Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 137, toplamda : 144577 kişi tarafından okundu.

 1. 09 Nisan 2018 - 12:13 | #1

  enes :

  merhaba hocam silahlı güvenlik kimlik kartı çıkarttırmak istiyorum ama kalpte üfürüm var acaba silahlı güvenlik kimlik kartını alabilir miyim iş imkanı olur mu

  Sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında verilen dışında bilgi yok. Dolayısıyla ayrıntılar için yetki ilgili branş hekimlerine bırakılmış. Rahatsızlığınıza ilişkin hastane kaydınız varsa rapor alacağınız zaman sistemden görünür. Rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 09 Nisan 2018 - 12:18 | #2

  Hakan :

  Sol kulağımda işitme kaybı var güvenlik belgesi alabilirmiyim

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarına ilişkin bilgi sayfanın başındaki kadar, detayı yok. KBB’de açısından silahlı-silahsız fark etmiyor. Silahlı veya silahsız talebinize uygun raporu alacağınız yere (hastane-poliklinik) rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İşitme kaybınız görevi yapmaya engel teşkil etmeyecek oranda ise sanırım sorun olmaz. İyi günler.

 3. 11 Nisan 2018 - 14:34 | #3

  Muhammet :

  Kolumda jilet izleri var güvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Silahlı/silahsız tercihinize uygun raporu alabildiğiniz takdirde mümkün. Silahlı ve silahsız için aranan şartlar, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görülebilir. Eskiden kişilik testi ile rapor alınabiliyordu, yeni durumda biraz sıkıntı olabilir. Ancak net cevabı ilgili sağlık kurumundan öğrenmeniz mümkün. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 16 Nisan 2018 - 09:10 | #4

  EMRE ÖZER :

  DEVAMLI KIRMIZI REÇETELİ İLAÇ KULLANAN ÖZEL GÜVENLİK AMİRİ SİLAHLI VEYA SİLAHSIZ OLARAK GÖREVİNE DEVAM EDEBİLR Mİ?

  Sağlıkla ilgili konularda yetki, hastane ve rapor vermeye yetkili polikliniklerdir. İnsanın kalbi, böbreği sorun çıkardığında tedavi olduğu gibi ruhu hastalanan da tedavi alabilir. Bu durum her kırmızı-yeşil reçeteli ilaç kullananın işini yapamayacağı anlamına gelmez. Tıpkı herkesin engelli olma potansiyeli olduğu gibi bu türden rahatsızlık da herkesin başına gelebilir. Belirttiğiniz kişi, rahatsızlığını görevine yansıtıyorsa iş yerinizdeki hiyerarşik sırayı takip ederek sorunu iletebilirsiniz. İyi günler.

 5. 16 Nisan 2018 - 15:54 | #5

  İsmail ÇINARLIDERE :

  silahlı özel güv.görevlisi olarak çalışmaktayım.kamu personeliyim.
  1-sadece sağ böbreğim var.
  2-Hepatit-b taşıyıcı
  3-opera femur boyun kırıgı ameliyatı oldum. Tedavi sonunda sağ bacagım 1-1.5 cm kısa kaldı haliyle vucut yapısı bozuldu yürürken aksama var ,uzun mesafe yürüdüğümde bacak kaslarında ve belimde agrı oluyor.
  4-kalp aort atar damarda genişleme var 4,81 cm,kalp kapakçıgı doğuştan 2 yaprak. Özel Güvenlik Görevlisi olamaz raporu alabilirmiyim,
  tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Kamuda çalıştığınıza göre kurumunuzdan silahlı özel güvenlik yapıp yapamayacağınıza dair durumun tespiti için yetkili bir hastaneye sevk isteyebilirsiniz. Belirttiğiniz rahatsızlıkların görev yapmanıza engel teşkil edip etmediği ancak bu şekilde geçerli olarak tespit edilebilir. Ancak bu şekilde rapor aldıktan sonra kurumunuzda devam edip edemeyeceğiniz veya personel havuzuna atılıp başka kuruma geçme gibi detayları önceden öğrenmenizi tavsiye ederim. Kamu personelinden görev değiştirmek için rapor alma işi geçmişte çok suistimal edildiğinden olsa gerek kapamak amacıyla tercih edilmeyen yerlere atamalar olabiliyor. Bu nedenle sonuçlarını öğrenip talep etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 18 Nisan 2018 - 07:47 | #6

  Sergen :

  İyi geceler Ben tek böbrekliyim doğuştan hiç bir sıkıntım Yok tek böbrekli insanlar Güvenlikçi olabilir mi Uzman askerde sıkıntı oldu o yüzden sormak istiyorum

  Özel güvenliklerde aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi yukarıda verildiği şekilde. Detay hususlarla ilgili karar, hastanelere/hekimlere bırakılmış. Dolayısıyla silahlı için yetkili poliklinik, silahsız için tam teşekküllü hastane raporu almak için başvurduğunuzda rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Rapor alacağınız hastaneyi iyi seçmenizde de yarar var, bazıları askeri okula öğrenci alır gibi hareket ediyor. Özel güvenlik raporu veren hastaneleri ilinizdeki kurslardan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 7. 19 Nisan 2018 - 08:20 | #7

  Tansu :

  Merhaba hocam benimde bi sorum olucak omurgamda doğuştan kayma var (skalyoz) askeri hastane %27 rapor verdi simdi silahli guvenlik belgesi cikarmak istiyorum omurgamdaki kaymanın hareket kısıtlaması hiç yok sizce alabilirmiyim

  Rahatsızlığınıza dair raporu hastaneden aldığınıza göre durum resmi kayıtlarda görünür. Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında yazan dışında bilgi yok. Detaylarla ilgili karar yetkisi sağlık kurumları/hekimlere bırakılmış. Dolayısıyla riske girmemek açısından rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Diğer bir seçenek olan silahsızda ortopedi onayı aranmaz, yetkili poliklinikten rapor alınabilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 8. 19 Nisan 2018 - 17:22 | #8

  Arif :

  Mrh benimde bi sorum olacak kücükken bisikletten düstüm kolumda izler olustu cizikker seklinde silahli ozel guvenlik icin saglik raporu almaya hastanete gittim kolumdaki izler yüzünden oiumsuz deyip emniyete yonlerdiler bu durumda napmaliyim tskürler

  Belirttiğiniz çiziklerin jilet izi olmadığını ispatlamanız gerekir. Bunu ilinizdeki hakem hastaneden alacağınız raporla yapabilirsiniz. Ancak orada da aynı sonuçla karşılaşmamak için öncelikle danışmanızı tavsiye ederim. Olumsuz raporlar sadece hakem hastane raporuyla aşılabilir, aksi takdirde emniyetin ret havuzunda göründüğü sürece hiç bir yerden olumlu rapor alamazsınız. İyi günler.

 9. 25 Nisan 2018 - 07:43 | #9

  gul :

  boyunda platin olan guvenlik olabilirmi

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Silahlı istiyorsanız (eğitim-yaş şartları da uygunsa) rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Silahsız adaylara yetkili poliklinikler rapor verebilir, silahsız adaylardan ortopedi onayı aranmaz. İyi günler.

 10. 25 Nisan 2018 - 16:26 | #10

  burhan uysal :

  çok hafif işitme kaybım var doktor fısltı ıle kulagıma bişi soledi duydum ama anlamadım işitme tesitine gönderdi çok hafif işitme kaybım çıktı sorun olurmu heyete girdim artık geçermiyim kalırmıyım toplantıda karar vereceklerini solediler fakat ben kalacam diye düşünyorum

  Oranını bilemiyorum ama belli bir miktar işitme kaybı kabul edilebiliyor. İyi günler.

 11. 27 Nisan 2018 - 15:27 | #11

  Mehmet :

  Slm hocam benim kardeşim de göz tembelliği var 3.5 sol gözünde silahlı sertifika vermediler silahsız alabilir mi ayrıca gözlük kullanıyor gözlüklü sıkıntı yok gözlüksüz sıkıntı sol gözü alabilir mi silahsız

  Görme ile ilgili aranan şartlarda silahlı-silahsız farkı yok. Ayrıca silahlı için devlet hastanesinden olumsuz rapor çıktı ve kardeşiniz bunu imza karşılığı aldı ise emniyetin ret havuzunda görüneceği için poliklinikten rapor alsa da geçersiz olur. Olumsuz raporlar, ancak hakem hastanenin olumlu raporu ile etkisiz kılınabiliyor çünkü. İyi günler.

 12. 27 Nisan 2018 - 15:28 | #12

  Elif :

  İyi günler ben bugün silahsız güvenlik için tam teşekkürlü sağlık raporu almaya gittim ortapedi kbb nöroloji göz iç hastalıkları hepsinden sağlan yazısı aldım fakat psikiyatriye girdiğimde benim önceden bi intihara teşebbüs kaydım çıktı daha bişey denmedi sadece olayı anlattım 2 sene öncesi olan birşeydi daha sonra 566 tane doğru yanlış anketi doldurttular sonucları 3 gün sonra çıkıcak bu intihar konusu sorun olur mu raporu alamayabilir miyim ?

  Size verilen kişilik testinin tüm sorularını okuyup anlamlı-tutarlı cevaplar verdiyseniz raporunuz muhtemelen olumlu çıkar. Kişilik testi olumsuz sonuçlanırsa maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 13. 30 Nisan 2018 - 09:16 | #13

  özcan :

  Ruhsal ve duygusal olarak yüzde 40 raporum var,.engelli olmadan önce silahlı özel güvenlik sertifikam vardı,süresi doldu 2 sene oldu,acaba şimdi engelli olarak yeniletebilirmiyim silahsız olarak.

  Silahlı ile silahsız arasında sağlık açısından tek fark, silahsızda ortopedi onayı aranmamasıdır. Eğer engelli olmanıza neden olan durum ortopedik ise mümkün görünüyor. Ancak engelli raporunun sağladığı maddi-sosyal haklar varsa özel güvenlik olarak çalışmanız halinde bunların ne şekilde etkileneceğini ilinizde bulunan sosyal güvenlik kurumundan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 30 Nisan 2018 - 11:57 | #14

  Mustafa :

  Benim sağ gözüm doğuştan %5 görüyor. Ben silahsız güvenlik görevlisi olabilir miyim? ( Olamam biliyorum ama bi sorayım dedim bilgi amaçlı:) )

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları yukarıda yazıldığı şekilde, başka bilgi yok. Silahlı-silahsız her ikisi için de gözde aranan şartlar aynı, dolayısıyla sizin de belirttiğiniz gibi sağ gözdeki görme kaybı oranı hayli yüksek olduğu için maalesef mümkün görünmüyor. İyi günler.

 15. 03 Mayıs 2018 - 16:38 | #15

  Halil :

  Özel güvenlik görevlisi Köy derneklerine üye olabilir mi yönetici olabilir mi

  Özel güvenlikler siyasi partilere dahi üye olabilirler. Dolayısıyla dernek üyeliğinde sıkıntı olmaz. Bu arada terör örgütü bağlantısı olmaması önemli. İyi günler.

 16. 03 Mayıs 2018 - 16:40 | #16

  Sevgi :

  Ben raporlu deprasyon ilacı kullanıyorum silahlı guvenlik sertifikası almak istiyorum sağlık raporunda sorun çıkartırlar mi acaba?

  Kullandığınız ilaçlar, silahlı başvuru için istenen sağlık raporunun alınacağı devlet hastanelerinde görünür. Dolayısıyla ilgili branş hekimi bunu göz önüne alarak olumlu veya olumsuz karar verir. Kişilik testi uygulayarak sonuçlarına göre karar verenler de var. Kişilik testine girerseniz soruların hepsini okuyup tutarlı cevap vermeniz gerekir. Rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızda yarar var. İyi günler.

 17. 05 Mayıs 2018 - 07:52 | #17

  İsmail ünlü :

  Merhaba hocam Benim ayaklarım düz taban silahli özel güvenlik olmaya engel mi?

  Bildiğim kadarıyla engel değil, bu güne kadar engel olduğuna dair bir durum duymadım. Yine de riske girmemek açısından rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 08 Mayıs 2018 - 07:29 | #18

  rıdvan :

  hocam merhaba benim kalbimde cok olmamakla birlikte ritim bozukluğu var da silahli veya silahsiz icin engel teşkil eder mi

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. Rahatsızlığınız ile ilgili hastanede daha önce işlem yapıldı ise muhtemelen rapor alacağınız zaman görünür. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 09 Mayıs 2018 - 08:24 | #19

  serhat d. :

  merhabalar ben daha önceden gönüllü olarak amatemde uyuşturucu için ilaç yazdırdım bu güvenlik görevlisi olmama engelmidir yanıtlarsanız çok sevinirim

  AMATEM kayıtlarının özel güvenlik soruşturmalarında görünüp görünmediğini veya AMATEM’in emniyete bildirip yapıp yapmadığını bilemiyorum. Ancak özel güvenlik açısından engel olması için olayın adli makamlara intikal etmesi ve buna dair bir karar olması gerekir. Dolayısıyla sizin durumda sorun olacağını sanmıyorum. Elinde karar olanlara özel güvenlik şubeye danışmalarını öneriyorum normalde ama sizde karar veya belge olmadığı için bu mümkün değil. Konu hakkında bilgim olmadığı için yardımcı olamadım kusura bakmayın. İyi günler.

 20. 09 Mayıs 2018 - 09:22 | #20

  Mustafa Reyhan :

  Kalp hastasıyım %70 raporum var ama normal hayatıma devam ediyorum bir sıkıntım yok
  güvenlik olabilirmiyimh

  Özel güvenlik olabilmek için istenen raporu alabildiğiniz takdirde olabilirsiniz. Silahlı ve silahsız için aranan sağlık ve eğitim şartları Sıkça Sorulan Sorular bölümünde detaylı verildi. Ancak rapordan dolayı SGK’dan maaş veya benzeri bir takım haklarınız varsa ne şekilde etkilenir bilemiyorum. Bunu ilinizdeki SGK birimlerinden araştırmanızda yarar var. İyi günler.

 21. 10 Mayıs 2018 - 08:23 | #21

  caner :

  Merhaba ben iki defa ameliyat oldum kalp ile ciğer arasinda kitle olmasindan dolayı acaba silahlı güvenlik için sağlık raporu verirlermi. Akcigerimde biraz hasar var ameliyata bağlı olarak fakat bu durum beni zorlamıyor.

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Muhtemelen geçirdiğiniz ameliyata ilişkin kayıtlar da rapor esnasında görünecektir. Dolayısıyla bu konuda olumlu veya olumsuz karar verme yetkisi ilgili branş hekimindedir. En doğrusu rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanız alacağınız cevaba göre hareket etmeniz olur. İyi günler.

 22. caner
  10 Mayıs 2018 - 13:25 | #22

  @A.GÜLŞEN
  Hastaneye sordum bilemeyiz heyet ne karar verir dediler mecburen yatirdim para artik sonuç ne çıkar bilmiyorum buraya sonucu paylasacam

 23. 11 Mayıs 2018 - 08:11 | #23

  İlhan :

  Bogazımda bademcık şişmesi var 3 yıldır duruyor heyetten geçer miyim

  Belirttiğiniz durumun başka ciddi bir sebebi yoksa sağlık raporunda sorun olmaması gerekir. Muayenede bundan şikayet etmemenizde yarar var. İyi günler.

 24. 11 Mayıs 2018 - 08:14 | #24

  Ramazan :

  Hocam ben askerden piskiyatrik sebebden takim komutanimin tavsiyesi uzerine curuk raporu alcam ozel guvenlik olmama engelmi.

  Psikiyatriden tavsiye ile rapor alınmaz. Eğer bunu gerektirecek sağlık probleminiz varsa bu durum terhis belgesinde muhtemelen belirtilir. Ayrıca hastane raporu da diğer hastanelerde görüleceği için hekimin takdirine göre kişilik testi istenip sonucuna göre karar verilebilir. Daha net bilgi için bulunduğunuz ilde tam teşekküllü devlet hastanesi varsa danışmanızda yarar var. Durumu buna göre değerlendirip karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 18 Mayıs 2018 - 08:01 | #25

  murat :

  sol göz 4 mps +4,0+1,50 130 sol ambiliyopi güvenlik olabılırmıyım

  Belirttiğiniz ölçüler hakkında bilgim yok. +3,-3 derece arasındaki görme bozuklukları genelde sorun olmuyor. Rapor alacağınız hastaneye (silahlı)/polikliniğe (silahsız) ücreti yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 18 Mayıs 2018 - 16:17 | #26

  sıbl :

  mrb hocam bazı guvenlık kursları enfeksıyon bolumunden kan alıyorlar burda hangı testler yapılıyor bır bılgı verır mısınz?

  Kurslar, adaylardan yetkili sağlık kurumundan alınmış rapor ister. Emniyetin kabul ettiği raporun detayları kurslarca belirlenmez. Testlerin içeriğini rapor alacağınız yerden sormanız gerekir. İyi günler.

 27. 23 Mayıs 2018 - 15:03 | #27

  Caner :

  @caner
  Heyete girdim silahlı özel güvenlik olabilir raporu aldim.

  Sizin adınıza sevindim, hayırlı olsun. İyi günler.

 28. 23 Mayıs 2018 - 15:05 | #28

  İbrahim :

  Hocam merhabalar. Yaşım 24. Benim kulağımın birinde %48 birinde %52 işitme sorunum var. Silahli güvenlik sertifikası almam için engel olur mu ?

  Özel güvenlikte aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi sayfanın başındaki kadar. Dolayısıyla detaylarla ilgili konularda karar yetkisi ilgili branş hekimlerinde görünüyor. KBB’de görevin yapılmasına engel teşkil edece işitme kaybı olmamak şeklinde belirtilmiş. Verdiğiniz oranlar oldukça yüksek görünüyor ama yine de içinde şüphe kalmaması açısından rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 23 Mayıs 2018 - 15:20 | #29

  Ökkeş :

  @İbrahim
  bende de var sorun oluyor mu silahlı guvenlik sertifikası almakta

  Belirttiğiniz yorum cevaplandı. Aynı hususlar sizin için de geçerli. İyi günler.

 30. 26 Mayıs 2018 - 10:10 | #30

  Ravza :

  Hocam merhaba ben psikiyatrik ilaç kullandım iki hafta sonra bıraktım aile arasında bir sorum oldu inthra kalkıştım şuan bir sorun yok sizce sağlık kurulu onaylarmı

  Kullandığınız ilaç resmi sistemde görünür. Henüz işlemi başlatmadıysanız rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Bu durumlarda bazı hastaneler kişilik testi uygulayıp sonucuna göre değerlendirme yapabiliyor. Kişilik testine girerseniz soruların tamamını okuyup kendinizle ilgili, doğru, anlamlı, tutarlı cevaplar vermeniz gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 31. 30 Mayıs 2018 - 08:11 | #31

  buran :

  Hocam Merhaba Düz Tabanım Ve Askerde Çürük Aldım . Güvenlik Görevlisi olmama Engelmi Askerden Düz Tabanlık Yüzünden Çürük Almam iyi günler

  Düztabanlık özel güvenlikte aranan sağlık şartlarında engel olarak belirtilmemiş. Dolayısıyla sorun olmama ihtimali yüksek ama esas karar hastane/poliklinikten verilir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan eğitim-yaş şartları ile ilgili detaylı bilgi var. Silahlı veya silahsız hangisini düşünüyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 30 Mayıs 2018 - 08:15 | #32

  Ercan :

  Hocam merhaba. psikolejik hastalığı ( anksiyete bozukluğundan heyet raporu aldım. Sağlık yönetmeliğine göre ,Silahlı veya silahsız olarak güvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Silahlı veya silahsız fark etmeksizin her ikisi içinde istenen sağlık raporunda psikiyatri onayı aranır. Eğer sisteme girmiş olumsuz bir raporunuz varsa muhtemelen görünür ve sorun olur. Ancak anksiyete bozukluğu bildiğim kadarıyla kalıcı bir hastalık değil. Silahlı düşünüyorsanız iliniz hakem hastanesine danışmanızı tavsiye ederim. Kişilik testi uygulayarak olumlu rapor alma ihtimalinizi sorun, alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 33. 30 Mayıs 2018 - 12:33 | #33

  Emine çelik :

  Ben güvenlik görevlisi olmak istiyorum 1984 tarihinde dogdum lise 1 terk yani orta okul mezunuyum lütfen bilgi vere bilirmisiniz

  Sıkça Sorulan Sorular bölümüne bir göz atsanız ve cevabını bulamadığınız bir konu varsa sorsanız olur mu, orada uzun uzadıya bilgi verildi. Aynı şeyleri benim tekrar yazmam, sizin okumanızdan uzun sürer emin olun. En az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olanlar silahsız kurs görebilir. Diğer hususlar için belirttiğim bölüme, masraflar için de yan sütunda Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümüne bakabilirsiniz. İyi günler.

 34. 01 Haziran 2018 - 16:50 | #34

  hasan :

  merhaba ben 2013 te özel güvenlik görevlisi sertifikası aldım ama kimlik çıkartmak için emniyete vermemiştim şimdi gidip kimlik alacam sertifakanın üstünde resim yok önceden varmıydı onuda hatırlamıyorm sıkıntı olurmu

  2013 tarihli sertifikanın muhtemelen yenileme zamanı gelmiştir. Gelmese bile altı aydan az olursa kimliğin onay tarihine kadar süresi dolacağından yenileme yapmanız gerekir. Sertifikalarda her zaman fotoğraf vardı, sizinkinde yoksa düşmüş olabilir herhalde bilemiyorum. O sertifikayı aldığınız kursunuza sormanızda yarar var. İyi günler.

 35. 02 Haziran 2018 - 14:06 | #35

  Mustafa :

  Hocam f43.2 uyum bozukluğu teşisi konuldu bu silahlı yada silahsız güvenlik olmamı engeller mi

  Belirttiğiniz rahatsızlığın özel güvenliğe etkisini bilemiyorum. Silahlı için hastane, silahsız için poliklinik raporu istenir. Bu ikisinden hangisini düşünüyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 07 Haziran 2018 - 07:52 | #36

  Hakan kaya :

  Hocam iyi günler benim böbrek hastalığım var göz ölçümde 5 derecede güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Böbrekle ilgili rahatsızlığınıza ilişkin hastane kayıtları dikkate alınır sanırım, detayını bilemiyorum. Gözde ise -3,+3 aralığındaki görme bozukluğu sorun olmuyor. 5 derece biraz fazla sanırım. Rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye sormanız uygun olur. İyi günler.

 37. 09 Haziran 2018 - 11:44 | #37

  Umut karaca :

  Hocam mrb saglik raporu aldim fakat sadece sag gozum uzagi tam secmiyor yani biraz zayif doktor saglik raporunda imza atmadi sadece goz bolumu diger her sey tamam bu bana engel olurmu

  Özel güvenlikte istenen raporlarda heyet onayı aranır. Eğer gözden olumlu imza almadıysanız raporu almış sayılmazsınız. Dolayısıyla o raporla özel güvenlik eğitimi almanız mümkün değil maalesef. İyi günler.

 38. 09 Haziran 2018 - 14:34 | #38

  Gonca :

  Şeker hastasıyım güvenlik görevlisi olmamda sıkıntı yaratır mı?

  Özel güvenlik sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında yazanlar dışında bilgi yok. Rapor ücretini yatırmadan önce silahlı veya silahsız hangisini alacaksanız danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 09 Haziran 2018 - 15:49 | #39

  cenk :

  hocam merhaba askerdeyken duz taban oldugum ıcın çürük aldım . Silahlı guvenlık belgesı alıp işe gırebılıyormuyum ?

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi, sayfanın başında yazdığı kadar. Orada belirtilen durumlar haricinde yetki, ilgili branş hekimlerinde. Dolayısıyla bu sorunuza doğru cevap alabileceğiniz yer, rapor için başvuracağınız hastane olacaktır. Muhtemelen sorun olmaz ama yine de rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 18 Haziran 2018 - 07:25 | #40

  Levent TOPUZOGLU :

  Silahlı özel güvenlik görevlisiyim sağ işaret parmağımın en uc kısmı eklem yerinden talihsiz bir kaza neticesi koptu ileri derecede silah meraklısıyım ruhsatlı olmak kaydıyla hem tabancam hem tüfeklerim var o vesileyle hem sağ hem sol elimle kullana biliyorum şuan raporluyum işime ve özel silahlı kimliğimi yenilerken bir sıkıntı tasarımıyım acaba. Tskler

  Silahlı kimliğiniz varsa yenilerken rapor istenmez. Herhangi bir nedenle rapor istenmesi halinde sol eli, sağ el gibi işlevsel kullanabildiğinize ilgili hekim ikna olursa rapor verir sanırım. Bu konuda karar yetkisi hekimde olduğu için net cevap vermek mümkün değil. İyi günler.

 41. 18 Haziran 2018 - 07:40 | #41

  Ferhat Balcı :

  sol gözümde şaşılık ve bulanık görme var. %32 engelli raporu verilmişti bunun için. özel güvenlik olmama engel midir acaba

  Özel güvenlik sağlık şartlarında göz konusu, silahlı-silahsız için aynıdır. Genelde +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Bu nedenle hastane veya polikliniğe başvurduğunuzda rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitim-yaş ile ilgili aranan şartlar hakkında detaylı bilgi var. İyi günler.

 42. 25 Haziran 2018 - 13:18 | #42

  Uğur :

  Kalp hastasıyım güvenlik belgesi alabilirmiyim

  Sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi sayfanın başındaki kadar, diğer detaylarla ilgili yetki branş hekimlerinde. Rapor ücretini yatırmadan önce silahlı veya silahsız hangisini düşünüyorsanız ona uygun sağlık kurumuna danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 25 Haziran 2018 - 13:19 | #43

  Mustafa :

  Benim heyet raporunda gözümde %15 çıkmıştı görme kaybı var ben silahsız sertifika alabilir miyim acaba?

  Göz ile ilgili aranan detaylar silahlı-silahsız aynıdır. Ayrıca bir kez olumsuz rapor aldıysanız, bu durum ret havuzunda görüneceği için olumlu rapor alsanız dahi hakem hastane raporu istenir. İyi günler.

 44. 27 Haziran 2018 - 12:30 | #44

  umut :

  http://i.hizliresim.com/Az53G0.jpg söyle resimini atsam size bakar mısınız ? yanlış olsaydı sınava almazlardı düzeltmen gerekliydi dediler tam emin değilim en alttada oybirliği ile karar verilmiştir yazıyor bir sorun çıkar mı acaba ne yapmam lazım

  Rapor, özel güvenlik değil, silah ruhsatı alabilmek konulu düzenlendiği için kursunuzun dikkatsiz olduğu konusunda haklıymışsınız. Size ikinci bir rapor maliyeti olacak ama bu raporu alabildiğinize göre diğerini de alırsınız. Silahsız için heyet raporuna gerek yok, ilinizde rapor vermeye yetkili poliklinikten alacağınız rapor da geçerlidir. Sınava girebilmeniz raporun geçerli olduğu anlamına gelmez, prosedür açısından yanlış olmasına rağmen raporsuz kayıt alan kurslar var maalesef. İyi günler.

 45. 27 Haziran 2018 - 15:03 | #45

  Hüseyin :

  Benim %15 engelli raporum var epilepsi teşhisi konuldu ilaç kullanıyordum.4-5 yıldır da hiç kriz geçirmedim özel güvenlik görevlisi olmaya engel midir? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  Özel güvenlikte aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi, sayfanın başında yazdığı kadar, başka detay yok. Dolayısıyla farklı durumlar için karar yetkisi ilgili branş hekimlerine bırakılmış görünüyor. Rapor ücretini yatırmadan önce silahlı veya silahsız hangisine başvuracaksanız uygun raporu veren yere danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 09 Temmuz 2018 - 09:39 | #46

  Aslı koca :

  Iyigunler sorum su sol elimde ayagimda 3cm ince saga gorekosabilirim hayatima engel degil
  silahsiz guvenlik olabilirmiyim

  Silahsız raporlarında ortopedi onayı aranmadığı için belirttiğiniz durum sorun olmaz. İlinizde rapor vermeye yetkili poliklinikleri orada bulunan kurslardan öğrenebilirsiniz. Hastaneden de alınabilir ama orada silahlı-silahsız her ikisi için de aynı ücret talep ediliyor, poliklinikler daha uygun olabilir. İyi günler.

 47. 11 Temmuz 2018 - 12:25 | #47

  adem :

  istanbul çevresinde heyetli özel güvenlik fiyatı ne kadardır ve hangi hastaneden alabilirim

  Heyet raporları, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen rakam üzerinden tüm yurtta aynıdır. Ancak hastaneler yaptıkları ekstra işlemler (röntgen, tahlil vb.) ilave ücret isteyebilirler. Halen geçerli rakam 200 TL’dir. Röntgen vb. istemeyen hastaneleri ilinizdeki kurslardan sorup öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 48. 16 Temmuz 2018 - 09:54 | #48

  Cuma :

  İşitme engellilere olmuyormu

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili bilgi sayfanın başındaki kadar. Detaylarla ilgili hususlarda yetki, rapor vermeye yetkili sağlık teşkillerine bırakılmış. İşitme konusunda görevi yapmaya engel teşkil edecek kadar kayıp olmamak şeklinde açıklanmış. Ancak oran konusunda bilgi yok. İsterseniz hastane (silahlı), poliklinik (silahsız) için danışabilirsiniz. İyi günler.

 49. 18 Temmuz 2018 - 11:34 | #49

  Sezer :

  Arkadaslar silahli güvenlik icin göz doktorundan kaldım şöyle yazmış:silahlı guvenlik görevlisi olmasi uygun degildir yazmis. Silahli olamadigima göre direk silahsiz guvenlik olabilir raporumu verir hastane

  Özel güvenlik sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi sayfanın başında verildiği kadar. Orada da görülebileceği gibi görme konusu; silahlı ve silahsız için aynı. Dolayısıyla gözden silahlı olamayan biri, silahsız da olamaz. Eğer bu rahatsızlığın sizde olmadığını düşünüyorsanız hakem hastaneden rapor alabilirsiniz. İyi günler.

 50. 19 Temmuz 2018 - 11:02 | #50

  Murat Akın :

  Nöroloji rahatsız var sadece dalma olarak % 15 olarak gözüküyor özel güvenlik silahsız alabilirmiyim

  Sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında yazanlar dışında bilgi yok. Belirttiğiniz rahatsızlığın özel güvenlik olmaya etkisini bilemiyorum. Raporla birlikte rapor alacağınız sağlık kurumuna (silahlı için hastane, silahsız için yetkili poliklinik) danışmanızı, alacağınız cevaba göre rapor ücretini yatırıp işlem başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.