Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 11, toplamda : 262116 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Ekim 2018 - 11:02 | #1

  Serkan :

  Hocam fetö den soruşturma geçirip aklanan birisi özel güvenlik görevlisi olabilir mi. Duyduğuma göre soruşturma geçirmek bile özel güvenlik olmaya engelmiş, soruşturma geçirip aklanan ve kimlik alan öğrenciniz oldu mu.

  Bu konu muamma inanın. Aynı adreste ikamet etmediğini belgeleyen kardeşlerden kimlik alan veya aynı nedenle alamayan da var. Dolayısıyla net bilgim yok maalesef. Sanırım en doğrusu özel güvenlik şubeye danışmak olur. İyi günler.

 2. 05 Ekim 2018 - 10:11 | #2

  Mustafa uçar :

  Hocam iyi akşamlar 5188 sayılı kanuna muhalefet suçum var davam devam ediyor özel güvenlik Araştırma bi sorun çıkar. Mı

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bilişim alanındaki suçlardan ceza almak sorun olabilir. Soruşturma için başvurduysanız bu davanın son durumunu gösterir belge istenmiştir mutlaka. Henüz eğitim almadıysanız davaya ilişkin belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 09 Ekim 2018 - 09:11 | #3

  Numan :

  Mrb hocam ben kaçakçılık suçundan ceza yedim 1 yıl 8 ay güvenlik için Sınavlara girdim kazandım fakat kimliğimi alamadım Yüz kızartıcı suçtan dolayı bu olay yaklaşık 8 yıl önceydi acaba şimdi kimliğimi alabilme ihtimalim var mı

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Kaçakçılık suçu ve bir yıl üstü ceza, ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer kararda HAGB var ve düşme kararı almak mümkünse şansınız olur, aksi halde yapacak bir şey yok maalesef. Keşke eğitim için masraf yapmadan önce kursunuza bu durumu söyleyip danışsaydınız. İyi günler.

 4. 09 Ekim 2018 - 09:13 | #4

  Caner :

  Merhaba benim kimliğim yenileme sırasında iptal oldu. Güvenlik araştırması ve arşiv formundan olumsuz çıkmış. Ama benim sicilim temiz ve şuan hiçbir mahkememde yok. Bi ara verdiğim o evrağa baktım bilgilerin birazını yanlış yazmışım yani doğum tarihlerini ve bikaç yerde uyruğu TC yazmayı unutmuşum bide kendi imzamı atmayı unutmuşum bunlar sebep olabilirmi acaba? Bide o evraktan iki tane istemişlerdi bu gün baktım o ikiside bende. Ordaki memur unutmuş dosyama koymayı buda ikinci sebep olabilirmi? Ve son olarak nasıl tekrar geri alabilirim ögg kimliğimi? Şimdiden teşekkürler

  Belirttiğiniz detaylar kimlik iptaline neden olmaz. İptal nedeni ile ilgili bilgi verilmedi ise bile tebliğ ettikleri belgede yazıyor olmalıdır. İptal durumunu bildiren yere tekrar başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 09 Ekim 2018 - 09:15 | #5

  Doğu bagriyanik :

  Hocam 9880.11.kanununa muhalefetten 30 gün ceza aldım guvenlik görevlisi olmak istiyorum olabilirmiyim.herhangi

  Belirttiğiniz kanun hakkında bilgim yok. Muhtemelen kanun numarası yanlış yazılmış. Ceza kararı ile birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en sağlıklı bilgiyi oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 09 Ekim 2018 - 09:16 | #6

  emre kayabaş :

  selamn aleykm kasten öldürmeye teşşebss sucndan 3 buck sene cezaewinde kaldm fakat işe girmek icin basvurdgm da adli sicil kaydm sabka kaydm arşiv kaydm gözükmyor silahsız özel güvenlk olmama bi sakınca varmıdır olabilirlmhym

  Adli sicilde görünmeyen kayıtlar, GBT arşivinde görünür. Bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenlik olmaya engel hal sayıldığı için bu işe yönelik masraf yapmamanızda yarar var. Sertifikaya hak kazansanız bile soruşturmada olumsuz çıkacağı için masrafınız boşa gider. İyi günler.

 7. 11 Ekim 2018 - 15:51 | #7

  Serkan tekin :

  Mrb ben 2006 yilinda sonuclanan bir davam vardi askeriyede arkadasim 5 lira ve eldiven calmisdi bende gordum ama komutanlarima soyleyemisdim bende hirsizlikdan suclu bulundum paraya cevrildi 1000 tl para odedim benim guvenlik sertifikam var ama adli sicil arşiv kaydinda cikiyor bu sebebden dolayi
  silahsiz guvenlik karti cikarabilirmiyim tşkler.

  Hırsızlık suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB olması ve denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması koşuluyla düşme kararı alanlar için bu engel ortadan kalkar. Eğer sizin kararda HAGB varsa ve düşme kararı alabilirseniz sorun olmaz. Kimlik başvurusu için vergiyi yatırmadan önce mahkeme evrakı ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 12 Ekim 2018 - 10:01 | #8

  Metin acar :

  Hocam ozel guvenlik marsi varmi.yoksa ben yazdim isterseniz size yaza bilirim

  Bildiğim kadarıyla özel güvenliğin marşı yok. Ancak konunun bizimle ilgisi olmadığı için bize değil, yan sütunda Bağlantılar bölümünde linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığına danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 12 Ekim 2018 - 10:09 | #9

  coşkun ç, :

  Hocam dün mahkemem sonuçlandı uyuşturucu bulundurmak kullanmak şuçundan 1 yıl denetimli serbestlik aldım seneye bu zamanlar bitiçek dosya kapanmış olaçak 2020 haziran ayına ise yenilenmem var alabilirmiyim bir sorun çıkar mı şimdiden teşekurler

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik süresi her ne kadar bir yıl da olsa kimlik yenilemede kamu davasının düştüğüne dair belge istendiği için öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturmanız lazım sanırım. Düşme kararı aldıktan sonra yenilemeniz mümkün olur. İyi günler.

 10. 12 Ekim 2018 - 10:12 | #10

  MURAT KARA :

  slm hocam ben murat hakımda cinsel taçiz suçlamsı var ama tutuksuz yargılandım mahkeme yeni açldı özle güvenlik kartıma bişey olurmu iptal olurmu şuan yargılanıyorum haber verirseniz sevnirim

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Kararda HAGB olması ve düşme kararı alındıktan sonra dönüş mümkün. Yenileme için başvuracağınız zaman bu davanın o zamanki durumunu gösterir belge istenir. Durumunuz komisyonda görüşüldükten sonra karar verilir. Mahkeme özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alıp iliniz özel güvenlik şubesine yazı yazmazsa sizin yenileme veya başka nedenle başvurunuza kadar vaktiniz olur gibi görünüyor. İyi günler.

 11. 13 Ekim 2018 - 10:10 | #11

  ramazan sertdemir :

  hocam 5809 yasaya muhalefet suçuyla sanık durumundayım. silahlı sertifikam var ama bu durumdan dolayı kimlik çıkartamadım. mahkemede aleyhime ön ödeme kararı çıktı. ön ödeme ödemem durumumda silahlı kimlik kartı alabilir miyim. ön ödeme sicilde görükmüyormuş.bilgi verirseni sevinirim.

  Bilişim suçlarından ceza almak silahlı için engel sayılır. Ancak ön ödeme çıktı derken neyi kastettiğinizi bilemiyorum. Eğer dava bitmiş ve siz suçlu bulunmuş anlamına geliyorsa sıkıntı olabilir. Kimlik vergisi yatırmadan önce elinizde bu davaya ilişkin belgeler olmak kaydıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en sağlıklı bilgiyi ancak bu şekilde alabilirsiniz. İyi günler.

 12. 13 Ekim 2018 - 10:13 | #12

  Uğur baycan :

  Hocam benim 2007 de bir mahkemem vardı.yuzume karşı sana ceza vermedik dedi hakim .4 sene sonra adli sicil kaydimi aldığımda baktım sabika kaydi arsiv kaydi vardır diye yazıyor.hakim 7 ay ceza vermiş. Cezayi ertelemiş.tabi haberin olmadığı için yargitaya göndermedim.megerse cezayi veren hakim su anda tutuklu gorevi kotuye kullanmaktan hükümete darbe yapmaktan 2kez mueppet ayrıca 67 sene ceza almış fetonun abisiymis.karar kağıdını bir avukat gösterdim sana hangi kanuna neye dayanarak ceza vermiş anlamadim dedi.istersen yargilanmanin yenilenmesi icin basvurabiliriz dedi.nasil bir yol izlemenizi tavsiye edersiniz

  Bu konuyu özel güvenlik olmak için mi soruyorsuz bilemedim. Hukukçu olmadığım için bu türden hukuki konularda yol gösterecek bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem. Sanırım avukatın önerdiği şekilde hareket etmeniz uygun olur. Özel güvenlik için olmasa bile sicilinizdeki arşiv kaydını kaldırmış olursunuz. İyi günler.

 13. 13 Ekim 2018 - 10:36 | #13

  Ayhan ışık :

  Hocam mrb
  Kasım 2017 tarihinde bazı sorunlarim yüzünden intihar girişimim oldu ve polis kayıtlarına geçti.kimlik yenileme zamanım gelince sorun olurmu

  Durum anlattığınız gibi ise yani mahkeme veya başka olay yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 14. 13 Ekim 2018 - 15:20 | #14

  Ercüment Yıldırım :

  2006 yılında istanbulda .ögg olarak çalıştığım hastanede 3 arkadaşımla beraber yakaladığımız 2 hırsızı güvenlik ofisine buraktıktan sonra görev yerimize döndüm ve bu sahıslrdan bir tanesi nasıl olduysa polisde bir bacağının bzler tarafından darp edilğini ve bacağının kırıldığını yönde ifade verdi .artık kim kırdıysa bizim boynumuza kaldı ve ben bu durumdan dolayı 1.3 ay hapis cezası aldım ve bu ceza ertelendi daha sonra bende temyiz hakkımı kullandım cezam 7 ay 15 güne indi ve ertelendi yani anlayacağınız beşkalarının işlediği bir suçtan dolayı ben ceza aldım ve şimdi kimliğmi yeniliyorum sorun yaşarmıyım kimliğim silahlı bu arada cvp için şimdiden teşekürler

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahsız alabilirsiniz gibi görünüyor. Ceza kararında size yöneltilen suçun adı ve silah olarak kabul edilebilecek bir alet kullanımı gibi detaylara göre silahlı durumu değişebilir. Elinizde davaya ilişkin tüm belgeler olmak şartıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız halinde daha net cevap almanız mümkün olur. İyi günler.

 15. Ibrahim
  14 Ekim 2018 - 09:14 | #15

  @Coşkun ç,
  Coskun kardes yenilemede kimligin iptal olur ben mahkeme filan gormeden savcilik tarafindan 1 yil ds alxim iptal oldu.

 16. 15 Ekim 2018 - 14:34 | #16

  Onur b :

  Merhaba benim 2010 yılında iki tane hırsızlık suçundan mahkemem oldu iki davadan da hagb verildi yani 5 sene şartlı salı verme kararı verıldı 5 yıl suç işlemedim ve davalar düştü düşme kararını aldım adli sicil ve arsiv kaydı temiz çıkıyor yalnız emnniyetin sisteminde gözüküyordu bu iki suç bimere dilekçe yazdum sistemden kaldırıldı şimdi kardeşim ile bir kavgada kasten denetima suçundan yine hagb verdi 5 sene ö
  denetim verdi sınavı kazandım güvenlik soruşturmasına etki edermi olabilir miyim güvenlik görevlisi

  Son davada aldığınız ceza süresi bir yıldan fazla ise düşmesini beklemeniz gerekir. Bir yıldan az ise suçun türü de dikkate alınarak durumunuz değerlendirilir. Özel güvenlik işlemlerinde denetimli serbestlik süresi değil, ceza süresi dikkate alınır. Özel güvenlik eğitimi adına masraf yapmadan önce bu mahkeme kararları ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 16 Ekim 2018 - 07:07 | #17

  muhammet :

  hocam 2013 yılında uyuşturucu madenden 1 sene denetim serbestliği gördüm sicilimde bir şey görünmüyo ogg olmam engel olurmu

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik süresi her ne kadar bir yıl da olsa bazı durumlarda kamu davasının düşme kararı almak için beş yıl beklenmesi gerekebiliyor. Bu nedenle elinizde davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 16 Ekim 2018 - 07:08 | #18

  Özlem E :

  Merhabalar birşey sormak istiyorum güvenlik sertifikası almak istiyorum silahli silahsız fark etmez. Şöyle bi durum var eşim ceza evinde onun tutuklu olması benim bu durumu mu etkiler mi??

  Özel güvenlikte aile bireylerinin suçları terör örgütü bağlantılı olmamak kaydıyla kişileri etkilemez. Eşinizin cezası terör örgütü ile ilgili değilse sizin için sorun olmaz. İyi günler.

 19. 17 Ekim 2018 - 07:54 | #19

  Göksel :

  Hocam merhaba 2008 de ceza evine girdim 17 yaşımda 2012 yılında çıktım beraat ettim suçum adam yaralamak, öldürmeye teşebbüs 5 yıl ceza evinde kaldım şuan 27 yaşımdayım ve sabıka kaydım temiz hiç birşey çıkmıyor gbt de polis görüyor dosyamı bu güvenlik olmama engel olur mu silahlı silahsız fark ediyor mu teşekkürler

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Beş yıl cezaevinde yatmanıza neden olan suçtan sonra nasıl beraat kararı çıktı bilemiyorum. Burada önemli olan mahkeme kararında beraat ifadesinin bulunup bulunmadığıdır. Özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce, elinizde bu davaya ilişkin tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kimlik başvurularında GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünmemesinin özel güvenlik açısından önemi yok çünkü. Özel güvenlik şubeden alacağınız cevaba göre hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 20. 17 Ekim 2018 - 12:38 | #20

  Murat ank :

  Sayin yetkili;
  2013 yilinda acilan bir davada (hizmet nedeniyle guveni kotuye kullanma) bu sekilde acilmis olmasina ragmen dolandiricilik sucundan 11 ay ceza verildi.fakat kesinleşmedi suan yargitayda ve ben halen çalismaktayim.680 nolu khk geregince butun ögg ler sorusturmadan gecti bende dahil suan icin bir sorun yok.
  Bilmek istedigim yil sonuna kadar kimliklerimizi yenilememizin gerektigi ve yenilemede karar kesinlesmedigi icin bir sorun cikar mi ?

  Yeni kimliklerin basımının ne zaman başlayacağı konusunda henüz sağlıklı bir bilgi olmadığı için yıl sonuna yetişir mi bilemiyorum. Bir çok ilde özel güvenlik şubeler ilk mahkeme kararını dikkate alıyorlar aslında. Dolayısıyla kimlik değişiminde arşiv araştırma formu istenirse sizin açınızdan sıkıntı olabilir. Ancak bu konuda net kararın özel güvenlik şubede verildiğini göz ardı etmemek gerek. Şimdiye kadar sorun olmadıysa yine olmama ihtimali de var. Sanırım iliniz özel güvenlik şubesinin tutumuna bağlı bir durum. İyi günler.

 21. 19 Ekim 2018 - 18:12 | #21

  Muhammet barış kaya :

  Benim sorum şu hocam ben 2004 yılından bu tarafa psikolojik tedavi görüyorum ilaçlarımi düzenli kullanmaktayim 2008 de ögg silahlı sertifika aldım şu anda doktorum bu engeli kaldirirsa ögg olabilir miyim silahlı yada silahsız bu mevcut halimle sertifikayı yenileyebilirmiyim cvp verirseniz çok minnettar olurum teşekkürler.

  Kimliğiniz varsa yenilemede rapor istenmediği için yenilemeniz mümkün olabilir. Kimliğiniz yoksa bir defaya mahsus rapor istenir. Tedavi ve kullandığınız ilaçlar sistemde görüneceği için sorun olabilir. Sisteme kaydedilen bilgilerin hekimler tarafından değiştirilebileceğini sanmıyorum. Rapor ücretini yatırmadan heyet raporu veren bir hastaneye danışmanızı tavsiye ederi. İyi günler.

 22. 19 Ekim 2018 - 18:15 | #22

  r.h.ankara :

  merhaba hocam 4 yıldır aynı işyerinde özel güvenlik olarak çalışmaktayım yeni yasa ile kadroya geçtim 2012 de hakkımda dolandırıcılık suçundan dava açıldı 2yıl 1 ay hapis cezası 20bin tl para cezasına mahkum edildim kararı bölge idari mahkemeye gönderdim orasıda cezayı onayladı ben bu şartlarda aynı işyerinde çalışmaya devam edebilirmiyim aynı zamanda güvenlik kimlik kartım iptal edilirmi ?

  Ceza süresi ve suçun türü bakımından özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün görünmüyor. Dolayısıyla kimlik kartınız maalesef iptal edilir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster