Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Yoktur.

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 50272 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Nisan 2016 - 17:12 | #1

  memet :

  Iç guvelik Terorizimle mücadelede askerliğimi yaptım silahli ozel güvenlik olmak için işimize yarar mi yada burada askerlik yapan direk özel güvenlik olabilir mi.

  Askerlik hizmeti sırasında alınan belgeler, özel güvenlik eğitiminde hiç bir katkı sağlamaz. Eğitim ve kimlikten sonra iş başvurusunda referans olabilir ancak. İyi günler.

 2. 26 Nisan 2016 - 16:27 | #2

  Arif :

  Ben silahsiz sertifika almak istiyorum asker kaçagiyim bir sorun olurmu

  Özel güvenlik olabilmek için eğitim almanız gerekir. Bu eğitimi alacağınız kurs, sizinle ilgili bilgileri emniyete bildirir. Ayrıca sınavda başarılı olduğunuz takdirde başvuruyu da emniyete yaparak kimlik almanız gerekecek. Orada soruşturma yapıldığı için muhtemelen durumunuz görünür. İyi günler.

 3. 12 Ocak 2017 - 09:54 | #3

  okn :

  Ben askerimin 7.ayinda curuk raporu aldim gozumden soraa ozel guvenlik icin basvurdum hastaneden saglik raporumu aldim sikinti cikmadi ama devlet dairesinde bunu sikinti yaparlarmi?

  Başvuracağınız işyeri askerliğini yapmış olma şartı aramıyorsa sıkıntı çıkmaz sanırım. İyi günler.

 4. 28 Ocak 2017 - 16:39 | #4

  Zehra :

  Iyi gunler hocam konulari bitirip cikmis sorulari cozdum.dogru sayim 80 altina dusmuyor ve silah bilgisinde 20 uzeri dogrum cikiyor.yarin gercek sinavda bu sayida dogruya ulasmam ne kadar mumkun :) tesekkurler

  Gerçek sınav ortamında stresi yenip dikkatinizi sorulara-şıklarına verirseniz fazla ziyan olmaz. Aksi halde geçme sınırına yakın puana düşer. Bunun için de Kategoriler/En Çok Çıkan Sorular/Sınava Gireceklerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Hususlar başlıklı yazıyı okuyunuz. Sınav yerine erken ve tok gidiniz. TC, sınav grubu kodlamalarında yanlıştan dönüş yok, dikkat edin. İmzayı unutmayın. Başarılar.

 5. 01 Şubat 2017 - 10:52 | #5

  Sadık :

  Askerliğimi jandarma olarak yaptım ve şuan da deniz kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak devam ediyorum 2senedir özel güvenlik te bana yararı olurmu lütfen bilğilendirirmisiniz

  Özel güvenlik eğitimi ve kimliği aldıktan sonra iş başvurularında referans olabilir. Bunun dışında askerlik hizmetinde alınan belgelerin bir faydası olmuyor. Deniz Kuvvetleri de genel kolluk kapsamında olmadığı için devam ettiğiniz görevin eğitim muafiyeti gibi bir katkısı olmaz maalesef. İyi günler.

 6. 01 Mart 2017 - 12:29 | #6

  hüseyin :

  Özel güvenlik icin askerlik yapmak şartmı.

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yoktur. İyi günler.

 7. 15 Mart 2017 - 14:11 | #7

  Memet :

  Ben ortaokul mezunuyum hocam silahsiz güvenlik icin askerlik şart mi?

  Genel bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim. Silahlı-silahsız fark etmeden askerlik yapma şartı aranmaz. İyi günler.

 8. 21 Mart 2017 - 14:01 | #8

  Hasan :

  Özel güvenlik maaşları ne kadar

  Yaptığınız işe, bulunduğunuz ile göre değişir. En azı asgari ücretten başlar. İyi günler.

 9. 01 Nisan 2017 - 08:10 | #9

  Mücahit :

  Çürük alan kişi silahlı özel güvenlik olabilir mi ?

  Askerlikten muafiyet yaratan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında engel sayılmıyorsa sorun olmaz. Raporu alabilen, eğitimi de alır. İyi günler.

 10. 13 Nisan 2017 - 09:13 | #10

  Kubilay :

  Özel güvenlik silahsız kartım var ama askerliğim tecilli . özel güvenlik olmam için askerlik yapmam şart mı ?

  Sayfanın başında da yazdığı gibi özel güvenlik olmak için askerlik yapma şartı yoktur. İyi günler.

 11. 21 Nisan 2017 - 15:08 | #11

  taner :

  merhabalar ben as hastasıyım yani intihaplı romatizma benı askerlıkten muaf ederler mi ve guvenlık gorevlısıyım suan eger curuk verırlerse tekrar ısıme donebılır mıyım sırket sorun yapar mı ??

  Belirttiğiniz durumun askerlik yapmaya etkisini inanın bilmiyorum. Sağlık nedeniyle askerlikten muaf olduğunuz takdirde özel güvenlik kartınız zarar görmez. Sonuçta özel güvenlik olabilmek için askerlik şartı aranmıyor. Ancak işyerlerinin personelini askerliğini yapmış olanlardan seçme gibi bir hakları var. Eğer işyerinizde böyle bir şart yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 12. 29 Nisan 2017 - 06:56 | #12

  Ortiz :

  Komando olarak askerlik yaptim taktir belgesi aldim hizmet belgesi aldim guvenlikci olmam icin kursa gitmem gerekirmi bide aöf de devam ederim lise diplomam yok orta okulda var hani lise diplomasi olmadan girebilirmiyim kursa gitmem gerekirsede ucretleri veya sureleri ne kadardir bi ayi gecrmi kurs? Tesekur ederim bilgileriniz icin simdiden

  Askerlikte aldığınız hiç bir belge özel güvenlik eğitimi yerine geçmez, özel güvenlik olabilmek için bir katkı sağlamaz. Herkes gibi eğitime katılıp sınavlarda başarılı olmanız gerekir. Kimliği aldıktan sonra askerdeki belgeleri iş başvurularında referans olarak verebilirsiniz. Ortaokul mezunları silahsız kurs görebilir. Lise bitince sadece silah fark kursu görüp yine sınava girmek koşuluyla silahlı olabilirsiniz. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde de eğitimle ilgili genel bilgiler var. İyi günler.

 13. 10 Mayıs 2017 - 13:54 | #13

  Yalcin :

  Iyi gunler terhis belgemde guvenlik isi yapabilir yaziyor bir ise yarrmi bu belge ile is bulabilirmiyim

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek için yeterli değil. Özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmak için eğitim-sınav aşamalarından geçip vergi yatırmak zorunlu. Ancak iş başvurularında referans olabilir. İyi günler.

 14. 10 Mayıs 2017 - 13:57 | #14

  Yasir :

  Askerlige belimdeki platinden dolayi elverisli degilim silahli guvenlik gorevlisi icin saglik raporunu saglam aldigim zaman beni tekrardan askere cagirirlarmi

  Şimdiye kadar hiç böyle bir şey duymadım, bilmiyorum, sanmıyorum. Askerlik için geçerli yaşta celp dönemlerinde muayeneler bitti ise sonradan olmaz. Nitekim aşırı kilo nedeniyle askere gitmeyenler, sonradan zayıflıyorlar ama çağrılmıyorlar. İyi günler.

 15. 25 Mayıs 2017 - 15:48 | #15

  Behcet özel :

  Hocam silahlı sertifika almak istiyorum ilk sınavda temelde 60puan aldim,ikinci sinavda sadece silah bölümünde sorumlu oldum ve sınava girdim silahlı yazılıda 38 atışdada 20 puan aldim toplamda 58 puan yapiyor,temel eğitimde 60 puan almıstım yani toplamda 118 puan almışım bu durumda silahlı sertifika alabiliyor muyum? Kursda,temelde 60 almışsan silahlıda 50 alman yeterli olacak dediler doğrumudur.

  Temel ve silah toplamı bölümlerinin her birinden en az 50, toplamda 120′yi bulan silahlı geçer. Tek istisnası toplamın 119 olması halinde buçuklu puan tama yükseltiliyor. Bu durumda siz silahtan yine kalmışsınız maalesef. Kursunuzdan verilen bilgi umarım sadece dikkatsizlikten kaynaklanmıştır. Bu yanlışı, bilgi olarak vermeleri daha vahim bir durum çünkü. Size silahlı sertifika tanzim etmemelerinden, sınav sonuç ekranından da o hesabın yanlış olduğu anlaşılmıştır zaten. Sonraki sınava yeniden girmenizi, en az 60 alacak şekilde hazırlanmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 31 Mayıs 2017 - 14:47 | #16

  S.Özen :

  Ozel guvenlik belgemi aldim.6 ay once askerligimi bitirdim. Manisa kirkagacta 1 ay yakin koruma egitimi aldim. Tsk’dan almis oldugum yakin koruma sertifikam var. Ozel guvenlik isinde bana nasil bir faydasi olur.

  İş başvurularında referans olarak verebilirsiniz. İyi günler.

 17. 12 Haziran 2017 - 09:18 | #17

  mikail :

  askerde çürük almak özel güvenliği etkiler mı

  Askerliğe elverişsiz durumu yaratan sağlık sorununun, özel güvenlikte aranan şartlarda engel olmaması gerekir. İyi günler.

 18. 21 Haziran 2017 - 08:00 | #18

  hasan :

  askerlikten kilo sorunu ile ilgili muafiyet olursa.ilerde özel güvenlik belgesi alımında yada güvenlik isinde çalışmada bir sorun olur mu ?

  Belirttiğiniz durum özel güvenliğe uygun rapor alınması kaydıyla engel değil. Daha önce bu şekilde bir çok kişi rapor aldı. İyi günler.

 19. 21 Haziran 2017 - 08:13 | #19

  hasan :

  @A.GÜLŞEN
  özel güvenlige uygun rapor alınması kaydıyla engel dEğil derken.bu uygunluk için ne isteniliyor ki

  Siz birazcık vakit ayırıp Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okumuyorsunuz, oradaki bilgileri benim tekrar yazmamı istiyorsunuz sanırım. Özel güvenlik olabilmek için duruma uygun rapor istenir. Silahlı-silahsız eğitim, yaş şartları gibi detaylar var. İyi günler.

 20. 24 Temmuz 2017 - 07:31 | #20

  Mehmet Veys i UZUNCA :

  2003 TEMMUZ AYINDA %40 ENGELLİ RAPORUM BULUNMAKTA MESLEK LİSESİ BİLGİSAYAR MEZUNUYUM İC HASTALIKLAR BÖLÜMDEN ENGELLİYİM SIKINTI CIKARMI YAŞIM 40 BİLGİLERİNİ BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM TEŞEKÜRLER ..

  Özel güvenlik sağlık şartları bölümünde verilen bilgi dışında detay yok. Belirttiğiniz durum özel güvenlik sağlık şartlarında engel olarak tanımlanmamışsa sorun olmaz. Konuya ilişkin net cevap için ilinizdeki herhangi bir tam teşekküllü devlet hastanesine rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Tam teşekküllü hastane raporu silahlı için zorunlu, silahsız için rapor vermeye yetkili poliklinikten de rapor alınabilir. Silahlı kimliği olanların çoğunun silahsız görev yaptığını da belirteyim. İyi günler.

 21. 26 Temmuz 2017 - 14:23 | #21

  Ismail :

  askerlik 2 yaptım ama çürük aldım ondan sonra güvenlik kartı çıkartabilirmiyim

  Sıkça Sorulan Sorular veya Kategoriler bölümünde özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları var. Askerliğe elverişsiz olmanıza neden olan durum, özel güvenlik raporu almanıza engel değilse sorun olmaz. İyi günler.

 22. 26 Temmuz 2017 - 17:42 | #22

  Abdullah :

  Selamun aleyküm hocam ben FMF hastasıyım hastalığım gereği askerlikten muaf oldum güvenlik sertifikasini alabilirmiyim silahli/yada silahsız aydinlatirsaniz sevinirim
  iyi akşamlar dilerim

  Silahlı için lise mezunu, 22 yaşından gün almış, silahsız için de 19 yaşından gün almış en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Silahlılardan tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. Silahsız adaylardan bulundukları ilde rapor vermeye yetkili poliklinikten alacakları raporla başvuru yapabilirler. Silahlı için durumu bilemiyorum, silahsız mümkün görünüyor. Ancak durumunuza veya tercihinize uyan rapor için ücreti yatırmadan önce özellikle silahlı için hastanede danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 31 Temmuz 2017 - 11:45 | #23

  Osman Çay :

  Merhabalar. Ben askerlikten çürük raporu aldım güneşe karşı alerjim var. sertifikayı alırken veya aldıktan sonra işe girişte bir sıkıntı olurmu

  Sağlık raporunu alma kaydıyla askerlik şartı aranmaz. Ancak güneş alerjisi olan birinin, özel güvenlik gibi açık havada bulunmayı gerektirecek faaliyetleri de kapsayan bir görevde sağlık yönünden sıkıntı yaşayabileceğini de gözardı etmemek gerek sanırım. İyi günler.

 24. 11 Ağustos 2017 - 10:38 | #24

  İsmail çiftçi :

  Mrba ben silahlı özel güvenlik görevlisi olmak istiyorum ama lise diplomam yok orta okul mezunuyum silahlı özel güvenlik olmak için ne yapmam lazım teekkürler.

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunlu. Önce silahsız alıp dışarıdan liseyi tamamlamak kaydıyla silahlıya geçmeniz mümkün. İyi günler.

 25. 15 Ağustos 2017 - 16:48 | #25

  erdem :

  Mrblar ben ortaokul mezunuyum guvenlik olmak istiyorum ama silahli olabilirmiyimm veya silahsiz olarak baslasam silahliya nasil gecis yapabilirim tesekkurler

  Silahlı için en az lise mezunu olmak zorunludur. Silahsız alıp liseyi dışarıdan tamamlarsanız silahlıya geçmeniz mümkün olur. Sıkça Sorulan Sorular bölümüne ve yorumlara göz atınız. İyi günler.

 26. 19 Ağustos 2017 - 15:43 | #26

  tuncer :

  oncelille merhabe suan askerim ve askerligimi yakin koruma olarak yapiyorum sivil hayatımda guvenlik goeevlisi olamam icin yakin korumasi oldugumum komutandan herhangi bir belge alsam yaptığımın görev icin nasil bir fayda saglar ayrıca yuksek seviyede piratik ingilizce biliyorum nasıl bir faydasini görürüm sizce saygilar

  Askerlik hizmeti esnasında alınan hiç bir belge, özel güvenlik eğitimi yerine geçmez. Ancak özel güvenlik olduktan sonraki iş başvurularında referans olarak kullanılabilir. Yaşınız, mezuniyetiz, tercihinize göre (Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var) silahlı-silahsız eğitim aldıktan sonra, sınavlara girip başarılı olmak kaydıyla kimlik alabilirsiniz. İş başvurularında İngilizce bilmek de artı avantaj sağlar, özellikle elçilik korumalarında aranan bir özellik. İyi günler.

 27. 23 Ağustos 2017 - 09:34 | #27

  murat :

  askerligimi özel koruma taburunda yapuyorum buradan koruma belgesi veriliyo bu belgeyle koruma yada guvenlik olarak ise girebilirmiyim

  Askerlik hizmeti esnasında alınan hiç bir belge, özel güvenlik olarak çalışmayı sağlamaz. Özel güvenlik olarak çalışabilmek için eğitim almak, sınavlarda başarılı olmak, vergi yatırmak- rapor almak gereklidir. Askerlikte yaptığınız görevi belirtir belge, takdirname vs. alırsanız, iş başvurularında referans olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.

 28. 28 Ağustos 2017 - 16:47 | #28

  Memet :

  Ben askere gitmedim 18 yasindayim silahli guvenlik sertifikasi alabilirmiyim lise mezunuyum

  Silahlı için 22 yaşından gün almak zorunludur, askerlik şartı aranmaz. Önce silahsız, yaşınız uygun olunca sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 29. 06 Eylül 2017 - 16:04 | #29

  mustafa :

  Silahlı ögg sınavını kazandım ama Askerlik yapmadan göreve baslıyamıyomusum dogrumu bu ona gore tecilimi bozucam bilginizi paylaşırsanız ??

  Sayfanın başında askerlik yapma şartı yok diyor aslında. Bu bilgiyi kim verdiyse özel güvenlik mevzuatı ile ilgisi olmadığı belli. Tecili bozmanıza gerek yok. İyi günler.

 30. 06 Eylül 2017 - 16:05 | #30

  Ugur :

  Ogg ozel sinavindan gectim yalniz yoklama kacagi olarak gorunuyorum bu meslegi yapmam icin yoklama kacagi olmak engel olurmu

  Yoklama kaçağı olarak aranıyorsanız özel güvenlik kimlik başvurusunda bu durum ortaya çıkar. Dolayısıyla kimlik alamazsınız. Önce o meseleyi halletmeniz uygun olur sanıyorum. İyi günler.

 31. 06 Eylül 2017 - 16:06 | #31

  HASAN :

  MERHABA ASKERLİKDE 4 AYDA ZEKA YETERSİZLİĞİ OLARAK MUAF ALDIM FAKAT ÖZEL GÜVENLİKDE SİLAHLI OLARAK YAPMAK İSTERİM BİR SIKINTI OLURMU ATIŞLARDA İYİYİM

  Silahlı için atışta iyi olmak yeterli değil. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde aranan yaş ve eğitim şartları var. Ayrıca sınavlarda başarılı olmak gerekir. Belirttiğiniz durum buna engel olabilir mi bilemiyorum. Durumu buna göre değerlendirmenizde yarar var. İyi günler.

 32. 23 Eylül 2017 - 13:48 | #32

  Mert :

  Merhaba herhangi bir devlet kurumuna hizmet alımı olduğu zaman özel güvenlik için askerlik yapma şartı varmı.

  Özel güvenlik adayları için askerlik yapma şartı yok. Personel alımı yapan şirket veya devlet kurumu, işe alacağı personelde bu şartı arayabilir. Bunun kararı da ilgili şirket veya kurumdadır. Dolayısıyla standart bir uygulama olmadığı için başvuru yapacağınız yerle görüşmeniz uygundur. İyi günler.

 33. 23 Eylül 2017 - 14:39 | #33

  Metin ÜNSAL :

  İyi günler dilerim. Vatani hizmetimi jandarma sınıfın da görev yaparak yerine getirdim. Akabinde KKK.lığında 12 yıl Uzman Çavuş rütbesiyle görev yaptım. Bunların içinde 4 yıl komando sınıfı, 4 yıl içgüvenlik harekatı ve batı birlikleri var. Şuan Müstafi personelim. Özel güvenlik kimlik kartı almak istiyorum. Kursa katılmadan almam mümkün mü?

  Eğitimden muaf olabilmek için genel kolluk (Jandarma, Sahil Güvenlik) mensubu olmak, fiilen en az beş yıl görev yapıp kendi isteğiyle ayrıldığını belgelemek gerekir. Buna göre sizin muvazzaflık döneminiz K.K.K. bünyesinde geçtiği için bu muafiyetten yararlanmanız mümkün değil. Kurs görüp sınavlara girmek kaydıyla belge alabilirsiniz. Genel kolluk olsanız dahi sadece eğitimden muaf olunduğunu, rapor-vergi masraflarını yapmanız gerektiğini de belirteyim. İyi günler.

 34. 26 Eylül 2017 - 10:50 | #34

  Osman kacar :

  Ben askerim fakat rdm olarak gorunuyyorum yani psikolojim bozuk olarak askerligimi tamamlarsam veya psikolojisi bozuk olarak çürük alirsam bu durum da guvenlik olabiliyormuyum veya rdm oldugum gözüküyor mu is basvurusunda

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. Ancak askerliğe elverişsiz raporuna neden olan durumun, özel güvenlik sağlık şartlarında da engel olarak sayılmaması gerekir. RDM takibi nedeniyle resmi sistem üzerinden ilaç kullanıyorsanız silahlı raporlarını veren hastanelerde muhtemelen görünür. Ayrıca özel güvenlik işinin psikolojik olarak dayanıklılık, sabır gerektiğini belirtmek gerek. RDM takibine neden olan durumu bilemiyorum ama tahammüllü olma konusunda sıkıntı varsa daha büyük sorunlara neden olabileceği dikkate alınarak hiç başlamamak mantıklı olabilir. Mesleğe alışana kadar silahsız başlamak da seçenek olabilir sanırım. İyi günler.

 35. 04 Ekim 2017 - 09:26 | #35

  Muharrem :

  Benim 25 yasindayim 38 yasima kadr askeri ertelemem var silahsiz guvenlik olabilirmiyim

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. Mezuniyet uygunsa silahlı da mümkün. Her ikisi için de askerlik şartı aranmıyor çünkü. Sıkça Sorulan Sorular bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 09 Ekim 2017 - 16:52 | #36

  Mehmet :

  Askerlik yapmadım güvenlik görevlisi olarak çalışabilirmiyim şubat bir olarak gideceğim sertifika aldıktan sonra çalıştırırlar mi beni ve bide kurumdan sertifika alınca kaç yılı var kimlik çıkartma gibi işlemler.

  Özel güvenlik olmak için askerlik yapma şartı aranmaz. Ancak bazı işyerleri askerliğini yapmış eleman isteyebilir. Bu başvuracağınız yere göre değişir. Sertifikalar beş yıl geçerlidir. Eğer Şubat’ta askere gidecekseniz kursu döndükten sonra almanız mantıklı olur. İyi günler.

 37. 09 Ekim 2017 - 16:57 | #37

  Talip :

  Ben askerliğimi komando olarak yaptım ve öğrenim durumum: orta okul ben silahlı özel güvenlik olur muyum komutanlarım olabilirsin demişti öyle birşey varmı bilgi verir misiniz ?

  Silahlı için en az lise mezunu, 22 yaşından gün almak kanuni şart. Dolayısıyla silahlı olmanız şimdilik mümkün değil. Önce silahsız alıp dışarıdan liseyi tamamlarsanız sadece silah kursu görerek silahlıya geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:53 | #1