Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 184, toplamda : 272125 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Kasım 2018 - 07:36 | #1

  Rıdvan Sayan :

  Efendim ben bundan 10 sene evvel 6 ay hapis cezası aldım para cezası ödedim ikincide ise bundan 6 sene önce 1 sene basit yaralamadan ceza aldım 6 ay cezaevinde yattım ben güvenlik almam sıkıntı olurmu hayırlı akşamlar

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. İlk cezanın nedenini yazmamışsınız, ama ikincinin süresi bir yıl olduğu için sıkıntı olabilir. Her ne kadar altı ayı infaz edilmiş olsa da süre bir yıl olarak dikkate alınır. Yine de daha net bilgi için bu davalara ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız doğru olur. Konuya ilişkin en net bilgi alınabilecek yer orası. İyi günler.

 2. 01 Kasım 2018 - 08:41 | #2

  Murat :

  Mesaj olarak taciz olursa ve mahkeme 5 yıl hagb verildi 2 ay oldu mahkeme bitti simdi özel güvenlik kartı almak mümkün mu silah Li olarak iyi akşamlar.

  Cinsel içerikli suçlardan ceza alanların, HAGB sonunda düşme kararı çıkana kadar beklemeleri gerekir. Düşme kararı olmadan başvuru halinde ret kararı verilir ve düşme kararı çıktıktan sonra dahi dönmek mümkün olmaz. Dolayısıyla denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamanızı ve düşme kararı alana kadar beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 01 Kasım 2018 - 08:58 | #3

  okan :

  Merhabalar yaşım 24, Açık lisem bitiyor Silahlı özel güvenlik olmak istiyorum tek sıkıntım kalp aort kapagında yetersizlik mevcut Doktor şuanlık önemli bir şey olmadıgını sadece hasta olmamam gerektiğini söyledi, Efor testlerinden koşudan vs geçtim, 3 senede 1 kontrole gel yeterli dedi. Sizce sıkıntı olur mu Teşekkürler.

  Silahlı raporlarının devlet hastanesinden alınması zorunlu. Rapor için başvurduğunuzda önceki tedaviye ilişkin kayıtlar görünür. Dolayısıyla rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Eğer cevap olumlu ise parayı yatırıp işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 4. 02 Kasım 2018 - 07:10 | #4

  asaf ahmet han :

  merhaba admin bey ben bi web sitesine yazdığım yorumdan dolayı TCK 213/1,53/1 ‘maddesi gereği 1 yıl 8 ay hapis aldım yargıç kararı duruşmada 5 yıl denetimli serbestliğe çevirdi
  denetimli serbestliğim 06/10/2020 ‘de bitiyor sizce şuan özel güvenlik olabilirmiyim ?
  yoksa 06/10/2020 ‘dan sonramı olabilirim?
  yoksa hiç olamazmıyım vazmıgeçeyim bu sevdadan aydınlatırsanız çok sevinirim..

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için denetimli serbestlik dönemini usulüne uygun tamamlayıp düşme kararını aldıktan sonra başvuru yapmak mantıklı olur. Özel güvenlik eğitimi almış olsanız da düşme kararını beklemeniz gerekeceği için sertifika süreniz boşa geçmiş olur. Bir yıl ve üstü süreli cezalarda HAGB olması, düşme kararının alınmış olması gerekiyor. Sonuç olarak tam vazgeçmeniz gerekmez ama uygun zamanı beklemekte yarar var. İyi günler.

 5. 02 Kasım 2018 - 07:12 | #5

  Barış :

  Yakşamlar 2015 yılında Bi kavgadan 4 ay hapis cezası aldım hakim bey şartlı tahliye verdi cezaevine 1 gün girdim çıktım sonra kamuda çalışıp imza atarak yerine getirdim ben acaba özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim gidip başvuru yaptım ama adli sicil kaydı olduğu için olmadı acaba bunun için ne yapmalıyım mahkemeden temiz kagıdı alsam olur mu

  Ceza kararında yazan süre bir yıldan fazla ise kararda HAGB ve düşme kararı olması gerekir. Bir gün de olsa infaz edilmesi nedeniyle kararda HAGB olmama ihtimali var sanırım. Konuya ilişkin en doğru cevabı elinizde bu davaya ilişkin tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine sorarak alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 02 Kasım 2018 - 07:17 | #6

  Rıdvan Sayan :

  6 aylık suçumda basit yaralama ama kasten yaralama suçu yok kasten yaralama suçumdan ceza alan 1yıl diyor ama bende basit yaralama suçu var efendim hayırlı akşamlar

  Her iki davaya ilişkin elinizde bulunan tüm belgeleri toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye edeceğim tekrar. Öncesinde sertifika alsanız dahi başvuruda bu belgeler mutlaka istenip inceleneceği için olumsuz bir durum varsa masraf yapmadan sonucu öğrenmek işlemler açısından doğru bir sıralama olur. İyi günler.

 7. 02 Kasım 2018 - 07:21 | #7

  Okan :

  Hocam benim basit yarama suçundan 1500 tl adlı para cezam var bu cezada hagb kararı ile ertelendi şimdi silahlı güvenlik sertifika mı yenileyeceğim bu ceza güvenlik kartımı almama engel olur mu iyi çalışmalar…

  Özel güvenlik işlemlerinde paranın miktarına değil, paraya çevrilen süreye bakılır. Ceza süresi bir yıl ve üstünde ise HAGB ve düşme kararını beklemek gerekir. Ayrıca basit yaralama suçunda 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. silah addedilebilecek bir alet kullanımı olmaması gerekir. Yenileme eğitiminden önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 02 Kasım 2018 - 07:24 | #8

  Pehlivan :

  Mrblar ben pisikyatriden f42/3 curuk aldim engel olur mu ogg karti almama yardimci olursaniz sewinirim

  Özel güvenlik olabilmek için silahlı-silahsız eğitim-yaş şartları ile ilgili detaylı bilgi Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Silahlı için devlet hastanesinden heyet, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Duruma/tercihinize uygun raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. İyi günler.

 9. 02 Kasım 2018 - 11:38 | #9

  Okan :

  @A.GÜLŞEN
  HOCAM sürem 75 gün 6136 sayılı kanuna tahta tabure girer mi bağlı bulunduğum ilimde ki özel güvenlik şubeyle görüştüm biz ceza süresine bakıyoruz dedi…

  Yaşlı bir kadının oğluna attığı terliğin, silah sayılıp ceza verildiğine dair haberleri okumuş olmalısınız. Yaralamada kullanılan aletin silah sayılıp sayılmayacağına hakim karar veriyor bildiğim kadarıyla. Ancak böyle bir varsayım yapılmışsa ceza kararında yazıyor olmalı. İliniz özel güvenlik şubesi olumlu cevap verdiyse sorun yok demektir. İyi günler.

 10. 02 Kasım 2018 - 15:17 | #10

  asaf ahmet han :

  admin bey tamda kursa kaydolmuştum 1 ay önce sizce nasıl bir yol izlemeliyim şubatta yazılı sınava gireceğim bence velevki yazılı sınavı kazandım ben diyorumki sertifikamı kurstan alayım 2020 yılına kadar bekleteyim sizce olurmu acaba

  Düşme kararı olmadan başvuru yaparsanız hakkınızda verilecek ret kararı sisteme işlenir. Daha sonra düşme kararı alsanız dahi ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik olamazsınız. Bekleyip düşme kararı aldıktan sonra vermeniz halinde sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 11. 05 Kasım 2018 - 16:23 | #11

  ferhat :

  Merhaba hocam ben 3 ay önce üzerimde ruhsatsız silah yakalattım arabada da 10 tane mermi vardı Kendi isteğimle polise verdim Daha önce herhangi bir Sicilim yok özel güvenlik olarak çalışmaktayım 8 yıldır bu olay kimlik kartı ma engel olur mu bu ayın 19′unda mahkemem var Teşekkürler şimdiden vereceğiniz cevap için.

  Alacağınız ceza bir yıldan az olursa ve silahsız çalışıyorsanız sorun olmayabilir. Kimliğiniz silahlı ise silahlı devam etmeniz mümkün olmaz. Ancak kararda HAGB olursa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Bir yıl üstü ceza gelirse yine HAGB ve düşme kararına kadar kimliğiniz alıkonabilir. Daha net ve kesin bilgi için iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızda yarar var. İyi günler.

 12. 05 Kasım 2018 - 16:24 | #12

  İbrahim :

  Selam hocam kavga dan ayrı ayrı 6 adet dosyadan 6 sar ay hapis cezası para cezası aldım özel güvenlik kimlik çıkartmaya engelmi teşekkür ederim

  Özel güvenlikte bir mahkemeden bir yıl ve üstü ceza almak sorun olur. Ancak altı dosya oldukça fazla, içeriği de önemli. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi almadan önce bu davalara ait tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 05 Kasım 2018 - 16:26 | #13

  Nur :

  Hocam 2017 Ekim ayında sertifika almaya hak kazandım ama bazi nedenlerden dolayı kimliğimi çıkartamadım.Acaba kimlik alma hakkını kaybetmismiyimdir..

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Kalan süre için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İlinizde istenen belgeleri eski kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İstenen belgeler illere göre değişebiliyor çünkü. İyi günler.

 14. 05 Kasım 2018 - 16:28 | #14

  Abdullah :

  Merhaba hocam 5188 10 maddesine yeni eklene (h) Bendinden dolayı kimliğin iptal oldu arşiv araştırmam olumsuz olmuş fakat ne bir Sabıkam ne bir olayın hicbir şey yok ken neden kimliğin iptal oldu anlamış değilim dava açtım somut gerekçe kararı hakime sunamamışlar davayı kazanırmıyim

  Davayı kazanıp kazanamayacağınızı bilmek mümkün değil. Ancak isim benzerliği vb. durum varsa mahkeme sürecinde açıklık kazanıp bir haksızlık varsa giderilecektir mutlaka. Umarım çok sürmeden durumunuz netleşir. İyi günler.

 15. 06 Kasım 2018 - 08:19 | #15

  ferhat :

  mrh hocam ben 3ay önce ruhsatsız silah yakalattım üzerimdeydi sağlık ocagının önünde mahkemeye çıkmadım daha sertifikam silahlı ama silahsız görev yapıyorum belediyede bu sucun cezası ne olabilir birde para cezası verip denetim verirse yenilemeye sıkıntı olurmu para cezası verirse cezayı yenilemeye kadar ödersem sorun çıkarmı yada 1yıl ceza verirse,yenilemem 2021de silahlı iptal olup yenilemeye sılahsızmı katılcam bu davaya avukat tutmama gerek varmı vereceğimiz bilgi için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Özel güvenlik açısından önceki yorumunun cevabına ekleyebileceğim bir husus yok. Bu yorumdaki sorularınız davanın hukuki süreci ve ceza konusu ile ilgili ve ben hukukçu değilim. Dolayısıyla sizi yanlış yönlendirmek istemem. Özel güvenlik olarak çalışan birinin ruhsatsız silah yakalatması, mesleğini icra bakımından ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 06 Kasım 2018 - 08:36 | #16

  Ahmet :

  Merhaba ben 12 gram esrar yakalattim bunun icin denetim serbetligi aldim ve 2016 yilinda bitti kimlik icin basvuru yaptim bu olumsuz etkilermi konuyla ilgili desteginizi bekliyorum tesekkurler.

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik her ne kadar bir yıl olsa da bazı durumlarda kamu davasının düştüğüne dair belge için beş yıl gerekiyor. Kimlik başvurusunda düşme kararını vermediyseniz başvuruyu geri çekmeniz daha mantıklı. Bu şekilde başvurup sonrasında düşme kararını aldığı halde, ilkinde ret verildiği için kart alamayanlar var çünkü. Kayıt olurken durum hakkında kursunuza bilgi verseydiniz bu şekilde riske girmemiş olurdunuz. İyi günler.

 17. 06 Kasım 2018 - 08:39 | #17

  Murat :

  Merhaba hocam ben 2003 yılında hırsızlığa eksik teşebbüsten 20 ay ceza yedim 14gun yattım çıktım.ozel güvenlik görevlisi olabilirmiyim.

  Hırsızlık suçundan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi sadece kararda HAGB olması ve düşme kararının çıkması ile mümkün. Sizin ceza açıklanmış olduğu için sıkıntı olabilir. 01.06.2005′ten önceki cezalarda HAGB durumu, erteleme şeklinde belirtildiği için bu konuda en net ve doğru cevabı alabilmek için davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 06 Kasım 2018 - 09:17 | #18

  Sinan :

  Merhaba hocam benim guvenlik amir arkadaşim güvenligi bicaklamiş ve denerimli serbest kalmiş olay bu ay oldu yeni ve ayni yerde calisiyor kimligi iptal olurmu teşekkurler

  Arkadaşınızın akıbeti dava sonuçlandığında alacağı cezanın süresine göre değişir. Bir yıl üstü ceza alırsa kararda HAGB olması ve düşme kararını beklemesi gerekir. Ceza süresi açısından sonuçları düşünüldüğünde bir avukattan yardım almasında yarar var. İyi günler.

 19. 06 Kasım 2018 - 14:38 | #19

  Umut :

  Hocam 6 ay önce kaza yaptım maddi hasarlı ancak alkollu olduğum için ehliyetime el koyuldu kamu dava açtı birde karşı taraf dava açtı 2 tane şuan dava surecindeyim ama sertifikami aldim bütün evraklar hazır yarın vericem evrakları birde benden mahkeme kaleminden kağıt istediler olayla ilgili bir sıkıntı çıkarmı…

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Alkollü araç kullanmaktan alacağınız ceza muhtemelen bir yıl ve üstü süreli olmayacağı için sorun çıkmaz sanırım. Hakkında mahkeme işlemi olanlardan son durumu gösterir belge istenmesi prosedür gereği zorunlu. İyi günler.

 20. 06 Kasım 2018 - 14:51 | #20

  Kaan :

  Merhaba hocam ben silahsız sertifika aldım kimlik başvurusunda buluncam 2011 yılında suç aletini kabul etme veya satın alma suçundan 5 ay +80 TL ceza aldım hagb kararı verildi2013 de tekrar kasten yaralamadan 11 ay 20 gün hapis oda 7000 TL ye çevrildi denetimde suç isledigim için diğer dosyada açıldı oda 3000 + 80 TL ye çevrildi ben 7000 TL’yi geçen sene 3080 ide 15 gün önce ödeyip bitirdim benim sorum bu durum benim kimlik cikarttirmam da engel teşkil eder mi ? Başvuru yaparken bunlara dair bı belge sunmama gerek varmı ? Hocam aydinlatirmisiniz lütfen

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Ayrıca paraya çevrilen cezalarda da para miktarı değil, süre dikkate alınır. Özel güvenlik eğitimine kayıt olmadan önce bu araştırmayı yapsaydınız daha iyi olurdu, en azından kursunuza sorabilirdiniz. Eğitim aldıysanız özel güvenlik adaylarında aranan şartları öğrenmiş olmalısınız. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Anlattığınız kadarıyla bir seferde bir yıl üstü ceza yok gibi. Ancak suç aleti ile ilgili HAGB’si bozulan dava da önemli. Kimlik başvurusunda geçmiş davalara ilişkin tüm belgeleri temin edip vermek zorundasınız. Eksik belge halinde başvurunuz bekletilir. İyi günler.

 21. 07 Kasım 2018 - 13:15 | #21

  Kaan :

  @A.GÜLŞEN Hocam suç aletini kabul etme satın alma 1 yıl üstünde olmadığı taktirde bildiğim kadarıyla güvenlik olmaya engel suçlar arasında yer almıyor demi ? Birde açık davası olan hala devam eden davası gözüken kimlik başvurusu yapıp kart cikarttirabilirmi yoksa sonuclanmasimi gerekli ?

  Suç aleti ile ilgili davanın kararının içeriğini özel güvenlik şubenin incelemesi gerekir. Bu suç, bir yıldan fazla ceza almadan da sıkıntı yaratabilir çünkü. Daha önce de belirttiğim gibi suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Bazı suçlarda 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel olabilir. Davası devam edenlerden son durumu gösterir belge istenip incelendikten sonra karar verilir. Özel güvenlik adaylarının adli durumları ile ilgili konularda illere göre farklılık olmaz, olmaması gerekir.

 22. 08 Kasım 2018 - 13:51 | #22

  miraç :

  iyi aksamlar abi ben 2 yıl ónce uyusturucudan biryıl denetim aldim denetimde bitti denetim biteli 2 yıl oldu ve ben ózel güvenlik sınavına girdim kazandım adliyeden sabıka kaydı aldım ve sabıka kaydı arsiv kaydi her ikiside yoktur yaziyo soruşturmaya gircem bi şıkıntı olurmu tesekkür simdiden

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşmesi için beş yıl beklenmesi gerekebiliyor. Düşme kararı olmadan yapılan başvurularda ret çıkarsa daha sonra düşme kararı alınsa bile ilk ret nedeniyle bir daha kart almak mümkün olmuyor. Bu nedenle evrakı teslim etmeden önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 10 Kasım 2018 - 09:19 | #23

  kadir :

  iyi gunler ben silah yakalattim ve cezasini yattim 10 ay ayriyetten uyusturici kullanmaktan dosyam var guvenlik olabilirmiyim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Silah yakalatmaktan yattığınız süre değil, ceza kararında yazan süre dikkate alınır. Bir seneden fazla cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Sizin cezanız açıklandığı için HAGB yok görünüyor, kararda bir yıl ve üstü süreli ceza yazıyorsa sorun olur. Bir yıldan az ise uyuşturucu suçundan kamu davasının düşme belgesini de alabilmeniz kaydıyla şansınız olabilir. Daha net cevap için her iki davaya ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 24. 10 Kasım 2018 - 09:23 | #24

  Hatice :

  Hocam 2007 yılında 2.Asliye ceza mahkemesinde hakim karşısına çıktım eşimle sözlü iken bana takılan bileziği borcum olduğu için bozdurdum karakola giderek gasp edildim dedim ertesi gün tekrar sucumu itiraf ettim mahkemeye çıktığımda ise hakim bu olayı suç uydurma diye niteledi ardından 1 yıl hapis sonra 1 ay hapis tekrardan para cezasına çevirdi ve 1 yıl serbest denetimlik verdi ardından karar temyize gönderildi iyi halim göz önünde bulundurularak geçmişte de sabikam veya başka bir suçum olmadığı için böyle bir arşiv kaydım oluştu şimdi özel güvenlik kartı çıkarıyorum sorun yaşar mıyım lütfen cevaplarmısınız saygılar

  Hakkında dava olanların kimlik müracaatında son durumu gösterir belge eklemeleri gerekir. Belirttiğiniz dava suçun türü ve ceza süresi açısından sorunlu görünmese de prosedür gereği belge vermeniz zorunlu. Dava geçmişte olduğuna göre düşme kararı almanız da mümkün sanırım. Herhangi bir risk yaşamamak için ceza veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı talep etmeniz lehinize olur. İyi günler.

 25. 10 Kasım 2018 - 09:26 | #25

  Muhammet Ali karakaya :

  Meraba ben ben özen güvenlik sınavını kazanıp serrifikamı aldım tam kimlik için müracaat edecekken devam eden bi mahkemem sonuclandı ve ceza aldım 1sene 8ay kardesim adına hat cıkarmaktan cezayı 5 sene erteledi bir suca karısmamak kaydıyla 5 sene bir suca karısmazsam sabıkam silinecekmiş bu şuç kimlik almama engel mi

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıl ve üstü ceza alanların HAGB ve düşme kararı ile başvurması gerekir. Dava yeni sonuçlandığına göre düşme kararı alana kadar resmi başvuru yapmamanızda yarar var. Bu şekilde başvuru halinde hakkınızda ret kararı verilir, daha sonra düşme kararı alsanız da ilk ret nedeniyle bir daha kart almanız mümkün olmaz. Davanın sonuçlanması zamanlama açısından aleyhinize olmuş, beş yıllık sertifika süresi nedeniyle düşme kararı çıktığında yenileme eğitimi de almanız gerekecek sanırım. Daha net bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 26. 10 Kasım 2018 - 09:35 | #26

  Volkan :

  Hocam merhaba alkollü araç kullanmaktan hakim karşısına çıktım ehliyetime 6 ay el konuldu 7 ay hapis cezası verdi sonra bunu 4200 lira para cezasına çevirdi.itiraz ettim Yargıtay’a gönderdim aradan 3 yıl geçmesine rağmen cevap gelmedi ve 3 yıldır bu kartla görev yapmaktayimsilahli kartimin 2020 de yenilemesi var yeni düzenlenen yasaya gore bununla ilgili herhangi bir olumsuzluk yasarmiyim bilgilendirimisiniz hocam
  Not:suçun tarihi silahlı güvenlik kartını almadan önceydi
  Saygilarimla

  Sadece alkollü araç kullanmaktan bir yıl altında ceza almak sorun olmaz. Her ne kadar suç tarihi, silahlı kart almanızdan önceye ait olsa da halen çalıştığınıza göre, geçtiğimiz yıl itibariyle tüm sektör çalışanlarına yapılan soruşturmadan geçtiğiniz anlaşılıyor. Dolayısıyla sizin açınızdan sıkıntı görünmüyor. Daha net bilgi için yenilemeden önce evrakla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 27. 12 Kasım 2018 - 07:54 | #27

  ahmet :

  guvenlik kartimi yenilemek istiyorum.ancak hakaretten dolayi yargilandigim bir ceza davasi var.3 ay ile 2 yil arasi ceza istiyorsavci. guvenlik sorusturmasinda bir sorun cikarmi.kimlik almama engelmidir. tesekurler…

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Suçun türü açısından sorun görünmüyor. Ceza süresi bir yıl ve üstü olursa HAGB ve düşme kararı istenir. Dava devam ederken başvurmanız halinde, mahkemeden son durumu gösterir belge alıp evraka eklemeniz gerekir. Durum komisyonda görüşülerek karar verilir. Komisyondan ne karar çıkar bilemiyorum. Muhtemelen istenen cezayı göz önüne alarak değerlendirilir. Her ihtimale karşı başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 12 Kasım 2018 - 08:02 | #28

  Oguzhan :

  İyi günler kolaj gelsin hocam , benim hakkkmda HAGB vardı ama şubat ayında o 5 yıl bitti ben hiç hakim karşısına çıkmadım telefonla şantaj suçundan bi olayım oldu mahkemeye fln gitmedim hiç eve kaşıt gelmişti katipe ifade vermeye gittim sadece dava hangi mahkemeden geldi nasıl oldu anlamadım hiç sadece sonuç eve geldi cezayı hatırlamıyorum paraya çevrildi vs birşeyler yazıyordu gerçekten mahkemeyi de hakimi de sonucun nerden geldiğini de kime danışacağımı da bilmiyorum , son durum İçin güvenlik olmak istiyorum aklımda o var sadece 5 yıl denetim erteleme almıştım işte süresi bitti acaba düştü mü kapandı mı bu arada adli sicilde arşiv araştırmalı sabıka kaydında bile çıkmıyor hiçbir yerden lütfen yardımcı olun hocam

  Cezayı veren mahkemenin özel kalemine başvurup düşme kararı talep etmeniz gerekir. Adli sicil kaydında görünmemesi önemli değil, GBT’de kayıt görünür. Hakkında dava olanlardan mutlaka buna ilişkin belge isteneceği için önce düşme kararını temin etmeniz gerekir. Bu belgeyi aldıktan sonra içinizin rahat etmesi açısından iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 29. 12 Kasım 2018 - 12:18 | #29

  coşkun ç, :

  Hocam merhaba 1 sene denetimlik serbestlik aldım kimlik yenilemem sorun çıkarır mı e devlette baktıgımda dosyam silinmiş görüyorum cevabınız için şimdiden teşekurler

  Özel güvenlikte denetimli serbestlik süresine değil, ceza süresine ve suçun türüne bakılır. Eğer süre doldu ise cezayı veren mahkemeden düşme kararı almanız halinde sorun olmaz. İyi günler.

 30. 13 Kasım 2018 - 08:11 | #30

  Hayri :

  Hayırlı akşamlar benim adıma hastanede tartıştıgim memur kamu davası açmış ilk mahkemem olacak güvenlik kimlik katıma herhangi bir işlem uygulanırmı.hükmün açıklanmasının geri. bırakılması olsa bile.

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresine bakılır. Suçun türü açısından sorun görünmüyor. Ceza süresi bir yıldan az olursa yine sorun olmaz. Bir yıl ve üstünde HAGB ve düşme kararı gerekir. Fikir edinmek açısından yargılandığınız maddenin kanundaki ceza karşılığına bakabilirsiniz. Ceza süresinde alt-üst seviyeden değerlendirme hakimin inisiyatifindedir. İyi günler.

 31. 13 Kasım 2018 - 08:13 | #31

  Oğuzhan :

  Hocam yukarda cevap vermişsiniz teşekkür ederim ama ben mahkemenin hangi mahkeme olduğu nerede olduğunu bilmiyorum ki sadece Hatay da olmuştı Hatay olduğundan başka birşey bilmiyorum ben Ankara da yaşıyorum şunan lütfen yardım edin

  Eve sonuç geldi demişsiniz. Her vatandaş bu tür evrakın önemini bilir ve saklar. Mutlaka siz de saklamış olmalısınız. Neticede hakkınızda bir dava var ve buna ait evrak yok olamaz sanırım. İliniz özel güvenlik şubesine gidip durumu anlatarak yardım isteyin en son çare, başka yol bilmiyorum. İyi günler.

 32. 14 Kasım 2018 - 11:05 | #32

  HASAN :

  Merhaba Hocam bneım %50 engelli raporum var sılahlı sılahsız ozel guvenlık olabılmem ıcın ne yapmam gerek olursamda raporum ıptal olurmu

  Silahsız özel güvenlikte ortopedi onayı aranmaz. Rapor nedeni ortopedi kaynaklı ise özel güvenlik olmak için yetkili poliklinikten rapor alabilirsiniz. Engelli raporunuzun etkilenmesi ne yönde olur bilemiyorum, SGK’ya sormanız gerekir sanırım. İyi günler.

 33. 15 Kasım 2018 - 08:14 | #33

  HASAN :

  RAPOR %50 ZEKA YETERSİZLİĞİ SÜREKLİ FAKAT ODA DERSLER KÖTÜ DİYE ÇIKMISTI

  Belirttiğiniz rapor muhtemelen kayıtlarda görünür. Rapor ücretini yatırmadan önce polikliniğe danışabilirsiniz. Öte yandan engelli raporunun bundan nasıl etkileneceğini de SGK’dan sormanız gerekir. İyi günler.

 34. 15 Kasım 2018 - 08:24 | #34

  ONUR YÜCEL :

  HOCAM MERHABALAR, KAFAMI KURCALAYAN BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR SORUNUM VAR CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM, 2016 YILINDA HAKKIMDA BAYANA KARŞI AÇILAN BİR DAVA VARDI, BASİT YARALAMA, HAKARET, TEHDİT SUÇLARINDAN YARGILANDIM VE DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT ETTİM, 01/11/2018 TARİHİNDE HAKKIMDA TEKRAR AYNI SUÇLARDAN DOLAYI KAMU DAVASI AÇILMIŞ, BEN ŞUAN YENİLEME YAPTIM VE DOSYAYI ÖZEL GÜVENLİK ŞUBEYE TESLİM ETCEM BU KONUDA KİMLİĞİM İPTAL EDİLİR Mİ? BU ARADA KİMLİĞİM SİLAHSIZ, 5188 SAYILI KANUNDA YAPILAN BAZI DEĞİŞİKLİKLERİ ARAŞTIRIP ANLADIĞIM KADARIYLA SORUŞTURMA KAPSAMINDA OLSA BİLE KİMLİK İPTAL EDİLEBİLİYORMUŞ, HOCAM LÜTFEN BU KONUYU CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM..

  Belirttiğiniz durumda cinsel içerikli; taciz vb. durum yoksa sadece hakaret vb. ise lehinize sayılır. Soruşturma sonuçlanmadan kimlik alıkonması bu gibi durumlarda olabilir. Yenileme evrakı ile birlikte bu davaya ilişkin son durumu belirtir belgeleri de vermeniz gerekir. Başvurunuz komisyonda değerlendirilirken mahkeme evrakında size yöneltilen suça karşılık kanunda öngörülen ceza dikkate alınacaktır muhtemelen. Hatta riske girmemek açısından resmi başvuruyu yapmadan önce mahkeme evrakı ile birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Ret gibi bir ihtimal varsa resmi başvuruyu ertelemeniz de gerekebilir. Konuya ilişkin en net cevabı iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 35. 15 Kasım 2018 - 12:45 | #35

  HACER :

  merhaba hocam ben keratokonus hastasıyım yani kornea kayması var gözümde hastalığım orta derecede ve ben silahlı özel güvenlik olmak istiyorum. bu benim özel güvenlik raporu almama engel olur mu? ve bu hastalıkla özel silahlı özel güvenlik olabilirmiyim?

  Sıkça Sorulan Sorular ve Kategoriler bölümünde özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili bilgi var. Orada yazan dışında detay yok maalesef. Bu da karar yetkisinin ilgili branş hekimlerine bırakıldığı şeklinde yorumlanabilir. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 15 Kasım 2018 - 12:49 | #36

  Erkan :

  Hocam arşiv ve güvenlik araştırmasında telefon mesajları ve kayıtları dinleniyor diye duydum ama bu özel hayatın gizliliğine müdahale olduğu için suç diye biliyorum, böyle bir şey var mı.

  Şimdiye kadar böyle bir şey duymadım. Muhtemelen şehir efsanesidir. İyi günler.

 37. 15 Kasım 2018 - 12:52 | #37

  ONUR YÜCEL :

  @A.GÜLŞEN
  Hayır cinsel içerikli herhangi bir suç yok, taciz, tecavüz vb.Sadece belirttiğim suçlar var ama dediğim gibi zaten ben bu suçlardan beraat ettim yani tekrar mahkeme açılması zaten ayrı bir saçmalık yargılanıp beraat edilen aynı suçlardan neden tekrar yargılanıyorum, bu durumda yani kimlik iptal edilir mi diyorsunuz ?

  Kimlik iptal edilir demiyorum ve diyemem de zaten. Bu konuda tek yetkili belgeleri inceleyip karar verecek özel güvenlik şubelerdir. Benim vurgulamak istediğim hem içinizin rahat etmesi, hem de riski sıfıra indirmek açısından belgelerle başvurudan önce danışmanızdı. İyi günler.

 38. 16 Kasım 2018 - 07:49 | #38

  Ahmet :

  Hocam iyi günler Türkiye genelinde güvenlik kartı yenileme işlemlerinde sıkıntı varms yeni sistem mi ne gelmiş bn sınavı geçtim yenileme için belgemi de aldım 2 ay var kart süresi dolmasina sunan bn yeni kart alamaz miyim gcen gittim adam sistem çalışmıyor dedi bize eski kartlardan falan vermeleri gerekmezmi.

  Yenileme işleminde sıkıntı yok. Sadece yeni tip kart basılmıyor. Ama özel güvenlik şubeleri, çalışanların mağdur olmaması için eski tip kartları yeni bilgilerle tanzim edip veriyor. Dolayısıyla yeni kart basılmamasının sebep olduğu bir aksaklık yok. Ankara’da yenilemeden başvuranlara kartları hemen veriliyor. İlinizdeki durum hakkında en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 39. 17 Kasım 2018 - 15:19 | #39

  Ahmet :

  Hocam merhabalar.öncelikle emeğinize sağlık gerçekten ilgilisiniz.Hocam ben 2010 da 10 Gr.Civarı esrarla yakalandım ve ve denetim aldım sorunsuz bir şekilde denetimi tamamladığımda 2012 yılıydı 6 yıldan fazla oldu herhangi bi sorun olurmu

  Uyuşturucu davalarında kamu davasının düştüğüne dair belge isteniyor. Süre dolduğuna göre bu belgeyi almanız mümkün. İlk cezayı veren mahkemenin özel kaleminden talep edebilirsiniz. Düşme kararı ile birlikte başvurduğunuzda sorun olmaz. İyi günler.

 40. 17 Kasım 2018 - 15:20 | #40

  Erkan :

  Hocam güvenlik ve arşiv araştırması en fazla kaç ay sürüyor, ben Antalya dan verdim 5 ay oldu, soruyorum devam ediyor diyorlar anlamadım.

  Ankara’da en az üç ay sürüyor. İşlem süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Aynı durum başkalarının da başına geldiyse sorun yok demektir. İyi günler.

 41. 19 Kasım 2018 - 07:44 | #41

  Ahmet :

  Hocam 2020 kadar kimlik sürem var ve devam eden bi mahkememvar basit yaralama işkurdan işe girdim başladım bi sıkıntı olurmu

  İşe başlarken sorun olmadığına göre başka ne tür bir sıkıntı olabilir bilemiyorum. Yenileme zamanı geldiğinde davanın devam durumuna göre belgeleri vermeniz gerekir. Bir yıl ve üstü ceza gelmezse muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 42. 19 Kasım 2018 - 07:46 | #42

  doğuş :

  iyi gunler ben terörden yargılandim haksiz yere ama davamda beraat ettim suçsuz olduğum anlaşıldı güvenliğe başvurmak istiyorum. güvenlik soruşturmasında sorun olur mu acaba

  Terör suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer dava sonucunda sizin için verilen kararda beraat yazıyorsa sorun olmaması gerekir. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından bu davaya ait karar ve belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 43. 19 Kasım 2018 - 08:03 | #43

  Burak :

  Hocam kolay gelsin beraat ettigimiz davayla ilgili mahkeme evraklarini yenilemeye gittigimiz zaman isterler mi yinede mahkemem baska bi sehirde olmustu beraat etmistim.arkadasim ceza almisti cezasinida temyize gonderdi orada da cezasi onandi onun adina ama yargitayda benimde ismim gurunuyo sanik olarak Ben temyiz etmedim beraat ettigim icin yenilemede bi sıkıntı olur mu tesekkur ederim

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Beraat edilen suçlar da sorun olmaz ama belge mutlaka istenir. Başvuru halinde davanın üst mahkemede görülmesi nedeniyle başvuru yaptığınızda hakkınızda kayıt görünürse sizden buna dair belge istenir. İlk mahkemenin beraat kararı da dikkate alınarak durumunuz suçun türüne göre il özel güvenlik komisyonunda değerlendirilir. Konuya ilişkin benim başka bilgim yok. Yenileme için resmi başvurudan önce bu davaya ait belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışırsanız çok daha net bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 44. 19 Kasım 2018 - 08:04 | #44

  ferhat :

  Mrh hocam ruhsatsız silah taşımada bugun mahkemem oldu 10 ay hasip 500tl para cezası aldım 10 ay hapiside 1 yıl erteledi silahlı serfikam var yenilemede silahsızamı cevrilir nsl olur bilgikendirirseniz sevinirim iyi günler.

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için kimliğiniz muhtemelen silahsıza çevrilir. Kararda HAGB varsa düşme kararı alana kadar silahsız devam edersiniz. İyi günler.

 45. 19 Kasım 2018 - 09:41 | #45

  Sedat :

  Hocam evrakları verdim emniyete, herhangibir cezamda yok mahkemem vardı düşme kararı verildi onuda verdim emniyete, merak ettiğim şey, son iki aya ait mesaj içerikleri ve telefon kayıtları inceleniyormuş, bu doğru mu acaba.

  Biz böyle bir şey duymadık, bilmiyoruz. Soruşturmanın içeriği hakkında detay bilgi yok ama şahsi fikrim böyle bir durumun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 46. 21 Kasım 2018 - 16:28 | #46

  Osman :

  Hocam merhaba, 18 ay yaralamadan ceza almıştım, 5 yıl bitti düşme kararı aldım, özel güvenlik şubeye teslim ettim, birde ayıptır söylemesi eski karımı arayarak ve mesajla tehdit ettim 4 5 ay önce, güvenlik soruşturmasında bunlar ortaya çıkar mı, kimlik almama engel olur mu

  Düşme kararı aldığınız için ilk durum sorun olmaz. İkinci durumla ilgili eşinizin bir şikayeti varsa diğer bir ifadeyle herhangi bir şekilde bu durumla ilgili yasal bir işlem yapılıyorsa buna dair belge istenir. Şikayet durumu yoksa sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 47. 21 Kasım 2018 - 16:32 | #47

  Seçil :

  Hocam merhaba, güvenlik ve arşiv soruşturmasında ahlaki durum yazıyor,ahlaki durumdan kasıt nedir, nasıl araştırılır, otelde daha önce bayan arkadaşlarımla kalmıştım, birde tabiri caizse telefonda cilveleştik diyeyim biraz, bunlar engel durum mudur acaba

  Belirttiğiniz durumla ilgili hakkınızda yapılan bir işlem, soruşturma, şikayet vb. yoksa sorun olmaz. Özel güvenlik işinin özü gereği ahlâken güvenilir kişi olması gerekir. Toplumun onayladığı şekilde davranan, başkalarının özeline, haklarına saygılı, maddi konularda dürüst ve bu konularla ilgili hakkında yasal işlem yapılmamış, ceza almamış kişiler kastedilir. İyi günler.

 48. 21 Kasım 2018 - 16:33 | #48

  Mahfuz :

  Merhaba hocam benim Kardesim hırsızlıktan ve açık cezaevinden kaçmaktan yargılanıyor ben güvenlik kursuna yazıldım güvenlik soruşturması olumsuz çıkar mı kardeşim bir kaç kez aynı suçtan yakalandı ve hapis yattı

  Sadece terör suçlarında aile fertlerinin durumu başvuran kişi açısından sıkıntı olabilir. Belirttiğiniz durum kardeşinizi ilgilendirir, sizin için sorun olmaz. İyi günler.

 49. 21 Kasım 2018 - 16:37 | #49

  Ceylan :

  İyi gunler ailemde ihraç var ve eşimde soruşturma geçiriyor bu belgeyi almama engelmidir

  Aile fertlerinde benzer durum olanlardan aynı adreste ikamet etmediğini belgeleyip kimlik alabilenlerin olduğu söyleniyor. Ancak bu konuda net bilgi olmadığı için özel güvenlik adına yapacağınız masrafların boşa gitmemesi açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konunun hassasiyeti nedeniyle olacak soruşturmanın içeriği hakkında bilgi yok çünkü. İyi günler.

 50. 22 Kasım 2018 - 07:43 | #50

  Barış :

  2015 yılında 4 ay hapis cezası aldım hakim denetim serbestlik verdi denetim serbestligimi yerine getirdim cezaevine 1 gün girdim çıktım sonra kamuda çalışıp imza atarak yerine getirdim adli sicil kaydında adli sicil kaydı vardır yazıyor beni kursa aldılar internetten araştırdım kimler özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim gidip başvuru yaptım acaba sorun çıkarmı benim cezam yüz kızartıcı degil acaba kursta Bi sorun çıkarmı

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Kurslar, kişilerin adli sicil kayıtlarına ulaşamadığı için kayıt yapabilir. Davası olan kişilerin kayıt olurken kursa bu konuda bilgi verip danışmaları gerekir. Öte yandan sadece özel güvenliğe sadece yüz kızartıcı suçların engel olduğu gibi bir yanlış kanı var. Diğer suçlardan bir yıl ve üstü ceza almak da özel güvenliğe engel teşkil eder oysa. Belirttiğiniz durumda sorun yok gibi görünüyor. Daha net bilgi için kursunuza veya belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 51. 22 Kasım 2018 - 07:44 | #51

  Emrah :

  Hocam bişey sorcam ben özel güvenlik işyeri de arkadaşımla kavga ettim yediği yumrukla gözü yarıldı sonra işten çıkardılar şirket beni disiplin kuruluna verip çıkardılar işsizlik maaşı da alamadım iskurdan bu sebepten dolayı disiplin kurulu kararıyla çıkış verildiği için asıl soru şu benim iş çıkışı verilip sigorta dokümanımda görünüp devlet işlerine başvuru yapsam sıkıntı olurmu cikarmi

  Sorunuz özel güvenlik değil, SGK mevzuatı ile ilgili. Konu hakkında bilgim yok inanın. İlinizdeki SGK birimlerinden birine danışmanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 52. 22 Kasım 2018 - 07:46 | #52

  İbrahim :

  Hocam merhaba, özel güvenlik şube hagb kararı yüzünden yenilemede kimliğimi Silahsıza çevirdi, düşme kararını alınca silahlı alabilirsin dediler, düşme kararını 5 ay önce verdim ama hala soruşturma bitmedi, daha önce soruşturma yapıldı ve sadece düşme kararı istemişti şimdi yeniden arşiv ve güvenlik araştırması yapılması normal mi ve bu kadar uzun sürmesi için ne düşünüyorsunuz

  Ankara’da soruşturmalar en az üç ay zaman alıyor. İlinizdeki durumu kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Silahlı soruşturması daha kapsamlı olduğu için tekrar yapılabilir ve daha uzun sürebilir. İyi günler.

 53. 23 Kasım 2018 - 10:48 | #53

  Hüseyin toz :

  Önçelikle tşkler hocam 17 yaşında bir oğlum var 2 yıldır çok sorun yaşadık annesi ve ben. 2 yıl devamsızlıktan okuldan atıldı bir baba anne olarak tek istediğimiz okuyup topluma ve devletine yararlı birer fert olmasıydı ama o sorumsuz çevresinden kurtaramadık ama şuan 18 girdi bir baba olarak bu yaşına kadar hiç bir şey demedim ama iinanın çok tordu Bir tokat attım dışarı çıkıyor bir Arkadaşı git polise ver daha sana karışamaz bunun üzerine gidip veriyor şikayetçi değil o zaman 17 olduğundan kamu davacı oluyor herhangi bir rapor falan YÖK basit tedaviyle geçiştirildi yazıyor eşimin ifadesi de bizi dinlemiyor eve gelmiyor okuldan atıldı diye 14 yıldır kamuda güvenliğim 2019 Ocak’ta mahkemem var 2021 kimliğimi değiştirecem bundan dolayı bir sıkıntı yaşarmıyım tşkler cevapşarsanızsa sevinirim

  Belirttiğiniz durumdan ötürü size yöneltilen suçlamaya karşılık kanunda öngörülen ceza süresi dikkate alınır. Yenileme zamanına kadar mahkeme muhtemelen sonuçlanmış olur. Yenileme evrakınıza bu mahkemenin son durumunu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. Suçun türü ve muhtemel cezanın bir yıldan fazla olmayacağı dikkate alındığında yenilemeniz açısından sorun görünmüyor. Gençlerin böyle asi zamanları oluyor maalesef, aileden ziyade arkadaş çevresi tercihlerinde etkin oluyor. Anlayışlı ve hoşgörülü yaklaşımla çözersiniz dilerim. İyi günler.

 54. 23 Kasım 2018 - 11:15 | #54

  Doğan :

  Benim uyuşturucudan karım iptal edildi yenileme aşamasında. Sayın admin iptal olanlar düşme kararını alıp gitseler bile bi kere red edildiği için tekrar red ederler diyor. Aceba karti bu yüzden iptal olupta düşme kararı alan ve sonra tekrar başvuran olumlu sonuşlanan arkadaşlar varsa burdan cevap verirse bizleride bir nevi aydınlatmış olurlar. Böle bir platformda bize yardimci oldugunuz içinde sayin admine tesekkur ederiz.

  Kimliğiniz düşme kararı getirene kadar alıkondu ise devam şansınız olabilir. Başvurunuz reddedilip buna dair karar çıktı ise maalesef bir daha kart almanız mümkün olmaz. Uyuşturucu madde suçlarına bu kadar sert tavır alınmadığı, uyuşturucudan HAGB’li olanların silahsız kart alabildiği bir zamanda (yaklaşık 4-5 yıl önce) bir kursiyerimizin başına geldi ne yazık ki. Düşme kararı çıktığı halde ilk ret nedeniyle özel güvenlik olamadı. İyi günler.

 55. 23 Kasım 2018 - 11:20 | #55

  Ömer :

  S.a 2017 3 arkadasımla parkta ottururken polısler geldı arama yaptı benım uzerımde bısey cıkmadı arkadasımın uzerınde uyusturucu madde varmıs polıs emlıyete aldı ıkımızıde banada kufurlu konustugu ıcın bende ters cevap verdım polıse banada yazmıs yazdıgı tutanagı vede ıfademı ımzalamadım sucu da kabul etmedım kımlık yenılemem var yenılemede sıkıntı olurmu gbt veya arsıv arastırmada bısey cıkmıyor ozell guvenlık subeden dosya cıkıyor suc veya herhangı bısey yazmıyor mahkemeden temız kagıdı aldım dosya bos gozukuyor kımlık yenılememde herhangı bır etkı edermı tesekkurler

  Özel güvenlik başvurularında GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmemesi fark etmez. Yenileme evrakını teslim etmeden özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düşmesine dair belge isteniyor. Bu belge olmadan başvurur ve ret kararı alırsanız, ileride düşme kararı götürseniz de ilk ret nedeniyle özel güvenliğe dönmeniz mümkün olmaz. İyi günler.

 56. 23 Kasım 2018 - 16:36 | #56

  mustafa toro :

  slm hocam benim 2 asliyeden basit yaralama sucundan yargılanıyordum silahlı sertifikama silahsıza düşürmüştüler 2 asliyeden bana para cezası verdiler 2.200 tl şimdi silahlı sertifikamı geri alablirmiyim saygılar hocam cevap verseniz sevnirm

  Para cezasının miktarı değil, paraya çevrilen süre dikkate alınır. Basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına dahil sayılabilecek bir alet kullanımı yoksa ve ceza süresi bir yıldan az ise silahlı kimliği geri almanız mümkün olur sanıyorum. İyi günler.

 57. 24 Kasım 2018 - 07:33 | #57

  doğan :

  Sayin admin red edilmekten kastiniz nedir. Ben başvuru yaptim sorusturma olumsuz çıktı. Ve karakoldan güvenlik kartim teslim etmem istendi. Ve ordan bir yazi verdiler. Yazinin son satırında kartınız davaya ait düşme kararı alana dek komisyon kararı ile iptal edilmiştir diyordu. O yüzden kafam karıştı red edilmek ile iptal olmasi ayni kapiya çıkıyor kanımca. Benimkisi bahsettiğiniz alı konulma gibi bişeymi. Saygilar..

  İşlem belirttiğiniz şekilde yapılmışsa orada düşme kararı getirme şartı konduğu için sizin başvurunuz ret edilmiş sayılmaz. Metinden anlaşılan düşme kararını götürdüğünüzde kartınızı geri alabileceksiniz. Bu durumda size düşen denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp düşme kararını almayı beklemek gibi görünüyor. İyi günler.

 58. Onur
  25 Kasım 2018 - 19:17 | #58

  @Doğan
  Doğan bu iptal eden komisyon hangi ilin komisyonu ? Benimde davam var halen devam eden, yenileme yaptım fakat dosyayı güvenlik şubeye teslim etmedim ama güvenlik şubeye sorduğum kadarıyla dava sonuçlanıp ceza bir yıl üstü olmadığı sürece iptal edilmeyeceği söylendi.

 59. 26 Kasım 2018 - 09:05 | #59

  Tekin :

  Merhaba ben 2013 güvenlik kimliği aldım. 2011 siyasi bir mahkemem vardı ceza alırsan iptal olur dediler ceza almadım mahkeme erteleniyor 2018 de yenilerken kimliği aldılar mahkeme berat verince gel dediler böyle birşey olabilir mi

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Devam eden davada size yöneltilen suçlama ve bunun kanundaki ceza karşılığı dikkate alınarak böyle bir tedbire başvurulmuş olmalı. Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelgesi 7.2. Özel Güvenlik Çalışma İzni Verildikten Sonra Suç İşleyenler maddesinde size yapılan işlemle ilgili detayları görebilirsiniz. İyi günler.

 60. 26 Kasım 2018 - 09:09 | #60

  gökhan :

  İyi günler hocam.bizleri bu konularda aydınlattığınız için teşekkürler.basın davalarıyla ilgil düzeltme ve cevap yayınlanmaması ile ilgili HAGB lerim var.adli para cezalarının HAGB leri.bir tane hakaretten 2 ay 27 gün 1 yıl denetim süresi ertelenmiş var.birde basın suçu olduğu için yayınlanan bir haberde terörle mücadele eden kişileri hedef göstermek ile ilgili 2 yıldır süren bir dava var.kursu tamamladım sınavdan sonra kimlik almamda sorun olurmu aydınlatırsanız memnun olurum efendim

  Hakaretle ilgili davada suçun türü ve ceza süresi açısından sorun görünmüyor. Ancak diğer durumda size yöneltilen suçlama ve istenen ceza süresi bakımından sorun olabilir. Dolayısıyla kimlik başvurusundan önce bu davalara ilişkin son durumu gösterir belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer cevap olumsuz ise davanın sonuçlanmasını, HAGB olursa düşme kararını alana kadar beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 61. 26 Kasım 2018 - 09:10 | #61

  Doğan :

  Sayin admin olay 2015 te olmuştu denetimli serbestlik sürecini sorunsuz tamamladım. Zaten bununla ilgili evrakları hem denetimli serbestlik müdürlüğünden hemde savcılıktan ayrı ayrı alıp özel güvenlik şubeye teslim ettim. Fakat ordaki polisler kabul etmedi. Düşme karari istediler. Bsn gide gele ağla sızla zorla evrKlari teslim ettirdim. Sonuçta olumsuz oldu. Yani zorla kaşındım. Keske önceden öngörebilseydim artik hakkimda hayirlisi düşme kararını ancak 2020 de ala alabiliyorum. Artik şansimizi o zaman denicez. Ilginiz tesekkur ediyorum.

  En azından işi bilen personele denk gelmişsiniz, başvurunuz ret edilmeden bekletilecek. Bu durumda hakkınızda hayırlısı diyelim. İyi günler.

 62. 26 Kasım 2018 - 09:12 | #62

  Şehmus :

  Merhaba hocam 2014 haziran ayında biriyle kavga ettim 5 yıl denetim serbestlik aldım özel güvenlik soruşturmam olumsuz geldi hakkımdaki davanın düşürüldüğüne dair ek karar verildiğine dair tekrar değerlendirilmesi için red verildi pki denetim serbestlik bitince yani 6 ay sonra özel güvenlik soruşturmam olumlu olurmu. Saygılar.

  Denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması ve düşme kararını alarak özel güvenlik şubesine teslim etmeniz halinde mümkün görünüyor. Şansınıza doğrudan ret vermeyip tekrar değerlendirmek için fırsat tanımışlar. İyi günler.

 63. 27 Kasım 2018 - 08:21 | #63

  Fatos :

  Merhabalar,hocam ben de 09.11.2018 de evraklarımı òzel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim bi davam yoktu eski kapanmış bi dava vardi sadece ve 4 gün önce e devlete baktiğimda davam tekrar açılmıs mahkemem olcak 17 aralıkta bu kimlik soruşturmasınî etkiler mi

  Özel güvenlik müracaatlarında kişi hakkında devam eden/sonuçlanmış dava varsa dava konusu suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Eğer kimlik müracaatında bu davaya ilişkin belgeleri verdiyseniz durum komisyonda görüşülüp değerlendirilir. Dava kapandı diye bu davaya ait belge vermediyseniz son durumu gösterir belgeyi mahkemeden alıp özel güvenlik şubeye teslim etmeniz gerekir. İyi günler.

 64. 27 Kasım 2018 - 08:25 | #64

  ONUR YÜCEL :

  Hocam Merhaba, Benim 2016 yılında bayana karşı işlendiği iddia edilen Basit yaralama, Hakaret, Tehdit suçlarından yargılandım mahkeme delil yetersizliğinden beraat kararı verdi ve karar onandı, aynı tarihteki ve beraat ettiğim aynı suçtan 01.11.2018 tarihinde tekrar dava açıldı hakkımda, ben şuan yenileme yaptım ve dosyayı güvenlik şubeye teslim etmedim, kimliğimin süresi Mayıs 2019′da doluyor, ilk duruşma günü de Nisan 2019, kimliğim ise silahsız, bu durumda kimliğim iptal edilir mi ? Soruşturma kapsamında olsan bile kimlik iptal edilebilir diye bir söylentiler var, sizce kimliğin iptal edilmemesi için nasıl bir yol izleyebilirim, ceza almadan ve uyuşturucu vb suçlar olmadığı halde kimliğin iptal edilme olasılığı var mı ? Cevaplarsaniz cok sevinirim, kolay gelsin.

  Yenileme evrakını teslim etmeden önce bu davanın son durumunu gösterir belgeyi mahkemeden alıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Belgede size yöneltilen suçlama, bu suça kanunda öngörülen ceza süresi, suçun tarihi vb. bir çok detay özel güvenlik şubede incelenerek size en doğru bilgi verilir. Bu arada yenileme başvurusunu yapmanız halinde doğrudan ret cevabı gelir derlerse düşme kararına kadar beklemeniz uygun olur. Hakkında dava olanların bazılarının kimlik kartlarının düşme kararına kadar alıkonduğu da oluyor. Konuya ilişkin karar yetkisi özel güvenlik şubelerinde olduğundan net bilgiyi oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 65. 27 Kasım 2018 - 08:35 | #65

  mustafa kor :

  slm hocam ben özle güvenlik sertifikamı üzerime atılan suç dan dolayı iptal etiler ama halen dosya savcın önünde henüz karar vermemiş mahkeme olsun yoksa takipsizlik kararımı ne vereceği beli degil ama avukatım yüzde 80 takipsizlik verir diyor bu süre zarfında çalışa blirmiydim hemen iptal etmelri dogrumu sonuçu beklemeleri lazım degilmi suçum çinsel taçiz suçlaması bana bir cevap verseniz sevinirim

  İptal edilen sertifika değil, kimlik sanırım. Yeterince açık yazmadığınız için ilk başvuruda mı reddedildi, kimliğiniz varken geri mi istendi bilemiyorum. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Cinsel içerikli suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi kimliğin iptali için yeterlidir. Hakkınızdaki dava takipsizlikle sonuçlanırsa buna dair belgeyi alıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 66. 27 Kasım 2018 - 08:46 | #66

  M.Okan :

  Merhaba benim kimlik suresi zamani yanlis yazilmis simdiye kadar dikkat etmemistim.
  Kimlik suremin dolmasina 6 ay erken yazilmis. Bunu nasil duzelttirebilirim. Kursu sizde gordum. Simdi kocaelindeyim

  Bizdeki kayıtlara göre sertifika geçerlilik süreniz 25.12.2018′de sona eriyor. Emniyet kayıtları için bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. Yenilemeden sınava girenlerin kimlik süreleri ile ilgili bir çok değişiklik yapıldı. Sizin sınava girdiğiniz zaman sanırım kimlikteki süreye beş yıl ekleniyordu. Yeni durumda beş yıllık süre girilen sınav tarihinden itibaren başlıyor. İyi günler.

 67. 27 Kasım 2018 - 10:32 | #67

  MUSTAFA KOR :

  @A.GÜLŞEN
  HOCAM EVET KİMLİGİMİ İPTAL ETİLER ÇALIŞMA İZNİMİ İPTAL ETİLER ÇALIŞTIĞIM KURAMA YAZI GÖNDERMİŞLER YAZI AYNEN ŞÖYLE HOCAM
  MUSTAFA KOR İSMLİ ŞAHSIN ÖZLE GÜVENLİK ÇALIŞMA İZNİ VE SİLAHSIZ ÖZLE GÜVENLİK KARTI DEVAM EDEN SORUŞTURMASINA İSTİNADEN 12.10.2018 TARİHİNDE VE 2018/55 SAYIL İL ÖZLE GÜVENLİK KOMİSYONU TARFINDAN İPTAL EDEİLMİŞTİR

  Davanın hakimi, kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alıp emniyete yazı ile bildirilmesini istediğinde doğal olarak emniyetin yazının gereğini yerine getirir. Takipsizlik kararı çıktığında bu belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kartın iptaline neden olan karar ortadan kalkarsa ve kimliği almanız mümkün olmazsa bu konuyu avukatınızla görüşmeniz uygun olur. Kararı yazı ile ulaştırırsanız ve size olumsuz cevap verilirse tebliğ tarihinden itibaren yasal süreyi aşmadan yürütmenin durdurulması için dava açılabilir sanıyorum. Ancak tekrar edeyim hukuki süreç hakkında net bilgim yok, herhangi bir hak kaybı yaşamamak için avukatınızın yönlendireceği şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 68. 27 Kasım 2018 - 13:55 | #68

  ONUR YÜCEL :

  @A.GÜLŞEN
  Anladım hocam ama ilk mahkeme beraat kararı vermiş zaten, ikinci dava beraat ettiğim suçun aynısı tarihte aynısı, yani ikinci mahkeme de büyük ihtimalle beraat verecek ama ilk duruşma gününden 2 hafta sonra kimliğimin süresi dolmuş oluyor ve aktif olarak çalışıyorum yani düşme kararına kadar bekleme şansım olmayacak, asıl anlatmak konu şu, bu belirttiğim suçlar soruşturma kapsamında kimliği iptal eder mi ? Veya ilk mahkeme beraat vermiş komisyon bunu benim lehime sonuçlandırmaz mı ? Sonuçta iddianame ilk mahkemenin iddinamesi ile aynı

  Tekrar beraat kararı verilirse düşme kararını beklemenize gerek yok. İddianame içeriği aynı diye devam eden mahkemenin sonucunun beraat olacağına kesin gözüyle bakmazlar sanırım. Neticede dava tekrar açılmış. Komisyonun yaklaşımı hakkında önceden bir yorumda bulunmak yanlış olur. Bu tür kararlar, evrak incelenerek verilir. Dolayısıyla ilk yorumdaki önerimi tekrar edeyim, davaya ilişkin belgelerle özel güvenlik şubeye danışınız. En doğru bilgilendirme oradan yapılır. İyi günler.

 69. 27 Kasım 2018 - 13:56 | #69

  Ali ihsan :

  Hocam evrakları özel güvenlik şubeye verdim 2011 de hırsızlık suçundan hagb aldım düşme kararı nı verdim oradaki polis bir sıkıntı çıkmaz dedi taşeron kadroya geçişte güvenlik soruşturması geçirdim olum lu çıktı sizce bir sıkıntı yaşarmıyım çok teşekkür ederim

  Düşme kararını da verdiyseniz sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 70. 28 Kasım 2018 - 11:54 | #70

  Ahmet :

  Hocam iyi günler 31 aralık 2018 eski kimliklerin geçerlilik süresi bununla ilgili yeni bir aciklma yapıldı mı.

  Yeni kimliklerin basımı tamamlanıncaya kadar, eski kimlikler geçerli olduğu için sizler açısından sorun yok. İyi günler.

 71. 28 Kasım 2018 - 11:56 | #71

  Davut kisa :

  Hocam 2012 yılında suca sürüklenen çocuk yaşadı kapsamında hırsızlık sucundan 4500 tl para cezası aldim. Bu süre zarfında hiç bir suca karışmadım. Bu durum engel teşkil eder mi?

  Bu olaya ilişkin kayıt GBT arşivinde görünürse sıkıntı olur. İliniz özel güvenlik şubesine bu evrakla başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 72. 29 Kasım 2018 - 08:04 | #72

  Özcan :

  Hocam merhaba, 15 ay hagb almıştım şantajdan, düşme kararını aldım ve gbt büraya gidip gbt kaydınıda sildirdim, özel güvenlik şube mahkeme kararını ister mi, sorun olur mu, gbt silindi sonuçta.

  Hangi suçların kaç yıl süreyle GBT arşivinde muhafaza edildiğinin detaylarını bilmiyorum. Dolayısıyla arşivde görünürse kararı isterler. Özel güvenlik eğitim aşamasını geçmiş kimlik başvurusu için soruyorsanız başvuruda hakkınızda GBT kaydı silinmiş bir durum olduğunu, bunun kayıtlarda görünüp görünmediğini öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 73. 30 Kasım 2018 - 12:36 | #73

  Hasan Poyraz :

  İyi günler hocam benim 2015 tarihinde hırsızlık suçum vardı temize gönderdim daha ses seda yok güvenlik olmak istiyorum bu bana ne gibi sıkıntısı olur adli sicil kaydında çıkmıyor güvenlik olabilir miyim ?

  Özel güvenlik başvurularında adli sicile değil, GBT arşivine bakılır. Hakkınızda bir dava olduğuna göre bu mutlaka arşivde görünür. Dolayısıyla davanın sonuçlanmasını, HAGB’li karar çıkarsa denetimli serbestlik dönemini beklemeniz gerekir. Hırsızlık suçlarında 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel sayıldığı için bu davadan düşme kararı çıkana kadar beklemeniz gerekebilir. Daha net bilgi için iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 74. 30 Kasım 2018 - 15:11 | #74

  doğuş :

  @A.GÜLŞEN
  hocam arkadaş demiş ya gbt sildirmisim diye acaba ne kadar surede silinmiş kaç günde silinir gbt

  GBT kaydının nasıl silindiğini bilmiyorum, net bir cevabını bulamadım. Kayda sebep olan suçun düşme kararı ile o kaydı açan karakola başvurup sildirdiğini söyleyenler oldu. Ancak doğrulatma imkanım olmadı. Öte yandan türüne göre arşivde saklanması yasa ile belirlenmiş suçlar var, sildirenlerin durumunun arşivde ne olduğunu da bilemiyorum. İyi günler.

 75. 01 Aralık 2018 - 08:44 | #75

  Tarık uysal :

  Hocam meraba öncelikle size çok teşekkür ediyorum aralıkta SİLAHLI kimlik kartımın YENİLEMESİ VAR aldıĝım bu ceza yenilememe engel bi durum olurmu benim başımdan bu şekil bir olay geçmişti ( sanık tarık uysal’ın üzerine atılı ormandan aĝaç kesme suçu yönünden 5 ay hapis ve 8 gün adli para cezası ile cazalandırılmasına sanıĝın sabıkasının olmayışı dikkate alınarak cezasının ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceĝi yönünde olumlu bir kanaat oluşması nedeniyle verilen hürriyeti baĝlayıcı cezanın TCK nın 51/1 maddesi gereĝince ERTELENMESİNE adli para cezasının aynen infazına karar verilmiştir ben para cezasını henüz ödemedim hocam en kısa zamanda ödeyecem bu suçtan cezaevine girip çıkmamda olmadı sicil kaydım görünüyor

  Size yöneltilen suçlama aynen yazdığınız şekilde ise suçun türü ve ceza süresi açısından sorun görünmüyor. Yenileme başvurusunda bu davanın son durumunu gösterir belgeyi de vermeniz gerekir. Hakkında dava olanların durumu komisyonda görüşüleceğinden riske girmemek açısından başvuru esnasında danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 76. 01 Aralık 2018 - 13:45 | #76

  Ali ihsan :

  ben size daha önce yazmıştım güvenlik şube yi aradım komisyon da görüşülecek dedi bu komisyona beni çagırıllar mı komisyonda görüşülmesi normal mi yoksa benim durum sıkıntılımı teşekkürler suç hırsız hagb düştü düşme kararını verdim

  Özel güvenlik komisyonuna, davası görüşülen kişi çağrılmaz. İnceleme, evrak üzerinden yapılır. Düşme kararı olduğu için muhtemelen sıkıntı olmaz. İyi günler.

 77. 01 Aralık 2018 - 14:00 | #77

  Yılmaz :

  Merhabalar,2010yılında işlemiş olduğum yaralama suçundan cezaevinde yattım ve 2016 yılında şartlı tahliye oldum .Daha evvelden taşıma ruhatlı silahım vardı ve emnşyetten tarafıma teslim etmeyle işgili herhangi bir yazı tebliğ edilmedi.15 gün önce polise gelen bi şikayet sonucu evimde arama yapıldı ve silahım ve eakiden kalan 6 kutu mermim evde bulundu.Sonradan öğrendiğim üzere silahın ruhsat süresi dolduğundan ruhsatsız konuma düşmüş ve hakkımda ruhsatsı silah ve mermi bulundurmaktan işlem yapıldı.Sormak istediğim eski cezama ait infazım bundan ötürü etkilenirmi?Teşekkür ederim

  Sorunuzun özel güvenlik eğitimi ile ilgisi yok, benim de bilgim yok inanın. Ancak ruhsatsız silah-mermi bulundurmak suç olduğu için muhtemelen durum mahkemeye intikal eder. Yargılama sonucunda ruhsatın süresinin dolması konusundaki ihmalin kasıtlı olmadığına hakimi ikna edebilirseniz ceza süresini alt seviyeden verebilir sanırım. Ancak tekrar belirteyim işin bu kısmı hakkında bilgim yok, bir avukattan yardım almak lehinize olur. İyi günler.

 78. 01 Aralık 2018 - 16:17 | #78

  Tarık uysal :

  Hocam suçlama ve mahkeme kararı aynen bu şekil yalnız adli sicil kaydım ve arşiv kaydım vardır görünüyor sicil kaydı görünüyor olması bi problem yaratırmı pazartesi günü şubeyede sormaya gitcem hocam hayırlı akşamlar çok saolun

  Adli sicilde görünüp görünmemesi mühim değil, GBT arşivinde hepsi görünür. Mahkeme kararında suç bu şekilde ifade edilmişse muhtemelen sorun olmaz. Ancak son ve geçerli kararın özel güvenlik şubede evrakın incelenmesi sonucu verileceğini tekrar belirtmek isterim. İyi günler.

 79. 03 Aralık 2018 - 08:30 | #79

  Alibaba :

  Merhaba hocam 40 gün önce yenilme için evraklarımı goturdum uyusturuc kullanmaktan 2tane dosyam vardı ilk kimliğimi aldığımda vermiştim evrakları sistemden gorup pcden çıktı aldı memur 40gn sonra gel dedi herhangi bi sorun olsaydı beni ararlarmıydı kimliğiniz iptal olucak gibisinden tşk ederim

  İlk kimlikten sonra uyuşturucu ile ilgili bir durum olmamışsa muhtemelen bunda da olmaz. Olumsuz olsaydı komisyonda görüşülecek, sonucuna göre belli olur benzeri bir şeyler söylenirdi sanıyorum. İyi günler.

 80. 03 Aralık 2018 - 08:37 | #80

  mesut :

  Ben 3 yıl önce telefonda bi bayanla yani escortla görüşüp buluştum çıkışta polisler nazikce beni araca alıp ifademe başvuracaklarını söylediler bende durumu olduğu gibi anlattım bayanı da aldılar evde birde erkek varmış haberim yok tabi ahlak şubeye gittik ifade verdim kabahatler kpnunundan 300 lira ceza yazdılar beni saldılar ertesi gün ödedim cezayı 3 ay sonra tebligat geldi mahkemeye tanık olarak gittim karşı taraf yoktu hakim evden çıkan erkeği tanıyormusun telefonda onla konuştun mu dedi hayır dedim çıkabilirsin dedi birdaha da birşey olmadı utandım rezil oldum Töbe ettim kimseye anlatamadım bana yardımcı olurmusunuz polislik güvenlik soruşturmasında karşıma çımarmı

  Polis alımında yapılan soruşturmanın içeriğini bilemiyorum. Ancak yapılan işlem kayıtlarda görünür. Para cezasına neden olan suçun adı, mahkemenin sonucu gibi detaylara bakılır sanıyorum. İyi günler.

 81. Selam
  03 Aralık 2018 - 13:07 | #81

  Alibaba dosyalariniz hangi yildan ceza almismiydiniz ve 5 yil sureniz gectimi acaba

 82. İlkay
  03 Aralık 2018 - 18:10 | #82

  @Doğuş
  Düşme kararı ile olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne git 5 dakika da siliniyor

 83. 04 Aralık 2018 - 07:22 | #83

  Barış :

  Kolay gelsin ben Bi kursa kaydoldum istanbulda hem kurs hem iş imkanı sunuyorlar kayıt yapalı 1 ay oldu hayla işe koymadılar keyfi kursu iptal ettinizde 200 TL kurs ücretini geri alamıyorsunuz dediler ben bu paramı nasıl alırım şikayette bulunsam Bi fayda olur mu

  Özel güvenlik eğitim firmalarının iş vaat etmesi, ilanlarında bunu ima etmesi dahi o kursun kapatılmasına gerekçe oluşturur. Dört yıl dünyanın parasını alan özel üniversiteler bile iş garantisi veremezken çok cüzi rakamlara hem kurs-hem iş olamaz diye buradan imkan oldukça uyarmaya çalışıyoruz. Paranızı geri almak için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İş ararken para kaptırmak da oldukça üzücü. İleride özel güvenlik olmayı düşünürseniz, sınavı bir kerede geçecek ve çalışırken de bilinçli bir personel olabilmeniz için gerekli altyapıyı oluşturacak kursları seçmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 84. 04 Aralık 2018 - 07:27 | #84

  Anıl ulusal :

  Cumhurbaşkanına hakaret sucum var davam filan yok savcılığa ifade verdim benim kartı yada gecici belge almam için ne yapmam lazım ifade evragımI filan verdim belli bir süreci varmı dava acılp mahkemeye filan çıkmam Filanmı lazım

  Özel güvenliğin hangi aşamasındasınız anlayamadım, eğitim aldınız/alacaksınız/kimliğe başvurdunuz hangisi bilemiyorum. Geçici belge istediğinize göre kimlik başvurusu yaptınız veya yapacaksınız diyelim. Kimlik başvuru evrakına bu olayın son durumunu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İfade verdiğiniz yerden özel güvenlik için istendiğini belirterek iddianame de olsa bir belge talep edebilirsiniz. Alacağınız belge komisyonda incelenir, yöneltilen suçlama, kanundaki ceza karşılığı dikkate alınarak size bir cevap verilir. İyi günler.

 85. 04 Aralık 2018 - 07:48 | #85

  ali :

  hocam ben sınava gırdım sınavı kazandım sertıfıkamı aldım denetımım vardı uyusturucudan ve mahkeme sonuclandı hakım 5 yıl verdı her hangi bir sorun olurmu

  Uyuşturucudan ceza alan birinin özel güvenlik kimliği alabilmesi için kamu davasının düştüğüne dair belgeyi beklemesi gerekir. Cezayı yeni aldığınız için düşme kararına kadar beklemek demek sertifikanın süresinin dolması demektir. Keşke kayıt olmadan önce kursunuza danışsaydınız. Bu arada başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışın, ret çıkar denirse sonradan düşme kararı alsanız bile ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik kartı alamayacağınız için başvuruyu bekletmeniz mantıklı olabilir. Bu konuda tek yetkin yer özel güvenlik şubeler olduğu için detaylarını oraya danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 86. 04 Aralık 2018 - 07:56 | #86

  Abdullah :

  Hocam merabalar sertifikami aldım evraklarım tamam devam eden bir aile mahkemesi birde görevi yaptırmamakdan mahkemem var daha zamanı belli değil tabiki beraat alicam çünkü polis memurundan şikayetçi oldum darp ettiği için raporda aldim. evraklarmi soruşturmaya yollasam sizce sorun olurmu gecermi gecmezmi fikriniz varmi acaba cok teşekkür ederim.

  Genel kolluk personeline görevi yaptırmamak için direnmekten ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için o davadan beraat almak dışındaki seçenekler sıkıntı olabilir. HAGB’li karar çıksa da düşmesini beklemek gerekir. Bu nedenle resmi başvurudan önce o davanın sonuçlanmasını beklemek akıllıca olabilir. Ancak konuya ilişkin belgeleri inceleyip sonuç hakkında kararı vermeye yetkili tek yerin özel güvenlik şubeler olduğunu dikkate alarak öncesinde danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu şekilde başvuru olursa ret çıkar denirse beklemeniz uygun olur. İyi günler.

 87. 04 Aralık 2018 - 10:50 | #87

  Musatafa :

  Hocam merhaba, benim hakkımda devam eden basit yaralama hakaret mala zarar verme suçlarından davam var, yenileme yaptım ama yenileme evraklarını güvenlik şubeye teslim etmedim, bu davam yüzünden kimliğimi iptal ederler mi? Bu arada kimliğim silahsız

  Devam eden davanın son durumunu gösterir belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışın. Davanın devam etmesi nedeniyle ortada karar olmadığından ve resmen başvuru yapmadığınızdan iptal olmaz. İstenen ceza süresi bir yılın altında ise kartınızın yenilenmesi mümkün olabilir. En net cevap için doğru adres özel güvenlik şubelerin kimlik işlemleri ile ilgili personeline danışmak gerekir. İyi günler.

 88. doğuş
  04 Aralık 2018 - 20:03 | #88

  @ilkay hocam benim beraat davam var emniyet git sildir dedi gbt ni ben basvurdum 20 gün içinde belli olur dediler benim merak ettiğim kesin silinir mi

 89. Doğan
  05 Aralık 2018 - 12:33 | #89

  @Onur
  Benim sana tavsiyem davan düşmeden o karari alip gitmeden özel güvenlik şubeye evrKlarini teslim etme. Olumsuz çıkıp iptal ederlerse artik düşme karari alsan bile yine red ediyorlarmiş. Benim durumuma düşme sakın davan düşene kadar başvuru yapma. Benim bulunduğum yer izmir narlidere komisyonu.

 90. 05 Aralık 2018 - 13:23 | #90

  Anıl ulusal :

  @A.GÜLŞEN
  45 gün oldu evrakları teslim edeli ne devam var ne sicilim bozuk komisyondan cikacak sonuca göremi gecici belge alabilirim. İşe gireceğim yer 1 hafta süre verdi suan benim ne yapmam lazım

  İfade verdiğiniz konudan dolayı evrakınızın komisyonda görüşülmesi gerekebilir. Temelden başvurularda geçici belge verilmez. Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yaklaşık süreyi öğrenebilirsiniz. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İyi günler.

 91. 05 Aralık 2018 - 13:24 | #91

  Serkan :

  Hocam hagb vardı 13 ay düşme kararı aldım, özel güvenlik şube komisyona girecek komisyon karar verecek dedi, bu olumsuz bir durum mu. Kimliği alırsın ya da alamazsın diye bir şey söylemediler.

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 92. 05 Aralık 2018 - 13:39 | #92

  Sema :

  hocam merhaba sevgilim askerde telefon yakalattı bundan dolayı 5 yıl ceza erteleme aldı bilişim suçu olarak gözüküyor. Güvenliik kursuna sorduk sorun olur mu diye olmaz dediler. Kimlik için gerekli olan bütün evrakları tamamladık 45 gün bekledik kart çıkmış fakat davadan dolayı komisyona kalmış. Komisyondan olumsuz bir yanıt çıkar mı ? silahsız kimlik

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Arkadaşınızın ceza süresi bir yıl ve üstünde ise düşme kararını alana kadar beklemesi gerekebilir. Dava evrakında süre yazıyordur, denetimli serbestlik süresi dikkate alınmaz. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olduğu için muhtemelen sıkıntı çıkmaz. Ancak son ve geçerli kararın, komisyondaki inceleme sonunda verileceğini de gözardı etmemek gerekir. İyi günler.

 93. 06 Aralık 2018 - 13:40 | #93

  Serdar :

  Slm hocam ben güveni kötüye kullanmaktan 100 tl adli para cezası ve 1 yıl 15 gün ceza aldım cezam bittiği zaman güvenlik kartımı yenisiyle değiştirebilir miyim simdiden tsk ederim

  Güveni kötüye kullanmak suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB varsa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. HAGB yoksa maalesef sonuç olumsuz görünüyor. Daha net cevap için mahkeme kararıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 94. 07 Aralık 2018 - 08:54 | #94

  Cengiz :

  Slm aleykum hocam 10sendr OGG olark calsmaktydm kadro gectm 4.aynda kimlk yeni kmlik almak icn emnyt gtmm 5sene hukmn acklnmasi wardi son senmdi bu sene bitiyodu dha once bu surec dewm edrkn gttm karti yenildm hic bse sormadlr 2017 bi karar eklnms bi muamma tasiyms kartma el koydular 6ay snra dava dusuyomus kartni al burdn untma dedlr universt kart yok dye baska yerde calstrmam guvenlgn harcnde dedi isten ckraldm mahkmeye werdm karar beklyrm bole bse olrmu hocam ya mitin arastdgi ewragm bi skntu yok dyo isci kadrosuna gecsm onaylndi bende elimi kolumu salyrk gtm cipli kart alaym diye basima gelne bak dunyam yikldi ya antalyda benm olyn iki kati olan bi ozl guvnk ayni oly mahkme hukuka uygn bulmams goreve iade kimlk geri werms ben nolrm beklyrm

  Sayfanın başında detayları verilen KHK ile HAGB’li de olsa bir yıldan fazla ceza alanların özel güvenlik olamayacağına dair değişiklik yapıldı. Dolayısıyla bu mevzuata göre yapılan işlemde kusur yok. Üstelik komisyona sokup ret kararı verdirmemişler, düşme kararı alınca kimliğin geri verileceğini söylemişler. Yürütmenin durdurulması için dava açtığınız anlaşılıyor ama sonucu belli değil anladığım kadarıyla, sesli harf kullanmadığınız için bu kadarını çözebildim. İyi günler.

 95. 08 Aralık 2018 - 08:52 | #95

  Tolga erenwr :

  Merhaba
  1989 yilinda hirsizliktan hukum gigdim 6 ay cezami cektim ciktim esim silahli guvenlik olmak istiyor engel cimarmi ?.saygilar

  Sadece terör suçlarında aile bireyleri etkileniyor. Belirttiğiniz suçtan dolayı oluşan adli sicil sadece sizi bağlar, eşiniz için sorun olmaz. İyi günler.

 96. 08 Aralık 2018 - 09:07 | #96

  Fatih kaya :

  Hocam merhaba ben suça sürüklen çocuk olarak 30 paket fln kaçak sigara satarkn yakalandım para cezası verdiler ödedim birde 18 yaşında çok az miktarda uyuşturucu yakalatım hapis cezası almadım denetimli serbeslik verdiler gitmedim ama bi sorun olmadı iki suç kaydının üstünden 5 yıl geçti hiç suça karışmadım bn güvenlik sertifikamı aldım kimlik müracatı için gittiğimde polis gördü dosyayı oysa gbt görünmüyordu mahkeme sonuçlarını istediler ve götürdüğümde güvenlik olamazsın dediler hocam sabıka kaydım yok görünmüyo polis çevirmesindede gbt de görünmüyo hocam benim güvenlik kimliğimi almam için ne yapmam lazım sertifikamı iptal etmediler hiç işleme girmedim zaten ne yapsam kimliğe çevirebilirim bu suçlar nasıl düşer veya ne gibi bi karar gerekli bu durumda güvenlik kimliği alabilmem için ne gerekli lütfen yardımcı olurmusunuz hocam .

  Hırsızlık ve uyuşturucu suçlarının birinden bile ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu durumun istisnası kararlarda HAGB olması ve düşme kararının alınması ile mümkündür. Özel güvenlik eğitimi aldıysanız bu konuları derse işlemiş olmanız gerekir. Keşke kurs için masraf yapmadan önce kursunuza veya iliniz özel güvenlik şubesine danışsaydınız. Bu iki ciddi suçun kayıtlarda olmaması gibi bir yanılgıya nasıl düşersiniz, polise intikal eden her durum kayda alınır. Yolda GBT ile de genel ve ciddi bir yanılgı var. Şöyle ki, rutin kontrollerde sadece araması olup olmadığına bakılır, araması yoksa kişi alıkonmaz. Bunu yaşayanlar GBT’de kayıt çıkmadığını sanıyor, oysa o anda sadece araması olanlara işlem yapılıyor. Sertifika sizin eğitim alıp sınavda başarılı olduğunuzu belgeler. Emniyete kimlik için verilemediğinde bir anlam ifade etmez. Sizin yapmanız gereken mevcut kararları veren mahkeme kararlarında HAGB olup olmadığını kontrol etmek varsa düşme kararı almaktır. HAGB yoksa maalesef çıkış yolu görünmüyor. İyi günler.

 97. 10 Aralık 2018 - 07:43 | #97

  Isimsiz :

  Hocam merhabalar 2013 yılında 5 ay hagb aldım 18 yaş altı içki satmak suçu ..2016 da kimlik çıkarttım sorun olmadı kadro ya gecerkende çok şükür sorun olmadı şu an düşme tarihi de geldi ben düşmesi için illaki kendim gidip düşmesini mi isticem şu ana kadar sorun olmadı acaba diyorum ki 2021 yılında yenilemem var düşmesini alipmi başvurmayım nasıl yapayım yoksa zaten sorun olmuyor deyip hiç düşmesini almadan direk yenileyimmi ..

  Düşme kararını, cezayı veren mahkemenin özel kaleminden talep edebilirsiniz. Ceza süresi bir yıldan az ise yenilemede istenmemiş olabilir. Düşme için zaman dolduysa kararı almak lehinize olur. Özel güvenlik işlemlerinde şimdiye kadar istenmemesi bundan sonra istenmeyeceği anlamına gelmez ama tercih sizin. İyi günler.

 98. 10 Aralık 2018 - 07:46 | #98

  Cengiz :

  Hocam dogruda kimlgme gecici el konuldu iste ckarldm ben 1sendn fazla suc faln almdki polis oldmz yere geldi 3metre ilerde bir tane cigarlk buldu bu kimn dedi bizde bulmyrz dedk bunu biri kabul edck dedi bizde etmdk4kisydk karokola gtrdi ordada israr etti yine kabul etmdk tuttu bizi hastnye getrdi kanmzi aldlr snra braktlr bizi 2hafta snra elnze kagit gelr dedlr geldi kanmzda ckms 1sene dentm werdlr 5sen hukmn acklnmasi wwermslr ben dentm werdm sorunz btti ama ne savcnn karsna cktm ne mahkeme 1sene snra kimlgmn 5sensi doldu sinawi grdm yenldm almya gttmde bana tek kelime sormadlr hocamm silahli kartm bu surecte hagb dewam ediyy bu sefer kadroya gectm mitn arstrmasinda bi skti cikmadi cunku bi dane siclm yokk arkdslr kimlgni cipli yaptrydu ben gdym alaym dedm bi cagrdlr beni dedlr sende bi muamma war 2017 hagb olsa gecici kart alnyms dedlr el koyduk bide uniwerst kagit gonderdler koydular beni kapya ben simdi napym hocam iste ckarldm mahkmedn cuma kagit geldi ankra idare mahmkmsne yolu ack dye bole yasami olir Sulayman soylu bunu o ckartms ben simdi nolacam warmi bole bse bu maduriyetm nasil cozulecek hocam

  Kartınız iptal edilmeyip sadece düşme kararına kadar alıkondu ise düşmeyi beklemek mantıklı olur. Uyuşturucudan ceza alanların kamu davasının düştüğüne dair belgeyi alana kadar özel güvenlik olması mümkün olmadığı için idare mahkemesine dava açsanız da muhtemelen sonuç değişmez. Yine de özel güvenlik mevzuatı hakkında bilgisi olan bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 99. 10 Aralık 2018 - 08:09 | #99

  Isimsiz :

  Hocam peki düşme kararını ilave edipmi başvuru yapayım bide bu kadar düşen 5 ay hagb bana sorun çıkarır mı teşekkür ederim yardimlariniz için.

  Özel güvenlik başvurularında bakılan GBT arşivinde bu durum mutlaka görüneceği için ceza ve düşme kararının yanınızda olmasında yarar var. İyi günler.

 100. Ramazan
  10 Aralık 2018 - 21:11 | #100

  Merhabalar hocam , öncelikle yıllardır bıkmadan , usanmadan insanlara yardımcı olmanızdan dolayı size teşekkür ediyorum ve çok takdir ediyorum. Hocam benim soruma gelince ben ilk kimliğimi 2010 yılında çıkardım , sertifikamı silahlı olarak almıştım , bütün evraklarımıda tamamlayıp silahlı özel güvenlik olur heyet raporuda dahil Rize Güvenlik Şubeye teslim etmiştim , o zaman hakkımda uyuşturucu maddeden dolayı denetimli serbestlik kararı vardı , banada 2010 yılında Rize Güvenlik Şube sana bu davadan dolayı silahlı veremeyiz silahsız kimlik vereceğiz , denetimli serbestlik sonucunda olumlu olursa gelirsin kimliğini silahlıya çeviririz dediler. 2010 yılında şartlar böyleydi. Gel zaman git zaman ben İzmir’e taşındım sene oldu 2015 ve yenilemeye gittim yine silahlı girdim sınava ve sertifikamı silahlı olarak aldım. 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubeye gittim evraklarımı verdim , bu sefer silahlı alacağım sanıyorum tabi , bu dava oradada çıktı ve sana silahlı veremeyiz dediler. Bende 2010 yılında bana Rize’de denetimli serbestliği bitirirsen sana silahlı veririz dediklerini söyledim , çünkü denetimli serbestliği olumlu olarak tamamlamıştım , onlarda mümkün değil veremeyiz silahlı alanilmen için davanın düşmesi gerekir sana yine silahsız vereceğiz dediler. Neyse ben 2015 yılında sertifikam silahlı olmasına rağmen yine silahsız olarak verildi. Gel zaman git zaman geldik 2018 yılının sonlarına yenilememe kaldı 1 sene , duydum ki hakkında uyuşturucu maddeden denetimli serbestlik olsa dahi , bu dava Güvenlik Şubede gözükürse bırakın silahlıyı , silahsız bile alınamıyormuş kart iptal ediliyormuş , çünkü düşme kararı alınması gerekiyormuş. Bende yenilememe 1 sene olmasına rağmen bu işin peşine düştüm , İzmir’den davaya bakan Rize Adliyesine ptt ile dilekçe mi yazıp gönderdim , sağolsunlar 1 ay sonra Rize Adliyesi düşme kararı verip , kararıda bana ptt ile gönderdiler. Düşme kararı şuan elimde.

  Benim öğrenmek istediğim , şimdi ben 2010 yılında ilk bu kartı alırken tüm evraklarımı vermiştim , Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporumuda Rize Güvenlik Şubeye vermiştim , 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubede silahlı için düşme kararı istemişti. Hocam şimdi ben 2020 yılında yenilemeye yine silahlı girsem düşme kararımda olduğu için silahlı kimlik alabilirmiyim ? Ve tekrar baştan Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporu almam şart mı ? Sonuçta 2010 yılında bu raporu vermiştim , 2015 yılındada silahlı çıkardım sertifikamı , yani tekrar heyet raporu almam gerekecek mi ? Biraz uzun oldu hocam kusuruma bakmayın , tüm ayrıntıları net olarak belirtmek istedim , şimdiden çok teşekkür ederim :)

 101. cevahir
  11 Aralık 2018 - 14:12 | #101

  Hocam selamlar hakkımda devam eden bir terör davam var beraat alacağımı ümit ediyorum . Yenileme sınavına girip yenileöe sertifikamı aldım 2023 e kadar yenilendi fakan kimlik başvurusu için geçici belge almak için gittiğimde yenileyemeyeceklerini söylediler karar duruşmam 15 mart 2019da fakan 31.12.2018 e kadar yeni kimlik için başvuru zorunluluğu var ne yapacağımı bilmiyorum mahkemeden nasıl bir yazı alabilirim …

 1. Henüz geri izleme yok.