Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 430,92 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 430,92 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 199, toplamda : 162529 kişi tarafından okundu.

 1. 20 Ekim 2014 - 16:58 | #1

  ali :

  nereye basvuru yapmamız gerekıyo

  Bulunduğunuz ildeki kursları araştırmanız gerekiyor. İyi günler.

 2. 24 Kasım 2014 - 10:06 | #2

  osman :

  sınava girmeden ala bilme şansım varmı

  Özel güvenlik olma süreci, ehliyet alma gibidir. Nasıl ki araç kullanmayı bilenler dahi sınava girip bunu ehliyetle belgeliyor. Özel güvenlikte de aynı durum geçerli. Bir özel güvenlik kursu üzerinden işlem yapmanız gerekir. İyi günler.

 3. 24 Kasım 2014 - 10:07 | #3

  Zeki :

  Silahlı güvenlik sertifikası silahsız güvenlik sertifikası yerine kullanılabilir mi? Ayrı ayrı mı almak gerekiyor.

  Silahlı kimlik sahibi olanlar ayrı bir belgeye gerek olmadan silahsız yerlerde de çalışabilir. Tersi mümkün olmaz. İyi günler.

 4. 03 Aralık 2014 - 17:37 | #4

  mustafa dursun :

  askeriyeden alınan iç güvenlik sertifikasi nın dez avantajı olurmu…

  Askerlik hizmeti sırasında alınan güvenlik belgesinin, özel güvenlikte avantajı (olumlu), dezavantajı (olumsuz) yoktur. Eğitim, kurs, sınav, rapor gibi işlem ve süreçlerden sonra belge alınabilir. İyi günler.

 5. 03 Aralık 2014 - 17:39 | #5

  Baran :

  S.A Ben kars’ta sınavıma girip ( silahsız) özel güvenlik sertfikamı aldım ama mecburen Ankara’ya ikamet etmem gerekti. Artık Ankara’da yaşıyorum. Kimlik kartımı buradan alacağım. İkametimi Ankara’ya aldım yalnız kimlik için gerekli olan evraklardan çalışma izni dilekçesini nasıl düzenlemeliyim ve nereye vermem gerekiyor ? Acil cevap verebilir misiniz ?

  Başvuru evrakları arasında çalışma izni dilekçesi diye bir belge yok. Ankara’da istenen belgelerle AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güv.Ş.’ye yapabilirsiniz. İyi günler.

 6. alattin
  09 Aralık 2014 - 23:42 | #6

  Silahsiz almak icin hangi egitimleri yapiyoruz

 7. sadık
  15 Aralık 2014 - 11:49 | #7

  Silahsız için göz problemi çok önemlimi yada gözlüklü olmak sıkıntı olurmu

 8. cihan aker
  15 Aralık 2014 - 18:51 | #8

  internet üzerinden basvuru yaptım ne zaman evraklarını hazırlayn derlerler bu bılgileri ogrenebılırmıyım

 9. recep
  15 Aralık 2014 - 19:51 | #9

  sınavı kazandıktan sonra sertifikayı en geç ne kadar zamanda alabiliyoruz

 10. Onur
  15 Aralık 2014 - 22:53 | #10

  Merhabalar. Ben Silahsız Eğitim almak istiyorum ve alacağımda. Silah Hakkında hiçbir eğitimim yok(uygulamalı).yani burdan sertifika aldığımda silah hakkinda bilgi sahibi ve iyi kullanacağımın garantisini verebiliyor musunuz ?

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster