Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 62, toplamda : 185048 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. 02 Nisan 2013 - 13:06 | #2

  yunus emre :

  ben emekli uzman çavuşum güvenlik amiri veya personeli olarak görev yapmak istiyorum bana gerekli olan bilgileri verir seniz sevinirim saygılarımla…

  Jandarma sınıfından değilseniz önce eğitim almanız gerekir. Kimlik kartını aldıktan sonra başvuracağınız işyerinde belirttiğiniz pozisyonlar uygunsa çalışabilirsiniz. Jandarma sınıfından iseniz Sitemizin sağ sütun en alt kısmında Bağlantılar/EGM/Rehber bölümünde genel kolluk mensuplarının kimlik çıkarması için gerekenler var. İyi günler.

 3. 16 Nisan 2013 - 11:51 | #3

  AHmet :

  selam Ben silahsız güvenlik sertifikası yurt dışında geçerli olurmu yani yurtdışına gitsem orada özel güvenlik olarak çalışabilirmiyim ? teşekkürler.

  Türkiye’de aldığınız özel güvenlik kimliği yurt dışında geçerli olmaz. Gideceğiniz ülkede verilen eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 4. 24 Mayıs 2013 - 10:20 | #4

  ahmet :

  Silahlı güvenlik sertifikasini kazandım tum işleri hallettim son olarak 2010 yılında resmi belgede sahtecilik suçundan 25 ay hapis cezası aldım dosya Yargıtayda bekliyor şu anda sertifikami vermiyorlar vergi dairesine yatirdigim 414, 63tl yi geri alabilirmiyim

  Vergi dekontunun asıl suretini kimlik başvurusu yaptığınız yerden arkasına “işlem görmedi” diye yazdırıp onaylatarak almanız gerekir. Daha sonra aynı vergi dairesine başvurup iade isteyebilirsiniz. İyi günler.

 5. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #5

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 6. 10 Şubat 2015 - 17:33 | #6

  ethem :

  Silahli veya silahsiz ozel guvenlik olabilmek icin hepatit b tasiyciligi sorun teskil edermi yardmlarnz icin tesekkur ederim

  Rapor aldığınız takdirde sorun olmaz. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine rapor için uygun hastaneyi danışabilirsiniz. İyi günler.

 7. 10 Şubat 2015 - 17:35 | #7

  murat :

  Meraba
  ben murat ben lise mezunuyum guvenlik sertifikasi almak istiyorum yasim 22yil.olarak.ama gun.olarak.doldurmadim silahsiz alsam geri silahliya cevire bilirmiyim .ucretler ne kadar bilgilendirirseniz sevinirim

  Silahlı için lise mezunu ve 21 yaşını doldurup 22 yaşından gün almak gerekir. Duruma göre silahlı alabilirsiniz. Sayfanın başında kimlik maliyeti ile ilgili bilgi var. İyi günler.

 8. 10 Şubat 2015 - 17:38 | #8

  Elif :

  Merhaba silahsız özel güvenlik olmak istiyorum 19 yaşındayım lise mezunuyum hiç bir bilgim yok neler yapmam gerekiyor? kurs ne kadar sürüyor? seltifikayı ne kadar bir süre diliminde alırım? kayıtlar nezaman başlıyor ?

  Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. Sorularınıza en doğru cevabı da oradan alabilirsiniz. Eğitim başlangıcı, süresi vb. konular kurslar tarafından belirlenir. İyi günler.

 9. 10 Şubat 2015 - 17:55 | #9

  ahmet :

  475 tl karton kağıt için çok fazla. yeni ehliyetler bile 15 tl. iken bu 475 tl rakam sadece bana mı fazla geliyor.

  475 TL verilen kart değil, çalışma iznidir. Ancak diğer masraflarla birlikte hayli yüksek bir meblağ olduğu da bir gerçek. İyi günler.

 10. 11 Şubat 2015 - 10:42 | #10

  adile :

  İyi qünler hocam ben silahsiz guvenlik için basvurdum ama sizin deyisinizle heyet raporu ucreti farki var arada ama ben 200 tl verdim ve raporda silahli guvenlik gorevlisi olur yaziyo sebebi nedir anlayamadim…

  Silahsız eğitim için silahlı raporu almışsınız anlaşılan. Silahsız adaylar poliklinikten bu raporu alabilir, Ankara’da 30 TL. Silahsızlar hastaneye başvurmadığı için hastane, sizi silahlı gibi değerlendirmiş olabilir. Sebebini siz anlamadıysanız başka kim anlayabilir? İyi günler.

 11. 11 Şubat 2015 - 11:30 | #11

  volkan :

  merhaba;
  Ankara Güvenlik 54.sınava silahlı olarak girdim fakat puan yetersiz olduğundan kimliğimi silahsız olarak çıkarttım. Tekrar sınava girmem için silahtan gerekli olan harcı yatırdım. sınavı geçmem durumunda kimliği yenileme aşamasında herhangi bir ücret daha yatırmam gerekiyormu ? Bu aşamada ne yapılması gerekiyor ?
  Teşekkürler.

  Öncelikle bir kavram karmaşasını önlemek için düzeltme yapalım. Yenileme; ilk kimliğin alınmasının üzerinden beş yıl geçtikten sonra yapılan eğitimtir. Sizin silahsızdan silahlıya geçmeniz yenileme olarak tabir edilmez. Raporunuz silahlıya uygun ve silahsız kimliğiniz varsa başka masrafınız olmaması gerekir. Yapılması gerekenler konusunda kursunuza danışmanız uygun olur. İşlemlerde illere göre farklılıklar olabiliyor çünkü. İyi günler.

 12. 13 Şubat 2015 - 08:31 | #12

  osman :

  33 yasindayim guvenlik gorevlisi olabilirmiyim. Silahli silahsiz.

  Ortaokul mezunu iseniz silahsız, lise mezunu iseniz silahlı eğitimi diğer şartlarınızın da uygun olması kaydıyla alabilirsiniz. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2015 - 09:49 | #13

  mesut :

  Sınavda çıkan rutin sorular neler kurs süresi ne kadar kurşun toplam maliyeti ne kadar bi uzman Çavuş için silahlı olucak jandarma sınıfı

  J.Uz.Çvş. olan kişi en az beş yıl hizmet edip kendi isteğiyle ayrılmışsa başlangıçta eğitimden muaftır. İyi günler.

 14. 18 Şubat 2015 - 10:05 | #14

  mustafa y :

  hocam ben açık öğretim lise öğrencisiyim silahlı güvelik sertifikasını alabilirmiyim.alırsam iş imkanları nasıl.

  Silahlı güvenlik eğitimi alabilmek için kayıt olurken liseden mezun olduğunun belgelenmesi gerekir. Önce silahsız eğitim alıp liseyi bitirince silahlıya geçmeniz mümkün. İş imkanlarını bulunduğunuz ilden araştırmanız yararlı olur. İyi günler.

 15. 18 Şubat 2015 - 10:06 | #15

  ibrahim halil :

  hocam ben silahlı sertifikayı aldım ama harç parasını maliyeye yatırmadım emniyetten kartı çıkarmadım ne zamana kadar sürem var ?

  Kimlik başvurusunu, sertifikanız üzerinde yazan beş yıllık süre içerisinde istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ancak verginin yıllara göre arttığını, raporun geçerlilik süresinin bir yıl olduğunu dikkate almalısınız. İyi günler.

 16. 18 Şubat 2015 - 10:10 | #16

  şengül :

  İyi akşamlar bende kayit yaptirmak istiyorum. Orta okul mezunuyum acik lise okuyorum ve orta okul diplomam kaydimin olduğu okulda. Bunun için ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

  Silahsız eğitim alabilirsiniz. Liseden mezun olduğunuzda dilerseniz sadece silah fark kursu görerek silahlıya geçmeniz mümkün. Öğrenci olduğunuza dair belgeyi açık öğretim bürosundan alabilirsiniz. İyi günler.

 17. 18 Şubat 2015 - 10:16 | #17

  mert :

  ben silahlı güvenlik sınavını kazandım tahminen işlemlere nezaman başlayabilirim ve masraflarım ne olur syn. hocam

  Masraflarla ilgili bilgi yukarıda var. Daha fazlasını ancak kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Muhtemelen kursunuz, sertifikanızı verirken yapacaklarınızı açıklayacaktır. İşlemlerde illere göre farklı uygulamalar olduğu için en doğrusu bu. İyi günler.

 18. 18 Şubat 2015 - 14:04 | #18

  Sercan yıldız :

  Merhaba ben silahsız bir güvenlik belgesi almak istiyorum ama bir kulagimda işitme kaybı var sorun olurmu acaba.

  Silahsız adayların 4 hekim (KBB, nöroloji, psikiyatri, göz) imzalı rapor verebilen poliklinik raporu almaları gerekir. Sağlık şartlarında görevi yapmaya engel teşkil etmeyecek şekilde ifade edilmiş. İşitme kaybınızın derecesine göre karar orada verilecektir. İyi günler.

 19. bozkurt
  20 Şubat 2015 - 12:30 | #19

  18 yaşına giren herkez başlar arkadaşlar silahsız silahlıya ise lise mezunu ve 22 yaşında olmak gerekiyor ayrıca 2 yıl üniversite oku bak işine ne işin var burda;)

 20. 24 Şubat 2015 - 08:23 | #20

  Aslı :

  Meraba ben bir ay sonra 18 yasina gircem acaba silahsız kurslara baslayabilirmiyim?

  Silahsız eğitim için en az ortaokul mezunu 19 yaşından gün almak gerekir. Yaşınız uygun olduğunda başvurabilirsiniz. İyi günler.

 21. 24 Şubat 2015 - 08:29 | #21

  seher :

  silahlı özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazandım bn ankarada bastırcam ,bundan sonra yapmam gereken işlemleri yazarmısınız malıyeye 475 tl yatırmam gerektıgını bılıyorum sadece

  Ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde detaylı bilgi var. İyi günler.

 22. 24 Şubat 2015 - 08:31 | #22

  mert :

  @A.GÜLŞEN
  sınavı kazanma süremden kaç gün sonra kartım çıkar onu öğrenmek istiyorum güvenlik şirketini aradım 15 günden önce çıkmaz diyorlar diğer alan arkadaşlarım sadece 1 hafta sürdüğüü söylüyorlar

  Sertifika ve kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için bu konuda sağlıklı bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 23. 24 Şubat 2015 - 08:35 | #23

  ayşe :

  ben ayşe 06.15.1994 doğumluyum. Boy 1. 77 silahlı sertifika almak istiyorum ama 22 yaşından gün almamışsin diyorlar ve haziranı beklememi söylediler. Ben martta gitsem kayıt yaptırabilir miyim yaş sorun olur mu

  Yaşın sorun olduğu, beklemeniz gerektiği söylenmiş zaten size. Silahlı eğitimin başladığı gün itibariyle 22 yaşından gün almanız kanuni bir zorunluluk olup illere, kurslara göre değişmez. 15.06.2015′den sonra açılacak eğitimlere katılabilirsiniz. İyi günler.

 24. 24 Şubat 2015 - 08:36 | #24

  semra :

  Ben 28 yaşında 160 boyunda biriyim silahsız güvenlik kursuna girebilir miyim.ama liseyi bitirmeden sorun oluyormu. Lise mezunu olmamam

  En az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim alabilir. İyi günler.

 25. 24 Şubat 2015 - 08:51 | #25

  riza :

  Hocam ben orta okul mezun uyum fakat askerligimi pasa koruması ve ikamet koruma olarak yaptım belgemde var silahli sertifika almamma yardımcı olurmu bu belge

  Silahlı eğitim için en az lise mezunu olmak zorunlu, askerlikteki belgeler bu konuda fayda sağlamaz maalesef. Silahsız eğitim alıp dışarıdan liseyi bitirmeniz halinde sadece silah eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 26. 24 Şubat 2015 - 08:54 | #26

  ERDOĞAN TÜRKOĞLU :

  ben özel güvenlik bölümü 2 . sınıf öğrencisiyim. 22 yaşındayım. okuldan mezun olmadan silah eğitimi alarak bölümümden silahlı özel güvenlik sertifakası alabilir miyim ?

  Sadece silah eğitimi almak için önce temelden eğitim alıp sınavdan geçmek gerekir. Özel güvenlik önlisans mezuniyetiniz gerçekleştiğinde temel eğitim yerine geçerli olur. Ancak devam ederken temel eğitim eksik olduğu için silahlı eğitim alamazsınız. Ayrıca bölümünüz sadece silahsız belge verir. Silahlı eğitim, dışarıda özel kurslardan tamamlanır. Bu nedenle mezun olduktan sonra başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 24 Şubat 2015 - 09:06 | #27

  sedat :

  merhaba 29 martta silahsız güvenlik için sınava gireceğim güvenlik kursum benden 100 lira sınav ücreti istedi ancak ben bu ücretin normalde daha düşük olduğunu öğrendim acaba kendim bankadan yatırıp dekontunu götürme şansım varmı varsa bankamatikten yatırabilirmiyim

  Silahsız sınav ücreti tüm yurtta halen 40 TL.dir. Sağ sütunda sınav ücretinin yatırılacağı banka ve hesap numarası ile ilgili bilgiler var. Ancak emniyet sınav ücretini yatıran kişinin adı soyadı ve TC numarasının dekontta görünmesini istediği için bankamatikten değil, şubeden yatırmanızı tavsiye ederim. Dekontun bir asıl, bir okunaklı fotokopisini kursunuza vermeniz gerekir. İyi günler.

 28. 24 Şubat 2015 - 09:08 | #28

  jale :

  hocam merhabalar bende silahsız güvenlik için sınav parası yatıracağım acaba 2015 için ücret ne kadardır çalıştığım için bankaya gidemiyorum bankamatikten hangi hesap numarasına yatırmam gerikiyor

  Silahlı 60, silahsız 40 TL.dir. Aslında bu kadar basit konularda kursunuzun bilgi verip yönlendirmesi gerekir. TC numarası ve isim-soyisim bilgilerinin dekontta yer alması şart olduğundan bankamatikten değil şubeden yatırmanız gerekir. Banka bilgileri yan sütunda var. İyi günler.

 29. 24 Şubat 2015 - 09:11 | #29

  cadi :

  Hocam ben heyet raporunu silahsiz icin 250 tl aldilar benden mersinde hastanede silahsiz ozel guvenlik olur yazdilar kursada istanbulda yzldim herkes dedi biz heyete 50 verdik 200 tlmi geri alabilirmiyim bebln

  Parayı nereye yatırdıysanız geri alıp alamayacağınızı da doğal olarak oradan sormanız gerekir. Kimlik olmadan özel güvenlik olarak çalışmak mümkün değil. İyi günler.

 30. 24 Şubat 2015 - 09:13 | #30

  hüseyin :

  1 gözü görmeyen silahlı güvenlik olabilir mi

  Belli derecelerde görme bozukluğu sorun olmuyor ama bir gözün tamamen görmemesi halinde rapor almak mümkün olmaz maalesef. İyi günler.

 31. 24 Şubat 2015 - 09:15 | #31

  durmus :

  mrb hocam ben askerde iken 35 gunluk bi ceza aldım bunu acık ceza evinde infaz ettim şimdi silahsız guvenlige basvurdum kazandığım zaman benden mahkeme kararı istenirmi
  tesekkurler

  Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı yazıda kırmızı renkle vurgulanan suçlar haricinde bir nedenle, ceza süresi de bir yıldan az olmak kaydıyla sorun olmaz. Mahkeme kararı da başvuruda istenir. İyi günler.

 32. 24 Şubat 2015 - 11:57 | #32

  ramazan :

  silahlı güvenlik kursuna yazılcam ama kolumda biraz yanık izi var sıkıntı olurmu

  Rapor aldığınız takdirde sorun olmaz. İçinizde şüphe varsa hastaneye rapor ücretini yatırmadan önce ilgili kliniğe danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 25 Şubat 2015 - 08:21 | #33

  tolga :

  Güvenlik başvurusunu nerden yapıyoruz bilen varsa yardımcı olrmusnuz

  Güvenlik işlemleri, ehliyet almak gibi düşünülebilir. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurunuz. İyi günler.

 34. 25 Şubat 2015 - 18:14 | #34

  AHMET :

  SLM HOCAM BEN SERTİFİKAYI ALDIM ŞİMDİ ÖNCE MALİYE HARCI MI YOKSA NOTER TASDİKİ MI GEREKLIDİR BİLGİLENDİRSENİZ SEVİNİRİMM

  Sertifikayı verirken kursunuzun açıklaması gerekirdi. Noter tastiki niçin gerekiyor bilmiyorum örneğin. İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız yararlı olur. İyi günler.

 35. 25 Şubat 2015 - 18:20 | #35

  İBRAHİM :

  Selamaleyküm ben özel güvenlik sınavını kazandım ve sertifikayı bekliyorum.
  Ama hangi evraklar lazım onu bilmiyorum, acaba bana söyleyebilirmisiniz. Hangi evrakları hazırlamamı?

  Sertifikayı verirken kursunuz size, nerede hangi işlemi yaptıracağınızı, vergiyi nereye yatıracağınızı izah edecektir. Bu işlemler illere göre farklılık gösterebildiği için en doğru bilgi, kursunuzdan alacağınız olacaktır. Genel bilgi ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde var. İyi günler.

 36. 02 Mart 2015 - 18:24 | #36

  M.kaya :

  Selamun aleykum benim soracagim konu ise yukaridaki fiyatlara gore 650 TL yi bile bulmazken neden disarida en az özellikle silahsiz 800 TL den basliyor kanunen yasal borsey mi bu acaba?

  Yukarıdaki giderlerden rapor ve kurs ücretleri illere göre değişebilir. Taban fiyat uygulaması yok, serbest piyasa ekonomisi diye açıklıyorlar bu durumu. Kurs sayısı arttıkça rekabet nedeniyle kurs fiyatları düşüyor. İyi günler.

 37. 02 Mart 2015 - 18:25 | #37

  Selma doğan :

  Silahli yada silahsız da boy sorun teşkil eder mi acaba boy 155 158 civari

  Sağlık şartlarında boy-kilo ile ilgili standart verilmemiş. Ancak uzun boylu olanların iş bulmada avantajlı olduğunu belirtmek gerek. İyi günler.

 38. 02 Mart 2015 - 18:26 | #38

  mıtat :

  Slm hocam kardesım silahlı guvenlık oldu guvenlık memurları yesıl pasaport verıyolarmıdır yurt dışına cıkısı serbest mıdır lutfen cevabınızı beklıyorum tsk

  Belirttiğiniz durum yeşil pasaport almayı sağlamaz. İyi günler.

 39. 02 Mart 2015 - 18:28 | #39

  kadir tolu :

  mrb ben silahsız kimlik kartını yatırmıştı şimdi silah sertifikasını aldım tekrar harç yatırman gerekli diyorlar 475 lira tekrar yatırmak zorundamıyım tşk.

  Silahsız kartı olanlar, silahlıya geçtiklerinde tekrar vergi yatırmazlar. Konu hakkında bilgisi olmayanlara bakmayın. İyi günler.

 40. 03 Mart 2015 - 09:40 | #40

  osman :

  Ben özel güvenlik belgesi almak istiyorum hafta ici sabah aksam full calısıyorun cumartesi günleri derslerine girsem olurmu

  İki sınav arasındaki zaman sadece haftasonu kurs açmaya pek elverişli olmadığından hafta sonu kursu genelde açılmıyor. Haftada bir günlük kurs da olmaz zaten. Bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanızda yarar var. İyi günler.

 41. 05 Mart 2015 - 09:02 | #41

  nurten :

  Merhaba ben açık öğretim lise okuyorum acaba sertifika alabilir miyim yoksa mezun olmam şart mi

  19 yaşından gün almak kaydıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.