Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahsız)

11 Kasım 2011 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

 

Silahsız özel güvenlik olmak isteyen adayların, yukarıda belirtilen branş hekimlerinin imzaları olacak şekilde “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibareli raporu kursa başlarken uygun sağlık kuruluşlarından (poliklinik veya hastane)  almaları gerekmektedir.  Raporlar alındığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir. 

 

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 28273 kişi tarafından okundu.

 1. 01 Aralık 2015 - 16:44 | #1

  sami :

  Hocam silahlı almayı düşünüyorum renk körlüğü varsa alabilirmiyim, alamıyorsam ne yapmam lazım.
  Teşekürler…

  Yukarıda gözle ilgili bölümde de görülebileceği gibi renk körlüğü engel hallerden değil. İyi günler.

 2. 16 Ocak 2016 - 17:15 | #2

  İbrahim :

  Silahsız özel güvenlik görevlisi hastanede çalışabilir mi?

  İşveren kabul ederse çalışabilir. İyi günler.

 3. 16 Ocak 2016 - 17:16 | #3

  Okan :

  Kolay gelsin bende bel fıtığı başlangıcı var silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum acaba bu heyet raporu na nasıl etki eder engel mi?

  Görev yapmanızı engelleyecek bir durum yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 4. 16 Şubat 2016 - 09:16 | #4

  edanur :

  nöroloji ve KBBden bir sorunum yok fakat gözlük kullanıyorum ve şuan sakinleştirici kullanıyorum bunun bir zararı olur mu sağlık raporu almamda?

  Psikiyatrik ilaçları devlet hastanesinden reçete yazdırıp alıyorsanız buna ilişkin kayıt, hastaneden rapor alırken görünür. Dolayısıyla aldığınız ilaçların içeriğine göre olumlu-olumsuz görüş bildirmek hekimin elinde. Rapor ücretini yatırmadan ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 04 Ocak 2017 - 09:12 | #5

  ali :

  merhaba benim sol kolumda dirsekten bilegime kadar ejderha dovmesi var. silahli guvenkik olarak bankalarda devlet binalrinda filan calisabilirmiyim cok merak ediyorum ve net bir cvp alamiyorum kimseden eger sorun olmicaksa hemen yazilmak istiyorum.

  Kolları boydan boya dövmeli rapor alıp çok güzel yerlerde (kamu dahil) çalışanlar var. Burada önemli olan iki husus var. İlki bazı psikiyatri hekimleri dövmeyi kendine zarar verme güdüsü olarak değerlendirip olumsuz kanaat belirtebiliyor. Bu tür hastanelerden uzak durun. Bazı hastanelerde de kişilik testi sonucuna göre olumlu rapor veriliyor. Kişilik testinde yaklaşık beş yüz soru var. Dikkatle okuyup tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. Okumadan cevaplayan birine olumsuz rapor verdiler. Olumsuz raporlar imza karşılığı teslim alındığında emniyetin rapor ret havuzunda görünüyor. Böyle olursa bir daha hiç özel güvenlik olma imkanı olmuyor. Raporu aldınız, eğitimi de başarıyla tamamlayıp kimlik sahibi olabildiniz diyelim. Dövmeli çalışmak işverenin inisiyatifinde, işveren kabul ederse sorun yok. Yukarıda da dediğim gibi bu şekilde çok çalışan var. Rapor alınabilecek hastaneleri bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanız uygun olur. İyi günler.

 6. 18 Ocak 2017 - 17:54 | #6

  Kardelen :

  Merhaba özel guvenlik kursuna gitmek istiyorum ancak hafif işitme kaybım var cihazım var ama cok nadir kullanıyorum dısarı çıkarken fln sorun olurmu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Belirttiğiniz konuya ilişkin karar, bu sağlık kurumlarında verilir. Rapor ücretini yatırmadan durumunuza uyan sağlık teşkiline danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 22 Mart 2017 - 14:37 | #7

  buğra Yasin Günsüz :

  merhaba
  sağlık raporu 1 yıl olduğu bilgisi kesinmidir bazı kaynaklarda 6 ay geçerli olduğu bilgisi verilmektedir konu hakkında net bilgi için desteğinizi bekliyorum
  tşkederim iyi Çalışmalar.

  Özel güvenlik raporları bir yıl geçerlidir. Net bilgi. İyi günler.

 8. 01 Temmuz 2017 - 07:21 | #8

  Reşat :

  Merhaba abim ögg olmak istiyor fakat kolunda jilet izleri var izler yeni deyil eskiden jalma sağlık sorunu yok jilet izleri engel olurmu. şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler

  Belirttiğiniz şekilde iz olmasına rağmen rapor alabilenler var. Konuya ilişkin yetki, raporu alacağı sağlık kurumunun branş hekiminde. Silahsız için rapor vermeye yetkili polikliniklerden birine, ücreti yatırmadan önce danışmasını tavsiye ederim. Gerekirse geçmişte bilinçsizce yaptığı bir hareketten ötürü ömür boyu etkilenmemesi için bu işe ihtiyacı olduğunu güzelce anlatsın. Tereddütlü durumlarda kişilik testi yapılabilir. Bu testteki tüm soruları okuyup tutarlı cevaplar verebileceğine, sabır ve özveri gerektiren özel güvenlik işini yapabileceğine güveniyorsa eminim hekimi ikna eder. İyi günler.

 9. 08 Temmuz 2017 - 11:11 | #9

  Mehmet ağsın :

  Merhaba
  Benim ayağımda çocuk felçinden kaybaklı aksaklık var silahlı yada silahsız rapor almama engel olur mu?

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Silahsız için rapor vermeye yetkili polikliniklerden rapor alınabilir. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için rapor almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 10. 12 Temmuz 2017 - 07:38 | #10

  Aliriza :

  Ayağımda platin var aksiyorum
  Güvenlik kimlik kartı almama engel mi

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız kurs görebilir. Silahsız adaylardan istenen raporda ortopedi onayı aranmadığı için silahsız eğitim almanız mümkün. İyi günler.

 11. 17 Temmuz 2017 - 15:56 | #11

  Mustafa :

  Hocam guvenlik olmak istiyorum yalniz psikiyattik tedavim var birde boynumda ve kolumda dovme var engel olurmu
  Tessekurler

  Silahlı için heyet, silahsız için poliklinik raporu istenir. Tedavide kullandığınız ilaçlar resmi reçeteli ise hastanede kayıtları görünebilir. Dolayısıyla rapor ücretini yatırmadan önce danışmanız uygun olur. Dövme konusu da aynı şekilde ilgili hekimin inisiyatifinde, bazıları onaylıyor bazıları kişilik testi yapıp sonucuna göre hareket ediyor. Her iki durum için de başvuracağınız sağlık kuruluşuna danışarak alacağınız cevaba göre davranmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 21 Temmuz 2017 - 07:54 | #12

  ali güven :

  Hocam iyi günler benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim ilk önce ben askerlikten çürük aldım askere gitmedim ama herhangi bir sorunum yok sadece sol kulakda az işitme kaybı var sorun olurmu birde kolumda jilet izi var jilet izlerini dövmeyle kapatıcam hiç belli bile olmuycak kesiğin üstünde dövme gözükücek sorun olurmu yardımcı olursanız sevinirim..

  Silahsız için yetkili poliklinikten rapor almak gerekir. Sağlık şartlarına ilişkin sayfanın başında verilen bilgi dışında detay yok. Dolayısıyla işitme kaybının görevi yapmaya engel teşkil edecek oranda olup olmadığının takdiri ilgili hekimde. Jilet-faça izini tam örten, gizleyen dövme yok maalesef. Hekimler bunu anlar. Yine de jilet izi yerine dövme daha iyi intiba verir. Hekimle görüşüp bu izlerin ilk gençlikte olduğunu, artık düzenli bir iş ve hayat istediğinizi, bunun için de işe ihtiyacınız olduğunu anlatıp ikna ederseniz sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 13. 21 Temmuz 2017 - 07:57 | #13

  Cihan :

  Hocam silahsiz güvenlik görevlisi sakinleştirici ilaç kullanabilirmi kullanirse belgesi iptal olurmu pskiyatr raporlu ilaç kullanimi sonrasi belgesi iptal olan varmi

  Üniformalı-stresli işlerde zaman zaman sakinleşmeye ihtiyaç duyan çok, bu gergin günlük hayatın normal bir sonucu. Ancak işyeriniz bunu bahane edip tekrar rapor isteyebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 14. 27 Temmuz 2017 - 11:35 | #14

  Caner :

  Kolumda dovme var güvenlik olabilir mıyım 18yasındayım silahsız özel güvenlik olabilirmiyim?

  Yukarıda benzer yorumlar var demek okumadınız. Dövme konusunda karar rapor vermeye yetkili hekimdedir. Silahsız için 19 yaşından gün almak gerekir. Yaşınız-eğitiminiz uygun olduğunda rapor vermeye yetkili poliklinikte parayı yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. Dövme ile rapor alabilenler de hayli fazla sayıda var. İyi günler.

 15. 09 Ağustos 2017 - 17:45 | #15

  sanem :

  Kollarımda jilet izi var bu güvenlik kartı almama engelmi

  Rapor alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Rapor için kişilik testi istenirse tüm soruları okuyup tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 09 Ekim 2017 - 16:51 | #16

  selma :

  Slm hocam ben yüksek okul mezunuyum belimde biraz eğrilik var doğuştan beri pek fark edilmiyor silahlı ögs almama engel olur mu

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor istenir. Rapor ücretini yatırmadan önce belirttiğiniz durumu danışmanız uygun olur. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 17. 13 Kasım 2017 - 10:50 | #17

  Muhammed :

  S.a hocam benim 2010 yılındı polis karşıtı eylemde taş atmaktan kaydım var sınava girdim kazandım Silahsız olarak soruşturmam devam ediyor ögg olabilirmiyim sıkıntı çıkarmı. hırsızlıktan kaydım var ama dava devam ediyor mahkumiyetim Yok iki suçtunda da ögg olabilirmiyim teşekkürler şimdiden

  Belirttiğiniz her iki suç da ayrı ayrı, özel güvenlik olmaya engel teşkil eder. Dolayısıyla bu davaların sonuçlanması, cezaların HAGB’li olması, beş yıl denetimli serbestlik süresinin tamamlanması, düşme kararının alınması gibi koşulların tamamlanmasını beklemeniz gerekir. Aslında bunu eğitimden önce kursunuza söyleseydiniz eğitimi davaların bitiminde almanızı tavsiye edebilirlerdi. Şu halde görünen o ki sertifikanın beş yıllık süresi denetimli serbestliğe denk gelecek. İyi günler.

 18. 16 Kasım 2017 - 14:07 | #18

  SHYLA :

  LENS KULLANIYORUM SİLAHLI ÖGG SAĞLIK RAPORUNDA SORUN OLUR MU

  Görme bozukluğu için kullanıyorsanız +3,-3 aralığı sorun olmuyor. İyi günler.

 19. 17 Kasım 2017 - 07:43 | #19

  Emina :

  Ben güvenlik olarak çalışıyorum. Çocukken iki yumurtalığımda alındı ve şimdi bana %40 engelli raporu veriyorlar. Bu sorun benim işimi yapmama engel değil. Fiziksel ve psikolojik. Olarak herhangi bir sorunum yok . Engelli raporundan dolayı kimliğim iptal edilir mi?

  Silahsız özel güvenliklerde aranan sağlık şartlarını taşıyorsanız sorun olmaz. Eğer rapordan ötürü özel güvenlik şubede bir sıkıntı olursa rapora neden olan sağlık durumunun, özel güvenlik olarak çalışmayı engelleyip engellemeyeceğini tespit için hastaneye sevk isteyebilirsiniz. Hastaneden olumlu rapor almanız halinde sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 20. 23 Kasım 2017 - 09:03 | #20

  Ebru :

  Ben kalp ameliyatı oldum fakat şuan bana hiç bir sıkıntı yaratmıyor. Sağlık kontrolünden de geçebiliyorum. Kart almama engel midir?

  Silahlı için devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Durumunuza uygun raporu aldığınız takdirde özel güvenlik eğitimi ve kimliğini de alabilirsiniz. İyi günler.

 21. 20 Aralık 2017 - 08:33 | #21

  Nigar :

  İyi günler silahsiz güvenlik olmak için kiloyla ilgili bir problem olur mu herhangi bir sağlık sorunum yok fakat boyuma gore kilom fazla

  Silahsız adaylardan istenen sağlık raporu, ilgili 4 branş hekimi bulunduran polikliniklerden alınabilir. Raporu alabilmek kaydıyla boy-kilo oranı aranmaz. İyi günler.

 22. 20 Aralık 2017 - 08:36 | #22

  Davut :

  Hocam bundan 1 ay önce evraklarımı emniyete verdim uyap kaydım vardı daha önce kavgadan 2 sene 1 ay ceza aldım 5 ay yattım çıktım bıde para cezası aldım memur kımlık adresine gelir dedi umudum yok ama benım sonuc ne olur sizce olumlu yada olumsuz haber verirlermi

  Bir yıl ve üstü süreli ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Ancak ceza kararında HAGB olması, düşme kararının alınması halinde durum değişir. Cezanın bir kısmı infaz edildiğine göre sizin kararda HAGB yok sanırım. Bu durumda sonuç maalesef olumsuz görünüyor. Ceza kararını, kimlik başvurusu ile vermediyseniz evrakınız kararı verene kadar muhtemelen bekletilir. Olumsuz sonucun yazılı tebliğ edilmesi gerekir ama iş yoğunluğu nedeniyle gecikenler oluyor sanırım. İyi günler.

 23. 31 Aralık 2017 - 13:43 | #23

  mustafa alkan :

  merhaba hocam ben askerliği hizmetini tamamladım.ben şuan lise terkim şuanda sayfamda ortaokul mezunuyum. hocam benim ne gerekli şartları taşıyabilirim.hocam benim şuan da solda bir iz var hocam benim için endişe sıkıntı oluyor mu benim özel güvenlik girmem şartları yaranabilirmi benim internet sayfasına arastırdım da hocam benim silahsız ve silahli şartları altına alabiliyormuyum hocam.benim sabıka yok temiz e- devlet sayfasına takip etmekteyim sabıkam yok sicilim temiz hocam siz cevap vermesine rica ederim yine tekrar devam ederiz iyi günler…

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim alabilir. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye yetkili poliklinikleri oradaki özel güvenlik kurslarından öğrenebilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan önce belirttiğiniz izin rapora engel olup olmadığını sorun. Rapor alabilirseniz güvenlik kursuna kayıt olup eğitimlere katıldıktan sonra, yapılacak sınavda başarılı olmak kaydıyla özel güvenlik kimliği alırsınız. İyi günler.

 24. 02 Ocak 2018 - 13:22 | #24

  mustafa alkan :

  teşekkür ederim hocam benim yaşım 22 şartları altına yaranabiliyormu. hocam benim yaş sınırı mı hocam benim özel güvenlik şartları tamamen anladım da benim şuan orta okul mezunuyum benim özel güvenlik kurslarına ve rapor ücreti ne kadar benim girmem ihtimali varmı özel güvenlik silahsız altına yaranabilecekmiyim askerlik hizmetini ve sınava ne zaman girecez nerde kayıt yapacaz..

  İşlemler, ehliyet alma gibidir. Kurs ücreti dahil giderleri, bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırınız. İyi günler.

 25. 03 Ocak 2018 - 08:27 | #25

  mustafa alkan :

  teşekkür ederim. hocam benim gereken soylecek ilgili;
  hocam benim şuanda özel güvenlik olacamda kaç yıllık sözleşmelidir.hocam benim kıdem tazminatı veriyor mu acaba hocam. benim özel güvenlik çalışması gibi ama asgari ücret başlayacam. kıdem tazminatı veriyor mu kayıtlar ne zaman hocam…

  Bu sorularınız, çalışma hayatı ile ilgili. Dolayısıyla bunları çalışmaya başlayacağınız kurumdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 26. 04 Ocak 2018 - 09:00 | #26

  Mert :

  Bikac sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim.Gecen yil silahli guvenlik sertifikasi icin heyet raporu alacakken psikiyatri de kolumdaki faca izleri icin doktor olumsuz gorus bildirip raporu emniyete gonderecegini soyoemisti.Bu raporda sadece “silahli ozel guvenlik olamaz” ibaresi mi yer alir yoksa genel anlamda “ozel guvenlik olamaz” ibaresi mi? İmza karsiligi emniyete gonderme cumlesini acar misiniz biraz? Son olarak Rapor ret havuzu ulkede tek bi sistem uzerinde mi yoksa her ilin ayri sistemi var mi ?

  Ret havuzuna kayıtların nasıl girdiğini tam bilemiyorum. Tahmini olarak belirteyim; imza karşılığı teslim alınan olumsuz kararlı raporlar, emniyetin sistemine ret olarak giriyor, ret havuzu tüm illerden görülebilen şekilde kurgulanmış sanırım. Olumsuz rapor alanlar, başka sağlık kuruluşundan olumlu raporla başvuru yaparsa raporlar arasındaki çelişki nedeniyle özel güvenlik şube, hakem hastane raporu ister. Bu hastanelerin rapor masrafı ilgili kişiye aittir. Faça/jilet izi olanlardan kişilik testine tâbi olup sonucuna göre olumlu rapor alanlar olabiliyor. Sistemin işleyişi ile ilgili bilmediğim hususları tahminen söylediğimi tekrar belirtmek isterim. Ayrıca özel güvenlik işinin, gerçekten sabır ve özveri isteyen bir meslek olduğunu, tahammül gücü yüksek olmayan kişilerin işyerindeki sistemle ilgili doğal sayılabilecek tepkileri şahsileştirip başını derde sokanları basından, çevreden siz de duyuyorsunuzdur. Bu anlamda kendinize güveniyorsanız raporla ilgili şansınızı deneyebilirsiniz. Hatta rapor için masraf yapmadan önce bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup durumu anlatarak danışın. Konuya ilişkin başka bilgim yok, ilave sorunuz varsa ilinizdeki kurslar bilgi verebilir. İyi günler.

 27. 15 Ocak 2018 - 12:01 | #27

  Ebru :

  Kolumda jilet ve döğme var güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Yukarıda aynı durum için gayet detaylı bilgi verilmiş bir kaç yorum var. Silahlı veya silahsız durumunuza uygun raporu alabilmeniz halinde sertifika da alabilirsiniz. Önemli olan raporu alabilmek. Yukarıdaki cevapları okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.