Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  45 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 45 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 93, toplamda : 385209 kişi tarafından okundu.

 1. 02 Eylül 2016 - 12:26 | #1

  Recep :

  Sınavı ve atış egitimini geçtiğimiz taktirde sertifikayı alabiliyomuyuz bide 65.ögg sınav sonucu ne zaman açıklanır Teşekkürler

  Sertifika-kimlik işlemleri, onay süresi vb. işlemler illere göre değiştiği için kursunuzdan sormanız gerekir. Sonuçlar 06 Eylül’de açıklanacak. İyi günler.

 2. 02 Eylül 2016 - 12:34 | #2

  Emree :

  Merhaba. Ben 5 Ay Sonra Yani 04.02.2017 de askere gidicem 1.2 gün içinde silahsız güvenlik sertifikası alabilmek için kursa başvurucam. Sorum şu olacak. Kurs süresi ne kadar sürüyor? Bide hiç bi şekildr sınavda başarısız olmadan bitirirsem kimliğimi bu 5 ay içinde teslim alabilirmiyim ? İlgi ve yardımınız için teşekkürler…

  21.10.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız, 04.12.2016 sınavına girmeye hak kazanırsınız. 2017 sınav takvimi henüz belli değil. Bir kez eğitim alan birinin, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Kişi sınava girse de girmese de sistem, haklarını kullanmış sayar. Başarılı olunan sınavı müteakip alınacak sertifika da sınav tarihinden itibaren geçerli olur. Tüm bunlardan da anlaşılacağı gibi sizin askerden önce eğitim almanız mantıklı görünmüyor. Dört sınav hakkından sadece ilkine girebileceksiniz, ilk sınavda başarılı olduğunuz varsayılsa bile askerdeki zamanda sertifikanızın süresi boşa gidecek. İlk sınavda kazanamazsanız rapor, kurs, sınav ücretleriniz ziyan olacak. Dolayısıyla askerlik hizmetini tamamladıktan sonra eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 06 Eylül 2016 - 08:24 | #3

  melike :

  Merhaba benim silahsiz sertifikam var onu silahliya cevirebilmem icin ne yapmam grek acil cevap verin lutfen

  21.10.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 04.12.2016 sınavına girebilirsiniz. İyi günler.

 4. 06 Eylül 2016 - 08:26 | #4

  burhan :

  Ben ögg ye yazılmak istiyorum is bulmam butun islemden sonra kolaymı beni bi bilgilendirir misiniz ?

  İş imkanlarını bulunduğunuz ilden araştırmanız doğru olur. Üniversite mezunlarının bile kolay iş bulamadığı bir dönemde üç haftalık kursla garantili iş beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. İyi günler.

 5. 06 Eylül 2016 - 08:27 | #5

  erol :

  Merhaba ben simdiki başlayacak kursa yetişebilirmiyim başvurular ne zaman son buluyor yardımcı olabilirmisiniz

  21.10.2016 tarihine kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 04.12.2016′daki bu yılın son sınavına girebilirsiniz. Kurs başlangıç tarihleri kurslar tarafından belirlendiği için kayıt olacağınız yerden danışmanız uygun olur. İyi günler.

 6. 09 Eylül 2016 - 14:21 | #6

  zarife :

  Ankara guvenlik sayenizde soru cevaplara calisark gectim cok tesekurler hazirlayann eline saglik .ve bisey sorcm sertifikayi nezmn alabilirz tahminen

  Sertifika ve kimlik başvurusunda gereken işlemleri kursunuzdan öğrenip takip etmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 09 Eylül 2016 - 14:25 | #7

  Hatice :

  Ben 43 yaşındayım.Silahlı güvenlik kursuna kayıt olmak istiyorum.Yaşım sıkıntı olurmu?Ve sıkıntısız belge almaya hak kazanırsam iş bulma imkanım varmı?.Bilgi vermenizi rica ederim.

  Özel güvenlikte iş bulma gerçekten şans faktörüne bağlı. Size normalde silahsız tavsiye ederim. Ancak karşınıza güzel bir silahlı fırsat çıkarsa kaçırırsınız. Dolayısıyla böyle bir konuda kararı kendinizin vermesi uygun olur. İş imkanları illere göre değişebileceği için bulunduğunuz ilden araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 17 Eylül 2016 - 13:56 | #8

  fırtına :

  merhabalar 2010 yılında silahsız sertifikayı hak ettim ama çıkartmadım şu andada silahlı alacağım geçmişteki çıkartmadığım ama kazandığım sertifikanın bir faydası olurmu ne yapmam gerek teşekkürler

  Önceki eğitimin süresi dolduğu için silahsız yenileme alıp süre uzatmayı hak etmeniz gerekir. Daha sonra sadece silah eğitimi alarak silahlıya geçebilirsiniz. Silah kursunu önce alsanız da süre dolduğu için kimliğe başvurmanız mümkün olmaz. İyi günler.

 9. 19 Eylül 2016 - 08:08 | #9

  Murat :

  merhabalar ben bu sene özel güvenlik ve koruma bölümününden mezun oldum diplomam var silahlı özel güvenlik kimlik kartı çıkarmam gerekiyor toplamda ne kadar bir ücret ödemem lazım bölüm mezunu olduğumdan bazı şeylerden muaf olmam gibi bir durum var mı ? teşekkürler.

  Rapor, vergi, kimlik basım bedeli için gideriniz olur. Detayları yukarıda yazılı. Silahlı için eğitim aldıysanız bunları kursunuza sormanız uygun olur. Silah eğitimi almadıysanız önlisans mezunlarına silahsız kimlik verildiğini hatırlatayım. İyi günler.

 10. 19 Eylül 2016 - 15:14 | #10

  burcu :

  Merhaba
  Kursa kayit olabilmek icin gerekli belgeler nedir ?
  Yanimizda ne getirmeliyiz saglik raporunun yaninda

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var. Bazı belgeler kurslara göre değişebildiği için daha net bilgiyi kayıt olacağınız kurstan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 26 Eylül 2016 - 09:16 | #11

  Mustafa :

  Sağlık raporu silahlı icin kac günde çıkıyor sizin tavsiye ettiğiniz kursiyerlerinizi gönderip çabuk alınan bi hastane varmi

  Ankara’da Gazi Mustafa Kemal (eski adı Devlet Demiryolları Gazi) Hastanesi’ni tavsiye ediyoruz. Tahlil, test, röntgen vb. ile oyalanmadıkları için. İyi günler.

 12. 26 Eylül 2016 - 09:18 | #12

  orkun :

  merhaba iyi günler ben silahli kimlik için tüm belgelerimi hazırladım pazartesi emniyete başvuru yapicam kimliğin kaç güne çıkar tesekkurler .

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda sağlıklı bilgiyi sadece kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden alabilirsiniz. İyi günler.

 13. 27 Eylül 2016 - 10:11 | #13

  İsmail :

  Adli sicil kaydını e-devlet üzerinden çıkarsak olur mu

  Adli sicil kaydını sizden kim istiyorsa oraya sorunuz. Özel güvenlik işlemlerinde biz bu kaydı istemiyoruz. İyi günler.

 14. 28 Eylül 2016 - 06:08 | #14

  Ece :

  01.01.1995 dogumluyum silahlı sertifika almak istiyorum basvurdum alabilirsin dediler evrakları tamamlıyorum ama internette 22 yaşındn gun almak gerekiyor diyo bi sorun olurmu sonra

  01/01/2016′dan itibaren 22 yaşından gün aldığınız için sorun yok. İyi günler.

 15. 07 Ekim 2016 - 17:05 | #15

  Mustafa :

  Merhabalar ben yeni ögg kimlik kartı almaya hak kazandım.Vergi parasını belgelerimle birlikte kartımı çıkartmak için il emmiyet müdürlüğüne giderken mi yatırcam yoksa daha sonraki günlerdede yatırabilir miyim?

  2016 sonuna kadar 501 TL olan vergiyi yatırabilirsiniz. Daha sonra başvurursanız yılbaşında gelecek zamdan etkilenirsiniz. Dekontu kimlik başvurusunda vermeniz gerekir. İyi günler.

 16. 07 Ekim 2016 - 17:07 | #16

  Aysel :

  Merhaba ben 1986 doğumluyum güvenlik sertifikası almak istiyorum bunun için ne yapmam gerek…Ortaokul mezunuyum…tam olarak ücret ne kadar..ne kadar sürede alina biliyor..silahsız almak istiuorum

  Silahsız eğitim alabilirsiniz. Masraflar yukarıda belirtildi, diğer detayları bizzat bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. 2016 sınavları için süre doldu. 2017′nin ilk sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 17. 07 Ekim 2016 - 17:07 | #17

  Ezgi :

  66.ogg sonuclari ne zaman aciklanir acaba

  66.Sınav takviminde açıklandığı gibi 14 Ekim’de. Genelde mesai bitimine doğru internete verilir. İyi günler.

 18. 07 Ekim 2016 - 17:09 | #18

  Birkan :

  Iyı gunler bn uzman çavusum ve suan özel harekat taburunda gorev yapıyorum
  silahlı guvenlık kartı almak ıstıyorum bu sınvlara bnde dahıl olacakmıyım egıtımlere falan ve ayrıca meslegımle ılıgılı bu sılahlı guvenlık kursunda bır ayrıcalık varmıdır sıvılden katılmalara gore

  Jandarma, en az beş yıl görev yapmış, emekli veya kendi isteğiyle ayrılmış olduğunuzu belgelemeniz kaydıyla eğitimden bir defaya mahsus muaf olursunuz. Bu şartları taşımıyorsanız herkes gibi silah dahil eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 19. 10 Ekim 2016 - 15:40 | #19

  Ercan :

  Ortaokul mezunu birisi silahlı güvenlik olabilir mi. İşlemlerin tamanında Ücret en fazla ne kadar oderiz. Teşekkür ederim.

  Silahlı için en az lise mezunu olmak zorunludur. Kimlik maliyeti silahlı ve silahsız için tüm detayları ile yukarıda belirtildi. Ancak illere göre değişen giderleri bilmemiz mümkün olamadığı için silahsız düşünürseniz, giderleri bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 20. 10 Ekim 2016 - 15:41 | #20

  levent :

  ilk sınava girdiğimde silahlıyı kazanamamıştım silahsız almıştım vergi parasını yatımıştım. şimdi silahı kazandım tekrar 501 tl yatırmam gerekiyomu.

  Vergiyi bir kez yatırmak yeterlidir. İyi günler.

 21. 10 Ekim 2016 - 15:42 | #21

  Muhammet :

  Merhaba dövme yaptırmayı düşünüyordum iş için herhangi bir engel oluştururmu acaba

  Bunu sadece işvereniniz bilebilir. İyi günler.

 22. 10 Ekim 2016 - 15:44 | #22

  Mehmet :

  2011 yılında sertifika aldım 5 yıl doldu kimlik çıkartmadım sertifika bi kenarda duruyor şimdi lazım oldu kimlik çıkartmak için ne yapmalıyım masrafı ne kadar tutar ve ortalama kaç gün sürer teşekkürler

  Yenileme eğitimi almanız gerekir. 2016 sınavları için süre dolmak üzere. Son kurslar erken dolacağı için bulunduğunuz ildeki kurslardan birine yenileme için kayıt olmanız gerekir. Maliyetle ilgili genel bilgi yukarıda var. Detayları da kursunuzdan öğrebilirsiniz. İyi günler.

 23. 10 Ekim 2016 - 17:18 | #23

  salih yılmaz :

  Merhabalar ben ankarada yaşiyorum 1979 dogumluyum boyum 1.61 kilom 75 silahsiz guvenlik sertifikasi alabilirmiyim

  En az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız, en az lise mezunu olmak kaydıyla silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 24. 12 Ekim 2016 - 17:32 | #24

  musa :

  Silahli silahsiz sertifikanin maliyeti ne kadar ogrenebilirmiyiz

  Sayfanın başında verilen bilgilere ilave edebileceğim bir husus yok. Orada da belirtildiği gibi illere göre değişen giderleri bulunduğunuz yerden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 25. 17 Ekim 2016 - 15:32 | #25

  hasan :

  merhaba ben 3 yıl jandarma komandoda uzman çavuş olarak güneydoğuda görev yaptım cebimde 17 gr esrar cıktığı için tek taraflı sözleşmem fes edildi silahlı yada silahsız güvenlik sertifikası alabilirmiyım dersler günde kaç saat gece mi gündüz mü oluyor ne kadar zamanda bitirebilirim ve silah için yıllık ne kadar vergi veriyoruz cevaplar için teşekkürler

  Mahkemeden uyuşturucu kullanmak/bulundurmak suçundan ceza aldıysanız silahlı güvenlik olmanız mümkün değil. Ceza süresi, HAGB olup olmadığı vb. detaylara göre durumu bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanız uygun olur. Ankara’da uyuşturucu suçlarına hiç bir şekilde kimlik onayı verilmiyor. Ders saatleri, kurs tarihleri gibi detaylar da kurslara/illere göre değiştiği için ilinizden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 26. 17 Ekim 2016 - 15:33 | #26

  Duygu :

  Ben güvenlik sertifikası nasıl alabiliriz

  Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okuyunuz. Oradaki tüm soruların cevaplarını burada yazmam takdir edersiniz ki mümkün değil. Bu sayfanın başında da giderlerle ilgili bilgi var, okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 Hepsini Göster