Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 40, toplamda : 112273 kişi tarafından okundu.

 1. 31 Mart 2017 - 17:12 | #1

  İbrahim :

  Sayın hocam bnm gözüm her iki gözde 1.5 astigmat silahlı govenlik alaçam sorun olurmu hocam tskler

  Silahlı raporlarında +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor genelde. Yine de son karar hastanede verileceği için rapor ücretini yatırmadan danışmanız uygun olur. İkinci bir yol da ilinizdeki kurslara hastaneleri sorup öğrendikten sonra başvurmanızdır. İyi günler.

 2. 31 Mart 2017 - 17:13 | #2

  Alpi atıcı :

  Selamın aleyküm hocam ben askerde iç güvenlik egitimi aldım bu bana sivilde silahlı özel güvenlik olmamda ne işe yarar ?

  Askerlik hizmeti esnasında yapılan görevler, alınan belgelerin özel güvenlik eğitiminde bir katkısı yok maalesef. Ancak kimlik aldıktan sonra iş başvurularında elinizde belge varsa referans olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.

 3. 31 Mart 2017 - 17:14 | #3

  Muhammer çömez :

  Hocam ben renklerin içindeki harf ve rakamlar bazen ayırt edemiyorum sorun olur mu

  Silahlı veya silahsız fark etmeden, renk körlüğü özel güvenliğe engel değil. Sorun olmaz. İyi günler.

 4. 31 Mart 2017 - 17:18 | #4

  Cengizhan :

  Kusura bakmayın şunuda eklemeyi unutmuşum.Normalde uyum bozukluğu olan biri değilim tecilimi bozdurduktan sonra acele ettğimi farkedip erteleme almak için kişilik testini alakasız bir şekilde doldurdum ve uyuö bozuklğu çıktı 1 sene erteleme aldım.Bunun için sonradan çok pişman oldum iş hayatımı etkileyebilceğimi öğrendiğimde ve erteleme sonrasında bulunduğum ilin bir devlet hastanesinde psikiyatri bölümüne gidip konuştuğumda senin bir sorunun yok ilaç kullanmadıysanda bir problem olmaz gibisinden konuştu.Şimdi özel güvenlik için sağlık raporu alcağım sırada askrelikle ilgili durumumu sölemelimiyim ve sölemesemde bu gözükücekmi raporda sizce bir sıkıntı olurmu çok uzattığım içinde kusura bakmayın.

  Siz de cevap geciktiği için kusura bakmayın lütfen. Kişilik testini nerede yaptırdığınız önemli, askeri hastane ise lehinize, devlet hastanesi ise kayıtlarda görülebileceği için aleyhinize olabilir. Özel güvenlik silahlı raporlarında bazı hastanelerde duruma göre, bazılarında herkese kişilik testi yapılıyor. Testteki soruları tutarlı cevaplamanız önemli, tekrar girerseniz bunu ihmal etmeyin, tek tek okuyun. Bu rapordan özel güvenlik raporu alırken bahsetmenize gerek yok. İyi günler.

 5. 31 Mart 2017 - 17:21 | #5

  Yasemin :

  İyi günler ben diyabet hastasıyım ve silahlı güvenlik için hastaneye gittim bütün doktorlar onay verdi bir doktor onay vermedi diye bana sağlık raporu vermediler sizce şeker buna engelim ilgileriniz şimdiden teşekkür ederim

  Özel güvenlik sağlık şartları ile ilgili tek doküman, sayfanın başında yazılan kadar. Detayı olmadığı için karar ilgili sağlık kuruluşlarına bırakılmış demektir. Eğer o raporu imza karşılığı teslim almadıysanız başka hastanede şansınızı denemeniz mümkün. Şimdiye kadar şeker hastalığının engel teşkil ettiğini duymadım. Bazı hastaneler askeri okul-polis okulu öğrencisi alır gibi düşünüp bu tür mağduriyetlere sebep oluyorlar. Özel güvenlik raporunu çok veren, tercih edilen başka hastaneleri araştırabilirsiniz. Hatta aynı ilden olması şart değil. Ancak o raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ret havuzunda görüneceğini bilmelisiniz. Teslim aldıysanız bir seçenek de ilinizdeki hakem hastaneyi öğrenip oradan rapor almak olur. Hakem hastane raporu, diğerinin öyle bir statüsü yoksa işinizi görür. İyi günler.

 6. 01 Nisan 2017 - 08:18 | #6

  murat :

  Merhaba ben c-17 uyum bozukluğu teşhisiyle 1 yıl erteleme aldım ama şuan sorunum yok yani psikiyatri muayenesinde sorun çıkmazsa silahlı özel güvenlik olabilir miyim şimdiden teşekkürler

  Belirttiğiniz durumun detayı hakkında bilgim yok. Devlet hastanesinde muayene olduysanız sistemden görünebilir. Silahlı için istenen raporun ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşüp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 01 Nisan 2017 - 08:31 | #7

  Turhan :

  Hocam merhaba silahlı güvenlik için heyet raporu alirken idrar testinde uyuşturucu çıktı doktora itiraz ettiğimde ben sonucu okuyorum diyerek tersledi hastahaneye yatırdığım ücret yandimi ne yapmalıyım.
  Başka hastahaneye gitsem ilk test önüme çıkar mı? Tekler.

  Rapor ücreti maalesef yanmış. Olumsuz raporu imza karşılığı teslim aldıysanız yapacak bir şey yok. Durum, sistemde ve ret havuzunda görüneceği için diğer hastanelerde de sıkıntı olabilir. Hastanenin danışma bölümünden başka hastanelerin tahlil sonuçlarının görünüp görünmediğini, görünüyorsa sistemde ne kadar zaman saklandığını öğrenip buna göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Bu arada uyuşturucudan ceza işlemi görenlerin özel güvenlik olmasının, davanın düşmesi vb. bir çok uzun zaman gerektiren hale getirilmesi ve kendi sağlığınız için bu illetten uzak durmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 01 Nisan 2017 - 08:34 | #8

  Cengizhan :

  Hocam merhabalar cevap verdiğiniz için teşekkürler.Askeri hastanede lehinize devlet hastanesinde alehinize olabilir demişssiniz.Şöleki devlet hastanesinde muane olmuştum.İstanbulda olmuştum muaneyi şuan izmirde ikamet ediyorum.Kayıtlarda yinede gözükürmü sizce.Bu arada gözükürmü diye dah öncesinde gidip sorduğumda reçeteli ilaç kullanıp kullanmadıüım soruldu ve kullanmadığımı söledim ozaman gözükmez gibisinden birşey sölendi ve doktorda zaten sende bişey yok dedi.Sonuçta askerlik muabesi için istanbulda bir hastanede muane oldum şimdi ise özel güvenlik için izmirde bir hastaneden bu raporu almak için denicem.Sizin sölediğinize göre en kötü ihtimalle kişilik testi ypatırırlar onun sonucuna göre verirler diyosunuz.Son olarak eğer almayı denemeyip seneye asker için muane tarihindeki muaneyi bekleyip onun sonucuna göremi denemeliyim yoksa şimdi bi denemelimiyim sizce.Çok uzun tuttuğum için kusura bakmayın şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  Rapor sonuçları sistemde göründüğü için il değiştirmek sonucu değiştirmez. Rapor almaya karar verdiğinizde hastenin ilgili bölümü ile görüşüp ücreti alacağınız cevaba göre yatırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca askerlik için gereken muayene-rapor sonuçlarının sisteme ne şekilde yansıdığını da oraya sormanızda yarar var. İnanın detayları hakkında bilgim yok. İyi günler.

 9. 05 Nisan 2017 - 14:40 | #9

  Cengizhan :

  Hocam kusura bakmayın size bir sorum daha olucak.Askerlik durumuyla alakalı psikiyatri 1 sene erteleme de tekrar muane sonrası askere gidebilirsin sorunun geçmiş dedikleri zaman sistemlerde psikiyatri raporuyla ilgili olumsuz bişey çıkmaz değilmi?İlgi ve alakanız için tekrardan ve şimdiden teşekkürler.

  Raporların sistemde görünmesine ilişkin detay bilgim yok inanın. İyi günler.

 10. 05 Nisan 2017 - 14:41 | #10

  Çağdaş :

  Selam. Ben kursa kayıt olurken silahsiz ozel güvenlik sağlık belgesi cikardim ve 5 marttaki sınavı geçtim. O raporu tekrar kullanabilir miyim yoksa yine mi çıkaracağım. Raporu ocak ayında almıştım.

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 11. 05 Nisan 2017 - 14:42 | #11

  ayşe :

  Merhaba. Ben 19 yaşıma girdim. Kollarımda çok derin değil ama jilet izleri var. Ve bundan 1 sene öncesine kadar piskolojik tedavi görüyordum. Kolumdaki kesikler rapor almama silahsız güvenlik olmama engel olurmu merak ediyorum ?

  Silahsız raporu yetkili poliklinikten alınabilir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. Kişilik testi yaparlarsa soruları okuyarak tutarlı cevaplar vermeniz önemli. İyi günler.

 12. 05 Nisan 2017 - 17:32 | #12

  Kemal :

  Merhaba hocam güvenlik kimliğin gözlüklü ama ben gözlük kullanmak istemiyorum gözlük kullanmak mecburimi yada nasıl bir çözüm olabilir.

  Kartınızda gözlüklü yazıyorsa denetlemede gözlük takmadığınız tespit edilmesi halinde sorun olur. Onun dışında sorun yok. İyi günler.

 13. 07 Nisan 2017 - 12:26 | #13

  Fatih :

  Merhaba benim ögg kimlik kartım var yalnız hastanede psikiyatri doktoru 1 senede bir kontrol şartıyla rapor verdi kimlikte haziranda günü doluyor sertifikanın 4 senesi var kartı yenilemek için hangi evraklar gerekli nasıl bi yol izlemeliyim

  Belirttiğiniz duruma ilişkin bilgim yok. İlk raporun fotokopisi elinizde vardır sanırım, onunla raporu veren hastaneye başvurmanız uygun olur. Para yatırmadan önce ilgili bölümle görüşün, danışın. Başka nasıl bir yolu var bilemiyorum. İyi günler.

 14. 10 Nisan 2017 - 09:55 | #14

  esmer :

  Sag kulakta isitme kaybi var %50 silahli guvenlik olabilirmiyim

  Aranan sağlık şartlarında oran verilmemekle birlikte yüksek görünüyor. Yine de karar hastanede verilir. Rapor ücretini yatırmadan önce danışın bence. İyi günler.

 15. 12 Nisan 2017 - 09:55 | #15

  emel :

  Ben bi kurumda ogg olarak çalışıyorum ama bu hafta bana vertigo teşhisi koyulduda bu kuruma beni işten çıkartma hakkı verir mi güvenlik olmama engel midir

  Vertigo, özel güvenlik olmaya engel teşkil eden bir hastalık değil, üstelik tedavisi, ilacı var. İyi günler.

 16. 22 Nisan 2017 - 08:45 | #16

  Ayse :

  Hocam benim sol kolumda dirseğini acamiyorum doğum sırasında olmuş ama kullsnabiliyirum çok rahattır silahsız özel güvenlik belgesini alabilir miyim sizce %22 raporumda var calisabilir

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim alabilir. Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Raporu alabileceğiniz yetkili poliklinikleri öğrenmek için bulunduğunuz ildeki kurslara danışabilirsiniz. İyi günler.

 17. 22 Nisan 2017 - 08:52 | #17

  cevat :

  Merhaba,

  bana önceki yıllar şizotipal kişilik bozukluğu tanısı konulmuştu ancak uzun zamandır ilaç kullanmıyorum; ayrıca şizotipal kişilik bozukluğu nedeniyle tam teşekküllü devlet hastanesinden psikiyatriden olumlu rapor alabilmiştim; şimdi silahsız güvenlik olur ibareli tekrar bi heyet raporu gerekmekte; sizce bir sorun olabilir mi? şizotipal kişilik bozukluğu bir akıl hastalığı değildir. kişilik yapısını gösteren birşeydir; psikopatlık gibi aşırı derecede eylemler bulunmamaktadır.

  Belirttiğiniz konu hakkında bilgim yok inanın. Ayrıca rapor konusunda yetkili, başvuru yapacağınız sağlık birimindeki branş hekimidir. Silahsız alacağınıza göre niçin hastane, uygun hekimleri olan poliklinikler de silahsız raporu verebilir. Eğer işyeriniz hastaneden rapor istiyorsa o zaman yapacak bir şey yok tabi. Dilerim sorunsuz halledersiniz. İyi günler.

 18. 24 Nisan 2017 - 09:27 | #18

  Alican :

  Şeker hastası ve bi gözü 150 biri 1 75 gözlük kullanıyorum özel güvenlik olabilirmiyim

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için o ilde rapor vermeye yetkili herhangi bir poliklinikten rapor alınması gerekir. Silahlı düşünüyorsanız ve şeker hastalığı için resmi reçeteli ilaç kullanıyorsanız sistemde görüneceği için rapor alacağınız hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Gözde ise +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. İyi günler.

 19. 27 Nisan 2017 - 12:44 | #19

  selevet :

  Merhaba hocam benim bir gözüm de göz tembelliği var%30 görüyor diğer gözüm de bir sorun yok silah siz özel güvenlik kimlik kartı alabilir miyim

  Silahsız raporu illerde yetkili polikliniklerden alınabilir. Görme oranı çok düşük gibi ama konuya ilişkin karar sağlık kurumlarında verildiği için rapor ücretini yatırmadan önce göz bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. Mustafa Ercan
  09 Mayıs 2017 - 02:23 | #20

  Hocam merhaba ben 5 senedir silahsiz guvenlik olarak calisiyorum.yenilemeye girdim.yenileme sertifikami aldim.emniyete henuz vermedim randevu tarihimi bekliyorum.ben simdi silahli yapmak istiyorum.ve bugun hastaneye gidecem..askerlige gittigimden 22gun sonra muaf edildim.nedeni sağ el brakiyal pleksus lezyonu serce parmagim yanindaki parmaga yanasmiyor ancak kapatip acabiliyorum ayrica guc var pamaklarimda ve elimde..acaba bu silahli rapor almama engel olucakmi.merak ediyorum.silahsiz kimligim icin saglik raporumu askerden once ozel bir tip merkezinden almistim ve ordaki doktor parmagimi farkedip beni bashekime yollamisti bashekim parmagini uzatip sık ve cek demisti bende elimde guc kaybi olmadigi icin cekmistim :) oda tamam sorun yokdemisti..simdi 3 saat sonra devlet hastanesine gidip islemlere basliyicam ve sonucu burdan yazicam hocam belki benim gibi bir arkadas vardir.ve yorum isine yariyabilir diye yaziyorum.cok tesekkurler ederim :)

 21. 10 Mayıs 2017 - 12:56 | #21

  Çağatay Çevik :

  Hocam ben pektus ameliyati olmustum , gözlerimde , kulak burn bogaz , psikiyatri herhangi bi sıkıntım yok ben silahli yada silahsiz guvenlik olabilir miyim ?

  Belirttiğiniz durum göğüs kemiği düzeltmesi ise silahlı için istenen heyet raporunu almanız kaydıyla sorun olmaz. Yine de riske girmemek için rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışınız. Herhangi bir şekilde olumsuz cevap olursa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için raporu sorunsuz alırsınız. İyi günler.

 22. 10 Mayıs 2017 - 13:06 | #22

  Berfin :

  Merhabalar hocam.. Ben bugun aykü testi psikiyatride silahli guvenlik icin test yaptirdim sonuc dokyorun deyimiyle olumsuz ben silahsiz guvenlige gecis yapabilirmiyim ?

  Özel güvenlik adaylarına belirttiğiniz (yazım yanlışı yoksa zeka testinden bahsetmişsiniz) test yapılmaz. Ancak olumsuz kanaatli raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ret havuzunda görüneceği için silahsız rapor alsanız dahi kimlik başvurusunda eski rapordan dolayı sıkıntı yaşarsınız ve hakem hastane raporu istenir, bilginiz olsun. İyi günler.

 23. 11 Mayıs 2017 - 11:01 | #23

  Tarık :

  Ben sağlık raporunu sağlık ocağından aldım sıkıntı olurmuş silahsız güvenlik için

  Silahsız raporlarının yeterliliği olan polikliniklerden alınması gerekir. Sağlık ocağı, aile hekimliğinden alınan raporlar geçerli olmaz. Eğer bir kursa kayıtlıysanız, kursunuzun da bunu bilmesi ve kabul etmemesi gerekirdi. Henüz kayıt olmadıysanız rapor alınabilecek yeri kursa danışmanız uygun olur. İyi günler.

 24. 11 Mayıs 2017 - 15:12 | #24

  murat :

  slm ben bir avm de özel güvenlik görevlisiyim. bizimle ilgilenen amirlerden biri asker emeklisi ve psikoloji tedavisi görüyor ve bize baskı yapıyor bu konuda ne yapmamız gerkiyor.yardımlarınızdan dolayı tşk ederim iyi günler dilerim

  Mesleğinizin, çalışma ortamınızın sürekli insanlarla muhatap olmayı gerektirdiği için zaten stresli ve yorucu iş ortamının bu tür fazladan gerilimi kaldıramayacağını, meselenin çalışmak değil, baskıcı tavır olduğunu şirket/kurum yetkilinize güzelce anlatınız. Geçen yıl bir kurumda, herkesin sevip saydığı, sakin yapılı tanımladığı bir güvenlik görevlisi aynı nedenle amirini vurmuş, sonra intihar etmişti (basına da yansıyan bir olay). Yoktan yere iki insan ölmüş, iki aile yıkılmış, çocuklar babasız kalmış. Basit gerginlikler, çözülmediği zaman öngörülemeyen hasarlara neden olabilir. Siz de o amirin bir üstü olan kişiye veya kurum yetkililerinize durumu izah edin. O kişi de böyle olsun istemez mutlaka ama tedavisi tamamlanana kadar ara verilebilir. İyi günler.

 25. 13 Mayıs 2017 - 11:05 | #25

  recep dela :

  sağ gözümde sıkıntı var görmüyo güvenlik sertifikası alabilirmiyim.

  Göz ile ilgili aranan şartlar, silahlı ve silahsız için aynı. Tercihinize göre silahlı veya silahsız raporu alabilmeniz halinde mümkün. Silahlı için istenen heyet raporunda +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmayabiliyor. Bunun dışındaki oranlar veya görme kaybı ile ilgili karar, hastane veya silahsızlara rapor vermeye yetkili polikliniklerde verilir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 13 Mayıs 2017 - 11:12 | #26

  Murat :

  Merhaba hocam ben TŞK da 18 yıl Uzm.çvş olarak görev yaptım yıllık izni de kaza geçirdim sol el işaret parmağım dipten koptu malulluk verilmedi ve işten ayrıldım silah taşıma ruhsatı verdi gata silah kullanabilir diye yeni güvenlik kimlik kartı aldım bu şekil güvenlik işinde calisabilirmiyim sıkıntı olurmu.ayrica tek parmak kaybı malul olurmu saygılarımla

  Öncelikle geçmiş olsun. Parmak kaybında maluliyet durumunu eski mesleğiniz açısından soruyorsanız inanın bilmiyorum. TSK’nın Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre işlem görmüş olmalısınız. Uzuv kaybında dahi sınıf değiştirerek de olsa mesleğe devam edenler vardı eskiden. Şu halde özel güvenlik kimliği aldıysanız ve o parmağın eksikliği işlev kaybı yaratmıyorsa elbette çalışabilirsiniz. Silahı sağ elle kullanıyorsunuz sanırım. İyi günler.

 27. 15 Mayıs 2017 - 08:59 | #27

  Zubeyde :

  1.65 boyum 42 kiloyum sağlık raporu alabilir miyim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz. Rapor alıp alamayacağınız kararı, başvuru yapacağınız sağlık kuruluşunca verilir. Silahlı-silahsız, eğitim, yaş, tercihlere göre değişir. İyi günler.

 28. 17 Mayıs 2017 - 09:09 | #28

  Ömür :

  Merhabalar psikiyatlı ilaclari kullandim ama biraktim baya oldu kolumdada tek bi tane faca izi var ufak sizce kabul edilebilir miyim?

  Silahlı için istenen raporun hastaneden alınması zorunlu. Sistemde kullandığınız ilaçlar reçeteli ise görünür. Dolayısıyla silahlı için rapor alacağınız zaman parayı yatırmadan önce her iki durumu da danışınız. Silahsız için de yetkili poliklinik raporu istenir. İlinizde rapor vermeye yetkili poliklinikleri de özel güvenlik kurslarından öğrenebilirsiniz. Yine oraya da rapor ücretini yatırmadan önce danışınız, ilaçları görmezler ama faça izini sorunuz. İyi günler.

 29. 23 Mayıs 2017 - 16:19 | #29

  Ertan :

  Hocam trafik kazası geçirdiğim icin ayak bilegim donduruldu bu sebepten dolayı beni işten çıkarırlar mı hastane raporluyum çıkarırlarsa haklarımı verirlermi

  Sorunuz özel güvenlikten ziyade çalışma hayatı ile ilgili. SGK’nın mevzuatını çok bilmiyorum, sadece raporlu iken işten çıkaramazlar diyebilirim. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız SGK’ya işyerinizi şikayet edebilirsiniz. İyi günler.

 30. 26 Mayıs 2017 - 08:36 | #30

  Mehmet :

  Hocam ben alerjik astım hastasiyim ilaclari kullandigim icin sıkıntım olmuyor birde burnumda etvar oda alerjik bunlar varken silahli guvenlik icin saglik raporunda sıkıntı olur mu

  Sağlık şartlarında astım ile ilgili bir husus yok. Yine de sorun olmaması için rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 31. 26 Mayıs 2017 - 08:37 | #31

  lütfiye :

  pardon guvenlikçi degil gardiyan

  Jilet izinin sorun olup olmayacağını gardiyan alımı yapan kurumdan öğrenmeniz gerekir. İnanın bilmiyorum. İyi günler.

 32. 31 Mayıs 2017 - 14:23 | #32

  vedat :

  günenlik kursuna kayıt olucam tüm evraklar tamam sadece sağlık raporu kaldı tam tescillimi almam gerek yoksa normal düzmü ??

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor alınmalıdır. Kayıt olacağınız kursa danışmanız uygun olur. İyi günler.

 33. 31 Mayıs 2017 - 14:25 | #33

  halil :

  Mrblar ben de gece korluğu varmış ben silahlı silahsız olsun güvenlik aertifikası almak istiyordum . Bu sıkıntı oluyo mı ya normal goruşum çok iyi şükürler olsunda gece korluğu var dediler.

  Sayfanın başındaki notu okumanızı tavsiye ederim. Orada da görüleceği gibi gece körlüğü, özel güvenlik için engel sayılıyor maalesef. Bu teşhis kesin ise yapacak bir şey yok görünüyor. İyi günler.

 34. 31 Mayıs 2017 - 14:39 | #34

  Dogan :

  Merhaba ağustos ayında intihar girisminde bulundum.

  Özel güvenlikte bildiğim kadarıyla silahlı güvenliğe engel fakat silahsız güvenlik olabilir miyim ?

  İntihar girişiminde bulunmak özel güvenliğe doğrudan engel hal değil. Ancak bu olayın emniyete ne şekilde yansıdığı ve duruma uygun (silahlı/silahsız) rapor alınabilmesine göre değişebilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 01 Haziran 2017 - 13:43 | #35

  neziye :

  Merhaba ben silahli guvenlik gorevlisiyim ve panikatak hastaligi mevcut.rezidans projelerinde gorev aliyordum ama proje degisikligi sonucu avm ye verdiler rahatsizligimi belirtmeme ragmen kalabalikta kaygi duzeyim arttigini soylememe ragmen birimimi degistrmediler.rapor istediler benden ve guvenlik gorevlisi olmazsin diye kestirip attilar ne yapmam gerwkiyor bu konuda.rapor alsam dr dan kartim iptal olur mu

  Sağlık nedeniyle işinizi yapamadığınızı kendiniz beyan ederseniz sizden rapor istenmesi doğal. Rahatsızlığınızı tedavi için yardım almanız, ilaç vs. ile kontrol altına almanız daha mantıklı görünüyor. İşyerinin istediği raporu alırsanız onlar da bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine bunu bildirebilirler. Özel güvenlik şubeye olumsuz rapor intikal ederse sıkıntı yaşayacak olan siz olursunuz. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 01 Haziran 2017 - 16:19 | #36

  Mehmet yarlığaç :

  Silahlı güvenlik olur raporumu aldım. 2012 senesinde kendi isteğimle tip 2 diyabet rahatsızımlığımdan dolayı adi malül olarak ayrıldım. Sınıfım jandarma. Emniyete müracaat ettim hakem hastaneye gönderirim dedi. İtiraz ettim ama nafile. Fikriniz nedir. Teşekkür ederim

  Garip bir durum, rapor aldığınız halde neden hakem hastane ihtiyacı duyulmuş anlayamadım. Diyabet hastalığı özel güvenliğe engel haller arasında sayılmamış, bu da karar hastanede ilgili hekime bırakılmış demektir. Eğer hakem hastaneye giderseniz durumun özel güvenlikte aranan şartlar açısından değerlendirilmesini özellikle (ve güzellikle) rica edin, sonuçta pilot olmayacaksınız. Asker geçmişinizin de yardımıyla muhtemelen özel güvenliğin idaresi, proje şefi vb. yüksek bedeni performans gerektirmeyen bir pozisyonda çalışırsınız. Hastanede söylemenizi ima ettiğim işin bu yönü. İyi günler.

 37. 05 Haziran 2017 - 15:53 | #37

  Ömer :

  Kolumda yok denecek kadar ufak jilet izlerini sorun yaptılar size ve silahsız güvenlik heyet raporunu alabilirmiyim sizce fikir verirseniz sevinirim teşekkürler arkadaşlar

  Söz ettiğiniz raporu hastaneden imza karşılığı teslim aldıysanız poliklinikten olumlu rapor da alsanız emniyette birbiriyle çelişen iki rapor görüneceği için sizden hakem hastane raporu istenebilir. Jilet izine rağmen kişilik testine girip olumla rapor alan bir çok kişi var bu arada. Tercih sizin ama silahsızdan önce ilinizdeki hakem hastaneyi öğrenip oraya danışmanızı tavsiye ederim. Hakem hastane kişilik testi yaparak olumlu verirse ilk raporu geçersiz kılar. Kişilik testine girerseniz tüm soruları okuyup anlayarak tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 38. Ömer
  07 Haziran 2017 - 18:31 | #38

  Kardeş dövme ve jilet izleri sıkıntı oluyor

 39. 08 Haziran 2017 - 07:46 | #39

  Ömer :

  Peki hocam heyete çıkacağım perşembe günü Burda ne yapmalıyım sizce fikir verirseniz sevinirim

  Kusura bakmayın cevap gecikti sanırım bugün heyetiniz varmış. Ancak benzeri bir durum hakkında bilgim olmadığı için bu anlamda zararınız yok. Heyete ilgili şahısların alındığına dair bir uygulama duymadım, dolayısıyla ne sorarlar ne yaparlar bilemiyorum. Hakkınızda hayırlısını dilerim. İyi günler.

 40. 08 Haziran 2017 - 07:48 | #40

  Burak aydın :

  Merhaba silahsız güvenlik kimliği almak istiyorum yanlız kolumda fövme vsr bu engel olurmu

  Silahsız için rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine danışabilirsiniz. Dövme ile hasteneden heyet raporu alan var sonuçta. Bazı hekimler dövmeyi, kendine zarar verme güdüsü olarak değerlendirip olumsuz bakabiliyor. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 41. 08 Haziran 2017 - 07:51 | #41

  Serdar. K :

  Hocam benim sag kulak iyi duyuyor ama sol kulak duymuyor askerden muaf silahsız güvenlik sertifikası alabilirmiyim silahlı da şansım var mı işe girerken saglık raporu isterler mi

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için de yetkili poliklinikten rapor istenir. Askerlik yapma şartı aranmaz, ancak askerliğe elverişsizlik yaratan durumun, özel güvenlikte aranan sağlık şartlarında da engel olarak sayılmamış olması gerekir. Özel güvenlik sağlık şartlarında görevi yapmaya engel teşkil edecek işitme kaybı olmaması şeklinde bir ifade dışında detay yok. Dolayısıyla rapor alacağınız hastane veya polikliniğe rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Askerliğe engel olan işitme kaybı oranı, özel güvenliğe de engel teşkil edip etmediğini öğrenmenin başka yolu yok. İyi günler.

 42. 08 Haziran 2017 - 07:53 | #42

  Umut :

  Merhaba benim sol ayagimda platin var ve ayrica epilepsi hastasiyim ama ayagimin uzerinde hafif aksayarak turuyorum tek sıkıntım kosamamak ve eyilememek sizce bende silahsiz givenlik gorevlisi olabilirmiyim.?

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız güvenlik olabilir. Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için platin kısmı sorun olmaz. Ancak epilepsi ile ilgili durumu net bilemiyorum. Bulunduğunuz şehirde rapor vermeye yetkili poliklinikleri oradaki kurslara sorarak öğrenebilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 09 Haziran 2017 - 11:03 | #43

  resul kaplan :

  merhaba.ben epilepsi hastasıydım ama iyileştim çok şükür 4 aydır ilaç kullanmıyorum.bu durumda güvenlik kartı alabilirmiyim?

  Silahlı için istenen heyet raporu sadece tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınabilir. Eğer ilaçları resmi reçeteli kullandıysanız hastanede bu görünür. Epilepsi sağlık şartlarında belirtilmeyen bir konu, dolayısıyla karar ilgili hekimin demektir. Silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Her ikisi için de ücreti yatırmadan ilgili bölüme danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 11 Haziran 2017 - 13:42 | #44

  Barış :

  Hocam iyi günler işitme engelliyim yüzde 51 raporum var özel güvenlikçi olur muyum..

  Özel güvenlik sağlık şartlarında oran vermeden görevi yapmayı engelleyecek işitme kaybı olmamak şeklinde belirtilmiş. Dolayısıyla karar rapor vermeye yetkili sağlık kurumlarındaki hekimlere bırakılmış. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 45. 16 Haziran 2017 - 16:32 | #45

  Mehmet :

  İyi günler hocam silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum .konuşmamda kekemelık var.bu güvenlik sertifikası almama sorun olurmu.tskr ederim

  Kekeme olup rapor alabilenler var. Sanırım hekime bağlı. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 20 Haziran 2017 - 08:45 | #46

  hakan sarili :

  Hocam kolay gelsin benimsag isaret parnagin trafik kaza sonucu koptu digerleri saglam guc kaybi yok uzerinden 15 sene gecti simdi silahli guvenlik olmak istiyorum engel teskil edermi 1.78 boy kilo 78 sag elimi kullanirim her isimde yardimci olursaniz sevinirim

  Daha önce sol elde benzer kaybı olan birinin sağ elini kullandığı için silahlı aldığını duymuştum. Sağ elini kullanan birinin işaret parmağı olmadan silahlı alabileceğini sanmıyorum ne yazık ki. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından ilinizde bulunan tam teşekküllü bir devlet hastanesine rapor ücretini yatırmadan danışmanızı tavsiye ederim. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 47. 21 Haziran 2017 - 08:09 | #47

  Ekrem Çiftçi :

  Merhaba 2006 yılından 2017.25 0cak ayına kadar ö.g.g olarak çalıştım. 2014 yılında 2006 yılından önce çalıştığım işyerinden meslek hastalığına yakalandım ve 2015 yılında yüzde kırk engelli raporu aldım slikozist hastalığından çalıştığım işyerinde firma değışince ayrılmak istedim beni tazminat vermemek için çıkartmadı ve sağlık kurulundan ögg olamaz diye kendi isteğimle rapor aldım işden tazminatımı alıp ayrıldım ama özel güvenlik şube müdürlüğü beni kimliğimi iptal ettirmemek için hakem hastanesine ğönderdi özel
  güvenlik görevlisi olur raporu verirlermi hastalığım göğüs hastalıklarından slikozist
  Teşekkürler

  Belirttiğiniz hastalığın özel güvenlik görevini yapmaya etkisi hakkında bilgim yok. Ancak % 40 engelli raporu veren hastane de sonuçta devlet hastanesi olduğuna göre, hakem hastanenin bunu görmezden geleceğini sanmıyorum. Sağlıkla ilgili konularda tek yetki sağlık kurumlarındaki ilgili hekimlerdedir. Çelişkili durumlarda hakem hastanenin kararı geçerlidir. Hakkınızda hayırlısını dilerim. İyi günler.

 48. 22 Haziran 2017 - 10:20 | #48

  Aliriza :

  Sag kulagimda yuzde 15 sol kulagimda yuzde 45 isitme kaybi var silahsiz guvenlik belgesi alabilirmiyim .ayrica ayagimda platin var.hafif aksiyorum

  İşitme ile ilgili aranan şartlar, silahlı/silahsız her ikisinde de aynıdır. Sadece silahsızda ortopedi onayı aranmaz. Rapor vermeye yetkili bir polikliniğe başvurup rapor ücretini yatırmadan önce işitme ile ilgili durumu danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 49. 23 Haziran 2017 - 17:26 | #49

  Kemalll :

  Cevapladiginiz icin tesekkur ederim simdiden, ben silahli ozel guvenlik icin heyet raporu alacagin fakat bundan 2 sene once anksiyete bozuklugu icin ilaclar kullaniyordum fakat suan kullanmiyorum bu bir sakinca teskil edermi rapor icin? İkinci sorumda hocam, iki sene once asiri ilac icmekten hastahaneye kaldirildim, bu doktorlarin sisteminde gorunur mu , eger gorunur ise sıkıntı olurmu ?

  Anksiyete bozukluğu için kullandığınız ilaçları resmi reçete ile aldıysanız muhtemelen sistemde görünür. Genelde bu durumlarda netleştirmek için olacak sanırım hekimler, kişilik testi isteyebiliyor. Bu, fiyatta artış ve yaklaşık 500 soruluk bir testi cevaplamanız demek. Teste girerseniz her soruyu okuyup anlayıp cevaplayınız, benzer sorulara tutarlı cevaplar veriniz. Bazı kursiyer adayları sıkılıp okumadan işaretleyebiliyor. Bu şekilde hareket edenlerin test değerlendirmesi olumsuz sonuçlandığı için, bir daha başka hastaneden de rapor alamayacak duruma sebep olabiliyor. Dolayısıyla diğer durum ve kullandığınız ilaçların olumsuzluk yaratıp yaratmayacağı konusunda riske girmemek için rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 50. 24 Haziran 2017 - 09:29 | #50

  Kemalll :

  Hocam ikinci sorum ise;
  Ergenlik doneminde obsesif kompulsif tedavisi ilaclari kullaniyordum bu ilaclari aniden kesme nedeni ile intahara tesebbus ettim iki sene once üç gun hastanede yattim,bu doktorun sisteminde gorunur mu ve heyet raporu icin sorun olurmu ?

  Sorunuzun cevabı yukarıdaki yorumda var. Konunun detayları ile ilgili tüm bildiğimi diğer yorumda açıkladım. İlave bilgim yok maalesef. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.