Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 103, toplamda : 205576 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ekim 2017 - 11:46 | #1

  Fatih :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam mahkeme ile gorustum kesinlesmis ceza oldugu icin dusme karari yazilmiyor bu dosyalara 1 yil icinde hic bi suca karismadigin icin cezan infaz edilmis sayiliyor diye cevap aldim napabilirim bununla ilgili sadece gerekceli karar var elimde

  Ceza infaz edilmiş sayılır dedilerse karar açıklanmış ve HAGB yok demektir. Bu durumda hırsızlık suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi özel güvenliğe engel hal sayıldığı için maalesef yapacak bir şey yok. Suçun türü nedeniyle ceza süresinin bir yıldan az olması sonucu değiştirmez. İyi günler.

 2. 13 Ekim 2017 - 13:33 | #2

  Yunus :

  Merhaba bundan üzerimde uyuşturucu bulundurdugum için denetimli serbestlik aldım denetimli serbestliğin sonunda mahkeme 5 yıl infaz verdi yani tekrardan üstümde yakalatmam halimde yani 20 ay hapis vereceğini. silahsız güvenlik sertifikası almama engel olurmu ?

  Denetimli serbestlik süresinin usulüne uygun tamamlanması, düşme kararı alınması şartıyla özel güvenlik olmanız mümkün. Uyuşturucuda kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleniyor. Halen yürürlükte olan mevzuata göre silahlı/silahsız her ikisi için de düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 3. 13 Ekim 2017 - 13:35 | #3

  pinar :

  Mrhb hocam iki haftayi gecti temel egitim sinavina girdim silahli sertifika mi aldim dosyami hazirladim kimlik icin teslim ettim subeye adli sorusturma ne kadar surer birde babamin kesinlesen bi cezasi vardi bu beni etkiler mi

  Babanızın davası, herhangi bir terör örgütü bağlantısı ile ilgili değilse sizi etkilemez. Soruşturma süresi illere göre değiştiği için kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 4. 13 Ekim 2017 - 13:37 | #4

  Esra :

  İyi günler
  Teyze ya da dayının uyuşturucudan iceride olması ozel güvenliğe engel mi?

  Aynı evde ikamet eden birinci derece yakınların terör örgütü bağlantısı varsa aday için sıkıntı olur. Belirttiğiniz akrabaların uyuşturucu suçu, başvuran kişiyi etkilemez. İyi günler.

 5. serkan
  14 Ekim 2017 - 06:50 | #5

  :

  ŞAHIN :
  Hocam yorumlara bakıyorum da uyusturucudan en çok denetim alanlar hep 2015 yılında diğer tarihlerde hiç kimse bir şey yazmamış

  Öyle bile olsa bundan nasıl bir anlamlı sonuç çıkarabiliriz anlayamadım inanın. İyi günler.

  arkadaşlar gençler bu konudan muzdarip fakat herkesde halinden memnun ama buda bir gerçek,herkes uçmayı seviyorlar sevmesinede ayaklar yere bastığında ozaman dik duracaksın,bunlar içiyor ediyor yapıyor sonra hep başkası suçlu :) kimse kimseye bunu zorla içirmiyor demi?ve bu illetin zararlı olmadığını artık bilen varmı?herkesin elinde 4,5 g ıphoneler huwailer sonyler var dimi? bilgi denen şey parmağınla bir click yapmana bakıyor değilmi?bu gençlerin işide zor.bu devirde adam olmak cidden çok zor ha geçim sıkıntısı ha adam olmak ikiside birbirinden zor :))

 6. 14 Ekim 2017 - 08:00 | #6

  Selim :

  Acill.öncelikle kokay gelsin hocam ben 2013te uyusturucu esrra kullanmaktan yakalandım ilk mahkemede beraat ettim bu senenin basında kacakcılıktan bır vukaatım oldu ifadem temiz bu ay sonu mahkeme olacak ve onumuzdekı ay kartlar gelecektı özel guvenlık kartı kartım gelırmı özel guvenlık olurmuyum acil cevap teşekkürler

  Dava sonunda beraat etmek başka, ceza alıp infazının ertelenmesi başka şeylerdir. Eğer uyuşturucu davasında karar bölümünde isminizle birlikte beraat yazıyorsa o dava sorun olmaz. Kimlik başvurusu yaparken uyuşturucu davasına ilişkin belgeleri ve kaçakçılık davasına ilişkin belgeleri vermeniz gerekir. Kaçakçılık suçundan da beraat ederseniz sıkıntı olmaz. HAGB ve denetimli serbestlik olursa dava düşene kadar beş yıl beklemeniz gerekir. Acil durumlarda ulaşılabilirlik ve hemen cevap alabilmek için kursunuzla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 7. 14 Ekim 2017 - 08:04 | #7

  Aslan :

  Merhaba hocam …
  Bugün kayseri emniyeti özel güvenlik şube müdürlüğüne gittim yaka kartim yenilenmesi için bilgi aldım …
  Ama bana dedikleri cinsel davasından dolayı mahkemeden düşme karariniz var o yüzden yaka kartınızı yenileyemem dedi ..
  Bende dedim ki dava vardı ama ceza almadim şikayetlerini cektiklerinden dolayida mahkeme de davam düştü elimde mahkemenin verdiği düşme kararı var dedim aldım getirdim gösterdim …
  Bana dediği cevap genel müdürlüğe sormam gerekir dedi o şekilde kaldı …
  Ben sizi daha önceden de sorular sormuştum. Hepsine de cevap verdiniz bu soruma da ayrıntılı cevap verirseniz cook ikrama geçer …
  Şimdiden teşekkür ederim …

  Elinizde düşme kararı varsa sorun olmaz. Buna rağmen olumsuz çıkarsa yürütmeyi durdurma davası açabilirsiniz veya BİMER’e yazabilirsiniz. Ayrıca eğitim aldığınız kurs da bu konularda bilgi verebilir, yol gösterebilir. Aynı şehirde olmak bakımından belki daha doğru kişilere yönlendirme de olabilir. Konuyu kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 14 Ekim 2017 - 08:19 | #8

  Burhan :

  Kimliğim elimden alındı cmk 308 başvurdum davayı zaman aşımından iptal etme oluyormuş suç sigara satmak altı karton dava düşerse kimliğimi tekrardan alabilirmiyim sayın hocam

  Kaçakçılık suçunda davanın düştüğünü belgelemeden kimlik almanız mümkün değil. Dava düşerse belgeleri özel güvenlik şubeye vermeniz gerekir. Durum komisyonda görüşüldükten sonra karar verilir. Düşme kararı olursa sorun çıkmaz. İyi günler.

 9. 14 Ekim 2017 - 14:15 | #9

  Tuğba :

  Benim 2010 yilinda ablamla yaptigim bir kavga sonucu 1 yil 15 gün ertelnmis ve tecillenmis cezam var 2012 yilnda kesin karar verilms buna.. ama ben hic bir sekilde temyiz e yollamadim gbt temiz adliyeden de temiz kagidi aliyorum ama guvenlik kimligimi alamadim neden ama 5 yili coktan dolmuş onca emegim bosami gitti

  Mahkeme kararlarında yazan erteleme başka, HAGB başka sonuçlar doğurur. Ertelenen ceza infaz edilmese de ortadan kalkmaz, HAGB’de usulüne uygun tamamlanması şartıyla dava düşer. Bir yıl ve üstü süreli cezası olanların mahkeme kararlarında HAGB olması ve düşme kararı almaları halinde özel güvenlik olmaları mümkündür. Sizin ceza açıklanmış ve kesinleşmiş. Adli sicilde görünmemesinin önemi yok, GBT’de görünür. Dolayısıyla bu eğitime başlamadan önce kursunuza danışsaydınız masrafınız da emeğiniz de boşa gitmezdi. Şu halde maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 10. 14 Ekim 2017 - 14:16 | #10

  mertan :

  Mrb hocam benimde hagb var var dusme kararini goturdum ve kimligimi sorunsuz aldim bundan sonra sikinti cikmaz demi

  Yenilemede de aynı karar istenebileceği için kararı iyi muhafaza etmeyi ihmal etmeyin. Sıkıntı olsa kimliği alamazdınız. Şu halde sorun yok. İyi günler.

 11. 14 Ekim 2017 - 15:29 | #11

  Fİkri :

  Hocam ben 2012 yılında içmek için uyusturucu madde satın almaktan çocuk mahkemesine çıktım kanımdan vs. uyusturucu madde bulunmadığı için 1 yıl tedavili denetimli serbestlik aldım katiplerin yanına gittim beraat etmişsin yazıyor dediler bu silahlı özel güvenlik olmamda sıkıntı olurmu? Tesekkurler

  Cezanın infaz edilmemesini de beraat olarak yorumlayanlar var. Mahkeme kaleminde böyle yanlış ifade edilmez ama beraat konusundan emin olmanız gerekir. Bir yıl denetimli serbestlik olduğuna göre nasıl beraat dediler anlayamadım. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleniyor. Mahkemeden alacağınız belgeleri bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine gösterip danışın. Uyuşturucu suçu artık silahlı-silahsız her ikisi için de engel sayıldığı için düşme kararı önemli. İyi günler.

 12. 16 Ekim 2017 - 11:57 | #12

  Fikri :

  Hocam bir madde yazıyordu sanık denetimli serbestlik şartlarını eksiksiz bir şekilde tamamlarsa kamu davası hiç açılmamış gibi sayılacaktır diye

  Önceki yoruma verilen cevaba ekleyebileceğim bir husus yok. Orada belirtildiği gibi bu davaya ilişkin belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 16 Ekim 2017 - 12:05 | #13

  Tuğba :

  @A.GÜLŞEN
  Gbt den sildirdim ben… acaba 5 yili gecen davalar da temyiz hakki tekrar talep edilebilirmi bununla ilgili bisey soylemeniz mumkunmu

  GBT’den sildirmiş bile olsanız özel güvenlik müracaatında görünmüş demek ki. Kesinleşmiş kararlar bildiğim kadarıyla temyiz edilemez. İyi günler.

