Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 24, toplamda : 264341 kişi tarafından okundu.

 1. 13 Ekim 2015 - 15:01 | #1

  sultan :

  Merhaba özel güvenlikte silahli veya silahsizda hangi sağlik sorunlari olursa güvenlik görevlisi olunamaz.Hangi hastaliklar güvenlik olmamizi engeller iyi gunler

  Sağ sütunda Kategoriler/Sağlık Şartları başlıklı yazıyı okuyunuz. İyi günler.

 2. 14 Ekim 2015 - 11:16 | #2

  merve :

  Silahli veya silahsizda konuşma bozukluğu veya kekeleme gibi sorunlari olan özel güvenlik olabiliyor mu?iyi günler

  Silahlı-silahsız duruma-tercihe göre rapor alabilen özel güvenlik de olabilir. İyi günler.

 3. 14 Ekim 2015 - 11:21 | #3

  sercan :

  Hocam mrb lar benim sol gozumde dogustan kayma yani 10da 2 dediler sag goz saglam baskada herhangi bir saglik sorunum yok silahli guvenlik raporu alabilirmiym

  İlinizde silahlı rapor verebilen hastaneleri özel güvenlik kurslarına danışarak öğrenebilirsiniz. Rapor ücretini yatırmadan göz bölümüyle görüşüp olumlu cevap alırsanız rapor işlemini başlatırsınız. Konuyla ilgili en doğru hareket tarzı sanırım bu olacaktır. İyi günler.

 4. 15 Ekim 2015 - 13:44 | #4

  ayşe :

  mrb hocam ben açık öğretim lise son sınıfım bu yıl mezun olucam bu durumda silahlı eğitime başvurabilirmiyim

  22 yaşından gün almak ve lise mezunu olmak kaydıyla silahlı eğitime başvurabilirsiniz. Lise devam ederken maalesef olmaz. Diploma veya mezuniyet belgesi gerekir. İyi günler.

 5. 19 Ekim 2015 - 16:50 | #5

  ecrin :

  Mrb hocam benim sormak istedim soru şu bu yılın son sınavına yani 29 kasım sınavına kayıt olmam mümkünmü acaba henüz bi evrak hazırlamış da değilim 23 ekime kadar sanırım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Özel güvenlik sınavlarının biraz yavaş işleyen bir sistemi var maalesef. Sınav tarihinden yaklaşık yedi hafta önce son kurslar başlar. 29 Kasım sınavının son kursları da 06-07 Ekim gibi başladı. Dolayısıyla tüm yurtta geçerli olmak üzere bu sınava yetişmeniz mümkün değil. Yıl bitmeden kursunuz bitecek şekilde eğitim alırsanız 2016′nın ilk sınavına girmeye hak kazanırsınız. Hazırlanacak evrak konusunu, kayıt olacağınız kursla görüşmeniz yararlı olur. İyi günler.

 6. 19 Ekim 2015 - 16:52 | #6

  aslı :

  Merhabalar acikogretimden lise okuyorum 25. Ekimde ay olarak 18 e gircem silahli belge alabilir miyim .. We basvuru yapmam gerekn tarihle sinaw tarihi ne zamn ogrenirsem cok iyi olur

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şarttır. Dolayısıyla yaşınız ve mezuniyetiniz silahlıya uygun değil. Silahsız için de en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almış olmak gerekir. Bu durumda 18′e girince değil, 19′dan gün alınca silahsız kurs görebilirsiniz. Şartlar uygun olduğunda sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 7. 20 Ekim 2015 - 10:49 | #7

  gamze :

  merhabalar 3 yıl önce başkasının işlemiş olduğu suçdan dolayı bende ceza aldım ve bunu kamu yararına çalışma olarak yaptım yanı kamuda çalıştım sabıka kaydımdada böyle yazıyor.silahlı belge almamda sorun olur mu tesekkurler

  Yan sütunda Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Suçun adı, ceza süresi vb. bir çok detay önemli. İyi günler.

 8. 22 Ekim 2015 - 16:05 | #8

  Burhan :

  Silahlı özel guvenlik kurslarında,iyi kurs yada kötü kurs farkı varmı,is olanağını etkilermi…yada bankalarda belediyelerde güvenlik görevlisi olmak için bunların özel anlaşmalı kursları varmı…varsa bilgi verebilirmisiniz hocam..

  Özel güvenlik kimlik kartında kurs adı yazmaz, ehliyet gibidir. Adı kötüye çıkmış kurslardan çok başarılı öğrenciler çıkabileceği gibi çok prestijli kurslardan da başarısız kursiyerler çıkabilir. Kursun üzerine düşen kursiyerlere eğitimi eksiksiz vermek, işlemlerle ilgili bilgileri zamanında duyurmaktır. Artık sınavlar zorlaştığı için dersi dinlemek yeterli değil, mutlaka tekrar etmek ve soru çözmek de gerekir. İyi günler.

 9. 27 Ekim 2015 - 15:20 | #9

  merve :

  önce silahsız daha sonra silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek mümkün mü

  Önce silahsız, sonra silah kursu görerek silahlıya geçmek mümkündür. İyi günler.

 10. 27 Ekim 2015 - 15:22 | #10

  MUSTAFA ATALAY :

  Hocam iyi günler.Ben 2009 da kurs aldım.Bütün sınavları geçtim ve silahlı sertifika almaya hak kazandım.Fakat o dönemde sertifika veya kimlik kartı çıkartmadım.Şu anda tekrar kurs almadan ve sınava girmeden kimlik kartı çıkartabilir miyim?
  SAYGILARIMLA…

  Aldığınız sertifikanın üzerinde beş yıl geçerli olduğu yazar. Şu an o sertifikanın geçerli olabilmesi için yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sertifikası ile birlikte o sertifika ve istenen belgelerle kimlik başvurusu yapmanız mümkün olur. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Bir defaya mahsus rapor almanız, vergi yatırmanız gerekir. Yenileme eğitimi alacağınız kurs, işlemler konusunda size bilgi verecektir. İyi günler.

 11. 12 Kasım 2015 - 14:12 | #11

  ali :

  hocam ben 2012 özel gavenlik bölümünü bitirdim kimlik kartı çıkartmak istiyorum birde ikamet adresim başka bir ilde bulunduğum ilde kimlik kartıı cıkarabilir miyim

  Mezuniyetinizin üzerinden beş yıl geçmeden başvurursanız silahsız kimlik çıkarmanız mümkün. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılabileceği için ikameti bulunduğunuz ile aldırmanız gerekir. İyi günler.

 12. 12 Kasım 2015 - 14:20 | #12

  Nuray :

  merhaba hocam 2010 yılında güvenlik sertifikası aldım.belgemde geçerlilik süresi 17.12.2015 yazıyor yani belgemin bitş süresine 1.5 ay var.sınavı yazılı ve silahlı olarak geçtim fakat kimlik kartıni çıkarmadım.şuan yenileme egitimi alabilirmiyim kartı çıkarmam kaçgün sürer.benim için çok mu geç:(

  Sertifikanızla 2016′nın ilk sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Kart onay süresi bulunduğunuz şehre göre değişir. Yenileme eğitimi aldıktan sonra her iki sertifika ve ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 13. 12 Kasım 2015 - 14:23 | #13

  ali :

  hocam benim vucudumda jilet izleri var ama herhangi bir suç sabıka emniyette ismim felan yok ..
  herhangi bir suç yada olaya karışmamışım..
  silahlı yada silahsız güvenlik olabilirmiyim 2 yıllık üniversite okuyorum şuan..
  bilgi verir iseniz çok memnun kalırım saygılar hocam…

  Belirttiğiniz izlere rağmen rapor alanlar var. Bunun için genelde kişilik testi istiyorlar. Testin değerlendirmesi zaman alabileceği için rapora erken başvurmanız yararlı olur. Hatta rapor parasını yatırmadan önce ilgili bölüme danışıp olumlu cevap almanız halinde ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 12 Kasım 2015 - 14:23 | #14

  Hakan :

  Merhaba yaşım sene olarak 18 ama günü dolmadi silahsız için başvuru yapabilirmiyim

  Silahsız için 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak zorunludur. Bunun için yaşınızın uygun olmasını beklemekten başka çare yok. İyi günler.

 15. 12 Kasım 2015 - 14:25 | #15

  Karaman :

  Merhabalar Hocam Silahlı ÖGG Sertifikasını almaya hak kazandım sertifikam şuan elimde 05.06.2015 tarihinde düzenlendi fakat maddi durumdan dolayı ÖGG kimlik kartını çıkartamadım bir ÖGG arkadaşım sertifika düzenlenme tarihinden itibaren 6 ay içerisinde çıkartmam gerektiğini söyledi çıkartmazsam sağlık raporunu yeniden almamın gerektiğini söyledi bu konuda bilgi almak istiyorum şimdiden Teşekkürler…

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir, 6 ay diye bir şey yok. Raporların bir yıl geçerli olması nedeniyle süreyi geçirirseniz tekrar bunun için masraf yapmanız gerekeceğinden bilginiz olsun. Ayrıca halen 475 TL olan harç, 2016′da 501 TL olacak. İyi günler.

 16. 12 Kasım 2015 - 14:26 | #16

  Halil :

  Merhaba ben lise 3 terkim silahlı güvenlik olurmu bide silahla yaralamam var 3ay ceza yatdım bu şekilde silahsız alabilirmiyim tşkler

  Silahla ilgili mahkeme nedeniyle silahlı olmanız mümkün olmaz. Mahkeme kararında belirtilen ceza süresi bir yıldan az ise silahsız mümkün görünüyor. İyi günler.

 17. 16 Kasım 2015 - 16:29 | #17

  ferhat öztürk :

  Merhabalar silahsız güvenlik sertifikası alınması tam olarak ne kadar maliyer çıkartır . Şimdiden ilginize teşekkür ederim

  Maliyet hakkında genel bilgi sayfanın başında verildi. Rapor-kurs ücreti illere göre değişebilir. Bu nedenle bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. Sınav ücreti ve kimlik harcı tüm yurtta aynıdır. Kimlik harcı, 2016 yılından itibaren 501 TL oluyor. İyi günler.

 18. 19 Kasım 2015 - 08:56 | #18

  samikeskin :

  askerden muaf kişiler guvenlik ola bılırermi teşekkurler

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. Ancak askerden muaf olma nedeni, özel güvenlikte istenen sağlık raporunu almaya engel teşkil etmemelidir. Diğer bir ifadeyle rapor alabildiğiniz takdirde, özel güvenlik de olabilirsiniz. İyi günler.

 19. 19 Kasım 2015 - 09:05 | #19

  Adem :

  Mrb hocam ben silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak istiyorum.biraz araştırdım ama hangi firmayla çalışmalıyım fark eder mi iyi yada kötü firmalar var mı?Bide ortalama ne kadara mal olur. Kimliği aldıktan sonra firmamız bize il buluyor mu bizmi iş arıyoruz.

  Eğitim alacağınız kursun kalitesi çok önemli değildir. Dersi tam veren, kurs olarak üstüne düşen bütün mesuliyetleri yerine getiren yerlere devam edenlerden başarısız olanlar, iddiasız kurslardan da gayet başarılı kursiyerler çıkabilir. Önemli olan adayın yapacağı işin sorumluluğunu alıp mümkün olduğunca çok konuyu iyi öğrenmeye çalışmasıdır. Sayfanın başında da açıklandığı gibi rapor-kurs ücreti gibi giderler bulunulan yerden araştırılmalıdır. 2016 yılında vergi 501 TL, sınav ücreti de halen silahlı 60, silahsız 40 TL’dir. İyi günler.

 20. Funda
  26 Kasım 2015 - 00:14 | #20

  Merhaba ben 31 yaşında bayanım ortaokul terkim dışardan okula kaydolup silahsız sertifika alabilirmiyim

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster