Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

   

 

 SİLAHLI ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

  

 

SİLAHSIZ ADAYLARDA ARANAN SAĞLIK ŞARTLARI

 

a. Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak      

b. Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak
  
c. Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak
 
d. Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak
 
   

Bu yazı bugün : 42, toplamda : 112275 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Nisan 2016 - 15:20 | #1

  esra :

  merhabalar epilepsi hastaları silahlı ya da silahsız ögg olabilir mi?

  Sağlık şartlarında epilepsi ile ilgili bilgi yok. Ancak ilaç kullanımı, hastanede göründüğü için silahlı raporuna onay verip vermemek ilgili hekimin inisiyatifinde. Silahsız için dört hekim imzalı, poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışabilirsiniz. İyi günler.

 2. 16 Mayıs 2016 - 08:35 | #2

  burçak :

  silahsız güvenlik görevlisi olmak istiyorum fakat kollarımda jilet izleri var belli olmasın diye üzerine dövme yaptırdım sorun teşkil eder mi ?

  Jilet izini kamufle etmek dövme ile bile mümkün olmuyor maalesef. Ancak silahsız raporunu vermeye yetkili poliklinikleri bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışarak öğrenmeniz mümkün. Rapor ücretini yatırmadan önce psikiyatri ile görüşüp olumlu cevap almanız halinde işlemi başlatabilirsiniz. Burada inisiyatif başvuru yaptığınız sağlık teşkilinindir. Sizin durumunuzda kişilik testinden geçip silahlı rapor alanlar dahi var çünkü. İyi günler.

 3. 03 Haziran 2016 - 12:07 | #3

  firat :

  Merhaba hepatit b hastaligi tasiyan biri guvenlik gorevlisi olabilir mi

  Kullanılan ilaçlar sağlık sisteminde göründüğü için kararın silahlı için hastanede verilmesi muhtemel. Silahsızda dört hekim imzalı rapor yeterli. Yaşınız, mezuniyetiniz, tercihiniz hangi yönde ise ona uygun rapor için bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 01 Ekim 2016 - 16:22 | #4

  Nurgül kılıç :

  gözlük derecesi sınırı ne kadar

  Hastanelerde +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarına rapor verilebiliyor. İyi günler.

 5. 12 Kasım 2016 - 13:16 | #5

  Emre :

  Merhaba 20 yaşındayım omurgamda platin var boy 1.83 kilo doksan beş platinler silahsız güvenlik sertifikası almam da Bi engel teşkil eder mi

  Silahsız raporlarında ortopedi onayı aranmadığı için hiç bir engel teşkil etmez. İyi günler.

 6. 09 Aralık 2016 - 14:24 | #6

  emre :

  ıyı gunler dıyalız hastasıyım hasta olmadan once aldıgım ozel guvenlık kımlık kartım bıtmek uzere acaba yenıleme yapabılırmıyım

  Kimliği olanların yenilemesinde yeniden rapor istenmediği için sorun olacağını sanmıyorum. Sadece işyeriniz yeni rapor isterse sıkıntı olabilir. İyi günler.

 7. 18 Ocak 2017 - 09:03 | #7

  ibrahim :

  Ben psikiyatri tedavisi gormekteydim iki ilac kullaniyordum biri uzman doktor tarafindan 1 ay once kesildi digeri ise kullanmaya devam ediyorum.devlet hasatanesine basvurdum butun doktorlardan onay aldik birtek psikiyatri beni horus yazisi getirmek uzere universiteye sevk etti oradaki doktorlar bazi tesler yapti onlarda olumlu gecti epikiriz raporu istediler yatan hasta olmadiyim icin epkiriz raporu alamadim yerine tedacimi izleyen doktor muayene dokumu ve altina durumumu bildiren bir yazi yazip beni universiteye gonderdi oradaki heyet suanda tedavimin decam ettigi icin silahli guvenlik olamayacagimi bir yil sonra yeniden basvurmam gerektigini bildiren bir yazi aldim bunu devlet hastanesindeki saglik raporu veren psikiyatri doktoruna getirdim ve ona dedimki silahli alamiyorsam silahsiz raporuna ceviremezmiyiz dedim onuda kabul etmedi ilac kullanan adam silahlida silahsizda guvenlik gorevlisi olamaz dedi bana kizdi simdi ben heyete teslim edeyim mi simdi belgelerimi sonuc olumsuz oldugu ve olacagi icin bu sureci tamamlamazsam ilerde bir sikinti olurmu lutfen yardimci olurmusunuz

  Belirtilen raporu imza karşılığı alırsanız sonuç ret havuzunda görünür. Ancak o ilin hakem hastanesinden rapor almak şartıyla olumlu olabilir. Başka hastane veya poliklinikte şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak hekimin görüşünü de dikkate almak gerek, eğer bir şekilde rapor alıp mesleği yaparken sıkıntı yaşarsanız tüm bunlara değmez sanırım. Özel güvenlik mesleğini yapanların soğukkanlı, sabırlı olmaları gerektiğini göz önüne alarak karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 18 Ocak 2017 - 09:41 | #8

  Deniz :

  merhaba silahlı özel güvenlik sertifikası alırken aldığımız sağlık raporunda kan tahlili yapılıyor mu?

  Başvuracağınız hastaneye bağlı, Ankara’da tahlil yapan da var yapmayan da. Durumu bulunduğunuz ilden araştırmalısınız. İyi günler.

 9. 20 Ocak 2017 - 17:50 | #9

  Tufan :

  Mrba benim kolumda jilet izi parmağımdA dövme ve sırtımda kolumda bıçak izleri var silahlı özel güvenlik olabilirmiyim

  Dövme ve faça izlerine rağmen rapor alanlar var. Bazı hastaneler baştan olumsuz, bazıları kişilik testi sonucuna göre olumlu veya olumsuz karar verebiliyor. Konu, tamamen ilgili hekimin takdirine kalmış. Dolayısıyla bulunduğunuz ilde rapor veren hastaneleri öğrenip rapor ücretini yatırmadan önce danışınız. Kişilik testinde tüm soruları okuyup anlayarak tutarlı cevaplar vermenizde yarar var. İyi günler.

 10. 21 Ocak 2017 - 16:52 | #10

  Numan kurt :

  Yuzde 48 50 isitme kaybim var silahsiz guvenlik belgesi alabilirmiyim

  Silahsızlarda sadece ortopedi onayı aranmamasının dışında sağlık şartları silahlı/silahsız aynıdır. Konuya ilişkin yukarıdaki bilgi dışında detay yok. Silahsızlar için yetkili poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ilde birine başvurup rapor ücretini yatırmadan önce KBB ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 24 Ocak 2017 - 10:01 | #11

  Uso :

  Slm aleykum hocambn korucu olcam bnde dovme vr heyet rapor da bi sıkıntı olurmu

  Korucu alımı yapan yere sormanız gerekir, inanın hiç bir bilgim yok. İyi günler.

 12. 24 Ocak 2017 - 10:02 | #12

  Ridvan :

  Hocam benm sag gozumde keratakonus hastaligi var gormede sıkıntı tam olarak odaklanamiom rapor guvenlik icin rapor verirlermi diye endiseliyim saygilar..

  Rapor konusunda yetki devlet hastanesi ve geçerli rapor verebilen polikliniklerde. Yazılı metin olarak yukarıdakinin dışında bilgi yok. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili birime danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 27 Ocak 2017 - 09:03 | #13

  Hakki :

  Astim hastasiyim ilac kullaniyorum surekli fakat bi sorun yaşamıyorum ozel guvenlik olur muyum tesekkurler simdiden

  Sağlık koşulları ile ilgili sayfanın başında verilen dışında detay yok. Durumunuza/tercihinize uygun silahlı veya silahsız raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız adaylarda aranan eğitim-yaş şartları var. İyi günler.

 14. 27 Ocak 2017 - 11:35 | #14

  emirhan fermen :

  merhaba kolay gelsin hocam. Bel fıtığı ameliyatı oldum fakat şuan durumum gayet iyi silahlı güvenlik olabilirmiyim heyet geçirirmi ?

  Silahlı adaylardan tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alıp alamayacağınızı bilemiyorum. Hastaneye gidip rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 01 Şubat 2017 - 09:34 | #15

  özkan :

  hocam güvenlik kartım gözlüklü ama ben çalışırken gözlük kullanmıyorum.gözlük kullanmak mecburimi ben kullanmak istemiyorum.

  Denetimde titiz bir memura denk geldiğinizde sorun olabilir. İsterlerse işyerinize bu yüzden ceza yazabilirler. Dolayısıyla sorunu gözlüğü yanınızda taşıyarak çözebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 16. 01 Şubat 2017 - 09:41 | #16

  Alper Akgün :

  Merhaba kolay gelsin hocam.Yuzde 45 engelli raporum var.(gecici) . F28 organik olmayan psikotik bozukluk hastasiyim. Silahli yada silahsiz guvenlik olabilme sansim var mi?

  Silahlı veya silahsız raporu alabilmenize bağlı. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız sistemde görüneceği için silahlı raporu ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışın. Silahsız için de yetkili poliklinik raporu istenir. Belirttiğiniz hastalık hakkında bilgim yok, sadece özel güvenlik mesleğinin ciddi sabır gerektirdiğini belirtmek isterim. Tam iyileştiğinizde silahsız daha mantıklı görünüyor, tabii tercih sizin. İyi günler.

 17. 01 Şubat 2017 - 09:42 | #17

  tugba :

  Bacagimda fazla belli olmasada aksama var hocam silahsız güvenlik olmama engel olurmu bu durum

  Silahsızda ortopedi onayı aranmıyor, yetkili poliklinikten rapor alınabilir. Bu nedenle sorun olmaz. İyi günler.

 18. 01 Şubat 2017 - 09:43 | #18

  Ahmet :

  Hocam ben köy korucusu olmaya sakinca yoktur sağlik rporunda .gözlüklü yazmış bi sıkıntı varmi gözlüklü

  Köy korucusu alımı yapan yerden öğrenmeniz gerekir. Özel güvenlikle farklı şartlar aranıyor olabilir. İyi günler.

 19. 01 Şubat 2017 - 10:28 | #19

  Celal :

  Selam hocam ben askerliğimi 2 ayında düz taban olarak çürük aldım silahlı veya silahsız güvenlik olabilir miyim?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz halinde mümkün. Silahsızda ise ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Silahlı düşünürseniz rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 01 Şubat 2017 - 10:29 | #20

  Nurullah :

  Merhaba hocam şeker hastalığı engel olur mu güvenlik çalışmasına

  Özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarında bu husus belirtilmediği için bilemiyorum. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Hangisine karar verirseniz rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 01 Şubat 2017 - 10:48 | #21

  Sefa :

  HOCAM SiLAHLI GUVENLIK OLMAK ISTIYORUM FAKAT SOL KOLUMDA BRACHIAL PLEKSUS RAHATSIZLIGI MEVCUT.KOLUM OMUZ HIZASINDA KALKIYOR.AVUC ICINI TAM HAVAYA CEVIREMIYORUM YARIM DÖNÜYOR.PARMAKLARDA FELAN HICBIR SORUN YOK.SIZGE SILAHLI GUVENLIK OLABILIRMIYIM.SORUMU CEVAPLARSANIZ BENI COK MUTLU EDERSINIZ

  Belirttiğiniz rahatsızlık hakkında bilgim yok. Tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz halinde, silahlı kurs görmeniz mümkün. Ancak o hastalıktan dolayı reçeteli ilaç kullanıyorsanız muhtemelen hastanede görünecektir. Öncelikle bu nedenle rapor ücretini yatırmadan hastanenin ilgili bölümüne danışmanız uygun olur. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için silahlı olmazsa silahsızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 22. 01 Şubat 2017 - 13:09 | #22

  selçuk :

  tek göz protez silahsoz güvenlık olabılır mıyım

  Görme ile ilgili aranan şartlar silahlı-silahsız her ikisi için de aynı. Fark, silahsızda ortopedi onayı istenmemesi sadece. Bu nedenle maalesef olumsuz. İyi günler.

 23. 03 Şubat 2017 - 12:34 | #23

  fatih :

  Merhabalar, tip 1 diyabet hastasıyım.Silahlı ya da silahsız güvenlik olabilir miyim? Özel güvenlik üniversitesini okumayı düşünüyorum. İş bulma sıkıntısı yaşar mıyım?

  Özel güvenliğin üniversitesi yok, önlisans programları var. Üç haftalık kursu alan da önlisansı bitiren de beş yıl sonra aynı yenilemeye tâbi olduğuna göre bu tercihi bir daha düşünün bence. Silahlı için heyet, silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Raporu alabilirseniz eğitimi de alırsınız. Önlisans bölümünü okuyacaksanız okulun broşüründeki şartları incelemeniz gerekir. İyi günler.

 24. 03 Şubat 2017 - 14:28 | #24

  sefer :

  eskiden psikyatri ilaçı kullandım bırakalı bir yıldan fazla oldu silahsız için sağlık raporu alabilir miyim

  Silahsız raporunu vermeye yetkili poliklinikten şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 25. 05 Şubat 2017 - 12:52 | #25

  Habip :

  Renk körlüğü silahlı özel güvenlik görevlisi olmaya engelmi bu konuda bilgi almak istiyorum teşekkürler

  Sayfanın başındaki sağlık şartlarında renk körlüğü engel olarak belirtilmemiş durumda. Silahlı ve silahsız için renk körlüğü 2011 yılından beri engel değil. İyi günler.

 26. 17 Şubat 2017 - 15:33 | #26

  Erhan Turan :

  Merhaba benim sağ gözüm yüzde 80 görme orani silahli özel güvenlik görevlisi olabilirmiy

  Silahlı için istenen heyet raporunda +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Ancak belirttiğiniz durum muhtemelen bu aralığın dışında kaldığı için sanırım mümkün olmaz. İyi günler.

 27. 17 Şubat 2017 - 15:34 | #27

  Emrah :

  Merhaba ;
  Ben ankilozan spondilit hastasıyım kulladığım bir ilaç yok sırtta bulunan bir rahatsızlık hareket kısıtlaması ağrı etkisi.Bu nedenden dolayı askerlikten muaf oldum polisliğe başvuramadım sertifika alabilirmiyim sizce.
  Teşekürler.

  Silahsız eğitimde alınan raporda ortopedi onayı istenmediği için silahsız güvenlikte şansınızı deneyebilirsiniz. Bunun için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak yeterli. İyi günler.

 28. 17 Şubat 2017 - 16:08 | #28

  yavuz selim öztürk :

  Özel Güvenlik Devlet Memuruyum.2001 yılında memur oldum. 2006 yılında epilepsi (sara) hastalığına yakalandım.Hastalığımı kurumuma bildirmedim.Hastalığımı kurumuma bildirirsem güvenlik işinden ayrılır mıyım? Devlet memurları acısından ne gibi sakıncaları var.İşimi bıraktırırlar mı?.Mamulden emekli olur muyum? Masa başı işi verirler mi?Tarafıma bilgi vermenizi önemle rica ediyorum.Teşekkür ederim.

  Durumu kurumunuza bildirmeniz halinde, özel güvenlik görevi ve memuriyete devam konusunun tespiti için sizi heyet raporu alabileceğiniz bir devlet hastanesine sevk ederler. Hastaneden gelecek rapora göre hakkınızda karar verilir. Özel güvenlik olamaz/memurluğa devam edebilir ibareli rapor alırsanız, varsa kendi kurumunuzda eşiti bir göreve, yoksa muhtemelen Devlet Personel Başkanlığı havuzu vasıtasıyla başka bir kurumda yine halen yaptığınız görevin eşiti (özlüm hakları bakımından) bir göreve atanırsınız. Eğer memurluğa devam edemez denirse malulen emeklilik söz konusu olabilir. Ancak malulen emeklilikte aranan hizmet süresinin son halini bilmiyorum. Hizmet süreniz malulen emekliliğe uygun değilse memuriyeti ve ondan doğan tüm hakları kaybetme riski nedeniyle önce bu hususu net bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 17 Şubat 2017 - 16:24 | #29

  Ünsal :

  Merhabalar hocam psıkyatrıden stres yuzunden ılac kullanıyorum sılahsız özel guvenlık olabılmek ıcın cesıtlı doktorlara gıttım hepsı saglam dedı psıkıyatrı doktoru ıse ılac kullandıgım ıcın olumsuz dedı ılac kullanmak ıstemıyorum dedım bana kullanacaksın dedı doktor bıraktırmadı benı zorluyor sadece stres ıcın gıtmıstım bana anksıyete bozuklugu oykusu yazdı herhangı bı test tahlıl bısey yapılmadan bana ılac tedavısı uygulamaya basladı ve bu da benım onume cıktı cok pısman oldum psıkıyatrıye gıttıgıme ben sımdı bu sonuca ıtıraz edebılır mıyım bu ılacları kullandım dıye yıne ret cevabı gelır mı yoksa benı teste tahlıle yollarlar mı ve bu karara ne zaman nereye ıtıraz edebılırım gıttıgım hastane egıtım ve arastırma hastanesı herhangı bı rahatsızlıgım yok sankı sorunluyum dıye ıtham edılıyorum ne yapabılırım

  Başkentin merkezinde on gün kadar internetimiz kesildiği için cevaplar gecikti, kusura bakmayın. Eğer o hastaneden verilen olumsuz kararlı raporu imza karşılığı teslim aldıysanız emniyetin ret havuzunda görünecektir. Gittiğiniz hastane hakem statüsünde değilse bir şansınız daha olabilir. Bulunduğunuz ildeki hakem hastaneyi öğrenip oradan olumlu rapor almanız halinde sorunun çözülmesi mümkün. Herhangi başka bir hastaneden alırsanız, emniyet çelişkili raporlar nedeniyle sizi hakem hastaneye sevk eder. Bu da üç kere rapor masrafı demektir. Dolayısıyla siz öğrenerek doğrudan hakem hastaneye giderseniz iki seferle kurtarabilirsiniz. Hakem hastanede kişilik testine tâbi tutulmanız yüksek ihtimal. Birbirine benzer beşyüz civarında soru var. Benzer soruları okumaktan sıkılıp rasgele cevap vermeyin, her birini tek tek okuyup tutarlı cevap verirseniz sorun olmaz. Bol şanslar.

 30. 18 Şubat 2017 - 07:24 | #30

  k.temiz :

  Renk körlüğü sorun olur mı?

  Silahlı veya silahsız için renk körlüğü 2011 yılından beri engel değil. İyi günler.

 31. 21 Şubat 2017 - 11:52 | #31

  Ferdi :

  Merhaba sol gözümdü şasılık var özel güvenlik için sağlık raporu olumlu cıkarmı

  Bunu ancak ilgili sağlık kuruluşundan öğrenebilirsiniz. Belirttiğiniz durumun görmeye etkisine göre karar verilir sanıyorum. Silahlı ve silahsız için aranan yaş, eğitim, rapor konularında Sıkça Sorulan Sorular bölümünde detaylı bilgi verildi. İyi günler.

 32. 27 Şubat 2017 - 16:11 | #32

  Mesut :

  Slm iyi günler benim sağ ve sol kulak orta derece de işitme kaybı var askerlikten muhaf oldum. Özel güvenlik sertifika alabilirmiyim acaba silahlı ve ya silahsız

  Silahlı için tam teşekküllü hastaneden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor alabilmek gerekir. İşitme kaybının özel güvenlik görevini icra etmeye engel teşkil edip etmeyeceğinin kararı da buralarda verilir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan yaş-mezuniyet şartlarına ilişkin bilgiler var. Durumunuza uyan sağlık kuruluşuna rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 27 Şubat 2017 - 16:13 | #33

  emre :

  Merhaba kulakta sekil bozuklugu nedeniyle askerlikten muafim %21 özürlü raporum var silahsiz güvenlik kimligi alabilir miyim ?

  Silahsız için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün alma şartı var. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 27 Şubat 2017 - 16:14 | #34

  burak :

  kulak zarım delik daha önce ameliyat geçirdim peki silahsız güvenlik olmama teşkilmi acaba kayıt yapabilirmiyim

  En az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün alanlar silahsız eğitim görebilir. Bunun için gerekli rapor da yetkili poliklinikten alınabilir. Bulunduğunuz ilde uygun bir polikliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 27 Şubat 2017 - 16:22 | #35

  Bülent :

  Merhabalar hocam; Size 2 sorum olacak…
  1- İş bulma, maaş vb. konularda silahsız mı avantajlıdır silahlı mı?
  2- Kolumda faça izleri var fakat dikkatli bakılmadığı sürece fazla belirgin değil. Sağlık muayenesinde kollara falan detaylı bakıyorlar mı? Sizce kolumda faça olduğunu baştan söylemeli miyim?
  Sorularımı yanıtsız bırakmayacağınıza inanıyorum teşekkür ediyorum.

  İmkanınız varsa doğrudan silahlı almanız mantıklı olur. Sonradan silahlıya geçmek mümkün ama maliyeti artırır, sınav vb. işlemler zaman alır. Özel güvenlikte iş beklemez, silahlı güzel iş bulursanız bu işlemler zaman alacağı için kaçırırsınız. Kolunuzdaki durum, hastanelerin tutumuna bağlı olmakla birlikte boydan boya kolları faça-dövme dolu olup rapor alanlar var. Bunun için genelde kişilik testi uygulanıyor. Bu testte birbirine benzer çok soru var. Tek tek okuyup tutarlı cevap verenler testten olumlu sonuç alarak raporu da alıyor. Durumunu buna göre değerlendiriniz. İyi günler.

 36. 01 Mart 2017 - 12:19 | #36

  rıza :

  Sayın hocam gata psikiyatri muayenesi sonucu askerlikten muaf olanlar;kart için gerekli olan belgeleri teslim ederken muafiyet belgesi görevli tarafından istenir mi,isterse ve bu durumdan dolayı(psikiyatri) silahsız özel güvenlik kartını alamama riski olur mu,bu yüzden yatırılan onca para yanabilir ve çok daha da önemlisi meslek sahibi olunamaz,cevaplayabilirseniz memnun olurum,teşekkür ediyorum,iyi akşamlar

  Askerlikten muaf olmaya neden olan durum, özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarından değil ise sorun olmaz. Ayrıca muafiyet nedenleri geçmiş, tedavi edilmiş olabilir. Dolayısıyla özel güvenlik adaylarının silahlı-silahsız hangisine başvuruyorlarsa ona uygun raporu almaları yeterlidir. Normal şartlarda muafiyet belgesi ayrıca istenmez. Herhangi bir nedenle başvurusu uygun görülmeyenler sadece vergiyi geri alabilirler. İyi günler.

 37. 01 Mart 2017 - 12:27 | #37

  Gizem :

  Hocam özel güvenlik olmak istıyorum silahsız da rahat iş bulabilir miyim ve gözlük takmam sorun olur mu veya daha sonfa silahluya gecsem gözlük sorun olur mu

  Silahlı veya silahsız sağlık/eğitim/yaş şartları ile ilgili bilgiler Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Aranan şartları uyanların ilk seferde silahlı alması mantıklı, sonradan geçmek zaman ve maliyet demektir. İş imkanı ise bulunulan ilden araştırılması gereken bir konudur. İyi günler.

 38. 01 Mart 2017 - 16:57 | #38

  hakkı yener :

  hayırlı günler ben silahlı özel güvenlik belgesis almak istiyorum askerden muafım sebebi ise skolyoz alabilirmiyim acaba

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Bu raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alırsınız. Ancak hastalığa ilişkin ilaç kullanıyorsanız hastanenin sisteminde görüneceğinden bilginiz olsun. Silahlıda sorun çıkarsa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için rapor almanız mümkün. İyi günler.

 39. 04 Mart 2017 - 09:59 | #39

  Samet :

  Merhaba silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum ama askere alınmadım raporum var ve omurilik ameliyatı oldum platin var omurilik çevresinde sertifika alabilirmiyim

  Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla raporu aldıktan sonra kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 40. 04 Mart 2017 - 12:18 | #40

  melik keskin :

  merhaba ben 6 aydır psikolojik ilaç kullanıyorum sebebi ise psikotik belirtili ağır depresyon özel güvenlik belgesi almama engel olurmu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesi raporu istenir. İlaçları hastaneden reçete alarak kullanıyorsanız muhtemelen sistemde görünür. Dolayısıyla silahlı için sorun olma ihtimali var. Bu hususu rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanı uygun olur. Silahsızda poliklinik raporu geçerlidir. İyi günler.

 41. 14 Mart 2017 - 15:26 | #41

  Tolga :

  Merhaba ben silahlı güvenlik sertifikası için hastaneye başvurdum tüm doktorlardan tam olarak geçtim yalnız kbb sol kulağımın duymadığı orda belli oldu ve beni işitme testine gönderdi ardından kağıdada sağ kulak sağlam sol kulak kısmı kayıp dedi bu heyette geçmeme ve sertifika almama engel bi durum olurmu bunu sizden öğrenmek istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Hekimler branşlarıyla ilgili tespitleri rapora yazabilir. Önemli olan heyetten “Silahlı Özel Güvenlik Olur” kanaatinin belirtilmesidir. Rapor olumsuz çıkar ve kişi imza karşılığı teslim alırsa bu bilgi ret havuzunda görünür. O hastane hakem statüsünde değilse hakem hastaneden rapor alınması gerekir. Umarım sorunsuz almışsınızdır. İyi günler.

 42. 14 Mart 2017 - 15:27 | #42

  Ahmet :

  Merhabalar ben askerlikten muafım güvenlik sertifikamı aldım.Güvenlik soruşturması arşiv ve araştırma formundaki askerlik kısmına muaf yazsam bir sıkıntı olur mu?

  Sağlık raporunuz varsa elbetti muaf yazabilirsiniz, sorun olmaz. İyi günler.

 43. 15 Mart 2017 - 07:33 | #43

  İbrahim :

  Mrb hocam bn askerliğin yaptım özel güvenlik için gözlük sıkıntı oluyor mu silahlı

  Tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor almanız gerekir. +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor genelde. İyi günler.

 44. 21 Mart 2017 - 13:58 | #44

  Yasin Baltacı :

  Hocam ben yasin yaş18 boy 1.50ehliyet sınavına girebiliyormuyum

  Ehliyet eğitimini alacağınız kursa sorunuz. İnanın bilgim yok. İyi günler.

 45. 21 Mart 2017 - 13:59 | #45

  Uğur :

  Merhaba hocam benim gözlerim uzağı bulanık görüyor silahsız güvenlik olabilir miyim?

  Silahsız için yetkili poliklinik raporu alırsanız olur. Rapor ücretini yatırmadan ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 46. 21 Mart 2017 - 14:00 | #46

  alpaslan :

  mrb. sağ gözümde +5.00 -050
  sol gözümde +5.50 -050 sizce bu derece ole silahsiz belge alabilirmiyim. ?

  Sağlık şartları ile ilgili yukarıda yazanın dışında bilgi yok, teredddütlü konularda karar yetkisi ilgili hekimlerin. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine rapor ücretini yatırmadan danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 47. 21 Mart 2017 - 14:39 | #47

  Çağdaş :

  Ben özel güvenlik sınavını geçtim ve şimdi kimlik kartini almak için uğraşıyorum fakat istenilen belgelerde ortopedik muayene de isteniyor benim kalçamda protez var bir sorun olur mu ? Not : silahsiz olarak kazandim.

  Silahsız adaylardan istenen sağlık raporunda ortopedi onayı yok. Dolayısıyla sizin açınızdan sorun da yok. İyi günler.

 48. 22 Mart 2017 - 11:30 | #48

  Emre glgl :

  Ameliyat izinden dolayı askerden muafım
  Kalp ameliyatı
  Silahlı güvenlikte sorun olur mu ?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen raporu alabilmeniz kaydıyla sorun olmaz. Özel güvenlik için askerlik yapma şartı yok. Özel güvenlik raporu veren iyi bir hastaneye denk gelirseniz ki bunu bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. Şöyle ki bazı hastaneler, özellikle araştırma hastaneleri askeri öğrenci alır gibi inceliyor, bazıları da özel güvenliğin çalışma şartlarını dikkate alarak rapor veriyor. Bu bakımdan başvuracağınız hastane önemli. Yine de rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 49. alpaslan
  22 Mart 2017 - 13:40 | #49

  çok teşekkür ederim saolun öle yapacam illaki

 50. 31 Mart 2017 - 17:11 | #50

  esra :

  Mrb hocam boyum 1.58 ve kolumda kesik izleri var boyum ve kolumdaki izler psikiyatride sorun olur mu ? Teşekkürler

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Raporu verecek sağlık kurumunda ilgili hekimin kararını uzaktan kestirmek zor. Rapor ücretini yatırmadan danışmanızı, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 51. 31 Mart 2017 - 17:12 | #51

  İbrahim :

  Sayın hocam bnm gözüm her iki gözde 1.5 astigmat silahlı govenlik alaçam sorun olurmu hocam tskler

  Silahlı raporlarında +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor genelde. Yine de son karar hastanede verileceği için rapor ücretini yatırmadan danışmanız uygun olur. İkinci bir yol da ilinizdeki kurslara hastaneleri sorup öğrendikten sonra başvurmanızdır. İyi günler.

 52. 31 Mart 2017 - 17:13 | #52

  Alpi atıcı :

  Selamın aleyküm hocam ben askerde iç güvenlik egitimi aldım bu bana sivilde silahlı özel güvenlik olmamda ne işe yarar ?

  Askerlik hizmeti esnasında yapılan görevler, alınan belgelerin özel güvenlik eğitiminde bir katkısı yok maalesef. Ancak kimlik aldıktan sonra iş başvurularında elinizde belge varsa referans olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.

 53. 31 Mart 2017 - 17:14 | #53

  Muhammer çömez :

  Hocam ben renklerin içindeki harf ve rakamlar bazen ayırt edemiyorum sorun olur mu

  Silahlı veya silahsız fark etmeden, renk körlüğü özel güvenliğe engel değil. Sorun olmaz. İyi günler.

 54. 31 Mart 2017 - 17:18 | #54

  Cengizhan :

  Kusura bakmayın şunuda eklemeyi unutmuşum.Normalde uyum bozukluğu olan biri değilim tecilimi bozdurduktan sonra acele ettğimi farkedip erteleme almak için kişilik testini alakasız bir şekilde doldurdum ve uyuö bozuklğu çıktı 1 sene erteleme aldım.Bunun için sonradan çok pişman oldum iş hayatımı etkileyebilceğimi öğrendiğimde ve erteleme sonrasında bulunduğum ilin bir devlet hastanesinde psikiyatri bölümüne gidip konuştuğumda senin bir sorunun yok ilaç kullanmadıysanda bir problem olmaz gibisinden konuştu.Şimdi özel güvenlik için sağlık raporu alcağım sırada askrelikle ilgili durumumu sölemelimiyim ve sölemesemde bu gözükücekmi raporda sizce bir sıkıntı olurmu çok uzattığım içinde kusura bakmayın.

  Siz de cevap geciktiği için kusura bakmayın lütfen. Kişilik testini nerede yaptırdığınız önemli, askeri hastane ise lehinize, devlet hastanesi ise kayıtlarda görülebileceği için aleyhinize olabilir. Özel güvenlik silahlı raporlarında bazı hastanelerde duruma göre, bazılarında herkese kişilik testi yapılıyor. Testteki soruları tutarlı cevaplamanız önemli, tekrar girerseniz bunu ihmal etmeyin, tek tek okuyun. Bu rapordan özel güvenlik raporu alırken bahsetmenize gerek yok. İyi günler.

 55. 31 Mart 2017 - 17:21 | #55

  Yasemin :

  İyi günler ben diyabet hastasıyım ve silahlı güvenlik için hastaneye gittim bütün doktorlar onay verdi bir doktor onay vermedi diye bana sağlık raporu vermediler sizce şeker buna engelim ilgileriniz şimdiden teşekkür ederim

  Özel güvenlik sağlık şartları ile ilgili tek doküman, sayfanın başında yazılan kadar. Detayı olmadığı için karar ilgili sağlık kuruluşlarına bırakılmış demektir. Eğer o raporu imza karşılığı teslim almadıysanız başka hastanede şansınızı denemeniz mümkün. Şimdiye kadar şeker hastalığının engel teşkil ettiğini duymadım. Bazı hastaneler askeri okul-polis okulu öğrencisi alır gibi düşünüp bu tür mağduriyetlere sebep oluyorlar. Özel güvenlik raporunu çok veren, tercih edilen başka hastaneleri araştırabilirsiniz. Hatta aynı ilden olması şart değil. Ancak o raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ret havuzunda görüneceğini bilmelisiniz. Teslim aldıysanız bir seçenek de ilinizdeki hakem hastaneyi öğrenip oradan rapor almak olur. Hakem hastane raporu, diğerinin öyle bir statüsü yoksa işinizi görür. İyi günler.

 56. 01 Nisan 2017 - 08:18 | #56

  murat :

  Merhaba ben c-17 uyum bozukluğu teşhisiyle 1 yıl erteleme aldım ama şuan sorunum yok yani psikiyatri muayenesinde sorun çıkmazsa silahlı özel güvenlik olabilir miyim şimdiden teşekkürler

  Belirttiğiniz durumun detayı hakkında bilgim yok. Devlet hastanesinde muayene olduysanız sistemden görünebilir. Silahlı için istenen raporun ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşüp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 57. 01 Nisan 2017 - 08:31 | #57

  Turhan :

  Hocam merhaba silahlı güvenlik için heyet raporu alirken idrar testinde uyuşturucu çıktı doktora itiraz ettiğimde ben sonucu okuyorum diyerek tersledi hastahaneye yatırdığım ücret yandimi ne yapmalıyım.
  Başka hastahaneye gitsem ilk test önüme çıkar mı? Tekler.

  Rapor ücreti maalesef yanmış. Olumsuz raporu imza karşılığı teslim aldıysanız yapacak bir şey yok. Durum, sistemde ve ret havuzunda görüneceği için diğer hastanelerde de sıkıntı olabilir. Hastanenin danışma bölümünden başka hastanelerin tahlil sonuçlarının görünüp görünmediğini, görünüyorsa sistemde ne kadar zaman saklandığını öğrenip buna göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Bu arada uyuşturucudan ceza işlemi görenlerin özel güvenlik olmasının, davanın düşmesi vb. bir çok uzun zaman gerektiren hale getirilmesi ve kendi sağlığınız için bu illetten uzak durmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 58. 01 Nisan 2017 - 08:34 | #58

  Cengizhan :

  Hocam merhabalar cevap verdiğiniz için teşekkürler.Askeri hastanede lehinize devlet hastanesinde alehinize olabilir demişssiniz.Şöleki devlet hastanesinde muane olmuştum.İstanbulda olmuştum muaneyi şuan izmirde ikamet ediyorum.Kayıtlarda yinede gözükürmü sizce.Bu arada gözükürmü diye dah öncesinde gidip sorduğumda reçeteli ilaç kullanıp kullanmadıüım soruldu ve kullanmadığımı söledim ozaman gözükmez gibisinden birşey sölendi ve doktorda zaten sende bişey yok dedi.Sonuçta askerlik muabesi için istanbulda bir hastanede muane oldum şimdi ise özel güvenlik için izmirde bir hastaneden bu raporu almak için denicem.Sizin sölediğinize göre en kötü ihtimalle kişilik testi ypatırırlar onun sonucuna göre verirler diyosunuz.Son olarak eğer almayı denemeyip seneye asker için muane tarihindeki muaneyi bekleyip onun sonucuna göremi denemeliyim yoksa şimdi bi denemelimiyim sizce.Çok uzun tuttuğum için kusura bakmayın şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  Rapor sonuçları sistemde göründüğü için il değiştirmek sonucu değiştirmez. Rapor almaya karar verdiğinizde hastenin ilgili bölümü ile görüşüp ücreti alacağınız cevaba göre yatırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca askerlik için gereken muayene-rapor sonuçlarının sisteme ne şekilde yansıdığını da oraya sormanızda yarar var. İnanın detayları hakkında bilgim yok. İyi günler.

 59. 05 Nisan 2017 - 14:40 | #59

  Cengizhan :

  Hocam kusura bakmayın size bir sorum daha olucak.Askerlik durumuyla alakalı psikiyatri 1 sene erteleme de tekrar muane sonrası askere gidebilirsin sorunun geçmiş dedikleri zaman sistemlerde psikiyatri raporuyla ilgili olumsuz bişey çıkmaz değilmi?İlgi ve alakanız için tekrardan ve şimdiden teşekkürler.

  Raporların sistemde görünmesine ilişkin detay bilgim yok inanın. İyi günler.

 60. 05 Nisan 2017 - 14:41 | #60

  Çağdaş :

  Selam. Ben kursa kayıt olurken silahsiz ozel güvenlik sağlık belgesi cikardim ve 5 marttaki sınavı geçtim. O raporu tekrar kullanabilir miyim yoksa yine mi çıkaracağım. Raporu ocak ayında almıştım.

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 61. 05 Nisan 2017 - 14:42 | #61

  ayşe :

  Merhaba. Ben 19 yaşıma girdim. Kollarımda çok derin değil ama jilet izleri var. Ve bundan 1 sene öncesine kadar piskolojik tedavi görüyordum. Kolumdaki kesikler rapor almama silahsız güvenlik olmama engel olurmu merak ediyorum ?

  Silahsız raporu yetkili poliklinikten alınabilir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı tavsiye ederim. Kişilik testi yaparlarsa soruları okuyarak tutarlı cevaplar vermeniz önemli. İyi günler.

 62. 05 Nisan 2017 - 17:32 | #62

  Kemal :

  Merhaba hocam güvenlik kimliğin gözlüklü ama ben gözlük kullanmak istemiyorum gözlük kullanmak mecburimi yada nasıl bir çözüm olabilir.

  Kartınızda gözlüklü yazıyorsa denetlemede gözlük takmadığınız tespit edilmesi halinde sorun olur. Onun dışında sorun yok. İyi günler.

 63. 07 Nisan 2017 - 12:26 | #63

  Fatih :

  Merhaba benim ögg kimlik kartım var yalnız hastanede psikiyatri doktoru 1 senede bir kontrol şartıyla rapor verdi kimlikte haziranda günü doluyor sertifikanın 4 senesi var kartı yenilemek için hangi evraklar gerekli nasıl bi yol izlemeliyim

  Belirttiğiniz duruma ilişkin bilgim yok. İlk raporun fotokopisi elinizde vardır sanırım, onunla raporu veren hastaneye başvurmanız uygun olur. Para yatırmadan önce ilgili bölümle görüşün, danışın. Başka nasıl bir yolu var bilemiyorum. İyi günler.

 64. 10 Nisan 2017 - 09:55 | #64

  esmer :

  Sag kulakta isitme kaybi var %50 silahli guvenlik olabilirmiyim

  Aranan sağlık şartlarında oran verilmemekle birlikte yüksek görünüyor. Yine de karar hastanede verilir. Rapor ücretini yatırmadan önce danışın bence. İyi günler.

 65. 12 Nisan 2017 - 09:55 | #65

  emel :

  Ben bi kurumda ogg olarak çalışıyorum ama bu hafta bana vertigo teşhisi koyulduda bu kuruma beni işten çıkartma hakkı verir mi güvenlik olmama engel midir

  Vertigo, özel güvenlik olmaya engel teşkil eden bir hastalık değil, üstelik tedavisi, ilacı var. İyi günler.

 66. 22 Nisan 2017 - 08:45 | #66

  Ayse :

  Hocam benim sol kolumda dirseğini acamiyorum doğum sırasında olmuş ama kullsnabiliyirum çok rahattır silahsız özel güvenlik belgesini alabilir miyim sizce %22 raporumda var calisabilir

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim alabilir. Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Raporu alabileceğiniz yetkili poliklinikleri öğrenmek için bulunduğunuz ildeki kurslara danışabilirsiniz. İyi günler.

 67. 22 Nisan 2017 - 08:52 | #67

  cevat :

  Merhaba,

  bana önceki yıllar şizotipal kişilik bozukluğu tanısı konulmuştu ancak uzun zamandır ilaç kullanmıyorum; ayrıca şizotipal kişilik bozukluğu nedeniyle tam teşekküllü devlet hastanesinden psikiyatriden olumlu rapor alabilmiştim; şimdi silahsız güvenlik olur ibareli tekrar bi heyet raporu gerekmekte; sizce bir sorun olabilir mi? şizotipal kişilik bozukluğu bir akıl hastalığı değildir. kişilik yapısını gösteren birşeydir; psikopatlık gibi aşırı derecede eylemler bulunmamaktadır.

  Belirttiğiniz konu hakkında bilgim yok inanın. Ayrıca rapor konusunda yetkili, başvuru yapacağınız sağlık birimindeki branş hekimidir. Silahsız alacağınıza göre niçin hastane, uygun hekimleri olan poliklinikler de silahsız raporu verebilir. Eğer işyeriniz hastaneden rapor istiyorsa o zaman yapacak bir şey yok tabi. Dilerim sorunsuz halledersiniz. İyi günler.

 68. 24 Nisan 2017 - 09:27 | #68

  Alican :

  Şeker hastası ve bi gözü 150 biri 1 75 gözlük kullanıyorum özel güvenlik olabilirmiyim

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için o ilde rapor vermeye yetkili herhangi bir poliklinikten rapor alınması gerekir. Silahlı düşünüyorsanız ve şeker hastalığı için resmi reçeteli ilaç kullanıyorsanız sistemde görüneceği için rapor alacağınız hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Gözde ise +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. İyi günler.

 69. 27 Nisan 2017 - 12:44 | #69

  selevet :

  Merhaba hocam benim bir gözüm de göz tembelliği var%30 görüyor diğer gözüm de bir sorun yok silah siz özel güvenlik kimlik kartı alabilir miyim

  Silahsız raporu illerde yetkili polikliniklerden alınabilir. Görme oranı çok düşük gibi ama konuya ilişkin karar sağlık kurumlarında verildiği için rapor ücretini yatırmadan önce göz bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 70. Mustafa Ercan
  09 Mayıs 2017 - 02:23 | #70

  Hocam merhaba ben 5 senedir silahsiz guvenlik olarak calisiyorum.yenilemeye girdim.yenileme sertifikami aldim.emniyete henuz vermedim randevu tarihimi bekliyorum.ben simdi silahli yapmak istiyorum.ve bugun hastaneye gidecem..askerlige gittigimden 22gun sonra muaf edildim.nedeni sağ el brakiyal pleksus lezyonu serce parmagim yanindaki parmaga yanasmiyor ancak kapatip acabiliyorum ayrica guc var pamaklarimda ve elimde..acaba bu silahli rapor almama engel olucakmi.merak ediyorum.silahsiz kimligim icin saglik raporumu askerden once ozel bir tip merkezinden almistim ve ordaki doktor parmagimi farkedip beni bashekime yollamisti bashekim parmagini uzatip sık ve cek demisti bende elimde guc kaybi olmadigi icin cekmistim :) oda tamam sorun yokdemisti..simdi 3 saat sonra devlet hastanesine gidip islemlere basliyicam ve sonucu burdan yazicam hocam belki benim gibi bir arkadas vardir.ve yorum isine yariyabilir diye yaziyorum.cok tesekkurler ederim :)

 71. 10 Mayıs 2017 - 12:56 | #71

  Çağatay Çevik :

  Hocam ben pektus ameliyati olmustum , gözlerimde , kulak burn bogaz , psikiyatri herhangi bi sıkıntım yok ben silahli yada silahsiz guvenlik olabilir miyim ?

  Belirttiğiniz durum göğüs kemiği düzeltmesi ise silahlı için istenen heyet raporunu almanız kaydıyla sorun olmaz. Yine de riske girmemek için rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışınız. Herhangi bir şekilde olumsuz cevap olursa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için raporu sorunsuz alırsınız. İyi günler.

 72. 10 Mayıs 2017 - 13:06 | #72

  Berfin :

  Merhabalar hocam.. Ben bugun aykü testi psikiyatride silahli guvenlik icin test yaptirdim sonuc dokyorun deyimiyle olumsuz ben silahsiz guvenlige gecis yapabilirmiyim ?

  Özel güvenlik adaylarına belirttiğiniz (yazım yanlışı yoksa zeka testinden bahsetmişsiniz) test yapılmaz. Ancak olumsuz kanaatli raporu imza karşılığı teslim aldıysanız ret havuzunda görüneceği için silahsız rapor alsanız dahi kimlik başvurusunda eski rapordan dolayı sıkıntı yaşarsınız ve hakem hastane raporu istenir, bilginiz olsun. İyi günler.

 73. 11 Mayıs 2017 - 11:01 | #73

  Tarık :

  Ben sağlık raporunu sağlık ocağından aldım sıkıntı olurmuş silahsız güvenlik için

  Silahsız raporlarının yeterliliği olan polikliniklerden alınması gerekir. Sağlık ocağı, aile hekimliğinden alınan raporlar geçerli olmaz. Eğer bir kursa kayıtlıysanız, kursunuzun da bunu bilmesi ve kabul etmemesi gerekirdi. Henüz kayıt olmadıysanız rapor alınabilecek yeri kursa danışmanız uygun olur. İyi günler.

 74. 11 Mayıs 2017 - 15:12 | #74

  murat :

  slm ben bir avm de özel güvenlik görevlisiyim. bizimle ilgilenen amirlerden biri asker emeklisi ve psikoloji tedavisi görüyor ve bize baskı yapıyor bu konuda ne yapmamız gerkiyor.yardımlarınızdan dolayı tşk ederim iyi günler dilerim

  Mesleğinizin, çalışma ortamınızın sürekli insanlarla muhatap olmayı gerektirdiği için zaten stresli ve yorucu iş ortamının bu tür fazladan gerilimi kaldıramayacağını, meselenin çalışmak değil, baskıcı tavır olduğunu şirket/kurum yetkilinize güzelce anlatınız. Geçen yıl bir kurumda, herkesin sevip saydığı, sakin yapılı tanımladığı bir güvenlik görevlisi aynı nedenle amirini vurmuş, sonra intihar etmişti (basına da yansıyan bir olay). Yoktan yere iki insan ölmüş, iki aile yıkılmış, çocuklar babasız kalmış. Basit gerginlikler, çözülmediği zaman öngörülemeyen hasarlara neden olabilir. Siz de o amirin bir üstü olan kişiye veya kurum yetkililerinize durumu izah edin. O kişi de böyle olsun istemez mutlaka ama tedavisi tamamlanana kadar ara verilebilir. İyi günler.

 75. 13 Mayıs 2017 - 11:05 | #75

  recep dela :

  sağ gözümde sıkıntı var görmüyo güvenlik sertifikası alabilirmiyim.

  Göz ile ilgili aranan şartlar, silahlı ve silahsız için aynı. Tercihinize göre silahlı veya silahsız raporu alabilmeniz halinde mümkün. Silahlı için istenen heyet raporunda +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmayabiliyor. Bunun dışındaki oranlar veya görme kaybı ile ilgili karar, hastane veya silahsızlara rapor vermeye yetkili polikliniklerde verilir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 76. 13 Mayıs 2017 - 11:12 | #76

  Murat :

  Merhaba hocam ben TŞK da 18 yıl Uzm.çvş olarak görev yaptım yıllık izni de kaza geçirdim sol el işaret parmağım dipten koptu malulluk verilmedi ve işten ayrıldım silah taşıma ruhsatı verdi gata silah kullanabilir diye yeni güvenlik kimlik kartı aldım bu şekil güvenlik işinde calisabilirmiyim sıkıntı olurmu.ayrica tek parmak kaybı malul olurmu saygılarımla

  Öncelikle geçmiş olsun. Parmak kaybında maluliyet durumunu eski mesleğiniz açısından soruyorsanız inanın bilmiyorum. TSK’nın Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre işlem görmüş olmalısınız. Uzuv kaybında dahi sınıf değiştirerek de olsa mesleğe devam edenler vardı eskiden. Şu halde özel güvenlik kimliği aldıysanız ve o parmağın eksikliği işlev kaybı yaratmıyorsa elbette çalışabilirsiniz. Silahı sağ elle kullanıyorsunuz sanırım. İyi günler.

 77. 15 Mayıs 2017 - 08:59 | #77

  Zubeyde :

  1.65 boyum 42 kiloyum sağlık raporu alabilir miyim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz. Rapor alıp alamayacağınız kararı, başvuru yapacağınız sağlık kuruluşunca verilir. Silahlı-silahsız, eğitim, yaş, tercihlere göre değişir. İyi günler.

 78. 17 Mayıs 2017 - 09:09 | #78

  Ömür :

  Merhabalar psikiyatlı ilaclari kullandim ama biraktim baya oldu kolumdada tek bi tane faca izi var ufak sizce kabul edilebilir miyim?

  Silahlı için istenen raporun hastaneden alınması zorunlu. Sistemde kullandığınız ilaçlar reçeteli ise görünür. Dolayısıyla silahlı için rapor alacağınız zaman parayı yatırmadan önce her iki durumu da danışınız. Silahsız için de yetkili poliklinik raporu istenir. İlinizde rapor vermeye yetkili poliklinikleri de özel güvenlik kurslarından öğrenebilirsiniz. Yine oraya da rapor ücretini yatırmadan önce danışınız, ilaçları görmezler ama faça izini sorunuz. İyi günler.

 79. 23 Mayıs 2017 - 16:19 | #79

  Ertan :

  Hocam trafik kazası geçirdiğim icin ayak bilegim donduruldu bu sebepten dolayı beni işten çıkarırlar mı hastane raporluyum çıkarırlarsa haklarımı verirlermi

  Sorunuz özel güvenlikten ziyade çalışma hayatı ile ilgili. SGK’nın mevzuatını çok bilmiyorum, sadece raporlu iken işten çıkaramazlar diyebilirim. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız SGK’ya işyerinizi şikayet edebilirsiniz. İyi günler.

 80. 26 Mayıs 2017 - 08:36 | #80

  Mehmet :

  Hocam ben alerjik astım hastasiyim ilaclari kullandigim icin sıkıntım olmuyor birde burnumda etvar oda alerjik bunlar varken silahli guvenlik icin saglik raporunda sıkıntı olur mu

  Sağlık şartlarında astım ile ilgili bir husus yok. Yine de sorun olmaması için rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 81. 26 Mayıs 2017 - 08:37 | #81

  lütfiye :

  pardon guvenlikçi degil gardiyan

  Jilet izinin sorun olup olmayacağını gardiyan alımı yapan kurumdan öğrenmeniz gerekir. İnanın bilmiyorum. İyi günler.

 82. 31 Mayıs 2017 - 14:23 | #82

  vedat :

  günenlik kursuna kayıt olucam tüm evraklar tamam sadece sağlık raporu kaldı tam tescillimi almam gerek yoksa normal düzmü ??

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor alınmalıdır. Kayıt olacağınız kursa danışmanız uygun olur. İyi günler.

 83. 31 Mayıs 2017 - 14:25 | #83

  halil :

  Mrblar ben de gece korluğu varmış ben silahlı silahsız olsun güvenlik aertifikası almak istiyordum . Bu sıkıntı oluyo mı ya normal goruşum çok iyi şükürler olsunda gece korluğu var dediler.

  Sayfanın başındaki notu okumanızı tavsiye ederim. Orada da görüleceği gibi gece körlüğü, özel güvenlik için engel sayılıyor maalesef. Bu teşhis kesin ise yapacak bir şey yok görünüyor. İyi günler.

 84. 31 Mayıs 2017 - 14:39 | #84

  Dogan :

  Merhaba ağustos ayında intihar girisminde bulundum.

  Özel güvenlikte bildiğim kadarıyla silahlı güvenliğe engel fakat silahsız güvenlik olabilir miyim ?

  İntihar girişiminde bulunmak özel güvenliğe doğrudan engel hal değil. Ancak bu olayın emniyete ne şekilde yansıdığı ve duruma uygun (silahlı/silahsız) rapor alınabilmesine göre değişebilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 85. 01 Haziran 2017 - 13:43 | #85

  neziye :

  Merhaba ben silahli guvenlik gorevlisiyim ve panikatak hastaligi mevcut.rezidans projelerinde gorev aliyordum ama proje degisikligi sonucu avm ye verdiler rahatsizligimi belirtmeme ragmen kalabalikta kaygi duzeyim arttigini soylememe ragmen birimimi degistrmediler.rapor istediler benden ve guvenlik gorevlisi olmazsin diye kestirip attilar ne yapmam gerwkiyor bu konuda.rapor alsam dr dan kartim iptal olur mu

  Sağlık nedeniyle işinizi yapamadığınızı kendiniz beyan ederseniz sizden rapor istenmesi doğal. Rahatsızlığınızı tedavi için yardım almanız, ilaç vs. ile kontrol altına almanız daha mantıklı görünüyor. İşyerinin istediği raporu alırsanız onlar da bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine bunu bildirebilirler. Özel güvenlik şubeye olumsuz rapor intikal ederse sıkıntı yaşayacak olan siz olursunuz. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 86. 01 Haziran 2017 - 16:19 | #86

  Mehmet yarlığaç :

  Silahlı güvenlik olur raporumu aldım. 2012 senesinde kendi isteğimle tip 2 diyabet rahatsızımlığımdan dolayı adi malül olarak ayrıldım. Sınıfım jandarma. Emniyete müracaat ettim hakem hastaneye gönderirim dedi. İtiraz ettim ama nafile. Fikriniz nedir. Teşekkür ederim

  Garip bir durum, rapor aldığınız halde neden hakem hastane ihtiyacı duyulmuş anlayamadım. Diyabet hastalığı özel güvenliğe engel haller arasında sayılmamış, bu da karar hastanede ilgili hekime bırakılmış demektir. Eğer hakem hastaneye giderseniz durumun özel güvenlikte aranan şartlar açısından değerlendirilmesini özellikle (ve güzellikle) rica edin, sonuçta pilot olmayacaksınız. Asker geçmişinizin de yardımıyla muhtemelen özel güvenliğin idaresi, proje şefi vb. yüksek bedeni performans gerektirmeyen bir pozisyonda çalışırsınız. Hastanede söylemenizi ima ettiğim işin bu yönü. İyi günler.

 87. 05 Haziran 2017 - 15:53 | #87

  Ömer :

  Kolumda yok denecek kadar ufak jilet izlerini sorun yaptılar size ve silahsız güvenlik heyet raporunu alabilirmiyim sizce fikir verirseniz sevinirim teşekkürler arkadaşlar

  Söz ettiğiniz raporu hastaneden imza karşılığı teslim aldıysanız poliklinikten olumlu rapor da alsanız emniyette birbiriyle çelişen iki rapor görüneceği için sizden hakem hastane raporu istenebilir. Jilet izine rağmen kişilik testine girip olumla rapor alan bir çok kişi var bu arada. Tercih sizin ama silahsızdan önce ilinizdeki hakem hastaneyi öğrenip oraya danışmanızı tavsiye ederim. Hakem hastane kişilik testi yaparak olumlu verirse ilk raporu geçersiz kılar. Kişilik testine girerseniz tüm soruları okuyup anlayarak tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 88. Ömer
  07 Haziran 2017 - 18:31 | #88

  Kardeş dövme ve jilet izleri sıkıntı oluyor

 89. 08 Haziran 2017 - 07:46 | #89

  Ömer :

  Peki hocam heyete çıkacağım perşembe günü Burda ne yapmalıyım sizce fikir verirseniz sevinirim

  Kusura bakmayın cevap gecikti sanırım bugün heyetiniz varmış. Ancak benzeri bir durum hakkında bilgim olmadığı için bu anlamda zararınız yok. Heyete ilgili şahısların alındığına dair bir uygulama duymadım, dolayısıyla ne sorarlar ne yaparlar bilemiyorum. Hakkınızda hayırlısını dilerim. İyi günler.

 90. 08 Haziran 2017 - 07:48 | #90

  Burak aydın :

  Merhaba silahsız güvenlik kimliği almak istiyorum yanlız kolumda fövme vsr bu engel olurmu

  Silahsız için rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine danışabilirsiniz. Dövme ile hasteneden heyet raporu alan var sonuçta. Bazı hekimler dövmeyi, kendine zarar verme güdüsü olarak değerlendirip olumsuz bakabiliyor. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 91. 08 Haziran 2017 - 07:51 | #91

  Serdar. K :

  Hocam benim sag kulak iyi duyuyor ama sol kulak duymuyor askerden muaf silahsız güvenlik sertifikası alabilirmiyim silahlı da şansım var mı işe girerken saglık raporu isterler mi

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için de yetkili poliklinikten rapor istenir. Askerlik yapma şartı aranmaz, ancak askerliğe elverişsizlik yaratan durumun, özel güvenlikte aranan sağlık şartlarında da engel olarak sayılmamış olması gerekir. Özel güvenlik sağlık şartlarında görevi yapmaya engel teşkil edecek işitme kaybı olmaması şeklinde bir ifade dışında detay yok. Dolayısıyla rapor alacağınız hastane veya polikliniğe rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Askerliğe engel olan işitme kaybı oranı, özel güvenliğe de engel teşkil edip etmediğini öğrenmenin başka yolu yok. İyi günler.

 92. 08 Haziran 2017 - 07:53 | #92

  Umut :

  Merhaba benim sol ayagimda platin var ve ayrica epilepsi hastasiyim ama ayagimin uzerinde hafif aksayarak turuyorum tek sıkıntım kosamamak ve eyilememek sizce bende silahsiz givenlik gorevlisi olabilirmiyim.?

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız güvenlik olabilir. Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için platin kısmı sorun olmaz. Ancak epilepsi ile ilgili durumu net bilemiyorum. Bulunduğunuz şehirde rapor vermeye yetkili poliklinikleri oradaki kurslara sorarak öğrenebilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 93. 09 Haziran 2017 - 11:03 | #93

  resul kaplan :

  merhaba.ben epilepsi hastasıydım ama iyileştim çok şükür 4 aydır ilaç kullanmıyorum.bu durumda güvenlik kartı alabilirmiyim?

  Silahlı için istenen heyet raporu sadece tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınabilir. Eğer ilaçları resmi reçeteli kullandıysanız hastanede bu görünür. Epilepsi sağlık şartlarında belirtilmeyen bir konu, dolayısıyla karar ilgili hekimin demektir. Silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Her ikisi için de ücreti yatırmadan ilgili bölüme danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 94. 11 Haziran 2017 - 13:42 | #94

  Barış :

  Hocam iyi günler işitme engelliyim yüzde 51 raporum var özel güvenlikçi olur muyum..

  Özel güvenlik sağlık şartlarında oran vermeden görevi yapmayı engelleyecek işitme kaybı olmamak şeklinde belirtilmiş. Dolayısıyla karar rapor vermeye yetkili sağlık kurumlarındaki hekimlere bırakılmış. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 95. 16 Haziran 2017 - 16:32 | #95

  Mehmet :

  İyi günler hocam silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum .konuşmamda kekemelık var.bu güvenlik sertifikası almama sorun olurmu.tskr ederim

  Kekeme olup rapor alabilenler var. Sanırım hekime bağlı. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 96. 20 Haziran 2017 - 08:45 | #96

  hakan sarili :

  Hocam kolay gelsin benimsag isaret parnagin trafik kaza sonucu koptu digerleri saglam guc kaybi yok uzerinden 15 sene gecti simdi silahli guvenlik olmak istiyorum engel teskil edermi 1.78 boy kilo 78 sag elimi kullanirim her isimde yardimci olursaniz sevinirim

  Daha önce sol elde benzer kaybı olan birinin sağ elini kullandığı için silahlı aldığını duymuştum. Sağ elini kullanan birinin işaret parmağı olmadan silahlı alabileceğini sanmıyorum ne yazık ki. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından ilinizde bulunan tam teşekküllü bir devlet hastanesine rapor ücretini yatırmadan danışmanızı tavsiye ederim. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 97. 21 Haziran 2017 - 08:09 | #97

  Ekrem Çiftçi :

  Merhaba 2006 yılından 2017.25 0cak ayına kadar ö.g.g olarak çalıştım. 2014 yılında 2006 yılından önce çalıştığım işyerinden meslek hastalığına yakalandım ve 2015 yılında yüzde kırk engelli raporu aldım slikozist hastalığından çalıştığım işyerinde firma değışince ayrılmak istedim beni tazminat vermemek için çıkartmadı ve sağlık kurulundan ögg olamaz diye kendi isteğimle rapor aldım işden tazminatımı alıp ayrıldım ama özel güvenlik şube müdürlüğü beni kimliğimi iptal ettirmemek için hakem hastanesine ğönderdi özel
  güvenlik görevlisi olur raporu verirlermi hastalığım göğüs hastalıklarından slikozist
  Teşekkürler

  Belirttiğiniz hastalığın özel güvenlik görevini yapmaya etkisi hakkında bilgim yok. Ancak % 40 engelli raporu veren hastane de sonuçta devlet hastanesi olduğuna göre, hakem hastanenin bunu görmezden geleceğini sanmıyorum. Sağlıkla ilgili konularda tek yetki sağlık kurumlarındaki ilgili hekimlerdedir. Çelişkili durumlarda hakem hastanenin kararı geçerlidir. Hakkınızda hayırlısını dilerim. İyi günler.

 98. 22 Haziran 2017 - 10:20 | #98

  Aliriza :

  Sag kulagimda yuzde 15 sol kulagimda yuzde 45 isitme kaybi var silahsiz guvenlik belgesi alabilirmiyim .ayrica ayagimda platin var.hafif aksiyorum

  İşitme ile ilgili aranan şartlar, silahlı/silahsız her ikisinde de aynıdır. Sadece silahsızda ortopedi onayı aranmaz. Rapor vermeye yetkili bir polikliniğe başvurup rapor ücretini yatırmadan önce işitme ile ilgili durumu danışın, olumlu cevap alırsanız işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 99. 23 Haziran 2017 - 17:26 | #99

  Kemalll :

  Cevapladiginiz icin tesekkur ederim simdiden, ben silahli ozel guvenlik icin heyet raporu alacagin fakat bundan 2 sene once anksiyete bozuklugu icin ilaclar kullaniyordum fakat suan kullanmiyorum bu bir sakinca teskil edermi rapor icin? İkinci sorumda hocam, iki sene once asiri ilac icmekten hastahaneye kaldirildim, bu doktorlarin sisteminde gorunur mu , eger gorunur ise sıkıntı olurmu ?

  Anksiyete bozukluğu için kullandığınız ilaçları resmi reçete ile aldıysanız muhtemelen sistemde görünür. Genelde bu durumlarda netleştirmek için olacak sanırım hekimler, kişilik testi isteyebiliyor. Bu, fiyatta artış ve yaklaşık 500 soruluk bir testi cevaplamanız demek. Teste girerseniz her soruyu okuyup anlayıp cevaplayınız, benzer sorulara tutarlı cevaplar veriniz. Bazı kursiyer adayları sıkılıp okumadan işaretleyebiliyor. Bu şekilde hareket edenlerin test değerlendirmesi olumsuz sonuçlandığı için, bir daha başka hastaneden de rapor alamayacak duruma sebep olabiliyor. Dolayısıyla diğer durum ve kullandığınız ilaçların olumsuzluk yaratıp yaratmayacağı konusunda riske girmemek için rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 100. 24 Haziran 2017 - 09:29 | #100

  Kemalll :

  Hocam ikinci sorum ise;
  Ergenlik doneminde obsesif kompulsif tedavisi ilaclari kullaniyordum bu ilaclari aniden kesme nedeni ile intahara tesebbus ettim iki sene once üç gun hastanede yattim,bu doktorun sisteminde gorunur mu ve heyet raporu icin sorun olurmu ?

  Sorunuzun cevabı yukarıdaki yorumda var. Konunun detayları ile ilgili tüm bildiğimi diğer yorumda açıkladım. İlave bilgim yok maalesef. İyi günler.

 101. 24 Haziran 2017 - 14:02 | #101

  Ahmet :

  Hocam ozel guvenlik myo icin saglik kurulu raporu aldim bu sene puani yetmiyor onumuzdeki sene kullanabilir mi rapor
  2 ay once aldim

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. Ancak MYO’lardaki durumu bilemiyorum, okul tercih kılavuzunda açıklama vardır sanırım. İyi günler.

 102. 10 Temmuz 2017 - 16:30 | #102

  ahmet :

  hocam ben bugun saglık raporu almaya gıttım psikiyatri de ve nörolojide soru sordular ve bu soruları bılemedım bazılarını ve bana dedıler evragını cuma gunu alırsın sızce olumsuzmu karsılarlar

  Belirttiğiniz yerlerde size bilgi sorusu sormadılar sanırım, o branşla ilgili bir sıkıntı olup olmadığını anlamaya çalışmışlardır. İyi günler.

 103. 17 Temmuz 2017 - 15:47 | #103

  kübra ünlü :

  ben yarın özel güvenlik için sağlık raporu almak içim psikiyatriye de girmem gerek ne gibi sorular soruyolar.çok rica ederim yardım eder misiniz.sorular hakkında…

  Özel güvenliklere hangi soruları soracağına ilgili hekim karar verir, bunun bir standardı yok. Dolayısıyla doğal davranıp kendinizle ilgili sorulara doğru cevaplar vermeniz yeterli olacaktır. İyi günler.

 104. 17 Temmuz 2017 - 15:49 | #104

  Kemal :

  Merhaba arkadaşlar benim bir kız arkadaşım hemofili hastası güvenlik için bir sorun olurmu

  Arkadaşınız silahlı veya silahsız adaylardan istenen raporu alabildiği takdirde sorun olmaz. Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarında, belirttiğiniz durumla ilgili detay yok. Rapor ücretini yatırmadan önce hastane veya polikliniğin ilgili bölümüne danışmasında yarar var. İyi günler.

 105. 18 Temmuz 2017 - 08:35 | #105

  Aslı :

  Anjiyo olanlar sağlık raporu alabiliyormu

  Silahlı veya silahsız durumuna uygun raporu alanlar, özel güvenlik olabilir. Sağlık şartları ile ilgili yukarıda yazılan dışında detay bilgi olmadığı için konuya ilişkin karar sağlık kurumlarında verilecek demektir. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmakta yarar var. İyi günler.

 106. 19 Temmuz 2017 - 13:13 | #106

  Mustafa :

  Silahlı özel güvenlik sertifikası alacağım kan tahlili gerekli mi sağlık raporunda?

  Başvuracağınız hastaneye bağlı, bazı hastanelerde tahlil-test yapılmıyor. İyi günler.

 107. 21 Temmuz 2017 - 08:03 | #107

  ismail :

  sağ elimde 4. ve 5. paramğım kaybettim güvenlik kursu için raporu alabilrimiyim acaba

  Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için yetkili poliklinikten uygun rapor alabilirsiniz. Silahlı için heyet raporu istenir. Eğer sol elinizi kullanıyorsanız hekimin takdirine göre değişir. İyi günler.

 108. 24 Temmuz 2017 - 07:35 | #108

  Mehmet :

  Silahlı özel güvenlik sertifikası için hangi
  Hastanelerde kan testi istemiyorlar ?

  Bunu bulunduğunuz ildeki hastanelerden araştırmanız gerekir. Türkiye geneli böyle bir bilgi yok maalesef. İyi günler.

 109. 25 Temmuz 2017 - 17:02 | #109

  Ayşe Arslan :

  sılahsız ozel guvrnlık raporu almak ıstıyorum epilepsı (sara ) rahatsızlığım var engelmidir?

  Silahlılarda ilaç kullanımı varsa sistemde görünüyor. Silahsızlar poliklinikten rapor alırken sanırım görünmez. Belirttiğiniz hastalık sağlık şartlarında olumsuzluk olarak belirtilmemişse de karar hekimindir. İyi günler.

 110. 09 Ağustos 2017 - 17:23 | #110

  Mehmet :

  Göz muayenesinde astigmat ve miyop cıktı güvenlik olmama engel olurmu ( not : gözlüğüm mevcut )

  Heyet raporlarında +3, -3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Sizin de bu aralıkta ise raporu almanız mümkün. İyi günler.

 111. 09 Ağustos 2017 - 17:25 | #111

  Haydar Askun :

  İyi günler ben 20 yasindayim ve 15 16 yaşımda 5 ay pisikolejik ilas kullanmistim hafif sebeblerden dolayi daha sonrasinda iyilesti m bu aralar ufak tefek seyler yuzunden bir hekimee bas vurmayi dusunuyorum 1 ay sonrasinda askerim askerde 1 kaç ay ilaş kullansam iyilestigimde askerlik bittiginde güvenlik olabilirmiyim 1.68 boyum var gesmis sıkınti olurmu acaba cok merak ediyorum

  Reçeli ilaçlar hastane kayıtlarında görülebilir ama bu bilgiler beş yıl öncesini kapsamıyor olabilir. Askerden döndüğünüzde şansınızı denersiniz, silahsız alırsanız zaten sorun olmaz. İyi günler.

 112. 09 Ağustos 2017 - 17:26 | #112

  erkan :

  iyi günler . gözlüğüm var numaraları 3,25 4 rapor alamadım göz doktorundan silahlı güvenlik için sınrıı varmıs güya bilgisi olan varmı doğruluk payı nedir

  Heyet raporlarında -3, +3 aralığında kalan görme bozuklukları engel olmuyor. Dolayısıyla sizin durum bu aralıktan büyük olduğu için doğrudur. İyi günler.

 113. 15 Ağustos 2017 - 12:02 | #113

  Mehmet :

  Merhabalar universtede özel gunlik ve koruma bolumu ocin heyet raporualacagm gozlerimde 0.5 1.5 bozukluk var alabilirmiym

  Konunun özel güvenlik kursları ile ilgisi yok, başvuru yapacağınız kurumdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 114. 15 Ağustos 2017 - 12:04 | #114

  yakup :

  İyi günler.Ben silahsız kartımı silahlıya çevirmek istiyorum.Ama benim gözümde kayma var.Görmemde bi problem yok.Sağlık raporunda problem çıkarmı.

  Rapor alacağınız hastaneye ücreti yatırmadan önce danışınız. Alacağınız cevaba göre işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 115. 18 Ağustos 2017 - 07:36 | #115

  Gökhan :

  Ben silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum piskolojik tedavi görüyorum sorun olurmu hocam ? Bide birçok şeye üzülüp sıkıntı etiğim için tedavi görüyorum

  Silahsız için yetkili poliklinik raporu istenir. Ancak özel güvenliğin; öncelikle sabır, tahammül, anlayış gerektiren bir iş olduğunu, insanların kurumlara eleştirisini ilk ilettiği kişinin özel güvenlik görevlileri olduğunu, bu eleştirileri kuruma değil de şahsına algılayanların çok sıkıntı yaşadıklarını özellikle belirtmek gerek. Eğer sabırlı olmayı, eleştirileri üstünüze almamayı becerebileceğinize inanıyorsanız başvurun. Aksi halde daha çok üzüntü kaynağı olayla karşılaşmaktan başka işe yaramaz, masrafınız da boşa gider. Acımasız hayat koşulları önce nezaketi yok etti, kimse kimseye anlayış göstermiyor. Aldırmamayı başarırsanız, helalinden para kazanacağınız şerefli bir meslek, yapabileceğinize inanıyorsanız masrafı göze alın. İyi günler.

 116. 18 Ağustos 2017 - 07:41 | #116

  oğuz :

  hocam silahsız kimlik kartım var. silahlıya çevirmek istiyorum. sorum silahlı sağlık raporuna başvurup raporu olumsuz olarak alırsam silahsız kimliğimin iptal olma durumu varmı?

  Silahlı için istenen raporla silahsız raporu arasındaki tek fark, silahsızda ortopedi onayı aranmaması. Eğer olumsuzluğa neden ortopedi ile ilgili ise sorun olmaz. Rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız cevaba göre işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 117. 24 Ağustos 2017 - 10:58 | #117

  ahmet :

  Hocam bende ansyete bozuklugu var ama yasantima etkisi yok silahli guvenlik olmama engel olur mu doktoruma sordum düsünülür dedi ama saglik raporunda sikinti cikar mi

  Kullandığınız ilaçlar resmi sistem üzerinden kayıtlı ise yani devlet hastanesinden tedavi alıyorsanız muhtemelen rapor verecek hekim görür. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız cevabın durumuna göre hareket edersiniz, rapor ücreti yanmaz. Silahsız için poliklinik raporu yeterli. İyi günler.

 118. 06 Eylül 2017 - 15:17 | #118

  Öznur :

  İyi günler şaşılık problemi özel güvenlik olmaya engel olur mu?

  Belirttiğiniz durum görmeyi engellemiyorsa sorun olmaz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyip silahlı-silahsız durumunuza göre hastane-poliklinik raporu alabilirsiniz. Bunun için rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. İyi günler.

 119. 06 Eylül 2017 - 15:20 | #119

  emre :

  iyi gunler gozlerim 4 numara oldugu icin silahli alamadim silahsiz alabirmiyim acaba ve silahsiz saglik raporunu ozel hastaneden alabiliyim yardimci olursaniz sevinirim

  Silahsız raporu özel hastane veya özel poliklinikten alınabilir. Ancak özel güvenlik görevlilerinde aranan şartlardan göz ile ilgili olan konu silahlı-silahsız fark etmediği için paranız ikinci kez boşa gitmesin diye önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 120. 07 Eylül 2017 - 08:16 | #120

  Turgut :

  Merhaba ben 12 yil once emniyetten emekli ikdum bugune kadar güvenlik sertifikası almadım.Kursami tabiiyim acaba .Yenileme sertifikası mi yoksa temel eğitim sertifikası kurşuna mi girmem lazım .Hangi halde tam teşekküllü heyet raporu almam lazım saygılarımla

  Emniyetteki göreviniz genel kolluk kapsamında ise yenileme eğitimi almanız yeterli. Ancak daha önce kartınız olmadığı için yenileme de olsa bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olacak. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet, silahsız için poliklinikten rapor yeterli olur. İyi günler.

 121. 07 Eylül 2017 - 08:19 | #121

  Hasan :

  Merhaba, benim raporum %60 iki kalçamdada protez var ancak yürümemde veya haretlerimde bir bozulma topallama vs bir sıkıntım yok. Bende alabilirmiyim güvenlik sertifikasını? Teşekkürler

  Silahsız adaylardan istenen raporlarda ortopedi onayı olmadığı için raporu sorunsuz alırsınız. Silahlı istiyorsanız tam teşekküllü rapor verebilen hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 122. 09 Eylül 2017 - 08:23 | #122

  Abdurrahman :

  Merhaba hocam gözlerim bozuk ikiside almayı düşünür güvenlik belgeside sıkıntı olurmu

  göz numaralarım(Pln 1.00 35 —Pln- 4.25 160

  Sağlık şartları konusunda karar ilgili branş hekimlerinindir. Belirttiğiniz dereceler hakkında bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem. Heyet raporu veren bir hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 123. 16 Eylül 2017 - 08:49 | #123

  Ebru :

  Eşim silahlı güvenlik kursuna başlıyacak. 25 yaşında henüz askerliğini yapmadı. Muaf olması için , güvenlik kimliğini aldıktan sonra muaf olması için rapor almak istiyor. Eğer iş göremez raporu alırsa özel güvenlik yapabilir mi.?

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yok. Ancak askerlik muafiyetine neden olacak sağlık durumunun, özel güvenlik sağlık şartlarında engel olarak sayılmaması gerekir. Özel güvenlik için sağlam raporu aldığı bir bölümden askerliğe olumsuz raporu alırsa ileride sıkıntı olabilir. Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları sayfanın başında yazıyor. İyi günler.

 124. 16 Eylül 2017 - 08:53 | #124

  Sıla :

  Merhaba benim bileğimde dövme var işim yazıyor bu güvenlik olmaya engel midir ?

  Silahlı-silahsız hangisini istiyorsanız lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz. Silahlı için istenen raporda dövme konusu ilgili hekime göre değişebilir. Olumsuz bakanlar kişilik testi isteyebilir. Kişilik testine girerseniz soruları okuyup tutarlı cevaplar vermeniz tavsiye edilir. Bu nedenle silahlı istiyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. İyi günler.

 125. 23 Eylül 2017 - 13:10 | #125

  Ahmet :

  Merhaba benim raporumda refektif bozukluk nedeni ile silahli güvenlik olamaz yazíyor.Bu raporla silahsíz olarak kayit yaptırabilirmiyim.Teşekkurler…

  Belirttiğiniz durum hakkında bilgim yok. Bu karar nöroloji hekimi tarafından verilmişse silahsız adaylarda aranan şartlar aynı olduğu için silahsız rapor alabilmek de mümkün olmaz. Ayrıca o raporu imza karşılığı teslim aldıysanız muhtemelen ret havuzunda görünür. Dolayısıyla herhangi bir poliklinikten silahsız raporu alsanız dahi kimlik başvurusunda olumsuz rapor da sistemden görüneceği için emniyetin sizi hakem hasteneye sevk etme ihtimalinden bilginiz olsun. İyi günler.

 126. 23 Eylül 2017 - 13:15 | #126

  Erdal :

  Merhaba lar ben silahsız ozel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayim fakat bu sene şeker tansiyon ve ağır uyku apnesinden yüzde 53 rapor aldım ben kimliğimi yenileyebilirmiyim uyku apnesi Noroloji tarafından veriliyor bir sorun teşkil eder mi bu belirtilen nörolojik rahatsızlıklar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

  % 53 engelli rapor oranı ise ve bundan ötürü herhangi bir sosyal yardım-indirim alıyorsanız özel güvenlik olarak çalışmaya devam edip etmeme durumunu, bulunduğunuz il sosyal güvenlik kurumuna danışmanızı tavsiye ederim. Nörolojik rahatsızlıklarla ilgili bilgim yok maalesef, buna ancak ilgili branş hekimi cevap verebilir. Eğer rapor işleme girmedi ise ve bu durum, görevinizi yapmayı engellemiyorsa silahsız yenileyip göreve devam etmeniz mümkün olabilir sanırım. İyi günler.

 127. 26 Eylül 2017 - 16:39 | #127

  koksal yildiYIldırım :

  hocam iyi akşamlar ben renkkörüyüm rapor alabilirmiyim.tskler

  hocam iyiakşamlar benrenk körüyüm raporalabilirmiyim

  .

  Bakınız, yukarıdaki sağlık şartlarında göz konusunda engel hallerde renk körlüğü sayılmamış. 2009 yılından beri kısmi veya tam renk körlüğü, özel güvenliğe engel hal olmaktan çıkarıldı. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitimle ilgili detaylı bilgi var. Silahlı-silahsız tercihinize göre eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 128. 27 Eylül 2017 - 11:23 | #128

  Aziz :

  Slm bir sorum daha olacak insülin kullanan şeker hastası özel guvenlik olmasında bir sakınca varmidir

  Sağlık şartları ile ilgili tek doküman yukarıda belirtildiği şekilde. Diğer hususlar rapor vermeye yetkili sağlık kurumlarındaki hekimlere bırakılmış görünüyor. Dolayısıyla sorunuza net cevabı ancak rapor için başvuracağınız (silahlı-hastane/silahsız-poliklinik) yerden alabilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. Silahlı-silahsız eğitim, yaş koşullarını Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. İyi günler.

 129. 28 Eylül 2017 - 12:25 | #129

  Vural yütük :

  İyi günler Hocam ben 2013 den beri özel güvenlik olarak çalışmaktayım resmî kurumda Taşören işçiyim geçen ay gördüğüm psikiyatri tedavi sonrası 1hafta hastanede yattım ve 20 gün heyet raporu aldım tehşiş olarak (duygu durum duygulanım bozukluğu tanımlanmamış) koyuldu ve emniyet müdürlüğü bu raporla beni hakem hastanesine sevk etti tekrar özel güvenlik görevlisi olur veya olamaz diye kurul heyet raporu istedi şu anda kurul işlemlerim devam etmekte acaba bana verilen tehşiş sıkıntılımı olumlu bir sonuç ala bilirmiyim olumsuz alabileceğim rapor sonrası malülen emeklilik için uğraşsam faydası olurmu teşekkürler

  Size konulan teşhisin özel güvenlik olarak çalışmaya devam edip etmeyeceğinize etkisi hakkında karar, ilgili branş hekimi tarafından verilecektir. Burada önemli olan hekimin muayene ve testlere göre durumu yorumlamasıdır. Kişilik testine girerseniz tüm soruları okuyup anlayıp tutarlı cevaplar vermek lehinize olur. Ayrıca konulan teşhis geçici, tedavi edilebilir bir durumu da kastediyor olabilir. Sonuçta tedavi için kullanılan psikiyatrik ilaçlar da var. Raporun olumsuz gelmesi halinde malulen emeklilik durumu hakkında bilgim yok, bu sorunuza sanırım bulunduğunuz şehirdeki SGK kurumlarına veya uzmanlarına danışarak cevap almanız uygun olur. İyi günler.

 130. 28 Eylül 2017 - 12:28 | #130

  cem :

  selam. Ben devlet hastanesinden silahlı olabilir raporu almak için başvurdum. nörolojik hafif bir hastalığımdan silahlı olur veya olamaz gibi bir şey demediler. Bir üst makam olan esogü tıp fakültesi kesin karar verilmesi uygundur yazmışlar. Fkat o uzun bir iş. Özel bir hastaneden silahsız rapor almak için başvursam bir sorun çıkar mı orada bu kadar inceliyorlar mı ilaç dökümü falan. teşekkürler…

  Silahsız raporları özel de olsa hastanelerde pahalı oluyor. Bunun yerine yetkili poliklinikler tercih edilebilir. Ancak yarım kalan işleme dair evrakı hastaneden imza karşılığı teslim aldıysanız ve bu emniyetin kayıtlarında görünürse silahsız sağlam raporu da alsanız hakem hastaneye sevk ihtimalini göz ardı etmeyin. İyi günler.

 131. 29 Eylül 2017 - 16:20 | #131

  bayram :

  şeker rahatsızlıgım var tansiyon var kolestrol var güvenlik olababilirmiyim

  Sağlık raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan şartlar hakkında bilgi var. Duruma/tercihe uygun olan için rapor almak kaydıyla özel güvenlik eğitimi de alabilirsiniz. İyi günler.

 132. 04 Ekim 2017 - 09:19 | #132

  VOLKAN KARA :

  İyi günler ben 6-7 sene önce psikiyatri kliniğinde manik atak teşhisiyle 1 yıl süreyle hastanede tedavi görmüştüm şu an bir sorunum yok sizce silahsız güvenlik için sağlık raporu almamda bir sıkıntı çıkar mı ?

  Silahsız raporları yetkili poliklinikten alınabilir. Özel polikliniklerde belirttiğiniz kayıtlar görünmez. Tedavi olduğunuza göre rapor almada sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 133. 04 Ekim 2017 - 09:20 | #133

  zeliha orman :

  boyum 1.55 kilom 50 güvenlik olabilirmiyim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde sorunuzun cevabı var. Rapor alabilmek kaydıyla boy-kilo ile ilgili bir standart yok. Başka bir deyişle karar ilgili hekimlere bırakılmış. İyi günler.

 134. 04 Ekim 2017 - 09:22 | #134

  Hative :

  Hocam benim gözüm 4 50 cıktı gözde kaldım ne yapmalıyım yardım edin silâhsız güvenlik icin

  Silahlı raporu veren hastanelerde +3,-3 aralığını aşan görme bozuklukları sorun olur. Görme ile ilgili aranan şartlar silahlı/silahsız fark etmediği için maalesef yapacak bir şey yok. İyi günler.

 135. 06 Ekim 2017 - 11:18 | #135

  Baki :

  Merhaba hocam ben kamuda özel güvenlik olarak çalışıyorum. Yaklaşık bi sene önce psikiyatri ye çıkmıştım ben citoles adında ilaç kullandım 3 4 ay 1 sene önce bıraktım heyet raporuna etkilermi?

  Heyet raporuna niçin ihtiyaç duyulduğunu anlayamadım. Yenilemede rapor istenmiyor, işyeriniz istedi herhalde. Belirttiğiniz ilacın kullanımı ile ilgili özel güvenlik heyet raporuna engel teşkil edip etmediğine ancak ilgili hekim karar verebilir. İyi günler.

 136. 07 Ekim 2017 - 15:05 | #136

  Hatice keçeci :

  Merhaba benim kardeşim askerde yaralandı ama biryerine biseyi yok ama iş göremez rapraporu verdiler Gu venlik belgesi alabilir mi.

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde özel güvenlik adaylarında aranan yaş-mezuniyet vb. şartlarla ilgili bilgiler var. Askerlik yapma şartı aranmaz. Silahlı veya silahsıza uygun raporu alabildiğinde özel güvenlik de olabilir. Belirttiğim bölümde cevabını bulamadığınız sorunuz varsa tekrar yazarsınız. İyi günler.

 137. 09 Ekim 2017 - 17:00 | #137

  Hatice keçeci :

  Peki raporun günü doldu ve rapor çok çıkıyor onun için ne yapmanız gerek rapor en 2 yada 3 ay da çıkıyormuş ne yapmam gerek

  Belirttiğiniz konuda hiç bilgim yok inanın, hatta nereye sorulabilir onu bile bilmiyorum. Yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. İyi günler.

 138. 10 Ekim 2017 - 11:11 | #138

  ahmet :

  hocam 7 yıldır özel güvenlik yapıyorum sol gözde 4 sagda 1 oran var silahsız heyet girdim incelenip yönetmelige bakılıp karar verilecek denildi sonuç ne olur 7 yıl aynı kurumda silahsız olarak görev yapmaktayım bu sene heyette gözde sorun çıktı

  Heyet raporuna niçin ihtiyaç duyuldu anlayamadım, işyeriniz istiyor olmalı. Belirttiğiniz durumun ilgili hekim tarafından nasıl değerlendirileceğini bilemem. Ancak silahlı ve silahsız için gözde aranan şartların aynı olduğunu, +3,+3 aralığındaki görme bozukluklarının sorun olmadığını söyleyebilirim. İyi günler.

 139. 11 Ekim 2017 - 07:37 | #139

  murat güler :

  iyi gunler kolay gelsin ben suan ozel guvenlik olarak calismaktayim kartimi yeni yeniledim bir kac hafta once ozel bir hastanede pskiyatride muayne oldum kaygi bozuklugu dedi doktor recete yazdi bu muayne ilerde karsima cikarmi yani sitemde gorunurmu suan yenilemede saglik raporu istemiyorlar ama ilerde isteyebilirler karsima cikabilirmi Devlet hastanesinde hic gitmedim pskiyatriye saygilar

  Özel hastane kayıtlarının görünüp görünmediğini dahi bilmiyorum inanın. Halen yenilemede sağlık raporu istenmiyor. Şimdilik olumsuz ihtimal dahi yokken gelecek için tasalanmanız, yaşadığınız kaygı bozukluğundan sanırım. Yersiz endişeler, rahatsızlığınızı pekiştirmekten başka işe yaramaz. Olmayacak şeylere üzüntüyü o kadar abartıyoruz ki o korktuğumuz şey olsa bu kadar zarar vermez. Rahat olun, ne kadar üzülsek de kontrol etmeye çalışsak da her şey olacağına varıyor zaten. İyi günler.

 140. 16 Ekim 2017 - 16:34 | #140

  ahmet :

  siz +3+3 dediniz benim sol 4 sag 1 oranında bozukluk iş hakkım fesh edilecek desenize hocam evet iş yeri istedi heyet raporunu.

  Görme bozukluğunda toplam değil, her bir gözde +3,-3 aralığı sorun olmuyor dedim aslında. Bunun sağlıkla ilgili koşullarda hekimlerin bildiği bir şart mı, takdir yetkisi var mı bilemiyorum. Olmazsa ilgili hekimle görüşüp yardım talep edebilirsiniz belki. İyi günler.

 141. 17 Ekim 2017 - 10:35 | #141

  Mert :

  Amateme yatmak istiyorum alkol tedavisi için şu an çalışmaktayım işle alakalı bir durum olurum saygılar

  Alkol tedavisi olmanın özel güvenliğe etkisini inanın bilmiyorum. Normal şartlarda kendi isteği ile tedavi olmak teşvik ediliyor. Ancak özel güvenlik açısından etkisini bulunduğunuz il özel güvenlik şubesinden birine sormanız doğru olur sanırım. Özel güvenlik kimlik bölümündekiler en doğrusu bilir. İyi günler.

 142. Huseyin
  18 Ekim 2017 - 19:04 | #142

  Hocam norolojik bi rahatsizligim ozel guvenlik olmama engel mi

 143. 19 Ekim 2017 - 09:44 | #143

  Huseyin :

  Hocam norolojik bi rahatsizligim ozel guvenlik olmama engel mi

  Silahlı veya silahsız hangisi istiyorsanız ona uygun rapor almak gerekir. Sıkça Sorular Sorular bölümünde aranan şartlarla ilgili genel bilgi var. Rapor ücretini yatırmadan önce hastane veya poliklinik (silahlı-silahsız) hangisine başvuracaksanız danışmanızı tavsiye ederim. Olumlu cevap alırsanız ücreti yatırıp işlemi başlatırsınız. İyi günler.

 144. 24 Ekim 2017 - 16:07 | #144

  Atilla :

  Hocam merhabalar silahlı rapor alacam kan tahlillerinde nelere bakıyorlar alkol içen yada esrar kullanan birin tahlilinde çıkarmı sagolun

  Sorunuzun cevabı hakkında bilgim yok maalesef. Rapor vermeye yetkili hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 145. 28 Ekim 2017 - 11:54 | #145

  Fatih :

  Merhaba engelli durum yok
  İşitme ve konuşma sağlık ropar var
  Özel ve güvenlik olur mu cevap istiyorum
  Saygılarımla

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan yaş-mezuniyet konularında detaylı bilgi var. Lütfen okuyunuz. Durumunuza ve tercihize uyan silahlı/silahsız hangisi ise ona uygun raporu alabilmek kaydıyla özel güvenlik de olabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki rapor alınabilecek yerler için oradaki kurslara danışmanız uygun olur. İyi günler.

 146. 31 Ekim 2017 - 11:23 | #146

  Harun :

  Merhabalar. 18 yaşındayım 19. yaşımdan gun almadım ama ehliyetim var, oy kullanabiliyorum. Herhangi bir sorun olur mu? Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

  19 yaşından gün almadan ehliyet alınamayacağına göre silahsız için yaşınız uygun sanırım. En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. Detaylarını Sıkça Sorulan Sorular bölümünde bulabilirsiniz. İyi günler.

 147. 31 Ekim 2017 - 11:35 | #147

  Özdemir :

  Hocam ben Silahsız özel güvenlige kaydolurken bizden sağlık raporu istendi sınava girdim kazandım neden tekrar dan sağlık raporu isteniyo birde bütün parayi tek bi hesaba mi yatırcaz çünkü verilen kagitta 20 tl polis teşkilatı güçlendirme Vakfı’na yatırmayla alakali bi yazı yazılmış

  Sağlık raporunu bir kez almak yeterlidir. Eğer özel güvenlik şube istiyorsa kursunuzdan aslını isteyin, onlar fotokopiyi muhafaza etsin. Özel güvenlik raporları bir yıl geçerlidir. Süre dolduysa yenisi istenir. Vergi ve kimlik paraları ayrı yerlere yatırılır. İlinizde verginin nereye yatırılacağını kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 148. 04 Kasım 2017 - 07:35 | #148

  Dogukan :

  Selamın aleyküm kardeş benim bı sorum olacaktı şimdi benim rapor çıkacak ondn sonra kardeş bana ozel güvenliğe girebilir miyim saygılar.

  İlinizde bulunan kurslardan birine kayıt olup eğitim almanız gerekir. Özel güvenlik işlemleri ehliyet almaya benzer. Eğitimden sonra yapılacaklar konusunda kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 149. 04 Kasım 2017 - 09:19 | #149

  Ömer :

  Slm sayın sayfa yönetici 02/06/2017 tarihinde güvenlik olmak için hastaneye gidip sağlık raporu alacaktım sadece kolumda iki tane iz bulununca beni heyete çıkartı heyette raporu vermiş ama ne ben dikkat ettim nede yazildigim güvenlik kursu dikkat etmiş beni üniversite hastanesine sevk etmiş ama bnm sertifikam geldi sınavı felan geçtim bu sonuçta emniyet teşkilatı ortaya çıktı sizce rapor da bir sıkıntı cikarmi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi günler

  Son yasa değişikliği ile rapor aslı kurslarda muhafaza ediliyor, sertifika üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmemişse emniyet raporu istemiyordu. Şu durumda sizin sevk edildiğiniz üniversite hastanesine gitmekten başka yapacak bir şey yok. Belirttiğiniz izler jilet-faça izi ise muhtemelen kişilik testi yaparlar. Kişilik testinde tüm soruları okuyup tutarlı, anlamlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. Oradan olumsuz alırsanız sonuç ret havuzuna girer ve bir daha olumlu rapor almanız mümkün olmaz. İlinizin hakem hastanesinden de rapor alabilirsiniz. Tüm bunlar için yol gösterme açısından muhatabınız kursunuzdur. İyi günler.

 150. 06 Kasım 2017 - 08:39 | #150

  Ömer :

  Efendim kolumda yok denilecek kadar iki iş var çok değil sadece 2adet küçük iz var ben sınavı felan geçtim sizce rapor sonucu ne olur

  Sizin için küçük olan izler, hastanede önemsenmiş ve üniversite hastanesine sevk edilmişsiniz. Üniversite hastanesinin bu izleri nasıl yorumlayacağını bilmemiz mümkün değil. Umarım heyet de sizin gibi düşünür. İyi günler.

 151. 10 Kasım 2017 - 13:06 | #151

  esat :

  sol gözümde görme kaybı var tek göze silahsız kimlik kartı alabilir miyim

  Görme ile ilgili aranan şartlar, silahlı-silahsız her ikisinde de aynıdır. Dolayısıyla rapor alabilirseniz mümkün. Şehrinizde silahsız raporu vermeye yetkili poliklinikleri özel güvenlik kurslarından öğrenebilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan önce göz hekimiyle görüşüp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 152. 24 Kasım 2017 - 15:55 | #152

  AzizHan :

  Şeker hastalığı özel güvenlik olmak için enel bir hastalık mı

  Sağlık şartları ile ilgili sayfanın başındakine ilave bir bilgi yok. Detaylarla ilgili karar rapor vermeye yetkili sağlık kurumlarına bırakılmış. Silahlı için heyet raporu alacaksanız parasını yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 153. 28 Kasım 2017 - 08:18 | #153

  Hasan :

  2 yıl öncesinden epilepsi tanısı varsi. Suanda 2 yıldır ilac kullanmıyorum. Silahli Sertifika almam sıkıntı olurmu

  Silahlı için istenen heyet raporunun devlet hastanesinden alınması zorunlu. Daha önceki teşhis, sistemde görünürse sıkıntı olabilir. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin ilgili bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 154. 29 Kasım 2017 - 16:39 | #154

  Hasan :

  Sol kulakta yüzde 60 işitme kaybı var heyet raporundan geçer mi?

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili yukarıdakiler dışında bilgi yok, geri kalan sağlık kurumlarına/branş hekimlerine bırakılmış. Dolayısıyla hakkınızdaki kararı hekim ve kurul verecektir. Sadece tahmin olarak işitme kaybı oranının yüksek olduğunu söyleyebilirim. İyi günler.

 155. 30 Kasım 2017 - 11:12 | #155

  Aziz :

  Merhaba sizin bildiniz kadarıyla şeker hastalığı özel güvenlik olmaya engel bir hastalık mı heyete girdim hepsi sağlam yazdı dahiliyenin yazdıgını okuyamadım kan testinde şekerim 110 çıktı sizce raporu alabilir miyim

  Şeker hastalığının özel güvenliğe engel olup olmadığını net bilmiyorum. Ancak önceden rapor almış, halen çalışanlar var diye biliyorum. Dolayısıyla sadece tahminen sorun olmaz denilebilir. İyi günler.

 156. 01 Aralık 2017 - 16:22 | #156

  Aziz :

  Hocam mrb tip 1 şeker hastasıyım silahlı başvuri yaptım silahlı alamadım silahsız denesem silahsız alabilirmiyim

  Olumsuz kararlı raporu imza karşılığı teslim aldıysanız muhtemelen ret havuzunda bu durum görünecektir. Silahsız rapor poliklinikten alınabilir ama diğer rapor görünürse emniyetin sizi hakem hastaneye sevk edebileceğinden bilginiz olsun. Rapor aldığınız hastaneden bildirim yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz sanırım, detayını bilmiyorum. İyi günler.

 157. 05 Aralık 2017 - 07:56 | #157

  ela :

  Merhaba tek böbreğim ben doğuştan herhangi bi rahtsızlığım yok sadece genetik bi hastalık. güvenlik görevlisi olabilrmiyim ?

  Silahlı için heyet, silahsız için poliklinik raporu istenir. Duruma/tercihe uygun raporu alabildiğiniz takdirde özel güvenlik eğitimini de alabilirsiniz. İyi günler.

 158. 05 Aralık 2017 - 11:54 | #158

  YILMAZ :

  merhaba ben silahlı güvenlik için hastane gitim kbb onay aldım piskiyatri onay aldım dahiliye onay aldım ortapedi aldım gözden onay aldım sadece nöroloji baş agırsından ilaç yazmıstı eskiden bu ilaçta yarı piskiyatri giriyormus sadece ilaç isimleri yazdı bir sıkıntı olurmu bu gun heyet onaylanırsa bekliyorum yarın alacağım .

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında yazanlar dışındaki durumlar için karar ilgili hekimin inisiyatifindedir. Dolayısıyla ilaçların içeriğine, etkisine göre değerlendirme yapılır sanıyorum. İyi günler.

 159. Hasan
  06 Aralık 2017 - 15:01 | #159

  @A.GÜLŞEN
  Ama ehliyetimi aldım iki yil boyuncada hic bir sıkıntı yok. Ehliyet icin surucu olur raponu vermislerken silahli icinde heyeti veremezlee mi acaba ? Tahmininiz?

 160. 07 Aralık 2017 - 11:28 | #160

  Hasan :

  @A.GÜLŞEN
  Ama ehliyetimi aldım iki yil boyuncada hic bir sıkıntı yok. Ehliyet icin surucu olur raponu vermislerken silahli icinde heyeti veremezlee mi acaba ? Tahmininiz?

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarına göre durum değerlendirilir. İyi günler.

 161. 09 Aralık 2017 - 11:19 | #161

  deniz savas :

  Hocam vucutta dövme var saglik raporu almaya engelmidir

  Silahlı için istenen heyet raporunda dövmesi olanlardan kişilik testi istenip sonucu göre karar verilebiliyor. Kişilik testine girerseniz çok fazla soru olduğundan okumadan cevap vermek gibi bir hata yapmayın, soruları tek tek okuyup anlamlı-tutarlı cevap verin. Silahsız için poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 162. 14 Aralık 2017 - 13:38 | #162

  Haydar bozdag :

  Ben yabancı ortamlarda sıkıldığım zamanlarda ve daraldıgim zamanlarda kekeliyorum bu diksyon sıkıntısı güvenlik olmama engelmi

  Silahlı ve silahsız için aranan yaş-eğitim şartlarının detaylarını Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. Rapor alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Kekemelik sorunu olduğu halde silahlı-silahsız kimlik alanlar var. Önemli olan raporu alabilmek. İyi günler.

 163. 15 Aralık 2017 - 15:44 | #163

  Mustafa :

  Merhabalar ben silahsız özel güvenlik olmak için evrakları tamamlayıp kursa başladım. Benim sorum şöyle olacak ben limited şirket müdürüyüm kagit üzerinde yani şirketi var, bu özel güvenlik kimlik kartı ve sertifakası alıp çalışmama engel olur mu cevaplarsanız sevinirim

  Belirttiğiniz durum, özel güvenlik olup olmamanıza etki etmez. Soruşturmanız olumlu sonuçlanıp kimliğinizi aldıktan sonra özel güvenlik olarak çalışabilirsiniz. İyi günler.

 164. 18 Aralık 2017 - 13:24 | #164

  Savaş :

  Böbreğim olmadığı için de askerlikten çürük raporu onaylandı bunun güvenlik olmama sıkıntısı olurmu

  Silahlı veya silahsız için aranan yaş/eğitim şartlarına ilişkin bilgileri Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet, silahsız için 4 hekim imzalı poliklinik raporu istenir. Bunlardan durumunuza uygun olan raporu alabildiğiniz takdirde özel güvenlik de olabilirsiniz. İyi günler.

 165. 19 Aralık 2017 - 15:11 | #165

  Romeo755 :

  Hocam ellerde çok hafif bir titreme var. Silhlı güvenlik raporu alacam. Nörolojide ellderde titreme var. YaZdı sonuç bekliyorum ne olur sonuç merak içerisindeyim. Yardımcı olurmusunuz.

  Sonucu bilemem maalesef. İlgili hekim ve sağlık kurulunun takdirine bağlı. İyi günler.

 166. 21 Aralık 2017 - 14:58 | #166

  Metin :

  Merhaba hocam 7 senelik özel guvenligim guvenlik işi bulduğum yer biz heyet raporsuz eleman almıyoruz dedi bende heyet raporu almak için devlet hastanesine gittim psikiyatri hariç hepsinden geçtim psikiyatri uyusturucu testinde uyusturucu cikti bende heyet kağıdını doktora bile gostermedim hastaneden ayrıldım danismaya sordum polise bildirim yapmıyoruz dedi doktorlara imzalattigim heyet kağıdı bende tek psikiyatriye imzalatmadim suan başka işte çalışıyorum bu bana skntı olurmü

  Belirttiğiniz durumda işlem yapılır mı, yapılırsa ne şekilde ilerler gibi konuları hiç bilmiyorum inanın. Hatta bu konuda kimden, nereden bilgi alınabilir onu bile bilmiyorum. Yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. İyi günler.

 167. 22 Aralık 2017 - 11:10 | #167

  İlker :

  Ağır iş ya

  pmaz raporu olan güvenlik yapabilir miyim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitim ve yaşla ilgili şartların detayları var. Silahlı veya silahsız hangi eğitimi alacaksanız, ona uygun raporu veren sağlık kurumundan rapor almanız şartıyla özel güvenlik olabilirsiniz. Özel güvenlik işinin, sağlık kurumlarında nasıl değerlendirildiğini, ağır işten ne kastedildiğini bilemiyorum. İyi günler.

 168. 25 Aralık 2017 - 09:41 | #168

  Hakan :

  Merhaba hocam, hastaneden heyet raporu istediklerinde hastanede kana bakıyorlarmı? ne kadar ayrıntılı bakıyorlar?, ve uyuşturucu kandan ne kadar sürede çıkar? Şimdiden tesekkurler

  Sorunuzun kandaki tespitle ilgili bölümünün cevabı hakkında hiç bir bilgim yok maalesef. Yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. İyi günler.

 169. 27 Aralık 2017 - 09:58 | #169

  yasin :

  merhaba hocam ben katarak amaliyatı oldum ve tek gözümde biraz kayma var acaba özel güvenlik olabilirmiyi şimdiden teşekkür ederim

  Silahlı ve silahsız için aranan şartlara ilişkin detaylı bilgi, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Silahlı için tam teşekküllü hastaneden heyet, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Durumunuza uygun raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. İyi günler.

 170. 29 Aralık 2017 - 10:10 | #170

  Dilek önen :

  Merhaba benim sol gözüm hiç görmüyor protez.. Silahlı silahsız alabiliröiyim

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarında sadece silahsızda ortopedi onayı aranmasının dışında fark yok. Bu nedenle tek gözün tamamen görmemesi her ikisi için de engel teşkil eder maalesef. İyi günler.

 171. 30 Aralık 2017 - 12:38 | #171

  Hasan :

  İyi günler 2016 yılında sertifikamı aldım acil olmadığı için de kimliğimi çıkartmadım kurs bana 5 senen var rahat ol demişti. Buradan bu işe başlayıp yarım bırakanlara sesleniyorum ben kıl payı bu tembelliğim yüzünden memur olma şansını kaçırdım. Telaş ile kimlik çıkartmaya çalıştım bir sürü engel çıktı en basiti sağlık raporu 1 sene geçerli olduğunu buradan öğrendim hemen yenilettim kimliğin 3 ayda çıkması da cabası. İşin zor kısmını yapıp kolay kısmına gelince benim gibi tembellik yapmayın. Keşke bu siteyi sınava girerken keşfetseydim sertifikam çıkar çıkmaz kimliğimi de alırdım.

  Raporların geçerlilik süresi ve kimlik harcının her yıl arttığı konusunda, sertifika tesliminde kursların bilgilendirme yapması gerekir. Ancak gelen yorumlardan çok daha basit konularda bile kursların yardımcı olmadığı görülüyor. Sizin açınızdan bunda da bir hayır vardır demek lazım herhalde, belki daha güzel başka bir iş için hazırlanmışsınızdır, kimbilir? İyi günler.

 172. 02 Ocak 2018 - 16:23 | #172

  mevlüt yıldırım :

  benim skolyoz rahatsızlığım ve koga hastalıgı ben güvenlik sertifkası alabirmiyim saygılar acil yardım silahlı mı silahsız mı verirler

  Özel güvenlik için istenen raporu alabilmeniz kaydıyla sorun olmaz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı/silahsız için aranan şartlarla ilgili detaylı bilgi var. Silahlı olmazsa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için muhtemelen sorun olmaz. Önemli olan raporu alabilmenizdir. İyi günler.

 173. 03 Ocak 2018 - 08:23 | #173

  haydar :

  Idrar veya kan vermek gerekirmi

  Rapor alacağınız sağlık kuruluşu, hastane/poliklinik hangisinden rapor alacaksanız oraya sormanız gerekir. Silahlı/silahsız için aranan şartlarla ilgili detaylı bilgi, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. İyi günler.

 174. 03 Ocak 2018 - 08:24 | #174

  mustafa :

  iyi günler ögg olmak için renk körlüğü olmama şartı varmı yukarıda yazmamışsınız ama 2003 te ki sağlık yönetmeliğinde bu şart ta belirtilmiş

  2009′da değişiklik yapıldı, renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 175. 06 Ocak 2018 - 16:48 | #175

  yunus :

  Merhaba ben bir fabrikada çalışıyorum bir hafta gece bir hafta gündüz vardiyasi var ppazar tatil oluyor 7:50 7:50 sürekli mesai li acaba kursa basvursam bu şartlar altında belge mi alabilirmiyim aydinlatirsaniz teşekkür ederim

  Özel güvenlikte derse devam zorunlu olduğu için gündüz olduğunuz haftaya bir hafta da izin, rapor bir şekilde ayarlayıp katılmanızı tavsiye ederim. Kurslar kaçırmamak için devam sıkıntı olmaz, idare ederiz gibi şeyler söyleyebilir. Ancak sıkı denetim var, tespiti halinde eğitiminiz geçersiz olur, kurs parasını alır, zarar gören siz olursunuz. İyi günler.

 176. 08 Ocak 2018 - 11:22 | #176

  yunus :

  Tessekur ederim yani kursa kayıt olduktan sonra kaç ay veya ayda kaç gün ders görürüz bide kaç saat oluyor dersler bir hafta devamlimi oluyor şartlar ağır olduğu için isi de bırakmak istemiyorum belgeyi alana dek bide kurs ücreti ne kadar aydinlatirsaniz sevinirim

  Ders programı ve maliyeti ile ilgili konuda sadece kayıt olacağınız kurstan bilgi alabilirsiniz. Ne zaman başlar, günde kaç saat ders verirler başkası bilemez. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. İyi günler.

 177. 12 Ocak 2018 - 14:37 | #177

  emilyy :

  Iyi qunler kollarimda we kulaqimda dikis var bu silahsiz saqlik raporu almama enqel olur mu aydinlatrsaniz sewinirim.simdiden tesekkurler

  Silahsız adaylar, bulundukları ilde rapor vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından/polikliniklerden rapor alabilirler. Psikiyatri hekimi bu dikişlerin sebebine göre karar verir sanıyorum. Kaza vb. durum değilse kişilik testi uygulayıp sonucuna göre de karar verebilir. Konuya ilişkin tüm yetki ilgili hekimde olduğu için ne yapacağını bilemiyorum. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 178. 15 Ocak 2018 - 16:42 | #178

  Hakan :

  Göğsümde birde sol kolumda dövme var birde boynumda yazı var güvenlik olmama engelmidir

  Silahlı ve silahsız için aranan yaş-eğitim şartları ve diğer hususlarla ilgili detaylı bilgi Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Silahlı veya silahsız istenen raporu alabildiğiniz takdirde özel güvenlik de olabilirsiniz. Dövmesi olanlara genelde kişilik testi yaparak olumlu rapor veren hastane ve poliklinikler var. Kişilik testine girerseniz tüm soruları okuyup anlayarak tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.