Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 111, toplamda : 205584 kişi tarafından okundu.

 1. 09 Aralık 2017 - 11:17 | #1

  Ozalp :

  Aynen elimde düşme karari var avukatdan aldim herhangi ceza almadim hic… ama emniyetde calisan bir kac kisi ile görüştüm yaka karti yenilenme esnasinda sıkıntı olur dediler cünkü bayan sikayetini cekmis eger cekmese idi sen kesin ceza alirdin diyorlar o yuzden emniyet dosyanin nasil düştügüne bakarlar diyorlar cinsel davasi oldugundan dolayi diyorlar …
  Benim kafami karistirdilar bende internette bilgi almak icin sizin sayfanizi gordum cook sagolun herseyin …
  Bende kamuda calisiyorum kadro sozlesme konusu var simdi bayan sikayetlerini cektikleri halde yaka kartim vede guvenlik arşivim sıkıntı yaratir diye kafam cook karisiyor
  Vallahi cook iyisiniz erinmeden bilgi veriyorsunuz …
  Birde ben yattim cezaevinde 20 gün onuda doyorlar yatip ciktin karsina cikar diyorlar …
  Tam olarak siz beni aydinlatabilirmisiniz konuyla alakali ..
  Iyi yada kotu sözlerinize diyeceklerinize hazirim ..
  Simdeden allah razi olsun sizden …

  Cezaevinde yatmış olmanız suçu kesin işlediğiniz anlamına gelmez, nitekim dava düşmüş. Diğer yorumda da belirttim, cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel teşkil eder ama sizin düşme kararınız var. Bu durumda endişelenecek bir durum yok. İyi günler.

 2. 09 Aralık 2017 - 11:27 | #2

  Enis :

  Kasten yaralama suçundan 12/10/2010 tarihinde 1.1ay3gün ceza aldım 3 yıl denetime tabi tutuldum 19/03/2013 te bitti yenileme kartımı alamıyorum iptal edecekler ne yapmam lazım bu dava olalı 8 yıla yaklaştı ne yapmalıyım

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakarlar. Ceza kararınızda HAGB ifadesi yok, erteleme var sanırım. Ceza da yanlış anlamadıysam 1 yıl, 1 ay, 3 gün. Dolayısıyla bir yıldan fazla olduğunu için sorun olur. Ertelemede HAGB’deki gibi dava düşmediğinden, karar geçerliliğini koruduğundan maalesef yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. İyi günler.

 3. 09 Aralık 2017 - 11:48 | #3

  Enis :

  3 yıl denetleme süresi bittiğinde cezanın infaz edileceği yazıyor nerdeyse 8 yıl oldu adli sicil silme yerine gittim 4.ay sonra siliniyormuş özel güvenlik kartımı geri alabilirmiyim

  Özel güvenlik soruşturmasında adli sicile değil, GBT’ye bakarlar. Adli sicilden silinen kararlar da GBT’de görünür. Dolayısıyla sizi sadece düşme kararı kurtarır. Kararda HAGB yoksa yapacak bir şey yok. Memnu hakların iadesi de özel güvenlik açısından fayda sağlamıyor maalesef. İyi günler.

 4. Ibrahim
  10 Aralık 2017 - 14:37 | #4

  @Fatih
  Üzerimde sadece bi parca esrar yakalatmam baska bi sey yok.

 5. 11 Aralık 2017 - 07:46 | #5

  Enıs :

  Merhaba bır kavgaya karıstım bes yıl oldu karar verıldı yenı.kararda sekız ay bı ayıyetten 6 bır ceza ve ıkı tanede ayri 1500tl para cezasi dendi ve hagb dendi yani 5 yil suc islemezsek silinecek dendi simdi sorum su ben silahli olarak bir bankada gorev yapiyorum yenilemeye girecegim sorusturmada bir sorun teskil edermi bu durum?? Kimse davaci olmadi bir birinden yardimlarinizi rica ediyorumm yenilemeye alti ay sonra giricem sikinti cikicak diye korkuyorumm .

  Sanırım isim benzerliğinden karıştı, önceki cevabı dikkate almayın, aynı isimle yazan biri daha var bu sayfada. Kararlar ayrı mahkemelerden verilmişse süre toplanmaz. Kavgada 6136 S.Yasa kapsamında değerlendirilebilecek silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa ceza süreleri bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemenizde sorun olmaz gibi görünüyor. Zamanı gelince düşme kararlarını alıp özel güvenlik şubeye vermeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 6. 11 Aralık 2017 - 07:49 | #6

  Enis :

  Düşme kararı zaman aşımı süresi bittiğinde alına biliyormuş 1yıl la 5 yıl suçu olanlar için 8 yılmış alırsam dönebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  Düşme kararı sadece, ceza kararında HAGB olanlar için geçerli. Anladığım kadarıyla sizin kararda HAGB yok, karar açıklanmış. Eğer kararda HAGB varsa düşme kararı almanız halinde sorun olmaz. Ancak HAGB yok ve sadece erteleme varsa maalesef olumsuz sonuçlanır. İyi günler.

 7. 11 Aralık 2017 - 08:08 | #7

  Ömer :

  İyi günler. Benim 2014 yılında hakkımda açılmış evrakta sahtecilik sorusturmasi var. Ve halen soruşturma devam ediyor. Dava falan açılmamış. Kart yenilemede, kartım silahlı iken silahsıza çevrilerek tarafıma verildi. Ben kamu kurumunda çalışıyorum. Hakkımda açılan dava yok. Soruşturma var ve yeni kartımı da aldım. Kadro için yapılacak olan güvenlik soruşturmasında memur olmama engel bir durum olurmu? Hem 657 devlet memurluğu kanunun 48. Maddesinde hemde son çıkan 680 nolu KHK nin 69. Maddesinde yukarda belirttiğim suçtan MAHKUM olmamak ifadesi geçiyor. Soruşturma kadro almama engel olur mu?

  Taşeron statüsündekilerin kadroya geçişlerinde aranacak şartlar bildiğim kadarıyla ilgili kurumlar tarafından belirlenecek. Dolayısıyla kanunlarda yazanlar kadar, kurumunuzun şartları da önemli sizin açınızdan. Bu nedenle çalıştığınız kuruma sormanız uygun görünüyor. İyi günler.

 8. 11 Aralık 2017 - 08:46 | #8

  Ibrahim :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam sadece üzerimde esrar cikmasindan dolayi kimligim iptal oldu tahlillerim temiz.ben bunu yediremiyorum kendime icsem neyse ama icmiyorum.sevmedigimiz birinin cebine koyalim ihbar edelim vay efendim kimlik iptal.boyle bi kanun olurmu

  İçmeyen biri olarak haklısınız ama kanunlar böyle. Bazen kurunun yanında yaş da yanıyor. Umarım bir an önce aklanırsınız. İyi günler.

 9. 11 Aralık 2017 - 08:53 | #9

  mustafa gunes :

  selam hocam..banka ve kurumlari araci olarak kullanmak suretiyle dolandiricilik kisacasi bilisim suclari…mustekilerin zararlarini savcilik sorusturmasinda giderdim.hakim de bu detaylara goz onune alarak 3 yil cezayi indirim yaparak 10 ay hapis cezasi aldim ve 5 yil erteleme HAGB cevirdi.simdi benim guvenlige yazilmam icin 5 sene beklemem mi lazim ? tesekkur

  Bilişim suçu ve dolandırıcılık suçu, bunların her ikisi de ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Dolayısıyla ceza süresi her ne kadar bir yıldan az olsa da suçun niteliği açısından düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekecek. Yine de daha net ve doğru bilgi için elinizde dava kararlarına ilişkin tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 11 Aralık 2017 - 10:06 | #10

  TOLGA :

  merhaba hocam ben 2001 yılında hırsızlıktan 1 yıl hapıs cezam 3 ay 10 gune ındi ama bu cezada 400 tl adli para cezasına cevırdı bunu da erteledi karar 2007 de cıktı ama dosyam kapalı gozukuyo bu ogg kımlğine engelmi düşme kararı ıstedım antalyadan daha gelmedı verilirmi düsşme kararı birde 21 11 2017 de hızmeti nedenıyle guveni kotuye kullanma cezası cıktı ama kesınlesmedı yazıyo sorgulamada 127 tl de adli para cezası verdi hgb var ama hgb bıtınce alma sansım varmı kimliği yoksa hic alma sansım yokmu carsamba gunu gıdıcem randevu aldım 2 tane kesınlesmıs cezam yanımda alma sansım yokmu ömür boyu okuyorum uyusturucudan sahtecelikten hgb olan dusum kararyla alabılırsınız dıyorlar baska sıtelerde bana guvenı kotuye kullanma hgb olsada alamazsınız hıc dedı kımliği sizin bir fıkrınız varmı tesk

  01.06.2005′den önceki ceza kararlarındaki “erteleme” ifadesi, günümüzdeki HAGB gibidir. Muhtemelen ilk cezadan düşme kararı alırsınız. Ancak güveni kötüye kullanma suçundan aldığınız ceza HAGB’li olduğu için düşme kararı mutlaka istenir. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bu suçun türü açısından düşme kararı gereklidir. Düşme kararını aldıktan sonra kimliğinizi de alırsınız. Bilir bilmez yorum yapanlara bakmayın. İyi günler.

 11. Ozalp
  11 Aralık 2017 - 10:09 | #11

  Bilgileriniz icin tesekkur ederim sizin dediginiz gibi elimde düşme kararim var cocuga cinsel davasindan ilk mahkemede verildi karar
  Insaallah dediginiz cikar da ocak ayina ki sinava girdikten sonra silahli guvenlik yaka kartim sorunsuz bir sekilde alirim ..
  Kamuya gelecek olan kadro yada sözleşmeden de yararlanirim ..
  Sizi konu hakkinda bilgilendirecem olumlu yada okumszlarla karsilastigim da …
  Ama insaallah sorun olmaz ..
  Iyi gunler ..

 12. 11 Aralık 2017 - 10:45 | #12

  Engin :

  İyi günler diliyorum, yazıların neredeyse tamamını okudum aşağı yukarı aynı konular ve herhalde okumadan soruyorlar arkadaşlar sizde sabırla aynı sorulara tekrar tekrar cevap yazmışsınız sizi takdir ve teşekkür ederim.
  Gözden kaçırmışşam bilemiyorum benim meseleme uygun iki veya üç konu vardı sadece ve ben pek tatminkar olamadım o yüzden kendim sormak istedim umarım beni aydınlatıcı cevap verirsiniz.Şimdi ben silahsız sertifikam için yenileme yapıyorum 3 Aralık 2017 de sınava girdim süreci bekliyorum, 4—5 ay içerisinde adıma açılmış 3—4 tane icra mahkemem ve 2 tane kesinleşmiş 3 aya kadar tazyik hapis cezası var bu yakın bir zamanda belli oldu bu durumda iken sizce kartı alırken bir sorun yaşarmıyım süreç nasıl işler. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder hayırlı günler dilerim ,kolay gelsin.

  İcra davalarında bir yıl ve üstü hapis cezası söz konusu değilse sorun olmaz. Ancak yorumlarda da belki görmüş olabileceğiniz gibi bazı il özel güvenlik şubelerince, hakkında icra davası olanlara olumsuz cevap verilebiliyor. Sizin icra davalarında bir yıl ve üstü hapis cezası söz konusu değilse sıkıntı yaşamamanız gerekir. Burada mevzuatı bilen personele denk gelmek gibi bir şans faktörü de etkili denilebilir. Eğer bir yıl ve üstü ceza durumu yoksa ve iliniz özel güvenlik şubesi olumsuz cevap verirse BİMER-CİMER gibi yerlere başvurup şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 13. 11 Aralık 2017 - 10:56 | #13

  Ferhat :

  İyi günler hocam benimde sorunum var
  2009 yılında gizliliği ihlal davam vardı 9 yıl oldu
  2 ay 15 gün ceza paraya cevrıldı
  İŞKUR üzerinden okula güvenlik olarak başlayacaktım
  Soruşturma nedeniyle iptal oldu
  Emniyette komisyonda ele alınacakmışım
  Durum ne olur
  Bu arada zaman aşımı dolmuş sildirmek fayda edermiş
  Ne olur cevap yazın
  Kimlik yenilemem gereksizmi olur
  Lütfen yardım
  Tesekürler

  Hakkında dava olanların kimlik başvurularının, özel güvenlik komisyonunda değerlendirilmesi prosedür gereğidir. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Adli sicilden silinmesi fayda sağlamaz, GBT’de görünen kayıtlara dair belgeleri temin etmek zorunludur. Gizliliği ihlal suçunuz, sayfanın başında belirtilen özel hayata ve hayatın gizli alanına diye tabir edilen şekilde ise düşme kararı istenir. Eğer zaman aşımı varsa sanırım düşme kararı almanız mümkün olur. İyi günler.

 14. 11 Aralık 2017 - 16:17 | #14

  TOLGA :

  hocam yıne rahatsız ediyorum benm konu ılgili arkadas tanıdıgı vardı ankadara adalet bakanlıgından dosya kapalı ama ben tc dosya esas karar no verdım ordan baktırmıs demişki adli para cezası odemediği icin arsıvden dusmemıs erteleme var zaman asımına ugramamıs 2 sene sonra zaman asımına ugrucakmıs ankaradan oyle demısler dusum olmaz demişler benm 2001 yılında savcıya ıfade vermıstım karar 2007 cıktı sabıkada resmi olarak sorgulayınca para cezam cıkıyor suc tarihi 15 06 karar tarıh 06 03 2007 birde ben 5 aslıye ceza mahk yolladım dilekce dusum kararı gelmedi ama kamu davası 2 sulh ceza mahkemesı yazıyo hangısıne dılekce yolamam lazım ben 5 asliye ceza mahk yolladım 4 hafta daha gelmedi dusum kararı

  Önceki yorumlarınızın cevabına ekleyebileceğim yeni bir bilgi yok inanın. Kursunuzla ve iliniz özel güvenlik şubesi ile görüşmenizi tekrar tavsiye etmekten başka elimden bir şey gelmiyor. Mahkeme kararlarını özel güvenlik şubesi inceleyip karar verecektir. En doğru ve kesin cevabı oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 15. 11 Aralık 2017 - 16:19 | #15

  Ferhat :

  Slm iyi günler
  Ben hakim beye danıştım davam düşürülmüyor
  Kesin hüküm almışım adli sicilden silinmişim
  9 yıl oldu komisyon kimliğimi alırmı
  Bu durumda yenileme için boşa masraf etmeyimmi
  Ne olur yardım edin
  Sucum gizliliği ihlal 2 ay cezam var paraya düküldü
  Ödedim 9 yıl oldu

  Gizliliği ihlal suçu, diğer yorumda belirttiğim şekilde özel hayatın gizliliği ile ilgili ise açıklanmış, düşürülmeyen ceza sorun olabilir. Suçun içeriğini bilemiyorum, en doğrusu yenileme için masraf yapmadan önce elinizde kararla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız olacaktır. İyi günler.

 16. 11 Aralık 2017 - 16:29 | #16

  Serkan Yılmaz :

  İyi günler geçtiğimiz cuma akşamı yanımda bulunan kız arkadaşıma eski seviglisi tarafından sokak ortasında bir saldırı geekleşti bende kavgayı ayırma adına araya girdim ancak şahsa hiç bir fiziki müdahelede bulunmadım ama şahıs hastaneye gidip parmağım kırıldı diye darp raporu almış hakkımda şikayetçi olmuş bemi dövdü gibisinden bende polise ifade verdim bende polise ifade verdim şahsı tanımam fiziksel müdahelede bulunmadım parmağını bir yere kendisi vurup kırmış olabilir diye mesele u bende davacı ve şiketçi oldum 8 yıllık silahlı özel güvenliğim dava açılıcak sanırım bu davadan suçlu bulunursam silahlı özel güvenlik sertifikası yenilememe engel olurmu konu ile ilgili bilgi verirsebiz teşekkürler yenileme tarihim 2019 mart ayı

  Bu olay sonucu 6136.S.Kanun kapsamına girecek şekilde ceza alırsanız silahlı kimliğiniz silahsıza döner. Bir yıl ve üstü HAGB’li ceza olursa denetimli serbestlik bitip düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Bu durumdan suçlanız dahi bir yıl üstü ceza olacağını sanmıyorum ama olasılıklar bu şekilde. İyi günler.

 17. 11 Aralık 2017 - 16:30 | #17

  mustafa :

  iyi günler hocam ben bi tartismadan dolayi 11 ay ceza hapis cezasi aldim erteleme yapildi simdi kart yenilemesi yapacam bana engel olurmu dosyada cebir ve kisi haklarindan yoksun birakilmasi yaziyo istinaf basvurdum sonuc bekliyorum bana bir sorun olurmu tesekürler

  Ceza süresi bir yıldan az ve suçun türü de sorunlu görünmüyor. Ancak yenileme başvurusunda mahkemenin son aşamasını gösterir belge vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 18. 11 Aralık 2017 - 16:36 | #18

  Emre33 :

  S.a hocam kaçak sigaradan 2.5 yil hapis cezasi yedim ama para cezasina donuyo. Dosyam temyiz de ve sicil kaydim yok gorunuyo. Şuan kimligimin gelmesini bekliyorum sorusturmada. Şube mudurlugu silahli oldugum halde silahsiz ozel guvenlik olablrsn dedi sizce sonuc ne olur ?

  Kaçakçılık suçundan bir yıldan fazla ceza almış birine, dava düşmeden silahsız olabilir denmişse mevzuatı bilen personele denk gelmek açısından şans sayılır. Cezanın paraya çevrilmesi özel güvenlik anlamında fayda sağlamaz, para miktarına değil, paraya çevrilen süreye bakılır. Ayrıca adli sicilde görülüp görülmemesinin de önemi yok, soruşturmada bakılan GBT’de görünen kayıtlar için davanın son durumunu gösterir belge istenmesi, prosedür açısından zorunludur. Bu durumda denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp düşme kararı alana kadar silahsız, düşme kararı çıkınca silahlı olabilirsiniz görünüyor. İyi günler.

 19. 11 Aralık 2017 - 18:01 | #19

  Serkan yılmaz :

  1 yıldan az ceza alıp para cezasına çevrilirse silahlı sertifikayı yenileyebilirmiyim çünkü ortada bir suç aleti de yok

  Para cezasına çevrilmesi sizin açınızdan fayda sağlamaz, yine süreye bakılır. Ortada alet kullanımı sizce yoksa da hakimin takdiri önemli, malumunuz terliği bile silah sayan mahkeme kararları var. Böyle durumlarda bir şekilde uzlaşmakta yarar var. Olabilirse lehinize olur. İyi günler.

 20. 12 Aralık 2017 - 07:35 | #20

  Serkan Yılmaz :

  Çok özür dilerim sormak istediğim şu ola ki ceza aldım ama 1 yıldan az yinede yenilenirmi teşekkür ederim @A.GÜLŞEN

  Diğer yorumda belirttim hakimin takdiri önemli, bunu önceden bilemeyiz. İyi günler.

 21. 12 Aralık 2017 - 07:38 | #21

  Ridvan :

  Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan iki defa agir cezada yargılandı.sonuç olarak 2016 da kullanmaktan 10 ay ceza 5 yıl infaz hükmün aciklanmasinin geri bırakılması kararı çıktı içerde yatmadim güvenlik sınavına girdim sonuç kesin olamaz kararimi çıkar acaba teswkkurler

  Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan yargılanıp sadece kullanmaktan mı ceza aldınız anlayamadım. Uyuşturucu kullanmaktan ceza alanların denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp beş yıllık kamu davasının düşmesi kararını almaları gerekir. Şu halde bu kararları temin edene kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 22. 12 Aralık 2017 - 07:44 | #22

  Osman :

  Hocam selamlar kolay gelsin daha öncede söyledim şimdide söylüyorum e devlet üzerinden bakıldığında bişey yoksa şubedede bişey çıkmıyor gbt falan hiç bir yerde çıkmıyor benim ceza dava dosyam vardı düşme kararını aldım e devlet üzerinden silindi buna bağlı olarak güvenlik şube benden hiçbirşey istemedi çünkü göremedi kimlimi sorunsuz yeniledim arkadaşları bu şekilde bilgilendiriseniz faydalı olur

  GBT kayıtları e-devlette yayınlanmadığına göre bu varsayım yanıltıcı. Sizin durumda düşme kararı olduğu için sorun yaşamamışsınız. Buradaki yorumlarda ise mahkeme devam ediyor veya yeni sonuçlanmış olanlar yoğunlukta, düşme kararını alana kadarki süreçle ilgili. Yine de benzer durumdakiler için yol gösterici olacaktar bu verdiğiniz bilgi. İyi günler.

 23. 12 Aralık 2017 - 07:46 | #23

  mustafa :

  hocam daha önce de sormustum kart yenilemesi yapacam cebir ve kişi haklarından yoksun bırakılması diye davam var yenileme yaparken yargılaması devam edenler diye bi konu var ben sorun yaşarmıyım cezam 11 ay istinafa gönderdim bana emniyet kart yenilemeyede engel olurmu teskkürler…

  Daha önceki yorumun cevabına ekleyebileceğim yeni bir gelişme yok. İyi günler.

 24. 12 Aralık 2017 - 07:58 | #24

  K :

  Hocam daha evveldende yazmıştım 2003 te hırsızlıktan 16 ceza yatmıştım sabıkamı sildirdim ama arşivim duruyor ama 2015 yılında kursun oluru ile özel güvenliğe yazıldım ve kazandım silahsız setifika aldım ama yaka kartı için başvurdumduğumda arşive takıldım bu yeni çıkan yasalardan düşme kararı alabilirmiyim ve yaka kartımı ala bilirmiyim

  Kursların bu şekilde olur verme yetkisi yok, aksine hakkında dava olanların bununla ilgili sorularının cevabını bilmeseler de doğru yönlendirmeleri en azından etik olarak zorunludur. Kimlikte takılacak birine eğitim vermek, sadece kendi kazancını düşünmektir. Kişi, sertifikayı kimliğe dönüştüremeyecekse ne için o kadar masraf yapsın, eziyet çeksin değil mi? Sertifika, eğitimin sonundaki sınavın başarıldığını gösteren herhangi bir soruşturma yapılmadan verilen belgedir. Sertifika almak, kimliği alabilmek için kazanılmış hak değildir. Hakkında dava olanların işleri, 2017 başında yayınlanan KHK ile daha da zorlaştı. Eskiden en azından HAGB’li olanların düşme kararını beklemeden silahsız olabilme imkanı vardı, artık o da yok. Dolayısıyla sizin beklediğiniz anlamda olumlu bir gelişme maalesef yok. İleride de olur bilemeyiz tabii. İyi günler.

 25. 12 Aralık 2017 - 08:00 | #25

  Boran :

  Mrbalar. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. 2015 yılında av tüfeği ile meşgun mahalde ateş ettim 5 ay ceza aldım. 2016 yılında alkollu arac kullanmaktan yakalandim 1 ay hapis cezası para cezasina çevrildi ..bundan 3 ay evvel de 2 kez alkollü araba kullanmaktann yakalandim mahkemelik oldum henuz mahkemem acilmadi..
  yenileme egitimine girdim şu an güvenlik soruşturması uzun sürdü sorusturmadan gecermiyim .tsk ederim

  Soruşturmaların uzun sürmesi, yurt genelinde olan bir durum. Kimliğiniz silahlı ise ilk dava düşene kadar silahsız olur. Diğer mahkemelerle ilgili de son durumu gösterir belgeleri vermeniz gerekir. Eğer bu belgelerden eksik varsa soruşturmanızın gecikme nedeni olabilir. İyi günler.

 26. Alper
  12 Aralık 2017 - 11:53 | #26

  @Ibrahim

  Ibrahim kardeşim yenileme mi yaparken iptal ettiler yoksa eski kimliğini yenisi ile değişim yaparken mi? Kimlik iptalini müracaat ederken mi söylediler yoksa arayıp dami haber verdiler

 27. 12 Aralık 2017 - 13:01 | #27

  Adem :

  slm hocam silahli guvenlik karti sahibiyim.kimlik degisimi sirasinda 2 adet kaydim gorundu birincisi basit yaralama 1500 para cazasi ikincisi tehdi ve hakaret tehditten 5 ay hapis hakaretten 1740 para cazasi hagb verildi ancak ikinci kaydim yeni cikan yasayla uzlasmaya gidildi ve dosya kapandi.evraklar istenildi tamamladim.kargimin cikmasi ile ilgili bir sorun olurmu tsk ederim.

  Tehdit ve yaralama suçunda 6136 S.Yasa kapsamına girecek silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa ceza süresi açısından sorun yok görünüyor. Ancak kimlik başvurusunda tüm bu davalara ilişkin son aşamayı gösterir belgeleri mutlaka vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 28. 13 Aralık 2017 - 13:37 | #28

  Taha Barış Haliloğlu :

  MERHABALAR GUVENLIK SORUSTURMAM TAMAMLANDI VE OZEL GUVENLIK SUBEDEN 30.11.2017 TARIHIN DE 30 GUN GECERLI BELGE VERDILER BELGEDE KIMLIGIN PTT TESLIM EDILECEGI YAZIYOR ACABA KIMLIK NEZAMAN ELIMDE OLUR ?

  Kimlik tesliminde size 30 gün geçerli belge verildiğine göre en geç bir ay sürebilir demektir sanıyorum. Bu işlemler illere göre değiştiği için muhtemelen kursunuza sorarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 29. 13 Aralık 2017 - 13:42 | #29

  yunus :

  Slm hocam 2004 yılında kaçak elektrik sucundan ceza aldim tabi paraya çevrildi ve ödedik ama ben 2014 yılda tam 10 yıl sonra fark ettim Arşiv kaydının olduğunu ve hükmün bir daha olursa 5 yıl gibi hukuk’i terimler kullanmişti hakim.Ben bu günlerde sorup soruşturdum bana Adlı sicil istatistik müdürlüğünden Arşiv sildire bilirsiniz dediler adliyeden…
  Olay bu ben şimdi Silahlı Güvenlik kimlik kartı almak istedim bı sorun olurmu …

  Adli sicilden silinmesi, GBT’de görünmesini engellemediği için özel güvenlik olabilmeniz açısından bir fayda sağlamaz. GBT’de görünen davaların kararları kimlik başvurusunda mutlaka verilmelidir. Eğer kararda HAGB varsa ilk kararı veren mahkemeden düşme kararı almanız gerekir. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre karar verilir. Elektrik kaçakçılığından ceza aldıysanız düşme kararını mutlaka almanız gerekir. İyi günler.

 30. 13 Aralık 2017 - 16:39 | #30

  TOLGA :

  merhaba hocam benbm 2001 yılında hırsızlık davasından ertelemeli 400 tl para cezam vardı kararı goturdum bugun guvenlik subedeki memur bu davadan suc tarıhınden yırtmısın dedi evrakrakları teslim ettim bu davadan bı sıkıntı olmaz 1 2 ay ıcınde kımlıgınz ewe gelir dediler ama guvenı kotuye kullanma ye kullanma vardı ceza hgb aldım ama ona hıc sormadilar ama bende sasırdım ınsalah gelir olumlu gecer arsıv arastırmam hocam ne dersiniz

  Güvenlik soruşturma sonucunuzun olumlu gelmesini ben de gönülden diliyorum. Artık iş özel güvenlik şubede, inşallah umduğunuz gibi olur. İyi günler.

 31. 13 Aralık 2017 - 16:44 | #31

  Bekir :

  Hocam hakkımda 1 yıl ds ve kamu davasının erteleme kararı var denetimli serbestlik bitti bugün özel güvenlik şube de eski kimiğimi degiştirmek için başvuru yaptıgımda görevli memur benden herhangı bı mahkeme kagıdı ıstemedı ve kayıtlarda herhangı bı kayıt cıkmadı Güvenlik sorusturmasında bi sorun yaşarmyız ?

  Bir yıl denetimli serbestliğin nedeni uyuşturucu kullanımı ise kamu davasının düşme kararı istenebilir. İlk etapta evrak istenmemesi, daha sonra da istenmeyeceği anlamına gelmez. Kursunuzdan ilinizdeki kimlik soruşturma süresini öğrenip bekleyin. O sürede gelmezse başvuru yaptığınız yerden sorup takip etmenizde yarar var. İyi günler.

 32. 14 Aralık 2017 - 07:42 | #32

  rahmi :

  hocam ben 1 yıl 10 ay 15 ertelemeli hapis cezası aldım istinaf mahkemsine başvurdum yargılama devam ediyor cebir ve kişiyi haklarından yoksun bırakma dosya sebebi kart yenileme yapınca sorun olurmu yargılama devam ettiği için kartım iptal olurmu kısacası özel güvenlik şube yenileme engel olurmu teşekürler…

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için düşme kararı alabilmeniz halinde yenilemeniz mümkün olur. Bu arada düşme kararı için kararda “erteleme” değil, HAGB olması gerekir. Sizin kararda HAGB yoksa ceza süresinin bir yıldan fazla olması nedeniyle özel güvenliğe dönmeniz mümkün olmaz. Şu halde mahkeme kararında HAGB olursa denetimli serbestlik koşullarına uygun olarak tamamlanması kaydıyla beş yıl sonra tekrar müracaatınız mümkün olur. Daha net bilgi için yenileme eğitimine başlamadan önce, elinizde mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 14 Aralık 2017 - 07:58 | #33

  Serkan :

  Merhaba hocam yenilemeyi 1 sene önce yaptirdim.Kimliğim eski olduğu için güvenlik şubeye gittiğimde müstehcen bir video yayınından dolayı amerikadan şikayet olmuş şu an soruşturma aşamasında gerekli evrakları adliyeden al gel dediler bende sorguda olan kağıtların çıktısını alıp götürdüm kabul etmediler.Telefonla bilgi versinler dediler gvnlik şubedekiler şimdi ben bu aşamada sıkıntı yaşarmıyım kimliklerin değişmesi süresi 15 gün sonra bitiyor.Kamuda çalışıyorum işimden olurmuyum bana bir akıl verin.Avukat tutsam faydası olurmu

  Cinsel içerikli bir suçtan uluslararası soruşturma söz konusu ise gecikmeden iyi bir avukat tutmanızda yarar var demektir. Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Bazı suçlarda (cinsel içerikli suçlar dahil), 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB olanlar, beş yıl denetimli serbestlik süresini usulüne uygun tamamlamaları şartıyla geri dönebiliyorlar. Durumun ciddiyetine binaen avukata danışmayı gerekirse davayı avukat vasıtasıyla takip etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 34. Ibrahim
  15 Aralık 2017 - 06:39 | #34

  @Alper
  Alper kardeş yenileme yaparken iptal oldu eve kagit geldi emniyetten iptal edildine dair.

 35. Alper
  15 Aralık 2017 - 12:57 | #35

  @Ibrahim
  Ibrahım kardeşim müracaat sırasında GBT kayıtlarında bi dava kaydı gözüktü mü mahkeme evrakı istediler mi ?

 36. 15 Aralık 2017 - 15:29 | #36

  erhan :

  hocam 2010 yılında sıgara kacakcılıgından 5 hapıs cezası aldım cezam 1 yıl ertelendı sılahsız olan kımlık kartım ıptal oldu tekrardan başvuru yaparsam alabılırmıyım saygılar

  Kaçakçılık suçundan ceza alanların kimlik alabilmesi ancak, ceza kararında HAGB olması ve beş yıl sonunda davanın düşmesi ile mümkündür. Eğer kararda HAGB varsa düşme kararı aldıktan sonra şansınız olur, yoksa maalesef. İyi günler.

 37. 15 Aralık 2017 - 15:42 | #37

  memet :

  hocam hakkımda kasten yaralamadan ıkı dava vardı bırı 2012 de bırıde 2017 de oncekı olan dava dustu 2017 olanda dustu kararı elıme geldı fakat bu arada ben ozel guvenlık kımlık kartımı yenılemek ıcın evraklarımı teslım etmıstım yenı sısteme gore mahkemen bıttıyse bıle bıttı kararını ıstıyorlar subeden bende goturdum bugun fakat gunun aksamı e devletten gordum kı 2017dekı olan ve kavusturmaya gerek duyulmayan dusen mahkeme tekrardan 9 aralıkda acılmıs dosya turu ceza dava dosyası. dosya durumuda İddianamenin Değerlendirilmesi Sonrası Açılış dıye yazıyor bu davada sanırım 6136 sayılı kanunla ılgılı yaka kartımı yenılemede sorun olurmu mahkeme gunu verılmıs nısan ayına sımdıden. benım bı an once kartımı yenılemem gerek lutfen hocam bılgınıze ıhtıyacım var tesekkurler sımdıden

  Sizin gördüğünüz kaydı, özel güvenlik şube de GBT’den görecektir muhtemelen. Düşme kararlarını vererek başvuru yaptığınıza göre beklemekten başka çare yok. Eğer kontrol aşamasını geçtikten sonra o kayıt oluşturulduysa bir şansınız olabilir. Ancak bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Hakkınızda hayırlısını dilerim. İyi günler.

 38. 15 Aralık 2017 - 16:17 | #38

  B.krky :

  Bir sene once esimle kavga ettik darp etti rapor aldim hakim 5 yil icerisinde bir daha yapmamasini ve cezasini erteledigini soyledi bundan 2 ay once bir arbede daha yasadik fakat esim bunda herhangi birsekilde vurma dovme gibi bisey olmadi sadece itişme oldu ve o esnada kolum morarmis sonradan farkettim bosanacaktik avukata gittim o da onceden darp oldugu icin beni korumak adina tekrardan karakola gitmemi soyldi uzaklastirma icin gittim ve orda beni darp etmedigini sadece itisme sirasind oldugunu soyledim hakim bunun bir darp olmadigini uzaklastirma kararinin reddine ve mahkeme olmayacagini bildirmis polis memuruda bize bildirdi ve 3 gun once dava acilmis esimle su an aramiz cok iyi ve tekrar bozulmasini istemiyorum guvenlik sertifikasi var iptal olurmu ne sekilde ceza alir lutfen yardimci olurmusunuz

  Bir yıl veya üstü süreli ceza alması halinde kimlik kartı sıkıntıya girer. Şu halde sorun yok görünüyor. İyi günler.

 39. Ibrahim
  15 Aralık 2017 - 17:32 | #39

  @Alper
  Alper yenileme sirasinda evraklarimi verdim gorevli polis benden karar istedi aldim verdim 1 ay sonra eve kagit geldi komisyon karariyla iptal edildi diye.uyusturucu varsa ne olursa olsun kimlik karti iptal.ben icici degilim sadece uzerimde bi parca cikmasi iptal etti tahlillerim temiz.mahkeme bile olmadi savcilik sorusturma evragi gondermisti umarim biraz yardimci olmusumdur

 40. Alper
  15 Aralık 2017 - 18:17 | #40

  @Ibrahim
  Ibrahım kardeşim 2015 yılında bende mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından soruşturma evrağı geldi 1 yıl ds 5 yıl kamu davasinin erteleme kararı vardı 2016 yılında herşeyi sorunsuz bi şekilde bitirdim 2017 şubat ayında eski kimliğini yenisi ile değişim yaparken 4 yerden kayıtlara bakıldı herhangi bi kayıt çıkmadı benden mahkeme kararı filan da istemediler Seneye bende yenileme yapacam hakkımızda hayırlısı artik

 41. Nuri
  15 Aralık 2017 - 18:21 | #41

  @Ibrahim
  ibrahim bey elinizde düşme kararı olsaydı kimliğiniz iptal olmazdı Kamu davasının bitmesini bekleyeceksin o süreç içinde herhangi bi Suça karışmamanız lazım

 42. Fatih
  16 Aralık 2017 - 07:06 | #42

  @Ibrahim
  Ibrahim denetimli serbestligi sorunsuz bitirip 5 yil kamu davasinida gecirip dusme karari aldigin haldemi iptal oldu yoksa dusme kararini alamadinmi

 43. Ibrahim
  17 Aralık 2017 - 14:06 | #43

  @Fatih
  Dusme kararini almadim olay yeni denetime devam ediyorum şuan

 44. 18 Aralık 2017 - 09:54 | #44

  Erkan :

  Merhaba hocam
  5 yıldan fazla oldu uyuşturucudan 1 yıl denetim aldım ve sorunsuz bi şekilde bitirdim.1 yıl önce kiraladığım arabada çok ufak uyuşturucu madde cıktı beraat aldım mahkemeye çıkmadan bu güvenlik olmamı etkilermi ve ne yapmam gerek bişi varmı yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar

  Her iki davaya ilişkin son durumu gösterir mahkeme belgesi ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İlkinden düşme kararı, ikincisinden beraat ise sorun olmaz. Ancak konuya ilişkin kararı, belgeleri inceleyerek verecek olan yer özel güvenlik şube olduğu için yapacağınız masrafları riske atmamak açısından bu şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 45. 18 Aralık 2017 - 09:59 | #45

  Murat ank :

  Merhaba;
  Benim hizmet nedeniyle guveni kotuye kullanma davam ,mala zarar verme 4ay ve dolandiricilik 11 ay ceza alarak bitti.Ama karar kesinlesmedi suan yargitayda.Kanun derki “ceza davalarinda karar kesinlesmedikce kisi masumdur” buna gore ben kimligimi yeniletebilirmiyim?Karar kesinlesmedi.

  Özel güvenlik şube, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma suçlarının niteliği nedeniyle ilk mahkeme kararına göre hareket edebilir. Bu nedenle önce özel güvenlik şubeye kararlarla birlikte danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Eskiden davanın devam ettiği belgelenerek silahsız devam mümkün olabiliyordu. Ancak gelen yorumlardan ilk mahkeme kararına göre işlem yapıldığı anlaşılıyor. Bu nedenle mutlaka danışarak hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 46. 18 Aralık 2017 - 10:09 | #46

  ayhan :

  Hocam kolay gelsin.eşime silahtan sayılan eşya ile kasten yaralama suçundan 187 gün adli para cezası verildi.bu ceza hagb ye çevrildi.karar 2016 da verildi.kimlik yenilemem 2019 da.2019 da hagb yi tamamlamamış oluyorum.yenilemede bir problem çıkarmı.ayriyeten bu sene eski kimliğimi değiştirdim bunda bir problem olmadı.halen bir kamu kurumunda çalışıyorum devlet kadrosuna geçmemde bir problem olurmu

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için kimlik değiştirmede sorun yaşamadınız sanırım. Sadece silahtan sayılan eşya olması, silahlı yenilemek isterseniz sorun olabilir gibi görünse de yenileme zamanına kadar düşme kararını almış olacağınız için sorun olmaz. Kamuda kadroya geçme konusundaki şartlar, ilgili kurumlar tarafından belirleneceği için detayı hakkında bilgim yok, kendi kurumunuzdan araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 47. 18 Aralık 2017 - 10:10 | #47

  B.krky :

  @A.GÜLŞEN
  Hakim ne gibi bir ceza verir bir tahmininiz varmi

  Hakimin vereceği ceza hakkında bilgim yok inanın. Suçun adına göre kanundaki karşılığı ve hakimin takdiri önemli bildiğim kadarıyla. İyi günler.

 48. 18 Aralık 2017 - 10:12 | #48

  Muhammet :

  Lisede alınmış disiplin
  suçu engelmi

  Lisedeki disiplin suçu; hırsızlık, cinsel dokunulmazlık, uyuşturucu vb. değilse sorun olmaz. İyi günler.

 49. 18 Aralık 2017 - 10:17 | #49

  rahmi :

  hocam daha ben 1 yıl 10 ay 15 gün cebir ve kişiyi haklarından yoksun bırakma sucundan ceza aldım istinafa basvurdum erteleme cezası benim dosyam 1 yıl aşağıya düserse devam edebilirmiyim yoksa erteleme cezası olduğu için benim kartım iptal olurmu yani kısaca 11 ayda olsa erteleme hapis cezası kart yenilemeye engel olurmu HAGB gerekirmi kart yenilemem için. Bu arada dava devam ederse KART YENİLEME için emniyete mahkeme evraklarını verirsem yenileme olurmu
  teşekkürler

  Ceza süresi bir yıldan fazla ve HAGB olmadığı için karar bu şekilde kalırsa özel güvenliğe engel teşkil eder. Ceza bir yıl altına düşerse suçun niteliği bakımından sorun olmayacağı için devam etmeniz mümkün olabilir. Dava devam ederken ceza süresi nedeniyle yenilemeniz sorun olur. Yine de daha net cevap için belgelerle birlikte özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 50. Muzaffer
  18 Aralık 2017 - 11:49 | #50

  @Ibrahim
  ibrahim kardeşim hangi il’de kimliğin iptal oldu ? Dosyanı teslim ederken mi mahkeme kararını istediler hemen ?

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 18 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » Sonraki Hepsini Göster