Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

1.   Randevulu sistem çok yeni ve illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınızı lütfen başvuru anında ilgililere yöneltiniz. Bu soruların cevabını sadece onlardan veya kursunuzdan alabilirsiniz. 

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

Bu yazı bugün : 17, toplamda : 255547 kişi tarafından okundu.

 1. Nurettin ÇİFTÇİ
  04 Temmuz 2017 - 19:27 | #1

  http://www.ankaraguvenlik.com.tr
  ANKARA GÜVENLİK çalışanlarına çok teşekkür ederim bu guzel web sitesi için sinavla ilgili çok yardımı oldu bana.
  Butun ANKARA GÜVENLİK calisanlarina tek tek tesekur edirim.

 2. 02 Kasım 2018 - 07:43 | #2

  Umut :

  Hocam bugün özel güvenlik şubeyi aradım TC söyledim bana dedi ki vakifbanka 20 TL yatir bı biyometrik bide vesikalık fotgrafini hazır tut randuvu al ne demek oluyor

  Kursunuzun bu konuda sizi bilgilendirmesi gerekirdi. 30.10.2018’den itibaren kimlik için yatırılan 20 TL Vakıfbank’da değil, Halk Bankasına yatırılıyor. Kursunuzdan IBAN no öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 3. 07 Kasım 2018 - 13:26 | #3

  Abrufa :

  Hocam ben sinava girdim suana kadar hersey yolunda sertifika geldi butun evraklari tamamladim özelguvenlik subeye verdim ..esim fetodan ihrac acaba guvenlik sorusturmasinda bir sorun olurmu
  Esimin mahkemelik hic bir durumu yok ..bu ara silahsiz alıyorum

  Aile fertlerinde bu tür nedenle ihraç olanlarda farklı sonuçlar olabiliyor. Eşi, kardeşi nedeniyle kart alamayan da var, aynı yerde ikamet etmediğini belgeleyip alan da var. Sanırım ilişiği kesilen kişinin bağlantı derecesi etkili oluyor. Ancak konunun hassasiyeti nedeniyle olacak, detaylar hakkında inanın net bilgi yok. İyi günler.

 4. 26 Kasım 2018 - 09:46 | #4

  Esra :

  Geçici kimlik kart ne zaman çıkar acaba soruşturma bitten sonra ne kadar süre ile çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim merak ediyorum?

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanızı tavsiye ederim. Bu arada geçici belgenin sadece yenileme için olduğunu, temelde böyle bir uygulama olmadığını belirtmek isterim. İyi günler.

 5. 27 Kasım 2018 - 08:47 | #5

  Erdal :

  4 haziran 2018 de evraklarımı teslim ettim halen kimlik çıkmadı 3 ayda tamamlanır demişlerdi kimlik kartı ne zaman çıkar

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en doğru cevabı kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 6. 27 Kasım 2018 - 10:39 | #6

  Osman :

  Merhabalar ben sertifikamı kayıp etmistim yeni cipli kimliği verdiler ardından o verilen cipli kimliğide bir sekilde farkında olmadan kayıp ettim yenilemek için gerekli evrakları verdim verelim 3 aya yaklastı bana birde ilk kimliği verirken sormadıkları bir mahkemede adımın geçmesi olayının dava çıktısını istediler emniyete teslim etmem için birisi yanımda esrar yakalattıydı ama karakolda esrarın sadece kendisine ait olduğu beni yolda gördüğünü arkadas olduğumuzu ve benim kullanmadığımı ifade verdi mahkeme karar kağıdındada benim kullanıcı veya baska tür birsey olmadığı davada yer olmadığı yazıyor bu emniyet bunu benden neden istedi acaba kimliği bugünde sorguladım tahkikat devam ediyor yazıyor kimlik vermede bir sorun yasatırlarmı sorunsuz olarak yeni kimliğimi alabilirmiyim eğer bir sorun olursa hangi mahkemeye basvurmam gerekli birileri beni bilgilendirirse çok memnun olurum iyi calısmalar herkese

  Kimliği alıp alamayacağınız istenen mahkeme evrakının emniyet tarafından komisyonda değerlendirmesi sonucuna bağlıdır. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşme kararı beş yılda çıkıyor bilginiz olsun. İyi günler.

 7. 27 Kasım 2018 - 14:53 | #7

  Ertuğrul :

  Merhabalar,
  Ben 30.10.2018 tarihinde ÖG Şubeşi ne kimlik kartı için başvurmuştum. Sonuç hala gelmedi. Şunu Sormak istiyorum. Benim askerdeyken işledigim bir suçtan dolayı hakim 5 ay hapis kararı verdi. Ama yatarımızın olmadıgını dosyayı temyize göndererek ordan gelecek sonuca göre hareket etmemizi söyledi. Şimdi Dosya temyizde bu ÖG soruşturmasında olumsuz etkilermi. Şubeden bu dosyanın mahkeme sonucunu istediler. Ne gibi sonuçlar olabilir acaba olumsuz etkilermi sizce ? Teşekkürler.

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için ilinizdeki durum hakkında sadece kursunuzdan bilgi alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Askerde iken işlediğiniz suçun türü yüz kızartıcı suç kapsamında değilse ceza süresi bir yıldan az olduğu için muhtemelen sorun olmaz. Hakkında dava olanların buna ilişkin son durumu gösterir belgeyi müracaat evrakı ile vermesi gerekir. Vermeyenlerin soruşturma işlemi ilerlemez, evrakı bekletilir. İyi günler.

 8. 28 Kasım 2018 - 08:18 | #8

  Nurhan :

  Kimlik kartı başvurusu yaptım ekim 25 te evrak teslim ettim ama daha bilgi msaji gelmedi tahminen ne zaman gelir bilgi verirseniz sevinirim

  Sayfanın başında da izah edildiği gibi onay süreleri illere göre değişiyor. Ankara’da en az üç ay sürdüğü söylenebilir. İlinizdeki süre hakkında en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 9. 29 Kasım 2018 - 08:13 | #9

  Osman :

  peki hocam benim bu adliyeden kalemden aldığım kağıtta benim davada bir alakam olmadığı ve kullanıcı olmadığım yazıyor buna rağmen mi kimliğimi vermeme ihtimalleri var mahkemenin kararı ve esrarı yakalatan kisinin beyanı benim kullanmadığım ve dava ile alakam bulunmadığı dava kağıdındada yazıyor ve de bunu önceki kimliğimi yenilerken kesinlikle ne sordular ne ettilerdi kamu davasının düsmesi 5 yıl sürer ise bunun benim olayımla benzer yönü var mı bana denetimli serbestlik veya ceza vermediler dava çıktı kağıdında kullanıcı değil ve dava ile ilgisi bulunmuyor yazıyor buna rağmen sonuç nereye varır sayın yetkili aydınlatırsanız sevinirim

  Önceki yorumda da belirttiğim gibi mahkeme evrakı sizden istendiğine göre komisyonda incelenecek demektir. Eğer kararda belirttiğiniz şekilde ilginiz olmadığı yazıyorsa komisyon bunu dikkate alır. Ancak komisyonun ne karar vereceğini bilemem. Ayrıca ben başvurunuz olumsuz sonuçlanır gibi kesin bir ifade de kullanmadım, sadece ihtimalleri belirtmeye çalıştım. Karar özel güvenlik şube ve ilgili komisyonun incelemesi ile belirlenir. İyi günler.

 10. 29 Kasım 2018 - 10:33 | #10

  Kursat ozdogru :

  Yenileme yaptım ama kartım için msj gelmedi halen özel güvenlik olarak çalışıyorum kartım eski kimlik kartım süresi geldi bi sıkıntı olur mu

  Yenileme başvurusu yaptığınıza dair belge veya eski tip de olsa kartınız varsa sorun olmaz. Yeni kartların basımı ile ilgili bir gelişme olduğunda emniyet tarafından duyuru yapılacaktır. İyi günler.

 11. 29 Kasım 2018 - 14:02 | #11

  MERT :

  MERHABA
  Ben 30 eylülde sınava girdim kazandım belgelerimi 23 ekimde bayrampaşa teslim ettim 2 ay içinde mesaj gelcek dedliler mesaj gelmedi bayrampaşa gitsem bana geçiçi kimlik verirlermi tşk.

  Soruşturma süreleri illere göre değişir. Bu nedenle sadece kursunuz size doğru bilgi verebilir. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İstanbul’da daha fazladır muhtemelen. Temelden başvurularda geçici kimlik veya belge verilmiyor, soruşturma sonucunu beklemek zorunlu. İyi günler.

 12. 07 Aralık 2018 - 08:38 | #12

  F.aydogdu :

  Hocam suan eski tip kimlik kartim var 2020 araliga kadar gecerli ama kartin ustunde 2015 yaziyor yeni tip kartlarin durumu beli olana kadar bu belirtigim eski tip kimlik kartini kullanmak bi sikinti yaratirmi

  Kartın üzerinde 2015 mi, 2020 mi yazıyor anlayamadım. 2020 ise eski tip olsa da geçerlidir. 2015 ise eski tip de olsa yeni bilgilerle tanzim edilmiş kimlik almanız gerekir. İyi günler.

 13. 12 Aralık 2018 - 07:45 | #13

  Emrah :

  İyi günler sınavı geçtikten sonra bütün evrakları emliyete veriyoruz daha sonra bize geçici kimlik kartı veriyorlarmı çalışabilmemiz için.

  Başvuruda istenen belgeler ve başvuru şekli illere göre farklılık gösterebildiği için kursunuzdan bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 14. 13 Aralık 2018 - 11:34 | #14

  Hasan serhat :

  Hocam kolay gelsin..10 yıldır güvenlik görevlisiyim.kartimin süresi 10 gün sonra bitecek.bundan iki ay önce evraklarımı teslim ettim emniyete.sorusturma hala devam ediyor diyorlar..kendimle alakalı şükür hiç bir sıkıntım YÖK.emniyetten muracati alınmıştır diye yazıl alsam yeterlimi..birde ABLAM sendikadan dolayı mesleğinden ihraç oldu.ama hakkında devam eden adlı bir süreci YÖK bu beni etkiler mi.cevabinizi bekliyorum teşekkürler

  Ankara’da yenilemeden başvuranlara iş kaybı olmasın diye eski kartlar hemen tanzim edilip veriliyordu. Bu arada kartların posta yoluyla gönderimi de başlamış. İlinizde yenileme başvurusu yapılanlara belge verilip verilmediğini kursunuz bilir. Ablanızın sizi etkileme durumunu bilemiyorum. Muhtemelen soruşturmanın içeriğine göre değişiyordur ama değişik sonuçlar olabiliyor. Aynı evde ikamet etmediğini belgeleyip kimlik alabilenler olduğu söyleniyor. Bunu da iliniz özel güvenlik şubesinden sormanız uygun olur sanıyorum. İyi günler.

 15. 13 Aralık 2018 - 16:42 | #15

  seyfi :

  merhablar yeni çipli kimlik kartlarının basimi başladimi acaba

  Kartların dağıtımı başlamış diye biliyorum. İyi günler.

 16. 17 Aralık 2018 - 13:28 | #16

  Büşra :

  10 ay oldu ben teslim edeli ama ne gecici nede kartım gelmedi hala sorusturma diyolar bu neden acaba

  İlk başvuruda geçici kart verilmez. Ankara’da yaklaşık üç ay sürüyor. İlinizdeki durumu kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. Ancak 10 ay hayli fazla, eksik belge veya adli sicille ilgili bir durum ihtimaline karşı başvuru yaptığınız yere danışmanızı tavsiye ederim. İYi günler.

 17. 18 Aralık 2018 - 07:59 | #17

  Ali :

  Benim kimliğimin geçerlilik süresi 2019 mayıs ayında bitiyor bn 30 ekim 2018 sınava girdim sertifikam geldi ama ben hala soruşturmayı başlatmadım benm sorum 4 ay oldu sertifikam çıkalı ama hala soruşturmayı başlatmadım sertifika iptal olurmu kimliğimin süresinin dolmasına 5 ay var daha

  Geç başvurma sertifika iptaline neden olmaz. Ayrıca resmen başvuru yapmamış da olsanız süre, sertifika üzerinde yazan tarihten (sınava girdiğiniz tarih) itibaren kendi kendine ilerler. Dolayısıyla daha fazla geç kalmadan başvuru yapmanızda yarar var. İyi günler.

 18. 18 Aralık 2018 - 11:30 | #18

  Mehmet :

  Merhaba hocam ilk kimlik kartı alacağım ptt den göndeririz dediler ama 3 yada 5 ay demediler 6 ay soruşturma olacak dediler kursa sordum 3 ay beklersin kimlik için dediler valla hocam bunu diyeler di bir kuruş bile harcamazdım 2 kere rapor aldın 1 cisi geçen senenin tekrar aldırdılar suan madur oldum

  Raporu niye iki kere aldınız anlayamadım. Eğer sertifikayı aldıktan sonra hemen başvuru yapmadıysanız bu sizden kaynaklanan bir neden olmalı. Kimlik basımının nüfus işlerine devredilmesi nedeniyle aksama oldu ama eski tip kimlik verilmeye devam ettiği için o dönemde başvursaydınız kimlik alırdınız. Bu arada yeni kimlik dağıtımı başladığı için biraz daha beklemeniz gerekecek sanırım. İyi günler.

 19. 18 Aralık 2018 - 13:53 | #19

  Selma :

  Ben 30 eylül de sınava girdim kazandım 6 kasimda evrakları teslim ettim hala haber yok en erken 1 yada 1bucuk ayda haber gelir dediler ama

  İşlem süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da üç ay sürüyor. İyi günler.

 20. 19 Aralık 2018 - 07:19 | #20

  Emre :

  merhabalar özel güvenlik kart basımları başladımı başladıysa kaç günde kartlar veririlir bilginiz varmı teşekkürler

  Bu konuda bilgim yok, sadece dağıtımın başladığı söyleniyor. İyi günler.

 21. Selma
  20 Aralık 2018 - 08:32 | #21

  Ankara basima baslamis ben bayrampaya vereli 1.5 ay oldu şimdi ankaradan gelemsini bekle kimbilir ne zamn gelir adrese göndereceklermiş

 22. 20 Aralık 2018 - 15:21 | #22

  Aykut :

  Merhaba bugun ile birlikte bayrampasaya evraklari vereli 45 gun oldu msj falan da gelmedi parmak izim butun prosudurler tama m asil merak ettigim benim 2014 yilinda 6136ya muhalefetten 5 yil infazim vardi bitmesine 1 yil kalmis ogg sube mudurlugu bila dusum karari yazip iyi halden 7asliye. Cezadan dusum talep etmemi soyledi ve cezam dustu zaten silahsiz muracatim baskada sikintim yok sukur acaba 10 aydi ertelenen cezam bu engel olurmu kimlik almama tesekkurederim

  Düşme kararı aldıysanız gecikmenin nedeni bu değildir muhtemelen. Yeni kart basım-dağıtım işinin henüz başlaması nedeniyle bekliyor olabilirsiniz. Yeni kartların dağıtımında önceliğin nasıl belirlendiğini bilemiyorum ama başvuru sırasına göre yapılıyor olması gerekir. Bu durumda biraz daha beklemenizde yarar var. İyi günler.

 23. 22 Aralık 2018 - 11:36 | #23

  Sema :

  Iyi günler evraklarımı teslim ederken mahkemelik olduğum bir konu ortaya çıktı ve adliyeden birşeyler istediler alıp geri teslim ettim fakat hala bir haber gelmedi bir aksilik olsa bilgilendirme yapılır miydi

  Söz konusu davada size yöneltilen suçlama, bu suça kanunda karşılık görülen/verilen ceza gibi detaylar komisyonda incelenerek başvurunuz hakkında karar verilir. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünde daha detaylı bilgi var. Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Başvuru olumsuz sonuçlandığında şahsın kendisine tebligat yapılır. İyi günler.

 24. 22 Aralık 2018 - 11:37 | #24

  gülay :

  iyi akşamlar ben 14 kasımda evraklarımı emniyete teslim ettim silahsız olarak ikinci sınava tekrar girdim silahlı sınavıda kazandım emniyete onceki yaptıgım işlemin aynısını mı yapacagım nasıl bir yol izlerim bu arada henüz kimliğim gelmedi silahlı olması icin öncelikli yapmam gereken bir işlem varmı cünkü ilk işlem silahsız olarak başlamıştı nasıl bir yol takip etmeliyim tesekkür ederim.

  Kimlik başvuru şekli, istenen belgeler vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 25. 22 Aralık 2018 - 12:34 | #25

  Mehmet :

  Askere gittiğinden dolayı bir sene aksamış yani geçmiş diye yeniden rapor istediler inşallah verirler umarım kimligi

  Raporun üzerinden bir yıl geçti ise rapor almak zorunlu bir durum. Raporu verdikten sonra kimliğinizi alırsınız mutlaka. İyi günler.

 26. 27 Aralık 2018 - 08:40 | #26

  Hakan :

  Hocam kimlik kartı elime ulaştı yalnız kan grubum yanlış yazılmış yanında gelen kağıtta hata olması durumunda şube müdürlüğüne başvurunuz yazıyor da randevu almak için hangi seçeneği secmem gerek yeni müracaat edenler için ve kimlik yenilemek için seçenekler var.

  Yenileme, beş yılı dolanların yaptığı işlem. Sanırım bunun için randevu almaya gerek yok, kimlik başvurusu yaptığınız yere gidip sormanızda yarar var. Belki bir form vb. doldurulması yeterlidir. Daha önce örneği olmadığı için uygulama hakkında bilgim yok inanın. İyi günler.

 27. 27 Aralık 2018 - 09:03 | #27

  Merve :

  Iyi gunler sınavı yeni kazandım ögg karti icin emniyete basvuru yapıcam yanlız benim devam eden mahkemem var fuhustan sanik olarak mahkemeden beraat edersem ögg kimlik kartini albilirmiyim cvplarsaniz cok sevinirim

  Cinsel içerikli suçlardan ceza alanların mahkeme kararlarında HAGB ve düşme kararı gerekir. Ancak beraat ederseniz sorun olmaz. Dava beraatle sonuçlansa da kimlik başvurusunda kararı vermeniz gerekir. Yakın zamanda karar verilecekse başvuruyu bekletmeniz mantıklı olur sanırım. İyi günler.

 28. 27 Aralık 2018 - 09:12 | #28

  Arda :

  Selam, Eylül 2017 de 29 SSK koduyla işden çıkarıldım, fakat halen Ekim 2017 den itibaren farklı bir yerde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum, bu zaman zarfında işe iade davası açtım fakat retdedildi ve dava kapandı. 2018 Nisan ayında yenileme için evraklarımı teslim ettim, 29 nolu kod arşiv soruşturmasında sorun olurmu

  Belirttiğiniz kodun içeriği hakkında fazla bilgim yok ama özel güvenliğe engel teşkil eden suçlardan ise ve bununla ilgili mahkemeden aleyhinizde karar verilmişse durum komisyonda incelenir. Burada önemli olan suçla ilgili karar verilmesidir, işe iade mahkemesinin ret kararı suçu teyit eder tarzda ise sorun olabilir. Bu duruma ilişkin yenileme başvurusunda evrak vermediyseniz ve sizden istenirse özel güvenlik şubeye danışın, olumsuz sonuçlanma ihtimali varsa ve ret kararı verilirse geri dönüş mümkün olmadığı için danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmeniz uygun olur. Mahkeme işe iadeyi reddettiği için işverenin hakkınızdaki iddiasını teyit gibi anlaşılabilir çünkü. Bu nedenle resmi başvuru evrakınıza ek belge istenirse danışmanızda yarar var. İyi günler.

 29. 27 Aralık 2018 - 14:21 | #29

  Arda :

  29 nolu işten çıkarma kodunun karşılığı:işverenin işçiyi ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranıştan fesih tir. Onlar tarafından hakkımda ne dava açıldı nede herhangi bir cezam var. Ayrıca halen başka bir şirkette ögg olarak görev yapıyorum, yenileme evraklarınıda vereli 9 ay oldu, bir sorun olsa bu sürede belli olmazmıydı, teşekkürler.

  Ahlâk, iyi niyet var ama cinsel içerikli sayılabilecek suçlar da sayıldığı için emin olamadım. Madem herhangi bir işlem yapılmadı, sizin açınızdan sorun yok demektir. Başvurunuz olumsuz sonuçlansa idi bu durum size tebliğ edilirdi. Kimliğin gecikmesinin nedeni muhtemelen yeni kimlik basımına bir süre ara verilmiş olması. Dağıtım yeniden başlamış, yakın zamanda kimliğiniz gelebilir o zaman. İyi günler.

 30. 28 Aralık 2018 - 11:42 | #30

  Tugay :


  Merhaba kolay gelsin ben yaklaşık 10ay önce ilk defa silahlı özel güvenlik belgesi aldım kart başvurusu yaptım fakat geçici kart verdiler bana basım durduruldu yapılmıyor dendi elinizdeki geçerlidir dendi şimdi kafama şu takıldı (kartlar şuan basılmaya başlanmış ama ben tekrar kart başrusu yapmam gerekiyor mu yoksa gelir mi yenisi ben 10ay önce harcını falan herşeyini yatırdım geçici verdiler yani) teşekkürler

  Kimlik kartı için 20 TL’yi yatırmış ve henüz yeni kimliği almamışsanız tekrar yatırmanıza gerek yok. Dekontlar bir kimlik için geçerli, daha sonra herhangi bir nedenle değişim gerekirse tekrar yatırmanız istenir. İyi günler.

 31. 29 Aralık 2018 - 08:52 | #31

  Mülayim :

  Merhaba ben 74.dönem silahlı özel güvenlik sınavına girdım ve kazandım.benden istenen tüm belgeleri toplayım şubeye verdim. Kartım en az 3 veya 4 ay içinde geleceğini söylediler ve hala gelmedi yaklasık 6 ay falan oldu ve hiç bir yerden sağlıklı bilgi edinemiyom

  Yeni kart dağıtımı henüz başladığı için dağıtım sırasında olabilir. Soruşturma süreleri illere göre değişebildiği için kursunuz dışında sağlıklı bilgi alabileceğiniz yer yok maalesef. Bu arada hakkınızda sonuçlanmış da olsa dava varsa buna dair belgeleri vermediyseniz işleminiz eksik evrak nedeniyle bekletiliyor da olabilir. Bunu da başvuru yaptığınız özel güvenlik şubesinden sormanız gerekir. İyi günler.

 32. 02 Ocak 2019 - 14:39 | #32

  Eyüp yıldız :

  78. Ögg sınavına girdim kazandım evrakları
  8 Kasım da özel güvenlik şubeye teslim ettim Batman ili kimlik kartı daha çıkmadı
  Bilgisi olan var mı ne zaman gelir kimligim

  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konuda sadece kursunuzdan doğru bilgi alabilirsiniz. Batman’daki süreler hakkında inanın bilgim yok. İyi günler.

 33. 02 Ocak 2019 - 14:41 | #33

  Onur :

  Hocam iyi aksamlar ben sunavi gectim tum evraklarimi hazirladim guvenlik subeye teslim ettim 1 ay oldu sayilir ses soluk yok acaba red mi yedik bi bilgin varmi ayrica nereyi arasak ogreniriz acaba

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için ilinizde bir ayın normal olup olmadığını kursunuza sorabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. Başvurunuzun reddedilmesini gerektirir bir durum yoksa endişelenmenize de gerek yok demektir. Ret durumunda şahsın kendisine yazılı tebliğ yapılır ayrıca. İyi günler.

 34. 03 Ocak 2019 - 08:41 | #34

  Yusuf :

  İyi geceler hocam ben 78 dönem sınava girdim kazandım 19/11/2018 kasım da bütün evraklarımı teslim ettim bitliste yani 45 gün oldu halen sonuç gelmedi aramadılar daha

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuza ilinizdeki durumu sormanız halinde sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 35. 03 Ocak 2019 - 08:45 | #35

  Emre :

  Hocam selamın aleyküm
  Ben Tsk sözleşmeli er dim bırakmak istedim tek çıkış yolu 7 gün giriş yapmamaktı bende böyle fesih ettim mahkeme verildim mahkemede hakime hanım beni haklı buldu sanırım firar kastıyla hareket etmediği tüm dosya kapsamında anlaşılmakta beraat ettim bugün dosyayı teslim ettim orda ki bayan tsk atılmadığına dair belge getir diyor beraat kararına okusanız benim çıktığımı anlarsanız sonuçta devletin hakimi karar verdi o bayanın benden ısrarla onu istemesi bana doğru gelmedi okusa zaten herşeyi anlar buna kim karar verecek Saygılar Hocam

  Hakkında dava olanların özel güvenlik başvurularında buna dair belgeleri, başvuru evrakına mutlaka eklemeleri gerekir. Davası olanların durumu özel güvenlik komisyonunda değerlendirilip karar verilir. TSK’dan malum terör örgütü nedeniyle ilişiği kesilenlerin özel güvenlikte çalışması mümkün olmadığından bahsettiğiniz bayan hassasiyet göstermiş olabilir. Ancak esas olan komisyonun görüşüp alacağı karardır. Çok zorda kalırsanız ilişiğinizin kesildiği kurumdan bilgi edinme kapsamında belge talep edebilirsiniz. Neticede ilişiğinizin kesilme nedeni firar ve ceza verilmemişse özel güvenlik açısından sakınca yaratmaması gerekir. İyi günler.

 36. 03 Ocak 2019 - 08:47 | #36

  Muhammet :

  Basit yaralama ve tehdit sucundan beraat kararım var 2017 de temyiz de kesinleşmiş karar. Bu karar ohg kimlik kartı yenileme de engel teşkil eder mi? 2011 de normal de mahkeme de beraat kararı vermişti. Ben 5 yıl geçti diye karşıma çıkmaz diyordum cıktı.

  Hakkında dava olanların davaları sonuçlanmış da olsa GBT arşivinde göründüğü için her yenileme başvurusunda buna dair belgeyi vermeleri gerekir. Bu durum olumsuzluk anlamına gelmez, prosedür gereği bir zorunluluk gibi düşünebilirsiniz. Beraat olduğuna göre zaten sorun yok demektir. İyi günler.

 37. 04 Ocak 2019 - 08:48 | #37

  Suat :

  Mrb hocam 2014 te yenileme icin evraklar verdim kimlik adrese gelmedi emniyet onaylı sertifika gecerlilik tarihi2019 7.ay. Kimligin uzerindeki son tarih 2014 guvenlik şubeye gitsem yeni tarihli kimlik alabilirmiyim ne yapmalıyım 3senedir calıştıgım işyerinde bir sıkıntı cıkmadı

  Bildiğim kadarıyla 2014 yılında kimlik adrese gönderilmiyordu. Başvurunuza dört yıldan fazla cevap almadığınız halde arayıp sormamanız biraz tuhaf olmuş. Her ne kadar başvuru yapsanız da süresi dolmuş kimlikle çalışmaya devam etmeniz, işyerinizi para cezası ile karşı karşıya bırakabilirdi. Geç de olsa kimliğin akıbetini sormanızda yarar var. Diğer yorumda imha edilen kimliğin nasıl çıkarılacağını sormuşsunuz. İmhadan ne kastettiğinizi anlayamadım. İptal edilmiş kimlik ise geri dönüşü yok. İyi günler.

 38. 04 Ocak 2019 - 10:40 | #38

  Suat :

  mrb hocam kimlik alınmadıgında yani basılmış kimlik alınmadıgında 6ay icinde imha ediliyormuş

  Teslim alınmayan kimlikler imha edilmez, kişinin emniyetteki dosyasına kaldırılır. En azından kimliğin süresi dolana kadar saklanır. Başvuru yaptığınız yere danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 04 Ocak 2019 - 17:26 | #39

  kübra :

  merhaba,
  ögg kimliği soruşturma tamamlanıp,2. radevudan (dekont ve biometrik fotograf verildikten) ne kadar sonra çıkıyor acaba?

  Ankara’da bir kere randevu almak yetiyor. İkinci randevu derken neyi kastettiğinizi, ne gibi bir işlem yapıldığını bilemiyorum. En doğru bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 40. 07 Ocak 2019 - 09:21 | #40

  M.Güneş :

  Merhabalar.Yaka kartı sürem 12.09.2019 da doluyor.Yenileme başvurumu yaptım.Eğitimler Şubatta ,sınavım ise Nisanda olacak ,Bana yetişeceğini söylediler,lakin kuruntum var,geçen bu süre zarfında 12.09.2019 a kadar yaka kartımı alabilir miyim?Ya da verecekleri evrak ile çalışmaya devam edebilir miyim.Bu süre ne kadar sürmekte sınav sonrası yaklaşık 5 ay daha var.Problem yaşamam umarım.

  Özel güvenlik olarak çalışanların yenileme sınav tarihini, kimlik bitişlerine göre ayarlamaları gerekir. Arası fazla olursa yani erken eğitim alınırsa kalan süre yanar. Eylül 2019’da süreniz doluyorsa 23.06.2019 sınavı size daha uygun görünüyor. Eğitimi Şubat’ta alıp Nisan sınavına ücret yatırmazsanız bir hakkınız yanar ama yenileme sınavlarında katılmak kaydıyla kalma-geçme olmadığı için bir zararınız olmaz. Sınavdan yaklaşık bir ay sonra sertifika çıkar. Ancak sertifika onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda kursunuzdan bilgi almanız doğru olur. Eğer sonuçlar açıklandıktan sonra bir haftada sertifika çıkarsa Temmuz sonu sertifika elinizde olur. Yenileme başvurularında emniyet çalışma durumu zarar görmesin diye kimliği bekletmeden belge veriyor. Bu uygulama ilinizde de vardır mutlaka, kursunuz bilir. Çalışmaya devam edebilmek için işyeriniz kimlik olmasını şart koştuysa Nisan sınavına girmeniz, belge yeterliyse Haziran sınavına girmeniz mantıklı görünüyor. Sertifika, kimlik onay süreleri konusunda kursunuzdan daha net bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 41. 07 Ocak 2019 - 13:19 | #41

  Eyüp yıldız :

  Kimlik için vergi dairesine ne kadar ücret yatırıyoruz bilginiz varmı

  Yan sütun Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde masraflarla ilgili genel bilgi var. Kimlik harcı 2019 yılı için 737.00 TL oldu. İyi günler.

 42. 07 Ocak 2019 - 15:17 | #42

  Gökhan :

  Merhabalar kısa bişey sorucam yardimci olursanız çok sevinirim özel güvenlik silahsız kimlik Kartı ilk kez alıyorum da evraklsrimi teslim ettim 1 ayı geçti hala bilgi gelmedi neden acaba

  Güvenlik soruşturma süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ildeki durum hakkında sadece kursunuzdan doğru bilgi alabilirsiniz. Ankara’da yaklaşık üç ay sürüyor. İyi günler.

 43. 09 Ocak 2019 - 13:55 | #43

  Caner :

  Hocam 2018 Mayıs ayında Yenileme başvurusunda bulundum Ankara Aştı şubesinde Halen kimlik gelmedi Kimlik basımlari ne zaman başlıyacak yada başladimi

  Yeni kimlik dağıtımı başladığı için Ankara’da bir çok kişiye ulaştı bile. Gecikmenin nedenini başvuru yaptığınız yere uğrayıp sorsanız iyi olur sanırım. İyi günler.

 44. 10 Ocak 2019 - 08:17 | #44

  Emre :

  Hocam mrb soruşturma sadece emniyet tarafından mı yapılıyor

  Soruşturmanın içeriği, hangi makamlarla yapıldığı konusunu bilemiyorum. Başvurudan sonra emniyet tarafından ilgili yerlerle yazışma yapılıyor muhtemelen. İyi günler.

 45. 11 Ocak 2019 - 15:23 | #45

  Tokker :

  Hocam benim silahla tehdit suçum var ama sicilim temiz soruşturmada herhangi bir sıkıntı olurmu

  Adli sicilde görünmeyen kayıtlar GBT arşivinde görünür. Dolayısıyla bu suçtan aldığınız ceza bir yıldan fazla ise sorun olabilir. Bir yıl üstü cezalarda HAGB ve düşme kararı istenir. Henüz özel güvenlik eğitimi almadıysanız önce iliniz özel güvenlik şubesine bu davaya ilişkin belge ile danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 11 Ocak 2019 - 15:25 | #46

  Serhat :

  01.11.2018 günü silahlı kimlik kartım için evraklarımı ( temel ) narlıdere özel güvenlik şubeye teslim ettim. Arıyorum soruştarman devam ediyor diyorlar. Ortalama kaç günde tamamlanır. Ayrıca polis soruşturma için eve geliyormuş polis eve geldikten sonramı bitiyor soruşturma doğru mudur?

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için bu konuda sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ankara’da temel başvurularında soruşturmalar en az üç ay zaman alıyor. İzmir de büyükşehir olduğuna göre sanırım yaklaşık olarak aynıdır. İyi günler.

 47. 12 Ocak 2019 - 12:42 | #47

  Serhat :

  Soruşturma için eve polis geliyor diyorlar doğrumudur?

  Soruşturma; muhtardan, eve polis gelerek, polis tarafından karakola davet edilerek vb. bir çok şekilde olabiliyor. Semtinizdeki karakolun çalışma şekli-iş yoğunluğuna göre değişebilir sanırım. İyi günler.

 48. 14 Ocak 2019 - 07:57 | #48

  alpay :

  merhaba eski bankaciyim bir tahrif edilmis bir ceke yapilan odeme ile ilgili acilan sorusturmada supheli listesinde benimde ismim var silahli kazandim kimlik alabilirmiyim yada en azindan silahsiz kimligi verirlermi ?

  Dava henüz devam ettiği için soruşturmada size yöneltilen suçlama ve kanundaki ceza karşılığı dikkate alınır. Resmen başvuru yapmadan önce bu soruşturmaya ait tüm belgeler elinizde olmak şartıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Eğer komisyonda ret çıkar gibi bir cevap alırsanız davanın sonuçlanmasını beklemenizi tavsiye ederim. Dava sonunda beraat etseniz veya HAGB’li ceza alıp düşme kararı bile alsanız ilk ret nedeniyle sonradan başvuru imkanınız ortadan kalkar. İyi günler.

 49. 14 Ocak 2019 - 07:57 | #49

  Eray Ünal :

  Merhabalar sorusturma bittikten sonra kart gelene kadar gecici calisma belgesi mi veriliyor? Veriliyorsa onunla calisabiliyor muyuz?

  Temelden başvurularda geçici belge yok, yenilemede kimlik gelene kadar geçerli belge verilir. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1
Yorumlar kapalı.