Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

 

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 430,92 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti Ankara’da 95-150 TL arasında değişmektedir).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 430,92 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 118, toplamda : 137482 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Temmuz 2014 - 14:25 | #1

  volkan :

  23 yaşindayim fakat kolumda kalıcı bı asar var bu engen olurmu bi bilgi almak istiyorum

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Silahsız adaylardan istenen raporda “ortopedi” bölümü olmadığı için rapor almanız da mümkün. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışarak rapor verebilen polikliniklerden birine başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 16 Temmuz 2014 - 14:29 | #2

  muhammet :

  İy geceler ben 01.12.1993 erzurum doğumluyum lise mezunuyum ASKERLİĞİMİ komando onb. olarak yaptim silahli güvenlik görevlisi için ne yapmam gerekiyor…….

  Silahlı için 22 yaşından gün almak gerekiyor. Buna göre 01.12.2014 tarihinden sonra açılacak kurslara katılarak silahlı eğitim alabilirsiniz. 2015 sınav takvimi yıl sonuna doğru açıklanır. İyi günler.

 3. 22 Temmuz 2014 - 14:50 | #3

  oğuzhan :

  Göz muhaynesinde göz bozukluğu için derece kaçtır bilginiz varmı acaba?

  Silahsızlar poliklinikten rapor alabilir. Silahlıların devlet hastanesinden rapor almaları gerekir. Hastanelerde genel olarak +3, -3 aralığında görme bozuklukları sorun olmuyor. İyi günler.

 4. 24 Temmuz 2014 - 06:23 | #4

  Furkan :

  Merhaba;

  25 Yaşındayım. Askerden Geleli 2 Ay Kadar Oldu. Silahlı Kimlik Kartı Çıkarttırmayı Düşünüyorum. İstanbulda Yaşıyorum. Fakat Hem Güvenlik İşinde Çalışıp Aynı Zaman da Kimlik Kartımı Çıkartma Gibi Bir İmkanım Var Mı Acaba ? Teşekkürler…

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Dolayısı ile güvenlik kimliği almadan güvenlik olarak çalışamazsınız. En az lise mezunu olmanız kaydıyla silahlı eğitim için İstanbul’daki kurslardan birine başvurup 26 Ekim 2014 sınavına girebilirsiniz. İyi günler.

 5. 24 Temmuz 2014 - 06:24 | #5

  özdemir bulut :

  mrb.. ben silahsız sertifika alıcam kurs+diğer masraflar ne kadar tutar teşekkürler

  Giderler bu sayfanın başında verildi. İllere göre değişen giderlerin de bulunulan ilden araştırılması gerektiği belirtildi. İncelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 24 Temmuz 2014 - 14:40 | #6

  müjdat :

  merhaba ben silahsız güvenlik sertifika aldınmı aylık ne kadardan başlar

  Kurs-kimlik giderleri bu sayfanın başında açıklandı. Lütfen inceleyiniz. İyi günler.

 7. 26 Temmuz 2014 - 07:34 | #7

  Halil Köksal :

  Merhaba ben 23 yaşındayım silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne gerek ne yapmam gerek dogrusu hiç bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ama gereken herşeyi açık ca yazarsanız sevinirim örneyin başvuru için gereken form lar rapor gibi vs

  En az ortaokul mezunu olmanız şartıyla silahsız eğitim alabilirsiniz. Yukarıda giderlerle ilgili bilgi var. Bulunduğunuz ildeki kursları araştırıp birine kayıt olmanız gerekir. İşlemlerin devamıyla ilgili bilgileri de farklılık olabildiği için kursunuzdan almanız yararlı olur. İyi günler.

 8. Mustafa
  29 Temmuz 2014 - 13:28 | #8

  Merhabalar silahlı güvenlik olmak istiyorum yalnız 2 kolumda da dövme mevcut dövme is bulmam a veya herhangi bir şekilde bir olumsuzluk olur mu ? Cvp için teşekkürler şimdiden

 9. ibrahim
  31 Temmuz 2014 - 09:37 | #9

  Merhaba silahsız güvenlik için verilecek 430 tl peki ilerde silahlı istersek tekrardan bu kadar ücretmi ödiyeceğiz.

 10. 31 Temmuz 2014 - 17:33 | #10

  betül :

  merhaba 19 yaşındayım ve şuan lise okuyorum açıköğretimden silahsız güvenlik kursuna katılabilir miyimyoksa 22 yaşüzeri zorunluluk mu ?

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim görebilir. Liseden mezun olmanız ve 22 yaşından gün almanız kaydıyla sadece silah eğitimi alarak silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster