Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  40 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 520 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 40 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 520 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 133, toplamda : 431519 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #2

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 3. Yasin
  30 Nisan 2015 - 07:59 | #3

  Selamın aleyküm arkadaşlar bakın hocam ne güzel yazmış tüm yorumları dikkatli okuyun ondan sonra yazalım jandarma olmayan sınav tâbidir nerden bilmiyorum diye düşünen arkadaşlar var çünkü jandarma iç güvenliğe bagli olarak bir kuruluş olduğunu biliyorsunuz dur yani içişleri Bakanlığı bagli kuruluş için özel güvenlik başka görev olarak calışıyor soru kolay arkaşlar atiş sizin hayatın bi parcasi 5 atiş 50 puan 50 puan lık silahlı soru var cepte yani 25 soru net yap 50 cepte sonra 4 atiş yap 40 oldu sana 90 puan 100 sorudan 50 yap sana 140 bölü 70 gectin ve basarilar ben kazandı sıkıntı yok not 21 yaş dolmuş silahlı olabilir doguda askerlik yapan kardeşim faydası yok bende doguda yaptım hakkari Çukurca gezgin tepe karakola selam lar

 4. 04 Aralık 2015 - 18:00 | #4

  taha.. :

  sağ kolumda pilatin var ama kolumu rahat kullanıyorum bi sıkıntım yok silahlı almama engel olurmu ?

  Sağlık raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye uygun hastaneleri kurslardan öğrenebilirsiniz. Herhangi bir şekilde sorun çıkarsa, silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için şansınızı orada deneyebilirsiniz. İyi günler.

 5. Doğukan
  14 Aralık 2015 - 20:57 | #5

  Herşey için Teşekkürler Ankaragüvenlik.

 6. 30 Ocak 2016 - 09:58 | #6

  buket :

  Silahsiz guvenlkler her sehirde ise girebiliyomu yoksa kursa grip seltifika aldigi sehirdemi ise giriyo

  Özel güvenlik kimlik kartı, ehliyet gibi tüm yurtta geçerlidir. İyi günler.

 7. 05 Şubat 2016 - 15:26 | #7

  mesut ünlüce :

  Yurt dışından alınmış güvenlik sertifikası turkiye de çalışmak için yeterlimi? Ve yaş sınırlaması varmı?

  Silahlı ve silahsızda en az yaşla ilgili düzenleme var, üst yaşla ilgili yok. Yabancı ülkeden alınmış belge ile Türkiye’de özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün değil. Yeniden eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 8. 15 Nisan 2016 - 15:21 | #8

  Ali :

  Selamın Aleyküm lise 2 den terkim ve konuşma sıkıntım var (kekemelik) silahsız güvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Silahsız için yetkili polikliniklerden rapor alınabilir. Kekeme olduğu halde rapor alanlar var. Konu biraz da rapor alacağınız yere bağlı sanırım. İyi günler.

 9. 23 Mayıs 2016 - 15:32 | #9

  Ahmet :

  Merhaba benim silahsız kimliğim bulunmakta kimliği alırken maliyeye harç parasını yatırdım fakat silahlıya çevirdim silahlı kimlik için yine maliyeye para yatırmam gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar yatiracam acil olarak cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  Silahsız kimliği olanlardan, silahlıya geçerken tekrar harç yatırmaları istenmez. İyi günler.

 10. 12 Ocak 2017 - 15:10 | #10

  mehmet :

  benim tahsilim ortaokulterk silahsız diploma alabilirmiyim ortaokul 1den terkimm

  Silahsız eğitime kayıt olabilmek için 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Bu nedenle ortaokulu dışarıdan tamamladıktan sonra özel güvenlik kursu mümkün olabilir. Bulunduğunuz semt/ilçe halk eğitim merkezine başvurarak dışarıdan eğitim tamamlama hakkında bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 11. 12 Ocak 2017 - 15:11 | #11

  Mustafa cakir :

  Kursu kazandim sadece elimde sertifikam var yaklasik 5 ay oldu kazandigimdan beri yeni randevu alip islem baslatacagim silahsiz ne belgeleri lazim bana

  İstenen belgeler, adetleri, başvuru şekli vb. bir çok detay illere göre değişir. Bu nedenle hangi evrakları hazırlayacağınızı, ne şekilde başvuracağınızı kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 12. 14 Ocak 2017 - 16:49 | #12

  berat :

  Orta okul terk silahlı olurmu

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Dışarıdan önce ortaokulu tamamlayıp silahsız, sonra liseyi tamamlarsanız silahlı alabilirsiniz. İyi günler.

 13. 18 Ocak 2017 - 17:36 | #13

  Canan :

  Mrb ben silahsız güvenlik kimliği almak istiyorum boyun kolonun bı önemi var mi iş bulmakta sıkıntı çeker mıyım zayıflım ve boyum kısa

  Özel güvenlik fiziki görünümün önemli olduğu bir iş alanı. Eğer iş konusunda çevreniz yoksa sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bu kesin değil, şansı yaver gidenler için çok güzel işler de bulunabilir. İyi günler.

 14. 18 Ocak 2017 - 17:37 | #14

  Emre :

  Ben 2014 sınavı kazandım ancak kimliği cikarmadim kaydım duruyomudur şimdi gitsem alabilirmiyim sertifikami Teşekkürler

  Sertifikanızın durup durmadığını ve kimlik başvurusu için yapmanız gerekenleri sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 15. 18 Ocak 2017 - 17:38 | #15

  Ferhat :

  Selamını aleykum benim daha önce silahsız kimlik kartım var ben bunu silahliya çevirdim sınavını kazandım buna ayriyeten tekrar vergi oduyormuyum tekrar sağlık raporu aliyormuyum ne yapmam gerekiyor

  Silahlı eğitim almadan önce raporu almanız gerekirdi. Kimlik başvurusu için gerekenleri de illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Kimliği olanlardan vergi tekrar istenmez. İyi günler.

 16. 18 Ocak 2017 - 17:39 | #16

  Seval :

  Sertifikamı yeniledim ama daha önce yaka kartımı çıkartamamıştım şuanda randevu bulamadığım için bekliyorum bulunduğum yerden başka bir şehirde çıkartsam ya
  ka kartımı geçerli olur mu

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 17. 18 Ocak 2017 - 17:40 | #17

  Yasin :

  Merhaba. Yabanci uyruklu olan kisilere nasildir? Yani egtim yada sertifika verilitormu?

  Özel güvenlik olabilmek için T.C. vatandaşı olmak şartı var. Bu nedenle vatandaşlık aldıktan sonra şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 23 Ocak 2017 - 10:47 | #18

  fatih :

  benim silahlı güvenlik kartımın 2013 yılında süresi doldu yenilemek için toplamda ne kadar masrafım olur ????

  Silahlı sınav ücreti 60 TL, kurs ücreti ise illere göre değiştiği için bizzat araştırmanız gerekir. İyi günler.

 19. 24 Ocak 2017 - 10:17 | #19

  Serdar :

  Arkadaşlar benim silahlı güvenlik için sadece randevum kaldı buralar hep dolu başka bir şehirden alsam olur mu ve de burdan hatalı dedi giriş istiyor o ekranda ki işlem sırası nasıl oluyor

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydının olduğu ilden yapılabilir. İyi günler.

 20. 25 Ocak 2017 - 16:43 | #20

  Serkan :

  Emekli askerim emniyet özel güvenlik şube ilk görüşmede sağlık raporu ile ilgili birşey söylemedi evrakları teslim ederken rapor eksik dediler.Şimdi raporda sorun var muhtemelen olumsuz olacak.Olumsuz olursa maliyeye yatırdığım parayı geri alabilirmiyim.

  Özel güvenliğe teslim ettiyseniz oradan dekontun asıl suretinin arkasına işlem görmedi diye yazdırıp onaylatın. Bu şekilde aynı vergi dairesinden iade alabilirsiniz. İyi günler.

 21. 25 Ocak 2017 - 16:46 | #21

  onur :

  mrb ben lise terkim ortaokul mezunuyum herhangi bi sabıkam yok silahlı sertifika alabilirmiyim ?

  Lise mezunu olmadan silahlı eğitim alınamaz. Ancak silahsız kimlik alıp dışarıdan liseyi tamamlamak şartıyla silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 22. 25 Ocak 2017 - 16:47 | #22

  FERHAT :

  merhaba benim sorum şöyle olacak size bilgi verirseniz sevinirim silahlı güvenlik sertifikası almayı düsünüyorum yaşım 32 aldıktan sonra iş imkanı için yaş sıkıntı yaratır mı bana genel olarak bilgi verir misiniz teşekkür ederim.. kolay gelsin

  Yaşınız sıkıntı yaratacak kadar büyük değil, yaşça sizden çok daha büyükler kimlik alıp iş bulabiliyor. Ancak iş imkanı illere göre değişiklik gösterebileceği için öncelikle bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 23. 02 Şubat 2017 - 09:49 | #23

  Ayşe :

  Merhaba 31 yasindayim göğüs kanserinden ameliyat oldum tedavi oldum 6 ay önce şuanda hiç bir sıkıntım yok bu sertifika almama engelmidir alınca iş bulabilirmiyım

  Öncelikle geçmiş olsun. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Tercih veya durumunuza uyan hangisi ise o birime başvurabilirsiniz. Silahlı raporunda kullandığınız ilaçlar/tedavi durumu sistemde görünebilir. Dolayısıyla önce danışıp olumlu cevap aldıktan sonra ücreti yatırmanızı tavsiye ederim. İş konusunu bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir.

 24. 02 Şubat 2017 - 09:51 | #24

  Yüksel :

  Özel güvenlik harcini yatirdim 3 ay oldu ama kimligim yok hayla mesaj da gelmedi harc parami geri arabilirmiyim

  Gecikmenin nedeni adli sicille ilgili bir konudan değilse bekleme süresi biraz fazla görünse de başkalarının da başında. Adli sicille ilgili ise başvuru yaptığınız yerden dekont aslının arkasını imzalatıp geri almanız, vergiyi yatırdığınız yerden iade istemeniz gerekir. İyi günler.

 25. 03 Şubat 2017 - 12:13 | #25

  Ramazan :

  Merhabalar özel güvenlik sertifikası almak için yaş sınırı var mı, varsa kaç yaşındakiler alabiliyor en fazla? 46 yaşındayım sertifika almak için sizce yaşım müsait mi?

  Özel güvenlik eğitimi alabilmek için en az yaşla ilgili düzenleme var, üst yaşla ilgili sınır yok. Dolayısıyla mezuniyetiniz ve tercihinize göre silahlı-silahsız eğitim alabilirsiniz. Sıkça Sorular Sorular bölümünde genel bilgi var. İleri yaşlarda eğitim alıp iş bulan çok kişi var. Ancak yine de iş konusunu, yaşadığınız şehirden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 26. 04 Şubat 2017 - 08:57 | #26

  murat :

  Ben lise mezunuyum ve kursa ihtiyaç duymuyorum daha öncede güvenlik işinde part time olarak çalıştım kursa gerek duymuyorum ve yinede kursa girmek mecburiyetim varmi silahsız güvenlik icin

  Özel güvenlik sınavlarına bireysel başvuru yok, ehliyet gibi düşünün. İyi bir eğitim alacağınız kurs bulduğunuzda pratik bilgilerin yeterli olmadığını da anlayacaksınızdır zaten. Özel güvenlik görevlisinin başı derde girmeden görev yapabilmesi için önce hak ve yetkilerini, nasıl kullanacağı bilmesi gerekir. Kısaca, özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmak için bir kurs üzerinden sınava girmeniz mümkün. İyi günler.

 27. 06 Şubat 2017 - 08:31 | #27

  Haylin :

  lise terkim silahsiz guvenlik alabilirmiyim peki derslere girme zorunlugu varmı peki bilgilendirirseniz sevinirim

  Bilgilendirme için Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atınız. 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız kurs görebilir. Özel güvenlik eğitiminde derslere girme zorunludur. Sonunda yapılan sınavda başarılı olmak gerekir. İyi günler.

 28. 06 Şubat 2017 - 08:45 | #28

  yasar :

  hocam merhaba ben 2 yıl once sınavı kazandım ama kartı almadım suanda almak ıstıyorum sınavın gecerlılık suresı kac senedır ve yenıden saglık raporu almama gerek varmıdır.

  Geçerlilik süresi sertifikanız üzerinde yazar. Raporlarda geçerlilik bir yıl olduğu için yeniden almanız gerekecek. İllerde standart uygulama yok, randevu sistemi geldi, istenen belgeler çok değişken olabiliyor. Bu nedenle eski kursunuza danışarak belge temin etmeniz uygun olur. İyi günler.

 29. 18 Şubat 2017 - 13:37 | #29

  muhammed :

  hocam nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olabilirmisin. bunun için her hangibi odeme yapmam gerekiyormu bankalar aharic

  Hangi konuda başvuru tam anlayamadım. Kursa kayıt olmak ise bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurup detayları öğrenebilirsiniz. Bu sayfanın başında genel bilgi var. Ancak kurs-rapor ücretleri gibi giderler illere göre değiştiği için oradan araştırmak uygun olur. İyi günler.

 30. 18 Şubat 2017 - 13:40 | #30

  Hidayet :

  kolay gelsin hocam ben uyusturucu kullanmaktan 20 ay ceza aldım ama bu ceza ertelendi 5 sene suc işlemezsem dosya kapanacak lise mezunuyum fiziğimde uygun silahsız güvenlik kimliği alabilirmiyim ?

  680 S.KHK ile bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldı. Aynı KHK ile uyuşturucu kullanmak da alınan ceza süresinden bağımsız olarak kendi başına bir engel sayıldı. Bu nedenle gerek ceza süresi, gerekse uyuşturucu kullanımı nedeniyle maalesef olumsuz görünüyor. Ceza kararında erteleme değil de HAGB varsa beş yılı sorunsuz tamamladığınızda aynı mahkemeden düşme kararı almayı ihmal etmeyin. Şu anki yasalara göre mümkün görünmüyor ama o zamana ne olur bilemiyorum. İyi günler.

 31. 18 Şubat 2017 - 13:43 | #31

  nail :

  iyi günler hocam yaşım 27 askerliğimi jandarma komando olarak terörle mücadelede görev yaptım yanlız gözlük kullanıyorum bu sorun olurmu birde ufak bir adli vukaata karıştım mahkemeye falan çıkmadım sadece para cezası aldım sorum olur mu iyi günler

  Silahlı için lise mezunu, silahsız için en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Askerlikte yapılan hizmet, alınan takdir vb. belgelerin eğitim anlamında katkısı yok. Silahlı için tam teşekküllü heyet raporu, silahsız için yetkili poliklinikten sağlık raporu istenir. Gözlük dereceniz +3,-3 aralığında ise başvuracağınız hastaneye bağlı olmakla birlikte genelde sorun olmuyor. Adli olayın içeriği önemli, yan sütunda Kimler Güvenlik Olamaz başlığındaki açıklamayı okuyunuz. Tereddüdünüz olursa mahkeme kararıyla birlikte il özel güvenlik şubesine danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 18 Şubat 2017 - 13:44 | #32

  durmus :

  Abi ben silahli ozel guvenlik sentifikasi almak istiyorum sinavlari zor mu kolay mi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim bide silahli ozel guvenlik sentifikasi ne kadar’a alabilirim

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Masrafla ilgili genel bilgi bu sayfanın başında var. Bazı giderleri de kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Eğitimlere katılıp verilen notları okuyan, bol bol soru çözenler başarılı olur. İyi günler.

 33. 18 Şubat 2017 - 13:46 | #33

  şahin :

  iyi. günler. sertifikayı almıştı. yalnız başka işler pesınde kostuk. 5 yılı geçti. fazladan 400 lıra mı verıyorum. öyle bi söylenti duydum. yardımcı olabilir misiniz

  Kimlik çıkarmadıysanız bir defaya mahsus vergi ve rapor masrafınız olur. Kimliğiniz varsa sadece yenileme eğitimi için gideriniz olur. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan başvuruda hazırlanacak belgeleri öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 34. 18 Şubat 2017 - 13:47 | #34

  Ahmet :

  hocam merhaba ben açıktan lise okuyorum silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Silahlı için lise mezunu, 22 yaşından gün almış olmak zorunludur. Mezuniyete çok varsa önce silahsız, sonra silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 35. 18 Şubat 2017 - 13:57 | #35

  Recep :

  Merhaba ben itiraz harc parasi yatirdim buyk ihtimalle sinavi gectim ama bana mazeret sinav harcini yatirtti guvenlik sirketi ben bu parayi geri alabilir miyim cunku sinavi gectim ve bosbosuna para yatirdim

  Mazeret sınav harcı nedir bilmiyorum, hiç duymadım. Eğer sınavdan geçtiyseniz ve özel güvenlik sınav harcı yatırdıysanız kursunuza “ilgili makama iletilmek üzere” başlıklı bir dilekçe ile başvurunuz. Dilekçede ad-soyad, TC no, paranın iade edilmesini istediğiniz size ait bir hesabın IBAN no, telefon-adres bilgileri olmalı. Kursunuz da bu dilekçeyi özel güvenlik şubeye ulaştırmakla yükümlü. İyi günler.

 36. 18 Şubat 2017 - 13:59 | #36

  gülcan :

  mrb ben silahsız güvenliği kazandım ama kimlik harcı çok fazla geldi hemen almasam 3 yada 4 ay sonra alsam herhangi bişey olurmu

  2017 yıl sonuna kadar kimlik harcı 520 TL olarak geçerli. Sertifika üzerindeki süre de kendi kendine ilerlediği için sıkıntı yok. Alacağınız kimlik, sertifikada kalan süre kadar geçerli olacak. Bu arada raporun bir yıllık geçerlilik süresi olduğunu unutmayın, vergi için sıkıntı yaşarken bir de raporu tekrar almak zorunda kalmayasınız. İyi günler.

 37. 18 Şubat 2017 - 14:03 | #37

  burak :

  selamun aleyküm kardeşim ben mesela bugün başvursam kurs ve sınav lar falan derken ne kadar süre içinde alabilirim silahlı güvenlik sertifikasını birde bu sertifikalar sürelimi mesela 5 sene sonra sadece az bi ücret ödeyip yenileme mi yapıyoruz yoksa tekrar sınav falan herşey başamı sarıyo cvp verirsen memnun olurum şimdiden teşekkürler

  24.03.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.04.2017 sınavına girmeye hak kazanırsınız. Onu kaçırırsanız sonraki sınav 30.07.2017′de yapılacak. Lise mezunu, 22 yaşından gün alanlar silahlı kurs görebilir. Gireceğiniz sınavdan 15 gün sonra sonuçlar belli olur. Sertifika yaklaşık bir haftada onaylanır (bu süre kursa göre değişebilir). Randevu alıp kimlik başvurusu yaptığınızda da kimliğiniz adresinize gelene kadar geçerli belge verilir. Özel güvenlik kimlikleri beş yılda bir yenilenir. İlk kimlikte sınavlarda başarı şartı aranır, bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafı olur. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sadece kurs-sınav ücreti için masraf olur. İyi günler.

 38. 18 Şubat 2017 - 14:12 | #38

  Merve :

  Merhaba ben silahsiz ozel guvenlik icin yazilcam peki sinavi gecemdm ozaman nolcak tekrar girebilme sansm varmi?

  Bir kez eğitim alanların, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Detaylarını kayıt olacağınız kurstan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 39. 19 Şubat 2017 - 13:00 | #39

  Yusuf :

  merhaba abi bn Kurs ücreti ödedim ve benden sinav ücreti isteddiler yani kisacasi sinav ucreti kurs ucreti evrak kimlik karti alma hepsi maliyeti ne kadar oluyor.

  Kurs ücreti kursa, sınav ücreti Polis Akd.Döner Sermaye İşl. Hesabına yatırılır. Baştan sınav ücreti dahil diye konuşmadıysanız normal olan bu. Silahsız 40, silahlı 60 TL’dir. Halk Bankası 3 TL işlem ücreti alıyor maalesef. Diğer giderlerle ilgili bilgi bu sayfanın başında verildiği gibi, illere göre değişenlerin de bulunulan ilden araştırılması gerekir. İyi günler.

 40. 19 Şubat 2017 - 13:04 | #40

  Erol CAN :

  Merhabalar ben yaklasık 1 ay önce, bir kursa kayıt oldum, ve onlar bana evraklarınızı hazırladığınız taktirde, ertesi gün sizi bi işi koyucaz dediler, ve benden 150tl üçret aldılar, ve bana bir sözleşme imzalatırkende 6. maddedekini okuttular paranın sağlık sorunu haricinde geri ödenmiceğini vurguladılar.

  ben yakalasık 1 ay oldu ve beni herhangi bir işi sokamadılar ve ben bu konudan cok şikayetciyim, 1ay oldu ve çok mahdur kaldım ben bu kayıt ücretinide geri almak istiyorum sizce buna hakkım varmı ?

  şimdiden çok tşkedrim kolay gelsin.

  Kurslardan sadece eğitim almak doğrudur, iş garantisi/iş sözü gerçekçi değildir. Maalesef siz de bu tuzağa düşmüşsünüz. Siz o parayı kurs ücretine saydırıp eğitiminizi alabilirsiniz. Eğer kursu da oradan almak istemiyorsanız özel güvenlik şubeye şikayet edeceğinizi veya savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyin. Yaptıkları yasal değil çünkü. İyi günler.

 41. 21 Şubat 2017 - 10:39 | #41

  Kurtuluş :

  Vakıflar bankasina 20 TL yatırılacak diyor.vakif bankasina yatirsam ayni şeymi? Vakıflar bankası Kıbrıs’a ait çünkü

  Her iki banka arasındaki farkı bilmiyorum, yukarıda verilen bilgi emniyetten verildiği şekildedir. Banka adında tereddütünüz varsa IBAN’dan hesabın adıyla kontrol ettirebilirsiniz. İyi günler.

 42. recep
  22 Şubat 2017 - 10:02 | #42

  hocam sınav açıklanalı 14 gün oldu sertifikalar daha çıkmadı ne zaman çıkar teşekkür ederim

 43. İbrahim
  22 Şubat 2017 - 17:34 | #43

  Hocam sertifikami aldim sonraki islemlerimide tamamladim kartimi beklerken iptal edildigi tebliğ edildi ne yapmam gerekiyor

 1. Henüz geri izleme yok.