Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 178, toplamda : 272119 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Kasım 2018 - 07:36 | #1

  Rıdvan Sayan :

  Efendim ben bundan 10 sene evvel 6 ay hapis cezası aldım para cezası ödedim ikincide ise bundan 6 sene önce 1 sene basit yaralamadan ceza aldım 6 ay cezaevinde yattım ben güvenlik almam sıkıntı olurmu hayırlı akşamlar

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. İlk cezanın nedenini yazmamışsınız, ama ikincinin süresi bir yıl olduğu için sıkıntı olabilir. Her ne kadar altı ayı infaz edilmiş olsa da süre bir yıl olarak dikkate alınır. Yine de daha net bilgi için bu davalara ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız doğru olur. Konuya ilişkin en net bilgi alınabilecek yer orası. İyi günler.

 2. 01 Kasım 2018 - 08:41 | #2

  Murat :

  Mesaj olarak taciz olursa ve mahkeme 5 yıl hagb verildi 2 ay oldu mahkeme bitti simdi özel güvenlik kartı almak mümkün mu silah Li olarak iyi akşamlar.

  Cinsel içerikli suçlardan ceza alanların, HAGB sonunda düşme kararı çıkana kadar beklemeleri gerekir. Düşme kararı olmadan başvuru halinde ret kararı verilir ve düşme kararı çıktıktan sonra dahi dönmek mümkün olmaz. Dolayısıyla denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamanızı ve düşme kararı alana kadar beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 01 Kasım 2018 - 08:58 | #3

  okan :

  Merhabalar yaşım 24, Açık lisem bitiyor Silahlı özel güvenlik olmak istiyorum tek sıkıntım kalp aort kapagında yetersizlik mevcut Doktor şuanlık önemli bir şey olmadıgını sadece hasta olmamam gerektiğini söyledi, Efor testlerinden koşudan vs geçtim, 3 senede 1 kontrole gel yeterli dedi. Sizce sıkıntı olur mu Teşekkürler.

  Silahlı raporlarının devlet hastanesinden alınması zorunlu. Rapor için başvurduğunuzda önceki tedaviye ilişkin kayıtlar görünür. Dolayısıyla rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Eğer cevap olumlu ise parayı yatırıp işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 4. 02 Kasım 2018 - 07:10 | #4

  asaf ahmet han :

  merhaba admin bey ben bi web sitesine yazdığım yorumdan dolayı TCK 213/1,53/1 ‘maddesi gereği 1 yıl 8 ay hapis aldım yargıç kararı duruşmada 5 yıl denetimli serbestliğe çevirdi
  denetimli serbestliğim 06/10/2020 ‘de bitiyor sizce şuan özel güvenlik olabilirmiyim ?
  yoksa 06/10/2020 ‘dan sonramı olabilirim?
  yoksa hiç olamazmıyım vazmıgeçeyim bu sevdadan aydınlatırsanız çok sevinirim..

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için denetimli serbestlik dönemini usulüne uygun tamamlayıp düşme kararını aldıktan sonra başvuru yapmak mantıklı olur. Özel güvenlik eğitimi almış olsanız da düşme kararını beklemeniz gerekeceği için sertifika süreniz boşa geçmiş olur. Bir yıl ve üstü süreli cezalarda HAGB olması, düşme kararının alınmış olması gerekiyor. Sonuç olarak tam vazgeçmeniz gerekmez ama uygun zamanı beklemekte yarar var. İyi günler.

 5. 02 Kasım 2018 - 07:12 | #5

  Barış :

  Yakşamlar 2015 yılında Bi kavgadan 4 ay hapis cezası aldım hakim bey şartlı tahliye verdi cezaevine 1 gün girdim çıktım sonra kamuda çalışıp imza atarak yerine getirdim ben acaba özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim gidip başvuru yaptım ama adli sicil kaydı olduğu için olmadı acaba bunun için ne yapmalıyım mahkemeden temiz kagıdı alsam olur mu

  Ceza kararında yazan süre bir yıldan fazla ise kararda HAGB ve düşme kararı olması gerekir. Bir gün de olsa infaz edilmesi nedeniyle kararda HAGB olmama ihtimali var sanırım. Konuya ilişkin en doğru cevabı elinizde bu davaya ilişkin tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine sorarak alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 02 Kasım 2018 - 07:17 | #6

  Rıdvan Sayan :

  6 aylık suçumda basit yaralama ama kasten yaralama suçu yok kasten yaralama suçumdan ceza alan 1yıl diyor ama bende basit yaralama suçu var efendim hayırlı akşamlar

  Her iki davaya ilişkin elinizde bulunan tüm belgeleri toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye edeceğim tekrar. Öncesinde sertifika alsanız dahi başvuruda bu belgeler mutlaka istenip inceleneceği için olumsuz bir durum varsa masraf yapmadan sonucu öğrenmek işlemler açısından doğru bir sıralama olur. İyi günler.

 7. 02 Kasım 2018 - 07:21 | #7

  Okan :

  Hocam benim basit yarama suçundan 1500 tl adlı para cezam var bu cezada hagb kararı ile ertelendi şimdi silahlı güvenlik sertifika mı yenileyeceğim bu ceza güvenlik kartımı almama engel olur mu iyi çalışmalar…

  Özel güvenlik işlemlerinde paranın miktarına değil, paraya çevrilen süreye bakılır. Ceza süresi bir yıl ve üstünde ise HAGB ve düşme kararını beklemek gerekir. Ayrıca basit yaralama suçunda 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. silah addedilebilecek bir alet kullanımı olmaması gerekir. Yenileme eğitiminden önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 02 Kasım 2018 - 07:24 | #8

  Pehlivan :

  Mrblar ben pisikyatriden f42/3 curuk aldim engel olur mu ogg karti almama yardimci olursaniz sewinirim

  Özel güvenlik olabilmek için silahlı-silahsız eğitim-yaş şartları ile ilgili detaylı bilgi Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Silahlı için devlet hastanesinden heyet, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Duruma/tercihinize uygun raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. İyi günler.

 9. 02 Kasım 2018 - 11:38 | #9

  Okan :

  @A.GÜLŞEN
  HOCAM sürem 75 gün 6136 sayılı kanuna tahta tabure girer mi bağlı bulunduğum ilimde ki özel güvenlik şubeyle görüştüm biz ceza süresine bakıyoruz dedi…

  Yaşlı bir kadının oğluna attığı terliğin, silah sayılıp ceza verildiğine dair haberleri okumuş olmalısınız. Yaralamada kullanılan aletin silah sayılıp sayılmayacağına hakim karar veriyor bildiğim kadarıyla. Ancak böyle bir varsayım yapılmışsa ceza kararında yazıyor olmalı. İliniz özel güvenlik şubesi olumlu cevap verdiyse sorun yok demektir. İyi günler.

 10. 02 Kasım 2018 - 15:17 | #10

  asaf ahmet han :

  admin bey tamda kursa kaydolmuştum 1 ay önce sizce nasıl bir yol izlemeliyim şubatta yazılı sınava gireceğim bence velevki yazılı sınavı kazandım ben diyorumki sertifikamı kurstan alayım 2020 yılına kadar bekleteyim sizce olurmu acaba

  Düşme kararı olmadan başvuru yaparsanız hakkınızda verilecek ret kararı sisteme işlenir. Daha sonra düşme kararı alsanız dahi ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik olamazsınız. Bekleyip düşme kararı aldıktan sonra vermeniz halinde sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 11. 05 Kasım 2018 - 16:23 | #11

  ferhat :

  Merhaba hocam ben 3 ay önce üzerimde ruhsatsız silah yakalattım arabada da 10 tane mermi vardı Kendi isteğimle polise verdim Daha önce herhangi bir Sicilim yok özel güvenlik olarak çalışmaktayım 8 yıldır bu olay kimlik kartı ma engel olur mu bu ayın 19′unda mahkemem var Teşekkürler şimdiden vereceğiniz cevap için.

  Alacağınız ceza bir yıldan az olursa ve silahsız çalışıyorsanız sorun olmayabilir. Kimliğiniz silahlı ise silahlı devam etmeniz mümkün olmaz. Ancak kararda HAGB olursa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Bir yıl üstü ceza gelirse yine HAGB ve düşme kararına kadar kimliğiniz alıkonabilir. Daha net ve kesin bilgi için iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızda yarar var. İyi günler.

 12. 05 Kasım 2018 - 16:24 | #12

  İbrahim :

  Selam hocam kavga dan ayrı ayrı 6 adet dosyadan 6 sar ay hapis cezası para cezası aldım özel güvenlik kimlik çıkartmaya engelmi teşekkür ederim

  Özel güvenlikte bir mahkemeden bir yıl ve üstü ceza almak sorun olur. Ancak altı dosya oldukça fazla, içeriği de önemli. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi almadan önce bu davalara ait tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 05 Kasım 2018 - 16:26 | #13

  Nur :

  Hocam 2017 Ekim ayında sertifika almaya hak kazandım ama bazi nedenlerden dolayı kimliğimi çıkartamadım.Acaba kimlik alma hakkını kaybetmismiyimdir..

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Kalan süre için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İlinizde istenen belgeleri eski kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İstenen belgeler illere göre değişebiliyor çünkü. İyi günler.

 14. 05 Kasım 2018 - 16:28 | #14

  Abdullah :

  Merhaba hocam 5188 10 maddesine yeni eklene (h) Bendinden dolayı kimliğin iptal oldu arşiv araştırmam olumsuz olmuş fakat ne bir Sabıkam ne bir olayın hicbir şey yok ken neden kimliğin iptal oldu anlamış değilim dava açtım somut gerekçe kararı hakime sunamamışlar davayı kazanırmıyim

  Davayı kazanıp kazanamayacağınızı bilmek mümkün değil. Ancak isim benzerliği vb. durum varsa mahkeme sürecinde açıklık kazanıp bir haksızlık varsa giderilecektir mutlaka. Umarım çok sürmeden durumunuz netleşir. İyi günler.

 15. 06 Kasım 2018 - 08:19 | #15

  ferhat :

  mrh hocam ben 3ay önce ruhsatsız silah yakalattım üzerimdeydi sağlık ocagının önünde mahkemeye çıkmadım daha sertifikam silahlı ama silahsız görev yapıyorum belediyede bu sucun cezası ne olabilir birde para cezası verip denetim verirse yenilemeye sıkıntı olurmu para cezası verirse cezayı yenilemeye kadar ödersem sorun çıkarmı yada 1yıl ceza verirse,yenilemem 2021de silahlı iptal olup yenilemeye sılahsızmı katılcam bu davaya avukat tutmama gerek varmı vereceğimiz bilgi için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Özel güvenlik açısından önceki yorumunun cevabına ekleyebileceğim bir husus yok. Bu yorumdaki sorularınız davanın hukuki süreci ve ceza konusu ile ilgili ve ben hukukçu değilim. Dolayısıyla sizi yanlış yönlendirmek istemem. Özel güvenlik olarak çalışan birinin ruhsatsız silah yakalatması, mesleğini icra bakımından ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 06 Kasım 2018 - 08:36 | #16

  Ahmet :

  Merhaba ben 12 gram esrar yakalattim bunun icin denetim serbetligi aldim ve 2016 yilinda bitti kimlik icin basvuru yaptim bu olumsuz etkilermi konuyla ilgili desteginizi bekliyorum tesekkurler.

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik her ne kadar bir yıl olsa da bazı durumlarda kamu davasının düştüğüne dair belge için beş yıl gerekiyor. Kimlik başvurusunda düşme kararını vermediyseniz başvuruyu geri çekmeniz daha mantıklı. Bu şekilde başvurup sonrasında düşme kararını aldığı halde, ilkinde ret verildiği için kart alamayanlar var çünkü. Kayıt olurken durum hakkında kursunuza bilgi verseydiniz bu şekilde riske girmemiş olurdunuz. İyi günler.

 17. 06 Kasım 2018 - 08:39 | #17

  Murat :

  Merhaba hocam ben 2003 yılında hırsızlığa eksik teşebbüsten 20 ay ceza yedim 14gun yattım çıktım.ozel güvenlik görevlisi olabilirmiyim.

  Hırsızlık suçundan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi sadece kararda HAGB olması ve düşme kararının çıkması ile mümkün. Sizin ceza açıklanmış olduğu için sıkıntı olabilir. 01.06.2005′ten önceki cezalarda HAGB durumu, erteleme şeklinde belirtildiği için bu konuda en net ve doğru cevabı alabilmek için davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 06 Kasım 2018 - 09:17 | #18

  Sinan :

  Merhaba hocam benim guvenlik amir arkadaşim güvenligi bicaklamiş ve denerimli serbest kalmiş olay bu ay oldu yeni ve ayni yerde calisiyor kimligi iptal olurmu teşekkurler

  Arkadaşınızın akıbeti dava sonuçlandığında alacağı cezanın süresine göre değişir. Bir yıl üstü ceza alırsa kararda HAGB olması ve düşme kararını beklemesi gerekir. Ceza süresi açısından sonuçları düşünüldüğünde bir avukattan yardım almasında yarar var. İyi günler.

 19. 06 Kasım 2018 - 14:38 | #19

  Umut :

  Hocam 6 ay önce kaza yaptım maddi hasarlı ancak alkollu olduğum için ehliyetime el koyuldu kamu dava açtı birde karşı taraf dava açtı 2 tane şuan dava surecindeyim ama sertifikami aldim bütün evraklar hazır yarın vericem evrakları birde benden mahkeme kaleminden kağıt istediler olayla ilgili bir sıkıntı çıkarmı…

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Alkollü araç kullanmaktan alacağınız ceza muhtemelen bir yıl ve üstü süreli olmayacağı için sorun çıkmaz sanırım. Hakkında mahkeme işlemi olanlardan son durumu gösterir belge istenmesi prosedür gereği zorunlu. İyi günler.

 20. 06 Kasım 2018 - 14:51 | #20

  Kaan :

  Merhaba hocam ben silahsız sertifika aldım kimlik başvurusunda buluncam 2011 yılında suç aletini kabul etme veya satın alma suçundan 5 ay +80 TL ceza aldım hagb kararı verildi2013 de tekrar kasten yaralamadan 11 ay 20 gün hapis oda 7000 TL ye çevrildi denetimde suç isledigim için diğer dosyada açıldı oda 3000 + 80 TL ye çevrildi ben 7000 TL’yi geçen sene 3080 ide 15 gün önce ödeyip bitirdim benim sorum bu durum benim kimlik cikarttirmam da engel teşkil eder mi ? Başvuru yaparken bunlara dair bı belge sunmama gerek varmı ? Hocam aydinlatirmisiniz lütfen

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Ayrıca paraya çevrilen cezalarda da para miktarı değil, süre dikkate alınır. Özel güvenlik eğitimine kayıt olmadan önce bu araştırmayı yapsaydınız daha iyi olurdu, en azından kursunuza sorabilirdiniz. Eğitim aldıysanız özel güvenlik adaylarında aranan şartları öğrenmiş olmalısınız. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Anlattığınız kadarıyla bir seferde bir yıl üstü ceza yok gibi. Ancak suç aleti ile ilgili HAGB’si bozulan dava da önemli. Kimlik başvurusunda geçmiş davalara ilişkin tüm belgeleri temin edip vermek zorundasınız. Eksik belge halinde başvurunuz bekletilir. İyi günler.

 21. 07 Kasım 2018 - 13:15 | #21

  Kaan :

  @A.GÜLŞEN Hocam suç aletini kabul etme satın alma 1 yıl üstünde olmadığı taktirde bildiğim kadarıyla güvenlik olmaya engel suçlar arasında yer almıyor demi ? Birde açık davası olan hala devam eden davası gözüken kimlik başvurusu yapıp kart cikarttirabilirmi yoksa sonuclanmasimi gerekli ?

  Suç aleti ile ilgili davanın kararının içeriğini özel güvenlik şubenin incelemesi gerekir. Bu suç, bir yıldan fazla ceza almadan da sıkıntı yaratabilir çünkü. Daha önce de belirttiğim gibi suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Bazı suçlarda 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel olabilir. Davası devam edenlerden son durumu gösterir belge istenip incelendikten sonra karar verilir. Özel güvenlik adaylarının adli durumları ile ilgili konularda illere göre farklılık olmaz, olmaması gerekir.

 22. 08 Kasım 2018 - 13:51 | #22

  miraç :

  iyi aksamlar abi ben 2 yıl ónce uyusturucudan biryıl denetim aldim denetimde bitti denetim biteli 2 yıl oldu ve ben ózel güvenlik sınavına girdim kazandım adliyeden sabıka kaydı aldım ve sabıka kaydı arsiv kaydi her ikiside yoktur yaziyo soruşturmaya gircem bi şıkıntı olurmu tesekkür simdiden

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesi için beş yıl beklenmesi gerekebiliyor. Düşme kararı olmadan yapılan başvurularda ret çıkarsa daha sonra düşme kararı alınsa bile ilk ret nedeniyle bir daha kart almak mümkün olmuyor. Bu nedenle evrakı teslim etmeden önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 10 Kasım 2018 - 09:19 | #23

  kadir :

  iyi gunler ben silah yakalattim ve cezasini yattim 10 ay ayriyetten uyusturici kullanmaktan dosyam var guvenlik olabilirmiyim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Silah yakalatmaktan yattığınız süre değil, ceza kararında yazan süre dikkate alınır. Bir seneden fazla cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Sizin cezanız açıklandığı için HAGB yok görünüyor, kararda bir yıl ve üstü süreli ceza yazıyorsa sorun olur. Bir yıldan az ise uyuşturucu suçundan kamu davasının düşme belgesini de alabilmeniz kaydıyla şansınız olabilir. Daha net cevap için her iki davaya ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 24. 10 Kasım 2018 - 09:23 | #24

  Hatice :

  Hocam 2007 yılında 2.Asliye ceza mahkemesinde hakim karşısına çıktım eşimle sözlü iken bana takılan bileziği borcum olduğu için bozdurdum karakola giderek gasp edildim dedim ertesi gün tekrar sucumu itiraf ettim mahkemeye çıktığımda ise hakim bu olayı suç uydurma diye niteledi ardından 1 yıl hapis sonra 1 ay hapis tekrardan para cezasına çevirdi ve 1 yıl serbest denetimlik verdi ardından karar temyize gönderildi iyi halim göz önünde bulundurularak geçmişte de sabikam veya başka bir suçum olmadığı için böyle bir arşiv kaydım oluştu şimdi özel güvenlik kartı çıkarıyorum sorun yaşar mıyım lütfen cevaplarmısınız saygılar

  Hakkında dava olanların kimlik müracaatında son durumu gösterir belge eklemeleri gerekir. Belirttiğiniz dava suçun türü ve ceza süresi açısından sorunlu görünmese de prosedür gereği belge vermeniz zorunlu. Dava geçmişte olduğuna göre düşme kararı almanız da mümkün sanırım. Herhangi bir risk yaşamamak için ceza veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı talep etmeniz lehinize olur. İyi günler.

 25. 10 Kasım 2018 - 09:26 | #25

  Muhammet Ali karakaya :

  Meraba ben ben özen güvenlik sınavını kazanıp serrifikamı aldım tam kimlik için müracaat edecekken devam eden bi mahkemem sonuclandı ve ceza aldım 1sene 8ay kardesim adına hat cıkarmaktan cezayı 5 sene erteledi bir suca karısmamak kaydıyla 5 sene bir suca karısmazsam sabıkam silinecekmiş bu şuç kimlik almama engel mi

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıl ve üstü ceza alanların HAGB ve düşme kararı ile başvurması gerekir. Dava yeni sonuçlandığına göre düşme kararı alana kadar resmi başvuru yapmamanızda yarar var. Bu şekilde başvuru halinde hakkınızda ret kararı verilir, daha sonra düşme kararı alsanız da ilk ret nedeniyle bir daha kart almanız mümkün olmaz. Davanın sonuçlanması zamanlama açısından aleyhinize olmuş, beş yıllık sertifika süresi nedeniyle düşme kararı çıktığında yenileme eğitimi de almanız gerekecek sanırım. Daha net bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 26. 10 Kasım 2018 - 09:35 | #26

  Volkan :

  Hocam merhaba alkollü araç kullanmaktan hakim karşısına çıktım ehliyetime 6 ay el konuldu 7 ay hapis cezası verdi sonra bunu 4200 lira para cezasına çevirdi.itiraz ettim Yargıtay’a gönderdim aradan 3 yıl geçmesine rağmen cevap gelmedi ve 3 yıldır bu kartla görev yapmaktayimsilahli kartimin 2020 de yenilemesi var yeni düzenlenen yasaya gore bununla ilgili herhangi bir olumsuzluk yasarmiyim bilgilendirimisiniz hocam
  Not:suçun tarihi silahlı güvenlik kartını almadan önceydi
  Saygilarimla

  Sadece alkollü araç kullanmaktan bir yıl altında ceza almak sorun olmaz. Her ne kadar suç tarihi, silahlı kart almanızdan önceye ait olsa da halen çalıştığınıza göre, geçtiğimiz yıl itibariyle tüm sektör çalışanlarına yapılan soruşturmadan geçtiğiniz anlaşılıyor. Dolayısıyla sizin açınızdan sıkıntı görünmüyor. Daha net bilgi için yenilemeden önce evrakla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 27. 12 Kasım 2018 - 07:54 | #27

  ahmet :

  guvenlik kartimi yenilemek istiyorum.ancak hakaretten dolayi yargilandigim bir ceza davasi var.3 ay ile 2 yil arasi ceza istiyorsavci. guvenlik sorusturmasinda bir sorun cikarmi.kimlik almama engelmidir. tesekurler…

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Suçun türü açısından sorun görünmüyor. Ceza süresi bir yıl ve üstü olursa HAGB ve düşme kararı istenir. Dava devam ederken başvurmanız halinde, mahkemeden son durumu gösterir belge alıp evraka eklemeniz gerekir. Durum komisyonda görüşülerek karar verilir. Komisyondan ne karar çıkar bilemiyorum. Muhtemelen istenen cezayı göz önüne alarak değerlendirilir. Her ihtimale karşı başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 12 Kasım 2018 - 08:02 | #28

  Oguzhan :

  İyi günler kolaj gelsin hocam , benim hakkkmda HAGB vardı ama şubat ayında o 5 yıl bitti ben hiç hakim karşısına çıkmadım telefonla şantaj suçundan bi olayım oldu mahkemeye fln gitmedim hiç eve kaşıt gelmişti katipe ifade vermeye gittim sadece dava hangi mahkemeden geldi nasıl oldu anlamadım hiç sadece sonuç eve geldi cezayı hatırlamıyorum paraya çevrildi vs birşeyler yazıyordu gerçekten mahkemeyi de hakimi de sonucun nerden geldiğini de kime danışacağımı da bilmiyorum , son durum İçin güvenlik olmak istiyorum aklımda o var sadece 5 yıl denetim erteleme almıştım işte süresi bitti acaba düştü mü kapandı mı bu arada adli sicilde arşiv araştırmalı sabıka kaydında bile çıkmıyor hiçbir yerden lütfen yardımcı olun hocam

  Cezayı veren mahkemenin özel kalemine başvurup düşme kararı talep etmeniz gerekir. Adli sicil kaydında görünmemesi önemli değil, GBT’de kayıt görünür. Hakkında dava olanlardan mutlaka buna ilişkin belge isteneceği için önce düşme kararını temin etmeniz gerekir. Bu belgeyi aldıktan sonra içinizin rahat etmesi açısından iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 29. 12 Kasım 2018 - 12:18 | #29

  coşkun ç, :

  Hocam merhaba 1 sene denetimlik serbestlik aldım kimlik yenilemem sorun çıkarır mı e devlette baktıgımda dosyam silinmiş görüyorum cevabınız için şimdiden teşekurler

  Özel güvenlikte denetimli serbestlik süresine değil, ceza süresine ve suçun türüne bakılır. Eğer süre doldu ise cezayı veren mahkemeden düşme kararı almanız halinde sorun olmaz. İyi günler.

 30. 13 Kasım 2018 - 08:11 | #30

  Hayri :

  Hayırlı akşamlar benim adıma hastanede tartıştıgim memur kamu davası açmış ilk mahkemem olacak güvenlik kimlik katıma herhangi bir işlem uygulanırmı.hükmün açıklanmasının geri. bırakılması olsa bile.

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresine bakılır. Suçun türü açısından sorun görünmüyor. Ceza süresi bir yıldan az olursa yine sorun olmaz. Bir yıl ve üstünde HAGB ve düşme kararı gerekir. Fikir edinmek açısından yargılandığınız maddenin kanundaki ceza karşılığına bakabilirsiniz. Ceza süresinde alt-üst seviyeden değerlendirme hakimin inisiyatifindedir. İyi günler.

 31. 13 Kasım 2018 - 08:13 | #31

  Oğuzhan :

  Hocam yukarda cevap vermişsiniz teşekkür ederim ama ben mahkemenin hangi mahkeme olduğu nerede olduğunu bilmiyorum ki sadece Hatay da olmuştı Hatay olduğundan başka birşey bilmiyorum ben Ankara da yaşıyorum şunan lütfen yardım edin

  Eve sonuç geldi demişsiniz. Her vatandaş bu tür evrakın önemini bilir ve saklar. Mutlaka siz de saklamış olmalısınız. Neticede hakkınızda bir dava var ve buna ait evrak yok olamaz sanırım. İliniz özel güvenlik şubesine gidip durumu anlatarak yardım isteyin en son çare, başka yol bilmiyorum. İyi günler.

 32. 14 Kasım 2018 - 11:05 | #32

  HASAN :

  Merhaba Hocam bneım %50 engelli raporum var sılahlı sılahsız ozel guvenlık olabılmem ıcın ne yapmam gerek olursamda raporum ıptal olurmu

  Silahsız özel güvenlikte ortopedi onayı aranmaz. Rapor nedeni ortopedi kaynaklı ise özel güvenlik olmak için yetkili poliklinikten rapor alabilirsiniz. Engelli raporunuzun etkilenmesi ne yönde olur bilemiyorum, SGK’ya sormanız gerekir sanırım. İyi günler.

 33. 15 Kasım 2018 - 08:14 | #33

  HASAN :

  RAPOR %50 ZEKA YETERSİZLİĞİ SÜREKLİ FAKAT ODA DERSLER KÖTÜ DİYE ÇIKMISTI

  Belirttiğiniz rapor muhtemelen kayıtlarda görünür. Rapor ücretini yatırmadan önce polikliniğe danışabilirsiniz. Öte yandan engelli raporunun bundan nasıl etkileneceğini de SGK’dan sormanız gerekir. İyi günler.

 34. 15 Kasım 2018 - 08:24 | #34

  ONUR YÜCEL :

  HOCAM MERHABALAR, KAFAMI KURCALAYAN BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR SORUNUM VAR CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM, 2016 YILINDA HAKKIMDA BAYANA KARŞI AÇILAN BİR DAVA VARDI, BASİT YARALAMA, HAKARET, TEHDİT SUÇLARINDAN YARGILANDIM VE DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT ETTİM, 01/11/2018 TARİHİNDE HAKKIMDA TEKRAR AYNI SUÇLARDAN DOLAYI KAMU DAVASI AÇILMIŞ, BEN ŞUAN YENİLEME YAPTIM VE DOSYAYI ÖZEL GÜVENLİK ŞUBEYE TESLİM ETCEM BU KONUDA KİMLİĞİM İPTAL EDİLİR Mİ? BU ARADA KİMLİĞİM SİLAHSIZ, 5188 SAYILI KANUNDA YAPILAN BAZI DEĞİŞİKLİKLERİ ARAŞTIRIP ANLADIĞIM KADARIYLA SORUŞTURMA KAPSAMINDA OLSA BİLE KİMLİK İPTAL EDİLEBİLİYORMUŞ, HOCAM LÜTFEN BU KONUYU CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM..

  Belirttiğiniz durumda cinsel içerikli; taciz vb. durum yoksa sadece hakaret vb. ise lehinize sayılır. Soruşturma sonuçlanmadan kimlik alıkonması bu gibi durumlarda olabilir. Yenileme evrakı ile birlikte bu davaya ilişkin son durumu belirtir belgeleri de vermeniz gerekir. Başvurunuz komisyonda değerlendirilirken mahkeme evrakında size yöneltilen suça karşılık kanunda öngörülen ceza dikkate alınacaktır muhtemelen. Hatta riske girmemek açısından resmi başvuruyu yapmadan önce mahkeme evrakı ile birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Ret gibi bir ihtimal varsa resmi başvuruyu ertelemeniz de gerekebilir. Konuya ilişkin en net cevabı iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 35. 15 Kasım 2018 - 12:45 | #35

  HACER :

  merhaba hocam ben keratokonus hastasıyım yani kornea kayması var gözümde hastalığım orta derecede ve ben silahlı özel güvenlik olmak istiyorum. bu benim özel güvenlik raporu almama engel olur mu? ve bu hastalıkla özel silahlı özel güvenlik olabilirmiyim?

  Sıkça Sorulan Sorular ve Kategoriler bölümünde özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili bilgi var. Orada yazan dışında detay yok maalesef. Bu da karar yetkisinin ilgili branş hekimlerine bırakıldığı şeklinde yorumlanabilir. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 15 Kasım 2018 - 12:49 | #36

  Erkan :

  Hocam arşiv ve güvenlik araştırmasında telefon mesajları ve kayıtları dinleniyor diye duydum ama bu özel hayatın gizliliğine müdahale olduğu için suç diye biliyorum, böyle bir şey var mı.

  Şimdiye kadar böyle bir şey duymadım. Muhtemelen şehir efsanesidir. İyi günler.

 37. 15 Kasım 2018 - 12:52 | #37

  ONUR YÜCEL :

  @A.GÜLŞEN
  Hayır cinsel içerikli herhangi bir suç yok, taciz, tecavüz vb.Sadece belirttiğim suçlar var ama dediğim gibi zaten ben bu suçlardan beraat ettim yani tekrar mahkeme açılması zaten ayrı bir saçmalık yargılanıp beraat edilen aynı suçlardan neden tekrar yargılanıyorum, bu durumda yani kimlik iptal edilir mi diyorsunuz ?

  Kimlik iptal edilir demiyorum ve diyemem de zaten. Bu konuda tek yetkili belgeleri inceleyip karar verecek özel güvenlik şubelerdir. Benim vurgulamak istediğim hem içinizin rahat etmesi, hem de riski sıfıra indirmek açısından belgelerle başvurudan önce danışmanızdı. İyi günler.

 38. 16 Kasım 2018 - 07:49 | #38

  Ahmet :

  Hocam iyi günler Türkiye genelinde güvenlik kartı yenileme işlemlerinde sıkıntı varms yeni sistem mi ne gelmiş bn sınavı geçtim yenileme için belgemi de aldım 2 ay var kart süresi dolmasina sunan bn yeni kart alamaz miyim gcen gittim adam sistem çalışmıyor dedi bize eski kartlardan falan vermeleri gerekmezmi.

  Yenileme işleminde sıkıntı yok. Sadece yeni tip kart basılmıyor. Ama özel güvenlik şubeleri, çalışanların mağdur olmaması için eski tip kartları yeni bilgilerle tanzim edip veriyor. Dolayısıyla yeni kart basılmamasının sebep olduğu bir aksaklık yok. Ankara’da yenilemeden başvuranlara kartları hemen veriliyor. İlinizdeki durum hakkında en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 39. 17 Kasım 2018 - 15:19 | #39

  Ahmet :

  Hocam merhabalar.öncelikle emeğinize sağlık gerçekten ilgilisiniz.Hocam ben 2010 da 10 Gr.Civarı esrarla yakalandım ve ve denetim aldım sorunsuz bir şekilde denetimi tamamladığımda 2012 yılıydı 6 yıldan fazla oldu herhangi bi sorun olurmu

  Uyuşturucu davalarında kamu davasının düştüğüne dair belge isteniyor. Süre dolduğuna göre bu belgeyi almanız mümkün. İlk cezayı veren mahkemenin özel kaleminden talep edebilirsiniz. Düşme kararı ile birlikte başvurduğunuzda sorun olmaz. İyi günler.

 40. 17 Kasım 2018 - 15:20 | #40

  Erkan :

  Hocam güvenlik ve arşiv araştırması en fazla kaç ay sürüyor, ben Antalya dan verdim 5 ay oldu, soruyorum devam ediyor diyorlar anlamadım.

  Ankara’da en az üç ay sürüyor. İşlem süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Aynı durum başkalarının da başına geldiyse sorun yok demektir. İyi günler.

 41. 19 Kasım 2018 - 07:44 | #41

  Ahmet :

  Hocam 2020 kadar kimlik sürem var ve devam eden bi mahkememvar basit yaralama işkurdan işe girdim başladım bi sıkıntı olurmu

  İşe başlarken sorun olmadığına göre başka ne tür bir sıkıntı olabilir bilemiyorum. Yenileme zamanı geldiğinde davanın devam durumuna göre belgeleri vermeniz gerekir. Bir yıl ve üstü ceza gelmezse muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 42. 19 Kasım 2018 - 07:46 | #42

  doğuş :

  iyi gunler ben terörden yargılandim haksiz yere ama davamda beraat ettim suçsuz olduğum anlaşıldı güvenliğe başvurmak istiyorum. güvenlik soruşturmasında sorun olur mu acaba

  Terör suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer dava sonucunda sizin için verilen kararda beraat yazıyorsa sorun olmaması gerekir. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından bu davaya ait karar ve belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 43. 19 Kasım 2018 - 08:03 | #43

  Burak :

  Hocam kolay gelsin beraat ettigimiz davayla ilgili mahkeme evraklarini yenilemeye gittigimiz zaman isterler mi yinede mahkemem baska bi sehirde olmustu beraat etmistim.arkadasim ceza almisti cezasinida temyize gonderdi orada da cezasi onandi onun adina ama yargitayda benimde ismim gurunuyo sanik olarak Ben temyiz etmedim beraat ettigim icin yenilemede bi sıkıntı olur mu tesekkur ederim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Beraat edilen suçlar da sorun olmaz ama belge mutlaka istenir. Başvuru halinde davanın üst mahkemede görülmesi nedeniyle başvuru yaptığınızda hakkınızda kayıt görünürse sizden buna dair belge istenir. İlk mahkemenin beraat kararı da dikkate alınarak durumunuz suçun türüne göre il özel güvenlik komisyonunda değerlendirilir. Konuya ilişkin benim başka bilgim yok. Yenileme için resmi başvurudan önce bu davaya ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışırsanız çok daha net bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 44. 19 Kasım 2018 - 08:04 | #44

  ferhat :

  Mrh hocam ruhsatsız silah taşımada bugun mahkemem oldu 10 ay hasip 500tl para cezası aldım 10 ay hapiside 1 yıl erteledi silahlı serfikam var yenilemede silahsızamı cevrilir nsl olur bilgikendirirseniz sevinirim iyi günler.

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için kimliğiniz muhtemelen silahsıza çevrilir. Kararda HAGB varsa düşme kararı alana kadar silahsız devam edersiniz. İyi günler.

 45. 19 Kasım 2018 - 09:41 | #45

  Sedat :

  Hocam evrakları verdim emniyete, herhangibir cezamda yok mahkemem vardı düşme kararı verildi onuda verdim emniyete, merak ettiğim şey, son iki aya ait mesaj içerikleri ve telefon kayıtları inceleniyormuş, bu doğru mu acaba.

  Biz böyle bir şey duymadık, bilmiyoruz. Soruşturmanın içeriği hakkında detay bilgi yok ama şahsi fikrim böyle bir durumun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 46. 21 Kasım 2018 - 16:28 | #46

  Osman :

  Hocam merhaba, 18 ay yaralamadan ceza almıştım, 5 yıl bitti düşme kararı aldım, özel güvenlik şubeye teslim ettim, birde ayıptır söylemesi eski karımı arayarak ve mesajla tehdit ettim 4 5 ay önce, güvenlik soruşturmasında bunlar ortaya çıkar mı, kimlik almama engel olur mu

  Düşme kararı aldığınız için ilk durum sorun olmaz. İkinci durumla ilgili eşinizin bir şikayeti varsa diğer bir ifadeyle herhangi bir şekilde bu durumla ilgili yasal bir işlem yapılıyorsa buna dair belge istenir. Şikayet durumu yoksa sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 47. 21 Kasım 2018 - 16:32 | #47

  Seçil :

  Hocam merhaba, güvenlik ve arşiv soruşturmasında ahlaki durum yazıyor,ahlaki durumdan kasıt nedir, nasıl araştırılır, otelde daha önce bayan arkadaşlarımla kalmıştım, birde tabiri caizse telefonda cilveleştik diyeyim biraz, bunlar engel durum mudur acaba

  Belirttiğiniz durumla ilgili hakkınızda yapılan bir işlem, soruşturma, şikayet vb. yoksa sorun olmaz. Özel güvenlik işinin özü gereği ahlâken güvenilir kişi olması gerekir. Toplumun onayladığı şekilde davranan, başkalarının özeline, haklarına saygılı, maddi konularda dürüst ve bu konularla ilgili hakkında yasal işlem yapılmamış, ceza almamış kişiler kastedilir. İyi günler.

 48. 21 Kasım 2018 - 16:33 | #48

  Mahfuz :

  Merhaba hocam benim Kardesim hırsızlıktan ve açık cezaevinden kaçmaktan yargılanıyor ben güvenlik kursuna yazıldım güvenlik soruşturması olumsuz çıkar mı kardeşim bir kaç kez aynı suçtan yakalandı ve hapis yattı

  Sadece terör suçlarında aile fertlerinin durumu başvuran kişi açısından sıkıntı olabilir. Belirttiğiniz durum kardeşinizi ilgilendirir, sizin için sorun olmaz. İyi günler.

 49. 21 Kasım 2018 - 16:37 | #49

  Ceylan :

  İyi gunler ailemde ihraç var ve eşimde soruşturma geçiriyor bu belgeyi almama engelmidir

  Aile fertlerinde benzer durum olanlardan aynı adreste ikamet etmediğini belgeleyip kimlik alabilenlerin olduğu söyleniyor. Ancak bu konuda net bilgi olmadığı için özel güvenlik adına yapacağınız masrafların boşa gitmemesi açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konunun hassasiyeti nedeniyle olacak soruşturmanın içeriği hakkında bilgi yok çünkü. İyi günler.

 50. 22 Kasım 2018 - 07:43 | #50

  Barış :

  2015 yılında 4 ay hapis cezası aldım hakim denetim serbestlik verdi denetim serbestligimi yerine getirdim cezaevine 1 gün girdim çıktım sonra kamuda çalışıp imza atarak yerine getirdim adli sicil kaydında adli sicil kaydı vardır yazıyor beni kursa aldılar internetten araştırdım kimler özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim gidip başvuru yaptım acaba sorun çıkarmı benim cezam yüz kızartıcı degil acaba kursta Bi sorun çıkarmı

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Kurslar, kişilerin adli sicil kayıtlarına ulaşamadığı için kayıt yapabilir. Davası olan kişilerin kayıt olurken kursa bu konuda bilgi verip danışmaları gerekir. Öte yandan sadece özel güvenliğe sadece yüz kızartıcı suçların engel olduğu gibi bir yanlış kanı var. Diğer suçlardan bir yıl ve üstü ceza almak da özel güvenliğe engel teşkil eder oysa. Belirttiğiniz durumda sorun yok gibi görünüyor. Daha net bilgi için kursunuza veya belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: 1 2 3 » Sonraki Hepsini Göster