Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 37, toplamda : 115649 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Temmuz 2016 - 16:25 | #1

  sude :

  hocam silahsız ögg kimliğimi almaya hak kazandım.belgelerimi teslime etmeye gittiğimde benden daha önce kapalı olan davamdan karar yada iddianame getirmemi istediler götürdüm kapanan davamda söyle bir karar vermişti hakim 1 yıl 1 ay 10 gün ceza hükmünün ertelenmesine..1 yıl ve üstü olanların kimlik alamayacağı söylendi.Bu sebepten dolayı bana silahsız güvenlik kartımı alamayacağım söylendi.Bu ne kadar doğrudur hocam?
  Kapanan bir davadaki bu karar? ve benim bu durumda yapabileceğim veya itiraz edebileceğim bir merci var mıdır? şimdiden tşkr eder iyi çalışmalar dilerim.

  Bir yıl ve üstü ceza alanların özel güvenlik olması mümkün değil. Hatta bazı suçlarda bir gün bile engel olabilir. Keşke onca masrafı yapmadan önce kursunuza bilgi verip danışsaydınız. Ancak aynı mahkemeye başvurup ertelemeli kararın HAGB’ye çevrilmesini talep etmeyi deneyebilirsiniz. Kararda HAGB olursa silahsız mümkün olabilir. Kararı veren mahkemenin özel kalemine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 21 Temmuz 2016 - 16:32 | #2

  Hakan :

  Hocam ben 19 yaşında kavgaya karistim ve 10 ay 25 gun hapis aldim mahkeme bunu 6.500 para cezasina cevirdi kesinlesme serihindede para cezasi cikiyor burun kirilmasndan ceza aldm adli sicil kaydindada para cezasi cikiyor silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Tek suçtan bir yıldan az ceza aldığınız için sorun yok gibi görünüyor. Özel güvenliğe başvuranlara GBT taraması yapılır, adli sicilde görünüp görünmemesi önemli değil. GBT’de kaydı çıkanlardan o davaya ilişkin belge istenir. Daha net bilgi için mahkeme kararı ile ruhsat şubeye veya özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 21 Temmuz 2016 - 16:50 | #3

  sude :

  hocam çok tşkr ederim fakat bir avukata danıştık kapanan davanın temyize bile gönderilmiyecegini söylediler yinede sizin öneriinizi uygulayıp özel kaleme danışmakta fayda var…teşekkürler

  Temyizin süre ile ilgili şartları olabilir. Ancak benim dediğimde ceza ortadan kalkmıyor, iki yıldan az cezalara verilen HAGB’liye dönüşürse bir şans olabilir. Ancak hukukçu olmadığımı özellikle vurgulamak isterim. Olmayacak bir şeye umut uyandırmak gibi olmasın, sadece bu ihtimali araştırmanızı tavsiye ederim. İnşallah olur. İyi günler.

 4. İbrahim
  21 Temmuz 2016 - 17:42 | #4

  Merhaba , kolay gelsin 2005 yılında lise mezunum yılında benim telefonumdan üzerime oynanan suçtan dolayı öğretmenim suç duyurusunda bulundu mahkemeye çıktım tam hatırlamıyorum ama en fazla 5Gündü sanırım para cezasına çevrildi 500tl ödemiştim Ozaman telefonumda tacizde bulunmuştu birisi Ispatlayamayınca suç bende bulundu silahlı güvenlik herşeyi geçtim emniyetten çıkarırken evraklarla karşıma çıktı alamazsın dediler çok üzülmüştüm haksız yere güvenlikçi olamamıştım bu ve bunun gibi şeylerle çözüm yolu Varmıdır bilginiz Varmı ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunarım..

 5. Serkan
  21 Temmuz 2016 - 22:57 | #5

  Kocam benim uyuşturucu dan sicilim var şimdi ben özel güvenlik olabilirmiyim kesilmiş cezam falan yok ama sicilime işlemiş

 6. Ali:11
  21 Temmuz 2016 - 23:29 | #6

  Hocam bi davadan dolayi hakkimda hagb vardi sure sorunsuz tamamlandi mahkemeye dusme yazisi icin dilekce verdim sonucu adrese gelecek dediler bu yazi ne kadar surede cikar iki ay sonra yenilemem var bu dusme karari gelmezse nasil bir yol izlemem gerekiyor iyi calismalar

 7. Hakan
  22 Temmuz 2016 - 14:07 | #7

  Hocam ben 19 yaşında kavgaya karistim ve 10 ay 25 gun hapis aldim mahkeme bunu 6.500 para cezasina cevirdi kesinlesme serihindede para cezasi cikiyor burun kirilmasndan ceza aldm adli sicil kaydindada para cezasi cikiyor silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 Hepsini Göster