Koruma ve Güvenlik Memuru Alımı Haberleri ve Özel Güvenliklerin Durumu

23 Mayıs 2013 tarihinde yayinlandi

 

KAMUYA KORUMA VE GÜVENLİK ALIMI

 

Halen; fazla çalışma, düşük maaş, girdi-çıktı gösterilip kıdem tazminatı alamama gibi bir çok sorunu olan özel güvenliklerin asgari ücretin belli oranda fazlası maaşla ilgili yasal düzenlemeyi beklerken, son günlerde basında yer alan haberlerin özel güvenliği ne şekilde etkileyeceğine ilişkin sorularla ilgili açıklama aşağıdadır.

 

Haberlere göre kamuya (Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kurumları, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine koruma ve güvenlik memuru)  alınacak personelin, özel güvenlik sertifikası veya kimliği olanlardan karşılanıp karşılanmayacağı konusu netlik kazanmamış gibi görünüyor. Gerek yorum, gerekse telefonla durum hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlere basından haberlerin linki yazının sonunda verildi.

5188 Sayılı Yasa 7.maddesinde tanınan yetkilerin kullanılması suretiyle özel güvenliğe verilen her türlü görev layıkıyla yapılmaktadır. Özel güvenliklerle ilgili zaman zaman basına olumsuz yansıyan münferit haberler, her meslek grubu için geçerlidir.  Bu nedenle özel güvenliğin statlarda genel kolluğun gözetiminde çalışırken usule uygun şekilde arama yaptığının/yapabileceğinin  göz ardı edilmemesi, özel güvenlik personelinin ağırlıklı olarak görev aldığı; alışveriş merkezleri, stadyumlar, hastaneler, eğitim kurumları, havaalanları, limanlar vb. yerlerle ilgili 5188‘de belirtilen “alan eğitimleri”nin  hayata geçirilmesinin de alternatif olarak değerlendirilmesini umuyoruz.

Bu yasama yılına yetişmeyeceği belirtilen değişiklikle ilgili,  personel kaynağının özel güvenlik sertifikası/kimliği olanlardan temini konusundaki taleplerin nereye yapılacağını soranlar ve özel güvenlik kimliğine sahip çıkmak isteyenlerin sorunlarını dile getirebileceği, dertlerini anlatabileceği makam olan, TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuru  için tıklayınız.

 

Konuya ilişkin haberler : Yenişafak,  Akşam, Haberahval, Haberajansı, Takvim,

 

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 18120 kişi tarafından okundu.

  1. Henüz yorum yok.
  1. Henüz geri izleme yok.