Özel Güvenlik Eğitimi İle İlgili Bazı Bilgiler

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

 

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

 

Özel güvenlik kursu alan bir adayın eğitimi bittikten sonraki birbirini takip eden dört sınava girmeye hakkı vardır. Burada önemli olan; herhangi bir nedenle sınava girilmemesi veya sınav ücretinin yatırılmaması halinde de sınav hakkının kullanılmış kabul edileceğinin bilinmesidir.

 Emniyetin istediği resmi sınav ücretleri silahlılar için 60, silahsızlar için 40 TL’dir. Sınav ücretleri, sınavdan yaklaşık bir ay kadar önce bankaya yatırılır. Dekontlardan okunaklı ikişer suret kurs merkezine verilmelidir. Sınav ücreticinin yatırılacağını banka hesap ve IBAN numarası için  tıklayınız. Sınav ücretlerinin son yatırılma tarihi illere göre değişebileceğinden kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

Eğitimini tamamlayan adaylar, sınav ücretlerini zamanında yatırmazlarsa sınava giremezler ve bir sınav hakları kullanılmış sayılır.

 Sınav ücretini yatıran adayların sınava girecekleri adresler, sınavdan önceki 7-10 gün içerisinde belli olur.

Adaylar sınav giriş belgeleri kurs merkezinden alırlar, belgeler adrese gönderilmez. Sınava girebilmek için sınav belgesi ile birlikte ehliyet veya nüfus cüzdanı götürülmesi unutulmamalıdır.

 Silahlı adayların sınav belgelerinde, yazılı sınav yeri ve atıştan sınav olacakları tarih  belirtilir. Yazılı sınava giren silahlı adaylar, atış sınavına da aynı sınav belgesi ve kimlikle gireceklerinden sınav belgesini kaybetmemeleri önemlidir.

Atış sınav merkezinde, atış esnasında kullanılacak hedef kağıtlarının üst sağ veya sol köşesine TC kimlik no, adı-soyadı, kurs merkezinin adını yazıp imzalamaları gerekir.

 Atış sınavı esnasında gözetmelerin talimatlarına tam riayet önemlidir. Hedef kağıdındaki siluete isabet eden her atış 10 puan değerindedir. Atış yapılan silahla ilgili sonradan belirtilecek kusurlar dikkate alınmayacağı için silahla ilgili olumsuz bir durum varsa anında gözetmene bildirilmelidir.

Silahlı adayların yazılı sınav süresi 150 dakika (iki buçuk saat), silahsız adayların süresi 120 dakikadır (iki saat).

 Gerek silahsız temel bölüm, gerek silah sorularında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz.

Temel bölümdeki 100 sorunun her biri 1 puan, silah yazılısında her sorunun değeri 2 puan, uygulama sınavındaki isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir.

 Silahlı/silahsız fark etmeksizin temel bölümdeki 100 soru ortak sorulur. Sınav; A-B şeklinde gruplara ayrılsa da 100 soru birebir aynı olup sadece soru numaraları değişiktir.

Yazılı sınav saat 10.00’da başlar, ama 09.00’da sınav yerinde olunması tavsiye edilir.

 Optik forma; TC numarasının, sınav grubunun doğru kodlanmasına ve imza bölümünün boş bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Sınav esnasında gözetmenler dahil, kimseden yardım istenmemesi ve yardım edilmemesi konusu önemlidir. Toplu kopya işlemi yapılabilir.

 Sınav soruları, genelde sınavdan sonraki bir-iki gün içerisinde EGM’nin sitesinde yayınlanır. Cevap anahtarları Merkezi Sınav Komisyonunun kararı doğrultusunda yayınlanmaz. Bu nedenle internet ortamında veya çeşitli yollarla edinilen dokümanlardaki cevap anahtarlarının tamamı gayri resmidir.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık iki hafta sonra internetten açıklanmaktadır. Açıklamanın genellikle sınavdan sonraki ikinci cuma günü ve mesai bitiminden sonraki saatlerde yapıldığı bilinmelidir.

 Sınav sonucuna ilişkin herhangi bir belge adaya veya belirttiği adrese gönderilmez. Sınav sonuçlarını adayların bizzat takip etmeleri gerekir.

Sınavı geçenlerin hazırlaması gereken belgeler, hangi formun nerede tanzim ettirilebileceği gibi hususlar kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

 Sınavda başarısız olan ve sınav hakkı devam eden adaylar, bir sonraki sınavdan yeterli zaman önce kurs merkezlerine sınav ücretini yatırdıklarına dair dekontu vermeyi  ihmal etmemelidirler.

Herhangi bir özel güvenlik kursuna kayıt yaptıran aday, tüm sınav haklarını aynı merkezden kullanmak zorundadır. Başka bir kursa veya şehre nakil yaptırılamaz, sınav merkezi değiştirilemez.

 Temel bölümde 60’ı geçip silahtan başarısız olan adaylar, kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Sadece silahtan sınava girecek de olsalar yukarıda belirtilen miktarda sınav ücretini yatırmaları gerekir.

Temel bölümden geçip silahtan kalan adaylar, isterlerse silahsız sertifikalarını kurs merkezlerinden alıp silahsız kimlik için başvurabilir ve kalan haklarını silahlı için kullanabilirler.

 Sadece silahtan sınava girecek adayların 30 dakika süreli silah yazılı sınavına geç kalmamaları özellikle tavsiye edilir.

Silahsız kimliği olanların kimliklerini silahlıya çevirirken vergiyi tekrar yatırmaları gerekmez. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almaları ve diğer belgeleri hazırlamaları yeterlidir.

 Adaylar ikamet kayıtlarının olduğu il dışında kurs – rapor alabilirler, vergi yatırabilirler. Ancak kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Kimlik başvurusu esnasında parmak izi alındığından, onaylanmış kimlik de imza karşılığı teslim edileceğinden bu işlemlerin bizzat yapılmasının gerektiği bilinmelidir.

 Sınavlar dışındaki işlemler, merkezi idareler tarafından yürütüldüğü için her ilin kimlik onay süreci, o ilin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle kimlik tesliminde yaklaşık onay süresinin öğrenilmesi tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 16, toplamda : 76522 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Eylül 2017 - 09:33 | #1

  AZAD :

  benim 2013 te sınava girdim ve kazandım sınavı sadece emniyette gidip kartımı almak kalmiştı ama gidip almamadım şimdi benim tekrar baştan mı başlamam lazım yoksa

  Sadece kimlik almak kaldı ise vergiyi yatırdınız mı bilemiyorum. Dekontu duruyorsa aradaki fark kadar ödeme yapmanız gerekir. Sanırım sizi en doğru yönlendirecek yer eski kursunuz olacaktır. Yenileme eğitimi aldıktan sonra kalma-geçme olmayan bir sınava girmeniz gerekir. Devamındaki işlemleri de eski veya yenileme eğitimi alacağınız kurstan yönlendirecekleri şekilde yapmanız uygun olur. İyi günler.

 2. 18 Ekim 2017 - 15:30 | #2

  kadri Doğruyol :

  slm hocam yenilemede 25 adet eğitim atışına girmek mecburi mi girmesem silahsiza döner mi dönmez mi

  Temel-yenileme fark etmeksizin silahlı kurs görenlerin, eğitimin silahlı bölümünün geçerli olabilmesi için mutlaka poligon atışına katılmaları gerekir. Aksi halde sınava silahlı değil, silahsız girmek gerekeceği için sertifika da silahsız çıkar. İyi günler.

 3. 23 Ekim 2017 - 10:33 | #3

  oktay yagiz zeytinoğlu :

  merhaba sınavı kazandım ve evrakları hazırladım sadece guvenlik şubeye gidip teslim edeceğim ve bana orda çalışabilir kağıdı vericekmi yoksa ne zaman verir kimlik gelene kadar

  Çalışmaya devam eden yenilemelere Ankara’da belge veriliyor. Diğer illeri bilemiyorum. Ancak temelden başvuranların özel güvenlik olarak çalışmaya başlayabilmeleri için mutlaka kimliğin ellerinde olması gerekir. İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 4. 24 Ekim 2017 - 07:42 | #4

  emine :

  selam ben bundan 7 ay önce özel güvenlik kursuna kayıt yaptırdım bana 3 haftalık kursa katılacağım söylendi ama haylen beklenmekteyim defalarca sordum bir zonraki hafta denildi bende beklemek zorunda kaldımn bana denildiği gibi beklemekteyim ensun sorduğumda 1 kasımda sınav olacağı söylendi bekliyoruz bide böyle birşeyle karşılaştım kayıt yaptırdığım kurs kapanmış ni arıyorum cevap yok adres yok dolandırıldığımı düşünmekteyim kafayı yi cem yardımcı olursanız sevinirim bunu nereye şikayet edebilirim

  Özel güvenlik sınavları, yıllık sınav takvimine göre yapılır. 2017 yılının son sınavı 03.12.2017′de yapılacak ve bu sınava dahil olmak için eğitim başlama süresi geçti. Diğer bir ifadeyle bu yıl sınavları kapandı denilebilir, ayrıca 01.11.2017′de sınav yoktu. Tahmininiz gibi bir dolandırılma olayı var sanırım. Elinizde ödeme yaptığınıza dair belge varsa iliniz savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca yine iliniz özel güvenlik şubesine de öyle bir kurs olup olmadığını sormanız mümkün. İyi günler.

 5. 26 Ekim 2017 - 15:46 | #5

  yasemin :

  merhaba ben sınavı geçtim belgelerimide topladım ancak belgelerimi teslim etmek için şubat 2018 e randevu ala bildim 5 ay beklemiş olucam sadece teslim ede bilmek için bunu hızlandırmanın bir yolu yokmu bu işi bekliyorum
  aylardır gittiğim kursta bize belge teslim edilmesi için randevu alınması hakkında bilgi verilmemişti haziranda kursa gittim düğünümden 4 gün önce sınava girdim emegim çook geç geri dönecek bana sıkıntıdan deliriyorum

  Randevulu sistem konusunda maalesef yapacak bir şey yok. Kurslar, tahmini sertifika teslim tarihine göre acelesi olanlara randevu almalarını hatırlatabilirler. Bunu yapmayanları da zorlayacak bir mevzuat yok. İyi günler.

 6. 26 Ekim 2017 - 18:25 | #6

  yasemin :

  @A.GÜLŞEN
  yardımınız için teşekkür ederim iyi günler

  Aslında yardımcı olamadım. O kadar süre beklememek için ikameti daha az beklenen bir ile aldırmak da olabilir. Sizin için ne kadar uygulanılabilir bilemiyorum. Büyükşehirlerde bu sıkıntıyı yaşayanlar genelde memleketlerine ikamet aldırıp başvuruyorlar, bilginiz olsun. İyi günler.

 7. 21 Kasım 2017 - 17:35 | #7

  Sıla :

  Merhaba . Silahsız olarak özel güvenlik kartım mevcut . Simdi ise silahlı sınavına giricem . Bütün konulardan mı sorumlu olucam , yoksa sadece silah sorularından ? Teşekkürler .

  Sınavda sadece silah yazılı ve atıştan sorumlu olursunuz. İyi günler.

 8. 21 Kasım 2017 - 17:36 | #8

  GÜL :

  MERHABA İYİ GÜNLER DİLİYORUM 2018 TEMEL EĞİTİMİ SINAVI NE ZAMAN OLACAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLİRMİYİM SİZDEN TEŞEKKÜRLER

  2018 yılı sınav takvimi henüz açıklanmadı. Genelde yılın bu zamanlarında açıklanır, bizler de bekliyoruz. Açıklandığında sitede yayınlanır. İyi günler.

 9. 24 Kasım 2017 - 08:21 | #9

  harun :

  kolay gelsin sınavdan sonra atıs ne zaman oluyor

  Sadece yazılı sınav merkezi sistemle yapılır, devamındaki tüm işlemler yerelden yürütülür. Dolayısıyla sorunuzun cevabını sadece kursunuz bilir. Sınav belgesinde yazıyor olmalı zaten. İyi günler.

 10. 07 Aralık 2017 - 11:19 | #10

  gökhan :

  Slm 4sınav girip geçemeyenler tekrar başka bir kursa kayıt olabilirmi

  Dört sınav hakkı dolan bir aday, yeniden kayıt olarak başka kurstan eğitim alıp dört sınav hakkı daha elde edebilir. İyi günler.

 11. 07 Aralık 2017 - 13:16 | #11

  Bahtiyar :

  İyi günler. Bi sorum olacaktı. Ben silahlı güvenlik için sınava girdim. ilk sınavdan(72.sınavdan) Yazılıdan (79) Silahlı yazılıdan kalmıştım. Silahsız kazandı yazıyordu. Tekrar 3 Aralıktaki Sınava girdim. Atışları bugün yaptık ve 5/4 vurdum. İlk yazılıda ki 79 puan + 40(atış) = 110 u geçiyor geçtin dediler. doğru mudur bu bilgi acaba? henüz 3 aralıktaki sınav açıklanmasa bile bu atış sayısı ve ilk temel eğitimdeki puanın toplamının geçerliliği söz konusu mudur? teşekkür ederim şimdiden.

  Sıkça Sorulan Sorular 12.sorudaki örnekleri inceleyiniz lütfen. Bu tuhaf hesabı kim yaptı bilemiyorum. Temelden 70 ve üstü alanların silahlı geçebilmeleri için silah yazılı ve atış toplamının en az 50 olması gerekir. Atış 40 ise silah yazılısından en az 10 almanız halinde silahlı geçersiniz. İyi günler.

 12. Bahtiyar
  07 Aralık 2017 - 13:35 | #12

  Teşekkür ederim cevabınız için. her kafadan bi ses geliyor. bazı sitelerde sadece silah sınavına girenlerin (yazılı ve atış) toplam 60 yapması gerektiğini söylüyor. Haliyle böyle olunca insan bilmek istiyor. Şuan 40 puan garanti atıştan. Sınavdan 10 puan yapman (5soru) yeterli yani. Sağolun. Kolay gelsin.

 13. 12 Aralık 2017 - 13:03 | #13

  Özgür :

  Merhaba, özel güvenlik sertifikası olan biri işe girmediği sürece yenileme için gereken 5 yılık süre sabitmi kalıyor? ve işe başladığı tarihmi baz alınıyor acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.Şimdiden teşekkürler.

  Kimlik süresi sertifikada yazan tarihler arasıdır. Kişinin kimlik müracaatı olmasa da güvenlik olarak hiç çalışmamış da olsa o tarih, kendi kendine ilerler. Kimlik süresi dolanlar, yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirler. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster