Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 20, toplamda : 87615 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Mayıs 2016 - 11:35 | #1

  Mustafa :

  Merhaba,
  Benim yaşım 21 silahlı kimlik kartı için uygun mudur?

  Silahlı için 22 yaşından gün almak, en az lise mezunu olmak zorunludur. İyi günler.

 2. 03 Mayıs 2016 - 11:36 | #2

  erhan :

  Mrb kartım hazırlanmış istanbul’da oturuyorum ana tatildeyim temmuz 10 ist olucam istediğim zaman gidip alabilirmiyim

  Randevulu sistemin uygulama şeklini, kart tesliminin nasıl planlandığını bilemiyorum. Ankara’da olsa alabilirsiniz derdim. Muhtemelen kursunuzun bilgisi vardır. İyi günler.

 3. 16 Mayıs 2016 - 15:35 | #3

  mert :

  Kartimi aldım ise başlamak için
  Ney yapmam lazim

  Güvenlik firmalarına iş başvurusu yapınız. İyi günler.

 4. 21 Mayıs 2016 - 13:18 | #4

  Emirhan :

  Iyi gunler bir konu hakkinda bilgi almak istiyorum hizmet ici egitim atisinda basarisiz olursak nasil bir uygulama oluyor iyi gunler

  Hizmet için eğitim atışında 25′de 15′den az isabeti olanlara atış tekrar ettirilir. Amaç, atış melekesinin kaybolmamasıdır. Başarısız olanlara herhangi bir yaptırım yoktur. İyi günler.

 5. 03 Haziran 2016 - 12:39 | #5

  erman :

  Merhaba ben evraklarimi bu ayin 10 unda teslim ettim 22 gun oldu kartim hala cikmamis mi mesaj gelcek dediler gelmedi daha bisey

  Genel bir gecikme var. Ancak daha detaylı bilgiyi illere göre değiştiği için kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 15 Haziran 2016 - 14:06 | #6

  TURGUT :

  Mrb kolay gelsin yeni sistrm kimlik kartlari dagitilmaya baslanmis galiba polis adresinize gelecek kimlik dedi nasil bi surec kac gundur bu zaman zarfi net bi bilgi vermedi siz biliyorsaniz bizide aydinlatir misiniz tskkurler…

  Uygulama Ankara’da gecikmeli başladı, detaylar hakkında inanın bilgim yok. Ankara’da eski evrakları hazırlayıp gidenler geri döndü, sonra tekrar çağrıldı, sonra yine biyometrik resim vb. istendi. Yeni duruma göre daha kimliğini alan var mı duymadım, bilemiyorum. Sanırım sistemin oturması biraz zaman alacak. Detay öğrenirsek buradan paylaşırız. İyi günler.

 7. 17 Haziran 2016 - 16:04 | #7

  Emre :

  Bu randevuya gitmessek ne olur yani ilk seferde??

  Randevulu sistem Ankara’da olmadığı için detaylarını bilemiyorum. Sanırım kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 8. 27 Haziran 2016 - 11:53 | #8

  ABDULLAH OĞUZ :

  yaklaşık 4 yıla yakındır özel sektörde güvenlik görevlisiyim. ama güvenlik görevi yapmıyorum.yaptığım iş kapı kayıt fiş yazma fiş verme gelen soföre video izlet evrak isg evrağı imzalat. bunun yanı sıra fabrikaya giren bütün herkesden personel hariç ehliyet yada kimlik alıp işleri bitene kadar muhafaza ediyorum.kimlik vermeyenlerle tartışıyorum ve bazen ciddi boyutlara tasına biliyo.benım sormak istediğim özel güvenlik talimatlarında kimlik alınır diye bir kural yok. sadece kimlik kontrolu yapılır var. kimlik almazsam tazminatsız işten cıkartacaklarını söylüyorlar. ne yapabilirim. birde 12 saat çalışıyorum ama 11 saat üzerinden işlem yapıyor puantajda.1 saat yemek cay molası kesiliyo ama verildiğini gidin istierahat edin denildiğini hiç görmedim.ve son olarak bir yıl 365 gün ama sigorta 360 gün üzeri yatıyor her yıl 5 günümüz nereye gidiyor

  Çalışma hayatı ile ilgili şikayetinizi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ALO-170 hattına yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla isim vermek de zorunlu değil. Size verilen görevlerden özel güvenlik kapsamında olmadığını düşündüklerinizi de bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine şikayet edebilirsiniz. Bu arada her yıl eksik yatırılan 5 gün çok önemli, o 5 gün sadece 5 gün değil. Çalışma süreniz bir yılın altında olduğu için kıdem tazminatınızı yakıyorlar muhtemelen. Bu nedenle ALO-170′e şikayet konusunu ihmal etmemenizi tavsiye ederim, geleceğiniz-emekliliğiniz zarar görüyor çünkü. İyi günler.

 9. 11 Temmuz 2016 - 08:43 | #9

  Mesut balta :

  Ben sertifikamı istanbuldan aldım .Mardinde evraklarımı teslim ettim ne kadar sürede kimliğim elimde geçer…

  Soruşturma işlem süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza en doğru cevabı, başvuru yaptığınız yerden ve o ildeki kurslardan almanız mümkün. Bu ikisi dışındakiler bilgi değil, tahmin olur. İyi günler.

 10. 16 Temmuz 2016 - 13:59 | #10

  ibrahim Çorum :

  merhabalar ben güneş panelleri şirketinde özel güvenlik görevlisi olarak çalısıyorum işe yeni başladım ilk maaşım 1500 tl yatması gerekirken 930 tl yatmıs işe başlama tarihi 15.06.2016 aradım sordum 15 gün ihtar süresi söylediler diğer aylar tam olarak yatar dediler böyle birşey var mıdır?

  Sitede öncelikle özel güvenlik eğitimi ile ilgili konular olduğu için çalışma hayatına ilişkin konularda maalesef bilgim yok. Özel şirketlerin çalışan aleyhine böyle bir sürü mazereti olabiliyor. Kesilen miktar da az değil, Çalışma Bakanlığı Alo-170 hattına şikayet edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla isim vermek de zorunlu değil. İyi günler.

 11. 21 Temmuz 2016 - 16:37 | #11

  arda :

  Iyi günler özel güvenlik görevlisiyim yeni özel güvenlik katı basvurusu yapmıştım ama kartım postanede kaybolmuş nasıl tekrar nasıl çıkartacam

  Postanede kaybolduğuna dair yazı almaya çalışın bence. Yoksa yeniden 20 TL ve diğer işlemleri yapmanız gerekebilir. Yeni kartlarla ilgili uygulamanın detayları zamanla belli olacak sanırım. Başvuru yaptığınız yere de danışabilirsiniz. Çünkü uygulama çok yeni, henüz kartı alan sayısı bile sınırlı iken teslim almadan kaybolması halinde yapılacak işlemi bilemiyorum. İyi günler.

 12. baran
  27 Temmuz 2016 - 22:58 | #12

  Merhaba.
  Özel güvenlik kursuna gittim kimliğimi aldım hiç çalışmadım özel güvenlik olarak yaklaşık 3-4 sene önce 5. senem doldu ve özel güvenlik kimlik kartımı cüzdanımla birlikte kaybettim yeniden çıkartmalımıyım yada cezası varmııdır? şimdiden teşekkür ederim…

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster