Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

  

 • 1 Adet nüfus cüzdan fotokopisi
 • 1 Adet diploma fotokopisi
 • 1 Adet ikametgâh (yerleşim planı)
 • 5 Adet vesikalık fotoğraf
 • 1 Adet sağlık raporu aslı 

 

Not: Bu bilgiler genel olup gereken belgeleri kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz tavsiye edilir.

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 102083 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Ocak 2016 - 18:20 | #1

  Mesut :

  Diploma yerine diploma kayit ornegifotokopisi olur mu

  Mezun olduğunuz okuldan alınmış diploma yerine geçer belgeden söz ediyorsanız kursa kayıt için olur. Kimlik başvurusunda aslını görüp fotokopisini kabul ederler. İyi günler.

 2. 06 Ocak 2016 - 18:39 | #2

  Mert :

  İyi günler 8 yıllık okul bitirdim ve elimde diploma yok şimdi dışarı da lise okuyorum lise okuma belgesi olurmu

  Açıköğretim bürosundan öğrenci olduğunuza dair alacağınız ıslak imzalı belgeyi ortaokul diploması yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 3. 29 Ocak 2016 - 15:51 | #3

  REŞİT :

  kardeşim açıköğretim lisesini okuyor.son 1.5 yıldır sınava girmemiş. öğrenci belgesini alsak silahsız özel güvenlikçi olabilirmi başvurumuz kabul edilir mi.

  Açıköğretim lisesinden alacağınız ıslak imzalı öğrenim belgesinde kayıt durumu donuk da görünse kardeşinizin silahsız eğitim alması mümkün (19 yaşından da gün almış olmalı). İyi günler.

 4. 29 Ocak 2016 - 15:52 | #4

  rıdvan :

  Hocam ikametgahim ağrida ankaradan silahli güvenlik sertifikasi alabilir miyim

  Raporu, kursu istediğiniz ilden alabilirsiniz. Sadece sertifikayı aldıktan sonra kimlik için başvuruda ikamet edilen il şartı var. O da adres soruşturması olduğundan mecburi bir durum. İyi günler.

 5. 05 Şubat 2016 - 15:33 | #5

  ibrahim :

  hocam soruları ve verdiğiniz cevapları devamlı takip ediyorum..valla maşallahınız var hocam..iyi sabrediyorsunuz bizim gibi geveze insanlara..:-) tekrar teşekkür ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum..saygılar..

  Rica ederim, gevezelik değil bence. Soru soranlar, bir kaç sayfaya göz atsalar cevabı bulacaklar. Ama sınavda soruları bile okumayan bir gençlik var maalesef. Elimden geldiğince yetişmeye çalışıyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim. Hoşçakalın.

 6. 05 Şubat 2016 - 15:34 | #6

  tuğba :

  lise diplomam yok ama lise 1e kadar okudum lise tasdiknamesi olurmu

  Lise tastiknamesini ortaokul mezuniyetini belgelemek için kullanarak silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 7. 12 Şubat 2016 - 10:45 | #7

  ibrahim :

  @aslı
  Aslı hanım..ehliyet alınca,ehliyet aldığınız kurs size şöförlük işi veriyormu..:-)

  :)

 8. 29 Mart 2016 - 13:03 | #8

  islam :

  Hocam kbmayin ikinci sorum olacak ama bu özel guvenlik alimlari 2016 senesine mi mahsuz acaba…

  Özel güvenlik alımları memurlar gibi merkezi sistemle bir kez yapılmaz. Özel güvenlik genelde özel sektörde çalışır. Diğer işler gibi ihtiyaç oldukça şirketler tarafından eleman alımı yapılır. İyi günler.

 9. 04 Nisan 2016 - 15:14 | #9

  Cüneyt :

  Ben aciktan lise okuyorum ama silahsiz guvenlik seftikasi alacam da diploma yerine ogrenci belgesi olurmu

  Islak imzalı öğrenim belgesi ile ortaokul mezunu olduğunuzu belgeleyebilirsiniz. İyi günler.

 10. 04 Nisan 2016 - 15:16 | #10

  CEMİL :

  Merhaba HOCAM, benim iki sorum olacaktı, Ben çift vatandaşım okulu yurt dışında okudum,Ben 2003 ten beri Turkiye ye kesin dönuş yaptım Guvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne yapmam gerekir, nasıl evraklar düzenlemem gereki? ve Guvenlik okumanın yaş sınırı varmı varsa kaçla kaç yaş arasıdır.Şimdiden çok teşekkur erderim ve iyi günler dilerim SAYĞILAR.

  Diplomanızı yeminli tercümandan Türkçe’ye çevirtip bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğünden denklik onayı almanız gerekir. Lise dengi ise 22 yaşından gün almak şartıyla silahlı, ortaokul dengi ise 19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İstenen belgeler sayfanın başında var. Ancak illere-kurslara göre değiştiği için kayıt olacağınız yerden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 11. 21 Nisan 2016 - 15:25 | #11

  Kerim :

  Ben lise 1 den terkim tastikname olurmu silahsız güvenlik için

  Tastikname ile silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 12. 28 Nisan 2016 - 15:17 | #12

  derviş genç :

  selamaleküm hocam şimdi ben acık ögretimden ortaokullu ogrelim belgesi ogrencı belgesi aldım ben güvenlik olabilirmiyim yardımınıza itiyacım var kursa katıla bilirmiyim

  Silahsız eğitim için en az ortaokul mezunu olmak şarttır. Öğrenim devam ediyorsa olmaz, mezuniyete hak kazandıktan sonra silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 13. 10 Mayıs 2016 - 09:01 | #13

  ekrem altuğ arısoy :

  benim ilköğretim diplomam kayıp elimde sadece fotokopisi var. kimlik için gerekli evraklarda diploma aslı ve fotokopisi isteniyor, diplomamın sadece fotokopisini götürsem sorun olurmu? mezun olduğum okul başka şehirde.

  Diploma fotokopisiyle kursa kayıt olabilirsiniz. Ancak kimlik başvurusunda emniyet aslını görmeden fotokopiyi kabul etmez. Bu nedenle mezun olduğunuz okulla bir şekilde iletişim kurup diplomasını kaybedenlere mahsus belgeden almanız gerekir. İyi günler.

 14. 11 Mayıs 2016 - 07:40 | #14

  Recep onur :

  Merhabalar benimde daha önce bankayla ilgili sıkıntım oldu halen de var mahkemeye çıktım bu sertifikayı almamıza problem yaratabilirmi acaba iyi günler dilerim

  Kredi kartı, kredi borcu gibi nedenlerden dolayı ise sorun olmaz. İyi günler.

 15. 24 Mayıs 2016 - 11:57 | #15

  Yasin :

  Acaba internet uzerinden basvuru yapabilirmiyiz ve nerden yapicaz linki atabilirmisiniz cogu sayfaya guvenemiyorum bilgiler yonunden

  Kurs kaydını kastediyorsanız internet üzerinden tavsiye etmem. Yüz yüze görüşmede bile bir çok detay atlanabiliyor. En doğrusu kursları bizzat dolaşıp aklınıza yatana kayıt olmanızdır. Özel güvenlik eğitiminde sonradan kurs merkezi değişikliği yapılamaması, tüm işlemlerin kurs üzerinden yürütülmesi nedeniyle kurs merkezi kararının önemine binaen böyle yapmanızda yarar var. İyi günler.

 16. taner aydin
  24 Mayıs 2016 - 17:18 | #16

  Lütfen sizlerin yardımını bekliyorum ben ıstanbuldan katılıyorum. Ve gercekten bu mesleğe karar verdigimden beri sizleri takipediyorum inanın bir övgü değil taktir edilecek derecede bilgilendirmeniz var bu iş nekadar para icin yapilsada bu kadar bilgilendiren bir kurumda görmedim siz hakkını veriyorsunuz.

  Istanbul böyle deyil herkez düşürdüğünü kaldırırken kaç paran var diye soruyo benim işim çözülmesinde ankara güvenlik adı üstünde herkeze tavsiye ediyorum ve etmeye devam edicem inanın.saygilar.

 17. 25 Mayıs 2016 - 08:46 | #17

  tanet aydin :

  Silahlı sınava girdim silahsız kazandım evrakları verdim eksiksiz bir ay oldu kimlik çıkmadı sordum diplomanda arıza var dediler bu nasıl oluyoda sınava bu diplomayla girdim noterde aslı gibidir onaylattim bütün masrafları yatirdim ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim.

  Eğer sahte diploma kastediliyorsa bu bir suç olduğu için sadece arıza var deyip bırakılmaz, hakkınızda yasal işlem başlatılırdı. Bu açıdan diplomada arıza tabiri biraz garip olmuş. Diplomanız gerçek ise olmadığını, iddia eden tarafın ispatlaması gerekir. Kimlik başvurusu yaptığınız, size diploma arızalı denilen yere diploma aslı ile başvurup diplomanızın gerçek olduğunu nasıl ispatlayabileceğinizi sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 03 Haziran 2016 - 12:04 | #18

  arjin :

  merhaba ben elimgen engeliyim acaba basvuru yapabılırmıyım

  Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmaz. 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 19. 14 Haziran 2016 - 16:26 | #19

  Firdevs :

  Ozel guvenlik sertifikamin kart işlemlerini yaptiricam sayet yuksekokuldan yeni mezun oldum diplamami alamadim henuz ne yapmaliyim ?

  Öğrenim durumunuzu bir şekilde belgelemeniz gerekir. Mezun olmaya hak kazandığınıza dair belge isteyerek şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 20. 25 Haziran 2016 - 08:28 | #20

  Mustafa savaş :

  Diplama fotokopisi dedinizde simdi ben orta okulu bitiremedi daha doğrusu 7 ci sınıfta bıraktım bunun için okur yazar belgesi var mumkun olurmu acaba bu lütfen yardımcı olurmusunuz?

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olma şartı var. Ancak dışarıdan eğitiminizi tamamlamanız halinde silahsız eğitim almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 21. 02 Temmuz 2016 - 14:16 | #21

  ersila selen duman :

  bn lise mezunuyum 27 yasındayım boyum 1.50 kilom 40 böbregimde ameliyat oldum ve bileklerimdede 6 yıl önce oldum özel güvenlikçi olmamda bi sakınca varmıdır açıkögretm üniversiteyide okuyom olabilirmiyim ve kayıtlar ne zaman baslıyo ve bn ilçede oturuyom

  Silahlı veya silahsız tercihinize göre rapor almanız gerekir. Detayları Sıkça Sorular Sorular bölümünde var. Böbrek ameliyatı özel güvenliğe engel teşkil etmez. Bileklerinizde ne var anlayamadım, jilet-faça izi değilse sorun olmaz. Jilet vb. izler var ise raporu verecek psikiyatri bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik olma işlemleri ehliyet alma gibidir. Bulunduğunuz ilçede yoksa ilden kursları araştırmalısınız. İyi günler.

 22. 09 Temmuz 2016 - 16:18 | #22

  Ergün :

  Bi sorum olacaktı. Rapor kaç ay geçerli. Ben ocakta rapor aldım bu raporla kayıt olabilir miyim acaba.

  Özel güvenlik işlemlerinde rapor geçerlilik süresi bir yıldır. Süre dolmadan kimlik başvurusu yapabilmeniz için 02 Ekim 2016 sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 11 Temmuz 2016 - 08:47 | #23

  teoman koyu :

  admin ben özel güvenliğe başvuru yapacam ama diplomam yok bunun yerine öğrenim belgeyle yapabilir miyiz tşkler

  Açıköğretim lisesini kastediyorsanız öğrenci bürosundan alacağınız ıslak imzalı belgeyi diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 24. 06 Ağustos 2016 - 06:52 | #24

  Sevgi :

  Benim oğlum ortaokul mezunu güvenlik sertifikası alabilir mi?

  19 yaşından gün alması kaydıyla silahsız özel güvenlik kursu görebilir. İyi günler.

 25. 20 Ağustos 2016 - 12:34 | #25

  aytac :

  Açık öğretim lise okuyorum silahlı güvenlik olabilir mıyım

  Silahlı için lise mezunu olmak şarttır. Mezun olunca başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 26. 23 Ağustos 2016 - 07:48 | #26

  Çilem :

  Merhaba admin benim bilmek istediyim ,bu ulkede ogrencı olan
  yani sadece yillik ikametle yabancilarda kursta egitim alib ozel guvenlik olabilirmi.
  Bu konuda bilgilendirirseniz
  cok menmun olurum tesekurler.

  Özel güvenlik olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunludur. Bir de detaylarını tam bilemediğim doğumla T.C. vatandaşı olanların sahip olduğu “mavi kart”ı olanlar bu eğitimi alabiliyor. Dolayısıyla sadece oturma izni ile mümkün görünmüyor. İyi günler.

 27. 26 Ağustos 2016 - 10:55 | #27

  atilla :

  silahlı özel güvenlik için yaş sınırı varmı

  22 yaşından gün almış olmak gerekir. Detayları Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. İyi günler.

 28. 27 Ağustos 2016 - 07:45 | #28

  S.Baykul :

  hocam kolay gelsin acik ogretim lise okuyorum guvenlik olabilirmiyim..?

  19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 29. 31 Ağustos 2016 - 09:18 | #29

  atilla :

  iyi günler özel güvenlik kurslarına istediğimiz zaman başvura biliyomuz yoksa belirli tarihleri varmı TEŞEKKÜRLER..

  Özel güvenlik sınavları yıllık sınav takvimine göre yapılır. Sizler de istediğiniz zaman, istediğiniz kursa kayıt olabilirsiniz. Eğitiminiz bittikten sonra ilk sınava girmeye hak kazanırsınız. Örneğin; 21.20.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız, 04.12.2016 sınavına girmeniz mümkün olur. İyi günler.

 30. 01 Eylül 2016 - 08:13 | #30

  meral :

  Iyi gunler ben uni.1den terkettim silahli yada silahsiz sertifika alabilir miyim ? Ve lise diplomasiyla mi basvurmaliyim lutfen bi aciklama yapar misiniz.

  22 yaşından gün almış olmanız kaydıyla silahlı/silahsız isteğinize göre eğitim alabilirsiniz. Mezuniyet durumunuzu lise diploması ile belgeleyebilirsiniz. İyi günler.

 31. 02 Eylül 2016 - 13:20 | #31

  Yusuf :

  Merhaba heyet raporunu aile hekimliğinde alsam olurmu
  Teşekürler

  Aile hekiminden heyet raporu alınmaz. Orada branş hekimleri değil genelde pratisyen hekimler vardır. Özel güvenlik silahlı (hastane)-silahsız (yetkili poliklinik) hangi eğitimi görecekseniz ona uygun yerden rapor almanız gerekir. İyi günler.

 32. 03 Eylül 2016 - 10:34 | #32

  ayşe :

  Guvenlik kursuna gitmeden kayit yaptirmadan sinava girebiliyor muyuz acaba

  Eğitim almadan sınava girme mümkün değil. İyi günler.

 33. 09 Eylül 2016 - 08:32 | #33

  Abdurrahman :

  Iyi aksamlar ben universite 3. Sinifta okuyorum ayni zamanda özel guvenlik olarakta çalışıyorum yenileme sinavina girdim simdi sertifika icin öğrenci belgedi ıs gormuyor mu illada lise diplomasini mi uniden alıp fotokopisi nimi vermem lazim

  Lise diplomanızın noter onayı görmüş fotokopisi varsa kabul edilebilir. Aksi halde bir şekilde eğitim-mezuniyet durumunu gösterecek bir belge (diploma, öğrenci belgesi vb.) temin etmelisiniz. İyi günler.

 34. 17 Eylül 2016 - 11:42 | #34

  Yakup :

  Hocam kusura bakmayın benımde bi sorum olacaktı hocam silahsız eğitim için rapor istiyorlarda onu aile hekiminden alsam olurmu ve rapora yazılacakmış silahsız eğitim için diye doğrumu

  Silahsız raporlarında KBB, göz, nöroloji, psikiyatri hekimlerinin onayı istenir. Ayrıca bu raporu bulunduğunuz ilde raporu emniyet tarafından kabul edilen bir poliklinikten almanız gerekir. Aile hekimliğinde, sağlık ocaklarında bu branştan hekimler olmadığı için rapor alınamaz. İyi günler.

 35. 19 Eylül 2016 - 15:16 | #35

  ferit :

  güvenlige baş vurmak işstiyorum

  Bulunduğunuz ildeki özel güvenlik kurslarından birine kayıt yaptırınız. Devamındaki işlemler hakkında kursunuz sizi bilgilendirecektir. Silahlı/silahsız adaylarda aranacak şartları Sıkça Sorulan Sorular bölümünde görebilirsiniz. İyi günler.

 36. 26 Eylül 2016 - 08:33 | #36

  Kadir :

  Dışardan orta okulu devam ettiriyorum ve diplomam yok öğrenci belgesi geçerli olurmu hocam ?

  Silahsız eğitim için aranan en az mezuniyet düzeyi ortaokul olduğu için maalesef olmaz. Mezun olmaya hak kazandıktan sonra silahsız eğitim için herhangi bir kursa kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 37. 27 Eylül 2016 - 08:11 | #37

  ahmet salih :

  merhaba hocam ikinci kademe diploma ile silahsız özel güvenlik kursuna gire bilirmiyim ?

  Belirttiğiniz belge ortaokul mezuniyetine eş olmadığı için maalesef yeterli değil. Silahsız için en az aranan mezuniyet düzeyi ortaokul veya 8 yıllık temel ilköğretim. İyi günler.

 1. 16 Şubat 2009 - 20:51 | #1