Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 14, toplamda : 60883 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Temmuz 2014 - 14:38 | #1

  halil38 :

  iyi günler hocam ben bir işyerinde geceli gündüzlü depo görevlisi olarak çalışıyorum güvenlik sertifikası almak için kursa yazılıcım kurslara gitmek mecburimi yoksa kursa gitmek için işten çıkmak zorundamıyım yoksa sadece sınavlara girmek yeterlimi malum ben şuan çalışıyorum çalışan insanar nasıl kursa gidiyor bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Özel güvenlik eğitiminde derse devam zorunluğu olduğu için çalışanlar akşam kurslarını tercih ediyor. Bulunduğunuz ildeki kursları araştırıp saatleri uyan birine kayıt olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 25 Ağustos 2014 - 15:47 | #2

  Ersin Çalışkan :

  baş örtüsü özel güvenlik olarak çalışmaya engelmidir…

  Yan sütundaki Bağlantılar/EGM Sıkça Sorular Sorular bölümünde; başörtülü olarak çalışmayı engelleyen yasal bir düzenleme olmadığı belirtiliyor. Bu da kararın işverene bağlı olduğu anlamına gelir. Ankara’da resmi daireler dahil, başörtülü çalışanlar var. İyi günler.

 3. 11 Eylül 2014 - 15:42 | #3

  şerife :

  nasıl başvuru yapılabilir . nereye başvurulur

  Bulunduğunuz ildeki kurslara başvurabilirsiniz. İyi günler.

 4. 11 Eylül 2014 - 15:44 | #4

  Ümit Hatay :

  Merhaba Sivil Havacılık ÖGG sertifikasını nasıl alabilirim? Saygılarımla

  Belirttiğiniz konuyu bilemiyorum. Özel güvenlikler için yıllardır sözü edilen ancak hiç bir gelişme olmayan branş eğitimleri kapsamında olabilir. İyi günler.

 5. 18 Eylül 2014 - 16:28 | #5

  cengiiz :

  özel bir bankada görev yapmaktayım bazı müşteriler bagirip çagiriyor ve diger müşterileride rahatsız ediyor bazen hakaret bile edildigi oluyor şahsıma veya diğer personellere.. uyardıgımız zaman veya dişarı çıkmasını söyledigimizde çıkmayıp sen bana bişey yapamasın diyebiliyorlar sizce nasıl bir müdaleedilmelisi gerekir ve kanun çerçevesinde jop veya kelepçe takılabilrimi böyle bir olayda beni aydınlatirsanız sevinirim

  Hakaret ve tehdit olduğunda genel kolluğu çağırmanız gerekir. Zor kullanmanın şartları oluşmadan cop ve kelepçe uygun olmaz. Bankalarda bekleyenler gerçekten agresif ve kırıcı olabiliyorlar. Ancak bu tepkilerin somut olarak siz çalışanlara değil, sisteme olduğunu düşünerek olayı şahsileştirmemenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle bankada çalışan özel güvenlik personelinin kimlik yenilemesinde bu tür konulardan mahkemesi olanlar sıkıntı yaşıyorlar. İyi günler.

 6. 18 Eylül 2014 - 16:30 | #6

  Helin :

  Bir akrabam silahla yagmaya teşebbüs suçundan 5yıl verdiler 6ay yattı denetimli saldılar. Dosyalrnı iceri verdi ama vali reddetti cünkü denetimlılığı daha bitmemiş. Acaba bitti alabilir mi kartını

  Silahlı yağma suçu ve beş yıl ceza, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Denetimli serbestlik süresi dolsa da maalesef kimlik kartını almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 7. 25 Eylül 2014 - 10:46 | #7

  mustafa :

  Merhaba lar hocam ben silahsız güvenlik kartını yeniledim ama selfitikanin arkasına cinsel taciz suçu vardır yazdılar ve Yargıtay da olduğunu belirterek ve calisa bilir dediler sizce bu normal mi kafama takıldı kanunda böyle bir şey var mı hocam sabikam yok savcılık bile temiz kayiti verdi bunlar neden böyle yaptı açıklar siniz sevinirim hocam

  Sertifikanın arkasına not yazılması gibi bir uygulama daha önce duymadım. Ancak devam eden mahkemeniz, adli sicilde görünmese de GBT’de mutlaka çıktığı için buna ilişkin belgelerin istenmesinin, işlemlerin tamamlanması açısından bir zorunluluk olduğunu da belirtmek gerek. Esas olan kimlik kartıdır, sertifikanın arkasındaki nota üzülmenize gerek yok. Bu arada mevzuat açısından kimlik kartı almaya hakkı olanlar bile il özel güvenlik komisyonuna sevk edilip reddediliyor bir çok ilde. Onlar da idare mahkemesine dava açıp bir sürü işlemle uğraşıyor. En azından bu gibi bir sıkıntıya maruz kalmamışsınız. İyi günler.

 8. 03 Ekim 2014 - 06:30 | #8

  Yakup TONBUL :

  Merhaba.İlk kez kimlik basvurusunda kullanmak üzere,Tasdiknamenin aslı gibi olması için notere aslının fotokopisini onaylatabilirmiyiz? Sadece fotokopi yi kullanabilirmiyim?(Tasdikname tarih ve Numarasi fotokopide mevcut)

  Tastiknamenizin aslını göstererek fotokopisini başvuruda kullanabilirsiniz. Noter onayı da aslını görerek fotokopisini onaylama şeklinde olur zaten. Daha sonra noter onaylı suretin fotokopisi de kullanılabilir. İyi günler.

 9. 18 Ekim 2014 - 15:36 | #9

  Serdar :

  Merhaba hocam Bir projede amirlik için valiliğe ayrı bir başvurumu yapmak gerekiyor?

  Proje-vardiya amirliği vb. pozisyonlar için ayrı başvuruya gerek yok, özel güvenlik kimlik kartı olması yeterlidir. Belirttiğiniz statüler işverenle çalışan arasındadır. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster