Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 87, toplamda : 161767 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Mayıs 2017 - 09:11 | #1

  Aliiiii :

  Merhaba benim basit tehtid suçundan adlı sicil kaydın para cezası gözüküyor ödedim ama hala gösteriyor konuşma tehditi sadece 500 para ceza geldi silahlı özel güvenlik olamama engelini sınava da girdim kazandım

  Cezanın infaz edilmesi kaydın silinmesi demek değildir. Basit tehditten bir yıldan az ceza aldıysanız muhtemelen sorun olmaz. Yine de içiniz rahat etsin diye vergiyi yatırmadan önce mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye danışabilirsiniz. İyi günler.

 2. 19 Mayıs 2017 - 09:12 | #2

  m krds :

  s.a hocam çok büyük bir sitres içindeym lütfen bana yardımcı olun ben 5 yıl önce uyusturucudan denetimli serbestlik aldm 5 yıl geçti sorunsuz bu askeriyeye girmeme engel olur mu

  TSK’nın personel seçim kriterlerini bilemiyorum. Dolayısıyla yardımcı olamadığım için kusura bakmayınız. Bunu başvuru yaptığınız kurumdan öğrenebilirsiniz ancak. İyi günler.

 3. 19 Mayıs 2017 - 14:51 | #3

  Aliii :

  Arşiv kaydı para cezasını mahkeme oldgum adliyeden silderebilirmiyiz ödedim ama savcılık belgesinde çıkıyor yine

  Arşiv kaydının nasıl silindiğini bilemiyorum, bir avukata danışmanız uygun olur. İyi günler.

 4. 20 Mayıs 2017 - 15:23 | #4

  ali :

  benim 3 tane mahkemem var 3de dustu silahlı guvenlik kazandım bi sorun cıkarmı

  Kararlarda HAGB var ve denetimli serbestlik süreleri sonunda usulüne uygun düşme kararı aldıysanız sorun olmaz. İyi günler.

 5. 20 Mayıs 2017 - 15:24 | #5

  Mustafa :

  Silahlı özel güvenlik sınavını kazandım ama şolé bişey takıldı kafamda adli sicil kaydın temiz ama adlı arşiv kaydında para cezası var hakaret tehtid 25 gün ceza vermişlerdi bu arşiv kaydın da cikiyo çok az para cezasıyla ödedim emniyete evrak teslim etcem sıkıntı olmaz ınşalh kimliğimi alirmiyim

  Silahlı için 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımı yoksa ceza süresi açısından sorun görünmüyor. İyi günler.

 6. 20 Mayıs 2017 - 15:26 | #6

  efee :

  Basit yaralama sucundan 2yil 3ay ceza aldim. Adli sicilimden silinirse silahsiz guvenlik gorevlisi olabilirmiyim.

  Bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Adli sicilden silinmesi sonucu değiştirmez, GBT’de görünür. Bu nedenle maalesef olumsuz görünüyor. İyi günler.

 7. 20 Mayıs 2017 - 15:37 | #7

  efee :

  @A.GÜLŞEN
  Kasten islenen bir suc degil ama yine de sorun mu? Olur sizce.

  Kasten olmasa da verilen ceza bir yıldan fazla. Özel güvenlikte ceza süresi ve türüne bakılır. İyi günler.

 8. Ahmet
  21 Mayıs 2017 - 12:12 | #8

  Selamunaleykum arkadaşlar bugün polisten edindiğim bilgiye göre güvenlik soruşturması sizin bulunduğunuz yerin emliyetii yapiyormus amaç aile ni falan sizin neler yaptığınız hakkında bilgi icinmis hani gbtnizde bir şey yoksa adlisicilde yoksa bu yeni kimlik yeniletenler falan bisi çıkmadiysa soruşturmada bir şey çıkmaz dediler.

 9. 21 Mayıs 2017 - 12:50 | #9

  efeelerr :

  Halen devam eden 4 adet icra dosyasi var e devlet gorunuyor yenileme sinavina girdim yakinda guvenlik sorusturmasi baslar olumsuz gelebilirmi yenileme yapabilecen mii

  Daha önceden icra durumu hapis cezası yoksa sorun olmuyordu. Ancak yeni başvurularda uygulamayı bilemiyorum. Muhtemelen sıkıntı olmaz, ama başvuruda belge istenebilir bilginiz olsun. İyi günler.

 10. 21 Mayıs 2017 - 12:51 | #10

  Bahattin :

  Merhaba ben alkollü araç kullanmaktan 6 ay ehliyetimi kaptırdım ve mahkeme 1500 tl para cezası verdi bu engel olurmu

  Sadece alkol ise uyuşturucu vb. madde etkisi yazmıyorsa sorun olmaz. İyi günler.

 11. 21 Mayıs 2017 - 12:51 | #11

  Ali demir :

  Hocam ben özel güvenlik sertifkası alıcam ama 4 milyar borcum var bu sertifka almama engel olurmu

  Eskiden şahsi borçlar sorun olmuyordu. Muhtemelen yine olmaz ama yasal takip varsa belge istenebilir bilginiz olsun. İyi günler.

 12. 21 Mayıs 2017 - 12:52 | #12

  ufuk :

  İYİ GÜNLER, HAGB düşme karını davanın olduğu mahkemeden mi mesela benimki istanbul adalet sarayında olmuştu dava buradan mı alacağız ?? yok herhangi biyerdeki adliyeden alabilir miyiz davanın düştüğüne dair belgeyi ??yada illaki duruşmanın görüldüğü mahkemeden mi alacağız ?? tesekkür ederim

  Düşme kararını, cezayı veren mahkemeden almak gerekir. İyi günler.

 13. 22 Mayıs 2017 - 11:07 | #13

  Efelerrr :

  @A.GÜLŞEN
  Eski 10 yil oncede icra davasindan dolayi 20 gun disiplin cezam var ama sabika kaydida cikmiyor simdi devam eden icralar dosyalari var ama ceza davasi yokk

  Emniyetin baktığı GBT’de görüneceği için sizden o dosyalara ilişkin belge istenebilir. Belge istenmesi rutin bir durum olup olumsuzluk anlamına gelmez. İyi günler.

 14. 22 Mayıs 2017 - 11:08 | #14

  Raif :

  Merhabalar. Benim 2012 yılında uyuşturucudan mahkemem var ve denetimli serbestlik aldım çok şükür de 2014 yılın da başlayıp tertemiz bir şekilde kapattım. Şimdi silahlı güvenlik sertifikası kazandım kimliği almama engel teşkil ederni bu durum? Teşekkürler.

  Uyuşturucu suçlarında düşme kararı mutlaka istenir. Eğer elinizde düşme kararı varsa sorun olmaz, yoksa başvurudan önce mutlaka temin ediniz. İyi günler.

 15. 22 Mayıs 2017 - 11:18 | #15

  HASAN :

  HOCAM MERHABALAR 18 YASINDAN KUCUKKEN KAMU DAVASINDA HIRSIZLIK SUCU ISLEDIM 4 AY 13 GÜN HAPİS CEZASI ALDIM.3 YIL DENETIMLI SERBESTLİK VERİLDİ VE HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI VERDİLER.ÖZEL GÜVENLİK KURSUNA YAZILACAĞIM KURSA GİTTİM E -DEVLETTEN ALDIĞIM BELGEDE ADLİ SİCİL KAYDI VE ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI YOKTUR DENİLİYOR.KURS YETKİLİLERİ HERHANGİ BİR PROBLEM OLMAZ DEDİLER.
  KISACASI HAKKIMDA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI VAR ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI VE ADLİ SİCİL KAYDI YOKTU YAZIYOR BELGEMDE.SİLAHLI -SILAHISZ GÜVENLİK OLABİLİRMİYİM LÜTFEN YARDIMCI OLUN ?

  Emniyet GBT’den bakar ve görür. Bu açıdan e-devlet’te yazan yeterli değildir. HAGB’nin sorunsuz tamamlanması ve düşme kararı olması şartıyla özel güvenlik olmanız mümkün. Düşme kararı alınmadan olmaz. İyi günler.

 16. hasan
  22 Mayıs 2017 - 11:30 | #16

  @A.GÜLŞEN
  teşekür ederim sizlerede iyi günler.

 17. Ahmet.
  22 Mayıs 2017 - 13:45 | #17

  @Raif
  Raif kardeşim mahkemeye çıkmadan denetim bitirsen sorun çıkmaz. Bizdec cikmadi uyustrucu davalarinda mahkeme çıkarsan denetim bitirdiğin günden itibaren 5 yıl geçmesi gerekir. Yakinin tanidigin araciyla bi gbtne baktir cikiyormu diye. Uyapa bak e devletten girunuyormu diye bunlarda yoksa skinti olmaz

 18. 23 Mayıs 2017 - 16:14 | #18

  onur :

  hocam merhaba 2009 da uyuşturucudan mahkemeye cıkmadıgımdan 10 ay ceza alıp 5 yıl erteleme aldım 2013 de tekrar uyuşturucudan dosyam oldu ondan beraat aldım ikisinden de düştü kağıdı alabilirmiyim emnşyetten düştü istiyolar lütfen aydınlatın hocam saygılar.

  Düşme kararını, cezayı veren mahkemeden talep etmeniz gerekir. Eğer belirttiğiniz gibi davalar düştü ise belge verirler. Cezayı veren mahkemenin özel kalemine müracaat ediniz. İyi günler.

 19. 23 Mayıs 2017 - 16:16 | #19

  Murat :

  Hocam merhaba benim 7 ay 10 gün hapis cezasıalmıştım basit tehdit hakeret suçlamasıyla yenilemeye gittim aldığım cezanın evraklarınıda götürdüm güvenlik şubedeki polis bakmadı sordum sıkıntı yokyok dedi geçici süreyle çalışma belgesi verdiler kimlik bir hafta içinde gelir dendi 17 Mayıs Çarşamba günübi sıkıntı olmaz değilmi şimdiden teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

  Kararı verecek olan yerden olumlu cevap almışsınız. Bu da endişelenmenizi gerektirir bir durum yok demektir. Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmaz. İyi günler.

 20. 23 Mayıs 2017 - 16:18 | #20

  Orhan :

  Merhabalar. Benimde uyuşturucudan dolayı denetimli serbestlik aldım onlardan temiz çıktım fakat 5 yıl dolması gerekiyormuş bu yıl sonu gibi dolacak düşüş kararı gerekiyor dilekçe verdim nasıl sonuçlanır bilgi verebilirmisiniz

  Uyuşturucuda bir yıllık tedavi-denetimli serbestlik, beş yıl da kamu davası konusu oluyor sanırım. Yıl sonunda düşmesini müteakip kararı veren mahkemenin özel kaleminden belge alıp emniyete verirsiniz. Bu belgeden sonra muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 21. 25 Mayıs 2017 - 14:11 | #21

  s.güneş :

  2 kolumda dövme var bu engel olurmu güvenlik olmama kimligi aldım. işde sıkıntı olurmu ?

  Bundan sonrası tamamen işverene bağlı bir durum. İşveren müsaade ederse sorun olmaz, müsaade etmezse etmesi için kimse onu zorlayamaz. İyi günler.

 22. 25 Mayıs 2017 - 14:24 | #22

  Ali demir :

  BİDE HOCAM BOY KİLO ŞARTLARI VARMIDIR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Ben de Sıkça Sorular Sorular bölümünü okursanız sevinirim. Orada cevabını bulamadığınız soru olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olurum. İyi günler.

 23. 25 Mayıs 2017 - 14:29 | #23

  Cem :

  Hocam merhaba 31.12.2017 tarihine kadar hagb yüzünden kimliğimi degistiremiyorum kimliğimim süresi 2019 da doluyor.davam 01.05.2018 tarihinde bitiyor. Kartimi değiştirmedim diye iptal olursa, tekrardan sertifikami almam lazım yoksa mevcut sertifikamlami yeni kimlik alabilirim.

  Pürüzler ortadan kalktığında kimlik süreniz varsa kimliğinizi alırsınız, yoksa yenileme eğitimi alarak süreyi uzatırsınız. Baştan başlamak değil, yenileme şeklinde düşünün. İyi günler.

 24. 25 Mayıs 2017 - 14:47 | #24

  levent :

  slm ben sılahlı guvenlık basvurusu yaptım.yetkılı kurs muduru ile konustum bide size sormak istedim 1 yıl once kacakcılık sucundan bir telefon dınlenme dosyam var sıcıl kaydında cıkmıyor. mahkemeye cıktım 5 yıl sınır dısı yasagı verdı serbest kaldım bu engel olurmu.

  Kararda HAGB varsa beş yıl denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması, aynı mahkemeden düşme kararı alınması gibi bir süreçten geçmeniz gerekir. Kaçakçılıktan HAGB olmadan 1 gün veya 1 TL adli para cezası alma özel güvenliğe engel hal sayılır. Hiç ceza almamış olsanız da sonuçta yurtdışı yasağı var, kamu davası devam ediyor diye de beş yıl bekletilme ihtimali de var demektir. Sizin bu durumda en net cevap için elinizde mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. Beş yıllık bekleme derlerse sadece bir yılı geçtiği için alacağınız eğitimin dört yılı boşa gidecek demektir. İyi günler.

 25. 25 Mayıs 2017 - 14:50 | #25

  şervan deniz :

  merhabalar ben 04,04,2014 yılında uyuşturucudan dolayı mahkemeye çıktım 1 yıl denetimli serbestlik aldım denetime bir yıl boyunca gidip sorunsuz bir şekilde bitirdim dosyamın kapandığını söylediler silahsız özel güvenlik sertvikası çıkarmam için bu olay bana engel olur mu ?

  Uyuşturucu suçlarında bir yıl denetimli serbestliği sorunsuz tamamlayanlar, kamu davasının düşmesine takılabiliyor. Bu nedenle düşen davaya ilişkin belge ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 26. 25 Mayıs 2017 - 15:19 | #26

  Fatih :

  Hocam merhaba alkol veya uyusturucu uyuraci madde etkisi altinda arac kullanmaktan mahkeme kagidinda bu yaziyo(alkollu arac kullandim) 5 ay hapis cezasi ve akabinde 5 yil hagb verildi silahli kimlik yenilemem var sikinti olurmu

  Alkollü araç kullanma ve bir yılın altında süreli ceza sorun olmaz, ancak uyuşturucu madde ibaresini bilemiyorum. Suçun adı o şekilde ama sizde sadece alkol var, uyuşturucu yok diye kararda yazıyorsa sizin açınızdan olumlu olur. İyi günler.

 27. 26 Mayıs 2017 - 08:20 | #27

  Yumi :

  Hocam iyi günler silahsız 70 ögg sınavını kazandım Şimdi hocam temmuzda Silah Sınavına Gireceğim Sınavdan Önce Kartım Çıkarsa Silahsız Tekrar Evrak hazır layacakmıyım ben Tekrar soruşturma Olacakmı Silahlı Kart için Silahsız Kart Nolacak Alıp Yenisimi Verecekler bi işe girdiğimde etkisi olurmuş bunun

  Tüm bu sorularınızın cevabını kursunuzdan alabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde kart işlemi nasıl yürüyor onlar bilir. Ayrı ayrı başvurursanız ayrı ayrı kimlik kart parası yatırırsınız, tüm evraklar tekrar istenir, soruşturma da aynı şekilde. Yine de kursunuzla irtibat kurmanızda yarar var. İyi günler.

 28. 26 Mayıs 2017 - 08:22 | #28

  mehmet :

  Hocam tehdit ve hakaretten 2 sene ceza ve hagb.yeni kimlikte veya kimlik yenilemede sıkıntı çıkarmı.tşk.

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için HAGB’nin sorunsuz tamamlanması, düşme kararının alınması sürecinin beklenmesi gerekir. Ceza bir yıldan fazla olduğu için düşme kararı olmadan kimlik almanız mümkün görünmüyor. İyi günler.

 29. 26 Mayıs 2017 - 08:23 | #29

  Hakan :

  Hocam hakaretten 422 gün hükmün açıklanmasının geri bırakılması olarak 5 yıl denetimi serbestlik cezası aldım. Sıkıntı cikar mi?

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için kararda HAGB olması, denetimli serbestlik süresinin usulüne uygun tamamlanması, düşme kararının alınması gerekir. Bunlar gerçekleşmeden kimlik kartı almanız maalesef mümkün olmaz. İyi günler.

 30. 26 Mayıs 2017 - 10:22 | #30

  Necati :

  Merhaba guvenlik silahsiz sinavi gectim uyusturucudan dava gordum denetimliyi verdim sicilden arsivden sildirdim.bi sikinti olur mu acil cvp iyi gunler

  Yorum yazmadan önce biraz diğer yorumlara baksanız fikriniz olurdu. Emniyet GBT’ye bakar ve her şeyi görür. Durum acilse telefonla özel güvenlik şubede size yardımcı olabilecek, danışabileceğiniz birine yönlendirebilecek yer kursunuzdur. Uyuşturucuda denetimli bitse de beş yıl kamu davası meselesi olabiliyor. Vergiyi yatırmadan önce kursunuza danışınız. İyi günler.

 31. 26 Mayıs 2017 - 13:20 | #31

  murat :

  Kolay gelsin hocam subeden istenen arsiv arastirna formu muhtar imzasi olacakmi bilginiz varmi

  Ankara’da istenmiyor, ilinizdeki durumu kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 32. 26 Mayıs 2017 - 14:18 | #32

  harun :

  Hocam mahkemeden yasaklanmış haklarımın geri verilmesi ve düşme kararı alsam kimliğim yenilenirmi? 18 sene önce kesilmiş cezam vardı bana savcılık kararı getir demişlerdi.bunlarıda yanında götürsem olurmu..

  Memnu hakların iadesi özel güvenlikte katkı sağlamıyor. Ancak mahkemeden engel olan o davanın düşme kararı alınırsa olumlu olabilir. İstenmesi muhtemel evrakın yanınızda olmasında yarar var sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 Hepsini Göster