Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 39, toplamda : 125353 kişi tarafından okundu.

 1. 17 Ekim 2017 - 10:54 | #1

  Sahzade :

  Merhaba ben silahli guvenlik kursunu ve sınavını geçtim bursada ikamet ediyorum ve nisan 15 e kadar randevu alma yok sistem hep dolu benim başka bir ilde bu işlemi gerçekleştirme şansım var mı lütfen yardım edin çevre illerde randevu var ama sadece bursada nisan 15 e kadar yok :/

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden müracaat edecekseniz kaydınızı da aldırmanız şartıyla mümkün. İyi günler.

 2. 31 Ocak 2018 - 13:29 | #2

  sadik :

  kimliksertifikasini aldiktan sonra
  kimlik almak icin basvuru yaparken farkli bir sehirde basvuru yapabiliyor muyuz?

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 3. 08 Şubat 2018 - 10:39 | #3

  Ömer :

  İyi günler özel kimlik kartımı kaybettim süresi 1 ay sonra bitiyor tekrardan kimlik kartı çıkarmak zorunda mıyım yoksa yenileme kursuna katılıp yeni kartımı alabildiğimiz yenilemede güvenlik kartı fotokopisi isteniyor bu sorun olur mu teşekkurler

  Yenileme eğitimi alabilmeniz için kart veya sertifikanın fotokopisi gerekir. Kayıp kimlik kartlarına ilinizde ne tür işlem yapıldığını, yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. İllere göre değiştiği için başkası bilemez. İyi günler.

 4. 15 Şubat 2018 - 08:42 | #4

  Fatih :

  Merhaba ben 2013 de kursu bitirdim ama kartımı cıkartmadım cıkartmam için nne gerekli

  Sertifika süresi dolmasına altı aydan fazla zaman varsa başvurudan hemen sonra yenileme eğitimi almanız gerekir. Altı aydan az varsa önce yenileme eğitimi alıp her iki sertifika ile başvurarak kimlik alabilirsiniz. İlinizde istenen belgeleri eski veya yenileme eğitimi alacağınız kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Yenilemeden sonra başvursanız da bir defaya mahsus rapor, vergi masrafınız olacaktır. İyi günler.

 5. 15 Şubat 2018 - 08:43 | #5

  Yunus başkan :

  Öncelikle bu soru cevap için çok teşekkür ederim…. benim sorum şu olacak bir buçuk yıl önce kimliğimin suresi doldu nasıl bi yol izlemem lazım sade yenileme oluyormu yoksa herşey sifirdanmi başlar sağlık raporu vergi v.b gibi iskemler

  Süre dolması hak kaybı yaratmaz. 02.03.2018′e kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 08.04.2018 sınavına girmeniz mümkün. Yenileme sonunda kursunuzdan ilinizde istenen belgeleri öğrenip başvuru yaparsınız. Gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Daha önce kartı olanlardan tekrar rapor-vergi istenmez. Sadece yenileme kurs-sınav-kimlik ücreti gideriniz olur. İyi günler.

 6. 20 Şubat 2018 - 09:35 | #6

  Vedat :

  Mrblar silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. 2015 yılında korku kaygı yaratacak şekilde suç işledim 5 ay hapis cezası aldım yenileme yaptım şimdi kimlik kartımı silahlidan silahsiza cevirmisler silahlı sertifika hiç alamayacakmiyim bunun belli bi süresi varmi tsk ederim

  Kararda HAGB varsa düşme kararı çıkana kadar beklemeniz gerekir. HAGB yoksa maalesef silahlıya tekrar geçmeniz mümkün olmaz. Belirttiğiniz durum, ruhsat almaya engel hallerden çünkü. İyi günler.

 7. 23 Şubat 2018 - 14:13 | #7

  Zafer56 :

  Merhaba! Kokay gelsn bisey sorucam bn tüm evrakların hazır i.e.m özel guvenlk sube müdürlügüne verıcemde yanlız parmak izni almadım yeni cipli nufus cuzdanı alırken parmk iznimi almıslardı sistemden görünürmü yoksa emnıyettden cıttısınımı alcam yardımcı olurmusnz :(

  Parmak izinin bir kere sisteme girilmesi yeterli diye biliyorum. Dolayısıyla sistemde görünecektir. İyi günler.

 8. 26 Şubat 2018 - 09:56 | #8

  Seyit :

  Merhaba. Benim özel güvenlik eğitim sertifikamı 3 yaşındaki yeğenim dört parçaya yırtmış. Bende parçaları eksiksiz ve güzelce tekrar bantladım. Bantlı halinin geçerliliği var mı? Yenisi için başvurmam mı lazım.? Seneye kimlik kartımın süresi doluyor ve yenileme kursu alıcam. Bu bantlı halin fotokopisi kurs tarafından kabul olur mu? Yoksa yenilemeden önce sertifikanın yenisi için başvurmalı mıyım?

  Yırtılan sertifikaya ait kimlik kartınız varsa yenileme eğitimi için yeterli, sertifikaya gerek yok. Kimlik kartı o sertifika sürelerine ait değilse kursunuzdan sertifikanın yenisinin tanzimini talep etmeniz gerekir. İyi günler.

 9. 28 Şubat 2018 - 13:20 | #9

  ömer :

  Eğitim sertifikası almadan sınava girebiliyor muyum ? Silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum aslında ama sınav tarihi çok ilerleyen bir zamanda :(. Birde kaç yılda bir yenilemem gerekiyor ve her yenilemede yeniden kurs mu almam gerekiyor ? İyi Çalışmalar

  Sertifika eğitimden sonra girilen sınavın başarılması halinde alınır. Beş yılda bir yenileme eğitimi alınır. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var. İyi günler.

 10. 03 Mart 2018 - 09:16 | #10

  Uğur :

  Merhabalar benim lise diplomamın aslı üniversitede kaldı. Bende farklı bir şehirde ikamet ediyorum. Dilomamı almam uzun sürecek kursuma sordum e-devletten al bişey olmaz dediler acaba kabul ederler mi e-devletten aldığım mezuniyet belgesini

  Ankara’da kimlik başvurusunda diplomanın aslı/noter onayı görmüş sureti görülerek fotokopi kabul ediliyor, e-devlet çıktısı ıslak imzalı olmadığı için kabul edilmiyor. İlinizdeki durumu kursunuz bilir, e-devlet çıktısının nasıl kabul edildiğini bilemiyorum. İyi günler.

 11. 03 Mart 2018 - 10:27 | #11

  Uğur :

  @A.GÜLŞEN

  Peki bişey daha sorcam mesela karakol e-devletten aldığım lise mezuniyet belgemi kabul etmese o belgeyi gidip okuduğum liseye onaylatsam yada notere onaylatsam olurmuki. Yada okuduğum liseden mezun olduğuma dair evrak mı alsam

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi ilinizdeki uygulama hakkında doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Belirttiğiniz yöntemin kabul edilip edilmeyeceğini inanın bilmiyorum. İyi günler.

 12. 03 Mart 2018 - 15:31 | #12

  ahmet balat :

  s.a sertifika ile kimlik arasındaki fark nedir kimlik olmadan işe giremezmiyiz ve şuanda işsizim kimlik çıkarmak için param yok neyapmalıyım belediye veya herhangi bir kurum kimliğimi çıkarmak için yardımcı olurlarmı ?

  Sertifika, özel güvenlik sınavının başarı ile verildiğinin belgesidir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek ancak kimlik kartı ile mümkündür. Kimlik için de vergi ve belge hazırlığı masrafı olur. Eğer sertifikanız var ve kimlik çıkarmak istiyorsanız belediyelerin hatta muhtarlıkların böyle durumlarda destekleri olabiliyor. Çalışmak isteyenlere yardımcı olmak açısından hayırseverler vatandaşlarla da iletişim kurabiliyorlar. Başka bildiğim bir yol yok. İyi günler.

 13. 05 Mart 2018 - 11:51 | #13

  Ahmet t :

  ÖZel guvenlik belgesi kartı kayıp elimde hiç bir belge yok neyapmam gerekiyor para cezası varmı

  Özel güvenlik kimlik kartını kaybetmenin para cezası yok. İliniz özel güvenlik şubesine başvurmanızı tavsiye ederim. Kayıt kart konusunda standartlık yok, illere göre farklı uygulama olabiliyor. En doğru bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. TC numarası üzerinden sorgulama yapıldığı için nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olsun. İyi günler.

 14. 13 Mart 2018 - 15:54 | #14

  basak :

  merhaba.ben silhlı özel g0venlik yaka kartı ı bulamıyorum.hem günü bitecek hemde çalışmıyorum diye üstüne düşmedim. şubat ayı yenileme sınavına girdim bugün emniyete götürdüm dosyamı teslim ettim fakat çok kalabalık olduğu için soramadım. eski iş yerim tekrar çalışmamı istiyor kimliğimi bulamıyorum yeni kimliğim ne zaman gelicek belli değil bu durumda çalışabilirmiyim acaba yenileme sertifikam yeterli olurmu.

  Yenileme başvurusunda eski kimliği teslim etmeniz gerekirdi. Yenileme başvurunuzda kimlik gelene kadar geçerli belge verdilerse çalışmanız mümkün olur. Kimliğin ne zaman geleceğini veya ne yapılabileceğini bu işler illere göre değiştiği için kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 15. basak
  13 Mart 2018 - 19:00 | #15

  cevep verdiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle ama benden eski kimliğimi istemediler dosyanın içindeki belgeleri kontrol edip sertifikamı onayladılar ve sertifikamın aslını bana geri verdiler.postaneden mesaj gelicek yeni kimliğinizi ordan alıcaksınız dediler sadece

 16. 19 Mart 2018 - 16:36 | #16

  Uğur :

  Ben evraklarımı falan teslim ettim bugün 12 gün oldu. Bugün özel güvenlik şubeden bir polis aradı. Evrakların gönderileceğini söyledi. Ve bna birkaç soru sordu. Evlimisin bekarmısın, ailenlemi yaşıyorsun, eviniz kiramı, terör örgütü ile herhangi bir bağlantın varmı diye sordu. Sonra kapattı. Acaba neden arandım güvenlik soruşturmam bitmiş olabilir mi acaba. Bilgisi olan varmı?

  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu sorunuza ancak kursunuzdan gerçekçi bir cevap alabilirsiniz. Soruşturma sadece kişiye sorularak tamamlanmıyor, bildiğim kadarıyla devletin istihbarat örgütleri ile yazışma ve cevapların beklenmesi gibi zaman alıcı durumlar var. İyi günler.

 17. 19 Mart 2018 - 16:37 | #17

  Mine :

  Merhabalar Bende 15 Günlük Sınava Katıldım Silahlı Özel Güvenlik Olacağım İnşAllah. 120 Sorudan Geçme Notu 60 Alınıyor Değil Mi ? Nisan 8’de Sınav Olacak Bir Kaç Taktik Alabilir Miyim Rica Etsem.Soru Çözüyorum Fakat Şuanlık Farklı Bir Sektörde Çalıştığımdan Dolayı Çok Fazla Soru Çözemiyorum. Konuları Da Fırsat Buldukça Okuyorum.

  Yan sütun Kategoriler/En Çok Çıkan Sorular bölümündeki notları okumanızı tavsiye ederim. Silahlı not hesabını da Sıkça Sorulan Sorular 12. soruda örnekli olarak görebilirsiniz. İyi günler.

 18. 21 Mart 2018 - 06:55 | #18

  Demet :

  Kadroya geçiş için bizden kimlik kartimiz olduğu halde sertifika fotokopisini istiyorlar bendede sertifikamin ne aslı ne de fotokopisi var ne yapmam gerek yardim edermisiniz

  Sertifikayı aldığınız yer kursunuz, verdiğiniz yer emniyet olduğuna göre bu ikisinden birinden temin edebilirsiniz. İyi günler.

 19. 24 Mart 2018 - 07:21 | #19

  Turgay :

  Slm.
  Tehdit suçundan mahkeme açılmış aleyhime kart iptali olurmu acaba bu gibi durumlar da?
  Daha önce 5yil denetimli serbestlik cezası verilmişti ama 5yil doldumu bilmiyorum

  Daha önceki kararda HAGB varsa beş yıl dolmadan ikinci ceza almanız durumunda ilki açıklanır. Bu nedenle ilk cezayı veren mahkemenin özel kalemine danışmanızı, süre doldu ise düşme kararı almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 13 Nisan 2018 - 12:00 | #20

  emre :

  Hocam merhaba size bi sorum olucaktı ben bi şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayımm.İş yerinde iş arkadaşlarımın bi tanesiyle ağız dalaşına girdim tartıştım bununla ilgili tutanak tutuldu ama bana imza filan attırılmadı.Savunmamda alınmadı yani tutanak tutulup kaç gün içeerisinde benden savunma alması gerekiyor iş yerimin onu sorucaktım size.Birde tutanağa hiç bi imza atmadan işleme sokabilirlermi işten atılma gibi yani olabilirmi.En çok merak ettiğim konu tutanak tutulup kaç iş gün içerisinde savunma istenilmesi gerekiyor.Savunma istenmediği zaman o tutanağın geçerliliği varmıdır saygılar kolay gelsin.

  Aleyhinizde tanzim edilen tutanağa isminizi imza olarak açıp “imzadan imtina etti” yazabilirler. Aleyhte olduğu için gayet inandırıcı olur. Bir tutanakla sıkıntı çıkmayabilir, ancak bu tutanak daha sonra yaşanabilecek benzeri bir durumda destekleyici olarak kullanılabilir. Mesela işveren işten çıkarmak için bahane aradığı birine aynı ay içerisinde iki kere geç geldi, habersiz işe gelmedi gibi tutanaklar tanzim edip işleme koyabilir. Bu konu esasında çalışma hayatı ile ilgili olduğu için fazla bilgim olmadığını özellikle belirtmek isterim. İleride geçimsizlik, iş yerinde huzursuzluk çıkarma gibi suçlamaları boşa çıkarmak için şimdiden mesai arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 13 Nisan 2018 - 12:38 | #21

  emre :

  Peki tutulan tutanak kaç gün içinde savunma vermem gerekiyor yada belirli bi zamanı varmı savunma verilmeyen tutanak geçerli sayılıyormu

  Savunma vermek için size bir suçlama yöneltilip cevap istenmesi gerekir sanırım. Savunma istenmeden de tutanak tanzim edilebilir. Ancak bu konuda fazla bilgim olmadığını belirtmiştim. Yanlış yönlendirmek istemem, iş yerinizin iç işlerinin nasıl yürütüldüğünü bilemem. Hizmet akdinizi incelemeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 22. 16 Nisan 2018 - 09:13 | #22

  Ali :

  Hocam silahlı özel güvenlik olarak calismaktayim yenileme de sağlık raporu şartı varmidir

  Kimliği olanlardan yenilemede rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 23. 18 Nisan 2018 - 14:17 | #23

  Halit :

  Hocam ben sinava girdim kazandim yanliz guvenlik sirketine gidip evraklarimi istedim asil olan guvenlik sertifikam yok kayip biz size verdik dediler ama ben almadim bu durumda ne yapmam gerek

  Sertifikanın imza karşılığı teslim edilmesi gerekir. Eğer imzanız yoksa teslim etmemişler demektir. İmzanız varsa da kursunuza hitaben hemen orada bir dilekçe yazıp yenisinin tanzim edilmesini talep etmeniz gerekir. Sonuçta bu onların işi, sertifikayı siz kaybetmiş dahi olsanız onlar yeniden tanzim emek zorundadır. İyi günler.

 24. 21 Nisan 2018 - 14:44 | #24

  ESMA DENIZ :

  Hocam ozel güvenlik sınavından silahsız 44 puan aldim geçemedim cok üzüldüm tek çarem buydu bakmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  Tek çareniz bu sınavsa keşke daha fazla çalışsaydınız. Yanlışın doğruyu götürmediği 100 sorudan 66′sını yanlış yapmışsınız. Silahsızda en az 60 almak zorunludur. Bu notu alacak şekilde çalışmak dışında yapılabilecek hiç bir şey yok maalesef. Sınav hakkınız devam ediyorsa sonraki sınav ücretini zamanında yatırma konusunu kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 21 Nisan 2018 - 14:53 | #25

  tuba :

  hocam meraba bn 75.sinava girdim fakat 59 da kaldm buna itiraz etmk istiyrum cunki ben sinavda sorularin hepsini yaptim ama 85e kdar isaretledim sonrasinda sure doldu dediler isaretletmediler ve kagidimi alirlarken 5 saniye vardi daha sonra ciktimda ben assagiya inerken diger arkadaslrin yeni ciktini gordum bu sartlarda itiraZ etsem olumlu olurmu acaba bilgi verirmisinz 1 soru ile kaldim 85 soru yaptim 59da kaldim

  Bu söylediğinize hemen anında itiraz etseydiniz olabilirdi, sonuçlar açıklandıktan sonra anlamı yok maalesef. İtiraz için para yatırılıp dilekçe yazılması gerektiği için yapmanız gerekenleri süreyi geçirmeden kursunuzla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 26. 24 Nisan 2018 - 12:46 | #26

  Mustafa :

  Özel Güvenlik kimliğimi başka şehirde değiştirebilirmiyim

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 27. 24 Nisan 2018 - 12:48 | #27

  Muhammet :

  Hocam ben 2010 yılında silahsız güvelik sertifikası aldım fakat kimlik kartı felan çıkarmadım şimdi silahlı sertifika alabilmek için yenilemem mi gerekiyor yoksa direk silahlı sertifika alabilirmiyim yani silahsız sertifikayı yenileme yapıp sonradan mi silahliya çevriliyor

  Önce silahsız yenileme, sonra silahlı sınavına girmeniz gerekir. Süreniz dolduğu için silahsız yenileme almadan silah eğitimi alsanız dahi geçersiz olur. Yenilemede kalma-geçme yok. İlinizdeki kurslardan birine kayıt olmanızı, yapılacakları da oradan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 05 Mayıs 2018 - 07:40 | #28

  Hakan :

  Nisan 8 de Yenileme sınavına girdim bu ay sertifika mi aldım kimlik kartimin süresi 09.2018 e kadar Malum tekrardan dosya hazırlayacağiz ve Sistem randevulu olduğu için başvuru yapmak için kaç gün içerisinde dosyayı teslim etmek lazım Hocam

  Kimlik kartında yazan süre dolmadan yeni kartınızın elinizde olacağı şekilde başvuru yapmalısınız. İyi günler.

 29. 23 Mayıs 2018 - 14:34 | #29

  aytac :

  iyi gunler kolay gelsin kımlık kartı gelmeden iş bası yapabılırmıyız.

  İlk defa başvuranların özel güvenlik olarak çalışabilmesi için kimlik kartını beklemeleri gerekir. Yenilemede başvurunun alındığına dair belge yeterli. İyi günler.

 30. 26 Mayıs 2018 - 10:20 | #30

  İbrahim :

  Bi sorum var güvenlik sertifikası yeniledm eevraklarimi teslim ettim fakat evrakları yyeniledigim sırada o adresten başka adrese taşındım teslim ettigim formda eski adresim yazıyor soruşturma için eski adresemi giderler? Nasıl bir yol izlemeliyim

  Yeni adrese kaydınızı yaptırdıysanız adres değişikliğini başvurduğunuz yere bildirmenizde yarar var. Tekrar gidip sorun, dilekçe vb. nasıl oluyor bilemiyorum. TC numarasında mernis kayıtlarında görünür ama beyanı da düzeltmeniz lehinize olur sanıyorum. İllere göre farklı durumlar olabildiği için kursunuz mutlaka daha fazla yardımcı olacaktır. İyi günler.

 31. 30 Mayıs 2018 - 08:18 | #31

  serkan :

  hocam benım durum şöyle ben özel sektörde calışıyorum guvenlık görevlisi olmak ıstıyorum calıştıgım halde guvenlık görevlısı olmam mumkunmu kursa gıtmem gerekıyor yani calıştıgım ıcın saat akşam 7 cıktıgım için 6.30 kurs kapanıyor diye biliyorum benı bılgılendıre bılırmısınız hem calışıp hem özel guvenlık kartı almam adına şimdiden teşekkur ederım

  Özel güvenlik eğitiminde devam zorunludur. Ancak çalışanlar için akşam saatlerinde eğitim veren kurslar var. İlinizdeki kurslardan araştırıp çalışma saatlerinize uygun olanı seçmenizi tavsiye ederim. Özel güvenlik eğitimi alanların bir çoğu, tıpkı sizin gibi hem çalışıp hem eğitim alıyor zaten. Mutlaka size uygun saatlerde ders veren yer bulursunuz bu bakımdan. İyi günler.

 32. 30 Mayıs 2018 - 08:19 | #32

  Atila :

  Merhaba hocam ben sertifikamı alalı bir yıl oldu ama sertifika mı kaybettim şimdi iş yeri benden sertifika fotokopisi istiyor nereden alabilirim tekrar sertifika mı ?

  Sertifikayı ilk nereden aldıysanız oradan yani kursunuzdan alabilirsiniz. Bunun için kursunuzla görüşüp dilekçe ve istedikleri evrakı vermeniz gerekir. Eğer kimliğiniz varsa sertifikayı özel güvenlik şubeye de vermiş olabilirsiniz. İyi günler.

 33. 13 Ağustos 2018 - 11:22 | #33

  Bozguner :

  Yenileme sınavına girdim atışlarda cenaze dolayısı ile gidemedim ne yapmam gerekir.

  12.08.2018 sınavına girdiyseniz kursunuzla görüşüp ilinizde sınav atışlarının devam ediyor olması kaydıyla başka bir gün atış yapıp yapamayacağınızı sormanız gerekir. Daha önceki tarihli sınava girdiyseniz yeniden sınav ücreti yatırıp sadece silah bölümüne tekrar girmeniz gerekir. İyi günler.

 34. 08 Eylül 2018 - 07:01 | #34

  Ayk :

  Hocam mrb ben 2009 yılında silahlı terör örgütüne üye olmadan alındım alındığım gün bırakıldım ve 2010 da beraat ettim şimdi sınava girecem özel güvenlik şubeye gittim bu sorun olur mu dedim bana kararı getir dediler götürdüm bunu dosyana koyup komisyona verecez öne karar verirse o dedi ama sicil kaydım ve arşiv kaydım temiz çıkıyor bu bana sıkıntı yaratır

  Beraat ettiyseniz muhtemelen sorun olmaz. Ancak bu tür durumlarda son sözün, evrakı inceleyen komisyon tarafından verileceğini göz ardı etmemek gerekir. Özel güvenlik şubeye danışma işini özel güvenlik eğitiminden önce yapsaydınız daha doğru olurdu. Madem sınav aşamasına geldiniz aklınızı buna takmadan sınava odaklanın ki bir kerede geçin. Hakkınızda hayırlısı diyelim. İyi günler.

 35. 11 Eylül 2018 - 16:13 | #35

  Fatih :

  Benim silahlı guvenlik sertifikam var ama süresi doldu guvenlik olarak çalışmadım kimlik kartinida çıkarmamıştım şimdi işsizim ve çıkartamam istiyorum 30 eylül de sınav varmış ona girebilirmiyim kursa gitmem gerekiyormu araştırmama göre 8 gün muş sadece kurs şimdi gitsem kurs gorebilirmiyim.

  30.09.2018 sınavının tüm işlemleri tamamlandığı için ona girmeniz mümkün değil. 26.10.2018′e kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 02.12.2018′de yapılacak yılın son sınavına girebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine Ekim ayı başlarında kayıt olmanız gerekir. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olur. Bazı işlemler illere göre değiştiği için yapılacaklar konusunda kayıt olacağınız kursun yönlendirmesine göre hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 36. 15 Eylül 2018 - 07:05 | #36

  Abdurrahman Köysu :

  Mrb ya ben özel guvenlik sinavina girdim sinavi kazandim sertifikami aldim fakat sertifikami kaybettim ne yapmam lazim yardimci olur musunuz

  Sertifikayı aldığınız yere yani kursunuza bir dilekçe ile başvurmanız gerekir. Kursunuz yenisini onaylattıktan sonra ilki gibi size teslim eder. İyi günler.

 37. 15 Eylül 2018 - 15:02 | #37

  Abdurrahman Köysu :

  Dilekçenin bir örneğini yazabilir misiniz

  Kurslar, sadece para alıp sertifika vermezler. Bu tür konularda da destek olmak zorundadırlar. Dolayısıyla kursunuz size yardımcı olacaktır. İyi günler.

 38. 25 Eylül 2018 - 11:55 | #38

  Hilal :

  Eski kimlikler değiştirilmese iptal edilecekti değiştirdik.yenileme sınavına girdik cipli kart tekrar değiştirilecekmiş
  Hocam yenileme sınavında kurs parası vb. Çok masraflı oluyor bunun çözüm yolu varımdır.ögg aldığı maaş belli Teşekkürler

  Yeni tip kartların her değişiminde 20 TL bağış maalesef zorunlu. Giderler konusunda çok haklısınız ama maalesef elden gelen bir şey yok. İyi günler.

 39. 01 Ekim 2018 - 12:42 | #39

  Baris :

  Hocam suan istanbulda güvenlik danışmanı olarak çalışıyorum bir santiyede. Silahlı sertfikam var. Fakat kimligim yeni silahlı güvenlik kimligim yeni çıktı. İkametgahim Batmanda . İstanbuldan alamaz miyim yardimci olur musunuz?

  Kimlik başvuruları sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kimliğim çıktı derken Batman’daki onaylı kimliği İstanbul’da almaktan bahsediyorsanız maalesef olmaz. Kimlik, imza karşılığı şahsın kendisine teslim edileceği için Batman’a gitmeniz gerekir. Eğer henüz başvuru yapmadıysanız ikamet kaydını İstanbul’a aldırıp oradan başvurabilirsiniz. İyi günler.

 40. 09 Ekim 2018 - 09:19 | #40

  Abdullah :

  Hocam ben 4 kez sınava girdim başarısız oldum şimdi nasıl olacak benim durumum

  Ehliyet sınavlarında dosya yakma tabir edilen durum gibi, yeniden eğitim alıp dört sınav hakkı daha elde edebilirsiniz. İyi günler.

 41. 09 Ekim 2018 - 09:21 | #41

  Erdal üzüm :

  Merhaba hocam.ben sertifikamı kaybettim.kimliğimi yeniletmem gerekiyor.sertifika fotokopisi isteniyor.sertifikayı tekrar nasıl çıkartabilirim.

  Kayıp belgeler, ilkinin alındığı yere başvurularak alınır. Kaybolan sertifikayı aldığınız yer yani kursunuza başvurabilirsiniz. Eğer bu imkan yoksa iliniz özel güvenlik şubesinden kendinizle ilgili ekran çıktısı talep edin. Bu belge de yenileme eğitimi için kabul edilir. İyi günler.

 42. 17 Ekim 2018 - 17:06 | #42

  gökhan :

  merhaba ben geçen sene silahlı güvenlik sertifikasını kazandım. ancak 1 senedir kimliğe dönüştürmedim. 1 ay önce devlet hastanesinde psikiyatri bölümünde bipolar bozukluk teşhisi kondu. bu rahatsızlık güvenlik olmam için engel midir?

  Özel güvenlik için aldığınız raporun geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süre doldu ise kimlik başvurusunda yeni rapor istenir. Sağlıkta engel olan durumlarla ilgili bilgi vermeye yetkin değilim. Eğer rapor almanız gerekecekse ücreti yatırmadan önce hastaneye danışmanızı tavsiye ederim. Son teşhis ile ilgili durum muhtemelen kayıtlarda görüneceği için danışmadan işlem yapmamanızda yarar var. İyi günler.

 43. 20 Ekim 2018 - 10:42 | #43

  linka :

  Hocam merhabalar.Ben silahlı olarak sınavı kazandım.(78.ögg sınavı) Evrakları salı günü şube müdürlüğüne teslim edeceğim. Fakat kimliğim çıkmadan da çalışabilir miyim İşsizim. Acaba her hangi belge almam gerekiyor mu gerekiyorsa nereden alabilirim hocam evrakları teslim ederken ögg şube müdürlüğünden mi?

  Temelden kimlik başvurusu yapanların soruşturma bitene kadar beklemeleri gerekir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek ancak kimliği aldıktan sonra mümkündür. Başvuruda soruşturmanın ne kadar zaman alacağını yaklaşık da olsa öğrenip o vakte kadar başka bir iş bulabilirsiniz umarım. İyi günler.

 44. 22 Ekim 2018 - 15:07 | #44

  Fatma :

  Mrblar ben sertifikamı kaybettim randevu tarihi geldi aynı gün sertifikamı alabilir miyim yoksa randevum iptal olacak ve nerden alıcam sertifikamı şimdiden teşekkür ederim.

  Sertifikayı ilk aldığınız yerden yani kursunuzdan alabilirsiniz. Bunun için kursunuza kayıp dilekçesi vermeniz gerekir. İşlemler illere göre değiştiği için esasen kursunuzdan bilgi almanız doğru olur. İyi günler.

 45. 22 Ekim 2018 - 15:32 | #45

  Maksut Kaya :

  Merhaba kolay gelsin. Ben bingölde kursa girdim. Benden 800 lira kurs parası aldılaar , 200 tl de hastaneye heyet raporuna harcadım. Kimlik harcı felan deniliyor. Bu kadar ücretten sonra ayriyetten kimlik harcı mı ödeyeceğim yoksa kursun benden aldığı 800 lira ya ddahil mi ödenecek olan kimlik harcı???

  Kurs ücretleri illere göre değişebilir. Bir ilde ne kadar az kurs varsa ücret o kadar fazla, çok kurs varsa rekabet nedeniyle daha uygun olabilir. Yan sütun Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. Ayrıca kayıt olurken kimliğin size ne kadara mâlolacağını sormanız gerekirdi. Kayıt olup parayı ödedikten sonra yapacak bir şey yok gibi maalesef. Kurs ücreti sadece eğitim içindir, hatta poligon dahil/değil konusu bile kursa göre değişebilir. Bu nedenle adaylara araştırmayı baştan yapmalarını, kayıttan sonra bu şansı kaybettiklerini elden geldiğince hatırlatıyoruz. Kimlik harcı, kimlik parası gibi giderler kurs ücretine dahil değildir. İyi günler.

 46. 27 Ekim 2018 - 14:57 | #46

  emrah :

  hocam iyi günler silahlı kimlik kartımı yenilemek için eğitimleri aldım bugünde yani 26*10*2018 günü atış eğitimi altında atışa gittik ve atışlarımı yapamadım vuramadım , kurs müdürü bana kartımın silahlıdan silahsıza düştüğünü söyledi , daha önce böyle bişey yoktu, nasıl bi yol izlemem lazım benim şimdi.teşekkürler

  Eğitim atışlarında 25′de 15 isabet kaydedemeyenler, poligon ücretini kendileri karşılamak kaydıyla yirmibeşer mermi alıp 15 isabet kaydedene kadar atışa devam edebilirler. Eğitim atışı, sınav atışı gibi bir seferde başarılması gereken bir durum değildir. Dolayısıyla burada hata tamamen kursunuzda, size bedelini karşılamak kaydıyla devam edebileceğiniz bilgisini vermeleri gerekirdi. Bu dönem için son eğitim tarihi geçtiğinden tekrar silah eğitimi almanız gerekecek. Eğer kimlik süreniz varsa bu sınav ücretini yatırmayıp girmeyin. Sonraki sınava yenileme-silah kursu aldıktan sonra doğrudan silahlı girebilirsiniz. İyi günler.

 47. 30 Ekim 2018 - 07:41 | #47

  Ersan :

  Meraba ben özel güvenlik sınavı kazandım ikametgahım batman ama istanbulda girdim sınava sertifikamı aldım diyorlar ikametgahın burda olmadığı için onaylamıyabilirler ne yapmam gerekir

  Adaylar eğitimi istediği ilde alabilir. Ancak kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılabilir. Bu durumda ya ikamet kaydınızın olduğu yerden başvuru yaparsınız, ya da ikamet kaydını bulunduğunuz ile aldırırsınız. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: 1 2 » Sonraki Hepsini Göster