Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Yoktur.

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 38971 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Şubat 2016 - 11:58 | #1

  ümit :

  Ben astsubaylıktan istifa etmek yoluyla ayrıldım.güvenlik elemanı olarak çalışmam için sertifika almam gereklimi.

  Jandarma sınıfından en az beş yıl görev yapmış, kendi isteğiyle ayrılmış ve bunu belgelemeniz mümkünse bir defaya mahsus, sadece eğitimden muaf olabilirsiniz. Diğer sınıflardan birinde görev yaptıysanız özel güvenlik eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 2. 01 Nisan 2016 - 17:12 | #2

  memet :

  Iç guvelik Terorizimle mücadelede askerliğimi yaptım silahli ozel güvenlik olmak için işimize yarar mi yada burada askerlik yapan direk özel güvenlik olabilir mi.

  Askerlik hizmeti sırasında alınan belgeler, özel güvenlik eğitiminde hiç bir katkı sağlamaz. Eğitim ve kimlikten sonra iş başvurusunda referans olabilir ancak. İyi günler.

 3. 20 Nisan 2016 - 07:05 | #3

  İsa :

  Özel güvenlik görevlisi iş başı yapacagı vakit istenilen evraklar arasında terhis belgesi gereklimidir yoksa işyerine göre değişiyormu?

  Özel güvenlik kimlik kartı alabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. Ancak işyerleri eleman seçiminde askerliğini yapmış personel seçebilir. İşyeri istiyorsa temin etmeniz gerekir. İyi günler.

 4. 26 Nisan 2016 - 16:27 | #4

  Arif :

  Ben silahsiz sertifika almak istiyorum asker kaçagiyim bir sorun olurmu

  Özel güvenlik olabilmek için eğitim almanız gerekir. Bu eğitimi alacağınız kurs, sizinle ilgili bilgileri emniyete bildirir. Ayrıca sınavda başarılı olduğunuz takdirde başvuruyu da emniyete yaparak kimlik almanız gerekecek. Orada soruşturma yapıldığı için muhtemelen durumunuz görünür. İyi günler.

 5. 27 Nisan 2016 - 15:37 | #5

  Fatih :

  Ben uzman cavusum branşım komando komando brövesi sertifika var özel güvenlikte bunun bi faydası olurmu işi bırakırsam

  Komando belgesinin özel güvenlik eğitimine bir katkısı olmaz. Ancak kimliği aldıktan sonra iş başvurusunda referans olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.

 6. 24 Mayıs 2016 - 09:07 | #6

  Burak tugay :

  Merhabalar;
  22 yaşındayım.askerden uyum bozuklugu raporu verildi.çuruk raporu yani.bu durum SİLAHLI guvenlik olmama engel olur mu? Bedensel fiziksel ya da ruhsal bi sorunum yok.o ortama uyum saglayamadıgım icin verilmis olan bir rapordur.askerlige el verisli degildr yazıyor

  Silahlıya uygun heyet raporunu alabilmeniz kaydıyla askerlik yapma şartı aranmaz. Bulunduğunuz ilde rapor veren hastaneleri, kurslardan sorup öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 7. 03 Haziran 2016 - 12:09 | #7

  Burak tugay :

  Merhaba;
  Merak ettigim bi konu var.silahlı guvenlik sınavında temel sorularla silah sorularının toplamı alınarak hesaplanıyor

  Temel ve silah (yazılı+atış) notları toplanır. Detayları Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda var. İyi günler.

 8. 03 Haziran 2016 - 12:11 | #8

  SAMET :

  MERHABA BEN ASKERİYEDEN MUAFIM AMA HİÇ BİR ENGEL DERECEM YOK SİLAHLI GÜVENLİK OLABİLİRMİYİM.

  Muaf olmanıza neden olan durum psikiyatri ise silahlı için rapor alınması gereken hastanede kişilik testi uygulanabilir. Rapor aldığınız takdirde eğitim de alabilirsiniz. Askerlik yapma, silahlı veya silahsız her ikisinde de aranan bir şart değildir. İyi günler.

 9. 07 Haziran 2016 - 10:49 | #9

  mustafa :

  ben askerde pısıkıyatrıden curuk aldımm ozel guvenlıkcılık yapabılırmıyım

  Silahlı-silahsız her ikisinden istenen raporlarda psikiyatri onayı istenir. Eğer rapor alabilirseniz eğitim de alırsınız. Askerlik yapma şartı yok. İyi günler.

 10. 11 Haziran 2016 - 08:27 | #10

  MERT :

  ARABA KAZASINDAN DOLAYI ELIM CAMA GELDI VE KESILDI O YUZDEN 8 DIKIS ATILDI AMA HICBIR SIKINTI YOK YANI ELIMI KULLANABILIYORUM SILAHLI GUVENLIKCI YADA SILAHSIZ GUVENLIKCI OLABILIR MIYIM ?

  Silahlı için devlet hastanesinden heyet raporu, silahsız için rapor vermeye uygun poliklinikten rapor istenir. Silahsızda ortopedi onayı aranmaz. Silahlı istiyorsanız rapor ücretini yatırmadan önce hastane ile görüşmeniz yararlı olur. İyi günler.

 11. 14 Haziran 2016 - 16:31 | #11

  necat :

  askerliktem çürük raporu alan biri silahlı özel güvenlik olabilirmi

  Askerliği elverişsizdir raporuna neden olan durum, özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarından birinden dolayı değilse sorun olmaz. İyi günler.

 12. 14 Haziran 2016 - 16:32 | #12

  MERT :

  Teşekkür ederim bilgilerinizden dolayı
  BIR SORU DAHA OLACAK BIR ARKADAŞIMDA ÖNCEDEN SADECE BIR SEFERE MAHSUS PSIKIYATRI HAP KULLANDI ONDAN SILAHLI YA DA SILAHSIZ GÜVENLIKCI OLUR MU HASTAHANEDE KAYITLARDA ÇIKAR MI YOKSA PSIKIYATRI BÖLÜMÜNDE SADECE KAĞIT ÜZERI MI TEST YAPILIYOR

  Psikiyatride uygulanan kişilik testleri, tüm hastanelerde standart olan bir uygulama değil. Bu teste tâbi olmadan da rapor alanlar var. Arkadaşınız o ilacı resmi yoldan edinip kullandıysa muhtemelen kayıtlarda görünür. İyi günler.

 13. 14 Haziran 2016 - 16:34 | #13

  Arif :

  Ben yoklama kaçagiyim silahsiz sertifika alabilirmiyim

  Silahlı-silahsız her ikisi için de kimlik başvurusu emniyete yapılır. Orada da ilk aşama GBT araştırmasıdır. Dolayısı ile yoklama kaçağı olduğunuza dair kayıt varsa ortaya çıkar. İyi günler.

 14. 14 Haziran 2016 - 16:36 | #14

  Burhan :

  Merhaba. Ben askerde pskiyatriden antisosyal kişilikte uyum bozukluğu raparu ile çürük aldim. Silahsiz ozel guvenlik olmama engel midir? Ozel guvenlik olabilir miyim?

  Buna ilişkin kararı silahsız rapor vermeye yetkili polikliniğin psikiyatri hekimi verir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışarak gideceğiniz klinikte parayı yatırmadan önce ilgili hekimle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 15. 14 Haziran 2016 - 16:37 | #15

  Ali :

  Merhaba ben silahsız güvenlik olmak istiyorum okul diploma puanına bakıyorlar dedediler doğru mudur acaba lütfen cevap verir misiniz ilk okul mezunuyum

  Özel güvenlikte diploma notuna değil, öğrenim durumuna/mezuniyete bakılır. Eğer ilkokuldan kastınız beş yıllık olan ise maalesef yeterli değil. 8 yıllık ise diploma notu önemli değil. İyi günler.

 16. 15 Haziran 2016 - 13:42 | #16

  necat :

  bende 6 senedir epilesi hastalıgı var askerlikten çürük raporu aldım silahlı ve silahsız özel güvenlik olabilirmiyim

  Silahlı raporlarının tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması istenir. Hastalığınızla ilgili ilaç kullanıyorsanız muhtemelen kayıtlarda görünecektir. Her ne kadar epilepsi, engel haller arasında sayılmıyor ise de bu durumda karar ilgili hekimindir. Silahsız için dört hekim imzalı rapor verebilen poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 17. 17 Haziran 2016 - 15:51 | #17

  necat :

  benim boyom 1.62 özel güvenlik olmama engel vamıdır

  Boy-kilo ile ilgili aranan şart yok. İstenen raporu almak, yaş-mezuniyet gibi durumlar uygun olmak kaydıyla özel güvenlik eğitimi alınabilir. Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okuyunuz. İyi günler.

 18. 17 Haziran 2016 - 15:53 | #18

  Uzman :

  Ben 27 yasindayim ve 3 yıl komando uzman çvș olarak görev yaptım ben özel güvelik ola bilirmiyim?

  En az lise mezunu olmak kaydıyla silahlı, en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli, devamındaki işlemleri aşama aşama kursunuz sizi yönlendirecektir. Süreç, ehliyet alma gibi düşünülebilir. İyi günler.

 19. 18 Haziran 2016 - 07:49 | #19

  Arif :

  Ben ortaokulu aciktan bitirdim silahsiz sertifika alabilirmiyim

  19 yaşından gün almanız kaydıyla silahsız özel güvenlik eğitimi görebilirsiniz. Açıktan bitirmek sorun değil, diploma olması önemli. İyi günler.

 20. 08 Temmuz 2016 - 12:49 | #20

  Çağrı :

  Ben 19 yaşındayım daha askerliğimi yapmadım üniversite okuyorum üniversiteye açıktan devam etmem gerekiyor askerlik yapmadığım için özel güvenlik olabiliyor muyum şimdiden teşekkür ederim iyi bayramlar

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenli olabilmek için askerlik yapma şartı aranmıyor. Silahsız için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup 19.08.2016′dan önce tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 02.10.2016 sınavına girebilirsiniz. İyi günler.

 21. 08 Temmuz 2016 - 12:50 | #21

  serhat :

  askerde rdm çuruk aldım sılahsız engel mı

  Silahsız için 4 hekim imzalı rapor veren poliklinikten rapor almak gerekir. Psikiyatri hekimi ile görüşüp olumlu cevap alırsanız rapor ücretini verip işlemi başlatabilirsiniz. İyi günler.

 22. 16 Temmuz 2016 - 14:12 | #22

  EREN :

  Bana kilodan dolayı çürük verildi güvenlik olarak çalışmam da sorun olur mu

  Silahlı-silahsız tercihinize uygun raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. İyi günler.

 23. 27 Temmuz 2016 - 09:37 | #23

  Halukcan :

  Kasim da askere gidecem özel Guler nlik kartim var ama sihalsiz sizce bu kart askerde bir ise yararmi

  Kartınız silahlı da olsa askerlik hizmetinde bir katkısı olmaz. Ancak görevlendirme yaparken bildirirseniz nizamiyelerde belki görev verilebilir, ancak bunun tamamen tahmin olduğunu belirteyim. Malumunuz askerlikle ilgili yeni düzenlemeler peşpeşe geliyor, yeni gelişmelere göre ne şekilde olacağını henüz kimse bilmiyor. İyi günler.

 24. 27 Temmuz 2016 - 09:40 | #24

  Can :

  Ben askerlikten çürük raporu aldım uyum sorunum vardı silahli özel güvenlik sertifikası almak istiyorum sorun olur mu?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Askerlikten muaf olmanıza neden olan durumun ciddiyetini bilemiyorum. Rapor ücretini yatırmadan önce psikiyatri bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederim. Reçeteli ilaç kullandıysanız sistemde görülme ihtimalinden de bilginiz olsun. İyi günler.

 25. 27 Temmuz 2016 - 09:44 | #25

  Eren :

  @A.GÜLŞEN
  Su an güvenlik olarak çalışıyorum son hakkım kaldı ama zayıflamıyorum tam tersine kilo aldım silahsız guvenligim isime engel olurmu isten çıkartılır miyim

  Son hakkınızdan kastınız nedir anlayamadım. Askerlik yoklaması ile bilgim yok o hususta. İşinizle ilgili durum da tamamen şirketiniz/kurumunuzun inisiyatifinde. Bazı işyerleri aşırı kilolu olanlardan tekrar rapor isteyebiliyor. İyi günler.

 26. 29 Temmuz 2016 - 15:53 | #26

  Aykut :

  Askerlik hizmetini yaparken güvenlik sertifikasıalmak mümkün mü?

  Özel güvenlik kurslarına devam mecburiyeti vardır. Birliğinizden dersleri takip edecek şekilde izin alabilmeniz halinde mümkün. İyi günler.

 27. 24 Ağustos 2016 - 09:17 | #27

  Oktay :

  Silahli özel güvenlik olmak için ask erlik yapmak sartmidir ben şahsen açıdan okuyorum ve bedelli yapmayı düşünüyorum

  Sayfanın başında sorunuzun cevabı var. Askerlik yapma şartı aranmıyor. İyi günler.

 28. 25 Ağustos 2016 - 06:56 | #28

  Osman :

  Ben askerliğimi jandarma komando olarak yapıyorum silahlı özel güvenlik sertifikası almama bi faydası olur mu ?

  Askerlik hizmeti sırasında alınan görevler, belgeler vb. hiç birinin özel güvenlik eğitiminde bir katkısı olmaz. Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şarttır. Belgeyi aldıktan sonra iş başvurusunda bu tür detay arayan yerler için avantaj olabilir sadece. İyi günler.

 29. 02 Eylül 2016 - 13:19 | #29

  mustafa :

  askerlik yapmayanlar ve herhangi bir sağlık durumu olmayan özel güvenlıkte silahlı olarak çalışabilir mi

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. İyi günler.

 30. 09 Eylül 2016 - 08:33 | #30

  enes :

  ben akcgırlerımden dolayı askerlıkten muaf oldum ozel guvenlık olabılırmıyım ?

  Silahlı veya silahsız eğitimde istenen raporu alabilmeniz kaydıyla sorun olmaz. İyi günler.

 31. 09 Eylül 2016 - 08:34 | #31

  caner :

  merhaba , ben kilo fazlalıgı nedeniyle barışta ve sefer de askerlik yapamaz raporu aldım silahsız özel güvenlik belgesi alabilrmiyim ?

  Rapor alabilmeniz kaydıyla sorun olmaz. Silahsız raporları bulunduğunuz ilde yetkili poliklinikten alınabilir. Bunu oradaki kurslara sorup öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 32. 19 Eylül 2016 - 07:44 | #32

  Omer :

  Hocam iyi gunler ben saglik raporu aldim da ozel guvenlik olabilir yaziyor silahli silahsiz demiyor bi sikinti olur mu bide bn 2 yillik ozel guvenlik ve koruma bolumunu kazandim ama sertifika almayi dusunuyom universiteye gideyim mi gitmeyeyim mi onu soruyorum size

  Özel güvenlik önlisans bölüm mezunlarının iki yılda aldığı hakkı, özel kurslarda üç haftalık eğitimle almak mümkün. Üstelik beş yıl sonunda her ikisinin de yenileme yapması gerekiyor. Ancak özellikle kamuya eleman seçiminde önlisans mezunlarının şansı daha fazla. Tüm bunları değerlendirip kararı kendiniz vermeniz gerekir. İyi günler.

 33. 26 Eylül 2016 - 08:37 | #33

  mehmett :

  Acik ogretim lise okuyorum silahli guvenlik olabilirmiyim yani lise dengi oluyormuyum.

  Silahlı için liseden mezun olmak şarttır. Mezun olmaya hak kazandıktan sonra silahlı için başvurabilirsiniz. İkinci bir seçenek önce silahsız, mezun olunca sadece silah eğitimi alarak silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. Ancak mezun olmanıza az zaman varsa doğrudan silahlıya başvuracak şekilde beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 26 Eylül 2016 - 08:40 | #34

  İsa :

  Selam hocam ben askerlikten muafim ama güvenlik kursuna kaydolup silahsız güvenlik sertifikası ni aldım ama kimlik kartını alırken bu istenen evraklar içinde askerlik durumu da yer alıyor kimlik kartı almamda muaf olmam askerlikten bi engel teşkil eder mi

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmadığına göre sorun olmaz. İyi günler.

 35. 17 Ekim 2016 - 11:26 | #35

  Mustafa :

  Tek gözümde yuzde 80 gorme kaybi var yani goz tembelligi.diger yuzde yuz goruyor.bu sebebten dolayi askerligim muaf.silahsız guvenlik sertifikasi alabilirmiyim.alsamda is bulma sansim nedir

  Verdiğiniz oran hayli yüksek, muhtemelen sağlık raporunda sorun yaşarsınız. Bulunduğunuz ilde silahsız rapor veren polikliniklere danışarak daha net cevap almanız mümkün. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:53 | #1