Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 7, toplamda : 281021 kişi tarafından okundu.

 1. 26 Aralık 2018 - 17:30 | #1

  musa :

  Hocam ben 2012 yilinda hırsızlık suçundan 5 yıllık hagb karari aldim 2014 yilinda hagb karari devam ederken kimliğini yenileme konusunda sorun olmamıştı şimdi kimliğini tekrar yenilemem gerekiyor.düşme kararım var bi sorun olur mu hocam..

  Düşme kararı varsa sorun olmaz. 2014′de HAGB engel olmadığına göre kartısınız silahsız sanırım. O zamanlar öyle idi, yeni durumda bir yıl üstü cezalar ve hırsızlık suçundan ceza alanlar düşme kararına kadar beklemek zorunda kalıyor. Siz ceza ve düşme kararlarını birlikte verirseniz sıkıntı olmaz. İyi günler.

 2. 27 Aralık 2018 - 07:07 | #2

  Sait :

  Hocam meraba ben kavgaya karıştım hakkımda basit yaralamadan 3bin tl para cezası aldim ödemedim ve yakalandim ceza evine girdim 3gun yattım ve parayı buldum yatırdım çıktım sabıka kaydı silinmemiş bu yuzden güvenlik görevlisi olabilirmiyim.

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımı varsa silahlı için sıkıntı olabilir. Ceza süresi bir yıldan az ise muhtemelen sorun olmaz. Özel güvenlikte GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmemesinin önemi yok, GBT arşivinde mutlaka görünür. Elinizde bu davaya ilişkin ne tür belge varsa hepsini toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 27 Aralık 2018 - 10:53 | #3

  Hasan :

  Efendim ben uyusturucudan denetimli serbestlik aldım amatemde tedavı gordum dosyam kapandı fakat yine kullanmaktan yakalandım sımdı yine mahkemem var herhangi bir ceza alsam güvenlik müracaatım iptal olur mu polıs olur dedi fakat birfe size sorayım dedim

  Uyuşturucu suçlarında denetim süresi her ne kadar bir yıl olsa da kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Eğer mahkeme özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alıp iliniz özel güvenlik şubesine yazarsa polisin dediği gibi kartınız iptal olur. Mahkeme yazmazsa yenileme zamanı gelse bile düşme kararı alana kadar başvuru yapmadan beklemeniz mantıklı olur. İyi günler.

 4. 28 Aralık 2018 - 11:21 | #4

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Evet hocam silahsız kartim çalışıyorum yenilenmesse çok nadir olurum isten çıkartırlar..

  Yenileme evrakı ile birlikte ceza ve düşme kararları vermeyi ihmal etmeyin. Düşme olduğuna göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 5. 28 Aralık 2018 - 11:22 | #5

  yasin :

  merhaba hocam basit dolandirilik sucundan 10 ay hapis cezasi verildi denetime cevirildi silahsiz kimlik almamda sıkınti cıkarmi.

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresine bakılır. Sizin ceza süresi bir yıldan az olduğu için süre açısından sıkıntı olmayabilir ama suçun türü nedeniyle düşme kararı almadan özel güvenlik başvurusu yaparsanız ret gelir. Bu nedenle düşme kararı alana kadar beklemenizde yarar var. Daha net bilgi için mahkeme kararıyla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 6. 28 Aralık 2018 - 14:31 | #6

  Mehmet :

  Selam hocam ben 2011 ve 2013 zannımda 4 dosyam bar kasten yaralama mala zarar verme yaşı tutmayanla cinsel ilişki yazıyor cinsel ilişki konusu eşimle küçük yaşta evlendik hamile ilken doktor şikayet etmiş ama nikah var kasten yaralama ise bıçak vea silah değil kavga dövüş evraklarımı vermeye gittiğimde karşıma çıktı dosya sonuçları al gel dediler bi sıkıntı çıkarımı ne para cezası nede hapis aldım hep Berat

  Davaların hepsi beraatle sonuçlandı ise sorun olmaz. Özellikle cinsel suçlarda ceza alanların düşme kararını beklemesi gerekir. Eğer beraat ettiyseniz sorun olmaz. Ancak bu davalara ilişkin belgeleri özel güvenlik başvurusuna eklemeniz gerekir. İyi günler.

 7. 28 Aralık 2018 - 14:34 | #7

  Barış :

  Merhaba hocam. Ben 4 ay tutuklu kaldım. Karşılıklı silahlı çatışma oldu. Hapis cezası paraya çevrildi. İtiraz ettim şuan Yargıtay’da. Sabıkada bir şey yok. SiZce alabilir miyim kimlik kartı

  Özel güvenlik adaylarının başvurularında adli sicil kayıtlarına değil GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmesinin bu anlamda önemi yok. Özel güvenlik başvurusu yaptığınız takdirde devam eden davanın son aşamasını gösterir belge istenir. Bu belge ile durum komisyonda görüşülür, içeriği çok bilmiyorum ama kanunda size yöneltilen suçlamaya karşılık öngörülen ceza süresi dikkate alınır sanırım. Dolayısıyla riske girmemek açısından bu davanın son halini gösterir belge ile (iddianame bile olur) iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 29 Aralık 2018 - 08:49 | #8

  U.Gunes :

  Merhaba hocam,30.09.2015 te cezaevine girdim 28.08.2016 yılında khk ile denetimli serbestliğe çıktım , cezaevine girmeden öncede güvenlik görevlisi olarak 1 yıl çalıştım, suçum yaralama 4yil 2 ay ceza almıştım şimdi sertifikamı yenileye bilirmiyim saolun.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıldan fazla cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Sizin ceza süresi açısından maalesef mümkün görünmüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 9. 31 Aralık 2018 - 08:50 | #9

  samuray :

  Merhaba hocam benim sayın cmb hakaretten davam vardı kufur sövme kesinlikle yoktu 11 ay 8 gun verdiler denetimli sebestlikten faydalandım kasım 6sı 2018 de dava sonuçlandı gecmisimde hiç bir sabıka kaydım yoktur 2010da özel güvenlik sertifikası aldım kimlik almadım şimdi bunları yenilesem sorun olurmu teşekkürler

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için kimlik almanız mümkün görünüyor. Ancak yenilemeden önce riske girmemek adına, elinizde mahkemeye dair belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu danışma işini hemen yapar ve olumlu cevap alırsanız 03.01.2019 itibariyle açılacak son yenileme kurslarına yetişmeniz mümkün. İyi günler.

 10. 31 Aralık 2018 - 08:53 | #10

  K :

  Hocam daha evel yazmıştım size şöyle bi sorum var 2015 hak kazan özel güvenlik kartımı alamadım eski mahkum olduğum için 2021 yılında düşme kararı alabilirmişim şimdi 2021 yılına kadar geçerli olan sertifikam 2021 yılında düşme kararıyla gitsem yaka kartımı ala bilirmiyim yoksa hak tamamen yandımı ve biz gibi eski mahkumlar acaba eski mahkum statüsüne giriyormuyoz giriyorsak acaba eski mahkum diye kart ala bilirmiyim

  Düşme kararı aldıktan sonra tekrar özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Şu anki duruma göre düşme kararı yeterli ama gelecekteki uygulamayı bilemeyiz. Düşme kararıyla yenileme aynı yıl olduğu için önce düşme kararını alıp özel güvenlik şubeden de olumlu cevabı müteakip yenileme işlemi yapmanız mantıklı görünüyor. İyi günler.

 11. 31 Aralık 2018 - 08:55 | #11

  Gökhan :

  2015 te kavgadan 1 yıl 3 ay hapis cezası almıştım temyize gönderdim sonuç bozuldu tekrar mahkeme görüldü yine 1 yıl 3 ay hapis cezası verdiler fakat 5 yıl serbestlik verip hagb olarak serbest bıraktılar silahlı güvenlik sertifikası alabilrmiyim sorun teşkil eder mi ?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için ancak düşme kararını aldıktan sonra özel güvenlik mümkün olabilir. Bu nedenle denetimli serbestlik süresini kurallara uygun tamamlamanız ve düşme kararını alabilmeniz önemli. İçinizde şüphe kalmaması açısından evrakla birlikte özel güvenlik şubeye danışırsanız daha detaylı ve doğru bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 12. 31 Aralık 2018 - 14:18 | #12

  Hasan :

  Merhaba, 2016 yılında hakkımda açılmış olan Basit yaralama hakaret tehdit suçlarından yargılandım ve beraat ettim, fakat hakim beraat kararı verirken şöyle bir madde koymuş, “Karar kesinleştiğinde sanık hakkında Hakaret Tehdit Mala zarar verme suçlarından suç duyurusunda bulunulmasında” diye ve bu maddeden dolayı beraat ettikten bir yıl sonra yani 01.11.2018 tarihinde hakkımda Hakaret Tehdit Mala zarar verme suçlarından dava açıldı, ben yenileme yaptım ama evrakları güvenlik şubeye teslim etmedim, ilk duruşma Nisan ayında ve kimliğim silahsız, bu durumda kimliğim iptal edilir mi? Mahkeme evraklarını teslim etcem ama aktif olarak çalıştığımdan dolayı kimlik iptali olur diye korkuyorum, sizce iptal olur mu?

  Beraat kararı verilen suçtan tekrar dava açılması tuhaf bir durum olmuş. Resmi olarak başvurudan önce devam eden davaya ilişkin elinizde ne tür belge varsa önceki beraate ait evrakı da ekleyerek iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu suçlara karşılık bir yıldan az ceza söz konusu ise dava devam ederken de başvurmanız mümkün olabilir. Bir yıldan fazla ceza varken (ve düşme kararı çıkmadan) başvuruya ret gelebilir, diğer bir ifadeyle kimlik iptali söz konusu olur. Siz resmi başvurudan önce danışırsanız böyle bir tehlike yok. Diyelim ki dava sonuçlandığında bir yıldan fazla ceza söz konusu oldu o zaman da düşme kararını beklersiniz. Beş sene sürer ama kimlik iptal edilmemiş olur. Öte yandan beraat kararı verilen dava için suç duyurusunda bulunulması, aynı suçtan iki kere yargılanmak gibi bir sonuç da doğurabilir. Bu konuyu da mutlaka bir avukata danışmanızı mümkünse karşı dava açmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 02 Ocak 2019 - 13:07 | #13

  Hasan :

  Evet çok saçma oldu bu durum, avukatıma sorduğumda ise bana delil yetersizliğinden beraat verdi hakim ama tekrar incelenmesi için dava açılmasını istemiş dedi, yani ikinci dava müşteki istediğinden değil hakim talimatıyla tekrar açılmış gibi oldu çok saçma, benim korkum yani hocam, devam eden davalarda kimlik iptali söz konusu olduğundan bu benim davamdaki suçlar soruşturma kapsamında iken kimliği iptal eder mi? Diyelim kimlik ipral olmadı ama ben 1 yıl ceza aldım bu mahkemeden, o ceza kesinleştiğinde mi iptal edilir?

  Dava devam ederken kimlik iptal olmaz, terör suçlarında dava sonuçlanana kadar kimlik özel güvenlik şube tarafından alıkonabilir. Nihayetinde davanın o kişi lehine sonuçlanma ihtimali göz ardı edilemeyeceğine göre doğru olan da budur. Kimlik iptali cezanın kesinleşmesi ile söz konusu olabilir. Diğer yorumda belirttiğim gibi yenileme başvurusundan önce mahkemeye ait tüm evrak elinizde olmak kaydıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışıp oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 14. 02 Ocak 2019 - 13:09 | #14

  Burce :

  Merhaba hocam ben ilk defa silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum ancak hamileyim 1aylik heyet raporu alabiliyor muyum? teşekkür ederim

  Hamilelik rapor almaya engel değil. Silahsız düşünüyorsanız sorun olmaz. İyi günler.

 15. 02 Ocak 2019 - 13:11 | #15

  Emine :

  Merhaba hocam ben Dayım adına bi soru sormak istiyorum. Güvenlik sınavına girdi kazandı şu an soruşturma aşamasında ama daha önceden bi kavgaya karıştı ve bunun sonucunda para cezası aldı ödedi size sorum bu ceza soruşturmanın olumsuz sonuçlanmasına neden olur mu ? Özel güvenlik kartını alabilir mi ?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Dayınızın paraya çevrilen cezasının süresi bir yıl ve üstü süreli değilse ve başka bir husus yoksa muhtemelen sorun olmaz. Ancak bu davaya ilişkin belgeleri, özel güvenlik başvuru evrakına mutlaka eklemesi gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 16. 02 Ocak 2019 - 13:13 | #16

  Erman :

  Sertifika mı aldım uyusturucudan yargıtayda dosya vardı kimlige çeviremedim yattım cezamı çıktım şimdi çevire bilirmiyim kimlige

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge gerekir. Sizin ceza açıklanmış ve infaz edilmiş, bu durumda sonuç ne olur bilemiyorum. Keşke özel güvenlik adına masraf yapmadan önce danışsaydınız. Şu halde vergiyi yatırmadan önce bu davayla ilgili elinizde bulunan tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en doğru bilgi alabileceğiniz yer orasıdır. İyi günler.

 17. 02 Ocak 2019 - 13:16 | #17

  Kaya :

  Merhabalar 2011 yılında mahkemem vardı Atılı hırsızlık suçunu işlemediğinin sabit olduğu anlaşıldığından beraatine ve özel belgede sahtecilik suçundan 10 ay hapis cezası var 5 yıl sonunda davanın düşürülmesine yazıyor Hagb kararı verildi 2016 yılında bitti kamu kurumında çalışıyorum kimlik süresi 2021 e kadar ne yapmam gerekiyor iptal olma ihtimali var mı acaba saygılar

  Hırsızlık ve belgede sahtecilik suçları ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak hırsızlıktan beraat, belgede sahtecilikten düşme kararı aldıysanız sorun olmaması gerekir. Neticede 2016 yılında kimlik alabilmişsiniz. Yenileme zamanı geldiğinde de eğitim almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 18. 02 Ocak 2019 - 13:18 | #18

  Hasan :

  Hocam ben 2007 özel guvenlik sınavina girdim ve kazandim ama hiç birşey yaptirmadim şirkettende guvenlik seftikası gelmedi ne yapmalıyim yardimci olurmusunuz

  İliniz özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınızla gidip kendiniz hakkındaki ekran çıktısından talep edebilirsiniz. Eğer sınavı kazandıysanız bu belge ile yenileme eğitimi almanız mümkün. Hatta acele ederseniz 03.01.2019 itibariyle başlayacak son yenileme eğitimlerine yetişebilirsiniz. İyi günler.

 19. 03 Ocak 2019 - 08:36 | #19

  Halil :

  Hocam2014 yılından hakkımda açılmış bir cinsel istismar davası var ben mahkemede beraat ettim yalnız dosya halen acik görüyor ve birde hakkımda halen devam eden bir kavgadan ötürü davam var mahkeme devam etmekte. Yarin soruşturma icin emniyete dosya verecem bunlar sıkıntı olur mu ve ya ne yapmam gerekiyor simdiden tesekkurler

  Normal şartlarda beraat edilen dava sorun olmaz. Ancak dava devam ediyor görünüyorsa soruşturma için evrakı resmi olarak teslim etmeden önce cinsel istismarla ilgili davanın, başvurunuzu nasıl etkileyeceğini sorun. Cevap olumsuz ise başvuru yaptığınız takdirde ret gelir, ileride dava düşse de ilk ret nedeniyle geri dönüş olmaz. Özel güvenlik şubedekiler konu hakkında daha fazla aydınlatıcı bilgi verebilir. İyi günler.

 20. 03 Ocak 2019 - 08:55 | #20

  Halil ibrahim :

  Benim hakkımda ki karar beraat lakin ceza cocuk temize gönderdiği icin dosya acik görünüyor hocam

  Diğer yorumda belirttiğim gibi resmen başvuru yapmadan danışın, alacağınız cevaba göre hareket edin. Aksi halde bu dava lehinize de sonuçlansa başvuru reddedilirse ileride sıkıntı olabilir. İyi günler.

 21. 03 Ocak 2019 - 09:37 | #21

  musa :

  Hocam benim gayb kararım vardı 5 yıl sonra devam düştü düşme karari ile birlikte kihbiye başvurdum gbi kaydın silindi.şimdi kartını yeniletecegim güvenlik soruşturmasında gayb karari gözükür mu dava düştüğü halde e devlette ve uyapta dosya açık gozukuyor karar hirsizlik3

  GAYB kararı ne demek inanın bilmiyorum. Özel güvenlik başvurularında GBT arşivine bakılır. Bu nedenle KİHBİ veya adli sicilde görünüp görünmemesi önemli değil. Suçun türüne göre GBT arşivinde saklanma süresi bildiğim kadarıyla kanunla belirlenmiş bir durum. Hırsızlık suçundan HAGB’li ceza aldınız ve düştü ise (kayıtları sildirdiğinize göre düşmüş olmalı) sorun olmaması gerekir. Ancak başvuruda hem ceza, hem düşme kararını vermek zorunlu, bilginiz olsun. Hatta riske girmemek açısından resmi başvurudan önce bu belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Suçun türü nedeniyle bir şekilde ret gelirse sonradan geri dönmek zor çünkü. İyi günler.

 22. 04 Ocak 2019 - 09:00 | #22

  C.fidan :

  Merhaba İyi Günler Dilerim Ben Yaralamadan 1 Sene 8 Ay Ceza Aldım 2014 Yılında Ve Sınava Gırdım Kazandım Belgeyi Guvenlık Şubedeki Komser guvenlık Soruşturman Geri Döner Dedi boşuna uğraşma dedi ne yapmam gerekır ?

  Bir yıl üstü ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için ceza kararında HAGB olması ve düşme kararı alınmış olması gerekir. Özel güvenlik eğitimi almadan önce bu konuyu araştırıp en azından kursunuza sorsaydınız masraflarınız boşa gitmezdi. Eğer düşme kararı almanız mümkün değilse o kadar parayı boşa harcamış olur maalesef. Sadece vergi dekontunun aslının arkasına işlem görmedi vb. bir not yazdırıp alırsanız, yatırdığınız vergi dairesinden iade almanız mümkün. İyi günler.

 23. 04 Ocak 2019 - 09:01 | #23

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam hagb kararım var hırsızlıktan ama dava düştü.kimlik yenileme sertifikasini aldim şimdi özel güvenlik şubeye gidip başvuru yapacağım sadece elinde düşme karari ve kesinlesme şerhi var bu yeterli olur mu dava düştüğü halde olumsuzluk olur mu teşekkürler..

  Yenileme başvurusunda bu davanın ceza ve düşme kararını belgelerinize mutlaka ekleyin. Düşen dava sorun olmaz. İyi günler.

 24. 04 Ocak 2019 - 17:23 | #24

  gungor :

  ozel guwenlik gorevlisiyim 1 sene once uyusturucu ile yakalandim 1 sene denetim serbestlik aldim guwenlik sertifikami yenilemye 1 sene var sertifikam iptal olurmu

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik süresi her ne kadar bir yıl olsa da (cezayı veren yerin mahkeme-savcılık oluşuna göre değişiyor sanırım bu konuda net bilgim yok) kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleme söz konusu. Eğer beş yıla tabi iseniz bu süre dolmadan başvuru yapmanız halinde kimliğiniz iptal olur. Yenileme eğitiminden önce iliniz özel güvenlik şubesine danışın, beş sene söz konusu ise yenileme eğitimini almadan bekleyin. Çünkü alsanız da kimlik başvurusu yapamayacaksanız boşa gider. Düşme kararından sonra yenileme eğitimi de alıp başvurursunuz. Sonuç olarak yenileme zamanı geldiğinde mahkeme kararı ile iliniz özel güvenlik şubesinden alacağınız cevaba göre hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 25. 05 Ocak 2019 - 07:49 | #25

  gungor :

  @A.GÜLŞEN
  hakkimda sabika kaydi vs gozukmuyo genede yenilemede sıkıntı yasarmiyim saolun

  Sabıka kaydında görünüp görünmemesi önemli değil, GBT arşivinde görünür. Bu nedenle önceki cevapta belirttiğim şekilde hareket etmek lehinize olur sanırım. İyi günler.

 26. 07 Ocak 2019 - 08:30 | #26

  Adran margorosyan :

  Selam.ben ermeni asıllı turk vatandaşıyım.4 sene oldu turk vatandasliginina geceli.ermenistanda 5 sene hapis yattım.hirsizliktan.turkiyeden sabika kaydi aldım temiz görünüyor.ozel guvenlik olabilirmiyim.

  Belirttiğiniz durumda olan Türk vatandaşlarının başvurusu halinde suçun türü ve cezanın süresi açısından özel güvenlik talepleri olumsuz sonuçlanır. Ancak sonradan Türk vatandaşı olanların güvenlik soruşturmasının kapsamını inanın bilmiyorum, elçiliklerle yazışma olabilir. Bu nedenle özel güvenlik adına masraf yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine durumu olduğu gibi anlatım danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 07 Ocak 2019 - 08:33 | #27

  K :

  Arkadaşlar biri şu düşme kararı nasıl alınır biri bana bi cevap versin ben 2003 yılında 3yıl 4 ay hırsızlıktan ceza aldım ve bunu 16 ayını yatım geri kalan 2 sene infaz olar kaldı ve 2006 yılında infaz bitti şimdi bilen biri beni yönlendirsin lütfen ben ne zaman düşme kararı ala bilirim

  Önceki yorumda düşme kararı almanız kesin gibi yazmıştınız. Bu yorumda bir yıldan fazla ceza ve hırsızlık suçu olduğunu belirtmişsiniz. Bir yıl ve üstü ceza almak ve hırsızlık suçları ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Bunun istisnası ceza kararında HAGB olması ve düşme kararının alınabilmesidir. Sizin cezada HAGB yok, açıklanmış hatta kısmen infaz edilmiş. Dolayısıyla özel güvenlik açısından işinize yarar şekilde düşme kararı almanız mümkün görünmüyor maalesef. İyi günler.

 28. 07 Ocak 2019 - 09:05 | #28

  Mehmet :

  14 yaşında yüz kızartıcı suçtan ceza aldım 45 gün adlı para cezasına döndü. Gbt arşiv kaydı ve adli sicil hiç olmadı silahlı güvenliği kazandım sizce kartım gelir mi 8 sene oldu

  Özel güvenlik aday başvurularında GBT arşivine bakılır ve orada bu olaya ait kayıt mutlaka görünür. Rastgele GBT uygulamalarında sadece aranan şahıslarla ilgili işlem yapılır, kaydı olan herkes alıkonmaz. Dolayısıyla bu kontrollerden geçenler GBT kaydı olmadığı gibi yanılgıya düşüyor. Siz de GBT kaydı olmadığını bu şekilde bir kontrolden geçtiğiniz için düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Keşke bu konuyu özel güvenlik eğitimi için masraf yapmadan önce araştırsaydınız. Şu halde vergiyi yatırmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine bu davaya ait belgelerle başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 07 Ocak 2019 - 09:09 | #29

  Anil :

  Cumhur baskanina hakaretten sorusturma açıldı şuan savcılık adelet bakanlığına dilekçe vermiş oda 5 ay sürüyormuş 2 ay oldu şuan kimliği almam için napmam lazim daha ortada mahkeme filan yok adelet bakanligi açılsın derse açılacakmış 3 ayda bekleme mi lazım

  Bu durumu iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Henüz açılmayan davalarla ilgili uygulama hakkında bilgim yok inanın. İyi günler.

 30. 10 Ocak 2019 - 09:32 | #30

  musa :

  Hocam merhaba benim hagbli hirsizlik suçu var bu dava düştü.yenileme icin özel güvenlik şubeye gittim.gbt kaydinda bişey çıkmadı memura benim hagb kararim var dedim burada sistemde cikmadi dedi mahkeme kararlarini evraklari veriyim mi dedim gerek yok kaydin cikmadi dedi sorun olur mu

  İlinizde geçerli makul sürede kimliğiniz çıkmazsa düşme kararıyla gidip tekrar sormanızı tavsiye ederim. Memur belgeyi almadığına göre muhtemelen sorun olmaz ama kimlik gecikirse tedbirli olmak açısından sorabilirsiniz. İyi günler.

 31. 11 Ocak 2019 - 11:30 | #31

  Emrah :

  O kadar bilgisiz birisin ki kardeşim yorumla baktım GBT ile kihbinin aynı şey olmadığını yazmışsın. GBT ile kihbi aynı şeydir. Emniyet kihbi üzerinden GBT sorgulaması yapar kihbi kaydı yoksa GBT de yoktur ikisi aynı şey demektir soru sorma butonunu kapat yoksa hakkında dava açacağım haberin olsun

  Sayfanın başında “Önemli Not” bölümünde buradaki yorumların özel güvenlik şubelerini bağlayıcı olmadığı, son ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerde evrak incelendikten sonra verileceği yazıyor. Neredeyse tüm yorumlarda özel güvenlik şubeye danışılması belirtiliyor. Tüm bunlara rağmen sizin probleminiz ve maksadınız nedir anlayamadım. Emir verir gibi ifade tarzınız da cabası. Buradaki yorumlardan siz ne gibi zarar gördünüz de beni dava açmakla tehdit ediyorsunuz ayrıca. Buyrun açın. İyi günler.

 32. 11 Ocak 2019 - 11:36 | #32

  Volkan :

  Kardeş insanları yanlış bilgilendirme ben 14 yaşında 13 yıl ceza aldım 21 yaşında dosyam onandı 1 sene ceza evinde yattım şıan güvenlik kartı aldım daha sonra dosya 14 yıldan 7 yıla düştü 6 yılı şuan hagb 2019 sonunda bitecek bilmeden burda insanları yanlış yönlendirmeyin

  Diğer yorumdan bu yazdıklarınızın ciddiye alınmayacağı anlaşılıyor. 14 yıl ceza yarıya iniyor, 2 yıl üstüne olmayan HAGB size 6 yıl uygulanıyor, enteresan.
  Lütfen bu anlamsız yorumları buraya yazmayın, inanın uğraşacak halim yok.

 33. 11 Ocak 2019 - 12:12 | #33

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam benim anlamadigim gbtde düşmüş hagb nadil gözükmüyor düşme karariyla birlikte Kihbiden sildirmistim sebebi o olabilir mi ki gbt kaydinda kaydim çıkmadı güvenlik sorusturmasinda cikarmi

  Adli sicil, adli istatistik gibi kayıtlardan silinse bile GBT arşivinde suçun türüne göre kanunla belirlenmiş süre kadar kayıtların muhafaza edildiğini ilk yorumunuzun cevabında belirtmiştim. Bir önceki yorumda da kayıtların görünmesi ihtimaline karşı düşme kararı ile sormanızı söyledim. Bunlara ilave edebileceğim bir husus yok. İyi günler.

 34. 11 Ocak 2019 - 12:37 | #34

  ferhat :

  mrh hocam ben silahlı özel güvenlik olarak görev yapmaktayım 12 yıldır görevim dışında ruhsatsız silah yakalattım 19 kasımda mahkemem oldu 500tl para cezası ve 10 ay hapis verdi hapsi 1 yıl erteledi para cezasını ödedim e devletten bakınca adli sicil kaydı yoktur adlisicil arşiv kaydı vardır yazıyo 2021de yenilemem var sorun olurmu ne yapmam gerekiyo şuan görev yapmaktayım bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için muhtemelen sorun olmaz. İçinizin rahat etmesi açısından yenilemeden önce belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 35. 11 Ocak 2019 - 13:11 | #35

  sahsen :

  hocam merhaba askerlik görevimi bitirdim. birkaç yıl sonra sözlesmeli er olarak görev yaptım eğitimle görev yerim toplasanız 4 ay sürdü. görev yerimde 1 ay kaldım ama sartlar çok kotu oldugu içib öszlesmemin fesh olması için firar vermem gerekti. ayrtıldım. bölük komutanı firardan mahkeme vermiş 3. ayda mahkemem gözüküyor. iddaname dosyası diye geçiyor. bu benim özel güvenlik olmamam için bir sebep olabilirmi.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Firar suçundan bir yıl ve üstü süreli-HAGB’li ceza alırsanız kararın düşmesini beklemeniz gerekir. Bu da eğitim alsanız bile beş yıl beklemek anlamına gelir. Sertifikaların beş yılda bir yenilendiği dikkate alındığında ilk beş yılın boşa gitmemesi için eğitimden önce elinizde bu davaya ilişkin iddianame de olsa belgeleri toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 12 Ocak 2019 - 11:55 | #36

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam madem ki gbt arşivinde suçun türüne göre muhafaza ediliyor benim davam neden gözükmüyor teşekkür ederim

  Önceki yorumlarda belirttiğim dışında ilave bir husus yok inanın. İyi günler.

 37. 12 Ocak 2019 - 12:09 | #37

  Hakan :

  Merhaba hocam bi sorum olcak ben suan guvenlik gorevlisiyim 2018 de alkollu arac klanmaktan trafigin guvenligini tehlikeye sokmaktan yakalandim mahkemeye ciktim 4.800 tl para cezasi kesti hakim ve adli sicil kaydim olustu buna ragmen.adli sicil kaydimda maddeleri soyledir 179/2 52/4 50/1 52/2 52/.yenilememe 2022 de sikinti urmu acaba yenilemede twkrar kimlik karti alabilirmiyim cevap verirseniz.cok sevinirom hocam tesekkurler simdiden hayirli aksamlar.

  Paraya çevrilen ceza süresi bir yıldan az ise ve uyuşturucu madde söz konusu değilse sorun olmaz. İyi günler.

 38. 12 Ocak 2019 - 12:12 | #38

  ali keskin :

  Iyi gunler .yuz kizartici suctan dolayi mahkeme goruyorum ve 2 yildir suruyor 19 yasindayim.basvuru yapsam güvenlik gorevlisi olabilirmiyim?

  Yüz kızartıcı suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu suçtan sadece beraat alırsanız sorun yaşamazsınız. Eğer HAGB’li ceza çıkarsa düşme kararını beklemeniz gerekir. Dolayısıyla mahkeme sonuçlanana kadar beklemeniz mantıklı görünüyor. HAGB’li cezada beş yıl denetimli serbestlik süresi var. Bu da özel güvenlik sertifikası alsanız bile ilk beş yıl başvuramayacağınız anlamına gelir. Yine de daha net bilgi için elinizde devam eden davaya ilişkin belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 12 Ocak 2019 - 12:33 | #39

  Kaso :

  Hocam ben ozel guvenlik sinavini gectim ama daha guvenlik sorusturmasina gitmedim 2 gun once uyusturucudan yaklandim daha mahkemem olmadi simdi sorusturmaya gitsem red karari gelirmi yardimci olurmusunuz

  Kimlik başvurusu yaptığınız zaman diğer soruşturma da başlamış olacak muhtemelen. Soruşturmaların içeriği hakkında bilgi yok. Ancak uzun sürmesinden kapsamlı olduğu düşünülebilir. Bu da özel güvenlik başvurusu sonuçlanmadan diğerinin işlemleri başlamış olacağı için görünme ihtimalini yükseltiyor. Resmi başvuru yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Nihayetinde mutlaka ortaya çıkacağına göre sorup ona göre hareket edersiniz. Başvurunuz ret olursa daha sonra uyuşturucudan düşme kararı bile alsanız, ilk ret kararı nedeniyle geri dönüş yok çünkü. İyi günler.

 40. 12 Ocak 2019 - 12:35 | #40

  mesut :

  2012 de kacak sigaradan disardan 1 yil 6 ay ceza almisim. guwenlik icin baswurdugumda mahkeme kararini istediler getirdim olaman dediler. ne yapmam gerek

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Kaçakçılık suçu ve bir yıl üstü ceza ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayıldığı için maalesef yapacak bir şey yok. Keşke özel güvenlik adına masraf yapmadan önce konuyu kursunuza danışsaydınız. Yaptığınız masraflardan sadece kimlik vergisine ait dekontun asıl suretinin arkasına emniyette işlem görmediğini belirtir bir notla alırsanız vergiyi yatırdığınız yerden iade mümkün olur. İyi günler.

 41. 12 Ocak 2019 - 12:38 | #41

  VEDAT :

  Slm en son sınava girdim silahsız kimlik yenileme evraklarimla bayarampasa güvenlik subeye gittim memur evraklarimi kontrol etti ve bana çalısabilir formu verdi forumda kısaca yukarıdaki kimlik bilgilileri yazılı kisi bu formu yaninda bulundurmak suretiyle fiilen çalışmasında sakınca yoktur yazılı resmi evrakı verdi.. ŞİMDİ size sorum ben memur beye benim dolandırıcılıktan 1 yıl 19 ay cezam var ve hagb dedim evraklar yanımda dedim sonra evraklara hiç bakmadan bilgisayardan tekrar kontrol etti kayıt yok gözüküyor dedi benim hagb sürem 2020 6. Ayında doluyor nasıl oluyorda bana bu evrakı verdiler sizin bilginiz varmi bu konuda kimligimde 1 ay içinde gelir dediler

  Hatırladığım kadarıyla daha önce de yorum yazmıştınız. Anlattığınız konu enteresan gerçekten. Sözlü beyanınıza rağmen işlemler olumlu yürüdüyse ve kart verilecekse sizin açınızdan sıkıntı yok. Hakkınızda hayırlısı diyelim. İyi günler.

 42. Cuma
  12 Ocak 2019 - 13:51 | #42

  @Vedat
  Vedat kardeşim benim de savcılık tarafından 1 yıl ds ve 5 yıl erteleme kararı verildi denetim bitti ama erteleme daha bitmedi 2 sene daha var bende kimlik değişimi yaparken Benden de evrak istemediler 4 yerden Kayıtlara bakılıyor (GBT.UYAP
  KOM.TEM )

 43. Cuma
  12 Ocak 2019 - 14:03 | #43

  Hocam iyi günler Daha önceden bi kaç kez yorum yapmıştım 2015 yılında mahkemeye çıkmadan Savcılık tarafından gelen evrak da Uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik 5 yılda kamu davasının erteleme kararı verilmişti 2016 yılında denetimli serbestlik Sorunsuz bi şekilde bitti Adliyeden sicil kağıdı aldığım zamanlarda Adli Sicil ve Arşiv kaydı Yoktur diye yazıyordu 2017 yılında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken de Şube de bakmış oldukları kayıtlarda herhangi bir kayıt çıkmayıp ve benden de evrak istenmemiştir ve yeni kimlik gelmişti MAYIS 2018′de Yenileme Başvurusunda bulundum 4 yerden Gbt Uyap Kom Tem Gene bakmış oldukları Kayıtlardan herhangi Bi Kayıt Çıkmadı ve Geçici Belgemi de aldım ve Calismaya da devam ediyorum üstüne 7 ay süre geçti herhangi bi arayan ve mesaj atan da olmadı EGM’den

 44. 12 Ocak 2019 - 16:21 | #44

  Serhat :

  İyi günler hocam 2016 yılında uyuşturucudan yakalandım 5 yıl vermişler 1 yıl denetimli serbestliğe gittim 02 Aralık 2018 de sınava girdim kazandım dosyamı teslim ettim adliyeye gittim sorun olmaz dedi sizce bir sorun olur mu acaba şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

  Sorun olup olmayacağı konusunda adliyeden değil de emniyetten cevap almak daha doğru olur. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belgeyi alabildiğiniz takdirde başvurunuz olumlu sonuçlanır. Eğer bu belge için beş yıl beklemeniz gerekir şeklinde bilgi alırsanız kimlik başvurusunu dava düşene kadar bekletmenizi tavsiye ederim. Şu haliyle başvuru olumsuz sonuçlanırsa ileride dava düşse bile ilk ret nedeniyle bir daha kimlik alabilmeniz mümkün olmaz çünkü. İyi günler.

 45. 12 Ocak 2019 - 16:23 | #45

  Storrentman :

  1-Hocam bir sorum var 2013 te mala zarar verme sucundan 2400 tl para cezasi bide 5 yil infaz aldim 5 yil doldu su an ama yaptigim sey sadece yorgan cantasinin kulpundan tuttum kizda cekti mahkemede cekmedim ddedim ama kiz ispatladi hakimde kötu halden bu cezayi verdi sicilimde suan yok arsiv kaydinda gozukuyor.Sizce guvenlik olmama engel teskil edermi.2-siyasi parti uyeligi guvenlik olmaya engel teskil edermi bu kadar

  Para cezasına çevrilen süre bir yıldan az ise sorun olmaması gerekir. Özel güvenlikte para miktarına değil, paraya çevrilen süreye bakılır. Bu konuda daha net bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. Legal siyasi partilere üye olmak özel güvenlikler için engel teşkil etmez. İyi günler.

 46. 12 Ocak 2019 - 16:34 | #46

  VEDAT :

  @A.GÜLŞEN
  EVET HOCAM OZAMANLAR SİZE ÇOK SİNİRLENMİŞTİM KESİN DÜŞME KARARI OLMAZ İSE KİMLİK VERİLMİYOR DEDİNİZ SINAVA GİRMEDİM 5 YILLIK İŞİMDEN OLDUM VE DAHA DÜŞÜK MAAŞA DANIŞMANLIĞA GİRDİM AMA ARTIK SİZE SİNİRLİ DEĞİLİM ZAMAN HERŞEYİN İLACIYMIŞ (HATA BENDEYDİ SADECE BİR KİŞİYE DANIŞMAMAK GEREKLİYMİŞ SİZ SİZ OLUN İLİNİZİN GÜVENLİK ŞUBESİNE DANIŞIN KİMLİĞİ VERECEK YER ORASI).. BU SEFER BEN KURSA KAYIT OLMADAN MAHKEME EVRAKLARIMI 3 DEFA BAYRAMPAŞAYA GÜVENLİK ŞUBEYE GÖTÜRDÜM KONTROL ETTİRDİM 2 AYRI EVRAK KONTROLÜ YAPAN MEMURLARA SON KEZDE GÜVENLİK BÜRO KOMİSERİNE GÖSTERDİM EVRAKLARI OLUMLU CVP ALINCA HEMEN EVRAKLARI HAZIRLADIM 2 OCAKTA RANDEVU ALDIM GİTTIM RANDEVUMA 10 DAKİKA SONRA ÇALIŞABİLİR FORMUMU ALDIM .. SONUÇ OLUMLU OLDU TÜM KİMLİK ÇIKARACAKLARA VE YENİLEME YAPACAKLARA ALLAH yardımcısı olsun.

  Sayfanın başında “Önemli Not” olarak burada verilen bilgilerin kesin ve özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte olmadığı, son ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerden verileceği belirtildiği halde yıkıcı, tehditkâr eleştirilere maruz kalıyorum. Oysa inanın bu yorumları cevaplamaktan veya sitenin popüler olmasından hiç bir maddi-manevi menfaatimiz yok. Eski-yeni bir çok kurs merkezinin, sitedeki bilgileri kopyalayıp emeğimizi çaldıkları için fazladan can sıkıntısına mı yanayım, yukarıda sahte isimlerle emir verir gibi yazılan yorumlara mı yanayım bilemedim. Yine de insani anlayış gereği elden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum, ne kadar dayanırım bilmiyorum. Neyse sonuç olarak sizin adınıza sevindim. İyi günler.

 47. Vedat
  12 Ocak 2019 - 16:48 | #47

  @A.GÜLŞEN
  PEKİ HOCAM HAKKINIZI HELAL EDİN BEN SİZE HAKKIMI HELAL EDİYORUM ALLAH KOLAYLIK VERSİN .

 48. VEDAT
  12 Ocak 2019 - 17:19 | #48

  @Cuma
  PEKİ KARDEŞİM SENDENDE EVRAK İSTEMEDİLER SONUÇ OLARAK EVRAKLARIN ONAYLANDIMI?

  ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI ALACAK ŞAHSIN DİYE BAŞLAYAN .. YUKARIDA KİMLİK BİLĞİLERİ YAZILI KİŞİ BU FORMU YANINDA BULUNDURMAK SURETİYLE FİİLEN ÇALIŞMASINDA SAKINCA YOKTUR. BU FORM DÜZENLENDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN 30 İŞ GÜNÜ GEÇERLİDİR. EVRAĞINI ALDINMI? NOT: GÜVENLİK ŞUBE BU EVRAĞI VERDİ AMA VERMEDEN ÖNCE GBT KAYDINA BAKTI GBT KAYDINA BAKTIKLARI ZAMAN SENİN SİCİLİNDE BİR PROBLEM VARSA ZATEN SANA BU EVRAĞI VERMİYOR SENDEN MAHKEME KARARINI İSTİYOR VE GÜVENLİK KOMİSYONUNA GİDİYOR EVRAKLARIN KOMİSYON BEŞ KİŞİDEN OLUŞUYOR VE KARARI KOMİSYON VERİYOR OLUMLU VEYA OLUMSUZ.. CUMA KARDEŞİM HAYIRLI AKŞAMLAR.

 49. Soru
  13 Ocak 2019 - 19:01 | #49

  Serhat Bey; Adliyede kime sordunuz acaba guvenlik sube davayla ilgili evrak istemedimi sonucu paylasirsaniz seviniriz.

 50. 14 Ocak 2019 - 07:42 | #50

  Serhat :

  @A.GÜLŞEN
  Ben dosyamı teslim ettim sizden ricam nasıl bir yol izlemem gerekir bu işi düzeltmek için yardımcı olur musunuz

  Kamu davasının düştüğüne dair belge vermediyseniz sıkıntı olabilir. Başvuru yaptığınız yer ile görüşmenizi tavsiye ederim. Eğer olumsuz sonuçlanır şeklinde bilgi alırsanız başvuruyu çekme durumunu sorunuz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.