Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahsız)

11 Kasım 2011 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

 

Silahsız özel güvenlik olmak isteyen adayların, yukarıda belirtilen branş hekimlerinin imzaları olacak şekilde “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibareli raporu kursa başlarken uygun sağlık kuruluşlarından (poliklinik veya hastane)  almaları gerekmektedir.  Raporlar alındığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir. 

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 26565 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Aralık 2015 - 16:44 | #1

  sami :

  Hocam silahlı almayı düşünüyorum renk körlüğü varsa alabilirmiyim, alamıyorsam ne yapmam lazım.
  Teşekürler…

  Yukarıda gözle ilgili bölümde de görülebileceği gibi renk körlüğü engel hallerden değil. İyi günler.

 2. 16 Ocak 2016 - 17:15 | #2

  İbrahim :

  Silahsız özel güvenlik görevlisi hastanede çalışabilir mi?

  İşveren kabul ederse çalışabilir. İyi günler.

 3. 16 Ocak 2016 - 17:16 | #3

  Okan :

  Kolay gelsin bende bel fıtığı başlangıcı var silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum acaba bu heyet raporu na nasıl etki eder engel mi?

  Görev yapmanızı engelleyecek bir durum yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 4. 16 Şubat 2016 - 09:16 | #4

  edanur :

  nöroloji ve KBBden bir sorunum yok fakat gözlük kullanıyorum ve şuan sakinleştirici kullanıyorum bunun bir zararı olur mu sağlık raporu almamda?

  Psikiyatrik ilaçları devlet hastanesinden reçete yazdırıp alıyorsanız buna ilişkin kayıt, hastaneden rapor alırken görünür. Dolayısıyla aldığınız ilaçların içeriğine göre olumlu-olumsuz görüş bildirmek hekimin elinde. Rapor ücretini yatırmadan ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 04 Ocak 2017 - 09:12 | #5

  ali :

  merhaba benim sol kolumda dirsekten bilegime kadar ejderha dovmesi var. silahli guvenkik olarak bankalarda devlet binalrinda filan calisabilirmiyim cok merak ediyorum ve net bir cvp alamiyorum kimseden eger sorun olmicaksa hemen yazilmak istiyorum.

  Kolları boydan boya dövmeli rapor alıp çok güzel yerlerde (kamu dahil) çalışanlar var. Burada önemli olan iki husus var. İlki bazı psikiyatri hekimleri dövmeyi kendine zarar verme güdüsü olarak değerlendirip olumsuz kanaat belirtebiliyor. Bu tür hastanelerden uzak durun. Bazı hastanelerde de kişilik testi sonucuna göre olumlu rapor veriliyor. Kişilik testinde yaklaşık beş yüz soru var. Dikkatle okuyup tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. Okumadan cevaplayan birine olumsuz rapor verdiler. Olumsuz raporlar imza karşılığı teslim alındığında emniyetin rapor ret havuzunda görünüyor. Böyle olursa bir daha hiç özel güvenlik olma imkanı olmuyor. Raporu aldınız, eğitimi de başarıyla tamamlayıp kimlik sahibi olabildiniz diyelim. Dövmeli çalışmak işverenin inisiyatifinde, işveren kabul ederse sorun yok. Yukarıda da dediğim gibi bu şekilde çok çalışan var. Rapor alınabilecek hastaneleri bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanız uygun olur. İyi günler.

 6. 18 Ocak 2017 - 17:54 | #6

  Kardelen :

  Merhaba özel guvenlik kursuna gitmek istiyorum ancak hafif işitme kaybım var cihazım var ama cok nadir kullanıyorum dısarı çıkarken fln sorun olurmu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Belirttiğiniz konuya ilişkin karar, bu sağlık kurumlarında verilir. Rapor ücretini yatırmadan durumunuza uyan sağlık teşkiline danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 22 Mart 2017 - 14:37 | #7

  buğra Yasin Günsüz :

  merhaba
  sağlık raporu 1 yıl olduğu bilgisi kesinmidir bazı kaynaklarda 6 ay geçerli olduğu bilgisi verilmektedir konu hakkında net bilgi için desteğinizi bekliyorum
  tşkederim iyi Çalışmalar.

  Özel güvenlik raporları bir yıl geçerlidir. Net bilgi. İyi günler.

 8. 01 Temmuz 2017 - 07:21 | #8

  Reşat :

  Merhaba abim ögg olmak istiyor fakat kolunda jilet izleri var izler yeni deyil eskiden jalma sağlık sorunu yok jilet izleri engel olurmu. şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler

  Belirttiğiniz şekilde iz olmasına rağmen rapor alabilenler var. Konuya ilişkin yetki, raporu alacağı sağlık kurumunun branş hekiminde. Silahsız için rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine, ücreti yatırmadan önce danışmasını tavsiye ederim. Gerekirse geçmişte bilinçsizce yaptığı bir hareketten ötürü ömür boyu etkilenmemesi için bu işe ihtiyacı olduğunu güzelce anlatsın. Tereddütlü durumlarda kişilik testi yapılabilir. Bu testteki tüm soruları okuyup tutarlı cevaplar verebileceğine, sabır ve özveri gerektiren özel güvenlik işini yapabileceğine güveniyorsa eminim hekimi ikna eder. İyi günler.

 9. 08 Temmuz 2017 - 11:11 | #9

  Mehmet ağsın :

  Merhaba
  Benim ayağımda çocuk felçinden kaybaklı aksaklık var silahlı yada silahsız rapor almama engel olur mu?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Silahsız için rapor vermeye yetkili polikliniklerden rapor alınabilir. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için rapor almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 10. 12 Temmuz 2017 - 07:38 | #10

  Aliriza :

  Ayağımda platin var aksiyorum
  Güvenlik kimlik kartı almama engel mi

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız kurs görebilir. Silahsız adaylardan istenen raporda ortopedi onayı aranmadığı için silahsız eğitim almanız mümkün. İyi günler.

 11. 17 Temmuz 2017 - 15:56 | #11

  Mustafa :

  Hocam guvenlik olmak istiyorum yalniz psikiyattik tedavim var birde boynumda ve kolumda dovme var engel olurmu
  Tessekurler

  Silahlı için heyet, silahsız için poliklinik raporu istenir. Tedavide kullandığınız ilaçlar resmi reçeteli ise hastanede kayıtları görünebilir. Dolayısıyla rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. Dövme konusu da aynı şekilde ilgili hekimin inisiyatifinde, bazıları onaylıyor bazıları kişilik testi yapıp sonucuna göre hareket ediyor. Her iki durum için de başvuracağınız sağlık kuruluşuna danışarak alacağınız cevaba göre davranmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 21 Temmuz 2017 - 07:54 | #12

  ali güven :

  Hocam iyi günler benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim ilk önce ben askerlikten çürük aldım askere gitmedim ama herhangi bir sorunum yok sadece sol kulakda az işitme kaybı var sorun olurmu birde kolumda jilet izi var jilet izlerini dövmeyle kapatıcam hiç belli bile olmuycak kesiğin üstünde dövme gözükücek sorun olurmu yardımcı olursanız sevinirim..

  Silahsız için yetkili poliklinikten rapor almak gerekir. Sağlık şartlarına ilişkin sayfanın başında verilen bilgi dışında detay yok. Dolayısıyla işitme kaybının görevi yapmaya engel teşkil edecek oranda olup olmadığının takdiri ilgili hekimde. Jilet-faça izini tam örten, gizleyen dövme yok maalesef. Hekimler bunu anlar. Yine de jilet izi yerine dövme daha iyi intiba verir. Hekimle görüşüp bu izlerin ilk gençlikte olduğunu, artık düzenli bir iş ve hayat istediğinizi, bunun için de işe ihtiyacınız olduğunu anlatıp ikna ederseniz sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 13. 21 Temmuz 2017 - 07:57 | #13

  Cihan :

  Hocam silahsiz güvenlik görevlisi sakinleştirici ilaç kullanabilirmi kullanirse belgesi iptal olurmu pskiyatr raporlu ilaç kullanimi sonrasi belgesi iptal olan varmi

  Üniformalı-stresli işlerde zaman zaman sakinleşmeye ihtiyaç duyan çok, bu gergin günlük hayatın normal bir sonucu. Ancak işyeriniz bunu bahane edip tekrar rapor isteyebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 14. 27 Temmuz 2017 - 11:35 | #14

  Caner :

  Kolumda dovme var güvenlik olabilir mıyım 18yasındayım silahsız özel güvenlik olabilirmiyim?

  Yukarıda benzer yorumlar var demek okumadınız. Dövme konusunda karar rapor vermeye yetkili hekimdedir. Silahsız için 19 yaşından gün almak gerekir. Yaşınız-eğitiminiz uygun olduğunda rapor vermeye yetkili poliklinikte parayı yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Dövme ile rapor alabilenler de hayli fazla sayıda var. İyi günler.

 15. 09 Ağustos 2017 - 17:45 | #15

  sanem :

  Kollarımda jilet izi var bu güvenlik kartı almama engelmi

  Rapor alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Rapor için kişilik testi istenirse tüm soruları okuyup tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 09 Ekim 2017 - 16:51 | #16

  selma :

  Slm hocam ben yüksek okul mezunuyum belimde biraz eğrilik var doğuştan beri pek fark edilmiyor silahlı ögs almama engel olur mu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Rapor ücretini yatırmadan önce belirttiğiniz durumu danışmanız uygun olur. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.