Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 45, toplamda : 112278 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Nisan 2016 - 15:20 | #1

  esra :

  merhabalar epilepsi hastaları silahlı ya da silahsız ögg olabilir mi?

  Sağlık şartlarında epilepsi ile ilgili bilgi yok. Ancak ilaç kullanımı, hastanede göründüğü için silahlı raporuna onay verip vermemek ilgili hekimin inisiyatifinde. Silahsız için dört hekim imzalı, poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışabilirsiniz. İyi günler.

 2. 16 Mayıs 2016 - 08:35 | #2

  burçak :

  silahsız güvenlik görevlisi olmak istiyorum fakat kollarımda jilet izleri var belli olmasın diye üzerine dövme yaptırdım sorun teşkil eder mi ?

  Jilet izini kamufle etmek dövme ile bile mümkün olmuyor maalesef. Ancak silahsız raporunu vermeye yetkili poliklinikleri bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışarak öğrenmeniz mümkün. Rapor ücretini yatırmadan önce psikiyatri ile görüşüp olumlu cevap almanız halinde işlemi başlatabilirsiniz. Burada inisiyatif başvuru yaptığınız sağlık teşkilinindir. Sizin durumunuzda kişilik testinden geçip silahlı rapor alanlar dahi var çünkü. İyi günler.

 3. 03 Haziran 2016 - 12:07 | #3

  firat :

  Merhaba hepatit b hastaligi tasiyan biri guvenlik gorevlisi olabilir mi

  Kullanılan ilaçlar sağlık sisteminde göründüğü için kararın silahlı için hastanede verilmesi muhtemel. Silahsızda dört hekim imzalı rapor yeterli. Yaşınız, mezuniyetiniz, tercihiniz hangi yönde ise ona uygun rapor için bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 01 Ekim 2016 - 16:22 | #4

  Nurgül kılıç :

  gözlük derecesi sınırı ne kadar

  Hastanelerde +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarına rapor verilebiliyor. İyi günler.

 5. 12 Kasım 2016 - 13:16 | #5

  Emre :

  Merhaba 20 yaşındayım omurgamda platin var boy 1.83 kilo doksan beş platinler silahsız güvenlik sertifikası almam da Bi engel teşkil eder mi

  Silahsız raporlarında ortopedi onayı aranmadığı için hiç bir engel teşkil etmez. İyi günler.

 6. 09 Aralık 2016 - 14:24 | #6

  emre :

  ıyı gunler dıyalız hastasıyım hasta olmadan once aldıgım ozel guvenlık kımlık kartım bıtmek uzere acaba yenıleme yapabılırmıyım

  Kimliği olanların yenilemesinde yeniden rapor istenmediği için sorun olacağını sanmıyorum. Sadece işyeriniz yeni rapor isterse sıkıntı olabilir. İyi günler.

 7. 18 Ocak 2017 - 09:03 | #7

  ibrahim :

  Ben psikiyatri tedavisi gormekteydim iki ilac kullaniyordum biri uzman doktor tarafindan 1 ay once kesildi digeri ise kullanmaya devam ediyorum.devlet hasatanesine basvurdum butun doktorlardan onay aldik birtek psikiyatri beni horus yazisi getirmek uzere universiteye sevk etti oradaki doktorlar bazi tesler yapti onlarda olumlu gecti epikiriz raporu istediler yatan hasta olmadiyim icin epkiriz raporu alamadim yerine tedacimi izleyen doktor muayene dokumu ve altina durumumu bildiren bir yazi yazip beni universiteye gonderdi oradaki heyet suanda tedavimin decam ettigi icin silahli guvenlik olamayacagimi bir yil sonra yeniden basvurmam gerektigini bildiren bir yazi aldim bunu devlet hastanesindeki saglik raporu veren psikiyatri doktoruna getirdim ve ona dedimki silahli alamiyorsam silahsiz raporuna ceviremezmiyiz dedim onuda kabul etmedi ilac kullanan adam silahlida silahsizda guvenlik gorevlisi olamaz dedi bana kizdi simdi ben heyete teslim edeyim mi simdi belgelerimi sonuc olumsuz oldugu ve olacagi icin bu sureci tamamlamazsam ilerde bir sikinti olurmu lutfen yardimci olurmusunuz

  Belirtilen raporu imza karşılığı alırsanız sonuç ret havuzunda görünür. Ancak o ilin hakem hastanesinden rapor almak şartıyla olumlu olabilir. Başka hastane veya poliklinikte şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak hekimin görüşünü de dikkate almak gerek, eğer bir şekilde rapor alıp mesleği yaparken sıkıntı yaşarsanız tüm bunlara değmez sanırım. Özel güvenlik mesleğini yapanların soğukkanlı, sabırlı olmaları gerektiğini göz önüne alarak karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 18 Ocak 2017 - 09:41 | #8

  Deniz :

  merhaba silahlı özel güvenlik sertifikası alırken aldığımız sağlık raporunda kan tahlili yapılıyor mu?

  Başvuracağınız hastaneye bağlı, Ankara’da tahlil yapan da var yapmayan da. Durumu bulunduğunuz ilden araştırmalısınız. İyi günler.

 9. 20 Ocak 2017 - 17:50 | #9

  Tufan :

  Mrba benim kolumda jilet izi parmağımdA dövme ve sırtımda kolumda bıçak izleri var silahlı özel güvenlik olabilirmiyim

  Dövme ve faça izlerine rağmen rapor alanlar var. Bazı hastaneler baştan olumsuz, bazıları kişilik testi sonucuna göre olumlu veya olumsuz karar verebiliyor. Konu, tamamen ilgili hekimin takdirine kalmış. Dolayısıyla bulunduğunuz ilde rapor veren hastaneleri öğrenip rapor ücretini yatırmadan önce danışınız. Kişilik testinde tüm soruları okuyup anlayarak tutarlı cevaplar vermenizde yarar var. İyi günler.

 10. 21 Ocak 2017 - 16:52 | #10

  Numan kurt :

  Yuzde 48 50 isitme kaybim var silahsiz guvenlik belgesi alabilirmiyim

  Silahsızlarda sadece ortopedi onayı aranmamasının dışında sağlık şartları silahlı/silahsız aynıdır. Konuya ilişkin yukarıdaki bilgi dışında detay yok. Silahsızlar için yetkili poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ilde birine başvurup rapor ücretini yatırmadan önce KBB ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 24 Ocak 2017 - 10:01 | #11

  Uso :

  Slm aleykum hocambn korucu olcam bnde dovme vr heyet rapor da bi sıkıntı olurmu

  Korucu alımı yapan yere sormanız gerekir, inanın hiç bir bilgim yok. İyi günler.

 12. 24 Ocak 2017 - 10:02 | #12

  Ridvan :

  Hocam benm sag gozumde keratakonus hastaligi var gormede sıkıntı tam olarak odaklanamiom rapor guvenlik icin rapor verirlermi diye endiseliyim saygilar..

  Rapor konusunda yetki devlet hastanesi ve geçerli rapor verebilen polikliniklerde. Yazılı metin olarak yukarıdakinin dışında bilgi yok. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili birime danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 27 Ocak 2017 - 09:03 | #13

  Hakki :

  Astim hastasiyim ilac kullaniyorum surekli fakat bi sorun yaşamıyorum ozel guvenlik olur muyum tesekkurler simdiden

  Sağlık koşulları ile ilgili sayfanın başında verilen dışında detay yok. Durumunuza/tercihinize uygun silahlı veya silahsız raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız adaylarda aranan eğitim-yaş şartları var. İyi günler.

 14. 27 Ocak 2017 - 11:35 | #14

  emirhan fermen :

  merhaba kolay gelsin hocam. Bel fıtığı ameliyatı oldum fakat şuan durumum gayet iyi silahlı güvenlik olabilirmiyim heyet geçirirmi ?

  Silahlı adaylardan tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alıp alamayacağınızı bilemiyorum. Hastaneye gidip rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 01 Şubat 2017 - 09:34 | #15

  özkan :

  hocam güvenlik kartım gözlüklü ama ben çalışırken gözlük kullanmıyorum.gözlük kullanmak mecburimi ben kullanmak istemiyorum.

  Denetimde titiz bir memura denk geldiğinizde sorun olabilir. İsterlerse işyerinize bu yüzden ceza yazabilirler. Dolayısıyla sorunu gözlüğü yanınızda taşıyarak çözebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 16. 01 Şubat 2017 - 09:41 | #16

  Alper Akgün :

  Merhaba kolay gelsin hocam.Yuzde 45 engelli raporum var.(gecici) . F28 organik olmayan psikotik bozukluk hastasiyim. Silahli yada silahsiz guvenlik olabilme sansim var mi?

  Silahlı veya silahsız raporu alabilmenize bağlı. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız sistemde görüneceği için silahlı raporu ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışın. Silahsız için de yetkili poliklinik raporu istenir. Belirttiğiniz hastalık hakkında bilgim yok, sadece özel güvenlik mesleğinin ciddi sabır gerektirdiğini belirtmek isterim. Tam iyileştiğinizde silahsız daha mantıklı görünüyor, tabii tercih sizin. İyi günler.

 17. 01 Şubat 2017 - 09:42 | #17

  tugba :

  Bacagimda fazla belli olmasada aksama var hocam silahsız güvenlik olmama engel olurmu bu durum

  Silahsızda ortopedi onayı aranmıyor, yetkili poliklinikten rapor alınabilir. Bu nedenle sorun olmaz. İyi günler.

 18. 01 Şubat 2017 - 09:43 | #18

  Ahmet :

  Hocam ben köy korucusu olmaya sakinca yoktur sağlik rporunda .gözlüklü yazmış bi sıkıntı varmi gözlüklü

  Köy korucusu alımı yapan yerden öğrenmeniz gerekir. Özel güvenlikle farklı şartlar aranıyor olabilir. İyi günler.

 19. 01 Şubat 2017 - 10:28 | #19

  Celal :

  Selam hocam ben askerliğimi 2 ayında düz taban olarak çürük aldım silahlı veya silahsız güvenlik olabilir miyim?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz halinde mümkün. Silahsızda ise ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Silahlı düşünürseniz rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 01 Şubat 2017 - 10:29 | #20

  Nurullah :

  Merhaba hocam şeker hastalığı engel olur mu güvenlik çalışmasına

  Özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarında bu husus belirtilmediği için bilemiyorum. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Hangisine karar verirseniz rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 01 Şubat 2017 - 10:48 | #21

  Sefa :

  HOCAM SiLAHLI GUVENLIK OLMAK ISTIYORUM FAKAT SOL KOLUMDA BRACHIAL PLEKSUS RAHATSIZLIGI MEVCUT.KOLUM OMUZ HIZASINDA KALKIYOR.AVUC ICINI TAM HAVAYA CEVIREMIYORUM YARIM DÖNÜYOR.PARMAKLARDA FELAN HICBIR SORUN YOK.SIZGE SILAHLI GUVENLIK OLABILIRMIYIM.SORUMU CEVAPLARSANIZ BENI COK MUTLU EDERSINIZ

  Belirttiğiniz rahatsızlık hakkında bilgim yok. Tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz halinde, silahlı kurs görmeniz mümkün. Ancak o hastalıktan dolayı reçeteli ilaç kullanıyorsanız muhtemelen hastanede görünecektir. Öncelikle bu nedenle rapor ücretini yatırmadan hastanenin ilgili bölümüne danışmanız uygun olur. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için silahlı olmazsa silahsızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 22. 01 Şubat 2017 - 13:09 | #22

  selçuk :

  tek göz protez silahsoz güvenlık olabılır mıyım

  Görme ile ilgili aranan şartlar silahlı-silahsız her ikisi için de aynı. Fark, silahsızda ortopedi onayı istenmemesi sadece. Bu nedenle maalesef olumsuz. İyi günler.

 23. 03 Şubat 2017 - 12:34 | #23

  fatih :

  Merhabalar, tip 1 diyabet hastasıyım.Silahlı ya da silahsız güvenlik olabilir miyim? Özel güvenlik üniversitesini okumayı düşünüyorum. İş bulma sıkıntısı yaşar mıyım?

  Özel güvenliğin üniversitesi yok, önlisans programları var. Üç haftalık kursu alan da önlisansı bitiren de beş yıl sonra aynı yenilemeye tâbi olduğuna göre bu tercihi bir daha düşünün bence. Silahlı için heyet, silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Raporu alabilirseniz eğitimi de alırsınız. Önlisans bölümünü okuyacaksanız okulun broşüründeki şartları incelemeniz gerekir. İyi günler.

 24. 03 Şubat 2017 - 14:28 | #24

  sefer :

  eskiden psikyatri ilaçı kullandım bırakalı bir yıldan fazla oldu silahsız için sağlık raporu alabilir miyim

  Silahsız raporunu vermeye yetkili poliklinikten şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 25. 05 Şubat 2017 - 12:52 | #25

  Habip :

  Renk körlüğü silahlı özel güvenlik görevlisi olmaya engelmi bu konuda bilgi almak istiyorum teşekkürler

  Sayfanın başındaki sağlık şartlarında renk körlüğü engel olarak belirtilmemiş durumda. Silahlı ve silahsız için renk körlüğü 2011 yılından beri engel değil. İyi günler.

 26. 17 Şubat 2017 - 15:33 | #26

  Erhan Turan :

  Merhaba benim sağ gözüm yüzde 80 görme orani silahli özel güvenlik görevlisi olabilirmiy

  Silahlı için istenen heyet raporunda +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Ancak belirttiğiniz durum muhtemelen bu aralığın dışında kaldığı için sanırım mümkün olmaz. İyi günler.

 27. 17 Şubat 2017 - 15:34 | #27

  Emrah :

  Merhaba ;
  Ben ankilozan spondilit hastasıyım kulladığım bir ilaç yok sırtta bulunan bir rahatsızlık hareket kısıtlaması ağrı etkisi.Bu nedenden dolayı askerlikten muaf oldum polisliğe başvuramadım sertifika alabilirmiyim sizce.
  Teşekürler.

  Silahsız eğitimde alınan raporda ortopedi onayı istenmediği için silahsız güvenlikte şansınızı deneyebilirsiniz. Bunun için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak yeterli. İyi günler.

 28. 17 Şubat 2017 - 16:08 | #28

  yavuz selim öztürk :

  Özel Güvenlik Devlet Memuruyum.2001 yılında memur oldum. 2006 yılında epilepsi (sara) hastalığına yakalandım.Hastalığımı kurumuma bildirmedim.Hastalığımı kurumuma bildirirsem güvenlik işinden ayrılır mıyım? Devlet memurları acısından ne gibi sakıncaları var.İşimi bıraktırırlar mı?.Mamulden emekli olur muyum? Masa başı işi verirler mi?Tarafıma bilgi vermenizi önemle rica ediyorum.Teşekkür ederim.

  Durumu kurumunuza bildirmeniz halinde, özel güvenlik görevi ve memuriyete devam konusunun tespiti için sizi heyet raporu alabileceğiniz bir devlet hastanesine sevk ederler. Hastaneden gelecek rapora göre hakkınızda karar verilir. Özel güvenlik olamaz/memurluğa devam edebilir ibareli rapor alırsanız, varsa kendi kurumunuzda eşiti bir göreve, yoksa muhtemelen Devlet Personel Başkanlığı havuzu vasıtasıyla başka bir kurumda yine halen yaptığınız görevin eşiti (özlüm hakları bakımından) bir göreve atanırsınız. Eğer memurluğa devam edemez denirse malulen emeklilik söz konusu olabilir. Ancak malulen emeklilikte aranan hizmet süresinin son halini bilmiyorum. Hizmet süreniz malulen emekliliğe uygun değilse memuriyeti ve ondan doğan tüm hakları kaybetme riski nedeniyle önce bu hususu net bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 17 Şubat 2017 - 16:24 | #29

  Ünsal :

  Merhabalar hocam psıkyatrıden stres yuzunden ılac kullanıyorum sılahsız özel guvenlık olabılmek ıcın cesıtlı doktorlara gıttım hepsı saglam dedı psıkıyatrı doktoru ıse ılac kullandıgım ıcın olumsuz dedı ılac kullanmak ıstemıyorum dedım bana kullanacaksın dedı doktor bıraktırmadı benı zorluyor sadece stres ıcın gıtmıstım bana anksıyete bozuklugu oykusu yazdı herhangı bı test tahlıl bısey yapılmadan bana ılac tedavısı uygulamaya basladı ve bu da benım onume cıktı cok pısman oldum psıkıyatrıye gıttıgıme ben sımdı bu sonuca ıtıraz edebılır mıyım bu ılacları kullandım dıye yıne ret cevabı gelır mı yoksa benı teste tahlıle yollarlar mı ve bu karara ne zaman nereye ıtıraz edebılırım gıttıgım hastane egıtım ve arastırma hastanesı herhangı bı rahatsızlıgım yok sankı sorunluyum dıye ıtham edılıyorum ne yapabılırım

  Başkentin merkezinde on gün kadar internetimiz kesildiği için cevaplar gecikti, kusura bakmayın. Eğer o hastaneden verilen olumsuz kararlı raporu imza karşılığı teslim aldıysanız emniyetin ret havuzunda görünecektir. Gittiğiniz hastane hakem statüsünde değilse bir şansınız daha olabilir. Bulunduğunuz ildeki hakem hastaneyi öğrenip oradan olumlu rapor almanız halinde sorunun çözülmesi mümkün. Herhangi başka bir hastaneden alırsanız, emniyet çelişkili raporlar nedeniyle sizi hakem hastaneye sevk eder. Bu da üç kere rapor masrafı demektir. Dolayısıyla siz öğrenerek doğrudan hakem hastaneye giderseniz iki seferle kurtarabilirsiniz. Hakem hastanede kişilik testine tâbi tutulmanız yüksek ihtimal. Birbirine benzer beşyüz civarında soru var. Benzer soruları okumaktan sıkılıp rasgele cevap vermeyin, her birini tek tek okuyup tutarlı cevap verirseniz sorun olmaz. Bol şanslar.

 30. 18 Şubat 2017 - 07:24 | #30

  k.temiz :

  Renk körlüğü sorun olur mı?

  Silahlı veya silahsız için renk körlüğü 2011 yılından beri engel değil. İyi günler.

 31. 21 Şubat 2017 - 11:52 | #31

  Ferdi :

  Merhaba sol gözümdü şasılık var özel güvenlik için sağlık raporu olumlu cıkarmı

  Bunu ancak ilgili sağlık kuruluşundan öğrenebilirsiniz. Belirttiğiniz durumun görmeye etkisine göre karar verilir sanıyorum. Silahlı ve silahsız için aranan yaş, eğitim, rapor konularında Sıkça Sorulan Sorular bölümünde detaylı bilgi verildi. İyi günler.

 32. 27 Şubat 2017 - 16:11 | #32

  Mesut :

  Slm iyi günler benim sağ ve sol kulak orta derece de işitme kaybı var askerlikten muhaf oldum. Özel güvenlik sertifika alabilirmiyim acaba silahlı ve ya silahsız

  Silahlı için tam teşekküllü hastaneden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor alabilmek gerekir. İşitme kaybının özel güvenlik görevini icra etmeye engel teşkil edip etmeyeceğinin kararı da buralarda verilir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan yaş-mezuniyet şartlarına ilişkin bilgiler var. Durumunuza uyan sağlık kuruluşuna rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 27 Şubat 2017 - 16:13 | #33

  emre :

  Merhaba kulakta sekil bozuklugu nedeniyle askerlikten muafim %21 özürlü raporum var silahsiz güvenlik kimligi alabilir miyim ?

  Silahsız için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün alma şartı var. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 27 Şubat 2017 - 16:14 | #34

  burak :

  kulak zarım delik daha önce ameliyat geçirdim peki silahsız güvenlik olmama teşkilmi acaba kayıt yapabilirmiyim

  En az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün alanlar silahsız eğitim görebilir. Bunun için gerekli rapor da yetkili poliklinikten alınabilir. Bulunduğunuz ilde uygun bir polikliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 27 Şubat 2017 - 16:22 | #35

  Bülent :

  Merhabalar hocam; Size 2 sorum olacak…
  1- İş bulma, maaş vb. konularda silahsız mı avantajlıdır silahlı mı?
  2- Kolumda faça izleri var fakat dikkatli bakılmadığı sürece fazla belirgin değil. Sağlık muayenesinde kollara falan detaylı bakıyorlar mı? Sizce kolumda faça olduğunu baştan söylemeli miyim?
  Sorularımı yanıtsız bırakmayacağınıza inanıyorum teşekkür ediyorum.

  İmkanınız varsa doğrudan silahlı almanız mantıklı olur. Sonradan silahlıya geçmek mümkün ama maliyeti artırır, sınav vb. işlemler zaman alır. Özel güvenlikte iş beklemez, silahlı güzel iş bulursanız bu işlemler zaman alacağı için kaçırırsınız. Kolunuzdaki durum, hastanelerin tutumuna bağlı olmakla birlikte boydan boya kolları faça-dövme dolu olup rapor alanlar var. Bunun için genelde kişilik testi uygulanıyor. Bu testte birbirine benzer çok soru var. Tek tek okuyup tutarlı cevap verenler testten olumlu sonuç alarak raporu da alıyor. Durumunu buna göre değerlendiriniz. İyi günler.

 36. 01 Mart 2017 - 12:19 | #36

  rıza :

  Sayın hocam gata psikiyatri muayenesi sonucu askerlikten muaf olanlar;kart için gerekli olan belgeleri teslim ederken muafiyet belgesi görevli tarafından istenir mi,isterse ve bu durumdan dolayı(psikiyatri) silahsız özel güvenlik kartını alamama riski olur mu,bu yüzden yatırılan onca para yanabilir ve çok daha da önemlisi meslek sahibi olunamaz,cevaplayabilirseniz memnun olurum,teşekkür ediyorum,iyi akşamlar

  Askerlikten muaf olmaya neden olan durum, özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarından değil ise sorun olmaz. Ayrıca muafiyet nedenleri geçmiş, tedavi edilmiş olabilir. Dolayısıyla özel güvenlik adaylarının silahlı-silahsız hangisine başvuruyorlarsa ona uygun raporu almaları yeterlidir. Normal şartlarda muafiyet belgesi ayrıca istenmez. Herhangi bir nedenle başvurusu uygun görülmeyenler sadece vergiyi geri alabilirler. İyi günler.

 37. 01 Mart 2017 - 12:27 | #37

  Gizem :

  Hocam özel güvenlik olmak istıyorum silahsız da rahat iş bulabilir miyim ve gözlük takmam sorun olur mu veya daha sonfa silahluya gecsem gözlük sorun olur mu

  Silahlı veya silahsız sağlık/eğitim/yaş şartları ile ilgili bilgiler Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Aranan şartları uyanların ilk seferde silahlı alması mantıklı, sonradan geçmek zaman ve maliyet demektir. İş imkanı ise bulunulan ilden araştırılması gereken bir konudur. İyi günler.

 38. 01 Mart 2017 - 16:57 | #38

  hakkı yener :

  hayırlı günler ben silahlı özel güvenlik belgesis almak istiyorum askerden muafım sebebi ise skolyoz alabilirmiyim acaba

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alırsınız. Ancak hastalığa ilişkin ilaç kullanıyorsanız hastanenin sisteminde görüneceğinden bilginiz olsun. Silahlıda sorun çıkarsa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için rapor almanız mümkün. İyi günler.

 39. 04 Mart 2017 - 09:59 | #39

  Samet :

  Merhaba silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum ama askere alınmadım raporum var ve omurilik ameliyatı oldum platin var omurilik çevresinde sertifika alabilirmiyim

  Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla raporu aldıktan sonra kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 40. 04 Mart 2017 - 12:18 | #40

  melik keskin :

  merhaba ben 6 aydır psikolojik ilaç kullanıyorum sebebi ise psikotik belirtili ağır depresyon özel güvenlik belgesi almama engel olurmu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesi raporu istenir. İlaçları hastaneden reçete alarak kullanıyorsanız muhtemelen sistemde görünür. Dolayısıyla silahlı için sorun olma ihtimali var. Bu hususu rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanı uygun olur. Silahsızda poliklinik raporu geçerlidir. İyi günler.

 41. 14 Mart 2017 - 15:26 | #41

  Tolga :

  Merhaba ben silahlı güvenlik sertifikası için hastaneye başvurdum tüm doktorlardan tam olarak geçtim yalnız kbb sol kulağımın duymadığı orda belli oldu ve beni işitme testine gönderdi ardından kağıdada sağ kulak sağlam sol kulak kısmı kayıp dedi bu heyette geçmeme ve sertifika almama engel bi durum olurmu bunu sizden öğrenmek istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Hekimler branşlarıyla ilgili tespitleri rapora yazabilir. Önemli olan heyetten “Silahlı Özel Güvenlik Olur” kanaatinin belirtilmesidir. Rapor olumsuz çıkar ve kişi imza karşılığı teslim alırsa bu bilgi ret havuzunda görünür. O hastane hakem statüsünde değilse hakem hastaneden rapor alınması gerekir. Umarım sorunsuz almışsınızdır. İyi günler.

 42. 14 Mart 2017 - 15:27 | #42

  Ahmet :

  Merhabalar ben askerlikten muafım güvenlik sertifikamı aldım.Güvenlik soruşturması arşiv ve araştırma formundaki askerlik kısmına muaf yazsam bir sıkıntı olur mu?

  Sağlık raporunuz varsa elbetti muaf yazabilirsiniz, sorun olmaz. İyi günler.

 43. 15 Mart 2017 - 07:33 | #43

  İbrahim :

  Mrb hocam bn askerliğin yaptım özel güvenlik için gözlük sıkıntı oluyor mu silahlı

  Tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor almanız gerekir. +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor genelde. İyi günler.

 44. 21 Mart 2017 - 13:58 | #44

  Yasin Baltacı :

  Hocam ben yasin yaş18 boy 1.50ehliyet sınavına girebiliyormuyum

  Ehliyet eğitimini alacağınız kursa sorunuz. İnanın bilgim yok. İyi günler.

 45. 21 Mart 2017 - 13:59 | #45

  Uğur :

  Merhaba hocam benim gözlerim uzağı bulanık görüyor silahsız güvenlik olabilir miyim?

  Silahsız için yetkili poliklinik raporu alırsanız olur. Rapor ücretini yatırmadan ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 21 Mart 2017 - 14:00 | #46

  alpaslan :

  mrb. sağ gözümde +5.00 -050
  sol gözümde +5.50 -050 sizce bu derece ole silahsiz belge alabilirmiyim. ?

  Sağlık şartları ile ilgili yukarıda yazanın dışında bilgi yok, teredddütlü konularda karar yetkisi ilgili hekimlerin. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 47. 21 Mart 2017 - 14:39 | #47

  Çağdaş :

  Ben özel güvenlik sınavını geçtim ve şimdi kimlik kartini almak için uğraşıyorum fakat istenilen belgelerde ortopedik muayene de isteniyor benim kalçamda protez var bir sorun olur mu ? Not : silahsiz olarak kazandim.

  Silahsız adaylardan istenen sağlık raporunda ortopedi onayı yok. Dolayısıyla sizin açınızdan sorun da yok. İyi günler.

 48. 22 Mart 2017 - 11:30 | #48

  Emre glgl :

  Ameliyat izinden dolayı askerden muafım
  Kalp ameliyatı
  Silahlı güvenlikte sorun olur mu ?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz kaydıyla sorun olmaz. Özel güvenlik için askerlik yapma şartı yok. Özel güvenlik raporu veren iyi bir hastaneye denk gelirseniz ki bunu bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. Şöyle ki bazı hastaneler, özellikle araştırma hastaneleri askeri öğrenci alır gibi inceliyor, bazıları da özel güvenliğin çalışma şartlarını dikkate alarak rapor veriyor. Bu bakımdan başvuracağınız hastane önemli. Yine de rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 49. alpaslan
  22 Mart 2017 - 13:40 | #49

  çok teşekkür ederim saolun öle yapacam illaki

 50. 31 Mart 2017 - 17:11 | #50

  esra :

  Mrb hocam boyum 1.58 ve kolumda kesik izleri var boyum ve kolumdaki izler psikiyatride sorun olur mu ? Teşekkürler

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Raporu verecek sağlık kurumunda ilgili hekimin kararını uzaktan kestirmek zor. Rapor ücretini yatırmadan danışmanızı, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: 1 2 3 4 » Sonraki Hepsini Göster