Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

 

AŞAĞIDAKİ NOTU OKUMADAN LÜTFEN YORUM YAZMAYINIZ.  

 

NOT :

1.   Randevulu sistem çok yeni ve illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınızı lütfen başvuru anında ilgililere yöneltiniz. Bu soruların cevabını sadece onlardan veya kursunuzdan alabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgimiz olmadığı için yardımcı da olamadığımız için lütfen bu tür soruları bize sormayınız.

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 76, toplamda : 164972 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Mayıs 2017 - 13:47 | #1

  PINar :

  sılahsız zormu sızce

  Zor veya kolay kavramları herkese göre değişir. Bana zor, size kolay gelebilir. Bu şekilde mantıklı sonuç alınmaz zaten. Kimliği olan veya kursa gidenlerle görüşmeniz fikir verebilir. İyi günler.

 2. Berkan
  24 Mayıs 2017 - 14:45 | #2

  Selam arkadaşlar.
  23 Mart’da İstanbul Bayrampaşa ilçe emniyet müdürlüğüne dosyamı arşiv araştırması için teslim ettim. 24 Mayıs (yani bugün) cep telefonuma mesaj geldi. 2 ay sürdü kimlik başvurum. Şimdi Biometrik resmim ve makbuzumla gidicem sanırım birde kargo süreci olacak..

 3. 25 Mayıs 2017 - 15:22 | #3

  Durket :

  Merba ben evraklarimi teslim etim 1 ay oldu soruşturmadan msj gelmedi nasil ogrenirim herhangi bi ogrenme imkanimiz varmi

  Kimlik başvuru, istenen belgeler, onay süresi vb. detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla kursunuzdan detaylı bilgi almanız mümkün, başkası bilemez. İyi günler.

 4. 25 Mayıs 2017 - 15:24 | #4

  emine özel :

  güvenlik sertifikamı yeniledim yeni kimlik için basvuruda yaptım fakat beraber başvurduğumuz arkadasın kşmlş geldi benimkinden hala ses yok nerden öğrenebilirim neden elime ulaşmadığını

  Silahlı kimlik araştırması mahallinden yapıldığı için arkadaşınızın yazışması erken neticelenmiş olabilir. Silahsız ise bilemiyorum. İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 5. 26 Mayıs 2017 - 13:23 | #5

  Mesut :

  Merhaba ben yenileme için evraklarımı özel güvenlik şubeye teslim edecem.İstenilen belgeleri hazırladım yalnız benim eşime açmış olduğum boşanma davası var duruşma tarihide 10. ayda olacak.Bununla ilgili benden evrak falan istenirmi veya mahkeme sonucunumu isterler.Çünkü randevumu aldım eksik evrakla gitmek istemiyorum yeniden randevu alırsam kimlik kartımın süresi 8 Haziranda dolacağı için yetişmiyor.Bu mahkeme güvenlik soruşturmasının gecikmesine uzamasına sebeb olurmu.Şimdiden çok teşekkürler.

  Bildiğim kadarıyla Ankara’da boşanma ile ilgili mahkeme evrakı istenmiyor. İlinizdeki durum için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Bilmiyorlarsa da sorup öğrenme imkanları var, sonuçta özel güvenlik şube ile iletişim halinde olmaları gerekir. Zaman darlığı nedeniyle başvuruyu geciktirmemek için gerektiğini uygun bir dille anlatırsanız mutlaka yardımcı olacaklardır. İyi günler.

 6. Orhan
  29 Mayıs 2017 - 22:00 | #6

  @Berkan
  Kardeş ne yaptın kimliğin geldimi bende 12 Nisan’da verdim hala mesaj gelmedi ne zormuş özel güvenlik olmak bu istanbulda

 7. 31 Mayıs 2017 - 10:17 | #7

  Savaş Pala :

  Merhabalar,
  Silahlı kimlik için arşiv araştırma süreci nasıl işlemektedir? Gbt benzeri bir sicil tespiti midir yoksa ikamet doğruluğunu mu araştırmaktalar? Silahsızdan silahlıya geçiyorum ben, silahsız kimliğimin süresi 2019 yılında bitecek, alacağım silahlı kimliğin süresi 2019′mu olacak yoksa yeni 5 sene mühlet verecekler mi acaba? Teşekkürler.

  Soruşturmaların tam olarak içeriğini bilemiyorum, bildiğim kadarıyla GBT’ye, ikamet adresinde oturup oturmadığına bakılıyor. Yeni durumda malum örgüt bağlantısı da araştırılıyor muhtemelen. Silahlıya geçenlere süre eklenmez, eski kartlarındaki süreye kadar silahlı çalışabilir demektir. Aldığınız eğitim temel kapsamında, yenileme yerine geçmez. İyi günler.

 8. 31 Mayıs 2017 - 10:19 | #8

  serkan :

  Arkadaşlar ben vardiya sistemi ile ilgili bilgi almak istiyorum tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim. 2 gündüz 2 gece 2 off çalışma sisteminde diğer 1 gün ne oluyor ?Bu şekilde 6 gün olmuş oluyor cevap verirseniz sevinirim.

  Bu şekil çalışmada diğer bir gün yok, ikişerli düzen haftasonu-bayram-resmi tatil fark etmeden devam ediyor. O özel günlere denk gelen çalışma günlerine fazla mesai ödenmesi gerekir. İyi günler.

 9. 31 Mayıs 2017 - 10:20 | #9

  GÖKHAN :

  MRB yenileme sınavına girdim sertifkam çikti emniyete arviş araştırma için dosyamı verdim ama eski kimlik süresi haziraz 8 son. buluyor şuan da çalışıyorum soruşturma ne zaman sonuçlanacak bilmiyom. iş yerim beni çaliştiri mi?

  Başvuru yaptığınıza dair bir belge verildi ise işyerinize fotokopi verebilirsiniz. İşlemler illere göre değiştiği için bilemiyorum. Başvuruya dair belge olursa işyeriniz sorunsuz çalıştırabilir. İyi günler.

 10. 31 Mayıs 2017 - 10:22 | #10

  Kadır :

  Mrb sılahlı kımlık ıslemı ıcın msj ne zaman gelır

  Sayfanın başında da izah edildiği gibi işlemler ve süreleri, illere göre değişiyor. Aynı şehirde olmalarından dolayı kursunuza sormanızda yarar var. İyi günler.

 11. 31 Mayıs 2017 - 10:23 | #11

  Fırat :

  Mrb ben 2 ay önce evraklarımı emniyete teslim ettim kimliğim ne zaman gelir veya hangi aşamada olduğunu nasl öğrenebilirim

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi işlemler, istenen belgeler, onay süreleri illere göre değişiyor. Sorunuza sadece başvuru yaptığınız yer ve kursunuzdan cevap almanız mümkün, başkaları bilemez. İyi günler.

 12. 31 Mayıs 2017 - 10:23 | #12

  Mutluhan :

  Merhabalar butun belgelerim hazir ve tamam belgelerimi ankara mavi masaya teslim etikden sonra kacgun icinde gelir kimlik kartim tskler

  Özel güvenlik belgelerinden bahsediyorsanız belediyeye değil, AŞTİ içerisindeki Öz.Güv.Ş.’ye başvurmanız gerekir. İyi günler.

 13. 31 Mayıs 2017 - 10:25 | #13

  İzmirli_ahmet :

  Sayın hocam,

  Güvenlik soruşturması ve arşiv kaydı ile ilgili sorularım var.

  -Benim annem ve babam ben çok küçükken ayrılmışlar ve annem in nerede yaşadığı vb. bilgilere sahip değilim.

  - 2015 yılında bedelli muafiyetinden yararlandım. Askerlik Hizmeti satırında bilgiler istiyor

  -Son çalıştığınız iş yeri. Halen Çalışmakta olduğum yeri de yazmalımıyım.

  Bu güvenlik soruşturmasıve Arşiv araştırması formunu dolduramıyorum bilgi eksikliği sebebiyle. Ne yapmalıyım?.

  Teşekkür ederim.

  Annenizin doğum yeri ve yılını biliyorsanız o bilgileri doldurun, adresine bilinmiyor yazabilirsiniz. O formda önemli olan sizin şahsi bilgileriniz ve adresinizin doğru ve eksiksiz olması önemli. Son çalıştığınız yeri de yazıp çıkış tarihine devam yazınız. Askerlikle ilgili bölüme bedelli diye belirtebilirsiniz. İyi günler.

 14. 02 Haziran 2017 - 09:03 | #14

  ismail :

  sertifikaya hak kazandım ve bütün evrakları teslim edicem yanlız daha sonrasında hakkında soruşturma ve devam eden mahkemesi olanlara kimlik verilmiyormuş,sertifikamı daha öncesinde aldım lakin eski 1 sene öncesinde çalışıp ayrıldığım işyeri uydurma bir suçla beni 6. asli cezadan güveni kötüye kullandığıma dair mahkemeye vermiş daha hiçbir duruşmaya çıkılmadı netice itibariyle bir soruşturma ve karar yok benim için engel teşkil edermi,adli sicil kaydımda zaten hiçbir kaydımda bulunmamakta arşiv araştırma formunada bunu yok olarakmı işaretlemeliyim (teşekkürler)

  Hakkınızda dava varsa GBT’de görünür. Bu nedenle arşiv formunun var kutusunu işaretleyip o davanın görüldüğü mahkemeden iddianame de olsa bir belge alıp başvuru evrakınıza ekleyin. İyi günler.

 15. 10 Haziran 2017 - 07:38 | #15

  Ümit :

  Emniyetten msj geldi karakola çağırdılar tahkik mi ne yapacaklarmış ne oluyor bu bir bilgi verirseniz sevinirim bu işlemden sonra kartım ne zaman gelir

  Silahlı adayların mahalli soruşturmaları adres üzerinden yapıldığı için çağrılmış olmalısınız. Eve gelme, karakola çağırma, muhtardan sorma, şahsın kendisini arama şeklinde olabiliyor. İyi günler.

 16. 12 Haziran 2017 - 14:48 | #16

  Ugur :

  Arkadaslar polis araştırmaya geldi beni. Bu ne demek oluyor ? Silahlı güvenlik belgesini kazandım. Fakat daha mesaj gelmedi. Polisler araştırmaya geldikten kac gun sonra kimliğimde gelir acaba ? İstanbul için bi bilgisi olan var mı acaba ?

  Silahlı kimlik almak için soruşturma yapılsın diye siz evrak hazırlayıp müracaat etmediniz mi, şimdi ne demek oluyor demeniz garip. O evrakları niçin verdiğinizi bilmiyorsanız bu vesileyle öğrenmiş oldunuz o zaman. Özel güvenlik kimliği sahibi olabilmek için sadece eğitim alıp sınavda başarılı olmak yetmez. Adli sicil yönünden de uygun olmak gerekir, polis bunu araştırıyor anlaşılan. İlinizde işlemlerin ne kadar sürede tamamlandığını da başvuru yaptığınız yer veya kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. Bu işler, illere göre değişir. İyi günler.

 17. 14 Haziran 2017 - 09:16 | #17

  Yasin2222 :

  Arkadaslar ben mayis 5 de evraklarimi teslik etdim 1 ayi gecdi hala mesaj gelmedi bide ben 520 liralik yatirdigim makbuzu orda verdim ama fotokopisini cektirmeyi unutmusum geri dondum baska polis memuru vardi bir sorun olurmu diye sordum hayir dedi sizin bilginiz varmi bide ne kadar surede gelir

  Kimlik onay işlemleri, süreleri illere göre değişir. Dolayısıyla bulunduğunuz ildeki yaklaşık süreyi ancak kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden sorarak öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 18. Abdulkerim
  14 Haziran 2017 - 10:34 | #18

  Arkadaşlar Selam
  Bende mart ayının son günü evraklarımı verdim ve nihayet sms geldi dün itibarıyla yani toplamda geçen süre 75 gün. Onun için beklemek gerekiyor derim.

 19. Muhammed
  14 Haziran 2017 - 13:27 | #19

  @Abdulkerim
  Kardeş benimde bugün 71.gunum hala sms gelmedi bisey yapmam gerekiyo mu ?

 20. Muhammed
  14 Haziran 2017 - 14:18 | #20

  @Abdulkerim
  Kardeş şimdi msj geldi çok şükür. Peki msj dan kac gun sonra kimlik geliyo acaba?

 21. Abdulkerim
  15 Haziran 2017 - 09:52 | #21

  Önce tekrar Kaymakakamlığa gideceksin fotoğraf ve dekont la birlikte ondan sonraki süreci bilmiyorum ama 2 hafta gibi bu süre de geliyormuş

 22. 15 Haziran 2017 - 10:57 | #22

  Ömer :

  Slm benim adıma evrakta sahtecilik suçundan 2014 yılında bir soruşturma açıldı.soruşturma halen devam ediyor.2015 yılında yenileme sınavına girdim sertifikamı aldım. Ancak kart yenileme için emniyete dosyamı verdim hemen hemen 6 aydır halen kartım gelmedi. Sorduğumda soruşturma devam ediyor diyorlar. Dosyam 3 savcı değiştirdi. Dosya yoğunluğundan dolayı bakailamadigi söyleniyor bana. Bu durumda ne yapabilirim? Kartım silahlı silahsız olarak bana verilebilir mi?

  Evrakta sahtecilik suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Karar HAGB’li çıkarsa denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması ve düşme kararı gerekir. 680 S.KHK ile bu suçtan ceza alanların kararları HAGB’li dahi olsa düşme kararı bekletiliyor. Eskiden HAGB varsa silahsız da olsa çalışmak mümkün olabiliyordu, ancak artık mümkün değil. Davanın uzun sürmesi aleyhinize olmuş ama maalesef beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 23. 17 Haziran 2017 - 11:40 | #23

  Demir demirelli :

  Sinav gecildi dosya arsiv arastirmasi mi veya guvenlik sorusturmasi mi bilmiyorum ama teslim ettim jandarmaya ve suan bi is var acaba gecici bi calisabilir belgesi alabilir miyim?

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkün olur. Belirttiğiniz şekilde belge verilmez maalesef. İyi günler.

 24. 17 Haziran 2017 - 16:58 | #24

  Ömer :

  Merhaba ben emniyete yenileme soruşturma başvurusu yaptım 3 gun sonrada polis geldi bir iki soru sordu.ne zaman sonuçlanır. Birde yakın zamanda sonuçlanırsa ben randevu aldigim tarihi beklemek zorundamiyim kimlik başvuru için. Yoksa soruşturma sonuclaninca hemen kimlik basvurumu yapmalımıyım randevuyu beklemeden

  Genel olarak randevu alıp gününde kimlik başvurusu yapanların soruşturması başlar. Siz, başvuru yapmadan soruşturmaya geldiklerini söylüyorsunuz. Bu farklı uygulama hangi ilde bilemiyorum, detayı hakkında da bilgim yok maalesef. Soruşturma işlemleri, onay süreleri vb. durumlar illere göre değiştiği için en doğru bilgiyi kursunuzdan ve başvuru yaptığınız/yapacağınız emniyet biriminden alabilirsiniz. İyi günler.

 25. 18 Haziran 2017 - 15:15 | #25

  Özgur akyurek :

  Merhabalar kolay gelsin silahli guvenlik sertifikasi iciin evraklari verdimm 55 gun sonra mesj geldi olumsuz karsilanmisdir diye ruhsat harc iadesi icin 246 nolu odaya geliniz die.mesj ben.silahli sertifika neden alamamis.olabilirim ki hicmi silahsizdami.alamiyacaagim

  Eğer silahsız mümkün olsaydı harcı iade etmezlerdi. Nedenini bilemiyorum, gittiğinizde açıklanır mutlaka. Adli sicille ilgili bir sorununuz yoksa aileden birinin dahi FETÖ bağlantılı durumu olması neden olmuş olabilir. Umarım çözebileceğiniz bir sorundur. İyi günler.

 26. ali bingöl
  19 Haziran 2017 - 11:26 | #26

  ben 4 aydır kimlik bekliyorum of yyaa

 27. 20 Haziran 2017 - 08:40 | #27

  Yunus :

  Benim güvenlik kartım eskiydi 10 gün önce değiştirme için verdim evraklarım ne mesaj geldi nede güvenlik kimliği gelmedi neden acaba bana yardimci olursanız sevinirim

  Başvuru yaparken sorsaydınız keşke, ilinizde bu işlemlerin ne kadar zaman aldığını ancak orası bilir çünkü. Ankara’da bir haftada gelen kimlik artık 1,5 ayı buluyormuş. Başka illeri bilemiyorum. İyi günler.

 28. 20 Haziran 2017 - 08:42 | #28

  Hüseyin :

  Selamun aleyküm arkadaşlar ben randevu günümü beklemesem sabah erken gitsem dosyaları teslım edebılırmıyım

  Tam da böyle yapanlar yüzünden randevu sistemi var. Ankara’da abartıp geceden gelip yerlerde yatanlar için müracaat yerinin önüne banklar konmuştu. Bulunduğunuz ildeki durumu bilemiyorum, Ankara’da aradan müracaat kabul edilmiyor erken de olsa geç de olsa. İyi günler.

 29. 22 Haziran 2017 - 10:23 | #29

  Ugur :

  Kolay gelsin. 21 nisanda evraklarimi teslim ettim silahli icin 2 ay icerisinde mesaj gelir dendi ve hala gelmedi. Ayni gun arkadasla verdik onun silahsizdi ve kimligi geleli 2 hafta oldu acaba silahli farkli mi oluyo bu kadar neden beklettiler onuda anlamis degilim sicilim temiz yasal olmayan hicbir isim olmadi. 1 senedir issizim umudum guvenlik sektoruydu ve isimide ayarladim kimligin gelince baslarsin dendi ama buldugum iside kaybettim galiba. Bu kadar zaman almasi cok sacma universite mezunuyum ama issizim umudumuz bu meslek ama daha baslamadan meslekten soguttular niye bu kadar zor 1 kimligin gelmesi issizlikten bunaldim artik. Sorgulayacak takip edecek hicbir yer olmamasida ayrica sacma kuruma soruyosun mesaj bekle diyo kursa soruyosun ayni bu nasil is derdimize nasil care bulcaz nere muracat etcez. Millet 3 gunde uzaya gidip geliyor bizim kimlik 2 aydir yok cok moralim bozuluyor. Mahalle baskisi altindayim issizlikten.

  Silahlı ve silahsız soruşturma işlemleri farklıdır. Sizin adres tespiti de yapılması gerektiğinden ikametinizin olduğu bölgeye bakan karakola danışmanızı tavsiye ederim. Emniyetin ek görevlerinin artması, tüm sektör çalışanlarının bir yıl içerisinde yeni soruşturmadan geçirilmesi gibi detaylar yüzünden iş yükü fazla, muhtemelen gecikmenin nedeni budur. Moralinizi bozmayın vardır bir hayır mutlaka, belki daha iyi bir işe girmenize vesile olur bu gecikme. Sonuçta sizden kaynaklanmıyor. Bol şanslar.

 30. 23 Haziran 2017 - 10:16 | #30

  toris :

  hocam ben silahlı özel güvenlik katrımı 2 ay sonar elime geccicegi söylendi lakin bir işe başvurdum sertifikamı aldım ama adamalr işe giriş kagıdı istiyor ama özel güvenlik öyle bir şey vermedi bana nedir o kagıt adı nedir yaa

  Sayfanın başında gayet açık bir şekilde izah edildiği gibi kimlik işlemleri, onay süreleri illere göre değişir. Dolayısıyla kursunuza danışmanız uygun olur, hangi ilde olduğunuzu bilemiyorum. İyi günler.

 31. 23 Haziran 2017 - 10:19 | #31

  Gökhan :

  İyi günler. 30 temmuz da silahlı yenileme sınavına gireceğim kimlik kartım 12.10 2017 de doluyor sertifika çıkınca hemen evrakları özel güvenlik dairesine teslim edeceğim şu an bankada çalışıyorum arşiv araştırması geç sonuçlamıyırmuş işimi kaybetmemek için ne yapmalıyım ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor ilginize şimdiden teşekkür ederim

  Yenileme sertifikası sınavdan yaklaşık bir ay sonra çıkar. Kursunuzdan sertifikanın yaklaşık onay tarihini öğrenip (illere göre değişebilir) zaman kaybetmeyecek şekilde diğer belgeleri hazırlamanızı, randevuyu da önceden almanızı tavsiye ederim. Kimlik onay süreleri de illere göre değiştiği için başvuru yaparken öğrenmenizde yarar var. Bulunduğunuz ili bilemiyorum, İstanbul değilse muhtemelen yetişir gibi görünüyor. Yetişmezse bankada izin-rapor zor sanırım, bu ikisinden birinden başka yol yok maalesef. Kursunuzda irtibatta olup işlemleri erken yapmanız önemli. İyi günler.

 32. Gökhan
  23 Haziran 2017 - 12:56 | #32

  Eskişehir ilim sayın hocam gecici çalışma yazısı soruşturma bitene kadar gecerli mi

 33. 23 Haziran 2017 - 13:04 | #33

  Gökhan :

  Eskişehir ilim sayın hocam gecici çalışma yazısı soruşturma bitene kadar gecerli mi

  Tüm bunları kursunuza sormanız gerekir. Ankara’da yenilemeye verilen belge 15 gün geçerli diye biliyorum. Eskişehir’i de oradaki kurslar bilirler sanırım. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster