Özel Güvenlik Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

03 Temmuz 2010 tarihinde yayinlandi

 

Özel güvenlik görevlisi çalışma izni verilebilmesi için aldırılacak olan sağlık raporları verildiği tarihten itibaren 1 (bir) yıl geçerlidir.

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 44381 kişi tarafından okundu.

 1. 09 Ocak 2014 - 17:39 | #1

  fırat :

  Psikiyatri böLümünde “sol kol omuzdan bilege kadar jilet izleri ” yazdı ama dier doktor yanına saglam yazdı. Ve silahlı ög g olur raporunu aldm.kolarım kesik.AMA aldm.egitimim bitti şubatta sınava girecem. Olası sorunum warmıdır ? İptal olurmu

  Raporun karar bölümünde “silahlı özel güvenlik olur” ibaresi varsa sorun olmaz merak etmeyin. İyi günler.

 2. 20 Ocak 2014 - 11:23 | #2

  mesut :

  hocam ben emekli uzm.çvş.silah taşıma ruhsatım var.silahlı güvenlik raporu almama gerek varmıı.silahsız raporu yeterlimi.birde hocam silahlı raporu için muracat ettim.sağ kulakta işitme kaybı olduğunu söyledi.bana amaliyat olmam gerektiğini söyledi.muayene kağıtlarımı kurula vermememi söyledi.amaliyat gününüde 7 ay sonraya verdi.bu muayene kağıtları süresi nekadardır.ne kadar süre içinde kurula teslim edilmeli.çok teşekür ederim.

  Taşıma ruhsatı, sahip olduğunuz şahsi silahınız için geçerli, dolayısıyla özel güvenlik kimlik kartı ile silahlı projede görev alacaksanız kimliğinizin de silahlı olması gerekir. Silahsız için poliklinik raporu yeterli, ancak silahlının mutlaka heyet raporu olması istenir. Muayene kağıtlarının hastanede ne kadar süre geçerli olduğunu bilemiyorum ama özel güvenlik raporları üzerindeki tarihten itibaren bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 3. Zeki
  11 Aralık 2015 - 17:55 | #3

  Hocam emniyet ile görüştüm rapor 1 gün geçtiği için kabul olmadı. Bugün tekrar 200 lira ödedim ve heyete girdim ve salı günü alıp, emniyete teslim edeceğim. İlginize teşekkürler

 4. 29 Mart 2016 - 13:22 | #4

  G.Bagav :

  Iyi günler hocam ben suan tuncelide yasiyorum yazin bursa ya yerlesecegim ve orada silahli özel guvenlik sertifikasi aliyorum acaba memleketim tunceliden saglik raporunu alsam ve diger belgeleri de tunceliden tamamlayip ta bursada herhangi bir özel guvenlik kurumuna vermebilirmiyim tuncelide almis oldugum evraklar bursa da kurslara basvurmam icin gecerli olur mu ? Yardimci olursaniz sevinirim ii günler. ..

  Silahlı için istenen heyet raporunu Tunceli’den alabilirsiniz. Önemli olan tam teşekküllü devlet hastanesinden “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibareli ve heyet onayı olmasıdır. Rapor, bir yıl süre ile tüm yurtta geçerlidir. Belgeleri, kursu başka başka illerden alabilirsiniz. Kimlik için başvururken ikamet kaydınızın bulunduğu ilden başka yerden başvuramazsınız. Eğer Bursa’ya ikamet kaydınızı da alacaksanız, başvuruyu oradan yaparsınız. Aksi halde Tunceli’ye bunun için gidip gelmeniz gerekecektir. İyi günler.

 5. 12 Ocak 2017 - 15:18 | #5

  yavuz :

  Merhabalar ben güvenlik sertifikasını 2014 te aldım fakat yaka kartını çıkartmadim smdi çıkarmak istiyorum fakat tekrar rapor isterler mi önceki raporum elimde duruyo onunla işlemlerini yapabilir miyim bn yaka kartını o zman alsaydim bu sağlık raporu geçerli oluyodu beş yıl da smdi neden istesinler ki istiolar mi acaba gidip soramadim da

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlikte alınan raporların geçerlilik süresi bir yıldır. Süre dolduktan sonra başvuranlardan yeni rapor istenir maalesef. İyi günler.

 6. 12 Ocak 2017 - 15:19 | #6

  Zeki :

  bende renk körlüğü var silahlı sertifakayı almaya engel teşkil eder mi

  Renk körlüğü özel güvenlik olmaya engel değil. Konuyla ilgili yasal düzenleme Eylül 2011′den beri geçerli. İyi günler.

 7. 23 Ocak 2017 - 09:25 | #7

  Onur :

  Ben ekimde sağlık raporu almıştım fakat kaybettim bende hastaneden fotokopisini alip asli gibidir yaptırıp başhekim yardımcısına onaylattim teslim ederken sorun cikarmi acaba….

  Sorun çıkıp çıkmayacağı konusunda net bilgiyi sadece başvuru yapacağınız yerden alabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle o birimin takdirine kalmış bir konu. Durumu anlatıp şansınızı deneyin. Bu arada rapor asıllarının mevzuat gereği kurs merkezlerinde saklanması gerekir. Kursunuza sormadınızsa orada olması ihtimali var. İyi günler.

 8. 28 Ocak 2017 - 15:29 | #8

  ahmet yavuz :

  selamlar.
  silah ruhsatı için heyet raporu almıştım,silahım çalınmıştı bulundu,işlemi başlat dediler,fakat o süre içinde silah teslimi mahkeme süreci uzadı dolayısıyla emniyete gittiğimde rapor 6 ayı geçti dediler,tekrar rapor almam gerekiyormu?

  Özel güvenlik işlemlerinde raporların geçerlilik süresi bir yıl. Ancak bireysel ruhsat alımındaki geçerlilik süresini bilemiyorum. Ruhsat şube istediyse tekrar almanız gerekecektir. İyi günler.

 9. 03 Şubat 2017 - 11:44 | #9

  hüseyin dündar :

  Silahlı özelgüvenlik kimlik kartının günü dolduğu zaman yenileme yaparken tekrar heyet raporu almak gerekiyormu.Saygılar hocam

  Daha önce kimliği olanların yenileme sonrası kimlik başvurusunda rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 10. 03 Şubat 2017 - 11:45 | #10

  Ramazan :

  Silahlı özel güvenlik için cikarilan sağlık raporu Koruculuk için olur mu

  Sorunuzun cevabını korucu alımı yapan devlet biriminden alabilirsiniz. İyi günler.

 11. 20 Şubat 2017 - 09:36 | #11

  şahabettin :

  İyi günler ben silahsız özel güvenlik kartımı silahlıya çevirmek için başvuru yapacağım yaşım 18 martta tam doluyor bu tarihten önce sağlık raporumu alsam bir sorun olur mu yoksa yaşımin dolmasını mi beklemeliym

  Raporu alabilirsiniz, eğitime başladığınız gün önemli. O tarih itibariyle 22′den gün alırsanız sorun olmaz. İyi günler.

 12. 20 Şubat 2017 - 09:37 | #12

  platonik :

  selamın aleyküm öncelikle herkeze silahsız özel güvenlik olmak istiyorum fakat gözümün biri hiç görmüyor denecek kadar kötü sağ göz saglam sol göz 1mps acaba olur bi yani varmıdır bu şekilde şimdiden teşekkürler ediyorum bilgi veren herkese hayırlı günler

  Görme şartları silahlı-silahsız için aynı. Bir göz hiç görmüyor kadar görme kaybı varsa rapor almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 13. 21 Şubat 2017 - 11:40 | #13

  kamil narin :

  selamlar..silahlı özel güvenlik belgesi almak için 1 ay önce aldığım sağlık raporu
  bulundurma silah ruhsatı için geçerlimi?200 tl ye almıştım sağlık raporunu :)

  Silahlı özel güvenlik raporu ile silah ruhsat raporları birbirinden farklı. Silah ruhsatı alacaksanız, ruhsat şubenin talebine uygun yeni rapor almanız gerekir. O biraz daha pahalıdır, bilginiz olsun. İyi günler.

 14. 14 Mart 2017 - 11:20 | #14

  ümit ucar :

  Çalışmış olduğum kurum sertifika başvurusunda aldığım sağlık raporunu istiyor aldığım devlet hastenesinden aslına uygun bi çıktı alabilir miyim nasıl bır yol izlemem gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim tsk

  Raporun kursunuzda olması gerekir. Oradan veya hastaneden talep edebilirsiniz. Ancak hastanelerde bu işlemlerin nasıl yürütüldüğünü bilmiyorum. Muhtemelen “aslı gibidir” onaylısını alabilirsiniz. İyi günler.

 15. 14 Mart 2017 - 11:22 | #15

  Siğnem :

  Hocam merhaba ben 2012de silahsız olarak güvenlik sertifikasını kazandım haziran ayında fakat çıkartamadım Aradan haziran da gelirse 5sene olacak tekrar benim sağlık raporu almam gerekiyor mu çok acil cevap bekliyorum sizden

  Sorunuzu anlamayamadım. Kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 14 Mart 2017 - 15:19 | #16

  Kerem :

  Hocam silahlı guvenlik icin saglik raporu aldim. Serfitika yi 03.07.2016 aldm. Suanda karta cevirmek istiyorum .saglik raporunun gecerlilik suresi devam ediyor mu . Hastaneden raporun 6 ay icin gecerli oldugubu söylediler.

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. Sayfanın başında da yazıyor. Bir yıl dolmadan başvurursanız sorun olmaz. İyi günler.

 17. 22 Mart 2017 - 13:59 | #17

  Kerem :

  Silahli guvenlik icin belgeleri toparlarken dilekce yi internet ten mi cikti alicaz belgeleri teslim ederken mi yazmamizi isterler nasl yapmamiz lazm hocam.birde 20 tl polis teşkilatını guclendirme vakfına para yatırmamız beyan ediliyor. Daha once alan arkadaslarim boyle bir ucret odemedigini soylediler. Konu hakkinda bilgi verebilirmisiniz.

  Dilekçeyi Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünden indirip kendinizle ilgili bilgileri yazarak çıktı alabilirsiniz. Sertifikayı alırken kursunuz yapılacak işlemleri anlatacaktır ayrıca. Eski kimlikleri adaylar kendileri yazdırıp onaya veriyordu. Yeni tip çipli kartları emniyet adrese kargo ile gönderiyor. Yeni kartlarla çıkan bir uygulama, onun için eskiler yatırmamıştı. Ancak bu yıl sonuna kadar tüm kimlikler değişeceği için onlar da yatıracak nihayetinde. İyi günler.

 18. 23 Mart 2017 - 14:06 | #18

  Sefa :

  Merhaba iyi günler, şuan silahsız kimlık kartım var ama silahlıya çevırmek istıyorum tekrar kursa yazılmam gerekiyormu ? Ve yazılı sınava girmem vs gerekiyormu iyi çalışmalar…

  Yaş ve eğitim şartlarınız uygunsa sadece silah fark eğitimi almak üzere herhangi bir kursa kayıt olmanız, sınava girmeniz gerekir. Silahlıya geçtiğinizde süreniz uzamaz, eski kartın geçerlilik süresi kadardır. Bu nedenle yenilemeye az zaman kaldıysa önce yenileme, sonra silahlı almak mantıklı sıralamadır. Silah sınavından alacağınız not toplamı en az 50, ilk temel notunuzla toplamı en az 120 olmalıdır. İyi günler.

 19. 01 Nisan 2017 - 08:49 | #19

  Ahmet :

  Hocam selamlar.. ÖG kimliğimi çıkaracağım. Sağlık raporumun üstünden 4 ay geçti. Yani 1 yıl 4 ay oldu alalı.. Haftaiçi Aşti’de emniyetle randevum var, acaba bir sorun çıkarırlar mı? Çok mu sıkı tedkik ediyorlar acaba? Yoksa tekrar çıkarmalı mıyım? Tşkler.

  Cevap gecikti kusura bakmayın. Sertifika tarihinize göre bakıyorlar sanırım. Eski tarihli ise rapor istenir, yeni ise raporun kursta olduğu varsayılır. Umarım sorunsuz halletmişsinizdir. İyi günler.

 20. 01 Nisan 2017 - 08:51 | #20

  Gülden :

  Mrhba benim sağlık raporum 10.05.2016 bugün randevu alabildim özel güvenlik kimlik kartı için randevu tarihim de 17.05.2017 yani 1 hafta geçmiş oluyor sorum şu kabul edilir mi sağlık raporu yoksa tekrar mı çıkarmam lazım ?

  Sertifika tarihiniz yeni ise raporun kursta olduğu düşünülebilir. Sertifika aldığınız tarih üzerinden de bir yıl geçti ise rapor istenme ihtimali yüksek. Net bilemiyorum çünkü, eski kursiyerlere rapor almanız gerekir diyoruz. Oradan rapor istenmeyince boşa aldık diye sitem ediyorlar. Kursunuz da yardımcı olabilir sanırım. İyi günler.

 21. 06 Nisan 2017 - 13:36 | #21

  Ugur :

  Kolay gelsin. 16.08.2016 tarihinde saglik raporunu cikarmistim silahlı için gecerlilik suresi ne kadar nisan 21 ine randevu aldım 2 hafta var bir sorunum var yalniz raporun üstüne yani sol tarafina 5 cm kadar sıvı yağ dökülmüştü sağ taraftada 2 cm kadar var cok sari degil ama birşeyler dokuldugu belli oluyor bu sekilde geçerli olurmu kolay gelsin.

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlikte raporların geçerlilik süresi bir yıldır. Süre dolmadan başvuru yaparsanız sorun olmaz. Diğer durumu bilemiyorum, görevliler anlayışlı davranır sanırım. İyi günler.

 22. 07 Nisan 2017 - 12:17 | #22

  Turgay :

  İyi günler ben silahsiz kimlik kartımı alicamda sağlık raporu almıştım 5 ay önce guvenlik işi için kimlik kartı almak içinde aynı sağlık raporu kullanabilirmiyim 5 ay önce ki rapor geçerli olurmu

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlikte raporların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeniden rapor almanıza gerek yok. İyi günler.

 23. 24 Nisan 2017 - 09:23 | #23

  enes :

  ay sonuna kadar saglık belgesını almam ıstendı fakat bademcıklerım şiş ve hafif üşüttüm hastanede karsıma cıkıcak bı engelmıdır ?

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik sağlık şartlarında engel olarak belirtilenlerden değil, dolayısıyla sorun olmaz. İyi günler.

 24. 15 Mayıs 2017 - 08:57 | #24

  Yaşar :

  Ben sağlık kurulu raporu aldım o rapordaki resimi hastanedeki görevli pcsinin wabcami ile çekti o zaman sakalım vardı kabul edilirmi bide heyet raporu farklı bişimi

  Özel güvenlik kimlik kartına biyometrik foto istenir, resimdekinin siz olduğu tereddütsüz ise rapordaki resmin sakallı olması sorun olmaz. İyi günler.

 25. 31 Mayıs 2017 - 15:31 | #25

  Sezer :

  Hocam ben 2 ay kadar önce bel fıtığı ameliyatı oldum şuan istirat raporluyum.heyete girsem sağlık heyetinde sıkıntı olur mu bu durum

  Belirttiğiniz durumu net bilmiyorum maalesef. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 08 Haziran 2017 - 08:36 | #26

  burak :

  Hocam ben belgemi 2 ayda aldım ama yaka kartını simdi çıkartmak istiyorum heyet raporunu 6 ay önce aldım sonucuna hic bakmadim ama başka hastaneye sevk edildi yaziyor kabuk etmediler ben simdi o heyeti dusunmeyip yeniden bi heyet raporu alsam geçerli olur mi önceki heyetimi 2016 10 ayda almıştım ama olumlu değildi

  İmza karşılığı hastaneden teslim alınan raporlar emniyetin ret havuzunda görünür. Başka hastaneden olumlu rapor da alsanız emniyet sizi hakem hastaneye tekrar sevk eder. Bu da sonucu belki de olumlu olmayacak bir durum için üç kere hastane parası ödemeniz demektir. Raporda olumsuzluğa neden olan durumun başka hastanede olumlu değerlendirileceğinden eminseniz bulunduğunuz ilin hakem hastanesini öğrenip doğrudan oraya başvurmanızı tavsiye ederim. En azından rapor ücretini ikiye indirmiş olursunuz. Hakem hastaneye de rapor ücretini yatırmadan önce danışın, oradan da olumsuz çıkacaksa boşuna masraf yapmayın. Başka bir seçenek de mevcut raporda sevk edildiğiniz hastaneye danışmanız olur sanıyorum. İyi günler.

 27. Yakup
  13 Haziran 2017 - 01:00 | #27

  İyi günler. Hocam benim bu süreçte sıkıntılarım kursumdan kaynaklandı sürekli. İki ay önce kayıt oldum dosyamı kaybetmişler bana söylemediler bile. Ben kendim öğrendim. Sonra dosyayı tekrar istediler biz dersler için seni aracağız dediler. Ne olur ne olmaz eğitim veren kurumunun da gidip kartını almıştım. Bugün aradım bana seni neden aramadılar ki gibisinden cevap verdiler. Derslere çağırdılar. Hocam ikincisi de kurs bilgilerimin önceden emniyete verileceği söylenmişti. Bu işlem nasıl yapılıyor. bir kişi biz onu online olarak yapıyoruz diyor başka birisi dosyanı elden veriyoruz diyor. Ben emniyete adıma bildirim yapılıp yapılmadığımı nasıl öğrenebilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim

 28. 18 Haziran 2017 - 15:16 | #28

  Osman :

  Kursa gireli sertifikayı kazanali bir yıl oldu ama kimliğe başvurmadan.saglik raporunun kimliğine başvurmak için suresi varmıdır. Sertifikanın beş yıl suresi olduğunu biliyorum ama sağlık raporunu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Silahlı güvenlik sertifikanın var.

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. Süre dolduktan sonra başvuranlardan yeni rapor istenir. İyi günler.

 29. 21 Haziran 2017 - 08:12 | #29

  Murat :

  Selamun aleyküm silahlı güvenlik saglık raporu süresi 1 yıl demişsiniz ama benim kursum 6 ay dedi bi hastaneye sordum oda tahminimce 6 ay dedi bi silahlı güvenlige sordum oda 6 ay dedi benim acil bi şekikde kesin bilgiye ihtiyacım var 200 tl boşuna vermek istemiyorum lütfen yardımcı olun

  Özel güvenlikte işlemlerin rehberi olan Birleştirilmiş Genelge’yi, rapor gibi kursiyerleri çok ilgilendiren basit bir süre konusunu dahi bilmeyen bir kursu nasıl buldunuz bilemiyorum. Kursunuz dahil sorduğunuz kişilerin hepsi bilmediği konuda ahkâm kesen kişiler maalesef. Özel güvenlikte rapor geçerlilik süresi bir yıldır, sayfanın başında net ve açıkça yazıldığı gibi. İyi günler.

 30. 15 Temmuz 2017 - 13:09 | #30

  Sabri :

  Ozel güvenlikte raporlu olduğun zaman 20 günlük rapor yine maaşını veriyorlar mi

  Belirttiğiniz durum SGK ile ilgili, raporlu iken maaşın nasıl alınacağını işyeinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 31. 24 Temmuz 2017 - 16:17 | #31

  Sami :

  Hocam sertifika alırken heyet raporu (Sağlık raporu) alıyoruz.Velhasıl sınavı kazanıyor ve kimliğimiz çıkıyor.Bundan sonra çalışacağımız yer yada kurumlar bizden tekrar sağlık raporu istiyorlarmı yani böyle bir şart varmı yoksa sertifadaki rapor geçerliliğini koruyormu?

  Çalışacağınız yer rapor isteyebilir, bu onların hakkı. Ancak her işyeri, kesin ister diye kesin bir uygulama yok. Başvuracağınız yere bağlı. İyi günler.

 32. 21 Ağustos 2017 - 17:00 | #32

  Hayriye :

  Merhaba silahlı güvenlik için sağlık raporum 1 seneyi geçti fakat sertifika tarihimin süresi 1 yıl olmadı tekrar rapor almam gerekirmi

  Sayfanın başında raporun bir yıl geçerli olduğu yazıyor, sertifikanın değil. Sertifika süresi dolana kadar başvuru yapabilirsiniz ama rapor bir yıldan eski olmayacak. Zaten sertifika tarihinize bakınca raporu isterler sizden. İyi günler.

 33. 07 Eylül 2017 - 10:48 | #33

  ali :

  ben silahlı güvenlik belgesi icin kursa gitim kursumu başarıyla bitirdim ama dosyamı alıp teslim etmedim salık raporunun süresi yukarda bir yıl yazıyor daha bir yılı doldurmadım yeniden almama gerek varmı

  Bir yıl dolmadıysa yeniden almanıza elbette gerek yok. İyi günler.

 34. 09 Eylül 2017 - 08:12 | #34

  Emrah :

  İyi günler sağlık raporumun asli kayıp oldu kursa ki fotkobi onu vereceğim emniyete sorun olurmu

  İlinizde raporun başvuru esnasında istenip istenmediğini, isteniyorsa fotokopi kabul edilip edilmediğini sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 35. 15 Eylül 2017 - 11:12 | #35

  Dilek :

  Hocam ben silahlı olarak kursa başvurdum silahsiz olarak kazandım benim tekrar silahsiz olarak sağlık raporu çıkarmam gerekiyormu yoksa diğer silahlı olarak çıkardığım silahsız için sağlık raporu geçerli mi

  Bu tür eğitimle ilgili soruları kurslarınıza sorsanız daha çabuk cevap alırsınız emin olun. Kurslar para alıp sertifika vermenin dışında kursiyerlerinin bu konulardaki sorularını da cevaplamak, kişileri doğru yönlendirmek zorundadırlar. Silahlı rapor bir yıl geçerlidir. Silahsız başvuru yapabilir, bir yıl içerisinde silahlıya hak kazanırsanız tekrar rapor almadan silahlı kimlik alabilirsiniz. İyi günler.

 36. 23 Eylül 2017 - 14:36 | #36

  adem :

  hocam silahsiz sertifika kazandim saglik raporunun bitmesine1ay kaldi emniyete bu raporla gide bilirmiyim.

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. Süre dolmadan başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 37. 23 Ekim 2017 - 10:27 | #37

  Sadık göçmen :

  iyi gunler hocam çalıştıgım iş yeri heryıl heyet raporu istiyor benim aldigim raporun suresinin dolmasina 1 ay var ama işyeri kabul etmiyor senin eski rapor gecerli ama 1 ay suresi dolduktan sonra tekrar rapor alacaksin diyor bu rapor bu sekildemi gecerli oluyor?

  Bu sayfanın başındaki bilgi, özel güvenlik başvuruları için geçerli. İşyerleri bir yıldan az veya çok aralıkla rapor isteyebilir. Onlar açısından bunu engelleyen bir düzenleme yok. Bu nedenle işyerinizin istediği gibi hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 38. 31 Ekim 2017 - 11:25 | #38

  Bayram :

  Hocam benim bulundurma ruhsatlı silahım var simdi infaz memuru olarak ise başladım
  Kurumdan dolayı taşımaya cevirecem emniyet tekrar rapor istedi bende hastaneye başvurdum olumsuz verdiler tekrar başka bir hastaneden alabilrmiyim sıkıntı olurmu

  Olumsuz raporu imza karşılığı teslim aldıysanız buna dair kayıt diğer hastanelerde de görülebilir sanırım. İnfaz memurluğunda istenen raporun özel güvenlikle ilgisini bilemiyorum. Kendi kurumunuzdan araştırmanız halinde daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.