Özel Güvenlik Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi

16 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Yazılı sınav; eğitim konularının ağırlığına göre ve konuların tamamını kapsayacak şekilde hazırlanan ve 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü ve 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır.
Uygulamalı sınav; adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav, yazılı sınavdan sonra yapılır.

Adayların başarı puanlarının hesaplanmasında yazılı sınavın genel konularından oluşan 100 soruluk birinci kısmı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Silah bilgisi ve uygulama puanı ise, yazılı sınavın silah bilgisinin ölçüldüğü 25 soruluk ikinci kısmı 50 puan, adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav da 50 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilerek tespit edilir. Silahlı eğitim almış adayların başarı puanı,  bu iki puanın  toplamının aritmetik ortalamasıyla bulunur. Adayların başarı puanının yeterli sayılabilmesi için  iki  puan ortalamasının en az 60 olması şartı aranır (biri temel eğitim puanı, diğeri silah yazılı-atış toplamının ortalaması).

Silahlı puan hesabını örneklerle görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 14452 kişi tarafından okundu.

 1. 11 Eylül 2013 - 06:52 | #1

  emrah :

  iyi günler diliyorum hocam silahsız güvenlik sınavına gircem 5 ekimde olana 100 soruda 60 doğru yapmamız yeterli.. ilk sınavım olcak. silahsız olduğu için nerde soru çözzmem lazım acaba bu sitede çalışmam yeterlimi ve silahsız bölümü var mı bilgi için şimdiden teşekkürler..

  Silahsız adayların her biri 1 puan değerindeki 100 sorudan en az 60′ını doğru yapmaları gerekir. Yanlış doğruyu götürmez. 05 Ekim sınavına girecekseniz eğitiminiz tamamlanmış olmalı. Sınavlarda, ders konu ve sürelerine göre soru çıkar. Bu sitedeki verilen dokümanlar; derslerini zamanında görmüş olanlara, sınavdan önce bilgileri tazeleme, hatırlatma amaçlı hazırlanmış olup asla eğitimin yerini tutmaz. Bu nedenle öncelikle kursunuzda öğrendiğiniz bilgileri, ders dokümanları bir kaç kez tekrar etmenizi, sonra soru çözerek sınava hazırlanmanızı tavsiye ederim. Sınavların zorlaşması, soru ve şıkların metin uzunluğu göz önüne alındığında ciddi bir çalışma gerektirdiği söylenebilir. Başarılar.

 2. 17 Eylül 2013 - 16:37 | #2

  KÜBRA :

  İYİ AKŞAMLAR HOCAM AYIN 25 İNDE SİAHLI OLARAK GİRDİĞİM SINAVDAN SİLAHSIZ ALMAYA HAK KAZANDIM TEKRARDAN GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM AKLIMA TAKILAN SORU VAR YİNE Mİ YAZILI SINAVA GİRECEGİM YOKSA SADECE ATIŞA MI GİRECEĞİM AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM HOCAM TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN.

  Sadece silahtan sınava girecekler, 25 silah sorusundan oluşan yarım saat süre verilen yazılı ve 5 atıştan sorumlu olurlar. Silah yazılısında her soru 2, isabetli her atış 10 puan üzerinden değerlendirilir. Silah atış ve yazılıdan en az 50 almanız ve temelden aldığınız not ile toplamında en az 120′yi bulmanız halinde silahlıya hak kazanırsınız. İyi günler.

 3. 12 Kasım 2013 - 18:32 | #3

  KÜBRA :

  mrb hocam koruma memurları hakkında bilgi almak istiyorum başvurular ne zman ve nereye başvuru yapacagız aydınlatırsanız çok sevinirim teşekkürler hocam…

  Koruma memurluğu hakkında basında çıkan haberler dışında bir bilgi yok maalesef. Basından ve İçişleri Bakanlığı’ndan takip etmek gerekir sanıyorum. İyi günler.

 4. 27 Kasım 2013 - 07:19 | #4

  GÖKÇE :

  iyi günler hocam yenileme için sınava giricem gecebilmem için puanlama nasıl?

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma geçme yok. Puanlama ise temel ile aynı. Ancak yenilemede baraj not olmadığı için alınan puana bakılmaksızın sertifika aynen yenileniyor. Sadece notun sertifikaya yazıldığından bilginiz olsun. İyi günler.

 5. 03 Ocak 2014 - 07:52 | #5

  Soner Kara :

  Yenileme sınavında alınan buçuklu puanlar(79.5)sertifikaya aynen mi yazılır.Yoksa bir üst puana mı(80)tamamlanır.Teşekkürler…

  Temel eğitimde; silah yazılı-atış-temel yazılı ortalaması 59,5 ise 60′a tamamlanır. Bunun dışında buçuklu puanlar aynen yazılır. Yenilemede kalma-geçme olmadığı için ortalama 59,5 ise aynen yazılması gerekir. İyi günler.

 6. 03 Ocak 2014 - 07:54 | #6

  ayhan alkan :

  hocam benım sılahsız yaka kartım vardı silahlıya cevırdım şimdi bir mahkemem olduğu ıcın silahlı yaka kartı alamıyom mahkeme sonuçlanmasını beklemek gerekıyormus silahlı yaka kartı aalmam ıcın şimdi eskı yaka kartıyla calısa bılırmıyım

  Mahkeme nedeni, silahsız çalışmanıza engel bir konu değil sanırım. Yoksa kartınız iptal olurdu. Bu durumda sadece silahlıya geçmeniz süreli olarak engellenmiş. Dolayısıyla süreyi beklerken silahsız çalışabilirsiniz. İyi günler.

 7. 29 Ocak 2014 - 17:32 | #7

  merve türk :

  hocam merhaba .. silahlli olarak sınava giricem kaç puan almam lazım en az geçmem için ?

  Silahsız bölüm ve silah yazılı+atış ayrı ayrı değerlendirilir. Bu bölümlerden her birinden 50′den az olmamak kaydıyla toplamda 120 alınması silahlı geçmeyi sağlar. Örneğin temelden 68 alan birinin silahlı geçmesi, silah toplamının 58 olması halinde mümkündür. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda daha geniş örnekler görebilirsiniz. Başarılar.

 8. yavuz kırmızıgül
  12 Şubat 2014 - 16:12 | #8

  49 dönom siahsız olarak 70 puan aldım 50 donemde sadece sılahtan gırdım 16 doğrum 2 tane isabetlı atıs yaptım acaba kazandım mı

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster