Özel Güvenlik Yenileme Eğitimleri

23 Haziran 2009 tarihinde yayinlandi

YENİLEME EĞİTİMİ

1.   Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 26 Eylül 2009 günü yayınlanmıştır.    

2.   Yönetmelik değişikliği ile yenileme eğitimlerine başlanmış olup kurs tarihlerimiz sitemizin ilgili kategorisinden incelenebilir.

3.  Yönetmeliğe göre yenileme eğitimi 10 saati Silah Bilgisi ve Atış dersi olmak üzere toplam 60 saatten oluşur.

4.  Adayların, özel güvenlik eğitimi süresince verilen derslerin en az üçte ikisine devamı zorunludur. Kabul edilebilir bir özrü bulunmaksızın derslerin % 10′undan fazlasına devam etmeyenlerin kursla ilişiği kesilir.

5.  Eğitimi tamamlayanlar yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutulur. Yazılı sınav 100 sorudan oluşan birinci kısım ile adayların silah bilgisinin ölçüldüğü 25 sorudan oluşan ikinci kısım olmak üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki kısım halinde yapılır. Uygulamalı sınavda onbeş metre mesafeden ve beş adet fişek üzerinden yaptırılacak atış ile adayların atış becerisi ölçülür.

6.  Yenileme eğitimi özel güvenlik görevlilerinin mevcut bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılır. Yenileme eğitimi sonrasında yapılan sınavlar, özel güvenlik görevlilerinin seviye tespitine yöneliktir. Sınav neticesi aldığı puanlar verilecek sertifikaya işlenir ve yükselmelerde işverence göz önüne alınabilir. Özel güvenlik görevlileri seviye puanlarını yükseltmek için çalışma izinleri süresince seviye yükseltme sınavlarına girebilirler.

7.  Özel güvenlik kimlik kartları, çalışma izinlerinin dolmasına en erken bir yıl, en geç altı ay kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir.

8.  Yenileme eğitimlerine belirtilen süreden geç müracaat edilmesine bağlı olarak çalışma izni dolduğu halde kimlik kartı yenileme işlemleri neticelendirilmeyen özel güvenlik görevlilerinin, yeni kimlik kartı çıkıncaya kadar çalışmalarına müsaade edilmeyecektir.

9.  Yenileme eğitimi için online kayıt yaptıranlar, telefonla aranarak eğitim ve tarihler hakkında detaylı bilgi verilecektir. 

Online Kayıt formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz. Online Kayıt formuna giriş buradan ONLİNE KAYIT

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 29486 kişi tarafından okundu.

 1. 26 Ocak 2013 - 17:44 | #1

  atakan :

  hocam acaba ilerde güvenlik görevlilerinden üni. mezunu şartı aranırmı? bundan dolayı endişelerim var bende bi kamu kurumunda güvenlik görevlisiyim.

  Özel güvenlik olmada aranan eğitim şartlarıyla ilgili söylentiler zaman zaman çıkıyor. Ancak konuyla ilgili bir değişiklik olacağına dair bilgimiz yok. Böyle bir şey duyduysanız muhtemelen yine söylenti çıkmıştır, dikkate almaya değmez sanırım. İyi günler.

 2. 05 Şubat 2013 - 15:47 | #2

  cengiz :

  hocam yenileme sınavında kalma riski varmı lütfen cevaplarmısınız iyi günler

  Sınavlara katılmak kaydıyla yenilemede kalma-geçme yok. Yazılıdan on, atıştan sıfır da olsa kimliğiniz aynen yenilenir. İyi günler.

 3. 11 Mart 2013 - 17:12 | #3

  murat kaderli :

  merhaba hocam özel güvenlik olarak çalışıyorum yenileme sınavım 7 ve 8 nisanda ama silah atışım iyi değil hiç vuramazsam sınavda tekrar atışa tabimi tutulacağız

  Yenileme sınavlarına yazılı ve atış dahil katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Silah atışında isabetiniz olmasa, yazılıdan geçer not almasanız da sertifikanız aynen yenilenir. İyi günler.

 4. 12 Nisan 2013 - 09:28 | #4

  mertt :

  sa yenileme de silah atışlarında basarısız olunsa dahi belge yi yenileyebiliyormuyuz

  Yenileme sınavlarında başarı şartı yok. Sınava katılmak kaydıyla atıştan puan alamasanız da sertifikanız silahlı yenilenir. İyi günler.

 5. 16 Nisan 2013 - 11:01 | #5

  serdar :

  merhabalar

  ben yenilemeye girdim fakat atış sınavında beşte sıfır vurdum . Bu durumda kaldım mı yoksa kalma olmadığı için geçmiş oluyormuyum. bilgi verirseniz sevinirim.

  kolay gelsin

  Yenilemenin yazılı ve atış sınavlarına katılanlarda not barajı olmadığı için kalma-geçme yok, sertifika aynen yenilenir. Sadece sertifika notunuz muhtemelen düşük gelecektir. İşyerinizde not önemseniyorsa kalan sınav haklarınızı, seviye yükseltme amacıyla kullanmanız mümkün. Bunun için sınav ücretini zamanında yatırıp dekontu kursunuza vermeniz yeterli. İşyerinizde sertifika notu önemli değilse bu masrafı bile yapmanıza gerek yok. İyi günler.

 6. 25 Ekim 2013 - 09:20 | #6

  naci karaş :

  hocam yenilemede sağlık raporu gereklimi

  ÖGG kimliği olanlar, kimliklerini aynen yenilediklerinde (silahsız yenileme ve silahlıya geçme hariç), rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 7. 03 Ocak 2014 - 10:53 | #7

  reis :

  Hocam kolay gelsin yenileme sınavında kalma varmı..?

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 8. 03 Ocak 2014 - 10:54 | #8

  hakan :

  yenilemede kalma varmı

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, not baraj yok. İyi günler.

 9. 22 Ocak 2014 - 08:42 | #9

  engin :

  hocam benım güvenlık kartım 15 03 2014 tarihinde doluyor ben aralıkda basvurdum basvurdugum özel güvenlık kursu benı şubattakıne deılde nisanın 12 kisinde girecegım sınava kaydetmıs su an calısıyom marta doluyor ben nısanda sınava gırecem ne yapmam gerekır işime sonmu verilir yoksa kursa kayıt olmussam bu yeterlı yeterlı deılse ne yapmalıyım kurs bana kayıt olmussun bu yeterlı dıyor kafam karıstı

  Şubat 2014 sınavına girebilmek için son yenileme kursunun 25 Aralık 2013 itibariyle başlaması gerekirdi. Bu tarihten sonra kayıt olduysanız kursunuz mecburen Şubat sınavına almıştır sizi. Ancak konuyla ilgili bilgi vermeleri gerekirdi. Yenileme zamanı gelenlerin sadece kursa kayıt olup çalışmaya devam edebilecekleri ile ilgili konuda verilen bilgi de maalesef artık geçersiz. Geçen yılbaşından sonraki uygulamaya göre, kimlik kartındaki süre dolana kadar eğitim alınmış, soruşturma tamamlanmış olması zorunlu. Dolayısıyla siz oldukça geç kalmış görünüyorsunuz. Ancak işlemleri daha fazla uzatmamak için bulunduğunuz ilde, yenilemeden istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip sertifika hariç soruşturma için başvurmanızı tavsiye ederim. Böylece sertifikayı beklerken geçecek süreyi değerlendirmiş olursunuz. İyi günler.

 10. 19 Mart 2014 - 17:08 | #10

  serkan :

  Hocam merhaba, benim güvenlik kimlik kartimin bitiş tarihi 29.09.2011 tarihinde sona erdi, ben yenileme sinavina 02.02.2014 tarihinde katildim, günü veya yili gecmiş kimlik kartlarinin yenileme sinavina katilma haklarinin oldugunu belirtmek istedim. Arkadaslara bu konuda yardimci olabildiysem ne mutlu bana. Bir sorum olacak ayrica, yenileme sinav sonuclarindan sonra, sertifikayi alabilmiz icin hangi evraklar isteniyor? bagli oldugumuz ilin emniyet müdürlügü özel güvenlik şube birimine gidip, gerekli evraklari teslim ettikten sonra 1 ay icindemi alabiliyoruz sertifikamizi?
  iyi calismalar diliyorum

  Bulunduğunuz ilde yenileme için istenen belgeleri kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İstanbul dışı illerde yaklaşık bir ayda soruşturma tamamlanır. İyi günler.

 11. 19 Mart 2014 - 17:10 | #11

  caner göksu :

  hocam ben sertifikayı aldm yanlız başka bi iş yaptığım için kimligi cikarmadm şimdi çıkarmak istiyrm yanlız günü dolmuş kayıt yaptirmak istyrum ama iş yerim kursa gitmeme izin vermiyor doğal olarak bende de hiç bir bilgi kalmadı yani uzun lafın kısası hocam yenileme sınavında kalma var mı yok mu bunu öğrenmek istiyorum…

  Yenileme sınavında kalma geçme yok, ayrıca genelde çalışanlar aldığı için yenileme eğitimleri akşam tercih ediliyor. Çalışma saatlerinize uygun şekilde yaklaşık sekiz gün süreli eğitimi tamamlayabilirsiniz. Kimliğiniz olmadığı için vergi ve raporu bir kereye mahsus vermeniz gerekir. İyi günler.

 12. 19 Mart 2014 - 17:11 | #12

  yasmin :

  Hocam yenilemede puan hesaplamasında ekranda 60 altı yazarsa kalma olacak mı aldığımız not emniyetemi işyerimizemi yollanacak

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla alınan puana bakılmaksızın sertifikalar aynen yenilenir. Ancak puanlar sadece sertifikaya yazılır, herhangi bir yere bildirilmez. Ayrıca yenilemede bir kez eğitim görüp sınavda aldığı puanı yükseltmek isteyenler için sadece sınav ücretini ödeyerek seviye yükseltme gibi bir imkan da var. İyi günler.

 13. 05 Mayıs 2014 - 17:19 | #13

  UĞUR :

  selamun aleykum hocam benim kartımın süresi doldu fakat 12 nisandaki sınava girdim şuan çıkış işlemi yapılmadı ama izindeyim sertifika çıkmadan önce iş başı yapabilmek için çalıştıgım şirket bulundugum ilin özel güvenlik şube müdürlüğünden çalışabilir izin kağıdı alıp işe başlayın diyor .bu bahse konu izin belgesi içeriği ne böyle bi izin verebilirler mi? cevaplarsanız sevinirim…

  Öncelikle cevap çok geciktiği için kusura bakmayın. İl emniyetleri çalışmaya devam edebilir içerikli bir belge vermez. Ancak soruşturma için istenen sertifika olmadan diğer belgelerle işlem başlatmak mümkün olabilirdi. Normal şartlarda sertifika olmadan kimlik başvurusu yapmaya yasal mevzuat uygun ama karışıklığa sebep olduğu için il emniyetleri genelde eksik evrak diye başvuru almıyor. Bu durumda yarın 06 Mayıs’ta sonuçlar açıklanacak. Diğer belgelerinizi hazır tutup sertifikayı alır almaz başvuru yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 05 Mayıs 2014 - 17:21 | #14

  serkan :

  hocam mrb ben 12 nisan yenileme sınavına girdim şimdi gecmiş sınavlara baktım 19 22 gün içinde açıklanmış bizimkisi nezaman açıklanır süre daralıyo soruştuma v.s var daha diğer evraklar hazır sertifikayı aldığım gün gidip vericem özel güvenlik şubeye….

  Normalde yenileme sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanırdı. Ancak bu sınavda biraz gecikmeli oldu, sebebini bilemiyorum. 06 Mayıs günü (yarın) açıklanacak. Genelde öğleden sonra veya mesai bitiminde internete veriliyor. İyi günler.

 15. 28 Mayıs 2014 - 08:55 | #15

  M ali :

  Mrb.benim kimligımın süresi temmuzun 3 ünde bıtıyor ve de şuan calısıyorum mayıstakı sınavı kacırdım bırdqha agustosta sınav var bunun için kurs kaydımı yaptım ama kimligimin süresi doldugu için ne yapmalıyım

  Süreniz dolmadan yenileme eğitimi alıp sertifika hariç diğer belgelerle ikamet ettiğiniz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde başvuru yasal olarak mümkün olsa da pek uygulanmadığı için durumunuzu uygun bir dille anlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 28 Mayıs 2014 - 08:58 | #16

  Ç’HEM DORUK :

  hocam mrb silahlı yenileme sertfikamı aldım ve evraklarımı 16 mayıs cuma günü özel güvenlik şubeye teslim ettim dün bi sivil polis eve geldi GÜVENLİK SORUŞTURMA VE ARŞİV ARAŞTIRMA FORMU na yazdığım bilgileri tekrar geri sordu ve bi kağıda söylediklerimi not alıp gitti…şimdi bu güvelik soruşturması mı oluyo ve arşiv araştırması nasıl olcak….izmirde yaşıyorum aceba tam sonuç nezaman belli olur en ufak bi sorunum yok sabıka v.s acısından …..bide alindeki kağıttan okudu ve söylediklerimi başka bi kağıda not aldı ve o okudugu kağıtta bişeyler yazıyodu en sonundada İSİM SOYİSİM VE 23.05.2014 SAAT : 09:00 17:00 YAZIYODU TESEKKURLER SAYGILAR

  Arşiv araştırmasını şubeden yaparlar, sizin karşılaştığınız durum mahallinden yapılan adres kontrolü sanırım. Mahallinden araştırma; bizzat polisin eve gelmesi, muhtardan sorulması, telefonla çağırıp sorma şeklinde olabiliyor. Anlattığınız durum olağan, yaklaşık bir ay bekleyip sonucunu sorabilirsiniz. İyi günler.

 17. 18 Haziran 2014 - 09:35 | #17

  omer demir :

  Slm hocam 25 mayista kimlim yeniledim daha gelmedi nezaman belli olur

  25 Mayıs sınavına girdiyseniz, sınav sonuçları 13.06.2014′de açıklandı. Sertifikanızı kurstan aldıktan sonra ilinizde istenen belgeleri de kursunuzdan öğrenip kimlik başvurusu yapabilirsiniz. 25 Mayıs’ta kimlik başvurusu yaptıysanız onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan veya emniyetten öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 18. 19 Haziran 2014 - 17:21 | #18

  serdar :

  hocam ıyı gunler benım kımlık surem 27.08.2014 de bıtıyo kursa kayıt oldum bıraz gec kaldım 31.08.2014 dekı sınava gırsem calısma durumum da bı sıkıntı olurmu acaba bı yardımcı olurmusunuz

  Kimliğinizdeki 27.08.2014′e kadar, soruşturma dahil tüm işlemlerinizin bitmiş olması gerekirdi. Oysa siz o tarihte sınava bile girememiş oluyorsunuz. Dolayısıyla işyeriniz açısından sizi çalıştırmakta risk olabilir. Çünkü durumunuz tespit edilirse ceza, işyerinize kesilir. Yapabileceğiniz tek şey, kursunuz bitince sertifika hariç diğer belgelerle emniyete soruşturma için başvurmak olabilir. Yasal olarak buna hakkınız olmakla birlikte, bir çok emniyet birimi işlerde karışıklığa sebebiyet verdiği için sertifika olmadan belge kabul etmiyor. Bu nedenle uygun bir dille durumunuzu, mağdur olacağınızı anlatıp yardım talep etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 14 Ağustos 2014 - 07:14 | #19

  Mehmet :

  Merhaba kimlik sürem 28.08.2014 de doluyor secimler nedeniyle sinav 31.08.2014 e sarkmis ben kursa 5 ay önce kaydoldum şimdi beni ücretsiz izne ayiracak sirketim ve daha sonrasinda is verecegide kesin değil bu durumda ne yapabilirim. ( evraklarimi teslim ettim emniyet e )

  Sınavın iki hafta ertelenmesi ile ilgili bir yanlış anlama var. Şöyle ki 17.08.2014′de yapılacak sınav, 31.08.2014′e alındı. O sınav zamanında yapılsaydı sonuçları 05.09.2014′de açıklanacaktı. Sınavdan iki hafta sonra temel, üç hafta sonra yenileme sonuçları açıklanır. Yenileme zamanı gelenlerin kimlik süresi dolmadan önce sınava girmeleri yeterli değil, soruşturma dahil tüm işlemlerin bitmesi gerekir. Ayrıca ince bir hesapla (bir defaya mahsus) yenileme sonuçlarının üç hafta sonra değil, sınavdan sadece beş gün sonrası olan 05.09.2014′de açıklanacağı bildirilerek “sınav ertelendi” mazereti geçersiz kılındı. Dolayısıyla yenilemenizde gecikme varsa bu tamamen sizden kaynaklanmış görünüyor. Soruşturma evrakını erken verdiyseniz sınav sonuçları da erken açıklanacağı için durumu işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 20. 19 Ağustos 2014 - 14:22 | #20

  samet :

  hocam s.a. Ben daha sınava girmedim, silahlı güvenlik benimkisi. Kazanırsam sınavı kaç gün içinde belli olur sonuçları, ve sertifikayı sonuçlar belli olduktan kaç gün sonra alırım. Ve sertifikayı aldıktan sonra kaç gün içinde kimliğimi elime almış olurum. Bi yardımcı olursanız sevinirim.!

  31 Ağustos’ta yapılacak temel sınav sonuçları 12.09.2014′de açıklanacak. Sertifika-kimlik onay işlemleri, kurslar ve yerel makamlardan yürütüldüğü için diğer sorularınızın cevabını kursunuzdan almanız yararlı olur. İyi günler.

 21. 24 Ekim 2014 - 16:08 | #21

  mehmet :

  yenileme sınavında eğitim atışında 25 atıştan 15 tane vuramazsan baştanmı atıyorsun yoksa vuramadığın kadar ? aydınlatırmısınız hocam

  Silahlı eğitimlerin sonunda yapılan poligon atışlarında 25 mermiden en az 15′inin hedefte olmaması halinde eğitimin silahlı bölümü geçersiz sayılır. Yenileme sınavında isabet kaydedilmese de kalma yok ancak eğitim kısmında böyle bir şart var. 15 isabet olmazsa tekrar 25 mermi ile atış gerekir. Ancak ikinci 25 mermi kurslar açısından ekstra masraf olduğu için ikincinin gideri size yansıtılabilir. İyi günler.

 22. 27 Ekim 2014 - 16:16 | #22

  oben :

  iyi akşamlar. Benim kimlik sürem 2011 de bitti. 3 sene geçti. tekrar yenileme eğitimi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınavın sonucunun açıklandığı günden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. 07 Aralık 2014 sınavına girmeyi düşünüyorsanız bir an önce kursa kayıt yaptırmanızda yarar var. İyi günler.

 23. 28 Ekim 2014 - 13:19 | #23

  erkan :

  hocam ben2007de gırdıgım sınavı basarıyla tamamladım ama kımlık kartı almadım bu zamanakdar sorun olurmu

  Süreniz dolduğu için yenileme eğitimi alarak kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Gireceğiniz sınavın açıklandığı tarih itibariyle yeni beş yıllık süreniz başlar. Her iki sertifikanız, rapor, vergi dekontu ve kursunuzdan bulunduğunuz ilde istenen diğer belgeleri öğrenerek kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 24. 03 Kasım 2014 - 15:49 | #24

  adem :

  Hocam yenileme sinavina girdikten sonra kimligi silahliya cevirmem icin ne yapmm gerekir surec nasil isler sinavi gecemsem silahsiz kimligim iptal olurmu

  Kimlik sürenizin dolmasına altı aydan az zaman kaldıysa önce silahsız yenileme eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. Yenileme sınavına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sonraki sınava yetişecek şekilde silah eğitimi alabilirsiniz. Detaylarını kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Silah sınavında başarısız olsanız da silahsız kimliğiniz iptal olmaz. İyi günler.

 25. 08 Ocak 2015 - 08:39 | #25

  derya :

  Hocam ben belgemi yeniliycem ama sadece silahli sınavında en az 1tane atış yapmam gerektiğini söylediler acaba dogrumudur

  Yenileme sınavlarına katılmak yeterlidir, başarı şartı aranmaz. Sınavın atış bölümüne katılıp hiç isabet kaydetmeseniz de sertifikanız silahlı olarak çıkar. İyi günler.

 26. hakan
  25 Ocak 2015 - 21:36 | #26

  1 subatakı sınav nasıl olacak sızce arkadaslar tesekurler :)

 1. Henüz geri izleme yok.