Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahlı)

15 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

 

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 36468 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Kasım 2012 - 17:44 | #1

  faruk :

  renk körlügü silahlı güvenlik için bir engel teşkil ediyor mu acaba?Teşekürler…

  Renk körlüğü, silahlı ve silahsız için engel değil. Raporda bunun tespit edildiği yazılsa da sonucu etkilemiyor. İyi günler.

 2. 10 Şubat 2015 - 18:26 | #2

  dursun :

  askerden çürük alan birı güvenlik belgesınıde almış bu kışının calışmasına onay çikarmi hocam

  Askerlik yapma şartı özel güvenlikte aranmadığı için elverişsiz raporuna neden olan durum sağlık şartlarındaki engellerden değilse sorun olmaz. Bazı işyerleri özellikle askerliğini yapmış eleman isteyebilir. Ancak tamamı böyle olmadığı için şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 3. 03 Mart 2015 - 10:28 | #3

  aydın kurt :

  silahsız olan kimliğimi silahlı olarak çıkarma gereği doğdu Raporda tüm sağlık doktorlarını geçip okey aldım fakat gözümün 0.75 derece olduğunu muayenemde öğrendim fakat raporda almam gereken devlet hastanesindeki göz doktoru zorluk çıkararak gözün için çürük veririm diyor yaş olarakk ta hayli var bir şey anlatamıyorum çok zor bir durumdayım ne yapabilirim raporu temiz vermiyor.

  Özel güvenlik heyet raporlarında +3, -3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Muayene olduğunuz hekim, askeri öğrenci alımı ile karıştırmış olabilir. Gerekirse “gözlüklü” yazdırıp almayı deneyin. İyi günler.

 4. 24 Mart 2015 - 13:56 | #4

  GİZEMLİ.H :

  Arkadaşlar ben asker gidemedim beni cürük cıkardılar ben epelepsi hastasıyım uyunca yatakta tepiniyorum hastalıgım bu arkadaşlar ben özel güvenlik kimligi almayı düşünüyorum bir sorun olurmu saglık raporu alırkende bir sorun olur.

  Sağlık şartlarında epilepsi ile ilgili bir açıklama yok. Dolayısıyla karar sağlık teşkillerine bırakılmış. Rapor aldığınız takdirde özel güvenlik eğitimi de alabilirsiniz. Silahlı için devlet hastanesinden heyet raporu, silahsız için dört hekim imzalı poliklinik raporu geçerli olur. İyi günler.

 5. 24 Mart 2015 - 14:00 | #5

  iskender :

  merhaba, vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürederim…
  her sorum ayrı önemli benim için…
  panik atak veya anksiyetesi olanlar heyet raporu alma esnasında bunu belirtmez ise veya belirtir ise silahlı sertifika alabilir mi…
  ikinci sorum ise diyelim sertifikayı sağlıklıyken aldık ama sonradan panik atak veya anksiyete oluştu ve bi psikiyatır ilaç yazdı, sertifika iptal olur mu? son sorum ise diyelim sertifikaya henüz başvurmadık ama son anda panik ve anksiyete oluştu doktor ilaç yazdı, bu ikaç heyet raporunun sisteminde gözükür mü , gözükmüyorsa söylemesek olur mu :)

  Panik atak veya anksiyete bozukluğu tedavisi görülen hastanenin kayıtlarının, başka hastaneler tarafından görünüp görünmediği sanırım sistemle ilgili, bazılarında görünüyor, bazılarında görünmüyor. Dolayısıyla bunu bilemiyorum. Rapor alırken söylememek lehinize olur. Raporu, akabinde kimliği aldıktan sonra ilaç yazdırmak sorun olmaz. İyi günler.

 6. 09 Nisan 2015 - 16:48 | #6

  haydar dursun :

  sol gözde doğuştan olan görme azlığı var yakın mesafeden görüyorum silahlı özel güvenlik kartı çıkarmaya sorun teşkil edermi

  Silahlı raporlarının tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekir. Sağlık şartlarında belirli bir oran verilmemekle birlikte +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları olanlar rapor alabiliyor. Rapor vermeye haiz bir hasteneye başvurup rapor ücretini yatırmadan önce göz kliniğiyle görüşerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 7. 16 Nisan 2015 - 16:52 | #7

  kara :

  +3,-3 göz bozukluğunu açıklar mısınız ,yani sol göz 2.75 sağ göz 2.75 olursa rapor alabilir miyim.

  Açıklayacak bir şey yok aslında, +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları engel olmuyor. İyi günler.

 8. 28 Nisan 2015 - 07:34 | #8

  MEHMET AKGÜN :

  iyi akşamlar

  Genel kolluk emeklisiyim.Silahlı ÖGG kartı heyet raporunu tam teşekküllü asker hastanesinden alabilirmiyim ?

  Selamlar

  Ankara’da askeri hastaneler, emniyetin raporda aradığı “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresini yazmadıkları için olmuyor. Siz bulunduğunuz şehirde bu ibareyi yazdırıp heyet onayı alırsanız olabilir. İyi günler.

 9. 12 Mayıs 2015 - 13:24 | #9

  Harun Atilla :

  Kolumdaki 2 tane metal parçadan doğan façaya biraz benzeyen çizik sertifika almama engel olur mu fazla görünmüyor ?

  Silahlı için devlet hastanesinden, silahsız için 4 branş hekiminden onay verebilen poliklinikten rapor istenir. Durumunuza uygun bu raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. İyi günler.

 10. 04 Haziran 2015 - 16:11 | #10

  APO :

  JİLET VE AMELİYAT İZLERİ SORUN ALOYORMU

  Durumunuza uygun (silahlı-silahsız) raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 19 Haziran 2015 - 12:41 | #11

  ali :

  Sağ böbreğim midemin içindeymiş ve sol böbreğimi göre küçükmüş sağlık raporunda sıkıntı olur mu ama normal çalışıyor muş bir sıkıntı olur mu

  Sağlık raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. Silahlı için hastaneden heyet raporu, silahsız için 4 imzalı rapor verebilen poliklinikten alınacak rapor yeterlidir. İyi günler.

 12. 03 Temmuz 2015 - 08:59 | #12

  fatma :

  sag böbregim yok 12 yasimda alindi suan 21 yasindym bana bi skntısî ykk gvenlk olmama engel mi :(

  Belirttiğiniz durum, sağlık şartlarında engel olarak belirtilmemiş. Özel güvenlik olabilmek için istenen raporu almanız kaydıyla sorun olmaz. Silahlı ve silahsız için gereken raporların alınacağı yerler farklıdır. Kayıt olmayı düşündüğünüz kurs, bulunduğunuz ilde uygun yerler konusunda size bilgi verecektir. İyi günler.

 13. 03 Temmuz 2015 - 09:33 | #13

  FATMA :

  İYİ GÜNLER BENİM EŞİM GÜVENLİK SERTİFİKASI ALDIKTAN İKİ SENE SONRA AMELİYAT OLDU KALBİNE PİL TAKILDI KALP PİLİ GÜVENLİK OLMASINA ENGELMİ HAYATINI KISITLAYACAK HİÇBİR DURUMU YOK RESMİ GAZETEDE BU YAZIYOR KARDİYOLOJİK OLARAK ŞİFA İLE SONUÇLANMIŞ FİZİKSEL AKTİVİTEYİ KISITLAMAYAN TIBBİ VE CERRAHİ TEDAVİLER KABULE ENGEL DEĞİLDİR CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

  Eşinizin kimlik kartı varsa yenilemede tekrar rapor istenmediği için sorun olmaz. İşyeri rapor isterse bilemem. Ancak kimlik işlemleri açısından rapor alabildiği takdirde sorun olmaz. İyi günler.

 14. 27 Temmuz 2015 - 07:48 | #14

  Musa :

  Merhabe ben istanbul teknik üniversite si özel güvenlik bölüm ü kazandım ilk önce hasteneden rapor almam gerekiyor hastene fark ediyor mu ben izmirde oturuyorum bide benim sol göz 3.5 sag da 3 rapor alabilirimiyim teşekür ederim şimdi den

  Önlisans programlarının öğrenci seçiminde aradığı şartları, rapor istenen hastaneleri bilemiyorum. İlgili okuldan araştırmanız gerekir. İyi günler.

 15. 27 Ağustos 2015 - 07:21 | #15

  hikmet :

  sag goz -5 00 +425ve sol goz -5 00 + 4 00 engel olurmu

  Sağlıkla ilgili durumlarda karar hastane/poliklinik gibi sağlık teşkillerinde verilir. Ancak silahlılar için +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarının engel olmadığının söylendiğini belirlebilirim. İyi günler.

 16. 08 Eylül 2015 - 15:50 | #16

  Samet :

  Anksiyete veya depresyon tedavisi görüyor olmak bu raporu silahlı yada silahsız farketmiyor, almamıza engel bir durummu?
  Yoksa psikiyatri alanındaki belli başlı bozukluklar (şizofren, kişilik bozukluğu vb) mı engel oluyor.

  Sayfanın başında psikiyatride aranan şartlar yazıyor. Diğer detaylarda karar, sağlık kurumlarına/hekimlere bırakılmış. Teredddütünüz varsa rapor ücretini yatırmadan önce hastanenin psikiyatri bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 22 Eylül 2015 - 07:39 | #17

  a.kadir :

  Merhaba iyi günler bulunmus oldugum askeri hasteden beni ankara mevki hastanesine sevk etti goz numalarım -8 -6 toplamı 14 oluyor sizce askeri hastaneden rapor alabilirmiyim ?yardımcı olursanız sevinirim

  Askeri hastaneden ne için rapor alacağınızı anlayamadım. Bu sitede özel güvenlik adayları için bilgiler yer alır. Askeri hastane raporu için bilgim yok maalesef. İyi günler.

 18. 03 Ekim 2015 - 15:22 | #18

  Gökhan :

  İyi günler 5 yıldır silahsız güvenlik görevlisiyim,liseyi dışardan bitirdim silahli güvenlik olmak istiyorum,ilk sağlık raporu aldığımda sol gözümde (aynen raporu yazıyorum) myopik astigmat sağ göz 0.50 ile tam sol göz 1.50-1.00 30′ ile 6/10, diskramatopsi yok. Bunun anlamını benim silahlı güvenlik olmama engel teşkil edermi ? Cevap verirseniz memnun olurum tşk ederim..

  Silahlı raporu veren hastanelerde genel olarak +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları engel olmuyor. Verdiğiniz dereceler ilerlemiş veya değişmiş olabileceğinden hastaneye danışmanız doğru olur. Rapor ücretini yatırmadan göz bölümüyle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 19. 03 Ekim 2015 - 15:24 | #19

  hakan :

  merhaba geçmişte çalıştığım işten çıkardığımdan dolayı kişilik bozukluğu olmuş.. yeşil reçeteden ilaç yazılmış şu an işe girdim durumumda bir sıkıntı yok. özel hastanede şimdi ise devlet hastanesinde silahlı güvenlik için başvuru yaptım herhangibi bir sorun yaşarmıyım psikatriste bende herhangibi bir sıkıntı yok şu an…

  Belirttiğiniz durumun sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 20. 03 Ekim 2015 - 15:26 | #20

  Esat :

  İyi akşamlar hocam öncelikle verdiğiniz ve verecek olduğunuz açılamalardan dolayı çok teşekkür ederim sorum şu ki 18 yaşımı doldurdum okulum açık öğretimden devam ediyor silahsız özel güvenlik sertifikası alıcam askere gitmeden bir iş imkanı bulabilirmiyim yani askere gitmediğim için işe almamazlık yaparlar mı

  Özel güvenlik olmak için askerlik şartı aranmıyor. Ancak bazı işyerleri özellikle askerlikle ilişkisi olmayan eleman isteyebilir. İşyerlerinin böyle bir hakkı var sonuçta. Ancak bunu aramayan yerlerin sayısı daha fazla. Dolayısıyla bu şartı aramayan yerlerde çalışabilirsiniz. İyi günler.

 21. 10 Ekim 2015 - 16:39 | #21

  AYHAN ERKAYA :

  @a.gulsen
  Renk körlüğü olan kişiler sadece Eğliyet ve Özel gv.lik kimlik alanlar için uygun değildir bu belgeleri alamazlar örnek yeşil renki turuncu renk görürler.

  Hangi bilgiye dayanarak söylediğinizi bilemiyorum ama özel güvenlik adaylarında renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 22. 27 Ekim 2015 - 15:50 | #22

  Volkan :

  Silahsız özel güvenlik belgesi almak için kulakta işitme kaybı oranı varmı gözde olduğu gibi +3-3 gibi mesela. Kuşağımda işitme kaybı var. Teşekkür ederim şimdiden

  İşitme kaybına ilişkin bir bilgi maalesef yok, karar tamamen sağlık teşkillerine bırakılmış. Silahsız raporu poliklinikten de alınabileceği için önce KBB ile görüşmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 23. 12 Kasım 2015 - 14:29 | #23

  Murat :

  Guvenlik olarak calismaktayim. Psikiyatrisen tedavi gördüm depresyon sebebiyle işime engel olur mu işten çıkarılma gibi

  Belirttiğiniz durum tamamen işyerinizin kararına kalmış. Rahatsızlığınızın işinize yansıması söz konusu değilse sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 24. 12 Kasım 2015 - 17:06 | #24

  emre demir :

  Kollarimda omuz bolgesinde kesik izleri var bu sorun olurmu silahli guvenlik olmak ocon

  Sağlık raporu almanız kaydıyla sorun olmaz. Genelde kişilik testi yapılıyor, olumlu sonuçlanırsa rapor veriliyor. Rapor alacağınız hastanenin ilgili bölümüne danışıp olumlu cevap aldıktan sonra ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 16 Kasım 2015 - 08:35 | #25

  ozgur :

  Merhaba. Silahsiz olan kimligimi silahliya cevirmek istiyorum mahkemem oldugundan silahli vermiyorlardi ama 1 ay once mahkeme bitti ben beraat ettim simdi mutacat etsem guvenlik sorusturmasinda karsima cikarmi

  Beraat de etseniz o mahkeme kaydı görüneceği için silahlıya geçerken veya yenileme yaptığınızda karar örneği sizden istenir. Ancak beraat ettiğiniz için engel teşkil etmez. İyi günler.

 26. 17 Aralık 2015 - 18:14 | #26

  akin :

  Merhaba ben bipolar tanım var ama derece verilmemiş çürük aldım askerden silahli yada silahsız güvenlik olabilir miyim

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Yaş-mezuniyet-tercih gibi durumlara göre hangisini düşünüyorsanız o sağlık teşkilinden rapor alabildiğiniz takdirde özel güvenlik eğitimi de alabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan biriyle görüşüp danışabilirsiniz. İyi günler.

 27. 22 Aralık 2015 - 17:54 | #27

  Dogan :

  Hocam ben askerligimi.7 ay yaptim ve sonrasinda psikiyatriden muaf aldim silahli guvenlik sertifikam var tupras icin bi sikinti olustururmu cvp inizi vekliyorum cunku hemen evrak hazirlamam lazim

  Keşke verilecek cevabım olsa maalesef yok. Çünkü TÜPRAŞ’ın eleman seçimindeki kriterlerini bilmiyorum ne desem yalan olur inanın. Sadece bir fikir olarak evrak hazırlayıp şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Bol şanslar.

 28. 28 Aralık 2015 - 09:35 | #28

  ali :

  Ritim atisi anormal yazmasi silahli kimlik almaya engelmi

  Sağlık şartları ile ilgili tüm detaylar yukarıda verilenler, bizim de harici bir bilgimiz yok. Belirttiğiniz durumla ilgili karar, silahlılardan istenen raporun alınacağı tam teşekküllü devlet hastanesinde verilir. Bulunduğunuz ildeki kurslara rapor alınabilecek hastaneleri danışabilirsiniz. İyi günler.

 29. 02 Ocak 2016 - 18:06 | #29

  Emre Topuz :

  Hocam apandist ameliyatı silahlı güvenliğe sıkıntı olurmu

  Hayır, olmaz. İyi günler.

 30. 02 Ocak 2016 - 18:07 | #30

  sezer dedeogu :

  seamun aleykum ben 2012 yılında saglık raporu aldım ama guvenlık belgemı cıkartmamıstım su anda cıkartmak ıstıyorum bu saglık raporu gecerlı olur mu su anda acıl cevap verırsenız cok memnun olurum tesekkur ederım

  Özel güvenlik işlemlerinde rapor geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni rapor almanız gerekir. İyi günler.

 31. 02 Ocak 2016 - 18:08 | #31

  samet :

  Benim göz 1, 1,5 derece uzağı bu derecede görüyorum.Gözlüğü çok sık kullanmıyorum gerektiği yerde kullanıyorum. Silahlı olarak başvuruda bulunsam önüme bir engel koyulabilirmi.

  Heyet raporlarında +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. İyi günler.

 32. 16 Ocak 2016 - 16:50 | #32

  Emin :

  Selamın aleyküm ben ankarada oturuyorum şuan yozgattayım burdaki hastaneden sağlık raporu ala bilirmiyim saglık raporu almak bir qünde halolur mu şimdiden teşekkürler…

  Silahlı için heyet raporu gerekir. Raporu başka ilden, kursu başka ilden alabilirsiniz. Ancak orada ne kadar zaman alacağını bilemem. Ankara’da bile hastanelere göre süre değiştiği için net bilgi veremiyoruz. İyi günler.

 33. 16 Ocak 2016 - 16:56 | #33

  E.calam :

  Gözlük numaram +3 -3 üstündeyse silahlı olamıyoruz peki bu değerlerin üstündeyse yada hangi numaralara kadar silahsız olabiliyoruz silahsız için gözlük şartı varmı

  Görme bozukluğu ile ilgili verilen +3,-3 aralığı genel bir bilgidir. Son karar raporu onaylayacak hekime aittir. Bazı hekimler “gözlüklü” yazarak onaylayabiliyor. Bu nedenle önce hekimle görüşmeniz yararlı olur. Gözle ilgili şartlar, silahlı-silahsız fark etmeksizin aynıdır. Silahsız raporları 4 hekim imzalı rapor verebilen yetkili polikliniklerden alınabilir. Onu da polikliniğe danışmanız gerekir. İyi günler.

 34. 30 Ocak 2016 - 08:54 | #34

  Yusuf alay :

  Merhabalar bugün muane olmak için saglık ocagına gittim elimde dövme oldugu için askeri hastaneye sevk edildim yarın gidicem bide kulak burun bogaz burnumda küçükken düşmüştüm kemil yamuklugu varmış ben hiç farketmedim ama bide renk körlügü varmı sayıları okurken hile yapıyorlar gibi ama sizce sonuç ne olur ceval verirseniz sevinirim

  Özel güvenlik için istenen rapor, sağlık ocağından alınmaz. Sizin muayene sebebinizi anlayamadım, askerlik için ise inanın bilgim yok. Özel güvenlik açısından renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 35. 04 Şubat 2016 - 14:58 | #35

  Ö.öner :

  Silahlı özel güvenlik sertifikam var askerlikte bi avantajı olur mu hocam

  Sorduğunuz konuda hiç bir bilgi yok, acemi birliğinde söylersiniz. Eğer istihdam olanağı varsa dikkate alınır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.