Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 430,92 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 430,92 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 109, toplamda : 145794 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Temmuz 2014 - 14:25 | #1

  volkan :

  23 yaşindayim fakat kolumda kalıcı bı asar var bu engen olurmu bi bilgi almak istiyorum

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Silahsız adaylardan istenen raporda “ortopedi” bölümü olmadığı için rapor almanız da mümkün. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışarak rapor verebilen polikliniklerden birine başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 16 Temmuz 2014 - 14:29 | #2

  muhammet :

  İy geceler ben 01.12.1993 erzurum doğumluyum lise mezunuyum ASKERLİĞİMİ komando onb. olarak yaptim silahli güvenlik görevlisi için ne yapmam gerekiyor…….

  Silahlı için 22 yaşından gün almak gerekiyor. Buna göre 01.12.2014 tarihinden sonra açılacak kurslara katılarak silahlı eğitim alabilirsiniz. 2015 sınav takvimi yıl sonuna doğru açıklanır. İyi günler.

 3. 22 Temmuz 2014 - 14:50 | #3

  oğuzhan :

  Göz muhaynesinde göz bozukluğu için derece kaçtır bilginiz varmı acaba?

  Silahsızlar poliklinikten rapor alabilir. Silahlıların devlet hastanesinden rapor almaları gerekir. Hastanelerde genel olarak +3, -3 aralığında görme bozuklukları sorun olmuyor. İyi günler.

 4. 24 Temmuz 2014 - 06:23 | #4

  Furkan :

  Merhaba;

  25 Yaşındayım. Askerden Geleli 2 Ay Kadar Oldu. Silahlı Kimlik Kartı Çıkarttırmayı Düşünüyorum. İstanbulda Yaşıyorum. Fakat Hem Güvenlik İşinde Çalışıp Aynı Zaman da Kimlik Kartımı Çıkartma Gibi Bir İmkanım Var Mı Acaba ? Teşekkürler…

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Dolayısı ile güvenlik kimliği almadan güvenlik olarak çalışamazsınız. En az lise mezunu olmanız kaydıyla silahlı eğitim için İstanbul’daki kurslardan birine başvurup 26 Ekim 2014 sınavına girebilirsiniz. İyi günler.

 5. 24 Temmuz 2014 - 06:24 | #5

  özdemir bulut :

  mrb.. ben silahsız sertifika alıcam kurs+diğer masraflar ne kadar tutar teşekkürler

  Giderler bu sayfanın başında verildi. İllere göre değişen giderlerin de bulunulan ilden araştırılması gerektiği belirtildi. İncelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 24 Temmuz 2014 - 14:40 | #6

  müjdat :

  merhaba ben silahsız güvenlik sertifika aldınmı aylık ne kadardan başlar

  Kurs-kimlik giderleri bu sayfanın başında açıklandı. Lütfen inceleyiniz. İyi günler.

 7. 26 Temmuz 2014 - 07:34 | #7

  Halil Köksal :

  Merhaba ben 23 yaşındayım silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne gerek ne yapmam gerek dogrusu hiç bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ama gereken herşeyi açık ca yazarsanız sevinirim örneyin başvuru için gereken form lar rapor gibi vs

  En az ortaokul mezunu olmanız şartıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Yukarıda giderlerle ilgili bilgi var. Bulunduğunuz ildeki kursları araştırıp birine kayıt olmanız gerekir. İşlemlerin devamıyla ilgili bilgileri de farklılık olabildiği için kursunuzdan almanız yararlı olur. İyi günler.

 8. 31 Temmuz 2014 - 17:33 | #8

  betül :

  merhaba 19 yaşındayım ve şuan lise okuyorum açıköğretimden silahsız güvenlik kursuna katılabilir miyimyoksa 22 yaşüzeri zorunluluk mu ?

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim görebilir. Liseden mezun olmanız ve 22 yaşından gün almanız kaydıyla sadece silah eğitimi alarak silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İyi günler.

 9. 31 Temmuz 2014 - 17:36 | #9

  Mustafa :

  Merhabalar silahlı güvenlik olmak istiyorum yalnız 2 kolumda da dövme mevcut dövme is bulmam a veya herhangi bir şekilde bir olumsuzluk olur mu ? Cvp için teşekkürler şimdiden

  Dövme ile rapor alanlar, bu şekilde çalışanlar var. İş konusunda durum tamamen işverene bağlı olduğu için olumlu-olumsuz karşılanması konusunda şimdiden bir şey demek mümkün değil. İyi günler.

 10. 31 Temmuz 2014 - 17:37 | #10

  ibrahim :

  Merhaba silahsız güvenlik için verilecek 430 tl peki ilerde silahlı istersek tekrardan bu kadar ücretmi ödiyeceğiz.

  Özel güvenlik olmak isteyenler bir kereye mahsus o yıl geçerli kimlik harcını yatırmak zorundadır. İlerde silahlıya geçerken veya yenileme yaparken tekrar istenmez. İyi günler.

 11. 05 Ağustos 2014 - 16:35 | #11

  Tuncay :

  ben aöl e devam ediyorum askerlik tamamlanmış silahlı belge almak istiyorum mezun olmak şart mı?

  Silahlı için lise mezuniyetinin belgelenmesi zorunlu, devam ederken maalesef mümkün değil. Önce silahsız eğitim alıp liseden mezun olduğunuzda sadece silah fark dersi görerek silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 12. 07 Ağustos 2014 - 11:27 | #12

  ferhan basal :

  Ben askerligim komando olarak yaptim simdi yasim 30 silahli setifika ala bilirmiyim egitime nasil giriliyor aksam dersleri varmi

  Silahlı eğitim için askerlik şartı aranmaz. 22 yaştan gün almak ve en az lise mezunu olmak gerekir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan akşam dersi olan birine kayıt olup eğitim alabilirsiniz. İşlemleri, ehliyet alma gibi düşünebilirsiniz. İyi günler.

 13. 08 Ağustos 2014 - 09:13 | #13

  bahadır :

  İşssizlerin,çaresizliğinden bu kadarmı faydalanılır.Nasıl bir memlekettirki artık,işssizlerin son umutlarından biri olan bu mesleğin kimliğini alabilmek için bile bir servet ödenir..Kurs ücretini anlarım,hadi sağlık raporunuda,, fakat ALLAH aşkına şu harç denilen olay nedir?Çaresizim tek ümidim alabilirsem bu belge..son birikimim ailemin ve çocuklarımın rızgını buraya yatıracağım..Ya iş bulamazsam :) Zenginin hali malum..dul,yetim,yaşlı,engelli,yoksul eee bunlarda devletin himayesinde…Peki ;bir diplomaya sahip olamamış,evli çoluk,çocuk sahibi ,işssiz kalmış aile babaları ne yapsın ALLAH RIZASI için biri yanıtlasın..

  Siteminizde çok haklısınız ama harç ödemelerine yapacak bir şey yok. Üstelik rapor, sınav ücreti, vergi gibi gider kalemleri her yıl artıyor. En azından sınav ücretini tekrar tekrar yatırmamak için adaylara çalışıp sınavı bir kerede geçmelerini öneriyoruz. En az ortaokul mezunu olanlar silahsız, lise mezunu olanlar da silahlı eğitim alabilir. Belgeyi aldığınızda illere göre değişmekle birlikte iş bulmakta sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Bol şanslar.

 14. 11 Ağustos 2014 - 14:34 | #14

  ssss :

  mrb ben 22 yaşında bir bayanım silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum ne yapmalıyım bana verirlermi silahlı güvenlik sertifikasını

  Lise mezunu iseniz bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurup eğitim almanız ve yapılacak sınavlarda başarılı olmanız kaydıyla sertifika alabilirsiniz. Özel güvenlik sertifikası alma işlemleri, ehliyet alma süreci gibi düşünülebilir. İyi günler.

 15. 11 Ağustos 2014 - 14:35 | #15

  orhan :

  18 den gun bekliyorum ortaokul mezunuyum ortaokul olupta silahli gorev yapabilimiyiz eğitim aliniyor mu

  Silahlı için en az lise mezunu, 22 yaşından gün almak zorunlu. Buna göre 19 yaşıdan gün aldığınızda silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 16. 11 Ağustos 2014 - 14:37 | #16

  özgür :

  slm , bende kekemelik var, meslek lisesi mezunuyum,silahlı kimlik kartını almaya engel olurmu acaba

  Kekemelik özel güvenliğe engel hallerde sayılmıyor, hatta silahlı raporunu hasteneden alanlar da var. Dolayısıyla siz de rapor almanız ve 21 yaşını doldurmuş olmanız kaydıyla silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 17. 14 Ağustos 2014 - 07:34 | #17

  asiye demir :

  mrb bn 35 yaşındayım dişardan orta öğretimi okuyorum şuan silahsız sertifika almak istiyorum

  Silahsız eğitim için en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Orta öğretim derken liseyi kastediyorsanız silahsız eğitim görebilirsiniz. Ancak ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi kastediyorsanız diploma almaya hak kazanana kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 18. 14 Ağustos 2014 - 15:37 | #18

  Ali :

  Mrb aklima birsey takildi silahli yada silahsiz kimlik karti aldigimizi dusunursek kurslarin anlasmali oldugu hastaneler fabrikalar bankalar vs. bazi kurum kuruluslari varmi acaba is bulma konusunda kurs merkezlerininde bu konuda yardimlari olabiliyormu yoksa is bulma konusunda yalniz basimiza miyiz ?

  Hizmet şirketi olan güvenlik kurslarından eğitim aldığınız takdirde işe de alabilirler. Ancak başlangıçta öyle söylense de uygulamaya pek yansımıyor bu durum. Normal şartlar altında mantıklı düşünülürse iş bulma garantisine inanmamakta yarar var. Kursunuz yönlendirebilir ama iş garanti diyenleri ciddiye almamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 18 Ağustos 2014 - 16:07 | #19

  resul :

  Ben İtalyada 8 sınıf mezunuyum silahlı güvenlik belgesi alabilirsiniz

  İtalya’da mezun olduğunuza dair belge veya diplomayı önce yeminli tercüme bürosunda Türkçe’ye çevirtmeniz, sonra bulunduğunuz yer il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne denklik onayı için başvurmanız gerekir. İtalya’daki 8.sınıf, Türkiye’de lise mezuniyetine denk diye onaylanırsa aranan diğer şartları da taşımak kaydıyla silahlı, ortaokul olarak onaylanırsa silahsız eğitim almanız mümkün olur. İyi günler.

 20. 26 Ağustos 2014 - 14:08 | #20

  senol :

  Bel fıtığı problemim var silahlı guvenlik sertifikası alma şansım var mı

  Özel güvenlik adaylarında aranan sağlık koşulları Kategoriler/Sağlık Şartları bölümünde var. Bel fıtığı ile ilgili bir ibare yok, silahlıda sorun yaşarsanız silahsızlardan ortopedi onayı istenmediğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 21. 26 Ağustos 2014 - 14:10 | #21

  cengiz :

  ben 20.04.1993 doğumluyum askerlik yapmadim 2 yillik üniversite ogrencisiyim silahli güvenlik sertifikası almak istiyorum toplam ne kadar param gidecek ve kaç ayda o sertifika yi alabilirim?

  Silahlı eğitim alabilirsiniz. Maliyeti bu sayfanın başında yazıyor. Bir zahmen incelemenizi tavsiye ederim. 19 Eylül’e kadar eğitiminiz tamamlanacak şekilde kurs gördüğünüz takdirde 26 Ekim sınavına girebilirsiniz. Sonuçlar sınavdan iki hafta sonra açıklanır. Sertifika ve kimlik onay sürelerini bulunduğunuz ildeki kurslardan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 22. 26 Ağustos 2014 - 14:12 | #22

  Bircan :

  Ben 49yaşında emekliyim bu yaşta ve bu şartlarda kimlik kartı çıkarabilirmiyim

  Özel güvenlik olmak için en az yaşla ilgili sınırlama var, üst yaşla ilgili bir düzenleme yok. Dolayısıyla en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız, lise mezunu olmak kaydıyla silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 23. 26 Ağustos 2014 - 14:13 | #23

  eren :

  kurslara kayıtlar ne zaman baslıyo ücret nedir sinav tarihi ne zaman

  Maliyet bilgileri ve değişebilecek giderler yukarıda bildirildi, lütfen inceleyiniz. Aynı bilgileri tekrar yazmanın anlamı yok sanırım. 19 Eylül’e kadar tamamlanacak şekilde kurs gördüğünüz takdirde 26 Ekim 2014 sınavına girebilirsiniz. Sertifika-kimlik onay sürelerini kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 24. 26 Ağustos 2014 - 14:14 | #24

  muhammed :

  ortalama ne kadar ücret gidiyor toplam olarak

  Maliyetle ilgili tüm bilgiler ve illere göre değişen giderlerle ilgili bilgi bu sayfanın başında var. Lütfen okuyunuz, yukarıdakilere ekleyecek başka konu yok. İyi günler.

 25. 26 Ağustos 2014 - 14:16 | #25

  nevin :

  Ben kapalıyım güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Sertifika alabilirsiniz. Çalışma ile ilgili engelleyici bir mevzuat yok. Türbanlı olarak çalışabilmek için inisiyatif işverende, dolayısıyla işvereniniz müsaade ettiği takdirde sorun olmaz. İyi günler.

 26. 29 Ağustos 2014 - 10:14 | #26

  murat :

  İyi aksamlar ben mesleki açık öğretim lisesinde okuyorum okul bitti ama sınavların var bu şekilde silahli güvenlik sınavına girebilirmiyim

  Okul bitse de diploma almaya hak kazandığınızı belgelemek kaydıyla silahlı eğitime kayıt olabilirsiniz. Bu belgeyi aldıktan sonra açılacak kurslara katılmanız mümkün olur. İyi günler.

 27. 29 Ağustos 2014 - 10:25 | #27

  oktay :

  Merhaba öncelikle ben Şubat ayında mahkeme vardı hırsızlık tan 10 ay hapis cezası aldım 5 yıl erteleme oldu yani 5 yıl içinde bir suç işlemez isem silinecek. ..sabika kaydı aldığım zaman sabikaka gözükmüyor. ..Eğer ben bu şartlar da güvenlik sertifikası alabilir miyim…teşekkür ler

  Mahkeme kararında aldığınız ceza ile ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) yoksa hırsızlıktan ceza almak özel güvenliğe engel sayılır. HAGB varsa en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Sabıka kaydında görünmemesi sizi yanıltmasın, GBT’de mutlaka çıkar. İşi garantiye almak açısından mahkeme kararınızla birlikte bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı, olumlu cevap aldığınız takdirde kurs görmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 30 Ağustos 2014 - 07:45 | #28

  perihan :

  Ben 35 yasindayim ôzel gûvenlik olabilirmiyim birde ilkokul mmezunuyum bunun bir mahsuru varmi cevap yazarsaniz cokk sevinirimm issizimm ve ise ihtiyacim var beni aydinlatirsaniz sevinirimm

  Silahsız eğitim için en az ortaokul vey dengi okul mezunu olmak gerekir. Kastettiğiniz beş yıllık ilkokul ise maalesef yeterli değil. İyi günler.

 29. 02 Eylül 2014 - 15:43 | #29

  seher :

  Merhaba silahlı veya silahsız güvenlik kursları ne kadar sürüyor? kaç günde biter bu kurslar ?

  Kurs başlangıç tarihleri, kaç gün sürdüğü gibi konular, yıllık sınav takvimi dikkate alınarak kurslar tarafından belirlendiği için başvuracağınız şehirde araştırmanız gerekir. İyi günler.

 30. 02 Eylül 2014 - 15:43 | #30

  gökhan :

  ben 26 yaşimdayım ortaokul mezunuyum ama açık ögretıme kayt oldım sınavlarada gırdım halada devam ediyor silahlı kimlık alabılırmıyım

  Silahlı için liseden mezuniyetinin belgelenmesi gerekir. Şu halde mezun olana kadar silahsız eğitim almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 31. 11 Eylül 2014 - 16:33 | #31

  resul :

  mrb ben silahlı güvenlik kursuna gitmeyi düşünüyorum sizce başarılı oldugum takdirde iş bulma imkanım nedir. CVP İÇİN TEŞEKKÜRLER

  İş bulma imkanı, büyük ölçüde bulunduğunuz şehre bağlıdır. Eğer büyükşehirlerden birinde iseniz şansınız daha yüksek olur. İyi günler.

 32. 11 Eylül 2014 - 16:36 | #32

  murat aydın :

  Ben lise yarıda bıraktım şimdi 32yaşındayım silahlı sertifika almam mümkünmü acaba

  Silahlı eğitim için en az lise ve 22 yaşa girmiş olma şartı var. Bu ikisinden hiç bir şekilde esneme yok maalesef. Silahsız eğitim alıp liseyi dışarıdan tamamlamak kaydıyla sadece üç günlük silah eğitimi alarak silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 33. 12 Eylül 2014 - 07:23 | #33

  deniz :

  Mrb bn güvenlik sınavına giricem ama korkuyorum sınav ehliyet gibi zormu acaba bi tane soru yollarmısınız

  Soru yollama uygulamamız yok. Sitede bulunan soruları incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 34. Mustafa Akyon
  15 Eylül 2014 - 12:58 | #34

  A.GÜLŞEN :

  volkan :
  18 yaşindayim lise mezunuyum sertifika almak istiyorum kayitlar ne zaman basliyor

 35. 18 Eylül 2014 - 16:54 | #35

  Mesut38 :

  Bu saglık raporu kursa kayıt olur iken olan rapor olsa olmaz mi ?

  Özel güvenlik için istenen sağlık raporlarının kurs başlamadan hemen önce alınması gerekir. İyi günler.

 36. 18 Eylül 2014 - 16:55 | #36

  ergundiri :

  Silahsiz toplam maaliyet ne kadar gider

  Yukarıda detaylı bilgi verildi. İllere göre değişen giderler olduğu için bulunduğunuz ilden netleştirmeniz gerekir. İyi günler.

 37. 18 Eylül 2014 - 16:55 | #37

  Acelya :

  18 yasinda ortaokul mezunuyim lise aciktan devam guvenlik olabilir miyim ne yapmam lazim

  19 yaşından gün aldığınızda silahsız eğitim görebilirsiniz. İyi günler.

 38. 18 Eylül 2014 - 16:57 | #38

  yunis tanrıseven :

  slm ben askerden yeni geldim ve silahlı güvenlik için başvurmuş olduğum işe girebilmem için sertifika almam gerekiyor.sizden öğrenmek istediğim bu sertifikayı alabilmem için ne gibi belgeler hazırlamam ve ne kadar ücret ödemem gerekiyor acaba öğrenmek istiyorum .yardımınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar.

  Silahlı eğitim için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Kurs ve kimlik alma işlemleri, ehliyet alma süreci gibi düşünülebilir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. Sonraki aşamalarda kursunuz bilgi verecektir. Giderlerle ilgili genel bilgi sayfanın başında verildi. İyi günler.

 39. 18 Eylül 2014 - 16:58 | #39

  Eyüp Işık :

  Merhaba,ben yıl olarak 18 yaşıma girdim ama ay olarak son ay olduğu için girmedim ve silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum bir engel olurmu

  19 yaşına girdikten sonra silahsız eğitim alabilirsiniz. Silahlı için 22 yaşından gün almak zorunludur. İyi günler.

 40. 18 Eylül 2014 - 17:00 | #40

  YİĞİT :

  MERHABA.BEN ŞUBAT AYINDA SİLAHLI SINAVI GEÇTİM.KİMLİK ALMAYA HAK KAZANDIM FAKAT GİDİP ALAMADIM HARÇI YATIRAMADIM NE ZAMANA KADAR YATIRMAZSAM İPTAL OLUR?YADA OLURMU?SAYGILARIMLA

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak raporun geçerlilik süresinin bir yıl olduğunu, vergiyi de başvurduğunuz yılda istenen rakam üzerinden yatırmanız gerektiğinden bilginiz olsun. Kimlik başvurusu yapmadınız diye hakkınız yanmaz. Beş yıl dolunca kimlik çıkarmadan yenileme eğitimi alarak süreyi, beş yıl daha uzatmanız da mümkün. İyi günler.

 41. 18 Eylül 2014 - 17:01 | #41

  mutlu hamarat :

  Merhaba 27.05.1993 doğumluyum açık öğretim lisesinde okuyorum ama henüz mezun değilimnacaba silahlı alabilirmiyim cevabı mail atarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

  Silahlı eğitim için liseden mezun olmak şarttır. Diploma almaya hak kazandıktan sonra kursa kayıt olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 42. 19 Eylül 2014 - 11:48 | #42

  kadir :

  meraba 53. sınavı kazandm 26 eylülde sertifikayı alırken ne kadar para ödemem gerekiyorr ?

  Kimlik maliyeti ile ilgili bilgi yukarıda, sınavı kazananların yapması gerekenler ana sayfada var. Bulunduğunuz ilde kimlik başvurusunda istenen belgeleri de kursunuzdan öğrenmeniz zaman kazandırır. İyi günler.

 43. 20 Eylül 2014 - 13:22 | #43

  serdar gunen :

  Sinavi kazandm ama belgemi alamadim ne kadar ucret yatirmam gerekli ve taksitle alinabiyormu bilgilendirirseniz sevinirim.

  Kimlik maliyeti ile ilgili bilgi bu sayfanın başında, sınavı kazananların yapması gereken işlemler ana sayfada var. Her ikisi de genel bilgiler olup sağlıklı bilgiyi kursunuzdan almanız mümkün olur. Çünkü illere göre farklı uygulamalar olabiliyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster