Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 98, toplamda : 205571 kişi tarafından okundu.

 1. Murat
  29 Ağustos 2017 - 04:41 | #1

  birsürü kisi hapishanelerden tahliye ediliyor, aldıkları cezaların yatarı olmasına rağmen, cezaevlerinde yer açılsın diye.. ama bizler hagb kararımız olduğu halde mağdur bırakılıyoruz ozaman hagb yasası ne işe yarıyor içerı girseydik şimdiye 10 kere çıkmıştık.. herkes buraya yazıyor EYVALLAH sağolun sizlerde aydınlatıyorsunuz, bimere yazalım arkadaşlar gerekli yerlere yazalım bir defa aldandık yanlış yaptık.

 2. 31 Ağustos 2017 - 12:21 | #2

  Ramazan :

  Iyi gunler benim karismis oldugum kavgada karsi taraf benden sikayetci oldu mahkeme devam ediyor.musteki sanik durumundayim.guvenlik sertifikami aldim ama kartimi alamiyorum ne yapmaliyim

  Kavgada silah, bıçak vb. alet kullanımı varsa ve istenen ceza bir yıl ve üstü ise kimlik alamamanız normal. Sertifika sadece sınavı kazandığınızı belgeler, kimlik ise soruşturma sonucu uygun olmayı gerektirir. Şu halde emniyet kimlik onayı vermiyorsa davanın sonuçlanmasını bekleyip alacağınız cezaya göre hareket etmeniz uygun olur. Beraat ederseniz sorun yok, HAGB’li bir yıl üstü cezada HAGB’nin bitmesi, aradaki sürenin koşullara uygun tamamlanması vb. detaylar var. İyi günler.

 3. 31 Ağustos 2017 - 12:22 | #3

  Yasin :

  Arkadaslar aranizda alkollu arac kullanmaktan kanunda sucun adi alkol veya uyusturucu uyarici madde altinda arac kullanma diye geciyo bu suctan hagb alip sanirim 1 yilin altinda veriliyo ceza bana 5 ay verildi silahli kimligini sorunsuz yenileyebilen varmi bu durumu yasayan???

  Bir yılın altı ceza sorun olmaz. Ancak alkol değil de uyuşturucu madde etkisi sorun olabilir. Uyuşturucu madde etkisi olmadığını belgelerseniz kimliği alabilirsiniz sanıyorum. İyi günler.

 4. 06 Eylül 2017 - 15:01 | #4

  Mustafa :

  Hocam hayırlı bayramlar ben Aralık ayında hakaretten bir yıl ceza aldım 5yıl hagb verdi şu an çalışmaktayım ekimde yenileme sınavına gireceğim herhangi bir sıkıntı olur mu? Cezayı aralık 2016 da aldım

  HAGB’li de olsa bir yıl ve üstü cezalar, sayfanın başında detayları verilen KHK’ya göre yenilemede sorun olur. Beş yıllık sürenin sorunsuz tamamlanmasını beklemeniz gerekecek sanırım. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararı ile özel güvenlik şubeye danışabilirsiniz. İkinci yol da sınava girip normal şekilde evrakları teslim edip sonucu beklemek olabilir. Madem ki sadece sınava girmeniz kalmış, girip şansınızı deneyin. İyi günler.

 5. 06 Eylül 2017 - 15:05 | #5

  oğuz :

  ben polise mukavet yaralama suclarından ceza aldım ama 5 sene denetimliye çevrildi .Ne kadar süre ceza aldığımı hatırlamıyorum.uyusturucudan hastanede yattım oda beş sene denetimliye çevrildi.Birde gasptan hiç açılmamış dosyam var.Özel güvenlik olup olmayacagımı nerden öğrenebilirim.Beş seneyi doldursam özel güvenlik olabiliyormuyum.E-devlette adli sicil kaydı yoktur yazıyor.Teşekkür ederim.

  Özel güvenlik soruşturmaları adli sicil değil GBT üzerinden yapılır. Bu nedenle her ne kadar e-devlette görünmese de GBT’de görünecektir. Tüm bu davalara ilişkin elinizde mevcut belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik olup olamayacağınız veya ne kadar zaman beklemeniz gerektiğini HAGB’li davaların süresine göre bakıp size en net cevabı verirler. Özel güvenlik şube ile görüşmeden eğitim-kurs anlamında masraf yapmamanızı tavsiye ederim. Kurslar, bilerek veya bilmeyerek bir şey olmaz diyebiliyorlar çünkü. İyi günler.

 6. 06 Eylül 2017 - 15:10 | #6

  Deniz :

  Merhaba ben 2006 veya 2007 yılında esrar içicilikten 1 kere denetim serbestlik gördüm bide bi kavga olayı olmuştu o da o yıllarda belki 1 yıl daha eski bikac yıl surdu hapis cezası almadık ama herkese kavgaya karışan para cezası verildi ödedik.sabıkam yok fakat sicil kaydı aldığımda özele kaydı yoktur diyor temiz kağıt çıkıyo fakat devlet olunca sicil kaydı yok arşiv sicil kaydı vardır diyo ben güvenlik olabilirmiyim

  Belirttiğiniz davaların görüldüğü mahkemelerin özel kalemlerinden kararları temin edebilirsiniz, gitmişken düşme durumu olup olmadığını da öğrenirsiniz. Uyuşturucu davası muhtemelen düşmüş, diğerinde de HAGB olabilir. Düşme kararları aldıktan sonra özel güvenlik yolu açılır. Daha net bilgi için o davalara ilişkin belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 7. 06 Eylül 2017 - 15:49 | #7

  aslan :

  Cinsel istismardan dolayi davam vardi benim karsi taraf sikayetini cekti ben cezaevinden ciktim ama kamu davasi aciliyormus gecen ay mahkemem vardi mahkeme her hangi bir ceza vermedi dosyayi kapatiyorum davayi düşüyorum dedi ve dava düştü …
  Ben kamuda calisan ozel guvenlikciyim kimlik kartim silahli benim
  28.07.2018 tarihinde de yaka kartim yenilenecek yenilenme esnasinda sikinti cikar mi yenileyebilirmiyim yaka kartimi …
  E devlet den bakiyorum adiniza dava acilmamis diyor …

  Simdiden tesekkur ederim …

  Davanın düştüğüne dair elinizde belge varsa sorun olmaz. Yoksa davanın görüldüğü mahkemenin özel kalemine danışmanızı tavsiye ederim. Düşme kararının temini ile ilgili detayları bilemiyorum. İyi günler.

 8. 07 Eylül 2017 - 08:12 | #8

  Aslan :

  Elimde mahkemenin vermiş olduğu karar var davanın düştüğüne dair …
  Seneye yaka kartim yenilemesi olduğundan kafamı karistiriyor olumsuz birseylerle karsilasirmiyim diye …
  Bende sizin düşünsenize bilginize danışmak istedim…
  Bazı kişiler mahkemeden ceza almadigindan dolayı birşey olmaz diyorlar ama ben size sormak istedim …

  Davanın düştüğüne dair belge varsa endişelenmenizi gerektirir bir durum yok. Yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapacağınız zaman bu belgeyi eklemeniz gerektiğinden bilginiz olsun. E-devlet’te görünmese de GBT’de görüneceği için başvuruda bu belgenin mutlaka verilmesi gerekir. İyi günler.

 9. 07 Eylül 2017 - 08:14 | #9

  ALİ İHSAN :

  2001 BİR HIRSIZLIK SUCUNA KARIŞTIM DAVADAN BERAAT VE HÜKÜM KALDIRILDI KARTIMI YENİLİCEM PROBLEM OLURMU

  Beraat varsa sorun olmaz. Ceza varsa düşme kararı gerekir. Görünüşe göre yenileme başvurusunda beraat veya düşme kararını eklemek kaydıyla sorun olacak bir durum yok. İyi günler.

 10. 07 Eylül 2017 - 17:05 | #10

  ozan47 :

  hocam mrb benim bir davam vardi sigara kçakçılığı ile ilgili edevletten baktım yaklşık 4 yıl oldu dosyayı yargıtaya göndermiştim edevlete bakınca gerekçeli karar yazıldı diyo cezamı yedim yoksa bana hiç bir zarf gelmedi..bunu nasıl sorguluyazcaz

  Belirttiğiniz konuda inanın hiç bilgim yok. Gerekçeli kararı nasıl elde edebilirsiniz bilemiyorum ama bir şekilde size tebliğ edileceğine göre makul bir süre beklemeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 11. 09 Eylül 2017 - 16:39 | #11

  Omer :

  Ben 32 yasindayim kimlik icin basvuru yapali tam 3 ay oldu ama herhangi bir bilgi alamiyorum birtek adli kaydim yok arsiv kaydim yok nasil is anlamadim bu feto picinin yuzunden millet komple magdur yazik ya.sikintisi olmayana verin adamin kaninda olacak varsa olecegini bilse yapar ama diger kisileri magdur etmeyin herkesinnbakacagi hir ailesi sorumluluklari var

  Kimlik onay süreleri illere göre değişir. Ankara’da 15-45 gün arası sürebiliyor. Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. Gecikmenin nedeni soruşturmanın detaylandırılmasından ziyade görevlilerin ek mesaileri, işlerin yoğunluğu sanırım. İyi günler.

 12. 10 Eylül 2017 - 15:40 | #12

  Mete :

  İyi günler hocam
  Ben silahlı güvenlik görevlisiyim…geçen sene sosyal medya üzerinden bir grupta bir arkadaşımı hedef alan bir paylaşım yapıldı.bunun üzerine arkadaşım paylaşımı yapan kişiyi özel mesaj yoluyla paylaşımı kaldırması yönünde uyardı aksi takdirde gerekeni yapacağını kendisine bildirdi. Bu kişi uyarıları dikkate almadı ve arkadaşımın sayfasını takip etmeye devam etti ve yapmış olduğu bir kaç paylaşımı kendisine yapıldığını iddia ederek arkadaşımı mahkemeye verdi.bende o şahsın iddia ettiği paylaşımdaki yorumlara girdim. ( kendisi arkadaş listemizde olmadığı için bizim yapmış olduğumuz yorumlara girme cesareti bulamadı) biz kendisini muhatap almadığımız ismini zikretmediğimiz halde o paylaşımın ve yapılan yorumların kendisine yapıldığını iddia etmiş beni ve arkadaşımı tehdit ve hakaretten savcılığa vermiş…kendisini birebir tanımam etmem hiç bir diyaloğumda yoktur kendisiyle.ne sosyal medya üzerinden nede genelden hiç bir şekilde irtibata geçmedik kendisiyle…buna rağmen bu iddia ile bir mahkeme aşamasına girdik…şu an yenileme müracaatında bulunacağım…yenilemeye başvursam kimliğimi sorunsuz alabilirmiyim acaba yoksa davadan sebep kimlik almam engellenirmi yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Kimler Güvenlik OLamaz/Silah Ruhsatı Verilmesini Engelleyen Haller başlıklı yazıda bilişim alanındaki suçlar, yayın yoluyla işlenen suçlar şeklinde ifade edilen durum olmuş sanırım. Bir yıl ve üstü ceza söz konusu olursa sorun olur. Bir yıl üstünde HAGB olursa denetimli serbestliği beklemek gerekir. Yenileme evrakını teslim ettiğinizde sizden bu davanın son durumunu gösterir belge istenir. İstenen cezaya göre silahsız devam etme durumu muhtemelen komisyonda görüşülür. Tüm ihtimalleri yazıyorum, belki de karar incelenip silahlı devam etmeniz de mümkün olur. Esasında kafanızda netleştirmek için davaya ilişkin belgelerle konuya ilişkin tam yetkili olan özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 11 Eylül 2017 - 07:39 | #13

  erdal :

  Slm hocam ben eski karti yeni kart ile deisim icin subeye verdim fakat tam 32gun oldu hirsizlik hagb vardi dava dustu yani dusme belgesinide verdim fakat bana kartin 10gune gelir dediler fakat 1aydan fazla oldu hala gelmedi acaba kimligim iptalmi oldu hocam cvp nedir subeyi aradim soruşturma devam ediyor 2once iptalmi olur sizce dusme kararini verdim

  Son zamanlarda siteye gelen yorumlardan kimlik soruşturma işlemlerinin oldukça geç çıktığı anlaşılıyor. Hakkında mahkeme kararı olanların durumu prosedür gereği komisyonda görüşülür. Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Gecikmenin nedeni muhtemelen işlemlerin yoğunluğundandır. Biraz daha sabırla beklemeniz gerekecek sanırım. İyi günler.

 14. 11 Eylül 2017 - 07:44 | #14

  Emrullah :

  Askerlikten muaf biri olarak raporum var. 5 sene önce özel güvenlik kimlik kartı alarak 5 senedir çalışmaktayım. Geçen gün ilçe emniyetten aradılar ve özel güvenlik kimlik kartım iptal edilmiş olduğunu öğrendim. Öğrenmek istediğim şey askerlik muafiyetimle ilgili bi sorun çıkmış olabilir mi?

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. Askerliğe elverişsizliğe neden olan sağlık durumu, özel güvenliğe engel sağlık hallerinden değilse sorun olmaz. Moralinizi bozmak istemem ama bildirimin şekli FETÖ iltisaklılara yapılana benziyor. Sizi arayan ilçe emniyete uğrayıp kararı tebliğ etmeniz gerekecek sanırım, prosedür bu şekilde işliyor. Tebliğ esnasında iptalin nedenini öğrenebilirsiniz. Bir yanlış anlaşılma veya haksızlığa uğrama durumu varsa idare mahkemesine yürütmenin durdurulması talebi ile başvurabilmek için tebliğden itibaren altmış günlük süre var bildiğim kadarıyla. Önce bir tebliğ edin ve nedenini öğrenin, sonra gerekirse iyi bir avukata danışın. Benim konuya ilişkin başka bilgim, önerim yok. İyi günler.

 15. 11 Eylül 2017 - 09:44 | #15

  Emrullah :

  @A.GÜLŞEN
  Şimdi gittim ve feto olarak belirtilmese de devletin ve milletin güvenliğini tehlikeye sokan örgüt ya da kişiler ile bağlantı gibi bi madde gösterdiler sebep olarak. Ama işin garibi benim ailemin hiçbir ilgisi alakası yok. Bir kanıt bir hüküm yok tebliğde sebep gostermemisler ayrıntılı.. Yani bu nasıl oluyor anlamıyorum temizlik yapcaz diye kurunun yanında yaş da yanıyor..

  Bu durumda ne yapılabileceğini ancak iyi bir avukata danışarak öğrenmeniz mümkün sanırım. Hakkınızda hayırlısı diyelim. İyi günler.

 16. 11 Eylül 2017 - 15:04 | #16

  Emrullah :

  @A.GÜLŞEN
  Peki bu durumda işten cikarilirsam kıdem tazminatı alabilir miyim

  Sorunuz esas olarak SGK mevzuatı ile ilgili olduğu için çok bilgim yok. Ancak işten çıkarma olayı işyerinizin tercihi değil, sizin durumunuzdan kaynaklandığı için muhtemelen olumsuz. Yine de konu hakkında bilgili olan birilerine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 11 Eylül 2017 - 15:06 | #17

  fatih :

  mrb. ben resmi kurumda özel güvenlik olarak çalışıyorum hakkımda 6136 ruhsatsız silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurmadan dava açıldı…daha öncedende hakkımda taksirli suçtan (trafik kazası ) HAGB var. 6136 dan ceza alırsam HAGB bozulur mu özel güvenlik kimlik kartım iptal edilirmi

  HAGB süresi tamamlanmadan ikinci bir ceza durumu söz konusu olursa muhtemelen bozulur. Ancak konu hakkında fazla bilgim olmadığı belirteyim, bir avukata danışmanız uygun olur. İkinci suçtan ceza alırsanız silahlı kimlik kesin yanar, silahsız kısmı da diğer cezanın açıklanması, ceza süresi vb. detaylara göre değişir. İyi günler.

 18. 12 Eylül 2017 - 09:12 | #18

  murat öztürk :

  mrb özel güvenlk kmlik kartımın yenilenmesi gerekiyor yanlız geçen sene arkadaş yakması soucu mülteci kaçakçısı olarak bi anda 3 ay hükümlü olark ceza evinde yattım mahkemem 3yıl 4 ay ceza verdi yanlız yargıtayda şuanda adli sicil ve adli sicil arşivide herhangi bir sıkıntı gözükmüyor acaba kimliğimi yenileyebilirmiyim

  Verilen ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için sonuç olumsuz görünüyor. Ancak daha net bilgi için mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Cevap olumsuz ise yenileme eğitimi için boşa masraf yapmamış olursunuz. İyi günler.

 19. 12 Eylül 2017 - 09:24 | #19

  ARDA KARTAL :

  Merhaba hocam benim kız arkadasımla fiziki müdahale falan zorlama yada temas yok ama sadece cıplak resim var sms telefon yoluyla ona gönderdiğim bunun üzerine 4 ay HAGB verdi cinsel taciz kapsamında 5 ay sonra bitecek 5 yıllık denetim süresi. Simdi bu durumda yeni 680 KHK ya göre ben güvenlik olabilir miyim ?? yoksa 5 yıllık süre dolunca mı basvurayım ?? ona göre boşa ümitlenmek istemiyorum yani
  cevabınız icin şimdiden tesekkür ediyorum ??

  Belirttiğiniz suçta düşme kararı almadan özel güvenlik eğitimi adına masraf yapmamanızı tavsiye ederim. Madem beş ay kalmış, bekleyip riske girmemenizde yarar var. Hatta içinizin tam rahat etmesi açısından düşme kararını aldıktan sonra iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 12 Eylül 2017 - 09:39 | #20

  Haydar Gazi Gül :

  Hocam ben askeri mahkemeden 2 ay 15 gün mahkumiyetlik cezası aldım hAGB istemedim ve benim bu cezamı erteledi 1 yıl denetim verdi ben ogg kimlik kartı alabilirmiyim suçu nda askeri malzemeyi kasten tahrip etmek

  Ceza süresi ve suçun türü açısından sorun yok gibi görünüyor. Yine de elinizde davaya ilişkin belge varsa (yoksa da kimlik başvurusunda isteneceği için mutlaka temin etmeniz gerekecek) önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 12 Eylül 2017 - 09:41 | #21

  serap :

  Slm hocam benim hakkimda hırsızlık tan hagb vardi fakat bitti dusme karariylan birlikte subeye vereli 1.5ay oldu eski kimlik yeniyle degismesi cvp hala yok ne olur sizce sikinti olurmu acaba yoksa kimlik iptalmi olcak

  Düşme kararı varsa sorun olmaz. Gecikmenin, hakkında dava olanların durumunun komisyonda görüşülmesi prosedür gereği zorunlu olduğundan ve işlemlerin eskisine göre daha uzun zaman almasından kaynaklanması muhtemel. İyi günler.

 22. 13 Eylül 2017 - 10:51 | #22

  Kardeş benimde tehditten 2 ay 15 gün c cezam var silahsız veriyorlar sen silahlı mı aldın silahsız mı

  Tehditte silah-bıçak vb. 6136 S.Kanun kapsamında değerlendirilen alet kullanımı ifadesi varsa silahsız, yoksa silahlı olur. İyi günler.

 23. 13 Eylül 2017 - 10:53 | #23

  Erhan :

  Hocam merhaba, tehditden 5 yıl denetim bugün bitti, düşme kararını almak için ne yapmam gerekli, kaç günde çıkar ve emniyete düşme kararı vermem yeterli olur mu.

  İşin bu kısmının detaylarını bilmiyorum. Sanırım ceza kararını veren mahkemenin özel kalemine başvurmanız uygun olur sanırım. Kararı aldıktan sonra özel güvenlik şubeye vermeniz gerekir. İyi günler.

 24. 15 Eylül 2017 - 10:29 | #24

  Murat :

  Hocam merhaba. Ben askerdeyken bir iftiraya mağruz kalıp uyuşturucu kullandığım ileri sürüldü. Komutan bana zorla iddianameyi ve ifade kağıdını imzalatmıştı. Olaydan bir hafta sonra Savcı tarafından çağırıldım. Savcının karşısına çıktım olayların doğruluğunu sordu hepsi İFTİRA dedim. Soru sormadı başka.. çıkardı beni. Çıktım. Birliğime geri döndüm. Ardından hiçbir olayla, soruşturmayla karşılaşmadım. Sicilimde temiz. Ceza almadım.. bu olayın neyle sonuçlandığını yada denetim serbestliği verilip verilmediğini nerden anlayabilirim ? Bu olay ÖGG olmama engel olurmu ? Sınava girecek 15 gün sonra. Güvenlik soruşturmasından geçermiyim ? İlgilendiğiniz için teşekkürler

  Adli sicilde görünmese de GBT’de görüneceği için başvuruda emniyet sizden buna ilişkin belge ister. Olay üzerinden beş yıl geçti ise ve HAGB varsa düşme kararı işinizi görür. Elinizde olaya ilişkin herhangi bir belge varsa bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. İyi günler.

 25. 15 Eylül 2017 - 10:32 | #25

  erkan :

  Hocam oncelikle cok tsk ederim sizlerin o guzel yorumunuz bilginiz olmasa belki cesaret edip gitmiyecektim benimde kimlik ile sıkinti olmustu hagb yani dusme kararini goturdum allaha Şükür bir sıkıntı yok dediler 15 gun sonra kimligin gelecek dediler allah razi olsun yoksa herseyi bitirmistim kafamdam 5yillik emegimi cope atacaktim allah sizden razi olsun

  Sizin adınıza gerçekten çok sevindim. Darısı bu şüphe ile yaşayan diğer arkadaşların başına diyelim. İyi günler.

 26. 15 Eylül 2017 - 10:34 | #26

  Murat :

  Merhaba Hocam,
  Benim 5 yıl zaman aşımı süresi geçmiş 10 aylık terör örgütü propagandası suçundan ceza almışlığım var. Adli sicil kaydında çıkmasa da 7 yıl geçmesine karşın GBT’de çıkıyror. Kursa gitmeyi düşünüyorum. Özel Güvenlik kartı almama bu ceza mani olur mu?

  Belirttiğiniz duruma ilişkin düşme kararı varsa sorun olmaz. Aksi halde mani olur. Elinizde bu davaya ilişkin belge varsa bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışın. Alacağınız cevaba göre özel güvenlik eğitimi için başvuru yaparsınız. İyi günler.

 27. 15 Eylül 2017 - 10:38 | #27

  Cenk :

  Hocam kolay gelsin, hakkımda 15 ay hagb var, 5 ay sonra denetim bitiyor, 10 ay önce evrakları emniyete verdim, hagb kararını vermedim ama. Kimliğin günü geçti ve çalışmaya devam ediyorum, 5 ay sonra denetim bitince düşme kararını alıp emniyete versem bir sıkıntı olur mu, şuan kararı versem yenilemeyecek malum

  Süre dolduğu için siz şahsen değil ama durum denetleme vb. halde ortaya çıkarsa işyerinize para cezası kesilebilir. Düşme kararını beş ay sonra verip kimliği yenileyebilirsiniz ama aradaki sürede işyeriniz belirttiğim şekilde sıkıntı yaşayabilir. İyi günler.

 28. 15 Eylül 2017 - 10:45 | #28

  Mehmet :

  İyi günler. Şu an özel güvenlik soruşturmam devam ediyor bağlı olduğum adliye de 10 ay cezam var ama onanmamış herhangi bir suçta onanacak bu kartın çıkmasına sebep olurmu. Teşekkürler

  Özel güvenlik işlemlerinde suçun türü, cezanın süresi dikkate alınır. Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmayabilir. Ancak yukarıdaki açıklamada detayları verilen bazı suçlarda 1 gün, 1 TL adli para cezası almak dahi engel hal sayılabileceği için sayfanın başındaki bilgileri okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 15 Eylül 2017 - 10:49 | #29

  Cengiz :

  @erkan
  Erkan bey hangi suctan hagb vardi

  HAGB ve sonunda düşme kararı olduğunda suçun önemi yok. Önemli olan düşme kararını edinmiş olmaktır. İyi günler.

 30. 15 Eylül 2017 - 14:08 | #30

  Sami :

  Silahsız kimligimi Silahlıya cevirmek için sınava girdim kazandim.evrakları güvenlik şube müdürlüğüne verdim soruşturma ne kadar surecek ? İstanbul da ikamet ediyorum. Hiç mahkemem yok sabika kaydim yok. Araştırma soruşturma ne kadar surecek?

  Soruşturmanın ne kadar zaman alacağı, işlemlerin seyri gibi konularda sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Sınavların açıklanmasından sonra yapılanların tamamı illerden yürütülür ve bu işlemlerin detayları, süreleri illere göre değişir. İyi günler.

 31. 16 Eylül 2017 - 08:27 | #31

  Ramazan :

  Merhabalar hocam , daha önce yazmıştım 2004 de olan 2006 da karar verilen 1 yıl denetimli serbestlik cezası almıştım. Temyiz edilmişti yargıtayda aynen onamıştı. 2010 yılında başlayan denetimli serbestlik 2011 de sorunsuz bitmişti. 2015 yılında yenilemeye gittiğimde bende dava evraklarını istemişlerdi , bende dava sonucunu ve demetimli serbestlik somuçlarımı götürmüştüm 2020 yılına kadar uzatmışlardı. Düşme kararı istememişlerdi o zaman.

  Şimdi az önce şubeye gittim yeni çıkan kimlik kartı için , evraklarımı verdim ve o dava gbt de yine çıktı. Bana sordular tabi yine bu davanın düşme kararını sem getirdin mi dediler. Bende 2015 yılında kartımı bu şubeden uzattığımı bu davanın o zamanda çıktığını ve dava hakkında evral getirdikten sonra kartımı uzattıklarını bi sorun olmadığını söyledim. Bunun üzerine işlemlerim yapıldı , 1 adet nufus fotokopisi , 1 adet biometrik fotoğraf , 20 tl kart ücreti makbuzu , eski ögg kimlik kartımı aldılar zımbaladılar. Bana bi a4 kağıdı verildi orada fotoğrafım imzam yer alıyor altındada bilgilerim kaşeleyip verdiler. Kart gelene kadar bu geçerli olacak 15 gün içinde ev adresine gelir dediler.

  Hocam şimdi ben bu evreyi sorunsuz geçmiş mi sayılıyorum , yani artık kartı mı bekleyeceğim sadece yoksa hala bi araştırma , soruşturma olur mu o davam ile ilgili bi sıkıntı çıkar mı ? Saygılar.

  Soruşturmanız yapılmak üzere evrakınız kabul edilmiş. Başvuruda eski davaya ilişkin belgeleri tekrar vermeniz işlemleri çabuklaştırmak için daha iyi olurdu. Arşivden belge çıkarmak mutlaka zaman alıcı bir işlemdir, o da arşivin ulaşılabilir bir yerde ve sistemli olması şartıyla. İşleminizde aksilik olarak değerlendirmeyin, sadece evrakın kabul edilmesi olumlu tabii ancak belgeleri tam verseydiniz daha çabuk olurdu demek istiyorum. Belirtilen sürede kimlik gelmezse belgelerin temin edip başvurmanız uygun olur. İyi günler.

 32. 16 Eylül 2017 - 08:31 | #32

  Ayşegül Kaya :

  Mrb ben sınava girdim silahli kazandin sertifikayi aldım ama kartimi alamıyorum önceden bicaklandim ıkimizde sikayetci olduk 2013den beri dava sürüyormuş yargıtayda ne yapmam gerekiyor bide dava 1 yada iki yılda bitse bile kartım yanarmi ? Teşekkürler.

  Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Size yöneltilen suçlamayı bilemiyorum eğer sizin ceza süreniz bir yıl ve üstü ise kimlik alamadan davanın sonuçlanmasını beklemeniz gerekir. Bir yıl altında ve silahsız veriliyorsa davanın sonucuna göre silahlıya geçmeyi beklemeniz gerekir. Özel güvenlik işlemlerinde suçun türü, cezanın süresi dikkate alınır. Dava sonucuna göre kart almanız uygun görüldüğünde raporu yeniden almanız, vergiyi (yatırdıysanız) güncel olanla aradaki farkı ödemeniz gerekir. İyi günler.

 33. 16 Eylül 2017 - 15:54 | #33

  Ayşee :

  Daha önce hayatımda bi hata yaptım ve gazinoda çalıştım 2 gün dans sanatçısı olarak sigortama işledi.Bu benim özel güvenlik olmamı engeller mi..

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik olmaya engel hal değil. Yüz kızartıcı suçlardan ceza almak veya diğer suçlar dahil bir yıl ve üzeri ceza almak sorun olur. İyi günler.

 34. 17 Eylül 2017 - 14:44 | #34

  Ramazan :

  Cevabınız için teşekkür ederim hocam , asıl soruşturma şimdi başlayacak demekki bunu öğrendiğim iyi oldu çünkü bazı arkadaşlar evraklar kabul edildimi sana kart onaylama evrakı verdiler mi korkma kart kesin gelir demişlerdi. Bir sorun olursa işlemlerini yapmazlar bile diyorlardı. Benimle beraber yanımda çalışan yani beraber çalıştığımız arkadaşımda evraklarını vermişti o çarşamba günü yani 13 eylülde vermişti evraklarını 2 gün sonra 15 inde yani cuma günü ptt den mesaj geldi telefonuna kartınız bizdedir size ulaştıracağız diye. Şaştık kaldık bizde sadece 2 günde çarşamba evrakları verdi cuma günü mesaj geldi. Bende evraklarımı cuma günü ayın 15 inde verdim , süreci buradan paylaşacağım. Saygılar hocam

  Evrakınızın kabul edilmesi de önemli, ancak bu daha sonra soruşturma yapılmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca kimliğin adrese gelmesi de soruşturmanın bittiği anlamına gelmez. Çünkü evrakı kabul eden yer özel güvenlik şube, kimliği gönderen yer Pasaport D.Bşk.lığı. Kimliğini alanların soruşturmalarında olumsuzluk çıkarsa şahsı çağırıp kimliğini alabilirler. Allah işinizi rast getirsin. Haberlerinizi bekliyoruz. İyi günler.

 35. 17 Eylül 2017 - 14:47 | #35

  Recai :

  Selam hocam Resmi bi kurumda özel güvenlikçiyim yeni kimliler için şart koştu 31.12.2017 ye kadar uzatıldı 2009da bir kavgaya karıştım yeğenimi olulun önünde kacırmaya calıştılar bizde konuşma amaclı gitik orda bize saldırdılar abimde kuru sıkı tabanca vardı abim üç el havaya ateş eti kalabalık dağıldı jandarma olaya el koydu cocul altı ay yatı ailesi biz uzlaştı davacı olmadık 2013te kamu bize dava actı bize beş yıllık denetim serbestlik verdi süremde ocak 3te bitiyo olaydan dolayı silahlı serfitikamı vermediker sorun değil şimdi calışıyorum yeni kimlik müracatı için endişeliyim iptal olur diye üçgün kala sürem bitiyo mahkeme kararı istiyorlar götütdüm sorun ola bilir dediler bende son aya bıraktım yani 28.12.2017de müracat etsem o sürede arda gide bilirmi üçgün sucta kişiyi hüyretinde yoksun bırakmak Allah için neyapmam gerekiyo zaten silahlı serfitikayı aldılar silahsız neyapacam bilmiyorum yardımcı olsanız sevinirim yol gösterin bana nereye müracat edim yardımcı olurlar güvenlik şübe sıkıntı olur diye gec müracat etsem olur 28.12.2017de olurmu saygılar

  Kimlik başvurunuzu yapın, sizden davaya ilişkin belge isterler. Düşme kararını alınca götürürsünüz. Belirttiğiniz şekilde yılın sonuna doğru randevu alırsınız. Hatta evrakı verirken de görevliye durumu anlatıp düşme kararını bir kaç gün sonraya getireceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu arada yıl sonuna randevu yoğunluğu olacağını hesaba katıp uygun tarihte randevu almayı ihmal etmemenizi, düşme kararını çabuk alabilmek için ne yapmanız gerektiğini ilgili mahkemeden öğrenip hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 17 Eylül 2017 - 14:47 | #36

  Yılmaz :

  Gebete temiz mahkemesi hiç olmayanin silahlı özel güvenlik kimlik kartı Almama gibi bi durumu var mı?

  GBT’si temiz olan birinin yakınlarında terör örgütü üyeliği vb. durum yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 37. 18 Eylül 2017 - 12:07 | #37

  Sedat :

  Merhaba hocam, yıl sonuna kadar kimlik kartlarının süresi varmış sanırım, peki yenilemezsek ne olur, Mart ayında hagb kararı bitiyor, onun için sordum, düşme kararını alıp o zaman müracaat etsem sıkıntı olur mu. Eski kimlikle Mart 2018 e kadar çalışayım diyorum.

  Eski kimliklerin geçerlilik süresi 31.12.2017′ye kadar uzatıldı. Süre uzatılmazsa bu tarihten sonra eski kimlikler geçerli olmayacak. Eski kimlikle çalışmaya devam edenlerin tespiti halinde ne gibi bir ceza uygulanacağı hakkında bilgim yok. Bu ilk defa olan bir durum, geçmişte örneği olmadığı için bilemiyorum. Yılın ilk ayında netleşir sanırım. İyi günler.

 38. 22 Eylül 2017 - 16:39 | #38

  Taylan :

  Hocam iyi günler 2015 yılında mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından gelen evrak da uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı yazıyordu 2016 yılında denetimli serbestlik sorunsuz bitti şuan sadece kamu davasının erteleme kararı var eski kimligimi yenisi ile değişim yaptım 4 yerden kayitima bakıldı hepsi temiz çıktı şuan yeni kimligim ile çalışmaktayım seneye sınava girip yenileme yapacam güvenlik soruşturmasında bi sorun çıkarmı yada son 1 yıl içerisindeki yapılacak olan güvenlik soruşturmasında…

  Yeni kimliği 680 S.KHK’dan önce aldınız sanırım. Uyuşturucu davalarında kamu davasının düşmesi bekletiliyor çünkü. KHK’dan sonra aldıysanız nasıl olur bilemiyorum ama yenilemede çıkma ihtimalini gözardı etmemekte yarar var. İyi günler.

 39. 23 Eylül 2017 - 08:13 | #39

  Taylan :

  @A.GÜLŞEN
  Yenileme yapinca çıkar diyorsunuz yani hocam ama GBT ‘den ve diğer yerlerden bakınca hiç bir şekilde kayıt çıkmadı o zaman hakkımızda hayırlısı

  Yenilemede karşınıza kesin çıkar değil, çıkma ihtimalini de göz ardı etmeyin diyorum. Başka suçlardan kimlik alıp bir-iki kere yeniledikten sonra bile çıkanlar var çünkü. Bu nedenle dava düştükten sonra dahi belgeleri iyi muhafaza etmenizde yarar var. İyi günler.

 40. 23 Eylül 2017 - 08:22 | #40

  YİĞİT :

  Hocam iyi günler hakaret suçundan 75 gün yine hakaret suçundan 75 gün basit yaralamadan kesici delici herhangi bir alet yok 100 gün ceza bunlarıda adli para cezasına cevirmişler bu güvenlik görevlisi olarak çalışmama engelmidir soruma cevap verirseniz yardımcı olurmusunuz iyi günler

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre karar verilir. Belirttiğiniz suç türü ve ceza süresi açısından sorun yok görünüyor. İyi günler.

 41. 23 Eylül 2017 - 08:29 | #41

  Ugur :

  İyi günler hocam 765Sa 191/1 tehdit suçundan 63 lira para cezası ve 5237sa 86/2 suçundan 4ay hapis cezası aldım da 2000 lira paraya çevrildi ve ödeme yapıldı silahlı güvenlik belgesi almamda bir engel olurmu saygılarımla…

  Tehdit ve yaralama suçlarında 6136 S.Kanun kapsamına girecek silah-bıçak vb. alet kullanımı-ifadesi olmaması şartıyla ceza süresi ve suç türü açısından sorun yok görünüyor. Daha net bilgi için bu davalara ilişkin belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 42. 23 Eylül 2017 - 08:32 | #42

  ilker :

  Merhaba hocam kardeşim 2009 da den dersanesine gittiğinden dolayı memurliktan ihraç edildi hakkında herhangi bir idari ve adlı dava soruşturma yok aslında neden ihraç olundu onu bile bilmiyoruz sadece dersane aklımızda var ve onun olduğunu kanaatindeyim bu neden den dolayı güvenlik sertifikası alabilir mi bu meslekte çalışabilir mi bilgi verebilirsiniz sevinirim

  KHK’larla işine son verilenlerin özel güvenlik olamayacağına dair de KHK var. Eğer kardeşinizin isminine-TC numarasına bağlantıya dair şerh kondu ise özel güvenlik adına yapacağı masraf boşa gider. Bu nedenle öncelikle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine kardeşinizin danışmasını, oradan alacağı cevaba göre hareket etmesini tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 23 Eylül 2017 - 08:43 | #43

  Tunahan :

  Hocam iyi günler resmi kurumda silahlı güvenlik girevlisiyim 13.07.2016 da bir trafik kazasına karıştım ve şoför değiştirdik karşı taraf beni mahkemeye verdi ben mahkemede böyle birşey yaptığımızı itiraf ettim mahkeme de kasım ayinda ayında sonuçlanacak kimliğimi yenilemek için ög şube müdürlüğüne gittim uyapta kaydım olduğunu ve bazı bazı mahkeme dosyalarını istediler ilk önce silahlıysa silahsiza cevirir oyle veririz dediler ikinci kez gittiğimde ise komisyona girersin ve işimin zor olduğunu soylediler benim be gibi bir yol izlemem lazım ilginiz için teşekkür ederim

  Kazadan ziyade şoför değişikliği yapmanız sorun olmuş sanırım. Ancak mahkemede itiraf etmeniz hakim tarafından dikkate alınıp değerlendirilecektir. Bu durumda ilk kararda aleyhinize görünen durum ilerleyen celselerde değişebilir. Hakkında dava olanların durumunun komisyonda görüşülmesi rutin bir uygulama olup kesin aleyhte çıkacağı anlamına gelmez. Buna rağmen komisyon olumsuz karar verirse tebliğinden sonra, idare mahkemesine yürütmeyi durdurma için başvuru hakkınız var ama oradan da genelde idarenin kararı doğrultusunda karar çıktığını da bilmenizde yarar var. Dolayısıyla bu yolu kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmış, iş oraya varırsa bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 23 Eylül 2017 - 08:47 | #44

  Tunahan :

  Slm hocam benim 6 ay ceza 3500 tl para cezasina dosya kapandı 2015 te pasit yaralama dan ne ceza yattım ne de para ödemedim 5 yila kadar bi suc işlersem hem yatcam hem o parayı ödüycem silahsız güvenlik olmama engel olurmu

  Ceza süresi açısından silahsız için sorun olmaz gibi görünüyor. Daha kesin cevap için o kararlara ait belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. Böylece hayli masraflı bir eğitim olan özel güvenlik için yapacağınız masrafın boşa gitmemesini garanti etmiş olursunuz. İyi günler.

 45. 23 Eylül 2017 - 08:54 | #45

  Gökhan Akgül :

  Merhaba ben 2005yılında sigara kaçakçılığı dan para cezası aldım temize gönderdim 2010 yılında temiz kabul olmadı 2015 yılında güvenlik kartına müracaat ettim kazandım ve uşakta kart için gittim dedimki benim sonuçlanmış mahkemem var kartı almamda sorun çıkarmı onlar mahkeme kararını istediler bende izmirden mahkeme kararını getirdim biz sana haber vercez soruşturma kapsamında alırsan sana parayı maliyeye yatır dicez sende kartını alacaksın onlarda bana parayı yatır sorun yok dendi bende yatırdım parayı kartı aldım ondan sonra izmirde işe başladım aradan iki yıl geçti kartı dijital fotoğraf için yenilenme yapmalısın dendi bende başvurdum izmirde mahkeme kararımı istediler getirdim sen bu kartı nasıl aldın dediler kartımı komisyona sokup iptal ettiler ne yapmam gerek

  Kaçakçılık suçundan hapis veya adli para cezası almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bunun istisnası kararda HAGB olması, zamanı gelince de düşme kararı alınması halinde gerçekleşir. Dolayısıyla mahkeme kararınızda HAGB yoksa yapılan son işlem maalesef doğru ve bunu engellemek yani kartı geri almak mümkün görünmüyor. Ancak bir avukata mümkün olup olmadığını danışarak ilk mahkemeye kararın HAGB’li olması için başvurmayı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 46. 23 Eylül 2017 - 09:00 | #46

  gökhan :

  merhaba ben bir defasinda polis memurları uyuşturucu madde yakaladilar karakola götürdüler sonra babam geldi beni aldi herhangi bir dava sorusturma açılmadı amatemde ayakta tedavi gördüm ve yarin evraklarimi teslim edicem harcımı yatirdim bir sorun olur mu acaba?

  Uyuşturucuya ait kayıt GBT’de görünürse sizden buna ilişkin belge istenir. Uyuşturucuda genelde bir yıl denetimli serbestlik verilse de kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleniyor diye biliyorum. Başvuru evrakınız kabul edildi ise ve ilinizdeki makul bekleme süresine kadar kimlik gelmezse muhtemelen bu belge eksik diyedir. İyi günler.

 47. 23 Eylül 2017 - 09:02 | #47

  Yıldıray :

  Hocam merhaba, 14 ay önce evrakları emniyete verdim arayan soran yok, hakkımda hagb kararı vardı, düşme kararı elimde şuan, emniyete düşme kararını versem yeterli olur mu, yoksa yeniden verdiğim tüm evrakları tamamlamam mı lazım, verilen evrakların süresi ne kadar yada? Sadece düşme kararını vermemiştim yeni aldığım için.

  Muhtemelen GBT’de görünen davaya ilişkin durum için evrakınız bekletiliyordur. Bu durumda bir an önce düşme kararı ile başvurmanız yeterli. Diğer evrakları tekrar hazırlamanıza gerek olmaz. Ancak temel ise raporu tekrar isteme ihtimali olabilir, biliyorsunuz raporlar bir yıl geçerli. İyi günler.

 48. 23 Eylül 2017 - 09:05 | #48

  Okan :

  Hocam başka bir sitede hakkında hagb kararı olanlara denetim sorunsuz bitsede özel güvenlik yolu kapandı yazıyor. Ama bu sadece bazı cezalar içinmiş, cinse taciz vs gibi.. Benimde şantajdan 1 yıl 15 gün hagb kararı var, bu cinsel suçlara girer mi, düşme kararı alırsam silahlı özel güvenlik kimliği mi yenileyebilir miyim

  Başka siteleri bilemem. HAGB’li bir yıl üstü cezası olanlar, denetimli serbestlik süresini usulüne uygun tamamlamaları ve düşme kararı almaları şartıyla suç ne olursa olsun özel güvenlik olabilir. İyi günler.

 49. 23 Eylül 2017 - 12:09 | #49

  Yunus@ :

  İyi aksamlar hocam benim basit yaralama ve hakaretten var olan bir davam var ama bir türlü sonuçlanmadı davam hakimin olmayışından dolayı devamlı erteleniyor.3 durusmada 2018 yilinın mart ayina ertelendi.malum bu yıl sonuna kadarda kimlik yenilemem lazım halende çalışıyorum ve yenileyemezsem isimden olcam ne yapmam gerekiyor.bu arada herhangi bir bıçak silah benzeri bir alet kullanmadım.yardimci olursanız sevinirim .

  Bu durumda davanın son durumunu gösterir belge alıp 31.12.2017′den önce yeni kimlik için başvuru yapmanız gerekir. 6136 S.Kanun kapsamına girecek alet kullanımı yok ise istenen ceza süresinin bir yıldan az olması kaydıyla silahlı için sorun olmaz görünüyor. İyi günler.

 50. 23 Eylül 2017 - 13:03 | #50

  Emrah :

  Merhaba benim 1 ekimde guvenlik sinavim var.ama ben 2017 yilbasi itibariyle sozlesmem bitmeden uzm cvsluktan ayrildim.subat 2018 de mahkemem var.bu mahkemeden ceza alirmiyim.alirsam bu ceza sicilime islermi guvenlik olmama engel olur mu

  Suçunuz ve istenen ceza süresi bakımından değişik sonuçlar olabilir. Sayfanın başında özel güvenlikler için engel haller açıklandı. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışırsanız, duruma ilişkin en net bilgiyi edinmeniz mümkün. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1218 » Sonraki Hepsini Göster