Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 34, toplamda : 291286 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Kasım 2018 - 08:14 | #1

  HASAN :

  RAPOR %50 ZEKA YETERSİZLİĞİ SÜREKLİ FAKAT ODA DERSLER KÖTÜ DİYE ÇIKMISTI

  Belirttiğiniz rapor muhtemelen kayıtlarda görünür. Rapor ücretini yatırmadan önce polikliniğe danışabilirsiniz. Öte yandan engelli raporunun bundan nasıl etkileneceğini de SGK’dan sormanız gerekir. İyi günler.

 2. 19 Kasım 2018 - 07:46 | #2

  doğuş :

  iyi gunler ben terörden yargılandim haksiz yere ama davamda beraat ettim suçsuz olduğum anlaşıldı güvenliğe başvurmak istiyorum. güvenlik soruşturmasında sorun olur mu acaba

  Terör suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer dava sonucunda sizin için verilen kararda beraat yazıyorsa sorun olmaması gerekir. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından bu davaya ait karar ve belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 3. 21 Kasım 2018 - 16:33 | #3

  Mahfuz :

  Merhaba hocam benim Kardesim hırsızlıktan ve açık cezaevinden kaçmaktan yargılanıyor ben güvenlik kursuna yazıldım güvenlik soruşturması olumsuz çıkar mı kardeşim bir kaç kez aynı suçtan yakalandı ve hapis yattı

  Sadece terör suçlarında aile fertlerinin durumu başvuran kişi açısından sıkıntı olabilir. Belirttiğiniz durum kardeşinizi ilgilendirir, sizin için sorun olmaz. İyi günler.

 4. 21 Kasım 2018 - 16:37 | #4

  Ceylan :

  İyi gunler ailemde ihraç var ve eşimde soruşturma geçiriyor bu belgeyi almama engelmidir

  Aile fertlerinde benzer durum olanlardan aynı adreste ikamet etmediğini belgeleyip kimlik alabilenlerin olduğu söyleniyor. Ancak bu konuda net bilgi olmadığı için özel güvenlik adına yapacağınız masrafların boşa gitmemesi açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konunun hassasiyeti nedeniyle olacak soruşturmanın içeriği hakkında bilgi yok çünkü. İyi günler.

 5. 24 Kasım 2018 - 07:33 | #5

  doğan :

  Sayin admin red edilmekten kastiniz nedir. Ben başvuru yaptim sorusturma olumsuz çıktı. Ve karakoldan güvenlik kartim teslim etmem istendi. Ve ordan bir yazi verdiler. Yazinin son satırında kartınız davaya ait düşme kararı alana dek komisyon kararı ile iptal edilmiştir diyordu. O yüzden kafam karıştı red edilmek ile iptal olmasi ayni kapiya çıkıyor kanımca. Benimkisi bahsettiğiniz alı konulma gibi bişeymi. Saygilar..

  İşlem belirttiğiniz şekilde yapılmışsa orada düşme kararı getirme şartı konduğu için sizin başvurunuz ret edilmiş sayılmaz. Metinden anlaşılan düşme kararını götürdüğünüzde kartınızı geri alabileceksiniz. Bu durumda size düşen denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlayıp düşme kararını almayı beklemek gibi görünüyor. İyi günler.

 6. 27 Kasım 2018 - 08:21 | #6

  Fatos :

  Merhabalar,hocam ben de 09.11.2018 de evraklarımı òzel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim bi davam yoktu eski kapanmış bi dava vardi sadece ve 4 gün önce e devlete baktiğimda davam tekrar açılmıs mahkemem olcak 17 aralıkta bu kimlik soruşturmasınî etkiler mi

  Özel güvenlik müracaatlarında kişi hakkında devam eden/sonuçlanmış dava varsa dava konusu suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Eğer kimlik müracaatında bu davaya ilişkin belgeleri verdiyseniz durum komisyonda görüşülüp değerlendirilir. Dava kapandı diye bu davaya ait belge vermediyseniz son durumu gösterir belgeyi mahkemeden alıp özel güvenlik şubeye teslim etmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 27 Kasım 2018 - 08:25 | #7

  ONUR YÜCEL :

  Hocam Merhaba, Benim 2016 yılında bayana karşı işlendiği iddia edilen Basit yaralama, Hakaret, Tehdit suçlarından yargılandım mahkeme delil yetersizliğinden beraat kararı verdi ve karar onandı, aynı tarihteki ve beraat ettiğim aynı suçtan 01.11.2018 tarihinde tekrar dava açıldı hakkımda, ben şuan yenileme yaptım ve dosyayı güvenlik şubeye teslim etmedim, kimliğimin süresi Mayıs 2019′da doluyor, ilk duruşma günü de Nisan 2019, kimliğim ise silahsız, bu durumda kimliğim iptal edilir mi ? Soruşturma kapsamında olsan bile kimlik iptal edilebilir diye bir söylentiler var, sizce kimliğin iptal edilmemesi için nasıl bir yol izleyebilirim, ceza almadan ve uyuşturucu vb suçlar olmadığı halde kimliğin iptal edilme olasılığı var mı ? Cevaplarsaniz cok sevinirim, kolay gelsin.

  Yenileme evrakını teslim etmeden önce bu davanın son durumunu gösterir belgeyi mahkemeden alıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Belgede size yöneltilen suçlama, bu suça kanunda öngörülen ceza süresi, suçun tarihi vb. bir çok detay özel güvenlik şubede incelenerek size en doğru bilgi verilir. Bu arada yenileme başvurusunu yapmanız halinde doğrudan ret cevabı gelir derlerse düşme kararına kadar beklemeniz uygun olur. Hakkında dava olanların bazılarının kimlik kartlarının düşme kararına kadar alıkonduğu da oluyor. Konuya ilişkin karar yetkisi özel güvenlik şubelerinde olduğundan net bilgiyi oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 27 Kasım 2018 - 08:35 | #8

  mustafa kor :

  slm hocam ben özle güvenlik sertifikamı üzerime atılan suç dan dolayı iptal etiler ama halen dosya savcın önünde henüz karar vermemiş mahkeme olsun yoksa takipsizlik kararımı ne vereceği beli degil ama avukatım yüzde 80 takipsizlik verir diyor bu süre zarfında çalışa blirmiydim hemen iptal etmelri dogrumu sonuçu beklemeleri lazım degilmi suçum çinsel taçiz suçlaması bana bir cevap verseniz sevinirim

  İptal edilen sertifika değil, kimlik sanırım. Yeterince açık yazmadığınız için ilk başvuruda mı reddedildi, kimliğiniz varken geri mi istendi bilemiyorum. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Cinsel içerikli suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi kimliğin iptali için yeterlidir. Hakkınızdaki dava takipsizlikle sonuçlanırsa buna dair belgeyi alıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 27 Kasım 2018 - 08:46 | #9

  M.Okan :

  Merhaba benim kimlik suresi zamani yanlis yazilmis simdiye kadar dikkat etmemistim.
  Kimlik suremin dolmasina 6 ay erken yazilmis. Bunu nasil duzelttirebilirim. Kursu sizde gordum. Simdi kocaelindeyim

  Bizdeki kayıtlara göre sertifika geçerlilik süreniz 25.12.2018’de sona eriyor. Emniyet kayıtları için bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. Yenilemeden sınava girenlerin kimlik süreleri ile ilgili bir çok değişiklik yapıldı. Sizin sınava girdiğiniz zaman sanırım kimlikteki süreye beş yıl ekleniyordu. Yeni durumda beş yıllık süre girilen sınav tarihinden itibaren başlıyor. İyi günler.

 10. 27 Kasım 2018 - 10:32 | #10

  MUSTAFA KOR :

  @A.GÜLŞEN
  HOCAM EVET KİMLİGİMİ İPTAL ETİLER ÇALIŞMA İZNİMİ İPTAL ETİLER ÇALIŞTIĞIM KURAMA YAZI GÖNDERMİŞLER YAZI AYNEN ŞÖYLE HOCAM
  MUSTAFA KOR İSMLİ ŞAHSIN ÖZLE GÜVENLİK ÇALIŞMA İZNİ VE SİLAHSIZ ÖZLE GÜVENLİK KARTI DEVAM EDEN SORUŞTURMASINA İSTİNADEN 12.10.2018 TARİHİNDE VE 2018/55 SAYIL İL ÖZLE GÜVENLİK KOMİSYONU TARFINDAN İPTAL EDEİLMİŞTİR

  Davanın hakimi, kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alıp emniyete yazı ile bildirilmesini istediğinde doğal olarak emniyetin yazının gereğini yerine getirir. Takipsizlik kararı çıktığında bu belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kartın iptaline neden olan karar ortadan kalkarsa ve kimliği almanız mümkün olmazsa bu konuyu avukatınızla görüşmeniz uygun olur. Kararı yazı ile ulaştırırsanız ve size olumsuz cevap verilirse tebliğ tarihinden itibaren yasal süreyi aşmadan yürütmenin durdurulması için dava açılabilir sanıyorum. Ancak tekrar edeyim hukuki süreç hakkında net bilgim yok, herhangi bir hak kaybı yaşamamak için avukatınızın yönlendireceği şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 11. 27 Kasım 2018 - 13:55 | #11

  ONUR YÜCEL :

  @A.GÜLŞEN
  Anladım hocam ama ilk mahkeme beraat kararı vermiş zaten, ikinci dava beraat ettiğim suçun aynısı tarihte aynısı, yani ikinci mahkeme de büyük ihtimalle beraat verecek ama ilk duruşma gününden 2 hafta sonra kimliğimin süresi dolmuş oluyor ve aktif olarak çalışıyorum yani düşme kararına kadar bekleme şansım olmayacak, asıl anlatmak konu şu, bu belirttiğim suçlar soruşturma kapsamında kimliği iptal eder mi ? Veya ilk mahkeme beraat vermiş komisyon bunu benim lehime sonuçlandırmaz mı ? Sonuçta iddianame ilk mahkemenin iddinamesi ile aynı

  Tekrar beraat kararı verilirse düşme kararını beklemenize gerek yok. İddianame içeriği aynı diye devam eden mahkemenin sonucunun beraat olacağına kesin gözüyle bakmazlar sanırım. Neticede dava tekrar açılmış. Komisyonun yaklaşımı hakkında önceden bir yorumda bulunmak yanlış olur. Bu tür kararlar, evrak incelenerek verilir. Dolayısıyla ilk yorumdaki önerimi tekrar edeyim, davaya ilişkin belgelerle özel güvenlik şubeye danışınız. En doğru bilgilendirme oradan yapılır. İyi günler.

 12. 27 Kasım 2018 - 13:56 | #12

  Ali ihsan :

  Hocam evrakları özel güvenlik şubeye verdim 2011 de hırsızlık suçundan hagb aldım düşme kararı nı verdim oradaki polis bir sıkıntı çıkmaz dedi taşeron kadroya geçişte güvenlik soruşturması geçirdim olum lu çıktı sizce bir sıkıntı yaşarmıyım çok teşekkür ederim

  Düşme kararını da verdiyseniz sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 13. 28 Kasım 2018 - 11:54 | #13

  Ahmet :

  Hocam iyi günler 31 aralık 2018 eski kimliklerin geçerlilik süresi bununla ilgili yeni bir aciklma yapıldı mı.

  Yeni kimliklerin basımı tamamlanıncaya kadar, eski kimlikler geçerli olduğu için sizler açısından sorun yok. İyi günler.

 14. 28 Kasım 2018 - 11:56 | #14

  Davut kisa :

  Hocam 2012 yılında suca sürüklenen çocuk yaşadı kapsamında hırsızlık sucundan 4500 tl para cezası aldim. Bu süre zarfında hiç bir suca karışmadım. Bu durum engel teşkil eder mi?

  Bu olaya ilişkin kayıt GBT arşivinde görünürse sıkıntı olur. İliniz özel güvenlik şubesine bu evrakla başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 15. 29 Kasım 2018 - 08:04 | #15

  Özcan :

  Hocam merhaba, 15 ay hagb almıştım şantajdan, düşme kararını aldım ve gbt büraya gidip gbt kaydınıda sildirdim, özel güvenlik şube mahkeme kararını ister mi, sorun olur mu, gbt silindi sonuçta.

  Hangi suçların kaç yıl süreyle GBT arşivinde muhafaza edildiğinin detaylarını bilmiyorum. Dolayısıyla arşivde görünürse kararı isterler. Özel güvenlik eğitim aşamasını geçmiş kimlik başvurusu için soruyorsanız başvuruda hakkınızda GBT kaydı silinmiş bir durum olduğunu, bunun kayıtlarda görünüp görünmediğini öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 16. 30 Kasım 2018 - 12:36 | #16

  Hasan Poyraz :

  İyi günler hocam benim 2015 tarihinde hırsızlık suçum vardı temize gönderdim daha ses seda yok güvenlik olmak istiyorum bu bana ne gibi sıkıntısı olur adli sicil kaydında çıkmıyor güvenlik olabilir miyim ?

  Özel güvenlik başvurularında adli sicile değil, GBT arşivine bakılır. Hakkınızda bir dava olduğuna göre bu mutlaka arşivde görünür. Dolayısıyla davanın sonuçlanmasını, HAGB’li karar çıkarsa denetimli serbestlik dönemini beklemeniz gerekir. Hırsızlık suçlarında 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel sayıldığı için bu davadan düşme kararı çıkana kadar beklemeniz gerekebilir. Daha net bilgi için iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 17. 30 Kasım 2018 - 15:11 | #17

  doğuş :

  @A.GÜLŞEN
  hocam arkadaş demiş ya gbt sildirmisim diye acaba ne kadar surede silinmiş kaç günde silinir gbt

  GBT kaydının nasıl silindiğini bilmiyorum, net bir cevabını bulamadım. Kayda sebep olan suçun düşme kararı ile o kaydı açan karakola başvurup sildirdiğini söyleyenler oldu. Ancak doğrulatma imkanım olmadı. Öte yandan türüne göre arşivde saklanması yasa ile belirlenmiş suçlar var, sildirenlerin durumunun arşivde ne olduğunu da bilemiyorum. İyi günler.

 18. 01 Aralık 2018 - 08:44 | #18

  Tarık uysal :

  Hocam meraba öncelikle size çok teşekkür ediyorum aralıkta SİLAHLI kimlik kartımın YENİLEMESİ VAR aldıĝım bu ceza yenilememe engel bi durum olurmu benim başımdan bu şekil bir olay geçmişti ( sanık tarık uysal’ın üzerine atılı ormandan aĝaç kesme suçu yönünden 5 ay hapis ve 8 gün adli para cezası ile cazalandırılmasına sanıĝın sabıkasının olmayışı dikkate alınarak cezasının ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceĝi yönünde olumlu bir kanaat oluşması nedeniyle verilen hürriyeti baĝlayıcı cezanın TCK nın 51/1 maddesi gereĝince ERTELENMESİNE adli para cezasının aynen infazına karar verilmiştir ben para cezasını henüz ödemedim hocam en kısa zamanda ödeyecem bu suçtan cezaevine girip çıkmamda olmadı sicil kaydım görünüyor

  Size yöneltilen suçlama aynen yazdığınız şekilde ise suçun türü ve ceza süresi açısından sorun görünmüyor. Yenileme başvurusunda bu davanın son durumunu gösterir belgeyi de vermeniz gerekir. Hakkında dava olanların durumu komisyonda görüşüleceğinden riske girmemek açısından başvuru esnasında danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 01 Aralık 2018 - 13:45 | #19

  Ali ihsan :

  ben size daha önce yazmıştım güvenlik şube yi aradım komisyon da görüşülecek dedi bu komisyona beni çagırıllar mı komisyonda görüşülmesi normal mi yoksa benim durum sıkıntılımı teşekkürler suç hırsız hagb düştü düşme kararını verdim

  Özel güvenlik komisyonuna, davası görüşülen kişi çağrılmaz. İnceleme, evrak üzerinden yapılır. Düşme kararı olduğu için muhtemelen sıkıntı olmaz. İyi günler.

 20. 01 Aralık 2018 - 14:00 | #20

  Yılmaz :

  Merhabalar,2010yılında işlemiş olduğum yaralama suçundan cezaevinde yattım ve 2016 yılında şartlı tahliye oldum .Daha evvelden taşıma ruhatlı silahım vardı ve emnşyetten tarafıma teslim etmeyle işgili herhangi bir yazı tebliğ edilmedi.15 gün önce polise gelen bi şikayet sonucu evimde arama yapıldı ve silahım ve eakiden kalan 6 kutu mermim evde bulundu.Sonradan öğrendiğim üzere silahın ruhsat süresi dolduğundan ruhsatsız konuma düşmüş ve hakkımda ruhsatsı silah ve mermi bulundurmaktan işlem yapıldı.Sormak istediğim eski cezama ait infazım bundan ötürü etkilenirmi?Teşekkür ederim

  Sorunuzun özel güvenlik eğitimi ile ilgisi yok, benim de bilgim yok inanın. Ancak ruhsatsız silah-mermi bulundurmak suç olduğu için muhtemelen durum mahkemeye intikal eder. Yargılama sonucunda ruhsatın süresinin dolması konusundaki ihmalin kasıtlı olmadığına hakimi ikna edebilirseniz ceza süresini alt seviyeden verebilir sanırım. Ancak tekrar belirteyim işin bu kısmı hakkında bilgim yok, bir avukattan yardım almak lehinize olur. İyi günler.

 21. 01 Aralık 2018 - 16:17 | #21

  Tarık uysal :

  Hocam suçlama ve mahkeme kararı aynen bu şekil yalnız adli sicil kaydım ve arşiv kaydım vardır görünüyor sicil kaydı görünüyor olması bi problem yaratırmı pazartesi günü şubeyede sormaya gitcem hocam hayırlı akşamlar çok saolun

  Adli sicilde görünüp görünmemesi mühim değil, GBT arşivinde hepsi görünür. Mahkeme kararında suç bu şekilde ifade edilmişse muhtemelen sorun olmaz. Ancak son ve geçerli kararın özel güvenlik şubede evrakın incelenmesi sonucu verileceğini tekrar belirtmek isterim. İyi günler.

 22. 03 Aralık 2018 - 08:30 | #22

  Alibaba :

  Merhaba hocam 40 gün önce yenilme için evraklarımı goturdum uyusturuc kullanmaktan 2tane dosyam vardı ilk kimliğimi aldığımda vermiştim evrakları sistemden gorup pcden çıktı aldı memur 40gn sonra gel dedi herhangi bi sorun olsaydı beni ararlarmıydı kimliğiniz iptal olucak gibisinden tşk ederim

  İlk kimlikten sonra uyuşturucu ile ilgili bir durum olmamışsa muhtemelen bunda da olmaz. Olumsuz olsaydı komisyonda görüşülecek, sonucuna göre belli olur benzeri bir şeyler söylenirdi sanıyorum. İyi günler.

 23. 03 Aralık 2018 - 08:37 | #23

  mesut :

  Ben 3 yıl önce telefonda bi bayanla yani escortla görüşüp buluştum çıkışta polisler nazikce beni araca alıp ifademe başvuracaklarını söylediler bende durumu olduğu gibi anlattım bayanı da aldılar evde birde erkek varmış haberim yok tabi ahlak şubeye gittik ifade verdim kabahatler kpnunundan 300 lira ceza yazdılar beni saldılar ertesi gün ödedim cezayı 3 ay sonra tebligat geldi mahkemeye tanık olarak gittim karşı taraf yoktu hakim evden çıkan erkeği tanıyormusun telefonda onla konuştun mu dedi hayır dedim çıkabilirsin dedi birdaha da birşey olmadı utandım rezil oldum Töbe ettim kimseye anlatamadım bana yardımcı olurmusunuz polislik güvenlik soruşturmasında karşıma çımarmı

  Polis alımında yapılan soruşturmanın içeriğini bilemiyorum. Ancak yapılan işlem kayıtlarda görünür. Para cezasına neden olan suçun adı, mahkemenin sonucu gibi detaylara bakılır sanıyorum. İyi günler.

 24. Selam
  03 Aralık 2018 - 13:07 | #24

  Alibaba dosyalariniz hangi yildan ceza almismiydiniz ve 5 yil sureniz gectimi acaba

 25. İlkay
  03 Aralık 2018 - 18:10 | #25

  @Doğuş
  Düşme kararı ile olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne git 5 dakika da siliniyor

 26. 04 Aralık 2018 - 07:22 | #26

  Barış :

  Kolay gelsin ben Bi kursa kaydoldum istanbulda hem kurs hem iş imkanı sunuyorlar kayıt yapalı 1 ay oldu hayla işe koymadılar keyfi kursu iptal ettinizde 200 TL kurs ücretini geri alamıyorsunuz dediler ben bu paramı nasıl alırım şikayette bulunsam Bi fayda olur mu

  Özel güvenlik eğitim firmalarının iş vaat etmesi, ilanlarında bunu ima etmesi dahi o kursun kapatılmasına gerekçe oluşturur. Dört yıl dünyanın parasını alan özel üniversiteler bile iş garantisi veremezken çok cüzi rakamlara hem kurs-hem iş olamaz diye buradan imkan oldukça uyarmaya çalışıyoruz. Paranızı geri almak için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İş ararken para kaptırmak da oldukça üzücü. İleride özel güvenlik olmayı düşünürseniz, sınavı bir kerede geçecek ve çalışırken de bilinçli bir personel olabilmeniz için gerekli altyapıyı oluşturacak kursları seçmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 04 Aralık 2018 - 07:27 | #27

  Anıl ulusal :

  Cumhurbaşkanına hakaret sucum var davam filan yok savcılığa ifade verdim benim kartı yada gecici belge almam için ne yapmam lazım ifade evragımI filan verdim belli bir süreci varmı dava acılp mahkemeye filan çıkmam Filanmı lazım

  Özel güvenliğin hangi aşamasındasınız anlayamadım, eğitim aldınız/alacaksınız/kimliğe başvurdunuz hangisi bilemiyorum. Geçici belge istediğinize göre kimlik başvurusu yaptınız veya yapacaksınız diyelim. Kimlik başvuru evrakına bu olayın son durumunu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İfade verdiğiniz yerden özel güvenlik için istendiğini belirterek iddianame de olsa bir belge talep edebilirsiniz. Alacağınız belge komisyonda incelenir, yöneltilen suçlama, kanundaki ceza karşılığı dikkate alınarak size bir cevap verilir. İyi günler.

 28. 04 Aralık 2018 - 07:48 | #28

  ali :

  hocam ben sınava gırdım sınavı kazandım sertıfıkamı aldım denetımım vardı uyusturucudan ve mahkeme sonuclandı hakım 5 yıl verdı her hangi bir sorun olurmu

  Uyuşturucudan ceza alan birinin özel güvenlik kimliği alabilmesi için kamu davasının düştüğüne dair belgeyi beklemesi gerekir. Cezayı yeni aldığınız için düşme kararına kadar beklemek demek sertifikanın süresinin dolması demektir. Keşke kayıt olmadan önce kursunuza danışsaydınız. Bu arada başvurudan önce özel güvenlik şubeye danışın, ret çıkar denirse sonradan düşme kararı alsanız bile ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik kartı alamayacağınız için başvuruyu bekletmeniz mantıklı olabilir. Bu konuda tek yetkin yer özel güvenlik şubeler olduğu için detaylarını oraya danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 04 Aralık 2018 - 07:56 | #29

  Abdullah :

  Hocam merabalar sertifikami aldım evraklarım tamam devam eden bir aile mahkemesi birde görevi yaptırmamakdan mahkemem var daha zamanı belli değil tabiki beraat alicam çünkü polis memurundan şikayetçi oldum darp ettiği için raporda aldim. evraklarmi soruşturmaya yollasam sizce sorun olurmu gecermi gecmezmi fikriniz varmi acaba cok teşekkür ederim.

  Genel kolluk personeline görevi yaptırmamak için direnmekten ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldığı için o davadan beraat almak dışındaki seçenekler sıkıntı olabilir. HAGB’li karar çıksa da düşmesini beklemek gerekir. Bu nedenle resmi başvurudan önce o davanın sonuçlanmasını beklemek akıllıca olabilir. Ancak konuya ilişkin belgeleri inceleyip sonuç hakkında kararı vermeye yetkili tek yerin özel güvenlik şubeler olduğunu dikkate alarak öncesinde danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu şekilde başvuru olursa ret çıkar denirse beklemeniz uygun olur. İyi günler.

 30. 04 Aralık 2018 - 10:50 | #30

  Musatafa :

  Hocam merhaba, benim hakkımda devam eden basit yaralama hakaret mala zarar verme suçlarından davam var, yenileme yaptım ama yenileme evraklarını güvenlik şubeye teslim etmedim, bu davam yüzünden kimliğimi iptal ederler mi? Bu arada kimliğim silahsız

  Devam eden davanın son durumunu gösterir belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışın. Davanın devam etmesi nedeniyle ortada karar olmadığından ve resmen başvuru yapmadığınızdan iptal olmaz. İstenen ceza süresi bir yılın altında ise kartınızın yenilenmesi mümkün olabilir. En net cevap için doğru adres özel güvenlik şubelerin kimlik işlemleri ile ilgili personeline danışmak gerekir. İyi günler.

 31. doğuş
  04 Aralık 2018 - 20:03 | #31

  @ilkay hocam benim beraat davam var emniyet git sildir dedi gbt ni ben basvurdum 20 gün içinde belli olur dediler benim merak ettiğim kesin silinir mi

 32. Doğan
  05 Aralık 2018 - 12:33 | #32

  @Onur
  Benim sana tavsiyem davan düşmeden o karari alip gitmeden özel güvenlik şubeye evrKlarini teslim etme. Olumsuz çıkıp iptal ederlerse artik düşme karari alsan bile yine red ediyorlarmiş. Benim durumuma düşme sakın davan düşene kadar başvuru yapma. Benim bulunduğum yer izmir narlidere komisyonu.

 33. 05 Aralık 2018 - 13:23 | #33

  Anıl ulusal :

  @A.GÜLŞEN
  45 gün oldu evrakları teslim edeli ne devam var ne sicilim bozuk komisyondan cikacak sonuca göremi gecici belge alabilirim. İşe gireceğim yer 1 hafta süre verdi suan benim ne yapmam lazım

  İfade verdiğiniz konudan dolayı evrakınızın komisyonda görüşülmesi gerekebilir. Temelden başvurularda geçici belge verilmez. Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yaklaşık süreyi öğrenebilirsiniz. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İyi günler.

 34. 05 Aralık 2018 - 13:24 | #34

  Serkan :

  Hocam hagb vardı 13 ay düşme kararı aldım, özel güvenlik şube komisyona girecek komisyon karar verecek dedi, bu olumsuz bir durum mu. Kimliği alırsın ya da alamazsın diye bir şey söylemediler.

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 35. 05 Aralık 2018 - 13:39 | #35

  Sema :

  hocam merhaba sevgilim askerde telefon yakalattı bundan dolayı 5 yıl ceza erteleme aldı bilişim suçu olarak gözüküyor. Güvenliik kursuna sorduk sorun olur mu diye olmaz dediler. Kimlik için gerekli olan bütün evrakları tamamladık 45 gün bekledik kart çıkmış fakat davadan dolayı komisyona kalmış. Komisyondan olumsuz bir yanıt çıkar mı ? silahsız kimlik

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Arkadaşınızın ceza süresi bir yıl ve üstünde ise düşme kararını alana kadar beklemesi gerekebilir. Dava evrakında süre yazıyordur, denetimli serbestlik süresi dikkate alınmaz. Ceza süresi bir yıldan az ise silahsız olduğu için muhtemelen sıkıntı çıkmaz. Ancak son ve geçerli kararın, komisyondaki inceleme sonunda verileceğini de gözardı etmemek gerekir. İyi günler.

 36. 06 Aralık 2018 - 13:40 | #36

  Serdar :

  Slm hocam ben güveni kötüye kullanmaktan 100 tl adli para cezası ve 1 yıl 15 gün ceza aldım cezam bittiği zaman güvenlik kartımı yenisiyle değiştirebilir miyim simdiden tsk ederim

  Güveni kötüye kullanmak suçundan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak dahi özel güvenliğe engel hal sayılır. Ceza kararında HAGB varsa düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. HAGB yoksa maalesef sonuç olumsuz görünüyor. Daha net cevap için mahkeme kararıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 37. 07 Aralık 2018 - 08:54 | #37

  Cengiz :

  Slm aleykum hocam 10sendr OGG olark calsmaktydm kadro gectm 4.aynda kimlk yeni kmlik almak icn emnyt gtmm 5sene hukmn acklnmasi wardi son senmdi bu sene bitiyodu dha once bu surec dewm edrkn gttm karti yenildm hic bse sormadlr 2017 bi karar eklnms bi muamma tasiyms kartma el koydular 6ay snra dava dusuyomus kartni al burdn untma dedlr universt kart yok dye baska yerde calstrmam guvenlgn harcnde dedi isten ckraldm mahkmeye werdm karar beklyrm bole bse olrmu hocam ya mitin arastdgi ewragm bi skntu yok dyo isci kadrosuna gecsm onaylndi bende elimi kolumu salyrk gtm cipli kart alaym diye basima gelne bak dunyam yikldi ya antalyda benm olyn iki kati olan bi ozl guvnk ayni oly mahkme hukuka uygn bulmams goreve iade kimlk geri werms ben nolrm beklyrm

  Sayfanın başında detayları verilen KHK ile HAGB’li de olsa bir yıldan fazla ceza alanların özel güvenlik olamayacağına dair değişiklik yapıldı. Dolayısıyla bu mevzuata göre yapılan işlemde kusur yok. Üstelik komisyona sokup ret kararı verdirmemişler, düşme kararı alınca kimliğin geri verileceğini söylemişler. Yürütmenin durdurulması için dava açtığınız anlaşılıyor ama sonucu belli değil anladığım kadarıyla, sesli harf kullanmadığınız için bu kadarını çözebildim. İyi günler.

 38. 08 Aralık 2018 - 08:52 | #38

  Tolga erenwr :

  Merhaba
  1989 yilinda hirsizliktan hukum gigdim 6 ay cezami cektim ciktim esim silahli guvenlik olmak istiyor engel cimarmi ?.saygilar

  Sadece terör suçlarında aile bireyleri etkileniyor. Belirttiğiniz suçtan dolayı oluşan adli sicil sadece sizi bağlar, eşiniz için sorun olmaz. İyi günler.

 39. 08 Aralık 2018 - 09:07 | #39

  Fatih kaya :

  Hocam merhaba ben suça sürüklen çocuk olarak 30 paket fln kaçak sigara satarkn yakalandım para cezası verdiler ödedim birde 18 yaşında çok az miktarda uyuşturucu yakalatım hapis cezası almadım denetimli serbeslik verdiler gitmedim ama bi sorun olmadı iki suç kaydının üstünden 5 yıl geçti hiç suça karışmadım bn güvenlik sertifikamı aldım kimlik müracatı için gittiğimde polis gördü dosyayı oysa gbt görünmüyordu mahkeme sonuçlarını istediler ve götürdüğümde güvenlik olamazsın dediler hocam sabıka kaydım yok görünmüyo polis çevirmesindede gbt de görünmüyo hocam benim güvenlik kimliğimi almam için ne yapmam lazım sertifikamı iptal etmediler hiç işleme girmedim zaten ne yapsam kimliğe çevirebilirim bu suçlar nasıl düşer veya ne gibi bi karar gerekli bu durumda güvenlik kimliği alabilmem için ne gerekli lütfen yardımcı olurmusunuz hocam .

  Hırsızlık ve uyuşturucu suçlarının birinden bile ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu durumun istisnası kararlarda HAGB olması ve düşme kararının alınması ile mümkündür. Özel güvenlik eğitimi aldıysanız bu konuları derse işlemiş olmanız gerekir. Keşke kurs için masraf yapmadan önce kursunuza veya iliniz özel güvenlik şubesine danışsaydınız. Bu iki ciddi suçun kayıtlarda olmaması gibi bir yanılgıya nasıl düşersiniz, polise intikal eden her durum kayda alınır. Yolda GBT ile de genel ve ciddi bir yanılgı var. Şöyle ki, rutin kontrollerde sadece araması olup olmadığına bakılır, araması yoksa kişi alıkonmaz. Bunu yaşayanlar GBT’de kayıt çıkmadığını sanıyor, oysa o anda sadece araması olanlara işlem yapılıyor. Sertifika sizin eğitim alıp sınavda başarılı olduğunuzu belgeler. Emniyete kimlik için verilemediğinde bir anlam ifade etmez. Sizin yapmanız gereken mevcut kararları veren mahkeme kararlarında HAGB olup olmadığını kontrol etmek varsa düşme kararı almaktır. HAGB yoksa maalesef çıkış yolu görünmüyor. İyi günler.

 40. 10 Aralık 2018 - 07:43 | #40

  Isimsiz :

  Hocam merhabalar 2013 yılında 5 ay hagb aldım 18 yaş altı içki satmak suçu ..2016 da kimlik çıkarttım sorun olmadı kadro ya gecerkende çok şükür sorun olmadı şu an düşme tarihi de geldi ben düşmesi için illaki kendim gidip düşmesini mi isticem şu ana kadar sorun olmadı acaba diyorum ki 2021 yılında yenilemem var düşmesini alipmi başvurmayım nasıl yapayım yoksa zaten sorun olmuyor deyip hiç düşmesini almadan direk yenileyimmi ..

  Düşme kararını, cezayı veren mahkemenin özel kaleminden talep edebilirsiniz. Ceza süresi bir yıldan az ise yenilemede istenmemiş olabilir. Düşme için zaman dolduysa kararı almak lehinize olur. Özel güvenlik işlemlerinde şimdiye kadar istenmemesi bundan sonra istenmeyeceği anlamına gelmez ama tercih sizin. İyi günler.

 41. 10 Aralık 2018 - 07:46 | #41

  Cengiz :

  Hocam dogruda kimlgme gecici el konuldu iste ckarldm ben 1sendn fazla suc faln almdki polis oldmz yere geldi 3metre ilerde bir tane cigarlk buldu bu kimn dedi bizde bulmyrz dedk bunu biri kabul edck dedi bizde etmdk4kisydk karokola gtrdi ordada israr etti yine kabul etmdk tuttu bizi hastnye getrdi kanmzi aldlr snra braktlr bizi 2hafta snra elnze kagit gelr dedlr geldi kanmzda ckms 1sene dentm werdlr 5sen hukmn acklnmasi wwermslr ben dentm werdm sorunz btti ama ne savcnn karsna cktm ne mahkeme 1sene snra kimlgmn 5sensi doldu sinawi grdm yenldm almya gttmde bana tek kelime sormadlr hocamm silahli kartm bu surecte hagb dewam ediyy bu sefer kadroya gectm mitn arstrmasinda bi skti cikmadi cunku bi dane siclm yokk arkdslr kimlgni cipli yaptrydu ben gdym alaym dedm bi cagrdlr beni dedlr sende bi muamma war 2017 hagb olsa gecici kart alnyms dedlr el koyduk bide uniwerst kagit gonderdler koydular beni kapya ben simdi napym hocam iste ckarldm mahkmedn cuma kagit geldi ankra idare mahmkmsne yolu ack dye bole yasami olir Sulayman soylu bunu o ckartms ben simdi nolacam warmi bole bse bu maduriyetm nasil cozulecek hocam

  Kartınız iptal edilmeyip sadece düşme kararına kadar alıkondu ise düşmeyi beklemek mantıklı olur. Uyuşturucudan ceza alanların kamu davasının düştüğüne dair belgeyi alana kadar özel güvenlik olması mümkün olmadığı için idare mahkemesine dava açsanız da muhtemelen sonuç değişmez. Yine de özel güvenlik mevzuatı hakkında bilgisi olan bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 42. 10 Aralık 2018 - 08:09 | #42

  Isimsiz :

  Hocam peki düşme kararını ilave edipmi başvuru yapayım bide bu kadar düşen 5 ay hagb bana sorun çıkarır mı teşekkür ederim yardimlariniz için.

  Özel güvenlik başvurularında bakılan GBT arşivinde bu durum mutlaka görüneceği için ceza ve düşme kararının yanınızda olmasında yarar var. İyi günler.

 43. 12 Aralık 2018 - 07:33 | #43

  Ramazan :

  Merhabalar hocam , öncelikle yıllardır bıkmadan , usanmadan insanlara yardımcı olmanızdan dolayı size teşekkür ediyorum ve çok takdir ediyorum. Hocam benim soruma gelince ben ilk kimliğimi 2010 yılında çıkardım , sertifikamı silahlı olarak almıştım , bütün evraklarımıda tamamlayıp silahlı özel güvenlik olur heyet raporuda dahil Rize Güvenlik Şubeye teslim etmiştim , o zaman hakkımda uyuşturucu maddeden dolayı denetimli serbestlik kararı vardı , banada 2010 yılında Rize Güvenlik Şube sana bu davadan dolayı silahlı veremeyiz silahsız kimlik vereceğiz , denetimli serbestlik sonucunda olumlu olursa gelirsin kimliğini silahlıya çeviririz dediler. 2010 yılında şartlar böyleydi. Gel zaman git zaman ben İzmir’e taşındım sene oldu 2015 ve yenilemeye gittim yine silahlı girdim sınava ve sertifikamı silahlı olarak aldım. 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubeye gittim evraklarımı verdim , bu sefer silahlı alacağım sanıyorum tabi , bu dava oradada çıktı ve sana silahlı veremeyiz dediler. Bende 2010 yılında bana Rize’de denetimli serbestliği bitirirsen sana silahlı veririz dediklerini söyledim , çünkü denetimli serbestliği olumlu olarak tamamlamıştım , onlarda mümkün değil veremeyiz silahlı alanilmen için davanın düşmesi gerekir sana yine silahsız vereceğiz dediler. Neyse ben 2015 yılında sertifikam silahlı olmasına rağmen yine silahsız olarak verildi. Gel zaman git zaman geldik 2018 yılının sonlarına yenilememe kaldı 1 sene , duydum ki hakkında uyuşturucu maddeden denetimli serbestlik olsa dahi , bu dava Güvenlik Şubede gözükürse bırakın silahlıyı , silahsız bile alınamıyormuş kart iptal ediliyormuş , çünkü düşme kararı alınması gerekiyormuş. Bende yenilememe 1 sene olmasına rağmen bu işin peşine düştüm , İzmir’den davaya bakan Rize Adliyesine ptt ile dilekçe mi yazıp gönderdim , sağolsunlar 1 ay sonra Rize Adliyesi düşme kararı verip , kararıda bana ptt ile gönderdiler. Düşme kararı şuan elimde.

  Benim öğrenmek istediğim , şimdi ben 2010 yılında ilk bu kartı alırken tüm evraklarımı vermiştim , Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporumuda Rize Güvenlik Şubeye vermiştim , 2015 yılında İzmir Güvenlik Şubede silahlı için düşme kararı istemişti. Hocam şimdi ben 2020 yılında yenilemeye yine silahlı girsem düşme kararımda olduğu için silahlı kimlik alabilirmiyim ? Ve tekrar baştan Silahlı Özel Güvenlik olur heyet raporu almam şart mı ? Sonuçta 2010 yılında bu raporu vermiştim , 2015 yılındada silahlı çıkardım sertifikamı , yani tekrar heyet raporu almam gerekecek mi ? Biraz uzun oldu hocam kusuruma bakmayın , tüm ayrıntıları net olarak belirtmek istedim , şimdiden çok teşekkür ederim :)

  Rapor kısmına kadar yaşadıklarınız mevzuata ve yapılan değişikliklere uygun, olması gerektiği gibi olmuş. Silahlı kartı, silahsız yenilenip sonrakinde silahlıya geçenlerden bile bir çok ilde tekrar rapor isteniyor. Sizin hep silahsız kart almanız, ilk seferde silahlı alamamanızın tamamen kendinizden kaynaklı bir nedenden kaynaklanması, özel güvenlikte raporların geçerlilik süresinin bir yıl olması gibi nedenlerle silahlı yenilemede rapor istenecektir. Ancak bu kadar sıkıntıyı atlattıktan sonra silahlı için uygun raporu da bir defaya mahsus almanız zor olmaz sanırım. Silahlı kart aldıktan sonraki yenilemede rapor istenmez. Yaşadığınız tüm aksilikler için geçmiş olsun, bundan sonrası daha iyi olur inşallah. İyi günler.

 44. 12 Aralık 2018 - 07:37 | #44

  cevahir :

  Hocam selamlar hakkımda devam eden bir terör davam var beraat alacağımı ümit ediyorum . Yenileme sınavına girip yenileöe sertifikamı aldım 2023 e kadar yenilendi fakan kimlik başvurusu için geçici belge almak için gittiğimde yenileyemeyeceklerini söylediler karar duruşmam 15 mart 2019da fakan 31.12.2018 e kadar yeni kimlik için başvuru zorunluluğu var ne yapacağımı bilmiyorum mahkemeden nasıl bir yazı alabilirim …

  Terör suçlarında kimlik yenilemesi durdurulur, kimliği olanların kimlikleri dava sonuçlanana kadar alıkonur. Öte yandan kimlik başvurusunda ısrar edip belgeleri verirseniz ve ret kararı çıkarsa ileride beraat kararı çıksa da ilk ret sorun olur. Kimliği hiç alamamaktansa beklemek daha hayırlı görünüyor. Umduğunuz gibi beraat olursa zaten sorun yok demektir. Kimlik başvuru zorunluluğu için belirttiğiniz tarih hakkında bilgim yok, yeni kimliklerin dağıtımı ile ilgili bizim bildiğimiz yeni bir gelişme de yok çünkü. Geç başvuru hak kaybı yaratmaz, ancak bu suçlamadan dava varken başvuru sorun olabilir. İyi günler.

 45. 12 Aralık 2018 - 12:03 | #45

  fatma :

  Hocam ben ilk defa kimlik alıyorum ve şuan kimligim araştırmada ama ben 2013te kullanmadıgım hattımı bi akraba ya vermiştim oda fetö ile alakalı kişileri aramış onların programını indirmiş ve beni soruşturmaya aldılar benle alakalı hiçbişey yok ama bana adli kontrol ve yurt dışı yasagı verdiler . Benle ilgili bişey bulamadılar galiba kimligim iptal olacak ama sonrasında aklanırsam tekrar başvuru yapabilirmiyim kimligi tekrar verirlermi. Lütfen aydınlatın

  Hakkınızda terör örgütü ile ilgili soruşturma varken kimlik başvurusu yapmanız pek mantıklı olmamış. Devletin bu konudaki hassasiyeti malum, ret çıkarsa sonra dönmek zor, belki de imkansız çünkü. Önceki örneklerden yola çıkarak belirteyim; HAGB’lı kararla uyuşturucudan ceza almış biri, düşme kararı almadan başvuru yaptığı için komisyon ret verdi. Sonra bu kişi düşme kararı verdiği halde geri dönemedi, idare mahkemesi de çözüm olmadı. Bu nedenle ret gelmesi büyük ihtimal olan başvuruyu yapmayıp dava ile ilgili aklanmayı bekleseydiniz daha akıllıca olurdu sanırım. Olay belirttiğiniz gibi ise umarım fazla zaman geçmeden ilişkiniz olmadığını ispatlayabilirsiniz. İyi günler.

 46. 12 Aralık 2018 - 12:04 | #46

  Bülent :

  Slm hocam kimlik yenileme şuan yapılmadığı için A4 kapıdından geçiçi kimlik vermişlerdi emniyetten bu verdikleri kağıt belge 6 ay için mi geçerli?eğer 6 ay geçerliyse bu sürem bu hafta bitecek.benim ne yapmam gerek bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  Ankara’da eski tip kartlar, yeni bilgilerle tanzim edilip hemen veriliyor. İlinizdeki durumu, belgenin geçerlilik süresini bilemiyorum. Bir çok işlem illere göre değiştiği için bu konuda en aydınlatıcı bilgiyi kursunuzdan almanız mümkün olur sanıyorum. Bu arada yeni tip kimliklerin dağıtımı başlamış diyorlar. İyi günler.

 47. 12 Aralık 2018 - 15:21 | #47

  Fatma :

  Hakkımda soruşturma oldugunu bilmiyordum düne kadar herşey dün oldu birde adli kontrol yokmuş sadece yurt dışı yasagı.o hattı kullanan kişi ben kullandım diye dilekçe verse yinemi olmaz kafam çok karışık

  O kişinin dilekçe vermesinin size ne gibi bir etkisi olur inanın bilmiyorum. Özel güvenlik şubeye sorun, olumsuz sonuçlanabilir derlerse başvuruyu geri çekmeyi deneyin bence. Dilekçe konusunu da avukatla görüşmeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 48. 13 Aralık 2018 - 12:42 | #48

  Cano :

  Mrb hocam ben 2015 de teror sucundan 2 ay tutuklu yargılanıp beraat ettim özel guvenlik arşiv soruşturması için sıkıntı olur mu

  Beraat edilen suçlar engel teşkil etmez. İyi günler.

 49. 13 Aralık 2018 - 16:38 | #49

  Ali ihsan :

  Hocam iyi günler benim kartım iptal oldu suç 2011 hırsızlıktan hagb düşme kararı aldım şubeye verdim yinede Red geldi ne yapmalıyım neden Red geldi hocam teşekkür ederim

  Düşme kararından önce başvuru yaptıysanız ve reddedildi ise ilk ret nedeniyle ikinci başvuru da reddedilmiş sanırım. İlk başvuruda kartınız iptal edilmeyip bekletilse idi veya siz önceden araştırıp ret gelecek bir başvuruyu yapmasaydınız böyle olmazdı. Hırsızlık, uyuşturucu vb. suçlarda HAGB’li de olsa düşme kararı olmadan başvuranlar için böyle bir risk var maalesef. Uyuşturucu yüzünden benzer bir durum yaşayan bir kursiyer, düşme kararından sonra da olumsuz sonuç aldı. Hatta idare mahkemesinden de olumsuz çıktı. Bu örnekten yola çıkarsak yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Yine de bir avukata danışıp itiraz süresini geçirmeden yürütmenin durdurulması için idare mahkemesinde şansınız olup olmadığını sorabilirsiniz. İyi günler.

 50. 14 Aralık 2018 - 14:38 | #50

  Ahmet :

  Saygılar hocam. Trafik güvenliğini tehlikeye atmak suçundan 10 ay para cezasına çarptırıldım. Alkollü araç kullanımı dolayısıyla oldu. Yalnız 1 yıldan az olduğu için ferahladım. Taksitlerimi düzenli ödüyorum. Silahlı yenileme sınavım yeni bitti. Sizce bir sorun yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  Sadece alkollü araç kullanımı ise uyuşturucu ifadesi geçmiyorsa sorun olmaz gibi görünüyor. Yenileme başvurusunda bu olaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi eklemeniz gerekir. İyi günler.

 51. 15 Aralık 2018 - 15:25 | #51

  Aliş :

  Benim 2ayrı mahkemeden uyuşturucu kullanmaktan doyam vardı bitanesi düşmüştü diğeri 10 ay denetim serbesliği ile infaz edildi 1ay önce evraklarmı verdim yenilme için memur sistem üzrerinden mahkme evraklarımı çıkardı dosyama ekledi herhangi bir sorun olursa aranıcaksınız dedi 4 gün önce gittim diğer evrakları götürmeye şuna sistem yok kart basılmıyor ama senin dosyan bitmiş dedi bana çalışabilir izin belgesi verdi bununla çalıs sistem gelince diğer evraklarını getir kimliğini yollucaz dedi verdiği evrakdada 03.04.2023 kadar geçerlilik süresi var yani bu 2017 khk ile çıkan uyuşturucu kanunundan korkuyodm iptal olcak diye problem olmadı çok şükür belki diğer arkadaslarada yardımcı olur diye yazdm

  Paylaşım için teşekkür ederiz. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düşmesi kararı için beş yıl bekleyen çok ama sanırım cezayı veren yerin mahkeme/savcılık olmasına göre bir yıl da olabiliyor. İyi günler.

 52. 17 Aralık 2018 - 07:48 | #52

  Adil :

  Hocam iyi günler ..eşimle tartışmaktan basit yaralamadan Hagb kararı çıktı 150 gün ceza yani 5 yıl içinde bi suç olursa bu cezayı alırsın ya da 3000 tl para cezasına çarptırılır gibi …yenileme de problem olur mu hocam

  Suçun türü ve ceza süresi açısından sorun görünmüyor. Ancak yenileme başvurusunda bu davaya ilişkin belgeleri eklemeniz gerektiğinden, son kararında özel güvenlik komisyonunda incelemeden sonra verileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 53. 17 Aralık 2018 - 07:49 | #53

  A. Aydın :

  Benim kolumda kesikler dövmeler var saglık Raporu alırken sorun yaşarmıyım acaba silahsız güvenlik olabilir miyim acaba

  Jilet-faça izi ise psikiyatride sorun olabilir. Karar ilgili branş hekiminin yetkisinde doğrudan ret veya kişilik testi yapıp sonucuna göre karar verebilir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilinizde rapor vermeye yetkili polikliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 54. 17 Aralık 2018 - 07:51 | #54

  Sabatullah :

  Slm ve saygılar herkese çok yardımcı oluyorsunuz tehdittten dolayı 6 ay 7 gün ceza aldım beş yıl denetimli bitti. Bu süre zarfında ceza almadım fakat beraat ile sonuçlanan davam oldu kimlik kartımı yenilemek. İçin baş vurdum düşme kararı alırsam sorun olurmu

  Yenileme başvurusunda bu iki davaya ait düşme ve beraat kararlarını vermeniz gerekir. Düşme kararı verilmiş dava ve beraat edilmiş dava sorun olmaz. İyi günler.

 55. 17 Aralık 2018 - 15:48 | #55

  Murat :

  Hocam ben de başvuru yapmak istiyorum ama geçtiğimiz yıllarda sağ kulağında 100 de 40 civarında bı işitme rahatsızlığın çıktı sonra da epilepsi çıktı hocam bı sıkıntı olurmu acaba

  Sıkça Sorulan Sorular veya Kategoriler bölümünde özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları hakkında bilgi var. Orada yazan dışındaki durumlar için yetki ilgili branş hekimlerinde. İşitme için hangi oran esas alınıyor bilemiyorum, sadece görevi yapmaya engel teşkil edecek işitme kaybı olmamak şeklinde bir ibare var. Ayrıca rahatsızlığınıza ilişkin tedavi alıyorsanız rapor için başvurduğunuzda buna dair kayıtlar görünebilir. Rapor alacağınız sağlık birimine (hastane/poliklinik) rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 56. 18 Aralık 2018 - 07:58 | #56

  Murat ank :

  Eski kimliklerin yenileme suresi 31 aralik 2018 e uzatilmişti.Şuan tekrar uzatilmasi gundemdemidir cunku yeni kimlik(cipli)henuz verilemiyor diye duyuyoruz

  Yeni kart için başvuru yaptıysanız yeni kimliğin adresinize gelmesini beklemekten başka size düşen bir görev yok. Kartların dağıtımı da başlamış bu arada. İyi günler.

 57. 18 Aralık 2018 - 11:26 | #57

  Ibrahim :

  @Aliş
  Denetimi ne zaman aldiydin dosyanin 2 sidemi dusmus ben 1 yil ds aldim savcilik tarafindan kimlik yenilemede iptal oldu.memura sordum guv subede 5 yil bekliyceksin dedi.bu arada admin yenilemede iptal olan kimligi dusme karari olunca alamiyormuyuz

  Özel güvenlik komisyonunda ret kararı verilmişse ve bu sisteme kayıt edilmişse düşme kararı almak da yetmiyor maalesef. Başvuruda düşme kararı gelene kadar evrakın bekletileceği söylendiyse o ayrı. İyi günler.

 58. 18 Aralık 2018 - 13:54 | #58

  mehmet :

  İyi günler.Benim silahla tehditten 2 sene,hakaretten 1800 tl ceza verildi 2013 senesinde.hagb verildi 5 sene ertelendi.14.12.2018 de hagb bitti.mahkeme ek karar verdi.bu ek karar düşme kararı olarakmı geçiyor.tüm evrakları hazırladım.ek kararıda evraklara ekleyip özel güvenlik şubeye versem kimliği yenileyebilirmiyim.ek kararda davanın düşmesine karar verilmiştir.ikincisi 680 sayılı khknın 2017 öncesi işlenen suçlarda hükmü varmı.geçerliliği varmı.iyi günler..kolay gelsin..

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Yenileme başvurusunda ceza ve düşme kararlarını evrakınıza eklemeniz istenir. Başvuru yaparken de danışabilirsiniz. İyi günler.

 59. 19 Aralık 2018 - 14:31 | #59

  Metin Oktay :

  Sa Hocam size danışmak istediğim konu ben Hastanede kavga ettim biriyle 10 ay kamu malına zarar vermekden 3 ay ise Kavgadan Olmak üzere yalnız ayrı ayrı cezalar vermiş Hepsini tek seferde degil 10 ay birinden 3 ayda diğerinden kimligimide 1 sene oldu yenileyeli daha 4 sene var sorun olurmu ilerde cezalar 1 sene üstü ama Ayrı ayrı verilmiş Tek seferde değil sizin düşünceniz nedir konu hakkında

  Cezayı aynı suçtan farklı maddelerden, aynı mahkeme verdi ise bildiğim kadarıyla süre toplanır. HAGB varsa denetimli serbestlik süresini sorunsuz tamamlamanız ve düşme kararı almanız gerekir. Yenileme zamanı geldiğinde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 60. 19 Aralık 2018 - 14:39 | #60

  Necati tari :

  Selam aleykum hocam benim 2015 yılından beri devam eden bir mahkemem var suç kaçak sigara bulundurmak emanet olarak durduğum dükkanda polis tarafından sigara bulundu o tarihten beri devam ediyor 2019 3 uncu aya wetelendi ve büyük ihtimalle beraat alcam şuan kimlik başvurusu yapsam herhangi bir engel teşkil edermi bir an önce kimliği almam gerek bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

  Size yöneltilen suçlamada kaçakçılık ifadesi geçiyorsa davanın beraatle sonuçlanmasını beklemenizde yarar var. Ancak aceleniz nedeniyle belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Bu, kimlik başvurusu şeklinde değil, danışma şeklinde olacağı için resmi başvuru anlamına gelmez. Eğer sorun yok derlerse başvuru yaparsınız. İyi günler.

 61. Aliş
  20 Aralık 2018 - 04:30 | #61

  @İbrahim
  Dosyalarımın biri düşmüş diğeri infaz edildi denetim serbestliği ile ertelme hapis cezası yani problem olmadı

 62. 20 Aralık 2018 - 07:43 | #62

  Şehmus :

  Merhaba hocam ben 2014 yılında 5 yıl denetim serbestlik aldım ve özel güvenlik soruşturmam olumsuz geldi hakkımdaki davanın düşürüldüğüne dair ek karar verildiğine tekrar değerlendirmek üzere red verildi peki düşme kararını aldığım zaman tekrar red verirler mi ilk soruşturmada red verdi o bakımdan sordum bi bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin iyi günler.

  Tekrar değerlendirilmek üzere ret verildi ise açık kapı bırakılmış demektir. Düşme kararı ile başvurduğunuzda muhtemelen sorun olmaz. Denetimli serbestliği usulüne uygun tamamlamanız önemli. İyi günler.

 63. 20 Aralık 2018 - 07:45 | #63

  Çağrı :

  Merhaba Hocam bu ay silahlı ögg kursuna sağlık raporumla birlikte kayıt oldum benim merak ettiğim konu şudur;
  2011 yılında karıştığım bir kavgadan dolayı korku kaygı ve panik yaratabilecek tarzda ateş etmek suçundan 6 ay süreli bir ceza aldım hakim bunu Hagb ye çevirdi bende denetim süresi dolunca düşme kararını ve kesinleşme şerhini alıp adli sicil ve istatistikten sildirdim şu an benim güvenlik soruşturmam da sorun yaratır mı güvenlik şubeye düşme kararı vermeme gerek varmı silindi ise hiç vermemek daha mı mantıklı olur.
  Son olarak geçen yıl yazılı ve sözlü mülakatını başarıyla kazandığım çarşı ve mahalle bekçiliğine söz konusu Hagb yüzünden güvenlik soruşturmamın olumsuz olduğu gerekçesiyle atamam yapılmadı fakat ben düşme kararını ibraz etmiştim güvenlik şubeye yine de olumsuz değerlendirdiler bende idare mahkemesine dava açtım esas kararı bekliyorum bu durumda tekrar olumsuz gelir mi avukatım çok şaşırdı mümkün değil düşme kararı verilmiş Hagb den elenmen dedi sizce ne olur Hocam teşekkür ederim..

  Özel güvenlikte düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Ancak çarşı-mahalle bekçiliği için yapılan soruşturmanın içeriğini bilemiyorum. Adli sicilden silinmesi sizi yanıltmasın, GBT arşivinde kayıt duruyordur. Bu nedenle özel güvenlik başvurusunda da düşme kararını vermenizde yarar var. İyi günler.

 64. 20 Aralık 2018 - 11:40 | #64

  Çağrı :

  Hocam kihbiye gbt kaydı için dilekçe verdim herhangibir gbt kaydım olmadığına dair
  Islak imzalı kağıt geldi gbt min temiz olduğunu biliyorum

  Konu sizin tabirinizle GBT’nin temiz olmadığı değil ki. GBT arşivindeki kayıtların kanunla belirlenmiş süre kadar muhafaza edilmesi. Bazı suçlarda seksen yıl saklandığı söyleniyor. Nitekim bu, düşme kararını verdiğiniz halde bekçiliğin olmamasından da anlaşılabilir. Sonuç olarak özel güvenlik başvurusunda vermezseniz işleminiz gecikebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 65. 20 Aralık 2018 - 11:44 | #65

  fatma :

  Ben teröre ilgili soruşturmam var demiştim .güvenlik şubeden arayıp devam eden soruşturma ile ilgili belge istediler o belgeye göre karar verecez dedi ler komisyona onlar karar verip ona göremi gönderiyolar anlayamadım aydınlatırsanız sevinirim iyi günler.

  Hakkında dava olanlardan (devam eden veya sonuçlanmış fark etmez) belge istenir. Özel güvenlik komisyonunda görüşülüp neticesi ilgili adaya bildirilir. Terör suçundan HAGB’li bile olsa ceza almanız halinde sonuç olumsuz gelir. Resmi başvurudan önce danışıp evrak teslim etmek lehinize olurdu. Tüm bunlardan önce daha kursa kayıt olmadan bu araştırmayı yapmanız, kursunuza bilgi vermeniz gerekirdi. HAGB’li de olsa ceza alırsanız düşme kararına kadar beklemeniz gerekeceği için sertifika süresi boşa gitmezdi. Öte yandan komisyondan ret gelirse düşme kararını aldıktan sonra da ilk ret gerekçesiyle kart alamama ihtimaliniz var. Tüm bunlar hakkında gerekli aydınlatmayı kursunuz yapabilir, danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 66. 22 Aralık 2018 - 11:09 | #66

  Ö.Altın :

  Merhabalar ben uyuşturucu madde kullanımı ve sonrasında aynı sucun tekrarından dolayı mahkemeye cıktım fakat her hangi bir idari ceza almadım 5 sene boyunca bu suç ile bu makama gelme denildi yaklaşık 2 sene olmuştur kartımı yenileme işlemimde bir pürüz söz konusu olur mu şimdiden çok teşekkür ederim iyi forumlar.

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge isteniyor. Bunun için de beş yıl gerekiyor. Ancak cezayı mahkeme veya savcılığın vermesine göre mi değişiyor tam bilemiyorum daha erken aldığını söyleyenler de var. Bu davaya ilişkin belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer düşme kararı olmadan başvuruda ret gelir derlerse beklemenizde yarar var. Resmen başvuruda ret gelirse sonrasında düşme kararı da olsa ilk ret nedeniyle geri dönüş olmaz. İyi günler.

 67. 22 Aralık 2018 - 11:11 | #67

  kerem :

  selamlar hocam.silahsız kursu bitirip sınavı kazandım.kimlik için dosyayı götürdüğümde yrgılandığım davaların kararlarını istediler.götürdüm ardan uzun zaman geçmesine rağmen dönüş olmayınca aradım jandarma özel güvenlik komisyonunda oylanacağını söyledi.davalar alkollü araç kullanmak ama mahkeme evrakında uyuşturucu madde etkisinde araç kullanmak yzıyor.bundan 5 yıl denetimli serbestlik aldım ve süresi doldu.bi dosyada oğlumu annesine zamanında vermedim diye şikayetçi oldu sonra şikayetini geri aldı ama kamu davası açıldı.bundanda 1600 lira para cezsı aldım ve temyize gönderdim.fakat karar belli olmadı.yanlız bu dosyada suç cocuk kaçırma alıkoyma yazıyor.alkol uyuşturucu maddemidir yasal olark bu dosyalarla ilgili komisyon olumsuz karar verebilirmi.fikrinizi belirtirseniz sevinirim.iyi çalışmalar

  Kan tahlilinde uyuşturucu tespiti yoksa alkollü araç kullanmaktan aldığınız ceza sorun olmaz. Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresi önemlidir. Belirttiğiniz her iki durum da sıkıntı yaratmaz gibi görünüyor. İyi günler.

 68. 22 Aralık 2018 - 11:14 | #68

  Gurkan :

  Hocam kolay gelsın ben 2003yılında cezaevıne gırdım kasten adam oldurme sucundan fakat benım eskı yasa ıtıbarıyle gebetem temız cıkıyor ve yıne eskı yasa olmasına ragmen o zaman yasım ufak oldugu ıcın az bı ceza aldım guvenlık kımlık kartı alabılırmıyım olayın uzerınden 15yıl gecdı suan e devletten gırdıgım zaman adlı sıcıl dosyam temız cıkıyor alabılırmıyım cvp atarsanız sevınırım kolay gelsın tesekkurler

  Özel güvenlikte GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde kayıt görünmemesinin önemi yok. Mahkemeye ilişkin evrakla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Oradan olumlu cevap almadan özel güvenlik eğitimi adına masraf yapmamanızda yarar var. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıl ve üstü cezalarda düşme kararı istenir. Tüm bu detayları iliniz özel güvenlik şubesine danıştığınızda değerlendirip size olumlu veya olumsuz bir cevap verilecektir. İyi günler.

 69. 26 Aralık 2018 - 17:18 | #69

  Ferhat :

  Hocam merhabalar geçen yıl uyuşturucu kullanmaktan amatem de tedavi oldum idrar testleri vs oldu ama dosyam kapandı seminerleri temiz bir şekilde bitirdim silahlı güvenlik raporu alıcam bir sorunla karşılaşırmıyım? Saygılar

  Bu tedaviyi almanıza neden olan durum bir mahkeme sonucu oluştu ise kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Kendi isteğinizle tedavi olduysanız özel güvenlikte nasıl karşılanır bilemiyorum. Öncelikle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre özel güvenlik eğitimi adına masraf yaparsınız. İyi günler.

 70. 26 Aralık 2018 - 17:21 | #70

  ferhat :

  merhabalar hocam ben 2 sene önce esrar yakalattım ds seminerler idrar testi vs dosya kapandı silahlı güvenlik kartı almam için bir engel teşkil edermi saygılar.

  Diğer yorumda mahkemeden bahsetmediğiniz için tedaviyi kendi isteğinizle olma ihtimali vardı. Şu halde mahkeme varsa kamu davasının düştüğüne dair belgeyi mutlaka almanız gerekir. İliniz özel güvenlik şubesine mahkeme evrakı ile danışmadan özel güvenlik adına masraf yapmamanızda yarar var. İyi günler.

 71. 26 Aralık 2018 - 17:23 | #71

  Ömer :

  Merhaba hocam bundan yaklaşık 6 7 yıl önce uyuşturucu madde kullanmaktan 1 yıl denetimli serbestlik gördüm şimdi silahlı özel güvenlik olmak için kursa gidiyorum gördüğüm denetimli serbestliğin güvenlik soruşturmanın olumsuz olmasına sebep olur mu olursa ne yapmam lazım adliyeden felan birşeyler yapabilirmiyim lütfen bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Üzerinden beş yıldan fazla zaman geçtiğine göre öncelikle kararı veren mahkemenin özel kalemine başvurup düşme kararı alın. Riske girmemek adına ceza ve düşme kararları ile iliniz özel güvenlik şubesine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 72. 26 Aralık 2018 - 17:24 | #72

  Gazi :

  Merhaba ben güvenlik sınavına girdim ve kazandım askerdeyken bi kavga olmuştu arkadaşıma sandalye fırlattım yaralama yok ama sandalye firlattigim ve emre itaatsizlik yaptığım için sivil mahkemeye sevk edildim erteleme kararı alındı sicilimde görünüyor ve mahkeme hala dusmedigi için güvenlik soruşturmasının olumsuz olabileceği söyleniyor sizin bilginiz nedir?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Belirttiğiniz durumdan ötürü bir yıl ve üstü ceza söz konusu değilse sorun olmaz. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. İyi günler.

 73. 26 Aralık 2018 - 17:27 | #73

  Musatafa :

  Hocam Merhaba, Benim hakkımda devam eden Hakaret Tehdit Mala zarar verme suçlarından davam var, güvenlik kimliği yenilemesi yaptım fakat evrakları teslim etmedim, ilk duruşma günü ise Nisan ayında, mahkeme de daha hiç duruşma yapılmadığı için sadece tenzip zaptı verebiliyor, duruşma içeriğini gösteren belge veremiyor, bu durumda bu evrak yeterli olur mu ve kimliğim iptal edilir mi? Bu arada kimliğim silahsız, hocam cevaplarsaniz cok sevinirim.

  Bir yıl ve üstü ceza söz konusu değilse suçun türü açısından sorun görünmüyor. Bir yıl ve üstü ceza olursa HAGB ve düşme kararı gerekir. Düşme kararı da beş yılda çıkıyor. Dava devam ettiğine göre iddianame de olsa yenileme başvurusunda vermeniz gerekir. Başvurudan önce mahkemeye dair temin edebileceğiniz her türlü belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kimlik iptali olmaz ama bir yıl ve üstü süreli ceza verilirse düşme kararını beklemeniz gerekebilir. İyi günler.

 74. 26 Aralık 2018 - 17:28 | #74

  Mehmet :

  Hocam merhaba ben uyuşturucudan savcılık kararı ile 1yıl denetim serbetlik aldım 5yıl da mahkeme kararı aldım. Çalışma iznim ret edildi. Acaba denetim serbetlik bittiğinde gidersem kartımı verirler mi yada 5yıl mahkeme kararından beraat edilirsem. Silahlı güvenlik kartı çıkara bilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Özel güvenlik komisyonundan ret kararı çıktı ise düşme kararı da yetmiyor maalesef. Ret kararı değil de düşme kararına kadar kimliğiniz alıkondu ise şansınız olabilir. Konu hakkında en sağlıklı bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 75. 26 Aralık 2018 - 17:30 | #75

  musa :

  Hocam ben 2012 yilinda hırsızlık suçundan 5 yıllık hagb karari aldim 2014 yilinda hagb karari devam ederken kimliğini yenileme konusunda sorun olmamıştı şimdi kimliğini tekrar yenilemem gerekiyor.düşme kararım var bi sorun olur mu hocam..

  Düşme kararı varsa sorun olmaz. 2014’de HAGB engel olmadığına göre kartısınız silahsız sanırım. O zamanlar öyle idi, yeni durumda bir yıl üstü cezalar ve hırsızlık suçundan ceza alanlar düşme kararına kadar beklemek zorunda kalıyor. Siz ceza ve düşme kararlarını birlikte verirseniz sıkıntı olmaz. İyi günler.

 76. 27 Aralık 2018 - 07:07 | #76

  Sait :

  Hocam meraba ben kavgaya karıştım hakkımda basit yaralamadan 3bin tl para cezası aldim ödemedim ve yakalandim ceza evine girdim 3gun yattım ve parayı buldum yatırdım çıktım sabıka kaydı silinmemiş bu yuzden güvenlik görevlisi olabilirmiyim.

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımı varsa silahlı için sıkıntı olabilir. Ceza süresi bir yıldan az ise muhtemelen sorun olmaz. Özel güvenlikte GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmemesinin önemi yok, GBT arşivinde mutlaka görünür. Elinizde bu davaya ilişkin ne tür belge varsa hepsini toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 77. 27 Aralık 2018 - 10:53 | #77

  Hasan :

  Efendim ben uyusturucudan denetimli serbestlik aldım amatemde tedavı gordum dosyam kapandı fakat yine kullanmaktan yakalandım sımdı yine mahkemem var herhangi bir ceza alsam güvenlik müracaatım iptal olur mu polıs olur dedi fakat birfe size sorayım dedim

  Uyuşturucu suçlarında denetim süresi her ne kadar bir yıl olsa da kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Eğer mahkeme özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alıp iliniz özel güvenlik şubesine yazarsa polisin dediği gibi kartınız iptal olur. Mahkeme yazmazsa yenileme zamanı gelse bile düşme kararı alana kadar başvuru yapmadan beklemeniz mantıklı olur. İyi günler.

 78. 28 Aralık 2018 - 11:21 | #78

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Evet hocam silahsız kartim çalışıyorum yenilenmesse çok nadir olurum isten çıkartırlar..

  Yenileme evrakı ile birlikte ceza ve düşme kararları vermeyi ihmal etmeyin. Düşme olduğuna göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 79. 28 Aralık 2018 - 11:22 | #79

  yasin :

  merhaba hocam basit dolandirilik sucundan 10 ay hapis cezasi verildi denetime cevirildi silahsiz kimlik almamda sıkınti cıkarmi.

  Özel güvenlikte suçun türü, cezanın süresine bakılır. Sizin ceza süresi bir yıldan az olduğu için süre açısından sıkıntı olmayabilir ama suçun türü nedeniyle düşme kararı almadan özel güvenlik başvurusu yaparsanız ret gelir. Bu nedenle düşme kararı alana kadar beklemenizde yarar var. Daha net bilgi için mahkeme kararıyla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 80. 28 Aralık 2018 - 14:31 | #80

  Mehmet :

  Selam hocam ben 2011 ve 2013 zannımda 4 dosyam bar kasten yaralama mala zarar verme yaşı tutmayanla cinsel ilişki yazıyor cinsel ilişki konusu eşimle küçük yaşta evlendik hamile ilken doktor şikayet etmiş ama nikah var kasten yaralama ise bıçak vea silah değil kavga dövüş evraklarımı vermeye gittiğimde karşıma çıktı dosya sonuçları al gel dediler bi sıkıntı çıkarımı ne para cezası nede hapis aldım hep Berat

  Davaların hepsi beraatle sonuçlandı ise sorun olmaz. Özellikle cinsel suçlarda ceza alanların düşme kararını beklemesi gerekir. Eğer beraat ettiyseniz sorun olmaz. Ancak bu davalara ilişkin belgeleri özel güvenlik başvurusuna eklemeniz gerekir. İyi günler.

 81. 28 Aralık 2018 - 14:34 | #81

  Barış :

  Merhaba hocam. Ben 4 ay tutuklu kaldım. Karşılıklı silahlı çatışma oldu. Hapis cezası paraya çevrildi. İtiraz ettim şuan Yargıtay’da. Sabıkada bir şey yok. SiZce alabilir miyim kimlik kartı

  Özel güvenlik adaylarının başvurularında adli sicil kayıtlarına değil GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmesinin bu anlamda önemi yok. Özel güvenlik başvurusu yaptığınız takdirde devam eden davanın son aşamasını gösterir belge istenir. Bu belge ile durum komisyonda görüşülür, içeriği çok bilmiyorum ama kanunda size yöneltilen suçlamaya karşılık öngörülen ceza süresi dikkate alınır sanırım. Dolayısıyla riske girmemek açısından bu davanın son halini gösterir belge ile (iddianame bile olur) iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 82. 29 Aralık 2018 - 08:49 | #82

  U.Gunes :

  Merhaba hocam,30.09.2015 te cezaevine girdim 28.08.2016 yılında khk ile denetimli serbestliğe çıktım , cezaevine girmeden öncede güvenlik görevlisi olarak 1 yıl çalıştım, suçum yaralama 4yil 2 ay ceza almıştım şimdi sertifikamı yenileye bilirmiyim saolun.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Bir yıldan fazla cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Sizin ceza süresi açısından maalesef mümkün görünmüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 83. 31 Aralık 2018 - 08:50 | #83

  samuray :

  Merhaba hocam benim sayın cmb hakaretten davam vardı kufur sövme kesinlikle yoktu 11 ay 8 gun verdiler denetimli sebestlikten faydalandım kasım 6sı 2018 de dava sonuçlandı gecmisimde hiç bir sabıka kaydım yoktur 2010da özel güvenlik sertifikası aldım kimlik almadım şimdi bunları yenilesem sorun olurmu teşekkürler

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için kimlik almanız mümkün görünüyor. Ancak yenilemeden önce riske girmemek adına, elinizde mahkemeye dair belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu danışma işini hemen yapar ve olumlu cevap alırsanız 03.01.2019 itibariyle açılacak son yenileme kurslarına yetişmeniz mümkün. İyi günler.

 84. 31 Aralık 2018 - 08:53 | #84

  K :

  Hocam daha evel yazmıştım size şöyle bi sorum var 2015 hak kazan özel güvenlik kartımı alamadım eski mahkum olduğum için 2021 yılında düşme kararı alabilirmişim şimdi 2021 yılına kadar geçerli olan sertifikam 2021 yılında düşme kararıyla gitsem yaka kartımı ala bilirmiyim yoksa hak tamamen yandımı ve biz gibi eski mahkumlar acaba eski mahkum statüsüne giriyormuyoz giriyorsak acaba eski mahkum diye kart ala bilirmiyim

  Düşme kararı aldıktan sonra tekrar özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Şu anki duruma göre düşme kararı yeterli ama gelecekteki uygulamayı bilemeyiz. Düşme kararıyla yenileme aynı yıl olduğu için önce düşme kararını alıp özel güvenlik şubeden de olumlu cevabı müteakip yenileme işlemi yapmanız mantıklı görünüyor. İyi günler.

 85. 31 Aralık 2018 - 08:55 | #85

  Gökhan :

  2015 te kavgadan 1 yıl 3 ay hapis cezası almıştım temyize gönderdim sonuç bozuldu tekrar mahkeme görüldü yine 1 yıl 3 ay hapis cezası verdiler fakat 5 yıl serbestlik verip hagb olarak serbest bıraktılar silahlı güvenlik sertifikası alabilrmiyim sorun teşkil eder mi ?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için ancak düşme kararını aldıktan sonra özel güvenlik mümkün olabilir. Bu nedenle denetimli serbestlik süresini kurallara uygun tamamlamanız ve düşme kararını alabilmeniz önemli. İçinizde şüphe kalmaması açısından evrakla birlikte özel güvenlik şubeye danışırsanız daha detaylı ve doğru bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 86. 31 Aralık 2018 - 14:18 | #86

  Hasan :

  Merhaba, 2016 yılında hakkımda açılmış olan Basit yaralama hakaret tehdit suçlarından yargılandım ve beraat ettim, fakat hakim beraat kararı verirken şöyle bir madde koymuş, “Karar kesinleştiğinde sanık hakkında Hakaret Tehdit Mala zarar verme suçlarından suç duyurusunda bulunulmasında” diye ve bu maddeden dolayı beraat ettikten bir yıl sonra yani 01.11.2018 tarihinde hakkımda Hakaret Tehdit Mala zarar verme suçlarından dava açıldı, ben yenileme yaptım ama evrakları güvenlik şubeye teslim etmedim, ilk duruşma Nisan ayında ve kimliğim silahsız, bu durumda kimliğim iptal edilir mi? Mahkeme evraklarını teslim etcem ama aktif olarak çalıştığımdan dolayı kimlik iptali olur diye korkuyorum, sizce iptal olur mu?

  Beraat kararı verilen suçtan tekrar dava açılması tuhaf bir durum olmuş. Resmi olarak başvurudan önce devam eden davaya ilişkin elinizde ne tür belge varsa önceki beraate ait evrakı da ekleyerek iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer bu suçlara karşılık bir yıldan az ceza söz konusu ise dava devam ederken de başvurmanız mümkün olabilir. Bir yıldan fazla ceza varken (ve düşme kararı çıkmadan) başvuruya ret gelebilir, diğer bir ifadeyle kimlik iptali söz konusu olur. Siz resmi başvurudan önce danışırsanız böyle bir tehlike yok. Diyelim ki dava sonuçlandığında bir yıldan fazla ceza söz konusu oldu o zaman da düşme kararını beklersiniz. Beş sene sürer ama kimlik iptal edilmemiş olur. Öte yandan beraat kararı verilen dava için suç duyurusunda bulunulması, aynı suçtan iki kere yargılanmak gibi bir sonuç da doğurabilir. Bu konuyu da mutlaka bir avukata danışmanızı mümkünse karşı dava açmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 87. 02 Ocak 2019 - 13:07 | #87

  Hasan :

  Evet çok saçma oldu bu durum, avukatıma sorduğumda ise bana delil yetersizliğinden beraat verdi hakim ama tekrar incelenmesi için dava açılmasını istemiş dedi, yani ikinci dava müşteki istediğinden değil hakim talimatıyla tekrar açılmış gibi oldu çok saçma, benim korkum yani hocam, devam eden davalarda kimlik iptali söz konusu olduğundan bu benim davamdaki suçlar soruşturma kapsamında iken kimliği iptal eder mi? Diyelim kimlik ipral olmadı ama ben 1 yıl ceza aldım bu mahkemeden, o ceza kesinleştiğinde mi iptal edilir?

  Dava devam ederken kimlik iptal olmaz, terör suçlarında dava sonuçlanana kadar kimlik özel güvenlik şube tarafından alıkonabilir. Nihayetinde davanın o kişi lehine sonuçlanma ihtimali göz ardı edilemeyeceğine göre doğru olan da budur. Kimlik iptali cezanın kesinleşmesi ile söz konusu olabilir. Diğer yorumda belirttiğim gibi yenileme başvurusundan önce mahkemeye ait tüm evrak elinizde olmak kaydıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışıp oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 88. 02 Ocak 2019 - 13:09 | #88

  Burce :

  Merhaba hocam ben ilk defa silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum ancak hamileyim 1aylik heyet raporu alabiliyor muyum? teşekkür ederim

  Hamilelik rapor almaya engel değil. Silahsız düşünüyorsanız sorun olmaz. İyi günler.

 89. 02 Ocak 2019 - 13:11 | #89

  Emine :

  Merhaba hocam ben Dayım adına bi soru sormak istiyorum. Güvenlik sınavına girdi kazandı şu an soruşturma aşamasında ama daha önceden bi kavgaya karıştı ve bunun sonucunda para cezası aldı ödedi size sorum bu ceza soruşturmanın olumsuz sonuçlanmasına neden olur mu ? Özel güvenlik kartını alabilir mi ?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Dayınızın paraya çevrilen cezasının süresi bir yıl ve üstü süreli değilse ve başka bir husus yoksa muhtemelen sorun olmaz. Ancak bu davaya ilişkin belgeleri, özel güvenlik başvuru evrakına mutlaka eklemesi gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 90. 02 Ocak 2019 - 13:13 | #90

  Erman :

  Sertifika mı aldım uyusturucudan yargıtayda dosya vardı kimlige çeviremedim yattım cezamı çıktım şimdi çevire bilirmiyim kimlige

  Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge gerekir. Sizin ceza açıklanmış ve infaz edilmiş, bu durumda sonuç ne olur bilemiyorum. Keşke özel güvenlik adına masraf yapmadan önce danışsaydınız. Şu halde vergiyi yatırmadan önce bu davayla ilgili elinizde bulunan tüm belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en doğru bilgi alabileceğiniz yer orasıdır. İyi günler.

 91. 02 Ocak 2019 - 13:16 | #91

  Kaya :

  Merhabalar 2011 yılında mahkemem vardı Atılı hırsızlık suçunu işlemediğinin sabit olduğu anlaşıldığından beraatine ve özel belgede sahtecilik suçundan 10 ay hapis cezası var 5 yıl sonunda davanın düşürülmesine yazıyor Hagb kararı verildi 2016 yılında bitti kamu kurumında çalışıyorum kimlik süresi 2021 e kadar ne yapmam gerekiyor iptal olma ihtimali var mı acaba saygılar

  Hırsızlık ve belgede sahtecilik suçları ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak hırsızlıktan beraat, belgede sahtecilikten düşme kararı aldıysanız sorun olmaması gerekir. Neticede 2016 yılında kimlik alabilmişsiniz. Yenileme zamanı geldiğinde de eğitim almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 92. 02 Ocak 2019 - 13:18 | #92

  Hasan :

  Hocam ben 2007 özel guvenlik sınavina girdim ve kazandim ama hiç birşey yaptirmadim şirkettende guvenlik seftikası gelmedi ne yapmalıyim yardimci olurmusunuz

  İliniz özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınızla gidip kendiniz hakkındaki ekran çıktısından talep edebilirsiniz. Eğer sınavı kazandıysanız bu belge ile yenileme eğitimi almanız mümkün. Hatta acele ederseniz 03.01.2019 itibariyle başlayacak son yenileme eğitimlerine yetişebilirsiniz. İyi günler.

 93. 03 Ocak 2019 - 08:36 | #93

  Halil :

  Hocam2014 yılından hakkımda açılmış bir cinsel istismar davası var ben mahkemede beraat ettim yalnız dosya halen acik görüyor ve birde hakkımda halen devam eden bir kavgadan ötürü davam var mahkeme devam etmekte. Yarin soruşturma icin emniyete dosya verecem bunlar sıkıntı olur mu ve ya ne yapmam gerekiyor simdiden tesekkurler

  Normal şartlarda beraat edilen dava sorun olmaz. Ancak dava devam ediyor görünüyorsa soruşturma için evrakı resmi olarak teslim etmeden önce cinsel istismarla ilgili davanın, başvurunuzu nasıl etkileyeceğini sorun. Cevap olumsuz ise başvuru yaptığınız takdirde ret gelir, ileride dava düşse de ilk ret nedeniyle geri dönüş olmaz. Özel güvenlik şubedekiler konu hakkında daha fazla aydınlatıcı bilgi verebilir. İyi günler.

 94. 03 Ocak 2019 - 08:55 | #94

  Halil ibrahim :

  Benim hakkımda ki karar beraat lakin ceza cocuk temize gönderdiği icin dosya acik görünüyor hocam

  Diğer yorumda belirttiğim gibi resmen başvuru yapmadan danışın, alacağınız cevaba göre hareket edin. Aksi halde bu dava lehinize de sonuçlansa başvuru reddedilirse ileride sıkıntı olabilir. İyi günler.

 95. 03 Ocak 2019 - 09:37 | #95

  musa :

  Hocam benim gayb kararım vardı 5 yıl sonra devam düştü düşme karari ile birlikte kihbiye başvurdum gbi kaydın silindi.şimdi kartını yeniletecegim güvenlik soruşturmasında gayb karari gözükür mu dava düştüğü halde e devlette ve uyapta dosya açık gozukuyor karar hirsizlik3

  GAYB kararı ne demek inanın bilmiyorum. Özel güvenlik başvurularında GBT arşivine bakılır. Bu nedenle KİHBİ veya adli sicilde görünüp görünmemesi önemli değil. Suçun türüne göre GBT arşivinde saklanma süresi bildiğim kadarıyla kanunla belirlenmiş bir durum. Hırsızlık suçundan HAGB’li ceza aldınız ve düştü ise (kayıtları sildirdiğinize göre düşmüş olmalı) sorun olmaması gerekir. Ancak başvuruda hem ceza, hem düşme kararını vermek zorunlu, bilginiz olsun. Hatta riske girmemek açısından resmi başvurudan önce bu belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Suçun türü nedeniyle bir şekilde ret gelirse sonradan geri dönmek zor çünkü. İyi günler.

 96. 04 Ocak 2019 - 09:00 | #96

  C.fidan :

  Merhaba İyi Günler Dilerim Ben Yaralamadan 1 Sene 8 Ay Ceza Aldım 2014 Yılında Ve Sınava Gırdım Kazandım Belgeyi Guvenlık Şubedeki Komser guvenlık Soruşturman Geri Döner Dedi boşuna uğraşma dedi ne yapmam gerekır ?

  Bir yıl üstü ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için ceza kararında HAGB olması ve düşme kararı alınmış olması gerekir. Özel güvenlik eğitimi almadan önce bu konuyu araştırıp en azından kursunuza sorsaydınız masraflarınız boşa gitmezdi. Eğer düşme kararı almanız mümkün değilse o kadar parayı boşa harcamış olur maalesef. Sadece vergi dekontunun aslının arkasına işlem görmedi vb. bir not yazdırıp alırsanız, yatırdığınız vergi dairesinden iade almanız mümkün. İyi günler.

 97. 04 Ocak 2019 - 09:01 | #97

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam hagb kararım var hırsızlıktan ama dava düştü.kimlik yenileme sertifikasini aldim şimdi özel güvenlik şubeye gidip başvuru yapacağım sadece elinde düşme karari ve kesinlesme şerhi var bu yeterli olur mu dava düştüğü halde olumsuzluk olur mu teşekkürler..

  Yenileme başvurusunda bu davanın ceza ve düşme kararını belgelerinize mutlaka ekleyin. Düşen dava sorun olmaz. İyi günler.

 98. 04 Ocak 2019 - 17:23 | #98

  gungor :

  ozel guwenlik gorevlisiyim 1 sene once uyusturucu ile yakalandim 1 sene denetim serbestlik aldim guwenlik sertifikami yenilemye 1 sene var sertifikam iptal olurmu

  Uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik süresi her ne kadar bir yıl olsa da (cezayı veren yerin mahkeme-savcılık oluşuna göre değişiyor sanırım bu konuda net bilgim yok) kamu davasının düşmesi için beş yıl bekleme söz konusu. Eğer beş yıla tabi iseniz bu süre dolmadan başvuru yapmanız halinde kimliğiniz iptal olur. Yenileme eğitiminden önce iliniz özel güvenlik şubesine danışın, beş sene söz konusu ise yenileme eğitimini almadan bekleyin. Çünkü alsanız da kimlik başvurusu yapamayacaksanız boşa gider. Düşme kararından sonra yenileme eğitimi de alıp başvurursunuz. Sonuç olarak yenileme zamanı geldiğinde mahkeme kararı ile iliniz özel güvenlik şubesinden alacağınız cevaba göre hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 99. 05 Ocak 2019 - 07:49 | #99

  gungor :

  @A.GÜLŞEN
  hakkimda sabika kaydi vs gozukmuyo genede yenilemede sıkıntı yasarmiyim saolun

  Sabıka kaydında görünüp görünmemesi önemli değil, GBT arşivinde görünür. Bu nedenle önceki cevapta belirttiğim şekilde hareket etmek lehinize olur sanırım. İyi günler.

 100. 07 Ocak 2019 - 08:30 | #100

  Adran margorosyan :

  Selam.ben ermeni asıllı turk vatandaşıyım.4 sene oldu turk vatandasliginina geceli.ermenistanda 5 sene hapis yattım.hirsizliktan.turkiyeden sabika kaydi aldım temiz görünüyor.ozel guvenlik olabilirmiyim.

  Belirttiğiniz durumda olan Türk vatandaşlarının başvurusu halinde suçun türü ve cezanın süresi açısından özel güvenlik talepleri olumsuz sonuçlanır. Ancak sonradan Türk vatandaşı olanların güvenlik soruşturmasının kapsamını inanın bilmiyorum, elçiliklerle yazışma olabilir. Bu nedenle özel güvenlik adına masraf yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine durumu olduğu gibi anlatım danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 101. 07 Ocak 2019 - 08:33 | #101

  K :

  Arkadaşlar biri şu düşme kararı nasıl alınır biri bana bi cevap versin ben 2003 yılında 3yıl 4 ay hırsızlıktan ceza aldım ve bunu 16 ayını yatım geri kalan 2 sene infaz olar kaldı ve 2006 yılında infaz bitti şimdi bilen biri beni yönlendirsin lütfen ben ne zaman düşme kararı ala bilirim

  Önceki yorumda düşme kararı almanız kesin gibi yazmıştınız. Bu yorumda bir yıldan fazla ceza ve hırsızlık suçu olduğunu belirtmişsiniz. Bir yıl ve üstü ceza almak ve hırsızlık suçları ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayılır. Bunun istisnası ceza kararında HAGB olması ve düşme kararının alınabilmesidir. Sizin cezada HAGB yok, açıklanmış hatta kısmen infaz edilmiş. Dolayısıyla özel güvenlik açısından işinize yarar şekilde düşme kararı almanız mümkün görünmüyor maalesef. İyi günler.

 102. 07 Ocak 2019 - 09:05 | #102

  Mehmet :

  14 yaşında yüz kızartıcı suçtan ceza aldım 45 gün adlı para cezasına döndü. Gbt arşiv kaydı ve adli sicil hiç olmadı silahlı güvenliği kazandım sizce kartım gelir mi 8 sene oldu

  Özel güvenlik aday başvurularında GBT arşivine bakılır ve orada bu olaya ait kayıt mutlaka görünür. Rastgele GBT uygulamalarında sadece aranan şahıslarla ilgili işlem yapılır, kaydı olan herkes alıkonmaz. Dolayısıyla bu kontrollerden geçenler GBT kaydı olmadığı gibi yanılgıya düşüyor. Siz de GBT kaydı olmadığını bu şekilde bir kontrolden geçtiğiniz için düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Keşke bu konuyu özel güvenlik eğitimi için masraf yapmadan önce araştırsaydınız. Şu halde vergiyi yatırmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine bu davaya ait belgelerle başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 103. 07 Ocak 2019 - 09:09 | #103

  Anil :

  Cumhur baskanina hakaretten sorusturma açıldı şuan savcılık adelet bakanlığına dilekçe vermiş oda 5 ay sürüyormuş 2 ay oldu şuan kimliği almam için napmam lazim daha ortada mahkeme filan yok adelet bakanligi açılsın derse açılacakmış 3 ayda bekleme mi lazım

  Bu durumu iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Henüz açılmayan davalarla ilgili uygulama hakkında bilgim yok inanın. İyi günler.

 104. 10 Ocak 2019 - 09:32 | #104

  musa :

  Hocam merhaba benim hagbli hirsizlik suçu var bu dava düştü.yenileme icin özel güvenlik şubeye gittim.gbt kaydinda bişey çıkmadı memura benim hagb kararim var dedim burada sistemde cikmadi dedi mahkeme kararlarini evraklari veriyim mi dedim gerek yok kaydin cikmadi dedi sorun olur mu

  İlinizde geçerli makul sürede kimliğiniz çıkmazsa düşme kararıyla gidip tekrar sormanızı tavsiye ederim. Memur belgeyi almadığına göre muhtemelen sorun olmaz ama kimlik gecikirse tedbirli olmak açısından sorabilirsiniz. İyi günler.

 105. 11 Ocak 2019 - 11:30 | #105

  Emrah :

  O kadar bilgisiz birisin ki kardeşim yorumla baktım GBT ile kihbinin aynı şey olmadığını yazmışsın. GBT ile kihbi aynı şeydir. Emniyet kihbi üzerinden GBT sorgulaması yapar kihbi kaydı yoksa GBT de yoktur ikisi aynı şey demektir soru sorma butonunu kapat yoksa hakkında dava açacağım haberin olsun

  Sayfanın başında “Önemli Not” bölümünde buradaki yorumların özel güvenlik şubelerini bağlayıcı olmadığı, son ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerde evrak incelendikten sonra verileceği yazıyor. Neredeyse tüm yorumlarda özel güvenlik şubeye danışılması belirtiliyor. Tüm bunlara rağmen sizin probleminiz ve maksadınız nedir anlayamadım. Emir verir gibi ifade tarzınız da cabası. Buradaki yorumlardan siz ne gibi zarar gördünüz de beni dava açmakla tehdit ediyorsunuz ayrıca. Buyrun açın. İyi günler.

 106. 11 Ocak 2019 - 11:36 | #106

  Volkan :

  Kardeş insanları yanlış bilgilendirme ben 14 yaşında 13 yıl ceza aldım 21 yaşında dosyam onandı 1 sene ceza evinde yattım şıan güvenlik kartı aldım daha sonra dosya 14 yıldan 7 yıla düştü 6 yılı şuan hagb 2019 sonunda bitecek bilmeden burda insanları yanlış yönlendirmeyin

  Diğer yorumdan bu yazdıklarınızın ciddiye alınmayacağı anlaşılıyor. 14 yıl ceza yarıya iniyor, 2 yıl üstüne olmayan HAGB size 6 yıl uygulanıyor, enteresan.
  Lütfen bu anlamsız yorumları buraya yazmayın, inanın uğraşacak halim yok.

 107. 11 Ocak 2019 - 12:12 | #107

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam benim anlamadigim gbtde düşmüş hagb nadil gözükmüyor düşme karariyla birlikte Kihbiden sildirmistim sebebi o olabilir mi ki gbt kaydinda kaydim çıkmadı güvenlik sorusturmasinda cikarmi

  Adli sicil, adli istatistik gibi kayıtlardan silinse bile GBT arşivinde suçun türüne göre kanunla belirlenmiş süre kadar kayıtların muhafaza edildiğini ilk yorumunuzun cevabında belirtmiştim. Bir önceki yorumda da kayıtların görünmesi ihtimaline karşı düşme kararı ile sormanızı söyledim. Bunlara ilave edebileceğim bir husus yok. İyi günler.

 108. 11 Ocak 2019 - 12:37 | #108

  ferhat :

  mrh hocam ben silahlı özel güvenlik olarak görev yapmaktayım 12 yıldır görevim dışında ruhsatsız silah yakalattım 19 kasımda mahkemem oldu 500tl para cezası ve 10 ay hapis verdi hapsi 1 yıl erteledi para cezasını ödedim e devletten bakınca adli sicil kaydı yoktur adlisicil arşiv kaydı vardır yazıyo 2021de yenilemem var sorun olurmu ne yapmam gerekiyo şuan görev yapmaktayım bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için muhtemelen sorun olmaz. İçinizin rahat etmesi açısından yenilemeden önce belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 109. 11 Ocak 2019 - 13:11 | #109

  sahsen :

  hocam merhaba askerlik görevimi bitirdim. birkaç yıl sonra sözlesmeli er olarak görev yaptım eğitimle görev yerim toplasanız 4 ay sürdü. görev yerimde 1 ay kaldım ama sartlar çok kotu oldugu içib öszlesmemin fesh olması için firar vermem gerekti. ayrtıldım. bölük komutanı firardan mahkeme vermiş 3. ayda mahkemem gözüküyor. iddaname dosyası diye geçiyor. bu benim özel güvenlik olmamam için bir sebep olabilirmi.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Firar suçundan bir yıl ve üstü süreli-HAGB’li ceza alırsanız kararın düşmesini beklemeniz gerekir. Bu da eğitim alsanız bile beş yıl beklemek anlamına gelir. Sertifikaların beş yılda bir yenilendiği dikkate alındığında ilk beş yılın boşa gitmemesi için eğitimden önce elinizde bu davaya ilişkin iddianame de olsa belgeleri toplayıp iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 110. 12 Ocak 2019 - 11:55 | #110

  musa :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam madem ki gbt arşivinde suçun türüne göre muhafaza ediliyor benim davam neden gözükmüyor teşekkür ederim

  Önceki yorumlarda belirttiğim dışında ilave bir husus yok inanın. İyi günler.

 111. 12 Ocak 2019 - 12:09 | #111

  Hakan :

  Merhaba hocam bi sorum olcak ben suan guvenlik gorevlisiyim 2018 de alkollu arac klanmaktan trafigin guvenligini tehlikeye sokmaktan yakalandim mahkemeye ciktim 4.800 tl para cezasi kesti hakim ve adli sicil kaydim olustu buna ragmen.adli sicil kaydimda maddeleri soyledir 179/2 52/4 50/1 52/2 52/.yenilememe 2022 de sikinti urmu acaba yenilemede twkrar kimlik karti alabilirmiyim cevap verirseniz.cok sevinirom hocam tesekkurler simdiden hayirli aksamlar.

  Paraya çevrilen ceza süresi bir yıldan az ise ve uyuşturucu madde söz konusu değilse sorun olmaz. İyi günler.

 112. 12 Ocak 2019 - 12:12 | #112

  ali keskin :

  Iyi gunler .yuz kizartici suctan dolayi mahkeme goruyorum ve 2 yildir suruyor 19 yasindayim.basvuru yapsam güvenlik gorevlisi olabilirmiyim?

  Yüz kızartıcı suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu suçtan sadece beraat alırsanız sorun yaşamazsınız. Eğer HAGB’li ceza çıkarsa düşme kararını beklemeniz gerekir. Dolayısıyla mahkeme sonuçlanana kadar beklemeniz mantıklı görünüyor. HAGB’li cezada beş yıl denetimli serbestlik süresi var. Bu da özel güvenlik sertifikası alsanız bile ilk beş yıl başvuramayacağınız anlamına gelir. Yine de daha net bilgi için elinizde devam eden davaya ilişkin belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 113. 12 Ocak 2019 - 12:33 | #113

  Kaso :

  Hocam ben ozel guvenlik sinavini gectim ama daha guvenlik sorusturmasina gitmedim 2 gun once uyusturucudan yaklandim daha mahkemem olmadi simdi sorusturmaya gitsem red karari gelirmi yardimci olurmusunuz

  Kimlik başvurusu yaptığınız zaman diğer soruşturma da başlamış olacak muhtemelen. Soruşturmaların içeriği hakkında bilgi yok. Ancak uzun sürmesinden kapsamlı olduğu düşünülebilir. Bu da özel güvenlik başvurusu sonuçlanmadan diğerinin işlemleri başlamış olacağı için görünme ihtimalini yükseltiyor. Resmi başvuru yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Nihayetinde mutlaka ortaya çıkacağına göre sorup ona göre hareket edersiniz. Başvurunuz ret olursa daha sonra uyuşturucudan düşme kararı bile alsanız, ilk ret kararı nedeniyle geri dönüş yok çünkü. İyi günler.

 114. 12 Ocak 2019 - 12:35 | #114

  mesut :

  2012 de kacak sigaradan disardan 1 yil 6 ay ceza almisim. guwenlik icin baswurdugumda mahkeme kararini istediler getirdim olaman dediler. ne yapmam gerek

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Kaçakçılık suçu ve bir yıl üstü ceza ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal sayıldığı için maalesef yapacak bir şey yok. Keşke özel güvenlik adına masraf yapmadan önce konuyu kursunuza danışsaydınız. Yaptığınız masraflardan sadece kimlik vergisine ait dekontun asıl suretinin arkasına emniyette işlem görmediğini belirtir bir notla alırsanız vergiyi yatırdığınız yerden iade mümkün olur. İyi günler.

 115. 12 Ocak 2019 - 12:38 | #115

  VEDAT :

  Slm en son sınava girdim silahsız kimlik yenileme evraklarimla bayarampasa güvenlik subeye gittim memur evraklarimi kontrol etti ve bana çalısabilir formu verdi forumda kısaca yukarıdaki kimlik bilgilileri yazılı kisi bu formu yaninda bulundurmak suretiyle fiilen çalışmasında sakınca yoktur yazılı resmi evrakı verdi.. ŞİMDİ size sorum ben memur beye benim dolandırıcılıktan 1 yıl 19 ay cezam var ve hagb dedim evraklar yanımda dedim sonra evraklara hiç bakmadan bilgisayardan tekrar kontrol etti kayıt yok gözüküyor dedi benim hagb sürem 2020 6. Ayında doluyor nasıl oluyorda bana bu evrakı verdiler sizin bilginiz varmi bu konuda kimligimde 1 ay içinde gelir dediler

  Hatırladığım kadarıyla daha önce de yorum yazmıştınız. Anlattığınız konu enteresan gerçekten. Sözlü beyanınıza rağmen işlemler olumlu yürüdüyse ve kart verilecekse sizin açınızdan sıkıntı yok. Hakkınızda hayırlısı diyelim. İyi günler.

 116. Cuma
  12 Ocak 2019 - 13:51 | #116

  @Vedat
  Vedat kardeşim benim de savcılık tarafından 1 yıl ds ve 5 yıl erteleme kararı verildi denetim bitti ama erteleme daha bitmedi 2 sene daha var bende kimlik değişimi yaparken Benden de evrak istemediler 4 yerden Kayıtlara bakılıyor (GBT.UYAP
  KOM.TEM )

 117. Cuma
  12 Ocak 2019 - 14:03 | #117

  Hocam iyi günler Daha önceden bi kaç kez yorum yapmıştım 2015 yılında mahkemeye çıkmadan Savcılık tarafından gelen evrak da Uyuşturucudan 1 yıl denetimli serbestlik 5 yılda kamu davasının erteleme kararı verilmişti 2016 yılında denetimli serbestlik Sorunsuz bi şekilde bitti Adliyeden sicil kağıdı aldığım zamanlarda Adli Sicil ve Arşiv kaydı Yoktur diye yazıyordu 2017 yılında eski kimligimi yenisi ile değişim yaparken de Şube de bakmış oldukları kayıtlarda herhangi bir kayıt çıkmayıp ve benden de evrak istenmemiştir ve yeni kimlik gelmişti MAYIS 2018’de Yenileme Başvurusunda bulundum 4 yerden Gbt Uyap Kom Tem Gene bakmış oldukları Kayıtlardan herhangi Bi Kayıt Çıkmadı ve Geçici Belgemi de aldım ve Calismaya da devam ediyorum üstüne 7 ay süre geçti herhangi bi arayan ve mesaj atan da olmadı EGM’den

 118. 12 Ocak 2019 - 16:21 | #118

  Serhat :

  İyi günler hocam 2016 yılında uyuşturucudan yakalandım 5 yıl vermişler 1 yıl denetimli serbestliğe gittim 02 Aralık 2018 de sınava girdim kazandım dosyamı teslim ettim adliyeye gittim sorun olmaz dedi sizce bir sorun olur mu acaba şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

  Sorun olup olmayacağı konusunda adliyeden değil de emniyetten cevap almak daha doğru olur. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belgeyi alabildiğiniz takdirde başvurunuz olumlu sonuçlanır. Eğer bu belge için beş yıl beklemeniz gerekir şeklinde bilgi alırsanız kimlik başvurusunu dava düşene kadar bekletmenizi tavsiye ederim. Şu haliyle başvuru olumsuz sonuçlanırsa ileride dava düşse bile ilk ret nedeniyle bir daha kimlik alabilmeniz mümkün olmaz çünkü. İyi günler.

 119. 12 Ocak 2019 - 16:23 | #119

  Storrentman :

  1-Hocam bir sorum var 2013 te mala zarar verme sucundan 2400 tl para cezasi bide 5 yil infaz aldim 5 yil doldu su an ama yaptigim sey sadece yorgan cantasinin kulpundan tuttum kizda cekti mahkemede cekmedim ddedim ama kiz ispatladi hakimde kötu halden bu cezayi verdi sicilimde suan yok arsiv kaydinda gozukuyor.Sizce guvenlik olmama engel teskil edermi.2-siyasi parti uyeligi guvenlik olmaya engel teskil edermi bu kadar

  Para cezasına çevrilen süre bir yıldan az ise sorun olmaması gerekir. Özel güvenlikte para miktarına değil, paraya çevrilen süreye bakılır. Bu konuda daha net bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. Legal siyasi partilere üye olmak özel güvenlikler için engel teşkil etmez. İyi günler.

 120. 12 Ocak 2019 - 16:34 | #120

  VEDAT :

  @A.GÜLŞEN
  EVET HOCAM OZAMANLAR SİZE ÇOK SİNİRLENMİŞTİM KESİN DÜŞME KARARI OLMAZ İSE KİMLİK VERİLMİYOR DEDİNİZ SINAVA GİRMEDİM 5 YILLIK İŞİMDEN OLDUM VE DAHA DÜŞÜK MAAŞA DANIŞMANLIĞA GİRDİM AMA ARTIK SİZE SİNİRLİ DEĞİLİM ZAMAN HERŞEYİN İLACIYMIŞ (HATA BENDEYDİ SADECE BİR KİŞİYE DANIŞMAMAK GEREKLİYMİŞ SİZ SİZ OLUN İLİNİZİN GÜVENLİK ŞUBESİNE DANIŞIN KİMLİĞİ VERECEK YER ORASI).. BU SEFER BEN KURSA KAYIT OLMADAN MAHKEME EVRAKLARIMI 3 DEFA BAYRAMPAŞAYA GÜVENLİK ŞUBEYE GÖTÜRDÜM KONTROL ETTİRDİM 2 AYRI EVRAK KONTROLÜ YAPAN MEMURLARA SON KEZDE GÜVENLİK BÜRO KOMİSERİNE GÖSTERDİM EVRAKLARI OLUMLU CVP ALINCA HEMEN EVRAKLARI HAZIRLADIM 2 OCAKTA RANDEVU ALDIM GİTTIM RANDEVUMA 10 DAKİKA SONRA ÇALIŞABİLİR FORMUMU ALDIM .. SONUÇ OLUMLU OLDU TÜM KİMLİK ÇIKARACAKLARA VE YENİLEME YAPACAKLARA ALLAH yardımcısı olsun.

  Sayfanın başında “Önemli Not” olarak burada verilen bilgilerin kesin ve özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte olmadığı, son ve geçerli kararın özel güvenlik şubelerden verileceği belirtildiği halde yıkıcı, tehditkâr eleştirilere maruz kalıyorum. Oysa inanın bu yorumları cevaplamaktan veya sitenin popüler olmasından hiç bir maddi-manevi menfaatimiz yok. Eski-yeni bir çok kurs merkezinin, sitedeki bilgileri kopyalayıp emeğimizi çaldıkları için fazladan can sıkıntısına mı yanayım, yukarıda sahte isimlerle emir verir gibi yazılan yorumlara mı yanayım bilemedim. Yine de insani anlayış gereği elden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum, ne kadar dayanırım bilmiyorum. Neyse sonuç olarak sizin adınıza sevindim. İyi günler.

 121. Vedat
  12 Ocak 2019 - 16:48 | #121

  @A.GÜLŞEN
  PEKİ HOCAM HAKKINIZI HELAL EDİN BEN SİZE HAKKIMI HELAL EDİYORUM ALLAH KOLAYLIK VERSİN .

 122. VEDAT
  12 Ocak 2019 - 17:19 | #122

  @Cuma
  PEKİ KARDEŞİM SENDENDE EVRAK İSTEMEDİLER SONUÇ OLARAK EVRAKLARIN ONAYLANDIMI?

  ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI ALACAK ŞAHSIN DİYE BAŞLAYAN .. YUKARIDA KİMLİK BİLĞİLERİ YAZILI KİŞİ BU FORMU YANINDA BULUNDURMAK SURETİYLE FİİLEN ÇALIŞMASINDA SAKINCA YOKTUR. BU FORM DÜZENLENDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN 30 İŞ GÜNÜ GEÇERLİDİR. EVRAĞINI ALDINMI? NOT: GÜVENLİK ŞUBE BU EVRAĞI VERDİ AMA VERMEDEN ÖNCE GBT KAYDINA BAKTI GBT KAYDINA BAKTIKLARI ZAMAN SENİN SİCİLİNDE BİR PROBLEM VARSA ZATEN SANA BU EVRAĞI VERMİYOR SENDEN MAHKEME KARARINI İSTİYOR VE GÜVENLİK KOMİSYONUNA GİDİYOR EVRAKLARIN KOMİSYON BEŞ KİŞİDEN OLUŞUYOR VE KARARI KOMİSYON VERİYOR OLUMLU VEYA OLUMSUZ.. CUMA KARDEŞİM HAYIRLI AKŞAMLAR.

 123. Soru
  13 Ocak 2019 - 19:01 | #123

  Serhat Bey; Adliyede kime sordunuz acaba guvenlik sube davayla ilgili evrak istemedimi sonucu paylasirsaniz seviniriz.

 124. 14 Ocak 2019 - 07:42 | #124

  Serhat :

  @A.GÜLŞEN
  Ben dosyamı teslim ettim sizden ricam nasıl bir yol izlemem gerekir bu işi düzeltmek için yardımcı olur musunuz

  Kamu davasının düştüğüne dair belge vermediyseniz sıkıntı olabilir. Başvuru yaptığınız yer ile görüşmenizi tavsiye ederim. Eğer olumsuz sonuçlanır şeklinde bilgi alırsanız başvuruyu çekme durumunu sorunuz. İyi günler.

 125. 14 Ocak 2019 - 07:43 | #125

  Selçuk :

  Merhaba hocam ben şu anda denetimli dağıtan dolayı denetimli serbestlik aldım ozel güvenlik soruşturmasında harhangi olumsuz durum cikarmi

  Denetimli serbestlik almanıza neden olan suç ve ceza süresine göre değişir. İliniz özel güvenlik şubesine danışınız. İyi günler.

 126. Cuma
  14 Ocak 2019 - 08:48 | #126

  @VEDAT
  Vedat Kardeşim Güvenlik Şube de 4 yerden Kayıtlara bakılır GBT UYAP KOM TEM Kayıtı yoktur diye işaretleme yapıldı ve Bana verdikleri evrak da Geçici Belge Yeni Kimlik Gelene Kadar Geçerlidir yazıyor Yani NISAN 2023’e buarada kimlik basımları da başladı yarın bir gün yeni kimliğimiz de gelir

 127. 14 Ocak 2019 - 14:56 | #127

  Tekin :

  Benim 2011 yılında bir siyası dosyam var 2013 yılında güvenlik kartı aldım dosyam görünüyor didiler mahkeme sonucu ceza alırsan iptal olur didiler 2018 kimlik yenilirken kimliği iptal edildi gerekçe dosya devam ediyor diye mahkeme bitmiyor erteleniyor sürekli nasıl olacak

  İptal kararının tebliğinden itibaren yürütmeyi durdurma için tanınan süreyi aşmadan dava açılabilir. Eskiden bu süre tebliğ tarihinden itibaren 60 gündü, yeni durumu bilemiyorum. Yürütmeyi durdurma davası açmayı istiyorsanız idari davalarla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Davanızın içeriğini bilemiyorum ama ikincisinde iptalin nedeni 680 S.KHK ile getirilen yeni düzenlemeler olabilir. İyi günler.

 128. 14 Ocak 2019 - 15:02 | #128

  Omer :

  Hocam kolay gelsin benim basit yaralama sucundan 3000 tl para cezasi aldim oda 5 yil hagb verildi 5 ay sonra silahli yenileme yapicam bi sorun olur mu bide 2014 de ilk kimligimi aldigimdada bu Olay vardi o zamanda mahkeme karari istediler verdim kimligi almistim suan yenilemede bi sorun olur mu .

  Silahlı kart alabildiğinize göre basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımı yok demek ki. Dava sonuçlandığına göre bir yıl üstü ceza olmaması halinde sorun olmaz gibi görünüyor. Özel güvenlikte para cezasının miktarına değil, paraya çevrilen süreye bakılır. Para cezası da alt sınırdan uygulanmış olsa bile bir yıla tekabül etmediğine göre muhtemelen sorun çıkmaz. Ancak bu konuda esas ve geçerli kararın evrakın incelenmesi ile özel güvenlik şubelerde verileceğini de belirtmek isterim. İyi günler.

 129. VEDAT
  14 Ocak 2019 - 17:25 | #129

  @Cuma
  Anladım kardeşim sağolasın ALLAH herkesin işini gücünü rast getir inşallah ALLAH’A emanet olun.

 130. 15 Ocak 2019 - 14:05 | #130

  inan :

  mhb abimim hapis kararı var benim sorusturmada sıkıntı olurmu acaba

  Abinizin durumu suçunun türüne göre sizi etkiler. Eğer terör veya terör örgütü bağlantısı yoksa sizin için sorun olmaz. İyi günler.

 131. 15 Ocak 2019 - 14:08 | #131

  cemalettin :

  selam hocam 2007 tarihinde yüzz kızartıcı bir suça arıstım ve 5 sene 6 ay 20 gün cezal aldım cezamın 45 ayını yattım 2010 10 ayında çıktım gecen süre zafında ankara istatislik kurumuna dilekçe yazdım adli sicil kaydımı sildirdim ama arşiv kaydı duruyor güvenlik sertifikasını aldım lakin kimlik çin başvuru yapmadım sizce almama engel olurmu arşiv kaydı teşekkur ederım ıyı gunler dilerim hocam.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Hem yüz kızartıcı suç, hem de bir yıl üstü ceza ayrı ayrı özel güvenlik için engel hal sayılır. Keşke özel güvenlik için masraf yapmadan önce kursunuza danışsaydınız. Soruşturmada GBT arşivine bakıldığı için adli sicilde görünüp görünmemesinin önemi yok. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 132. 15 Ocak 2019 - 16:19 | #132

  inan :

  hocam bu hafta dosyayı emniyrte götürücem sorusturmaya gönderecekler geçici kart vericeklermi guvenlik işini yapmak için…

  Sadece yenilemeden başvurularda geçici belge veriliyor. İlk başvuru ise soruşturmanın tamamlanmasını beklemeniz zorunlu. İyi günler.

 133. 16 Ocak 2019 - 14:38 | #133

  Mehmet kirk :

  Slm benim hırsızlık tan 1.yil 11aycezam var mahkeme 5yil denetim verdi yani dusme karari var aldim sıkıntı cikarmi acaba yenilemede

  Düşme kararı aldıysanız sorun olmaması gerekir. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından ceza ve düşme kararları ile iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 134. 16 Ocak 2019 - 14:38 | #134

  aaa :

  siyasi davası olup beraat eden güvenlik kartını alan var mi

  Beraat kararı olan davalar sorun olmaz. İyi günler.

 135. Onur
  17 Ocak 2019 - 15:31 | #135

  @Hakan24
  Hakan bey düşme kararı istemediler mi sizden ve herhangi bi kayıdınız çıkmadı mi ? Hangi ilden aldınız kimliğinizi

 136. 17 Ocak 2019 - 15:32 | #136

  Serkan :

  Mrblar sabıka kaydım yok ama adli sicil kaydım var uyuşturucu takip denetime gitmediğim için kamu dava açtı 4 ay yatıp çıktım ama cezam 8 aydı o yzden sabıkam gözktü şimdi sabıka yok adli sicil gözküyor silahsız özel güvenlik olablirmiyim

  Uyuşturucudan ceza alanların kamu davasının düştüğüne dair belgeyi ibraz etmeleri isteniyor. Kamu davasının düşmesi için denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması gerekir. Sizde durum bu şekilde gerçekleşmediğine göre düşme kararı alabilmeniz sıkıntılı görünüyor. Ancak bu konuda kesin ve net bilgiyi sadece iliniz özel güvenlik şubesinden alabileceğinizi belirtmek isterim. Elinizde bu davaya ilişkin tüm belgelerle özel güvenlik eğitimi adına masraf yapmadan önce danışmanızda yarar var. İyi günler.

 137. 17 Ocak 2019 - 15:57 | #137

  Onur :

  Hocam Merhaba, benim Hakaret, Tehdit, Mala zarar verme suçlarından devam etmekte olan davam var, dosyayı güvenlik şubeye teslim ettim ancak güvenlik şubede ki memura kartım bu davadan dolayı iptal edilir mi diye sorduğumda biz bu konuda bilgi veremeyiz deyip geçiştirdi ve resmi başvurumu aldı, güvenlik kimliğim silahsız, sizce komisyon kimliğimi bu suçlardan dolayı iptal eder mi? Dava hala devam ediyor sonuçlanmadı, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, memurun neden en ufak tahmin bile eserek bilgi vermemesi canımı sıktı

  Kimlik için evrak kabulünde görev yapanlar hep aynı şeyleri izah etmekten olacak genelde biraz asabi olabiliyorlar. Bu tür danışmaları, kimlik inceleme bölümündekilere yapmak uygun olur. Terör, kaçakçılık vb. suçlarda dava devam ederken kimlik alıkonulabilir. Sizin davada böyle bir içerik olmadığına göre sonuçlanmadan iptal edilmez muhtemelen. Ancak bu davada size yöneltilen suçlama ve kanundaki ceza karşılığı dikkate alınacaktır. Bir yıl ve üstü değilse lehinize olur. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı için beklemek gerekir. Ancak tüm bu konularda son ve geçerli kararın özel güvenlik şubede evrak incelemesinden sonra verileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle mümkünse iliniz kimlik bölümünden birine, olumsuz bir durum varsa resmi başvuruyu çekme konusu dahil danışmanızı tavsiye ederim. Bir kere ret gelirse sonradan dava düşse bile geri dönmek mümkün olmadığı için böyle davranmakta yarar var bence. İyi günler.

 138. 17 Ocak 2019 - 16:26 | #138

  Hakan24 :

  Benim 2014 uyuşturucu kullanmaktan 1 yıl ds aldım 5 yılda kamu ertele aldım 1 yıl denetimligi sorunsuz bitirdim 2018 Ekim ayında yenileme sınavına girdim sonra kartımın gelmesini bekledim 3 ay sonra kartım geldi Bilgi amaçlı yazdım

  Bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz. İyi günler.

 139. 17 Ocak 2019 - 16:27 | #139

  Murat :

  Slm hocam benim hakkimda daha once yuz kirakizartici suctan 1 yil 9ay ceza aldim hagb verildi sonrasi dusdu dava 5 yol vermisti biiti fakat dusme kararini aldim elimde yenilemede sıkıntı olurmu acaba kesin cvp

  Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Yenileme başvurusunda hem ceza, hem düşme kararını vermeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 140. 17 Ocak 2019 - 16:30 | #140

  Bb :

  İyi günler ben 30 ekimde 2018 Ankara güvenlik şubeye evraklarımı teslim ettim ve 6 ocak 2019 da evime güvenlik kimlik kartı geldi.Şimdi ben şöyle bir soru soracam ben 4 ekimde jandarma uzman çavuş mülakatlarına girdim ve 8 kasımda açıklandı kazanmışım ve hastaneye sevk verdiler hastane raporunu 20 kasımda jandarmaya teslim ettim güvenlik arşiv formunu 4 ekim mülakat günü almışlardı .şimdi sorum şu silahlı güvenlik soruşturmam olumlu olarak sonuçlandı ve kartım geldi jandarmanın soruşturmasına herhangi bir yararı olurmu veya jandarma soruşturmayı olumsuz gönderme gibi bir durumu varmı .herhangi bir davam ve suçum yok adli ve arşiv kaydım da yok babamdan dolayı üstümde sadece icra davası gözüküyor o kadar teşekkürler

  Soruşturmaların içeriğini bilemediğim için net cevap veremem. Özel güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanmasının jandarma için bir faydası olmaz. Ancak özel güvenlik olumlu ise jandarmanın da olumlu sonuçlanacağı gibi bir yorum yapılabilir. Yine de jandarmanın baktığı hususları bilemiyorum. İcra durumunda davalı babanız ise sizin için sorun olmaz muhtemelen. Ancak babanızın değil de sizin isminiz geçiyorsa bilemem. İyi günler.

 141. 18 Ocak 2019 - 08:26 | #141

  Deniz :

  Slm hocam ben gecen yil dusme kararini goturdum karti almistim simdi yenileme yaptim farkli sehirde kimlik red oldu dusme karari var ama neden boyle oldu suc dolandırıcılık tan ceza almistim hagb verdi 5yil gecti gecen yil dusme karari aldim her sehrin karisikmi simdi kimlik red oldu aldilar ne yapcam yol goster

  İllere göre değişen konular istenen evrak adetleri vb. gibi esasa yönelik olmayan küçük detaylardır. Soruşturma konusu buna dahil değil, özel güvenlik olma şartları illere göre değişmez. Dolayısıyla düşme kararı olmasına rağmen ret gelmesi garip. Bu sayfada; kişinin dolandırıcılık suçundan bir yıl üstü ceza ve henüz düşme kararı çıkmadığını belirtmesine rağmen geçici belge verildiğine dair yorumları görmüş olmalısınız. Bu konunun tüm illerde aynı olması zorunluluğuna rağmen farklı uygulamanın sebebini bilemiyorum. Madem ret geldi, size tebliğ tarihinden itibaren (eskiden 60 gündü) yasal itiraz süresini geçirmeden yürütmeyi durdurma için idari davalarda yetkin bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 142. 18 Ocak 2019 - 15:31 | #142

  A.Yılmaz :

  Silahlı özel güvenlik sertifikası alacam astigmat iki gÖzün toplamı 3.5 gözlük kullanıyorum sıkıntı yaşarmıyım

  Silahlı adaylardan istenen sağlık raporunu verebilen herhangi bir hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Genelde +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Toplam değil, her göz için ayrı ayrı. İyi günler.

 143. 19 Ocak 2019 - 09:12 | #143

  derya :

  Mrb hocam ben ilk defa kimlik başvurusu yaptım hakkımda soruşturma varmış bu yüzden red geldi.bu soruşturmadan takipsizlik alacagım kesinleşti takipsizlik alırsam tekrar nasıl başvuru yaparım dilekçe mi yazmam gerek yada idare mahkemesine dava mı açmam lazım .ceza almazssan dilekçe işe başvuru yapasında demişlerdi ama red geldi ne yapmam lazım

  Ret gelme ihtimali olan durumlarda başvuru yapmamak, davanın sonuçlanmasını beklemek gerekir. Bir kere ret geldi mi, sonrasında dava düşse de ilk ret nedeniyle bir daha onay verilmiyor. Ret kararının tebliğ tarihi üzerinden idari dava açma için tanınan yasal süreyi geçirmediyseniz bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Yürütmeyi durdurma alırsanız ve o zamana kadar takipsizlik de çıkarsa tekrar başvuru için şansınız olabilir. Bu konuda esas ve sağlam bilgiyi sadece özel güvenlik şubeler verebilir. İyi günler.

 144. 19 Ocak 2019 - 10:56 | #144

  KereM N :

  Hocam hayırlı çalışmalar öncelikle
  2010 senesinde bizim bir pide salonumuz vardı dükkan sahibinin oğlu ile abim ve bizim ustalar arasında kavga oldu polis gelip abimi ve ustayı aldılar daha sonra bende karakola abimi almak için gittiğimde bendende şikayetçi oldu 2013 te çıktığımız mahkemede bize kasten yaralamadan 20 gün iyi halden iyi günü 1500tl para cezasına çevirdi sonra onuda 5 yıl süre içinde bir suç işlersem bunun devreye gireceğine karar verildi ben 5 yıl boyunca hiçbir suça karışmadım
  Ama şuan silahlı güvenlik sertifikası aldım sınavı başarı ile kazandım ancak dosyalarını götürdüğümde bu bahsettiğim olay ortaya çıktı kararı istediler bende kararı adliyeden çıkardım polis bana bir gün bile ceza almışsan silahlı güvenlik olamazsın dedi çok huzursuz oldum siz ne diyorsunuz acaba bu konuda teşekkür ederim şimdiden

  Kararın üzerinden beş yıl geçmişse aynı mahkemeden düşme kararı da almanız gerekirdi. Ceza, olayın olduğu yıl verildi ise beş sene geçmiş görünüyor. Eğer karar üzerinden beş sene geçmedi ise düşme kararını beklemenizde yarar var. Normalde ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahsızda sorun olmaması gerekir. Kasten yaralama suçunda 6136 S.Kanun kapsamına giren alet kullanımı varsa düşme kararı alana kadar silahlı için beklemeniz gerekebilir. Evrakı kabul eden memurun konu hakkında çok bilgisi yok sanırım. Ancak komisyondakiler mevzuatı mutlaka biliyorlardır. Eğer düşme kararı için zaman dolmamışsa başvuruyu geri çekip düşme kararını aldıktan sonra da başvuru yapabilirsiniz. İliniz özel güvenlik şubesinde kimlik bölümünden birine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en sağlıklı bilgi o personel tarafından verilecektir. İyi günler.

 145. 21 Ocak 2019 - 10:56 | #145

  Talip :

  Iyi aksamlar hocam esrar maddesi kullanmaktan denetim serbestlik aldim ve uymadim bana 2yil 10 ay ceza verdi bu cezayida hagb kararina cevirdi ve 5 yili sorunsuz bitirdim mahkemeden dusme karari alip guvenlik subeye goturdugum zaman kimligimi alabilirmiyim baska bir islem yapmama gerek varmi beni aydinlatirsaniz sevinirim

  Uyuşturucudan ceza alanların özel güvenlik için kamu davasının düştüğüne dair belge alması isteniyor. Bu belgeyi aldıktan sonra iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Normal şartlarda düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 146. 22 Ocak 2019 - 07:20 | #146

  Hasan :

  Hocam Merhaba, hakkımda devam eden bir ceza davası var, hangi suçlar dava sonuçlanmadan kimlik iptaline sebeb olur, benim hakkımda ki dava Hakaret-Tehdit-Mala zarar verme, bu suçlardan daha önce ben aslında beraat ettim delil yetersizliğinden ama dosya tekrar açıldı bir yıl sonra, şuan yenileme dosyamı teslim ettim güvenlik şubeye ve resmi başvuru yapıldı, mahkeme evraklarını ve beraat kararını da verdim dosyayla birlikte, sizce kimliğim iptal edilir mi? Dosyayı 7 Ocak’ta teslim yaklaşık yirmi gün oldu yani, kimliğim silahsız ve aktif olarak çalışıyorum.

  Aynı konudaki önceki iki yorumun cevabına ekleyebileceğim bir husus yok inanın. Başvuru yaptığınıza göre sonucunu beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 147. 22 Ocak 2019 - 11:54 | #147

  Hakan :

  Slm benim hagb var hırsızlık tan 1.yil 5 ay ceza aldim hagb verdi dusmeyi alsam kesin olarak aliniyomu birde her ilde bu olaya farklii bakiliyo bazi iller veriyo bazilari vermoyomu acaba nasil olcak hagb varsa sikintilimi benim arkadas ist.alamadi diyer arkadas giresunda aldi yani anliyacagin farklimi bakiliyo yani verilmiyecekae hepsinde verilmez yoksa kanunlar illere göre mib

  İllere göre farklılık sadece onay süreleri ve istenen belgelerde olabilir. Özel güvenlik olma şartları tüm illerde aynıdır. Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Sizin durum hem suçun türü, hem de cezanın bir yıldan fazla olması nedeniyle ayrı ayrı özel güvenliğe engel hal teşkil ediyor. Bu nedenle ancak düşme kararı aldıktan sonra başvurmanız mantıklı. Düşme kararı olmadan başvuru reddedilir ve sonrasında düşme kararı çıksa bile ilk ret nedeniyle bir daha özel güvenlik mümkün olmaz. Elinizde davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesinin kimlik bölümüne danışın, en sağlıklı bilgi oradan verilecektir. İyi günler.

 148. 23 Ocak 2019 - 13:31 | #148

  Selamı :

  Slm hocam birse sorcam simdi her yer aynimi kanun olarak ben farkli sehirde alamadim ama arkadas aldi yani deisiyomu bolge bolge hagb var dusme gotursek suc ne olursa olsun aliniyormu net birse istiyom yok vermesi lazim deil net birse net ve kesin birse dusme elimde var korkuyom ya gidersrm kimlik iptal olcak hep bekliyom net borse

  Bir üst yorumda bu konuyu detaylı izah ettim. Özel güvenlik olma şartları tüm yurtta aynıdır. Düşme kararı varsa sorun olmaması gerekir. Ceza ve düşme kararları ile iliniz özel güvenlik şubesi kimlik bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. Resmi kimlik başvurusu olmadığı için iptal gibi bir riski yok. İyi günler.

 149. 26 Ocak 2019 - 08:22 | #149

  hasan :

  yari özel yarı devlet bir kurumda kapali alanda sigara içme para cezasiza çarptırıldim haksız yere icmedigim sigara yüzünden ceza yazdilar bu silahlı güvenlik belgesi almama engelmidir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  Belirttiğiniz durum Kabahatler Kanunu kapsamında olduğu için özel güvenlik adına sorun olmaz. İyi günler.

 150. 28 Ocak 2019 - 07:13 | #150

  Talip :

  2 hafta cezaevinde kaldım 1 yıl 8 ay denetim görüyorum şuan 7 ay kaldı denetim güvenlik işinde sorun olur mu yüz kızartıcı suç ama

  Yüz kızartıcı suçtan cezaevinde yattığınıza göre kararda HAGB yok sanırım. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Ceza süresini yazmamışsınız ama suçun türü açısından zaten sorun olur. Bu suçtan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi sadece kararda HAGB olması, düşme kararının çıkması halinde mümkün. Dolayısıyla olumsuz görünüyor ama yine de son kararın evrak incelenerek özel güvenlik şubelerde verildiğini göz ardı etmemek gerekir. Elinizde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 151. 28 Ocak 2019 - 07:18 | #151

  Murat :

  Slm şuan güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım Yargıtay’da bı tane dosyam vardı 2010 yılına ait 15 ay ceza almıştım o dosya onanip geldi.avukatlara sordum cezaevine girdi çıktı yapacam 1 hafta yapacam daha sonra karakola imzaya gidecem bu olay işimi etkiler mi veya bı sorun teşkil eder mi şimdiden teşekkürler.

  Bir yıl ve üstü onanmış ceza, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu nedenle esas olarak cezaevinde bir hafta yatmanız değil, 15 ay süreli ceza nedeniyle kimliğiniz iptal olur maalesef. Mahkeme özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alarak iliniz özel güvenlik şubesine yazı yazmadıysa en geç, yenileme,
  kimlik değişimi vb. bir neden veya rutin soruşturma söz konusu olduğunda durumun ortaya çıkacağından bilginiz olsun. İyi günler.

 152. 28 Ocak 2019 - 07:21 | #152

  Mehmet :

  Hocam ben silahlı özel güvenlik sertifikası kazandım suan dosyam güvenlik soruşturmasında yanlız benim adıma yaralamadan dolayı 4. Ayda kamu tarafından açılmış bi mahkeme var bu sorun olurmu ve ne yapmam lazımdı

  Kimlik başvurusunda bu davaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi vermeniz gerekirdi. Hakkında dava olanların durumu komisyonda görüşülerek karar verilir. Yaralamada 6136 S.Kanun kapsamında değerlendirilebilecek alet kullanımı varsa silahlı kısmı ayrıca tehlikeye girer. Silahsız olup olamayacağı da komisyon kararı ile belli olur. Henüz mahkeme evrakını vermediyseniz iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en sağlam bilgi oradan alınır. İyi günler.

 153. 28 Ocak 2019 - 07:47 | #153

  Sertan :

  Slm hocam bir şirkette calışıyonm fakat gecen akşam denetim geldı küfür etti dayanamadım bende küfür ettim benim arkadasa onların tarafında yanı şahit oldu denetim cıye beni mahkemeye verdiler şirket müdürü bana küfür ETTİ sonra yine buke onla kavga ettık 3 kişi ben tek ceza alırsam kimlik iptalmi olcak

  Sadece küfür nedeniyle alacağınız ceza bir yıldan fazla gelirse sorun olur. Bir yıl ve üstü cezada HAGB ve beş yıl denetimli serbestlik olması ve bu süreyi beklemeniz gerekir. Özel güvenlik işinin bir çok güçlüğü olduğu bir gerçek, ama en çok sıkıntı yaratan konu, bu gibi durumlarda sabırlı olamamaktan kaynaklanan nedenlerle ceza almak. Olay bittikten sonra küfretmek size de anlamsız gelmiştir mutlaka. Şirkette güvendiğiniz, sözü dinlenir bir büyüğünüze uzlaşma için yardımcı olması konusunda yardım isteyin. Gururunuza dokunacaksa talebin sizden geldiğini belli etmeden kendi harekete geçmiş gibi yapsın. İş bulmak gittikçe güçleşiyorken böyle bir anlık öfke ile işinizi kaybetmeniz (bir yıl üstü cezada beş yıl beklemek) çok anlamsız. Hatta denetime gelenler dahil (özel güvenlik şube mi, şirket içi bilemedim ama fark etmez), ailenizi-geçiminizi-düşünüp bizzat özür dileyerek olayı kapatmaya çalışın bence. Bazı insanlar başkalarının gerginliğinden mutlu olup olayı tırmandırmaya çalışabilir, onlara göre bir nevi eğlence sayılır çünkü. Siz etrafında bu tür kişiler varsa aldırmayın, kendinizi düşünün, el öpmekle dudak aşınmaz derler. Olay tırmandırılıp ceza alırsanız ileride yanınızda kimse olmaz eminim siz de biliyorsunuzdur. Haddim olmayarak işinize karışmış gibi oldum ama buraya gelen yorumlar arasında anlattığınız sorun hiç büyütülecek bir şey değil inanın. İyi günler.

 154. 30 Ocak 2019 - 07:31 | #154

  Serkan :

  Merhaba hocam benim kavgadan dolayı mahkemem var kapanan birde alkolden yakalandim mahkemelik oldum fakat bu yüzden adlı sicil kaydim var ama yatarım falan yok güvenlik sertifikası alabilirmiyim merak ediyorum

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Alkolden yakalanma derken kastettiğiniz alkollü araç kullanmak ise sorun olmaz. Bu suçların her birinden ayrı ayrı (toplamda değil) bir yıl ve üstü ceza yoksa sıkıntı olmayabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi elinizle belgelerle başvuracağınız iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 155. 30 Ocak 2019 - 07:36 | #155

  Mehmet :

  Hocam öncellikle selamün aleyküm Ben 1 senedir ögg olarak gorev yapiyorum bugun kavgadan mahkemem vardi sonuclandi karsi tarafin ayaginda kirik nedeni ile bana 5200 lira ceza verildi 1 yıl 3 ay hapisten paraya cevirdi bu benim özel güvenlik sertifikami yenilerken sıkıntı olurmu Habg cevirmeye caliscaklar avukatlar suan 5 yillk Bana bi sıkıntı olurmu

  Diğer yorumda cezanın 1 yıl 3 aydan 8 aya düşürüldüğünü yazmışsınız. Eğer kararda ceza süresi olarak 8 ay yazıyorsa sorun olmaması gerekir. Bir yıl ve üstü ceza durumunda kararda HAGB olması ve denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması gerekirdi. Cezanın 8 aya düştüğü kesinse muhtemelen sıkıntı olmaz. Yine de riske girmemek açısından yenilemeden önce elinizde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmasını tavsiye ederim. İyi günler.

 156. 30 Ocak 2019 - 07:39 | #156

  Umut :

  Merhaba hocam hakaretten verilen hagb kararı güvenlikte hicbir sorun yaratmiyodu 5 yıl süreli denetim süresine tabi tutuluyordu sanki ya arşivde gozukmuyomu yeni çıkan yasa da KHK DA ozel guvenlik hakkında Hagb kararı verilse dahi 5 yıl boyunca o denetimli serbestlik süresinin dolmasını beklenicek dolmadan yenileme yada özel guvenlik kurşuna müracatı olmazmi guvenlik soruşturmasında Hagb gözükmuyo sadece hakim ve savcılar görebiliyorken 5 yıl nasıl bekliycek yorumlarsanız sevinirim

  Eskiden bir yıl üstü HAGB’li ceza alanlarda suçun türü sorun değilse silahsız kimlik veriliyordu. 680 S.KHK ile HAGB olsa bile bir yıl üstü ceza alanların özel güvenlik olmasının yolu kapandı bu konuda yapacak bir şey yok. Eğer hakkınızla HAGB’li ceza kararı varsa daha net bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Bu mevzuat hakkında en sağlıklı bilginin alınabileceği yer özel güvenlik şubelerinin kimlik bölümleridir. İyi günler.

 157. 30 Ocak 2019 - 07:42 | #157

  Serkan :

  Selam hocam ben 17 sene önce bir takım suçlara karıştım cinayete tam teşebbüz kasten adam yaralama hırsızlık yama gasp karakol baskınında suca sürüklen me kacakçılık ama şöyle birşeyvar gebetem siçil kaydım arşif kaydım temiz yanlız işbaş vurularında emniyet soruşturmasında cıkıyor ben güvenlik kartı alabilirmiyim

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Hırsızlık, kaçakçılık, gasp, genel kolluk kuvvetlerine direnme vb. suçlarda 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel hal sayılır. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi için herhangi bir masraf yapmadan önce elinizde bu davalara ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Adli sicil kayıtlarında görünmeyen hususlar GBT arşivinde görüneceği için önce oradan olumlu cevap alabilmek önemli. İyi günler.

 158. 30 Ocak 2019 - 14:51 | #158

  Ali :

  Merhabalar daha önce kavgadan dolayi 5 yil denetim servestligim vardi 4 ay önce alkolden ehliyeti kaptirdim bunun neticesinde benim önceki davamda bozuldu ve alkollü ehliyetimide kaptirdim icin dava bana 2 ay 15 hapis cezasi verdi onuda 1500 tl para cezasina cevirdiler 17 subatta yenilemeye girecegim dün güvenlik subeye gittim sordum kaeari komisyon verir dediler beb bisi diyemem dedi oradaki nemur sorum su yenilemeye girdigimde güvenlik sorusturmam bu olaylar yüzünden olumsuz olurmu

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Belirttiğiniz suçlar aynen bu şekilde ise suçun türü açısından sorun yok gibi. Ceza süresi açısından da bir mahkemede bir seferde, bir yıl ve üstü ceza sorun olur. Bunun da HAGB, denetimli serbestlik gibi detayları var. O memur cevap vermedi ise bilen birini bulup danışabilirdiniz. Nihayetinde esas ve geçerli karar orada yani özel güvenlik şubelerde belirleniyor. İyi günler.

 159. 30 Ocak 2019 - 14:52 | #159

  hasan aga :

  merhabalar yaklaşık 9 ay önce yasadısı bahis olayından tanık olarak ifade verdim herhangi bir yaptırım olmadı özel güvenlik belgesi alabilirmiyim sizce sıkıntı olur mu

  Sadece tanık olarak dahil olunan davalar sorun olmaz. Başka durum varsa belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 160. 31 Ocak 2019 - 07:47 | #160

  Mehmet Sıddık taş :

  Merhaba kolay gelsin sadece nöroloji doktoru sağ elimin yüzük parmağı hafiften titriyor diye silahlı Özel güvenlik olamaz raporu çıkardı çok az bir titreme var diğer herşey sağlam çıktı ne yapmalıyım lütfen yardımcı olursanız sevinirim bu gerçekten bu mesleği bu raporu almaya engel mi?

  Olumsuz raporu imza karşılığı teslim aldıysanız bu durum ret havuzunda görünür. Bulunduğunuz şehrin il sağlık müdürlüğünden oradaki hakem hastaneleri ve bu rapora nasıl itiraz edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer hakem hastaneden olumlu rapor alabilirseniz lehinize olur. Olumsuz raporu aldığınız yer zaten hakem hastane ise o hastanede itiraz mümkün mü, ne yapılabilir konusunu sağlık müdürlüğünden öğrenmenizi tavsiye ederim. Hastanelerdeki itiraz sistemi hakkında bilgim yok inanın. İyi günler.

 161. 31 Ocak 2019 - 07:49 | #161

  hasan aga :

  elimde herhangi bir belge yok polis aradı tank ifade için gittim bir şahisi sordu tanımadığımı söyledim. o kişiye neden havale yaptığımı sordu bende bahis oynamak için dedim itaraf ettim tamam senlik bir şey yok bu kişi aranıyor dedi hepsi bu

  O kişi hakkında devam eden davada adınız ne şekilde geçiyor bilemiyorum. Riske girmemek açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim, yine de tercih sizin. İyi günler.

 162. 31 Ocak 2019 - 07:51 | #162

  Mehmet :

  Hocam daha dunde yazmistim siz demisiniz 1 yil 3 aydan 8 aya ceza verdiyse sikinti olmaz demistiniz aynen şu şekilde yazmış biraz uzun olucak ama kusura bakmayın 1 yıl 2 ay hapis cezasina cezalandirmasima tc 29 maddesi uyarinca sanigin eylemi tahrik altinda gerceklestirdigin anlasilmakta sanigin cezasinin 1/4 oraninda indirilmesiyle sanigin 10 ay 15 gun hapis cezasina cezalandirmasina tc 62 maddesinin cezanin failinin uzerindeki olasi etkiler uygulamasi ile sanigin cezasinin 1/6 oranda indirilmesi ile sanigin8 ay 22 gun hapis cezalandirmasina bunuda 262 gunu para cezasina cevirmis

  Özel güvenlik işlemlerinde hakkında dava olanların belgelerinde karar bölümünde yazan süre dikkate alınır. Belirttiğiniz şekilde ceza süresi bir yılın altına düştüğüne göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 163. 31 Ocak 2019 - 08:09 | #163

  Hasan :

  Merhaba hocam benim kardeşim polis memurluğundan khk ile ihraç oldu. Mahkemesi devam ediyor. 1 sene kadar hapiste yattı çıktı. Bu durum benim özel güvenlik olmamda sorun teşkil edermi. Teşekkürler

  Özel güvenlikte sadece terör örgütü mensubiyetinden ceza alan yakınlar söz konusu olduğunda kişinin soruşturması etkileniyor. Yeni tip güvenlik soruşturması formunda kardeşlerin de TC numaraları istendiği için özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Masrafınız boşa gitmesi riskine karşı önce oraya sormanızda yarar var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.