Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 22, toplamda : 57826 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Temmuz 2014 - 16:27 | #1

  ömer degrmencı :

  hocam meraba ben 17 yasındayken hakaret tehdit bıcaklı saldırı suçundan toplam 2 yıl 4 ay ceza aldım ama butun hepsi HAGB olarak yazıyor denetimi serbestlik silahsız kimlik kartım çıkarmı bu arada evraklarımı felan emnıyete verdım eger cıkmazsa yatırdıgım harç yanarmı

  Özel güvenlik olabilmek için bir yıl ve üstü ceza almamak gerekir. Ancak mahkeme kararında HAGB olduğu için sizin silahsız özel güvenlik olmanız mümkün. Eğer bir şekilde başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa size bunu yazılı tebliğ etmelerini talep edin. Alacağınız belge ile isterseniz idare mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı için başvurabilirsiniz. Harç dekontunun aslı ile aynı vergi idaresinden paranızı geri almanız da mümkün. Özel güvenlik başvurusu reddedilenler, dekont aslı ile paralarını geri alabilirler. İyi günler.

 2. 15 Temmuz 2014 - 16:30 | #2

  şenol :

  Hocam tehdit suçundan hakkımda 1,5 ay hapis cezası verildi.Bu karar 5 sene süre ile HAGB çevrildi.Silahlı güvenlik kimlik kartımı yenilemede bir sorun oluştururmu?

  Tehdit suçunda 6136 Sayılı Yasa kapsamına giren silah, bıçak vb. alet kullanımı söz konusu değilse ve ceza süresi 1,5 ay ise silahlı yenilemeniz mümkün görünüyor. İyi günler.

 3. 15 Temmuz 2014 - 17:41 | #3

  Murat :

  Hocam meraba benim dosyam su an özel güvenlik şubede ama size sormak istediğim bi şey var;ben gasptan yargilandim beraat ettim,fakat karar yargitaydaymis bu durum benim silahsiz özel güvenlik olmama mani midir?

  Yargılamanın üst mahkemede devam ettiğine dair belge istenebilir. Bu belgeyi vermek kaydıyla dava sonuçlanana kadar silahsız kimlik alabilirsiniz. Yargıtay ilk mahkemenin kararını onaylarsa sizin açınızdan sorun yok, ceza alırsanız süresi, HAGB olup olmadığı gibi durumlar komisyonda tekrar değerlendirilir. İyi günler.

 4. 21 Temmuz 2014 - 17:12 | #4

  hayri :

  merhaba hocam ben size güvenlik olabirmiyim demiştim sizde hükmün geri bırakılması varsa olursun demiştin 2 ay oldu kimligimi onaylamadılar ne yapmam gerekir gükmün geri bırakılması mahkeme dosyamda var. saygılar hocam 18 mart 2014 de mail. atmıştım hocam o konu

  Onay işlemleri tüm illerde gecikiyor, iki ay artık fazla bir süre değil. Eğer olumsuz cevap aldıysanız, hakkınızdaki mahkeme kararında HAGB olduğu için idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açabilirsiniz. İyi günler.

 5. 21 Temmuz 2014 - 17:13 | #5

  m.şahin :

  Hocam ben uyuşturucu kullanmaktan denetim cezası yedim 1 yıl ve cezam 1 ay sonra bitiyor bu bu durum silah güvenlik sertifikası almamı. Engellermi

  Denetimli serbestlik süresinde gerekli kontrolleri yaptırıp imzaları zamanında attıysanız süre dolunca silahlı alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 21 Temmuz 2014 - 17:15 | #6

  kazım :

  merhaba

  daha önce güvenlik olarak çalıştıgım yerde gösteri amaçlı gelen kişilerle kavga çıktı ve karşıdaki kişini ömzu çıktı mahkeme de kasıtlı adam yaralamaktan 1,3 hapis cezası aldım acaba bu kimik yenilememde sorun teşkil edermi

  Bir yıl üç ay hapis cezası aldığınız kararda hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ibaresi yoksa kartınız iptal olur maalesef. Bu ibare varsa denetimli serbestlik dolana kadar silahsız olursunuz. İyi günler.

 7. 21 Temmuz 2014 - 17:17 | #7

  mustafa :

  Hocam Merhabalar ben 2013 de 3 ay hapis cezası yattım çocuğun cinsel istismarı ndan mahkeme bana 2 yıl6 ay ceza verdi ve yargitaya yolladım ve cevap gelmedi hala ben silahsız güvenlik kartını yenilicem ağustos31 sınav var sorun olurmu

  Davanın halen Yargıtay’da olduğunu belgelemeniz halinde karar çıkana kadar silahsız devam edersiniz. Ancak bu suçtan HAGB olmadan ceza alırsanız kimliğinizin iptal olacağından bilginiz olsun. İyi günler.

 8. 21 Temmuz 2014 - 17:18 | #8

  Omer :

  Hocam merhaba ,
  Gecenlerde yazmistim basit yaralamadan sekiz ay yirmiiki gun ceza aldim . Su an silahli guvenlik olarak calisiyorum. Yenilemem de sorun cikmaz demistiniz emliyetede sordum sorun olmaz dedi, simdi karsi taraf karari temize gonderecekmis gonderirse silahli kimligimi yenilemem de sorun olur mu? Yoksa temizden karar gelene kadar silahsizmi olurum. Cevabiniz icin cok tesekkur edeeim ALLAH razi olsun sizden saygilar

  Ceza süreniz bir yıldan az olduğu için silahlı devam edersiniz. İyi günler.

 9. 21 Temmuz 2014 - 17:19 | #9

  şenol :

  Hocam hakkımda TEHDİT SUÇUNDAN (sözlü) TCK’nun 106/1-1 maddesi uyarınca 6 ay hapis cezası.Haksız tahrik sebebiyle TCK’nın 29. maddesi uyarınca cezamda 3/4 oranında indirim yapılarak 1 AY 15 gün HAPİS cezası ile cezalandırılmama.5271 SAYILI CMK’nın 231/5-7 maddesi gereğince 231/6 maddesinde öngörülen şartların mevcut olduğu anlaşılmakla bana HAGB verildi.5 yıl süre ile DENETİM SÜRESİNE TABİ TUTULMAMA ve denetim serbestlik tedbirine tabi tutulmasına takdiren yer olmadığına kara verildi.Silahlı kimlik kartımı yenileme sürem doldu ve kurs alıp evrakları bugün itibariyle teslim ettim.SİLAHLI kartımı yenilemede bir sorun çıkarmı?

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemenizde sorun çıkmaz. İyi günler.

 10. 22 Temmuz 2014 - 14:54 | #10

  kadir :

  mrb hocam bende sigara kaçakçılıgından yakalanmıştım mahkemeyede çıktım ama ceza evine girmedim sizce hakkımda soruturmada birşey çıkar mı yani ögg olabilirmiyim.

  Mahkemeye çıktığınıza göre o durumla ilgili bir işlem yapılmış demektir. O sonuca göre, özel güvenlik talebiniz değerlendirilir. Kaçakçılıktan ceza alınması (HAGB kararı olanlar hariç), özel güvenliğe engel hal sayıldığı için o işlemin sonucunu net öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 11. 22 Temmuz 2014 - 15:01 | #11

  murat: :

  Hocam iyi günler 01.04.2011 tarihinde yaka kartimi yenileme için müracaat ettim.2013 te bir trafik kazasina karistim.Taksirle ölüme neden olmaktan mahkemem devam ediyor.Su an yaka kartimi almak için tekrar müracaat ettiğimde bilgisayardan mahkemem göründü.Yaka kartini alabilirmiyim veya ne yapmam gerekiyor.

  Yenileme evrakına o mahkemeye ilişkin son durumu gösterir belgeleri eklemeniz gerekirdi. Taksirli suçlarda bir yıldan az ceza alınması, özel güvenliğe engel teşkil etmiyor. HAGB şartıyla bir yıldan fazla olması da sorun olmaz. İyi günler.

 12. 23 Temmuz 2014 - 10:59 | #12

  ozan :

  slm hocam bende kaçak sigaradan yakalanmıştım mahkemeyede çıktım fakat ceza evine girmedim sadece para cezası aldım sizce silahsız özel güvenlik gürevlisi olabilirmiyim

  Mahkeme kararında “kaçakçılık”tan ceza aldığınız yazıyorsa bunun adli sicilde görünmemesi sonucu değiştirmez. Emniyette GBT araştırmasında mutlaka görünür. Dolayısıyla özel güvenlik adına masraf yapmadan önce o mahkemeye ait kararla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Eğer kararda HAGB varsa sonuç lehinize değişir. İyi günler.

 13. 24 Temmuz 2014 - 14:46 | #13

  firay :

  Hocam merhaba ben 2012 yilinda bi darp olayina karismistim bacagi kirilmis bana adam yaralamaktan 1 yil 9 ay ceza verilip HAGB denildi suan silahli guvenlik olarak calismaktayim yenilemem geldi dosyam heyette incelenip karar verilcekmis sizce yenilenirmi kimligim tesekkur ederim

  Denetimli serbestlik süresini yazmamışsınız. Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlanana kadar silahsız olmanız sözkonusu muhtemelen. İyi günler.

 14. 25 Temmuz 2014 - 07:10 | #14

  firay :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam tekrar merhaba birde bu suan olumsuz gozukuyor sizin bilgilerinize gore ama heyetin elinde olan birseymi cunku 1 yildan fazla ceza alip denetimli serbestligi 5 yil olupta yenilemesini alan ornekler duydum bole birsey mumkunmu iyi gunler

  Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Birleştirilmiş Genelge 7.1.1. maddesinde HAGB uygulaması açıkça anlatılıyor, sitemiz yan sütundan bulup inceleyebilirsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamladığında silahlıya geçebilirsiniz. O zamana kadar silahsız yenilersiniz. Tek tereddütüm özel güvenlik şubelerde işi bilen eski personelin çoğu yer değiştirdi. Bu nedenle şubede verilebilecek kararlar da il özel güvenlik komisyonuna havale ediliyor. Oradan da genelde olumsuz çıkıyor, iş idare mahkemesine kalıyor. Umarım sizin bulunduğunuz ilde bu şekilde olmaz da işiniz bir an önce hallolur. İyi günler.

 15. 26 Temmuz 2014 - 07:32 | #15

  adem topal :

  merhaba hocam ben 2009 yılında 1sene 5ay 15gun hapıs cezası aldım ancak dosya temyıze gıttı suan da dosya onaylanmıs fakat yargıtay cbs ıncelemesınde benım sılahlı ogg sertıfıkam var fakat kartımı sılahsız olarak vermıslerdı cezam onaylanırsa sılahsız olan ogg kartımda ıptal edılrmı .cvp ıcın sımdıden tesekkurler

  Dava devam ederken silahlı kart silahsıza çevrilir. Davanın sonucuna göre son işlem yapılır. Bu durumda 1 yıldan fazla süreli cezanızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) yoksa kimlik kartınız maalesef iptal edilir. HAGB varsa denetimli serbestlik süresince yine silahsız devam etmeniz mümkün olur. İyi günler.

 16. 31 Temmuz 2014 - 12:51 | #16

  Selahattin Tuncer :

  Hocam öncelikle merhaba. Benim sol gözüme 3 yaşımda iken tığ battı. %75 derece de görme kaybı ve azda olsa şaşılık var. Özel güvenlik olabilir miyim? Silahlı veya silahsız kimlik verirler mi? Ayrıca alınmış bir resmi raporum yok. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Silahlı raporları devlet hastanesinden heyet onaylı, silahsız raporları 4 hekim imzalı poliklinikten alınabilir. Sağlık şartlarında görme kaybıyla ilgili olarak sadece görevi yapmaya engel olmayacak şekilde diye belirtilmiş başka bilgi yok. Dolayısıyla karar, hastane/poliklinikte veriliyor. Bulunduğunuz ilde özel güvenlik kurslarından birine danışarak öğreneceğiniz polikliniğe başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Eğer cevap olumsuz ise boşuna rapor ücreti vermemiş olursunuz. İyi günler.

 17. 31 Temmuz 2014 - 12:56 | #17

  mehmet :

  Hocam hayırlı günler diliyorum ben şuan kursumu bitirdim kısmet olursa inş ağustos gibi sınavımız olucak ama problem şurdaki benm hala suren cinsel istismar suçundan mahkemem var ve sürekli davayı ileri tarihe atıyorlar bu süreç içerisinde acaba bu kimliği almama engel olucak bir şey çıkarmı lütfen acil cvp verin buna çok ijtiyacım var hayırlı bayramlar hayırlı günler dilerim hocam

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılmakla birlikte, ceza süresi bir yıldan az ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) olursa denetimli serbestlik sonuna kadar silahsız olabilirsiniz. Davanın devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla dava sonuçlanana kadar yine silahsız almanız mümkün olur. Dava bittiğinde de yukarıda belirttiğim gibi süre ve HAGB’ye bakarlar. İyi günler.

 18. 31 Temmuz 2014 - 12:58 | #18

  tugrul :

  mrh hocam ben uyusturucu içmekten yakalandım ama ceza yatmadım denetım aldım denetımlerımde bıttı sicil kaydım yok arsıvde cıkabilir silahsız güvenlik olabılırmıyım baska hiç bişeyimyok

  Denetimli serbestlik süreniz sorunsuz tamamlandığına göre silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 19. ahmet
  31 Temmuz 2014 - 15:57 | #19

  mrb hocam silahsız güvenlik görevlisi olarak yenileme eğitimi aldım uyuşturucu kullanımı ile ilgili devam eden bi mahkemem var yenileme evraklarını götürdüğüm yerde ki memur bana mahkeme dosya numarasını yazarak mahkeme katibinden iddaname getirmemi söyledi kimliğin süresinin dolmasına yaklaşık bi ay var yenilme eğititim onaylarnırmı ?

  çok tşkkürler..

 20. 31 Temmuz 2014 - 17:42 | #20

  erhan :

  hocam sigara kaçakçılarına af varmı 2 dosyam var birinde hagb var dıgerınde 5 ay 25 ceza aldım adli sicil kaydımı ne zaman sılderebılırım suc tarıhı 2010 kararda 1 yıl denetım verıldı onuda temız gectım kartım ıptal oldu yenıden denesem alabılırmıyım tşkler

  Af konusu ve adli sicil kaydı silme işlemini bilemiyorum. Kaçakçılık suçu, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Ancak HAGB varsa silahsız alınabilir. 5 ay, 25 günlük cezaya neden olan suç, kararda “kaçakçılık” olarak geçiyorsa maalesef yapacak bir şey yok. Adli sicilde görünmeyen suçlar, GBT’de görüneceği için silinse de engel olma konusu değişmez. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 Hepsini Göster