Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 11, toplamda : 76249 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Haziran 2016 - 12:07 | #1

  firat :

  Merhaba hepatit b hastaligi tasiyan biri guvenlik gorevlisi olabilir mi

  Kullanılan ilaçlar sağlık sisteminde göründüğü için kararın silahlı için hastanede verilmesi muhtemel. Silahsızda dört hekim imzalı rapor yeterli. Yaşınız, mezuniyetiniz, tercihiniz hangi yönde ise ona uygun rapor için bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 09 Haziran 2016 - 09:32 | #2

  Sinan :

  Merhabalar iki sene içinde iki kez ön çapraz bağ ve meniskus ameliyatı oldum ikinci ameliyatımda Yan bağ yirtilmasi ve kıkırdak zedelenmesi oluştu iş yerim hakem hastaneye sevk ediyo güvenlik olur raporu almamı istiyor bacağım belli noktadan sonra bukulmuyor sağlam raporu alabilirmiyim?

  Silahlı görev yapıyorsanız tam teşekküllü hastane raporunda sıkıntı olabilir. Silahsız görev yapıyorsanız, silahsızlarda ortopedi onayı aranmadığı için lehinize olur. Sağlık ve rapor işlemleri ile ilgili yetki sağlık kurumlarında olduğu için oralara danışmakta yarar var. İyi günler.

 3. 09 Haziran 2016 - 09:35 | #3

  İbrahim :

  Merhaba gözlük kullanıyorum ve gidiceğim kurs gözlüklülerde alabiliyor öğrencilerimiz var dedi ama hastaneye gittiğimde gözlüklük kullananlara kesinlikle vermiyoruz dedi. Eğer gözlük kullananlar alabiliyorsa hasteneye gittiğimde ne demem gerekir. Teşekkürler.

  +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarına heyet raporu olumlu verilebiliyor. Bazı hastaneler askeri öğrenci alımı ile karıştıyor muhtemelen, kusursuz eleman seçmeye çalışıyorlar. İlinizde başka hastane var mı, gözlüklü öğrenciler hangi hastaneden rapor almış diye kursunuza sorunuz. Malumunuz bu bilgi illere göre değişiyor. İyi günler.

 4. 14 Haziran 2016 - 16:30 | #4

  recep ortak :

  Sol gozumde kucuklukten kalma göz tembelliği var sag 2.25 gözlük kullanıyorum. Sertifika almama engelmi bu durum .Teşekkürler

  +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarında sorun olmadan silahlı rapor alanlar var. Ancak göz tembelliğinde sonuç ne olur bilemiyorum. Rapor için başvuracağınız hastaneye ücreti yatırmadan önce göz bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 21 Haziran 2016 - 08:29 | #5

  ibrahım :

  Sag gozumde astşgmat var bayada ilerlemiş ama sol saglam engel olurmu silahli ozel guvenlik icin

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu istenir. Genelde +3,-3 aralığı görme bozukluğu sorun olmuyor. Ancak konuya ilişkin karar, rapor alacağınız hastanede verileceğinden bizim net bilgi vermemiz mümkün değil. Rapor ücretini yatırmadan önce göz bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 25 Haziran 2016 - 11:54 | #6

  janjak65 :

  sağ el işaret parmagımım birinci buğumundan kesik silahlı güvenlik için rapor alabilirmiyim

  Eğer sağ elini kullanan biriyseniz silahlı için tam da tetiği tutmanız gereken parmak olduğu için sorun olabilir. Yine sağlık konusunda tam yetki hekimlerde olduğu için rapor ücretini yatırmadan önce ortopedi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Olumsuz sonuçlanırsa silahsız raporlarında ortopedi onayı istenmediği için şansınızı silahsızda deneyebilirsiniz. İyi günler.

 7. 29 Haziran 2016 - 12:15 | #7

  Serkan :

  Merhaba bipolar hastasıyım %40 raporum var asgerlik görevimi yaptım ilaçlarla normal bir yaşantı sürdürüyorum bu durum ÖGG olarak calışmama mani olurmu?

  Yaş-eğitim durumu uysa da silahsızda şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Silahsız raporları, poliklinikten 4 hekim imzalı olmak kaydıyla alınabilir. Rapor veren poliklinikleri bulunduğunuz ildeki kurslara danışabilirsiniz. Herhangi bir kursa kayıt olmadan önce poliklinikte psikiyatri hekimi ile görüşmenizi, onay verirse rapor ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. Askerlik görevi yaptığınıza göre rapor da alabilirsiniz sanırım. Bu arada engelli raporu nedeniyle sosyal yardım vb. geliriniz varsa özel güvenlik olmanız halinde nasıl etkilenir konusunda bilgim yok. SGK’ya danışmanız uygun olur. İyi günler.

 8. 08 Temmuz 2016 - 13:44 | #8

  Cihan akbaş :

  Sedef hastasıyım problem olurmu

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarında sedef hastalığı engel olarak sayılmamış. Ancak sağlık raporuyla ilgili karar sağlık teşkillerinde verildiği için rapor ücretini yatırmadan önce hastane veya polikliniğin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 16 Temmuz 2016 - 14:07 | #9

  ali tkn :

  mrhb. sol gözümden dolayı %32 raporum var silahsız sertifika almama engel olur mu??

  Sağlık şartlarında görev yapmayı engelleyecek görme kaybı olmaması gerekir ibaresinden başka bilgi yok. Dolayısıyla silahsız rapor veren polikliniklerden birine başvurup rapor ücretini yatırmadan önce göz hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 21 Temmuz 2016 - 16:39 | #10

  mkurt :

  merhabalar benim sag göz kapagım kapalı ve % engelli raporum var bende güvenlik sertifikası almak istiyorum sizce silahlı yada silahsız sertifika ala bilirmiyim cvb için şimdiden teşekkür ederim

  Silahsız adaylar sadece ortopediden muaf, gözde böyle bir imkan yok. Tek gözünüz tamamen kapalı ise özel güvenlik olabilmek için istenen raporu almanız mümkün görünmüyor maalesef. İyi günler.

 11. 23 Temmuz 2016 - 14:44 | #11

  mehmet :

  Sağ kulağımda isitme kaybı var bu bu özel güvenlik görevlisi olma şartında olurmu yapabilir miyimdiger kulağımla duyabiliyordum sorun olurmu şimdiden teşekkür ederim

  Özel güvenlik adaylarında yukarıda verilen bilgi dışındaki detaylarla ilgili hususlarda yetki tamamen rapor vermeye yetkili kurumlardadır. Silahlı veya silahsız tercihinize göre uygun sağlık kurumuna rapor ücretini yatırmadan önce ilgili birime danışıp olumlu cevap alırsanız işlem başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 23 Temmuz 2016 - 14:47 | #12

  merve a :

  merhaba benim sağ kulağımın duyu oranı yüzde yüz ama sol kulağımın duyma oranıyüzde elli başka hiçbir sağlık sorunum yok özel güvenlik okumak istiyorum engel olur mu

  Özel güvenlik okumaktan kastınız önlisans ise ilgili eğitim kurumunun kılavuzdaki şartlarını incelemeniz gerekir. Özel kursları kastediyorsanız silahlı (hastane)-silahsız (poliklinik) tercihinize göre ilgili sağlık kurumuna danışmanız gerekir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan rapor veren yerleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster