Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 53724 kişi tarafından okundu.

 1. 25 Şubat 2013 - 17:38 | #1

  mehmet :

  benim %20 epilepsi hastalığından dolayı raporum var.silahsız güvenlik sertifika almak istiyorum engel teşkil edermi?

  Silahsızlar için KBB, göz, nöroloji, psikiyatri bölümlerinden hekim imzalı rapor istenir. Bu raporu aldığınız takdirde silahsız kimlik için eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 2. 06 Mart 2013 - 17:59 | #2

  Ali :

  Slm hocam ben 15 yıl uzman cavuş olarak görev yaptım boyun fıtıgından malülen emekli oldum bende silahlı veya silahsız özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim iyi günlar

  Ortaokul mezunu iseniz silahsız, lise mezunu iseniz silahlı eğitim almanız mümkün olabilir. Silahlıların tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu, silahsızların 4 doktor imzalı poliklinik raporu almaları gerekir. Silahsız raporlarında ortopedi bölümü olmadığı için rapor almanız daha kolay olur. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. Kimlik süreci, ehliyet gibidir. Kategoriler/Kimlik Maliyeti başlıklı yazıda giderlerle ilgili genel bilgi var. İyi günler.

 3. 19 Mart 2013 - 17:33 | #3

  mahmut tunç :

  iyigünler hocam silahlı eğitim kursu için başvurmak istiyorum doğuştan kalça çıkıklığım var sadece yürürken aksıyorum onun haricinde bi problem yok gayet seri çalışıyorum acaba silahlı özel güvenlik kursuna başvurabilirmiyim tarih lisans mezunuyum ltfn yardımcı olur musunuz

  Silahlı için istenen heyet raporunu almanız kaydıyla sorun olmaz. Silahlıda bir şekilde olumsuzluk çıkarsa silahsızlardan istenen raporda ortopedi bölümü olmadığından silahsızda şansınızı deneyebilirsiniz. Lisans mezunu olduğunuz için yönetici olmanız da mümkün olabilir. İyi günler.

 4. 18 Kasım 2013 - 16:18 | #4

  barış ateş :

  slm merhabalar benim sag el baş parmagım 2003 de koptu ve başka vücudumda sorun yok parmaksız da her işimi uygun yapıyorum ehliyet filan aldım sorun olmadı silahsız güvenlik sertifikası alabilir miyim sizce uygun mudur

  Silahsız adayların raporlarında ortopedi bölümü olmadığı için rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 5. 23 Ekim 2014 - 15:28 | #5

  volkan :

  kolumda faca ızleri var bu sorun yaratırmı

  Silahlı için hastaneden heyet, silahsız için poliklinikten rapor almanız gerekir. Hastanelerde kişilik testine tâbi tutularak belirttiğiniz şekilde izlere rağmen rapor alanlar var. Rapor ücretini yatırmadan önce psikiyatri bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 30 Aralık 2014 - 15:58 | #6

  Mehmet Oymak :

  28 yaşındayım,sol gözüm görmüyor onun dışında hiç bir engelm yok silahlı yada silahsız güvenlik görevlisi olma şansım var mı ?

  Bir gözün tamamen görmemesi demek rapor alamayacağınızı gösterir. Silahlı için hastaneden heyet raporu, silahsız için poliklinikten rapor istenir. Belli derecelere kadar görme kayıplarına müsaade edilse de tamamen görmemede sonuç olumsuz olur maalesef. İyi günler.

 7. 24 Ocak 2015 - 16:13 | #7

  Pınar :

  Kardeşim epilepsi hastası raporu var kronik fakat 1999dan sonra iyileşme dönemine girdi üniversiteye 2 senelik gitti 2-3 senedir bayılmaları hiç yok silahsız özel güvenlik sertifikası alabilir mi?

  Silahsız adaylardan 4 hekim imzalı rapor istenir. KBB, nöroloji, psikiyatri, göz branşlarında hekim çalıştıran poliklinik raporu da olur. Kardeşiniz bu raporu aldığı takdirde silahsız özel güvenlik eğitimi görebilir. İyi günler.

 8. 09 Şubat 2015 - 17:02 | #8

  serkan ilbaş :

  slm benım sol omzumda 15 cm lık bır dovme var ve dovmelerın altıda faca ızlerı var ve sag omzumdada derın 10 tane faca ızlerı var ama kısa kollu gıydgımde ne dovme ne faca gorunuyor hastaneden rapor alirken benı uvıversteye sevk ettı bu sılahlı ozel guvenlık olmama engelmı veye tammemn guvenlık olmama engelmı….tskrlr-

  Faça izleri nedeniyle kişilik testi yapılarak rapor verilebilir. Kişilik testinin işlemi ve değerlendirmesi biraz zaman alıyor. Eğer olumlu çıkarsa rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 9. 09 Şubat 2015 - 17:02 | #9

  taner :

  silahlı kat alabılmem ıcın tastıkneme gecerlımı

  Silahlı eğitim için en az lise mezunu olmak gerekir. Tastikname liseden ise silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 10. 09 Şubat 2015 - 17:07 | #10

  derya :

  midemden rahatsızdım ve psikolojik dedikleri için 2 yıl psikiyatri ilacı kullandım heyet raporu alabilir miyim silahsız için

  Silahsız için 4 hekim imzalı rapor verebilen poliklinik raporu da olur. İyi günler.

 11. 11 Şubat 2015 - 09:05 | #11

  uğur :

  benim ayagımda yürüme bozukulugu var ve askerlikten muaf oldum lise mevzunuyum /13 yürüme bozukluguna dair rporm var acaba silahlı veya silahsız özel güvenlik görevi olabilirmiyim yanıtlarsanız sevinirm saygılar

  Silahsız raporlarında ortopedi onayı olmadığı için en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla şansınızı silahsız eğitimde denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 12 Şubat 2015 - 10:55 | #12

  mehmet :

  ben yüksektansiyon hastasıyım bu yüzden askerlikten muaf oldum lise mezunuyum silahlı güvenlik olabilirmiyim

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. Tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen heyet raporunu aldığınız takdirde özel güvenlik olabilirsiniz. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2015 - 08:30 | #13

  ibrahim :

  sağ ve sol gözum miyop derece 2 sol 2 toplam 4 sıkıntı olurmu

  Silahlı raporlarında +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. İyi günler.

 14. 18 Şubat 2015 - 08:33 | #14

  yucel :

  hocam bende epilepsi hastasıyım ve7yıldır nobetim yok silahlı ozel guvenlik icin sınava girmek istiyorum daha once her turlu iste calismaya norolojik acısından sakıncası yoktur raporum var sizin düşünceniZ nedir sakınca yasamam insallah

  Özel güvenlik sağlık şartlarında epilepsi hastalığı engel hal olarak telaffuz edilmediğinden karar sağlık teşkillerine bırakılmış demektir. Belirttiğiniz gibi nöroloji raporunuz varsa muhtemelen sorun olmaz. Özel güvenlikte istenen raporların geçerlilik süresi bir yıldır. İyi günler.

 15. 18 Şubat 2015 - 08:37 | #15

  Burak :

  heyet raporunda sadece psikiyatride 1 yıl sonra muayene olmak kaydıyla raporumu aldım ama bu raporu sadece doğru yanlış diye bi test yaparak onun sonucunda verdiler hiçbi şekilde psikiyatri sorunum yok 1 yıl geçtikten sonra muayeneye gitmessem herhangi bir sorun teşkil edermi. Ayrıca şu anda silahlı Güvenlik kartım var…

  Özel güvenlik adaylarından istenen sağlık raporları, daha sonra yapılan bir düzenleme ile kurslara teslim ediliyor. Ancak uygulamada bir çok ilde rapor aslının istenmeye devam edildiği de biliniyor. Siz kart aldığınıza göre sorun olmaz sanırım. Net konuşamıyorum çünkü ilgili şubelerdeki personel değişimi nedeniyle standart bir uygulamadan söz etmek imkansız gibi. Herhangi bir yetkilinin eski dosyaları inceleyip bunu fark etmesi söz konusu olursa yine aynı kişilik testine girip raporu yenilersiniz. Benzer sorulara tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 24 Şubat 2015 - 11:17 | #16

  mehmet :

  Sol kulagim hic duymuyor sag da bir sorun yok silahli kartimi aldim suan silahsiz olarak calisiyorum.Saglik raporunu aile hekiminden aldim hicbirseye bakmadilar bile.silahli olarak calisirsam sorun teskil edermi acaba isitme testinden?

  Silahlı raporları aile hekiminden, sağlık ocağından alınmaz. Tam teşekküllü devlet hastanesinden almanız gerekir. İyi günler.

 17. 24 Şubat 2015 - 11:20 | #17

  burhan :

  Bel kısmında 8 tane titanyum vida var.(kalıcı) Yüzde 13 derece verdiler. Ağır işlerde çalışamaz raporu verdiler. Ön lisans mezunuyum dediğim gibi ağır işler yasak. Silahlı güvenlik sertifikası alabilir miyim?

  Silahlı adaylardan istenen sağlık raporunu alabilmeniz halinde sorun olmaz. Herhangi bir şekilde sıkıntı olursa ortopedi onayı gerektirmeyen silahsızda şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 18. 25 Şubat 2015 - 08:11 | #18

  emre :

  Merhabalar…
  Benim en rahat ses yüksekliği sol 60 db sağ 65 db konuşmayı ayırt etme sol 40 db sağ 45db yani orta derece bilateral işitme kaybım mevcut. bu şartlarla silahlı güvenlik belgesi almam mümkün mü….

  Özel güvenlik sağlık şartlarında görevi yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak şeklinde açıklama dışında bilgi yok. Silahlılardan istenen heyet raporu için başvuracağınız hastaneye ücreti yatırmadan önce KBB bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 25 Şubat 2015 - 18:12 | #19

  Gamze :

  Benim şag göz yüzde 85 görmüyor sol da yüzde 50görmüyor şılahlı veya silahsz alablır myım

  Sağlık şartlarında körlük veya gece körlüğü olmamak şeklinde açıklanmış. Silahlı adaylarda +3, -3 arasındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Silahsızlar poliklinikten de rapor alabilir. Maalesef rapor alabileceğinizi sanmıyorum, dilerseniz bir polikliniğe başvurup sorabilirsiniz. İyi günler.

 20. 05 Mart 2015 - 09:18 | #20

  Serhat :

  Merhabalar ben 10 yasimda kalp ameliyati oldum suan 36 yadim ve her iki kuagimdada yuzde 50 isitme kaybi mevcut ve ameliyatli silahsiz guvenlik karti alabilirmiyim. ve saglik raporunu aile hekiminden alabilirmiyim tesekurler…

  Silahsız adaylardan KBB, göz, psikiyatri, nöroloji hekimlerinin onayı olan sağlık raporu istenir. Aile hekimlerinde bu branşlardan personel olmadığı için rapor alınsa dahi emniyette kabul edilmez. Sağlık şartlarında belli bir oran verilmemiş, ancak sizin verdiğiniz rakamlar yüksek görünüyor. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye müsait polikliniklerden birine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 07 Mart 2015 - 09:38 | #21

  veysel :

  @A.GÜLŞEN
  benim % 40 raporum epilepsi hastasıyım sadece uykuda oluyom
  sılahsız guvenlik karti alabilirmiyim. yardımcı olurmusun

  Silahsız adaylardan istenen 4 hekim imzalı raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. Ancak çalışmaya başladığınızda % 40 raporunuzdan size tanınan herhangi bir imkan varsa onu kaybedebilirsiniz. Bununla ilgili bilgiyi bulunduğunuz ildeki sosyal güvenlik kurumundan almanız doğru olur. İyi günler.

 22. 07 Mart 2015 - 09:40 | #22

  emre :

  Mrb kamuda calisan özel guvenlik hepatit b cikarsa kan tahlillerinde isten cikarilabilir mi acaba

  Özel güvenlik sağlık şartlarında hepatit engel olarak belirtilmemiş. Ancak işyeriniz bu sonuca göre, özel güvenlik olarak çalışıp çalışamayacağınızı tespit için hastaneye sevk edebilir. İyi günler.

 23. 07 Mart 2015 - 17:29 | #23

  rafiye :

  Slm yüzde50görüyorum silahlı güvenlik belgesi alabilir miyim

  Silahlı adaylardan istenen sağlık raporunda +3, -3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Sizin belirttiğiniz % 50 görme kaybı maalesef silahlı-silahsız rapor alamaz. İyi günler.

 24. 11 Mart 2015 - 17:08 | #24

  murat han :

  hayırlı sabahlar.ben öfke kontrolü için cipralex ve rixper adında 2 yıldır ilaç kullanıyorum.hastaneye git gel yapmamak için rapor aldım 1 yıllık.bu sorun teşkil edermi?rapor görünür mü kontrole gitttiğimde?

  Özel güvenlik raporu için başvuran, epilepsi tedavisi gören birinin raporunu başka hastaneden görmüşler, ama bu bilgi paylaşımı hangi hastaneler arasında var, inanın bilemiyorum. Özel güvenlikten söz etmemişsiniz, başka bir amaçla soruyorsanız sanırım hastaneden bilgi almanız daha doğru olur. İyi günler.

 25. 24 Mart 2015 - 11:25 | #25

  zeki :

  Mrb..Benim gözler miyop sol 5 sağ 2 başka bi sağlık problemim yok silahlı güvenlik belgesi alabilir miyim?

  Silahlı için istenen heyet raporunda +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları genelde sorun olmuyor. Rapor almak için başvuracağınız hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce, göz bölümüyle görüşüp olumlu cevap almanız halinde başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 24 Mart 2015 - 11:25 | #26

  oguz :

  Meraba bende kismi renk korlugu var silahli yada silahsiz alabilir miyim

  Kısmi veya tam renk körlüğü, özel güvenliğe engel hal değil. Tercih ve eğitiminize göre silahlı-silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 27. 24 Mart 2015 - 14:21 | #27

  Ekrem :

  hocam benim ayagım normal ayaktan biraz daha cukur bu silahlı güvenlik görevlisi olmama engel olur mu bu durum gözümdede -0.75 miyop astigmat var birde bu sorun olur mu

  Belirttiğiniz durum hareket kısıtlılığı yaratmıyorsa muhtemelen sorun olmayacaktır. Bir şekilde olumsuz çıkarsa silahsızda ortopedi onayı yok. Görme bozukluğu ise -3,+3 arasında sorun olmuyor. İyi günler.

 28. 03 Nisan 2015 - 14:51 | #28

  Ülkü :

  Silahsız güvenlik için göz miyobu sorun oluyor mu bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  Silahsız adaylardan 4 hekim imzalı sağlık raporu istenir. Bulunduğunuz ilde bu raporu vermeye yetkin poliklinik varsa oradan alabilirsiniz. Derecesi çok yüksek değilse sorun olmaz. Silahlılarda +3,-3′e kadar sorun olmuyor. İyi günler.

 29. 03 Nisan 2015 - 14:52 | #29

  volkan :

  Saglik raporu alirken nelere bakiliyor uzun suruyor mu

  Yukarıda belirtilen bölümlerden onay istenir. İyi günler.

 30. 03 Nisan 2015 - 14:53 | #30

  Murat taban :

  Merhaba hocam ben silahli guvenlik gorevlisi belgesi almak istiyorum kursa yazildim. Bu saglik raporunu nasil alabilirim ne kadardir nerden alabilirim ve testt yapiyolarmi alirken . Ne gibi test yaparlar..

  Bulunduğunuz ilde rapor verebilecek hastaneyi kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Diğer sorularınızın cevabını da muhtemelen kursunuz daha açıklayıcı verebilir. İllere göre değişebilir çünkü. İyi günler.

 31. 06 Nisan 2015 - 16:20 | #31

  busenur :

  Hocam meraba bn 20 yaşındayım sağ kulağım duymuyo yakından % 50 duyuyo silahsız güvenlik olmak için engelmidir acaba teşekkür ederim …

  Aranan sağlık şartlarında oran belirtilmemiş, sadece görevi yapmaya engel olacak işitme kaybı olmaması şeklinde ifade edilmiş. Bu nedenle silahsız raporu vermeye uygun bir polikliniğe başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 09 Nisan 2015 - 09:55 | #32

  nurdan :

  Mrb benim boynumda 20 cm boyunda bi dövme var silahlı özel güvenlik olabilir miyim acaba

  Rapor almanız kaydıyla sorun olmaz. Hastane ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmeniz yararlı olur. Bir çok hastanede engel olmamakla beraber, dövmenin kendine acı verme içgüdüsüyle ilgili olduğu gerekçesiyle psikiyatride kişilik testinden geçiren hastaneler de var. İyi günler.

 33. 11 Nisan 2015 - 12:35 | #33

  kADİR :

  İYİ GÜNLER MERHABA BEN 11.03.2014 TARİHİNDE SİLAHSIZ ÖGG SAGLIK RAPORU ALDIM KURSA KAYDOLDUM SINAVI KAZANDIM SERTİFİKAMI ALDIM ANCAK SAĞLIK RAPORUNU KURSA KAYIT OLURKEN ALDIM BU ZAMANA KADAR KİMLİKİ ÇIKARMADIM ŞİMDİ ÇIKARTMAK İSTİYORUM LAKİN RAPORU ALALI 1YIL OLDU SORUN OLURMU EMNİYETE TESLİM EDERKEN BEN BAYAGI ARAŞTIRMDIM SÜRESİ İLE İLGİLİ BİR BİLGİ YOK SADECE ÖZEL GÜVENLİK OLUR SAGLIK RAPORU İSTENİYOR BİLGİLENDİRİRSENİZ MEMNUN OLRUM İYİ GÜNLER

  BİDE BEN GÖMLEK VE KRAVATLI RESİM ÇEKTİRDİM ARKA YÜZÜ GÖK MAVİSİ RENGİNDE KURSADA O FOTOGRAFI VERMİŞTİM SERTİFİKANIN ÜZERİNDE OO RESİMDEN YAPIŞTIRILMIŞ
  KİMLİK ÇIKARMAYA DEDİGİM RESMİ VERSEM KABUL EDİLİRMİ BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM İYİ GÜNLER

  Özel güvenlik sağlık raporlarında geçerlilik süresi bir yıldır. Kurs görmenizin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiği için yeni rapor almanız gerekir. Başvuruda istenen resimler için de son altı aylık şartı var. İyi günler.

 34. 14 Nisan 2015 - 09:19 | #34

  mehmet :

  mrb hcm bnim sag gözüm gürmüyo ve ayagımda da bi sorunvar silahsız güvenlik olabilirmiyim

  Silahsız güvenlik adaylarından istenen raporda ortopedi onayı aranmıyor. Ancak görme kaybı konusu önemli. Sağ göz tam körme kaybı varsa sonuç olumsuz olur. İyi günler.

 35. busra
  19 Nisan 2015 - 22:09 | #35

  Bileklerimde yarik olacak sekildr kesik yok amaaa ince ince cam kesikleri var bundan dolayi sorun olurmu cok merak ediyorum guvenllte

 1. Henüz geri izleme yok.