Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  45 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 45 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 406, toplamda : 363892 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Temmuz 2016 - 12:37 | #1

  turgut :

  merhaba. silahlı güvenlik belgesi için boy kilo şartı var mı? boyum 1,70 cm kilom 56 sıkıntı olur mu?

  Boy ve kilo ile ilgili yazılı bir şart yok. Rapor alabilen ve diğer şartları uyanlar özel güvenlik olabilir. İyi günler.

 2. 08 Temmuz 2016 - 12:39 | #2

  Önder :

  28 yasindayim meslek lisesi mezunuyum. Kilom ve boyum 70kg 1.73 boy. %40 kekemelik sorunum var . Bu durum silahli guvenlik sertifikasi almama engel olur mu? Teşekkürler.

  Rapor alabildiğiniz takdirde silahlı eğitim de alabilirsiniz. Kekemeliği tedavi ettirenler de var bu arada. Rapor için başvuracağınız hastanenin danışma bölümüne durumla ilgili bilgi verip hangi kliniği ilgilendiriyorsa orayla görüşüp olumlu cevap aldıktan sonra rapor ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 11 Temmuz 2016 - 08:19 | #3

  Havin :

  İyi günler bn suan ünüverste okuyorum ama diploma gerekiyo lise diplomam unuverstede lise diplomamin aslidir mühürü vurdurarak yada unuversteden ogrenci belgesi alarak versem diploma yerine kabul edilirmi

  Üniversiteden öğrenci belgesi veya belirttiğiniz gibi onaylı fotokopi işinizi görür. Her iki belgede de ıslak imzalı olmalı. Bu belgelerden birinin aslı yanınızda olmak kaydıyla fotokopisi kabul edilir. İyi günler.

 4. 12 Temmuz 2016 - 13:13 | #4

  Halil :

  Ben güvenlik taburu olarak askerlik yapiyoyorum nasıl alırım sertifika

  Terhis olduktan sonra yaşınız-mezuniyetiniz-tercihinize göre silahlı-silahsız kurs görüp sınavlarda başarılı olmak kaydıyla sertifika alabilirsiniz. İyi günler.

 5. 12 Temmuz 2016 - 13:19 | #5

  Fuat :

  Merhaba boyum 1.92 kilom 120 silahlı güvenlik belgesi almak istiyorum ama iş bulabilirmiyim korkusu var.. Bankalarda iş bulabilirmiyim

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Şartlarınız uyuyorsa bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup eğitim alabilirsiniz. Bankalar kendi bünyelerinde veya şirketlerden hizmet satın almak suretiyle güvenlik görevlisi çalıştırırlar. Kimliğinizi aldıktan sonra bu iki yoldan birini deneyebilirsiniz. İş bulma konusunda tereddüt her sektörde söz konusu maalesef. Ancak güvenliğin her zaman önemli bir ihtiyaç olduğunu, uzun boyluların iş bulmada avantajını düşünerek karar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 12 Temmuz 2016 - 13:37 | #6

  rabia :

  lise mezunuyum ben silahsız istiyorum nereye baasvurmam gerek nasıl bir aşama olcak onları soleyebilirmisiniz bilgi almak istiyorum

  Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurunuz. Rapor alınacak yerler, yapılacak işlemler illere göre değişir. Genel bilgi için de yan sütun Kategoriler/Kimlik Maliyeti ve Sıkça Sorulan Sorular bölümlerine göz atmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 12 Temmuz 2016 - 14:40 | #7

  Adem :

  Merhaba
  Uzman cavusluktan istifa ettim.kimlik almak istiyorum.nasil bir yol izlemm lazim.nereye basvurmm lazm.yardimci olur musunuz.

  Jandarma sınıfından değilseniz, en az lise mezunu olmak kaydıyla bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup eğitim almanız gerekir. Jandarma sınıfında iseniz ikamet kaydınızın olduğu il özel güvenlik şubesine istenen evrakla başvuru yapmanız gerekir. İstenen evrak listesini Öz.Güv.D.Bşk.lığı sayfasında veya yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünden görebilirsiniz. İyi günler.

 8. 13 Temmuz 2016 - 08:20 | #8

  Kaan :

  Ben bi iş kazasında sol gözümü kaybettim. Bunun sakıncası olurmu

  Silahlı veya silahsız fark etmeksizin her ikisinde de istenen raporda belli bir dereceye kadar görme bozukluğu engel olmuyor. Ancak bir gözün tamamen görmemesi halinde rapor almanız mümkün olmaz maalesef. Başka bir iş sahasında şansınız bol olsun inşallah. İyi günler.

 9. 13 Temmuz 2016 - 14:16 | #9

  sezai :

  Ben silahlı sertifika almak istiyorum nereye müracat etmek gerekiyor kurs adı bulamadın ilginize tsler

  Bulunduğunuz şehirde yoksa civar illerde uygun olan bir kursa kayıt olmanız gerekir. İşlemler, ehliyet alma gibi düşünülebilir. İyi günler.

 10. 16 Temmuz 2016 - 13:57 | #10

  oguz :

  <benim kimlim suresı 24 nisanda doldu yenilemeye baslattım snav 31 temuz 2016 da snava gırdıkden sonra hemen işe baslaya bilirmiyim (agustos ta işe baslasam oluyormu
  <

  Süre dolduğu için göreve başlamak ancak kimlik kartı aldıktan sonra mümkün. Ancak kimliğinizin soruşturma aşamasında olduğunu belirterek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Kursunuzla görüşüp sınava girmeden soruşturmayı başlatmanız halinde, soruşturmada geçecek süreyi öne çekmeniz mümkün. İyi günler.

 11. 16 Temmuz 2016 - 14:00 | #11

  mehtap :

  Ben Lise mezunuyum.Fakat 18 yaşımı henüz tamamlamadım.Şimdiden güvenlik kurslarına kayıt yapıp 18 yaşımı tamamladığımda silahlı güvenlik olabilir miyim ?

  Özel güvenlik kursuna kayıt olunduğu gün itibariyle yaş-eğitim şartlarının uygun olması gerekir. Önceden kayıt olmanın bir yararı yok. Yaşınız uygun olduğunda başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 12. 16 Temmuz 2016 - 14:02 | #12

  Battal :

  Tsk da 6 yil gorev yaptim.sertifika için ne yapmam gerekiyor.

  Jandarma sınıfından değilseniz, herkes gibi özel güvenlik eğitimi almanız gerekir. Jandarma sınıfında iseniz bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 13. 19 Temmuz 2016 - 15:37 | #13

  Sami Tatoğlu :

  Merhabalar. Öncelikle ayırt etmeksizin her soruya cevap vermenize hayran kaldım.
  Benim sorum: benim sağ gözümde göz tembelliği var (%90 görmüyor) silahsız için sağlık raporunda ya da başla bir durumda sorun çıkar mı ?
  Teşekkürler.

  Sağlık şartlarında görevi yapmayı engelleyecek görme kaybı olmamak şeklinde bir ifade dışında bilgi yok. Dolayısıyla konuyla ilgili karar, sağlık kurumlarının inisiyatifine bırakılmış. % 90 oldukça yüksek bir kayıp olduğu için muhtemelen olumsuz sonuçlanır. Silahsız raporu, 4 hekim imzalı rapor vermeye yetkili polikliniklerden alınabilir. İsterseniz uygun bir polikliniğe rapor ücreti yatırmadan başvurup göz hekimiyle görüşebilirsiniz. İyi günler.

 14. 19 Temmuz 2016 - 15:39 | #14

  deniz :

  kurslar ne zaman baslıyor ve ne kadar sürüyor

  Kurslar, yıllık sınav takvimine göre yapılır. 02.10.2016 tarihindeki sınava 19.08.2016′ya kadar eğitimi tamamlananlar katılabilir. Kurs başlangıç tarihleri, günlük ders saati vb. detaylar kurslar tarafından belirlendiği için bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler

 15. FIRAT
  20 Temmuz 2016 - 16:39 | #15

  BENIM SOL GOZDE 10/3 GORUYORDU AMA ONAYLANDI

 16. 21 Temmuz 2016 - 16:40 | #16

  Mehmet :

  Merhabalar bende skolyoz vardi herhangi bi sorun olurmu 2 yıl da yurt dışında yaşadım 3 4 yıl sonra bu mesleği yapmak istiyorum

  Sağlık raporu alabilmeniz halinde eğitim de alabilirsiniz. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için şansınız daha fazla olur sanıyorum. İyi günler.

 17. 21 Temmuz 2016 - 16:41 | #17

  Salih :

  Merhabalar. Ben bişey sormak istiyorum askerden çürük raporuyla gelen biri silahsız sertifika alabilirsiniz

  Askerden elverişsizliğe neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan hususlardan değilse sorun olmaz. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. İyi günler.

 18. 25 Temmuz 2016 - 15:01 | #18

  ilker :

  Iyi gunler kollarimda kesik ve dovme var ama gecmise yonelik bir cahillik hic bir psikolojik sikintim yok silahli veya silahsiz saglik raporu alabilirmiyim.

  Silahlı için hastaneden, silahsız için poliklinikten rapor istenir. Hangisine başvuracaksanız rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi olumlu cevap almanız halinde işlemi başlatmanızı tavsiye ederim. Kişilik testine tâbi olarak silahlı alanlar var. Teste girerseniz tüm soruları ve şıkları okuyarak cevaplamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 25 Temmuz 2016 - 15:04 | #19

  gokhan :

  Kolumda dovme jilet izleri var guvenlik olma gibi sansim varmi acaba

  Silahlı için hastaneden heyet raporu, silahsız için 4 hekim imzalı poliklinik raporu istenir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşüp olumlu cevap almanız halinde başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Bu tür izler olanlara kişilik testinin olumlu sonuçlanması şartıyla rapor verilebiliyor. İyi günler.

 20. 25 Temmuz 2016 - 15:07 | #20

  kırımlı :

  tsk hava kuv.bırım olarak hv.güv.lik sınıfında 16 yıl uzm.çvş.olarak görev yaptım jandarmalar gibi kurstan muaf olma gibi özelliğimiz varmı BRANŞIM GÜVENLİKTİ bu konuda bilgi akışı olursa sevinirim slm

  Genel kolluk kapsamındaki polis-jandarma dışında muafiyet yok. En az lise mezunu olmak kaydıyla silahlı veya tercihinize göre silahsız eğitim almanız, sınavlarda başarılı olmanız kaydıyla kimlik müracaatı yapmanız mümkün. İyi günler.

 21. 26 Temmuz 2016 - 14:28 | #21

  rahman kamay :

  iyi günler,ben silahlı güvenlik sertifikası için başvuru yapacağım fakat renk körü olmak sağlık raporu alınmasına engel olabilir mi ? teşekkürler.

  Renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 22. 26 Temmuz 2016 - 14:37 | #22

  Şahin OVALI :

  Hocam merhabalar , ben 2011 yılında 4,2 gr esrar maddesiyle yakalandım daha sonrasında mahkemeye çıktım ve denetim serbestliği aldım. 5 yıl infaz verildi aynı suçtan tekrar mahkemeye çıkarsam eğer hapis cezası olarak 10 ay hapis cezası kararı verilmişti. bu senenin sonunda 5 yılım doluyor . Geçtiğimiz sene ağustos ayında özel güvenlik (silahlı) için hastaneye başvurdum kolumda küçük pekte belirgin olmayan jilet izinden dolayı piskiyatri ruh sağlığına sevk etti ve ordaki doktorların buna karar verebileceğini söyledi, daha sonrasında oraya gittiğimde daha önceden amatem e gittiğim için kaydım görünüyordu ve tekrardan madde bağımlılığım var mı diye kontrol amaçlı testlere tabii tuttular bunun içinde ayrıca 250 tl para ödedim ruh sağlığına. Heyete falan çıktım tamam dediler bu iş olur sende silahını alır işine başlarsın (gözlemleri iyi yönde olduğunu söylediler, testler temiz, kişilik envanteri vs. çok iyiydi) fakat 2 gün sonra raporu almaya gittiğimde silahsız olarak raporumu onaylamışlardı. üzeirnden 1 yıl geçti neredeyse. Tekrardan başvuru yapacağım fakat bu sefer tanıdık olan bir hastanede muayene olacağım, size sorum şu ben tüm doktorlardan bile geçsem sırf o esrar dan dolayı çıktığım mahkemeden dolayı silahımı vermeme gibi bi durumları var mı ?

  dipnot : tekrar belirtmek isterim ki hakim denetim serbestliği verdi herhangi bi ceza almadım idrar tahlillerimi ve imzalarımı tam teşekkürlü verdim ve olaydan beraat ettim. herhangi bi GBT , adli sicil kaydında veya e-devlette görükmemektedir. tek sorun kolumdaki 3 tane ufak çizik.

  Uyuşturucu kullanmaktan ceza alanlara/kaydı olanlara silahlı kimlik verilmez. Ankara’da silahsız da verilmiyor ayrıca. Keşke baştan araştırsaydınız. Silahlı kimlik alamayacağınız halde rapor için normalinden fazla masraf yapıp üstelik kullanamamışsınız da. Uyuşturucu kullanımında silahsız kimlik onayı verilmemesi Ankara’ya mahsus bir durum, diğer illerdeki durumu bilemiyorum. Bulunduğunuz ilden araştırmanız doğru olur. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünde uyuşturucu kullananlara silah ruhsatı da verilmediğine dair dokümanı görebilirsiniz. İyi günler.

 23. 26 Temmuz 2016 - 16:03 | #23

  Ugur genc :

  Selam kolumda 2 3 tane cok derin olmayan cizik var yasim 34 ve silahli guvenlik olmak istiyorum lise mezunuyum bir engel teskil eder mi ve fiyatlar ne araliginda bilginiz var mi tesekkurler

  Bir üst yorumda çizik yüzünden kişilik testi yaptıran birinin anlattıklarını okuyabilirsiniz. Bazı hastaneler test yaparak olumlu/olumsuz karar verebiliyor, bazıları baştan reddediyor. Dolayısıyla karar hastanedeki hekimin inisiyatifinde. Giderlerle ilgili bilgi için de bir zahmet sayfanın başındaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Orada tüm bilgi ve var, değişebilecek giderlerin de bulunulan ilden araştırılması yazıyor. İlave edebileceğim bir husus yok. İyi günler.

 24. 27 Temmuz 2016 - 09:42 | #24

  Burak inan :

  Kolay gelsin saglik raporu sadece devlet hastanelerinde mi aliniyor yoksa özel hastanelerde verebiliyor mu özel hastanelerin belgeleri gecerli sayilir mi

  Bünyesinde tıp fakültesi bulunan özel üniversite hastanesinden de rapor alınabilir. Ancak üniversitelerle ilgili yeni düzenlemeler nedeniyle (bazılarının kapatılması gibi) değişiklik oldu mu bilemiyorum. Riske girmemek açısından devlet hastanesini tavsiye ederim. İyi günler.

 25. 30 Temmuz 2016 - 07:12 | #25

  Orhan Güney :

  Merhabalar,bu bahse konu sağlık raporunu Ankarada hangi hastanelerden alabiliriz? Bir de bu raporu 1 gün içerisinde alabilir miyiz?

  Teşekkürler , iyi çalışmalar

  Gazi Mahallesinde Gazi Mustafa Kemal (Eski Devlet Demiryolları) Hastanesinden rapor alabilirsiniz. Hiç bir hastanede bir günde heyet raporu çıkmaz. İşlemler bir-iki saatte biter ama kurul onayı aynı gün olmaz. İyi günler.

 26. 06 Ağustos 2016 - 09:51 | #26

  İrem .s :

  Boy kilo şartları nedir ?

  Sıkça Sorulan Soruları okuyunuz. İyi günler.

 27. 06 Ağustos 2016 - 10:39 | #27

  Erdoğan :

  Selamun aleyküm benim sorumu da cevaplarsaniz eger kesin bilgi istiyorum yanlış allah senden razı olsun derim. Ben tip1 diabet yani şeker hastası yım silahlı ve silahsız belge alabilirmiyim. Raporda sıkıntı yok görme de falan da sıkıntı yok çok şükür hayırlı günler

  Şeker hastalığı, özel güvenlik olmaya engel sağlık durumu olarak belirtilmemiş. Böyle durumlarda karar verme yetkisi, rapor verecek hastane veya poliklinikteki hekimindir. Dolayısıyla kesin cevap vermek mümkün değil, ancak hastaneden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 28. 06 Ağustos 2016 - 12:05 | #28

  Harun DİNÇ :

  Merhaba

  Eşim için güvenlik sertifikası almak istiyorum kendisi lise terk 25 yaşında
  Silahlı silahsız hangisini alabiliriz ne zaman kurs ve toplam ücret nedir?

  İyi Çalışmalar

  Eşiniz ortaokul mezunu olduğu için silahsız eğitim alabilir. Arada liseyi dışarıdan tamamlarsa sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmesi mümkün. Maliyet ile ilgili yukarıdakilere ekleyecek bir husus yok. 21.10.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsa 04.12.2016 sınavına girmesi mümkün. İyi günler.

 29. 06 Ağustos 2016 - 12:08 | #29

  fatma :

  merhaba hocam ben ön lisans mezunuyum 21 yasındayım antidepresan kullanıyorum silahlı özel güvenlik olmak istesem bi sorun olur mu?

  İlaçlarınızı reçeteli olarak hastaneden alıyorsanız, silahlı için istenen heyet raporunu alacağınız devlet hastanesinde muhtemelen sistemden görünür. Bu durumda karar ilgili hekimindir, isterse kişilik testi yaparak sonucuna göre değerlendirme yapabilir. Kişilik testine girerseniz tüm soruları okuyarak cevaplamanızı tavsiye ederim. Okumadan cevaplayan adayların testi olumsuz sonuçlanıyor ve bir daha rapor almaları mümkün olmuyor. İyi günler.

 30. 06 Ağustos 2016 - 12:10 | #30

  mehemt :

  maliyeye yatırılan harç ın iadesi mümkün mü acaba

  Harç dekontunu emniyete verdiyseniz, arkasına işlem yapılmadı diye yazdırıp almanız gerekir. O dekontla yatırdığınız yerden iade talep edebilirsiniz. İyi günler.

 31. 06 Ağustos 2016 - 14:58 | #31

  emine :

  merhabalar benim silahsız güvenlik sertifikam var fakat süresi doldu yenilemek bana ne kadara mal olur. teşekkürler…

  Sayfanın başında da belirtildiği gibi kurs fiyatları, illere-kurslara göre değişebilir. Bu nedenle yerelden araştırılmalıdır. Silahsız sınav ücreti de 40 TL’dir. İyi günler.

 32. 08 Ağustos 2016 - 11:01 | #32

  aysun :

  merhaba ben kapalı bir bayanım silahlı eğitim almak istiyorum bu durumum engel teşkil edermi ?

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitimle ilgili genel bilgi var. Başörtülü olmak çalışmaya engel değil. Sadece işverenin onayı, kişinin de üniformaya uygun tek renk eşarp takması şartıyla. İyi günler.

 33. 08 Ağustos 2016 - 11:02 | #33

  salih :

  bnm yasim 19 sanliurfaliyim guvenlik karti almam ici. bilgi verirmisiniz

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İşlemleri ehliyet alma gibi düşünmek açıklayıcı olabilir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup eğitim alabilirsiniz. Yapılacak işlemler illere göre değişebildiği için detaylar konusunda kursunuzdan yardım almanız uygun olur. İyi günler.

 34. 10 Ağustos 2016 - 14:51 | #34

  mucahit koyuncu :

  Merhaba TSK’da sözleşmeli er olarak çalışan biri için şartlar aynımı ?

  TSK’daki sözleşmeli personelin herhangi bir muafiyeti yok. Mezuniyet-yaş-tercih durumuna göre silahlı veya silahsız kurs görmeniz gerekir. İyi günler.

 35. 10 Ağustos 2016 - 14:54 | #35

  ÇAĞLAR :

  TürkSilahlı Kuvvetleri personeliydim ve 19. yılımda istifa ettim. sağlık raporu parmak izi vs. hepsini tamamladım. harç’ı hangi kurumlara yatırabilirim. Banka olurmu.

  TSK mensubu olmak yetmez, jandarma veya sahil güvenlik mensubu iseniz bir defalığına eğitimden muaf olursunuz. Kimlik harcı, harç almaya yetkili vergi dairelerine yatırılır. Hangi ilden başvuru yapacaksanız oranın özel güvenlik şubesine veya kurslardan birine danışabilirsiniz. İyi günler.

 36. 13 Ağustos 2016 - 07:08 | #36

  serkan :

  iyi günler resmi evrakı bozmak suçundan 1 yıl 3 ay ceza aldım hagb kararı verildi sabıkam yok bu durum güvenlik belgesi almama engel mi lütfen yardımcı olun

  Ankara’da bu tür durumlarda HAGB olmasına rağmen onay verilmiyor. Bulunduğunuz ildeki durumu özel güvenlik şube veya kurslardan sormanız gerekir. Duruma göre silahsız mümkün görünüyor. Denetimli serbestlik süresi dolduğunda aynı mahkemeye başvurup düşme kararı almayı ihmal etmeyin. İyi günler.

 37. 17 Ağustos 2016 - 07:12 | #37

  gamze :

  Kursu bitirdim sertifikayi almaya hakkazandim ama bastirmadim 2013 ekim ayında hak kazandım bastırmak için bir tarih var mi.

  Geçerlilik süresi sertifikanız üzerinde yazar. 2013′de aldıysanız kimlik başvurusu için 2018′e kadar vaktiniz var demektir. İyi günler.

 38. 17 Ağustos 2016 - 07:12 | #38

  Recep :

  Merhaba ben 21 yaşında askerligimi terörle mücadele iç güvenlik harekatı adı altında yaptım açıktan lise okuyorum öğrenci belgesi ile silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunludur. Askerlik hizmetinde alınan görev silahlı için avantaj sağlamaz. İyi günler.

 39. 17 Ağustos 2016 - 07:13 | #39

  kudret :

  iyi günler ben 34 yaşındayım ve ilk okul mezunuyum güvenlik kursuna katılmak istiyorum ilkokul lara bir sıkıntı olurmukatılmamda bir sıkıntı olurmu silahlı silahsız fark etmez

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olmak zorunludur. Beş yıllık ilkokul mezunu iseniz maalesef yeterli değil. Dışarıdan ortaokulu tamamlamanız halinde mümkün olabilir. İyi günler.

 40. 20 Ağustos 2016 - 12:28 | #40

  Eda Taşpınar :

  Fiyatı ne kadar acaba

  Tüm bilgiler sayfanın başında verildi. Lütfen okuyunuz. İyi günler.

 41. 20 Ağustos 2016 - 12:28 | #41

  özcan yavuz :

  silahsız güvenlik için ilk okul diploması yeterlimidir

  Silahsız için 8 yıllık eğitim veya ortaokul mezunu olmak gerekir. İyi günler.

 42. 20 Ağustos 2016 - 12:33 | #42

  Pınar :

  Merhaba ben 19 yaşındaym. Lise mezunuyum. Silahsız eğitim görmek istiyorum ama gözümde problem var bi sorunlar olur mu?

  Sağlıkla ilgili aranan şartlar yukarıda verildiği kadar, detay yok. Bu da kararın rapor vermeye yetkili sağlık kurumlarına bırakılması demektir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan rapor verebilen poliklinikleri öğrenip danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 22 Ağustos 2016 - 06:54 | #43

  Mazlum :

  Merhaba ben bi konu da bilgi edinecektim mesela kursa hiç gitmedik her hangi bir sıkıntı olur mu?

  Hiç katılmadan eğitim olmaz, özel güvenlik kurslarına devam zorunludur. İyi günler. Kursunuzla devam edebileceğiniz zamanlara göre eğitim için görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 44. 22 Ağustos 2016 - 15:17 | #44

  Serkan :

  Hocam merhaba ..ben silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum fakat ben doğuştan tek bobrekligim olur mu olursa silahli da olabilir mi ayrica goz derecem -5 miyop ve astigmat bar

  Tek böbrekle heyet raporu almak başvuracağınız hastaneye göre değişmekle birlikte mümkün olabilirdi. Ancak silahlı için +3,-3 aralığı üstünde kalan görme bozukluklarında sıkıntı olabilir. İyi günler.

 45. 23 Ağustos 2016 - 14:49 | #45

  erhan ekmekci :

  Merhaba ben askerligimi jandarma olarak karakolda gorev yaptim bundan dolayi kursa katilma ile ilgili ne gibi haklarim olur ve orta okul mezunuyum silahli yada koruma gibi bor bolume girebilir miyim simdiden tesekkurler

  Askerlikte yaptığınız hizmetin bir katkısı yok maalesef. Ortaokul mezunu olduğunuza göre silahsız kurs görebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. İyi günler.

 46. 25 Ağustos 2016 - 06:47 | #46

  Ömer :

  Ben evrakları 20 gün önce teslim ettim ve benim evraklarım çıkmış yani güvenlik soruşturması olmuş harcı yatırıp kimliğin adrese gelmesini mi beklicem ?

  Ankara’da harç dahil tüm belgeler teslim edilirse başvuru kabul ediliyor. Bulunduğunuz ilde harç yatırmadan kabul edildiğine göre demek ki uygulama farklı. Dolayısıyla kursunuza sormanız gerekir. İyi günler.

 47. 25 Ağustos 2016 - 08:53 | #47

  murat :

  merhaba… silahlı güvenlik eğitimine katılmak ve 04.12.2016 tarihindeki sınava girmek istiyorum…eğitime ise ancak kurban bayramı sonrası katıla bilirim bünyenizde bu dönem için kurs bulunmaktamıdır..tşk ederim.

  Ankara’da iseniz 16.09.2016 veya 04.10.2016′da başlayacak şekilde planlanan kurslarımıza katılabilirsiniz. Başka ildeyseniz oradaki kurslardan araştırmanız gerekir. Her iki durumda da rapor vb. işlemleri tamamlayabilmek açısından erken başvuru yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster