Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  45 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 45 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 39, toplamda : 331455 kişi tarafından okundu.

 1. 14 Mayıs 2016 - 12:57 | #1

  Tekin :

  Ben askeriyeden kilo nedrniyle muaf oldum yani curuk rapotu aldim kilom 120 boyum 178 silahli yada silahsiz egitim alabilirmiyim acik ogretim lisesinde okuyorum

  Henüz lise mezunu olmadığınız için yetkili poliklinikten rapor alıp silahsız kurs görebilirsiniz. Askerlik yapma şartı aranmıyor. İyi günler.

 2. 14 Mayıs 2016 - 12:58 | #2

  kuzey :

  Merhaba çene ile ilgili bozukluk güvenlik sertifikası almaya engelmidir

  Silahlı için heyet, silahsız için yetkili poliklinik raporu alanlar özel güvenlik eğitimi de alabilir. İyi günler.

 3. 17 Mayıs 2016 - 15:20 | #3

  Hakan :

  Askeri personelim ve ayriliyorum. Silahli guvenlik serfitikasi alacagim herhangi bir yarari olurmu.

  Güvenlik sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız yararı olur. Aksi halde yukarıda detayları verilen eğitim, rapor, vergi derken hayli fazla bir masrafı boşa yapmış olursunuz. Bu sektörde çalışan eski meslektaşlarınızdan, bulunduğunuz ildeki güvenlik firmalarından ön araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Devlette çalışanlara özel sektör bazen daha zor gelebiliyor çünkü. İyi günler.

 4. 18 Mayıs 2016 - 14:06 | #4

  Mehmet :

  Askeri personelim görevime dewam etmekteyim . Mesleği şimdilik bırakmayı düşünmüyorum ama bir taraftanda silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum .? Sizce uygun mudur ?

  Mesai saatleri haricinde kursa devam ederek kimlik alan muvazzaf personel var. Eğer yakın zamanda emeklilik veya istekle ayrılma şeklinde bir düşünceniz yoksa, sertifikalar süreli (beş yıl) olduğu için şimdiden eğitim almanız mantıklı görünmüyor. Elbette tercih sizin. İyi günler.

 5. 18 Mayıs 2016 - 14:20 | #5

  ays :

  iyi akşamlar lise mezunuyum üniversite okuyorum şuan aöf bende silahlı üvenlik kursu almakistiyorum bayan için önerileriniz nedir? şimdiden teşekkürler

  İş imkanlarını bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız doğru olur. Eğer silahlı için fazla iş fırsatı yoksa daha az masraf gerektiren silahsızda şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 6. 20 Mayıs 2016 - 15:27 | #6

  sinan erman :

  Silahli sertifika almanin yas sarti varmi varsa kac yas

  Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atınız. İyi günler.

 7. 21 Mayıs 2016 - 07:47 | #7

  mehmet :

  iyi günler ben askerligimi muhafız olarak yaptım ve güvenlik harekat merkezinde görevliydim. askeriyeden bonservis güvenlik için işe yararmı? silahlı veya silahsız.

  Askerlik hizmeti sırasında yapılan görevler, alınan belgeler özel güvenlik eğitime bir katkı sağlamaz. İş başvurusunda referans olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.

 8. 23 Mayıs 2016 - 15:32 | #8

  Ahmet :

  Merhaba benim silahsız kimliğim bulunmakta kimliği alırken maliyeye harç parasını yatırdım fakat silahlıya çevirdim silahlı kimlik için yine maliyeye para yatırmam gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar yatiracam acil olarak cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  Silahsız kimliği olanlardan, silahlıya geçerken tekrar harç yatırmaları istenmez. İyi günler.

 9. 24 Mayıs 2016 - 09:00 | #9

  hakan :

  Merhaba şu an işsizim ve silahsız sertifika almayi dusunuyorum ama ortaokul diploması kaybettim ne yapmam lazim

  Mezun olduğunuz okuldan diplomasını kaybedenlere mahsus belge talep edebilirsiniz. Özel güvenlik eğitime kaydolmak için mezuniyet durumunuzu bir şekilde belgelemeniz zorunludur. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster