Koruma ve Güvenlik Memuru Alımı Haberleri ve Özel Güvenliklerin Durumu

23 Mayıs 2013 tarihinde yayinlandi

 

KAMUYA KORUMA VE GÜVENLİK ALIMI

 

Halen; fazla çalışma, düşük maaş, girdi-çıktı gösterilip kıdem tazminatı alamama gibi bir çok sorunu olan özel güvenliklerin asgari ücretin belli oranda fazlası maaşla ilgili yasal düzenlemeyi beklerken, son günlerde basında yer alan haberlerin özel güvenliği ne şekilde etkileyeceğine ilişkin sorularla ilgili açıklama aşağıdadır.

 

Haberlere göre kamuya (Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kurumları, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine koruma ve güvenlik memuru)  alınacak personelin, özel güvenlik sertifikası veya kimliği olanlardan karşılanıp karşılanmayacağı konusu netlik kazanmamış gibi görünüyor. Gerek yorum, gerekse telefonla durum hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlere basından haberlerin linki yazının sonunda verildi.

5188 Sayılı Yasa 7.maddesinde tanınan yetkilerin kullanılması suretiyle özel güvenliğe verilen her türlü görev layıkıyla yapılmaktadır. Özel güvenliklerle ilgili zaman zaman basına olumsuz yansıyan münferit haberler, her meslek grubu için geçerlidir.  Bu nedenle özel güvenliğin statlarda genel kolluğun gözetiminde çalışırken usule uygun şekilde arama yaptığının/yapabileceğinin  göz ardı edilmemesi, özel güvenlik personelinin ağırlıklı olarak görev aldığı; alışveriş merkezleri, stadyumlar, hastaneler, eğitim kurumları, havaalanları, limanlar vb. yerlerle ilgili 5188‘de belirtilen “alan eğitimleri”nin  hayata geçirilmesinin de alternatif olarak değerlendirilmesini umuyoruz.

Bu yasama yılına yetişmeyeceği belirtilen değişiklikle ilgili,  personel kaynağının özel güvenlik sertifikası/kimliği olanlardan temini konusundaki taleplerin nereye yapılacağını soranlar ve özel güvenlik kimliğine sahip çıkmak isteyenlerin sorunlarını dile getirebileceği, dertlerini anlatabileceği makam olan, TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuru  için tıklayınız.

 

Konuya ilişkin haberler : Yenişafak,  Akşam, Haberahval, Haberajansı, Takvim,

 

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 11711 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Eylül 2013 - 06:47 | #1

  yıldırım uzunpınar :

  Hocam ben inonu üniversitesinde özel guvenliğim malum başbakanımız özel güvenliği üniversitelerden çekecek dedi bizim akibetimiz ne olacak teşekkür ederim

  Bu konunun basına yansıması dışında bizim de bilgimiz yok. Dershanelerin de kapatılacağı söylenmişti ama öylece kaldı gibi. Üniversitelerin özel güvenlikler için büyük bir istihdam alanı olduğunu göz önüne alarak binlerce kişinin işsiz kalmamasını dilemekten başka elden bir şey gelmiyor. Umarız gerçekleşmez. İyi günler.

 2. 27 Kasım 2013 - 09:17 | #2

  Özkan Öztekin :

  Merhabalar hocam ben 1 aralıkta silahsız özel güvenlik görevliliği sınavına gireceğim. Kurslara katıldım birazda not aldım ama çalıştığım için akşamlarıda kitaptan yada başka yerden çalışamadım fırsatım olmadı yorgunluktan. Kursta dinleyip aldığım bilgilerle sınavdan geçebilecek kadar en azından başarılı olabilirmiyim yada sınav soruları nasıl olur ? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Sınav sorularının nasıl olacağını önceden tahmin etmek mümkün değil maalesef. Her sınavda değişik sorular çıkıyor çünkü. Müfredat da net olmadığı için bilemiyorum. Sadece bu hafta sonuna kadar yorgunluğu düşünmeden mümkün olduğunca gece yatmadan önce konuları okuyup ilgili bölümün testlerini çözmenizi tavsiye ederim. Aksi halde bir sonraki sınava kalırsınız, vergiye az da olsa zam ve bir-iki ay zaman kaybı var. Bunları düşünüp çalışmaya motive olmanız yararlı olur. Sınavda süreyi iyi kullanmak için erken gitmenizi, soruları iyi okuyup cevaplamanızı, yanlış doğruyu götürmediği için boş soru bırakmamanızın önemini de hatırlatayım. Başarılar.

 3. 09 Ocak 2014 - 18:23 | #3

  ismet :

  kamuya alınacak özel güvenliklerin lise okumuş olması gerekiyomu ve kpss ye girilerek mi alınacak?

  Koruma memuru alımı ile ilgili yeni bir duyum yok, en azından bizler duymadık. Bir gelişme olduğunda buradan duyururuz. İyi günler.

 4. 28 Mayıs 2014 - 06:21 | #4

  Lûtfu Hamza :

  merhaba ben silahli õzel guvenlik gorevlisi yim lise mezunu yum maasdan memnun degilim iyi maasli bir ywrde calisma gibi imkan im var mi

  İş durumunu bulunduğunuz ilden araştırmalısınız. İlanları takip edip güvenliklerle sosyal iletişimi güçlü tutmanızı tavsiye ederim. Böylece ilk elden haberiniz olur. Genelde bu şekilde oluyor çünkü. İyi günler.

 5. 02 Ocak 2015 - 09:58 | #5

  burak :

  hocam ıyı gunler hocam ben sılahsız sertıfıkam var ben onu sılahlıya cevırcemm temelden 66 aldım sılah sınavına gırersem kac almam lazım hocam sılahlı olmam için

  İlk notunuzla birlikte 120′yi bulmak için silah yazılı ve atış toplamınızın en az 54 olması gerekir. Silah yazılısında her soru 2, isabetli her atış 10 puan üzerinden değerlendirilir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.