Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahsız)

11 Kasım 2011 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

 

Silahsız özel güvenlik olmak isteyen adayların, yukarıda belirtilen branş hekimlerinin imzaları olacak şekilde “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibareli raporu kursa başlarken uygun sağlık kuruluşlarından (poliklinik veya hastane)  almaları gerekmektedir.  Raporlar alındığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir. 

 

Bu yazı bugün : 20, toplamda : 33355 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Aralık 2015 - 16:44 | #1

  sami :

  Hocam silahlı almayı düşünüyorum renk körlüğü varsa alabilirmiyim, alamıyorsam ne yapmam lazım.
  Teşekürler…

  Yukarıda gözle ilgili bölümde de görülebileceği gibi renk körlüğü engel hallerden değil. İyi günler.

 2. 15 Ocak 2018 - 12:01 | #2

  Ebru :

  Kolumda jilet ve döğme var güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Yukarıda aynı durum için gayet detaylı bilgi verilmiş bir kaç yorum var. Silahlı veya silahsız durumunuza uygun raporu alabilmeniz halinde sertifika da alabilirsiniz. Önemli olan raporu alabilmek. Yukarıdaki cevapları okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 23 Ocak 2018 - 14:28 | #3

  Mert :

  Hocam merhabalar. Bugün silahlı güvenlik için tuzla devlet hastanesine gittim. Nöroloji hariç hepsinden geçtim fakat nöroloji doktoru titremen var silahsıza çevirelim silahlıya veremem falan yaptı doktorun yanından çıktım ellerimi uzattım titreme falan yok tekrar girdim heyecandan olsa gerek yine birazcık titreme oluştu doktor ikna olmadı ama hiç bir şey yazmadı kaşe falan atmadı. Heyet perşembe günü ve heyettede yine o doktor var. Bir sonraki nöroloji doktorunu ve heyetimi bekleyeyim ? Genel cerrahi doktoruna bu olaydan bahsettim onun yanında ellerimi uzattım titreme yoktu senin sıkıntın yok dedi ben başka doktormu bekleyeyim 1 hafta bekleyip ? Siz şimdi emniyet ret havuzu dediğiniz için tedirginim. daha heyete sokmadım ve nöroloji doktoru kaşe vs bişey yazmadı rapora… Bu durumda emniyete giden bir şey olmaz dimi şu an için ?

  Verdiğiniz bilgilere göre herhangi bir olumsuzluk görünmüyor aslında. İyi günler.

 4. 08 Şubat 2018 - 09:02 | #4

  sefa :

  Hocam Merhaba Ben Silahsız özel güvenlik kartı almak istiyorum heyet raporlarımın hepsi iyi problem yok yanlız sol kolumda 10 yıllık bir kaç kesik izi var psikyatri sol kolda kesik izi olduğu için özel güvenlik olamaz yazdı raporuma ne yapmam gerek lütfen yardımcı olurmusunuz

  İşlemi devlet hastanesinde yaptıysanız ve imza karşılığı teslim aldıysanız işiniz zor. Olumsuz kararlı raporlar ret havuzuna girdiği için başka yerden olumlu rapor alsanız dahi kimlik başvurusu yaptığınız zaman özel güvenlik şube sizi ilinizin hakem hastanesine sevk eder. Dolayısıyla fazladan masraf yapmamak için hakem hastaneyi öğrenip kendiniz başvurabilirsiniz. Kişilik testi uygulayıp sonucuna göre olumlu rapor alabilenler var. Kişilik testindeki tüm soruları sabırla okuyup mantıklı, tutarlı cevap vermeniz önemli. Son günlerde bu şekil çizik-izler için olumsuz rapor verildiğine dair bir söylenti var. Eğer böyle bir karar varsa kişilik testi de yetmeyebilir. Bu nedenle hastaneden sorup öğrendikten sonra masraf yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 19 Mart 2018 - 16:40 | #5

  oznur :

  ben bir süre psikyatriye gittim ilac kullandım kişilik testi yaptım güvenlikci olmama engelmi acaba hocam

  Silahlı için istenen sağlık raporunun alınacağı hastanede, kullanılan ilaçlar görünür. Silahsız için 4 hekim imzalı poliklinik raporu da yeterlidir. İyi günler.

 6. 26 Mart 2018 - 07:55 | #6

  Seda :

  Hocam silahli özel guvenlik olmak istiyorum kulak zarlarim yirtik ameliyat oldum tutmadi zar heyet raporundan gecebilirmiyim silahli güvenlik e engelmi

  Silahsız sayfasına yazmışsınız ama işitme ile ilgili silahlı-silahsız fark etmeksizin aynı şartlar aranıyor. Yukarıda yazan dışında bilgi yok, çelişkili durumlarda karar ilgili hekime bırakılmış. Dolayısıyla rapor ücretini yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 26 Mart 2018 - 07:57 | #7

  aras :

  hocam meraba ben silahsız özel guvenlik olmak ıstıyorum saglık raporu devlet hastanesınden aldım ama askerlık yapmadım elverişli degıl raporum var platnden dolayı beldek sıkıntı olurmu sonradan

  Silahsız için poliklinik raporu yeterli iken heyet raporu almışsınız. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 8. aras
  26 Mart 2018 - 14:58 | #8

  @A.GÜLŞEN
  hocam bana ıla hastandn alanması grktgını söyldi güvnlik kursları bnd aldım sorun yoksa çok tskr saolun bılgılr için

 9. 27 Mart 2018 - 15:35 | #9

  yasin uysal :

  kolumda platin var silahsız güvenlik olmama engel olurmu ?

  Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 10. 04 Nisan 2018 - 11:39 | #10

  Muharrem :

  Bipolar bozukluk tanısı konulan ve 2011 yılından beri tedavi gören kişi Güvenlik görevlisi olarak çalışabilirmi?

  Özel güvenlikte aranan sağlık şartları ile ilgili sayfanın başında yazan dışında bilgi yok. Dolayısıyla çelişkili durumlarda karar yetkisi hekimlere bırakılmış. Silahsız için yetkili poliklinik, silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Rapor ücretini yatırmadan ilgili sağlık kuruluşuna danışmanızı tavsiye ederim. İlinizde rapor vermeye yetkili yerleri orada bulunan özel güvenlik kurslarından öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 11. 14 Mayıs 2018 - 14:13 | #11

  sadase :

  merhabalar bir kulağımda işitme kaybı var ve beni hakem hastaneye sevkettiler emin olamadıkları için. Benim sorum şu tıbbi ve cerrahi olarak iyileşmiş hastalıklar ve sosyal yaşamı kısıtlamayan tedaviler engel değildir diyor . Sizce kulak içi işitme cihazı alsam ve öyle girsem işitme testine geçebilir miyim ?

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık şartları ile ilgili tüm bilgi yukarıda açıklandığı şekilde. Detay olmayan hususlarda karar yetkisi ilgili hekimlere bırakılmış. İşitme için, görevi yapmaya engel teşkil edecek kayıp olmaması söylenmiş, ancak cihazla değil. Dolayısıyla cihazla olumlu rapor alabileceğinizi sanmıyorum. İyi günler.

 12. müjdat
  26 Haziran 2018 - 10:20 | #12

  ben ce kolda cizikfalan olaması engellememeli sonuc da eski olanlar var insanlarda genclik hatalarıvar bence piskyatiri den gecmesi yeterli olmalı
  neyani insanlar pişman lıkdan dödügünde pişman mı edilmeli tekrar bence mantıklı degil geclik hataları

 13. 04 Temmuz 2018 - 14:23 | #13

  onur :

  merhabalar benin ayak bileğimde pilatin var sıkıntı olurmu

  Silahsız için yetkili poliklinikten alınacak raporlarda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. Silahlı istiyorsanız hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız gerekir. İyi günler.

 14. 27 Ağustos 2018 - 10:49 | #14

  Serap :

  Alkol için doktora çıkması amateme gitmesi belgeyi almasını engellermi

  Sadece alkol ise etkilememesi lazım, uyuşturucu madde olunca iş değişir. Silahsız alacaksanız rapor ücretini yatırmadan önce rapor vermeye yetkili polikliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 31 Ağustos 2018 - 16:50 | #15

  Ayhan :

  Merhaba hocam silahsız için sağlık ocağından rapor alabilir miyim

  Sağlık ocağı/aile hekimliklerinde özel güvenlik raporunda istenen branşlarda hekim olmadığı için maalesef rapor alsanız da kabul edilmez. Silahsız için ilinizde yetkili polikliniklerden rapor alabilirsiniz. Hastaneler silahlı-silahsız ayırt etmeden 200 TL alıyor çünkü. İyi günler.

 16. 24 Eylül 2018 - 12:37 | #16

  Mahsum Akcil :

  %45 raporum var ve guvenlik silahsız güvenlik sınava girme ihtimalim varmi

  Rapordan ötürü yararlandığınız bir sosyal güvenlik yardımı/maaşı vb. varsa ne şekilde etkileneceğini iliniz SGK kurumundan öğrenmenizi tavsiye ederim. Engel durumu ortopedik ise silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için eğitim-yaş durumu da uygunsa mümkün. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahsız için aranan şartlar hakkında bilgi var. İyi günler.

 17. 15 Ekim 2018 - 15:23 | #17

  Merve :

  Merhaba ben depresyon ve anksiyete tedavisi gördüm ilaçlara hala devam ediyorum silahlı alamam diye biliyorum peki silahsız alabilir miyim?

  Silahsız raporunun alınabileceği polikliniklerde de bu tür kayıtların görünme durumu var, net bilmiyorum. Bu nedenle rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 16 Ekim 2018 - 07:32 | #18

  murat :

  merhaba ben silahlı ögg raporu için devlet hast. nöroloji böl. el titremesinden dolayı bana red verdi. bende silahsız başvuru için özel hastaneden muayene olup raporu aldım.sertifika alırken bir sıkıntı olurmu?

  Devlet hastanesinde olumsuz çıkan kararı imza karşılığı teslim aldıysanız bu durum ret havuzunda görünür. Sınav vb. tüm aşamaları geçip kimlik başvurusu yaptığınızda sistemde görünecek olumsuz rapor ve yeni aldığınız olumlu rapor arasındaki çelişki nedeniyle emniyet sizden hakem hastane raporu ister. Raporu teslim aldıysanız ilinizdeki hakem hastanelerden birinden rapor almanız gerekecek muhtemelen. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.