Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 29, toplamda : 91034 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Mart 2016 - 16:13 | #1

  abbas göz :

  merhabalar silahlı özel güvenlik için başvurucam lakin elimin üstünde dövmem var bilgi almak için gittim bana dövme sıkıntı olur dedi rapor veren doktora kalmış dedi eğer alırsam iş bulma sıkıntı yaratırmı

  teşekkürler

  Kolları boydan boya dövme ile dolu olup silahlı rapor alan ve kamu kurumları dahil çalışan bir çok kişi var. Bazı hastanelerde dövmeyi, kendine acı çektirme güdüsü olarak değerlendirip kişilik testi yapan doktorlar olabiliyor. Burada inisiyatif tamamen hastane/doktor elinde. İş konusunda da işverene bağlı, sorun etmeyen işyerleri de var. İyi günler.

 2. 01 Nisan 2016 - 16:58 | #2

  ayse :

  mrb ben güvenlige basvurmak istiyorum ama kollarımın omuz kısmında jilet izleri var sorun olurmu acaba

  Jilet izlerine rağmen rapor alabilenler var. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışarak silahlı-silahsız hangisini istiyorsanız uygun sağlık teşkillerini öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 3. 15 Nisan 2016 - 11:38 | #3

  mustafa :

  merhabalar Hocam Silahlı özel güvenlik için sağlık raporu gerekiyormuş.Sınavdan kaç gün önce sağlık raporunu kursa vermemiz gerekiyor saygılar …

  Sağlık raporu, kursa başlarken alınması gereken bir belgedir. Silahlı veya silahsız hangi eğitimi alacaksanız ona uygun raporu temin etmeniz gerekir. İyi günler.

 4. 21 Nisan 2016 - 15:18 | #4

  ahmet :

  kursa kaydolurken sılahlı guvenlık olur saglık raporu aldık verdık kursa sımdı bırdahamı karakola gıderken saglık raporu alıcaz hocam yanı 2 kere saglık raporumu alıcaz buda 400 lıra oluyo 2 sı

  Bu tutarsız bilgileri kimler veriyor bilemiyorum. Rapor bir yıl geçerlidir, bir kere almak yeterlidir. İyi günler.

 5. 21 Nisan 2016 - 15:20 | #5

  esra :

  merhabalar epilepsi hastaları silahlı ya da silahsız ögg olabilir mi?

  Sağlık şartlarında epilepsi ile ilgili bilgi yok. Ancak ilaç kullanımı, hastanede göründüğü için silahlı raporuna onay verip vermemek ilgili hekimin inisiyatifinde. Silahsız için dört hekim imzalı, poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışabilirsiniz. İyi günler.

 6. 10 Mayıs 2016 - 09:22 | #6

  Hacı :

  Epilepsi tedavisi gördüm ama hiç bi sağlık sorunum yok çok şükür bi kere silahlı için gittim heyet raporunda ilaç kullandığım için vermediler silahsız için gitsem alabilir miyim ilginize

  Silahsız için istenen rapor, istenen branşlardan dört hekim imzalı olarak polikliniklerden alınabilir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışarak rapor vermeye yetkili poliklinikleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 7. 16 Mayıs 2016 - 08:35 | #7

  burçak :

  silahsız güvenlik görevlisi olmak istiyorum fakat kollarımda jilet izleri var belli olmasın diye üzerine dövme yaptırdım sorun teşkil eder mi ?

  Jilet izini kamufle etmek dövme ile bile mümkün olmuyor maalesef. Ancak silahsız raporunu vermeye yetkili poliklinikleri bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışarak öğrenmeniz mümkün. Rapor ücretini yatırmadan önce psikiyatri ile görüşüp olumlu cevap almanız halinde işlemi başlatabilirsiniz. Burada inisiyatif başvuru yaptığınız sağlık teşkilinindir. Sizin durumunuzda kişilik testinden geçip silahlı rapor alanlar dahi var çünkü. İyi günler.

 8. 20 Mayıs 2016 - 15:31 | #8

  koray :

  Ben 2014 yılında beyin Ameliyatı oldum beyinde tümör vardı ama şimdi tedavilerden sonra iyileştim normal bir insan gibi yaşamıma devam ediyorum daha önce devlet hastanesine engelli raporu için başvurmuştum bana yüzde 24 rapor verdiler yüzde 40 ın altında engelli sayılmıyomuşum şimdi ben silahsız güvenlik görevlisi olur raporu almaya gitsem daha önce olduğum beyin Ameliyatı almama engel olurmu

  Silahsız rapor, ilgili branşlardan dört hekim onaylı olarak yetkili poliklinikten alınabilir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan rapor verebilecek poliklinikleri öğrenebilirsiniz. Anladığım kadarıyla engelli olmaktan kaynaklanan bir sosyal güvence veya avantajınız yok. Bu durumda rapor alıp silahsız özel güvenlik olmanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 9. 03 Haziran 2016 - 12:06 | #9

  ismail atasoy :

  hocam bende gözlük kullanıyorum 3,5 numara güvenlik kimlik kartı alabilirmiyim silahsız

  Silahsız raporu, 4 hekim imzalı rapor verebilen poliklinikten alınabilir. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışmanızı tavsiye ederim. Silahlı için +3,-3 aralığı oluyor. Silahsızda poliklinik nasıl yaklaşır bilemem. Görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 10. 03 Haziran 2016 - 12:07 | #10

  firat :

  Merhaba hepatit b hastaligi tasiyan biri guvenlik gorevlisi olabilir mi

  Kullanılan ilaçlar sağlık sisteminde göründüğü için kararın silahlı için hastanede verilmesi muhtemel. Silahsızda dört hekim imzalı rapor yeterli. Yaşınız, mezuniyetiniz, tercihiniz hangi yönde ise ona uygun rapor için bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 29 Temmuz 2016 - 15:49 | #11

  Ali :

  Meraba kolay gelsin hocam güvenlik sertifikası alicam askerlikten psikiyatri sorunum olduğu için çürük aldım kolumda jilet izleri var silahsız sertifika alabilir miyim ..

  Silahsız raporu vermeye yetkili poliklinik psikiyatri hekimiyle görüşüp olumlu cevap almanız halinde rapor başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. Konu ile karar yetkisi tamamen hekimler ve sağlık kurumlarındadır. İyi günler.

 12. 30 Eylül 2016 - 08:17 | #12

  yasin ozbek :

  merhaaba elimin ustunde sol kolumda bilegimde ensemde dovmeler var yarin kursa yazilicam orda engel yok amaa is bulma konusunda engel olurmu ,tesekkurler.

  Konu tamamen işvereninize bağlı, belirttiğiniz durumu sorun etmeyen yerler de var. İyi günler.

 13. 01 Ekim 2016 - 16:22 | #13

  Nurgül kılıç :

  gözlük derecesi sınırı ne kadar

  Hastanelerde +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarına rapor verilebiliyor. İyi günler.

 14. 12 Kasım 2016 - 13:16 | #14

  Emre :

  Merhaba 20 yaşındayım omurgamda platin var boy 1.83 kilo doksan beş platinler silahsız güvenlik sertifikası almam da Bi engel teşkil eder mi

  Silahsız raporlarında ortopedi onayı aranmadığı için hiç bir engel teşkil etmez. İyi günler.

 15. 09 Aralık 2016 - 14:24 | #15

  emre :

  ıyı gunler dıyalız hastasıyım hasta olmadan once aldıgım ozel guvenlık kımlık kartım bıtmek uzere acaba yenıleme yapabılırmıyım

  Kimliği olanların yenilemesinde yeniden rapor istenmediği için sorun olacağını sanmıyorum. Sadece işyeriniz yeni rapor isterse sıkıntı olabilir. İyi günler.

 16. 12 Ocak 2017 - 09:49 | #16

  sait sağır :

  Orta okul mezunuyum. Şuan açık öğretim lisesini okuyorum.Silahsız özel güvenlik olmak istiyorum.Kulak zarım delik.tahminen %10 duyu kaybım var.Bu rahatsızlığım silahsız özel güvenlik olmama engelmidir.

  Sağlık şartlarında oran belirtilmeyip sadece görevi yapmaya engel teşkil edecek işitme kaybı olmaması şeklinde belirtiliyor. Dolayısıyla konu hakkında yetki, ilgili hekimde demektir. Belirttiğiniz oran muhtemelen silahsız için sorun olmayacaktır, ama yine de rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine danışmanızı tavsiye ederim. Polikliniği özel güvenlik kurslarından sorup öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 17. 18 Ocak 2017 - 08:50 | #17

  ozan :

  Merhaba ben silahli guvenlik icin basvurucam daha once piskiyatriden okb tedavisi gordum askerde suan herhangi bir sorunum yok silahli guvenlik olabilirmiyim yardimci olursaniz sevnrm 1.5 senedir tedavi grmuyorum son tedavim sonlanmisti doktor tarafindan herhangi bi sorun gormedigi icin yardimci olursaniz cok sevnrm

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. Kullandığınız ilaçları reçeteli aldıysanız sistemde görünebilir. Böyle durumlarda hekimler genelde kişilik testi yapıyor, yapmadan olumsuz karşılayan da olabilir. Kişilik testinde soruları okumadan cevaplayanlara olumsuz cevap verildiği için tüm soruları bilinçli, anlayarak okumanızı, tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. Rapor için uygun hastaneleri bulunduğunuz ildeki kurslara danışarak öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 18. 18 Ocak 2017 - 08:52 | #18

  Ismail :

  Hocam 1.5 sene önce tanısı manik depresif olan psikolojik rahatsızlık geçirdim su an ilaç kullanmıyorum sizce silahsız ve silahlı güvenlik olabilir miyim

  Silahsız için bulunduğunuz ildeki kurslardan öğrenerek yetkili polikliniklerden birine danışmanızı tavsiye ederim. Durumla ilgili karar tamamen ilgili hekimdedir. İyi günler.

 19. 18 Ocak 2017 - 08:55 | #19

  Murat :

  Slm adli sicil kaydı olan ve sabıkalı olanlar güvenlikçi olabilirmi

  Yan sütun Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Son KHK ile bazı değişiklikler oldu. Suçun türü, paraya çevrilse dahi alınan cezanın süresi vb. bir çok detaya göre karar verilecektir. Tereddütte kalırsanız mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. En net bilgiyi oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 20. 18 Ocak 2017 - 08:59 | #20

  hüseyin bahar :

  yuksel okul mezunuyum %49 konuşma bozukluğu engelim var kekemelik. engelli raporum mevcut. ortopedik pisikiyatrik göz V.B hiçbir rahatsızlığım yok 1.73 ve 75 kiloyum silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası alabilirmiyim. yani özel guvenlik olabilirmiyim
  teşekkürler kolay gelsin…

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet, silahsız için yetkili poliklinik raporu yeterlidir. Yaşınız da uygunsa heyet raporu veren bir hastaneye danışabilirsiniz. Silahsız rapor alabilenler var. Konuya ilişkin karar sağlık kurumlarında verileceği için sayfa başında verilen bilgilere ilave edebileceğim bir husus yok. İyi günler.

 21. 18 Ocak 2017 - 09:03 | #21

  ibrahim :

  Ben psikiyatri tedavisi gormekteydim iki ilac kullaniyordum biri uzman doktor tarafindan 1 ay once kesildi digeri ise kullanmaya devam ediyorum.devlet hasatanesine basvurdum butun doktorlardan onay aldik birtek psikiyatri beni horus yazisi getirmek uzere universiteye sevk etti oradaki doktorlar bazi tesler yapti onlarda olumlu gecti epikiriz raporu istediler yatan hasta olmadiyim icin epkiriz raporu alamadim yerine tedacimi izleyen doktor muayene dokumu ve altina durumumu bildiren bir yazi yazip beni universiteye gonderdi oradaki heyet suanda tedavimin decam ettigi icin silahli guvenlik olamayacagimi bir yil sonra yeniden basvurmam gerektigini bildiren bir yazi aldim bunu devlet hastanesindeki saglik raporu veren psikiyatri doktoruna getirdim ve ona dedimki silahli alamiyorsam silahsiz raporuna ceviremezmiyiz dedim onuda kabul etmedi ilac kullanan adam silahlida silahsizda guvenlik gorevlisi olamaz dedi bana kizdi simdi ben heyete teslim edeyim mi simdi belgelerimi sonuc olumsuz oldugu ve olacagi icin bu sureci tamamlamazsam ilerde bir sikinti olurmu lutfen yardimci olurmusunuz

  Belirtilen raporu imza karşılığı alırsanız sonuç ret havuzunda görünür. Ancak o ilin hakem hastanesinden rapor almak şartıyla olumlu olabilir. Başka hastane veya poliklinikte şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak hekimin görüşünü de dikkate almak gerek, eğer bir şekilde rapor alıp mesleği yaparken sıkıntı yaşarsanız tüm bunlara değmez sanırım. Özel güvenlik mesleğini yapanların soğukkanlı, sabırlı olmaları gerektiğini göz önüne alarak karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 18 Ocak 2017 - 09:41 | #22

  Deniz :

  merhaba silahlı özel güvenlik sertifikası alırken aldığımız sağlık raporunda kan tahlili yapılıyor mu?

  Başvuracağınız hastaneye bağlı, Ankara’da tahlil yapan da var yapmayan da. Durumu bulunduğunuz ilden araştırmalısınız. İyi günler.

 23. 18 Ocak 2017 - 09:50 | #23

  Barış Demir :

  Selamun Aleyküm ben silahsız özel güvenlik olmaak istiyorum fakat silahlı olarak rapor almay gittiğimde gòzümden dolayı vermediler sağ gözümde doğuştan kayma var sizce alabilir miyim

  Raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ret havuzunda görünür. O rapor, ancak hakem hastane raporu veya engel teşkil eden durumun tedavi edildiğinin belgelenmesi ile etkisiz kılınabilir. Dolayısıyla hakem hastaneden rapor alabileceğinizi düşünüyorsanız bu masrafa girin aksi halde boşa gider. İyi günler.

 24. 18 Ocak 2017 - 10:02 | #24

  Nevzat aktaş :

  Hocam ben size yine yazmıştım şöyle anlatayım saglık raporu için ilk devlet hastanesinde beni sol gözden asgitmattan dolayı vermediler sonra gözlük aldım başka hastaneden doktor gözlükle olur raporu verdi ancak ilk olamaz raporu emniyete gitti ben şimdi 29 ocakta sınava gireçeğim sınavı kazandığımda ilk raporum emniyette görünürmü yoksa ikinci olur raporumla gecermiyim bide hakem hastaneye yolarsalar geçermiyim gözlükle görme kaybım >:) eksi 3 artı 3 den az cevabınızı bekliyom teşekrler

  İkinci raporu hakem hastaneden alsaydınız şimdi hem bu endişeyi yaşamayacak hem de hakem hastaneye sevk edilme durumunda ekstra masraf yapmayacaktınız. Raporun ret havuzunda görünüp görünmeyeceğini bilemiyorum. Ancak görünürse ikinci hastanede de hakem statülü değilse üçüncü bir iş çıkacağı muhakkak. Silahlı raporlarında +3,-3 aralığı genelde sorun olmuyor. Ama konuya ilişkin kararın ilgili hekim tarafından verileceğini de gözardı etmemek gerek. Hakem hastane zorunlu olursa rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 20 Ocak 2017 - 14:38 | #25

  barış :

  Benim 2 gözüm 3 derece miyop bir sıkıntı olurmu

  Sağlık şartları ile ilgili bilinen tüm detaylar sayfanın başında yer alan kadar. Detayları, rapor vermeye yetkili kurumlara/hekimlere bırakılmış demektir. Genelde -3,+3 aralığı görme bozuklukları sorun olmuyor ama buna son karar ilgili hekim tarafından verilecektir. Rapor alacağınız kuruma danışın, olumlu cevap alırsanız rapor ücretini yatırıp işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 26. 20 Ocak 2017 - 17:50 | #26

  Tufan :

  Mrba benim kolumda jilet izi parmağımdA dövme ve sırtımda kolumda bıçak izleri var silahlı özel güvenlik olabilirmiyim

  Dövme ve faça izlerine rağmen rapor alanlar var. Bazı hastaneler baştan olumsuz, bazıları kişilik testi sonucuna göre olumlu veya olumsuz karar verebiliyor. Konu, tamamen ilgili hekimin takdirine kalmış. Dolayısıyla bulunduğunuz ilde rapor veren hastaneleri öğrenip rapor ücretini yatırmadan önce danışınız. Kişilik testinde tüm soruları okuyup anlayarak tutarlı cevaplar vermenizde yarar var. İyi günler.

 27. 21 Ocak 2017 - 14:44 | #27

  Kardelen :

  Slm silahlı için sadece kulağımda işitme kaybı cıktı olumsuz olurmuş dktrun dediğine gore bende heyete girmedim özel hastaneden silahsız alma şansım nedır bu durumda cunku ben normal hayatımı sürdürüyorum test olumsuz cıktı tşkler
  Bu arada 75 dogumluyum

  İlk raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ret havuzunda görülebilir. Teslim alınmadıysa silahsız rapor da aldıysanız muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 28. 21 Ocak 2017 - 16:52 | #28

  Numan kurt :

  Yuzde 48 50 isitme kaybim var silahsiz guvenlik belgesi alabilirmiyim

  Silahsızlarda sadece ortopedi onayı aranmamasının dışında sağlık şartları silahlı/silahsız aynıdır. Konuya ilişkin yukarıdaki bilgi dışında detay yok. Silahsızlar için yetkili poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ilde birine başvurup rapor ücretini yatırmadan önce KBB ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 23 Ocak 2017 - 10:32 | #29

  Zeki Koçaslan :

  Lise açık öğretim de okuyorum silahlı güvenlik olmama engel mi öğrenimi bitirmem şart mi

  Silahlı için lise mezunu olmak gerekir. İyi günler.

 30. 24 Ocak 2017 - 10:01 | #30

  Uso :

  Slm aleykum hocambn korucu olcam bnde dovme vr heyet rapor da bi sıkıntı olurmu

  Korucu alımı yapan yere sormanız gerekir, inanın hiç bir bilgim yok. İyi günler.

 31. 24 Ocak 2017 - 10:02 | #31

  Ridvan :

  Hocam benm sag gozumde keratakonus hastaligi var gormede sıkıntı tam olarak odaklanamiom rapor guvenlik icin rapor verirlermi diye endiseliyim saygilar..

  Rapor konusunda yetki devlet hastanesi ve geçerli rapor verebilen polikliniklerde. Yazılı metin olarak yukarıdakinin dışında bilgi yok. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili birime danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 27 Ocak 2017 - 09:03 | #32

  Hakki :

  Astim hastasiyim ilac kullaniyorum surekli fakat bi sorun yaşamıyorum ozel guvenlik olur muyum tesekkurler simdiden

  Sağlık koşulları ile ilgili sayfanın başında verilen dışında detay yok. Durumunuza/tercihinize uygun silahlı veya silahsız raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız adaylarda aranan eğitim-yaş şartları var. İyi günler.

 33. 27 Ocak 2017 - 11:35 | #33

  emirhan fermen :

  merhaba kolay gelsin hocam. Bel fıtığı ameliyatı oldum fakat şuan durumum gayet iyi silahlı güvenlik olabilirmiyim heyet geçirirmi ?

  Silahlı adaylardan tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alıp alamayacağınızı bilemiyorum. Hastaneye gidip rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 01 Şubat 2017 - 09:34 | #34

  özkan :

  hocam güvenlik kartım gözlüklü ama ben çalışırken gözlük kullanmıyorum.gözlük kullanmak mecburimi ben kullanmak istemiyorum.

  Denetimde titiz bir memura denk geldiğinizde sorun olabilir. İsterlerse işyerinize bu yüzden ceza yazabilirler. Dolayısıyla sorunu gözlüğü yanınızda taşıyarak çözebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 35. 01 Şubat 2017 - 09:41 | #35

  Alper Akgün :

  Merhaba kolay gelsin hocam.Yuzde 45 engelli raporum var.(gecici) . F28 organik olmayan psikotik bozukluk hastasiyim. Silahli yada silahsiz guvenlik olabilme sansim var mi?

  Silahlı veya silahsız raporu alabilmenize bağlı. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız sistemde görüneceği için silahlı raporu ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışın. Silahsız için de yetkili poliklinik raporu istenir. Belirttiğiniz hastalık hakkında bilgim yok, sadece özel güvenlik mesleğinin ciddi sabır gerektirdiğini belirtmek isterim. Tam iyileştiğinizde silahsız daha mantıklı görünüyor, tabii tercih sizin. İyi günler.

 36. 01 Şubat 2017 - 09:42 | #36

  tugba :

  Bacagimda fazla belli olmasada aksama var hocam silahsız güvenlik olmama engel olurmu bu durum

  Silahsızda ortopedi onayı aranmıyor, yetkili poliklinikten rapor alınabilir. Bu nedenle sorun olmaz. İyi günler.

 37. 01 Şubat 2017 - 09:43 | #37

  Ahmet :

  Hocam ben köy korucusu olmaya sakinca yoktur sağlik rporunda .gözlüklü yazmış bi sıkıntı varmi gözlüklü

  Köy korucusu alımı yapan yerden öğrenmeniz gerekir. Özel güvenlikle farklı şartlar aranıyor olabilir. İyi günler.

 38. 01 Şubat 2017 - 10:28 | #38

  Celal :

  Selam hocam ben askerliğimi 2 ayında düz taban olarak çürük aldım silahlı veya silahsız güvenlik olabilir miyim?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz halinde mümkün. Silahsızda ise ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Silahlı düşünürseniz rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 01 Şubat 2017 - 10:29 | #39

  Nurullah :

  Merhaba hocam şeker hastalığı engel olur mu güvenlik çalışmasına

  Özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarında bu husus belirtilmediği için bilemiyorum. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Hangisine karar verirseniz rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 01 Şubat 2017 - 10:48 | #40

  Sefa :

  HOCAM SiLAHLI GUVENLIK OLMAK ISTIYORUM FAKAT SOL KOLUMDA BRACHIAL PLEKSUS RAHATSIZLIGI MEVCUT.KOLUM OMUZ HIZASINDA KALKIYOR.AVUC ICINI TAM HAVAYA CEVIREMIYORUM YARIM DÖNÜYOR.PARMAKLARDA FELAN HICBIR SORUN YOK.SIZGE SILAHLI GUVENLIK OLABILIRMIYIM.SORUMU CEVAPLARSANIZ BENI COK MUTLU EDERSINIZ

  Belirttiğiniz rahatsızlık hakkında bilgim yok. Tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz halinde, silahlı kurs görmeniz mümkün. Ancak o hastalıktan dolayı reçeteli ilaç kullanıyorsanız muhtemelen hastanede görünecektir. Öncelikle bu nedenle rapor ücretini yatırmadan hastanenin ilgili bölümüne danışmanız uygun olur. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için silahlı olmazsa silahsızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 41. 01 Şubat 2017 - 13:09 | #41

  selçuk :

  tek göz protez silahsoz güvenlık olabılır mıyım

  Görme ile ilgili aranan şartlar silahlı-silahsız her ikisi için de aynı. Fark, silahsızda ortopedi onayı istenmemesi sadece. Bu nedenle maalesef olumsuz. İyi günler.

 42. 03 Şubat 2017 - 12:34 | #42

  fatih :

  Merhabalar, tip 1 diyabet hastasıyım.Silahlı ya da silahsız güvenlik olabilir miyim? Özel güvenlik üniversitesini okumayı düşünüyorum. İş bulma sıkıntısı yaşar mıyım?

  Özel güvenliğin üniversitesi yok, önlisans programları var. Üç haftalık kursu alan da önlisansı bitiren de beş yıl sonra aynı yenilemeye tâbi olduğuna göre bu tercihi bir daha düşünün bence. Silahlı için heyet, silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Raporu alabilirseniz eğitimi de alırsınız. Önlisans bölümünü okuyacaksanız okulun broşüründeki şartları incelemeniz gerekir. İyi günler.

 43. 03 Şubat 2017 - 14:28 | #43

  sefer :

  eskiden psikyatri ilaçı kullandım bırakalı bir yıldan fazla oldu silahsız için sağlık raporu alabilir miyim

  Silahsız raporunu vermeye yetkili poliklinikten şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 44. 05 Şubat 2017 - 12:52 | #44

  Habip :

  Renk körlüğü silahlı özel güvenlik görevlisi olmaya engelmi bu konuda bilgi almak istiyorum teşekkürler

  Sayfanın başındaki sağlık şartlarında renk körlüğü engel olarak belirtilmemiş durumda. Silahlı ve silahsız için renk körlüğü 2011 yılından beri engel değil. İyi günler.

 45. 17 Şubat 2017 - 15:33 | #45

  Erhan Turan :

  Merhaba benim sağ gözüm yüzde 80 görme orani silahli özel güvenlik görevlisi olabilirmiy

  Silahlı için istenen heyet raporunda +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Ancak belirttiğiniz durum muhtemelen bu aralığın dışında kaldığı için sanırım mümkün olmaz. İyi günler.

 46. 17 Şubat 2017 - 15:34 | #46

  Emrah :

  Merhaba ;
  Ben ankilozan spondilit hastasıyım kulladığım bir ilaç yok sırtta bulunan bir rahatsızlık hareket kısıtlaması ağrı etkisi.Bu nedenden dolayı askerlikten muaf oldum polisliğe başvuramadım sertifika alabilirmiyim sizce.
  Teşekürler.

  Silahsız eğitimde alınan raporda ortopedi onayı istenmediği için silahsız güvenlikte şansınızı deneyebilirsiniz. Bunun için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak yeterli. İyi günler.

 47. 17 Şubat 2017 - 16:08 | #47

  yavuz selim öztürk :

  Özel Güvenlik Devlet Memuruyum.2001 yılında memur oldum. 2006 yılında epilepsi (sara) hastalığına yakalandım.Hastalığımı kurumuma bildirmedim.Hastalığımı kurumuma bildirirsem güvenlik işinden ayrılır mıyım? Devlet memurları acısından ne gibi sakıncaları var.İşimi bıraktırırlar mı?.Mamulden emekli olur muyum? Masa başı işi verirler mi?Tarafıma bilgi vermenizi önemle rica ediyorum.Teşekkür ederim.

  Durumu kurumunuza bildirmeniz halinde, özel güvenlik görevi ve memuriyete devam konusunun tespiti için sizi heyet raporu alabileceğiniz bir devlet hastanesine sevk ederler. Hastaneden gelecek rapora göre hakkınızda karar verilir. Özel güvenlik olamaz/memurluğa devam edebilir ibareli rapor alırsanız, varsa kendi kurumunuzda eşiti bir göreve, yoksa muhtemelen Devlet Personel Başkanlığı havuzu vasıtasıyla başka bir kurumda yine halen yaptığınız görevin eşiti (özlüm hakları bakımından) bir göreve atanırsınız. Eğer memurluğa devam edemez denirse malulen emeklilik söz konusu olabilir. Ancak malulen emeklilikte aranan hizmet süresinin son halini bilmiyorum. Hizmet süreniz malulen emekliliğe uygun değilse memuriyeti ve ondan doğan tüm hakları kaybetme riski nedeniyle önce bu hususu net bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 48. 17 Şubat 2017 - 16:24 | #48

  Ünsal :

  Merhabalar hocam psıkyatrıden stres yuzunden ılac kullanıyorum sılahsız özel guvenlık olabılmek ıcın cesıtlı doktorlara gıttım hepsı saglam dedı psıkıyatrı doktoru ıse ılac kullandıgım ıcın olumsuz dedı ılac kullanmak ıstemıyorum dedım bana kullanacaksın dedı doktor bıraktırmadı benı zorluyor sadece stres ıcın gıtmıstım bana anksıyete bozuklugu oykusu yazdı herhangı bı test tahlıl bısey yapılmadan bana ılac tedavısı uygulamaya basladı ve bu da benım onume cıktı cok pısman oldum psıkıyatrıye gıttıgıme ben sımdı bu sonuca ıtıraz edebılır mıyım bu ılacları kullandım dıye yıne ret cevabı gelır mı yoksa benı teste tahlıle yollarlar mı ve bu karara ne zaman nereye ıtıraz edebılırım gıttıgım hastane egıtım ve arastırma hastanesı herhangı bı rahatsızlıgım yok sankı sorunluyum dıye ıtham edılıyorum ne yapabılırım

  Başkentin merkezinde on gün kadar internetimiz kesildiği için cevaplar gecikti, kusura bakmayın. Eğer o hastaneden verilen olumsuz kararlı raporu imza karşılığı teslim aldıysanız emniyetin ret havuzunda görünecektir. Gittiğiniz hastane hakem statüsünde değilse bir şansınız daha olabilir. Bulunduğunuz ildeki hakem hastaneyi öğrenip oradan olumlu rapor almanız halinde sorunun çözülmesi mümkün. Herhangi başka bir hastaneden alırsanız, emniyet çelişkili raporlar nedeniyle sizi hakem hastaneye sevk eder. Bu da üç kere rapor masrafı demektir. Dolayısıyla siz öğrenerek doğrudan hakem hastaneye giderseniz iki seferle kurtarabilirsiniz. Hakem hastanede kişilik testine tâbi tutulmanız yüksek ihtimal. Birbirine benzer beşyüz civarında soru var. Benzer soruları okumaktan sıkılıp rasgele cevap vermeyin, her birini tek tek okuyup tutarlı cevap verirseniz sorun olmaz. Bol şanslar.

 49. 18 Şubat 2017 - 07:24 | #49

  k.temiz :

  Renk körlüğü sorun olur mı?

  Silahlı veya silahsız için renk körlüğü 2011 yılından beri engel değil. İyi günler.

 50. 21 Şubat 2017 - 11:52 | #50

  Ferdi :

  Merhaba sol gözümdü şasılık var özel güvenlik için sağlık raporu olumlu cıkarmı

  Bunu ancak ilgili sağlık kuruluşundan öğrenebilirsiniz. Belirttiğiniz durumun görmeye etkisine göre karar verilir sanıyorum. Silahlı ve silahsız için aranan yaş, eğitim, rapor konularında Sıkça Sorulan Sorular bölümünde detaylı bilgi verildi. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.