Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Silahlı kimlikler 4-6, silahsız kimlikler 2-4 hafta içerisinde onaylanmaktadır  (Onay süreleri İstanbul’da daha uzun sürmektedir).

 

NOT : Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sormanız tavsiye edilir. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 11, toplamda : 92211 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Temmuz 2015 - 07:37 | #1

  haluk can :

  merhaba hocam benim evraklarım komisyon tarafından onaylanmadı arviş kaydım olduğu için yanlız harzılayıp verdigim evraklar sertifika resim vs bana iade etmediler tebliğ edip yatırdıgım parayı almam için evrak verdiler sertifika ve resimlerim neden geri verilmedi? cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  Bu sorunuzun muhatabı o evrakları vermeyen bürodur. Tam olarak nedenini bilemiyorum ama resimleri soruşturma belgelerinde kullanmış olabilirler. Diğer evrakın işinize yaramayacağını düşünmüşlerdir muhtemelen. İnanın net bilgim yok. İyi günler.

 2. 08 Temmuz 2015 - 11:18 | #2

  İsmail gûlerer :

  Merhaba hocam silahlı güvenlik sertifikam var ama silahsız olarak çalışıyordum sertifikamı almadan bi arkadaşım sözlümü almaya gidiyorum diye bizi yanına aldı kıza bi şey yapmamış kız davacı olmuş şahıstan daha sonra davadan vazgecmis olay 2003 te oluyor 2 sene önce sertifikam mahkeme devam ettiği için geçici olarak alındı olayı yapan şahıs yurt dışında olduğu için mahkeme bi türlü sonuçlanmıyor ben çok mağdur oldum yardımlarınızı bekliyorum

  Olayın sizinle alâkasını, size yöneltilen bir suçlama varsa içeriğini anlayamadım. Ancak kartınıza el konduğuna göre burada belirtmediğiniz, ciddi bir durum var sanırım. Cinsel içerikli suçtan ceza almak, sadece güvenliğe değil ileride bir çok işte önünüze engel çıkarır. Dava bitmediğine göre iyi bir avukat tutup asıl şahsın yurtdışında bulunduğunu belgelemeniz, suçunuz yoksa davadan bir şekilde ceza almadan sonuçlandırmanızı tavsiye ederim. Bu davadan ceza alırsanız, itirazın sonuçlanması için de beklemeniz gerekecek. Normal şartlarda örgüt ve devlet aleyhine işlenen suçlar hariç, kart iptali olmaz. Mahkemenin devam ettiğini belgeleyerek çalışmaya müsaade edilir. İyi günler.

 3. 09 Temmuz 2015 - 16:17 | #3

  İnan :

  İyi akşamlar hocam balıkesir bandırma da oturuyorum yaka kartı için bugün il emniyet müdürlüğüne gittim islemlerimi evraklarimi eksiksiz verdim 20 25 gün sürer dedi doğrumudur? sizce tesekkur ederim silahsız sertifikam

  Kimlik onayı ile ilgili en gerçekçi bilgi, başvurulan emniyet biriminden veya o ildeki kurstan alınabilir. Size bu şekilde bilgi verildi ise doğrudur çünkü işlemi onlar yapıyor. İyi günler.

 4. 11 Temmuz 2015 - 07:55 | #4

  ebubekir :

  meraba hocam kimlik kartı sürem 13.09.2015 te doluyo ben 23.08.2015 teki sınava kaldım.arada ki 22 gün süre içinde yenileme evrakını kimligi en hızlı nasıl çıkarırım.iş veren bayan biraz aksi idare etmio atarım işten dio sertifaka çıktıgı gün kimlik kartını elden 1 günde çıkarabilirmiyim.eger mümkün degilse 15 gün rapor alsam sıkıntı olur mu..?

  Madem bu kadar titiz bir firmada çalışıyorsunuz, yenileme işini neden bu kadar ihmal ettiniz? Yenileme eğitimi alması gerekenler için işlem; soruşturma bittiğinde tamamlanmış olur. Sanırım sınava girmenin yeterli olduğunu düşündüğünüz için geç kalmışsınız. Ancak bu büyük yanılgı, sizin girdiğiniz sınava ilişkin sertifikayı, İstanbul’da değilseniz en erken 23 Eylül’de, İstanbul’da iseniz daha da geç alırsınız. 35.Yenileme Sınav Takviminde de belirtildiği gibi gireceğiniz sınavın sonuçları 11 Eylül Cuma günü açıklanacak. Kursunuzdan sertifikayı aldıktan sonra özel güvenlik şubeye hemen başvursanız bile soruşturma en erken bir ayda tamamlandığı için kimliği almanız (yine İstanbul olmaması şartıyla) Ekim 2015 sonunu bulur. İşlemleri çabuklaştırmak için bulunduğunuz ilde sertifikasız kimlik başvurusu kabul ediliyorsa kursunuzdan istenen belgeleri öğrenip sertifikayı onaydan sonra vermek kaydıyla soruşturma için başvurabilirsiniz. Ancak bu şekilde bile kimlik süreniz dolmadan işlemlerinizin bitmesinin ve bir günde kimlik kartı çıkmasının imkansız olduğunu bilmenizde yarar var. Bulunduğunuz ildeki uygulamaları, istenen belgeleri, soruşturmanın yaklaşık süresini kursunuzdan sormanız gerekir. Soruşturmanın ne kadar zaman aldığına göre rapor süresini hesaplarsınız. İyi günler.

 5. 11 Temmuz 2015 - 15:58 | #5

  sibel :

  merhabalar kimlik kartı için maliyeye toplamda ne kadar ücret yatırılıyor.Teşekkür ederim

  Sertifikayı alıp kimlik başvurusu yaparken istenen kimlik harcı 475 TL.dir. İlinizde nereye yatıracağınız konusunu kursunuza sormanız gerekir. Tüm giderlerle ilgili bilgi yan sütunda Kimlik Maliyeti başlıklı yazıda var. İyi günler.

 6. 11 Temmuz 2015 - 17:01 | #6

  ebubekir :

  tekrar meraba hocam benim sertifikam 13.09.2015 te doluyo 23 agustostaki sınava kaldım .demiştim.ve cevap yazmıştınız.bende sizin gibi düşünüyodum.geç kaldım.ankarada yenileme yapıyorum.ancak burada 1 günde halledenler oldugu söylendi.kursun titizligine gelince bu kurs müdürü karı tam bi manyak ben 24 mayıstaki sınava yazılmaya gittigimde daha altı ayın var.yetiştirirsin.sonuçta kimligi bizden alıyosun.sıkıntı olmaz seni 23 agustostaki sınava yazıyorum 24 mayıstakine yetişemen dedi. Şimdide yasa geregi çaliştırmam dio kafadan çatlak.daha önce bildigime göre sınava girince yenilemede sıkıntı olmadan bazı şirketler adam çalıştırıodu.ayrıca 23 agustostaki sınav 29 agustosta açıklanıyo dio özel güvenlik şube acaba rapor alsam üstesinden gelme olasılıgı ne

  2014 yılbaşına kadar eğitime katılanlar çalışmaya devam edebiliyordu. Ancak bu uygulama değişti, dolayısıyla süresi bitmeden yeni kartını almayanlar tazminatsız çıkarılabiliyor artık. Kursunuzu aldığınız yer aynı zamanda işvereniniz anladığım kadarıyla. Ankara’da olduğunuza göre silahlı soruşturmalarının en az birbuçuk ay sürdüğünü kursunuz da biliyordur. 23 Ağustos yenileme sınav sonuçları sınav takvimine göre 11 Eylül’de açıklanacak. 29 Ağustos’u nereden gördünüz bilemiyorum ama o tarihe kadar atışlar ancak yapılır. İyi günler.

 7. 21 Temmuz 2015 - 09:12 | #7

  Adem :

  Meraba hocam ben silahlı sertifika kazandım evraklarımı hazır ettim ve 25 gün oldu teslim ettim güvenlik şubeye benim 2 yıl önceden 2 kez Mahkemeye çıktım uyuşturucu madde bulundurmak suçundan ve bana 1 yıl hapis cezası verdi ama 5 yık erteledi 2 suçumuda sabıkamda yol sadece başımdan bu olay geçti sizce engel olurmu bu durum sertifikayı almamda???tşkler ilginizden dolayı

  Kararda HAGB olmadan, bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ayrıca bazı illerde uyuşturucu suçlarına süreye bakmadan olumsuz cevap verilebiliyor. Bu nedenle konuyu kursunuzdan araştırmanız yararlı olur. Adli sicilde görünmemesi sizi yanıltmasın, GBT’de görünür. İyi günler.

 8. 23 Temmuz 2015 - 07:10 | #8

  elif :

  iyi günler ben 1 ay önce kimlik kartı başvurusu yaptım ama hala daha cıkmadı aradım soruşturuyor diyolar.ne zaman çıkar bu arada silahlı alıcam

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi kimlik onay işlemlerinin süresi illere göre değişir. Dolayısıyla ya başvurduğunuz yerden ya da kursunuzdan sağlıklı bilgi almanız mümkün olur. İyi günler.

 9. 23 Temmuz 2015 - 07:14 | #9

  Gaffur :

  Hocam merhaba benim merak ettiğim acaba hangi illerin komisyonlarında uyuşturucu suçuna hagb kararı olsa dahi denetim serbestliği yemiş insanlara olumsuz Yanıt veriyorlar bu illerin içinde Adana varmı saygılarımla tşkler bilgileriniz için

  Sorunuzun cevabını bulunduğunuz ildeki özel güvenlik şubeden alabilirsiniz. Konuya ilişkin bir liste veya bilgi edinme durumu bizim açımızdan yok maalesef. İyi günler.

 10. 27 Temmuz 2015 - 07:33 | #10

  Çiğdem :

  Iyi gunler hocam benim sorum evraklarimi verdim verirken sordum yetkili kisiye nezaman cikar diye iki uc hafta surer dedi ve burdan ciktiginda telefonuna mesaj gelicek dedi ama hic oyle bir mesaj gelmedi ayrica kartin ciktigini nasil ogrenicez bayrampasa ozel guvenlik sube amirliginin numarasini ariyorum hicbir sekilde telefona cevap verilmiyor

  Sertifika-kimlik onay işlemleri, yerelden yürütüldüğü için sorunuza doğru cevabı ancak başvurduğunuz yerden veya kursunuzdan alabilirsiniz. İstanbul’da bilgi alınabilecek resmi telefonları bilemiyorum. İyi günler.

 11. 27 Temmuz 2015 - 07:35 | #11

  selçuk :

  hocam iyi günler ben kimlik yenileme evraklarını teslim ettim silahsız istanbulda nekadar sürede sonuç alınabilir sonucu nerden öğrenebiliriz iem ögg sube müdürlüğünde bildiğim kadarıyla öle bir sonuç arama sayfası yok

  Kimlik-sertifika onay işlemleri illerden yürütülür. İl il başvuru noktaları ve iletişim bilgileri maalesef elimizde yok. Kursunuz mutlaka bilgi sahibidir. Bu tür sorulara kurslardan daha sağlıklı cevap alınır. İyi günler.

 12. 27 Temmuz 2015 - 07:38 | #12

  selçuk :

  hocam linkte sorgulama yapılamıyor istanbulda

  İstanbul’da kimlik sorgusunun ne şekilde yapıldığını bilemiyorum. Kursunuza sormanız yararlı olur sanırım. İyi günler.

 13. 29 Temmuz 2015 - 09:23 | #13

  Harun :

  hocam merhaba bana 2010 yılında uyşturucu kullanmaktan denetimli serbestik verilmişti. Bir yıl boyunca imzaya gittim dosyam kapanalı iki yıl oldu temizim. Silahlı kimlik alabilirmiyim.

  Uyuşturucu kullanmak suçundan işlem görenlere çoğu ilde kimlik veriliyor. Sizin işlemler de tamamlandığına göre sorun olmaz. Ancak Ankara’da verilmediğini belirteyim. Riske girmemek açısından mahkeme ve denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlandığına ait tüm belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. En doğru ve geçerli cevap oradan alınabileceği için masraf yapmadan danışmakta yarar var. İyi günler.

 14. 11 Ağustos 2015 - 15:37 | #14

  Ayse :

  Iyi gunler silahsiz guvenlik sinavina girdim kazandim fakat evraklar topladim emniyete goturdum ama uyapdan davami gordu bu davayla ilgili savcilikdan islak imzali belge istedi henuz dava kesinlesmedi devam ediyor ne yapmam lazi

  Davanın son aşamasını gösterir belge almanız lazım sanırım, kursunuz da yardımcı olabilir. İyi günler.

 15. 12 Ağustos 2015 - 07:32 | #15

  Ahmet :

  Ogg kartı çıktıktan sonra kartı almak için belli bir sure varmı varsa nekadar tsk.

  Sorunuzun belli bir cevabı yok, makul süre denilebilir. Bir sürü evrakın, başvurunun olduğu emniyet birimlerinde onaylı kimliklerin ne kadar süre saklanacağı, alınmayanların ne yapıldığını bilemiyorum. Muhtemelen dosyanıza kaldırılır. Oradaki evrak yoğunluğunu göz önüne alarak fazla gecikmemekte yarar var sanırım. İyi günler.

 16. 21 Ağustos 2015 - 07:57 | #16

  selçuk :

  hocam merebalar yandaki sütunda ankara için kimlik sorgulama var ama İstanbul için olan çalışmıyor galiba

  İstanbul için verebileceğimiz tek link o. Başka varsa bilemiyorum, İstanbul’dan eğitim aldıysanız kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Muhakkak bilgileri vardır. İyi günler.

 17. SERKAN D
  30 Ağustos 2015 - 14:40 | #17

  egm nin sayfalarındaki güvenlik kimlik kartı sorgulama bölümü çalışmıyor butun iller için geçerli boşuna ordan uğraşmayın bulunduğunuz ilin özel güvenlik daire başkanlığına gidin ordan sorgulayın.

 18. 04 Eylül 2015 - 09:04 | #18

  Serdar :

  hocam Merhabalar Bilindiği üzere güvenlik ve arşiv araştırma formunda eskiye yönelik çalıştığımız işi yazıyoruz.
  peki biz işyerinden kavgalı bir şekilde ayrılmış isek ve memur arkadaşlar işyerine sorgu için gidip, işveren önümüzü kesmek amacı ile örnek veriyorum eli uzundu arkadaşın yakaladık adli makama bunu yansıtmadık dese yalan beyan yapılsa bize karşı arşiv araştırma formumuz yanarmı ?

  Arşiv araştırma formuna yazılan işyerlerine gidilmiyor bildiğim kadarıyla. Adres bilginizi doğru yazmanız önemli. Silahsızlara GBT, silahlılara mahalli araştırma var. Dedikodu ile karar vermezler. İyi günler.

 19. 08 Eylül 2015 - 13:11 | #19

  ahmet :

  merhabalar 59. dönem silahli güvenlik sınavını kazandım.benim davam var bu ayın 21.de sonuclanacak. ama ben suclu degil müstekil kisiyim dolandırıldım sikayetci oldum.bu sılahlı güvenlik kartı almamda engel olurmu ? saygılar

  Belirttiğiniz durum engel değil. Belgeleri hazırlarken kursunuza danışın, bu mahkemeye ait evrak sizden istenebilir. İyi günler.

 20. 08 Eylül 2015 - 13:13 | #20

  Yeter yilmaz :

  Merhaba hocam kimlik kartı basvurumu yaptım 3 ay oldu özel güvenlik şubeye defalarca basvurmama rağmen hiçbir sonuç alamıyorum ne yapmam gerekiyor

  Kimlik onayları biraz zaman alıyor, eskisinden uzun sürüyor. Ancak illere göre farklılık gösterdiğini de dikkate alarak bu soruyu kursunuza sormanız daha doğru olur. Bulunduğunuz ili bilemiyorum. İyi günler.

 21. 08 Eylül 2015 - 13:20 | #21

  selahatrin :

  slm ben mardinden ben yeni cikarmisim kac gunde kimliyimi alabilirmiyim bilgisi olan arkadaslar yazabilirmi

  Kimlik onay süreleri, illere göre değiştiği için bilemiyorum. En sağlıklı bilgiyi başvuru yaptığınız yerden veya kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 22. 15 Eylül 2015 - 14:30 | #22

  Serdar :

  Iyi günler yenileme eğitimi aldım Sınavlar açıklandı sertifika gelince evraklarla birlikte emniyete teslim edeceğim soruşturma bekleyecekmiyim yoksa direk yenilenecekmi kimliğim yardımcı olurmusunuz

  Kimlik soruşturması yenilemeye de yapılır. Soruşturma sonucuna göre kartınız yenilenir. İyi günler.

 23. 15 Eylül 2015 - 14:35 | #23

  ruzgar :

  hocam e devlete gırdım zamanında telefon davam vardı fotokopımle ılgılı dolandırma sucu vardı benım fotokopımı kullanmışlardı en son davada madurıyetım gıderıldı ben davayı hakımden gerıye cektm vakat o kışı abısıydı sonra kardesıne gectı devlet araştırmaya kardesının davalarına katılmadım en son 3 dava surdu ucundede duruşma yapıldı dedı en son anlaşalım kapatalım dedık arkdas dosyanın kapandığını soyledı dosya çıkıyor duruşma yapıldı dıye duruyor sorum su olcak emnıyet bu dosyayla ılgılı belge ıstermı benı gerıye cevırırmı burda sıkayetcıde benım sanık degılım bunla ılgılı 8 aslıye mahkemesıydı benım davam bunla ılgılı gerı cevırırlermı bunu cok merak edıyorum

  Kimlik başvurusu yapanların hakkında bu tür işlem varsa mutlaka belge istenir. Suçun niteliği, alınan ceza süresi vb. detaylar incelenerek olumlu veya olumsuz karar verilir. E-devlet, adli sicilde görünmese de GBT’de görüneceğinden bu davaya ilişkin son duruma ilişkin belgeyi vermeniz gerekir. İyi günler.

 24. 15 Eylül 2015 - 14:45 | #24

  erol :

  ben sınavı kazanıp dosyayı hazırladım ama güvenlik şubesine dosyayı teslim etmedim . acaba dosyayı teslim etme süresine kadar

  İlk defa mı alıyorsunuz, yenileme misiniz bilemiyorum. Yenilemede kimlik süresi, ilk defada rapor süresi gibi detaylar var. Lütfen kursunuza danışınız. İyi günler.

 25. 15 Eylül 2015 - 14:51 | #25

  Nesim :

  Hocam 2015 in 3 nde temyize gönderdim ama cevap gelmedi bana nasıl öğrenebilirim

  Temyizdeki davaların ne şekilde takip edildiğini bilemiyorum. Dava açtığınız yerden sormanız gerekir. İyi günler.

 26. 17 Eylül 2015 - 16:35 | #26

  aytekin :

  hocam ben 23 ağustos,ta sınava girdim sertifika bayramdan sonraya kaldı silahsızım
  15.10.2015 sürem doluyo işyeriyle ilgili bi sıkıntı yaşarmıyım işden çıkara bilirler mi

  Yenilemesi gelenlerin çalışmaya devam edebilmesi için o tarihe kadar soruşturma dahil tüm işlemlerin bitmesi gerekir. Sınava girmek yeterli olmadığı için siz zaten oldukça geç kalmışsınız. Sertifika çıksa bile işinize devam etmeniz için normalde yetmez. Kursunuzla görüşüp idari tatil başlamadan sertifika hariç diğer belgelerle kimlik başvurunuzu yapmanızda yarar var. Sertifika çıktığında işyerine fotokopisini verip idare edebilirseniz lehinize olur. İyi günler.

 27. 03 Ekim 2015 - 12:49 | #27

  ufuk :

  merhaba 2012 yılında basit bir kavgaya karıştım ve dava hala devam ediyor, savcı maaşallah döktürmüş yok mala zarar verme ,basit adam yaralama yok örgüt kurma gibi deli saçması suçlar 17.duruşma bitti ve devam ediyor. şimdi ben bu durumda özel güv.kimliği alabilirmiyim teşekkürler

  Davanın devam ettiğini belgelemek kaydıyla silahsız kimlik almak mümkün ama örgüt suçundan yargılananlara bu hak tanınmıyor. Dolayısıyla bu mahkemeye ait son durumu gösterir evrak ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Oradan olumlu cevap almanız halinde özel güvenlik eğitimi için herhangi bir kursa başvurursunuz. İyi günler.

 28. 03 Ekim 2015 - 13:05 | #28

  aytekin :

  süremin bitiminebir gün kala rapor alsam 10 gün raporlu olduğum sürede işten çıkara bilirler mi hocam en azından bi süre kazana bilirmiyim

  Raporlu iken işten çıkarmaya yasalar izin vermiyor. Ama sadece güvenlikte değil başka sektörlerden de raporlu iken işine son verilenler olduğunu duyuyoruz maalesef. Bu nedenle işyerinizin konuyla ilgili ne şekilde bir tutum alacağını bilemiyorum. Bunlar olumlu bir dille konuşarak işyerinizle çözmeniz gereken konular. İyi günler.

 29. 03 Ekim 2015 - 13:14 | #29

  murat :

  Hocam 2 ay oldu silah guvenkigi kazandim kagitlari iceri verdi kimligim ciksindiye 2 ay oldu haber gelmedi

  Kimlik onay işlemleri, bulunulan il emniyeti ile ilgili. Dolayısıyla sorunuza cevap verecek bilgiye sahip değilim. Genelde kimlik onay süreleri uzadı. Umarım en kısa zamanda alırsınız. İyi günler.

 30. 10 Ekim 2015 - 15:24 | #30

  nazan :

  Merhaba hocam. Ben kimlik basvurusu icin belgelerimi hazirliyorumda. Diploma fotokopisini noterde onaylatmam mi gerekiyor. Eger oyleyse bunun icin nekadar ucret odemem gerekiyor acaba. Iyi gunler.

  Diplomanın aslı ile giderseniz noter onayına gerek kalmaz. Noter ücretlerini bilmiyorum maalesef. İyi günler.

 31. 10 Ekim 2015 - 15:24 | #31

  yasar :

  ıyı gunler hocam ben yenıleme sınavına gırdım harc yıne yatıracakmıyım acaba

  Özel güvenlik kimlik kartı olup yenilemeye girenlerden vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 32. 10 Ekim 2015 - 15:26 | #32

  Abdullah :

  Ya arkadaş ağustosta 23 ünde sınava girdim 2 ay sonra sertifika aldık astiye götürdüm verdim kimlik için kimlik de 3 ay sonra mı çıkacak ekmek kapısını beklemekten bıktım bu işi böyle uzatanlarin allah belasını versin allah ıslah etsin lanet olsun sizin gibi duzene

  Ankara’da sertifikalar hazırlandığında ilgili vali yardımcısı izne ayrılmış. Sonra da 9 günlük idari tatil gelince sertifikalar gecikti. Daha fazla beklediyseniz kursunuzdan da kaynaklanmış olabilir. Şikayetinizi yanda adresi verilen linklerden ilgili makamlara yapabilirsiniz. Olayın bizimle ilgisi olmadığını söylememe gerek yok sanırım. İyi günler.

 33. 10 Ekim 2015 - 15:27 | #33

  Hakan :

  Merhaba hocam 08.09.2015 tarihinde silahsız kimlik için evraklarımı teslim ettim 1 ayı geçti hala haber yok ne zaman belli olur İstanbul da oturuyorum şimdiden teşekkür ederim…

  İstanbul’da işlemler, diğer tüm illerden daha uzun sürüyor ama yaklaşık dahi tarih bilemiyorum. Muhtemelen kursunuz daha gerçekçi tahminde bulunacaktır. İyi günler.

 34. 12 Ekim 2015 - 14:07 | #34

  İlhan :

  Hocam ben şuan da güvenlik olarak çalışıyorum bi fabrikada geçenlerde üstümde 3 adet uyuşturucu hap yakalandı ama sadece bir sefer kullanmışım bunu polislere de söyledim kan tahlilinde çıkar büyük ihtimal bu aldığımdan hariç zaten bunları aldım yakalandım daha mahkeme falan bile belli deil ama denetimli serbestlik olur diolar ilk kez oluyor diye bu süreç zarfında benim iş yerime çalışmama engel teşkil eder mi yada ilerde sıkıntı olur mu? Denetimli serbestliği sorunsuz aşsam.. Bide hocam 2016nın 8. Ayında yenilemem lazım kimliğimi sıkıntı olur mu denetimli serbestlik olması kurban olayım hocam inş olmaz hayatım hayallerim yıkılır :(((

  Ankara’da iseniz bugünkü duruma göre yenilemenizde sorun çıkar. Başka ildeyseniz oradan araştırmanız gerekir. İşinizle ilgili durum tamamen işyerinizin inisiyatifinde, nasıl bir tutum takınırlar bilemem. Yazışma adresi olarak işyerinizi vermemeniz, durumu kimseyle paylaşmamanız kendi açınızdan yararlı olur. İyi günler.

 35. 12 Ekim 2015 - 14:10 | #35

  serkan :

  hocam ben evrakları herseyi verdim emnıyete istanbulda oturuyorum ne zaman gelır kartım en erken veya en geç ?

  İstanbul’da işlemlerin diğer tüm illerden daha uzun sürdüğü söyleniyor. Ancak bu sorunuza net cevap alabilmenizin sadece kursunuz ve başvuru yaptığınız emniyet biriminden alabileceğinizi belirtmek gerek. Ankara’da 4-7 hafta sürebiliyor. İyi günler.

 36. 12 Ekim 2015 - 15:14 | #36

  Ilhan :

  Hocam teşekkür ederim ben elazığdayım benim aldığım bilgiye göre denetimli serbestlik veriliyormuş bu süreci sorunsuz atlatırsan dosya düşüyo adli sicil kaydında çıkmıyor ama asıl beni endişelendiren denetimli serbestlik varken yenileme oluyor mu ?

  Alacağınız ceza süresine göre değişir. Denetimli serbestlik süresince silahlı iseniz de silahsız olmanız gerekir. Adli sicilde görünmemesi hiç bir şey ifade etmez. GBT’te mutlaka görünecektir. İyi günler.

 37. 15 Ekim 2015 - 16:03 | #37

  burak :

  hocam merhabalar kimlik başvurusu yapacağım ama bende olan resimlerde arka plan biraz gri illa beyaz mı olması gerekiyor bundan dolayı sorun çıkartır mı emniyet sonra bir daha git gel yapmayalım?

  Ankara’da istenen resimlerin arka planının beyaz olması şartı yok, sadece son altı aya ait olması zorunlu. Bulunduğunuz ildeki durumu ise ancak kursunuzdan öğrenmeniz mümkün. İyi günler.

 38. 19 Ekim 2015 - 17:41 | #38

  ahmet :

  Hocam ben silahli sertifikayi kazandim.ozel guvenlik ve koruma mezunuyum.silahli kimlik karti almak icin emniyete basvurdum.mahkemen devam ettigi icin silahli kimlik karti alamazsin dediler.mahkemenin sonuclanmasi lazim dediler yada mahkemeden sucun olmadigina dair kagit getirirsen silahliya cevirebiliriz.hocam kpss de atanma durumum var onumuzdeki kasim ayinda.mahkemeyi ise 10 araliga ertelemisler.hocam ne yapmam gerekiyor.bana yardimci olursaniz sevinirim.hocam bide kurumda silahsiz olarak koruma ve guvenlik gorevlisi olarak calisabilirmiyim.

  KPSS ile atanma detaylarını bilemiyorum. Silahlı kadrosu olan bir yere silahsız kimlikle eleman alınmaz. Kurumlarda silahsız çalışanlar var, ancak bu kadronun da silahsız olması halinde mümkündür. Dolayısıyla bu sorunu çözmeniz atanma açısından gerekli görünüyor. Yargılandığınız mahkemenin özel kaleminden davanın son aşamasını gösterir bir belge alıp kimlik başvurusu yaptığınız emniyet birime götürmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 20 Ekim 2015 - 07:47 | #39

  kadir :

  Hocam ben silahlı sınavı kazandım,benim hiçbir sabıka kaydım yok ama babam uyuşturucu kaçakçılığından 7 yıl hapis yattı.Acaba bu durum güvenlik soruşturmasında bir sorun teşkil edermi.?Teşekkürler.

  Özel güvenlik soruşturmalarında sadece başvuran kişi araştırılır. Birinci derece dahi yakınlarının bu tip sıkıntıları kişiye zarar vermez. Sizin açınızdan endişelenecek bir şey yok. İyi günler.

 40. 21 Ekim 2015 - 16:21 | #40

  mehdi :

  Hocam internetten adli sicil belgesi indirenler,-belgenin neden verileceği- kısmına ne yazacaklar.?(Silah ruhsatı-devlet memuriyeti-diğer)Teşekkürler.

  Özel güvenlik işlemlerinde adli sicil istenmediği için sanırım başka bir işlem için soruyorsunuz. Bu belge ile hiç işimiz olmadığı için inanın fikrim de yok. İyi günler.

 41. 27 Ekim 2015 - 13:51 | #41

  kadir :

  Hocam,ben kurstan sertifikamı aldım ama emniyet randevuyu 10 kasıma verdi.Yani güvenlik kimlik kartımı almama daha çok var,şuan elimdeki sertifika ile çalışabilirmiyim.?

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek ancak kimlik kartı ile mümkündür. Sertifika sadece eğitimi başarı ile tamamladığınızı belgeler. Bu nedenle biraz daha sabretmeniz gerekecek. İyi günler.

 42. 11 Kasım 2015 - 17:43 | #42

  Sahin :

  Slm hocam ben silahlı sınavı kazandım randevu aldım ayın 21 ne ayla bana mesaj a7tmafilar 18 gün oldu ama

  Cumhuriyet Bayramındaki idari tatil, seçim güvenliğini sağlamak gibi işlemler nedeniyle soruşturmalar gecikmiş olabilir. Bu işler sertifika onaylarını da geciktirdi çünkü. Beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 43. 14 Kasım 2015 - 18:02 | #43

  sedat :

  Hocam benim yargitay da bi dosyam var şu an silahlı güvenlik işi yapıyorum bu olay dan 35 ay ceza geldi yenileme için evrakları özel güvenlik birimine verdim yenileme yapabilir miyim sizce.tsk ederim

  35 ay kesinleşmiş ceza, sürenin bir yıldan fazla olması nedeniyle maalesef yenileme başvurunuz olumsuz sonuçlanır. İyi günler.

 44. 18 Kasım 2015 - 18:21 | #44

  Ahmet :

  Ben ikinci yenilemeyi yapturacam.ama bir suctan 1yil ceza aldim ama kesin hukum degil dosya temyizde. Surec nasil isleyecek. Daha oncede sicillerim vardimama 100tl para cezalari. Silahli olarak gorev yapiyorum. Silahliyi silahsizami cevirirler yada temyizden donup kesinlesmesinimi beklenir.

  Davanın temyizde devam ettiğini belgelemeniz kaydıyla silahsız devam edebilirsiniz. Dava sonuçlandığında alacağınız ceza süresine göre durumunuz yeniden değerlendirilecektir. İyi günler.

 45. 24 Kasım 2015 - 14:25 | #45

  igunes :

  Hocam iyi gunler silahli kimligimin suresi 23.12.20015 tarihinde bitiyor yenileme sertifikami silahsiz olarak aldim silahsiz gorev yaptigim icin gerekli gormedim evraklarimi hazirladim yalniz randevu gunleri dolu oldugundan ancak 08.12.2015 tarihine alabildim yani kartimin bitimine 15gun kala teslim edebilicem evraklari bu suructe bir sikinti yasarmiyim randevudan once gitsem gorevli memura rica etsem evraklarimi teslim alirmi tesekkurler iyi calismalar

  Sanırım İstanbul’dan yazıyorsunuz. İstanbul’da özel güvenlik kimlik işlemlerinin ne şekilde yürütüldüğünü bilemiyorum, kursunuz mutlaka biliyordur. O nedenle kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Başvuruyu yaptığınıza dair bir belgeyi işyerinize vermeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 46. 24 Kasım 2015 - 14:26 | #46

  mesut :

  Hocam,özel güvenlik kimlik kartı almayı düşünüyorum ama özel güvenlikler kaldırılacak diye haberler dolaşıyor.Sizce kaldırılırmı?Teşekkürler.

  O söylentinin üzerinden neredeyse 10 ay geçti. Öz.Güv.D.Bşk.lığı 2016 sınav takvimini de yayınladı. Hatta geniş kapsamlı bir yasa hazırlandığı da söyleniyor. Bu durumda sizce kaldırılır mı, ben sanmıyorum. İyi günler.

 47. 24 Kasım 2015 - 14:28 | #47

  Mehmet :

  Hocam ben 10 sene önce kavgadan dolayı 2 ay hapis yattım bu arşiv araştırmasında çıkıyor.silahsız sınavı kazandım bu sorun olurmu. Teşekkürler

  Hapis yattığınız süreye değil, verilen cezanın süresine bakılır. Eğer bir yıl ve üstü değilse sorun olmaz. İyi günler.

 48. 24 Kasım 2015 - 14:33 | #48

  hakan :

  Hocam ben hastanede çalışırken bir kavgadan dolayı 18 ay ceza hükmün kararı geriye bırakılması ve 5 yıl ertelemeli bir ceza aldım şuan silahlı bir projede çalışıyorum kimlik kartimi 12 aydan fazla olduğu için silahsız olarak yenileme yapıyorlar bunla ilgili ne yapabilirim ve hangi kanununa gore ben bu durumu yaşıyorum aydinlatirsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yan sütun Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelgesi 7.4 Yargılaması Devam Edenler başlıklı bölümü okumanızı tavsiye ederim. Hakkınızda yapılan işlem bu mevzuata göre doğru, ayrıca silahlılar için 6136 S.Kanuna uygun işlem yapılması gerekiyor. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1