Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 281020 kişi tarafından okundu.

 1. İlkay
  03 Aralık 2018 - 18:10 | #1

  @Doğuş
  Düşme kararı ile olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne git 5 dakika da siliniyor

 2. 04 Aralık 2018 - 07:22 | #2

  Barış :

  Kolay gelsin ben Bi kursa kaydoldum istanbulda hem kurs hem iş imkanı sunuyorlar kayıt yapalı 1 ay oldu hayla işe koymadılar keyfi kursu iptal ettinizde 200 TL kurs ücretini geri alamıyorsunuz dediler ben bu paramı nasıl alırım şikayette bulunsam Bi fayda olur mu

  Özel güvenlik eğitim firmalarının iş vaat etmesi, ilanlarında bunu ima etmesi dahi o kursun kapatılmasına gerekçe oluşturur. Dört yıl dünyanın parasını alan özel üniversiteler bile iş garantisi veremezken çok cüzi rakamlara hem kurs-hem iş olamaz diye buradan imkan oldukça uyarmaya çalışıyoruz. Paranızı geri almak için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İş ararken para kaptırmak da oldukça üzücü. İleride özel güvenlik olmayı düşünürseniz, sınavı bir kerede geçecek ve çalışırken de bilinçli bir personel olabilmeniz için gerekli altyapıyı oluşturacak kursları seçmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 04 Aralık 2018 - 07:27 | #3

  Anıl ulusal :

  Cumhurbaşkanına hakaret sucum var davam filan yok savcılığa ifade verdim benim kartı yada gecici belge almam için ne yapmam lazım ifade evragımI filan verdim belli bir süreci varmı dava acılp mahkemeye filan çıkmam Filanmı lazım

  Özel güvenliğin hangi aşamasındasınız anlayamadım, eğitim aldınız/alacaksınız/kimliğe başvurdunuz hangisi bilemiyorum. Geçici belge istediğinize göre kimlik başvurusu yaptınız veya yapacaksınız diyelim. Kimlik başvuru evrakına bu olayın son durumunu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İfade verdiğiniz yerden özel güvenlik için istendiğini belirterek iddianame de olsa bir belge talep edebilirsiniz. Alacağınız belge komisyonda incelenir, yöneltilen suçlama, kanundaki ceza karşılığı dikkate alınarak size bir cevap verilir. İyi günler.

 4. 04 Aralık 2018 - 07:48 | #4

  ali :

  hocam ben sınava gırdım sınavı kazandım sertıfıkamı aldım denetımım vardı uyusturucudan ve mahkeme sonuclandı hakım 5 yıl verdı her hangi bir sorun olurmu

  Uyuşturucudan ceza alan birinin özel güvenlik kimliği alabilmesi için kamu davasının düştüğüne dair belgeyi beklemesi gerekir. Cezayı yeni aldığınız için düşme kararına kadar beklemek demek sertifikanın süresinin dolması demektir. Keşke kayıt olmadan önce kursunuza danışsaydınız. Bu arada başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışın, ret çıkar denirse sonradan düşme kararı alsanız bile ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik kartı alamayacağınız için başvuruyu bekletmeniz mantıklı olabilir. Bu konuda tek yetkin yer özel güvenlik şubeler olduğu için detaylarını oraya danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 04 Aralık 2018 - 07:56 | #5

  Abdullah :

  Hocam merabalar sertifikami aldım evraklarım tamam devam eden bir aile mahkemesi birde görevi yaptırmamakdan mahkemem var daha zamanı belli değil tabiki beraat alicam çünkü polis memurundan şikayetçi oldum darp ettiği için raporda aldim. evraklarmi soruşturmaya yollasam sizce sorun olurmu gecermi gecmezmi fikriniz varmi acaba cok teşekkür ederim.

  Genel kolluk personeline görevi yaptırmamak için direnmekten ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için o davadan beraat almak dışındaki seçenekler sıkıntı olabilir. HAGB’li karar çıksa da düşmesini beklemek gerekir. Bu nedenle resmi başvurudan önce o davanın sonuçlanmasını beklemek akıllıca olabilir. Ancak konuya ilişkin belgeleri inceleyip sonuç hakkında kararı vermeye yetkili tek yerin özel güvenlik şubeler olduğunu dikkate alarak öncesinde danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu şekilde başvuru olursa ret çıkar denirse beklemeniz uygun olur. İyi günler.

 6. 04 Aralık 2018 - 10:50 | #6

  Musatafa :

  Hocam merhaba, benim hakkımda devam eden basit yaralama hakaret mala zarar verme suçlarından davam var, yenileme yaptım ama yenileme evraklarını güvenlik şubeye teslim etmedim, bu davam yüzünden kimliğimi iptal ederler mi? Bu arada kimliğim silahsız

  Devam eden davanın son durumunu gösterir belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışın. Davanın devam etmesi nedeniyle ortada karar olmadığından ve resmen başvuru yapmadığınızdan iptal olmaz. İstenen ceza süresi bir yılın altında ise kartınızın yenilenmesi mümkün olabilir. En net cevap için doğru adres özel güvenlik şubelerin kimlik işlemleri ile ilgili personeline danışmak gerekir. İyi günler.

 7. doğuş
  04 Aralık 2018 - 20:03 | #7

  @ilkay hocam benim beraat davam var emniyet git sildir dedi gbt ni ben basvurdum 20 gün içinde belli olur dediler benim merak ettiğim kesin silinir mi

 8. Doğan
  05 Aralık 2018 - 12:33 | #8

  @Onur
  Benim sana tavsiyem davan düşmeden o karari alip gitmeden özel güvenlik şubeye evrKlarini teslim etme. Olumsuz çıkıp iptal ederlerse artik düşme karari alsan bile yine red ediyorlarmiş. Benim durumuma düşme sakın davan düşene kadar başvuru yapma. Benim bulunduğum yer izmir narlidere komisyonu.

 9. 05 Aralık 2018 - 13:23 | #9

  Anıl ulusal :

  @A.GÜLŞEN
  45 gün oldu evrakları teslim edeli ne devam var ne sicilim bozuk komisyondan cikacak sonuca göremi gecici belge alabilirim. İşe gireceğim yer 1 hafta süre verdi suan benim ne yapmam lazım

  İfade verdiğiniz konudan dolayı evrakınızın komisyonda görüşülmesi gerekebilir. Temelden başvurularda geçici belge verilmez. Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yaklaşık süreyi öğrenebilirsiniz. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İyi günler.

 10. 05 Aralık 2018 - 13:24 | #10

  Serkan :

  Hocam hagb vardı 13 ay düşme kararı aldım, özel güvenlik şube komisyona girecek komisyon karar verecek dedi, bu olumsuz bir durum mu. Kimliği alırsın ya da alamazsın diye bir şey söylemediler.

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 11. 05 Aralık 2018 - 13:39 | #11

  Sema :

  hocam merhaba sevgilim askerde telefon yakalattı bundan dolayı 5 yıl ceza erteleme aldı bilişim suçu olarak gözüküyor. Güvenliik kursuna sorduk sorun olur mu diye olmaz dediler. Kimlik için gerekli olan bütün evrakları tamamladık 45 gün bekledik kart çıkmış fakat davadan dolayı komisyona kalmış. Komisyondan olumsuz bir yanıt çıkar mı ? silahsız kimlik

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Arkadaşınızın ceza süresi bir yıl ve üstünde ise düşme kararını alana kadar beklemesi gerekebilir. Dava evrakında süre yazıyordur, denetimli serbestlik süresi dikkate alınmaz. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olduğu için muhtemelen sıkıntı çıkmaz. Ancak son ve geçerli kararın, komisyondaki inceleme sonunda verileceğini de gözardı etmemek gerekir. İyi günler.

 12. 06 Aralık 2018 - 13:40 | #12

  Serdar :

  Slm hocam ben güveni kötüye kullanmaktan 100 tl adli para cezası ve 1 yıl 15 gün ceza aldım cezam bittiği zaman güvenlik kartımı yenisiyle değiştirebilir miyim simdiden tsk ederim

  Güveni kötüye kullanmak suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB varsa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. HAGB yoksa maalesef sonuç olumsuz görünüyor. Daha net cevap için mahkeme kararıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 13. 07 Aralık 2018 - 08:54 | #13

  Cengiz :

  Slm aleykum hocam 10sendr OGG olark calsmaktydm kadro gectm 4.aynda kimlk yeni kmlik almak icn emnyt gtmm 5sene hukmn acklnmasi wardi son senmdi bu sene bitiyodu dha once bu surec dewm edrkn gttm karti yenildm hic bse sormadlr 2017 bi karar eklnms bi muamma tasiyms kartma el koydular 6ay snra dava dusuyomus kartni al burdn untma dedlr universt kart yok dye baska yerde calstrmam guvenlgn harcnde dedi isten ckraldm mahkmeye werdm karar beklyrm bole bse olrmu hocam ya mitin arastdgi ewragm bi skntu yok dyo isci kadrosuna gecsm onaylndi bende elimi kolumu salyrk gtm cipli kart alaym diye basima gelne bak dunyam yikldi ya antalyda benm olyn iki kati olan bi ozl guvnk ayni oly mahkme hukuka uygn bulmams goreve iade kimlk geri werms ben nolrm beklyrm

  Sayfanın başında detayları verilen KHK ile HAGB’li de olsa bir yıldan fazla ceza alanların özel güvenlik olamayacağına dair değişiklik yapıldı. Dolayısıyla bu mevzuata göre yapılan işlemde kusur yok. Üstelik komisyona sokup ret kararı verdirmemişler, düşme kararı alınca kimliğin geri verileceğini söylemişler. Yürütmenin durdurulması için dava açtığınız anlaşılıyor ama sonucu belli değil anladığım kadarıyla, sesli harf kullanmadığınız için bu kadarını çözebildim. İyi günler.

 14. 08 Aralık 2018 - 08:52 | #14

  Tolga erenwr :

  Merhaba
  1989 yilinda hirsizliktan hukum gigdim 6 ay cezami cektim ciktim esim silahli guvenlik olmak istiyor engel cimarmi ?.saygilar

  Sadece terör suçlarında aile bireyleri etkileniyor. Belirttiğiniz suçtan dolayı oluşan adli sicil sadece sizi bağlar, eşiniz için sorun olmaz. İyi günler.

 15. 08 Aralık 2018 - 09:07 | #15

  Fatih kaya :

  Hocam merhaba ben suça sürüklen çocuk olarak 30 paket fln kaçak sigara satarkn yakalandım para cezası verdiler ödedim birde 18 yaşında çok az miktarda uyuşturucu yakalatım hapis cezası almadım denetimli serbeslik verdiler gitmedim ama bi sorun olmadı iki suç kaydının üstünden 5 yıl geçti hiç suça karışmadım bn güvenlik sertifikamı aldım kimlik müracatı için gittiğimde polis gördü dosyayı oysa gbt görünmüyordu mahkeme sonuçlarını istediler ve götürdüğümde güvenlik olamazsın dediler hocam sabıka kaydım yok görünmüyo polis çevirmesindede gbt de görünmüyo hocam benim güvenlik kimliğimi almam için ne yapmam lazım sertifikamı iptal etmediler hiç işleme girmedim zaten ne yapsam kimliğe çevirebilirim bu suçlar nasıl düşer veya ne gibi bi karar gerekli bu durumda güvenlik kimliği alabilmem için ne gerekli lütfen yardımcı olurmusunuz hocam .

  Hırsızlık ve uyuşturucu suçlarının birinden bile ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu durumun istisnası kararlarda HAGB olması ve düşme kararının alınması ile mümkündür. Özel güvenlik eğitimi aldıysanız bu konuları derse işlemiş olmanız gerekir. Keşke kurs için masraf yapmadan önce kursunuza veya iliniz özel güvenlik şubesine danışsaydınız. Bu iki ciddi suçun kayıtlarda olmaması gibi bir yanılgıya nasıl düşersiniz, polise intikal eden her durum kayda alınır. Yolda GBT ile de genel ve ciddi bir yanılgı var. Şöyle ki, rutin kontrollerde sadece araması olup olmadığına bakılır, araması yoksa kişi alıkonmaz. Bunu yaşayanlar GBT’de kayıt çıkmadığını sanıyor, oysa o anda sadece araması olanlara işlem yapılıyor. Sertifika sizin eğitim alıp sınavda başarılı olduğunuzu belgeler. Emniyete kimlik için verilemediğinde bir anlam ifade etmez. Sizin yapmanız gereken mevcut kararları veren mahkeme kararlarında HAGB olup olmadığını kontrol etmek varsa düşme kararı almaktır. HAGB yoksa maalesef çıkış yolu görünmüyor. İyi günler.

 16. 10 Aralık 2018 - 07:43 | #16

  Isimsiz :

  Hocam merhabalar 2013 yılında 5 ay hagb aldım 18 yaş altı içki satmak suçu ..2016 da kimlik çıkarttım sorun olmadı kadro ya gecerkende çok şükür sorun olmadı şu an düşme tarihi de geldi ben düşmesi için illaki kendim gidip düşmesini mi isticem şu ana kadar sorun olmadı acaba diyorum ki 2021 yılında yenilemem var düşmesini alipmi başvurmayım nasıl yapayım yoksa zaten sorun olmuyor deyip hiç düşmesini almadan direk yenileyimmi ..

  Düşme kararını, cezayı veren mahkemenin özel kaleminden talep edebilirsiniz. Ceza süresi bir yıldan az ise yenilemede istenmemiş olabilir. Düşme için zaman dolduysa kararı almak lehinize olur. Özel güvenlik işlemlerinde şimdiye kadar istenmemesi bundan sonra istenmeyeceği anlamına gelmez ama tercih sizin. İyi günler.

 17. 10 Aralık 2018 - 07:46 | #17

  Cengiz :

  Hocam dogruda kimlgme gecici el konuldu iste ckarldm ben 1sendn fazla suc faln almdki polis oldmz yere geldi 3metre ilerde bir tane cigarlk buldu bu kimn dedi bizde bulmyrz dedk bunu biri kabul edck dedi bizde etmdk4kisydk karokola gtrdi ordada israr etti yine kabul etmdk tuttu bizi hastnye getrdi kanmzi aldlr snra braktlr bizi 2hafta snra elnze kagit gelr dedlr geldi kanmzda ckms 1sene dentm werdlr 5sen hukmn acklnmasi wwermslr ben dentm werdm sorunz btti ama ne savcnn karsna cktm ne mahkeme 1sene snra kimlgmn 5sensi doldu sinawi grdm yenldm almya gttmde bana tek kelime sormadlr hocamm silahli kartm bu surecte hagb dewam ediyy bu sefer kadroya gectm mitn arstrmasinda bi skti cikmadi cunku bi dane siclm yokk arkdslr kimlgni cipli yaptrydu ben gdym alaym dedm bi cagrdlr beni dedlr sende bi muamma war 2017 hagb olsa gecici kart alnyms dedlr el koyduk bide uniwerst kagit gonderdler koydular beni kapya ben simdi napym hocam iste ckarldm mahkmedn cuma kagit geldi ankra idare mahmkmsne yolu ack dye bole yasami olir Sulayman soylu bunu o ckartms ben simdi nolacam warmi bole bse bu maduriyetm nasil cozulecek hocam

  Kartınız iptal edilmeyip sadece düşme kararına kadar alıkondu ise düşmeyi beklemek mantıklı olur. Uyuşturucudan ceza alanların kamu davasının düştüğüne dair belgeyi alana kadar özel güvenlik olması mümkün olmadığı için idare mahkemesine dava açsanız da muhtemelen sonuç değişmez. Yine de özel güvenlik mevzuatı hakkında bilgisi olan bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 10 Aralık 2018 - 08:09 | #18

  Isimsiz :

  Hocam peki düşme kararını ilave edipmi başvuru yapayım bide bu kadar düşen 5 ay hagb bana sorun çıkarır mı teşekkür ederim yardimlariniz için.

  Özel güvenlik başvurularında bakılan GBT arşivinde bu durum mutlaka görüneceği için ceza ve düşme kararının yanınızda olmasında yarar var. İyi günler.

 19. 12 Aralık 2018 - 07:33 | #19

  Ramazan :

  Merhabalar hocam , öncelikle yıllardır bıkmadan , usanmadan insanlara yardımcı olmanızdan dolayı size teşekkür ediyorum ve çok takdir ediyorum. Hocam benim soruma gelince ben ilk kimliğimi 2010 yılında çıkardım , sertifikamı silahlı olarak almıştım , bütün evraklarımıda tamamlayıp silahlı özel güvenlik olur heyet raporuda dahil Rize Güvenlik Şubeye teslim etmiştim , o zaman hakkımda uyuşturucu maddeden dolayı denetimli serbestlik kararı vardı , banada 2010 yılında Rize Güvenlik Şube sana bu davadan dolayı silahlı veremeyiz silahsız kimlik vereceğiz , denetimli serbestlik sonucunda olumlu olursa gelirsin kimliğini silahlıya çeviririz dediler. 2010 yılında şartlar böyleydi. Gel zaman git zaman ben İzmir’e taşındım sene oldu 2015 ve yenilemeye gittim yine silahlı girdim sınava ve sertifikamı silahlı olarak aldım. 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubeye gittim evraklarımı verdim , bu sefer silahlı alacağım sanıyorum tabi , bu dava oradada çıktı ve sana silahlı veremeyiz dediler. Bende 2010 yılında bana Rize’de denetimli serbestliği bitirirsen sana silahlı veririz dediklerini söyledim , çünkü denetimli serbestliği olumlu olarak tamamlamıştım , onlarda mümkün değil veremeyiz silahlı alanilmen için davanın düşmesi gerekir sana yine silahsız vereceğiz dediler. Neyse ben 2015 yılında sertifikam silahlı olmasına rağmen yine silahsız olarak verildi. Gel zaman git zaman geldik 2018 yılının sonlarına yenilememe kaldı 1 sene , duydum ki hakkında uyuşturucu maddeden denetimli serbestlik olsa dahi , bu dava Güvenlik Şubede gözükürse bırakın silahlıyı , silahsız bile alınamıyormuş kart iptal ediliyormuş , çünkü düşme kararı alınması gerekiyormuş. Bende yenilememe 1 sene olmasına rağmen bu işin peşine düştüm , İzmir’den davaya bakan Rize Adliyesine ptt ile dilekçe mi yazıp gönderdim , sağolsunlar 1 ay sonra Rize Adliyesi düşme kararı verip , kararıda bana ptt ile gönderdiler. Düşme kararı şuan elimde.

  Benim öğrenmek istediğim , şimdi ben 2010 yılında ilk bu kartı alırken tüm evraklarımı vermiştim , Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporumuda Rize Güvenlik Şubeye vermiştim , 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubede silahlı için düşme kararı istemişti. Hocam şimdi ben 2020 yılında yenilemeye yine silahlı girsem düşme kararımda olduğu için silahlı kimlik alabilirmiyim ? Ve tekrar baştan Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporu almam şart mı ? Sonuçta 2010 yılında bu raporu vermiştim , 2015 yılındada silahlı çıkardım sertifikamı , yani tekrar heyet raporu almam gerekecek mi ? Biraz uzun oldu hocam kusuruma bakmayın , tüm ayrıntıları net olarak belirtmek istedim , şimdiden çok teşekkür ederim :)

  Rapor kısmına kadar yaşadıklarınız mevzuata ve yapılan değişikliklere uygun, olması gerektiği gibi olmuş. Silahlı kartı, silahsız yenilenip sonrakinde silahlıya geçenlerden bile bir çok ilde tekrar rapor isteniyor. Sizin hep silahsız kart almanız, ilk seferde silahlı alamamanızın tamamen kendinizden kaynaklı bir nedenden kaynaklanması, özel güvenlikte raporların geçerlilik süresinin bir yıl olması gibi nedenlerle silahlı yenilemede rapor istenecektir. Ancak bu kadar sıkıntıyı atlattıktan sonra silahlı için uygun raporu da bir defaya mahsus almanız zor olmaz sanırım. Silahlı kart aldıktan sonraki yenilemede rapor istenmez. Yaşadığınız tüm aksilikler için geçmiş olsun, bundan sonrası daha iyi olur inşallah. İyi günler.

 20. 12 Aralık 2018 - 07:37 | #20

  cevahir :

  Hocam selamlar hakkımda devam eden bir terör davam var beraat alacağımı ümit ediyorum . Yenileme sınavına girip yenileöe sertifikamı aldım 2023 e kadar yenilendi fakan kimlik başvurusu için geçici belge almak için gittiğimde yenileyemeyeceklerini söylediler karar duruşmam 15 mart 2019da fakan 31.12.2018 e kadar yeni kimlik için başvuru zorunluluğu var ne yapacağımı bilmiyorum mahkemeden nasıl bir yazı alabilirim …

  Terör suçlarında kimlik yenilemesi durdurulur, kimliği olanların kimlikleri dava sonuçlanana kadar alıkonur. Öte yandan kimlik başvurusunda ısrar edip belgeleri verirseniz ve ret kararı çıkarsa ileride beraat kararı çıksa da ilk ret sorun olur. Kimliği hiç alamamaktansa beklemek daha hayırlı görünüyor. Umduğunuz gibi beraat olursa zaten sorun yok demektir. Kimlik başvuru zorunluluğu için belirttiğiniz tarih hakkında bilgim yok, yeni kimliklerin dağıtımı ile ilgili bizim bildiğimiz yeni bir gelişme de yok çünkü. Geç başvuru hak kaybı yaratmaz, ancak bu suçlamadan dava varken başvuru sorun olabilir. İyi günler.

 21. 12 Aralık 2018 - 12:03 | #21

  fatma :

  Hocam ben ilk defa kimlik alıyorum ve şuan kimligim araştırmada ama ben 2013te kullanmadıgım hattımı bi akraba ya vermiştim oda fetö ile alakalı kişileri aramış onların programını indirmiş ve beni soruşturmaya aldılar benle alakalı hiçbişey yok ama bana adli kontrol ve yurt dışı yasagı verdiler . Benle ilgili bişey bulamadılar galiba kimligim iptal olacak ama sonrasında aklanırsam tekrar başvuru yapabilirmiyim kimligi tekrar verirlermi. Lütfen aydınlatın

  Hakkınızda terör örgütü ile ilgili soruşturma varken kimlik başvurusu yapmanız pek mantıklı olmamış. Devletin bu konudaki hassasiyeti malum, ret çıkarsa sonra dönmek zor, belki de imkansız çünkü. Önceki örneklerden yola çıkarak belirteyim; HAGB’lı kararla uyuşturucudan ceza almış biri, düşme kararı almadan başvuru yaptığı için komisyon ret verdi. Sonra bu kişi düşme kararı verdiği halde geri dönemedi, idare mahkemesi de çözüm olmadı. Bu nedenle ret gelmesi büyük ihtimal olan başvuruyu yapmayıp dava ile ilgili aklanmayı bekleseydiniz daha akıllıca olurdu sanırım. Olay belirttiğiniz gibi ise umarım fazla zaman geçmeden ilişkiniz olmadığını ispatlayabilirsiniz. İyi günler.

 22. 12 Aralık 2018 - 12:04 | #22

  Bülent :

  Slm hocam kimlik yenileme şuan yapılmadığı için A4 kapıdından geçiçi kimlik vermişlerdi emniyetten bu verdikleri kağıt belge 6 ay için mi geçerli?eğer 6 ay geçerliyse bu sürem bu hafta bitecek.benim ne yapmam gerek bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  Ankara’da eski tip kartlar, yeni bilgilerle tanzim edilip hemen veriliyor. İlinizdeki durumu, belgenin geçerlilik süresini bilemiyorum. Bir çok işlem illere göre değiştiği için bu konuda en aydınlatıcı bilgiyi kursunuzdan almanız mümkün olur sanıyorum. Bu arada yeni tip kimliklerin dağıtımı başlamış diyorlar. İyi günler.

 23. 12 Aralık 2018 - 15:21 | #23

  Fatma :

  Hakkımda soruşturma oldugunu bilmiyordum düne kadar herşey dün oldu birde adli kontrol yokmuş sadece yurt dışı yasagı.o hattı kullanan kişi ben kullandım diye dilekçe verse yinemi olmaz kafam çok karışık

  O kişinin dilekçe vermesinin size ne gibi bir etkisi olur inanın bilmiyorum. Özel güvenlik şubeye sorun, olumsuz sonuçlanabilir derlerse başvuruyu geri çekmeyi deneyin bence. Dilekçe konusunu da avukatla görüşmeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 24. 13 Aralık 2018 - 12:42 | #24

  Cano :

  Mrb hocam ben 2015 de teror sucundan 2 ay tutuklu yargılanıp beraat ettim özel guvenlik arşiv soruşturması için sıkıntı olur mu

  Beraat edilen suçlar engel teşkil etmez. İyi günler.

 25. 13 Aralık 2018 - 16:38 | #25

  Ali ihsan :

  Hocam iyi günler benim kartım iptal oldu suç 2011 hırsızlıktan hagb düşme kararı aldım şubeye verdim yinede Red geldi ne yapmalıyım neden Red geldi hocam teşekkür ederim

  Düşme kararından önce başvuru yaptıysanız ve reddedildi ise ilk ret nedeniyle ikinci başvuru da reddedilmiş sanırım. İlk başvuruda kartınız iptal edilmeyip bekletilse idi veya siz önceden araştırıp ret gelecek bir başvuruyu yapmasaydınız böyle olmazdı. Hırsızlık, uyuşturucu vb. suçlarda HAGB’li de olsa düşme kararı olmadan başvuranlar için böyle bir risk var maalesef. Uyuşturucu yüzünden benzer bir durum yaşayan bir kursiyer, düşme kararından sonra da olumsuz sonuç aldı. Hatta idare mahkemesinden de olumsuz çıktı. Bu örnekten yola çıkarsak yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Yine de bir avukata danışıp itiraz süresini geçirmeden yürütmenin durdurulması için idare mahkemesinde şansınız olup olmadığını sorabilirsiniz. İyi günler.

 26. 14 Aralık 2018 - 14:38 | #26

  Ahmet :

  Saygılar hocam. Trafik güvenliğini tehlikeye atmak suçundan 10 ay para cezasına çarptırıldım. Alkollü araç kullanımı dolayısıyla oldu. Yalnız 1 yıldan az olduğu için ferahladım. Taksitlerimi düzenli ödüyorum. Silahlı yenileme sınavım yeni bitti. Sizce bir sorun yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  Sadece alkollü araç kullanımı ise uyuşturucu ifadesi geçmiyorsa sorun olmaz gibi görünüyor. Yenileme başvurusunda bu olaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İyi günler.

 27. 15 Aralık 2018 - 15:25 | #27

  Aliş :

  Benim 2ayrı mahkemeden uyuşturucu kullanmaktan doyam vardı bitanesi düşmüştü diğeri 10 ay denetim serbesliği ile infaz edildi 1ay önce evraklarmı verdim yenilme için memur sistem üzrerinden mahkme evraklarımı çıkardı dosyama ekledi herhangi bir sorun olursa aranıcaksınız dedi 4 gün önce gittim diğer evrakları götürmeye şuna sistem yok kart basılmıyor ama senin dosyan bitmiş dedi bana çalışabilir izin belgesi verdi bununla çalıs sistem gelince diğer evraklarını getir kimliğini yollucaz dedi verdiği evrakdada 03.04.2023 kadar geçerlilik süresi var yani bu 2017 khk ile çıkan uyuşturucu kanunundan korkuyodm iptal olcak diye problem olmadı çok şükür belki diğer arkadaslarada yardımcı olur diye yazdm

  Paylaşım için teşekkür ederiz. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düşmesi kararı için beş yıl bekleyen çok ama sanırım cezayı veren yerin mahkeme/savcılık olmasına göre bir yıl da olabiliyor. İyi günler.

 28. 17 Aralık 2018 - 07:48 | #28

  Adil :

  Hocam iyi günler ..eşimle tartışmaktan basit yaralamadan Hagb kararı çıktı 150 gün ceza yani 5 yıl içinde bi suç olursa bu cezayı alırsın ya da 3000 tl para cezasına çarptırılır gibi …yenileme de problem olur mu hocam

  Suçun türü ve ceza süresi açısından sorun görünmüyor. Ancak yenileme başvurusunda bu davaya ilişkin belgeleri eklemeniz gerektiğinden, son kararında özel güvenlik komisyonunda incelemeden sonra verileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 29. 17 Aralık 2018 - 07:49 | #29

  A. Aydın :

  Benim kolumda kesikler dövmeler var saglık Raporu alırken sorun yaşarmıyım acaba silahsız güvenlik olabilir miyim acaba

  Jilet-faça izi ise psikiyatride sorun olabilir. Karar ilgili branş hekiminin yetkisinde doğrudan ret veya kişilik testi yapıp sonucuna göre karar verebilir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilinizde rapor vermeye yetkili polikliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 17 Aralık 2018 - 07:51 | #30

  Sabatullah :

  Slm ve saygılar herkese çok yardımcı oluyorsunuz tehdittten dolayı 6 ay 7 gün ceza aldım beş yıl denetimli bitti. Bu süre zarfında ceza almadım fakat beraat ile sonuçlanan davam oldu kimlik kartımı yenilemek. İçin baş vurdum düşme kararı alırsam sorun olurmu

  Yenileme başvurusunda bu iki davaya ait düşme ve beraat kararlarını vermeniz gerekir. Düşme kararı verilmiş dava ve beraat edilmiş dava sorun olmaz. İyi günler.

 31. 17 Aralık 2018 - 15:48 | #31

  Murat :

  Hocam ben de başvuru yapmak istiyorum ama geçtiğimiz yıllarda sağ kulağında 100 de 40 civarında bı işitme rahatsızlığın çıktı sonra da epilepsi çıktı hocam bı sıkıntı olurmu acaba

  Sıkça Sorulan Sorular veya Kategoriler bölümünde özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları hakkında bilgi var. Orada yazan dışındaki durumlar için yetki ilgili branş hekimlerinde. İşitme için hangi oran esas alınıyor bilemiyorum, sadece görevi yapmaya engel teşkil edecek işitme kaybı olmamak şeklinde bir ibare var. Ayrıca rahatsızlığınıza ilişkin tedavi alıyorsanız rapor için başvurduğunuzda buna dair kayıtlar görünebilir. Rapor alacağınız sağlık birimine (hastane/poliklinik) rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 18 Aralık 2018 - 07:58 | #32

  Murat ank :

  Eski kimliklerin yenileme suresi 31 aralik 2018 e uzatilmişti.Şuan tekrar uzatilmasi gundemdemidir cunku yeni kimlik(cipli)henuz verilemiyor diye duyuyoruz

  Yeni kart için başvuru yaptıysanız yeni kimliğin adresinize gelmesini beklemekten başka size düşen bir görev yok. Kartların dağıtımı da başlamış bu arada. İyi günler.

 33. 18 Aralık 2018 - 11:26 | #33

  Ibrahim :

  @Aliş
  Denetimi ne zaman aldiydin dosyanin 2 sidemi dusmus ben 1 yil ds aldim savcilik tarafindan kimlik yenilemede iptal oldu.memura sordum guv subede 5 yil bekliyceksin dedi.bu arada admin yenilemede iptal olan kimligi dusme karari olunca alamiyormuyuz

  Özel güvenlik komisyonunda ret kararı verilmişse ve bu sisteme kayıt edilmişse düşme kararı almak da yetmiyor maalesef. Başvuruda düşme kararı gelene kadar evrakın bekletileceği söylendiyse o ayrı. İyi günler.

 34. 18 Aralık 2018 - 13:54 | #34

  mehmet :

  İyi günler.Benim silahla tehditten 2 sene,hakaretten 1800 tl ceza verildi 2013 senesinde.hagb verildi 5 sene ertelendi.14.12.2018 de hagb bitti.mahkeme ek karar verdi.bu ek karar düşme kararı olarakmı geçiyor.tüm evrakları hazırladım.ek kararıda evraklara ekleyip özel güvenlik şubeye versem kimliği yenileyebilirmiyim.ek kararda davanın düşmesine karar verilmiştir.ikincisi 680 sayılı khknın 2017 öncesi işlenen suçlarda hükmü varmı.geçerliliği varmı.iyi günler..kolay gelsin..

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Yenileme başvurusunda ceza ve düşme kararlarını evrakınıza eklemeniz istenir. Başvuru yaparken de danışabilirsiniz. İyi günler.

 35. 19 Aralık 2018 - 14:31 | #35

  Metin Oktay :

  Sa Hocam size danışmak istediğim konu ben Hastanede kavga ettim biriyle 10 ay kamu malına zarar vermekden 3 ay ise Kavgadan Olmak üzere yalnız ayrı ayrı cezalar vermiş Hepsini tek seferde degil 10 ay birinden 3 ayda diğerinden kimligimide 1 sene oldu yenileyeli daha 4 sene var sorun olurmu ilerde cezalar 1 sene üstü ama Ayrı ayrı verilmiş Tek seferde değil sizin düşünceniz nedir konu hakkında

  Cezayı aynı suçtan farklı maddelerden, aynı mahkeme verdi ise bildiğim kadarıyla süre toplanır. HAGB varsa denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamanız ve düşme kararı almanız gerekir. Yenileme zamanı geldiğinde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 19 Aralık 2018 - 14:39 | #36

  Necati tari :

  Selam aleykum hocam benim 2015 yılından beri devam eden bir mahkemem var suç kaçak sigara bulundurmak emanet olarak durduğum dükkanda polis tarafından sigara bulundu o tarihten beri devam ediyor 2019 3 uncu aya wetelendi ve büyük ihtimalle beraat alcam şuan kimlik başvurusu yapsam herhangi bir engel teşkil edermi bir an önce kimliği almam gerek bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

  Size yöneltilen suçlamada kaçakçılık ifadesi geçiyorsa davanın beraatle sonuçlanmasını beklemenizde yarar var. Ancak aceleniz nedeniyle belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Bu, kimlik başvurusu şeklinde değil, danışma şeklinde olacağı için resmi başvuru anlamına gelmez. Eğer sorun yok derlerse başvuru yaparsınız. İyi günler.

 37. Aliş
  20 Aralık 2018 - 04:30 | #37

  @İbrahim
  Dosyalarımın biri düşmüş diğeri infaz edildi denetim serbestliği ile ertelme hapis cezası yani problem olmadı

 38. 20 Aralık 2018 - 07:43 | #38

  Şehmus :

  Merhaba hocam ben 2014 yılında 5 yıl denetim serbestlik aldım ve özel güvenlik soruşturmam olumsuz geldi hakkımdaki davanın düşürüldüğüne dair ek karar verildiğine tekrar değerlendirmek üzere red verildi peki düşme kararını aldığım zaman tekrar red verirler mi ilk soruşturmada red verdi o bakımdan sordum bi bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin iyi günler.

  Tekrar değerlendirilmek üzere ret verildi ise açık kapı bırakılmış demektir. Düşme kararı ile başvurduğunuzda muhtemelen sorun olmaz. Denetimli serbestliği usulüne uygun tamamlamanız önemli. İyi günler.

 39. 20 Aralık 2018 - 07:45 | #39

  Çağrı :

  Merhaba Hocam bu ay silahlı ögg kursuna sağlık raporumla birlikte kayıt oldum benim merak ettiğim konu şudur;
  2011 yılında karıştığım bir kavgadan dolayı korku kaygı ve panik yaratabilecek tarzda ateş etmek suçundan 6 ay süreli bir ceza aldım hakim bunu Hagb ye çevirdi bende denetim süresi dolunca düşme kararını ve kesinleşme şerhini alıp adli sicil ve istatistikten sildirdim şu an benim güvenlik soruşturmam da sorun yaratır mı güvenlik şubeye düşme kararı vermeme gerek varmı silindi ise hiç vermemek daha mı mantıklı olur.
  Son olarak geçen yıl yazılı ve sözlü mülakatını başarıyla kazandığım çarşı ve mahalle bekçiliğine söz konusu Hagb yüzünden güvenlik soruşturmamın olumsuz olduğu gerekçesiyle atamam yapılmadı fakat ben düşme kararını ibraz etmiştim güvenlik şubeye yine de olumsuz değerlendirdiler bende idare mahkemesine dava açtım esas kararı bekliyorum bu durumda tekrar olumsuz gelir mi avukatım çok şaşırdı mümkün değil düşme kararı verilmiş Hagb den elenmen dedi sizce ne olur Hocam teşekkür ederim..

  Özel güvenlikte düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Ancak çarşı-mahalle bekçiliği için yapılan soruşturmanın içeriğini bilemiyorum. Adli sicilden silinmesi sizi yanıltmasın, GBT arşivinde kayıt duruyordur. Bu nedenle özel güvenlik başvurusunda da düşme kararını vermenizde yarar var. İyi günler.

 40. 20 Aralık 2018 - 11:40 | #40

  Çağrı :

  Hocam kihbiye gbt kaydı için dilekçe verdim herhangibir gbt kaydım olmadığına dair
  Islak imzalı kağıt geldi gbt min temiz olduğunu biliyorum

  Konu sizin tabirinizle GBT’nin temiz olmadığı değil ki. GBT arşivindeki kayıtların kanunla belirlenmiş süre kadar muhafaza edilmesi. Bazı suçlarda seksen yıl saklandığı söyleniyor. Nitekim bu, düşme kararını verdiğiniz halde bekçiliğin olmamasından da anlaşılabilir. Sonuç olarak özel güvenlik başvurusunda vermezseniz işleminiz gecikebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 41. 20 Aralık 2018 - 11:44 | #41

  fatma :

  Ben teröre ilgili soruşturmam var demiştim .güvenlik şubeden arayıp devam eden soruşturma ile ilgili belge istediler o belgeye göre karar verecez dedi ler komisyona onlar karar verip ona göremi gönderiyolar anlayamadım aydınlatırsanız sevinirim iyi günler.

  Hakkında dava olanlardan (devam eden veya sonuçlanmış fark etmez) belge istenir. Özel güvenlik komisyonunda görüşülüp neticesi ilgili adaya bildirilir. Terör suçundan HAGB’li bile olsa ceza almanız halinde sonuç olumsuz gelir. Resmi başvurudan önce danışıp evrak teslim etmek lehinize olurdu. Tüm bunlardan önce daha kursa kayıt olmadan bu araştırmayı yapmanız, kursunuza bilgi vermeniz gerekirdi. HAGB’li de olsa ceza alırsanız düşme kararına kadar beklemeniz gerekeceği için sertifika süresi boşa gitmezdi. Öte yandan komisyondan ret gelirse düşme kararını aldıktan sonra da ilk ret gerekçesiyle kart alamama ihtimaliniz var. Tüm bunlar hakkında gerekli aydınlatmayı kursunuz yapabilir, danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 42. 22 Aralık 2018 - 11:09 | #42

  Ö.Altın :

  Merhabalar ben uyuşturucu madde kullanımı ve sonrasında aynı sucun tekrarından dolayı mahkemeye cıktım fakat her hangi bir idari ceza almadım 5 sene boyunca bu suç ile bu makama gelme denildi yaklaşık 2 sene olmuştur kartımı yenileme işlemimde bir pürüz söz konusu olur mu şimdiden çok teşekkür ederim iyi forumlar.

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge isteniyor. Bunun için de beş yıl gerekiyor. Ancak cezayı mahkeme veya savcılığın vermesine göre mi değişiyor tam bilemiyorum daha erken aldığını söyleyenler de var. Bu davaya ilişkin belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer düşme kararı olmadan başvuruda ret gelir derlerse beklemenizde yarar var. Resmen başvuruda ret gelirse sonrasında düşme kararı da olsa ilk ret nedeniyle geri dönüş olmaz. İyi günler.

 43. 22 Aralık 2018 - 11:11 | #43

  kerem :

  selamlar hocam.silahsız kursu bitirip sınavı kazandım.kimlik için dosyayı götürdüğümde yrgılandığım davaların kararlarını istediler.götürdüm ardan uzun zaman geçmesine rağmen dönüş olmayınca aradım jandarma özel güvenlik komisyonunda oylanacağını söyledi.davalar alkollü araç kullanmak ama mahkeme evrakında uyuşturucu madde etkisinde araç kullanmak yzıyor.bundan 5 yıl denetimli serbestlik aldım ve süresi doldu.bi dosyada oğlumu annesine zamanında vermedim diye şikayetçi oldu sonra şikayetini geri aldı ama kamu davası açıldı.bundanda 1600 lira para cezsı aldım ve temyize gönderdim.fakat karar belli olmadı.yanlız bu dosyada suç cocuk kaçırma alıkoyma yazıyor.alkol uyuşturucu maddemidir yasal olark bu dosyalarla ilgili komisyon olumsuz karar verebilirmi.fikrinizi belirtirseniz sevinirim.iyi çalışmalar

  Kan tahlilinde uyuşturucu tespiti yoksa alkollü araç kullanmaktan aldığınız ceza sorun olmaz. Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Belirttiğiniz her iki durum da sıkıntı yaratmaz gibi görünüyor. İyi günler.

 44. 22 Aralık 2018 - 11:14 | #44

  Gurkan :

  Hocam kolay gelsın ben 2003yılında cezaevıne gırdım kasten adam oldurme sucundan fakat benım eskı yasa ıtıbarıyle gebetem temız cıkıyor ve yıne eskı yasa olmasına ragmen o zaman yasım ufak oldugu ıcın az bı ceza aldım guvenlık kımlık kartı alabılırmıyım olayın uzerınden 15yıl gecdı suan e devletten gırdıgım zaman adlı sıcıl dosyam temız cıkıyor alabılırmıyım cvp atarsanız sevınırım kolay gelsın tesekkurler

  Özel güvenlikte GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde kayıt görünmemesinin önemi yok. Mahkemeye ilişkin evrakla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Oradan olumlu cevap almadan özel güvenlik eğitimi adına masraf yapmamanızda yarar var. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıl ve üstü cezalarda düşme kararı istenir. Tüm bu detayları iliniz özel güvenlik şubesine danıştığınızda değerlendirip size olumlu veya olumsuz bir cevap verilecektir. İyi günler.

 45. 26 Aralık 2018 - 17:18 | #45

  Ferhat :

  Hocam merhabalar geçen yıl uyuşturucu kullanmaktan amatem de tedavi oldum idrar testleri vs oldu ama dosyam kapandı seminerleri temiz bir şekilde bitirdim silahlı güvenlik raporu alıcam bir sorunla karşılaşırmıyım? Saygılar

  Bu tedaviyi almanıza neden olan durum bir mahkeme sonucu oluştu ise kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Kendi isteğinizle tedavi olduysanız özel güvenlikte nasıl karşılanır bilemiyorum. Öncelikle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre özel güvenlik eğitimi adına masraf yaparsınız. İyi günler.

 46. 26 Aralık 2018 - 17:21 | #46

  ferhat :

  merhabalar hocam ben 2 sene önce esrar yakalattım ds seminerler idrar testi vs dosya kapandı silahlı güvenlik kartı almam için bir engel teşkil edermi saygılar.

  Diğer yorumda mahkemeden bahsetmediğiniz için tedaviyi kendi isteğinizle olma ihtimali vardı. Şu halde mahkeme varsa kamu davasının düştüğüne dair belgeyi mutlaka almanız gerekir. İliniz özel güvenlik şubesine mahkeme evrakı ile danışmadan özel güvenlik adına masraf yapmamanızda yarar var. İyi günler.

 47. 26 Aralık 2018 - 17:23 | #47

  Ömer :

  Merhaba hocam bundan yaklaşık 6 7 yıl önce uyuşturucu madde kullanmaktan 1 yıl denetimli serbestlik gördüm şimdi silahlı özel güvenlik olmak için kursa gidiyorum gördüğüm denetimli serbestliğin güvenlik soruşturmanın olumsuz olmasına sebep olur mu olursa ne yapmam lazım adliyeden felan birşeyler yapabilirmiyim lütfen bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Üzerinden beş yıldan fazla zaman geçtiğine göre öncelikle kararı veren mahkemenin özel kalemine başvurup düşme kararı alın. Riske girmemek adına ceza ve düşme kararları ile iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 48. 26 Aralık 2018 - 17:24 | #48

  Gazi :

  Merhaba ben güvenlik sınavına girdim ve kazandım askerdeyken bi kavga olmuştu arkadaşıma sandalye fırlattım yaralama yok ama sandalye firlattigim ve emre itaatsizlik yaptığım için sivil mahkemeye sevk edildim erteleme kararı alındı sicilimde görünüyor ve mahkeme hala dusmedigi için güvenlik soruşturmasının olumsuz olabileceği söyleniyor sizin bilginiz nedir?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Belirttiğiniz durumdan ötürü bir yıl ve üstü ceza söz konusu değilse sorun olmaz. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. İyi günler.

 49. 26 Aralık 2018 - 17:27 | #49

  Musatafa :

  Hocam Merhaba, Benim hakkımda devam eden Hakaret Tehdit Mala zarar verme suçlarından davam var, güvenlik kimliği yenilemesi yaptım fakat evrakları teslim etmedim, ilk duruşma günü ise Nisan ayında, mahkeme de daha hiç duruşma yapılmadığı için sadece tenzip zaptı verebiliyor, duruşma içeriğini gösteren belge veremiyor, bu durumda bu evrak yeterli olur mu ve kimliğim iptal edilir mi? Bu arada kimliğim silahsız, hocam cevaplarsaniz cok sevinirim.

  Bir yıl ve üstü ceza söz konusu değilse suçun türü açısından sorun görünmüyor. Bir yıl ve üstü ceza olursa HAGB ve düşme kararı gerekir. Düşme kararı da beş yılda çıkıyor. Dava devam ettiğine göre iddianame de olsa yenileme başvurusunda vermeniz gerekir. Başvurudan önce mahkemeye dair temin edebileceğiniz her türlü belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kimlik iptali olmaz ama bir yıl ve üstü süreli ceza verilirse düşme kararını beklemeniz gerekebilir. İyi günler.

 50. 26 Aralık 2018 - 17:28 | #50

  Mehmet :

  Hocam merhaba ben uyuşturucudan savcılık kararı ile 1yıl denetim serbetlik aldım 5yıl da mahkeme kararı aldım. Çalışma iznim ret edildi. Acaba denetim serbetlik bittiğinde gidersem kartımı verirler mi yada 5yıl mahkeme kararından beraat edilirsem. Silahlı güvenlik kartı çıkara bilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Özel güvenlik komisyonundan ret kararı çıktı ise düşme kararı da yetmiyor maalesef. Ret kararı değil de düşme kararına kadar kimliğiniz alıkondu ise şansınız olabilir. Konu hakkında en sağlıklı bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.