Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Silahlı kimlikler 4-6, silahsız kimlikler 2-4 hafta içerisinde onaylanmaktadır  (Onay süreleri İstanbul’da daha uzun sürmektedir).

 

NOT : Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sormanız tavsiye edilir. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 29, toplamda : 106763 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Mart 2016 - 07:53 | #1

  sefa :

  hocam bu gün sınava girdim. büyük ihtimalle geçicem ama kimliğin çıkması 4 6 hafta demişsiniz. sınav sonuçlarından sonra işe girmem mümkün mü kartım çıkmadan ?

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi 4-6 hafta genel bir ifadedir. İşlem süreleri illere göre değiştiği için net bilgiyi ancak kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 2. 28 Mart 2016 - 14:54 | #2

  Mustafa :

  Hocam iyi günler ewraklarımı emniyete verdim yaklaşık 2 ay önce fakat kartım çıkmadı ve bana diploma ve özel güvenlik sertifikasıyla beraber 106 nolu odaya gelmeniz lazım diye bi mesaj atıldı nedeni nedir acaba

  İstenen belgeler eksik olmalı. Belgesi eksik olanların soruşturması tamamlanamayacağı için bir an önce tamamlamanız gerekir. İyi günler.

 3. 04 Nisan 2016 - 15:18 | #3

  Muratt :

  Hocam gunaydin diplomayla sertifikayi istediler 2 ay gectikten sonra bugun goturcem yine 2 ay
  mi beklicez acaba

  Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değişir. Ne kadar bekleyeceğinizi ancak evrak verdiğiniz yerden ve kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 4. 04 Nisan 2016 - 15:21 | #4

  ünal :

  hocam merhaba iki sorum olucak.

  1 63 sınavdan silahsızdan silahlıya fark sınavına girdim. sertifika aldıktan sonra kimlik işlemleri için tüm belgeleri verdikten sonra istanbulda işlemler yoğun olduğu için geçici silahlı çalışma izni veriliyormu kimlik çıkana kadar.

  2. sorum: fark eğitimi t3 olarak geçiyor yenileme sınavı 8 nisanda temel sınav 15 nisanda açıklanıcak buna göre benim sınav sonucu hangisinde açıklanıcak 8 mi 15 mi. cevap verdıgınız ıcın tesekkur ederım

  İstanbul’daki uygulamadan bilgim yok, kursunuzun bilme ihtimali yüksek. Genel olarak cevap vermek gerekirse silahlı çalışmak ancak kimliği aldıktan sonra mümkündür. Girdiğiniz sınav temel kapsamında olduğu için yenileme ile ilginiz yok. 08.04.2016 akşamına sonucunuzu görürsünüz. İyi günler.

 5. 21 Nisan 2016 - 15:31 | #5

  Serkan :

  Hayırlı gunler hocam ben antalyadayim ve bundan iki ay önce tüm evraklarimi teslim ettim ve halla heran gibi cevap alamadım bana söyle böyle evraginiz eksiktir diye ne mesaj nede mail geldi bu durum normalmi acaba çünkü kuzenimde aldı ama onunki 23 gün içerisinde teslim edilmiş

  Gecikmenin neden kaynaklandığını bilemiyorum. Başvuru yaptığınız yere sormanız doğru olur. Silahlı iseniz yazışmadan dolayı gecikmiş olabilir. İyi günler.

 6. 22 Nisan 2016 - 14:40 | #6

  Serkan :

  @A.GÜLŞEN
  Hayır hocam silahlı değilim ama af edersiniz size bir sorum olacak ben 2007 yılında üzerimde esrarla yakalandim ama tabi olmandan beri birdaha hiç kullanmadım ve herhangi bir cezada almadım sadece denetimli serbestlik verdiler bu benim kimlik kartımı almak için bir sorun olurmu? Tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim

  Bahsettiğiniz olaya ilişkin mahkeme evrakını, başvuruda vermediyseniz muhtemelen gecikmenin sebebi de budur. Belirttiğiniz duruma Ankara’da kart onayı verilmiyor. Antalya’daki durumu bilemiyorum, lütfen kursunuza danışınız. Oradaki uygulamayı biliyorlardır muhakkak. İyi günler.

 7. 26 Nisan 2016 - 15:19 | #7

  mehmet :

  hocam yenileme olanlar yeni sertifika veriliyormu

  Yenileme eğitimi alıp sınava girenlere sertifika ve kimlik veriliyor. İyi günler.

 8. 26 Nisan 2016 - 15:50 | #8

  Ali ihsan :

  S.a.usta bir sorum olucak kimlik cikarma islemlerimi baslattim kimligim cikmadan is basi yapabilir miyim ??

  Kimliğinizin soruşturma aşamasında olduğunu belirterek iş başvurusu yapabilirsiniz. Ancak özel güvenlik statüsünde çalışabilmek için mutlaka o kimliği almış olmanız gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 9. 26 Nisan 2016 - 15:53 | #9

  Serkan :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam ama ben sabıka kaydı çıkardığımda böle bir suçlama yada bu olayla ilgili hiç birşey çıkmıyor ve bu olay 2007de oldu ve o yıldan 5 yıl sonra siliniyor diye biliyorum çünkü bize sordular ne için istiyorsunuz bizde güvenlik kartı için diyoruz sabıka kaydını yani ben pek bişey anlayamadım gerçekten bu biraz kafa karistirici

  Adli sicil kaydında görünmeyenleri de gösteren bir GBT kayıt sistemi var. Emniyet GBT’yi esas alır, orada mutlaka her şey görünür. Kayıtların silinmesi de söylendiği kadar basit bir olay değil bildiğim kadarıyla. Dolayısıyla gecikmenin o kayıtla ilgili olduğundan eminim. O mahkemeye ilişkin belge vermediğiniz sürece işleminiz yürümez maalesef. Başvuru yaptığınız yere gidip görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 26 Nisan 2016 - 15:56 | #10

  yavuz :

  İyigünler hocam güvenlik kimlik kartları hazır olan kişilerin isimleri internetten açıklanacaktır.. Eğer açıklanacak hangi adresten girip öğrenebilirim.. benim ögg kimlik kartı yiprandigi için müracaat ettim haber vericem dediler birbuçuk ay oldu halen aramadilar

  Yan sütundaki Bağlantılar bölümünde Ankara için verilen linki kopyalayın, adresteki Ankara yerine ilinizin adını yazıp sorgulayın. Başka yolu varsa da ben bilemiyorum. İyi günler.

 11. 26 Nisan 2016 - 15:59 | #11

  ugur :

  İyi gunler ben gecen hafta pazartesi belgeleri asti guvenlik subeye verdim benden sadece sertifika fotokopisi arsif arastirma formu 4 adet resim para dekontu birde kimlik kartini istediler diploma ile ilgili birsey istemediler saglik raporunuda istemediler cuma gunu kecioren ilce emniyete gidip sorusturma yaptirdim kimlik cuma gunu cikar dediler bu mumkunmu silahli benimki

  Ankara’daki emniyet birimlerinin yoğun ek görevleri nedeniyle hazır kartlar bile teslim edilemiyorken sizin işlemin bu kadar çabuk tamamlanması biraz zor olur sanıyorum. Ayrıca yine görev yoğunluğu mu, başka nedeni var mı bilemiyorum ama belgelerle ilgili değişik uygulamaları biz de duyuyoruz. Rapor süresi dolduktan sonra başvuranlardan yeni rapor istenmesi gerekirken istenmediği olabiliyormuş. Böyle durumlarda eksik belgelerin kimlik alırken sorun olabilme ihtimaline karşı, belgeleri istenecekmiş gibi muhafaza etmekte yarar var bence. İyi günler.

 12. 29 Nisan 2016 - 08:00 | #12

  Huseyin :

  Iyi gunler 22 nisan cuma gunu gerekli tum evraklari antalya ozel guvenlik sube mudurlugune teslim ettim en az 1 ay icerisinde kartınız cikar dediler.. Ekstradan benim baska bisey yapmama gerek yok degil mi artik sadece kartimin cikmasini bekliyecegim??

  Evrakı tam teslim ettiyseniz kimliğinizin onayını beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 13. 09 Mayıs 2016 - 16:45 | #13

  Batuhan :

  Hicam kolay gelsin bende evraklarimi hazirladim vermek uzereyim soruma gelirsek benim gbt mde sabika kaydimda sicilimde temiz, ozelguvenlik sorusturmasi yapilirken ogg sube mudurlugu gbt kaydinimi esas aliyor merak ettigim için sordum boyle bir soru yok gibi hic bir yerde kolay gelsin…

  Kimlik başvurusu yapanların GBT’sini bakılması, kayıt varsa buna ilişkin son durumu gösterir belge istenmesi mevzuat açısından zorunludur. Silahlı-silahsız, tüm adayların GBT’sine bakılır. İyi günler.

 14. 09 Mayıs 2016 - 17:14 | #14

  sefer aktay :

  hocam.bir aya kadar dosya çıkar dediler.yenileme ve silahlıyım.mart 7 2016 da dosyamı teslim etdim aşti ankaraya.sınava çalıştım kurban bayramından itibaren.deken kurban bayramından beri işsizim.intihar düşünmeye başladım.daha anlatmadım olaylar yaşıyorum.deseler kimlik vermiyoruz sana başka işe bakarım.artık dayanamam işsizlik felanda almıyom.keşke ölseydim.sıkıldım.yazık benimğibilere.mahkemelerin kararınıda teslim etdim.mahkumiyetimde yok.allah yardımetsin.

  Ankara’da emniyetin ekstra mesaisi nedeniyle kimlik soruşturmaları biraz uzun sürüyormuş. Ancak ölüm isteyecek kadar karamsarlığınızın nedenini anlayamadım. Özel güvenlik olur inşallah, olmasa da dünyanın sonu değil. Allah dermansız dert vermesin. Sizin için yapabileceğimiz bir şey olursa elimden geleni yaparım. Allah işinizi rast getirsin, iyi günler.

 15. 09 Mayıs 2016 - 17:20 | #15

  adem :

  Selam hocam bir iftiraya maruz kaldim suc siyasi bu gbtmde kabarik sabika yok sadece sicil bozuk gbt 3dosyam gorunuyor basvuru yapsam onylar mi

  Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlığında kırmızı renkle vurgulanan suçlardan ceza almak, diğerlerinden HAGB olmadan bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel haldir. Elinizde bu dosyalara ait evrakla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Olumlu cevap alırsanız eğitim için kayıt olursunuz. İşi bilen bir personeli bulup sorarsanız net cevap alırsınız. İyi günler.

 16. 09 Mayıs 2016 - 17:21 | #16

  Adnan ÖZYAKAN :

  İyi günler, ben 2015 yılı mayıs ayı içinde yapılan sınava girdim ve kazandım.Kursa gittiğim özel güvenlik şirketine evraklarımı tamamladım ve oraya bıraktım. Fakat vergi dairesine yatacak olan harç 470 tl. yi yatıramadım. aradan geçen bu sürede ( 1 yıl ) kimlik çıkarma hakkım devam edermi ? hakkım devam ediyorsa vergi dairesine yatması gereken harcı yatıracağım. teşekkür ederim saygılar.

  Öncelikle evrakınızı geri almalısınız. Vergi 2016 için 501 TL oldu. Kursunuzdan hazırlanacak güncel belge listesini öğrenip kalan süre için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 17. 10 Mayıs 2016 - 13:18 | #17

  f.a.keles :

  hocam 1 mayıs 2016 evraklarımı güvenlik şubeye verdim istanbuldakıne kac gune acaba alabılırım kımlıgımı???

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi kimlik onay süresi illere göre değişir. Dolayısıyla ancak başvuru yaptığınız yer ve kursunuzdan bu konuda sağlıklı bilgi almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 18. 12 Mayıs 2016 - 08:50 | #18

  Ali karaağaç :

  Yaklaşık 3 ay evrakları teslim ettim halen ö.g.g kimliğim çıkmadı bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  Emniyetin ülke gündemi nedeniyle fazla mesaileri, tüm yurtta soruşturma ve sertifika onay sürelerini olumsuz etkiledi maalesef. Muhtemelen gecikme bundan kaynaklanıyordur. Ancak illere göre durum değiştiği için kursunuz veya başvuru yaptığınız emniyet biriminden en sağlıklı bilgiyi alabileceğinizi de belirtmem gerek. İyi günler.

 19. Yuksel
  12 Mayıs 2016 - 20:01 | #19

  21 nisanda evraklarımi verdim 12 mayısta kartımı aldım. Herşey için çok teşekkürler AG Ankara guvenlik.

 20. 14 Mayıs 2016 - 07:18 | #20

  Haci :

  Güvenlik sınavına girdim evraklarını hazırladım kimliğin kaç günde cıkar

  Sayfanın başında da özellikle belirtildiği gibi kimlik soruşturma süresi illere göre değişir. Konuyla ilgili sağlıklı bilgiyi başvuru yaparken veya kursunuzdan öğrenmeniz mümkün. İyi günler.

 21. ünal yeşilyurt
  14 Mayıs 2016 - 22:10 | #21

  arkadaşlar istanbulda evrak tesliminden sonra 18 günde silahlı kimliğim çıktı

 22. 16 Mayıs 2016 - 08:45 | #22

  Sima :

  Iyi akşamlar özel güvenlik kimlik kartım më zaman çıkar hazır olduğunu öğrenmek için nereden bakabilirim.Beni aramadilar mesajda gelmedi hazir olduguna dair sadece internetten takip et dediler ama adres falanda vermediler siteye dair. acil yardimci olun.

  İnternet adresini kursunuza sormanız gerekir, hangi ilde olduğunuzu bilmiyorum. İyi günler.

 23. 16 Mayıs 2016 - 15:37 | #23

  Aytaç :

  Hocam ben silahsız ögg kartımı silahlı ya çevirmek için sınava girdim ve kazandım evrakları 2015 ekiminde içeriye verdim ve 8 ay oldu hala bir haber çıkmadı 2 kez gittim dediler Ankara dan evrak bekliyoruz çok masraf ettim baya param gitti ve hala da bekliyorum sizce bu zamana kadar gecikmesi normal mi telefon na mesaj gelecek dediler oda yok lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler

  Özel güvenlik kimlik başvurusu il özel güvenlik şubelerine yapılır, orada incelenir ve olumlu/olumsuz karar verilir. Ankara ile yazışması yoktur. Kursunuzla görüşürseniz şubede mutlaka tanıdıkları, sizi yönlendirebilecekleri birileri vardır. İnanın bizim yapabileceğimiz bir şey yok. İyi günler.

 24. 23 Mayıs 2016 - 14:55 | #24

  Hamit kilimci :

  S.a hocam 63 dönem silahsız kazandım bütün evrakları güvenlik şubeye teslim ettim 25 gün oldu arayan soran yok sene 2010 da hakaret ten 2800 lira para cezası aldım 5 sene erteledi onla ilgili bi evrak vermem gerekir miydi acaba teşekkürler

  Soruşturma süreleri illere göre değişir. Bu nedenle kursunuz veya başvuru yaptığınız yerden sağlıklı bilgi almanız mümkün. Öte yandan soruşturma evrakında hakkınızda mahkeme var mı sorusuna eveti işaretleyip buna ilişkin dava evrakını da vermeniz gerekirdi. Belge eksikliği de gecikmeye neden olur. Başvuru yaptığınız yere o evrakı vermenizde yarar var. İyi günler.

 25. 24 Mayıs 2016 - 11:54 | #25

  efsane :

  Hocm 63. Snaw silhli kzndim 26 gün oldu arayan yok kmlik ckmis olsa ararlarmi

  Kimlik evrakı, başvuru şekli (randevu), onay süresi, teslimde mesaj-arama var olup olmadığı gibi hususlar ilden ile değişiyor. Dolayısıyla bulunduğunuz ilde ne gibi uygulama var, bunu en iyi kursunuz bilir. İyi günler.

 26. 25 Mayıs 2016 - 08:58 | #26

  a.kçük :

  Hocm kartimizin cikip ckmadigina internetten bkabiliyormuyuz??

  Bazı illerde sorgulama yapmak mümkün. Bunun için yandaki Bağlantılar sütununda Ankara için verilen web adresine kendi şehrinizin adını yazıp deneyebilirsiniz. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster