Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 21, toplamda : 71084 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Eylül 2012 - 09:26 | #1

  murat :

  hocam mrb rahatsız ettigim için öncelikle özür dilerim hocam yakaya taktıgımız çalışma kartın boş olanını nasıl temin edebiliriz

  Ankara’da iseniz Karizma Matbaası İnkılâp-2 Sokak 22/7 Kızılay adresinden temin edebilirsiniz. Başka ilden yazıyorsanız kursunuza danışmanız gerekir. İyi günler.

 2. 15 Şubat 2013 - 18:30 | #2

  ercan :

  hocam merhaba öncelikle bütün herkesin sorularına sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir sorum olacak ben silahlı sınavı kazandım dosyamı emniyete vereceğim kardeşimin daha önceden tutukluluk hali var benim daha önceden cazai bir şuçtan dolayı en ufak cezam yok acaba kardeşimin durumu beni etkiler mi arşiv araştırmasında silahlı belge için sorun çıkartır mı teşekkürler

  Özel güvenlik soruşturmasında kişi sadece kendinden sorumludur. Birinci derece yakınlarının dahi durumu, kişiyi etkilemez. Bu nedenle belirttiğiniz durumun size zararı olmaz, üzülmeyin. İyi günler.

 3. 09 Ocak 2014 - 18:06 | #3

  hasan :

  hocam merhaba özel güvenliğim malum havalarda soğudu internette özel güvenlik yeleği gördüm ön kısmında 5188 sayılı özel güvenlik arması var ve simgenin üstünde türk bayrağı var yine ön kısmında ayriyetten büyük bir harfle güvenlik diye yazıyor arka kısmındada yine 5188 yazılı özel güvenlik arması var ve ayriyettende büyük özel güvenlik yazıyor şimdi ben bu yeleği alsam işyerinde giyebilirmiyim bunda herhangi olumsuz bir durum varmıdır bu yeleği giydiğimde şirketin kendi arması görünmez hale geleceği için sıkıntı olur mu acaba teşekkürler.

  Cevap oldukça gecikti, lütfen kusura bakmayın. Belirttiğiniz yelek, onay alınmış üniformaya dahil olmadığı için sıkıntı olabilir. Denetlemede onaylanmış üniforma dışında giysi istenmez çünkü. İyi günler.

 4. 03 Mayıs 2014 - 14:49 | #4

  FERHAT TOSUN :

  Hocam merhaba ; Özel bir kurumda ,özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Arkadaşlarla tartıştığımız konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim.İş yerimizin herhangi bir yerine veya kritik bir noktaya gelen şüphe duyulan aracı arayabilirmiyiz ?İzlenmesi gereken prosüdür nasıl olalıdır ? Teşekkür ederim.

  Şüphe duyulan aracın kapalı yerleri, arama kararı olmadan aranamaz, açtırılması istenemez. Sizler güvenlik olarak aracın gözle görünür yerlerine (açtırmadan) ve altına ayna ile bakabilirsiniz. İyi günler.

 5. 18 Eylül 2014 - 16:28 | #5

  cengiiz :

  özel bir bankada görev yapmaktayım bazı müşteriler bagirip çagiriyor ve diger müşterileride rahatsız ediyor bazen hakaret bile edildigi oluyor şahsıma veya diğer personellere.. uyardıgımız zaman veya dişarı çıkmasını söyledigimizde çıkmayıp sen bana bişey yapamasın diyebiliyorlar sizce nasıl bir müdaleedilmelisi gerekir ve kanun çerçevesinde jop veya kelepçe takılabilrimi böyle bir olayda beni aydınlatirsanız sevinirim

  Hakaret ve tehdit olduğunda genel kolluğu çağırmanız gerekir. Zor kullanmanın şartları oluşmadan cop ve kelepçe uygun olmaz. Bankalarda bekleyenler gerçekten agresif ve kırıcı olabiliyorlar. Ancak bu tepkilerin somut olarak siz çalışanlara değil, sisteme olduğunu düşünerek olayı şahsileştirmemenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle bankada çalışan özel güvenlik personelinin kimlik yenilemesinde bu tür konulardan mahkemesi olanlar sıkıntı yaşıyorlar. İyi günler.

 6. 18 Eylül 2014 - 16:30 | #6

  Helin :

  Bir akrabam silahla yagmaya teşebbüs suçundan 5yıl verdiler 6ay yattı denetimli saldılar. Dosyalrnı iceri verdi ama vali reddetti cünkü denetimlılığı daha bitmemiş. Acaba bitti alabilir mi kartını

  Silahlı yağma suçu ve beş yıl ceza, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Denetimli serbestlik süresi dolsa da maalesef kimlik kartını almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 7. 18 Ekim 2014 - 15:36 | #7

  Serdar :

  Merhaba hocam Bir projede amirlik için valiliğe ayrı bir başvurumu yapmak gerekiyor?

  Proje-vardiya amirliği vb. pozisyonlar için ayrı başvuruya gerek yok, özel güvenlik kimlik kartı olması yeterlidir. Belirttiğiniz statüler işverenle çalışan arasındadır. İyi günler.

 8. 24 Kasım 2014 - 15:03 | #8

  semih :

  merhaba şu şekilde bir sorum olacaktı.. kimliğinin iptal edilmesini gerektirecek şekilde ceza almış bir ö.g.g nin kimlik iptalinin olabilmesi için kimlik yenilenme tarihininmi ( 5 sene ) nin beklenilmesimi gerekiyor…yoksa kimlik iptali cezayı alır almazmı gerçekleştiriliyor.. burda tespit nasıl oluyor.. ve ö.g.g ne şekilde haberdar ediliyor (kimliğinin iptal olduğunun bildirilmesi) süreç nasıl işliyor bunu öğrenmek istiyorum çok teşekkürler…

  Normal şartlarda cezayı veren mahkeme, söz konusu kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alarak özel güvenlik şubesine de bildirilmesini kararda belirtir. Ancak yaşananlardan, bu bildirimin pek sağlıklı yapılmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla en geç yenilemede ortaya çıkınca, kişi yenileme eğitimi alsa dahi cezası, özel güvenlik olmaya engel teşkil ediyorsa kimlik verilmiyor. Benim bildiğim kadarıyla süreç bu şekilde yürüyor. İyi günler.

 9. 09 Şubat 2015 - 18:01 | #9

  muhammed :

  merhaba hocam siyasi parti üyeliği ö g g olmaya engelmidir?

  Siyasi parti üyeliği, ÖGG olmaya engel değildir. İyi günler.

 10. 09 Şubat 2015 - 18:02 | #10

  ufuk :

  merhaba silah atışlarına girmeden başarılı olabiliyormuyuz temel sinav ve silah sorularindan gecer puanı alırsak ?

  Sınavın silah bölümünden tam puan bile alsanız, atışa katılmazsanız başarılı olamazsınız maalesef. İyi günler.

 11. 09 Şubat 2015 - 18:05 | #11

  Çağlar :

  hocam merhaba,ben silahlı özel güvenlik görevlisi olarak bir kurumda çalışmaktayim..2013 yılında komuşumla yaşadıgım bir kavgadan dolayı karakolluk olduk.birbirimizden şikayetçi olmadık.lakin bu kamu davasına düştüğü için bana 1 ay 7 gün ceza verildi..buda hagb kararı verilerek denetimli serbestlik uygulandı.adli sicil kaydımda gözükmüyor.cmk nın 231/5-8 cezası uygulanmış bana..kimligimi yenilemek için emniyete gittimde bana mahkemeden gerekçeli karar ve kesinleşme şerhi istediler..kesinleşme şerhinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik yazıyor.başka birşey yazmıyor..Bu durum silahlı kimligimi yenilememde sıkıntı olurmu?? bir avukat arkadaşıma sordugumda ceza almadıgımı hagb kararı oldugunu sıkıntı olmayacagını ama yinede Ö.G Şube müdürlügüne ” böyle bir olaya karıştım hagb kararı uygulandı kimligimin yenilenmesini tarafınıza arz ederim” diye dilekçe yazıp adli sicil kaydıyla beraber emniyete vermemi tavsiye etti..sizin düşünceniz nedir?? nasıl bir yol izlemeliyim saygılar..

  Gerek suçun türü, gerekse verilen ceza süresi bakımından silahlı yenilemenizde sorun yok görünüyor. Kimlik başvurusunda mahkemesi olanların buna ilişkin belgeleri vermeleri prosedür gereği zorunlu. Herhangi bir olumsuzluk var olduğu anlamına gelmez. Kimlik bürosunun sizden evrak istemesi de bundan kaynaklanıyor. Dilekçe vermenize gerek yok, istenen evrakı vermeniz yeterli. İyi günler.

 12. 09 Şubat 2015 - 18:07 | #12

  Erkan :

  Mrb.temel egitim sinav sonucu 64,silah sorularindan 36,silah atisindan 20 puan almisim,alicam belge turu silahsizmi,silahlimi olur.ilginize simdiden tsekkurler.

  Verdiğiniz bilgilere göre temel 64, silah toplamı 56 ise silahlı geçersiniz. İyi günler.

 13. 09 Şubat 2015 - 18:08 | #13

  Zİyaretçi :

  Merhaba benim bi sorun olacaktı ben 2012 yılının mart ayında birini belden aşağı alkolluyken bıçakladım ve o gece kendim teslim oldum serbest bırakıldım mahkeme kağıdım geldi kamu davasına cıktım ve hakim 5 yıl infaz ve 6 ay gün ve 6 milyar para cezası verdi dedi ki infazın süresince bi suç işlersen hem şimdiki suç ile o zaman işlediğin sucun cezasını ve 6 milyar para cezasını ödersin şimdi silahsız özel güvenlik kursu gördüm ve dün sınava girdim bunu kursumada söylemedim güvenlik görevlisi olmama bi engel teşkil edermi

  Mahkeme kararında verilen ceza 6 ay ise özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Bir yıl ve üstü ceza engel olur. Ancak kimlik başvurusu yaparken mahkemeye ilişkin son durumu gösterir belgeleri vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 14. 09 Şubat 2015 - 18:09 | #14

  Ali :

  Devlet Hastanesin de özel güvenlik olarak çalışmaktayım herhangi bir sendikaya üye olmamız da sıkıntı olurmu.

  Sendikaya üye olmak özel güvenliklere yasak bir durum değil, sadece greve katılmak yasak. Dolayısıyla sorun yok. İyi günler.

 15. 12 Şubat 2015 - 10:51 | #15

  atalay2009 :

  sitenizi yıllardır takip ediyorum sizden bu konuda acil yardım bekliyorum.20 gün önce iş yerimizde hırsızlık oldu.taşeron firma biz güvenliklere 500 tl maaşımızdan kesti yasalmı bu konuda ne yapabiliriz.şimdiden teşekkürler.

  Firma taşeron ise esas firmaya/işverene ve Çalışma Bakanlığının Alo-170 hattına, maaşınızdan haksız yapıldığını düşündüğünüz kesinti için şikayette bulunabilirsiniz. İyi günler.

 16. 03 Mart 2015 - 08:12 | #16

  gökhan :

  Hocam merhabalar 2006 girişli silahlı ögg yim,yaklaşık 3yıldır siyasi parti üyesiyim mart ayında 3.yenilemeyi yapıcam üyeliğim soruşturmada sorun teşkil edermi şimdiden cvbnız için
  teşekkürler..

  Özel güvenliklerin siyasi partilere üye olması yasak değil. İyi günler.

 17. 03 Nisan 2015 - 12:03 | #17

  cengiz :

  Temel egitim sinavindan basarili oldum anca silah sinavinda basarili olamadim silah sinavina tekrar sonraki donemi mi beklemek zorundayim yoksa oncesinde sinav oluyo mu gecemeyenler icin

  Bir sonraki sınavın sadece silah bölümüne girmeniz gerekir. Silah bölümü; silah yazılı (25) soru ve 5 atıştan oluşur. İyi günler.

 18. 03 Nisan 2015 - 12:04 | #18

  muammer :

  Ben ASKERLİĞİMİ jandarma olarak yaptım benim için eğitim yararı olabilirmi ortaokul menzunuyum silahli alabilirmiyim

  Ortaokul mezunu olduğunuz için silahsız eğitim alabilirsiniz. Jandarma olmanızın, özel güvenlikte bir katkısı yok maalesef. İyi günler.

 19. 08 Nisan 2015 - 09:28 | #19

  halil :

  dısardan okuyorum.lise diplomam kayboldu.yaka kartı için ögrenci belgesi gecerlimidr….

  Dışarıdan okuduğunuz üniversite sanırım, diğer yorumda gözümden kaçmış. Lise mezunu iseniz silahlı için de okulunuzdan alacağınız belge yeterlidir. İyi günler.

 20. 09 Nisan 2015 - 09:53 | #20

  E.SÜTAŞ :

  HOCAM İYİ GÜNLER BEN 29 MART YENİLEMEYE GİRMİŞTİM SINAV İYİ GEÇTİ AMA ATIŞTA ATAMADIM SIKINTI OLURMU YARDIMCI OLUR KAÇ GÜNDEN BERİ UYAYAMIYORUM HOCAM TEKRARMI GİRECEM SINAVA YADA ATIŞA HOCAM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, başarı şartı yok. Dolayısıyla sınava katıldığınız için endişelenecek bir şey yok. Atışta isabet kaydetmeseniz de sertifikanız silahlı çıkar. İyi günler.

 21. 14 Nisan 2015 - 10:23 | #21

  mete :

  hocam iyi günler ben57.sınavı kazandım ben istanbuldayım bundan sonra ne yapmam lazım

  İşlemler ve istenen belgeler illere göre farklılık gösterdiği için konuyu kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 22. 16 Nisan 2015 - 16:48 | #22

  kadir :

  işyerinin bağlı olduğu sendikaya bizde üye oalbilirmiyiz

  Sendikaya üye olmayı engelleyen bir mevzuat yok, olabilirsiniz. İyi günler.

 23. 21 Nisan 2015 - 07:57 | #23

  mustafa gürtekin :

  selamünaleyküm hocam hayırlı akşamlar. mayıs 16 da silahsız güvenlik sınavına gireceğim kısmet olursa. yalnız benim askeriyeden firardan 5 yıl ertelenmiş habg cezam var. birde denetimli serbestliğim vardı madde kullanmaktan takip ettim düzenli bir şekilde tahlilleri temiz verdim mayıs 13 de son görüşmemi yaptıgmda dosyanın kapanacağı sölendi . mayıs 16 da sınavı kazanırsam sorun olurmu bunlar sertfkayı almaya. şimdiden bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim .SAYGILAR

  Özel güvenlik sınav tarihi 24 Mayıs 2015, 16 Mayıs’ta sınav yok. Uyuşturucu madde suçlarında, illere göre farklı uygulama olabildiği için denetimli serbestlik sürenizi sorunsuz tamamladığınıza dair belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan alacağınız cevaba göre diğer masrafları yapmanız daha uygun olur. İyi günler.

 24. 24 Nisan 2015 - 11:14 | #24

  Burak kaplan :

  Hocam iyi günler ağustosta yenileme sınavına girecegim kurs ücreti harici benden poligon ve sınav ücreti olarak emniyete yatırmak için 150 TL para istediler birde atışlarda basari saglayamazsam silahli olan seltifikam silahsız olacakmış bilgi verirseniz sevinirim tesekkur ederim.

  Sınav ücreti silahlılar için halen 60 TL olduğuna göre 90 TL de poligon için istenmiş sanırım. Ayrıca sınav ücreti ödememek kaydıyla makul gibi görünüyor (poligon durumu illere/kurslara göre değişebilir, bazı kurslar kurs ücretine dahil ediyor). Eğitim atışında 25 mermiden 15′inin hedefte olması gerekir. Eğitim atışında puanlama yok ama böyle bir şart var. Yenileme sınav atışında ise beş mermi kullanılır. Yenileme yazılı ve atış sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Dolayısıyla silahsıza geçmeniz konusu yanlış anlaşılma olabilir. Eğitim atışında 25′de 15 olmazsa mermi ücretini kendiniz karşılayarak 25 mermi daha atma hakkınız var. Yenileme eğitimi alan birine atış yaptırmayıp silahsız bildirim yapılan biri yazdığı için biliyorum. Bu konuyu önemle belirtmek istedim. Eğitim atışında yirmibeşer mermi alıp atışı tekrarlamak mümkün. İyi günler.

 25. 12 Mayıs 2015 - 13:05 | #25

  burak gunaydin :

  Silahli seltifikami sube mudurlugune evraklarimla teslim ettim 3 hafta oldu kartim hala cikmadi hocam biraz daha bekliyecekmiyim ne kadar surede cikiyor bilginiz varmi tesekkurler

  Kart onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza en doğru cevabı, başvuru yaptığınız birimden veya kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 26. 12 Mayıs 2015 - 13:06 | #26

  tarık :

  yenilemede kalma varmı silahlı

  Yenileme sınavının yazılı ve atış bölümüne katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Atıştan isabet kaydetmeseniz de silahlı sertifika alabilirsiniz. İyi günler.

 27. 25 Mayıs 2015 - 14:56 | #27

  bekir :

  HOCAM 5 yıl ertelemeli hakaretten ceza aldım ama tekrar suc isledigimde hapis cezası olur dediler ö.g sertifikamı yenilemeye engelmi

  Hakkında mahkeme kararı olanların özel güvenlik olma/yenileme başvurularında erteleme süresine değil, ceza süresine bakılır. Hakaret suçundan aldığınız ceza bir yıldan az ise sorun yok. İyi günler.

 28. 25 Mayıs 2015 - 16:18 | #28

  Emre :

  hocam iyi günler size bi sorum olucak şuan güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum geçenler de şeytana uyup ilk defa biyerden uyuşturucu alıp içtik ve jandarmaya yakalandık daha hüküm giymedik ama soruşturduk denetimli alcakmışız kartımız iptal olurmu…

  Uyuşturucu suçlarında yapılan işlem illere göre değişebiliyor. Örneğin Ankara’da uyuşturucu suçundan işlem görenlere kart verilmiyor. Bulunduğunuz ilden araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 26 Mayıs 2015 - 07:13 | #29

  Cengiz :

  57. Temel sinavdan 67 aldim ama silah sinavindan kaldim silahsiz sertifika aldim gelecek sinavin silah bolumunden 60 uzerinden mi degerlendirilicem yoksa ilk sinavda telemden aldigim o 7 puan fazlalikta tekrar eklenerek 53 puan mi almam yeterli olucak.
  Tesekkur ederim simdiden

  İlk notunuz 67 geçerlidir. Mayıs’ta sınava girmediğinize göre Ağustos’ta 3.hakkınızı kullanmış olacaksınız sanırım. Temel notunuzla birlikte 120′yi bulacak şekilde not almanız gerekir. İyi günler.

 30. 28 Mayıs 2015 - 14:35 | #30

  sabriye :

  Iyi günler hocam ben orta açıktan öğretim öğrencisiyim orta öğretimi bitirmeme 5 ay var öğrenciyken kayıt yaptırabilir miyim bazı kurslar olmaz diyor

  Ortaokul mezunu olmak özel güvenlikte aranan en az eğitim düzeyidir. Bazı kurslar değil, tüm kursların olmaz demesi gerekirdi. Liseye devam eden biri, silahsız eğitim alabilir. Ancak ortaokula devam eden birinin ancak mezun olduktan sonra kursa kayıt olması mümkün olur. Beş ay daha beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 31. 29 Mayıs 2015 - 12:17 | #31

  hakan :

  iyi günler hocam eğitim atışın da 25 mermiden 12 sini isabet ettirmiş arkadaşım ve ona tekrar atması için harici mermi verilmemiş. yani siz diyorsunuz ya 25 te 15 yapmak şart bu arkadaş 12 vurmuş ve olay kapanmıış. bu 12 vurması sınavlar da başarılı oldugunda sertifika çıkarmasına engel olur mu?

  Emniyete gönderilen atış tutanağında da isabet sayısı oniki yazıyorsa sıkıntı olur. Burada önemli bir detay, hedef kağıdında onbeş isabet olana kadar atışa devam edilmesi değil, yeni yirmibeşlik mermi almak gerektiğidir. Atış eğitiminde istenen, yirmibeş mermiden onbeşinin hedefte olmasıdır. Bu nedenle her seferinde yeniden yirmibeş mermi alınmalıdır. İyi günler.

 32. 29 Mayıs 2015 - 12:19 | #32

  Emre :

  iyi günler hocam ben 2012 yılında almış olduğum özel güvenlik sertifikamı kaybettim. Aksilik aldığım ve eğitim gördüğüm kurs kapandı. bu durumda ne yapmalıyım ?

  Kimlik kartı başvurusu yaptıysanız sertifika aslını muhtemelen emniyete vermişsinizdir. Kart başvurusu yapmadıysanız bulunduğunuz il emniyetine başvurup danışmanız gerekir. İyi günler.

 33. 30 Mayıs 2015 - 08:52 | #33

  mertcan :

  merhaba 5 yılın sonunda yenilemek için gireceğimiz sınavdan başarısız olursak kimliğimiz iptal mı oluyor ? kalma geçe var mı ? tesekkurler

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sınavda başarı aranmıyor, seviye belirleme sınavı olarak tanımlanıyor. Beş yıllık süre dolduktan sonra da aynı şartlarda yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapmak mümkün. İyi günler.

 34. 01 Haziran 2015 - 14:21 | #34

  mertcan :

  Kimlik başvurusu derken tekrar sınava girmemiz gerekmiyor heralde değil mi ? sadece yenileme eğitimi almamız gerekiyor ?

  Diğer yorumunuza verilen cevapta sınava gireceğiniz, kalma-geçme olmadığı belirtilmiş zaten. Eğitim-sınav sonunda kimlik başvurusu yapılır. İyi günler.

 35. 02 Haziran 2015 - 12:22 | #35

  burak sarı :

  Merhabalar,Silahsız kimlik mi yoksa silahlı kimlik mi alsam hangisinin iş olanakları daha fazla fikrinizi öğrenebilirmiyimc aralardında maaş bakımından fazla gelri oynar mı? teşekkürler

  İş olanaklarını, maaş durumunu bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. Silahlı kimliği olanlar her ikisinde de çalışabilir, silahsız kimlik alanlar sadece silahsız görev alabilir. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 36. 08 Haziran 2015 - 15:09 | #36

  mertcan :

  SELAM ;Milliyetin 2008deki haberinde yenileme sınavndan başarısız olunursa kimlik iptal oluyo seklinde haber var doğru mu ?

  2008′deki haberi bilemem. Ben size halen yürürlükte olan uygulamaya göre cevap verdim. İyi günler.

 37. 08 Haziran 2015 - 15:23 | #37

  mesut :

  Sinvada 45 aldim egtime tekra katilmak istiyorum ne yapma lazım

  Bu ilk sınavınız ise üç hakkınız daha var demektir. Kursunuzla görüşüp sınav ücretini yatırmanız gerekir. İyi günler.

 38. 09 Haziran 2015 - 10:21 | #38

  Ugur :

  açık lise bitirdim silahlı güvenlik olabilirmiyim

  22 yaşından gün almak kaydıyla silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 39. 22 Haziran 2015 - 13:22 | #39

  kasim :

  kursa gitmek zorunlu mu.

  Özel güvenlik kurslarında devam zorunluluğu vardır. İyi günler.

 40. 22 Haziran 2015 - 13:22 | #40

  Sedat :

  Hocam merhabalar silahsız güvenlik sertifikam vardı fakat kaybettim kimliğe ceviremiyorum. Sertifikayı tekrardan nasıl temin edebilirim. Teşekkürler

  Sertifikayı, eğitim aldığınız kursa başvurarak talep etmeniz gerekir. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3