Özel Güvenlik Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi

16 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Yazılı sınav; eğitim konularının ağırlığına göre ve konuların tamamını kapsayacak şekilde hazırlanan ve 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü ve 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır.
Uygulamalı sınav; adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav, yazılı sınavdan sonra yapılır.

Adayların başarı puanlarının hesaplanmasında yazılı sınavın genel konularından oluşan 100 soruluk birinci kısmı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Silah bilgisi ve uygulama puanı ise, yazılı sınavın silah bilgisinin ölçüldüğü 25 soruluk ikinci kısmı 50 puan, adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav da 50 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilerek tespit edilir. Silahlı eğitim almış adayların başarı puanı,  bu iki puanın  toplamının aritmetik ortalamasıyla bulunur. Adayların başarı puanının yeterli sayılabilmesi için  iki  puan ortalamasının en az 60 olması şartı aranır (biri temel eğitim puanı, diğeri silah yazılı-atış toplamının ortalaması).

Silahlı puan hesabını örneklerle görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 43, toplamda : 40417 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Şubat 2015 - 10:55 | #1

  ikram :

  Hocam ogg kimlik karti icin dilekce bilgisiyardan mi cikarcaz yoksa ellemi yazcak? Cevaplarsaniz sevinirim.

  Özel güvenlik kimlik başvurusu için gereken belgelerin tamamının daktilo veya bilgisayar çıktısı olması gerekiyor. Elle doldurulmuş belgeler kabul edilmez. İyi günler.

 2. 05 Ağustos 2015 - 11:14 | #2

  Isa :

  Merhaba hocam internet üzeri konu anlatımlı videolarını yok mu

  Bazı yorumlardan, gelen telefonlardan kayıt olanlara Ankara Güvenlik sitesinden çalışın kursa gelmenize gerek yok gibi sözler söylendiğini duyuyoruz. Bir de video koysak ne olur bilemiyorum. Ancak burada verilen hiç bir not, doküman veya kaynağın, dersi derste dinlemenin yerine geçmeyeceğini önemle belirteyim. Buradakiler sadece hatırlatma amaçlı özet bilgidir. İyi günler.

 3. 03 Haziran 2016 - 15:33 | #3

  Hilmi :

  Yazili 65 silah 40 atis 10 ortalama 59 bucuk yapiyor sonuc ta silahli kazandin yaziyor bir problem yok dimi ?

  Sadece 59,5 alanlarda buçuklu puan, tama yükseltildiği için sorun yok. İyi günler.

 4. 31 Aralık 2017 - 13:53 | #4

  Gizlem :

  Hocam merhaba ben yenileme eğitimine kayıt oldum fakat sadece birgün kursa katılmadım bunun için bir günlük istirahat raporu aldım her hangi bir sıkıntı olur mu

  Katılmadığınız gün işlenen derslerin ders başına % 10′unu geçmeyecek şekilde rapor aldıysanız sorun olmaz. O gün işlenen dersler ve % 10 hesabını kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 11 Haziran 2018 - 07:27 | #5

  İsa25 :

  Selamün aleyküm hocam , kimlik karti alirken polis teskilatina yatirilan meblag vakif bank yolu ile yatirilmali imis. Ben ziraat yaptigim icin kabul edilmedi.yatirilan miktarin dekontunu vakif banktan cikartma ihtimalim var mi veya nasil yapmaliyim.
  Ayrica bizimle alakali haber ve onemli yasalari nereden ogrenebiliriz.
  Bizdeki taşeron sistemine benzer pozisyonumuzu , devlet tekelinde toplanmasi icin istek veya görüş,oneri olarak nereye sunabiliriz.

  Kimlik kartı için yatırılması gereken hesap numarası Vakıfbank’a ait, Ziraat Bankası nasıl almış anlayamadım. Ancak Ziraat Bankasına yatırdığınız para için Vakıfbank’tan makbuz alamazsınız sanırım. Ziraat Bankasından iade almanız mümkün mü bilemiyorum, banka ile görüşmeniz gerekir. Özel güvenlikle ilgili yasal düzenlemeleri yanda linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığı web sayfasından takip edebilirsiniz. Bilgi havuzu oluşumunun nasıl olacağını bilemiyorum, görüş ve öneriler için CİMER-BİMER olabilir sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.