Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Türk Ceza Kanununun 53. maddesi http://adaletforumu.org/upload/content.php?565-TCK-NIN-53-MADDESİ  belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Bu yazı bugün : 90, toplamda : 61983 kişi tarafından okundu.

 1. 25 Eylül 2014 - 08:53 | #1

  Sibel :

  Merhaba,benim kolumda dövme var özel güvenlik olmama engel olur mu ?

  Sağlık raporunu almanız kaydıyla sorun olmaz. Kayıt olacağınız kurs, hastane konusunda sizi yönlendirebilir. İyi günler.

 2. 25 Eylül 2014 - 08:58 | #2

  turgay :

  efendim öncelikle saygılar.. ben 21 yaşını 30 kasım 2014 te dolduruyorum ama ben ekim 26 da yapılacak olan silahlı özel güvenlik sınavına girmek istiyom girebilirmiyim acaba ?

  26 Ekim sınavına girebilmeniz yaş ve süre açısından mümkün değil. Bu sınava 19 Eylül 2014 günü itibariyle eğitimi tamamlananlar girebilir. Sınav tarihi ile kurs bitimi arasında yaklaşık beş haftalık bir süre var. Öte yandan silahlı eğitimin başladığı gün itibariyle 22 yaşından gün almak zorunluluğu var, bu konuda esneklik olmaz. Tüm bunlar ve 22 yaşına 30 Kasım’da gireceğiniz göz önüne alındığında 07 Aralık sınavına da girmeniz mümkün değil. Çünkü o sınavın eğitim bitiş tarihi 07 Kasım 2014. Dilerseniz silahsız eğitim alabilirsiniz. Ama az bir süre kaldığı için bekleyip 2015′in ilk sınavına girmenizi tavsiye ederim. 2015 sınav takvimi bu yıl sonuna doğru açıklanır. İyi günler.

 3. 25 Eylül 2014 - 09:02 | #3

  e.gökhan :

  Slm hocam ben şuan silahli kimlik kartim ile silahsiz çalişiyorum uyuşturucu madde kullanmaktan 1 yil denetimli serbestlik aldim denetim henüz tebliğ edilmedi kimlik yenilemem gerekiyor şubeye gidip yenilemeyi silahli mi yapayim silahsiz mi yapayim diye sorduğumda görevli memur silahli yapmami istedi ve heyete girip değerlendirme yapacaklarini söylediler bnde kursa silahli yenileme için başvurdum silahsiz kimlik alabilirmiyim ne yapmam lazim denetim baslamis olsaydi daha mi iyi olurdu adli tatilden dolayı dosyam henüz onaylanmadi

  Eğitimi silahlı almanız, yasal engel ortadan kalktığında tekrar eğitimle uğraşmamanız açısından doğru olur. Silahlı başvuru yaparsınız, komisyon denetimli serbestlik süresince silahsız çalışmanızı uygun bulabilir. Daha sonra denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlandığına dair belgelerle başvurduğunuzda tekrar kurs-sınav konularıyla uğraşmadan, kartınız tekrar silahlıya çevrilebilir. İyi günler.

 4. 25 Eylül 2014 - 10:10 | #4

  aykut :

  2012 yilinda kavgadan 3 Yil 4 ay ceza aldim dosyam halen yargitayda daha karar gelmedi. Simdi silahli güvenlik olarak calismaktayim. Yenilemem geldi be bu Benim karsima cikacak anladigim kadariyla Benim nasil bir yol izlemem gerekiyor lütfen cok acil cevap verirseniz sevinirim..

  Yenileme başvurusunda bu durum ortaya çıkar maalesef. Sizden mahkemenin ne aşamada olduğuna dair belgeler istenir. Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için normal şartlarda kimliğinizin iptal olması gerekir. Ancak davanın üst mahkemede devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla karar çıkana kadar silahsız devam etmeniz konusu, komisyonda değerlendirme sonucuna göre mümkün olabilir. Dava sonuçlandığında çıkan karara göre durumunuz tekrar değerlendirilir. İyi günler.

 5. 25 Eylül 2014 - 10:14 | #5

  levent :

  iyi günler hocam uyuşturucudan 10 ceza aldım mahkeme bunu hukmun açıklanması geriye bıraktı denetimli derbeslik verdi bende eksizsiz haletim silahlı güvenlik kartımı almak için baş vurdum mahkeme kararlarınıda verdim denetimli serbesli tatmamlamıştırdır diye evrakta verdim ben sorunsuz imzalarımı teslerimi verdim sorun çıkmadı emniyete onaya verdim komisyon hukum varmı yomu diye benden evrak istiyor bunu nerden nasıl alcam pek bende anlamdım yardımcı olurmusnuz

  Denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlandığına, davanın bittiğine dair mahkeme evrakı isteniyor sanırım. İşlemleri takip ettiğiniz mahkemenin özel kalemine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 6. 25 Eylül 2014 - 16:11 | #6

  aykut :

  Simdi Benim kafama takilan cezanin daha nasil sonuclanacagi belli degil. Ben karar ciktigindan Bu Yana 18 aydir görevime devam etmekteyim.bu Benim karsima cikmadi.taki Bu yenileme zamani gelene kadar simdi anladigim kadaryla silahli kimligim silahsizami cevrilecek.benim Bu asamada baska bir yolum yokmu cünkü sorusturmam baslayacak.davamin yargiyayda oldugunu nasil belgelerim simdiden tesekkurler

  Kavgadan 3 yıl 4 ay ceza verildiğine göre basit bir durum değil sanırım. Eğer yaralama, silah-bıçak vb. alet kullanımı varsa silahlı kimliğiniz tehlikeye girer. Bu güne kadar ortaya çıkmaması, cezayı veren mahkemenin durumu, özel güvenlik şubeye bildirmeyi ihmal etmesi muhtemelen. Yargıtay’da davanızın görüldüğü dairenin özel kaleminden, istenen belgeyi alabilirsiniz. İyi günler.

 7. 25 Eylül 2014 - 16:17 | #7

  tolga :

  hocam benim sorum biraz farklı olacak.

  şöyleki:ben hes’de(hidroelektrik santrali)özel güvenlik olarak çalışıyorum.çalıştığım firma hes’i satma kararı aldı.
  şimdi satış sürecinde bazı firmalar gelip santrali geziyorlar.

  özel güvenlik olarak bizim korkumuzda: acaba,satın alan firma özel güvenlik personeli çalıştırırmı yoksa biz güvenlik çalıştırmayı düşünmüyoruz mu derler?

  sormak istediğim husus ise :özel güvenlik çalıştırma zorunluluğu olan alanlar hangisidir.
  yada heslerde ögg çalıştırmak mecburimidir?
  (bu arada çalıştığım işyerinde ögg hizmet satın alınarak sağlanıyor.ögg şirketi değişsede çalışan öggler yeni şirket bünyesinde devam etti bugüne kadar.)
  bilginiz varsa açıklarsanız sevinirim…

  Santralin güvenliğinin bir şekilde sağlanması gerekir. Özel güvenlik vasıtasıyla korunması kararı il özel güvenlik komisyonundan çıkar. Daha önce özel güvenliğe emanet edilmiş bir yerin, tekrar genel kolluk korumasına alınması kararı da aynı yerde verilir. Sonuç olarak santralin korunması gerekir. Buranın güvenliğinin genel kolluk tarafından sağlanması genel kolluğun iş yoğunluğu, personel yetersizliği, daha önce özel güvenlik tarafından korunması nedeniyle muhtemelen pek uygun karşılanmaz. Duruma göre işyerinizin özel güvenlik marifetiyle korunması işlemi devam eder. Ancak personel seçimi konusu, yeni işverenin tercihine bağlıdır. Mevkiyi ve işi bilmesi nedeniyle eski personelle devam edilmesi mantıklı görünüyor. İnşallah umduğunuz gibi devam eder. İyi günler.

 8. 27 Eylül 2014 - 14:18 | #8

  MUSTAFA ERCAN :

  HOCAM İYİ GÜNLER ;)

  ŞUAN SİLAHSIZ ÖGG KİMLİK KARTIM MEVCUT..VE SUAN BİR SİTEDE GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.SİTE YONETİMİ DEVRETTİ VE GÜVENLİK FİRMASI DA DEĞİŞTİ.OGRENDİMKİ YENİ YONETIM DANISMAN ADI ALTINDA GOREVLİ ALIMI YAPICAKMIS.

  SORMAK İSTEDİĞİM–

  DANISMAN KANUNLARA GORE YASAK DEGİLMİ…
  VE

  SUANKİ GÜVENLİK FİRMAM İSTİFAMA KENDİ İSTEGİM İLE BIRAKIYORUM YAZDIRMAYA CALISIYOR.AMA PROJE BİTTİĞİ İÇİN BIRAKIYORUM BEN..MÜDÜR BEYE SOYLEDIGIMDE İSE BASKA PROJEMIZE GEL DİYOR ANCAK EN YAKINI BANA 2 SAAT..BU DURUMDA NE YAPABİLRİM.

  SAYGILAR HÜRMETLER HOCAM…

  Danışmanlık adı altında verilen hizmet esnasında güvenlik ifadesi, güvenlik şirketi logosu-üniforması vb. güvenliği çağrıştıracak bir unsur kullanmadan verilirse yapacak bir şey yok. Danışmanlar arama yapamaz, site olduğuna göre sadece giren-çıkan kaydı vb. işlemleri yapabilirler. İşinizden kendi isteğinizle ayrılmadığınıza göre istifa dilekçesi vermeyebilirsiniz. EGM Sıkça Sorulan Sorular bölümünde ücret ve özlük hakları ile ilgili şikayetlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ALO-170 hattına iletilebileceği yazıyor. İyi günler.

 9. 27 Eylül 2014 - 14:21 | #9

  Tolga :

  Merhaba Hocam Allah’in rahmeti ve bereketi uzerinize olsun..
  Bi konu kakkinda sizdwnbilgi alicaktim.

  Benim 2013 tarihinden beri dwvam eden bi denwtim serbestligim var askere gitim dondurttum dosyayi felan bayadir ugrasiyorum..
  Su siralar 53.au duzenlenen ogg sinavina girdim silahsiz olarak 75 aldim ve serifikam suan hazir..
  Kimlik icin basvurucam, iptal ederler mi acaba kimligimi cok merak ediyorum yardimci olursaniz sevirim..
  D.serbestlik suresi 1 sene hocam cevremdeki ogg lere sordum tam emin dwgiller sizin cevabiniz aydinlaticaktir simdiden tesekkurler..

  Selam ve Dua ile..

  Denetimli serbestliğe neden olan suçu yazmamışsınız. Bu sayfanın başında kırmızı renkle vurgulanan suçlar dışında bir durumdan, bir yıl altı ceza aldıysanız silahsız kimlik almanız mümkün olabilir. Riske girmemek açısıdan mahkeme kararı ile birlikte (özel güvenlik başvurusu da yapacağınız yer olan) il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Cevap olumlu ise vergiyi de yatırıp kimlik için başvurabilirsiniz. İyi günler.

 10. 27 Eylül 2014 - 14:24 | #10

  aykut :

  Benim Bu cezayi almamim sebebi karsi tarafin yüzünde kalici iz kalmis hakim buna dayanaraktan cezayi Verdi ancak Ben bunlara gerekli itirazlarimi yaptim.kavgada herkangi bir kesici alet ve cisim kullanmadim.mahkemenin Benim cikan cezami güvenlik subeye bildirmemesi bana sorun teskil edermi.bide suan Benim dosyam kalen yargitay savciliginda daha dairede gözükmüyor. =”#comment-53467″>@A.GÜLŞEN

  Mahkemenin bildirim yapmaması size zarar vermez. Davanızın hangi dairede olduğunu ceza veren mahkemeden öğrenebilirsiniz. İlgili daireye dilekçe yazarak istenen belgeyi almanız mümkün olur. İyi günler.

 11. 29 Eylül 2014 - 11:39 | #11

  ismail :

  31.12.2013 de suç trafik jandarmaya mukavemet aldığım ceza 24 ay hükmün geri bırakılması
  birde 5 sene denetimli serbestlik engelmidir
  TEŞEKKÜRLER

  Denetimli serbestlik süresi sonuna kadar, eğitiminiz silahlı ise de silahsız kimlik alabilirsiniz. Denetim süresi sorunsuz tamamlandığında aynı mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hüküm için düşme kararı aldırtmanız halinde silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 12. 29 Eylül 2014 - 11:43 | #12

  osman :

  Merhaba benim durum biraz farkli ben hirsizliktan 8ay ceza aldim 5sene denetim serbestlik aldim kimligi aldigimda benim sertifikam silahli idi yalniz kartimi aldigimda silahsiz aldim bir sure sonra fuhusa yertemini aracilik yapmaktan 6 sene ceza aldim 18 ay kapali cezaevinde yattim yargitay dosyami bozdu ve mahkemeye tekrar ciktim cezami 4 sene olarak aldim yine yargitaya gonderdim 2sene oluyor daha arsivde simdi ben sitede calisiyorum kimlik kartimin suresi 6 aya bitmis olacak simdi tekrar kursa yazildim yenilemek icin ben silahli ozel guvanlik gorevlisi olurmuyum

  Son itirazınız Yargıtay’a gönderileli iki yıl olduğuna göre, sizin yenileme süresi dolmadan davanız sonuçlanabilir. Gerek hırsızlık, gerekse diğer suçunuzdan ceza almanız halinde değil silahlı, silahsız kimliğiniz de iptal olur. Bu nedenle yenileme eğitimi için masraf yapmadan önce Yargıtay’daki davanın sonucunu biraz daha beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 13. Süleyman
  29 Eylül 2014 - 15:36 | #13

  Merhabalar hocam.ben 2006 yılında antalya da tehditten dolayı mahkemeden 5 ay hapis cezası aldım.mahkeme bunu 3000 tl para cezasına çevirdi.bende bunu temyize yolladım.mahkeme tekrardan 5 yıl suç işlememem şartıyla bunu erteledi.kimlik kartı başvurusunu yaptığım özel güvenlik şubesi beni aradı ve sözkonusu mahkemeden sonuç belgesi istediler.bu durum güvenlik olmama engel teşkil eder mi? beni aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler.iyi çalışmalar.

 14. Fatih
  29 Eylül 2014 - 19:12 | #14

  Hocam merhaba

  Benim 2007 yılından dosyalarım mevcut toplamda 2 adet 1.cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hüviyetinden yoksun kılma 2 . Aynı dosyaya bulunan uyuşturucu ben bu 1.suçtan dolayı 2 yıl tutuklu kaldım.uyuşturucudan beraat ettim.cezaevinden çıktıktan sonra silahlı özel güvenlik sertifikası aldım. Fakat yaka Kartı alamazsın dediler . Bu doğrumudur ? Şimdiden teşekkürler.

 15. lütfü ebin
  30 Eylül 2014 - 12:01 | #15

  ben ögg görevlisıyım hastanede askerlikten sonra tekrar işime devam edebilirmıyım

 16. gülcan
  30 Eylül 2014 - 14:01 | #16

  bnm bi arkadaşım özel güvenlikçi olmak istiyo ama kolunda kasten yaptığı yaralar façalar bunlar bu işi yapmasına engelmi

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 8 Hepsini Göster