Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Aşağıda sadece liste verilmiştir. Daha detaylı bilgi için  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler 

 

1. Temel eğitim alanlar için : Dilekçe Örneği

2. Yenileme eğitimi alanlar için :  Dilekçe Örneği 

3. Temel/Yenileme için :  Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu 

 

SINAVI KAZANDIKTAN SONRA HAZIRLAMANIZ GEREKEN BELGELER : 

a. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu (imzalı, fotoğraflı, 2 adet)
b. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge 
c. Vesikalık fotoğraf (5 adet)
d. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası, aslı
e. Ruhsat harcı yatırıldığına dair dekont
f. Doldurulmuş ve imzalanmış ÖGG kimlik kartı

 

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 44103 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Şubat 2013 - 13:08 | #1

  ömer faruk :

  iyi gunler ben tasdiknamemi kaybettim ama fotokopisi var uzerınde aslı gıbıdır kasesıde var dosyamı aldılar ama kımlıgımın bıraz gec cıkacagını soyledıler sizce kımlıgım verırler mı ve ortalama en gec ne kadar surer yazısma yapacaklarını soyledıler

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan sormanız yararlı olur. Tastiknamenizin aslı gibidir onayı fotokopi değilse kabul edilir. İyi günler.

 2. 25 Şubat 2013 - 17:20 | #2

  süleyman kuran :

  mrb arkadaşlar ben kocaeli ünivversitesi özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum meuniyet belgemi daha yeni aldım.. özel güvenlik kimliğimi nasıl çıkartıcağımı bilmiorum yardımcı olurmusunuz ? gerekli belgeleri nereye vericem? ayrıca okula kayıt olurken ben zaten heyet raporu vermiştim yeniden heyet raporu almama gerek varmı? yardım ederseniz çok sevinirim.. teşekkürler..

  Özel güvenlik işlemlerinde raporun geçerliliği bir yıl olduğundan kimlik başvurusunda yeni rapor almanız gerekecek. Ayrıca bir yıl içerisinde silahlıya geçmeyi düşünüyorsanız iki rapor parası vermemek için raporu silahlıya uygun almanız yararlı olur. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İlinizde istenen belgeleri il emniyeti web sayfasından öğrenerek kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimlik süreniz başvurduğunuz tarihten itibaren beş yıl olacaktır. İyi günler.

 3. 16 Mart 2013 - 17:58 | #3

  sibel :

  ben 2010 yılında güvenlik sınavına girdim ve sınavı kazandım.fakat maddi durum nedeniyle alamadım şuanda almak istersem alabiliyor muyum yada sınavı kazandıktan ne kadar süre içerisinde almam gerekli, alabiliyorsam ne yapmam gerekiyor

  Sertifikaya hak kazananlar, sertifika üzerindeki tarihler arasında olmak kaydıyla istedikleri zaman kimlik başvurusu yapabilirler. Duruma göre 2015 yılına kadar vaktiniz var görünüyor. Kimlik başvurusu için bulunduğunuz ilden istenen evrakları kursunuzdan veya il emniyetinden öğrenmeniz gerekir. Genel bilgi sitemizin ana sayfasında var. İyi günler.

 4. 12 Nisan 2013 - 10:07 | #4

  arzu :

  merhbalr ben 20 yasındyım acık lıse son sınıf ogrencısıyım fakt unuversteye yerlesıcm ogrencı belgem ıle egıtım alabılırmıyım kursa gıdıp dıplomam yok ama ogrencı belgem yetrlı olurmu bu konuda bılgılendırısenız sevınırım .

  Liseye devam ettiğinize dair öğrenci belgesi ile silahsız eğitim için başvuru yapabilirsiniz. Aynı belge ıslak imzalı-mühürlü olmak kaydıyla kimlik başvurusunda da kullanılabilir. İyi günler.

 5. 12 Nisan 2013 - 10:08 | #5

  MUSTAFA :

  MERHABA ARKADAŞLAR BEN 2009YILINDA SİLAHLI SINAVINA GİRDİM MALİ DURUMLAR NEDENİYLE CIKARAMADIM SİMDİ DE TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASINI KAYBETTİM NE YAPMAM GEREKİYO

  Kurs merkezinize sertifikayı kaybettiğinize dair bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Nüfus cüzdan ve diploma fotokopisi ile resim de eklemeniz gerekir. İyi günler.

 6. 29 Mayıs 2013 - 14:48 | #6

  ayse :

  Ben kafkas üniversitesi özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum. Silahsız özel güvenlik kimlik kartı çıkarmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz hangi belgeleri çıkarıp nereye vermem gerekiyor ve ne kadar ücret ödemem. Gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim mutlaka cevabınızi bekliyorum..

  Bu sayfanın başındaki belgeleri hazırlamanız gerekir. Ancak bazı evraklarda illere göre farklı talep olduğu için bulunduğunuz il emniyetinin web sayfasından veya telefonla irtibat kurarak öğrenmeniz zaman kazandırır. Silahsız için poliklinik raporu yeterlidir. Ancak bir yıl içerisinde silahlıya geçme düşünceniz varsa iki kez rapor masrafı yapmamak için ilk başvuruda heyet raporu almanızı tavsiye ederim. Silahlıya bir yıl içerisinde geçme planınız yoksa 4 doktor imzalı poliklinik raporu da işinizi görür. İkinci büyük gider de 415 TL ruhsat harcı için olur. Bunlar dışında büyük masraf yok, belge hazırlığı için 8-10 TL olabilir. İyi günler.

 7. 24 Eylül 2013 - 16:38 | #7

  erdem :

  kimliğimi almak için bugün emniyete evraklarımı verdim 20 gün sonra gelip sorun dediler tamam onu anladım fakat eve gelip kontrol edeceklermiş onu anlmadım ne için gelecekler bir bilgi alabilirmiyim biliyorsanız

  Eve gelip kontrol diye kastedilen, verdiğiniz adreste ikamet edip etmediğinizin tespitidir. Bunu; eve gelerek, komşularınızdan veya muhtardan sorarak, sizi karakola çağırarak yapabilirler. Rutin bir uygulama denilebilir. İyi günler.

 8. 21 Aralık 2013 - 15:21 | #8

  mehmet :

  merhaba ben 49 sınavı kazandım ama sertifikayı almak için kursu arıyorum cvp vermiyor gittim kapalı kazanmış olduğum bir hak var bu iptal olurmu ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  Sertifika almaya hak kazandıysanız bu hakkınız, kurs kapansa dahi zarar görmez. Kaldı ki son sınava girdiğinize göre kursunuz muhtemelen başka bir nedenle geçici süre kapalıdır. Daha sonraki günlerde de kursunuzla irtibat kuramazsanız bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 09 Ocak 2014 - 17:09 | #9

  BÜNYAMİN :

  Merhaba.Ben kimliğimi kaybettim. İstanbulda özel güvenlik şube müdürlüğüne başvurdum.Bir hafta on günde sana mesaj gelir,gelir kimliğini alırsın dediler.Bugün 11. gün ama mesaj yok.Acaba bir problem olabilir mi? Kimliğim nezaman elime geçer?Bu şartlar altında çalışma imkanım var mı?Özel güvenlik şube telefonlara cevap vermiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.İyi Çalışmalar.

  Özel güvenlik görevlisinin görev esnasında kimlik kartının yakasında bulunması kanunen zorunlu bir durum. Dolayısıyla kartı kaybolan birinin çalışması da ancak kayıp kimlik başvurusu yaptığında yenisi çıkana kadar verilecek belge ile mümkün olabilir. Henüz kartınız çıkmadıysa buna ilişkin bir belge talep etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 09 Ocak 2014 - 17:10 | #10

  riyazatci :

  merhaba iyi günler ben 2007 yilinda sinava girdim sinavi kazandim fakat ondan sonra kartimi yada sertifikami almadim simdi cikarmak istesem cikarabilirmiyim sanirsam kurs gördügüm firmada kapanmis ne yapmam gerekir iyi calismalar.

  Bulunduğunuz il emniyetine başvurup sertifikanızı alamadığınızı belirtmeniz gerekir. Size verilecek bir belge (sınav çıktısı vs.olabilir) ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Daha sonra o belge ve yenileme sertifikası ile kimlik başvurusu yapmanız mümkün. Daha önce kimliğiniz olmadığı için rapor, vergi masraflarını bir kereye mahsus yapmanız gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 11. 29 Ocak 2014 - 13:47 | #11

  nihat :

  slm iyi akşiamlar sınavı kazandım yanlız belgemi nerden ve ne ücretle çıkartabilirim

  Sertifikanızı kursunuzdan alırken bulunduğunuz ilde istenen belgeleri ve hangisini nereden yaptırabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Sitemiz ana sayfada “Kimlik Kartı İşlemleri” bölümünde genel bilgi verildi. Ancak bazı illerde farklı uygulamalar olduğu için kursunuzdan bilgi almanız doğru olur. İyi günler.

 12. 29 Ocak 2014 - 13:49 | #12

  ibrahim :

  slm benim kimlik kart süresi 5 ayda doluyor ben kursa baş vursam yenileme için sıvavda başarısız olursam aynı işimde devam ede bilirmiyim kimliyi cıkarana kadar

  Kimlik süresiniz Mayıs 2014′de doluyorsa 12 Nisan sınavını kaçırmayacak şekilde bir an önce kurs almanız gerekir. Yenileme sınavında kalma-geçme olmadığından sınava katılmanız kaydıyla sertifikanız yenilenir. Yenilemede önemli olan kimlik süresi dolmadan eğitimin alınmış, soruşturmanın tamamlanmış olmasıdır. Sonuçlar üç hafta sonra açıklandığı için soruşturmanızın tamamlanması biraz gecikebilir. İyi günler.

 13. 29 Ocak 2014 - 13:53 | #13

  Şahin :

  İyi günler benim bi sorm olacakti ben güvenlik sertifikasini aldim ama henüz cikarmadm ama alali 2 sene felan oldu hangi belgeler yenilenmeli ve birde elimde dögme oldugu icin bi skinti olurmu

  Sitemiz ana sayfada “Kimlik Kartı İşlemleri” bölümünde genel bilgi var. Ancak ilinizde istenen belgeleri tam olarak öğrenmeniz için kursunuza danışmanızda yararlı olur. Alacağınız kimlik, sertifikanızda yazan süre kadar geçerli olur. Rapor, vergi, arşiv araştırma formu, dilekçe vb. belgeler istenir. Dövme konusunda karar, hastanelere/polikliniklere ait olmakla birlikte genelde sorun olmuyor. Yine de riske girmemek açısından kursunuza danışmanızda yarar var. İyi günler.

 14. 18 Mart 2014 - 13:43 | #14

  gulsen :

  Mrb ben ozel guvenlik sinavini gectim silahsiz daha saglik raporunu cikarmadim simdi ne yapmam gerekio oncelikle

  Kimlik başvurusunda istenen belgelerde illere göre değişiklik olduğu için kursunuza danışmanız gerekir. Genel olarak ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri başlıklı bölümde bilgi verildi. İyi günler.

 15. 18 Mart 2014 - 13:44 | #15

  hasan :

  slm ben 2007 sınavı kazandım ama okuldan hiç belgemi almadım hakkım duruyomudur cvp için şimdiden tşkll

  Hakkınız zarar görmez ama kurstan sertifikanız alsanız iyi olurdu. O sertifika ile yenileme eğitimi alarak süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. İyi günler.

 16. 03 Mayıs 2014 - 15:49 | #16

  harun :

  merhabalar.ben bu güvenlik araştırması ve arşiv araştırma formunun ne olduğunu öğrenebilirmiyim.nasıl alabiliriz.sadece o kaldı belgelerden..

  Kategoriler/Genel bölümde belgeyi görüp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kimlik başvurusunda isteniyor. İyi günler.

 17. 03 Mayıs 2014 - 15:50 | #17

  Günay Tosun :

  Ben yenileme için 12.04.2014 te sınava gireceğim. Sertifikamın bitiş tarihi 08.05.2014. Şuan ÖGG olarak çalışmaktayım. Sizce 08.05.2014 tarihine kadar yenilemem yapılabilir mi ? Eğer yetişmezse ne yapabilirim ? Çalışmaya devam edebilir miyim ?

  Yenileme için oldukça geç kalmışsınız, üstelik bu sınavın 02 Mayıs’ta açıklanması gereken sonuçları da 06 Mayıs’ta açıklanacak. Yapabileceğiniz tek şey sertifikayı alır almaz yenileme başvurusunu geciktirmemenizdir. İyi günler.

 18. 03 Mayıs 2014 - 15:51 | #18

  sedat anıt :

  51 sınavı geçtim nasıl alacagım bilmiyorum

  Kursunuzla irtibat kurmanız gerekir. Orası size bundan sonraki aşamalar hakkında bilgi verecektir. İyi günler.

 19. 27 Mayıs 2014 - 16:17 | #19

  izzettin :

  slm ben izzettın kımlık yenilemek için sınava girdim kazandım sertıfika sınavdan ne zaman sonra cıkar yada hazır olur teşekkürler

  Yenileme sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanıyor. Eğer 25 Mayıs sınavına girdiyseniz sonuçlar 13 Haziran 2014 günü açıklanacak. Genelde akşama doğru internete veriliyor. İyi günler.

 20. 02 Haziran 2014 - 07:17 | #20

  fatih çağlar :

  mr.ben sınavı kazandım.sertifika elime ne zaman geçer.kaç gün sürüyor adanadan yazıyorum bu arada şimdiden teşekkürler

  Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sertifika onayı yaklaşık bir hafta, kimlik onayı yaklaşık bir ay sürer. Ancak sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için daha net bilgiyi kursunuzdan almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 02 Haziran 2014 - 07:27 | #21

  haylaz :

  selam benim lise diplomasının fotokopisi yanımda aslı orduda üniversitede bende istanbulda ikamet ediyorum kimlik kartı alırken sınavı geçtikten sonra aslını isterlermi kursta fotokopisi var şimdiden teşekkrler…

  Son yönetmelik değişikliği ile diploma fotokopisi ve rapor aslının kursa verilmesi gerekiyor. Ancak her değişiklikte olduğu gibi bu da pek anlaşılamadığından sanırım, standart bir uygulama yok, yine rapor-diploma isteyen iller var. Dolayısıyla yerel bir konu olduğundan kursunuza sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 06 Haziran 2014 - 16:16 | #22

  ibrahim :

  ben eğitim sertifakasını kaybettim nasıl çıkarabilirim ne yapmam lazım kursu aradım burda değil diyo nasıl çıkartabilirim?

  Sertifikayı siz kaybettiğinize göre kursun burada değil demesi anlamsız değil mi? Sertifika kaybında kursiyerlerine ne yapacakları konusundaki bilginin yine kurs tarafından verilmesi gerekir, böyle işi yokuşa sürmenin, insanları mağdur etmenin ne gereği var bilemiyorum. Sertifikanızı kayıp ettiğinizden yenisinin tanzim edilmesini talep eden bir dilekçe ile kursunuza başvurmanız gerekir. Sertifika tanzimi kursların sorumluluğundadır. Başka bir şey yapmanıza gerek yok. İyi günler.

 23. 09 Haziran 2014 - 07:12 | #23

  yunus :

  Sertifikami kurstan aldim peki gerekli belgeleri saglayip ne kadar sure icinde emniyete basvurmam gerek. Yani sinavi kazandiktan sonra belli bi sure var mi bu sure icinde islemleri yapmaz isen sertifika iptal yeniden sinava girmelisin gibi bir durum mevcutmudur. Saygilar

  Bulunduğunuz ilde istenen evrakları kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Aslında sorunuzun cevabını da kurs verebilirdi. Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu, verginin her yıl arttığını göz önüne alarak başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Hiç başvuru yapmadan beş yıl dolarsa yenileme eğitimi alarak beş yıl da uzatmanız da mümkün. İyi günler.

 24. 12 Haziran 2014 - 12:19 | #24

  ali kayra :

  merhaba kolay gelsin ben izmirden yazıyorum sınavı kazandım iş başlayacagım nekadar sürer diye soruyorlar ama bende kursa soruyorum bilemiyoruz diyorlar bu arada 25mayıs sınavını geçtim yanisınav sonuçlarını açıklanalı 6 gün oldu yardımcı olabilirseniz çok sevinirim net olmasada asagı yukarıtahmin istiyorum

  Sadece sınavlar merkezi sistemle yapılır, sertifika ve kimlik onayları illerden yürütülür. Kurslar, sertifikaları hazırlayıp onay için emniyete teslim eder. Dolayısıyla sertifikanızın ne zaman onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. Halen sertifikanız hazırlanmadı ise tahminde bulunmak da imkansız maalesef. İyi günler.

 25. 16 Temmuz 2014 - 13:23 | #25

  hacer :

  meraba ben 47.ogg sinavini kazandim bir yil oldu simdi kartimi cikartmak istesem cikartabilirmiyim ama kursuma ulasamiyorum tskler

  Raporun geçerlilik süresi bir yıl, süre doldu ise yenisini almanız gerekir. Sitemiz ana sayfasında Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde genel bilgi var. Kalan süre için kimlik kartı başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 26. 19 Ağustos 2014 - 08:39 | #26

  Yakup :

  Merhaba, ağustos’un 31′inde sınava gireceğim. kazanmam halinde ikametimi bulunduğum ilden başka bir ile aldırıp,zamandan kazanmak icin başka bir il’den kimlik kartımı alsam olurmu? cevaplarsaniz sevinirim.tesekkürler

  Başka bir kente ikametinizi aldırıp oradan kimlik için başvurabilirsiniz. Ancak soruşturma yapılacağından bu kaydın doğru olması gerektiğini, bildireceğiniz adreste gerçekten ikamet etmezseniz sorun olabileceğini bilmenizde yarar var. İyi günler.

 27. 25 Ağustos 2014 - 15:36 | #27

  sevgi :

  silahsız güvenlik kartı çıkartmak istiyorum sağlık raporunu aile hekimliği veya devlet hastanesinden almam yeterli olur mu

  Silahsız raporu, sağlık şartları bölümünde belirtilen 4 hekim imzalı rapor verebilen poliklinikten alınabilir. Hastanelerden de alınabilir ama maliyeti, silahlı ile aynı fiyata gelir. Aile hekimliği, sağlık ocağı raporu olmaz. İyi günler.

 28. 27 Ağustos 2014 - 15:30 | #28

  ayşe :

  merhaba 31.08.2014 tarihinde yenileme eğitimi sınavına gireceğim atış sınavı 01.09.2014 sertifika geçerlilik tarihi 06.11.2014 bu zaman aralığında sertifikam yetişirmi teşekkürler

  31.08.2014 yenileme sınav sonuçları 05.09.2014′de açıklanacak. Kimlik başvurusunu gecikmeden yaparsanız yetişir muhtemelen. Ancak sertifika onayı-kimlik soruşturması işlemleri yerel makamlar tarafından yapıldığı için konu ile ilgili net bilgiyi kursunuzdan almanızda yarar var. İyi günler.

 29. 11 Eylül 2014 - 15:05 | #29

  muhsin ışık :

  ben sınava girip yenileme yaptım sertifikamı aldım ama emniyete onay yaptırmam gerekiyormuş bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim iyi çalışmalar

  Yenileme eğitimi sonunda istenen belgeleri hazırlayıp ikamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine, tıpkı ilk seferdeki gibi başvurmanız gerekir. Sitemiz Yenileme Eğitimleri bölümünde istenen belgelerle ilgili bilgi var ancak illere göre farklılık gösterebildiği için kursunuza danışmanız yararlı olur. Soruşturmanın olumlu tamamlanması ile yeni kimliğinizi de alırsınız. İyi günler.

 30. 11 Eylül 2014 - 15:08 | #30

  ali :

  merhaba ben giresun üniversitesi espiye myo özel güvenlik ve koruma bölümünü bitirdim mezuniyet belgemi yeni aldım silahlı özel güvenlik ve koruma için kimlik çıkarmak istiyorum açil olarak bana bilgi verirmisiniz lütfen nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  Özel güvenlik MYO mezunları silahsız kimlik alabilirler. Silahlı için sadece silah (uygulama) eğitimi almanız gerekir. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurabilirsiniz. Eğitim süresi genelde üç olup 19 Eylül 2014′e kadar tamamlanacak şekilde alırsanız 26 Ekim sınavına girmeniz de mümkün. İyi günler.

 31. 11 Eylül 2014 - 15:10 | #31

  mesut :

  Mrb ben 2011 de sınavı kazandım ama sertifikayi alamadım şehir dışındaydim.. geldiğimde almak istedim ama kurs gördüğüm güvenlik kursu kapanmış durumda ve hiç bisekilde ulaşamıyorum sertifikayi da alamadım bu durum da ne yapmam gerekiyor.. çok tsk

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup durumu anlatarak yardım isteyebilirsiniz. Sertifika almaya hak kazandığınıza göre bir şekilde bunu belgelemenize yardımcı olacaklardır. Aynı zamanda istenen belgeleri de oradan öğrenip hazırlanız yararlı olur. İyi günler.

 32. 18 Eylül 2014 - 15:51 | #32

  kadir :

  İYİ GÜNLER BEN 53.DÖNEM SİLAHSIZ SINAVINI KAZANDIM KURSUN VERECEĞİ SERTİFİKAYI ALIRKEN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLİYORMU VE AYRICA KİMLİK ÇIKARIRKEN SAĞLIK RAPORU YENİDEN Mİ ÇIKARMAMIZ LAZIM YOKSA KURSA VERDİĞİMİZ SAGLIK RAPORUNU GERİ ALABİLİRMİYİZ EMNİYETE VERMEK İÇİN CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM İYİ GÜNLER

  Sağlık raporunu bir kez almak yeterlidir. Rapor asıllarının kurslarda muhafaza edilmesine yönelik bir değişiklik yapıldı. Ancak uygulamada birlik sağlanamadığı için bazı illerde aslı, bazı illerde fotokopisi isteniyor. Sizin ilinizdeki uygulamayı kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Eğer emniyet aslını istiyorsa kursunuzdan aslını almanız gerekir. Kurs ücreti, aldığınız eğitimin ve sertifikanın bedelidir. Sertifika için ayrıca para ödenmesi gerekmez. Ancak bazı kursların kurs ücretini düşük gösterip aradaki farkı böyle sertifika, dosya vb. isimler altında telafi ettiği de bir gerçek. Dolayısıyla konuyu kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 33. 18 Ekim 2014 - 15:28 | #33

  ahmet :

  iyi günler ben mersinde 50. sınava girdim ve kazandım sertifikamıda aldım şuan istanbuldayım istanbulda kimlik kartımı çıkarabilir miyim ikametim olmadığı için illa mersindeki muhtarlıktan mı imza ve kaşeleme işlemi yapmam gerekiyor… teşekkürler..

  Kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden yapabilirsiniz. Dolayısı ile Mersin’den onay, İstanbul’dan başvuru olmaz. İstanbul’dan başvurmak için ikamet kaydınızı İstanbul’a aldırmanız gerekir. İyi günler.

 34. 25 Ekim 2014 - 09:19 | #34

  Malatyalı :

  hocam vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.ben kimlik başvurusu yaptm karakola evrakları verdim silahlı için fakat sağlık raporunun aslını benden aldı karakol bi skntı olr mu ? yada böyle olanlarda cvp verebilirse çok memnun kalırım herkezin Allah gönlüne göre versin.

  Geçen yıl yapılan değişikliğe göre rapor aslı kurslarda kalacaktı. Buna rağmen emniyet birimleri müracaatta raporun aslını istediği için biz de kursiyer raporlarının aslını emniyete versinler diye fotokopi kabul ediyoruz artık. Büyükşehirlerde insanların tekrar kursa gelmeleri raporun aslını almaları hem maddi hem de zaman açısından sıkıntı oluyor. Esas olarak doğrusu da raporun emniyette olması sanırım. Çünkü kurslarda belgeler en fazla iki yıl saklanıyor. Dolayısıyla sizin raporun aslının alınmasında hiç bir sıkıntı yok. İyi günler.

 35. 27 Ekim 2014 - 16:10 | #35

  cihat :

  hocam ben bu bölümun mezunuyum silahsız seftika çıkarmak için ne yapmam lazım

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine uğrayıp orada istenen belgelerin listesini alarak hazırlamanız gerekir. Ana Sayfada Kimlik Kartı İşlemleri başlıklı bölümde genel bilgi verildi ama illere göre farklılık olabildiği için sormanızda yarar var. Silahsıza uygun raporu istenen branşlardan 4 hekim onaylı rapor verebilen bir poliklinikten de alabilirsiniz. Hastanelerde pahalı olur. Başvurduğunuz tarihten geçerli beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 36. 10 Kasım 2014 - 18:33 | #36

  serdar :

  54.Simavi kazandim ve asayiş şubeye ne kadar ücret veriyoruz tam bir bilgi alabilirmiyim

  Sertifikayı aldıktan sonra yapacağınız işlemleri kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Emniyete para verilmez, vergi dairesine yatıracağınız harcın dekontu (431 TL) istenir. İyi günler.

 37. 10 Kasım 2014 - 18:36 | #37

  furkan :

  ben sınavı kasandım serfikitayı almadan evrakları hasırlaya bilirmiyiz

  Evrakı hazırlayabilirsiniz, ancak istenenleri öğrenmek için önce kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 10 Kasım 2014 - 18:36 | #38

  furkan :

  ben sınavı kasandım serfikitayı almadan evrakları hasırlaya bilirmiyiz

  Evrakı hazırlayabilirsiniz, ancak istenenleri öğrenmek için önce kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 10 Kasım 2014 - 18:39 | #39

  nurcan.o. :

  özel güvenlik sertifikasını almaya hak kazandım sınav açıklanalı 2 ay oldu önümüzdeki hafta almayı düşünüyorum bunun bir süresi var mı yoksa geçmi kaldım teşekkürler

  Sertifikada yazan tarihte süreniz başlar. Beklediğiniz zaman, kendi sürenizden ilerlemeye devam eder. Ancak raporun geçerlilik süresi, verginin yılbaşında değişmesi gibi durumları dikkate alarak fazla gecikmemenizde yarar olduğu söylenebilir. İyi günler.

 40. 24 Kasım 2014 - 08:00 | #40

  KADİR :

  SLM hocam sınavı başarı ile kazandım sertifikayı ve kimlik kartını almam kac gün sürer cok beklermiyim bütün işlemler kac günde tamamlanır toplam sınavdan sonraki işlemler aşağı yukarı kac gündür

  İşlem sürelerini tahmin etmek artık maalesef imkansız. Ankara’da yaklaşık bir haftada sonuçlanan sertifikalar, iki hafta olmasına rağmen bugün itibariyle çıkmadı. Muhtemelen kursunu daha gerçekçi cevaplayabilir. İyi günler.

 41. 24 Kasım 2014 - 08:04 | #41

  murat :

  İyi günler ben sınavı geçtim sonuçları ogreneli bir haftadan fazla oldu ama bizi kimse bilgilendirmiyor şirketi aradık biz size haber vericez dediler ve bekliyoruz ne yapmamız gerekiyor yani soruşturma olacakmış ama daha başvuru yapcaz da soruşturma olacak bilgilendirir misiniz lütfen niye bekliyoruz

  Aralık sınavının işlemleri ile çakıştığı için olacak sertifikalar, Ankara’da da henüz çıkmadı. Kimlik başvurusu için sertifikayı almanız şart. Sertifikalar bile iki haftada çıkmadığına göre soruşturma için ne kadar zaman alır bilemiyoruz. Muhtemelen kursunuz daha açıklayıcı bilgi verebilir. İyi günler.

 42. 24 Kasım 2014 - 08:05 | #42

  bayram :

  ben sınavları kazandım ama henüz belgeyi almadım 2 yıl oldu sıkınti çıkarmı ve sağlık raporu istiyorlar mi tekrar ve hangi evraklar lazım belgeyi almak için tesekkurler.

  Sağlık raporu geçerlilik süresi bir yıl olduğu için tekrar almanız gerekecek. İllere göre istenen belgeler de farklılık olabildiği için kursunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. İyi günler.

 43. 02 Aralık 2014 - 16:49 | #43

  kadir :

  iyi günler ben kadir ben güvenlik sertifikasını kazandım ama başka işte çalıştığım için çıkartmadım bana çıkartmasan sertifikan iptal olur dediler çıkartmasam iptal olur mu ya da belli bir süresi var midır?

  Sertifikanız üzerinde yazan tarihler arasında istediğiniz zaman kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak vergiyi o yıl geçerli olan rakam üzerinden yatırmanız ve rapor süresi doldu ise yeniden almanız gerekeceğinden bilginiz olsun. Hatta kimlik çıkarmadan beş yıl dolarsa sertifika ile yenileme eğitimi alıp süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. İyi günler.

 44. 30 Aralık 2014 - 16:30 | #44

  İbrahim :

  kolay gelsin ben sertifikayı aldım kartı çıkartabilmem için emniyete verdim kartım çıktı ama sertifikayı emniyet vermedi. birçok kişiye emniyet geri vermiş benim şimdi yok bir sorun olurmu yenilerken veya bir işe başlarken…

  Genelgede sertifika aslının görülüp şahsa verilmesi belirtilmişse de bir çok ilde emniyet sertifikayı alıyor. Kimlik, çalışabilmek için yeterli. Ancak işyerlerinden sertifika fotokopisi istenebildiği için kendinize bir fotokopi alsaydınız işe yarayabilirdi. Yenilemede ve işe başlamada sorun olmaz. İyi günler.

 45. 30 Aralık 2014 - 16:32 | #45

  selçuk :

  merabalar ben silahsız güvenlik sertifakısı almak istiyorum bunun için toplamda ne kadar ücret gidiyo bana 1100 tlden bahsettiler doqrumu ne kdr acaba tam olarak ?

  Kimlik maliyeti ile ilgili genel bilgi Kategoriler/Kimlik Maliyeti başlıklı bölümde var. Kurs-rapor ücretleri illere göre değişir. Verginin 2015 yılında 475 TL olacağını da belirteyim. İyi günler.

 46. 03 Ocak 2015 - 16:30 | #46

  Vali :

  2.kez yenilediğim yaka kartımı kaybettim. Tekrar çıkartmak için hangi işlemleri yapmam gerekli? Teşekkürler.

  Kaybolan kimlikteki bilgileri yeni bir karta yazdırıp (veya yenileme kartını nereden temin ettiyseniz aynı şekilde) nüfus cüzdanınızla birlikte ikamet kaydınızın bulunduğu il özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 47. 17 Ocak 2015 - 17:18 | #47

  mahmut :

  kimlik kartı için bütün evrakları hazırlayıp kaymakamlık özel güvenlik şube müdürlüğüne götürdüm ama diplomanın aslını bana geri verdiler bu sende duracak dediler.sonrasında telefonuma mesaj geldi aslını götürmem konusunda.aslı gerekiyor mu?iyi günler.

  Diploma aslını görerek fotokopi kabul edilir. Diploma derken sertifikayı kastediyorsanız değişik uygulamalar var. Bazı illerde aslı alınıyor, bazı illerde aslı görülerek fotokopi alınıyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı kursunuzdan öğrenmeniz yararlı olur. İyi günler.

 48. 24 Ocak 2015 - 16:46 | #48

  mahmut :

  diploma derken lise diplomasıydı kastım, benden aslını ve fotokopisini istediler ve diğer evraklar,bende istenileni yaptım istediklerini götürdüm kaymakamlığa özel güvenlik şube bürosuna verdim. orada evrakları kontrol eden memur polis tek tek kontrol etti evrakları ve lise diplomamın aslınn bende kalacağını fotokopisinin ise onlarda kalacağını söyledi.sonrasında bir ay sonra gel yaka kimlik kartını al dediler mesaj çekicez dediler ama mesajda diplomamın aslını götürmem gerektiğini söylediler aksi taktirde işlem yapılamıyacakmış. bunu öğrenmek istiyorum neden hem aslını bana veriyor ve sonrasında tekrar isteniyor?? teşekkürler..

  Diploma fotokopisi okunaksız ise aslını tekrar görmek istemiş olabilirler. Başka bir ihtimal var mı bilemiyorum. Pek rastlanan bir durum değil. Diplomayı götürüp nedenini öğrenmenizde yarar var bu durumda. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:54 | #1