Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Aşağıda sadece liste verilmiştir. Daha detaylı bilgi için  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler 

 

1. Temel eğitim alanlar için : Dilekçe Örneği

2. Yenileme eğitimi alanlar için :  Dilekçe Örneği 

3. Temel/Yenileme için :  Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu 

 

SINAVI KAZANDIKTAN SONRA HAZIRLAMANIZ GEREKEN BELGELER : 

a. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu (imzalı, fotoğraflı, 2 adet)
b. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge 
c. Vesikalık fotoğraf (5 adet)
d. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası, aslı
e. Ruhsat harcı yatırıldığına dair dekont
f. Doldurulmuş ve imzalanmış ÖGG kimlik kartı

 

Bu yazı bugün : 66, toplamda : 60322 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Haziran 2015 - 15:06 | #1

  RABİA :

  Merhaba,
  ben sınavı geçtiğimiz şubat ayında kazandım fakat kimliğimi henüz çıkarmadım. En geç ne zamana kadar vaktim var öğrenebilir miyim?

  Teşekkürler..

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında dilediğiniz zaman kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu, her yıl vergiye zam geldiğini bilmenizde yarar var. İyi günler.

 2. 08 Haziran 2015 - 15:07 | #2

  cengız guneş :

  78,5 puanla malatya ılınde sınavı kazandım bundan sonra sırasıyla ne yapmalıyım silahlı

  Bundan sonra yapılacak işlemler illere göre değiştiği için sırasıyla kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 09 Haziran 2015 - 09:20 | #3

  inan :

  Ben silahli girdim ama silahsız kazandım sertifikalar ne zaman verilecek ve sonrasında ne yapacağım bilgi verirseniz sevinirim …

  Sertifika ve kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için bu sorunuza en doğru cevabı kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 4. 15 Haziran 2015 - 15:04 | #4

  Volkann :

  Mrb hocam benm diplomam yok fotokopisi var kimligi cikartmaya gittigimde sorun olurmu aslini isterler mi

  Kimlik başvurusunda diplomanın aslını görmek kaydıyla fotokopisi kabul edilir. Fotokopi üzerinde noter onayı gördüğüne dair kayıt varsa belki sorun olmaz. İyi günler.

 5. 19 Haziran 2015 - 12:34 | #5

  ilker :

  hocam iyi günler ögg sınavını kazandım sertifikayı aldım fakat bilindiği üzere kurs ucreti harclar en son belge ücreti maliyeti yüksek sertifikayla 1 ay calısıp belgeyi öyle alsam kanune sıkıntı olur mu ve sirketler bu sekilde kabul ediyorlar mı ?

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek için kimlik kartınızın olması gerekir. Sertifika sadece eğitimin başarıyla tamamlandığını gösterir, çalışma belgesi yerine kullanılamaz. Dolayısıyla şirketler açısından kimliksiz eleman çalıştırıyormuş gibi para cezası olabileceğinden kabul etmezler maalesef. İyi günler.

 6. 22 Haziran 2015 - 13:37 | #6

  m ayan :

  sınavı kazandım sertifikayı da aldım şimdi bu belgeleri nereye vericez birde bu sağlık raporu filan yazıyo onu da birdaha mı çıkarıcaz

  İşte tamamiyle kursunuza sormanız gereken bir konu. Şöyle ki istenen belgeler ve adetleri illere göre değişiyor. Ana sayfamızda Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde genel bilgi var. Ancak tekrar tekrar emniyete gitmemek için bu bilgiyi kursunuzdan alıp bir kerede halletmeniz mümkün. İyi günler.

 7. 26 Haziran 2015 - 11:14 | #7

  Onur Öztürk :

  Merhaba hocam.. silahsiz kimlik karti icin heyet raporumu gerekiyor yoksa normal saglik raporu yeterli mi ?

  Silahsız raporunda; KBB, göz, nöroloji, psikiyatri olmak üzere dört branştan hekim imzası gerekir. Aile hekimliklerinde bu branşlar olmadığı için özel poliklinikten alınabilir. Hastaneler de veriyor ancak silahlı fiyatına olduğu için tavsiye edilmez. Kayıt olacağınız kursa danışmanız yararlı olur. İyi günler.

 8. 30 Haziran 2015 - 16:08 | #8

  F.CAN :

  hocam 2012 yılında silahlı sınavı kazandım okul parasını yatırdım başka bi işlem yapmadım sınavım ölmüşmüdür

  Sertifika almaya hak kazandıysanız 2017′ye kadar geçerli demektir. Kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İlinizde istenen belgeleri de oradan öğrenebilirsiniz. Rapor-vergi masrafınız olur. İyi günler.

 9. 29 Ağustos 2015 - 06:56 | #9

  serdar :

  Merhaba hocam … silahlı özel güvenlik sınavını kazandım. İSTANBUL’da güvenlik şirketinde kurs aldım. sağlık raporumun aslını kursa vermiştim. BALIKESİR İlinde ikamet etmekteyim belgelerimi İSTANBUL’dan alıp BALIKESİR ilinde kimlik başvurusu Yapabilir miyim ? BALIKESİR Emliyet Müdürlüğü sağlık raporunu da istemekte,Sağlık raporumun aslını bana geri verme durumları varmıdır ?

  Şimdiden Çok teşekkür ederim…

  Durumu anlatıp raporun aslını alan kursunuzdan isteyebilirsiniz. İkamet kaydınızı da aldırmanız kaydıyla Balıkesir’den başvurmanız mümkün. İyi günler.

 10. 15 Eylül 2015 - 14:28 | #10

  eylem :

  Dilekce ellemi yoksa bilgisayar dan mi yazilmali

  Belgeler çıktı veya daktiloda yazılmış olmalıdır. Kursunuz bilgi verecektir. İyi günler.

 11. 27 Ekim 2015 - 13:50 | #11

  kainat :

  slm arkadaşlar sertifikalr en geç ne zaman çıkar.tşk

  Sertifikanızın ne zaman onaylanacağını kursunuza sormanız gerekir. Onay süresi illere göre değişebilir. İyi günler.

 12. 02 Kasım 2015 - 16:52 | #12

  murat :

  hocam mrb ben agustos sınavına girerek yenileme yaptım emniyete evrakları verecegim ama benim sorum ikametgah isteniyor ama benim ikametgah d.bakırda ve ben istanbulda çalıyorum nüfustan adres yerleşim belgesi alasam olurmu acil cevaplarsanız sevinirim saygılar

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılabilir. Bu nedenle Diyarbakır’dan veya ikameti aldırarak İstanbul’dan başvurmanız zorunlu. İyi günler.

 13. 07 Aralık 2015 - 10:58 | #13

  yetkin :

  sınava 2012 yılında girdim kazandım ama kimlik kartımı çıkarmadım çıkarmak için ne kadar sürem var

  Aldığınız eğitimin geçerlilik süresi sertifika üzerinde yazar. Beş yıllık süre dolmadan en az altı ay önce başvuru yapılabilir. İyi günler.

 14. 26 Aralık 2015 - 13:43 | #14

  ŞEYMA :

  bunlar yapılması gereken belgeler dimi en günceli bu. fotograf biyometrik olarak isteniyor diye duydum dogru mu?

  İstenen belge ve adetleri illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 04 Ocak 2016 - 18:29 | #15

  Ramazan :

  Merhaba ben sınavı kazandım benden istenilen belgeler nelerdir acaba

  İstenen belgeler illere göre değişiklik gösterebiliyor. Kursunuzun yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi vermesi gerekir. İyi günler.

 16. 20 Ocak 2016 - 10:44 | #16

  Eyup :

  Mrb evraklarla beraber emniyete vercegimiz fotograf gomlek gravatlimi olmasi gereklimi yada normal gomlekli olurmu

  Ankara’da böyle bir şart yok. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı kursunuzdan öğrenmeniz yararlı olur. İyi günler.

 17. 29 Ocak 2016 - 16:13 | #17

  sahin :

  Hocam 29 .11.2015 de sınava girdim yeni kanunda kimlik adresime gelecek dedi emniyet ilk defa alıyorum daha gelmedi 1 buçuk ay oldu ne zaman gelir

  Adrese kimlik gönderme ile ilgili uygulama henüz başlamadı. Bulunduğunuz ildeki durumu bilemiyorum, kursunuza veya kimlik başvurusu yaptığınız yere sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 15 Şubat 2016 - 14:25 | #18

  hakan :

  mrb hocam ben 3 gün oldu özel güvenlik sınavını kazanalı sertifikamı nasıl alırım ve ne zaman alırım kaç günde çıkar sertifikam ve şunu da demek istiyorum kendim izmir de ikamet ediyorum ama kimliğimi osmaniye ilinden çıkarmak istiyorum bunun için bir engel varmıdır sorun olurmu teşekkir ettim

  Sertifika, kimlik onayları, hazırlanacak belgeler vb. tüm detaylar, illerden yürütülür. İllerdeki bu işlemler de farklılık gösterebildiği için bu sorularınızı kursunuza sormanız doğru olur. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı Osmaniye’ye aldırmak kaydıyla başvurabilirsiniz. İyi günler.

 19. 15 Şubat 2016 - 17:26 | #19

  tolgammo :

  slm.62.dönem silahsıza girdim ve kazandım.sertifikayı neazaman alabilirim.ki bu soruyu sürekli kursunuza sorun diye yanıtlayıp geçiştirmişsiniz ki sordum 15 20 gün içerisinde veriyoruz dediler.ama internet sitesinde başka bir güvenlik kursu sertifikayı 3ila7gün içerisinde sınav açıklandıktan sonra alabilirsiniz diye yazmışlar.sertifikanın alınma zamanıyla net cevap verebilrseniz seviniriz.sonrasında istden silahsıza girdim 79aldım.70 ve üzerinde silahlıya çevirmedeki artısı ne.silahlıya geçiş aşamaları neler…bye.

  Sınavı kazanan siz, sertifikayı hazırlayacak kursunuz, onaya götürecek kursunuz, onaylayacak il emniyeti. Kursunuz kaç günde hazırlar, emniyete götürür, emniyetiniz kaç günde kontrol eder, onaylar, kursunuza geri verir, kursunuz kendi hazırlıklarını kaç günde yapıp gelin sertifikanızı alın der, nereden bilebilirim? Tüm bunların her bir aşamasını tek tek bilmeden verilecek cevap ne kadar gerçekçi olabilir? Neden kursunuza sorun dendiğini anlayabildiniz mi? Sizin biraz suçlayıcı bir ifade ile “geçiştirme” dediğiniz durum bu. Bilgi açısından söyleyeyim, sertifikaları bugün onay için emniyete teslim ettik, yarın öğleden önce muhtemelen onaylanır dediler. Biz alıp işlemlerimizi yaptıktan sonra bir aksilik olmazsa çarşamba günü kursiyerlerimize gelin alın diyeceğiz. Siz, sadece kendi kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz, başka kurslar üç-gün beş gün yazmış anlamı ve önemi yok. İyi günler.

 20. 17 Şubat 2016 - 08:49 | #20

  Zafer :

  Merhaba hocam aydınlatıcı cevapladınız için öncellikle teşekkürler.sorum biraz karışık ama öztlersek ben 62.sınavı silahlı olarak girdim silahsız kazandım şuan çalıştığm işyerinde danışma görevlisinin ama şirket güvenlik izni çokyakın bir sürede alacağını beyan etti benm acilen silahlı olarak girip silahsız 62 ile geçtiğim özel güvenlik kartımı çıkaramam lazım.sorunda burda başlıyor hocam 23martta silah sınavı var o sınava katılıyım istiyorum sağlık raporu süresi silahlı olur ibareli.sorum ben sınava girene kadar silahsız özel güvenlik kartımı çıkartacam.bu çıkartmamda silahlı özel güvenlik olur sağlık raporu silahsız içinde geçirmelidir yoksa yeniden mi çıkarılacaktır.ve silahlı sınava bir aydanfazla birsüre olduğu için evrakları alırken 2şer tane alıp silahlıyıda kazanırsam aynı belgeleri kullanabilirmiyim.ayrıca hocam silahlı kazanıldığında kimliğinde değişmesi nekadar masraf olacak ve istenilen belgeler silahsızla farkı varmı yoksa aynı belgelermi teşekkürler..

  Sadece silahtan gireceğiniz sınavdan en az 58 almanız gerekir. Sınav tarihi 23 değil 27 Mart. Sınav ücretini yatırmak için fazla zaman kalmadı. Aldığınız rapor bir yıl geçerlidir. Bir yıl içerisinde silahlıya hak kazanırsanız tekrar rapor almanıza gerek yok. Belgelerle ilgili durumu kursunuzla görüşmeniz gerekir. İllere göre değişebildiği için en doğru bilgiyi kurslar verir. İyi günler.

 21. 24 Şubat 2016 - 14:42 | #21

  Zafer :

  @A.GÜLŞEN
  Hocam peki silahsız başvuruda tekrardan silahsız özel güvenlik olur raporu almak şartmı.silahlı olarak Güvenlik sınavına girmediğiniz bu yıl içindeki her sınavda girmiş gibi sayılıp haklarınız yanar dendi varmı böyle bir durum.birde hocam silahlı özel güvenlik olur sağlık raporunu silahsız için kulanırsanız silahlı aldığınızda tekrardan 200tl üzeri para yatırıp tekrar sağlık raporu alırsınız dendi nekadar doğrudur? Teşekkürler

  Diğer yorumunuzda da belirttiğim gibi silahlı raporu ile silahsız başvuru yapabilirsiniz. Raporun üzerinden bir yıl geçmemek şartıyla tekrar almanıza gerek yok. Birbirini takip eden dört sınavdan birine girmezseniz, sistem bu hakkı kullanılmış sayıyor. İyi günler.

 22. 24 Şubat 2016 - 14:43 | #22

  berkay yurtsevenışı :

  hocam ben 2016 da kazandım sertifikayı aldım harcı yatırmassam 5 yıl sonra tekrar mı sınava girmem gerekecek?

  Aldığınız sertifikayı vergi yatırıp kimliğe çevirseniz de çevirmeden bekleseniz de beş yıl sonra yenileme almanız gerekir. Eğer şimdi yatırmazsanız beş sene sonrakinde raporu da yeniden alıp o sene geçerli rakam üzerinden vergiyi yatırmanız istenir. İyi günler.

 23. 08 Mart 2016 - 08:32 | #23

  Ali Nail :

  Hocam ben sertifikamı yenileyeceğim. İstabul’dan almıştım. şimdi yenileyip, kimlik müracatımı başka ile ikametimi alarak başvuru yapabilirmiyim?

  İlk kimliği aldığınız yer önemli değil, hatta yenileme eğimini aldığınız yer de önemli değil. Sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden kimlik başvurusu yapılabilmesi konusunda mecburiyet var. İkamet kaydınız hangi ilde ise oradan başvuru yapmanız gerekir. İyi günler.

 24. 01 Nisan 2016 - 17:10 | #24

  sefa :

  gözetim elemanı ilanlarını gördüm bu gün. kimliksizler henüz eğitim aşamasında olanlar çalışabiliyormuş. doğru ve güvenilir mi acaba?

  Bazı firmalar bu şekilde gözetim elemanı olarak kimliğini alanları özel güvenlik kadrosuna geçirebiliyor. Sizin gördüğünüz ilan güvenilir mi bilemiyorum maalesef. Çalışanlardan araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 25. 01 Nisan 2016 - 17:11 | #25

  fatih :

  ben 2015 6 ayında sınavı kazandım herşeyi yaptırdım fakat emniyete başvurmadım bir sıkıntı olurmu

  Sertifika süresi kendiliğinden ilerler. Raporun süresine, vergiye zam gelmesine dikkat edin. İyi günler.

 26. 15 Nisan 2016 - 12:15 | #26

  mert :

  Merhaba ben sertifkayi alip gerekli evraklarla birlikte valiliğe teslim ettim. Bana doneceklerini solediler baska sehire gitmem durumunda bi sıkıntı cikarmi?

  İkamet kaydınızı da başka şehre alırsanız soruşturmanız sekteye uğrar. İkamet kaydınızı almazsanız sorun olmaz. İyi günler.

 27. 15 Nisan 2016 - 12:19 | #27

  Hüseyin :

  Merhaba Ben 27 marttaki silahlı güvenlik sınavımı kazandım sirket 1 ayda anca gelir dedi bu aylık süre sınavı kazandığım andan itibaren olan süremi yoksa harç parası ıstenen evrakları teslım ettiğimden sonraki olan süremidir ?

  Hangisini kastettiğini kursunuza sormanız doğru olur, bilemiyorum. Kazandığınız sınav tarihinde beş yıllık süre başlar. Başvuruda zorunlu süre yok, sertifikada bitişi yazan tarihe kadar, süre kendi kendine ilerler. Rapor geçerliliği, vergi artışı gibi durumları göze alırsanız beklemeniz mümkün. İyi günler.

 28. 15 Nisan 2016 - 12:20 | #28

  Ayhan :

  Merhabalar Hocam. Ben 27 Mart’taki Temel Eğitim / Silahsız sınavı kazandım. Fakat KPSS’ye hazırlandığım için, hem sınavı kazanma ihtimalime karşılık, hem de maliyeti yüzünden, şu an özel güvenlik kimlik kartını almak istemiyorum. Acaba bu kimlik kartını en son ne zamana kadar alabilme hakkım var? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hocam.

  Sertifika üzerinde yazan tarihler arasında alabilirsiniz. Rapor geçerlilik süresi dolarsa yeniden almanız gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 29. 27 Nisan 2016 - 12:33 | #29

  Bugrahan :

  burda yazan belgelerden hepsi tamam ama bize kurstan diploma aslı ve fotokopisi demişler ben diplomayı bulamıyorum nereye koyduysam ama fotokopisi var bir sorun olur mu acaba kaydolurken kursamı verdim aslını çünkü bana geri verirlerken diplomayı vermedıler

  Kursların diploma aslını almamaları gerekir. Verip vermediğinizi de kursunuza sormanız doğru olur. Kimlik başvurusunda diplomanın aslını görerek fotokopi kabulü mümkün. En son çare mezun olduğunuz okula başvurup diplomanızı kaybettiğinizi, yerine belge istediğinizi söylemeniz olur. İyi günler.

 30. 27 Nisan 2016 - 12:34 | #30

  Etkin :

  Selam ben sınavı kazandım ama şuan başka işte çalışıyorum sertifika almaya gitmedim izin vermediler 1 ay içinde işlem yapmasanız sertifikanız iptal olur dediler arkadaşlarım bunla ilgili bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür

  Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Kurstan teslim almadınız diye iptal olmaz. İyi günler.

 31. 29 Nisan 2016 - 07:54 | #31

  Emre :

  Kolay gelsin, kursun bana dediği evrakları Bayrampaşa Kaymakamlık Binasındaki Özel Güvenlik Şube Kimlik Büro’ya teslim etmem gerekiyormuş. Öyleyse emniyette ne işim var anlamadım, niçin randevu almam gerekiyor?

  Özel güvenlik şube, emniyete bağlı birimdir. Bu iki tabir birbirinin yerine kullanıldığı için şaşırtıcı oldu herhalde. İyi günler.

 32. 30 Nisan 2016 - 08:22 | #32

  78 :

  İnternetten randevu alcaz ama 1 ay boyunca dolu gösteriyor. Önereceğiniz, başka kolay bir yol var mı? Teşekkürler.

  Ankara’da uygulanmadığı için randevu sistemi hakkında bilgim yok. Kursunuza danışmanız doğru olur. İyi günler.

 33. 03 Mayıs 2016 - 11:09 | #33

  ENES ÇOBAN :

  sınava istanbulda gırdım ama suan ankaradayım kaydımı anakaraya aldım burda işlemlerimi tamamlaya bilirmiyım bide harcı nereye yatıracaz acil.

  İnkilâp-2 Sokak 22/7 adresinde bulunan Karizma Matbaasında dilekçe, kimlik, arşiv formunu yazdırabilirsiniz. Vergi, Ulus’ta Harçlar Verasetler Vergi Dairesine yatırılacak. İyi günler.

 34. 03 Mayıs 2016 - 11:10 | #34

  Kasım :

  merhabalar
  ben 1 sene önce güvenlik belgesini almaya hak kazındım ama param olmadıgı ıcın cıkartamadım dosya 1 yıl içinde iptal mi oluyor yoksa hala beklermi bilgilendirirmisiniz ?

  Sertifika beş yıl, sağlık raporu bir yıl geçerlidir. Raporu yeniden almanız gerekebilir. İyi günler.

 35. 03 Mayıs 2016 - 11:11 | #35

  serkan :

  merhaba sertifikamı aldm. fakat tatil dolayısıyla baska ile gidecegim. kimliğimi baska ilden alabilirmiyim.

  İkamet kaydınızı da alacaksanız başvuru oradan yapabilirsiniz. İyi günler.

 36. 21 Mayıs 2016 - 13:11 | #36

  Güven :

  SLM…Hocam merhaba benim sorun şu Hocam ben meslek yüksek okulu öğrencisiyim ve diplomanın aslini okul vermiyor daha okul bitmedi diye bulunduğum il de bunu kabul ederler mi jandarma ne yapmam gerekir saygilarim la

  Okulunuzdan ıslak imzalı öğrenci belgesi almanız yeterli olabilir. Bulunduğunuz yerdeki jandarmanın ne tür belgeler istediğini kursunuzdan ve başvuru yaptığınız yerden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 37. 21 Mayıs 2016 - 13:12 | #37

  Ilkab :

  Merhaba hocam kimliği kazandm belgeleri teslim ettikten sonra.ne kadar zaman aralığı sonrasında sertifika elime geçer

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan ve özel güvenlik şubelerinden öğrenilebilir. İyi günler.

 38. 23 Mayıs 2016 - 15:29 | #38

  Selcuk :

  Sertıfıkamı kazandım sılahlı olarak ama 2008 de aldım evraklarım bende kendı ısımı kurduğum ıcın belgemı almadım bu belgeler ne Zamana kadar geçer lı olur

  Sertifika süresi 5 yıllık olduğu için ancak yenileme eğitimi aldıktan sonra başvuru yapmanız mümkün olur. Eski sertifika ile yenileme kaydı olabilirsiniz. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Eğitim alacağınız kursa daha önce kimlik başvurunuz olmadığını belirtirseniz, hazırlanacak belgeler konusunda gerekli bilgi verilecektir. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:54 | #1