Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  45 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 45 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 181, toplamda : 342420 kişi tarafından okundu.

 1. 14 Mayıs 2016 - 12:57 | #1

  Tekin :

  Ben askeriyeden kilo nedrniyle muaf oldum yani curuk rapotu aldim kilom 120 boyum 178 silahli yada silahsiz egitim alabilirmiyim acik ogretim lisesinde okuyorum

  Henüz lise mezunu olmadığınız için yetkili poliklinikten rapor alıp silahsız kurs görebilirsiniz. Askerlik yapma şartı aranmıyor. İyi günler.

 2. 14 Mayıs 2016 - 12:58 | #2

  kuzey :

  Merhaba çene ile ilgili bozukluk güvenlik sertifikası almaya engelmidir

  Silahlı için heyet, silahsız için yetkili poliklinik raporu alanlar özel güvenlik eğitimi de alabilir. İyi günler.

 3. 17 Mayıs 2016 - 15:20 | #3

  Hakan :

  Askeri personelim ve ayriliyorum. Silahli guvenlik serfitikasi alacagim herhangi bir yarari olurmu.

  Güvenlik sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız yararı olur. Aksi halde yukarıda detayları verilen eğitim, rapor, vergi derken hayli fazla bir masrafı boşa yapmış olursunuz. Bu sektörde çalışan eski meslektaşlarınızdan, bulunduğunuz ildeki güvenlik firmalarından ön araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Devlette çalışanlara özel sektör bazen daha zor gelebiliyor çünkü. İyi günler.

 4. 18 Mayıs 2016 - 14:06 | #4

  Mehmet :

  Askeri personelim görevime dewam etmekteyim . Mesleği şimdilik bırakmayı düşünmüyorum ama bir taraftanda silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum .? Sizce uygun mudur ?

  Mesai saatleri haricinde kursa devam ederek kimlik alan muvazzaf personel var. Eğer yakın zamanda emeklilik veya istekle ayrılma şeklinde bir düşünceniz yoksa, sertifikalar süreli (beş yıl) olduğu için şimdiden eğitim almanız mantıklı görünmüyor. Elbette tercih sizin. İyi günler.

 5. 18 Mayıs 2016 - 14:20 | #5

  ays :

  iyi akşamlar lise mezunuyum üniversite okuyorum şuan aöf bende silahlı üvenlik kursu almakistiyorum bayan için önerileriniz nedir? şimdiden teşekkürler

  İş imkanlarını bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız doğru olur. Eğer silahlı için fazla iş fırsatı yoksa daha az masraf gerektiren silahsızda şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 6. 20 Mayıs 2016 - 15:27 | #6

  sinan erman :

  Silahli sertifika almanin yas sarti varmi varsa kac yas

  Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atınız. İyi günler.

 7. 21 Mayıs 2016 - 07:47 | #7

  mehmet :

  iyi günler ben askerligimi muhafız olarak yaptım ve güvenlik harekat merkezinde görevliydim. askeriyeden bonservis güvenlik için işe yararmı? silahlı veya silahsız.

  Askerlik hizmeti sırasında yapılan görevler, alınan belgeler özel güvenlik eğitime bir katkı sağlamaz. İş başvurusunda referans olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.

 8. 23 Mayıs 2016 - 15:32 | #8

  Ahmet :

  Merhaba benim silahsız kimliğim bulunmakta kimliği alırken maliyeye harç parasını yatırdım fakat silahlıya çevirdim silahlı kimlik için yine maliyeye para yatırmam gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar yatiracam acil olarak cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  Silahsız kimliği olanlardan, silahlıya geçerken tekrar harç yatırmaları istenmez. İyi günler.

 9. 24 Mayıs 2016 - 09:00 | #9

  hakan :

  Merhaba şu an işsizim ve silahsız sertifika almayi dusunuyorum ama ortaokul diploması kaybettim ne yapmam lazim

  Mezun olduğunuz okuldan diplomasını kaybedenlere mahsus belge talep edebilirsiniz. Özel güvenlik eğitime kaydolmak için mezuniyet durumunuzu bir şekilde belgelemeniz zorunludur. İyi günler.

