Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 279, toplamda : 217342 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. 02 Nisan 2013 - 13:06 | #2

  yunus emre :

  ben emekli uzman çavuşum güvenlik amiri veya personeli olarak görev yapmak istiyorum bana gerekli olan bilgileri verir seniz sevinirim saygılarımla…

  Jandarma sınıfından değilseniz önce eğitim almanız gerekir. Kimlik kartını aldıktan sonra başvuracağınız işyerinde belirttiğiniz pozisyonlar uygunsa çalışabilirsiniz. Jandarma sınıfından iseniz Sitemizin sağ sütun en alt kısmında Bağlantılar/EGM/Rehber bölümünde genel kolluk mensuplarının kimlik çıkarması için gerekenler var. İyi günler.

 3. 16 Nisan 2013 - 11:51 | #3

  AHmet :

  selam Ben silahsız güvenlik sertifikası yurt dışında geçerli olurmu yani yurtdışına gitsem orada özel güvenlik olarak çalışabilirmiyim ? teşekkürler.

  Türkiye’de aldığınız özel güvenlik kimliği yurt dışında geçerli olmaz. Gideceğiniz ülkede verilen eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 4. 24 Mayıs 2013 - 10:20 | #4

  ahmet :

  Silahlı güvenlik sertifikasini kazandım tum işleri hallettim son olarak 2010 yılında resmi belgede sahtecilik suçundan 25 ay hapis cezası aldım dosya Yargıtayda bekliyor şu anda sertifikami vermiyorlar vergi dairesine yatirdigim 414, 63tl yi geri alabilirmiyim

  Vergi dekontunun asıl suretini kimlik başvurusu yaptığınız yerden arkasına “işlem görmedi” diye yazdırıp onaylatarak almanız gerekir. Daha sonra aynı vergi dairesine başvurup iade isteyebilirsiniz. İyi günler.

 5. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #5

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 6. Yasin
  30 Nisan 2015 - 07:59 | #6

  Selamın aleyküm arkadaşlar bakın hocam ne güzel yazmış tüm yorumları dikkatli okuyun ondan sonra yazalım jandarma olmayan sınav tâbidir nerden bilmiyorum diye düşünen arkadaşlar var çünkü jandarma iç güvenliğe bagli olarak bir kuruluş olduğunu biliyorsunuz dur yani içişleri Bakanlığı bagli kuruluş için özel güvenlik başka görev olarak calışıyor soru kolay arkaşlar atiş sizin hayatın bi parcasi 5 atiş 50 puan 50 puan lık silahlı soru var cepte yani 25 soru net yap 50 cepte sonra 4 atiş yap 40 oldu sana 90 puan 100 sorudan 50 yap sana 140 bölü 70 gectin ve basarilar ben kazandı sıkıntı yok not 21 yaş dolmuş silahlı olabilir doguda askerlik yapan kardeşim faydası yok bende doguda yaptım hakkari Çukurca gezgin tepe karakola selam lar

 7. 09 Mayıs 2015 - 14:13 | #7

  kaygısız :

  merhaba hocam ben dışardan liseyi bitiriyorum silahlı alabilirmiyim okuldan herhangi belgeyle imkanlımı acaba

  Lise derslerinin tamamını verip diploma almaya hak kazandığınıza dair bir belge işinizi görür. Diplomalar geç çıktığı için beklemek zorunda değilsiniz. O belgeyi açıköğretim bürosundan ıslak imzalı almanız halinde sorun olmaz. İyi günler.

 8. 20 Mayıs 2015 - 08:33 | #8

  özkan :

  ben uzman jandarma okulunda 1 yıl asayiş ve askeri eğitim aldım.daha sonra karakol komutan yardımcısı olarak 2 yıl görev yaptım ve kendi isteğimle bıraktım.silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum.güvenlik sektöründe bu hususlar dikkate alınırmı.

  Özel güvenlik kursundan bir kereliğine muaf olabilmek için beş yıl genel kollukta çalışmış, kendi isteğiyle ayrılmış olmak ve bunu belgelemek gerekir. Dolayısıyla uzman jandarma okulunda geçen süre sayılmaz. Çalıştığınız süre beş yıl olmadığı için kurs görerek özel güvenlik olmanız mümkün. Çalışma hayatında asker geçmişiniz katkı sağlayacaktır. İyi günler.

 9. 20 Mayıs 2015 - 08:35 | #9

  Mert :

  Mrb hocam ben liseden terkim açıköğretimden devam ediyorum askerliğimi jandarma olarak yaptım üstün hizmet ve takdir belgem var silahlı sertifika almam mümkün mü?

  Silahlı eğitim için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şarttır. Askerlikteki belgeler bu anlamda katkı sağlamaz. Önce silahsız kimlik alıp lise bitince sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 10. 20 Mayıs 2015 - 08:36 | #10

  Ümit Erdem :

  mrb hocam bende güvenlik kartı almak istiyorum yukarıdaki yazmışsınızda kaba hesapla 1000 liraya tekamül ediyorumu

  Silahlı düşünüyorsanız doğru, silahsız daha düşük oluyor. Ancak kurs fiyatı illere göre değiştiği için bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız daha doğru olur. İyi günler.

 11. 22 Mayıs 2015 - 10:03 | #11

  u.aydın :

  Merhabalar Hocam benim sorum su silahli sertifika alacam kursa da katilmak istiyorum en az yanilmiyosam 2_3 ay kurs suruyor sertifika alana kadar guvenlik gorevlisi olarak calisabilirmiyim.umarim sorumu anladiniz.you gunler iyi calismalar

  Günlük ders saatleri kurs merkezleri tarafından belirlendiği için genelde 15-20 gün sürebilir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek ancak kimlik kartını aldıktan sonra mümkündür. 20.07.2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 23.08.2015 sınavına girebilirsiniz. Detayları kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 12. 22 Mayıs 2015 - 10:04 | #12

  Fatih :

  İyi günler.Ben silahsız güvenlik sertifikası alacam sonradan silahlıya geçerken heyet raporlu sağlık raporu almam gerekecek mi ?

  Silahlıya geçme eğitimine başlamadan önce heyet raporu almanız gerekir. Silahsız raporu veya kimliği ile silahlıya geçilmez. İyi günler.

 13. 23 Mayıs 2015 - 11:25 | #13

  selim :

  20.12.2015 tarihinde silahlı özel güvenlik kartımın geçerlilik süresi doluyor.şu anda çalışmıyorum.geçerlilik süresi bittikten sonra yenileme yapabilirmiyiz?yoksa bitmeden önce yapma zorunluluk var mı?emniyete teslim edilecek evraklar sınav sonucu belli olunca mı hazırlanıyor ? teşekkürler

  Kimlik süresi dolduktan sonra da yenileme eğitimi almak mümkün, hak kaybı olmaz. Ancak eğitim, soruşturma vb. işlemler derken 3-5 ay gibi zaman geçtiğini bilmenizde yarar var. İyi bir iş imkanı olursa kimliği yenilemeniz için bu kadar zaman gerekebilir. Yenileme eğitimi alacağınız zaman kursunuz size ilinizde yapılması gereken işlemler hakkında bilgi verecektir. İyi günler.

 14. 25 Mayıs 2015 - 15:00 | #14

  Doğukan :

  İyi günler ben K.K.K lığında Uzman Erbaş olarak 21 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum 43 yaşında Orta okul mezunuyum silahım ve süresiz silah taşıma izin belgem var.Öğrenmek istediğim silahsız Özel güvenlik sertifikası alma durumunda Uzm Çvş emeklisi olmamın silahımın,ve taşıma belgesinin bana bir artısı olurmu cevabınız için şimdiden çok teşekkür edrim.

  Lise mezunu olmadığınız için silahsız kurs görebilirsiniz. Silahsız kimlikle silahlı projede görev almak mümkün olmaz. Silahlı projelerde kullanılacak silahlar, bu hizmeti sağlayan kurum tarafından temin edilir. Dolayısıyla süresiz ruhsatlı silahınızın bu anlamda katkısı olmaz. Ancak asker geçmişiniz, yaşınız sizi ilk defa kimlik alanlardan farklı kılar. Bu özelliklerinizi değerlendirebilecek işyeri mutlaka olacaktır. İyi günler.

 15. 25 Mayıs 2015 - 15:15 | #15

  sedat :

  Oncelikle merhaba hocam

  Ben yaklasik 7 yil once silahli guvenlik kursuna girdim sinavi kazandim ve atista yapip gectim yanliz ben emniyete parayi yatirip sertifikayi almadım

  Simdi hocam benim bu kazandigim hak gidermi

  Emniyete para yatirip alabilirmiyim

  tekrar bastan yazilipmi alayim yoksa yenilememi yapayim eğer hala 7 sene onceki gecerli ise

  siz daha iyisini bilirsiniz yardimci olurmusunuz tesekkur ederim.

  Sertifikayı kursunuzdan, kimliği emniyetten almanız gerekirdi. Sertifikanızı henüz almadıysanız kursunuzdan öncelikle bunu almalısınız. Eğer kursunuza ulaşamıyorsanız bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup durumu anlatarak yenileme eğitimi almanızı sağlayacak bir belge istemeniz gerekir. Bu belge TC kimliğinizle yapılacak sorgulamada görünecek ekran çıktısı olabilir. Bir kez temel eğitim görenlerin kimlik başvurusu yapmasalar da süre dolduktan sonra sadece yenileme eğitimi almaları yeterlidir. Yenileme eğitimi aldıktan sonra da o belge ve yenileme sertifikanızla kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor almanız, vergiyi yatırmanız gerektiğinden bilginiz olsun. 20 Temmuz 2015 tarihine kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 23 Ağustos 2015 sınavına girmeniz mümkün olur. İyi günler.

 16. 25 Mayıs 2015 - 15:18 | #16

  merve :

  merhaba ben 20 yaşındayım fakat silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum 21yaşı doldurmak şart mı nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim önce silahsız sonra silahlıya geçmekle uğraşmak istemiyorum direk silahlı istiyorum 1 sene beklemem mi gerekiyo çok mu şart bu yaş sınırı

  Silahlı eğitim için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şarttır. Bu şartları taşımayanlar silahlı eğitim alamaz. Uğraşmak istemiyorsanız beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 17. 28 Mayıs 2015 - 14:24 | #17

  HALİL :

  MERABA SİLAHSIZ SERTİFİKA ALINCA İŞ BULMA İMAKINI DAHA MI AZ MÜMKÜNDÜR?

  İş imkanlarını bulunduğunuz şehirden araştırmanız gerekir. Silahsızların iş imkanları, silahlılar kadar fazladır. İyi günler.

 18. 28 Mayıs 2015 - 14:25 | #18

  orhan morova :

  Merhaba hocam ben resmii bir bankada silahli guv gor olarak emekli oldum simdi yine silahsiz guv gorevlisi olarak calismak istiyorum ancak yine sinavlara girmem gerekiyor mu ne yapmam lazim

  ÖGG kartınızın süresi dolmadı ise çalışabilirsiniz. Süre doldu ise yenileme eğitimi alarak çalışmanız mümkün olur. İyi günler.

 19. 28 Mayıs 2015 - 14:26 | #19

  isa :

  Hocam merhaba silahli bir güvenlik ne kadar maaş alır?

  Silahlı kimlik, silahlı görev yapıldığında anlamlı olur. İş imkanları, maaş durumları, illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız gereken hususlardır. İyi günler.

 20. 30 Mayıs 2015 - 08:48 | #20

  arasss :

  İyi gecelerr hocam benim ÖNEMLİ bir sorum olacaktı ben antideprasan ilaç kullanıyorum işsiz olduğum için 1.5 sene oldu şuanda kullanıyorum ama yeşil ve kırmızı receteli değil selectra silahlı güvenlik sertifikası alabilir miyimmmm

  Silahlı adaylardan tam teşekklü devlet hastanesi raporu istenir. Bu raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. İyi günler.

 21. 30 Mayıs 2015 - 16:02 | #21

  arasss :

  Yani buna göre alabilir miyimmmm yoksa önce doktorumla mı konuşayımmm

  Doktorunuz, tam teşekküllü devlet hastanesinde çalışıyorsa sorabilirsiniz. Aksi halde bilmeyebilir. Rapor alacağınız hastaneyle görüşmeniz yararlı olur. İyi günler.

 22. 30 Mayıs 2015 - 16:07 | #22

  arif :

  merba iyi günler ben kuleli askeri lisesi meznyum ayrıca iki yılda harp okulunda eğitim aldım bunun sertifika alırken bir faydasını görebilir miyim ben güvenlik şefi yada güvenlik amiri olmak istiyorum.

  Özel güvenlik eğitim kurumlarında/hizmet şirketlerinde yönetici olabilmek için 4 yıllık lisans mezuniyeti gerekir. Ancak proje şefi, güvenlik amiri vb. şekilde ifade edilen pozisyonlar için böyle bir şart yok. Dolayısıyla özel güvenlik kursu görüp kimlik aldıktan sonra bu eğitiminizi kullanabileceğiniz bir yerde çalışmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 23. 01 Haziran 2015 - 13:56 | #23

  ferhat ak :

  hocam benim silahlı kimlik kartı süren bu ayın sonunda doluyor. Ben tekrardan kart alabilmem için ne yapmam lazım en yakın sınav ağustos ayında. Temel eğitim mi almam lazım yoksa yenileme eğitimi mi

  Süre dolduktan sonra da yenileme eğitimi alınabilir. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Kartınız varsa kurs ve sınav ücreti dışında gideriniz olmaz. Bulunduğunuz ildeki kurslardan biriyle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 24. 01 Haziran 2015 - 14:17 | #24

  kadir kaya :

  İlk kayıt yaptırırken ne kadar bi ücret gerek kurslara

  Kurs ücretleri, sayfanın başında da belirtildiği gibi illere göre değişebilir. Bu nedenle sorunuzun cevabını ancak bulunduğunuz ilden araştırarak öğrenebilir. İyi günler.

 25. 02 Haziran 2015 - 06:55 | #25

  ayse :

  İyi günler ben güvenlik olmak istiyorum ama lise iki terk ama silahsız alabilirim herhalde bide silahsız toplamda ne kadar oduyoruz yani sertifika toplam kac liraya mal oluyor?

  19 yaşından gün almanız şartıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Sayfanın başında giderlerle ilgili detaylı bilgi var. Bazılarını da bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. Bir zahmet okuyunuz. İyi günler.

 26. 04 Haziran 2015 - 13:59 | #26

  arda kirgac :

  Mrb benim %54 engelli raporum var bana sertifika olur mu

  Özel güvenlik adaylarından sağlık raporu istenir. Silahsız adaylarda ortopedi onayı aranmadığı için engel durumunuz ortopediden kaynaklanıyorsa rapor almak kaydıyla silahsız özel güvenlik olabilirsiniz. Silahsız adayların 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmaları istenir. İyi günler.

 27. 08 Haziran 2015 - 15:30 | #27

  Umut :

  Merhaba,
  Silahlı özel güvenlik sertifikamı aldığımda
  Silah taşıma ruhsatımı da almış oluyor muyum ?
  Eğer alıyorsam aktif olarak çalışmadığım sürede
  Silahımı taşımamın kanuni olarak bir engeli var mı ?
  teşekkür ederim iyi çalışmalar..

  Silahlı kimlik alanlar; sadece görev alanlarında, görev süresince işyeri tarafından temin edilmiş silahı taşıyabilirler. ÖGG kimliği, ruhsat yerine geçmez. İyi günler.

 28. 08 Haziran 2015 - 15:33 | #28

  Eren :

  Merhaba ;
  Ben 2008 yılında açık kalp ameliyatı oldum ancak şuan için sağlık yönünden hiç bir sorunum yok güvenlik sertifikası alabilirmiyim yoksa engel olur mu ?

  Özel güvenlik adaylarından istenen sağlık raporunu (silahlı: devlet hastanesinden heyet, silahsız: 4 hekim imzalı poliklinik) aldığınız takdirde sorun olmaz. Belirttiğiniz ameliyatı olmak, sağlık koşullarında engel olarak gösterilmiyor. İyi günler.

 29. 08 Haziran 2015 - 15:34 | #29

  umut :

  merhba hocam ben ozel guvenlık olmak ıstıyorum ama yasım 16 boyum ıse 1.97 lısede okuyorum guvenlık serıfıkası alabılırmıyım yoksa almazmıyım

  Silahsız eğitim için 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Yaşınız uygun olduğunda başvurabilirsiniz. İyi günler.

 30. 08 Haziran 2015 - 15:36 | #30

  ali :

  mehaba işyerinde vardiyalı çalısan biriyim kursa gidilmesi gereken günde gidemeyebilirim kurs her hafta oluyormu bilgilendirirseniz sevinirim.

  Kurs tarihleri ve saatleri kurslar tarafından belirlenir. Dolayısıyla bu konuda bilgiyi ancak bulunduğunuz ildeki kurslardan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 31. 09 Haziran 2015 - 09:36 | #31

  mehmet :

  hocam ben sınavı geçtim sertifikayı nerden alacağım

  Sertifikayı kursunuzdan alırsınız. Ayrıca kimlik başvurusunda hazırlayacağınız belgeleri de kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 32. 15 Haziran 2015 - 15:08 | #32

  eda :

  Ben güvenlik sertifikası almak istiyorum ama bacaklarimda varis var.Bu Saglik raporu alırken silinti olur mu

  Belirttiğiniz durum sağlık şartlarında engel olarak gösterilmiyor. Yine de rapor alacağınız sağlık birimine rapor ücretini yatırmadan önce ilgili birimle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 15 Haziran 2015 - 15:09 | #33

  Şeker :

  Mrb hocam silahsız kimliğim var yenileme zamanı geldi bu defa silahlı alacam ne yapmam lazım sırayla soylermisiniz teşekkürler.

  Önce silahsız yenileme eğitimi almanız, sonraki sınavda silahtan girmeniz gerekir. Kayıt olacağınız kurstan detaylarını öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 34. 18 Haziran 2015 - 07:30 | #34

  recep :

  hocam meraba sertifika almaya niyetim var ama kolumda kesikler var bu engel olur mu

  Özel güvenlik adaylarından kursa başlarken istenen raporu aldığınız takdirde sorun olmaz. Silahlı-silahsız durumuna göre raporlar fark eder. Detayları ve rapor alabileceğiniz yerleri, bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 20 Haziran 2015 - 10:44 | #35

  Barış :

  Iyi gunler ögg ruhsat harci nereye yatırılır hangi vergi dairesine bilgi verirmisiniz acaba

  Büyükşehirlerde tek vergi dairesinden harç yatırılması gerekebilir. İllere göre değişeceği için kursunuza sorunuz. İyi günler.

 36. 20 Haziran 2015 - 10:46 | #36

  ömer :

  Sertifika almayı düşünüyorum ama bayburtta yaşadığım şehirde güvenlik firması yok ne yapmalıyım ve ayrıyeten calısıyorum kursa gitmeden derslere girmeden de almam mümkünmü yardımcı olursanız sevinirim

  Özel güvenlik kurslarında derslere devam zorunluluğu var. Ayrıca dersi derste dinlemeden sınavlarda başarılı olmak zor. Bu nedenle çevre illerden veya kurs süresince başka ilde kalacak şekilde izin ayarlamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 37. 22 Haziran 2015 - 13:20 | #37

  pınar :

  mrb;

  ben güvenlik bölümü okudum ve mezun oldum güvenlik kartı çıkarmam gerekecek tekrardan hastaneden rapor almam gerekecek mı ?

  Özel güvenlik işlemlerinde raporun geçerlilik süresi bir yıl olduğu için yeni rapor almanız gerekir. Silahsız başvuru yapacağınıza göre raporu hastaneden almanız şart değil. İstenen branşlarda rapor verebilen bir poliklinikten de alabilirsiniz. Gerek istenen belgeleri öğrenmek gerekse rapor alabileceğiniz polikliniği öğrenmek için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 22 Haziran 2015 - 13:21 | #38

  zehra :

  ben güvenlik sertifikası almak istiyorum 1981 doğumluyum ilk okul mezunuyum alabilirmiyim lütfen yardımcı olun tşk ederim iyi günler .

  İlkokul derken 5 yıllık olanı kastediyorsanız maalesef yeterli değil. Silahsız eğitim için en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı var. İyi günler.

 39. 23 Haziran 2015 - 09:05 | #39

  Murat emir :

  Mrh hocam daha önve yukarida belirtmistiniz ama ben tam olarak benle olan kismi anlayamadim.ben 10 sene önce silahsiz sertifika aldim yalniz vergisini uatirmadim ve kartimi almadim ve şuan yenileme yaptim kazandim sonrasinda silahliya ceviemek icin evraklarimi tamamiyle hazirladim yalniz ben bor önceki kart ucretini yani 475 lirayi iki defami verecem vergi dairesine tesekkurler hocam.

  Özel güvenlik adaylarının vergiyi bir kez yatırmaları yeterlidir. Silahlıya geçtiğiniz kursun bu konularla ilgili bilgilendirmeyi yapması gerekirdi. Yenileme veya silahlıya geçerken tekrar istenmez. İyi günler.

 40. 24 Haziran 2015 - 08:01 | #40

  gökhan özer :

  hocam ben askerlik görevimi jandarma olarak yaptım bize herhangi bir faydası olurmu? acaba

  Askerlik hizmetini jandarma sınıfında yapmanın, özel güvenliğe bir katkısı yok. Yaşınız, mezuniyetiniz ve tercihize göre silahlı-silahsız eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 41. 24 Haziran 2015 - 08:03 | #41

  şeyma :

  İyi günler ben dışardan liseye devam ediyorum silahsız güvenlik sertifikasını alabilirmiyim ve basım kapalı sorun olur mu…

  19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız eğitim görebilirsiniz. Kapalı bayanların özel güvenlik olarak çalışmasını engeleyen yasal bir durum yok. Bu nedenle tercih işverene bırakılmış. İşyerinizin müsaade etmesi kaydıyla çalışmak mümkün. İyi günler.

 42. 26 Haziran 2015 - 11:15 | #42

  ridvan :

  Selamun aleykum hocam silahli guvenlik sertifikasi almak istiyorum bunun icin yaş şarti varmi acabaa

  Silahlı için 22 yaşından gün almak, en az lise mezunu olmak gerekir. İyi günler.

 43. 26 Haziran 2015 - 11:27 | #43

  Ceyhun :

  Slm hocam ben askerliğim bittiğinde iç güvenlik sertikası aldım bana ne gibi yararı olur. Piyade olarak yaptım

  Askerlik hizmeti sırasında alınan bu tür belgelerin, özel güvenlik eğitiminde herhangi bir katkısı yok. Eğitim-sınav-kimlik aşamalarını tamamladıktan sonra yapacağınız iş başvurusunda kullanabilirsiniz. İyi günler.

 44. 27 Haziran 2015 - 07:07 | #44

  abit :

  Slm hcm ben kayit yaptircktm daha kurs ucretleri kac tl durur ban

  Sorunuzun cevabı bu sayfanın başında var. Değişen giderleri, bulunduğunuz kenti bilemiyorum. İncelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 45. 29 Haziran 2015 - 12:02 | #45

  ozan :

  slm hocam benim size sorum su seltifikayı aldım diyelim 5 sene sonra yenilemek icin sınafamı giriliyor yoksa dersleremi bunu anlamadım

  Beş yıl sonra hem derse, hem sınava girmek gerekir. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yoktur. İyi günler.

 46. 29 Haziran 2015 - 12:08 | #46

  necdet :

  merhaba .. benim sorum silahlı özel güvenlik sınavı ücreti hakkında kurs bize bir kağıt verdi kağıtta 42 lira bir yere 20 lira bir yere bankaya yatacak yazıyor.. birde kursa (poligon + 5 mermi ücreti) adı altında 40 lira elden verecekmişiz yani sınav bize 102 tlye mal olmuş olacak aldıkları bu 40 lira yasal değil gibi geldi bana yardımcı olursanız sevinirim

  Silahlı sınav ücreti 60 TL’dir. Banka işlem ücreti olarak 2 TL civarında bir meblağ alıyor. Bunun dışında sınav ücreti anlamında resmi bir gider yok. Kursun sizden istediği bu para, kayıt olurken size bilgi verilmeyen bir gider sanırım. Adaylara kayıt olurken tüm giderlerle ilgili net bilgi alıp iyice araştırmalarını bu nedenle tavsiye ediyoruz. İnsanlar haklı olarak 10-20 TL ucuz diye gittikleri bu kurslarda, maalesef kâr ettiklerini sandıklarından daha fazla masrafla karşılaşabiliyor. 40 TL’yi yatırmak istemediğinizi söyleyip şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 47. 29 Haziran 2015 - 12:11 | #47

  aysel :

  Merhaba ben ortaokul mezunuyum silhsız güvenlik için boy kilo ve yaş sorunu varmı birde hemen iş bulabilirmiym yada ne gibiyerlerde çalışabilirim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde sorularınızın cevabı var. 19 yaşından gün almanız kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. Boy-kilo ile ilgili bir şart yok ama uzun boylular daha rahat iş bulur, bilginiz olsun. Hemen iş bulma durumunu ülkemizin şartlarında değerlendirmeniz gerekir. Dört yıl özel üniversiteye yaklaşık 100 bin TL yatıranlara iş garantisi verilmiyor. Dolayısıyla bu biraz şans ve çevre işi. Bulunduğunuz ildeki silahsız iş imkanlarını kurslardan araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 48. 29 Haziran 2015 - 12:17 | #48

  necdet :

  @aysel
  boy kilo yaş sorunu yok.. ilk okul mezunu herkes girebilir.. iş bulman ise yaşadığın şehire bağlı birazda

  İlkokul derken 5 yıllık mezunlar için böyle bir şans yok maalesef. En az 8 yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak gerekir. İyi günler.

 49. aysel
  29 Haziran 2015 - 14:40 | #49

  İlkokul mezunu tabikigiremez bu konuda size katılıyorum

 50. 01 Temmuz 2015 - 12:13 | #50

  mesut :

  slm ben askerden cürük raporu var ama bilekte kırılma vardı ben güvenlik sertifikası ala bişlirmiyi
  yardımcı olursanız

  Özel güvenlik için askerlik yapma şartı aranmaz. Raporu alabildiğiniz takdirde sorun yok demektir. Silahsız düşünüyorsanız zaten ortopedi onayı istenmiyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.