Özel Güvenlik Kursu

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

Türkiye’nin en dinamik iş sektörü haline gelen güvenlik sektöründe yer almak ister misiniz? Ticari amaçlı özel organizasyonların artması, şehir merkezlerine uzak yerleşim birimlerinin oluşması, terör örgütlerinin sivil yaşamı tehdidi, banka, kuyumcu, döviz bürosu, PTT merkezleri gibi nakit para bulunan yerlere soygun girişimleri, hırsızlık ve kapkaç olaylarının çoğalması vb. nedenlere paralel olarak  güvenlik elemanı ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.  Bu sertörde yer almak için  silahlı  veya silahsız güvenlik kimliğine sahip olabilirsiniz.

Güvenlik kursları
na katılarak alacağınız güvenlik sertifikası ile kısa bir sürede güvenlik kimliğine sahip olabilirsiniz. Güvenlik kimliklerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre dolduğunda yenileme eğitimine (60 saatlik ders) katılarak kimliğinizin yenilenmesi gerekir.

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden Özel Güvenlik Kursumuza kayıt yaptırmak için lütfen Online Kayıt bölümünü kullanınız.

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 63273 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Ocak 2013 - 18:54 | #1

  kenan :

  merhaba hocam ben kımlıgımı yenılıyorum yenılemede sınavda kalmak varmı 60 puan almakmı gerekıyor

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Ancak alınan puanlar sertifikaya yazıldığı için sınavı boşvermemekte yarar var sanırım. İyi günler.

 2. 25 Mart 2013 - 17:04 | #2

  ufuk :

  Ben 20 yaşindayim silahsız guvenlik olmak istiyorum bi yol gösterirmisiniy maaşı ne kadardır

  Silahsız eğitim için yaşınız uygun, mezuniyetiniz de en az ortaokul ise özel güvenlik kursu alabilirsiniz. Maaş durumları illere göre değişebildiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 3. 27 Mart 2013 - 17:44 | #3

  ufuk :

  Birde güvenlik kursu bittikten sonra hemen işe başlıyormuyum

  Kurs bittikten sonra değil, kimlik aldıktan sonra çalışmak mümkün olur. İyi günler.

 4. 02 Nisan 2013 - 13:10 | #4

  ışıl :

  İyi günler bende güvenlik sertifikası almayı düşünüyorum bir sorum olacaktı sizce silahlımı yoksa silahsız güvenlik mi daha iyi daha avantajlı olan hangisi iş bulma konusunda ben lise mezunuyum yaşım yirmi altı bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum…Şimdiden teşekkürler…..

  Silahlı iş sahası bayanlarda, erkekler kadar geniş değil. İki eğitim arasında yaklaşık 200 TL maliyet farkı da var. Önce silahsız alıp sonradan silahlıya geçmeniz de mümkün. Ama bazı giderleri iki kez ödemek ve zaman kaybı gibi dezavantajı var. Yaş ve eğitim durumunuz her ikisi için de uygun. Silahlı iş konusunda yardımcı olacak çevreniz varsa önce silahlı almanız daha ekonomik olur. İyi günler.

 5. 15 Nisan 2013 - 10:40 | #5

  Emre :

  merhaba hocam ben lise 3 de okulu terk ettim suan açık öğretimde okuyorum fazla dersim kalmadı ama aslı lise diplomam yok silahlı güvenli görevlisi olabilirmiyim.

  Lise diplomanız olmadan veya liseden mezuniyeti belgelemeden silahlı eğitim almanız mümkün değil. Silahlı için 22 yaşından gün almak ve en az lise mezunu olmak zorunlu. Önce silahsız eğitip alıp liseyi tamamladıktan sonra sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 6. 06 Haziran 2013 - 08:50 | #6

  sevcan yalçin :

  mrb ben guvenlık kursuna gıtmek ıstıyorum bunun ıcınde dıbloma ıstıyorlar ama bende yokbunun ıcın ne yapabılırım

  Öğrenim durumunuzu belgelemeniz gerekir. Bunun için diploma şart değil, öğrenim durum belgesi veya tastikname vb. belgeler de geçerlidir. İyi günler.

 7. 22 Temmuz 2013 - 16:59 | #7

  zehra sıcramaz :

  bem 8 sınıf ogrencısıyım gırısım 8 sınıfa 11 yıl once kayıt yaptırdım ama mezun olamadım guvenlık sertıfıkası alabılırmıyım

  Silahsız eğitim için en az 8 yıllık temel ilköğretim mezunu olmak zorunlu. Dolayısıyla mezun olmadan özel güvenlik eğitimi almanız mümkün değil. İyi günler.

 8. 20 Ocak 2014 - 12:17 | #8

  ilker :

  ankarada kurslara nasıl katılabilirim.ama sakin yerlerde iş yapan firma kurslarına bana yardımcı olurmusunuz

  Ankara’daki kursları araştırıp bütçenize ve ulaşımına göre karar vermeniz gerekir. Sakin yerlerde iş yapan firmalar derken ne kastettiğinizi anlayamadım. Kimlik kartınızı aldıktan sonra iş başvurusunda bu talebinizi söyleyebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 9. 28 Mayıs 2014 - 09:20 | #9

  ilhan :

  merhabalar sorum şu: kollarım full dövme var kısa kol gıyemem ama sınava girdim kazandım güvenlik olabılırmıyım sakıncası olurmu

  Belirttiğiniz şekilde dövme olup çalışanlar var. Raporu almanız ve işyerinizin sorun çıkarmaması halinde siz de olabilirsiniz. İyi günler.

 10. 28 Mayıs 2014 - 09:21 | #10

  murat :

  merhabalar ben silahlı sertifika almayı dusunuyorum yanlız cevremdekılerın dedıklerıne gore vucutta dovme olanlar saglık raporu alamıyo denıyo benım kolumda ve elımde dovme var ne yapabılırım gercekten vermezler mı? bana

  Dövme ile hastaneden silahlı rapor alanlar var. Ancak bazı hastaneler dövmeyi kendine zarar verme olarak görüp fazladan test uygulayabiliyor. Bu nedenle özel güvenlik raporunu çok veren hastanelerden birine başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 15 Temmuz 2014 - 08:33 | #11

  soner :

  1974 doğumluyum sertifika alabilirmiyim,birde silahlı silahsız fiyatlar nadir aydınlatırsanız sevinirim..

  Silahsız özel güvenlik için en az 18 yaşını doldurmuş olmak gerekli, üst yaşla ilgili sınırlama yok. Eğitim şartı da en az ortaokul mezunu olmaktır. Buna göre eğitim durumunuz da uygunsa bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup eğitim alabilirsiniz. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde genel giderlerle ilgili bilgi var. Kurs-rapor fiyatları illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 12. 19 Temmuz 2014 - 14:44 | #12

  adnan :

  askerlikten muaf olmak güvenlik sertifikası için sorun olurmu birde 1 2 gün içinde kursa basvursam 17 agustostakı sınava girebilirmiyim cevabınız için teşekkürler

  Özel güvenlikte askerlik yapma şartı aranmaz. Sınav 31.08.2014′de yapılacak olup son kursları 11.07.2014′de başladı. Dolayısıyla bu sınava yetişmeniz mümkün değil. 26 Ekim sınavı için başvurabilirsiniz. İyi günler.
 13. 19 Temmuz 2014 - 14:46 | #13

  ferdi :

  kurslarınız devam ediyormu hala en yakın sınav için ne zaman kursa başvurabilirim güvenlik sertifikası için aydınlatırsanız sevinirim

  31.08.2014′deki sınava başvuru için süre doldu. 26 Ekim sınavına dahil olabilmek için 19.09.2014′e kadar eğitim tamamlanacak şekilde kurs görmeniz gerekir. İyi günler.

 14. 19 Temmuz 2014 - 14:47 | #14

  zeynel :

  Silahsız sertifika almak için kurslara sürekli gitmek lazmmı. kurslara gitmessek sıkıntı olur mu ?

  Özel güvenlik eğitiminde kurslara devam zorunluluğu vardır. Kursa katılmazsanız eğitiminiz geçersiz olabilir. Zaten 13-15 gün kadar süren kısa süreli bir eğitim olduğu için katılabileceğiniz zamanda eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 27 Ağustos 2014 - 15:16 | #15

  sinan :

  iyi günler eşim güvenlik sertifikası almak istiyor fakat kararsız sılahlı mı yoksa sılahsız mı konusunda iş olanagı hangisinde daha cok acaba

  Silahlı kimliği olanlar, silahsız yerlerde de çalışabilir. Ancak silahsızlar için silahlı yerde çalışmak mümkün olmaz. İş bulma konusu ise bulunduğunuz ildeki iş imkanlarına göre değişir. Bakanlıklar, bankalar, metro, belediye vb. işyerlerinde genelde silahlı çalışılır. İyi günler.

 16. 28 Ekim 2014 - 13:26 | #16

  kübra :

  merhabalar ben myo mezunuyum 94 doğumluyum aldığım bi bilgiye göre silahlı özel güvenlik sertifikası aldıktan snra polislik mesleğine geçiş varmış bu konuda bilginiz var mı şimdiden teşekkürler.

  Belirttiğiniz konu ile ilgili bilgim yok. Ancak doğrudan polisliğe geçme gibi bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum. Polis olmak için aranan şartları öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 28 Ekim 2014 - 13:27 | #17

  HÜSEYİN :

  mrb bn 19 yasındayım güvenlik kursuna girmek ve güvenlik sınavına girmek istiyorum nasıl yapmam gerekir acaba

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurmanız gerekir. Özel güvenlik kimlik kartı alma sürecini, ehliyet alma gibi düşünebilirsiniz. Aynı ehliyet gibi kurs, rapor, sınav başarısı, vergi işlemleri var. İyi günler.

 18. 24 Kasım 2014 - 09:55 | #18

  irfan :

  Ortaokul mezunuyum sertifika almak istiyorum aldıktan sonra maaş duzeyim ne olur sizce

  19 yaşından gün aldıysanız silahsız kurs görebilirsiniz. Maaş durumu illere göre değişebildiği için bulunduğunuz yerden araştırmalısınız. İyi günler.

 19. 24 Kasım 2014 - 09:56 | #19

  mustafa :

  hocam benim vicudumda dövme var bu sağlık raporu alırken sıkıntı olurmu acaba

  Rapor alabildiğiniz takdirde kurs da görebilirsiniz. Rapor için başvuracağınız sağlık birimine (silahlı-devlet hastanesi, silahsız-poliklinik) ücreti yatırmadan önce danışmanız yararlı olur. İyi günler.

 20. 31 Aralık 2014 - 16:48 | #20

  soner :

  hocam ben silahliya girdim ama silahtan gecemedim silahsiz güvenlik olabilirmiyim sinavlara nisan ayında girmistim

  Silahsız bölümden geçtiyseniz kursunuzdan sertifikanızı alıp silahsız kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 21. 31 Aralık 2014 - 16:49 | #21

  mustafa :

  ben 28 yasındayım linsan mezunuyum silahsız seltifika almak istiyorum kurslar kaç gün sürüyor sınavdan kaç puan alınca başarılı olunuyor kimliği aldığımızda bize iş imkanını kurslar mı sağlıyor yoksa biz mi araştırıp buluyoruz

  Kurs süresi başvuracağınız kursun programına bağlı olmakla birlikte silahsızlar için yaklaşık 2,5-3 hafta sürer. En az 60 puan almanız halinde başarılı sayılırsınız. İş imkanını sağladığını iddia eden kurslar varsa da pek inanmamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 07 Ocak 2015 - 18:18 | #22

  tolga :

  hacam ben ortaokul som sınıftan tek ama açıktan okuyorum diploma örneğini götürsem olurmu

  Silahsız eğitim için 19 yaştan gün almak ve en az ortaokul mezunu olmak şart. Ortaokula devam ederken silahsız eğitim almanız mümkün olmaz. Mezun olduktan sonra başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.