Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 96, toplamda : 205569 kişi tarafından okundu.

 1. 07 Haziran 2017 - 17:39 | #1

  mali :

  selamun aleykum hocam benim uyuşturucudan denetimli serbestlik yedim 2016 yılında askere giderken dondurdum geldikten sonra dosyayı geri açtırdım şimdi özel güvenlik sertifikası alacağım konya özel güvenlik şubeye gittim böyle böyle dedim sıkıntı olurmu dedim bana sıkıntı olacağını söylediler fakat benden tc kimlik numaramı isteyip uyaptan sorguladılar sistemde temiz görünüyor bu halinle gelirsen alırsın dediler ama kafama takılan şey özel güvenlik şubeden sonra başka birileri güvenlik soruşturması yapınca çıkarmı alabilirmiyim sertifka kimlik ??

  Soruşturmayı özel güvenlik şube yapar. Oradan olumlu cevap aldıysanız sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 2. 08 Haziran 2017 - 07:35 | #2

  Fatih Kocatürk :

  Iyi günler ben 4 sene önce esrar yakalattı m polisler Resmimi parmak izimi aldılar mahkemeye çıktım tedavili denetimli serbeslik verdi sıkıntısız bitirdim İçmediğim çıktı ve dosya infaz edildiğini söylediler.
  Bu durum güvenlik soruşturması etkilermi olabilirmiyim olamazmı
  Olumsuz olursa mahkemeye itiraz davasıyla hakkımı savunabilirmiyin
  Cevab önemli lütfen.

  Denetimli serbestlik sonunda aynı mahkemeden düşme kararı almanız gerekir. Uyuşturucudan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi ancak düşme kararı ile mümkün. Diğer yorumda yakalayanların yunus polis olduğunu söylemişsiniz, önemli olan polise yakalanmanız, yunus olması onların bu anlamda yetkilerini kısıtlamaz. Sizin açınızdan sonuç aynı olur. İyi günler.

 3. 08 Haziran 2017 - 07:37 | #3

  ozgur :

  Hocam İyi Günler Güveni Kötüye Kullanmaktan mahkemede yargılandım ve çok şükür beraat ettim yalnız karşı taraf istinaf mahkemesine başvurmuş kimliğimi degiştirecegim ve emniyete evraklarımı götürürken nasıl bir yol izlemem geregir teşekkürler.

  Yenileme başvurusuna beraat kararını ekleyin. Eğer davanın devam ettiğini görüp buna ilişkin belge isterlerse istinaf mahkemesinin özel kaleminden davanın son durumunu gösterir ara karar-iddianame vb. belge talep edip emniyete verirsiniz. Başka yapacak bir şey yok bildiğim kadarıyla. İyi günler.

 4. Yusuf
  09 Haziran 2017 - 00:12 | #4

  Ben uyusturucudan denetim amatem gordum 5 yil hagb verdiler amatemi denetimi sorunsuz bitirdim hagb bitmedi kimlik alamiyorum Fatih kardes 3 yilim var hagb nin bitmesine

 5. 09 Haziran 2017 - 10:24 | #5

  Necati kıraç :

  S.a hocam benim devam eden bir davam var.3.mahkemeye çıkıcam tombala oynatmak ve kumar oynatmaya mekan sağlamak.ben orda çalışıyordun polis bastı ve benim üstüme kaldi.muhtemelen ceza alıcam.güvenlik kimliğin iptal olurmu.saygılar…

  Belirttiğiniz suçtan bir yıldan az ceza alırsanız sorun olmaz. Bir yılın üstü cezalarda HAGB, denetimli serbestlik sonunda dava düşene kadar beklemek gerekir. İyi günler.

 6. 09 Haziran 2017 - 10:25 | #6

  Fatih :

  Arkadaslar aranizda uyusturucudan denetim gorup sorunsuz bitirip silahli sertifka alan yada son zamanlarda yenileyen sikinti yasayan varmi bilgilendirirseniniz seviniriz simdiden tesekkurler…

  Uyuşturucu suçlarında dava düşme kararı aldıktan sonra sorun olmaz. HAGB’li kararın, denetimli serbestlik sonunda düşmesi beklenmesi gerekir. İyi günler.

 7. 09 Haziran 2017 - 10:27 | #7

  Koray :

  Hocam 2010 da tehtid davası açıldı bana..mahkeme 5 yıl süreyle bidaha yapma aynısını dedi ve tekrar yapmadığım halde 2012 de tekrar şikayet edilmisim bundan haberim yoktu ve geçen aralık ayında eşimi darptan 3000 TL ceza ve tehtid suçundan da 6 ay hapis verdi ama cezayı hükmün geri açıklaması yaptı eski dosyalara ihbarname çekilecek dedi bende temyize yolladım sonuç 7 aydır gelmedi bu ne dmk ve güvenlik olmama bı engeli varmıdır saygılar

  Tehdit suçunda, ceza süresi bir yıldan fazla olmayan kararlar sorun olmaz. İyi günler.

 8. 09 Haziran 2017 - 10:28 | #8

  servet :

  Arkadaslar hakkinda hagb olan ve 1 yillin altinda olan cezalarda kimlik degisimde sorun cikmiyo benimde hagb vardi 150 gun tehditten oda paraya cevrildi 3000 hagb cikti kimligimi degistirdim hicbir sikinti cikmadi.Allah herkesini yardimcisi olsun.bilgilendirmek icin yazdimm

  Teşekkür ederiz, mutlaka birilerine faydası olacaktır. İyi günler.

 9. 09 Haziran 2017 - 10:29 | #9

  Fati :

  Ben özel güvenlik kartamı yeniliyorum bir tane mahkemem var yargıtaya temize gitti polis benden yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı getir dedi bişi çıkmazsa kimliği alabilrmiyim

  Özel güvenlik işlemlerinde suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Her ikisi hakkında da sayfanın başında detaylı bilgi var. Suçun türü sorun değilse, ceza süresi bir yıldan az olan durumlar sorun olmaz. İyi günler.

 10. 09 Haziran 2017 - 10:33 | #10

  emrah :

  hocam cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum ..”’darp davasından aldıgınız ceza hagb li de olsa 1 yıldan az ise sorun olmaz”’ demişsiniz..benim ceza süre bazında değil para bazında 3.000 tl.,,karar tarihi 2010..biçilen bekleme süresi 5 yıl..sorum şu:: yıl bazında değil para bazında kesilmişse ceza,güvenlik şube nasıl bir yol izliyor acaba?? sorunsuz atlattım 2015te otomatik düşüyor die biliyordum düşmüyormus.. adliyeye karar yazısını almaya gitiğimde öğrendim..yardımcı oldular hemen bi dilekçe yazıp hakime imzalattım ..biz bakacaz ,,bi sorun görünmesse düşürücez dedi..2010 dan bu yana kimseyle ne karakolluk oldum ne adliyelik..diğer sorum düşüp düşmeyeceğini neye göre belirliyorlar acaba ???..şimdiden teşekkürler

  Sadece para cezası mı, sürenin para cezasına çevrilmesi mi, kararda yazar. Para cezalarında, paraya çevrilen süre dikkate alınır. İyi günler.

 11. 09 Haziran 2017 - 10:53 | #11

  Fatih :

  Ben özel güvenlik kartamı yeniliyorum ben ilk kimliğimi aldığımda cinsel suçdan mahkemeye girdim yargıtaya temize gitti ve sonuçlanmadı polis benden yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı getir dedi bişi çıkarmı kimliği yenilebilirmiyim

  Diğer yorumda suçun türünü yazmamışsınız. Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Cezada HAGB olup olmadığına, denetimli serbestlik, dava düşmesi gibi detaylara göre karar verilecektir sanırım. İyi günler.

 12. 09 Haziran 2017 - 14:55 | #12

  Sermir :

  Merhaba 2011 yılında basit yaralamadan 5 ay 10 gün hapis cezası aldım hagb verdiler 2014 de yine basit yaralamadan 50 gün hapis onuda para cezasına cevirdiler.her iki olayda herhangi delici kesici ve silah kullanılmadı yani herhangi bi suç aleti yok silahlı sertifikamı yenilirken bi sorun çıkarmı

  6136 S.Kanun kapsamına girecek alet kullanımı olmaması ve ceza sürelerinin de bir yıldan az olması nedeniyle sorun yok görünüyor. İyi günler.

 13. 09 Haziran 2017 - 14:57 | #13

  ufuk :

  HOCAM DİKKATSİZLİK VE TEDBİRSİZLİK SONUCU ÖLÜM VE YARALAMAYA SEBEBİYET VERMEK ÖZELGÜVENLİK OLMAYA ENGELMİ,ALINAN CEZA 3 YIL 1 AY 15 GÜN BU CEZA TAMAMLANDI,

  Taksirli suçlar hariç olmak üzere ifadesi var. Dolayısıyla bu cezayı taksirli suç kapsamında aldıysanız özel güvenliğe engel olmaz. Yine de tereddüt kalmaması açısından bu ceza kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 09 Haziran 2017 - 14:59 | #14

  aybuke :

  Mrb ben 20 yaşındayım evlenip ayrildim 1 çocuğum var lise 4 terk eğer dışarıdan liseyi bitirsem güvenlik görevlisi olabilir miyim?

  (CEVABINIZI BEKLIYORUM BU BENIM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ TEŞEKKÜR EDİYORUM?)

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız güvenlik eğitimi alabilir. Liseyi bitirmiş de olsanız silahlı için 22 yaşından gün alma şartı da olduğundan şimdilik silahlı olamazsınız. Yaşınız, mezuniyetiniz uygun olduğunda dilerseniz sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçmeniz de mümkün. İyi günler.

 15. 10 Haziran 2017 - 07:37 | #15

  Ayhan :

  Hocam benim bankalara borcum var icra lık oldum bu durum güvenlik olmama engel olurmu saygılar

  Borçtan ötürü ceza aldıysanız ve bu ceza bir mahkemeden, bir yıl ve üstü süreli ise engel olur. Ceza almadıysanız sorun yok. İyi günler.

 16. 10 Haziran 2017 - 17:21 | #16

  serkan :

  merhaba hocam benim de bir sorum olacak oldu ki davadan dolayı kimlik kartını alamadık devlete yatırdığımız 520 tl küsür harç ücretini geri alabilir miyiz? paramız yanmasın.
  teşekkürler.

  Özel güvenlik şubeden dekontun asıl suretinin arkasına “işlem görmedi” diye yazdırıp (imzalı) alabilirsiniz. Bu belge ile vergiyi yatırdığınız yerden iade talep etmeniz mümkün. İyi günler.

 17. 11 Haziran 2017 - 16:04 | #17

  safi :

  hocam merhaba. tehtidten 1 yıl 15 gün ceza almıştım 12 ay sonra hagb bitiyor, silahlı için evraklarımı emniyete verdim. silahlı verilmezse silahsız alabilir miyim yoksa 12 ay beklemek zorunda mıyım. ve emniyet insiyatif kullanıp kimliğimi yenileyebilir mi yoksa 12 ay dolmadan imkansız mı? bu zamana kadar ki tek adli olayım bu hagb..

  680 S.KHK ile HAGB’li de olsa bir yıl ve üstü ceza almak, hem silahlı hem silahsız için engel sayıldı. Eskiden olsa silahsız olabilirdi. Yeni durumda sanırım o bir yılı beklemeniz gerekecek. Mevzuatın herkese eşit uygulanması gerektiğinden inisiyatif kullanılacak bir durum olmaz maalesef. Son bir seneyi de sorunsuz tamamlayıp düşme kararını aldıktan sonra başvurunuzu yaparsınız. İyi günler.

 18. 12 Haziran 2017 - 09:33 | #18

  orhan :

  hocam ben hırsızlıktan hüküm almadım piskolojik nedenlerle güvenlik tedbiri uygulandı özel güvenlik olmam içinde tekrar piskolojik heyet raporu aldım silahlı olamaz silahsız olur sonucunu aldım.hırzızlıktan yargılanmam ama ceza almamış olmadığımdan güvenlik kartı alabilirmiyim

  Hırsızlık konusunu, ceza alıp almadığınızı anlayamadım. Hırsızlıktan yargılanan biri beraat etmişse sorun olmaz. HAGB’li ceza almışsa detayları var. Sanırım en doğrusu mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız. Oradan alacağınız cevaba göre hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 19. 12 Haziran 2017 - 14:49 | #19

  halit :

  Slm hocam hirsizliktan 2.4ay ceza aldim yerine 11ay hagb vwrildi baya bir sure oldu benim kimlik ipal olurmu cok korkuyom yapmadigim birseyden ceza hagb verildi oda 2014bitti

  HAGB’li süre dolduysa cezayı veren mahkemeye başvurup düşme kararı almanız gerekir. Daha sonra da bu karardan bir sureti özel güvenlik şubeye vermenizde yarar var. İyi günler.

 20. 13 Haziran 2017 - 15:07 | #20

  Alp :

  Merhaba. Dolandırıcılık suçundan hagb kararı aldım. Silahsız özel güvenlik olabilir miyim?

  Özel güvenlik işlemlerinde suçun türü ve ceza süresine bakılır. Sizin durumda suçun dolandırıcılık olması nedeniyle HAGB süresinin sorunsuz tamamlanması, aynı mahkemeden düşme kararı alınana kadar beklenmesi gerekiyor. 680 S.KHK’dan önce silahsız olabiliyordu ancak yeni durumda düşme kararı olmadan maalesef mümkün değil. İyi günler.

 21. 13 Haziran 2017 - 16:33 | #21

  ahmet :

  hocam ben lisedeyken harabe halindeki okul kulübesini istemeden yaktım ilk verilen ceza 1 yıl 3 ay hapis sonra ona iyi halden denetimlik serbestlige dünüştürdüler onuda affedip hic ceza vermediler ama adli sicil kaydımda gözüküyor kamu malına zarar diye

  Adli sicilde göründüğüne göre bildiğimiz anlamda af yok. Ceza kararında HAGB ifadesi varsa ve denetimli serbestlik süresi sorunsuz (başka herhangi bir suça karışmadan) sona erdiyse ilk cezayı veren mahkemenin özel kalemine başvurup düşme kararı talep edin. Bu kararı aldıktan sonra sorun olmaz. İyi günler.

 22. 14 Haziran 2017 - 09:11 | #22

  deniz :

  Slm hocam hagb ile ilgili dilekce yazdim dusme talebi icin fakan bu yazi daha elime ulasmadi acaba mahkeme kalemi yoksa ile faxslamadi dilekceyi

  Bunu ancak başvuru yaptığınız mahkemenin özel kaleminden sorup öğrenebilirsiniz. Özel kalemlerin düşme kararlarını nasıl ulaştırdığı konusunda inanın bilgim yok. İyi günler.

 23. 14 Haziran 2017 - 09:14 | #23

  Volkan :

  Hocam mrb bende çok zaman önce hırsızlıktan yargılandım ama ceza almadım ve bu karar düştü sabıka kaydımda temiz e devletten baktığımda her hangi bir suçum yok birde eski patronunumun yüzünden bandrolsüz şarap yakalattık ama ondanda bi ceza almadık e devlettede çıkmıyor ben silahsız güvenlik sertifikasını alabilirmiyim

  Hırsızlık suçu, özel güvenliğe engel hal sayıldığından o düşme kararını iyi muhafaza etmenizi, kimlik başvurusu yaptığınızda da mutlaka vermenizi tavsiye ederim. Bandrolsüz şarap konusunda dava açıldı mı, işlem yapıldı mı bilemiyorum. Riske girmemek açısından düşme kararı ve bandrolsüz duruma ilişkin elinizde bilgi-belge varsa hepsini toplayıp bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 24. 14 Haziran 2017 - 14:31 | #24

  Erkan :

  Slm hocam benim sorum şu olucak size ben bundan 3 yıl önce işlemediğim bir suç için beni karakola aldılar bana darp edip bir kaç evrak imzalattıkları ve mahkeme bitene kadar 2 ay içerde kaldım sonra ikinci mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldım sonra iki mahkeme gördüm ve bir yıl cezaman verdi kamu davası taciz yüzünden ortada ne delil ne ıspat var hiç birşey yok ama hakim karşı tarafın söylemlerine karşılık verdi temyize gitti yargıtaya 2,5 senedir dosyam orda gelmedi geçen gün güvenlik kimliğimi yenilemek için randevu almıştım gittim evrakları verdim ve mahkemem var diye tutanak tutup el koydular mahkeme kararı istediler ama dava sonuçlanmadı dosyam yargıtaydan gelene kadar güvenlik kimliğim onlarda kalacakmış 2 ay içerde kaldığım için verilen cezadan düştüğünde 8 ay bir yatarım var şimdi ben yinede güvenlik olarak çalışabilir miyim ? ve kimliğim iptal olurmu ? Üçüncüsü ise dava dosyam 2,5 yıl daha gelmezse düşecek kimliğimi geri alabilirmiyim yada iptal olursa davam düşerse yeniden kimlik alabilirmiyim ? Yapmadım birşey için suçlandım annem geçen sene vefat etti babam kanser bugün var yarın yok geçimim bu işteydi şimdi ne yapmalıyım ?

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. 680 S.KHK’dan önce HAGB varsa silahsız kimlik veriliyordu. Ancak yeni durumda bu imkan yok artık. Bu durumda olanların denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlaması ve düşme kararı alması bekleniyor. Kimliği geri almak ancak düşme kararı çıktıktan sonra mümkün. Yargıtay’dan HAGB’li ceza gelirse süreyi beklemeniz gerekir. Davanın zamanında görülmemesi yüzünden düşmesinden bahsediyorsanız onun sonuçlarını bilmiyorum, yanlış yönlendirmek istemem. Öyle bir durumda ilk mahkemenin kararı geçerli olursa suçun cinsel taciz olması yüzünden sizin için yine sorun olur. Ceza süresi HAGB’siz bir yıldan az olsa dahi suçun türü nedeniyle sizin lehinize olmaz. Bu suçtan HAGB’siz bir gün veya bir TL adli para cezası dahi engel sayılıyor çünkü. Dolayısıyla şu aşamada acilen yapılabilecek bir şey yok gibi görünüyor. Ancak yine de eş-dost vasıtasıyla da olsa bir avukatla irtibat kurup danışmanızı tavsiye ederim. Anneniz için başınız sağolsun, babanıza da acil şifalar dilerim. Hoşçakalın.

 25. 14 Haziran 2017 - 14:33 | #25

  Murat :

  Merhaba hocam ben 2014 yılında uyuşturucu bulundurmaktan ceza aldım. Mahkeme kağıdında 1 yıl ile cezalandırılmasına cezanın iyi halden 10 aya indirilmesine 1 yıl içerisinde suç istememesi halinde cezanın infaz edilmiş sayılmasina karar verildi diye yazıyor. Ben güvenlik kimlik kartı alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Uyuşturucu suçlarında her ne kadar bir yıl denetimli serbestlik verilse de kamu davasının düşmesi gerekiyor diye beş yıl bekleyenler var. Dolayısıyla sizin davada beş yıl dolmadığı için böyle bir ihtimale karşı elinizde o davaya ilişkin bilgi-belge ne varsa toplayıp bulunduğunuz ilin özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre bu iş için masraf yaparsınız, yoksa boşa gider. İyi günler.

 26. 15 Haziran 2017 - 10:43 | #26

  MEHMET :

  MERHABA HOCAM.BENİM 2011 DE KARAR VERİLMİŞ Bİ DOSYAM VAR.TEHTİD DEN 5 AY VE HAKARETTEN 75 GÜN BUNLARDA PARAYA CEVRİLEREK CEZA ALDIM.ŞİMDİ SİLAHLI GÜVENLİK BELGESİ ALMAK İSTİYORUM SORUN OLURMU?

  TEŞEKKÜRLER..

  Tehdit suçunda 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet adı geçmiyorsa ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahlıya sorun olmaz görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararlarıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 27. 15 Haziran 2017 - 10:45 | #27

  Zafer :

  Merhabalar 2016 yılında 16 yasındayken arkadas aklına uyup gece vakti yapılan hırsızlık sucundan yakalandık mahkemeye cıktık karsı taraf sikayetci olmammasından dolayı dava düştü herhangi bir ceza verilmedi 2013 de güvenlık belgesi aldım önüme cıkmadı fakat simdi kartı yenilemeye gittimde bu olay cıktı incelenmesi denildi acaba ucundan birsey cıkarmı belgeye el konurmu

  Davanın düştüğüne dair belgeyi başvuruda vermediyseniz mutlaka temin edip verin. Elinizde belge yoksa cezayı veren mahkemenin özel kalemine başvurup isteyin. Hakkında dava olanların durumu, özel güvenlik komisyonunda incelemeyi müteakip karar verilir. Düşme kararı olursa sorun yaşamazsınız. İyi günler.

 28. 15 Haziran 2017 - 10:47 | #28

  Kemal :

  Yüz kızartıcı suçlarda memnu haklarım geri alınması halinde özel güvenlik kimlik kartı alabilirmiyim

  Memnu hakların iadesi, özel güvenlikte fayda sağlamıyor. Yüz kızartıcı suçlardan ceza alanların, sadece davanın düştüğünü belgelemeleri halinde şansların olur. İyi günler.

 29. 15 Haziran 2017 - 10:50 | #29

  cem :

  Çalışırken kartımin iptal olduğu söylendi neden olabilir ne yapmaliyim

  Adli sicilinizde buna neden olabilecek herhangi bir kayıt yoksa muhtemelen FETÖ terör örgütü iltisaklı bir durumdan dolayıdır. Özel güvenlik şubeniz yazılı olarak tebliğ etmiş olmalı. Benzer durumda olanlar genelde BİMER’e yazıyor. İtiraz için başka komisyonlar veya dava açma yolları var mı bilemiyorum inanın. İyi günler.

 30. 15 Haziran 2017 - 10:51 | #30

  murat :

  Iyi gunler hocam mahkeme evraklarini basvuru esnasindami istiyolar yoksa daha sonrami getirmemizi istiyolar subeye basvuru yaparken goturuyummu isterlermi

  Hakkında dava olanların buna ilişkin belgeyi başvuruda vermesi gerekir. İyi günler.

 31. 15 Haziran 2017 - 11:41 | #31

  murat :

  Hocam dosya numaralarini nasil ogrenecegim baya bi dosyam vardi uyapta ikisi gorunuyo subeye gidince bakipta isterlermi

  Yanlış hatırlamıyorsam kursunuz Ankara’da idi, niçin onlara sormuyorsunuz? İnanın bu konunun detaylarını bilmiyorum. İyi günler.

 32. 16 Haziran 2017 - 16:18 | #32

  UGR :

  selamün aleyküm efendim. ben silahsız özel güvenlik seltifikası aldım kazandım ve arkadaş kurbanı olarak uyuşturucudan 1 sene denetimli serbestlik aldım ve devam ediyor ve aynı arkadaş kazığından üstüme atılan bir hırsızlık suçundan 1 sene 8 ay ceza aldım ve ceza ertelenip 5 yıl denetimli serbestlik aldım silahsız güvenlik olmak istiyorum çalışmaya ihtiyacım var kazandığım birşeyi üstüme atılı suçlardan ötürü kimlik kartını güvenlik şubeden alamıyorum hakaret davasından 5 bin tl ceza ödedim ve dolandırıcılıkdan 10 senedir bir mahkeme görünüyor ama olay benle alakalı değil benım adıma sadece dolandırıcılık yapılmış silahsız güvenlik olabilirmiyim

  Uyuşturucudan bir sene denetimli serbestlik istenilen şartlara uygun şekilde tamamlanmış olsa bile uyuşturucu suçlarında beş yıl kamu davasının düşmesi bekletiliyor. Ayrıca hırsızlık suçundan aldığınız ceza, gerek süre gerek suçun türü açısından engel teşkil eder. Erteleme demişsiniz, HAGB varsa ileride dava düştükten sonra lehinize olabilir. Ayrıca dolandırıcılık suçu ve hakaretten paraya çevrilen süre de önemli. Tüm bunlar dikkate alındığında davaların düşmesi, her biri için düşme kararı alınması halinde özel güvenlik olmanız mümkün olabilir. O zamana kadar maalesef olumsuz görünüyor. Keşke özel güvenlik eğitimine başlamadan önce bu konuyu araştırsaydınız. İyi günler.

 33. 16 Haziran 2017 - 16:24 | #33

  Berk :

  Hocam kime sorduysam kesin bi cevap alamadım, tecrübenizi bana bi yardımcı olursanız sevinirim.

  Şimdi uyuşturucu içerken yakalanmak suçundan hakim 1 yıl hapis cezası verdi. Sonrada bu cezayı 1 yıl denetimli serbestliğin 1 yıl hapis cezasına göre sanığın lehine olduğundan, sanığa 1 yıl denetimli serbestlik cezası uygun görülmüştür diyo. Kararda Hagb felan yok. Sonra 1 yıl denetimli serbestlik başladı temiz, sorunsuz bitti. 2010 yılında başladı 2011 de bitti.

  Denetimli serbestlik bitince mahkemenin özel kalemini aramıştım bana denetimli serbestliğin sorunsuz bittiği cezanın infaz edildiğini felan söyledi.

  Bu şekilde ben 2014 yılında silahsız olarak kartımı yenilemiştim, gbt de çıkmıştı,
  bu davanın kararını ve denetimli serbestlik sonuçlarınıda götürmüştüm. Benden düşme kararı felanda istememişlerdi

  Hocam şimdi bu cezanın infaz edilmesi ne demek bir türlü anlamadım?

  Şimdi 2019 a kadar sürem var ama kartım eski kartlardan, yenisi için başvurucam malum 2018 e kadar değişmesi lazım. Şimdi bu kart yenilemeye benim kartı iptal ederler mi bu durumdan dolayı çok endişeleniyorum.

  2017 başında çıkan 680 S.KHK ile uyuşturucudan işlem görenlere HAGB devam ederken kimlik verilmesi engellendi. Daha önceki durumda uyuşturucu suçundan HAGB’li cezası olanlara düşme kararı beklenmeden silahsız verilebiliyordu (Ankara hariç). Şu halde sizin ceza ile ilgili düşme kararı olduğuna göre endişelenmenizi gerektirir bir durum yok. Ancak kimlik yenileme başvurusunda düşme kararını tekrar vermeniz uygun olur. Emniyetteki dosyanızda önceden bulunuyorsa bile arşivden bulunması zaman alabilir. İşlemi çabuklaştırmak açısından başvuru evrakınızla vermenizde yarar var. İyi günler.

 34. 16 Haziran 2017 - 16:24 | #34

  Gökhan :

  Hocam benim icra dosyam var yenileme de sıkıntı olur mu

  İcradan dolayı cezanız yoksa muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 35. 16 Haziran 2017 - 16:27 | #35

  Azat :

  Mrb 2008 yilanda bı yaralama olayına karıştım yaralayan ben olmadığım halde kasten öldürme suçundan 7 ay ceza aldim para cezasina çevrildi 2011 yilinda dosya kapalı duruma geldi özel güvenlige başvurdum dosyalarimi teslim ettim 3 ay oldu hala kimlik alamadım ne kadar emniyeti arasam henüz beklemede diyor acaba yukarda belirttiğim durum engel olur mu sizce kimlik almama

  Ceza süresi bir yıldan az olduğuna göre sorun olmaması gerekir. Ancak kimlik başvurusunda bu davaya ilişkin son durumu gösterir belgeleri de verdiyseniz. Aksi halde GBT’de göründüğü için siz o evrakı verene kadar başvurunuz bekleyebilir. İyi günler.

 36. 16 Haziran 2017 - 16:29 | #36

  selçuk :

  Hocam bugun narlıdere amirliğine evraklarımı teslim etmeye gttiğimde uyuşturucu kullanmaktan geçmişdeki dosyam gozuktu ve 2.sulh cezaya giderek duşme kararı kesinleşme yasası ve mahkeme kararı al dediler yanlız şoyle bi sorun var 11. Ayda 5 sene doluyor gitsem adliyeye duşme kararı alma şansım varmıdır acaba teşekkurler şimdiden

  Uyuşturucu suçundan hakkında işlem olanların kimlik alabilmesi için düşme kararını mutlaka vermeleri gerekir. Kasım’da doluyorsa en fazla beş ay daha beklemek söz konusu olur. Aradaki süreyi sorunsuz tamamlayıp düşme kararını aldıktan sonra kimlik başvuru evrakına eklemekten başka yapacak bir şey yok. Süre dolmadan düşme kararı verileceğini sanmıyorum. İyi günler.

 37. 17 Haziran 2017 - 08:20 | #37

  Ali Osman :

  Dün ikindin babama mesaj geldi. Mesajda kimlik başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır. Yatırdığınız harçları şuradan alabilirsiniz diyor. Benim silahlı Güvenlik başvurum olmuştu. Sizce neden iptal olmuş olabilir? V4 silahlıyi bu durumda silahsız a çevirebilir miyim?

  Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlandı ise silahsız da olmaz. Zaten olsa idi size, mesajda harcın iadesinden değil, silahsız isterseniz gelin vb. şekilde bildirilirdi. Neden olumsuz sonuçlandığını bilemiyorum. Sizin adli sicilinizde engel teşkil eden cezai bir durum olmadığından eminseniz, aileden birinin FETÖ bağlantılı durumu olabilir. Son zamanlarda en çok olumsuzluk yaratan durum bu çünkü. İyi günler.

 38. 17 Haziran 2017 - 08:37 | #38

  Ozan :

  İyi günler. 2 yıldır devam eden asli ceza muhakemesinde basit yaralama davam devam etmektedir. 5. Duruşma hala bir sonuca varılamamıştır. Güvenlik soruşturmasına her hangi bir engel teşkil etmektemidir. Teşekkür ederim . …

  Yaralama suçunda 6136 S.Kanun kapsamına dahil olabilecek silah-bıçak vb. yaralayıcı-kesici-delici alet kullanımı yoksa ve o suçun karşılığında verilecek ceza bir yıldan az ise sorun olmaz. Kanunda yazılı ceza süresi bir yıldan fazla öngürülmüşse davanın sonuçlanmasını bekleme durumunuz olabilir. Henüz eğitim almadıysanız mahkeme evrakı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 17 Haziran 2017 - 15:07 | #39

  Erol :

  Merhaba hocam 12 haziran günü emniyet genel müdürlüğünden silahlı kimliğimin iptal edildiğine dair bir tebligat aldım özel güvenlik şubeye gittiğimde kimliğime el konuldu. Sebep olarak fetö bağlantısı olduğuna dair bir cevap aldım. Hayatım boyunca hiçbir adli sicil kaydım ve bunlara bağlı en ufak bir sıkıntım Yok. Bu konuda yargı yolu varmıdır bazı avukatlar var diyor bazıları çekimser konuşuyor ne yapmam gerekiyor kimliğimi tekrar alabilirmiyim

  Suçlandığınız örgütle sizin bağlantınız yoksa da aileden birinin bağı tespit edilmiş olabilir. Kimlik kartı iptali gibi ciddi bir tedbir alındıysa mutlaka bir sebebi vardır. Ayrıca bağ yoksa bunun geri dönüşü elbette var, aksi haksızlık olur. Ancak geri dönüş biraz zaman alabiliyor. Bu tür durumlar için komisyonlar kuruluyor duyduğum kadarıyla işlerlik kazandı mı tam bilmiyorum. Ancak ortada sadece sizi değil belki ailenizi de etkileyecek kadar önemli ve ciddi bir durum var. Dolayısıyla öncelikle herhangi birine değil, bu davalarda tecrübeli bir avukata itiraz zamanını da geçirmeden danışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca BİMER’e de yazın, mutlaka ilgilenirler. Sizde olmasa bile yanınızda, yörenizde başa dert açan o telefon programını kullananların yansıması da olabiliyormuş. En azından bu suçlamaya neden olan durumu öğrenirsiniz. Sizde, ailenizde bu bağlantının olmadığından eminseniz adalete güvenin, bağ tespit edilirse maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 40. 18 Haziran 2017 - 15:09 | #40

  Yusuf :

  2015 te arkadas kurbanı olarak ametem gördüm. Sanba dersıne tabı tutuldum. Kısaca denetimli serbestlik cezasına carptırıldım. Hepsı temız cıktı zaten kullanmadıgım bır suc yan yıkılmıstı ustume. Kısaca sormak ıstedıgım özel guvenlik kartımı 2018 de yenıleme yapacagım. Bu sebepten dolayı kımlık yenılırken ıptali söz konusu olur mu?

  Belirttiğiniz duruma ilişkin düşme kararı almanız gerekir. Uyuşturucu suçlarında bir yıl denetimli serbestlik verilse de kamu davasının düşmesi için beş yıl bekletilenler var. Bu nedenle yenilemeden önce özel güvenlik şubeye mahkeme kararıyla danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 41. 18 Haziran 2017 - 15:10 | #41

  Ramazan :

  merhaba hocam güvenlik olmadan önce benim suç eşyası satın almaya ilgili mahkemeye çıktım bana hükmün acıklanması geri bırakılması cezası verildi ve 5yılgectı düştü raporunu aldım ve ögg oldum kastım şimdiki yeni yasaya göre kart yenilemede kartım iptal olurmu

  Düşme kararınız olduğuna göre sorun olmaz. Yenileme veya soruşturma istendiğinde o belgeyi eklemeyi ihmal etmeyin yeterli. İyi günler.

 42. 18 Haziran 2017 - 15:12 | #42

  Kasabalı :

  @Erol
  S.a hocam ve erol kardeş bende de aynı durum söz konusu 15.06.2017 kartim iptal edildi benimde uzaktan yakından kesinlikle bağlantım yok yarın güvenlik şube müdürlüğüne gideceğim peki güvenlik kartinin iptalinin içeriğini anlatıyorlar mi acaba

  Erol Bey’e verilen cevaba ekleyecek bir husus yok. Kart iptalinin yazılı tebliğ edilmesi nedeniyle sanırım bir açıklaması olur. Umarım siz de bir an önce kurtulursunuz, madem bağınız yok. İyi günler.

 43. 19 Haziran 2017 - 07:00 | #43

  selçuk :

  Hocam uyaptan kobtrol ettiğimde aynen şu yazıyor; kullanmak için uyuşturucu madde satın almak kabul etmek bulundurma ve kullanmak Karar:düşme Kesinleşme:itiraz edilmeden kesinleşme Kesinleşme tarihi 02.10.2014 bu düştü kararı alabilceğim anlamınamı geliyor

  Kararı veren mahkemeye başvurup düştüğüne ilişkin belge isteyiniz. İyi günler.

 44. 19 Haziran 2017 - 07:03 | #44

  Şahin :

  Merhaba 2013 yılında uyuşturucu bulundurmaktan 5 yıl denetimli serbestlik aldım . 2015 yılında ise ogg kimlik kartı aldım bi problem olmadı ve iş başı yaptım . Geçen ay eski kimlik kartimi yenisiyle değişmek için müracaat ettim . Benden dava sonucunu istediler bende getirip teslim ettim . Kartımı alıp beni gönderdiler mesaj attığımızda gel dediler. Ama kartı aldıklarında istediğim takdikde bı evrak vermediler mahkeme sonucu ve kimlik kartim şubede kaldı sebebi nedir acaba

  Hakkında mahkeme kararı olanların durumu özel güvenlik komisyonunda görüşülür. 680 S.KHK ile uyuşturucu suçlarında düşme kararı olmadan kimlik verilmesi engellendi. Bu durumda düşme kararı alabilmek için en fazla bir yıl beklemeniz ihtimal dahilinde görünüyor. İyi günler.

 45. 19 Haziran 2017 - 07:45 | #45

  Sahin :

  @A.GÜLŞEN
  Böyle bir hüküm kabul edilemez bizim denitim aldığımız zaman böyle bişey yoktu. Bu karar yeni kimlik kartı alanları kapsamalıdır . Kesin bilgimidir devam eden denitimlilerin işten çıkarılması. Peki nasıl hakkımızı aramaliyiz

  Sayfanın başında verilen ilgili KHK’da uyuşturucu suçlarında HAGB olsa bile tabiri var. Memlekette olağanüstü hal olduğunu, düzenlemenin KHK ile yapıldığını, dolayısıyla bu hükümlerin hepimizi bağladığını belirtmek isterim. Sizden önce ne yazık ki sırf bu nedenle kimliği iptal olan çok kişi oldu. Sizin en azından düşmeye az zaman kalması bir teselli olabilir. Yine de esas ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerde, evraklar incelendikten sonra verildiğini özellikle belirteyim. Bizimki sadece tahmin sayılabilir, esas karar özel güvenlik şubelerde verilendir. İyi günler.

 46. 19 Haziran 2017 - 12:31 | #46

  Metin :

  Bu yeni çıkan 680 sayılı KHK Geçmişi nasıl kapsıyor şimdi fetöcülere idam verildi dielim kanun çıksa geriye dönük işlemiyorda biz 7 sene önce bi uyuşturucu içtik die soruşturma yedik die bizimi infaz edecekler böyle bir saçmalık varmi bu nasil hukuk adalet ekmegımızı elimizden alırlarsa biz ya uyuşturucu içer gezeriz yine yada hırsız olur millete saldirirz yazık gunah değilmi hocam boyle bi saçmalık varmi kanun çikdiği gunden sonrasini kapsamazmi

  680 S.KHK’nın uygulanmasına ilişkin bir genelge yayınlandı. Bu genelgede tüm sektör çalışanlarının bir yıl içerisinde soruşturmalarının tamamlanması gerektiği yazıyor. Bu da sektörde çalışanların, yeni duruma göre yeniden değerlendirileceği anlamına geliyor. Kanunun geriye doğru işlemesi şeklinde yorumlanmıyor. Belirttiğiniz karşı tedbirleri yapacağınızdan değil de olayın sıcaklığının öfkesiyle söylediniz sanırım. Uyuşturucuda düşme kararı aldıktan sonra geri dönme ihtimali var, kaldı ki olmasa dahi o tutum yeni dertler açmaktan başka işe yaramaz. Zaten bunları siz de biliyorsunuz. İyi günler.

 47. 20 Haziran 2017 - 08:33 | #47

  Ali :

  Arkadaslar burda bircok arkadasimiz ayni sikinti icerisinde onlari rahatlatmak adina uyudturucudan denetim gorup sorunsuz bitirip dusme karari alip bu son KHK dan sonra eski kimligini yenisiyle degisen yada yenileme sinavina girip sikinti yasamadan silahli kimligini sorunsuz alan arkadaslar herkesi bilgilendirirse iyi olur anladigim kadariyla herkes isimi kaybetcem diye psikolojisi bozulmus birebir yasayanlarin aydinlatmasi cok yararli olur

  Düşme kararı olanlardan silahlı kimliğini yenileyip bildirenler oldu. Önemli olan düşme kararının alınabilmesi sanırım. İyi günler.

 48. 20 Haziran 2017 - 08:36 | #48

  Ahmet :

  Selamün aleyküm hocam ben 2013 de göçmen kaçakçılığı için 15 gün yattım sonra tahliye ettiler mahkeme devam ediyordu 4 . Mahkemede 3 yıla yakın ceza aldım ve temyize yolladım hala yargıtay da dosyam ve geçen sene yeni kimliği alırken mahkeme kağıdı ile aldım 2018 de ise kimlik yenilemem var yine mahkeme kağıdı ile kimliğimi alır mıyım yoksa iptal mi olacak silahlı olarak çalışıyor um şimdiden teşekkürler cvp için

  Daha önceki durumda davanın devam ettiği belgelenerek en azından silahsız devam etmek mümkündü. Yeni durumda sanırım ilk mahkemenin kararına göre işlem yapılıyor. Ancak bunun genel bir uygulama olup olmadığını kesin bilmiyorum. Bir yıldan az ceza alanları bekleten iller de var, sizin gibi üç yıl cezaya rağmen silahlı devam edebilenler de var. Bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değil. Yenilemeden önce kararla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 49. 20 Haziran 2017 - 08:39 | #49

  cem :

  hocam benım 680 den dolayı kartım ıptal oldu tekrar kart alabılırmıyım yada bununla alakalı nerye dava acacgım bılgım yok lutfen yardımcı olurmusunuz ıssız kaldım buyuzden .

  İptale neden olan suça verilen ceza HAGB’li ise düşme kararını beklemeniz gerekir. FETÖ bağlantısı nedeniyle olduysa ve aksini düşünüyorsanız BİMER’e ve bu konularda deneyimli bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Bu sayfada benzer durumlar için verilmiş cevaplar var, oradaki hususlara ilave bir bilgim yok. İyi günler.

 50. 21 Haziran 2017 - 09:55 | #50

  Ahmet :

  Merhaba
  Tarafıma açılmış herhangi bir dava vs sözkonusu değil;lakin memuriyet sınavlarındaki kopya olaylarından dolayı şikayetçi olmuştum o yüzden müşteki olarak görünüyorum.Sonradan bu dilekçemi geri çekmeme rağmen hala müştekiyim kamu davası olduğundan sanırım.Kartımı almama güvenlik soruşturmasına engel bir durum teşkil eder mi? Teşekkürler.

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik olmaya engel teşkil etmez. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1118 » Sonraki Hepsini Göster