Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 23, toplamda : 73305 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Eylül 2012 - 09:26 | #1

  murat :

  hocam mrb rahatsız ettigim için öncelikle özür dilerim hocam yakaya taktıgımız çalışma kartın boş olanını nasıl temin edebiliriz

  Ankara’da iseniz Karizma Matbaası İnkılâp-2 Sokak 22/7 Kızılay adresinden temin edebilirsiniz. Başka ilden yazıyorsanız kursunuza danışmanız gerekir. İyi günler.

 2. 15 Şubat 2013 - 18:30 | #2

  ercan :

  hocam merhaba öncelikle bütün herkesin sorularına sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir sorum olacak ben silahlı sınavı kazandım dosyamı emniyete vereceğim kardeşimin daha önceden tutukluluk hali var benim daha önceden cazai bir şuçtan dolayı en ufak cezam yok acaba kardeşimin durumu beni etkiler mi arşiv araştırmasında silahlı belge için sorun çıkartır mı teşekkürler

  Özel güvenlik soruşturmasında kişi sadece kendinden sorumludur. Birinci derece yakınlarının dahi durumu, kişiyi etkilemez. Bu nedenle belirttiğiniz durumun size zararı olmaz, üzülmeyin. İyi günler.

 3. 03 Mayıs 2014 - 14:49 | #3

  FERHAT TOSUN :

  Hocam merhaba ; Özel bir kurumda ,özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Arkadaşlarla tartıştığımız konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim.İş yerimizin herhangi bir yerine veya kritik bir noktaya gelen şüphe duyulan aracı arayabilirmiyiz ?İzlenmesi gereken prosüdür nasıl olalıdır ? Teşekkür ederim.

  Şüphe duyulan aracın kapalı yerleri, arama kararı olmadan aranamaz, açtırılması istenemez. Sizler güvenlik olarak aracın gözle görünür yerlerine (açtırmadan) ve altına ayna ile bakabilirsiniz. İyi günler.

 4. 18 Eylül 2014 - 16:28 | #4

  cengiiz :

  özel bir bankada görev yapmaktayım bazı müşteriler bagirip çagiriyor ve diger müşterileride rahatsız ediyor bazen hakaret bile edildigi oluyor şahsıma veya diğer personellere.. uyardıgımız zaman veya dişarı çıkmasını söyledigimizde çıkmayıp sen bana bişey yapamasın diyebiliyorlar sizce nasıl bir müdaleedilmelisi gerekir ve kanun çerçevesinde jop veya kelepçe takılabilrimi böyle bir olayda beni aydınlatirsanız sevinirim

  Hakaret ve tehdit olduğunda genel kolluğu çağırmanız gerekir. Zor kullanmanın şartları oluşmadan cop ve kelepçe uygun olmaz. Bankalarda bekleyenler gerçekten agresif ve kırıcı olabiliyorlar. Ancak bu tepkilerin somut olarak siz çalışanlara değil, sisteme olduğunu düşünerek olayı şahsileştirmemenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle bankada çalışan özel güvenlik personelinin kimlik yenilemesinde bu tür konulardan mahkemesi olanlar sıkıntı yaşıyorlar. İyi günler.

 5. 24 Kasım 2014 - 15:03 | #5

  semih :

  merhaba şu şekilde bir sorum olacaktı.. kimliğinin iptal edilmesini gerektirecek şekilde ceza almış bir ö.g.g nin kimlik iptalinin olabilmesi için kimlik yenilenme tarihininmi ( 5 sene ) nin beklenilmesimi gerekiyor…yoksa kimlik iptali cezayı alır almazmı gerçekleştiriliyor.. burda tespit nasıl oluyor.. ve ö.g.g ne şekilde haberdar ediliyor (kimliğinin iptal olduğunun bildirilmesi) süreç nasıl işliyor bunu öğrenmek istiyorum çok teşekkürler…

  Normal şartlarda cezayı veren mahkeme, söz konusu kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alarak özel güvenlik şubesine de bildirilmesini kararda belirtir. Ancak yaşananlardan, bu bildirimin pek sağlıklı yapılmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla en geç yenilemede ortaya çıkınca, kişi yenileme eğitimi alsa dahi cezası, özel güvenlik olmaya engel teşkil ediyorsa kimlik verilmiyor. Benim bildiğim kadarıyla süreç bu şekilde yürüyor. İyi günler.

 6. 09 Şubat 2015 - 18:09 | #6

  Ali :

  Devlet Hastanesin de özel güvenlik olarak çalışmaktayım herhangi bir sendikaya üye olmamız da sıkıntı olurmu.

  Sendikaya üye olmak özel güvenliklere yasak bir durum değil, sadece greve katılmak yasak. Dolayısıyla sorun yok. İyi günler.

 7. 12 Şubat 2015 - 10:51 | #7

  atalay2009 :

  sitenizi yıllardır takip ediyorum sizden bu konuda acil yardım bekliyorum.20 gün önce iş yerimizde hırsızlık oldu.taşeron firma biz güvenliklere 500 tl maaşımızdan kesti yasalmı bu konuda ne yapabiliriz.şimdiden teşekkürler.

  Firma taşeron ise esas firmaya/işverene ve Çalışma Bakanlığının Alo-170 hattına, maaşınızdan haksız yapıldığını düşündüğünüz kesinti için şikayette bulunabilirsiniz. İyi günler.

 8. 03 Mart 2015 - 08:12 | #8

  gökhan :

  Hocam merhabalar 2006 girişli silahlı ögg yim,yaklaşık 3yıldır siyasi parti üyesiyim mart ayında 3.yenilemeyi yapıcam üyeliğim soruşturmada sorun teşkil edermi şimdiden cvbnız için
  teşekkürler..

  Özel güvenliklerin siyasi partilere üye olması yasak değil. İyi günler.

 9. 16 Nisan 2015 - 16:48 | #9

  kadir :

  işyerinin bağlı olduğu sendikaya bizde üye oalbilirmiyiz

  Sendikaya üye olmayı engelleyen bir mevzuat yok, olabilirsiniz. İyi günler.

 10. 30 Haziran 2015 - 07:47 | #10

  Hakan :

  Merhaba ben silahsız güvenlik kartimi 2 gun once kaybettim ne yapmam gerekiyor tekrar alabilimiyim sertifikamın orjinali evde duruyo hala 2014de almıştım.

  İkamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekiyor. İyi günler.

 11. 02 Temmuz 2015 - 07:58 | #11

  ibrahim :

  Slm hocam ben ö.g.g sinavina giriyor bi türlü kazanamiyorum bana yardimci olun lütfen 7.ci kezdir giriyorum kazanamiyorum lutfen yardimci olun a.r.o hocam bu ise ihtiyacim var lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  Yanlışın doğruyu götürmemesi, benzer soruların çıkması avantaj. Bu nedenle başarısızlık ihtimalini unutup ders konularını okuyun, soruları çözün, yanlış cevapladığınız sorulara ilişkin konuları tekrar okuyun. Sınavdan önceki 10-15 gün boyunca da her gün bir sınav (100 soru) çözecek şekilde çalışın. Sınav merkezine erken gidip kodlamaları süre başlamadan tamamlamanız süre kazandırır. Soruyu, şıklarını iyice okuyup anlamadan işaretleme yapmayın. Atladığınız soru olursa optik okuyucuda kaydırmamak için dikkat edin. Acele etmeden sınav süresini sonuna kadar kullanın. Boş cevap bırakmayın. Adayları en çok yanıltan “hangisidir” diye çıkan bir sorunun sonraki sınavda “hangisi değildir” diye çıkabilmesidir. Aynı durum şıklarda da söz konusu. Bu nedenle bildiğinizden emin olduğunuz soruyu dahi dikkatle okuyun. Sınavda başarılı olanlar sizden daha zeki değil inanın, sadece daha dikkatli olabilirler. Başarılar.

 12. 06 Temmuz 2015 - 15:30 | #12

  gülşen :

  Mrb.türbanlı olmak güvenlik olmama engelmidir acaba.değilse ve nerelerde türbanlı güvenlik olunur

  Türbanlı olmak özel güvenliğe engel değildir. İşverenin de müsaadesiyle (kabulüyle) çalışmak mümkündür. Nerelerde çalışılabileceğini bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 13. 10 Temmuz 2015 - 16:17 | #13

  Cüneyt :

  Mrb.daha önce silahlı sertifika almistim.fakat belgeleri hazırlayip cikarttirmadim.bir sonraki yenilemeyi silahsiz olarak yaptim.en son sinavda silahli yenileme yaptim.yenileme evraklarinda hastane raporu istenirmi.isterlerse devlet hastanesi sartmidir.tesekkurler.

  Daha önce silahlıya uygun rapor almadığınız için bir defaya mahsus almanız gerekir. Her ne kadar ilk sertifikanız silahlı da olsa silahsız kimlikle silahlı yenilemeniz mümkün olmaz. Silahlılardan heyet raporu istenir. İyi günler.

 14. 13 Temmuz 2015 - 07:33 | #14

  ahmet :

  Mrb.silahlı özel güvenlik kartımın süresi doldu.Yenilemek için kurs üzerinden başvuru şartmıdır yoksa bireysel olarak başvuruda bulunup sınava girebilirmiyim.askeri yenileme ücreti,sınav ücreti vb giderler 2015 için ne kadardır.Konuyla ilgili detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim.Saygılarımla.

  Kimlik süresi dolanlar, bir kurs üzerinden yenileme eğitimi-sınav işlemlerini tamamladıktan sonra alacakları sertifika ve o ilde istenen belgelerle ikamet ettikleri il özel güvenlik şubesine başvururlar. Soruşturma olumlu sonuçlandığı takdirde yeni kimlikleri verilir. Bireysel başvuru derken ne kastettiğinizi anlayamadım ama kimlik yenileme süreci bu şekilde işler. Yenileme kurs ücreti illere göre değişir. Sınav ücreti silahlı-60 TL, silahsız 40 TL’dir. Kimlik kartı olanlardan rapor-vergi istenmez. Sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme yoktur. İyi günler.

 15. 14 Temmuz 2015 - 17:14 | #15

  fatih ertuk :

  iyi günler hocam uyap da gözüken arviş kaydım yüzünden ögg kimlik kartım onaylanmadı ilgili mahkemeye dilekce verip sildirdim yanlız dosyalarımı iade etmediler tebliğ yapmışlardı tekrar sertifikamı kayıt olduğum kursdan alıp tekrar evraklarımı tammalayıp kimlik kartı icin müracat etmemde sorun olurmu? Teşekkürler

  Özel güvenlik soruşturmalarında adli sicildeki kayıt silinmesi durumu değiştirmez. GBT’de tüm kayıtlar görünür. Dolayısıyla bir kez reddedildi ise ikinci başvuru da aynı şekilde sonuçlanacaktır. İyi günler.

 16. 14 Temmuz 2015 - 17:15 | #16

  AHMET ERDOĞAN :

  arkadaşlar selamun aleyküm silahlı özel güvenlik kartım var ruhsatlı taşıma veya bulundurm silah alabiliyomuyum ?

  Özel güvenlik kartı, taşıma ruhsatı almaya imkan vermez. İyi günler.

 17. 29 Temmuz 2015 - 09:36 | #17

  ebubekir :

  meraba hocam bu yenileme yapıldıktan sonra verdikleri kimlık yerine geçen kagıdı kaybettim nerden çıkarabilirim.çıkarmak uzun sürer mi

  Kimlik yenileme yaptığınıza dair kağıdın yenisini artık vermezler. O uygulama, yeni stil kimlik çıkacağı planlandığı için yapılmıştı. Yeni kimlik olmadı, eski kimliklerin yeni bilgilerle yazılmış hali veriliyor. Davalara ilişkin son durumu gösterir belgeleri, yenileme başvuru evrakınıza eklemeniz zorunludur. İkamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 18. 12 Ağustos 2015 - 07:13 | #18

  hakocan batmanlı :

  merhaba hoca özel güvenlikte yeniyim kendi memleketimden bu işi yapmak istiyorum batmanda bir özel güvenlik şirketinde çalışmam mümkün mü yada nereye baş vurmam gerektiğini söyleyebilir misiniz lütfen

  Hangi ilde hangi şirketlerin faaliyet gösterdiği, ancak o ilden öğrenilebilir. Batman’da hastane, PTT, devlet binaları, konut siteleri vb. özel güvenliğin çalışma alanına giren yerleri araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 12 Ağustos 2015 - 07:22 | #19

  AYKUT :

  İYİ AKSAMLAR HOCAM BEN 07.07.2015 TARİHİNDE OZEL GUVENLİGE YAZİLDİM BANA WE AGUSTOS TAKİ SİNAVA KAYİT EDİCEZ DEDİLER AMA BİR SONRAKİ 10UNCU AYDAKİ SİNAVA KAYİT ETMİŞLER YURURLUK DEĞİŞTİ DİYORLAR X-RAY CCTV YAKİN KORUMA EGİTİMLERİ ALİCAKMİSİZ ANLİCANİZ ZORLASTİRİYORLAR HERALDE PEK İNANMADİM HOCAM SİZİN BU KONUDA BİR BİLGİNİZ VARMİ KURS DOGRUMU SOYLUYOR CEVAP VERİRİSENİZ HOCAM COK SEVİNİRİM..

  23 Ağustos sınavına, kursu 20 Temmuz’da bitenler katılabileceğinden en geç 30 Haziran’da kursun başlaması gerekirdi. Dolayısıyla kayıt olduğunuz tarihte çok açık olarak o sınava katılamayacağınız belli iken size yanıltıcı bilgi verilmiş maalesef. Belirttiğiniz derslerle ilgili durum eğitimin içeriği ile ilgili olup süreye ilişkin değildir. Sürelerle ilgili bir değişiklik yoktur. Buna göre kursunuzun sadece derslerle ilgili belirttiği hususlar doğru, kursa kayıt olurken verilen bilgi yanlış veya yanıltıcı denilebilir. İyi günler.

 20. 14 Ağustos 2015 - 17:15 | #20

  Defne :

  Mrblar.bn güvenlik başvurusu yapacagım fakat kapalıyım.yani almamda bi sorun oluyor mu bilgilnmek istiyorm

  Eğitim almanızda sorun yok. Çalışmayı engelleyen yasal bir durum da yok. Dolayısıyla çalışmada inisiyatif işverene bırakılmış. İşvereniniz kabul ettiği takdirde çalışmanız mümkün. İyi günler.

 21. 18 Ağustos 2015 - 10:49 | #21

  ali :

  hocam iyi günler.hocam silahlı kimlik kartımı yenileyeceğim. puan ortalamam kaç olması lazım. teşekkürler…

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme şimdilik yok. İleride puan barajı geleceği dedikodusu var ama şu an böyle bir uygulama yok. İyi günler.

 22. 19 Ağustos 2015 - 11:50 | #22

  mustafa :

  iyi gunler saygıdeğer hocam. ben yaka kartimi kaybettim. yenileme suresi doldu yenileme için başvuru yapacam onun içinde kaybettiğim yaka kartınin fotokopisi lazim. bu fotokopi olmadan yenileme yapabilirmiyim ? yada sertifika dosyam il jandarma da acaba o dosyada fotokopisi varmidir ? tesekkyrler.

  Eski kursunuzdan veya il jandarmadaki dosyanızdan sertifika fotokopisini bulabilirsiniz. Eski kartınızın fotokopisi il jandarmada olmaz, eski işyerinizde de olabilir. İyi günler.

 23. 19 Ağustos 2015 - 16:13 | #23

  n kaya :

  merhaba.sınav olaraktan sanıyorum kasıma kaldık ama
  bu kayıt olursam eğitimlere ne zaman başlarız.

  Ağustos sonu, Eylül başı gibi kayıt olursanız Kasım sınavına yetişmeniz mümkün olur. Kurs başlangıç tarihleri, kurslar tarafından belirlendiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 24. 19 Ağustos 2015 - 16:15 | #24

  eren :

  iyi gunler. ben özel güvenlik yaka kartimi kaybettim. İkametim jandarma bölgesi. yenisini almam için gerekli evraklar nelerdir ? son olarak resmi yada yerel bir gazeteye ilan vermek gerekirmi ? tesekkurler.

  Jandarma bölgesindeki işlemler, neredeyse her ilde farklı. Bu nedenle oraya sormanız veya eski kursunuza danışmanız doğru olur sanıyorum. Ankara’da yeni kimlik ve dilekçe yazdırıp götürüyorlar, onaylanana kadar bir belge veriliyor. İyi günler.

 25. 22 Ağustos 2015 - 12:10 | #25

  DERVİŞ GÖÇMEN :

  SAYIN HOCAM MERHABA.SİLAHLI KİMLİĞE SAHİBİM.09 ARALIK 2015′DE GEÇERLİLİK TARİHİ BİTİYOR.3SENE SİLAHSIZDAN SİLAHLI KİMLİĞE ÇEVİRMİŞTİ. NE YAPMAM GEREKİYOR.GENİŞ BİLGİ VERİRMİSİN.RAHATSIZLIĞIM NEDENİYLE 2SENE ÇALIŞMADIM. 4 AYDIR İŞTE ÇALIŞIYORUM.YENİ SİSTEMİ TAKİP EDEMEDİM.GECİKME SIKINTI YAPMAZ İNŞALLAH…

  Silahlı süreniz, silahsız kimlikte yazan tarihe kadardır. Silah eğitimi temel kapsamında olup yenileme yerine geçmez. 23 Ekim 2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız, 29 Kasım 2015 sınavına girebilirsiniz. Kimlik süresi dolmadan soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması gerekir. Sınav tarihi ve kimlik süreniz dikkate alındığında soruşturmanın yetişmesi zor görünüyor. Bu nedenle kursunuzla görüşüp sertifika hariç diğer belgelerle özel güvenlik şubeye başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 26. 24 Ağustos 2015 - 13:25 | #26

  Hakan :

  İyi Günler….
  kısa bir sorum olacaktı
  Silahsız kimlik kartı çıkartacağım fakat hazırlamam gereken evrak listesinde
  1 adet güvenlik soruşturma formu (bilgisayarla doldurulacak 3 adet resim yapıştırılacak muhtara onaylattırılacak)
  yazıyor ama arşiv araştırma formunda 1 adet resim yapıştırma yeri var kalan 2 adet resmi yapıştıracak yer bulmadım formda bilgi vermini rica ediyorum çok teşekkürler

  O belgenin üzerine üç adet değil, her nüshaya bir adet resim yapıştırılır. Ancak o belge iki nüsha istenir, neden üç istendiğini bilemiyorum. Bu evraklar illere göre ciddi farklılıklar gösterebildiği için en doğrusu kursunuzdan sormanız olur sanıyorum. İyi günler.

 27. 25 Ağustos 2015 - 11:56 | #27

  irfan :

  Selamun aleyküm size bi sorum olacak , 13.09.2015 tarihinde kimlik karti süresi doluyor 23.08.2015 tarihinde yenileme sınava girdim , herhangi bi yerde calismiyorum , evraklari emniyete simdidenmi vermem gerekir sertifika ciktiktan sorami bilgi verirseniz sevinirim simdiden teşekkür ederim

  Soruşturma işlemlerinizi çabuklaştırmak isterseniz şimdi, aceleniz yoksa sertifika çıktıktan sonra verebilirsiniz. İyi günler.

 28. 27 Ağustos 2015 - 07:22 | #28

  Rifat :

  Hocam kolay gelsin yenileme sinavina girdim kazandim kurstan bi sertifika verdiler fakat serti fikayi kaybetim ne yapmam gerek

  Aynı kursa başvurup yenisini istemeniz gerek. İyi günler.

 29. 29 Ağustos 2015 - 06:59 | #29

  ismail :

  iyi günler hocam. hocam benim silahsız sertifikam var bunu silahlıya çevirmek istyorum ama halen açık öğretim lisesindeyim.liseyi bitirmeme 3 kredi. diplomanın gelmesi yaklaşık 3 ayı felan buluyo. kasımdaki sınava yetişmem için milli eğitimden diplama yerine çıkma belgesi alsam kabul olunurmu.

  Açıköğretim bürosundan lise diploması almaya hak kazandığınızı belirten bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. Kasım sınavına girebilmek için eğitimlerin 23 Ekim’e kadar bitmesi gerekiyor. Bu belgeyi en geç 20 Ekim’e kadar almanız halinde sınava girmeniz mümkün olur. Aksi halde 2016′nın ilk sınavına kalırsınız. Raporda süre konusu olduğu için önce belgeyi sonra raporu almanız uygun olur. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3