Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Silahsız eğitim için en az ortaokul (veya 8 yıllık ilköğretim) mezunu, silahlı için en az lise mezunu olmak gerekir.

 

Bu yazı bugün : 8, toplamda : 86026 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Şubat 2017 - 09:25 | #1

  Sevda :

  Selamlar ben açık lise okuyorum ortaokuldan mezunum 18 yasındayım silahsız güvenlik sınavına girebilirmiyim?

  19 yaşından gün almak şartıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 2. 29 Ocak 2018 - 15:12 | #2

  Osman :

  Selam ben açık lise okuyorum 28 yaşındayım silahlı güvenlik sertifikası alabilir miyim?

  Silahlı için liseden mezun olunduğunu gösterir belge veya diploma zorunludur. Bu nedenle silahlı için eğitiminiz bitene kadar beklemeniz veya önce silahsız kimlik alıp mezun olduktan sonra, sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçmeniz seçeneklerini değerlendirmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 01 Mart 2018 - 12:37 | #3

  ferhat erdogan :

  merhaba ben ferhat erdogan ben ilikokul mezunuyum guvenlik ollabilirmiyim

  İlkokuldan kastınız beş yıllık olan ise maalesef yeterli değil. Silahsız özel güvenlik için en az ortaokul veya 8 yıllık temel ilköğretim mezunu olmak gerekir. 8 yıllık eğitimi dışarıdan tamamlayabilirsiniz. İyi günler.

 4. 02 Mart 2018 - 13:57 | #4

  Bahar ucar :

  Merhaba ben 40 yasindayim ozel guvenlik belgesi almak istiyorum is bulabilirmiim

  İş imkanları illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 5. 05 Mart 2018 - 11:49 | #5

  Faik :

  Selamunaleyküm
  Ben Lise terk Özel Güvenlik Görevlisi olmak istiyorum fakat şöyle bir durum söz konusu 12 saat çalışıyorum öğlen 1 gece 1 ilk aşama olarak silahsız uygun durumdayım ama 90 saat ders i nasıl görcem hafta da 1 izinliyim bu şekilde mümkün olurmu veya bir öneride bulunurmusunuz şimdi den çok teşekkür ederim

  Kurs başlama tarihleri, hangi saatler arasında ders olacağı gibi konular emniyetin daha önceden belirttiği esaslar dikkate alınarak kurslar tarafından belirlenir. Dolayısıyla bu sorunuzun cevabı sadece ilinizdeki kurslardan alınabilir. Silahsız eğitim saati 90 değil, 100. Bu da günlük ders saatine göre değişmekle birlikte 15-20 gün sürebilir. Özel güvenlikte eğitime devam zorunlu olduğu için mümkünse senelik izine getirmek mantıklı olur sanırım. Bulunduğunuz ildeki kurslarla görüşüp katılabileceğiniz saatlerdeki kurslara kayıt olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 06 Mart 2018 - 12:46 | #6

  m güner :

  mrb.guvenlık amırı olmak için okul derecesi sartı varmı.yanı çalıştıgım ozel bır kurumda yuksek okul mezunu bırı varken lıse mezunu bırı guvenlık amırı olabılırmı

  Güvenlik amirinde aranan şartları işyeri belirler. Mezuniyet kadar liyakâta önem veren bir yerse mümkün. İyi günler.

 7. 15 Mart 2018 - 07:27 | #7

  tuncay eyiusta :

  merhaba yeni kanunun değiştiği yada değişeceği söylenmişti yani ortaokul mezunlarıda silahlı güvenlik olabilecekti şuanki son durum nedir bilgi verirseniz sevinirim

  Son durum sayfanın başında yazıldığı gibi devam ediyor. Yasada bu konu ile ilgili değişiklik hiç söz konusu olmadı, birileri uyduruyor belli ki. İyi günler.

 8. 24 Mart 2018 - 17:33 | #8

  mehmet tuna :

  merhaba lıse son sınıftayım 18 yenı gırdım guvenlık sertıfıkası alabılırmıyım dıplomahazırda alıcam nası yapabılırım teskur ederım sımdıden

  19 yaşından gün aldıktan sonra silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 9. 28 Mart 2018 - 15:53 | #9

  Cihan :

  Slm ben güvenlik sinavina girdim kazandim dosya mi emniyete verirken birkaç mahkemem cikti disardan denetimdimahkemenin dusme kararlarıyla birlikte emniyete verdim sonradan bir mahkemem daha cikti kayseri de askerken uzerimde az miktarda esrar yakalandi o mehkemedende disaridn ceza aldim 5 sene 2sene geçti bir sikinti olurmu kimlik kartimi albilirmiyim.cevaplarsaniz sevinirim.

  Uyuşturucu suçundan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için o kararın düştüğüne dair belge istenir. Süre dolmadı ise düşene kadar beklemek gerekir. Beş sene oldu ise düşme kararını cezayı veren mahkemeden talep edebilirsiniz. Diğer cezaların da süresine ve suçun türüne bakılır. İyi günler.

 10. 02 Nisan 2018 - 11:38 | #10

  Cihan :

  Bu arada benim kimlik silahsizdr o mahkemenin düşmesini mi beklemem lazim? Disardan cezayi birsekilde dilekçeyle falan kapatmamiz mumkumudur veya başka bir yolu yolu varmi yardimci olursaniz çok mutlu olurum..

  Uyuşturucu suçlarında silahlı-silahsız fark etmez, aynı süreçten geçmek gerekir. Cezayı dilekçe ile kapatmak mümkün değil. Düşme kararı alana kadar beklemekten başka çare yok. İyi günler.

 11. 18 Nisan 2018 - 14:18 | #11

  Cemile Karlı :

  Merhaba açık orta okul okuyorum silahsız özel güvenlik olabilirmiyim?

  Silahsız güvenlik için en az ortaokul mezunu olmak zorunlu. Bu nedenle mezun olmaya hak kazandıktan sonra başvurunuz mümkün. İyi günler.

 12. 23 Mayıs 2018 - 09:27 | #12

  Harun buz :

  Ben ilk okul mezunuyum silahsiz guvenlik olabilirmiyim

  Silahsız için en az ortaokul veya 8 yıllık temel ilköğretim mezunu olma şartı var. Kastettiğiniz beş yıllık olan ise dışarıdan ortaokulu tamamlamanız gerekir. İyi günler.

 13. 02 Temmuz 2018 - 11:24 | #13

  Abdulaziz :

  Hocam ben 26 yaşındayım silahsız eydim ala bilirmiyim

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 14. 25 Ağustos 2018 - 08:26 | #14

  Bahadır :

  merhaba silahsız güvenlik egitim almak istiyorum.. boyum kısa 160 pronlem olur mu ? bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Sıkça Sorulan Sorular bölümündeki başlıkları inceleseydiniz rapor almak kaydıyla boy-kilo ile ilgili şart aranmadığını görürdünüz. Silahsız için ilinizde rapor vermeye yetkili polikliniklerden rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 15. 31 Ağustos 2018 - 16:29 | #15

  mert :

  merhaba ben 22 yasındayım acıktan lıse okuyorum 3 zorunlu dersım var sılahsıza gırmek ıstıyorum ortaokul dıplomasını lıse devam ederken alabılıyormuyum acaba

  Liseye devam ederken silahsız eğitim almanız mümkün. Yaş olarak uygun olduğunuz için lise diplomasını aldıktan sonra dilerseniz sadece silah fark eğitimi görerek kalan süre kadar geçerli silahlı da olabilirsiniz. 02.12.2018 sınavına girebilecek şekilde eğitim almak için ilinizdeki kursları araştırıp aklınıza yatan birine kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 16. 31 Ağustos 2018 - 16:30 | #16

  yıldıray :

  merhaba ben 18 yaşındayım orta okul mezunuyum lise açık öğretime gidiyorum silahlı güvenlik sertifikası alabilir miyim

  Silahsız için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak gerekir. Yaşınız uygun olunca silahsız kursa kayıt olabilirsiniz. Lise bittiğinde, 22 yaşından gün almış olmak kaydıyla sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya da geçebilirsiniz. İyi günler.

 17. 15 Eylül 2018 - 07:09 | #17

  umit ersoz :

  sorular neden zor gelıyo

  Sorular, özel güvenlik kursunda işlenen ders konularından çıkar. Dersleri iyi dinleyip geçmiş sınav sorularını çözenler için zor gelmez sanırım. İyi günler.

 18. 26 Eylül 2018 - 13:52 | #18

  Menav :

  18 yasındayım ve 8 geçtim okulu bıraktım silahsız özel güvenlik olabilir miyim?

  Silahsız için 19 yaşından gün almış en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olmak gerekir. Yaşınız dolana kadar 8.sınıfı dışarıdan tamamlayabilirsiniz. İyi günler.

 19. 09 Ekim 2018 - 09:19 | #19

  mehmet :

  ben ılkokul mezunuyum 3 yılda cıraklık egıtım okulunu okudum ordan sertıfıka aldım sılahsız guvenlık alabılırmıyım

  Silahsız için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak zorunludur. Çıraklık eğitiminin ortaokul diploması yerine geçmemesi nedeniyle 5 yıllık ilkokul mezunu iseniz maalesef olmaz. Dışarıdan ortaokulu tamamlamanız gerekir. İyi günler.

 20. 19 Ekim 2018 - 18:09 | #20

  karadağ :

  mhr ben unıversıte mezunuyum dıplomam daha cıkmadı gecıcı mezunıyet belgesi basvuru ıcın yeterlı olur mu

  Öğrenim durumunuzu belgelediği için geçici mezuniyet belgesi diploma yerine kabul edilir. İyi günler.

 21. 30 Ekim 2018 - 08:02 | #21

  Osman :

  Silahsız güvenlik sertifikasi alabilmem icin ne tür bi eğitimden geçmem gerekiyor. Birde ortalama toplam ne kadar para harcamam gerekiyor.

  Silahsız eğitim, 100 ders saatinden oluşur. Program, başlama-bitiş tarihleri kurslar tarafından belirlenir. Yan sütun Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. İyi günler.

 22. 31 Ekim 2018 - 12:00 | #22

  Ayaz :

  Merhaba ben özel güvenlik kartı almak istiyorum ama bu kartı almam için illa bir kursa kayıt olmam gerekiyor mu kursa kayıt olmadan sınava girebilir miyim sınava girip başarılı olursam neler yapmam gerekli Şimdiden Teşekkür Ederim…

  Özel güvenlik kartı alabilmek için bir kurs üzerinden eğitim alıp sınavlara girmeniz gerekir. Yapılacak işlemlerle ilgili tüm detaylar sitede mevcut, tekrar yazmak mümkün olmadığı için göz atmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik olma ve kimlik kartı alma süreci, ehliyet gibi düşünülebilir. Bulunduğunuz ildeki kursları araştırıp uygun bulduğunuza kayıt olmanızı tavsiye ederim. İşlemlerde illere göre değişiklik olabildiği için kursunuzun yönlendirmesine göre hareket etmenizde yarar var. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. İyi günler.

 23. 26 Kasım 2018 - 09:19 | #23

  fuat :

  benim bi kulagımda doguştan işitme kaybı var.yani sol kulağım tamamen duymuyor.bu silahsız güvenlik belgesi almama mani midir sizce ? Teşekkürler..

  Özel güvenlik sağlık şartlarında sadece silahsızda ortopedi onayı aranmaması dışında fark yok. Sağlık şartları ile ilgili Kategoriler veya Sıkça Sorulan Sorular bölümündeki açıklamaya bakabilirsiniz. İşitme kaybı oranı verilmemiş, sadece görevi yapmaya engel teşkil edecek işitme kaybı olmaması şeklinde belirtilmiş. İsterseniz ilinizde silahsız rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan önce danışabilirsiniz. İyi günler.

 24. 26 Kasım 2018 - 09:22 | #24

  ferdi seven :

  benim kalfalık belgem vAR GÜVENLİK SERTİFİKAsı ala bilirmiyim

  Kalfalık belgesinin denklik durumunu bilemiyorum. En az ortaokul mezuniyetine denk ise 19 yaşından da gün almak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerinden denklik konusunda bilgi alınabilir sanırım. İyi günler.

 25. 08 Aralık 2018 - 14:10 | #25

  Burhan :

  Hocam ben 6cı sınıfı bitirdim bıraktım silahsiza gire biliyormuyum

  Silahsız için en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezuniyeti ve 19 yaşından gün almak şart. Yarım kalan eğitimi dışarıdan 8 yıla tamamladığınız zaman silahsız eğitim görebilirsiniz. İlçe veya semtinizde bulunan halk eğitim merkezlerine başvurup dışarıdan okuma konusunda bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 26. 12 Aralık 2018 - 07:40 | #26

  Hüseyin VAROL :

  Slmlar KPSS de bulunan özel güvenliklere sertifika ile başvurabilirmiyim. Yoksa okulunu okumak mı gerekiyor. Şimdiden cevabınız için tşkler

  Özel güvenlik işine sertifika ile değil, özel güvenlik kimliği ile başvuru yapılabilir. Atanmayı istediğiniz kadroların açıklamasında özellikle MYO mezunu olma koşulu yoksa özel güvenlik kimliği yeterlidir. İyi günler.

 27. 27 Aralık 2018 - 09:16 | #27

  emr bey :

  muvazzaf asker olup özel güvenlik kursu görmek mümkünmüdür.

  Ders saatleri mesai saatleri dışında olmak kaydıyla elbette mümkün. Ancak özel güvenlik sertifikalarının beş yıl süresi olduğunu dikkate alarak ayrılmayı/emekli olmayı düşündüğünüz tarihe göre planlayarak kursa katılmanız mantıklı olabilir. İyi günler.

 28. 27 Aralık 2018 - 09:20 | #28

  Ebru :

  Orta okul mezunuyum silahsiz güvenlik sertifikasi alabilir miyim

  Ortaokul mezunu ve 19 yaşından gün alanlar, silahsız kurs görebilir. Bunun için ilinizdeki özel güvenlik kurslarını araştırıp birine kayıt olmanız yeterli. İyi günler.

 29. 27 Aralık 2018 - 09:22 | #29

  elif :

  merhablar ben 18 yaşındayım açık lise okmayi düşünüyorum silahli güvenlik sertifikası almak icin lise zorunlumu silahsiz ozel guvenliğe başvursam liseyi bitirdikten sonra silahli guvenlik sertifikasini alabilirmiyim iyi günler:)

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Silahsız için de 19 yaş, ortaokul mezunu olmak gerekir. Yaşınız uygun olduğunda silahsız alıp silahlı için yaş-mezuniyet şartı uyduğunda da sadece silah kursu görüp silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 30. 27 Aralık 2018 - 09:24 | #30

  Civan bilmez :

  Açık liseyi okuyorum eger5 bitirdigimde özel guvenlik olabilirmiyim
  sagilar

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Liseden mezun olduğunuzda yaş da uygunsa silahlı özel güvenlik olabilirsiniz. Silahsız için 19 yaş, ortaokul mezunu olmak yeterli. Şu an şartlarınız silahsız için uygunsa önce silahsız kart alıp diğer şartlar uygun olduğunda da sadece silah kursu görerek silahlıya da geçebilirsiniz. İyi günler.

 31. 29 Aralık 2018 - 09:47 | #31

  Duygu :

  Açık öğretim den lise okuyorum silahsız güvenlik görevlisi olmak istiyorum 18 yaşımı doldurdum
  Ortaokul bitirdim de yani 8 yıllık eğitim gördükten sonra ve 18 yaşıni doldurduktan sonra silahsız güvenlik görevlisi olma hakkım var.Fakat bizim zamanımizda lise mecbur kılındı yani 4+4+4 sistemine geçildi o yüzden ortaokul diplomasi vermediler .O yüzden size bir danışmak istedim sizce silahsız özel güvenlik olabilirmiyim?

  Ortaokul veya dengi okul mezunu olduğunuzu belgelemeniz yeterli. Açıköğretim bürosundan alacağınız ıslak imzalı öğrenci belgesini ortaokul diploması yerine kullanabilirsiniz. İleride yaş ve mezuniyet uygun olunca ve isterseniz sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçmeniz de mümkün. İyi günler.

 32. 02 Ocak 2019 - 14:31 | #32

  Neslihan :

  Açık öğretim lisesi yeni bitirdim mezun yazıyor. Diploma lar 2 ayda geliyor silahlı güvenlik kartı almam için 2 ay beklemek istemiyorum ne yapmam lazım diploma yok

  Mezuniyet durumu sadece diploma ile belgelenmek zorunda değil. Açıköğretim bürosundan mezun olmaya hak kazandığınıza dair ıslak imzalı belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 33. 05 Ocak 2019 - 07:51 | #33

  ilker :

  mrb ben açık öyretim orta okulu okuyorum nisan ayında sınavım var tek bir derstten sonra diplama alıcam şimdiden kursa yazılmak istesem olurmu nisan ayında diplomayı versem olurmu veya

  Özel güvenlik eğitimine kayıt olmak için diploma veya mezuniyet durumunu gösterir belge gerekir. Bu nedenle diplomaya hak kazandığınıza dair belgeyi alana kadar beklemenizde yarar var. Diplomalar geç çıktığı için açıköğretim bürosundan ıslak imzalı belge de alsanız işinizi görür. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1