Özel Güvenlik Eğitimi İle İlgili Bazı Bilgiler

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

 

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

 

Özel güvenlik kursu alan bir adayın eğitimi bittikten sonraki birbirini takip eden dört sınava girmeye hakkı vardır. Burada önemli olan; herhangi bir nedenle sınava girilmemesi veya sınav ücretinin yatırılmaması halinde de sınav hakkının kullanılmış kabul edileceğinin bilinmesidir.

 Emniyetin istediği resmi sınav ücretleri silahlılar için 60, silahsızlar için 40 TL’dir. Sınav ücretleri, sınavdan yaklaşık bir ay kadar önce bankaya yatırılır. Dekontlardan okunaklı ikişer suret kurs merkezine verilmelidir. Sınav ücreticinin yatırılacağını banka hesap ve IBAN numarası için  tıklayınız. Sınav ücretlerinin son yatırılma tarihi illere göre değişebileceğinden kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

Eğitimini tamamlayan adaylar, sınav ücretlerini zamanında yatırmazlarsa sınava giremezler ve bir sınav hakları kullanılmış sayılır.

 Sınav ücretini yatıran adayların sınava girecekleri adresler, sınavdan önceki 7-10 gün içerisinde belli olur.

Adaylar sınav giriş belgeleri kurs merkezinden alırlar, belgeler adrese gönderilmez. Sınava girebilmek için sınav belgesi ile birlikte ehliyet veya nüfus cüzdanı götürülmesi unutulmamalıdır.

 Silahlı adayların sınav belgelerinde, yazılı sınav yeri ve atıştan sınav olacakları tarih  belirtilir. Yazılı sınava giren silahlı adaylar, atış sınavına da aynı sınav belgesi ve kimlikle gireceklerinden sınav belgesini kaybetmemeleri önemlidir.

Atış sınav merkezinde, atış esnasında kullanılacak hedef kağıtlarının üst sağ veya sol köşesine TC kimlik no, adı-soyadı, kurs merkezinin adını yazıp imzalamaları gerekir.

 Atış sınavı esnasında gözetmelerin talimatlarına tam riayet önemlidir. Hedef kağıdındaki siluete isabet eden her atış 10 puan değerindedir. Atış yapılan silahla ilgili sonradan belirtilecek kusurlar dikkate alınmayacağı için silahla ilgili olumsuz bir durum varsa anında gözetmene bildirilmelidir.

Silahlı adayların yazılı sınav süresi 150 dakika (iki buçuk saat), silahsız adayların süresi 120 dakikadır (iki saat).

 Gerek silahsız temel bölüm, gerek silah sorularında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz.

Temel bölümdeki 100 sorunun her biri 1 puan, silah yazılısında her sorunun değeri 2 puan, uygulama sınavındaki isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir.

 Silahlı/silahsız fark etmeksizin temel bölümdeki 100 soru ortak sorulur. Sınav; A-B şeklinde gruplara ayrılsa da 100 soru birebir aynı olup sadece soru numaraları değişiktir.

Yazılı sınav saat 10.00’da başlar, ama 09.00’da sınav yerinde olunması tavsiye edilir.

 Optik forma; TC numarasının, sınav grubunun doğru kodlanmasına ve imza bölümünün boş bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Sınav esnasında gözetmenler dahil, kimseden yardım istenmemesi ve yardım edilmemesi konusu önemlidir. Toplu kopya işlemi yapılabilir.

 Sınav soruları, genelde sınavdan sonraki bir-iki gün içerisinde EGM’nin sitesinde yayınlanır. Cevap anahtarları Merkezi Sınav Komisyonunun kararı doğrultusunda yayınlanmaz. Bu nedenle internet ortamında veya çeşitli yollarla edinilen dokümanlardaki cevap anahtarlarının tamamı gayri resmidir.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık iki hafta sonra internetten açıklanmaktadır. Açıklamanın genellikle sınavdan sonraki ikinci cuma günü ve mesai bitiminden sonraki saatlerde yapıldığı bilinmelidir.

 Sınav sonucuna ilişkin herhangi bir belge adaya veya belirttiği adrese gönderilmez. Sınav sonuçlarını adayların bizzat takip etmeleri gerekir.

Sınavı geçenlerin hazırlaması gereken belgeler, hangi formun nerede tanzim ettirilebileceği gibi hususlar kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

 Sınavda başarısız olan ve sınav hakkı devam eden adaylar, bir sonraki sınavdan yeterli zaman önce kurs merkezlerine sınav ücretini yatırdıklarına dair dekontu vermeyi  ihmal etmemelidirler.

Herhangi bir özel güvenlik kursuna kayıt yaptıran aday, tüm sınav haklarını aynı merkezden kullanmak zorundadır. Başka bir kursa veya şehre nakil yaptırılamaz, sınav merkezi değiştirilemez.

 Temel bölümde 60’ı geçip silahtan başarısız olan adaylar, kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Sadece silahtan sınava girecek de olsalar yukarıda belirtilen miktarda sınav ücretini yatırmaları gerekir.

Temel bölümden geçip silahtan kalan adaylar, isterlerse silahsız sertifikalarını kurs merkezlerinden alıp silahsız kimlik için başvurabilir ve kalan haklarını silahlı için kullanabilirler.

 Sadece silahtan sınava girecek adayların 30 dakika süreli silah yazılı sınavına geç kalmamaları özellikle tavsiye edilir.

Silahsız kimliği olanların kimliklerini silahlıya çevirirken vergiyi tekrar yatırmaları gerekmez. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almaları ve diğer belgeleri hazırlamaları yeterlidir.

 Adaylar ikamet kayıtlarının olduğu il dışında kurs – rapor alabilirler, vergi yatırabilirler. Ancak kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Kimlik başvurusu esnasında parmak izi alındığından, onaylanmış kimlik de imza karşılığı teslim edileceğinden bu işlemlerin bizzat yapılmasının gerektiği bilinmelidir.

 Sınavlar dışındaki işlemler, merkezi idareler tarafından yürütüldüğü için her ilin kimlik onay süreci, o ilin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle kimlik tesliminde yaklaşık onay süresinin öğrenilmesi tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 77583 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Ekim 2015 - 16:08 | #1

  Zehra :

  Mrb hocam benim bir sorum olacak ben deneme atışına gidemedim Atış Sınavı’nda girme hakkım olmadığını söylüyor kayıt Olduğum kurs doğrumudur

  Maalesef doğru, eğitim atışına katılmayanlar sınava silahsız girebilir. Sonraki eğitimde sadece silah kursu görerek silahlıya girebilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2015 - 08:58 | #2

  Hüseyin :

  Mrb hocam silhli eğitimde iki gün eğitime gidemedim müfettiş ler beni yok yazmış 16 saat eğitim eksigim var kurs sınava göremezsiniz diyor ihtiraz edebilirmiyim

  Adayların mazeretsiz olarak temel bölüme en fazla on, silah bölümüne en fazla iki saat devamsızlık hakları vardır. Bu süreleri aşan devamsızlık halinde eğitim geçersiz sayılır. Tek istisnası yok yazılan günlere ait sağlık raporu olmasıdır. Kurs döneminde sağlık durumu nedeniyle (raporla belgelenmek şartıyla) devamsızlık hakkı, ders saatinin üçte birine kadar yükselebilir. Buna göre devamsız yazıldığınız günlere ait raporunuz varsa itiraz hakkınız olabileceği anlamına gelir. Aksi halde itiraz etseniz de yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 3. 01 Şubat 2016 - 11:37 | #3

  Sedat k :

  Hocam merhaba ben sınavı kazansam erzurumdayım fakat ikamet adresim istanbulda kartı alırken bu bir engel olurmu

  Kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın olduğu ilden yapabilirsiniz. İkameti Erzurum’a aldırıp başvurmanız mümkün. İyi günler.

 4. 03 Mayıs 2016 - 11:31 | #4

  h.aktay :

  merhaba hocam size bir sorum olacak ben silahlı yenilemede yazılı sınavına girdim ama atış sınavına girmedim sıkıntı olurmu

  Atış sınavına girmeyenlerin sertifikaları silahsız olur. Bir sonraki sınava sadece silahtan girebilmek için yine 60 TL sınav ücreti yatırarak dekontunu vaktinde kursunuza vermeniz gerekir. İyi günler.

 5. 22 Ekim 2016 - 14:47 | #5

  Mujgan :

  Merabalar ben azeriyim 7 ci sinifa kadar azerbaycanda okudum 8 ci sinifta buraya geldim ve 8 ci sinifi canakkalede okudum. 9 da okudum.burda ama sinifta kaldim malesef ve okulumu aciktan devam.ediyorum. yasim 18 tamam degil 18 yasima gectim bu mayista tamam olucak 19 dan gun alicam. Boyle iste guvenlik olmak istiyorum ola bilirmiyim lutfen bi yardimci olurmusunuz.. Saygilar

  TC vatandaşı olduysanız ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi bitirdiğinizi belgelemeniz ve 19 yaşından gün almış olmanız halinde silahsız eğitim alabilirsiniz. Bu şartlar uygun olduğunda bulunduğunuz şehirdeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli. Devamındaki işlemleri hakkında kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 6. 26 Aralık 2016 - 14:39 | #6

  Hkrtl@ :

  Herhangi kurs eğitim almadım ve sınava gireceğim sınavı kazandığım taktirde görevde arama cihazlarinın vb gibi olay ve durumlarda sıkıntı çekmez miyim hocam
  NOT:KAYIT İŞLEMLERİNİ YAPTIGIM KURUM GEREK DUYMADI SİZCE DOGRUMUDUR BİLGİLENDİRİR DENİZ SEVİNİRİM.

  Eğitim almadan sınavda nasıl başarılı olabilirsiniz, diyelim oldunuz o görevi nasıl yapacaksınız? Özel güvenlik eğitim süresi, özel güvenliklerden istenen göreve göre zaten yetersiz iken siz o kadarcık eğitime bile katılmamışsınız. Kime nasıl davranacağınız, bir yangın olduğunda, bir olaya ilk ekip olarak müdahale etmeniz gerektiğinde kimlere-nerelere bildirim yapacağınız, görev yaptığınız yere girenlerden özellikli kişilere yapacağınız işlemler, en basiti kimlik sormada-aramada bir yanlış yapsanız, karşınızdaki kişi bir de polis-hakim-savcı çıkarsa başınız derde girebilir. Dolayısıyla öncelikle haklarınızı, yetkilerinizi iyi öğrenmeniz, çalıştığınız yeri mahcup etmemeniz gerekir. Elektronik güvenlik cihazlarının kullanımı eğitimi maalesef bir çok yerde göstermelik kalıyor. Ancak en azından kullanım esaslarını, ne işe yaradıklarını teorik olarak bilmeniz gerekir. Ayrıca elektronik cihazlar, teknolojideki hızdan dolayı zaten öğrendiğiniz ile kullanacağınız muhtemelen aynı olmayacaktır. Dolayısıyla kurumunuzun işin ciddiyetinden bilgisi olmadığı anlaşılıyor. Sizin bireysel olarak bu açığı kapatmak için çabalamanızı tavsiye ederim. Sonuçta bir meslek kursu, ona da katılmadan o işi icra etmeye kalkmak sıkıntı olabilir. İyi günler.

 7. 12 Ocak 2017 - 15:17 | #7

  OSMAN :

  04 12 2016 yenileme sınavına girdim ınav sonucu açıklandı (kazandı) sertifikam ne zaman çıkar

  Sertifika ve kimlik onayı illerden yürütülür. Sertifikanızın ne zaman çıkacağını da ancak kursunuz bilir. Çünkü hazırlayıp onaylatmak ve size teslim etmek onların sorumluluğunda. İyi günler.

 8. 18 Ocak 2017 - 17:52 | #8

  Ayşegül :

  Merhaba ben özel guvenlik kursuna istanbulda kaydoldum 5 martta sonavim var fakat ani bi kararla başka ile tasinmamiz gerekiyor. Sinava istanbuldami girmek zorundayim gittigim ilde sınava girme gibi bi durumum varmı?

  Özel güvenlik sınavlarında, sınav merkezi değişikliği yapılmaz. Eğitim alınan ilden girmek zorunludur. İyi günler.

 9. 18 Ocak 2017 - 17:53 | #9

  Mikail :

  Selamlar. Bana “Kimlik müracaatinizla ilgili tebligat için şubemiz kimlik büroya geliniz “diye bir mesaj geldi. Acaba mesaj ne anlama geliyor tam olarak? Yoksa bana kimlik vermeyecekler mi? Belgeleri teslim edeli tam iki ay oldu. Ama mesajda ne fotoğraf istiyorlar ne dekont.

  Sorunuzun cevabını sanırım kursunuzdan alabilirsiniz. Kimlik başvuru, onay, teslim gibi bir çok detay illere göre değişiyor çünkü. Ancak mesajdan anlaşılan olumsuz değil anladığım kadarıyla. İyi günler.

 10. 23 Ocak 2017 - 10:39 | #10

  MİRAY :

  SİLAHSIZ ÖGG SINAVI KAÇ KEREYE MAHSUSTUR ACİL YANIT VERİRMİSİNİZ

  Durum acilse Sıkça Sorulan Sorulan bölümünü okusaydınız. Birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. İyi günler.

 11. 23 Ocak 2017 - 10:40 | #11

  Nuran :

  Silahsiz kimligimi silahliya cevirmek icin basvurdum.silahsiz kimkigimi 1 kez yenileme yaptirdim.temel puanda hangisi dikkate alinacak ilk sinav mi yenileme sina puani mi?

  Silahlıya geçme, temeli tamamlamadır. Dolayısıyla kaç kez yenileme alınırsa alınsın ilk temel not dikkate alınır. İyi günler.

 12. 23 Ocak 2017 - 10:41 | #12

  NAZ :

  mrb ben 29 ocakta sınava gireceğim.30 ocaktada atış sınavı olduğunu söylüyorlar. 30 ocakta kı sınava girmezsem ne olur? daha sonra katılabılrıym ?

  Atış günleri kursun alındığı il emniyetince belirlenir. Dolayısıyla konuyu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Gününde katılmazsanız silahtan başarısız sayılırsınız. İyi günler.

 13. 26 Ocak 2017 - 16:21 | #13

  İlkay :

  Hocam sınava kaç dakika geç kalabilirim.aynı saatte aöf sınavım var.ikiside aynı semtte mümkünse öğrenebikirmiyim.

  Sınav belgelerinde her ne kadar 15 dakika gecikme olabilir diye yazılsa da 10 dakika gecikmede bile sınava alınmayanlar var. Dolayısıyla bu konuda inisiyatif sınav salonu gözetmeninde denilebilir. Normal şartlarda sınavlar pek çakışmazdı, sizinki aksi tesadüf olmuş. İyi günler.

 14. 01 Şubat 2017 - 15:56 | #14

  Fırat :

  Silah atişinda başarisiz oldum silahsiz olarak cikti tekrar sinav kaydi yaptim calisiyorum sinava gidemiyecegim silahsiz olarak cikan sertifikami alabilirmiyim

  Silahsız kimlik başvurusu yapabilir, kalan sınav haklarınızı da silah için kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi günler.

 15. 01 Şubat 2017 - 15:57 | #15

  Ayşegül :

  Sınav da baya heyecan yaptım inşallah geçmişimdir,geçemediysem bir sonra ki sınavda nasıll geçebilirim biraz yardımcı olur musunuz hocam

  Sonuçlar açıklandıktan sonra bakalım, belki geçersiniz. İyi günler.

 16. 19 Şubat 2017 - 13:56 | #16

  AYHAN :

  15-02-2018 tarihine kadar geçerli kimliğim var. 03-12-2017 sınavına girsem.randevuyuda önceden alsam 20-12-2017 tarihine fakat sertifika yetişmedi randevuyu guncelleyip 28-12-2017 tarihine alabilirmiyim.farzed oldu randevuyu guncelledim.evrakları içeri teslim ettim. 10-02-2015 tarihinde yeni kimliğim çıkar mı? iş yerine yenileme sertifikasının fotokopisini 28-12-2017 tarihinde verceğim için bi sorun yaşar mıyım. sss baktım ama bulamadım.

  03.12.2017 yenileme sınav sonuçları muhtemelen 22.12.2017′de açıklanır. Sertifika bir haftada çıkarsa takip eden günlere randevu alabilirsiniz. Bulunduğunuz şehir ve yenileme alacağınız kursa göre işlem süreleri değişir. Randevuyu kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık günü öğrenip almanız mantıklı olur. İyi günler.

 17. 19 Şubat 2017 - 13:58 | #17

  Doğukan :


  Aynı mesaj bana da geldi, iyimi kötü mü bilemedim. Şuan gidemiyorum memleketteyim cenaze işlerimiz var, içime sıkıntı yaptı bu mesaj lütfen bilen birisi cevaplayabilir mi ne anlama geliyor bu mesaj? “kimlik müracaatinizla ilgili tebligat için şubemiz kimlik büroya geliniz “

  Başınız sağolsun öncelikle. Bizim internet on gün kadar arıza nedeniyle kesildi, cevaplar da gecikti kusura bakmayın. O mesajın anlamını bilemiyorum, muhtemelen şimdiye kadar öğrendiniz. Umarım lehinize bir durumdur. İyi günler.

 18. 19 Şubat 2017 - 13:59 | #18

  FUNDA :

  Merhaba hocam 55 aldım silahsızdan hakszılık yapıldığını düşünüyorum itiraz etmek istiyorum ne yapmalıyım ve itiraz etmem durumunda kaç gün sonra sonuçlanır

  İnternet arızası nedeniyle on gün kadar gecikme oldu. İtiraz süresi de doldu zaten. Kursunuza danışıp karar vermişsinizdir umarım. İyi günler.

 19. 19 Şubat 2017 - 14:00 | #19

  hüseyin :

  merhaba
  ben sınavdan 57 puan aldım bu sınava ıtıraz dılekcesı olustursam bı faydası olurmu

  İtiraz ve havale ücreti sınav parasına denk geliyor. Bu arada on gün kadar internet arızası nedeniyle cevap veremedim kusura bakmayın. Süre doldu zaten. Dilerim kursunuza danışarak hareket etmişsinizdir. İyi günler.

 20. 19 Şubat 2017 - 14:02 | #20

  barış :

  hocam size bi sorum olacak 29ocak özel güvenlik 68dönem sınavına katıldım 59aldım iniraz dileçesi verecem işe yararmı 1puan verirlermi bana yardımcı oldunuz hiçin şimdiden teşekürederim hocam saygılar

  İnternet arızası nedeniyle on gün kadar siteyle bağımız kesildi. Zamanında yardımcı olamadığım için kusura bakmayın lütfen. Ancak ben itirazdan yana değilim, genelde olumsuz cevap veriyorlar çünkü. İyi günler.

 21. 19 Şubat 2017 - 14:04 | #21

  Emrah :

  Selamın aleykum hocam ben silahsızdan silahlıya geçiş için kursa başvurdum dedersler başladı ve ben çalışıyorum derslere gitme imkanım yok ne yapmam lazım
  Şimdiden teşekkürler

  Silahlıya geçiş eğitimi genelde iki gün ders, bir gün atış şeklinde icra ediliyor. Silah eğitiminin tamamına katılmayanların başarılı olması imkansız denilebilir. Bu nedenle kursunuzla görüşüp uygun zamanlardaki derslere katılmanızı tavsiye ederim. Eğitim almayan birinin silah kullanmasının ağır sonuçlarına değinmiyorum bile. İyi günler.

 22. 15 Mart 2017 - 07:28 | #22

  neslihan :

  Ben 19 yasimdayim silahli ozel guvenlik olabilir miyim? Boy sartlari var midir?

  Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okuyunuz. Cevabını bulamadığınız sorunuz olursa beklerim. İyi günler.

 23. 22 Mart 2017 - 14:35 | #23

  Hasan :

  Merhabalar Hocam ,
  Sizden birşey öğrenmek istiyorum.Ben şuanda özel güvenlik silahlı kursa yazılmak istiyorum diyelim ki kursa yazıldım.
  Peki silahlı sınav tek sefer olarak mı yapılıyor yoksa ehliyettekiler gibi mi
  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

  Özel güvenlik eğitim-sınav-kimlik alma işlemleri ehliyet gibi düşünülebilir. Adayın eğitiminin tamamlandığı tarihten itibaren birbirini takip eden dört sınava, sınav ücretini her seferinde tekrar yatırarak girme hakkı vardır. İyi günler.

 24. 22 Mart 2017 - 14:36 | #24

  ceylan :

  Hocam sınavı geçenedim osmaniye de kursum ama şuan ikamatim gebzede taşındım.mayıs ayında sınava giricem nasıl olur gebzede girebilirmiyim…

  Özel güvenlik eğitiminde sınav merkezi değişikliği yapılamıyor. Devam eden sınav haklarınızı sadece kursunuzun bulunduğu ilde kullanabilirsiniz. İyi günler.

 25. 30 Mart 2017 - 14:56 | #25

  Hasan :

  Mrb sınavı kazandım,kurs yeri kazandı belgesini ne zaman verecek. İşlemlere başlıcam.tşkler

  Sertifika onayının ne kadar zaman alacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Başka hiç bir yer bunu bilemez. İyi günler.

 26. 30 Mart 2017 - 14:57 | #26

  Şerif :

  Merhaba ben askerlikten muafım. Aynı zamanda astımım var sağlık raporu alırken veya işe girerken herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

  Silahlı veya silahsız tercihinize göre uygun raporu almanız kaydıyla sorun olmaz. Askerlik yapma şartı aranmıyor. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgiler var. İyi günler.

 27. 05 Nisan 2017 - 15:00 | #27

  ERHAN :

  meraba ben silahlıya çevirecem ama istanbuldayım sınav yerim batmanda yazılı sınav ile atış sınavı aynı gündemi ona göre izin alacam

  Genelde atış sınavı, yazılıdan sonra olur. Ancak bu konuda bilgi alabileceğiniz tek yerin kursunuz olduğunu belirteyim. Atış günleri illere göre belirlenir. İyi günler.

 28. 11 Mayıs 2017 - 11:01 | #28

  bekir koçak :

  ARKADAŞLAR ANKARA GÜVENLİK GERCEKTEN İŞİNİ İYİ YAPIYOR VE ÖNEM VERIYOR İNSANLARLA TEK TEK İLGİLENIYOY.KENDİLERİNE ÇOK TEŞEKÜR EDIYORUM.

  Biz de size teşekkür ediyoruz. :)

 29. 14 Mayıs 2017 - 14:19 | #29

  Serkan :

  Merhaba hocam nasılsınız? Hocam İstanbul’da yazılı sınavı geçemedim Malatya’da girebilir miyim sonraki sınava?

  Ya da sınavı geçersem Malatya’da diğer işlemleri devam ettirebilir miyim?

  Cevap bekliyorum çok sağ Olun şimdiden.

  Özel güvenlikte sınav merkezi değişikliği olmuyor maalesef. Kalan sınav haklarınızı kursunuzun bulunduğu yerden yani İstanbul’dan kullanabilirsiniz. Malatya’da tekrar sınava girmek isterseniz önce İstanbul’daki kurstan kaydınızı sildirmeniz gerekir. Kayıt silinmeden Malatya’dan tüm koşullara uygun bir eğitim de alsanız sistemde kaydınızın göründüğü için aldığınız eğitim maalesef geçersiz sayılır. İyi günler.

 30. 05 Haziran 2017 - 16:11 | #30

  Nevin :

  merhaba hocam.. ben silahli icin kayit yaptirdim ama atislarda basarisz olursam silahsiz cikartabilirmiyim.. ve biz bunlari kazanip kazanamadgmizi kursumz haricinde emniyet mudurluklerinden de ogrenebilirmiyz ? tesekkurler

  Silahtan kalıp temelden geçerseniz silahsız kart başvurusu yapabilir, kalan haklarınızı silah için kullanabilirsiniz. Tüm işlemleriniz için yol gösterici, cevap verecek olan yer kursunuzdur. Süreç ve istenen belgeler vb. hususlar her ilde farklı yürüdüğü için kurs önemli, umarım sorularınıza doğru cevaplar verecek bir kursa kayıt olmuşsunuzdur. İyi günler.

 31. 10 Haziran 2017 - 17:22 | #31

  Muzaffer :

  Ben 18 yaşına yeni girdim lise yi yeni bitirdim bende başvurabilirmiyim acaba

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız alabilir. Yaşınız uygun olduğunda dilerseniz lise mezunu olduğunuz için sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün. İyi günler.

 32. 11 Haziran 2017 - 13:56 | #32

  OĞUZZ :

  hocam iyi günler bundan 1 seneden fazla veya eksik bilemiycem tam olarak ben sertifikayı kazandım fakat çıkartmadım çıkartmak için ne kadar süremiz var yana bilme ihtimali varmı 5 yıl içinde çıkartılıyor diye biliyorum ama bi yardımcı olursanız iyi günler . .

  Sertifika üzerinde yazan tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Kimlik kartı almamak hak kaybı yaratmaz.Süre dolduğunda yenileme eğitimi alarak süre uzatılabilir. Ancak başlangıçta aldığınız raporun bir yıl geçerli olduğunu unutmayın. O süre dolarsa yeni rapor istenecektir. İyi günler.

 33. 12 Haziran 2017 - 09:35 | #33

  uğur can koçan :

  merhaba hocam bir sorum olacak beni aydınlatır mısınız kurs kaç gün suruyor acaba 100 ders ama kaç güne yayıyorlar

  Yıllık sınav takviminde belirtilen eğitim bitiş tarihlerine uymak kaydıyla kurs başlangıç tarihleri, günlük ders programları konusu kurslara göre değişir. Her kurs kendi programını kendi belirler. Dolayısıyla bu konuda sadece kayıt olacağınız kurstan bilgi almanız mümkün. İyi günler.

 34. 13 Haziran 2017 - 16:12 | #34

  mustafa :

  Merhaba hocam ben k.marasta ikamet etmekteyim ancak suan Erzurum dayim Erzurum da kursa kayit olsam k.marasta yani ikamet ettigim yerde sinava girebilirmiyim teşekkür ederim

  Özel güvenlik eğitimi alınan ilden sınava girmek zorunludur. Özel güvenlik sınavlarında sınav merkezi değişikliği yapılmaz. Erzurum’da kurs görürseniz sınavlara da oradan girmeniz gerekir. Kimlik başvurusu da sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılır. Bu durumda sertifikayı Erzurum’dan alırsanız kimlik başvurusunu K.Maraş’tan yapmanız gerekir. İyi günler.

 35. 14 Haziran 2017 - 09:10 | #35

  YAŞAR :

  merhabalar ben temel eğitim sertifikasını aldım fakat kartımı cıkarmamıştım. 5 sene sonra yenime eğitimini girdim ve yenileme sertifikamı aldım. ankara il jandarmaya evraklarımı teslim ettim fakat temel eğitim sertifikamı istiyorlar benden fakat bulamıyorum. kursa başvurdum biz arşimizi 5 sene saklıyoruz bizde yok diyorlar. ne yapabilirim.

  Daha önce kart çıkarmamış olanların yenilemesinde temel ve yenileme sertifikaları birlikte istenir. Sertifikanın aslını önceden teslim aldıysanız kursunuz fotokopisini saklamamış olabilir. Ancak sertifika aslını almadıysanız kursun orijinal sertifikayı imha etme hakkı/yetkisi yok. Dolayısıyla kursunuzdan imza karşılığı aldıysanız kursun suçu yok. Eğer size imzanızı gösteremiyorlarsa sertifikanın orada olması gerekir. Eski kursu kapananlar, emniyetten ekran çıktısı alıyor ve vatandaşın işini kolaylaştırmak için emniyet bunu ilk sertifika yerine kabul ediyor. Eski tarihli sertifika tanzim edilemeyeceğine göre siz de eski sertifikayı kaybettiğinizi belirterek semt karakolunuzdan tutanak talep edebilirsiniz. Ayrıca emniyetten de belirttiğim şekilde ekran görüntüsü almanız gerekir. Kayıp tutanağı ve ekran görüntüsü ile sanırım işiniz hallolur. İyi günler.

 36. 15 Haziran 2017 - 10:08 | #36

  UĞUR CAN KOÇAN :

  hocam kaç derse imza atmassam kalıyorum acaba yada kalma var mı yok mu kursda devamsızlıktan falan

  Sorumlu olunan ders saatinin % 10′una katılmamak devamsızlıktan kalmayı gerektirir. Temel-yenileme, silahlı-silahsız ders saatleri farklıdır. Konuyu kursunuzla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 37. 21 Haziran 2017 - 07:39 | #37

  Nevin :

  merhaba.. ogg icin randevu aliyorz ya ben onu yanlislikla kendi kursumun oldugu ilden degil baska ilden aldim galiba bir sıkınti olur mu ? yanlis ilden alip almadigimi nasil ogrenebilirm..? tesekkurler

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Hangi ilden randevu aldığınızı nasıl öğrenirsiniz bilemiyorum. İyi günler.

 38. 28 Haziran 2017 - 09:25 | #38

  veysel bulut :

  18 yasındayım lise mezunuyum ama bir sorumlu dersim var sınavı geçmeden sertifika almam mümkün mü
  ?

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olmak, 19 yaşından gün almak gerekir. Yaşınız uygun olduğunda silahsız kurs alabilirsiniz. İyi günler.

 39. 01 Temmuz 2017 - 10:32 | #39

  Nevin :

  2013te abim sinava girdi ama sonuclarina bakmamis sonuclarini nerden nasil ogrenebilir

  İnternette sadece son açıklanan temel sınav görünür. Geçmişe ait notları abinizin kendi kursuna sorması gerekir. İkinci yol da nüfus cüzdanı ile özel güvenlik şubeye bizzat gidip rica etmesi olabilir. İyi günler.

 40. 03 Temmuz 2017 - 07:56 | #40

  Mehmet :

  Mrb. Ben ilk kez sınava girecem silahlı olacak
  125 soruda kaç soru yapmam gerekiyor geçmek için
  Teşekkür ederim

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notlarını görebilirsiniz. İyi günler.

 41. 04 Temmuz 2017 - 12:06 | #41

  Ali :

  Mrb. Ben özel güvenlik okudum iki yıllık şuan silahsız alabiliyorum ama silahlı almak istiyorum nasılbir sürece tabi tutulacağımı merak ediyorum. Silahsız kimlik kartını almadan silahlıya başvura bilirmiyim
  Teşekkür ederim.

  22 yaşından gün aldıysanız özel güvenlik MYO diplomanızla (veya mezuniyet belgesi ile) özel güvenlik kurslarından birine, sadece silah eğitimi almak üzere kayıt olabilirsiniz. Yaklaşık üç günlük bir eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olmanız halinde silahlı sertifika alırsınız. Daha sonra sertifika ve diploma ile kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İstenen belgeler, işlemlerin detayları illere göre farklı olduğu için kursunuzdan yardım almanız uygun olur. İyi günler.

 42. 29 Temmuz 2017 - 10:54 | #42

  emre :

  İnternetteki sınav giriş belgesi ile özel güvenlik eğitim kurumundan almış olduğum sınav giriş belgesi farklı gösteriyor hangisi doğru aceba

  Öz.Güv.D.Bşk.lığının sayfasındaki doğrudur muhtemelen. Ancak bunu sormanız gereken yer kursunuz, üstelik düzeltmek için de fazla vakit yok. Bugün mutlaka doğrusu yazılmış belgeyi almanız gerekir ki yarın yapılacak sınava girebilmeniz mümkün olsun. İyi günler.

 43. 29 Temmuz 2017 - 17:16 | #43

  gamze :

  Ben yenileme sınavına girecek kurstan bana kitapçık vermediler yenileme sınavında kalmak yok geçiriyorlar dedi

  Her ne kadar yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme olmasa da sonuçta bir not alacaksınız. İleride bu notlar dikkate alınırsa diye sizin de sınavı ciddiye almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 30 Temmuz 2017 - 14:37 | #44

  Rüzgar :

  Mrb.hocam bugün sınava girdim büyük ihtimalle gececem sertifikayi kaç günde alabilirim.teşekkürler

  Sınavdan sonraki işlemler merkezi değil, yerel makamlardan yürütülür. Dolayısıyla kursunuz dışında bu sorunun cevabını kimse veremez. Bundan sonraki işlemler, istenen belgeler tipi tüm sorularınızı kursunuza sormalısınız. İyi günler.

 45. 16 Ağustos 2017 - 14:42 | #45

  Emre :

  iyi günler özel güvenlik kimlik kartı almak için sınava giren ile özel güvenlik kimlik kartı yenileme sınavı arasında bir fark varmı.. yoksa ilk kez alanla kartı yenilemek için sınava giren kişiler aynı andamı sınava gircek.

  Öz.Güv.D.Bşk.lığı tarafından belirlenen yıllık sınav takvimine göre yapılan sınavlara temel ve yenilemeler aynı gün girerler. Temel girenlerde başarı şartı aranır, yenilemelerde sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme şimdilik yok. İleride bazı not kriterleri getirileceği söylense de henüz hayata geçmedi. İyi günler.

 46. 25 Ağustos 2017 - 17:56 | #46

  Bağdagül :

  İyi Akşamlar;Bende arkadaşlar gibi mağdur olan biriyim ilk sınav hatalı olduğu söylendi tekrar girdim ve 2.sınavımda çok iyi geçti eminim ve o kadar çok çalıştım ama bana verilen puan 58 ben bunu kabul etmiyorum İtiraz dilekçesi gönderdim bugün bir sonuç alabilirmiyim? Ve itiraz sonuçları ne zaman açıklanacak?inşallah olumlu olur teşekkür ediyorum

  Sınav Takvimine göre itiraz sonuçlarının 26.08.2017′de açıklanacağı söyleniyor. Ancak sınav sonuçlarındaki gecikmeden sonra bu takvime ne kadar uyulur bilemiyorum. İyi günler.

 47. 25 Ağustos 2017 - 18:35 | #47

  Bağdagül :

  @A.GÜLŞEN
  Olumlu sonuç alabilirmiyim? İlginiz için teşekkür ederim iyi Akşamlar.

  Bunu bilemem, ancak şimdiye kadar itirazla 2 puanlık düzeltme görmediğimi söyleyebilirim. İyi günler.

 48. 31 Ağustos 2017 - 12:29 | #48

  evrim :

  hocam mrb lar 30 temmuz 71.dönem temel silahsız kazandım sertifikam kaç günde çıkar acaba ?

  Sertifika ve kimlik onayları illerden yürütülen işlemlerdir. Dolayısıyla bu sorunuza ancak kursunuzdan cevap alabilirsiniz. İyi günler.

 49. 11 Eylül 2017 - 15:02 | #49

  MEHMET YAĞMUR :

  hocam merhaba; Sınavda yeterli başarıyı sağlayamayan adaylar,yeniden özel eğitim kursuna devam etmeksizin bir yıl içinde toplam kaç sınava girebilir. Sorusuna 4 sınava girebilir demiş.Biz bir yılda 6 sınav var. Bir tanesini yapamazsak 5 hakkımız kalıyor. biz neden 4 sınava giriyoruz. bunun açıklaması nedir.

  Bir yılda 15 sınav da yapılsa kanun gereği bir adayın belirtilen koşullarda girebileceği sınav 4. Ayrıca yıldan kasıt eğitim yılı, takvim yılı değil. İyi günler.

 50. 29 Eylül 2017 - 11:10 | #50

  Batuhan :

  Hocam merhaba ben silahsız olarak kayıt olacağım kaç kere ders görmek zorundayız çalıştığım için pek vaktim olamıyorda?

  Bu konuyu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Sonuçta ders saatlerini ayarlayan, karar veren yer orası. İyi günler.

 51. 30 Eylül 2017 - 09:33 | #51

  AZAD :

  benim 2013 te sınava girdim ve kazandım sınavı sadece emniyette gidip kartımı almak kalmiştı ama gidip almamadım şimdi benim tekrar baştan mı başlamam lazım yoksa

  Sadece kimlik almak kaldı ise vergiyi yatırdınız mı bilemiyorum. Dekontu duruyorsa aradaki fark kadar ödeme yapmanız gerekir. Sanırım sizi en doğru yönlendirecek yer eski kursunuz olacaktır. Yenileme eğitimi aldıktan sonra kalma-geçme olmayan bir sınava girmeniz gerekir. Devamındaki işlemleri de eski veya yenileme eğitimi alacağınız kurstan yönlendirecekleri şekilde yapmanız uygun olur. İyi günler.

 52. 18 Ekim 2017 - 15:30 | #52

  kadri Doğruyol :

  slm hocam yenilemede 25 adet eğitim atışına girmek mecburi mi girmesem silahsiza döner mi dönmez mi

  Temel-yenileme fark etmeksizin silahlı kurs görenlerin, eğitimin silahlı bölümünün geçerli olabilmesi için mutlaka poligon atışına katılmaları gerekir. Aksi halde sınava silahlı değil, silahsız girmek gerekeceği için sertifika da silahsız çıkar. İyi günler.

 53. 23 Ekim 2017 - 10:33 | #53

  oktay yagiz zeytinoğlu :

  merhaba sınavı kazandım ve evrakları hazırladım sadece guvenlik şubeye gidip teslim edeceğim ve bana orda çalışabilir kağıdı vericekmi yoksa ne zaman verir kimlik gelene kadar

  Çalışmaya devam eden yenilemelere Ankara’da belge veriliyor. Diğer illeri bilemiyorum. Ancak temelden başvuranların özel güvenlik olarak çalışmaya başlayabilmeleri için mutlaka kimliğin ellerinde olması gerekir. İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 54. 24 Ekim 2017 - 07:42 | #54

  emine :

  selam ben bundan 7 ay önce özel güvenlik kursuna kayıt yaptırdım bana 3 haftalık kursa katılacağım söylendi ama haylen beklenmekteyim defalarca sordum bir zonraki hafta denildi bende beklemek zorunda kaldımn bana denildiği gibi beklemekteyim ensun sorduğumda 1 kasımda sınav olacağı söylendi bekliyoruz bide böyle birşeyle karşılaştım kayıt yaptırdığım kurs kapanmış ni arıyorum cevap yok adres yok dolandırıldığımı düşünmekteyim kafayı yi cem yardımcı olursanız sevinirim bunu nereye şikayet edebilirim

  Özel güvenlik sınavları, yıllık sınav takvimine göre yapılır. 2017 yılının son sınavı 03.12.2017′de yapılacak ve bu sınava dahil olmak için eğitim başlama süresi geçti. Diğer bir ifadeyle bu yıl sınavları kapandı denilebilir, ayrıca 01.11.2017′de sınav yoktu. Tahmininiz gibi bir dolandırılma olayı var sanırım. Elinizde ödeme yaptığınıza dair belge varsa iliniz savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca yine iliniz özel güvenlik şubesine de öyle bir kurs olup olmadığını sormanız mümkün. İyi günler.

 55. 26 Ekim 2017 - 15:46 | #55

  yasemin :

  merhaba ben sınavı geçtim belgelerimide topladım ancak belgelerimi teslim etmek için şubat 2018 e randevu ala bildim 5 ay beklemiş olucam sadece teslim ede bilmek için bunu hızlandırmanın bir yolu yokmu bu işi bekliyorum
  aylardır gittiğim kursta bize belge teslim edilmesi için randevu alınması hakkında bilgi verilmemişti haziranda kursa gittim düğünümden 4 gün önce sınava girdim emegim çook geç geri dönecek bana sıkıntıdan deliriyorum

  Randevulu sistem konusunda maalesef yapacak bir şey yok. Kurslar, tahmini sertifika teslim tarihine göre acelesi olanlara randevu almalarını hatırlatabilirler. Bunu yapmayanları da zorlayacak bir mevzuat yok. İyi günler.

 56. 26 Ekim 2017 - 18:25 | #56

  yasemin :

  @A.GÜLŞEN
  yardımınız için teşekkür ederim iyi günler

  Aslında yardımcı olamadım. O kadar süre beklememek için ikameti daha az beklenen bir ile aldırmak da olabilir. Sizin için ne kadar uygulanılabilir bilemiyorum. Büyükşehirlerde bu sıkıntıyı yaşayanlar genelde memleketlerine ikamet aldırıp başvuruyorlar, bilginiz olsun. İyi günler.

 57. 21 Kasım 2017 - 17:35 | #57

  Sıla :

  Merhaba . Silahsız olarak özel güvenlik kartım mevcut . Simdi ise silahlı sınavına giricem . Bütün konulardan mı sorumlu olucam , yoksa sadece silah sorularından ? Teşekkürler .

  Sınavda sadece silah yazılı ve atıştan sorumlu olursunuz. İyi günler.

 58. 21 Kasım 2017 - 17:36 | #58

  GÜL :

  MERHABA İYİ GÜNLER DİLİYORUM 2018 TEMEL EĞİTİMİ SINAVI NE ZAMAN OLACAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLİRMİYİM SİZDEN TEŞEKKÜRLER

  2018 yılı sınav takvimi henüz açıklanmadı. Genelde yılın bu zamanlarında açıklanır, bizler de bekliyoruz. Açıklandığında sitede yayınlanır. İyi günler.

 59. 24 Kasım 2017 - 08:21 | #59

  harun :

  kolay gelsin sınavdan sonra atıs ne zaman oluyor

  Sadece yazılı sınav merkezi sistemle yapılır, devamındaki tüm işlemler yerelden yürütülür. Dolayısıyla sorunuzun cevabını sadece kursunuz bilir. Sınav belgesinde yazıyor olmalı zaten. İyi günler.

 60. 07 Aralık 2017 - 11:19 | #60

  gökhan :

  Slm 4sınav girip geçemeyenler tekrar başka bir kursa kayıt olabilirmi

  Dört sınav hakkı dolan bir aday, yeniden kayıt olarak başka kurstan eğitim alıp dört sınav hakkı daha elde edebilir. İyi günler.

 61. 07 Aralık 2017 - 13:16 | #61

  Bahtiyar :

  İyi günler. Bi sorum olacaktı. Ben silahlı güvenlik için sınava girdim. ilk sınavdan(72.sınavdan) Yazılıdan (79) Silahlı yazılıdan kalmıştım. Silahsız kazandı yazıyordu. Tekrar 3 Aralıktaki Sınava girdim. Atışları bugün yaptık ve 5/4 vurdum. İlk yazılıda ki 79 puan + 40(atış) = 110 u geçiyor geçtin dediler. doğru mudur bu bilgi acaba? henüz 3 aralıktaki sınav açıklanmasa bile bu atış sayısı ve ilk temel eğitimdeki puanın toplamının geçerliliği söz konusu mudur? teşekkür ederim şimdiden.

  Sıkça Sorulan Sorular 12.sorudaki örnekleri inceleyiniz lütfen. Bu tuhaf hesabı kim yaptı bilemiyorum. Temelden 70 ve üstü alanların silahlı geçebilmeleri için silah yazılı ve atış toplamının en az 50 olması gerekir. Atış 40 ise silah yazılısından en az 10 almanız halinde silahlı geçersiniz. İyi günler.

 62. Bahtiyar
  07 Aralık 2017 - 13:35 | #62

  Teşekkür ederim cevabınız için. her kafadan bi ses geliyor. bazı sitelerde sadece silah sınavına girenlerin (yazılı ve atış) toplam 60 yapması gerektiğini söylüyor. Haliyle böyle olunca insan bilmek istiyor. Şuan 40 puan garanti atıştan. Sınavdan 10 puan yapman (5soru) yeterli yani. Sağolun. Kolay gelsin.

 63. 12 Aralık 2017 - 13:03 | #63

  Özgür :

  Merhaba, özel güvenlik sertifikası olan biri işe girmediği sürece yenileme için gereken 5 yılık süre sabitmi kalıyor? ve işe başladığı tarihmi baz alınıyor acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.Şimdiden teşekkürler.

  Kimlik süresi sertifikada yazan tarihler arasıdır. Kişinin kimlik müracaatı olmasa da güvenlik olarak hiç çalışmamış da olsa o tarih, kendi kendine ilerler. Kimlik süresi dolanlar, yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirler. İyi günler.

 64. 31 Aralık 2017 - 13:55 | #64

  E mrah Zengin :

  bu yil 2018 ozel guvenlik kursuna yazilmak istiyorum ,takvim belli oldumu acaba ,ne zaman muracaat edebilirim..

  Milli Eğitim Bakanlığı ile koordine devam ettiği için sadece ilk sınavn 04.02.2018′de yapılacağı biliniyor. Diğer sınavlar hakkında henüz bilgi yok, ancak sizin kayıt olmanız için sınav takviminin belli olması zorunlu değil. Herhangi bir kursa kayıt olup eğitim alabilirsiniz. Eğitim alanlar açıklanan takvimin ilk sınavına dahil olabilirler. İyi günler.

 65. 11 Ocak 2018 - 09:05 | #65

  Yasin :

  Merhaba aralık ayında silahliya başvuru yaptım ama mart ayında iş için yurt dışına çıkacam kursa gittim nisanda sınava girersin diyolar.kayitdi dondurabilirmiyim böyle bi imkanım var mı acaba.

  Eğitim alıp almadığınızı bilemiyorum. Eğitiminiz bitti ise birbirini takip eden dört sınav hakkınız başlar. Eğitim almadıysanız kursunuzla görüşmeniz gerekir. Sınav hakkı dondurma, sınav merkezi değiştirme gibi hususlar özel güvenlik sınavlarında mümkün değil maalesef. İyi günler.

 66. 12 Ocak 2018 - 10:50 | #66

  Yasin :

  @A.GÜLŞEN
  Hayır eğitimin başlamadı daha

  Yurtdışından ne zaman döneceğiniz belli değilse kaydınızı iptal ettirmeniz daha mantıklı görünüyor. Bunun için kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 67. 13 Ocak 2018 - 08:59 | #67

  CÜNEYT :

  01.12.2017 TARİHİNDE DOSYAMI İSTANBUL BAYRAMPAŞA YA BIRAKTIM 12.01.2018 TARİHİNDE DOSYAM NE AŞAMADA DİYE SORMAYA GİTTİM TAHAKUK AŞAMASINDA DEDİ TAHAKUK AŞAMASI NEDİR BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ SAYGILAR TEŞEKKÜR LER

  Özel güvenlik şubelerin kimlik başvuru bölümlerinde çalışanlar genelde insalcıl, sabırlı kimselerdir. Buna rağmen adaylar, hemen orada sorup öğrenebilecekleri konuları nedense sormaya çekiniyorlar. Tahakkuk aşaması derken; evrakınız tamamlanıyor-işleminiz gerçekleşiyor anlamını kastettiklerini sanıyorum. Neticede bir ifadeyi kim kullanıyorsa anlatmak istediğini de en iyi o bilir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.