Özel Güvenlik Sağlık Şartları (Silahlı)

15 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Psikiyatri : Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak

Göz : Körlük veya gece körlüğü  olmamak

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak

 

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 25457 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Kasım 2012 - 17:44 | #1

  faruk :

  renk körlügü silahlı güvenlik için bir engel teşkil ediyor mu acaba?Teşekürler…

  Renk körlüğü, silahlı ve silahsız için engel değil. Raporda bunun tespit edildiği yazılsa da sonucu etkilemiyor. İyi günler.

 2. 23 Ocak 2013 - 16:52 | #2

  mehmet ali ertek :

  orta okul mezunuyum askerliğimi komando olarak yaptım özel güvenlik olabilrmiym

  Silahsız eğitim alarak özel güvenlik olabilirsiniz. Dışarıdan liseyi tamamladığınız takdirde, sadece silah fark eğitimi ile silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İyi günler.

 3. 08 Şubat 2013 - 17:21 | #3

  deniz :

  hocam ben lise mezunuyum silahlı sertifika için baş vurmak istiyorum amasol ayağımda varis var bu bir engel teşkil edermi

  Rapor almanız kaydıyla sorun olmaz. Rapor için de özel güvenlik raporu veren hastanelerden birine başvurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca varis, özel güvenliğe engel hallerde sayılmamış. İyi günler.

 4. 08 Şubat 2013 - 17:22 | #4

  s.kısa :

  slm hocam size bir sorum olacak askeriyeden kilo fazlalığından dolayı muaf raporu aldım güvenlik görevlisi olarak calışabilirmiyim bir mahzuratı olurmu lütfen acele cevap yazın şimdiden teşekkürler allah razı olsun

  Sağlık raporunu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Çalışma konusu başvuracağınız işyerine bağlı. Kilo nedeniyle askerlikten muaf olup özel güvenlik olarak çalışan bir çok kişi var ayrıca. İyi günler.

 5. 14 Şubat 2013 - 11:02 | #5

  ö güler :

  slm hocam ben lise mezunuyum özel güvenlik(silahlı) içinbaş vurdum fakat sol kulakta % 65 işitme kaybım olduğu gerekçesi ile hastane heyeti rapor vermedi.normalde duymam da hiç bir sorun yok … silahsız olarak güvenlik olabilirmiyim?… şimdiden teşkkür ederim…iyi günler.

  Silahlıya engel olan işitme kaybı silahsıza da olur. Ancak silahsız raporları poliklinikten alınabildiği için şansınızı deneyebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 6. 14 Mart 2013 - 18:40 | #6

  ado :

  hocam sol gözüm görmuyr çürük raporum var,,silahsız güvenlik ışında calışmak ıstyrum ne yapmam gerekıyr bılgı verırı msnz,görünüşde belli olmuyr zaten

  Özel güvenlik olmak için aranan sağlık şartlarında körlük veya gece körlüğü olmamak aranıyor. Eğer bir gözünüz tamamen görmüyorsa maalesef özel güvenlik olmak için istenen raporu almanız mümkün olmaz. Silahsızlar için poliklinikten rapor istenir. İyi günler.

 7. 31 Mart 2013 - 13:35 | #7

  mehmet :

  kalp rahatsızlığı geçirdim güvenlik için sorun olurmu

  Sağlık raporu aldığınız takdirde özel güvenlik eğitimi de alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 26 Nisan 2013 - 10:17 | #8

  murat seçer :

  selam hocam özel güvenlik te yaş sınırı kaç oluyor

  Silahsız için 19, silahlı için 22′den gün almak zorunlu, üst yaşta sınır yok. İyi günler.

 9. 01 Mayıs 2013 - 11:18 | #9

  bülent kötek :

  mehaba hocam kimliğin süresinin bitimine kaç ay kala yenilemeye baş vurmamız gerekir

  Kimlik süresi dolmadan en fazla 1 yıl, en az 6 ay kala yenileme eğitimi almak zorunlu. Erken başvuruda zararınız olmaz, sertifikaya önceki kimliğin bitiş tarihine beş yıl eklenir. İyi günler.

 10. 04 Haziran 2013 - 16:59 | #10

  ali :

  hocam göz derecesi en fazla kaç olmalıdır silahlı güvenlik olabilmek için

  Özel güvenlik sağlık şartlarında net olarak belirtilmediği için hastanelerin inisiyatifinde bir konu denilebilir. Genel olarak +3, -3 aralığındaki görme bozukluğu olanlar olumlu rapor alabiliyor. İyi günler.

 11. 31 Ağustos 2013 - 12:41 | #11

  özgür saray :

  hocam bana yardım edin zor olurmu sıvav bide bende amaliyat var bıçaklandım 3 sene önce ondan bi sıkıntı çıkmaz demi hocam bana yardım edin

  Silahsız için 19 yaşından gün almış-en az ortaokul, silahlı için 22 yaşından gün almış en az lise mezunu olmak zorunlu. Durumunuza hangisi uyuyorsa veya tercihinize göre kurs alabilirsiniz. Silahlı için hastaneden heyet, silahsız için poliklinikten rapor almak gerekir. Dersleri takip edip sınavdan önce de test çözerek hazırlanmanız kaydıyla başarılı olabilirsiniz. Bol şanslar.

 12. 31 Ağustos 2013 - 16:40 | #12

  Sefa KÜÇÜK :

  hocam iyi günler renk körlüğü silahlı güvenlik olmaya engelmidir ?

  Renk körlüğü, silahlı ve silahsız rapor almak için engel değildir. Sayfanın başında göz bölümünde belirtildiği şekilde sadece, körlük ve gece körlüğü engel olarak sayılmıştır. İyi günler.

 13. 13 Kasım 2013 - 19:00 | #13

  özgür saray :

  İYİ GÜNLER HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR BEN SİLAHLI GÜVENLİK İÇİN KAYIT OLDUM SAĞLIK RAPORUNU BEKLİYOMM AMA KOLLARIMDA JİLET VE SİGARA İZİ VAR ACEBA BANA GÜVENLİK VERİRLERMİ HEYET VERİRMİ PAZARTESİ ÇIKCAK HEYET LÜTFEN BİLGİ VERİRMİSİNİZ

  Cevap gecikti, umarım sorunsuz halletmişsinizdir. Bu tür izleri olanlara kişilik testi sonucuna göre olumlu rapor verilebiliyor. Bol şanslar.

 14. 13 Kasım 2013 - 19:03 | #14

  koray :

  mrb hacam iyi günler ben askerde catısmaya girdikten sonra askerde komutanlarım yaptıklarından sonra kendıme hazmedemeyıp piskiyatrı ye gıttım vana gıttım doktor olamadıgı için diyarbarıra sevk edildim sonra ankara gataya sevk edildin orda silahı bıraktım. piskiyatrı sorunum kesnlıkle yok ben özel güvenlik olucam fakat silahga kullanabilir raporunu nasıl nerden alıcam benim için ne sorun olabilir.

  Silahlı özel güvenlik raporunun tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması yeterlidir. Silahla ilgili adli bir olay yaşamamak kaydıyla askerlik hizmetinde silah kullanıp kullanmadığınıza bakılmaz. Dolayısıyla rapor almanız yeterli. İyi günler.

 15. 03 Ocak 2014 - 08:18 | #15

  sedat :

  selamlar silahlı ve silahsız özel güvenlik sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kısımlar harici mesela fizik dahiliye genel cerrah üroloji gibi bölümlerinde yer aldığı bir sağlık raporuna tabi tutulduk bunun ögg yönetmeliğine aykırı olduğunu söylememe rağmen bizim yönetmeliğimiz geçerli denildi bir doktor sizi diğer bölümlere sevk edebilir denildi bu durumda içişleri bakanlığının yönetmeliğini sağlık bakanlığı bir başka yönetmelikle değiştirebilir mi ? Bu konuda mağdur olan belki de 10.00 lerce insan var ve haksız bir kazançta söz konusu sizler ne düşünüyorsunuz .. ve özellikle silahsız özel güvenlik görevlisi olur raporu için ortopedi bölümünün kaldırıldığına dair tüm hastanelere uyarı gitmesine rağmen hala ortopedi bölümünü rapora dahil edenler var saygılarımla..

  Belirttiğiniz bu konuya kursların yapabileceği bir şey yok maalesef. Sağlık raporlarında yapılan değişiklikler, il sağlık müdürlüklerince hastanelere bildirilmiş olmalı. Ortopedi muayenesini silahsız için yapan kurumları, bulunduğunuz il sağlık müdürlüğüne bildirebilirsiniz. İyi günler.

 16. 16 Ocak 2014 - 13:00 | #16

  uğur :

  slm ben hepatib b den çürük aldım güvenlik çi olabilri miyim ?

  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporuna bakılır. Silahlı için hastaneden heyet raporu, silahsız için poliklinikten rapor alınır. Durumunuza, tercihize uygun olan raporu aldığınız takdirde niçin askerlik yapmadığınıza bakılmaz. İyi günler.

 17. 20 Ocak 2014 - 11:39 | #17

  ömer :

  merhaba hocam ben sılahlı veya sılahsız özel guvenlık olmak ıstıyorum ama liseyı bıtırmedım lıse 1e kadar okudum olabılırmıyım sılahlımı sılahsızmı cevaplarsanız cok menmun olurum. ıyı aksamlar

  19 yaşından gün almanız kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Silahlı için liseden mezun olma şartı var. Silahsız çalışırken dışarıdan liseyi tamamlarsanız sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İyi günler.

 18. 21 Ocak 2014 - 19:04 | #18

  ali :

  merhaba hocam ben sılahlı guvenlıge basvurmak ıstıyorum fakat gozlerımde sorun var sımdıkı oldugum yerdekı devlet hastanesınden saglık raporunu alamadım fakulteden veya baska bır yerdekı devlet hastanesınden saglık raporunu alsam gecerlı olurmu askerde gozden dolayı curuk raporu aldım fakat hastane bana ne saglık raporu nede curuk raporu vermıyor sılahlı guvenlık olmayı cok ıstıyorum ayrıca sılahsızdada gozumun bozuklugu engel olur mu acaba ıyı aksamlar

  Rapor için ilk başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise bu durumun hastane tarafından emniyete bildirilebileceğinden bilginiz olsun. Tam olarak hangi illerde bu uygulama var bilemiyorum ama bulunduğunuz ilde varsa ilk raporunuz olumsuz, sonra başka hastaneden olumlu rapor götürürseniz emniyet sizi hakem hastaneye sevk eder. Silahsız için poliklinik raporu yeterli olur. Silahlıda sorun çıkarsa silahsız için bulunduğunuz ilde veya komşu illerde poliklinik araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 21 Ocak 2014 - 19:05 | #19

  Nazlı ulusoy :

  Hocam kolay gelsin ben silahsız güvenlik kurslarına girmek istiyorum ama bende göz tembelliği var sertifika almama engel olurmu ne yapmam gerekıyor yardımcı olurmusunuz kolay gelsın

  Sağlıkla ilgili tereddütlü durumlarda karar makamı sağlık kuruluşlarıdır. Silahsız için poliklinik raporu yeterli olduğundan bulunduğunuz ilden araştırıp danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 29 Ocak 2014 - 18:24 | #20

  cengiz :

  Merhaba hocam, 2 senedir özel güvenlik mesleği yapıyorum.Bir sorum olacak askerlikten muaf raporu aldım.Engelli raporu alırsam psikiyatri bölümünden mesleğimi yapmakta ve güvenlik kimliğimi yenilemede sıkıntı olur mu?

  Sadece silahsız güvenlikçilerin ortopedi kaynaklı raporlarında sorun olmaz. Psikiyatriden olumsuz raporu almak demek, özel güvenlik olma şartlarından birini kaybetmiş olmak demektir. Dolayısıyla yenilemeye kalmadan özel güvenlik olarak çalışmanızda sıkıntı yaratabilir. İyi günler.

 21. 19 Mart 2014 - 17:32 | #21

  azra :

  slm hocam bn sılahlı almak ıstıyordun bugun heyete gıttım ancak her ıkı kulakta hafıf derecelı ısıtme kaybı vardır dıye yazılmıs sorun olur mu
  sımdıden tsk

  Raporda teşhise değil, karara bakılır. Eğer “silahlı özel güvenlik olur” ibaresi varsa sorun olmaz. İyi günler.

 22. 19 Mart 2014 - 17:34 | #22

  Atilla :

  SELAMLAR HOCAM BENİM GÖZLÜK NUMARAM 9 + %40 ENGELLİ RAPORUM VAR SİLAHLI SERTİFİKA ALABİLİRMİYİM MUAYENEDE GÖZ SORUN OLURMU MESELA MUAYENEDE RAPORU ALDIK ; SİLH SINAVINDA GÖZLÜKLEMİ ATIŞ YAPTIRIRLAR ÇOK ACİL CEVAB BEKLİYORUM

  Belirttiğiniz derece ile silahlı raporu almanız mümkün olmaz maalesef. Silahlı raporu için +3,-3 aralığı dışında kalan derecelerde sonuç olumsuz çıkıyor. Atışta numaralı gözlük yerine koruyucu gözlük takılabilir. İyi günler.

 23. 19 Mart 2014 - 17:37 | #23

  yunus :

  hocam yas kac olmalı ve. stadlarda gorev yapan korumalık yapanlarda bu sertifika onculuk oluyor mu?

  Silahlı için 22, silahsız için 19 yaşından gün almak zorunlu. Özel güvenlik kimliği olanlar statlarda da çalışabilir. İyi günler.

 24. 19 Mart 2014 - 17:38 | #24

  tan :

  Hocam Merhaba sağ gözümde tembellik var 3.50 derecesi sol da sıkıntı yok sağ ve sol olarak atış yapabiliyorum.3 teşkil.yalniz silahlı güvenlik almak istiyorum bu gözüm buna engel olabilirmi.

  Silahlı raporlarında hastaneler tarafından genelde +3, -3 aralığında sorun olmuyor. Ancak son karar hastanelerde verildiği için rapor ücretini yatırmadan önce göz hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 19 Mart 2014 - 17:40 | #25

  yılmaz :

  hocam heyette hepsınden geçtim.fakat kbb geldım işitme testine yolladı test sonucu sol kulak duyma kaybı var doktora goturdum olumlu rapor veremem dedi.bende suan silahsız kımlıgım oldugunu ve raporu almaktan vazgectım işlem yapmazsanız sevırım dedım rapor almadan cıkıp gıttım.acaba egm bildirilirmi.bildirilse şayet suankı silahsız kimligimi etkilermi.cevabınızı çok merak ediyorum.saygılarımla…

  Sağlık rapor sonuçlarını emniyete bildiren hastaneler var. Ancak hangi illerde bu uygulamanın olduğunu net bilmiyorum. İyi günler.

 26. 03 Mayıs 2014 - 16:20 | #26

  ceren :

  merhabalar ben silahli guvenlik sertifikası almak istiyorum yanlız yakın zamanda gastrik slevee ameliyatı gecirdim bu bana engel teskil eder mi?

  Özel güvenlik sağlık şartlarında belirttiğiniz durumla ilgili engelleyici bir ibare yok. Rapor almanız kaydıyla eğitim de alabilirsiniz. İyi günler.

 27. 03 Mayıs 2014 - 16:21 | #27

  osman :

  Slm hocam bende silahsız kart var silahlı almam gerek acil liseyi açıktan bitiriyorum bir yolu yok sanırım da bir umut sorayım bir şekilde alabilir miyim simdi den teşekkür ederim.

  Liseyi bitirdiğinizde umut var elbette. Ancak devam ederken mümkün değil maalesef. Mezun olduğunuza dair belge (diploma olması şart değil), aldığınızda silah eğitimine başvurabilirsiniz. İyi günler.

 28. 03 Mayıs 2014 - 16:22 | #28

  emre :

  selam hocam ben sılahlı guvenlık sertıfıkasını alacagımda acaba unıversıte hastanesınden rapor alabılıyormuyum

  Devlet üniversitesine bağlı hastaneden alabilirsiniz. Ayrıca bünyesinde tıp fakültesi olan özel hastaneden de heyet raporu almak mümkün. İyi günler.

 29. 03 Mayıs 2014 - 16:24 | #29

  Kartal :

  Üniversite mezunuyum.Özel güvenlik sınavını ” silahsız ” kazandım.Hastanede ” anksiyeteye bağlı artan konuşma bozukluğu ” tanısı kondu.Rapor, kurs aldığım güvenlik şirketine gönderilecek.Bu durum özel güvenlik olmama engelmidir.

  Raporun kursa gönderilmesi alışıldık veya uygulamada olan bir yol değil, hastanenin konuya ilişkin bilgisi yok muhtemelen. Raporlarda teşhise değil, karar bölümüne bakılır. Eğer “silahsız özel güvenlik olur” ibaresi varsa sorun yok demektir. Ayrıca aranan branşlarda dört doktor imzalı rapor verebilen özel poliklinikten de rapor alabileceğinizden bilginiz olsun. İyi günler.

 30. 28 Mayıs 2014 - 06:55 | #30

  fatma savaş :

  ben kardeşim için soracaktım açıktan daha lise okuyo üstelik kolunda jilet izleri özel güvenliğe engel mi acaba şimdiden tşkler

  Jilet izleri olanlar, rapor aldıkları takdirde özel güvenlik olabiliyor. Kardeşiniz henüz lisede olduğuna göre önce silahsız alması gerekir. Liseyi bitirdiğinde 22 yaşından da gün almışsa silahlıya geçebilir. Hastanelerde jilet izi olanlara kişilik testi yaparak olumlu rapor verebiliyorlar. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 31. 28 Mayıs 2014 - 06:56 | #31

  emrah :

  benm pertes hastasıyım yüzde 17 rapor verdiler güvenlik görevlisi olabilirmiyimacil cvp verirseniz sevinirim

  Belirttiğiniz durum ortopedi ile ilgili sanırım. Silahsız adaylarda ortopedi bölümü olmadığı için en az ortaokul mezunu ve 19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız eğitim görebilirsiniz. İyi günler.

 32. 28 Mayıs 2014 - 06:58 | #32

  Hanifi Kozluca :

  Selamunaleykum ben askerligimi sirnakta mayin arayarak yaptim askerlik gorevimi basariyla bitirip memleketime dondum silahsiz guvenlik icin hersey tmm ama saglik raporunda piskiyatri denen doktorlar kolumda ki jilet izlerinden dolayi raporu vermiyor simdi ben burdan kime ne soyliyeyim ben askerde uzerim 100 adet mermiyle geziyordum silahimiz her zaman tam doldurustaydi simdi bitane doktor oldunu soylen kisiliksiz biri bana raporu vermiyor yaziklar olsun bi doktor geclerin hayatiyla ekmegiyle oynuyor siz bu duruma ne diyorsunuz…

  Silahsız güvenlik için 4 hekim imzalı, poliklinikten alınabilecek sağlık raporu yeterli. Ayrıca jilet izi olduğu halde kişilik testinden geçip olumlu sağlık raporu ile silahlı eğitim alanlar da var. Raporu aldığınız ilin önemi olmadığı için mümkünse büyük şehirlerden birinden rapor alıp eğitiminizi ilinizde alabilirsiniz. İyi günler.

 33. 06 Haziran 2014 - 16:21 | #33

  kudret :

  hocam merhaba ben daha önce silahlı güvenlik için sağlık raporu almak istedim fakat tüm doktarlardan onay aldım tek KBB dan onay alamadım sol kulakta %40-30 arasında işitme kaybım olduğundan onaylanmadı.
  buna göre silahlı verilmiyorsa ,silahsız alabilme şansım var mı?
  Yanıtlarsanız sevinirim .

  Aranan sağlık şartlarında silahsızdan ortopedi istenmemesi dışında silahlı-silahsızda fark yok. Silahsızlardan 4 hekim imzalı rapor istenir ve poliklinikten alınabilir. Rapor veren bir polikliniğe başvurup sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 18 Haziran 2014 - 07:24 | #34

  Asım :

  Merhabalar benim sol gözümde görme tembelliği sorunu var silahlı güvenlik olabilirmiyim sorun yaratarmı raporda şimdiden teşekkürler

  Durumun sorun olup olmayacağına ilişkin karar hastaneden verilir. Özel güvenlik sağlık koşulları ile ilgili tek bilgi yukarıda açıklanan kadar çünkü. Rapor ücretini yatırmadan önce göz kliniğine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 18 Haziran 2014 - 07:26 | #35

  Gökhan :

  ben güvenlik sertifikasına basvurucam sağlık raporunu felan henüz almadım ancak gözlük kullanıyorum dereceleride 3.5 e ; 4 gözlüklü iken hiçbi sorun yok .. belge almama engel olurmu

  Belirttiğiniz duruma ilişkin son karar hastaneden verilir. Genel olarak +3, -3 aralığında sorun olmadığı söyleniyor. Rapor için başvuracağınız hastaneye ücret yatırmadan önce göz bölümüyle görüşmeniz yararlı olur. İyi günler.

 36. 18 Haziran 2014 - 07:28 | #36

  murat :

  kolumda jilet izleri var silahsız güvenlik sertifikası almama engel midir acaba ???

  Silahsız raporu, yukarıda belirtilen branşlarda dört hekimin imzası ile poliklinikten alınabilir. Dolayısıyla karar da orada verilir. Bu raporu verebilen polikliniklerden birine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. Silahlılarda kişilik testi yapılarak devlet hastanelerinden rapor alanlar var. İyi günler.

 37. 19 Haziran 2014 - 17:26 | #37

  taner :

  gunaydın askerden psikiatri doktorundan muaf raporum olup dısardanda 2022 den maas almaktayım kollarımda asırı jilet izleride mevcut acaba guvenlık sertıfıkası almak için yazılmıs olsam hastane heyetınde acaba bunlar önume engel olarak cıkarmı ? tşk

  Silahlı için 22 yaşından gün almış en az lise mezunu olma şartı var. Silahlı raporları da devlet hastanesinden heyet raporu şeklinde istenir. Vücudunda jilet vb. iz olanlara kişilik testi yaparak olumlu rapor veren hastaneler var. Silahsızlar için poliklinik raporu yeterlidir. İyi günler.

 38. 22 Temmuz 2014 - 16:17 | #38

  ümit :

  Hocam merhaba ben askerken cikmisti haber iç güvenlik bölgesinde askerlik görevini yapan terhis olan kisiler terhis belgesi varsa taktir üstün hizmet belgeleri ile birlikte gidip güvenlik şirketlerinde silahli guvenlik görevlisi olmak için başvura bilirler demislerdi hocam lise mezunu araniyormu aranmiyormu egitim durumlarinda hatta bizlere verdiler hocam .iyi geceler tşkkr edrm

  Silahlı eğitim için en az lise mezunu ve 22 yaşından gün almak şarttır. Hiç bir takdir, belge vb. lise diplomasının yerine geçmez. Dolayısıyla lise mezunu değilseniz silahlı eğitim almanız mümkün olmaz. Bu kural, özel güvenliğin çıktığı günden beri var olduğu için muhtemelen askerde yanlış bilgilendirme yapılmış. En az ortaokul mezunu olmanız şartıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 39. 22 Temmuz 2014 - 16:21 | #39

  mehmet :

  selam hocam ben 18 yaşını doldurmak üzereyim ortaokul diplomam var ve güvenlik olmak için ne yapabilirim hç bilgim yok ne yapmalıyım silahlı ile silahsız arasında ki derece ne yani lise diplomamın olması gerekiyor mu . egitim görmek şart mı bilginize ihtiyacım var lütfen
  şimdiden teşekkürler

  Silahsız eğitim için 19 yaşından gün almış en az ortaokul, silahlı için 22 yaş, lise mezunu olmak şartı var. Bu nedenle yaşınız uygun olduğunda silahsız eğitim alabilirsiniz. Kursa devam zorunlu, yapılacak sınavlarda başarılı olursanız kimlik almaya hak kazanırsınız. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.