Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

 

AŞAĞIDAKİ NOTU OKUMADAN LÜTFEN YORUM YAZMAYINIZ.  

 

NOT :

1.   Randevulu sistem çok yeni ve illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınızı lütfen başvuru anında ilgililere yöneltiniz. Bu soruların cevabını sadece onlardan veya kursunuzdan alabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgimiz olmadığı için yardımcı da olamadığımız için lütfen bu tür soruları bize sormayınız.

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konudaki en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. Yukarıda verilen süreler genel ve tahminidir.

 

 

 

Bu yazı bugün : 126, toplamda : 241317 kişi tarafından okundu.

 1. Nurettin ÇİFTÇİ
  04 Temmuz 2017 - 19:27 | #1

  http://www.ankaraguvenlik.com.tr
  ANKARA GÜVENLİK çalışanlarına çok teşekkür ederim bu guzel web sitesi için sinavla ilgili çok yardımı oldu bana.
  Butun ANKARA GÜVENLİK calisanlarina tek tek tesekur edirim.

 2. 29 Haziran 2018 - 07:31 | #2

  Tayfun :

  Hocam merhaba. Özel güvenlik arşiv soruşturmasını geçemeyip redd alan kişilerin yatırdığı vergi ücreti olan 600 küsür tl geri iade ediliyormu acaba ?

  Dekontunun asıl suretinin arka yüzüne özel güvenlik şubede “işlem görmedi” veya benzeri bir ifade yazılması halinde meblağın yatırıldığı vergi dairesinden iade alınması mümkün. İyi günler.

 3. 11 Temmuz 2018 - 15:07 | #3

  Tekin :

  Merhaba bu yazacaklarım ankara için bilgilendirme olacaktır. Pazartesi günü aştiden silahlı yenileme müracatımı yaptım. Bana bir iki gün içinde gelip kimliğimi almamı söylediler. Ikinci gün eski tip el yazması yeni tarihli kimliğimi verdiler. Çipli yeni kimliğin 5-6 ay sonra elime ulaşacağını söylediler.ankarada durum bu.

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. İyi günler.

 4. 01 Ağustos 2018 - 15:52 | #4

  onur :

  yenileme müracatı için emniyete gittiğimde sertifika fotokopisi alınıp üzerine yenileme kaydı alınmıştır kaşesi vuruldu.eski kimliğim alınmadı bununla devam edebilirsin denildi. yeni kart basılana kadar.şuan için yeni kart basımı yokmuş.emniyetin bununla ilgili bir yazısı varmı basvuru yaptıgımız yerler soguk bakmakta fotokopi sertifikayla muracatlara..iyi günler.. 03.15.2018 basvuru tarihim emniyete

  Emniyetin verdiği belgeyi tüm kurumlar kabul etmek zorundadır. Yeni kimlik basımı yapılamadığı için çalışanların mağdur olmasını önlemek amacıyla çözüm bulmak adına görsel anlamda estetik olmasa da o belge, estetik olan kadar geçerlidir. Dolayısıyla o belgeyi kabul etmeyen, soğuk bakanları özel güvenlik şubenize bildirebilirsiniz. İyi günler.

 5. 16 Ağustos 2018 - 12:42 | #5

  Hasret :

  İyi günler ben ilk defa yaka kartı alcam benim bi yerde çalışmam için geçici bişey veriyorlarmı yoksa bekliyormuyuz

  Temelden başvuranlara geçici belge verilmez. Kimlik kartını alana kadar beklemeniz gerekecek. Geçici belge yenilemede çalışmaya devam edenlerin iş yerleri ile sıkıntı yaşamamaları için verilir. Sizin gibi ilk başvuranların çalışabilmek için kimliği beklemekten başka yapabilecekleri bir şey yok maalesef. İyi günler.

 6. 16 Ağustos 2018 - 12:43 | #6

  Mesut :

  2 ay oldu kartım gelmedi kart çıkana kadar çalışmak için geçici bir belge alabiliyor muyuz?

  İlk defa kart alacaklara geçici belge verilmediği için kimliği alana kadar özel güvenlik olarak çalışmaları mümkün değil. Yenilemeden başvurduysanız geçici belgeyi nasıl alacağınızı kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ankara’da kart hemen veriliyor. İyi günler.

 7. 25 Ağustos 2018 - 08:19 | #7

  Gökhan :

  Mrb sayin admin ben yenileme yaptim eski beyaz kimlik den verdiler iki ay once benim sorum su benim aile ici sitdet den ve doktora hakaretden toplamda 267 gun para cezasi odedim iki sene once adli sicil arsiv kaydi var ama adli sicil im yok bundan dolayi yenileme olan guvenlik kimlik kartim silahli onay alirmi bildigim ve okudugum kadariyla bir senenin altinda ceza alanlar icin sorun yok ama silahli icin sorun olurmu veya kimlik red alirmi saygilar efendim.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Suç türü ve ceza süresi belirttiğiniz gibi ise sorun olmayabilir. Ancak aile içi şiddette 6136 S.Kanun kapsamına girecek şekilde silah addedilebilecek alet kullanımı olmaması şartıyla. Eğer öyle bir durum varsa düşme kararı alana kadar silahsız olma ihtimaliniz var. İyi günler.

 8. 27 Ağustos 2018 - 10:43 | #8

  Gökhan :

  Suc aleti sayilabilecek hirbirsey yok sayin admin bu biraz beni rahatlatiyor hafif yaralama diye geciyor dosyamda fikriniz bu yönde nedir tsk ederik simdiden

  İki ay önce kimlik aldığınıza göre sorun olmamış görünüyor. Başvuruda davalara ilişkin belgeleri vermiş olmalısınız. Eğer uygun görülmeseydi kimlik verilmezdi sanırım. İyi günler.

 9. 27 Ağustos 2018 - 10:46 | #9

  ali m. :

  Mrb ben güvenlik olarak çalışmıyorum bir iş imkanı olur diye(silahlı)almıştım.beş yıl süresi vardı bu süre evdeki dosyamda bekleyerek doldu.süresi 17.02.2017 de dolan kartımı yine bulunsun diye;kurs aşamalarını da geçerek,evraklarla beraber 04.02.2018 tarihinde Trabzon özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim.o tarihten bu yana iki defa şubeye gittim.yeni kart basımı olmadığını bu konunun genel olduğunu ve basından da yayınlandığını söylediler.şimdi de bir iş imkanı doğdu ve elimde süresi geçmiş bir kimlik kartı var.kartın geçerliliği var mı yada şubeden geçerli ek bir belge almam mı gerekiyor işe başvurmak için.başvurursam bu nedenle elenme endişem var.eski kartların süresinin uzatıldığı haberleri var benim kartı kapsıyor mu?

  Yeni kart basımı yok ama yurt genelinde eski tip kartları yeni bilgilerle tanzim edip veriyorlar. Siz de yeni kartı beklemek yerine eski tip kart veya başvuru yaptığınıza dair belge isteyebilirsiniz. Emniyetin, çalışma süreleri ile ilgili çalışanların mağdur edilmemesi için yayınladığı emir var. Dolayısıyla o belgeyi şube vermek, işyeri de kabul etmek zorunda. Yeni tip kimlik değişimi varken süresi olan eski kartların değişimi için tanınan süreyle karıştırmayın, sizin durum farklı. İyi günler.

 10. ali m.
  30 Ağustos 2018 - 20:41 | #10

  özel güvenlik şubeye gittim.evraklarımı aylar önce vermiştim zaten bana eski kartlardan düzenleyip verdiler.yeni tip olanın da başvuru formunu düzenlediler.oda adresime gelecekmiş.onu bekleriz artık sonuçta elimde geçerli bir belge var.yeni kart gelince eskilerini şubeye getirmemi de söylediler.

 11. 31 Ağustos 2018 - 15:42 | #11

  Furkan :

  Merhaba
  Benim silahsiz kimligim var silahliya ceviriyorum sorusturmam devam ediyor bende gecici belge alamazmiyim evraklari teslim ettim bir mesaj kaldi
  Tesekkurler ?

  Geçici belge sadece çalışan yenilemelerin iş kaybı vb. mağduriyet yaşamamaları için yapılan bir uygulama. Sizin silahlıya geçme eğitiminiz temel kapsamında olduğu için soruşturmayı beklemeniz gerekir. İyi günler.

 12. 31 Ağustos 2018 - 15:43 | #12

  ilyas :

  ben bugun eski tur kimlik kartım verdiler yenisini aldılar yeni cip kimlik ptt ile eve gelecekmiş 3 ay 5 ay sürer dediler neden bu kadar gec gelecekmiş yada guvenlik arşiv araştırmasından dolayımı

  Yeni kimlik basımı henüz başlamadı, 3-5 ay ifadesi gelişigüzel belirlenmiş bir süre. Kartların basımı için tahmini dahi süre yok. Bu arada elinizdeki kart, gelmesini beklediğiniz kart kadar geçerli. İyi günler.

 13. 31 Ağustos 2018 - 15:50 | #13

  Sibel Aksoy :

  Mrb silahlı güvenlik kimlik kartı için tüm evrakları içeri verdim 2 ay önce ama red geldi annem feto okullarinda bebek bakıcılığı yapiyordu ondanmidir acaba itiraz nasıl yapabilirim böyle bı itiraz hakkım nasıl olur

  Kendi sicilinizde ilgili bir şüphe yoksa muhtemelen annenizin çalıştığı yerden dolayı böyle bir sonuç çıkmıştır. Anneniz hakkında yasal bir işlem, ceza vb. söz konusu değilse BİMER’e, CİMER’e durumu güzelce izah eden bir dilekçe yazabilirsiniz. Ayrıca mümkünse bir avukat yardımıyla kararın size tebliğ tarihine göre idari dava zaman aşımı süresini geçirmeden yürütmeyi durdurma için başvuru durumu olup olmadığını sorabilirsiniz. Başka yapacak bir şey var mı inanın bilmiyorum. İyi günler.

 14. 01 Eylül 2018 - 07:49 | #14

  Furkan :

  Merhaba
  Belgelerimi teslim ederken arsiv formunda bazi kimlik bilgilerimi ezbere bildigim icin yanlislikla cilt no sira no falan eski kimlige gore doldurdum red yaniti gelirmi tesekkurler

  Sırf bu yüzden ret yanıtı gelmez. TC numarası üzerinden kontrol edildiği için sorun olmaması gerekir. Yine de içinizin rahat etmesi açısından başvuru yaptığınız yere uğrayıp sorabilirsiniz. İyi günler.

 15. 03 Eylül 2018 - 07:32 | #15

  Furkan :

  Ret cevabi mesaj yoluylami geliyor nasil ogreniyoruz ?

  Soruşturma süreleri illere göre değişiyor. Sanırım İstanbul’da altı ayı bulanlar var. Ret cevabı mesajla gelmez, yazılı tebliğ edilmesi gerekir. İyi günler.

 16. 06 Eylül 2018 - 07:17 | #16

  Mehmet :

  Hocam merhaba ben 07.08.2018 tarihinde evraklarımı il emniyet müdürlüğüne teslim ettim. 1 ay sonra arayıp durumunuzu öğrenin demişlerdi. Çıktıysa gelip alın demişlerdi bu il emniyet müdürlüğü bana çok uzak mesafede kimlik kartının evime posta yolu ile gelmesi mümkün müdür ? Böyle bir işlem varmıdır ?

  Postayla gönderilecek yeni tip kimlik kartlarının basımı henüz başlamadı. Soruşturması bitenler aradaki zamanı kimliksiz geçirmesinler diye eski tip kartlar tanzim edilip elden veriliyor. Aceleniz yoksa yeni kartların basımını bekleyin ama yaklaşık da olsa bir tarih yok. Kimliği erken almak için bir defa daha emniyete gitmekten başka yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 17. 07 Eylül 2018 - 10:45 | #17

  Şaban ünlü :

  Yarın dosyaları emniyet müdürlüğü vermiyorum bana güvenlik olarak çalışır kağıdı veriyorlar mı yardımcı olur musunuz

  Yenileme başvurusu yapanlara bazı illerde kimlik, bazı illerde belge veriliyor. İlinizde hangi uygulamanın olduğunu kursunuz bilir. Temelden (ilk) başvurularda soruşturma sonucu bekletiliyor. İyi günler.

 18. 08 Eylül 2018 - 13:05 | #18

  Sedat :

  18 Mayıs da Ankara Aştı Güvenlik Şube de Silahsız Yenileme Müracaatında Bulundum aradan geçen zaman 3 buçuk ay filan Soruşturmam Tamamlanmışmıdır Sizce Şubeyi bi kaç kere aradım ya meşgul ya cevap veren olmadı

  Yeni kimlik basımı yapılmadığı için yenileme müracaatlarında eski tip kartı, yeni bilgilerle tanzim edip hemen veriyorlar. Eğer siz bu karttan alamadıysanız özel güvenlik şubeye başvurmalısınız. İyi günler.

 19. 08 Eylül 2018 - 14:38 | #19

  Sedat :

  @A.GÜLŞEN
  Kimliğimin süresi Eylül ayına kadar olduğu için başvuru yaptığım zaman bana Geçici belge verdiler

  Başvuru yaptığınız zaman muhtemelen yeni tip kart dağıtımı devam ediyordu. Sonrasında işler nüfus müdürlüklerine devredilince emniyet, çalışanların mağdur olmaması için diğer yorumda belirttiğim şekilde kartı tanzim edip hemen vermeye başladı. Basım işleri başlayınca yeni kartların adreslere gönderilmesi halen geçerli. Kart istiyorsanız başvuru yaptığınız yere uğramanızda yarar var. İyi günler.

 20. 10 Eylül 2018 - 07:08 | #20

  Sedat :

  @A.GÜLŞEN
  Geçen sene almıştım Yeni tip kimliğim var şuan elimde 26 Eylül 2018 de suresi bitiyor Mayis 2018 de Yenileme Müracaatında Bulundum kimliğimin süresi var diye kimliği almayıp Geçiçi belge verdiler bana Yeni kimlik gelene kadar bu geçici belge geçerli mi yoksa tekrardan gidip eski tip kimliklerden almak gerekirmi

  Elinizdeki belgenin geçerlilik süresi muhtemelen üzerinde yazıyordur. Süre doldu ise kimlik almakta fayda var gibi görünüyor. Belgeyi kabul edip etmeme işyerinize de bağlı biraz. İyi günler.

 21. 11 Eylül 2018 - 06:53 | #21

  Suzan :

  Merhaba bende güvenlik kartımı 4 üncü ayda emniyete teslim ettim ve eski kartımı da benden aldılar sadece 6 ay çalışabilirlik kağıdı verdiler.o kağıdın da süresi dolmak üzere ve basım olmadıgından yeni kartımda gelmedi. Benim merak ettiğim bu verilen kağıdı güvenlik kartım gelene kadar kullanabiliyormuyum yoksa sadece 6 ay mı geçerli. Birde 6 ay geçtikten sonra tekrar yeniden emniyete evrak toplayıp teslim ediyormuşuz doğru mu acaba

  Pasaport işlerinin nüfus müdürlüklerine devri ile özel güvenlik kimlik kartı basımı da geçici olarak yapılamıyor. Muhtemelen bu devir zamanı müracaat ettiğinizde yeni kimliğin adrese geleceği söylendi ama gelmedi. Ankara’da yenilemelere eski tip kimlik tanzim edilerek başvuruda veriliyor. İşlemlerde illere göre değişiklik olduğu için tekrar belge hazırlanma durumu ve kimliği nasıl alacağınızı kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 22. Sedat
  11 Eylül 2018 - 07:16 | #22

  @Suzan
  Suzan hanım bana verdikleri geçici belge de Kimliğiniz gelene kadar geçerlidir yazıyor

 23. 13 Eylül 2018 - 07:17 | #23

  özkan :


  merhaba hocam istanbuldan yazıyorum özel kimlik için evraklarını özel güvenlik
  müdürlüğüne verdim ama bir isimde 1 tane harf eksik bir sıkıntı olurmu acaba? iyi akşamlar

  Kimin isminde harf eksik bilemiyorum. Kendinizle ilgili TC no, adres bilgileri doğru ise muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 24. 13 Eylül 2018 - 08:41 | #24

  bayram Balcı :

  Merhabalar ilk defa ögg silahli kart aliyorum,sorusturma icin polis memuru aradi 2 gun icinde valilige imzaya gider dediler.Eski ögg kartmi verirler yoksa yeni ögg kartlari icin beklemekmi gerekecek?Ne kadar surer bu islemler.Not:ANKARA tesekkurler iyi günler.

  Henüz yeni kart basımı yapılmadığı için muhtemelen eski kart verirler. Ancak geçerlilik açısından bir eksiği olmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 25. 14 Eylül 2018 - 10:55 | #25

  pelin :

  Silahsiz kimlik karti icin Antalya da 22.07.2018 tarihinde evraklarimi teslim ettim ettim şubede ikibucuk ay sürer kimlik kartinin gelmesi dendi
  ..Illere gore kimlik kartinin gelme suresi degisiyormus Antalya da nasil acaba?

  İllere göre değiştiği için bu konuda sadece kendi kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 26. 14 Eylül 2018 - 11:06 | #26

  ahmet :

  meraba hocam ben sınavı kazandım 12.09.2018 2 gün önce sertifikamı aldım 2 3 ay sonra kimlik başvurusu yapsam olur mu süresi varmı

  Sertifika, üzerinde yazılan tarihler arasında geçerlidir. Raporun bir yıl geçerli olduğunu, vergiye her yılbaşı zam geldiğini dikkate almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 14 Eylül 2018 - 15:14 | #27

  pelin :

  Merabalar az önce relefonuma mesaj geldi sorusturmaniz tamamlanmistir diye …..fakat kafama takilan birsey varcmesaj sahsi bir polis memuru numarasindan geldi…

  Bu bir soru ise inanın cevabını bilmiyorum. İlinizdeki uygulamalar hakkında en sağlıklı bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 28. 15 Eylül 2018 - 07:07 | #28

  Mehmet :

  Hocam ben ilk kart basuvurusu 2 eylul 2018 te yaptim emniyete gittim arkadaş sorgulatti sistemde bekletiliyormusum bunun sebebi ne olabilir iyi gunler

  Kimliğin onay aşamasını sorgulatacak kamuya açık bir web adresi yok. Arkadaşınız emniyetten biri ise bekletilme nedenini de söylesin o zaman. Başvuru tarihiniz çok yeni olduğu için yazışmaların sonuçları bekleniyor olabilir. Soruşturma sürecinin işleyişi hakkında bilgi yok maalesef. İyi günler.

 29. 15 Eylül 2018 - 15:01 | #29

  Akif :

  Hocam merhaba ben guvenlik kimlik kartımın suresi dolunca yeniletmek icin basvurdum sertifikayı aldım ve ne yapmam gerektigini soylediler ama benim kimlik kartim eski kimlik yeni kimlik degil yani onun icin ayri bir islem yapmamiz gerekiyomu yoksa randevu aldim gidince sertifika ve diger evrakları verince yeni kimlik kartlarindan vereceklermi tesekkur ederim

  Buna kursunuzun cevap vermesi daha uygun olurdu, illere göre değişmesi nedeniyle yerelden yürütülen işlemler hakkında en doğru bilgi sadece kurslardan alınabilir. Yeni kimlik basımı henüz başlamadığı için muhtemelen eski tip verirler. İyi günler.

 30. 19 Eylül 2018 - 13:40 | #30

  Durmuş :

  Merhaba ögg kartı başvurum ankaradan ne kadar sürede gelir

  Temel başvurularında en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 31. 21 Eylül 2018 - 13:47 | #31

  arslan :

  merhabalar ilk defa kimlik alacak olan birisiyim ve evraklarımı teslim ettim soruşturmam tamamlandı fakat bir husustan dolayı dosyam il özel güvenlik komisyonun gündemine sunulucakmış dosyam komisyona girmiş ve bu eylül ayı içinde bana haber vereceklerini söylediler komisyon ayda 1kez kuruluyormuş bana hala haber vermediler eylül oldu 21 ayın sonunda mı haber çıkar yoksa bir sonraki aya sarkarmı yani ekim ayına? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim..

  İl özel güvenlik komisyonlarının toplantı günleri, o ildeki başvuru yoğunluğuna göre il valilikleri tarafından belirleniyor sanırım. Dolayısıyla ilinizdeki toplantı günleri hakkında, sadece kursunuzun il özel güvenlik şubesine sorup öğrenmesi halinde öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi özel güvenlik şubelerinin şahıslara verip vermediğini bilemiyorum. İllere göre değişen bir durum da olabilir. İyi günler.

 32. 24 Eylül 2018 - 12:18 | #32

  Durmuş :

  Ögg kimlik kartım ankarada ne aşamadadır bunu nerden sorgulatabilir yada nerden bilgi alabilirim ilk başvuru teşekkürler

  Kimlik kartının akıbetini araştıracak web adresi yok, Ankara’da olduğunuza göre onayla ilgili süreci kendi kursunuza da sorabilirsiniz. İyi günler.

 33. 25 Eylül 2018 - 15:35 | #33

  kudret :

  merhabalar ben eski kimlik kartımı yenisi ile değiştirmek için 11.05.2018 de müracat ettim belgelerimi verdim 6 ay geçerli bir belge verdiler ve şu an 25.09.2018 ve ben emniyetekart ile ilgili soru sorduğumda bizi telefonla aramayın sürekli aramadığım halde verdikleri 6 aylık evrak 1 ay sonra dolacak dediğimde bana evrağa takılmamam gerektiğini söylediler nasıl bir iştir anlamadım çalıştığım şirket benden kimlik soruyor emniyetin dediklerini onlara tekrarlasamda inanmıyorlar emniyet evrağa takılma herhangi bir sorun olduğunda emniyeti arasınlar diye numara verdiler ve kartın sırada olduğunu ankara ile alakalı olduğunu söylediler bir kart 1 yılda mı gelir acaba nasış çözerim bu işi. bir yere şikayet etmem gereklimi

  Yeni tip kimlik kartlarının basımı, Pasaport D.Bşk.lığının kapatılıp işlerinin nüfus müdürlüklerine devredilmesi ile aksadı. Basımın ne zaman başlayacağını bilemiyoruz. Bu gelişme nedeniyle emniyetin size verdiği belge, her ne kadar üzerinde bir ay geçerli yazıyorsa da yeni kimlik kartı gelene kadar geçerlidir. Emniyetin belgesini işyerinizin kabul etmemesi gibi bir durum olamaz. Tüm yurtta yeni kart basımı yokken işyerinizin ısrarı anlaşılır bir durum değil. Ana Sayfa Yenileme Eğitimi bölümünde süresi geçenleri çalıştıranlarla ilgili iki yazı var. İşyerinize göstermek açısından yararlı olabilir. İyi günler.

 34. 26 Eylül 2018 - 07:26 | #34

  Muammer atmaca :

  Merhaba ben trabzonda köyde oturuyorum köye bağlı olduğumuz için emniyet değilde evrakları jandarmaya veriyoruz bilindik zaten köye bağlıysan jandarmaya verilir kimliğimin gelmesi ne kadar sürer jandarmada daha erken cıkarmı emniyete göre yada ne gibi

  Soruşturma sürelerinin standardı yok, emniyetin yürüttüğü soruşturmalara bile illere göre değişiyor. Dolayısıyla iliniz jandarmasında ne kadar zaman alacağını muhtemelen kursunuz bilir. İlçe ilçe bilemezler belki ama il jandarmada ne kadar süreceğini yaklaşık olarak öğrenebilirler. İyi günler.

 35. 28 Eylül 2018 - 12:59 | #35

  batuhan :

  merhaba, kimlik kartı başvurusu için şubeye gittim fakat soruşturmadan red olarak döner dediler. 14 yaşında işlediğim suç karşıma çıktı. aradan 20 yıl geçmiş silahsız güvenliğin de soruşturması olur mu acaba kimlik kartı alma imkanım hiç yok mu. şimdiden teşekkürler.

  Özel güvenlik kimlik başvurularında hakkında dava vb. işlem olanların durumu komisyonda görüşülerek karar verilir. Eğer evrak kabulü esnasında ret olur dedilerse muhtemelen öyle olur. Onay konusunda tek yetkili yer, özel güvenlik şubelerdir. Silahsız için de aynı kurallar geçerlidir. Kimlik vergisini yatırdıysanız ve ret gelirse yaptığınız masraflardan sadece vergiyi geri almanız mümkün olur. Dekontun aslını, şubeden alıp vergiyi yatırdığınız yerden iade talep edebilirsiniz. İyi günler.

 36. 02 Ekim 2018 - 17:18 | #36

  celal yıldız :

  iyi günler ben 5 yıl süresi dolan kimliğimi yenilemek için kursa gittim yenileme eğitimini tamamlayıp evraklarımı özel güvenlik şubeye verdim 1 ay sonra emniyetin sitesinden kimliğimi sorguladığımda mahkeme kararı için şubeye geliniz yazıyor bu ne demek acaba

  Hakkınızda sonuçlanmış veya devam eden dava kaydı görünmüş ki buna dair son durumu gösterir belge istiyorlar demek sanırım. En doğrusu şubeye gidip öğrenmek olur. İyi günler.

 37. 03 Ekim 2018 - 07:01 | #37

  kudret :

  @A.GÜLŞEN
  verdiğiniz cevaptan memnunum fakat söylediğiniz anasayfa daki yenileme ile ilgili yazıları okudum anladığım kadarıyla sadece kimlik süresi geçenlerle ilgili bir yazı fakat benim kimliğin süresi 11.09.2019 a kadar devam ediyor yani daha 1 senem var kimliğin yenilenmesine yeni kimlikler mecbur olduğundan dolayı yenisiyle değiştirmek için müsacat etmiştim ve 5 ayda doldu 1 ayım kaldı verdikleri a4 kağıdında yazan 6aylık çalışma süresi de dolmak üzere bu açıkdan size sormuştum verdikleri a4 kağıdı bu 6 ay geçsede geçerlimi değilse ne yapmmam gerekli emniyete sordum onlar ankara da sırada dır hehalde dediler hiç bakmadılar bile bilgisayardan ne olup bittiğine bir şekilde yardımcı olmaları gerekirdi telefon numarası verdiler çalıştığın kurumla bir sorun olursa ararsın veya arasınlar diye nasıl bir durum bana kısaca açıklarmısınız yada yol gösterebilirmisiniz. şimdiden teşekkürler.

  İlk yorumda kimliğinizin 2019′a kadar geçerli olduğu belirtmediğiniz için süre açısından cevapladım. Şu halde elinizde 2019′a kadar geçerli kimlik olduğuna göre sorun yok. Kimlik değişimi için verilen belge, kimliğinizin süresini kısaltmaz ki. İşyerinizin de sıkıntı yapmasına gerek yok. Yeni kimliklerin basımı ile ilgili süreci diğer yorumda belirttim, henüz bir gelişme yok. İyi günler.

 38. 03 Ekim 2018 - 07:06 | #38

  Beyhan e :

  Merhaba ben 06:09:2018de evraklarimi Bayrampaşa güvenlik şubeye teslim ettim halan bir mesaj gelmedi daha ne kadar sürer benim kartımın gelmesi ,yada daha evvel çıkması için ne yapabilirim beklemekten sıkıldım bilgi verebilir misiniz

  Kimlik soruşturma süreleri ile ilgili süre illere göre değişiyor. Sayfanın başında da izah edildiği gibi. Ankara’da en az üç ay sürüyor, İstanbul daha fazla olur muhtemelen. Ancak illere göre değiştiği için adaylar, bekleme süreleri hakkında en sağlıklı bilgiyi aynı ilde olmaları nedeniyle kendi kurslarından alabilir. İyi günler.

 39. 05 Ekim 2018 - 10:13 | #39

  Abidin :

  Merhabalar hocam.2014 yilinda arkadasin hatasi ila mahkemelik olduk.arkasim denetim aldi ben ise berat aldim .sucsuz oldugum zaten biliniyordu.yenileme egigitimi icin evraklari teslim ettim 1 ay icinde yeni kimligin hazir olur denildi fakat kimligi almaya gittigimde arkadasim la olan mahkemeden oturu kurula girilcek denilde beklemede yani.yanliz su anda calisiyorum silahli olarak nasil o
  luyor anlamadim.kimligim silahsiza dusermi.

  Belirttiğiniz davaya ilişkin belgelerin istenmesi olağan bir durum, olumsuzluk anlamına gelmez. Beraat kararı olan davalar da sorun olmaz zaten. Durum anlattığınız gibi ise sorun yok görünüyor. İyi günler.

 40. 09 Ekim 2018 - 09:24 | #40

  Aras :

  Merhaba benim butun sorusturmam bitti hicbir aksaklik yok kimlik karti nerde basiliyo ve ne kadar suruyo ben kiliste oturuyorum butun kimlikler ankaradan mi geliyo simdiden tesekkurler

  Yeni tip kimlik kartı basımı henüz başlamadığı için kimlikler merkezi değil, başvurulan illerde tanzim ediliyor. Onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 41. 09 Ekim 2018 - 15:39 | #41

  seyfi :

  Merhabalar acaba yeni cipli kimlik kartları nezaman basılmaya başlanacak

  Yeni kimlik kartlarının basım tarihi ile ilgili yeni bilgi yok, basım tarihini bilemiyoruz. Eski tip kimlik kartları süresi olduğunca yeni kart kadar geçerli olduğu için, çalışanlar açısından sorun yok. İyi günler.

 42. 10 Ekim 2018 - 12:43 | #42

  alihan :

  merhaba ben evraklarımı 11.09.2018 de teslim ettim yarın ile 1 ay olucak güvenlik dairesini aradım nezaman çıkar bir bilgimiz yok dediler evraklarım tam ama red gelirmi dedim yok dedi gelmez evrakları verirken 2 ay içinde mesaj gelicek telefonuna dediler ama ekimin sonuna dogru alımlar başlıyor o yüzden tedirginim gelmese sertifikayla başlıyamazmıyım işe

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek sadece kimlikle mümkün, sertifika olmaz. Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan bilgi almanız doğru olur. Bu arada zaten başvuruda iki ay demişler, beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 43. 10 Ekim 2018 - 12:47 | #43

  Eyyüp :

  İyi günler benim dosyam heyete girdi fakat olumsuz sonuçlandı.nedeni ise sürat kargoda kurye olarak calıstıgım için fetönün şirketi. Fakat ben o işe işkur aracılıgı ile girmiştim girdikten 2 ay sonra da kayyum atandı.benim itiraz hakkım varmı karara varsa kac gün içinde davayı acmam gerekiyo.

  Sanırım daha önce de yazmıştınız, o cevaba ilave bir husus yok. Olumsuz kararın size tebliğinden itibaren bildiğim kadarıyla 60 gün geçmeden idari dava açabilirsiniz. İdari davalarda itiraz süresi değişmiş olabilir, eskiden 60 gündü. Hem süre, hem de dilekçe içeriği bakımından (İşkur üzerinden yönlendirilmeyi dikkate almaları için) bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 11 Ekim 2018 - 08:48 | #44

  Müjdat :

  Merhaba ilk defa kimlik çıkarmak için evraklarımï verdim iki ayın sonunda gūvenlik soruşturmam bitti ve geçici kimlik verdiler yanlïz geçici kimliğin süresi 24.10 2018 tarihinde doluyor 5 ekimde yapılan yenileme sınavına girdim şuan çalışıyorum

  Biraz karışık olmuş, anladığım kadarıyla ilk sertifika süresi bitmek üzere iken kimlik almışsınız. Sınav tarihi de yanlış, 30.09.2018′de yapılan sınavı kastediyorsanız yenileme sonuçları 19.10.2018′de açıklanacak. Sertifika-kimlik onay süreleri, başvuru şekli, istenen belgeler vb. konularındaki bir çok detay illere göre değiştiği için sertifikayı alabileceğiniz yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevu almak lehinize olur. Ankara’da yenilemeden başvuranlara kimlik kartı hemen veriliyor. İlinizdeki uygulamayı bilemiyorum, kursunuza danışarak hareket etmek zaman kazandırır. İyi günler.

 45. 11 Ekim 2018 - 15:54 | #45

  Yılmaz gezici :

  Kolay gelsin benm 2014 te olan bir dolandırÜçışık la ilgili bir mahkemem var ilk ben tanıktım şimdi üzerime atılan iftiradan dolayı sanık oldum mahkemem devam ediyo güvenlik kimlik kartını yenileyebilirmiyim mahkeme sonuçlanana kadar sıkıntı yaşarmıyım. Teşekkür ederim

  Dolandırıcılık suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Kararda HAGB olması ve düşme kararı alınması halinde durum değişir. Henüz davanız devam ettiği için yenileme başvurusu yapacağınız zaman son durumu gösterir belge istenir. Yenileme eğitiminden önce mahkeme evrakı ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 12 Ekim 2018 - 10:20 | #46

  Yılmaz gezici :

  Teşekkür ederim bir sorumda yenilemeden sonra ceza almış olsam bir sonraki yenilemeye kadar kimliğim aktif olurmu yada iptal olurmu?

  Diğer cevapta da belirttiğim gibi hakkınızda verilecek kararda HAGB olması ve düşme kararının alınması hususlarının yerine getirilmesi halinde tekrar özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün olur. Mahkeme, özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alır ve iliniz özel güvenlik şubesine yazarsa süreniz olsa bile kartınız alıkonur. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 47. 13 Ekim 2018 - 10:46 | #47

  Merve :

  Merhabalar benim kimliğimin süresi 24 ekimde doluyor sınav sonucum da 19 ekimde acıklanacak milli eğitmden aradılar bi okuşa görevlendirilmiştim ama kimliğimin süresi doldugu için beni görevlendirmediler benim sorum yeni kimliğim ne zaman gelir ve kimliğim gelince beni o okula verirler mi cok moralim bozuk evraklarımı teslim edince yeni belge falan verirler mi lütfen cevp

  Kursunuzdan sertifikanın onaylanacağı yaklaşık tarihi öğrenip ilinizdeki başvuru şekline göre randevuyu erken almak zaman kazandırır. Ankara’da yenileme müracaatlarında kimlik hemen veriliyor. İlinizdeki durumu kursunuz bilir. İyi günler.

 48. 13 Ekim 2018 - 10:47 | #48

  Nuriye :

  Merhaba ilk defa kimlik alacağım evraklarımı 13 eylülde verdim daha sonuc yok ne zamn çıkar acaba bilginiz varmı

  Sayfanın başındaki notta da belirtildiği gibi kimlik onay süreleri illere göre değişir. Dolayısıyla bu konuda sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi almanız mümkün. İyi günler.

 49. 15 Ekim 2018 - 15:11 | #49

  İbrahim :

  Merhabalar ben daha once güvenliktecalistim ama ozel güvenlik karti cikarmadim bunun icin kurs a mi gitmemiz gerekiyor yoksa kursa gitmeden de alınabiliyor mu şimdiden vereceginiz cvp icin tskler

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek için mutlaka kimlik kartı gerekir. Bunun için de özel güvenlik kursu veya özel güvenlik eğitimi veren üniversitelerden iki yıllık meslek yüksek okulu mezunu olmak istenir. Silahlı-silahsız için aranan eğitim-yaş şartları konusunda detaylı bilgiyi Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. İyi günler.

 50. 16 Ekim 2018 - 07:19 | #50

  Ufuk :

  Meraba iyi aksamlar benim güvenlik sinavini kazandigim yaklasik 7 ay oldu ve yaklasik 6 ayda evraklari teslim ettigim oldu ama kartim halen gelmedi kursu ariyorum subeyi ara diolar sube kursu arayin dio ankarada basimda oldugunu biliyorom sadece saglikli bilgiyi nerden alabilirim

  Yeni tip kimlik kartlarının basımı ile ilgili henüz bir gelişme yok. Ancak başvuranların mağdur olmaması için eski tip kimlik kartları yeni bilgilerle tanzim edilip veriliyor. Başvuru yaptıktan sonraki süreç tamamen emniyet ile ilgilidir. Kurslar sadece aynı ilde olmak nedeniyle onay süresi hakkında yaklaşık bilgi sahibi olabilir. Dolayısıyla emniyetin kursu arayın demesi tuhaf. Aramak yerine iliniz özel güvenlik şubesine bizzat gidip sormanızda yarar var sanırım. İyi günler.

 51. 17 Ekim 2018 - 10:09 | #51

  Merdan :

  Hocam alkollü araç kullanmaktan ve polise alkollü iken muhalefetten 5 ay hapis cezasına çarptırıldım karara itiraz ettim istinaf mahkemesine temyize yolladım daha sonuçlanmadı karar özel güvenlik sınavını kazandım soruşturmada problem olurmu bu suç bana

  Alkollü araç kullanmaktan alınan ceza (bir yıldan az olmak kaydıyla) sorun olmaz. Ama polise mukavemetten ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu nedenle mahkeme kararıyla iliniz özel güvenlik şubesine danışın, eğer olumsuz cevap alırsanız mahkemenin sonucunu bekleyin. Beraat veya polise mukavemet kısmından ceza almazsanız başvuru yaparsınız. HAGB’li ceza olursa denetimli serbestlik süresi sonunda düşme kararı aldıktan sonra başvuru yapmanız uygun olur. Mahkeme sonucunu beklemeden başvuru yapmanız halinde ret gelirse düşme kararı alsanız dahi geri dönüşü yok. İyi günler.

 52. 17 Ekim 2018 - 12:33 | #52

  Merdan :

  @A.GÜLŞEN
  Sertifika 5 veya 6 güne hazır olur mahkeme nin ne zaman son sonuçlanacağı bellia degil mahkeme kararını beklesem kimlik başvurusunda bulunmassam sertifikanın sürrsi doluyormu

  Sertifika süresi beş yıldır. Detaylar konusunda aynı ilde olmak nedeniyle il özel güvenlik şubenizin uygulamaları hakkında kursunuz daha doğru bilgilendirme yapacaktır. İyi günler.

 53. 18 Ekim 2018 - 07:13 | #53

  SEYFİ :

  yeni çipli ögg kimlik kartlarının basımı işlemleri nezaman basılmaya başlanacak beni 2019 baslarmı

  Yeni kartların dağıtılacağı tarih hakkında henüz bir bilgi yok. İyi günler.

 54. 24 Ekim 2018 - 15:02 | #54

  Yusuf :

  Benim sorusturmam tamamlandi karakoldan aradilar gelin calisma belgenizi alin diye gittim aldim kart ne zaman alicam dedim oxaktan sonra dediler ilk defa almama ragmen gecici calisma belgesi veriliyormu bendeki verdikleri evrakla calismaya baslayabilirmiyim( gorevli polisler calisilabiliyo dediler)

  Yeni tip kimlik basımı henüz yapılmadığı için olabilir. Ankara’da eski kartlar onaylanıp veriliyor. İşlemler illere göre değiştiği için bilemiyorum. Demek ki ilinizde geçici belge veriliyor. Polis, çalışabilirsiniz dediğine göre sorun yok. İyi günler.

 55. 30 Ekim 2018 - 07:53 | #55

  Ekrem :

  Merhaba ben yeni kart çıkarmama rağmen eski tip kart bana verildi ve yaklaşık 6 aydır bekliyorum geçenlerde şubeyi aradım hala gelmediğini beyan ettiler bu süre 6 ayı geçerse kartım iptal olurmu?bilgilendirirseniz sevinirim

  Üzerinde yeni tarihler olması kaydıyla eski tip kartların geçerliliği ile ilgili bir sorun yok. Belirttiğiniz durum kart iptaline neden olmaz, sonuçta kartı alamamak sizden kaynaklanan bir durum değil. İyi günler.

 56. 31 Ekim 2018 - 08:21 | #56

  Murat :

  Hocam birde ben evrakları bugun verdimki olduki güvenlik sorusturmamda skntı cıkmadı eski tip kart mı verirler. O bahsettiğim kartlar fuhus kartıydı ama ben cezası oldunu bile bilmiyordum zaten birdaha öyle birşey yapmadım mahkemeye cıkmadim. Adli diye gecmiyo idari para cezası olarak geciyor. Vergi borclarında gözüküyor. Acaba bana skntı yaratırmı tekrardan tsk ederm

  İdari para cezası ise sorun olmaması gerekir. Bir anlamda ucuz kurtulmuşsunuz, cinsel içerikli suçlardan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır çünkü. İyi günler.

 57. 31 Ekim 2018 - 08:33 | #57

  cemil :

  İyi aksamlar silahli güvenlik sınavına girdim ve kazandım bütün istenilen belgeleri astideki istedikleri yere teslim ettim yaklaşık 3 hafta sonra polis memuru beni aradı ve evde bulamadığı için karakola gelmemi söyledi karakola gittim adreste dogrulattim ve bir hafta geçti soruşturma sonucu ne olacak bunu nerden öğrene bilirim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler

  Bu tür soruları kursunuz da cevaplayabilir. Emniyetten gelecek mesajı beklemeniz gerekiyor sanırım. İyi günler.

 58. 02 Kasım 2018 - 07:41 | #58

  Fatos :

  Merhabslar,ben sınavı kazandım fakat ruhsat harcını sertifika henüz almadan yatırdım sorun olur mu

  Kimlik başvurusunu 2018 bitmeden yapmak şartıyla erken yatırmak sorun olmaz. İyi günler.

 59. 02 Kasım 2018 - 07:43 | #59

  Umut :

  Hocam bugün özel güvenlik şubeyi aradım TC söyledim bana dedi ki vakifbanka 20 TL yatir bı biyometrik bide vesikalık fotgrafini hazır tut randuvu al ne demek oluyor

  Kursunuzun bu konuda sizi bilgilendirmesi gerekirdi. 30.10.2018′den itibaren kimlik için yatırılan 20 TL Vakıfbank’da değil, Halk Bankasına yatırılıyor. Kursunuzdan IBAN no öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 60. 06 Kasım 2018 - 14:54 | #60

  Eren :

  Kimlik yenileme evraklari hepsini verdim kimligimin suresi gecmis olmasina ragmen eski tip kimlik vermediler subeyi ariyorum basim durdu diyorlar 3. 5 gun sonra tekrar arayin diyorlar eski suresi gecmis kimligimle calisabilirmiyim bide yeni kimlikler ne zaman basilacak iyi gunler.

  Kimliklerin basımı tarihi ile ilgili bilgi yok. Eski tip kart verilmedi ise yenileme eğitimi alıp başvuru yaptığınıza dair belge verilebilirdi. Emniyet, kimlik basımının gecikmesi ve soruşturmaların uzun sürmesi nedeniyle yenilemelerde iş kaybı vb. mağduriyet yaşanmaması için bir çok emir yayınladı. Sizin ilinize de gelmiş olması gerekir. Kimlik yoksa belge talep edin bence. İyi günler.

 61. 07 Kasım 2018 - 13:26 | #61

  Abrufa :

  Hocam ben sinava girdim suana kadar hersey yolunda sertifika geldi butun evraklari tamamladim özelguvenlik subeye verdim ..esim fetodan ihrac acaba guvenlik sorusturmasinda bir sorun olurmu
  Esimin mahkemelik hic bir durumu yok ..bu ara silahsiz alıyorum

  Aile fertlerinde bu tür nedenle ihraç olanlarda farklı sonuçlar olabiliyor. Eşi, kardeşi nedeniyle kart alamayan da var, aynı yerde ikamet etmediğini belgeleyip alan da var. Sanırım ilişiği kesilen kişinin bağlantı derecesi etkili oluyor. Ancak konunun hassasiyeti nedeniyle olacak, detaylar hakkında inanın net bilgi yok. İyi günler.

 62. 08 Kasım 2018 - 13:56 | #62

  Adem :

  Slm hocam benim kimlik çıkmadı ama işe çağırıyorlar sertifika ile iş baş vurusu yapabilirmiyim cevabınızı bekliyorum çok acil

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek için kimlik kartı gerekir. Sertifika ile iş başvurusu yapılmaz. Acil durumlarda kursunuza da danışabilirsiniz. İyi günler.

 63. 08 Kasım 2018 - 14:12 | #63

  Ali :

  hocam benim 86/2 86/3-e basit yaralama suçundan 90 gün cezam var bu ceza hagb çevirili 6136 sayılı kanunda ateşli silah ve bıçaklara kanuna tabi mı eğer öyleyse bu 6136 sayılı kanunda madde olarak gerekçeli kararda yazmalı mı ve öğg olmama hangi madde engel

  Bir yıl ve üstü cezalarda HAGB olması ve düşme kararının alınması halinde özel güvenlik söz konusu olabilir. Belirttiğiniz dava ile ilgili düşme kararı henüz çıkmadı ise beklemek gerekir. Mahkeme evrakında yöneltilen suçlama, istenen ceza vb. detaylar incelenmesi gerektiği için bu konuda en sağlam ve geçerli bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 64. 08 Kasım 2018 - 14:23 | #64

  Umit :

  Sanık şikayetçi mahkemem var 16 ocakta davam sonuçlanıyor elimde calisabilecigime is sözleşmesi yapabileceğime dair evrak var dava sonuçlanıncaya kadar çalışmama en gel olurmu

  Elinizdeki belgenin içeriğini, suçun türünü, istenen cezayı vb. bir çok detayı bilemiyorum. özel güvenlik açısından soruyorsanız iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim.

 65. 10 Kasım 2018 - 09:42 | #65

  Ali :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam yenileme eğitimim geldi nasıl bekliyim 86 2 tck bana verilen cezanın temel maddesi 680 sayılı khk 69 maddesindeki maddeler beni kapsamıyor soruşturma yapılırken bu maddeler mı dikkate alınıyor başka neye bakılır…

  Soruşturmanın içeriği hakkında bilgi yok maalesef. Dolayısıyla bu konuda söylenenlerin ne kadarı gerçeği yansıtır bilemiyoruz. Önceki yorumda da belirttiğim gibi konuya ilişkin en sağlam bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 66. 10 Kasım 2018 - 09:44 | #66

  Murat dün :

  Merhaba ben silahsız kimlik ilk başvurusu için evrakları teslim ettim güvenlik daire başkanlığına fakat şöyle bi sıkıntı oldu arşiv araştırma formundaki tarih imza bölümünü doldurmayı umutmuşum sadece o eksik belgeleri teslim ettikten bir gün sonra gidip imzayı atmaya gitsem yardımcı olurlar mı hani evraklar hemen yollanıyır mu ve ya orada mı kalıyor beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  Özel güvenlik şubelerde belgelerin kabulünden sonraki akıbeti hakkında bilgim yok. Soruşturmalar için ilgili birimlere havale ediliyordur muhtemelen. Vakit geçirmeden aynı yere tekrar gidip durumu anlatmanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 67. 13 Kasım 2018 - 08:21 | #67

  Furkan :

  Merhaba
  Benim yetkilerle ilgili bir sorum vardi
  Ozel guvenlik gorevlisi teleskopik jop kulkanma yetkisi varmi yoksa cezasi nedir acaba ?

  Özel güvenlik görevlileri, görevlerini icra ederken sadece çalıştığı yerin komisyondan aldığı izin belgesinde tanımlanan silah ve teçhizatı kullanabilir. Belirttiğiniz malzeme işyerinizin izin belgesinde belirtilmemişse görev esnasında kullanamazsınız. İyi günler.

 68. 13 Kasım 2018 - 15:05 | #68

  aslan :

  benim silahli kimligimin suresi 2014 de doldu.simdi yenileme icin basvuracagim.ancak yeni kimlik cikmadan gecici calisma iznini hangi asamada verirler.sinav ve guvenlik sorusturmasi oncesi gecici calisma izni alabilirmiyim.tsk ler.

  Kimlik süreniz dolduğu için ancak yenileme eğitimi alıp emniyete başvuru yaptığınıza dair belge aldıktan sonra çalışmanız mümkün olur. Bu belge veya kimliği alana kadar beklemeniz gerekecek. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı ama bu durum, eğitim almanıza engel değil. İlinizdeki kurslardan birine yılın ilk sınavına girecek şekilde kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 69. 14 Kasım 2018 - 11:07 | #69

  Demir3131 :

  Iyi gunler silahli ozel guvenlik sinavini kazandim emniyete evraklari teslim edeli 3 hafta oldu ne kadar daha surer guvenlik sorusturmasi

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan bilgi almanız doğru olur. İyi günler.

 70. 15 Kasım 2018 - 11:25 | #70

  cns :

  Merhaba ben ikametgahımı çankırıya aldırdım.Ögg belgelerimi teslim ederken başka bir adresteydim. Ögg kimliğimi alırken herhangi bir sorun yaşarmıyım?

  Kimlik soruşturması sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İkamet kaydını aldırmak için acele etmeseydiniz keşke. Taşındığınız yerin özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Soruşturmanın seyri açısından karışık bir durum çünkü. İyi günler.

 71. 19 Kasım 2018 - 08:19 | #71

  cns :

  Cevabınız için çok teşekkürler :) Ben olmadı tekrar soruşturma için verdiğim adrese kaydımı aldırayım ozaman bir sorun olmaz herhalde değil mi :)

  Eski adresinize tekrar kayıt bilgileri gerçek olursa sorun olmaz. Diğer bir ifadeyle o adreste şimdi başkaları oturuyorsa yanıltıcı beyandan para cezası alma ihtimali olabilir. İyi günler.

 72. 21 Kasım 2018 - 17:13 | #72

  Murat :

  Kimlik sürem 1 yıl önce doldu 3 ay önceki yenilme sınavını kazandım şimdi başvuru yapmak istiyorum soruşturma bitene kadar bekleyecekmiyim yoksa geçici çalışma belgesi gibi birşey veriyorlarmı Ankara da ikamet ediyorum teşekkürler

  Ankara’da yenileme başvurusu yapanlara eski tip kimlikler, yeni tarihlerle tanzim edilip hemen veriliyor. İyi günler.

 73. 21 Kasım 2018 - 17:16 | #73

  MESUT :

  Silahlı özel güvenlik kartı için basvurumu yaptim .yaklasikbir ay oldu halen haber yok acaba abim feto soruşturmasından içerde onun etkisi olurmu

  Kimlik soruşturma süreleri illere göre değişebiliyor. Ankara’da üç ay kadar sürüyor. İlinizdeki süreyi yaklaşık da olsa kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Abinizin durumu, önceden aynı evde ikamet ediyorsanız sizi olumsuz etkileyebilir. Aynı adreste ikamet etmediğini belgeleyip olumlu sonuç alanlar olduğu söyleniyor. Ama bu konunun hassasiyeti nedeniyle içerik hakkında bilgim yok. İyi günler.

 74. 21 Kasım 2018 - 17:20 | #74

  Musa :

  Kimliğimin süresi 1yıl önce doldu 3ay önce yenileme sınavına girdim kazandım ama kimlik için başvuruda bulunmadım emniyete. Şimdi başvuruda bulunsam ankarada ikamet ettiğim için soruşturma uzun sürecek benim hemen işe başlamam lazım soruçturmam
  tamamlanana kadar bekleyecekmiyim yoksa geçici çalışma izni gibi bir belge veriyorlarmı kimliğim silahsız teşekkürler

  Ankara’da yenilemeden başvuru yapanlara eski tip kimlikler, yeni bilgilerle tanzim edilip hemen veriliyor. İyi günler.

 75. 26 Kasım 2018 - 09:46 | #75

  Esra :

  Geçici kimlik kart ne zaman çıkar acaba soruşturma bitten sonra ne kadar süre ile çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim merak ediyorum?

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanızı tavsiye ederim. Bu arada geçici belgenin sadece yenileme için olduğunu, temelde böyle bir uygulama olmadığını belirtmek isterim. İyi günler.

 76. 27 Kasım 2018 - 08:47 | #76

  Erdal :

  4 haziran 2018 de evraklarımı teslim ettim halen kimlik çıkmadı 3 ayda tamamlanır demişlerdi kimlik kartı ne zaman çıkar

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en doğru cevabı kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 77. 27 Kasım 2018 - 10:39 | #77

  Osman :

  Merhabalar ben sertifikamı kayıp etmistim yeni cipli kimliği verdiler ardından o verilen cipli kimliğide bir sekilde farkında olmadan kayıp ettim yenilemek için gerekli evrakları verdim verelim 3 aya yaklastı bana birde ilk kimliği verirken sormadıkları bir mahkemede adımın geçmesi olayının dava çıktısını istediler emniyete teslim etmem için birisi yanımda esrar yakalattıydı ama karakolda esrarın sadece kendisine ait olduğu beni yolda gördüğünü arkadas olduğumuzu ve benim kullanmadığımı ifade verdi mahkeme karar kağıdındada benim kullanıcı veya baska tür birsey olmadığı davada yer olmadığı yazıyor bu emniyet bunu benden neden istedi acaba kimliği bugünde sorguladım tahkikat devam ediyor yazıyor kimlik vermede bir sorun yasatırlarmı sorunsuz olarak yeni kimliğimi alabilirmiyim eğer bir sorun olursa hangi mahkemeye basvurmam gerekli birileri beni bilgilendirirse çok memnun olurum iyi calısmalar herkese

  Kimliği alıp alamayacağınız istenen mahkeme evrakının emniyet tarafından komisyonda değerlendirmesi sonucuna bağlıdır. Uyuşturucu suçlarında kamu davasının düştüğüne dair belge istenir. Denetimli serbestlik süresi bir yıl olsa da kamu davasının düşme kararı beş yılda çıkıyor bilginiz olsun. İyi günler.

 78. 27 Kasım 2018 - 14:53 | #78

  Ertuğrul :

  Merhabalar,
  Ben 30.10.2018 tarihinde ÖG Şubeşi ne kimlik kartı için başvurmuştum. Sonuç hala gelmedi. Şunu Sormak istiyorum. Benim askerdeyken işledigim bir suçtan dolayı hakim 5 ay hapis kararı verdi. Ama yatarımızın olmadıgını dosyayı temyize göndererek ordan gelecek sonuca göre hareket etmemizi söyledi. Şimdi Dosya temyizde bu ÖG soruşturmasında olumsuz etkilermi. Şubeden bu dosyanın mahkeme sonucunu istediler. Ne gibi sonuçlar olabilir acaba olumsuz etkilermi sizce ? Teşekkürler.

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için ilinizdeki durum hakkında sadece kursunuzdan bilgi alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Askerde iken işlediğiniz suçun türü yüz kızartıcı suç kapsamında değilse ceza süresi bir yıldan az olduğu için muhtemelen sorun olmaz. Hakkında dava olanların buna ilişkin son durumu gösterir belgeyi müracaat evrakı ile vermesi gerekir. Vermeyenlerin soruşturma işlemi ilerlemez, evrakı bekletilir. İyi günler.

 79. 28 Kasım 2018 - 08:18 | #79

  Nurhan :

  Kimlik kartı başvurusu yaptım ekim 25 te evrak teslim ettim ama daha bilgi msaji gelmedi tahminen ne zaman gelir bilgi verirseniz sevinirim

  Sayfanın başında da izah edildiği gibi onay süreleri illere göre değişiyor. Ankara’da en az üç ay sürdüğü söylenebilir. İlinizdeki süre hakkında en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 80. 29 Kasım 2018 - 08:13 | #80

  Osman :

  peki hocam benim bu adliyeden kalemden aldığım kağıtta benim davada bir alakam olmadığı ve kullanıcı olmadığım yazıyor buna rağmen mi kimliğimi vermeme ihtimalleri var mahkemenin kararı ve esrarı yakalatan kisinin beyanı benim kullanmadığım ve dava ile alakam bulunmadığı dava kağıdındada yazıyor ve de bunu önceki kimliğimi yenilerken kesinlikle ne sordular ne ettilerdi kamu davasının düsmesi 5 yıl sürer ise bunun benim olayımla benzer yönü var mı bana denetimli serbestlik veya ceza vermediler dava çıktı kağıdında kullanıcı değil ve dava ile ilgisi bulunmuyor yazıyor buna rağmen sonuç nereye varır sayın yetkili aydınlatırsanız sevinirim

  Önceki yorumda da belirttiğim gibi mahkeme evrakı sizden istendiğine göre komisyonda incelenecek demektir. Eğer kararda belirttiğiniz şekilde ilginiz olmadığı yazıyorsa komisyon bunu dikkate alır. Ancak komisyonun ne karar vereceğini bilemem. Ayrıca ben başvurunuz olumsuz sonuçlanır gibi kesin bir ifade de kullanmadım, sadece ihtimalleri belirtmeye çalıştım. Karar özel güvenlik şube ve ilgili komisyonun incelemesi ile belirlenir. İyi günler.

 81. 29 Kasım 2018 - 10:33 | #81

  Kursat ozdogru :

  Yenileme yaptım ama kartım için msj gelmedi halen özel güvenlik olarak çalışıyorum kartım eski kimlik kartım süresi geldi bi sıkıntı olur mu

  Yenileme başvurusu yaptığınıza dair belge veya eski tip de olsa kartınız varsa sorun olmaz. Yeni kartların basımı ile ilgili bir gelişme olduğunda emniyet tarafından duyuru yapılacaktır. İyi günler.

 82. 29 Kasım 2018 - 14:02 | #82

  MERT :

  MERHABA
  Ben 30 eylülde sınava girdim kazandım belgelerimi 23 ekimde bayrampaşa teslim ettim 2 ay içinde mesaj gelcek dedliler mesaj gelmedi bayrampaşa gitsem bana geçiçi kimlik verirlermi tşk.

  Soruşturma süreleri illere göre değişir. Bu nedenle sadece kursunuz size doğru bilgi verebilir. Ankara’da en az üç ay zaman alıyor. İstanbul’da daha fazladır muhtemelen. Temelden başvurularda geçici kimlik veya belge verilmiyor, soruşturma sonucunu beklemek zorunlu. İyi günler.

 83. 07 Aralık 2018 - 08:38 | #83

  F.aydogdu :

  Hocam suan eski tip kimlik kartim var 2020 araliga kadar gecerli ama kartin ustunde 2015 yaziyor yeni tip kartlarin durumu beli olana kadar bu belirtigim eski tip kimlik kartini kullanmak bi sikinti yaratirmi

  Kartın üzerinde 2015 mi, 2020 mi yazıyor anlayamadım. 2020 ise eski tip olsa da geçerlidir. 2015 ise eski tip de olsa yeni bilgilerle tanzim edilmiş kimlik almanız gerekir. İyi günler.

 84. Emrah
  11 Aralık 2018 - 08:33 | #84

  İyi günler sınavı geçtikten sonra bütün evrakları emliyete veriyoruz daha sonra bize geçici kimlik kartı veriyorlarmı çalışabilmemiz için.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1