Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 92579 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Şubat 2017 - 16:11 | #1

  Mesut :

  Slm iyi günler benim sağ ve sol kulak orta derece de işitme kaybı var askerlikten muhaf oldum. Özel güvenlik sertifika alabilirmiyim acaba silahlı ve ya silahsız

  Silahlı için tam teşekküllü hastaneden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor alabilmek gerekir. İşitme kaybının özel güvenlik görevini icra etmeye engel teşkil edip etmeyeceğinin kararı da buralarda verilir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan yaş-mezuniyet şartlarına ilişkin bilgiler var. Durumunuza uyan sağlık kuruluşuna rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 27 Şubat 2017 - 16:13 | #2

  emre :

  Merhaba kulakta sekil bozuklugu nedeniyle askerlikten muafim %21 özürlü raporum var silahsiz güvenlik kimligi alabilir miyim ?

  Silahsız için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün alma şartı var. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 27 Şubat 2017 - 16:14 | #3

  burak :

  kulak zarım delik daha önce ameliyat geçirdim peki silahsız güvenlik olmama teşkilmi acaba kayıt yapabilirmiyim

  En az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün alanlar silahsız eğitim görebilir. Bunun için gerekli rapor da yetkili poliklinikten alınabilir. Bulunduğunuz ilde uygun bir polikliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 27 Şubat 2017 - 16:22 | #4

  Bülent :

  Merhabalar hocam; Size 2 sorum olacak…
  1- İş bulma, maaş vb. konularda silahsız mı avantajlıdır silahlı mı?
  2- Kolumda faça izleri var fakat dikkatli bakılmadığı sürece fazla belirgin değil. Sağlık muayenesinde kollara falan detaylı bakıyorlar mı? Sizce kolumda faça olduğunu baştan söylemeli miyim?
  Sorularımı yanıtsız bırakmayacağınıza inanıyorum teşekkür ediyorum.

  İmkanınız varsa doğrudan silahlı almanız mantıklı olur. Sonradan silahlıya geçmek mümkün ama maliyeti artırır, sınav vb. işlemler zaman alır. Özel güvenlikte iş beklemez, silahlı güzel iş bulursanız bu işlemler zaman alacağı için kaçırırsınız. Kolunuzdaki durum, hastanelerin tutumuna bağlı olmakla birlikte boydan boya kolları faça-dövme dolu olup rapor alanlar var. Bunun için genelde kişilik testi uygulanıyor. Bu testte birbirine benzer çok soru var. Tek tek okuyup tutarlı cevap verenler testten olumlu sonuç alarak raporu da alıyor. Durumunu buna göre değerlendiriniz. İyi günler.

 5. 01 Mart 2017 - 12:19 | #5

  rıza :

  Sayın hocam gata psikiyatri muayenesi sonucu askerlikten muaf olanlar;kart için gerekli olan belgeleri teslim ederken muafiyet belgesi görevli tarafından istenir mi,isterse ve bu durumdan dolayı(psikiyatri) silahsız özel güvenlik kartını alamama riski olur mu,bu yüzden yatırılan onca para yanabilir ve çok daha da önemlisi meslek sahibi olunamaz,cevaplayabilirseniz memnun olurum,teşekkür ediyorum,iyi akşamlar

  Askerlikten muaf olmaya neden olan durum, özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarından değil ise sorun olmaz. Ayrıca muafiyet nedenleri geçmiş, tedavi edilmiş olabilir. Dolayısıyla özel güvenlik adaylarının silahlı-silahsız hangisine başvuruyorlarsa ona uygun raporu almaları yeterlidir. Normal şartlarda muafiyet belgesi ayrıca istenmez. Herhangi bir nedenle başvurusu uygun görülmeyenler sadece vergiyi geri alabilirler. İyi günler.

 6. 01 Mart 2017 - 12:27 | #6

  Gizem :

  Hocam özel güvenlik olmak istıyorum silahsız da rahat iş bulabilir miyim ve gözlük takmam sorun olur mu veya daha sonfa silahluya gecsem gözlük sorun olur mu

  Silahlı veya silahsız sağlık/eğitim/yaş şartları ile ilgili bilgiler Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Aranan şartları uyanların ilk seferde silahlı alması mantıklı, sonradan geçmek zaman ve maliyet demektir. İş imkanı ise bulunulan ilden araştırılması gereken bir konudur. İyi günler.

 7. 01 Mart 2017 - 16:57 | #7

  hakkı yener :

  hayırlı günler ben silahlı özel güvenlik belgesis almak istiyorum askerden muafım sebebi ise skolyoz alabilirmiyim acaba

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alırsınız. Ancak hastalığa ilişkin ilaç kullanıyorsanız hastanenin sisteminde görüneceğinden bilginiz olsun. Silahlıda sorun çıkarsa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için rapor almanız mümkün. İyi günler.

 8. 04 Mart 2017 - 09:59 | #8

  Samet :

  Merhaba silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum ama askere alınmadım raporum var ve omurilik ameliyatı oldum platin var omurilik çevresinde sertifika alabilirmiyim

  Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla raporu aldıktan sonra kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 9. 04 Mart 2017 - 12:18 | #9

  melik keskin :

  merhaba ben 6 aydır psikolojik ilaç kullanıyorum sebebi ise psikotik belirtili ağır depresyon özel güvenlik belgesi almama engel olurmu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesi raporu istenir. İlaçları hastaneden reçete alarak kullanıyorsanız muhtemelen sistemde görünür. Dolayısıyla silahlı için sorun olma ihtimali var. Bu hususu rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanı uygun olur. Silahsızda poliklinik raporu geçerlidir. İyi günler.

 10. 14 Mart 2017 - 15:26 | #10

  Tolga :

  Merhaba ben silahlı güvenlik sertifikası için hastaneye başvurdum tüm doktorlardan tam olarak geçtim yalnız kbb sol kulağımın duymadığı orda belli oldu ve beni işitme testine gönderdi ardından kağıdada sağ kulak sağlam sol kulak kısmı kayıp dedi bu heyette geçmeme ve sertifika almama engel bi durum olurmu bunu sizden öğrenmek istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Hekimler branşlarıyla ilgili tespitleri rapora yazabilir. Önemli olan heyetten “Silahlı Özel Güvenlik Olur” kanaatinin belirtilmesidir. Rapor olumsuz çıkar ve kişi imza karşılığı teslim alırsa bu bilgi ret havuzunda görünür. O hastane hakem statüsünde değilse hakem hastaneden rapor alınması gerekir. Umarım sorunsuz almışsınızdır. İyi günler.

 11. 14 Mart 2017 - 15:27 | #11

  Ahmet :

  Merhabalar ben askerlikten muafım güvenlik sertifikamı aldım.Güvenlik soruşturması arşiv ve araştırma formundaki askerlik kısmına muaf yazsam bir sıkıntı olur mu?

  Sağlık raporunuz varsa elbetti muaf yazabilirsiniz, sorun olmaz. İyi günler.

 12. 15 Mart 2017 - 07:33 | #12

  İbrahim :

  Mrb hocam bn askerliğin yaptım özel güvenlik için gözlük sıkıntı oluyor mu silahlı

  Tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor almanız gerekir. +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor genelde. İyi günler.

 13. 21 Mart 2017 - 13:58 | #13

  Yasin Baltacı :

  Hocam ben yasin yaş18 boy 1.50ehliyet sınavına girebiliyormuyum

  Ehliyet eğitimini alacağınız kursa sorunuz. İnanın bilgim yok. İyi günler.

 14. 21 Mart 2017 - 13:59 | #14

  Uğur :

  Merhaba hocam benim gözlerim uzağı bulanık görüyor silahsız güvenlik olabilir miyim?

  Silahsız için yetkili poliklinik raporu alırsanız olur. Rapor ücretini yatırmadan ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 21 Mart 2017 - 14:00 | #15

  alpaslan :

  mrb. sağ gözümde +5.00 -050
  sol gözümde +5.50 -050 sizce bu derece ole silahsiz belge alabilirmiyim. ?

  Sağlık şartları ile ilgili yukarıda yazanın dışında bilgi yok, teredddütlü konularda karar yetkisi ilgili hekimlerin. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 16. 21 Mart 2017 - 14:39 | #16

  Çağdaş :

  Ben özel güvenlik sınavını geçtim ve şimdi kimlik kartini almak için uğraşıyorum fakat istenilen belgelerde ortopedik muayene de isteniyor benim kalçamda protez var bir sorun olur mu ? Not : silahsiz olarak kazandim.

  Silahsız adaylardan istenen sağlık raporunda ortopedi onayı yok. Dolayısıyla sizin açınızdan sorun da yok. İyi günler.

 17. 22 Mart 2017 - 11:30 | #17

  Emre glgl :

  Ameliyat izinden dolayı askerden muafım
  Kalp ameliyatı
  Silahlı güvenlikte sorun olur mu ?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz kaydıyla sorun olmaz. Özel güvenlik için askerlik yapma şartı yok. Özel güvenlik raporu veren iyi bir hastaneye denk gelirseniz ki bunu bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. Şöyle ki bazı hastaneler, özellikle araştırma hastaneleri askeri öğrenci alır gibi inceliyor, bazıları da özel güvenliğin çalışma şartlarını dikkate alarak rapor veriyor. Bu bakımdan başvuracağınız hastane önemli. Yine de rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 18. alpaslan
  22 Mart 2017 - 13:40 | #18

  çok teşekkür ederim saolun öle yapacam illaki

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster