Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Yoktur.

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 65474 kişi tarafından okundu.

 1. 26 Nisan 2016 - 16:27 | #1

  Arif :

  Ben silahsiz sertifika almak istiyorum asker kaçagiyim bir sorun olurmu

  Özel güvenlik olabilmek için eğitim almanız gerekir. Bu eğitimi alacağınız kurs, sizinle ilgili bilgileri emniyete bildirir. Ayrıca sınavda başarılı olduğunuz takdirde başvuruyu da emniyete yaparak kimlik almanız gerekecek. Orada soruşturma yapıldığı için muhtemelen durumunuz görünür. İyi günler.

 2. 11 Ocak 2018 - 09:10 | #2

  hasan ersoy :

  Korki :
  Kardeşim aynı rahatsızlık bende de var askerden muaf oldum çalışıyorum şimdiye kadar sorun olmadı sonuçta askerlik yapma şartı aranmaz. Şöyleki ögg olmak için belli hastalıkların olmaması gerekir nörolojik psikolojik gece körlüğü falan gibi bunun dışında sıkıntı olacağını düşünmuyorum. Bana mail atabilirsin

  peki taşerondan kadroya geçişte taşeronda özel güvenlikçi olup askerlikten muaf olup şimdi taşerondan kadroya geçişte net bir cevabı yok ama kamuda büyük ihtimalle çalışabilir galiba… sizce gerekli raporlar vs ekstra psikyatri ve diğer raporları istendikten sonra taşerondan kadroya geçişi kabul edilir mi edilmez mi?

  Kadroya geçiş şartlarını, alım yapacak kurumlarla görüşmek gerekir. Özel güvenlik olarak kimlik kartı alabilmiş birinin aynı statüde çalışmaya devam etmemesi için bir neden yok ama karar kurumundur. İyi günler.

 3. 12 Ocak 2018 - 10:39 | #3

  Okan :

  Bende kamu kurumunda 2yildir çalışıyorum topuklarimdan muaf vermişlerdi simdi kadro meselesi var bende de ayni sıkıntı var acaba sıkinti olur mu die düşünüyorum sizce olur mu yuruyusumde falan gözle görülebilen birşey yok ama muaf aldım İst sizin fikriniz nedir

  Özel güvenlik için rapor aldığınıza göre sorun olmaması gerekir. Ancak kadroya geçişte kurumların kendi belirlediği özel şartlar olabilir. Eğer kurumunuz askerlikle ilişiği olmayan derse sorun yok, askerliği yapmış olmalı derse sıkıntı olur. Burada önemli olan kurumunuzun aradığı şartlardır. İyi günler.

 4. 06 Mart 2018 - 09:29 | #4

  Furkan :

  Sözleşmeli erliği bıraktım, bana firar dan dolayı mahkeme açıldı. Bunun kimliğime her hangi bir ilgisi olur mu ? Yani gerçi ikisi bir birinden çok uzak ve alakasız, ama yine de sormak istedim. Bir ben sağlık durumum dan dolayı bıraktım, yani bırakmak zorunda kaldım. Bunun adı da firar olarak geçiyor..!

  Bu dava sonucu bir yıl ve üstü ceza alırsanız sorun olur. Bir yılın altında ceza sorun olmaz. Bir yıl üstünde HAGB’li olursa düşme kararı alana kadar beklemek gerekir. Dolayısıyla size yöneltilen suçlamanın kanundaki ceza karşılığına göre belli olur. Özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce elinizde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 13 Mart 2018 - 07:58 | #5

  Volkan ziya :

  Ben silahsız güvenlik olmak istiyorum askerlik sartmi

  Sayfanın başında askerlik yapma şartı yoktur yazıyor aslında. Silahlı/silahsız fark etmek, askerlik yapma şartı yok. İyi günler.

 6. 16 Mart 2018 - 14:16 | #6

  Memet :

  Ben sinava girdim kazandım ama firar görünüyorum arşiv arastirma formunda askerlik le ilgili soru var oraya n yazacağımı bilmiyorum kimlik kartımı alamayacak miyim acaba bilgi verir misiniz

  Kusura bakmayın ama özel güvenlik kimliği almanın ne demek olduğu, hangi aşamalardan geçildiği konusu tarafınızdan iyi anlaşılmamış sanırım. Kimlik için başvuru yapılan yer olan özel güvenlik şube, emniyetin bir birimi. Dolayısıyla siz forma ne yazarsanız yazın firarı olduğunuz için yakalanırsınız. Biliyorsunuz kimlik başvurularının bizzat yapılması zorunlu. Bu durumda öncelikle askerlikle ilgili kısmı halletmeniz gerekecek sanırım. İyi günler.

 7. 03 Nisan 2018 - 08:09 | #7

  Murat :

  Selamun aleykum ben askerliğimi jandarma komando olarak yaptım silahlı güvenlik olam hususunda bi faydası olur mu?

  Özel güvenlik eğitimi, kimlik alma aşamasında bir faydası olmaz. İş başvurularında referans olarak belirtebilirsiniz. İyi günler.

 8. 04 Nisan 2018 - 12:00 | #8

  Musa :

  Selamı aleyküm ben hakkarıde 4 yıl sözleşmelı erlık yaptım sılahlı özel güvenlık olabılırmıyım ama orta okul mezunuyum

  Silahlı için en az lise mezunu, 22 yaşından gün almak zorunlu. Bu iki şartta esneme yok maalesef. Önce silahsız, liseyi dışarıdan bitirince de silahlı olabilirsiniz. İyi günler.

 9. 05 Nisan 2018 - 13:30 | #9

  Hasan Ersoy :

  arkadaşlar kolay gelsin moderatör arkadaşlar ve de ilgilenenler askerlikten muaf olup ögg kimlik kartı alınıyor oraya kadar sıkıntı yok bazı iş ilanlarında olsun askerlik yapma şartı aranıyor bazı iş ilarında aranmıyor ve de bazılarında muaf ve tecilli personel alımı olmamaktadır yazmakta bu konuda hem 5188 sayılı kanunda hemde diğer ilgili kanun yönetmelik ve mevzuatta Anayasal olan bu hakka dayanarak kadroya geçişlerde veya askerlikten muaf olup bu sektörde çalışan sıkıntı yaşayan veya sıkıntı yaşamadan çalışan arkadaşlar var mı bu konuda iş başvurularında nasıl bir yol izlenmeli kamuda veya özelde çalışan arkadaşlardan bu konuda tecrübe ve bilgilerinden yararlanırsak hemde çalışanlar bu konuda neler yapmalı öğrenirsek sevinirim iyi çalışmalar

  Özel güvenlik adaylarında askerlik yapma şartı aranmaz. Ama işverenlerin eleman alımında askerlik yapma şartı koymasına kanun karışmaz. Bu tamamen işverenlerin inisiyatifinde olan bir durum. Dolayısıyla işverenleri, askerliğini yapmayanları işe almaları konusunda zorlayacak, mecbur kılacak bir kanun yok. Askerliğini yapmayan, tecilli veya muaf olanlar, bu şartları aramayan yerlere başvurabilir. İyi günler.

 10. 18 Nisan 2018 - 10:36 | #10

  Ahmet Can :

  Merhaba ben askerliğimi silahsız olarak yaptım. Şimdi silahlı güvenlik olmak istiyorum. Askerliği silahsiz yapmış olmam engel olur mu ?

  Askerlik hizmetini silahsız yapmanıza neden olan duruma ilişkin hastaneden alınmış bir rapor varsa muhtemelen özel güvenlik raporu alırken görünür. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Özel güvenlik olma açısından askerlik yapma şartı bile yokken silahsız yapmak sorun olmaz. Ancak RDM raporu varsa sorun olabilir. İyi günler.

 11. 30 Nisan 2018 - 09:14 | #11

  Ahmet :

  Selamün aleyküm. Benim amcaoğlu askerlikten çürük aldı (nedeni başından ameliyat oldu ) çürük almasına rağmen güvenlik bölgesi alabilir mi?(çürük alıpta güvenlik bölgesi alanlar var) alabilirse ne gibi şartlar

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. Askerliğe elverişsiz raporu almasına neden olan durum, özel güvenlik olur ibareli rapor almasına engel değilse sorun olmaz. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Eğitim ve yaş ile ilgili bilgiler Sıkça Sorulan Sorular bölümünde, giderlerle ilgili genel bilgi yan sütun Kimlik Maliyeti bölümünde görülebilir. İyi günler.

 12. 07 Mayıs 2018 - 15:38 | #12

  Tuncay :

  Admin Kartını yenileyecekler için muafiyet sıkıntı olmaz demi sağlık sartı aranmıyor yenilemede çünkü doğrumu biliyorum?

  Askerliğe elverişsizdir raporuna neden olan durum, özel güvenlik olmaya engel değilse kişi istenen raporu alabilmişse sorun olmaz. Yenilemede rapor istenmediği için yine sorun yok. İyi günler.

 13. 08 Mayıs 2018 - 13:42 | #13

  Tuncay :

  Admin istenen rapor ilk girişte ögg olur raporuna bakılıyor kişi için istenen rapor ilk girişte isteniyor yenileme yapacaklar için rapor istenmediği için muafiyet sıkıntı oluşturmuyor doğrumumudur??

  Dünkü cevap geçerli, umarım cevapları okuyorsunuzdur. İyi günler.

 14. 08 Mayıs 2018 - 16:01 | #14

  cüneyt :

  Merhaba kolay gelsin sizlere bir sorum olucak askerlikten muafımkurumfa çalışıyorum askerlikten muaf olduğum için beni işten çıkarma gibi birşey olabilir mi yada ne olabilir askerlik ten muaf kağıdımı götürsem acil yardım lütfen

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yok, nitekim siz de belge almışsınız. Ancak işyerleri personelini askerliğini yapmış olanlardan seçebilir, bu konu tamamen işyerlerinin inisiyatifinde. Eğer işyeriniz için askerlikle ilişiği olmamak yetiyorsa sorun olmaz. Mutlaka askerliğini yapmış olanlardan isteniyorsa kurumunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 15. 12 Haziran 2018 - 07:22 | #15

  cüneyt :

  Merhabalar askerliğe 5 ay var güvenlikçi
  Başvuru yapsam beni alırlar mı

  Özel güvenlik eğitimini bir kez alanların birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. İlk sınavda kazanamazsanız askerlik nedeniyle sonraki haklarınız yanar. Beş ay yeterli değil, sınavlar arasındaki iki-üç aylık zaman nedeniyle size en az on ay vakit gerek. Askerden sonra eğitim almanız daha mantıklı görünüyor. İyi günler.

 16. 23 Haziran 2018 - 15:09 | #16

  Eren sakar :

  Merhaba saygılar sevgiler selamlar abi ben özel güvenlik görevlisi silahlı sertifikası alaçam da askerlik’ten sorun olurmu tescih limde ama her şeyim tamam lise mezunu 22 yaşındayım

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak yeterlidir. Askerlik yapma şartı aranmaz. İyi günler.

 17. 28 Haziran 2018 - 07:02 | #17

  Nusret :

  Merhaba ben 21 yaşındayım askerlik yapmadım güvenlik sertifikası alabilirmiyim?

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlik olmak askerlik yapma şartı yok. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitim ve yaş ile ilgili detaylı bilgi var. İyi günler.

 18. 28 Haziran 2018 - 11:30 | #18

  mehmet :

  Selam bn askerliğe elverişli değilim bi parmağım kesildi ama hiç bi sıkıntı çekmiyorum gövenlik seltifikası alabilirmiyim acaba

  Silahsız adaylardan istenen sağlık raporunda ortopedi onayı aranmadığı için yaş ve eğitim durumunuz uygunsa silahsız eğitim alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yaş-eğitim ve diğer detaylara ait bilgi var. İyi günler.

 19. 06 Temmuz 2018 - 14:11 | #19

  recep :

  Merhabalar ben şuan özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum askerliğimi yapmadım tecilim bittiğin de çürük raporu alırım diye bekletiyordum ayağım da düz tabanlık var üç dört saat ayakta olunca sıkıntı yaşamaya başlıyorum bu raporu alınca iş de herhangi bir sorun yaşar mıyım? Ekim ayın da bedelli çıkacak haberleri gelmeye başladı sizce nasıl bir yol izlemeliyim

  Askerlik yapmaya elverişsizlik yaratan durumun, özel güvenlik sağlık şartlarında engel olarak sayılmaması gerekir. Özel güvenlik sağlık şartları bölümünde yazan dışında bilgi olmadığı için detaylarla ilgili hususlarda karar yetkisi, ilgili branş hekimlerine bırakılmış. Silahsız adaylarda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Silahlı çalışan birinin askerliğe elverişsiz raporu alması halinde, nadir de olsa işyerleri sağlık raporu isteyebilir. Bu konuda risk olup olmadığını ilinizde özel güvenlik raporu veren hastanelere sorup öğrenebilirsiniz. Eğer sorun yoksa elverişsiz raporu alırsınız. Sorun olacaksa bedelliyi denersiniz. Benim bildiğim başka bir yol ve öneri yok. İyi günler.

 20. 31 Ağustos 2018 - 16:47 | #20

  Ayk :

  Hocam mrb ben askeriyede kronik böbrek yetmezliği için askere elverişli değildir raporu aldım yanlız sağlık raporu aldım geçenlerde özel güvenlik olabilir die bu güvenlik soruşturmasında bana engel olur mu

  Askerliğe elverişsizlik raporu ile özel güvenlikte aranan sağlık şartları aynı değil. Rapor aldıysanız sorun olmaz. İyi günler.

 21. 14 Eylül 2018 - 07:41 | #21

  Umut :

  Hocam mrb ben 2009 yılında silahlı terör örgütüne üye olmadan alındım alındığım gün bırakıldım ve beraat ettim yani pardon oldu adlı sicil kaydım ve arşiv kaydım temiz çıkıyor bu güvenlik soruşturmasında bana engel olur mu şimdiden çok teşekkür ederim

  Önceki cevaba ilave bir husus yok. Tereddüt ettiğiniz konularda öncelikle kursunuza danışmanız halinde cevabı daha çabuk alabilirsiniz. İyi günler.

 22. 18 Eylül 2018 - 09:07 | #22

  Mehmet uludag :

  Slm. Beni. Askerlikten çürük aldım.
  Özel güvenlik de sorun olur mu
  Heyet raporunda

  Askerliğe elverişsizdir raporuna neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan husus değilse sorun olmaz. Yan sütunda ve Sıkça Sorulan Sorular bölümünde sağlık şartları ile ilgili bilgi var. Orada belirtilenlerden biri ile ilgili ise net durumu rapor alacağınız hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce danışınız. İyi günler.

 23. 20 Eylül 2018 - 11:12 | #23

  Bülent Burma :

  2021 e kadar tecilliyim 21 yaşındayım özel güvenlik sertifikası alabilirmiyim?

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmıyor. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için aranan eğitim-yaş şartları, Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde de giderler hakkında genel bilgi var. İyi günler.

 24. 22 Eylül 2018 - 07:34 | #24

  eren :

  askerlikten psikiyatriden uyum bozuklugundan curuk aldım sorun olurmu ?

  Askerliğe elverişsizlik raporları da tam teşekküllü hastanelerden verildiğine göre olumsuz görünüyor. Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartlarından olmayan bir durum nedeniyle askerliğe elverişsizdir raporu alsaydınız sonuç değişebilirdi. Psikiyatri bölümü onayı, silahlı-silahsız her ikisi için de aranan şartlardan çünkü. Yine de sağlıkla ilgili konularda net cevabın hastane/poliklinik gibi sağlık teşkillerinden alınması gerektiği için rapor ücretini ödemeden önce, silahlı-silahsız hangisini düşünüyorsanız ona uygun raporu veren yere danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 09 Ekim 2018 - 09:29 | #25

  Emre :

  Merhaba ben askerliğe elverişsizdir şeklinde çürük raporu aldım,ruhsal hastalığım var,özel güvenlik olmama engel olur mu?

  Hastalığa ilişkin tedavi görüyorsanız veya ilaç kullandıysanız sistemde görünür. Ayrıca özel güvenlik işinin ciddi sabır, fedakârlık gerektiren bir meslek olduğunu da göz önüne almakta yarar var. Abartı olmasın ama gerçekten tahammül gücü yüksek olmayanların başı derde girebiliyor. Bu nedenle eğer bahsettiğiniz hastalık bu tahammülü göstermenize engelse zorlamamak sizin için daha hayırlı olabilir. Böyle bir sıkıntı yoksa silahsız için yetkili poliklinik, silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden istenen gereken raporu alabilmeniz gerekir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yaş-mezuniyet ile ilgili detaylı bilgi var. Rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 15 Ekim 2018 - 14:40 | #26

  Ahmet :

  Askerlikten muaf olup kartını yenileyecekler için bir sorun yok demi ilk alacakları değil sadece yenileme yapacakları soruyorum sağlık raporu istemediklerine göre güvenlik soruşturmasıda sağlıkla ilgili bir inceleme içermediğine göre hiçbir engel görünmüyo gibi

  Yenilemede sağlık raporu istenmiyor. Askerlikten muaf olmasına rağmen daha önce kimlik için rapor alınabildi ise sorun yok demek ki. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:53 | #1