Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 43, toplamda : 108619 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Ekim 2017 - 16:56 | #1

  Nurcan :

  merhaba ben güvenlik kursuna kayıt oldum. silahsız olarak kimlik kartı alacağım ve 3 aralıktaki sınava gireceğim. Kurs bana demedi derslere gelinecek diye bilgi vermemişti. Ancak geçen hafta salı günü farklı güvenlik kursu bana mesaj attı derslerimiz başlamıştır diye. bende merak ettim aradım ben sizin kursun ögrencisi değilim acaba yanlış mı mesaj attınız dedim. onlarda hayır ilk kayıt olduğun kurs öğrencileri bize gönderiyor dedi. Ben size şöyle soru soracağım 15 saatlik ders almayana emniyet sınav giriş belgesini vermiyormuş doğru mu? ve kursun derslerine katılmak zorunda mıyım?

  Bu anlattığınız olayda hem siz, hem de başvurduğunuz kursun tutumu hatalarla dolu. Neresinden başlayayım bilmiyorum. Siz, eğitim almadan bir sınava girmeyi nasıl düşündünüz, bir sınava gireceğinize göre buna ilişkin eğitim almanız gerektiğini nasıl bilmezsiniz anlayamadım. Ehliyet kursuna yazılıp hiç direksiyona geçmemek gibi bir şey bu sonuçta. Ayrıca kayıt başka, eğitim başka yerde durumu da sıkıntılı, ikisinden birinin yasal olmama durumu yüksek ihtimal. Bu, eğitim için rayicinden fazla ödeme yapacağınıza ve eğitim-bildirim gibi konularda sıkıntı yaşayacağınıza da delalet eder. Özel güvenlik kurslarına devam zorunludur, ders başına % 10 devamsızlık eğitimin geçersiz sayılmasına neden olur. Durumu buna göre değerlendirip karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 17 Ekim 2017 - 10:54 | #2

  Sahzade :

  Merhaba ben silahli guvenlik kursunu ve sınavını geçtim bursada ikamet ediyorum ve nisan 15 e kadar randevu alma yok sistem hep dolu benim başka bir ilde bu işlemi gerçekleştirme şansım var mı lütfen yardım edin çevre illerde randevu var ama sadece bursada nisan 15 e kadar yok :/

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden müracaat edecekseniz kaydınızı da aldırmanız şartıyla mümkün. İyi günler.

 3. 18 Ekim 2017 - 15:26 | #3

  Yunus :

  Merhabalar ÖGG SERTİFİKAMI ALDIM AMA KİMLİK KARTİMİ CİKARTMADIM SİTEDE GÜVENLİK OLARAK ÇALİSİYORUM BANA BUNUN CEZASI VARMİDİR

  Sertifika, özel güvenlik eğitimi alınıp sınavın başarıldığını gösterir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek, kanunen tanınan hak ve yetkileri kullanabilmek için kimlik kartı şarttır. Özel güvenlik hizmeti veren şirketlerin çalışanlarına ait ÖGG kartı ve TC numaranızı bağlı oldukları il özel güvenlik şubesine bildirmeleri gerekir. Sizin kartınız olmadığına göre özel güvenlik olarak bildirilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla hem şirketiniz hem de sizin için sıkıntılı durumlara düşmemek açısından bir an önce kimlik başvurusu yapmanızı, şirketinizle görüşüp kart gelene kadar başka bir alanda görevlendirilmenizi istemeniz mantıklı olur. İyi günler.

 4. 26 Ekim 2017 - 13:47 | #4

  EMRE ÖZÇELİK :

  ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKA MI KAYBETTİM NE YAPMALIYIM? NERDEN NASIL ÇIKARTABİLİRİM?

  Sertifikayı tanzim edip size veren yer kursunuz olduğuna göre, yenisinin tanzimi için de kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 5. 26 Ekim 2017 - 18:27 | #5

  Sergen :

  Özel güvenlik sertifikamı kaybettim sertifikayı aldıgım kursta kapandı ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz ayrıca yeni kimlik başvurusunda sertifikamın aslılın olmaması sorun olurmu?

  Yeni tip kimlik başvurusunda sertifika aslı şart değil, fotokopi kabul ediliyor. Yine de ilinizdeki uygulamayı özel güvenlik şubesinden sormanızda yarar var. Kursunuz kapandı ise kendinizle ilgili sınav bilgilerini de özel güvenlik şubesinden ekran çıktısı şeklinde alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 28 Ekim 2017 - 09:45 | #6

  Fatma :

  Özel guvenlik 72 dönemi kazandim sertifikami da aldim fakat randevu alamıyorum başka bir ilden basvurup çıkarma imkanim varmi

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla başka ilden başvurunuz mümkün. İyi günler.

 7. 31 Ekim 2017 - 11:33 | #7

  Ahmet :

  Merhaba yenileme egitimini kazandim 30.10.2017 de evraklarimi emniyete teslim ettim 17.12.2017de gecerlilik tarihim doluyor yetisirmi acaba calismama engel olurmu 1bucuk ay var suan

  Onay ve soruşturma işlemlerinde beklenilmesi gereken süre illere göre değiştiği için bu sorunuza en sağlıklı cevabı sanırım kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da 3 aya kadar uzayabiliyor. İyi günler.

 8. 04 Kasım 2017 - 07:31 | #8

  Serkan :

  Merhaba Ben 2009 Yilinda guvenlik kimligimi cikarttim calismaya basladim 2014 yilinda suresi doldu sinava girdim sertifikayi aldim ama calismadigim icin kimlik cikartmadim sertifikanin suresi 2019 yilinda bitiyor yeni kimlik alabilirmiyim

  Mevcut sertifikanız üzerinde yazan tarihler arasında geçerlidir. Eski kimliğiniz, yeni sertifikanız ve ilinizde istenen belgelerle kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimlik başvurusunda randevu sistemi geldi, istenen belgeler çeşitlendi. Dolayısıyla tam listeyi kursunuzdan öğrenip hazırlamanız zaman kazandırır. İyi günler.

 9. 06 Kasım 2017 - 15:45 | #9

  hakan :

  kimlik kartını degiştirmezsek güvenlik seltifikam iptal olurmu ? bana yardımcı olacak var mı ?

  Kimlik kartı değişmedi diye sertifika iptal olmaz. Eski kimlik kartı ile 31.12.2017′den sonra çalışmak mümkün değil. İyi günler.

 10. 06 Kasım 2017 - 17:00 | #10

  hakan :

  @A.GÜLŞEN
  teşekkür ederim pekı randevusuz gitsek degiştirebilirmiyiz kimligi

  Bunu sadece bulunduğunuz şehirden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 11. 07 Kasım 2017 - 07:50 | #11

  celi :

  merhaba arkadaşlar güvenlik sertifikamı kaybettim tekrar nasıl çıkarabilirim yardımcı olur musun lütfen

  Sertifikayı aldığınız kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 12. 09 Kasım 2017 - 08:02 | #12

  celii :

  sertifikayı aldığım yere baş vurdum ama onların verdikleri cevap şöyle sertifikayı sadece bi kere alabiiyorsun dediler kurs yenisi çıkarmak zorunda değil mi

  Devlet kimliğini kaybedenlere yenisini veriyor, sizin kurs bir sertifika düzenleyemiyor öyle mi? Nereden buluyorsunuz böyle kursları bilemiyorum inanın kursların adaylara verdiği cevaplar hayretten hayrete düşürüyor. Bir kayıp sertifika bile düzenleyemeyen kurslar, para almaya gelince hiç de acemiyiz demiyorlar. Kursunuz bilmiyorsa iliniz özel güvenlik şubesinden kayıp sertifikanın nasıl düzenlendiğini öğrenebilir veya bir örnek alıp benzerini sizin için tanzim edebilir. Sertifikayı kursunuzdan başkası veremez, hazırlayamaz, onaylatamaz. Bu onların yapmaya mecbur oldukları bir konu. İyi günler.

 13. 10 Kasım 2017 - 07:41 | #13

  celil :

  @A.GÜLŞEN
  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim il özel güvenlik şübesiyle görüşeyim onlardan bilgi alayım belki onlar beni yönlendirirler sertifikanın fotokopisi var bende fotokopi aslının yerine geçerli midir iyi günler

  Size sertifikayı sadece kursunuz verebilir. Özel güvenlik şube ne yapsın, halen faal kursun yerine sertifika mı hazırlasın? Başvuruda fotokopi geçerli olsa aslını istemezler ayrıca. Lütfen kursunuzla görüşün. İyi günler.

 14. 10 Kasım 2017 - 08:00 | #14

  Tuğçe :

  Merhaba ben kapalıyım biyometrik resmî açık mı olması gerekmiyor yoksa kapalımı ?

  Biyometrik fotoğraf çeken yerlere sorunuz. Konu hakkında bilgim yok maalesef. İyi günler.

 15. 14 Kasım 2017 - 09:27 | #15

  Selma :

  Merhaba ben silahli güvenlik sınavını kazandım ancak emniyet arşiv soruşturmasında yargitayda kesinleşmiş kararları olmuş olduğu halde 3 mahkemem çıktı.bunların kesinleşmiş kararlarını ve kserhini istediler bende teslim ettim ..suvclar da basit yaralama hakaret …ve benim 5 yıl infazim var 2020 de bitmek üzere yine ayni suçlardan ve bana bu şekilde silahli kazandığını halde alamayabilirsin belki hic alamayabilirsin dediler …bu suçlar bu kadar etkiliyormuydu ? Canım çok sıkkın 1_ay soruşturma suresi istediler ..

  Özel güvenlik işi, ismindeki “güvenlik” kavramından da anlaşılabileceği gibi adli sicil yönünden uygun kişiler ister. Kayıt olurken kursunuza danışsaydınız bu kadar masrafı boşa yapmamış olurdunuz. Ayrıca özel güvenlik eğitiminde bu konu ders müfredatında var, sınavda özel güvenlik adaylarında aranan şartlarla ilgili çeşit çeşit soru var. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi dikkate alınır. Basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa ve ceza süresi bir yıldan az ise özel güvenlik şansınız olur. Bir yıldan fazla cezalarda HAGB ve davanın düşmesi istenir. İyi günler.

 16. 21 Kasım 2017 - 17:34 | #16

  Murat :

  Meraba iyi aksamlar ben guvenlik kimlik kartimi yenilemek icin 3 ekimde kirsa yazildimm ve benim kimlik kartimin suresi aralik 14 doluyo ve araligin 3 sinava gircektik ama ozel guvenlik subeden yapilan denetimde aktif olarak calistigimiz icin hic kimse olmadigindan bi grubun sinavi kaple iptal edilmistir bende matur duruma dustum is yeri beni isten cikaracagini soyluyo .. ben bu konuda rapor alsam kimligimi yenileneye kadar beni isten cikarabilir mi

  Özel güvenlik eğitiminde derslere devam zorunluluğu var. Yenilemede de kursa devam zorunlu olduğu halde maalesef çalışma saatleri nedeniyle katılamayanların böyle bir sorun yaşaması söz konusu. Özellikle bu dönemde Ankara’daki yoğun denetimler nedeniyle sizinle aynı mağduriyeti yaşayan da hayli fazla. Ancak ne rapor ne de başka bir mazeret o eğitime katılmış gibi sınava girmenizi mümkün kılmaz. İşyeriniz de kendi açısından haklı. Denetimle tespiti halinde para cezası şirketlere kesiliyor. 2018′in sınav takvimi henüz açıklanmadı, Ocak sonu Şubat başı ilk sınav bekleniyor. Ocak sonunda olsa bile sizin yeni kimliği almanız Mart-Nisan’ı bulacaktır. Dolayısıyla o zamana kadar ücretsiz izin-rapor almanız sanırım zor. Bir haftalık kursa katılmakla bu soruyu yaşamayacaktınız ama şu anda yapacak bir şey yok ne yazık ki. İyi günler.

 17. 28 Kasım 2017 - 08:19 | #17

  GecelerinYargıcı :

  Arkadaşlar herşey tamam kursuda tamamladım. Sınav ücretleride yatırıldı. Lakin Ankara’ya gönderilen dosyalarda benim sınav giriş belgesi gelmemiştir. Acaba sistemsel sorunlardan dolayı mıdır. Hakkım yandı 3 aralıktaki sınavlara giremeyeceğim. Neden oldu böyle ?

  Sınav belgesi Ankara’dan gelmez, kursunuz tarafından hazırlanır. Eğer kursunuz, sınav bildiriminde sizi listeye dahil etmediyse sorun bundan kaynaklanıyordur. Kursunuza gidip sınav listesinde isminizin olup olmadığını sorunuz. Sorun kursunuzdan kaynaklanıyorsa telafisi de onlara düşer. İyi günler.

 18. 28 Kasım 2017 - 08:21 | #18

  Yüksel :

  Merhaba özel kimlik kartı verdigim adrese ulaştı ptt araçıliyla yalnız o an evde kimse yoktu kartı almak için nasıl işlemler yapmaliyım

  Bağlı olduğunuz PTT’ye bir an önce başvurup elden teslim alabilirsiniz. Orada ne kadar bekletilir bilemiyorum ama belli bir süre sonra iade ediliyor. Öyle olursa işiniz daha da uzar ve sistemin işleyişi hakkında detay bilgi yok ne yazık ki. İyi günler.

 19. 06 Aralık 2017 - 07:44 | #19

  Goksah :

  Guvenlige kayit yaptim ama dersler baslamadi ve sehir degistirecegimden dolayi iptal ettirebilir parami geri alabilirmiyim daha henüz kurs baslamadi ve katilmadimda ?

  Eğitim almadığınıza göre kaydınızı iptal ettirip paranızı geri alabilirsiniz. Kurslar, emniyete bildirim yaptıktan sonra iptal taleplerinde zarar görür. Henüz ders başlamadığına göre böyle bir zarar söz konusu değil. Ancak aynı durumlarda sorun çıkaranlar olduğu söyleniyor. Eğer size de sorun çıkarılırsa emniyete, savcılığa şikayet edeceğinizi söyleyip şansınızı deneyin. İyi günler.

 20. 12 Aralık 2017 - 08:05 | #20

  Mutlu canatan :

  Merhabalar ben 2006 yılında güvenlik sertifikası almıştım amadah sonra farklı nedenlerden dolayı köyde yaşamam gerekti şimdi tekrar guvenlık işi yapmak istiyorum acaba ne yapmam gerekiyor

  Öncelikle yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. 2018 sınav takvimi henüz açıklanmadı ama bu eğitim almanıza engel değil, yılbaşından önce tamamlanacak şekilde kurs görürseniz muhtemelen yılın ilk sınavına girmeniz mümkün olur. Daha sonra kursunuzdan hazırlanacak belgeleri öğrenip kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 21. 14 Aralık 2017 - 13:32 | #21

  Muhammet Ümit Erkan :

  Merhaba
  Özel güvenlik kimlik kartı ücretini 22 aralık 2017 tarihinde yatırdım diyelim fakat Ö.G şubeye yenileme başvurumu 10 ocak 2018 de yapsam. Vakıfbank a yatirdigim 20 tl kabul edilir mi. Çünkü olası 2018 kimlik kartı artışı ücretinden etkilenirmiyim bu konudaki tavsiyeniz ne olabilir
  İyi günler

  Vakıfbank’a yatırılan bağışa zam yapılması beklenmiyor bildiğim kadarıyla. Zaten kimlik vergisine 75 TL geliyor, Halkbank da işlem parasını 4 TL’ye çıkarmış. Başvuruda Vakıfbank dekont numarası sisteme kayıt edildiği için bir defa kullanılabiliyor. Bu durumda erken yatırmanızdan dolayı sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 22. 18 Aralık 2017 - 13:22 | #22

  Tolgahan :

  Hocam 1 ay önce emniyete evraklarimi teslim ettim ancak arşiv araştırma formunda kimlik bilgileri olan yerde hem adıma hem baba adıma babamın ismini yazmışım anne ismim sadiye olacakken. Safiye yazmışım bu konuyu nasıl halledebilirim yapabileceğim bişey varmı yardımcı olursanız sevinirim

  TC kimlik numarasını doğru yazdıysanız muhtemelen sorun olmaz. Arşiv formunu yenisi ile nasıl değiştirebilirsiniz bilemiyorum, kursunuza sormanız yararlı olabilir. Muhtemelen tanıdıkları vardır. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster