Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 163, toplamda : 224807 kişi tarafından okundu.

 1. Ramazan
  24 Şubat 2018 - 11:43 | #1

  @Yavuz
  Bizde ifade verirken kullanmadığımızı söyledik hatta beni yakan arkadaş bile ifadesinde benim adıma da hiç bir şekilde kullanmadığımı ifadesinde belirtti ve üstümde herhangi bi madde bile çıkmadığı halde Sonuç mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından soruşturma evrağı geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasinin ertelenmesi Yapılan tahlillerde temiz cıktı ve sorunsuz bir şekilde de bitti denetimli serbestlik

 2. 26 Şubat 2018 - 08:08 | #2

  Yildirimmm :

  14 Yasinda Yüz Kızartıcı Suçtan Ceza Aldim 45 Gün para cezasını Ödedim Çocuk Hakları Ve Çocuk Haklarının Korunması Kapsamında Güvenlik Görevlisi Olabilir Miyim ?

  Yüz kızartıcı suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Para cezası da olsa sonuçta ceza verildiği için özel güvenlikte dikkate alınır. Ancak bu karar, özel güvenlikte evrak incelendikten sonra verileceği için özel güvenlik kursu-eğitimi adına bir masraf yapmadan önce evrakla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 26 Şubat 2018 - 08:11 | #3

  Cemil :

  Merhaba. Ben 15 yasinda (1995 yilinda) hirsizliktan karakolda ifade verdim.
  Davanin sonucunu bilmiyorum.Kadroya basvurdum ve guvenlik sorusturmasi temiz geldi basvurum kabul edildi.benim sorum ben 6 ay sonra guvenlik kartimi yeniletecem, simdiki yapilan guvenlik sorusturmasi (kadro basvurusundaki) ile özel güvenlik kartini yeniletecegimdeki guvenlik sorusturmasi aynimi oluyor. Yani bu sorusturma olumlu geldigi icin oda olumlu gelirmi

  Daha önce özel güvenlik kartı almanız ve kadro soruşturmasının olumlu gelmesi nedeniyle sorun olmaz gibi görünüyor. Hırsızlıktan ceza alsaydınız özel güvenlik kartı alamazdınız. Dolayısıyla olumsuz bir durum yok sanırım. Özel güvenlik ile devlet memuru olma şartları aynı. İyi günler.

 4. 26 Şubat 2018 - 08:13 | #4

  Serkan :

  Merhaba hocam benimde denetimli serbestik var uyuşturucudan ama sorunsuz bi şekilde bitirdim ehliyet sınavınıda kazandım ama 5 yıl kamu davası artelemesi var emniyette ehliyet almada sorun yaşar mıyım.sicil kaydım falan temiz. Cvplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  @A.GÜLŞEN

  Uyuşturucudan denetimli serbestlik devam etmesinin ehliyet almaya etkisini inanın bilmiyorum. Ehliyet kursunuza sormanızı tavsiye ederim. Sonuçta her kurs, kendi faaliyet sahası ile ilgili bu tür detayları bilir. İyi günler.

 5. 26 Şubat 2018 - 08:16 | #5

  İlyas :

  Merhaba arkadaşlar bende silahlı özel güvenlik görevlisiyim şuanda uyuşturucu kullanmaktan mahkemeye çıkmadan savcı tarafından verilen denetimim devam ediyor. 2018 mayıs ayında sorunsuz bitecek bu yüzden kartımı yenilemedim 31 Temmuza kadar uzatıldı ve şimdi kadro durumum var ilk etapta sorun çıkmadı kabul edildim sonraki işlemler ne olur bilmiyorum uzun zamandır bu sayfayı takip ediyorum herkes değişik değişik şeyler yazıyor. Birlik olalım insanlar hatalar yapabiliyor bunu bu şekilde ( Bimer – Cimer ) başbakanlık ve cumhurbaşkanlığına yazalım.

  Uyuşturucudan yapılan adli işlemlerin mahkemeye çıkma veya savcılıktan yürütülmesi arasında fark var sanırım ama aradaki farkı inanın bilmiyorum. Gelen yorumlardan anlaşıldığına göre uyuşturucuda denetimli serbestlik süresi bir yıl ama kamu davasının düşmesi (sanırım mahkeme olanlarda) beş yıl sürüyor. Kadronuz olumlu geldiğine göre sizinki bir yıla tabi muhtemelen. Dolayısıyla olumsuzluk görünmüyor. İyi günler.

 6. Caner
  26 Şubat 2018 - 08:39 | #6

  @A.GÜLŞEN
  hocam savcılık tarafından verilen kararlar 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davasının ertelemesi Ama sizinde dediğiniz gibi bi ihtimal Adli işlemler de mahkemeye cıkma ve Savcılıktan yurultemesinde fark var Bende mahkemeye cıkmadan savcılık tarafından 1 yıl ds ve kamu davasının erteleme kararı aldım denetımlı serbestlık bıttı ama kamu davsının erteleme kararı daha düşmedi ve bende kimlik değişimi yaparken güvenlik şubenın bakmıs oldugu kayıtlarda herhangı bı kayıt cıkmadı

 7. ramazan
  26 Şubat 2018 - 08:42 | #7

  @İlyas
  İlyas kardeşim sadece 1 yıl denetimli serbestlık mı aldın yoksa 1 yıl ds ve kamu davasının erteleme kararı da aldın mı

 8. Adil
  26 Şubat 2018 - 09:43 | #8

  İlyas kardeşim ne zaman aldın denetimi ? Yani kararda ne yazıyor 1 yıl da ve beş yıl kamu davasının ertelenmesi mi yaxıyor

 9. 26 Şubat 2018 - 12:16 | #9

  Süleyman :

  Hocam iyi günler ; Hagb kararı mahkemeden dusme kararı aldırıldıktan sonra , ardından mahkemenin ,kesinleşme şerhi ile beraber adli sicil İstatistik müdürlüğüne göndermesiyle siliniyor. Bende bu şekilde sildirdim . Emniyete Kihbi’den gbt’den sordurttum hiç bir kaydınız yok dediler . İnanmadım , başka sehir’e gittim birde oradan sorgulattım . Ordan da kayıt yok dediler . Hatta birlikte bilgisayar ekranından beraber baktık . 2 yere baktı . Yok dedi .
  Peki bu durumda emniyet nasıl görecek benim Hagb kararımı. Dosyama Hagb dusme kararimi eklememe gerek var mi . Hiçbiryerde hiçbirşey gözükmüyor. Öncelikle sizin cevabınız , sonra basina böyle gelmiş arkadaslardan cevap istiyorum . Kolay gelsin herkese iyi günler

  Hangi suçun kaydının kaç yıl saklanacağı kanunla belirlenmiş bir durum. Siz tüm kayıtları sildirdiğinize göre görünmemesi gerekir. Suçun türü nedeniyle GBT arşivinde kanun gereği süre kadar kaydının tutulması gereken bir durum yoksa sorun yok, varsa da düşme kararını vermeniz halinde yine sorun olmaz. İyi günler.

 10. 26 Şubat 2018 - 13:25 | #10

  Süleyman :

  Gözükmediğini göre bana Hagb dusme kararını getir gibisinden birsey demezler o zaman . Yanlış mi düşünüyorum hocam çünkü cezam 1 yıl 3 Aylik idi . @A.GÜLŞEN

  Diğer yorumda suçun türüne göre saklanma süresi var dedim, ceza süresi değil. Dolayısıyla ne diyeceklerini bilemiyorum, düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 11. 27 Şubat 2018 - 11:21 | #11

  özcan :

  selaünaleyküm. ben bir devlet kuruluşunda silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum. bir mahkemem oldu. mahkeme sonucundan da mahkeme tarihlerinden de haberim olmadı. temmuz 2015 te yenileme başvurusu yaptım ve bana bir mahkemeden 1 yıl 8 ay ceza verilmiş ama hagb ye dönüştürülmüş. bu karar la silah ruhsatım iptal edildi. şimdi 2.5 yıl işsizim. cmk 231 . madde de hagb kararı mahkumiyet kararı değildir. kişinin hayatına etkilememek için verilen bir karardır diyor. ama özel güvenlik şube de tam tersini söyleyerek kimliğimi silahsıza çevirdi ve işimden oldum. emsal kararlar buldum kimliğini silahlı olarak lanlar hakkında ama mahkemeye vermedim hala dava bile açmadım. sizce dava açsam emsal kararlar ve cmk 231 madde ile tekrar silahlı özel güvenlik kimlik kartımı alabilirmiyim. karar benim leyhime olursa haksızlıga ugradıgım için tekrar işime döne bilirmiyim. konu hakkında bilgisi olan versa Allah rızası için yardım edin. irtibat 05066493669

  680 S.KHK’dan önce bir yıl üstü ceza alanların kimliği silahsıza çevriliyordu. Antalya’da bir banka güvenlik personelinin HAGB’li mahkeme kararına belirttiğiniz şekilde itiraz edip silahlı devam edebildiğine ilişkin haberi basından görmüştük. Ancak KHK’da “HAGB’li olsa bile” şeklinde geçen ifadeden dolayı bir yıl üstü cezası olanların denetimli serbestliği sorunsuz tamamlanmadan özel güvenlik olması artık mümkün değil. Dolayısıyla sizin bu anlamda denetimli serbestliği tamamlamak için beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok görünüyor maalesef. İyi günler.

 12. 27 Şubat 2018 - 11:24 | #12

  Ramiz :

  Merhaba! Ben uyusturucu ve uyarıcı madde tıcaretı yapma weya saglama sucundan 24ay ceza ewınde kaldım ceza ewınden cıktım kımlık ögg sertıfıkası aldım 5yıl oldu ceza ewınden cıktım suan kımlık kartı cıkarabılıyormuyum

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Sizin hem suçun türü, hem de cezanın süresi bakımından özel güvenlik olmanız mümkün değil maalesef. Özel güvenlik eğitimi için masraf yapmadan önce bu konuyu kursunuza danışsaydınız emeğiniz ve paranız boşa gitmezdi. İyi günler.

 13. 27 Şubat 2018 - 11:26 | #13

  Yaşar :

  Iyi gunler ben kimlik kartimi yenilemek icin bas vurdum daha obce calistim sirkette bana ve calisanlara yapilan sigorta baska bir sirketten sahte olarak yapilmis buna sebeb bize dava acildi 2015 de ben kimli 2013 de almistjm suanda yenilemede dosyami komisyana yollucaz dediler dava halen suruyo komisyon karari ne olur yada komisyona gitmeden olmazmi

  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış dava olanların başvurularının komisyonda görüşülmesi zorunludur. Komisyona havale kesin olumsuzluk anlamına gelmez. Ancak sizin durumda sonuç ne olur bilemiyorum. Size yöneltilen suçlama, kanundaki ceza karşılığı vb. bir çok detay incelendikten sonra karar verilecektir. İyi günler.

 14. 27 Şubat 2018 - 11:30 | #14

  Zafer :

  Merhaba hocam iyi günler..
  Özel güvenlik için özel güvenlik temel eğitimi aldım ve sınavı 82 puan ile geçtim, sonrasında valilikten özel güvenlik sertifikam geldi ve özel güvenlik kimlik kartı için tüm evrakları (harçta dahil) tamamlayıp ilgili birime başvuru da bulundum..
  Bana randevu verdiler ve 1 ay sonra bizi arayın kimlik kartınız gelir ve gelip alırsınız dediler, bende 1 ay sonrasında aradım ve bana “2011 yılında Kasten Yaralama suçundan davanız olmuş, mahkemeye dilekçe gönderdik kararı bekliyoruz” dediler..
  Hocam ben 2011 yılında kendimi savunma amaçlı da olsa kasten Yaralama suçundan mahkeme gördüm (olay sırasında alkollü olduğumu ifademde belirttim ve karşı tarafta şikayetçi olmadı), mahkeme bana 1 Yıl 2 Ay hapis cezası uygun gördü ve bu cezayı İyi Hal-Temiz Sicil vs 11 Ay 20 Gün hapis cezasına düşürdü ve 5 Yıl denetim serbestlik verdi..
  Hocam sorum şu: Bu durum Özel Güvenlik Kimlik Kartımın onaylanmasında sorun oluşturur mu, oluşturursa ne kadar ve nasıl bir sorun oluşturur? Ve kimlik kartımı alabilecek miyim?
  Eğer ki sorun oluşturursa yani onay çıkmazsa, cezanın üzerinden 6 yıl geçti bunun sonucunda düşme kararı hakkından yaralanmış oluyorum, ben bu sicili kaydı vs nereden nasıl sildirebilirim?
  Teşekkür ederim, iyi günler.

  Ceza süresinin bir yıldan az ve HAGB’li olması, düşme kararını alma imkanınız olması nedeniyle evrakı tamamlamanız kaydıyla sorun yok görünüyor. Düşme kararı, cezayı veren mahkemenin özel kaleminden temin edilebilir. Kayıt sildirme için yapılacakları bilemiyorum, farklı farklı yollar gösteriliyor. Mahkemenin özel kalemine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. Zafer
  27 Şubat 2018 - 11:51 | #15

  @A.GÜLŞEN
  Anladım.
  Cevabınız ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim, iyi günler..

 16. 27 Şubat 2018 - 12:17 | #16

  iso :

  mrb ben 02.05.2011 de bir sahısla kavga ettim basit yaralama oldu kavga ettigim kişinin abisi abimin arkadası cıktı önce sikayetci olmuslardı sonra sikayetini geri aldılar bana kamu davası acıldı mahkemeye cıktım 5 yıl denetimli serbeslik bide 3000 milyar para cezası aldım sonra 2012 de uzman cavusluga basvuru yaptım hiçbir sıkıntı cıkmadı 5 yıl görev yaptım ve istifa ettim özel güvenlige yazıldım kazandım evrakları özel güvenlik subeye götürdüm ordaki kişi tc mi istedi verdim bbu 2011 de olyım cıktı bana dedi adliyeden kavusturmaya gerek yoktur belgesi istedi bende gittim durumu adliyedeki katibe anlattım oda dedi böyle bir belge yok zaten bu belgeyide biz veremiyoruz dedi sonra sen dedi ceza almısın evet dedim sonra süreme baktı dosya kapanmıs mı diye baktıktan sonra dosyan kapanmıs 3 tane evrak verdi bunları tekrar güvenlik subeye götürdüm bu sefer kayıt yaptı hani ben 5 yıl denetimli serbeslik aldım para cezası da aldım ama ceza evinde yatmadım dosya da 5 seneyi gectigi için otomatikmen dosya kapandı hani güvenlik arastırmasında sorun cıkarmı arsiv kaydımda yok sicilimde temiz

  Daha önce uzman çavuşluğa engel olmayan durumun özel güvenliğe de engel olmaması gerekir. Ancak özel güvenlikte soruşturma evrakını şahsın kendisinin hazırlayıp temin etmesi gerektiği için sizden belge istenmiş. Dava düştü ise bunu belgelemek yeterli, ancak hakkında dava olanların belgeleri komisyonda incelendiği için biraz zaman alabilir. Komisyonda görüşme rutin bir durum olup olumsuzluk anlamına gelmez. İyi günler.

 17. İlyas
  27 Şubat 2018 - 14:12 | #17

  Benim 1 yıl ds ve 5 yıl kamu davasının ertelenmesi var. İlk defa yakalanınca savcı dava açmıyor, erteliyor. Ertelemede savcı dava açmıyor, askıya alıyor fakat hagb olduğunda hakim hüküm vermiyor geri bırakıyor. Hagb olduğunda 5 sene kasten bir suç işlediğinden dolayı ceza almazsam hüküm düşüyor. Fakat benim erteleme olduğu için hiç dava açılmıyor ve 5 yıl geçince savcı soruşturmayı hiçbir zaman davayı açmamak üzere kapatıyor. Benim bu durumumun kartımı yenilerken sorun çıkartmasından endişe ediyorum.
  Arkadaşlar, diğer yorumunda belirttiğim gibi bimer ve cimere konunile alakalı mağduriyetimizi belirtmeliyiz.

 18. adil
  27 Şubat 2018 - 17:28 | #18

  @ilyas kardeş ilk etapta geçtim diyorsun kadroda yani güvenlik arşiv formu filan verdiniz mi

 19. İso
  27 Şubat 2018 - 17:40 | #19

  Şimdi benim davam ve ya devam eden bir soruşturmam yok 5 yıl deneyimli serbestlik vardı oda bes yılı gecti suan hiç bir sekilde devam eden bir davam yok

  @A.GÜLŞEN

 20. Adil
  28 Şubat 2018 - 08:28 | #20

  Arkadaşlar bakın bimere ve Cimere denetim alıp da mağdur olduğunuzu anlatın .. sonuçta denetim nedir devletin bize vermiş olduğu bi şanstır bi nevi sarı karttır .. biz bunu iyi kullandık ama şimdi işimizi elimizden alma riskleri var bunu belirtin korkmayın , tanıdıklarınızdan yazın çekinmeniz varsa .. en azından eskisi gibi silahsız kimlik alma hakkımızı versinler bunu da belirtin

 21. İlyas
  28 Şubat 2018 - 11:57 | #21

  @adil
  Aynen usta belediyeye arşivli güvenlik soruşturması formu ve istenilen evrakları teslim ettik 20 şubatta sonuçları açıkladı kabul edilmişim. Şimdi sınav mülakat işlemleri kaldı nisanda geçişler tamamlanacakmış hayırlısıyla.

 22. Onder
  28 Şubat 2018 - 20:14 | #22

  Sakn yenilme gtme kardsm sna katlyrm yazlm ayni sekilde bende madurm bizm ustmzde bulmdgi halde 3metre ilerde esrar kirntsi gorup bize mââl edildi resmn ifadede bile kirinti yazyo 1sene dntm 5sne kamu ertlmsi verildi dusme karari istylar bu maduryti nere yazskta dusme istesk 2017 basina kadr uystrcn ceza aln bile silahsz alydu khk da cikan kararla oldu bunlr milynlarca madur war bunu cozum sart

 23. Vedat
  28 Şubat 2018 - 21:13 | #23


  Kardeşim ohal ‘den dolayı ARTIK adalet ve mahkeme kararlarimi kaldı o yüzden 5 yıllık denetimi bekle demicem ohal EN az 2 veya 3 SENE daha devam eder oda en erken .. ben bi kere mail attım onlarda bana kopyala yapıştır linklerden artışlar ö.ö.g görevlisi 5188 kanunu yasasını kâle almıyorlar yapcak hiç birşey yoksa KANUN YASA karşısında en GÜZELİ hiç birşey yapmamak ama KANUN YASA onlarada lazım OLACAK BIRGUN

 24. 01 Mart 2018 - 08:05 | #24

  Mağdur :

  Merhaba benim bir kaç sorum olacak ben 2009 da çocukken hırsızlık olayına karistim mahkemeye çıktım suça sürüklenen çocuk sıfatı ile .hakim yüz temel eserden 10adet kitap okuma cezası verdi 3 yıl denetimli serberstlik hagb verdi 2012 de sorunsuz denetime uydum ve hagb sorunsuz kapandı ayrıca mahkeme kalemine gidip dilekçe verdim hagb kararını ek kararla hakim düşürdü davayı.şimdi sorum su ben özel güvenlik sınavını kazandım ve güvenlik sorusturmasi yapılacak ya .ben bu düşme kararını dosyaya eklemeli miyim eklememelimiyim düşmüş bir hagb düşmemiş olsa bile hagb kanunen
  bağlayıcı değil ama sağlam a almak icin eklemeli miyim eklememelimiyim eklersem dusme kararina ragmen komisyon bana olumsuz karar verebulir mi
  Olumsuz karar verirse ne yapmaliyim sonucta bir kere küçükken yaptığım bir hata ne bu hatadan önce nede sonra başka hata yapmadım

  Özel güvenlik adaylarının soruşturmalarında GBT yapılır. Orada çıkan kararları da başvuran kişi eklemek zorundadır. Hırsızlık suçundan ceza almak her ne kadar özel güvenliğe engel hal sayılsa da düşme kararı olduğu için sorun olmaz. Kararı eklemezseniz işleminiz bekler, istendiğinde verirsiniz. Tercih sizin, vermeden şansınızı denemek isterseniz beklemeyi de göze almanız gerekecek sanırım. İyi günler.

 25. 01 Mart 2018 - 08:06 | #25

  Ayhan :

  Arkadaslar benim basityaralama hakaret tehtit suclarindan mahkemem vardı mahkeme sulk yoluyla dustu budurumdan kimligi degismem engellenirmi

  Yenileme başvurusunda düşme kararını da eklemeniz kaydıyla sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 26. 01 Mart 2018 - 12:34 | #26

  Magdur :

  @A.GÜLŞEN
  Yukarıda 2 maddede affa uğramış olsa bile diye madde var yazdigim gibi dusurulmus bir hagb var hakkimda bu madde benim durumumdaki biri için engelmi yardımlarınız için teşekkür ederim

  Önceki cevabı o maddeleri bilerek verdim. Düşme kararı varsa sorun olmaz. Kursunuza da danışabilirsiniz, esasında bu tür durumlarda ilk olarak kursların yardımcı olması gerekir. İyi günler.

 27. 01 Mart 2018 - 12:36 | #27

  Harun :

  Selam iyi günler ben 2015 de kavga ettim gece 4 kişi ve kaspa çevirdi hakim ve sonra kimse şikayet ci olmadı ve hakim bize 5 yıl ceza verdi bende temize yolladım ve özel güvenliğe yazildim sizce kimlik alabilir miyim lütfen yardımcı olur saniz sevinirim teşekkürler..

  Gasp suçu ve beş yıl ceza, bu ikisinin her biri ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Temyizde olması sonucu değiştirmez. Sadece HAGB ve denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanarak davanın düşmesi halinde özel güvenlik olmanız mümkün. Dolayısıyla özel güvenlik eğitimi için masraf yapmadan önce o davaya ilişkin belgelerle kursunuza veya iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 28. 01 Mart 2018 - 14:58 | #28

  ferit Y. :

  Hocam iyi gunler hocam 6 ay once aracımda bir miktar esrar maddesi yakalattım kullanıcı olduğum için bir hafta once direk savcılıktan denetimli serbestlik verdiler şimdi ben kartımı yeni yeniledim silahlı olarak yenilerken çıkmadı 5 sene boyunca silahlı çalısabilirmiyim yoksa kart yenileme suresi dolmadan guvenlik sube ben denetimli aldığımı gorebilirmi kartımı arayıp iptal edermi?

  Savcılık, özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alıp iliniz özel güvenlik şubesine yazı ile durumu bildirmezse kartı da yeni aldığınız için düşme kararı çıkana kadar durum anlaşılmayabilir. Ancak herhangi bir nedenle soruşturma istenirse (KHK ile 2017′de istendiği gibi) bu süre kısalabilir. Normal şartlarda durum lehinize görünüyor. İyi günler.

 29. 01 Mart 2018 - 14:59 | #29

  yusuf :

  merhbalar özel güvenlik kimlik kartı almak istiyorum daha öncesinden bi kavgaya karıştım kasten yaralama ama dava düştü herkez şikayetinden vazgeçti hiç bir ceza almadım bu bana engel olurmu cevap bekliyorum. teşekür ederim

  Dava kamu davasına dönüşmemişse sorun olmaz. Bazı durumlarda taraflar vazgeçse de kamu davasının düşmesi gerekebiliyor. Riske girmemek açısından o davaya ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. En net ve doğru cevabı oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 30. Ramazan
  01 Mart 2018 - 15:27 | #30

  @Ferit Y.
  Ferit bey kimliğinizi ‘ne zaman Yenileme yaptınız? Savcılık tarafından yenimi aldınız denetimli serbestligi

 31. 01 Mart 2018 - 15:35 | #31

  Hakan :

  Hocam KHK ile Mart 2017 istenilen şirketler tarafından özel güvenlik şubeye verilmek üzere olan Güvenlik soruşturma ve Arşiv araştırma forumlari sizce Tamamlanmismidir

  Konu hakkında bilgim yok, peyderpey tamamlanıyordur sanırım. Malum yeni tip kimlik, taşeron kadro, rutin müracaatlar derken emniyet birimlerinin işi hayli yoğun. İyi günler.

 32. 02 Mart 2018 - 13:46 | #32

  yusuf :

  @A.GÜLŞEN
  abi 2010 da mahkemeye çıktık kamuyu falan bilmiyorum mahkemede karşılıklı davadan vazgeçtik dava orda düştü yenilerde olan bişey değil ben sınava girdim kazandım harcını şununu bununu yatırdım emniyete evraklarımı verdim senden mahkeme kararı isticez dediler gittim aldım adliyeden verdim yatarım yok cezam yok acaba ne olur

  Evrakınız özel güvenlik şubede incelendikten sonra karar verilir. Mahkeme kararını kursunuza da gösterip sorabilirsiniz, madem eğitim almışsınız kursunuz da yardımcı olabilir. İyi günler.

 33. 02 Mart 2018 - 13:48 | #33

  mevlüt ünlü :

  Merhabalar bir devlet kurumunda calisiyorum ve kadromu aldim fakat kimlik yenileme icin ozel guvenlik subesine gittigimde kardima buayin icinde olacak olan askiye ceza davasi ama sonrasi kamu davasina cevrilen. Ve davani. Konusu evlilikte esimden ayrilma sonucu hakaret ve tehdit var dosya karsima cikti bende davanin iddianamesini ve son durusmanin ne zaman olacagina dair adliyeden agit istediler kimligimin son tarihide 18 nisanda doluyor yenileme kimligimi alamama gibi bir durum varmidir yaralama yok sadece tehdit ve hakaret den dolayi kamu davasina dondu

  Davaya ilişkin mahkeme evrakında size yöneltilen suçlama, o suçun kanundaki karşılığı ceza süresi vb. detaylar incelendikten sonra karar verilir. Bir yıldan fazla ceza söz konusu değilse sorun olmaz. İyi günler.

 34. İlyas
  02 Mart 2018 - 16:04 | #34

  @Hakan
  Hakan kardeş yenileme yaptığında sonucu yazarsan sevinirim aynı durumdayız 2018 mayısta denetim bitecek hagb yok bende de

 35. 03 Mart 2018 - 09:08 | #35

  Engin Özbek :

  Slm aleyküm benim adlı sicil kadında sicil kaydı yoktur yazıyor ama altta arşiv kaydı vardır yazıyor güvenlik kimlik kartı alabilir miyim

  Arşiv kaydına neden olan suçun türü ve cezanın süresine göre değişir. O kayda ait elinizde ne tür belge varsa temin edip bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız cevaba göre özel güvenlik eğitimi için kayıt olursunuz. İyi günler.

 36. 03 Mart 2018 - 09:11 | #36

  Kübra :

  Ben daha önceden psikolojikmen tedavi gördüm ve bu kullandığım ilaçlarda baya bi yüksek dozlardaydı Ve buna karşılık haplarda bana tam etki yaptı beni intihara teşebbüse yol açtı. Bu özel güvenlik için sorunnu ?
  Şu anda başka bir konuda ameliyat olmam gerekiyor. Atamam kesin gerçekleşecekse silahlı özel güvenliği açıköğretimde okumayı düşünüyorym yks puanına göre kazanırsam tercihten sonra ameliyatı olsam olur mu

  Silahlı raporunda gördüğünüz tedavi, aldığınız ilaçlar hastane sisteminde görünür. Dolayısıyla rapor almanız sıkıntılı olabilir. Önlisans programlarında her ne kadar eğitim silahsız da olsa istenen rapor tam teşekküllü hastane raporu olduğu için bunu dikkate almalısınız. Atama konusunda kesinlik hangi meslek veya eğitim için söz konusu bunu bilemiyorum ama bu alanda garanti değil. İyi günler.

 37. 05 Mart 2018 - 10:07 | #37

  Selocan :

  @A.GÜLŞEN
  Sizlere cok teşekkür ediyorum tespittiniz doğru cıktı sıkıntı olmadı şimdi sözlü sınafı bekliyoruz..

  Hakkınızda hayırlısı diyelim, inşallah gönlünüzce olur. İyi günler.

 38. 05 Mart 2018 - 10:26 | #38

  oncel :

  Merhabalar hocam benim abim bank asyaya para yatirdi diye ozel guvenlik kartina el konuldu yani feto uyeligi gozukuyor ben evliyim ayni yerde ikamet etmemekteyiz bu durum kadroya girmeme benim arsiv arastirmami etkilermi

  Terör örgütü üyeliğinden kastınız, abinizin sadece o bankaya yatırması ise ve aynı evde ikamet etmemeniz nedeniyle sorun olmaz sanırım. Ancak banka hesabı dışında daha kuvvetli bağlar olduğu tespit edilirse size de zararı dokunabilir. O hesap 17-25 Aralık 2013′ten önceye aitse, çalıştığı işyeri nedeniyle maaş hesabıysa kendi iradesi ile olmadığı için lehinize değerlendirilebilir. Tüm bunların kişisel yorum olduğunu belirtmek isterim. Malumunuz soruşturmaların gizliliği nedeniyle içerik hakkında bilgimiz yok. İyi günler.

 39. 05 Mart 2018 - 10:28 | #39

  mehmet :

  Arkadasin kacakciliktan mahkemesi var ozel guvenlik karti var ama yenileyemiyor kadroya girmede sorun yaratirmi

  Kimlik kartını yenilemeye engel olan durum, kadroya girmeye de engel olur. Özel güvenlik kartı olmayan birinin, özel güvenlik statüsünde kadroya geçmesi zaten mümkün değil. O suçtan ceza kararı HAGB’li ise düşme kararı alana kadar beklemesi gerekecek. İyi günler.

 40. 05 Mart 2018 - 10:33 | #40

  Ramazan :

  Selamun aleykum oncelıikle ilgilendiğiniz tesekkürlerimi sunarim.
  Ben iki ay önce saglik raporunu cikarip ve gerekli evrakları cikarıp kursa kaydoldum. Kurs kurs bitti. Bi kac gun sonra hastahaneden emniyete benim yedi ay önce muayene icin gittigim hastaneden alınan kan testimde uyusturucu madde bulyndugu gerekcesiyle sınava girisim iptal oldu. Ama sağlik raporunu aldıgım zaman temizdi bu kayıt eski bi kayıt .
  Ben ne yapabilirim guvenlık gorevlisi olabilirmiyim . Lütfen yardımcı olun…

  Sınava girişinizin iptal olması ve buna neden olan sürecin nasıl işlediğini anlayamadım. Hastane, emniyete bildirdi ise muhtemelen yasal işlem de yapılır. O işlemin sonucunda dava açılırsa kamu davasının düşmesine dair belgeyi alana kadar beklemeniz gerekir. Uyuşturucu işlemlerinde savcının karar vermesi ile dava açılıp mahkemenin ceza vermesi arasında düşme kararı açısından fark var. Kursunuzla görüşüp özel güvenlik şubeden ne yapabileceğinizi sormanız uygun olur. İyi günler.

 41. 05 Mart 2018 - 10:54 | #41

  Murat :

  Hocam merhaba
  Silahli ozel guvenlik kursu temel egitimi basariyla tamamladim. Guvenlik subeye gittim adli kaydim temiz hicbisey yok. Guvenlik subede kasten yaralama sucun var dedi sasirdim. Megerse eski esimle olan bir tartisma vardi o 4 yil once karakolluk olmustu. Savci bey olayi basit bir tibbi mudahaleyle gecistirilebildiginden kovusturmaya yer olmadigina karar vermisti. O belgeyi adliyeden alip guvenlik subeye goturdum. Bu durum guvenlik kimligi almama engel olur mu? Bir de ablamin cocugu, yillardir gorusmedigim yegenim bylocktan 6 yil hapis cezasi almis. Bu durum beni etkiler mi? Cevaplarsaniz sevinirim.

  Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar, özel güvenlik açısından sorun olmaz. Yeğeniniz de birinci derece yakın sayılmadığı için sorun olmaması gerekir. Ancak terör örgütü soruşturmalarında içeriğin gizliliği nedeniyle sonuçlanmadan net bilmenin imkansız olduğunu da gözardı etmemek gerek. Yine de görüşmemeniz ve aynı evde ikamet etmemeniz nedeniyle olumlu olacağını tahmin ediyorum. İyi günler.

 42. 05 Mart 2018 - 10:57 | #42

  Cengiz :

  Hocam bi sorum olack 5sene erteleme olan bi sucn 3sensi bitti suan madur duruma dusebilrm dusmesi icn ankaraya dilekce yazablrmym temiz icn yaznlr war ya ayni seyi bu durum icnde yazablrmym bilgilendrmsnz

  01.06.2005′ten sonraki kararlarda “erteleme” ifadesi önemli, HAGB gibi karar düşmez. Eğer HAGB varsa denetimli serbestlik süresini beklemek gerekli diye biliyorum. Şimdiye kadar bu sürenin kısaltıldığını, öne çekildiğini duymadım. Ancak hukukçu olmadığımı özellikle belirterek daha net cevap için bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. Uzmamc
  05 Mart 2018 - 15:42 | #43

  @Ramazan
  Ramazan bey hastanede 7 ay önce kan verip sağlık raporu almaya gittiğinizde bu kan testinde madde çıktığı bildirilmiş. Siz 7 ay önce ne amaçla o hastanede kan verdiniz ve bu madde cıktı.. durduk yere kan alıp buna bakamazlar sizi emniyet götürüp onun kontrolünde kan verirsn ve zaten o kanda çıktıysa emniyetin bilgisi vardır.eski bir kayıt ve davanız oldgu icin bu işleme tabi turulmisnz.oyle birşey varsa zaten sınavı gecsenizde güvenlik sorustrmasnda çıkar.fakat bu olay olmuş ve konu kapanmışsa davanız düşmüş ise emniyette bir kaydınız yoksa hakkınızı arayın derim.

 44. 06 Mart 2018 - 08:32 | #44

  Acil yardım :

  Merhaba ben silahlı temel özel güvenlik sertifikami 30.07.2017 tarihinde kazandım beledeki tarih bu diğer sadece diğer işlemler kaldı kimliğimi alabilmek için benim sorum 04.11.2016 da silahlı ozel güvenlik için çıkartmış olduğum sağlık raporu geçerli olur mu ? Tekrardan gidip çıkarmak istemiyorum.silahlı özel güvenlik olur ibareli raporun mevcut ama tarih sıkıntısı olur mu evrakta belge 30.07.2017 de hak kazandım raporun tarihi ise 04.11.2016

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. Mevzuata göre sağlık rapor asıllarının kursta kalması lazım. Ancak suistimaller nedeniyle genelde rapor aslı isteniyor. Üstelik sizin sertifika tarihi de eski olduğu için sanırım yeni rapor almaktan kurtulmanız mümkün değil. İyi günler.

 45. 06 Mart 2018 - 08:37 | #45

  Hamza :

  Hocam tekrar merhabalar yazmıştım daha öncede Eskişehir Anadolu üniversitesinde çalışıyorum kadroya başarılı onayi geldi bu cumarteside sınavımız var ama hala kartım güvenlik soruşturmada hırsızlık suçundan 2014te 6ay ceza vermiş avukat ben mahkemeye çıkmadım olay günü aynı gün savcı beni saldı cezadan haberim bile yok kartimi 2014te aldım şimdi kartım gelecekmi yoksa iptami olacak yada ne yapmamız gerekiyor sınav yerim bile belli kadro için hocam bi akıl verin ne yapabiliriz benim düşme kararını ayıpta tekrar kartımı alsam neye yarar kadro gittikten sonra devletin olsun almamki zaten iyi günler hocam

  Önceki yorumlara ilave edebileceğim bir husus yok. Bu suçtan ceza alanların düşme kararı alana kadar beklemeleri gerekiyor. Diğer yorumda devlet-banka değil demişsiniz ama önemli olan hırsızlık suçundan ceza almak, hırsızlığın devlete/bankaya yönelik olması gerekmiyor. Sanırım 2019′da düşme kararı çıkacaktı sizin, en kötü ihtimal o zamana kadar beklemek olur. Başka çaresi yok ne yazık ki. İyi günler.

 46. 06 Mart 2018 - 08:40 | #46

  Sedat :

  Slm hocam silahlı özel güvenlik görevlisiyim hakkımda ihaleye fesat karıştırmaktan kamu davası açıldı ve beraat ettim ceza almadım ama elimde gerekçeli karar var dosya yargıtaya gitti ve sertifikamı yeniledim kimlik kartımı almaya gittim gerekçeli kararı getir bakacaz dediler sizce yenileme yapmama engellidir bu gerekçeli karar teşekkürler.

  Beraat ettiğinize göre şimdilik sorun olmaması gerekir. Ancak davanın devam etmesi nedeniyle çıkacak karara göre son durum değişebilir. Hakkında dava olanların durumunun özel güvenlik komisyonunda görüşülmesi rutin bir uygulama, sonucunun kesin olumsuz olduğu anlamına gelmez. Gerekçeli karar incelendikten sonra size cevap verilecektir. İyi günler.

 47. 06 Mart 2018 - 08:52 | #47

  Mehmet :

  Merhaba Yüz Kızartıcı Suçtan 1 ay ceza aldım Çocukken 14 yaşında Hagb kararı yok Gbt Kaydimin 8 sene geçmesinden dolayı sildirdim ogg olabilir miyim adlı sicil ve arşiv kaydım temiz

  GBT kaydını sildirseniz de bazı suçların GBT arşivinde kanun gereği saklanması gereken süre nedeniyle özel güvenlik başvurusunda görünme ihtimali var. Bu nedenle özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce elinizde o karar olmak şartıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 48. 06 Mart 2018 - 08:54 | #48

  oncel :

  @A.GÜLŞEN
  Tesekurler hocam yok hocam herhangi bi baglantisi yok sadece banka magduru

  O zaman sizin açınızdan da sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 49. 06 Mart 2018 - 08:57 | #49

  Semih :

  Merhabalar Ben yaralamadan 1 yıl 8 ay hapis cezası aldım bunu denetim serbestliği çevirdim ve kalan son 6 ayda denetimli serbestligimi yakıp 6 ay ceza evinde kaldım yüz kızartıcı suçum yok özel güvenlik olabilir miyim

  Özel güvenlik olabilmek için suçun türüne bakılmaksızın bir yıl ve üstü ceza almak engel hal sayılır. Yüz kızartıcı suçlardan ise 1 gün veya 1 TL adli para cezası da engeldir. Suç ve ceza türü açısından bunların istisnası, kararda HAGB olması, düşme kararı alınmasıdır. Sizin karar açıklandığı için maalesef olumsuz görünüyor. İyi günler.

 50. 07 Mart 2018 - 13:54 | #50

  Esra :

  Bi hafta öncesinde yanlış anlaşılmadan hırsızlıkla ilgili ifade werdim sicil kaydıma işler mi devlet kuruluşunda özel güvenliğim kadroya geçiş olacak beni işten atarlar mı lütfen acil cevap verin çok korkuyorum

  Hırsızlık suçundan ifade vermekle kastınız nedir bilemiyorum, siz mi suçlandınız? Eğer öyle ise sadece ifade vermekle kalmayacağı için devamdaki mahkeme ve ceza alıp almamaya göre durum değişir. Yanlış anlaşılmayı izah edebildiyseniz devamında mahkeme olmayacaksa sorun olmaz. Kusura bakmayın kendi kendime varsayımlar üzerinden yorum yapmış gibi oldu böyle. İliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.