Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 5, toplamda : 249744 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Temmuz 2018 - 09:59 | #1

  kaan :

  merhaba daha once size yazmıstım uyusturucudan 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davasuıı acılmasını erteleme cezam var guvenlik kartımı yenileye bilirmiyim diye ben yenileme sınavlarına girdim olumsuz cvp alıcam diye bekliyordum ama bana sole solediler guvenlik kartımı yenileye bilicem ama benim sertifikam silahlıydı bana silahsız verecekler 5 yıl silahlı alamıyormusum kamusyana gonderecekelerini solediler ordanda sorun cıkmayacagını solediler sizler tabi bu isin icindesiniz daha iyi biliyordursunuz ama ben kac aydır stres yasıyorum kartım iptal olacak diye cunki bu konuyla gelen herkese kartınızı alamayacagını soyluyorsunuz simdi bu konu hakkında kartımı alacagım guvenlik sube mi yoksa sizmi yanılıyorsunu merak ediyorum iyi calısmalar

  Öncelikle belirteyim özel güvenlik şubelerden daha fazla bilmemiz mümkün değil. 680 S.KHK ile uyuşturucu suçlarında kamu davasının düşme kararı zorunlu oldu. Öncesinde denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması yetiyordu. Stres yaşamanız üzücü, haklısınız elbette kolay değil. Özel güvenlik şubeden size söylendiği şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim. İnşallah olumlu cevap olursa bizimle de paylaşırsanız, benzer sıkıntı yaşayanlara belki yol gösterici bir çözüm olur. Hayırlı haberlerinizi bekliyorum, iyi günler.

 2. 17 Temmuz 2018 - 09:19 | #2

  Onur :

  Hocam merhaba bnm hırsızlık sucun dan uc yıl hagb kararım vardı üç yıl boyunca hic bir suc işlemedim adliye ceza kaleminden davanın kapanma dosyasını aldım ceza evine felan girip cıkmadım elimdeki dosyayı güvenlik subeye götürsem ögg olabilirmiyim?

  HAGB’li davanın düşme kararını aldıysanız özel güvenlik başvurusunda sorun olmaması gerekir. Başvuruda hem ceza, hem düşme kararını vermeniz gerekir. Riske girmemek açısından vergiyi yatırmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 18 Temmuz 2018 - 11:38 | #3

  Mehmet Memati Kardak :

  Merhaba hocam.2017 yılında uyusturucudan yakalandim. 2 ay önce kağıt geldi savcılıktan ve 1 sene denetim serbestlik ve 5 sene kamu davasi erteleme verilmis.Sorum şu. Eğer genel af çıkarsa sonuç ne olur bu bizide kapsar mi? Ayrica denetimli serbestlik sadece bir tedbirdir değil mi? Hüküm yerine geçmez diye biliyorum. Aydinlatirsaniz sevinirin

  5188 S.Kanun madde-10 d) 2) maddesi; affa uğramış olsa bile diye başlayıp suçları saymış. Yan sütun Kanun ve Yönetmelik bölümünde görebilirsiniz. Dolayısıyla genel af durumu özel güvenlik adaylarına fayda sağlamaz. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düşme belgesi alana kadar beklemek gerekir. İyi günler.

 4. 18 Temmuz 2018 - 14:35 | #4

  Mehmet Memati Kardak :

  Öncelikle yardımlarınız ve sabırla davranıp herkesle tek tek ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. İlgili maddenin sonu – kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak- diye bitiyor.Benim sorumda burada başlıyor. Sonuçta denetimli serbestlik bir tedbir olarak sayılıyor diye biliyorum. Mahkûmluk sayılmaz diye tahmin ediyorum.Birde denetimli serbestligin sorunsuz bitiminde savcı şüphelinin islah olduğu kanaatine varip 5 yıllık kamu davasi açılması ertelenmesi kararinin iptaline ve kamu davasinin düşürülmesine karar verebilir mi? Bu savcının elinde olan birsey midir?

  680 Sayılı KHK’da bir yıl ve üstü HAGB’li cezası olanlar ile uyuşturucu suçlarından ceza alanlara düşme kararı şartı getirildiği için maalesef olumsuz görünüyor. KHK’da HAGB’ olsa bile tabiri olduğundan yapılacak bir şey yok. İyi günler.

 5. 18 Temmuz 2018 - 14:55 | #5

  Denizzz :

  Merhaba benim 2010 yılında iki tane hırsızlık suçundan mahkemeye çıktım iki mahkemede HAGB verdi 5 sene şartlı salıverilme kararı verdi.ve geçen sene sonra mahkemeye dilekçe yazdım davalar düştü ve adli ıstatistik müdürlüğüne dilekçe yazıldı tali karar fişide oluşturuldu 5 gün öncede BİMER’E dilekçe yazdım emniyet müdürlüğü kayıtlarındanda sildirdim.simdi işe bir mahkememde HAGB verdi kardeşimle kavga etmiştim şu anda özel güvenliğe yazıldım diğer suçlar ve şimdiki suçum engel olurmu saygilar…adli sicil ve arşiv sicil kaydım temiz çıkıyor

  Adli sicil kayıtlarından silinse de yasa gereği GBT arşivinde görünür. Dolayısıyla özel güvenlik kursu için herhangi bir masraf yapmadan önce bu mahkemelere ait belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 19 Temmuz 2018 - 07:15 | #6

  Hakan :

  Merhaba e devletten yargıtayda baktığımda suçun türü suç işlemek amacıyla örgüt kurma yazıyor mahkemem 20195 te bitti 1yıl 3 ay ve 5 yıl hagb verildi bir yıl sonra yenilemem var yani 5 yılı tamamlamaya 1 yıl kalıyor 9 yıldır kamuda çalışıyorum emekler boşamı gidecek kafam çok karışık genel af çıkması durumunda beni etkilermi yardım lütfen ve ayrıca bir önceki yenilememde mahkemem devam ederken kimlik iptal etmişlerdi idare mahkemesi yoluyla yürütme durdurma kararı çıktı şimdidekimliği aldıktan 1 yıl sonra khk çıktı

  Bir yıldan fazla ceza ve örgüt suçu, bu ikisi ayrı ayrı özel güvenliğe engel teşkil edecek durumlar. Bir yıl ve üstü süreli cezalarda düşme kararı alınması 680 S.KHK ile zorunlu oldu. Aynı KHK ile tüm sektör çalışanlarının soruşturmaları yenilendi. Buna rağmen sizin göreve devam ediyor olmanız bile inanılmaz bir şans gibi görünüyor. Düşme kararı almanıza az zaman kalması lehinize olabilir. Genel af durumu, özel güvenlikleri etkilemez. Bu sayfada sizden önceki bir kaç yoruma bakarsanız maddesini de yazdım. İyi günler.

 7. 19 Temmuz 2018 - 11:00 | #7

  Baran :

  Hocam iki tane mahkemem vardı birinden beraat aldim kesinleşmiş serhide var elimde diğerinden kavuşturmaya yer yoktur yazio ikisinide dosyamla beraber verdim sorun olurmu

  Beraat ve KYO kararı var ve belgeleri teslim ettiyseniz sorun olmaz. İyi günler.

 8. 20 Temmuz 2018 - 15:25 | #8

  Ramazan :

  Uyuşturucu konusunda burada bir karmaşa var galiba. Uyuşturucudan 1 yıl ds alanlar denetimli serbestliği temiz , olumlu bitirdikleri takdirde o belge ile silahsız kimlik alabiliyorlar. Ancak silahlı kimlik alınabilmesi için düşme kararı gerekiyor , saygılarımla hayırlı günler.

  Uyuşturucu suçlarında bir yıl denetimli serbestlik, kamu davasının düşmesi için beş yıl yazan kararlarda beklemek silahlı-silahsız her ikisi için de geçerli. Ancak her uyuşturucu davasında kamu davası ibaresi geçmediği için karışıklık oluyor. Bu da kararın mahkemede veya savcılıkta verilmesine bağlı sanırım. Detayını bilemiyorum. Uyuşturucudan işlem görenlerin dava evrakı ile bulundukları il özel güvenlik şubesinden olumlu cevap almadan özel güvenlik adına masraf yapmamalarında yarar var. İyi günler.

 9. 21 Temmuz 2018 - 07:43 | #9

  Tolga :

  Merhaba hocam. Gorevi kotuye kullanma dan 10 ay cezam var hukmun geeı bırakılması cevırdı hakim kimlik yenilemede sorun yasarmıyım

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmaması gerekir. Denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamak şartıyla düşme kararını almanızı tavsiye ederim. Sonraki yenilemede mutlaka isterler. İyi günler.

 10. 21 Temmuz 2018 - 12:10 | #10

  Ali :

  Merhaba benim %35 ufak bi engel problemim var özel güvenlik olabilirmiyim?

  Engelden kastınız sağlıkla ilgili ise Sıkça Sorulan Sorular bölümünden özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarına ilişkin verilen bilgileri okuyunuz. Orada belirtilen dışında detay olmadığı için tereddütte kalırsanız rapor alacağınız kuruma, ücreti yatırmadan önce danışınız. İyi günler.

 11. 23 Temmuz 2018 - 07:06 | #11

  Oğuzhan Bener :

  Öncelikle kolay gelsin bazı arkadaşlara yardımcı olabilir. Kimlik yenileme işlemleri de 2017 yılından yani khk çıktıktan sonra fiilen suç isteyenlerin kimlik kartı yenilenemeyecek. Yani 2017 öncesi hagb si olanları etkilemiyor.

  Bu bilgiyi nereden aldınız bilemiyorum, ancak ceza alanlarla ilgili yeni bir durum yok. Yasalara göre eskiden neyse o şekilde devam ediyor. Daha açık yazarsanız sevinirim. Çünkü eskiden suç işleyenler kimlik alabiliyor, KHK’dan sonra alamıyor gibi bir anlam çıkaranlar olabilir. İyi günler.

 12. 23 Temmuz 2018 - 07:36 | #12

  Emre :

  Hocam iyi günler 2008 yılında kamu kurum ve kuruluşlar in ihalesi ne fesat karıştırmak suçlamasıyla hakkimda dava açıldı 6 yıl süren dava sonunda Berat ettim fakat kurum kararı itiraz etti ve 4 yıldır Yargıtay da ve sonuç Yok mahkeme kararı ile gittiğim de güvenlik kartımı almaya Yargıtay sonucu bekleyeceğiz diyorlar bu durum da ne yapmalıyım kesinleşmiş bir cezam yok ayrıca mahkeme kararında aldığım en Ufak bir cezada yok hatta tazminat davası açabilir um diye tarafıma hak iddia edilmiş

  Davası olup kimlik başvurusu yapanlarda ilk mahkeme kararı dikkate alınabiliyor. Ancak sizin durumda neden üst mahkeme sonucunun beklendiğini bilemiyorum. Yaşadığınız mağduriyetin ciddiyeti açısından idari davalara bakan, özel güvenlik mevzuatını bilen bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 23 Temmuz 2018 - 07:38 | #13

  gökhan :

  mrb hocam uzun yazıcagım bu konuyu cevaplarsanız size minetdar olurum simdiden tsk ederim ben 200 yılında özel guvenlık kımlık kartımı silahlıolarak aldım ve 2016 yılında biri hemsireye hakaretden diyeride aile içi hafif yaralamadan ceza aldım ve bu paraları odedim toplamda 267 gün etekamul edecek bir para ödedim adli siçil kaydım yok fakat arsif kaydım var ve bunlar gözukuyor 2018 yılınde tekrar yeniledim suanda gecici bi kimlik verdiler ama aklıma takılan su asol kımligi 6 ay içerisinde gelecekmış benim kimligimin iptal sözkonusumu efendim cok tsk ederi.

  Yeni tip kimlik basımının şimdilik yapılamaması nedeniyle size verilen kart, çipli kart kadar geçerlidir. Eğer kart yenilemeniz uygun görülmese idi bu kimliği vermezlerdi zaten. Dolayısıyla sizin açınızdan endişelenecek bir durum yok görünüyor. İyi günler.

 14. 24 Temmuz 2018 - 09:06 | #14

  İbrahim :

  Öncelikle selam hocam 2007 evrakta sahtecilik suçundan 5 yıl denetim aldim hagb karari aldım saten kimlik 2013 yılında kimlik çıkardım silahsız ama tabi düşme kararı ile verdiler ama şimdi yenilemeye girdim sertifikam geldi ve yenileme evrakları ile şubeye gittim daha dün gittim bana eski düşen sucum gene çıktı bana mahkemede dosyalar getir dediler yeniden ve başka cezamda çıktı askerde 1 ay 20 ceza aldım üste taarruz suçundan teskere aldım sivilde 20 gün yaptım 2005 te tabi şimdi hocam kafama takılan daha önceki sahtecilik sucum daha önce düşme yapmıştım kimliğimi öle vermişler şimdi yine neden dosyayı istiyorlar tekrar ve askerlik suçundan bişey çıkarmı hocam o.muhtesem bilgilerinden almak istiyorum 5 yıldır çalışıyorum kimlik iptal olursa boşa gidecek emegim saygılarımla.hocam

  GBT arşivinde görünen kayıtlar nedeniyle daha önce düşme kararına ait evrak özel güvenlik şubeye teslim edilmiş olsa da her yenilemede tekrar istenir. Bu durum olumsuzluk anlamına gelmez. Askerde aldığınız ceza süresi 1 ay 20 gün ise sorun olmaz. İyi günler.

 15. Oğuzhan Bener
  24 Temmuz 2018 - 09:56 | #15

  @A.GÜLŞEN
  Ankara özel güvenlik şube müdürlüğünden bi yazı aldım benim 2013 de iş yeri dokunulmazlığı bu ihlalden 1 yıl 8ay hagb mahkumiyeti vardı 2017 yılı 11 ayda kimlik yenilemeye gittim mahkeme kağıdımı da istediler silahlı kimliğimi sıkıntısız aldım. Kadroya geçiş sürecinde ise kurumun 5188 öne sürerek beni işten cıkardı bu arada güvenlik şubeye gittim orda bana bi yazı gösterdiler güvenlik şubenin emniyet hukuk müşavirliğinden istediği bi görüş yazısı imiş hali hazırda kimliği olup yenileme yapmak isteyenlere 2017 yılı 1 aydan sonra fiilen bi suç işlemesi durumunda kimlik verilmeyeceği yazıyor

 16. 24 Temmuz 2018 - 15:59 | #16

  umit :


  bende arkadasa katılıyorum cunki bende savcılık tarafından uyusturucudan 1 yıl ds 5 yıl kamu davası acma erteleme aldım yenileme sınavına girdim evraklarımı teslim ettim ve bana denilen silahlı olarak yenileme yapamıyoruz sana silahsız kart verecegiz bunu kamu davası erteleme süresi doldugu zaman silahlıya cevire bilirsin dediler

  Kamu davası düşmeden uyuşturucudan işlem gören birine kimlik kartı veriliyorsa ilinizin adını yazmanız halinde benzer nedenle bekleyenlere yardımcı olabilirsiniz. İyi günler.

 17. 24 Temmuz 2018 - 16:02 | #17

  Cihan :

  Merhaba ben 3yıl hastahanede temizlik görevlisi olarak çalıştım taşeron işçisi olarak daha sonra kadroya geçişte nisan 2de son gün çıkışımı verdiler sebeb olarak güvenlik soruşturmasindan dolayı denildi benim herhangi bir adli veya siyasi bir mahkemem dahi yok. idari mahkemeye başvurdum işe dönüş için daha sonra saglik bakanlığından bir kağıt geldi khk gecici23 mad.657 sayılı kanunun 48.mad a bendine göre belirtilen şartları taşimak gerektiğini söylüyor belirtilen şartları okudum hepsini tasidigimi inaniiyorum.ben evliyim kardeşim siyasidan ceza almış silahsız ogg olabilirmiyim bir engel cikarmi? Tsk

  Güvenlik soruşturması açısından silahlı-silahsız adaylarda aranan şartlar aynıdır. Kardeşinizden dolayı olduğunu tahmin ettiğiniz alınmanıza engel olan durum, özel güvenlikte de sıkıntı yaratabilir. Özel güvenlik eğitimi için masraf yapmadan önce gelen cevap yazısı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. Oradan olumlu cevap almadan masraf yapmamanızda yarar var. İyi günler.

 18. Taylan
  24 Temmuz 2018 - 18:15 | #18

  @Umit
  Ümit bey Kimlik yenilemenizi hangi yıl da yaptınız ve hangi şehirden yazıyorsunuz

 19. Hakan
  24 Temmuz 2018 - 18:23 | #19

  Umit
  Ümit kardeşim bende 2015 yılında savcılık tarafından 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı aldım 2018 Mayıs ayında Yenileme müracaatında bulundum bakmış oldukları kayıtlarda GBT KOM TEM UYAP hiç bir yerden kayıt çıkmadı benden

 20. 25 Temmuz 2018 - 08:37 | #20

  Aziz06 :

  Ben tsk dan 701 nolu KHK ihraç oldum özel güvenlik silahlı yada silahsız sertifika alabilirmiyim. KHK ile ihraç olmak buna engelmi. Ama herhangi bir adlı idari soruşturma dava v.s yok sabıkalı kaydı yok…

  Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlikle İlgili Genelgeler bölümünü okumanız yararlı olabilir. Ayrıca iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Durumun hassasiyeti nedeniyle oradan olumlu cevap almadan özel güvenlik adına masraf yapmamanızda yarar var. İyi günler.

 21. 25 Temmuz 2018 - 15:24 | #21

  Mahmut :

  Hocam kolay gelsin benim ayrı suçlardan mahkemem vardı ikisindede hiç ceza almadim temiz kağıtlarını verdim istedikleri.icin ama babam sabikali adlı suçlardan dolayı bundan benim.icim sorun yaratirmi

  Aile fertlerinin durumlarının özel güvenlikte engel teşkil etmesi sadece örgüt suçlarında görülen bir durum. Babanızın durumu belirttiğiniz gibi ise size engel olmaz. İyi günler.

 22. 25 Temmuz 2018 - 16:47 | #22

  Baran :

  Tessekur ederim hocam örgüt anlamına gelen sadece terörmü

  Evet, yıkıcı-bölücü-Fetöcü vb. denilebilir. İyi günler.

 23. İlyas
  26 Temmuz 2018 - 18:19 | #23

  @Hakan
  Yenileme sonucunuz ne ve kartınız silahlımı

 24. 01 Ağustos 2018 - 13:54 | #24

  E-k :

  Merhaba hocam ben üniversitede ev arkadaşımla kavga ettim ve bir duruşmaya çıktım eylüle attı mahkeme.Ama basit bi kız kavgası olduğunu söylüyor herkes.Bu mahkemenin devam etmesi bu soruşturmadan geçmeme engel olurmu?

  Özel güvenlik başvurusu yapacaksanız hazırlayacağınız evraka bu davaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. Suçun türü açısından sorun görünmüyor, ceza süresi bir yıldan az olması kaydıyla sıkıntı olmaz. İyi günler.

 25. 01 Ağustos 2018 - 14:13 | #25

  m.kaya :

  2007 yılında cinsel taciz suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası aldım fakat cezam tecil edildi yatmadım. bu süre içinde 2 defa yenileme yaptım. kimlik kartım kayıp diye yenisini almak için başvurdum. güvenlik şube yenilememi yapmayacağını söyledi. adli sici kaydım yok. adli sicil arşiv kaydım yok. ama yinede UYAP sistemi üzerinde dosyam göründüğü için ve bunun silinemeyeceği için bi daha güvenlik işi yapamayacakmışım. bununla ilgili ne yapabilirim BİLGİSİ OLAN yardımcı olabilir mi ? teşekkürler.

  Ceza kararında HAGB olması ve beş yıl sonunda düşme kararı alma halinde özel güvenlik olarak devamınız mümkün. Eğer HAGB yoksa tecil yazıyorsa maalesef söylendiği gibi bir daha özel güvenlik olmanız mümkün değil. Cinsel içerikli suçlardan ceza alanlar, sadece düşme kararı alabilmeleri şartıyla geri dönebilir. Adli sicilde görünmese de GBT arşivindeki kayıt nedeniyle yapacak bir şey yok. İyi günler.

 26. 01 Ağustos 2018 - 14:18 | #26

  Kadircan :

  Slm hocam benim 2018/ocak 9′a kadar çalıştığım kurumdan “devam eden karara varmayan mahkememden” dolayı emniyetin silahlı kartımı silahsıza dönüştürmesi nedeni ile iş çıkışım kurum ve şirket tarafından verildi çalıştığım kurumdaki taşerona kadro verildi ohalin kalkması benimde geriye dönük 10 yıl çalışmamdan dolayı işe iadem olmazmı

  OHAL kalksa bile KHK’lar halen geçerli. Öte yandan emniyet tarafından silahlı kartın silahsıza dönüştürülmesi nedeniyle durumunuzun muhtemelen OHAL veya KHK ile de ilgisi olmayabilir. Mahkeme sonucunda suçun türü, cezanın süresine göre silahlıya dönmeniz mümkün olabilir. Ancak aynı işe dönme imkanını, zamanı geldiğinde eski işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 27. 01 Ağustos 2018 - 14:25 | #27

  hakan :

  Ben 2014 yılında amatem gördüm icicilik ten dosya açıldı o zamanlar ö.g.g değilim şimdi kimliğimi yenilemek istiyorum bu dosya yüzünden kimliğimi iptal ederlermi bi yardımcı olurmusunuz tşkler

  Uyuşturucu kullanmaktan dolayı ceza aldıysanız kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Kararın savcılık veya mahkemeden verilmesine göre düşme kararı bir veya beş yıl beklemeli olabilir. AMATEM’e gönüllü başvurduysanız bunun özel güvenlikte nasıl değerlendirildiğini bilemiyorum. Yenileme için masraf yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 01 Ağustos 2018 - 14:26 | #28

  Uğur :

  Troid bezim yavaş çakışıyor guatr var bende sağlık raporunda sıkıntı olur mu teşekkürler

  Belirttiğiniz durumun özel güvenlik raporunda engel teşkil ettiğine dair şimdiye kadar bir vaka duymadım. Muhtemelen sıkıntı olmaz. İyi günler.

 29. 01 Ağustos 2018 - 14:29 | #29

  Rukiye incecik :

  Merhaba hocam benim yüzde kır raporun var silahlı güvenlik belgem var raporu alınca belgem iptal olur mu

  Yüzde kırk rapora rağmen silahlı raporu alabilecek misiniz, bilemiyorum. Rapordan dolayı sosyal güvenlik kurumundan herhangi bir avantajınız varsa ve sağlam raporu alırsanız sıkıntı olabilir. Konuyu iliniz sosyal güvenlik kurumuna danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 01 Ağustos 2018 - 15:17 | #30

  aaa :

  mrb hocam ben terör den haksiz yere yargılandim ama ceza almadan beraat ettim sucsuz olduğuma karar verildi bu güvenlik sorusturmasinda engel olur mu

  Beraat edilen suçlar, özel güvenlikte sorun olmaz. İyi günler.

 31. 02 Ağustos 2018 - 15:51 | #31

  Fatma :

  Merhaba hocam ben sag elimi çok fazla acamiyorum hiç bir işime engel degil özel guvenlik belgesi alabilirmiyim silahsız..Simdiden teşekkür ederim.

  Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için eğitim-yaş ile ilgili şartlarınız uygunsa eğitim görebilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yaş-mezuniyet ve diğer hususlarla ilgili detaylı bilgi var. İyi günler.

 32. 03 Ağustos 2018 - 07:46 | #32

  Ercan :

  Merhaba, üroloji tahlil sonucuna göre ileride Varikosel olma ihtimalim yüksekmiş, 13 yıldır kamu kurumunda silahlı ögg olarak çalışmaktayım, Varikosel ve ameliyatı işime engel olur mu, teşekkürler.

  Özel güvenlik personeli ve adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili çok bilgi yok. Dolayısıyla karar yetkisi ilgili hekimlere/sağlık teşkillerine bırakılmış. Belirttiğiniz durumun işinizi yapmanıza engel teşkil edip etmeyeceği ameliyatı olacağınız hastanenin değerlendirmesine bağlı. İyi günler.

 33. 06 Ağustos 2018 - 07:39 | #33

  Mehtap atar :

  Özel güvenliğin neden birimleri yok.mesale polis te var yunuslar ozel hareket .ozel guvenlikte neden yok .askeriyede var bordo bedeller sat komandoları. Özel guvenlikte neden böyle birimler yok

  Burası sadece bir eğitim sitesi, özel güvenlikle ilgili kararları alan makamlara sormanız uygun olur. Yanda Kategoriler/Bağlantılar bölümünde Öz.Güv.D.Bşk.lığının linki var. İyi günler.

 34. 06 Ağustos 2018 - 07:47 | #34

  Emrah k :

  Hocam bide ben sınavı kazandım beni özel güvenlik şube aradı sınavın iptal dedi 1 sene sonra ben kararı alcaktım sınavı kazandım iptal ettiler 500 vergi dairesinden paranı al dediler ben mah.özel kaleminden karar aldıktan sonra vermem lazım onlar iptal ediyor??

  Suçunuz ve ceza süresi hakkında bilgim yok. Denetimli serbestlik bitmeden kimlik başvurusu yaptınız ve komisyondan ret kararı çıktı ise artık yapacak bir şey yok. Düşme kararı alsanız bile bu anlamda işe yaramaz. Kurslar sadece eğitim verip para almak için değildir. Bu tür sorunları olan öğrencilere de yol göstermek, durumları uygun değilse kursa boşuna masraf yapmamaları için uyarmak zorundadırlar en azından etik olarak. Dolayısıyla iliniz personelini tanımaları açısından yapılacak bir şey olup olmadığını kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 06 Ağustos 2018 - 13:24 | #35

  onur :

  Merhaba kolay gelsin bundan 3 yıl önce vatsap üzerinde bir hanım efendiye cahillik ederek rahatsızlık verdim hakkımda kişilerin huzurunu ve sükununu bozma ve hakaret davası açıldı çok ama çok afedersiniz hanım efendiye ezik,psikopatmısın sen gerizekalı diye hakaret ettim 15 kasımda mahkemem var Güvenlik kimlik kartımı yenilememe dek geldi evraklarımı teslim etmiştim 2.randevumu bekliyorum yani kart parası ve biyometrik resim götüreceğim bu nedende dolayı yenilemem de bir sakınca varmıdır çok endişeleniyorum, yenilemede sıkıntı çıkar diye cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.iyi günler.

  Bu mesajda cinsel içerik sayılabilecek bir ifade yoksa (ki, suçlamada yok görünüyor) suçun türü açısından hakaret, özel güvenliğe engel değil. Burada önemli olan ceza süresinin bir yıldan az olmasıdır. Hakaret suçu için 3 aydan 2 yıla varan ceza söz konusu olduğu için sizin açınızdan süre önemli. Mümkünse özür dileyip davadan vazgeçilmesini sağlamanızda yarar var. Nihayetinde kabahat sizde, ekmek parası söz konusu iken boş yere gurur yapmamanızı tavsiye ederim. Tercih sizin, bir yıldan fazla ceza olursa beş yıl denetimli serbestliğin bitmesini beklemeniz gerekir. İyi günler.

 36. 06 Ağustos 2018 - 13:26 | #36

  Emrah k :

  Sürem bitterse bi sorun kalırmı soruşturmada ? Tekrardan sınava girsem kazansam kimliğimi alabilirmiyim

  İlk yoruma verilen cevaba ekleyebileceğim bir husus yok. Ret kararı verilen sizin başvurunuz, sınav iptal olmaz. İyi günler.

 37. 06 Ağustos 2018 - 14:31 | #37

  onur :

  Evet hocam haklısınız ama karşı taraf şikayetini geri çekecek birisine benzemiyor halbuki uzaktan akrabamız olur hanım efendi bizim köylümüz Eskişehir den artık avukata danışıp 1 yıldan fazla ceza almamam gerekiyor benim.Hatta Hanım efendiye 1 yıl önce babam sayesinde İstanbul da Özel bir okulda Fizik Öğretmenliği yapıyor babam yardımcı olarak girdi.Artık Mahkemenin taktiri inşallah 1 yıldan az bir ceza alırım sıkıntı çıkmaz,yoksa diğer türlü olursa işimden olacağım.Desteğiniz için teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  Aile büyüklerinden birinin talebin sizden geldiğini belli etmeden ekmek parası ile oynamamasını güzelce anlatıp ikna etmesi yolunu deneyin. Her iki taraf için de geri adım atmadan sorun çözülmüş olur. Ağzı laf yapan, ikna gücü olan bir büyüğünüzden yardım talep edin bence. İyi günler.

 38. 07 Ağustos 2018 - 07:55 | #38

  Yaşar mazlum :

  Sabikasi olanlar ozel guvenlik olamıyor ama askere zorla götürüyorlar. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz hocam .ozel guvenlik askerlikten daha mi kritik bir iş.

  Karşılaştırma; benzerler arasında yapılır. Özel güvenlik meslek, askerlik vatan borcudur. Dolayısıyla ikisini karşılaştırma pek anlamlı değil bence. İyi günler.

 39. 08 Ağustos 2018 - 10:00 | #39

  Osman polat :

  Hocam ozel guvenlik olimpiyatları duzenlenecekmis .sizin haberiniz varmi.haberiniz varsa hangi branşlarda olacak.

  Konu hakkında bilgim yok. İyi günler.

 40. 09 Ağustos 2018 - 08:35 | #40

  Yıldız mensur :

  Merhaba.abim fetöden dolayı komserlik görevınden ihraç edildi.ceza yada hapis almadı.guvenlik soruşturmam olumsuzmu olur. Yasadıgım yerde sordum suç şahsıdır dıyolar.abiminde dava dosyası kapandı zaten.

  KHK’lardan önceki uygulamada kişi sadece kendi adli sicilinden sorumlu idi. Birinci derece yakınlar dahi etkilemiyordu. Ancak KHK’larla terör suçlarında aile fertlerinin etkilenmesi söz konusu oldu. Ağabeyinizle aynı adreste ikamet etmiyorsanız lehinize olabilir. Belirtilen örgütle ilgili devletin hassasiyeti, soruşturmaların içeriğinin gizli olması gibi nedenlerle hangi hususları ön palana alıp değerlendirme yapıldığını bilemiyoruz maalesef. Dolayısıyla başvuru yaptıysanız sonucu beklemekten başka çare yok. Henüz başvuru yapmadıysanız vergiyi yatırmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 41. 09 Ağustos 2018 - 09:09 | #41

  Coşkun :

  Merhaba hocam benim sorum şu 6 sene önce bir davam vardı Berat etmiştim ve yargıtay bozdu davanın ilk olanı görüldü(uyuşturucudan) benim olmayan sonuç daha kesin olmayan bir konu bu özel güvenlik kimlik kartı yenilemem sıkıntı çıkarır mı daha dogrusu yenilememe 1,5 senem var soyad değişikliği yaptım kimliği yenilemem lazım sorun çıkar mı

  Kayıp-soyadı değişikliği gibi nedenlerle kimlik değişiminde arşiv araştırma formu istenmediği için sanırım soruşturma yapılmıyor. Ancak yenilemede mutlaka bu davaya ilişkin belge istenecektir. Uyuşturucu meselesine hassasiyet nedeniyle bu suçtan ceza alanların, kamu davasının düşme kararı çıkana kadar beklemeleri gerekiyor. Dolayısıyla yenileme zamanına kadar yine beraat çıkarsa sizin açınızdan sorun olmaz. Cezaya hükmedilirse kamu davasının düşmesini bekletirler. İyi günler.

 42. 10 Ağustos 2018 - 07:59 | #42

  Ramiz :

  Merhaba hocam benim güvenlik kartım 2018 temmuz ayı içinde bitti. Yenilemeye başvurdum güvenlik soruşturması devam ediyor. 2013 yılında mahkeme dava açıldı 2016 yılında mahkeme sonuçlandı.Evrakta sahtecilik suçundan 1 yıl 3 ay ceza hükmün geri bırakılması diye karar verildi. Jandarma benden mahkeme kararı istedi. Kararı jandarma ya teslim ettim. Kimlik yenileme de sıkıntı olurmu.

  Hem suçun türü, hem de ceza süresi açısından düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekecek sanırım. Karar tarihine göre düşme kararını almanız 2021′de mümkün. Ancak bu arada sonucu açısından önemli bir hususu gözden kaçırmamakta yarar var. Elinizde düşme kararı olmadığı sürece bu suç ve ceza süresinden dolayı başvurunuz mutlaka olumsuz sonuçlanacak demektir. Sizin için önemli olan başvurunuz ret edilirse bu kayıt sisteme işlenir. Zamanı geldiğinde düşme kararı alsanız dahi önceki ret nedeniyle kart almanız mümkün olmaz. Verdiğiniz bilgilerde eksiklik varsa veya gözden kaçan bir hususa olma ihtimaline karşı başvuru yaptığınız yerle görüşüp başvurunuzun ret edilmesi kesinse geri çekip düşme kararı aldıktan sonra başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 10 Ağustos 2018 - 11:40 | #43

  Yıldız mensur :

  @A.GÜLŞEN yok hocam abim başka şehirde görevlerıde hep uzak yerlerde oldu.egıtım bittı sınav yerım açıklandı 2 gun var sınava 80 90 larda başarım çok emek verdım egıtıme .çocugumun okulunda çocugumun yanında olmak için gırıyorum işim hazır .bir anne olarak çok çabaladım bunu duyunca çok fazla düştüm psıkolojık olarak.okulda senın gıbı bır anne burda olsa daha ne ısterız denılen bir anneyım.butun çabam için sizi yordum teşekkurler.bekleyıp duayla görecez inşallah.yolunuz acık olsun

  Aynı evde ikamet etmemek kaydıyla kimlik alabilenler var ama arada olumsuz çıkanlar da duyuyoruz. Bu nedenle net bilemiyorum. Madem bu kadar hazırlandınız, masraf yaptınız sınavı geçecek şekilde devam edin, moralinizi bozmayın. Her şeyin hayırlısını dilemek insanın içini ferahlatır bilirsiniz. İyi günler.

 44. 10 Ağustos 2018 - 17:18 | #44

  Sedat :

  Merhaba arkadaşlar ben Özel güvenlik kursuna yazıldım ama HAGB kararı almıştım hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını güvenlik kimliği almam da problem olur mu lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Suçun türü ile ilgili sayfanın başında detaylı bilgi var, lütfen okuyunuz. Ceza süresi bir yıldan fazla ise düşme kararını beklemeniz gerekir. Eğer suç türü ve ceza süresi açısından uygun değilse düşme kararı almadan başvuru yapmamanızı tavsiye ederim. Bir kere ret alanlar, bunun nedeni ortadan kalksa da daha sonra başvurduğunda olumsuz cevap alıyorlar. Ayrıca bu konularda kursunuza sormanız daha doğru olur, size bilgi vereceklerdir. İyi günler.

 45. 11 Ağustos 2018 - 10:15 | #45

  Rıdvan :

  Benim internetin wifisi üzerinden bir bayanın üzerinden facebook resimleri alınıp arkadaşlık sitesine konmuş ıp adresi benim üstüme olsuğu için suçlu ben görülüyorum ceza alırmıyım ne olur bilmiyorum ama güvenlik kimlik kartı ilimi engellermi işimden kovulurmuyum yada yenileme olmazmı iyi günler

  Bilişim suçlarından ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Sadece kararda HAGB olması ve düşme kararının alınması halinde dönüş mümkün. Bu suçtan beraat dışındaki sonuçlar, beş yıl denetimli serbestliği beklemeniz gerektirir. Ceza süresi bir yıldan az çıksa bile suçun türü nedeniyle beş yıl denetimli serbestliği yine beklemeniz gerekir. Sonuçlarının önemi bakımından iyi bir avukatla davayı takip etmenizde yarar var sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster