Koruma ve Güvenlik Memuru Alımı Haberleri ve Özel Güvenliklerin Durumu

23 Mayıs 2013 tarihinde yayinlandi

 

KAMUYA KORUMA VE GÜVENLİK ALIMI

 

Halen; fazla çalışma, düşük maaş, girdi-çıktı gösterilip kıdem tazminatı alamama gibi bir çok sorunu olan özel güvenliklerin asgari ücretin belli oranda fazlası maaşla ilgili yasal düzenlemeyi beklerken, son günlerde basında yer alan haberlerin özel güvenliği ne şekilde etkileyeceğine ilişkin sorularla ilgili açıklama aşağıdadır.

 

Haberlere göre kamuya (Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kurumları, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine koruma ve güvenlik memuru)  alınacak personelin, özel güvenlik sertifikası veya kimliği olanlardan karşılanıp karşılanmayacağı konusu netlik kazanmamış gibi görünüyor. Gerek yorum, gerekse telefonla durum hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlere basından haberlerin linki yazının sonunda verildi.

5188 Sayılı Yasa 7.maddesinde tanınan yetkilerin kullanılması suretiyle özel güvenliğe verilen her türlü görev layıkıyla yapılmaktadır. Özel güvenliklerle ilgili zaman zaman basına olumsuz yansıyan münferit haberler, her meslek grubu için geçerlidir.  Bu nedenle özel güvenliğin statlarda genel kolluğun gözetiminde çalışırken usule uygun şekilde arama yaptığının/yapabileceğinin  göz ardı edilmemesi, özel güvenlik personelinin ağırlıklı olarak görev aldığı; alışveriş merkezleri, stadyumlar, hastaneler, eğitim kurumları, havaalanları, limanlar vb. yerlerle ilgili 5188‘de belirtilen “alan eğitimleri”nin  hayata geçirilmesinin de alternatif olarak değerlendirilmesini umuyoruz.

Bu yasama yılına yetişmeyeceği belirtilen değişiklikle ilgili,  personel kaynağının özel güvenlik sertifikası/kimliği olanlardan temini konusundaki taleplerin nereye yapılacağını soranlar ve özel güvenlik kimliğine sahip çıkmak isteyenlerin sorunlarını dile getirebileceği, dertlerini anlatabileceği makam olan, TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuru  için tıklayınız.

 

Konuya ilişkin haberler : Yenişafak,  Akşam, Haberahval, Haberajansı, Takvim,

 

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 15794 kişi tarafından okundu.

  1. 17 Ekim 2016 - 15:52 | #1

    Levent :

    Ben 66. Dönem silahlı sınavına 1 kez girdim kazanamadim 2. sınav için benden 200 tl istediler ben 60tl yazıyor deyince Poligon ücreti ve Ambulans ücreti mermi ücretleri bunlara dahil deyil dediler bende parayi kendim yatiracagim deyince parayi bize vereceksin biz kendimiz yatiracaz dediler 200tl çok değilmi ne yapabilirim

    Sınav ücretini, yan sütunda Sınav Ücretinin Yatırılacağı Banka Hesap No bölümünde verilen IBAN numarasına yatırıp dekontunu kursunuza verebilirsiniz. Size özel ambulans tutulmadıysa fiyat hayli yüksek, ödemek zorunda değilsiniz en azından makul bir rakama indirebilirler. Dekontu verdiğinizde sorun çıkarırlarsa bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine şikayet edebilirsiniz. İyi günler.

  1. Henüz geri izleme yok.