Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

 

AŞAĞIDAKİ NOTU OKUMADAN LÜTFEN YORUM YAZMAYINIZ.  

 

NOT :

1.   Randevulu sistem çok yeni ve illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınızı lütfen başvuru anında ilgililere yöneltiniz. Bu soruların cevabını sadece onlardan veya kursunuzdan alabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgimiz olmadığı için yardımcı da olamadığımız için lütfen bu tür soruları bize sormayınız.

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 217846 kişi tarafından okundu.

 1. Nurettin ÇİFTÇİ
  04 Temmuz 2017 - 19:27 | #1

  http://www.ankaraguvenlik.com.tr
  ANKARA GÜVENLİK çalışanlarına çok teşekkür ederim bu guzel web sitesi için sinavla ilgili çok yardımı oldu bana.
  Butun ANKARA GÜVENLİK calisanlarina tek tek tesekur edirim.

 2. 20 Şubat 2018 - 10:59 | #2

  Seçkin :

  Bilgilendirme amaçlı yazıyorum 8kasımda evraklarımı verdim bugün silahlı kimlik kartım geldi. Şehir Ankara. Burada hiçbir dava dosyam falan yok. Trafik cezam bile yok. Nasip böyleymiş…

  Ankara’da üç aydan fazla beklendiğini doğrular bir durum olmuş. Bundan sonrası için bol şans. İyi günler.

 3. İlkerbaykara
  27 Mart 2018 - 13:26 | #3

  28.02.2018 Tarihde İstanbul Bayrampaşa özel güvenlik şubeye teslim etim ve rekoru kırdım galiba 27.03.2018 yani bugün Telofonuma Ptt sms geldi özel güvenlik kimlik kartınız basılmıştırdır diye kimlik kartı basılmayan arkadaşlar bilgi veriyim yorumları okudum 5 aylık kimlik kartı çıkmayanlar var lütfen şubenize gidip sorun 6 aylık geçen bir soruşturma ve avşiv araştırması olamaz imkanzısız büyük ihtimale red almış olabilirsiniz güvenlik kartı günlük ortalama 200 bin basım yapılıyor
  gelen belge hemen basılıp gidiyor yani şubede ki memur Arkadaş sizi salarsa ve unursamazsa Lütfen ama lütfen Bimere yazın bimer emniyete bağlı bir sistem kulanmaktadır Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Edinme Hakkı kanunu 4982 Sayılı Kanun Hükmünde kişilerin demokratik ve Şeffaf Eşitlik Ve Tarafsız Bilgi Edinme Hakkı Vardır. saygılar ilker B.

 4. Habibe
  08 Mayıs 2018 - 09:31 | #4

  Internetteki sorgulamaya güvenmeyin ..Ben kartımı aldım..bunaramen internette halan sorgulama devam ediyor ..yazıyor. arasira emliyete gidin ..oradan sorun .yoksa çok beklersiniz..izmir..

 5. 10 Mayıs 2018 - 12:26 | #5

  Meryem :

  İyi günler 3 ay olacak kimlik kartım gelmedi ankara aşti özel güvenlik şubeye gitsem bilgi verirler mi

  Ankara’da olduğunuza göre kursunuza da danışabilirsiniz aslında. Kimlik kartı onayı üç aydan fazla sürüyor. Bizzat gittiğinizde bilgi verirler mi bilemiyorum inanın. İyi günler.

 6. 14 Mayıs 2018 - 14:04 | #6

  Adem :

  Admin ben belgelerimi verdim ama çalışabilir belgesi alabilirmiyim kimlik gelmeden

  Yenilemeden başvuranlara kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. Temelden başvurduysanız kimliği beklemeniz gerekir. İyi günler.

 7. 14 Mayıs 2018 - 14:06 | #7

  ŞÜKRÜ :

  Arkadaşlar İstanbul/ Bayrampaşa şubesine evrak veren varmı kimligini alan ben 14. Martta evraklarımı teslim ettim72 temel ilkkez alıcam 61gün oldu nebir mesaj geldi Nebir haber neyapmam lazım nerden bilgi alabilirim şubeye soruyorum hep sallıyor 45 gün diye deyim duruyor lar bilgisi olan yardımcı olabilir mi lütfen

  Ankara’da en az üç ay sürüyor, İstanbul’u bilemiyorum, muhtemelen Ankara’dan daha fazla zaman alır. İlinizdeki durum hakkında sadece kursunuzdan doğru bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 14 Mayıs 2018 - 14:08 | #8

  batu çetintaş :

  en Batu öncelikle sorum vr bilen varsa yardımcı olsun bana lütfen sertifikam hazır evde duruyor gerekli evraklar hazırladim güvenlik müdürlügünden randevu aldım kartımı almak için yarında iş için benden istenilen aivi üniformalı 6 adet resim adli sicil vs. istiyorlar ben bunlara hazırlasam güvenlik müdürlügüne kart için gitcem ya hemen kartı verirler mi çalışcagım yerde avm eger 1 hafta sonra geliyor derlerse avm deki güvenlik müdürüne durumu izah etsem tamam olsun diyip beni alırlar mı yoksa olmaz mı derler bilginiz varsa söyleyin birde tecrübem yok egitimde ondan bundan azda olsa bilgim var8 nasıl yapıcam bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim abilerim ablalarım

  Başvuru yapanların kimlik soruşturmasını beklemeleri gerekir. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İlinizdeki durumu kursunuza sormanız uygun olur. Kimlik olmadan çalışmak mümkün değil, bu nedenle başvuruyu gecikmeden yapmanızda yarar var. Görüşeceğiniz kişinin vereceği cevabı da ancak kendisinden öğrenebilirsiniz, tahminler o kişiyi bağlamaz. İyi günler.

 9. 15 Mayıs 2018 - 07:27 | #9

  Sinan :

  Merhaba ben evralarimi ocakta teslim ettim evraklarimi teslim ettigim yeri ariyorum sorusturman devam ediyor diyor kursumu aradim oyle bir sacmalik olmaz sorusturman bitmistir randevu al git diyor hangisinin dedigi doğru

  Sayfanın başındaki notu siz de okumadınız anlaşılan. Ankara’da evraklar tamam olarak randevu alınıp kimlik başvurusu yapılıyor. Evrak tesliminden sonra randevu almak nasıl oluyor inanın bilmiyorum. İllere göre değişen uygulamaları sadece o ilde bulunan kurslar bilebilir. Dolayısıyla kursunuzdan alacağınız bilgiye göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 16 Mayıs 2018 - 11:44 | #10

  Akif :

  Merhaba Antalya 74.dönem Hale’n kimlik bekliyom 77 gün oldu ve Hale’n bekliyom acaba soruşturma bitmeden geçici sarı eski kimlik alabilirmiyim polisler telefonu açmıyor açsada tersliyorlar

  Ankara’da eski tip kimlik kartı veriliyor. Antalya’daki durumu bilemiyorum, kursunuza sorsanız eminim daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ankara’da soruşturma en az üç ay zaman alıyor, Türkiye genelinde bir gecikmeli durum var denilebilir. İyi günler.

 11. 17 Mayıs 2018 - 09:49 | #11

  orhan kaya :

  ya böyle bir saçmalık yok 4buçuk aydır kartımı alamıyorum nasıl bi sistem nasıl saçma bişeydir bu lanet olsun keşke yazılmasaydım ya bu güvenlik işine başlıyıcaam ama çalışamıyorum kartım yok diyelanet olsun böyle işe arıyorum soruşturma devam ediyor demekteen başka bi bildikleri yok 155 ara diyorlar arıyorum biz ilgilenmiyoruz diyorlar bu nedir yani gelde sinirlenme bu kadar insanı mahçup ediyorlar.

  Özel güvenlik işlemlerinin 155 ile ne ilgisi var da sizi oraya yönlendirdiler anlayamadım. Kart basım işlemlerinin nüfus müdürlüklerine aktarılması, oranın da altyapısının henüz bu işe hazır olmaması nedeniyle yurt genelinde bir kaos var maalesef. Ankara’da nüfus müdürlükleri işleme başlayana kadar mağduriyeti önlemek için eski tip kimlik kartları veriliyor. İlinizdeki durumu da kursunuz bilir. İyi günler.

 12. 23 Mayıs 2018 - 14:39 | #12

  AlkanKolsuz :

  74 özel güvenlik sınavını kazandım 57 gündür kimlik kartının gelmesini bekliyorum
  ne yapmam gerekiyor daha bekleyecekmiyim

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanızı tavsiye ederim. Ankara’da üç aydan fazla sürüyor. İyi günler.

 13. 23 Mayıs 2018 - 14:47 | #13

  serkan :

  ankara aşti güvenlik şubeye YENİLEME müracatında bulundum kımlıgımın suresı 09.2018 e kadar gecerli ama görevli memur kımlık kartının daha suresı var dedı bu kımlıkle devam edebilirsin dedı saten basvuru yaptıgıma dahıl belgemı de verdı Yenı kımlık gelecegı zaman PTT den telefonu mesaj gelır dedıler yenı kımlık geldıkten sonra eskı kımlıgı subeye teslım etmemı soyledır

  Başvuruyu yaptığınıza dair belge almanız iyi olmuş. Zamanı var diye başvuruyu almayıp yanlış yönlendirenler olabiliyor çünkü. Süre var ama orada yazan tarihe kadar soruşturmanın bitmesi gerektiği gözden kaçıyor sanırım. Şu halde sizin açınızdan sorun yok. İyi günler.

 14. 23 Mayıs 2018 - 14:48 | #14

  Hasan :

  bayram pasaÖzel güvenlik daire başkanlığı na evrakları mı verdim fakat evraklardan arşiv araştırma forumunu ile kan grubu belgesi geri verildi memur sorun olurmu.

  Arşiv formunun geri verilmesini anlayamadım. Ancak uygulamalar illere göre değiştiği için sanırım kursunuza sormanız daha doğru olur. İyi günler.

 15. 24 Mayıs 2018 - 06:40 | #15

  Abdurrahim :

  Evrakları emniyete vereli 1.5 ay oldu ses seda yok bu konuyla ilgili kimi aramam lazım sadece bu kartı bekliyorm banka işim var basıl hızlandırabilirim valiliğimi arasam

  Ankara’da soruşturmalar en az üç ay sürüyor. İlinizdeki durumu da kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İşlemleri hızlandırmak için yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 16. 24 Mayıs 2018 - 06:41 | #16

  Halim :

  Ankara Aştı güvenlik şube de Yenileme evraklarını teslim ederken Diğer evraklar hariç benden 1 adet güvenlik soruşturmasi aldılar 1 adet de resim aldılar

  Ankara’da bu şekilde sorun yok. İyi günler.

 17. 24 Mayıs 2018 - 07:15 | #17

  Baran :

  Kimligimin suresi oldugu icin Yenilemede muracaat da bulunurken Yenileme de 6 aylik süre uzatildi dedi Polis memuru Eski kimlikle çalışmaya devam edebilirsin dedi Yeni kimlik gelene kadar

  Eski tip kimlik kartlarının süresi 01.07.2018′e kadar uzatıldı. Bu arada yeni kartları vermesi gereken nüfus müdürlükleri henüz dağıtıma başlamadığı için yeni başvurulara da eski tip kart veriliyor. Bu nedenle eski kartların tekrar süresi uzatılabilir gibi bir durum var. İyi günler.

 18. 25 Mayıs 2018 - 07:27 | #18

  Berat :

  Hocam merhabalar evde kimse olmadığı için kartımın gelip gelmediğini bilmiyorum eğer gelip gittiyse ben kartımı nereden alacağım

  Yeni tip kimlik dağıtımının posta ile gönderilmesi işlemi yapılmadığı için başvuru yaptığınız yere gidip sormanızda yarar var. İyi günler.

 19. 25 Mayıs 2018 - 07:30 | #19

  Yunus :

  Hayrlı günler Ankara’da yaşıyorum kimlik kartı ne zaman gelir bilgi verir misiniz 75 dönem yeni girdim sınava ve kimlik hakan gelmedi

  Madem Ankara’dasınız kursunuza da sorabilirsiniz. Burası da tıpkı sizin gittiğiniz gibi bir kurs olduğu için sınav hazırlığı vb. işler nedeniyle sitede cevaplar bazen gecikebiliyor. Bu nedenle kursunuzdan daha seri bilgi almanız mümkün diye belirttim. Ankara’da eski tip kart veriliyor ve adrese gönderilmiyor. Dolayısı ile başvuru yaptığınız yere bizzat başvurup sormanızı tavsiye ederim. Tam ara dönem olduğu için yeni tip kartınızın basılıp basılmadığını öğrenirsiniz. Basılmamışsa eski karttan alırsınız. İyi günler.

 20. 28 Mayıs 2018 - 11:38 | #20

  Ahmet :

  Biometrik fotoğraf çekildim sakal yok gibi cok az arka fon beyaz üstümdede kazak var aiyah kabul ılurmu acaba

  Ankara’da sakallı fotoğraf kabul ediliyor ama işyerleri kimlikte sakalsız foto isteyebiliyor. İlinizdeki uygulamayı kursunuzdan sormanız uygun olur. İyi günler.

 21. 30 Mayıs 2018 - 08:27 | #21

  suzan çoban :

  iyi günler evraklarimi bayrampaşa emniyete 22 martda verdim 65gun oldu ariyorum telefonlar sürekli meşgul benden önceki verenlerin gelmiş işe baslayamiyorum gelmediği için ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

  Ankara’da bile kimlik onayları en az üç ay sürüyor. İstanbul’da beklediğiniz süre normal görünüyor bu bakımdan. Her aday için ayrı ayrı yazışma yapılıyor bildiğim kadarıyla, arkadaşlarınızın sizden önce kimlik almasının sebebi onlar hakkındaki cevapların erken gelmesidir sanırım. İşlemler ve onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 22. 30 Mayıs 2018 - 08:27 | #22

  Seher P. :

  Belgelerimi teslim edeli 4 ay oldu arşiv soruşturması bu kadar uzun mu sürüyor.

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan sormanız uygun olur. Ankara’da en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 23. 30 Mayıs 2018 - 10:48 | #23

  Alper :

  Ankara da kimlik yenileme de güvenlik soruşturması ne kadar süre sürüyor ve kimlik basımları ne zaman basıma girecek Görevli memur 6 ayı bulur dıor yenı kımlık gelmesı

  Yenilemede başvuru yapanlara kimlik gelene kadar geçerli belge verildiği için gecikmeden olumsuz etkilenmezsiniz. Bunu kursunuzun da söylemiş olması gerekir. İyi günler.

 24. 31 Mayıs 2018 - 12:19 | #24

  Fatma :

  Yenileme müracaatında bulunurken Bakmış oldukları kayıtlarda Mahkemesi olanlardan mahkeme evrakı istenildiğinde Kart durumunun iptal olması durumu varken de o sıra da gene geçerli belge veriyorlarmi

  Özel güvenlik kimlik kartının iptalini gerektiren durumu olanlara belge verilmez. İyi günler.

 25. 31 Mayıs 2018 - 14:47 | #25

  Fatma :


  Hocam benim uyuşturucudan kamu davasının erteleme kararı Yenileme müracaatında bulunduğum zaman bu kayıt çıkarsa kimliğimin iptal olmasi durumu var Yani bana diğer basvuruda bulunan ve Kayiti olmayan kisilere verdikleri gecici evraktan vermezlermi

  Uyuşturucudan davası olanların bu dava düşene kadar beklemeleri gerekir. Ancak düşme kararını verdikten sonra kimlik almaları mümkündür. Dava düşmeden müracaat edip ret alırsanız düşme kararı götürseniz de bir daha kimlik vermezler. Hakkında kayıt olana, yokmuş gibi işlem yapmalarını beklemiyorsunuz sanırım çünkü mümkün değil. İyi günler.

 26. 01 Haziran 2018 - 16:45 | #26

  Boran :

  Yorum yapan Fatma arkadaş şunu demek istiyor herhalde Yenileme müracaatında bulunup da Herhangi bi Kayıt cikmayanlara Geçici kimlik yada Geçerli Belge veriyorlar ya Acaba Kayıtlarda Mahkemesi gözüp de Mahkeme evrakı istenilenlere de bu belgelerden veriyorlarmi diye Soruyor Sayın Hocam

  Onun ne demek istediğini anladım da yapacak bir şey yok. Sizin de belirttiğiniz gibi hakkında kayıt çıkmayanlara o belge veriliyor, kayıt olunca belge isterler muhakkak. İyi günler.

 27. 01 Haziran 2018 - 16:45 | #27

  Abdurrahim :

  Evrakları teslim edeli 2 ay oldu ses yok istanbul için kimi aramak gerekir takip için Bayrampaşa açmıyot

  Ankara’da bile üç aydan fazla sürüyor bu işlem, dolayısıyla İstanbul için iki ay normal sayılır. İlinizdeki yaklaşık onay süresi hakkında en doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 28. Uğur
  02 Haziran 2018 - 16:13 | #28

  Ben ilk defa özel güvenlik sınavına girdim. Evraklarımı 5 Şubat’ta teslim ettim. Kimliğim hala gelmedi. Aslında eski tip kimlik kartı hazırlamışlar ama imza atılmadığı için hepsi çöpe gitmiş. Onun yerine geçici çalışma belgesi verdiler.yeni kimliginizde 1 ayamı 2 ayamı gelir 3 ayamı gelir belki de 6 ay sonra mı gelir belli değil dedi. Şuan geçici çalışma belgesi ile çalışıyorum. Başvurupta kimliği gelmeyenler geçici belge istesin o belgeyle calisabiliyorsunuz.

 29. ilyas
  04 Haziran 2018 - 11:08 | #29

  @A.GÜLŞEN
  Bugün gittim bayrampasadan kartımı aldim postala gelmiyo beklemeyin sizde gidin

 30. 04 Haziran 2018 - 13:41 | #30

  Hakan :

  Bende Ankara da yenileme müracaatında bulunacam benimde mahkemem var şimdi banada mi geçici evrak yada geçici kimlik vermiyecekler Admin

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Yan sütun Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünde suçlar ve cezalar hakkında bilgi ve yorumlar var. İyi günler.

 31. 04 Haziran 2018 - 13:42 | #31

  Boran :

  Özel Güvenlik Kimlik Değişim Süresi 31.12.2018′e Kadar Uzatılmıştır

  Bize bu konuda ulaşan bir bilgi yok, ama yeni kart basımı olmadığı için süre uzatımı bekleniyordu. Yine de bilgi paylaşımı için teşekkürler, iyi günler.

 32. yılmaz kayra
  05 Haziran 2018 - 01:28 | #32

  ilyas :

  Bugün gittim bayrampasadan kartımı aldim postala gelmiyo beklemeyin sizde gidin

  hangi dönemde sınava girmiştin ? örnek :72. veya 73 dönem

 33. 05 Haziran 2018 - 07:58 | #33

  yılmaz kayra :

  Mart ayında bayrampaşa şubeye verdim evraklarımı ama halen kimlik kartım gelmedi,eski kimlik vermeye başladılar asıl kimlik ne zaman verilmeye başlanır ?
  nasıl öğrenebilirim ?

  Ankara’da en az üç ay süren işlem İstanbul’da muhakkak daha fazla zaman alıyordur. İşlem süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanız doğru olur. İnanın bilgim yok, iyi günler.

 34. 05 Haziran 2018 - 08:08 | #34

  murat :

  ben kimlik karti cikarmaya gidicem butun islemlerim tamam sadece bundan 4 yil once askeri ceza kanununun da kavga ettiimiz arkadaslarimizla adimiza dosya acildi askerlik bitti sivildede durusma oldu sonra kavusturuldu 5 yil denetim verdiler bi ceza islenmedi adimiza sicil kaydimda temiz guvenlik sorusturmasinda bi sknti olurmu kimlik kartimi alabilirim demi

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Askerde işlediğiniz suçu ve cezanın süresini bilemiyorum. Denetimli serbestlik verildiğine göre ceza da verilmiş demektir. İnfaz edilmemesi cezayı ortadan kaldırmaz. Ceza süresi bir yıldan fazla ise kararda HAGB olması ve düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekir. Aslında bu durumu kayıt olmadan önce kursunuzla görüşmeniz uygun olurdu. Vergiyi yatırmadan önce belgelerle kursunuz veya iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 08 Haziran 2018 - 16:36 | #35

  Berat :

  SelamIn aleyküm hocam Samsunda kimligi kaÇ ayda alırım silahli …iyi günler

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza sadece başvuru yaptığınız yer ve kursunuzdan doğru cevap alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 36. 12 Haziran 2018 - 07:23 | #36

  halil okan :

  yeni çipli kimlik basımı ne oldu..işlem durdurlmuştu…hala eski kimlik bende..gelen mesajta yok..kimlik sürem 2013 e kdar uzadı ama eski kimliği verdiler

  Yeni kart basımı ile ilgili gelişme yok henüz. Başvuru yaptığınız yere danışmanız uygun olur. İyi günler.

 37. 12 Haziran 2018 - 16:32 | #37

  sibel :

  Kimlik kartlarını sorgulama bölümü var mı acaba, soruşturma sürüyor mu bitti mi onu öğrenebilceğimiz bir yer

  Kimlik kartlarının akıbetinin sorulabileceği bir telefon numarası veya web adresi yok maalesef. İyi günler.

 38. 18 Haziran 2018 - 10:14 | #38

  ÇAĞLAR :

  merhaba arakadaşlar,
  ben erzincanda ikamet ediyorum.benim elimdeki kimlik eski tip kimliklerden.Ve geçenlerde iş başvurusnda bulundum.ve başvurdugum şirket yeni tipkimlik kartı istedi.emniyete başvurmaya gittiğimde şuanda yeni tip kimlik olmadığını kimlik basımının durduruldugunu ve 81 ilin aynı durumda oldugunu söyledi.şimdi ne yapmam gerekiyor.yeni tip kimlik veremezlerse geçici bir evrak verirlermi?verirlerse o evrak geçerli olurmu?yardımcı olursanız sevirim

  Kimlik basımı nüfus işlerine verildi, orada altyapı hazır olmadığı için yeni kart dağıtımı şimdilik durdu. Eski kartların geçerliliği de 2019′a kadar uzatıldı. Dolayısıyla işyerleri süresi olan eski tip kartları kabul etmek zorundalar. Kimliğin süresi varsa belgeye gerek yok. İyi günler.

 39. 19 Haziran 2018 - 10:32 | #39

  uğur :

  selam hocam ben 04.05.2018 tarihinde şubeye 2ci kez gittim bana geçici bir belge verdiler kimlik basılana kadar bununla çalışabilirsin denildi halen kimlik gelmedi bana verilen evraktada 6 ay içerisinde kimlik kartımı teslim almadığım taktirde hiçbir hak talebinde bulunmayacağımı kabul ederim diye yazıyor ben kocaelinde yaşıyorum sizce bir sorunmu olmuştur olmuşsa nereden kaynaklı olabilir şubeyle iletişime geçmem doğru olurmu şimdiden sağolun

  Yeni tip kimlik dağıtımı nüfus müdürlüklerine devredildi, orada alt yapı henüz hazır olmadığı için eski tip kimlikler veriliyor şimdilik. Muhtemelen sizin kimlik de bu karardan önce basılmadığı için yeni duruma tâbi olmuşsunuz. Başvuru yaptığınız yere danışmanızı tavsiye ederim. Eski tip kartların geçerliliği 2019′a kadar uzatıldı bu arada. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1