Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 40, toplamda : 125354 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Kasım 2018 - 08:08 | #1

  Tanju :

  Marhaba efendim benim özel güvenlik kimligim iptal edildi gerekçesi açıklanmadı sadece denilen tek şey yapılan arşiv soruşturması sonucu kimliğin iptaline karar verilmiştir diyor sebebini söylemiyorlar bana hiç bir neden bulamadim lütfen bana yol gösterin

  Kimlik kartı iptalinin yazılı tebliğinde gerekçesinin en azından kanun adı/madde belirtilerek yapıldığı söyleniyor. Ancak buna ilişkin örnek bir belge görmediğim için net bilemiyorum. İdari davalarda uzman bir avukata danışmanızda yarar var sanıyorum. Yürütmenin durdurulması için açılan davalarda zaman aşımı süresini geçirmemek de önemli. Bu nedenle vakit geçirmeden bu görüşmeyi yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 12 Kasım 2018 - 08:09 | #2

  Kenan :

  İyi günler ben silahlı güvenlik kimlik kartı çıkarıcam. Bu kimlik kartıyla silahsız güvenlik işindede çalışabilir miyim. Yani mesela başka yerde silahsız güvenlik istiyorlar yani benim silahlı güvenlik kartım varsa oradada çalışabilirmiyim. Teşekkürler

  Silahlı kartı olanlar silahsız yerlerde de görev alabilir, tersi mümkün değil. İyi günler.

 3. 27 Kasım 2018 - 14:00 | #3

  emrah :

  @A.GÜLŞEN

  hocam verdiğiniz bigi için teşekkür ederim öncelikle, bana şimdi sınav giriş belgemi verdiler silahlı belgem iptal olmuş silahsız giriyorum, ben atış esnasında söyledim parasıyla mermi verin diye , ama bugünde bana diyorki kurs sorumlusu ben tedarik edemem mermi diyor,, hocam işin maddi boyutunu geçtim beni ekmeğimden ettiler , hatta şuna tanık oldum sivil iki kişi geldi onlara mermi sattılar, banada mermi kalmadı diye gönderdiler, bende daire başkanlığına bugün şikayet ettim elimde resimler ve videolar var yardım edildiğine dair, tekrar yenilemek için kursunuza yazılacağım hocam , bu lanet şehirde tek olduğu için kurs adamlar hertürlü at koşturuyor,,, saygılar hocam teşekkürler tekrar,

  Silahlı belgeniz iptal olmuş demek yanlış bir ifade. Yenileme-silah eğitimi alarak sonraki sınava sadece silahtan girebilirsiniz. Kursunuzun ilave mermi ücretini ödemeyi teklif ettiğiniz halde, tekrar atış yaptırmamasının nedenini anlayamadım. Ancak belirttiğiniz şekilde şikayet ettiyseniz başları ciddi belâda demektir. Sadece silah eğitimini, sınav haklarınız dolmadan görürseniz kimliği alırken yeniden rapor istenmesinin önüne geçersiniz. Silahsız kimlik çıkarıp sonra silahlı çıkarmak isterseniz emniyet rapor isteyebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 4. 06 Aralık 2018 - 13:49 | #4

  Murat Özdemir :

  İlk kurs yerimde silah sınavından geçtim güvenlik sınavından geçemedim 2. Kurs yerim başka kurstu ordan güvenlik sınavımı geçtim sertifika da silahsız yazıyo kartimda silahlı yaziyo ne yapabilirim

  Temel bölüm baraj niteliğindedir. Temelden geçer not alamayanlar silahtan 100 tam puan dahi alsa sınavın tamamından kalmış sayılır. Dolayısıyla ilk sınavınız başarısız demektir. İkinci kursta silahsız hak kazandıysanız kartınızın da silahsız olması gerekir. Hatanın kaynağı nedir bilemiyorum. Kartla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine kartınızla birlikte başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 5. 07 Aralık 2018 - 08:36 | #5

  Murat :

  2015 te yenileme sertifikasını alıp guvenlik şubeden onay yaptırmadan şimdiye kadar çalışmış biri ne yapması gerekir

  Yenileme işlemi eğitim almakla bitmez, sertifika ve istenen belgelerle özel güvenlik şubeye başvuru ile tamamlanır. 2015′ten beri kimlik için başvurmayan kişi kimliksiz çalışıyormuş gibi değerlendirilir, işyerine para cezası kesilebilir. Bu kişinin derhal özel güvenlik şubeye kimlik yenileme başvurusu yapması gerekir. İyi günler.

 6. 07 Aralık 2018 - 12:44 | #6

  Eto :

  Güvenlik sertifikamı kaybettim ne yapmalıyım halen çalışıyorum 1 yıl 4 ay var yenilememe kurum fotokopisini istiyor

  Sertifika aslını muhtemelen kimlik müracaatında emniyete vermişsinizdir. Sertifika fotokopisini de ya kursunuzdan ya da emniyetten alabilirsiniz. Esasında bu tür taleplerde sıkıntı yaşamamak için emniyete vermeden önce kendinize fotokopi almanız gerekirdi. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster