Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 37, toplamda : 118103 kişi tarafından okundu.

 1. 17 Ekim 2017 - 10:54 | #1

  Sahzade :

  Merhaba ben silahli guvenlik kursunu ve sınavını geçtim bursada ikamet ediyorum ve nisan 15 e kadar randevu alma yok sistem hep dolu benim başka bir ilde bu işlemi gerçekleştirme şansım var mı lütfen yardım edin çevre illerde randevu var ama sadece bursada nisan 15 e kadar yok :/

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden müracaat edecekseniz kaydınızı da aldırmanız şartıyla mümkün. İyi günler.

 2. 10 Ocak 2018 - 13:37 | #2

  gokhan :

  merhaba
  8 sene önce güvenlik eğitimi alarak silahlı sertifikayı almıştım.ama silahlı kimlik kartını çıkartmadım. 2 sene önce sertifikayı kaybettim. tekrar kurstan sertifika yenileme eğitimine girdim. 2017 aralıktaki sınavdan sonra silahlı sertifikayı kazandım. silahlı kimlik kartı almak için temel eğitimde istenen evrakları mı hazırlamalıyım? yoksa yenilemedeki evrakları mı? eğitim yenileme olduğu halde ben ilk kez kimlik kartı için başvuracağım
  (kursun yenileme sertifikasının yanında bana verdiği evrak hazırlama listesinde kimlik kartı fotokopisi isteniyor)

  Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus heyet raporu almanız, kimlik vergisi yatırmanız gerekir. Kursunuz yenileme olduğu için gözden kaçırmış olmalı, kimliği olmayanların temelden ilk başvuru gibi evrak hazırlaması gerekir. Dolayısıyla ilinizde temel için istenen belgeleri kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 3. gokhan
  10 Ocak 2018 - 13:53 | #3

  @A.GÜLŞEN
  cevabınız için teşekkür ederim.

 4. 16 Ocak 2018 - 08:52 | #4

  Ali :

  Merhaba hocam kolay gelsin ben 3 aralık sınavını silahsız kazandım sertifikam 20. 12.2022 tarihine kadar kimliğimde 01.12.2022 tarihine kadar sizce bu normalmi

  Sertifika geçerlilik süresi, girilen sınavın 1 gün eksiğidir. 03.12.2017 sınavına girip kazandıysanız sertifika ve kimliğinizde 02.12.2022 yazması gerekir. İyi günler.

 5. 17 Ocak 2018 - 08:43 | #5

  Emoç :

  Merhaba ben yenilemeye girdim bi tane dosyam açık kimlik veriller mi.

  Yan sütun Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı yazıda, özel güvenlik olmaya veya kimlik yenilemeye engel hallerle ilgili bilgi var. Suçun türü ve cezanın süresine göre sonuç değişir. İyi günler.

 6. 18 Ocak 2018 - 14:07 | #6

  alper :

  merhabalar hocam 2008 de silahsız güvenlik sertfikası kazanmıştım…ama bi türlü iş bulamayınca sertfikayı sözde saklamıştım şimdi bulamaıyorum..yenilemek icin ne yapmam lazım buu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

  İş aradığınıza göre kimlik almış olmanız, kimlik aldıysanız sertifika aslını emniyete vermiş olmanız gerekir. Her ikisi de olmadıysa nüfus cüzdanınızla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine gidip hakkınızdaki ekran görüntüsünden çıktı talep edin. Bu çıktı ile yenileme eğitimi almanız mümkün. İyi günler.

 7. 31 Ocak 2018 - 13:29 | #7

  sadik :

  kimliksertifikasini aldiktan sonra
  kimlik almak icin basvuru yaparken farkli bir sehirde basvuru yapabiliyor muyuz?

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 8. 05 Şubat 2018 - 08:26 | #8

  ali kemal :

  merhaba hocam 2013 yılında sertifikamı yeniledim ama kimliğimi yenilemedim sertifikam 2018 ağustosta doluyor şimdi sınava girecem 5 yıl daha uzatmak için kimilk için bi sıkıntı olurmu

  Hiç bir sıkıntı olmaz. Eski kimliğiniz, eski-yeni (alacağınız) sertifikalar ve ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip zamanı geldiğinde başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 9. 08 Şubat 2018 - 10:39 | #9

  Ömer :

  İyi günler özel kimlik kartımı kaybettim süresi 1 ay sonra bitiyor tekrardan kimlik kartı çıkarmak zorunda mıyım yoksa yenileme kursuna katılıp yeni kartımı alabildiğimiz yenilemede güvenlik kartı fotokopisi isteniyor bu sorun olur mu teşekkurler

  Yenileme eğitimi alabilmeniz için kart veya sertifikanın fotokopisi gerekir. Kayıp kimlik kartlarına ilinizde ne tür işlem yapıldığını, yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. İllere göre değiştiği için başkası bilemez. İyi günler.

 10. 12 Şubat 2018 - 08:08 | #10

  Selim :

  Hocam bu 50. Yenileme sınav sonuçları açıklandıktan kaç gün sonra kursa gidip sertifikayı alabiliyoruz

  @A.GÜLŞEN

  Sınavın yapılmasından sonraki tüm işlemler illerden yürütülür. Sertifikanın yaklaşık onay zamanı ile ilgili doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Sertifika onayı kursların sorumluluğunda çünkü. İyi günler.

 11. 12 Şubat 2018 - 13:28 | #11

  Ender ışık :

  Bu sınav açıklanmadan randevu almamız mümkün mü eğer mümkünse ben alamıyorum bu yardımcı olurmusunuz

  Sertifikanızın çıkacağı yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevu alabilirsiniz. Nasıl alacağınızı da kursunuza sormanız uygun olur, illere göre değişik uygulamalar var. İyi günler.

 12. 15 Şubat 2018 - 08:42 | #12

  Fatih :

  Merhaba ben 2013 de kursu bitirdim ama kartımı cıkartmadım cıkartmam için nne gerekli

  Sertifika süresi dolmasına altı aydan fazla zaman varsa başvurudan hemen sonra yenileme eğitimi almanız gerekir. Altı aydan az varsa önce yenileme eğitimi alıp her iki sertifika ile başvurarak kimlik alabilirsiniz. İlinizde istenen belgeleri eski veya yenileme eğitimi alacağınız kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Yenilemeden sonra başvursanız da bir defaya mahsus rapor, vergi masrafınız olacaktır. İyi günler.

 13. 15 Şubat 2018 - 08:43 | #13

  Yunus başkan :

  Öncelikle bu soru cevap için çok teşekkür ederim…. benim sorum şu olacak bir buçuk yıl önce kimliğimin suresi doldu nasıl bi yol izlemem lazım sade yenileme oluyormu yoksa herşey sifirdanmi başlar sağlık raporu vergi v.b gibi iskemler

  Süre dolması hak kaybı yaratmaz. 02.03.2018′e kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 08.04.2018 sınavına girmeniz mümkün. Yenileme sonunda kursunuzdan ilinizde istenen belgeleri öğrenip başvuru yaparsınız. Gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Daha önce kartı olanlardan tekrar rapor-vergi istenmez. Sadece yenileme kurs-sınav-kimlik ücreti gideriniz olur. İyi günler.

 14. 16 Şubat 2018 - 15:52 | #14

  Isimsiz :

  Bu 50 yenileme sınavı ne zaman açıklanır bilgi verir misiniz kursumuz sizsiniz arama imkanım yok o yüzden burdan yazdım

  Yenileme sonuçları, temelden bir hafta sonra açıklanır. Buna göre 23 Şubat 2018′de 50.Yenileme sonuçlarını bekliyoruz. Genelde akşam mesai bitimine göre internetten veya bizi arayarak öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 15. 20 Şubat 2018 - 09:31 | #15

  Omer :

  Mrb hocam bn aralıktaki sınavdan 83 aldım silahsız sertifikayı aldım silahlidan kaldım silahlı ya çevirmek icin şubattaki sınavdan da silahlı sınava girdim 42 aldım asistanda 1 yaptim normalde hesaba göre gecmem lazımken siteye girdiğimde basarisiz yazıyor ne yapmam lazım hocam

  Sınav sonuç ekrarında sınav türü olarak “Silahlı” yazıyorsa kursunuzun sınav bildiriminden kaynaklanmış olabilir. Sınav türü “Silah” yazması gerekir, böyle yazıyorsa ve sonuç olumsuz ise nedenini bilemiyorum. Her iki durumda da itiraz süresini geçirmeden kursunuzla görüşüp dilekçeyi vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 20 Şubat 2018 - 09:34 | #16

  kerem :

  merhaba güvenlik sertifikamı istanbulda aldım.Evrakları tamamladım fakat dşploma aslı mersinde aslıyla birlikte fotokobisini istiyorlar.Noterden aslı gibi yapsam kabul ederler mi?Yada burda kursa evrakları onaylatıp mersine ikematgah aldırsam oradaki emniyet müdürlüğünden başvuru yapabilirmiyim lütfen yardım iyi günler.

  Tüm bu sorularınıza ivedi ve doğru cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da noter onayı görmüş diploma fotokopisi kabul ediliyor. İkamet kaydını aldırmak yerine diplomayı alsanız daha kolay olur sanırım. Emniyetin istediği belgelerde kursun onayı geçerli olmaz. Evrak asıllarını görerek fotokopisi kabul edilir. Ancak bunu da kursunuza sormanızı tavsiye ederim, Ankara’da böyle oluyor. İyi günler.

 17. 20 Şubat 2018 - 09:35 | #17

  Vedat :

  Mrblar silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. 2015 yılında korku kaygı yaratacak şekilde suç işledim 5 ay hapis cezası aldım yenileme yaptım şimdi kimlik kartımı silahlidan silahsiza cevirmisler silahlı sertifika hiç alamayacakmiyim bunun belli bi süresi varmi tsk ederim

  Kararda HAGB varsa düşme kararı çıkana kadar beklemeniz gerekir. HAGB yoksa maalesef silahlıya tekrar geçmeniz mümkün olmaz. Belirttiğiniz durum, ruhsat almaya engel hallerden çünkü. İyi günler.

 18. 23 Şubat 2018 - 14:13 | #18

  Zafer56 :

  Merhaba! Kokay gelsn bisey sorucam bn tüm evrakların hazır i.e.m özel guvenlk sube müdürlügüne verıcemde yanlız parmak izni almadım yeni cipli nufus cuzdanı alırken parmk iznimi almıslardı sistemden görünürmü yoksa emnıyettden cıttısınımı alcam yardımcı olurmusnz :(

  Parmak izinin bir kere sisteme girilmesi yeterli diye biliyorum. Dolayısıyla sistemde görünecektir. İyi günler.

 19. 26 Şubat 2018 - 09:56 | #19

  Seyit :

  Merhaba. Benim özel güvenlik eğitim sertifikamı 3 yaşındaki yeğenim dört parçaya yırtmış. Bende parçaları eksiksiz ve güzelce tekrar bantladım. Bantlı halinin geçerliliği var mı? Yenisi için başvurmam mı lazım.? Seneye kimlik kartımın süresi doluyor ve yenileme kursu alıcam. Bu bantlı halin fotokopisi kurs tarafından kabul olur mu? Yoksa yenilemeden önce sertifikanın yenisi için başvurmalı mıyım?

  Yırtılan sertifikaya ait kimlik kartınız varsa yenileme eğitimi için yeterli, sertifikaya gerek yok. Kimlik kartı o sertifika sürelerine ait değilse kursunuzdan sertifikanın yenisinin tanzimini talep etmeniz gerekir. İyi günler.

 20. 28 Şubat 2018 - 13:20 | #20

  ömer :

  Eğitim sertifikası almadan sınava girebiliyor muyum ? Silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum aslında ama sınav tarihi çok ilerleyen bir zamanda :(. Birde kaç yılda bir yenilemem gerekiyor ve her yenilemede yeniden kurs mu almam gerekiyor ? İyi Çalışmalar

  Sertifika eğitimden sonra girilen sınavın başarılması halinde alınır. Beş yılda bir yenileme eğitimi alınır. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var. İyi günler.

 21. 03 Mart 2018 - 09:16 | #21

  Uğur :

  Merhabalar benim lise diplomamın aslı üniversitede kaldı. Bende farklı bir şehirde ikamet ediyorum. Dilomamı almam uzun sürecek kursuma sordum e-devletten al bişey olmaz dediler acaba kabul ederler mi e-devletten aldığım mezuniyet belgesini

  Ankara’da kimlik başvurusunda diplomanın aslı/noter onayı görmüş sureti görülerek fotokopi kabul ediliyor, e-devlet çıktısı ıslak imzalı olmadığı için kabul edilmiyor. İlinizdeki durumu kursunuz bilir, e-devlet çıktısının nasıl kabul edildiğini bilemiyorum. İyi günler.

 22. 03 Mart 2018 - 10:27 | #22

  Uğur :

  @A.GÜLŞEN

  Peki bişey daha sorcam mesela karakol e-devletten aldığım lise mezuniyet belgemi kabul etmese o belgeyi gidip okuduğum liseye onaylatsam yada notere onaylatsam olurmuki. Yada okuduğum liseden mezun olduğuma dair evrak mı alsam

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi ilinizdeki uygulama hakkında doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Belirttiğiniz yöntemin kabul edilip edilmeyeceğini inanın bilmiyorum. İyi günler.

 23. 03 Mart 2018 - 15:31 | #23

  ahmet balat :

  s.a sertifika ile kimlik arasındaki fark nedir kimlik olmadan işe giremezmiyiz ve şuanda işsizim kimlik çıkarmak için param yok neyapmalıyım belediye veya herhangi bir kurum kimliğimi çıkarmak için yardımcı olurlarmı ?

  Sertifika, özel güvenlik sınavının başarı ile verildiğinin belgesidir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek ancak kimlik kartı ile mümkündür. Kimlik için de vergi ve belge hazırlığı masrafı olur. Eğer sertifikanız var ve kimlik çıkarmak istiyorsanız belediyelerin hatta muhtarlıkların böyle durumlarda destekleri olabiliyor. Çalışmak isteyenlere yardımcı olmak açısından hayırseverler vatandaşlarla da iletişim kurabiliyorlar. Başka bildiğim bir yol yok. İyi günler.

 24. 05 Mart 2018 - 11:51 | #24

  Ahmet t :

  ÖZel guvenlik belgesi kartı kayıp elimde hiç bir belge yok neyapmam gerekiyor para cezası varmı

  Özel güvenlik kimlik kartını kaybetmenin para cezası yok. İliniz özel güvenlik şubesine başvurmanızı tavsiye ederim. Kayıt kart konusunda standartlık yok, illere göre farklı uygulama olabiliyor. En doğru bilgiyi iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. TC numarası üzerinden sorgulama yapıldığı için nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olsun. İyi günler.

 25. 13 Mart 2018 - 15:54 | #25

  basak :

  merhaba.ben silhlı özel g0venlik yaka kartı ı bulamıyorum.hem günü bitecek hemde çalışmıyorum diye üstüne düşmedim. şubat ayı yenileme sınavına girdim bugün emniyete götürdüm dosyamı teslim ettim fakat çok kalabalık olduğu için soramadım. eski iş yerim tekrar çalışmamı istiyor kimliğimi bulamıyorum yeni kimliğim ne zaman gelicek belli değil bu durumda çalışabilirmiyim acaba yenileme sertifikam yeterli olurmu.

  Yenileme başvurusunda eski kimliği teslim etmeniz gerekirdi. Yenileme başvurunuzda kimlik gelene kadar geçerli belge verdilerse çalışmanız mümkün olur. Kimliğin ne zaman geleceğini veya ne yapılabileceğini bu işler illere göre değiştiği için kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 26. basak
  13 Mart 2018 - 19:00 | #26

  cevep verdiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle ama benden eski kimliğimi istemediler dosyanın içindeki belgeleri kontrol edip sertifikamı onayladılar ve sertifikamın aslını bana geri verdiler.postaneden mesaj gelicek yeni kimliğinizi ordan alıcaksınız dediler sadece

 27. 19 Mart 2018 - 16:36 | #27

  Uğur :

  Ben evraklarımı falan teslim ettim bugün 12 gün oldu. Bugün özel güvenlik şubeden bir polis aradı. Evrakların gönderileceğini söyledi. Ve bna birkaç soru sordu. Evlimisin bekarmısın, ailenlemi yaşıyorsun, eviniz kiramı, terör örgütü ile herhangi bir bağlantın varmı diye sordu. Sonra kapattı. Acaba neden arandım güvenlik soruşturmam bitmiş olabilir mi acaba. Bilgisi olan varmı?

  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu sorunuza ancak kursunuzdan gerçekçi bir cevap alabilirsiniz. Soruşturma sadece kişiye sorularak tamamlanmıyor, bildiğim kadarıyla devletin istihbarat örgütleri ile yazışma ve cevapların beklenmesi gibi zaman alıcı durumlar var. İyi günler.

 28. 19 Mart 2018 - 16:37 | #28

  Mine :

  Merhabalar Bende 15 Günlük Sınava Katıldım Silahlı Özel Güvenlik Olacağım İnşAllah. 120 Sorudan Geçme Notu 60 Alınıyor Değil Mi ? Nisan 8’de Sınav Olacak Bir Kaç Taktik Alabilir Miyim Rica Etsem.Soru Çözüyorum Fakat Şuanlık Farklı Bir Sektörde Çalıştığımdan Dolayı Çok Fazla Soru Çözemiyorum. Konuları Da Fırsat Buldukça Okuyorum.

  Yan sütun Kategoriler/En Çok Çıkan Sorular bölümündeki notları okumanızı tavsiye ederim. Silahlı not hesabını da Sıkça Sorulan Sorular 12. soruda örnekli olarak görebilirsiniz. İyi günler.

 29. 21 Mart 2018 - 06:55 | #29

  Demet :

  Kadroya geçiş için bizden kimlik kartimiz olduğu halde sertifika fotokopisini istiyorlar bendede sertifikamin ne aslı ne de fotokopisi var ne yapmam gerek yardim edermisiniz

  Sertifikayı aldığınız yer kursunuz, verdiğiniz yer emniyet olduğuna göre bu ikisinden birinden temin edebilirsiniz. İyi günler.

 30. 24 Mart 2018 - 07:21 | #30

  Turgay :

  Slm.
  Tehdit suçundan mahkeme açılmış aleyhime kart iptali olurmu acaba bu gibi durumlar da?
  Daha önce 5yil denetimli serbestlik cezası verilmişti ama 5yil doldumu bilmiyorum

  Daha önceki kararda HAGB varsa beş yıl dolmadan ikinci ceza almanız durumunda ilki açıklanır. Bu nedenle ilk cezayı veren mahkemenin özel kalemine danışmanızı, süre doldu ise düşme kararı almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 31. semiha 35
  08 Nisan 2018 - 15:06 | #31

  merhaba 08 nısan 2018 sınava gırdık sınav sorular cok kazık bulmaca gıbı sorular cok uzun okadar cok calısmıstım herhalde kaldım

 32. 13 Nisan 2018 - 12:00 | #32

  emre :

  Hocam merhaba size bi sorum olucaktı ben bi şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayımm.İş yerinde iş arkadaşlarımın bi tanesiyle ağız dalaşına girdim tartıştım bununla ilgili tutanak tutuldu ama bana imza filan attırılmadı.Savunmamda alınmadı yani tutanak tutulup kaç gün içeerisinde benden savunma alması gerekiyor iş yerimin onu sorucaktım size.Birde tutanağa hiç bi imza atmadan işleme sokabilirlermi işten atılma gibi yani olabilirmi.En çok merak ettiğim konu tutanak tutulup kaç iş gün içerisinde savunma istenilmesi gerekiyor.Savunma istenmediği zaman o tutanağın geçerliliği varmıdır saygılar kolay gelsin.

  Aleyhinizde tanzim edilen tutanağa isminizi imza olarak açıp “imzadan imtina etti” yazabilirler. Aleyhte olduğu için gayet inandırıcı olur. Bir tutanakla sıkıntı çıkmayabilir, ancak bu tutanak daha sonra yaşanabilecek benzeri bir durumda destekleyici olarak kullanılabilir. Mesela işveren işten çıkarmak için bahane aradığı birine aynı ay içerisinde iki kere geç geldi, habersiz işe gelmedi gibi tutanaklar tanzim edip işleme koyabilir. Bu konu esasında çalışma hayatı ile ilgili olduğu için fazla bilgim olmadığını özellikle belirtmek isterim. İleride geçimsizlik, iş yerinde huzursuzluk çıkarma gibi suçlamaları boşa çıkarmak için şimdiden mesai arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 13 Nisan 2018 - 12:38 | #33

  emre :

  Peki tutulan tutanak kaç gün içinde savunma vermem gerekiyor yada belirli bi zamanı varmı savunma verilmeyen tutanak geçerli sayılıyormu

  Savunma vermek için size bir suçlama yöneltilip cevap istenmesi gerekir sanırım. Savunma istenmeden de tutanak tanzim edilebilir. Ancak bu konuda fazla bilgim olmadığını belirtmiştim. Yanlış yönlendirmek istemem, iş yerinizin iç işlerinin nasıl yürütüldüğünü bilemem. Hizmet akdinizi incelemeniz uygun olur sanırım. İyi günler.

 34. 16 Nisan 2018 - 09:13 | #34

  Ali :

  Hocam silahlı özel güvenlik olarak calismaktayim yenileme de sağlık raporu şartı varmidir

  Kimliği olanlardan yenilemede rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 35. 18 Nisan 2018 - 14:17 | #35

  Halit :

  Hocam ben sinava girdim kazandim yanliz guvenlik sirketine gidip evraklarimi istedim asil olan guvenlik sertifikam yok kayip biz size verdik dediler ama ben almadim bu durumda ne yapmam gerek

  Sertifikanın imza karşılığı teslim edilmesi gerekir. Eğer imzanız yoksa teslim etmemişler demektir. İmzanız varsa da kursunuza hitaben hemen orada bir dilekçe yazıp yenisinin tanzim edilmesini talep etmeniz gerekir. Sonuçta bu onların işi, sertifikayı siz kaybetmiş dahi olsanız onlar yeniden tanzim emek zorundadır. İyi günler.

 36. 21 Nisan 2018 - 14:44 | #36

  ESMA DENIZ :

  Hocam ozel güvenlik sınavından silahsız 44 puan aldim geçemedim cok üzüldüm tek çarem buydu bakmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  Tek çareniz bu sınavsa keşke daha fazla çalışsaydınız. Yanlışın doğruyu götürmediği 100 sorudan 66′sını yanlış yapmışsınız. Silahsızda en az 60 almak zorunludur. Bu notu alacak şekilde çalışmak dışında yapılabilecek hiç bir şey yok maalesef. Sınav hakkınız devam ediyorsa sonraki sınav ücretini zamanında yatırma konusunu kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 37. 21 Nisan 2018 - 14:53 | #37

  tuba :

  hocam meraba bn 75.sinava girdim fakat 59 da kaldm buna itiraz etmk istiyrum cunki ben sinavda sorularin hepsini yaptim ama 85e kdar isaretledim sonrasinda sure doldu dediler isaretletmediler ve kagidimi alirlarken 5 saniye vardi daha sonra ciktimda ben assagiya inerken diger arkadaslrin yeni ciktini gordum bu sartlarda itiraZ etsem olumlu olurmu acaba bilgi verirmisinz 1 soru ile kaldim 85 soru yaptim 59da kaldim

  Bu söylediğinize hemen anında itiraz etseydiniz olabilirdi, sonuçlar açıklandıktan sonra anlamı yok maalesef. İtiraz için para yatırılıp dilekçe yazılması gerektiği için yapmanız gerekenleri süreyi geçirmeden kursunuzla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 38. 24 Nisan 2018 - 12:46 | #38

  Mustafa :

  Özel Güvenlik kimliğimi başka şehirde değiştirebilirmiyim

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 39. 24 Nisan 2018 - 12:48 | #39

  Muhammet :

  Hocam ben 2010 yılında silahsız güvelik sertifikası aldım fakat kimlik kartı felan çıkarmadım şimdi silahlı sertifika alabilmek için yenilemem mi gerekiyor yoksa direk silahlı sertifika alabilirmiyim yani silahsız sertifikayı yenileme yapıp sonradan mi silahliya çevriliyor

  Önce silahsız yenileme, sonra silahlı sınavına girmeniz gerekir. Süreniz dolduğu için silahsız yenileme almadan silah eğitimi alsanız dahi geçersiz olur. Yenilemede kalma-geçme yok. İlinizdeki kurslardan birine kayıt olmanızı, yapılacakları da oradan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 05 Mayıs 2018 - 07:40 | #40

  Hakan :

  Nisan 8 de Yenileme sınavına girdim bu ay sertifika mi aldım kimlik kartimin süresi 09.2018 e kadar Malum tekrardan dosya hazırlayacağiz ve Sistem randevulu olduğu için başvuru yapmak için kaç gün içerisinde dosyayı teslim etmek lazım Hocam

  Kimlik kartında yazan süre dolmadan yeni kartınızın elinizde olacağı şekilde başvuru yapmalısınız. İyi günler.

 41. 23 Mayıs 2018 - 14:34 | #41

  aytac :

  iyi gunler kolay gelsin kımlık kartı gelmeden iş bası yapabılırmıyız.

  İlk defa başvuranların özel güvenlik olarak çalışabilmesi için kimlik kartını beklemeleri gerekir. Yenilemede başvurunun alındığına dair belge yeterli. İyi günler.

 42. 26 Mayıs 2018 - 10:20 | #42

  İbrahim :

  Bi sorum var güvenlik sertifikası yeniledm eevraklarimi teslim ettim fakat evrakları yyeniledigim sırada o adresten başka adrese taşındım teslim ettigim formda eski adresim yazıyor soruşturma için eski adresemi giderler? Nasıl bir yol izlemeliyim

  Yeni adrese kaydınızı yaptırdıysanız adres değişikliğini başvurduğunuz yere bildirmenizde yarar var. Tekrar gidip sorun, dilekçe vb. nasıl oluyor bilemiyorum. TC numarasında mernis kayıtlarında görünür ama beyanı da düzeltmeniz lehinize olur sanıyorum. İllere göre farklı durumlar olabildiği için kursunuz mutlaka daha fazla yardımcı olacaktır. İyi günler.

 43. 30 Mayıs 2018 - 08:18 | #43

  serkan :

  hocam benım durum şöyle ben özel sektörde calışıyorum guvenlık görevlisi olmak ıstıyorum calıştıgım halde guvenlık görevlısı olmam mumkunmu kursa gıtmem gerekıyor yani calıştıgım ıcın saat akşam 7 cıktıgım için 6.30 kurs kapanıyor diye biliyorum benı bılgılendıre bılırmısınız hem calışıp hem özel guvenlık kartı almam adına şimdiden teşekkur ederım

  Özel güvenlik eğitiminde devam zorunludur. Ancak çalışanlar için akşam saatlerinde eğitim veren kurslar var. İlinizdeki kurslardan araştırıp çalışma saatlerinize uygun olanı seçmenizi tavsiye ederim. Özel güvenlik eğitimi alanların bir çoğu, tıpkı sizin gibi hem çalışıp hem eğitim alıyor zaten. Mutlaka size uygun saatlerde ders veren yer bulursunuz bu bakımdan. İyi günler.

 44. 30 Mayıs 2018 - 08:19 | #44

  Atila :

  Merhaba hocam ben sertifikamı alalı bir yıl oldu ama sertifika mı kaybettim şimdi iş yeri benden sertifika fotokopisi istiyor nereden alabilirim tekrar sertifika mı ?

  Sertifikayı ilk nereden aldıysanız oradan yani kursunuzdan alabilirsiniz. Bunun için kursunuzla görüşüp dilekçe ve istedikleri evrakı vermeniz gerekir. Eğer kimliğiniz varsa sertifikayı özel güvenlik şubeye de vermiş olabilirsiniz. İyi günler.

 45. 20 Haziran 2018 - 07:23 | #45

  Orhan kaya :

  Mrb hocam ben 73 dönem sınavına girdim kazandim ama 6 aydır kartimı alamiyorum ne yapmalıyım

  Kartınızı neden alamadınız bilemiyorum. Soruşturmayı kastediyorsanız beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. Bulunduğunuz ildeki soruşturma sürelerini kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ankara’da en az üç ay bekleniyor. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3