Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

  

 • 1 Adet nüfus cüzdan fotokopisi
 • 1 Adet diploma fotokopisi
 • 1 Adet ikametgâh (yerleşim planı)
 • 5 Adet vesikalık fotoğraf
 • 1 Adet sağlık raporu aslı 

 

Not: Bu bilgiler genel olup gereken belgeleri kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz tavsiye edilir.

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 109487 kişi tarafından okundu.

 1. 05 Şubat 2016 - 15:34 | #1

  tuğba :

  lise diplomam yok ama lise 1e kadar okudum lise tasdiknamesi olurmu

  Lise tastiknamesini ortaokul mezuniyetini belgelemek için kullanarak silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 2. 12 Şubat 2016 - 10:45 | #2

  ibrahim :

  @aslı
  Aslı hanım..ehliyet alınca,ehliyet aldığınız kurs size şöförlük işi veriyormu..:-)

  :)

 3. 04 Nisan 2016 - 15:16 | #3

  CEMİL :

  Merhaba HOCAM, benim iki sorum olacaktı, Ben çift vatandaşım okulu yurt dışında okudum,Ben 2003 ten beri Turkiye ye kesin dönuş yaptım Guvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne yapmam gerekir, nasıl evraklar düzenlemem gereki? ve Guvenlik okumanın yaş sınırı varmı varsa kaçla kaç yaş arasıdır.Şimdiden çok teşekkur erderim ve iyi günler dilerim SAYĞILAR.

  Diplomanızı yeminli tercümandan Türkçe’ye çevirtip bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğünden denklik onayı almanız gerekir. Lise dengi ise 22 yaşından gün almak şartıyla silahlı, ortaokul dengi ise 19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İstenen belgeler sayfanın başında var. Ancak illere-kurslara göre değiştiği için kayıt olacağınız yerden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 4. 10 Mayıs 2016 - 09:01 | #4

  ekrem altuğ arısoy :

  benim ilköğretim diplomam kayıp elimde sadece fotokopisi var. kimlik için gerekli evraklarda diploma aslı ve fotokopisi isteniyor, diplomamın sadece fotokopisini götürsem sorun olurmu? mezun olduğum okul başka şehirde.

  Diploma fotokopisiyle kursa kayıt olabilirsiniz. Ancak kimlik başvurusunda emniyet aslını görmeden fotokopiyi kabul etmez. Bu nedenle mezun olduğunuz okulla bir şekilde iletişim kurup diplomasını kaybedenlere mahsus belgeden almanız gerekir. İyi günler.

 5. 07 Ekim 2016 - 11:16 | #5

  Mustfa :

  Tamam ben ben bunu bi araştırcam bu da meslek lisesi ama

  Lise türü fark etmez. Lise diploması olması yeterlidir. İyi günler.

 6. 17 Ekim 2016 - 11:13 | #6

  Murat :

  Benim bi sorum olucak çok merak ediyorum lise mezunuyum ama kekemelik var güvenlikçi olabilir miyim ? Engel olabilir mi bana bu sorun iyi akşamlar

  Belirttiğiniz durumda silahsız kimliği olanlar var. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. O raporu almanız halinde mümkün. İyi günler.

 7. 11 Kasım 2016 - 14:03 | #7

  Suzan :

  iyi gunler hayirli cumalar.. benim soyle bi sorum olacakti, ben bulgaristan gocmeniyim burada ikamet iznim var ,kimlikler icin muracat ettik her an cikabilir ama turk vatandasi henuz degiliz. boyle bi kursa basvurabilirmiyim . tskederim

  Özel güvenlik olabilmek için T.C. vatandaşı olmak gerekir, ikamet izni yeterli değil. Kimliğiniz çıktıktan sonra eğitim durumunuz, yaşınız, tercihinize göre silahlı-silahsız özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 06 Ocak 2017 - 12:52 | #8

  Murat :

  Genel kolluk kuvvetlerinden kendi istekleri ile ayrılanların güvenlik belgesi alması için ödemesi gereken toplam harç ücreti ne kadar hayırlı günler.

  2017 yılı harç rakamı 520 TL. İyi günler.

 9. 14 Ocak 2017 - 08:20 | #9

  Ufuk :

  Merhaba ciraklik egitim merkezinde kalfalik belgesi sahibiyim artik ciraklik egitim merkezinin lise dengi olduğunun söylentileri var ben kalfalik belem ile silahlı güvenlik belgesi alabilirmiyim lütfen yardımcı olun şimdiden tesekurler

  Silahlı için lise veya dengi okul mezunu olmak gerekir. Belirttiğiniz belgenin denkliği konusunda bilgim yok maalesef. Bulunduğunuz ilçenin milli eğitim müdürlüğüne danışmanızı tavsiye ederim, muhtemelen kaymakamlık binası ile aynı veya yakın yerdedir. İyi günler.

 10. 01 Şubat 2017 - 09:32 | #10

  İsa parlar :

  Merhaba hocam ben orta 2 nci siniftan terkim acaba özel gūvenlik olabilirmiyim tşk.

  Silahsız için en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. Dışarıdan tamamladıktan sonra eğitim almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 11. 01 Şubat 2017 - 13:20 | #11

  ;Mert :

  Merhaba açık öğretim lisesi son sınıftayım so sınavım ve mezun oluyorum nisanda ama diploma hemen verilmiyor yaklaşık olarak 3 ay sürüyor peki geçici mezuniyet belgesi ile silahlı guvenlığe basvurabılırmıyım ?

  Liseden mezun olmaya hak kazandığınıza dair bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 12. 17 Şubat 2017 - 15:32 | #12

  omer :

  slm vay arkadaş lise mezunu silahlı orta okul silahsız alıyo bunun sebebi nedir adam parasızlıktan okuyamamış iş arıyor iş veren silahlı gvnlik istiyor napsın bu adam hırsızlıkmı yapsın adammı öldürsün ne kadar saçma bir iştir bu

  Özel güvenlik için aranan eğitim şartları kanunla düzenlendiği için uymaktan başka yapabilecek bir şey yok maalesef. Önce silahsız, liseyi dışarıdan okuyup silahlıya geçmek mümkün. İyi günler.

 13. 20 Şubat 2017 - 09:42 | #13

  Soner :

  Slm sağlık raporunun süresi var midir ben önceden aldım 7 ay oldu sağlık raporu al ali geçerli olurmu acaba

  Özel güvenlik işlemlerinde raporların geçerlilik süresi bir yıldır. İyi günler.

 14. 20 Şubat 2017 - 14:07 | #14

  Ferat :

  İyi günler ben 36yaşındayım ve 94 5 sınıf mezunuyum şuan açık öğretim okuyorum şimdi kayıt yapabilir miyim

  Silahsız özel güvenlik için en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. Sanırım beş yıllık ilkokul mezununusuz, maalesef yeterli değil. Halk Eğitim Merkezlerinden birine başvurup dışarıdan ortaokula devam etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 21 Şubat 2017 - 11:14 | #15

  Mert :

  Aöf özel güvenlik ve koruma mezunuyum kimlik sürem doluyor diplomamla emniyete gidip direk yenileyebilirmiyim yada diplomamla gidip eski kimligi iptal ettirip yeni kimlik alabilirmiyim

  Temel yerine geçen Öz.Güv.MYO diploması maalesef yenileme yerine geçmiyor. Dolayısıyla yenileme eğitimi almanız gerek. Mezuniyetin üzerinden beş sene geçmedi ise temelden başvurmuş gibi yapabilirsiniz. Bu şekilde silahsız alırsınız, silahlı vermezler. İyi günler.

 16. 21 Şubat 2017 - 11:15 | #16

  onur :

  hocam ben ilk okul mezunuyum ve ilk okulu bitirdimn güvenlik seftikası belgesi alabilirmiyinm ve hangi belgeler gerekiyor hocam

  İlkokuldan kastınız beş yıllık olan ise maalesef yeterli gelmez. En az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. İyi günler.

 17. 21 Şubat 2017 - 11:16 | #17

  Mustafa :

  8 yillik ilkögretim menzunu nedemek ?

  Eski beş yıllık ilkokul ve ortaokulu birleştirip sekiz yıllık zorunlu eğitim olmuştu. O eğitim 8 yıllık temel ilköğretim olarak adlandırıldı, eski ortaokulun yerine geçiyor. İyi günler.

 18. 27 Şubat 2017 - 16:08 | #18

  Ferdi C. :

  Antalyada Turizmde hizmet veren 5 yildizli bir otelde calisiyorum. Departman müdürü olarak. Lise mezunuyum. Bölümüm güvenlik degil. Silahli Özel güvenlik egitimi ve akabinde sonra kimlik almak icin illaki nüfusa kayitli oldugum memlekettenmi müracat etmem gerekiyor? Calistigim yer antalya ama nüfus kayitli oldugum yer farkli. Birde bu egitimleri almayi sirf yararli olacagi icin düsünüyorum. Yani güvenlikci olarak calisma mecburiyeti yok degilmi? Yanimda ve aklimda bulunsun misali.

  Özel güvenlik kimliği alanlar bu görevi yapmak zorunda değil. Eğitimi istediğiniz ilden alabilirsiniz, sadece kimlik başvurusunu ikamet kaydı olan ilden yapmak zorunlu. Bunun dışında nüfusa kayıtlı olduğunuz ilden işlem yapmak zorunda değilsiniz. İyi günler.

 19. 01 Mart 2017 - 12:28 | #19

  Yusuf gultekin :

  Ben lise 2 den terkettim ve acik liseden suan okumaya devam ediyorum silahli ozel guvenlik sertifikasi alabilirmiyim acaba

  Silahlı için en az lise mezunu olma şartı nedeniyle maalesef okurken olmaz. Önce silahsız, mezun olunca sadece silah fark dersi görerek silahlıya geçmeniz mümkün. İyi günler.

 20. 07 Nisan 2017 - 12:32 | #20

  Abdullah kara :

  Ben orta okul bir den terkim öğrenim belgesiyle alabilirmiyim sertifika

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olmak zorunlu. Bu nedenle eğitiminizi dışarıdan tamamladıktan sonra özel güvenlik kursu mümkün olur. İyi günler.

 21. 07 Nisan 2017 - 12:35 | #21

  Orhan :

  Hocam merhaba.silahli ozel guvenlik olmak istiyorum. 2 hafta once madde almistim. 2 haftadir birsey kullanmiyorum. Bu durum sikinti olurmu. Lutfen yardimci olurmusunuz.

  Silahlı için tam teşekküllü heyet raporu istenir. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına girmeniz mümkün. Raporu kurs başlamadan almak zorunlu. Bu durumda kayıt olacağınız kursla görüşüp eğitimin başlayacağı tarihe göre raporu almanız gerekir. Hastanelerin bazılarında tahlil-test yapılmıyor. Uygun hastaneyi de kursunuza danışmanızda yarar var. İyi günler.

 22. 10 Nisan 2017 - 07:44 | #22

  Orhan :

  Hocam bir sorum daha olacak. 2008 yilinda amatem tedavim olmustu denetimli serbestlik olarak. Bu durum ile ilgili saglik raporunda sikinti yasarmiyim acaba

  Sağlık raporunda sıkıntı olup olmayacağını, geçmiş kayıtların ne kadar süre ile saklandığını bilmiyorum. Ancak böyle bir durum varsa güvenlik soruşturmasında sıkıntı olabilir. O davanın düştüğüne ilişkin belgeniz olması gerekir. Devamındaki işlemleri kayıt olacağınız kursa danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 12 Nisan 2017 - 09:25 | #23

  Emre Aydemir :

  Usta okuyoeum liseyi silahli alabilirmiyim ogrenci belgem var ?

  Liseyi dışarıdan okuyor ve 19 yaşından gün almışsanız silahsız kurs görebilirsiniz. 22 yaştan gün alma ve en az lise mezunu olma şartlarını taşımayanlar silahlı olamaz. Ancak önce silahsız, diğer şartlar uygun olunca sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün. İyi günler.

 24. 14 Nisan 2017 - 08:37 | #24

  poyraz :

  merhaba iyi günler benim size iki sorum olacaktı 1. ben orta okul mezunuyum lise bir yarım okudum lisede tastiknamemi almışım ben kocaelideyim okulum erzurumda tastikname versem geçerli olurmu acaba bir diploma için onca yol masraf kat etmeme gerek varmı… 2. ise benim engelli raporum var hastanede sağlık kontrolünde geçiyorum güvenlik muayenesinde sorun olurmu ve ben 22 yaşındayım askerlik yapmadım rapor yüzünden güvenliğe kaydolsam o kadar muayene falan tekrar askere gönderme şansları olurmu ben askeri muayenemi yaptım gitmiyorum yani sonradan böyle bir sorunla karşılaşırmıyım acaba. 3. ise güvenlik sertifikası için kaydolucam raporum bana engel olurmu acaba.. bu kadar yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler…

  Islak imzalı, orijinal tastiknameyi diploma yerine kullanabilirsiniz. Engelli raporu almanıza neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında engel olarak belirtilmişse maalesef olumsuz. Ortopedi kaynaklı bir durumsa silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için mümkün. Sağlık sorunu ortopedik ise yetkili poliklinikten rapor almak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Kategoriler bölümünde sağlık şartları ile ilgili bilgi var. Silahlı için lise mezunu ve tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. Askerlik için istenen raporun prosedürünü bilmiyorum. İyi günler.

 25. 14 Nisan 2017 - 15:11 | #25

  poyraz :

  çok sağolun benim ASD ameliyatı olmuştum kalp yani rapor %40 yani o kadar çok engelli bir durum dediğ sgk ya sordum mantıklı bir yoldasın devam et dedilier bir sorun olmaz dediler güvenlik için yapa bilirsin dediler aklımda kalan sorularıda size danıştım o kadar çok teşşekkür ederim.. tastikname nin aslı var sorun deği. sadece şöyle bir korkum var kayıt oldum bir sorun çıkmadan sertifikayı almak zorundayım yoksa başıma çok sorun açıcam bir meslek edinmem lazım acilen kusura bakmayın biraz içim dolmuştu o yüzden size anlatıyorum sağolun valla :) :) :) :)

  Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Hayatta dikensiz gül bahçesi yok maalesef. Özel güvenlik işi fedakârlık, sabır, özveri ister. Ancak işini hakkıyla yapan belki zengin olmaz ama kimseye de muhtaç olmaz. Allah yardımcınız olsun. İyi günler.

 26. poyraz
  14 Nisan 2017 - 22:07 | #26

  evet haklısınız çok sağolun herşey için iyi günler kolay gelsin :)

 27. 19 Nisan 2017 - 13:34 | #27

  Menderes yanıl :

  Merhabalar ben 2014 te sertifika aldım vergi dairesine harç yatırdım bunlar hala geçerli mi yoksa tekrardan yatırmam mı gerekiyor bilgi verir iseniz teşekkür ederim

  Harçlar başvuru yapılan tarihte geçerli olan rakam üzerinden istenir. Şu halde eski dekontun aslının elinizde olması kaydıyla aradaki farkı yatırıp iki dekontla başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 1. 16 Şubat 2009 - 20:51 | #1