Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  40 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 595,43 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 40 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 595,43 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 76, toplamda : 497992 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #2

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 3. Yasin
  30 Nisan 2015 - 07:59 | #3

  Selamın aleyküm arkadaşlar bakın hocam ne güzel yazmış tüm yorumları dikkatli okuyun ondan sonra yazalım jandarma olmayan sınav tâbidir nerden bilmiyorum diye düşünen arkadaşlar var çünkü jandarma iç güvenliğe bagli olarak bir kuruluş olduğunu biliyorsunuz dur yani içişleri Bakanlığı bagli kuruluş için özel güvenlik başka görev olarak calışıyor soru kolay arkaşlar atiş sizin hayatın bi parcasi 5 atiş 50 puan 50 puan lık silahlı soru var cepte yani 25 soru net yap 50 cepte sonra 4 atiş yap 40 oldu sana 90 puan 100 sorudan 50 yap sana 140 bölü 70 gectin ve basarilar ben kazandı sıkıntı yok not 21 yaş dolmuş silahlı olabilir doguda askerlik yapan kardeşim faydası yok bende doguda yaptım hakkari Çukurca gezgin tepe karakola selam lar

 4. Doğukan
  14 Aralık 2015 - 20:57 | #4

  Herşey için Teşekkürler Ankaragüvenlik.

 5. 18 Şubat 2017 - 13:44 | #5

  durmus :

  Abi ben silahli ozel guvenlik sentifikasi almak istiyorum sinavlari zor mu kolay mi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim bide silahli ozel guvenlik sentifikasi ne kadar’a alabilirim

  Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak gerekir. Masrafla ilgili genel bilgi bu sayfanın başında var. Bazı giderleri de kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Eğitimlere katılıp verilen notları okuyan, bol bol soru çözenler başarılı olur. İyi günler.

 6. 18 Şubat 2017 - 13:46 | #6

  şahin :

  iyi. günler. sertifikayı almıştı. yalnız başka işler pesınde kostuk. 5 yılı geçti. fazladan 400 lıra mı verıyorum. öyle bi söylenti duydum. yardımcı olabilir misiniz

  Kimlik çıkarmadıysanız bir defaya mahsus vergi ve rapor masrafınız olur. Kimliğiniz varsa sadece yenileme eğitimi için gideriniz olur. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan başvuruda hazırlanacak belgeleri öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 18 Şubat 2017 - 13:47 | #7

  Ahmet :

  hocam merhaba ben açıktan lise okuyorum silahlı güvenlik sertifikası alabilirmiyim

  Silahlı için lise mezunu, 22 yaşından gün almış olmak zorunludur. Mezuniyete çok varsa önce silahsız, sonra silahlı eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 8. 18 Şubat 2017 - 13:57 | #8

  Recep :

  Merhaba ben itiraz harc parasi yatirdim buyk ihtimalle sinavi gectim ama bana mazeret sinav harcini yatirtti guvenlik sirketi ben bu parayi geri alabilir miyim cunku sinavi gectim ve bosbosuna para yatirdim

  Mazeret sınav harcı nedir bilmiyorum, hiç duymadım. Eğer sınavdan geçtiyseniz ve özel güvenlik sınav harcı yatırdıysanız kursunuza “ilgili makama iletilmek üzere” başlıklı bir dilekçe ile başvurunuz. Dilekçede ad-soyad, TC no, paranın iade edilmesini istediğiniz size ait bir hesabın IBAN no, telefon-adres bilgileri olmalı. Kursunuz da bu dilekçeyi özel güvenlik şubeye ulaştırmakla yükümlü. İyi günler.

 9. 18 Şubat 2017 - 13:59 | #9

  gülcan :

  mrb ben silahsız güvenliği kazandım ama kimlik harcı çok fazla geldi hemen almasam 3 yada 4 ay sonra alsam herhangi bişey olurmu

  2017 yıl sonuna kadar kimlik harcı 520 TL olarak geçerli. Sertifika üzerindeki süre de kendi kendine ilerlediği için sıkıntı yok. Alacağınız kimlik, sertifikada kalan süre kadar geçerli olacak. Bu arada raporun bir yıllık geçerlilik süresi olduğunu unutmayın, vergi için sıkıntı yaşarken bir de raporu tekrar almak zorunda kalmayasınız. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 14:03 | #10

  burak :

  selamun aleyküm kardeşim ben mesela bugün başvursam kurs ve sınav lar falan derken ne kadar süre içinde alabilirim silahlı güvenlik sertifikasını birde bu sertifikalar sürelimi mesela 5 sene sonra sadece az bi ücret ödeyip yenileme mi yapıyoruz yoksa tekrar sınav falan herşey başamı sarıyo cvp verirsen memnun olurum şimdiden teşekkürler

  24.03.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.04.2017 sınavına girmeye hak kazanırsınız. Onu kaçırırsanız sonraki sınav 30.07.2017′de yapılacak. Lise mezunu, 22 yaşından gün alanlar silahlı kurs görebilir. Gireceğiniz sınavdan 15 gün sonra sonuçlar belli olur. Sertifika yaklaşık bir haftada onaylanır (bu süre kursa göre değişebilir). Randevu alıp kimlik başvurusu yaptığınızda da kimliğiniz adresinize gelene kadar geçerli belge verilir. Özel güvenlik kimlikleri beş yılda bir yenilenir. İlk kimlikte sınavlarda başarı şartı aranır, bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafı olur. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sadece kurs-sınav ücreti için masraf olur. İyi günler.

 11. 18 Şubat 2017 - 14:12 | #11

  Merve :

  Merhaba ben silahsiz ozel guvenlik icin yazilcam peki sinavi gecemdm ozaman nolcak tekrar girebilme sansm varmi?

  Bir kez eğitim alanların, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Detaylarını kayıt olacağınız kurstan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 12. 19 Şubat 2017 - 13:00 | #12

  Yusuf :

  merhaba abi bn Kurs ücreti ödedim ve benden sinav ücreti isteddiler yani kisacasi sinav ucreti kurs ucreti evrak kimlik karti alma hepsi maliyeti ne kadar oluyor.

  Kurs ücreti kursa, sınav ücreti Polis Akd.Döner Sermaye İşl. Hesabına yatırılır. Baştan sınav ücreti dahil diye konuşmadıysanız normal olan bu. Silahsız 40, silahlı 60 TL’dir. Halk Bankası 3 TL işlem ücreti alıyor maalesef. Diğer giderlerle ilgili bilgi bu sayfanın başında verildiği gibi, illere göre değişenlerin de bulunulan ilden araştırılması gerekir. İyi günler.

 13. 19 Şubat 2017 - 13:04 | #13

  Erol CAN :

  Merhabalar ben yaklasık 1 ay önce, bir kursa kayıt oldum, ve onlar bana evraklarınızı hazırladığınız taktirde, ertesi gün sizi bi işi koyucaz dediler, ve benden 150tl üçret aldılar, ve bana bir sözleşme imzalatırkende 6. maddedekini okuttular paranın sağlık sorunu haricinde geri ödenmiceğini vurguladılar.

  ben yakalasık 1 ay oldu ve beni herhangi bir işi sokamadılar ve ben bu konudan cok şikayetciyim, 1ay oldu ve çok mahdur kaldım ben bu kayıt ücretinide geri almak istiyorum sizce buna hakkım varmı ?

  şimdiden çok tşkedrim kolay gelsin.

  Kurslardan sadece eğitim almak doğrudur, iş garantisi/iş sözü gerçekçi değildir. Maalesef siz de bu tuzağa düşmüşsünüz. Siz o parayı kurs ücretine saydırıp eğitiminizi alabilirsiniz. Eğer kursu da oradan almak istemiyorsanız özel güvenlik şubeye şikayet edeceğinizi veya savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyin. Yaptıkları yasal değil çünkü. İyi günler.

 14. 21 Şubat 2017 - 10:39 | #14

  Kurtuluş :

  Vakıflar bankasina 20 TL yatırılacak diyor.vakif bankasina yatirsam ayni şeymi? Vakıflar bankası Kıbrıs’a ait çünkü

  Her iki banka arasındaki farkı bilmiyorum, yukarıda verilen bilgi emniyetten verildiği şekildedir. Banka adında tereddütünüz varsa IBAN’dan hesabın adıyla kontrol ettirebilirsiniz. İyi günler.

 15. 28 Şubat 2017 - 17:11 | #15

  İbrahim :

  Hocam sertifikami aldim sonraki islemlerimide tamamladim kartimi beklerken iptal edildigi tebliğ edildi ne yapmam gerekiyor

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın öncelikle. İptal edilme gerekçesi tebliğde yazıyor olmalı. Eğer FETÖ/PDY iltisaklı olmak gerekçe gösterilmişse maalesef yapacak bir şey yok. Bundan başka bir nedeni varsa adli sicille ilgili olabilir. BİMER’e yazıp olumlu cevap alanlar var. İsterseniz siz de yazıp şansınızı deneyin, bir haksızlık varsa mutlaka giderilecektir. İyi günler.

 16. 28 Şubat 2017 - 17:12 | #16

  gülcan :

  kimliği çıkarttıktan sonra üniformalarımız kim tarafından tahsis edilecek

  Üniforma ve görev teçhizatı, çalıştığınız şirket/kurum tarafından temin edilir. İyi günler.

 17. 28 Şubat 2017 - 17:13 | #17

  savaş :

  Merhaba hocam sinava gircem 5 martta daha önce sinav ucreti istediler 60 tl yatirdim simdi giriş belgesi icin tekrar 65 tl istiyorlar doğruluğu nedir bunun dolandiriyor olabilirlermi oyle bi durum varsa ne yapmalıyım.

  Sınav ücretini yatıranlara sınav ücreti kurslar tarafından verilir. Tekrar ücret istenmesi yasal değil, ödemek zorunda değilsiniz. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine durumu bildireceğinizi söyleyerek sınav belgenizi almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 28 Şubat 2017 - 17:14 | #18

  ibrahim beşikçi :

  ben imtihanı kazandım şimdi kimlik belgesini almak için bekliyorum sorum şu kimlik harcını maliyeye kredi kartı ile yatırabilirmiyiz teşekkür ederim

  Kimlik harcını nakit isterler, kredi kartı yok maalesef. İyi günler.

 19. 04 Mart 2017 - 09:47 | #19

  Özkan Acıdemir :

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı güvenlik sınavına kazandın sertifikamı aldım evraklarımı hazırladım harcı da yatırdım ama özel güvenlik Şubesi nde devam eden bir mahkemem çıktı bu mahkeme sonuçlanana kadar bana kimlik alamayacağımı söylediler mahkemede yakın bir zamanda sonuçlanırmayacağı için ben yatırdığım harç parasını geri almak istiyorum hangi yolları izlemem lazım

  Özel güvenlik şubeye verdiğiniz vergi dekontunun arkasına “işlem görmedi” diye yazdırıp geri alın. Bu dekontla vergiyi yatırdığınız yerden iade alabilirsiniz. İyi günler.

 20. 06 Mart 2017 - 17:59 | #20

  Mehmet :

  Sa hocam benim sorum şöyle ben yaklaşık 20-25 gn önce bütün belgelerimi kursuma verdim 30.04.2017 tatihinde yapılacak sınav için belgeleri verdim eğitim normal olarak kaçında başlıo bilginiz varmı

  Bu sorunuza sadece kursunuzdan cevap alabilirsiniz. Emniyetin belirlediği takvime uymak koşuluyla başlangıç-bitiş, günlük ders saati gibi detayları kurslar tayin eder, başkaları bilemez. İyi günler.

 21. 14 Mart 2017 - 15:29 | #21

  Ejder :

  sa abi lise mezunuyum suanda askerdeyim ve askerden sonra silahlı güvenlik sertifikası almayı düsünüyorum yanlız gözlerimde 4.5 miyop ve 4 astiğmatım var sıkıntı olurmu acaba silahlı veya silahsız herhangi biri içinde ğeçerli

  Görme ile ilgili aranan şartlar silahlı-silahsız aynıdır. Silahlı için genelde +3,-3 aralığındaki görme bozukluğu sorun olmuyor. Yine de takdir heyet raporu verebilen hastanenin ilgili hekimindedir. Bazı hastaneler “gözlüklü” yazarak da onay verebiliyor. İyi günler.

 22. 14 Mart 2017 - 15:31 | #22

  Emin :

  Merhaba;
  silahsız kimliği silahlıya çevireceğim silahsız kimliğimin süresi bir yıl geçti. Evraklarımı emniyete verdikten sonra çalışmaya başlıyabilirmiyim?

  saygılarımla.

  Silahsız kimliğinin süresi dolan biri önce silahsız-yenileme eğitimi alması gerekir. Süresi dolmuş kartla silah eğitimi alamazsınız. Ekonomik olarak da bu sıralama uygun. Yenilemede sınava katılmak kaydıyla başarı şartı yok, diğeri temel kapsamında olduğu için ilk notunuzla değerlendirilir. İyi günler.

 23. BİLAL
  19 Mart 2017 - 20:36 | #23

  Mehmet fiyatlar yukarıda yazmış ama toplam 1400 küsür gidiyor. max 800 kurs, 550tl kart vergi ve basım, ıvır zıvırlar 50tl, 1400 ortalama.. Eğer firma aracılığı ile yaptıysan onlar sana yardımcı olur. Veya internetten, kariyer.netten bakabilirsin kardeşim. Bol şans.

 24. levent
  21 Mart 2017 - 12:26 | #24

  ortalama herşeyi içinde 1200 lirayı buluyor 400 tl falan kursa veriyorsun sınava da 60 tl veriyorsun herşey bittikten sonra kimliği almaya hak kazandığında da 500 küsür kimlik için harç ödüyorsun bu peşin tabi evraktı falan gene 1000 – 1200 tl falan tutuyor

 25. 21 Mart 2017 - 14:49 | #25

  Esra Korkmaz :

  İyi günler ben 18 yaşındayken silahsız özle güvenlik sertifikası almıştım.Ancak maliyeye ücret falan yatırmadım sertifikam hala elimde. İşe girip çalışmak istiyorum bu durun problem yaratır mı? Çalışırken de maliyeye o ücreti yatırabilir miyim? Silahlya çevirsem ne derece fark olur?”

  Özel güvenlik olarak çalışmak sadece kimlikle mümkün. Sertifika, sınavı başardığınızın belgesidir, kimlik yerine geçmez. Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Süre doldu ise yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Silahlıya geçme de sertifikada kalan süre, şimdiki yaşınız, mezuniyetiniz gibi detaylara göre değişir. Lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz. İyi günler.

 26. 21 Mart 2017 - 15:06 | #26

  naz :

  Ben yeni yazıldm silahsz kursa toplam ne kadar ucret yatırmam gerekli birde sınava nasıl calsmalym sizce

  Kimlik maliyeti ile ilgili, bu sayfanın başında yeterli bilgi verildi. Lütfen okuyunuz. Kayıt olduğunuz kursa ne kadar ödeme yapacağınızı sadece oradan öğrenebilirsiniz, bizler bilemeyiz. Derslerde uzman eğiticiler, size soru çıkan konuları anlatacaktır. Eğitim bitince bol bol soru çözmek yararlı olur. İyi günler.

 27. 21 Mart 2017 - 15:08 | #27

  mehmet :

  Toplam silahlı sertifikaya ne kadar para gidiyor bide diyelim silahlı sınavı kazandım kurs geçici olarak iş Veriyor mu yoksa kendimiz mi iş buluyoruz

  Maliyet bilgisi sayfanın başında var. İş konusu da kursunuzla görüşmeniz gereken bir durum. Ancak kursların sadece eğitim vermekle yükümlü olduğunu belirteyim. Eğitiminiz bitince kursunuz işe yönlendirebilir veya şahsen başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 28. 21 Mart 2017 - 15:26 | #28

  murat :

  ben güvenlik sertifikası almak istiyorum nasıl alabilirim

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var. Silahlı/silahsız duruma, tercihe göre tüm detayları görebilirsiniz. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına girmeniz mümkün. İyi günler.

 29. 22 Mart 2017 - 11:17 | #29

  Çağlar :

  Merhaba ben açık öğretim sınavını başarıyla bitirdim diplomami almaya hak kazandım yanliz 2 aylık süreç içinde âlâ biliyormusuz benim silahlı özel güvenlik alma şansım varmi liseden diploma aldım yazzizi getirsem yeterli olurmu bilgilendirirseniz sevinirim

  Açıköğretim bürosundan liseden mezun olmaya hak kazandığınızı yazan ıslak imzalı bir belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. 22 yaşından almak kaydıyla silahlı kursa kaydınız mümkün. Girebileceğiniz ilk sınav 30.07.2017′de yapılacak, bu arada muhtemelen diplomanız da onaylanır. İyi günler.

 30. 01 Nisan 2017 - 08:54 | #30

  HAKAN :

  Bel fıtığı hastasıyım. Meslek hastalıkları hastanesinden “ağır yük kaldıramaz, uzun süre ayakta çalışamaz.” raporum var. Bu silahlı veya silahsız güvenlik belgesi almama engel olur mu

  Silahlı için sorun olabilir, silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için sorun olmaz. İyi günler.

 31. 01 Nisan 2017 - 08:59 | #31

  evrim :

  ben henüz almadım ama silahsız güvenlik olmak istiyom açık liseyi okuyom umarım oda en az lise mezunu olmaz bu en az lise mezunlugu şartı bizi mahvvetti resmen

  19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olanlar silahsız eğitim alabilir. İyi günler.

 32. 01 Nisan 2017 - 09:01 | #32

  Muhammet :

  Slm hocam ben 6.8 yıl ceza aldım ama uzun zaman oldu yani arsivde lise mezunuyum ozel guvenlik olabilirmiyim.kolay gelsin.adli sicilim temiz ama arsiv var.

  Bir yıl ve üzeri ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, adli sicilde görünmese de GBT’de görünür ve özel güvenlik adına yapacağınız masraflar boşa gider. Bu nedenle maalesef olumsuz. İyi günler.

 33. 05 Nisan 2017 - 14:14 | #33

  R.Ş :

  Merhaba , bileklerimde jilet izlerim var tek kusurum bu güvenlik sertifikası almama engel midir ?

  Silahlı veya silahsız durumunuza/tercihinize göre uygun raporu alabildiğiniz takdirde, kurs da alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde genel bilgi var. Bazı hastaneler kişilik testi yaparak veriyor. Bu teste girerseniz soruları okuyup anlayıp tutarlı cevaplar vermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 06 Nisan 2017 - 13:47 | #34

  Hakan :

  Hocam kolay gelsin yaşım 20 özel güvenlik olmak istiyorum askerlik tecilli 4 yıl boyunca alabilir iyim? Lise mezunuyum

  22 yaşından gün almadığınız için silahsız alabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı için detayları var. Şartlar uyarsa ileride silahlıya geçebilirsiniz, askerlik yapma şartı yok. Özel güvenlik sertifikaları beş yıl geçerlidir, beş yıl sonunda yenileme eğitimi alarak uzatmak mümkündür. Askere gidene kadar çalışıp dönünce de yenileme eğitimi alarak devam etmeniz mümkün. İyi günler.

 35. 08 Nisan 2017 - 15:00 | #35

  ayşe :

  güvenlik sertifikası için yaş sınırı varmı öğrenebilirmiyim?

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz. Eğitim ve yaş ile ilgili detaylar orada var. İyi günler.

 36. 12 Nisan 2017 - 09:21 | #36

  KEMAL :

  slm arkadaşlar harçın yatıracağımız vergi dairesi …farkedermi yoksa sabit biryer varmı …? ilginize şimdiden teşekkürler

  Kimlik harcı, harç almaya yetkili vergi dairesine yatırılır. Dolayısıyla ilinizde yetkili yeri kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 37. 12 Nisan 2017 - 09:24 | #37

  Recep :

  Slm ben 19 yasindayim silahsiz guvenlik sertifikasi çikarmak istiyorum bana toplam ne kadar masraf olur

  Yurt genelinde sabit giderler yukarıda verildiği gibi. Kurs ücreti ve silahsızların rapor alabileceği poliklinik ücreti illere göre değişebileceği için bulunduğunuz şehirden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 38. 17 Nisan 2017 - 07:42 | #38

  Gulbahar :

  Kolay gelsin Hocam sinavi gecip dosyami hazirliyorum suan , dosyayi emnieyete teslim ettikten sonra mi maliye parasini yatiracaz , be emniyet icin randevu almak sart mi ?

  Kimlik başvurusunda vergi dekontu dahil, tüm belgeler eksiksiz istenir. Randevu almadan başvuru mümkün değil maalesef. İyi günler.

 39. 17 Nisan 2017 - 13:20 | #39

  Mustafa :

  Slm hocam ben iki yıl önce sertifika yeniledim ama ozaman bana kimlik vermediler şimdi yeni kimlik karti alana kadar eski kimlikle çalışabilir miyim saygılar

  İki yıl önce eski kimliğin yeni tipi veriliyordu. 31.12.2017′ye kadar kartı değiştirmeniz zorunlu, bilginiz olsun. Kart üzerindeki tarihler geçerli ise çalışmanız mümkün. İyi günler.

 40. 19 Nisan 2017 - 13:18 | #40

  Erhan :

  Hocam adimiza acilmis hirsizlik dosyasi uzlasma ile dustu ama trafik kazasi mahkemesi war taksirli kusur olarak gecio bu mahkeme sonuclanmadan mahkemenin dewam ettigine dair adliyeden yazili belge getirsem ewraklarim hazir kimligimi cikartabilirmiyim?

  Hırsızlıktan davanın düştüğüne dair belgeyi, müracaat evrakına mutlaka eklemeniz gerekir. Diğeri taksirli suç olduğu için sorun olmaz. Belirttiğiniz şekilde iki davaya ait belgeleri temin edip başvurabilirsiniz. Düşme kararı olduğu için sıkıntı olmaz. İyi günler.

 41. 24 Nisan 2017 - 09:17 | #41

  Taner :

  Selamlar, silahlı özel güvenlik kursu almak istiyorum ancak internette de görebileceğimiz bir sürü “sertifikasız” güvenlik elemanı arayan firmalar var ve çalıştığınız süre içinde size sertifaka aldırdıklarını söylüyorlar. Ne derece de güvenilir, güvenilir olan bir kurs firması varmı? Teşekkürler.

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek sadece buna ilişkin kartı aldıktan sonra mümkündür. Kimliği olmadan işe başlayanlar özel güvenlik değil, gözetim elemanı vb. şeklinde gösterilir, özel güvenliğin yetkilerini kullanamaz, haklarını alamaz. Dolayısıyla biraz aldatmaca içeren bir durumdur. Siz özel güvenlik olmayı düşünüyorsanız önceliğiniz iyi bir eğitim alıp sınavı bir kerede geçebileceğiniz bir kurs bulmak olmalı. Kurslar, kayıt yapıp parayı alana kadar iş vb. vaatlerde bulunuyorlar maalesef ama arkası gelmiyor genelde. Güvenilir kursu da bulunduğunuz şehirden araştırmanız gerekir, kurum-banka vb. yerlerde çalışan güvenliklere danışabilirsiniz. İyi günler.

 42. 24 Nisan 2017 - 09:20 | #42

  Mehmet :

  Mrhb hocam benim silahlı güvenlik belgem var hiç güvenlik işi yapmadan 5 yıl süresi doldu yenileme için yani belgem komple iptal olmaması için azami bir süren varmıdır acaba birde yenilemede 400 500 TL masraflardan bahsediliyor nekadarı doğru yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Sertifika süresinin dolmasından ötürü hak kaybı olmaz. Sadece özel güvenlik olarak çalışmak mümkün değil, zaten kart çıkarmadığınız için öyle bir kaybınız da yok. Kimlik çıkarmaya ihtiyaç olduğu zaman yenileme eğitimi alıp beş yıllık süre daha kazanabilirsiniz. Gireceğiniz sınav tarihi aynı zamanda kimlik başlangıç tarihi olur. Yenileme kurs ve sınav ücreti masrafı gerekir. Sınav ücreti silahlı 60 TL, kurs ücretini bulunduğunuz şehirden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 43. 28 Nisan 2017 - 15:21 | #43

  Sezer :

  Bana 1300 dediler hepsi birlikte sizce bu fiyat dogrumu tesekkurler

  Giderlerle ilgili sayfanın başında verilenlere ilave edebileceğim bir husus yok. Kurs-rapor ücreti illere göre değişir. İyi günler.

 44. 02 Mayıs 2017 - 14:02 | #44

  Özgür :

  Benim silah taşıma ruhsatım var gebede bu sınavlara girmek zorundamıyım. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Genel kolluk dışında kalan; tüm askerler, hatta keskin nişancı titri olan albay rütbesindeki kişiler, emekliliği üzerinden beş yıl geçmiş emniyet müdürleri dahi özel güvenlik alanında çalışmak isterlerse bu eğitimi almak zorundadırlar. Dolayısıyla sizin belirttiğiniz ruhsat sahibi olabilme, özel güvenlik eğitiminde herhangi bir muafiyet sağlamaz. Bu durum, askerliğini jandarma veya komando olarak yapanlar için de geçerli. Özel güvenlik alanında çalışmayı düşünüyorsanız eğitim alıp sınavlarda başarılı olmanız gerekir. Silahlı için 22 yaşından gün almış, en az lise mezunu olmak şartı vardır. Diğer işlemler için kayıt olmayı planladığınız kurstan bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 45. 06 Mayıs 2017 - 07:30 | #45

  Furkan :

  Merhaba
  Benim güvenlik firmam vardı o arada sertifika almıştım ama yurt dışında başka işlerle ilğilendim bu nedenle kimlik çıkarmadım dolayısıyla beş seneyi geçti kimlik için ne yok izlemeliyim tşk mail atarsanız sevinirim

  Silahlı veya silahsız eğitiminize uygun yenileme kursu görmeniz gerekir. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitiminiz biterse 30.07.2017 sınavına girmeniz mümkün olur. Yenileme sertifikasını aldıktan sonra temelden başvuru yapar gibi belgeleri hazırlamanız gerekir. Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız için yetkili poliklinikten rapor istenir. 2017 vergisi olan 520 TL’yi ilgili vergi dairesine yatırdığınıza dair dekont ve ilk sertifikayı da belgelere eklemeniz gerekir. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, adetleri vb. detaylar illere göre farklılık gösterebildiği için tam listeyi yenileme alacağınız kurstan öğrenip hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 46. 10 Mayıs 2017 - 14:10 | #46

  Sinan :

  Hocam iyi akşamlar ben ögg evrakların hepsini hazırladım ve götürüp şubeye teslim ettim benim Bi dosyam varmış 2013 te hırsızlıktan bu dava 8 ay sonra düşücekmiş 8 ay sonra gel ancak kartını alabilirsin dedi bende ögg kimlik harcını yatırdım borçla şimdi o parayı geri alabiliyormuyuz, teşekkürler.

  Sekiz ay sonra 2018′deki vergi geçerli olur. O zamana kadar geri almak isterseniz dekontun aslını emniyetten alıp aynı vergi dairesinden iade talep edebilirsiniz. Ancak seneye yeni vergi miktarından ödemeniz gerektiğini tekrar hatırlatayım. İyi günler.

 47. 14 Mayıs 2017 - 14:20 | #47

  Nuriye :

  Merhaba ben sınava girdim silahlı için ama silahsız kazandım kartımı almak için vergi dairesine 520tl yatıracağım ama daha sonra silahlı olmak için tekrar sınava gireceğim eğer kazanırsam yeniden 520tl yatırmak gerekli

  Vergiyi bir kez yatırmak yeterlidir. İyi günler.

 48. 16 Mayıs 2017 - 07:48 | #48

  mehmet :

  slm hocam ben sınava girdim sınavı kazandım fakat sertifikamı çıkarmadım üzerinden biraz zaman geçti alamadım daha sonra almaya gittiğimde kursu yerinde bulamadım kurs sahibi intihar ettiğini öğrendim 2 yıl oldu arastırıyorum ama bulamıyorum sertifikamı çıkarmanın bir yolu var mı acaba

  Eğitim aldığınız ilin özel güvenlik şubesine başvurunuz. Sertifika olmasa da kazandığınıza dair ekran görüntüsünün çıktısı ile kimlik başvurusu yapmanız mümkün olabilir, neticede kimliği verecek yer de orası ve kursunuzun durumundan haberdar olmaları gerekir. İyi günler.

 49. 26 Mayıs 2017 - 09:00 | #49

  Onur A :

  Merhabalar hocam ben silahsız güvenlik belgesi hak kazandım ama hiç çıkartmadım şimdi lazım oldu çıkartcam bitmesine 1 yıl 3 ay kaldı süre dolduğunda tekrar ilk aldığımız gibi kursa kayıt olup sınava girip geçerli puan almamız durumunda mı yenileniyor yoksa sınavsız mı tekrar yenileme şimdiden teşekkür ederim saygılarımla ….

  Bir yıldan fazla süre olduğu için silahsız kart başvurusu yapabilirsiniz. Zamanı gelince de yenileme kursu alırsınız. Gireceğiniz sınava katılmak kaydıyla başarı şartı yok. İyi günler.

 50. 31 Mayıs 2017 - 14:58 | #50

  salih :

  ben sertifikamı istanbuldan aldım.ancak ikamet adresim farklı bir il.kimlik kartımı nerden almam gerekir

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: 1 2 » Sonraki Hepsini Göster