Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız eğer 0312 418 13 06 telefondan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 25, toplamda : 110267 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Ocak 2017 - 17:30 | #1

  MAĞDUR :

  teşekkür ederim abi ,ama benim şimdi silahlı belgem var ve böyle çalışıyorum silahlınında sınavına girdim kazandım kimliği almak için başvuru yapmadım , sizce ne yapayım silahlı belgeyi hiç almıyayım mı almasam böyle devam edermi işten çıkarılma olurmu abi ?

  Yenilemede muhtemelen durum ortaya çıkar ve kimlik kartınız iptal olur. Eğer silahlı için başvurursanız bu süreyi öne çekmiş olursunuz. Sonuçta uyuşturucu suçundan ceza alanlara silahlı verilmiyor zaten. İyi günler.

 2. 23 Ocak 2017 - 15:56 | #2

  FATİH :

  Silahlı kimliğimi yenilemek için başvuru yapacağım lakin kimliğim kayıp evraklarda kimlik isteniyor. Bu konuda ne yapmam gerekiyor

  Kimlik işlemleri, istenen evraklar illere göre değişiyor. Ben size evrakla birlikte kayıp dilekçesi de verin derim ama ilinizde farklı olabilir. Dolayısıyla eski kursunuz veya başvuru yapacağınız yerden öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 3. 25 Ocak 2017 - 17:02 | #3

  Kemal :

  Slmlar 2002 yılında uyuşturucu ile ilgili gözaltına alındı daha sonra uyuşturucu kullanmadığım tespit edildi adlı tıp belgesiyle bunla ilgili mahkeme takipsizlik verdi ve hala karşıma çıkıyor kimliğimi temizlerken bu konu karşıma tekrar cikti takipsizlik kararını güvenlik şubeye verdim acaba yeni kimlik almama engel olurmu bu olay

  680 S.KHK ile uyuşturucu suçundan işlem görenlere özel güvenlik yolu kapandı. Ancak takipsizlik kararı aldıysanız özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 28 Ocak 2017 - 15:28 | #4

  ali burak :

  benim silahsız kimliğim var silahlıya geçmem için kaç puan almam gerekiyor silahtan ve silah sorusu toplam puan

  Silah yazılı ve atış toplamının en az 50, ilk temel notunuzla toplamının en az 120 olması gerekir. İyi günler.

 5. 01 Şubat 2017 - 11:32 | #5

  Kbra :

  Merhaba, bugün girmiş olduğumuz sınav sonuçları ne zaman açıklanır ?
  Cevaplarını nerden öğrenebilirim ?Iyi çalışmalar.

  Sınav takviminde soruların 01.02.2017 (henüz yok), sonuçların 10.02.2017′de açıklanacağı yazıyor. İyi günler.

 6. 01 Şubat 2017 - 11:36 | #6

  erdem :

  Silah atisindan başarısız oldum temelde silah sorularından toplam 120 puan alsam silahlı kimlik almaya hak kazanır mıyım şimdiden teşekkürler

  Temelden en az 70, silah sorularının tamamı doğu 50 alırsanız silahlı geçmeniz mümkün. Silah yazılısından bir yanlış dahi silahtan kalmanıza yol açar, bilginiz olsun. İyi günler.

 7. 03 Şubat 2017 - 12:04 | #7

  Okan :

  İyi günler kolay gelsin size bir soru sormak istiyorum :)
  Ben silahsız kısımdan 78-82 puan felan bekliyorum silahlı kısımdan da 44-46 puan bekliyorum
  Ben silahsız kısımdan geçip silahlıdan kalınca diğer sınav sadece silah kısmından sınava gireceğim için silah kısmından 50 puan mı almam lazım yoksa bu sefer 60 ı mı tamamlamam lazım yoksa silahsız sınavdan aldığım puan hep geçerli mi oluyor :)
  Şimdiden teşekkür ederim :)

  Temelden 70 ve üstü alanlar, silah yazılı ve atış toplamından en az 50 almaları halinde silahlıya hak kazanabilir. Bu durumda temelden geçip silahtan kalırsanız, silah yazılı ve atış toplamınızın en az 50 olması gerekir. 30 dakika süreli, 25 silah sorusu ve 5 atıştan oluşan sınava girmeniz gerekir. İyi günler.

 8. 04 Şubat 2017 - 11:41 | #8

  ilker :

  Merhaba iyi qunler benim yenileme egitim sertifikamin asli kayip ama yenileme fotokopileri mevcut elimde kimlik kartini yenilemem icin aslida isteniyomus ama yenileme sertifikasi aslini kaybettim ne yapmam gerekli?

  Sertifika aslı, yenileme eğitimi alıp başvuranlardan istenir. Siz, kimliği yenisiyle değiştirmek için başvuruyorsanız fotokopi de işinizi görür. Sertifikanın aslı muhtemelen emniyettedir. Bu arada sertifikanın aslı da sadece kursunuzdan temin edilebilir. İyi günler.

 9. 04 Şubat 2017 - 13:02 | #9

  ilker :

  evet kartimi yenilemek icin evet ama sertifika asli ve fotokopisini istiyolarmis aslina bakip tekrar veriyolars ama asli kayip benim ne yapmam gerekli

  İlk cevabı okusanız tekrar yazmanıza gerek yok. Siz tekrar okumadınız diye ben tekrar yazıyorum son kez. Sertifikayı ilk nereden aldıysanız oradan tekrar çıkarabilirsiniz, yani kursunuzdan. Kimlik müracaatında verdiğinize göre aslı kayıp değil emniyette. İyi günler.

 10. 06 Şubat 2017 - 08:33 | #10

  Okan :

  @A.GÜLŞEN
  Peki bu sefer sadece silah kısmından gireceğim için 60 mı almam gerekiyor yoksa temelden aldığım puan(70 üstü) yine geçerli olup 50 alsam da yeterli olucak mı

  Diğer yorumda da gayet açık bilgi verildiği şekilde temel notu 70 ve üstü olanların, silah kısmından en az 50 alması yeterlidir. İyi günler.

 11. 18 Şubat 2017 - 10:47 | #11

  buğra Yasin Günsüz :

  merhaba
  lüttfen yardımcı olursannız sevinirim sınava giriş için 40tl yatırmanın son günü ne zaman ve Atmden yatırdığımızda kabul olurmu yardımcı olurmusunuz

  Siz de lütfen kusura bakmayınız, yaklaşık 10 gün kadar süren internet arızası nedeniyle zamanında cevaplayamadım. Sınav ücretlerinde Ankara’da ATM ve EFT kabul edilmiyor. Başka illerde oluyor diyorlar ama net bilgi değil. Umarım mağduriyet olmadan halletmişsinizdir. İyi günler.

 12. 18 Şubat 2017 - 10:48 | #12

  Mehmet :

  Serrifikamida kimlik kartimidabulamiyorum napabirim

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınızla başvurup ekran çıktısı talep edebilirsiniz. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2017 - 10:50 | #13

  Res :

  Merhaba ben guvenlik belgemi aldim ama kartim ptt ile gelecekmis 2 hafta icinde neden iki hafta sonra gönderiyorlar bu kimlik belgemin yerine gecermi? 30 gun gecerli diyorlar 30 gun sonra nolacak? Ben bu belgemle ise baslayabilirmiyim bir sıkıntı olurmu?

  Kimliğin hazırlanıp onaylanması, adrese gönderilmesi için gerekli süre bu iki hafta sanırım. Başvuruda verilen belge Ankara’da 15 gün geçerli, ilinizdeki durumu bilemiyorum. Kursunuzdan sormanız uygun olur. İyi günler.

 14. 18 Şubat 2017 - 10:55 | #14

  muhammed yildiz :

  Malatya Meslek Yüksek Okulu Özel Güvenlik mezunuym.Silah eki için Özel Güvenlik şirketine başvurdum.Şirket calısanın hatasından kaynaklı olarak temel eğitim sınavında girdim bu durum benim içib herhangi bir sorun ya da sıkıntı yaşatır mı?İyi Günler.

  Temel eğitim sınavına silahlı girip geçtiyseniz sorun olmaz. Ancak silahsız ise silahtan tekrar sınava girmeniz gerekir. Kimlik başvurusunda diploma/temel-silahlı sertifikasının hangisini vermek isterseniz onun üzerinden veya orada hangisinin avantajlı olduğunu sorarak talebinizi yapınız. Başvurudan itibaren her iki durumda da beş yıl sonra yenileme yapmanız gerekir. İyi günler.

 15. 27 Şubat 2017 - 16:44 | #15

  Kerem gür :

  Merhabalar ben sertifika belgemi kaybettim ve is yerinden fotokopisini istiyorlar yeniden nasil ve nerden alabilirim en kisa surede

  Sertifikanızı muhtemelen kimlik başvurusunda emniyete vermiş olmanız gerekir. Temin edebileceğiniz tek yer kursunuzdur. Ellerinde fotokopi varsa alırsınız, yoksa tekrar tanzimi için dilekçe verirsiniz yeniden onaylatırlar. İyi günler.

 16. 27 Şubat 2017 - 16:45 | #16

  Nihal :

  Merhaba bende yeni başvurucam güvenlik için acaba yaş ve boy sınırı varmı yardımcı olurmusunuz rica etsem

  Sıkça Sorulan Sorular yani bu bölümün başında sorularınıza ilişkin tüm bilgiler var. Lütfen göz atınız. Eğitim almaya karar verirseniz elinizi çabuk tutup 30.04.2017 sınavına girmeniz mümkün. İyi günler.

 17. 27 Şubat 2017 - 16:46 | #17

  Ercan cantürk :

  Hayırlı günler ben sertifika mı aldım şimdi kimlik için başvuru yapıcam fakat lise terkim tasdiknamemi kaybettim okulda vermiyor bunu şimdi açıkdan lise okuduğum için e devletden öğrenci belgesi aldım şimdi bu evraklar için kabul edilir mi barkod nunarası var

  Öğrenci belgesini açıköğretim bürosundan ıslak imzalı alırsanız kabul edilir. E-devlet çıktısı olmaz. İyi günler.

 18. 27 Şubat 2017 - 16:48 | #18

  ismail :

  merhaba.. ben ögg kimlik kartımı yeniletmek için başvurdum sınavı vs herşeyi geçtim, tüm evraklarımı tamamladım..
  fakat bir türlü randevu alamıyorum sistem 2 dk içerisinde doluyor..
  bu konuda ne yapmam lazım yada randevu almanın püf noktası varmı yardımcı olursanız sevinirim.

  Ankara ve İzmir’de her saat başında, beş kişiye randevu verecek şekilde sistem kurmuşlar. İstanbul için bilgim yok, 15.00-17.00 saatlerinin uygun olduğu söyleniyor. Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 19. 27 Şubat 2017 - 16:50 | #19

  Dilek :

  2009-2010 tarihlerinde iskur guvenlik kursundan sertifika aldim ama sertifikamı kaybettim ve aldığım kurs kapandı. Tekrar nerden çıkartabilirim ,çıkartamazsam tekrar sınava girip almam mı gerekiyo ,çıkartırsam da yenileme kursuna girebilir miyim?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler..

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınızla başvurup eski bilgilerinize ilişkin ekran çıktısı rica edin. O belge ile yenileme eğitimi almanız mümkün. İyi günler.

 20. 01 Mart 2017 - 11:41 | #20

  Tolga :

  Merhaba benim silahlı sertifikam var ama kimlik kartımı çıkartmadım daha sertifikanın 5 yıllık süre dolmak üzere tekrar kursa gittim sertifika yı yeniliğe biliyormuyum sınava girip Yok karttı çıkarıp öyle mi sınava giriyorum şimdiden teşekkürler

  Sertifika ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Yeni sertifikayı aldıktan sonra ilinizde ilk kimlik başvurusunda istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip iki sertifikayı da ekleyip evrakı teslim edebilirsiniz. Süresi biten sertifikayla kimlik müracaatı yapmanız mümkün değil zaten. İyi günler.

 21. 01 Mart 2017 - 11:42 | #21

  Doğan :

  İyi günler, ben Ocak da sınav a girdim 79-46 aldım silahsız kazandım bu pazar gireceğim sınav da 50 alsam yetiyor mu yoksa 79 iptal oldu 60 mı almam gerekiyor

  İlk notunuz silah puanlamasında dikkate alınır. Buna göre silah toplamının en az 50 olması silahlı geçmenize yeter. İyi günler.

 22. 06 Mart 2017 - 15:08 | #22

  Recep :

  Merhabalar ben özel güvenlik görevlisi olmayı düşünüyorum kartı aldıktan sonra 1 yıl sonra başka bir işte güvenlikle alakası olmayan bir işte çalışma imkanım varmı örnek aşcı vb…

  Özel güvenlik kartını ehliyet gibi düşünün. Nasıl ki ehliyeti olan herkesten araç kullanması beklenmiyor, özel güvenliklerin de kartı var diye sadece bu işi yapmaları beklenmez, zorlanmaz. İyi günler.

 23. 14 Mart 2017 - 15:19 | #23

  Cigdem :

  Merhaba ben 2007 yılın da silahlı guvenlik sertifikası aldım kartı mi cikarttirmadim simdi sertifikayi kaybettim ne yapmalıyım?

  İliniz özel güvenlik şubesinden sizinle ilgili sayfanın ekran çıktısını talep edin. O belge ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Süre dolduğu için kart müracaatını ancak yenilemeden sonra yapmanız mümkün. İyi günler.

 24. 21 Mart 2017 - 14:34 | #24

  Sercan :

  ankarada güvenlik kartımı aldım İstanbul’a taşınacam istanbulda güvenlik işi bulsam çalışabilir miyim? bilgi verirseniz sevinirim

  Özel güvenlik kimlik kartı, ehliyet gibi tüm yurtta geçerlidir. İyi günler.

 25. 21 Mart 2017 - 14:38 | #25

  Burak Canak :

  Merhaba.Ben emekli uzman çavuşum.Güvenlik sertifikasi almak istiyorum.Sertifika için kursa gitmeme gerek var mi ? Eğer yoksa neler yapmam gerekiyor? Teşekkur ederim

  Sınıfınız jandarma ve emekli olalı beş yıldan az zaman geçti ise bir defalığına sadece eğitimden muaf olmanız mümkün. Diğer belgelerin tamamını hazırlamanız gerekir. Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde genel kolluk mensupları için dilekçe örneği var. Jandarma sınıfında değilseniz eğitim dahil tüm işlemleri yapıp sınava girdikten sonra kazanmak kaydıyla kimlik çıkarabilirsiniz. İyi günler.

 26. 22 Mart 2017 - 12:56 | #26

  Can KOÇ :

  Merhaba
  Ben Ankarada kurs gördüm ve belgelerimi ankarada hazırladım belgelerimle beraber şehir dısında kımlık kartımı cıkartma ımkanım varmı ?
  Teşekkürler kolay gelsin

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 27. 29 Mart 2017 - 17:28 | #27

  ibrahim mağdur :

  merhaba
  Ben silahlı güvenlik görevlisiydim.evi taşıdıktan kısa süresonra evime hırsız girdi ve sertifikamve kimlik kartım dğier eşyalar ile birlikte çalındı.polis tutanklara ayrı ayrı yazmamış.şimdi yeniden sertifika ve kartımı çıkarabilirmiyim teşekkür ederim

  Sertifikayı eski kursunuzdan, kimliği emniyetten alabilirsiniz. Bunun için her ikisine de ayrı ayrı dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçe konusunda kursunuz yardımcı olabilir. Geçmiş olsun. İyi günler.

 28. 31 Mart 2017 - 15:17 | #28

  sinan :

  Merhaba ben sınavlara girdim kazandım seltifikayı da aldım ama bayrampaşa kaymakamlığına 5. Aya anca randevu ala bildim seltıfıkayla işe girebikirniyin yoksa güvenlik kartını almadan çalışamaz mıyız

  Temel eğitim aldıysanız sertifikayla çalışmak mümkün değil, yenileme alanlara işyerleri sertifikayı görüp anlayışlı davranabiliyor. Ama temelde bu mümkün değil maalesef. İyi günler.

 29. 05 Nisan 2017 - 17:28 | #29

  ali :

  Hocam benim sorum şu
  75 gün karşılığı adlı para cezası ile (1500 TL)cezalandirildim sucun adi basit yaralama yaziyor bu cezada 5728 sayili yasa ile değişik 5271sayili cmk 231/5 madde. Gereğince HAGB kararı verildi özel güvenlik görevlisiyim bu karar sertifika yenilemede ve kimlik kartı çıkarmada sorun teşkil eder mi güvenlik soruşturmasında ve arşiv araştırmasında​ karşıma çıkar​ mı vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler ….

  Verdiğiniz bilgilere göre sorun yok görünüyor. Basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına girecek silah tanımına uygun alet kullanımı da olmaması şartıyla. Yenileme veya rutin soruşturmada bu davaya ilişkin belgeler istenir, ama olumsuzluk anlamına gelmez. İyi günler.

 30. 12 Nisan 2017 - 09:33 | #30

  Taner :

  Hocam iyi aksamlar ankara ozel guvenlik sube mudurlugunden randevu alamiyorum randevu almadan gitsem kabul ederlermi yardimci olursaniz simdiden tesekkurler

  Ankara’da randevusuz başvuru kabul etmiyorlar maalesef. Günün 24 saati, her saat başında, 5 kişiye randvu verilecek şekilde sistem kurmuşlar. Saat başlarından beş dakika önce başlayıp deneyin. Sadece gece değil, gündüz de denk getirenler var. İyi günler.

 31. 14 Nisan 2017 - 08:49 | #31

  Ezgi :

  Hocam merhaba ankara özel silahsiz güvenlik sinavina girdim simdi ise kazandim 60 puanla ama en zoru suan randevu alamiyorum evde bilgisayar yok bende telefondan gidiyorum siteye ama kabul etmiyo tam 00.01 de yakaliyorum sistem kabul etmiyor ne yapmam lazm

  Bu randevu sistemi herkesin evinde bilgisayar, başında oturup saatlerce uğraşacak vakti var diye öngörülmüş gibi. Oysa bir çok insan sizinle aynı durumda eziyet çekiyor. Randevu almadan başvuru maalesef mümkün değil. Herkes daha boş olur diye geceye bıraktığından sanırım gündüz deneyip yakın tarihe alanlar oluyor. Siz de imkan varsa gündüzleri deneyin, güvendiğiniz yakınlarınızdan evinde bilgisayar olanlara bilgilerinizi verip denemelerini rica edebilirsiniz. Bazı aileler başka şehirlerden de ekip halinde deneyip almışlar. İyi günler.

 32. 19 Nisan 2017 - 13:14 | #32

  yunus :

  Güvenlik kursuna kayıt yapıcam da fark ediyormu x kursu ile y kursu ?

  Güvenlik kimlik kartı alma sürecini ehliyet alma gibi, kursları da sürücü kursları gibi düşünebilirsiniz. Önemli olan eğitimi iyi almak, mesleği yaparken karşılaşılabilecek durumlarda bilgisizlikten kaynaklı mahcup olmamaktır. Bir nevi sürücü kurslarında sınavı geçip trafiğe çıkamayanlara benzer durum. Alacağınız belge tüm yurtta geçerlidir. İyi günler.

 33. 28 Nisan 2017 - 07:16 | #33

  Lord :

  Kurs ücretlerinde farklılık varmıdır kurumlar arasında?

  Kurs ücretleri, illere ve illerdeki kurslara göre değişebilir. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde genel bilgi var. İyi günler.

 34. 02 Mayıs 2017 - 14:08 | #34

  Cryz :

  Merhaba gittim kurstan sinav giris belgemi almayip internetten cikti alsam sorun olurmu

  Sınav giriş belgesinde kursunuz yöneticisinin ıslak imzası olması gerekir. Özel güvenlik sınavlarına internetten çıktı alacak bir sistem de yok ayrıca. İyi günler.

 35. 02 Mayıs 2017 - 14:09 | #35

  Tolga :

  Merhabalar guvenlim kimlik kartimi degistiricem.Guvenlik egitim sertifikam aslida fotokopiside kayboldu ne yapmam gerekiyo .tesekkurler…

  Kimlik kartınız varsa sertifika aslını müracaatta vermiş olmalısınız. Kaybolan yeni sertifika ise kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 36. 04 Mayıs 2017 - 14:59 | #36

  Sedat :

  Hocam kursa gitmeden silahli sertifika alinirmi

  Kursa gitmeden silahlı veya silahsız sertifika alınamaz. İyi günler.

 37. 05 Mayıs 2017 - 14:35 | #37

  Dilek :

  Mrb ben yeni başvuracağım sertifika için kursa devamlı gelme zorunluluğu varmı bide başvuru için alacağımız sağlık raporu aile hekiminden mi yoksa hastanedenmi olacak teşekkürler

  Sorularınızın cevapları yukarıda Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Özel güvenlik derslerine devam zorunludur. Rapor konusu da silahlı silahsız duruma göre değişir. Kayıt olacağınız kurstan da bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 38. 12 Mayıs 2017 - 07:15 | #38

  Mustafa :

  Merhaba,
  Jandarma uzman cavus olarak 5.yilimi tamamlamak üzereyim silahli guvenlik sertifikasi almak istiyorm. Egitim sureci ve sinavlata katiliyormuyum birde goreve basladigimiz zAman genel kolluk bünyesinden geldigimiz icin bi ayricalik oluyormu? Tesekkurler

  Genel kolluk mensupları en az beş yıl görev yaptıklarını, kendi istekleri ile ayrıldıklarını belgelemeleri koşuluyla bir defaya mahsus, sadece eğitimden muaf olurlar. Rapor, vergi vb. diğer belgeleri tamamlamaları gerekir. Kimliği alma konusunda başka muafiyet yok. Çalışmaya başlarken de işyerlerine de bağlı olmak üzere mesleki geçmişin artısı olur. İyi günler.

 39. 13 Mayıs 2017 - 13:07 | #39

  SERKAN :

  Merhaba
  Silahlı güvenlik serifika yenileme sınavına girdim ve sınavdan bir gün sonra başka bir şehirde ikamet etmek zorunda kaldım bulunduğum yerden güvenlik kartımı alabilirmiyim?

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Dolayısıyla kaydınızı aldırdıysanız sorun olmaz. İyi günler.

 40. 15 Mayıs 2017 - 08:50 | #40

  Mehmet1 :

  Iyi günler silahlı kimlik kartimin suresi doldu silahsiz olarak yenilemek istiyorum oluyor mu

  Silahlı kimliği olanların silahsız yenilemek için tek yapacakları şey bunu yenileme eğitimi alacakları kursa bildirmektir. Ancak sonradan silahlıya geçmek isterseniz sağlık raporu istenebileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 41. 15 Mayıs 2017 - 08:53 | #41

  Mehmet :

  Hocam yenileme sinavinda gecme notu var mI?birde Hocam silahlı kartin gecerliligi bitti silahsiz olarak yenilemek istiyorum oluyor mu?

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma geçme yok. İyi günler.

 42. 16 Mayıs 2017 - 07:54 | #42

  Ufuk :

  Sa ben istanbulda ikamet ediyordum kocaeli ye taşındım ikametgahi istanbuldan aldım fakat randevu kocaeli emniyet müdürlüğünden aldim sorun olurmu hemen cevap verebilirseniz randevu yarın Teşekkürler

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 43. 16 Mayıs 2017 - 12:27 | #43

  mehmet :

  ögg kmlik kartının kpss atamalarında faydası varmıdır?iyi günler

  Özel güvenlik statüsünde bir işe talipseniz evet. İyi günler.

 44. 16 Mayıs 2017 - 12:29 | #44

  ahmet :

  En yakın özel güvenlik sınavı hangi tarihtedir?
  Birde kursa gitmeden sadece kitaba çalışıp test çözerek
  sınavı geçme ihtimali nedir?

  Özel güvenlik eğitimine devam etmek zorunludur. 23.06.2017 tarihine kadar tamamlanacak şekilde kurs görenler, 30.07.2017 sınavına girebilir. İyi günler.

 45. 16 Mayıs 2017 - 16:20 | #45

  ege :

  Merabalar yeni bir ise basliycam benden sertifika fotokobisi istediler ama ben kaybettim bulamiyorum.sertifika yi nerden almam gerek emniyetten verirlermi yoksa guvenlik sirketinden de alabilirmiyim

  Eskiden kimlik başvurusunda sertifika aslı da emniyete verilirdi. Genelde oraya verenler sonra kaybettim diye arıyor. Size de muhtemelen öyle oldu. Emniyetten almanız kursunuzdan almanızdan daha zor. Kursunuzdan fotokopi isteyiniz, aslı size verildiği için olsa olsa fotokipisi bulunur. İyi günler.

 46. 17 Mayıs 2017 - 09:31 | #46

  Ege :

  Sertifika fotokkobisi icin kursa gittim bizde yok dediler jandarma da asli dediler jandarmaya gitsem alabilirmiyim jandarma bulundugum yere cok uzak

  Sertifikayı aldığınız ve verdiğiniz yer bilir. Buradan jandarma vermek zorunda veya verir diyemem. Yön göstermesi, çözüm için yardımcı olması gereken yer kursunuzdur. Size uzaksa telefonla irtibat kurulabilir sanırım. İnanın bilmiyorum, bilmem mümkün değil. İyi günler.

 47. 18 Mayıs 2017 - 13:23 | #47

  mehmet :

  slm hocamsınavı kazandım ama sertifikamı çıkaramadım 2 yıl oldu kurs kapanmış bulamıyorum nereden alabilirim dosyamı yardımcı olurmusunuz

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurunuz. Onlar size çözüm konusunda yol gösterecektir. İyi günler.

 48. 22 Mayıs 2017 - 12:03 | #48

  Ahmet :

  Merhaba hocam ben özel güvenlik görevlisiyim yarın randevum var ve randevuyu yıpranmış kimlik olarak aldım. Ve suan bende eski kimlik var Yarın gittiğimde eski kimlik serisindemi verecekler yoksa yeni çıkan kimlik kartları ile mi değiştirecek ler

  Eski kimlikler artık verilmediğine göre yenisinden alacaksınız demektir. İyi günler.

 49. 22 Mayıs 2017 - 12:05 | #49

  mehmet 70 :

  hocam yenileme sınavına katıldım silah atışlarına hasta olduğum için gidemedim sınavım geçerli sayılırmı sertifika alırmıyım

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma geçme yok. Eğer atış sınavına katılmadıysanız sertifika silahsız çıkar. Sonraki sınav ücretini zamanında yatırarak sadece silahtan tekrar girmeniz gerekecek. Bunun detaylarını kursunuzla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 50. 24 Mayıs 2017 - 15:02 | #50

  kemal :

  hocam ögg yenileme eğitimi kaç gün sürer?

  Silahlı-silahsız ve günlük ders programına göre değişir. En kısa silahlı 8, silahsız 7 gün sürecek şekilde planlanabilir. Ancak günlük ders programı kurslar tarafından belirlendiği için daha net bilgi için kayıt olacağınız kursa danışmanız uygun olur. İyi günler.

 51. 05 Haziran 2017 - 15:58 | #51

  hasan :

  istanbulda harcımı yatırdım ve bütün evraklarım hazır. Ancak randevu tarihi almak sıkıntılı.Başka bir ilden randevu alıp yapmak mümkün mü?

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden başvuru için kaydınızı da oraya aldırmanız gerekir. İyi günler.

 52. 08 Haziran 2017 - 08:40 | #52

  sezgin :

  Hocam; yaklaşık 10 sene önce silahlı sertifika aldım. ama kimlik çıkartmadım. Şimdi silahlı kimlik almak için ne yapmam lazım. maliyeti ne olur, sertifikanın faydası olur mu?

  iyi çalışmalar, teşekkür ederim…

  23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 30.07.2017 sınavına yetişirsiniz. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan ilinizde istenen belgeleri hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz. Her ne kadar yenileme de olsa daha önce kimliğiniz olmadığı için 520 TL vergi ve rapor masrafınız olur. Sertifikanın süresinin dolması hak kaybı yaratmaz, yenileme eğitimi ile kart almanız mümkün olur. İyi günler.

 53. 08 Haziran 2017 - 08:44 | #53

  ilker :

  merhaba kimlik kartimi yenilicem ama sertifika aslida isteniyomus fotokopisi var ama aslini kaybettim ne yapmam lazim acaba kolay qelsin

  Sertifika aslı muhtemelen kimlik müracaatında emniyetten alınmıştır. Daha önce kimlik müracaatlarında öyle oluyordu. Ankara’da fotokopi kabul ediliyor, ilinizdeki durumu bilemiyorum, eski kursunuz bilebilir sanırım. İyi günler.

 54. 08 Haziran 2017 - 08:57 | #54

  Nalan :

  2004yilinda sinava girip kart almaya hak hak kazandim simfi yenileme yapmak istiyorum fakat guvenlik sube bilgiletime ulasamiyor ne yapmam gerekli

  2004 yılı ikinci yarısında ilk sınavlar yapıldı bildiğim kadarıyla. İlk sınavlardan birine girmişseniz ve kazandığınıza ilişkin bir belge-sertifika-kart vb. yoksa yapacak bir şey de yok gibi maalesef. Kurslarda belgeler en fazla iki yıl saklanıyor ama yine de kursunuz duruyorsa oraya da sormanızda yarar var. Ayrıca yanda Bağlantılar/Öz.Güv.D.Bşk.lığı linklerinden ulaşıp mail ile sorabilirsiniz sanırım. Tüm bunlardan olumsuz cevap alırsanız yeniden temel eğitim almanız gerekecek gibi görünüyor. İyi günler.

 55. 10 Haziran 2017 - 07:39 | #55

  Gulseren :

  Hocam merhaba.Kazandigim sinavin sertifikasini aldigim gun bir taluhsizlik oturu kaybettim.Nasil cikartabilirim yenisini yardimci olur musunuz? Tesekkurler simdiden…

  Sertifikayı aldığınız yere yani kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 56. 11 Haziran 2017 - 16:06 | #56

  Gokhan :

  HOCAM MERHABA, SİLAHLİ OLARAK SİNAVA GİRECEĞİM TEMELDEN 50.SİLAH BOLUMDENDE ORTALAMA 50 ALDİM DİYELİM SİLAHSİZMİ KAZANMİS OLUYORUM BASKA SİLAH DONEM SİLAH SİMAVİNİ BEKLEMEDEN SİLAHSİZ OLARAK ALMİS OLUYORMUYUM ?

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları ile ilgili detaylı bilgi var. İyi günler.

 57. 15 Haziran 2017 - 10:53 | #57

  Zafer :

  Slm kolay gelsin ozel guvenlik silahlı olarak basvurdum.sınavı kazandiktan sonra guvenlik sorusturmasi oluyormuş bu neleri kapsar ve ne kadar sürede sonuçlanır?? Teşekkürler şimdi den

  Kimlik başvurusunda istenen belgeler, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Soruşturmanın içeriği bildiğim kadarıyla GBT taraması şeklinde oluyor. Ailede sabıkası olanlar başvuran kişiyi etkilemez, tek istisnası FETÖ bağlantılı olmamak kaydıyla. İyi günler.

 58. 16 Haziran 2017 - 16:47 | #58

  Mehmet :

  Hocam yenilemede sağlık heyet raporu istemiyorlar dogrumudur?

  Kimliğini aynen yenileyenlerden sağlık raporu istenmez. İyi günler.

 59. 22 Haziran 2017 - 10:10 | #59

  mehmet :

  merhaba hocam yenileme sınavına girip kazananlar vergi dairesine 520 tl harç yatırıyormu

  Kimliği olanlardan yenileme sonrası vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 60. 24 Haziran 2017 - 09:28 | #60

  tuba :

  Merhaba hocam
  1. Sınava girdim kazanamadım diger sınavlara girmek istemiyorum
  bir sorun olur mu girmesem mahkemelik filan olmam dimi teşekkurler

  Sınava girip girmemek sizin tercihiniz, girmediniz diye kimse sizi mahkemeye vermez. Kursunuza yapmanız gereken bir ödeme ile ilgili soruyorsanız onu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Ancak eğitim alıp sınava da girdiğinize göre kursunuza bunun bedelini ödemiş olmanız gerektiğini hatırlatayım. İyi günler.

 61. 06 Temmuz 2017 - 11:04 | #61

  mehmet :

  Hocam hangi özel güvenlik şirketinin maaşı daha iyidir?özel güvenlikçi olmak için şirketemi başvuru yapmamız gerekir?Şirketemi yoksa şahsen başvurumu daha iyi olur?internet başvurusunu kabul ederlermi?

  Önce özel güvenlik olmaya hak kazanın, sonra hangi şirketin imkanları iyi diye araştırırsınız. Eğitim ve iş başka şirketlerde olabilir. Öncelikle bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. İyi kursu, ilinizdeki güvenliklere danışarak da öğrenmek mümkün sanırım. İyi günler.

 62. 11 Temmuz 2017 - 12:05 | #62

  Samet :

  Merhabalar hocam kursum tarafından hiç bir irtibat sağlayamadık yani yazıldım evet ama ne bir kurs gördüm nede başka bişiy sadece telefonuna mesaj gelicek dendi ve hala gelmedi o mesaj sizce ne yapmam lazım

  Hangi sınava girmek üzere kayıt olduğunuz bilemiyorum. 01 Ekim ise henüz kurs başlamamış olabilir. 30 Temmuz ise eğitim görmeden sınava nasıl girersiniz, nasıl başarılı olursunuz, sınavı geçtiniz diyelim, özel güvenlik olarak hiç bilginiz olmadan nasıl çalışırsınız bilemiyorum. 30 Temmuz sınavına girecekseniz kursunuzla görüşüp devam eden derslere katılmak için izin isteyin bence, sınavdan önce faydası olur muhakkak. Bütün işlem ve sorularınız için öncelikle kursunuzun yardımcı olması, yol göstermesi gerekir. Muhtemelen ödeme de yaptınız ve hiç bir hizmet alamamış durumdasınız. Kursunuzdan talepleriniz, paranızın karşılığı olarak onlar açısından zorunlu bir durum, hakkınızı arayınız. İyi günler.

 63. 17 Temmuz 2017 - 15:08 | #63

  Serkan :

  Merhaba. Özel güvenliğin görev başında iken (parti simgesi olmayan) Türk bayrağı desenli yüzük takması yasak mıdır?

  Genel olarak üniformalı görevlerde evlilik yüzüğünden başka aksesuar takılmaz. Ancak bu kurallar yine genel olarak, görev yapılan kurumun kıyafetle ilgili mevzuatı ile belirlenmiştir. Özel güvenlikler tek bir çatı altında değil, dağınık çalıştıklarından görev yaptıkları yerin kurallarına uymaları gerekir. Eğer kurumunuz belirttiğiniz yüzük dahil, aksesuar kullanımı istemiyorsa mesai saatleri içerisinde istenilen şekilde davranmanız uygun olur. Sonuç olarak bu hususta yasal bir düzenleme yok, işverenlerin inisayitifi önemli. İyi günler.

 64. 21 Temmuz 2017 - 11:37 | #64

  ramazan :

  Ogg sertifikami kaybettim og sube dilekce yaz diyor nasil yazilir yardimci olursaniz sevinirim

  Kayıp sertifika için o sertifikayı aldığınız kursa başvurmanız gerekir. Kursunuz kapandığı için özel güvenlik şubeye başvurduysanız, hemen orada bir kağıda söyledikleri şekilde yazabilirsiniz. İyi günler.

 65. 24 Temmuz 2017 - 15:48 | #65

  Dogan :

  Merhaba ben tck 245 den yargılanıyorum ve 39 gün ceza evinde tutuklu kaldım , mahkemem devam ediyor , herhangi bir hüküm almadım ceza almadım mahkemem devam ediyor. Kursu tamamladım bu ayın 30 unda sınava giricem kimlik kartını alabilirmiyim?

  Henüz ceza almasanızda yargılandığınız dava kayıtlara geçmiştir. Dolayısıyla emniyet GBT’de bunu gördüğünde sizden mahkemenin son durumunu gösterir belge ister. Vergiyi yatırmadan önce davaya ilişkin bu belge ile özel güvenlik şubeye danışmanızı, oradan alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 66. 25 Temmuz 2017 - 06:29 | #66

  Samet :

  Hocam hayırlı geceler . Kursum tarafından sınavımızın bir ekim tarihine ertelendiğini öğrendim sizce yatırdığım harcı tekrar alabilirmiyim böyle bi imkan varmısır yada yatırdığım harç ekim tarihindeki sınavı kapsarmı saygılarla

  Kursunuz size yalan söylemiş maalesef, 30.07.2017 sınavı önceden belirlenen tarihte yapılacak. Yan sütunda Bağlantılar bölümünden Öz.Güv.D.Bşk.lığı sayfasına girip 71.Öz.Güv.Sınav Takvimi (30.07.2017) görebilirsiniz. Hatta aynı yere yazıp sorabilirsiniz de. Muhtemelen sınav bildirimi ile ilgili sorun yaşandığı için önceden kayıtlı kursiyerlerine durumu böyle izah etmiş olacaklar. Ankara’da da benzer durum var, üstelik yenilemede süresi dolacak olanlara da aynı mazeret uydurulmuş. Sınav ertelenmediği için sizin bir sınav hakkınız yanmış durumda. Eğer sınav ücreti dekontu elinizde ise sonraki sınav için kullanabilirsiniz. İyi günler.

 67. 27 Temmuz 2017 - 17:16 | #67

  haydar bozdağ :

  merhaba çalışanlar için kurs saatlerinde yardımcı oluyomusunuz akşam kursaları gibi ?

  Çalışanlar için akşam saatlerine denk gelen kurs var. Kayıt olmaya karar verdiğiniz kursu telefonla arayıp saatlerini öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 68. 10 Ağustos 2017 - 08:43 | #68

  mehmet :

  Hocam ben fabrikada işçi olarak çalışıyorum özel güvenlik sınavına girdim güvenlik işine girebilmem için sadece sertifika yeterlimi kimlik çıkarmak istemiyorum?

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek için kimlik almak zorunludur, sertifika çalışmaya yetmez o sadece sınavın başarılı geçtiğinin belgesidir. İyi günler.

 69. 15 Ağustos 2017 - 16:49 | #69

  ali34 :

  İyi günler hocam yenileme sınav sonuçları 18 ağustosta açıklanacak değilmi?

  Yenileme sınavı ile ilgili bir olumsuzluk olmadığına göre takvime göre hareket edilir sanıyorum. İyi günler.

 70. 17 Ağustos 2017 - 12:01 | #70

  Sami :

  28 ağustos 2009 ögg temel eğitim kaçıncı dönem oluyor?

  Elimdeki geçmiş sınav takvimleri 2010′dan başlıyor. Dolayısıyla öncesini bilemiyorum, kursunuza sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 71. 17 Ağustos 2017 - 12:02 | #71

  ali34 :

  iyi günler hocam 20 tl kimlik kartı harcını sonuçlar açıklandıktan hemen sonra yatırabilirmiyiz polis teşkilatı vakfına?

  Kimlik başvuru işlemleri, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuza sorarak hazırlık yapmanızı tavsiye ederim. Belirttiğiniz bağışı yapabilirsiniz. İyi günler.

 72. 20 Ağustos 2017 - 13:13 | #72

  Sami :

  Ben 8 yıl oldu silahsız ögg olarak çalışıyorum. Temel eğitim puanim 64.silahlıya girdim 1 tane isabetli atış yaptım. Slah soru 23 yaptım yani 46+1atış =56.bu puan eski 64 temel puanim la hesaplanır mı?

  Silah toplamı 50′de az olmamak kaydı ile ilk temel notla toplamın en az 120 olması silahlı geçmenizi sağlar. Notlar belirttiğiniz şekilde gelirse silahlıya hak kazanırsınız. İyi günler.

 73. 21 Ağustos 2017 - 08:01 | #73

  Bora :

  Slm hocam eski kimliğimi kaybettim karakoldan kayıp eşya tutanağı yenilemese yapmıştım şimdi kimliğimi neye gore almalıyım eskimi yenimi

  Sağ sütun Kategoriler/Belge Örneklerinde aradığınız bilgi Ankara için var. İlinizdeki durumu da eski kursunuzdan veya il özel güvenlik şubenizden danışmanız uygun olur. İyi günler.

 74. 21 Ağustos 2017 - 15:16 | #74

  onur :

  hocam sınav sonuçları açıklandığı zaman sınavı başarıyla tamamlanırsa aynı gün kurstan sertifika veriyorlarmı

  Sertifikalar emniyetten onaylı olduğu için aynı gün olamaz elbette. Ne kadar zaman alacağını sadece kursunuz bilir. İyi günler.

 75. 22 Ağustos 2017 - 14:19 | #75

  onur :

  hocam kusura bakmayın çok soru soruyorum ama harc parasını nereye yatırmamız gerekiyor birde ücreti ne kadar internette sürekli farklı farklı bilgilendirme var

  Sadece sınav merkezi sistemle yapılır. Bunun dışındaki tüm işlemler illerden yürütüldüğü için bu ve benzeri sorularınıza ancak ve sadece kursunuzdan cevap alabilirsiniz. Para verip hizmet aldığınız kursunuza sormak yerine internette yalan-yanlış yönlendirmelerle vakit kaybetmemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 76. 22 Ağustos 2017 - 14:20 | #76

  selami :

  kimlik kartı harcı ne kadar birde nereye yatırılacak acaba

  Sınavdan sonraki tüm işlemler illerden yürütülür. Harcın yatırılacağı yer, sertifika-kimlik onay süresi, istenen belgeler vb. tüm sorularınızın cevabını kursunuzdan almanız gerekir. İyi günler.

 77. 23 Ağustos 2017 - 08:39 | #77

  Sami :

  Aldigimiz yeni ögg kimlik her 5 yılda bir yenileme yaptigimiz zaman aldigimiz kimlik de mi degisecek

  Yürürlükte olan uygulamaya göre evet. İyi günler.

 78. 24 Ağustos 2017 - 10:54 | #78

  Murat :

  Merhaba hocam 2011 de kimliğimi aldım 2013 te mesleği bıraltım ve kimliğimi kaybettim geçen sene yenileme zamanımdı fakat bu yıl güvenlik mesleğime dönmek için yenileme kursuna gitmem lazım kimlik gerekiyor şubeye kayıp başvurusu yapsam sürem doldu diye kimlik alamam ne yapmam gerekiyor randevusuz şubeye gitsem yardımcı olurlarmı randevu alamıyorum ve şube telefonlara bakmıyor istanbuldan yazıyorum

  Süre dolduğu için kimlik verilmez. Elinizde sertifika veya eski kimliğin fotokopisi varsa yenileme eğitimi almanız için yeterli olur. Kimlik başvurusu yaparken aslını isterler ama siz kayıt olduğunu söylersiniz. Ancak kimliğin kayıp olduğuna dair karakol tutanağı vb. belge istenebilir. Elinizde kimlik-sertifika fotokopisi yoksa özel güvenlik şubeye bizzat gidip daha önceki bilgilerinize ilişkin ekran çıktısı talep edebilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan kayıp ile ilgili detayları öğrenmeniz doğru olur. Bu işler, illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 79. 06 Eylül 2017 - 16:33 | #79

  Tolga :

  Hocam kolay gelsin.guvenlik kartimi yeniliycem.egitim sertifikam yok aslida gercegide.kursa gittim onlarda bulamadi.nerden bulabilirim bu egitim sertifikasini.yenileyemiyorum kartimida bu yuzden .tesekkurler…

  Nüfus cüzdanınızla özel güvenlik şubeye gidip ekran çıktısı talep edin. Kursunuzun sertifika fotokopisi saklamaması da büyük ihmal aslında. Bundan başka yol bilmiyorum. İyi günler.

 80. 07 Eylül 2017 - 10:45 | #80

  sedat :

  hocam kurstan alacağımız sertifikalar türkiye genelinde aynı günmü veriyorlar yoksa İL İL değişiyormu

  Sertifika-kimlik işlemleri, başvuruda istenen belgeler vb. tümü yerelden yürütüldüğü için bundan sonraki aşamalar hakkında sadece kursunuzdan alacağınız bilgi geçerlidir, diğerleri tahminden öteye geçmez. İyi günler.

 81. 08 Eylül 2017 - 11:28 | #81

  TUĞÇE BETÜL :

  Sınav NoSınav TürüSınav ÜcretiYazılıSilahlı YazılıSilah Atış
  71 Silahlı Yatırıldı 57 38 20Başarısız

  merhaba hocam, silah atış sınavına girecek miyim acaba
  teşekkürler.

  Sınavın tamamından kaldığınız için elbette silah dahil girmeniz gerekir. Ayrıca temelden başarısız olanlar, temel bölüm baraj niteliğinden olduğu için silahtan tam not dahi alsalar yine sınavın tamamından kalmış sayılırlar. 01.10.2017 sınavına dahil olabilmek için sınav ücreti yatırma süresi doldu. Umarım sınav ücretini silahlı olarak yatırıp zamanında kursunuza vermişsinizdir. İyi günler.

 82. 16 Eylül 2017 - 08:35 | #82

  ali34 :

  hocam iyi günler kimlik için emniyete başvurduktan sonra güvenlik soruşturması nasıl yapılmaktadır polis ev adresimize gelip bizden bilgi alıyormu böyle bir şey var mı?

  Silahlı adaylar için mahallinden (ikamet yerinize göre), silahsızlar için sadece GBT üzerinden soruşturma yapılıyor bildiğim kadarıyla. Mahallinden olanda muhtara sorulabilir, kişi aranıp karakola çağrılabilir veya ikamet yerine gelip orada oturup oturmadığı soruşturulabilir. Kartın kişiye teslim şekli de illere göre değişebildiği için kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 83. 23 Eylül 2017 - 13:39 | #83

  Sefa :

  İyi günler hocam ben İstanbulda bir güvenlik şirketine silahlı sertifika mı yenilemek için müracat ettim bütün üçretleri ödedim bu ekimdeki sınav üçünçü sınavım bu gecen ay yine sınav harcımı yatırdım 100 tl bu sınavda yine ismim cıkmadı. Calıştığım iş yerindende kimliğimin süresi bittiği için cıkarıldım haliyle . Başka bir şirketede müracaat edemiyorum dosya girişim orda görüldüğü için cıkmaza girdim be yapmam gerekli yardımcı olup bir yol gösterebilirseniz cok memun kalırım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Siz kursiyer olarak ödeme dahil üstünüze düşeni yaptığınız halde neden sınav listesinde isminiz yok anlayamadım. Bu durumda kurs, işten çıkarılmanıza neden olacak ciddi bir hata yapmış demektir. Üstelik sınav ücreti 60 TL olduğu halde 100 TL yatırmanız da garip. Yan sütunda Sınav Ücretinin Yatırılacağı Hesap No bölümünde belirtilen Polis Akd.Döner Sermaye İşl. ait IBAN numarasına 60 TL yatırıp dekontu kursa vermeniz gerekirdi. Muhtemelen aynı bankaya ait başka bir hesaba yatırmışsınız. Elinizde buna ait dekont varsa durumu ve mağduriyetinizi ifade eden bir dilekçe ile kursunuzu savcılığa şikayet edebilirsiniz. Temel-yenileme fark etmeksizin bir adayın dört sınav hakkı, kurs gördüğü yer üzerinden sistemde görünür. Adayın o kurstan sınav hakları devam ederken başka kursta tekrar eğitim alması, ancak eski kursun kendi üzerinde görünen kaydı silip özel güvenlik şubeye bunu bildirmesi ile mümkündür. Kursunuz hem sınav listesine dahil etmiyor, hem de kaydınızı silmiyorsa ve bunun nedenini açıklıyamıyorsa sizin şikayetten başka yapacak bir şeyiniz yok gibi görünüyor. Şikayetle uğraşmadan çözmek istiyorsanız öncelikle kursunuzla görüşüp kaydınızın silinmesini talep edin, hatta buna ilişkin dilekçeyi iadeli-taahhütlü göndermeniz lehinize olur. Yine de kaydınız silinmezse iliniz Öz.Güv.Ş. veye yan sütunda linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığına durumu ve işsiz kalmanıza neden olunduğunu belirten dilekçe yazabilirsiniz. Tüm bunları bir an önce yapıp 03.12.2017 sınavına girecek şekilde eğitim almanız veya eski kursunuzun sınav listesine dahil edilmeyi halletmiş olmanız gerekir. Aksi halde 2018′in ilk sınavına girersiniz ki muhtemelen Şubat’ta olur, yeni kartı almanız başvurunun İstanbul’dan yapılacağı da göz önüne alındığında yaklaşık Mayıs-Haziran 2018′i bulabilir. İyi günler.

 84. 23 Eylül 2017 - 13:44 | #84

  Abdurrahmam :

  Hocam ben kurstaki egitimlere katildim. Yalnizca silah egitimine ve silah atisina katilamadim poligonda bir sikinti olur
  mu

  Silah eğitimine katılmadığınıza göre eğitiminiz silahsız olmuş demektir. Kursunuzla görüşüp sonraki sınava sadece silah eğitimi alacak şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 85. 23 Eylül 2017 - 13:45 | #85

  selim :

  Hocam merhaba

  güvenlik firmaları kişiyi sadece sertifika ile işe başlatabilirlermi kimlik kartı olmadan mağlum güvenlik soruşturması uzun sürdüğü için sertifika ile başlatırsa bunun cezası varmıdır

  Sertifika, kişinin eğitim alıp sınavı başardığını gösterir belgedir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkün olur. Kimliği olmayan birini şirketler, özel güvenlik olarak değil başka statüde çalıştırabilir. Kimliksiz personel çalıştıran firmalara ağır para cezası verildiği için bunun göze alınacağını sanmıyorum. İyi günler.

 86. 26 Eylül 2017 - 08:18 | #86

  Gülşah :

  Benim 13 günlük kursum var 6 günü gitmedim ama imzalarımı attım daha öncekilerinde bugun gitmesem ve heyet gelse bi problem çıkar mı ?

  Bu konuyu sadece kursunuzla görüşebilirsiniz. Ben size onların adına ne diyebilirim, bu şekilde kendinizi de kursunuzu da zor duruma düşürürsünüz. Lütfen kursunuzla görüşünüz. İyi günler.

 87. 26 Eylül 2017 - 08:18 | #87

  Burhan :

  Hocam merhaba kolay gelsin Ben kimlik kartımı yenilemek için kursa kayıt yaptırdım sonuçlar gelmeden önce bir işe başvuru yapabilir miyim?,,,,

  Kimlik süreniz dolmadı ise evet, doldu ise yeni kimlik kartı elinize geçene kadar beklemeniz gerekir. İyi günler.

 88. 28 Eylül 2017 - 07:41 | #88

  zafer :

  merhabalar 2004 yılında özle güvenlik şirkestinden aldığım güvenlik sertifikam var bununla ilgili ne gibi işlemler yapabilirim sertifikamı aktif hale getirmek ve bir iş kurumlarında çalışabilmek için yardımcı olursanız sevinirim

  27.10.2017 tarihine kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 03.12.2017 sınavına girmeniz mümkün olur. Sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafınız olacaktır. İşlemler, istenen belgeler vb. hususlarında detayları kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 89. 29 Eylül 2017 - 07:49 | #89

  ayse :

  slm ben ilk yaka kartimi aldim ikinci yenilememde yaka kartimi cikarmadim ilk yaka kartim duruyo emniyetten ogg olur yazisiyla hala calismaktayim yenileme snavina grecem tekrar harc yatracakmiyimm

  Tarihi geçmiş de olsa elinizde özel güvenlik kimlik kartı varsa tekrar harç yatırmanız gerekmez. Ancak elinizdeki belgenin artık kimlik yerine geçmemesi ve kimliklerin 31.12.2017′ye kadar yenilenmesi gerektiği için bir an önce başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 90. 04 Ekim 2017 - 10:09 | #90

  elif :

  Merhaba ben ozel guvenlik kimlik kartimi alacagim ama kafama takilan bir soru var ben tesetturluyum olduki ise girecegim yerde tesettur kabul etmiyorsa kimlik kartimdaki resmimin tesetturlu olmasinin bir engeli varmidir

  Tesettürlü çalışmak; işverenin onayı, üniformaya uygun tek renk eşarp kullanmakla mümkün. Resminizin tesettürlü olmasının bir sakıncası yok. İyi günler.

 91. 05 Ekim 2017 - 09:14 | #91

  Tolgahan :

  Hocam sınavlarda A ve B kitapçıgı oluyor arasındaki fark farklı soruların olmasımı yoksa soruların yerlerinin değiştirilmiş olmasımı

  100′lük demet olarak sorular aynı, kopyayı engellemek için sırası değiştirilip A-B şeklinde gruplandırılıyor. İyi günler.

 92. 05 Ekim 2017 - 09:56 | #92

  yusuf :

  iyi günler hocam…eski güvenlik kartım var süresi devam ediyo…yeni cıkan kimlik kartımla degiştirecem..aceba hangi evraklar lazım …teşekkür ederim..

  İstenen belgeler illere göre değişmekle birlikte yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde durumunuza uygun olanı indirip doldurabilirsiniz. Ancak tam liste için kursunuz veya iliniz özel güvenlik şubesinden bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 93. 06 Ekim 2017 - 12:10 | #93

  Tolgahan :

  İyi günler hocam ben 72 ögg sınavına B kitapçıgı ile katıldım ancak yayınlanan A kitapçıgı soruları ve sıraları birebir aynı sınav kitapçıgı hatalıydı sanırım emeğimin boşa gitmesinden korkuyorum ne yapmalıyım

  Sınav heyecanıyla yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Bu tür bir durumla sizden başka karşılaşan yok çünkü. A Grubu soruları cevapladığınızdan eminseniz ve optik forma B grubu işaretlediyseniz kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. Onlar da il özel güvenlik şubeyle görüşüp dilekçe vb. şekilde ne yapılabilir diye sorabilirler. İyi günler.

 94. 09 Ekim 2017 - 16:45 | #94

  Birkan :

  merhaba kayıp güvenlik kartı için para ödemem gerekiyor mu

  Kimlik kartı için Vakıfbank’a 20 TL yatırmanız gerekir. İyi günler.

 95. 09 Ekim 2017 - 16:46 | #95

  serkan tezan :

  selam hocam.Ben güvenlik kartımı yeniletmek istiyorum.Fakat sertifikamı bulamıyorum.Sanırım şirkette kaldı.Fakat şirkette kapandı.Sertifikamı temin etmem için ne yapmam gerekiyor.Saygılarımla….

  Kartınız olduğuna göre yenileme için sertifikaya ihtiyacınız yok. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine mevcut kartınızla yenileme kursu kaydı olabilirsiniz. İyi günler.

 96. 14 Ekim 2017 - 08:15 | #96

  Erkan :

  Hocam kolay gelsin benim size bi sorum olacaktı bi arkadaşım silahsız olarak kursa yazıldı sınav sonucu açıklandı 89 puan aldı silahsız kimliği haketti bi tane iş buldu geçici görev belgesiyle çalışabilirmi teşekkür ederim

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Temelden başvuru yapıp ilk defa kimlik alacaklara geçici belge verilmez. Madem kazanmış, işlemlerini biran önce halledip randevusunu alsın. Detaylar illere göre değiştiği için kursuna danışarak yapması zaman kazandırır. İyi günler.

 97. 16 Ekim 2017 - 16:49 | #97

  ramazan :

  merhaba hocam 1 ekimde silahlı yenileme sınavına girdim.. 72. temel eğitim sonuçları açıklandı fakat 48. yenileme sonuçları açıklanmadı acaba ne zaman açıklanır teşekkürler

  Yenilemeler, temelden bir hafta sonra açıklanır. 01 Ekim yenileme sonuçlarının 20 Ekim Cuma günü açıklanmasını bekliyoruz. İyi günler.

 98. 16 Ekim 2017 - 16:56 | #98

  Nurcan :

  merhaba ben güvenlik kursuna kayıt oldum. silahsız olarak kimlik kartı alacağım ve 3 aralıktaki sınava gireceğim. Kurs bana demedi derslere gelinecek diye bilgi vermemişti. Ancak geçen hafta salı günü farklı güvenlik kursu bana mesaj attı derslerimiz başlamıştır diye. bende merak ettim aradım ben sizin kursun ögrencisi değilim acaba yanlış mı mesaj attınız dedim. onlarda hayır ilk kayıt olduğun kurs öğrencileri bize gönderiyor dedi. Ben size şöyle soru soracağım 15 saatlik ders almayana emniyet sınav giriş belgesini vermiyormuş doğru mu? ve kursun derslerine katılmak zorunda mıyım?

  Bu anlattığınız olayda hem siz, hem de başvurduğunuz kursun tutumu hatalarla dolu. Neresinden başlayayım bilmiyorum. Siz, eğitim almadan bir sınava girmeyi nasıl düşündünüz, bir sınava gireceğinize göre buna ilişkin eğitim almanız gerektiğini nasıl bilmezsiniz anlayamadım. Ehliyet kursuna yazılıp hiç direksiyona geçmemek gibi bir şey bu sonuçta. Ayrıca kayıt başka, eğitim başka yerde durumu da sıkıntılı, ikisinden birinin yasal olmama durumu yüksek ihtimal. Bu, eğitim için rayicinden fazla ödeme yapacağınıza ve eğitim-bildirim gibi konularda sıkıntı yaşayacağınıza da delalet eder. Özel güvenlik kurslarına devam zorunludur, ders başına % 10 devamsızlık eğitimin geçersiz sayılmasına neden olur. Durumu buna göre değerlendirip karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 99. 17 Ekim 2017 - 10:54 | #99

  Sahzade :

  Merhaba ben silahli guvenlik kursunu ve sınavını geçtim bursada ikamet ediyorum ve nisan 15 e kadar randevu alma yok sistem hep dolu benim başka bir ilde bu işlemi gerçekleştirme şansım var mı lütfen yardım edin çevre illerde randevu var ama sadece bursada nisan 15 e kadar yok :/

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Başka ilden müracaat edecekseniz kaydınızı da aldırmanız şartıyla mümkün. İyi günler.

 100. 18 Ekim 2017 - 15:26 | #100

  Yunus :

  Merhabalar ÖGG SERTİFİKAMI ALDIM AMA KİMLİK KARTİMİ CİKARTMADIM SİTEDE GÜVENLİK OLARAK ÇALİSİYORUM BANA BUNUN CEZASI VARMİDİR

  Sertifika, özel güvenlik eğitimi alınıp sınavın başarıldığını gösterir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek, kanunen tanınan hak ve yetkileri kullanabilmek için kimlik kartı şarttır. Özel güvenlik hizmeti veren şirketlerin çalışanlarına ait ÖGG kartı ve TC numaranızı bağlı oldukları il özel güvenlik şubesine bildirmeleri gerekir. Sizin kartınız olmadığına göre özel güvenlik olarak bildirilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla hem şirketiniz hem de sizin için sıkıntılı durumlara düşmemek açısından bir an önce kimlik başvurusu yapmanızı, şirketinizle görüşüp kart gelene kadar başka bir alanda görevlendirilmenizi istemeniz mantıklı olur. İyi günler.

 101. 26 Ekim 2017 - 13:47 | #101

  EMRE ÖZÇELİK :

  ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKA MI KAYBETTİM NE YAPMALIYIM? NERDEN NASIL ÇIKARTABİLİRİM?

  Sertifikayı tanzim edip size veren yer kursunuz olduğuna göre, yenisinin tanzimi için de kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 102. 26 Ekim 2017 - 18:27 | #102

  Sergen :

  Özel güvenlik sertifikamı kaybettim sertifikayı aldıgım kursta kapandı ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz ayrıca yeni kimlik başvurusunda sertifikamın aslılın olmaması sorun olurmu?

  Yeni tip kimlik başvurusunda sertifika aslı şart değil, fotokopi kabul ediliyor. Yine de ilinizdeki uygulamayı özel güvenlik şubesinden sormanızda yarar var. Kursunuz kapandı ise kendinizle ilgili sınav bilgilerini de özel güvenlik şubesinden ekran çıktısı şeklinde alabilirsiniz. İyi günler.

 103. 28 Ekim 2017 - 09:45 | #103

  Fatma :

  Özel guvenlik 72 dönemi kazandim sertifikami da aldim fakat randevu alamıyorum başka bir ilden basvurup çıkarma imkanim varmi

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla başka ilden başvurunuz mümkün. İyi günler.

 104. 31 Ekim 2017 - 11:33 | #104

  Ahmet :

  Merhaba yenileme egitimini kazandim 30.10.2017 de evraklarimi emniyete teslim ettim 17.12.2017de gecerlilik tarihim doluyor yetisirmi acaba calismama engel olurmu 1bucuk ay var suan

  Onay ve soruşturma işlemlerinde beklenilmesi gereken süre illere göre değiştiği için bu sorunuza en sağlıklı cevabı sanırım kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da 3 aya kadar uzayabiliyor. İyi günler.

 105. 04 Kasım 2017 - 07:31 | #105

  Serkan :

  Merhaba Ben 2009 Yilinda guvenlik kimligimi cikarttim calismaya basladim 2014 yilinda suresi doldu sinava girdim sertifikayi aldim ama calismadigim icin kimlik cikartmadim sertifikanin suresi 2019 yilinda bitiyor yeni kimlik alabilirmiyim

  Mevcut sertifikanız üzerinde yazan tarihler arasında geçerlidir. Eski kimliğiniz, yeni sertifikanız ve ilinizde istenen belgelerle kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimlik başvurusunda randevu sistemi geldi, istenen belgeler çeşitlendi. Dolayısıyla tam listeyi kursunuzdan öğrenip hazırlamanız zaman kazandırır. İyi günler.

 106. 06 Kasım 2017 - 15:45 | #106

  hakan :

  kimlik kartını degiştirmezsek güvenlik seltifikam iptal olurmu ? bana yardımcı olacak var mı ?

  Kimlik kartı değişmedi diye sertifika iptal olmaz. Eski kimlik kartı ile 31.12.2017′den sonra çalışmak mümkün değil. İyi günler.

 107. 06 Kasım 2017 - 17:00 | #107

  hakan :

  @A.GÜLŞEN
  teşekkür ederim pekı randevusuz gitsek degiştirebilirmiyiz kimligi

  Bunu sadece bulunduğunuz şehirden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 108. 07 Kasım 2017 - 07:50 | #108

  celi :

  merhaba arkadaşlar güvenlik sertifikamı kaybettim tekrar nasıl çıkarabilirim yardımcı olur musun lütfen

  Sertifikayı aldığınız kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 109. 09 Kasım 2017 - 08:02 | #109

  celii :

  sertifikayı aldığım yere baş vurdum ama onların verdikleri cevap şöyle sertifikayı sadece bi kere alabiiyorsun dediler kurs yenisi çıkarmak zorunda değil mi

  Devlet kimliğini kaybedenlere yenisini veriyor, sizin kurs bir sertifika düzenleyemiyor öyle mi? Nereden buluyorsunuz böyle kursları bilemiyorum inanın kursların adaylara verdiği cevaplar hayretten hayrete düşürüyor. Bir kayıp sertifika bile düzenleyemeyen kurslar, para almaya gelince hiç de acemiyiz demiyorlar. Kursunuz bilmiyorsa iliniz özel güvenlik şubesinden kayıp sertifikanın nasıl düzenlendiğini öğrenebilir veya bir örnek alıp benzerini sizin için tanzim edebilir. Sertifikayı kursunuzdan başkası veremez, hazırlayamaz, onaylatamaz. Bu onların yapmaya mecbur oldukları bir konu. İyi günler.

 110. 10 Kasım 2017 - 07:41 | #110

  celil :

  @A.GÜLŞEN
  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim il özel güvenlik şübesiyle görüşeyim onlardan bilgi alayım belki onlar beni yönlendirirler sertifikanın fotokopisi var bende fotokopi aslının yerine geçerli midir iyi günler

  Size sertifikayı sadece kursunuz verebilir. Özel güvenlik şube ne yapsın, halen faal kursun yerine sertifika mı hazırlasın? Başvuruda fotokopi geçerli olsa aslını istemezler ayrıca. Lütfen kursunuzla görüşün. İyi günler.

 111. 10 Kasım 2017 - 08:00 | #111

  Tuğçe :

  Merhaba ben kapalıyım biyometrik resmî açık mı olması gerekmiyor yoksa kapalımı ?

  Biyometrik fotoğraf çeken yerlere sorunuz. Konu hakkında bilgim yok maalesef. İyi günler.

 112. 14 Kasım 2017 - 09:27 | #112

  Selma :

  Merhaba ben silahli güvenlik sınavını kazandım ancak emniyet arşiv soruşturmasında yargitayda kesinleşmiş kararları olmuş olduğu halde 3 mahkemem çıktı.bunların kesinleşmiş kararlarını ve kserhini istediler bende teslim ettim ..suvclar da basit yaralama hakaret …ve benim 5 yıl infazim var 2020 de bitmek üzere yine ayni suçlardan ve bana bu şekilde silahli kazandığını halde alamayabilirsin belki hic alamayabilirsin dediler …bu suçlar bu kadar etkiliyormuydu ? Canım çok sıkkın 1_ay soruşturma suresi istediler ..

  Özel güvenlik işi, ismindeki “güvenlik” kavramından da anlaşılabileceği gibi adli sicil yönünden uygun kişiler ister. Kayıt olurken kursunuza danışsaydınız bu kadar masrafı boşa yapmamış olurdunuz. Ayrıca özel güvenlik eğitiminde bu konu ders müfredatında var, sınavda özel güvenlik adaylarında aranan şartlarla ilgili çeşit çeşit soru var. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresi dikkate alınır. Basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa ve ceza süresi bir yıldan az ise özel güvenlik şansınız olur. Bir yıldan fazla cezalarda HAGB ve davanın düşmesi istenir. İyi günler.

 113. 21 Kasım 2017 - 17:34 | #113

  Murat :

  Meraba iyi aksamlar ben guvenlik kimlik kartimi yenilemek icin 3 ekimde kirsa yazildimm ve benim kimlik kartimin suresi aralik 14 doluyo ve araligin 3 sinava gircektik ama ozel guvenlik subeden yapilan denetimde aktif olarak calistigimiz icin hic kimse olmadigindan bi grubun sinavi kaple iptal edilmistir bende matur duruma dustum is yeri beni isten cikaracagini soyluyo .. ben bu konuda rapor alsam kimligimi yenileneye kadar beni isten cikarabilir mi

  Özel güvenlik eğitiminde derslere devam zorunluluğu var. Yenilemede de kursa devam zorunlu olduğu halde maalesef çalışma saatleri nedeniyle katılamayanların böyle bir sorun yaşaması söz konusu. Özellikle bu dönemde Ankara’daki yoğun denetimler nedeniyle sizinle aynı mağduriyeti yaşayan da hayli fazla. Ancak ne rapor ne de başka bir mazeret o eğitime katılmış gibi sınava girmenizi mümkün kılmaz. İşyeriniz de kendi açısından haklı. Denetimle tespiti halinde para cezası şirketlere kesiliyor. 2018′in sınav takvimi henüz açıklanmadı, Ocak sonu Şubat başı ilk sınav bekleniyor. Ocak sonunda olsa bile sizin yeni kimliği almanız Mart-Nisan’ı bulacaktır. Dolayısıyla o zamana kadar ücretsiz izin-rapor almanız sanırım zor. Bir haftalık kursa katılmakla bu soruyu yaşamayacaktınız ama şu anda yapacak bir şey yok ne yazık ki. İyi günler.

 114. 28 Kasım 2017 - 08:19 | #114

  GecelerinYargıcı :

  Arkadaşlar herşey tamam kursuda tamamladım. Sınav ücretleride yatırıldı. Lakin Ankara’ya gönderilen dosyalarda benim sınav giriş belgesi gelmemiştir. Acaba sistemsel sorunlardan dolayı mıdır. Hakkım yandı 3 aralıktaki sınavlara giremeyeceğim. Neden oldu böyle ?

  Sınav belgesi Ankara’dan gelmez, kursunuz tarafından hazırlanır. Eğer kursunuz, sınav bildiriminde sizi listeye dahil etmediyse sorun bundan kaynaklanıyordur. Kursunuza gidip sınav listesinde isminizin olup olmadığını sorunuz. Sorun kursunuzdan kaynaklanıyorsa telafisi de onlara düşer. İyi günler.

 115. 28 Kasım 2017 - 08:21 | #115

  Yüksel :

  Merhaba özel kimlik kartı verdigim adrese ulaştı ptt araçıliyla yalnız o an evde kimse yoktu kartı almak için nasıl işlemler yapmaliyım

  Bağlı olduğunuz PTT’ye bir an önce başvurup elden teslim alabilirsiniz. Orada ne kadar bekletilir bilemiyorum ama belli bir süre sonra iade ediliyor. Öyle olursa işiniz daha da uzar ve sistemin işleyişi hakkında detay bilgi yok ne yazık ki. İyi günler.

 116. 06 Aralık 2017 - 07:44 | #116

  Goksah :

  Guvenlige kayit yaptim ama dersler baslamadi ve sehir degistirecegimden dolayi iptal ettirebilir parami geri alabilirmiyim daha henüz kurs baslamadi ve katilmadimda ?

  Eğitim almadığınıza göre kaydınızı iptal ettirip paranızı geri alabilirsiniz. Kurslar, emniyete bildirim yaptıktan sonra iptal taleplerinde zarar görür. Henüz ders başlamadığına göre böyle bir zarar söz konusu değil. Ancak aynı durumlarda sorun çıkaranlar olduğu söyleniyor. Eğer size de sorun çıkarılırsa emniyete, savcılığa şikayet edeceğinizi söyleyip şansınızı deneyin. İyi günler.

 117. 12 Aralık 2017 - 08:05 | #117

  Mutlu canatan :

  Merhabalar ben 2006 yılında güvenlik sertifikası almıştım amadah sonra farklı nedenlerden dolayı köyde yaşamam gerekti şimdi tekrar guvenlık işi yapmak istiyorum acaba ne yapmam gerekiyor

  Öncelikle yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. 2018 sınav takvimi henüz açıklanmadı ama bu eğitim almanıza engel değil, yılbaşından önce tamamlanacak şekilde kurs görürseniz muhtemelen yılın ilk sınavına girmeniz mümkün olur. Daha sonra kursunuzdan hazırlanacak belgeleri öğrenip kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 118. 14 Aralık 2017 - 13:32 | #118

  Muhammet Ümit Erkan :

  Merhaba
  Özel güvenlik kimlik kartı ücretini 22 aralık 2017 tarihinde yatırdım diyelim fakat Ö.G şubeye yenileme başvurumu 10 ocak 2018 de yapsam. Vakıfbank a yatirdigim 20 tl kabul edilir mi. Çünkü olası 2018 kimlik kartı artışı ücretinden etkilenirmiyim bu konudaki tavsiyeniz ne olabilir
  İyi günler

  Vakıfbank’a yatırılan bağışa zam yapılması beklenmiyor bildiğim kadarıyla. Zaten kimlik vergisine 75 TL geliyor, Halkbank da işlem parasını 4 TL’ye çıkarmış. Başvuruda Vakıfbank dekont numarası sisteme kayıt edildiği için bir defa kullanılabiliyor. Bu durumda erken yatırmanızdan dolayı sorun olmaz sanırım. İyi günler.

 119. 18 Aralık 2017 - 13:22 | #119

  Tolgahan :

  Hocam 1 ay önce emniyete evraklarimi teslim ettim ancak arşiv araştırma formunda kimlik bilgileri olan yerde hem adıma hem baba adıma babamın ismini yazmışım anne ismim sadiye olacakken. Safiye yazmışım bu konuyu nasıl halledebilirim yapabileceğim bişey varmı yardımcı olursanız sevinirim

  TC kimlik numarasını doğru yazdıysanız muhtemelen sorun olmaz. Arşiv formunu yenisi ile nasıl değiştirebilirsiniz bilemiyorum, kursunuza sormanız yararlı olabilir. Muhtemelen tanıdıkları vardır. İyi günler.

 120. 27 Aralık 2017 - 09:56 | #120

  Elif :

  Hocam iyi aksamlar.ben silahli guvenlik sinavini kazandim.evraklarimi emniyete teslim edicem.esim acik cezaevindeyken firar etti.ben bosanmayi dusunuyrm cocugum var disarda oldugu icin problem yaratir diye dava acamiyrm.yakalanma durumunda davami acicam.zaten görüsmeyi biraktim.hocam sormak istedigim guvenlik sorusturmasi ve arsiv arastirmasinda bu durum beni etkilermi.butun umutlarimi buna baglamistim.simdiden tesekkurler

  Eşinizin cezaevinde olma sebebi terör örgütü veya terör suçu bağlantılı değilse sizi etkilemez. Açık cezaevinde tutulduğuna göre böyle bir durum yok sanırım. Umudunuzu kaybetmeden başvurunuzu bir an önce yapın bence. İyi günler.

 121. 29 Aralık 2017 - 08:11 | #121

  Abdullah :

  Mrb 19.04.2018 songecerlilik tarihi olan belgemin yenilenmesi için kasım ayında müracaat ettim aralık ayında eğitimler başladı imzalarımın hepsini attım çalıştığım dan dolayı bazı derslere katılamadım katılmadığım dersin birinde denetlemeye gelmişler o gün için rapor verdim fakat kabul görülmemiş ve şubatta girmem gereken sınavdan men edildim nisan ayındaki sınava nasıl bir yol izlemeliyim o ay sertifika suremde doluyor yardımcı olursanız sevinirim

  Eğitiminiz ne zaman iptal oldu bilemiyorum ama Şubat 2018 sınavına yönelik son tarih olan 22.12.2017 günü başlayan yenileme eğitimlerine dahil edilseydiniz 04.02.2018 sınavına girmeniz mümkün olurdu. Bir eğitimin iptal edilmesi, sadece bir eğitimi kapsar, sınava girmeyi men etmek demek değildir. Aynı sınava yönelik başka eğitime alınmayacağınız anlamına gelmez. Aynı sınava girecek şekilde yeni eğitim varsa ona girebilirdiniz. Şu halde sonraki sınava yönelik eğitimlerin tamamına katılıp bu anlamda riske girmemenizde yarar var. Sonraki sınav tarihi henüz belli değil, ancak her durumda siz geç kalmış olacaksınız. Nisan’da sınav olsa sertifika en erken Mayıs’ta elinizde olur. Soruşturma süresi de eklenince hayli zaman geçer. Buradaki hayli zaman tabiri bulunduğunuz ili bilemediğim için. Sertifika ve kimlik onay süresi illere göre değiştiği için kursunuzla, kimlik süresi dolduktan sonraki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. ne şekilde geçirebileceğinizi de işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 122. 29 Aralık 2017 - 16:31 | #122

  Burcu :

  mrb 5 yıl denetimli serbestliğim war emniyet dosya kapandığına dair belge istiyo fakat dosyam kapanmamış güvenlik olmama engel bi sorun mu

  Emniyetin istediği belgeyi vermezseniz elbette sorun olur. Kimlik onayı için o belge gerekmese idi istenmezdi. Davanın düştüğüne dair belgeyi alana kadar beklemeniz gerekecek sanırım. İyi günler.

 123. 29 Aralık 2017 - 17:15 | #123

  Burcu :

  anliyorum ama savcılığa gittim bugün dosyam kapanmadığı için wermediler ne yapmam lazm 4 yıl beklicekmiyim?

  @A.GÜLŞEN

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi beklemekten başka yapacak bir şey yok. Suçunuzu, ceza süresini, kararda HAGB olup olmadığını bilmiyorum. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı yazıyı okumanızı, durumla ilgili sorularınızı da kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 124. 03 Ocak 2018 - 08:19 | #124

  hakan ödemiş :

  kaybolan kimlik icin gerekki evraklar

  İstenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuza veya özel güvenlik şubeye sorunuz. İyi günler.

 125. 06 Ocak 2018 - 08:45 | #125

  murat :

  merhaba
  ben 2009 yılında silahlı güvenlik kartımı almıştım.2014 yılında yenileme sınavına girip sertifikamı aldım fakat emniyete gitmedim. şimdi gitmek istiyorum fakat 1 yıl sonra sertifikamı tekrar yenilemem gerekecek hiç emniyete girmesem tekrar yenileme sınavına girsem sonra evrakları teslim etsem sıkıntı olur mu? yani arada boşluk yaptığım için emniyette sıkıntı olur mu ?TEŞEKKÜRLER

  Özel güvenlik olarak çalışmayı planlıyorsanız ve yenilemenize bir yıldan fazla zaman varsa kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Yenilemeyi de sürenin dolmasına 5-6 ay kala, o zamanki sınav takvimine göre planlayıp alabilirsiniz. Arada boşluk olması sıkıntı olmaz. Nihayetinde süre kendi kendine ilerlediği için sizin kimlik süreniz geçmiş oluyor, emniyetin bundan bir zararı yok. İyi günler.

 126. 10 Ocak 2018 - 13:37 | #126

  gokhan :

  merhaba
  8 sene önce güvenlik eğitimi alarak silahlı sertifikayı almıştım.ama silahlı kimlik kartını çıkartmadım. 2 sene önce sertifikayı kaybettim. tekrar kurstan sertifika yenileme eğitimine girdim. 2017 aralıktaki sınavdan sonra silahlı sertifikayı kazandım. silahlı kimlik kartı almak için temel eğitimde istenen evrakları mı hazırlamalıyım? yoksa yenilemedeki evrakları mı? eğitim yenileme olduğu halde ben ilk kez kimlik kartı için başvuracağım
  (kursun yenileme sertifikasının yanında bana verdiği evrak hazırlama listesinde kimlik kartı fotokopisi isteniyor)

  Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus heyet raporu almanız, kimlik vergisi yatırmanız gerekir. Kursunuz yenileme olduğu için gözden kaçırmış olmalı, kimliği olmayanların temelden ilk başvuru gibi evrak hazırlaması gerekir. Dolayısıyla ilinizde temel için istenen belgeleri kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 127. gokhan
  10 Ocak 2018 - 13:53 | #127

  @A.GÜLŞEN
  cevabınız için teşekkür ederim.

 128. 16 Ocak 2018 - 08:52 | #128

  Ali :

  Merhaba hocam kolay gelsin ben 3 aralık sınavını silahsız kazandım sertifikam 20. 12.2022 tarihine kadar kimliğimde 01.12.2022 tarihine kadar sizce bu normalmi

  Sertifika geçerlilik süresi, girilen sınavın 1 gün eksiğidir. 03.12.2017 sınavına girip kazandıysanız sertifika ve kimliğinizde 02.12.2022 yazması gerekir. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3