Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 20, toplamda : 54926 kişi tarafından okundu.

 1. 14 Kasım 2013 - 19:20 | #1

  veli :

  hocam koruma memurlarının şartları acıklandı şimdi özel güvenlikçiler ne yapcak ?? ben 1. milyar yakın para harcadım vede güvenmiştim tüm umutlarım boşa gitti şimdi neolcak pekii acıklarsanız sevinirim…

  Koruma memurluğu için gereken şartları ve özel güvenliklerin durumunu bilemiyorum. KPSS ile de güvenlik olarak atanmanız mümkün olabilir sanırım. İyi günler.

 2. 14 Kasım 2013 - 19:23 | #2

  murat yüzer :

  ben 8 yıldır kredi yurtlar kurumunda yurtkurda çalışıyorummm..koruma memuru alınırsa biz özel güvenlikçiler işde ayrılacakmı .. bilginiz varmı .. aydınlatırmısınız bizleri..
  ne olacak bizlere…

  Koruma memurlarının ne şekilde çalışacağını bilemiyorum. Henüz net bir bilgi yok. Ancak sadece söylenti olarak birlikte çalışma durumu da olabilir deniyor. Bu işin üniversite bölümü de var, oralarda binlerce kişi çalışıyor. Seçimlerin de yaklaşması göz önüne alındığında ümitsizliğe kapılmamak gerektiğini düşünüyorum. Ama bunların tümü varsayım, dileyelim kimseyi mağdur etmeyecek çözümler bulunsun. Bol şanslar.

 3. 18 Kasım 2013 - 08:02 | #3

  selim :

  hocam merhaba ben 5 ekim 2013 silahsız özel güvenlik sınavına girdim. sınavı kazanmışım ama gidipte sertifikamı almadım müracaatta etmedim.sertifikayı acil almam gerekir mi alınması için belli bir süre zarfı varmıdır acaba teşekkürler.

  Sertifikaya hak kazandığınız tarihte itibaren beş yıllık süreniz başlar. Kimlik başvurusu yapıp yapmamak sizin tercihize bağlı. Ancak kurs merkezlerinin taşınması/kapanması gibi durumlarda sertifikaya ulaşmak mümkün olamayacağı için kurstan alıp kendiniz muhafaza etseniz iyi olur. İyi günler.

 4. 09 Ocak 2014 - 18:06 | #4

  hasan :

  hocam merhaba özel güvenliğim malum havalarda soğudu internette özel güvenlik yeleği gördüm ön kısmında 5188 sayılı özel güvenlik arması var ve simgenin üstünde türk bayrağı var yine ön kısmında ayriyetten büyük bir harfle güvenlik diye yazıyor arka kısmındada yine 5188 yazılı özel güvenlik arması var ve ayriyettende büyük özel güvenlik yazıyor şimdi ben bu yeleği alsam işyerinde giyebilirmiyim bunda herhangi olumsuz bir durum varmıdır bu yeleği giydiğimde şirketin kendi arması görünmez hale geleceği için sıkıntı olur mu acaba teşekkürler.

  Cevap oldukça gecikti, lütfen kusura bakmayın. Belirttiğiniz yelek, onay alınmış üniformaya dahil olmadığı için sıkıntı olabilir. Denetlemede onaylanmış üniforma dışında giysi istenmez çünkü. İyi günler.

 5. 09 Ocak 2014 - 18:11 | #5

  ali polat :

  slm hocam daha öncede belirttiğim gibi uyuşturucu madde kullanmaktan 1 yıl denetım aldım silalı sertıfıkam ile bir eğitim kurumunda çalışmaktayım sertıfıka yenıleme tarıhıme yaklaşık ı yıl var yenilemeye başvuracagım zaman sılahsız olarak mı başvurayım yoksa benı yönlendirirlermi yahut nasıl bı prosedur uygulanır aydınlatırsanız sevınırım tşkler

  Cevap hayli gecikti, lütfen kusura bakmayınız. Yenileme başvurusu yapana kadar, denetimli serbestlik süreniz sorun olmadan dolarsa muhtemelen silahlı yenilersiniz. Yenileme zamanı geldiğinde denetimli serbestlik süreniz dolmamış olursa önce silahsız kimlik alırsınız. İyi günler.

 6. 09 Ocak 2014 - 18:13 | #6

  Gökhan Han :

  Özel Güvenlik sertıfıamı kaybettim ne yapmam gerek?

  Sertifikayı aldığınız kursunuza başvurmanız gerekir. Kimlik, diploma fotokipisi ve fotoğraf ekleyeceğiniz kayıp dilekçesini kursunuza verirseniz yenisi tanzim edilir. İyi günler.

 7. 09 Ocak 2014 - 18:16 | #7

  Turgay ŞAHİN :

  Selam hocam…49. dönem silahlı güvenlik sınavım çok çok iyi geçti,100 soruluk bölümden 92 civarı,silahlı sorulardan ise 24 civarı net bekliyorum,deneme atışlarımda başarım 50 atış için %100 dü ve çok yüksek bir ortalama ile sertifika almayı hedefliyordum,ancak ne olduysa atış sınavında oldu ve sadece 2 isabet sağlıyabildim…Bundan sonra ortalama yükseltmek için sadece silah atışına veya sadece silah soruları+silah atışına girme imkanım varmıdır,yani silahsız bölüm sorularından muaf olmak istiyorum…Ve böyle bir imkanım olursa almış olduğum güvenlik sertifikası için bir kez daha özel güvenlik kimlik kartı harcı yatrmalıyım…İlginiz için teşekkür ederim,saygılarımla…

  Kimlik harcı sertifika için değil kimlik için istenir ve bir kez yatırmak yeterlidir. Sınava not yükseltmek için tekrar girme konusu ise temelde (ilk kez girenlerde) maalesef mümkün değil. Yenilemeden girenlerde seviye yükseltme şeklinde tanımlanmış sınav hakkı var ama sisteme uymadığı için temelde bu hak uygulanmıyor. İyi günler.

 8. 16 Ocak 2014 - 14:14 | #8

  Haldun MUTLU :

  kurslara ne zaman yazılma işlemleri yapılıyor yazılmak istiyorum ne kadar
  ücret alınıyor

  Yılda altı kez yapılan sınav ve son eğitim tarihleri Kategoriler/Sınav Takvimi bölümünde, giderler de Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde var. Girmeyi planladığınız zamana göre kurs başlangıç tarihlerini, bulunduğunuz şehirdeki kurslardan araştırmanız gerekir. Standart bir uygulama yok, başlangıç tarihleri kurslar tarafından belirlenir. İyi günler.

 9. 16 Ocak 2014 - 14:15 | #9

  volkan albayrak :

  1980 doğumluyum. güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Özel güvenlik eğitiminde üst yaşta sınır yok. Lise mezunu iseniz silahlı, ortaokul mezunu iseniz silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 10. 19 Mart 2014 - 18:35 | #10

  ismail şen :

  sınavın kazandıgın zaman aldıgın puanın bı onemı varmı . daha ıyı bı yerlere gırmek ıcın

  Henüz puanın işe girmeye ilişkin fazla bir etkisi yok. İlerde ne olacağını bilemeyiz. İyi günler.

 11. 19 Mart 2014 - 18:38 | #11

  ali polat :

  slm hocam öncelıkle bizlerı aydınlattığınız için size t.edrm üstten beşinci yorumumda belırtmış oldugum gıbı ilk defa kullanmak kaydı ıle uyuşturucu maddeden 06.2014 de mahkemem olacak avkatlardan aldığım bılgı doğrultusunda denetimli serbestlık alabılecegım soylendı bu durumda altıncı ayda denetımlı serbestlıgım başlayacak yanlız kımlık bıtış tarıhım 30.04.2015 oldugundan dolayı çalıştıgımız kurumda 6 ay onceden başvurmamız ıstenıyor yanı 09,2014 te başvurmam gerekıyor bundan dolayı yenılemeye başvurdugum zaman denetım suresının muhtemelen üçüncü ayı içerısınde bulunacagım yanı bıtmemış olacak bı egıtım kurumunda sılahlı kımlık kartım ıle sılahsız çalışıyorum kımlık kartımın ıptal olacagı işimden olma ıhtımalı bır turlu aklımdan çıkmıyor üsttekı yorumuma olan cevabınız bı nebzede benı rahatlatmıştır yanı ben o cevabınızdan şunu anlıyorum uyuşturucudan cezaevıne gırılırse ıptal oluyor denetımde ıptal olmuyor mu soruşturma kapsamı nasıl geçiyor aydınlatırsanız sewınırım ayrıca bu yorumu okuyan arkadaşlarıma tavsıyem eger cevrelerınde bıoyle alışkanlıkları olan kışıler varsa lutfen uzak dursunlar benım düzenli işimi hayatımı bı anlık heves alt ust ettı son pişmanlıkta fayda etmıyor saygılarımla…….

  Yenileme eğitimini, kurumunuzun istediği gibi süre dolmadan altı ay önce alıp başvuruyu biraz daha geç yapabilirsiniz. Geç derken, soruşturma süresini dikkate almanızı hatırlatırım. Diğer yorumlarda da belirtildiği gibi denetimli serbestlik süresi dolana kadar silahsız alabilirsiniz. İyi günler.

 12. 19 Mart 2014 - 18:46 | #12

  muslum :

  hocam ben 2006da ozel guvenlik sinavina girdim ve kazandim butun islemlerimi yapip emniyete verdim yalniz emniyette sertifikami almadim simdiye kadar yani ozaman emniyete para yatirip almadim sertifikami simdi yenilemek icin sinava girdim ama simdi benden setifikamin fotokobisini istiyorlar oda bende yok acaba emniyet sorun cikarirmi yoksa bana tekrardan saglik raporu ve maliyeye para yatir soylermi bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim

  İlk başvuruda vergiyi yatırıp dekontunu verdiyseniz yenilemede bu ikisini tekrar yapmanıza gerek yok. Ancak vergiyi yatırmadıysanız rapor süresi dolmuş olacağından her ikisini de yeniden yapmanız gerekir. Özel güvenlik şubeye başvurup durumunuz hakkında bilgi almanızda yarar var. İyi günler.

 13. 19 Mart 2014 - 18:48 | #13

  hedeff :

  mrb hocam bende silahsız sınavına 12 nisanda ilk girecem burdan dewamlı cıkmış sınav soruları cözüyorum bu yeterli olabilir mi…şimdidn tşk hocam…

  Eski sınav soruları yardımcı olur ancak ders konularını da ihmal etmemeniz gerekir. Kategoriler/Ders Notları bölümünde hatırlatma notları var. Başarılar.

 14. 19 Mart 2014 - 18:48 | #14

  SALİM :

  ben bugün aldığım mesaj ve nette yaptıgım sorgulama sonucunda siyasi partiye üyeliğim olduğunu öğrendim kimliğim sorusturma asamasında çıkmasında bir engelmi bu durum üyeliği başvurup iptal edeceğim etmezsem de sıkıntı olur mu

  Özel güvenliklerin siyasi parti üyeliği, kimlik almaya engel teşkil etmez. İyi günler.

 15. 19 Mart 2014 - 18:49 | #15

  ag0106 :

  Mrbh.50 doneme silahli girip silahsiz kazandim.nisanda tekrar silahliya cevirmek icin sinava gircem.temel 77 silah 20 atisim 0 puandi.silahli kazanabilmem icin nisandaki sinavdan ve atistan kac puan almam gerekir?

  Temel notunuz 70 üstü olduğu için silah yazılı ve atış toplamınızın en az 50 olması halinde silahlı geçersiniz. Başarılar.

 16. 29 Mart 2014 - 16:46 | #16

  kadır :

  hocam ben 50 guvenlık sınavına gırdım evrakları hallettım arıyorum kımlık ıcın dosyanız heyetde dıyorlar 1 ay oldu ne zaman cıkar ankara guvenlıkten aldım sertıfıkamı

  Heyetten ne kastettiklerini anlayamadım ama bu aralar personel değişimi nedeniyle işler biraz uzamış olabilir sanıyorum. Vaktiniz olduğunda AŞTİ’ye uğrayıp bizzat sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 12 Nisan 2014 - 18:02 | #17

  mert :

  Hocam bundan 8 yıl once denetimli serbestlige tabi olmustum uyuşturucu madde kullanmaktan.sertifika aldim .sonra yenilemede karsima cikti.denetimin bittigine dair kagit istediler zor bela mahkemeden alip werdim.onlarda yenilememi onayladi.birdaha karsima cikarmi ne yapmam lazim ??

  Bir dahaki yenilemede de çıkar. Bu nedenle o mahkemeden aldığınız karardan onaylı bir sureti saklamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. Musa E.
  14 Nisan 2014 - 22:20 | #18

  Merhaba , Ben 1993 Doğumluyum ve silahlı güv.belgesi almak istiyorum .Nisan
  27 tarihinde 21 yaşıma gireceğim .Acaba yaşım bir engel olur mu ? Bşrde Biraz kiloluyum ama boyum uzun olduğu için kiloyu belli etmiyor vücudum . Sağlık raporu alırkene kilo sorun olur mu?

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster