Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 67544 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Eylül 2012 - 09:26 | #1

  murat :

  hocam mrb rahatsız ettigim için öncelikle özür dilerim hocam yakaya taktıgımız çalışma kartın boş olanını nasıl temin edebiliriz

  Ankara’da iseniz Karizma Matbaası İnkılâp-2 Sokak 22/7 Kızılay adresinden temin edebilirsiniz. Başka ilden yazıyorsanız kursunuza danışmanız gerekir. İyi günler.

 2. 15 Şubat 2013 - 18:30 | #2

  ercan :

  hocam merhaba öncelikle bütün herkesin sorularına sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir sorum olacak ben silahlı sınavı kazandım dosyamı emniyete vereceğim kardeşimin daha önceden tutukluluk hali var benim daha önceden cazai bir şuçtan dolayı en ufak cezam yok acaba kardeşimin durumu beni etkiler mi arşiv araştırmasında silahlı belge için sorun çıkartır mı teşekkürler

  Özel güvenlik soruşturmasında kişi sadece kendinden sorumludur. Birinci derece yakınlarının dahi durumu, kişiyi etkilemez. Bu nedenle belirttiğiniz durumun size zararı olmaz, üzülmeyin. İyi günler.

 3. 09 Ocak 2014 - 18:06 | #3

  hasan :

  hocam merhaba özel güvenliğim malum havalarda soğudu internette özel güvenlik yeleği gördüm ön kısmında 5188 sayılı özel güvenlik arması var ve simgenin üstünde türk bayrağı var yine ön kısmında ayriyetten büyük bir harfle güvenlik diye yazıyor arka kısmındada yine 5188 yazılı özel güvenlik arması var ve ayriyettende büyük özel güvenlik yazıyor şimdi ben bu yeleği alsam işyerinde giyebilirmiyim bunda herhangi olumsuz bir durum varmıdır bu yeleği giydiğimde şirketin kendi arması görünmez hale geleceği için sıkıntı olur mu acaba teşekkürler.

  Cevap oldukça gecikti, lütfen kusura bakmayın. Belirttiğiniz yelek, onay alınmış üniformaya dahil olmadığı için sıkıntı olabilir. Denetlemede onaylanmış üniforma dışında giysi istenmez çünkü. İyi günler.

 4. 03 Mayıs 2014 - 14:49 | #4

  FERHAT TOSUN :

  Hocam merhaba ; Özel bir kurumda ,özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Arkadaşlarla tartıştığımız konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim.İş yerimizin herhangi bir yerine veya kritik bir noktaya gelen şüphe duyulan aracı arayabilirmiyiz ?İzlenmesi gereken prosüdür nasıl olalıdır ? Teşekkür ederim.

  Şüphe duyulan aracın kapalı yerleri, arama kararı olmadan aranamaz, açtırılması istenemez. Sizler güvenlik olarak aracın gözle görünür yerlerine (açtırmadan) ve altına ayna ile bakabilirsiniz. İyi günler.

 5. 18 Eylül 2014 - 16:28 | #5

  cengiiz :

  özel bir bankada görev yapmaktayım bazı müşteriler bagirip çagiriyor ve diger müşterileride rahatsız ediyor bazen hakaret bile edildigi oluyor şahsıma veya diğer personellere.. uyardıgımız zaman veya dişarı çıkmasını söyledigimizde çıkmayıp sen bana bişey yapamasın diyebiliyorlar sizce nasıl bir müdaleedilmelisi gerekir ve kanun çerçevesinde jop veya kelepçe takılabilrimi böyle bir olayda beni aydınlatirsanız sevinirim

  Hakaret ve tehdit olduğunda genel kolluğu çağırmanız gerekir. Zor kullanmanın şartları oluşmadan cop ve kelepçe uygun olmaz. Bankalarda bekleyenler gerçekten agresif ve kırıcı olabiliyorlar. Ancak bu tepkilerin somut olarak siz çalışanlara değil, sisteme olduğunu düşünerek olayı şahsileştirmemenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle bankada çalışan özel güvenlik personelinin kimlik yenilemesinde bu tür konulardan mahkemesi olanlar sıkıntı yaşıyorlar. İyi günler.

 6. 18 Eylül 2014 - 16:30 | #6

  Helin :

  Bir akrabam silahla yagmaya teşebbüs suçundan 5yıl verdiler 6ay yattı denetimli saldılar. Dosyalrnı iceri verdi ama vali reddetti cünkü denetimlılığı daha bitmemiş. Acaba bitti alabilir mi kartını

  Silahlı yağma suçu ve beş yıl ceza, özel güvenlik olmaya engel hal sayılır. Denetimli serbestlik süresi dolsa da maalesef kimlik kartını almanız mümkün olmaz. İyi günler.

 7. 18 Ekim 2014 - 15:36 | #7

  Serdar :

  Merhaba hocam Bir projede amirlik için valiliğe ayrı bir başvurumu yapmak gerekiyor?

  Proje-vardiya amirliği vb. pozisyonlar için ayrı başvuruya gerek yok, özel güvenlik kimlik kartı olması yeterlidir. Belirttiğiniz statüler işverenle çalışan arasındadır. İyi günler.

 8. 24 Kasım 2014 - 15:03 | #8

  semih :

  merhaba şu şekilde bir sorum olacaktı.. kimliğinin iptal edilmesini gerektirecek şekilde ceza almış bir ö.g.g nin kimlik iptalinin olabilmesi için kimlik yenilenme tarihininmi ( 5 sene ) nin beklenilmesimi gerekiyor…yoksa kimlik iptali cezayı alır almazmı gerçekleştiriliyor.. burda tespit nasıl oluyor.. ve ö.g.g ne şekilde haberdar ediliyor (kimliğinin iptal olduğunun bildirilmesi) süreç nasıl işliyor bunu öğrenmek istiyorum çok teşekkürler…

  Normal şartlarda cezayı veren mahkeme, söz konusu kişinin özel güvenlik olduğunu dikkate alarak özel güvenlik şubesine de bildirilmesini kararda belirtir. Ancak yaşananlardan, bu bildirimin pek sağlıklı yapılmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla en geç yenilemede ortaya çıkınca, kişi yenileme eğitimi alsa dahi cezası, özel güvenlik olmaya engel teşkil ediyorsa kimlik verilmiyor. Benim bildiğim kadarıyla süreç bu şekilde yürüyor. İyi günler.

 9. 09 Şubat 2015 - 18:01 | #9

  muhammed :

  merhaba hocam siyasi parti üyeliği ö g g olmaya engelmidir?

  Siyasi parti üyeliği, ÖGG olmaya engel değildir. İyi günler.

 10. 09 Şubat 2015 - 18:02 | #10

  ufuk :

  merhaba silah atışlarına girmeden başarılı olabiliyormuyuz temel sinav ve silah sorularindan gecer puanı alırsak ?

  Sınavın silah bölümünden tam puan bile alsanız, atışa katılmazsanız başarılı olamazsınız maalesef. İyi günler.

 11. 09 Şubat 2015 - 18:05 | #11

  Çağlar :

  hocam merhaba,ben silahlı özel güvenlik görevlisi olarak bir kurumda çalışmaktayim..2013 yılında komuşumla yaşadıgım bir kavgadan dolayı karakolluk olduk.birbirimizden şikayetçi olmadık.lakin bu kamu davasına düştüğü için bana 1 ay 7 gün ceza verildi..buda hagb kararı verilerek denetimli serbestlik uygulandı.adli sicil kaydımda gözükmüyor.cmk nın 231/5-8 cezası uygulanmış bana..kimligimi yenilemek için emniyete gittimde bana mahkemeden gerekçeli karar ve kesinleşme şerhi istediler..kesinleşme şerhinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik yazıyor.başka birşey yazmıyor..Bu durum silahlı kimligimi yenilememde sıkıntı olurmu?? bir avukat arkadaşıma sordugumda ceza almadıgımı hagb kararı oldugunu sıkıntı olmayacagını ama yinede Ö.G Şube müdürlügüne ” böyle bir olaya karıştım hagb kararı uygulandı kimligimin yenilenmesini tarafınıza arz ederim” diye dilekçe yazıp adli sicil kaydıyla beraber emniyete vermemi tavsiye etti..sizin düşünceniz nedir?? nasıl bir yol izlemeliyim saygılar..

  Gerek suçun türü, gerekse verilen ceza süresi bakımından silahlı yenilemenizde sorun yok görünüyor. Kimlik başvurusunda mahkemesi olanların buna ilişkin belgeleri vermeleri prosedür gereği zorunlu. Herhangi bir olumsuzluk var olduğu anlamına gelmez. Kimlik bürosunun sizden evrak istemesi de bundan kaynaklanıyor. Dilekçe vermenize gerek yok, istenen evrakı vermeniz yeterli. İyi günler.

 12. 09 Şubat 2015 - 18:07 | #12

  Erkan :

  Mrb.temel egitim sinav sonucu 64,silah sorularindan 36,silah atisindan 20 puan almisim,alicam belge turu silahsizmi,silahlimi olur.ilginize simdiden tsekkurler.

  Verdiğiniz bilgilere göre temel 64, silah toplamı 56 ise silahlı geçersiniz. İyi günler.

 13. 09 Şubat 2015 - 18:08 | #13

  Zİyaretçi :

  Merhaba benim bi sorun olacaktı ben 2012 yılının mart ayında birini belden aşağı alkolluyken bıçakladım ve o gece kendim teslim oldum serbest bırakıldım mahkeme kağıdım geldi kamu davasına cıktım ve hakim 5 yıl infaz ve 6 ay gün ve 6 milyar para cezası verdi dedi ki infazın süresince bi suç işlersen hem şimdiki suç ile o zaman işlediğin sucun cezasını ve 6 milyar para cezasını ödersin şimdi silahsız özel güvenlik kursu gördüm ve dün sınava girdim bunu kursumada söylemedim güvenlik görevlisi olmama bi engel teşkil edermi

  Mahkeme kararında verilen ceza 6 ay ise özel güvenlik olmanıza engel teşkil etmez. Bir yıl ve üstü ceza engel olur. Ancak kimlik başvurusu yaparken mahkemeye ilişkin son durumu gösterir belgeleri vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 14. 09 Şubat 2015 - 18:09 | #14

  Ali :

  Devlet Hastanesin de özel güvenlik olarak çalışmaktayım herhangi bir sendikaya üye olmamız da sıkıntı olurmu.

  Sendikaya üye olmak özel güvenliklere yasak bir durum değil, sadece greve katılmak yasak. Dolayısıyla sorun yok. İyi günler.

 15. 09 Şubat 2015 - 18:10 | #15

  oben yilmaz :

  iyi günler. Benim kimlik surem 2011de bitti. Sonra güvenlik olarak çalışmadım. Şimdi yenileme eğitimi alma hakkım varmı? Teşwkkürler

  Sürenin dolması hak kaybına neden olmaz. Yenileme eğitimi alarak beş yıl daha zaman kazanabilirsiniz. İyi günler.

 16. 11 Şubat 2015 - 09:51 | #16

  Ayşe şeker :

  Merhabalar hocam ben güvenlik kursuna gitmek istiyorum fakat lise mezunu değilim silahlıda şart olduğunu biliyorum silahsız olabilmem mümkünmü ilkokul 8. Sınıfa kadar Okıdum

  8 yıllık eğitimi tamamlayıp diploma almaya hak kazandıysanız silahsız eğitim almanız mümkün olur. 8 yıllık eğitime dair diploma yoksa maalesef olmaz. İyi günler.

 17. 12 Şubat 2015 - 10:51 | #17

  atalay2009 :

  sitenizi yıllardır takip ediyorum sizden bu konuda acil yardım bekliyorum.20 gün önce iş yerimizde hırsızlık oldu.taşeron firma biz güvenliklere 500 tl maaşımızdan kesti yasalmı bu konuda ne yapabiliriz.şimdiden teşekkürler.

  Firma taşeron ise esas firmaya/işverene ve Çalışma Bakanlığının Alo-170 hattına, maaşınızdan haksız yapıldığını düşündüğünüz kesinti için şikayette bulunabilirsiniz. İyi günler.

 18. 18 Şubat 2015 - 10:20 | #18

  songul1990 :

  Merhaba silahli ozel guvenlik gorevlisi olmak istiyorum sinavlara girebilmek icin kursa gitmek sartmi bir sorumda sinavin silahli bolumu sorularinin hepsinde basarili olursaam silahli olarak gorev yapabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz ??

  Özel güvenlik eğitimini, ehliyet alma işlemi gibi düşünmeniz açıklayıcı olabilir. Şahane araç kullansanız da bir kurs üzerinden sınava girip bunu belgelemeniz gerekir. Özel güvenlik eğitimi de aynı şekilde, kursa gitmek sınavlara girip başarılı olmak, rapor-vergi masrafları yapmak gibi işlemler vardır. İyi günler.

 19. 18 Şubat 2015 - 10:39 | #19

  denizögg :

  Merhabalar hocam öncelikle bizleri aydınlattığınız icin çok teşekkürler, Ögg olarak çalışmaktayım 2014dün 11nci ayında yenileme eğitimine girdim 01.02.15de sınava girdim sonuçlar daha açıklamanmadı 20martta kullanım süresi doluyor yetişmezse çalıştığm işyerinde çalışmam konusunda bir sıkıntı olurmu sınavda başarılı olduğunman eminim yazılı 80 slahlı sıvı 30 atış 50. Çok teşekkürler hocam.

  Yenileme sınavına girmek yeterli, başarı şartı aranmaz. Ancak yenileme eğitimi almak için biraz geç kalmışsınız. 20 Mart 2015′den önce soruşturma dahil tüm işlemlerinizin tamamlanması gerekirdi. Girdiğiniz sınavın sonucu 20.02.2015′de açıklanacak. Kursunuzla bağlantı kurup ilinizde istenen belgeleri önceden öğrenerek hazırlamanızı tavsiye ederim. Evrakı emniyete teslim ettikten 7-10 gün kadar sonra da ikamet ettiğiniz yer karakoluna uğrayıp soruşturma evrakınızın çabuklaştırılmasını rica etmeniz işe yarayabilir. Silahlılarda mahallinden yapılan araştırma nedeniyle gecikmenin bu aşamada olduğu söyleniyor çünkü. Serfikanızı alınca işyerinize bir fotokopi verip evrakın soruşturmada olduğunu söylemeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 20. 24 Şubat 2015 - 10:39 | #20

  ismail :

  Meraba hocam takildigim bi soru varda . Simdi ben kursa silahli olarak kayit yaptim örnegin temelden 70 aldim ve silah bölümünüde yazilida basarili gecdigim takdirde atis uygulamali dan kalsam sadece o 70 puanla ögg kartini alabirmiyim yoksa ikinsinden makrummu kalirim

  Silahsız bölümde geçme puanı 60′tır. Belirttiğiniz şekilde not alırsanız silahsız sertifika ve kimliğe hak kazanırsınız. Toplam 4 olan sınav haklarınızı da kullanmanız mümkün. İyi günler.

 21. 03 Mart 2015 - 08:12 | #21

  gökhan :

  Hocam merhabalar 2006 girişli silahlı ögg yim,yaklaşık 3yıldır siyasi parti üyesiyim mart ayında 3.yenilemeyi yapıcam üyeliğim soruşturmada sorun teşkil edermi şimdiden cvbnız için
  teşekkürler..

  Özel güvenliklerin siyasi partilere üye olması yasak değil. İyi günler.

 22. 03 Mart 2015 - 08:14 | #22

  gizem :

  iyi gunler hocam soruda diyorki aşagıdakilerden hangisi ögg silahlı görev

  yapabilirler

  ve dogru yanıt alışveriş merkezleri diyor ama ben alış verişmerkezlerine gitigimde hiç birinde silah yok eger soru çıkarsa usulune göre alış veriş merkezimi diyecegiz

  Alışveriş merkezlerinde silahlı güvenlik görmemeniz, oralarda silahlı çalışmaya müsaade edilmiyor anlamına gelmez. Soruda yasal durum esas alınarak cevap isteniyor. Alışveriş merkezleri dışındaki yerlerde silahlı görev yapmak kanunen yasak, alışveriş merkezlerinde tercihe bırakılmış. İyi günler.

 23. 05 Mart 2015 - 09:21 | #23

  ömer faruk aytekin :

  hocam ben acık ögretim fakültesinda okuyorum . 24 mayısta sınav var ama özel güvenlik sınavı da o tarih ve saatte . bana iki sınavdan birinden vazgecmem gerektiği söylend. bana bi akıl verin lütfen her iki tarafa da para ve zaman bağladım vazgecmek nasıl olur? böyle bir mağduriyet olması kanunlarda nasıl karşılanıyor ?

  Bu sınavda AÖF, seçim nedeniyle tarih değiştiği için çakıştı. 07 Aralık 2014 tarihindeki sınavda böyle bir değişiklik olmadan (üstelik koordine edildiği söyleniyor) yılbaşında aynı tarihe planlanmıştı. Maalesef bir değişiklik yapılmadı. Bize de adayların kendileri için önemli olanı seçmeleri söyleniyor maalesef. Başka çözüm yok. Eğer kursunuz sınav bildirimini henüz yapmadı ise bu sınavda sizi bildirmesinler. Böylece sınav ücretiniz yanmaz, bir sonraki sınavda kullanabilirsiniz. İyi günler.

 24. 11 Mart 2015 - 17:32 | #24

  mehmet :

  ben özel güvenlik kartımı kaybettim nereye başvuru yapmalıyım…

  Kartı aldığınız yere yani emniyete başvurmanız gerekir. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3