Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Aşağıda sadece liste verilmiştir. Daha detaylı bilgi için  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler 

 

1. Temel eğitim alanlar için : Dilekçe Örneği

2. Yenileme eğitimi alanlar için :  Dilekçe Örneği 

3. Temel/Yenileme için :  Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu 

 

SINAVI KAZANDIKTAN SONRA HAZIRLAMANIZ GEREKEN BELGELER : 

a. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu (imzalı, fotoğraflı, 2 adet)
b. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge 
c. Vesikalık fotoğraf (5 adet)
d. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası, aslı
e. Ruhsat harcı yatırıldığına dair dekont
f. Doldurulmuş ve imzalanmış ÖGG kimlik kartı

 

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 35444 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Ağustos 2013 - 13:38 | #1

  t.can :

  ben sınavı gectim ama kurstan sertifıkamı almadım sertifîkamı kusta ne kadar beklete bilirim

  Sertifikayı kursta bekletmemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde davrananlar daha sonra kursların taşınması, kapanması gibi nedenlerle mağdur oluyorlar çünkü. Alıp kendiniz muhafaza etmelisiniz. İyi günler.

 2. 24 Eylül 2013 - 16:38 | #2

  erdem :

  kimliğimi almak için bugün emniyete evraklarımı verdim 20 gün sonra gelip sorun dediler tamam onu anladım fakat eve gelip kontrol edeceklermiş onu anlmadım ne için gelecekler bir bilgi alabilirmiyim biliyorsanız

  Eve gelip kontrol diye kastedilen, verdiğiniz adreste ikamet edip etmediğinizin tespitidir. Bunu; eve gelerek, komşularınızdan veya muhtardan sorarak, sizi karakola çağırarak yapabilirler. Rutin bir uygulama denilebilir. İyi günler.

 3. 13 Kasım 2013 - 06:58 | #3

  muhammet :

  selam iyi aksamlar,ben sertifikayi aldim ama iyi muhafaza edemedim suan kayip ne yapmamgerek yardimci olun lutfen.

  Eğitim aldığınız kurs merkezine kayıp sertifika başvurusu yapmanız gerekir. Yeniden düzenlenecek sertifikayı ancak oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 4. 27 Kasım 2013 - 09:04 | #4

  samet :

  ğünaydın, ben sınawı kazandım ama bu aralar biraz sıkısığım sertifika yı alabilmemiz için ne kadar harç yatırmamız ğerek aceba öğrene bilirmiyim silahsız.

  Kursunuza eğitim bedelini ödediyseniz sertifika için fazladan para istenmez. Kimlik vergisi 2013 yılı sonuna kadar 415 TL, 2014′de 431 TL üzerinden ödenmesi gerekir. Harç olduğu için nakit ve tek seferde alınıyor maalesef. İyi günler.

 5. 29 Kasım 2013 - 19:35 | #5

  h.doğan :

  ben guvenlik sınavını kazandm gıttgm kurs bana doğru duzgun bılgı vermyr napmam gerekyr yardmcı olurmsnz

  Sitemiz ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde hazırlanacak belgeleri görebilirsiniz. Ancak o belge listesinin genel olması ve illere göre farklı uygulamalar söz konusu olması nedeniyle esas olarak kursunuzdan bu mümkün olmazsa bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesinden tam listeyi almanız gerekir. İyi günler.

 6. 21 Aralık 2013 - 15:21 | #6

  mehmet :

  merhaba ben 49 sınavı kazandım ama sertifikayı almak için kursu arıyorum cvp vermiyor gittim kapalı kazanmış olduğum bir hak var bu iptal olurmu ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  Sertifika almaya hak kazandıysanız bu hakkınız, kurs kapansa dahi zarar görmez. Kaldı ki son sınava girdiğinize göre kursunuz muhtemelen başka bir nedenle geçici süre kapalıdır. Daha sonraki günlerde de kursunuzla irtibat kuramazsanız bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 27 Aralık 2013 - 18:50 | #7

  neslihan :

  Mrb beb 49.sinavi kazanndim ama duyduguma gore adliyede bir dosyan durusman varsa kart alman gecikiyomus emniyete belgeleri teslim ederken o dosyaninin icerigine dair bir suret vermen gerekiyomus benim bi durusmam onemsiz bi olaydan dolayi bundan dolayi gůvenlik karti almama engelmi sicil kaydimda gorunmuyo ailede suclu biri varsa bunlar engelmi güvenlik olmama buyüzden genis aciklayaci bir sekilde beni bilgilendirirmisiniz lütfen acil cvp bekliyorum cok merak ediyom ona gøre belgelerimi tamamliyacam yoksa bosuna ugrasmayayim acele cvp

  Özel güvenlik adaylarından adli sicil istenmiyor. Ancak hakkında mahkeme işlemi olanların buna dair belgeyi mutlaka vermesi gerekir. Adli sicilde kayıt görünmemesi sonucu değiştirmez, belge istenir. Özel güvenlik adayları sadece kendilerinden sorumludur, ailelerinde sabıkalı dahi olsa sorun olmaz. Mahkeme konunuzu Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı bölümden kontrol etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 28 Aralık 2013 - 11:42 | #8

  i.aksoy :

  iyi gunler ben diplomamı kaybettım ama fotokobisini buldm ustundede aslı gıbıdr yazıyo ımzalı muhurlu ilerde kimliqimi alacaqımda aslını ıstıyorlarmıs aslı kayboldugu ıcın o aslı gıbıdır olan fotokobiyi versem kabul ederlermi

  Kimlik başvurusunu henüz yapmadığınıza göre yönetmelik değişikliğinden yararlanmanız mümkün. Şöyle ki artık raporun aslı ve diploma, kursa verilecek, adaylardan kimlik başvurusunda istenmeyecek. Dolayısıyla diplomanızla kursunuzu ikna etmeniz yeterli. İyi günler.

 9. 28 Aralık 2013 - 11:47 | #9

  cihan :

  Iyi gunler ben sınavı kazandim ikametgah im Kastamonu fakat istanbulda kurs gordum ve buradan almak istiyorum sertivikayi ikametkah istiyorlar kimlik almak icin galiba istanbula tasimammi gerekiyor ikametkahimi bi bilgi verirseniz coksevinirim hayirli gunler

  Kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydı bulunan ilden yapılması zorunlu. Bu durumda ya ikamet kaydınızı İstanbul’a aldırmanız ya da başvuru için Kastomonu’ya gitmeniz gerekir. Maalesef başka çözümü yok. İstanbul’da bulunan bir yakınınızın evini de adres gösterebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 10. 28 Aralık 2013 - 11:49 | #10

  ahmet :

  Mrb ben sınavı kazandım. tüm evraklarımı eksiksiz bir şekilde teslim ettikten sonra kaç gün içinde sertifikamı alabilirim. Ve sertifikamı aldıktan sonra işe başlayabilirmiyim, herhangi bir kart falan daha alınıyormu? tşkler..

  Kimlik alma süresi, bulunduğunuz ile göre değişir. Bu soruya en doğru cevabı kursunuz ve başvuru yaptığınız emniyet biriminden alabilirsiniz. Yaklaşık bir ay denilebilir. Kimliğiniz çıktıktan sonra bulunduğunuz ildeki güvenlik firmalarıyla görüşebilirsiniz. Ayrıca kursunuz da eleman isteyen yerler konusunda yardımcı olabilir. İyi günler.

 11. 09 Ocak 2014 - 17:09 | #11

  BÜNYAMİN :

  Merhaba.Ben kimliğimi kaybettim. İstanbulda özel güvenlik şube müdürlüğüne başvurdum.Bir hafta on günde sana mesaj gelir,gelir kimliğini alırsın dediler.Bugün 11. gün ama mesaj yok.Acaba bir problem olabilir mi? Kimliğim nezaman elime geçer?Bu şartlar altında çalışma imkanım var mı?Özel güvenlik şube telefonlara cevap vermiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.İyi Çalışmalar.

  Özel güvenlik görevlisinin görev esnasında kimlik kartının yakasında bulunması kanunen zorunlu bir durum. Dolayısıyla kartı kaybolan birinin çalışması da ancak kayıp kimlik başvurusu yaptığında yenisi çıkana kadar verilecek belge ile mümkün olabilir. Henüz kartınız çıkmadıysa buna ilişkin bir belge talep etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 09 Ocak 2014 - 17:10 | #12

  riyazatci :

  merhaba iyi günler ben 2007 yilinda sinava girdim sinavi kazandim fakat ondan sonra kartimi yada sertifikami almadim simdi cikarmak istesem cikarabilirmiyim sanirsam kurs gördügüm firmada kapanmis ne yapmam gerekir iyi calismalar.

  Bulunduğunuz il emniyetine başvurup sertifikanızı alamadığınızı belirtmeniz gerekir. Size verilecek bir belge (sınav çıktısı vs.olabilir) ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Daha sonra o belge ve yenileme sertifikası ile kimlik başvurusu yapmanız mümkün. Daha önce kimliğiniz olmadığı için rapor, vergi masraflarını bir kereye mahsus yapmanız gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 13. 29 Ocak 2014 - 13:47 | #13

  nihat :

  slm iyi akşiamlar sınavı kazandım yanlız belgemi nerden ve ne ücretle çıkartabilirim

  Sertifikanızı kursunuzdan alırken bulunduğunuz ilde istenen belgeleri ve hangisini nereden yaptırabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Sitemiz ana sayfada “Kimlik Kartı İşlemleri” bölümünde genel bilgi verildi. Ancak bazı illerde farklı uygulamalar olduğu için kursunuzdan bilgi almanız doğru olur. İyi günler.

 14. 29 Ocak 2014 - 13:49 | #14

  ibrahim :

  slm benim kimlik kart süresi 5 ayda doluyor ben kursa baş vursam yenileme için sıvavda başarısız olursam aynı işimde devam ede bilirmiyim kimliyi cıkarana kadar

  Kimlik süresiniz Mayıs 2014′de doluyorsa 12 Nisan sınavını kaçırmayacak şekilde bir an önce kurs almanız gerekir. Yenileme sınavında kalma-geçme olmadığından sınava katılmanız kaydıyla sertifikanız yenilenir. Yenilemede önemli olan kimlik süresi dolmadan eğitimin alınmış, soruşturmanın tamamlanmış olmasıdır. Sonuçlar üç hafta sonra açıklandığı için soruşturmanızın tamamlanması biraz gecikebilir. İyi günler.

 15. 29 Ocak 2014 - 13:53 | #15

  Şahin :

  İyi günler benim bi sorm olacakti ben güvenlik sertifikasini aldim ama henüz cikarmadm ama alali 2 sene felan oldu hangi belgeler yenilenmeli ve birde elimde dögme oldugu icin bi skinti olurmu

  Sitemiz ana sayfada “Kimlik Kartı İşlemleri” bölümünde genel bilgi var. Ancak ilinizde istenen belgeleri tam olarak öğrenmeniz için kursunuza danışmanızda yararlı olur. Alacağınız kimlik, sertifikanızda yazan süre kadar geçerli olur. Rapor, vergi, arşiv araştırma formu, dilekçe vb. belgeler istenir. Dövme konusunda karar, hastanelere/polikliniklere ait olmakla birlikte genelde sorun olmuyor. Yine de riske girmemek açısından kursunuza danışmanızda yarar var. İyi günler.

 16. 18 Mart 2014 - 13:43 | #16

  gulsen :

  Mrb ben ozel guvenlik sinavini gectim silahsiz daha saglik raporunu cikarmadim simdi ne yapmam gerekio oncelikle

  Kimlik başvurusunda istenen belgelerde illere göre değişiklik olduğu için kursunuza danışmanız gerekir. Genel olarak ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri başlıklı bölümde bilgi verildi. İyi günler.

 17. 18 Mart 2014 - 13:44 | #17

  hasan :

  slm ben 2007 sınavı kazandım ama okuldan hiç belgemi almadım hakkım duruyomudur cvp için şimdiden tşkll

  Hakkınız zarar görmez ama kurstan sertifikanız alsanız iyi olurdu. O sertifika ile yenileme eğitimi alarak süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. İyi günler.

 18. harun
  03 Nisan 2014 - 22:50 | #18

  merhabalar.ben bu güvenlik araştırması ve arşiv araştırma formunun ne olduğunu öğrenebilirmiyim.nasıl alabiliriz.sadece o kaldı belgelerden..

 19. Günay Tosun
  04 Nisan 2014 - 13:13 | #19

  Ben yenileme için 12.04.2014 te sınava gireceğim. Sertifikamın bitiş tarihi 08.05.2014. Şuan ÖGG olarak çalışmaktayım. Sizce 08.05.2014 tarihine kadar yenilemem yapılabilir mi ? Eğer yetişmezse ne yapabilirim ? Çalışmaya devam edebilir miyim ?

 1. 14 Şubat 2009 - 21:54 | #1
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster