Özel Güvenlik Yenileme Eğitimleri

23 Haziran 2009 tarihinde yayinlandi

YENİLEME EĞİTİMİ

1.   Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 26 Eylül 2009 günü yayınlanmıştır.    

2.   Yönetmelik değişikliği ile yenileme eğitimlerine başlanmış olup kurs tarihlerimiz sitemizin ilgili kategorisinden incelenebilir.

3.  Yönetmeliğe göre yenileme eğitimi 10 saati Silah Bilgisi ve Atış dersi olmak üzere toplam 60 saatten oluşur.

4.  Adayların, özel güvenlik eğitimi süresince verilen derslerin en az üçte ikisine devamı zorunludur. Kabul edilebilir bir özrü bulunmaksızın derslerin % 10′undan fazlasına devam etmeyenlerin kursla ilişiği kesilir.

5.  Eğitimi tamamlayanlar yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutulur. Yazılı sınav 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır. Uygulamalı sınavda onbeş metre mesafeden ve beş adet fişek üzerinden yaptırılacak atış ile adayların atış becerisi ölçülür.

6.  Yenileme eğitimi özel güvenlik görevlilerinin mevcut bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılır. Yenileme eğitimi sonrasında yapılan sınavlar, özel güvenlik görevlilerinin seviye tespitine yöneliktir. Sınav neticesi aldığı puanlar verilecek sertifikaya işlenir ve yükselmelerde işverence göz önüne alınabilir. Özel güvenlik görevlileri seviye puanlarını yükseltmek için çalışma izinleri süresince seviye yükseltme sınavlarına girebilirler.

7.  Özel güvenlik kimlik kartları, çalışma izinlerinin dolmasına en erken bir yıl, en geç altı ay kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir.

8.  Yenileme eğitimlerine belirtilen süreden geç müracaat edilmesine bağlı olarak çalışma izni dolduğu halde kimlik kartı yenileme işlemleri neticelendirilmeyen özel güvenlik görevlilerinin, yeni kimlik kartı çıkıncaya kadar çalışmalarına müsaade edilmeyecektir.

9.  Yenileme eğitimi için online kayıt yaptıranlar, telefonla aranarak eğitim ve tarihler hakkında detaylı bilgi verilecektir. 

Online Kayıt formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz. Online Kayıt formuna giriş buradan ONLİNE KAYIT

Bu yazı bugün : 18, toplamda : 25235 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Şubat 2012 - 08:20 | #1

  ali can :

  hocam benim özelgüvenlik kartımdakı resıme çalısırken yagmurdan dolayı ıslandı ve okunmayacak halde ama no gorunuyor sadece.yenileme sınavına gırdıkten sonra o kımlıgımı degıstırebılırmıyım.e posta adresime yazarsanız sevınırım.iyi günler kolay gelsin hocam

  Yıpranmış kimlik kartınızı değiştirmek için yenilemeyi beklemenize gerek yok. Eski kimlikteki bilgileri aynen yeni karta yazdırıp yıpranma nedeniyle kimliğinizi değiştirmek istediğinize dair bir dilekçe ile ikamet kaydınızın bulunduğu il emniyetine başvurabilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Kasım 2012 - 15:44 | #2

  mehmet gül :

  hocam ben güvenlik sertifikamı yanlıs hatırlamıyrsam :) 2004-2005 yılı gibi almıstım ama hiç güvenlik isinde calısmadım kimlik müracatındada bulunmadım.baska bir iste calıstığım için yenile geregide duymadım.su anda ben yeniden bir sertifikamı cıkarmam gerekiyor yoksa yenileme kursunamı devam etmem gerekiyor.birde yenileme işlemi diğer sertifikanın bitis tarihinden itibarenmi gecerli.mesela benim sertifika tarihim 2009da bitmis ve ben yenileme müracatında bulunmus olsam 5 yıllığına sertifika yenileniyorsa 2009-2014 yılları arasındamı gecerli olmus olacak yoksa yenilettiğim tarih üzerinden mesela 2012-2017 arasımı gecerli olacak onu anlayamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

  Birleştirilmiş Genelge yayınlanana kadar, yenileme sertifikalarına bir öncekinin bitiş tarihi yazılıyordu. Şimdiki duruma göre yenileme sertifikası alınan tarih, kimlik süresi bittikten sonraya denk geliyorsa sertifikanın düzenlendiği tarihten itibaren beş yıl olacak şekilde. Eğer Şubat 2013′de sınava girerseniz, sertifika düzenlenme tarihini de örneğin 15.03.2013 olursa bu tarihe beş yıl eklenir. İyi günler.

 3. 28 Kasım 2012 - 16:54 | #3

  tolgahan çolak :

  hocam benim güvenlik kartımın süres, 07/12/2012 doluyo ama bana iş teklıfı geldı ne yapmam lazım benı işte çalıstırrırlarmı yenilemem gerekli ama ama o baya ay istiyo acaba beni işe alırlarmı

  Normal şartlarda yenileme eğitimine, süre bitmesinden en az 6 ay önce başvurulması zorunlu. Bu nedenle sizi işe alıp almamak tamamen o firmaya bağlı. Ancak yenileme eğitimini gecikmeden alıp buna ilişkin kursunuzdan da belge alırsanız şansınız olabilir. Bu arada kurstan alacağınız yazının geçerli olabilmesi için yenileme eğitiminizle ilgili bildirimlerin emniyete zamanında yapılması gerektiğini bilmelisiniz. İyi günler.

 4. 06 Aralık 2012 - 18:46 | #4

  mesut :

  hocam benim yenilemem 7 aralıkta doluyor.ben biraz tembellik yaptım.kpss sınavından sonra maaşımı alınca yaparım dedim.fakat 2 ekim son imiş.ne kadar da uğraşsam da 2 aralık’ta ki sınava giremedim ve beni 30 kasım da işten çıkardılar.şirket senden memnunduk fakat bana sınava girip uzatma belgesini getir çalışmaya devam edersin dedi. Aşti’de ki emniyette ki görevli son günden önce kursa kayıt yaptırırsan bir sorun olmaz dedi.ben de 3 kasım’da kursa kayıt yaptırdım.aralıkın ilk haftası başlar dedi.fakat kurs katılımın az olduğundan 15 aralık’ta başlayacak dedi.şimdi ben güvenlik firmasında başvuru yapıp işbaşı yaparsam bir sorun olur mu?

  İşyeriniz kabul ederse kursunuzdan, kayıt ve eğitim tarihlerini belirtir bir yazı alıp verebilirsiniz. Yönetmeliğe göre eğitim almak yeterli. Bu arada kursunuz bir erteleme daha yaparsa Şubat’ta sınava girmeniz riske girer. En azından zamanında açılmayacaksa haber verilmesini talep etmenizde yarar var. İyi günler.

 5. 20 Aralık 2012 - 08:32 | #5

  hatice çakmak :

  merhabalar.2008′de almış olduğum ögg kartımın süresi 25.07.2013 sona eriyor.yenileme sınavları tarihleri nelerdir?yılda kaç kez yapılıyor?işe girme ihtimalim var.kursa başvurdum fakat yakında sınav yok dediler.ne yapabilirim?TEŞEKKÜRLER….

  2013 yılı sınav takvimi açıklandı. Kimlik sürenizin bitmesine bir yıl kala yenileme eğitimi almanız mümkün, yeni sertifikaya eskisinin bitim tarihine 5 yıl eklenerek yazılacağı için sürenin erkene çekilmesi gibi bir zarar da yok. Dolayısıyla Şubat, Nisan sınavlarından birine girmeniz uygun olur. Kimlik süreniz dolmadığından işe girmeniz mümkün ayrıca. İyi günler.

 6. 29 Aralık 2012 - 08:45 | #6

  Tarık :

  merhabalar. silahsız kimlik kartımın süresi 09.03.2012 de doldu. Fakat ben kafamda başka bir iş olduğu için kimliğimi yenilemek istemedim. Ancak işler istediğim gibi gitmediğinden dolayı şuan yine güvenlik işinde çalışmak istiyorum. Sizden ricam bana yenileme de yapmam gerekenler hakkında bilgi verebilmeniz. ( hazırlamam gereken evraklar, yenileme ücreti, ve en son ne zaman kursa kayıt yaptırarak şubatta ki sınava yetişebilceğim, ayrıca güvenlik kursuna kredi kartı ile ödeme yapabiliyormuyum. ) şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  03 Şubat sınavına yetişmeniz süre açısından mümkün değil, son kursu 26 Aralık’ta başladı. 07 Nisan sınavına yetişecek şekilde eğitim alabilirsiniz ancak. Yenileme eğitimi için gerekecek belgeleri, ücretini, kredi kartı ile ödeme gibi hususlar illere/kurslara göre değişiklik gösterdiğinden başvuracağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Sınav ücreti silahsızlar için halen 35 TL. İyi günler.

 7. Tarık
  29 Aralık 2012 - 10:03 | #7

  @a.gulsen

  çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum

 8. 31 Aralık 2012 - 09:00 | #8

  MURAT :

  merhabalar benim kartımın süresi 07\12\2012 de bitti kasım ayında kursa yazıldım ve yenileme eğitimini aldım 2013 te yeni şirketle çalışacağım şubatın 3 deki sınava gireceğim şirket problem çıkar mı?çıkarsa ne yapmam gerekiyor işten çıkarırlar mı?

  Sorduğunuz konu tamamen şirketin kararına bağlı. Yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapmak yeterli olmayacak sanıyorum artık, yenilemeler de soruşturmayı bekleyebilir şeklinde bir söylenti var. Yılbaşından sonra uygulamayı göreceğiz. Bu nedenle şirket sizinle çalışmak istese bile soruşturma sonucunu kadar bekleme ihtimalinden bilginiz olsun. İyi günler.

 9. 02 Ocak 2013 - 17:58 | #9

  UĞUR :

  selamünaleyküm size bi sorum olacak hocam benim sürem şubat 28 de bitiyo 3 şubattaki yenileme sınavına girecem süreyle ilgili bi sıkıntı olurmu yenileme sınavına çalışırken hangi çıkan sınavların sorularına çalışalım bide hocam yenilemede kalma varmı malum geçim telaşından kafaya bişi girmiyo düşük puan alırsak işimizden olamayalım şimdiden teşekkür ederim hocam rabbime emanet olun

  Yenilemede kalma-geçme yok ama alacağınız puanın sertifikaya yazılacağını bilmelisiniz. Yenileme eğitimi alanlar gerekli belgelerle başvurdukları takdirde, yenileme eğitimi aldıklarına dair belge emniyetten hemen veriliyordu. Ancak duyumlara göre uygulamada değişiklik olacakmış, yenileme eğitimi sonunda müracaat edenler de temeldekiler gibi soruşturma sonucunu bekledikten sonra o belgeyi alabileceklermiş. Bu nedenle belgelerinizi hazır edip sertifikayı alır almaz başvuru yapmanızda yarar var. Muhtemelen işlemleriniz bitmeden süreniz dolmuş olacak, aradaki zamanda işyerinizle anlaşıp ücretsiz izin şeklinde çözüm bulabilirsiniz sanırım. Yenilemenin son sınavına kadar, temel bölüm sorularından karma şekilde soru çıkıyordu. Ancak son yenileme sınavında yeni soru oranı yaklaşık % 90 civarında. Buna göre eldeki tek soru kaynağı olan temel bölümün son sınavından geriye doğru sınavlara çalışmanız ve 19.Yenileme sınav sorularına çalışmanızı tavsiye ederim. Bol şanslar.

 10. 04 Ocak 2013 - 08:08 | #10

  emrah :

  YARDIM EDİİİNN hacam benim kartın süresi bitti 07 12 2012 deşubat krsuna yetişemedeim adalet bakanlığının açtığı özel güvenlik ve koruma memrluğuna başvrmak istiyorum özel güvenlik kimlikm kartına sahip olma zorunluluğu var kpss den iyi puan aldım 25 ocak ta evrakları istiyo lar napıyım

  Yenileme için en az altı ay önceden başvurma zorunlu olduğu halde böyle son zamana bırakanlar için maalesef artık yapacak bir şey yok. Önceden özel işlerde kurstan yazı alıp zaman kazanılabiliyordu. Kaldı ki resmi işe başvuracaksanız Şubat sınavına girmek bile sizin için yetmez. Çünkü artık sınava girmek yeterli değil, soruşturmanın sonuçlanması gerekiyor. Yine de fazla umut bağlamadan bir şansınızı deneyin bence. İyi günler.

 11. 11 Ocak 2013 - 18:03 | #11

  uğur :

  Merhaba.benim kimliğimin süresi (silahli) 09.05.2013 tarihinde doluyor.nisan ayı sınavı için başvuruda bulundum.bu sınavda sadece 25 sorudan mı muaf olacagim?

  Silahlı yenileme sınavına girecekseniz 125 sorunun tamamından sorumlu olursunuz. Artık yenileme başvurusu yapanların da soruşturma sonucunu beklemeleri zorunlu olduğundan bu sınavı kaçırmamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 26 Ocak 2013 - 17:44 | #12

  atakan :

  hocam acaba ilerde güvenlik görevlilerinden üni. mezunu şartı aranırmı? bundan dolayı endişelerim var bende bi kamu kurumunda güvenlik görevlisiyim.

  Özel güvenlik olmada aranan eğitim şartlarıyla ilgili söylentiler zaman zaman çıkıyor. Ancak konuyla ilgili bir değişiklik olacağına dair bilgimiz yok. Böyle bir şey duyduysanız muhtemelen yine söylenti çıkmıştır, dikkate almaya değmez sanırım. İyi günler.

 13. 05 Şubat 2013 - 15:47 | #13

  cengiz :

  hocam yenileme sınavında kalma riski varmı lütfen cevaplarmısınız iyi günler

  Sınavlara katılmak kaydıyla yenilemede kalma-geçme yok. Yazılıdan on, atıştan sıfır da olsa kimliğiniz aynen yenilenir. İyi günler.

 14. 05 Şubat 2013 - 15:49 | #14

  mehmet demir :

  Hocam ben yenileme sınavına girdim kaç puan almam gerekli yenileme için ayrıca sınava geç kaldığım için işten çıkarılmıştım sınavdan sonra çalışabilirmiyim yoksa kimliğimin çıkmasınımı bekleyeceğim.?? teşekkürler.

  Yenileme sınavında kalma geçme yok, dolayısıyla sınavlara katılmak yeterli, puan şartı aranmaz. Yenileme sertifikanızı aldıktan sonra, hazırlamanız gereken belgeleri kursunuzdan öğrenerek vakit geçirmeden kimlik başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. Artık yenilemelere de soruşturma bekletildiği için zaman kaybetmemenizde yarar var. Soruşturma sonunda tekrar çalışmanız mümkün olur. İyi günler.

 15. 11 Mart 2013 - 17:12 | #15

  murat kaderli :

  merhaba hocam özel güvenlik olarak çalışıyorum yenileme sınavım 7 ve 8 nisanda ama silah atışım iyi değil hiç vuramazsam sınavda tekrar atışa tabimi tutulacağız

  Yenileme sınavlarına yazılı ve atış dahil katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Silah atışında isabetiniz olmasa, yazılıdan geçer not almasanız da sertifikanız aynen yenilenir. İyi günler.

 16. 11 Mart 2013 - 17:13 | #16

  hakan :

  s a hocambızım gıbı ogg yardımcı oldugunuz ıcın tesekurler hocam yenılemede kac gun sonra emmıyetten bılgılerımızı alıyoruz kolay gelsın

  Yenileme sertifikası ile kimlik başvurusu yaptıktan sonraki süreyi soruyorsanız genelde bir ay kadar denilebilir. Ancak illere göre değiştiği için daha net bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz sanıyorum. İyi günler.

 17. 27 Mart 2013 - 17:44 | #17

  mert can :

  hocam benim silahlı kimlik kartım 9.05.2013 tarihinde doluyor. 3 senedir de kültür bakanlığında çalışıyorum. başvurumu burada başvuru geçtiği için mayıs ayına kaldım. bu sürede de 2 ay gecikmiş oluyorum kursa başlamakta. şirket beni istese çalıştırabilir mi ben yenileyene kadar yada şirkete herhangi bir mani var mı çalıştıramazsın diye yasal olarak. şimdiden teşekkürler.

  Artık kursa başlamak yeterli değil, kimlik süresinin bitimine kadar soruşturma dahil tüm işlemlerin bitmesi zorunlu kılındı. Dolayısıyla kimlik soruşturmanız bitene kadarki zamanda işyerinizin sizi çalıştırması mümkün ama riskli. Bu nedenle ücretsiz izin veya geçici olarak başka kadroda istihdam şeklinde bir çözüm gerekebilir. İyi günler.

 18. 12 Nisan 2013 - 09:28 | #18

  mertt :

  sa yenileme de silah atışlarında basarısız olunsa dahi belge yi yenileyebiliyormuyuz

  Yenileme sınavlarında başarı şartı yok. Sınava katılmak kaydıyla atıştan puan alamasanız da sertifikanız silahlı yenilenir. İyi günler.

 19. 16 Nisan 2013 - 11:01 | #19

  serdar :

  merhabalar

  ben yenilemeye girdim fakat atış sınavında beşte sıfır vurdum . Bu durumda kaldım mı yoksa kalma olmadığı için geçmiş oluyormuyum. bilgi verirseniz sevinirim.

  kolay gelsin

  Yenilemenin yazılı ve atış sınavlarına katılanlarda not barajı olmadığı için kalma-geçme yok, sertifika aynen yenilenir. Sadece sertifika notunuz muhtemelen düşük gelecektir. İşyerinizde not önemseniyorsa kalan sınav haklarınızı, seviye yükseltme amacıyla kullanmanız mümkün. Bunun için sınav ücretini zamanında yatırıp dekontu kursunuza vermeniz yeterli. İşyerinizde sertifika notu önemli değilse bu masrafı bile yapmanıza gerek yok. İyi günler.

 20. 09 Mayıs 2013 - 16:00 | #20

  merve :

  iyi günler benim kimliğimin süresi 25 temmezda bitiyo ama 29 haziranda yenileme sınavına gircem çalıştığım yerde sorun olurmu acba

  29 Haziran’daki yenileme sınav sonuçları muhtemelen 19 Temmuz’da açıklanır. Süreniz bitene kadar ancak sertifikayı alabilirsiniz gibi görünüyor. Normalde 25 Temmuz’a kadar soruşturmanız dahil işlemlerin bitmiş olması gerekirdi. Buna göre işyerinizin tutumu önemli, işlemler sonuçlanana kadar sizi idare edebilirler veya geçici olarak başka kadroya alabilirler. Kimlik soruşturması tamamlanmamış ve süresi dolmuş kişileri çalıştıran işyerlerinin kişi başı 2 bin TL cezaya maruz kalmaları söz konusu çünkü. İyi günler.

 21. 08 Haziran 2013 - 10:45 | #21

  abdullah :

  bemim sorum yenilemede tum evraklari emniyete verdigimizde kimligi almamiz ne kadar zaman alir

  Soruşturma süresi illere göre değiştiği için net bilgiyi kursunuzdan veya başvuru yaptığınız emniyet biriminden alabilirsiniz. Genel olarak bir ay kadar sürüyor. İyi günler.

 22. 15 Temmuz 2013 - 13:32 | #22

  özgür :

  hocam ben 2009 yılında yenileme kursu aldım oda bitmek üzere bi daha alacakmıyım yoksa yenileme bir defaya mahsusmudur. teşekkürler

  Yenileme eğitimi her beş yılda bir zorunludur. 2014 yılında kimlik tarihinizin dolmasına en az 6 ay kala sınava girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 18 Temmuz 2013 - 11:32 | #23

  ahmet tuncer :

  hocam ben silahlı yenileme eğitiminin silah atışında 25te 12 vurdum silah sınavına girebilcekmiyim ya da bir başka deyişle kimliğim otomatikman silahsıza düşer mi?????

  Silahlı eğitimin geçerli olabilmesi için eğitim atışında 25 mermiden 15′inin isabet etmesi gerekir. Konuyu kursunuzla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 24. 20 Temmuz 2013 - 15:36 | #24

  alp eren :

  s.a hocam benim daha önce silahsız sertifikam vardı bunu silahlıya çevirmek istiyorum ancak OSYM nin bana verdigi 2 yıllık sınav yasağı var.Acaba Özel Güvenlik Sınavlarıda bu yasağa baglımı yoksa silahsızdan silahlıya geçerek sınava girip alabilirmiyim.Şimdiden tşk ederim hocam

  ÖSYM’nin ceza vermesine ilişkin durum adli bir olaydan kaynaklanmıyorsa sorun olmaz. Özel güvenlik sınavları Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sorumluluğunda yapılıyor. İyi günler.

 25. 09 Eylül 2013 - 10:22 | #25

  Fatih :

  S.a tekrar hocam üstte maili yanlış yazmışım tekrar gönderiyorum bu yüzden. Yenileme eğitimi ve her yıl yapılan atış eğitimi ücreti çalıştığımız şirket tarafından mı karşılanır yoksa çalışan güvenlik görevlisi mi karşılamalıdır. Şimdiden tşkler.

  Yenileme eğitim gideri, özel sektörde çalışanlar tarafından bizzat karşılanıyor. Zorunlu olmamakla birlikte çalışanlarının yenileme eğitim giderlerini karşılayan kurumlar da var. Dolayısıyla kurumuzun duruma yaklaşımı belirler. Ancak silahlı çalışanların her yıl 25 mermi ile yapmak zorunda oldukları atışların yaptırılması ve bedelinin karşılanması sorumluluğu çalıştıran kurumlara aittir. İyi günler.

 26. 28 Eylül 2013 - 15:29 | #26

  Fatih :

  Kolay gelsin hocam. Bir şirketin kendi kadrosunda güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Kartım 5 yılını doldurdu. Yenileme eğitimini aldım. Özel Güv.Şb. Müd. lüğüne kart başvurumu yaptım. Fakat soruşturma için henüz gelmediler ve kartımda çıkmadı. Mevcut kartımında süresi dolduğundan Güvenlik kadrosundan çıkarılmalımıyım. Yoksa almış olduğum eğitim sertifikasın herhangi bir hükmü var mı ? Konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden tşkler.

  Yenileme eğitimi alanlara yeni kart verilmiyor. Soruşturma için de gelmeleri şart değil, gelmeden de yapma imkanları var. Yenileme evrakını verdiğiniz emniyet birimine soruşturmanın tamamlanma durumunu sorabilirsiniz. Soruşturma işleminiz bittiyse size yenileme yaptığınıza dair bir belge verilir. Bu belge ve eski kimlik kartı birlikte geçerlidir. Güvenlik kadrosundan çıkarılmamak için o belgeyi bir an önce almanızda yarar var. Yenileme sertifikanız beş yıl boyunca geçerlidir. İyi günler.

 27. 25 Ekim 2013 - 09:20 | #27

  naci karaş :

  hocam yenilemede sağlık raporu gereklimi

  ÖGG kimliği olanlar, kimliklerini aynen yenilediklerinde (silahsız yenileme ve silahlıya geçme hariç), rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 28. 03 Ocak 2014 - 10:53 | #28

  reis :

  Hocam kolay gelsin yenileme sınavında kalma varmı..?

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 29. 03 Ocak 2014 - 10:54 | #29

  hakan :

  yenilemede kalma varmı

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, not baraj yok. İyi günler.

 30. 22 Ocak 2014 - 08:42 | #30

  engin :

  hocam benım güvenlık kartım 15 03 2014 tarihinde doluyor ben aralıkda basvurdum basvurdugum özel güvenlık kursu benı şubattakıne deılde nisanın 12 kisinde girecegım sınava kaydetmıs su an calısıyom marta doluyor ben nısanda sınava gırecem ne yapmam gerekır işime sonmu verilir yoksa kursa kayıt olmussam bu yeterlı yeterlı deılse ne yapmalıyım kurs bana kayıt olmussun bu yeterlı dıyor kafam karıstı

  Şubat 2014 sınavına girebilmek için son yenileme kursunun 25 Aralık 2013 itibariyle başlaması gerekirdi. Bu tarihten sonra kayıt olduysanız kursunuz mecburen Şubat sınavına almıştır sizi. Ancak konuyla ilgili bilgi vermeleri gerekirdi. Yenileme zamanı gelenlerin sadece kursa kayıt olup çalışmaya devam edebilecekleri ile ilgili konuda verilen bilgi de maalesef artık geçersiz. Geçen yılbaşından sonraki uygulamaya göre, kimlik kartındaki süre dolana kadar eğitim alınmış, soruşturma tamamlanmış olması zorunlu. Dolayısıyla siz oldukça geç kalmış görünüyorsunuz. Ancak işlemleri daha fazla uzatmamak için bulunduğunuz ilde, yenilemeden istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip sertifika hariç soruşturma için başvurmanızı tavsiye ederim. Böylece sertifikayı beklerken geçecek süreyi değerlendirmiş olursunuz. İyi günler.

 31. 19 Mart 2014 - 17:08 | #31

  serkan :

  Hocam merhaba, benim güvenlik kimlik kartimin bitiş tarihi 29.09.2011 tarihinde sona erdi, ben yenileme sinavina 02.02.2014 tarihinde katildim, günü veya yili gecmiş kimlik kartlarinin yenileme sinavina katilma haklarinin oldugunu belirtmek istedim. Arkadaslara bu konuda yardimci olabildiysem ne mutlu bana. Bir sorum olacak ayrica, yenileme sinav sonuclarindan sonra, sertifikayi alabilmiz icin hangi evraklar isteniyor? bagli oldugumuz ilin emniyet müdürlügü özel güvenlik şube birimine gidip, gerekli evraklari teslim ettikten sonra 1 ay icindemi alabiliyoruz sertifikamizi?
  iyi calismalar diliyorum

  Bulunduğunuz ilde yenileme için istenen belgeleri kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İstanbul dışı illerde yaklaşık bir ayda soruşturma tamamlanır. İyi günler.

 32. 19 Mart 2014 - 17:10 | #32

  caner göksu :

  hocam ben sertifikayı aldm yanlız başka bi iş yaptığım için kimligi cikarmadm şimdi çıkarmak istiyrm yanlız günü dolmuş kayıt yaptirmak istyrum ama iş yerim kursa gitmeme izin vermiyor doğal olarak bende de hiç bir bilgi kalmadı yani uzun lafın kısası hocam yenileme sınavında kalma var mı yok mu bunu öğrenmek istiyorum…

  Yenileme sınavında kalma geçme yok, ayrıca genelde çalışanlar aldığı için yenileme eğitimleri akşam tercih ediliyor. Çalışma saatlerinize uygun şekilde yaklaşık sekiz gün süreli eğitimi tamamlayabilirsiniz. Kimliğiniz olmadığı için vergi ve raporu bir kereye mahsus vermeniz gerekir. İyi günler.

 33. 19 Mart 2014 - 17:11 | #33

  yasmin :

  Hocam yenilemede puan hesaplamasında ekranda 60 altı yazarsa kalma olacak mı aldığımız not emniyetemi işyerimizemi yollanacak

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla alınan puana bakılmaksızın sertifikalar aynen yenilenir. Ancak puanlar sadece sertifikaya yazılır, herhangi bir yere bildirilmez. Ayrıca yenilemede bir kez eğitim görüp sınavda aldığı puanı yükseltmek isteyenler için sadece sınav ücretini ödeyerek seviye yükseltme gibi bir imkan da var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.