Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 152, toplamda : 133504 kişi tarafından okundu.

 1. 20 Temmuz 2018 - 11:06 | #1

  Özlem :

  Merhaba kolumu hamur makinesine kaptırmıştım her yerinde izler var ama normal bi şekilde kullanabiliyorum silahsız güvenlik alabilir miyim?

  Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için yaş ve mezuniyet durumu uygunsa silahsız rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 2. 01 Ağustos 2018 - 15:31 | #2

  Bahtiyar :

  Sol kolumda jilet izi var bu silahlı güvenlik sertifikası almama engel mi doktor buna nefer sıkıntı çıkarırmı kontrolde kollara falan bakılıyor mu

  Jilet-faça izleri sorun olabilir, hatta son zamanlarda dövme bile sıkıntı olabiliyor. Dolayısıyla rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. Bazı hastaneler kişilik testi uygulayarak olumlu rapor verebiliyor. İyi günler.

 3. 01 Ağustos 2018 - 15:33 | #3

  Mehmet :

  Merhaba ben Çölyak hastasıyım Silahlı özel guvenlik olabilirmiyim

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi, sayfanın başında yazdığı kadar. Diğer detaylarla ilgili karar yetkisi ilgili hekimlerde. Belirttiğiniz rahatsızlığın özel güvenliğe engel olduğuna dair bugüne kadar benzer bir olay duymadım ama riske girmemek açısından rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 01 Ağustos 2018 - 15:34 | #4

  Emre :

  Bende astım başlangıcı var ortaokul mezunuyum yaşım 17 18 yaşıma girince silahsız güvenlik olabilirmiyim

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim alabilir. Bu durumda yaşınız uygun olunca rapor almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 5. 10 Ağustos 2018 - 11:34 | #5

  ersinbaba :

  bir kulakta %76 işitme kaybı mevcut silahlı için sorun olur mu ? ve askerlik şartı aranıyor mu ?

  Sağlıkla ilgili sayfanın başındaki dışında bilgi yok, karar ilgili branş hekimlerine bırakılmış. Dolayısıyla diğer tüm yorumlarda da belirttiğim gibi rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızda yarar var. İyi günler.

 6. 11 Ağustos 2018 - 10:11 | #6

  Veysel sefa :

  Meraba sağ gözüm 3 numara miyop silahli güvenlik olmama engel midir acaba

  Silahlı için gereken tam teşekküllü devlet hastanelerinde +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları genelde sorun olmuyor. Riske girmemek açısından rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 25 Ağustos 2018 - 15:43 | #7

  Yağmur toprak :

  Merhaba ben silahlı eğitim almak istiyorum . Fakat tek gozum sıkıntılı kornea nakli olunca düzelebilir. Sizce alabilir miyim

  Bu sorunuza ancak rapor vermeye yetkili hastanede görevli göz hekimi cevap verebilir. Dolayısıyla nakilden sonra danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 31 Ağustos 2018 - 16:32 | #8

  yunus :

  merhaba benim sağ kulağımda duyu kaybı var ama duymamda bir sıkıntı teşkil etmiyor kulaklıksız duyuyorum yani belge almamda bir sıkıntı olurmu ?

  Özel güvenlikte aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi, sayfanın başındaki kadar. Sizinki gibi durumlarda karar yetkisi, ilgili branş hekimlerine bırakılmış. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesi, silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Hangisini düşünüyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 04 Eylül 2018 - 08:41 | #9

  Murat :

  Merhaba bn silahsız ozel guvenlik belgesi almak istiyorum fakat 4,5 önce extacy kulandım yani uyuşturucu madde bu sağlık raporunda yani kan tahlilinde cikar mi gözükür mu belgeyi alabilirmiyim?

  Kullandığınız maddenin kan tahlilinde çıkıp çıkmayacağı konusunu inanın bilmiyorum. Silahsız için ilinizde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine başvurabilirsiniz. Silahsız rapor için kan-idrar tahlili yapılıp yapılmaması ilgili sağlık kuruluşlarında belirleniyor sanırım. İyi günler.

 10. 05 Eylül 2018 - 11:03 | #10

  Serhat :

  İyi günler düz tabanlik silahlı özel güvenlik olmaya engel teşkil eder mi? Sol ayak; 16 sağ ayak;17 derece iyi günler.

  Özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarında düz tabanlık engel olarak sayılmamış. Yine de riske girmemek açısından rapor alacağınız hastaneye danışıp olumlu cevap aldıktan sonra rapor ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. Hastanelerin farklı tutumları olabilir, bazı hastaneler askeri okul öğrencisi gibi titiz davranabiliyor. Başka hastanelere de sorabilirsiniz. İyi günler.

 11. 07 Eylül 2018 - 10:31 | #11

  Tesla :

  Merhaba, ben %43 engelli raporuna sahibim.3 sene önce kan kanseri tedavisi gördüm.%40 ı kanser tedavisinden %3 ü 8 sene önce 2 ay epilepsi ilacı kullanmamdan ötürü verildi. Şuan da fiziki herhangi bir sorunum yok. Raporumda ağır işlerde ve gece çalışamaz diyor. Bu rapor varken silahlı güvenlik kimliği alabiliyor muyum?

  Öncelikle geçmiş olsun, gerçekten ciddi hastalıklar atlatmışsınız. Geçmişte aldığınız tedaviler sağlık sisteminde görüneceği için ilgili hekimlerin ne şekilde karar vereceğini bilemeyiz. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 11 Eylül 2018 - 06:54 | #12

  zeynep :

  merhaba gecen yıl guatırdan ameliyat oldum bu özel güvenlik belgesi almamda sorun olurmu

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik sağlık şartlarında engel olarak belirtilmediği için sorun olmaz. İyi günler.

 13. 12 Eylül 2018 - 10:41 | #13

  gökhan :

  mrb benim sağ göz görmüyor silahsız sertifika alabilirmiyim tşk

  Özel güvenlikte aranan sağlık şartlarında silahlı ve silahsız arasındaki tek fark, silahsızda ortopedi onayı aranmaması. Bunun dışındaki hususlar her ikisi için de aynı. Dolayısıyla sağ gözün tamamen görmemesi halinde silahsız rapor almak da mümkün olmaz maalesef. İyi günler.

 14. 13 Eylül 2018 - 06:54 | #14

  Nur :

  Merhaba asağ kulağımda ileri derecede işitme kaybı var cihaz takılmadan da sol kulağımdan rahatlıkla işitebiliyorum doktor bunun beni etkilemeyeceğini söyledi.siahlı güvenlik sertifikası alabilir miyim ve sadece devlet hastahanelerinden mi sağlık raporu alabiliyoruz ? Özel hastahanelerden rapor alsak sorun olurmu ?

  Silahlı raporları sadece heyet raporu veren devlet hastanelerinden alınabilir. Önceden bünyesinde tıp fakültesi bulunan özel üniversite hastanelerinden alınan raporlar kabul ediliyordu. Ancak yeni durumda bildiğim kadarıyla sadece devlet hastanesi raporu kabul ediliyor. Özel güvenlik sağlık şartlarında belirtilen dışında aranan şartlarla ilgili bilgi yok, karar branş hekimlerine bırakılmış. Dolayısıyla günlük yaşamda sizi etkilemeyeceği söylenen işitme kaybı oranı, sağlık raporunda sorun olabilir. Rapor alacağınız hastaneye ücreti yatırmadan önce danışıp alacağınız cevaba göre işlem başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 13 Eylül 2018 - 06:56 | #15

  Ergin :

  Merhaba sağlık raporu özel hastanede veriyormu birde kulaklarda cinlama var sıkıntı olurmu iyi günler not silahlı

  Silahlı adayların tam teşekküllü devlet hastanesinden olumlu rapor almaları gerekir. Silahlı için özel hastane olmaz, silahsız adaylar istenen branşlardan hekim bulunması şartıyla özel hastane/poliklinikten rapor alabilir. Çınlamanın işitmeye etkisini bilemiyorum. Rapor alacağınız hastaneye ücretini yatırmadan önce KBB’ye danışmanız uygun olur. İyi günler.

 16. 17 Eylül 2018 - 07:16 | #16

  emrah :

  ms hastasıyım ama her hangi bir özürüm yok silahlı güvenlik sertifikası alabilir miyim

  Hastalığınıza ilişkin hastane kaydı varsa rapor için başvurduğunuzda görünür muhtemelen. Bu nedenle silahlı için istenen heyet raporunu alacağınız hastaneye ücretini yatırmadan önce danışmanızı, alacağınız cevaba göre işlem başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 18 Eylül 2018 - 07:16 | #17

  Enes :

  Merhaba! Kolay gelsin silahsız guvenlik için göz derecesi gerekiyor mu teşekkür şimdiden

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi sayfanın başında var. Silahlı ve silahsız için gözde aranan şartlar aynıdır. -3,+3 aralığında kalan görme bozuklukları genelde sorun olmuyor. İyi günler.

 18. 19 Eylül 2018 - 06:58 | #18

  Talip :

  Merhaba FTR den %40 engelli raporum var. Herhangi bir uzuv kaybım Yok gözle görülür derecede hareket kısıtlılığım yok. Silahlı için heyete girdiğim de bunlar problem olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  Silahlı için istenen sağlık raporunun devlet hastanesinden alınması zorunlu, geçmişe ait kayıtlar da sistem üzerinden görünür. Dolayısıyla rapor parasını yatırmadan önce hastaneye danışmanızda yarar var. Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığından da bilginiz olsun. İyi günler.

 19. 19 Eylül 2018 - 09:33 | #19

  Duygu AYDIN :

  Lise mezunuyum. 18 yaşındayım. Üniversitenin Özel güvenlik ve koruma programına yerleştim. 1,57 cm boyundayım.
  Üniversitem tam teşekküllü hastaneden özel güvenlik olur sağlık raporu istiyor.
  Hastanelerde boy kriterine dikkat ediliyor mu?
  Boyum 1,57 olduğu için bu raporu alabilir miyim?
  Teşekkürler.

  Kılavuzda aranan şartlarda boy konusunun yazıyor olması gerekir. Rapor alıp alamayacağınızı da hastaneden sormanızda yarar var. İyi günler.

 20. 19 Eylül 2018 - 13:37 | #20

  Duygu AYDIN :

  @A.GÜLŞEN
  Klavuzda boy şartları yazmayan tek üniversite benim tercih yaptığım üniversite. Bu nedenle sorma gereği duydum. Hastaneye soracaksam, bu platformun işlevi nedir acaba?

  Sizin tabirinizle “bu platform” özel güvenlik kursiyerlerine yönelik, ücretsiz bilgilendirme yapan gönüllü bir kuruluştur. Üniversitelerin önlisans bölümünü okuyanlar, kendi okullarının şartlarına tâbidir. Özel güvenlik kurslarına gelenler raporu aldıktan sonra kayıt olur. Rapor ücretini yatırdıktan sonra olumsuz cevap alma ihtimaline karşılık danışmanızı önerdim. Tercih sizin, parayı yatırıp işlemi başlatabilirsiniz. Bu arada mezun olunca alacağınız diplomanın, tıpkı özel güvenlik kurslarından üç hafta eğitim alanlarınki gibi beş yıl geçerli olduğunu, beş yıl sonra yenileme eğitimi almanız gerektiğini, silahlıya geçmek için kurslardan ücret mukabili eğitim alıp sınavda başarılı olmanız gerektiğini de bilgi olarak vereyim. Üniversiteler, öğrencilerini seçerken kendi belirlediği şartlara göre hareket ettiği için başka kaynaktan alacağınız bilgi üniversiteleri bağlamaz bu arada. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster