Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

  

 • 1 Adet nüfus cüzdan fotokopisi
 • 1 Adet diploma fotokopisi
 • 1 Adet ikametgâh (yerleşim planı)
 • 5 Adet vesikalık fotoğraf
 • 1 Adet sağlık raporu aslı 

 

Not: Bu bilgiler genel olup gereken belgeleri kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz tavsiye edilir.

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 108534 kişi tarafından okundu.

 1. 05 Şubat 2016 - 15:34 | #1

  tuğba :

  lise diplomam yok ama lise 1e kadar okudum lise tasdiknamesi olurmu

  Lise tastiknamesini ortaokul mezuniyetini belgelemek için kullanarak silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 2. 12 Şubat 2016 - 10:45 | #2

  ibrahim :

  @aslı
  Aslı hanım..ehliyet alınca,ehliyet aldığınız kurs size şöförlük işi veriyormu..:-)

  :)

 3. 04 Nisan 2016 - 15:16 | #3

  CEMİL :

  Merhaba HOCAM, benim iki sorum olacaktı, Ben çift vatandaşım okulu yurt dışında okudum,Ben 2003 ten beri Turkiye ye kesin dönuş yaptım Guvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne yapmam gerekir, nasıl evraklar düzenlemem gereki? ve Guvenlik okumanın yaş sınırı varmı varsa kaçla kaç yaş arasıdır.Şimdiden çok teşekkur erderim ve iyi günler dilerim SAYĞILAR.

  Diplomanızı yeminli tercümandan Türkçe’ye çevirtip bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğünden denklik onayı almanız gerekir. Lise dengi ise 22 yaşından gün almak şartıyla silahlı, ortaokul dengi ise 19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İstenen belgeler sayfanın başında var. Ancak illere-kurslara göre değiştiği için kayıt olacağınız yerden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 4. 10 Mayıs 2016 - 09:01 | #4

  ekrem altuğ arısoy :

  benim ilköğretim diplomam kayıp elimde sadece fotokopisi var. kimlik için gerekli evraklarda diploma aslı ve fotokopisi isteniyor, diplomamın sadece fotokopisini götürsem sorun olurmu? mezun olduğum okul başka şehirde.

  Diploma fotokopisiyle kursa kayıt olabilirsiniz. Ancak kimlik başvurusunda emniyet aslını görmeden fotokopiyi kabul etmez. Bu nedenle mezun olduğunuz okulla bir şekilde iletişim kurup diplomasını kaybedenlere mahsus belgeden almanız gerekir. İyi günler.

 5. 07 Ekim 2016 - 11:16 | #5

  Mustfa :

  Tamam ben ben bunu bi araştırcam bu da meslek lisesi ama

  Lise türü fark etmez. Lise diploması olması yeterlidir. İyi günler.

 6. 17 Ekim 2016 - 11:13 | #6

  Murat :

  Benim bi sorum olucak çok merak ediyorum lise mezunuyum ama kekemelik var güvenlikçi olabilir miyim ? Engel olabilir mi bana bu sorun iyi akşamlar

  Belirttiğiniz durumda silahsız kimliği olanlar var. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. O raporu almanız halinde mümkün. İyi günler.

 7. 11 Kasım 2016 - 14:03 | #7

  Suzan :

  iyi gunler hayirli cumalar.. benim soyle bi sorum olacakti, ben bulgaristan gocmeniyim burada ikamet iznim var ,kimlikler icin muracat ettik her an cikabilir ama turk vatandasi henuz degiliz. boyle bi kursa basvurabilirmiyim . tskederim

  Özel güvenlik olabilmek için T.C. vatandaşı olmak gerekir, ikamet izni yeterli değil. Kimliğiniz çıktıktan sonra eğitim durumunuz, yaşınız, tercihinize göre silahlı-silahsız özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 06 Ocak 2017 - 12:52 | #8

  Murat :

  Genel kolluk kuvvetlerinden kendi istekleri ile ayrılanların güvenlik belgesi alması için ödemesi gereken toplam harç ücreti ne kadar hayırlı günler.

  2017 yılı harç rakamı 520 TL. İyi günler.

 9. 14 Ocak 2017 - 08:20 | #9

  Ufuk :

  Merhaba ciraklik egitim merkezinde kalfalik belgesi sahibiyim artik ciraklik egitim merkezinin lise dengi olduğunun söylentileri var ben kalfalik belem ile silahlı güvenlik belgesi alabilirmiyim lütfen yardımcı olun şimdiden tesekurler

  Silahlı için lise veya dengi okul mezunu olmak gerekir. Belirttiğiniz belgenin denkliği konusunda bilgim yok maalesef. Bulunduğunuz ilçenin milli eğitim müdürlüğüne danışmanızı tavsiye ederim, muhtemelen kaymakamlık binası ile aynı veya yakın yerdedir. İyi günler.

 10. 01 Şubat 2017 - 09:32 | #10

  İsa parlar :

  Merhaba hocam ben orta 2 nci siniftan terkim acaba özel gūvenlik olabilirmiyim tşk.

  Silahsız için en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. Dışarıdan tamamladıktan sonra eğitim almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 11. 01 Şubat 2017 - 13:20 | #11

  ;Mert :

  Merhaba açık öğretim lisesi son sınıftayım so sınavım ve mezun oluyorum nisanda ama diploma hemen verilmiyor yaklaşık olarak 3 ay sürüyor peki geçici mezuniyet belgesi ile silahlı guvenlığe basvurabılırmıyım ?

  Liseden mezun olmaya hak kazandığınıza dair bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 12. 17 Şubat 2017 - 15:32 | #12

  omer :

  slm vay arkadaş lise mezunu silahlı orta okul silahsız alıyo bunun sebebi nedir adam parasızlıktan okuyamamış iş arıyor iş veren silahlı gvnlik istiyor napsın bu adam hırsızlıkmı yapsın adammı öldürsün ne kadar saçma bir iştir bu

  Özel güvenlik için aranan eğitim şartları kanunla düzenlendiği için uymaktan başka yapabilecek bir şey yok maalesef. Önce silahsız, liseyi dışarıdan okuyup silahlıya geçmek mümkün. İyi günler.

 13. 20 Şubat 2017 - 09:42 | #13

  Soner :

  Slm sağlık raporunun süresi var midir ben önceden aldım 7 ay oldu sağlık raporu al ali geçerli olurmu acaba

  Özel güvenlik işlemlerinde raporların geçerlilik süresi bir yıldır. İyi günler.

 14. 20 Şubat 2017 - 14:07 | #14

  Ferat :

  İyi günler ben 36yaşındayım ve 94 5 sınıf mezunuyum şuan açık öğretim okuyorum şimdi kayıt yapabilir miyim

  Silahsız özel güvenlik için en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. Sanırım beş yıllık ilkokul mezununusuz, maalesef yeterli değil. Halk Eğitim Merkezlerinden birine başvurup dışarıdan ortaokula devam etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 21 Şubat 2017 - 11:14 | #15

  Mert :

  Aöf özel güvenlik ve koruma mezunuyum kimlik sürem doluyor diplomamla emniyete gidip direk yenileyebilirmiyim yada diplomamla gidip eski kimligi iptal ettirip yeni kimlik alabilirmiyim

  Temel yerine geçen Öz.Güv.MYO diploması maalesef yenileme yerine geçmiyor. Dolayısıyla yenileme eğitimi almanız gerek. Mezuniyetin üzerinden beş sene geçmedi ise temelden başvurmuş gibi yapabilirsiniz. Bu şekilde silahsız alırsınız, silahlı vermezler. İyi günler.

 16. 21 Şubat 2017 - 11:15 | #16

  onur :

  hocam ben ilk okul mezunuyum ve ilk okulu bitirdimn güvenlik seftikası belgesi alabilirmiyinm ve hangi belgeler gerekiyor hocam

  İlkokuldan kastınız beş yıllık olan ise maalesef yeterli gelmez. En az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. İyi günler.

 17. 21 Şubat 2017 - 11:16 | #17

  Mustafa :

  8 yillik ilkögretim menzunu nedemek ?

  Eski beş yıllık ilkokul ve ortaokulu birleştirip sekiz yıllık zorunlu eğitim olmuştu. O eğitim 8 yıllık temel ilköğretim olarak adlandırıldı, eski ortaokulun yerine geçiyor. İyi günler.

 18. 27 Şubat 2017 - 16:08 | #18

  Ferdi C. :

  Antalyada Turizmde hizmet veren 5 yildizli bir otelde calisiyorum. Departman müdürü olarak. Lise mezunuyum. Bölümüm güvenlik degil. Silahli Özel güvenlik egitimi ve akabinde sonra kimlik almak icin illaki nüfusa kayitli oldugum memlekettenmi müracat etmem gerekiyor? Calistigim yer antalya ama nüfus kayitli oldugum yer farkli. Birde bu egitimleri almayi sirf yararli olacagi icin düsünüyorum. Yani güvenlikci olarak calisma mecburiyeti yok degilmi? Yanimda ve aklimda bulunsun misali.

  Özel güvenlik kimliği alanlar bu görevi yapmak zorunda değil. Eğitimi istediğiniz ilden alabilirsiniz, sadece kimlik başvurusunu ikamet kaydı olan ilden yapmak zorunlu. Bunun dışında nüfusa kayıtlı olduğunuz ilden işlem yapmak zorunda değilsiniz. İyi günler.

 19. 01 Mart 2017 - 12:28 | #19

  Yusuf gultekin :

  Ben lise 2 den terkettim ve acik liseden suan okumaya devam ediyorum silahli ozel guvenlik sertifikasi alabilirmiyim acaba

  Silahlı için en az lise mezunu olma şartı nedeniyle maalesef okurken olmaz. Önce silahsız, mezun olunca sadece silah fark dersi görerek silahlıya geçmeniz mümkün. İyi günler.

 1. 16 Şubat 2009 - 20:51 | #1