Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

  

 • 1 Adet nüfus cüzdan fotokopisi
 • 1 Adet diploma fotokopisi
 • 1 Adet ikametgâh (yerleşim planı)
 • 5 Adet vesikalık fotoğraf
 • 1 Adet sağlık raporu aslı 

 

Not: Bu bilgiler genel olup gereken belgeleri kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz tavsiye edilir.

Bu yazı bugün : 35, toplamda : 91113 kişi tarafından okundu.

 1. 25 Şubat 2016 - 09:22 | #1

  barış :

  Ben liseyi acıktan okuyorum ben yazıla bilir miyim peki

  19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 2. 25 Şubat 2016 - 09:23 | #2

  Cihan :

  Ortaokul 3 te bıraktım sınava girebiliyozmu

  Silahsız için 19 yaşından gün almak, en az ortaokul mezunu olmak şarttır. Dışarıdan tamamlamanız halinde eğitim almanız mümkün olur. İyi günler.

 3. 27 Şubat 2016 - 12:18 | #3

  Tayfun :

  Silahlı güvenliğe ne kadar ücret çıkıyor bilgi verir mi siniz arkadaşlar tsk.

  Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde gerekli bilgiler var. Bazılarını da illere göre değişebildiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekecek. İyi günler.

 4. 01 Mart 2016 - 17:14 | #4

  U.ALAN :

  ben diplomamı kaybettim sınava girebilirmiyim yardımcı olurmusunuz konu hakkında

  Mezun olduğunuz okuldan diploma yerine geçen belge talep edebilirsiniz. Başka yolunu varsa da ben bilmiyorum. İyi günler.

 5. 01 Mart 2016 - 17:16 | #5

  isacan K :

  Sabika kaydi olan silahsiz guvenlik sertifakasi alabiliyomu?

  Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. Eğer aradığınız cevabı bulamazsanız mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız doğru olur. Sabıka olması engel değil. Ancak suç, tarihi, alınan ceza vb. detaylar önemli. İyi günler.

 6. 03 Mart 2016 - 09:47 | #6

  Gülsen :

  Merhaba, ben de başvurmak istiyorum. Bayanlarda yaş sınırı varmı? Lise mezunu yum.

  22 yaşından gün aldıysanız silahlı eğitim alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 04 Mart 2016 - 10:23 | #7

  yilmaz :

  merhaba iii gunler ben lise mezunuyum meslek bolumu yasim 20 silahli yada silahsiz sertifika alabiyormuyuum biraz detaylica aciklarmsinz size zahmet

  Lütfen Sıkça Sorulan Sorular ve Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümlerini inceleyiniz. Tüm bilgiler orada varken tek tek detaylı açıklama imkanım maalesef yok. Verdiğiniz bilgilere göre silahsız eğitim alabilirsiniz. Daha detaylı bilgileri de kayıt olacağınız kurstan almanız sağlıklı olur. İyi günler.

 8. 04 Mart 2016 - 12:27 | #8

  Ugur :

  Abi lisede bi sene kaldım tasdiknameyide almadım kursa nasıl yazilabilirim

  Öğrenim durumunuzu belgelemeden kayıt yaptıramazsınız. Diploma veya tastiknameyi de sizin, bizzat temin etmeniz gerekir. İyi günler.

 9. 08 Mart 2016 - 13:25 | #9

  Mefail :

  Sağlık raporunu sağlık ocağından mi alacağız yoksa ozel tip merkezlerinde ucretlimi alcagiz hocam zaten 40 tlye tip merkezinden. Alacam açıklık geitirimisiniz

  Aslında sitede açık açık bilgiler var. Keşke biraz baksaydınız. Silahsız sağlık raporunda 4 branş hekiminin imzası istenir. Dolayısıyla aile hekimliğinden olmaz. Rapor ücreti illere göre değiştiği için kayıt olduğunuz/olacağınız kurstan uygun fiyatlı yerleri sorabilirsiniz. İyi günler.

 10. 09 Mart 2016 - 10:42 | #10

  Civan :

  Mrh benim kesilmis cezam var kacakciliktan ama daha temizden gelmemis temize gonderdim sertifika cikarmama engelmi

  Kaçakçılık suçundan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Bazı suçlarda davanın üst mahkemede devam ettiğini belgeleyerek silahsız kimlik alma söz konusu olabiliyor. Bunun istisnası devlet aleyhine işlenen suçlar ve organize suçlar, kaçakçılık da organize olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla kimlik başvurusu yaptığınız takdirde olumlu-olumsuz ne cevap verileceğini bilemiyorum. Bunu ancak kararı inceleyerek özel güvenlik şube bilebilir. Elinizde davanın son durumunu gösterir belge ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 09 Mart 2016 - 16:07 | #11

  memet salih canli :

  Ben lise 1 den sonra okumadim ve diplamoyuda alamadim bn simdi nyapabilir bana yardimci olurmusunuz acaba

  Lise tastiknamesi ile 19 yaşından da gün almak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Okulunuzdan onaylı tastiknameyi almanız gerekir. İyi günler.

 12. 09 Mart 2016 - 16:49 | #12

  yakup akbay :

  Merhaba uniyi bitirdim. güvenlk kursuna kayıt olcam kayıt nezaman son yardımcı olurmusunuz.

  01.04.2016′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 15.05.2016 sınavına girmeniz mümkün. Bunun için en geç 15-16 Mart’ta son kurslar başlar. Tam tarihi kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Kurs başlamadan önce raporun alınması zorunlu, rapor da zaman alabiliyor. Bu nedenle kayıt işini erken halletmenizde yarar var. Bu sınavı kaçırırsanız bir sonraki 31.07.2016′da yapılacak. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. İyi günler.

 13. 10 Mart 2016 - 09:01 | #13

  Ciho :

  Ben üniversite mezunuyum sertifika almak için ne yapmam gerekli

  Silahlı veya silahsız tercihinize göre rapor-kurs alıp sınava girmeniz, başarılı olduğunuz takdirde vergi yatırıp kimlik çıkarmanız gerekir. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurmanız halinde yapılacaklarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İşlemler illere göre değişiklik gösterebiliyor. İyi günler.

 14. 11 Mart 2016 - 17:53 | #14

  sait beğen :

  selam ben 29 yasındayım 8 yıl kesıntısız vardı bızım zamanımızda orta 1 terkım dısardan okuyup bıtırsem bende guvenlık olabılırmıyım sılahsız

  Bulunduğunuz yerdeki halk eğitim merkezlerinden birine başvurup kayıt olduğunuz takdirde ortaokulu dışarıdan tamamlayabilirsiniz. Mezun olmaya hak kazandığınız takdirde bu belge ile silahsız eğitim almanız mümkün. Dışarıdan okumak gözünüzde büyümesin, çabuk çabuk geçiyorlar. İyi günler.

 15. 14 Mart 2016 - 15:54 | #15

  Orhan :

  Merhaba silahli belge almak icin askerlik yapmak şart mı?

  Askerlik yapma şartı yok. İyi günler.

 16. 14 Mart 2016 - 15:55 | #16

  osman :

  Hocam kusura bakmayında ben orta öğrenim mezunuyum ben ve benim gibilere en azından bir şans olsaydı güzel olmazmıydı silahlı eğitim v.s

  Adaylarda aranan yaş ve mezuniyet şartları, kanunla belirlenmiş. Dolayısıyla bizlerin elinde olan bir husus değil. Dışarıdan liseyi tamamlamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 21 Mart 2016 - 18:31 | #17

  Özlem :

  Slm ben adanada oturuyorum bu işlemleri nerede yapabilirim

  Hangi işlemleri anlayamadım. Henüz bir başvurunuz yoksa kurslardan birine kayıt olmanız yeterli. Devamındaki işlemleri kursunuz zamanı geldikçe yaptıracaktır. İyi günler.

 18. 21 Mart 2016 - 18:32 | #18

  celal :

  ben açıktan liseyı okuyorum ve silahsız güvenlık serfitikasdı alabilirmiyim açık liseden ögrenci belgesi yeterli olurmu

  Liseyi dışarıdan okurken silahsız eğitim almanız mümkün. Bunun için 19 yaşından gün almanız gerekir. Öğrenci belgesini diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 19. 26 Mart 2016 - 09:44 | #19

  güümüş :

  silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorumm ama gözlerim de uzaklık görmede bi problem var gözlük kullanıyorum sorun olur mu acaba…

  Silahlı heyet raporunda +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor genel olarak. Bulunduğunuz ildeki kurslardan, rapor veren hastaneleri öğrenip danışabilirsiniz. İyi günler.

 20. 28 Mart 2016 - 14:47 | #20

  islam :

  Ortaokul diploman var sertifikayi almam durumunda hemen goreve baslar miyim ..(acikta bekleme gibi bi olasilik varmi ) tskler

  19 yaşından gün almış olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. Daha sonrasında iş başvurusu yaparsınız. Uygun iş bulamazsanız elbette beklemeniz gerekebilir. İş imkanlarını bulunduğunuz ilden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 21. 29 Mart 2016 - 13:03 | #21

  islam :

  Hocam kbmayin ikinci sorum olacak ama bu özel guvenlik alimlari 2016 senesine mi mahsuz acaba…

  Özel güvenlik alımları memurlar gibi merkezi sistemle bir kez yapılmaz. Özel güvenlik genelde özel sektörde çalışır. Diğer işler gibi ihtiyaç oldukça şirketler tarafından eleman alımı yapılır. İyi günler.

 22. 29 Mart 2016 - 13:14 | #22

  Mhtkzl :

  Hocam e devlet den adli sicil kaydıma baktım adli sicil kaydı yoktur adli arşiv kaydı yoktur yazıyor aynısını Adliye’den aldığımda emniyet için yeterli oluyormu.devam eden mahkeme adli sicil kaydında yada adli sicil arşivinde görünürmü.söylenenlere göre biten mahkemenin sonucunu istiyorlar eğer adli sicil kayıt ve arşiv kaydı yoksa biten yada devam eden mahkemeyi nerden öğreniyorlar.ben kurs harç heyet gibi masraf yapmadan önce güvenlik soruşturmamın olumlu olup olmayacağını nasıl öğrenebilirim çünkü gerçekten karmaşık işler adli sicil arşiv kaydı araştırma formu güvenlik soruşturması…

  Temel eğitime başlandığında sertifika hariç diğer belgelerle soruşturma başvurusu yapılmasına mevzuat müsaade etse de özel güvenlik şubeleri sınavı kazanmadan genelde kabul etmiyorlar. Dolayısıyla bulunduğunuz ildeki durumu oradaki kurslara sorarak öğrenebilirsiniz. Ancak eğitime başlamak, rapor-kurs ücreti gibi birtakım masrafların yapılmış olmasını gerektirir. Kimlik başvurusu yapanların tüm kayıtları adli sicilde görünmeyenler dahil, GBT’de görünür. Dolayısıyla orada kayıt gördüklerinde ilgili şahıstan buna ilişkin mahkeme evrakı incelenmek üzere isteniyor. Bu belgeyi vermeden soruşturmanın sonuçlanması mümkün değil. Bu durumda sizin eğitim masrafı yapmadan net cevap alabilmeniz gerekiyor sanırım. Mahkeme veya söz ettiğiniz kayıtlara ait son durumu gösterir belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Olumlu cevap almanız halinde eğitim görürsünüz. İyi günler.

 23. 30 Mart 2016 - 08:08 | #23

  halan bicer :

  Ben ikinci kez silahli guvenlik sertifikami yenilicem lise diplomami kaybettim fotokobisi var gecerlimi

  Ankara’da kimliğini aynen yenileyenlerden daha önceki başvurusunda öğrenim durumunu ispatlamış olduğundan tekrar diploma istenmiyor. Diğer illerdeki durumu bilemiyorum, maalesef standart bir uygulama yok. Bu nedenle kursunuzdan ilinizdeki uygulamayı öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 24. 04 Nisan 2016 - 15:14 | #24

  Cüneyt :

  Ben aciktan lise okuyorum ama silahsiz guvenlik seftikasi alacam da diploma yerine ogrenci belgesi olurmu

  Islak imzalı öğrenim belgesi ile ortaokul mezunu olduğunuzu belgeleyebilirsiniz. İyi günler.

 25. 04 Nisan 2016 - 15:16 | #25

  CEMİL :

  Merhaba HOCAM, benim iki sorum olacaktı, Ben çift vatandaşım okulu yurt dışında okudum,Ben 2003 ten beri Turkiye ye kesin dönuş yaptım Guvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne yapmam gerekir, nasıl evraklar düzenlemem gereki? ve Guvenlik okumanın yaş sınırı varmı varsa kaçla kaç yaş arasıdır.Şimdiden çok teşekkur erderim ve iyi günler dilerim SAYĞILAR.

  Diplomanızı yeminli tercümandan Türkçe’ye çevirtip bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğünden denklik onayı almanız gerekir. Lise dengi ise 22 yaşından gün almak şartıyla silahlı, ortaokul dengi ise 19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İstenen belgeler sayfanın başında var. Ancak illere-kurslara göre değiştiği için kayıt olacağınız yerden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 26. 06 Nisan 2016 - 15:51 | #26

  Recep :

  Hocam silahli guvenlik sertifikasi alcagim devlet hastanesinden tam teşekküllü heyet raporumu almam lazim

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. İyi günler.

 27. 06 Nisan 2016 - 15:52 | #27

  Sibel Topkara :

  orta okul mezunuyum liseyide disardan okuyorum ama lise daha bitmedi. lise diplomasi olmadan silahsiz guvenlik olurmu?

  #AcilCevap

  Azıcık yorumlara-sorulara göz atsaydınız, sorunuzun cevabını görürdünüz. Silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 28. 07 Nisan 2016 - 16:37 | #28

  Gizem Gül :

  Mrb..
  Ben Liseyi dısardan okumaktayım..
  Yani ortaokul diplomam m.e.b. da güvenlk sertifkası almak istiyorum..
  Bunun icin m.e.b. okuduguma dair belgemi almam gerekiyor

  Bkz.Bir üst yorum. Öğrenci belgesi ile silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 29. 15 Nisan 2016 - 11:34 | #29

  Murat :

  Mrb, bu saydığınız yukarı daki belgeler İstanbul’da geçerlimi yani bu belgeleri hazırlayıp herangibi bir kursa gidip başvurabilirmiyim sayğılar.

  Yukarıdaki belgelerin altındaki notta da belirtildiği gibi belgeler ve adetleri konusu kurslara göre farklılık gösterebilir. Kayıt olacağınız kursun istediği belgeleri hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 30. 15 Nisan 2016 - 11:35 | #30

  suna :

  Sağlık raporu sağlık ocağından geçerli olmuyor mu

  Sağlık ocağından tek hekim imzalı rapor olmaz. İstenen branşlarda hekim onayı istenir. İyi günler.

 31. 15 Nisan 2016 - 11:36 | #31

  ramazan :

  silahsız güvenlik sınavını kazandım ama kimlige cevirmek icin gerekli evraklardan sadece diplomam yok kaybetdim ama fotokobisi var napabilirim gecerlimidir fotokobide

  Kimlik başvurusunda diploma aslını görerek fotokopi kabul edilir. Dolayısıyla elinizdeki fotokopi daha önce noter onayı görmüşse oradaki görevlinin inisiyatif kullanması halinde kabul edilir. Mezun olduğunuz okuldan diploma yerine geçen belge isteyebilirsiniz. İyi günler.

 32. 20 Nisan 2016 - 13:24 | #32

  Harun korkmaz :

  Ben şimdi dışardan lise okuyorum silahlı alabilirim mi

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunludur. Sıkça Sorulan Sorular bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. Önce silahsız, mezun olunca silahlı da alabilirsiniz. İyi günler.

 33. 21 Nisan 2016 - 15:25 | #33

  Kerim :

  Ben lise 1 den terkim tastikname olurmu silahsız güvenlik için

  Tastikname ile silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 34. 21 Nisan 2016 - 16:43 | #34

  dontboyscry :

  Hocam benim sorum soyle ben 35 yasindayim 10 yasindayken sol kolum dirsekten kirilmisti 17 tane dikis var kolumda ameliyat oldum ama su anda kolumum bana hicbir zarari yok ve askerligimide komanda olarak yaptim bu durum silahsiz guvenlik olmama engel olurmu ? Tsk ederim..

  19 yaşından gün almış en az ortaokul mezunu olanlar silahsız kurs görebilir. Silahsız kursa katılabilmek için istenen rapor, dört hekim imzalı rapor verebilen polikliniklerden alınabilir. Rapor alınabilecek poliklinik bilgisini bulunduğunuz ildeki kurslardan öğrenebilirsiniz. Silahsız adaylardan istenen raporda ortopedi onayı istenmediği için durumunuz sorun yaratmaz. İyi günler.

 35. 22 Nisan 2016 - 15:12 | #35

  mustafa :

  selam neden birazcik yardimci olsaniz ilk okul mezunlarin yaa ben orta okul 1 terk ettim okula basvur yapsam mazun olmadan egitim ala bilirmiyim ????/ guvenlik kaydini yaptira bilirmiyim yani

  Eğitim ve yaş ile ilgili şartlar, kanunla belirlenmiş. Dolayısıyla bu konularda bizlerin esneklik göstermesi gibi bir ihtimal maalesef yok. Dışarıdan eğitiminizi tamamlamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 26 Nisan 2016 - 16:46 | #36

  Emre :

  Hocam üniversite mezunuyum askerliğimide yaptım en yakın sınav ne zaman birde ilçelerden tam teşkilatli sağlık raporu alabiliyormuyuz. ..

  Tam teşekküllü devlet hastanesi var ve rapor veriyorsa ilçeden de rapor alınabilir. Önemli olan emniyetin istediği raporun alınmasıdır. İyi günler.

 37. 26 Nisan 2016 - 16:47 | #37

  İbrahim tekin :

  Ben elazigda yaşıyorum kayıt için nereye basvurabilirim ??

  Elazığ’daki kursları internetten araştırabilirsiniz sanıyorum. Emniyetin sayfasında liste var ama güncel olmayabilir. İyi günler.

 38. 28 Nisan 2016 - 15:17 | #38

  derviş genç :

  selamaleküm hocam şimdi ben acık ögretimden ortaokullu ogrelim belgesi ogrencı belgesi aldım ben güvenlik olabilirmiyim yardımınıza itiyacım var kursa katıla bilirmiyim

  Silahsız eğitim için en az ortaokul mezunu olmak şarttır. Öğrenim devam ediyorsa olmaz, mezuniyete hak kazandıktan sonra silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 39. 29 Nisan 2016 - 07:59 | #39

  derviş genç :

  hocam şimdi bu belge geçersizmi oluyor yoksa hazıranda sınav var onu kazandıktan sonramım olur

  Belge geçersiz değil, silahsız eğitim için yetersiz. İyi günler.

 40. 29 Nisan 2016 - 09:52 | #40

  serkan :

  Hocam iyi günler ben emniyete evraklarımi teslim edicem fakat arsiv arastirma formunda söyle bir soru var hakkınızda açılmış ceza davası veya mahkumiyet
  kararı varmı diye benim icra ceza dava var mal beyaninda bulunmamaktan icra ceza da kesinleşMemiş mahkumiyet kararı var ben bu soruya var mı yok mu yazacağım cevaplarsaniz sevinirim teşekkür ederim

  Forma var diye işaretleyip o mahkemenin son durumunu gösterir belgenin de aslını, başvuru evrakıyla götürmeniz gerekir. Belirttiğiniz durum engel teşkil etmez. Ancak GBT’de görüneceği için mutlaka istenir. O evrakı temin etmek zaman alacaksa başvuruyu yapıp belgeyi sonra getireceğinizi söyleyebilirsiniz. Anlayış göstereceklerini tahmin ediyorum. İyi günler.

 1. 16 Şubat 2009 - 20:51 | #1
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster