Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 55, toplamda : 78313 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Nisan 2015 - 07:42 | #1

  mehmet :

  Hocam ben 3 sene önce basit tehditten 4 ay ceza aldım. Hagba çevrildi. Silahlı kimlik kartı alabilirim değil mi ? ASILSORUM şu hocam, emniyete arşiv araştırması formu doldurup verirken, hakkınızda mahkumiyet kararı var mı sorusuna evet mi işaretleyecegiz ? Eveti işaretlersek 4 ay hagb mı yazacagız açıklama olarak ?

  Basit tehdit olduğuna göre silah, bıçak gibi alet durumu söz konusu değil demektir. Silahlı kimlik almanıza engel olmaz. Ancak işaretlemede evet de deseniz hayır da deseniz o mahkeme kararını, başvuru evrakınızla vermeden kimliğinizi almanız mümkün olmaz. Evet’i işaretleyip kararı da temin etmenizde yarar var. İyi günler.

 2. 06 Nisan 2015 - 15:31 | #2

  harun :

  Hocam ben mahkeme kararını geç olsa da verdim.5 ay cezam vardı reşit olmayanla cinsel istismar dan 5yıl ertelendi HAGB var. Bu mahkeme kararını şubedekilermi inceleyip karar verecek? Komisyona sunarız falan dedi sanırım ama. Sizce alabilirmiyim silahsız kimlik ?

  Cinsel içerikli suçlarda sadece HAGB kararı olanların şansı var. Bazı illerde uyuşturucu ve cinsel içerikli suçlar, özel güvenlik şubedeki komisyonda değil, doğrudan il özel güvenlik komisyonuna gönderiliyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı bilemiyorum. Normal şartlarda HAGB olduğu için silahsız alabilmeniz gerekir. Denetimli serbestlik süresi tamamlandığında da aynı mahkemeye başvurup açıklanması ertelenen hükmün kaldırılmasını talep etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 06 Nisan 2015 - 15:37 | #3

  memet :

  Hocam. Benim reşit olmayanla cinsel istismar,şantajdan mahkemem oldu. Tek mahkeme ayrı değil yani.1- Reşit olmayanla cinsel istismardan 5 ay ceza 5Yıl HAGB ile ertelendi. 2- cinsel istismar davanın reddi 3-Şantajdan 10 ay ceza 5Yıl HAGB ile ertelendi. Mahkeme kararı aldığımda en üstte HAGB ve davanın reddi yazıyordu. Ben mahkeme kararını verdim geç olsa da. Şubede baktı birisi ve komisyona sunarız dedi. Normalde kararı kim veriyor ve silahsız kimlik alabilmem mümkınmü

  Belirttiğiniz durumlara göre silahsız alabilmeniz mümkün görünüyor. İnceleme; il özel güvenlik şubesinde de oluşturulan komisyon marifetiyle veya il özel güvenlik komisyonunda olabilir. İyi günler.

 4. 06 Nisan 2015 - 15:39 | #4

  Emre :

  Merhaba hocam 1995 senesinde eşimle kaçarak evlenmişdik.evlenmeden önce annesi şikayetci olmuşdu 13 ay ceza aldım.29 gün yattıkdan sonra evlenip çıkdım üzerinden 18 yıl geçdi arşiv kayıtda gözüküyor silahsız kimliğe engelmi

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için normalde engel sayılır. Ancak evlendiğiniz için durum değişebilir. Mahkemeye başvurup evlenmenin belgelenmesi suretiyle o davayı düşürtmeyi denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 06 Nisan 2015 - 15:41 | #5

  yusuf :

  hocam 10 ay güveni kötüye kullanma sucundan ceza aldım güvenlik olabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  Güveni kötüye kullanma suçundan bir gün bile ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılıyor maalesef. Kararda HAGB varsa durum değişir. İyi günler.

 6. 07 Nisan 2015 - 16:28 | #6

  ramazan :

  Iyi gunler arkadaslar 2013 senesinde basimdan bi olay gecmisti calistim yerde telefon bulmustum eski bisey sahibini bulamadim kullanmaya basladim belli bi sure sonra su imelli tel calintidir en yakin polis merkezine teslim edin denildi bende teslim ettim belli bi ay sonra mahkeme acilmis 1000 tl para cezasi yedim 5 taksit odencek diye ancak adli scilimde cikiyor guvenlik olmama sakinca varmidir ne yapmam gerekiyorr

  Adli sicilde kayıt görünmesi değil, o kayda neden olan suç önemlidir. Belirttiğiniz durumun bir kastınız olmadığı için sorun teşkil etmeyeceği söylenebilir. Yine de içinizde şüphe kalmaması için bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 7. 08 Nisan 2015 - 09:26 | #7

  ramazan :

  Para cezasini odedim bugun hepsini adli sicil sildirme yerine gitmem gerekti soylenildi dilekce vermem silinirmi peki bi bilginiz varmi ayrica verilen kararmi onemli tsk ederim ayrica

  Adli sicilin ne şekilde sildirileceğini bilmiyorum. Ancak adli sicilde görünmeyen/silinen kayıtların, GBT’de görüneceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 8. 09 Nisan 2015 - 09:28 | #8

  çetin :

  uyusturucu suçum var engel olurmu

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik, ceza süresi, tedavi koşullarının yerine getirilmesi gibi durumlara bakarak kart veriliyordu. Halen yasal mevzuatta değişiklik olmamasına rağmen bazı illerde hakkında bu tür dava olan aday başvuruları il özel güvenlik komisyonunda reddedilebiliyor. Bu nedenle ilinizdeki uygulamayı öğrenmek için özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 09 Nisan 2015 - 09:50 | #9

  uğur :

  Hocam ben sol elimde esansiyel titreme olduğu için heyet raporu alamadım olumsuz dediler ve emniyete göndereceklerini söylediler. tekrar başka bir devlet hastanesinden heyet raporu alabilir miyim.yani heyet raporu alma hakkım devam ediyor mu?

  Olumsuz rapor sonucunu bildirdiklerine göre, başka herhangi bir hastaneden olumlu rapor alıp başvurursanız, iki rapor arasındaki çelişki nedeniyle emniyet, hakem hastane raporu ister. Bu işi üç rapor yerine iki raporla halletmenin tek bir yolu var. İlinizde hakem hastane statülü hastaneyi öğrenip doğrudan oraya başvurararak rapor alırsanız üçüncü hastane masrafından kurtarırsınız. Hakem hastaneden de olumsuz sonuç çıkarsa yapacak bir şey yok, şansınızı silahsızda deneyebilirsiniz. İyi günler.

 10. 09 Nisan 2015 - 16:49 | #10

  Ersen :

  Ben 2013 yılında özel güvenlik kimlik kartım olmadığı halde kimlik düzenledim. Resmi evrakta sahtecilikten mahkemeye çıktım fakat beraat ettim. Şimdi kimlik Kartı çıkarmak istiyorum. Sertifikam var. Özel güvenlik olabilir miyim.

  Resmi evrakta sahtecilik suçundan bir gün bile ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu suçtan sadece beraat ve HAGB ile ceza almak durumu değiştirir. Belirttiğiniz gibi beraat ettiyseniz engel yok görünüyor. İyi günler.

 11. 09 Nisan 2015 - 16:53 | #11

  ayşe :

  merhaba yakınım çocuk mahkemesı tarafından uyusturucu madde kullanmaktan denetimli serbestlik aldı.Sertifikası iptal oldu mümkün mü

  Uyuşturucu suçlarında; ceza süresi, tedavinin tamamlandığına dair belgeler vb. bir takım unsurlar kontrol edilerek kart veriliyordu. Ancak son zamanlarda bu suçtan ceza alanlar, il özel güvenlik komisyonlarına sevk edildiği için başvuru olumsuz sonuçlanabiliyor. Karar tebliğinden itibaren yasal süre (sanırım 60 gün) içerisinde idare mahkemesine yürütmeyi durdurma için dava açmak mümkün. Ancak oradan da olumsuz sonuç alanlar var diye duydum. Bu nedenle net bilgi veremiyorum, uygulama illere göre farklı olabiliyor. İyi günler.

 12. 11 Nisan 2015 - 12:18 | #12

  turan :

  Ben intihar ettim silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  İntihar girişiminde bulunduğunuz hastane ve karakol kayıtlarına girmiştir muhtemelen. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaması gerekir. Ancak illere göre farklı uygulamalar olabildiği için riske girmemek açısından bulunduğunuz il özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 11 Nisan 2015 - 12:21 | #13

  Büşra :

  Hocam merhaba,
  Bu sene silahlı güvenlik yenilemem var. Ancak ben ve arkadaşlarım adına açılmış bir hırsızlık davası var. Karşı taraf şikayetçi değil. Zaten benimde ilgim yok olayla. ama bi arkadaş duruşmaya gelmediği için dava uzadı. Avukatım duruşmanın olumlu olduğunu hırsızlığa karışmadığımı delillerle hakime sundu. Beraat kararı ya da beş yıl takip kararı verilse ble kimlik kartım iptal olur mu? dava günü 6 mayıs. Sucu işleyen arkadaş itiraf etti ve ilgim olmadığını söyledi ama beraat etsem bile güvenlik soruşturmasında karsıma çıkar mı bu olay iptal olur mu kimliğim?

  Beraat etmeniz halinde sorun olmaz. Ancak HAGB olmadan hırsızlıktan ceza alırsanız kartınız iptal olur. HAGB’li ceza alırsanız denetimli serbestlik bitene kadar silahsız, süre dolduğunda aynı mahkemeden düşürme kararı çıkarttırarak silahlıya dönmeniz mümkün olabilir. Kimlik yenilemeye başvurduğunuz tarihte mahkemenin son durumunu gösterir belge istenmesi normaldir. İyi günler.

 14. 11 Nisan 2015 - 12:22 | #14

  mikail.47 :

  Hocam daha once sigaradan yakalandim 800 paket mahkemeye ciktim bana adanaki mahkemeye gondericez dediler cvp geldi mahkemeden bana 2yil bide para cezasi istendi temyize gonderdim ama kartim bende hala calisiyorum sucumda ilk oldugu icin bisey cikarmi yada kartimi yenilene kadar bisey olurmu yada silahsiza cevriliyor diye bir bilgi aldim.bana detayli aciklarsaniz sevinirim.

  Mahkemenin devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla sonuçlanana kadar silahsız çalışabilirsiniz. Kaçakçılıktan HAGB olmadan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. İyi günler.

 15. 11 Nisan 2015 - 12:23 | #15

  emrecan :

  Hocam askerligini rdm olarak bitirmek silahli özel güvenlik olmaya engel olurmu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu aldığınız takdirde engel olmaz. İyi günler.

 16. 11 Nisan 2015 - 12:27 | #16

  ugr :

  Hocam hakem hastahanede olumsuz çıkarsa yani bir daha güvenlik olamayacağız anlamına mı geliyor , bu raporların süresi 1 yıldı yani bir yıl sonra tekrar şansımız war mı ?hastanenin hakem hastane olabilmesi için öncelikle farklı iki hastaneden iki farklı karar çıkması lazım bu durumda gönderilecek üçüncü hastane hakem hastane olur örneğin askeri kararlarta ankara gata hakem hastanedir ancak 1. veya 2. raporu veren gataysa hakem hastane olarak başka bir yere sevk edilir içiniz rahat olsun istediğiniz karar çıkmasa bile başka bir hastaneye başvuru yapabilirsiniz doğrumu dur hocam ?

  Özel güvenlik olabilmek için istenen raporların geçerlilik süresi bir yıl. Bunların arşivde saklanma süresini bilmiyorum, ikisi farklı konular. Özel güvenlik işlemlerinde o ilde hangi hastanenin hakem statüsünde olduğu il sağlık müdürlüğünden öğrenilebilir. Hakem hastanenin devreye girmesi için üçüncü rapor alması gerekmez. Kişi doğrudan hakem hastaneye başvurabilir. GATA ile ilgili dediğiniz konuda da herhangi bir hastane olmaz, üçüncü hastanenin ilk iki hastaneden daha nitelikli olması gerekir. İyi günler.

 17. 14 Nisan 2015 - 12:00 | #17

  Ahmet :

  Mrb hocam yolda gulumseyen bi kıza telefon numarasi verdim numarami alınca vaktin varsa gezdireyim seni dedim yok degince sen bilirsin deyip uzaklastim ama kızın yaşı reşit değilmiş ve bana cinsel tacizden dava açıldı acaba bu yüzden kartim iptal olur

  Cinsel içerikli bir suçtan HAGB olmadan ceza almak, özel güvenlik kartının iptal olmasına neden olur. Bu suçtan ceza almak başka işlerde de sorun olacağından iyi bir avukatla davayı takip etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 16 Nisan 2015 - 16:14 | #18

  hakan :

  ben kamu malına zarar suçlamasıyla gün cez yattım mahkemmem devam ediyor adli kontrolle salındım silahlı kart alabilirmiyim daha dava bile açmamışlar bana sorun olurmu

  Davanın devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla silahsız kart almanız mümkün görünüyor. Mahkeme sona erdiğinde bir yıldan az ceza almanız (bir yıldan fazla olursa HAGB aranır) halinde sorun olmaz. Ancak daha uzun süreli cezada kart iptal olur. Silahlıya geçmeniz de dava sonucuna göre belli olur. İyi günler.

 19. 16 Nisan 2015 - 16:15 | #19

  tanju demiray :

  siyasi parti üyeliği kimliğin kullanımına etki edermi iiptal olma gibi bir durumu var mı ?

  Siyasi parti üyeliği özel güvenliğe engel hal değildir. İyi günler.

 20. 16 Nisan 2015 - 16:16 | #20

  abdullah :

  renk körlüğü olan biri için silahlı yada silahsız ögg olması engel olur mu ?

  Renk körlüğü özel güvenliğe (silahlı/silahsız fark etmeksizin) engel değildir. İyi günler.

 21. 16 Nisan 2015 - 16:50 | #21

  bekir :

  ben askerde 21 gün ceza aldım 21 gun askerligim uzadı ve ben şimdi ögg sınavını kazandım kimligi alabilirmiym

  Askerlikte işlenen disiplin suçlarından alınan cezalar, özel güvenliğe engel teşkil etmez. İyi günler.

 22. 21 Nisan 2015 - 10:18 | #22

  mehmet :

  Hocam dolandırıcık suçundan 20 TL para cezası aldım.esrar yetiştirip satmaktan 4.agırcezada yarglanyorum.jandarma karakoluna saldırdım 18 ay ceza aldm.ertelendi.ögg silahsız kart alabilirmiyimm

  Gerek dolandırıcılıktan ceza almanız, gerekse ertelenen 18 ay ceza nedeniyle (hem suç türü, hem ceza süresi) maalesef özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor. İyi günler.

 23. 21 Nisan 2015 - 10:20 | #23

  mehmet kaya :

  Iyi günler hocam ben resmi evrak tatili sahtecilik suçundan 1000 tl para cezası aldım ve odedim ve hakim dava baslamadan önce hükmün sonra açıklanmasını istermisin diye sormuştu evet dedim ben silahlı özel güvenlik belgesi alabilir miyim

  Kararda HAGB varsa silahsız kimlik almanız mümkün olabilir. Süre dolduktan sonra aynı mahkemeye başvurup düşme kararı (açıklanması geri bırakılan kararın kaldırılması) aldığınız takdirde silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İyi günler.

 24. 21 Nisan 2015 - 10:32 | #24

  Mehmet Çelik :

  Hocam 4 yıl önce alköllü araç kullanmaktan kamu adına açılan davada ceza aldım 600 tl para cezası aldım hakim bunu durumum olmadığı için 5 yıl bir suçtan karşıma gelme dedi. şuanda askeri mahkemeden asta müessir fiil suçundan 1 ay hapis ceczası geldi 6/1 oranında indirim 25 güne düştü buda beş yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi birde seçenek yaptırımlara çevrilmesine veya ertelenmesineyer olmadığına son olarakta uygulanmasına yer olmadığına dair karar geldi şimdi diğer 5 yıl dolmadan askeri mahkemeden bu karar geldi seltifikamı yenilememe bir sıkıntı olurmu saygılar.

  Beş yıl dolmadan diğer cezanın gelmesi, infazı nasıl etkiler bilemiyorum. Son ceza olmasaydı silahsız yenilemeniz mümkün görünüyor. İyi günler.

 25. 21 Nisan 2015 - 10:35 | #25

  mehmet keleş :

  Hocam iyi günler 2 kere alkollü araç kullanma suçundan ötürü 3000 tl para cezası aldım ve icra dosyam bulunmakta güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Belirttiğiniz durumlar özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. İyi günler.

 26. 21 Nisan 2015 - 10:38 | #26

  aismail :

  Selam hocam bu arşiv ve güvenlik araştırması suça bağlı olarak şikayetlere bağlı olarakmı yapılıyor örneğin sosyal medyada biriyle girdiniz hertürlü uygunsuz tartışma gibi bunu etkilermi ?

  Sosyal medyada biriyle yaptığınız görüşmeden dolayı o kişi şikayetçi olmadı ise (mahkeme-ceza gibi işlemler) sorun olmaz. Kişi şikayetçi olur da ceza alırsanız, bilişim suçları silahlı güvenliğe engel teşkil eder. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olabilir. İyi günler.

 27. 21 Nisan 2015 - 10:39 | #27

  onur :

  merhaba,gece denetime gelen müdür beni uyurken yakaladı hakkımda işlem başlatılırmı işten atarlarsa başka biyerde çalişabilirmiyim müdür çalışamassın dedi_?

  Müdürünüz tutanak tanzim etti ise en fazla o işinizden olabilirsiniz. Başka yerde çalışmanızı etkileyecek bir durum değil. İyi günler.

 28. 21 Nisan 2015 - 10:41 | #28

  fırat :

  Sayın hocam ben uyuşturucu kullanmaktan denetilmli serbestlik aldım ama adli vaka olarak hastanede kayda geçti denetimi bitirdim sorunsuz 4 yıl sonra yenileme de sorun çıkarmı adli sicil temiz arşiv temiz yada silahsız kart verirlermi hocam cevap lütfen

  Tedavi süreci ve adli işlemle ilgili belgeleri iyi muhafaza ediniz. Yenilemede engel teşkil etmese de sizden isteneceği için saklamanızda yarar var. Uyuşturucu suçlarında illere göre farklı işlem yapılabiliyor. Şöyle ki bazı illerde özel güvelik şubesinde oluşturulan komisyon tarafından, bazı illerde de il özel güvenlik (vali yardımcısının katıldığı) komisyonuna sevk ediliyor. Her iki durum da farklı kararlar çıkabiliyor. Bu nedenle evrakla birlikte mümkünse bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine danışmanız yararlı olabilir. İyi günler.

 29. onur
  21 Nisan 2015 - 12:04 | #29

  ankara güvenliğin katkılarından dolayı çok teşekkür ederim sizler sayesinde okadar insan ekmek yiyor.

 30. aismail
  22 Nisan 2015 - 10:39 | #30

  Hocam verdiğiniz bilgi için ALLAH sizden razı olsun okadar kişinin sorularıyla ilgileniyorsunuz .

 31. 23 Nisan 2015 - 09:08 | #31

  tuna :

  2010 yılında kapanan ve sonuçlanan dosyamdan sonra çalışmaya başladım ve yenilemide yaptırdım.kapanmış dosyalarımın sonuçları istendi götürdgmde ise cinsel taciz oldugndn iptal olacagı söylendi böyle bişey olabilirmi iptali için.

  Cinsel içerikli herhangi bir suçtan bir gün veya bir TL adli para cezası almak (HAGB olmadan) özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Eğer geçmişte belirttiğiniz durumda bir ceza aldıysanız maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 32. 23 Nisan 2015 - 11:36 | #32

  Metin :

  hocam, silahlı tehdit (tabanca) ten 1 yıl 8 ay hapis verilip HAGB ye çevrildi. Yine basit yaralamadan 100 gün hapis paraya çevrilerek 2000 TL adli para cezası HAGB ye döndürüldü. Özel güvenli amirliğine yada özel güvenlik okul yöneticiliğine engel teşkil eder mi ?

  Aldığınız cezalarda HAGB olduğu için özel güvenlik veya silahsız projelerde yönetici olmanıza engel teşkil etmez. Süre sorunsuz dolduğunda kararı veren mahkemeye başvurup kararı düşürtebilirsiniz. Ancak ilk suç, silahla ilgili olduğu için silahlıya dönmeniz hiç bir zaman mümkün olmaz. İyi günler.

 33. 23 Nisan 2015 - 11:47 | #33

  munzur :

  slm hocam şuan bikamuda calışıyom güvenlikci olarak sertifikam silahlı benim yargıtayda temhize başvurdugum bi davam var emmniyet bu yargıtaydaki dosyamdan dolayı belgemi silahsıza cevirdiler bu karar dogrumudur sucumkavga sadcde

  Sizin durumunuzu birine daha danıştım. Eğer kavgada silah-bıçak vb. alet kullanımı varsa yapılan işlem doğru. Alet kullanımı yok ve basit kavga ise silahlı devam etmeniz mümkün olabilirdi. Durumu bir daha görüşmeniz belki yararlı olabilir. İyi günler.

 34. 24 Nisan 2015 - 08:39 | #34

  şahin :

  Hocam bende telsizle adam vurmaktan basit yaralamaktan dolayı 5 yıl denetim serbestisi aldin.Silahlı güvenlik sertifikası almama engel midir?

  Telsiz silah olmadığına göre, adama telsizle vurup yaralamaktan bahsediyorsunuz sanırım. Eğer verilen ceza süresi bir yıl ve üstü değilse silahlı almanız mümkün olur. İyi günler.

 35. 24 Nisan 2015 - 15:49 | #35

  alaattin :

  Merhaba hocam benim bundan 7 yıl önce bir arkadaş kurbanı oldum bilgisayar var bende dedi onu 3 tane onu satmam lazım dedi bende bizim internet cafeciyi ona götürdüm ve bizi kumpasa getirip yanındakilerle abinin cebinden parayı aldı ve o abi benden de şikayetçi oldu 2 sene 1 ay ceza aldım yargıtayda cezayı onayladı 147 gün hapis cezası aldım yatıcam su an güvenlik işi yapıyorum çıktığımda devam edebilirmiyim tesekkurler

  Suçun adını yazmamışsınız ama muhtemelen bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlardandır. Bu durumda gerek suçun türü, gerekse bir yıldan fazla (HAGB olmadan) ceza almak özel güvenlik olmaya engel teşkil ettiği için maalesef olumsuz görünüyor. İyi günler.

 36. 25 Nisan 2015 - 15:52 | #36

  Sahin :

  E)Sanığın sabıkasız oluşu ve suç işleme hususundaki eğilimleri nazara alınarak tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaate varmakla CMK nın 231/5.maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına,sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına,denetim süresi içinde herhangi bir yükümlülük yüklenmesine takdiren yer olmadığına,sanığın denetim süresi içerisinde kasitli bir suç işlemesi halinde hükmün açıklanacağının,aksi taktirde davanın dusmesine karar verileceğinin ihtarına karar verilmiştir.kararın son şıkkı bu.bu karara göre silahlı güvenlik sertifikası alabiliyor muyum?yoksa 5 yılın bitmesini mi beklemeliyim ?

  Ceza süresinin bir yıldan az olması ve silah-bıçak vb. alet kullanımı olmadığı için silahlı alabilmeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster