Özel Güvenlik Yenileme Eğitimleri

23 Haziran 2009 tarihinde yayinlandi

YENİLEME EĞİTİMİ

1.   Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 26 Eylül 2009 günü yayınlanmıştır.    

2.   Yönetmelik değişikliği ile yenileme eğitimlerine başlanmış olup kurs tarihlerimiz sitemizin ilgili kategorisinden incelenebilir.

3.  Yönetmeliğe göre yenileme eğitimi 10 saati Silah Bilgisi ve Atış dersi olmak üzere toplam 60 saatten oluşur.

4.  Adayların, özel güvenlik eğitimi süresince verilen derslerin en az üçte ikisine devamı zorunludur. Kabul edilebilir bir özrü bulunmaksızın derslerin % 10′undan fazlasına devam etmeyenlerin kursla ilişiği kesilir.

5.  Eğitimi tamamlayanlar yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutulur. Yazılı sınav 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır. Uygulamalı sınavda onbeş metre mesafeden ve beş adet fişek üzerinden yaptırılacak atış ile adayların atış becerisi ölçülür.

6.  Yenileme eğitimi özel güvenlik görevlilerinin mevcut bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılır. Yenileme eğitimi sonrasında yapılan sınavlar, özel güvenlik görevlilerinin seviye tespitine yöneliktir. Sınav neticesi aldığı puanlar verilecek sertifikaya işlenir ve yükselmelerde işverence göz önüne alınabilir. Özel güvenlik görevlileri seviye puanlarını yükseltmek için çalışma izinleri süresince seviye yükseltme sınavlarına girebilirler.

7.  Özel güvenlik kimlik kartları, çalışma izinlerinin dolmasına en erken bir yıl, en geç altı ay kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir.

8.  Yenileme eğitimlerine belirtilen süreden geç müracaat edilmesine bağlı olarak çalışma izni dolduğu halde kimlik kartı yenileme işlemleri neticelendirilmeyen özel güvenlik görevlilerinin, yeni kimlik kartı çıkıncaya kadar çalışmalarına müsaade edilmeyecektir.

9.  Yenileme eğitimi için online kayıt yaptıranlar, telefonla aranarak eğitim ve tarihler hakkında detaylı bilgi verilecektir. 

Online Kayıt formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz. Online Kayıt formuna giriş buradan ONLİNE KAYIT

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 35033 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Ekim 2015 - 11:02 | #1

  Bülent :

  Sayın yetkili yenileme kursunun tamamına katıldım fakat eğitim atışına katılmadım.silahlı yenileme imtihanına girmeme bir engelmidir?

  Diğer yorumunuzda da belirttiğim gibi silahlı yenileme eğitiminin teorik derslerinin tamamına katılmanız sadece silahsız kısmı içindir. Silahlı için poligon atışına katılmak zorunludur. Dolayısıyla sınava silahlı değil, silahsız girebilirsiniz. Yeterli süreniz varsa iki sınav parası vermemek için silah eğitimini aldıktan sonraki sınava doğrudan silahlı girmeniz mümkün, detaylar konusunda kursunuz bilgi verecektir. İyi günler.

 2. 11 Kasım 2015 - 18:04 | #2

  Bülent :

  sayın yetkili daha önce silahlı kimliğim var yenileme için kesin eğitim atışı yapmam gerekir mi?

  Silahlı kimliğiniz var ama yenileme eğitiminiz silahsız olmuş. Bu nedenle sınava silahlı girmeniz mümkün değil. İyi günler.

 3. 28 Kasım 2015 - 16:05 | #3

  Bülent :

  Sayın yetkili seviye yükseltme sınavı nedir nasıl bir prosüdür gerekiyor.
  Saygılarımla

  Yenileme eğitimi alanlar, sınav ücretini tekrar yatırmak kaydıyla devam eden sınav haklarını kullanarak aldıkları puanı yükseltebilirler. Girdikleri iki sınavdan hangisinin notu yüksekse o geçerli olur. Ancak sertifikalara puan yazılmadığı için artık gerek görülmediğini de belirteyim. İyi günler.

 4. 04 Aralık 2015 - 17:54 | #4

  Bülent :

  Sayın yetkili yenileme imtihanından sonra ne yapmalıyız.

  Kursunuzdan sertifikanızı alıp ilinizde istenen belgelerle kimlik yenileme için emniyete başvuru yapmanız gerekir. İyi günler.

 5. 29 Ocak 2016 - 18:15 | #5

  furkan ercoşkun :

  yenilemede kalma varmı hem para yatıracaz yanar mı

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 6. 10 Mayıs 2016 - 08:51 | #6

  aslan :

  Sertifikam daha önce gözlüksüz idi şimdi ise yenilemeye gireceğim gözlük kullanıyorum? resimi gözlüklümü çektirmem gerekiyor kolay gelsin tşk.

  Yenilemede rapor istenmediğine göre gözlük konusunu karıştırmanıza gerek yok, gözlüksüz resim verebilirsiniz. İyi günler.

 7. 23 Mayıs 2016 - 14:48 | #7

  enir doğan :

  silahlı yenilemede atış sınavında hiç vuramadım durumum ne olur.tşk

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla isabet şartı-puan barajı yok. Silahlı sertifikanız, kursunuz tarafından hazırlanacaktır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.