Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahlı)

15 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

 

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 23519 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Ağustos 2013 - 11:59 | #1

  muzaffer :

  merhaba hocam ben güvenlik için sınava girmek istiyorum da askerlikte çürük raporu aldım fakat ameliyatla düzelir çürük almama sebep olan yer… düzeldikten sonra silahlı güvenlik kartı için saınavlara qirebilir miyim… sorun olur mu?**

  Özel güvenlik olmak için askerlik şartı aranmıyor. Kursa başlarken istenen raporu hastaneden alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Dolayısı ile önce hastane ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 11 Ağustos 2013 - 14:31 | #2

  emrah :

  hocam ben güvenlik sınavına giricem ama gözlerim -1 derece gözlük kullanıyorum sorun teşkil edermi ??

  Belirttiğiniz görme bozukluğu sorun olmaz. Ancak kursa başlamadan raporu almanız gerekirdi, sanırım ihmal edilmiş. İyi günler.

 3. 13 Ağustos 2013 - 17:26 | #3

  UMUT :

  Merhaba silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum fakat liseyi dışardan okuyorum şuan öğrenciyim silahlı kursa başlayabilirmiyim?

  Silahlı eğitim için lise mezunu ve 22 yaşından gün almak zorunlu. Dolayısıyla önce silahsız, mezun olunca sadece silah eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 4. 21 Ağustos 2013 - 13:26 | #4

  sefa :

  Hocam iyi günler kolay gelsin. ben 2012 yılında sağlık raporu için başvuru yaptım sol gözden dolayı alamadım. 2013 de başka bir ilde başvuru yapıp sağlık raporu aldım. özel güvenlik şubede alamadığım rapor çıkınca hakem hastaneye sevk ettiler hakem hastane sonucu olumsuz verildi. silahlı özel güvenlik görevlisi olmaz die. ben tüm bunlardan sonra gözdeki engelin ne derece olduğunu öğrenmek maksadıyla gözdeki sorun hakkında rapor istedim heyete girdim heyet sonucu yüzde beş bnm anlamadığım şu güvenlik raporu olmuyo gözdeki sorun yüzde beş ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz…

  Hastanelerde rapor verilen dikkate alınan değerleri bilemiyorum. Dolayısıyla yüzde beşi de anlayamadım. Eğer tedavi ile geçecek bir durumsa tedavi olup bunu belgelemek suretiyle tekrar şansınızı deneyebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 5. 23 Ağustos 2013 - 18:23 | #5

  sevcan :

  hocam kardeşimde konuşma bozuklu var kekelik güvenlikde sıkıntı olur mu ?saglık rabarunda önemsiz dıolar ?

  Kekemelikle ilgili bir şart belirtilmemiş sağlık şartlarında. Ayrıca kekeme veya pelteklik sorunu olanlardan rapor alabilenler var. Ancak son karar hastane/poliklinikte verileceği için başvuracağınız kursa danışarak rapor almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 31 Ağustos 2013 - 12:41 | #6

  özgür saray :

  hocam bana yardım edin zor olurmu sıvav bide bende amaliyat var bıçaklandım 3 sene önce ondan bi sıkıntı çıkmaz demi hocam bana yardım edin

  Silahsız için 19 yaşından gün almış-en az ortaokul, silahlı için 22 yaşından gün almış en az lise mezunu olmak zorunlu. Durumunuza hangisi uyuyorsa veya tercihinize göre kurs alabilirsiniz. Silahlı için hastaneden heyet, silahsız için poliklinikten rapor almak gerekir. Dersleri takip edip sınavdan önce de test çözerek hazırlanmanız kaydıyla başarılı olabilirsiniz. Bol şanslar.

 7. 31 Ağustos 2013 - 16:40 | #7

  Sefa KÜÇÜK :

  hocam iyi günler renk körlüğü silahlı güvenlik olmaya engelmidir ?

  Renk körlüğü, silahlı ve silahsız rapor almak için engel değildir. Sayfanın başında göz bölümünde belirtildiği şekilde sadece, körlük ve gece körlüğü engel olarak sayılmıştır. İyi günler.

 8. 03 Eylül 2013 - 16:04 | #8

  necati demir :

  hocam benim oğlumun sağ gözü yok silahlı sertifika alabilirmi

  Özel güvenlik sağlık şartlarına göre, oğlunuzun rapor alması mümkün değil maalesef. Körlük, gece körlüğü engel hal olarak sayılmış. Ayrıca belli bir derece üstündeki görme bozukluğu bile engel hal olabiliyor. İyi günler dilerim.

 9. 17 Eylül 2013 - 16:15 | #9

  gülşen :

  hocam ben silahsız güvenliği kazandım şuan açık lisede okuyorum şubatta mezun olucam ama diplomam mayıs ayında elime ulaşacak. şunu söylemek istiyorum halk eğitimden mezun olduğuma dair bir belge benim silahlı eğitim almama olanak sağlar mı cevabınız için şimdiden tşkler

  Liseden mezun olmaya hak kazandığınızı belirten ıslak imzalı bir belge, diploma yerine geçer. Silahlıya geçmek için diplomanın kendisine gerek yok. Mezuniyet durumunuzu belgelemeniz yeterli. İyi günler.

 10. 08 Ekim 2013 - 16:08 | #10

  güler seven :

  merhaba hocam, ben silahlı güvenliğe girdim .Sağlık raporumda problem olmadığı ve silahlı güvenlik olabilceğim yazıyor, birşey öğrenmek istiyordum . Göz muayenesinde gözlüklü olarak yazdığı için atışa da gözlükle mi gircem acaba ??

  Sınava gözlükle girmeniz zorunlu değil. Ancak atış notunun önemi nedeniyle takarak daha başarılı olacaksanız ihmal etmemelisiniz. İyi günler.

 11. 10 Ekim 2013 - 16:58 | #11

  ERTU :

  Merhabalar;

  Ben kaldırımda yürürken sol koluma araba çarpmıştı, ve bu sonuçtan ötürü sol dirseğim de hafif harabiyet olduğu için B59F4 bendiyle askerlikten muaf oldum. Üniversite mezunuyum! Ben silahlı güvenlik sertifikası alabilir miyim? Fiziken her türlü iş yapabiliyorum! Ve silahlı güvenlik sertifikası alsam bile askerlikten muaf olduğum için işi yapmama engel olur mu? Bu konuda düşünce yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler…

  Saygılarımla.

  Silahlı için 22 yaşından gün alıp en az lise mezunu olmak zorunlu. Ayrıca silahlılardan istenen sağlık raporunu (devlet hastanesinden heyet raporu) aldığınız takdirde özel güvenlik de olabilirsiniz. Burada önemli olan raporu alacağınız hastanenin tutumu, bazıları çok titiz hareket ediyor çünkü. Böyle bir hastaneye rast gelmemek için mümkünse önce bir kurs araştırmanızı, kursun tavsiye edeceği hastaneye gitmenizi tavsiye ederim. Özel güvenlik olmak için askerlik yapma şartı yok. Ancak bazı işyerleri özellikle fiilen askerlik yapan eleman seçebiliyor. Eğer lisans mezunu iseniz özel güvenlik şirketlerinden yönetici olarak da görev almanız mümkün. Ama bunda acele etmemenizi, sadece güvendiğiniz insanların bulunduğu şirketleri değerlendirmenizi özellikle belirteyim. Özel güvenlik işlemlerinde bütün sorumluluk yöneticide olduğu için dikkat etmelisiniz. İyi günler.

 12. 13 Kasım 2013 - 19:00 | #12

  özgür saray :

  İYİ GÜNLER HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR BEN SİLAHLI GÜVENLİK İÇİN KAYIT OLDUM SAĞLIK RAPORUNU BEKLİYOMM AMA KOLLARIMDA JİLET VE SİGARA İZİ VAR ACEBA BANA GÜVENLİK VERİRLERMİ HEYET VERİRMİ PAZARTESİ ÇIKCAK HEYET LÜTFEN BİLGİ VERİRMİSİNİZ

  Cevap gecikti, umarım sorunsuz halletmişsinizdir. Bu tür izleri olanlara kişilik testi sonucuna göre olumlu rapor verilebiliyor. Bol şanslar.

 13. 13 Kasım 2013 - 19:03 | #13

  koray :

  mrb hacam iyi günler ben askerde catısmaya girdikten sonra askerde komutanlarım yaptıklarından sonra kendıme hazmedemeyıp piskiyatrı ye gıttım vana gıttım doktor olamadıgı için diyarbarıra sevk edildim sonra ankara gataya sevk edildin orda silahı bıraktım. piskiyatrı sorunum kesnlıkle yok ben özel güvenlik olucam fakat silahga kullanabilir raporunu nasıl nerden alıcam benim için ne sorun olabilir.

  Silahlı özel güvenlik raporunun tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması yeterlidir. Silahla ilgili adli bir olay yaşamamak kaydıyla askerlik hizmetinde silah kullanıp kullanmadığınıza bakılmaz. Dolayısıyla rapor almanız yeterli. İyi günler.

 14. 26 Aralık 2013 - 17:32 | #14

  mustafa :

  mrb benim saglık raporumda 2.5 metreden fısıldıyı duyabilir tanısı var güvenlik olabilirmiyim cvp verirseniz tşk ederim

  Raporu imzalayan hekimlerin tespitleri değil, karar bölümünde silahlı veya silahsız durumunuza göre “özel güvenlik olur” ibaresi varsa sorun olmaz. İyi günler.

 15. 03 Ocak 2014 - 07:57 | #15

  özgür :

  hocam bende faça izi var sigara izi var bu yüzden güvenlik alcamda bunun gibi herkes alıyormurmuş bildiğiniz bi hastane varmı hocam acele cvp yazın iyi günler

  Belirttiğiniz izlere rağmen rapor almak için özel bir hastane yok. Rapor ücretini yatırmadan önce psikiyatriye başvurup danışabilirsiniz. Genelde kişilik testinden olumlu sonuç almak kaydıyla rapor alınabiliyor. İyi günler.

 16. 03 Ocak 2014 - 08:03 | #16

  barış :

  mrb hocam daha önce 2 kez heyet raporu aldım ve ögg olarak yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum şirket deişti ve şimdi yine heyet raporu istiyorlar,göz derecelerim 1 ve 1.25 yani enson 15 ay önce raporu alırken öyleydi acaba şimdi rapor alırken sorun olurmu, saygılar

  Şirketin size aldırdığı raporun hangi kriterlere göre değerlendirildiğini bilemiyorum. Özel güvenlik raporu gibi ise +3,-3 aralığındaki göz bozukluğu engel olmuyor. Bol şanslar.

 17. 03 Ocak 2014 - 08:04 | #17

  samet :

  İyi gunler sol gözumde göz tembellgi var silahli yada silahsız güvenlik olmaya engelmi. Teşekkurler

  Göz tembelliğinin görmeye etkisini bilemiyorum. Silahlı için hastane, silahsız için poliklinik raporu istenir. Tercihinize göre bu kuruluşlardan birine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 03 Ocak 2014 - 08:18 | #18

  sedat :

  selamlar silahlı ve silahsız özel güvenlik sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kısımlar harici mesela fizik dahiliye genel cerrah üroloji gibi bölümlerinde yer aldığı bir sağlık raporuna tabi tutulduk bunun ögg yönetmeliğine aykırı olduğunu söylememe rağmen bizim yönetmeliğimiz geçerli denildi bir doktor sizi diğer bölümlere sevk edebilir denildi bu durumda içişleri bakanlığının yönetmeliğini sağlık bakanlığı bir başka yönetmelikle değiştirebilir mi ? Bu konuda mağdur olan belki de 10.00 lerce insan var ve haksız bir kazançta söz konusu sizler ne düşünüyorsunuz .. ve özellikle silahsız özel güvenlik görevlisi olur raporu için ortopedi bölümünün kaldırıldığına dair tüm hastanelere uyarı gitmesine rağmen hala ortopedi bölümünü rapora dahil edenler var saygılarımla..

  Belirttiğiniz bu konuya kursların yapabileceği bir şey yok maalesef. Sağlık raporlarında yapılan değişiklikler, il sağlık müdürlüklerince hastanelere bildirilmiş olmalı. Ortopedi muayenesini silahsız için yapan kurumları, bulunduğunuz il sağlık müdürlüğüne bildirebilirsiniz. İyi günler.

 19. 03 Ocak 2014 - 08:21 | #19

  mustafa :

  iyi akşamlar calıştıgımız güvenlik şirketi ihaleyi yeniden aldı bizden özlük istediler benim saglık raporunda tanı olarak 2.5 metreden fısıltıyı duyabilir diye yazıyor tüm ülke genelinde silahlı özel güvenlik olur ittifakla yazıyor şirket bana sorun cıkarırmı yada bunu koz olarak kullanıp beni işten cıkarabilirmi cok düşünüyorum sonum ne olacak diye cvp verirseniz sevinirim şimdiden tşk

  Sağlık raporunda belirttiğiniz şekilde ibare yazıldığını daha önce duymadım. Raporlarda önemli olan karar bölümüdür. Orada olumsuz bir ifade yoksa sıkıntı olmaması gerekir. Buna rağmen olursa iş mahkemesinde şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 03 Ocak 2014 - 08:23 | #20

  Şahin :

  epilepsi hastasıyım fakat nöbet geçirmiyorum 21 yaşını doldurdum lise mezunuyum silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim ?

  Özel güvenlik sağlık şartlarında epilepsi ile ilgili bir düzenleme yok. Dolayısıyla raporda sıkıntı yaşamamanız gerekir. Önce bir kursa danışıp önerecekleri hastaneden şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 09 Ocak 2014 - 09:07 | #21

  efe :

  sağ kulakta işitme kaybı silahsız sertifika almaya engel teşkil edermi ? işitme kaybı ortadan biraz fazla

  Özel güvenlik sağlık şartlarında işitme kaybının görevi yapmaya engel teşkil etmeyecek şekilde olması belirtilmiş ama bir oran verilmemiş. Dolayısıyla bu konudaki karar sağlık teşkillerine bırakılmış. Silahlılar devlet hastanesinden heyet, silahsızlar poliklinikten rapor alabilir. Silahsız düşünüyorsanız özel güvenlik raporu veren bir polikliniğe başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 16 Ocak 2014 - 13:00 | #22

  uğur :

  slm ben hepatib b den çürük aldım güvenlik çi olabilri miyim ?

  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporuna bakılır. Silahlı için hastaneden heyet raporu, silahsız için poliklinikten rapor alınır. Durumunuza, tercihize uygun olan raporu aldığınız takdirde niçin askerlik yapmadığınıza bakılmaz. İyi günler.

 23. 20 Ocak 2014 - 11:39 | #23

  ömer :

  merhaba hocam ben sılahlı veya sılahsız özel guvenlık olmak ıstıyorum ama liseyı bıtırmedım lıse 1e kadar okudum olabılırmıyım sılahlımı sılahsızmı cevaplarsanız cok menmun olurum. ıyı aksamlar

  19 yaşından gün almanız kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Silahlı için liseden mezun olma şartı var. Silahsız çalışırken dışarıdan liseyi tamamlarsanız sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İyi günler.

 24. 21 Ocak 2014 - 19:04 | #24

  ali :

  merhaba hocam ben sılahlı guvenlıge basvurmak ıstıyorum fakat gozlerımde sorun var sımdıkı oldugum yerdekı devlet hastanesınden saglık raporunu alamadım fakulteden veya baska bır yerdekı devlet hastanesınden saglık raporunu alsam gecerlı olurmu askerde gozden dolayı curuk raporu aldım fakat hastane bana ne saglık raporu nede curuk raporu vermıyor sılahlı guvenlık olmayı cok ıstıyorum ayrıca sılahsızdada gozumun bozuklugu engel olur mu acaba ıyı aksamlar

  Rapor için ilk başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise bu durumun hastane tarafından emniyete bildirilebileceğinden bilginiz olsun. Tam olarak hangi illerde bu uygulama var bilemiyorum ama bulunduğunuz ilde varsa ilk raporunuz olumsuz, sonra başka hastaneden olumlu rapor götürürseniz emniyet sizi hakem hastaneye sevk eder. Silahsız için poliklinik raporu yeterli olur. Silahlıda sorun çıkarsa silahsız için bulunduğunuz ilde veya komşu illerde poliklinik araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 21 Ocak 2014 - 19:05 | #25

  Nazlı ulusoy :

  Hocam kolay gelsin ben silahsız güvenlik kurslarına girmek istiyorum ama bende göz tembelliği var sertifika almama engel olurmu ne yapmam gerekıyor yardımcı olurmusunuz kolay gelsın

  Sağlıkla ilgili tereddütlü durumlarda karar makamı sağlık kuruluşlarıdır. Silahsız için poliklinik raporu yeterli olduğundan bulunduğunuz ilden araştırıp danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 29 Ocak 2014 - 18:24 | #26

  cengiz :

  Merhaba hocam, 2 senedir özel güvenlik mesleği yapıyorum.Bir sorum olacak askerlikten muaf raporu aldım.Engelli raporu alırsam psikiyatri bölümünden mesleğimi yapmakta ve güvenlik kimliğimi yenilemede sıkıntı olur mu?

  Sadece silahsız güvenlikçilerin ortopedi kaynaklı raporlarında sorun olmaz. Psikiyatriden olumsuz raporu almak demek, özel güvenlik olma şartlarından birini kaybetmiş olmak demektir. Dolayısıyla yenilemeye kalmadan özel güvenlik olarak çalışmanızda sıkıntı yaratabilir. İyi günler.

 27. 19 Mart 2014 - 17:32 | #27

  azra :

  slm hocam bn sılahlı almak ıstıyordun bugun heyete gıttım ancak her ıkı kulakta hafıf derecelı ısıtme kaybı vardır dıye yazılmıs sorun olur mu
  sımdıden tsk

  Raporda teşhise değil, karara bakılır. Eğer “silahlı özel güvenlik olur” ibaresi varsa sorun olmaz. İyi günler.

 28. 19 Mart 2014 - 17:34 | #28

  Atilla :

  SELAMLAR HOCAM BENİM GÖZLÜK NUMARAM 9 + %40 ENGELLİ RAPORUM VAR SİLAHLI SERTİFİKA ALABİLİRMİYİM MUAYENEDE GÖZ SORUN OLURMU MESELA MUAYENEDE RAPORU ALDIK ; SİLH SINAVINDA GÖZLÜKLEMİ ATIŞ YAPTIRIRLAR ÇOK ACİL CEVAB BEKLİYORUM

  Belirttiğiniz derece ile silahlı raporu almanız mümkün olmaz maalesef. Silahlı raporu için +3,-3 aralığı dışında kalan derecelerde sonuç olumsuz çıkıyor. Atışta numaralı gözlük yerine koruyucu gözlük takılabilir. İyi günler.

 29. 19 Mart 2014 - 17:37 | #29

  yunus :

  hocam yas kac olmalı ve. stadlarda gorev yapan korumalık yapanlarda bu sertifika onculuk oluyor mu?

  Silahlı için 22, silahsız için 19 yaşından gün almak zorunlu. Özel güvenlik kimliği olanlar statlarda da çalışabilir. İyi günler.

 30. 19 Mart 2014 - 17:38 | #30

  tan :

  Hocam Merhaba sağ gözümde tembellik var 3.50 derecesi sol da sıkıntı yok sağ ve sol olarak atış yapabiliyorum.3 teşkil.yalniz silahlı güvenlik almak istiyorum bu gözüm buna engel olabilirmi.

  Silahlı raporlarında hastaneler tarafından genelde +3, -3 aralığında sorun olmuyor. Ancak son karar hastanelerde verildiği için rapor ücretini yatırmadan önce göz hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 31. 19 Mart 2014 - 17:40 | #31

  yılmaz :

  hocam heyette hepsınden geçtim.fakat kbb geldım işitme testine yolladı test sonucu sol kulak duyma kaybı var doktora goturdum olumlu rapor veremem dedi.bende suan silahsız kımlıgım oldugunu ve raporu almaktan vazgectım işlem yapmazsanız sevırım dedım rapor almadan cıkıp gıttım.acaba egm bildirilirmi.bildirilse şayet suankı silahsız kimligimi etkilermi.cevabınızı çok merak ediyorum.saygılarımla…

  Sağlık rapor sonuçlarını emniyete bildiren hastaneler var. Ancak hangi illerde bu uygulamanın olduğunu net bilmiyorum. İyi günler.

 32. ceren
  08 Nisan 2014 - 16:59 | #32

  merhabalar ben silahli guvenlik sertifikası almak istiyorum yanlız yakın zamanda gastrik slevee ameliyatı gecirdim bu bana engel teskil eder mi?

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster