Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Yaklaşık olarak ; silahlıların 4-6, silahsızların 2-4 hafta içinde kimlik kartları onaylanmaktadır.  Onay süresi ile ilgili net bilgiyi, evrakınızı teslim ederken ilgili emniyet birimine sormanızı öneririz. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi bu şekilde alabilirsiniz. Çünkü; kimlik onay işlemleri her ilin iş yoğunluğuna göre değişik sürelerde sonuçlanabilmekte, standart bir zaman aralığı verilememektedir. (Onay süreleri İstanbul’da daha uzun sürmektedir)

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 73540 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Kasım 2014 - 15:47 | #1

  berat :

  Hocam evrakları teslim edeli tam 39 gün oldu.
  Silahsiz sertifikaydi ama hala çıkmadı.
  Bana 15 ila 30 gun icerisine çıkar demişlerdi ama yarın 40.gun olucak
  İşe de giremiyorum
  Daha ne kadar bekleyeceğim
  Lütfen bilgilendirirmisiniz ?

  Bulunduğunuz ilde işlemlerin ne kadar süreceği konusunda bilgiyi kursunuzdan veya başvuru yaptığınız emniyet biriminden almanız gerekir. İyi günler.

 2. 04 Kasım 2014 - 14:12 | #2

  yağmur :

  merhaba hocam ben silahsız kimliğimi aldım ama iş başvurusu buluncam ama kıyafetleri kim vericek benim kafama takılan bu oldu bide valiliğe 15 gün içerisinde bilgi vericegiz demi lütfen beni bilgilendirirmisiniz.

  Kıyafet temini ve valiliğe bildirim gibi işlemler sizin değil, çalışacağınız firmanın sorumluluğunda. Firmaların onaylı, logolu özel üniformaları olup çalışanlara vermek zorundadırlar. İyi günler.

 3. 06 Kasım 2014 - 09:04 | #3

  İkra :

  ya hocam ben ankarada oturuyorum evrakları 28 ekimde verdim yaklaşık kaç haftada çıkar bu kimlik kartıları (silahlı)

  Evrakı teslim ederken sorsaydınız daha sağlıklı cevap alabilirdiniz. Güncel durumu en iyi orası bilir çünkü. Genelde bir ay kadar sürüyordu. Artık biraz daha fazla zaman aldığı söyleniyor. İyi günler.

 4. 10 Kasım 2014 - 18:32 | #4

  sebahattin :

  Hocam benim 5 tane denetimli serbeslik dosyam var 4 dünü birdim 1 tanesi Hala sürüyor bir fafta sora oda bitcek yanlız bu son dosyam kapanmadan ist bayram paya dosyalarımi teslim Ettim benden sondosyam suren denetilim icin sorun çıkarırlar mı veya biten denetimli serbeslik dosyalarım icin bi ev rak isterlermi 5 ide uyusturucudan icicilikten son
  dosyam kaldı oda bu ayın 17 yedisi de bitiyor. Evraklarimi 03.11.2014 de teslim ettim. Bekliyorum ?

  Hakkında mahkeme işlemi olanların devam eden veya sonuçlanmış (denetimli serbestlik süresi dolsa da) buna ilişkin belgeleri, başvuru evrakı ile vermeleri gerekir. Aksi halde işleminiz bekler. Dolayısıyla son dava dahil, tamamının belgelerini vermenizde yarar var. Aldığınız cezalar ve süreleri komisyon tarafından değerlendirildikten sonra kararı size bildirirler. İyi günler.

 5. 11 Kasım 2014 - 08:23 | #5

  yasin :

  hocam evraklarımı emniyete vereli 45 gün oldu ankarada oturuyorum. ama kimliğim hala çıkmadı

  Ankara’da kimlik onay süreleri eskisi gibi çabuk olmuyor. Beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 6. 11 Kasım 2014 - 08:25 | #6

  recep :

  hocam benimde denetimli serbestlik durumum var fakat sınavı gectim sertifikamı almayı bekliyorum kimlik çıkarmak için mahkeme kararınıda istiyor denetimli serbesliğim sorunsuz biteli 4 yıl oldu bu kimlik kartımın çıkmamasına felan engel teşkil eder mi?şimdiden ilginize teşekkürler

  Denetimli serbestlik almanıza neden olan durumdan bir yıldan fazla ceza almamış ve özel güvenliğe engel hal değilse sorun olmaz. Hakkında mahkeme işlemi olanlardan evrak istenmesi zorunlu bir durum. İyi günler.

 7. 24 Kasım 2014 - 08:08 | #7

  murat :

  evrakları vereli 3 hafta oldu ama halen kart çıkmadı. emniyete sordum evrakları verirken 15 gün içinde çıkar dediler ama çıkmadı işim hazır ama kart çıkmadığı için işe giremiyom ne kadar daha sürer kartın çıkması

  Sertifika onayları ve kimlik soruşturmaları için tarih vermek pek doğru değil. Artık tüm illerde işlemler daha uzun sürüyor. Ankara’da sertifikaların bir haftada çıkacağı tahminimiz bile tutmadı çünkü. İyi günler.

 8. 24 Kasım 2014 - 08:31 | #8

  tugce evci :

  Merhaba silahlı olan bi kimliği silahsıza dönüştürmek için hangi işlemler yapılmalı anlatabilirmisiniz?

  Yenileme eğitimi alacağınız kursa silahsız eğitim almak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Başka bir şey yapmanıza gerek yok. İyi günler.

 9. 24 Kasım 2014 - 08:33 | #9

  mücella kabaş :

  merhaba hocam ben güvenlik kursuna gideli kimligimi almayı hak edeli 5 yıl oldu ama kimligimi çıkarttırmadım.yenileme kursuna gitmem gerekmiş 5 yıl doldugu için güvenlik kimligimi çıkartıptamı gitmem gerek bu kursa yoksa kurstan sonramı cıkarttıracam?

  Süre dolduğu için başvursanız da kimlik alamazsınız. Sertifikanızla yenileme eğitimi alıp gerekli belgeleri de kursunuzdan öğrenip kimlik talep edebilirsiniz. Yenileme de olsa daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor alıp vergi yatırmanız gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 10. 24 Kasım 2014 - 08:34 | #10

  Csqn :

  merhabalar benim sorum ben evrakları teslim ederken sağlık raporunun aslınıda emniyete verdim.şimdi ben mersinde ikamet ediyorum,örneğin istanbulda ikamet etmeye başladım sağlık raporuyla ilgili her hangi bişey yapmam lazım olacak mı yani yenileme yaparken nerde olursam olayım sağlık raporu istemiycekler değil mi benden.tşkler cvp için

  Kimlik aldıktan sonra, aynı ehliyet gibi tüm yurtta kullanabilirsiniz. Başka şehirde çalışmak için herhangi bir yere başvurmanız gerekmez. İyi günler.

 11. 24 Kasım 2014 - 08:36 | #11

  mehmet :

  hocam hastaneden bir tane saglık roporunun aslını verdiler bende onu kurs gördüm yere verdim fotokobisni emliyete versem sorun cıkmaz dimi

  Rapor aslının kursa verilmesi yönetmelik gereği zorunlu olsa da bazı emniyet birimleri yine de aslını isteyebiliyor. Eğer sizden istenirse aslını kursunuzdan alıp vermeniz yeterli. İyi günler.

 12. 24 Kasım 2014 - 08:36 | #12

  yalcin :

  Hocam ben askeriyede 15 gün ceza aldım emniyete ewraklari werim ama belirtmedim cezayı birşey olurmu

  Askerken aldığınız ceza disiplin suçundan ise sorun olmaz. İyi günler.

 13. 24 Kasım 2014 - 08:38 | #13

  eser :

  kımlık kartı cıkarmak ne kadar tutuyo

  Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. Bazı giderler (rapor vb) illere göre değiştiği bulunduğunuz ilden araştırmanız yararlı olur. İyi günler.

 14. 24 Kasım 2014 - 08:41 | #14

  murat :

  lütfen cvp verirmisiniz o kadar insan cvp bekliyor rica ediyorum…

  Sitede bir sorun olduğu için bir haftadır cevap veremedim. Burada sorulan soruların neredeyse tamamı, kişilerin para verip hizmet aldığı kendi kurslarından öğrenebilecekleri konular ayrıca. O kadar acilse kursunuzla görüşmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 15. 02 Aralık 2014 - 17:02 | #15

  emrah :

  merhabalar ben ögg kimlik için bütün evrakları tamamlayıp teslim ettim kimlik kartı sorgularken tahkikat tamamlandı yazıyor kartım hazırmı yoksa bekleyecekmiyim kart hazır diye bir yazımı olacak orada şimdiden tşkler.

  Kartınız size teslime hazır demektir. İyi günler.

 16. 02 Aralık 2014 - 17:03 | #16

  HASAN ŞİMŞEK :

  merhaba kolay gelsin hocan evrakları 14 kasımda verdim silahlı özel güvenlik silahlı kartım nezaman çıkar

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için konuyla ilgili en sağlıklı bilgiyi, başvuru yaptığınız emniyet biriminden veya kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 17. 30 Aralık 2014 - 17:01 | #17

  tuğçe :

  merhaba benim ögg kartımın süresi mayıs ayında doldu şubat ayındaki sınava katılıcam peki ne kadar sürede yaka kartım çıkar 1 ocakta devlet dairesinde işe başlamam lazım yenisi çıkana kadar eski kartla çalışabilirmiyim.

  Moralinizi bozmak istemem ama Mayıs ayında dolan kartla 01 Ocak’ta işe başlamanız sıkıntılı olabilir. Şubat ayında yapılacak yenileme sonuçları muhtemelen 20 Şubat’ta açıklanır. En az bir hafta sertifika onayı için geçer. Yaklaşık 6-8 hafta da soruşturma sürer. Yeni kimlik isterlerse zamanı buna göre hesaplamanızı tavsiye ederim. Sadece sertifikayı yeterli bulurlarsa o da en erken Şubat sonunu bulur. İyi günler.

 18. 30 Aralık 2014 - 17:26 | #18

  arda :

  merhaba hocam sertifika alıcam ama bir sorum olucak 4 yıl önce hırsızlık olayına karıştım ve hapis yada para cezası almadım ama 5 yıl herhangi bir olaya karışırsam diğer dosyalarım göz önünde bulundurulucak diye tebliğ verildi bu engel olurmu

  Hırsızlık suçundan ceza aldıysanız sorun olabilir. Her ne kadar para cezası ödemeseniz, hapis yatmasanız da GBT’de görüneceği için o mahkemeye ait kararla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Olumlu cevap aldığınız takdirde kursa kayıt olursunuz. İyi günler.

 19. 30 Aralık 2014 - 17:27 | #19

  murat :

  Selamun aleykum hocam kimli ogg kimli kazandim 1 ayolduevraklari vereli astiye ve internetten bakiyoyum tc kimliknosu kayitli degil sumtemde yok cikiyo bu ne anlama gelir yardimci olurmusunuz simdiden tesekurler

  Kimlik kartı ilgili kişiye teslime hazır olana kadar, belirttiğiniz şekilde görünür. Bu, sorun olduğu anlamına gelmez. Kimlik işlemleri eskisi gibi bir ayda sonuçlanmıyor artık daha uzun sürüyor. İyi günler.

 20. 30 Aralık 2014 - 17:30 | #20

  sedat :

  merhaba hocam ben daha önce güvnlik sertifikası çıkardım ama kimliği çıkarmamıştım bu sene yenileme yaptım evrakları teslim ettim kimlik sorgulama kısmında silahlı kısmında tahkikatınız devam ediyor yazıyor silahlı yenileme azıyorkısmında ise tahkikatınız tamamlanmıştır yazıyor şimdi benim kimliğim çıkmışmııdır

  Neden öyle yazdığını bilemedim ama cevap da geciktiği için muhtemelen kimliğiniz çıkmıştır. İyi günler.

 21. 03 Ocak 2015 - 16:44 | #21

  ramazan :

  merhaba hocam ben silahlı güvenlık belgemı kazanalı 3 yıl oldu sertifikamı aldım ama kimliğimi çıkartırmadım yani her hangı bır evrak tamamlayıp vermedım şimdi almak istiyoum ne yapmam gerekiyo

  Önce heyet raporu almanız, daha sonra kimlik harcını vergi dairesine yatırıp dekont, sertifika-diploma-nüfus cüzdanının aslı ve fotokopileri, ilinizde istenen kadar resim vb. belgeleri hazırlamanız gerekir. Arşiv araştırma formu ve kimlik kartının temini için eski kursunuza danışmanızı veya bulunduğunuz ildeki özel güvenlik şubesinden sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 07 Ocak 2015 - 18:16 | #22

  hasan :

  silahsız kimlik kartım var silahlı için sınava girdim onunda kazandım şubatta askere gidicem benim yerime evraklarımı ailemden biri şubeye teslim etse sıkıntı olurmu?Diğer sorumda askerde gitiğim yerde silahlı kimlik kartını çıkartmak için ne yapmam lazım?

  Kimlik başvurusu ve onaylandıktan sonra teslim alınması işlemi bizzat yapılır. Başvuru esnasında parmak izi de alınacağından (daha önce ehliyet vb. için verdiyseniz gerek yok) şahsen bulunmanız gerekir. Kart başvurusunu askerlik yaptığınız yerden almanız, ancak ikamet kaydınızı da o şehre aldırmanız halinde mümkün olur. Sınavı kazandığınıza göre askere gitmeden başvurunuzu yapıp dağıtım izninde de kimliğinizi kendiniz teslim alabilirsiniz sanırım. İyi günler.

 23. 13 Ocak 2015 - 15:54 | #23

  cemal alpaslan :

  Kimliğim ne zaman birde yeni kimlik vermediler ne yapmam lazım vermiyorlarmış konyadayım ve de kimlik sürem sertifikada yazan tarihte mi başlar 06.11.2014-06.11.2019 diye yazıyor yenileme için kimlik vermiyorlarmış ve işverene sertifikanın fotokopisini vereceğim yardımcı olursanız sevinirim

  2014 yılbaşından itibaren yenilemeye kimlik veriliyor. Ancak bulunduğunuz ilde kimlik onay süresini bilemiyorum. Muhtemelen kursunuz daha açıklayıcı ve sağlıklı bilgi verebilir. İşyerinize sertifika fotokopisi verebilirsiniz. Ancak bu yeni kimliğin yerine geçmez, sadece size kimlik onaylanana kadar zaman kazandırabilir. İyi günler.

 24. 13 Ocak 2015 - 18:07 | #24

  şahin :

  ben sınavı geçtim dosyam emniyette bekliyo ama dosyam ordayken başkasının yerine sınaa girdim ve bu memurlar tarafından anlaşıldı acaba benim kendi dosyam ne olur

  Durumu anlayan memurlar tarafından hakkınızda “kopya”dan işlem yapıldı ise kabahat olarak para cezası alırsınız. Sahtecilikten işlem yapıldı ise mahkeme sonuçlanana kadar silahsız kimlik almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 25. 14 Ocak 2015 - 15:57 | #25

  kemal :

  Merhaba 29.12.2014 tarihinde evraklarımi verdim kimlik kartim hala çıkmadı normalmi ne kadar surede cikar yardım lütfen

  Başvuru yapalı bir ay bile olmamış, elbette normal. Soruşturmaların artık iki-üç ay sürebildiği söylendiği için beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 26. 24 Ocak 2015 - 16:51 | #26

  durmuş :

  merhaba hocam kolay gelsin ben özel güvenlik koruma bölümünü 2 yıllıgını bitirdim emmiyete basvurdum gerekli dosyaların hepsini hazırladım 30 gün oldu bugun henüz daha gelmemiş bana valiligi gitmedigini soylediler evraklarım kımlık kartım gelmedigi için bi yerede basvuramıyorum ortalama 15 gunde gelır demıslerdı halbukı niye bu kadar uzun sürdü

  Kimlik onay süreleri maalesef uzadı. Eskisi gibi çabuk olmuyor, en az bir-bir buçuk ay sürüyor. Kimlik kartınızın onay aşamasında olduğunu belirterek iş başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 27. 24 Ocak 2015 - 18:42 | #27

  ali :

  arkadaşlar çok önemli sorum olcak 17 yaşımda 3 yıl ceza aldım alıkoyma suçundan şuan 30 yaşındayım adli sicl kaydı aldığımda (resmi kurum için ) adli sicil kaydı ve arşiv kaydı yoktur yazıyor ben kursa başvursam sorun çıkar mı ve gbt ye bakılsa adli sicilde çıkmayan orda çıkar mı lütfen yardımcı olun

  Ceza süresi bir yıldan fazla olduğu için maalesef sonuç olumsuz görünüyor. Adli sicilde çıkmasa da GBT’de görünür ve sorun olur. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster