Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

NOT : İstenen belgeler ve adetleri illere göre değişiklik gösterdiği için kursunuzdan sorarak hazırlamanız tavsiye edilir.

 

 

Detaylar için  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler 

 

Belge Örnekleri

 

 

 

 

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 63117 kişi tarafından okundu.

 1. 30 Haziran 2015 - 16:08 | #1

  F.CAN :

  hocam 2012 yılında silahlı sınavı kazandım okul parasını yatırdım başka bi işlem yapmadım sınavım ölmüşmüdür

  Sertifika almaya hak kazandıysanız 2017′ye kadar geçerli demektir. Kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İlinizde istenen belgeleri de oradan öğrenebilirsiniz. Rapor-vergi masrafınız olur. İyi günler.

 2. 29 Ağustos 2015 - 06:56 | #2

  serdar :

  Merhaba hocam … silahlı özel güvenlik sınavını kazandım. İSTANBUL’da güvenlik şirketinde kurs aldım. sağlık raporumun aslını kursa vermiştim. BALIKESİR İlinde ikamet etmekteyim belgelerimi İSTANBUL’dan alıp BALIKESİR ilinde kimlik başvurusu Yapabilir miyim ? BALIKESİR Emliyet Müdürlüğü sağlık raporunu da istemekte,Sağlık raporumun aslını bana geri verme durumları varmıdır ?

  Şimdiden Çok teşekkür ederim…

  Durumu anlatıp raporun aslını alan kursunuzdan isteyebilirsiniz. İkamet kaydınızı da aldırmanız kaydıyla Balıkesir’den başvurmanız mümkün. İyi günler.

 3. 15 Eylül 2015 - 14:28 | #3

  eylem :

  Dilekce ellemi yoksa bilgisayar dan mi yazilmali

  Belgeler çıktı veya daktiloda yazılmış olmalıdır. Kursunuz bilgi verecektir. İyi günler.

 4. 27 Ekim 2015 - 13:50 | #4

  kainat :

  slm arkadaşlar sertifikalr en geç ne zaman çıkar.tşk

  Sertifikanızın ne zaman onaylanacağını kursunuza sormanız gerekir. Onay süresi illere göre değişebilir. İyi günler.

 5. 02 Kasım 2015 - 16:52 | #5

  murat :

  hocam mrb ben agustos sınavına girerek yenileme yaptım emniyete evrakları verecegim ama benim sorum ikametgah isteniyor ama benim ikametgah d.bakırda ve ben istanbulda çalıyorum nüfustan adres yerleşim belgesi alasam olurmu acil cevaplarsanız sevinirim saygılar

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılabilir. Bu nedenle Diyarbakır’dan veya ikameti aldırarak İstanbul’dan başvurmanız zorunlu. İyi günler.

 6. 07 Aralık 2015 - 10:58 | #6

  yetkin :

  sınava 2012 yılında girdim kazandım ama kimlik kartımı çıkarmadım çıkarmak için ne kadar sürem var

  Aldığınız eğitimin geçerlilik süresi sertifika üzerinde yazar. Beş yıllık süre dolmadan en az altı ay önce başvuru yapılabilir. İyi günler.

 7. 26 Aralık 2015 - 13:43 | #7

  ŞEYMA :

  bunlar yapılması gereken belgeler dimi en günceli bu. fotograf biyometrik olarak isteniyor diye duydum dogru mu?

  İstenen belge ve adetleri illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 04 Ocak 2016 - 18:29 | #8

  Ramazan :

  Merhaba ben sınavı kazandım benden istenilen belgeler nelerdir acaba

  İstenen belgeler illere göre değişiklik gösterebiliyor. Kursunuzun yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi vermesi gerekir. İyi günler.

 9. 20 Ocak 2016 - 10:44 | #9

  Eyup :

  Mrb evraklarla beraber emniyete vercegimiz fotograf gomlek gravatlimi olmasi gereklimi yada normal gomlekli olurmu

  Ankara’da böyle bir şart yok. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı kursunuzdan öğrenmeniz yararlı olur. İyi günler.

 10. 29 Ocak 2016 - 16:13 | #10

  sahin :

  Hocam 29 .11.2015 de sınava girdim yeni kanunda kimlik adresime gelecek dedi emniyet ilk defa alıyorum daha gelmedi 1 buçuk ay oldu ne zaman gelir

  Adrese kimlik gönderme ile ilgili uygulama henüz başlamadı. Bulunduğunuz ildeki durumu bilemiyorum, kursunuza veya kimlik başvurusu yaptığınız yere sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 15 Şubat 2016 - 14:25 | #11

  hakan :

  mrb hocam ben 3 gün oldu özel güvenlik sınavını kazanalı sertifikamı nasıl alırım ve ne zaman alırım kaç günde çıkar sertifikam ve şunu da demek istiyorum kendim izmir de ikamet ediyorum ama kimliğimi osmaniye ilinden çıkarmak istiyorum bunun için bir engel varmıdır sorun olurmu teşekkir ettim

  Sertifika, kimlik onayları, hazırlanacak belgeler vb. tüm detaylar, illerden yürütülür. İllerdeki bu işlemler de farklılık gösterebildiği için bu sorularınızı kursunuza sormanız doğru olur. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı Osmaniye’ye aldırmak kaydıyla başvurabilirsiniz. İyi günler.

 12. 15 Şubat 2016 - 17:26 | #12

  tolgammo :

  slm.62.dönem silahsıza girdim ve kazandım.sertifikayı neazaman alabilirim.ki bu soruyu sürekli kursunuza sorun diye yanıtlayıp geçiştirmişsiniz ki sordum 15 20 gün içerisinde veriyoruz dediler.ama internet sitesinde başka bir güvenlik kursu sertifikayı 3ila7gün içerisinde sınav açıklandıktan sonra alabilirsiniz diye yazmışlar.sertifikanın alınma zamanıyla net cevap verebilrseniz seviniriz.sonrasında istden silahsıza girdim 79aldım.70 ve üzerinde silahlıya çevirmedeki artısı ne.silahlıya geçiş aşamaları neler…bye.

  Sınavı kazanan siz, sertifikayı hazırlayacak kursunuz, onaya götürecek kursunuz, onaylayacak il emniyeti. Kursunuz kaç günde hazırlar, emniyete götürür, emniyetiniz kaç günde kontrol eder, onaylar, kursunuza geri verir, kursunuz kendi hazırlıklarını kaç günde yapıp gelin sertifikanızı alın der, nereden bilebilirim? Tüm bunların her bir aşamasını tek tek bilmeden verilecek cevap ne kadar gerçekçi olabilir? Neden kursunuza sorun dendiğini anlayabildiniz mi? Sizin biraz suçlayıcı bir ifade ile “geçiştirme” dediğiniz durum bu. Bilgi açısından söyleyeyim, sertifikaları bugün onay için emniyete teslim ettik, yarın öğleden önce muhtemelen onaylanır dediler. Biz alıp işlemlerimizi yaptıktan sonra bir aksilik olmazsa çarşamba günü kursiyerlerimize gelin alın diyeceğiz. Siz, sadece kendi kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz, başka kurslar üç-gün beş gün yazmış anlamı ve önemi yok. İyi günler.

 13. 17 Şubat 2016 - 08:49 | #13

  Zafer :

  Merhaba hocam aydınlatıcı cevapladınız için öncellikle teşekkürler.sorum biraz karışık ama öztlersek ben 62.sınavı silahlı olarak girdim silahsız kazandım şuan çalıştığm işyerinde danışma görevlisinin ama şirket güvenlik izni çokyakın bir sürede alacağını beyan etti benm acilen silahlı olarak girip silahsız 62 ile geçtiğim özel güvenlik kartımı çıkaramam lazım.sorunda burda başlıyor hocam 23martta silah sınavı var o sınava katılıyım istiyorum sağlık raporu süresi silahlı olur ibareli.sorum ben sınava girene kadar silahsız özel güvenlik kartımı çıkartacam.bu çıkartmamda silahlı özel güvenlik olur sağlık raporu silahsız içinde geçirmelidir yoksa yeniden mi çıkarılacaktır.ve silahlı sınava bir aydanfazla birsüre olduğu için evrakları alırken 2şer tane alıp silahlıyıda kazanırsam aynı belgeleri kullanabilirmiyim.ayrıca hocam silahlı kazanıldığında kimliğinde değişmesi nekadar masraf olacak ve istenilen belgeler silahsızla farkı varmı yoksa aynı belgelermi teşekkürler..

  Sadece silahtan gireceğiniz sınavdan en az 58 almanız gerekir. Sınav tarihi 23 değil 27 Mart. Sınav ücretini yatırmak için fazla zaman kalmadı. Aldığınız rapor bir yıl geçerlidir. Bir yıl içerisinde silahlıya hak kazanırsanız tekrar rapor almanıza gerek yok. Belgelerle ilgili durumu kursunuzla görüşmeniz gerekir. İllere göre değişebildiği için en doğru bilgiyi kurslar verir. İyi günler.

 14. 24 Şubat 2016 - 14:42 | #14

  Zafer :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam peki silahsız başvuruda tekrardan silahsız özel güvenlik olur raporu almak şartmı.silahlı olarak Güvenlik sınavına girmediğiniz bu yıl içindeki her sınavda girmiş gibi sayılıp haklarınız yanar dendi varmı böyle bir durum.birde hocam silahlı özel güvenlik olur sağlık raporunu silahsız için kulanırsanız silahlı aldığınızda tekrardan 200tl üzeri para yatırıp tekrar sağlık raporu alırsınız dendi nekadar doğrudur? Teşekkürler

  Diğer yorumunuzda da belirttiğim gibi silahlı raporu ile silahsız başvuru yapabilirsiniz. Raporun üzerinden bir yıl geçmemek şartıyla tekrar almanıza gerek yok. Birbirini takip eden dört sınavdan birine girmezseniz, sistem bu hakkı kullanılmış sayıyor. İyi günler.

 15. 24 Şubat 2016 - 14:43 | #15

  berkay yurtsevenışı :

  hocam ben 2016 da kazandım sertifikayı aldım harcı yatırmassam 5 yıl sonra tekrar mı sınava girmem gerekecek?

  Aldığınız sertifikayı vergi yatırıp kimliğe çevirseniz de çevirmeden bekleseniz de beş yıl sonra yenileme almanız gerekir. Eğer şimdi yatırmazsanız beş sene sonrakinde raporu da yeniden alıp o sene geçerli rakam üzerinden vergiyi yatırmanız istenir. İyi günler.

 16. 01 Nisan 2016 - 17:10 | #16

  sefa :

  gözetim elemanı ilanlarını gördüm bu gün. kimliksizler henüz eğitim aşamasında olanlar çalışabiliyormuş. doğru ve güvenilir mi acaba?

  Bazı firmalar bu şekilde gözetim elemanı olarak kimliğini alanları özel güvenlik kadrosuna geçirebiliyor. Sizin gördüğünüz ilan güvenilir mi bilemiyorum maalesef. Çalışanlardan araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 17. 01 Nisan 2016 - 17:11 | #17

  fatih :

  ben 2015 6 ayında sınavı kazandım herşeyi yaptırdım fakat emniyete başvurmadım bir sıkıntı olurmu

  Sertifika süresi kendiliğinden ilerler. Raporun süresine, vergiye zam gelmesine dikkat edin. İyi günler.

 18. 15 Nisan 2016 - 12:15 | #18

  mert :

  Merhaba ben sertifkayi alip gerekli evraklarla birlikte valiliğe teslim ettim. Bana doneceklerini solediler baska sehire gitmem durumunda bi sıkıntı cikarmi?

  İkamet kaydınızı da başka şehre alırsanız soruşturmanız sekteye uğrar. İkamet kaydınızı almazsanız sorun olmaz. İyi günler.

 19. 15 Nisan 2016 - 12:19 | #19

  Hüseyin :

  Merhaba Ben 27 marttaki silahlı güvenlik sınavımı kazandım sirket 1 ayda anca gelir dedi bu aylık süre sınavı kazandığım andan itibaren olan süremi yoksa harç parası ıstenen evrakları teslım ettiğimden sonraki olan süremidir ?

  Hangisini kastettiğini kursunuza sormanız doğru olur, bilemiyorum. Kazandığınız sınav tarihinde beş yıllık süre başlar. Başvuruda zorunlu süre yok, sertifikada bitişi yazan tarihe kadar, süre kendi kendine ilerler. Rapor geçerliliği, vergi artışı gibi durumları göze alırsanız beklemeniz mümkün. İyi günler.

 20. 15 Nisan 2016 - 12:20 | #20

  Ayhan :

  Merhabalar Hocam. Ben 27 Mart’taki Temel Eğitim / Silahsız sınavı kazandım. Fakat KPSS’ye hazırlandığım için, hem sınavı kazanma ihtimalime karşılık, hem de maliyeti yüzünden, şu an özel güvenlik kimlik kartını almak istemiyorum. Acaba bu kimlik kartını en son ne zamana kadar alabilme hakkım var? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hocam.

  Sertifika üzerinde yazan tarihler arasında alabilirsiniz. Rapor geçerlilik süresi dolarsa yeniden almanız gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 21. 27 Nisan 2016 - 12:33 | #21

  Bugrahan :

  burda yazan belgelerden hepsi tamam ama bize kurstan diploma aslı ve fotokopisi demişler ben diplomayı bulamıyorum nereye koyduysam ama fotokopisi var bir sorun olur mu acaba kaydolurken kursamı verdim aslını çünkü bana geri verirlerken diplomayı vermedıler

  Kursların diploma aslını almamaları gerekir. Verip vermediğinizi de kursunuza sormanız doğru olur. Kimlik başvurusunda diplomanın aslını görerek fotokopi kabulü mümkün. En son çare mezun olduğunuz okula başvurup diplomanızı kaybettiğinizi, yerine belge istediğinizi söylemeniz olur. İyi günler.

 22. 27 Nisan 2016 - 12:34 | #22

  Etkin :

  Selam ben sınavı kazandım ama şuan başka işte çalışıyorum sertifika almaya gitmedim izin vermediler 1 ay içinde işlem yapmasanız sertifikanız iptal olur dediler arkadaşlarım bunla ilgili bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür

  Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Kurstan teslim almadınız diye iptal olmaz. İyi günler.

 23. 29 Nisan 2016 - 07:54 | #23

  Emre :

  Kolay gelsin, kursun bana dediği evrakları Bayrampaşa Kaymakamlık Binasındaki Özel Güvenlik Şube Kimlik Büro’ya teslim etmem gerekiyormuş. Öyleyse emniyette ne işim var anlamadım, niçin randevu almam gerekiyor?

  Özel güvenlik şube, emniyete bağlı birimdir. Bu iki tabir birbirinin yerine kullanıldığı için şaşırtıcı oldu herhalde. İyi günler.

 24. 30 Nisan 2016 - 08:22 | #24

  78 :

  İnternetten randevu alcaz ama 1 ay boyunca dolu gösteriyor. Önereceğiniz, başka kolay bir yol var mı? Teşekkürler.

  Ankara’da uygulanmadığı için randevu sistemi hakkında bilgim yok. Kursunuza danışmanız doğru olur. İyi günler.

 25. 03 Mayıs 2016 - 11:09 | #25

  ENES ÇOBAN :

  sınava istanbulda gırdım ama suan ankaradayım kaydımı anakaraya aldım burda işlemlerimi tamamlaya bilirmiyım bide harcı nereye yatıracaz acil.

  İnkilâp-2 Sokak 22/7 adresinde bulunan Karizma Matbaasında dilekçe, kimlik, arşiv formunu yazdırabilirsiniz. Vergi, Ulus’ta Harçlar Verasetler Vergi Dairesine yatırılacak. İyi günler.

 26. 03 Mayıs 2016 - 11:10 | #26

  Kasım :

  merhabalar
  ben 1 sene önce güvenlik belgesini almaya hak kazındım ama param olmadıgı ıcın cıkartamadım dosya 1 yıl içinde iptal mi oluyor yoksa hala beklermi bilgilendirirmisiniz ?

  Sertifika beş yıl, sağlık raporu bir yıl geçerlidir. Raporu yeniden almanız gerekebilir. İyi günler.

 27. 03 Mayıs 2016 - 11:11 | #27

  serkan :

  merhaba sertifikamı aldm. fakat tatil dolayısıyla baska ile gidecegim. kimliğimi baska ilden alabilirmiyim.

  İkamet kaydınızı da alacaksanız başvuru oradan yapabilirsiniz. İyi günler.

 28. 21 Mayıs 2016 - 13:11 | #28

  Güven :

  SLM…Hocam merhaba benim sorun şu Hocam ben meslek yüksek okulu öğrencisiyim ve diplomanın aslini okul vermiyor daha okul bitmedi diye bulunduğum il de bunu kabul ederler mi jandarma ne yapmam gerekir saygilarim la

  Okulunuzdan ıslak imzalı öğrenci belgesi almanız yeterli olabilir. Bulunduğunuz yerdeki jandarmanın ne tür belgeler istediğini kursunuzdan ve başvuru yaptığınız yerden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 29. 21 Mayıs 2016 - 13:12 | #29

  Ilkab :

  Merhaba hocam kimliği kazandm belgeleri teslim ettikten sonra.ne kadar zaman aralığı sonrasında sertifika elime geçer

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan ve özel güvenlik şubelerinden öğrenilebilir. İyi günler.

 30. 23 Mayıs 2016 - 15:29 | #30

  Selcuk :

  Sertıfıkamı kazandım sılahlı olarak ama 2008 de aldım evraklarım bende kendı ısımı kurduğum ıcın belgemı almadım bu belgeler ne Zamana kadar geçer lı olur

  Sertifika süresi 5 yıllık olduğu için ancak yenileme eğitimi aldıktan sonra başvuru yapmanız mümkün olur. Eski sertifika ile yenileme kaydı olabilirsiniz. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Eğitim alacağınız kursa daha önce kimlik başvurunuz olmadığını belirtirseniz, hazırlanacak belgeler konusunda gerekli bilgi verilecektir. İyi günler.

 31. 03 Haziran 2016 - 12:15 | #31

  mustafa :

  64 ögg sınavını kazandım fakat bizim kurstan herhangi yönlendirme yok büroya gittim yetkili yok dediler ne zaman çıkar sertifika felan dedim 2 ayı bulur dediler yani zaten dandik bi kurs ama yani bu kadar da olabilirmi acaba yani bu kadar uzun süre bekleme

  Sertifika onayı İstanbul harici illerde 8-10 gün içerisinde oluyor. Kursunuz belki size soruşturma dahil süreyi söylemiştir, bilemiyorum. Ancak İstanbul’da bile iki ay sürmediğine göre, kursunuzdan yetkili birini bulup konuşmanızı tavsiye ederim. Bu işi kursunuzla halletmeniz lazım, başka kimse yardımcı olamaz maalesef. İyi günler.

 32. 07 Haziran 2016 - 11:46 | #32

  devrim :

  ben sınavdan 90 aldım kazandım şimdi ne olacak ne yapacam serftikayı nasıl alacağım

  Bu aşamadan sonra yapılacak işlemler, hazırlanacak belgeler, soruşturma süresi vb. gibi tüm bilgiler konusunda kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 33. 07 Haziran 2016 - 13:46 | #33

  mustafa :

  merhabalar
  sorularımıza verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler ben en son sınavı geçtim daha öncede yazmıştım ama kurs alakalı bi sıkıntı var yani yetkili yok yıllık izinemi ne çıkmışlar herhangi bilgilendirme yapacak kimse yok bi süre daha beklemeyi düşünüyorum eğer yine bi işlem yapılmazasa durumu emniyet ögg birimine anlatsam bişey değişirmi

  Kurs verenler; kursiyerlerinin sertifikalarını, buna bağlı olarak kimlik ve iş bulmalarını geciktirmeyecek şekilde personel bulundurmak zorundadır. Özel güvenlik kursu, mesleğe yönelik bir eğitim olup raporu-harcı derken para kazanmadan bir sürü masraf yapan, namusuyla çalışıp para kazanmak isteyen bunun için eğitim masrafını göze alan, genelde dar gelirli kitleye yönelik bir meslek eğitimidir. Dolayısıyla sizden eğitim karşılığı bir ücret alanlar, kendi üzerlerine düşen sertifika hazırlığını, kursa başlarken (izin ayında işleriniz aksayabilir bilgisini vermedilerse) sizleri mağdur etmeyecek şekilde organize etmelidirler. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine ve yandaki linkten Öz.Güv.D.Bşk.lığına mağduriyetinizi anlatan dilekçe, e-mail atabilirsiniz. İyi günler.

 34. 09 Haziran 2016 - 09:19 | #34

  Esra :

  Kurstan sertifikam çıktına dair mesaj aldım.hazırlamam gereken belgeleri msj attılar aklıma takılan şu arşiv aratırma formunu doldurdum en alttaki kısım nufus onaylayanın olan kısma kursu aradım bu kısım nolcak dıye kurstaki yönetici abla oraya kendi adını yazdırdı ama nette arastırdımda orayı muhtar onaylıcak yazıyor kursum merkezde gıdıp gelmek zor oldugu için tek seferde halletmem lazım yanlış sız

  Kursunuzun size bu bilgileri net, anlaşılır bir şekilde vermesi, internette kafa karıştırıcı bilgilerle uğraştırmaması gerekir. Sonuçta oraya para ödeyip bir hizmet satın almışsınız değil mi? Ankara’da muhtar onayı istenmiyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamanın nasıl olduğunu sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 35. 17 Haziran 2016 - 16:07 | #35

  mustafa :

  dileçke doldururken mutlaka ev,iş veya herhangi bi tanıdığınızın sabit hatlı telefon numarasını belirtin diye bi bölüm var sadece cep numarası versek kabul görmezmi

  Çoğu kişinin artık sabit numarası olmadığı için her zaman ulaşılabilecek birinin cep telefonunu yazabilirsiniz. İyi günler.

 36. 18 Haziran 2016 - 14:23 | #36

  Ozgur :

  Kolay gelsin sorum su ben adanada ikamet etmekteyim sinavi kazandim sertifikami aldim ben diyarbakira tasinacam yaka kartimi diyarbakirdan cikarabilirmiyim tsk ederim simdiden

  İkamet kaydınızı da Diyarbakır’a aldırmanız kaydıyla kimlik başvurusunu oradan yapmanız mümkün olur. İyi günler.

 37. 27 Haziran 2016 - 12:59 | #37

  Ömer kaya :

  Mrb
  2010 da sertifikamı aldım sertifikam elimde
  Şimdi benim ne yapmam lazım
  Sertifikam yandımı
  Sınava sil baştan mı girmem lazım prosedür ne dir
  Ne yapmak lazım Nasıl oluyo geniş bilgi verirseniz Mutlu
  Oluruz

  Süre dolması hak kaybına neden olmaz. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurup yenileme eğitimi almanız gerekir. Kimlik işlemlerinde illere göre çok farklılık olduğu için sertifikayı alıp eski sertifika, rapor, vergi dekontu vb. detaylarla ilgili kursunuza danışmanız uygun olur. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla başarı şartı yok. İyi günler.

 38. 27 Haziran 2016 - 13:16 | #38

  doğan :

  Merhaba Efendim sorum: ben 64.sınava girdim kazandım silahsız kurstan haber geldi dosyanızı alın diye ama ben 1 ay oldu hala almadım sıkıntı olmaz deilmi 1 ay sonra alıcam?

  Bu soruyu kursunuza sormanız gerekir, sonuçta bu haberi veren onlar. Tahminen bir sıkıntı olmaz diyebilirim. İyi günler.

 39. 27 Haziran 2016 - 13:51 | #39

  Ebru Önen :

  Kıyemtli hocam. öncelikle bu siteye emeği gecen herkese teşekkürlerimi sunarım.Ben yeni güvenlik kursunu bitirdim.silahsiz güvenlik olmaya calışıyorum silahsız güvenliktede Arşiv aratirması yapılırmı ? bundan 21yıl önce Erkek arkadaşımla otele gittik otele polis baskın yaptı biz emniyete gittik birgece orda kaldık ifadeler alındı ve ertesi gün serbest kaldık ve eve postacı bir kagıt getirdi fakak bu kagıt neydi bilmiyorum korkudan kagıtı teslim almadım ogünden sonrada bu konuya alakalı olarak hicbir gelişme olmadı.aradan 20 gecti şimdi bu durum arşiv aratırmasında cıkarmı? hakkımda kamu davasımı acıldı? bu olay Özel güvenlik görevlisi olmama engelmi Edevletten baktım hakkımda hicbişey yok adli sicil temiz cıktı ne yapmamı önerirsiniz? lutfen bana bir cevap yazın hocam sayğılarımla.

  Silahlı-silahsız fark etmeksizin özel güvenlik başvurularında GBT’ye bakılır. Adli sicil veya e-devlette görünmeyen kayıtlar GBT’de görünür. Ancak bu GBT kayıtları biz vatandaşların ulaşabileceği bilgiler değil. Bu kadar yıldır size ulaşan herhangi bir işlem sonucu olmadığına göre büyük ihtimal sorun çıkacak bir durum yok. Madem eğitim aldınız vergiyi de yatırıp başvurunuzu yapabilirsiniz. İkinci bir yol da vergiyi yatırmadan önce bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine (olayın detaylarına girmeden) masrafların boşa gitmemesi için sonuçtan emin olmak istediğinizden gibi bir mazeretle GBT’ye baktırmak olabilir. Allah korusun olmaz ama diyelim ki vergiyi yatırdıktan sonra bir aksilik çıktı, vergi dekontunun asıl suretini emniyetten geri alıp vergi dairesinden iade istemeniz de mümkün bu arada. İyi günler.

 40. 12 Temmuz 2016 - 16:04 | #40

  mustafa yıldırım :

  mrb hocam ben guvenlık sınavına gırecem sıze bı sorum var yardım edebılırmısınız ben
  sınavı kazandım taktırde ıstenen evrakların arasında dıplomam yok kaybettım ama okuldan ımzalı kagıdım var aslının aynıyır dıye kartımı aldımda sıkıntı olurmu aceba

  Diploma aslını görmek kaydıyla fotokopi kabul ediliyor. Okuldan aldığınız aslı gibidir onaylı belgeyi diploma yerine kabul edip etmemek, evrakı kabul eden emniyet biriminin takdirine kalmış. Sıkıntı olursa mezun olduğunuz okuldan diploma yerine bir defaya mahsus verilen belgeden isteyebilirsiniz. İyi günler.

 41. 16 Temmuz 2016 - 13:40 | #41

  mustafa :

  merhabalar hocam ben sınavı evrakları felan hepsini halletiim soruşturmamda bitmiş tabi bunlar 1 ayda oldu bugün gittim sana kimliğin ptt ile en az 1-2 hafta sonra gelir dediler bazı yerlerde duyduğuma göre kimlikgelene kadar çalışabilir diye bi kağıt veriliyormuş doğrumudur saygılarımla

  Başvuru kabulünde bir hafta geçerli yazı veriliyor diye ben de duydum. Sanırım illere göre farklı bir uygulama var. Size verilmediğine göre bulunduğunuz ilde olmayabilir. İyi günler.

 42. 21 Temmuz 2016 - 15:52 | #42

  hacı osman gedik :

  2012 ocak yada şubat ayında yenileme sınavına girdim kazandım.bütün evraklarımı hazırlayıp emniyete teslim ettim.banaeski kimlikle devam etmemi söylediler.cipli lat cıkacak ddediler yeni katr vermediler.cişli kart cıktığında arayacaklarını söylediler.ama aramadılar.2016 datenileme sınavına girenler yeni kimlik kartlarını alıyorlar.ben ne yapmam lazım

  Yeni kimlik dağıtımında öncelik kurumlarda çalışanlara verilmiş, zamanla tüm kimlikler yenilenecek. 2017′de yenileme yaptığınızda size de yeni kimlik verilecektir. İyi günler.

 43. 27 Temmuz 2016 - 09:32 | #43

  emre :

  hocam ben randevü aldım tüm evraklarımı bayrampaşa güvenlik şube müdürlüğüne verdim parmak izi de aldılar imza da aradan tam 1 ay geçti halen arayıp glin sertifikanızı alın diye bişi sölemediler ancak orda masa başındaki polis memuru 15 gün içinde sizi ararlar gelir alırsınız sertifikanızı dedi ama halen aramadılar ve bayrampaşa güvenlik şube müdürlügünü arıyorum numarasını internetten alıp 2 haftadır ulaşamıyorum meşgul çalıyor baglandıgında ise baglanmak için tuşluyorum çalıyor ancak cevap veren kimse yok kapanıyor tekrar aradıgımda menüye bile atmıyor bana bi yardımcı olurmusunuz

  Yardımcı olmak isterdim ama İstanbul’daki işleyişi bilmiyorum. Kursunuz mutlaka daha fazla yardımcı olur. Ancak telefona cevap verilmemesinin, idari işlemlerin gecikmesinin nedeni muhtemelen emniyetin yoğun mesai gerektiren durumudur. Malumunuz memleketimizde olağanüstü günler yaşanıyor, biraz sabır ve anlayış göstermekte yarar var. İyi günler.

 44. 06 Ağustos 2016 - 08:03 | #44

  mehmet :

  Hocam özel silahsız güvenlik sınavını nasıl kazanıp kazanmadığımı öğrenebilirim

  Kursunuzdan veya internetten öğrenebilirsiniz. Ancak Öz.Güv.D.İnternet sayfasında sadece son sınav bilgisi verildiği için önceki sınavlardan birine girdiyseniz kursunuzla görüşmeniz gerekir. Öte yandan son kazanmış da olsanız, başarısız da olsanız kursunuzun sizinle irtibat kurması gerekirdi. Kazandıysanız sertifikayı alın diye, kaybettiyseniz sınav ücretini yatırın diye kursunuz sizi aramaması garip. Belki iletişim bilgileriniz değişmiştir. Sonuç olarak her durumda sormanız gereken yer kursunuzdur. İyi günler.

 45. 13 Ağustos 2016 - 14:24 | #45

  serpil demir :

  merhaba ben 2009 yılında güvenlik kimlik kartı aldım süresi dolunca 2014te yeniledim. uzun zamandan beri güvenlik işi yapmıyordum. gecen bir işe başvurdum iş başı verdiler. yalnız taşınırken güvenlik yenileme sertifikamı kaybettim. Eski kimliğimle işe girebilir miyim? Ya da bu sertifikayı tekrardan sınavsız alma hakkım var mı?

  Eski kursunuza dilekçe ile başvurarak sertifikanızın yeniden tanzimini talep edebilirsiniz. Süresi dolmuş kartla işe başlatma muhtemelen olmaz. İyi günler.

 46. 18 Ağustos 2016 - 17:21 | #46

  Emirhan :

  merhaba . ben silahsız ögg yi kazandım . evraklarımı toplayıp gerekli yere teslim etttim . kartımın 20 gün içerisinde geleceğini fakat randevu almam gerektiğini söylediler . bu ne randevusu ve nerden alırız

  Kimlik işlemleri, istenen belgeler illere göre değişir. Dolayısıyla bu sorunuzu kursunuza sormanız halinde doğru bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 47. 22 Ağustos 2016 - 15:47 | #47

  kemal :

  Hocam ben 2019 da silahsiz guvenlik sertifikami aldim ama yaka kartimi cikartamamistim yenileme egitimine giitim agustos 27 sibde sinavim var.sinavim aciklanana kadar saglik raporumu alip givenlik sorusturmasina girmek ve kartimi yeni tarihli olarak cikarma ihtimalim varmi hocam

  27 Ağustos sınav sonuçları 06 Eylül’de açıklanacak. O zamana kadar rapor-vergi vb. işlemleri tamamlayabilirsiniz. Yenileme olduğu için sertifika hariç diğer belgelerle önceden müracaat imkanı var. İstenen belgeleri kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 48. 23 Ağustos 2016 - 07:38 | #48

  kemal :

  Peki bu yenileme sinavi. 6 eylulde aciklandiktan sonra raporumu alip guvenlik sorusturmasina girsem kartimi elime almam ne kadar zaman alir hocam

  Sertifika-kimlik onay süreleri, hazırlanacak belgeler vb. detaylar illere göre değişir. Bu nedenle konuya ilişkin en doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:54 | #1