Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 24, toplamda : 110266 kişi tarafından okundu.

 1. 22 Mayıs 2017 - 12:03 | #1

  Ahmet :

  Merhaba hocam ben özel güvenlik görevlisiyim yarın randevum var ve randevuyu yıpranmış kimlik olarak aldım. Ve suan bende eski kimlik var Yarın gittiğimde eski kimlik serisindemi verecekler yoksa yeni çıkan kimlik kartları ile mi değiştirecek ler

  Eski kimlikler artık verilmediğine göre yenisinden alacaksınız demektir. İyi günler.

 2. 22 Mayıs 2017 - 12:05 | #2

  mehmet 70 :

  hocam yenileme sınavına katıldım silah atışlarına hasta olduğum için gidemedim sınavım geçerli sayılırmı sertifika alırmıyım

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma geçme yok. Eğer atış sınavına katılmadıysanız sertifika silahsız çıkar. Sonraki sınav ücretini zamanında yatırarak sadece silahtan tekrar girmeniz gerekecek. Bunun detaylarını kursunuzla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 3. 24 Mayıs 2017 - 15:02 | #3

  kemal :

  hocam ögg yenileme eğitimi kaç gün sürer?

  Silahlı-silahsız ve günlük ders programına göre değişir. En kısa silahlı 8, silahsız 7 gün sürecek şekilde planlanabilir. Ancak günlük ders programı kurslar tarafından belirlendiği için daha net bilgi için kayıt olacağınız kursa danışmanız uygun olur. İyi günler.

 4. 05 Haziran 2017 - 15:58 | #4

  hasan :

  istanbulda harcımı yatırdım ve bütün evraklarım hazır. Ancak randevu tarihi almak sıkıntılı.Başka bir ilden randevu alıp yapmak mümkün mü?

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden başvuru için kaydınızı da oraya aldırmanız gerekir. İyi günler.

 5. 08 Haziran 2017 - 08:40 | #5

  sezgin :

  Hocam; yaklaşık 10 sene önce silahlı sertifika aldım. ama kimlik çıkartmadım. Şimdi silahlı kimlik almak için ne yapmam lazım. maliyeti ne olur, sertifikanın faydası olur mu?

  iyi çalışmalar, teşekkür ederim…

  23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 30.07.2017 sınavına yetişirsiniz. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan ilinizde istenen belgeleri hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz. Her ne kadar yenileme de olsa daha önce kimliğiniz olmadığı için 520 TL vergi ve rapor masrafınız olur. Sertifikanın süresinin dolması hak kaybı yaratmaz, yenileme eğitimi ile kart almanız mümkün olur. İyi günler.

 6. 08 Haziran 2017 - 08:44 | #6

  ilker :

  merhaba kimlik kartimi yenilicem ama sertifika aslida isteniyomus fotokopisi var ama aslini kaybettim ne yapmam lazim acaba kolay qelsin

  Sertifika aslı muhtemelen kimlik müracaatında emniyetten alınmıştır. Daha önce kimlik müracaatlarında öyle oluyordu. Ankara’da fotokopi kabul ediliyor, ilinizdeki durumu bilemiyorum, eski kursunuz bilebilir sanırım. İyi günler.

 7. 08 Haziran 2017 - 08:57 | #7

  Nalan :

  2004yilinda sinava girip kart almaya hak hak kazandim simfi yenileme yapmak istiyorum fakat guvenlik sube bilgiletime ulasamiyor ne yapmam gerekli

  2004 yılı ikinci yarısında ilk sınavlar yapıldı bildiğim kadarıyla. İlk sınavlardan birine girmişseniz ve kazandığınıza ilişkin bir belge-sertifika-kart vb. yoksa yapacak bir şey de yok gibi maalesef. Kurslarda belgeler en fazla iki yıl saklanıyor ama yine de kursunuz duruyorsa oraya da sormanızda yarar var. Ayrıca yanda Bağlantılar/Öz.Güv.D.Bşk.lığı linklerinden ulaşıp mail ile sorabilirsiniz sanırım. Tüm bunlardan olumsuz cevap alırsanız yeniden temel eğitim almanız gerekecek gibi görünüyor. İyi günler.

 8. 10 Haziran 2017 - 07:39 | #8

  Gulseren :

  Hocam merhaba.Kazandigim sinavin sertifikasini aldigim gun bir taluhsizlik oturu kaybettim.Nasil cikartabilirim yenisini yardimci olur musunuz? Tesekkurler simdiden…

  Sertifikayı aldığınız yere yani kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 9. 11 Haziran 2017 - 16:06 | #9

  Gokhan :

  HOCAM MERHABA, SİLAHLİ OLARAK SİNAVA GİRECEĞİM TEMELDEN 50.SİLAH BOLUMDENDE ORTALAMA 50 ALDİM DİYELİM SİLAHSİZMİ KAZANMİS OLUYORUM BASKA SİLAH DONEM SİLAH SİMAVİNİ BEKLEMEDEN SİLAHSİZ OLARAK ALMİS OLUYORMUYUM ?

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları ile ilgili detaylı bilgi var. İyi günler.

 10. 15 Haziran 2017 - 10:53 | #10

  Zafer :

  Slm kolay gelsin ozel guvenlik silahlı olarak basvurdum.sınavı kazandiktan sonra guvenlik sorusturmasi oluyormuş bu neleri kapsar ve ne kadar sürede sonuçlanır?? Teşekkürler şimdi den

  Kimlik başvurusunda istenen belgeler, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Soruşturmanın içeriği bildiğim kadarıyla GBT taraması şeklinde oluyor. Ailede sabıkası olanlar başvuran kişiyi etkilemez, tek istisnası FETÖ bağlantılı olmamak kaydıyla. İyi günler.

 11. 16 Haziran 2017 - 16:47 | #11

  Mehmet :

  Hocam yenilemede sağlık heyet raporu istemiyorlar dogrumudur?

  Kimliğini aynen yenileyenlerden sağlık raporu istenmez. İyi günler.

 12. 22 Haziran 2017 - 10:10 | #12

  mehmet :

  merhaba hocam yenileme sınavına girip kazananlar vergi dairesine 520 tl harç yatırıyormu

  Kimliği olanlardan yenileme sonrası vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 13. 24 Haziran 2017 - 09:28 | #13

  tuba :

  Merhaba hocam
  1. Sınava girdim kazanamadım diger sınavlara girmek istemiyorum
  bir sorun olur mu girmesem mahkemelik filan olmam dimi teşekkurler

  Sınava girip girmemek sizin tercihiniz, girmediniz diye kimse sizi mahkemeye vermez. Kursunuza yapmanız gereken bir ödeme ile ilgili soruyorsanız onu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Ancak eğitim alıp sınava da girdiğinize göre kursunuza bunun bedelini ödemiş olmanız gerektiğini hatırlatayım. İyi günler.

 14. 06 Temmuz 2017 - 11:04 | #14

  mehmet :

  Hocam hangi özel güvenlik şirketinin maaşı daha iyidir?özel güvenlikçi olmak için şirketemi başvuru yapmamız gerekir?Şirketemi yoksa şahsen başvurumu daha iyi olur?internet başvurusunu kabul ederlermi?

  Önce özel güvenlik olmaya hak kazanın, sonra hangi şirketin imkanları iyi diye araştırırsınız. Eğitim ve iş başka şirketlerde olabilir. Öncelikle bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. İyi kursu, ilinizdeki güvenliklere danışarak da öğrenmek mümkün sanırım. İyi günler.

 15. 11 Temmuz 2017 - 12:05 | #15

  Samet :

  Merhabalar hocam kursum tarafından hiç bir irtibat sağlayamadık yani yazıldım evet ama ne bir kurs gördüm nede başka bişiy sadece telefonuna mesaj gelicek dendi ve hala gelmedi o mesaj sizce ne yapmam lazım

  Hangi sınava girmek üzere kayıt olduğunuz bilemiyorum. 01 Ekim ise henüz kurs başlamamış olabilir. 30 Temmuz ise eğitim görmeden sınava nasıl girersiniz, nasıl başarılı olursunuz, sınavı geçtiniz diyelim, özel güvenlik olarak hiç bilginiz olmadan nasıl çalışırsınız bilemiyorum. 30 Temmuz sınavına girecekseniz kursunuzla görüşüp devam eden derslere katılmak için izin isteyin bence, sınavdan önce faydası olur muhakkak. Bütün işlem ve sorularınız için öncelikle kursunuzun yardımcı olması, yol göstermesi gerekir. Muhtemelen ödeme de yaptınız ve hiç bir hizmet alamamış durumdasınız. Kursunuzdan talepleriniz, paranızın karşılığı olarak onlar açısından zorunlu bir durum, hakkınızı arayınız. İyi günler.

 16. 17 Temmuz 2017 - 15:08 | #16

  Serkan :

  Merhaba. Özel güvenliğin görev başında iken (parti simgesi olmayan) Türk bayrağı desenli yüzük takması yasak mıdır?

  Genel olarak üniformalı görevlerde evlilik yüzüğünden başka aksesuar takılmaz. Ancak bu kurallar yine genel olarak, görev yapılan kurumun kıyafetle ilgili mevzuatı ile belirlenmiştir. Özel güvenlikler tek bir çatı altında değil, dağınık çalıştıklarından görev yaptıkları yerin kurallarına uymaları gerekir. Eğer kurumunuz belirttiğiniz yüzük dahil, aksesuar kullanımı istemiyorsa mesai saatleri içerisinde istenilen şekilde davranmanız uygun olur. Sonuç olarak bu hususta yasal bir düzenleme yok, işverenlerin inisayitifi önemli. İyi günler.

 17. 21 Temmuz 2017 - 11:37 | #17

  ramazan :

  Ogg sertifikami kaybettim og sube dilekce yaz diyor nasil yazilir yardimci olursaniz sevinirim

  Kayıp sertifika için o sertifikayı aldığınız kursa başvurmanız gerekir. Kursunuz kapandığı için özel güvenlik şubeye başvurduysanız, hemen orada bir kağıda söyledikleri şekilde yazabilirsiniz. İyi günler.

 18. 24 Temmuz 2017 - 15:48 | #18

  Dogan :

  Merhaba ben tck 245 den yargılanıyorum ve 39 gün ceza evinde tutuklu kaldım , mahkemem devam ediyor , herhangi bir hüküm almadım ceza almadım mahkemem devam ediyor. Kursu tamamladım bu ayın 30 unda sınava giricem kimlik kartını alabilirmiyim?

  Henüz ceza almasanızda yargılandığınız dava kayıtlara geçmiştir. Dolayısıyla emniyet GBT’de bunu gördüğünde sizden mahkemenin son durumunu gösterir belge ister. Vergiyi yatırmadan önce davaya ilişkin bu belge ile özel güvenlik şubeye danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 25 Temmuz 2017 - 06:29 | #19

  Samet :

  Hocam hayırlı geceler . Kursum tarafından sınavımızın bir ekim tarihine ertelendiğini öğrendim sizce yatırdığım harcı tekrar alabilirmiyim böyle bi imkan varmısır yada yatırdığım harç ekim tarihindeki sınavı kapsarmı saygılarla

  Kursunuz size yalan söylemiş maalesef, 30.07.2017 sınavı önceden belirlenen tarihte yapılacak. Yan sütunda Bağlantılar bölümünden Öz.Güv.D.Bşk.lığı sayfasına girip 71.Öz.Güv.Sınav Takvimi (30.07.2017) görebilirsiniz. Hatta aynı yere yazıp sorabilirsiniz de. Muhtemelen sınav bildirimi ile ilgili sorun yaşandığı için önceden kayıtlı kursiyerlerine durumu böyle izah etmiş olacaklar. Ankara’da da benzer durum var, üstelik yenilemede süresi dolacak olanlara da aynı mazeret uydurulmuş. Sınav ertelenmediği için sizin bir sınav hakkınız yanmış durumda. Eğer sınav ücreti dekontu elinizde ise sonraki sınav için kullanabilirsiniz. İyi günler.

 20. 27 Temmuz 2017 - 17:16 | #20

  haydar bozdağ :

  merhaba çalışanlar için kurs saatlerinde yardımcı oluyomusunuz akşam kursaları gibi ?

  Çalışanlar için akşam saatlerine denk gelen kurs var. Kayıt olmaya karar verdiğiniz kursu telefonla arayıp saatlerini öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 10 Ağustos 2017 - 08:43 | #21

  mehmet :

  Hocam ben fabrikada işçi olarak çalışıyorum özel güvenlik sınavına girdim güvenlik işine girebilmem için sadece sertifika yeterlimi kimlik çıkarmak istemiyorum?

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek için kimlik almak zorunludur, sertifika çalışmaya yetmez o sadece sınavın başarılı geçtiğinin belgesidir. İyi günler.

 22. 15 Ağustos 2017 - 16:49 | #22

  ali34 :

  İyi günler hocam yenileme sınav sonuçları 18 ağustosta açıklanacak değilmi?

  Yenileme sınavı ile ilgili bir olumsuzluk olmadığına göre takvime göre hareket edilir sanıyorum. İyi günler.

 23. 17 Ağustos 2017 - 12:01 | #23

  Sami :

  28 ağustos 2009 ögg temel eğitim kaçıncı dönem oluyor?

  Elimdeki geçmiş sınav takvimleri 2010′dan başlıyor. Dolayısıyla öncesini bilemiyorum, kursunuza sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 24. 17 Ağustos 2017 - 12:02 | #24

  ali34 :

  iyi günler hocam 20 tl kimlik kartı harcını sonuçlar açıklandıktan hemen sonra yatırabilirmiyiz polis teşkilatı vakfına?

  Kimlik başvuru işlemleri, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuza sorarak hazırlık yapmanızı tavsiye ederim. Belirttiğiniz bağışı yapabilirsiniz. İyi günler.

 25. 20 Ağustos 2017 - 13:13 | #25

  Sami :

  Ben 8 yıl oldu silahsız ögg olarak çalışıyorum. Temel eğitim puanim 64.silahlıya girdim 1 tane isabetli atış yaptım. Slah soru 23 yaptım yani 46+1atış =56.bu puan eski 64 temel puanim la hesaplanır mı?

  Silah toplamı 50′de az olmamak kaydı ile ilk temel notla toplamın en az 120 olması silahlı geçmenizi sağlar. Notlar belirttiğiniz şekilde gelirse silahlıya hak kazanırsınız. İyi günler.

 26. 21 Ağustos 2017 - 08:01 | #26

  Bora :

  Slm hocam eski kimliğimi kaybettim karakoldan kayıp eşya tutanağı yenilemese yapmıştım şimdi kimliğimi neye gore almalıyım eskimi yenimi

  Sağ sütun Kategoriler/Belge Örneklerinde aradığınız bilgi Ankara için var. İlinizdeki durumu da eski kursunuzdan veya il özel güvenlik şubenizden danışmanız uygun olur. İyi günler.

 27. 21 Ağustos 2017 - 15:16 | #27

  onur :

  hocam sınav sonuçları açıklandığı zaman sınavı başarıyla tamamlanırsa aynı gün kurstan sertifika veriyorlarmı

  Sertifikalar emniyetten onaylı olduğu için aynı gün olamaz elbette. Ne kadar zaman alacağını sadece kursunuz bilir. İyi günler.

 28. 22 Ağustos 2017 - 14:19 | #28

  onur :

  hocam kusura bakmayın çok soru soruyorum ama harc parasını nereye yatırmamız gerekiyor birde ücreti ne kadar internette sürekli farklı farklı bilgilendirme var

  Sadece sınav merkezi sistemle yapılır. Bunun dışındaki tüm işlemler illerden yürütüldüğü için bu ve benzeri sorularınıza ancak ve sadece kursunuzdan cevap alabilirsiniz. Para verip hizmet aldığınız kursunuza sormak yerine internette yalan-yanlış yönlendirmelerle vakit kaybetmemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 22 Ağustos 2017 - 14:20 | #29

  selami :

  kimlik kartı harcı ne kadar birde nereye yatırılacak acaba

  Sınavdan sonraki tüm işlemler illerden yürütülür. Harcın yatırılacağı yer, sertifika-kimlik onay süresi, istenen belgeler vb. tüm sorularınızın cevabını kursunuzdan almanız gerekir. İyi günler.

 30. 23 Ağustos 2017 - 08:39 | #30

  Sami :

  Aldigimiz yeni ögg kimlik her 5 yılda bir yenileme yaptigimiz zaman aldigimiz kimlik de mi degisecek

  Yürürlükte olan uygulamaya göre evet. İyi günler.

 31. 24 Ağustos 2017 - 10:54 | #31

  Murat :

  Merhaba hocam 2011 de kimliğimi aldım 2013 te mesleği bıraltım ve kimliğimi kaybettim geçen sene yenileme zamanımdı fakat bu yıl güvenlik mesleğime dönmek için yenileme kursuna gitmem lazım kimlik gerekiyor şubeye kayıp başvurusu yapsam sürem doldu diye kimlik alamam ne yapmam gerekiyor randevusuz şubeye gitsem yardımcı olurlarmı randevu alamıyorum ve şube telefonlara bakmıyor istanbuldan yazıyorum

  Süre dolduğu için kimlik verilmez. Elinizde sertifika veya eski kimliğin fotokopisi varsa yenileme eğitimi almanız için yeterli olur. Kimlik başvurusu yaparken aslını isterler ama siz kayıt olduğunu söylersiniz. Ancak kimliğin kayıp olduğuna dair karakol tutanağı vb. belge istenebilir. Elinizde kimlik-sertifika fotokopisi yoksa özel güvenlik şubeye bizzat gidip daha önceki bilgilerinize ilişkin ekran çıktısı talep edebilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan kayıp ile ilgili detayları öğrenmeniz doğru olur. Bu işler, illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 32. 06 Eylül 2017 - 16:33 | #32

  Tolga :

  Hocam kolay gelsin.guvenlik kartimi yeniliycem.egitim sertifikam yok aslida gercegide.kursa gittim onlarda bulamadi.nerden bulabilirim bu egitim sertifikasini.yenileyemiyorum kartimida bu yuzden .tesekkurler…

  Nüfus cüzdanınızla özel güvenlik şubeye gidip ekran çıktısı talep edin. Kursunuzun sertifika fotokopisi saklamaması da büyük ihmal aslında. Bundan başka yol bilmiyorum. İyi günler.

 33. 07 Eylül 2017 - 10:45 | #33

  sedat :

  hocam kurstan alacağımız sertifikalar türkiye genelinde aynı günmü veriyorlar yoksa İL İL değişiyormu

  Sertifika-kimlik işlemleri, başvuruda istenen belgeler vb. tümü yerelden yürütüldüğü için bundan sonraki aşamalar hakkında sadece kursunuzdan alacağınız bilgi geçerlidir, diğerleri tahminden öteye geçmez. İyi günler.

 34. 08 Eylül 2017 - 11:28 | #34

  TUĞÇE BETÜL :

  Sınav NoSınav TürüSınav ÜcretiYazılıSilahlı YazılıSilah Atış
  71 Silahlı Yatırıldı 57 38 20Başarısız

  merhaba hocam, silah atış sınavına girecek miyim acaba
  teşekkürler.

  Sınavın tamamından kaldığınız için elbette silah dahil girmeniz gerekir. Ayrıca temelden başarısız olanlar, temel bölüm baraj niteliğinden olduğu için silahtan tam not dahi alsalar yine sınavın tamamından kalmış sayılırlar. 01.10.2017 sınavına dahil olabilmek için sınav ücreti yatırma süresi doldu. Umarım sınav ücretini silahlı olarak yatırıp zamanında kursunuza vermişsinizdir. İyi günler.

 35. 16 Eylül 2017 - 08:35 | #35

  ali34 :

  hocam iyi günler kimlik için emniyete başvurduktan sonra güvenlik soruşturması nasıl yapılmaktadır polis ev adresimize gelip bizden bilgi alıyormu böyle bir şey var mı?

  Silahlı adaylar için mahallinden (ikamet yerinize göre), silahsızlar için sadece GBT üzerinden soruşturma yapılıyor bildiğim kadarıyla. Mahallinden olanda muhtara sorulabilir, kişi aranıp karakola çağrılabilir veya ikamet yerine gelip orada oturup oturmadığı soruşturulabilir. Kartın kişiye teslim şekli de illere göre değişebildiği için kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 36. 23 Eylül 2017 - 13:39 | #36

  Sefa :

  İyi günler hocam ben İstanbulda bir güvenlik şirketine silahlı sertifika mı yenilemek için müracat ettim bütün üçretleri ödedim bu ekimdeki sınav üçünçü sınavım bu gecen ay yine sınav harcımı yatırdım 100 tl bu sınavda yine ismim cıkmadı. Calıştığım iş yerindende kimliğimin süresi bittiği için cıkarıldım haliyle . Başka bir şirketede müracaat edemiyorum dosya girişim orda görüldüğü için cıkmaza girdim be yapmam gerekli yardımcı olup bir yol gösterebilirseniz cok memun kalırım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Siz kursiyer olarak ödeme dahil üstünüze düşeni yaptığınız halde neden sınav listesinde isminiz yok anlayamadım. Bu durumda kurs, işten çıkarılmanıza neden olacak ciddi bir hata yapmış demektir. Üstelik sınav ücreti 60 TL olduğu halde 100 TL yatırmanız da garip. Yan sütunda Sınav Ücretinin Yatırılacağı Hesap No bölümünde belirtilen Polis Akd.Döner Sermaye İşl. ait IBAN numarasına 60 TL yatırıp dekontu kursa vermeniz gerekirdi. Muhtemelen aynı bankaya ait başka bir hesaba yatırmışsınız. Elinizde buna ait dekont varsa durumu ve mağduriyetinizi ifade eden bir dilekçe ile kursunuzu savcılığa şikayet edebilirsiniz. Temel-yenileme fark etmeksizin bir adayın dört sınav hakkı, kurs gördüğü yer üzerinden sistemde görünür. Adayın o kurstan sınav hakları devam ederken başka kursta tekrar eğitim alması, ancak eski kursun kendi üzerinde görünen kaydı silip özel güvenlik şubeye bunu bildirmesi ile mümkündür. Kursunuz hem sınav listesine dahil etmiyor, hem de kaydınızı silmiyorsa ve bunun nedenini açıklıyamıyorsa sizin şikayetten başka yapacak bir şeyiniz yok gibi görünüyor. Şikayetle uğraşmadan çözmek istiyorsanız öncelikle kursunuzla görüşüp kaydınızın silinmesini talep edin, hatta buna ilişkin dilekçeyi iadeli-taahhütlü göndermeniz lehinize olur. Yine de kaydınız silinmezse iliniz Öz.Güv.Ş. veye yan sütunda linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığına durumu ve işsiz kalmanıza neden olunduğunu belirten dilekçe yazabilirsiniz. Tüm bunları bir an önce yapıp 03.12.2017 sınavına girecek şekilde eğitim almanız veya eski kursunuzun sınav listesine dahil edilmeyi halletmiş olmanız gerekir. Aksi halde 2018′in ilk sınavına girersiniz ki muhtemelen Şubat’ta olur, yeni kartı almanız başvurunun İstanbul’dan yapılacağı da göz önüne alındığında yaklaşık Mayıs-Haziran 2018′i bulabilir. İyi günler.

 37. 23 Eylül 2017 - 13:44 | #37

  Abdurrahmam :

  Hocam ben kurstaki egitimlere katildim. Yalnizca silah egitimine ve silah atisina katilamadim poligonda bir sikinti olur
  mu

  Silah eğitimine katılmadığınıza göre eğitiminiz silahsız olmuş demektir. Kursunuzla görüşüp sonraki sınava sadece silah eğitimi alacak şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 23 Eylül 2017 - 13:45 | #38

  selim :

  Hocam merhaba

  güvenlik firmaları kişiyi sadece sertifika ile işe başlatabilirlermi kimlik kartı olmadan mağlum güvenlik soruşturması uzun sürdüğü için sertifika ile başlatırsa bunun cezası varmıdır

  Sertifika, kişinin eğitim alıp sınavı başardığını gösterir belgedir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkün olur. Kimliği olmayan birini şirketler, özel güvenlik olarak değil başka statüde çalıştırabilir. Kimliksiz personel çalıştıran firmalara ağır para cezası verildiği için bunun göze alınacağını sanmıyorum. İyi günler.

 39. 26 Eylül 2017 - 08:18 | #39

  Gülşah :

  Benim 13 günlük kursum var 6 günü gitmedim ama imzalarımı attım daha öncekilerinde bugun gitmesem ve heyet gelse bi problem çıkar mı ?

  Bu konuyu sadece kursunuzla görüşebilirsiniz. Ben size onların adına ne diyebilirim, bu şekilde kendinizi de kursunuzu da zor duruma düşürürsünüz. Lütfen kursunuzla görüşünüz. İyi günler.

 40. 26 Eylül 2017 - 08:18 | #40

  Burhan :

  Hocam merhaba kolay gelsin Ben kimlik kartımı yenilemek için kursa kayıt yaptırdım sonuçlar gelmeden önce bir işe başvuru yapabilir miyim?,,,,

  Kimlik süreniz dolmadı ise evet, doldu ise yeni kimlik kartı elinize geçene kadar beklemeniz gerekir. İyi günler.

 41. 28 Eylül 2017 - 07:41 | #41

  zafer :

  merhabalar 2004 yılında özle güvenlik şirkestinden aldığım güvenlik sertifikam var bununla ilgili ne gibi işlemler yapabilirim sertifikamı aktif hale getirmek ve bir iş kurumlarında çalışabilmek için yardımcı olursanız sevinirim

  27.10.2017 tarihine kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 03.12.2017 sınavına girmeniz mümkün olur. Sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafınız olacaktır. İşlemler, istenen belgeler vb. hususlarında detayları kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 42. 29 Eylül 2017 - 07:49 | #42

  ayse :

  slm ben ilk yaka kartimi aldim ikinci yenilememde yaka kartimi cikarmadim ilk yaka kartim duruyo emniyetten ogg olur yazisiyla hala calismaktayim yenileme snavina grecem tekrar harc yatracakmiyimm

  Tarihi geçmiş de olsa elinizde özel güvenlik kimlik kartı varsa tekrar harç yatırmanız gerekmez. Ancak elinizdeki belgenin artık kimlik yerine geçmemesi ve kimliklerin 31.12.2017′ye kadar yenilenmesi gerektiği için bir an önce başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 43. 04 Ekim 2017 - 10:09 | #43

  elif :

  Merhaba ben ozel guvenlik kimlik kartimi alacagim ama kafama takilan bir soru var ben tesetturluyum olduki ise girecegim yerde tesettur kabul etmiyorsa kimlik kartimdaki resmimin tesetturlu olmasinin bir engeli varmidir

  Tesettürlü çalışmak; işverenin onayı, üniformaya uygun tek renk eşarp kullanmakla mümkün. Resminizin tesettürlü olmasının bir sakıncası yok. İyi günler.

 44. 05 Ekim 2017 - 09:14 | #44

  Tolgahan :

  Hocam sınavlarda A ve B kitapçıgı oluyor arasındaki fark farklı soruların olmasımı yoksa soruların yerlerinin değiştirilmiş olmasımı

  100′lük demet olarak sorular aynı, kopyayı engellemek için sırası değiştirilip A-B şeklinde gruplandırılıyor. İyi günler.

 45. 05 Ekim 2017 - 09:56 | #45

  yusuf :

  iyi günler hocam…eski güvenlik kartım var süresi devam ediyo…yeni cıkan kimlik kartımla degiştirecem..aceba hangi evraklar lazım …teşekkür ederim..

  İstenen belgeler illere göre değişmekle birlikte yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde durumunuza uygun olanı indirip doldurabilirsiniz. Ancak tam liste için kursunuz veya iliniz özel güvenlik şubesinden bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 46. 06 Ekim 2017 - 12:10 | #46

  Tolgahan :

  İyi günler hocam ben 72 ögg sınavına B kitapçıgı ile katıldım ancak yayınlanan A kitapçıgı soruları ve sıraları birebir aynı sınav kitapçıgı hatalıydı sanırım emeğimin boşa gitmesinden korkuyorum ne yapmalıyım

  Sınav heyecanıyla yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Bu tür bir durumla sizden başka karşılaşan yok çünkü. A Grubu soruları cevapladığınızdan eminseniz ve optik forma B grubu işaretlediyseniz kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. Onlar da il özel güvenlik şubeyle görüşüp dilekçe vb. şekilde ne yapılabilir diye sorabilirler. İyi günler.

 47. 09 Ekim 2017 - 16:45 | #47

  Birkan :

  merhaba kayıp güvenlik kartı için para ödemem gerekiyor mu

  Kimlik kartı için Vakıfbank’a 20 TL yatırmanız gerekir. İyi günler.

 48. 09 Ekim 2017 - 16:46 | #48

  serkan tezan :

  selam hocam.Ben güvenlik kartımı yeniletmek istiyorum.Fakat sertifikamı bulamıyorum.Sanırım şirkette kaldı.Fakat şirkette kapandı.Sertifikamı temin etmem için ne yapmam gerekiyor.Saygılarımla….

  Kartınız olduğuna göre yenileme için sertifikaya ihtiyacınız yok. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine mevcut kartınızla yenileme kursu kaydı olabilirsiniz. İyi günler.

 49. 14 Ekim 2017 - 08:15 | #49

  Erkan :

  Hocam kolay gelsin benim size bi sorum olacaktı bi arkadaşım silahsız olarak kursa yazıldı sınav sonucu açıklandı 89 puan aldı silahsız kimliği haketti bi tane iş buldu geçici görev belgesiyle çalışabilirmi teşekkür ederim

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Temelden başvuru yapıp ilk defa kimlik alacaklara geçici belge verilmez. Madem kazanmış, işlemlerini biran önce halledip randevusunu alsın. Detaylar illere göre değiştiği için kursuna danışarak yapması zaman kazandırır. İyi günler.

 50. 16 Ekim 2017 - 16:49 | #50

  ramazan :

  merhaba hocam 1 ekimde silahlı yenileme sınavına girdim.. 72. temel eğitim sonuçları açıklandı fakat 48. yenileme sonuçları açıklanmadı acaba ne zaman açıklanır teşekkürler

  Yenilemeler, temelden bir hafta sonra açıklanır. 01 Ekim yenileme sonuçlarının 20 Ekim Cuma günü açıklanmasını bekliyoruz. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3