Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 338, toplamda : 207206 kişi tarafından okundu.

 1. 16 Nisan 2015 - 16:58 | #1

  furkan :

  Merhaba hocam ben guvenlik sertifikasi almayi düşünüyorum ama kollarimda dövmeler var bu sertifika almamda ve is bulmamda sorun olur mu

  Rapor aldığınınız takdirde eğitim de alabilirsiniz. İş konusunda da işverene bağlı olmakla birlikte dövmeli olarak çalışan bir çok güvenlik olduğu söylenebilir. İyi günler.

 2. 16 Nisan 2015 - 17:00 | #2

  Oktay :

  Mrb öncelikle ben uzman çavuş olarak görev yapıyordum 1 sene önce istifa ettim acaba ögg olabilirmyım

  Jandarma sınıfında beş yıl çalışıp kendi isteğinizle ayrıldıysanız eğitimden bir seferliğine muaf olursunuz. Jandarma değilseniz mezuniyet-yaş durumu ve tercihinize göre silahlı-silahsız eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 3. 21 Nisan 2015 - 08:31 | #3

  Oktay :

  Jandarma olarak 6 yıl gorev yaptım

  Kendi isteğinizle ayrıldınız ise eğitimden muaf olursunuz (Uz.Çvş. olarak ise erbaş değil). EGM’nin sitesinden (Kategoriler/Bağlantılar bölümünde linki var) genel kolluktan istenen belgeleri öğrenip bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurabilirsiniz. İyi günler.

 4. 21 Nisan 2015 - 08:33 | #4

  Sümeyye :

  Mrb oncelikle açıklamaniz cok guzel ve detayli teşekkürler Güvenlik olmak istiyorum ama tesetturlu oldugum icin is bulmamin zor olacağını düşünüyorum bu konuda bir bilginiz varmi

  Tesettürlü olarak çalışmayı engelleyen yasal mevzuat yok. Dolayısıyla bu konuda inisiyatif işverene bırakılmış demektir. Özellikle tesettürlü personel çalıştıran veya müsaade eden işyerleri de var. Araştırmanız yararlı olabilir. İyi günler.

 5. 24 Nisan 2015 - 08:31 | #5

  misafir :

  Iyi gunler hocam benim bi sorum olacakti simdi ben guvenlik sertifikasina yazilsim 2 kez sinava girdim kazanamadim kursa 500 tl kurs ucreti verdim ben bu sertifikayi almak istemiyorum paramin % kacini geri verirler ?

  Konu hakkında kursunuzun kararı esas olmakla beraber, o parayı kurs ücreti adı altında ödediyseniz ise geri almanız mümkün olmaz. Çünkü eğitim almış, iki kere de sınava girmişsiniz. Eğer iki sınav hakkınız duruyorsa paranızın boşa gitmemesi için tekrar sınava girmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 24 Nisan 2015 - 08:35 | #6

  hüseyin :

  kolay gelsin ben sertifika almak istiyorum daha önce uzmanlık için sağlık raporu istediler ve sAağ böbreğim bi kaç cm asağıda olduğu için almadılar bu srun olurmu sertifika alırknde istiyolr ya sağlık raporu bu srun olurmu acil cvvp ltfeennn

  Sağlık raporunun kursa başlamadan alınması gerekir. Raporu alamazsanız eğitimi başarsanız bile kimlik almanız mümkün olmaz. Silahsızlar için yeterli olan poliklinik raporunda şansınızı deneyebilirsiniz. Esas olarak kayıt olmayı düşündüğünüz veya kayıt olduğunuz kurstan yardım almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 25 Nisan 2015 - 15:45 | #7

  Özlem :

  Kolay gelsin ben sertifika almak istiyorum silahlı ama yaş zorunluluğu 21 olması şartmı ben 20 yaşındayım

  Önce silahsız yaşınız uygun olunca da sadece silah eğitimi alarak silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 8. 30 Nisan 2015 - 07:52 | #8

  ALİ KARAHAN :

  iYİ GÜNLER HOCAM…. BEN 22 YILDIR TSK.DA UZMAN ÇAVUŞ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.. 8 AY SONRA EMEKLİ OLACAĞIM İNŞALLAH… SİLAHLI GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK İSTİYORUM. FAKAT SÜREKLİ KRK.DA AKTİF OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.

  *** KAYIT YAPTIRDIKTAN SONRA DERSLERE KATILIM ŞART MI?..
  *** SADECE SINAVA ÇALIŞIP GİRMEK GİBİ OLASILIK VAR MI?..
  *** SİLAHLI VEYA SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARINDA FARK VAR MI?

  TEŞEKKÜR EDERİM.

  Jandarma sınıfında iseniz bir kereye mahsus eğitimden muaf olursunuz. Jandarma dışında bir sınıfta iseniz en az lise mezunu olmak kaydıyla silahlı eğitim alabilirsiniz. Özel güvenlik kurslarında derse devam şartı var. Ancak kurs süresinin genelde 16-20 gün olduğu göz önüne alınırsa emekli olmaya yakın izin süresinde kursa katılmanız mümkün olur sanıyorum. Silahlı kimliği olanlar, silahsız görev yerlerinde de çalışabilir. Silahsız kimlik alırsanız, silahlı projelerde görev yapmanız mümkün olmaz. Maaş farkı işverene-yaptığınız göreve-alacağınız sorumluluğa göre değişir. İyi günler.

 9. Yasin
  30 Nisan 2015 - 07:59 | #9

  Selamın aleyküm arkadaşlar bakın hocam ne güzel yazmış tüm yorumları dikkatli okuyun ondan sonra yazalım jandarma olmayan sınav tâbidir nerden bilmiyorum diye düşünen arkadaşlar var çünkü jandarma iç güvenliğe bagli olarak bir kuruluş olduğunu biliyorsunuz dur yani içişleri Bakanlığı bagli kuruluş için özel güvenlik başka görev olarak calışıyor soru kolay arkaşlar atiş sizin hayatın bi parcasi 5 atiş 50 puan 50 puan lık silahlı soru var cepte yani 25 soru net yap 50 cepte sonra 4 atiş yap 40 oldu sana 90 puan 100 sorudan 50 yap sana 140 bölü 70 gectin ve basarilar ben kazandı sıkıntı yok not 21 yaş dolmuş silahlı olabilir doguda askerlik yapan kardeşim faydası yok bende doguda yaptım hakkari Çukurca gezgin tepe karakola selam lar

 10. 04 Mayıs 2015 - 08:26 | #10

  humeyra :

  Merhaba ben 30 yaşındayım kapalı bir bayanim özel guvenlik sinavlarina katilmak istiyorum … kapalı olmamda bir sorun var mi ?

  Eğitim ve kimlik almanızda bir sıkıntı yok. Çalışmanızı yasal olarak engelleyen bir düzenleme de yok. Dolayısıyla kapalı çalışabilmek için inisiyatif, işverene bırakılmış durumda. İleride çalışacağınız işyerinin kabul etmesi şartıyla hiç bir engel yok. İyi günler.

 11. 04 Mayıs 2015 - 08:27 | #11

  bunyamın :

  ıyı gunler ben askerlık yapmadım guvenlık sertıfıkası alabılırmıyım vede herseyı ıle malıyetı ne kadar tutar bılgınız ıcın tesekkur ederım

  Maliyetle ilgili detaylı bilgi sayfanın başında var. Bazı giderler illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerden araştırmanız gerekir. Askerlik yapma şartı aranmıyor. İyi günler.

 12. 09 Mayıs 2015 - 14:13 | #12

  kaygısız :

  merhaba hocam ben dışardan liseyi bitiriyorum silahlı alabilirmiyim okuldan herhangi belgeyle imkanlımı acaba

  Lise derslerinin tamamını verip diploma almaya hak kazandığınıza dair bir belge işinizi görür. Diplomalar geç çıktığı için beklemek zorunda değilsiniz. O belgeyi açıköğretim bürosundan ıslak imzalı almanız halinde sorun olmaz. İyi günler.

 13. 20 Mayıs 2015 - 08:33 | #13

  özkan :

  ben uzman jandarma okulunda 1 yıl asayiş ve askeri eğitim aldım.daha sonra karakol komutan yardımcısı olarak 2 yıl görev yaptım ve kendi isteğimle bıraktım.silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum.güvenlik sektöründe bu hususlar dikkate alınırmı.

  Özel güvenlik kursundan bir kereliğine muaf olabilmek için beş yıl genel kollukta çalışmış, kendi isteğiyle ayrılmış olmak ve bunu belgelemek gerekir. Dolayısıyla uzman jandarma okulunda geçen süre sayılmaz. Çalıştığınız süre beş yıl olmadığı için kurs görerek özel güvenlik olmanız mümkün. Çalışma hayatında asker geçmişiniz katkı sağlayacaktır. İyi günler.

 14. 20 Mayıs 2015 - 08:35 | #14

  Mert :

  Mrb hocam ben liseden terkim açıköğretimden devam ediyorum askerliğimi jandarma olarak yaptım üstün hizmet ve takdir belgem var silahlı sertifika almam mümkün mü?

  Silahlı eğitim için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şarttır. Askerlikteki belgeler bu anlamda katkı sağlamaz. Önce silahsız kimlik alıp lise bitince sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 15. 20 Mayıs 2015 - 08:36 | #15

  Ümit Erdem :

  mrb hocam bende güvenlik kartı almak istiyorum yukarıdaki yazmışsınızda kaba hesapla 1000 liraya tekamül ediyorumu

  Silahlı düşünüyorsanız doğru, silahsız daha düşük oluyor. Ancak kurs fiyatı illere göre değiştiği için bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız daha doğru olur. İyi günler.

 16. 22 Mayıs 2015 - 09:46 | #16

  yasin :

  17.12.2015 tarihinde silahlı özel güvenlik kartımın geçerlilik süresi doluyor.. 23ağustos,4ekim,29kasım da yenileme sınavları görünüyor.bu sınavlardan hangisine girmem daha uygun olur .? sınavda geçme -kalma var mı? düşük puan alsak bir sorun olur mu? ve bana maliyeti kurs ücreti + sınav ücreti mi başka ücret ödeyecek miyim? ikametim izmir olmadığı halde izmirde kursa gidip sınava girebilirmiyim?

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız, işlemleri zamanında tamamlayabilmek için 23.08.2015 sınavına girmenizi tavsiye ederim. Yenileme sertifikası bir ay, soruşturma bir-iki ay zaman gerektirir. Ekim sınavında soruşturmanız yetişmez. Yenileme sınavına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Ancak silahlı yenileme eğitiminin atış bölümünde 25 mermiden 15′inin hedefte olması şarttır. Eğer bu sayıya ulaşamazsanız kursunuzla görüşüp poligon masrafını kendiniz karşılayarak istenilen sayıya ulaşana kadar yirmibeşer mermi alıp atış yapabilirsiniz. Fazladan mermi masrafı yapmak sınava silahsız girip sonra silahlı için tekrar eğitim-sınav ücreti ödemekten daha akıllıca olur. İyi günler.

 17. 22 Mayıs 2015 - 10:03 | #17

  u.aydın :

  Merhabalar Hocam benim sorum su silahli sertifika alacam kursa da katilmak istiyorum en az yanilmiyosam 2_3 ay kurs suruyor sertifika alana kadar guvenlik gorevlisi olarak calisabilirmiyim.umarim sorumu anladiniz.you gunler iyi calismalar

  Günlük ders saatleri kurs merkezleri tarafından belirlendiği için genelde 15-20 gün sürebilir. Özel güvenlik olarak çalışabilmek ancak kimlik kartını aldıktan sonra mümkündür. 20.07.2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 23.08.2015 sınavına girebilirsiniz. Detayları kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 18. 22 Mayıs 2015 - 10:04 | #18

  Fatih :

  İyi günler.Ben silahsız güvenlik sertifikası alacam sonradan silahlıya geçerken heyet raporlu sağlık raporu almam gerekecek mi ?

  Silahlıya geçme eğitimine başlamadan önce heyet raporu almanız gerekir. Silahsız raporu veya kimliği ile silahlıya geçilmez. İyi günler.

 19. 23 Mayıs 2015 - 11:25 | #19

  selim :

  20.12.2015 tarihinde silahlı özel güvenlik kartımın geçerlilik süresi doluyor.şu anda çalışmıyorum.geçerlilik süresi bittikten sonra yenileme yapabilirmiyiz?yoksa bitmeden önce yapma zorunluluk var mı?emniyete teslim edilecek evraklar sınav sonucu belli olunca mı hazırlanıyor ? teşekkürler

  Kimlik süresi dolduktan sonra da yenileme eğitimi almak mümkün, hak kaybı olmaz. Ancak eğitim, soruşturma vb. işlemler derken 3-5 ay gibi zaman geçtiğini bilmenizde yarar var. İyi bir iş imkanı olursa kimliği yenilemeniz için bu kadar zaman gerekebilir. Yenileme eğitimi alacağınız zaman kursunuz size ilinizde yapılması gereken işlemler hakkında bilgi verecektir. İyi günler.

 20. 25 Mayıs 2015 - 15:00 | #20

  Doğukan :

  İyi günler ben K.K.K lığında Uzman Erbaş olarak 21 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum 43 yaşında Orta okul mezunuyum silahım ve süresiz silah taşıma izin belgem var.Öğrenmek istediğim silahsız Özel güvenlik sertifikası alma durumunda Uzm Çvş emeklisi olmamın silahımın,ve taşıma belgesinin bana bir artısı olurmu cevabınız için şimdiden çok teşekkür edrim.

  Lise mezunu olmadığınız için silahsız kurs görebilirsiniz. Silahsız kimlikle silahlı projede görev almak mümkün olmaz. Silahlı projelerde kullanılacak silahlar, bu hizmeti sağlayan kurum tarafından temin edilir. Dolayısıyla süresiz ruhsatlı silahınızın bu anlamda katkısı olmaz. Ancak asker geçmişiniz, yaşınız sizi ilk defa kimlik alanlardan farklı kılar. Bu özelliklerinizi değerlendirebilecek işyeri mutlaka olacaktır. İyi günler.

 21. 25 Mayıs 2015 - 15:15 | #21

  sedat :

  Oncelikle merhaba hocam

  Ben yaklasik 7 yil once silahli guvenlik kursuna girdim sinavi kazandim ve atista yapip gectim yanliz ben emniyete parayi yatirip sertifikayi almadım

  Simdi hocam benim bu kazandigim hak gidermi

  Emniyete para yatirip alabilirmiyim

  tekrar bastan yazilipmi alayim yoksa yenilememi yapayim eğer hala 7 sene onceki gecerli ise

  siz daha iyisini bilirsiniz yardimci olurmusunuz tesekkur ederim.

  Sertifikayı kursunuzdan, kimliği emniyetten almanız gerekirdi. Sertifikanızı henüz almadıysanız kursunuzdan öncelikle bunu almalısınız. Eğer kursunuza ulaşamıyorsanız bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup durumu anlatarak yenileme eğitimi almanızı sağlayacak bir belge istemeniz gerekir. Bu belge TC kimliğinizle yapılacak sorgulamada görünecek ekran çıktısı olabilir. Bir kez temel eğitim görenlerin kimlik başvurusu yapmasalar da süre dolduktan sonra sadece yenileme eğitimi almaları yeterlidir. Yenileme eğitimi aldıktan sonra da o belge ve yenileme sertifikanızla kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor almanız, vergiyi yatırmanız gerektiğinden bilginiz olsun. 20 Temmuz 2015 tarihine kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 23 Ağustos 2015 sınavına girmeniz mümkün olur. İyi günler.

 22. 25 Mayıs 2015 - 15:18 | #22

  merve :

  merhaba ben 20 yaşındayım fakat silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum 21yaşı doldurmak şart mı nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim önce silahsız sonra silahlıya geçmekle uğraşmak istemiyorum direk silahlı istiyorum 1 sene beklemem mi gerekiyo çok mu şart bu yaş sınırı

  Silahlı eğitim için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şarttır. Bu şartları taşımayanlar silahlı eğitim alamaz. Uğraşmak istemiyorsanız beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster