Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

NOT : İstenen belgeler ve adetleri illere göre değişiklik gösterdiği için kursunuzdan sorarak hazırlamanız tavsiye edilir.

 

 

Detaylar için  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler 

 

Belge Örnekleri

 

 

 

 

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 75980 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Eylül 2015 - 14:28 | #1

  eylem :

  Dilekce ellemi yoksa bilgisayar dan mi yazilmali

  Belgeler çıktı veya daktiloda yazılmış olmalıdır. Kursunuz bilgi verecektir. İyi günler.

 2. 27 Nisan 2016 - 12:34 | #2

  Etkin :

  Selam ben sınavı kazandım ama şuan başka işte çalışıyorum sertifika almaya gitmedim izin vermediler 1 ay içinde işlem yapmasanız sertifikanız iptal olur dediler arkadaşlarım bunla ilgili bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür

  Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Kurstan teslim almadınız diye iptal olmaz. İyi günler.

 3. 03 Mayıs 2016 - 11:09 | #3

  ENES ÇOBAN :

  sınava istanbulda gırdım ama suan ankaradayım kaydımı anakaraya aldım burda işlemlerimi tamamlaya bilirmiyım bide harcı nereye yatıracaz acil.

  İnkilâp-2 Sokak 22/7 adresinde bulunan Karizma Matbaasında dilekçe, kimlik, arşiv formunu yazdırabilirsiniz. Vergi, Ulus’ta Harçlar Verasetler Vergi Dairesine yatırılacak. İyi günler.

 4. 03 Mayıs 2016 - 11:10 | #4

  Kasım :

  merhabalar
  ben 1 sene önce güvenlik belgesini almaya hak kazındım ama param olmadıgı ıcın cıkartamadım dosya 1 yıl içinde iptal mi oluyor yoksa hala beklermi bilgilendirirmisiniz ?

  Sertifika beş yıl, sağlık raporu bir yıl geçerlidir. Raporu yeniden almanız gerekebilir. İyi günler.

 5. 12 Ocak 2017 - 10:02 | #5

  Sinan :

  Hocam şimdi ben istanbulda sinava gircem 29 ocakta daha sonra ankaraya temelli gidecem eğer sınavı kazanırsam sertifikamı ankarada çıkarma imkanım var mi?

  Sertifikayı kursunuzdan almanız gerekir. Kimlik başvurusu da sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılır. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla Ankara’dan başvurabilirsiniz. İyi günler.

 6. 14 Ocak 2017 - 08:17 | #6

  Hatice :

  2 yıl önce silahlı özel güvenlik sertifikasına hak kazandım ama şirket kapandı sertifika mi nerden ve nasıl alabilirim. Bide ücret ne kadar acaba.

  Kazandığınız zaman sertifikanızı niçin almayıp da kursta beklettiniz, bu tür durumlar sıkıntılı. Bulunduğunuz ilin özel güvenlik şubesine başvurun, başka yol bilemiyorum. İyi günler.

 7. 18 Ocak 2017 - 10:06 | #7

  Mehmet :

  2012 yilinda guvenlik seltifakisi aldim ama emliyetten yaka kartini almadim yenileme sinavina gire bilirmiyim seltifakam iptal olurmu

  Sertifika ile yenileme eğitimi alıp süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. Kimlik müracaatı yapmamak hak kaybına neden olmaz. İlkinden başlayıp sertifikalarınızı muhafaza etmeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 8. 18 Ocak 2017 - 17:29 | #8

  elif :

  özel sektörde çalışmaktaydım.07.06.2017 tarihinde güvenlik kart sürem doluyor. özel sebebten dolayı 30 nisandaki sınava gireceğim işim sıkıntıya girer mi yenileme sertifikası işimi sıkıntya sokmamak için yeterli midir

  Çalışmaya devam edebilmek için sertifika almak yeterli değil. Süre dolmadan yeni kimliği almış olmak gerekir. Kursunuzla görüşüp sertifikayı aldıktan sonraki işlemleri geciktirmemenizi tavsiye ederim. İlinizde randevulu sistem olup olmadığını bilemiyorum. Kursunuz bilgi verecektir mutlaka. İyi günler.

 9. 02 Şubat 2017 - 16:22 | #9

  Ayga :

  Merhaba silahlı özel guvenlik sertifikası almak istiyorum sicilimde 2adet basit yaralama sucu var biri 1000 diğeri 3000 tl adlı para cezasına çevrildi denetimli serbestliğim devam ediyor 3000 tl lik ceza 1 ay hapis ti paraya çevrildi yasalarda 6 aydan fazla olma şartı var ancak ilçe jandarmada kesici aletle yaralamalarda alınamıyor demişler babama..ilde oturmarmadigimdan il özel güvenliğe de soramadım yardımcı olurmusunuz.

  Yaralama suçunda alınan cezada 6136 S.Kanuna göre; silah-bıçak, delici-ezici silah kapsamında değerlendirilen alet kullanımı varsa silahlı için engel teşkil eder. Yan sütun, Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz/Silah Ruhsatı Almayı Engelleyen Haller başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 02 Şubat 2017 - 16:23 | #10

  Reşat :

  Merhaba benim ikametgah istanbulda ben mardinde sınava girmiştim yakkaşık 1 aydır sertifikamı Aldım ama istanbulda kimlik almak için randevu gerekiyor randevular dolu olduğundan dolayı alamıyorum şu anda şubat 3 kadar dolu gösteriyor yani ben evrakkarımı mardinden teslim edersem olurmu.

  Kimlik müracaatında ikamet kaydının olduğu ilden başvuru zorunluluğu var. Mardin’den başvuru yapabilmeniz ancak ikamet kaydını aldırmakla mümkün olabilir. İyi günler.

 11. 17 Şubat 2017 - 17:25 | #11

  Zehra :

  Iyi aksamlar ogg sinavini silahli olarak kazandim sayfanizdan sonrasinda yapilmasi gerekenleri de okudum fakat bu islemlerin sonuclanip kimligimizi alma suremiz tahmini ne kadar surer simdiden tesekkurler.

  Kimlik başvurusu randevulu sisteme geçtiğinden beri işler değişti. Başvuru belgeleri ve kimlik onay süreleri neredeyse her ilde farklı. Bu nedenle konuya ilişkin en sağlıklı bilgiyi aynı ilde olmak hasebiyle sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 12. 17 Şubat 2017 - 17:26 | #12

  Eray Demirel :

  Merhbalar sınavı kazandım . Bundan sonra herhangi bir ücret ödemem gereken yer varmı . Yaklaşık olarak ne kdar ödeycz

  520 TL vergi, 20 TL kimlik parası gideriniz olur. Bunları nerelere yatıracağınız, başvuru belgeleri vb. hakkında bilgiyi kursunuzdan almanız uygun olur. İyi günler.

 13. 17 Şubat 2017 - 17:28 | #13

  Celil :

  2009 da sinavi kazandim is geregi yurt disana gittim sertifika yi alabilir miyim

  Yenileme yapmadığınız için sertifikanızın süresi dolmuş görünüyor. Önce yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yenilemeden sonra alacağınız sertifika ve ilk sertifika ile kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İstenen belgeleri zamanı geldiğinde kursunuzdan öğrenip hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 14. 21 Şubat 2017 - 11:05 | #14

  faruk a. :

  silahlı güvenlik sertifikamı aldım evraklarımı tamamladım fakat internet üzerinden iem.gov.tr den randevuyu bi türlü alamadım mütiş yoğunluk var başka ilden veya başka bi sekilde güvenlik kimlik kartımı almanın yolu varmı? teşekkürler

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden başvuru için ikamet kaydını da aldırmak gerekir. İyi günler.

 15. 27 Şubat 2017 - 16:32 | #15

  mevlan :

  Merhaba. Ben silahsız özel guvenlik sınavını kazandım. Evraklarimi tamamladım. Ve ilgili makama verdim. Kimlik vermediler. Arşiv araştırma yapacaklar. Kaç günde sonuçlanır.

  Soruşturma süresi illere göre değiştiği için bu sorunuza sadece kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden cevap almanız mümkün, başkası bilemez. İyi günler.

 16. 27 Şubat 2017 - 16:34 | #16

  Latif yilmaz :

  Merhaba ben silahsiz guvenlik sinavini kazandim ve evrakları emniyete teslim ettim bana 1 ay sonra kartiniz cikar dediler simdi ben kartsiz sertifikayla ise girebilirmiyim acaba

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle olur, sertifika ile çalışmak mümkün değil. Ancak kimliğinizin soruşturma aşamasında olduğunu belirterek iş başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 17. 27 Şubat 2017 - 16:34 | #17

  burak :

  ben son sınavda silahlı kazandım sonrasında ne yapmam gereklı

  Kimlik başvurusunda istenen belgeler, temini, işlemler ve süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 18. 14 Mart 2017 - 16:03 | #18

  Uğur :

  Merhaba ben özel güvenlik için dosya göndermiş tahkikat kaç gün sürer ve sonuçlar ne olur acaba ?

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için başvuru yaptığınız yer ve kursunuz dışında bu sorunuza doğru cevap alabilmeniz mümkün değil. İyi günler.

 19. 21 Mart 2017 - 14:26 | #19

  CAN :

  Hocam Merhaba Sınavı Kazandım Ama Bazı Arkadaşlarım Gibi Bende Almadım Sertifakımı Ama Kurs Aldığım Yer Sertifikamı Bulamıyor Bunun İçin Ne Yapmam Gerekiyor. Emniyette Sertifikanın Nüshası Bulunurmu Ve Ben Sertifika İçin Dilekçe Yazsam Emniyet’den Sertifikayı Alabilirmiyim
  Nasıl Bir Yol İzlemeliyim ?

  Bu sorun sizden değil, kursunuzdan kaynaklanıyor. Buna rağmen siz çözüm bulmaya çalışıyorsunuz çok garip. Bulamıyorlarsa yenisini tanzim edip onaylatacaklar ve size verecekler. Başvuruda fotokopi olmaz, aslı gerekir. Bütün bunları kursunuzun bilmesi ve sorunu çözmesi gerekir. İyi günler.

 20. 21 Mart 2017 - 14:27 | #20

  AZAD KORKMAZ :

  merhaba 5 marttaki sınavı geçtim.randevu için istanbul 5 mayısa kadar dolu görünüyor .birçok güvenlikçi kimlik için yakın çevre illerden alıyorlar.bende alabilirmiyim. türkiyenin her yerinde geçtlğini söylüyorlar.

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Yakın illerden randevu alanlar, ikamet kayıtlarını da taşıdılarsa başvurabilirler. Aksi halde zaman ve para kaybından başka bir şey olmaz. İyi günler.

 21. 22 Mart 2017 - 11:32 | #21

  AZAD KORKMAZ :

  sevgili admin.Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. bugün 21:05 te sistem açıldı ve 21:08 de 8 mayıs tarihine randevumu aldım. randevu alacakların dikkatine özellikle mail adresleriniyazmayı unutmasınlar ve sıralamada kalabalık görünen grupları işaretlesinler.az kişi bulanan yeri işaretleyince sistem kapanıyor. arkadaşları bilgilendirirseniz sevinirim…

  İstanbul’da randevu çilesi çekenlerin işine yarayacak bu bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz. İyi günler.

 22. 23 Mart 2017 - 14:10 | #22

  Kenan :

  Hocam merhaba. 10 ay önce mahkeme kararıyla uyuşturucu kullanmaktan 1yıl 8 ay ceza aldım ve ceza ertelendi. 5 yıllık denetimli serbestlik verildi bana. 5 marttaki silahlı temel güvenlik sınavında başarılı oldum. Adli sicil kaydım ve gbt temiz gözüküyor. Sertifikamı bekliyorum. Silahlı güvenlik kartımı almada sorun görüyormusunuz. Teşekkür ederim.

  Kararda erteleme veya HAGB olup olmadığı önemli. Sadecce erteleme ise hiç olmaz. HAGB varsa denetimli serbestlik sorunsuz tamamlandığında olabilir. Gerek ceza süresinin bir yıldan fazla olması, gerekse suçun uyuşturucu olması maalesef olumsuz görünüyor. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından kimlik harcını yatırmadan önce mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 30 Mart 2017 - 14:04 | #23

  cengiz :

  merhaba, ben Sivas’ta sınava girdim sertifikamı oradan aldım şimdi Denizliye taşındım ama ikametim Sivas’ta. Kimlik için başvuru yapmadım buradan kimliğimi çıkartabilir miyim? Cevabınızı bekliyorum

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 24. 30 Mart 2017 - 14:34 | #24

  cengiz :

  yani ikameti Denizli’ye alırsam bütün işlemleri buradan yapabilir miyim?

  İkamet kaydını almak şartıyla yapabilirsiniz. İyi günler.

 25. 31 Mart 2017 - 16:28 | #25

  Faruk :

  Merhabalar ben sınava istanbulda girdim ve kazandım ama ikamet kaydim hatayda ben burada yani istanbulda sertifikayi kimliğe cevirebilirmiyim ? Şimdiden teşekkürler…

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İstanbul’dan başvurabilmeniz için kaydınızın orada olması gerekir. Bu arada İstanbul’da randevular Mayıs’a kadar dolmuş diyorlar. Orayı beklemekten ise Hatay’a gidip gelmek daha az zaman alabilir. İyi günler.

 26. 01 Nisan 2017 - 08:09 | #26

  Erhan :

  Hocam silahli guvenlik sinawini kazandim ancak trafik kazasiyla ilgili suren mahkemem war sertifakayi almaya gittim kursa kurstaki gorevli bnm gibi mahkemesi suren.bi kisi mahmeke sonuclanmadan kartini alamamis acaba dogrumudur sonuclanmasini mi beklemek gerek yoksa alabilirmiyim kartimi

  Trafik kazası, taksirli suç kapsamında ve taksirli suçlarda ceza süresi bir yıldan fazla dahi olsa sorun olmaz. Davanın son durumunu gösterir belgeyi, müracaat evrakınıza eklemeniz yeterli. İyi günler.

 27. 05 Nisan 2017 - 14:43 | #27

  Cemil :

  Merhaba hocam ben istanbul dan sertifikami aldim yeni kimligimi başka yerde çikara bilirmiyim

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydınızı da aldırmak şartıyla mümkün. İyi günler.

 28. 05 Nisan 2017 - 14:45 | #28

  SEVCAN :

  Merhaba ben özel güvenlik sınavını kazandım fakat maddi neden dolayı vergi parasını ödeyemedim sertifikam iptal olurmu ve ne kadar süre içinde kimlik çıkarmam gerekiyor bana bu konuda bilgi verirmisiniz

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Her yıl başında vergi artar, rapor geçerlilik süresi de bir yıldır. Kimlik almadan beş yıl geçerse sadece sertifika ile yenileme eğitimi almak da mümkün. Belediye ve muhtarlıklar vergi bedeli konusunda yardıcı olabiliyor, bilginiz olsun. İyi günler.

 29. 05 Nisan 2017 - 14:47 | #29

  Erhan :

  Peki hocam adimiza acilmis hirsizlik ile suclanan bi mahkeme war ve mahkeme 9.ayda benm ewraklarim hazir kimlik cikartmamda bi sknti olrmu

  Kimlik başvurusunda o davanın son durumunu gösterir belge vermeniz gerekir. Her durumda dava ile ilgili belge lazım olduğuna göre vergi ve diğer masrafları yapmadan önce özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre hareket edersiniz. İyi günler.

 30. 06 Nisan 2017 - 09:25 | #30

  Erhan :

  Ben vergi ve diger evraklarimi tamamladim ama bumahkeme 9.ayda hocam herseyim hazir eger bi sknti olursa vergi ve diger masraflarimi geri alabilirmiyim herseyim hazir ama son dakika hirsizlikla acilan bi dawa cikmis

  Sadece verginin geri alınması mümkün, kurs-rapor-sınav ücreti yanar maalesef. İyi günler.

 31. 06 Nisan 2017 - 13:44 | #31

  Erhan :

  Saolun hocam ama.ben herseyi kazanmisism kimlik kartini cikartmamda bi sknti olcagini sanmiyorum ve daha dava 9.ayda gozukuo sacmalik deilmi ole bisi olmasi dava baslamadan sicil e geciomu yoksa dawa.sonuclandikdan sonra mi sicilde gozukuo hocam

  Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü lütfen okuyun. Ayrıca detayları kursunuzla görüşmeniz, sormanız uygun olur. İyi günler.

 32. 14 Nisan 2017 - 08:39 | #32

  murat :

  slm ben sınava girdim kazandım.harc ve kart parasını yatırdım.sertifika süresi 2022 kadar gecerli askerliğin bitmesinede 10 ay var iptal olur mu

  Kart başvurusunu on ay sonra mı yapacaksınız, anlayamadım. Sertifika geç başvuruldu diye iptal olmaz. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu unutmayın, bir yıl geçtikten sonra başvurursanız yeniden rapor almanız istenebilir. İyi günler.

 33. 14 Nisan 2017 - 08:40 | #33

  Adem :

  T.C KİMLİĞİMİ YENİLEMEK İÇİN BAŞVURU YAPTIM MUHTARLIK TAN ARŞİV ARASTIRMASI FORMUNU ONAYLATMAK İÇİN GİTTİĞİMDE KİMLİĞİN KAYITLI OLDUĞU YER VE VERİLDİĞİ YERİ BİLGİSAYAR SİSTEMİNDE GÖZÜKMEDİĞİ İÇİN BOŞ BIRAKARAK ONAYLADI VE FOTOĞRAFIMI YAPIŞTIRIP ÜSTÜNÜ MÜHÜRLEMEDİ SORUN OLURMU ACABA

  Ankara’da muhtar onayı aranmıyor. Bu işlemler illere göre değiştiği için şehrinizdeki uygulamayı en iyi bilebilecek/bilmesi gereken yer kursunuzdur. Sanırım oraya danışmanız uygun olur. İyi günler.

 34. 22 Nisan 2017 - 16:37 | #34

  ramazan :

  mrb jandarma bölgesinde oturuyorum evraklarımı jandarmaya teslim ettiğim bayağı oldu mesaj dün geldi henüz sistemdem randevu alamadım 11 05 2017 de sertifika sürem doluyo iş aktimi sıkıntıya sokarmı

  Randevulu sisteme bildiğim kadarıyla jandarma dahil değil. Dahilse de uygulamasını inanın bilmiyorum. Başvuru yaptığınız yerle görüşüp kimliğiniz çıkana kadar işyeri ile sıkıntı olmaması için başvuruyu aldıklarına dair, emniyetin yaptığı gibi bir yazı vermelerini isteyebilirsiniz sanırım. İlinizdeki uygulamayı daha iyi bilecekleri muhakkak olan kursunuza da danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:54 | #1