Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 53, toplamda : 109781 kişi tarafından okundu.

 1. 10 Kasım 2017 - 13:06 | #1

  esat :

  sol gözümde görme kaybı var tek göze silahsız kimlik kartı alabilir miyim

  Görme ile ilgili aranan şartlar, silahlı-silahsız her ikisinde de aynıdır. Dolayısıyla rapor alabilirseniz mümkün. Şehrinizde silahsız raporu vermeye yetkili poliklinikleri özel güvenlik kurslarından öğrenebilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan önce göz hekimiyle görüşüp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 24 Kasım 2017 - 15:55 | #2

  AzizHan :

  Şeker hastalığı özel güvenlik olmak için enel bir hastalık mı

  Sağlık şartları ile ilgili sayfanın başındakine ilave bir bilgi yok. Detaylarla ilgili karar rapor vermeye yetkili sağlık kurumlarına bırakılmış. Silahlı için heyet raporu alacaksanız parasını yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 28 Kasım 2017 - 08:18 | #3

  Hasan :

  2 yıl öncesinden epilepsi tanısı varsi. Suanda 2 yıldır ilac kullanmıyorum. Silahli Sertifika almam sıkıntı olurmu

  Silahlı için istenen heyet raporunun devlet hastanesinden alınması zorunlu. Daha önceki teşhis, sistemde görünürse sıkıntı olabilir. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 29 Kasım 2017 - 16:39 | #4

  Hasan :

  Sol kulakta yüzde 60 işitme kaybı var heyet raporundan geçer mi?

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili yukarıdakiler dışında bilgi yok, geri kalan sağlık kurumlarına/branş hekimlerine bırakılmış. Dolayısıyla hakkınızdaki kararı hekim ve kurul verecektir. Sadece tahmin olarak işitme kaybı oranının yüksek olduğunu söyleyebilirim. İyi günler.

 5. 30 Kasım 2017 - 11:12 | #5

  Aziz :

  Merhaba sizin bildiniz kadarıyla şeker hastalığı özel güvenlik olmaya engel bir hastalık mı heyete girdim hepsi sağlam yazdı dahiliyenin yazdıgını okuyamadım kan testinde şekerim 110 çıktı sizce raporu alabilir miyim

  Şeker hastalığının özel güvenliğe engel olup olmadığını net bilmiyorum. Ancak önceden rapor almış, halen çalışanlar var diye biliyorum. Dolayısıyla sadece tahminen sorun olmaz denilebilir. İyi günler.

 6. 01 Aralık 2017 - 16:22 | #6

  Aziz :

  Hocam mrb tip 1 şeker hastasıyım silahlı başvuri yaptım silahlı alamadım silahsız denesem silahsız alabilirmiyim

  Olumsuz kararlı raporu imza karşılığı teslim aldıysanız muhtemelen ret havuzunda bu durum görünecektir. Silahsız rapor poliklinikten alınabilir ama diğer rapor görünürse emniyetin sizi hakem hastaneye sevk edebileceğinden bilginiz olsun. Rapor aldığınız hastaneden bildirim yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz sanırım, detayını bilmiyorum. İyi günler.

 7. 05 Aralık 2017 - 07:56 | #7

  ela :

  Merhaba tek böbreğim ben doğuştan herhangi bi rahtsızlığım yok sadece genetik bi hastalık. güvenlik görevlisi olabilrmiyim ?

  Silahlı için heyet, silahsız için poliklinik raporu istenir. Duruma/tercihe uygun raporu alabildiğiniz takdirde özel güvenlik eğitimini de alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 05 Aralık 2017 - 11:54 | #8

  YILMAZ :

  merhaba ben silahlı güvenlik için hastane gitim kbb onay aldım piskiyatri onay aldım dahiliye onay aldım ortapedi aldım gözden onay aldım sadece nöroloji baş agırsından ilaç yazmıstı eskiden bu ilaçta yarı piskiyatri giriyormus sadece ilaç isimleri yazdı bir sıkıntı olurmu bu gun heyet onaylanırsa bekliyorum yarın alacağım .

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında yazanlar dışındaki durumlar için karar ilgili hekimin inisiyatifindedir. Dolayısıyla ilaçların içeriğine, etkisine göre değerlendirme yapılır sanıyorum. İyi günler.

 9. Hasan
  06 Aralık 2017 - 15:01 | #9

  @A.GÜLŞEN
  Ama ehliyetimi aldım iki yil boyuncada hic bir sıkıntı yok. Ehliyet icin surucu olur raponu vermislerken silahli icinde heyeti veremezlee mi acaba ? Tahmininiz?

 10. 07 Aralık 2017 - 11:28 | #10

  Hasan :

  @A.GÜLŞEN
  Ama ehliyetimi aldım iki yil boyuncada hic bir sıkıntı yok. Ehliyet icin surucu olur raponu vermislerken silahli icinde heyeti veremezlee mi acaba ? Tahmininiz?

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarına göre durum değerlendirilir. İyi günler.

 11. 09 Aralık 2017 - 11:19 | #11

  deniz savas :

  Hocam vucutta dövme var saglik raporu almaya engelmidir

  Silahlı için istenen heyet raporunda dövmesi olanlardan kişilik testi istenip sonucu göre karar verilebiliyor. Kişilik testine girerseniz çok fazla soru olduğundan okumadan cevap vermek gibi bir hata yapmayın, soruları tek tek okuyup anlamlı-tutarlı cevap verin. Silahsız için poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 12. 14 Aralık 2017 - 13:38 | #12

  Haydar bozdag :

  Ben yabancı ortamlarda sıkıldığım zamanlarda ve daraldıgim zamanlarda kekeliyorum bu diksyon sıkıntısı güvenlik olmama engelmi

  Silahlı ve silahsız için aranan yaş-eğitim şartlarının detaylarını Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. Rapor alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Kekemelik sorunu olduğu halde silahlı-silahsız kimlik alanlar var. Önemli olan raporu alabilmek. İyi günler.

 13. 15 Aralık 2017 - 15:44 | #13

  Mustafa :

  Merhabalar ben silahsız özel güvenlik olmak için evrakları tamamlayıp kursa başladım. Benim sorum şöyle olacak ben limited şirket müdürüyüm kagit üzerinde yani şirketi var, bu özel güvenlik kimlik kartı ve sertifakası alıp çalışmama engel olur mu cevaplarsanız sevinirim

  Belirttiğiniz durum, özel güvenlik olup olmamanıza etki etmez. Soruşturmanız olumlu sonuçlanıp kimliğinizi aldıktan sonra özel güvenlik olarak çalışabilirsiniz. İyi günler.

 14. Savaş
  17 Aralık 2017 - 08:19 | #14

  Böbreğim olmadığı için de askerlikten çürük raporu onaylandı bunun güvenlik olmama sıkıntısı olurmu

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster