Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 110, toplamda : 205583 kişi tarafından okundu.

 1. 13 Ağustos 2017 - 14:50 | #1

  Nihat :

  2002 yılında işlediğim suçtan dolayı sahteöilik ve dolandırıcılık davası açıldı ve toplamda 11 ay 3 gün ceza aldım ertelendi ve arşive eklendi direk 2007 yılında ögg oldum 2012 de yenile yaptım bu zamana kadar sorun olmadı ama şimdi yenileme yapacam ya düşür yada sildir dediler yoksa kartı iptal edeceğiz dediler 15 sene oldu şimdi neden sorun oluyor

  01.06.2005′den önceki mahkeme kararlarında yazan “erteleme”, sonraki tarihlerdeki HAGB’nin durumuyla aynı. Tarihe göre sizin düşme kararı almanız mümkün görünüyor. KHK ile sahtecilik vb. (detayları sayfanın başında var) suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Dolayısıyla yapılan işlemde hata yok. İlk ceza kararını veren mahkemeden düşme kararını alıp özel güvenlik şubeye vermeniz gerekir. İyi günler.

 2. 14 Ağustos 2017 - 07:39 | #2

  Mehmet :

  Iyigunler ben 2010 yılında hırsızlık sucundan
  Ceza evinde 2 yıl yattım ve tahliye oldum
  Tahliye olduktan sonra sabika kaydımı sildirdim şuan özel iş ve işyerlerinde sabika kaydım yoktur die görünüyor sadece devlet dairesinde adlı sicil arşiv kaydı vardır yazıyor silahsız guvenlik olmama neden midir

  Adli sicilde görünmese de GBT’de görünür. Bu suçtan ceza almak ve bir yıldan fazla ceza almak, her ikisi de ayrı ayrı özel güvenlik için engel hal sayılır. Bu nedenle maalesef mümkün görünmüyor. İyi günler.

 3. 14 Ağustos 2017 - 07:48 | #3

  serkan kesim :

  2002 yılında ruhsatsız silahla adam yaralamaktan 1 seneden fazla olmamak kaydıyla ceza aldım buda para cezasına çevrildi,şu an yargıtayda mühür bozma ile ilgili dosyam bulunuyor,yargıtaya baş vuranda benim,para cezasına itiraz için başvuru yaptım,hapis cezası verilmemişti zaten,verilen para cezası günlük 20 tl den 3600 tl,hapis cezası paraya çevrildi felan yazmıyor sadece günlüğü 20 tl den 3600 tl yazıyor,silahsız güvenlik olabilirmiyim

  Bir yıldan fazla ceza olmaması lehinize görünse de detaylar sonucu değiştirebilir. Özel güvenlik masraflı bir eğitim, riske girmemek açısından her iki duruma ilişkin mahkeme kararlarıyla özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 14 Ağustos 2017 - 16:42 | #4

  Erdogan :

  Hocam benim 1 yil 6 ay memura mukavemetten ertelenmis cezam yaziyor sicil kaydi kaydi temiz ancak arsiv kaydinda cikiyor kimlik almam mumkun mu

  Ertelemeye neden olan durum 01.06.2005′den önceye aitse düşme kararı almanız gerekir. Daha sonraki tarihte ise HAGB olması, düşme kararı alınması istenir. Bu iki durumdan biri yoksa maalesef hem ceza süresinin bir yıldan fazla olması, hem de memura mukavemet suçu, ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayıldığı için mümkün görünmüyor. Yine de karardaki detayları inceleyip net cevap verebilecek yer Öz.Güv.Ş.Md.lüğü olduğu için kararla birlikte danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 14 Ağustos 2017 - 16:54 | #5

  elif :

  Iyi gunler hocam
  2005 oncesi yuzkizartici suctan 2 ay hapis cezasi aldim ve ertelendi.
  Aradan 15 yil gecti sabika kaydi ve arsiv kaydinini sildirdim.
  Silahli ozel guvenlik olabilirmiyim silah ruhsati 91/1779 sayili yonetmelik degismis bu durumda guvenlik olabilme sansimiz varmi
  Son olarak mahkemeyide aradim düşüm karari istedim ertelemelde oyle bisey yok dediler

  GBT kaydı silinmedi ise diğerlerinin silinmesi size fayda sağlamaz. Ancak 01.06.2005′den önceki kararlardaki erteleme ifadesi, sonraki kararlardaki HAGB gibi değerlendirildiği için şansınız olabilir. Size düşme kararı olmaz diyen mahkemeye kararın 01.06.2005′den önceye ait olduğu özellikle belirterek tekrar sormanızı tavsiye ederim. Ayrıca Öz.Güv.Ş. veya Ruhsat Ş.’ye de danışabilirsiniz. Silah ruhsatı almanızda sakınca yoksa silahlı güvenlik olmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 6. 15 Ağustos 2017 - 12:48 | #6

  Osman :

  Merhaba hocam ben 2012 yılında hırsızlık sucun dan yargılandım ve hakkımda 3 yıl denetimli serbestlik olarak hagb kararı verildi ve dosyam o dönemin savcısı tarafından yargıtay a temyize gönderildi yargıtay da karar olarak onama verdi ve denetimli serbestlik sürem yargıtayın karar verdigi günden itibaren basladı bnm 3 yıl hagb kararı oldu bana 8 yıl 2014 yılında gittiğimde dosyalar yargıtay da göründüğü icin red kararı vermişlerdi ve kesinleşme şerri istemişler di hagb kararının bitmesine 6 ay kaldı acaba suanda gitsem bana kimlik kartımı verirler mi.

  HAGB süresi sorunsuz tamamlanıp düşme kararı almadan özel güvenlik kimliğinizi vermezler. Başvuruda düşme kararı elinizde olmalıdır. İyi günler.

 7. 15 Ağustos 2017 - 12:49 | #7

  gulcin :

  Hagb falan bos hikaye 1 saat once geldim hakkinda en ufak mahkeme karari olan ya beraat edecek yada 5yil bekliyecek 5yil denetim biittomi dilekce yazacak mahkemeye dusme karari icin yani dusme karari 3ay bazen 1ay vede dusme kararinida adli istatistik genel mudurlugune gonderecekorda6ay yani zor bir durum ben 4aydan beri bekliyom

  HAGB olmazsa beş yıl beklemek fayda sağlamaz. Onun için HAGB’ye hikaye demek yanlış bir ifade olur. HAGB düşme kararı alabilme imkanı sağlar çünkü. İyi günler.

 8. 15 Ağustos 2017 - 16:47 | #8

  Cem kiremit :

  Hocam selamlar benim acmis oldugum ise iade davasi var birde tarafima acilan 2 tane avukatlik icra dosyam var bu silahsiz kimlik karti almama engelmi..tesekkurler

  İade davasını bilemedim. İcradan dolayı bir yıl ve üzeri hapis cezası yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 9. NİHAT
  15 Ağustos 2017 - 20:36 | #9

  Mahkeme kalemine gidip durumu anlattım düşme kararı almam gerektiğini onlarda bizimle işin yok sabıka kaydı nüfus cüzdan fotokopisi mahkeme kararı ve dilekçe yazıp Ankaraya gönderecen orası halledecek dediler bizlik bir durum yok diyorlar bende dedikleri gibi yaptım benim cezam ertelenmişti ve direk arşiv kaydında görünüyor olay tarihi 30.01.2002 hiçbir yasaklanmış hak kaybımda yok gönderdim ankaraya 14.08.2017 tarihinde bekliyorum

 10. 16 Ağustos 2017 - 08:01 | #10

  Ali :

  Hocam merhaba, hagb 5 ay sonra 5 yıl bitiyor, düşme kararı için mahkemeye nasıl müracaat ediliyor ve karar KAÇ günde geliyor. Bilginiz varsa yardımınızı bekliyorum, birde düşme kararı yeterli mi yoksa istatistiklik kurumunada yazı yazmalı mıyım

  İlk kararı veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı talep edilebilir. Bunun dışında yol bilmiyorum. Ayrıca süresi, müracaat şekli vb. konusunda da inanın bilgim yok. Adliyeye uğrayıp danışmanız doğru olur sanırım. İyi günler.

 11. 16 Ağustos 2017 - 08:18 | #11

  Ali :

  Hocam düşme kararı yeterli mi peki, yoksa birde istatistiklik kurumundan da mı sildirmek lazım. Gerçi e devlet te İstatistik kurumunda sabıka ve arşiv kaydı görünmüyor

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi detay bilmiyorum inanın. İyi günler.

 12. Veli karakaya
  16 Ağustos 2017 - 11:53 | #12

  Arkadaşlar hakkında hagb kararı olup mahkemeden düşme kararı alan var mı, nasıl bir yol izlediniz, ne kadar sürede düşme kararı geldi ve düşme kararını özel güvenlik şubeye verdiğinizde sorunsuz kimlik alan oldu mu? Bilgisi olan lütfen yazarsa sevinirim.

 13. hayri
  16 Ağustos 2017 - 14:29 | #13

  Arkadaslar hagb dusme tam 1ay dan fazla suruyo dusme karani mahkeme kalemine dilekce yazacaksin sonra birde ek karar gelir dusme ama bazi mahkemeler dusurme yapmiyo bilginiz olsun benimkisini verdi komisyon iptalll etti

 14. Hakan
  16 Ağustos 2017 - 15:01 | #14

  @hayri
  Komisyon iptal etti derken kardesim hangi suctandi ve suresi ne kadardi

 15. Ali
  16 Ağustos 2017 - 15:44 | #15

  @hayri
  Komisyon neyi iptal etti, kimlik kartını mı, ve düşme kararı neden bazı mahkemeler vermiyor? Bilgin varsa yardımını bekliyorum kardeşim, bende düşme kararı alıp kimlik için müracaat edeceğim, inşallah verirler kimliği

 16. 16 Ağustos 2017 - 17:02 | #16

  Sercan :

  Hocam iyi calismalar hocam 1sene ds lik gordum ama mahkemye cikmadim hic ve direk denetim gordum idrar filan hic vermedim amatemde. Sadece seminerlere gittim bitirdim denetimi 2 sene oldu bitireli bana evrak filan vermediler hadi bidaha gelme dediler sicil kaydi aldigimda arsivde bisi gozukmuyor silahsiz guvenlige yazildim. 1 ekimde sinava girecem alabilirmiyim kimlik e devletten bakiorum arsiv kaydi sicil kaydi hicbisi gozukmuyor

  Uyuşturucuda bir yıl denetimli serbestlik verilse de kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleyenler var. Durumunuz GBT’de görüneceği için o davaya ilişkin belge sizden istenecektir. Temin edip danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. NİHAT
  16 Ağustos 2017 - 17:30 | #17

  Veli kardeş bende geçen hafta düşme kararı almak için ilgili kaleme dilekçe verdim 4 gün sonra sordum red cevabı verdiler ve banada bizlik bir durum yok istatistik genel müdürlüğüne dilekçe yazacan dediler bende yazdım bekliyorum

 18. serkan kesim
  16 Ağustos 2017 - 18:28 | #18

  agalar; devletin bu suçlar adli sicil arşiv kaydı için derhal bir düzenleme yapması gerekiyor,herkes bu durumdan mağdur,tecavüz hırsızlık suçlarını bilemem,itini psikopatını bilemem,ama bir kez suç işleyen bir insana arşiv kaydı adli sicil gibi işlemler çıkartmak kişinin hayatını çıkmaza sokacaktır,iş yerleri dua edin adli sicil kaydını isterken özel seçeneğine resmi seçeneğine takılmıyorlar,yoksa güvenliği bırakın büfeye giremeyiz,adli sicil ve arşiv kaydı sadece devletin kontrolünde mahkeme dosyalarında görünmeli,herkangi bir polis adli sicil kaydını ve arşiv kaydını nasıl görebiliyor!!zaten aranan bir kişi olduğunda polislere bilgi geliyor eşgal tarifi geliyor gbt nin fişleme yapmaktan başka hiç bir anlamı yok,fişleme diyorum sebebi apaçık belli,yarın herkangi özel bir x firması deseki iş alırken adli sicil kaydını resmi seçtirelim kim itiraz edebilir ben kontrol için bakmak için alıyorum pekalada diyebilir,aranmayan bir kişinin sicilinde dosya görünmesi demek polise yargı yetkisinimi veriyor yoksa düşünmesi için takdiri kanaatimi sağlıyor,polis görevi aranalılan kişileri yakalamak,mahkeme kararı valilik onaı varsa önleme aramasını yada bilmem nesini yapmak,insanları fişlemeyin artık ben bu fişleme yüzünden çok çektim ki benim sicilimde hırsızlık tecavüz yüz kızartıcı bir suç yok,askerden önce silah kullandım pişmanda oldum cezamıda ödedim geldi geçti 15 sene oldu,15 senedir elime silah değmemiş,beni fişlemelerindeki amaç nedir!! tekrar yapabilme riski ise ozaman her insan potansiyel suçludur,bende ilk kez silah kullanmadan önce silah nedir bilmezdim sonuçta herkesin bir ilki vardır,bana neden silah kullandın diyen olursa eğer; sokakta arabada otobüsde kimin bıçak silah taşıdığı belli değil,otobüs şöförü başkasının kartını kullanan kişiye bu kartı kullanamazsınız yasak diyince hem yumruk tekme yedi hemde az kalsın bıçak yiyordu(ki bıçak yiyen şoförde var) bıçak bulmak sokakta herkangi bir seyyar satıcıda çok kolay,youtubedeki videoları izlediğinizde teke tek yumruk yumruğa kavga 1 yada 2, yi geçmez, elinde bıçak sopa herkes birbirine saldırıyor,ya buna yaptırım uygulauyacaksın kimsenin maçası 50 bin tl gibi ceza ödemeyi gözüne alıp taşımayacak yada herkes kendini bir şekilde korusun texas gibi olsun,hukuk sitelerindede bu arşiv kaydı sicil olayını çok okudum herkes mağdur bu muhabbetten,meclislerde birazda vatandaşı konuşsunlar madem milletin vekilleri bizi düşünseler en azından birazcık,bana istanbulda yaşayan bir kişinin asgari ücretle nasıl geçineceğini bir tane millet vekili anlatsın anlattığı mantıklı olsun kendi geçimine benzesin,eğer anlattıkları mantıklı olursa ben youtubeye video atıp herkesden özür diliyorum hodri meydan herkese!!

 19. hayri
  17 Ağustos 2017 - 06:13 | #19

  Arkadaslar benimkisi hirsizliktan hagb vardi yani 2ay once mahkeme kalemine gitim fakat adamlar basindan salar gibi boyle birse yok bende dusme nedir birse bilmiyolar bende hakimin yanina gittim saolsun durumu onlara anlatti dilekcemi yazdim hakimi imza atti daha sonra bana 15 veya 20gunde ek karar gelir fakat benimkisi tam 1.5ay sonra gitim ordaki memurlar ilgilenmedigi icin orda kalmis yani mahkeme kaleminde ek karar cikmis bana yik defi tekrar hakime sordum coktan gelmesi lazim bilgisayara bakti ek karari ordan verdi daha sonra 2gun sonra ek karar postaylan geldi onu gguvenlik subeye verdim tamam sen git 20gune kart gelir s8kinti yok dedi bekliyom daha 6gun oldu vereli siz siz olun isi bilmeyene denk gelip asla pes etmeyin mutlaka bilen biri cikar ek karar icinde surekli arqyin yoksa benimki gibi basindan salar veya isi bilmeye gelme ihtimaili olur guvenlik subede olabilir ama en onemlisi bu 5yillik denetim suresi aslala suca bulasmayin cunku sayet olursa hagb bozmus olup hem o sucu hemde sonraki suc vede sabikali olup birdaha asla olamasiniz hic birse onemli olan dusme karari bazi mahkemeler vermiyibilir cunku suca veya devam eden mahkemesi oldu gu icin dir cunku hagb bozulmasi sucun yani karar kesinlesmesidir bilgine hayirli gunler asla pes etmeyin

 20. ali11
  17 Ağustos 2017 - 10:36 | #20

  ali bende senin durumundaydım cezayı veren mahkemenin kalemine müracat et onlar işleme alıp düşme kararını adresine gönderiyorlar elden vermiyorlar yaklaşık 20 günde geliyor sonuç ankara iatatistik kurumunada mahkeme yazı yazıp sildiriyor bu kadar

 21. 17 Ağustos 2017 - 11:30 | #21

  Arif :

  Hocam merhaba,yorumlara bakıyorum da kafam karıştı şimdi, hagb için düşme kararı almak zor mu,kimi mahkemeler veriyor kimisi de vermiyor demiş arkadaşlar, bu durum neden kaynaklı olabilir, mahkemeler denetimi sorunsuz geçiren birine düşme kararı vermek zorunda değil mi? 5 yıllık denetim sonunda otomatik düşmesi gerekmez mi,düşme kararı almak özel güvenlik şube için yeterli mi.

  Şartlar uygunsa dava, ilgilinin talebi üzerine düşüyor, kendi kendine olmuyor. Öz.Güv.Şubeler açısından düşme kararı yeterli. Düşme kararı ile ilgili bu sayfada tecrübelerini paylaşanların yorumlarını okumanızı tavsiye ederim. Ben sadece denetimli serbestliğin koşullara uygun tamamlanmasını müteakip cezayı veren mahkemeden talep edildiğini biliyorum. İyi günler.

 22. 17 Ağustos 2017 - 11:33 | #22

  Ali gkgl :

  Sayın hocam ben 2014 de silahsız kimşik olrak başvuru yaptım ozaman 2 tane ayrı mahkemlerden 1sene denetim serbestliği yedim ve sorunsuz tamamlayıp tekrar başvuru yaptım bana mahkeme düşme kapatma evrağı istediler ve ben gittim aldım ve teslim ettim kimşiğimi aldım şimdi 1 sene sonra kartımı yenilemem gerekiyor benden tekrar düşme kararı isterlermi yoksa daha önceki dosyamda olduğu için gerek duyulmazmı tşk ederin hocam

  Düşme kararı dosyanızda var diye tekrar istenir mi istenmez mi tam bilmiyorum. İliniz özel güvenlik şubesinin arşivinde duruyorsa ilgili personel bakıp bulur mu bunu da bilemiyorum. Zaman kaybetmemek açısından en doğrusu sizin o karardan suret götürmeniz olur sanırım. İyi günler.

 23. 17 Ağustos 2017 - 11:33 | #23

  Sercan :

  Hocam mahkemeye filan cikmadim ki uyustucu ustumde deildi ortamda bulundugum icin beni goturduler ve direk d.s verdiler amateme filan gitmedim e devletten arsiv kaydi yoktur yazior gbtde gozukurmu

  Lütfen kursunuzla görüşün, iliniz özel güvenlik şubesinden bilgi almaları mümkündür. İyi günler.

 24. kazım
  17 Ağustos 2017 - 23:18 | #24

  uyustrucuda mahkemeye çıkmadan 1 yil denetim alanlar gitsin düzen li bir şekilde bitirirse hiç bir yerde görünmüyor fazla da kurcalmayin denileni yapin gidip paşa paşa kimlik alırsınız. alanda çok oldu.

 25. serkan kesim
  18 Ağustos 2017 - 11:51 | #25

  @kazım
  mahkemeye çıkmaman bir anlam ifade etmez cezayı mahkeme verir,sonra düşme kararı için mecbur mahkemenin kalemliğine gidicen çünki uyaptan dosya silinir adli sicilden silinir amme gbt den silinmez kendin sildiriceksin,ds’yi bitirdikten sonra iki ayda bu gbt sildirme sürer en fazla,anadoluda yoğun olmayan mahkemelerde 15 gün sürdüğüde oluyor,bir laf vardır ya senin dosyanı hiç açmadan kapatıyorum aynen böyle,ikinciyi denemesin kimse,uyuşturucuyu deyip geçmeyin özel iş yerleri bilse onlarda işe almazlar sicile işlenirce ceza olarak hapı yutarsınız

 26. serkan kesim
  18 Ağustos 2017 - 12:09 | #26

  arkadaşlar size uyuşturucudan başıma geleni anlatıyım site yöneticisi arkadaşlar idare etsinler bilgilendirme amacı için yazıyorum,bir gün arkadaşlarla bu zehiri almaya gittik,dönüşte ihbar oldu sanırım polis taksiyi durdurdu akşam 8 saatlerinde şimdiki kafam olsa neye istinaden durdurduğunu sorardım tabi,neyse bir arkadaş elindeki zehiri camdan attı polisde gördü,taksiden çıktık polis dediki bizi uğraştırmayın birisi bunu benim diye söylesin hepinizi götürmeyelim,bir arkadaş üstlendi aldılar götürdüler karakola arefe günüydü,önce hastahaneye felan götürmüşler sağlığında problem varmı felan diye,sonra karakola götürdüler akşam 10 gibide bıraktılar,sonra bu çocuk mahkemye çıktı savcı serbest bıraktı,gel zaman git zaman çocuğa bir uyarı yada kağıt gelmedi,e devlette çocuğun çocuğun suçu görünüyor fakat mahkeme görünmüyor,çocukta yurt dışına çıkacağı için pasaporta problem olmasın diye mahkemeyi arayıp dosyayı sordu hiç mahkemeye çıkmadan direkt ds vermişler,mahkeme kalemliğide size ds verilmiş fakat siz buna uymamışsınız diye cevap verdi,çocukta ds den haberim yok felan dediysede mahkeme kalemliği kalemliğe gelin bir bakalım deyip kapattı,çocukta kalemliğe gitti aynı şekilde uymamışsınız dedi ve çocuğu denetimli serbestliğe gönderdi,ds de aynı şekilde biz size uyarıyı göndermişiz ama siz uymadığınız için mahkemeye uymadı diye geri yollamışız söyledi,çocukta halen aynı yerde oturdugunu adresinin değişmediğini söylemiş,çocuğa iş yerine gönderdiğini söylemişler teslim edilen zarfı imzayı gösterdiklerinde bu benim patronum değil yanlış birisi tanımıyorum diye cevap vermiş,artık mahkemeden haber beklemeye başlamış,bu geçen süre zamanı tam 5 yıldır,yani çocuğun bu olup bitenden 5 yılhaberi olmamış eve ne gelen var ne giden,arkadaş e devlete şikayette bulunmuş,en sonunda mahkemeden davetiye gelmiş mahkeminiz var diye,arkadaş mahkemeye gibi durumu anlatmış,hakimde bir daha karşıma gelirsen sana bir geçiririm görürsün demiş,ve arkadaşa 5 yıl geçmesine rağmen kullanmamasına rağmen 1 yıl ds ve ametem vermiş,arkadaş çok şükür halletti gbt yide sildirdi,biz bunu 1 yıl dinledik her safhasını felan,bunu anlattım çünki davanızı takip edin sonra suçlu duruma düşmeyin

 27. 21 Ağustos 2017 - 13:31 | #27

  Mustafa :

  Merhaba hocam, silahlı yaka kartım var çalışmaktayım. Ocak 2017 de kamu görevlisine hakaretten 1 yıl hapis cesaı aldım. Hükmün acıklanmasının geri bırakılması beş yıl süre ile verdi şu an yenileme kursundayım silahlı kartımı almamda bir sıkıntı olur mu

  Bir yıl ve üstü ceza alanların kararlarında HAGB olsa bile KHK gereği düşme kararı alana kadar özel güvenlik olmasına müsaade edilmiyor. Dolayısıyla sizin de denetimli serbestlik bitene kadar beklemeniz gerekecek gibi görünüyor. Daha net bilgi için kararla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 28. 21 Ağustos 2017 - 16:56 | #28

  Ercan :

  Hocam merhaba, birleştirilmiş genelge 7 nin maddelerine baktığımda hakkında hagb kararı olan kişiler dilerse silahsız olarak devam edebilir, silahlı olanlar ise yeniden silahlıya denetim sonunda kavuşabilir yazıyor. Yani silahlı birisi silahsız olarak devam edebilirmiş, sizin daha önceki yorumlarınızda 1 yıl ve üstü hagb olanlara silahlı ve silahsız düşme kararına kadar imkansız demişsiniz, acaba 7 maddeyi ben mi yanlış anladım

  Yandaki Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlikle İlgili Genelgeler/680 S.KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge 6.1. maddesi ile Öz.Güv.Birleştirilmiş Genelge 7.1. maddesi iptal edildi. Dolayısıyla bir yıl ve üstü ceza almış kişilerin mahkeme kararlarında HAGB varsa dava düşene kadar beklemek gerekiyor. İyi günler.

 29. 21 Ağustos 2017 - 17:02 | #29

  Abdullah yıldırım :

  Merhaba benim hakkımda 4 yıl 5 ay hapis cezası verildi hırsızlık suçundan 2014 yılında biz bunlaradır temyize taşıdık yargıtayda devam ediyor ancak silahlı güvenlik kartım yenilemek isterken iptal edildi idare mahkemesine başvurabilir miyim ?

  680 S.KHK ile bir yıl ve üstü ceza alanların düşme kararı getirene kadar özel güvenlik olması engellendi. Daha önce davanın üst mahkemede devam ettiği belgelenerek silahsız olabiliyordu ama artık mümkün değil. KHK nedeniyle idare mahkemesinin de aynı yönde hareket edeceği muhakkak. Umarım dava lehinize sonuçlanır. İyi günler.

 30. Fatih
  22 Ağustos 2017 - 09:44 | #30

  @Cihan
  Verilen ceza 1 yildan az nasil oluyoda silahsiza cevriliyoki

 31. Aytekin
  22 Ağustos 2017 - 10:32 | #31

  @Cihan
  Kardeşim 1 yıl ın altında hagb si olanlar silahlı yada silahsız olarak devam edebilir diye biliyorum,bimer e yazdın mı, benim de 1 yıl 15 gün hagb kararı var, Mayıs ta 5 yıl bitince mahkemeden düşme kararı alıp kimlik için müracaat edeceğim. Rabbim herkese yardım etsin. Biraz araştır ama

 32. Ramazan
  22 Ağustos 2017 - 10:45 | #32

  @kazım
  Yenileme yaptığı zaman Güvenlik Soruşturması yapılıyor o zaman da alabiliyor mu kimlik

 33. 22 Ağustos 2017 - 13:01 | #33

  Aytekin :

  Hocam merhaba özel güvenlik daire başkanlığına hagb li karar için mail attım, cevap olarak birleştirilmiş genelgenin 7. Maddesindeki şartlara uygun olunması yazmış, acaba özel güvenlik daire başkanlığı yeni genelgeyi mi bilmiyor, yada özel güvenlik şubeden olumsuz karar gelse, özel güvenlik daire başkanlığının kararı mı esastır.

  Birleştirilmiş Genelge’nin 7.1.maddesi iptal edildi. Özel güvenlik şubelerde hakkında dava olanların durumu mevzuata (kanun, yönetmelik, tüzük, genelge) göre görüşülüp değerlendirilir. Ceza süresi ve suçun türü dikkate alınır. Suçun türü sorun değilse HAGB’li bir yıldan az cezalar da sorun olmaz. İyi günler.

 34. 22 Ağustos 2017 - 13:14 | #34

  Cihan :

  Telefondan mesaj ile yazıp yolladığım hakaret cümlesi nedeni ile tehditten 2 ay 15 gün ceza verip hagb kararı verdiler.bankada güvenlik görevlisiyim kimlik çıkmıyor silahsız veriyorlar banka bir kaç güne işten çıkarıyor yaş 35 gel de silahsız kimlikle bu yaştan sonra iş bul. Size herkese bu sorum hagb çok büyük tehlike yaşatan bir suçmudur insanların hayatını karartıyor ekmeğinden işinden ediyor. 12 senedir ilk çıkardığım kimlikle çalıştım kimsede gelip hayırdır demedi bankada.ne olduda ne değişti de şimdi sabıka yokken arşiv kaydı yok herkes bir anlık hataya düşebilir bilemedim hocam .hatamızın kurbanı olduk ben gibi aynı durumda olan arkadaşlarımada banada rabbim yardımcı olsun.

  Mesaj içeriği sadece tehdit ise ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmaması gerekir. Ancak mesajda cinsel içerik varsa veya ruhsat almaya engel teşkil eden bilişim suçu olarak değerlendirildi ise sonuç olumsuz olur. Umarım mağdur olmadan çözersiniz. İyi günler.

 35. 22 Ağustos 2017 - 13:36 | #35

  Hüseyin bektaş :

  Sayın hocam iyi günler. Bundan 10 yıl önce yani 18 yasında bir hırsızlık olayına katıldım. Suan 28 yasın dayım . Fakat benim bu suçla bir alakam olmadığını sadece kandırıldımı. Ispat,ederek ve sucu yanımda işleyen kişinin sucu kendisi işlemiş olduğunu mahkemeye itiraf ve beyanda bulunmasısonucunda mahkeme kararıyla evime beraat edildiğimi belirten bir kagit geldi.Mahkemeye gidilmeme bile gerek duyulmadı.adli sicil ve arşiv kayıtlarında da allaha şükür herseyim tertemiz . Bu durumdan dolayı bir sorun çıkar mı değerli hocam cevabınızı beklicem tesekkur ederim

  Beraat kararı çıkan suçlar, özel güvenliğe engel olmaz. İyi günler.

 36. 22 Ağustos 2017 - 14:15 | #36

  Fatih :

  Hocam 1 yildan az hagbli cezalarda sorun olmaz dediniz bizde oyle biliyoruz peki yukarda cihan adli arkadasin 2 ay 15 gun ceza alip silahsiza donmesinin nedeni nedir

  Cevabında belirttiğim hususlar olabilir. İyi günler.

 37. 23 Ağustos 2017 - 08:20 | #37

  Songül :

  Mrb hocam kocam güvenlik te çalışılıyor fakat hakkan hagb var süresi bitti düşme kararini aldi hırsızlık tan korkuyor cunku diyorki hagb li kimlik iptal oluyor diyo fakat yazıları okudum ona anlattim yok gitmem diyor 12aya kadar gitmem ogun geldiğinde bakacağım diyor sizce kimligi iptal olurmu

  Eşiniz düşme kararı almış ve başka davalık bir durumu yoksa o kararla birlikte ikamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine başvurup kimliğini alabilir. Düşme kararı aldığı halde neden 12 ay bekleyeyim diyor anlayamadım. İyi günler.

 38. 23 Ağustos 2017 - 08:38 | #38

  Serbülent :

  Hocam merhaba hakkımda şantajdan hagb var 11 ay 10 gün ceza aldım, silahlı kimliği mi yenileyebilir miyim

  Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz/Silah Ruhsatı Verilmesini Engelleyen Haller başlıklı dokümanı inceleyebilirsiniz. Suç sadece şantaj ise ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun yok gibi görünüyor. İyi günler.

 39. 24 Ağustos 2017 - 10:43 | #39

  Berk Oğuz :

  Hocam Merhabalar, öncelikle sorum özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Bugüne kadar hiç bir suçum vs olmadı hıc bır suca olaya karışmadım lakin 7-8 ay önce kamu personelı arkadaslarla 1er sıse alkol almıstık trafık kontrolunde 0.40 promil alkollu cıktım alkol metre fısını ımzalattılar fakat ceza yazmadılar ehlıyetımı almadılar yasal sınırın altında oldugu ıcın. yenileme yaparken bana bir sıkıntısı olurmu ?

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik olmayı engelleyecek hususlar arasında değil. Dolayısıyla sorun yok. İyi günler.

 40. 24 Ağustos 2017 - 10:45 | #40

  mahmut sarı :

  uvey kardeşim 15 temmuz dan acılan şoruşturmada görewden ihraç edildi ban askeri guwenlik şoruşturmasında engel olurmu

  Askeri güvenlik soruşturması derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Askeri bir kuruma personel olmak üzere başvurma durumunuz varsa alım yapan yerle görüşmeniz, danışmanız uygun olur. İyi günler.

 41. 24 Ağustos 2017 - 10:47 | #41

  K :

  Hocam 2003 yılında hırsızlıktan 16 ay hapis yattım ondan önce ve sonra herhangi bi suca karışmadım ve sabıkamı sildirdim ama arşivim duruyo ama 2015 yılında özel güvenlik için başvuru yaptım sınava aldılar Sınavıda kazandım sertifika verdiler yanlız yaka kartımı yattığım cezayı sorun gösterip kartımı vermediler yatığım ceza 2005 öncesi bu yeni çıkan khk lardan Nasıl faydalanıp kartımı emiyetten ala bilirim

  Hırsızlık suçundan ceza almak KHK’dan önce de sonra da özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Ayrıca başka suç olsa dahi ceza süresinin bir yıldan fazla olması da engeldir. Durumdan kayıt olurken kursunuza bahsetseydiniz bunca masrafı boşa yapmamış olurdunuz. Özel güvenlik soruşturmaları kimlik başvurusunda yapılır. Sertifika, eğitimi başardığınızı gösterir sadece, kimlik almaya uygunluğu ispatlamaz. İyi günler.

 42. 24 Ağustos 2017 - 10:50 | #42

  mehmet :

  merhaba yuz kızartıcı suctan verilen 1 yıl 5 ay hapis cezası yerini 5 yıl denetimli verildi HAGB kararı verildi.süreci tamamladım ve düşme kararımı aldım . özel güvenlik olabilirmiyim Saygılarımla..

  Düşme kararı elinizde ise sorun olmaz, olmaması gerekir. İçinizin rahat etmesi açısından ceza ve düşme kararları ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 43. Cengiz
  24 Ağustos 2017 - 12:23 | #43

  @Mehmet
  kardesim bu dusme kararini nasil aliyoruz ve elinize ulasmasi kac gun suruyo biraz aydinlatabilirmisin

 44. 24 Ağustos 2017 - 14:34 | #44

  Ahmet erşahin :

  Merhabalar hocam ben güvenlik görevlisiy görevlisiyim babam emekli bankacı emekli olduktan sonra krediler ödenmediği gerekçesiyle babamı zimmet suçlamasıyla hapise attılar babamın başka bir suçu yok açık ceza evinde suan ben yenileme yaparken bana engel olurmu ??

  Örgüt suçu olmadığı sürece babanızın durumu sizi etkilemez merak etmeyin. İyi günler.

 45. 24 Ağustos 2017 - 14:40 | #45

  Şeyma :

  İyi günler 2013 yilinda bicakla tehditten düşmüş bir davam var herhangi bir ceza almadim mahkeme düştü silahsiz kimligimi silahliya cevirmek icin muracaat ettim
  Ancak mahkeme karariyla gitmedigim icin sorusturmada takilmis mahkeme kararini aldiktan sonra kartimi alabilirmiyim?

  Bıçakla tehdit olduğu için düşme kararı almanız şartıyla silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. Eğitime kayıt olmadan önce kararla birlikte özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 46. selamet
  24 Ağustos 2017 - 16:00 | #46

  @cengiz Kardesim dusme kararini mahkeme kalemine git dilekce yazdir sonra ek karar sana evine geliyor benimkisi 15gunde cikti fakat adliyede bekletmisler ben elden aldim surekli sor ek karar 2ayda geldi

 47. 25 Ağustos 2017 - 17:26 | #47

  ramazan :

  Merhaba hocam 7.1 madde iptal edilmiş , yani bundan şunu mu anlamamız gerekiyor. Kimlik süresi devam eden sadece yeni çıkan kimlikten almak için başvuran ama hakkında devam eden bir davası olmayan kişilerin yeni kimlikleri hemen verilecek.

  Mesela ben 2015 yılında uzatmıştım kimliğimi , 2020 yılına kadar süresi var. Şu an hakkımda devam eden bir dava yada soruşturmada yok. Yalnız 2015 te kimliğimi yenilerken 2004 te uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik almıştım o çıkmıştı karşıma. Temyiz felan derken 2010 yılında başlamıştı denetimli serbestlik 2011 yılındada sorunsuz ter temiz bitmişti. 2015 te kimliği uzatırken bu dava evraklarını istemişlerdi benden , mahkeme kararı ve ds sonuçlarını düşme felan istememişlerdi. Bende sadece 1 yıl denetimli serbestlik verilen kararla ds sonuçlarını vermiştim , sonrasında kimliğimi 2020 yılına kadar uzatmışlardı.

  Şimdi 2020 yılına kadar olan sürem var ama yeni kart çıktığı için yenilemem gerekiyor. Dediğim gibi şuan hakkında devam eden ne dava var ne soruşturma. Yeni kimliği alırken bir sorun çıkar mı acaba değerli hocam.

  Birleştirilmiş Genelgenin iptal edilen 7.1. maddesinde HAGB’li olanlara silahsız çalışma şansı tanınmıştı, KHK ile HAGB olsa da bir yıl ve üstü cezası olanlarla uyuşturucudan ceza alanlara özel güvenlik yolu, düşme kararı alana kadar kapandı. Sizin durumda sorun yok görünüyor, ancak yeni kimlik alırken o davaya ilişkin düşme kararını vermeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 48. 25 Ağustos 2017 - 17:27 | #48

  Ercan :

  Hocam şantajdan 18 ay hapis ve 20 gün para cezası aldım, hagb olarak 5 yıl denetim verildi, düşme kararı aldım ama kimliğimi yenilemeye gitmeye korkuyorum, başka en ufak bir mahkemelik olayım yok, kimliğimi müracaat etsem yenilerler mi

  Düşme kararı elinizde ise korkmanız için bir neden yok, endişelenmeyin, gidin başvurunuzu yapın. İyi günler.

 49. 28 Ağustos 2017 - 11:56 | #49

  NİHAT :

  Merhaba hocam ben 30.01.2002 kalpazanlık sucu işlemiştim aldığım cezada toplamda 11ay 3 gün ve ertelenmişti özel GÜV.şube ya düşür yada sildir demişti bu birleştirilmiş genelgedeki 7.3 – 7.3.1 – 7.3.2 maddeler bana uyuyor açık açıkta yazıyor güvenlik olur diye suç tarihide 01.06.2005 öncesi olduğu halde neden kartımı yenilemiyorlar

  Suç tarihine göre aldığınız erteleme, şimdiki HAGB gibi kabul edilir. HAGB’si olanlardan düşme kararı isteniyor, sizin de düşme kararı almanız gerekir. Aradaki süreyi koşullara uygun tamamlayıp tamamlamadığınızı görmeleri lazım. Erteleme de tıpkı HAGB gibi kuralları olan bir durum çünkü. Erteleme veya HAGB olması tek başına yetmez, aradaki sürenin kurallara uygun tamamlandığının aynı mahkemeden alınacak bir evrakla belgelenmesi gerekir. İyi günler.

 50. 28 Ağustos 2017 - 11:57 | #50

  Ramazan :

  Merhaba usta benim bu yıl yenileme var ama icra mahkemesi var olumsuz sonuç çıkar mı saygilar

  İcradan dolayı bir yıl ve üstü ceza yoksa sorun olmaz. Ancak yenilemede o mahkemeye ait belgeyi vermeyi ihmal etmemeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1118 » Sonraki Hepsini Göster