Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 236305 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Mart 2018 - 07:53 | #1

  Mahmut :

  Hocam bnm davam dosyam 2011de kapandı 2013de kimlik yenilemeye basvuru yaptm ozaman eski kimlikleri almiyolardı yeniler gelecek diye ama ozamanda arsiv arastrma ve gerekli evrakları goturmustum hm ozaman sicil.kaydmda vardı sonra dilekceyle sildirdim ama arsiv kaldı 5yıl geçti hatta 7 yl oldu kapanalı hem hocam bu hagb ne oluyor veya denitimli serbeslik nası olusuyor dusme kararı ne yardncı olurmsnz ltfn ona gore haraket edeyim simdiden saolun aydnlattgnz icin bizi

  Kararda HAGB varsa cezayı veren mahkemeden düşme kararı talep edebilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi adli sicilden sildirilmesi/görülmemesi, özel güvenlik açısından bir fayda sağlamaz. Özel güvenlik GBT kayıtlarını esas alır. İyi günler.

 2. Ramazan
  28 Mart 2018 - 09:33 | #2

  @Mahmut
  O zamanları yenileme yaparken senden mahkeme evrakı istemediler mi ? Eski kimliğini yenisi ile değişimi yaparken hangi zaman içerisinde değiştirdin peki çıksa o zaman da çıkardı GBT kayıtlarında

 3. 28 Mart 2018 - 11:42 | #3

  Mahmut :

  Bn istanbulda oturuyom aydında oldu mahkeme ama bn istnbl bakirkoyden girdim mahkemeyede girmedim orda biseyler imzalayp cktm hakim felanda gormedim neyse 2008 de otarihlerde yolda yolda konusarak giderken teli caldrm hattiyla birlikte bn tabi 1.2. Hattı kapatmadm o esnada calan kisi telle sagı solu arayp msj atms bu esnada aydndan bi bayanı rahtsz etmis telde msj felan atp tabi bn bu olay olmadan tel calindı diye gittim ama ikinci el oldugu icin bisey cikmaz dediler telden sonra olay oldu adlieyedeki kalem dedi sulha git dedi veya sucsuzlugunu ispatlamak istersen oray gitmen gerekir bi kac defa ayniya gelir dedi bnde ilk boyle bisey geldi icin basima siz bildigjjzi yapn dedim oda sulh yazisi gonderdi bana 3000 tl para cezası geldi sonra2013 kimlik yeniledim sorun cikmadı normal bakinca arsiv kaydı cikiyor sicilde ama gubevnlik sube resmi kurum oldugu icin detaylarida cikiyor mahkeme felan dedim acaba ohal oldugu icinmi bu kadar inceliyolar hem 2017deki cikan givenlik kanunu sonrasini ilgilendiriyor kazanlms hak kaybolmaması lazm guvenlik kanunda yazmiyor 1 tl veya 1 gn ceza alrsan cinsel taciz sucundan die sade 6 ay ve uzeri teror suclari devletin givenligi ile ilgili seylerden yaziyor yinede bilgilerinizi paylasrsanz memnun olrm simdiden tsklr saoln

  Cinsel içerikli suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak özel güvenliğe (ve devlet memurluğuna) engel teşkil eder. Suçsuz olduğunuz halde bu kadar ciddi sonuçları olan, ömür boyu tüm işlerinizi etkileyecek bir durumu düzeltmeyi ihmal etmeniz hata olmuş. Özellikle belirteyim ben hukukçu değilim. Esasında bu kadar hukuki mevzulara girmek gibi bir niyetimiz de yoktu bu sayfayı açarken. Ancak zamanla soruları cevaplayabilmek için edindiğim bilgileri paylaşıyorum, kabul edersiniz ki çok şeyi eksik veya hiç bilmiyorum. Dolayısıyla sizi yanlış yönlendirmek istemem, eğer hukuki bir çıkışı varsa bunu ancak özel güvenlik mevzuatını bilen bir avukata danışarak öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 4. Ramazan
  28 Mart 2018 - 11:59 | #4

  @Mahmut
  Mahmut kardeşim e devletten Adlı sicil kağıdı çıkarınca Arşiv kaydı çıkıyor yanlis anlamadiysam eğer savcılık kaleminden düşme kararını alırsan yada elinde varsa Bi dilekçe ile Adlı sicil ıstatistik müdürlüğünde sildirebilirsin

 5. Ayaz
  28 Mart 2018 - 12:36 | #5

  Mahmut kardesim benim bildigimde hagb alabilmen icin magdurun sikayetinden vazgecmis olmasi lazim,1 yilin altinda ceza alman,olaydan sonra iyi hal surdurur olman lazim .benim 2001 yilinda bir olayim olmustu bende hagb i yeni ogrendim ama cok sukur aldim hagb ve sildirdim arsivi.

 6. Mahmut
  28 Mart 2018 - 12:47 | #6

  @Ramazan
  Mrb kardes yeni degistirdim en fazla iki ay oldu arsiv kaydi zaten gozukuyor ama ögg icin adli sicil kagidi cikardgn zaman hepsi mahkememede gozukuyor detayli ama normal ozel sektor icin adsicil kaydi cikardgn zaman adli sicil kaydı yoktur arsiv kaydı vardır yaziyor adli sicili sildirdim dilekce yazpta arsiv kaydıda siliniyormu adli sicil ckmiyor arsiv cikiyor ramazan kardes bn galiba ordaki memurun acemiligine ugradm sade evrak istedi ciddi bisey olsa sunu yap bunu yap diyebilirdi hayrlısı hakkımzda

 7. 28 Mart 2018 - 13:27 | #7

  Mahmut :

  Hocam bn devlet memuru degilimki 1tl veya 1 gun para cezası ögg olmama engel teskil etsin etse zaten bu zanana kadar calisamazdm ozel sektörde çalışan işciyim maasimi calistgm sirket veriyor devlet vaermiyor onudami yapmayalm yani napalm sizle alakası yok tabi ama bu zamana kadar sorun olmadı insallahta olmaz ole bisey olacani bilsem durarmydm bu esnada guvenlik yapiyordum eger ole bisey olsaydı guvenlik subeden cagirirlardı hm hocam ögg kanunda öyle bisey yazmiyor olsaydı illaki 1tl veya 1gn ceza alsan ogg engil teskil ederdiye gorurduk siz iicerigini biliyonuzmu bole yazdgnz icin kafam karisiyor kusura bakmayn simdiden saoln tskler

  Sizin memur olmadığınızı biliyorum, engel teşkil etmesi açısından yazdım. Ayrıca özel güvenlik olma şartları ile devlet memuru olma şartları aynı olduğu için vurgulamak istedim. Yenileme eğitimi aldığınız kurs size yardımcı olacaktır. Nihayetinde aynı işi yapıyoruz. Kendi kursunuz, aynı ilde olmanız nedeniyle daha doğru bilgilendirme ve yönlendirme yapacaktır. Belki ikili ilişkiler nedeniyle sizi özel güvenlik şubede bilgi verecek birilerine de gönderebilirler. Ben konuya ilişkin bildiğimce anlattım, ilave edebileceğim bir husus yok inanın. İyi günler.

 8. 29 Mart 2018 - 08:55 | #8

  Fikret :

  2015 yılında arkadaşın üstünde 1 tane hap cıktı ve benimde üstümde herhangi bir madde çıkmamasına rahmen narkotik şube de parmak izim alındı ve resim çekerek sicil numarası koydular ondan sonra ifadem alınarak serbest birakildik ve 3 ay sonra posta yoluyla gelen evrakta Savcılık Soruşturması yazıyordu 1 yıl denetimli serbestlik ve Kamu davasının erteleme kararı yaziyordu Hocam sorum şu denetimli serbestlik bitti Adlı sicil ve Arşiv kaydı yoktur Yazıyor bu numaralı çektikleri resim Sicilimize işlemişmidir Güvenlik Şube’de gbt kaydima baktirdim herhangi bi kayıt çıkmadı Denetimi yakmış olsaydım o zaman islermiydi sicilime adlı sicil belgesi aldığım zaman Arşiv kayıtı var diye mi cikardi

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik bir yıl olsa da kamu davasının düştüğüne dair belgenin beş yılda çıkması nedeniyle beklemek gerekiyor. Özel güvenlik adaylarının başvurularında GBT’ye bakılır, orada kayıt varsa buna dair belge istenir. GBT’de aranmıyor olmak, orada kayıt olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle elinizde o davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 29 Mart 2018 - 15:25 | #9

  Fikret :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam Güvenlik Şube’ye gidip elimdeki davaya ilişkin kararları gösterdim incelediler komisyona sunacağız ordan da RED cevapi gelir dediler ondan sonra Gbt ve başka kayıtlarda baktılar 4 yerden herhangi bi Kayıt çıkmadı

  Sayfanın başında da vurgulandığı gibi başvurular hakkında son ve geçerli karar, özel güvenlik şubelerinde evrak incelendikten sonra verilir. Eğer orada görevli personel evrakı inceleyip olumsuz görüş bildirdilerse düşme kararına kadar beklemekten başka yapacak bir şey yok demektir. İyi günler.

 10. 29 Mart 2018 - 16:20 | #10

  Fikret :

  @A.GÜLŞEN
  Cevaplarınız için Teşekkür ederim Hocam ama görevli memur Kayıtlara baktı herhangi bir kayıt çıkmayınca Savcılık kalemi sana ne diye verdi bu evrakları dedi Burda kayıt gözükmüyor dedi Başvuru yapacagin zaman gerek yok dedi

  Önceki yorumda da belirttiğim gibi esas ve geçerli karar, özel güvenlik şubelerinde verilir. Olumlu cevap aldıysanız sorun olmaz. İyi günler.

 11. 29 Mart 2018 - 16:21 | #11

  Emre :

  Hocam sorusturma esnasında ilgili yerlerle yazışma filan yapiliyormu Yoksa GBT kayitlarinda davasi gozuken Arşiv kayiti olanlardan müracaat sırasında mi isteniliyor

  Hem GBT arşivi, hem de yazışma şeklinde yapılıyor diye biliyorum. Ancak malum, konu soruşturma olunca içeriğini bizlerin bilmesi imkansız. İyi günler.

 12. ADEM
  30 Mart 2018 - 05:44 | #12

  Güvenlik Soruşturmasında KHK’dan önce Silahlı olanlara hem güvenlik soruşturması ve Arşiv araştırması yapılıyordu Silahsız olanlarada sadece Arşiv araştırması Khk’dan sonra her ikisi de yapılmaya başladı ki Soruşturmalar uzun sürmeye başladı

 13. 30 Mart 2018 - 07:33 | #13

  Emre :

  @A.GÜLŞEN
  Bu GBT ve Arşiv bilgileri güvenlik Şube’nin Bakmış olduğu muracat sırasındaki kayıtlar mi peki hocam bide ilk defa kimlik alacakların soruşturması 3 4 ay sürüyormuş Yenileme ne kadar sürer peki eskiden 15 gün 30 gün içerisinde sürüyordu

  Önceki yorumda da belirttiğim gibi soruşturmanın detaylarını bilemiyorum, süresi de illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. Ankara’da yenilemelerin işlemleri temelden daha az zamanda tamamlanıyor. İyi günler.

 14. 30 Mart 2018 - 12:45 | #14

  Efekan :

  Toplam 2 dosyam var birisi basit tehtid biriside suç eşyası kabul etme ve satın alma 2 sinden de para cezası aldım ama sicilimde sabıka kaydım da gözükmüyor yüksek miktar ve suç ağırlığı olmadığı için birde 16 yaşımdayken bir hırsızlık olayında adımız geçmiş arkadaşlarla ama alakamız yok olayla ve bu soruşturma 4 seneden beri devam ediyor hiç dava olmadı mahkemeye çıkmadık ifadeler alındı dosya bekliyor savcılık kaleminde şuan 20 yaşındayım silahsız özel güvenlik kursuna başladım acaba soruşturma arşivinde red alma durumum var mı lütfen cevap verin iyi günler..

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi dikkate alınır ve başvurularda adli sicile değil, GBT’ye bakılır. Ayrıca paranın miktarı değil, paraya çevrilen süre önemlidir. Basit tehdit belki sorun olmaz ama suç eşyası kabul etme ile geçmişteki hırsızlık meselesi sorun olabilir. Bu nedenle elinizde davalara ilişkin tüm belgeleri toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanınızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 30 Mart 2018 - 16:01 | #15

  Osman TUNÇ :

  İyi günler ben hırsızlık sucu yüzünden 3 yıl denetimli serbestlik aldım denetimli serbestlik sürem doldu hiç hapis cezam yok özel güvenlik olabilirmiyim? Birde denetimli serbestlik süresi dolunca özel güvenlik subeye herhangi bir evrak götürüyormuyuz yoksa işlemleri ordan halledebiliyolar mı?

  Hırsızlık suçundan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için kararda HAGB olması, düşme kararının çıkması gerekir. Başvuru yapanların GBT’sine bakılır, kayıt olanlardan davanın son durumunu gösterir belge istenir. Başvuru yapanlar belgeleri temin etmek zorundadır, özel güvenlik şube bu konuda mahkemelerle yazışma yapmaz. Bu tür konularda esas yol göstermesi yardımcı olması gereken yer, adayların kendi kurslarıdır. Eğer eğitim aldıysanız kursunuzla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 16. 31 Mart 2018 - 09:16 | #16

  Osman TUNÇ :

  CMK 23/10 madde uyarınca SSÇ Lerin denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlemediği takdirde açıklanması geri bırakılan hükmün ortadan kaldırılarak davanın düşmesine karar verilmesine vs karar verildi diyor bu karar sonucunda denetimli serbestlik süresi bitince ögg olabiliyormuyum?

  Denetimli serbestlik sorunsuz tamamlandığında ilk ceza kararını veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı alınabilir. Özel güvenliğe başvuru mu yapacaksınız, eğitim aldınız da kimliğe mi başvuracaksınız bilemiyorum. Bir çok varsayım üzerinden mantık yürütüp cevap vermek pek doğru olmuyor. Diğer yorumda da belirttiğim gibi kursunuza (öğrenci değilseniz) iliniz özel güvenlik şubesine danışınız. İyi günler.

 17. ADEM
  02 Nisan 2018 - 10:50 | #17

  @Hamza
  Hamza kardeşim bu karar GBT kayıtlarında çıkmıştır bu davaya ilişkin düşme kararı istemişlerdir düşme kararı olmayınca da IPTAL ettiler bu ülkede olan garibana olur saten

 18. 02 Nisan 2018 - 10:55 | #18

  BURHAN :

  Kamu davasının açılmasının ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına ilişkin bilgiler;
  5352 sayılı Adlî Sicil Kanununun 6. maddesi uyarınca; bu kararlara ilişkin bilgiler, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak mahkeme, hâkim veya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenmesi hâlinde verilmek üzere mahsus sicile kaydedilirler. Bu kayıtlar, sadece “mahkeme-savcılık” olarak yapılan sorgu türünde görülebilen, diğer sorgulama türlerinde görülmeyen kayıt niteliğindedirler.Peki hocam Güvenlik şube bu kayıtları GBT sorgulamasında nasıl görüyor peki

  Özel güvenlik adaylarında aranan şartlar, o kayıtları güvenlik soruşturması yapan makamların görmesini sağlıyordur sanırım. İyi günler.

 19. 02 Nisan 2018 - 11:15 | #19

  tuna :

  hocam babam 15 ay fetöden cezaevinde yattı kardşimde memurdu fakat ihrac oldu bende 10 yıdır ozel guvenlik gorevlisi olarak calışmaktayım yenilemem geldi kardeşim hiç ceza evine girmedi fakat ikisininde davaları devam ediyor belgemi yenielemem için başvuru yapmam gerekiyor ama guvenlik soruşturmamda sıkıntı olurmu ben hiç bi şekilde bi ceza mahkemem sabıkam yoktur belgemi yenielmekte sıkıntı yaşarmıyım teşekur eddrrim

  Bizzat sizin bağlantınız yoksa özel güvenlik yenilemesi için başvurunuzda sorun olacağını sanmıyorum. Eskiden aynı evde ikamet etmek sorun olabiliyordu, artık olmadığı söyleniyor. Özel güvenlik şirketi kuracaklarda eskisi gibi sorun olabilir ama özel güvenlik olarak çalışanlar açısından sorun olmaz gibi görünüyor. İyi günler.

 20. 02 Nisan 2018 - 11:17 | #20

  Hamza :

  Arkadaşlar benim kartım iptal oldu cuma günü aile içinde hırsızlıktan yanlış anlaşıldım savcı aynı gün saldı 2012de ama 2014de kamuya düşmüş hakimde 6ay 20 gün ceza vermiş onuda 5yil hgbye bırakmış kartım iptal oldu şu kış günü bebeğim le eşimle işsiz bi başıma kaldım ama kartımı iptal edenlerden şu KHK yi yeniden duzenleyenlerden ve kabul edip onaylayanlardan allahım versin cezalarını canımız yandı işsiz kaldık bide kadro dan olduk tabi insanız hepimizin hatası olmuştur ama allahım yanlarına bırakmasın

  Düşme kararını alana kadar sabretmeniz gerekecek. Bunda da bir hayır vardır deyip beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. Kanunlar, geneli kapsayacak şekilde çıkar. Allah bir kapıyı kaparsa başka kapıyı açar derler. Dilerim bu süreci ailenize mahrumiyet yaşatmadan geçirecek bir iş bulursunuz. İyi günler.

 21. 02 Nisan 2018 - 11:18 | #21

  Murat :

  31/08/2018 khk ile yeni yasa ÇIKARDILAR eski hükümlü kadro alsın diye, eski hükümlü belgesi ile git başvur al kadroyu PEKİ BİZİM içinde geçerli mi HOCAM bizde böyle bir belge ile gitsek bizimde kimliğimizi verirlermi.. sessiz sedasız khk lar çıkıyor ama biz guvenliklere KİMSE sahip çıkmıyor ne yapaliriz?

  Özel güvenlikte eski hükümlü/sabıkalı çalıştırma konusu kanunla engellendiği için maalesef bu kapsamda özel güvenlik olarak kadro almanız mümkün görünmüyor. İyi günler.

 22. Murat
  03 Nisan 2018 - 07:22 | #22

  @Hamza ALLAH yardımcımız olsun kardeşim bende aynı senin gibi HAGB kararı olduğu halde kimliğimi iptal ettiler 1yıl üzeri ceza ve 5 yıl denetim var dedi bayrampaşa güvenlik şube evrak kontrol.. kader mahkûmu olduk siz siz OLUN kimseye iyilik olsun diye kimsenin ilaçlarını eczaneden almayın ben komşumuz yaşlı teyzenin ilaçlarını eczaneden aldım reçete arkasına imza attım soy isim tutmuyor diye ceza verdiler memur olmayan kişinin resmî evrakta sahtecilik suçu damgasını yedik ELBETTE bu denetim sürem geçecek ama 2 sene başka yerlerde çalışacağız birde bu güvenlik maaşıma güvenerek daire kredisine girdik ödenecek gibi değil başka işlerle en fazla asgari ücret veriyorlar evimizi elimizden alır banka .. Ama şunu ev ocak yıkanın evi ocağı olmazmış.. bu dünya hiç kimseye kalmadı kalmaz.

 23. 03 Nisan 2018 - 08:02 | #23

  Ibrahim :

  Hamza kardes dusme ben bu partiye yillarca calistim ama 8 yillik isimden ettiler kista kiyamette ortada kaldim ama bu saatten sonra oy degil gunahimi bile vermem issizlik maasi bile yok benim cocugum hala botla okula gidiyor bir babaya en buyuk darbe budur ama allah sorsun birde dinden imandan kitapdan bahsediyorlar bunlara afgan suriyeliler yariyor ailenin basinda ol kendini birakma

  Ülkemizde binlerce güvenlik görevlisi, yağmur-çamur demeden fedakârca görevini yaparken birinin dengesiz hareketi veya görevini ihmal etmesi, tüm güvenlik görevlilerine mâlediliyor. Bu yanlış toptancı anlayış, sadece özel güvenliğin değil diğer meslek gruplarında da içlerinde birinin yanlış tutumu nedeniyle hepsinin toptan hedefe konmasına neden olabiliyor. Böyle durumlarda kamuoyunda/basında; bu kişi nasıl rapor almış, nasıl güvenlik olmuş diye sorgulanıyor, bunları sizler de duyuyorsunuzdur muhakkak. Bilerek veya bilmeyerek bir suça karışıp sonradan pişman olanlara ikinci bir şans olan HAGB’yi vatandaş anlamıyor, kesinleşmiş hüküm gibi görüp suçluların güvenlik olduğunu sanıyor. Dolayısıyla bu tür eleştiriler nedeniyle siyasi partilerden bağımsız olarak böyle bir uygulamanın yürürlüğe girmesi her zaman ihtimal dahilinde idi. Bir babanın evladının ihtiyaçlarını karşılayamadığını düşünmesi çok acı ama babasının olması çok güzel, maddi sıkıntılar telafi edilir ama babasızlığın çaresi yok. Babasını çok erken yaşta kaybetmiş biri olarak bunun acısını bilirim. Allah yardımcınız olsun, her şeyde bir hayır var deyip devam etmekten başka çare yok. Size ve işini kaybetmiş diğer arkadaşlara başka kısmetli kapılar açılmasını dilerim. İyi günler.

 24. ADEM
  03 Nisan 2018 - 09:17 | #24

  @İbrahim
  Ibrahım kardeşim herşey bu GBT sisteminde gözüküyor kimin hakkında davası arşiv kaydi varsa gözüküyor Eskiden hagb erteleme kararı olan herkes kimlik alabiliyordu silahlı ise silahsız olarak şimdi artik oda yok illa Düşme kararı olacak

 25. Murat
  04 Nisan 2018 - 08:19 | #25

  @ADEM
  EVET ARKADAŞ NE YAZIKKİ HAGB OLANLARDA ARTIK HÜKÜMLÜ SAYILIYOR KHK ‘DAN SONRA İNŞALLAH OHAL KALKAR KHK KALKARDA İŞİMİZE GERİ DÖNERİZ

 26. 04 Nisan 2018 - 11:31 | #26

  vedat şahin :

  hocam dolandırıcılık sucundan 1yıl 6 ay ertelemeli ceza aldım temyize yolladım yargıtay bozdu tekrar mahkeme görülecek iftira atan diğer sanık benim suçsuz olduğuma dair dilekçe yazdı dosyaya ekletti şimdi mahkeme tekrar görülecek umarım berat alırım bu sürede silahsiz kimlik kartım var yeni kimlik kartını verirlermi cezam kesinleşmedi yargıtay bozdu eksik incelme olduğu kanatine vardı bozdu konu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz saygılarımla.

  Yenileme eğitimi almadan önce mahkemeye dair evrakla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer şu haliyle başvurunuz olumsuz denirse düşme veya beraat kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Düşme veya beraat çıkmadan başvurup komisyona girer de ret kararı alırsanız dönmek imkansız olur çünkü. İyi günler.

 27. 04 Nisan 2018 - 11:32 | #27

  Hamza :

  Hocam tekrar merhaba peki bizim tazminatlar nolacak hocam bide işsizlik maaşı alabilecekmiyiz kaç gündür iş arıyorum cv ver form ver biz sizi arayacağız diyorlar ne yüzle bizden oy isteyecekler bakalım 2019 da seçimlerde

  Tazminat konusu çalışma hayatıyla ilgili olduğu için bilgim yok, SGK mevzuatını bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 04 Nisan 2018 - 11:36 | #28

  Serkan :

  Slm arkadaslar bilgisi oln bilgi versin ben 2013 ceza verdi hakim kavgadan silahla y yaralan olmadi ama 1 yil ceza verdi 7 gun yatim denetim serbeslik ciktim cezam biti dimdik sicil temiz arsiv bozuk diyor ogg kimligini yenileyemiyorum nasil olcak bilgi ver olursa sevinirim 1 ayim kaldi

  Bir yıl ve üstü süreli ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için kararda HAGB olması, düşme kararı çıkması gerekir. Kararda HAGB olsaydı, beş yıl dolduğu için mümkün olabilirdi. Ancak bir hafta cezaevinde yatmanız nedeniyle kararın açıklandığı anlaşılıyor. Bu nedenle maalesef olumsuz görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından ceza kararıyla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 04 Nisan 2018 - 13:03 | #29

  Serkan :

  Silahsiza ce
  virmezler mi

  Bir yıl ve üstü ceza, silahsız için de engel sayılabilir. Daha net bilgi için özel güvenlik şubeye sormanızda yarar var. İyi günler.

 30. 04 Nisan 2018 - 15:49 | #30

  ahmet :

  merhabalar suan güvenlik kursuna devam etmekteyim ayrıca işyerimde 29 maddeden cıkısım verildi ve olay mahkemeye tasıdım bu maddeden güvenlik olmama engelmidir
  cevabınız icin şimdiden tskler…

  Bahsettiğiniz maddenin hangi mevzuata ait olduğunu bilemiyorum. Kursunuza veya iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Bu davanın haklı tarafı sizseniz sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 31. Aslı
  04 Nisan 2018 - 16:24 | #31

  Sayfayı takıp eden sayfa da yorum yapan Arkadaşlar 2017 yılında şirketler tarafından istenilen güvenlik şubeye verilmek üzere Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Forumlarının sonucundan bilgisi olan varmı Mahkemesi olup da çalıştığı şirkete bilgisi gidip de sizlere de bilgisi verilen varmı

 32. 05 Nisan 2018 - 07:42 | #32

  Bahri :

  Hocam ve sayfa da yorum yapan Arkadaşlar Savcılık tarafından 1 yil ds ve kamu davasinin erteleme kararı alıp da Güvenlik Şube’nin Bakmış olduğu GBT kayıtlarında çıkıyor mu Yoksa mahkemeye çıkıp da hakim kararıyla 1 yıl ds ve 5 yıl Hagb alanlarinmi çıkıyor GBT sorgusunda

  Kararın savcılık veya mahkeme tarafından verilmesi fark etmeksizin her türlü kayıt GBT’de görünür ve emniyet bunun belgesini ister. İkisi arasındaki fark düşme kararının çıkması için bir veya beş yıl beklenmesi gerektiği sanırım. Özel güvenlik olmayı düşünüyorsanız bu duruma ilişkin belgelerle özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 05 Nisan 2018 - 07:52 | #33

  Polat :

  Merhabalar güvenlik şube de gbt sorgulamasında her kayıt çıkıyor mu ve güvenlik soruşturmasında Şube’nin Bakmış olduğu kayıtlardan sonra aile bireylerinemi bakıyorlar

  Özel güvenlikte kişi, kendi sicilinden sorumludur. Soruşturmaların içeriği hakkında bilgi sahibi değilim, ancak şahsi yorum olduğunu belirterek söyleyeyim. Tahminimce özel güvenlik şirketi kurmak için başvuranların ailesinde terör örgütü bağlantısı olanlar varsa sorun olur, özel güvenlik olarak çalışacaklar için sıkıntı olmayabilir. İyi günler.

 34. 05 Nisan 2018 - 09:48 | #34

  emrah :

  hocam uyuşturucu madde kullanmaktan hakkında amatem kararı verilen ve bu karara uymayan dosyası mahkemeye gönderilip mahkemede uyuşturucu madde kullanililigindan ceza verilip hagb uygulanan kişinin kimliği iptal edilirmi? ceza veriliyor ama hagb veriliyor

  Uyuşturucudan işlem gören biri, denetimli serbestlik süresi bitmeden başvuru yaparsa kimliği iptal edilir. Durum ret havuzuna girdikten sonra, düşme kararı alsa da kimliği geri alamaz. Bu nedenle düşme kararını beklemekte yarar var. Daha detaylı bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 06 Nisan 2018 - 10:12 | #35

  Oğuzhan bener :

  Taserondan kadroya alınmadım.. Gerekçe 680 nolu khk. İş yeri dokunulmazlığı mi ihlalden 1yıl 8ay hapis HGAB kararı .. Ve saçmalık burada başlıyor. 2017 temmuzda sınava girdim kimlik yenileme için ve silahlı olarak aldım. 680 khk 2017 ocak ta çıktı bi sıkıntı olsa kimlik yenilenmezdi. Ama çalıştığım kurum 680 khk yi neden gösterip red verdi. 5 yıl denetimlikte 19 martta bitti dava düşmesi içinde mahkemeye başvuru yaptım.

  Ankara’da bünyesinde Hukuk Fakültesi bulunan bir üniversite, kadroya alımda kişinin hakkındaki dava düşmüş olmasına rağmen, 680 S.KHK’daki “HAGB olsa bile” ifadesinden ötürü ret verdi. O kişi de duyduğum kadarıyla dava açtı. Düşmüş olan davanın özel güvenlik yenilemesine engel olmadığı gibi kadroya geçişe de engel olmaması gerekir. Gelen yorumlardan bu gibi sıkıntıların az da olsa yaşandığı anlaşılıyor. Umarım siz de uzun sürmeden halledersiniz. İyi günler.

 36. İlyas
  07 Nisan 2018 - 00:09 | #36

  @Ibrahim
  Denetim bittikten sonra mı yenilemeye girdiniz devam ederken mi ve hiç araştırıp başvurmadınız mı İbrahim bey benimde aynı durum var 25 mayıs 2017 başladım 25 mayıs 2018 de bitiyor denetim. bittikten sonra kart yenilemeye de ağustos ayında gidicem nasıl bi yol izlemeliyiz. Mahkeme evrakı istemeden direk iptal mi edildi

 37. 07 Nisan 2018 - 11:09 | #37

  burhan :

  hocam 2015 yılında arkadasın ustunde uyusturucu hapdan dolayı emmniyete goturulduk sadece ıfademız alındı sonra serbest bırakıldık mahkemeye ve savcının karşısınada çıkmadık sadece posta yoluyla gelen evrak da savcılık soruşturması ve kamu davasının ertelemesı yazıyordu 1 yıl ds ve 5 yıl boyunca kamu davsının erteleme kararı vardı 2016 da denetimli serbestlik sorunsuz bır sekılde bıttı e devletten adli sicil ve arşiv kaydı yoktur diye çıkıyor güvenlik şube Bİ Tanıdık aracılıgıyla 4 yerden kayıtlara baktırdık hiç bir şekilde Kayıt çıkmadı Pazar günü yenileme sınavına girecem ondan sonra yenileme için müracat da bulundugumuz zaman guvenlik sorusturmasında bı sıkıntı yasarmıyız

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge isteniyor. Verdiğiniz tarihlere göre bu kararı 2020′de alacaksınız sanırım. Özel güvenlik başvurularında bakılan kayıtlar ile sizin baktırdığınız kayıtlar aynı mı bilemem. Ama GBT arşivinde görünür büyük ihtimalle. Gelen yorumlardan benzer durumlarda belgeyi sorunsuz alanların olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle sonucu bilemiyorum. Umarım sorunsuz geçersiniz. İyi günler.

 38. 07 Nisan 2018 - 11:11 | #38

  serkan :

  hocam hayırlı gunler ben kamuda ozel guvenlık olarak calısmaktayım yenıleme ıcın kayıt yaptım 8ınde sınava gırecem.hocam adıma bır uyusuturucu davası vardı bu davada bır arkadasıma arabamı vermıstım dugun ıcın oda arabamın ıcınde uyusturucu yla yakalandı emnıyet aradı gıttım aracımı aldım sonra 1 kez mahkemeye cıktım mahkemede bır daha gelmene gerek yok deyıp beratımı verdı,acaba yenıleme ıcın sorun olurmu bu konuda bılgınızı rıca edıyorum saygılar…

  Hakkınızda uyuşturucu suçundan beraat kararı varsa sorun olmaz. Beraat dışındaki durumlar için kamu davasının düşme kararı istenir. İyi günler.

 39. Ibrahim
  07 Nisan 2018 - 17:10 | #39

  @İlyas
  Benim denetim devam ederken girdim yenilemeye guv subeye evraklari verince memur direk söyledi uyuşturucu kaydin var diye banada iptal olacagini soyledi sorusturma evragini istedi kart iptal oldu .senden isterlerse kendin verme onlar istesin evrak yoluyla sen verirsen kimlik cabuk iptal olur ama guv sube evrak yoluyla istiyorlar baya zaman aliyor bilgin olsun.sakin evraklarini kendin verme dedigim gibi

 40. İlyas
  07 Nisan 2018 - 21:54 | #40

  @Burhan
  Burhan kardeş kartın silahlı mı ve yenileme sonucunu yazarmısın

 41. İlyas
  07 Nisan 2018 - 21:57 | #41

  @Ibrahim
  Teşekkür ederim bilgi için benim denetim bittikten sonra yenilemeye gidicem bakalım artık hayırlısı. Mahkemeye başvur bence denetimin bittiyse.

 42. Burhan
  08 Nisan 2018 - 19:41 | #42

  @A.GÜLŞEN
  Hocam soruma cevap verdikten sonra Aracı olan arkadaşa tekrardan sordurdum Kayıtlara Güvenlik Şube de bakılmış GBT ve diğer kayıtlarda herhangi bir kayıt çıkmamış dedi bu arada sayfa da yorum bazı arkadaşlar eski kimliklerini yenisi ile değişim yaparken hatta Yenileme yaparken alan bile olmuş Yenileme sınavına da girdik bakalım Artık bizim de hakkımızda hayırlısı olsun

 43. Burhan
  09 Nisan 2018 - 12:01 | #43

  @İlyas
  Silahsız Yenileme sınavına girdim Daha Yenileme için müracaat da bulunmadim

 44. Adil
  10 Nisan 2018 - 05:16 | #44

  @burhan kardeş sonucu açıklar mısun bitince

 45. 10 Nisan 2018 - 16:14 | #45

  cengizhan :

  hocam 4 farklı mahkemeden kısa süreli hapis cezası aldim suçlar basit yaralama basit tehtit hagb verilmedi hagb vardı bozuldu ceza aldim hepsini paraya çeviriler ödedim hiçbiri 1 yılı geçmiyor şube evrak istedi götürdüm kimliğim geldi 2019 da yenilemem olacak bi sorun çıkarmı acaba

  Kimlik alabildiğinize göre yenilemeden sonra da alırsınız gibi görünüyor. Evrakı istediklerine göre incelenmiş demektir. İyi günler.

 46. 10 Nisan 2018 - 17:32 | #46

  Suleyman :

  Hocam merhaba ben kamuda guvenlik gorevlisiyim kamu alaninda bir kavga ettim ve kavganin sonucunda 1 yil 3 ay ceza aldim hagb verdi.kimligim iptalmi olur yoksa silahsizama cevriilir dava kamu davasi ben kamu girevlisi diye geciyorum

  Bir yıl ve üzeri ceza alanların özel güvenlik olarak çalışabilmesi için kararda HAGB olması ve düşme kararının alınması gerekir. Şu halde beş yıllık denetim süresinin sorunsuz tamamlanmasını beklemeniz gerekir. Kadronuzla ilgili durumu bilemiyorum, işyerinizin iç mevzuatına göre işlem yapılır sanıyorum. Dolayısıyla kurumunuz personel birimiyle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 47. 11 Nisan 2018 - 06:55 | #47

  Suleyman :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam cevabi tam alamadim kimlik iptal olurmu yoksa silahsiza cevirip devammi ettirilir

  Bir yıldan fazla ceza her ikisi için de engel sayılır. Cezanın paraya çevrilmesi sonucu değiştirmez, paraya çevrilen süre dikkate alınır. Normal şartlarda düşme kararı alana kadar özel güvenlik olarak çalışamazsınız. Bildiğim kadarıyla bu durum memuriyete de engel teşkil eder. Diğer yorumda belirttiğim gibi durumu kurumunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 48. 11 Nisan 2018 - 15:57 | #48

  Mustafa :

  Vergi kanuna muhalavet yapmak kimlik kartı almaya engelmedır

  Bir yıl ve üstü süreli ceza yoksa engel değildir. İyi günler.

 49. 11 Nisan 2018 - 17:29 | #49

  Emir kaya :

  Meraba. Ben güvenlik belgesi almak için başburunuaoyım fakat bana cinsel kimlik değişikliği yaptığım için bu belgeyi alamamam söylendi sizce böyle bir şey var mı? Tanıdığım ve bu durumda olup bu belgeyi alan bir çok arkadaşım var. Ben kadından erkeğe geçiş yaptım tüm her şeyi 4 yıl önce tamamladım ve güvenlik belgesi olmak için hastaneye heyetine katıldım fakat bana bu durumun engel olduğunu söylediler yatırdığım paranın da yandığını şuan benim ne yapmak gerekiyor şikayet etsem nereye etmem lazım.

  İlk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum ve inanın cevabını bilemiyorum. Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık ve adli sicil şartlarında, bu durum engel olarak sayılmamış. Size olamayacağını söyleyen yer hastane ise bulunduğunuz il sağlık müdürlüğüne danışabilirsiniz sanırım. Eğer hakkınızda olumsuz kararlı rapor verildi ve siz bunu imza karşılığı aldıysanız zaten ilinizde bulunan bir hakem hastaneden aksine kararlı rapor alamadığınız takdirde ret havuzuna kaydı giren ilk rapor dikkate alınır. Dolayısıyla öncelikle iliniz sağlık müdürlüğüne başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 50. 12 Nisan 2018 - 07:12 | #50

  The rock :

  Özel hayatımda olan bir dava sonucu kartıma el konuldu ve çıkış verildi işsizlik maaşına başvurdum ama olumsuz cevap aldım işkur sitesinde başvuru detaylar kısmında red nedeni işveren tarafından işçinin iyi niyet ve ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle fesih yazıyor benim çıkış nedenim kartım alındığı için bu yüzden işsizlik maaşı alamıyorum ne yapabilirim?

  İşyeriniz, işten çıkma nedeni olarak kartınızın iptal olmasını değil de kartın iptal olmasına neden olan durumu belirtmiş anlaşılan. Bu konu özel güvenlikten ziyade çalışma hayatı ile ilgili ve inanın bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem. SGK mevzuatını bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.