Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahlı)

15 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

 

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 43205 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Kasım 2012 - 17:44 | #1

  faruk :

  renk körlügü silahlı güvenlik için bir engel teşkil ediyor mu acaba?Teşekürler…

  Renk körlüğü, silahlı ve silahsız için engel değil. Raporda bunun tespit edildiği yazılsa da sonucu etkilemiyor. İyi günler.

 2. 03 Mart 2015 - 10:28 | #2

  aydın kurt :

  silahsız olan kimliğimi silahlı olarak çıkarma gereği doğdu Raporda tüm sağlık doktorlarını geçip okey aldım fakat gözümün 0.75 derece olduğunu muayenemde öğrendim fakat raporda almam gereken devlet hastanesindeki göz doktoru zorluk çıkararak gözün için çürük veririm diyor yaş olarakk ta hayli var bir şey anlatamıyorum çok zor bir durumdayım ne yapabilirim raporu temiz vermiyor.

  Özel güvenlik heyet raporlarında +3, -3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Muayene olduğunuz hekim, askeri öğrenci alımı ile karıştırmış olabilir. Gerekirse “gözlüklü” yazdırıp almayı deneyin. İyi günler.

 3. 16 Nisan 2015 - 16:52 | #3

  kara :

  +3,-3 göz bozukluğunu açıklar mısınız ,yani sol göz 2.75 sağ göz 2.75 olursa rapor alabilir miyim.

  Açıklayacak bir şey yok aslında, +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları engel olmuyor. İyi günler.

 4. 28 Nisan 2015 - 07:34 | #4

  MEHMET AKGÜN :

  iyi akşamlar

  Genel kolluk emeklisiyim.Silahlı ÖGG kartı heyet raporunu tam teşekküllü asker hastanesinden alabilirmiyim ?

  Selamlar

  Ankara’da askeri hastaneler, emniyetin raporda aradığı “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresini yazmadıkları için olmuyor. Siz bulunduğunuz şehirde bu ibareyi yazdırıp heyet onayı alırsanız olabilir. İyi günler.

 5. 12 Kasım 2015 - 17:06 | #5

  emre demir :

  Kollarimda omuz bolgesinde kesik izleri var bu sorun olurmu silahli guvenlik olmak ocon

  Sağlık raporu almanız kaydıyla sorun olmaz. Genelde kişilik testi yapılıyor, olumlu sonuçlanırsa rapor veriliyor. Rapor alacağınız hastanenin ilgili bölümüne danışıp olumlu cevap aldıktan sonra ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 28 Aralık 2015 - 09:35 | #6

  ali :

  Ritim atisi anormal yazmasi silahli kimlik almaya engelmi

  Sağlık şartları ile ilgili tüm detaylar yukarıda verilenler, bizim de harici bir bilgimiz yok. Belirttiğiniz durumla ilgili karar, silahlılardan istenen raporun alınacağı tam teşekküllü devlet hastanesinde verilir. Bulunduğunuz ildeki kurslara rapor alınabilecek hastaneleri danışabilirsiniz. İyi günler.

 7. 02 Ocak 2016 - 18:06 | #7

  Emre Topuz :

  Hocam apandist ameliyatı silahlı güvenliğe sıkıntı olurmu

  Hayır, olmaz. İyi günler.

 8. 16 Ocak 2016 - 16:56 | #8

  E.calam :

  Gözlük numaram +3 -3 üstündeyse silahlı olamıyoruz peki bu değerlerin üstündeyse yada hangi numaralara kadar silahsız olabiliyoruz silahsız için gözlük şartı varmı

  Görme bozukluğu ile ilgili verilen +3,-3 aralığı genel bir bilgidir. Son karar raporu onaylayacak hekime aittir. Bazı hekimler “gözlüklü” yazarak onaylayabiliyor. Bu nedenle önce hekimle görüşmeniz yararlı olur. Gözle ilgili şartlar, silahlı-silahsız fark etmeksizin aynıdır. Silahsız raporları 4 hekim imzalı rapor verebilen yetkili polikliniklerden alınabilir. Onu da polikliniğe danışmanız gerekir. İyi günler.

 9. 30 Ocak 2016 - 08:54 | #9

  Yusuf alay :

  Merhabalar bugün muane olmak için saglık ocagına gittim elimde dövme oldugu için askeri hastaneye sevk edildim yarın gidicem bide kulak burun bogaz burnumda küçükken düşmüştüm kemil yamuklugu varmış ben hiç farketmedim ama bide renk körlügü varmı sayıları okurken hile yapıyorlar gibi ama sizce sonuç ne olur ceval verirseniz sevinirim

  Özel güvenlik için istenen rapor, sağlık ocağından alınmaz. Sizin muayene sebebinizi anlayamadım, askerlik için ise inanın bilgim yok. Özel güvenlik açısından renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 10. 15 Şubat 2016 - 18:28 | #10

  Emrah :

  Elverissiz raporu alan silahli guvenlik olurmu

  Elverişsiz raporu alanların silahlı olabilmesi için o ildeki hakem hasteneden olumlu rapor almaları gerekir. İyi günler.

 11. 16 Şubat 2016 - 18:17 | #11

  murat à. :

  İyi günler
  Bn askere gidemedim elverişsiz raporu verdiler
  Tüp mide ameliyati olmuştum Kilo problemim den dolayı 100 kg verdim sadece yemek yeme sıkıntım vardı ondan dolayı rapor verdiler hiç gitmedim askere suan sağlık açısından iyiyi
  Bu bnm özel güvenlik olmama engel olurmu silahlı veya silahsız

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yok. Askerlikten elverişsiz raporu almanıza neden olan durum, rapor almanıza engel teşkil etmezse sorun olmaz. Şu halde sağlık açısından probleminiz yoksa muhtemelen raporu almanızda da sorun olmayacaktır. İyi günler.

 12. 22 Mart 2016 - 18:13 | #12

  RIDVAN :

  gözümde 6/10(-6 00) optik diskin konjenital H52.2-Astigmatizma H50.1-Diverjan konkomitan strabismusH52.1-Miyopi bozukloğu silahsız gövenlik olabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  Bulunduğunuz ilde silahsız raporu vermeye yetkili poliklinikleri oradaki özel güvenlik kurslarından birine sorup öğrenebilirsiniz. Silahlılar için +3,-3 sorun olmuyor. Rapor ücretini yatırmadan önce göz bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 23 Mart 2016 - 09:28 | #13

  yalçın :

  tıp 1 dıyabet hastasıyım sılahlı guvenlık belgesı alabılırmıyım acaba?

  Özel güvenlik sağlık şartlarında diyabetle ilgili bir detay yok. Bulunduğunuz şehirdeki kurslardan birine, ilinizde rapor veren hastaneleri sorup öğrenebilirsiniz. Hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce ilgili poliklinikle görüşüp olumlu cevap alırsanız işlemi başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 07 Nisan 2016 - 08:51 | #14

  Kader :

  Hocam silahlı güvenlik için kan tahlilde hamile çıkarsa sorun olurmu acaba

  Hamilelik silahlı rapora engel olmaz. Ancak gerek eğitim atışında, gerekse sınav atışında bebeğin zarar görme ihtimaline karşı, atış yapabilmeniz için sizden doktor raporu istenebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 15. 27 Nisan 2016 - 15:30 | #15

  Sıtkı Can :

  Hocam ben eskerlige elverissiz raporu aldım . Yuksek biryerden düşmüştüm ve kafatasım çatlamıştı başında ameliyat izi var . Fakat sacım hafif uzun oldugunda kapanıyor ve belli olmuyor . Bu ameliyat silahlı eğitim gormeme engel olurmu . Lise mezunuyum 23 yaşindayim .

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Tercihinize göre silahlı-silahsız uygun olan sağlık teşkiline başvurmanızı, rapor ücreti yatırmadan ilgili bölümle görüşmenizi, olumlu cevap almanız halinde raporu almanızı tavsiye ederim. Anlattığınız kadarıyla sorun olmayacakmış gibi görünüyor. Karar sağlık teşkillerinde verileceği için bulunduğunuz ildeki özel güvenlik kurslarına danışarak rapor veren hastane-poliklinikleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 16. 03 Haziran 2016 - 16:00 | #16

  can ataklı :

  göz kaymasi var bir göz de hafif sizce ama göz numaramda sıkıntı yok silahli güvenlik alabilrmiim

  Görmede problem yoksa rapor almanız mümkün olur sanıyorum. Ancak bu konu sağlık teşkillerinin inisiyatifinde olduğu için başvuracağınız hastane göz bölümüyle görüşüp olumlu cevap aldıktan sonra rapor ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 10 Haziran 2016 - 14:18 | #17

  emrah :

  selam benim sorum şu olacaktı beni fazla kilodan askere almadılar silahlı güvenlik belgesini alabilirmiyim alsamda iş bulabilirmiyim

  Silahlı için istenen heyet raporunu alabilirseniz eğitim de alabilirsiniz. Rapor konusunda inisiyatif hastanelerde olduğu için oraya sormanız doğru olur. İş konusu da bulunulan ildeki iş imkanlarına göre değişebilir. İyi günler.

 18. 15 Haziran 2016 - 16:31 | #18

  ahmet :

  Silahsiz guvenlik olarak calismaktayim liseyi disardan bitirdim silahliya cevirmek istiyorum ama sol kolumda 5.6 parca faca izi var silahli guvenlik olur raporu verirlermi acaba

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. Belirttiğiniz durumda kişilik testine tâbi olup olumlu rapor alanlar var. Rapor ücretini yatırmadan psikiyatri bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederim. Bu konudaki karar sağlık teşkillerinde olduğu için başkası ne dese boş, ilgili yerle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 19. 17 Haziran 2016 - 16:05 | #19

  Fatma :

  Merhaba ben silahli guvenlik icin heyete girdim sag gozumde gorme bozuklugu oldugu icin olmadi simdi silahsiz icin heyete girsem yine ucret vermek zorundamiyim

  Bunu ben değil, işlemi yapan hastane cevaplayabilir. Silahsız için hastane yerine poliklinikten de rapor alabilirsiniz. Hastanelerde silahlı-silahsız fark etmeden aynı rakam alınıyor. İyi günler.

 20. 09 Temmuz 2016 - 16:16 | #20

  Halil :

  Merhaba.yaklasik 7 8 yil once sol koluma 5 6 tane ince ince cizik seklinde faca atmistim suan 22 yasindayim.bugun hastane de danismana sordum faca varsa silahli guvenlik gorevlisi icin heyet raporu alamazsin dedi.sizce de oyle mi acaba ? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  Ankara’da kişilik testi tatbik edip sonucuna göre silahlı alabilenler var. Dolayısıyla hastanenin tutumu önemli, başka hastaneye de danışabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde yoksa yakın illerden de almak mümkün. İyi günler.

 21. 12 Temmuz 2016 - 16:09 | #21

  Halil :

  @A.GÜLŞEN
  Bugun psikiyatri doktoruyla on gorusme yaptim.sadece faca var diye muamele yapmiyoruz kisilik testi yapariz vs soyledi.icim rahatladi acikcasi.

  Sizin adınıza sevindim. Bir küçük tavsiyede bulunayım. Kişilik testlerinde 500 civarında soru olduğu için adaylar hepsini okumaya üşenip gelişigüzel cevaplayabiliyor. Bu da onların başka hastanedeki şanslarını bile yok ediyor. Dolayısıyla soruları dikkatle okuyup tutarlı cevaplar vermenizi öneririm. İyi günler.

 22. 14 Temmuz 2016 - 08:02 | #22

  Halil :

  @A.GÜLŞEN
  Cok tesekkur ederim dediginiz gibi yapicam.birsey sormak istiyorum simdi faca izini raporda belirttiler diyelim ama testi gectik bir sorun cikarir mi rapor almama engel olur mu acaba saygilar.

  Rapora duruma göre “Silahlı Özel Güvenlik Olur” veya “Olamaz” ibaresi yazılır, faça izi var diye yazılmaz. İyi günler.

 23. 21 Temmuz 2016 - 16:18 | #23

  ahmet :

  benzodiazepin – 19
  THC – 10
  kokain – 40
  opiat – 10
  anfetamin – 10
  kreatinin(idrarda) – 16.61 bu sonuçlarla sağlık heyetinden geçebilirmiyim ?

  Bu sonuçlar hakkında hiç bir bilgim yok maalesef. Uyuşturucu madde kullanımı olanlara kimlik onayı verilmiyor. Bu detayı bulunduğunuz ildeki kurslara sormanızı, tahlil sonuçlarını da rapor için başvuracağınız sağlık teşkiline danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 24. 26 Ağustos 2016 - 16:25 | #24

  Hamza :

  Tek böbrekli insanlar güvenlik görevlisi olabilir mi

  Sağlık raporu alabildiği takdirde özel güvenlik de olabilir. İyi günler.

 25. 29 Ağustos 2016 - 07:53 | #25

  Şükrü :

  Mrh benim bir sorum olacak benim sağ kulak işitme kaybı var /150 oranda acaba sılahli kimlik alabilirmiyin daha ön ce den sılahsız kimliğim var ama süresi doldu bu sılahlığı ya çevirmeyı düşünüyorum

  Sağlık şartlarıyla ilgili tüm bilgi yukarıdaki kadar. Sizin belirttiğiniz gibi belirli oranlarda işitme kayıplarında rapor verme yetkisi ilgili sağlık kurumlarında. Tam teşekküllü devlet hastanesine rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 26 Eylül 2016 - 18:00 | #26

  batu :

  (+3,-3)ten yüksek olup gözlükle rapor alma ihtimalimiz var mı tesekkurler

  Bu sorunuzun cevabını ancak hastaneden alabilirsiniz. Bize gelen bilgiler bu yönde, fazla olup alan var mı inanın bilmiyorum. İyi günler.

 27. 26 Eylül 2016 - 18:02 | #27

  Furkan :

  At nalı böbrek şikayetim var askerden elverişsiz raporu aldım silahlı güvenlik görevlisi olmak istiyorum sağlık raporunda bi pürüz çıkarma? Teşekkür ederim.

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik şartı yapma aranmaz. Ancak askerliğe engel olan sağlık durumunun, özel güvenliğe engel sayılan hallerden olmaması gerekir. Özel güvenlikte aranan sağlık şartlarına ilişkin mevzuatta sadece sayfanın başında verilen bilgi var. Dolayısıyla durumunuz tam teşekküllü devlet hastanesinde değerlendirilip karar verilecektir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölüme danışmanızı, olumlu cevap almanız halinde işlem başlatmanızı tavsiye ederim. Muhtemelen sorun olmayacaktır. İyi günler.

 28. 27 Eylül 2016 - 07:27 | #28

  Berkcan :

  Silahlı özel güvenlik sertifikası için dövme sorun olur mu

  Dövme olanlara, hastanede kişilik testi yapıp sonucuna göre rapor verilebiliyor. Kişilik testindeki soruları tek tek okuyup tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. Sıkılıp okumadan cevap verenler reddediliyor ve bu durum ret havuzunda göründüğü için bir daha rapor almak mümkün olmuyor. İyi günler.

 29. 27 Eylül 2016 - 07:29 | #29

  hasan :

  slm hocam ben askerlik yaparken hava degisimi aldim askerligime basladim 2kez hava degisimi verdiler askerlige elverisli degilsin degiler silah ozel guvenlik olarak calisabilirmiyim

  Askerliğe elverişsiz kılan durum, özel güvenliğe engel sağlık hallerinden değilse sorun olmaz. Aranan şartlarla ilgili bilgi sayfanın başında verildiği kadar, detayları hakkında karar sağlık kurumlarına bırakılmış. İyi günler.

 30. 10 Ekim 2016 - 15:46 | #30

  gelhat :

  hocam ben made kulanıyorum bu engel olurmu

  Buna ilişkin mahkeme kararı varsa asla silahlı olamazsınız. Silahsız da durum değişebilir. Şartlar uysa bile Ankara’da onay verilmiyor. Bulunduğunuz ildeki durumu oradaki kurslardan sormanız gerekir. İyi günler.

 31. 21 Ekim 2016 - 10:32 | #31

  halime :

  Mrb hocam yas 28 psikiyatri raporununa takildim ben 2 ay once psikiyatsise gittim. Uzun soluklu deprosyon dedi. Bu sorun teskil eder mi tsk ederim

  Silahlı için rapor alırken mi takıldınız anlayamadım. Devlet hastanelerinden raporlu-reçeteli ilaçlar sistemde görünür. Dolayısıyla silahlı raporunda ilgili hekim bu kayıtları görüp kararını verir. İyi günler.

 32. 17 Kasım 2016 - 08:28 | #32

  Serpil :

  Silahlı güvenlik belgesi alırken daha önceden yapılan intihar girişimi engel olur mu

  Bu durum polis ve hastane kayıtlarına geçti ise silahlı raporu alınacak hastanede görünebilir. Hekim de kişilik testi isteyebilir. Kişilik testine giren kişinin tüm soruları dikkatle okuyup tutarlı cevaplar vermesi yeterlidir. İyi günler.

 33. 22 Kasım 2016 - 15:43 | #33

  Serpil :

  Mrb hocam sağlık raporum olumlu çıktı kişilik testi çözdürdüler. Ama bu intihar olayı güvenlik soruşturması nda bana engel çıkarırmı. Durumu emniyete anlattım net cevap vermediler. Kurs içinkayıt yaptırabilir miyim teşekkürler

  Sağlık raporunu aldığınıza göre sorun olmaması gerekir. Sonuçta bir suç işlememişsiniz, hakkında soruşturma, adli bir karar yok bence. İyi günler.

 34. Rıza Aysel
  24 Kasım 2016 - 09:40 | #34

  Hipofiz adenom ameliyatı geçirdim silahlı güvenlik görevlisi olmak için gereken başvuruları yapmış bulundum sıkıntı çıkar mı?

 1. Henüz geri izleme yok.