Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 84671 kişi tarafından okundu.

 1. 11 Kasım 2015 - 17:52 | #1

  Halil :

  Merhaba,
  15 yıl uzman jandarma olarak çalıştım görevden ayrılalı 3 yıl oldu silah taşıma ruhsatım var.İlgili mevzuata göre kursa gitmeden özel güvenlik sınavına girebiliyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor,bilgi için yardımınızı rica ederim.İyi günler.

  Yan tarafta Kategoriler sütununun altında Bağlantılar/EGM sayfalarının linki var. Oradan girip Ana Sayfa/Ana Menü’den Özel Güvenlik İşlemleri/F.İ.B. başlığının altında genel kolluk mensuplarının yapması gereken işlemleri/belgeleri görebilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Kasım 2015 - 15:58 | #2

  Sevda :

  Merhaba Güvenlik sertifikası almak için derslere girme zorunluluğu var mı yoksa derse girmedende sınava girebilme durumumuz var mı?

  Özel güvenlik eğitiminde derslere devam zorunludur. Son sınav başarısının % 15-20′lerde olduğunu göz önüne alarak sadece ders değil, disiplinli bir çalışma da gerektiğini belirtmek isterim. Size devam sorun değil diyen kurs olursa oradan uzak durmalısınız. İyi günler.

 3. 30 Kasım 2015 - 15:55 | #3

  Özgür :

  Mrb. Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Özel güvenlik yaka kartimi kaybettim. Resmi gazeteye ilan vermem gerekir mi. Neler yapmaliyim ve ücret ödemem gerekir mi

  İkamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine dilekçe ile başvurmanız gerekir. Yeni kimlik kartını bazı iller kendileri temin ediyor, bazıları kişiden istiyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı kurslardan birine veya özel güvenlik şubeye sormanızı tavsiye ederim. Bu arada, Resmi Gazete, özel ilan almaz. Ankara’da dilekçe ve doldurulmuş kimlik kartı ile başvuru yeterli. İyi günler.

 4. 30 Kasım 2015 - 15:58 | #4

  hamza :

  Hocam ben ozel guvenlik sinavina girdim 29 kasim 2015 pazar gunu silahsiz yanlis dogruyu goturuyormu ve sinavi gecmemiz icin 60 mi almamiz gerekiyor tesekkur ederim

  Yanlış doğruyu götürmez. Silahsız adaylar, en az 60 doğru cevap vermesi şartıyla başarılı olurlar. Silahlı için Sıkça Sorulan Sorular 12.soruya bakmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 05 Aralık 2015 - 08:46 | #5

  Yalcın :

  Merhaba hocam yasım 27 boy 193 ben önlisan mezunuyum ve yuksek lısans yapıyorum bende özel guvenlık olmaz diyorlar ama ben sılahlı güvenlik olmak ıstıyorum 1 kac kez özel güvenlik şirketlerine gittim kimse oları olmadı sızın tavsıye ede bırcegıznı bır yer varmı suan calsımıyorum ıssızım onun için güvenlik olmak istiyorum yardımcı olma ımkanınız vamrı …

  Verdiğiniz bilgilere göre silahlı eğitim almanız mümkün. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup 12 Şubat 2016′ya tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız, 27 Mart 2016 sınavına girmeniz mümkün. Özel güvenlik kimliğiniz olmadan özel güvenlik şirketlerine başvuru yaptıysanız yanlış olmuş. Önce kimlik alıp sonra iş başvurusu yapmak gerekir. İyi günler.

 6. 07 Aralık 2015 - 10:08 | #6

  hamza :

  Merabalar hocam kolay gelsin ben bakiyorum 29 kasim pazar gunu girdigimiz sinavin sorulari cikiyor ama cevap anahtarini hic bir yerde goremiyorum bana yardimci olabilirmisiniz hocam nasil cevap anahtarini alabilirim kisaca cevap anhtarini nasil bulabilirim hocam tesekkurle kolay gelsin

  Sınav sonuçları açıklandıktan sonra cevap anahtarları açıklanıyor. Beklemek gerekecek. İyi günler.

 7. 10 Aralık 2015 - 12:42 | #7

  muhammet :

  Merhaba hocam özel güvenlik kimlik yaka kartımı kaybettim ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz nasıl çıkarta bilirim

  Kimlik kartını daha önce ne şekilde temin etmiştiniz bilemiyorum. Ankara’da kartını kaybeden kişi, eski karttaki bilgileri yeni bir karta yazdırıp fotoğraflı-imzalı olarak bir dilekçe ile özel güvenlik şubeye veriyor. Sanırım bulunduğunuz ilden araştırmanız yararlı olur. İyi günler.

 8. 10 Aralık 2015 - 12:45 | #8

  Emin :

  Merhaba silahlı özel güvenlik görevlisi ilken hakkımda açılan bir davadan dolayı bir yılın üstünde ceza alma durumu olduğu için silah kartımı özel güvenlik şube aldı dava karar verene kadar böyle kalacak dediler,
  Sorum şu: Davama bakan hakim silah kartımı geri almam için bir yazı yazıp emniyet özel güvenlik şubesine gönderirse silah kartımı verirlermi
  Teşekkürler

  Özel güvenlik şube kart işlemlerini mevzuata göre yapar. Hakimden yazı getirseniz de sonuç değişmez maalesef. Yan sütunda Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelge Çalışma İzni başlıklı 7.maddeyi incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 12 Aralık 2015 - 17:08 | #9

  hanedan :

  ya arkadaş benim yorumlarıma neden cvp verilmiyor bir derdiniznmi var anlamadım gitti insanlara yardım etmeyecekseniz bu yorum bölümünü kaldırın herkes kendi başının çaresine baksın.sizden yardım istediğim bütün sorularım kaldırılmış bu ne demek anlamadım.küfür etmedim saygısızlık yapmadım.sadece yardım istedim .bu insanlıktan utanıyorum kardeşim yemin ederim.şimdi iyi günler dilerim sağlıcakla kalın.

  Yorumlar onaylandıktan sonra görünür. Farklı başlıklara farklı isimlerle yazdığınız için yorumlarınızı görememeniz normal sanırım. Sıkça Sorulan Sorular 21.Soruya yazdığınız 11.12.2015 tarihli yorumunuza aynı gün cevap verilmiş. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra önceliğimiz kendi kursiyerlerimizin sertifikalarının hazırlanmasıdır. Belki farkında değilsiniz ama burası, sizin para verip hizmet aldığınız kurs yeri ile aynı şekilde hizmet veren bir kurs merkezi. Dolayısıyla sorularınız bu kadar acilse öncelikle kursunuza danışmanız, çabuk cevap almak açısından daha uygun olur. Kimseyle bir derdimiz yok, yorum bölümünü kaldırıp kaldırmamak gibi bizi ilgilendiren konularda, tarzınızdan dolayı aynı şekilde cevap vermek adına üzülerek söyleyeyim sizin tavsiyenize ihtiyacımız yok. Utandığınızı söylediğiniz insanlıkla kimleri kastettiğinizi bilemiyorum ama muhatabı ile iletişim kurmanızı tavsiye ederim. Cinsel içerikli suçlardan ceza alanlara Ankara’da bir yıldan az ceza alsa veya HAGB de olsa kart verilmiyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı ancak kursunuz ve özel güvenlik şube bilir. İlk yorumunuzda belirttiğim dokümanı genel bilgi açısından incelemenizi tekrar tavsiye ederim. Mahkemeye ait son durumu gösterir belge ile özel güvenlik şubeye danışırsanız en sağlıklı cevabı oradan alırsınız. İyi günler.

 10. 16 Aralık 2015 - 17:06 | #10

  Recai :

  Selamlar. 31 Ocaktaki sınav için kurs kayıtları bitti mi? Bittiyse Mart’taki sınav için son kayıt tarihini öğrenebilir miyim? Bir de ben 35 yaşında, üniversite mezunuyum. Bu yaş özel güvenlik alanında iş bulmamı etkiler mi?

  18 Aralık 2014′e kadar eğitimi bitenler 31 Ocak 2016 sınavına girebilecek. Dolayısıyla süre dolduğu için kayıt bitti. 27 Mart sınavını kaçırmamak için de 12 Şubat’tan önce eğitimin bitmiş olması gerekiyor. 35 yaş, özel güvenlik için geç değil. Ancak özel güvenlik sektörü büyük şehirlerde daha canlı olduğu için bulunduğunuz ilden araştırmanızda yarar var. İyi günler.

 11. 16 Aralık 2015 - 17:08 | #11

  rabiaa :

  ıyı günler ben özel güvenlikte bayanlarda boy sınırını ve gözlüğün sıkıntı olup olmadığını öğrenmek istiyorum.sol gözümde ise astigmt vr promlem mi bunlar yasım ise 19

  Özel güvenlik adaylarının istenen raporu alabilmeleri kaydıyla boy-kilo konusunda aranan bir şart yok. Gözle ilgili duruma ilişkin karar da sağlık teşkilinde verilir. Silahsız raporu vermeye yetkili poliklinikleri bulunduğunuz ildeki kurslardan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 12. 22 Aralık 2015 - 16:16 | #12

  Aynur :

  İyi günler. 21 yaşımdayım ve bitirmeme 2 ay var, silahlı kurs için bu sıkıntı olur mu? Ve kurs günleri sadece haftaiçi mi?

  Silahlı kurs için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olma şartı var. Kurs günlerini, süresini, ders saatlerini kayıt olacağınız kurstan öğrenmelisiniz. Emniyet sadece sınava göre kurs bitiş tarihini belirler, geri kalan kurslar tarafından planlanır. İyi günler.

 13. 04 Ocak 2016 - 18:28 | #13

  Doğucan :

  İyi günler bi sorum olacak benim güvenlik yaka kartım duruyor var yalnız sertikayı kaybettim sorun olur mu ne yapmam gerek nereden gidip alabilirim o belgeyi kolay gelsin

  Sertifikanın aslını emniyete vermiş olmalısınız. Sertifikaya niçin ihtiyaç duydunuz bilemiyorum. Yenileme eğitimi için kimliğiniz yeterli. Mutlaka lazımsa kursunuzdan talep etmeniz gerekir. İyi günler.

 14. 05 Ocak 2016 - 18:54 | #14

  Ahmet :

  hocam merhaba ben silahsiz kimligimi kursunuzda yeniledim silahı serfikayida kursunuzdan alicam silahlı ders notları bulamıyorum silahsizlar için var önceden çalışmak istiyorum bos kaldikca yardimci olabirmisiniz

  Yan sütundaki Sınav Sırasıyla Silah Soruları ve Poligon başlığı altındaki Temel Atış Teknikleri yararlı olabilir. Ancak önce ders görüp sonra soru çözmenizi tavsiye ederim. Dersle sınav arasında hayli zaman var çünkü. Ayrıca sınavdan önce geçmiş sorular ve çalışma dokümanı veriyoruz. Görüşmek üzere iyi günler.

 15. 08 Ocak 2016 - 12:59 | #15

  lutfu :

  hocam ıyı gunler 2013 te sılahlı yenıleme egıtımı aldım sertıfıkamıda kurstan aldım sımdıye kadar lazım degıldı fakat yenıleme bassvurusu ıcın dosyamı hazırlayıp emnıyete vermem lazım fakat yenıleme sertıfıkam kayıp emnıyet dosyada bunun aslını ıstıyor ne yapabılırım…tesekkurler

  Sertifikayı aldığınız yere yani kursunuza dilekçe verip yenisinin tanzimini istemeniz gerekir. İyi günler.

 16. 16 Ocak 2016 - 16:34 | #16

  halit durgun :

  herhangi bir kursa kayıt yaptırmadan da silahlı özel güvenlik sınavına girebilirmiyiz.

  Eğitim sonu sınav yapılır. Eğitim almadan sınavı, bir de silahlı nasıl yapacağınızı düşünüyorsunuz bilemiyorum ama maalesef mümkün değil. Sınava girebilmek ancak bir kurs üzerinden mümkün. İyi günler.

 17. 20 Ocak 2016 - 10:32 | #17

  yasemin :

  hocam basörtüm var guvenlik olmada skıntı olur mu

  Üniformaya uygun tek renk eşarp kullanmak ve işvereninizin kabul etmesi kaydıyla sorun yok. İyi günler.

 18. 29 Ocak 2016 - 16:55 | #18

  abdullah :

  merhaba yaklaşık 1 ay önce sizze bir soru sormustum hocam sayfaları arıyorum bulamıyorum yardımcı olurmusunuz

  Hangi soru veya kategoriye yazdığınızı bilemiyorum. Sorunuzu tekrarlamanız daha doğru olacak sanırım. İyi günler.

 19. 29 Ocak 2016 - 16:56 | #19

  Murat :

  özel güvenlik olma sınavında yanlış seçenekler doğruları götürür mü?

  Özel güvenlik sınavlarında yanlış, doğruyu götürmez. Bu nedenle boş bırakmamakta yarar vardır. İyi günler.

 20. 03 Şubat 2016 - 12:43 | #20

  nilay :

  Merhabalar ben özel güvenlik kursuna gidiyorum yanliz bnm %52 sağ gözümde görme kaybi var kimlik alabileceğimi söyledi doktor yanlız merak ettiğim konu ben özel güvenlik kartimi alınca normal olarak çalışabilir miyim özürlü olarak çalisamiycağimi biliyorum sizden cvp bekliyorum tesekurler şimdiden..

  Belirttiğiniz oran hayli yüksek ve buna rağmen rapor verecek hekim bulmanız sizin açınızdan şans. Normal çalışmadan kastınız, görme kaybınızın işinizi yapmanıza engel teşkil edecek şekilde olması değildir umarım. Belirttiğiniz durumdan ötürü SGK’dan maaş vb. bir durum varsa ne olacağını oraya sormanız gerekir. İyi günler.

 21. 04 Şubat 2016 - 08:54 | #21

  Ufuk :

  Merhabalar ben ö.g.g kimlik kartimi kaybettim tetraradan nasıl cikartacam acil yardımcı olursanız sevinirm

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. Ancak bazı illerde kimliği adaylar hazırladığı, bazı illerde de emniyetin yazması nedeniyle ilinizdeki uygulamayı oradaki kurslardan birine danışmanız uygun olur. İyi günler.

 22. 08 Şubat 2016 - 22:26 | #22

  orkun :

  Hocam merhabalar benim silahliz kimligim var silahliya cevirmeyi düşünüyorum calistigim proje silahsiz ben kimligimi silahliya cevirdigimde sirketime bildirme zorunlulugum varmi.cevp icin tesekkurler

  Silahlı kimliği olanlar, silahsız projede çalışabilir. Kimliğinizi değiştirdiğinizi işyerinize bildirmeniz doğru olur. İyi günler.

 23. 15 Şubat 2016 - 12:31 | #23

  Metin cavus :

  Hocam silahlı Yenileme yapıcam kalma Varmı sınavda yenileme atışında 25 de kac vurmak gerekli şimdi bir söylenti var diyorlar 25 vurmaşşan tamamla yana kadar 100 tl alıyor lar doğrumu 5 atışta hiç vurmaşşan kalınıyor mu saygılar

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla şimdilik kalma geçme yok. Eğitim atışında (sınav değil) 25′de 15 isabet şarttır. Bu olmazsa mermi ücreti ödeyerek 25 mermi daha alıp atışı tekrarlayabilirsiniz. 25 merminin maliyeti 100 TL olmadığına göre bir yanlış anlaşılma var sanırım. İyi günler.

 24. 16 Şubat 2016 - 11:09 | #24

  beyza nur bilim :

  merhaba nişanlım şuan istanbulda yaşıyorşimdi istanbulda kursa gitse evlenmeye yakın izmite gelecek kursu istanbulda gördüğü için sorun olur mu iş bulma konusunda herhangi bir izmitteki kursa başvurabilir mi iş bulmak için ?

  Özel güvenlik kimlik kartı, ehliyet gibi tüm yurtta geçerlidir. İyi günler.

 25. 23 Şubat 2016 - 16:32 | #25

  Hakan Özbek :

  İyi Akşamlar 2014 ile 2019 gecerlilik süresi olan sertifikamı bulamıyorum işyeri sirket degişdi istiyor ne yapmamlazım bilgi verebilirmisiniz lütfen sağlıcakla kalın …

  Kursunuzdan veya il özel güvenlik şubesinden isteyebilirsiniz. İyi günler.

 26. 24 Şubat 2016 - 12:53 | #26

  Ahmet darı :

  Hocam iyi gunler ben kursunuzdan yenileme eğitimi aldım mart ayında da silahlı sınava giricem soru çözerek çalışıyorum online silah soruları bölümünde 43 e kadar acaba doğru yerden mi çalışıyorum yardimci olursanız sevinirim

  Temel bölümdeki son sınavdan başlayıp geriye doğru on-oniki sınava da bakmanızı tavsiye ederim. Sınav belgeleri hazır olduğunda son temel sınavın fotokopisini de alabilirsiniz. İyi günler.

 27. 01 Mart 2016 - 14:58 | #27

  Ahmet :

  Hocam merhaba ben silahsiz kimligimi kursunuzda yeniledim şimdide bunu silahliya çevirmek için tekrardan kursumuza kayıt yaptırdım 27 marttaki sınavdan sadece silahlı bölümden sorumluyum dimi sınava temel bölümdeki yerdenmi yoksa online sınav bölümü var 43 e kadar olan yerdenmi calismaliyim silah bolumunden

  Sadece silahtan sınava girecek olanlar, yarım saatlik silah sınavı ve beş atıştan sorumlu olurlar. Buna göre sizin de sadece silah konularına bakmanız yeterli. Sağ sütunda Sınav Sırasıyla Silah Soruları bölümü var. Orada tüm silah sorularını görebilirsiniz. Ayrıca merkeze uğrayıp sınava hazırlık notunuzu da alabilirsiniz. İyi günler.

 28. 04 Mart 2016 - 10:17 | #28

  İLKER :

  Merhaba ben ilk yenileme sınavına gireceğim 15 Mayıs 2016 da
  İşimden dolayı eğitimlere göremeyeceğim bir problem olurmu

  Yenileme eğitimi alanların tamamına yakını çalışıyor. Dolayısıyla takip edebileceğiniz saatlerde eğitim veren kursları araştırmanızı tavsiye ederim. Yokluğunuz tespit edildiğinde eğitiminiz geçersiz sayılabilir. İyi günler.

 29. 04 Mart 2016 - 10:20 | #29

  hamza :

  Hocam iyi gunler ben silahsiz guvenlik sertifikami kazandim ama sertifikami ve kimligimi almam icin evraklari teslim etmem icin belgenin cikmasinimi bekliyecem yoksa sertifikanin cikmasini beklemeden hemen mi evraklari teslim mi edecem hocam iyi gunler

  Hangi belgeleri hazırlayacağınızı ve nereye başvuracağınızı kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Belgeler tam olarak başvuru yaptıktan sonra kimliğinizi alırsınız. Başvururken de ne kadar zamanda onaylanacağını sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 21 Mart 2016 - 18:22 | #30

  yunus :

  özel güvenlikler kundura ayakabı giymek zorunda mı ben giyemiyorum uygun spor ayakabı giysem bi sıkıntı olur mu?

  Onaylanmış üniformaya uygun olmayan ayakkabı sorun olabilir. Bunun için işvereniniz uygun bulursa onaylı olana en yakın görünümde bir ayakkabı giymeniz mümkün olabilir. Hatta sağlık raporu vb. işinizi daha sağlamlaştırır. İyi günler.

 31. 23 Mart 2016 - 16:34 | #31

  Riza Akyüz :

  Bu bafta sınav var saatler ileri alınacak Simav saatinde herhangi bir değişim yok degil mi saat 10:00 da sınava girecegim. Bir de sınav silah benim kac dakika sürüyor

  Sınav belgesinde, sınavın 30 dakika süreli olduğu yazıyordur sanırım. Sınav saatinde değişiklik yok, saat 10.00′da başlayacak. Saatinizi bir gece önceden ayarlamayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 32. 25 Mart 2016 - 12:16 | #32

  Numan Şahin :

  Merhabalar ben bir kaç yıl önce sertifikamı aldım ancak yaka kartımı cıkarmadım başka iş yapıyordum. Şimdi güvenlik işşni yapmak için yaka kartımı cıkartacaktım fakat güvenlik sertifikasını kaybettim ne yapabilirim kurstan yenı sertifika alabılırmıyım.

  Sertifikayı aldığınız kuruma başvurmanız gerekir. Yeni düzenlenecek sertifika ile işlem yapabilirsiniz. İyi günler.

 33. 28 Mart 2016 - 16:28 | #33

  gamze :

  merhaba verılıs tarıhı 12/07/2012 gecerlılık suresı 17/02/2017 neden 5 ay eksık 5 yıl degılmı gecerlılık suresı yanlıs yazma olasılıgı varmıdır.ne yapılması gerekıyor…iyi gunler

  O zamanlar sertifika tarihi olarak başarılı olunan sınav tarihi yazılıyordu. Eğer geç başvuru yaptıysanız sorun bundan kaynaklanıyordur. Şimdiye kadar fark etmemeniz aleyhinize olmuş. Kimliğinizle özel güvenlik şubeye başvurup oradaki kayıtları öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 34. 31 Mart 2016 - 09:19 | #34

  isa :

  Mrb hocam bn pazar gunu silahsz guvenlik snavina grdm optik kagidina adimi soy adimi imzami tc kmlk kodlmasini yaptm snvmda cok i gcti yalnz sözcük türünü isrtlmeyi unutmusum lutfen bi cewp vrn bi sknti olurmu olursa nepmlaym ..

  Sözcük türü derken sınav grubunu kastediyorsunuz sanırım. Öyle ise ciddi sorun olur. Optik okuyucu sınav grubuna göre değerlendirme yapar. Kursunuzla görüşün, onlar da il özel güvenlik şube ile görüşsün. İlinizde işler nasıl yürüyor bilemiyorum. Bir an önce Öz.Güv.D.Bşk.lığına konuya ilişkin dilekçenizi ulaştırın. Bunu maille de yapabilirsiniz. Ankara’da iseniz bizzat gidip başvurmanız yararlı olur. İyi günler.

 35. 31 Mart 2016 - 14:51 | #35

  Mikail :

  Hocam silahsiz sertifikam var üniversite yada kredi yurtlar kurumunda yurtta calisabilir miyim ve silahli yada silahsiz sartini kimler ve neye gore belirliyor. Iyi gunler

  Silahsız eğitiminiz olduğuna göre bunun nasıl belirlendiğini de bilmeniz gerekir aslında. Kanunda silahlı-silahsız görev yerleri belirlenmiştir. İşveren de kanuna uygun şekilde talep eder, komisyon silahlı-silahsız inceleyip uygun gördüğü şekilde müsaade eder. Üniversitelerde görevin silahsız yapılması zorunlu olsa da işveren silahlı personel alıp silahsız çalıştırabilir. İyi günler.

 36. 01 Nisan 2016 - 17:13 | #36

  Mikail :

  Hocam kyk yurtlarida mi silahsiz acaba ve isveren dediginiz universite mi yoksa ozel guvenlik sirketimi ilgilendiginiz icin ayrica tesekkur ederim iyi gunler

  KYK yurtlarını bilemiyorum. İşlerle ilgili detay bilgileri ancak o işleri yapan firmalardan/kurumlardan öğrenebilirsiniz. Onların adına burada yapılacak yorumların bir faydası olmaz. İyi günler.

 37. 04 Nisan 2016 - 15:42 | #37

  TURGUT :

  Mrb sevgili hocam aklimi karistiran cvb bulamadigim bu sorum var.Ben kurs ucretimi ve sinav harcimi pesin pesin odedigim halde kayitli oldugum kursta 27 mart sinavina girebilecek sekilde egitim almama ragmen benim adima sinav ucretinin kursun yatirmamasi dolayisiyla sinava giremedim.Bende ofkeyle baska bi il İstanbul da bi guvenlik kursuna kayit oldum ve 15 mayis sinavina sorunsuz girebilecegim soylendi sizce sinava girmemde bi sorun yasar miyim aimdiden tsk ederim iyi ki varsiniz…

  Bir kez eğitim alan adayın, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Bu haklar sadece aynı kurstan kullanılabilir. İlk kursunuz emniyete bildirim yaptıysa ikinci kursta aldığınız eğitim maalesef geçersiz olur. Öncelikle yapmanız gereken ilk kursa eğitim kaydınızın silinmesine dair bir dilekçe vermek, hatta bunu kurye-APS vb. şekilde belgelemek olacaktır. İstanbul’da bir kursa sadece bilgi almak için giren kişinin nüfus cüzdan fotokopisini alıp kayıt etmişler, o kişi daha sonra Ankara’da bir kursa kayıt olup tüm dersleri de eksiksiz takip ettiği halde İstanbul’daki kurs kaydını silmediği için sınava giremedi. Epey bir uğraşmadan sonra bir daha eğitim görerek sınava girebildi. Böyle bir mağduriyet yaşamamak için Mayıs 2016 sınav bildirimlerinin süresi dolmadan o kurstan kaydınızın silindiğinden emin olmanız gerekir. Aksi halde maalesef sıkıntı olabilir. Yeni kursunuza bu durumdan bilgi vermeniz gerekir. İlk kurs kaydı silene veya sınav haklarınız dolana kadar başka yerden gerçekten kurs da görseniz yapacak bir şey yok. Bu yüzden adaylara kurs seçiminde dikkatli olmalarını, baştan doğru karar vermezlerse kursların elinde sahipsiz kalacaklarını izah etmeye çalışıyoruz. Tüm kurslar aynı değil elbette ama eğitimin önüne ticareti koyanlar var ne yazık ki. İyi günler.

 38. 06 Nisan 2016 - 15:49 | #38

  ökkeş çıngı :

  Özel güvenlik silahlı sağlık raporu kagidini kaybettim Yenisini alabilirmiyim hiç bir ücret ödemeden

  Raporun aslını kursunuza vermiş olmanız gerekirdi. Yenisini ücret ödemeden vermezler sanırım. Bunu raporu nereden aldıysanız oraya sormanız doğru olur. İyi günler.

 39. 15 Nisan 2016 - 13:59 | #39

  Sefa :

  Özel güvenlik silahlı yaka kartı var bu kartla silahsız özel güvenlik olarak calisabilirmiyim

  Silahlı kartı olanlar, silahsız işlerde çalışabilir. İyi günler.

 40. 15 Nisan 2016 - 14:00 | #40

  adil :

  İyi akşamlar hocam ben silahlı kazandım guvenlik kimlik kartım daha çıkmadı bankalar alım yapıyor açaba başvuru yapabilirmiyim

  Başvuru yapabilirsiniz, ancak kimlik kartı isterlerse sıkıntı olabilir. Bu nedenle kartınızın soruşturma aşamasında olduğunu söyleyerek şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 41. 21 Nisan 2016 - 15:27 | #41

  Yıldıray öğüt :

  Merhabalar bir özel güvenlik görevlisi çalıştığı şirketten ayrılırsa 2 yıl boyunca başka bir güvenlik şirketinde çalışamaz diye bir madde yada zorunluluk varmı.?
  Teşekkürler

  Bir çalışan şirketten ayrıldı diye başka yerde çalışmama cezası verilemez. Sizi böyle bir nevi tehdit ediyorlarsa Çalışma Bakanlığına şikayet edebilirsiniz. İyi günler.

 42. 26 Nisan 2016 - 16:30 | #42

  Mustafa :

  Merhaba kurs ücreti dağil toplam maliyet ne kadar acaba ?

  Kategoriler/Kimlik Maliyeti başlıklı yazıda verilebilecek tüm bilgi verildi. Detayları da kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 43. 26 Nisan 2016 - 16:33 | #43

  İbrahim :

  İbrahim :
  Merhaba biz 2 kişi bir çiftlikte özel güvenlik görevlisi olarak çalışacağız 1 hafta gece ben 1 hafta gündüz arkadaş çalışacak ve 1 haftadan sonra değişiklik olacak 1 hafta gündüz ve 1 hafta gece arkadas olacak günlük 7 saat askeri ücret olarak ve izin günü ve bayram tatilleri yok bir güvenlik görevlisi ne kadar saat çalışabilir ve izin süresi zornlumudur

  Bir güvenlik görevlisi haftada en fazla 45 saat çalışabilir. İşyerleri vardiya usulü uygulasa da bu saati aşamaz. Dolayısıyla hiç izin vermeden çalıştırma yasaya aykırı. Durumu SGK’nın ALO 170 hattına şikayet edebilirsiniz. İyi günler.

 44. 27 Nisan 2016 - 15:22 | #44

  erhan :

  Geçen çarşamba evraklarimi teslim ettim 2 gün geçti aradılar kartınız hazır dediler hani istanbulda uzun sürüyordu

  Siz iki günde aldınız diye altı ay bekleyenleri yok mu sayalım, bilemedim. Gözünüz aydın.

 45. 27 Nisan 2016 - 15:23 | #45

  sinan :

  iyigünler ben silahsız kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum.ilk silahsız aldıgım not 85.silah sorularından kaç almam gerekiyo.yada 5 atışı vursam direk geçiyomuyum.teşekkürler.

  Temel notunuza göre silah yazılı+atıştan en az 50 almanız halinde silahlı geçersiniz. İyi günler.

 46. 30 Nisan 2016 - 08:13 | #46

  Barış :

  Merhaba silahsız sinavini gectim sertifikayi karta donusturmek icin belirli bir sure varmidir .

  Sertifika, üzerindeki tarihler arasında geçerlidir. Vergi ve raporla ilgili durumu kursunuza danışabilirsiniz. İyi günler.

 47. 30 Nisan 2016 - 12:34 | #47

  Hacer :

  Silahlı olarak katıldım sınava;aldığım sonuç yazılı sınavdan 71 aldım,silah yazılı ve atıştan kalmışım
  Silah yazilisindan kaç net olmalı ve kaç atis yapmalıyım,silahlı özel güvenlik kartını almak için?
  Silah yazilisindan nelere çalışmalıyız
  Teşekkür ederim,iyi günler.

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme puanları belirtildi. Özel güvenlik sınavlarında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz. İlk sınavınızdan da bellidir aslında. Yan sütunda silah sorularının tamamını görebilirsiniz. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3