Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 70 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  40 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 595,43 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 50 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 40 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 595,43 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 91, toplamda : 536748 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #2

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 3. Doğukan
  14 Aralık 2015 - 20:57 | #3

  Herşey için Teşekkürler Ankaragüvenlik.

 4. 23 Ocak 2018 - 10:00 | #4

  hakan :

  hocam iyi akşamlar ben 08.02.2017 de silahlı güvenlik seltifakası almaya karar verdim tüm evraklarımı tamamladım ve emniyete gittim fakat eski bir mahkememin devam etmesi sebebi ile silahlı belge veremeyeceklerini söylediler bende almaktan vaz geçtim bu vergi dairesine yatırdığım parayı (520 tl) nasıl geri alabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen nasıl bir yol izleyeceğim şimdiden teşekkür ederim

  Vergi dekontunun asıl suretinin arkasına özel güvenlik şubeden “işlem görmedi” veya benzeri bir not yazdırıp alabilirsiniz. Yazmazlarsa da dekontun aslını geri almanız gerekir. Bu asıl dekontla vergiyi yatırdığınız vergi dairesinden iade alabilirsiniz. İlinizde farklı bir uygulama varsa bilemiyorum, bir de kursunuza sormanızda yarar var. İyi günler.

 5. 20 Şubat 2018 - 09:39 | #5

  veysel yeşilyurt :

  hocam 2011 yılında harc yatırdım kimligi alamadım.ve calıstıgım işyeri benim adıma mükerrer olarak birdaha yatırmış bunu nasıl alabilirim

  Emniyete verdiğiniz dekontun fotokopisi ve diğerinin aslı ile başvurup mükerrer yatırıldığı gerekçesiyle aynı vergi dairesinden iade talep edebilirsiniz sanırım. Dekont numaralarının farklı, ismin aynı olması yeterli olabilir. Daha önce örneğini duymadığım için başka bir yolu varsa da bilemiyorum inanın. İyi günler.

 6. 10 Mart 2018 - 07:25 | #6

  Ersin :

  Hocam ben bütün evrakları hazırladım tek harcı yatırmadım evrakları özel güvenlik şube müdürlüğübe teslim edip sonra harcını yaptırsam olurmu

  Ankara’da harç dekontu dahil belgeler tamam olmazsa soruşturma için evrak bekletiliyor. Normalde dekont sonra da verilebilir ama özel güvenlik şubeler genelde evrakı tam istiyor. Dolayısıyla ilinizdeki durumu bilemiyorum, kursunuza danışmanız daha uygun olur sanırım. İyi günler.

 7. 12 Mart 2018 - 11:34 | #7

  Ersin baslak :

  Özel Güvenlik şube müdürlüğüne konuştum harcı yatırdım işten dolayı izin alamıyorum abim yada babam teslim etse bu evrakları oluyormu acaba

  Ankara’da başvurunun şahsen yapılması zorunlu. Sistemde parmak iziniz kayıtlı ise mümkün olup olmadığını kursunuzdan veya il özel güvenlik şubesinden öğrenip şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 8. 23 Mart 2018 - 11:41 | #8

  Yasin :

  İyi günler hocam, Ben askerliğimi şuan Emekli paşanın yanında özel koruma olarak yapıyorum, glock,browning ve Mp5 eğitimleri aldım sivil hayatıma döndüğümde Silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak istiyorum, Askerde aldığım eğitimler bana kolaylık sağlarmı ?

  Lise mezunu ve 22 yaşından gün almış olanlar silahlı eğitim görebilir. Özel güvenlik kimliği aldıktan sonra yapacağınız iş başvurularında bu gördüğünüz eğitimleri referans olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kişi koruma hizmeti veren firmalara başvuru yaparak bu alanda görev alabilirsiniz. İyi günler.

 9. 30 Mart 2018 - 07:34 | #9

  mahmut :

  silahsız güvenlikçi olmak için ne kadar masraf gerekiyor.

  Sayfanın başında silah ve silahsız için ayrı ayrı bilgi verildi. Lütfen bir göz atın, illere göre değişen giderler de belirtildi. İyi günler.

 10. 09 Nisan 2018 - 12:55 | #10

  Fatih :

  Hocam ben sertifikayı aldım harç parasında yatırdım ama iş gereği yurtdışına çıkmam gerekiyor evraklarım iptal olurmu 6 ay sonra çıkarsam güvenlikçi kartımı yani para falan boşuma yatırmış olurmuyın?

  Kimlik başvurusunu 6 ay sonra yapmayı kastediyorsanız sorun olmaz. 2018 yılı bitmeden başvuru yaparsanız aynı vergi dekontu geçerli. Ancak raporların geçerliliği bir yıl olduğu için rapor üzerindeki tarihi geçirirseniz tekrar rapor almanız isteneceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 11. 23 Mayıs 2018 - 14:50 | #11

  Enes :

  Hocam bişey sormak istiyorum.. bn iki sene önce sınavı kazandım sertifikami aldim şimdi de karti almak istiyorum ama 20 bin TL ücret olduğunu söylüyorlar bu doğru mu doğruysa ne parasi

  Sorunuzun muhatabı, bu bilgiyi size veren kimse ona sormalısınız. Özel güvenlik kimlik harcı 595 TL, sağlık raporu silahlı-silahsız oluşunuza göre değişir. İlinizde istenen belgeleri kursunuza sorarak hazırlamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 06 Haziran 2018 - 12:02 | #12

  bilal kardas :

  hocam iyi gunler ben silahli kazandim butun belgelerimi teslim ettim guvenlik subeye ama harc parasi olan 595 tl yi henuz yatirmadim guvenlik sorusturmasinin bitmesini beklemeliyim mi yoksa harc parasini odeyeyim mi

  Ankara’da harç dekontu dahil tüm belgeler tamam olarak başvurmak zorunlu. Başka illerdeki durumu bilemiyorum, eksik belge halinde soruşturmanın bekletilebildiği söyleniyor ama net bilgim yok. İlinizdeki durumu kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 13. 06 Haziran 2018 - 12:03 | #13

  Tarık sevinç :

  Hocam elinize kolunuza sağlık. Allah razı olsun sizlerden sınava 1 gün kala hazırlamış olduğunuz sorulara çalıştım. O kadar iyi sorular hazırlamışsınızki ilk seferde silahlı olarak geçtim. Hakkınızı helal ediniz. Çok teşekkür ediyorum.

  Arayıp bulup çalışmışsınız, ne güzel. Hak varsa helal olsun. İyi günler.

 14. 16 Temmuz 2018 - 07:08 | #14

  Umut :

  merhabalar. tek böbrekliyim diğer böbreğimde hiçbir sorun yok hayati riskim kullandığım ilaç yok. Sertifika almama engel bir durum teşkili varmı acaba. ?

  Silahlı-silahsız için aranan eğitim-yaş-sağlık şartları ile ilgili detaylı bilgi Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Silahlı için hastane, silahsız için poliklinik raporu istenir. Hangisine başvuracaksanız rapor ücretini yatırmadan önce danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 24 Temmuz 2018 - 09:03 | #15

  Burak :

  Silahsız kimliği silahlıya çevirmek için ruhsat harcı 2018 yılında ne kadar daha önce yatırmıştım ben

  Ruhsat harcı bir defaya mahsus alındığı için kimliği olanlardan yenileme veya silahlıya geçerken tekrar ruhsat harcı yatırılması istenmez. Maliyeti bunu hariç tutarak hesaplayabilirsiniz. İyi günler.

 16. 18 Ağustos 2018 - 14:51 | #16

  yahya :

  hocam özel güvenlik kartının harç parasını geri alabiliyor muyuz

  Kimlik almadıysanız veya alamadıysanız dekontun aslını özel güvenlik şubeden (arkasına işlem görmedi diye yazıp imzalanırsa daha iyi olur) geri alıp harcı yatırdığınız vergi dairesinden iade talep edebilirsiniz. İyi günler.

 17. 10 Eylül 2018 - 08:41 | #17

  Arif boyraz :

  Güvenlik sertifikasının geçerlilik süresi ne kadar acaba

  Sertifika, üzerinde yazıyı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. İyi günler.

 18. 15 Ekim 2018 - 14:36 | #18

  Eymen :

  Hocam bn guvenlık sınavını kazandım ama mahkemem yuzunden iptal oldu harç parasını almak için malıyeye dilekce verdım ama hala para yatmadı nası bı yol izlemelıyım ne yapmalıyom

  Emniyete verdiğiniz vergi dekontunun asıl suretinin arkasına, özel güvenlik şubeden “işlem görmedi” vb. bir ifade yazılıp imzalanması halinde, bu dekontun asıl suretiyle ödeme yaptığınız vergi dairesine başvurup iade talep edebilirsiniz. Dekont aslı olmadan dilekçe ile işlem yapılmaz. İyi günler.

 19. 16 Ekim 2018 - 07:34 | #19

  gökhan :

  merhaba arkadaşlar bi sorum.olacak ben silahsız kazandım ve alicam harcı yatırarak sonrasında silahlız çevirdiğinde tekrardan mi aynı harç parayı yatırmam gerekiyor

  Silahsız kimliği olanlardan, silahlıya geçtiklerinde tekrar kimlik harcı yatırmaları istenmez. İyi günler.

 20. 17 Ekim 2018 - 07:56 | #20

  yasar elvan :

  Iyi gunler
  ANKARA CUBUK DN YAŞAR ELVAN
  BENIM 9 TANE YARALAMA HURRIYETIN YOKSUN BIRAKMA
  GIBI SUÇ LAR VAR. SIZCE SILAHSIZ GÜVENLİK SERTIFIKA
  ALABILIRBIYIM…

  Özel güvenlik kimlik başvuruları suçun türü ve cezanın süresine göre değerlendirilir. Hakkınızdaki tüm davalara ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik (Ankara’da AŞTİ içerisinde) şubesine danışmanızı, alacağınız cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 17 Ekim 2018 - 17:23 | #21

  Yunus :

  Merhabalar
  Silahli ve silahsiz güvenlik sertifikası icin 2 sorum olacakti.
  1- Tek gözde yaklasik 10 derece lens kullanıyorum diger gözde herhangi bir sikinti yok.
  2- Kamudan ihraç edilen ve herhangi bir sabika kaydi olmayanlar icin guvenlik sertifikasi ve kimlik karti cikartmasinda sorun olusuyor mu?
  Cevaplarsaniz sevinirim

  Silahlı ve silahsız için gözde aranan şartlar aynı. Esasen rapor veren kurumun/hekimin tutumuna bağlı olmakla birlikte genelde +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Kamudan ilişik kesme nedeni terör örgütü bağlantısı, iltisakı gibi bir nedenle ise özel güvenlik için engel sayılıyor. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümündeki metni inceleyebilirsiniz. İyi günler.

 22. 21 Kasım 2018 - 17:10 | #22

  Glsm akln :

  Merhaba ben tüm sayfayı arkadaşların soruları ile birlikte okudum ortalama 800 tl bi masraf çıkıyor peki kurs ücreti ne kadar ? Birde bej adar sürede alınabiliyor kimliğin çıkması zaman aşımı olarak

  Sayfayı okumuşsunuz ama kurs ücretlerinin illere göre değiştiği konusu dikkatinizden kaçmış sanırım. Bunu, bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız gerekir. Büyük şehirlerde rekabet nedeniyle genele göre daha uygun sayılabilir. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı, ilk sınavın Şubat başında olması bekleniyor. Kurs ücretleri gibi, sertifika ve kimlik onay süreleri de illere göre değişir. Ankara’da başvurudan sonra yaklaşık üç bekleniyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.