Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  40 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 520 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 40 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 520 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 438573 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #2

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 3. Yasin
  30 Nisan 2015 - 07:59 | #3

  Selamın aleyküm arkadaşlar bakın hocam ne güzel yazmış tüm yorumları dikkatli okuyun ondan sonra yazalım jandarma olmayan sınav tâbidir nerden bilmiyorum diye düşünen arkadaşlar var çünkü jandarma iç güvenliğe bagli olarak bir kuruluş olduğunu biliyorsunuz dur yani içişleri Bakanlığı bagli kuruluş için özel güvenlik başka görev olarak calışıyor soru kolay arkaşlar atiş sizin hayatın bi parcasi 5 atiş 50 puan 50 puan lık silahlı soru var cepte yani 25 soru net yap 50 cepte sonra 4 atiş yap 40 oldu sana 90 puan 100 sorudan 50 yap sana 140 bölü 70 gectin ve basarilar ben kazandı sıkıntı yok not 21 yaş dolmuş silahlı olabilir doguda askerlik yapan kardeşim faydası yok bende doguda yaptım hakkari Çukurca gezgin tepe karakola selam lar

 4. Doğukan
  14 Aralık 2015 - 20:57 | #4

  Herşey için Teşekkürler Ankaragüvenlik.

 5. 18 Ocak 2017 - 17:40 | #5

  Yasin :

  Merhaba. Yabanci uyruklu olan kisilere nasildir? Yani egtim yada sertifika verilitormu?

  Özel güvenlik olabilmek için T.C. vatandaşı olmak şartı var. Bu nedenle vatandaşlık aldıktan sonra şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 25 Ocak 2017 - 16:43 | #6

  Serkan :

  Emekli askerim emniyet özel güvenlik şube ilk görüşmede sağlık raporu ile ilgili birşey söylemedi evrakları teslim ederken rapor eksik dediler.Şimdi raporda sorun var muhtemelen olumsuz olacak.Olumsuz olursa maliyeye yatırdığım parayı geri alabilirmiyim.

  Özel güvenliğe teslim ettiyseniz oradan dekontun asıl suretinin arkasına işlem görmedi diye yazdırıp onaylatın. Bu şekilde aynı vergi dairesinden iade alabilirsiniz. İyi günler.

 7. 25 Ocak 2017 - 16:46 | #7

  onur :

  mrb ben lise terkim ortaokul mezunuyum herhangi bi sabıkam yok silahlı sertifika alabilirmiyim ?

  Lise mezunu olmadan silahlı eğitim alınamaz. Ancak silahsız kimlik alıp dışarıdan liseyi tamamlamak şartıyla silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 8. 25 Ocak 2017 - 16:47 | #8

  FERHAT :

  merhaba benim sorum şöyle olacak size bilgi verirseniz sevinirim silahlı güvenlik sertifikası almayı düsünüyorum yaşım 32 aldıktan sonra iş imkanı için yaş sıkıntı yaratır mı bana genel olarak bilgi verir misiniz teşekkür ederim.. kolay gelsin

  Yaşınız sıkıntı yaratacak kadar büyük değil, yaşça sizden çok daha büyükler kimlik alıp iş bulabiliyor. Ancak iş imkanı illere göre değişiklik gösterebileceği için öncelikle bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 9. 02 Şubat 2017 - 09:49 | #9

  Ayşe :

  Merhaba 31 yasindayim göğüs kanserinden ameliyat oldum tedavi oldum 6 ay önce şuanda hiç bir sıkıntım yok bu sertifika almama engelmidir alınca iş bulabilirmiyım

  Öncelikle geçmiş olsun. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. Tercih veya durumunuza uyan hangisi ise o birime başvurabilirsiniz. Silahlı raporunda kullandığınız ilaçlar/tedavi durumu sistemde görünebilir. Dolayısıyla önce danışıp olumlu cevap aldıktan sonra ücreti yatırmanızı tavsiye ederim. İş konusunu bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir.

 10. 02 Şubat 2017 - 09:51 | #10

  Yüksel :

  Özel güvenlik harcini yatirdim 3 ay oldu ama kimligim yok hayla mesaj da gelmedi harc parami geri arabilirmiyim

  Gecikmenin nedeni adli sicille ilgili bir konudan değilse bekleme süresi biraz fazla görünse de başkalarının da başında. Adli sicille ilgili ise başvuru yaptığınız yerden dekont aslının arkasını imzalatıp geri almanız, vergiyi yatırdığınız yerden iade istemeniz gerekir. İyi günler.

 11. 03 Şubat 2017 - 12:13 | #11

  Ramazan :

  Merhabalar özel güvenlik sertifikası almak için yaş sınırı var mı, varsa kaç yaşındakiler alabiliyor en fazla? 46 yaşındayım sertifika almak için sizce yaşım müsait mi?

  Özel güvenlik eğitimi alabilmek için en az yaşla ilgili düzenleme var, üst yaşla ilgili sınır yok. Dolayısıyla mezuniyetiniz ve tercihinize göre silahlı-silahsız eğitim alabilirsiniz. Sıkça Sorular Sorular bölümünde genel bilgi var. İleri yaşlarda eğitim alıp iş bulan çok kişi var. Ancak yine de iş konusunu, yaşadığınız şehirden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 12. 04 Şubat 2017 - 08:57 | #12

  murat :

  Ben lise mezunuyum ve kursa ihtiyaç duymuyorum daha öncede güvenlik işinde part time olarak çalıştım kursa gerek duymuyorum ve yinede kursa girmek mecburiyetim varmi silahsız güvenlik icin

  Özel güvenlik sınavlarına bireysel başvuru yok, ehliyet gibi düşünün. İyi bir eğitim alacağınız kurs bulduğunuzda pratik bilgilerin yeterli olmadığını da anlayacaksınızdır zaten. Özel güvenlik görevlisinin başı derde girmeden görev yapabilmesi için önce hak ve yetkilerini, nasıl kullanacağı bilmesi gerekir. Kısaca, özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmak için bir kurs üzerinden sınava girmeniz mümkün. İyi günler.

 13. 06 Şubat 2017 - 08:31 | #13

  Haylin :

  lise terkim silahsiz guvenlik alabilirmiyim peki derslere girme zorunlugu varmı peki bilgilendirirseniz sevinirim

  Bilgilendirme için Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atınız. 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız kurs görebilir. Özel güvenlik eğitiminde derslere girme zorunludur. Sonunda yapılan sınavda başarılı olmak gerekir. İyi günler.

 14. 06 Şubat 2017 - 08:45 | #14

  yasar :

  hocam merhaba ben 2 yıl once sınavı kazandım ama kartı almadım suanda almak ıstıyorum sınavın gecerlılık suresı kac senedır ve yenıden saglık raporu almama gerek varmıdır.

  Geçerlilik süresi sertifikanız üzerinde yazar. Raporlarda geçerlilik bir yıl olduğu için yeniden almanız gerekecek. İllerde standart uygulama yok, randevu sistemi geldi, istenen belgeler çok değişken olabiliyor. Bu nedenle eski kursunuza danışarak belge temin etmeniz uygun olur. İyi günler.

 15. 18 Şubat 2017 - 13:37 | #15

  muhammed :

  hocam nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olabilirmisin. bunun için her hangibi odeme yapmam gerekiyormu bankalar aharic

  Hangi konuda başvuru tam anlayamadım. Kursa kayıt olmak ise bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurup detayları öğrenebilirsiniz. Bu sayfanın başında genel bilgi var. Ancak kurs-rapor ücretleri gibi giderler illere göre değiştiği için oradan araştırmak uygun olur. İyi günler.

 16. 18 Şubat 2017 - 13:40 | #16

  Hidayet :

  kolay gelsin hocam ben uyusturucu kullanmaktan 20 ay ceza aldım ama bu ceza ertelendi 5 sene suc işlemezsem dosya kapanacak lise mezunuyum fiziğimde uygun silahsız güvenlik kimliği alabilirmiyim ?

  680 S.KHK ile bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayıldı. Aynı KHK ile uyuşturucu kullanmak da alınan ceza süresinden bağımsız olarak kendi başına bir engel sayıldı. Bu nedenle gerek ceza süresi, gerekse uyuşturucu kullanımı nedeniyle maalesef olumsuz görünüyor. Ceza kararında erteleme değil de HAGB varsa beş yılı sorunsuz tamamladığınızda aynı mahkemeden düşme kararı almayı ihmal etmeyin. Şu anki yasalara göre mümkün görünmüyor ama o zamana ne olur bilemiyorum. İyi günler.

 17. 18 Şubat 2017 - 13:43 | #17

  nail :

  iyi günler hocam yaşım 27 askerliğimi jandarma komando olarak terörle mücadelede görev yaptım yanlız gözlük kullanıyorum bu sorun olurmu birde ufak bir adli vukaata karıştım mahkemeye falan çıkmadım sadece para cezası aldım sorum olur mu iyi günler

  Silahlı için lise mezunu, silahsız için en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Askerlikte yapılan hizmet, alınan takdir vb. belgelerin eğitim anlamında katkısı yok. Silahlı için tam teşekküllü heyet raporu, silahsız için yetkili poliklinikten sağlık raporu istenir. Gözlük dereceniz +3,-3 aralığında ise başvuracağınız hastaneye bağlı olmakla birlikte genelde sorun olmuyor. Adli olayın içeriği önemli, yan sütunda Kimler Güvenlik Olamaz başlığındaki açıklamayı okuyunuz. Tereddüdünüz olursa mahkeme kararıyla birlikte il özel güvenlik şubesine danışıp alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 18 Şubat 2017 - 13:44 | #18

  durmus :

  Abi ben silahli ozel guvenlik sentifikasi almak istiyorum sinavlari zor mu kolay mi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim bide silahli ozel guvenlik sentifikasi ne kadar’a alabilirim

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Masrafla ilgili genel bilgi bu sayfanın başında var. Bazı giderleri de kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Eğitimlere katılıp verilen notları okuyan, bol bol soru çözenler başarılı olur. İyi günler.

 19. 18 Şubat 2017 - 13:46 | #19

  şahin :

  iyi. günler. sertifikayı almıştı. yalnız başka işler pesınde kostuk. 5 yılı geçti. fazladan 400 lıra mı verıyorum. öyle bi söylenti duydum. yardımcı olabilir misiniz

  Kimlik çıkarmadıysanız bir defaya mahsus vergi ve rapor masrafınız olur. Kimliğiniz varsa sadece yenileme eğitimi için gideriniz olur. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan başvuruda hazırlanacak belgeleri öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 20. 18 Şubat 2017 - 13:47 | #20

  Ahmet :

  hocam merhaba ben açıktan lise okuyorum silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Silahlı için lise mezunu, 22 yaşından gün almış olmak zorunludur. Mezuniyete çok varsa önce silahsız, sonra silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 21. 18 Şubat 2017 - 13:57 | #21

  Recep :

  Merhaba ben itiraz harc parasi yatirdim buyk ihtimalle sinavi gectim ama bana mazeret sinav harcini yatirtti guvenlik sirketi ben bu parayi geri alabilir miyim cunku sinavi gectim ve bosbosuna para yatirdim

  Mazeret sınav harcı nedir bilmiyorum, hiç duymadım. Eğer sınavdan geçtiyseniz ve özel güvenlik sınav harcı yatırdıysanız kursunuza “ilgili makama iletilmek üzere” başlıklı bir dilekçe ile başvurunuz. Dilekçede ad-soyad, TC no, paranın iade edilmesini istediğiniz size ait bir hesabın IBAN no, telefon-adres bilgileri olmalı. Kursunuz da bu dilekçeyi özel güvenlik şubeye ulaştırmakla yükümlü. İyi günler.

 22. 18 Şubat 2017 - 13:59 | #22

  gülcan :

  mrb ben silahsız güvenliği kazandım ama kimlik harcı çok fazla geldi hemen almasam 3 yada 4 ay sonra alsam herhangi bişey olurmu

  2017 yıl sonuna kadar kimlik harcı 520 TL olarak geçerli. Sertifika üzerindeki süre de kendi kendine ilerlediği için sıkıntı yok. Alacağınız kimlik, sertifikada kalan süre kadar geçerli olacak. Bu arada raporun bir yıllık geçerlilik süresi olduğunu unutmayın, vergi için sıkıntı yaşarken bir de raporu tekrar almak zorunda kalmayasınız. İyi günler.

 23. 18 Şubat 2017 - 14:03 | #23

  burak :

  selamun aleyküm kardeşim ben mesela bugün başvursam kurs ve sınav lar falan derken ne kadar süre içinde alabilirim silahlı güvenlik sertifikasını birde bu sertifikalar sürelimi mesela 5 sene sonra sadece az bi ücret ödeyip yenileme mi yapıyoruz yoksa tekrar sınav falan herşey başamı sarıyo cvp verirsen memnun olurum şimdiden teşekkürler

  24.03.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.04.2017 sınavına girmeye hak kazanırsınız. Onu kaçırırsanız sonraki sınav 30.07.2017′de yapılacak. Lise mezunu, 22 yaşından gün alanlar silahlı kurs görebilir. Gireceğiniz sınavdan 15 gün sonra sonuçlar belli olur. Sertifika yaklaşık bir haftada onaylanır (bu süre kursa göre değişebilir). Randevu alıp kimlik başvurusu yaptığınızda da kimliğiniz adresinize gelene kadar geçerli belge verilir. Özel güvenlik kimlikleri beş yılda bir yenilenir. İlk kimlikte sınavlarda başarı şartı aranır, bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafı olur. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sadece kurs-sınav ücreti için masraf olur. İyi günler.

 24. 18 Şubat 2017 - 14:12 | #24

  Merve :

  Merhaba ben silahsiz ozel guvenlik icin yazilcam peki sinavi gecemdm ozaman nolcak tekrar girebilme sansm varmi?

  Bir kez eğitim alanların, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Detaylarını kayıt olacağınız kurstan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 25. 19 Şubat 2017 - 13:00 | #25

  Yusuf :

  merhaba abi bn Kurs ücreti ödedim ve benden sinav ücreti isteddiler yani kisacasi sinav ucreti kurs ucreti evrak kimlik karti alma hepsi maliyeti ne kadar oluyor.

  Kurs ücreti kursa, sınav ücreti Polis Akd.Döner Sermaye İşl. Hesabına yatırılır. Baştan sınav ücreti dahil diye konuşmadıysanız normal olan bu. Silahsız 40, silahlı 60 TL’dir. Halk Bankası 3 TL işlem ücreti alıyor maalesef. Diğer giderlerle ilgili bilgi bu sayfanın başında verildiği gibi, illere göre değişenlerin de bulunulan ilden araştırılması gerekir. İyi günler.

 26. 19 Şubat 2017 - 13:04 | #26

  Erol CAN :

  Merhabalar ben yaklasık 1 ay önce, bir kursa kayıt oldum, ve onlar bana evraklarınızı hazırladığınız taktirde, ertesi gün sizi bi işi koyucaz dediler, ve benden 150tl üçret aldılar, ve bana bir sözleşme imzalatırkende 6. maddedekini okuttular paranın sağlık sorunu haricinde geri ödenmiceğini vurguladılar.

  ben yakalasık 1 ay oldu ve beni herhangi bir işi sokamadılar ve ben bu konudan cok şikayetciyim, 1ay oldu ve çok mahdur kaldım ben bu kayıt ücretinide geri almak istiyorum sizce buna hakkım varmı ?

  şimdiden çok tşkedrim kolay gelsin.

  Kurslardan sadece eğitim almak doğrudur, iş garantisi/iş sözü gerçekçi değildir. Maalesef siz de bu tuzağa düşmüşsünüz. Siz o parayı kurs ücretine saydırıp eğitiminizi alabilirsiniz. Eğer kursu da oradan almak istemiyorsanız özel güvenlik şubeye şikayet edeceğinizi veya savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyin. Yaptıkları yasal değil çünkü. İyi günler.

 27. 21 Şubat 2017 - 10:39 | #27

  Kurtuluş :

  Vakıflar bankasina 20 TL yatırılacak diyor.vakif bankasina yatirsam ayni şeymi? Vakıflar bankası Kıbrıs’a ait çünkü

  Her iki banka arasındaki farkı bilmiyorum, yukarıda verilen bilgi emniyetten verildiği şekildedir. Banka adında tereddütünüz varsa IBAN’dan hesabın adıyla kontrol ettirebilirsiniz. İyi günler.

 28. 28 Şubat 2017 - 17:09 | #28

  recep :

  hocam sınav açıklanalı 14 gün oldu sertifikalar daha çıkmadı ne zaman çıkar teşekkür ederim

  Hem sertifika çıkmamış, hem de zamanında cevap verilemedi. Bundan dolayı kusura bakmayın. Sertifika onayı tamamen kursunuzla ilgili bir durum. Dolayısıyla oradan takip etmeniz gerekir, başka kimse bilemez. İyi günler.

 29. 28 Şubat 2017 - 17:11 | #29

  İbrahim :

  Hocam sertifikami aldim sonraki islemlerimide tamamladim kartimi beklerken iptal edildigi tebliğ edildi ne yapmam gerekiyor

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın öncelikle. İptal edilme gerekçesi tebliğde yazıyor olmalı. Eğer FETÖ/PDY iltisaklı olmak gerekçe gösterilmişse maalesef yapacak bir şey yok. Bundan başka bir nedeni varsa adli sicille ilgili olabilir. BİMER’e yazıp olumlu cevap alanlar var. İsterseniz siz de yazıp şansınızı deneyin, bir haksızlık varsa mutlaka giderilecektir. İyi günler.

 30. 28 Şubat 2017 - 17:12 | #30

  gülcan :

  kimliği çıkarttıktan sonra üniformalarımız kim tarafından tahsis edilecek

  Üniforma ve görev teçhizatı, çalıştığınız şirket/kurum tarafından temin edilir. İyi günler.

 31. 28 Şubat 2017 - 17:13 | #31

  savaş :

  Merhaba hocam sinava gircem 5 martta daha önce sinav ucreti istediler 60 tl yatirdim simdi giriş belgesi icin tekrar 65 tl istiyorlar doğruluğu nedir bunun dolandiriyor olabilirlermi oyle bi durum varsa ne yapmalıyım.

  Sınav ücretini yatıranlara sınav ücreti kurslar tarafından verilir. Tekrar ücret istenmesi yasal değil, ödemek zorunda değilsiniz. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine durumu bildireceğinizi söyleyerek sınav belgenizi almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 32. 28 Şubat 2017 - 17:14 | #32

  ibrahim beşikçi :

  ben imtihanı kazandım şimdi kimlik belgesini almak için bekliyorum sorum şu kimlik harcını maliyeye kredi kartı ile yatırabilirmiyiz teşekkür ederim

  Kimlik harcını nakit isterler, kredi kartı yok maalesef. İyi günler.

 33. 04 Mart 2017 - 09:47 | #33

  Özkan Acıdemir :

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı güvenlik sınavına kazandın sertifikamı aldım evraklarımı hazırladım harcı da yatırdım ama özel güvenlik Şubesi nde devam eden bir mahkemem çıktı bu mahkeme sonuçlanana kadar bana kimlik alamayacağımı söylediler mahkemede yakın bir zamanda sonuçlanırmayacağı için ben yatırdığım harç parasını geri almak istiyorum hangi yolları izlemem lazım

  Özel güvenlik şubeye verdiğiniz vergi dekontunun arkasına “işlem görmedi” diye yazdırıp geri alın. Bu dekontla vergiyi yatırdığınız yerden iade alabilirsiniz. İyi günler.

 34. 06 Mart 2017 - 17:59 | #34

  Mehmet :

  Sa hocam benim sorum şöyle ben yaklaşık 20-25 gn önce bütün belgelerimi kursuma verdim 30.04.2017 tatihinde yapılacak sınav için belgeleri verdim eğitim normal olarak kaçında başlıo bilginiz varmı

  Bu sorunuza sadece kursunuzdan cevap alabilirsiniz. Emniyetin belirlediği takvime uymak koşuluyla başlangıç-bitiş, günlük ders saati gibi detayları kurslar tayin eder, başkaları bilemez. İyi günler.

 35. 14 Mart 2017 - 15:29 | #35

  Ejder :

  sa abi lise mezunuyum suanda askerdeyim ve askerden sonra silahlı güvenlik sertifikası almayı düsünüyorum yanlız gözlerimde 4.5 miyop ve 4 astiğmatım var sıkıntı olurmu acaba silahlı veya silahsız herhangi biri içinde ğeçerli

  Görme ile ilgili aranan şartlar silahlı-silahsız aynıdır. Silahlı için genelde +3,-3 aralığındaki görme bozukluğu sorun olmuyor. Yine de takdir heyet raporu verebilen hastanenin ilgili hekimindedir. Bazı hastaneler “gözlüklü” yazarak da onay verebiliyor. İyi günler.

 36. 14 Mart 2017 - 15:31 | #36

  Emin :

  Merhaba;
  silahsız kimliği silahlıya çevireceğim silahsız kimliğimin süresi bir yıl geçti. Evraklarımı emniyete verdikten sonra çalışmaya başlıyabilirmiyim?

  saygılarımla.

  Silahsız kimliğinin süresi dolan biri önce silahsız-yenileme eğitimi alması gerekir. Süresi dolmuş kartla silah eğitimi alamazsınız. Ekonomik olarak da bu sıralama uygun. Yenilemede sınava katılmak kaydıyla başarı şartı yok, diğeri temel kapsamında olduğu için ilk notunuzla değerlendirilir. İyi günler.

 37. BİLAL
  19 Mart 2017 - 20:36 | #37

  Mehmet fiyatlar yukarıda yazmış ama toplam 1400 küsür gidiyor. max 800 kurs, 550tl kart vergi ve basım, ıvır zıvırlar 50tl, 1400 ortalama.. Eğer firma aracılığı ile yaptıysan onlar sana yardımcı olur. Veya internetten, kariyer.netten bakabilirsin kardeşim. Bol şans.

 38. levent
  21 Mart 2017 - 12:26 | #38

  ortalama herşeyi içinde 1200 lirayı buluyor 400 tl falan kursa veriyorsun sınava da 60 tl veriyorsun herşey bittikten sonra kimliği almaya hak kazandığında da 500 küsür kimlik için harç ödüyorsun bu peşin tabi evraktı falan gene 1000 – 1200 tl falan tutuyor

 39. 21 Mart 2017 - 14:49 | #39

  Esra Korkmaz :

  İyi günler ben 18 yaşındayken silahsız özle güvenlik sertifikası almıştım.Ancak maliyeye ücret falan yatırmadım sertifikam hala elimde. İşe girip çalışmak istiyorum bu durun problem yaratır mı? Çalışırken de maliyeye o ücreti yatırabilir miyim? Silahlya çevirsem ne derece fark olur?”

  Özel güvenlik olarak çalışmak sadece kimlikle mümkün. Sertifika, sınavı başardığınızın belgesidir, kimlik yerine geçmez. Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Süre doldu ise yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Silahlıya geçme de sertifikada kalan süre, şimdiki yaşınız, mezuniyetiniz gibi detaylara göre değişir. Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz. İyi günler.

 40. 21 Mart 2017 - 15:06 | #40

  naz :

  Ben yeni yazıldm silahsz kursa toplam ne kadar ucret yatırmam gerekli birde sınava nasıl calsmalym sizce

  Kimlik maliyeti ile ilgili, bu sayfanın başında yeterli bilgi verildi. Lütfen okuyunuz. Kayıt olduğunuz kursa ne kadar ödeme yapacağınızı sadece oradan öğrenebilirsiniz, bizler bilemeyiz. Derslerde uzman eğiticiler, size soru çıkan konuları anlatacaktır. Eğitim bitince bol bol soru çözmek yararlı olur. İyi günler.

 41. 21 Mart 2017 - 15:08 | #41

  mehmet :

  Toplam silahlı sertifikaya ne kadar para gidiyor bide diyelim silahlı sınavı kazandım kurs geçici olarak iş Veriyor mu yoksa kendimiz mi iş buluyoruz

  Maliyet bilgisi sayfanın başında var. İş konusu da kursunuzla görüşmeniz gereken bir durum. Ancak kursların sadece eğitim vermekle yükümlü olduğunu belirteyim. Eğitiminiz bitince kursunuz işe yönlendirebilir veya şahsen başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 42. 21 Mart 2017 - 15:26 | #42

  murat :

  ben güvenlik sertifikası almak istiyorum nasıl alabilirim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var. Silahlı/silahsız duruma, tercihe göre tüm detayları görebilirsiniz. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına girmeniz mümkün. İyi günler.

 43. 22 Mart 2017 - 11:17 | #43

  Çağlar :

  Merhaba ben açık öğretim sınavını başarıyla bitirdim diplomami almaya hak kazandım yanliz 2 aylık süreç içinde âlâ biliyormusuz benim silahlı özel güvenlik alma şansım varmi liseden diploma aldım yazzizi getirsem yeterli olurmu bilgilendirirseniz sevinirim

  Açıköğretim bürosundan liseden mezun olmaya hak kazandığınızı yazan ıslak imzalı bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. 22 yaşından almak kaydıyla silahlı kursa kaydınız mümkün. Girebileceğiniz ilk sınav 30.07.2017′de yapılacak, bu arada muhtemelen diplomanız da onaylanır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.