Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 11, toplamda : 64898 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Temmuz 2014 - 14:38 | #1

  halil38 :

  iyi günler hocam ben bir işyerinde geceli gündüzlü depo görevlisi olarak çalışıyorum güvenlik sertifikası almak için kursa yazılıcım kurslara gitmek mecburimi yoksa kursa gitmek için işten çıkmak zorundamıyım yoksa sadece sınavlara girmek yeterlimi malum ben şuan çalışıyorum çalışan insanar nasıl kursa gidiyor bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Özel güvenlik eğitiminde derse devam zorunluğu olduğu için çalışanlar akşam kurslarını tercih ediyor. Bulunduğunuz ildeki kursları araştırıp saatleri uyan birine kayıt olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 25 Ağustos 2014 - 15:47 | #2

  Ersin Çalışkan :

  baş örtüsü özel güvenlik olarak çalışmaya engelmidir…

  Yan sütundaki Bağlantılar/EGM Sıkça Sorular Sorular bölümünde; başörtülü olarak çalışmayı engelleyen yasal bir düzenleme olmadığı belirtiliyor. Bu da kararın işverene bağlı olduğu anlamına gelir. Ankara’da resmi daireler dahil, başörtülü çalışanlar var. İyi günler.

 3. 11 Eylül 2014 - 15:42 | #3

  şerife :

  nasıl başvuru yapılabilir . nereye başvurulur

  Bulunduğunuz ildeki kurslara başvurabilirsiniz. İyi günler.

 4. 11 Eylül 2014 - 15:44 | #4

  Ümit Hatay :

  Merhaba Sivil Havacılık ÖGG sertifikasını nasıl alabilirim? Saygılarımla

  Belirttiğiniz konuyu bilemiyorum. Özel güvenlikler için yıllardır sözü edilen ancak hiç bir gelişme olmayan branş eğitimleri kapsamında olabilir. İyi günler.

 5. 18 Eylül 2014 - 16:28 | #5

  cengiiz :

  özel bir bankada görev yapmaktayım bazı müşteriler bagirip çagiriyor ve diger müşterileride rahatsız ediyor bazen hakaret bile edildigi oluyor şahsıma veya diğer personellere.. uyardıgımız zaman veya dişarı çıkmasını söyledigimizde çıkmayıp sen bana bişey yapamasın diyebiliyorlar sizce nasıl bir müdaleedilmelisi gerekir ve kanun çerçevesinde jop veya kelepçe takılabilrimi böyle bir olayda beni aydınlatirsanız sevinirim

  Hakaret ve tehdit olduğunda genel kolluğu çağırmanız gerekir. Zor kullanmanın şartları oluşmadan cop ve kelepçe uygun olmaz. Bankalarda bekleyenler gerçekten agresif ve kırıcı olabiliyorlar. Ancak bu tepkilerin somut olarak siz çalışanlara değil, sisteme olduğunu düşünerek olayı şahsileştirmemenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle bankada çalışan özel güvenlik personelinin kimlik yenilemesinde bu tür konulardan mahkemesi olanlar sıkıntı yaşıyorlar. İyi günler.

 6. 18 Eylül 2014 - 16:30 | #6

  Helin :

  Bir akrabam silahla yagmaya teşebbüs suçundan 5yıl verdiler 6ay yattı denetimli saldılar. Dosyalrnı iceri verdi ama vali reddetti cünkü denetimlılığı daha bitmemiş. Acaba bitti alabilir mi kartını

  Silahlı yağma suçu ve beş yıl ceza, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Denetimli serbestlik süresi dolsa da maalesef kimlik kartını almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 7. 25 Eylül 2014 - 10:46 | #7

  mustafa :

  Merhaba lar hocam ben silahsız güvenlik kartını yeniledim ama selfitikanin arkasına cinsel taciz suçu vardır yazdılar ve Yargıtay da olduğunu belirterek ve calisa bilir dediler sizce bu normal mi kafama takıldı kanunda böyle bir şey var mı hocam sabikam yok savcılık bile temiz kayiti verdi bunlar neden böyle yaptı açıklar siniz sevinirim hocam

  Sertifikanın arkasına not yazılması gibi bir uygulama daha önce duymadım. Ancak devam eden mahkemeniz, adli sicilde görünmese de GBT’de mutlaka çıktığı için buna ilişkin belgelerin istenmesinin, işlemlerin tamamlanması açısından bir zorunluluk olduğunu da belirtmek gerek. Esas olan kimlik kartıdır, sertifikanın arkasındaki nota üzülmenize gerek yok. Bu arada mevzuat açısından kimlik kartı almaya hakkı olanlar bile il özel güvenlik komisyonuna sevk edilip reddediliyor bir çok ilde. Onlar da idare mahkemesine dava açıp bir sürü işlemle uğraşıyor. En azından bu gibi bir sıkıntıya maruz kalmamışsınız. İyi günler.

 8. 03 Ekim 2014 - 06:30 | #8

  Yakup TONBUL :

  Merhaba.İlk kez kimlik basvurusunda kullanmak üzere,Tasdiknamenin aslı gibi olması için notere aslının fotokopisini onaylatabilirmiyiz? Sadece fotokopi yi kullanabilirmiyim?(Tasdikname tarih ve Numarasi fotokopide mevcut)

  Tastiknamenizin aslını göstererek fotokopisini başvuruda kullanabilirsiniz. Noter onayı da aslını görerek fotokopisini onaylama şeklinde olur zaten. Daha sonra noter onaylı suretin fotokopisi de kullanılabilir. İyi günler.

 9. 18 Ekim 2014 - 15:36 | #9

  Serdar :

  Merhaba hocam Bir projede amirlik için valiliğe ayrı bir başvurumu yapmak gerekiyor?

  Proje-vardiya amirliği vb. pozisyonlar için ayrı başvuruya gerek yok, özel güvenlik kimlik kartı olması yeterlidir. Belirttiğiniz statüler işverenle çalışan arasındadır. İyi günler.

 10. 03 Kasım 2014 - 15:45 | #10

  turgay :

  meraba hocam.. ben özel güvenlik silahsız sertifikası kazandım,geçenlerde özel güvenlik kursuna gittim silahlıya çevirmek istedim ve kaydımı yaptırdım ama bir sebebten dolayı silahlı özel güvenlik sınavına giremiyecem ve atışlarada giremiyecem ,,özel güvenlik kursu mesaj atmış eger kursa gelmezseniz kaydınız silinir diye acaba silahlı sınava giriş hakkınımı kasteddi yoksa kazandığım silahsız sertifikamda mı silinir acaba neyi kasteddi? teekkür ederim aydınlatırsanız beni

  Silahsızı kazandığınıza göre sorun yok. Kursunuz silah eğitiminden söz etmiş olmalı. İyi günler.

 11. 10 Kasım 2014 - 17:48 | #11

  volkan :

  Merhaba hocam ben is kazası gecirmistim /37 lik is kaybim oldu kimligim elimden alinir mi yine guvenlik yapabilirmiyim ne yapmak gerekir yapmak icin tesekkur

  Yenilemede tekrar rapor istenmiyor. Ancak işyeriniz rapor isterse sorun olur. Sorununuz ortopedik ise silahsızlarda ortopedi onayı aranmadığı için sıkıntı yaşamazsınız. Maaş-özlük hakları yönünden bilemiyorum. İyi günler.

 12. 24 Kasım 2014 - 09:54 | #12

  bulent kurt :

  Merhabalar sayin hocam ozel bir bankada silahli guvenlik olarak calismaktayim. 3 ay once alkollu olarak arac kullanmaktan dolayi mahkemem oldu verilen ceza su sekilde 5237 sayili tcknin 179/3 maddesi yollamasiyla 179/2 maddesi geregince 1 ay hspis bunuda 5 yil hagb yapti..yani alkol ve uyustitucu madde etkisiyle trafik guvenligini tehlokeye atma sucu isledim buna istinaden silahli kimlik kartimi yenilemede sorun teskil edermi…tesekkurler iyi gunler.

  Ceza süreniz bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemenizde sorun olmaması gerekir. Eskiden olsa kesin cevap verebilirdim. Ancak yeni durumda hakkında mahkeme olanların evrakları bir çok ilde komisyona havale ediliyor. Oradan da ne çıkacağını kestirmek zor. Umarım işi bilenlere denk gelirsiniz. İyi günler.

 13. 24 Kasım 2014 - 15:03 | #13

  semih :

  merhaba şu şekilde bir sorum olacaktı.. kimliğinin iptal edilmesini gerektirecek şekilde ceza almış bir ö.g.g nin kimlik iptalinin olabilmesi için kimlik yenilenme tarihininmi ( 5 sene ) nin beklenilmesimi gerekiyor…yoksa kimlik iptali cezayı alır almazmı gerçekleştiriliyor.. burda tespit nasıl oluyor.. ve ö.g.g ne şekilde haberdar ediliyor (kimliğinin iptal olduğunun bildirilmesi) süreç nasıl işliyor bunu öğrenmek istiyorum çok teşekkürler…

  Normal şartlarda cezayı veren mahkeme, söz konusu kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alarak özel güvenlik şubesine de bildirilmesini kararda belirtir. Ancak yaşananlardan, bu bildirimin pek sağlıklı yapılmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla en geç yenilemede ortaya çıkınca, kişi yenileme eğitimi alsa dahi cezası, özel güvenlik olmaya engel teşkil ediyorsa kimlik verilmiyor. Benim bildiğim kadarıyla süreç bu şekilde yürüyor. İyi günler.

 14. Anıl
  27 Kasım 2014 - 21:22 | #14

  hayırlı geceler arkadaşlar. özel güvenlik kimlik müracatı için randevu alamayan arkadaşlara yarımdı olabilmek için yazmak istiyorum. Bende 54. sınav ı kazandım ve butun evraklarımı tamamladım. Randevu saatlerinin belirtildiği gibi randevu almaya calıstım yaklasık 1.5 haftadır alamıyordum. Bugün saat 22.45 itibari ile randevu mu almış bulunmaktayım. sistemi açık yakaladım. isterseniz bi deneyin. (İSTANBUL)
  Tekrar hayırlı geceleriniz olsun

 15. 02 Aralık 2014 - 17:58 | #15

  semih :

  teşekkürler… peki elimizdeki mahkeme kararıyla ö.g.g şubeye gitsek kimlik kartının çıkıp çıkmayacağını önceden kesin olarak söyleyebilirlermi….

  Mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup tecrübeli personelden yardım alabilirsiniz. İyi günler.

 16. 02 Aralık 2014 - 18:18 | #16

  ali :

  iyi günler hocam 1983 doğumluyum 1998 yılında hırsızlık suçuna karışdım bu sucu aynı gun içerisinde 3 ayrı işyerinde 3 arkadaşla gerçekleşdirdik (ve bunu yazarken yıllar geçmesine rağmen halen utanarak belirtiyorum) 2006 yılında guvenlik kursuna kaydoldum ama sınavdan 1 gun once sabıka kaydımı sildirdiğim halde sertifika alamiycağımı söylediler halen alamazmıyım aradan 16 yıl gecmesine rağman bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  Sabıka kaydı silinse de GBT’de durum görünür. Ancak suç tarihi 2005 yılından önce olduğu için mahkeme kararınızda “erteleme” yazıyorsa şöyle bir şansınız olabilir. Aynı mahkemeye başvurarak durumun, yeni kanuna göre değerlendirilerek “erteleme” verilen kararın “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” şeklinde değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Bu şekilde karar değişirse özel güvenlik olmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 17. 30 Aralık 2014 - 18:05 | #17

  semih :

  Iyi gunler ben guvenlik kartimi alırsam başka bir ilde o guvenlik kartıyla calisabilirmiyim yoksa hangi ilde aldiy

  Kimlik kartını, ehliyet gibi düşünebilirsiniz. Hangi ilde aldığınızın önemi olmadan tüm yurtta geçerlidir. İyi günler.

 18. 30 Aralık 2014 - 18:07 | #18

  Tuğba :

  Iyi günler. Özel güvenlik kursu elmalı yada Kaş da var mı acaba…

  Bunu bilemiyorum, EGM’nin sayfasındaki bilgiler de güncel olmayabiliyor. Bulunduğunuz yerden araştırmanızda yarar var. İyi günler.

 19. 30 Aralık 2014 - 18:08 | #19

  sevinc cam :

  Selamlar, özel güvenlik gorevlilerinin siyasi partiye üye olmalari yada siyasi parti yonetim kurulu uyesi olmalari yasak mi? Ozel sektorde calisanlara yasak olmayip kamuda calisanlara yasak oldugu ile ilgili yazilar var fakat “artik bu yasak kalkti” diyenlerde var.

  Kamuda memur statüsünde çalışan özel güvenliklere siyasi parti üyeliği yasak. Ancak özel sektörde çalışanlar için böyle bir yasak yok. İyi günler.

 20. 30 Aralık 2014 - 18:10 | #20

  şule :

  iyi günler ben tesettürlüyüm güvenlik olabilir miyim? olabilirsem hangi kuurum ve kuruluşlarda olabilirim? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

  Tesettürlü hanımların özel güvenlik olması mümkün. Çalışmalarını engelleyen yasal bir durum da yok. Dolayısıyla bu konudaki karar işverene bırakılmış. İşveren kabul ederse mümkün. İyi günler.

 21. 30 Aralık 2014 - 18:12 | #21

  mehmet45 :

  Mrb ben 2 007de silahli guvenlik sertifikasi aldım şimdi silahsız kart cikarabilirmiyim

  Silahlı kartı olanların silahsız yenileme yapabilmeleri için bu konudaki isteklerini, kursa bildirmeleri yeterli. Kimliğiniz silahlı da olsa silahsız yenileme eğitimi alabilirsiniz. İleride tekrar silahlıya geçmek isterseniz sadece 10 saatten oluşan yenileme-silah eğitimi almanız yeterli. İyi günler.

 22. 30 Aralık 2014 - 18:13 | #22

  celal :

  mrb ben bu 55. sınavda temel eğitim sınavından 57 almışım sılah yazılısından 14 silahdan kalmışım temel eğitimden geçdimmi acaba bidahki sınavda temel eğitim sınavına girmem gerekiyormu

  Temel eğitimden başarılı olabilmek için silahsız kısımdan en az 60 puan almak gerekir. Şu halde 60′dan az aldığınız için sınavın tamamından kalmışsınız. Bir sonraki sınava aynı şekilde tekrar girmeniz gerekir. İyi günler.

 23. 30 Aralık 2014 - 18:15 | #23

  burak :

  slm hocam sılahsız ozel guvenlık sınavlarına gırdım kaybettım tekrar gırmek ıcın ne kadar odeyıp ve nasıl kayıt ıslemını baslatmam gerekıyor …. bırde esımde sınava gırdı ve sonuclarda tc kımlık numarasını yazınca kayıt bulunamadı dıyor sebebı ne olabılır ?

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın, eşiniz muhtemelen yenilemeden girdiği için görünmemiştir. Dört sınav hakkınız doldu ise yeni baştan aynı veya başka bir kursa kayıt olup tekrar eğitim almanız gerekir. Bu şekilde dört sınav hakkınız daha olur. Ödeme kısmını kursunuzla görüşmeniz gerekir. Standart bir uygulama yok. İyi günler.

 24. 03 Ocak 2015 - 16:46 | #24

  süleyman 45 :

  Hocam yaka kaydim var ama sertifikam kaybettim yenisini nasil cikarabilirim

  Kartınız olduğuna göre muhtemelen sertifikanız emniyettedir. Birkaçı hariç tüm illerde sertifika aslı, kimlik başvurusu sırasında emniyet tarafından alınıyor. Yenisini çıkarmanız gerekmez. Herhangi bir iş için lazımsa kursunuzdan fotokopisini istemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 07 Ocak 2015 - 18:19 | #25

  Ömer :

  Mrb hocam soruşturma sırasında askerdeyken alınan cezalar güvenlik serfitikası almaya engel olurmu

  Askerlik hizmeti sırasında alınan disiplin cezaları (örneğin cep telefonu bulundurmak) engel olmaz. Adli suçlar (örneğin hırsızlık) engel olur. İyi günler.

 26. 07 Ocak 2015 - 18:24 | #26

  Devran :

  Mrb hocan ben özel güvenliğe yazıldım ama para cezası yemiştim buda sicilimde çıkıyor 500 tl buluntu veya hata sonucu ele geçirilmiş mal üzerinden tasarruf dıe. Bu serfitikayi almama engel olurmu hocam

  Mahkeme kararında suçun adı “buluntu veya hata sonucu ele geçirilmiş mal üzerinde tasarruf” yazıyorsa ve ceza süresi bir yıldan az ise sorun olmaz. Ancak suç olarak “hırsızlık” yazıyorsa ve ceza süresi bir yıl ve üstü ise sonuç olumsuz çıkar. İyi günler.

 27. 25 Ocak 2015 - 13:53 | #27

  fuat :

  Merhaba hocam ben sınava giris belgemi kaybettim ne yapmam lazım

  Kursunuzla görüşüp yenisini tanzim ettirmeniz gerekir. Aksi halde sınava giremezsiniz. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster