Özel Güvenlik Eğitimi İle İlgili Bazı Bilgiler

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

 

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

 

Özel güvenlik kursu alan bir adayın eğitimi bittikten sonraki birbirini takip eden dört sınava girmeye hakkı vardır. Burada önemli olan; herhangi bir nedenle sınava girilmemesi veya sınav ücretinin yatırılmaması halinde de sınav hakkının kullanılmış kabul edileceğinin bilinmesidir.

 Emniyetin istediği resmi sınav ücretleri silahlılar için 60, silahsızlar için 40 TL’dir. Sınav ücretleri, sınavdan yaklaşık bir ay kadar önce bankaya yatırılır. Dekontlardan okunaklı ikişer suret kurs merkezine verilmelidir. Sınav ücreticinin yatırılacağını banka hesap ve IBAN numarası için  tıklayınız. Sınav ücretlerinin son yatırılma tarihi illere göre değişebileceğinden kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

Eğitimini tamamlayan adaylar, sınav ücretlerini zamanında yatırmazlarsa sınava giremezler ve bir sınav hakları kullanılmış sayılır.

 Sınav ücretini yatıran adayların sınava girecekleri adresler, sınavdan önceki 7-10 gün içerisinde belli olur.

Adaylar sınav giriş belgeleri kurs merkezinden alırlar, belgeler adrese gönderilmez. Sınava girebilmek için sınav belgesi ile birlikte ehliyet veya nüfus cüzdanı götürülmesi unutulmamalıdır.

 Silahlı adayların sınav belgelerinde, yazılı sınav yeri ve atıştan sınav olacakları tarih  belirtilir. Yazılı sınava giren silahlı adaylar, atış sınavına da aynı sınav belgesi ve kimlikle gireceklerinden sınav belgesini kaybetmemeleri önemlidir.

Atış sınav merkezinde, atış esnasında kullanılacak hedef kağıtlarının üst sağ veya sol köşesine TC kimlik no, adı-soyadı, kurs merkezinin adını yazıp imzalamaları gerekir.

 Atış sınavı esnasında gözetmelerin talimatlarına tam riayet önemlidir. Hedef kağıdındaki siluete isabet eden her atış 10 puan değerindedir. Atış yapılan silahla ilgili sonradan belirtilecek kusurlar dikkate alınmayacağı için silahla ilgili olumsuz bir durum varsa anında gözetmene bildirilmelidir.

Silahlı adayların yazılı sınav süresi 150 dakika (iki buçuk saat), silahsız adayların süresi 120 dakikadır (iki saat).

 Gerek silahsız temel bölüm, gerek silah sorularında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz.

Temel bölümdeki 100 sorunun her biri 1 puan, silah yazılısında her sorunun değeri 2 puan, uygulama sınavındaki isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir.

 Silahlı/silahsız fark etmeksizin temel bölümdeki 100 soru ortak sorulur. Sınav; A-B şeklinde gruplara ayrılsa da 100 soru birebir aynı olup sadece soru numaraları değişiktir.

Yazılı sınav saat 10.00’da başlar, ama 09.00’da sınav yerinde olunması tavsiye edilir.

 Optik forma; TC numarasının, sınav grubunun doğru kodlanmasına ve imza bölümünün boş bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Sınav esnasında gözetmenler dahil, kimseden yardım istenmemesi ve yardım edilmemesi konusu önemlidir. Toplu kopya işlemi yapılabilir.

 Sınav soruları, genelde sınavdan sonraki bir-iki gün içerisinde EGM’nin sitesinde yayınlanır. Cevap anahtarları Merkezi Sınav Komisyonunun kararı doğrultusunda yayınlanmaz. Bu nedenle internet ortamında veya çeşitli yollarla edinilen dokümanlardaki cevap anahtarlarının tamamı gayri resmidir.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık iki hafta sonra internetten açıklanmaktadır. Açıklamanın genellikle sınavdan sonraki ikinci cuma günü ve mesai bitiminden sonraki saatlerde yapıldığı bilinmelidir.

 Sınav sonucuna ilişkin herhangi bir belge adaya veya belirttiği adrese gönderilmez. Sınav sonuçlarını adayların bizzat takip etmeleri gerekir.

Sınavı geçenlerin hazırlaması gereken belgeler, hangi formun nerede tanzim ettirilebileceği gibi hususlar kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

 Sınavda başarısız olan ve sınav hakkı devam eden adaylar, bir sonraki sınavdan yeterli zaman önce kurs merkezlerine sınav ücretini yatırdıklarına dair dekontu vermeyi  ihmal etmemelidirler.

Herhangi bir özel güvenlik kursuna kayıt yaptıran aday, tüm sınav haklarını aynı merkezden kullanmak zorundadır. Başka bir kursa veya şehre nakil yaptırılamaz, sınav merkezi değiştirilemez.

 Temel bölümde 60’ı geçip silahtan başarısız olan adaylar, kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Sadece silahtan sınava girecek de olsalar yukarıda belirtilen miktarda sınav ücretini yatırmaları gerekir.

Temel bölümden geçip silahtan kalan adaylar, isterlerse silahsız sertifikalarını kurs merkezlerinden alıp silahsız kimlik için başvurabilir ve kalan haklarını silahlı için kullanabilirler.

 Sadece silahtan sınava girecek adayların 30 dakika süreli silah yazılı sınavına geç kalmamaları özellikle tavsiye edilir.

Silahsız kimliği olanların kimliklerini silahlıya çevirirken vergiyi tekrar yatırmaları gerekmez. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almaları ve diğer belgeleri hazırlamaları yeterlidir.

 Adaylar ikamet kayıtlarının olduğu il dışında kurs – rapor alabilirler, vergi yatırabilirler. Ancak kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Kimlik başvurusu esnasında parmak izi alındığından, onaylanmış kimlik de imza karşılığı teslim edileceğinden bu işlemlerin bizzat yapılmasının gerektiği bilinmelidir.

 Sınavlar dışındaki işlemler, merkezi idareler tarafından yürütüldüğü için her ilin kimlik onay süreci, o ilin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle kimlik tesliminde yaklaşık onay süresinin öğrenilmesi tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 44, toplamda : 53779 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Ekim 2015 - 16:08 | #1

  Zehra :

  Mrb hocam benim bir sorum olacak ben deneme atışına gidemedim Atış Sınavı’nda girme hakkım olmadığını söylüyor kayıt Olduğum kurs doğrumudur

  Maalesef doğru, eğitim atışına katılmayanlar sınava silahsız girebilir. Sonraki eğitimde sadece silah kursu görerek silahlıya girebilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2015 - 08:58 | #2

  Hüseyin :

  Mrb hocam silhli eğitimde iki gün eğitime gidemedim müfettiş ler beni yok yazmış 16 saat eğitim eksigim var kurs sınava göremezsiniz diyor ihtiraz edebilirmiyim

  Adayların mazeretsiz olarak temel bölüme en fazla on, silah bölümüne en fazla iki saat devamsızlık hakları vardır. Bu süreleri aşan devamsızlık halinde eğitim geçersiz sayılır. Tek istisnası yok yazılan günlere ait sağlık raporu olmasıdır. Kurs döneminde sağlık durumu nedeniyle (raporla belgelenmek şartıyla) devamsızlık hakkı, ders saatinin üçte birine kadar yükselebilir. Buna göre devamsız yazıldığınız günlere ait raporunuz varsa itiraz hakkınız olabileceği anlamına gelir. Aksi halde itiraz etseniz de yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 3. 01 Şubat 2016 - 11:37 | #3

  Sedat k :

  Hocam merhaba ben sınavı kazansam erzurumdayım fakat ikamet adresim istanbulda kartı alırken bu bir engel olurmu

  Kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın olduğu ilden yapabilirsiniz. İkameti Erzurum’a aldırıp başvurmanız mümkün. İyi günler.

 4. 03 Mayıs 2016 - 11:31 | #4

  h.aktay :

  merhaba hocam size bir sorum olacak ben silahlı yenilemede yazılı sınavına girdim ama atış sınavına girmedim sıkıntı olurmu

  Atış sınavına girmeyenlerin sertifikaları silahsız olur. Bir sonraki sınava sadece silahtan girebilmek için yine 60 TL sınav ücreti yatırarak dekontunu vaktinde kursunuza vermeniz gerekir. İyi günler.

 5. 23 Mayıs 2016 - 15:29 | #5

  COŞKUN ÇETİNKAYA :

  31 Temmuz 2016 sınavı saat kaçta olacak?
  Aynı gün içinde DGS sınavım var yardımcı olurmusunuz?

  Özel güvenlik yazılı sınavları saat 10.00′da başlar. İyi günler.

 6. 03 Haziran 2016 - 12:49 | #6

  davut :

  Merhaba temmuz 31 de Dgs ve özel güvenlik sınavı aynı gün ikiside sabah ne yapmalıyız acil yardımcı olun

  Sınav tarih ve saati ile ilgili değişiklik zor maalesef. Mazeret de kabul edilmiyor. Daha önce çok daha fazla kişiyi ilgilendiren açıköğretim fakülte sınavı ile aynı gün olduğunda adaylara kendileri için önemli olanı seçmeleri önerilmişti. Bağlantılar bölümünden Öz.Güv.D.Bşk.lığına mail yazıp şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 7. 09 Haziran 2016 - 16:30 | #7

  E.Özdemir :

  Merhaba
  Hem silahlı hemde silahsız olarak 2 sertifika alamıyormuyuz.

  Şartları uyan doğrudan silahlı alıp her ikisinde de çalışabilir. Detaylar için bulunduğunuz ildeki kurslarla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 11 Haziran 2016 - 10:43 | #8

  Mehmet :

  Selam arkadaşlar ben temmuzda sınava gideceğim ama dikey geçiş sınavı da aynı aynı güne ve saate geliyor bunun bir için ne yapmam lazım bu sene onada girmem lazım bilen varsa beni lütfen bilgilendirsin

  Bir çok kişi bu iki sınavın çakışmasından mağdur durumda maalesef. Yenilemede süresi dolma tehlikesi olanlar da var. Öz.Güv.D.Bşk.lığına mail veya dilekçe ile durumu iletebilirsiniz. Daha önce açıköğretim sınavı ile çakıştığında, özel güvenlik sınav saatini akşam beşe almışlardı. İyi günler.

 9. 17 Haziran 2016 - 16:01 | #9

  Hayrettin :

  selam hocam bir kaç sorum olcak cevaplarsanız çok sevinirim: sınavı geç tım sertıfakamı aldım kimlik kartı için ek dosyaları tamamladım fakat diplomam kayıp acık ögretimden ögerenci belgesi aldım sorun olurmu? bide herhangi bir suctan mahkemem yok adli sicil kaydını götürmem gereklimi şimdiden tşkler

  Silahsız sertifika için açıköğretim lisesinden öğrenci belgesini diploma yerine kullanabilirsiniz. Ankara’da adli sicil istenmiyor. Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 10. 23 Haziran 2016 - 11:44 | #10

  mehmet :

  Hocam 1 yilda kac sinav oluyo ve hangi aylarda oluyo

  Yan sütun 2016 Sınav Takviminde detayları var. İyi günler.

 11. 27 Haziran 2016 - 13:55 | #11

  Ümit :

  Sertifikamda ki Tc numaramın bir numarası yanlış yazılmış bugün dikkatimi çekti,bütün evraklarımı emniyete teslim ettim yeni kimlik alacağım kimsede uyarmadı şimdi benim ne yapmam gerekli ? Teşekkürler.

  Evrakı teslim ettiğinizde fark edilmedi ise sorun olmayabilir. Sertifikaya hak kazandığınıza dair onların kaydı var zaten. Ancak işyeri vb. isterse sıkıntı olabilir. Kursunuza durumu bildirip yenisinin tanzim edilmesini isteyebilirsiniz. İyi günler.

 12. 29 Haziran 2016 - 12:00 | #12

  emine :

  Merhaba 26.07.2016 sürem bitiyor 31 temmuz daki sınava girmem 25 günde sertifika çıkarmış bu sürede rapor alıcam işyeri işten çıkaracak raporluyken çıkarırlarmı

  Süre bitimi ile sınav tarihi arasında aleyhinize boşluk var. Ayrıca sürenin bitim tarihi, soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanmış olması gereken tarihtir. Siz hesabı sertifikayı alabileceğiniz tarihe göre yapıyorsunuz sanırım. Öncelikle kursunuzla görüşüp soruşturmayı erken başlatma konusunu halletmeniz gerekir. Raporlu iken işten çıkarma konusu SGK ile ilgili, bildiğim kadarıyla rapor aldınız diye işten çıkarırlarsa işyeriniz haksız duruma düşer. Fakat bu hususu SGK mevzuatını bilen birine danışmanızı tavsiye ederim, benim detay bilgim yok. Ancak süre konusunda sizin aleyhinize olan durum, onların lehine. SGK açısından şikayet ederseniz sıkıntı yaşarlar ama özel güvenlik açısından aradaki boşluk nedeniyle maalesef haklı olurlar. Şikayet en son yapılacak hamle olarak bir kenara konursa öncelikli olarak soruşturma işinizi halletmenizi, sertifikayı alır almaz kimlik başvurusunu yapmanızı, sınav tarihi aynı zamanda sertifika tarihi olacağı için aradaki 3-5 günde denetleme yoluyla durumunuz tespit edilmezse onlar açısından da risk olmadığını belirterek işyerinizle yapıcı çözüm için görüşmenizi tavsiye ederim. Muhtemelen kimlik başvurusunda (yeni kimliklerin dağıtımı başladığı için) size buna ilişkin bir belge emniyet tarafından verilecek, o da başvuruyu belgelemek açısından faydalı olur. Benim konuya ilave edebileceğim başka husus yok. Devamını kursunuzla görüşüp çözmeniz gerekir. İyi günler.

 13. 30 Haziran 2016 - 15:16 | #13

  Serhat :

  Kimlikler değişiyor diye evrak hazırladım emniyete gittim 2008 yılında aldığım belgem ve sınav kayıtta görünmüyor sisteme düşmemiş dediler ama nedense yenileme yaptığım görünüyor ikinci yenilemem yaklaştı aradan bunca yıl geçti nasıl olacak anlamış degilim aldığım il emniyetlen görüştüm bakacaklar bu nasıl sistem anlamadım.peki kayıt işi oluşmazsa yenidenmi başvuracam nasıl olacak

  Belirttiğiniz sorun sizden kaynaklanmıyor. Yenilemeniz göründüğüne göre çözülecektir bir şekilde. İyi günler.

 14. 09 Temmuz 2016 - 08:30 | #14

  Çakır :

  Hocam Merhabalar çıkmaz bir yola düştüm ve ne yapacağımı şaşırmış durumdayım Yardımcı olursanız çok makbule geçiceğine de eminim..
  ÖGG: SINAVI 31.07.2016 da ve 9:30 da
  DGS:SINAVI 31.07.2016 da ve 9:30 da ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız Sevinirim şimdiden Hayırlı Çalışmalar Diliyorum

  Yıllık sınav takvimi planlanırken normal şartlarda sınav tarihleri çakıştırılmıyor. Örneğin bir-iki sene önce, açıköğretimle denk gelince özel güvenlik sınav saati akşama alınmıştı. Ancak DGS sınavına da girecek sayısı, açıköğretim kadar mağduriyet yaratmadığı için olacak şimdiye kadar sınav saati ile ilgili bir gelişme yok maalesef. Böyle durumlar için diyorlar ki; sizin için önemli olanı tercih edin. Yenileme süreniz elveriyorsa 02.10.2016 sınavına girersiniz. Diğeri sanırım yılda bir kere olduğu için daha fazla beklemeniz gerekecek. Aslında tarihler önceden belli olduğu için bizim kursiyerlerden DGS’yi tercih edenler, özel güvenlik sınav parasını yatırmadı. En azından sınav paranız yanmazdı. Üzgünüm, keşke elden gelen bir şey olsa maalesef yok. Yine de şansınızı denemek için yan sütunda bağlantısı verilen Öz.Güv.D.Bşk.lığına mail yazıp mağduriyetinizi dile getirebilirsiniz. Çok başvuru dikkate alınma ihtimalini yükseltir ne de olsa. İyi günler.

 15. 12 Temmuz 2016 - 14:42 | #15

  mesut aslan :

  Ozel guvenlik gorevlisi olmak icin lise mezunu olmakmi gerekir ?

  Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim. Silahlı için lise mezunu olma şartı var. İyi günler.

 16. 29 Temmuz 2016 - 15:44 | #16

  Ugur cifcioglu :

  Merhaba silahlı güvenlik sertifikası aldım işe baslayacagım yanlız çalışmayı düşündügüm yer güvenlik kimlik numarasını sordu bende yeni aldıgım için kimlik daha elime geçmedi bu verdikleri bir çıktı var güvenlik olduguma dair oradaki makbuz(işlem)no yazan yeri versem olurmu kimlikte de bu numaralarmı yazacak?

  Özel güvenlik kimlik kart numarası başvuru yapılan il özel güvenlik şubesinden verilir. Makbuz numarası ile aynı olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 17. 29 Temmuz 2016 - 15:45 | #17

  Esra :

  Ozel guvenlik sinavlarina girmek icin nereye basvurabilirim

  Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurabilirsiniz. İyi günler.

 18. 06 Ağustos 2016 - 12:54 | #18

  İbrahim tekin :

  Siyahlılar için 125 sorunun puan hesabı nasıl yapılır.yada ayrı bi şekilde puanı nasıl oluyo

  Sıkça Sorular Sorular 12.Soruyu inceleyiniz. İyi günler.

 19. 08 Ağustos 2016 - 06:59 | #19

  Erdem :

  Hocam size 2 sorum olcak 2 ekimde ki sınav saat kaçta olur.ikincisi yazılı sınav olduktan sonra silahla atış sınavı ne zaman olur..

  Yazılı sınav genelde saat 10.00′da olur. Atış günü de illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 20. 09 Ağustos 2016 - 14:02 | #20

  Hayal :

  65.öze guvenlik sınavı ertelendi ne zaman olacağı hakkında bilginiz varmı

  Henüz bilgi yok, bekliyoruz. İyi günler.

 21. 25 Ağustos 2016 - 14:44 | #21

  Kenan :

  Hocam benim kimlik kartım öncesinde verilen gecici kagıda kan gurubımu yanlış yazmışlar bu durum sıkıntı yaratırmı tekrar gidip düzelttirmem gerekirmi

  Belki hiç gerekmeyecek ama gerektiğinde de telafisi olmayacak sonuçlar doğuracağını düşünerek düzelttirmenizde yarar var sanırım. İyi günler.

 22. 29 Ağustos 2016 - 07:44 | #22

  Tuğçe :

  Merhaba benimde bir sorum olacakti .Ben su an Antalyada yasiyorum ama ikametim eskisehirde . Antalyada egitimlere baslamam icin bu sorun olur mu , ikametimi degistirmem gerekiyor mu ?

  Antalya’da eğitim alıp sınavlara girebilirsiniz. Kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydı olan ilden yapma zorunluluğu nedeniyle Eskişehir’den başvurmanız gerekir. İyi günler.

 23. 29 Ağustos 2016 - 07:46 | #23

  Recep :

  Merhaba hocam, Silahlı özel güvenlik yazılı sınavına girdim ve silahsız kazandım su an ikinci sınava sadece silahlı olarak girdim yalnız atışlara gidemedim 0 puan mi yazilir yoksa baska bi problem olur mu?

  Atış sınavları yeni başladı. Kurslara temel ve yenileme için genelde ayrı atış günleri veriliyor. Bugün öğlene kadar kaçırdıysanız yarın veya başka gün atış için kursunuz yardımcı olabilir. Aksi takdirde atışa girmediğiniz için kalırsınız ve tekrar sınav ücreti yatırmanız gerekir. Muhtemelen kursunuz bu problemi çözecektir. İyi günler.

 24. 31 Ağustos 2016 - 13:46 | #24

  Salih :

  Mrb 64.temel eğitim sınavım 77 65.silah sınavım 50 farklı dönem olduğu icin yine ikisinin ortalaması ile silahlı geçermiyim ?

  Silahlı geçme notunda; ilk temel not ile silah toplamı değerlendirilir. Farklı dönem olmasının önemi yoktur. Duruma göre silah toplamı en az 50 olursa silahlı geçersiniz. İyi günler.

 25. 03 Eylül 2016 - 08:54 | #25

  Zehra :

  Ben ilkokul mezunuyum boyum 1.56 güvenlik görevlisi olabilirmiyim bana cevabını gonderirmisiniz Teşekkürler

  Silahsız eğitim için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak gerekir. İlkokul derken kastınız 5 yıllık olan ise maalesef yeterli değil. Dışarıdan ortaokulu tamamladıktan sonra eğitim almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 26. 06 Eylül 2016 - 07:50 | #26

  esra :

  Güvenlik görwvlisi ne başvuru yapmak için belirli bir tarih varmı varsa nezaman başlıyo başvurular

  Sınavlar yıllık sınav takvimine göre yapılır. 21.10.2016′ya kadar eğitimi tamamlananlar 04.12.2016 sınavına girebilir. İyi günler.

 27. 09 Eylül 2016 - 16:15 | #27

  Fırat :

  Hocam ben bu sınavı kazandım ve ayın 8e randevu buldum şans eseri bu sertifikayı almak çok uzun sürüyor mu ? Emniyetten kurs sertifikası isteniyor kurs bunu hemen hazırlayabilir mi ?

  Müracaatta sertifikanın aslının istenip istenmediğini kursunuza sormalısınız. Ankara’da isteniyor. Uzun bayram tatili nedeniyle sertifika onayları genelde bayram sonuna kaldı maalesef. İyi günler.

 28. 17 Eylül 2016 - 13:43 | #28

  Nursel :

  Merhaba kurs saatlerini kendimiz seçebilirmiyiz

  Saatleri kurslar belirler, siz kendinize uygun olan grubu seçebilirsiniz. İyi günler.

 29. 26 Eylül 2016 - 11:26 | #29

  neslinur :

  Merhaba güvenlik kursuna yazilcam diplomami bulamıyorum okuduğum dair belge alsam okuldan olur mu ?

  Açıköğretim lisesinden söz ediyorsanız bürodan belge alıp kullanabilirsiniz. İyi günler.

 30. 26 Eylül 2016 - 11:28 | #30

  Kaan açar :

  Mrb ben Batman’da kayıt yaptım ama acil bi iş gereğince istanbula gittim sınav yerimi değiştirme imkanı var mı… ve yılda kaç kez sınav var mı

  Özel güvenlik eğitiminde sınava sadece eğitim alınan ilden girilebilir, sınav merkezi değişikliği yapılmaz. 2017′nin sınav takvimi henüz açıklanmadı, genelde yılda 6 sınav olur. İyi günler.

 31. 07 Ekim 2016 - 17:14 | #31

  ezgii43 :

  meraba sorum olucak silah sınavından basarısız olup silahsızı alabiliyomuyuz ?

  Temelden en az 60 alanlar, silahsız kimlik başvurup yapıp kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. İyi günler.

 32. 07 Ekim 2016 - 17:16 | #32

  kemal büdüş :

  hocam ben arşiv arastırma formuna babamların ev adresındeki sokağın yanlış yazıldığını teslim ederken fark ettim ama teslim ettim sorun olurmu sorusturma esnasında lütfan armaganlar sokak yerine harmanlar sokak yazdırmısım yanlışlıkla cevaplarsanız cok sevinirim hocam

  Kimlik başvurularında TC ile girip adres bilgilerini görüyorlar. Ancak arşiv formunda da doğru adres olsa iyi olurdu. Fark ettiğiniz anda üzerini çizip düzeltebilirdiniz aslında. Şu halde sanırım tekrar gidip düzeltmeniz doğru olur. İyi günler.

 33. 07 Ekim 2016 - 17:17 | #33

  Ramazan :

  Mrb ben 1 sinav a grdim. Gecemedim . istanbulda kurs orda . Ben malatyada bir kursa basvurca
  m üzerinde n kac ay gecmesi gerekiyor baska kursa basvurmk icin .

  İstanbul’daki kursunuza bir dilekçe ile başvurup eğitim kaydınızı sildirmek istediğinizi, başka ilden eğitim alacağınızı bildirebilirsiniz. Hatta bu dilekçeyi iadeli-taahhütlü gönderseniz iyi olur. Dört sınav hakkı dolana kadar beklemenize gerek yok, kursunuzla görüşmeniz yeterli. İyi günler.

 34. 17 Ekim 2016 - 15:48 | #34

  Ufuk :

  Merhabalar Sınavı Kazandım Kimlik Kartım Ne Kadar Sürede Elime Geçer Ve Kimlik Bir Güvenlik İşine Girme İhtimalim Varmıdır. Yorumlarınızı Bekliyorum

  Sertifika ve kimlik onay süreleri merkezi değil, yerel işlemlerdir. Bu da sorunuzun cevabının sadece kursunuzda ve il özel güvenlik şubenizde olduğunu gösterir. İşlem süreleri illere göre değiştiği için bizlerin bilmesi imkansız. İyi günler.

 35. Mujgan
  22 Ekim 2016 - 11:50 | #35

  Merabalar ben azeriyim 7 ci sinifa kadar azerbaycanda okudum 8 ci sinifta buraya geldim ve 8 ci sinifi canakkalede okudum. 9 da okudum.burda ama sinifta kaldim malesef ve okulumu aciktan devam.ediyorum. yasim 18 tamam degil 18 yasima gectim bu mayista tamam olucak 19 dan gun alicam. Boyle iste guvenlik olmak istiyorum ola bilirmiyim lutfen bi yardimci olurmusunuz.. Saygilar

 36. 22 Ekim 2016 - 14:47 | #36

  Mujgan :

  Merabalar ben azeriyim 7 ci sinifa kadar azerbaycanda okudum 8 ci sinifta buraya geldim ve 8 ci sinifi canakkalede okudum. 9 da okudum.burda ama sinifta kaldim malesef ve okulumu aciktan devam.ediyorum. yasim 18 tamam degil 18 yasima gectim bu mayista tamam olucak 19 dan gun alicam. Boyle iste guvenlik olmak istiyorum ola bilirmiyim lutfen bi yardimci olurmusunuz.. Saygilar

  TC vatandaşı olduysanız ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi bitirdiğinizi belgelemeniz ve 19 yaşından gün almış olmanız halinde silahsız eğitim alabilirsiniz. Bu şartlar uygun olduğunda bulunduğunuz şehirdeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli. Devamındaki işlemleri hakkında kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 37. 24 Ekim 2016 - 09:40 | #37

  Erkan :

  Merhaba kolay gelsin….silahlı yenileme sınqvına girecem…. kurstaki son günler derslere gidemedim… imzami atamadım… yaşayacağım bi tür sıkıntı olurmu…. aysınlatıraanız memnun olurum… şimdiden çok saoolun…

  Bu durumu acilen kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.