Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 77140 kişi tarafından okundu.

 1. 02 Temmuz 2015 - 07:58 | #1

  ibrahim :

  Slm hocam ben ö.g.g sinavina giriyor bi türlü kazanamiyorum bana yardimci olun lütfen 7.ci kezdir giriyorum kazanamiyorum lutfen yardimci olun a.r.o hocam bu ise ihtiyacim var lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  Yanlışın doğruyu götürmemesi, benzer soruların çıkması avantaj. Bu nedenle başarısızlık ihtimalini unutup ders konularını okuyun, soruları çözün, yanlış cevapladığınız sorulara ilişkin konuları tekrar okuyun. Sınavdan önceki 10-15 gün boyunca da her gün bir sınav (100 soru) çözecek şekilde çalışın. Sınav merkezine erken gidip kodlamaları süre başlamadan tamamlamanız süre kazandırır. Soruyu, şıklarını iyice okuyup anlamadan işaretleme yapmayın. Atladığınız soru olursa optik okuyucuda kaydırmamak için dikkat edin. Acele etmeden sınav süresini sonuna kadar kullanın. Boş cevap bırakmayın. Adayları en çok yanıltan “hangisidir” diye çıkan bir sorunun sonraki sınavda “hangisi değildir” diye çıkabilmesidir. Aynı durum şıklarda da söz konusu. Bu nedenle bildiğinizden emin olduğunuz soruyu dahi dikkatle okuyun. Sınavda başarılı olanlar sizden daha zeki değil inanın, sadece daha dikkatli olabilirler. Başarılar.

 2. 10 Temmuz 2015 - 16:17 | #2

  Cüneyt :

  Mrb.daha önce silahlı sertifika almistim.fakat belgeleri hazırlayip cikarttirmadim.bir sonraki yenilemeyi silahsiz olarak yaptim.en son sinavda silahli yenileme yaptim.yenileme evraklarinda hastane raporu istenirmi.isterlerse devlet hastanesi sartmidir.tesekkurler.

  Daha önce silahlıya uygun rapor almadığınız için bir defaya mahsus almanız gerekir. Her ne kadar ilk sertifikanız silahlı da olsa silahsız kimlikle silahlı yenilemeniz mümkün olmaz. Silahlılardan heyet raporu istenir. İyi günler.

 3. 14 Temmuz 2015 - 17:14 | #3

  fatih ertuk :

  iyi günler hocam uyap da gözüken arviş kaydım yüzünden ögg kimlik kartım onaylanmadı ilgili mahkemeye dilekce verip sildirdim yanlız dosyalarımı iade etmediler tebliğ yapmışlardı tekrar sertifikamı kayıt olduğum kursdan alıp tekrar evraklarımı tammalayıp kimlik kartı icin müracat etmemde sorun olurmu? Teşekkürler

  Özel güvenlik soruşturmalarında adli sicildeki kayıt silinmesi durumu değiştirmez. GBT’de tüm kayıtlar görünür. Dolayısıyla bir kez reddedildi ise ikinci başvuru da aynı şekilde sonuçlanacaktır. İyi günler.

 4. 14 Temmuz 2015 - 17:15 | #4

  AHMET ERDOĞAN :

  arkadaşlar selamun aleyküm silahlı özel güvenlik kartım var ruhsatlı taşıma veya bulundurm silah alabiliyomuyum ?

  Özel güvenlik kartı, taşıma ruhsatı almaya imkan vermez. İyi günler.

 5. 12 Ağustos 2015 - 07:13 | #5

  hakocan batmanlı :

  merhaba hoca özel güvenlikte yeniyim kendi memleketimden bu işi yapmak istiyorum batmanda bir özel güvenlik şirketinde çalışmam mümkün mü yada nereye baş vurmam gerektiğini söyleyebilir misiniz lütfen

  Hangi ilde hangi şirketlerin faaliyet gösterdiği, ancak o ilden öğrenilebilir. Batman’da hastane, PTT, devlet binaları, konut siteleri vb. özel güvenliğin çalışma alanına giren yerleri araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 12 Ağustos 2015 - 07:22 | #6

  AYKUT :

  İYİ AKSAMLAR HOCAM BEN 07.07.2015 TARİHİNDE OZEL GUVENLİGE YAZİLDİM BANA WE AGUSTOS TAKİ SİNAVA KAYİT EDİCEZ DEDİLER AMA BİR SONRAKİ 10UNCU AYDAKİ SİNAVA KAYİT ETMİŞLER YURURLUK DEĞİŞTİ DİYORLAR X-RAY CCTV YAKİN KORUMA EGİTİMLERİ ALİCAKMİSİZ ANLİCANİZ ZORLASTİRİYORLAR HERALDE PEK İNANMADİM HOCAM SİZİN BU KONUDA BİR BİLGİNİZ VARMİ KURS DOGRUMU SOYLUYOR CEVAP VERİRİSENİZ HOCAM COK SEVİNİRİM..

  23 Ağustos sınavına, kursu 20 Temmuz’da bitenler katılabileceğinden en geç 30 Haziran’da kursun başlaması gerekirdi. Dolayısıyla kayıt olduğunuz tarihte çok açık olarak o sınava katılamayacağınız belli iken size yanıltıcı bilgi verilmiş maalesef. Belirttiğiniz derslerle ilgili durum eğitimin içeriği ile ilgili olup süreye ilişkin değildir. Sürelerle ilgili bir değişiklik yoktur. Buna göre kursunuzun sadece derslerle ilgili belirttiği hususlar doğru, kursa kayıt olurken verilen bilgi yanlış veya yanıltıcı denilebilir. İyi günler.

 7. 14 Ağustos 2015 - 17:15 | #7

  Defne :

  Mrblar.bn güvenlik başvurusu yapacagım fakat kapalıyım.yani almamda bi sorun oluyor mu bilgilnmek istiyorm

  Eğitim almanızda sorun yok. Çalışmayı engelleyen yasal bir durum da yok. Dolayısıyla çalışmada inisiyatif işverene bırakılmış. İşvereniniz kabul ettiği takdirde çalışmanız mümkün. İyi günler.

 8. 18 Ağustos 2015 - 10:49 | #8

  ali :

  hocam iyi günler.hocam silahlı kimlik kartımı yenileyeceğim. puan ortalamam kaç olması lazım. teşekkürler…

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme şimdilik yok. İleride puan barajı geleceği dedikodusu var ama şu an böyle bir uygulama yok. İyi günler.

 9. 19 Ağustos 2015 - 11:50 | #9

  mustafa :

  iyi gunler saygıdeğer hocam. ben yaka kartimi kaybettim. yenileme suresi doldu yenileme için başvuru yapacam onun içinde kaybettiğim yaka kartınin fotokopisi lazim. bu fotokopi olmadan yenileme yapabilirmiyim ? yada sertifika dosyam il jandarma da acaba o dosyada fotokopisi varmidir ? tesekkyrler.

  Eski kursunuzdan veya il jandarmadaki dosyanızdan sertifika fotokopisini bulabilirsiniz. Eski kartınızın fotokopisi il jandarmada olmaz, eski işyerinizde de olabilir. İyi günler.

 10. 19 Ağustos 2015 - 16:13 | #10

  n kaya :

  merhaba.sınav olaraktan sanıyorum kasıma kaldık ama
  bu kayıt olursam eğitimlere ne zaman başlarız.

  Ağustos sonu, Eylül başı gibi kayıt olursanız Kasım sınavına yetişmeniz mümkün olur. Kurs başlangıç tarihleri, kurslar tarafından belirlendiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 11. 19 Ağustos 2015 - 16:15 | #11

  eren :

  iyi gunler. ben özel güvenlik yaka kartimi kaybettim. İkametim jandarma bölgesi. yenisini almam için gerekli evraklar nelerdir ? son olarak resmi yada yerel bir gazeteye ilan vermek gerekirmi ? tesekkurler.

  Jandarma bölgesindeki işlemler, neredeyse her ilde farklı. Bu nedenle oraya sormanız veya eski kursunuza danışmanız doğru olur sanıyorum. Ankara’da yeni kimlik ve dilekçe yazdırıp götürüyorlar, onaylanana kadar bir belge veriliyor. İyi günler.

 12. 22 Ağustos 2015 - 12:10 | #12

  DERVİŞ GÖÇMEN :

  SAYIN HOCAM MERHABA.SİLAHLI KİMLİĞE SAHİBİM.09 ARALIK 2015′DE GEÇERLİLİK TARİHİ BİTİYOR.3SENE SİLAHSIZDAN SİLAHLI KİMLİĞE ÇEVİRMİŞTİ. NE YAPMAM GEREKİYOR.GENİŞ BİLGİ VERİRMİSİN.RAHATSIZLIĞIM NEDENİYLE 2SENE ÇALIŞMADIM. 4 AYDIR İŞTE ÇALIŞIYORUM.YENİ SİSTEMİ TAKİP EDEMEDİM.GECİKME SIKINTI YAPMAZ İNŞALLAH…

  Silahlı süreniz, silahsız kimlikte yazan tarihe kadardır. Silah eğitimi temel kapsamında olup yenileme yerine geçmez. 23 Ekim 2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız, 29 Kasım 2015 sınavına girebilirsiniz. Kimlik süresi dolmadan soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması gerekir. Sınav tarihi ve kimlik süreniz dikkate alındığında soruşturmanın yetişmesi zor görünüyor. Bu nedenle kursunuzla görüşüp sertifika hariç diğer belgelerle özel güvenlik şubeye başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 13. 24 Ağustos 2015 - 13:25 | #13

  Hakan :

  İyi Günler….
  kısa bir sorum olacaktı
  Silahsız kimlik kartı çıkartacağım fakat hazırlamam gereken evrak listesinde
  1 adet güvenlik soruşturma formu (bilgisayarla doldurulacak 3 adet resim yapıştırılacak muhtara onaylattırılacak)
  yazıyor ama arşiv araştırma formunda 1 adet resim yapıştırma yeri var kalan 2 adet resmi yapıştıracak yer bulmadım formda bilgi vermini rica ediyorum çok teşekkürler

  O belgenin üzerine üç adet değil, her nüshaya bir adet resim yapıştırılır. Ancak o belge iki nüsha istenir, neden üç istendiğini bilemiyorum. Bu evraklar illere göre ciddi farklılıklar gösterebildiği için en doğrusu kursunuzdan sormanız olur sanıyorum. İyi günler.

 14. 25 Ağustos 2015 - 11:56 | #14

  irfan :

  Selamun aleyküm size bi sorum olacak , 13.09.2015 tarihinde kimlik karti süresi doluyor 23.08.2015 tarihinde yenileme sınava girdim , herhangi bi yerde calismiyorum , evraklari emniyete simdidenmi vermem gerekir sertifika ciktiktan sorami bilgi verirseniz sevinirim simdiden teşekkür ederim

  Soruşturma işlemlerinizi çabuklaştırmak isterseniz şimdi, aceleniz yoksa sertifika çıktıktan sonra verebilirsiniz. İyi günler.

 15. 27 Ağustos 2015 - 07:22 | #15

  Rifat :

  Hocam kolay gelsin yenileme sinavina girdim kazandim kurstan bi sertifika verdiler fakat serti fikayi kaybetim ne yapmam gerek

  Aynı kursa başvurup yenisini istemeniz gerek. İyi günler.

 16. 29 Ağustos 2015 - 06:59 | #16

  ismail :

  iyi günler hocam. hocam benim silahsız sertifikam var bunu silahlıya çevirmek istyorum ama halen açık öğretim lisesindeyim.liseyi bitirmeme 3 kredi. diplomanın gelmesi yaklaşık 3 ayı felan buluyo. kasımdaki sınava yetişmem için milli eğitimden diplama yerine çıkma belgesi alsam kabul olunurmu.

  Açıköğretim bürosundan lise diploması almaya hak kazandığınızı belirten bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. Kasım sınavına girebilmek için eğitimlerin 23 Ekim’e kadar bitmesi gerekiyor. Bu belgeyi en geç 20 Ekim’e kadar almanız halinde sınava girmeniz mümkün olur. Aksi halde 2016′nın ilk sınavına kalırsınız. Raporda süre konusu olduğu için önce belgeyi sonra raporu almanız uygun olur. İyi günler.

 17. 08 Eylül 2015 - 15:06 | #17

  lütfi :

  merhaba hocam bu sorunun cevabını bir yerde bulamadım umarım aydınlatırsınız firmamın ismini vermiyeyim bize 20 kiloluk çelik yelek 2 kiloluk piyade tarzı miğferi siyah renk taktırıyorlar dışardan gören oparasyona giden birliğe benzetiyo bu durum normalmi hocam

  Çalışanlar için bu kadar ciddi önlem alındığına göre stratejik önemi olan bir yerde çalışıyor olmalısınız. Sizin can güvenliğiniz için alınan tedbirlere uymanız gerekir. İyi günler.

 18. 15 Eylül 2015 - 15:07 | #18

  tufan :

  Iyi günler hocam ben silahlı sertifikamın aslını kaybettim tekrar almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkürler

  Sertifikanızın yeniden tanzimi için ilk aldığınız yere, kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 19. 15 Eylül 2015 - 16:28 | #19

  Hoca :

  Hocam heyet raporu gozluklu saglam silahliozel guvenlik olmaya uygundur diyor sorun olurmu gozluk olayi filan

  Raporda “silahlı özel güvenlik olur” yazması yeterli, gözlük bildirilmesi sorun değil. İyi günler.

 20. 16 Eylül 2015 - 08:47 | #20

  ali :

  hocam size bir sorum olacak. ben göz doktorumuyum kardesım ne bıleyım dıyebılırsınız ama sormamın sebebı daha oncekı sorulara +3.00 ve -3.00 oranındakı gorme bozuklugu sorun olmaz dıe cevaplamıs olmanızdır. benim sağ gözde hipermetrop war görme bozuklugu ankara gata dan almıs oldugum raporda şöyle yazıyor;
  Karar;
  Sağ göz hipermetropi
  görmeler sağda 0.2 solda tam düzeyindedir.19.06.2012/… nolu pvep tetkikinde sağ göz yanıtları en az 0.3 görmeyi desteklemektedir.sağ gözde fiksasyon fovealdir. skiyaskopi sağda +3.00(+1.50*88) solda +2.25(+0.50*88) durumu a/7 f-2 ye a/5 f-1 e uyar askerliğe elverişlidir haliyle kıtasına sevki uygundur. arz ederim. askerliğimide van başkale iran sınırında yaptım sayısız çatışmada bulundum şimdi ülkemizdeki işsizlik sıkıntısından dolayı ögg olmak istiyorum bu orandaki göz bozukluğum bana sorun teskıl edermı yanı heyet raporunu almamda bır sıkıntı cıkarmı. şimdiden vereceğiniz cevaplar için minnettarım. saygılar.

  Silahlı eğitim için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak zorunludur. Silahlı adaylardan istenen tam teşekküllü devlet hastanesi raporunda +3,-3 aralığındaki görme bozukluklarının genel olarak engel teşkil etmediği söyleniyor. Ancak son karar hastanelerde verildiği için daha düşük görme bozukluklarında bile rapor alamayanlar da oluyor. Bu nedenle kesin bilgi vermek mümkün değil. Rapor için başvuracağınız hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce, göz bölümüyle görüşüp olumlu cevap almanız halinde işlem başlatmanız doğru olur sanıyorum. İyi günler.

 21. 22 Eylül 2015 - 16:33 | #21

  Batuhan :

  Hocam özur dilerim yazida bir hata oldu ve eklemek istediklerim var.kamo malina zarar vermekten 10 ay verildi ve o karar 5 yil takibattayken diger davada 11 ay aldim temiz sonrasinda kapandi 11 ay ceza ama 10 aylik cezami acmis oldu.Ayni zamanda ben yakin zamanda bulundurmak uzeri silah aldim emniyetten dava kararlari istenildi ve sonrasinda silahimi aldim yani şuan ruhsatli silahim var.Saygilar

  Ruhsat aldıysanız silahlı kimlik de alabilirsiniz sanıyorum. Mahkeme kararlarını emniyete verdiğinizde sormanızda yarar var. İyi günler.

 22. 03 Ekim 2015 - 13:28 | #22

  sude :

  mrhb hocam.silahsız eğitim için basvurdugum kurs beni işe yönlendirdi 29 kasım’da sınavım olduğu bilgisi verildi fakat her hangi bir şekilde kurs eğitiminden bahsedilmedi arastırdıgım da ise silahsız kurs eğitiminin en az 10 saatini almam gerektiğini ögrendim.Bu durumda ne yapmam gerekiyor eğitim almadan sınava girebilirmiyim yada en az 10 saat gitmem gereken kursa gitmezsem bana basarısız diye bir belge mi verilcek?29 Kasımda ki sınava giremiycekmiyim ?Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum şimdiden tşkr eder iyi çalışmalar dilerim.

  Özel güvenlik kimliği olmayan biri (sertifikası olsa dahi) özel güvenlik statüsünde çalışamaz. Dolayısıyla sizi yönlendirdikleri iş sanırım özel güvenlik alanında değil. Bu arada özel güvenlik eğitiminin silahsız bölümünde devamsızlık hakkı on saat. Diğer bir ifadeyle katılmanız gereken bölüm en az doksan saattir. Size verilen bilgilerin hangisini düzelteyim bilemedim. Kursla ilgili bildirimlerde olup olmadığınızı ancak kursunuz bilir. Bu nedenle kursunuzla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 23. 03 Ekim 2015 - 16:11 | #23

  Recep :

  Silahsız kimliğimi 23 Ağustosta yenileme sınavına girip yenilemesini yaptım.En yakın zamanda silahlıya çevirmem gerek iş için.Ne yapmam gerekli tarih olarakta yazarsanız sevinirim

  23 Ekim’e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 29 Kasım sınavına girebilirsiniz. Aslında yenileme eğitimi aldığınız yer de bu bilgileri verebilirdi. Silahlıya uygun rapor almanız gerekir. Bulunduğunuz ilde bu raporu veren hastaneleri ve diğer detayları kursunuzla görüşmeniz zaman kazandırır. İyi günler.

 24. 10 Ekim 2015 - 15:30 | #24

  hüseyin :

  selamu aleyküm bize dedilerki polis eve gelecek şuanda ikamette değilim bir kaç günü geçecem sıkıntı olur mu ?

  Güvenlik soruşturmasının sanırım bir standardı yok. Polis eve gelebilir, muhtara sorabilir, sizi telefonla arayıp çağırabilir. Bulunduğunuz ilde tüm bunlardan hangisinin uygulandığını bilemiyorum. İkamet kaydınızın olduğu ilçe emniyetine uğrayıp sorabilirsiniz. İyi günler.

 25. 10 Ekim 2015 - 15:32 | #25

  gökhan :

  Iyı gunler abla ben ankara guvenlıkten kurs aldım 60. sınava gırdım sınav sonucu acıklandıktan ne zaman sonra kimlik kartı cıkar kolay gelsın

  Sertifikanız çıktığında hemen başvurursanız yaklaşık 4-6 hafta arasında çıkar sanıyorum. İyi günler.

 26. 10 Ekim 2015 - 15:33 | #26

  Okan :

  Selamun aleykum hocam.ben o.g kimliğimi alalı 10 sene olmuştur güvenlik harici bir iste çalıştım.simdi o işten ayrıldım güvenlik isine girmek istiyorum fakat kimliğim kayıp bulamıyorum kimliği aldığım kursun isminide kartın seri numarasınıda unuttum ne yapmam gerekiyor tekrar kimlik kartımı çıkarmak için.

  Bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte başvurup ekran görüntüsünden çıktı alabilirsiniz. Bu belge ile yenileme eğitimi almanız mümkün. İyi günler.

 27. 15 Ekim 2015 - 13:40 | #27

  coşkun :

  Merhabalar .. Hocam benim almış olduğum silahlı kimlik kartının 23 Nisan 2016 tarihinde süresi doluyor. yenileme için başvuruda bulundum. fakat silahlı dersi için belirtilen gün ve saat vardiyalı çalışmamdan dolayı uymuyor. iş yeri ücretli izin veremeyeceğini belirtiyor. bende ne yapacağımı bilemez haldeyim. acaba silahlı dersine gitmesem bir sıkıntı olur mu? veya bu durumda ne yapmalıyım. kurs ders saatinde kaydırma yapamayız dedi. şimdiden teşekkürler.

  Artık sertifikalara girilen sınavın tarihi yazılıyor. Bu da neredeyse kimlik sürenizin beş ay öne çekilmesi demek. 29 Kasım sınavına değil de bir sonraki sınava girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Sınav takvimi henüz açıklanmamakla birlikte Ocak sonu, Şubat başı gibi söylenti var. Kasım ayında eğitimi tamamlayıp kursunuzdan buna ilişkin bir yazı almanızı, sertifika hariç diğer belgelerle soruşturma işlemini tamamlamanızı tavsiye ederim. 2016′nın ilk sınavına girerseniz, soruşturma da tamamlanmış olacağı için işlemleriniz fazla sürmez, sertifikayı verip kısa bir sürede kimliğinizi alırsınız. İyi günler.

 28. 15 Ekim 2015 - 13:41 | #28

  Sadettin :

  Nasil basvuru yapabilirim ?

  Bulunduğunuz ildeki özel güvenlik kurslarından biri ile irtibata geçmeniz gerekir. Özel güvenlik kimlik kartı alma ile ilgili işlemler, ehliyet alma gibi düşünülürse açıklayıcı olabilir. İyi günler.

 29. 19 Ekim 2015 - 17:45 | #29

  coşkun :

  Merhabalar Hocam. öncelikle teşekkürler mesajıma cvp yazdığınız için. Fakat ben konuyu tam olarak anlamadı. ben kasım ayında aldığım eğitim sonunda kurs ile görüşüp 29 kasım 2015 sınavına değil de bundan sonraki sınava dahil etmelerini isteyeceğim . daha sonra sertifika hariç (arşiv araştırma vs.) diğer evrakları tamamlamamı ön görüyorsunuz. ben bu şekilde anladım. peki hocam ben 18 kasım 2015 tarihinde atış eğitimi yaptıktan sonra yenileme eğitimim tamamlanmış olacak. Eğitim aldığım kurum sınav tarihimi ileriki tarihe alabilir mi? bu şekil bir opsiyonu var mıdır. çünkü benim için kimlik bitiş tarihime ne kadar yakın bir tarih de kimliğimi yenilersem benim için daha iyi olur.

  Sistem, eğitim alınan dönemi müteakip birbirini takip eden dört sınav hakkı tanır. Eğitim kurumlarının sınav ertelemesi söz konusu değil, ancak yenilemede kalma-geçme olmadığı için kimlik süresine yakın tarihteki sınava girmek (soruşturmaya önceden başvurmak kaydıyla) riskli değil. Sertifikalara eskiden sonuçların açıklandığı tarih yazılırken, artık sınav tarihi yazıldığı için neredeyse bir ay da öyle gidiyor çünkü. İyi günler.

 30. 21 Ekim 2015 - 16:48 | #30

  coşkun :

  hocam kafam daha da karıştı yazdıklarınızdan dolayı. ben baştan beri eğitim tarihimi yanlış yazdığımı fark ettim bu arada kusura bakmayın 18 ekim 2015 itibari ile eğitimim bitti. bu benim aynı 2 nci yenileme işlemim. aynı çalıştığım firmada 2 nci yenilemem olacak. çalıştığım firma bundan öncekin de olduğu gibi şimdi de yasada kimlik bitiş süresine 1 yıl yada daha az sürede eğitim kurumuna kayıt yaptırılmalı ibaresinden dolayı kendilerini garantiye almak adına bu kurala uymazsam iş akdimin tek taraflı fesih edileceğine dair kağıt imzalattı. bir ikincisi ilk yenilememde emniyet birimine yenileme evraklarımı teslim ederken diplomamın aslını unuttuğum için diğer evraklarımı geri iade edip gün içerisinde getirmemi kabul etmeyip tekrar randevu alıp başka bir gün gelmem gerektiğini söylediler. yani bunların doğrultusunda bir de her sınav için 70 tl ücret talep ediliyor. benim yerimde siz olsanız ne yapardınız. saygılarımla,

  Bugün itibariyle bildirilen duruma göre 2015 yılı içerisinde eğitim alıp yenileme sınavına girenlere süre eskisi gibi yazılacak. Eğer sınava girerseniz kimliğinizin bitiş tarihinden itibaren beş yıl avantajından yararlanmanız mümkün. Silahlı sınav ücreti İstanbul hariç, tüm yurtta 60 TL. İstanbul’da değilseniz sınav ücretini ilgili hesaba yatırıp dekontu kursa verebilirsiniz. Normal halde kursların sınav ücretini elden alması uygun değil, sadece dekontu almaları gerekir. İyi günler.

 31. 27 Ekim 2015 - 13:54 | #31

  ömer :

  slm hocam ben 4ekim 2015 te yenileme sınavına girdım kaç günde belgem elimde olur.saygılar

  Sertifika ve kimlik onayları illere göre değiştiği için bu konuyu kursunuza danışmanız doğru olur. İyi günler.

 32. 27 Ekim 2015 - 14:08 | #32

  Serkan :

  Kursta verilen derslerle sınavda çıkan sorular ile alakası yok.Neden bu sınavı zorlastiriyorlar.Artı sınavda yardımcı oluyorlar mi?

  60.Sınavda; özel güvenlik komisyonu, İş Kanunu, özel güvenliğin yetki ve sorumlulukları, görev alanı, 5188 S.Kanun, 60 sınavda neredeyse 60 kere çıkmış boğma noktaları, Yangın Güvenliği-İlkyardım-Kişi Koruma-Kalabalık Yönetimi derslerinden soruların neredeyse tamamı daha önce sorulmuş tekrar sorular, tutanak türleri vb. konulardan sorular çıkmış. Sadece Etkili İletişim’de bir kaç kafa karıştırıcı soru var. Bu konulara değinmeden eğitim almak mümkün değil. Aynı soruların birebir çıkmasını beklememek gerekir. Sonuçta sınav, bilgi ölçme amacıyla yapılır. Sorun, adayların uzun metinli soruları anlayarak okumamaları, okumadan zor soru diye algılamaları, soruların şıklarındaki ifadeleri dikkatli okumadan cevaplamalarından kaynaklanmaktadır. Yanlış, doğruyu götürmüyor. Bir çok soru tekrar, yani önceden çıkmış. Sonuç olarak sorular zor değil, adaylar sınavı yeterince ciddiye alıp ön hazırlık yaparlarsa rahatlıkla geçebilirler. İyi günler.

 33. 27 Ekim 2015 - 14:10 | #33

  Mustafa :

  Hocam mrb ödemiş den mustafa ben benim silahsız kartım var liseyi daha yeni bitirdim fakat diplomam basılmamis onun yerine çıkma belgesi veriyor lar onunla silahlı kart sınavına girebilirimiyim ayrıca şu an çalıştığım güvenlik harici bir işten izin alıp derslere giremiyor um yani hiçbir bilgim yok ilçe de yaşadığım için ilimiz izmir 100 km uzaklıkta onun için dersler sıkıntılı nasıl yapabilirim en yakın zamanda da silahlıya geçmem lazım yeni işler için bana yardımcı olur musunuz birde sağlık raporu ille devlet hastanesi olmasi şart mı ayrıca sağ gözümde miyop var gözlük kullanyom ama eski silahsız kartta bir sıkıntı olmamışti acaba silahlı da olurmu beni aydınlatırsaniz sevinirim iyi calismalar

  Açıköğretim bürosundan mezun olmaya hak kazandığınızı gösterir ıslak imzalı bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. Silah dersi genelde iki gün teorik, üçüncü gün poligon eğitimi şeklinde verilir. Derse katılmak zorunludur. Silahlı raporu sadece tam teşekküllü devlet hastanesinden alınabilir. İyi günler.

 34. 11 Kasım 2015 - 17:47 | #34

  Mustafa :

  Merhaba sayın kurs yönetimi amcam 57. sınava kursunuza katılarak geçmiş ve sertifikasını almış 1 ay önce taşınırken sertifikasını kaybediyor ve şimdi iki tane sorum olacak birincisi yeniden sertifikayı çıkarması mümkün mü mümkünse 1-2 ay sürer mi ikincisi ise herhangi bir ücret ödemesi gerekir mi ?

  Amcanız kimlik fotokopisi, bir resim ve dilekçe ile kursa başvursun. Kayıp sertifikaların onayı biraz zaman alıyor ama 1-2 ay değil. İyi günler.

 35. 11 Kasım 2015 - 17:48 | #35

  erdinç :

  güvenlik sertifikasini aldiğim kursta bulamadim sertifikayı nerden teymin edebilirim

  Kimlik aldıysanız sertifika emniyete verilmiş olabilir. Kimliğiniz yoksa ve sertifika gerekiyorsa kursunuza dilekçe ile başvurup yeniden tanzimini talep edebilirsiniz. İyi günler.

 36. 11 Kasım 2015 - 17:50 | #36

  Recep :

  Merhabalar

  Silahsız güvenlik kartımı en yakın ne zaman silahlıya çevirebilirim.Ve ne kadar ücret ödemem gerekli.Teşekkürler

  2015 sınavları için süre doldu maalesef. 2016 sınav takvimi de henüz açıklanmadı. İlk sınavın Ocak sonu Şubat başı yapılabileceği söyleniyor. Riske girmemek açısından Aralık 2015′de kursunuz tamamlanacak şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Kurs ücretleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerden araştırmanızda yarar var. İyi günler.

 37. 11 Kasım 2015 - 17:52 | #37

  Halil :

  Merhaba,
  15 yıl uzman jandarma olarak çalıştım görevden ayrılalı 3 yıl oldu silah taşıma ruhsatım var.İlgili mevzuata göre kursa gitmeden özel güvenlik sınavına girebiliyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor,bilgi için yardımınızı rica ederim.İyi günler.

  Yan tarafta Kategoriler sütununun altında Bağlantılar/EGM sayfalarının linki var. Oradan girip Ana Sayfa/Ana Menü’den Özel Güvenlik İşlemleri/F.İ.B. başlığının altında genel kolluk mensuplarının yapması gereken işlemleri/belgeleri görebilirsiniz. İyi günler.

 38. 24 Kasım 2015 - 15:58 | #38

  Sevda :

  Merhaba Güvenlik sertifikası almak için derslere girme zorunluluğu var mı yoksa derse girmedende sınava girebilme durumumuz var mı?

  Özel güvenlik eğitiminde derslere devam zorunludur. Son sınav başarısının % 15-20′lerde olduğunu göz önüne alarak sadece ders değil, disiplinli bir çalışma da gerektiğini belirtmek isterim. Size devam sorun değil diyen kurs olursa oradan uzak durmalısınız. İyi günler.

 39. 30 Kasım 2015 - 15:55 | #39

  Özgür :

  Mrb. Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Özel güvenlik yaka kartimi kaybettim. Resmi gazeteye ilan vermem gerekir mi. Neler yapmaliyim ve ücret ödemem gerekir mi

  İkamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine dilekçe ile başvurmanız gerekir. Yeni kimlik kartını bazı iller kendileri temin ediyor, bazıları kişiden istiyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı kurslardan birine veya özel güvenlik şubeye sormanızı tavsiye ederim. Bu arada, Resmi Gazete, özel ilan almaz. Ankara’da dilekçe ve doldurulmuş kimlik kartı ile başvuru yeterli. İyi günler.

 40. 30 Kasım 2015 - 15:58 | #40

  hamza :

  Hocam ben ozel guvenlik sinavina girdim 29 kasim 2015 pazar gunu silahsiz yanlis dogruyu goturuyormu ve sinavi gecmemiz icin 60 mi almamiz gerekiyor tesekkur ederim

  Yanlış doğruyu götürmez. Silahsız adaylar, en az 60 doğru cevap vermesi şartıyla başarılı olurlar. Silahlı için Sıkça Sorulan Sorular 12.soruya bakmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3