 10. 03 Haziran 2016 - 12:40 | #10

  YASİN :

  Silahlı güvenlik kursu için renk körlüğü olan kişi bu belgeyi alamıyor mu?

  Renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 11. 03 Haziran 2016 - 12:41 | #11

  halil :

  Merhaba ben ssilahi ozel güvenliği kazandim fakat arsiv arastirma formunda askerlik durumuna muaf yazsam yani çürük bi sikinti icerir mi saglam raporum var yalniz ama

  Askerlik yapmamanıza neden olan durum, özel güvenlik raporu almaya engel teşkil etmiyorsa sorun olmaz. Askerlik hanesine “muaf” yazabilirsiniz. İyi günler.

 12. 03 Haziran 2016 - 12:42 | #12

  ismail :

  Guvenlik sertifikası almak icin nereye basvurmamiz gerekiyor

  Bulunduğunuz ildeki özel güvenlik kurslarından birine başvurmanız yeterli. İyi günler.

 13. 03 Haziran 2016 - 12:42 | #13

  Soner :

  2016 özel güvenlik ruhsat harcı ne kadar bilen varmi

  Sayfanın başında yazıyor. 501 TL. İyi günler.

 14. 03 Haziran 2016 - 12:42 | #14

  Onur :

  Kolay gelsin ben kildonmesinden ameliyat olmustum silahsız sertifika için sağlık raporunda sıkıntı olurmu

  Belirttiğiniz durum rapor almaya engel değil. İyi günler.

 15. 07 Haziran 2016 - 11:02 | #15

  Selami E ylmz :

  Merhaba, 1.82 boyum 90 civarında kilom liseyi akşam lisesi muhasebe olarak bitirdim aöf te iktisat 3. Sınıfım şuan silahlı güvenlik için uygunmuyum halkbankası güvenlik olarak referans vereceğim kişiler var işe hemen başlarmıyım teşekkürler

  22 yaşından gün aldıysanız silahlı eğitim alabilirsiniz. İşe başlama konusunu o işyeri ile görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 16. 07 Haziran 2016 - 11:03 | #16

  selami karagöz :

  meraba ben üniversite okuyorum ancak güvenlik belgesi almak istiyorum (silahlı) 2. öretimim almamda bir yarar olurmu genel olarak bakarsak iş bulabilirmiyim

  Özel güvenlikte iş bulma durumu, o ildeki özel sektörün gelişimine, nüfus yoğunluğuna göre değişir. Konuyu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 07 Haziran 2016 - 11:04 | #17

  Yusuf :

  Ben orta okul mezunu yum silahli güvenlik sertifikası alabilir miyim

  Silahlı için en az lise mezunu olmak zorunludur. Silahsızda şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 18. 08 Haziran 2016 - 07:54 | #18

  Doğan :

  s.aleyküm öncelikle ben 18 yaşındayım 05.05.1998 doğumluyum özen güvenlik gorevlisi olmak istiyırum ama diplomam yok diplomamı nasıl alabilirim

  En az ortaokul mezunu olduğunuzu belgelemeniz gerekir. Ancak diplomayı nereden bulacağınızı, nasıl alabileceğinizi ben bilemem. Bunu mezun olduğunuz okuldan sormanız mantıklı olabilir. İyi günler.

 19. 09 Haziran 2016 - 09:21 | #19

  Zeynep :

  Özel güvenlik ve koruma bölümünü okudum üniversitede. Sadece kart almam yetiyor. Fiyatı nedir acaba silahsız kimlik kartının?

  Silahsız rapor bedelini bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. Kimlik harcı tüm yurtta 501 TL. Hazırlanacak diğer belgeleri bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız zaman kazandırır. İyi günler.

 20. 09 Haziran 2016 - 09:23 | #20

  Burhan :

  Boyum 1.80
  Kilom 105
  Bu boy kilo kimlik almama engel olr mu?

  Bir de iş kazası geçirdim sol dirseğimde vida var ve sol bilegimde hareket kisitli. Ve sol kolumda guc kaybi da var. Bu bir engel teskil eder mi?

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim almak mümkün. Silahsız raporunda ortopedi onayı aranmadığı için silahsız alabilirsiniz muhtemelen. Rapor vermeye yetkili poliklinikleri bulunduğunuz ildeki kurslardan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 21. 10 Haziran 2016 - 14:25 | #21

  Ertugrul :

  Merhaba epilepsi hastaligim var bir sorun olurmu

  Silahlı için istenen heyet raporunu alırken, bu hastalığınıza ilişkin kayıtlarınız-kullandığınız ilaçlar muhtemelen görünür ve karar hekime aittir. Silahsız için poliklinik raporu yeterlidir. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 11 Haziran 2016 - 08:30 | #22

  kader :

  merhaba ilk okul ve ortaokul diplomasını açık ögretimden aldım ve silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum bu sıkıntı olurmu?açıktan aldığım için.

  Özel güvenlik eğitimi için istenen diplomaların olması önemlidir, açık öğretimden olması engel teşkil etmez. 19 yaşından gün aldıysanız silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 23. 11 Haziran 2016 - 08:32 | #23

  fatih :

  toplam kurs ucreti ne kadar yani cebimizden kac lira cikar

  Yukarıda tek tek verildi, ilave edebileceğim husus yok. Okursanız bazı giderlerin illere göre değiştiğini, bulunduğunuz yerden araştırmanız gerektiğini görürsünüz. İyi günler.

 24. 15 Haziran 2016 - 16:02 | #24

  mehmet eren :

  Arkadslar temel egitimden 46 dogrum silahli sorulardan 24 dogrum atistan hic atamadim gecmismiyim

  Verdiğiniz notlara göre sınavın tamamından kalmışsınız. Bir sonraki sınav için kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 25. 15 Haziran 2016 - 16:04 | #25

  M.yavuz :

  Merhabalar ben üniversite 2 yıllık mezunum askerliğimi hakkari semdinlide komando olarak yaptin silahli güvenlik sertifikasi için ne yapmam gerekiyor ve ilk hemen silahli güvenlik sertifikasına basvuru yapıp alma imkanım yok mu?

  22 yaşından gün almanız kaydıyla silahlı eğitim için kayıt olabilirsiniz. Askerlikte alınan belgeler, yapılan görev gibi durumların özel güvenlik eğitimine katkısı yok maalesef. İyi günler.

 26. 15 Haziran 2016 - 16:06 | #26

  ali :

  Ben emekli polisim ozel guvenkik kimlik karti almak istiyorum ne yapmam gerek masraf ne kadar

  Emeklilik üzerinden beş yıl geçenlere eğitim şartı kanunen varsa da bu süreyi geçirip eğitim görmeden kimlik alanlar var. Dolayısıyla kimlik başvurusu yapacağınız il özel güvenlik şubesi ile görüşmenizi yararlı olur. Genel kolluk emeklilerinin eğitim hariç giderleri silahlı için yaklaşık 200 TL rapor, 501 TL vergidir. İyi günler.

 27. 15 Haziran 2016 - 16:07 | #27

  İsmail :

  Kurs ucreti silahsiz ne kadar

  Bu sayfanın başında verilen metni lütfen okuyunuz. Kurs fiyatları illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 28. 15 Haziran 2016 - 16:10 | #28

  emre :

  askeri personelim ilerde bu işi bırakmayı dusünüyorum.ortaokul mezunuyum ve şartlara göre silahsız sertifika alabiliyorum.askeri personel olmam silahlı sertifika almamda işime yarar mı

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunlu, askeri personel olsanız da eğitim şartı aranır. Ancak emekli olana kadar liseyi dışarıdan bitirme seçeneğini değerlendirmenizi tavsiye ederim. Askeri geçmişiniz nedeniyle şef vb. pozisyon da almanız ihtimali nedeniyle silahlı olmak gerekebilir. İyi günler.

 29. 17 Haziran 2016 - 15:58 | #29

  Ahmet :

  Önlisans özel güvenlik ve koruma mezunuyum. Silahlı güvenlik sertifikasını nasıl alırım.

  Bulunduğunuz ildeki herhangi bir kurstan üç günlük “Sadece Silah veya Uygulama” tabir edilen eğitimi almanız gerekir. 15 Haziran’dan önce başvursaydınız 31.07.2016 sınavına girmeniz mümkün olacaktı. Bu durumda 02.10.2016 sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Silahlıya uygun heyet raporu vb. diğer belgeleri kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 30. 17 Haziran 2016 - 15:59 | #30

  A.ANIL.YILDIZ :

  merhaba benim sol gözüm 2.50 sağ gözüm 0.75 miyop silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası almama engel mi ?

  Silahlı için +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Ancak son kararın hastanede verileceği unutmamak gerekir. Bulunduğunuz ildeki kurslara heyet raporu veren hastaneleri sormanız uygun olur. Raporu aldığınız takdirde eğitim de alırsınız. Silahsız için de 4 hekim imzalı poliklinik raporu istenir. İyi günler.

 31. 18 Haziran 2016 - 07:55 | #31

  Barış ilçektay :

  Meraba ozel güvenlik silahsiz kart almak icin ucret i ne kadar gider

  Yukarıda verilen bilgileri okusaydınız bazı giderlerin illere göre değiştiği için bulunulan ilden araştırılması gerektiğini görürdünüz. Tüm detaylar yukarıda lütfen bir göz atınız. İyi günler.

 32. 21 Haziran 2016 - 08:45 | #32

  Şirona eLze :

  Silahsız güvenlik kartı almayi düşünüyorum 6 yıl önce yani 13 14 yaşlarında koluma bir kaç jilet atmistim bu kolumda ki izler bi problem yaratır mı?

  Silahsız adayların dört hekim imzalı rapor verebilen yetkili poliklinikten rapor alması gerekir. İstenen raporu alabildiğiniz takdirde eğitim de alırsınız. Başvuracağınız polikliniğin psikiyatri hekimi ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 21 Haziran 2016 - 08:46 | #33

  Sezer aktürk :

  Açık Öğretim lisesi nde okuyorum silahsız güvenlik sertifikası almak için açık öğretimden herhangi bir belge almam gerekli mi

  Mezuniyet durumunuzu diploma veya açıköğretim lisesinin bürosundan alacağınız öğrenim durum belgesi ile ispatlayabilirsiniz. Diplomanız varsa belge almanız gerekmez. İyi günler.

 34. 23 Haziran 2016 - 09:31 | #34

  fırat acar :

  sağ gözümde et var bu benim silahlı güvenlik olmama sorun olurmu

  Silahlı adaylardan tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu istenir. Rapor ücretini yatırmadan göz hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 23 Haziran 2016 - 09:33 | #35

  Fergenci :

  Hastane guvenliginde çalışmak istiyorum bunun icin silahlimi silahsizmi guvenlik serfitikasi almam lazlim

  Hastanelerde yapılan görev, silahsız olmak zorundadır. Ancak buralara hizmet veren firmalar, silahsız görev yaptırmak üzere silahlı kimliği olan adaylardan eleman seçebilir. Uygulama genelde böyle oluyor. İyi günler.

 36. 25 Haziran 2016 - 07:57 | #36

  bahadır dinçer :

  iyi günler ben üniversite mezunuyum silahlı ve sıllahzız sevtikası alabilirmiyiz

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. Tercihinize göre silahlı-silahsız eğitim alabilirsiniz. Hatta 19.08.2016′dan önce eğitim tamamlanacak şekilde kurs görürseniz 02.10.2016 sınavına da girmeniz mümkün. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslarla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 37. 27 Haziran 2016 - 11:28 | #37

  Emin :

  Iyi gunler ben universite mezunuyum gozlerimde sorun var uzagi goremiyorum (gozluklerimin numarasi 1.5) silahli sertifika almama engel mi

  Silahlı için istenen heyet raporunda genelde +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları sorun olmuyor. Ancak bazı hastaneler askeri öğrenci alımı ile karıştırıyor olacaklar ki çok titiz seçim yapabiliyor. Öyle bir durumda rapor ücreti yanar. Bu nedenle riske girmeme açısından bulunduğunuz ildeki kurslara danışarak başvuru yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 30 Haziran 2016 - 14:43 | #38

  Özkan :

  İyi günler güvenlik sertifikası almak istiyorum belimde fıtık var sorun olur mu ?

  Rapor almanızı engelleyecek hareket kısıtlılığı yoksa sorun olmaz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster