Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 201, toplamda : 216211 kişi tarafından okundu.

 1. 23 Ocak 2018 - 09:06 | #1

  Ferit :

  Hocam.2009 yılında kamuda çalışan ögg arkadaşımın bir arkadaşı dolandırıcılık olayını beni bu yönlendirdi diye suçu üzerime attı. Smüştekiler ve taniklar olayla ilgim olmadığını ceza alırsam Vicdanın rahatsız olacaklarını söylediler. Hakim ona 10 ay ceza verdi.bana beraat verdi..kamuda calismaya devam etmekteyim.allah rızası için yorumunuzu bekliyorum

  Beraat edilen suçlar, özel güvenlikte sorun olmaz endişelenmeyin. İyi günler.

 2. 23 Ocak 2018 - 15:33 | #2

  Yumi :

  Hocam iyi günler 2014 te uyuşturucu kullanmaktan bir yıl denetimli serbestlik verdiler o süre 2015 te bitti silahsız kart emniyet verdi bir sıkıntı çıkmadı mahkeme evrak istemediler şimdi silahlı kart için müracaat ettim 1 ay geçti istiyorlar engelmi hocam ogg olmaya silahsız kart iptal olurmu

  Başvurduğunuz dönemde uyuşturucudan işlem görenler düşme kararını beklemeden silahsız olabiliyordu. Ancak 2017 başında yayınlanan 680 S.KHK ile düşme kararı olmadan silahsız da alınamıyor ve silahlı için uyuşturucu eskiden de engeldi. Eğer sizin davanızda beş yıl kamu davasının düşmesi için beklemek gerekmezse silahlı alırsınız. Ancak detayını bilemiyorum bazı uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik bir yıl da olsa kamu davasının düştüğüne dair belge gerekiyor ve bu beş yılda çıkıyor. Dolayısıyla sizin istiyorlar dediğiniz evrak bu ise alabildiğiniz takdirde sorun yok, alamazsanız beş yıl dolana kadar beklemeniz gerekebilir. İyi günler.

 3. 24 Ocak 2018 - 08:23 | #3

  Yumi :

  Hocam benim 2015 uyuşturucu kullanmaktan denetim bitti davam düşürüldü 70 dönem silahsız kazandım güvenlik soruşturması yapılıp verildi kimlik kartım 73 dönem yükseltme kazandım müracaat ettim bana düşme kararı getir dediler en başında dada kurs hocam beni şubeye gönderdi oradaki polisler yazılma boşa masraf yapma dediler uyapta gbtte birşey görünmüyor suç ckmyor iki üç defa baktrdm güncelledi adliye hocam nasıl görünür görünüyorsa silahsız soruşturma yapılırken neden evrak istenmedi nolacak hocam şimdi anlamadım teşekkü ederim tekrar rahatsız ettim sizi.

  Önceki yorumun cevabına ekleyebileceğim bir husus yok. Lütfen o cevabı bir daha okuyun, silahsız başvuruda neden sorun olmadığı orada izah edildi çünkü. Adli sicil veya benzeri kayıtlarda olmaması özel güvenlik açısından bir fayda sağlamaz. GBT’de aranıyor kaydı olmaması ile GBT’de kayıt olması da farklıdır. İnsanlar aranmadıklarını öğrenince GBT’de kaydı yok diye yorumluyor. Özel güvenlikte GBT’ye bakılır, orada kayıt varsa belgesi istenir. Uyuşturucudan işlem görenlerin silahlı özel güvenlik olması veya şahsi silah ruhsat alması, düşme kararı çıkana kadar mümkün değil. Bu durumda düşme kararı alana kadar silahsız devam etmekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 4. 24 Ocak 2018 - 08:26 | #4

  Kemal can :

  S.a hocam ben güvenlik sertifikamı aldım. Fakat tama kart için dosya dolandıracam bana geçen sene olan uyusturucu dosyamdan denetim serbestlik geldi 1 yıl. Mahkeme görmedim. Bu karar geldikten sonra sabıka kaydına sicil ve arşiv araştırması yaptırdım kaymakamlıktan hiç bir şey gözükmüyor tertemiz çıkıyor. Bi akıl verebilirmisinizin sertifikamı devam ettirsem belgemi alabilirmiyim.

  Bir yıl ve üstü ceza almak ve uyuşturucu suçları ayrı ayrı özel güvenliğe engel teşkil eder. Ancak uyuşturucuda bir yıl denetimli serbestlik sonunda davası düşen de var, beş yıl kamu davası düşsün diye bekleyen de var. Sizin durumunuz hangisi bilemiyorum. Vergiyi yatırmadan önce mahkeme kararı ile özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bir yılda düşme kararı almanız mümkünse başvuruyu yapıp beklemeniz mantıklı görünüyor. Böyle olursa tekrar rapor-yeni yılda zamlı vergi gibi masraflardan kurtarmış olursunuz. İyi günler.

 5. 24 Ocak 2018 - 08:27 | #5

  Ali :

  Hocam ben 2012de uyuşturucu kullanmktan mahkmeye çıkmıştım şuan düşüm için başvurucam ama hangi mahkme olduğunu hatırlamıyorum nerden öğrenebilirim.

  Adliyeden arşiv araştırmalı adli sicil kaydı isteyin. Muhtemelen orada mahkemenin adı ve dosya numarası çıkar. Başka yolu varsa da ben bilemiyorum. İyi günler.

 6. 24 Ocak 2018 - 15:27 | #6

  Kemal can :

  5 yıl süre ile kamu davasının açılmasının ertelenmesine,takdiren 1 yıl tedavi ve denetimli serbestlik kararının uygulanmasına karar verilmiş. Sertifikam 1 yıl içinde işlenmesi gerekiyo bunu beklersem iptal olucak devam ettirirsek ne olucak.

  Sertifika işletmekten kastınız nedir bilemiyorum. Ancak kimlik/sertifika süresi dolduktan sonra da yenileme mümkün, gecikme hak kaybı yaratmaz. İyi günler.

 7. 25 Ocak 2018 - 15:09 | #7

  Tuncay :

  Hocam iyi günler hakkımda verilmiş Erteleme kararı var Özel güvenlik şubenin bakmış olduğu GBT kayıtlarında ve Diğer kayıtlarda herhangi bir kayıt çıkmadı ve benden evrak istemediler Güvenlik Soruşturmasında bi sorun teşkil edermi

  Erteleme kararına neden olan suç ve cezanın süresi dikkate alınır. İlk etapta evrak istenmemesi daha sonra istenmeyeceği anlamına gelmez. Bu nedenle ilinizde kimlik onay süresini yaklaşık da olsa kursunuzdan öğrenip bekleyin. Bu süre sonunda kimliğinizden haber çıkmazsa bu belge (davaya ilişkin son durumu gösterir) eksik diye bekletiliyor olabilirsiniz, haberiniz olsun. Bazen haber veriyorlar, bazen de bekletiyorlar çünkü. İyi günler.

 8. 25 Ocak 2018 - 16:28 | #8

  Tuncay :

  @A.GÜLŞEN
  Peki hocam ben geçen sene Mart ayında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken de Kayıtlarda birşey çıkmadı ve benden gene evrak istememıslerdi üstüne bide şirketler tarafından özel güvenlik şubeye verilmek üzere Güvenlik Soruşturma formu verdik Bugün Yenileme için başvuru da bulundum herhangi bir kayıt çıkmadı Güvenlik Soruşturmalari şimdiye kadar tamamlamış olmuş olmalı değilmi

  Erteleme kararı 01.06.2015 öncesine aitse HAGB gibi değerlendirilir. Muhtemelen düşme kararı vardır. Cevaplar, yorumda anlatılan duruma göre veriliyor. Daha önce kimlik aldığınızı, soruşturma geçirdiğinizi, kimlik değiştirdiğinizi bilemem ki. İlk başvuru gibi yazmışsınız. İyi günler.

 9. 26 Ocak 2018 - 08:19 | #9

  Hakan :

  Hocam Tuncay arkadaşin yaptığı yorumda aynısı benimde başıma geldi daha önceden de sayfasına yorum yapmıştım 2015 yılında Mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından soruşturma evrağı geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve Kamu davasının erteleme kararı vardı 2016 yılında denetimli serbestliği sorunsuz bitirdim E-Devletten bakınca Adlı sicil ve Arşiv kaydı yoktur Yazıyor 2017 Şubat ayında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken Özel güvenlik şube de 4 yerden kayıtlara bakıldı herhangi bi kayıt çıkmadı ve benden mahkeme evrakı istemediler 2018 Mayıs ayında Yenileme sınavına girip Yenileme için tekrardan başvuru yapacam Güvenlik Soruşturmasında Bi sorun yaşarmışız peki Hocam

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Diğer yorum gibi sizde de suçun türü belirtilmemiş. 2017 başında çıkan KHK’dan sonra kimlik değiştirdiğinize göre sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 10. Adil
  26 Ocak 2018 - 09:49 | #10

  @hakan kardeş gbt de çıkıyor mu kaydın

 11. Adil
  26 Ocak 2018 - 11:11 | #11

  @hakan kardeş bi cevap ver lütfen aynı durumdayız ve uykularımız kaçıyor şu kadro muhabbetlerin de sorun olur mu diye

 12. Hakan
  26 Ocak 2018 - 11:46 | #12

  @A.GÜLŞEN
  Hocam suç türü Uyuşturucudan ilk defa suçsuz yere başımıza gelen olay oldu bu icmedigimiz halde içici muamelesi gördük dediğim gibi 2017 Şubat ayında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken Özel güvenlik şubenin bakmış olduğu Kayıtlarda herhangi bi kayıt çıkmadı bu sene Mayıs ayında da Yenileme için tekrardan başvuru yapacam inşallah güvenlik sorusturmasinda bi sıkıntı yaratmaz

 13. Hakan
  26 Ocak 2018 - 11:48 | #13

  @Adil
  Adil bey GBT kayıtlarında ve Diğer bakmış olduklari kayıtlardan herhangi bi Kayıt gözükmedi denetimli serbestlik bitti ama kamu davasinin erteleme kararının düşmesine 2 sene var

 14. Adil
  26 Ocak 2018 - 13:36 | #14

  @hakan bey gbtye emniyette baktırdın mı

 15. Hakan
  26 Ocak 2018 - 14:29 | #15

  @Adil
  Özel güvenlik şubenin bakmış olduğu GBT Kaydı Normal polis GBT’sinde de çıkmıyor Ama şunu belirteyim Güvenlik Soruşturmasında çıkar mi çıkmaz mi bilemem Mayıs ayında Yenileme sınavına girip tekrardan başvuru yapacam o zaman güvenlik soruşturma formu vercez bakalım nolcak

 16. 26 Ocak 2018 - 15:44 | #16

  mehmet :

  mrb. 2010 yılında türktelekomda çalışırken babamın adına hat aldım ve imzayıda ben attım es kaza mahkemeye düşünce babamın haberim var demesine ragmen babamın adına imza attım diye 2 yıl kadar ceza aldım ve 5 yıl cezam ertelendi. sizce bu özel güvenlik kimlik kartı almama engel olurmu. tşkler

  Bir yıl ve üstü süreli ceza kararlarında HAGB olması, beş yıllık denetimli serbestliğin usulüne uygun tamamlanması ve düşme kararı alınması halinde özel güvenlik olmak mümkün. Eğer kararınızda HAGB varsa (erteleme değil) düşme kararı almanız şartıyla özel güvenlik olmanız mümkün görünüyor. Yine de daha garantili cevap için mahkeme evrakı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 27 Ocak 2018 - 10:41 | #17

  Yunus2526 :

  Merhaba hocam 2013 8.ayda tehdıddeten 5 ay hagb aldım. Silahlı sertifika çıkarttım şuanda calişmaktayım kadro beklioz güvenlik soruşturmam da skntı çıkmadı gı için sertıfıkamı aldım.
  peki memur olmam için engel mi cevaplarsanız sevinirim.

  Devlet memuru olma ile özel güvenlik olma şartları aynı. Birini olamayan diğerini de olamaz. Özel güvenlik başvurusunda sıkıntı çıkmadığına göre diğerinde de çıkmaması gerekir. Dün, benzer durumda biri için kurum düşme kararına rağmen olmaz demiş. Böyle bir durum olursa hakkınızı arayın, mutlaka alırsınız. İyi günler.

 18. 27 Ocak 2018 - 12:18 | #18

  Yunus2526 :

  Teşekkürler hocam bu nebze de olsa rahatladık Allah razı olsun son olarak hocam biz belediye bünyesinde kadro beklıoz yanı oda şirket kurulacak tam kadro gibi deil. Diğer arkadasın durumundan farklkmıdır

  Diğer arkadaş derken kimi kastettiğinizi anlayamadım. Gerek kamu, gerekse belediye bünyesinde çalışanların alımı ile ilgili detaylar kendi kurumlarından öğrenilmelidir. İyi günler.

 19. 27 Ocak 2018 - 12:19 | #19

  Hakan :

  Selam iyi calişmalar… Öncelikle okuyup cevaplarsanız memnun olurum. Benim 6 ay hagb kararım var özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum ve bende kadro bekliyorum fakat evrak teslim etigimde güvenlik şubeden mahkeme kararı istendi evragi verdim sorunsuz kartımı aldım. ama caliştgm yere evrak verdim istemedi 15 gün geçti sizce normal mi tesekurler

  Kurumların personel alımı ile ilgili uygulamaları, süreleri hakkında bilgim yok inanın. Bu konularda sadece kendi kurumlarınızdan bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 20. 27 Ocak 2018 - 15:02 | #20

  ali.11 :

  hocam 680 syılı khk daki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile kararı devam eden hagb ilemi ilgili yoksa hagb de düşme kararı alınan davalarıda kapsıyormu.iyi çalışmalar

  Denetimli serbestliği devam eden, düşme kararı almamış olanlar için. Düşme kararı aldıktan sonra sorun yok. İyi günler.

 21. Ugr
  28 Ocak 2018 - 09:32 | #21

  @Taylan yeniletmek icin verdim suresi doluyodu sirketlerle sindiye kadar bi sorun yasamadim hatda bu sure zarfinda calismamda sikinti yoktu

 22. 29 Ocak 2018 - 13:07 | #22

  Ankarali :

  Slm hocam ben 2002 yilinda hirsizliktan 4 ay 20 gun ceza aldim hakimde 5 yil erteleme vermisti.2008 yilindan bu yana ö.g.g’lisiyim silahsiz.bu olayimi 2017 yilindada hagb kararina uyarlattim.mayis ayinda yenilemem olacak sizce sorun olurmu.bu olaydan baska hicbir cezam yok.tesekkurler.

  01.06.2005′den önceki mahkeme kararlarında geçer erteleme ifadesi, günümüzdeki HAGB gibi değerlendiriliyor. Nitekim bu olaydan sonra kimlik almışsınız. Düşme kararı da aldığınıza göre yenilemede sorun olmaz. İyi günler.

 23. 29 Ocak 2018 - 13:35 | #23

  Mert :

  Selam hocam kyk yurdunda güvenlik görevlisi olrak çalışmaktayım 2013de uyuşturucu kullanmaktan ds almıştım sorunsuz bitirmiştim kadro için evrak hazırlayıp gönderdim güvenlik soruşturma formunda daha önce hüküm yednizmi diye bi not vardı ben yokturu işaretledim red yeme ihtimalim varmı red yersem nasıl itiraz etme hakkım olur mahkeme evraklarımla itiraz etsem nasıl olur saygılar

  Belirttiğiniz duruma ilişkin düşme kararı da aldıysanız sorun olmaması gerekir. Eğer kamu davası için beş yıl bekleme durumu varsa ve beş yıl dolmadı ise sıkıntı olabilir. Kadroya alım şartlarını ilgili kurumlar belirlediği için itiraz etme, itirazın değerlendirilmesi vb. hususları işyerinizle görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 24. 29 Ocak 2018 - 13:36 | #24

  Ali :

  Merhaba hocam.Benimde bir sorum olacaktı.2015 yılında hakaret suçundan 10 ay ceza aldım oda hagb cezasına çevrildi.Şuan silahlı özel güvenlik olarak çalışıyorum.Bu suç türü ve süresi kart yenilemem de sorun çıkartır mı? İyi çalışmalar dilerim.

  Suçun türü ve cezanın süresi açısından sorun görünmüyor. Beş yıl dolduğunda düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 25. 29 Ocak 2018 - 13:41 | #25

  mehmet0715 :

  merhaba, ben özel bir şirkette silahsız ögg olarak çalışmaktayım. Fakat çalıştığım şirket ög. kimliğimi silahlıya çevirmemi istedi.Bende kimliğimi silahlıya çevirmek için kursu tamamladım sınavada girip silahlı kimlik almaya hak kazandım.Bütün evraklarımı hazırlayıp ög. şubeye teslim ettim. Fakat evrakları ög. şubeye teslim ettikten sonra, bilmeyerek aldığım bir eşyanın çalıntı olmasından dolayı hakkımda sanık olarak ceza davası açıldı.( e devlet te böyle yazıyor.dosya türü: ceza dava dosyası — dosya durumu: iddianemenın değerlendirilmesi sonrası açılış).Fakat benim eşyayı aldığım kişi emniyette ki ifadesinde eşyayı bana kendisinin sattığını kabul etti.
  Bu durum güvenlik soruşturmamda çıkarmı veya benim kimliğimi silahlıya çevirmeme veya tamamen kimliğimin iptal edilmesine sebep olurmu.
  yardımcı olursanız sevinirim tşk.ler

  Devam eden soruşturmanızda bu davaya ait kayıt görünürse (ki siz gördüğünüze göre GBT’de de görünür muhtemelen) emniyet sizden davanın son durumunu gösterir belge ister, iddianame de olsa ister. Bu belgeyi aldıktan sonra durumunuzu özel güvenlik komisyonunda görüşerek karara bağlar. İddianamede size yöneltilen suçlama, o suça kanunda öngörülen ceza süresi dikkate alınır. Süreci bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım. İlinizde kimlik onay süresi kadar bekleyin, kimliğiniz gelmezse özel güvenlik şubeye sorun. Bazen haber veriyorlar, bazen evrakı bekletiyorlar çünkü. Sonuç, iddianamedeki ifadelere bağlı gibi görünüyor. İyi günler.

 26. 29 Ocak 2018 - 13:44 | #26

  Burak aktürk :

  Öncellikle ilgi ve alakalariniz için teşekkürler.yarin Silahlı güvenlik belgesi için rapor almaya gidicegim yârin ancak ben hepatit b hastasıyım bu engel olur mu benden kan tahlili alırlar mi bilgilendirirseniz minnettar olurum

  Özel güvenlik adaylarından istenen raporu veren hastanelerde kan-idrar, röntgen gibi detaylar başvuru yapılan hastaneye göre değişir. Ankara’da bu testleri istemeden rapor veren hastaneler de var. Ancak hastalığınız nedeniyle resmi sistem (hastane) üzerinden tedavi-ilaç aldıysanız ilgili hekim bunu kayıtlarda görür zaten. Özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarında hepatit hastalığı olumsuzluk olarak belirtilmemişse de takdir ilgili hekimindir. İyi günler.

 27. 29 Ocak 2018 - 14:06 | #27

  Ayhan :

  Hocam iki arkadaş 50 karton sigaradan kaçakçılık suçundan 30 ay ceza aldık bizde Yargıtay’da gonderdik yargıtayda bozma kararı almış ama mahkeme olmadı henüz elimize gelen bir karar yok ama kamuda güvenlik gorevlisiyiz kadroya geçişte bize sıkıntı olur mu hocam saygılarımla

  Kadroya geçiş şartlarını ilgili kurumlar belirliyor. Dolayısıyla başvurunuz muhtemelen son duruma göre değerlendirilir. Kadro başvurunuza eklemek veya soruşturma sonucunda istenirse hazır olması açısından Yargıtay’ın bozduğuna dair bir belge temin etmenizde yarar var görünüyor. Öte yandan bu ceza, özel güvenlik kimlik kartınızın iptaline yol açabilir. Gerek suçun kaçakçılık olması, gerekse ceza süresi ayrı ayrı olumsuzluk nedeni maalesef. Mahkeme özel güvenlik şubeye bildirmemiş dahi olsa en fazla yeni tip kimlik veya yenileme başvurusunda durum ortaya çıkar. Gelecekte daha fazla sıkıntı yaşatmaması için davayı iyi bir avukatla takip etmenizi, en azından cezanın HAGB’li olmasının lehinize olacağını belirtmek isterim. İyi günler.

 28. 29 Ocak 2018 - 14:43 | #28

  Mahmut :

  Hocam mrb iyi günler yukardaki yorumu yapan arkadasım benm kimliginiz bekletilebilir evrak vermediyseniz demissiniz cvpn sonunda ama bn kimlik yenime yaparken normal istenilen evrakları verdim 3 gun sonra yeni kimligim geldi kimlik yenilemede veya degistirmedede ayni islem yapiiyormu inceleme islemi yeni oldu bu kimlik degisikligi acaba sizce bir sorun yokmudur yenimele sınavına girerken bi sorun cikarmı karsima hocam saolun var olun ltfn cvp yazarsnz en kısa surede bizimde içimize bi su serpmiş olursunuz

  2017 başında yayınlanan KHK’dan sonra yapılan soruşturmaların detayını bilemiyorum. Konuya ilişkin tüm cevapların da tahmini olarak belirtildiğini özellikle vurguluyorum. Dolayısıyla yeni tip kimlik verilmesi ile yenileme sonunda yapılan başvurularda yapılan soruşturma içeriklerinin aynı/farklı olduğunu bilemiyorum inanın. Özel güvenlik şubede evrak incelenerek verilir karar verildiği için olumlu tahminlerin bir geçerliliği yok maalesef. Diğer yorum cevabında da belirttiğim gibi önemli olan düşme kararı alabilmiş olmaktır. Bu karar varsa olumlu olur. İyi günler.

 29. 29 Ocak 2018 - 14:50 | #29

  Aydın 50 :

  Sevgili hocam iyi çalışmalar öncelikle bizlere yardımcı olduğunuzdan ötürü teşekkür ederim.. Şuanda özel güvenlik (silahlı) olarak bir firmada görev yapmaktayım geçtiğimiz yıl bir arbede sonucu kavgaya karıştım ve yaralamadan ötürü 1 yıl 8 ay (2 yıl) ertelemeli hapis cezası aldım kimlik yenileme işlemlerimde sorun teşkil eder mi.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenliğe engel sayılır. Bunun istisnası kararda HAGB olması ve denetimli serbestlik sonunda düşme kararının alınabilmesidir. Kararda HAGB değil de erteleme yazıyorsa maalesef kartınız iptal olur. HAGB varsa denetimli serbestliğin koşullarına uygun tamamlanması ve sonucunda düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Eğer mahkeme özel güvenlik şubeye yazı yazmadıysa en fazla yenilemeye kadar zamanın var demektir. İç karartıcı bir cevap oldu ama her şeyin hayırlısı demekten başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor ne yazık ki. İyi günler.

 30. 29 Ocak 2018 - 14:53 | #30

  Tevfik :

  Merhaba uyuşturucu madde kullanmaktan 3.3.2018 tarihinde mahkemeye gireceğim silahlı kimlik kartım var kamu kurumunda çalışıyorum ögg kimlikğim iptal olurmu süresi 2019 Mayıs ayına kadar

  Uyuşturucudan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer kararda HAGB olursa denetimli serbestlik sonunda (uyuşturucuda bir yıl verilebiliyor ama beş yıl kamu davası düşsün diye bekleyenler var) düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekebilir. Bu davadan sadece beraat almanız halinde zarar görmezsiniz. İyi günler.

 31. 29 Ocak 2018 - 17:29 | #31

  polat :

  Hocam iyi günler benim 8 yıldır devam eden karara varmaya Dolandırıcılık mahkemem var Emniyet Müdürlüğü silahlı Kartımı Silahsıza çevirdi. ama çıkan yasada diyor ki affa uğramış olsa bile mahkum olmamak benim suçum ne affa uğramış neden mahkumiyetim var ne de cezam var Çünkü hala devam etmekte daha sonuca bile varmamış hangi sebepten dolayı Benim kartım iptal oldu çünkü yasaya baktım yasa beni kapsamıyor NE HAGP VAR NE SONUCA ÇIKIP AFFA UGRAMIŞ NE MAHMUMİYETİM VAR NE DE CEZAM VAR HALEN DEVAM EDİYOR MAHKEMEM 2010 DA AÇİLMIŞ BİR DOSYA URFA GENELİ 720 KİŞİNİN TC Sİ İLE GİRİŞ YAPMIŞLAR şimdiden teşekkürler

  Kartınız önce silahsıza çevrilip sonra iptal mi edildi, tam anlayamadım. 2017 başına kadar davasının devam ettiğini belgeleyenlere silahsız kimlik verilebiliyordu. 680 S.KHK’dan sonra işler değişti. Size yöneltilen suçlamanın dolandırıcılık olması nedeniyle kimliğiniz iptal edilmiş olabilir. İptalin tebliğinden itibaren yasal itiraz süresi geçmedi ise bir avukata yürütmenin durdurma davası açılıp açılmayacağını danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. Adil
  30 Ocak 2018 - 07:46 | #32

  Arkadaşlar denetim serbestlik alanlar cimer e ya da bimer e mağduriyetlerini aktarsınlar .. en azından eskisi gibi silahsız yolunu kapatmasınlar bunu belirtin

 33. 30 Ocak 2018 - 09:56 | #33

  Ankarali :

  Sayin hocam.verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.mayis ayindaki yenilemede olaki sorun cikarsa idare mhk.acilmis ve kazanilmis dava kararlari var mi bildiginiz bizi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  İdare mahkemelerinde açılan davaların sonucunu bilemiyorum. Genelde idarenin kararı yönünde çıktığı söylense de başka bir yol yoksa bunu denemekte yarar var sanırım. İyi günler.

 34. 30 Ocak 2018 - 09:58 | #34

  Serdar Ö. :

  merhaba öncelikle bu bilgi ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  Benim 2002 yılında yani 16 yıl önce iftiradan dolayı yani herhangi bir suçum yokken çevrem arkadaş ortamı ve oturduğum semten dolayı bir olay yaşadım terör suçundan yakalandım savcılık tarafından tutuklandım ve 3 ay cezaevinde tutuklu kaldım ilk ağır ceza mahkemesinde beraat kararı aldım çok şükür.
  benim şu an belediyede taşeron olarak çalışıyorum şöfor olarak bizi belediye bünyesine alacaklar ama güvenlik arşiv soruşturması yapılıyor bu bana sorun olurmu bu olay ve ben edevletten adli sicil ve arşiv kaydım yoktor çıkıyor sizden ricam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür eederim.

  Bu sitede sadece özel güvenlik adaylarına yönelik bilgiler verilir. Sadece herkes için geçerli olduğu için belirteyim, beraat edilen suçtan dolayı sıkıntı olmaz. Zaten sorun olsa idi belediyede de çalıştırmazlardı sanırım. Bol şanslar.

 35. 30 Ocak 2018 - 10:18 | #35

  Mej :

  Merhaba.bir arkadaşım silahlı özel güvenlik görevlisi.2 önce eşi ile tartışmış.eşi emniyeti haber verip darptan dolayı arkadaşımdan yani kocasından şikayetçi olmuş.1 ay uzaklaştırma verilmiş.bu şikayet kadroya geçmesine engel teşkil eder mi?

  Sadece evden uzaklaştırma ise sorun olmaz. Ancak darp varsa mahkeme bir yıldan fazla ceza verdiği için HAGB’li de olsa engel teşkil eder. En azından düşme kararı alana kadar beklemesi gerekebilir. İyi günler.

 36. 30 Ocak 2018 - 10:20 | #36

  Selocan :

  Selamün Aleyküm ben belediyede güvenlik olarak calışmaktayım yenş cıkan KHKbana engel olurmu 2006 yılında sonuçlanan kumar oynatmaktan 20 gün habis para cezasına cevrildi arşiv kaydım var sicil yok yenileme yaptım sıkıntı cıkmadı 2014′de 1 yıl önce hüvenlik sicil ve arşiv araştırılması yapılmıştı yeni taşeron düzenlemesinden yararlana biliyormuyum yoksa iş hatmime son mu verilecek teşekür ederim aydınlatırsanız saygılarımla.

  Belirttiğiniz suç ve ceza süresi açısından sıkıntı yok görünüyor. Nitekim daha önce kimlik de alabilmişsiniz. KHK’dan sonra da tüm çalışanlar soruşturmadan geçtiğine göre (muhtemelen tamamlanmıştır, tam bilmiyorum) endişelenmenizi gerektirir bir durum yok sanırım. İyi günler.

 37. 30 Ocak 2018 - 13:25 | #37

  K :

  Hocam daha evvelden size yazmıştım ögg kartında yaşadığım sorunu 2003 yılında hırsızlıktan 16 ay ceza yatmıştım sicilim yok ama arşivim olduğu için yaka kartımı alamamıştım bu gün adli sicile dilekçe gönderdim arşivim silinmesi için arşivim silinirse 2015 yılında hak kazandığım yaka kartımı ala bilirmiyim ve yakartıyla ilgili bi kanun ve ya işte Zaman’ında alamadığım kartım tammımı iptal olur ve ya Zaman aşımı diye bişey varmı bu tür olaylarda

  Gerek suçun hırsızlık olması, gerekse cezanın bir yıldan fazla olması nedeniyle özel güvenlik olmanız maalesef mümkün görünmüyor. Adli sicilden silinse dahi GBT arşivinde görüneceği için önceki başvuru ile şimdi başvuru yapmanız arasında fark yok. Yine o kaydı görüp reddedecekler muhtemelen. İyi günler.

 38. 30 Ocak 2018 - 13:52 | #38

  Ramo :

  Bugün silahsız güvenlik için heyet raporu almaya gittim psikiyatri bir ay önce sinirbikoloji bozukluğu icin ilacı felan almışsın diyor ama ben

  doktordan sadece uyumak için uyku hapı istemiştim o hapida yazmış ama ben o hapı hiç kullanmadım ne yapmalıyım güvenlik olamazmiyim

  Silahsız raporu almaya niçin hastaneye gittiniz ki? İlinizde veya civar illerde silahsız raporu vermeye yetkili polikliniğe gitseydiniz bu sorunu yaşamazdınız. Hastanelerde olumsuz kararlı raporlar imza karşılığı teslim alındığında emniyetin ret havuzuna giriyor. Hastanenin hakkınızda ne karar vereceğini bilemem. Kişilik testi uygulayıp sonucuna göre değerlendirme yapmaları da mümkün. İlinizde rapor alabileceğiniz yerleri oradaki kurslardan öğrenebilirsiniz. Poliklinikte 60-70 TL olan raporlar, hastanelerde 200 TL’den başlıyor ayrıca. İyi günler.

 39. 30 Ocak 2018 - 16:40 | #39

  hüseyin :

  merhaba.bir kamu kuruluşunda güvenlik görevlisiyim.mevkimde sigara içmemden dolayı tutanak tutuldu.bu işten çıkarma sebebi olabilirmi teşekkürler.

  Bu durum çalışma hayatı ve işyerinizin belirlediği şartlarla ilgili. Biz genelde özel güvenlik eğitimi konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. İşyeriniz bulunduğunuz yerde sigara kullanılmasını yasakladı ise disiplin cezası da verebilir ama konu hakkında bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmek istemem. İyi günler.

 40. 31 Ocak 2018 - 09:30 | #40

  Yusuf :

  Slm hocam 228/1 davam oldu 2005 yılında kumar oynatmak ve yer temin etmek sucundan bana 25 günlük adli para cezası verildi ben 2009 yılında güvenlik yaka kartımı ilk olrak aldım kamu kurumunda Belediye Ö.G.G calışmaktayım KHK cıkmasıyla başvurularımızı yaptık endişeli bir şekilde beklemekteyiz sicilim silindi ama arşiv kaydı vardır diyor 3 yıldır aynı kurumda calışmaktayım yaka kartım 1.6 yıl önce değişti fötö ve terör örgütü için 1.6 yıl önce Güvenlik Arşiv araştırması için form doldutturuldu 26.11.2014 yenilemede yaptım.buzamana kadar sıkıntı yaşamadık kumar oynatmak ve yer temin etmek 657 engelmidir yeni cıkan KHK’da bizim başvurumuz sonucu ne olur aydınlatırsanız sevinirim sıkıntı içerisindeyim.Teşekürler

  Daha önceki yoruma ekleyebileceğim yeni bir husus yok. Belirttiğiniz cezadan sonra özel güvenlik olabildiğinize göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 41. 01 Şubat 2018 - 07:43 | #41

  Cemil :

  Sayın hocam uyuşturucu kullanmak be bulundurmak suçu yüz kızartıcı suçlar arasına giriyormu kadroya geçişlerde tespit komisyonu anayasal düzenine karşı suçlar ve yüz kızartıcı suçladdan mahkum olmamak yazıyor bu suçlara bakılıyormus aydınlatırsanız sevinirim

  Kadroya geçiş şartlarının detayları alım yapacak kurumlar tarafından belirlenir. Özel güvenliklerin kadroya alımında 680 S.KHK’ya göre hareket ediliyor sanırım. Dolayısıyla uyuşturucudan ceza almak orada özel güvenliğe engel hal sayıldığı için sorun olur. Ancak düşme kararı varsa durum değişir. Düşme kararının ne anlama geldiği anlamayan kurumlar da var ne yazık ki. Düşme kararı varsa umarım durumunuzu izah edebilirsiniz. İyi günler.

 42. 01 Şubat 2018 - 07:45 | #42

  Kenan :

  Merhaba hocam , uyuşturucu kullanmak suçundan denetim serbestlik aldım suan devam ediyor özel güvenlik olabilirmiyim ?

  Uyuşturucudan denetimli serbestlik devam ederken eğitim alsanız dahi kimlik belli koşulların yerine gelmesine kadar bekletilir. Uyuşturucuda her ne kadar denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesi için beş yıl bekletilenler var. Bu nedenle kararın düşmesi için beş yıl beklemesi gereken durumda iseniz eğitimi düşme kararından sonra almanız mantıklı olur. İyi günler.

 43. 01 Şubat 2018 - 11:38 | #43

  Cemil :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam benim 2 ayrı mahkmeden birisinden denetim serbestlği hapis cezası olmadan digerinden 10ay happıs cezası oda dsye dönmüştü bugün bitanesinin kalemine gittim başvurdum düşmesi için evrakları aldım hagb yok karar türü düşme yazıyor kesinleşme türü temyiz edilmeden yazıyor ceza miktarı yazmıyor yani bu düşme evrağımı oluyor hocam olduda red aldığım zaman 3yıllık çalısma sürem var tazminatımı alabilirmiyim saygılar

  Mahkemeden aldığınız düşme kararı gibi görünüyor. Bu evrakla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine gidip sormanız halinde net bilgi alırsınız. Son bir yıl içerisinde; şirketler vasıtasıyla yapılan, yeni tip kimlik almak veya yenileme eğitimi nedenlerinin herhangi biri nedeniyle soruşturma geçirdiyseniz özel güvenlikle ilgili sorun yok demektir. Özel güvenlikte sorun yoksa kadroya geçişte de olmaması gerekir. Yine de net cevabı özel güvenlik şubenizden alacağınızı özellikle belirtmek isterim. İnşallah sorun olmaz ama kadroya geçemezseniz tazminat alarak ayrılmanın koşullarını bilmiyorum. Sanırım işyerinin geçerli bir nedenle sizi işten çıkarması gerekir. Bu konuyu sosyal güvenlik mevzuatını bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. Detay bilmediğim için yanlış yönlendirmek istemem. İyi günler.

 44. 02 Şubat 2018 - 08:09 | #44

  Mustafa :

  Merhaba 1999 yılında hırsızlık suçundan 4 yıl ceza aldım infazımı tamamladım. Adli sicilim yok arşiv kaydım var. GBT temiz gözüküyor. Güvenlik olabilme şansım var mı?

  Gerek suçun türü, gerekse ceza süresi açısından özel güvenlik olmanız maalesef mümkün görünmüyor. Hırsızlık suçundan ceza alanların kararlarında HAGB olması, denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması, akabinde düşme kararı alınması ile mümkün. Sizin karar açıklandığı için düşme durumu yok. İyi günler.

 45. 02 Şubat 2018 - 08:17 | #45

  Hüseyin :

  Hocam ben 2017 senesinde kuru sıkı tabancayla ormanda ateş ettim ve şikayet etmişler polis geldi ve tutanak yazdı kuru sıkının kagıtları evrakları ve hepsini üç gün önceden emniyet ruhsat bölümüne getirmiştim tutanaktan sonra mahkeme olmuş falan filan tabi makmeyeye cagrılmadık bile beraat etmişim yani ne para cezası ne bişiy hatta tabancamı bile geri ala bilme imkanım vardı yazı yazıp fakat benyine 2017yılında ögg baş vurdum kurslarına gittim ve geçtim güvenlik soruşturması oldu bekledik 20gün sertifika geldi sonra arşiv araştırması dediler onunda kagıtlarını hazırladım ve balıkesir il emniyet müdürlüğü ögg verdim 20gün sonra aradığımda bana kuru sıkın tabanca ile ilgili bi sorun gözüktüğünü söylüyor ve ben 2017 gelen kağıdın aslının fotokopisini cekip yolladım fakat aklımda bi ukte var yine bi sorun olurmu olmazmı lütfen bana yazarsanız sevinirim

  Belirttiğiniz olaydan dolayı mahkemenin kararında beraat yazıyorsa sorun olmaz. Beraat dışındaki durumlarda suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Cezanın infaz edilmemesi, cezayı ortadan kaldırmadığı için kararda HAGB olup olmadığına, cezanın bir yıl ve üstü olup olmadığına bakılır. Mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye gidip danışmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik şubeye verilen evrakların fotokopisi, sadece aslı görüldüğünde kabul edileceği için evrakın aslını götürüp göstermenizde yarar var bence. İyi günler.

 46. 02 Şubat 2018 - 08:20 | #46

  Mert :

  Merhaba Hocam ;
  Yiz kizartici suctan hagb kararim sona erdi . Ceza miktarim 11 ay idi
  Ozel guvenligi kazandim. Mahkemeden dusme kararini dosyama ekledim. Ve dosyami teslim etmeden size sormak istedim. Ozel guvenlik kartimi gonderirlermi ???
  1 yildan az ve hagb sorunsuz tamamladim
  Tesekkur ederim saygilar

  Yüz kızartıcı suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel sayılır. Dolayısıyla düşme kararı olmasaydı ceza, bir yılın altında olsa dahi engel teşkil ederdi. Ancak düşme kararı aldığınıza göre sorun yok görünüyor. İyi günler.

 47. 02 Şubat 2018 - 08:24 | #47

  onurcan mekik :

  merhaba hocam yaklaşık 3 ay önce güvenlik arşiv araştırması için evraklarımı teslim ettim fakat kimligim daha gelmedi fetöden dolayı uzadı diyen var yada ilgilenmiyorlar diyen var benim 2008 2009 dan 5 adet basit yaralama bir adet kasten yaralama suçlarım var fakat cezaevinde yatmadım ayrıca 5 yılıda geçti silahsız olarak kimlik alcam ama gelmedi sebebi ne olabilir sağ olun

  Eski davalara ilişkin kararları, başvuru evrakına eklemediyseniz gecikmenin nedeni muhtemelen budur. Üzerinden beş değil onbeş yıl geçse de GBT’de görünen kayıtlara ilişkin mahkeme belgelerinin verilmesi zorunludur. O davalarda aldığınız cezaların süreleri, HAGB olup olmadığı, HAGB varsa düşme kararlarını temin edip vermediğiniz takdirde evrakınız bekletilir. İyi günler.

 48. 02 Şubat 2018 - 08:25 | #48

  Aysenur :

  merhaba benim eski eşimin suçları vardı hırsızlık ve benzeri şeyler yani bosanmadik şuan mahkememiz var bu benim güvenlik olmamı etkiler mı acaba

  Eski eşinizin terör bağlantılı suçu yoksa sizi etkilemez. Terör bağlantılı suçu varsa da boşandıktan sonra etkilemez. İyi günler.

 49. 02 Şubat 2018 - 08:28 | #49

  Ali :

  Meraba iyi günler benim daha henüz açıklanmamış mahkemem var uyuşturucuylan ilgili ama ceza falan almayacağım şuanda devam etmekte ve ilk vukaatım dava halen devam etmekte ve bu pazar güvenlik sınavım var geçersem belgeyi alabilirmiyim silahsız alacam sıkıntı olurmu nasıl bir sıkıntı olur bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  Kimlik başvurusu yaptığınız zaman bu dava kayıtlarda görünürse sizden düşme kararı isterler. Uyuşturucu suçlarında her ne kadar denetim süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleme durumu olabiliyor. Hakkınızda çıkacak karar, düşme kararını bir yılda alabilecek şekilde olursa bir yıl beklersiniz. Beş yıl beklemeniz gerekirse maalesef kimlik süresi kadar beklemiş olursunuz. Esasında bu konuyu kursunuza danışmanız da mümkün. İyi günler.

 50. 02 Şubat 2018 - 08:52 | #50

  ILYAS :

  Hocam kusura bakmayin sizi tekrardan rahatsiz ettim size sorular sormuştum simdi bir sorum daha olacak cevaplayabilirseniz sevinirim
  Ben 17 yasinda bir bayanla agiz tartismasina girdim daha sonra bayan beni taciz etti diye savciliga sikayetde bulunmus akabinde benim hakkimda cocuga cinsel istismardan dolayi dava acilmis ben polislere ifade verdim nobetci hakim de beni tutukladi 10 gun cezaevinde yattim ama sikayetlerini cektiler ben cezaevinden ciktim akabinde 1 ay sonra mahkeme oldu hakim beni ve bayani dinledikten sonra bayan beni taciz etti ama sikayetci degiliz dediler .. Hakim de sikayete bagli suc oldugundan dolayi dosyayi kapatiyorum davayi düşürüyorum dedi dava düştü dosyayi kapatti .. Simdi benim elimde mahkemenin vermis oldugu düşme karari var …
  Mahkemenin vermis oldugu karar da soyle yaziyor …
  Karar türü düşme
  Kesinleşme türü temyiz edilmeden yaziyor …
  Ceza miktarinda birsey yazmiyor …
  Bu dosya ya gore benim bu dava düşmüş mu sayiliyor …
  Emniyet ozel guvenlik subeye gittim bana oradaki polis temyiz edilip beraat almaniz gerekirdi diyor yoksa sizin guvenlik arastirmasi esnasinda sikinti olabilir diyor red gelebilir diyor ..
  Ben yaka karti yenileyecegim polis de boyle konusmalarda bulununca kafami karistirdi ..
  Sizce sorun var mi hocam silahli yaka kartimi yenileyebilirmiyim …
  Ayrica bana kadro geldi guvenlik arastirmasi yapilacakmis bu arastirma sonucunda bu dava dan dolayi kadro almama engel olabilir mi …
  Hocam uzun uzun yazdim kusura bakmayin hakkinizi helal edin …
  Sizden de acik acik ayrinti bir sekilde yanitlarsaniz sevinirim ..Simdiden tesekkur ederim cook sagolun ..

  Cinsel içerikli suçlardan alınan cezaların özel güvenliğe engel olmaması için düşme kararı almak gerekir. Aldığınız kararın düşme kararı olup olmadığını bilemiyorum. Ancak bu işlerde esas ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerde verildiğini özellikle belirtmek isterim. Dolayısıyla kararı görüp inceleyen özel güvenlik şubenin verdiği bilgiye göre hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.