Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 33, toplamda : 291285 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Kasım 2018 - 08:14 | #1

  HASAN :

  RAPOR %50 ZEKA YETERSİZLİĞİ SÜREKLİ FAKAT ODA DERSLER KÖTÜ DİYE ÇIKMISTI

  Belirttiğiniz rapor muhtemelen kayıtlarda görünür. Rapor ücretini yatırmadan önce polikliniğe danışabilirsiniz. Öte yandan engelli raporunun bundan nasıl etkileneceğini de SGK’dan sormanız gerekir. İyi günler.

 2. 19 Kasım 2018 - 07:46 | #2

  doğuş :

  iyi gunler ben terörden yargılandim haksiz yere ama davamda beraat ettim suçsuz olduğum anlaşıldı güvenliğe başvurmak istiyorum. güvenlik soruşturmasında sorun olur mu acaba

  Terör suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer dava sonucunda sizin için verilen kararda beraat yazıyorsa sorun olmaması gerekir. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından bu davaya ait karar ve belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 3. 21 Kasım 2018 - 16:33 | #3

  Mahfuz :

  Merhaba hocam benim Kardesim hırsızlıktan ve açık cezaevinden kaçmaktan yargılanıyor ben güvenlik kursuna yazıldım güvenlik soruşturması olumsuz çıkar mı kardeşim bir kaç kez aynı suçtan yakalandı ve hapis yattı

  Sadece terör suçlarında aile fertlerinin durumu başvuran kişi açısından sıkıntı olabilir. Belirttiğiniz durum kardeşinizi ilgilendirir, sizin için sorun olmaz. İyi günler.

 4. 21 Kasım 2018 - 16:37 | #4

  Ceylan :

  İyi gunler ailemde ihraç var ve eşimde soruşturma geçiriyor bu belgeyi almama engelmidir

  Aile fertlerinde benzer durum olanlardan aynı adreste ikamet etmediğini belgeleyip kimlik alabilenlerin olduğu söyleniyor. Ancak bu konuda net bilgi olmadığı için özel güvenlik adına yapacağınız masrafların boşa gitmemesi açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konunun hassasiyeti nedeniyle olacak soruşturmanın içeriği hakkında bilgi yok çünkü. İyi günler.

 5. 24 Kasım 2018 - 07:33 | #5

  doğan :

  Sayin admin red edilmekten kastiniz nedir. Ben başvuru yaptim sorusturma olumsuz çıktı. Ve karakoldan güvenlik kartim teslim etmem istendi. Ve ordan bir yazi verdiler. Yazinin son satırında kartınız davaya ait düşme kararı alana dek komisyon kararı ile iptal edilmiştir diyordu. O yüzden kafam karıştı red edilmek ile iptal olmasi ayni kapiya çıkıyor kanımca. Benimkisi bahsettiğiniz alı konulma gibi bişeymi. Saygilar..

  İşlem belirttiğiniz şekilde yapılmışsa orada düşme kararı getirme şartı konduğu için sizin başvurunuz ret edilmiş sayılmaz. Metinden anlaşılan düşme kararını götürdüğünüzde kartınızı geri alabileceksiniz. Bu durumda size düşen denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp düşme kararını almayı beklemek gibi görünüyor. İyi günler.

 6. 27 Kasım 2018 - 08:21 | #6

  Fatos :

  Merhabalar,hocam ben de 09.11.2018 de evraklarımı òzel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim bi davam yoktu eski kapanmış bi dava vardi sadece ve 4 gün önce e devlete baktiğimda davam tekrar açılmıs mahkemem olcak 17 aralıkta bu kimlik soruşturmasınî etkiler mi

  Özel güvenlik müracaatlarında kişi hakkında devam eden/sonuçlanmış dava varsa dava konusu suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Eğer kimlik müracaatında bu davaya ilişkin belgeleri verdiyseniz durum komisyonda görüşülüp değerlendirilir. Dava kapandı diye bu davaya ait belge vermediyseniz son durumu gösterir belgeyi mahkemeden alıp özel güvenlik şubeye teslim etmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 27 Kasım 2018 - 08:25 | #7

  ONUR YÜCEL :

  Hocam Merhaba, Benim 2016 yılında bayana karşı işlendiği iddia edilen Basit yaralama, Hakaret, Tehdit suçlarından yargılandım mahkeme delil yetersizliğinden beraat kararı verdi ve karar onandı, aynı tarihteki ve beraat ettiğim aynı suçtan 01.11.2018 tarihinde tekrar dava açıldı hakkımda, ben şuan yenileme yaptım ve dosyayı güvenlik şubeye teslim etmedim, kimliğimin süresi Mayıs 2019′da doluyor, ilk duruşma günü de Nisan 2019, kimliğim ise silahsız, bu durumda kimliğim iptal edilir mi ? Soruşturma kapsamında olsan bile kimlik iptal edilebilir diye bir söylentiler var, sizce kimliğin iptal edilmemesi için nasıl bir yol izleyebilirim, ceza almadan ve uyuşturucu vb suçlar olmadığı halde kimliğin iptal edilme olasılığı var mı ? Cevaplarsaniz cok sevinirim, kolay gelsin.

  Yenileme evrakını teslim etmeden önce bu davanın son durumunu gösterir belgeyi mahkemeden alıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Belgede size yöneltilen suçlama, bu suça kanunda öngörülen ceza süresi, suçun tarihi vb. bir çok detay özel güvenlik şubede incelenerek size en doğru bilgi verilir. Bu arada yenileme başvurusunu yapmanız halinde doğrudan ret cevabı gelir derlerse düşme kararına kadar beklemeniz uygun olur. Hakkında dava olanların bazılarının kimlik kartlarının düşme kararına kadar alıkonduğu da oluyor. Konuya ilişkin karar yetkisi özel güvenlik şubelerinde olduğundan net bilgiyi oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 27 Kasım 2018 - 08:35 | #8

  mustafa kor :

  slm hocam ben özle güvenlik sertifikamı üzerime atılan suç dan dolayı iptal etiler ama halen dosya savcın önünde henüz karar vermemiş mahkeme olsun yoksa takipsizlik kararımı ne vereceği beli degil ama avukatım yüzde 80 takipsizlik verir diyor bu süre zarfında çalışa blirmiydim hemen iptal etmelri dogrumu sonuçu beklemeleri lazım degilmi suçum çinsel taçiz suçlaması bana bir cevap verseniz sevinirim

  İptal edilen sertifika değil, kimlik sanırım. Yeterince açık yazmadığınız için ilk başvuruda mı reddedildi, kimliğiniz varken geri mi istendi bilemiyorum. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Cinsel içerikli suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi kimliğin iptali için yeterlidir. Hakkınızdaki dava takipsizlikle sonuçlanırsa buna dair belgeyi alıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 27 Kasım 2018 - 08:46 | #9

  M.Okan :

  Merhaba benim kimlik suresi zamani yanlis yazilmis simdiye kadar dikkat etmemistim.
  Kimlik suremin dolmasina 6 ay erken yazilmis. Bunu nasil duzelttirebilirim. Kursu sizde gordum. Simdi kocaelindeyim

  Bizdeki kayıtlara göre sertifika geçerlilik süreniz 25.12.2018’de sona eriyor. Emniyet kayıtları için bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. Yenilemeden sınava girenlerin kimlik süreleri ile ilgili bir çok değişiklik yapıldı. Sizin sınava girdiğiniz zaman sanırım kimlikteki süreye beş yıl ekleniyordu. Yeni durumda beş yıllık süre girilen sınav tarihinden itibaren başlıyor. İyi günler.

 10. 27 Kasım 2018 - 10:32 | #10

  MUSTAFA KOR :

  @A.GÜLŞEN
  HOCAM EVET KİMLİGİMİ İPTAL ETİLER ÇALIŞMA İZNİMİ İPTAL ETİLER ÇALIŞTIĞIM KURAMA YAZI GÖNDERMİŞLER YAZI AYNEN ŞÖYLE HOCAM
  MUSTAFA KOR İSMLİ ŞAHSIN ÖZLE GÜVENLİK ÇALIŞMA İZNİ VE SİLAHSIZ ÖZLE GÜVENLİK KARTI DEVAM EDEN SORUŞTURMASINA İSTİNADEN 12.10.2018 TARİHİNDE VE 2018/55 SAYIL İL ÖZLE GÜVENLİK KOMİSYONU TARFINDAN İPTAL EDEİLMİŞTİR

  Davanın hakimi, kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alıp emniyete yazı ile bildirilmesini istediğinde doğal olarak emniyetin yazının gereğini yerine getirir. Takipsizlik kararı çıktığında bu belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kartın iptaline neden olan karar ortadan kalkarsa ve kimliği almanız mümkün olmazsa bu konuyu avukatınızla görüşmeniz uygun olur. Kararı yazı ile ulaştırırsanız ve size olumsuz cevap verilirse tebliğ tarihinden itibaren yasal süreyi aşmadan yürütmenin durdurulması için dava açılabilir sanıyorum. Ancak tekrar edeyim hukuki süreç hakkında net bilgim yok, herhangi bir hak kaybı yaşamamak için avukatınızın yönlendireceği şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 11. 27 Kasım 2018 - 13:55 | #11

  ONUR YÜCEL :

  @A.GÜLŞEN
  Anladım hocam ama ilk mahkeme beraat kararı vermiş zaten, ikinci dava beraat ettiğim suçun aynısı tarihte aynısı, yani ikinci mahkeme de büyük ihtimalle beraat verecek ama ilk duruşma gününden 2 hafta sonra kimliğimin süresi dolmuş oluyor ve aktif olarak çalışıyorum yani düşme kararına kadar bekleme şansım olmayacak, asıl anlatmak konu şu, bu belirttiğim suçlar soruşturma kapsamında kimliği iptal eder mi ? Veya ilk mahkeme beraat vermiş komisyon bunu benim lehime sonuçlandırmaz mı ? Sonuçta iddianame ilk mahkemenin iddinamesi ile aynı

  Tekrar beraat kararı verilirse düşme kararını beklemenize gerek yok. İddianame içeriği aynı diye devam eden mahkemenin sonucunun beraat olacağına kesin gözüyle bakmazlar sanırım. Neticede dava tekrar açılmış. Komisyonun yaklaşımı hakkında önceden bir yorumda bulunmak yanlış olur. Bu tür kararlar, evrak incelenerek verilir. Dolayısıyla ilk yorumdaki önerimi tekrar edeyim, davaya ilişkin belgelerle özel güvenlik şubeye danışınız. En doğru bilgilendirme oradan yapılır. İyi günler.

 12. 27 Kasım 2018 - 13:56 | #12

  Ali ihsan :

  Hocam evrakları özel güvenlik şubeye verdim 2011 de hırsızlık suçundan hagb aldım düşme kararı nı verdim oradaki polis bir sıkıntı çıkmaz dedi taşeron kadroya geçişte güvenlik soruşturması geçirdim olum lu çıktı sizce bir sıkıntı yaşarmıyım çok teşekkür ederim

  Düşme kararını da verdiyseniz sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 13. 28 Kasım 2018 - 11:54 | #13

  Ahmet :

  Hocam iyi günler 31 aralık 2018 eski kimliklerin geçerlilik süresi bununla ilgili yeni bir aciklma yapıldı mı.

  Yeni kimliklerin basımı tamamlanıncaya kadar, eski kimlikler geçerli olduğu için sizler açısından sorun yok. İyi günler.

 14. 28 Kasım 2018 - 11:56 | #14

  Davut kisa :

  Hocam 2012 yılında suca sürüklenen çocuk yaşadı kapsamında hırsızlık sucundan 4500 tl para cezası aldim. Bu süre zarfında hiç bir suca karışmadım. Bu durum engel teşkil eder mi?

  Bu olaya ilişkin kayıt GBT arşivinde görünürse sıkıntı olur. İliniz özel güvenlik şubesine bu evrakla başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 15. 29 Kasım 2018 - 08:04 | #15

  Özcan :

  Hocam merhaba, 15 ay hagb almıştım şantajdan, düşme kararını aldım ve gbt büraya gidip gbt kaydınıda sildirdim, özel güvenlik şube mahkeme kararını ister mi, sorun olur mu, gbt silindi sonuçta.

  Hangi suçların kaç yıl süreyle GBT arşivinde muhafaza edildiğinin detaylarını bilmiyorum. Dolayısıyla arşivde görünürse kararı isterler. Özel güvenlik eğitim aşamasını geçmiş kimlik başvurusu için soruyorsanız başvuruda hakkınızda GBT kaydı silinmiş bir durum olduğunu, bunun kayıtlarda görünüp görünmediğini öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 16. 30 Kasım 2018 - 12:36 | #16

  Hasan Poyraz :

  İyi günler hocam benim 2015 tarihinde hırsızlık suçum vardı temize gönderdim daha ses seda yok güvenlik olmak istiyorum bu bana ne gibi sıkıntısı olur adli sicil kaydında çıkmıyor güvenlik olabilir miyim ?

  Özel güvenlik başvurularında adli sicile değil, GBT arşivine bakılır. Hakkınızda bir dava olduğuna göre bu mutlaka arşivde görünür. Dolayısıyla davanın sonuçlanmasını, HAGB’li karar çıkarsa denetimli serbestlik dönemini beklemeniz gerekir. Hırsızlık suçlarında 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel sayıldığı için bu davadan düşme kararı çıkana kadar beklemeniz gerekebilir. Daha net bilgi için iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 17. 30 Kasım 2018 - 15:11 | #17

  doğuş :

  @A.GÜLŞEN
  hocam arkadaş demiş ya gbt sildirmisim diye acaba ne kadar surede silinmiş kaç günde silinir gbt

  GBT kaydının nasıl silindiğini bilmiyorum, net bir cevabını bulamadım. Kayda sebep olan suçun düşme kararı ile o kaydı açan karakola başvurup sildirdiğini söyleyenler oldu. Ancak doğrulatma imkanım olmadı. Öte yandan türüne göre arşivde saklanması yasa ile belirlenmiş suçlar var, sildirenlerin durumunun arşivde ne olduğunu da bilemiyorum. İyi günler.

 18. 01 Aralık 2018 - 08:44 | #18

  Tarık uysal :

  Hocam meraba öncelikle size çok teşekkür ediyorum aralıkta SİLAHLI kimlik kartımın YENİLEMESİ VAR aldıĝım bu ceza yenilememe engel bi durum olurmu benim başımdan bu şekil bir olay geçmişti ( sanık tarık uysal’ın üzerine atılı ormandan aĝaç kesme suçu yönünden 5 ay hapis ve 8 gün adli para cezası ile cazalandırılmasına sanıĝın sabıkasının olmayışı dikkate alınarak cezasının ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceĝi yönünde olumlu bir kanaat oluşması nedeniyle verilen hürriyeti baĝlayıcı cezanın TCK nın 51/1 maddesi gereĝince ERTELENMESİNE adli para cezasının aynen infazına karar verilmiştir ben para cezasını henüz ödemedim hocam en kısa zamanda ödeyecem bu suçtan cezaevine girip çıkmamda olmadı sicil kaydım görünüyor

  Size yöneltilen suçlama aynen yazdığınız şekilde ise suçun türü ve ceza süresi açısından sorun görünmüyor. Yenileme başvurusunda bu davanın son durumunu gösterir belgeyi de vermeniz gerekir. Hakkında dava olanların durumu komisyonda görüşüleceğinden riske girmemek açısından başvuru esnasında danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 01 Aralık 2018 - 13:45 | #19

  Ali ihsan :

  ben size daha önce yazmıştım güvenlik şube yi aradım komisyon da görüşülecek dedi bu komisyona beni çagırıllar mı komisyonda görüşülmesi normal mi yoksa benim durum sıkıntılımı teşekkürler suç hırsız hagb düştü düşme kararını verdim

  Özel güvenlik komisyonuna, davası görüşülen kişi çağrılmaz. İnceleme, evrak üzerinden yapılır. Düşme kararı olduğu için muhtemelen sıkıntı olmaz. İyi günler.

 20. 01 Aralık 2018 - 14:00 | #20

  Yılmaz :

  Merhabalar,2010yılında işlemiş olduğum yaralama suçundan cezaevinde yattım ve 2016 yılında şartlı tahliye oldum .Daha evvelden taşıma ruhatlı silahım vardı ve emnşyetten tarafıma teslim etmeyle işgili herhangi bir yazı tebliğ edilmedi.15 gün önce polise gelen bi şikayet sonucu evimde arama yapıldı ve silahım ve eakiden kalan 6 kutu mermim evde bulundu.Sonradan öğrendiğim üzere silahın ruhsat süresi dolduğundan ruhsatsız konuma düşmüş ve hakkımda ruhsatsı silah ve mermi bulundurmaktan işlem yapıldı.Sormak istediğim eski cezama ait infazım bundan ötürü etkilenirmi?Teşekkür ederim

  Sorunuzun özel güvenlik eğitimi ile ilgisi yok, benim de bilgim yok inanın. Ancak ruhsatsız silah-mermi bulundurmak suç olduğu için muhtemelen durum mahkemeye intikal eder. Yargılama sonucunda ruhsatın süresinin dolması konusundaki ihmalin kasıtlı olmadığına hakimi ikna edebilirseniz ceza süresini alt seviyeden verebilir sanırım. Ancak tekrar belirteyim işin bu kısmı hakkında bilgim yok, bir avukattan yardım almak lehinize olur. İyi günler.

 21. 01 Aralık 2018 - 16:17 | #21

  Tarık uysal :

  Hocam suçlama ve mahkeme kararı aynen bu şekil yalnız adli sicil kaydım ve arşiv kaydım vardır görünüyor sicil kaydı görünüyor olması bi problem yaratırmı pazartesi günü şubeyede sormaya gitcem hocam hayırlı akşamlar çok saolun

  Adli sicilde görünüp görünmemesi mühim değil, GBT arşivinde hepsi görünür. Mahkeme kararında suç bu şekilde ifade edilmişse muhtemelen sorun olmaz. Ancak son ve geçerli kararın özel güvenlik şubede evrakın incelenmesi sonucu verileceğini tekrar belirtmek isterim. İyi günler.

 22. 03 Aralık 2018 - 08:30 | #22

  Alibaba :

  Merhaba hocam 40 gün önce yenilme için evraklarımı goturdum uyusturuc kullanmaktan 2tane dosyam vardı ilk kimliğimi aldığımda vermiştim evrakları sistemden gorup pcden çıktı aldı memur 40gn sonra gel dedi herhangi bi sorun olsaydı beni ararlarmıydı kimliğiniz iptal olucak gibisinden tşk ederim

  İlk kimlikten sonra uyuşturucu ile ilgili bir durum olmamışsa muhtemelen bunda da olmaz. Olumsuz olsaydı komisyonda görüşülecek, sonucuna göre belli olur benzeri bir şeyler söylenirdi sanıyorum. İyi günler.

 23. 03 Aralık 2018 - 08:37 | #23

  mesut :

  Ben 3 yıl önce telefonda bi bayanla yani escortla görüşüp buluştum çıkışta polisler nazikce beni araca alıp ifademe başvuracaklarını söylediler bende durumu olduğu gibi anlattım bayanı da aldılar evde birde erkek varmış haberim yok tabi ahlak şubeye gittik ifade verdim kabahatler kpnunundan 300 lira ceza yazdılar beni saldılar ertesi gün ödedim cezayı 3 ay sonra tebligat geldi mahkemeye tanık olarak gittim karşı taraf yoktu hakim evden çıkan erkeği tanıyormusun telefonda onla konuştun mu dedi hayır dedim çıkabilirsin dedi birdaha da birşey olmadı utandım rezil oldum Töbe ettim kimseye anlatamadım bana yardımcı olurmusunuz polislik güvenlik soruşturmasında karşıma çımarmı

  Polis alımında yapılan soruşturmanın içeriğini bilemiyorum. Ancak yapılan işlem kayıtlarda görünür. Para cezasına neden olan suçun adı, mahkemenin sonucu gibi detaylara bakılır sanıyorum. İyi günler.

 24. Selam
  03 Aralık 2018 - 13:07 | #24

  Alibaba dosyalariniz hangi yildan ceza almismiydiniz ve 5 yil sureniz gectimi acaba

 25. İlkay
  03 Aralık 2018 - 18:10 | #25

  @Doğuş
  Düşme kararı ile olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne git 5 dakika da siliniyor

 26. 04 Aralık 2018 - 07:22 | #26

  Barış :

  Kolay gelsin ben Bi kursa kaydoldum istanbulda hem kurs hem iş imkanı sunuyorlar kayıt yapalı 1 ay oldu hayla işe koymadılar keyfi kursu iptal ettinizde 200 TL kurs ücretini geri alamıyorsunuz dediler ben bu paramı nasıl alırım şikayette bulunsam Bi fayda olur mu

  Özel güvenlik eğitim firmalarının iş vaat etmesi, ilanlarında bunu ima etmesi dahi o kursun kapatılmasına gerekçe oluşturur. Dört yıl dünyanın parasını alan özel üniversiteler bile iş garantisi veremezken çok cüzi rakamlara hem kurs-hem iş olamaz diye buradan imkan oldukça uyarmaya çalışıyoruz. Paranızı geri almak için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İş ararken para kaptırmak da oldukça üzücü. İleride özel güvenlik olmayı düşünürseniz, sınavı bir kerede geçecek ve çalışırken de bilinçli bir personel olabilmeniz için gerekli altyapıyı oluşturacak kursları seçmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 04 Aralık 2018 - 07:27 | #27

  Anıl ulusal :

  Cumhurbaşkanına hakaret sucum var davam filan yok savcılığa ifade verdim benim kartı yada gecici belge almam için ne yapmam lazım ifade evragımI filan verdim belli bir süreci varmı dava acılp mahkemeye filan çıkmam Filanmı lazım

  Özel güvenliğin hangi aşamasındasınız anlayamadım, eğitim aldınız/alacaksınız/kimliğe başvurdunuz hangisi bilemiyorum. Geçici belge istediğinize göre kimlik başvurusu yaptınız veya yapacaksınız diyelim. Kimlik başvuru evrakına bu olayın son durumunu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İfade verdiğiniz yerden özel güvenlik için istendiğini belirterek iddianame de olsa bir belge talep edebilirsiniz. Alacağınız belge komisyonda incelenir, yöneltilen suçlama, kanundaki ceza karşılığı dikkate alınarak size bir cevap verilir. İyi günler.

 28. 04 Aralık 2018 - 07:48 | #28

  ali :

  hocam ben sınava gırdım sınavı kazandım sertıfıkamı aldım denetımım vardı uyusturucudan ve mahkeme sonuclandı hakım 5 yıl verdı her hangi bir sorun olurmu

  Uyuşturucudan ceza alan birinin özel güvenlik kimliği alabilmesi için kamu davasının düştüğüne dair belgeyi beklemesi gerekir. Cezayı yeni aldığınız için düşme kararına kadar beklemek demek sertifikanın süresinin dolması demektir. Keşke kayıt olmadan önce kursunuza danışsaydınız. Bu arada başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışın, ret çıkar denirse sonradan düşme kararı alsanız bile ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik kartı alamayacağınız için başvuruyu bekletmeniz mantıklı olabilir. Bu konuda tek yetkin yer özel güvenlik şubeler olduğu için detaylarını oraya danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 04 Aralık 2018 - 07:56 | #29

  Abdullah :

  Hocam merabalar sertifikami aldım evraklarım tamam devam eden bir aile mahkemesi birde görevi yaptırmamakdan mahkemem var daha zamanı belli değil tabiki beraat alicam çünkü polis memurundan şikayetçi oldum darp ettiği için raporda aldim. evraklarmi soruşturmaya yollasam sizce sorun olurmu gecermi gecmezmi fikriniz varmi acaba cok teşekkür ederim.

  Genel kolluk personeline görevi yaptırmamak için direnmekten ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için o davadan beraat almak dışındaki seçenekler sıkıntı olabilir. HAGB’li karar çıksa da düşmesini beklemek gerekir. Bu nedenle resmi başvurudan önce o davanın sonuçlanmasını beklemek akıllıca olabilir. Ancak konuya ilişkin belgeleri inceleyip sonuç hakkında kararı vermeye yetkili tek yerin özel güvenlik şubeler olduğunu dikkate alarak öncesinde danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu şekilde başvuru olursa ret çıkar denirse beklemeniz uygun olur. İyi günler.

 30. 04 Aralık 2018 - 10:50 | #30

  Musatafa :

  Hocam merhaba, benim hakkımda devam eden basit yaralama hakaret mala zarar verme suçlarından davam var, yenileme yaptım ama yenileme evraklarını güvenlik şubeye teslim etmedim, bu davam yüzünden kimliğimi iptal ederler mi? Bu arada kimliğim silahsız

  Devam eden davanın son durumunu gösterir belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışın. Davanın devam etmesi nedeniyle ortada karar olmadığından ve resmen başvuru yapmadığınızdan iptal olmaz. İstenen ceza süresi bir yılın altında ise kartınızın yenilenmesi mümkün olabilir. En net cevap için doğru adres özel güvenlik şubelerin kimlik işlemleri ile ilgili personeline danışmak gerekir. İyi günler.

 31. doğuş
  04 Aralık 2018 - 20:03 | #31

  @ilkay hocam benim beraat davam var emniyet git sildir dedi gbt ni ben basvurdum 20 gün içinde belli olur dediler benim merak ettiğim kesin silinir mi

 32. Doğan
  05 Aralık 2018 - 12:33 | #32

  @Onur
  Benim sana tavsiyem davan düşmeden o karari alip gitmeden özel güvenlik şubeye evrKlarini teslim etme. Olumsuz çıkıp iptal ederlerse artik düşme karari alsan bile yine red ediyorlarmiş. Benim durumuma düşme sakın davan düşene kadar başvuru yapma. Benim bulunduğum yer izmir narlidere komisyonu.

 33. 05 Aralık 2018 - 13:23 | #33

  Anıl ulusal :

  @A.GÜLŞEN
  45 gün oldu evrakları teslim edeli ne devam var ne sicilim bozuk komisyondan cikacak sonuca göremi gecici belge alabilirim. İşe gireceğim yer 1 hafta süre verdi suan benim ne yapmam lazım

  İfade verdiğiniz konudan dolayı evrakınızın komisyonda görüşülmesi gerekebilir. Temelden başvurularda geçici belge verilmez. Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yaklaşık süreyi öğrenebilirsiniz. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İyi günler.

 34. 05 Aralık 2018 - 13:24 | #34

  Serkan :

  Hocam hagb vardı 13 ay düşme kararı aldım, özel güvenlik şube komisyona girecek komisyon karar verecek dedi, bu olumsuz bir durum mu. Kimliği alırsın ya da alamazsın diye bir şey söylemediler.

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 35. 05 Aralık 2018 - 13:39 | #35

  Sema :

  hocam merhaba sevgilim askerde telefon yakalattı bundan dolayı 5 yıl ceza erteleme aldı bilişim suçu olarak gözüküyor. Güvenliik kursuna sorduk sorun olur mu diye olmaz dediler. Kimlik için gerekli olan bütün evrakları tamamladık 45 gün bekledik kart çıkmış fakat davadan dolayı komisyona kalmış. Komisyondan olumsuz bir yanıt çıkar mı ? silahsız kimlik

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Arkadaşınızın ceza süresi bir yıl ve üstünde ise düşme kararını alana kadar beklemesi gerekebilir. Dava evrakında süre yazıyordur, denetimli serbestlik süresi dikkate alınmaz. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olduğu için muhtemelen sıkıntı çıkmaz. Ancak son ve geçerli kararın, komisyondaki inceleme sonunda verileceğini de gözardı etmemek gerekir. İyi günler.

 36. 06 Aralık 2018 - 13:40 | #36

  Serdar :

  Slm hocam ben güveni kötüye kullanmaktan 100 tl adli para cezası ve 1 yıl 15 gün ceza aldım cezam bittiği zaman güvenlik kartımı yenisiyle değiştirebilir miyim simdiden tsk ederim

  Güveni kötüye kullanmak suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB varsa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. HAGB yoksa maalesef sonuç olumsuz görünüyor. Daha net cevap için mahkeme kararıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 37. 07 Aralık 2018 - 08:54 | #37

  Cengiz :

  Slm aleykum hocam 10sendr OGG olark calsmaktydm kadro gectm 4.aynda kimlk yeni kmlik almak icn emnyt gtmm 5sene hukmn acklnmasi wardi son senmdi bu sene bitiyodu dha once bu surec dewm edrkn gttm karti yenildm hic bse sormadlr 2017 bi karar eklnms bi muamma tasiyms kartma el koydular 6ay snra dava dusuyomus kartni al burdn untma dedlr universt kart yok dye baska yerde calstrmam guvenlgn harcnde dedi isten ckraldm mahkmeye werdm karar beklyrm bole bse olrmu hocam ya mitin arastdgi ewragm bi skntu yok dyo isci kadrosuna gecsm onaylndi bende elimi kolumu salyrk gtm cipli kart alaym diye basima gelne bak dunyam yikldi ya antalyda benm olyn iki kati olan bi ozl guvnk ayni oly mahkme hukuka uygn bulmams goreve iade kimlk geri werms ben nolrm beklyrm

  Sayfanın başında detayları verilen KHK ile HAGB’li de olsa bir yıldan fazla ceza alanların özel güvenlik olamayacağına dair değişiklik yapıldı. Dolayısıyla bu mevzuata göre yapılan işlemde kusur yok. Üstelik komisyona sokup ret kararı verdirmemişler, düşme kararı alınca kimliğin geri verileceğini söylemişler. Yürütmenin durdurulması için dava açtığınız anlaşılıyor ama sonucu belli değil anladığım kadarıyla, sesli harf kullanmadığınız için bu kadarını çözebildim. İyi günler.

 38. 08 Aralık 2018 - 08:52 | #38

  Tolga erenwr :

  Merhaba
  1989 yilinda hirsizliktan hukum gigdim 6 ay cezami cektim ciktim esim silahli guvenlik olmak istiyor engel cimarmi ?.saygilar

  Sadece terör suçlarında aile bireyleri etkileniyor. Belirttiğiniz suçtan dolayı oluşan adli sicil sadece sizi bağlar, eşiniz için sorun olmaz. İyi günler.

 39. 08 Aralık 2018 - 09:07 | #39

  Fatih kaya :

  Hocam merhaba ben suça sürüklen çocuk olarak 30 paket fln kaçak sigara satarkn yakalandım para cezası verdiler ödedim birde 18 yaşında çok az miktarda uyuşturucu yakalatım hapis cezası almadım denetimli serbeslik verdiler gitmedim ama bi sorun olmadı iki suç kaydının üstünden 5 yıl geçti hiç suça karışmadım bn güvenlik sertifikamı aldım kimlik müracatı için gittiğimde polis gördü dosyayı oysa gbt görünmüyordu mahkeme sonuçlarını istediler ve götürdüğümde güvenlik olamazsın dediler hocam sabıka kaydım yok görünmüyo polis çevirmesindede gbt de görünmüyo hocam benim güvenlik kimliğimi almam için ne yapmam lazım sertifikamı iptal etmediler hiç işleme girmedim zaten ne yapsam kimliğe çevirebilirim bu suçlar nasıl düşer veya ne gibi bi karar gerekli bu durumda güvenlik kimliği alabilmem için ne gerekli lütfen yardımcı olurmusunuz hocam .

  Hırsızlık ve uyuşturucu suçlarının birinden bile ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu durumun istisnası kararlarda HAGB olması ve düşme kararının alınması ile mümkündür. Özel güvenlik eğitimi aldıysanız bu konuları derse işlemiş olmanız gerekir. Keşke kurs için masraf yapmadan önce kursunuza veya iliniz özel güvenlik şubesine danışsaydınız. Bu iki ciddi suçun kayıtlarda olmaması gibi bir yanılgıya nasıl düşersiniz, polise intikal eden her durum kayda alınır. Yolda GBT ile de genel ve ciddi bir yanılgı var. Şöyle ki, rutin kontrollerde sadece araması olup olmadığına bakılır, araması yoksa kişi alıkonmaz. Bunu yaşayanlar GBT’de kayıt çıkmadığını sanıyor, oysa o anda sadece araması olanlara işlem yapılıyor. Sertifika sizin eğitim alıp sınavda başarılı olduğunuzu belgeler. Emniyete kimlik için verilemediğinde bir anlam ifade etmez. Sizin yapmanız gereken mevcut kararları veren mahkeme kararlarında HAGB olup olmadığını kontrol etmek varsa düşme kararı almaktır. HAGB yoksa maalesef çıkış yolu görünmüyor. İyi günler.

 40. 10 Aralık 2018 - 07:43 | #40

  Isimsiz :

  Hocam merhabalar 2013 yılında 5 ay hagb aldım 18 yaş altı içki satmak suçu ..2016 da kimlik çıkarttım sorun olmadı kadro ya gecerkende çok şükür sorun olmadı şu an düşme tarihi de geldi ben düşmesi için illaki kendim gidip düşmesini mi isticem şu ana kadar sorun olmadı acaba diyorum ki 2021 yılında yenilemem var düşmesini alipmi başvurmayım nasıl yapayım yoksa zaten sorun olmuyor deyip hiç düşmesini almadan direk yenileyimmi ..

  Düşme kararını, cezayı veren mahkemenin özel kaleminden talep edebilirsiniz. Ceza süresi bir yıldan az ise yenilemede istenmemiş olabilir. Düşme için zaman dolduysa kararı almak lehinize olur. Özel güvenlik işlemlerinde şimdiye kadar istenmemesi bundan sonra istenmeyeceği anlamına gelmez ama tercih sizin. İyi günler.

 41. 10 Aralık 2018 - 07:46 | #41

  Cengiz :

  Hocam dogruda kimlgme gecici el konuldu iste ckarldm ben 1sendn fazla suc faln almdki polis oldmz yere geldi 3metre ilerde bir tane cigarlk buldu bu kimn dedi bizde bulmyrz dedk bunu biri kabul edck dedi bizde etmdk4kisydk karokola gtrdi ordada israr etti yine kabul etmdk tuttu bizi hastnye getrdi kanmzi aldlr snra braktlr bizi 2hafta snra elnze kagit gelr dedlr geldi kanmzda ckms 1sene dentm werdlr 5sen hukmn acklnmasi wwermslr ben dentm werdm sorunz btti ama ne savcnn karsna cktm ne mahkeme 1sene snra kimlgmn 5sensi doldu sinawi grdm yenldm almya gttmde bana tek kelime sormadlr hocamm silahli kartm bu surecte hagb dewam ediyy bu sefer kadroya gectm mitn arstrmasinda bi skti cikmadi cunku bi dane siclm yokk arkdslr kimlgni cipli yaptrydu ben gdym alaym dedm bi cagrdlr beni dedlr sende bi muamma war 2017 hagb olsa gecici kart alnyms dedlr el koyduk bide uniwerst kagit gonderdler koydular beni kapya ben simdi napym hocam iste ckarldm mahkmedn cuma kagit geldi ankra idare mahmkmsne yolu ack dye bole yasami olir Sulayman soylu bunu o ckartms ben simdi nolacam warmi bole bse bu maduriyetm nasil cozulecek hocam

  Kartınız iptal edilmeyip sadece düşme kararına kadar alıkondu ise düşmeyi beklemek mantıklı olur. Uyuşturucudan ceza alanların kamu davasının düştüğüne dair belgeyi alana kadar özel güvenlik olması mümkün olmadığı için idare mahkemesine dava açsanız da muhtemelen sonuç değişmez. Yine de özel güvenlik mevzuatı hakkında bilgisi olan bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 42. 10 Aralık 2018 - 08:09 | #42

  Isimsiz :

  Hocam peki düşme kararını ilave edipmi başvuru yapayım bide bu kadar düşen 5 ay hagb bana sorun çıkarır mı teşekkür ederim yardimlariniz için.

  Özel güvenlik başvurularında bakılan GBT arşivinde bu durum mutlaka görüneceği için ceza ve düşme kararının yanınızda olmasında yarar var. İyi günler.

 43. 12 Aralık 2018 - 07:33 | #43

  Ramazan :

  Merhabalar hocam , öncelikle yıllardır bıkmadan , usanmadan insanlara yardımcı olmanızdan dolayı size teşekkür ediyorum ve çok takdir ediyorum. Hocam benim soruma gelince ben ilk kimliğimi 2010 yılında çıkardım , sertifikamı silahlı olarak almıştım , bütün evraklarımıda tamamlayıp silahlı özel güvenlik olur heyet raporuda dahil Rize Güvenlik Şubeye teslim etmiştim , o zaman hakkımda uyuşturucu maddeden dolayı denetimli serbestlik kararı vardı , banada 2010 yılında Rize Güvenlik Şube sana bu davadan dolayı silahlı veremeyiz silahsız kimlik vereceğiz , denetimli serbestlik sonucunda olumlu olursa gelirsin kimliğini silahlıya çeviririz dediler. 2010 yılında şartlar böyleydi. Gel zaman git zaman ben İzmir’e taşındım sene oldu 2015 ve yenilemeye gittim yine silahlı girdim sınava ve sertifikamı silahlı olarak aldım. 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubeye gittim evraklarımı verdim , bu sefer silahlı alacağım sanıyorum tabi , bu dava oradada çıktı ve sana silahlı veremeyiz dediler. Bende 2010 yılında bana Rize’de denetimli serbestliği bitirirsen sana silahlı veririz dediklerini söyledim , çünkü denetimli serbestliği olumlu olarak tamamlamıştım , onlarda mümkün değil veremeyiz silahlı alanilmen için davanın düşmesi gerekir sana yine silahsız vereceğiz dediler. Neyse ben 2015 yılında sertifikam silahlı olmasına rağmen yine silahsız olarak verildi. Gel zaman git zaman geldik 2018 yılının sonlarına yenilememe kaldı 1 sene , duydum ki hakkında uyuşturucu maddeden denetimli serbestlik olsa dahi , bu dava Güvenlik Şubede gözükürse bırakın silahlıyı , silahsız bile alınamıyormuş kart iptal ediliyormuş , çünkü düşme kararı alınması gerekiyormuş. Bende yenilememe 1 sene olmasına rağmen bu işin peşine düştüm , İzmir’den davaya bakan Rize Adliyesine ptt ile dilekçe mi yazıp gönderdim , sağolsunlar 1 ay sonra Rize Adliyesi düşme kararı verip , kararıda bana ptt ile gönderdiler. Düşme kararı şuan elimde.

  Benim öğrenmek istediğim , şimdi ben 2010 yılında ilk bu kartı alırken tüm evraklarımı vermiştim , Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporumuda Rize Güvenlik Şubeye vermiştim , 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubede silahlı için düşme kararı istemişti. Hocam şimdi ben 2020 yılında yenilemeye yine silahlı girsem düşme kararımda olduğu için silahlı kimlik alabilirmiyim ? Ve tekrar baştan Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporu almam şart mı ? Sonuçta 2010 yılında bu raporu vermiştim , 2015 yılındada silahlı çıkardım sertifikamı , yani tekrar heyet raporu almam gerekecek mi ? Biraz uzun oldu hocam kusuruma bakmayın , tüm ayrıntıları net olarak belirtmek istedim , şimdiden çok teşekkür ederim :)

  Rapor kısmına kadar yaşadıklarınız mevzuata ve yapılan değişikliklere uygun, olması gerektiği gibi olmuş. Silahlı kartı, silahsız yenilenip sonrakinde silahlıya geçenlerden bile bir çok ilde tekrar rapor isteniyor. Sizin hep silahsız kart almanız, ilk seferde silahlı alamamanızın tamamen kendinizden kaynaklı bir nedenden kaynaklanması, özel güvenlikte raporların geçerlilik süresinin bir yıl olması gibi nedenlerle silahlı yenilemede rapor istenecektir. Ancak bu kadar sıkıntıyı atlattıktan sonra silahlı için uygun raporu da bir defaya mahsus almanız zor olmaz sanırım. Silahlı kart aldıktan sonraki yenilemede rapor istenmez. Yaşadığınız tüm aksilikler için geçmiş olsun, bundan sonrası daha iyi olur inşallah. İyi günler.

 44. 12 Aralık 2018 - 07:37 | #44

  cevahir :

  Hocam selamlar hakkımda devam eden bir terör davam var beraat alacağımı ümit ediyorum . Yenileme sınavına girip yenileöe sertifikamı aldım 2023 e kadar yenilendi fakan kimlik başvurusu için geçici belge almak için gittiğimde yenileyemeyeceklerini söylediler karar duruşmam 15 mart 2019da fakan 31.12.2018 e kadar yeni kimlik için başvuru zorunluluğu var ne yapacağımı bilmiyorum mahkemeden nasıl bir yazı alabilirim …

  Terör suçlarında kimlik yenilemesi durdurulur, kimliği olanların kimlikleri dava sonuçlanana kadar alıkonur. Öte yandan kimlik başvurusunda ısrar edip belgeleri verirseniz ve ret kararı çıkarsa ileride beraat kararı çıksa da ilk ret sorun olur. Kimliği hiç alamamaktansa beklemek daha hayırlı görünüyor. Umduğunuz gibi beraat olursa zaten sorun yok demektir. Kimlik başvuru zorunluluğu için belirttiğiniz tarih hakkında bilgim yok, yeni kimliklerin dağıtımı ile ilgili bizim bildiğimiz yeni bir gelişme de yok çünkü. Geç başvuru hak kaybı yaratmaz, ancak bu suçlamadan dava varken başvuru sorun olabilir. İyi günler.

 45. 12 Aralık 2018 - 12:03 | #45

  fatma :

  Hocam ben ilk defa kimlik alıyorum ve şuan kimligim araştırmada ama ben 2013te kullanmadıgım hattımı bi akraba ya vermiştim oda fetö ile alakalı kişileri aramış onların programını indirmiş ve beni soruşturmaya aldılar benle alakalı hiçbişey yok ama bana adli kontrol ve yurt dışı yasagı verdiler . Benle ilgili bişey bulamadılar galiba kimligim iptal olacak ama sonrasında aklanırsam tekrar başvuru yapabilirmiyim kimligi tekrar verirlermi. Lütfen aydınlatın

  Hakkınızda terör örgütü ile ilgili soruşturma varken kimlik başvurusu yapmanız pek mantıklı olmamış. Devletin bu konudaki hassasiyeti malum, ret çıkarsa sonra dönmek zor, belki de imkansız çünkü. Önceki örneklerden yola çıkarak belirteyim; HAGB’lı kararla uyuşturucudan ceza almış biri, düşme kararı almadan başvuru yaptığı için komisyon ret verdi. Sonra bu kişi düşme kararı verdiği halde geri dönemedi, idare mahkemesi de çözüm olmadı. Bu nedenle ret gelmesi büyük ihtimal olan başvuruyu yapmayıp dava ile ilgili aklanmayı bekleseydiniz daha akıllıca olurdu sanırım. Olay belirttiğiniz gibi ise umarım fazla zaman geçmeden ilişkiniz olmadığını ispatlayabilirsiniz. İyi günler.

 46. 12 Aralık 2018 - 12:04 | #46

  Bülent :

  Slm hocam kimlik yenileme şuan yapılmadığı için A4 kapıdından geçiçi kimlik vermişlerdi emniyetten bu verdikleri kağıt belge 6 ay için mi geçerli?eğer 6 ay geçerliyse bu sürem bu hafta bitecek.benim ne yapmam gerek bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  Ankara’da eski tip kartlar, yeni bilgilerle tanzim edilip hemen veriliyor. İlinizdeki durumu, belgenin geçerlilik süresini bilemiyorum. Bir çok işlem illere göre değiştiği için bu konuda en aydınlatıcı bilgiyi kursunuzdan almanız mümkün olur sanıyorum. Bu arada yeni tip kimliklerin dağıtımı başlamış diyorlar. İyi günler.

 47. 12 Aralık 2018 - 15:21 | #47

  Fatma :

  Hakkımda soruşturma oldugunu bilmiyordum düne kadar herşey dün oldu birde adli kontrol yokmuş sadece yurt dışı yasagı.o hattı kullanan kişi ben kullandım diye dilekçe verse yinemi olmaz kafam çok karışık

  O kişinin dilekçe vermesinin size ne gibi bir etkisi olur inanın bilmiyorum. Özel güvenlik şubeye sorun, olumsuz sonuçlanabilir derlerse başvuruyu geri çekmeyi deneyin bence. Dilekçe konusunu da avukatla görüşmeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 48. 13 Aralık 2018 - 12:42 | #48

  Cano :

  Mrb hocam ben 2015 de teror sucundan 2 ay tutuklu yargılanıp beraat ettim özel guvenlik arşiv soruşturması için sıkıntı olur mu

  Beraat edilen suçlar engel teşkil etmez. İyi günler.

 49. 13 Aralık 2018 - 16:38 | #49

  Ali ihsan :

  Hocam iyi günler benim kartım iptal oldu suç 2011 hırsızlıktan hagb düşme kararı aldım şubeye verdim yinede Red geldi ne yapmalıyım neden Red geldi hocam teşekkür ederim

  Düşme kararından önce başvuru yaptıysanız ve reddedildi ise ilk ret nedeniyle ikinci başvuru da reddedilmiş sanırım. İlk başvuruda kartınız iptal edilmeyip bekletilse idi veya siz önceden araştırıp ret gelecek bir başvuruyu yapmasaydınız böyle olmazdı. Hırsızlık, uyuşturucu vb. suçlarda HAGB’li de olsa düşme kararı olmadan başvuranlar için böyle bir risk var maalesef. Uyuşturucu yüzünden benzer bir durum yaşayan bir kursiyer, düşme kararından sonra da olumsuz sonuç aldı. Hatta idare mahkemesinden de olumsuz çıktı. Bu örnekten yola çıkarsak yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Yine de bir avukata danışıp itiraz süresini geçirmeden yürütmenin durdurulması için idare mahkemesinde şansınız olup olmadığını sorabilirsiniz. İyi günler.

 50. 14 Aralık 2018 - 14:38 | #50

  Ahmet :

  Saygılar hocam. Trafik güvenliğini tehlikeye atmak suçundan 10 ay para cezasına çarptırıldım. Alkollü araç kullanımı dolayısıyla oldu. Yalnız 1 yıldan az olduğu için ferahladım. Taksitlerimi düzenli ödüyorum. Silahlı yenileme sınavım yeni bitti. Sizce bir sorun yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  Sadece alkollü araç kullanımı ise uyuşturucu ifadesi geçmiyorsa sorun olmaz gibi görünüyor. Yenileme başvurusunda bu olaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.