Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  40 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 520 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 40 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 520 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form, kimlik kartı yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 216, toplamda : 417967 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #2

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 3. Yasin
  30 Nisan 2015 - 07:59 | #3

  Selamın aleyküm arkadaşlar bakın hocam ne güzel yazmış tüm yorumları dikkatli okuyun ondan sonra yazalım jandarma olmayan sınav tâbidir nerden bilmiyorum diye düşünen arkadaşlar var çünkü jandarma iç güvenliğe bagli olarak bir kuruluş olduğunu biliyorsunuz dur yani içişleri Bakanlığı bagli kuruluş için özel güvenlik başka görev olarak calışıyor soru kolay arkaşlar atiş sizin hayatın bi parcasi 5 atiş 50 puan 50 puan lık silahlı soru var cepte yani 25 soru net yap 50 cepte sonra 4 atiş yap 40 oldu sana 90 puan 100 sorudan 50 yap sana 140 bölü 70 gectin ve basarilar ben kazandı sıkıntı yok not 21 yaş dolmuş silahlı olabilir doguda askerlik yapan kardeşim faydası yok bende doguda yaptım hakkari Çukurca gezgin tepe karakola selam lar

 4. 04 Aralık 2015 - 18:00 | #4

  taha.. :

  sağ kolumda pilatin var ama kolumu rahat kullanıyorum bi sıkıntım yok silahlı almama engel olurmu ?

  Sağlık raporu alabildiğiniz takdirde sorun olmaz. Bulunduğunuz ilde rapor vermeye uygun hastaneleri kurslardan öğrenebilirsiniz. Herhangi bir şekilde sorun çıkarsa, silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için şansınızı orada deneyebilirsiniz. İyi günler.

 5. Doğukan
  14 Aralık 2015 - 20:57 | #5

  Herşey için Teşekkürler Ankaragüvenlik.

 6. 30 Ocak 2016 - 09:58 | #6

  buket :

  Silahsiz guvenlkler her sehirde ise girebiliyomu yoksa kursa grip seltifika aldigi sehirdemi ise giriyo

  Özel güvenlik kimlik kartı, ehliyet gibi tüm yurtta geçerlidir. İyi günler.

 7. 05 Şubat 2016 - 15:26 | #7

  mesut ünlüce :

  Yurt dışından alınmış güvenlik sertifikası turkiye de çalışmak için yeterlimi? Ve yaş sınırlaması varmı?

  Silahlı ve silahsızda en az yaşla ilgili düzenleme var, üst yaşla ilgili yok. Yabancı ülkeden alınmış belge ile Türkiye’de özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün değil. Yeniden eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 8. 15 Nisan 2016 - 15:21 | #8

  Ali :

  Selamın Aleyküm lise 2 den terkim ve konuşma sıkıntım var (kekemelik) silahsız güvenlik görevlisi olabilirmiyim

  Silahsız için yetkili polikliniklerden rapor alınabilir. Kekeme olduğu halde rapor alanlar var. Konu biraz da rapor alacağınız yere bağlı sanırım. İyi günler.

 9. 23 Mayıs 2016 - 15:32 | #9

  Ahmet :

  Merhaba benim silahsız kimliğim bulunmakta kimliği alırken maliyeye harç parasını yatırdım fakat silahlıya çevirdim silahlı kimlik için yine maliyeye para yatırmam gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar yatiracam acil olarak cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  Silahsız kimliği olanlardan, silahlıya geçerken tekrar harç yatırmaları istenmez. İyi günler.

 10. 12 Ocak 2017 - 15:10 | #10

  mehmet :

  benim tahsilim ortaokulterk silahsız diploma alabilirmiyim ortaokul 1den terkimm

  Silahsız eğitime kayıt olabilmek için 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Bu nedenle ortaokulu dışarıdan tamamladıktan sonra özel güvenlik kursu mümkün olabilir. Bulunduğunuz semt/ilçe halk eğitim merkezine başvurarak dışarıdan eğitim tamamlama hakkında bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 11. 12 Ocak 2017 - 15:11 | #11

  Mustafa cakir :

  Kursu kazandim sadece elimde sertifikam var yaklasik 5 ay oldu kazandigimdan beri yeni randevu alip islem baslatacagim silahsiz ne belgeleri lazim bana

  İstenen belgeler, adetleri, başvuru şekli vb. bir çok detay illere göre değişir. Bu nedenle hangi evrakları hazırlayacağınızı, ne şekilde başvuracağınızı kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 12. 14 Ocak 2017 - 16:49 | #12

  berat :

  Orta okul terk silahlı olurmu

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olmak gerekir. Dışarıdan önce ortaokulu tamamlayıp silahsız, sonra liseyi tamamlarsanız silahlı alabilirsiniz. İyi günler.

 13. 18 Ocak 2017 - 17:36 | #13

  Canan :

  Mrb ben silahsız güvenlik kimliği almak istiyorum boyun kolonun bı önemi var mi iş bulmakta sıkıntı çeker mıyım zayıflım ve boyum kısa

  Özel güvenlik fiziki görünümün önemli olduğu bir iş alanı. Eğer iş konusunda çevreniz yoksa sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bu kesin değil, şansı yaver gidenler için çok güzel işler de bulunabilir. İyi günler.

 14. 18 Ocak 2017 - 17:37 | #14

  Emre :

  Ben 2014 sınavı kazandım ancak kimliği cikarmadim kaydım duruyomudur şimdi gitsem alabilirmiyim sertifikami Teşekkürler

  Sertifikanızın durup durmadığını ve kimlik başvurusu için yapmanız gerekenleri sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 15. 18 Ocak 2017 - 17:38 | #15

  Ferhat :

  Selamını aleykum benim daha önce silahsız kimlik kartım var ben bunu silahliya çevirdim sınavını kazandım buna ayriyeten tekrar vergi oduyormuyum tekrar sağlık raporu aliyormuyum ne yapmam gerekiyor

  Silahlı eğitim almadan önce raporu almanız gerekirdi. Kimlik başvurusu için gerekenleri de illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Kimliği olanlardan vergi tekrar istenmez. İyi günler.

 16. 18 Ocak 2017 - 17:39 | #16

  Seval :

  Sertifikamı yeniledim ama daha önce yaka kartımı çıkartamamıştım şuanda randevu bulamadığım için bekliyorum bulunduğum yerden başka bir şehirde çıkartsam ya
  ka kartımı geçerli olur mu

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 17. 18 Ocak 2017 - 17:40 | #17

  Yasin :

  Merhaba. Yabanci uyruklu olan kisilere nasildir? Yani egtim yada sertifika verilitormu?

  Özel güvenlik olabilmek için T.C. vatandaşı olmak şartı var. Bu nedenle vatandaşlık aldıktan sonra şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.