Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Yoktur.

 

Bu yazı bugün : 29, toplamda : 57584 kişi tarafından okundu.

 1. 26 Nisan 2016 - 16:27 | #1

  Arif :

  Ben silahsiz sertifika almak istiyorum asker kaçagiyim bir sorun olurmu

  Özel güvenlik olabilmek için eğitim almanız gerekir. Bu eğitimi alacağınız kurs, sizinle ilgili bilgileri emniyete bildirir. Ayrıca sınavda başarılı olduğunuz takdirde başvuruyu da emniyete yaparak kimlik almanız gerekecek. Orada soruşturma yapıldığı için muhtemelen durumunuz görünür. İyi günler.

 2. 01 Şubat 2017 - 10:52 | #2

  Sadık :

  Askerliğimi jandarma olarak yaptım ve şuan da deniz kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak devam ediyorum 2senedir özel güvenlik te bana yararı olurmu lütfen bilğilendirirmisiniz

  Özel güvenlik eğitimi ve kimliği aldıktan sonra iş başvurularında referans olabilir. Bunun dışında askerlik hizmetinde alınan belgelerin bir faydası olmuyor. Deniz Kuvvetleri de genel kolluk kapsamında olmadığı için devam ettiğiniz görevin eğitim muafiyeti gibi bir katkısı olmaz maalesef. İyi günler.

 3. 11 Ocak 2018 - 09:10 | #3

  hasan ersoy :

  Korki :
  Kardeşim aynı rahatsızlık bende de var askerden muaf oldum çalışıyorum şimdiye kadar sorun olmadı sonuçta askerlik yapma şartı aranmaz. Şöyleki ögg olmak için belli hastalıkların olmaması gerekir nörolojik psikolojik gece körlüğü falan gibi bunun dışında sıkıntı olacağını düşünmuyorum. Bana mail atabilirsin

  peki taşerondan kadroya geçişte taşeronda özel güvenlikçi olup askerlikten muaf olup şimdi taşerondan kadroya geçişte net bir cevabı yok ama kamuda büyük ihtimalle çalışabilir galiba… sizce gerekli raporlar vs ekstra psikyatri ve diğer raporları istendikten sonra taşerondan kadroya geçişi kabul edilir mi edilmez mi?

  Kadroya geçiş şartlarını, alım yapacak kurumlarla görüşmek gerekir. Özel güvenlik olarak kimlik kartı alabilmiş birinin aynı statüde çalışmaya devam etmemesi için bir neden yok ama karar kurumundur. İyi günler.

 4. 12 Ocak 2018 - 10:39 | #4

  Okan :

  Bende kamu kurumunda 2yildir çalışıyorum topuklarimdan muaf vermişlerdi simdi kadro meselesi var bende de ayni sıkıntı var acaba sıkinti olur mu die düşünüyorum sizce olur mu yuruyusumde falan gözle görülebilen birşey yok ama muaf aldım İst sizin fikriniz nedir

  Özel güvenlik için rapor aldığınıza göre sorun olmaması gerekir. Ancak kadroya geçişte kurumların kendi belirlediği özel şartlar olabilir. Eğer kurumunuz askerlikle ilişiği olmayan derse sorun yok, askerliği yapmış olmalı derse sıkıntı olur. Burada önemli olan kurumunuzun aradığı şartlardır. İyi günler.

 5. 06 Mart 2018 - 09:29 | #5

  Furkan :

  Sözleşmeli erliği bıraktım, bana firar dan dolayı mahkeme açıldı. Bunun kimliğime her hangi bir ilgisi olur mu ? Yani gerçi ikisi bir birinden çok uzak ve alakasız, ama yine de sormak istedim. Bir ben sağlık durumum dan dolayı bıraktım, yani bırakmak zorunda kaldım. Bunun adı da firar olarak geçiyor..!

  Bu dava sonucu bir yıl ve üstü ceza alırsanız sorun olur. Bir yılın altında ceza sorun olmaz. Bir yıl üstünde HAGB’li olursa düşme kararı alana kadar beklemek gerekir. Dolayısıyla size yöneltilen suçlamanın kanundaki ceza karşılığına göre belli olur. Özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce elinizde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 13 Mart 2018 - 07:58 | #6

  Volkan ziya :

  Ben silahsız güvenlik olmak istiyorum askerlik sartmi

  Sayfanın başında askerlik yapma şartı yoktur yazıyor aslında. Silahlı/silahsız fark etmek, askerlik yapma şartı yok. İyi günler.

 7. 16 Mart 2018 - 14:16 | #7

  Memet :

  Ben sinava girdim kazandım ama firar görünüyorum arşiv arastirma formunda askerlik le ilgili soru var oraya n yazacağımı bilmiyorum kimlik kartımı alamayacak miyim acaba bilgi verir misiniz

  Kusura bakmayın ama özel güvenlik kimliği almanın ne demek olduğu, hangi aşamalardan geçildiği konusu tarafınızdan iyi anlaşılmamış sanırım. Kimlik için başvuru yapılan yer olan özel güvenlik şube, emniyetin bir birimi. Dolayısıyla siz forma ne yazarsanız yazın firarı olduğunuz için yakalanırsınız. Biliyorsunuz kimlik başvurularının bizzat yapılması zorunlu. Bu durumda öncelikle askerlikle ilgili kısmı halletmeniz gerekecek sanırım. İyi günler.

 8. 03 Nisan 2018 - 08:09 | #8

  Murat :

  Selamun aleykum ben askerliğimi jandarma komando olarak yaptım silahlı güvenlik olam hususunda bi faydası olur mu?

  Özel güvenlik eğitimi, kimlik alma aşamasında bir faydası olmaz. İş başvurularında referans olarak belirtebilirsiniz. İyi günler.

 9. 04 Nisan 2018 - 12:00 | #9

  Musa :

  Selamı aleyküm ben hakkarıde 4 yıl sözleşmelı erlık yaptım sılahlı özel güvenlık olabılırmıyım ama orta okul mezunuyum

  Silahlı için en az lise mezunu, 22 yaşından gün almak zorunlu. Bu iki şartta esneme yok maalesef. Önce silahsız, liseyi dışarıdan bitirince de silahlı olabilirsiniz. İyi günler.

 10. 05 Nisan 2018 - 13:30 | #10

  Hasan Ersoy :

  arkadaşlar kolay gelsin moderatör arkadaşlar ve de ilgilenenler askerlikten muaf olup ögg kimlik kartı alınıyor oraya kadar sıkıntı yok bazı iş ilanlarında olsun askerlik yapma şartı aranıyor bazı iş ilarında aranmıyor ve de bazılarında muaf ve tecilli personel alımı olmamaktadır yazmakta bu konuda hem 5188 sayılı kanunda hemde diğer ilgili kanun yönetmelik ve mevzuatta Anayasal olan bu hakka dayanarak kadroya geçişlerde veya askerlikten muaf olup bu sektörde çalışan sıkıntı yaşayan veya sıkıntı yaşamadan çalışan arkadaşlar var mı bu konuda iş başvurularında nasıl bir yol izlenmeli kamuda veya özelde çalışan arkadaşlardan bu konuda tecrübe ve bilgilerinden yararlanırsak hemde çalışanlar bu konuda neler yapmalı öğrenirsek sevinirim iyi çalışmalar

  Özel güvenlik adaylarında askerlik yapma şartı aranmaz. Ama işverenlerin eleman alımında askerlik yapma şartı koymasına kanun karışmaz. Bu tamamen işverenlerin inisiyatifinde olan bir durum. Dolayısıyla işverenleri, askerliğini yapmayanları işe almaları konusunda zorlayacak, mecbur kılacak bir kanun yok. Askerliğini yapmayan, tecilli veya muaf olanlar, bu şartları aramayan yerlere başvurabilir. İyi günler.

 11. 18 Nisan 2018 - 10:36 | #11

  Ahmet Can :

  Merhaba ben askerliğimi silahsız olarak yaptım. Şimdi silahlı güvenlik olmak istiyorum. Askerliği silahsiz yapmış olmam engel olur mu ?

  Askerlik hizmetini silahsız yapmanıza neden olan duruma ilişkin hastaneden alınmış bir rapor varsa muhtemelen özel güvenlik raporu alırken görünür. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik olma açısından askerlik yapma şartı bile yokken silahsız yapmak sorun olmaz. Ancak RDM raporu varsa sorun olabilir. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:53 | #1