Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 101, toplamda : 205574 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Ekim 2017 - 10:36 | #1

  Aziz :

  @A.GÜLŞEN
  Şuan saten çalışıyorum halen yeni kimliğim ile okulda güvenlik görevlisi olarak devam etmekteyim. Yenileme başvurusunda harhangi bir evrak istenmedi ama ilçe emmiyet okula yazı yollamış hakkımda okul müdürü anlayışlı çıktı da çalışma ya devam ediyorum hatta dedim böyle bir şey olsa kimlik vermezlerdi bana die

  Siz yine de özel güvenlik şubesine uğrayıp eksik evrakı tamamlayın bence. Yenileme başvurunuz bekletilir aksi halde. İyi günler.

 2. Nuri
  04 Ekim 2017 - 11:07 | #2

  @amet
  Ahmet kardeşim ben sadece emniyette ifade verdim ondan sonra savcılık soruşturması die evrak geldi 1 yıl denetimli serbestlik ve kamu davasının ertelenmesi die Saten e-devletten mahkeme dosyası sorgula diyince Adlı Tıp Grup Başkanlığı yazıyor ama dosya içeriğini göster deyince göstermiyor çünkü dosya kapalı GBT de çıkmadı belki ama güvenlik soruşturmasında çıkabilir bi ihtimal

 3. 04 Ekim 2017 - 11:26 | #3

  Emre :

  Hocam yorum yapan Amet arkadaş güvenlik soruşturması dosyasını kendi memleketine yollayıp ordaki emmiyet yapıyor diye yazmış böyle birşey varmı

  Ben şimdiye kadar memleketten araştırma diye bir şey duymadım. İyi günler.

 4. 04 Ekim 2017 - 11:28 | #4

  Durak :


  Peki hocam ben eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken istenilen mahkeme evrakini verdim ve kimligimi aldım şirket bizden de istemişti güvenlik soruşturması formunu sorusturma esnasında bi sorun olur mu peki

  Yeni kimliği Ocak 2017′de çıkan 680 S.KHK’dan sonra aldıysanız muhtemelen sorun yok demektir. İyi günler.

 5. amt
  04 Ekim 2017 - 12:44 | #5

  krdsm kimlik alırken sınava gryon atislara giryon ardından evrakı bulindgn il ogg şube ye teslim ediyorsun ordan bulindgn ilcedeki emniyet müdürlüğüne yollanıyor orda güvenlik araştırması için. bana polis tandgm demişti evrakların geldi ogg baş vurmussun dedi. başka bi sebep için geldgni sanmıyorum.

 6. ahmettt
  04 Ekim 2017 - 12:51 | #6

  Nuri bey ayni sorundan arkasım yenileme yaptı 1 sene önce.ve 1 ayada yeni kart alcak suresi doluyor. sorun çıkıp çıkmadigini bilgilendiririm.herkesin hakkinda hayırlısı olsun ekmek parası için çalışıyoruz.vm

 7. Cengiz
  04 Ekim 2017 - 13:44 | #7

  Davan devam ettigi icin silahsiza cevirmislerdir dava sonucuna bi itiraz etmeseydin herhangi bi sikinti cekmezdin

 8. 04 Ekim 2017 - 14:43 | #8

  Mustafa :


  Duşme karari olmasina rağmen kimligimi iptal ettiler hocam kamu davasinin dusmesinede 5 ay var. 1 yil denetlmli serbeslik bittikten sonra adliye ye gidip davamin dusmesi icin dilekce verdim ve heyet olumlu rapor verip davam dusmustu

  Kamu davasının düşmesine 5 ay varmış işte, yorumları iyi okumuyorsunuz sanırım. Düşme kararı var ve kimliğim iptal edildi dediğiniz için insanlar burada boşuna endişeleniyor. Israrla uyuşturucuda 1 yıl denetimli serbestlik, 5 yıl kamu davasının düşmesi bekleniyor dediğim halde, siz düşme kararı var diyorsunuz. Durum şimdi anlaşıldı. Siz kamu davasının düşmesini bekleyin, karar çıkınca tekrar başvurun. İyi günler.

 9. 04 Ekim 2017 - 15:23 | #9

  İsmail :

  Merhaba. Hakkımdaki devam eden mahkemem nedeniyle yenilemede silahlı olan kartım silahsiza çevrildi.Mahkemem bugün sonuçlandı.11 ay hagb cezası aldım.Karti geçici olarak verildiği mahkeme sonucuna göre durumun değerlendirileceği söylenmişti.Bu durumda şubeye gitmem gerekirmi.Ayrica silahsız olan kartımı silahliya tekrar cevireblilrmiyim.İlginize şimdiden teşekkürler.Sucum adam yaralama bu arada.

  Yaralamada 6136.S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı varsa silahlı için 5 yıl denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması, düşme kararının çıkmasını beklemeniz gerekir. 6136 S.Kanunun adı geçmiyorsa ceza süresi bir yıldan az olduğu için özel güvenlik şubeye başvurup silahlı kartınızı talep edebilirsiniz. İyi günler.

 10. Erkan
  04 Ekim 2017 - 18:07 | #10

  @ahmettt
  Kardeşim en kısa zamanda yorum yapmani bekliyoruz

 11. Nuri
  04 Ekim 2017 - 18:11 | #11

  @ahmettt
  Kardeşim arkadaşın yenileme yaptıktan sonra sana zahmet bizi de bilgilendirir şimdiden hakkında hayırlısı olur arkadaşının

 12. burhan
  05 Ekim 2017 - 07:33 | #12

  @ahmettt
  Yenileme sonucunu beklıyoruz bızı de bılgılendır sana zahmet

 13. 05 Ekim 2017 - 08:47 | #13

  Murat :

  Yani alır mıyım almaz mıyım anlamıyorum :( @A.GÜLŞEN

  Önceki yoruma ilave edebileceğim bir husus yok, yenileme yaptığınıza göre başvuruda belirttiğiniz durumlara ilişkin belgeleri vermeniz gerekir. Karar da bu belgeler değerlendirilerek iliniz özel güvenlik komisyonunda verilir. Biz sadece yol göstermeye çalışıyoruz. Ancak, kartı kesin alırsınız gibi bir yorumda bulunamayız duymak istediğiniz buysa. Geçerli karar, komisyon tarafından belgeleriniz incelenerek verilecektir. İyi günler.

 14. 05 Ekim 2017 - 08:49 | #14

  Aytaç :

  Bi arkadaş yorumda soruşturmaları ilçe emmiyet yapıyor yazmış Kimliğim silahsız soruşturmaları ilçe emmiyet mi yapıyor güvenlik şube adina

  Soruşturmaların içeriği hakkında bilgimiz yok, sadece GBT taraması yapıldığını biliyoruz. İçerikle ilgili yorumcuların da bilerek yaptığını sanmıyorum. İyi günler.

 15. 05 Ekim 2017 - 08:50 | #15

  Kamber :

  @amt
  Hocam Amt isimli arkadaş yorumunda güvenlik soruşturması için dosyası ilçe emmiyete gelmiş bu güvenlik soruşturmasını ilçe emmiyet mi yapıyor yada özel güvenlik şube mi

  Soruşturmaların içeriğini, nelere baktıklarını bilemeyiz. Sadece GBT’ye bakıldığını biliyoruz. Dolayısıyla bu konuda yorum yapan kişilerin de bilerek yaptıklarını sanmıyorum. İyi günler.

 16. 05 Ekim 2017 - 08:52 | #16

  Mesut :

  Şubat 2017 de eski kimliğimi yenisi ile değişim yaptım şuan yeni kimligimle ile calismaktayim müracaat esnasında GBT ve diğer baktıkları kayıtlardan herhangi bi Kayıt çıkmadı 1 yıl denetimli serbestlik gördüm ve bitti şuan sadece kamu davasının ertelenme kararı var güvenlik soruşturmasında bi sorun olurmu peki ?

  Yeni kimliği KHK’dan sonra aldığınıza göre yenilemeye kadar sorun çıkmaz sanırım. Yenileme çıkarsa en fazla düşme kararını alana kadar beklemeniz gerekebilir. İyi günler.

 17. 05 Ekim 2017 - 08:55 | #17

  burhan :

  Güvenlik soruşturmaları, adayların ikamet ettikleri mahalle karakolunda veya ikamet adresinin bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğünde yapılmaktadır.. Hocam herkes bırseyler söyluyor sızce dogru mu

  O yorumların cevaplarında da belirttim. Soruşturmaların içeriğini bilemiyoruz. İyi günler.

 18. 05 Ekim 2017 - 16:50 | #18

  ahmettd :

  arkdslar benim komiser ve polis tanidikti bende bsi bilmiyordum bi yerde denk geldik ogg baş vurmussun h.olsn dediler sağolun siz nerden biliyonz dedim yazı geldi mi dosya geldi mi ne dedi onayladık gönderdik dediler bnde ordan anladım sonuçta ilçede otryorum.demekki bilgi geliyor araştırmak için.. yenileme sonucu da çıkınca arkdsin burdan paylaşrm.herkesin hakkinda hayırlısı neyse o olsun.

  Kimlik başvurusunda kayıtlı ikamet esas alınır. Silahlıların semtinde/ilçesinde mahalli araştırma yani adresin doğruluğu kontrol edilir. Diğer yorumunuz herkesin kendi memleketinden araştırma yapılıyormuş gibi anlaşıldığı için bir çok kişinin kafası karıştı. Böylece konu açıklığa kavuştu sanırım. İyi günler.

 19. Hasan
  05 Ekim 2017 - 19:43 | #19

  @Ahmett
  Ahmet kardeşim sen ilk defa mi kimlik alıyorsun yada Yenileme mi yapıyorsun kimliğin silahlı mi silahsız mi ? Senin herhangi bi mahkeme filan varmıdıydı

 20. Sami
  05 Ekim 2017 - 19:52 | #20

  Kimliği Silahlı olanlar için saten ya eve polis geliyor yada apartman sakinlerini seni sorup hakkında bilgi alıyorlar bilemedin seni karakola cagiriyorlar kimliği Silahsız olanlar için böyle birşey olduğunu duymadım yeni KHK’dan sonra silahsizlar içinde mi aynı şey geçerli bilemiyoruz Kardeşim senin herhangi bi dava kaydın varmıdıydı peki

 21. Ayhan
  05 Ekim 2017 - 20:02 | #21

  Ahmettd arkadaş senin arkadaş ne zaman Yenileme yapacak ? Arkadaşın düşme kararı varmı yada kamu davasının erteleme kararı devam mı ediyor ? Senden haber bekliyoruz yenileme sonucu için

 22. 06 Ekim 2017 - 16:39 | #22

  Serdar :

  [ ] Hocam ben kimlik yenileme için gerekli belgeleri emniyet özel güvenlik şube müdürlüğüne vermeme rağmen hala kimliğim çıkmadı. 1.5 sene önce biyometrik resim ve harç parası yatırdım. Emniyete teslim ettim. Emniyet beni tekrar aradı ve ruhsatsız silahla ilgili olan davama ait evrakları istedi. Bende götürdüm verdim. Zaten silahsız kimlik için başvuru yapmıştım. İnceledi sorun yok tamam dedi. Ama silahlı şimdilik alamazsın dediler. Hagb bitince kararı alıp gelirsin o zaman bakarız dediler. Bu yeni çıkan khk kararları özel güvenlik kimliğimin çıkmaması ile alakası varmıdır? Postaneyi arayıp sordum adıma herhangi bir posta da gelmemiş. Emniyette gerekli güncel telefonum var. Yani özetle 1 seneyi geçen suç işlemedim ve yukarıda yazan suçlarla da ilgi ve alakam yok. Hapis cezası da hiç almadım. Kimliğimi vermeyecekler mi acaba? Kimliğimi vermeyeceklerse bile bana bilgi verilirmi? Hala aktif olarak çalışmaktayım. 10 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. Şirket eğer 2017 Aralık 30′a kadar kimliğinizi yenilemezseniz tazminatsız işten atılırsınız diyor. Bunu yapabilir mi. İnşallah vaktiniz olurda cevaplarsanız. Bu cevaba çok ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Ruhsatsız silahla ilgili cezanın süresi bir yıl veya üstünde ise KHK gereği HAGB bitip düşme kararı alana kadar silahsız da olmuyor artık. Eğer ceza süresi bir yıldan az ise silahsızı alabilmeniz gerekir. Kimlik değişimi için tanınan süre 31.12.2017′de dolacak, işyeriniz yeni tip kimlik almadınız diye değil de yorumdan anlaşıldığına göre kimlik süreniz dolduğu halde çalışıyor olduğunuz için tazminatsız işten çıkarabilir. Başvurunuz olumsuz sonuçlansa idi bunun size imza karşılığı tebliğ edilmesi gerekirdi. Şu halde başvuru yaptığınız yere bizzat gidip sormanız en doğrusu hareket olacaktır. Kimliği alamadığınız takdirde on yıllık tazminatın yanacağını, işinizi kaybedeceğinizi güzel bir dille anlatıp yardımcı olmalarını talep edin. Malum nedenlerle emniyet personelinin tamamı fazla mesai, ek görev derken yoğun bir faaliyet içerisindeler. Özel güvenlik şube çalışanları da hem kendi işlerini, hem de ek görevleri yerine getiriyorlar. Ayrıca KHK gereği tüm sektör çalışanlarının bir yıl içerisinde soruşturmadan geçirilmesi gibi ağır bir yük de var. İşleminizin gecikmesi muhtemelen böyle bir nedenden kaynaklanıyordur. Sonuçtan haber verirseniz sevinirim. İyi günler.

 23. 07 Ekim 2017 - 07:49 | #23

  Muzaffer :

  Hocam bende güvenlik sınavına girip kimlik alacam arkadaşım da güvenlik güvenlik şube de hangi Kayitlara bakıyorlar ? Arkadaşa sordum eski kimliğini yeni kimlik değişimi yaparken Dilekçenin altına mavi kaşe bastılar dedi GBT KOM 2 madde daha vardı okuyamadim dedi Başka bi arkadaşım da yenileme yaparken güvenlik soruşturması formunun arkasına kırmızı kaşe basıyorlar dedi ne yazdığını göremedim dedi bu Kaşe farkı nedir Hocam

  Son zamanlarda adaylarda hasıl olan bu soruşturmanın içeriğine dair merak nereden kaynaklandı bilemiyorum. Herkes, nelerin soruşturulduğunu soruyor. Soruşturmanın detaylarını ben bilmiyorum, bilsem de söylemem uygun olmazdı zaten. Adayların geçmişinde özel güvenlik olmaya engel bir hal varsa bunun mutlaka çıkacağını, görüneceğini kursa başlamadan önce bilmeleri gerekir. Aksi halde tüm masraf boşa gider. Kaşe farkı hakkında da bilgim yok, ilk defa duydum. Gelen yorumlardan GBT ve örgüt bağlantısına bakıldığını söyleyebilirim. İyi günler.

 24. 07 Ekim 2017 - 07:51 | #24

  Yasin :

  Ankara dan yaziyorum Kimligim silahsız yenileme yapacam güvenlik şubeye evraklari teslim ettikten sonra kaç gün yada kaç ayda biter güvenlik soruşturması ?

  Ankara’da kimlik onayları en fazla üç aya kadar sürebiliyor. Başvuru yaparken sormanız halinde daha gerçekçi bir cevap alabilirsiniz. İyi günler.

 25. 07 Ekim 2017 - 07:54 | #25

  Serdar :

  Hocam şimdi baktım dava dosyalarına evet 1 yıl ve 450 tl para cezası yazıyor. Ama denetimli serbestlik süresi dolmuş. Ben mahkemeden düşme kararı almadım. Belki ondan dolayı emniyet kimliğimi vermemiş olabilir. Mahkemeye gidip hagb sürem doldu deyip düşme kararı alıp emniyete götüreceğim. Gelişmeleri mutlaka burdan yazacağım. Pazartesi emniyete gideceğim.

  Düşme kararı olmadığı için evrakınız emniyette bekletiliyor demek ki. Normalde düşme kararı varsa getirin diye bir şekilde size ulaşırlardı. Ancak diğer yorumda izah etmeye çalıştığım yoğunluktan olacak bu olmamış. Yıl bitmeden denetimli serbestliğin dolması lehinize olmuş. Cezayı veren mahkemeden düşme kararını alıp özel güvenlik şubeye verirseniz işiniz hallolacaktır. İyi günler.

 26. 07 Ekim 2017 - 12:35 | #26

  Yusuf :

  Sa hocam ben uyusturucu madde kullanmaktan 1 yil denetim ve amatem girdum denetimi amatemi sorunsuz bitirdim hgb bitmesine 3 yil var silahli kimligimi silahsiza cevirdiler bugun gittim amatem kagitlarini ogg subeye verdim konisyona girecen dediler komisyon silahli kartimi onaylarmi hocam yoksa iptalmi eder

  İlk cevapta yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermişim. Bu nedenle tekrar ve daha açık ifade etmeye çalışayım. Uyuşturucu davalarında denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesi için mutlaka beş yıl beklenmesi gerekiyor. Dolayısıyla ilk yorumda silahlı olmaz, silahlı olur gibi anlaşılan durumu netleştirmek adına, yeni KHK’ya göre, kamu davasının düşme kararını alana kadar beklemeniz gerekir. Yine de esas ve geçerli kararın özel güvenlik komisyonunda verileceği göz önüne alınarak kararı beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 07 Ekim 2017 - 12:36 | #27

  Yasin :

  @A.GÜLŞEN
  Peki hocam soruşturma 3 ay sürüyorsa bu zaman içerisinde Kimliğimiz geliyormu sonuç da yenileme yapiyoruz

  Soruşturma bitmeden kimlik gelmez elbette. Ancak çalışmaya devam edenler için başvurunun kabul edildiğine dair bir belge veriliyormuş, o belge işinizi geçici olarak görebilir sanırım. İyi günler.

 28. 07 Ekim 2017 - 12:37 | #28

  Mevlüt :

  Hocam yorum da Yusuf arkadaş uyuşturucu dan 3 yıl hagb varken nasıl oluyor Silahli kimliğini nasıl Silahsıza çeviriyorlar KHK ya göre kimlik iptal değil mi

  Sadece silahlıyı sorduğu için o şekilde cevap vermiştim. Ancak yanlış anlaşıldığını görünce tekrar ve daha açık yazdım. Kamu davası düşene kadar bekleyecek muhtemelen. İyi günler.

 29. 07 Ekim 2017 - 15:08 | #29

  Ibrahim :

  Hocam bi arkadaşın yorumunda 3 ay sürüyor demissiniz güvenlik soruşturması Peki o kadar çalışan güvenlik görevlisi varken 1 yıl içinde yapilacak olan güvenlik soruşturmasını nasıl tamamliyacaklar 1 yıl ıçerisinde ? Üstüne bide ilk defa yeni kimlik alanlar ve yenileme yapanlar var

  Sorunuzun muhatabı, bu işleri planlayanlar sanırım. Dolayısıyla cevabını bilemiyorum. Bir de rica edeyim sorularınızı tek isim üzerinden iletin, farklı isimler zaman alıyor. İyi günler.

 30. 09 Ekim 2017 - 16:31 | #30

  İhsan :

  Özel güvenlik şube kartımı iptal etti çalışamıyorum ve işyeri haklarımı ödemiyor hata senin diyor nasıl alırız hakları ve işsizlik parasını bir bilginiz varmı

  Aranan şartlardan birini kaybetme nedeniyle kimlik iptalinde işyerleri tazminat ödemiyor genelde. Ancak bu konu SGK mevzuatı ile ilgili olduğu için benim bilgim yok. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. SGK hakkında bilgisi olan birine veya avukata danışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca işsizlik parası ve tazminat için Çalışma Bakanlığının Alo-170 numaralı telefonunu arayıp sormanız da yararlı olabilir. İyi günler.

 31. 09 Ekim 2017 - 16:33 | #31

  Burak :

  Hocam kolay gelsin ben 2016 Eylül ayında 3 gr ot Esrar yani üzerimde yakalattım. 1 haftadır ben güvenlik kursu görüyorum ama bugün sabah evime denetimli serbestlik kağıdı geldi hemen gittim 14günde bir 1 sene boyunca denetimli serbestlik bürosuna gitmem gerektiğini söylediler ama bu olay ögg kimlik almama engel olurmu olmazmı hocam sizce alabilirmiyim veya napmam lazım alabilmek için

  Uyuşturucuda denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesine ilişkin belge olmadan kimlik verilmiyor. Dolayısıyla beş yıl beklemeniz gerekecek. Daha net bilgi için elinizdeki belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışın, alacağınız cevaba göre kursa devam edip etmeyeceğinize karar verirsiniz. İyi günler.

 32. 09 Ekim 2017 - 16:35 | #32

  S. A. :

  . Denetimli serbestlikten faydalandığım bir cezam vardı. Bundan dolayı kimliğimi vermediler. İtiraz etme hakkım var mı. Nereye itiraz edeceğim.

  Ceza süresi bir yıldan fazla ise veya suçun türü nedeniyle olabilir. Sayfanın başındaki bilgileri okumanızı tavsiye ederim. Bazı suçlarda bir yıldan az ceza da engel olabiliyor. Suçun türü veya ceza süresine göre olumsuz ise düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. İyi günler.

 33. 09 Ekim 2017 - 16:37 | #33

  Beytullah :

  iyi günler hocam size birşey danışmak istiyorum ben öncelikle d.bakır surda oturuyorum 2015 tarihininde d.bakır sur ilcemizde pkk ile mücadelede emniyet güclermiz sürdürdügü operasyonlarda bizim evde çatışmalı sokakta oldugu için üstüme iftira atıldı pkk destek verdigimi söylediler emniyet gücleri facemde istemedik fotolar ve sayın cumhmur başanımız recep tayip erdogana hakaretler facemde paylaşıldı ama ben paylaşmadım hakim karşısına cıktım mahkemenin verdigi karar 5 yıl denetimlik serbestlik verildi ben özel güvenlik sertifikası cıkartmak istiyorum ama mahkemenin verdigi bu denetimlik serbestlik buna engel oluyor denetimim bitikten sonra özel güvenlik sertifikası cıkartabilirmiyim bunun hakında bilgi sahibi olmak istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim .

  Denetimli serbestlik süresini usulüne uygun (başka bir suça karışmadan) geçirirseniz düşme kararı alırsınız. Düşme kararı aldıktan sonra özel güvenlik olmanız mümkün. O zamana kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 34. 09 Ekim 2017 - 16:38 | #34

  Serdar :

  Hocam bugün emniyete gittim. Ama İlk önce mahkemeye gittim hagb düşme kararını istedim. Ama öyle bir karar yok dediler ve o karar kendi kendine kalkması gerekir deyip bana dava dosyasını verdiler. Bende kararı alıp emniyet özel güvenlik şubeye gittim. Kimliğimin neden çıkmadığını sordum. Baktılar ve incelediler dava dosyasını tekrar aldılar ve baktılar silahsız alabilirsin dediler. Dekont ile ilgili problem çıktı, dekont kullanılmış dediler. Yeni dekont getir dediler. Bende vakıf bankasına gidip 20 tl yatırarak yeni dekontu götürdüm. Kimlik işlemleri halloldu. Bir çıktı verdiler, sonra kimlik adresime gönderilecekmiş. Bu hagb düşme olayını da oradaki memur şöyle anlattı. Bunu sildirmek için davanın görüldüğü mahkemeye gideceksin. Dilekçe vereceksin, sonra bulunduğun ilçe jandarma karakoluna gidip mahkemeden verilen kağıdı onlara teslim edeceksin. O zaman artık bu dosya gözükmeyecek dedi. Ve kimliğim yenileme olduğu için veriyoruz dediler. İlk defa kimlik almaya gitsem belki vermeyeceklerdi. Ayrıca şunu da belirteyim benim hagb düşeli tam 2 yıl olmuş. Ama hala uyap ve diğer gbt de gözüküyor. Sildirmek için tekrar mahkemeye gidip dilekçe verip gerekli işlemleri en kısa sürede yapacağım.

  Size verilen tarif GBT’yi sildirmek için sanırım. Düşme kararı da ilk ceza kararını veren mahkemeden alınır. Yine de bir şekilde hallettiğiniz için sizin adınıza sevindim. İyi günler.

 35. Mesut
  09 Ekim 2017 - 19:16 | #35

  @A.GÜLŞEN
  Serdar bey Dava kaydı nedir ? Ceza süresi nedir ?

 36. 10 Ekim 2017 - 07:10 | #36

  S. A :

  @A.GÜLŞEN
  etkin pişmanlık yasasından faydalanmıştım. Bu engel olmuşsa itiraz etme hakkım var mı. Onun dışında savcılık sicilim temiz.

  Özel güvenlikte başvurular, suçun türü-cezanın süresine göre değerlendirilir. Son ve geçerli karar özel güvenlik şubede tüm belgeler incelendikten sonra verilir. Dolayısıyla suçunuzu bilemiyorum, kursunuzla görüşseniz sanırım yardımcı olurlar. İyi günler.

 37. 10 Ekim 2017 - 07:11 | #37

  Serdar :

  Peki şu şartlarda gbt sildirme yaparsam ve bu hagb dosyası görünmez ise hşö bir yerde o zaman silahlı özel güvenlik kimlik kartı alabilirmiyim.

  Sanırım bir avukata danışsanız iyi olur, ben diğer yorumlardaki cevaplara ilave bir bilgiye sahip değilim. İyi günler.

 38. 10 Ekim 2017 - 07:12 | #38

  Burak :

  Hocam dediğiniz gibi güvenlik şubesine götürdüm bana olmaz zannetmiyorum ama bikaç gün sonra yine gel sorucaz inş olur dediler eğer olmazsa ne yapmam lazım bu işten sıyrılmam lazım benim herhangi bir savcıya gidip durumu anlatsam bana yardımı olurmu acaba

  Mahkemeye intikal edilmiş olaylar böyle çözülmez. Beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 39. 10 Ekim 2017 - 07:13 | #39

  Murat :

  Slm hocam ben kimliğimi istanbulda aldım şimdi 3 aylığına ordu ilindeyim .. yenileme burda yapilabilirmi, yoksa istanbula gitmem gerekiyor.. tsklrt

  Yenileme eğitimini istediğiniz yerden yapabilirsiniz. Sadece kimlik başvurusu için ikamet kaydı olan ilden yapmak zorunluluğu var. İyi günler.

 40. 10 Ekim 2017 - 07:14 | #40

  Adsiz :

  Merhaba ben yenileme eğitimi aldım sertifikam geldi güvenlik şubeye evrak teslimi yaptım ama parmak izi almadı kimliği ilk aldığımda parmak izi vermiştim onu kayıtlardan bulabilirler mi yoksa dosyaya olumsuz etkisi olurmu herkesten aldı ama benden almadı eve geldiğimde hatırladım aradım ama malum cvp veren yok bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  Parmak izinin, ehliyet veya başka bir nedenle sisteme bir kere kaydedilmesi yeterli, her başvuruda alınmaz. Gecikmenin nedeni; emniyetin iş yoğunluğu, eksik evrak veya adli sicil kaynaklı olabilir. İyi günler.

 41. 10 Ekim 2017 - 07:17 | #41

  Mehmet :

  İlk defa ögg kimlik kartı alıyorum.Evraklarımı teslim edeli 1.5 ay olmuştur.Adli soruşturmam vardı sonuçlandırıldı.Şuanda adli soruşturmam bulunmamaktadır.Kimliğim teslim edilmedi.Sebebi ne olabilir..? Teşekkürler.

  Hakkınızda devam eden veya sonuçlanmış dava varsa buna ait belgeleri başvuruda vermeniz gerekirdi. Bu belgeleri vermediğiniz için gecikmiş olabilir. Başvuru yaptığınız yere sormanızda yarar var. İyi günler.

 42. 10 Ekim 2017 - 08:56 | #42

  Durak :

  Hakkımda 2016 yılında 1 yıl denetimli serbestlik ve 3 bin tl para ceza verilmişti eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken Özel güvenlik şube de herhangi bi Kayıt çıkmadı ve benden mahkeme evraki istemediler yeni kimliğim geleli 5 ay oluyor seneye yenileme yapacam güvenlik soruşturmasında bi sorun olurmu peki Hocam

  Suçun türünü bilemiyorum, denetimli serbestlik bitmiş ama düşme kararı alınmamış anladığım kadarıyla. Şu halde yenilemede sorun olup olamayacağını da bilemiyorum. İnşallah umduğunuz gibi olur diyelim. İyi günler.

 43. 10 Ekim 2017 - 10:02 | #43

  Osman kurt :

  Merhaba hocam
  Silahlı güvenlik kimliği kursuna kayıt olucam. Öğrenciyken bi kavgada adım karışmıştı adliyeden öğrendim sonuçu adam yaralamadan 11ay hapis cezası verilmiş oda 5 yıl takipsizliğe çevrilmiş Silahlı güvenlik olabilrmiyim 5 yılımın dolmasına 2 ay kaldı.

  Kararda HAGB varsa düşme kararını alabilmek için iki ay daha beklemeniz mantıklı görünüyor. Yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak veya silah kabul edilecek alet kullanımı varsa zaten silahlı olmaz. 2017′nin son sınavına rapor alabileceğiniz kadar zaman kalmadı. 2018′in ilk sınavına girecek şekilde eğitim görebilirsiniz. Ancak öncelikle düşme kararını almanız uygun olur. İyi günler.

 44. 10 Ekim 2017 - 13:06 | #44

  kadir :

  Hocam 2015 yılında madde kullanmaktan denetimli serbestlik cezasi almıştım sorunsuz bitirdim 1 ekimde sınavlara girdim buradaki cevaplari gorunce kafam karıştı düşme karari isteniyormus bende davamla ilgili sonuçları öğrenmek için mahkeme kalemine gittim durumumu anlattım gerekçeli karar verdiler bu verdimiz evrakla alîrsin dediler gbt de görunmez dediler gerekçeli kararda işledim suç yazıyor ve hüküm kısmında YARGILANMANIN DURMASINA DENİLMIŞ bu nedemektir

  Özel güvenlik adaylarının eğitim-sınav vb. konulardaki sorularına cevap vermek, yardımcı olmak amacıyla geliştirilen sitemizde güvenlik olmayı engelleyen hallerle ilgili yorumların çokluğu nedeniyle genel bilgi vermek için bu sayfa oluşturuldu. Zamanla gelen sorulara cevap verebilmek için araştırıp öğrenmeye, doğru yönlendirmeye çalıştık. Ancak bir çok cevapta vurguladığım gibi ben hukukçu değilim. Mahkeme kararlarında geçen bazı ifadelerin benim bildiğimden başka anlamları olabilir. Yardımcı olmaya çalışırken zarar verir konuma düşmek istemem. Dolayısıyla karardaki o ifadenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum, zaman aşımı ile ilgili olabilir. En doğrusu bu evrakla özel güvenlik şubesine danışıp sormanızdır. Özel güvenliğin mevzuatı hakkında en bilgili kişiler oradadır. Mahkeme kalemlerinin yorumlarının hiç bir bağlayıcılığı yoktur. İyi günler.

 45. S. A
  10 Ekim 2017 - 16:57 | #45

  @A.GÜLŞEN
  Bilgilendirdiğiniz için. Teşekkür ederim…

 46. Yasin
  10 Ekim 2017 - 17:39 | #46

  @Mevlüt
  Mevlüt kardeşim uyuşturucu dan denetim alanlar genellikle 1 yıl denetimli serbestlik ve kamu davasının erteleme kararı alıyor denetimli serbestlik bitse bile Düşme kararı alamiyorsun kamu davasının ertelenme kararı bitmesini bekliyorsun Savcılık kalemi sadece bu durumda infazin bittiğine dahil belge veriyor oda bir şeye yaramiyor düşme kararı olmadığı için. Aynı durum benimde başımda var ben eski kimliğimi yenisi ile değişim yaparken GBT de kaydinda birşey çıkmadı ama ilk kimlik alımında yada yenileme güvenlik soruşturmasında cikarmi çıkmaz mı bilemem

 47. 11 Ekim 2017 - 14:52 | #47

  ŞAHIN :

  Hocam yorumlara bakıyorum da uyusturucudan en çok denetim alanlar hep 2015 yılında diğer tarihlerde hiç kimse bir şey yazmamış

  Öyle bile olsa bundan nasıl bir anlamlı sonuç çıkarabiliriz anlayamadım inanın. İyi günler.

 48. 11 Ekim 2017 - 14:54 | #48

  Duran :

  Son 1 yıl ıçerisinde yapılacak olan güvenlik soruşturmasında sadece fetö ile ilgilimi aile bireylerine filan bakilma filan mı Yoksa mahkemesi olanlara filan da mi bakilacak

  Soruşturmaların içeriğini bilemiyoruz. Ailesinde terör örgütü bağlantısı olanlara bakılıyordur sanırım. Ancak ailesinde diğer suçlardan halen hapiste olan veya sabıkası olanların olumsuz etkilenmelerine ilişkin bir husus duymadım. İyi günler.

 49. 11 Ekim 2017 - 14:56 | #49

  Furkan :

  Merhaba ben bugün mahkemeye çıktım mahkemede önce 1 yıl hapis cezası dediler sonra 6 aya indi sonuç olarak 5 yıl denetim süresine tabi tuttular 1 ekimde silahlı özel güvenlik sınavına girmiştim bu durum benim silahlı güvenlik olmama engelmidir yardımcı olursaniz çok seviniri

  Özel güvenlikte başvurular; suçun türü-cezanın süresine göre değerlendirilir. Bazı suçlarda 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel sayılabilir. Mahkeme kararıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 50. 12 Ekim 2017 - 07:53 | #50

  Fatih :

  Merhaba hocam. Benim 2006 yilinda genclik heyecani ile karismis oldugum hirsizlik sucundan 8 ay 26 gun cezam vardi.bu cezayida 1 yil denetimli serbestlik suresi iyi gecirmesi halinde cezanin infaz edilmis sayilacagi yonunde karar verdiler.mahkemeden karar evragini istedim ve gerekceli karari karar olarak ayni evraki yolladilar. Uzerinden tam 12 yil gecti ve hic bir suca da karismadim. Skinti cikarmi silahsiz basvurumda.

  Belirttiğiniz ceza kararında HAGB var sanırım. Mahkemeden aldığınız gerekçeli kararla birlikte düşme kararını da almanız halinde özel güvenlik olmanız mümkün olur. Kimlik başvurusunda ceza kararı ve düşme kararını birlikte vermeniz gerekir. Bu durumda öncelikle düşme kararını uygun olur. 2017′nin son sınavı için süre dolduğundan evrakı temin etmek için vakit de var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 14 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1418 » Sonraki Hepsini Göster