Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 42229 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Kasım 2013 - 16:18 | #1

  barış ateş :

  slm merhabalar benim sag el baş parmagım 2003 de koptu ve başka vücudumda sorun yok parmaksız da her işimi uygun yapıyorum ehliyet filan aldım sorun olmadı silahsız güvenlik sertifikası alabilir miyim sizce uygun mudur

  Silahsız adayların raporlarında ortopedi bölümü olmadığı için rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 2. 27 Kasım 2013 - 09:43 | #2

  Abdullah :

  slm benim sağ gözüm 10 da 2 – 3 oranında görüyor sol gözüm tam görüyor
  sol gözlük camı 2.75
  sağ gözlük camı 4.75
  ehliyetimi 2007 de heyet raporundan geçerek aldım
  silahlı sertifika alabilirmiyim

  Silahlı adayların tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu alması gerekir. Dolayısıyla belirttiğiniz konuda kesin karar, başvuracağınız hastanede verilecektir. Sadece genel bir bilgi olarak +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarının engel teşkil etmediğini söyleyebilirim. Mümkünse önce göz bölümüne başvurup olumlu cevap aldığınız takdirde rapor ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 27 Kasım 2013 - 09:45 | #3

  s.süleyman :

  Slm benim kolumda küçükken oluşmuş olan cam kesik izi var.Ama bana herhangi bir engeli yok.Silahlı güvenlik görevlisi olabilir miyim?

  Kesik, jilet, faça izleri olanlara kişilik testine girerek olumlu rapor alabiliyor. Silahlılardan tam teşekküllü devlet hastenesinden heyet raporu istendiği için mümkünse önce bu izleri gösterip olumlu cevap aldıktan sonra rapor ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 29 Kasım 2013 - 19:28 | #4

  fatih :

  Merhaba bende diseksiyon var.sahdamarim tikali ve anjiyo ile acilmadi norolojiden gecermiyim

  Sağlık raporlarında aranan hususlar bu sayfanın başında belirtildiği şekilde olup detay yok. Dolayısıyla karar, sağlık kuruluşlarında veriliyor. Silahsız düşünüyorsanız poliklinikten, silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor almanız istenir. Durumunuz hangisine uyuyorsa ona göre başvuracağınız sağlık kuruluşunda rapor ücretini yatırmadan nöroloji bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 27 Aralık 2013 - 18:37 | #5

  yasin tüfekcioğlu :

  iyi günler ben renk körüyümde sağlık raporu alırken devlet hastanesinde test yapıyorlar mı bana vermezler ya rapor off….

  Devlet hastanesinde muayene esnasında renk körü olduğunuz tespit edilip yazılabilir. Ancak renk körü olmak özel güvenliğe engel teşkil etmediği için sorun çıkmaz. İyi günler.

 6. 27 Aralık 2013 - 18:38 | #6

  gürkan sağır :

  iyi günler benim her iki gözümde yüksek derece de miyop ama güvenlik sertifikası alırken verilen rapor olumlu şu ankı kanunda ağır ve tehlikeli iş yapabilir ibaresi bulunmalıymış o da bana biraz sıkıntı yaratıyo normal de gece çalıştım bir yıl daha önce başka bi firma da güvenlik olarak görev yaptım benim bildiğim kadarıyla körlük ve renk körlüğü yoksa raporda sıkıntı çıkmaması lazım bilgilendirmenizi rica ediyorum

  Özel güvenliklerden istenen raporlarda belirttiğiniz hususla ilgili bir durum yok. Dolayısıyla tam teşekküllü devlet hastanesinden “silahlı özel güvenlik olur” ibareli rapor alanlar açısından sıkıntı yok. İyi günler.

 7. 02 Ocak 2014 - 19:18 | #7

  kübra :

  merhabalar ben kapalı tesettürlüyüm güvenlik görevlisi olarak çalışmak istiyorum sorun olur mu ?

  Son düzenlemelerden sonra bu konu net değil, karar çalıştıran firma/kurumlara bırakılmış gibi görünüyor. Firma kabul ettiği takdirde çalışmanıza engel yok. İyi günler.

 8. 02 Ocak 2014 - 19:19 | #8

  gökhan :

  göz problemim var sağda 3 derece astigmat var (tedavi edilebilir) solda 4 e yakın göz tembelliği var gözlük kullanıyorum silahlı veya silahsız güvünlik sertifikası alabilirmiyim silahlı almak istiyorum bilgilendirirmisiniz.

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için poliklinikten rapor istenir. Hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce göz bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 02 Ocak 2014 - 19:20 | #9

  hakan :

  mrblar benım kolumda 1 adet dövme var özel güvenlik olmama engelmi acaba silahsız

  Dövme, özel güvenliğe engel değil. Ancak son karar sağlık kurumlarına ait. Silahsızların poliklinikten rapor alması yeterli. Dolayısıyla herhangi bir kursa danışarak bir polikliniğe başvurabilirsiniz. İyi günler.

 10. 02 Ocak 2014 - 19:21 | #10

  ÖZGÜR :

  @A.GÜLŞEN RENK KÖRÜ OLANLARIN SİLAHLI GÜVENLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU ALAMADIKLARINI BİLİYORUM GERÇEKĞİ NEDİR BU KONU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALABİLİRMİYİM

  Renk körlüğü özel güvenliğe engel değil. Silahlı veya silahsız hangisini düşünüyorsanız ona göre rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 11. 20 Ocak 2014 - 12:09 | #11

  volkan :

  silahsız güvenlik olmak istıyorum ancak sadece tek kolumda kesıkler var yanı jılet ızlerı ve döğme var engel olurmu bu kesıkler ve döğme.net bılgısı olanlardan cevap beklıyorum sımdıden tesekkuler..

  Jilet izi veya dövmesi olanların, özel güvenlik olabilmeleri tüm adaylardan istenen sağlık raporunu almaları kaydıyla mümkündür. En fazla kişilik testi yaptıktan sonra olumlu rapor alınabiliyor. Bu testin değerlendirmesi zaman aldığından rapora başvururken dikkate almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 20 Ocak 2014 - 12:11 | #12

  fatih :

  mrb benim sağ kulagımda yüzde 40 sol skulağımda yüde 35 işimtme kaybı var ben bu durumda sağlık raporu alabilirmiyim

  Özel güvenlik sağlık şartlarında görevi yapmayı engellemeyecek işitme kaydı diyor ve oran verilmiyor. Dolayısıyla ancak hastane veya poliklinik karar verebilir. Ancak verdiğiniz oranlar hayli yüksek olduğundan rapor parasını yatırmadan KBB’ye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 20 Ocak 2014 - 12:13 | #13

  ozan :

  mrblar ben sılahlı ozel guvenlık olcam saglık raporu almaya gıttım elımde guyater dıe bı hastalık varmıs yanı sogukta ellerım morarıyor doktor ılla dedı ben sana yuzde 20 verecem ben ne kadr ısrear ettıysem verdı daha ortapedı doktoruna gıtmedım benım ayagımda kronık osteomyelıt ver kaval kemıgın de bende dıyorumkı barı puan topluyum sızce kac verırıler osteomyelıt hastalıgına veya ozel guvenlık sıkıntı olurmu

  Belirttiğiniz durumların rapora ne şekilde yansıyacağını bilemiyorum, ancak hastane bilir. Silahsız raporlarında ortopedi bölümü olmadığını, poliklinikten alınabileceğini belirteyim. İyi günler.

 14. 04 Şubat 2014 - 19:03 | #14

  islam16 :

  Merhaba Iyi günler ileri seviyede olmayan Şeker hastalığı Silahlı Güvenlik belgesi almaya engel teşkil edermi ? Çok teşekkürler.

  Şeker hastalığı, özel güvenlik olmaya engel hallerde sayılmıyor. Ancak riske girmemek açısından rapor alabileceğiniz hastane konusunda kursa danışmanızı tavsiye ederim. Bazı hakem hastaneler detaylı tahlil ve röntgen filmi isteyip olumsuz rapor verebiliyor çünkü. İyi günler.

 15. 05 Şubat 2014 - 18:20 | #15

  ahmet :

  sol gözüm görüyor ama doktorun gösterdiği mesafeden yazıyı okuyamıyorum tabloyu görüyorum fakat harfleri okuyamıyorum silahsız güvenlik sertifikamı tekrar alabilirmiyim.silahsız benim 2005 belli güvenlik yapıyorum tekirdagda aldım 2010 kadar ama memleketim de geldim bi işe girdim özel güvenlik olarak çalışıyorum heyet raporu istediler şimdi memleketteki doktor çok inceleme yapıyor silahsız alabilirmiyim

  Silahsız kimliğiniz varsa yenilemede de rapor tekrar istenmediğine göre heyet raporu almanızı kim istedi anlayamadım. Silahsızların hastaneden heyet raporu değil, poliklinikten rapor alması yeterlidir. Eğer işyerinizin böyle bir talebi yoksa endişelenmenize de gerek yok. İyi günler.

 16. 18 Mart 2014 - 11:48 | #16

  ahmet :

  iş yeri heyet raporu istiyor hel yıl. silahsız benim her yıl heyet raporu istenirmi

  İşyerlerinin belli zamanlarda rapor veya adli sicil istemesini engelleyen bir durum yok maalesef. İyi günler.

 17. 18 Mart 2014 - 11:54 | #17

  gökmen :

  mrb ben silahlı güvanlik için sağlık raporu aldım rapor olumluydu fakat kulağımda az işitme kaybı vardı rapora silahlı güvanlik olabilir ancak 1 yıl sonra kontrolü kaydıyla yazmış bu ne anlama geliyor 1 yıl sonra tekrarmı heyete giricem iyi günler

  Normal şartlarda raporların sadece karar bölümüne bakılır. Ayrıca artık raporlar emniyete değil, kurslara veriliyor. Dolayısıyla sorumluluk kurs merkezlerinde. İyi günler.

 18. 18 Mart 2014 - 12:35 | #18

  ahmet :

  selamün aleyküm.abicim benim %60 raporum var sag elde 2 sinir hasarı var.ama iş yapmama engel değil sadece ufak nernelerı pek tutamıyorm mesela kalem vb.lise mezunuyum gvenlik görevlisi olabilirmiyim !!!silahsız

  Silahsız adaylardan istenen raporda ortopedi olmadığı için özel güvenlik olmanız mümkün. Silahsız olduğunuz için rapor verebilen herhangi bir poliklinikten alabilirsiniz. İyi günler.

 19. 18 Mart 2014 - 12:37 | #19

  merve :

  mrb bn silahsız güvenlik olmak için rapor alcam nerden almam gerekiyo

  Silahsız raporu; KBB, göz, psikiyatri, nöroloji hekimleri bulunan bir poliklinikten alınabilir. İyi günler.

 20. 18 Mart 2014 - 12:38 | #20

  boran :

  mrb ben ıs kazası gecırdım ve sag ayak parmaklarım yok ve sılahsız guvenlık kursuna gıtmek ıstyrm saglık raporu alırken askerıye usulu mu bakıyolar vucudumuza yoksa goruntu olarak mı ( yanı hopla zıpla dıyorlar mı ? )

  Silahsız güvenlik adaylarından istenen raporda ortopedi olmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 21. 18 Mart 2014 - 12:39 | #21

  gulsen :

  Mrb arkadaslAr bna yardimci olun lutfen goz doktoru ancak gozlukle net gorebilir yazdi muayne kgidina sorun olurmu

  Raporun karar bölümünde “özel güvenlik olur” yazması kaydıyla sorun olmaz. İyi günler.

 22. 18 Mart 2014 - 12:40 | #22

  enes :

  mrb ben antideptesa kullanıyorum ama sadece dikkat danıklıgı için güvenlik görevlisi olmamda engel olurmu LÜTFEN YANIT VERİRMİSİNİZ

  Sorun olmaz, endişelenmeyin. Silahlı için devlet hastanesinden heyet, silahsız için poliklinikten rapor almak yeterlidir. Gerekmedikçe de ilaç kullandığınızı söylemeyin. İyi günler.

 23. 29 Mart 2014 - 16:11 | #23

  süleyman :

  Sol kulak30 sağ kulak 70 yazıyo raporda yani sol kulağın işitme kaybı normal değerler içindemi değilmi

  Sağlık şartlarında sadece görev yapmayı engelleyecek şekilde işitme kaybı olmamak şeklinde belirtilmiş ve oran verilmemiştir. Buna göre konuyla ilgili kararı başvuracağınız hastane/poliklinik verecek demektir. Silahlı için heyet raporu, silahsız için poliklinikten alınacak rapor yeterli sayılıyor. Silahlı düşünüyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce KBB ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 24. Tolga
  01 Nisan 2014 - 17:47 | #24

  Selam benim sadece sağ kulağım hiç duymuyor ama Sol kulağım çok daha iyi duyuyor silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum alabilir miyim

 25. ahmet
  09 Nisan 2014 - 22:18 | #25

  @A.GÜLŞEN çok tskkur ettım ablacım.en kısa zamanda alacağım.inşALLAH :) sevıyorum polisı gvenlıkçıyı.keske kaza gecırmeseydımde polis olacaktım ama olması kader :)

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster