Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 75, toplamda : 173223 kişi tarafından okundu.

 1. 20 Ekim 2014 - 16:58 | #1

  ali :

  nereye basvuru yapmamız gerekıyo

  Bulunduğunuz ildeki kursları araştırmanız gerekiyor. İyi günler.

 2. 24 Kasım 2014 - 10:06 | #2

  osman :

  sınava girmeden ala bilme şansım varmı

  Özel güvenlik olma süreci, ehliyet alma gibidir. Nasıl ki araç kullanmayı bilenler dahi sınava girip bunu ehliyetle belgeliyor. Özel güvenlikte de aynı durum geçerli. Bir özel güvenlik kursu üzerinden işlem yapmanız gerekir. İyi günler.

 3. 24 Kasım 2014 - 10:07 | #3

  Zeki :

  Silahlı güvenlik sertifikası silahsız güvenlik sertifikası yerine kullanılabilir mi? Ayrı ayrı mı almak gerekiyor.

  Silahlı kimlik sahibi olanlar ayrı bir belgeye gerek olmadan silahsız yerlerde de çalışabilir. Tersi mümkün olmaz. İyi günler.

 4. 03 Aralık 2014 - 17:37 | #4

  mustafa dursun :

  askeriyeden alınan iç güvenlik sertifikasi nın dez avantajı olurmu…

  Askerlik hizmeti sırasında alınan güvenlik belgesinin, özel güvenlikte avantajı (olumlu), dezavantajı (olumsuz) yoktur. Eğitim, kurs, sınav, rapor gibi işlem ve süreçlerden sonra belge alınabilir. İyi günler.

 5. 03 Aralık 2014 - 17:39 | #5

  Baran :

  S.A Ben kars’ta sınavıma girip ( silahsız) özel güvenlik sertfikamı aldım ama mecburen Ankara’ya ikamet etmem gerekti. Artık Ankara’da yaşıyorum. Kimlik kartımı buradan alacağım. İkametimi Ankara’ya aldım yalnız kimlik için gerekli olan evraklardan çalışma izni dilekçesini nasıl düzenlemeliyim ve nereye vermem gerekiyor ? Acil cevap verebilir misiniz ?

  Başvuru evrakları arasında çalışma izni dilekçesi diye bir belge yok. Ankara’da istenen belgelerle AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güv.Ş.’ye yapabilirsiniz. İyi günler.

 6. 31 Aralık 2014 - 08:05 | #6

  alattin :

  Silahsiz almak icin hangi egitimleri yapiyoruz

  Silahsız adayların temel eğitim diye nitelendirilen programa (100 ders saati) katılmaları yeterlidir. İyi günler.

 7. 31 Aralık 2014 - 08:06 | #7

  sadık :

  Silahsız için göz problemi çok önemlimi yada gözlüklü olmak sıkıntı olurmu

  Silahsız adaylardan 4 hekim (Göz, KBB, psikiyatri, nöroloji) onaylı rapor istenir. Bu branşlardan hekim varsa poliklinik raporu da olur. Gözlüklü olmak engel değil, ancak gözlük takmaya neden olan görme bozukluğu derecesinin +3,-3 aralığında olması gerekir. İyi günler.

 8. 31 Aralık 2014 - 08:08 | #8

  cihan aker :

  internet üzerinden basvuru yaptım ne zaman evraklarını hazırlayn derlerler bu bılgileri ogrenebılırmıyım

  İnternet üzerinden nereye başvuru yaptığınızı anlayamadım. Eğitim görüp emniyete yaptıysanız veya kurs başvurusu yapıyorsanız gerekli belgeleri kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 9. 31 Aralık 2014 - 08:09 | #9

  recep :

  sınavı kazandıktan sonra sertifikayı en geç ne kadar zamanda alabiliyoruz

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 10. 31 Aralık 2014 - 08:13 | #10

  Onur :

  Merhabalar. Ben Silahsız Eğitim almak istiyorum ve alacağımda. Silah Hakkında hiçbir eğitimim yok(uygulamalı).yani burdan sertifika aldığımda silah hakkinda bilgi sahibi ve iyi kullanacağımın garantisini verebiliyor musunuz ?

  Silah eğitimi konusunda garanti mi istiyorsunuz? Gideceğiniz kurs vermesi gereken tüm eğitimleri eksiksiz verse de bunun ne kadarını alacağınız bilinmeden zor. Bu durumda kurs da sizden tüm verilenlerin eksiksiz anlaşılması konusunda garanti isteyebilir, bilginiz olsun. Özel güvenlik eğitiminde silaha ayrılan süre 15 saati teorik, 5 saati uygulama (atış) olmak üzere toplam 20 saattir. 20 saatlik bir eğitimle keskin nişancı olmak veya silahlar hakkında tüm bilgileri vermek takdir edersiniz ki imkansız. İyi günler.

 11. 31 Aralık 2014 - 08:15 | #11

  sercan coşkun :

  sinav subattami ocakta yazılacm yetisirmi

  Şubat 2015 sınavına girebilmek için eğitimlerin 02 Ocak 2015′e kadar tamamlanmış olması gerekir. Dolayısıyla bu sınava girmeniz mümkün değil. 29 Mart sınavına girmek için de eğitimin 20 Şubat’a kadar tamamlanması isteniyor. Bu durumda Ocak sonuna doğru başlayacak bir kursa katılmanız gerekir. İyi günler.

 12. 31 Aralık 2014 - 08:16 | #12

  hasan :

  Silahli guvenlikte yarı renk körü cikiyorum bu testten gecemiyorum ama renklwri biliyor ve ayirt edebiliyorum.bu sorun oluyor mu.bilgilendirirseniz sevinirim

  Silahlı veya silahsız adaylardan istenen raporlarda renk körlüğü engel teşkil etmiyor. Dolayısıyla raporunuzda bu durum bir tespit olarak yazılsa da engel sayılmaz. İyi günler.

 13. 03 Ocak 2015 - 16:35 | #13

  sefa :

  Yillar once uyusturucudan sabika sahibi oldum ama simdi ise sicilimi sildirdim tertemiz . Belki gbt de cikiyodur . Silahli veya silahsiz sertifika alirkn gbt mdeki o suc sikinti yaratir mi . Ve kolumda dövme ve kesikler var sorun olur mu butun bunlar . Cevap verirseniz sevinirim .

  Sabıka kaydı silinse de GBT’de görüneceği için kimlik başvurusu yapmanız halinde o işleme ait mahkeme evrakını vermeniz gerekir. Dövme ve kesikler de özel güvenlik adaylarından istenen raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Silahlı için 22 yaşından gün almış en az lise mezunu, silahsız için 19 yaşından gün almış en az ortaokul mezunu olmak zorunludur. Silahlılarden tam teşekküllü devlet hastanesi raporu, silahsızlardan 4 hekim imzalı rapor (poliklinik olur) istenir. İyi günler.

 14. 13 Ocak 2015 - 15:02 | #14

  serkan :

  güvenlik kartini ikahmet adresinn kayitli oldugu ilden mi çilartacaz

  Güvenlik kart başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir, başka ilden olmaz. İyi günler.

 15. 17 Ocak 2015 - 17:32 | #15

  sadık :

  Lize mezunu değilim silahlı sertifika alabilirmiyim alamam gibi bi durumda açık öğretim okuyorum okurken alma şansım var mı yardımcı olursanız sevinirim

  Silahlı eğitim için lise mezunu olmak zorunludur. Önce silahsız alıp mezun olunca sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 16. 24 Ocak 2015 - 16:53 | #16

  sefa :

  Silahsız güvenlik için sağlık raporu yazıyor benim sırtımda %34 oranında kemik eğriliği mevcut Gündelik hayatımda pek sorun yaşamıyorum sadece ağır işte ağrı yapıyor heyet raporum var ama güvenlik için tekrardan almam gerekirse bu kemik eğriliği sorun olur mu

  Silahsız raporlarında ortopedi bölümü olmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 17. 24 Ocak 2015 - 16:53 | #17

  ugur :

  ben silahsız kazandım kaymakamlıga gittim bütün belgeleri verdim sana mesaj gelecek dediler ama halen mesajın geldigi yok en yapabilirim

  Kimlik onayları hayli zaman aldığı için beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 18. 24 Ocak 2015 - 16:54 | #18

  merve :

  Merhabalar ..
  Ben orta okul mezunuyum ve suan çalışıyorum orta okul mezunları belge alabiliyor mu liseyide dısardan okuyorum lise diploması alındıktan sonra belgede bi degişiklik olur mu ? Kurs günleri ve saatlerinide ögrene bilir miyim ?

  19 yaşından gün aldıysanız silahsız kurs görebilirsiniz. Liseyi bitirdiğinizde de 22 yaşından gün almış olmak kaydıyla dilerseniz, sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 19. Efe
  27 Ocak 2015 - 05:17 | #19

  dovme sıkıntı oluyor mu

 20. gamze
  28 Ocak 2015 - 08:47 | #20

  Mrb.bende silahsiz guvenlk sertifakasi almk istiyorum kurs suresi ne kadar ve kursa katilmak mecburimi ve kurs suresi ne kkadar haftada kac gun?

 21. ethem
  28 Ocak 2015 - 22:53 | #21

  Silahli veya silahsiz ozel guvenlik olabilmek icin hepatit b tasiyciligi sorun teskil edermi yardmlarnz icin tesekkur ederim

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster