Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

 

AŞAĞIDAKİ NOTU OKUMADAN LÜTFEN YORUM YAZMAYINIZ.  

 

NOT :

1.   Randevulu sistem çok yeni ve illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınızı lütfen başvuru anında ilgililere yöneltiniz. Bu soruların cevabını sadece onlardan veya kursunuzdan alabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgimiz olmadığı için yardımcı da olamadığımız için lütfen bu tür soruları bize sormayınız.

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 50, toplamda : 228400 kişi tarafından okundu.

 1. Nurettin ÇİFTÇİ
  04 Temmuz 2017 - 19:27 | #1

  http://www.ankaraguvenlik.com.tr
  ANKARA GÜVENLİK çalışanlarına çok teşekkür ederim bu guzel web sitesi için sinavla ilgili çok yardımı oldu bana.
  Butun ANKARA GÜVENLİK calisanlarina tek tek tesekur edirim.

 2. 20 Şubat 2018 - 10:59 | #2

  Seçkin :

  Bilgilendirme amaçlı yazıyorum 8kasımda evraklarımı verdim bugün silahlı kimlik kartım geldi. Şehir Ankara. Burada hiçbir dava dosyam falan yok. Trafik cezam bile yok. Nasip böyleymiş…

  Ankara’da üç aydan fazla beklendiğini doğrular bir durum olmuş. Bundan sonrası için bol şans. İyi günler.

 3. İlkerbaykara
  27 Mart 2018 - 13:26 | #3

  28.02.2018 Tarihde İstanbul Bayrampaşa özel güvenlik şubeye teslim etim ve rekoru kırdım galiba 27.03.2018 yani bugün Telofonuma Ptt sms geldi özel güvenlik kimlik kartınız basılmıştırdır diye kimlik kartı basılmayan arkadaşlar bilgi veriyim yorumları okudum 5 aylık kimlik kartı çıkmayanlar var lütfen şubenize gidip sorun 6 aylık geçen bir soruşturma ve avşiv araştırması olamaz imkanzısız büyük ihtimale red almış olabilirsiniz güvenlik kartı günlük ortalama 200 bin basım yapılıyor
  gelen belge hemen basılıp gidiyor yani şubede ki memur Arkadaş sizi salarsa ve unursamazsa Lütfen ama lütfen Bimere yazın bimer emniyete bağlı bir sistem kulanmaktadır Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Edinme Hakkı kanunu 4982 Sayılı Kanun Hükmünde kişilerin demokratik ve Şeffaf Eşitlik Ve Tarafsız Bilgi Edinme Hakkı Vardır. saygılar ilker B.

 4. Habibe
  08 Mayıs 2018 - 09:31 | #4

  Internetteki sorgulamaya güvenmeyin ..Ben kartımı aldım..bunaramen internette halan sorgulama devam ediyor ..yazıyor. arasira emliyete gidin ..oradan sorun .yoksa çok beklersiniz..izmir..

 5. 15 Mayıs 2018 - 07:27 | #5

  Sinan :

  Merhaba ben evralarimi ocakta teslim ettim evraklarimi teslim ettigim yeri ariyorum sorusturman devam ediyor diyor kursumu aradim oyle bir sacmalik olmaz sorusturman bitmistir randevu al git diyor hangisinin dedigi doğru

  Sayfanın başındaki notu siz de okumadınız anlaşılan. Ankara’da evraklar tamam olarak randevu alınıp kimlik başvurusu yapılıyor. Evrak tesliminden sonra randevu almak nasıl oluyor inanın bilmiyorum. İllere göre değişen uygulamaları sadece o ilde bulunan kurslar bilebilir. Dolayısıyla kursunuzdan alacağınız bilgiye göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 23 Mayıs 2018 - 14:47 | #6

  serkan :

  ankara aşti güvenlik şubeye YENİLEME müracatında bulundum kımlıgımın suresı 09.2018 e kadar gecerli ama görevli memur kımlık kartının daha suresı var dedı bu kımlıkle devam edebilirsin dedı saten basvuru yaptıgıma dahıl belgemı de verdı Yenı kımlık gelecegı zaman PTT den telefonu mesaj gelır dedıler yenı kımlık geldıkten sonra eskı kımlıgı subeye teslım etmemı soyledır

  Başvuruyu yaptığınıza dair belge almanız iyi olmuş. Zamanı var diye başvuruyu almayıp yanlış yönlendirenler olabiliyor çünkü. Süre var ama orada yazan tarihe kadar soruşturmanın bitmesi gerektiği gözden kaçıyor sanırım. Şu halde sizin açınızdan sorun yok. İyi günler.

 7. 29 Haziran 2018 - 07:31 | #7

  Tayfun :

  Hocam merhaba. Özel güvenlik arşiv soruşturmasını geçemeyip redd alan kişilerin yatırdığı vergi ücreti olan 600 küsür tl geri iade ediliyormu acaba ?

  Dekontunun asıl suretinin arka yüzüne özel güvenlik şubede “işlem görmedi” veya benzeri bir ifade yazılması halinde meblağın yatırıldığı vergi dairesinden iade alınması mümkün. İyi günler.

 8. 10 Temmuz 2018 - 14:02 | #8

  Taylan :

  Ankara Aşti güvenlik şubeye sorduk basım makinesi Aralık ayında gelip basım o zaman başlayacakmış

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. İyi günler.

 9. 11 Temmuz 2018 - 15:07 | #9

  Tekin :

  Merhaba bu yazacaklarım ankara için bilgilendirme olacaktır. Pazartesi günü aştiden silahlı yenileme müracatımı yaptım. Bana bir iki gün içinde gelip kimliğimi almamı söylediler. Ikinci gün eski tip el yazması yeni tarihli kimliğimi verdiler. Çipli yeni kimliğin 5-6 ay sonra elime ulaşacağını söylediler.ankarada durum bu.

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. İyi günler.

 10. 01 Ağustos 2018 - 15:52 | #10

  onur :

  yenileme müracatı için emniyete gittiğimde sertifika fotokopisi alınıp üzerine yenileme kaydı alınmıştır kaşesi vuruldu.eski kimliğim alınmadı bununla devam edebilirsin denildi. yeni kart basılana kadar.şuan için yeni kart basımı yokmuş.emniyetin bununla ilgili bir yazısı varmı basvuru yaptıgımız yerler soguk bakmakta fotokopi sertifikayla muracatlara..iyi günler.. 03.15.2018 basvuru tarihim emniyete

  Emniyetin verdiği belgeyi tüm kurumlar kabul etmek zorundadır. Yeni kimlik basımı yapılamadığı için çalışanların mağdur olmasını önlemek amacıyla çözüm bulmak adına görsel anlamda estetik olmasa da o belge, estetik olan kadar geçerlidir. Dolayısıyla o belgeyi kabul etmeyen, soğuk bakanları özel güvenlik şubenize bildirebilirsiniz. İyi günler.

 11. 16 Ağustos 2018 - 12:42 | #11

  Hasret :

  İyi günler ben ilk defa yaka kartı alcam benim bi yerde çalışmam için geçici bişey veriyorlarmı yoksa bekliyormuyuz

  Temelden başvuranlara geçici belge verilmez. Kimlik kartını alana kadar beklemeniz gerekecek. Geçici belge yenilemede çalışmaya devam edenlerin iş yerleri ile sıkıntı yaşamamaları için verilir. Sizin gibi ilk başvuranların çalışabilmek için kimliği beklemekten başka yapabilecekleri bir şey yok maalesef. İyi günler.

 12. 16 Ağustos 2018 - 12:43 | #12

  Mesut :

  2 ay oldu kartım gelmedi kart çıkana kadar çalışmak için geçici bir belge alabiliyor muyuz?

  İlk defa kart alacaklara geçici belge verilmediği için kimliği alana kadar özel güvenlik olarak çalışmaları mümkün değil. Yenilemeden başvurduysanız geçici belgeyi nasıl alacağınızı kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ankara’da kart hemen veriliyor. İyi günler.

 13. 25 Ağustos 2018 - 08:19 | #13

  Gökhan :

  Mrb sayin admin ben yenileme yaptim eski beyaz kimlik den verdiler iki ay once benim sorum su benim aile ici sitdet den ve doktora hakaretden toplamda 267 gun para cezasi odedim iki sene once adli sicil arsiv kaydi var ama adli sicil im yok bundan dolayi yenileme olan guvenlik kimlik kartim silahli onay alirmi bildigim ve okudugum kadariyla bir senenin altinda ceza alanlar icin sorun yok ama silahli icin sorun olurmu veya kimlik red alirmi saygilar efendim.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Suç türü ve ceza süresi belirttiğiniz gibi ise sorun olmayabilir. Ancak aile içi şiddette 6136 S.Kanun kapsamına girecek şekilde silah addedilebilecek alet kullanımı olmaması şartıyla. Eğer öyle bir durum varsa düşme kararı alana kadar silahsız olma ihtimaliniz var. İyi günler.

 14. 27 Ağustos 2018 - 10:43 | #14

  Gökhan :

  Suc aleti sayilabilecek hirbirsey yok sayin admin bu biraz beni rahatlatiyor hafif yaralama diye geciyor dosyamda fikriniz bu yönde nedir tsk ederik simdiden

  İki ay önce kimlik aldığınıza göre sorun olmamış görünüyor. Başvuruda davalara ilişkin belgeleri vermiş olmalısınız. Eğer uygun görülmeseydi kimlik verilmezdi sanırım. İyi günler.

 15. 27 Ağustos 2018 - 10:46 | #15

  ali m. :

  Mrb ben güvenlik olarak çalışmıyorum bir iş imkanı olur diye(silahlı)almıştım.beş yıl süresi vardı bu süre evdeki dosyamda bekleyerek doldu.süresi 17.02.2017 de dolan kartımı yine bulunsun diye;kurs aşamalarını da geçerek,evraklarla beraber 04.02.2018 tarihinde Trabzon özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim.o tarihten bu yana iki defa şubeye gittim.yeni kart basımı olmadığını bu konunun genel olduğunu ve basından da yayınlandığını söylediler.şimdi de bir iş imkanı doğdu ve elimde süresi geçmiş bir kimlik kartı var.kartın geçerliliği var mı yada şubeden geçerli ek bir belge almam mı gerekiyor işe başvurmak için.başvurursam bu nedenle elenme endişem var.eski kartların süresinin uzatıldığı haberleri var benim kartı kapsıyor mu?

  Yeni kart basımı yok ama yurt genelinde eski tip kartları yeni bilgilerle tanzim edip veriyorlar. Siz de yeni kartı beklemek yerine eski tip kart veya başvuru yaptığınıza dair belge isteyebilirsiniz. Emniyetin, çalışma süreleri ile ilgili çalışanların mağdur edilmemesi için yayınladığı emir var. Dolayısıyla o belgeyi şube vermek, işyeri de kabul etmek zorunda. Yeni tip kimlik değişimi varken süresi olan eski kartların değişimi için tanınan süreyle karıştırmayın, sizin durum farklı. İyi günler.

 16. ali m.
  30 Ağustos 2018 - 20:41 | #16

  özel güvenlik şubeye gittim.evraklarımı aylar önce vermiştim zaten bana eski kartlardan düzenleyip verdiler.yeni tip olanın da başvuru formunu düzenlediler.oda adresime gelecekmiş.onu bekleriz artık sonuçta elimde geçerli bir belge var.yeni kart gelince eskilerini şubeye getirmemi de söylediler.

 17. 31 Ağustos 2018 - 15:42 | #17

  Furkan :

  Merhaba
  Benim silahsiz kimligim var silahliya ceviriyorum sorusturmam devam ediyor bende gecici belge alamazmiyim evraklari teslim ettim bir mesaj kaldi
  Tesekkurler ?

  Geçici belge sadece çalışan yenilemelerin iş kaybı vb. mağduriyet yaşamamaları için yapılan bir uygulama. Sizin silahlıya geçme eğitiminiz temel kapsamında olduğu için soruşturmayı beklemeniz gerekir. İyi günler.

 18. 31 Ağustos 2018 - 15:43 | #18

  ilyas :

  ben bugun eski tur kimlik kartım verdiler yenisini aldılar yeni cip kimlik ptt ile eve gelecekmiş 3 ay 5 ay sürer dediler neden bu kadar gec gelecekmiş yada guvenlik arşiv araştırmasından dolayımı

  Yeni kimlik basımı henüz başlamadı, 3-5 ay ifadesi gelişigüzel belirlenmiş bir süre. Kartların basımı için tahmini dahi süre yok. Bu arada elinizdeki kart, gelmesini beklediğiniz kart kadar geçerli. İyi günler.

 19. 31 Ağustos 2018 - 15:50 | #19

  Sibel Aksoy :

  Mrb silahlı güvenlik kimlik kartı için tüm evrakları içeri verdim 2 ay önce ama red geldi annem feto okullarinda bebek bakıcılığı yapiyordu ondanmidir acaba itiraz nasıl yapabilirim böyle bı itiraz hakkım nasıl olur

  Kendi sicilinizde ilgili bir şüphe yoksa muhtemelen annenizin çalıştığı yerden dolayı böyle bir sonuç çıkmıştır. Anneniz hakkında yasal bir işlem, ceza vb. söz konusu değilse BİMER’e, CİMER’e durumu güzelce izah eden bir dilekçe yazabilirsiniz. Ayrıca mümkünse bir avukat yardımıyla kararın size tebliğ tarihine göre idari dava zaman aşımı süresini geçirmeden yürütmeyi durdurma için başvuru durumu olup olmadığını sorabilirsiniz. Başka yapacak bir şey var mı inanın bilmiyorum. İyi günler.

 20. 01 Eylül 2018 - 07:49 | #20

  Furkan :

  Merhaba
  Belgelerimi teslim ederken arsiv formunda bazi kimlik bilgilerimi ezbere bildigim icin yanlislikla cilt no sira no falan eski kimlige gore doldurdum red yaniti gelirmi tesekkurler

  Sırf bu yüzden ret yanıtı gelmez. TC numarası üzerinden kontrol edildiği için sorun olmaması gerekir. Yine de içinizin rahat etmesi açısından başvuru yaptığınız yere uğrayıp sorabilirsiniz. İyi günler.

 21. 03 Eylül 2018 - 07:32 | #21

  Furkan :

  Ret cevabi mesaj yoluylami geliyor nasil ogreniyoruz ?

  Soruşturma süreleri illere göre değişiyor. Sanırım İstanbul’da altı ayı bulanlar var. Ret cevabı mesajla gelmez, yazılı tebliğ edilmesi gerekir. İyi günler.

 22. 06 Eylül 2018 - 07:17 | #22

  Mehmet :

  Hocam merhaba ben 07.08.2018 tarihinde evraklarımı il emniyet müdürlüğüne teslim ettim. 1 ay sonra arayıp durumunuzu öğrenin demişlerdi. Çıktıysa gelip alın demişlerdi bu il emniyet müdürlüğü bana çok uzak mesafede kimlik kartının evime posta yolu ile gelmesi mümkün müdür ? Böyle bir işlem varmıdır ?

  Postayla gönderilecek yeni tip kimlik kartlarının basımı henüz başlamadı. Soruşturması bitenler aradaki zamanı kimliksiz geçirmesinler diye eski tip kartlar tanzim edilip elden veriliyor. Aceleniz yoksa yeni kartların basımını bekleyin ama yaklaşık da olsa bir tarih yok. Kimliği erken almak için bir defa daha emniyete gitmekten başka yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 23. 07 Eylül 2018 - 10:45 | #23

  Şaban ünlü :

  Yarın dosyaları emniyet müdürlüğü vermiyorum bana güvenlik olarak çalışır kağıdı veriyorlar mı yardımcı olur musunuz

  Yenileme başvurusu yapanlara bazı illerde kimlik, bazı illerde belge veriliyor. İlinizde hangi uygulamanın olduğunu kursunuz bilir. Temelden (ilk) başvurularda soruşturma sonucu bekletiliyor. İyi günler.

 24. 08 Eylül 2018 - 13:05 | #24

  Sedat :

  18 Mayıs da Ankara Aştı Güvenlik Şube de Silahsız Yenileme Müracaatında Bulundum aradan geçen zaman 3 buçuk ay filan Soruşturmam Tamamlanmışmıdır Sizce Şubeyi bi kaç kere aradım ya meşgul ya cevap veren olmadı

  Yeni kimlik basımı yapılmadığı için yenileme müracaatlarında eski tip kartı, yeni bilgilerle tanzim edip hemen veriyorlar. Eğer siz bu karttan alamadıysanız özel güvenlik şubeye başvurmalısınız. İyi günler.

 25. 08 Eylül 2018 - 14:38 | #25

  Sedat :

  @A.GÜLŞEN
  Kimliğimin süresi Eylül ayına kadar olduğu için başvuru yaptığım zaman bana Geçici belge verdiler

  Başvuru yaptığınız zaman muhtemelen yeni tip kart dağıtımı devam ediyordu. Sonrasında işler nüfus müdürlüklerine devredilince emniyet, çalışanların mağdur olmaması için diğer yorumda belirttiğim şekilde kartı tanzim edip hemen vermeye başladı. Basım işleri başlayınca yeni kartların adreslere gönderilmesi halen geçerli. Kart istiyorsanız başvuru yaptığınız yere uğramanızda yarar var. İyi günler.

 26. 10 Eylül 2018 - 07:08 | #26

  Sedat :

  @A.GÜLŞEN
  Geçen sene almıştım Yeni tip kimliğim var şuan elimde 26 Eylül 2018 de suresi bitiyor Mayis 2018 de Yenileme Müracaatında Bulundum kimliğimin süresi var diye kimliği almayıp Geçiçi belge verdiler bana Yeni kimlik gelene kadar bu geçici belge geçerli mi yoksa tekrardan gidip eski tip kimliklerden almak gerekirmi

  Elinizdeki belgenin geçerlilik süresi muhtemelen üzerinde yazıyordur. Süre doldu ise kimlik almakta fayda var gibi görünüyor. Belgeyi kabul edip etmeme işyerinize de bağlı biraz. İyi günler.

 27. 11 Eylül 2018 - 06:53 | #27

  Suzan :

  Merhaba bende güvenlik kartımı 4 üncü ayda emniyete teslim ettim ve eski kartımı da benden aldılar sadece 6 ay çalışabilirlik kağıdı verdiler.o kağıdın da süresi dolmak üzere ve basım olmadıgından yeni kartımda gelmedi. Benim merak ettiğim bu verilen kağıdı güvenlik kartım gelene kadar kullanabiliyormuyum yoksa sadece 6 ay mı geçerli. Birde 6 ay geçtikten sonra tekrar yeniden emniyete evrak toplayıp teslim ediyormuşuz doğru mu acaba

  Pasaport işlerinin nüfus müdürlüklerine devri ile özel güvenlik kimlik kartı basımı da geçici olarak yapılamıyor. Muhtemelen bu devir zamanı müracaat ettiğinizde yeni kimliğin adrese geleceği söylendi ama gelmedi. Ankara’da yenilemelere eski tip kimlik tanzim edilerek başvuruda veriliyor. İşlemlerde illere göre değişiklik olduğu için tekrar belge hazırlanma durumu ve kimliği nasıl alacağınızı kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 28. Sedat
  11 Eylül 2018 - 07:16 | #28

  @Suzan
  Suzan hanım bana verdikleri geçici belge de Kimliğiniz gelene kadar geçerlidir yazıyor

 29. 13 Eylül 2018 - 07:17 | #29

  özkan :


  merhaba hocam istanbuldan yazıyorum özel kimlik için evraklarını özel güvenlik
  müdürlüğüne verdim ama bir isimde 1 tane harf eksik bir sıkıntı olurmu acaba? iyi akşamlar

  Kimin isminde harf eksik bilemiyorum. Kendinizle ilgili TC no, adres bilgileri doğru ise muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 30. 13 Eylül 2018 - 08:41 | #30

  bayram Balcı :

  Merhabalar ilk defa ögg silahli kart aliyorum,sorusturma icin polis memuru aradi 2 gun icinde valilige imzaya gider dediler.Eski ögg kartmi verirler yoksa yeni ögg kartlari icin beklemekmi gerekecek?Ne kadar surer bu islemler.Not:ANKARA tesekkurler iyi günler.

  Henüz yeni kart basımı yapılmadığı için muhtemelen eski kart verirler. Ancak geçerlilik açısından bir eksiği olmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 31. 14 Eylül 2018 - 10:55 | #31

  pelin :

  Silahsiz kimlik karti icin Antalya da 22.07.2018 tarihinde evraklarimi teslim ettim ettim şubede ikibucuk ay sürer kimlik kartinin gelmesi dendi
  ..Illere gore kimlik kartinin gelme suresi degisiyormus Antalya da nasil acaba?

  İllere göre değiştiği için bu konuda sadece kendi kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 32. 14 Eylül 2018 - 11:06 | #32

  ahmet :

  meraba hocam ben sınavı kazandım 12.09.2018 2 gün önce sertifikamı aldım 2 3 ay sonra kimlik başvurusu yapsam olur mu süresi varmı

  Sertifika, üzerinde yazılan tarihler arasında geçerlidir. Raporun bir yıl geçerli olduğunu, vergiye her yılbaşı zam geldiğini dikkate almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 14 Eylül 2018 - 15:14 | #33

  pelin :

  Merabalar az önce relefonuma mesaj geldi sorusturmaniz tamamlanmistir diye …..fakat kafama takilan birsey varcmesaj sahsi bir polis memuru numarasindan geldi…

  Bu bir soru ise inanın cevabını bilmiyorum. İlinizdeki uygulamalar hakkında en sağlıklı bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 34. 15 Eylül 2018 - 07:07 | #34

  Mehmet :

  Hocam ben ilk kart basuvurusu 2 eylul 2018 te yaptim emniyete gittim arkadaş sorgulatti sistemde bekletiliyormusum bunun sebebi ne olabilir iyi gunler

  Kimliğin onay aşamasını sorgulatacak kamuya açık bir web adresi yok. Arkadaşınız emniyetten biri ise bekletilme nedenini de söylesin o zaman. Başvuru tarihiniz çok yeni olduğu için yazışmaların sonuçları bekleniyor olabilir. Soruşturma sürecinin işleyişi hakkında bilgi yok maalesef. İyi günler.

 35. 15 Eylül 2018 - 15:01 | #35

  Akif :

  Hocam merhaba ben guvenlik kimlik kartımın suresi dolunca yeniletmek icin basvurdum sertifikayı aldım ve ne yapmam gerektigini soylediler ama benim kimlik kartim eski kimlik yeni kimlik degil yani onun icin ayri bir islem yapmamiz gerekiyomu yoksa randevu aldim gidince sertifika ve diger evrakları verince yeni kimlik kartlarindan vereceklermi tesekkur ederim

  Buna kursunuzun cevap vermesi daha uygun olurdu, illere göre değişmesi nedeniyle yerelden yürütülen işlemler hakkında en doğru bilgi sadece kurslardan alınabilir. Yeni kimlik basımı henüz başlamadığı için muhtemelen eski tip verirler. İyi günler.

 36. 19 Eylül 2018 - 13:40 | #36

  Durmuş :

  Merhaba ögg kartı başvurum ankaradan ne kadar sürede gelir

  Temel başvurularında en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1