Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 60 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az  40 GÜN ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 595,43 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da yeni yapılan zam sonucu 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 40 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden en az 40 GÜN  ÖNCE kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 595,43 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Sağlık şartlarında belirtilen branşlardan 4 doktor imzalı (Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri) olacak şekilde, polikliniklerden alınabilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir. Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. ( Rapor maliyeti Ankara’da 30-60 TL arasında değişmektedir).   Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

Bu yazı bugün : 81, toplamda : 497997 kişi tarafından okundu.

 1. 31 Mayıs 2017 - 14:59 | #1

  Yagmur :

  Sınavı kazandıktan sonra kolay iş bulabilirmiyim

  Hukuk, mühendislik okuyanlara bile bu sorunun cevabına evet demek zor iken ne diyebilirim, bulunduğunuz ildeki imkanlara göre değişir. İyi günler.

 2. 31 Mayıs 2017 - 15:00 | #2

  Fatih :

  Selamün aleyküm Hocam 7 mayıs daki sınavı kazandım sertifikamı almak için bekliyorum ama ne kadar daha beklemeliyim ve 1 Sorum daha olucak 2 . gereken işlem nedir bilgilendirirmisiniz zamanınızı ayırdığınız için Teşekkür ederim İyi günler …

  Sertifika, kimlik onay süreleri, başvuruda istenen belgeler illere göre değişir. Dolayısıyla her iki sorunuza da ancak ve sadece kursunuzdan cevap almanız mümkün. Yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. İyi günler.

 3. 02 Haziran 2017 - 09:00 | #3

  Hüsamettin :

  Ben silahsız özel güvenlik sinavimi kazandım ama gene benden sertfika için para yatirmami istiyorlar hiç kimse kayıt esnasinda bana böyle bi bilgi vermemişti bunun ücreti ne kadardır biliyormusunuz yardimci olabilirmisiniz

  Bu sayfanın başında verilen bilgiler, tam da böyle sorun yaşayanlar için zaman içerisinde tecrübelerden yola çıkılarak hazırlandı. Sitemizin aynısını kopya eden güvenlik kursları da var ama en çok kopyalanan sayfalar arasında bu yukarıdaki yazı, demek ki bir şekilde denk gelmemişsiniz.

  Aynı şehirde iki kurs arasında yaklaşık 50 TL’den fazla fark varsa ucuz olan kurs, önce uygun söylediği rakamı böyle; “sertifika – soruşturma – GSC dersi- dosya parası” vb. uydurma giderler adı altında telafi ediyor maalesef. Adaylara sizden istenecek paraları baştan net öğrenin diye ısrarla tavsiyemizin nedeni bu. Kurs ücretinin rayici belli iken niye bir kurs daha az fiyatla yapsın, bunu mutlaka başka türlü telafi ederler diye düşünmek lazım.

  Sertifika, alınan eğitimin sonunda başarılı olunduğunu gösteren bir belgedir. Eğitim ücretini ödeyen birinin sertifika için ayrıca para ödemesi gerekmez. Ancak fiyatta tabiri caizse böyle dümenler yapanlar, o parayı almadan sertifikayı vermiyor, raporu vb. belgeleri alıkoyuyor, uğraştırıyor, zaman kaybettirip asap bozuyor. Siz kursunuza gidip eğitim ücreti ödediğinizi, sertifika için ayrıca para vermeyeceğinizi, başlangıçta bu konuda bilgi vermediklerini, ısrar ederlerse özel güvenlik şube ve BİMER’e şikayet edeceğinizi söyleyin, şansınızı deneyin. İyi günler.

 4. 14 Haziran 2017 - 15:11 | #4

  Murat :

  Ben sınavı kazandım dosyami aldım ama sonrasında bu işlem yapmadım randevu almak yada harç i yatırmak gibi ve bunların bir süresi olup olmadığını merak ediyorum istediğim zaman gidip randevu alıp halledebilirmiyim

  Randevu sistemi, istenen belgeler, onay süreleri vb. tüm detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla bu detayları ancak kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Sertifika, üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl, sağlık raporu bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 5. 17 Haziran 2017 - 08:42 | #5

  mehmet :

  Hocam benim her hangi hic bir mesleğin yok bu durumda güvenlik kursuna giripte kazanmaktan başka caremde yok peki sene 2017 bunun maliyeti ne 1500 TL diyorlar

  Maliyetle ilgili verilebilecek tüm bilgi yukarıdaki gibi. Kurs ve rapor ücretleri illere göre değişebilir. Asgari ücretten başlayan bir iş için bu kadar masraf çok haklısınız ama yapacak bir şey yok maalesef. 520 TL vergi, 20 TL kimlik parası, 200 sağlık raporu, 63 TL sınav ücreti. Bunların kursla ilgisi yok dikkat ederseniz, sadece kurs ücretinde indirim olabilir. Ona da fazla güvenmeyin. Şöyle ki ilinizde kursların ortalamasından çok düşük olan kurs varsa sonra aradaki farkı sizden değişik/uydurma giderler yaratarak alırlar, bir şekilde telafi ederler. Emniyetin yaptığı soruşturma için bile para isteyenler olduğu, bu siteye gelen yorumlardan anlaşılıyor çünkü. İyi günler.

 6. 01 Temmuz 2017 - 16:16 | #6

  Samet uğur :

  Merhabalar hocam
  Öncelikle hayırlı akşamlar hocam bir süre önce bi şirkete temel eğitime başvurdum 30 unda sınava gireceğim söylendi lakin ne eğitim aldım ne bişey gördüm şimdi ise hocam telefonuma hiç bi mesaj gelmedi sınava gireceğimden şüpheliyim sınav üvretindeki banka dekontunun iki nüshasınıda aldılar sizce nüshanız sınava girebilirmiyim

  Eğitim almadan sınava girmeyi niye kabullendiniz anlayamadım. Pek mümkün değil ama diyelim ki geçtiniz, işe girdiniz. Yetkinizi bilmeden, detektör/X-ray cihazı gibi işinizin bir parçası olan aletleri kullanamadan, görev bölgesinde meydana gelecek olaylara nasıl müdahale edeceğinizi düşünüyorsunuz? Sorumluluk alanınızda bu tip görevleri yerine getirememenin mesuliyetini taşıyabilecek misiniz, bu kadar ilgisiz bir kursu niye seçtiniz bilemiyorum. Ancak kurs parası ödediyseniz karşılığında bu eğitimi almak en tabii hakkınızdı. Şu halde sınava girseniz bile o kursun sonraki eğitimlerine katılmaya çalışın bence. Sınava girmek için elinizde dekont olması gerekmez. Kursunuz sizi sınav bildirimi listesine dahil ettiyse sınava girersiniz. Sınav tarihinden yaklaşık on gün önce sınav yerleri belli olur. İyi günler.

 7. 05 Temmuz 2017 - 09:12 | #7

  bahattin hanalp :

  Merhabalar
  Hayırlı akşamlar ben iş sağlığı ve güvenliği uzmnlığı önlisans programından mezun oldum. Bu silahsız güvenlik sertifikasını sınavsız alma şansım var mı ?

  Silahsız için 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunu olmak yeterli. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 8. 05 Temmuz 2017 - 09:15 | #8

  Sinan :

  Ben sağlık raporu aldım bana dediler bir hafta sonra gel sonucunu al dediler dogrumu

  Sağlık raporunu ne için aldınız, kim size böyle dedi bilemiyorum. Dolayısıyla size bunu söyleyen yerden bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 9. 07 Temmuz 2017 - 09:14 | #9

  Lokman :

  Selam aleyküm hocam hayırlı cumalar şimdi ben 20 yaşındayım askerliğimi yapmadım güvenlik sertifikası almak için askerlik şart diye duydum bu doğrumu acaba? Diğer sorum ise silahlı güvenlik sertifikası almak için 23 yaşını doldurmanız gerekiyormuş ben şimdi silahsız alsam 23 yaşını doldurduğumda silahlıya çevirebilirmiyim şimdiden teşekkürler..

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okuyunuz. Orada cevabını bulamadığınız soru olursa cevaplamaya çalışırım. Bu yalan yanlış bilgilerin hangisini düzelteyim? Özel güvenlik olmak için askerlik yapma şartı yok, 22 yaşından gün almak yeterli. İyi günler.

 10. 05 Ağustos 2017 - 15:38 | #10

  Erkan antepli :

  İyi günler hocam ben 2010 yılında silahlı kursu başarı ile bitirdim evrakları sağlık raporu ile emniyete verdim ama kartımı çıkartmadım şu an çıkartmak için nasıl bir süreç izlemeliyim

  Başvuru yaptığınız yerden kimliğin akıbetini sorun. Aksi halde tekrar vergi-rapor masrafınız olur. Süre dolduğu için yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. İyi günler.

 11. 24 Ağustos 2017 - 11:09 | #11

  İsrafil :

  İyi akşamlar ben askerden yeni geldim ve silahlı özel güvenlik olmak istiyorum bu kursu görerek bu eğitimleri aldığım da yeterli kişi sayısı na ulaşıldığında kurs başladıktan sonra 22. Gün sertifikami elime alabilirim. Eğer öyleyse sizden kurs almak istiyorum adresiniz bu üstte ki yazan mi? Teşekkür ederim.

  Eğitimler, emniyet tarafından belirlenen yıllık sınav takvimine göre yapılır. Sonuçların açıklanması, kimlik başvurusu-soruşturması gibi aşamaları vardır. Kurs tamamlanınca sertifika verilmez, sınavı bekleyip başarılı sonuç almak gerekir. Adres, iletişim bölümündeki gibi. 27.10.2017′ye kadar eğitimi tamamlananlar 03.12.2017 sınavına girmeye hak kazanır. İyi günler.

 12. 31 Ağustos 2017 - 12:40 | #12

  Gul :

  Kimlik yenilmeden sonra emniyetten randevu alıp evrakları teslim ettikten sonra tahminen ne kadar zaman sonra yenisi bize ulaşır…saygilar..tesekkurler

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza sadece kursunuzdan yaklaşık bir cevap alabilirsiniz. Ankara’da 45 günü bulabiliyor. İyi günler.

 13. 15 Eylül 2017 - 11:02 | #13

  Fatih :

  Selâmün aleyküm vergi dairesine para yatiracagimiz zaman herhangi bır şey belge vb.goturmemize gerek varmi.

  Vergi dairesine para yatırırken nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli. İyi günler.

 14. 17 Eylül 2017 - 15:32 | #14

  Ahmet :

  İyi günler hocam istanbuldan yazıyorum,iki merak ettigim konu.Birincisi ben 5 yıldabir olan yenilememi yaptım 30 temmuz sınavına girdim en az 6 ay kala usulüne göre. Sertifikamıda aldım benim geçerlilik sürem 7 aralık 2017 de bitiyor,yeni sertfikamda bu tatihten itibaren 5 yıl ileriye deyilmi? Verilen yeni sertifikada 30 temmuz sınavımın tarihi itibaren 5 yıl başlatılmış,29 temmuz 2022 son tarih yazılmış.4 küsur aya yakın süre hakkım kırpılmış gibi.Kursu arayıp konuyu söyledim artık yeni presedür böyleymiş dendi bana.Böyle bir değişiklik varmıdır acaba?Bu üçüncü yenilemem önceki yenilemelerde önceki sertifika tarihine göre 5 yıl devam ediyordu.ikinci sorum ise 20 tl vakıfbanka yatırılan kart ücretini her yenilemede ödeniyormu teşekkürler

  2015 yılbaşından itibaren emniyet sisteminde yapay zeka kullanıldığı gerekçesiyle girilen sınav tarihi, sertifika ve kimlik başlangıç tarihi olarak kabul edildi. Bu siteden de yenileme eğitimi alacaklara özellikle erken alıp sürelerini yakmamalarını, sürenin bitmesine yakın kimliğin ellerine geçecekleri sınavı iyi hesaplayıp girmelerini tavsiye ediyoruz. Sanırım gündemi iyi takip etmemişsiniz. Kimlik parasına gelince her yenilemede, silahsızdan silahlıya geçişte vb. kimliğin değişmesi gereken durumlarda maalesef o 20 TL tekrar tekrar yatırılıyor. İyi günler.

 15. 18 Eylül 2017 - 12:30 | #15

  Barış :

  Slm hocam ben kimlik başvurumu yeni yapıcam ama elimde diploma yok tasdikname versem kabul edilir mi?

  Kimlik başvuru evrakının hazırlanmasına ilişkin sorularınıza en doğru cevabı kendi kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da belgenin aslı görülerek fotokopisi kabul ediliyor. İyi günler.

 16. 28 Eylül 2017 - 12:30 | #16

  halit :

  hocam sağlık raporu (heyet raporu ) burda 200 tl neden ?

  Sağlık Bakanlığı’nın özel güvenlik raporları için belirlediği rakam sanırım. Başka nedeni varsa da ben bilemiyorum. İyi günler.

 17. 04 Ekim 2017 - 11:23 | #17

  MURAT :

  selamlar 10 ay önce güvenlik soruşturma evrakları teslim ettim 1 ay sonra dekont ve fototoğraf için aramam söylendi bu işlem için 10 ay gibi zamaman geçti randevu aldım uzun süre geçtiği için sıkıntı olurmu? iyi günler

  Yanlış anlamadıysam İstanbul’dan başvurunuz var. Kimlik onay işlem ve süreleri illere göre değiştiği için inanın İstanbul hakkında bilgim yok. Muhtemelen kursunuz daha aydınlatıcı bilgi verecektir. İyi günler.

 18. 10 Ekim 2017 - 11:09 | #18

  Hakan :

  Merhabalar hocam ben silahlı güvenlik sınavını kazandım tüm evrakları tamamladım fakat devam eden mahkemem olduğu için silahlı belge vermeyeceklerini söylediler bu maliyeye yatırılan 520 lirayı geri alma şansım varmı acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Silahsız almanız mümkün ise ve engel olan davanın beş yıldan az zaman önce düşme kararı çıkacaksa kullanmasanız bile kartı almanızı tavsiye ederim. İleride alacağınız zaman vergi çok daha zamlı olacak, hatta 2018′e %15 zam geleceği söyleniyor. Eğer kart almaktan tamamen vazgeçtiyseniz özel güvenlik şubeden dekont aslının arkasına işlem görmedi diye yazıp onaylamaları halinde aynı vergi dairesinden iade almanız mümkün. İyi günler.

 19. 23 Ekim 2017 - 18:09 | #19

  nate72 :

  iyi günler

  ben kursu bitirmek üzereyim 3 aralıkta sınav var bundan sonra izlemem gereken yol nedir? yani arşiv ve güvenlik araştırması nedir?

  İşlemler, istenen belgeler, işlemlerin onay süreleri vb. tüm detaylar illere göre değişebiliyor. Bu nedenle sorunuza sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi almanı mümkün. İyi günler.

 20. 24 Ekim 2017 - 07:46 | #20

  ibrahim :

  ben üniversite mezunuyum psikolojik tedavi görmekteyim.
  silahlı güvenlik raporu biraz daha sıkı galiba hastahane denetimi olarak
  peki silahsız alsam raporu almam daha kolay mıdır.
  yoksa ikisi arasında bir fark yok mudur şimdiden teşekkür ederim

  Rapor alabilmekten ziyade bu işi yapıp yapamayacağınıza karar vermenizi tavsiye ederim. Özel güvenlik işi meşakkatli, sabır, tahammül gerektiren bir iştir. Eğer bu yükü kaldırabileceğinize inanıyorsanız talip olun, aksi halde boş yere masraf yapmış olursunuz. Tedaviyi resmi hastane-reçete sistemi üzerinden alıyorsanız silahlı raporunda muhtemelen görünür ve hekim bunu dikkate alır, kişilik testi de yapabilir. Silahsız için yetkili poliklinik raporu yeterlidir. Silahlı tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız rapor vermeye yetkili polikliniklerden alınabilir. İyi günler.

 21. 02 Aralık 2017 - 09:27 | #21

  Esinnn :

  Merhabalar ben 26 ekimde başvurularımı yaptım 520 lira harç parasını yatırdım ama 20 lira vakıfa yatacak planı daha sonra yatır dediler ne zaman olduğunu söylemediler.Acaba kimliğimin çıkmaması bu yüzden olabilir mi,kimlik çıktığında arayacaklar mı?

  Başvuruda 20 TL’lik dekontun numarası sisteme giriliyor. Bulunduğunuz ilde farklı bir durum varsa bilemem, en iyisi kursunuza danışmanız olur sanıyorum. İyi günler.

 22. 13 Aralık 2017 - 13:50 | #22

  yunus yilmaz :

  Mrb hocam özel güvenlik kartını alırsak banka hastane adliye. Gibi resmi yerde görev alabilirmiyiz hemen ikinci bir sorum da guvevlik kartını aldıktan 5 yıl sonra yeniletmesek iptal mi olur teşekkür ederim.

  Belirttiğiniz kadrolarla ilgili taşeron uygulaması nedeniyle bilemiyorum. Eskiden oralara hizmet veren şirketlere girmek yetiyordu. Özel güvenlik olarak çalışabilmek için beş yıl sonra yenilemek gerekir. Çalışmayanların böyle bir zorunluluğu yok, özel güvenlik olarak çalışmak istedikleri zaman da yenileme eğitimi alabilirler. Bundan anlaşılacağı gibi kart iptal olmaz, geçerliliğinin devamı eğitime bağlıdır. İyi günler.

 23. 22 Aralık 2017 - 11:48 | #23

  Feridun :

  Silahsız kartla silahlı ruhsatı olan fakat silah bulundurmayan işletmede görev yapılırmı? Yapılmaz ise cezası nedir?

  Anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım. İşyerinin silahlı müsaadesi var ama silahı yok, çalışan silahsız kartla silahsız görev yapıyorsa bu mümkün. Silahsız kartla silahlı görev yapmak ceza gerektiriyor. Cezalarla ilgili kanuni metni, ana sayfa sağ sütundaki Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/5188 S.Öz.Güv.Hiz.Dair Kanunun 20.maddede görebilirsiniz. İyi günler.

 24. 22 Aralık 2017 - 11:49 | #24

  Seda :

  Bisy sorucam arkadaslar ben randevu alamiyorm 3 aralikta ki sinavi kazandm ama randevularin hepsi dolu gözūküyo nasil alicam bilemiym hamhi saatlerde alinmasi gerek.. bi sorum daha dilekce fotokobisi mi ne cikacakmis neyin dilekcesi bu anlamadm .. simdiden tesekkürler sagolun

  Kimlik başvurusunda istenen belgeler, başvuru şekil ve şartları vb. detaylar illere göre değiştiği için bu sorunuza sadece kendi kursunuzdan cevap alabilirsiniz. İyi günler.

 25. 23 Aralık 2017 - 08:13 | #25

  Zeynep :

  Hocam iy aksamlar bn sinavi kazandim tüm evraklarim hazir randevu ocak 20 ye aldim silah ruhsat harcini 520 tl yi yatirmadim simdimi yatirmam lazim randevu tarihine yakinmi yatirayim

  Başvurunuz 2018′de olacağı için kimlik harcını da 595 TL olarak yatırmanız gerekir. 75 TL fazladan masrafı kursunuz size söylemiş olmalı, az para değil. Başvuru tarihinde geçerli rakamı yatırmak zorunlu olduğundan önce yatırsanız da aradaki farkı da yatırmadan işleminiz yapılmaz, bilginiz olsun. İyi günler.

 26. 29 Aralık 2017 - 08:00 | #26

  Murat :

  Hocam ben silahlı sınavı geçemedim silahsız kimlik alacağım ilerde siahlıya çevirmek istersem 520 TL tekrar harç yatirmam gerekiyor mu

  Eğitim ve kimlik başvurusu ile ilgili bu basit bilgileri kursların vermesi gerekir. Harç bir defa yatırılır, sonraki başvurularda tekrar istenmez. İyi günler.

 27. 02 Ocak 2018 - 13:04 | #27

  Mhmt :

  Hocam ben 23 kasım’da bu soruşturma kağıtlarını emniyete verdim. Soruşturma gereksiz uzadı. Soruma gelicek olursakta;
  Ben bu kimlik harcını ne kadar öderim.

  Ankara’da vergi dekontu dahil, tüm belgeler tam olarak başvuru yapılabiliyor. Sizin bulunduğunuz ilde dekont olmadan başvuru kabul ediliyor demek ki. Bu işlemler illere göre değiştiği için ne kadar zamanda onaylanacağını bilemem. Ancak 2018′e girdiğimiz için henüz yatırmadıysanız vergiyi 595 TL olarak yatıracağınızdan bilginiz olsun. İyi günler.

 28. 02 Ocak 2018 - 13:06 | #28

  Mahmut :

  Merhaba 520 tl harc parAsi yatirdim yarina Randevu aldim.kimlik harcini 70 tl dahA yatirmam Gereklimi ? Iyi gunler

  2018′e girdikten sonra yapılacak başvurularda 75 TL farkı yatırdığınıza dair iki dekont götürmeniz gerekir. İyi günler.

 29. 02 Ocak 2018 - 13:10 | #29

  Özal :

  Hocam yaklaşık 1.5 ay önce soruşturmam başladı ve hala sonuçlanmadı. 2018 kimlik zammı beni vurur mu? (1 ekim sınavında silahlı kazanmıştım)

  Başvuruda kimlik harç dekontunu vermediyseniz, 2018′deki rakam üzerinden yani 595 TL olarak yatırmanız gerekir. İyi günler.

 30. 05 Ocak 2018 - 15:47 | #30

  Ömer :

  Merhaba yaşadığım yerdeki kurs yerleri sınav ücretini elden topluyor 40 tl lik sınav ücretini 80 tl 60 tl olan sınav ücretini ise 120 tl olarak sınava girecek kursiyerler için şart olarak talep etmekte. Ödeme yaptıktan sonra hak talebinde bulunmamamız için not alıyorlar herhangi bir makbuz teslim etmiyorlar. Bu durumda ne yapabilirz ve nereye şikayet edebiliriz nasıl kafalarına göre fiyat belirliyor bunların denetimlerini kim yapıcak bunları nereye bildirmemiz gerek kurs yeri ile kötü olmak istemiyorum çünkü ileride gerekli iş desteğini onlar sağlayacak yardımcı olursanız sevinirm

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine ve yan sütun altındaki Bağlantılar bölümünde linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığına isminizin saklı kalmasını belirterek bildirebilirsiniz. Sınav parası, sınavı yapan makamın IBAN numarasına kursiyerlerce bizzat yatırılması gerekir. Buna bile tenezzül eden bir kursun iş desteğine de fazla güvenmemenizi tavsiye ederim, bu tip yerler para ilişkisi bitince kursiyerleri tanımazdan geliyor genelde. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster