sinavini kazandim belgelerim tam bugun ilce emniyet mudurlugune gittim 4 sene once mahkemen varmis git kararini al oyle gel dediler sucum okul hirsizligiydi sikayetci olmadilar birdaha yaparsan 11 ay 10 gun ceza yatarsin dedi hakim nerden alabilirim ve engel olurmu yaka karti almama saygilar

  Kararı sadece cezayı veren mahkemenin özel kaleminden alabilirsiniz. Hırsızlıktan ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Tek istisnası kararda HAGB olmasıdır. Umarım sizin kararda vardır, yoksa sonuç maalesef olumsuz çıkar. İyi günler.

 18. 03 Ekim 2015 - 14:47 | #18

  Adem.ö :

  Hocam iyi akşamlar. Ben 2008 yılında askerlikten firar ettim. Ve 2015 nisan da teslim oldum. 1 ay askeri cezaevinde tutuklu kaldım. Aranmam vardı firar suçundan ama teslim oldum.ve askerliğe elverişsiz raporu aldım askeri hastanede piskiatriden.aranmamin silinmesi gerekiyordu. Silahsız özel güvenlik olmak için evraklarını hazırladım ve özel güvenlik şubeye gittim. Asker firarisi olduğumu aranmam olduğunu soyledi ve polisle karakola oradan da askeri mahkemeye tekrar goturuldum. Orada temiz kağıdı yanı GBT min temiz olduğu kağıdı verildi ve onu da özel güvenlik şubeye teslim ettim. Simdi silahsız özel güvenlik kimliği almama engel olur mu bu durum.

  Sorun çözüldüğüne göre silahsız kimliği almanızda sıkıntı yok. İyi günler.

 19. 03 Ekim 2015 - 14:52 | #19

  muhammet :

  Hocam ben 5 sene once uyusturucu kullanmaktan 3 kez yakalandim simdi hepsini temiz cikardim 5 sene icinde hic bir suc islemessen silinir dediler guvenlik kursuna bas vurdum sinavi kazanirsak verirlermi emniyet karti

  Belirttiğiniz durum adli sicilden silinse de GBT’den silinmeyeceği için araştırma esnasında görünür. İçinizde şüphe kalmaması açısından o mahkeme kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Örneğin Ankara’da şartlar uygun olsa bile uyuşturucudan ceza alanlara kimlik verilmiyor. Bu nedenle belirttiğim yere mutlaka danışmalısınız. İyi günler.

 20. 03 Ekim 2015 - 14:54 | #20

  umut :

  hocam merhaba,

  ben basit yarlamadan 8,5 ay ceza aldım cezada beş yıl ertelendi.
  silahlı kimliğimi yeni yeniledim. yenilerken emliyet benden mahkeme kararını istedi sonra kimliğimi yeniledim
  sormak istediğim ben her beş sene kimlik yenilerkenm her defasında mahkeme kararını götüreceğimi? yoksa beş sene sonra silinecek mi bu ceza?
  teşekkürederim iyi çalışmalar dilerim…

  Ceza adli sicilden silinse de GBT’den silinmeyeceği için maalesef her başvuruda bu durum karşınıza çıkacaktır. O nedenle belgeyi iyi muhafaza ederseniz, her seferinde mahkemeye gitmenize gerek kalmaz. İyi günler.

 21. 03 Ekim 2015 - 15:06 | #21

  serdar :

  Sayın hocam tck 191/3 maddesinden yargılanıyorum amatem ihlalim oldu dosya kapanıp mahkemeye gitti mahkemede 10 ay hapis hagb ve 5 yıl denetim verdi 10 ay hapisi erteledi hakim bey bir daha yakalanma 10 ay kesilmiş dedi hocam bu durumda silahlı ö.g.g kartın var 1 yıl sonra silahsız yenileme yapacağım denetim süresi devam ettiği için silahsız basvurusu yapacağım denetim devam ettiği için silahsız kart onayı verirlermi yoksa 5 yıl denetim sonrasında gelmi derler lütfen sayın hocam bilgi yazarsanız çok makbule geçer İzmir ilinde başvuru yapacam iyi günler

  Normal şartlarda yasal olarak silahsız yenilemenizde sorun yok görünüyor. Ancak illere göre farklı uygulama nedeniyle (Ankara’da olsanız başvurunuz reddedilir) konuyu yenileme eğitimi almanız gerektiği zaman, bulunduğunuz ilden araştırmanız yararlı olur. Yenileme eğitimi beş yıl geçerli, siz yenileme yapacağınız zaman denetimli serbestlik sürenizden ne kadar kaldığını hesaplayıp beş yıldan az süre kalırsa silahlı eğitim almanızı tavsiye ederim. Kimlik yine silahsız çıkar ama silahlıya hak kazandığınızda tekrar silah eğitimi almanız daha pahalıya mâlolacağından bu şekil hareket etmeniz uygun görünüyor. İyi günler.

 22. 03 Ekim 2015 - 16:12 | #22

  Adem.ö :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam GBT de aranmam silinmemiş ancak askeri savcılık aranmadigima dair belge verdi. Sıkıntı yasarmiyim GBT de aranmam un gözükmesi. Elimde temiz kagidim varken.

  Sorun olmaz gibi görünüyor. Daha fazlasını bilemiyorum inanın. İyi günler.

 23. Serdar
  04 Ekim 2015 - 07:29 | #23

  Sayın hocam burda insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum allah razı olsun sizden hocam denetim süresi devam ettiği için silahsız kart yenileyecem dediğimiz gibi yasaya göre sorun olmaz inş iyi günler sayın hocam

 24. mehmet karadag
  05 Ekim 2015 - 17:36 | #24

  Hocam ben 3 ay ertelemeli 5 sene ceza aldim resmi belgede yalan beyandan silahli sertifika alabilir miyim

 25. ahmet
  05 Ekim 2015 - 22:25 | #25

  Hocam bende telsizle birini yaralamaktan 5 yıl denetim serbestisi aldim.Silahlı güvenlik sertifikası alabiliyor muyum?

 26. ali
  06 Ekim 2015 - 08:53 | #26

  hocam iyi günler 2011de dapr sucundan 2ıl 2 ay hapis iyi halden 1yıl 2 ay aldım ve hagb bıraktı ve 5 yıl denetimsizlik verdi ve 2015de alkollü araç ile tek taraflı kaza yaptıo 120 promil cıktı ve mahkemem var sonuç ne olur kimlik eniyebilirmiyim

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 Hepsini Göster