Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 68, toplamda : 144318 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Şubat 2017 - 16:36 | #1

  Emrah :

  Benim 4 tane 1 yili gecmeyen dosyam var ve yuz kizartici sucum yok kimligim 2020 ye kadar gecerli kimligim yasa geriye donuk islemez verilen hak geri alinamaz denildi bana kimligim 2020 ye kadar iptal olurmu hocam kafam cok karisti

  Öncelikle internet arızası nedeniyle cevaplar gecikti, kusura bakmayınız. Dosyaların içeriği uyuşturucu, polise mukavemet vb. gibi yukarıda belirtilen nedenlerden biri değilse ve her birinden bir yıldan az ceza söz konusu ise sorun olmaz gibi görünüyor. Yasa geriye doğru işlemez ama özel güvenlikte aranan şartlarda değişiklik yapıldığı zaman yenileme veya kimlik değişimi gibi başvurularda, yeni duruma göre değerlendirme yapılacağı için sonucu olumlu etkilemiyor. İyi günler.

 2. 18 Şubat 2017 - 16:55 | #2

  Yakup :

  Hocam ben 2003 yılında bir kavgaya karıştım ve mahkeme 2008 yılında bana 1 yıl 3 ay ceza verip 5 yıl denetimlik olarak serbest bıraktı ben şuan 7 yıldır bu güvenliğim ve bu hafta yeni kart başfurusuna gidicem bir engel olurmu acaba tşkler..

  680 S.KHK ile bir yıl ve üstü süreli ceza alanların HAGB’li de olsa özel güvenlik olmaları engellendi. Ancak sizin dava düşmüş olmalı, eğer henüz almadıysanız aynı mahkemeye başvurup düşme kararı alınız. Suçun niteliği de sorun değilse düşme kararlarında uygulama hakkında henüz net bilgi edinemedim. Bu arada internet arızası yüzünden on gün kadar siteye bakmak mümkün olmadı. Belki başvuruyu yaptınız bile, kusura bakmayın elde olmayan nedenlerden kaynaklanan bir durum. Umarım lehinize sonuçlanmıştır. İyi günler.

 3. 18 Şubat 2017 - 16:57 | #3

  Murat :

  Hocam asker kaçağı olmak güvenlik sertifikası nı almaya engel olurmu?

  Eğitim alabilirsiniz ancak kimliği kardeşinize vermezler. Ayrıca başvuruyu da bizzat yapmanız gerekir. Daha müracaatta GBT’ye bakıldığı için durumunuz tespit edilir. Bu nedenle askerlik işini tecil veya ifa ettikten sonra başvurmanız uygun görünüyor. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2017 - 17:00 | #4

  Serkan T. :

  Merhabalar öncelikle herkesin yardımcısı allah olsun benim sorum şu 2012 yılında amcaoğlu tartışma sonucu kendisi üzerime yürüyüp boğazıma sarıldı bende berdivenlerden düşmemek için kendisine yumruk savurmam sonucunda gözüne darbe aldı mahkeme ilk önce 750 tl para cezası verdi itiraz sonucu ceza düştü ama erteleme verdi bu sene bitiyor davada basit yaralama olarak geçiyor halen şu an ögg olrak çalışıyorum acaba yeni kimlik alırken bir problem olurmu arşiv kaydım ve adli sicil kaydım yok ama sanırm cezam 1 yılın altında idi SAYGILAR

  Özel güvenlik işlemlerinde paranın miktarına değil, çevrilen süreye bakarlar. Bir yılın altında ise sorun olmaz. İyi günler.

 5. 18 Şubat 2017 - 17:03 | #5

  ufuk :

  ben özel güvenlik kursuna başvurmayı düşünüyorum ama farklı suçlardan (adam yaralama 6ay-6136 sk-6ay-polise mukavemet 10 ay)cezalar aldım ve hepsi infaz edildi.bir yılın altında cezalar.bu kanundaki anlatılan olay cezaların toplamı için mi yoksa sadece bir ceza için mi geçerli.bu şartlarda özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Kanunda anlatılan olay, bir mahkemede bir yılın altında ceza alınması, toplamı değil. Ancak sizin polise mukavemet suçu sorun olur gibi görünüyor. Net cevap için tüm bu davalara ilişkin son durumu gösterir belgeler ile birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik adına masraf yapmadan önce oradan olumlu cevap almanız gerekir. İyi günler.

 6. 18 Şubat 2017 - 17:05 | #6

  Faruk S. :

  Merhaba, ben yaklaşık bir ay önce “Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanmak” suçundan 4 ay hapis cezası aldım. Bu ceza HAGB kararına çevrildi. Mahkemeden kısa bir süre önce silahlı güvenlik kursunu bitirmiş ve sertifikamı almıştım ancak mahkemeyi beklediğim için kimlik için bir başvuru yapmadım. Mahkeme sonrası, HAGB kararı alanlara da güvenlik görevlisi olma yolu kapatılınca OHAL süresinin bitmesini beklemeye karar verdim. OHAL 19.02.2017′de sona eriyor. Dolayısıyla OHAL KHK’ları da yürürlükten kalkacak. Tekrar eskisi gibi 1 yılın altında ceza alıp cezası HAGB’ye çevrilenler başvuruda bulunabilirler mi?

  OHAL bitince KHK’ların yürürlükten kalkıp kalkmayacağını bilmiyorum. Ancak ceza süreniz bir yıldan az olduğu için sizin başvurunuzda sorun olmaz sanıyorum. İyi günler.

 7. 18 Şubat 2017 - 17:07 | #7

  hasan :

  hocam merhaba görevi kötüye kullanmadan 5 ay ceza aldım o da ertelendi 5 yıllıgına kart yenilecegim bir sıkıntı olurmu hagb

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun çıkmaz gibi görünüyor. Yenilemede bu mahkemeye ilişkin belgeyi, başvuru evrakınıza eklemeniz gerekir. İyi günler.

 8. 18 Şubat 2017 - 17:14 | #8

  Mert :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam iyi günler 15 ay cezam var hagb kararlı ve beraat yazıyo şu an savcı yargıtaya benim adıma temyiz başvurusu yapmış cezanın indirilmesi konusunda üst mahkemede olduğu için yinede iptalmi alırım

  Beraat yazan karara niçin ceza indirimi istenmiş anlayamadım. Ceza süresi bir yılın altına inerse sorun olmaz. Ancak suçun niteliği de önemli, sayfanın başında verilen bilgilere bir göz atmanızı tavsiye ederim. Uyuşturucu ve polise mukavemetten ceza almak, süreye bakılmaksızın engel çünkü. İyi günler.

 9. 18 Şubat 2017 - 17:16 | #9

  Serkan :

  Slm hocam benim sorum sınavı kazandım bu gün evrak hazırladım ama unuttuğum bir şey canımı sıktı. Aracıma zarar verdi diye komşumdan şikayetci olmuştum oda benden olmuş mahkeme ikimizde mala zarar vermeden müşteki sanık olarak dava açılmış. Kimlik randevüsü aldım sorun olurmu. Tşk

  Belirttiğiniz durumdan ötürü sorun olmaz. Ancak bu davaya ilişkin evrakı kimlik başvurusunda vermediyseniz işleminiz bekler, bilginiz olsun. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 17:18 | #10

  Murat :

  Hocam merhaba ben basit tehdit ve hakaret suçudan dolayı 7 ay 10 gün ceza aldım HAGB kararı verildi 5 yıl denetimli serbestlik aldım şuan silahsız güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum yenilemeye giricem bi sıkıntı olurmu şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmaz. İyi günler.

 11. 18 Şubat 2017 - 17:19 | #11

  gizem :

  @Magdurrr
  Bu yazdigin teblig tebellüğ mahkemenin karari mi yoksa özel güvenlik şubenin mi

  Özel güvenlik şubenin yazısından söz ediliyor. İyi günler.

 12. 18 Şubat 2017 - 17:21 | #12

  FIRAT :

  iyi günler kolay gelsin ben ÖGG için 6 ay önce sınavı kazanıp herşeyi tamamladım emniyete götürdüm 40 günlük soruşturma tamamlandı 9 yıl önceki davamdan dolayı dosyamı komisyona gönderdiler cocukken yaptımğım hırsızlık suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün ceza almıştım sabıka kaydım olmadıgı için 3 yıl süre verildi ve ondan sonrada herhangi bi suça karışmadım sizce komisyondan olumsuz yanıt gelirmi Tşkler

  Gerek suçun hırsızlık olması, gerekse ceza süresinin bir yıldan fazla olması nedeniyle maalesef sorun olur gibi görünüyor. Ancak çocukken dediğiniz 12 yaşın altında ise durum değişebilir. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2017 - 17:23 | #13

  Meşrubat :

  Ben üç yıl önce uyuşturucu içmekten yakalandım ama denetimli serbestliğim şimdi geldi daha önce askere gitmiştim çünkü sekiz aylık denetimli serbestlik görüyorum haziranda bitecek özel güvenlik olabilir miyim

  680 S.KHK ile uyuşturucu kullananlara özel güvenlik olma yolu kapandı maalesef. Yine de net cevap için mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye danışabilirsiniz. İyi günler.

 14. 19 Şubat 2017 - 12:45 | #14

  Yakup :

  Ilginiz için tşkler hocam ben net bir bilgi edinemediğim için kart yenileme randevusünü ileri bir tarihe erteledim ve sizin dediginiz gibi aynı mahkemeye bir dilekçe yazdım ek karar çıkarsa sanırım olurmuş bu karar nezaman belli olur bilginiz varmıdır hocam tşkler..

  Düşme kararını o mahkemenin özel kaleminden takip ediniz. Süre hakkında bilgim yok ama diğer yorumlardan fazla sürmediği anlaşılıyor. İyi günler.

 15. Gökhan
  20 Şubat 2017 - 08:21 | #15

  @Mehmet
  Kardeşim bu kanun 2.01.2017tarihinde çıktı. Bana göre bu kanun geriye dönük işlemez. Bununla ilgili danıştay kararları var. Eğer kartını aldılarsa dava açmanı öneririm.

 16. 20 Şubat 2017 - 08:33 | #16

  Aydin :

  Yazdığım sorulara cevap almadan neden Şiliyorsunuz

  Aydın Bey; Tüm Güvenliklerin Dikkatine kategorisine 8, Kimler Güvenlik Olamaz kategorisine 4, Yenileme Eğitiminde Tereddütler kategorisine 2 olmak üzere toplam 14 yorum göndermişsiniz. İnternet arızası nedeniyle 10 gün kadar bir sıkıntı yaşadık, siteyle bağımız koptu. Yaklaşık 450 yorum cevaplanmak üzere birikmiş. Takdir edersiniz ki bu kadar birikme varken aynı soruya, aynı cevabı 14 kere yazmam mümkün değil. Ayrıca cevaplar şahısların mailine de gidiyor. Farklı kategorilere yazdığınız için takip edemediniz sanırım. Başınıza gelen olayın mahkeme sonucunun değerlendirmesinde görev yaparken olması dikkate alınmaz maalesef. Bir yıl ve üstünde ceza almamanız önemli. 680 S.KHK ile bir yıl üstü cezalarda HAGB dikkate alınmadığı için eğer bir cezaya hükmedilecekse bir yıldan az olması lehinize olur. Bu arada basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına dahil olan silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa silahlı kısmı da zarar görmez. Başvuru zamanında davanın son durumunu gösteren belge istenir. İyi günler.

 17. 20 Şubat 2017 - 08:43 | #17

  Hacı hüssam :

  Hocam öncelikle bizi aydınlattığınız için teşekür ederim hocam benim sorum şu ben 13/14 yaşlarında basit hırsızlık olayına karıştım ve ilk duruşmada müştekinin şikayetçi olmaması ve hakimin çocuğun topluma kazandırılması dediği için herhangi bir ceza almadan dava düşmüştür deniliyor hocam suç uyapta çıkmıyor gbt ve kihbi de çıkıyor sadece ve dava ilk duruşmada düşmüş hocam aradan tam 11 yıl geçti geçen ay mahkeme kararı ile dosya mı emniyete teslim ettim aradan 40 gün geçmesine rağmen ses seda çıkmadı henüz hocam sizce bu olay benim kartımı etkiler mi dava düşmüş aradan 11 yıl geçmiş ve bu olaydan sonra bidaha hiç bi olaya karışmadim yardımcı olduğunuz için teşekür ederiz hocam

  Hırsızlık suçu her ne kadar özel güvenliğe engel hal sayılsa da ceza almamanız ve davanın düşmesi nedeniyle sorun olmaması gerekir. Ancak kimlik başvurusunda bu mahkemeye ilişkin belgeyi mutlaka vermeniz gerekirdi. Eğer vermedi iseniz işleminizin bekleme sebebi bu olabilir. Ayrıca malumunuz herkes için soruşturma yapılması kararı da işlemlerin zaman almasına neden olabilir. İyi günler.

 18. 20 Şubat 2017 - 09:01 | #18

  ahmet :

  hocam merhaba:13/04/2021 e kadar silahlı özel güv kimlik kartımın süresini uzattım.fakat yeni özel güvenlik kimlik kartı için tekrar arşiv araştırması yapılacagından dosyada görünen(emniyet özel güv şube)29 nisan 2016 tarihli cinsel taciz suçundan 3 ay 22 günlük hapis cezası sicil temiz olduğundan hakim hagb verdi (hükmün açıklanmasının geri bırakılması) denetime filan tutmadı (hani emniyete günlük imzaya filan çağırmadı)sabıkada gözükmüyor. yeni kimlik kartı müracatın da 680 sayılı yeni khk göre sorun olur mu. şu an hakkımızda devam eden başka dava yok.saygılar

  Sayfanın başında verilen bölümde “… suçlardan mahkum olmamak” bölümünde cinsel içerikli suçlar da var. Ancak HAGB’de açıklanmamış hükmün, hüküm olarak sayılıp sayılmayacağı gibi yoruma açık, teredddütlü bir durum da var. HAGB’nin süresinin sorunsuz tamamlanması durumunda aynı mahkemeden düşme kararı alanların durumunun ne olacağını net öğrenemedim. Uygulama ile ilgili kesin bilgi yok. Sorduğumda, başvursun bakalım diyorlar. Bu nedenle size net bir cevabım yok maalesef. Yukarıda açık açık yazılan suçlardan olmayan, ceza süresi de üç ay olan birine, dava devam ediyor diye kimlik verilmemesi gibi durumlar olabiliyor. Sanırım uygulamada yeknesaklık henüz sağlanamadı. Bu nedenle mevzuatı bilen personele denk gelmenizi dilerim. İyi günler.

 19. 20 Şubat 2017 - 09:08 | #19

  Doğan :

  İyi günler. 2009 yılında henüz 18 yaşında iken üzerimde 1 gram esrar maddesi yakalattım. İfademi aldılar ve serbest bıraktılar beni. 2016 yılında kapımıza 2 polis geldi ve beni götürdüler hakim yada savcı ile görüştüm ve 2 hafta sonra mahkeme olacak gelmene gerek yok dediler. 10 ay ceza ve 5 yıl hagb verdiler. Kısaca 2009da işlediğim suç 2016da işleme girdi. Sizce bu engel midir? Tedavimi oldum ve artık kullanmıyorum. Adli sicil ve GBT’de çıkmıyor bu olay. Cezam da 10 ayın altında. Sizce bu engelmidir? Cevap verirseniz sevinirim. Sağolun.

  Uyuşturucudan işlem görenlerin özel güvenlik olması 680 S.KHK ile engellendi maalesef. Daha önceden bu konuda il valilikleri takdir kullanabiliyordu, örneğin başka illerde sorun olmamasına rağmen, Ankara’da anılan KHK çıkmadan önce de verilmiyordu. 680 S.KHK ile bu durum tüm yurtta standart hale geldi. HAGB sonunda düşme kararı alındığı takdirde sonuç ne olur, henüz bilemiyorum. Uygulama çok yeni olduğu için net bilgi edinemedim. Eğer özel güvenlik eğitimine başlamak için soruyorsanız o mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 20 Şubat 2017 - 09:18 | #20

  Mehmet :

  Khk’ların ohal süresince çıkarılan geçici kanun olduğunu ve ohal bitiminde meclisce onaylanmamış tüm khk kararlarının yükümlülükten kaldırılacağı konusunda bir kaç avukat dan bilgi aldım. Ayrıca hukuk forum sitelerinde de ohal bitiminde khkların kaldırılacağı yönünde bilgi verdiler. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı aldım 2015 yılında, ve şuanda görev yaptığım şirketten bu karar var diye işten çıkarıldım. Mümkün olan herkesten bu konu hakkında bilgi almak istiyorum, neler yapmamı önerirsiniz. Ohal 19 nisanda bitecek nisandan sonra Kanun Hükmünde Kararnameler düşer mi? Düşerse Hagb kararı alan kişiler görevlerine devam edebilir mi? Esen kalın.

  OHAL döneminde yayınlanan KHK’ların, OHAL bitiminde kendiliğinden yürürlükten kalkacağını sanmıyorum. Bu arada hukukçu olmadığımı belirteyim. Ancak sıkıyönetim döneminde çıkan bazı kanunların yeniden düzenlenmesinin nasıl uzun yıllar aldığını da unutmamak gerekir. Olağanüstü dönemlerin, olağanüstü uygulamaları oluyor. Devletin bekâsı için yapılan bu işlemlerden istenmeden de olsa haksızlığa uğrayan varsa mağduriyetlerinin giderilmesini her makul vatandaş gibi bizler de dileriz. Konuya ilişkin detay öğrenirsek buradan paylaşırız. Allah herkesin hakkında hayırlısını, iyisini versin. İyi günler.

 21. 20 Şubat 2017 - 09:28 | #21

  erkan :

  iyi geceler benim sabikam yok fakat arşiv kaydim var kimlik alsam sorun olurmu sabikam gozukmuyi arşivde var

  Sabıka kaydına sebep olan suçun türü ve alınan cezanın süresi önemli. Sayfanın başında verilen bilgilere bakmanızda yarar var. Tereddüt ederseniz o mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. En net ve geçerli bilgiyi özel güvenlik şubeleri verir. İyi günler.

 22. 20 Şubat 2017 - 09:29 | #22

  hasan :

  hocam merhaba görevi kötüye kullanmadan 5 ay ceza aldım o da 5 yıl hagb karaı verildi kimlik yenilemede bir sıkıntı olurmu

  Gerek suç türü, gerekse ceza süresi açısından sorun olmaz gibi görünüyor. Yenilemede başvuru evrakına bu davaya ilişkin belgeyi eklemeyi ihmal etmeyiniz. İyi günler.

 23. 20 Şubat 2017 - 14:12 | #23

  İsmail BİNDAL :

  Merhaba iyi günler.

  Hocam 25,10,2013 de özel güvenlik sertifikası aldım.

  Ancak Geçmişden gelen bir dosyam vardı sonuclanmayan istemeyerek bi kavgaya karıştık basit yaralama niteliğinde mahkeme 17 ay 15gün toplam ceza verdi. 3/2 si ceza yatar olarak 11buçuk ay içeriye girmem istendi, sigortalı biyerde çalıştığım için içeride 4 gün yatıp 1 sene altı olduğu için denetim serbestliğe çıktım. Denetim bitmesine 2 ay kala AF çıktı ve dosya kapandığını söylediler. Müdddetnamede 26 Mart 2017 bitiş gözüküyor. ÖZEL GÜVENLİK OLMA ŞANSIM yokmu benim silahlı silahsız? .

  Konuyla alaklı yardımcı olursanız sevinirim . Şimdiden tşeekkürler.

  Özel güvenlikte bir yıl ve üstü ceza almak engel hal sayılıyor. Burada esas alınan mahkeme kararında geçen süre, infaz edilen veya para çevrilirse para miktarı değil. 2013 yılındaki müracaatınıza ne cevap verildi bilemiyorum. Ceza kararında son olarak 17 ay yazıyorsa sıkıntı olur. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye danışabilirsiniz. 680 S.KHK ile bir çok şey değişti, bazıları hakkında henüz detaylı bilgi alamadım, daha fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. İyi günler.

 24. 20 Şubat 2017 - 14:14 | #24

  hedef :

  Hagb engel deil bende aldim boyle birse yok zaten karti hak etmissin hakki yok iptal etmeye bimere yazdim magduriyetimi bugun emniyeten aradilar gel kartini al hirsizlik sucu vardi hasg cevirdi yeni kartomi aldim bimere yaz

  Ceza süreniz ve kart iptali ile ilgili süreci de detaylı yazarsanız, buradaki benzer durumda olanlara yol gösterici olabilir. Sizin adınıza sevindim. İyi günler.

 25. Gökhan
  20 Şubat 2017 - 20:50 | #25

  A.GÜLŞEN :

  hedef :
  Hagb engel deil bende aldim boyle birse yok zaten karti hak etmissin hakki yok iptal etmeye bimere yazdim magduriyetimi bugun emniyeten aradilar gel kartini al hirsizlik sucu vardi hasg cevirdi yeni kartomi aldim bimere yaz

  Ceza süreniz ve kart iptali ile ilgili süreci de detaylı yazarsanız, buradaki benzer durumda olanlara yol gösterici olabilir. Sizin adınıza sevindim. İyi günler.

  Selam kardeşim. Siz kartınızı nezaman aldınız. Khk den sonra mı

 26. 21 Şubat 2017 - 09:28 | #26

  efe :

  Merhabalar…
  uyusturucu ticareti yapma ve sağlamadan yargılandım
  5 aya kadar mahkumiyet kaldım
  5 aydan sonra berrat ettim çıktığım mahkemece adalet yerini buldu
  silahlı güvenlik setifikası alabilirmiyim acaba teşekkür ederim şimdiden….

  Belirttiğiniz suçtan ceza almak HAGB’li de olsa özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak beraat ettiyseniz, kararda beraat yazıyorsa sorun olmaz. Yine de işi garantiye almak açısından o kararla özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 21 Şubat 2017 - 09:48 | #27

  Çelebi :

  Hocam öncelikle değerli yorumlariniz için tşk ederiz burdan tüm arkadaşlara bimere konu hakkında mağduriyetlerimizi belirten yazı yazmalarını rica ediyorum herkes yazarsa biraz daha hassas davranacaklarını umut ediyorum

  BİMER’e yazıp olumlu cevap alan birinin yorumu yukarıda var. Dolayısıyla mağduriyet varsa yazıp şansını denemekten zarar gelmez. İyi günler.

 28. 21 Şubat 2017 - 09:49 | #28

  Sibel :

  İyi günler
  Sınavı kazandım evrakları hazırlıyorum. Sicil kaydı sorgulamasında Adli sicil kaydı yoktur arşiv kaydı vardır yazıyor.
  2013 yılında kavga dolasıyla basit yaralamadan sadece 1500tl para cezası verildi. Soruşturmada sıkıntı olur mu acaba ?
  Tşklr

  Emniyet kimlik soruşturmasında adli sicille yetinmez, GBT’ye bakılır. Dolayısıyla o mahkeme kararına ait evrakı da başvuru belgelerinize mutlaka eklemeniz gerekir. Özel güvenlik işlemlerinde paraya çevrilen miktara değil, süreye bakılır. Eğer bir yıldan az ise muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 29. 21 Şubat 2017 - 09:56 | #29

  Sinan :

  Hocam iyi akşamlar. Ben silahlı güvenlik kimliğimi yenileme yaptıracağım. 2011 yılında evrakta sahtecilik yüzünden (araç muayenesi)500 kişiyle birlikte bizlere dava açıldı. Mahkemeye ifadeden sonra 6 yıldır dava devam ediyor. Arşiv araştırmasında bir sorun yaşarmıyım. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler kolay gelsin.

  Evrakta sahtecilik suçu, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Ancak henüz dava sonuçlanmadığı için en azından silahsız şansınız olacağını sanıyorum. Bu davadan ceza almamanız gerekir, yoksa silahsız dahil kimlik iptaline kadar gider. Biliyorsunuz artık HAGB de kurtarmıyor. Uygulamaya ilişkin detaylı bilgiye ulaşamadım. Dolayısıyla fazla yardımcı olamıyorum, kusura bakmayın. En doğrusunu mahkeme kararıyla başvurup danışacağınız il özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 30. 21 Şubat 2017 - 10:11 | #30

  ibrahim :

  GBT kaydı çıkmayanlara da güvenlik soruşturması yapılıyor mu ?

  GBT arşiv araştırması da temiz olmak şartıyla ikamet ve verilen diğer bilgilerin doğruluğu araştırılıyor olması gerekir. İyi günler.

 31. 21 Şubat 2017 - 10:26 | #31

  Ramazan :


  uyuşturucudan 2015 yilinda 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı aldım 2016 yilinda denetimli serbestlik sorunsuz bitti şuan benimde sicil ve Arşiv kaydım yok özel güvenlik şube de GBT kaydim da çıkmadı eski kimligimi de değiştirdim yeni kimlik ile 1 aydır yeni kimlik ile çalışmaya devam ediyorum.

  Umarım sorun çıkmadan çalışmaya devam edersiniz. Durumunuzla ilgili bir gelişme olursa buradan paylaşmanızı isterim. Olumsuz bir şey olmaması dileğiyle, iyi günler.

 32. 21 Şubat 2017 - 10:29 | #32

  Serpil :

  Hocam yapılacak olan güvenlik soruşturması yeni kanun çıktıktan sonra kimlik değişimi yapanlara mi olcak yoksa herkese mi

  680 S.KHK’nın uygulanmasına ilişkin emirde, yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde özel güvenlik sektöründe çalışan tüm personelin soruşturmalarının tamamlanacağı, ayrıca belli bir süre beklemeksizin gerek görüldükçe soruşturma yapılması il valiliklerinin takdirine bırakıldığı yazıyor. Kimlik değişimi de tüm bunlara denk geldi, dolayısıyla sektör çalışanları, bir yıl içerisinde mutlaka en az bir soruşturmadan geçecek demektir. İyi günler.

 33. 21 Şubat 2017 - 10:31 | #33

  Ercan Dağlı :

  Merhaba benim uyuşturucu denetimim var 2 sene boyunca 3 ayda bir idrar veriyom herhangi bir suçum yok güvenlik olabilir miyim acaba

  Uyuşturucu kullananlara, bu nedenle herhangi bir şekilde durumu tespit edilenlere özel güvenlik olma imkanı tümüyle kalkmış görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Neticede evrak incelenerek en geçerli karar orada verilir. İyi günler.

 34. 21 Şubat 2017 - 10:34 | #34

  Sedat :

  Hocam iyi akşamlar Ankara’dan yazıyorum yapılan yorumları okudum Benim de suçsuz yere başım yandı arkadaşın üstünde 1 tane uyuşturucu hap yüzünden emmiyette ifademiz alındıktan sonra serbest bırakıldık 3 ay sonra savcılık soruşturması diye evrak geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı Denetimli serbestligim sorunsuz bir şekilde bitti 2020 yılında da erteleme kararı bitecek şuan Adli sicil ve Arşiv kaydım yok eski kimligimi degistirmek için randevu aldım Özel güvenlik şube de GBT kaydim çıkmadı yanımda mahkeme kararlarını da götürdüm görevli memur GBT kaydın yok dedi geri iade etti bana mahkeme evraklarını bugün de mesaj geldi PTT’den kimliğiniz kargoya verilmiştir diye Acaba yapılacak olan güvenlik soruşturması kapsamında bişey çıkar mi ?

  GBT’nin arşivindeki kayıtların uzun yıllar muhafaza edildiği söyleniyor. Başvuruda sadece GBT’ye mi bakılıyor, GBT arşivi görülüyor mu bilemiyorum inanın. Ancak kararı vermenize rağmen iade edildi ise görevli memurun arşive de bakmış olması gerekir sanıyorum. Aksi halde mahkeme evrakını alırdı. Şu halde kötümser olmak için bir neden yok gibi. Umarım sorun çıkmaz. İyi günler.

 35. 21 Şubat 2017 - 10:37 | #35

  Poyraz :

  Kimlik değişimi ya da yenileme için dosyamizi teslim ettikten sonra mı başlıyor güvenlik soruşturması ve ne kadar zaman süresinde tamamlanıyor? GBT kaydı temiz olanlarada mi soruşturma yapılıyor

  Kimlik değiştirme veya yeni başvuru fark etmeksizin soruşturma yapılıyor. Tamamlanma süresi illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden veya kursunuzdan sormanız uygun olur. GBT’si temiz olanların da verdiği bilgilerin, diploma vb. belgelerin, ikamet kaydının araştırılıyor olması gerekir. Ancak özellikle OHAL dönemindeki soruşturmaların içeriği, kapsamı hakkında detaylı bilgim olmadığını, sadece varsayım olduğunu belirteyim. İyi günler.

 36. 21 Şubat 2017 - 11:19 | #36

  Erdoğan :

  Adam yaralamadan devam eden mahkemem var kardeşimin de bi şahısı dövmekten 1 yıl denetimli serbestlik ve 3 bin TL para cezası var kimlik değişimi için müracaat ettiğimizde ikimizin de GBT de kaydı çıkmadı dosyamizi teslim ettik yapılacak olan güvenlik soruşturmasında bi sorun çıkarmı Hocam ?

  Devam eden mahkemeye ait son durumu gösterir belgeyi sizden mutlaka isterler. Başvuruda vermediyseniz başvurunuz bu nedenle bekletilebilir, bilginiz olsun. Kardeşinizin de mahkeme kararında paraya çevrilen süre bir yıldan az ise sorun olmaz. Para miktarına, denetimli serbestlik süresine değil, kararda yazan ceza süresine bakarlar. İyi günler.

 37. 21 Şubat 2017 - 11:38 | #37

  emre :

  Merhaba 2004 yılında uyuşturucu madde içmekten 1 yıl hapis cezası verildi bu ceza 1 yıl denetimli serbestliğe çevrildi.

  2010 yılında ilk güvenlik kartımı almıştım silahlı kazanmama rağmen dava temyizde olduğundan silahsız güvenlik kartı verildi bana güvenlik şubeden.

  Daha sonra 2015 yılı geldiğinde yenilemeye girdim sertifikam silahlı olduğu için bu sefer belki silahlı alırım diye silahlı olarak yeniledim.Gerekli evrakları toplayıp güvenlik şubeye yenileme için gittim.

  Bu dosya yine karşıma çıktı benden dava hakkındaki dosyaları istediler , bende bu olayın 2004 te yaşandığını üzerinden çok geçtiğini 2010 yılında silahsızda olsa bana kimlik kartı verildiğini söyledim. Onlar yinede benden dosyayı istediler , dosyayı temin ettim ve şubeye götrüdüm dosyayı ankaraya soracaklarını felan söylediler.

  Neyse sıkıntılı bir süreçten sonra kimliğimi silahsız olarak 2020 yılına kadar uzattılar. Benim öğrnmek istediğim şimdi bu 680 s.khk ile benim kimliğim iptal edilirmi ? Yada 2020 yılında yenilemeye gittiğimde bir sorun çıkar mı ?

  Birde hala eski kimlik kartımı kullanıyorum , şubeden kimliğimizin yenilendiğine , uzatıldığına dair polis kaşeli imzalı bir belge verildi herkese bunu yeni çıkan kimlik kartı ile değiştirmemiz gerekir mi ?

  Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

  Uyuşturucudan ceza alanlara silahlı verilmemesi, 6136 S.Kanun gereği yapılan bir işlem. Eskiden ve halen aynı şekilde geçerli. 2020 yılına kadar geçerli olan yenilemenizde yeni kimlik verilmeliydi. 2014 başından beri uzatma işlemi kağıtla değil kimlikle yapılıyor. Şu halde her durumda bir yıl içerisinde tamamlanması gereken bir soruşturma herkes için geçerli, ayrıca yeni tip kimlik kimlik başvurusu için tanınan süre de 30.06.2017′de bitiyor. O tarihten sonra eski kimlikle veya izin kağıdı ile çalışmak mümkün olmayacak, bilginiz olsun. Davanın temyiz sonucunu bilemiyorum. Ancak HAGB varsa ve dava düştü ise lehinize, ceza aldıysanız yeni durumda sıkıntı olabilir. İyi günler.

 38. talha
  21 Şubat 2017 - 13:38 | #38

  @Gökhan
  Iyi gunler. Bimere yazan arkadasa ulasabilirseniz birazdaha konuyu acarsa burdaki arkadaslarda ona gore bir yol izlerler simdiden tesekkurler(isim hedef olan arkadas bilgilendirir umarim bizleri)

 39. 21 Şubat 2017 - 15:44 | #39

  emre :

  Öncelikle değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın A.GÜLŞEN

  Dava dosyasında aynen şunlar yaıyor.

  Sanıkların eylemlerinin 765 sayılı TCK nun 404/2 maddesinde düzenlendiği , bu madde UYGULANDIĞI TAKDİRDE sanıkların suçun işeniş biçimine göre takdiren 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılacakları , dosya kapsamına göre sanıkların uyuşturucu madde bağımlısı olmadıkları anlaşıldığından 404/4 maddesinin uygulanamayacağı , sanıkların kişilikleri dikkate alındığında 647 S.Y nın 4 ve 6. maddelerinin uygulanamayacağı , bu itibarla sanıklar hakkında 5237 S.Y nın 191/1 maddesi gereğince belirlenen 1 yıl hapis cezasının her 3 sanık içinde 191/2 maddesi gereğince TEDAVİ ve DENETİMLİ SERBESTLİK şartına tabi tutulmasının 765 sayılı TCK gereğince her 3 sanık içinde belirlenecek 1 yıl hapis cezasına göre AÇIKCA LEHE OLDUĞU ANLAŞILMIŞ ve aşağıdaki gibi hüküm kurulmuştur.

  Hükümdede şu yazmaktadır

  1 Sanığın 5237 sayılı yasanın 7. maddesi ile 5252 sayılı yasanın 9. maddesi gereğince lehe olduğu anlaşılan 5237 sayılı TCK nun 191/1 maddesi gereğince suçun işelniş biçimi dikkate alınarak takdiren 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına

  2 Sanık lehine takdiri hafifletici neden görülmediğinden 5237 sayılı TCK nun 62. maddesinin uygulanmasına takdiren yer olmadığına

  3 Sanığın şahsi ve sosyal durumu ve suçun özelliği dikkate alındığında koşulları oluşmadığından 5237 saylı TCK nun 50. maddesininr olmadığına

  4 Suçun özelliği dikkate alındığında uygulanması mümkün olmadığından 5237 sayılı TCK nun 51. maddesinin uygulanmasına yer olmadığına

  5 Sanığın 53/1-a-b-d-e maddesindeki haklardan cezanın infazı tamamlanıncaya kadar 53/1-c maddesindeki haktan ise şartla tahliye tarihine kadar yoksun bırakılmasına

  6 Sanığın uyuşturucu madde kullanması sebebi ile hakkında 5237 sayılı TCK nun 191/2 . maddesi gereğince tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına

  5237 sayılı TCK nun 191/4 maddesi gereğince denetimli serbestlik tedbirinin tedavi süresince devamına ayrıca tedavinin sona erdiği tarihten itibaren 1 yıl süre ile denetimli serbestlik sürsinin devamına

  Sanık tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine UYGUN DAVRANMADIĞI takdirde 5237 sayılı TCK nun 191/5 maddesi gereğince cezanın infazına , bu konuda ihtarat yapılmasına (yapılmadı)

  7 Sanık hakkında kararın 5. fıkrasında hükmedilen 5237 sayılı kanunun 53. maddesine ilişkin kararın sanığın tedavi ve güvenlik tedbirinin gereklerine uygun davranmadığı takdirde cezanın infazına karar verilmesi halinde geçerli olmasına.

  Şimdi hocam bu dosya ile beraber tamamen sorunsuz ve olumlu bir şekilde tamamlanan denetimli serbestlik sonuçlarımı özel güvenlik şubeye vererek 2015 yılında çalışma süremi silahsız olarak 2020 yılına kadar uzattılar.

  Ayriyetten mahkemeyi yapan asliye ceza kalemi ve adliye sarayının ceza infaz büro amiri ile görüştüm ve denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlandığı için hiç bir sorunun olmayacağını , zaten bana hapis cezası değil lehte olan 1 yıl denetimli serbestlik cezası verildiğini onuda sorunsuz tamamladığım için infaz edildiği ve bir sorun teşkil etmemesi gerektiğini söylediler.

  Benim endişem bu 680 s.khk ile özel güvenlik kimlik kartımın iptal edilip edilmeyeceği yada kimlik yenilemeye gittiğimde bana sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı.

  Sabrınız ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

  Anlaşıldığı kadarıyla kararda HAGB yok. Ancak, sizin gibi hapis cezası olmadan süreyi sorunsuz tamamlayanlara, HAGB’lilerde davası düşenlere ne yapılacağını tam öğrenemedim. Sorup öğrenmeye çalıştığımda başvuru yapsınlar bakalım diyorlar. Sanırım mağduriyet yaratmayacak şekilde yorumlamak için onlar da henüz bir tutum belirlemediler veya henüz paylaşmıyorlar. İnanın hiç detay bilemiyorum. Net bilgi edindiğimde buradan paylaşırım. Size ve sizin durumunuzda endişe ile gelişmeleri, haberleri takip edenler hakkında hayırlısını dilemekten başka bir şey gelmiyor elden ne yazık ki. İyi günler.

 40. 21 Şubat 2017 - 15:57 | #40

  Erdoğan :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam başvuru esnasında GBT kaydı çıkmayınca ne benden ne kardeşimden mahkeme evrakı istemediler

  Bunun nedenini bilemiyorum, kimlik onayınızı takip edin bakalım. İnşallah sorun çıkmadan kimliğinize kavuşursunuz. İyi günler.

 41. 21 Şubat 2017 - 15:59 | #41

  Sedat :

  @A.GÜLŞEN
  GBT sorgulaması yapıldıktan sonra kaşe basıldı kaşe de 4 madde vardı ikisini okuyabildim çünkü kaşe nin mürekkepi solmuştu GBT KOM diğer ikisini okuyamadim ama Kaydı yoktur diye işaretlendi dosyami teslim ettim mahkeme evraklarını istemedi GBT kaydın yok diye

  Bu durumda kimliğinize sorunsuz kavuşmanızı dilerim. İnşallah bir an önce elinize geçer ve endişeleriniz son bulur. İyi günler.

 42. Erdal
  21 Şubat 2017 - 16:42 | #42

  hocam benim 1 yıl 4 ay hagb vardı yenilemede sorun olmadı şu saatten sonrada olma dimi kartım çıktı sonuçta ? inanın korkudan çalışamaıyoruz şimdilik tek ekmek kapımız bu ve yıllardır yapıyoruz seneyede süre doluyor ve dava düşüyor

 43. hedef
  21 Şubat 2017 - 17:10 | #43

  Daha 2gun oldu alali benimde kafam karisikti 6ay denetim almistim hirsizlik sucu vardi ben bimere detayli yazdim bu karar khklar feto icin cikan bjrse

 44. gezgin team
  21 Şubat 2017 - 19:01 | #44

  Arkadaşlar ve sayın hocam hepınize merabalar bu konuları çok yakından takip edip gerek hukukçu arkadaslar gerekse polis merkezinden aldığım bilgiler doğrultusunda size yardımcı olmak amacı ile bi kaç bilgi paylaşacagım arkadas öncelikle uyuşturuxudan hakkında kovuşturma olan veya işlem görenler ne olursa olsun öz güv yolu kapanmıştır hakkında hagb kararı olan arkadaslarda malesef bu şanslarını kaybetmiş durumda üçüncü husus fetö/pdy ve bölücü terör örgütü pkk veya illegal bi örgüte bağlantılı olanlar hiç bir şekilde öz güv olamaz birde khk ohal bittikten sonra ne yazıkki kalkmayacak kalıcı olcak haklarinda hagb kararı olanlar davasını düşürürse öz güv olabilir benım öğrendiğim kadarı ile bu kadar bursadan hepinize selamlar başarılar dilerim.

 45. taner
  21 Şubat 2017 - 23:11 | #45

  hocam öncelikle kolay gelsin benim bi sorum olcak ben 68 ci sınava girdim kazandım ve benim adli sicil arşif kaydım var sene 2012 de bi trafik kazası yapmıştım oda adli sicil arşif kaydımda böyle çıkıyor 1 C: 001202013C0214575(01245017-13) 19.02.2012 5237SA;CK:179/2 62/1 52/4
  50/1,A 52/2. ANKARA;12.SCM 3000,00 P.17/01/2013 2012/1360-2013/20
  25/01/2013
  2 Y: 001202014Y0009604(01209974-14) 19.02.2012 5237SA;CK:179/2 62/1 52/4
  50/1,A 52/2. ANKARA;12.SCM 17/01/2013 2012/1360-2013/20 3000,00 P.
  27/12/2013

  bu maddelerden dolayı kimlik kartı alabilirmiyim ben ?

 46. iso
  22 Şubat 2017 - 06:25 | #46

  @A.GÜLŞEN

  5 sene sonra cezam silinse dahi demi olamam özel güvenlik olamam

  orasını anlayamadım.

 47. Sedat
  22 Şubat 2017 - 09:19 | #47

  @A.GÜLŞEN
  Hocam iyi günler bugün kimliğim geldi kimlik geldiğine gore herhalde bundan sonra bi sorun olurmu ki ?

 48. Ahmet
  22 Şubat 2017 - 14:07 | #48

  Sedat senin şansın varmış krdesm genel bi hata oluyor arada gbt konusunda sana denk gelmiş yoksa kesinlikle uyuşturucu madde kullanmak tedavi temiz gecsede 5 yil kamu davasinn acilmamasi var gbt 5 yıl boyunca da çıkıyor.sonrahat düşüyor. Benimde var şimdi bitti geçen hafta kimlik yenileme yapcam 3.ayda gitcem nolcak bakalım sen kadar şanslı olabilecekmiyiz. Ama birilerinin yargıtaya yazması lazım ilk defa bu sucu işleyip temiz bir şekilde tedavi olanlarn normal vatandaş gibi onu açılması lazım. Adli sicilin silinmesi nasıl bir kişinin anayasaya baş vurmasıyla olduysa buda öle olacak inş.kimse madur olmaz.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster