Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 234, toplamda : 254527 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Eylül 2018 - 14:02 | #1

  Hayati çakal :

  @A.GÜLŞEN
  Benim cezam 2015 re yargıtayca onandı 30 ay ceza almıştım 7 GÜN açık cezaevinde kaldim 15 ay denetimliden faydalandım cezalarım bitti özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Özel güvenlik olabilmek için bir yıldan fazla cezalarda kararda HAGB olması ve düşme kararı gerekir. Sizin ceza süresi bir yıldan fazla ve açıklanmış. Dolayısıyla olumsuz görünüyor. İçinizde şüphe kalmaması açısından dava belgeleriyle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 2. 07 Eylül 2018 - 10:40 | #2

  Halim margos :

  Hocam e devletinden sorgulama yaptım benim dedem ermeni nnemde arap mis ben ozel guvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Özel güvenlik olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yeterlidir. Özel güvenlik adaylarında soy kütüğüne bakılmıyor bildiğim kadarıyla. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 3. 07 Eylül 2018 - 10:41 | #3

  AZAD :
  merhabalar ben 2010 yılında uyusturucudan denetim serbestlik aldım 2013 yılında dava kapandı ve temiz bitti bu yıla kadarda hiç bir suca karışmadım ve 2013 yılında silahlı özel güvenlik kimliğimi aldım 2017 yılın son aylarında eski kimliği yeni tip kimliğe yenileme yaptım ve bu yıl 2018 yılında 5 senem doldugundan kimliği yenilemek istiyorum düşme kararını götürsem kimliğimi alabilirmiyim ceza almadım normalde 2011 yılında bitmişti dava askere gittim 2011 yılında 2013 yılındada terhis oldum 1 seneye yakın denetim serbestlik sürdü

  Düşme kararı olması, daha önce yenileme yapmanız nedeniyle sorun olmaz gibi görünüyor. İyi günler.

 4. 10 Eylül 2018 - 07:04 | #4

  Umut :

  Hocam kolay gelsin 2 tane mahkemem vardı biri beraat diğeri kavuşturmaya yer yoktur bietane dolandırıcılık olayında tanığım ve babamın dolandırıcılık suçundan sabıkası var sorun olurmu mahkeme kararlarını istediler verdim

  Beraat, KYO kararları ve tanıklık belirttiğiniz şekilde ise sorun olmaz. Babanızın durumu terör örgütü bağlantısı yoksa yine sorun olmaması gerekir. Belgeleriniz komisyonda incelendikten hakkınızda karar verilir. Umarım dilediğiniz gibi olur. İyi günler.

 5. 11 Eylül 2018 - 09:28 | #5

  Murat :

  Hocam merhaba güvenlik olarak çalışmaktayım 2009 yılında basit yaralamadan yargılandım dava sonuçlandı 1 yıl 10 ay ceza aldım Hagb erteleme aldım kimlik iptali olurmu olursa ne yapmalıyım çalıştığım yere yazı gidermi saygılar

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması ve düşme kararı alma koşuluyla zamanı geldiğinde kimliği almanız mümkün olabilir. Mahkeme özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alarak iliniz özel güvenlik şubesine bildirilmesini kararda belirtmediyse yazı gitmez. Düşme kararı almadan yenileme başvurusu yaparsanız ve ret kararı çıkarsa kimliğiniz iptal olur. Yenilemeye başvuracağınız zaman davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız halinde daha sağlıklı bilgi almanız mümkündür. İyi günler.

 6. 12 Eylül 2018 - 06:45 | #6

  Mustafa erbaş :

  Kolay gelsin göçmen kaçakciligi yuzunden daha dogrusu yapmadigim bir suc yuzunden yargilandim ve 2.sene 6 ay ceza aldim bunun 8 ayini yattim ve sabikama islendi bu durumda özel güvenmik görevlisi kimlik kartimi yenileyebilirmiyim tesekkur ederim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre karar verilir. Suçun kaçakçılık olması ve bir yıl üstü ceza ayrı ayrı özel güvenliğe engel haller sayılır. Engel teşkil eden süre ve suç türünde mahkeme kararında HAGB olması ve kararın düşmesi halinde dönüş mümkündür. Ancak sizin ceza açıklanmış ve kısmen infaz edilmiş, dolayısıyla olumsuz görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme evrakı ile iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 7. 12 Eylül 2018 - 10:36 | #7

  Filiz :

  meraba ben ozel guvenlik olmak istiyorum saglik raporu icin hastaneyle gittim goz dlktoru curuk verdi gormemde buyuk bir problem olmamasina ragmen ne yapabilirim

  Heyet raporunu imza karşılığı teslim aldıysanız emniyetin ret havuzunda görünür. Dolayısıyla heyet raporunda yazan tespite itirazınız varsa iliniz sağlık müdürlüğünden hakem hastaneyi öğrenip oradan olumlu rapor almanız gerekir. Başka bir yol var mı bilemiyorum inanın. İyi günler.

 8. 14 Eylül 2018 - 07:30 | #8

  Sedat :

  Hocam merhaba, şantajdan 15 ay ceza almıştım, hagb verdiler, kimlik yenileme de kimliğimi Silahsıza cevirip düşme kararını alıp gel demişlerdi, düşme kararını 2 ay önce verdim ama soruşturma en baştan yeniden yapılacak dediler, başka en ufak olayım yok, düşme kararı için komisyona mı girer yeniden, olumsuz bir durum çıkarma mı, şimdiden çok teşekkür ederim.

  Hakkında adli işlem olanların evrakının komisyonda görüşülmesi olağan bir durum. Düşme kararı alındıktan sonra endişelenilecek bir durum olmaz sanırım. İyi günler.

 9. 14 Eylül 2018 - 07:38 | #9

  Musa kilic :

  10 sene bu mesleği yaptım mecburiyetten.ben böyle sacma bir meslek gormedim.ayakcimisin guvenlikcimi belli deil.5 senede bir yenileme durmadan sorusturma geçir herkesin gözüne bakarsın aklı olan bu meslekten uzak dursun

  Özel güvenlik belki hayal edilen bir meslek değil ama ülkemiz koşullarında sigortası, çalışma saatleri açısından bir çok sektörden daha tercih edilebilir olduğu da göz ardı edilmemeli. Liseyi bitirmiş, askerden gelmiş yetişkin bir insan para kazanmak için ne yapsın, o yaştan sonra meslek edinmek kolay değil. Dolayısıyla bu işi yapmayın demek kolay, alternatif önermek zor maalesef. Siz bıraktıysanız umarım yeni işiniz sizin için hayırlı olur. İyi günler.

 10. Sedat
  14 Eylül 2018 - 09:14 | #10

  @A.GÜLŞEN
  Teşekkür ederim hocam, sanırım olumsuz birşey olsa silahsız da vermezlerdi.

 11. 15 Eylül 2018 - 07:16 | #11

  Osman Gazi :

  Hocam hırsızlık sucun dan hagb kararı aldım dava düşme düşme dosyasını güvenlik subeye verdim özel güvenlik olabilirmiyim?

  Düşme kararını verdiyseniz sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 12. 17 Eylül 2018 - 16:35 | #12

  DERTLİ :

  MERHABALAR. EŞİM POLİS MEMURU, BEN 5 YILDIR GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. EŞİM FETÖ/PYD DEN DOLAYI GÖREVDEN İHRAÇ EDİLDİ. İŞ YERİMİN GEREĞİ SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİĞE GEÇİŞ YAPMAM GEREKİYOR. SINAVLARA GİRDİM EVRAK LİSTESİNİ HAZIRLIYORUM. AİLEMDE HERHANGİ BİR SUÇ TEŞKİL EDECEK Bİ KAYIT YOKTUR. KENDİ SİCİLİM TEMİZDİR. SİLAHLI KİMLİĞE GEÇİŞTE EŞİMDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ARŞİV ARAŞTIRMADA OLUMSUZLUK YAŞAR MIYIM?
  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

  Benzer durumda bir kursiyerin eşinden ayrıldıktan sonra silahlı kart aldığını daha önce duydum. 680 S.KHK gereği tüm sektör çalışanlarının soruşturmadan geçirilmiş olması gerekir. Dolayısıyla halen çalıştığınız göz önüne alındığında, bu soruşturmadan sorunsuz geçtiğiniz de düşünülebilir. Ancak bu konuda net konuşacak bilgiye sahip olmadığımızı özellikle belirtmek isterim. Sanırım en doğrusu başvurudan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız olur. Oradan alacağınız konuya ilişkin net ve geçerli cevap olur. İyi günler.

 13. 18 Eylül 2018 - 07:11 | #13

  Muhammed :

  Hocam ben bir ay hapis cezası aldım oda denetim serbestliği verdi şimdi kimliğimi yenileme yapıcam herhangi bir sıkıntı olurmu kimliğini alamazsın diyorlar yardımlarınız için teşekkürler

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Yüz kızartıcı ve terör suçlarında 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel sayılır. Başvuru yaptığınızda durumunuz ceza kararında yazan süre ve suçun türüne göre komisyonda değerlendirilir. Kararda HAGB varsa denetimli serbestlik bittikten sonra düşme kararı alırsanız sorun olmaz. Başvurudan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, olumsuz bir durum varsa ret kararı çıkmaması için düşme kararı alana kadar beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 18 Eylül 2018 - 16:21 | #14

  Mustafa erbaş :

  Merhabalar göçmen kaçakçılıgı yüzünden almış olduğum bir cezam vardı ve bu cezamı yattım bitti adli sicil kaydım silinmiş sabikam görünmüyor bu sebepten dolayı güvenlik görevlisi olmak istiyorum lütfen yardiimcı olun teşekkür ederim

  Özel güvenlik adaylarının kimlik başvurularında GBT kayıtlarına bakılır. Her ne kadar adli sicilde görünmese de GBT arşivinde suçun türü nedeniyle görünür muhtemelen. Dolayısıyla özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce o cezaya ait evrakla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 19 Eylül 2018 - 06:54 | #15

  Mustafa erbaş :

  Yani demişler ki bir amcan yoksa dünyada neden doğdun mamudo kurban diyorsunuz tessekkur ederim

  Yine de gözden kaçan bir husus olabilir, kesin cevap için evrakla emniyete danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 19 Eylül 2018 - 09:32 | #16

  Ahmet :

  Hakkımda 7 ay hagb kararı var.Ozel güvenlik şube sisteminde de görünüyor.5yil sonra mahkeme düşme kararı verdiginde Özel guvenlik şube sisteminden de düşer mi yoksa kayıtlı mı kalır.

  GBT arşivinde görünen kayıtların son durumunu gösterir belge istenir. Her yenilemede aynı düşme kararını tekrar tekrar verenler olduğuna göre sanırım kayıtlı kalıyor. İyi günler.

 17. 20 Eylül 2018 - 07:14 | #17

  Mustafa :

  Merhaba! İyi günler. Uyuşturucu madde kullanmak yüzünden 1 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldım. Şuan 7. Ayın içerisindeyim ve güvenlik sertifikası almak istiyorum. Alabilirmiyim ? Alamazsam ne zaman alabilirim açıklarmısınız ?

  Uyuşturucu suçlarında her ne kadar denetimli serbestlik süresi bir yıl verilenler olsa da özel güvenlik başvurularında kamu davasının düşmesine dair belge de isteniyor. Bu belge de beş yıl sonunda alınabiliyor. Ancak cezayı veren yere göre beş yıl beklemeden alabilenler de olduğu için bu konuda en net cevabı, evrakla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışarak alabilirsiniz. İyi günler.

 18. 20 Eylül 2018 - 08:38 | #18

  bulent :

  Slm hocam.ben yaklaşık 6 aydır yenileme dosyamı emniyete teslim ettim.kart parasında bankaya ödedim. ögg kartlarının basımı önümüzdeki ay yapılacakmış aldığım bir habere göre.benim sorum şu olacak bu bir içinde savcılık tarafından kabahatlar kanunundan(ruhsatsız yapı) dolayı ifadeye çağrılsam sonuç ne olur?saygılarımla

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi dikkate alınır. Belirttiğiniz durumun engel teşkil edeceğini sanmıyorum. Kaldı ki imar affı nedeniyle belki ceza da almazsınız. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.