Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 112, toplamda : 205585 kişi tarafından okundu.

 1. 23 Eylül 2017 - 13:06 | #1

  b.altun :

  merhaba adlı sıcıl kaydımda 2 aylık hapis gözüküyor ama ertelenmış olarak bu benım özel güvenlik olmam için bir engele neden midir?

  Özel güvenlik adaylarının, özel güvenlik onayları suç türü ve istenen/alınan ceza süresine göre verilir. İki ay hapis cezasına neden olan durum, sayfanın başında engel haller arasında sayılmışsa maalesef olumsuz sonuçlanır. Engel haller arasında değilse ceza süresinin bir yıldan az olması nedeniyle sorun olmaz. Daha net cevabı mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışarak almanız mümkün. İyi günler.

 2. 25 Eylül 2017 - 10:21 | #2

  recai :

  Slm hocam resmi bi kurumda bir yıldır güvenlik görevlisiyim 2009 da yeğenimi okulun önünde ticari taksile kacırmaya calıştılar nizde karakola bildirdik sonra kim olduğunu öğrendik konuşmak için yanlarına gitik bize saldırdılar abimin üzerinde kuru sıkı tabanca vardı üç el havaya ateş eti kalabalık dağıldı yanımızdada askeriye vardı olay yerine el koydu şikayetci olduk çocuk altı ay ceza evi yatı sonra biz ailesi ile uzlaştık mahkeme 2013 te bize beş yıllık denetim serbestlik verdi bende o yıl içinde kimlik yenileme yaptım silahlı serfitikamı işlediğimiz olay üzerine vermediler silahsız olarak calışa bilirsin dediler bir yıldır calışıyorum denetimim 03 ocakta bitiyo kimlik yenilemeye şart koşuldu 31.12.2017 ye kadar yenilemem lazım emniyet sıkıntı olur diye kimliğimin iptal olmasını söylediler denetimimde üç gün sonra bitiyo yani 03.01.2018de bitiyo kadro geliyo acaba orda bi yararı olurmu bana sucumda kişiyi hüretinden yoksun koyma yardımcı olursanız sevinirim neyapmam lazım mahke kararımıda gösterdim bir umut varmı sizce

  Bu yorumu yazdığınız kategori başlığında 12.07.2017 ve 17.09.2017 tarihlerinde aynı yoruma verilen cevaba ekleyebilecek başka husus yok. İyi günler.

 3. 25 Eylül 2017 - 10:22 | #3

  deniz :

  Hocam Merhaba 1.5 yıl önce tarihi eser için kazı yaparken yakalandım.dava sonucunda 2 yıl hagb kararı verildi. Bu durumda itiraz için mahkemeye Yargıtaya başvurdum. Dava hala sürüyor, ÖZEL GÜVENLİK KARTI ALABİLİRMİYİM

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için ancak denetimli serbestlik süresinin usulüne uygun tamamlanması ve düşme kararı aldıktan sonra özel güvenlik eğitimi almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 4. 25 Eylül 2017 - 10:33 | #4

  Ertuğrul :

  Saygıdeğer hocam kimlik yenilemek için evrakları emniyete verdim, ama uzun süre geçti hala arayan yok, sertifikayı aldım ama, kimlik yoğunluktan dolayı yılbaşına kadar yetişmese nasıl çalışabilirim, sorun olur mu eski kimlikle devam etmek

  Kimlik değişimi için tanınan sürenin dolmasına daha üç ay var. Siz kendi açınızdan üstünüze düşeni zamanında yapmışsınız. Üç ay içerisinde yeni kimlik gelecektir mutlaka. İyi günler.

 5. 25 Eylül 2017 - 12:43 | #5

  Hakan :

  GBT ve diğer kayıtlarda çıkmayan kayıtlarda yapılacak olan güvenlik soruşturmasında çıkar mi ? Şuan adli sicil ve arşiv kaydım yok sadece erteleme karari var

  Farklı isimlerle yazdığınız diğer yorumlara verilen cevaplara ilave edebileceğim bir husus yok inanın. Soruşturmanın içeriği hakkında bildiğim kadarını yazdım zaten. İyi günler.

 6. 26 Eylül 2017 - 08:20 | #6

  burhan :

  özel güvenlik şubeye evrak tesliminde sadece GBT yemı bakılıyor yoksa başka kayıtlarada bakılıyor mu Hocam, Güvenlik sorusturmasını özel güvenlik sube mı yapıyor yoksa güvenlık sube adına mahalle karakolu yada ilçe emmiyet mı yapıyor

  Soruşturmanın içeriğini net bir şekilde bilmemiz mümkün değil. Anladığımız kadarıyla GBT ve yakın aile fertlerinde terör örgütü bağlantısına, adresin doğruluğuna bakılıyor. Silahlılar için mahallinde (ikamet doğrulama) yapılıyor. İyi günler.

 7. 26 Eylül 2017 - 08:21 | #7

  Enes :

  Hocam iyi günler.Benim 4 ay Hagb var ama hapis cezası değil para cezası ertelemeli. Ekim 2018 de 5 yıllık süre dolacak. Acaba sorun olur mu yada silahsız kimlik kartı alabilir miyim ??

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Suçunuz, sayfanın başında engel hal olarak belirtilenlerden biri değilse süre açısından sorun yok görünüyor. Suç, engel hallerden ise düşme kararını beklemeniz gerekir. İyi günler.

 8. 26 Eylül 2017 - 08:23 | #8

  Süleyman Ala :

  Merhabalar babam açık ceza evinde kız kardeşimde unv okuyor ama nüfusta adresleri kendi evimiz güvenlik soruşturması için adres kısmına nüfusta görünen adreslerimi yazmalıyım yoksa suan bulundukları geçici adreslerimi ?

  Kendi adresinizi açık-net-doğru yazıp aile fertlerine sadece ikamet şehri veya aynı adres diye yazabilirsiniz. Detaya gerek yok. İyi günler.

 9. 26 Eylül 2017 - 10:11 | #9

  GALİP :

  Hocam iyi günler iyi çalişmalar bi arkadaştan duydum sorum şu Silahlı kımlıkler için Güvenlik soruşturması ve Arşiv araştırması ikisine birden bakılıyormuş Silahsızlar içinde sadece Arşiv araştırması yapılıyormuş

  Önceki uygulama için doğru, yeni durumda terör örgütü bağlantısı da olmamak gerek. İyi günler.

 10. 26 Eylül 2017 - 10:12 | #10

  Arda :

  Bir kaza sonucu sağ el 4. parmak ucunu kaybettim silahsız olarak kazandım sertifikam çıktı bu bir engel olusturur mu güvenlik olmama?

  Silahsız raporunda ortopedi aranmıyor, eğitim aldığınıza göre raporu da almış olmalısınız. Dolayısıyla görev yapmanıza da engel teşkil etmeyeceğine göre sorun yok. İyi günler.

 11. 26 Eylül 2017 - 14:22 | #11

  Süleyman Ala :

  Merhabalar yenileme eğitiminde kalma varmı??

  Yenileme sınavlarına katılmak şartıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 12. 27 Eylül 2017 - 10:40 | #12

  aslan :

  Hocam kusura bakma rahatsiz ediyorum ben aklimdaki sorulari sizinle paylasiyorum
  Ben sizi daha oncede rahatsiz etmistim ..
  Ben kamuda calisan ozel guvenlik gorevlisiyim aktif calisiyorum ..
  Benim cinsel sucundan dolayi mahkemem vardi gectigimiz ay ..
  Karsi taraf sikayetini cekti …
  Mahkemeye ciktim hakim davayi düşüruyorum dosyayi kapatiyorum dedi
  Devlet de simdi bir konu var kadro alacagimiza dair ama guvenlik sorusturmasinda sikinti olurmu bana mahkemem düstugu halde ceza almadigim halde karsima cikar mi …
  Simdiden tesekkur ederim …

  Önceki iki yorumun cevabına ekleyebileceğim bir şey yok maalesef. Bu sayfada cevapları ile birlikte yorumlarınız peşpeşe duruyor halen. İyi günler.

 13. 27 Eylül 2017 - 10:48 | #13

  serkan kesim :

  @A.GÜLŞEN
  gülşen kardeşim sayfada herkese cevap veriyorsun şu an yaptığın büyük fedakarlık,inan güvenlik şubede senin kadar vecap vermiyorlar,istanbulda olsan çayını içmeye gelirdik,allaha emanetsin babacan !

  Teşekkürler :) Yolunuz Ankara’ya düşerse bekleriz. İyi günler.

 14. 29 Eylül 2017 - 07:38 | #14

  Yusuf :

  Merhaba ben sılahlı sınavını kazandım bugun belge teslımı yaparken dava gorundugunu adlıyeden belge almamı ıstedı emnıyet gıdıp aldım ıkı yıl once bı tartısma oldu karsı tarafın burnu kırıldı mahkemeye cıktık hakım uzlasın gelın dedı ıkıncı durusmada karsılıklı sıkayetlerımı gerı cektık 5 yıl hıcbı suca karısmamam gerektıgı soylendı bu sılahlı belge almama engel olurmu polıs sılahsız gelebılır kımlıgın dedı

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine göre değerlendirme yapılır. Davadan karşılıklı vazgeçseniz de sözü geçen olayda sizin tarafınızdan, 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı varsa ve ceza süresi bir yıldan az ise düşme kararı alana kadar silahsız olur. Denetimli serbestlik süresini aranan şartlara uygun geçirmeniz halinde süre dolunca düşme kararı alabilirsiniz. İyi günler.

 15. 29 Eylül 2017 - 07:41 | #15

  Doğan :

  Merhaba hocam güvenlik kimlik kartımı yenilemek için evraklarımı özel güvenlik şubeye teslim ettiğinde 2015 te yaşadığım esrardan yakalanma olayım çıktı. Oradaki memurlar benden düşme kararı istedi ve savcılıktan alacağımı söhlediler. Denetimli serbestlikte 1 yılımı olumlu tamamladım. Savcılık bana sürecimin olumlu tamamladığıma ilişkin infazen kapatılmıştır yazısı verdi. Fakat memurlar bunuda kabul etmedi. Tekrar beni geri gönderdi. Savcılığın bana dediği bu durumda olan herkese biz bu evrakları veriyoruz ve kartları sorunsuz yenileniyor dedi. En son müzekkereye hitaben bir yazı daha verdi savcılık onuda kabul etmediler. 2020 de ancak benim tamamen bitiyor dediler. Benim anlamadığım savcılık kabul etmeleri lazım diyor ama özel güvenlik şube düşme kararına ilişkin ek belge istiyor. Bu belge nedir ne değildir işin içinden savcılıkta çıkamadı. 6 senelik işimden 12 bin liralık tazminatım yanarak 1 haftaya çıkmak üzereyim ne olur ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.. tşk ederim

  Uyuşturucu davalarında denetimli serbestlik süresi bir yıl verilse de kamu davasının düşmesi için beş yıl beklemek gerekiyor. Emniyetin kabul etmeme nedeni henüz sürenin dolmaması nedeniyle alamadığınız düşme kararı sanırım. 2017 başında yayınlanan KHK gereği artık böyle olmak zorunda ve yapacak bir şey yok gibi görünüyor maalesef. İyi günler.

 16. 29 Eylül 2017 - 07:44 | #16

  Ramazan :

  Bu sabah saat 11:00 da PTT den gelen mesaj ile kartımın kabul edilip tarafıma ulaşacağı barkod kodu ile bana bildirildi. Üstümden resmen bir yük kalktı , inşallah ileridede bir sorun yaşamam. İnsanların yaptıkları ve pişman oldukları bir hata sonucu işinden olması , düzeninin bozulması ne kadar korkunç birşey. İşte tee 2004 yılında yapmış olduğum gençliğin verdiği bir hata peşimi bırakmıyor , her yenilemede karşıma çıkıyor. Yıllık iznime ayrıldığımda düşme kararı alıp bunu gbt den sildirmek için uğraşacağım bir daha bu konu dakkında sorun yaşamak istemiyorum , bir daha karşıma çıkmasını istemiyorum. Darısı sizlerin başına arkadaşlar Allah gönlünüze göre versin. A.Gülşen hocam sanada çok teşekkür ederim , burada hiç bir çıkarın olmadan sabırla insanların dertlerine çare olmaya çalışıyorsun , Allah razı olsun sendende.

  Başvuru yapıp endişe içinde bekleyenlere de sizin gibi haberler almasını dilerim. GBT kaydının nasıl silineceği konusunda net bir yol gösterme yok. Bildiğim kadarıyla ilk kaydı oluşturan karakola noter onaylı düşme kararı vererek sildirenler oldu. İyi günler.

 17. burhan
  29 Eylül 2017 - 08:00 | #17

  @Doğan
  DOĞAN kardeşim Mahkemeye cıkıp bu kararı hakımmı verdı yada cıkmadan savcılık tarafından mı sorusturma evrakı mı geldı sana ?

 18. Şahin
  29 Eylül 2017 - 08:05 | #18

  @Doğan
  Kardeşim mahkeme yada savcılık 1 yıl denetımlı serbestlik ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı verıyor senın denetımlı serbestlik bıtmıstır ama kamu davasının erteleme kararı olduğu ıcın düşme kararı alamıyorsun onuda 5 yıl dolunca alıyorsun şuan özel güvenlık şubeye verecegın evrak sana gelen soruşturma evrakı yada mahekemın verdıgı karar Yeni kanuna göre hakkında soruşturma olan kişilerın kımlıklerı ıptal oluyor

 19. engin
  29 Eylül 2017 - 08:09 | #19

  @Doğan
  Doğan bey eski kimliğinizi yenisi ile değişim yaparken mi yada yenileme sınavına kimlik yenileme yaparken mi bu sorun karşınıza cıktı ?

 20. özgür
  29 Eylül 2017 - 08:14 | #20

  @Ramazan
  Ramazan kardesim sizin karsınıza cıkan dava türü nedir ? bu arada herkesın hakkında hayırlısı olsun

 21. Cengiz
  29 Eylül 2017 - 08:24 | #21

  @Ramazan
  Ramazan kardesim denetimli serbestliginin konusu neydi ayni sikinti bendede var subeye gitmeye korkuyorum yardimci olursan sevinirim bide ankaradami aldin bu kimligi sana zahmet bi aydinlatirsan cok sevinirim

 22. Mehmet
  29 Eylül 2017 - 11:40 | #22

  @Doğan
  Doğan kardeşim Ankaradan yaziyorum 2015 yılında aynı konu benimde başıma geldi mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından savcılık soruşturması die evrak geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve kamu davasının erteleme kararı 1 yıl denetimli serbestlik bitti ama erteleme kararı olduğu savcılık kalemi Düşme kararını 2020 yılında gelip alacaksın dedi Özel güvenlik şubeye eski kimliğimi yenisi ile değişim yapmaya gittiğimde GBT de kaydında herhangi bi Kayıt çıkmadı şuan yeni kimliğim ile calismaktayim ama yenileme de güvenlik soruşturmasında bu durum gözükür mü gozukmez mi bilemiyorum hakkımızda hayırlısı

 23. 29 Eylül 2017 - 15:45 | #23

  SAMARAS :

  meraba benim kız arkadsımla cinsel taciz 4 ay HAGB kararı var ve 5 yılık süre ekim 2018 de dolacak, bu durumda dava düştükten sonra güvenlik kartı alabilir miyim ? yoksa düşmeden de şansım var mı ??

  Cinsel içerikli suçlardan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi ancak düşme kararı ile mümkün. Bu nedenle süre dolduktan sonra düşme kararı alıp özel güvenlikte şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 24. 29 Eylül 2017 - 15:48 | #24

  Orhan :

  Merhaba benim 18 yaşımdan önce işlediğim gasp suçundan dolayı 9 sene 8 ay ceza aldım ve infaz ettim cezamı adli sicil kaydı aldığımda adliyeden temizalabiliyorum 18 yaşımdan önce işlediğim için suçu gözükmedigi söylendi adliyeden. 18 yaşımdan önce işlediğim suçlar ve 6 yıl ceza yatmış olmam özel güvenlik olmama enhel olurmu ? Teşekkürler şimdiden

  Özel güvenlik soruşturmaları öncelikle GBT üzerinden yapıldığı için o dava görünür, adli sicilde görünmemesi sonucu değiştirmez maalesef. Hem suç türü, hem de ceza süresi açısından özel güvenlik olmanız mümkün görünmüyor ne yazık ki. Allah başka iş sahalarında bahtınızı açık etsin. İyi günler.

 25. 29 Eylül 2017 - 16:21 | #25

  Orhan :

  18 yaşımdan önce olması hiç birşey değiştirmez mi?

  TCK’ya göre 11 yaşından küçükler yaptıklarından sorumlu olmuyor. Reşit olma yaşı her ne kadar 18 olsa da reşit olmadan önce yapılanlar da dikkate alınıyor maalesef. İyi günler.

 26. Ramazan
  29 Eylül 2017 - 18:42 | #26

  @Cengiz

  Yok hocam ankara değil. 2004 yılındaki bi davaydı uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik almıştım sorunsuz tamamlamıştım denetimli serbestliği. Burada önemli olan denetimli serbestliği sorunsuz bitirmek ve bitirdikten sonra üzerinden 5 yıl geçmiş olması. Denetimli serbestliği sorunsuz bitirdiyseniz ve üstünden 5 yıl geçtiyse korkmayın gidin bir sorun çıkmaz. Ben dava kararını ve denetimli serbestlik sonuçlarımı götürmüştüm.

 27. serkan kesim
  29 Eylül 2017 - 23:23 | #27


  arkadaşlar gbt olayını anlatıyorum;öncelikle gbt de silahla yaralama gibi suçlar silinmez,bir takım suçlar siliniyor mesela uyuşturucu muhabbetiniz varsa,denetimli serbestlik bittikten sonra mahkemeye evrakların teslim edilmesi mahkemedne düşme kararın çıkması felan 40 gün sürebilir,bu zaman sonunda mahkemenizin özel kalemliğine gidiyorsunuz olayla ilgili düşme kararını istiyorsunuz,aldığınız çıktıda eğer karar=düşme yazmıyorsa ne yazarsa yazsın boşuna uğraşmayın emniyet silmiyor(aslında silerde çünki çıktı kaşeli mühürlü oluyor ama silmiyor işte sebibini bilmiyorum)bu düşme kararını aldıktan sonra uyuşturucudan tutanak tutulan emniyete gidiyorsunuz,ben gbt sildirme için geldim deyin gbt bölümüne yönlendirilirsiniz zaten,düşme kararını verin memur kontrol edip hemen silsin,en azından yolda kimlik kontrolunde polis gelip birşey varmı üzerinizde demez rahatlarsınız :) gbt’den bu suçu sildirirseniz tuyapta felanda görünmüyor,yanlız her suç gbt’den silinmez mahkeme ne karar verise versin düşme müşme farketmez,polisin dediğini diyorum silahla yaralama olayları çıkmaz gbt’den,aslında saçma ama yapıcak birşey yok polisde bir şekilde fişliyor bizi,aslında cezayı veren mahkemede neyse işte :)

 28. Doğan
  30 Eylül 2017 - 05:39 | #28

  @burhan
  Ben hiç hakim karşısına çıkmadım. Savcılık tarafından verildi.

 29. Doğan
  30 Eylül 2017 - 05:41 | #29

  @engin
  Yenileme yaparken çıktı şuanda kartımın süreside geçti.

 30. 30 Eylül 2017 - 07:55 | #30

  Emrah :

  hocam ben eglence sektöründe çalışıyorum tek güvenliğim karşılığın yok haftada birgün izin yapıyorum dün eşim rahatsızdı izin alıp eve gittim arkamdan uygulama olmuş polis tutanak yazmış iş sözleşmem yok sigortam ve guvenlik izniniz var kimliğim e bisi olurmu

  Böyle bir durumda size bir şey olmaz, sizi yedeksiz çalıştıran işyerinize ceza kesilir. Ancak aldığınız iznin belgesi yoksa veya izni veren sonradan inkar ederse mesai saatinde görev yerinde olmamaktan işyeriniz de size tutanak tutabilir. İşyerleri para cezasını sevmedikleri için genelde cezaya sebep olan çalışana bu parayı bir şekilde yansıtıyorlar maalesef. Örneğin eski kimlikle çalışan var diye ödenen para cezasını, eski kimlikle çalışanın maaşından kesiyor maalesef. Bu denetim, sizin sözlü izin aldığınız gün değil de haftalık izinli olduğunuz güne de denk gelebilirdi. Dolayısıyla işyeriniz de bu önlemi almadığı için mesuliyeti paylaşmalı sanırım. Kısaca para cezasının yansıtılmaması konusunu işyerinizle görüşmeniz uygun olur. Kimliğinize bu durumdan ötürü zarar gelmez. İyi günler.

 31. Mehmet
  30 Eylül 2017 - 14:51 | #31

  @Doğan
  Dava kararı dediğin 5 yıl sonra aldığın düşme kararı mi ? Yoksa ilk verilen dava kararı mi ? Aradan 5 yıl gelmeyince savcılık sadece denetimli serbestlik bittiğine dahil evrak veriyor onuda emniyet kabul etmiyor Düşme kararını istiyor

 32. 30 Eylül 2017 - 15:36 | #32

  Adsiz :

  Merhaba ben vergi Usul kanununa muhalefetten 4 yıl ceza aldım ama dosya yargitayda yenileme eğitimi aldim kimliği yenileyecegim sorun olurmu teşekkürler

  Eskiden davanın üst mahkemede devam ettiği belgelenerek silahsız devam edilebiliyordu. Sayfanın başındaki KHK ile bir yıl ve üstü ceza alanların kararlarında HAGB olması, denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanıp düşme kararı çıkması bekletiliyor. Sizin ceza süresinin fazlalığı nedeniyle emniyet muhtemelen ilk mahkeme kararına göre işlem yapar gibi görünse de madem yenileme sertifikası aldınız, başvurup şansınızı deneyin. İyi günler.

 33. Aytaç
  30 Eylül 2017 - 21:40 | #33

  @Doğan
  Doğan kardeşim Ankaradan yazıyorum Daha önce sayfada yazan bazı arkadaşlar da oldu mahkemeye çıkmadan savcılık tarafından soruşturması geçirip 1 yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davasının erteleme kararı alıp denetimli serbestliği sorunsuz bitirip de eski kimliğini yenisi ile değişim yaparlarken GBT de kayıtlarında bu davaya ilişkin kayıtlar gozukmeyip de Yeni kimlik alanlarda oldu Ben de onlardan biriyim şuan yeni kimlik ile çalışıyorum ama seneye bende yenileme yapacam bakalım o zaman nolcak

 34. Adsiz
  02 Ekim 2017 - 03:02 | #34

  Teşekkür ederim sertifikam silahsız emniyete bugün dosyaları teslim ettim çalışıyorum inşallah olumlu olur isimden olmam teşekkür ederim sağolun cvpladiginiz icin

 35. 03 Ekim 2017 - 15:54 | #35

  Halil :

  Merhaba bana isnat edilen kaçaķçılik suçundan dolayı gidip ifade verdim .sınavı kazandım gerekli evrakları özel güvenlik şubesine teslim ettim.dosyam açıkta herhangi bir karar verilmemiş bu durum kartı almam ıçin engel teşkil edermi

  Kaçakçılık suçundan ceza almak özel güvenliğe engel haldir. Davanın devam ediyor olması nedeniyle henüz karar yoksa da iddianame mutlaka istenir. Eğer kimlik başvurusunda bu davaya ilişkin son aşamasını gösterir belge vermediyseniz muhtemelen evrakınız bekletilir. Kimlik almaya engel teşkil etmemesi için beraat etmeniz gerekir. HAGB’li de olsa ceza alırsanız denetimli serbestliği sorunsuz tamamlayıp düşme kararı çıkana kadar kimlik almanız maalesef mümkün olmaz. İyi günler.

 36. 03 Ekim 2017 - 15:57 | #36

  Burak :

  hocam iyi günler iyi çalışmalar Hocam şu konuya bi açıklık getirirmisiniz rica etsem Sayfadaki yorumlara bakıyorum da Uyuşturucudan davası olanlar eski kimliğini yenisi ile değişim yapanlar yada yenileme yapanlar çoğunda GBT kayıtlarına bakıldıgında bazı arkadaşlar benim kayıtlar da bırsey cıkmadı cogu da benden mahkeme evraklarını ısteyıp kımlıgımı ıptal edecekler dıe yorumlamışlar

  Denetimli serbestlik ve kamu davasının düşme kararını alanlar için geçerli olan durum. Denetimli serbestlik sorunsuz bitip kamu davasının düşme kararını beş yıl dolmadığı için alamayanların yorumlarını da görmüşsünüzdür sanırım. İyi günler.

 37. 03 Ekim 2017 - 16:01 | #37

  Mehmet Cemil :

  06.03.2017 tarihinde evraklarımı verdim silahlı Guvenlik olarak arşiv araştırma ve güvenlik şube müdürlüğü 7 ayı geçti soruşturmak neticelenmedi feto ile ilgili bir sıkıntı var denildi detaylara bakacağız dediler yedi ay geçti hala ne olumlu ne olumsuz sonuç alamadım valilik özel güvenlik şube müdürlüğü her yolu denedim netice alamadım sizce nasıl bir yol izlemeliyim sayın adminim bylok vs bankasya cemaatte bulunmadım ortamımdan arkadaşlarımdan biri ile bağlantıdan dolayı sanıyorum böyle bir sıkıntı yaşadım fakat neden olumlu olumsuz dönülmedi ne gibi bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim…

  Belirttiğiniz durumla itham edilenlerin bağlantılarının olmadığının belirlenmesi için üç ayrı birimden olumlu cevap gelmesi gerekiyormuş diyorlar. Bu üç birimin ayrı ayrı soruşturmalarının tamamlanması da zaman alıyor. Soruşturmaların gizliliği nedeniyle bilgi alamıyorsunuz sanırım. Şu halde beklemekten başka yapacak bir şey yok. Umarım kimliğinize bir an önce kavuşursunuz. İyi günler.

 38. 03 Ekim 2017 - 16:02 | #38

  Gamze :

  Hocam iyi günler bu güvenlik soruşturması GBT’ye bakılarak mi yapılıyor yoksa başka yerlerden mi bakılıp yapılıyor. Yada güvenlik şube adına ilçe emniyet mi yapiyor

  Güvenlik soruşturmalarının içeri, nelere bakıldığı hakkında detaylı bilgim yok. Sadece GBT ve silahlılar için mahalli soruşturma yapıldığı söyleniyor. İyi günler.

 39. 03 Ekim 2017 - 16:30 | #39

  Dvt :

  İyi günler ler ben 7yıllık polis dim ancak fetö kapsamında malesef alakam olmamasına ragmen 8 yıl önceki mevzudan ihracat edildim şimdi bu olay benim özel güvenlik kimiği almama engel midir.

  Kamudan FETÖ bağlantısı nedeniyle ilişiği kesilenlerin özel güvenlik olması KHK ile engellendiği için bu anlamda hiç masraf yapmamanızı tavsiye ederim. İhraçla ilgili dava açtıysanız lehinize sonuçlanması veya bir şekilde bağlantı olmadığını ispat edebilirseniz ileride mümkün olur. Tabii ki daha evlâ olan mesleğinize dönmeniz de kısmet olur belki. İyi günler.

 40. 03 Ekim 2017 - 16:32 | #40

  Cem :

  Merhaba uyuşturucudan düşme kararı alıp kartini yenileyen var mi. Hocam bide düşme kararı alınca kesin olarak kart veriliyor mu uyuşturucu olduğu için düşme kararı olduğu halde güvenlik kartı vermeme gibi bir durum olabilir mi.

  Hangi suç olursa olsun düşme kararı almak yeterli. Düşme kararı ile silahlı alanlar dahi var. İyi günler.

 41. 03 Ekim 2017 - 16:34 | #41

  Murat :

  Merhaba ben güvenlik kartımı yeniliyorum geçmişte fuhuşa yardım yataklıktan dava açıldı ama herhangi bir ceza almadım
  Ve 5 yıl her hangi bir suç işleme dediler ve 2 defada fuhuştan basıldım ama her hangi bir ceza almadım
  Sicil kaydına giriyorum temiz diyor yenilemede acaba sorun yaşarmıyım lütfen cevap :(

  Cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Kararda HAGB varsa denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması ve düşme kararı almak şartıyla kimliği geri almak mümkün. Adli sicilde görünmemesi önemli değil, GBT’de görünecektir. Özel güvenlik soruşturmalarında GBT’ye bakıldığı için görünen davalara ilişkin kararları kimlik başvurusunda temin edip vermeniz gerekir. Düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekecek gibi görünüyor. İyi günler.

 42. 03 Ekim 2017 - 16:49 | #42

  şenol :

  merhaba benim alkollü araç kullanmaktan 2 ay 15 gün hapis cezam var hüküm aciklandi ben bir üst mahkemeye teymize gönderdim silahli özel güvenlik sertifikam olmasina ragmen silahsiz verebileceklerini söylediler dava hala devam ettigi icin bu uygulama ne kadar dogrudur simdiden tesekkürler

  Alkol veya uyuşturucu etkisinde diye tanzim edilen tutanaktan ötürü olabilir. Sadece alkol olduğu belgeli olsaydı, ceza süresi ve suçun türü açısından silahsız olmanızı gerektirir bir durum sayılmazdı. Muhtemelen “uyuşturucu etkisinde” ifadesinden böyle bir karar verilmiştir. Davanın devam ettiğini belgeleyip silahsız devam mümkün. Zaten size de bu şekilde bildirilmiş. Karar veya belgelerde uyuşturucu etkisinden söz edilmiyorsa BİMER’e de yazıp şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 43. Kemal
  04 Ekim 2017 - 06:10 | #43

  Sayfada yorum yapan arkadaşlar Kimlik değişimlerin de yada Yenileme yaparken Özel güvenlik şube Gbt’den başka hangi kayıtlara bakıyorlar bilgi verirmisinizz

 44. 04 Ekim 2017 - 08:24 | #44

  mustafa :

  @Cem
  cem kardeşim benim kimliğimi iptal ettiler düşme kararı olmasına rağmen .

  Uyuşturucu suçlarında bir yıl denetimli serbestlik, beş yıl kamu davasının düşmesi bekleniyor. Bir yıl sonunda denetimli serbestliğin bittiğine dair belgeyi alıp bunu beş yıl sonunda verilen düşme kararı ile karıştıranlar var. Beş yıllık süre usulüne uygun tamamlanmasına rağmen kimliğiniz iptal edildi ise idare mahkemesi, BİMER veya Öz.Güv.D.Bşk.lığına yazıp sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 45. Ramazan
  04 Ekim 2017 - 08:37 | #45

  @Mustafa
  Hangi il de iptal ettiler kimliğini ? Düşme kararı olduğu sürece kimliğini iptal edemezler BIMER’e şikayet de bulun kimliğini alırsın geri

 46. Taylan
  04 Ekim 2017 - 08:46 | #46

  @Mustafa
  Mustafa kardeşim benimde 1 yıl denetimli serbestlik ve kamu davasının erteleme kararı var denetimli serbestlik bitti ama kamu davasının ertelenme kararı süresi olduğu için Düşme kararını Alamıyoruz ben eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken GBT de kaydinda birşey çıkmadı ve benden herhangi bir evrak istemediler Seneye Yenileme yapacam o zaman nolur bilemem hakkımızda hayırlısı

 47. 04 Ekim 2017 - 08:52 | #47

  Aziz :

  Yaralamadan ve darpdan devam eden davam vardı Silahsiz yenileme yaparken benden herhangi bi dava evrakı istemediler okulda güvenlik Görevlisiyim güvenlik soruşturması formuna iş yeri adresi olarak okulun adresini yazmıştım ilçe emmiyet tarafından okul mudurlugune benim hakkımda yaralamadan davasi var die yazi yollamışlar Hocam bu soruşturmaları ilçe emmiyet mi güvenlik şube mi yapıyor ? Böyle herkes için davası yada soruşturması olan için iş yerlerine Evrak gönderiyorlar mi

  Kimlik başvurusunda istenen arşiv araştırma formunda, başvuru yapanın hakkında devam eden veya sonuçlanmış dava olup olmadığını soran bir hane var. Oradaki kutucuğa var diye işaretlenip ilgili davaya ilişkin son durumu gösterir belgenin eklenmesi gerekir. Bu evrakı teslim etmeyenlerin işlemleri gecikir, sonuçlanmaz. Ancak hakkında dava olanların işyerlerine yazı yazılması gibi bir uygulamayı daha önce duymadım, bilmiyorum inanın. Normalde belgesi eksik olanlarla mesaj-arama şeklinde irtibat kuruluyor. Başvuru, işyeriniz üzerinden yapılmadığı halde, işyerine yazı yazmanın mantığı, belge teminine katkısı nedir anlayamadım. Sanırım özel güvenlik şubeye uğrayıp sormanız uygun olur. İyi günler.

 48. 04 Ekim 2017 - 08:56 | #48

  Cemal :

  Uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik alıp da sorunsuz bitirip ama 5 yıl kamu davasının erteleme kararı olanlar çoğu arkadaş sayfadaki yorumlara göre çoğu kimlik değişimi yaparken GBT de herhangi bi Kayıt çıkmadı yazmış çoğuda değişim yada yenileme yaparken Benden dava evraki istediler yazmış Bu nasıl bi durum Hocam sistemden kaynaklanan bi durum mu

  Sanırım işlemin sadece savcılık üzerinden gitmesi ile ilgili bir durum. Bu sayfada Nuri Bey’in yorumunu okursanız açıklayıcı olabilir. İyi günler.

 49. 04 Ekim 2017 - 09:02 | #49

  Nuri :

  Denetim serbestlik şubedeki görevli memura sordum Mahkemeye çıkıp mahkeme kararı ile denetimli serbestlik alanların GBT ve Adli sicil kaydinda 191.maddeden davası gözükür dedi Savcılık kararı ile gelenler de GBT ve Adli sicil kağıdında harhangi bi dava gözükmez dedi. Seminer programlarına katılan arkadaşlar da söyledi mahkemeye çıkanlar polis cevirmesinde gbt sorgulamasında 191.madde olarak çıkıyor polis sonra üst araması yapıyor dedi Bana da savcılık tarafından verildi Ben de kizilay da GBT sorgulamasina girdim bende birşey gözükmedi Sizce Görevli memurun dediği gibi Özel güvenlik Şube de GBT sorgulamasında çıkar mi ?

  Sanırım rutin GBT kontrolünde sorun çıkmaması, o kişinin aranmadığını gösterir. Ancak kişi aranıyor olmasa da hakkında kayıt varsa özel güvenlik başvurusu yapanların o kayda ilişkin mahkeme evrakını vermesi gerekir. Bu durumda özel güvenlik olarak başvuru yapanlar, haklarında daha önceden GBT kaydı varsa bu olaya ilişkin belgeleri de başvuru evrakı ile birlikte verecek şekilde hazırlıklı olmaları gerekir. İyi günler.

 50. 04 Ekim 2017 - 10:36 | #50

  Murat :

  2017 Mart ayında Şirket tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv formu istenildi güvenlik şubeye verileceği söylendi üstüne 7 ay geçti acaba soruşturmalar tamamlanmışmıdır Hocam

  Soruşturmaların hangi aşamada olduğunu bilemeyiz. Ancak olumsuz sonuçlananlar çağrılıp kimlik kartları geri alınıyordur veya evrak isteniyordur. Dolayısıyla sorun olanların bundan bir şekilde haberleri olur. Olumlu olanlara herhangi bir bildirim yapılmaz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 13 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1318 » Sonraki Hepsini Göster