Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

 

AŞAĞIDAKİ NOTU OKUMADAN LÜTFEN YORUM YAZMAYINIZ.  

 

NOT :

1.   Randevulu sistem çok yeni ve illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınızı lütfen başvuru anında ilgililere yöneltiniz. Bu soruların cevabını sadece onlardan veya kursunuzdan alabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgimiz olmadığı için yardımcı da olamadığımız için lütfen bu tür soruları bize sormayınız.

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 71, toplamda : 195169 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Mayıs 2017 - 13:47 | #1

  PINar :

  sılahsız zormu sızce

  Zor veya kolay kavramları herkese göre değişir. Bana zor, size kolay gelebilir. Bu şekilde mantıklı sonuç alınmaz zaten. Kimliği olan veya kursa gidenlerle görüşmeniz fikir verebilir. İyi günler.

 2. Berkan
  24 Mayıs 2017 - 14:45 | #2

  Selam arkadaşlar.
  23 Mart’da İstanbul Bayrampaşa ilçe emniyet müdürlüğüne dosyamı arşiv araştırması için teslim ettim. 24 Mayıs (yani bugün) cep telefonuma mesaj geldi. 2 ay sürdü kimlik başvurum. Şimdi Biometrik resmim ve makbuzumla gidicem sanırım birde kargo süreci olacak..

 3. 25 Mayıs 2017 - 15:22 | #3

  Durket :

  Merba ben evraklarimi teslim etim 1 ay oldu soruşturmadan msj gelmedi nasil ogrenirim herhangi bi ogrenme imkanimiz varmi

  Kimlik başvuru, istenen belgeler, onay süresi vb. detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla kursunuzdan detaylı bilgi almanız mümkün, başkası bilemez. İyi günler.

 4. 25 Mayıs 2017 - 15:24 | #4

  emine özel :

  güvenlik sertifikamı yeniledim yeni kimlik için basvuruda yaptım fakat beraber başvurduğumuz arkadasın kşmlş geldi benimkinden hala ses yok nerden öğrenebilirim neden elime ulaşmadığını

  Silahlı kimlik araştırması mahallinden yapıldığı için arkadaşınızın yazışması erken neticelenmiş olabilir. Silahsız ise bilemiyorum. İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 5. 26 Mayıs 2017 - 13:23 | #5

  Mesut :

  Merhaba ben yenileme için evraklarımı özel güvenlik şubeye teslim edecem.İstenilen belgeleri hazırladım yalnız benim eşime açmış olduğum boşanma davası var duruşma tarihide 10. ayda olacak.Bununla ilgili benden evrak falan istenirmi veya mahkeme sonucunumu isterler.Çünkü randevumu aldım eksik evrakla gitmek istemiyorum yeniden randevu alırsam kimlik kartımın süresi 8 Haziranda dolacağı için yetişmiyor.Bu mahkeme güvenlik soruşturmasının gecikmesine uzamasına sebeb olurmu.Şimdiden çok teşekkürler.

  Bildiğim kadarıyla Ankara’da boşanma ile ilgili mahkeme evrakı istenmiyor. İlinizdeki durum için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Bilmiyorlarsa da sorup öğrenme imkanları var, sonuçta özel güvenlik şube ile iletişim halinde olmaları gerekir. Zaman darlığı nedeniyle başvuruyu geciktirmemek için gerektiğini uygun bir dille anlatırsanız mutlaka yardımcı olacaklardır. İyi günler.

 6. Orhan
  29 Mayıs 2017 - 22:00 | #6

  @Berkan
  Kardeş ne yaptın kimliğin geldimi bende 12 Nisan’da verdim hala mesaj gelmedi ne zormuş özel güvenlik olmak bu istanbulda

 7. 31 Mayıs 2017 - 10:17 | #7

  Savaş Pala :

  Merhabalar,
  Silahlı kimlik için arşiv araştırma süreci nasıl işlemektedir? Gbt benzeri bir sicil tespiti midir yoksa ikamet doğruluğunu mu araştırmaktalar? Silahsızdan silahlıya geçiyorum ben, silahsız kimliğimin süresi 2019 yılında bitecek, alacağım silahlı kimliğin süresi 2019′mu olacak yoksa yeni 5 sene mühlet verecekler mi acaba? Teşekkürler.

  Soruşturmaların tam olarak içeriğini bilemiyorum, bildiğim kadarıyla GBT’ye, ikamet adresinde oturup oturmadığına bakılıyor. Yeni durumda malum örgüt bağlantısı da araştırılıyor muhtemelen. Silahlıya geçenlere süre eklenmez, eski kartlarındaki süreye kadar silahlı çalışabilir demektir. Aldığınız eğitim temel kapsamında, yenileme yerine geçmez. İyi günler.

 8. 31 Mayıs 2017 - 10:19 | #8

  serkan :

  Arkadaşlar ben vardiya sistemi ile ilgili bilgi almak istiyorum tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim. 2 gündüz 2 gece 2 off çalışma sisteminde diğer 1 gün ne oluyor ?Bu şekilde 6 gün olmuş oluyor cevap verirseniz sevinirim.

  Bu şekil çalışmada diğer bir gün yok, ikişerli düzen haftasonu-bayram-resmi tatil fark etmeden devam ediyor. O özel günlere denk gelen çalışma günlerine fazla mesai ödenmesi gerekir. İyi günler.

 9. 31 Mayıs 2017 - 10:20 | #9

  GÖKHAN :

  MRB yenileme sınavına girdim sertifkam çikti emniyete arviş araştırma için dosyamı verdim ama eski kimlik süresi haziraz 8 son. buluyor şuan da çalışıyorum soruşturma ne zaman sonuçlanacak bilmiyom. iş yerim beni çaliştiri mi?

  Başvuru yaptığınıza dair bir belge verildi ise işyerinize fotokopi verebilirsiniz. İşlemler illere göre değiştiği için bilemiyorum. Başvuruya dair belge olursa işyeriniz sorunsuz çalıştırabilir. İyi günler.

 10. 31 Mayıs 2017 - 10:22 | #10

  Kadır :

  Mrb sılahlı kımlık ıslemı ıcın msj ne zaman gelır

  Sayfanın başında da izah edildiği gibi işlemler ve süreleri, illere göre değişiyor. Aynı şehirde olmalarından dolayı kursunuza sormanızda yarar var. İyi günler.

 11. 31 Mayıs 2017 - 10:23 | #11

  Fırat :

  Mrb ben 2 ay önce evraklarımı emniyete teslim ettim kimliğim ne zaman gelir veya hangi aşamada olduğunu nasl öğrenebilirim

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi işlemler, istenen belgeler, onay süreleri illere göre değişiyor. Sorunuza sadece başvuru yaptığınız yer ve kursunuzdan cevap almanız mümkün, başkaları bilemez. İyi günler.

 12. 31 Mayıs 2017 - 10:23 | #12

  Mutluhan :

  Merhabalar butun belgelerim hazir ve tamam belgelerimi ankara mavi masaya teslim etikden sonra kacgun icinde gelir kimlik kartim tskler

  Özel güvenlik belgelerinden bahsediyorsanız belediyeye değil, AŞTİ içerisindeki Öz.Güv.Ş.’ye başvurmanız gerekir. İyi günler.

 13. 31 Mayıs 2017 - 10:25 | #13

  İzmirli_ahmet :

  Sayın hocam,

  Güvenlik soruşturması ve arşiv kaydı ile ilgili sorularım var.

  -Benim annem ve babam ben çok küçükken ayrılmışlar ve annem in nerede yaşadığı vb. bilgilere sahip değilim.

  - 2015 yılında bedelli muafiyetinden yararlandım. Askerlik Hizmeti satırında bilgiler istiyor

  -Son çalıştığınız iş yeri. Halen Çalışmakta olduğum yeri de yazmalımıyım.

  Bu güvenlik soruşturmasıve Arşiv araştırması formunu dolduramıyorum bilgi eksikliği sebebiyle. Ne yapmalıyım?.

  Teşekkür ederim.

  Annenizin doğum yeri ve yılını biliyorsanız o bilgileri doldurun, adresine bilinmiyor yazabilirsiniz. O formda önemli olan sizin şahsi bilgileriniz ve adresinizin doğru ve eksiksiz olması önemli. Son çalıştığınız yeri de yazıp çıkış tarihine devam yazınız. Askerlikle ilgili bölüme bedelli diye belirtebilirsiniz. İyi günler.

 14. 02 Haziran 2017 - 09:03 | #14

  ismail :

  sertifikaya hak kazandım ve bütün evrakları teslim edicem yanlız daha sonrasında hakkında soruşturma ve devam eden mahkemesi olanlara kimlik verilmiyormuş,sertifikamı daha öncesinde aldım lakin eski 1 sene öncesinde çalışıp ayrıldığım işyeri uydurma bir suçla beni 6. asli cezadan güveni kötüye kullandığıma dair mahkemeye vermiş daha hiçbir duruşmaya çıkılmadı netice itibariyle bir soruşturma ve karar yok benim için engel teşkil edermi,adli sicil kaydımda zaten hiçbir kaydımda bulunmamakta arşiv araştırma formunada bunu yok olarakmı işaretlemeliyim (teşekkürler)

  Hakkınızda dava varsa GBT’de görünür. Bu nedenle arşiv formunun var kutusunu işaretleyip o davanın görüldüğü mahkemeden iddianame de olsa bir belge alıp başvuru evrakınıza ekleyin. İyi günler.

 15. 10 Haziran 2017 - 07:38 | #15

  Ümit :

  Emniyetten msj geldi karakola çağırdılar tahkik mi ne yapacaklarmış ne oluyor bu bir bilgi verirseniz sevinirim bu işlemden sonra kartım ne zaman gelir

  Silahlı adayların mahalli soruşturmaları adres üzerinden yapıldığı için çağrılmış olmalısınız. Eve gelme, karakola çağırma, muhtardan sorma, şahsın kendisini arama şeklinde olabiliyor. İyi günler.

 16. 12 Haziran 2017 - 14:48 | #16

  Ugur :

  Arkadaslar polis araştırmaya geldi beni. Bu ne demek oluyor ? Silahlı güvenlik belgesini kazandım. Fakat daha mesaj gelmedi. Polisler araştırmaya geldikten kac gun sonra kimliğimde gelir acaba ? İstanbul için bi bilgisi olan var mı acaba ?

  Silahlı kimlik almak için soruşturma yapılsın diye siz evrak hazırlayıp müracaat etmediniz mi, şimdi ne demek oluyor demeniz garip. O evrakları niçin verdiğinizi bilmiyorsanız bu vesileyle öğrenmiş oldunuz o zaman. Özel güvenlik kimliği sahibi olabilmek için sadece eğitim alıp sınavda başarılı olmak yetmez. Adli sicil yönünden de uygun olmak gerekir, polis bunu araştırıyor anlaşılan. İlinizde işlemlerin ne kadar sürede tamamlandığını da başvuru yaptığınız yer veya kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. Bu işler, illere göre değişir. İyi günler.

 17. 14 Haziran 2017 - 09:16 | #17

  Yasin2222 :

  Arkadaslar ben mayis 5 de evraklarimi teslik etdim 1 ayi gecdi hala mesaj gelmedi bide ben 520 liralik yatirdigim makbuzu orda verdim ama fotokopisini cektirmeyi unutmusum geri dondum baska polis memuru vardi bir sorun olurmu diye sordum hayir dedi sizin bilginiz varmi bide ne kadar surede gelir

  Kimlik onay işlemleri, süreleri illere göre değişir. Dolayısıyla bulunduğunuz ildeki yaklaşık süreyi ancak kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden sorarak öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 18. Abdulkerim
  14 Haziran 2017 - 10:34 | #18

  Arkadaşlar Selam
  Bende mart ayının son günü evraklarımı verdim ve nihayet sms geldi dün itibarıyla yani toplamda geçen süre 75 gün. Onun için beklemek gerekiyor derim.

 19. Muhammed
  14 Haziran 2017 - 13:27 | #19

  @Abdulkerim
  Kardeş benimde bugün 71.gunum hala sms gelmedi bisey yapmam gerekiyo mu ?

 20. Muhammed
  14 Haziran 2017 - 14:18 | #20

  @Abdulkerim
  Kardeş şimdi msj geldi çok şükür. Peki msj dan kac gun sonra kimlik geliyo acaba?

 21. Abdulkerim
  15 Haziran 2017 - 09:52 | #21

  Önce tekrar Kaymakakamlığa gideceksin fotoğraf ve dekont la birlikte ondan sonraki süreci bilmiyorum ama 2 hafta gibi bu süre de geliyormuş

 22. 15 Haziran 2017 - 10:57 | #22

  Ömer :

  Slm benim adıma evrakta sahtecilik suçundan 2014 yılında bir soruşturma açıldı.soruşturma halen devam ediyor.2015 yılında yenileme sınavına girdim sertifikamı aldım. Ancak kart yenileme için emniyete dosyamı verdim hemen hemen 6 aydır halen kartım gelmedi. Sorduğumda soruşturma devam ediyor diyorlar. Dosyam 3 savcı değiştirdi. Dosya yoğunluğundan dolayı bakailamadigi söyleniyor bana. Bu durumda ne yapabilirim? Kartım silahlı silahsız olarak bana verilebilir mi?

  Evrakta sahtecilik suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Karar HAGB’li çıkarsa denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması ve düşme kararı gerekir. 680 S.KHK ile bu suçtan ceza alanların kararları HAGB’li dahi olsa düşme kararı bekletiliyor. Eskiden HAGB varsa silahsız da olsa çalışmak mümkün olabiliyordu, ancak artık mümkün değil. Davanın uzun sürmesi aleyhinize olmuş ama maalesef beklemekten başka yapacak bir şey yok. İyi günler.

 23. 17 Haziran 2017 - 11:40 | #23

  Demir demirelli :

  Sinav gecildi dosya arsiv arastirmasi mi veya guvenlik sorusturmasi mi bilmiyorum ama teslim ettim jandarmaya ve suan bi is var acaba gecici bi calisabilir belgesi alabilir miyim?

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkün olur. Belirttiğiniz şekilde belge verilmez maalesef. İyi günler.

 24. 17 Haziran 2017 - 16:58 | #24

  Ömer :

  Merhaba ben emniyete yenileme soruşturma başvurusu yaptım 3 gun sonrada polis geldi bir iki soru sordu.ne zaman sonuçlanır. Birde yakın zamanda sonuçlanırsa ben randevu aldigim tarihi beklemek zorundamiyim kimlik başvuru için. Yoksa soruşturma sonuclaninca hemen kimlik basvurumu yapmalımıyım randevuyu beklemeden

  Genel olarak randevu alıp gününde kimlik başvurusu yapanların soruşturması başlar. Siz, başvuru yapmadan soruşturmaya geldiklerini söylüyorsunuz. Bu farklı uygulama hangi ilde bilemiyorum, detayı hakkında da bilgim yok maalesef. Soruşturma işlemleri, onay süreleri vb. durumlar illere göre değiştiği için en doğru bilgiyi kursunuzdan ve başvuru yaptığınız/yapacağınız emniyet biriminden alabilirsiniz. İyi günler.

 25. 18 Haziran 2017 - 15:15 | #25

  Özgur akyurek :

  Merhabalar kolay gelsin silahli guvenlik sertifikasi iciin evraklari verdimm 55 gun sonra mesj geldi olumsuz karsilanmisdir diye ruhsat harc iadesi icin 246 nolu odaya geliniz die.mesj ben.silahli sertifika neden alamamis.olabilirim ki hicmi silahsizdami.alamiyacaagim

  Eğer silahsız mümkün olsaydı harcı iade etmezlerdi. Nedenini bilemiyorum, gittiğinizde açıklanır mutlaka. Adli sicille ilgili bir sorununuz yoksa aileden birinin dahi FETÖ bağlantılı durumu olması neden olmuş olabilir. Umarım çözebileceğiniz bir sorundur. İyi günler.

 26. ali bingöl
  19 Haziran 2017 - 11:26 | #26

  ben 4 aydır kimlik bekliyorum of yyaa

 27. 20 Haziran 2017 - 08:40 | #27

  Yunus :

  Benim güvenlik kartım eskiydi 10 gün önce değiştirme için verdim evraklarım ne mesaj geldi nede güvenlik kimliği gelmedi neden acaba bana yardimci olursanız sevinirim

  Başvuru yaparken sorsaydınız keşke, ilinizde bu işlemlerin ne kadar zaman aldığını ancak orası bilir çünkü. Ankara’da bir haftada gelen kimlik artık 1,5 ayı buluyormuş. Başka illeri bilemiyorum. İyi günler.

 28. 20 Haziran 2017 - 08:42 | #28

  Hüseyin :

  Selamun aleyküm arkadaşlar ben randevu günümü beklemesem sabah erken gitsem dosyaları teslım edebılırmıyım

  Tam da böyle yapanlar yüzünden randevu sistemi var. Ankara’da abartıp geceden gelip yerlerde yatanlar için müracaat yerinin önüne banklar konmuştu. Bulunduğunuz ildeki durumu bilemiyorum, Ankara’da aradan müracaat kabul edilmiyor erken de olsa geç de olsa. İyi günler.

 29. 22 Haziran 2017 - 10:23 | #29

  Ugur :

  Kolay gelsin. 21 nisanda evraklarimi teslim ettim silahli icin 2 ay icerisinde mesaj gelir dendi ve hala gelmedi. Ayni gun arkadasla verdik onun silahsizdi ve kimligi geleli 2 hafta oldu acaba silahli farkli mi oluyo bu kadar neden beklettiler onuda anlamis degilim sicilim temiz yasal olmayan hicbir isim olmadi. 1 senedir issizim umudum guvenlik sektoruydu ve isimide ayarladim kimligin gelince baslarsin dendi ama buldugum iside kaybettim galiba. Bu kadar zaman almasi cok sacma universite mezunuyum ama issizim umudumuz bu meslek ama daha baslamadan meslekten soguttular niye bu kadar zor 1 kimligin gelmesi issizlikten bunaldim artik. Sorgulayacak takip edecek hicbir yer olmamasida ayrica sacma kuruma soruyosun mesaj bekle diyo kursa soruyosun ayni bu nasil is derdimize nasil care bulcaz nere muracat etcez. Millet 3 gunde uzaya gidip geliyor bizim kimlik 2 aydir yok cok moralim bozuluyor. Mahalle baskisi altindayim issizlikten.

  Silahlı ve silahsız soruşturma işlemleri farklıdır. Sizin adres tespiti de yapılması gerektiğinden ikametinizin olduğu bölgeye bakan karakola danışmanızı tavsiye ederim. Emniyetin ek görevlerinin artması, tüm sektör çalışanlarının bir yıl içerisinde yeni soruşturmadan geçirilmesi gibi detaylar yüzünden iş yükü fazla, muhtemelen gecikmenin nedeni budur. Moralinizi bozmayın vardır bir hayır mutlaka, belki daha iyi bir işe girmenize vesile olur bu gecikme. Sonuçta sizden kaynaklanmıyor. Bol şanslar.

 30. 23 Haziran 2017 - 10:16 | #30

  toris :

  hocam ben silahlı özel güvenlik katrımı 2 ay sonar elime geccicegi söylendi lakin bir işe başvurdum sertifikamı aldım ama adamalr işe giriş kagıdı istiyor ama özel güvenlik öyle bir şey vermedi bana nedir o kagıt adı nedir yaa

  Sayfanın başında gayet açık bir şekilde izah edildiği gibi kimlik işlemleri, onay süreleri illere göre değişir. Dolayısıyla kursunuza danışmanız uygun olur, hangi ilde olduğunuzu bilemiyorum. İyi günler.

 31. 23 Haziran 2017 - 10:19 | #31

  Gökhan :

  İyi günler. 30 temmuz da silahlı yenileme sınavına gireceğim kimlik kartım 12.10 2017 de doluyor sertifika çıkınca hemen evrakları özel güvenlik dairesine teslim edeceğim şu an bankada çalışıyorum arşiv araştırması geç sonuçlamıyırmuş işimi kaybetmemek için ne yapmalıyım ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor ilginize şimdiden teşekkür ederim

  Yenileme sertifikası sınavdan yaklaşık bir ay sonra çıkar. Kursunuzdan sertifikanın yaklaşık onay tarihini öğrenip (illere göre değişebilir) zaman kaybetmeyecek şekilde diğer belgeleri hazırlamanızı, randevuyu da önceden almanızı tavsiye ederim. Kimlik onay süreleri de illere göre değiştiği için başvuru yaparken öğrenmenizde yarar var. Bulunduğunuz ili bilemiyorum, İstanbul değilse muhtemelen yetişir gibi görünüyor. Yetişmezse bankada izin-rapor zor sanırım, bu ikisinden birinden başka yol yok maalesef. Kursunuzda irtibatta olup işlemleri erken yapmanız önemli. İyi günler.

 32. 23 Haziran 2017 - 13:04 | #32

  Gökhan :

  Eskişehir ilim sayın hocam gecici çalışma yazısı soruşturma bitene kadar gecerli mi

  Tüm bunları kursunuza sormanız gerekir. Ankara’da yenilemeye verilen belge 15 gün geçerli diye biliyorum. Eskişehir’i de oradaki kurslar bilirler sanırım. İyi günler.

 33. Gökhan
  23 Haziran 2017 - 19:55 | #33

  Teşekkür ederim ilginize..

 34. 24 Haziran 2017 - 09:39 | #34

  Dursun hasanoglu :

  Ben 68 ozgg sinavina girdim sinavi silahsiz olarak kazandim 20 subatta evraklarimi antalya altinova polis merkezindeki guv subeye teslim ettim 4 ayi gecti 69 sinavi gecenler su an calisiyor benim kartim daha gelmedi guv subeye gittim evraklarin arsiv arastirmasindan gelmedi denildo nere basvurmam gerekir degerli hocalarimiz yardomci ola bilirmisiniz

  Sayfanın başında da açıklandığı gibi soruşturma süreleri illere göre değişir. Dolayısıyla kursunuz ve başvuru yaptığınız yer dışında sağlıklı bilgi alma imkanı yok maalesef. Silahsız olduğunuza göre bu kadar uzun sürmemesi gerekir. Silahsızlar için sadece GBT araştırması yapılıyor bildiğim kadarıyla. İyi günler.

 35. 28 Haziran 2017 - 09:05 | #35

  Yunus :

  24 nisanda teslim ettim evraklarımı nezamana kadar gelicek bunu sonucu izmirde ikamet ediyorum telefonlarda cevap veren yok ne yapmayilim

  Emniyetin iş yükü nedeniyle soruşturmalar bir aydan fazla sürüyor, büyük şehirlerde daha da fazla zaman alabilir. Ankara’da da telefonla bilgi verilmiyor maalesef. Silahlı iseniz ikamet ettiğiniz yer karakoluna soruşturma yazışmanızın yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz. İyi günler.

 36. 29 Haziran 2017 - 12:50 | #36

  Barıl :

  Evraklarımı vereli 33 gün oldu . Ve ben taşındım ikametgahımı değiştireceğim bir problem olur mu . Evrakta başka ilk adrese giderlerse bulamazlarsa bir sıkıntı çıkar mı . Kimliği alamama gibi ??

  Kimlik başvurusu alan yer ile kimliği basıp gönderen yerler birbirinden farklı. Adresiniz değişti ise kimliğiniz verdiğiniz adrese gideceğinden sıkıntı yaşarsınız. Başvuru yaptığınız yere adres değişikliğini bildirmeniz gerekir. İyi günler.

 37. 29 Haziran 2017 - 16:03 | #37

  Emrah :

  İyi günler ben 2013 yılında sertifika aldım ama bu güne kadar kimliğimi çıkaramadım şimdi çıkarmak istiyorum ama 2018 de süresi dolacak hem kimlik çıkarıp hem yenilemeyi nasıl yapacağım yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  25.08.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 01.10.2017 sınavına girebilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yenileme sertifikasını aldıktan sonra durumunuza uygun sağlık raporu almanız, vergiyi yatırmanız gerek. Temel ve yenileme sertifikaları ve istenen diğer evrakı hazırlayıp 01.10.2017′den itibaren beş yıl geçerli kimliğinizi alabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde istenen belgeleri yenileme alacağınız kurstan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 38. ali
  30 Haziran 2017 - 21:07 | #38

  arkadaşlar yorumlara bakıyorumda herkeste bir sitem var neden bu kadar aceleci ve sabırsızsınız anlamıyorum ben başvurumu yapıp evraklarımı 1 ay önce teslim ettim bugün mesajım geldi mesai içi saatlerinde gidip kartı basımını yapacağım sabırlı olun mutlaka mesajınız gelecektir koskoca devletin tek işi bizim güvenlik soruşturmalarımız değil anlayışlı olalım nelerle uğraşıyor devlet
  herkese kolay gelsin

 39. 01 Temmuz 2017 - 07:10 | #39

  Nur :

  Mrb bna mesaj dan sonra gıttım kalan evrakları verdim kargoyu bekle denildi
  kargo ne kadar sürede ulaştırır bilginiz varmı acaba?

  Ankara’da uygulama bu şekilde değil, sayfanın başında da belirtildiği gibi işlemler illere göre değişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla lütfen kursunuza danışınız. İyi günler.

 40. 01 Temmuz 2017 - 07:11 | #40

  Gorkem :

  Bugün biyometrik fotoğraf ve kimlik harcı yatırıma dahil belgeyi emniyete verdim kimlik kartım ortalama kaç günde elime ulaşır düzceden selamlar

  İşlemler ve onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza sağlıklı cevabı sadece kursunuzdan ve başvuru yaptığınız yerden alabilirsiniz. Büyük şehirlerde uzun zaman alıyor, Düzce’yi bilemiyorum. Ankara’dan da selamlar, iyi günler.

 41. 03 Temmuz 2017 - 07:47 | #41

  Ahmet :

  6 Nisa’n da teslim ettim bütün evrakları özel güvenlik şubeye 3 ay oldu hala SMS gelmedi kursum biz bilemeyiz diyor özel güvenlik şube ise her aradığımda 15 gün sonra tekrar ara diyor bu kadar saçma iş görmedim 2 yıl uzman çavuş olarak görev yaptım güvenlik soruşturması neden bu kadar uzun sürer sicilim tertemiz ailemin de temiz sadece ben Bursa dan alıyorum belgeyi kendim giresunluyum şehir başka olduğu içinmi yoksa çalışmıyormu bu emniyet ben öyle düşünmeye başladım 3 ay oldu evrakları teslim edeli yazıktır günahtır evliyiz çocuğumuz olacak işe giremedik hala kart SMS neyse gelmiyor.

  Özel güvenlik kimlik soruşturması silahlılar için sisteme kayıtlı adres üzerinden ve GBT şeklinde yapılıyor diye biliyorum. Yeni durumda aile fertlerinin de terör örgütü bağlantısı olup olmadığı da araştırılıyormuş. 680 S.KHK ile tüm sektör çalışanlarının yeniden soruşturulması zorunlu kılındığı için yeni başvurular da rutinin üzerinde beklemeye başladı. Ankara’da yeni kartlar 7-10 gün içerisinde geliyorken artık 1,5 ay kadar bekleniyor. Dolayısıyla sizin evrakınızın gecikme nedeni de herhangi bir olumsuzluk nedeninden ziyade yüzbinlerce kişinin bir yıl içerisinde soruşturulmasından kaynaklı gecikme olmalı. Öte yandan adrese teslimde PTT’ciler sağolsunlar eve getirme yerine, arayıp geldik yoktunuz merkeze gelip alın kartınızı minvalinde bir mazeretle kartı getirmiyorlar. Eğer o aradama bir şekilde telefonunuza ulaşılmadı ise kartınız bağlı olduğunuz PTT’de bekliyor veya yeteri kadar bekledi deyip iade edilmiş bile olabilir. Kartlar, Pasaport Daire Başkanlığınca basılıp postalandığı için akıbetini araştıracak telefon vb. bilgi de yok maalasef. Bence özel güvenlik şubeyi arama yerine bizzat gidip mağduriyetinizi izah edin, muhtemelen daha ayrıntılı bilgi almanız mümkün olacaktır. İyi günler.

 42. 03 Temmuz 2017 - 07:48 | #42

  yusuf mert :

  merhaba ben 14 haziranda adana da başvuru yaptım temmuz 14 randevu verdiler acaba 14 kesin alabilirmiyim ?

  Sayfanın başında da izah edildiği gibi işlemler ve süreler, illere göre değişiyor. Sanırım kursunuza danışmanız daha doğru olur. İyi günler.

 43. Nurettin ÇİFTÇİ
  04 Temmuz 2017 - 19:27 | #43

  http://www.ankaraguvenlik.com.tr
  ANKARA GÜVENLİK çalışanlarına çok teşekkür ederim bu guzel web sitesi için sinavla ilgili çok yardımı oldu bana.
  Butun ANKARA GÜVENLİK calisanlarina tek tek tesekur edirim.

 44. 05 Temmuz 2017 - 11:39 | #44

  Nurettin ÇİFTÇİ :

  Evraklari ozel huvenlik subeye teslim ettim ve ne zaman cikacak diye arastirirken burda KURSTAN bilgi alabilecegimizi dair cevaplar ve yorumlar gördüm.
  Bugün kurs yerimi aradim konuyla ilgili bilgilerinin olmadigini belirtiler.
  Hocam biz bu kimligi almak icin o kadar ugras veriyorum ama malesef ne sorabilecegimiz bir yer ne de sogulayabilecegimiz bir yer var.
  Hergun e devlete yeni yeni uygulamalar ekleniyor ama bu konuyla ilgili hicbirsey yok bir randevu sistemi var o kadar.
  Ne yapalim hocam simdi hangi kapiyi calalim kimden yardim isteyelim

  İşlemler ve onay süreleri illere göre değiştiği için kursların kendi illerinde işlerin nasıl yürüdüğünü bilmesi, en azından adayları biraz aydınlatması gerekmez mi? Parayı alırken iyi, bilgi verme-yönlendirme konusunda bilmiyoruz cevabı bence etik değil. Ankara’da, kimlik başvurusundan yaklaşık 10 gün kadar sonra kimlikler adrese teslim ediliyor. Yalnız PTT ile ilgili bir durum var, genelde adrese gelmeden “geldik yoktunuz, merkeze gelin kendiniz alın” minvalinde bir mazeretle semt PTT’sine yönlendiriyorlar. Eğer bir şekilde size de böyle oldu ise semtiniz PTT’sinden takip etmenizi, orada da belli bir süre bekleyen kartların iade olduğunu belirteyim. İyi günler.

 45. 06 Temmuz 2017 - 11:01 | #45

  Nurettin ÇİFTÇİ :

  @A.GÜLŞEN
  Birde hocam bazı firmalar var belirli bir ücret karşılığında iş veriyorlar kayıt parası diye kimlikli kimliksiz fark etmez.
  Bu konuyla ilgili düşünceniz nedir.
  Bendende aldılar ama her aradığımda iş yok proje yok diyor, bazende telefonu engellemeye alıyorlar.

  Sıkça Sorulan Sorular 1.sorunun yorumlarında aynı konuda bugün yazan “Sinan” isimli adaya verilen cevabı lütfen okuyunuz. Özel güvenlik kimlik kartı olmadan, özel güvenlik yetkisi kullanmak mümkün değil, diğer yorumda kimlik başvurusu yaptığınızı belirttiğinize göre demek eğitim aldınız. Eğitimde size en başta “özel güvenlikler sadece; görev saati içerisinde, görev alanında, kimlik yakaya takılı iken yetki kullanabilir” diye öğretmiş olmaları gerekir. Eğer bunu öğrenmediyseniz başka öğrendiklerinizi hangi temele oturtup anlattılar bilemiyorum. Özel güvenlik değilken, bize para verirsen özel güvenlik görevi yaptıracağım diyen birine nasıl inanırsınız? Dünkü yorumda kimliğin akıbetini e-devlet tipi bir uygulama ile takibini önerecek kadar bilinçli birine, üçkağıtçılara para kaptırmayı yakıştıramadım doğrusu. Umarım paranızı kurtarabilirsiniz. Vatandaşlar nereye müracaat edeceklerini bilemediklerinde BİMER’e yazıyorlar. Tercih sizin. İyi günler.

 46. Gökhan Güldalı
  06 Temmuz 2017 - 15:35 | #46

  Arkadaşlar, ben de yeni güvenlik kimlik kartı alıcam fakat internetten sorguluyorum bende ” Kart bilgisi KYS sisteminde bulunamadı. ” yazıyor. Bu ne demek, nedir, ne anlama gelir bilmiyorum. Hani eksik bir bilgi olsa çağırırlardı mutlaka, çünkü evraklar onlarda. Basım aşamasında vesaire yazmıyor ve bugün 40. gün, istanbulda ikamet ediyorum. Bilen bir kardeş yardım ederse ciddi anlamda sevinicem, şimdiden teşekkürler Allaha emanet olun

 47. 08 Temmuz 2017 - 14:09 | #47

  EMRAH ŞENCAN :

  Merhaba arkadaşlar kimlik kartı için evraklarımı emniyete verdim.1 ay gibi bir süre oldu ama hala msj gelmedi bilgi alabileceğimiz bir telefon numarası falan da yok bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  Sayfanın başında da vurgulandığı gibi bu işlemler illere göre değişiyor. Bu yüzden sadece kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden sağlıklı bilgi almanız mümkün. Kimliğin akıbetinin takip edileceği bir numara yok maalesef. İyi günler.

 48. 08 Temmuz 2017 - 14:13 | #48

  nurettin :

  @A.GÜLŞEN
  Bizde yazdik cevap bulamadik.
  Birde bu daha güvenliğe baslamadan once yani kurstan önce
  Verilmemesini bende biliyorum ama kimlikli kimliksiz fark etmiyor herkesten aliyorlar
  Yani kimlik olsa dahi aliyorlar.
  Vermesen iş bulamasin.

  Kimliği olan/olmayan herkesten kursun para aldığını mı söylüyorsunuz, öyle ise büyük bir suç var demektir. Yan sütunda Öz.Güv.D.Bşk.lığının linki var, lütfen yazın oraya da. Nihayetinde dar gelirli ailelere mensup insanların tercih ettiği bir sektör bu. Zaten masraflı bir eğitim söz konusu iken üstüne kursa harç yatırmak da neyin nesi, bilemedim. En azından sizden sonrakilerin mağduriyetini önleme adına yazmanızı tavsiye ederim, tercih sizin tabi. İyi günler.

 49. Nurettin
  09 Temmuz 2017 - 09:12 | #49

  @A.GÜLŞEN
  Tesekkurler hocam

 50. 10 Temmuz 2017 - 13:16 | #50

  Merve :

  Merhaba
  Ankara da ikamet ediyorum silahlı güvenlik sertifikamı aldım evraklarımı tamamlayıp 14 haziranda aştiye teslim ettim ancak karşılığında bana hiçbir belge vermediler. Arşiv araştırma formunu doldurduktan sonra nüfus müdürlüğüne onaylatılması gerekiyormuş ben onaylatmamıştım bu şekilde benden teslim aldılar. Kartımın çıkmasına bir engel olur mu? Ve kartımın suanda ne durumda olduğu hakkında bakabileceğim ya da sorabileceğim herhangi bir ilerişim numarası varmıdır? Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Tüm bunlar kursunuzun cevaplayabileceği sorular aslında, madem Ankara’dasınız. Ankara’da arşiv formunun altına onay gerekmiyor. Eskiden başvurunun alındığına dair kağıt veriliyordu, artık bu uygulama kalkmış. Genelde 10-15 gün içerisinde kart, adrese geliyor. Ancak PTT’cilerin azizliği olacak, eve gelme yerine geldik yoktunuz merkezden alın diye arıyorlar veya mesaj çekiyorlar. Kimliğin akıbetini takip edebilecek bir adres-link vb. yok maalesef. Başvurular özel güvenliğe yapılıyor, kimlikler Pasaport D.Bşk.lığınca basılıp adreslere gönderiliyor. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1