Koruma ve Güvenlik Memuru Alımı Haberleri ve Özel Güvenliklerin Durumu

23 Mayıs 2013 tarihinde yayinlandi

 

KAMUYA KORUMA VE GÜVENLİK ALIMI

 

Halen; fazla çalışma, düşük maaş, girdi-çıktı gösterilip kıdem tazminatı alamama gibi bir çok sorunu olan özel güvenliklerin asgari ücretin belli oranda fazlası maaşla ilgili yasal düzenlemeyi beklerken, son günlerde basında yer alan haberlerin özel güvenliği ne şekilde etkileyeceğine ilişkin sorularla ilgili açıklama aşağıdadır.

 

Haberlere göre kamuya (Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kurumları, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine koruma ve güvenlik memuru)  alınacak personelin, özel güvenlik sertifikası veya kimliği olanlardan karşılanıp karşılanmayacağı konusu netlik kazanmamış gibi görünüyor. Gerek yorum, gerekse telefonla durum hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlere basından haberlerin linki yazının sonunda verildi.

5188 Sayılı Yasa 7.maddesinde tanınan yetkilerin kullanılması suretiyle özel güvenliğe verilen her türlü görev layıkıyla yapılmaktadır. Özel güvenliklerle ilgili zaman zaman basına olumsuz yansıyan münferit haberler, her meslek grubu için geçerlidir.  Bu nedenle özel güvenliğin statlarda genel kolluğun gözetiminde çalışırken usule uygun şekilde arama yaptığının/yapabileceğinin  göz ardı edilmemesi, özel güvenlik personelinin ağırlıklı olarak görev aldığı; alışveriş merkezleri, stadyumlar, hastaneler, eğitim kurumları, havaalanları, limanlar vb. yerlerle ilgili 5188‘de belirtilen “alan eğitimleri”nin  hayata geçirilmesinin de alternatif olarak değerlendirilmesini umuyoruz.

Bu yasama yılına yetişmeyeceği belirtilen değişiklikle ilgili,  personel kaynağının özel güvenlik sertifikası/kimliği olanlardan temini konusundaki taleplerin nereye yapılacağını soranlar ve özel güvenlik kimliğine sahip çıkmak isteyenlerin sorunlarını dile getirebileceği, dertlerini anlatabileceği makam olan, TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuru  için tıklayınız.

 

Konuya ilişkin haberler : Yenişafak,  Akşam, Haberahval, Haberajansı, Takvim,

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 9050 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Mayıs 2013 - 10:33 | #1

  gökhan :

  eeee yani böle bişey yokmu bu 20 bin alım olmasa bile bide zammda gelcekmş heralde oda büyük ihtimal yılbaşından sonra olur bu ne böle yaaa sürünyz resmen 900 tlye çalış ev geçindr adaletmi bu yaaaaaaaa

  Özel güvenliklerin özlük haklarıyla ilgili yasa başka, kamuya güvenlik ve koruma memuru alımı tasarısı başka. Biri diğerini engellemiyor. Biz sadece, kamuya alınacak güvenliklerin sertifikası olanlardan seçilmesini isteyenler için yukarıdaki açıklamayı yaptık. Sonuçta bu eğitimi almış olanlardan şartları uyanlar için önemli bir fırsat olabilir. İyi günler.

 2. 24 Mayıs 2013 - 17:09 | #2

  Sevda :

  Selam sınav sonucu kimlik çıkarmak derken hepsi tamamlandı….Ama iş bulamıyorum yaşım 39 sorun ediyorlar…fiziki kriterlerin hepsi uygun sadece yaşta takılıyorlar…Adeletsizlik bu kimlik elimde kaldı napıcamı bilemiyorum…kurumlar insanların yaptığı işlere değilde yaşına bakıyorlar,nasıl iş anlamadım madem yaş sorunu var neden ÖGG kurs veren yerler (…..)aralığı ile kursiyer almıyorlar…?

  Kursların, kursiyerlerin yaşlarını sınırlamak gibi bir yetkileri yok. Ancak etik açıdan doğrusu, yaşın iş bulmada önemli olduğunu belirterek tercihi adaylara bırakmak sanıyorum. Bazı işyerleri özellikle yaşı belirleyici unsur olarak kabul edebilir. Fakat gençleri isteyenler kadar olmasa da sizden çok daha ileri yaşta personel arayan örneğin öğrenci yurtları, eğitim kurumları vb. işyerleri de var. Bol şanslar.

 3. 27 Mayıs 2013 - 14:55 | #3

  seher :

  hocam mrb bu alımla ilgili en az ortaokul mezunu diyo ben açık lise okyrm bayanlar içinde var heralde başvurablrm demi şu tarih bi açıklansa oyalayıp duruylar

  Yukarıda yazanların dışında konuyla ilgili bir bilgi yok. Dolayısıyla herkes bekliyor. İyi günler.

 4. 06 Haziran 2013 - 08:49 | #4

  veli :

  hocam merhaba benim anlamadıgım konu okadar özel güvenlik görevlisi var neden özel güvenliklere polis yetkisi vermıyorlarda gidip sacma sapan kanunlar cıkarıyorlar yazık degilmi okdar para harcıyanlara zaten aldıgı maaş 900 tl yada üştü walla yazık cogu insan buna güveniyordu aldıgıma çok pişman oldum hiç bişeye yaramıycaksa ne yapcaz illa kpss yemi girmemiz gerekiyo bilgilendirirseniz sevinirim hocam iyi günler.

  Bu konuyla ilgili tüm bilgiler baştaki yazıda verildi. Henüz konuya ilişkin başka bir gelişme yok. Özel güvenlik sertifikası olanlara öncelik verilmesini hepimizin dileği. Bu kadrolara eleman temininin özel güvenliklerle ilgisi olursa buradan duyururuz. İyi günler.

 5. 11 Haziran 2013 - 15:39 | #5

  ercan :

  slm ben açık öğretim ilahiyat 2yılık mezunuyum bende başvuracam ama hala birtürlü başvurular açıklanmadı ama inşallah alınanlardan bende yer alırım ama benim güvenlik sertifikam yok

  Kamuya alınacak koruma memurlarında özel güvenlik sertifikası istenip istenmeyeceği henüz belli değil. Sadece İçişleri Bakanının böyle bir ifadesi var ama detayları bilemiyoruz. Muhtemelen yeni yasama döneminde yani Ekim 2013′den sonra bilgiler netleşir. İyi günler.

 6. 15 Haziran 2013 - 17:29 | #6

  murat :

  işin gerçegi bir iki aylık özel güvenlik eğitimiyle bu işin ne kadar bilinçli yürütülmesini bekliyordu ki devlet.insanların özgürlüğünü kısıtlayıcı gibi önemli yetkiler verirken devletin daha titiz çalışması lazım. bir güvenlik görevlisi olarak görüyorum ki meslektaşlarım yetkilerini kullanamıyor olaylara müdahale edemiyor sürekli kendi içinde ve dışındaki gruplara yetki görev çatıması içinde kalıyor. böyle bir durumda hiçbir özel güvenlik görevlisinden asayişi düzeni doğru şekilde sağlaması beklenemez. asıl merak ettigim cevabını almak istedigim soru şu ben iki aylık serfitikayla yetinmek istemedim ve iki yıllık özel güvenlik koruma önlisans mezunu oldum koruma memurluğu için şansım nedir?

  Koruma memuru alımının şartları henüz belli olmadığı için şansınızı bilemiyorum. Ama ilk söylenenlere göre önlisans veya lise mezunu, 26 yaşını geçmeyenlerin alınabileceği belirtiliyor. İyi günler.

 7. gürkan
  12 Temmuz 2013 - 21:32 | #7

  hocam mrb bu alımla ilgili hiç bi duyuru yokmu yaa ne zaman alıncak ne olcaksa olsun artık:(((((

 8. eren
  06 Ağustos 2013 - 09:37 | #8

  slm bu kimlik kartlarını ne ümitlerle almıştık sanki bi şey olacakmış gibi beş senedir cebimde hiç bi halta yaramadı şimdi yeniledim gene bi ümit yaş 30 oldu oyalandık bu boş işlerle aklınızda olsun partiden adamlarınız varsa bu belgeyi alın yoksa sürünmeye mahkumsunuz benim gibi

 9. 19 Ağustos 2013 - 15:28 | #9

  abdullah :

  slm hocam ben silahlı sınavına girdim silahsız kazandım .ama atış sınavına gitmedim.ben bir sonraki sınavda sadece silah sorularını mı yapacam..diğerlerini yapmama gerek var mı..

  Silahsız geçtiyseniz bu sınavda sadece 25 silah sorusu ve 5 atıştan sorumlu olursunuz. İlk notunuzla toplam 120′yi sağlayan şekilde not almanız halinde başarılı sayılırsınız. İyi günler.

 10. 21 Ağustos 2013 - 13:10 | #10

  DENİZ AKBABA :

  güvenlik memuru olarak çalışmak istiyorum

  Yukarıda belirtilenlerden başka konuyla ilgili bilgimiz yok. Çalışmak istiyorsanız gelişmeleri basından veya ilgili bakanlıktan takip etmeniz gerekir. İyi günler.

 11. 06 Eylül 2013 - 06:47 | #11

  yıldırım uzunpınar :

  Hocam ben inonu üniversitesinde özel guvenliğim malum başbakanımız özel güvenliği üniversitelerden çekecek dedi bizim akibetimiz ne olacak teşekkür ederim

  Bu konunun basına yansıması dışında bizim de bilgimiz yok. Dershanelerin de kapatılacağı söylenmişti ama öylece kaldı gibi. Üniversitelerin özel güvenlikler için büyük bir istihdam alanı olduğunu göz önüne alarak binlerce kişinin işsiz kalmamasını dilemekten başka elden bir şey gelmiyor. Umarız gerçekleşmez. İyi günler.

 12. izmirli
  10 Eylül 2013 - 20:10 | #12

  Arkadaşlar bu nasıl bişeydir böyle? mesaideyken devlet memuru sıfatındayız ama aldığımız maaş 900 tl ben kendi adıma konuşayım. ben bu maaşla elektrik faturasını mı, su faturasınnı mı, evin ihtiyacını mı, yol paramı mı……. karşılayayım? Valla ne yapacağımı şaşırmş durumdayım. yokmu bizim elimizden tutacak birisi?

 13. 27 Kasım 2013 - 09:09 | #13

  Hamit :

  merhaba…bu duyuru sadece silahlı ögg içinmi yoksa silahsız ögg içinde geçerlimi.yani silahsızlarda devlet kadrosuna geçirelecekmi.teşekkürler…

  Koruma memuru alımı ile ilgili basında çıkanlar dışında bir bilgi yok maalesef. Silahlı-silahsız durumu, mezuniyet şartı, boy-kilo şartları gibi konular henüz net değil bildiğim kadarıyla. İyi günler.

 14. 27 Kasım 2013 - 09:10 | #14

  OGUZ :

  KİMLİK KARTIMI CIKIP CIKMADIGINI NASIL OGRENEBILIRIM BASVURDUM BUTUN EVRAKLARI HAZIRLADIM VERDIM SIMDI CIKMASINI BKLIYORUM CIKIP CIKMADIGINI NASIL OGRENEBILIRIM INTERNET UZERINDEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM…

  Başvuru yaptığınız il emniyeti özel güvenlik şubesinin web adresinden sorgulama yapabilirsiniz sanıyorum. İkinci seçenek aynı yere telefonla ulaşmak olabilir. İyi günler.

 15. 27 Kasım 2013 - 09:17 | #15

  Özkan Öztekin :

  Merhabalar hocam ben 1 aralıkta silahsız özel güvenlik görevliliği sınavına gireceğim. Kurslara katıldım birazda not aldım ama çalıştığım için akşamlarıda kitaptan yada başka yerden çalışamadım fırsatım olmadı yorgunluktan. Kursta dinleyip aldığım bilgilerle sınavdan geçebilecek kadar en azından başarılı olabilirmiyim yada sınav soruları nasıl olur ? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Sınav sorularının nasıl olacağını önceden tahmin etmek mümkün değil maalesef. Her sınavda değişik sorular çıkıyor çünkü. Müfredat da net olmadığı için bilemiyorum. Sadece bu hafta sonuna kadar yorgunluğu düşünmeden mümkün olduğunca gece yatmadan önce konuları okuyup ilgili bölümün testlerini çözmenizi tavsiye ederim. Aksi halde bir sonraki sınava kalırsınız, vergiye az da olsa zam ve bir-iki ay zaman kaybı var. Bunları düşünüp çalışmaya motive olmanız yararlı olur. Sınavda süreyi iyi kullanmak için erken gitmenizi, soruları iyi okuyup cevaplamanızı, yanlış doğruyu götürmediği için boş soru bırakmamanızın önemini de hatırlatayım. Başarılar.

 16. 09 Ocak 2014 - 18:23 | #16

  ismet :

  kamuya alınacak özel güvenliklerin lise okumuş olması gerekiyomu ve kpss ye girilerek mi alınacak?

  Koruma memuru alımı ile ilgili yeni bir duyum yok, en azından bizler duymadık. Bir gelişme olduğunda buradan duyururuz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.