Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 220 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az BİR AY ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 475 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

 

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 226494 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Temmuz 2015 - 15:36 | #1

  feride :

  Hocam ben silahsız dusunuom yasimin 19olmasi sorun olur mu?Üniversite mezunuyum

  Üniversite derken önlisans kastediyorsunuz sanırım. İkisi arasındaki fark özel güvenlikte önemlidir çünkü. Yaş nedeniyle silahsız kurs görmeniz mümkün. 22′den gün aldığınızda dilerseniz sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz de mümkün olur. İyi günler.

 2. 10 Temmuz 2015 - 16:21 | #2

  fatime :

  Hocam ben silah sertifikası almak istiyorum ve ayriyeten ozelgüvenlik ve koruma bölümünden mezunum silah dersi görmüsüm 22.09 1993 dogumluyum silah sertifikası almama gerek vatmi yasim dolduruyormu

  Silah dersini ne şekilde gördünüz, buna ilişkin silahlı sertifikanız var mı? Yoksa sadece silah eğitimi görmeniz, sınavda başarılı olmanız gerekir. Yaşınız ve mezuniyetiniz silahlıya uygun. Özel güvenlik önlisans belgeniz, silahsız eğitim yerine geçer. Silah sertifikasını aldıktan sonra önlisans belgenizle birlikte silahlı başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 3. 11 Temmuz 2015 - 13:28 | #3

  TURAN KÜÇÜK :

  hocam ben 44 yaşındayım ve sertifika istenmeyen dönemde güvenlikte çalıştım fakat daha sonra meslek değiştirdim şimdi tekrar dönmek istiyorum istanbulda yaşıyorum kurs ücretlerinin ortalama fiyatını söyler misiniz bir de yaşım sıkıntı olur mu iyi günler

  En az ortaokul mezunu iseniz silahsız, en az lise mezunu iseniz silahlı eğitim alabilirsiniz. Yan sütunda Kategoriler/Kimlik Maliyeti başlıklı yazıda giderlerle ilgili genel bilgi var. İstanbul için fiyatları bilemiyorum, illere göre değişir çünkü. Üst yaş ile ilgili sınırlama yok. İyi günler.

 4. 13 Temmuz 2015 - 07:41 | #4

  ceylan :

  Mrh ben ceylan özdemir lise 1 terkim silahlı girebiliyorum bana yardımcı olurmusunuz

  Silahlı için 22 yaşından gün almak, en az lise mezunu olmak gerekir. 19 yaşından gün aldıysanız silahsız eğitim almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 5. 14 Temmuz 2015 - 17:11 | #5

  bülent :

  hayırlı günler hocam benim merak ettiğim bu sınavı kazandıktan sonra ne kadar süre içerisin de kimliği almamız lazım herhangi bir süre kuısıtlaması varmı… teşekkürler şimdiden…

  Sertifika üzerinde yazan tarihler arasında kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 6. 14 Temmuz 2015 - 17:12 | #6

  necdet :

  iyi günler.. bir sorum olacak, silahlı sınavda attığımız 5 mermi ve poligon ücreti polis akademisi nemi ait yoksa kurslaramı ait kurs bizden 40 lira para aldı poligon + 5 mermi ücreti adı altında bu masraflarıda kurs karşılıyor dedi ne kadar doğru

  Sınavda kullanılan 5 mermi, kurslar tarafından karşılanır. Silahlı adaylardan 40+20 şeklinde istenen sınav ücretinin 20 TL’si emniyetin poligonunu sınavda kullanmanın bedelidir. İyi günler.

 7. 21 Temmuz 2015 - 09:04 | #7

  veysel :

  Yaşım 22 teciliyim askerlik yapmadım silahlı aalabilirmym

  Silahlı için eğitim ve yaş şartı var, askerlik şartı yok. Lise mezunu iseniz silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 21 Temmuz 2015 - 09:06 | #8

  aytaç :

  iyi günler ben 3.yenileme kursuna girmem gerekiyor sertifika son tarih 27.12 2015 atış ve kurslara işim gereği katılma oranım düşük sadece sınav tarihi izin alabilirim bana yardımcı ola bilirmisiniz ve ücret na kadara mall olur

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız 28 Ağustos 2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alıp 04 Ekim sınavına yetişmenizi tavsiye ederim. Ders saatleri ve ücretler kurslara-illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 9. 21 Temmuz 2015 - 09:07 | #9

  Timur :

  Silahlı sertifika almak için gerekli olan sağlık raporunda gözler de miyop veya hipermetrop çıkarsa yine de sağlık raporuni çıkartabilir miyiz acaba?

  Heyet raporlarında +3,-3 aralığındaki görme bozuklukları engel olmuyor. Yine de riske girmemek için rapor ücretini yatırmadan önce göz bölümüyle görüşmeniz yararlı olur. İyi günler.

 10. 21 Temmuz 2015 - 14:20 | #10

  ali şaşmaz :

  merhaba ben sılahsız sertıfıka almak istıyorum da çoçuklumda gecirdim kalp amalıyatı bi sıkıntı olurmu

  Silahsız için dört hekim imzalı poliklinik raporu geçerli olur. Belirttiğiniz durumun engel olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 11. 22 Temmuz 2015 - 13:43 | #11

  mehmet :

  ben acıktan lise okuyorum.daha bitirmedim.silahsiz sertifika almak istiyorum cunku yaşım 19.sertifikayı alabılır myım alırsam bi yerde mezun olmadan calışma imkanım var mı ?

  Silahsız eğitim için ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almak yeterli. Dolayısıyla silahsız kurs görebilirsiniz. İyi günler.

 12. 22 Temmuz 2015 - 16:34 | #12

  arzu :

  Ben agustosta olacak kurslara basvuru yapmadim. Bir daha ki basvuru ve sinav gunu ne zaman, bilgi verebilir misiniz ?

  28.08.2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alanlar, 04.10.2015 sınavına girebilir. Eğitim aldıysanız kursunuza danışmanız doğru olur. İyi günler.

 13. 24 Temmuz 2015 - 14:08 | #13

  Kaya D.Özgüç :

  Hocam ben askerim ve üstün başarı belgem var silahlı güvenlik olmam icin yine egitim görmem gerekiyomu

  Askerlik hizmeti sırasında alınan hiç bir belge, özel güvenlik eğitiminin yerine geçmez. Dolayısıyla eğitim görmeniz gerekir. İyi günler.

 14. 25 Temmuz 2015 - 10:40 | #14

  mehmet :

  19 yaşımdayım .sertifikayı alabılırım onu anladım.ama daha lise mezunu degilim açıktan okuyorum.lise mezunu olmasamda bu sertifikayla iş bulma imkanım var mı

  Silahsız eğitim alabilirsiniz. Yaş ve mezuniyet uygun olduğunda sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz de mümkün olabilir. İş bulma durumunu bulunduğunuz ilde araştırmanız daha uygun olur. İyi günler.

 15. 29 Temmuz 2015 - 09:17 | #15

  rabia :

  Merhaba hocam bir sorum daha var ben lise terkim dışardan okuyorum başvuru için ne belgesi getirmem gerek

  Lise terk olduğunuz için silahsız kurs görebilirsiniz. Silahsız raporları, istenen branşlarda dört hekim imzalı rapor verebilen polikliniklerden alınabilir. Bulunduğunuz ildeki kurslara danışmanız gerekir. Raporu alabilmeniz halinde kurs da görürsünüz. Kurslara göre değişebildiği için kayıtta gerekli belgeleri de kursunuzdan öğrenmeniz doğru olacaktır. İyi günler.

 16. 29 Temmuz 2015 - 09:19 | #16

  çağlar :

  merhaba hocam silahsız güvenlik görevlisi için bilgi alacaktım önlisans mezunuyum

  19 yaşından gün alanlar, en az ortaokul mezunu olmak kaydıyla silahsız kurs görebilir. Bulunduğunuz ildeki özel güvenlik kurslarından birine başvurup kayıt olmanız gerekir. İşlemleri ehliyet almaya benzer. Kategoriler/Kimlik Maliyeti başlıklı bölümde giderlerle ilgili genel bilgi var. 28 Ağustos 2015 tarihine kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde, 04 Ekim 2015′de yapılacak sınava girmeniz mümkün olur. İyi günler.

 17. 29 Temmuz 2015 - 12:27 | #17

  baris :

  Merhaba hocam ben silahli guvenlik icin kursu bitirdim sinavi falan gectim yalniz saglik raporu tarihim 10.07.2014 yani bir yili bikac gun gecti . geriye kalan islemlerim de bu rapor gecerli sayilmaz mi . yeniden almam mi gerekli rapor bu ay bitmeden bu ayda gecerli sayilmaz mi. Ve bundan sora tahmini ne kadar masraf olur.

  Rapor, üzerinde yazılı tarihler arasında bir yıl geçerlidir. Öyle ay sonuna kadar geçerli olur şeklinde yoruma yol açacak bir konu değil. Ancak raporların kursa verilmesi nedeniyle başvuruyu ay sonuna bırakmadan yapıp kursunuzun aldığını söyleyerek şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 18. 30 Temmuz 2015 - 13:15 | #18

  Zeynep :

  Hocam be 26 dayim slahsiz kura girebilirmiyim ucret ne kadar yeriniz nerde

  Silahsız için en az ortaokul mezunu, 19 yaşından gün almak şarttır. Kimlik maliyeti hakkında bilgi yukarıda var, ekleyebileceğim başka husus yok. Ankara’da iseniz İletişim bölümünde verilen bilgilere bakabilirsiniz, Kızılay’dayız. İyi günler.

 19. 30 Temmuz 2015 - 15:18 | #19

  ÖMÜR :

  SINAVI GİRDİK VE SİLAHLI SERTİFİKAYI ALDIK.AMA SEKTÖRDE YAKIN ZAMANDA ÇALIŞMADIK MESALA YİNEDE HER SENE SAĞLIK MUAYENESİNE GİRMEMİZ ŞARTMI.MESALA SERTİFİKAMI ALDIM AMA BU İŞİ 3 SENE SONRA YAPACAM MUAYENE OLMADIĞIM İÇİN SERTİFİKAM YANAR MI

  Özel güvenliklerin kimlik başvurusunda bir defa rapor almaları yeterlidir. Her sene muayene derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Günü geçerse yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. İyi günler.

 20. 30 Temmuz 2015 - 15:19 | #20

  fatma :

  Merhaba lar ben iki yıl önce silahlı guvenligi kazandım. diplomami ve kartımi almadım hala gecerlimidir ? Teşekkürler.

  Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Kursta değil, sizde durması gerekir. İyi günler.

 21. cihan
  02 Ağustos 2015 - 10:51 | #21

  Hocam ben uzman cavusum diyarbakirda gorev yapiyorum guvenlik sertikifasi almak istiyorum yardimci olurmusunuz

 22. Ahmet
  03 Ağustos 2015 - 01:42 | #22

  Merhaba, silahlı güvenlik kursu almak istiyorum.

  Sorum şu; boyum 175cm, kilom 120. Acaba bir sıkıntı teşkil eder mi?

  Üniversite mezunu, 24 yaşımdayım.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster