Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 200, toplamda : 216210 kişi tarafından okundu.

 1. 02 Şubat 2018 - 09:28 | #1

  Yunus :

  Hocam iyi gunler ben 3 yıl önce uyusturucudan denetim yemistim bunun güvenlik olmama bi sıkıntısı olurmu sizce

  Uyuşturucu suçlarında düşme kararı alınması halinde özel güvenlik olma mümkün. Önce düşme kararını temin edin, henüz çıkmadı ise çıkmasını bekleyin bence. Çünkü onu almadan sınavda başarılı olsanız da beklemeniz gerekir. İyi günler.

 2. 02 Şubat 2018 - 11:22 | #2

  İsmail :

  Merhaba 2004 yılında dava derdest dosya kaydedildi yazmakta ne demek acaba kart yenilemesine mani bir durum oluşurmu cevaplarmısınız kolay gelsin

  Davanın derdest edilmesi bildiğim kadarıyla devam ettiği, henüz karara bağlanmadığı anlamına geliyor. Suçun türü ve istenen ceza süresine göre özel güvenlik olabilme durumu değişir. Mümkünse yenileme eğitiminden önce davaya ilişkin belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 02 Şubat 2018 - 12:20 | #3

  Mert :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam düsme karari göturdum dosyam ile birlikte fakat memurbey kesinlesmis karar belgelerini getir dedi . Duşme karari ile kesinlesmis karar arasinda ki farki anlatirmisiniz hocam

  Bir çok defa hukukçu olmadığımı ifade ettim. Belirttiğiniz kararlar arasındaki anlamlı farkı bilmiyorum. Belgelerinizle birlikte kursunuza da danışabilirsiniz. Kursunuzun özel güvenlik şubede tanıdıkları mutlaka vardır. Kendi kursiyerlerinin işini sorup öğrenmeleri de mümkün ayrıca. Sanırım en sağlıklı cevabı bu şekilde alabilirsiniz. İyi günler.

 4. 02 Şubat 2018 - 12:28 | #4

  TOLGA :

  merhaba hocam benm 2001 yılında hırsızlık sucundan cezam vardı 10 ay hapıs cezası 400 tl adlı para cezasına donüştü ama bunu odemeyınce kamu davasında kaldı uyapta gozukuyor ama guvenlık subeye gıttım bu cezadan tarıhten yırtmısınız karara baktılar onayladılar ama guevenı kotuye kullanmadan denetımlı serbestlıgım var onu gorduler bır sey demediler sılahsız kımlıgı alırsın sorun olmaz dedıler aralık 13 te teslım ettim ewrakları beklıyorum ama cok takıyorum kafama alabılırmıyım kımlıgı bılgınız varmı benm arkadasımda onlar gormusler almasan zaten soylerlerdi sana ewrakları almazlardı dıyo oylemı olurdu

  Daha önce bu sorunuza defalarca cevap vermeye çalıştım. ilave edebileceğim bir husus yok inanın. Benim bildiğim güveni kötüye kullanmak suçundan ceza alanların düşme kararı alana kadar beklemeleri gerektiği şeklinde. Esas olarak sorularınıza cevap vermekle yükümlü olan yer kursunuzdur. Lütfen orayla görüşün. İyi günler.

 5. 02 Şubat 2018 - 12:30 | #5

  Hüseyin :

  @A.GÜLŞEN
  Ben aslının fotokopisini yolladım kaybolur bi sıkıntı olur diye aslını yollamadım balıkesire yinede geçerli olurmu sonuçta aslının fotokopisi

  Aslını yollayın demedim, aslı görülerek fotokopisi kabul edilir dedim. Ankara’da aslı görülmeyen fotokopiler kabul edilmiyor. İlinizdeki durumu da sanırım kursunuz daha iyi bilir. İyi günler.

 6. 02 Şubat 2018 - 12:37 | #6

  Hüseyin :

  @A.GÜLŞEN
  Ben ayvalıkta oturuyorum ilgilenen kurum bana 2 saat uzaklıkta balıkesirde ya ben aslını getirip onaylatcaktım yada fotokopisini yollayıp aslı bende kalcaktı bende fotokopisini yolladım fakat gecerli olmaz diyosanız aslınıda yollucam sizden bi fikir almam lazım cünkü ikide birde emniyeti aramak istemiyorum ilginiz içinde ayrıca teşekkürler

  Önceki cevabı okumadınız sanırım. Ankara’da aslı görülerek fotokopi kabul ediliyor, ilinizdeki durumu da sadece kursunuz bilir dedim. Gerçekten başkasının bilmesi mümkün değil. Emniyeti arayacağınıza kursunuza sorun, mutlaka bilirler. İyi günler.

 7. 02 Şubat 2018 - 13:43 | #7

  Yasin k :

  Kamu kurumunda çalışıyorum 6,5senedir 2011 yılında mahkeme vardı. sanığın atılı hırsızlık suçunu işlemediğinin sabit olduğu anlaşıldığından beraatine ve özel belgede sahtecilik suçundan 10 ay hapis cezası ve hagb ve 5 yıl süre ile denetimli serbestlik ve davanın düşürülmesine yazıyor 2016 10 ayında sona erdi hagb bu durum kadro ile ilgili bir sıkıntı doğurabilir mi ikinci defa sertifikayı 2015 yılında almıştım 2020 yılına kadar geçerli saygılar

  Hırsızlık suçundan beraat, belgede sahtecilik davasından da düşme kararını aldıysanız sorun olmaması gerekir. Bu davalara ilişkin belgeleri kadro müracaat evrakına ekleyip izah etmeniz yararlı olabilir. Kurumlar, 680 S.KHK’da geçen “HAGB olsa bile” ifadesini yanlış yorumlayıp düşme kararını dikkate almayabiliyorlar. Diğer bir ifadeyle düşme kararı olan davadaki cezanın yok hükmünde olduğunu gözden kaçırabiliyorlar. Bu nedenle izah ederek vermenizde yarar var. İyi günler.

 8. 02 Şubat 2018 - 16:46 | #8

  Selim :

  Selam uyuşturucu kullanmak suçundan alınan ceza kamu haklarından mahrum olurmu saygılar

  Kararda kamu haklarının mahrumiyeti ile ilgili bir detay yoksa olmaması gerekir sanıyorum. Net bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem. İyi günler.

 9. 02 Şubat 2018 - 16:48 | #9

  Yasin k :

  @A.GÜLŞEN
  Peki dava kendiliğinden düşüyormuş hagb şartlarına uygun davranılıyor ise, düşme kararı yine aynı mahkemedenmi yoksa herhangi savcılık veya mahkemedenmi alınır,hagb kararı beş yıl sona erdikten sonra arşivden siliniyor mu saygılar

  İlk kararı veren mahkemeden düşme kararı alınması gerekir. Kendiliğinden düşse de (ki nasıl olur bilmiyorum) sizin o belgeyi alıp kimlikle ilgili işlemlerde emniyeti, kadro için kurumunuza verilmeli. İyi günler.

 10. 03 Şubat 2018 - 08:20 | #10

  Ozgur :

  Mrb hocam bi sorum olcak benim kimliği geçici olarak iptal ettiler mahekeme ceza vermedi sadece para cezası aldım kimliğini geri alabilirmiyim

  Kimliğinizin geri alınması esnasında geçici dedilerse alabilirsiniz sanırım. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Para cezasının miktarı değil, paraya çevrilen süre dikkate alınır. Dolayısıyla sizin durumunuz hakkında hiç bir detay olmadığı için bilemiyorum. İyi günler.

 11. 03 Şubat 2018 - 08:55 | #11

  Onur :

  Merhaba ben cinsel istismar suçundan yargilandim ve beraat aldım fakat kendi avukatim dosyayı yargıya taşıdı vekalet ücreti almak icin dosyam bir buçuk yıldır Yargıtay’da ve ben bir kamu dairesinde özel güvenlik olarak çalışmaktayım yenileme zamanım geldi iki gün sonra yenileme sınavına giricem bu durum sıkıntı teşkil eder mi ?

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu suçtan beraat etmek gibi bir şansı yakalamışken avukatınızın yaptığı sizi sıkıntıya düşürebilir. Yenileme başvurusunda beraat kararınızı da evrakınıza eklemeyi ihmal etmeyin. Ancak GBT kayıtlarında davanın yüksek yargıda olduğu görülür de belge istenirse sonucunu bilemiyorum. Özel güvenlik şube ilk mahkemenin kararını esas alırsa lehinize, dava devam ediyor diye bekletirse aleyhinize olur. Bu ifadenin sadece yorum olduğunu, esas ve geçerli kararın özel güvenlik şubede evrak incelenerek verileceğini özellikle vurgulamak isterim. Durumu netleştirmek adına yenileme sınavına girdikten sonra mahkeme kararıyla özel güvenlik şubeye danışmanızda yarar var. İyi günler.

 12. 03 Şubat 2018 - 15:04 | #12

  kaan :

  Hocam merhaba kolumda küçük 1-2 Cm boyunda farklı yerlerde kesik izi var psikiyatri bunu görür mü özel olarak vücuda bakılıyor mu devlet hastanesinde alacağım izler 10 senelik silahlı özel güvenlik için

  Muayenenin şekli ve içeriği başvuracağınız hastaneye bağlı, detayını bilmek imkansız. Yalnız son zamanlarda hastanelerde özellikle jilet-faça izi hatta dövme için bile sorun çıkabildiği söyleniyor. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. Cenk
  04 Şubat 2018 - 13:22 | #13

  Taşaronde çalışan ve kadro için başvuru yapan arkadaslar daha önce uyuşturucudan kullanmaktan ceza alanlar bazı kurumlar güvenlik soruşturmasını açıklamış bazı yerlerde red yiyenlerde var ama nedeni yazmıyor bnde başvuru yaptım beklemedeyim sizdede aynı sorun varsa güvenlik soruşturması olumlu veya olumsuz olan arkadaslar buraya yazabilirmi kaç gündür bunu düşünüyorum aklımdan çıkmıyor

 14. 05 Şubat 2018 - 07:58 | #14

  murat :

  @A.GÜLŞEN
  1 2 cm kayda değer izler değil en fqzla rapora 1 2 cm izler var yazar. onaylayan onlar değil baş hekim onaylar. parmak gibi kolunun her ywrine yapsan skinti olabilir. calostigin yerlerdende skinti olur.benim de elimin ustnde dövme var doktor ne zaman yaptn dedi çok eski dedim tamam dedi gectim kağıdı verirken gördü yoksa onu da grmezdi. ne insanlar var ole şeylere takmıyorlar artık.vermezse se gider başka hastaneden alırsın.

  Bir kez rapor almakla tüm olayı çözmüş gibi tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Ama o işler öyle yürümüyor maalesef. Sizin rapor aldığınız zaman dövme-faça sorun olmamış olabilir. Ancak yeni durumda hastanelerde bırakın jilet-faça izini, dövme bile kişilik testi gerektirebiliyor. Üstelik silahsız raporu veren polikliniklerde de rapor alamayanlar var. Ayrıca raporu olumsuz çıkan kişinin durumu, ret havuzuna girdiği için başka hastaneden rapor alsa da emniyette önceki olumsuz rapor görüldüğü için hakem hastane raporu istenir. Dolayısıyla kişi belki de boş yere üç kez heyet raporu parası ödediğiyle kalır. Bilginiz olsun. İyi günler.

 15. 05 Şubat 2018 - 08:00 | #15

  Mesut :

  Slm hocam vergi usul kanununa muafeletten mah.oldugu için kimlik kartımi yenilemediler ve işten çıkardılar çalıştığım yer silah siz di ne yapmam lazım yürütmeyi durdurma mah.baş vurdum faydası olurmu

  Yürütmeyi durdurma konusunda idare mahkemesinin ne karar vereceği bilemeyiz. Mahkeme devam ediyorsa ve mutlaka bir ceza verilecekse en azından HAGB’li olması lehinize olur. Gerekli şartlar oluştuğunda düşme kararı ile dönersiniz. Maalesef başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 16. 05 Şubat 2018 - 08:06 | #16

  Osman :

  S.a hocam 3arkads topsahsnin orda mubbet edrkn polis geldi kimlk sordu arma yapti bse cikmadi 4metre ilerde carsafa sarli bse buldu icnde esrar kirntisi nitelgnde bse warms azda olsa bu kimn flan dedi bunu biri kabul etck yada hepnzi getrcm dedi tabi kabul etmdk ordn hastnye gttk kanmzi aldlar kanmzda esrar gurbma giren bse cikms 10gun snra gelnbi kagit 1sene dentm 5sne kamu davsnin ertlnmsi werms savci ama biz ne savcnin ne hakim kasna ciktk 3sene gecti yeni guvenlik karti degismi icn werdm 3 ay oldi kadro gecm suresndym hasdanede calsyrum devletime watanma bagli biriym canumu werirm simdu bu konudan bse cikarmu kafam karusuk hocam

  Uyuşturucu suçlarında bir sene denetimli serbestlik verilip kamu davasının düşmesi için beş sene beklenebiliyor. Size de bir sene denetimli serbestlik verildi ise tedavi ve imza konularını yerine getirmiş olmalısınız. Denetimli serbestlik koşullarına uygun tamamlanması ve düşme kararı istenir. Bazı uyuşturucu davalarında kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleniyor. Sizin durumunuzu bilemiyorum, beş seneye tâbi iseniz beklemeniz gerekebilir. Ayrıca kimlik yenilemede bu davaya ilişkin belgeleri de vermeniz gerekirdi. Şu halde özel güvenlik şubeye uğrayıp kimliğin akıbetini sorun, eğer belge eksik denirse o davaya ilişkin belgeleri temin edip verirsiniz. Özel güvenlik şubeye belgeyi teslim ederken de sonucu sorup öğrenmeniz mümkün. İyi günler.

 17. 05 Şubat 2018 - 11:44 | #17

  alper :

  sayın hocam sormak istediklerim var uyuşturucu kullanmaktan 191 1 madde uyarınca takdiren 1YIL HAPİS CEZASIYLA CEZALNDIRILMASINA sanığın duruşmadan iyi hal ve hareketleri sebebiyle 1.6 oranında indirilerek 10 AY HAPİS CEZASIYLA CEZALANDIRILMASINA diye karar verilmiş yani ben kanunen 1 yılmı 10 aymı hapis cezası almış sayılıyorum 2.si sanığın mahkum olduğu cezanın tedavi ve denetim serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranması halinde cezasın infaz edilmiş sayılcaktır burda ne demek istemiştir hocam kararda hagb yazmıyor devam eden denetim serbestliğin bittiği tarihten itibaren 1 yıl süreyle devamına karar verilmiştir yazıyor SANIĞIN hükmedilen cezanın tedaviye ve denetim serbestlik tedbirene hükmedilmesine bu süre boyunca sanık hakkında cezanın hükmedilen cezanın ertelenmesine diye bi not daha var burda ne demek istemiş hocam biraz uzun oldu k.bakmayın bugun mahkeme kalemine düşme kararı almak için basvurdum bu evrakları verdiler 28.03.2013 07.06.2014 tarihleri arasında tedavi ve denetim serbestlğim bitmişti saygılar.

  Özel güvenlik işlemlerinde bakılan ceza süresi, mahkeme kararında indirimlerden sonra hükmedilmesine diye belirtilen süredir. Sizin cezanız on ay görünüyor. Ancak diğer ifadelerin anlamları ile ilgili net bilgim olmadığım için yorum yapmam doğru olmaz. Mahkeme kalemindeki görevliler veya bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. Yavuz
  05 Şubat 2018 - 15:06 | #18

  @Cenk
  Bende ayni durumdayim uyuşturucu belasi yüzünden güvenlik soruşturmasi olumsuz olan varsa bildirse çok iyi olur.. yanliz şuana kadar kurumlarin açiklamiş oldugu taşerona kadro kararlarinin hiç birinde güvenlik görevlisi güvenlik soruşturmasindan red cevabi almamiştir red cevabi alanlar 4 aralikta çalişiyor gözükmemesinden dolayi red cevabi almiştir.. Bu uyuşturucu maddesinden dolayi 657/48 maddede engel hal sayilmiyor. Sirf bu yüzden güvenlik soruşturmasinin olumsuz olmamasi lazim. Bizzat 680 sayili khk 657/48 den daha agir bu yüzden olumsuz olacagini düsünmuyorum

 19. 05 Şubat 2018 - 15:22 | #19

  Alper :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam yani cezadan infaz olunca bu ceza olmamışım sayılcak ben güvenlik olabilirmiyim

  Önceki yorumda da belirttiğim gibi karardaki bu ifadelerin ne anlama geldiğini inanın bilmiyorum. İyi günler.

 20. Cenk
  06 Şubat 2018 - 07:30 | #20

  @Yavuz
  Kardeş haberleşelim sonuca göre burdan bazıları red olur diyor burdaki memurlar

 21. 06 Şubat 2018 - 08:32 | #21

  Osman :

  Herseyi guzel damamldm hocam dusme karri wermdlr ordki poliste ohal kapmsmda oldmz icn muamma war diy bi ust komisyona gondrcm diy ordada imzalnmyabilr diyo cikar yol gostrn
  Bna hocam bana diyoku kimlik iptal olur khk bitnce nahkmye baswrp alblmymsm e dedim is nolck bu sure sarfnda ses yok ben bilmem bole bse warmi ya khk olmsa bu sucn dha fazlsi oln bile taklmdn kimlgi alyrms e simdi khk nezmn btck nasi olck insn katil olur ya tayip reis bu ise el atsn yav bimere kadr yazacagum nasi bsedur bu hocam hakli deglmym

  2017 yılı başında çıkan 680 S.KHK ile bir sene ve üstü HAGB’li cezası olanların silahsız devam etmesi ve uyuşturucu suçlarından hakkında devam eden mahkemesi olanlara bu davalardan düşme kararı alana kadar kimlik verilmesi engellendi. Sizin durumda kamu davasının düşmesi için sanırım iki sene daha beklemeniz gerekecek, başka yolu yok. Bu husus yoruma açık değil, kanunla düzenlenmiş. Dolayısıyla nereye yazarsanız yazın sonucun değişeceğini sanmıyorum. Devlet, mücadele ettiği uyuşturucu kullanımında kişiye özel esneklik göstermez bence. Uyuşturucu konusunun sicilinize işlenip sonraki yıllarınızı da olumsuz etkilememesi için bu iki yılı sorunsuz tamamlayıp düşme kararını alabilmeniz önemli. İyi günler.

 22. 06 Şubat 2018 - 08:38 | #22

  Ozgur :

  Mrb hocam bi yıl altı ay ceza aldım onu para cezasına cevirdik güvenlik kartını yenileme yapabilirmiyim silahsız kimlik jartim

  @A.GÜLŞEN

  Önceki yorumda kimliğinizin geçici olarak iptal edildiğini belirtmiştiniz. Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresine bakılır. Bazı suçlarda 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel sayılır. Kartınız alıkonduğuna göre sizin durumda suçun türü sorun olmuş. Kararda HAGB varsa düşmesine kadar beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 23. 06 Şubat 2018 - 08:40 | #23

  Ahmet :

  Ustam mahkeme kararında ceza süresi az olduğundan belirli haklardan mahrum mahrum olmayacağına karar verilmiştir yazıyor bu hakların için memur olabilme hakkı varmıdır

  Bu kadarcık bilgiyle yorum yapmak doğru değil. Ayrıca sitemizde sadece özel güvenlik adayları ile ilgili konularda cevap vermeye çalışıyoruz. Memur olmayı düşündüğünüz kuruma mahkeme kararıyla başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 24. 06 Şubat 2018 - 10:20 | #24

  ONURCAN MEKİK :

  hocam cevabınız için teşekkür ederim ben o eski dava sonuçlarınıda vermiştim oysa onu istediler zaten ben bir engel çıkarmı yada gecikme sebebi başka ne olabilir acaba diye sormuştum iyi günler.

  Tüm sektör çalışanlarının bir yıl içerisinde soruşturmadan geçirilmesine ilişkin zorunluluk nedeniyle olsa gerek tüm illerde bu işler uzun sürüyor. Dilerim en kısa zamanda kimliğinizi alırsınız. İyi günler.

 25. 06 Şubat 2018 - 10:22 | #25

  Cemal aksu :

  Hocam merhaba , yaklasik 3 sene once bir kavgaya karistim v kava ettigim sahis yaralandi fakat yuzeysel mahkeme 3000 lira para cezasi verdi fakat odetmediler 5 sene icinde herhangi bir suca karismama sarti ile bu durum sertifika almama engel olur mu ?

  O davada bir yıl ve üstü HAGB’li ceza verildiyse düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Ceza süresi bir yıldan az ise ve kavga dışında bir durum yoksa daha önce de alabilirsiniz. Ancak özel güvenlik eğitiminin masraflarını göz önüne alarak boşa gitmemesi açısından mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danıştıktan sonra kayıt olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 06 Şubat 2018 - 11:31 | #26

  akif :

  Hocam ailemden teror dolasiyla hükümlü bir abim var cezaevinde görüsmuyoruz ama kan bagi var malum.yaka karti almak icin arsiv taramasi falan bir sikinti olur mu

  Abinizle aynı evde ikamet etmediğinizi belgelemek kaydıyla sorun olmaması gerekir. Soruşturmaya başlamadan önce kendi ikamet kaydınızı bir yakınınızın yanına aldırmak da olabilir sanırım. İyi günler.

 27. 06 Şubat 2018 - 13:01 | #27

  Oğuz :

  Hocam yaklaşık 3 ay önce üzerimde uyuşturucu madde yakalattım muhtemel mahkeme yakın bir zamana gelir daha önce de bir kere yakalanmıştım denetlimli serbestlik aldım silahsız özel güvenliğe yazıldım bı sıkıntı çıkar mı çıkar sa güvenliği geri iptal ettir me şansım var mı

  Uyuşturucudan bir yıl denetimli serbestlik veriliyor ama bazılarında kamu davasının düşmesi için beş yıl beklenmesi gerekebiliyor. Sizin her durumda en az bir yıl beklemeniz zorunlu, ayrıca beş yıl kamu davası düşümü için beklemek de kuvvetle muhtemel görünüyor. Bu durumu kursunuza baştan sorsaydınız kayıt yapmazlardı sanırım. Ancak kimliği hemen alamayacağınıza göre niçin masraf yapasınız, bunu uygun bir dille kursunuza anlatıp varsa ödeme-senet vb. borç belgeleri alıp imha ediniz. İyi günler.

 28. 06 Şubat 2018 - 13:04 | #28

  Onur :

  Merhaba polise mukavemet ten 8 ay ceza aldım hagb karar verildi yenileme zamanım geldi benim için engel teşkil eder mi?

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi (mavi yazıların son paragrafı) 680 S.KHK ile genel kolluk kuvvetlerine direnenler için özel güvenlik olamaz deniyor. Kararda HAGB varsa dava düşene kadar beklemeniz gerekecek sanırım. Yenilemeden önce mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 06 Şubat 2018 - 14:29 | #29

  huseyin :

  Hocam bugun sagmalcilarda ozel guvenlik semineri varmis isyerim beni gonderdi ama uyuya kaldim gitmezseniz kimlik kartinizin iptaline kadar gider dedi oyle bisey var mi

  Verilen görevi yapmadığınız için işyeriniz tarafından disiplin cezası uygulanabilir. Ancak kimlik kartı iptali başka bir şey, işyerlerinin böyle bir yetkisi yok. Kimliği, sadece onaylayan yer yani özel güvenlik şubeler iptal edebilir. O da keyfi değil, aranan şartlardan birinin kaybedildiğinin belgelenmesi kaydıyla. Dolayısıyla görevi ciddiye almanız için işyeriniz biraz ileri gitmiş görünüyor. İyi günler.

 30. 06 Şubat 2018 - 14:54 | #30

  huseyin :

  Hocam benim sirketim degil guvenlik sube karti iptal etmeye kadar yolu var dedi emniyet mudurleri seminer veriyomus mutlaka zorunlu gidiceksiniz dedi ondan sordum sagmalcilar ozel guvenlik subede olucakmis hatta butun sirketler katiliyomus kartimin iptal olma gibi bir riski var mi sizce

  Kart iptalinin şartlarını yukarıda yazdım. Söz ettiğiniz faaliyet ve sonuçları ile ilgili bilgim yok maalesef. Durumu işyerinizle görüşüp mazeretinizi izah ediniz, insanlık hali uyuyakalmışsınız sonuçta elde olan bir durum değil. İyi günler.

 31. 06 Şubat 2018 - 14:55 | #31

  Mert :

  Merhaba hocam bir sorum.olacak.
  Ozel guvenlik dosyamizi hazirlayip emniyete versigimiz anda o dosyamiz kimler tarafindan incelenim kimler tarafindan oetak karara variliyor. Aşamayı taeif etmeniz mümkünmüdür hocam

  Soruşturmanın içeriği hakkında maalesef bilgi yok, devletin istihbarat birimleri ile yazışma yapılıyor muhtemelen. İyi günler.

 32. 06 Şubat 2018 - 17:25 | #32

  Mert :

  Hocam iyi günler size tekrar bir soru sormak istiyorum benim Yüz kızartıcı suçtan 11 ay 20 günlük ceza mı vardı bunun akabinde 5 yıl denetimli serbestlik verildi tamamladım özel güvenlik sınavına girdim kazandım dosyamı hazırladım düşme belgemi dosyam arasında boyu özel güvenlik şubesine gittiğimde bilgisayarda GBT bakıldı . Ve kesinleşmiş kararın anda olması gerektiğini söylediler artı yüz kızartıcı suçtan bir gün bile olsa olmadığını hatırlattılar. Ben de 1 yılın altında olduğu için we içmek haram olduğu için olabileceğini söyledim bunun karşılığında benden kesinleşmiş kararını istedi şu anda kesinleşmiş kararı aldım bu yönden sıkıntı çıkar mı acaba sonuç olumlu mu veya olumsuz mu olur Sizin düşünceniz nedir hocam saygılar

  Yüzkızartıcı suç da olsa düşme kararı alınmışsa sorun olmaması gerekir. İstenen belgeyi ilgili mahkemenin özel kaleminden isteyin. Daha önce de belirttiğim gibi hukukçu değilim, bilmediğim konularda eksik bilgi ile yanlış yönlendirmek istemem. Düşme kararı varsa olumlu olur bence. İyi günler.

 33. 07 Şubat 2018 - 10:44 | #33

  Ugr :

  Selam hocam benim 2013 de uyusturucudan denetim almistim denetimi tamamladim sorunsuz yalniz ozel guvenlik subeye kartimi verdigimde red yazdilar karari istediler goturdum verdim komisyona gircek dediler halen cikmadi komisyondan bende bu arada gitdim mahkemeden dilekceyle dusme kararimi aldim sonrasinda kesinlestirdim tali karar fisi olarak dusme yaziyodu orda da ben bunu ordaki komsere gosterdim evraklarin nerde dediler dedim siz aldiniz ne zaman dediler 9 ocakta dedim.neden islerini halletmeden kimligini verdinki dediler dedim bilmiyodum komisyona gitdiyse iptal olur dediler ben nasil bi yol izliycem valilik kimligimin iptalini verirse is yerime cikartirlar ben 7 senedir calisiyorum ne yapmam gerekiyor bi bilgi verirseniz sevinirim komisyonda oldugu icin karari bekliyceksin dediler iptal olursa ben ne yapacam herseui halletmisken yardimci olun bana

  Komisyona giden evrakı geri çekmek veya orada görüşülecek durumla ilgili yeni gelişmeyi gösterir belgeyi eklemek emniyetin elinde olan bir şey. Sorunu çözecek yer özel güvenlik şube. Komisyona gönderilen evrakı değiştirme veya evraka eklemeyi başka kim yapabilir ki, sizi öylece çaresiz bırakmışlar. Tekrar gidip görüşmenizi, gerekirse büronun sorumlusu, müdürü vb. yetkiliye durumu arz etmenizi, iş kaybı ve tazminat yanması gibi ciddi sonuçları nedeniyle mağdur olacağınızı anlatın bence. Başka bir çözüm var mı bilemiyorum. İyi günler.

 34. 07 Şubat 2018 - 10:46 | #34

  mehmet :

  su an ben ozel guvenlık gorevlisiyim calisiyorum guvenlık kartım var askerde psikiyatriden curuk verdikleri zaman guvenlik kartim iptal olurmu olmazmı bundan yana bılgı alırsam sevınırım ıyı gunler

  Bunu bilemiyorum, ancak kartınızı aldığınız tarihten sonra özel güvenlik için engel teşkil edecek bir durumdan askerliğe elverişsiz hale gelirseniz özel güvenlik şube veya işyeriniz rapor isteyebilir. Askerlik için olumsuz rapor aldığınızı bilen kötü niyetli kişiler şikayet edebilir vb. bir çok durum ihtimal dahilinde. Tüm bunları düşünerek karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 07 Şubat 2018 - 10:47 | #35

  Mert :

  İşlemleri başlatip gelişmeleri burda diger arkadaşları bilgilendirmek amacıyla sizlere aktaracağım inşallah.

  O zaman hayırlı haberlerinizi bekliyoruz diyelim, tekrar iyi günler.

 36. 07 Şubat 2018 - 15:20 | #36

  Yusuf :

  Hocam iyi günler 2010 yılında hırısızlık suçundan 38 gün hapis cezası aldım sonrasında beraat aldım ve çıktım suçsuz yere yattığım için Tanzimat davası açtım ve kazandım dava yaklaşık 4 5 yıl falan sürdü Tanzimat’ımı aldım 2016 yılında da alkollü trafik kazasına karıştım ölü yaralı hiç bişe yok kamu davasına döndü ondan da herhangi bi ceza almadım silahli özel güvelik sınavını kazandım 20 gün oldu yaka kartım gelmedi herhangi bi sorun olur mu acaba red falan gelir mi ?

  Beraat ettiğiniz suç sorun olmaz. Diğerinde de bir yıldan fazla ceza söz konusu değil sanırım. Öte yandan tüm yurtta kimlik onayları uzun zaman alıyor. İlinizde kimlik onaylarının yaklaşık süresini sadece kursunuz bilir. Büyükşehirlerde en az üç ay bekleniyor. İyi günler.

 37. Ibrahim
  07 Şubat 2018 - 17:43 | #37

  @A.GÜLŞEN
  Ugur kardes ben isimden oldum tazminat issizlik maasi vermiyorlar.düsme karari almissiniz sonucu yazarsaniz bizlere yardimci olursunuz

 38. 08 Şubat 2018 - 08:47 | #38

  Cihan :

  Hocam saygılar. Ben bir konuyu anlayamıyorum. Ben telefondan sözümü dinlenen için seni dövmem mi lazım kelimesi ve bir kaç tane argo kelime ile tehditten ceza aldım 2 ay 15 gün kimliğim silahsız oluyor ,başka bir güvenlik arkadaşım muşta ile adam darp ediyor ve güvenlik şube 2021 yılına kadar silahlı kimliğini veriyor. Tehdit suçu bu kadar kötü bir cezamı. Geçen ay evraklarımı verdim 1 ay soruşturma sürer sonucunda seni çağırıcaz silahsız kimliğini alacaksın dediler. Bankada beni kapı önüne koymak için sabırsızlıkla beni bekliyor.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıldan az ceza ve tehdit suçu silahlı güvenliğe engel sayılmaz. Eğer tehdit suçunda 6136 S.Kanun kapsamına giren bir husus varsa bilemem. Teyit etmek açısından Silah Ruhsat Şubeye o kararla gidip sorun, şahsi ruhsat almanız mümkünse silahlı güvenlik olabilmeniz de mümkündür. Ruhsat işlemlerinde kesinleşen cezalar dikkate alınır. İyi günler.

 39. 08 Şubat 2018 - 14:54 | #39

  Ahmet :

  Hocam size soru sormuştum silahlı güvenlik serfitikami kazanmıştım. Cinsel taciz(laf atma) suçundan 14 yaşındayken 45 gün ceza almıştım. Adli sicil ve arşiv kaydım yok özel güvenlik şubeye evraklarimi götürdüm bana oradaki polis uyapta ve burada bu olmasın ben onaylarim demişti olayın üstünden 8 sene geçti uyapta dosya sildirilmi poliste görülen gbt kaydı zaman aşımı sonrası silinir mi. Bunun bir yolu varmidir.

  Siz sordunuz, ben cevapladım. Değişen bir şey yok. Kimlik başvurunuzun reddedildiğini söylemiştiniz sanırım. Açıklanmış ceza için düşme kararı almak mümkün olmadığından benim bildiğim kadarıyla yapacak bir şey yok. Daha net cevap için bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 08 Şubat 2018 - 15:49 | #40

  Yumi :

  Hocam 2015 te uyuşturucu bulundurmak kullanmak suçundan bir yıl denetimli serbestlik kamu Davasının düşürülmeine karar verildi yeni çıkan KHK Dan Sonra 70 dönem silahsız kazandım güvenlik kimlik kartı müracaat ettim 2017 haziran ayında onaylandı kimliğim 73 dönemi kazanıp Silahlıya Çevirmek için müracaat ettim 1 yıl denetimli serbestlik var diye vermediler silahlı kart için başvuruda Ret ve silahsız kartımı da iptal ettiler peki hocam KHK Dan Sonra Müracaat Ettim Silahsız Verdiler 6 Ay içinde Bı suçum yok Neden iptal Oluyor Hocam Silah lı vermeye bilirler silahlı verirken Araştırma yapılan silahlzda yapılmyormu Kamu Davası Düşürülmüş 3 sene Geçmiş Hocam Nolacak Teşekkür.

  Bugün telefonla aradığınızda uzun uzun izah ettim, aynı şeyleri buraya yazmamı beklemeyin lütfen, biraz insaf, beni de anlayın. İyi günler.

 41. 08 Şubat 2018 - 17:02 | #41

  Yavuz :

  @Yumi
  Hocam nasil oluyorda kimlik kartiniz iptal ediliyor uyuşturcudan davasi düsenler silahli bile aliyor. Kanununa göre kimlik kartinizin silahli olarak verilmesi gerekiyor davaniz eger düşmüşse size haksizlik yapiliyor kanun açik bi şekilde belirtiyor uyuşturcudan hakinda kavuşturma ve soruşturma bulunmamak. Davasi düşen birinin hakinda ne soruşturma ne kovuşturma bulunur.. sizin davaniz dusmemiş ki kimlik kartiniz iptal ediliyor

  Bu yorumu yapan kişinin başvuru yaptığı ilden kaynaklanan bir sorun sanırım. Silahsız kartını KHK’dan sonra almış, silahlıya geçmek istediğinde dava sorun olmuş. Esasında silahsız için de uyuşturucu sorun olduğu için silahsız kartını da almışlar maalesef. Beş yıllık süreye tabi ise Nisan 2019′a kadar beklemesi gerekecek, ancak elindeki kararda kamu davasının düşürülmesi ifadesi varmış. Bu durumda sorunun özel güvenlik şubede bilmeyen bir personele denk gelmesinden veya kararda bilmediğimiz bir detaydan kaynaklanması ihtimal dahilinde. İyi günler.

 42. 09 Şubat 2018 - 11:41 | #42

  Ercan :

  Hocam merhaba, 2006 yılından beri bir kamu kurumunda silahlı ögg olarak çalışıyorum, 2008 senesinde Sahtecilik suçundan 75 gün= Hagb kararı aldım, bu gün ise Düşme kararıda almış bulunmaktayım, kadro başvuru sonuçlarımız ilan edilmek üzere bekliyoruz, sorum şu; 680 sayılı khk ya istinaden bu Sahtecilik Hagb kararım ile ilgili güvenlik soruşturmamın olumsuz verilmemesi adına düşme kararını ne şekilde kullanmalıyım, beklemeli miyim yoksa jandarma bölgesi olduğum için biran önce il jandarma komutanlığuna bu düşme kararımı vermelimiyim…teşekkürler

  Düşme kararını öncelikle kadroya alınacaklara soruşturma yapan kurumunuza vermenizi tavsiye ederim. Daha sonra da il jandarmaya vermenizde yarar var. Adli sicil için size düşen bir iş var mı, varsa nasıl-nereye başvuru yapılması gerekir inanın bilmiyorum. İlinizde adli sicil veren yere veya düşme kararı aldığınız yere danışırsanız bir yol gösterirler sanırım. Düşme kararı olan mahkeme kararlarının, kadroya geçişte engel olmaması gerekir. Ancak bazı işyerleri düşme kararının ne anlama geldiğini bilemeyebiliyor, umarım sizinki öyle olmaz. İyi günler.

 43. 09 Şubat 2018 - 11:44 | #43

  Osman :

  Peki hocam suan kimligi silahsz olrk werirler dusme karrni alnca baswurp silahli alabilcm

  Kararla birlikte özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 09 Şubat 2018 - 11:46 | #44

  Mıstafa :

  Merhaba..kolay gelsin..tel da cinsel taciz suçu işledim..2000 tl.para cezası aldım..ama hgbt kararıyla..mayısta yenileme var..acaba ceza alışmışım
  .kimlik yenileme yapayım.mı..yada müraacat etmeden güvenlik şubeyi arayım mı

  Bu suçtan HAGB’li ceza alanların kimlik alabilmesi için önce düşme kararını almaları gerekir. Eğer beş yıl dolmadı ise kararla birlikte özel güvenlik şubeye bizzat danışmanızı tavsiye ederim, telefonla aramada evrakı görmeyecekleri için yeterli olmayabilir. İyi günler.

 45. 09 Şubat 2018 - 11:48 | #45

  Yalçın :

  Selam hocam ben belediyede çalışan güvenlik görevlisiyim hagb li 5 ay basit tehdit sucundan cezam var 10 ay önce silahli sertifika mi aldım işe başladım sertifika bas vurumda da arşiv araştırma ve güvenlik soruşturması yapıldı ama onda skntı olmadı kadroya geçişte sıkıntı olurmu

  Kimlik alabildiğinize göre sorun olmaması gerekir. Ancak kadroya alımda aranan şartlar kurumlarca belirlendiği için işyerinize sormanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 46. 09 Şubat 2018 - 13:33 | #46

  Yavuz :

  Mrb admin taserona kadro sürecinde uyuşturucudan denetimli serbestlik alipta davasi düşen güvenlik soruşturmasi olumsuz olan varmi. Bu konu hakkinda olumlu veya olumsuz sonuçlanan tanidigi veya bildiginiz biri varsa bilgilendirme yapabilirmisiniz sayin adminim ve üyeler..

  Kadro için olmasa da yukarıda Yumi isimli yorumcunun yazdıklarını okuyunuz. KHK’dan sonra silahsız alıp silahlıya geçerken kamu davasının düşmesi kararına rağmen silahsız kimliği de alıp süresiz iptal etmişler. İyi günler.

 47. Yavuz
  09 Şubat 2018 - 13:44 | #47

  @A.GÜLŞEN
  Yumi nin yerinde olsam davasi düşmüşse gerçekten gider başka bir ikde başvurumu yapar kimligimi alirim.. yumi durmunda biri daha vardi işi mahkemeye götürüp kimligini geri almişti.. yumiye tavsiyem idari mahkemeye başvur ýuzde yüz kimligini alirsin

 48. 09 Şubat 2018 - 14:15 | #48

  Yalçın :

  @A.GÜLŞEN
  A.gülsen hocam benim aldığım ceza basit tehdit silah yok bıçak yok 1yılın altında 5ay normalde sıkıntı cıkmaması mı lazım. Veyahut sorun çıksa itiraz ede bilir miyim itiraz etsem bile değişirmi

  Yukarıdaki Cihan isimli yorumcunun yazdıklarını okuyunuz. Tehditten 2 ay 2 gün ceza almış ve kimliği silahsıza çevrilmiş maalesef. Dolayısıyla sıkıntı çıkmaması lazım ama aksilik olabiliyor. Önemli olan işyerinizin düşme kararınının ne anlamını, suçun türü ve ceza süresi açısından sorun olmadığını bilmesi sanırım. İyi günler.

 49. 09 Şubat 2018 - 16:53 | #49

  Zeynep :

  Merhaba benim silahli özel güvenlik kimligim hazirlanıp ankara aşti özel güvenlik şubeye teslim edilmis fakat hala postaya verilmemis ben kendim gidip alabiliyo muyum ?
  Yardımlarınızı rica ediyorum lütfen. İyi günler.

  Zeynep Hanım, elimden gelen bir şey olsa elbette yaparım. Ancak burası emniyetin bir şubesi/birimi değil, sizin Ankara’daki kursunuzla aynı statüde bir yer. Kimlik başvurusunda dekontunu verdiğiniz 20 TL, kimliğin kargoyla adresinize gönderilmesinin bedeli, dolayısıyla elden teslim yok. PTT kargoyu beklemeniz gerekir. İyi günler.

 50. Osman
  09 Şubat 2018 - 20:20 | #50

  Kardesm 2015 olan olay ertlme verildyse 2020den once nasil dusme karari werilyo mumkun degil wermzlr yumi kardesim

 1. Henüz geri izleme yok.