Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 107, toplamda : 205580 kişi tarafından okundu.

 1. 25 Kasım 2017 - 10:30 | #1

  Besim YILDIRIM :

  Merhaba..
  Silahli ozel guvenlik arsiv ve guvenlik sorusturmasi icin evraklarimi teslim ettim aradan 20 gun gecti bugun ozel guvenlik sube mud.telefon geldi.
  Tehdit sucundan bir davaniz gozukuyor bize bunun mahkeme karari lazim dediler.Ceza mi aldiniz beraat mi ettiniz devam ediyormu gibi dosyaniza bu belgeyi koymamiz gerekli son asama dedi.Sonra e devletten baktim 05.03.2018 de mahkemem gorunuyor bugun bu telefon konusmasi neticesinde merak edip baktim ve ogrendim.
  Ben o mahkemenin duruma iliskin belgesini alicam ve vericem ozel guv.mud.bu durum karsisinda olumsuzlukla karsilasirmiyim.Yoksa sorun olmaz mi ?
  TESEKKURLER…

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi önemlidir. Tehdit suçundan bir yıldan az ceza alırsanız sorun olmaz. Bir yıldan fazla cezada HAGB olması, denetimli serbestliğin kurallarına uygun tamamlanması, akabinde düşme kararı istenir. Tehdit suçunda 6136 S.Yasa kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı olmaması da önemlidir. İyi günler.

 2. 25 Kasım 2017 - 10:31 | #2

  Serkan :

  @A.GÜLŞEN
  Kimlik kartı, olumsuz olduğu taktirde ne kadar sürede dönüş yapıyorlar ?

  Bu durum illere göre değişebilir, inanın bilmiyorum. Kursunuz aynı ilde olmak nedeniyle daha net bilgi verebilir muhtemelen. İyi günler.

 3. İbrahim
  27 Kasım 2017 - 08:10 | #3

  @Nuri
  Sen denetime tabi tutuldunmu benim kimlik iptal oldu banada savcilik verdi mahkeme olmadim

 4. Fatih
  27 Kasım 2017 - 12:10 | #4

  @İbrahim
  5 yil kamu davasinin ertelenmesi dolup dusme karari aldiysan iptal olmamasi gerekir 5 yili doldurup dusme karari aldinmi

 5. Ramazan
  27 Kasım 2017 - 17:18 | #5

  @Cem
  Valla cem kardes dogru soyluyosun bu durumu bire bir yasayip silahli kimligini yenileyen yokmu surekli hocamiza soruluyo canli yasayan kimse yokmu aydinlatacak

 6. 28 Kasım 2017 - 07:26 | #6

  Cenk :

  Mrblar ben 2011 yılında 2kez uyuşturucu yakalattım ve 2012de askere gttim Birincisine askerde mahkemem oldu katıldım ds verdi 2.sine katılamadım oda 2013 olmuş ds ve hagb vermiş askerden sonra ds ti bitirdim sormak istediğim benim hagb bozulmuşmu oluyor herhangi bi davam yok şuan 2kez yakalattığımda daha hiç birinden mahkemeye çıkmamıştım saygılar

  Beş yıl dolmadan ikinci kez mahkemelik durum olmasından dolayı ilk HAGB’nin bozulup bozulmadığını bilemiyorum. Beşer yıl dolduğuna göre her iki mahkemeye de başvurup düşme kararı isteyip şansınızı deneyin. İlki askeri mahkeme olduğu için ikinci mahkemede görünmemiş olabilir. Ancak dediğim gibi detayını net bilmiyorum. Uyuşturucu konusundan davası olanların düşme kararı olmadan özel güvenlik olması mümkün değil. Bu nedenle düşme kararını alabilmeniz çok önemli. Ayrıca elinizdeki mahkeme kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışırsanız daha sağlıklı ve net bilgi almanız mümkün. İyi günler.

 7. 28 Kasım 2017 - 07:38 | #7

  Cem :

  Arkadaşlar uyuşturucudan düşme karari alıp kart alan varsa buradan bilgi versin kimisi alınır kimisi alınmaz diyor çok bilgi kirliligi var sürekli hocamıza aynı sorular geliyor.alan arkadaşlar detaylı bilgi verirse daha iyi olur .teşekkürler

  Anlayışınız için teşekkür ederim :)

 8. 28 Kasım 2017 - 07:48 | #8

  Ali :

  @Cem
  Biri alır biri alamaz diyo kime inanacağımızı şaşırdık uyuşturucı kullanmak suçsa alkol içmekte suçtur ikisinde aynı şey ama alkolden yüzde 500 vergi alıyolar sesleri çıkmıyor ben böyle adaletin bişey demiyorum yaşanmaz bir ülke olmaya çağ atlıyoruz.

  Alkol üretimi-kontrolü, devletin denetimi altında, vergi-fatura yoluyla mali sisteme dahil. Oysa uyuşturucu; elde edilmesi, dağıtımı, kullanımı vb. tüm aşamalarıyla yasa dışı, en önemli yanı da terör örgütlerinin finansmanını sağladığı için devlet mücadele ediyor. İnsan vücudu ve sosyal yaşamdaki tahribatı da alkolle mukayese edilemez şekilde farklı. Dileyelim toplumun tüm fertleri alkol dahil tüm zararlı alışkanlıklardan uzak dursun. Özel güvenlik için uyuşturucuda denetimli serbestlik süresinin bitmesi yeterli değil, mutlaka kamu davasının düştüğüne dair belgeyi de almak gerekiyor. İyi günler.

 9. 28 Kasım 2017 - 07:50 | #9

  Elif :

  Merhabalar.benim esim cezaevinde ve uyusturucudan da almis oldugu cezasi var.dosya suan yargitayda.benim silahli guvenlik sinavim var bu hafta.bu durumu ogrenince cok kötü etkilendim.benim arsiv arastirmami sorusturmami etkilermi.alamazsin diyolar.sizce durumum neolur.bilgi verirseniz cok sevinirim.

  Uyuşturucu konusunda herkes kendisinden mesuldür. Eşinizin uyuşturucu kullanması sizin silahlı kimliğini etkilemez. Aile bireylerinden olumsuz etkilenme, terör örgütü bağlantısında geçerli. Moralinizi bozup sınav hazırlığını ihmal etmeyin. İyi günler.

 10. 28 Kasım 2017 - 07:51 | #10

  Mehmet :

  Merhabalar ben uyusturucudan 4 yıl 2 ay hapis aldım ve cezamı infaz ettim şuan adli sicil kaydım yok adli sicil arşiv kaydım var adli sicil belgesi çıkarınca özel sektör için arşiv kaydıda görünmüyor sadece kamu için isteyince arşiv kaydı çıkıyor özel güvenlik başvuru yapmama sorun olur mu

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Hem suçun türü, hem de cezanın bir yıldan fazla olması nedeniyle maalesef sizin özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor. Özel güvenlik soruşturmasında GBT’ye bakılır ve bu davanın kararı mutlaka istenir. Adli sicilde görünmemesinin bu açıdan size bir faydası olmaz. İyi günler.

 11. burak
  28 Kasım 2017 - 09:50 | #11

  uyuşturucudan ds gorenler buraya yazacağına gidip gbt baksın uyapa baksın görünmüyorsa alırsın krdesm sorun olmaz gidip bi karakoldan falan sordur..5 yıl kamu davası acilmammasi aldıysan 5 yıl bekler ole alırsın bunun bi karmaşası yok yani.ceza evinde 1 yıldan fazla uzun süre yatanda hic alamaz.

 12. 28 Kasım 2017 - 15:57 | #12

  erdem :

  merhabalar 2006 da silahlı güvenlik kartını hak kazanarak aldım 11 yıl boyunca hiç bir işte güvenlik görevlisi olarak çalışmadım nasip olmada 27.10.2017 tarihinde evime gelinerek adli idari evrak birliği tarafından kağıt bırakıldı ertesi gün gidip güvenlik kartımın iptal edilerek teslim edilmesi gerektiğini söylediler nedenini sorduğumda valilikten böyle bir yazı geldiği söylendi sebebini nasıl ögrenecegimi bilmiyorum nereye başvurabilirim yenilemede yapmamıştım çünkü kullanmıyorum ama çok zoruma gitti sebebsiz yere neden

  Özel güvenlik olarak hiç çalışmadığınıza göre yapılan işlem, terör örgütü (FETÖ) bağlantılı olanlara yapılana benziyor. Geçmişte banka-okul gibi bir bağlantı olmuşsa veya aile bireylerinden birinin ilişkisine dair bir tespit varsa bu şekilde hareket edilmiş olabilir. Aslında tebliği yaparken en azından örgüt ismi vb. bir bilgi veriliyor genelde. Öğrenmek için BİMER, CİMER gibi yerlere yazıp sorabilirsiniz sanırım. Umarım bir yanlış anlaşılmadır ve sorun çözülür. İyi günler.

 13. 28 Kasım 2017 - 15:59 | #13

  Ali :

  Hocam merhaba, yeni kimliğe geçiş süresi uzadımı acaba, yıl sonuna kadar kimlik yetişmese eski kimlikle çalışırsam yenisi gelene kadar ne gibi bir sıkıntı olur

  Yeni kimliklerin değişimi için tanınan sürenin uzatılmasına dair bir gelişme yok, hatta söylenti bile yok. Bu nedenle halen çalışanların yılbaşından önce kimliklerini değiştirmelerinde yarar var. İyi günler.

 14. 29 Kasım 2017 - 16:35 | #14

  TOLGA :

  merhaba hocam benım davam 2001 yılında hırsızlık davam vardı antalyada kesinlestirmiş kararı aldım babam erteletmişti para cezasını 1 yıl hapis cezasını dusurmus 3 ay 10 gunu de cevırmıs 400 tl adlı para cezasına ama babam erteletiği icin bu karar 2007 cıktı odemedıgımız ıcın 2007 yılında sabıka kagıdımda gozuktu ama arsıvde uyapta kayıtlı dava dusmüş zaman asımı olarak görünüyor yargı yolu acık olma uzere karar verildi yazıyo para cezasını arastırdım para cezası cıkmıyo ben guvenlik hakkını kazandım evrakları vermeye gıdınce bunun kararını görmem lazım dedi memur ordaki avukat konustuk düşüm kararı dilekcesi yazdı düşüm kararı gelirse ankaradan arsıv kayıtlarına sıldırebılırız dedi kimliiği alırmıyım birde zaman asımı ugrayan davalar düşüm kararı verilirmi ertelemeli tecilli gozkuyor dedı avukat bana kımliği alabılırmıyım teskk

  Daha önceki yorumların cevabına ekleyebileceğim bir şey yok gerçekten. En doğrusu özel güvenlik şubesine danışmanız. İyi günler.

 15. 29 Kasım 2017 - 16:37 | #15

  cihan :

  tehditten ( yani silah bıçak kesici vs alet ismi geçmeyip) bir yılın altında ceza alıp hagb olan kimlik yenilemede silahlı kimliğini alabilen varmı arkadaşlar. ben alamıyorum ve haftaya pts günü özel güvenlik şubeye gidiyorum büyük ihtimalle kartım silahsıza çevrilecek.

  KHK’ya göre bir yıl ve üstü HAGB’li ceza alanlardan düşme isteniyor. Silah-bıçak olmasa da 6136′ya giren bir durum varsa (bilişim suçları da giriyor) bu nedenle silahsız olur denmiştir sanıyorum. İyi günler.

 16. 30 Kasım 2017 - 08:44 | #16

  SONGÜL :

  iyi akşamlar,özel güvenlik görevlisi olarak tıp fakültesinde çalışmaktayım,yıllardır infertil tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olamaya çalışıyorum.raporum var yıllardır tek hekimli bu yıl 3 hekimli rapor istediler aldım.raporda tedavisinin önemi bakımından uzun süreli ayakta durması ağır işlerde çalışmaması ve vardiya değişikliğine gitmesi tedavisinin önemi bakımından sakıncalıdır durum bildirir raporudur yazıyor.her sene tek hekimli bu ifadeli raporum geçerliyken bu sene aldığım raporu üst hakem hastaneye sevk ettiler.çalıştığım hastaneden aldığım raporu geçerli bulmadılar.yada art niyetten bilemiyorum.yada beni işten çıkarmayamı çalışıyolar anlayamadım.almak istemiyorum yazın vardiya dedim ben işimden olmak istemyorum dedim.tamam dediler 1 ay önce,bugün tekrardan hakem hastaneden rapor almam gerektiğini söylediler kafam karıştı.busebepten dolayı işten çıkarabilirlermi ? sadece vardiya değişikliği benim için önemli olan diğerlerine uymuyordum işimi yapıyordum.vardiya değişmiyodum çünkü eşim sabit gündüz çalışan akşamları evde.dolayısıyla çocuk olabilmesi için eşim evde olduğunda benimde olmam gerektiğinden doktor böyle bi rapor düzenledi

  İşyerlerinin çalışanlarından belli bir periyota bağlı kalmadan rapor istemeleri, uygulamada görülen, yasalara aykırı olmayan bir durum. Dolayısıyla işyeriniz aldığınız raporu kabul edebilir veya hakem hastane raporu isteyebilir, bunu engelleyecek bir durum yok. Yıllardır tek hekimli rapor aldığınızı, işyerinizin bunu kabul ettiğini sonradan rapor konusunda sorun çıkardığını belirtmişsiniz. Mazeretiniz her ne kadar kimsenin itiraz edemeyeceği şekilde geçerli olsa da diğer güvenliklerin çalışma saatleri açısından mağduriyetine yol açıyor ve bu rahatsızlık dile getiriliyorsa işyeriniz bunu dikkate almak zorunda kalmış olabilir. Meseleyi arkadaşlarınızla ve işyerinizle görüşüp çalışma saatleri konusunda elinizden geldiğince anlayış göstermek istediğinizi, tedavinizin pahalı olduğunu, çalışmaya ihtiyacınız olduğunu güzelce anlatın. Günümüzde kimsenin kimseye tahammülü, anlayışı yok. Buna rağmen yıllarca idare etmişler, siz de bunun kıymetini bilip çözüm odaklı yaklaşım gösterirseniz mutlaka karşılığını alırsınız. Umarım gerginlik olmadan halledersiniz. İyi günler.

 17. 30 Kasım 2017 - 08:48 | #17

  Ahmet :

  Guvenlik olmak icin sahte lise diplomasi duzenlettim kursa sinav gectim poliste anlasildi mahkemede 1.8ay ceza aldim 5yil ertelediler disardan ortaokul diplamasi aldim sinavlara girip 5yilin bitmesine1yil kaldi 1yilsonra aldigim diplomayla guvenlik kimlik karti ala bilirmiyim saygilar

  Sahtecilik suçundan ceza alanların kararlarında HAGB olması, düşme kararı almaları halinde özel güvenlik olmaları mümkün. Düşme kararı aldıktan sonra iliniz özel güvenlik şubesine danışmayı ihtimal etmeyin yine de. Oradan olumlu cevap aldıktan sonra silahsız eğitim için kayıt olursunuz. İyi günler.

 18. 30 Kasım 2017 - 08:49 | #18

  Ilhami :

  Merhabalar hocam hakkimda madde kullanmaktan biri beni sikayet etse sorusturma acilsa beni polismi ifadeye cağrir yoksa savcılıkmı sorustirma tarafima kaç gün içinde bildirilir tesekkurler

  Bu şekilde şikayetin ne şekilde işleme konduğunu, sonrasında neler yapıldığını inanın bilmiyorum. E-devletten hakkınızda dava olup olmadığını takip edebilirsiniz diye biliyorum sadece. İyi günler.

 19. 01 Aralık 2017 - 09:20 | #19

  Cihan :

  Arkadaşlar bugün silahlı kimliğimi hagb cezam olması nedeni ile silahsıza çevirmek icin özel güvenlik şubeye gittim.bana 25 aralık gününe randevu verdiler sebebi ise şu kimlik yenileme süresi uzayacakmış bizzat polisten duydum. Aralığında ilk haftası açıklanır bir 6 ay daha çalışabilirsiniz dediler bilginiz olsun.

  Görevli personelin tahminleri ile böyle duyuru yapmanız doğru değil. Söylentiye güvenip kimliğini zamanında almayanların zararına sebep olabilirsiniz. Süre uzatımı resmen yapılırsa ciddiye alınır, şu an bu söylentiye güvenenler mağdur olabilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 20. 01 Aralık 2017 - 09:26 | #20

  İbrahim :

  Hocam uzerimde esrar yakalattim ama icici degilim kazara sonucu oldu.üzerime yapilan testler hep temiz cikti mahkeme olmadan savcilik kalemi 1 yil ds 5 yil kamu davasi verdi.şuan kimlik iptal icmedigim yere isimden oldum bu nasil bi kanun cok magdur oldum tazminat yok işsizlik maasi yok bu na bi care yokmu

  Uyuşturucunun temini ve satışından terör örgütlerinin finanse edilmesi, uyuşturucu bağımlılığı olanların elde etmek için sosyal yapıyı, anlayışı, ahlâkı bozan davranışlar sergileyebilmesi, uyuşturucu kullanımının kişi sağlığı üzerindeki ölümcül etkileri vb. bir çok olumsuz sebep yüzünden, Devlet vatandaşlarını korumak amacıyla böyle kanunlar koyar ve uygular. Biz vatandaşlara düzen de buna karşı çıkmak yerine kurallara uymak olur sanırım. Dolayısıyla yapacak bir şey yok. Denetimli serbestlik süresini kurallara uygun tamamlayıp düşme kararı almanız çok önemli, aksi halde bu durum ömür boyu yakanızı bırakmaz, her iş başvurusunda karşınıza çıkar. Üstelik gündemi takip ediyorsanız uyuşturucu ile mücadele için devlet yeni önlem hazırlığında. İyi günler.

 21. 01 Aralık 2017 - 09:27 | #21

  Ferdi Özbek :

  merhaba kafamda şu işareti var arkadaşım ile alkol içmeye çıkacaktık fakat çıkmadan önce arkadaşım bir yere borcum olduğunu söylerek kendi arabam ile yola çıkıp dediği yere gittik arabamda oturdum ve bekledim arkadaşım borcunu verdikten sonra çıktı ve arabaya bindi bende o an zaten arabada bekliyordum ve arabaya sürdükten sonra cebinden iki adet extacy denilen hap çıkardı ve kendisine kullanma demiştim sonra köye dönecek iken polis durdurdu arama yapıldığında arkadaşta hapı benim arabaya attı bir şekilde arama yapılarak bulundu ve emniyete gittik arkadaşım kendi kullandığını söyledi ve benim hakkımda denetim vs. gibi şeyler olmadı ve arkadaşım kendi rızası ile hapları emniyete verdi ve serbest bırakıldı bende özel güvenlik olmak istiyorum bu konular sıkıntı olur mu acil dönerseniz sevinirim teşekkür ederim …

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine kimliğinizle uğrayıp danışınız. Hakkınızda ne işlem yapıldığını bilemiyorum. İyi günler.

 22. Ramazan
  01 Aralık 2017 - 13:40 | #22

  @Cihan
  Cihan bey hangi suctan ve kac ay hagb vardida kimliginiz silahsiza cevrildi bide kendilerimi haber verdiler bunu size

 23. Ramazan
  02 Aralık 2017 - 07:18 | #23

  @İbrahim
  Ibrahim
  Senin kimlik eski kimliğini yenisi ile değişim yaparken mi iptal oldu yoksa Yenileme mi yaparken iptal ettiler ? Bilgilendirirse sana zahmet

 24. 02 Aralık 2017 - 09:15 | #24

  Mehmet :

  Hocam 2003 yılında asker olduğum dönemde ilk kez kullanmak amaçlı 3 Gr madde yakalattim o tarihten buyana 1 kez mahkemem oldu bidaha da olmadı sabıka kaydım yok adlı sicil kaydım yok 13 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum 3. Yenilemeye girdim ve kazandım şimdi ise kartımı yenileyecem arşivde sorun cikarmi dava dosyam kapanmış beraat ettim herhangi bir hukuki cezam yok o tarihten bu tarihe kadar trafik cezası bile yok konuyla ilgili bilgi yardiminizi bekliyorum saygılar sunuyorum

  Belirttiğiniz şekilde ise davanın düştüğüne dair elinizde belge varsa yenileme başvurusunda verirsiniz. Yoksa mutlaka temin etmeniz istenir. Anlattığınıza göre düşme kararınını da vermek suretiyle sorun olmaz görünüyor. İyi günler.

 25. Taner
  02 Aralık 2017 - 13:44 | #25

  Iyi günler öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bugün itibarı ile düşme karari elime ulaştı karar da ortadan kaldırmasına ve düşmesine yazıyor artık inşallah bi engel teşkil etmez

 26. Mehmet
  02 Aralık 2017 - 17:25 | #26

  @Taner
  Yanlız hocanın yazdığı cevap benim soruma ait

 27. Mehmet
  02 Aralık 2017 - 17:29 | #27

  @Taner
  Davam kapanmış hocam adıma açılan kamu davası bile zaman aşımından kapanmış zaten birdaha böyle bir hata asla 14 sene oldu korku içinde yaşamaktan bıktım ☹️ gerekirse evrak değil cumhurbaşkanımıza dilekçe bile yazarım temiz bir hayat istiyorum çalışmak evlatlarima iyi bir gelecek kurmak istiyorum sonuçta işlenen suç 14 sene olmuş önemli olan bugün bugünüm temiz siz değerli hocamdan Allah razı olsun

 28. Mehmet
  02 Aralık 2017 - 17:32 | #28

  @A.GÜLŞEN
  Tşk ederim hocam sağolun bilginiz için hiç bir davam yok ne evrak isterlerse götürürüm yeterki sorun çıkmasın şükür Allah’ıma

 29. İbrahim
  03 Aralık 2017 - 08:47 | #29

  @Ramazan
  Yenileme yaparken iptal oldu

 30. 04 Aralık 2017 - 13:04 | #30

  ILYAS :

  17 yasinda bir bayanla diyologumuz oldu daha sonra bayan beni savciliga taciZ etti diye sikayetde bulunmus savcilikda cocuga cinsel istismardan dolayi dava acmiş beni polisler aldi ifade verdim … bayan daha sonra annesi vede babasi ile savcilikdan sikayetlerini cektiler .. sikayetlerini cekseler bile kamu davasi aciliyormus … mahkemeye ciktik hakim karsisinda ifadelerimizi verdik hakim bayana sordu sikayetcimisiniz diye onlarda hayir sikayetci degiliz dediler ..
  Hakimde sikayete bagli suc oldugundan dolayi dosyayi düşürüyorum dosyayi kapatiyorum dedi
  Benim size sorum şu sizi de yoruyorum hakkinizi helal edin devlet de kamu da calisanlara kadro yada sozlesme yapacagina dair bir konusma var bende kamu da calisiyorum bu guvenlik arastirmam da bana bir sorun olur mu bu dava etkiler mi … ayrica 2018 yilinda olacak ilk ozel guvenlik sinavina girecem silahli yaka kartimi yenilemek icin yenileyecegim esnada sorun olur mu yenileyebilirmiyim ..
  Ilk mahkemem de dosya kapandi dava düştü elimde benim simdi mahkeme den almiş oldugum düşme karari var ..
  Tekrardan kusura bakmayin aklimda ki sorunlari sizinle paylasmak istedim uzun uzun …
  Vereceginiz bilgiler icin tesekkur ederim …
  Dün yazmistim ama yazdigim mesaji göremedim tekrar yazdim …

  Kamuda görev almayı planlayan biri olarak ciddi bir tehlike atlatmışsınız. Belirttiğiniz durumdan kamu davası devam ediyor olsaydı düşme kararına kadar beklemeniz gerekecekti. Şu halde elinizde düşme kararı olduğuna göre sıkıntı olmaz. Yenileme başvurusu yaparken düşme kararını vermeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 31. 04 Aralık 2017 - 13:16 | #31

  Kenan :

  Mrb ben 14 ay kapalı cezaevinde yattım 1 yıl önce yargıtay kararı ile ara tahliyem oldu daha sonra dışardan mahkemem oldu hükmün geriye bırakılmasına karar verdi ama benim e devlette müdahil olduğunuz her hangi bir dosyaniz yoktur diyor ben silahsız güvenlik alacam sağlık raporu aldım işin sonunda bir sıkıntı cikarmi bilgi verebilirsiniz sevinirim teşekkür ler saygılarımla

  Bir yıl ve üstü ceza almak, bazı suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Sizin 14 ay yatmanıza neden olan suçu bilemiyorum. Açıklanmış, kısmen infaz edilmiş cezaya HAGB verilmesini de anlayamadım. Özel güvenlik kursuna kayıt olup masraf yapmadan önce mahkemeye ilişkin evrakla birlikte, bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine mutlaka danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 04 Aralık 2017 - 14:42 | #32

  Baris :

  Mrb bn 3 tane uyudturucudan ds serbestlik almistim en sonuncusu 2012 yilindaydi ozamnlar 5yil kamu davasi yoktu ds bitince 3ay sonra dusuruyolardi hpsine uymustum dusmustu 2017 de subat ayinda eksik evraklarimi duzenleyip dusme kararlarimi subeye verdim yeni kart geldi simdi tekrar yenilemeye gircem mevzuatta bir dgsklik yoksa tekrar alabilirmiyim silahsiz birinden duydum 2 taneden fazla ds varsa dusme kararlari olsa bile vermiyolar diye simdiden tsk ler

  Şubat 2017′de kimlik alabildiyseniz yine alırsınız. Şubat’tan bu yana değişen bir şey yok. Düşme kararları elinizde olmak kaydıyla sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 33. Fatih
  04 Aralık 2017 - 16:55 | #33

  @İbrahim
  Ibrahim bey kimliginizin iptal olmasina neden suc ve cezasi neydi acaba size zahmet

 34. Ramazan
  04 Aralık 2017 - 19:05 | #34

  @İbrahim
  Ibrahim kardeşim 2015 yılında bende mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davasinin erteleme kararı verildi 2017 şubat ayında eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken 4 yerden kayıtlara bakıldı herhangi bi kayıt çıkmadı Seneye bende yenileme yapacam hakkımızda hayırlısı artik

 35. Taylan
  04 Aralık 2017 - 19:23 | #35

  @İbrahim
  Ibrahim kardeşim işkur dan işsizlik maaşı alabilirsin Normalde işkur 6 ay sigortası olup işten çıkmış olan kısilere işssizlik maaşı veriyor alabilirsin

 36. 05 Aralık 2017 - 07:56 | #36

  ILYAS :

  Bilgileriniz icin tesekkur ederim cook sagolun … benim aklima takilan şu bunuda sormak isterim size …
  Benim konu sizinle paylastigim gibi 17 yasinda bir bayanin savciliga sikayetci olmasiyla … benim adima cocuga cinsel istismardan dolayi dava aciliyor …
  Fakat siz yukarda özel guvenlik olmayi engelleyen haller başligi altinda belirtmis oldugun cumle de diyor ki …
  Affa ugrasmiş olsalar bile diye baslik basliyor benim konu da cinsel istismar oluyor o konunun icinde var ..
  Bayan sikayetini cekti beni affeddi anlamina mi geliyor elimde mahkemenin vermis oldugu düşme karari oldugu halde …
  Affami ugradim ben affa ugraydiysam silahli yaka kartimi yenileyemezmiyim düsüncesi doguyor bende kafami cokk kariştiriyor o yuzden size de danismak istedim ..
  Ayrica bilgileriniz le aydinlattiginiz icinde tesekkur ederim cook sagolun …

  Bahsettiğiniz cümlede kesinleşmiş cezanın kanunla affından söz ediliyor. Şikayetini geri alan kişi sizi affetmiş olabilir ama bunun kanunda kastedilenle ilgisi yok. Düşme kararı varsa sorun yok. İyi günler.

 37. 05 Aralık 2017 - 11:53 | #37

  MUSTAFA TORAMAN :

  SLM HOCAM BENİM AYNI DOSYADAN DOLAYI 6.22 GÜN BİR 6.22 GÜN AYNI DOSYADAN 2 TANE AYNI CEZA ALDIM BENİM SİLAHLI ÖZLE GÜVENLİĞİM BANA BİR SIKINTI CIKARMI SUCUN TÜRÜ YARLAMA

  Ceza süresini kararda yazdığı şekilde belirtirseniz iyi olur, süreyi anlayamadım. İyi günler.

 38. 05 Aralık 2017 - 16:08 | #38

  MUSTAFA TORAMAN :

  TCK’nın 86/2.86/3-e . 29/1.53/1.1.2.3.63/1 maddeleri gereğince 6 AY 22 gün hapis hak yoksunluğu.
  Bu maddelerle ayrı ayrı iki ceza almışım.Amma tek dosyadadır.Kısa sürede cevap verirseniz sevinirim

  Aynı mahkemeden alınan ceza süreleri toplanarak dikkate alınır. Eğer iki kez altışar ay ceza aldıysanız toplamda bir yılı geçtiği için sıkıntı olur. Ayrıca yaralama suçunda silah vb. 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımı varsa bu da silahlı için engel teşkil eder. Duruma göre en doğru ve net cevabı mahkeme kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışarak alabilirsiniz. Esas olarak oradaki görevlilerin belgeleri incelemeleri, suçun tarihi, kararda yöneltilen suçlama vb. detayları inceleyerek verecekleri cevap geçerlidir. İyi günler.

 39. 05 Aralık 2017 - 16:09 | #39

  Mert :

  Hocam ben 2013de uyuştuucandan da aldım bitirip silahsız kimliğimi aldım Kyk yurdunda taşaron olarak çalışmaktayım 2014 yılından beri şuan kadroya geçme dururumuz var bana ve benim gibiler yani uyuşturucudan ds alanları kapı dışına koyabilirlermi 657 kanunda uyuşturucu suçu geçmiyor sizce bi sıkıntı olurmu saygılar.

  Uyuşturucu suçunda sadece denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması yetmiyor, beş yıllık kamu davasının düşmesi de gerekiyor. Eğer elinizde düşme kararı varsa lehinize olur. Kadroya geçeceklerde aranacak şartları bilemiyorum. Kadrosuna geçeceğiniz kurumdan öğrenmeniz mümkün sanırım. İyi günler.

 40. 06 Aralık 2017 - 07:49 | #40

  Emrah :

  İyi geceler 2008 yılında düğün de kurusıkı tabanca ile ateş ettim 2009 yılında karar verildi 15 ay ateşli silah bulundurmak tan 6 ay meskul mahalde ateş etmekten dolayı bu para cezasına çevrildi daha sonra maddi durum göz önünde bulunarak para cezasının iptaline 5 yıl denetim suresine tabi tutulmasına karar verildi 5 yıl geçti yeniden dilekçe verdim davanın düşürülmesine diye karar kağıdı aldım şuan silahsız belgem var silah sınavına girdim 3 aralıkta sizce yaka kartı verirler mi yoksa emekler boşa mı gitti

  Belirttiğiniz kararda HAGB vardı ve düşme kararı aldıysanız sorun olmaz. Aldığınız belgede davanın düşürülmesine karar verildiği yazıyorsa lehinize, cezanın infazına dair belge ise maalesef aleyhinize olur. İyi günler.

 41. 07 Aralık 2017 - 07:49 | #41

  Ali Ilhan :

  Iyi akşamlar benim sorum hakkımda evrakta sahtecilikten 10 ay ceza verdiler hagb kararı verdiler 5 yıl geçti ve dava düşme mnkararı aldım kimliğimi yeniledim şimdide tasorene kadro çıktı ve yeniden soruşturma yapılacak bi sıkıntı yasarmıyız özel güvenlik olarak çalışmaktayım saygilarimla

  Taşeron düzenlemesindeki detayları bilemiyorum. Ancak özel güvenlik kimliği alabildiğinize göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 42. 07 Aralık 2017 - 08:02 | #42

  Huseyin :

  Merhaba guvenlik gorevlisi olmak için yapınlan güvenlik ve arşiv araştırması sonucu güvenlik görevlisi olan kişi,acaba memur olmak için yapılan güvenlik ve araştırmasından da geçermi

  Özel güvenlik adayları ile memurlarda aranan şartlar aynı olduğundan geçer sanıyorum. Ancak son durumlarda değişen bir husus varsa bilemiyorum. İyi günler.

 43. huseyin
  07 Aralık 2017 - 09:18 | #43

  @A.GÜLŞEN
  teşekkürler hocam. o son durumda değişen husus muhtemelen fetö veya pkk yada terör örgütlerinle ilgilidir.

 44. 08 Aralık 2017 - 13:22 | #44

  Ozalp :

  Ben 16 yasinda bir bayanla tanistim sonra konusmamiz biraz devam etti sonra konusmak istemedi benimle ben de arayinca devamli olarak annesiyle beraber karokola sikayette bulunmuslar beni aldilar karokola ifade verdim nobetci savci da beni tutukladi cocuga cinsel istismardan dolayi cezaevine girdim 20 gun yattim sonra araya aileler girdi bu karşi tarafla görüşüldü annesi ile bayan sikayetlerini cektiler bende cezaevinden ciktim sikayetlerini cektiklerinden ama 20 gun kaldim ..
  1 ay sonra da mahkemem oldu mahkemeye ciktik bayan anlatti beni taciz etti diye ama sikayetci degilim dedi kisacasi …
  Hakimde annesi ve bayan da sikayetci olmadigindan dolayi dosyayi kapatiyorum dedi …
  1 ay sonrada avukatdan ben davanin düştügüne dair belge aldim elimde suan düsme karari …
  Ben silahli yaka kartimi yenilerken sorun olur mu bu dava 20 gunde yattim ama icerde …
  Kamuda calisiyorum ben devlet guvenlik arastirmasinda sikinti cikarirmi kadro yada sozlesmenin gelecegini soyluyorlar bende yararlanacam bu haktan ama benim başima boyle bir dava sikinti olur mu bana … Saygilar

  Bu suçtan ancak düşme kararı ile etkilenmememiz mümkün. Sizin de elinizde düşme kararı olduğuna göre sorun olmaz. İyi günler.

 45. 08 Aralık 2017 - 13:25 | #45

  Eray :

  Hocam ben 2015 yılında uyuşturucu bulundurmak suçundan 1 yıl ds ve 5 yıl ds cezası aldım. Geçtiğimiz aylardada silahlı özel güvenlik sertifikası aldım ama kimlik almak için emniyette mahkeme kararı istediler bende özel güvenlik kursundaki eski emniyet müdürü hocama sordum o da silahlı olarak değil ama silahsız olarak kimliğimi alabileceğimi söyledi bu dorumu ?

  Eski müdürünüz yeni gelişmeleri takip etmemiş sanırım. 2017 yılbaşında çıkan KHK ile uyuşturucu suçundan ceza alanlara düşme kararı çıkana kadar özel güvenlik yolu kapandı. Her ne kadar denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesine dair kararın ancak beş yıl sonunda çıkması nedeniyle sizin de o süreye kadar beklemeniz gerekecek, başka yolu yok maalesef. İyi günler.

 46. 08 Aralık 2017 - 13:51 | #46

  Serdar :

  Öncelikle vakit ayıracagıniz için Tesekkürü borc bilirim . Bır hırsızlık sucundan 1yıl 9 ay almıs oldugum ceza var mahkeme kararı. 2014 yılında mahkeme sonuclanmısti. Avukata sordum bu cezadan dolayı 45 gun cıvarı ıcerde yatacagımı söyledi. Bende dosyayı zaman kazanmak ıcın yargıtaya gönderdim sonrasında 2016 yılında kımlıgımı yenıledim. Yargıtaydan henuz dosya gelmedi . Bu durumda kamuda taşeron olarak calısıyorum hem. Kadroya gecerken hemde bidahaki yenilemede kartım iptal olurmu? Saygılar

  2017 başında çıkan KHK ile tüm sektör çalışanlarının soruşturulması zorunlu kılındı. Ayrıca yeni tip kimlik değişiminde de soruşturma yapılıyor. Sanırım bu ikisinden geçmediniz. Aksi halde ceza süresi ve suçun türü nedeniyle kimliğinizin maalesef iptal edilmesi gerekirdi. 2017′den önce davanın üst mahkemede devam ettiği belgelenerek silahsız alınabiliyordu. Ancak 2017 başından itibaren durum değişti. Yargıtay’dan HAGB’li ceza gelirse düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Kararda HAGB olmazsa suçun türünden ötürü bir daha özel güvenlik kartı almanız mümkün görünmüyor ne yazık ki. İyi günler.

 47. 08 Aralık 2017 - 13:55 | #47

  Kdem :

  İyi günler hocam
  Silahlı Kimliği yenilemek için ögg şb gittim dava doyan olduğundan komisyon kararıyla kimliğimin iptal edildiği söylendi. Dosya 2008 açıldı 3yıl 4ay ceza verildi. Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma kardeşim kız kacırma olayı doya şimdi yargıtayda sonuca baglanmadı.temize dilekçe yazıp gönderdim Bu aşamada ne yapmalıyım memur komisyon kararını okutmadı eski kimliği istedi bende vermedim avukat ı ma danışmak istediğimi söyledim
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Kız kaçırma suçunu siz işlediyseniz sadece kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma değil, başka maddeler de olmalı sanırım. Şu halde suçun türü sadece kişiyi hürriyetinden bırakma dahi olsa ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için kimlik kartı almanız maalesef mümkün değil. Yargıtay’dan gelecek kararda HAGB olması halinde dava düşene kadar beklemeniz gerekir. HAGB olmazsa maalesef özel güvenlik kimlik kartı almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 48. 08 Aralık 2017 - 15:11 | #48

  Serdar :

  Merhaba cevapladığınız için tesekkur ederim dediniz ya kımlık yenıleyemeSiniz suan kartın süresi 2021 e kadar bundan önce iptal mi olur yoksa yenilemede mi sıkıntı yaşarım bırde kamuda kadroya gecerken sıkıntı olur dedıgınıze gore

  Diğer yorumda bahsettiğim iki soruşturmadan geçmediyseniz, süre dolana kadar beklemeniz mümkün görünmüyor. Malumunuz yeni tip kimlik kartlarının en geç 31.12.2017′ye kadar alınması zorunlu. İyi günler.

 49. Emre
  08 Aralık 2017 - 15:42 | #49

  @Eray

  Eray kardeşim mahkeme kararını müracaat sırasında mi istediler Yoksa güvenlik soruşturması kapsamındami arayıp istediler

 50. 09 Aralık 2017 - 11:15 | #50

  Serdar :

  @A.GÜLŞEN
  Gülşen hanım cok mesgul ettim fakat güvenlik kimlik kartından bahsedıyorsunuz yeni tip güvenlik kartına sahibim burada eksik bir bilgi olmasın yanlıs mı anlıyorum . Yani dedığiniz gibi ama suan kartım iptal değil kesin bilgiler veriyosunuz ama dogrulugundan emın olalım ben ve benım gıbı insanların yapabılecegı bırsey varsa bı nevi umudu kırılmasın kimsenin. Yeniledıgıme gore sorusturma gecırdı demek midir ,?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bazı suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi engel kabul edilir ve hırsızlık suçu, bu suçlardandır. Suçun türü engel teşkil etmiyorsa cezanın süresine bakılır, bir yıl ve üstü ceza alanların kararlarında HAGB olması, düşme kararının beklenmesi gibi detaylar vardır. Şimdi sizin durumda hem suçun türü, hem de cezanın süresi ayrı ayrı engel teşkil eden durumlardan. Bunlardan bir teki bile olumsuzluk için yeterli. 2017′den önce suçun türü engel değilse ceza süresi bir yıldan fazla ise kişi, davanın üst mahkemede devam ettiğini belgeleyerek silahsız alabiliyordu. 2017 başında çıkan KHK ile üst mahkemede davanın devam ettiğini belgelemek de bitti. Bir yıl ve üstü ceza alanların haklarında HAGB olsa bile düşme kararı alınana kadar özel güvenlik olma imkanı ortadan kaldırıldı. Ayrıca halen özel güvenlik sektöründe çalışanların, yöneticiler dahil tamamının tekrar soruşturmalarının yapılması genelge ile zorunlu kılındı. Öte yandan 31.12.2017′de eski tip kimliklerin değiştirilmesi için son tarih olarak belirlendi. İlk yorumun cevabında iki soruşturmadan bahsetmiştim hatırlarsanız. Buraya kadar yazdıkların yorum değil, uygulamanın esasları. İlk yorumunuzda yazım hatası yoksa 1 yıl 9 ay ceza ve hırsızlık suçu demiştiniz. Yeni tip kimlik aldıysanız soruşturmanızda bir ihmal olabilir, başka izahı yok sanırım. Durumu bu bilgiler ışığında değerlendiriniz. İnsanların geçim kapısı, ekmek parası söz konusu iken, önünde sonunda işlemlerde durumun ortaya çıkması kesinken de sırf umutlar kırılmasın diye de yanıltıcı bilgi vermek doğru değil. Ben burada sorun yok desem de esas ve geçerli olan özel güvenlik şubelerden alınan bilgi ve kararlardır. Dolayısıyla beni yanlış anlamamanızı umarak yorumu size bırakıyorum. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 18 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » Sonraki Hepsini Göster