Özel Güvenlik Eğitimi İle İlgili Bazı Bilgiler

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

 

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

 

Özel güvenlik kursu alan bir adayın eğitimi bittikten sonraki birbirini takip eden dört sınava girmeye hakkı vardır. Burada önemli olan; herhangi bir nedenle sınava girilmemesi veya sınav ücretinin yatırılmaması halinde de sınav hakkının kullanılmış kabul edileceğinin bilinmesidir.

 Emniyetin istediği resmi sınav ücretleri silahlılar için 60, silahsızlar için 40 TL’dir. Sınav ücretleri, sınavdan yaklaşık bir ay kadar önce bankaya yatırılır. Dekontlardan okunaklı ikişer suret kurs merkezine verilmelidir. Sınav ücreticinin yatırılacağını banka hesap ve IBAN numarası için  tıklayınız. Sınav ücretlerinin son yatırılma tarihi illere göre değişebileceğinden kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

Eğitimini tamamlayan adaylar, sınav ücretlerini zamanında yatırmazlarsa sınava giremezler ve bir sınav hakları kullanılmış sayılır.

 Sınav ücretini yatıran adayların sınava girecekleri adresler, sınavdan önceki 7-10 gün içerisinde belli olur.

Adaylar sınav giriş belgeleri kurs merkezinden alırlar, belgeler adrese gönderilmez. Sınava girebilmek için sınav belgesi ile birlikte ehliyet veya nüfus cüzdanı götürülmesi unutulmamalıdır.

 Silahlı adayların sınav belgelerinde, yazılı sınav yeri ve atıştan sınav olacakları tarih  belirtilir. Yazılı sınava giren silahlı adaylar, atış sınavına da aynı sınav belgesi ve kimlikle gireceklerinden sınav belgesini kaybetmemeleri önemlidir.

Atış sınav merkezinde, atış esnasında kullanılacak hedef kağıtlarının üst sağ veya sol köşesine TC kimlik no, adı-soyadı, kurs merkezinin adını yazıp imzalamaları gerekir.

 Atış sınavı esnasında gözetmelerin talimatlarına tam riayet önemlidir. Hedef kağıdındaki siluete isabet eden her atış 10 puan değerindedir. Atış yapılan silahla ilgili sonradan belirtilecek kusurlar dikkate alınmayacağı için silahla ilgili olumsuz bir durum varsa anında gözetmene bildirilmelidir.

Silahlı adayların yazılı sınav süresi 150 dakika (iki buçuk saat), silahsız adayların süresi 120 dakikadır (iki saat).

 Gerek silahsız temel bölüm, gerek silah sorularında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz.

Temel bölümdeki 100 sorunun her biri 1 puan, silah yazılısında her sorunun değeri 2 puan, uygulama sınavındaki isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir.

 Silahlı/silahsız fark etmeksizin temel bölümdeki 100 soru ortak sorulur. Sınav; A-B şeklinde gruplara ayrılsa da 100 soru birebir aynı olup sadece soru numaraları değişiktir.

Yazılı sınav saat 10.00’da başlar, ama 09.00’da sınav yerinde olunması tavsiye edilir.

 Optik forma; TC numarasının, sınav grubunun doğru kodlanmasına ve imza bölümünün boş bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Sınav esnasında gözetmenler dahil, kimseden yardım istenmemesi ve yardım edilmemesi konusu önemlidir. Toplu kopya işlemi yapılabilir.

 Sınav soruları, genelde sınavdan sonraki bir-iki gün içerisinde EGM’nin sitesinde yayınlanır. Cevap anahtarları Merkezi Sınav Komisyonunun kararı doğrultusunda yayınlanmaz. Bu nedenle internet ortamında veya çeşitli yollarla edinilen dokümanlardaki cevap anahtarlarının tamamı gayri resmidir.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık iki hafta sonra internetten açıklanmaktadır. Açıklamanın genellikle sınavdan sonraki ikinci cuma günü ve mesai bitiminden sonraki saatlerde yapıldığı bilinmelidir.

 Sınav sonucuna ilişkin herhangi bir belge adaya veya belirttiği adrese gönderilmez. Sınav sonuçlarını adayların bizzat takip etmeleri gerekir.

Sınavı geçenlerin hazırlaması gereken belgeler, hangi formun nerede tanzim ettirilebileceği gibi hususlar kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

 Sınavda başarısız olan ve sınav hakkı devam eden adaylar, bir sonraki sınavdan yeterli zaman önce kurs merkezlerine sınav ücretini yatırdıklarına dair dekontu vermeyi  ihmal etmemelidirler.

Herhangi bir özel güvenlik kursuna kayıt yaptıran aday, tüm sınav haklarını aynı merkezden kullanmak zorundadır. Başka bir kursa veya şehre nakil yaptırılamaz, sınav merkezi değiştirilemez.

 Temel bölümde 60’ı geçip silahtan başarısız olan adaylar, kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Sadece silahtan sınava girecek de olsalar yukarıda belirtilen miktarda sınav ücretini yatırmaları gerekir.

Temel bölümden geçip silahtan kalan adaylar, isterlerse silahsız sertifikalarını kurs merkezlerinden alıp silahsız kimlik için başvurabilir ve kalan haklarını silahlı için kullanabilirler.

 Sadece silahtan sınava girecek adayların 30 dakika süreli silah yazılı sınavına geç kalmamaları özellikle tavsiye edilir.

Silahsız kimliği olanların kimliklerini silahlıya çevirirken vergiyi tekrar yatırmaları gerekmez. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almaları ve diğer belgeleri hazırlamaları yeterlidir.

 Adaylar ikamet kayıtlarının olduğu il dışında kurs – rapor alabilirler, vergi yatırabilirler. Ancak kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Kimlik başvurusu esnasında parmak izi alındığından, onaylanmış kimlik de imza karşılığı teslim edileceğinden bu işlemlerin bizzat yapılmasının gerektiği bilinmelidir.

 Sınavlar dışındaki işlemler, merkezi idareler tarafından yürütüldüğü için her ilin kimlik onay süreci, o ilin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle kimlik tesliminde yaklaşık onay süresinin öğrenilmesi tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 42, toplamda : 66680 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Ekim 2015 - 16:08 | #1

  Zehra :

  Mrb hocam benim bir sorum olacak ben deneme atışına gidemedim Atış Sınavı’nda girme hakkım olmadığını söylüyor kayıt Olduğum kurs doğrumudur

  Maalesef doğru, eğitim atışına katılmayanlar sınava silahsız girebilir. Sonraki eğitimde sadece silah kursu görerek silahlıya girebilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2015 - 08:58 | #2

  Hüseyin :

  Mrb hocam silhli eğitimde iki gün eğitime gidemedim müfettiş ler beni yok yazmış 16 saat eğitim eksigim var kurs sınava göremezsiniz diyor ihtiraz edebilirmiyim

  Adayların mazeretsiz olarak temel bölüme en fazla on, silah bölümüne en fazla iki saat devamsızlık hakları vardır. Bu süreleri aşan devamsızlık halinde eğitim geçersiz sayılır. Tek istisnası yok yazılan günlere ait sağlık raporu olmasıdır. Kurs döneminde sağlık durumu nedeniyle (raporla belgelenmek şartıyla) devamsızlık hakkı, ders saatinin üçte birine kadar yükselebilir. Buna göre devamsız yazıldığınız günlere ait raporunuz varsa itiraz hakkınız olabileceği anlamına gelir. Aksi halde itiraz etseniz de yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 3. 01 Şubat 2016 - 11:37 | #3

  Sedat k :

  Hocam merhaba ben sınavı kazansam erzurumdayım fakat ikamet adresim istanbulda kartı alırken bu bir engel olurmu

  Kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın olduğu ilden yapabilirsiniz. İkameti Erzurum’a aldırıp başvurmanız mümkün. İyi günler.

 4. 03 Mayıs 2016 - 11:31 | #4

  h.aktay :

  merhaba hocam size bir sorum olacak ben silahlı yenilemede yazılı sınavına girdim ama atış sınavına girmedim sıkıntı olurmu

  Atış sınavına girmeyenlerin sertifikaları silahsız olur. Bir sonraki sınava sadece silahtan girebilmek için yine 60 TL sınav ücreti yatırarak dekontunu vaktinde kursunuza vermeniz gerekir. İyi günler.

 5. 22 Ekim 2016 - 14:47 | #5

  Mujgan :

  Merabalar ben azeriyim 7 ci sinifa kadar azerbaycanda okudum 8 ci sinifta buraya geldim ve 8 ci sinifi canakkalede okudum. 9 da okudum.burda ama sinifta kaldim malesef ve okulumu aciktan devam.ediyorum. yasim 18 tamam degil 18 yasima gectim bu mayista tamam olucak 19 dan gun alicam. Boyle iste guvenlik olmak istiyorum ola bilirmiyim lutfen bi yardimci olurmusunuz.. Saygilar

  TC vatandaşı olduysanız ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi bitirdiğinizi belgelemeniz ve 19 yaşından gün almış olmanız halinde silahsız eğitim alabilirsiniz. Bu şartlar uygun olduğunda bulunduğunuz şehirdeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli. Devamındaki işlemleri hakkında kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 6. 26 Aralık 2016 - 14:39 | #6

  Hkrtl@ :

  Herhangi kurs eğitim almadım ve sınava gireceğim sınavı kazandığım taktirde görevde arama cihazlarinın vb gibi olay ve durumlarda sıkıntı çekmez miyim hocam
  NOT:KAYIT İŞLEMLERİNİ YAPTIGIM KURUM GEREK DUYMADI SİZCE DOGRUMUDUR BİLGİLENDİRİR DENİZ SEVİNİRİM.

  Eğitim almadan sınavda nasıl başarılı olabilirsiniz, diyelim oldunuz o görevi nasıl yapacaksınız? Özel güvenlik eğitim süresi, özel güvenliklerden istenen göreve göre zaten yetersiz iken siz o kadarcık eğitime bile katılmamışsınız. Kime nasıl davranacağınız, bir yangın olduğunda, bir olaya ilk ekip olarak müdahale etmeniz gerektiğinde kimlere-nerelere bildirim yapacağınız, görev yaptığınız yere girenlerden özellikli kişilere yapacağınız işlemler, en basiti kimlik sormada-aramada bir yanlış yapsanız, karşınızdaki kişi bir de polis-hakim-savcı çıkarsa başınız derde girebilir. Dolayısıyla öncelikle haklarınızı, yetkilerinizi iyi öğrenmeniz, çalıştığınız yeri mahcup etmemeniz gerekir. Elektronik güvenlik cihazlarının kullanımı eğitimi maalesef bir çok yerde göstermelik kalıyor. Ancak en azından kullanım esaslarını, ne işe yaradıklarını teorik olarak bilmeniz gerekir. Ayrıca elektronik cihazlar, teknolojideki hızdan dolayı zaten öğrendiğiniz ile kullanacağınız muhtemelen aynı olmayacaktır. Dolayısıyla kurumunuzun işin ciddiyetinden bilgisi olmadığı anlaşılıyor. Sizin bireysel olarak bu açığı kapatmak için çabalamanızı tavsiye ederim. Sonuçta bir meslek kursu, ona da katılmadan o işi icra etmeye kalkmak sıkıntı olabilir. İyi günler.

 7. 12 Ocak 2017 - 15:17 | #7

  OSMAN :

  04 12 2016 yenileme sınavına girdim ınav sonucu açıklandı (kazandı) sertifikam ne zaman çıkar

  Sertifika ve kimlik onayı illerden yürütülür. Sertifikanızın ne zaman çıkacağını da ancak kursunuz bilir. Çünkü hazırlayıp onaylatmak ve size teslim etmek onların sorumluluğunda. İyi günler.

 8. 18 Ocak 2017 - 17:52 | #8

  Ayşegül :

  Merhaba ben özel guvenlik kursuna istanbulda kaydoldum 5 martta sonavim var fakat ani bi kararla başka ile tasinmamiz gerekiyor. Sinava istanbuldami girmek zorundayim gittigim ilde sınava girme gibi bi durumum varmı?

  Özel güvenlik sınavlarında, sınav merkezi değişikliği yapılmaz. Eğitim alınan ilden girmek zorunludur. İyi günler.

 9. 18 Ocak 2017 - 17:53 | #9

  Mikail :

  Selamlar. Bana “Kimlik müracaatinizla ilgili tebligat için şubemiz kimlik büroya geliniz “diye bir mesaj geldi. Acaba mesaj ne anlama geliyor tam olarak? Yoksa bana kimlik vermeyecekler mi? Belgeleri teslim edeli tam iki ay oldu. Ama mesajda ne fotoğraf istiyorlar ne dekont.

  Sorunuzun cevabını sanırım kursunuzdan alabilirsiniz. Kimlik başvuru, onay, teslim gibi bir çok detay illere göre değişiyor çünkü. Ancak mesajdan anlaşılan olumsuz değil anladığım kadarıyla. İyi günler.

 10. 23 Ocak 2017 - 10:39 | #10

  MİRAY :

  SİLAHSIZ ÖGG SINAVI KAÇ KEREYE MAHSUSTUR ACİL YANIT VERİRMİSİNİZ

  Durum acilse Sıkça Sorulan Sorulan bölümünü okusaydınız. Birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. İyi günler.

 11. 23 Ocak 2017 - 10:40 | #11

  Nuran :

  Silahsiz kimligimi silahliya cevirmek icin basvurdum.silahsiz kimkigimi 1 kez yenileme yaptirdim.temel puanda hangisi dikkate alinacak ilk sinav mi yenileme sina puani mi?

  Silahlıya geçme, temeli tamamlamadır. Dolayısıyla kaç kez yenileme alınırsa alınsın ilk temel not dikkate alınır. İyi günler.

 12. 23 Ocak 2017 - 10:41 | #12

  NAZ :

  mrb ben 29 ocakta sınava gireceğim.30 ocaktada atış sınavı olduğunu söylüyorlar. 30 ocakta kı sınava girmezsem ne olur? daha sonra katılabılrıym ?

  Atış günleri kursun alındığı il emniyetince belirlenir. Dolayısıyla konuyu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Gününde katılmazsanız silahtan başarısız sayılırsınız. İyi günler.

 13. 26 Ocak 2017 - 16:21 | #13

  İlkay :

  Hocam sınava kaç dakika geç kalabilirim.aynı saatte aöf sınavım var.ikiside aynı semtte mümkünse öğrenebikirmiyim.

  Sınav belgelerinde her ne kadar 15 dakika gecikme olabilir diye yazılsa da 10 dakika gecikmede bile sınava alınmayanlar var. Dolayısıyla bu konuda inisiyatif sınav salonu gözetmeninde denilebilir. Normal şartlarda sınavlar pek çakışmazdı, sizinki aksi tesadüf olmuş. İyi günler.

 14. 01 Şubat 2017 - 15:56 | #14

  Fırat :

  Silah atişinda başarisiz oldum silahsiz olarak cikti tekrar sinav kaydi yaptim calisiyorum sinava gidemiyecegim silahsiz olarak cikan sertifikami alabilirmiyim

  Silahsız kimlik başvurusu yapabilir, kalan sınav haklarınızı da silah için kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi günler.

 15. 01 Şubat 2017 - 15:57 | #15

  Ayşegül :

  Sınav da baya heyecan yaptım inşallah geçmişimdir,geçemediysem bir sonra ki sınavda nasıll geçebilirim biraz yardımcı olur musunuz hocam

  Sonuçlar açıklandıktan sonra bakalım, belki geçersiniz. İyi günler.

 16. 19 Şubat 2017 - 13:56 | #16

  AYHAN :

  15-02-2018 tarihine kadar geçerli kimliğim var. 03-12-2017 sınavına girsem.randevuyuda önceden alsam 20-12-2017 tarihine fakat sertifika yetişmedi randevuyu guncelleyip 28-12-2017 tarihine alabilirmiyim.farzed oldu randevuyu guncelledim.evrakları içeri teslim ettim. 10-02-2015 tarihinde yeni kimliğim çıkar mı? iş yerine yenileme sertifikasının fotokopisini 28-12-2017 tarihinde verceğim için bi sorun yaşar mıyım. sss baktım ama bulamadım.

  03.12.2017 yenileme sınav sonuçları muhtemelen 22.12.2017′de açıklanır. Sertifika bir haftada çıkarsa takip eden günlere randevu alabilirsiniz. Bulunduğunuz şehir ve yenileme alacağınız kursa göre işlem süreleri değişir. Randevuyu kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık günü öğrenip almanız mantıklı olur. İyi günler.

 17. 19 Şubat 2017 - 13:58 | #17

  Doğukan :


  Aynı mesaj bana da geldi, iyimi kötü mü bilemedim. Şuan gidemiyorum memleketteyim cenaze işlerimiz var, içime sıkıntı yaptı bu mesaj lütfen bilen birisi cevaplayabilir mi ne anlama geliyor bu mesaj? “kimlik müracaatinizla ilgili tebligat için şubemiz kimlik büroya geliniz “

  Başınız sağolsun öncelikle. Bizim internet on gün kadar arıza nedeniyle kesildi, cevaplar da gecikti kusura bakmayın. O mesajın anlamını bilemiyorum, muhtemelen şimdiye kadar öğrendiniz. Umarım lehinize bir durumdur. İyi günler.

 18. 19 Şubat 2017 - 13:59 | #18

  FUNDA :

  Merhaba hocam 55 aldım silahsızdan hakszılık yapıldığını düşünüyorum itiraz etmek istiyorum ne yapmalıyım ve itiraz etmem durumunda kaç gün sonra sonuçlanır

  İnternet arızası nedeniyle on gün kadar gecikme oldu. İtiraz süresi de doldu zaten. Kursunuza danışıp karar vermişsinizdir umarım. İyi günler.

 19. 19 Şubat 2017 - 14:00 | #19

  hüseyin :

  merhaba
  ben sınavdan 57 puan aldım bu sınava ıtıraz dılekcesı olustursam bı faydası olurmu

  İtiraz ve havale ücreti sınav parasına denk geliyor. Bu arada on gün kadar internet arızası nedeniyle cevap veremedim kusura bakmayın. Süre doldu zaten. Dilerim kursunuza danışarak hareket etmişsinizdir. İyi günler.

 20. 19 Şubat 2017 - 14:02 | #20

  barış :

  hocam size bi sorum olacak 29ocak özel güvenlik 68dönem sınavına katıldım 59aldım iniraz dileçesi verecem işe yararmı 1puan verirlermi bana yardımcı oldunuz hiçin şimdiden teşekürederim hocam saygılar

  İnternet arızası nedeniyle on gün kadar siteyle bağımız kesildi. Zamanında yardımcı olamadığım için kusura bakmayın lütfen. Ancak ben itirazdan yana değilim, genelde olumsuz cevap veriyorlar çünkü. İyi günler.

 21. 19 Şubat 2017 - 14:04 | #21

  Emrah :

  Selamın aleykum hocam ben silahsızdan silahlıya geçiş için kursa başvurdum dedersler başladı ve ben çalışıyorum derslere gitme imkanım yok ne yapmam lazım
  Şimdiden teşekkürler

  Silahlıya geçiş eğitimi genelde iki gün ders, bir gün atış şeklinde icra ediliyor. Silah eğitiminin tamamına katılmayanların başarılı olması imkansız denilebilir. Bu nedenle kursunuzla görüşüp uygun zamanlardaki derslere katılmanızı tavsiye ederim. Eğitim almayan birinin silah kullanmasının ağır sonuçlarına değinmiyorum bile. İyi günler.

 22. 15 Mart 2017 - 07:28 | #22

  neslihan :

  Ben 19 yasimdayim silahli ozel guvenlik olabilir miyim? Boy sartlari var midir?

  Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okuyunuz. Cevabını bulamadığınız sorunuz olursa beklerim. İyi günler.

 23. 22 Mart 2017 - 14:35 | #23

  Hasan :

  Merhabalar Hocam ,
  Sizden birşey öğrenmek istiyorum.Ben şuanda özel güvenlik silahlı kursa yazılmak istiyorum diyelim ki kursa yazıldım.
  Peki silahlı sınav tek sefer olarak mı yapılıyor yoksa ehliyettekiler gibi mi
  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

  Özel güvenlik eğitim-sınav-kimlik alma işlemleri ehliyet gibi düşünülebilir. Adayın eğitiminin tamamlandığı tarihten itibaren birbirini takip eden dört sınava, sınav ücretini her seferinde tekrar yatırarak girme hakkı vardır. İyi günler.

 24. 22 Mart 2017 - 14:36 | #24

  ceylan :

  Hocam sınavı geçenedim osmaniye de kursum ama şuan ikamatim gebzede taşındım.mayıs ayında sınava giricem nasıl olur gebzede girebilirmiyim…

  Özel güvenlik eğitiminde sınav merkezi değişikliği yapılamıyor. Devam eden sınav haklarınızı sadece kursunuzun bulunduğu ilde kullanabilirsiniz. İyi günler.

 25. 30 Mart 2017 - 14:56 | #25

  Hasan :

  Mrb sınavı kazandım,kurs yeri kazandı belgesini ne zaman verecek. İşlemlere başlıcam.tşkler

  Sertifika onayının ne kadar zaman alacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Başka hiç bir yer bunu bilemez. İyi günler.

 26. 30 Mart 2017 - 14:57 | #26

  Şerif :

  Merhaba ben askerlikten muafım. Aynı zamanda astımım var sağlık raporu alırken veya işe girerken herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

  Silahlı veya silahsız tercihinize göre uygun raporu almanız kaydıyla sorun olmaz. Askerlik yapma şartı aranmıyor. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgiler var. İyi günler.

 27. 05 Nisan 2017 - 15:00 | #27

  ERHAN :

  meraba ben silahlıya çevirecem ama istanbuldayım sınav yerim batmanda yazılı sınav ile atış sınavı aynı gündemi ona göre izin alacam

  Genelde atış sınavı, yazılıdan sonra olur. Ancak bu konuda bilgi alabileceğiniz tek yerin kursunuz olduğunu belirteyim. Atış günleri illere göre belirlenir. İyi günler.

 28. 11 Mayıs 2017 - 11:01 | #28

  bekir koçak :

  ARKADAŞLAR ANKARA GÜVENLİK GERCEKTEN İŞİNİ İYİ YAPIYOR VE ÖNEM VERIYOR İNSANLARLA TEK TEK İLGİLENIYOY.KENDİLERİNE ÇOK TEŞEKÜR EDIYORUM.

  Biz de size teşekkür ediyoruz. :)

 29. 14 Mayıs 2017 - 14:19 | #29

  Serkan :

  Merhaba hocam nasılsınız? Hocam İstanbul’da yazılı sınavı geçemedim Malatya’da girebilir miyim sonraki sınava?

  Ya da sınavı geçersem Malatya’da diğer işlemleri devam ettirebilir miyim?

  Cevap bekliyorum çok sağ Olun şimdiden.

  Özel güvenlikte sınav merkezi değişikliği olmuyor maalesef. Kalan sınav haklarınızı kursunuzun bulunduğu yerden yani İstanbul’dan kullanabilirsiniz. Malatya’da tekrar sınava girmek isterseniz önce İstanbul’daki kurstan kaydınızı sildirmeniz gerekir. Kayıt silinmeden Malatya’dan tüm koşullara uygun bir eğitim de alsanız sistemde kaydınızın göründüğü için aldığınız eğitim maalesef geçersiz sayılır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.