Özel Güvenlik Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi

16 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Yazılı sınav; eğitim konularının ağırlığına göre ve konuların tamamını kapsayacak şekilde hazırlanan ve 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü ve 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır.
Uygulamalı sınav; adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav, yazılı sınavdan sonra yapılır.

Adayların başarı puanlarının hesaplanmasında yazılı sınavın genel konularından oluşan 100 soruluk birinci kısmı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Silah bilgisi ve uygulama puanı ise, yazılı sınavın silah bilgisinin ölçüldüğü 25 soruluk ikinci kısmı 50 puan, adayların atış becerilerinin ölçüldüğü uygulamalı sınav da 50 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilerek tespit edilir. Silahlı eğitim almış adayların başarı puanı,  bu iki puanın  toplamının aritmetik ortalamasıyla bulunur. Adayların başarı puanının yeterli sayılabilmesi için  iki  puan ortalamasının en az 60 olması şartı aranır (biri temel eğitim puanı, diğeri silah yazılı-atış toplamının ortalaması).

Silahlı puan hesabını örneklerle görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 42260 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Şubat 2015 - 10:55 | #1

  ikram :

  Hocam ogg kimlik karti icin dilekce bilgisiyardan mi cikarcaz yoksa ellemi yazcak? Cevaplarsaniz sevinirim.

  Özel güvenlik kimlik başvurusu için gereken belgelerin tamamının daktilo veya bilgisayar çıktısı olması gerekiyor. Elle doldurulmuş belgeler kabul edilmez. İyi günler.

 2. 05 Ağustos 2015 - 11:14 | #2

  Isa :

  Merhaba hocam internet üzeri konu anlatımlı videolarını yok mu

  Bazı yorumlardan, gelen telefonlardan kayıt olanlara Ankara Güvenlik sitesinden çalışın kursa gelmenize gerek yok gibi sözler söylendiğini duyuyoruz. Bir de video koysak ne olur bilemiyorum. Ancak burada verilen hiç bir not, doküman veya kaynağın, dersi derste dinlemenin yerine geçmeyeceğini önemle belirteyim. Buradakiler sadece hatırlatma amaçlı özet bilgidir. İyi günler.

 3. 03 Haziran 2016 - 15:33 | #3

  Hilmi :

  Yazili 65 silah 40 atis 10 ortalama 59 bucuk yapiyor sonuc ta silahli kazandin yaziyor bir problem yok dimi ?

  Sadece 59,5 alanlarda buçuklu puan, tama yükseltildiği için sorun yok. İyi günler.

 4. 11 Eylül 2018 - 10:26 | #4

  AYTEKİN ÖZKÖKLÜ :

  BEN JANDARMA PERSONELİYİM EMEKLİ OLDUM GÜVENLİK KİMLİK KARTIMI YENİLEMEK İÇİN YENİLEME KURSUNA KATILMAK ZORUNLUMU BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  Genel kolluk personeli kapsamında kimlik aldıysanız sonrasında yenileme eğitimi alarak süre uzatabilirsiniz. Genel kolluk mensubu olmak, emeklilik üzerinden beş yıl geçmeden başvuru halinde bir defaya mahsus temel eğitimden muafiyet sağlar. İyi günler.

 5. 01 Ekim 2018 - 12:12 | #5

  botan :

  tarih imza ayrıca ilk baştaki il ve il emniyet müdürlükleri elle
  yazılmasımı gerek

  Belge hazırlığı ile ilgili detayları kursunuza sormanız uygun olur. Belgelerin elle doldurulması istenmiyor, çıktı şeklinde olmalı. Sadece imza-tarih elle yazılabilir. İyi günler.

 6. 15 Ekim 2018 - 14:43 | #6

  Osman :

  Merhaba ben bişey sorcam 2009 ogg sınavına girdim ancak kazandığımı biliyorum sertifakayida aldim kursdan ancak bazi nedenerle kaybettim cikartmadim oyle kaldi sonucunu nasil ogrenirim sonucta eski bi sinav oldugu icin bakiyorum internetten ancak bulamadim ve kimlik nasil ci
  kartabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  İliniz özel güvenlik şubesine başvurup kazandığınız sınavla ilgili ekran görüntüsünden çıktı isteyin. Bu belge ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Beş yıllık süre dolduğu için ancak yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik çıkarmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.