Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 23, toplamda : 155440 kişi tarafından okundu.

 1. 13 Nisan 2017 - 15:00 | #1

  Şansız :

  Merhaba benim askerde kavga etmem sonucu mahkeme kasten adam yaralamadan 15ay hapis cezası verildi 2008de ben onu sildirdim 5yıl denetimli serbestlik verildi sabıka kaydımda hiç birsey gözükmüyor güvenlik olabilirmiyim iyi günler

  Ceza süresi bir yıldan fazla, o kararda HAGB varsa ve düşme kararı aldıysanız sorun olmaz. HAGB yoksa adli sicilden silinmesi, özel güvenlik açısından bir fayda sağlamaz. GBT’de görünür. İyi günler.

 2. 14 Nisan 2017 - 08:19 | #2

  cuneytcan :

  hocam saygılar hurmetler ben gene sizi rahatsı ettiğim için özürdilerim hatırlarsanız louis vitton davamı yazmıştım 1 yıl 8 ay hapis cezası almıştım ancak ıkı denetim kaydıyla cezam ertelenmişti yıl 2006. adli scilden gelen mektupta aynen yazıyorum.5728SAYILI YASA İLE 5271 SAYILI CEZA MUHAKMESİ KANUNUN 231 MADDESİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK NEDENIYLE YARGITAY CEZA GENEL KURULUNUN 03/02/2009 TARİH 2008/11-250 ESAS VE 2009/13 SAYILI KARARINDA BELİRTTİĞİ ÜZERE HÜKMÜN ACIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASI KURUMUNUN KESİNLEŞMİŞ İNFAZ EDİLMEKTE OLAN HUKUKI YARARI BULUNMASI KOŞULUYLA İNFAZ EDİLMİŞ HUKUMLEREDE UYGULANABILICEĞİ bu doğrultuda mahkemenizden yeniden değerlendirme talebinde bulunucagını hususları bilginize sunulmuştur. dilekce ile başvuruda bulundum ve mahkeme 30 mayıs ta dava tebligatı geldi. hagb cevrilse silah kimlik alabilirmiyim ? bu knuda düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim cok sağol varolun

  HAGB’li olursa denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması sonra düşme kararı almanız gerekir. Diğer iki yorumda da belirttiğim gibi esas kararı verecek yer özel güvenlik şubeleridir. Bu davaya ilişkin tüm belgeleri yanınıza alıp özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Ben hukukçu değilim, kaldı ki özel güvenliğin mevzuatı ayrı ilgi-bilgi gerektiriyor. Özel olarak ilgilenmeyen hukukçular bile yanıltıcı yorum yapabiliyorlar. İyi günler.

 3. 14 Nisan 2017 - 08:24 | #3

  Yumi :

  Hocam iyi günler 2014 Yılında 17 Yedi Yaşındayken uyuşturucu ve uyarıcı madde bulundurmaktan dolayı çocuk mahkemesi 1 yıl Denetimli Serbestlik verdi Denetimli Serbestliğin Olumlu Sonuçlanmasıyla Mahkeme Davayı Düşürü Adli Sicil Kaydı Yok Arşiv Kaydım Yok GBT Kaydım Yok Hepsi Temiz Sadece Uyaptan görünüyo Mahkeme Ek Kararla Düşürdü Mahkeme Uyaptan Düşürülmesi için Güncelleme yaptı Ögg Olabirmiyim Dava Düşme Kaydını Götürüp Özel güvenlik Şubeye Gösterdim Oradaki Polis Memuru Hiç Kursa Yazılma Ögg Olamassın Dedi Bende Asayiş Şubeye Giderek Oradaki Polis Memuruna TC Kimlik Numaramı verip Baktırdım ve Bilgi Aldım Uyaptan Güncellenmesi Halinde Mahkumiyet Kararını Uyaptan Düşmesi Halinde Ögg Olursun Dedi Hocam Sizin Görüşünüz nedir ÖGG Olurmuyum Olamazmıyım Saygılarımla İyi Günler.

  Uyuşturucudan aldığınız cezaya ait kararın düşmesi, bunu belgelemeniz kaydıyla olursunuz. GBT’de görünür, düşme kararı olursa sorun çıkmaz. İyi günler.

 4. 14 Nisan 2017 - 08:27 | #4

  Ismail :

  Slm aleykum hocam benim sıkıntım daha önceden uyuşturucudan yakalanmıştım şimdi düşme kararıda aldım yaka kartını yenilemeye bi sıkıntı olurmu saygilar

  Yenileme veya rutin soruşturma için arşiv formu vereceğiniz zaman bu düşme kararını mutlaka evrakınıza ekleyin. Düşme kararı olduğu için sıkıntı çıkmaz. İyi günler.

 5. 14 Nisan 2017 - 08:53 | #5

  çınar :

  Mrb ben silahlı sertifikayı kazandım benim 6 yıl önce bir yaralamalı kavgam oldu bundan 6 ay ceza aldım ama yatmadım bir başka kavgadanda temizde dosyam var ben ceza fln yatmadım aldığım cezada bir yıldan az bana silahlı sertifikayı vermediler ben bunu nasıl duzelttirebilirim herşey bitti kazandım güvenlik şubede alamazsın dediler silahsizi verdiler böyle saçmalık olurmu beni bilgilendirirseniz sevinirim

  Kayıt olurken durumu sorsaydınız, kursunuzun sizi bilgilendirmesi gerekirdi. O kadar masraftan sonra ne yazık ki bilgi için geç kalmışsınız. Özel güvenlik işlemlerinde suçun türü, cezanın süresi dikkate alınarak başvurular değerlendirilir. Her ne kadar hapis yatmasanız da mahkeme kararında yazan süre dikkate alınır. Sanırım sizin durum süreden değil, yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımından kaynaklı. Kimler Güvenlik Olamaz kategorisinde ruhsat almayı engelleyen hallerle ilgili doküman var, okumanızı tavsiye ederim. Maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 6. 14 Nisan 2017 - 10:03 | #6

  çınar :

  Tskkur ederim kursa başlamadan önce sordum bana yüz kızartıcı ve bir yıl cezası olan durumun yoksa sorun olmaz dediler bende kaydol oldum bıçaklı yaralama benimkisi yani hiçbir şekilde alamam silahlı sertifikayı doğrusudur ilginize tskkur ederim çok sağolun@A.GÜLŞEN

  Silahsız çalışma sahası, silahlıdan fazla emin olun. Bunda da bir hayır vardır mutlaka. Hayal kırıklığı ile silahsızı almayanlar var ama sonra pişman oluyorlar. Siz de silahsız yerlerde çalışırsınız. İyi günler.

 7. 14 Nisan 2017 - 15:18 | #7

  eren :

  slm hocam birse diyecem ben kimlik deisimi icin iki gun once basvurdum sirketlerdede sorustuma isteyecekmi bizden yani guvenlik sirketletlerinden isteyecekmis demisiniz benim bir dava var dustu evragigi emniyete verdim peki tekrardan sirket istese engel olurmu veya emniyet baska ilin emniyetinemi bilgi veriyo nasil oluyir

  Davanız düştü ise hem yeni kimlik, hem de şirket üzerinden soruşturmada geçerlidir. Başka il değil, başvuru yapılan il karar verir. Sistem üzerinde çalıştıkları için tüm iller aynı bilgileri görür zaten. Dolayısıyla davanız düştü ise endişelenmenizi gerektirir bir durum yok. İyi günler.

 8. 15 Nisan 2017 - 07:59 | #8

  Yusuf333 :

  Hocam uyuşturucu ve uyarıcı madde bulundurmak veya kullanmaktan 17 yasında Bir yıl Denetimli serbestlik Aldım 2015 de Bu süre İyi Halli Denetime Uymaktan Davanın Düşürülmesine Karar Verildi Adli Sicil Kaydım Ve Arşiv Kaydım Yoktur Mahkumiyet Kararı Uyaptan Güncellendi Güvenlik Şube deki polisler Güvenlik Olamazsın Diyor Asayiş Şube ÖGG Olursun Uyap Tan Güncellenirse Kafam Karıştı Hocam Bilgi Verirseniz Sevinirim iyi Günler

  Farklı isimlerle yorum yazanlar işimi zorlaştırıyor. Diğer yorumun cevabına ekleyecek bir husus yok, düşme kararı varsa sorun olmaz. İyi günler.

 9. 15 Nisan 2017 - 08:02 | #9

  hüseyin :

  slm hocam cinsel tacizden 7 ay ceza aldım mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verdi ö.g.g. olabilirmiyim?

  680 S.KHK ile cinsel içerikli suçlardan ceza alanlar hakkında HAGB olsa bile özel güvenlik olamayacakları kesinleşti. Ancak denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlanıp dava düşme kararı aldıktan sonra olur. İyi günler.

 10. 15 Nisan 2017 - 14:27 | #10

  Sedat :

  Slm hocam ben denetimi bitirdim bir yılı geçti ama düşme kararı alamıyorum nasıl almam gerekiyor kaleme gittim düşme kararından haberi yok nerden alınır bu düşme kararı bilgi verirseniz sevinirim

  Düşme kararı, cezayı veren mahkemenin özel kaleminden alınır. Bundan haberi olmayan özel kalem nasıl olur bilemedim. Ceza kararının tarih-sayısını belirtir, o mahkemeye hitaben yazılmış bir dilekçe ile talep edebilirsiniz. Belki bilmeyen bir personele denk geldiniz. Ancak oradan başka yerden alınması mümkün olmadığından tekrar başvurmanız gerekecek sanırım. İyi günler.

 11. 17 Nisan 2017 - 07:41 | #11

  MURAT :

  hocam. abimle basit yaralamadan dolayı yarılandık. mahkeme sonucunda ben beraat ettim ve abim 4.5 ay hapis, hapis paraya çevrildi ve ardındanda eskı vukaaatı olmadığında 5 yıl denetime çevrildi. fakat davayı abim temyiz etti. ve dosya 1 yılı aşkın süredir yargıtaydan gelmedi.benmde 10. ayda silahlı güvenlik belgemi yenilemem gerekiyor. yeniden belle almama manimi durum.

  Yenileme başvuru evrakına, bu davada beraat ettiğinize dair belgeyi mutlaka eklemeniz gerekir. Eğer davanın devam ettiğini bir şekilde sistemden görürlerse bu sefer de Yargıtay’dan davanın devam ettiğine dair belge alıp verirsiniz. Başvuruda ilk mahkeme kararına göre durumunuz değerlendirilir. Yargıtay’daki dava sonuçlandığında 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı olmamak kaydıyla bir yıldan az ceza alırsanız yine sorun olmaz. İyi günler.

 12. 17 Nisan 2017 - 13:17 | #12

  Mürteza :

  Selamhocam,bir sorum olacakti ben bir suctan dolayi yil 3 ay almiştim 2005 yillarinda ve 1 hafta yattim ciktim bana 3 denetim ve erteme verilmiş bunun silindigini kayitlardan kaldirildigini sonradan ogrendim.benim asil sorum bununla ve ben ozel güvenlikle tüm herşeyi yerine getirdim kart icin evraklarimi görürdüm ve bnden sicilin var diye mahkeme karar kagidi istendi onuda alip verdim bana özel güvenlik olamiyorsun dediler,peki olamiyorumda sertifa nedn verdi vali bana ve bunu duzelte biliyormuyuz ben silahsiz olarak aldim sertifikayi ve ne yapmaliyim lütfen aydinlatirmisiniz bu konuda beni.

  Taksirli suçlar hariç bir yıl ve üzeri ceza almış olmak, özel güvenliğe engel haldir. Arşivden silinmesi yok olması anlamına gelmez. GBT’de görünür. Sizin bu hususu kayıtta kursunuza sormuş olmanız gerekirdi. Ayrıca hukuk dersinde bu konu geçmiştir mutlaka. Dolayısıyla kendinizle ilgili bir hususu araştırıp soruşturmamak gibi bir hata yapmışsınız. Sertifika, kişinin eğitim ve sınavı başardığını belgelemek için herhangi bir soruşturma yapılmadan verilir. Soruşturma safhası kişinin kimlik için başvurmasından sonra başlar. Dolayısıyla bu hususta yapacak bir şey yok maalesef. Sadece kimlik harcını geri almanız mümkün. İlinizde bunun nasıl yapıldığını kursunuza sorabilirsiniz. Benim bildiğim kadarıyla dekontun aslı emniyetten, arkasına işlem görmedi onayıyla geri aldıktan sonra, aynı vergi dairesinden iade talep edilebilir. İyi günler.

 13. 17 Nisan 2017 - 13:18 | #13

  Ismail :

  Hocam düşme kararım olmasına rağmen sertifikami vermediler bi yol varmı sertifakayi alabilmem için bimere başvur diyorlar sizce ne yapayım

  Hangi suç olursa olsun düşme kararı, o cezayı ortadan kaldırır. Dolayısıyla ilinizden olumlu cevap alamıyorsanız, BİMER’e başvurup durumu anlatabilirsiniz. İyi günler.

 14. 18 Nisan 2017 - 07:33 | #14

  Emrah polat :

  Meraba hocam herkes hagb dan bahsetmis burada hagb yoksa farkli mahkemelerden ceza alinmis infaz edilmisse kisa sureli gapis cezalari para cezasina cevrilmisse ve 1 yili gecen cezam yoksa 4 tane dosyadN farkli mahkemelerden ceza aldim hagb yok kesin ceza ama hic biri 1 yili gecmiyor ve devletin guvenligine karsi islenen sucum yok kimligim silahsiz sorun cikarmi hocam

  Taksirli suçlar hariç, tek davadan bir yıl ve üzeri ceza almak özel güvenliğe engel haldir. Cezaların toplamına değil, bir seferde bir yıldan az olmasına bakılır. Buraya kadar sizin durumda sorun yok gibi görünse de sadece ceza süresi değil, suçun türü de önemlidir. Devletin güvenliğine karşı olanlar haricindeki bazı suçlarda da 1 gün veya 1 TL adli para cezası da engel teşkil edebilir. Genel bilgi için sayfanın başında verilen bilgilere bakmanız yararlı olur. Elinizde bu davaların son durumunu gösterir belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Olumlu cevap almadan herhangi bir masraf yapmamanızda yarar var. İyi günler.

 15. 18 Nisan 2017 - 11:23 | #15

  Emrah polat :

  Basit yaralama tehdit suclarim hocam

  Tüm davalara ilişkin son durumu gösterir belgeleri, başvuru evrakına eklemeniz gerekir. Diğer yorumda silahsız kimliğe yeni başvuru mu, yenileme mi bilemediğim için ilk defa alacakmışsınız gibi cevapladım. İlk ise yine de özel güvenliğe danışmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar belirttiğiniz suçlardan, bir yıldan az cezalar engel teşkil etmese de işi sağlama almak açısından bir kere uğrayıp danışmak mantıklı olur. İyi günler.

 16. 18 Nisan 2017 - 11:31 | #16

  CANER :

  Şubat ayında eski kimliğimi yenisi ile değiştirdim değişim yaparken GBT de kaydimda mahkemem gözüktü karar kagidini verdim kimliğim geldi ama yapilacak olan güvenlik soruşturmasında bidaha mi mahkeme karari vercez

  Kimliğini henüz yenileyenlerin, şirketleri vasıtasıyla soruşturmada tekrar baştan soruşturma yapıldığını sanmıyorum. Zaten iş yoğunluğu hayli fazla emniyet personeline bu kadar ek yük getirecek uygulama yerine, KHK’dan sonra kimlik alanların bir şekilde ayrı tutulacağını sanıyorum. Ancak yine de istenecekmiş gibi düşünüp o belgeyi hazır etmenizde yarar var. İyi günler.

 17. 18 Nisan 2017 - 12:06 | #17

  Mustafa :

  Merhabalar benim 18 yaşından küçükken başkasının işlediği bir suçtan dolayı bir hırsızlık olayı oldu ve mahkeme beni de suçlu buldu 30.06.2015 tarihinde mahkeme bana 1yıl 1 ay 10 gün hapis cezası vermiş ve cezayı 2 yıl ertelemiş yani denetim vermiş silahsız güvenlik kimliğine sahibim ve kimliğimi yenilemek için başvuru yaptım emniyete mahkeme kararını istediler incelenmek için güvenlik kimliğim iptal edilirmi denetim bitmesine 2 ay kadar bir süte kaldı sonucu ne olur yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Mahkeme kararında erteleme yazıyorsa sizin için sıkıntılı olur. Ertelemede ceza infaz edilmeden süre uygun şekilde tamamlansa da karar varlığını koruyor. HAGB’de durum farklı, mahkeme kararınızda HAGB yazıyorsa beş yıllık denetim süresinin sorunsuz tamamlanması, düşme kararı almanız şartıyla olumlu sonuçlanır. Şu halde kararda HAGB olup olmadığı önemli. Hırsızlık suçundan ceza alanlar, ancak düşme kararı ile bundan zarar görmeden kurtulur. Aksi halde sonucun olumsuz çıkması ihtimal dahilinde maalesef. İyi günler.

 18. 18 Nisan 2017 - 13:04 | #18

  Emrah polat :

  Hocam ben kimligimi degistirrcegim ilk kez basvuru yapmiyorum kimligim 2020 ye kadar gecerli

  O zaman belgeleri önceki yorumlarınızda anlattığım gibi temin edip vermeniz gerekir. Tekrar iyi günler.

 19. 18 Nisan 2017 - 13:05 | #19

  CANER :

  @A.GÜLŞEN
  Eski kimliğimizi yenisi ile değiştirdik saten kimlik değişimi yaparken mahkeme karari verdik şirket tarafından Güvenlik sorusturma formu istenildi seneye Yenileme var bide o zamanda vercez güvenlik sorusturma formu

  Her başvurunuzda karar görüneceği için belgeyi vermeniz gerekir. İyi günler.

 20. 19 Nisan 2017 - 12:34 | #20

  Satılmış :

  Hocam iyi günler ben 2009 yılında uyuşturucu madde kullanımından dolayı 1 yıl denetimli serbestlik aldım aradan 9 yıl geçti güvenlik kursunu aldıktan sonra evrakları tamamladım ögg deki memurlar hakkında sonuçlanmış dava var sonucunu getir dediler en yakın adliyeden alıp götürdüm fakat ayrıntılı çıktı istediler bu olay başka bi il de işlendiği için ağır ceza mah. Dilekçe yazıp ayrıntısını istedim 15 gün sonra ayeıntılı sonuç gelince tekrar gittim memurlar başlığa bakıp güvenlikçi olamazsın dediler.Arşive kaldırtayım diyorum oda ölünceye kadar silinmiyo diyolar harç paramı geri alayım diyorum 5 kez gidip geldim makbuzda kayboldu aslı olmadan parayı yatırmayız diyolar. Hocam ögg olma ihtimalim var mı eğer olamazsam makbuz olmadan vergi dairesinden harcı nasıl geri iade alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Uyuşturucudan ceza alanların hakkındaki kararın HAGB’li olması, denetimli serbestliğin sıkıntısız tamamlanması, sonrasında düşme kararı alınması halinde özel güvenlik olmaları mümkün. Şu halde sizin kararda HAGB yok demek ki, özel güvenlik şube olumsuz demiş. Başvuru evrakınızda vergi dekontu vardı ve şimdi emniyette bulunamıyor diye anladım. Vergi dairesi sadece dekontun aslı ile iade yapar ama makbuzun kaybolmasında sizin suçunuz/ihmaliniz olmadığına göre bunun telafisi de emniyetten yapılması gerekir. Şöyle ki makbuzun teslim alındığını, ancak şimdi bulunamadığını, adli sicil nedeniyle özel güvenlik olamayacağınızdan harcın iadesinin gerektiğini belirtir bir yazı verirlerse sanırım işinizi görür. Bu şekilde çözüm bulamazsanız BİMER’e durumu ve iade nedeniyle yaşadığınız mağduriyeti anlatan bir mail yazınız. İyi günler.

 21. Ahmet
  19 Nisan 2017 - 12:53 | #21

  Satılmış bey olayıniz ilk defa denetim alıp 1 yıl temiz verdiyseniz sorunsuz ögg olabiliyorsunuz.denetimi bozduysaniz olamazsiniz.bi kaç arkdasimda oldu hemde silahlı.5 yil geçtiğinde mahkemeden düşme kararı alınıyor suç ortadan kalkıyor zaten..illere göre farklılık göstermesi de ayrı bi saçmalık zaten siz bimer e yazın açıkça da belirtir 9 sene önce olmuş pişman olduğunuz bir olaydan ötürü kimsenin haklarından yoksun kalması geremez.yoksun braktikca bu devlet yeni suçlu turemesine yol açıyor.

 22. 19 Nisan 2017 - 12:56 | #22

  kadri :

  Merhaba ben 207de silahli güvenlik kimligimi aldim,2012de yenilidim simdi tekrar yenileyecegim,tanimadigim bir sahis tarafindan hesabima bir miktar para yatmis sozde yatiran sahis dolandirilmis ama benim hiç bir şey den haberim yok ve hakkimda dolandırıcılık sucundan acilan ve süren bir davam var.mahkemem 13 .04.2017 idi .oda 13.07.2017 ye ertelendi kimligimi bu ay yenilimem gerekiyor.ne yapabilirim.

  Yenileme için başvurduğunuzda bu davaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi diğer evraka eklemeniz gerekir. Durum, komisyonda görüşülüp karar verilir. Dolandırıcılıktan ceza almak özel güvenliğe engel hal teşkil ettiği için davayı gerekirse iyi bir avukatla takip etmenizi tavsiye ederim. Bu suçtan ceza almak sadece özel güvenlik değil, diğer tüm işlerde de sıkıntı yaratır. İyi günler.

 23. 19 Nisan 2017 - 12:58 | #23

  Sema :

  Hocam iyi günler Güvenlik sorusturma formunun nüfus cüzdanı sureti kısmına eski nüfus cüzdanına göre doldurup şirkete verdikten sonra yeni e-kimlik kartim geldi ordaki seri numarası farklı bi sorun olur mu

  TC numarası, nüfus bilgileri, adres doğru ise seri numarasından sorun olmaz. Ayrıca bu sizin elinizde olan bir konu değil. İyi günler.

 24. 19 Nisan 2017 - 13:04 | #24

  Cihat :

  Merhaba kolay gelsin. Ozel guvenlik sube mudurlugunden mesaj geldi resim ve dekont ile gelip kartinizi cikartabilirsiniz diye fakat suan sehir disindayim buroya ulasamiyorum. Mesajdan kac gun sonra gitmem gerekir gec kalirsam ne gibi sikinti olur. Mesaj geldikden sonra bir hafta 10 gun sonra resmi vermeye gitsem olurmu lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim sindiden cok tesekkurler.

  Yardımcı olmak isterdim ama konu hakkında inanın bilgim yok. Şöyle ki, bu belirttiğiniz durum hangi şehirde ise oradan yani en iyi bilebilecek yer olan kursunuzdan sormanız gerekir. Ankara’da böyle bir uygulama yok, dekont dahil tüm belgeler tamam olarak müracaat kabul ediliyor çünkü. İyi günler.

 25. 19 Nisan 2017 - 16:18 | #25

  murat :

  hocam merhabalar benim silahlı özel güvenlik serfitikam var. tanımadığım biri beni rahatsız ettiği için ona küfürlü msj attım oda beni dava etti. ilk mahkemem tam 1 yıl önce oldu hala devam ediyor. ilk sorum bu dava ne kadar sürer. diğer sorum davam devam ederken silahlı kartım silahsıza çevrilirmi yoksa mahkemem kararımı beklenir?

  Davanın ne kadar süreceğini bilemem, mahkemenin özel kalemine sormanız uygun olur. Bir yıl ve üstü ceza almamanız kaydıyla silahlı kartınız zarar görmez. Bir yıl üstünde de HAGB ve onun gerekleri gibi detaylar var. Şu halde yenilemede (veya halen zorunlu olan soruşturmanın yapılacağı zaman) sizden o davanın son durumunu gösterir belge isterler ve komisyondaki görüşmeye göre karar verirler. Durum sadece anlattığınız kadarsa sorun olmaz görünüyor. İyi günler.

 26. 20 Nisan 2017 - 07:32 | #26

  Emrah cinar :

  Hocam kimligimi almadan bundan 7 sene once basit yaralama ve basit tehditten kisa sureli hapis cezasi almistim 5 yil hagb verdi hagb dolmadan gene bir basit yaralama oldu ve ceza aldim eski mahkemelerim acildi eski cezalarimida aldim hic biri bir yili gecmeyen cezalarim uyusturucu maddeyle uzaktan yakindan ilgim yok olayda silah bicak felanda yok kimligim silahsiz ve 2020 ye kadar gecerli sadece yeni kimliklerden alacagim bilgi verirseniz cok sevinirim saygilar

  Verdiğiniz bilgilere göre suç türü ve ceza süresi açısından sorun yok görünüyor. Kimlik değiştirme için başvurduğunuz zaman tüm bu davalara ilişkin son durumu gösterir belgeleri mutlaka eklemeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 27. 20 Nisan 2017 - 07:39 | #27

  Emel :

  Merhaba hocam benim arkadaşımın sahtecilikten direk 5 yıl denetimli serbestliği var özel güvenlik şubeye kimliğini almak için gittiğinde uyap ya engel çıktı karşısına arşiv kaydı olduğuna dair arkadaşım denetimli serbestliği gittiğinde özel güvenlik şubeden kimliğini Alabilirmi? 5 yıl dolmadan iyi halden yararlanarak kimliğini alabilir mi?

  Kararda HAGB varsa denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanmasını beklemesi, cezayı veren mahkemeden düşme kararı alması gerekir. Denetimli serbestlik süresinde başka bir suç işlememek önemli, iyi hal uygulaması yok. Beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 28. 20 Nisan 2017 - 07:41 | #28

  hıdır :

  koaly gelsin şuan güvenlik soruşturmasını bekliyorum babamın adli sicil kaydı var uyuşturucudan denetimli serbeslik almıştı acaba bu beni etkilermi benim hiç bir suçum karakola bile gitmişliğim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

  Babanızın durumu anlattığınız gibi ise sizin için sorun olmaz. Örgüt suçlarında özellikle FETÖ Terör Örgütü ile ilişkili olanlarda aile fertlerinin durumu, özel güvenlik için başvuran kişiyi etkiliyor. Onun dışında kişiler sadece kendi adli sicillerinden sorumlular. İyi günler.

 29. 20 Nisan 2017 - 16:03 | #29

  murAT :

  selemualeykum arkdaslar ben bişey sorcam 2012 ve 2014 tarihi arasında 4 adet dosyam temizde bulunuyor dördüde kacakcılıktan ama hepsinin arasından en az 3 sene geçmiş ve halen yargıdayda ben kartımı alabilcekmiyim kazandım ve evraklarımı vereli 45 gün oldu gercekten yardımcı olandan allah razı olsun

  Kaçakçılık örgütlü suç kapsamında sayılıyor. Dolayısıyla bu suçtan ceza almak özel güvenliğe engel teşkil eder. Üstelik aynı suçtan dört dava sizin için sıkıntılı olur. Keşke kursa kayıt olurken bu durumu söyleseydiniz. Şu halde maalesef olumsuz görünüyor. Aradan zaman geçmesi davaların engel teşkil etme durumunu değiştirmez. Kimlik başvurusunda bu davalara ilişkin son durumu gösterir belge eklemediyseniz işlem tamamlanmaz. Eğer belgeleri verdiyseniz durum komisyonda görüşülür. HAGB’li kararlarda denetimli serbestlik dönemi sorunsuz tamamlanmak suretiyle dava düşerse şansınız olur. İyi günler.

 30. 20 Nisan 2017 - 16:04 | #30

  ali11 :

  hocam 2011 yılından hırsızlık suç esyasının satın almaktan 5yıl denetım aldım kararda hagb vardı geçen yıl sorunsuz bıtırdım kararı veren mahkemeden dusme kararı aldım su an calısıyorum kartımıda 13 temmuzda yenıledım bu khk benı etkılermı kolay gelsın

  Düşma kararı aldıysanız sorun olmaz. Kimlik değiştirme veya rutin soruşturmada düşme kararını arşiv araştırma formuna eklemeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 31. 21 Nisan 2017 - 09:00 | #31

  Ümit durmaz :

  Selamun aleykum hocam 5yıl önce bi olaydan beraat ettim 5yıl infazım vardı ben sınava girdim sınavı geçtim kimlik kartıma gelince red verdiler üzerinden bir müddet geçti sonra emniyete gittim senin bi sorunun yok özel güvenlik olabilirsin dediler olabilirmiyim bunu en iyi nereden öğrenebilirim.

  Özel güvenlikte başvurular suçun türü ve cezanın süresine göre değerlendirilir. İlkinde denetimli serbestlik süresi dolmadığı için reddedilmiş muhtemelen. Süre dolduysa cezayı veren mahkemenin özel kalemine gidip düşme kararı talep edin. O kararı aldıktan sonra özel güvenlik şubeye kararla birlikte danışın. Özel güvenlik olup olamayacağınıza ilişkin en doğru, kesin bilgi özel güvenlik şubeden alınabilir. Cevap olumlu ise kart başvurusu için gerekli evrakı güncellersiniz. İyi günler.

 32. 21 Nisan 2017 - 09:16 | #32

  Emrah cinar :

  Hocam yukarda arkadasa denetimliyi sorunsuz tamamlaman gerek yazmissiniz ben hagb i bozdum ve ceza aldim 1 yilin altinda cezalarim hirsizlik uyusturucu kacakcilik yok basit yaralama tehdit var silah bicak hic bisi yok hagb i bozdugum icin cezalar aldim 1 yili gecmiyor

  Durum belirttiğiniz şekilde ise sorun olmaz gibi görünüyor. Ancak yapacağınız masrafları riske atmamak açısından bu davalara ilişkin son durumu gösterir belgeleri toplayıp özel güvenlik şubenize danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 33. 21 Nisan 2017 - 09:18 | #33

  tayfun hakan :

  Slm hocam silahsız OGG almak istiyorum
  Hagb sürem dolmadı
  Silahsız alabilirmiyim
  Hagb CİNSEL

  KHK’dan sonra HAGB olması sizin durumda fayda sağlamıyor. HAGB süresini sorunsuz tamamlayıp düşme kararı aldıktan sonra başvuru yapınız. Bu suçtan ceza almak sadece özel güvenliğe değil, başka işlerde de ciddi sorun yaratacağından denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 21 Nisan 2017 - 09:29 | #34

  Erdem :

  Hocam KHK tam olarak ne zaman başladı 16 ocak da aldım ben hagb bitmesine bir sene var hala korkuyorum 16 ocak dan önce mi onu çok merak ediyorum bir tanıdık polis yardımcı oldu sıra yoktu diye fakat mahkeme ye ilişkin bir şey demedi onu da anlamadim 3 gün sonra da kimlik geldi

  Özel güvenliği ilgilendiren KHK’nın yayım tarihi sayfanın başında da belirtildiği gibi 02.01.2017. Şu halde atlatmış görünüyorsunuz. Eğer sistemde soruşturmanızın yeni olduğu görülüp bir sene içerisinde tekrarlanması gereken soruşturmadan da kurtarırsanız şans sizden yana demektir. İyi günler.

 35. 21 Nisan 2017 - 09:33 | #35

  Serdar :

  Hocam merhaba silahli ozel guvenlik gorevlisiyim suan calisiyorum. Kart yenilemem 2019.
  Mart 2017 de tehtit ve kakaret sucundan hakkimda 3 ay hapis cezasi akabinde HAGB karari verildi. Silahli kartimla ilgili bir problem yasarmiyim?
  Hocam duzeltiyorum tehtitten 6 ay 7 gün
  Hakaretten 1.860 tl her ikiside hagb ye cevrildi.

  Tehditten aldığınız ceza kararında 6136 S.Kanunu ilgilendiren bir durum olmaması kaydıyla sorun yok görünüyor. Denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp düşme kararı almayı ihmal etmeyin. Yenilemeye başvurduğunuzda davanın son durumunu gösterir belge istenecektir, bilginiz olsun. İyi günler.

 36. 21 Nisan 2017 - 09:36 | #36

  murat :

  Merhaba hocam edevletten mahkeme sorgulamada eski davalar cikiyo denetimden kamu davasinin acilmasinin ertelemesi cikmiyo gbt ayrimi oluyo il emniyetinden gbt ye baktirdim sonuclanmadigi icin gozukmuyo gbtde diyolar astideki gbt ayrimi oluyor tskkrler

  Biraz karışık olmuş, hatırladığım kadarıyla uyuşturucu meselesi vardı. Daha açık, sıralı, anlaşılır yazarsanız aynı durumdaki arkadaşlara yardımcı olur sanırım. İyi günler.

 37. murat
  21 Nisan 2017 - 10:14 | #37

  Hocam kavgadan 3 dosyam vardi yillar oncesinin edevlet sorgullmada bunlar gorunuyo uyusturucu kullanimindanda denetim bitirdim 5 yil dava acilmasinin ertelemesi var bu edevletten gorunmuyo gbtye baktirdim temiz dediler ogg subeye sormadim normal emniyetten baktirdim buna istinaden diyorum ozaman subedende gorunmeyecek bu dosya iyi gnler

 38. 21 Nisan 2017 - 14:26 | #38

  tolga :

  merhaba hocam…
  yazılı sınavda ;kimlik tespiti için ,sınav salonuna girdiğimizde,ehliyetimizi (sürücü belgesi) göstermek yeterlimi?
  yoksa ; tc kimlik kartını göstermek şartmı ?

  tc kimlik kartım, elbiselerimle çamaşır makinasında yıkandığı için deforme olmuş.o yüzden sordum.
  teşekkürler…

  Ehliyette TC numarası yazıyorsa olur. Ayrıca yeterli zaman varken kimliği yenilemekte yarar var, malum OHAL’de kimliksiz gezme sorun olur. İyi günler.

 39. 22 Nisan 2017 - 07:34 | #39

  Erdal :

  Merhaba,ruhsatsız silah bulundurmadan dolayı mahkeme 15.12.2015 te 10 ay ceza verip hagb karari verdi. 15 nisan 2017 tarihinde guvenlik kimliğimı sorunsuz
  Değiştirdim. 2019 da 3. Sertifika yenilemesi yapacagim. Sorun yaşarmıyım? Saygılar…

  Sanırım kimliğiniz silahsız, ceza süresi de bir yıldan az olduğu için kimlik değişimi sorunsuz olmuş. KHK’dan sonra aldığınıza göre yenilemede de sorun çıkmaz. Beş yıllık süreyi denetim kurallarına uygun tamamlamanız önemli. Bitiminde aynı mahkemeden düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 40. 22 Nisan 2017 - 08:03 | #40

  Erdem :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam 2013 de verildi ceza 16 ocak da yenileme yaptım bir sorun olmadı fakat genelge yayınlanma 18 ocak olarak gördüm o yuzden kafam karışık hala

  Kimlik başvurusunda GBT’ye bakılıp evrak kabul ediliyor. Başvurudan sonra kimlik adrese gönderiliyor ama soruşturma devam ediyor. Eğer olumsuz bir durum olursa kimlik sahibi çağrılıp kimlik iptali gerçekleştiriliyor. Bu durumda sizin soruşturmanız aradan geçen süre dikkate alındığında muhtemelen sorunsuz tamamlanmış görünüyor. Aksi olsaydı şimdiye kadar sizi ararlardı. İyi günler.

 41. 22 Nisan 2017 - 08:24 | #41

  Erdal :

  Silahlı belgem ama güvenlik olmaya engel şartlar arasındaki cezalardan degil.

  Ruhsatsız silah bulundurmak 6136 S.Kanun kapsamına girer. Bu da kişisel olarak ruhsat almanıza ve silahlı özel güvenliğe engel sayılır, bilginiz olsun. Denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamaya özen göstermenizde yarar var. İyi günler.

 42. 22 Nisan 2017 - 11:43 | #42

  Murat :

  Merhaba hocam benim basit tehdit hakaret suçundan dolayı 7 ay 10 gün hapis cezası aldım şimdi yenilemeye girdim Silahsız olarak kimlik yenilenirmi değişimde bi.sıkıntı olurmu bu konu gerçekten çok canımı sıkıyo şimdiden teşekkür ederim iyi günler dilerim

  Durum tam da anlattığınız gibi ise suçun türü ve ceza süresi açısından sorun olmaz görünüyor. Kararda HAGB varsa denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp zamanı geldiğinde düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 43. 22 Nisan 2017 - 11:52 | #43

  Mustafa :

  Hocam saygılar silahsız güvenlik kimğim mahkemem dolayısıyla iptal edildi mahkemem 2 ay sonra dava düşecek dava düştükten sonra tekrar kimlik almak istiyorum kimligimi kaldığı yerden devam ederekmi alcam yoksa normal vatandaş gibi sıfırdan sınava girip mi alcam teşekkürler

  Kurallara uygun şekilde denetimli serbestliğin tamamlanmasından sonraki dava düşmesi durumunda, buna ilişkin belgelerle özel güvenlik şubeye başvurup kimliğinizi geri almayı talep edebilirsiniz. Kimlik geri almada ne tür belge istenir veya dava belgesi dışında belge isteniyor mu inanın tam bilmiyorum. Muhtemelen diğer kimlik işlemleri gibi bunda da bir standart yoktur. Dolayısıyla iliniz özel güvenlik şubesinden öğrenip hazırlamanız en uygunu olur. İyi günler.

 44. Murat
  22 Nisan 2017 - 12:47 | #44

  7ay 10 gün basit tehdit hakeret hagb var hocam bu ay kimliği yenilicem inşallah bi sorun olmaz Allahın izniyle

 45. 22 Nisan 2017 - 15:37 | #45

  Ferit :

  Hocam.2009 da yankesicilik ve dolandırıcılık suçundan. Arkadaşımın arkadaşı tarifindan iftira uğradım. Fakat sahitler huzurunda mahkemede beraat ettim.yenilemeye gittiğimde dosyada göründü. Fakat sorun yok dediler.hocam gbt de görünmemesi için ne yapmam lazım. Bu durum psikoloji mibozuyor.yardimci olursaniz sevinirim.saygılar

  GBT’den kayıt sildirmenin usulünü bilmiyorum, avukatlar da bu bilgiyi paylaşmıyor maalesef. Ancak beraat kararının aslı ve noter onaylı sureti ile GBT kaydını oluşturan karakola gidip silinmesini deneyebilirsiniz. Bu şekilde sildirenler olduğunu duydum. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster