Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 48, toplamda : 141502 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Ekim 2018 - 07:33 | #1

  Mısra yalçin :

  Selamun aleykum benim sol kulagim dogustan duymuyor silahli veya silahsiz guvenlik gorevlisi olabilirmiyim?

  Sağlık şartlarında görev yapmaya engel teşkil etmeyecek işitme kaybı olmaması dışında detay verilmemiş. Ancak bir kulak tamamen duymuyorsa muhtemelen soru olur. Silahsız için ilinizde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine de danışabilirsiniz. İyi günler.

 2. 02 Kasım 2018 - 07:27 | #2

  ufuk yılmaz :

  askerlikten psikiyatriden uyumusuzluk f.32.4 barışta elverişli değildir savaşta elverişlidir muafiyet raporum var ama tanısı koyulmuş bir rahatsızlığım yok sivil hayatda bu etki eder mi

  Silahlı için devlet hastanesinden heyet, silahsız için yetkili poliklinikten rapor gerekir. Duruma/tercihinize uygun raporu alabildiğiniz takdirde özel güvenlik eğitimi de alabilirsiniz. Mezuniyet-yaş konuları ile ilgili detaylı bilgi Sıkça Sorular Sorular bölümünde görülebilir. Her ihtimale karşı rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızda yarar var. İyi günler.

 3. 02 Kasım 2018 - 11:39 | #3

  nazlı :

  Silahsiz ozel guvenlikde lens kullanmak sıkıntı oluyo mu? Yani göz doktoru onaylar mi acaba

  Özel güvenlik raporlarında gözlük kullanıldığına dair ibare olabiliyor. Ancak lens konusunda hekimlerin takdirini bilemiyorum, onay konusu tamamen onların yetkisinde olduğu için rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızda yarar var. İyi günler.

 4. 03 Kasım 2018 - 09:00 | #4

  Semaa :

  Hocam kolay gelsin. Silahsiz guvenlikte. Göz numaralarim yüksek oldugu icin lens kullaniyorum 5 yildir. Bir sorun olurmu raporu almam da. Ve hamilelik bir sorun olurmu? Tesekkurler.

  Gözde aranan şartlar silahlı-silahsız için aynıdır. Takdir yetkisi ilgili hekimlerin olmakla birlikte genelde +3,-3 aralığında olan görme bozuklukları sorun olmuyor. Lens konusunda hekimlerin tutumunu bilemiyorum, kulakta işitme cihazını kabul etmediklerini belirtmekte yarar var. Hamilelik, silahlı için poligonda rapor istenmesi dışında sıkıntı yok. Siz zaten silahsız istiyorsunuz, derse devam konusunda aksaklık olmaması yeterli. Bu konuyu rapor alıp kayıt olacağınız kursla görüşmelisiniz. İyi günler.

 5. 07 Kasım 2018 - 14:01 | #5

  Yusuf :

  Slm yaş 19 dogustan 1 parmak eksik ama hic belli olmuyor guvenlik olabilirmiyim silahsiz veya silahli

  Silahsız adaylardan istenen raporda ortopedi onayı aranmadığı için en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 6. 12 Kasım 2018 - 08:18 | #6

  Barış :

  Hiv virusluyum güvenlikte sıkıntı olur mu

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları hakkında sayfanın başında verilen dışında bilgi yok. Detaylarla ilgili konularda yetki ilgili sağlık kurumlarına/hekimlere bırakılmış görünüyor. Dolayısıyla sorunuzun cevabını bilemiyorum. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Durumunuza/tercihinize göre başvuracağınız sağlık kurumuna rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 12 Kasım 2018 - 08:22 | #7

  Umut :

  Hocam merhaba. Silahli guvenlik icin basvurmayi dusunuyorum. Gecen hafta goz icin muayne oldum sol 3.5 sag 4 derece bozuk cikti. Doktor goz tembelligi olmadigi icin bir sorun teskil edecegini dusunmuyorum dedi. Sizin gorusunuz nedir

  İlgili hekimin olumlu sözünün üstüne söz söylemek olmaz. Madem ki hekim sorun görmemiş, bu durumda rapor lehinize çıkacak gibi görünüyor. İyi günler.

 8. 14 Kasım 2018 - 09:15 | #8

  Aygul :

  Silahlı için sağlık raporu alırken pisikiytri sorularından gecemedim ne yapmalıyım

  Sorulardan geçemedim derken kişilik testinin olumsuz değerlendirildiğini kastediyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu durumda raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ve sonuca itiraz ediyorsanız ilinizdeki hakem hastaneden olumlu rapor almanız gerekir. İyi günler.

 9. 14 Kasım 2018 - 14:47 | #9

  Aygul :

  Sağlık raporum bende bı aya kadar ariycaz dediler hastanedeki sosyal bilişim uzmanı bazı sorular sordu bana ayrı aileme ayrı bı hafta kaldı bı ayın bitmesine sağlık raporundaki pisikiytri kısmıni doktorun imzalaması kaldı sadece tek sorunum bu onda bı sorun cikarmi acaba diye sormak istedim oda pisikiytri doktorların elinde olan bişey herhalde

  Özel güvenlik raporunda aileye soru yöneltilmesini ilk defa duyuyorum. Kayıt olduğunuz/olmayı düşündüğünüz kursa danışmanızı tavsiye ederim. İlinizde benzer durumlar varsa mutlaka bilgileri vardır. Sorun çıkacaksa o raporu imza karşılığı almayıp başka hastaneye başvurmanız da mümkün olabilir sanırım. İyi günler.

 10. 14 Kasım 2018 - 16:28 | #10

  Aygul :

  Hastanedeki sosyal bilişim uzmanından haber bekliyorum eğer olumsuz bişey çıkarsa bu rapordan kursa hic gtmycm ben saçma buluyorum bana sorular sordu dışarı çıktım benden sonra ailme sordu ben sorulari saçma buldum konuşmalarında saçma benim arkadaş cewreme hayatımda kim war kim yok hepsini sordu sakin insanı sinirlndryolar tekrar teşekkür edrm

  Karşılaştığınız muamele oldukça dikkat çekici ve normal değil. Özel güvenlik raporlarında aile görüşmesi yoktur. Kişinin sağlık durumu, talip olduğu göreve uygun olup olmadığı açısından değerlendirilir. Kişinin hayatında kim var diye sorulamaz. Durumu iliniz sağlık müdürlüğünden başlayıp gereken yerlere şikayet edebilirsiniz. Yetkililer mutlaka ilgileneceklerdir. Bu tür durumlar için gayet iyi çalışan CİMER gibi şikayet mekanizmaları var. İyi günler.

 11. 15 Kasım 2018 - 08:12 | #11

  Aygul :

  Kursa kayıt olmadım bu raporumu pskytri doktoru imzalamadan kayıt olamyorm diğer doktorlar imzaladı bı bu kaldi

  Diğer yorumlarda belirttiğim dışında ekleyebileceğim bir husus yok. Eğer durumdan rahatsızsanız iliniz sağlık müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz. Bunun yolu, yöntemi açısından bir avukata da danışabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster