Özel Güvenlik Eğitimi İle İlgili Bazı Bilgiler

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

 

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

 

Özel güvenlik kursu alan bir adayın eğitimi bittikten sonraki birbirini takip eden dört sınava girmeye hakkı vardır. Burada önemli olan; herhangi bir nedenle sınava girilmemesi veya sınav ücretinin yatırılmaması halinde de sınav hakkının kullanılmış kabul edileceğinin bilinmesidir.

 Emniyetin istediği resmi sınav ücretleri silahlılar için 60, silahsızlar için 40 TL’dir. Sınav ücretleri, sınavdan yaklaşık bir ay kadar önce bankaya yatırılır. Dekontlardan okunaklı ikişer suret kurs merkezine verilmelidir. Sınav ücreticinin yatırılacağını banka hesap ve IBAN numarası için  tıklayınız. Sınav ücretlerinin son yatırılma tarihi illere göre değişebileceğinden kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

Eğitimini tamamlayan adaylar, sınav ücretlerini zamanında yatırmazlarsa sınava giremezler ve bir sınav hakları kullanılmış sayılır.

 Sınav ücretini yatıran adayların sınava girecekleri adresler, sınavdan önceki 7-10 gün içerisinde belli olur.

Adaylar sınav giriş belgeleri kurs merkezinden alırlar, belgeler adrese gönderilmez. Sınava girebilmek için sınav belgesi ile birlikte ehliyet veya nüfus cüzdanı götürülmesi unutulmamalıdır.

 Silahlı adayların sınav belgelerinde, yazılı sınav yeri ve atıştan sınav olacakları tarih  belirtilir. Yazılı sınava giren silahlı adaylar, atış sınavına da aynı sınav belgesi ve kimlikle gireceklerinden sınav belgesini kaybetmemeleri önemlidir.

Atış sınav merkezinde, atış esnasında kullanılacak hedef kağıtlarının üst sağ veya sol köşesine TC kimlik no, adı-soyadı, kurs merkezinin adını yazıp imzalamaları gerekir.

 Atış sınavı esnasında gözetmelerin talimatlarına tam riayet önemlidir. Hedef kağıdındaki siluete isabet eden her atış 10 puan değerindedir. Atış yapılan silahla ilgili sonradan belirtilecek kusurlar dikkate alınmayacağı için silahla ilgili olumsuz bir durum varsa anında gözetmene bildirilmelidir.

Silahlı adayların yazılı sınav süresi 150 dakika (iki buçuk saat), silahsız adayların süresi 120 dakikadır (iki saat).

 Gerek silahsız temel bölüm, gerek silah sorularında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz.

Temel bölümdeki 100 sorunun her biri 1 puan, silah yazılısında her sorunun değeri 2 puan, uygulama sınavındaki isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir.

 Silahlı/silahsız fark etmeksizin temel bölümdeki 100 soru ortak sorulur. Sınav; A-B şeklinde gruplara ayrılsa da 100 soru birebir aynı olup sadece soru numaraları değişiktir.

Yazılı sınav saat 10.00’da başlar, ama 09.00’da sınav yerinde olunması tavsiye edilir.

 Optik forma; TC numarasının, sınav grubunun doğru kodlanmasına ve imza bölümünün boş bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Sınav esnasında gözetmenler dahil, kimseden yardım istenmemesi ve yardım edilmemesi konusu önemlidir. Toplu kopya işlemi yapılabilir.

 Sınav soruları, genelde sınavdan sonraki bir-iki gün içerisinde EGM’nin sitesinde yayınlanır. Cevap anahtarları Merkezi Sınav Komisyonunun kararı doğrultusunda yayınlanmaz. Bu nedenle internet ortamında veya çeşitli yollarla edinilen dokümanlardaki cevap anahtarlarının tamamı gayri resmidir.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık iki hafta sonra internetten açıklanmaktadır. Açıklamanın genellikle sınavdan sonraki ikinci cuma günü ve mesai bitiminden sonraki saatlerde yapıldığı bilinmelidir.

 Sınav sonucuna ilişkin herhangi bir belge adaya veya belirttiği adrese gönderilmez. Sınav sonuçlarını adayların bizzat takip etmeleri gerekir.

Sınavı geçenlerin hazırlaması gereken belgeler, hangi formun nerede tanzim ettirilebileceği gibi hususlar kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

 Sınavda başarısız olan ve sınav hakkı devam eden adaylar, bir sonraki sınavdan yeterli zaman önce kurs merkezlerine sınav ücretini yatırdıklarına dair dekontu vermeyi  ihmal etmemelidirler.

Herhangi bir özel güvenlik kursuna kayıt yaptıran aday, tüm sınav haklarını aynı merkezden kullanmak zorundadır. Başka bir kursa veya şehre nakil yaptırılamaz, sınav merkezi değiştirilemez.

 Temel bölümde 60’ı geçip silahtan başarısız olan adaylar, kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Sadece silahtan sınava girecek de olsalar yukarıda belirtilen miktarda sınav ücretini yatırmaları gerekir.

Temel bölümden geçip silahtan kalan adaylar, isterlerse silahsız sertifikalarını kurs merkezlerinden alıp silahsız kimlik için başvurabilir ve kalan haklarını silahlı için kullanabilirler.

 Sadece silahtan sınava girecek adayların 30 dakika süreli silah yazılı sınavına geç kalmamaları özellikle tavsiye edilir.

Silahsız kimliği olanların kimliklerini silahlıya çevirirken vergiyi tekrar yatırmaları gerekmez. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almaları ve diğer belgeleri hazırlamaları yeterlidir.

 Adaylar ikamet kayıtlarının olduğu il dışında kurs – rapor alabilirler, vergi yatırabilirler. Ancak kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Kimlik başvurusu esnasında parmak izi alındığından, onaylanmış kimlik de imza karşılığı teslim edileceğinden bu işlemlerin bizzat yapılmasının gerektiği bilinmelidir.

 Sınavlar dışındaki işlemler, merkezi idareler tarafından yürütüldüğü için her ilin kimlik onay süreci, o ilin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle kimlik tesliminde yaklaşık onay süresinin öğrenilmesi tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 91522 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Ekim 2015 - 16:08 | #1

  Zehra :

  Mrb hocam benim bir sorum olacak ben deneme atışına gidemedim Atış Sınavı’nda girme hakkım olmadığını söylüyor kayıt Olduğum kurs doğrumudur

  Maalesef doğru, eğitim atışına katılmayanlar sınava silahsız girebilir. Sonraki eğitimde sadece silah kursu görerek silahlıya girebilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2015 - 08:58 | #2

  Hüseyin :

  Mrb hocam silhli eğitimde iki gün eğitime gidemedim müfettiş ler beni yok yazmış 16 saat eğitim eksigim var kurs sınava göremezsiniz diyor ihtiraz edebilirmiyim

  Adayların mazeretsiz olarak temel bölüme en fazla on, silah bölümüne en fazla iki saat devamsızlık hakları vardır. Bu süreleri aşan devamsızlık halinde eğitim geçersiz sayılır. Tek istisnası yok yazılan günlere ait sağlık raporu olmasıdır. Kurs döneminde sağlık durumu nedeniyle (raporla belgelenmek şartıyla) devamsızlık hakkı, ders saatinin üçte birine kadar yükselebilir. Buna göre devamsız yazıldığınız günlere ait raporunuz varsa itiraz hakkınız olabileceği anlamına gelir. Aksi halde itiraz etseniz de yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 3. 22 Ekim 2016 - 14:47 | #3

  Mujgan :

  Merabalar ben azeriyim 7 ci sinifa kadar azerbaycanda okudum 8 ci sinifta buraya geldim ve 8 ci sinifi canakkalede okudum. 9 da okudum.burda ama sinifta kaldim malesef ve okulumu aciktan devam.ediyorum. yasim 18 tamam degil 18 yasima gectim bu mayista tamam olucak 19 dan gun alicam. Boyle iste guvenlik olmak istiyorum ola bilirmiyim lutfen bi yardimci olurmusunuz.. Saygilar

  TC vatandaşı olduysanız ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi bitirdiğinizi belgelemeniz ve 19 yaşından gün almış olmanız halinde silahsız eğitim alabilirsiniz. Bu şartlar uygun olduğunda bulunduğunuz şehirdeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli. Devamındaki işlemleri hakkında kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 4. 26 Aralık 2016 - 14:39 | #4

  Hkrtl@ :

  Herhangi kurs eğitim almadım ve sınava gireceğim sınavı kazandığım taktirde görevde arama cihazlarinın vb gibi olay ve durumlarda sıkıntı çekmez miyim hocam
  NOT:KAYIT İŞLEMLERİNİ YAPTIGIM KURUM GEREK DUYMADI SİZCE DOGRUMUDUR BİLGİLENDİRİR DENİZ SEVİNİRİM.

  Eğitim almadan sınavda nasıl başarılı olabilirsiniz, diyelim oldunuz o görevi nasıl yapacaksınız? Özel güvenlik eğitim süresi, özel güvenliklerden istenen göreve göre zaten yetersiz iken siz o kadarcık eğitime bile katılmamışsınız. Kime nasıl davranacağınız, bir yangın olduğunda, bir olaya ilk ekip olarak müdahale etmeniz gerektiğinde kimlere-nerelere bildirim yapacağınız, görev yaptığınız yere girenlerden özellikli kişilere yapacağınız işlemler, en basiti kimlik sormada-aramada bir yanlış yapsanız, karşınızdaki kişi bir de polis-hakim-savcı çıkarsa başınız derde girebilir. Dolayısıyla öncelikle haklarınızı, yetkilerinizi iyi öğrenmeniz, çalıştığınız yeri mahcup etmemeniz gerekir. Elektronik güvenlik cihazlarının kullanımı eğitimi maalesef bir çok yerde göstermelik kalıyor. Ancak en azından kullanım esaslarını, ne işe yaradıklarını teorik olarak bilmeniz gerekir. Ayrıca elektronik cihazlar, teknolojideki hızdan dolayı zaten öğrendiğiniz ile kullanacağınız muhtemelen aynı olmayacaktır. Dolayısıyla kurumunuzun işin ciddiyetinden bilgisi olmadığı anlaşılıyor. Sizin bireysel olarak bu açığı kapatmak için çabalamanızı tavsiye ederim. Sonuçta bir meslek kursu, ona da katılmadan o işi icra etmeye kalkmak sıkıntı olabilir. İyi günler.

 5. 11 Mayıs 2017 - 11:01 | #5

  bekir koçak :

  ARKADAŞLAR ANKARA GÜVENLİK GERCEKTEN İŞİNİ İYİ YAPIYOR VE ÖNEM VERIYOR İNSANLARLA TEK TEK İLGİLENIYOY.KENDİLERİNE ÇOK TEŞEKÜR EDIYORUM.

  Biz de size teşekkür ediyoruz. :)

 6. 12 Ocak 2018 - 10:50 | #6

  Yasin :

  @A.GÜLŞEN
  Hayır eğitimin başlamadı daha

  Yurtdışından ne zaman döneceğiniz belli değilse kaydınızı iptal ettirmeniz daha mantıklı görünüyor. Bunun için kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 13 Ocak 2018 - 08:59 | #7

  CÜNEYT :

  01.12.2017 TARİHİNDE DOSYAMI İSTANBUL BAYRAMPAŞA YA BIRAKTIM 12.01.2018 TARİHİNDE DOSYAM NE AŞAMADA DİYE SORMAYA GİTTİM TAHAKUK AŞAMASINDA DEDİ TAHAKUK AŞAMASI NEDİR BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ SAYGILAR TEŞEKKÜR LER

  Özel güvenlik şubelerin kimlik başvuru bölümlerinde çalışanlar genelde insalcıl, sabırlı kimselerdir. Buna rağmen adaylar, hemen orada sorup öğrenebilecekleri konuları nedense sormaya çekiniyorlar. Tahakkuk aşaması derken; evrakınız tamamlanıyor-işleminiz gerçekleşiyor anlamını kastettiklerini sanıyorum. Neticede bir ifadeyi kim kullanıyorsa anlatmak istediğini de en iyi o bilir. İyi günler.

 8. 20 Şubat 2018 - 10:55 | #8

  Ayşegül :

  Hocam ben istambulla gittim ikahmetkah almadan güvenlik kursuna katılıp sınavınada girip kazandım ama geride dönmüş bulundum izmire ikahmetkahım olduğu eve nerden çıkarmam gerek güvenlik kartını

  Özel güvenlik eğitimi almak için aynı ilde ikamet şartı aranmaz, eğitimi istediğiniz ilden alabilirsiniz. Zorunluluk sadece kimlik başvurusunun ikamet kaydı olan ilden yapılması konusunda var. İkamet kaydınız hangi ilde ise oradan başvuru yapmanız gerekir. İyi günler.

 9. 26 Şubat 2018 - 09:45 | #9

  mert :

  ii günler hocam silahlı yenilenler için eğitim poligonunda zorunlu belirli bir sayı varmı.kursiyer bana dedi 25 de 15 yapmaniz gerekiyor altını yaparsanız yeni mermiler için ücret alacakmış merminin sırası bozuluyormuş..diyelim 12 attin 15 için 3 mermi lazım komple sıra bozuluyor dedi. bana saçma geldi sonuçta eğitim bu istersem 5 atarım önemli olan eğitm atsina katılmak değil mi…ben sadece sınavda 5 atış yaparım onlar beni ilglendr. zaten yenilemede kalma yok. bu kursiyer arkdsn dediği doğru mu yoksa amacı farklı mi merak ettim cvbnz için tskr ederim.

  Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma yok ama eğitim atışında 25′te 15 şartı var. Eğer 25′lik demette 15′in altında kalırsanız, kursun dediği gibi yeni 25′lik mermi ile yeni kağıda atış yapmanız gerekir. Bu durum, 25′te 15 isabet olana kadar, her seferinde yeni kağıtla yapılır. Kurs ücretleri bir poligon ödemesi üzerinden belirlendiği için bir defada 25′te 15 yapamayan bedelini ödeyerek devam eder. Sınav atışında katılıp isterseniz isabet kaydetmeyebilirsiniz ama eğitim kısmında istediğinizi yapamazsınız maalesef. Eğitimin bu kısmıyla ilgili mevzuat bunu zorunlu kılıyor, atışlarınıza emniyet denetlemesi gelir ve sizin belirttiğiniz gibi eksik kalanı tamamlama şeklinde yaptığınız tespit edilirse eğitiminizin silahlı kısmı geçersiz olur. İyi günler.

 10. 08 Mart 2018 - 07:03 | #10

  Deniz :

  Hocam ben güvenliğe yazılacam herhangi bir bilgim yok ücretten taksitlendirme yapabilir miyim yapabilirsem önden ne kadar vermem lazım bilgilendirirseniz çok sevinirim

  Katergoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. Kurs ücretleri illere, ödeme şekli de kurslara göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 11. 30 Mart 2018 - 08:46 | #11

  ömer :

  hocam iyi günler. ben 1 sene önce silahsız almıştım. şimdi 8 nisanda silahlı yükseltme sınavına gircem. geçen sene silahsız sınavımda 86 almıştım. yükseltme sınavında bu almış olduğum 86 puanın etkisi olurmu.? birde ben sınavda tüm soruları cevaplıyormuyum ?

  Temel notu 70 ve üstü olanların silahlıya geçebilmesi için silah yazılı ve atış not toplamının en az 70 olması yeterlidir. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda not hesabının detaylarını görebilirsiniz. İyi günler.

 12. 21 Nisan 2018 - 14:54 | #12

  şerife erten :

  hocam ben sılahsız sınava girdim 3kez ama basarısız oldum kac hak tanınıyor ?

  Bir kez eğitim alan adayın, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Arada ücret yatırmayıp girmediğiniz sınav varsa sistem bunu kullanılmış sayar. Sınav haklarınızı kursunuza sorabilirsiniz. İyi günler.

 13. 25 Nisan 2018 - 07:36 | #13

  ahmet :

  Hocam ben sinavda silah atisindan kaldim sinav ucreti 70 yaziyor internete kurs benden sinav ucreti olarak 200 lira odemen gerektigini bildirdi sinav ucreti ne kadardir ogrenmek istiyorum..

  Silahlı ve sadece silah sınav ücreti, yenileme ve temel için 4 TL’si bankanın işlem ücreti olmak üzere 74 TL’dir. Kurslar genelde ilk sınavda geçileceği varsayımıyla kurs ücreti belirler. Bu nedenle silahlı olarak tekrar gireceklerden 10-15 TL gibi mermi ücreti ilave olarak istenebilir. 200 TL’yi açıklayacak bir gider yok. Yan sütunda sınav ücreti ile ilgili bölümde verilen IBAN numarasına 74 TL’yi yatırıp dekontlardan okunaklı fotokopiyi kendinize alıp asıl suretleri kursunuza verin. Sınava girmenizle ilgili sorun çıkarırlarsa elinizde yatırdığınız tarihi gösterir dekont olur. Mümkünse dekontu verirken de kurstan veya dışarıdan bir arkadaşınız da şahit olsun. Sınavla ilgili problem çıkarırlarsa özel güvenlik şubeye şikayet edeceğinizi de söyleyin. Yan sütun bağlantılar bölümünde Öz.Güv.D.Bşk.lığının linki var, şikayetinizi oraya iletebilirsiniz. İyi günler.

 14. 07 Haziran 2018 - 10:21 | #14

  Cihan :

  Merhaba
  Tum sinavlardan gectim fakat kimlik basvurusunu yapmadim bunun suresi nekadardir. Bilgi rica edebilir miyim tesekkurler

  Sertifikanın üzerinde yazan tarihler arasında beş yıldır. Rapor bir yıl geçerlidir, vergiye her yılbaşı zam gelir. İyi günler.

 15. 03 Eylül 2018 - 07:33 | #15

  Esra :

  Merhabalar,
  ilk defa özel güvenlik kimliği alacağım acaba kimliğim gelmeden işe girebilir miyim? Geçici belgeyi temel eğitimi geçenlere de veriyorlar mı? Yoksa sadece yenilemeye giren adaylara mı veriyorlar?

  Temelden kimlik başvurusu yapanlara geçici belge verilmez, soruşturmayı beklemeleri gerekir. Yaklaşık onay süresini kursunuzdan öğrenip sonuna doğru soruşturmanın onay aşamasında olduğunu belirtmek suretiyle iş başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 16. 07 Eylül 2018 - 10:29 | #16

  Murat :

  Merhabalar hocam sorum ev adresi nufusta kayitli cadde yaziyor ama sokak olarak geciyor bende cadde yazdim arastirmada sıkıntı olurmu olursa duzeltmek istesek
  ne yapmamiz gerekki simdiden tesekurler..

  Anlattığınız karışıklık sizden kaynaklanan bir durum değil, TC üzerinden bakılan MERNİS sisteminde yazan esas alınır. Dolayısıyla sizin bir işlem yapmanıza gerek yok. Yine de düzeltmek isterseniz başvuru yaptığınız yerle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 08 Eylül 2018 - 15:52 | #17

  ahmet :

  merhaba ben silahsızdan silahlıya geciş için basvuru yapmıştım işlemlerimi tamamladım ama sınavlara gidemedim tekrar başvuru yapsam silahlı belge almak için nekadar hakkım kaldı

  Bir kez eğitim alanların, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Haklarınızın devam edip etmediğini kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Eğer dört hakkınız doldu ise tekrar silah eğitimi almanız icap eder. İyi günler.

 18. 13 Eylül 2018 - 07:14 | #18

  Eco :

  Merhabalar hocam bu ay kursa kayıt oldum sınav 2 aralıkta ama daha erken sınava girebilirmiyim?

  Daha eğitim almadan sınava nasıl gireceğinizi düşünüyorsunuz anlayamadım. Önce kurs görüp sonra sınava girmek gerekir, sıralama bu şekilde olmak zorunda. Dolayısıyla eğitim aldıktan sonra girebileceğiniz ilk sınav 02.12.2018 tarihinde yapılacak. Sınava kadar ve sonrası için yapılacak işlemler konusunda kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 19. 26 Eylül 2018 - 11:53 | #19

  Emre fatih :

  Merhaba hocam silahlı sınav hakkında bilgi alabılırmıyım sınavdan kaç puan almam gerekıyor ve atıştan kaç puan almam gerekiyor. İksinin toplamı 60 ouan mı olcak yoksa ayrı ayrı 60 ar ouan mı olcak

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları örnekli, detaylı açıklandı. İyi günler.

 20. 04 Ekim 2018 - 11:55 | #20

  Sehriban :

  Hocam yazili sinav sorularina nerden calisacagiz kitaplari nerden temin edecegiz lutfen yardimci olurmusunz

  Kurslar sadece eğitim vermekle yükümlü değildirler. Kursiyerlerine aynı zamanda belge temini, yapılacak işlemler hakkında rehberlik etmek ve doküman desteği sağlamak zorundadırlar. Kursiyerler de bu taleplerinin karşılanmasını talep edecek bilince sahip olmalılar. Şimdi düşününüz, eğitim almışsınız çalışmanız için doküman yok, o zaman ne yapmak gerekiyor, eğitimi aldığınız yerden bunu talep etmeniz gerekiyor. Özel güvenliğin kitapları piyasada önceden de kısıtlı miktarda vardı, şimdilerde yok sanırım. Dolayısıyla tek adres kursunuz görünüyor. Sitemizde Kategoriler bölümünde ders notları ile ilgili hatırlatmalar var ama bu notlar kitabın yerini tutmaz, çok kısa özet şeklinde. İyi günler.

 21. 18 Ekim 2018 - 07:15 | #21

  Sevgi :

  İyi geceler ben kursa Ankara da otururken gittim bazı nedenlerden dolayı başka şehire yerleştim sınava giremedim.Sınava başka şehirde girme şansım varmı napa bilirim

  Özel güvenlikte sınav merkezi değiştirilmez. Dört sınav hakkınız doldu ise bulunduğunuz ilden eğitim alarak girmeniz mümkün. Dört hakkınız henüz dolmadı ise ilk kurstan kayıt sildirmeniz şartıyla başka ilden eğitim alabilirsiniz. Kaydınız devam ederken başka ilden kurs alsanız dahi geçersiz sayılır. İyi günler.

 22. 26 Kasım 2018 - 09:39 | #22

  Nilfer :

  Merhaba hocam 4 aralikta atişa girecem ama iki defa bi sabah 9 da ve 5 te girecem neden iki kez ..?

  Atış sınavı 5 mermi ile bir kez yapılır. Sınav belgeleri otomasyon sisteminden çıktığı için yanlış anlaşılma olabilir. Kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.