Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 104, toplamda : 205577 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Ekim 2017 - 16:02 | #1

  muhittin :

  Hocam Özel Güvenlik Silahlı Kimlik Kartım var iken kiracı ile çıkan tartışma sonucu 125/1 – 43/1 – 62/1 den 500 tl para cezası 5 yıl HAGB
  52/4 – 129/1 – 52/2 den 3 ay hapis cezası aldım paraya çevirdi ödedim ÖGG kimlik kartı Yenileme sınavlarına girdim sınavı kazandım bu cezalar Kimlik almama engel olurmu Selamlar

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre karar verilir. Ceza süresi sadece üç ay ise suçun türü açısından da sorun olmadığı için sorun yok gibi görünüyor. Ancak yenileme başvurusunda bu davaya ilişkin belgeleri vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2017 - 16:06 | #2

  Salih :

  Hocam kolay gelsin yenileme sinavini kazandim ve daha once 2 kez kimlik yeniledim fakat bu sene kimlik yenilemede daha once 2000 yilinda ve 2001 yilinda 2 davam vardi birisinde para cezasi aldim diyerinde yine para cezasi verdiler fakat odemeyi ertelediler ayni sucu islemeyedeme karsilik ve ozamandan beri hich bir suca karismadim (ikiside 10 aydan – para cezasina chevrildi)benim durum ne olur hocam

  Ayrı mahkemelerden onar ay ceza aldıysanız ve suçun türü sayfanın başında kırmızı ile belirtilenlerden değilse sorun olmaz. Öte yandan verdiğiniz yıl bilgilerinde yazım hatası yoksa 01.06.2005 tarihinden önceye ait olması nedeniyle o zaman verilen erteleme kararları için düşme kararı almanız mümkün. Belirttiğim tarihten önceki ertelemeler, yeni durumda HAGB gibi değerlendirilir. İyi günler.

 3. 24 Ekim 2017 - 19:18 | #3

  Salih :

  fuhush yardim ettmek bahsettim gibi ceza ertelendi gerek gorulmedi
  sahtechelik 10 ay – para cesasina cevrildi kisinin yaninda bulnmak
  cezalar 2005 ten once ve bu senekadar hic such islemedim kimlik yeneleye bilirmiyim.

  Bu iki suçun her biri, ayrı ayrı özel güvenlik olmaya engel teşkil eder. Bu suçlardan düşme kararı olmadan kimlik kartı almanız mümkün değil. İyi günler.

 4. 26 Ekim 2017 - 12:56 | #4

  Tugay :

  Hocam Ben 8 Sene Önce felan uyuşturucu kullanmaktan yakalandim ve denetimli serbestlik verdi mahkeme ve kan testi felan hepsi tertemiz cıktı 8 senedir beri kullanmıyorum ve hiç bir suça teşkil etmedim elimde denetimli serbestliği düzenli şekild e bitirdiğimi dair kağıt var Ben Alabilirmiyim

  Uyuşturucudan denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlandığına ve kamu davasının düşmesine dair belgeleriniz varsa sorun olmaz. Yine de içinizin rahat etmesi bakımından davalara ilişkin karar ve düşme belgeleri ile birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 5. 26 Ekim 2017 - 12:58 | #5

  Ercan :

  S.a hocam ben bilmeden çalınan bir bilgisayarı alıp başkasına sattım. Bundan dolayı yargılanıp serbest bırakıldım. Bunun için arşiv soruşturmam kötü geçer mi ya da almama gibi bir durumum var mı???

  Bu olayın davasında size yöneltilen suçlama ve istenen ceza süresine göre değişir. Kimlik başvurusu yapacaksanız bu davaya ilişkin belgeleri de vermeniz gerekeceğinden, durumun komisyonda görüşüldükten sonra karar verileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 6. 26 Ekim 2017 - 13:14 | #6

  Çetinkaya :

  Arkadaşlar benimde uyuşturucudan denetimim vardı bitirdim düşme kararını aldım teslim ettim aldım kimliği bu senede eski kimliğimi yenisiyle değiştim tekrar düşme kararı istemediler yani ile göre mi değişiyor bu araştırmayı kim yapıor

  Uyuşturucu ile ilgili kararın mahkeme veya savcılıktan verilip verilmemesine, başvurulan ilin nüfus yoğunluğu, arşiv durumunun sağlıklı olup olmaması gibi bir çok faktör, sorunuzun cevabı olabilir. Başvuruyu özel güvenlik şubeler kabul eder, soruşturmayı sanırım ilgili birimler yapar. İyi günler.

 7. 26 Ekim 2017 - 18:22 | #7

  mehmet :

  Çetinkaya arkadaşa verdiğiniz bilgide kararın savcılıktan veya mahkemeden verilip verilmemesi ne etki eder. birde arşiv ve güvenlik araştırmasını hangi birim yapıyor bilginiz varmi.tskrler

  Güvenlik soruşturmasının detayını bilemiyoruz. Öz.Güv.Ş. ilgili birimlerden bilgi istiyordur sanırım. Diğer husus da gelen yorumlardan edindiğim bir bilgi idi. Detayını bilemiyorum, bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 28 Ekim 2017 - 09:05 | #8

  cihan :

  Tuğrul52 :
  @Cihan
  Silah,bıçak vs.bunlar gibi aletler var ise hagb bitene kadar silahsız verirler.Normal tehdit unsuru ise yeni kanunda şikayete bağlıdır ve suç oranı düşük olduğundan silahsız vermemeleri gerekli.Sizin tehdit silahla ve buna benzer aletlerlemiydi?

  hayır telefonda mesaj çekmiştim . lafımı dinlemen için seni dövmemmi gerekiyor lafı. ve bir kaç tane argo kelime. hakime bayan saolsun soru bile yöneltmeden ne ceza istiyorsun dedi berat dedim hagb kararı verdi.2 ay 15 günde hazırında ceza yükledi

  Diğer yorumun cevabında da belirttiğim gibi iliniz silah ruhsat şubesine kararla gidip ruhsat alıp alamayacağınızı sorun. Ruhsat alabiliyorsanız silahlı kimlik de alabilirsiniz. İyi günler.

 9. 28 Ekim 2017 - 09:14 | #9

  Murat :

  Ben 4 yıl 2 ay ceza aldım 18 ay cezaevinde yattım kasten yaralamaktan denetimde bitti sorunsuz özel güvenlik kartım vardı silahlı yeniden silahsız özel güvenlik kartı alabilirmiyim sağolun

  Ana Sayfa/Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler bölümünde yorumunuz daha önce cevaplandı. Bir yıldan fazla ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu açıdan silahlı-silahsız fark etmez, her ikisi için de engeldir. Mahkeme kararında HAGB olanlar, düşme kararı aldıktan sonra tekrar başvurabilir. Ancak sizin karar açıklanmış, dolayısıyla yapacak bir şey yok. İyi günler.

 10. 28 Ekim 2017 - 09:22 | #10

  Ali :

  Hocam kolay gelsin, kimliğimi süresi 4ay geçti, unutmuşum, şuan çalışıyorum, iş yeride farkına varmamış, yenilemeye müracaat edeceğim bir sıkıntı olur mu.

  Denetlemede tespit edildiği takdirde işyerinize para cezası kesilir. Ayrıca işyeriniz kimlik yenilemeyi zamanında yapmadığınız için sizi tazminatsız çıkarabilir. 2018 sınav takvimi henüz belli değil, ilk sınav muhtemelen Şubat ayında olur. Sonuçların açıklanması, soruşturma vb. derken yeni kartı almanız Nisan’ı bulabilir. İlinizde işlemlerin süresini bilemiyorum, kayıt olacağınız kurstan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Kurstan yeni kimliği alabileceğiniz tarihi öğrendikten sonra aradaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 11. 28 Ekim 2017 - 09:32 | #11

  Harun :

  Hocam benim bi davam var bir suça karıştım kuru sıkıyla ben sıkmadım ama arkadaş sıktı el izimde yok dedim silahta % 70 raporlu birisine aiti zaten arkadasta ben sıktım dedi hakim bana sadece senin yargilanman mala zarar verme dedi ama ortada malda yok çöpe ayakabılarini atmıştım adamin ama kimsenin haberide yok mahkeme halen suruyor bir buçuk sene oldu 14.04.2018 de karari verilmis ama bir bilgimizde yok acaba bisiy olurmuki bu gün gittim aştiye benden mahkemeye dair dosyalari istediler eger bisiy olursa babam beni öldürür kesin yani hayırsız diye rica etsem bi yanit veririmisiniz….

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresine göre karar verilir. Suçunuz mala zarar verme ise ceza süresi de bir yıldan az olması kaydıyla sorun olmaz. Karar verildiğine göre yazdığınız tarihteki yıl 2017 olmalı sanırım. Kimlik başvurusunda davası olanların buna ilişkin belgeleri vermeleri zorunlu, belgeler teslim edilmeden kimlik verilmez. Bir an önce mahkeme kararını temin edip kimlik başvuru evrakına eklemeniz gerekir. Her ne kadar davası olanların durumu komisyonda görüşülüp karar verilse de başvuru esnasında evrakı kabul edenler, tecrübelerine dayanarak size daha net cevap verebilirler. İyi günler.

 12. 28 Ekim 2017 - 09:34 | #12

  Seda :

  Merhabalar. Silahli kartimi almak icin evrallarimi teslim edecegim kendimle alakali bir sikinti teskil edecek sorun yok fakar kardesim cezaevinde bu bir sorun yaratirmi guvenlik sorusturmasinda??

  Kardeşinizin durumunun FETÖ ile ilgisi varsa ve aynı evde ikamet ediyorsanız sorun olabilir. Aynı evde oturmuyorsanız işiniz daha kolay. Kardeşinizin suçunun örgütle ilgisi yoksa sizin açınızdan aynı evde otursanız da sorun olmaz. İyi günler.

 13. FERMAN
  29 Ekim 2017 - 05:57 | #13

  Arkadaşlar uyuşturucadan ceza alanlar denetim serbestliği bittiği zaman düşme kararı alabiliyorlar yani 5sene beklenmiyor ben bittiği gibi mahkeme kaleminden alıp teslim etmiştim ve kimliği aldım

 14. 29 Ekim 2017 - 15:55 | #14

  Tekin aslan :

  Slm arkadaşlar ben 2015.te tezgahta kacak sigara yakalatım 2.buçuk yıl ceza aldım cezayı temziye gönderdim 3.yıl falan gecti aradan halla gelmedi güvenlik sertifikası icin basvuruda bulundum bana dediler silahlıdan silahsıza düstu dediler silahsızda gelirmi acaba gelirse nezaman gelir acaba suan halla sürüyor dava yardımcı olabilirmsiniz ceza gelirse yatarım 8.ay olucakmıs

  Kaçakçılık suçundan bir gün ceza almak dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Ayrıca bir yıldan fazla ceza almak yine özel güvenlik olmayı engeller. Size silahsız olur diyenin konu ile ilgisi yok anlaşılan. Keşke iliniz özel güvenlik şubesine danışsaydınız. Şu halde devam eden davanın sonuçlanmasını beklemeniz, kararda HAGB olursa beş yıl denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamanız halinde özel güvenlik olmanız mümkün olur. Kararda HAGB olmazsa maalesef beklemek de çözüm değil. Elinizde mahkeme kararı ile iliniz özel güvenlik şubesine danışırsanız daha açık ve kesin bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 15. 29 Ekim 2017 - 15:56 | #15

  ahmet :

  merhaba 1994 duğumluyum 15 yasımda suruski silah yakalattım herhangi bir ceaza veya para cezası vermediler kimlikte bir sıkıntı olurmu

  Bu durumun adli kayıtlara ne şekilde geçtiğini bilemiyorum. İnfaz edilmemiş de olsa ceza aldıysanız sorun olabilir. O davaya ilişkin belge ile özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 30 Ekim 2017 - 07:58 | #16

  Tekin aslan :

  Bana ceza alp almadığın halla kesinlesmedigi için sertifikayı alırsın ama karar açıklanıp ceza gelirse yine iptal olur dediler gerçekten gelirmi gelirse benimde normal herkezinki gibi 45.gunluk sure icerisindemi gelir yoksa uzarmı teşekürler yanıtlarınız için

  Size bu bilgiyi kim verdi yine yazmamışsınız. Kayıt olacak aday, sicili ile ilgili bir durum varsa kayıttan önce kursa sorar. Kursların bu kadarcık detayı bilmeleri ve doğru yönlendirmeleri gerekir. Eğer iyi niyetli değiller ve amaçları sadece para kazanmak ise böyle söyleyebilirler. Özel güvenlik kursları soruşturma yapamaz, kişinin GBT’sine ulaşamaz. Dolayısıyla eğitim-yaş şartları uyan, raporunu almış, belgeleri tamam her kişiyi kaydedebilir. Sertifika, sadece sınavın başarıldığını gösterir, kimlik almak için garanti değildir. Dolayısıyla sertifikayı alabilirsiniz ama kimliği almanız, diğer yorumda belirttiğim şartlara bağlı. Özel güvenlik sertifikası, kimliğe dönüşmeyecekse başka bir işe yaramaz. Kurslar, özel güvenlik şubelerin ilk mahkeme kararına göre hareket ettiğini de bilir. Ortada kaçakçılık suçu ve 2,5 yıl ceza var. Bunların her biri ayrı ayrı engel teşkil edecek durumlar. Yine de tüm bunlarla ilgili en kesin ve sağlam bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabileceğinizi tekrar hatırlatayım. Siz kaçakçılık demişsiniz ama mahkeme kararında ne yazıyor, suç tarihi vb. bir çok detay, özel güvenlik şubede incelendikten sonra karar verilir. İyi günler.

 17. 30 Ekim 2017 - 13:47 | #17

  EVREN :

  HOCAM AYRI AYRI İKİ DOSYAM VAR KASTEN ADAM YARALAMA HAKARET SUÇLARINDAN BİRİSİ 5 AY BİRİSİ 11 AY HAPİS AMA HAGB KARAR VERİLDİ 5 YIL İNFAZ ALDIM AY KALDI BİTMESİNE ÖZEL GÜVENLİK OLABİLİRMİYİM

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmayabilir. Ancak birinin denetimli serbestliği bitmeden ikinci ceza alındıysa ilkinin de açıklanmasını gerektirir. Dolayısıyla emin olmak için bu mahkemelere ait dava kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. En doğru ve kesin bilgi oradan alınabilir. İyi günler.

 18. 30 Ekim 2017 - 13:48 | #18

  Asosyal :

  Selam hocam benim anlamadığım benim bi suçtan mahkeme 2013yılında dsye karar verdi bende o dönemde askerdeydim bitiminde sorunsuzca bitirdim bu 5 sene muhabbeti 2018 demi tamamlanıyor yada ds bittiği tarihten itibarenmi süre başlıyo beni aydınlatırsanız çok sevinirim tşkler.

  Denetimli serbestlik süresi ceza kararının verildiği tarihten itibaren başlar. Beş yıl usulüne uygun dolduğunda da cezayı veren mahkemeden düşme kararı talep edilebilir. Ceza kararı 2013 ise düşmesi de 2018′de gün-ay dolduktan sonra mümkün. İyi günler.

 19. 31 Ekim 2017 - 08:05 | #19

  kadir :

  @FERMAN
  Nasıl veriyorlar bana düşme kararı deil gerekçeli karar verdiler hüküm kısmında yargılamasının durmasına denilmiş

  Başka bir yorumda uyuşturucu suçundan cezanın savcılıktan verilmesi ile mahkemeden verilmesi arasında fark olduğu anlaşılıyor. Mahkemeye çıkanların kamu davasının düşmesi için beş yıl beklemesi gerekiyor sanırım. İyi günler.

 20. 31 Ekim 2017 - 08:25 | #20

  burak :

  @FERMAN
  kardsm düşme kararı alıp belge ni aldın mı? 5 yıl kamu davasi muhappeti yokmu.konuyu biraz acar misin.? herkese 5 yıl vermiyolarmi o zaman.ve senin kart silahsizmi. cvp için tskr edrm

  O yorumu yapan kişi tekrar yazmadı. Diğer yorumlardan birinde uyuşturucu işleminin savcılık ve mahkeme aşamalarına göre değiştiği yazılmıştı. Mahkemeye intikal edenler, beş yıl kamu davası için bekliyor anladığım kadarıyla. İyi günler.

 21. 31 Ekim 2017 - 08:34 | #21

  MURAT :

  Hocam kolay gelsin benim bandrol yasasına muhalefetten 1 yıl 8 ay ertelenmiş cezam vardı.Denetim süresini sıkıntısız geçirdim cezam infaz oldu.5 yıllık süreyi tamamladıktan sonra sabıka kaydını sildirdim,sabıka kaydımda gözükmüyor arşiv kaydı vardır diyor.Yenilemeyi kazandım kimlik kartımı yenilerken güvenlik şubede sıkıntı çıkarmı acaba.

  01.06.2005′den sonraki ceza kararlarında HAGB ifadesi varsa bir yıl üstü cezaların denetimli serbestliği usulüne uygun tamamlanmak kaydıyla beş yıl sonra dava düşme kararı alanlar özel güvenlik olur. Belirttiğim tarihten sonraki mahkeme kararlarında HAGB yok “erteleme” varsa hüküm, varlığını koruduğundan özel güvenlik olmaya engel teşkil eder. Kimlik başvurusunda GBT’ye bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmemesinin önemi yok. Sizin için önemli olan suçun tarihi ve kararda HAGB mi, ertelemi mi yazdığıdır. HAGB varsa olumlu, erteleme varsa olumsuz. İyi günler.

 22. 31 Ekim 2017 - 08:37 | #22

  Coşkun :

  Hocam kolay gelsin, hakkımda da hagb var denetim Aralıkta bitiyor, düşme kararı nasıl alınır ve kaç günde çıkar, bilginiz var mı? Düşme kararını verince kesin kimlik verirler mi? İlginize şimdiden teşekkür ederim

  Düşme kararının ilk cezayı veren mahkemenin özel kaleminden alınabildiğini söyleyebilirim. Ancak süresi, talep şekli vb. detaylar hakkında bilgim yok. Düşme kararını aldıktan sonra iliniz özel güvenlik şubesine kararla birlikte danışabilirsiniz. Normal şartlarda düşme kararı alınan cezalar, özel güvenliğe engel olmaz. İyi günler.

 23. 31 Ekim 2017 - 10:11 | #23

  hakan :

  15 Temmuz sebebi ile 6 gün göz altına alındım.Daha sonrasında savcı tarafından serbest bırakıldım. Hİç bir iddianame de adım geçmiyor. Bulunduğum ildeki 15 temmuz soruşturması devam ettiği için yurt dışı yasağı verildi ifade veren her personele.Ancak benim ne cezam var nede şahsıma ait devam eden bir soruşturmam.Daha sonra istifa ederek görevden ayrıldım.İhraç değil istifa belirtmek isterim.Özel güvenlik sertifikasını aldım.Merakım şudur arşiv araştırmam da gözaltı çıkar mı? Çıkarsa bu benim özel güvenlik kimlik kartı almama engel olur mu ?

  Her ne kadar adınızın geçtiği soruşturma olmasa da yurtdışı yasağı devam ettiği için net bilemiyorum. Özel güvenlik başvurularında bakılan GBT’de gözaltı dahil, her kayıt görünür. Dolayısıyla özel güvenlik vergisini yatırmadan önce devam eden davaya ilişkin elinizde belge türünden ne varsa yanınıza alıp bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Hakkınızda devam eden dava olduğu için kimlik başvurusunda o belgeleri temin edip vermeniz gerekir zaten. Bu belgeyi vermezseniz evrakınız teslim alınsa bile onay için bekletirler bilginiz olsun. Kesinleşmiş bir şey olmadığına göre muhtemelen olumsuzluk yoktur ama tedbirli olmak açısından önce danışmanızda yarar var. İyi günler.

 24. Ibrahim
  31 Ekim 2017 - 13:37 | #24

  2004 tarihinden önce sadece 1 yıl denetimli serbestlik vardı 1 yıl sonunda düşme kararı aliniyordu 2004 den sonra Savcılık 1 yıl denetimli serbestlik ve kamu davasının erteleme kararı veriyor Mahkemeye çıkarsanız 1 yıl denetimli serbestlik ve Para cezası veriyor yada hagb düşme kararını da 5 yıl süre sonunda savcılık kaleminden dilekçe verip alıyorsunuz

 25. 01 Kasım 2017 - 12:27 | #25

  Ahmet :

  Hakkında hagb karari olanlar 5 yil doldugunda guvenlik subedende 5 yil sonunda silinir mi?

  Özel güvenlik şubede başvurular kabul edilirken diğer birimlerle ortak alandan kayıtlara bakıyorlar sanırım. Özel güvenlik şubede ayrıca bir kayıt tutulduğunu (sadece tahmin) sanmıyorum. GBT’de hakkında kayıt görünenlerden buna ilişkin davanın son durumunu gösterir belgeleri vermeleri istenir. İyi günler.

 26. 01 Kasım 2017 - 12:39 | #26

  Hasan :

  Merhaba hocam.ben 2010 yilinda bir kavgaya karistim silah bicak alet yok sadece darb.mahkeme 6 ay 20 gun ceza verdi onuda 1 yil erteledi .sicilimde gozukuyor ozel guvenlik olabilirmiyim

  Gerek suçun türü, gerekse ceza süresi açısından sorun yok görünüyor. Yine de içinizin rahat etmesi açısından bu mahkemeye ait belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 27. 01 Kasım 2017 - 12:44 | #27

  Fuat :

  Hocam mrb ruhsatsız tabanca bulundurmaktan 10 ay ceza aldm il özel güvenlik şubesiyle görüştüm cezan 1 yıldan az oldugu icin bi sorun yok dedi bana merkeze baglı olmadıgım için il jandarma komutanlıgı ilgileniyomuş onlarda bizim komisyonumuz bunu onaylamayabilir dediler.bunu söleyen bi uzman çvş. Sizce nasıl olur herkes ayrı bise diyor..

  Ruhsatsız tabancadan aldığınız cezada HAGB varsa dava düşene kadar silahlı olamaz. Ancak ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahsız mümkün. Hem jandarma, hem de emniyet 5188 S.Yasaya göre hareket etmek zorundadır, aynı yasayı farklı yorumlamak olmaz. Bu iki kurum istenilen belgeler, onay süreleri açısından farklı işlemler yapabilirler ama kimlik onayı gibi bir konuda çelişki olmaz. Dolayısıyla başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa bu kararı verenlerin bir üst makamına itiraz edersiniz. Emniyete bağlı özel güvenlik şubeler için Öz.Güv.D.Bşk.lığı var, jandarmadaki karşılığını bilemiyorum. İnşallah gerek kalmaz, kalırsa da sorup öğrenirsiniz. İyi günler.

 28. Durak
  01 Kasım 2017 - 15:23 | #28

  @A.GÜLŞEN
  Özel güvenlik şube sadece tek kayıt GBT ye bakmıyor 4 yerden kayıt bilgilerine bakıyor ben eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken 4 yerden kayıtlara bakildi ondan sonra dilekçenin alt kısmına kâşe basip kaydı yoktur die işaretleme yaptı

 29. 01 Kasım 2017 - 15:24 | #29

  Turgay410 :

  Hocam abimin islèigi suctan dolayi bana guvenlik belgesi vermediler herseyi tamamladim evraklari veririm komusyondan gecmemis bunun Icin ne yapmak gerekir

  Abiniz terör örgütü üyeliği veya ilişkisi yüzünden ceza aldıysa ve aynı evde ikamet ediyorsanız bundan dolayı kimliğiniz onaylanmamış olabilir. Terör örgütü bağlantısında yapacak pek bir şey yok. İdari dava için sanırım 60 günlük süre var. Dava açmayı düşünüyorsanız bir avukata danışın, süreyi geçirmemeye dikkat edin. İyi günler.

 30. Yasar
  01 Kasım 2017 - 22:00 | #30

  @FERMAN
  UYUSTURUCU SUCUNDAN İŞLEM GÖRDÜM KULLANMA BULUNDURMA DAN 12 AY DS ALDIM 5.YIL KAMU DAVASI ERTLEMRSI GVNLK ŞU.KAMU DAVASI ERTELEMESİ SONUNDA VERYR DEDI

 31. FERMAN
  02 Kasım 2017 - 10:59 | #31

  Ben denetim bittiği gibi mahkeme kaleminden gidip aldım evrakda düşmesine yazıyodu gittim verdin güvenlik şubesine silahsız kartımı 15gün içinde aldım

 32. Fatih
  02 Kasım 2017 - 11:52 | #32

  @FERMAN
  Ferman bey silahsizmiydi basvurunuz yoksa silahli silahsizami cevrildi

 33. 02 Kasım 2017 - 12:00 | #33

  Yaren :

  Hocam güvenlik görevlisiyim hakkımda 15 ay hagb kararı var, bankada şuan şubede çalışıyorum ama bankanın para nakil aracına geçme durumum var, valiliğe komisyona silah ruhsatı için müracaatta bir sıkıntı çıkar mı, bu durum orada tespit edilir mi, 3 ay sonra hagb 5 yıl bitiyor. Yardımınızı rica ediyorum, teşekkürler.

  Bir yıldan fazla ceza almış olmak düşme kararı alana kadar, silahlıya (silah ruhsatı almaya) engel teşkil eder. Para nakilde çalışan güvenlikler için valilikte ne gibi işlem yapılıyor bilgim yok inanın. Durum ortaya çıkarsa halen silahlı olarak çalışıyorsanız onun için de sıkıntı olabilir. Aslında bir yıl içerisinde tüm sektör mensuplarının soruşturulmadan geçirilmesi, yeni tip kimlik alımı gibi durumlarda ortaya çıkmaması da garip. Sürenin dolmasına kalan zamanın az olması nedeniyle biraz daha bekleyip düşme kararı aldıktan sonra para nakline geçmeniz mantıklı görünüyor. İyi günler.

 34. FERMAN
  02 Kasım 2017 - 13:48 | #34

  @Fatih
  Silahsızdı

 35. 03 Kasım 2017 - 11:55 | #35

  selahaddin yılmaz :

  hocm merhaba güvenlk sertifikamın günü geçti yenileme için sınava girdim sınavı geçtim yenileme sertifikasınıda aldım fakat bi tane doktorla olan kavga ve tartışmadan dolayı sistemde görünüyor güvenlik şube müdürlüğüne dosyaları 1 kasımda verdm teslim ettim ve dava dosyasda tam 1 kasımda sisteme düşmüş henuz bir mahkeme falan olmadı sadece benim hakkımda şikayetci bu kimlik almaya etki yapar mı acaba

  İlinizde yenileme soruşturmasının yaklaşık süresini kursunuzdan öğrenin, o süre dolup da haber çıkmazsa belgeyi istiyorlar demektir. Mahkeme görülmese bile savcılık iddianamesinden bir suret alıp özel güvenlik şubeye gidersiniz. Başka ne yapılır bilmiyorum, kursunuza da sorabilirsiniz belki başka bildikleri vardır. İyi günler.

 36. 03 Kasım 2017 - 11:56 | #36

  cihan :

  sayın hocam silah ruhsatı çıkarma da yeni düzenlemeler yapılmış buna bağlı olarak bana verdiğiniz bilgi ile bir araştırma yaptım 1 yıl ve üstünü kapsıyor bir yılı altındakiler ve aşağıdaki maddelere takılmayanlar silah ruhsatı alabiliyormuş o halde özel güvenlik şubede silahlı kimlik verebilirmi. devlet bana özel silah alma imkanı veriyorsa silahlı kimlik kartımıda vermesi gerekmiyormu. yakın zamanda özel güvenilk şubede bunu sormak araştırmak için polis abilerin başını ağrıtacağım.

  MADDE 16- Aşağıda belirtilen kişilere hiçbir şekilde ateşli silah ve mermilerini taşıma ya da bulundurma izni verilmez ve verilmiş ruhsatlar iptal edilir.

  a) Ateşli silahla işlenen suçlardan mahkum olanlara.

  b) Ruhsatlı silahıyla suç işleyenlere veya silahın muhafazasındaki ihmali ya da kusuru neticesi başkaları tarafından bir suç işlenmesine veya intihar ya da intihara teşebbüs edilmesine neden olanlara.

  c) Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla hapis cezasına mahkum olanlara.

  d) Zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, her türlü kaçakçılık, bilişim alanındaki suçlar, ihaleye fesat karıştırma, yağma, uyuşturucu, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 282 nci maddesinin ikinci fıkrası hariç olmak üzere suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma veya yönetme ya da üye olma, insan ticareti, organ ve doku ticareti, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme veya patlayıcı madde kullanma, fuhuş, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme, kasten öldürme, silahla kasten yaralama veya çocukların cinsel istismarı suçlarından en az birinden dolayı mahkum olanlara.

  Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz/Silah Ruhsatı Verilmesini Engelleyer Haller başlıklı yazı güncel, cezalarla ilgili bilgi de var. İyi günler.

 37. 03 Kasım 2017 - 13:34 | #37

  selahaddin yilmaz :

  @A.GÜLŞEN
  güvenlik şubeye gittim bugün evraklarin KOM şubede olduğunu söylediler hafta gelir basit davalardan birşey olmayacağını söylediler ama tam yasa nedir bilmiyorum daha mahkeme duruşma günüde verilmemiş duruşma tarihi belli değil şu anda sadece sistemde iddaname görünüyor acaba bunun etkisi olur mu

  Özel güvenlik olmaya engel hallerle ilgili detaylı bilgi sayfanın başında var. Bazı suçlardan bir gün veya bir TL adli para cezası dahi engel olabilir. Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Sizinki sadece münakaşa ise ve bir yıldan az ceza söz konusu ise sorun olmaz. Ancak dava sistemde göründüğü için buna ilişkin son durumu gösterir belgeyi vermeniz gerekir. Diğer yorumda izah ettiğim şekilde kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 38. 04 Kasım 2017 - 11:00 | #38

  İpek :

  Mrb 5 yıl önce olan 2 kez intihar girişimim var. Silahlı ögg için evraklarımı emniyete teslim ettim güvenlik sorusturmasında sonuc olumsuz olurmu

  İntihar teşebbüsüne ilişkin durum karakola intikal ettiyse güvenlik soruşturmasında görünebilir. Olayın intikaline göre de değişebilir. Muhtemelen özel güvenlik komisyonunda değerlendirilir, oradan çıkacak kararı bilemeyiz. Kursunuza danışıp özel güvenlik şubeden yönlendirecekleri biri ile görüşüp danışabilirsiniz. İyi günler.

 39. 04 Kasım 2017 - 13:02 | #39

  Miraç :

  Hocam ben 2011de ve 2012 uyuşturucu bulundurmaktan yakalandım 2sinide farklı mahkemelerden ds aldım Kocaeli’deki mahkemeden 10 ay hapis cezası dsye döndü istanbuldakide aynı şekilde dsye döndü dsyi sıkıntısız bitirdim bu farklı mahrkemlerden aldığım cezalar toplanırmı yani silahsız özel güvenlik olabilirmiyim.

  Uyuşturucu suçundan işlem görenlerin denetimli serbestlik ve beş yıl kamu davasının düşmesini beklemeleri gerekiyor. Düşme kararlarını aldıktan sonra bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. Her iki olay da 2012′de oldu ise 2017 itibariyle düşme kararlarını alabilmeniz mümkün görünüyor. İyi günler.

 40. 06 Kasım 2017 - 07:43 | #40

  Miraç :

  Evet 2012de oldu bitanesine girebildim mahkemeye diyerine askerde olduğum için giremedim uyaptan baktığımda ise ilk duruşmalar05.07.2012 ve 10.07.2013 yazıyor hocam yani son duruşma tarihindemi ceza almış oluyorum hocam

  Beş yıllık süre kararın verildiği tarih itibariyle başlar. Mahkeme kararlarıyla birlikte özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 41. 06 Kasım 2017 - 07:46 | #41

  MEHMET :

  SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM BEN SİLAHSIZ OLARAK SERTİFİKA ALICAM YANLIZ AKLIMA TAKILAN
  Bİ SORU VAR DAHA ÖNCE KAYIN VALİDEMLE ARAMIZDA TARTIŞMA OLMUŞTU 1.ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE KASTEN ADAM YARALAMA OLARAK GÖZÜKÜYODU SADECE BACAGI KAPININ ARASINA SIKIŞTIGI İCİN HEPSİ BU ODA KAVGADA OLMUŞTU VE MAHKEMEDE KAYIN VALİDEM DAVASINI GERİ CEKMİŞTİ HAKİM BİDAHA GELMENİZE GEREK YOK DEMİŞTİ KAPANMIŞTI AMA E DEVLETTE
  AYDA Bİ MAHKEME ATIYO TARİH OLARAK DURUŞMA YAPILDI DİO Bİ SORUN CIKARMI SİZCE

  Kimlik başvurusu yapacağınız zaman bu davaya ilişkin belgeyi vermeniz gerekir. Davanın görüldüğü mahkemenin özel kaleminden belge isteyin. Bir yıl ve üstü ceza yoksa sorun olmaz. Ayrıca bu tür durumlarda kursların yol göstermesi gerektiği için kursunuza da danışabilirsiniz. İyi günler.

 42. 06 Kasım 2017 - 08:00 | #42

  Selman :

  Hocam askerde rdm dosyam vardi ve psikiyatriden 21 gün hava degisimine geldim simdi güvenlik kursuna baslamayi düsünüyorum engel olurmu acababana saglik raporu alirken sistemde hava degisimine geldigimi görurlermi yada silah li seltifika almama engel.olurmu cevapinizi bekliyorum saolun hocam

  Kursu gördüğünüz il dışında sınava giremezsiniz, sınav hakları da birbirini takip eden dört sınav şeklindedir. Bu durumda tercih sizin ama askerlik devam ederken istirahatli iken kursa gitmek pek mantıklı görünmüyor. İstirahat raporu aldığınız hastanenin kayıtları Sağlık Bakanlığı sistemine dahildir mutlaka ve görünebilir ama net bilgim olmadığını özellikle belirteyim. Tereddütlü durumlarda yapılan kişilik testinin sonucuna göre rapor almanız mümkün olabilir. Rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 06 Kasım 2017 - 08:06 | #43

  Soner :

  Hocam farklı mahkemelerden birinden 10ay hapis cezası diyerindende 10ay hapis cezası aldım bunlar toplanıpmı hesaplanır başvuruda

  Özel güvenlikte farklı mahkemelerden olan cezalar toplanmaz. Ancak suçun türü de önemli, sayfanın başında verilen bilgileri okumanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en net cevabı mahkeme kararları elinizde olmak kaydıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışarak alabilirsiniz. İyi günler.

 44. 06 Kasım 2017 - 15:39 | #44

  salih :

  merhabalar ;
  1 olaydan 10 ay ; 1 başka olaydan da 8 ay ceza aldım.İkisi de kavgadan dolayı.
  özel güvenlik için kıstas 1 olay mıdır ? yoksa cezaların toplamı mı ?
  kısacası özel güvenlik olabilir miyim?
  özel güvenlik şubesinden sıkıntı olmaz dediler ama sizin yorumlarınızı bekliyorum.
  yardımınız için şimdiden cok teşekkürler syg.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi dikkate alınır. Suç sadece kavga ise ve her bir mahkemede verilen cezalar bir yıldan az ise sorun olmaz gibi görünüyor. Öte yandan bizim yorumlara değil, özel güvenlik şubenin yorumuna bakmak lazım. Nihai ve geçerli karar, orada evrak incelendikten sonra verilir ve size olumlu cevap verilmiş. Dolayısıyla sizin açınızdan sıkıntı yok. Sadece o davalarda HAGB varsa süreyi sorunsuz tamamlayıp zamanı gelince düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 45. 06 Kasım 2017 - 15:48 | #45

  Hakan taktak :

  Merhaba benim kimlik süresi 3 yıl oldu geçeli. Yenilemeye gireceğim ama adam yaralama,darp,haneye tecavüz den ayrı ayrı toplamda 1 sene 3 ay hapis cezasını 5 yıl erteledi. Ertelemenin bitmesine 9 ay kaldı yenileme sınavına girip kartımı yenilememde engel olurmu? Lütfen acil cevap atarsanız sevinirim. Tşkler

  Belirttiğiniz davalara ilişkin belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışınız. Henüz kurs görmediyseniz 2018 sınav takvimi henüz belli değil, acele etseniz de sınavı beklemeniz gerek zaten. Yenileme eğitimi aldıysanız kursunuz da yardımcı olabilir. İyi günler.

 46. 07 Kasım 2017 - 07:48 | #46

  Mehmet :

  Merhaba 2014 yılında uyuşturucudan mahkeme gördüm hakim 5 yıl erteledi 10 ay kesti 2017 mart ayında sınava girdim kazandım silahsız fakat martın sonunda tekrar mahkeme gördüm aile içi tartışmadan para cezası aldım tabi ilk dosyam 5 yıl patladığı için bana cezamı verdi eylül ayinda 10 ay açık ceza evinde 1 gün yatıp çıktım şuan 2018 marta kadar denetim görecem denetim bitince bu kimliği alabilirmiyim yada bosunami kursa gitmiş oldum teşekkürler

  Uyuşturucudan HAGB’li ceza alanların, denetimli serbestliği kuralına uygun tamamlaması ve düşme kararının çıkması kaydıyla özel güvenlik olabilmeleri mümkün. Sayfanın başındaki metin 2.maddede “…. uyuşturucu suçundan … mahkum olmamak” şeklindeki açıklama nedeniyle uyuşturucudan aldığınız cezanın açıklanması aleyhinize olmuş görünüyor. Daha net bilgi için elinizde mahkeme kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 47. 08 Kasım 2017 - 08:07 | #47

  mustafa :

  Selam hocam acil bir sorum vardi.Kayinbiraderim yanimda kaza yapti ehliyeti olmadigi icin sofor ben olarak polise soyledik kaza aninda, sonrasinda bir gun sonra soforun ben olmadigimi polislere ilettim kazadaki karsi taraf sikayetci olup yalan beyanda dava acildi davam devam ediyor.suan kamu kurumunda calismaktayim.kimlik kartlari degisimi sirasinda bu dava etkilermi.sonucta polise kendim gidip soforun ben olmadigimi ilerttigim halde?ne yapmam gerektigini soylermisiniz tesekkurler

  Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/TCK madde 270-(1)’e göre suç üstlenmeden iki yıla kadar ceza alabilirsiniz. İstisnası, üst-alt soy mensubu birini korumak amaçlı olursa 4/3′ü kadar indirim veya cezanın tümden kaldırılması da mümkün. Bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenlik açısından sıkıntılı. HAGB olursa dava düşene kadar beş yıl beklemek zorunlu. Dolayısıyla davayı iyi bir avukatla takip etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 48. 08 Kasım 2017 - 08:16 | #48

  Remzi :

  Hocam uyusturucu sucundan 3yıl10ay 20gun ceza aldım 2yıl 7ay4gun yatarım bunun 19ay hapıs yattım bı yılda denetıme cıktım sertıfıka aldım sılahsız ama kımlık kartı werılmedı ne yapmam gerekıyo gbt de gozukuyo adlı sıcıl temız gozukuyo suc tarıhınde 18yasına gırmeme 77gun wardı ne yapmam gerekıyo

  Hem suçun türü, hem de ceza süresi açısından maalesef olumsuz. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB, davanın düşmesinin beklenmesi gerekiyor. Uyuşturucudan ceza alanlar için de aynı durum geçerli, sadece HAGB ve davanın düşmesi kurtarır. Oysa sizin davada karar açıklanmış, dolayısıyla yapacak bir şey yok. İyi günler.

 49. 08 Kasım 2017 - 08:18 | #49

  MEHMET :

  HOCAM TEKRARDAN MERHABA DAHA ÖNCEDEN YAZMIŞTIM KAYINVALİDEMLE AİLEVİ KAVGADAN BAHSETMİŞTİM KAYIN VALİDEMİN AYAGI KAPININ ARASINA SIKIŞMASI SONUCU KASTEN ADAM YARALAMA OLARAK GÖZÜKÜYODU KAYIN VALİDEM ŞİKAYETİNİ GERİ CEKMİŞTİ DAVA KAPANDI DEMİŞTİ ANCAK HAKİM DEGİŞİKLİGİ NEDENİYLE TEKRAR MAHKEME GÖZÜKÜYODU BU SABAH GİTTİM HAKİM TEKRAR İSTEDİ BİZLERİ BU SEFER 19.04.2018 ERTELEDİ HAKİME SORDUM SERTİFİKA ALCAM Bİ SORUN CIKARMI DEDİ BANA TEK DEDİGİ DEVLET MEMURUYETİ BUNU GİBİLER İCİN SORUN OLMAZ DEDİ KALEMDEN SON DURUŞMA TUTANAGI ALDIM TUTANAKTA KISACASI SANIK MEHMET.P GELDİ ACIK YARGILANMAYA DEVAM OLUNDU YAZIYOR HAKİM DEGİŞİKLGİ NEDENİYLE ÖNCEKİ ZABITLAR OKUNDU GÜNLERİN DOLU OLMASIYLA YILBASI V.S 19.04.2018 BIRAKILMASINA KARA VERİLDİ YAZIYOR KURSA GİTTİM ŞUAN TAM Bİ SUÇ GÖZÜKMÜYOR DEDİLER TAM EMİN OLAMADILAR GİBİ CEZANDA YOK SEN EVRAKLARLA BİRLİKTE VERİRSİN DEDİLER SAYIN HOCAM SİZCE ALABİLİRMİYİM KİMLİK KARTIMI MAHKEMENİN DEVAM ETMESİ ENGEL OLURMU YOKSA UZARMI

  Devlet memurluğu için sorun olmazsa özel güvenlik için de sorun olmaz. Her ikisi için de adaylarda aranan şartlar aynı çünkü. Kimlik başvurusunda dava tutanağından verirsiniz. Suçun türü ve ceza süresi gibi etkenlere göre karar verilir. Sizin durumda sorun çıkmaz gibi görünüyor. İyi günler.

 50. 09 Kasım 2017 - 08:06 | #50

  Furkan :

  Merhaba iyi günler ben 2010 senesinde uyuşturucudan göz altına alındım ama her hangi bir madde kullanmiyodum ve üzerimde bulunmadı bulunduğum yere 5 metre uzakta ve çok az miktarda bulundu ve ben kabul etmedim mahkemeye çıktım ilk mahkemede beraat kararı aldım silahlı özel güvenlik sınavını geçtim şuan evraklarım arşiv araştırmasında bu durum her hangi bi sorun teşkil edermı yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Beraat ettiyseniz sorun olmaz. Ancak kimlik başvurusunda buna ilişkin belgeyi evrakınıza eklemeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 15 1618 » Sonraki Hepsini Göster