Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  45 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 45 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 501 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 352, toplamda : 351140 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Temmuz 2016 - 15:37 | #1

  Sami Tatoğlu :

  Merhabalar. Öncelikle ayırt etmeksizin her soruya cevap vermenize hayran kaldım.
  Benim sorum: benim sağ gözümde göz tembelliği var (%90 görmüyor) silahsız için sağlık raporunda ya da başla bir durumda sorun çıkar mı ?
  Teşekkürler.

  Sağlık şartlarında görevi yapmayı engelleyecek görme kaybı olmamak şeklinde bir ifade dışında bilgi yok. Dolayısıyla konuyla ilgili karar, sağlık kurumlarının inisiyatifine bırakılmış. % 90 oldukça yüksek bir kayıp olduğu için muhtemelen olumsuz sonuçlanır. Silahsız raporu, 4 hekim imzalı rapor vermeye yetkili polikliniklerden alınabilir. İsterseniz uygun bir polikliniğe rapor ücreti yatırmadan başvurup göz hekimiyle görüşebilirsiniz. İyi günler.

 2. 19 Temmuz 2016 - 15:39 | #2

  deniz :

  kurslar ne zaman baslıyor ve ne kadar sürüyor

  Kurslar, yıllık sınav takvimine göre yapılır. 02.10.2016 tarihindeki sınava 19.08.2016′ya kadar eğitimi tamamlananlar katılabilir. Kurs başlangıç tarihleri, günlük ders saati vb. detaylar kurslar tarafından belirlendiği için bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler

 3. FIRAT
  20 Temmuz 2016 - 16:39 | #3

  BENIM SOL GOZDE 10/3 GORUYORDU AMA ONAYLANDI

 4. 21 Temmuz 2016 - 16:40 | #4

  Mehmet :

  Merhabalar bende skolyoz vardi herhangi bi sorun olurmu 2 yıl da yurt dışında yaşadım 3 4 yıl sonra bu mesleği yapmak istiyorum

  Sağlık raporu alabilmeniz halinde eğitim de alabilirsiniz. Silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için şansınız daha fazla olur sanıyorum. İyi günler.

 5. 21 Temmuz 2016 - 16:41 | #5

  Salih :

  Merhabalar. Ben bişey sormak istiyorum askerden çürük raporuyla gelen biri silahsız sertifika alabilirsiniz

  Askerden elverişsizliğe neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan hususlardan değilse sorun olmaz. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmaz. İyi günler.

 6. 25 Temmuz 2016 - 15:01 | #6

  ilker :

  Iyi gunler kollarimda kesik ve dovme var ama gecmise yonelik bir cahillik hic bir psikolojik sikintim yok silahli veya silahsiz saglik raporu alabilirmiyim.

  Silahlı için hastaneden, silahsız için poliklinikten rapor istenir. Hangisine başvuracaksanız rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşmenizi olumlu cevap almanız halinde işlemi başlatmanızı tavsiye ederim. Kişilik testine tâbi olarak silahlı alanlar var. Teste girerseniz tüm soruları ve şıkları okuyarak cevaplamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 25 Temmuz 2016 - 15:04 | #7

  gokhan :

  Kolumda dovme jilet izleri var guvenlik olma gibi sansim varmi acaba

  Silahlı için hastaneden heyet raporu, silahsız için 4 hekim imzalı poliklinik raporu istenir. Rapor ücretini yatırmadan önce ilgili bölümle görüşüp olumlu cevap almanız halinde başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Bu tür izler olanlara kişilik testinin olumlu sonuçlanması şartıyla rapor verilebiliyor. İyi günler.

 8. 25 Temmuz 2016 - 15:07 | #8

  kırımlı :

  tsk hava kuv.bırım olarak hv.güv.lik sınıfında 16 yıl uzm.çvş.olarak görev yaptım jandarmalar gibi kurstan muaf olma gibi özelliğimiz varmı BRANŞIM GÜVENLİKTİ bu konuda bilgi akışı olursa sevinirim slm

  Genel kolluk kapsamındaki polis-jandarma dışında muafiyet yok. En az lise mezunu olmak kaydıyla silahlı veya tercihinize göre silahsız eğitim almanız, sınavlarda başarılı olmanız kaydıyla kimlik müracaatı yapmanız mümkün. İyi günler.

 9. 26 Temmuz 2016 - 14:28 | #9

  rahman kamay :

  iyi günler,ben silahlı güvenlik sertifikası için başvuru yapacağım fakat renk körü olmak sağlık raporu alınmasına engel olabilir mi ? teşekkürler.

  Renk körlüğü engel değil. İyi günler.

 10. 26 Temmuz 2016 - 14:37 | #10

  Şahin OVALI :

  Hocam merhabalar , ben 2011 yılında 4,2 gr esrar maddesiyle yakalandım daha sonrasında mahkemeye çıktım ve denetim serbestliği aldım. 5 yıl infaz verildi aynı suçtan tekrar mahkemeye çıkarsam eğer hapis cezası olarak 10 ay hapis cezası kararı verilmişti. bu senenin sonunda 5 yılım doluyor . Geçtiğimiz sene ağustos ayında özel güvenlik (silahlı) için hastaneye başvurdum kolumda küçük pekte belirgin olmayan jilet izinden dolayı piskiyatri ruh sağlığına sevk etti ve ordaki doktorların buna karar verebileceğini söyledi, daha sonrasında oraya gittiğimde daha önceden amatem e gittiğim için kaydım görünüyordu ve tekrardan madde bağımlılığım var mı diye kontrol amaçlı testlere tabii tuttular bunun içinde ayrıca 250 tl para ödedim ruh sağlığına. Heyete falan çıktım tamam dediler bu iş olur sende silahını alır işine başlarsın (gözlemleri iyi yönde olduğunu söylediler, testler temiz, kişilik envanteri vs. çok iyiydi) fakat 2 gün sonra raporu almaya gittiğimde silahsız olarak raporumu onaylamışlardı. üzeirnden 1 yıl geçti neredeyse. Tekrardan başvuru yapacağım fakat bu sefer tanıdık olan bir hastanede muayene olacağım, size sorum şu ben tüm doktorlardan bile geçsem sırf o esrar dan dolayı çıktığım mahkemeden dolayı silahımı vermeme gibi bi durumları var mı ?

  dipnot : tekrar belirtmek isterim ki hakim denetim serbestliği verdi herhangi bi ceza almadım idrar tahlillerimi ve imzalarımı tam teşekkürlü verdim ve olaydan beraat ettim. herhangi bi GBT , adli sicil kaydında veya e-devlette görükmemektedir. tek sorun kolumdaki 3 tane ufak çizik.

  Uyuşturucu kullanmaktan ceza alanlara/kaydı olanlara silahlı kimlik verilmez. Ankara’da silahsız da verilmiyor ayrıca. Keşke baştan araştırsaydınız. Silahlı kimlik alamayacağınız halde rapor için normalinden fazla masraf yapıp üstelik kullanamamışsınız da. Uyuşturucu kullanımında silahsız kimlik onayı verilmemesi Ankara’ya mahsus bir durum, diğer illerdeki durumu bilemiyorum. Bulunduğunuz ilden araştırmanız doğru olur. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünde uyuşturucu kullananlara silah ruhsatı da verilmediğine dair dokümanı görebilirsiniz. İyi günler.

 11. 26 Temmuz 2016 - 16:03 | #11

  Ugur genc :

  Selam kolumda 2 3 tane cok derin olmayan cizik var yasim 34 ve silahli guvenlik olmak istiyorum lise mezunuyum bir engel teskil eder mi ve fiyatlar ne araliginda bilginiz var mi tesekkurler

  Bir üst yorumda çizik yüzünden kişilik testi yaptıran birinin anlattıklarını okuyabilirsiniz. Bazı hastaneler test yaparak olumlu/olumsuz karar verebiliyor, bazıları baştan reddediyor. Dolayısıyla karar hastanedeki hekimin inisiyatifinde. Giderlerle ilgili bilgi için de bir zahmet sayfanın başındaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Orada tüm bilgi ve var, değişebilecek giderlerin de bulunulan ilden araştırılması yazıyor. İlave edebileceğim bir husus yok. İyi günler.

 12. 27 Temmuz 2016 - 09:42 | #12

  Burak inan :

  Kolay gelsin saglik raporu sadece devlet hastanelerinde mi aliniyor yoksa özel hastanelerde verebiliyor mu özel hastanelerin belgeleri gecerli sayilir mi

  Bünyesinde tıp fakültesi bulunan özel üniversite hastanesinden de rapor alınabilir. Ancak üniversitelerle ilgili yeni düzenlemeler nedeniyle (bazılarının kapatılması gibi) değişiklik oldu mu bilemiyorum. Riske girmemek açısından devlet hastanesini tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 5 Hepsini Göster