Özel Güvenlik Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi

16 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Yazılı sınav; eğitim konularının ağırlığına göre ve konuların tamamını kapsayacak şekilde hazırlanan ve 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü ve 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır.
Uygulamalı sınav; adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav, yazılı sınavdan sonra yapılır.

Adayların başarı puanlarının hesaplanmasında yazılı sınavın genel konularından oluşan 100 soruluk birinci kısmı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Silah bilgisi ve uygulama puanı ise, yazılı sınavın silah bilgisinin ölçüldüğü 25 soruluk ikinci kısmı 50 puan, adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav da 50 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilerek tespit edilir. Silahlı eğitim almış adayların başarı puanı,  bu iki puanın  toplamının aritmetik ortalamasıyla bulunur. Adayların başarı puanının yeterli sayılabilmesi için  iki  puan ortalamasının en az 60 olması şartı aranır (biri temel eğitim puanı, diğeri silah yazılı-atış toplamının ortalaması).

Silahlı puan hesabını örneklerle görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 30946 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Şubat 2015 - 10:55 | #1

  ikram :

  Hocam ogg kimlik karti icin dilekce bilgisiyardan mi cikarcaz yoksa ellemi yazcak? Cevaplarsaniz sevinirim.

  Özel güvenlik kimlik başvurusu için gereken belgelerin tamamının daktilo veya bilgisayar çıktısı olması gerekiyor. Elle doldurulmuş belgeler kabul edilmez. İyi günler.

 2. 04 Nisan 2015 - 08:10 | #2

  Tarkan :

  Selam iyi günler öggnin görev alanini genisletmeye yetkili amir kimlerdir

  Özel güvenlik görev alanı, il özel güvenlik komisyon kararıyla belirlenir. Dolayısıyla genişletme de aynı komisyonun yetkisindedir. İyi günler.

 3. 04 Nisan 2015 - 08:11 | #3

  murat :

  Hocam temel 70 silah 50 geçermiyim Teşekkürler

  Notlar aynen bu şekilde şekilde silahlı geçersiniz. İyi günler.

 4. 04 Mayıs 2015 - 08:57 | #4

  ahmet mehmet yılmaz :

  hocam benim sorum ben 58.dönemin sınavına gircem allah nasip ederse 24 mayısta bizim merak ettiğimiz suanda gündemde olan özel güvenlik kanunun içinde yer alan 5188 sayılı kanunda bazı değişikliklerin yapılacağına ilişkin açıklamalar biz bu sınavdan sonra 1 ay içinde arşiv arastırmasından sonra kimlik kartlarımızı alcaz peki seçimelerden sonra bu kanunda bazı değişikliklerin yapılacağı söyleniyor acaba geçersiz olurmu alcağımız bu sertifika ve şayet kanun değişirse bizi etkilermi çok bu konuda hep içimizde bir şüphe var

  Sınavı kazanıp sertifikayı aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Soruşturma süresi, illere göre değiştiği için başvuru yaptığınız yere sormanız yararlı olur. Kanuni düzenlemeye gelince henüz net bir bilgi yok. Ancak iktisadi anlamda ve ilgilendirdiği insan sayısı açısından bu kadar büyük bir kitlenin bir kalemde yok edileceğini sanmıyoruz. Ayrıca devlete maliyet açısından özel güvenlik istihdamı en mantıklı yöntem. Özel güvenliğin halen yaptığı işleri, koruma memurları ya da polislerin yapmasının devlete çok daha maliyetli olacağı da ortada. Mevcut sistemin iyileştirilmesi için adım atılmasını umuyoruz. Size tavsiyem gündemde hiç böyle bir konu yokmuş gibi sınava hazırlanmanızdır. İyi günler.

 5. 05 Ağustos 2015 - 11:14 | #5

  Isa :

  Merhaba hocam internet üzeri konu anlatımlı videolarını yok mu

  Bazı yorumlardan, gelen telefonlardan kayıt olanlara Ankara Güvenlik sitesinden çalışın kursa gelmenize gerek yok gibi sözler söylendiğini duyuyoruz. Bir de video koysak ne olur bilemiyorum. Ancak burada verilen hiç bir not, doküman veya kaynağın, dersi derste dinlemenin yerine geçmeyeceğini önemle belirteyim. Buradakiler sadece hatırlatma amaçlı özet bilgidir. İyi günler.

 6. 25 Ağustos 2015 - 11:54 | #6

  deniz :

  Selamınaleykum hocam. 23 agustosta sınava gırdım, sınavımın guzel gectıgını dusunuyorum. Burada paylastıgınız bılgıler ve ders notlarının faydasını gordugumu sanıyorum. İŞİNİZİN EN İYİSİ SİZSİNİZ…

  Teşekkür ederiz. İnşallah umduğunuz gibi iyi gelir sonuçlar. Hoşçakalın.

 7. 01 Aralık 2015 - 10:17 | #7

  Hüseyin Ergün aydin :

  Hocam ben bişey sorcam atiştan hiç vuramadim 120temelden alsam gecermiyim

  Atışta isabet kaydetmeden geçebilmenin tek yolu; temelden en az 70, silah sorularının tamamını doğru yaparak 50 almaktır. Silah yazılısından bir yanlış bile bunu engeller. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruyu incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 11 Aralık 2015 - 12:26 | #8

  Mehmet :

  Hocam silah atışından 5 de 5 yaptım diğerler bölümlerden kaç alman lazım…

  Temelden de en az 50, toplamda 120 silahlı geçmenizi sağlar. İyi günler.

 9. 16 Ocak 2016 - 16:09 | #9

  CEM :

  HOCAM KİMLİK YENİLEMEDE KALMA VARMI PUAN LİMİTİ VARMI

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, puan barajı yok. İyi günler.

 10. 03 Haziran 2016 - 15:33 | #10

  Hilmi :

  Yazili 65 silah 40 atis 10 ortalama 59 bucuk yapiyor sonuc ta silahli kazandin yaziyor bir problem yok dimi ?

  Sadece 59,5 alanlarda buçuklu puan, tama yükseltildiği için sorun yok. İyi günler.

 11. 03 Haziran 2016 - 15:37 | #11

  melek :

  Hocamm ben 15 mayis’ta yapilan ozel guvenlik sinavina girdim ve temel sinaw dan 88 puan. Silah sinavindan 46 puan. Silah atısından ise 0 atis yaptim. Sorgulama ekranımda silahsiz olarak kazandi yaziyor. Bu bizim onumuzdeki gelecek sinaw benim girecegim 2. Sinavim olacak. Benim bu durumda silahli ozel guvenlik gorevlisi olarak belge alabilmem ve silahli belge kazanabilmem icin 2. Girecegim sınavda hangi dersten sinawa girmem gerekiyo sadece silah dersindenmi sinawa girecegim yoksa diger 100 soruluk(temel) sinavin derslerinede tekrardan girmem gerekiyor mu? Ve sinaw ucretimi hangi tarihler arasında, hangi adrese ve hangi bankaya yatirmam gerekiyor. Ve sinaw harci icin bankaya kac para yatirmam gerekiyor.15 mayistaki sinawdan sonraki yani simdiki girecegimiz sinaw hangi tarihte yapilacak hocam. Simdiden tsklr..

  Tüm sorularınızın muhatabı aslında kursunuz. Sınav ücreti, dekontu, ne şekilde teslim edeceğiniz (illere göre değişebiliyor) konularını kursunuzla görüşmeniz gerekir. Sınava sadece silah+atıştan girersiniz. En az 50 alırsanız geçersiniz. Sınav 31.07.2016′da. İyi günler.

 12. 03 Haziran 2016 - 15:38 | #12

  Muhammet :

  Silahlı girdim silahsız kazandım silahsız kartı çıkaracam sadece silahdan sınava girdiğim zaman almam gereken puan kaçdır

  Temelden (silahsız bölümden) alacağınız notla toplamı en az 120 olması gerekir. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme örnekleri var. İyi günler.

 13. 02 Eylül 2016 - 13:13 | #13

  MURAT :

  64 DOGRU 25 SİLAH SORUSU DOGRU 2 ATIŞ SİLAHLI ALABİLİRMİYİM

  Verdiğiniz bilgilere göre silahlı geçersiniz. İyi günler.

 14. 08 Ekim 2016 - 08:25 | #14

  Ozhan :

  Mrb. Silahli girdigim sinavdan silahsiz hak kazandim diyelim, silahsiz sertifika alip da, muteakip silah sinavina girebilir miyim? Ve daha sonra tekrar silahli belge cikartabilir miyim? Tekrar sinava girme durumunda sadece silah sinavina mi giriliyor? Tsk.

  Sınava silahlı girip silahsız kazananlar için kişinin talebine bakılmaksızın kursun silahsız sertifika tanzim etmesi zorunludur. Adaylar da isterlerse silahsız kimlik başvurusu yapıp kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Burada önemli olan rapor-vergi hariç diğer belgeleri tekrar hazırlamanız gerektiğidir. Eğer aceleniz yoksa 04.12.2016 sınavında da şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Bu sınavdan sonra yeni yılda vergiye zam geleceğinden o sınavda da geçemezseniz silahsız kimlik almanız mantıklı olabilir. İyi günler.

 15. 08 Ekim 2016 - 08:26 | #15

  Murat :

  Selamın aleyküm hocam kolay gelsin yenilemede kalma varmı atışta 5 1 vurdum çevremdekiler atışta başarısız olunursa yaka kartı silahsiza ceviriliyomus diye söylüyorlar bu konuda bilgi verebilirmisiniz il il değişiyormu teşekkür ederim

  Yenileme yazılı ve atış sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, not barajı yok. Dedikodulara, bilgisiz insanların yorumlarına kulak asmayın. İyi günler.

 16. 17 Ekim 2016 - 15:58 | #16

  burak :

  Selamaın aleyküm hocam ban yazılı sınavdan 59 aldım silahlıda 24,atıştan 5 de 3 yaptım başarısız yazıyor.İtiraz etsem geçme olasılımğım olurmu bir de yazılı sınavda baraj kaç bilgi verebilirseniz çok teşekkür ederim.

  Silahsız 59, silah toplamı 54 ise 7 puanlık bir düzeltmeye ihtiyacınız var demektir. İtirazda böyle bir düzeltme olamaz. Temelden en az 60 alsaydınız en azından silahsızı kurtarıp sadece silahtan girerdiniz. Şu halde sınavın tamamından kalmış görünüyorsunuz. Sıkça Sorular Sorular 12.soruda silahlı not örneklerini görebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.