 14. 16 Ekim 2017 - 12:07 | #14

  Muhsin :

  hocam ıyi geceler ben 2007 yilinda hırsızlık suçuna karşıyım mahkemeye çıktım herhangi bi ceza almadım ancak bu dosya arşiv kaydına cikarilmis sizce özel güvenlik olamama engel olur mu çünkü 2014 yilinda ogg kursuna gittim silahlı kazandım sizce ne olur bi fıkır verebilir misiniz simdiden teşekkür ederim iyi geceler

  Hırsızlık suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer kararda HAGB varsa ve denetimli serbestlik süresi usulüne uygun tamamlandı ise düşme kararı alabilirsiniz. Bu suça rağmen kimlik alabilmenin tek yolu düşme kararının elinizde olmasıdır. Kararda HAGB yoksa maalesef olumsuz. İyi günler.

 15. 16 Ekim 2017 - 12:10 | #15

  Alı gkgl :

  Mrblar ben 2011yılında ve 2012 yılında 2kez uyuşturucu kullanmaktan 2 farklı mahkemeden 1 er yıl denetim serbestlik aldım ve sorunsuz bi şekilde bitirdim 2014yılında silahsız kimliğe başvurdum benden düşme belgesi istediler Bende 2 ayrı mahkemeden düşme kararı alıp teslim ettim ve kartımı 15 gün sonra aldım demek istediğim 5 sene beklememe gerek kalmadı yorumları inceledim herkes 5yıl beklmek gerekiyor diyor anlamadım 2015den sonramı mahkemeler bu 5yıl denetimi veriyor ben denetim bittiği gibi almıştım yaşadığım şehir kocaeli .

  Kamu davasının düşmesi için gereken beş yıl şartının ne zamandan beri uygulandığını inanın bilmiyorum. 2017 yılı başında yayınlanan KHK ile uyuşturucudan cezası olanların silahsız dahi kimlik alması engellendi (düşme kararı alana kadar). Öncesinde silahsız olabiliyordu. İyi günler.

 16. Mesut
  16 Ekim 2017 - 12:20 | #16

  @Fikri
  5 yıl boyunca hiç bir şekilde bi suça karişmiyacaksin ki Kamu davası hiç açılmayacak yıl sonunda da kovuşturmaya yer olmadığına dahil düşme kararı alacaksın

 17. 16 Ekim 2017 - 12:27 | #17

  bayram :

  hocam ben kamuda koruma güvl olarak çalışmaktayım seker,tansiyon ve kolestrol hastasıyım koruma güvenlık olamaz raporunu nasıl alırım veya yüzde kaç rapor alırsam güvenlik görv olamam selamlar teşekkürler

  Belirttiğiniz hastalıklardan dolayı tedavi olduğunuz hastaneden özel güvenlik olarak çalışamaz raporu alabilmenin şartlarını inanın bilmiyorum. Hastalıklarınıza ilişkin istirahat raporu vb. belge varsa bir dilekçe yazıp bunları ekleyerek özel güvenlik olarak çalışamaz ibareli heyet raporu almak üzere hastaneye sevkinizi isteyebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 18. 16 Ekim 2017 - 12:28 | #18

  o.ustun :

  Hocam benim gecenlerde suçum yok iken hakim 90 gün ceza verdi.paraya cevrildi 1150 tl olarak 5 yıl içinde herhangi bir suça karismazsan bu ceza silinir dedi benim kimlik yenilemmede bu almış olduğum ceza etkiler mi simdiden teşekkürler.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre işlem yapılır. Suçunuzu bilmiyorum, sayfanın başındaki açıklamayı okumanızı tavsiye ederim. Suçun türü engel değilse ceza süresi açısından sorun olmaz. İyi günler.

 19. 16 Ekim 2017 - 12:31 | #19

  Fuat :

  Hocam iyi günler 2012 yılinda ruhsatsız tabanca bulundurmaktan 5 yıl denetim cezası aldım emniyet genel müdurlügündeki ozel guvenlik sube müdürlügündeki polis memuru sılahsız özel güvenlik görevlisi olmanda bi sakınca yok dedi sizce nasıl olur. Tesekurler

  İşin başında, mevzuatı bilen kişilerden öğrendiğiniz doğrudur. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olursunuz. Düşme kararı aldıktan sonra yaş-mezuniyet uygunsa silahlıya da geçebilirsiniz. Silahlı için düşme kararı şarttır. İyi günler.

 20. 16 Ekim 2017 - 12:33 | #20

  Seda :

  Hocam merhaba kolay gelsin benim de bi sorum olucaktı 25 yaşındayım silahlı özel güvenlik. Kursuna gittim yazılı ve silahlı eğitimi ilk hakkımda geçtim sonra belgeleri hazırladım güvenlik soruşturması sırasında bundan 5 6sene önce intihar girmişmişim oldu iki kez fakat üzerinden o kadar sene geçti ben karşıma çıkacağını hiç düşünmemiştim emniyete gittim işlemleri hızlandırmak için halay bu önüme çıktı büyük ihtimalle soruşturmadan geçemiycem size sorum eğer gçemezsem nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım silahlı gpbenlik görevlisi olmak çok istiyorum lütfen yardımcı olun ..

  İntihar girişiminde silah vb. yoksa uygun raporu da aldıysanız sorun olmayabilir. İntihar girişiminizin kayıtlara ne şekilde geçtiğini bilemiyorum. Karar çıkmadan önce tekrar görüşün, gerekirse hakem hastaneden rapor almak istediğinizi söyleyin. Hakem hastane için rapor ücretini tekrar yatırmanız gerekir. Hastanede kişilik testi yaparlarsa her soruyu okuyup anlayıp cevaplamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 16 Ekim 2017 - 15:47 | #21

  Fuat :

  @A.GÜLŞEN
  Dogrudur hocam kararnamede almıs oldugum ceza 10 ay 25 gun olarak yazıyor.

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için size özel güvenlik şubeden söylendiği gibi sorun yok görünüyor. İyi günler.

 22. 17 Ekim 2017 - 08:34 | #22

  Osman :

  Hocam selamlar düşme kararı alanların gbt de çıkmıyor suçları suçun türü her ne olursa olsun saygılar

  Bir çok kişiye yardımcı olacak bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz. İyi günler.

 23. 17 Ekim 2017 - 10:52 | #23

  Selim :

  Hocam peki kacakcılık davasından karar olarak bu mahkemede direk ora cezası verlse nasıl olacak bu şekilde alabilecekmiyim güvenlik kartımı @A.GÜLŞEN

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi belgelerle birlikte kursunuza sormanızı tavsiye ederim. Bu kadarcık bilgiyle yorum yapmak doğru değil. Kursunuz da bilemezse en doğru cevabı alabileceğiniz yer özel güvenlik şubesidir. İyi günler.

 24. 18 Ekim 2017 - 13:18 | #24

  murat :

  Admin bey bir sorum olacaktı ben Özel Güvenlik sınavını kazandım fakat kimliğim 7 aydır gelmedi. Sorum şu şubatta 2 ayrı mahkemem var sosyal medyada cbaşkanına hakaretten dolayı bir anlık gafletle yapılmış bir şey bu durum bir sorun çıkartır mı çok korkuyorum.. Özel güvenlik işi yapmayyı çok istiyorum saygılar..

  Kimlik başvurusu yaparken verilen arşiv araştırma formuna, hakkınızda devam eden/sonuçlanmış mahkeme olduğuna dair kutucuğu var diye işaretleyip davanın son durumunu gösterir belgeyi de eklemeniz gerekirdi. Eğer belge eklemediyseniz başvurunuzun gecikme sebebi muhtemelen budur. Dava için de mümkünse bir avukat tutmanızı, mahkemede de pişman olduğunuzu, tekrar etmeyeceğini, bir anlık gafletle kasıt olmadan hareket ettiğinizi güzelce izah etmek lehinize olur sanırım. İyi günler.

 25. 18 Ekim 2017 - 13:33 | #25

  Özgür :

  Ben uyuşturucu ticaretinden 5 sene ceza aldım cezam onaylandı yattım bitti sicil kalktiktan sonra güvenlik olabilirmiyim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre karar verilir. Sizin hem uyuşturucu suçu ve cezanın beş yıl olması nedeniyle maalesef özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor. İyi günler.

 26. 18 Ekim 2017 - 13:42 | #26

  Mali :

  Hocam iyi geceler 2015 yılında alkollü araç kullanmaktan mahkemeye çıktım 1000 lira ceza aldım kimliğimi yeniliycem acaba sıkıntı olurmu

  Mahkemede evrakında sadece alkollü araç kullanmak yazıyorsa sıkıntı olmaz. Alkol ve uyuşturucu etkisinde ifadesi varsa sıkıntı olabilir. İyi günler.

 27. 18 Ekim 2017 - 13:43 | #27

  Gokcen :

  Hocam benim icralik borcum var bu sikinti olurmu mahmemelik olduk

  İcra borcunuzdan ötürü bir yıl ve üstü ceza söz konusu değilse sorun olmaz. Bir yıl ve üstü süreli ceza olursa sıkıntı olur. İyi günler.

 28. 19 Ekim 2017 - 11:41 | #28

  Cihan :

  Hocam sizce kimlik yenileme süresi uzatılırmı. Süre uzarsa iş yerinde çalışmaya devam edebiliyorum eminim benim gibi bu durumu yaşayan çok arkadaş vardır.yoksa aralık 31 de iş yerim Güle güle diyor.

  Yeni kimlikler için tanınan sürenin uzatılması ile ilgili herhangi bir bilgi, duyum yok. Önümüzde daha iki aydan fazla zaman var, bir şekilde başvurup yenilemek mümkün olur sanırım. İyi günler.

 29. 19 Ekim 2017 - 15:53 | #29

  cengiz :

  142/1 A 1 ASCMHK 1YIL8AY CEZANIN ERTELENMESİ TECİLLİ DENETİMİNE DİO HOCAM MEMURLUGA ENGELMİDİR SANIRIM YUZKIZARTICIYA GİRİYOR TELEFON OLAYIM OLMUSTU

  Bu site sadece özel güvenlik adaylarına yönelik bilgi verebilir. Memuriyete girme şartlarını bilemiyorum. Sadece bir yıl ve üstü cezanın özel güvenliğe engel olduğunu, özel güvenlik olamayanların memur da olamayacağını söyleyebilirim. Bunun istisnası kararda HAGB olması, beş yıl denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanıp düşme kararının alınmış olmasıdır. Kararda HAGB varsa ileride şartlar oluştuğunda şansınız olabilir. HAGB yok ve tecil yazıyorsa maalesef olumsuz. İyi günler.

 30. 19 Ekim 2017 - 16:00 | #30

  halil :

  hocam resmi belgede sahtecilik güvenlik sert. almaya engelmidir iyi günler dilerim… yenileme için önceden güvenlik sert. vardı zaten…

  Sahtecilik suçundan ceza almak özel güvenlik olmaya engeldir. Eğer kararda HAGB varsa ve denetimli serbestlik süresi koşullara uygun tamamlanarak düşme kararı alınmışsa olabilir. Aranan şartlar bakımından yenileme veya temel fark etmez. Her ikisi için de düşme kararı istenir. İyi günler.

 31. 19 Ekim 2017 - 16:03 | #31

  Efkan :

  Hocam mrb ben iki kez uyuşturucu yakalattim içerken denetimi bitirdim ama 5 yıl dolmadı daha bide kafam çok guzelken hiç bişey hatırlamıyorum ama bi yaşlı kadına küfür Edip laf atmışım beni tutukladılar sonra kadın acimis şikayetini geri almış ve ben 4 gün sonra hüküm giymeden ciktim lütfen cevap verir misiniz hocam

  Uyuşturucu suçundan ceza alan veya işlem görenlerin denetimli serbestliğin kalkması ve beş yıl süren kamu davasının düşmesi gibi iki şartın yerine gelmesini beklemeleri gerekir. Diğer davadan beraat aldıysanız etkilemez. İyi günler.

 32. 20 Ekim 2017 - 07:18 | #32

  Yoruk :

  Mrblar hocam ben ıyuşturucu kullanmaktan denetim serbestliği aldım bitirdim sorunsuzca sormak istediğim davam 09.01.2012 tarihinde açılmış yani şuan ben 5 senem dolmuş oluyormu hocam saygılar.

  Uyuşturucuda kamu davasının düşmesi için gereken beş yıllık süre, davanın açıldığı tarihten değil, kararın verildiği tarihten itibaren hesaplanması gerekir sanıyorum. Konu hakkında net bilgim yok, yanlış yönlendirmiş olmayayım. Kararı veren mahkemenin özel kalemine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. Tuğrul52
  20 Ekim 2017 - 13:02 | #33

  @Cihan
  Silah,bıçak vs.bunlar gibi aletler var ise hagb bitene kadar silahsız verirler.Normal tehdit unsuru ise yeni kanunda şikayete bağlıdır ve suç oranı düşük olduğundan silahsız vermemeleri gerekli.Sizin tehdit silahla ve buna benzer aletlerlemiydi?

 34. Tuğrul52
  20 Ekim 2017 - 13:05 | #34

  @HASAN1905
  Tebligat gelene kadar sizde adliyeden düşme kararı isteyebilirsiniz.Zaten kayıt sınav derken 30 ile 45 gün zaten fazlası ile dolmuş olur.

 35. 20 Ekim 2017 - 17:20 | #35

  HASAN1905 :

  İYİ GÜNLER İYİ ÇALIŞMALAR AVUKAT HANIM.
  BENİM HÜKMÜN AÇIKLAMASININ GERİ BIRAKILMASI KARARIM VARDI.SİZLERE SORMUŞTUM DAVANIZ DÜŞÜNCE GÜVENLİK OLABİLİİRSİNİZ DEMİŞTİNİZ.3 YILI DOLDURUP DİLEKÇEMİ VERDİM.
  BUGÜN ADLİYEYİ ARADIM DAVANIZ DÜŞÜRÜLDÜ.30-45 GÜN ARASINDA TEBLİGATINIZI GÖNDERİCEĞİZ DENİLDİ.
  BEN ŞİMDİ GÜVENLİK KURSUNA GİDİP KAYIT OLABİLİRMİYİM? YOKSA TEBLİGAT ELİME GEÇİNCEMİ GİDİP KAYIT OLAYIM? TEŞEKÜR EDERİM.

  Öncelikle avukat olmadığımı, hukuk eğitimi almadığımı belirteyim. Sitede sınavla ilgili soruları cevaplarız diye düşünüp açtığımız soru-cevap kısmı, bu başlıktan çok soru gelmesi nedeniyle kendiliğinden gelişti. Ben de sora sora öğrendiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Öncelikle denetimli serbestlik ve kamu davasının düşmesi için bekleme süresi beş yıl olmasına rağmen sizin üç yıl olması yazım hatası değil sanırım. Ayrıca davanın düştüğünün teyidini de almışsınız. 2017 sınavları için süre doldu. Dolayısıyla eğitim alıp girebileceğiniz ilk sınav 2018′de yapılacak. Genelde ilk sınav Şubat ayında oluyor. Tarih tahminlerine göre o sınava girebilmek için son kursların Aralık 2017 ortasında başlayacağı anlamına gelir. Riske girmemek açısından düşme kararını almayı beklemenizi tavsiye ederim. Kayıt olacağınız kursla önceden görüşüp bir belge beklediğiniz için son kursa katılmak istediğinizi söyleyin. Böylece herhangi bir ödeme yapmadan kaydınızı yaptırarak belgeyi bekleyebilirsiniz. İyi günler.

 36. 20 Ekim 2017 - 17:22 | #36

  Cihan :

  Yok hocam tehditden 2 ay 15 gün hagb var .silahsız veriyorlar .bankada bu nedenle yol veriyor . Ilgilenip cevap verdiğiniz icin Teşekkürler

  Ceza süresi açısından silahlı almanız mümkün. Yine ceza süresinden suç muhtemelen basit tehdit olmalı. Eğer tehditte 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet adı geçmiyorsa silahlı almanız mümkün. Aynı şubede başkalarına da danışmanızı tavsiye ederim. Belki konu hakkında yeterli bilgisi olmayan bir personele denk gelmişsinizdir. Hatta garantiye almak açısından mahkeme kararıyla bulunduğunuz ilin silah ruhsat şubesine danışın. Ruhsat alabilir derlerse silahlı özel güvenlik de olabilirsiniz. İyi günler.

 37. 20 Ekim 2017 - 17:24 | #37

  Kamil sarıkaya :

  İyi günler 2015yililda basit cinsel taciz suçundan 2 yıl hapis cezası verildi dosya yargıtay da şuan silahsız kimlik ksrtim var yenileme için gittim şuan olmaz dediler acaba sadece silahsız olarak degistirebilirmiyim

  Gerek ceza süresinin bir yıldan fazla olması, gerekse suçun cinsel içerikli olması nedeniyle maalesef o davadan beraat alana kadar beklemeniz gerek. İkinci yol da cezanın HAGB’li olması ve düşme kararının çıkmasına kadar beklemektir. Bu iki durum dışında özel güvenlik olarak silahlı veya silahsız kart almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 38. 23 Ekim 2017 - 08:46 | #38

  Ahmet :

  iyi gunler 2010 yilinda kacak sigaradan 4733 sayili kanuna muhalefetten 1yil8ay hapis aldim ertelendi yargitaya gitti onandi 20ay sabikamda gorundu sonra arsive alindi 5 yil suresi doldumu arsiv kaydi silinecegini soylediler arsiv kaydim silindiginde guvenlik sorusturmam olumlu olurmu kimlik alabilirmiyim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre değerlendirme yapılır. Kaçakçılıktan bir gün veya 1 TL adli para cezası almanın dahi engel sayılması, ayrıca ceza süresinin de bir yıldan fazla olması nedeniyle her iki durum da ayrı ayrı engel teşkil eder maalesef. Adli sicilde görünmese dahi GBT’de görüneceği için bu davaya ilişkin karar sizden mutlaka istenecektir. Dolayısıyla özel güvenlik için masraf yapmamışsınızdır umarım. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 23 Ekim 2017 - 08:51 | #39

  Hadar :

  İyi günler hocam ben sen 3yııl önce 2ayrı mahkemeden düşme kararı istemişlerdi bende alıp vermiştim kimliğimi almıştım sormak istediğim edevlete girince mahkme dosyama baktım 1tanesi hiç gözükmüyor diyeri ise İSTANBUL (KAPATILAN) 4sulh ceza mahmesi diye yazıyor kapatılan ne anlama geliyor saygılar

  Konuya ilişkin bilgim yok inanın. Ancak yargıda yapılan değişikliklerle bazı mahkemeler kapatılıp yeniden tanımlanan görev alanlarına göre yeni isimlerle açılması ile ilgili olabilir. Mahkeme kapatılsa da önceki davaları/evrakları yeni mahkemenin arşivine aktarılmıştır sanırım. Dediğim gibi bilgim yok, sadece tahmin, yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. İyi günler

 40. 23 Ekim 2017 - 09:14 | #40

  taner :

  iyi günler 2010 yılında hırsızlık şucundan 1 yıl denetimli serbestlik ve hagb kararı verildi dosya 2012 yılında yargıtaydan döndü keşinlesme şerhinde 16/11/2012 yazıyor bu tarihten baz aldıgımız zaman 2017 kasım 17 de sürem bitiyor büyük ihtimalle davam düşermi düştükten sonra silahlı özel güvenlik olabilirmiyim ..

  Verdiğiniz bilgilere göre davanın düşmesi için az bir zaman kalmış. İlk cezayı veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararını alıp bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışınız. Normal şartlar altında düşme kararı olması kaydıyla sorun olmaz. Ama riske girmemek açısından kararla danıştıktan sonra özel güvenlik eğitimi almanız doğru olur. 2017′deki sınavlarla ilgili süre doldu, eğitim alıp girebileceğiniz ilk sınav 2018′in ilk sınavı olur. Muhtemelen de 2018′in ilk sınavına katılacak şekilde eğitim almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 41. 23 Ekim 2017 - 09:17 | #41

  Ahmet :

  Efendim benim de 2009 dan bi denetim serbestligim wardi ama gbt de gozukuyo dava 2012 yilinda dusmus buni gbt den sildirebilirmiyim?
  Yardimci olursaniz cok sevinirim..

  GBT kaydı sildirme ile ilgili net bilgim yok, bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Sadece gelen yorumlardan düşme kararını noterden onaylatıp ilk kaydı açan karakola onaylı sureti vererek kaydı sildirenler var diye biliyorum. Ancak suçun türüne göre bazı kayıtların belirli sürelerle saklanması kanun gereği olduğundan tamamen silinmiyor sanırım. İyi günler.

 42. 23 Ekim 2017 - 09:20 | #42

  Kubilay :

  2012 yılında bir olaya rast gele gittik suç üzerimize yıkıldı.. Mahkemeye çıktık ve berat kararı verildi.. Sonrasında dosya yargıtay tarafından bozuldu 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi ama ki önceki sabika da sıkıntı olmadığında hüküm 3 yıl geriye bırakıldı.. Benle beraber olan arkadaşım şuan da devlet hastanesinde hemşire olarak çalışmakta.. Güvenlik kursuna gidiyorum.. Konu ismi girdilik bu engel olur mu sertifika almama

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre karar verilir. Suçun türünü bilemiyorum ama ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Özel güvenlik sertifikası almaya hak kazansanız dahi düşme kararı olmadan kimlik verilmez. 2017 başında çıkan 680 S.KHK ile bir yıldan fazla cezası olanların HAGB’li olsa dahi düşme kararı alana kadar beklemeleri zorunlu oldu. Eskiden silahsız alınabiliyordu. Bu nedenle sertifika alabilirsiniz ama kimlik için düşme kararı alana kadar beklemekten başka yol yol. İyi günler.

 43. 23 Ekim 2017 - 09:24 | #43

  Muratcan yılmaz :

  Merhaba hocam hayırlı akşamlar ben geçen sene uyuşturucu kullanmak için bi inşata girdim ve ben girerken biri dışarı çıktı çıkan insanı polis ler alıyo bende içip işe gitmek için inşattan çıktım 5 10 adım atmadan polisler beni de aldı ve arabaya bindirdi benden önce yakalanan kişi korkusundan romanları söylemiyo benim üstüme iftira atıyo ben bir gün nezarette kalıp mahkemye çıkıyorum tutuklanıp ceza evine gidiyorum 3 ay yatıp mahkemede suçsuz olduğum anlaşıldı 6 sene 3 ay ceza verip beni tahliye ediyorlar mahkemede şuan dosyam yargıtay da temize yolladım özel g0venlik sınavını geçtim sertifikamı almaya hak kazandım bana bu engel olurmu ve eşim benim bu suçumdan dolayı güvenlik olmasına engel olurmu sabıka kaydım temiz çıkıyor hayırlı akşamlar.

  Size yöneltilen suçlamayı anlayamadım ama 6 sene ceza verildiğine göre ciddi olmalı. 6 sene ceza alan birinin özel güvenlik olması maalesef mümkün değil, keşke bunu kayıt olurken kursa sorsaydınız bu kadar masraf boşa gitmezdi. Sizin suçunuz terör örgütü kapsamında değilse eşiniz etkilenmez. İyi günler.

 44. 23 Ekim 2017 - 09:27 | #44

  Ömer deniz :

  Hocam Merhaba 13 ocak 2017 de hagb kararı çıktı izinsiz kazı yapmaktan..hagb para cezasına çevrildi ve 5 yıl süreli denetim serbestlik çevrildi e devlet te bu görünmüyor silahsız güvenlik karti alabilirmiyim hagb is icin yapılan güvenlik soruşturmasında cikar mi teşekkür ediyorum

  Paraya çevrilen süre bir yıldan az ise size yöneltilen suçlamaya göre silahsız olabilir sanırım. Süre bir yıldan fazla ise düşme kararını mutlaka beklemeniz gerekir. İyi günler.

 45. 23 Ekim 2017 - 09:33 | #45

  Mehmet :

  iyi gunler hocam ben kamu kurumunda guvenlik olarak calisiyorum bos zamanlarimda bir tanidigimin yaninda ek iş yapiyorumdum calistigim yer hakketigim ucreti 7 aydir vermiyordu bende o hafta tartistim calistigim yerin parasi bendeydi bankaya yatiracaktim bankaya yatiracagim parayla tam benim hesabimı kapatiyordum o gun odenmesi gereken borclarim vardi borclarimi verip yanlis bir yolla almak istedim gaspa ugradim diyip calistigim yerin sahibiyle birlikte karakola gidip suc uydurmak zorunda kaldim boylece hesabim is yeri sahibiyle konuşarak hesabimi kapattim bu sekilde polisler bu isin ustune dustu bende fazla ugrastirmadan pisman olup polislere anlattim bana suc uydurmadan guveni kotuye kullanmadan ifademi alip adliyeye gonderdiler bende isyeri sahibimle birlikte gidip herseyi savciya anlattik isyeri sahibim vicdani olarak herseyi benim yuzumden oldu dedi herseyi ustune aldi guveni kotuye kullanmaya takipsizlik verip suc uydurmaya bir sey yapamayacagini soyleyip suc uydurmadan dolayi dava açtı ve savci 1 ay ceza alirsin para cevirirsin dedi silahli kimlik kartima bir sikinti olurmu bu is beni karamsarliga suruyor hocam

  İşvereniniz paranızı ödemeyip sizi mağdur etse de sonrasında ciddi bir iyilik yapmış. Diğer suçlardan ceza alsaydınız bundan sonrası sizin için çok sıkıntılı olurdu. Şu halde bir ay ceza ile kurtarırsanız sıkıntı olmaz. Muhtemelen HAGB’li karar verilir, beş yıl dolunca düşme kararı alıp özel güvenlik şubeye verirsiniz. Yenilemede bu davaya ilişkin belge sizden mutlaka istenecektir. İyi günler.

 46. Mehmet
  23 Ekim 2017 - 13:02 | #46

  Hocam yenileme 2020 da 2 yilim var isyerinde silahli guvenlik olarak calisiyorum suc uydurma guvenlik olamama engel degil degilmi kadro verecekler kurumda bu önüme inşallah engel olmaz yenilemede bundan dolayi herhangi bir sikinti yasamam insallah tesekkur ederim iyi gunler

 47. 24 Ekim 2017 - 07:28 | #47

  Yoruk :

  @A.GÜLŞEN
  hocam 2012 yılı 7.ayda mahkme denetim serbestliği kararı verdi

  Değişik isimlerle yazdığınız diğer yorumlarda da belirttiğim gibi sorduğunuz konu hakkında bilgim yok. Lütfen özel güvenlik şubesine ve kursunuza danışınız. İyi günler.

 48. 24 Ekim 2017 - 07:35 | #48

  Mustafa kurt :

  Hocam Merhabalar ben define ararken yakalandım 2 yıl hapis cezası para cezasına çevrildi ve 5 yıl süreli denetim serbestlik çevrildi güvenlik karti başvurusu yaptım silahsız olur dediler ama hala sonuç çıkmadı kart almada sorun çıkar mı acaba tesekkurler….

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için denetimli serbestlik süresi sorunsuz tamamlanıp düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Düşme kararı çıkmadan kimlik almanız maalesef mümkün değil. İyi günler.

 49. 24 Ekim 2017 - 08:33 | #49

  Yıldıray :

  Hocam merhaba evrakları emniyete verdim ama bir yıldır arayan yok, hagb kararı vardı, ögg şubede tanıdık bir polise gösterdim, bunu sakın verme resmi olarak kendileri mahkemeden talep etsin, çalışabildiğin kadar çalış dedi, 6 ay sonra 5 yıl denetim bitiyor, eski kimlikle devam ediyorum, olumlu olumsuz hala bir cevap gelmedi. Sizce durum ne olur.

  Kimlik başvurusunda o davaya ilişkin belgeyi vermediğiniz için evrakınız bekletiliyor sanırım. Arkadaşınız sizi yanlış yönlendirmiş, çünkü özel güvenlik şube davası olanların mahkeme belgelerini kendilerinin getirmesini ister, mahkemelerle yazışma yapmaz. Süre dolunca düşme kararını alıp özel güvenlik şubeye vermeniz gerekir. Öte yandan eski kimlikle en fazla 31.12.2017′ye kadar çalışmanız mümkün. O tarihten sonra eski kimlikler geçersiz olacağı için sorun yaşarsınız. Bu durumda yılbaşına kadar eski kimlikle çalışıp düşme kararına kadar geçecek sürede ücretsiz izin vb. şekilde çözmeye çalışmanız mantıklı görünüyor. İyi günler.

 50. 24 Ekim 2017 - 12:51 | #50

  Mustafa kaplan :

  Hocam kolay gelsin. Sertifikamı istanbuldan aldım ama sıra çok diye kurs sorumlusu arşiv araştırma formunu memleketinde daha erken yaparsın emniyete de evrakları memleketinden verirsin kimliği orda alırsın dedi Doğru mu hocam böyle şansım var mı ikametim memleketimde hocam acil cevap bekliyorum.

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 15 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1518 » Sonraki Hepsini Göster