Silahsız Kimliği (Yenileme) Olup Silahlıya Çevirmek İsteyenlerin Dikkatine

21 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

 

Silahsız kimliği olup aynı dönem içerisinde “silahsız-yenileme”, “silah-temel” eğitimi alarak tek sınavda “silahlı-yenileme”  imkanı veren emir, maalesef artık uygulanmıyor. Her iki eğitimden sonra ayrı ayrı sınavlara girilmesi gerekiyor.

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 34952 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Nisan 2015 - 07:59 | #1

  mehmet :

  selam hocam bende silahlı ögg kartı var günü geçti silahsıza geçebilirmiyim

  Yenileme eğitimi alırken kursunuza silahsız yenilemek istediğinizi beyan etmeniz yeterlidir. İyi günler.

 2. 20 Şubat 2018 - 10:54 | #2

  Murat :

  Selam hocam benim silahsiz ogg kartim 12.07.2018 kadar gecerli bende 74 donem sinavina silah li olarak girdim kazandim ben tekrardan yenilemeye girecekmiyim yoksa bu aldigim silahli 5 yil gecerli olurmu

  Son girdiğiniz sınavın sertifikasının geçerlilik süresi, ilk sertifika ile aynıdır. Silah eğitimi, yenileme eğitiminin yerine geçmez. Dolayısıyla özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmek istiyorsanız 08.04.2018 sınavına silahlı yenileme eğitimi alarak girmenizde yarar var. İyi günler.

 3. 23 Şubat 2018 - 16:52 | #3

  Ibrahim :

  silahli ozel guvenlik ruhsatını silahsiza hagb dan dolayi cevirdiler.Simdi ise tekrardan silahsizden silahlı ozel guvenlik kartına cebirecegim Ruhsat harcı öder miyim ?Sorduğumda sadece 20 tl den bahsedildi
  Ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

  Kimlik harcını bir kez yatırmak yeterlidir. Sizin gibi yapanlar için de bu kural geçerli. Yeni değişimlerinde 20 TL kimlik bedeli yatırılıyor. Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde ilgili banka ve hesap numarası var. İyi günler.

 4. 24 Şubat 2018 - 12:22 | #4

  Ibrahim :

  Bir sorun daha olacak izninizle.tekrardan saglik raporu almam gerekir mi ? Bana sağlık raporunun durup durmadığını sordular.
  Ilginiz için Teşekkür ederim.

  Niye ilk başvuru gibi düşündüğünüzü anlayamadım. Rapor, bir yıl geçerlidir. Silahlıdan silahsıza geçirilme durumunda tekrar rapor istenmez. Silahlı alabilen silahsızı da alabileceği için buna gerek yok. Ancak illerde gerçekten çok farklı uygulamalar olabildiği için başvuru yapacağınız yerden bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 5. 24 Şubat 2018 - 13:29 | #5

  Ibrahim :

  Ben istanbuldan yazıyorum.Ayrica Ilginiz için Teşekkür ederim.Blok notla gittim söylenenleri yazayım diye.Kesinlik ifadesi olmayınca sizden yardım almayı düşündüm.Nedeni ise “-raporum kac yıllık” dediğimde , o rapor olmaz bile denmedi. Tekrardan özel güvenlik şubeye uğrarım.

  Ankara’da kendi rızasıyla sonradan silahsız olanlar, tekrar silahlıya geçmek isterse rapor isteniyor. Nedeni daha önce sağlıktan dolayı mı silahsız oldu diye şüphe uyandırması sanırım. Önceki yorumda silahlıya geçtiğiniz dikkatimden kaçmış. Siz, kendi rızanızla silahsız olmamışsınız dolayısıyla rapor-vergi istenmemesi gerekir. Kartınız iptal olmamış, düşme kararına kadar alıkonmuş. Birleştirilmiş Genelge’de, silahlı olmayı engelleyen neden ortadan kalktığında kimliğin geri verileceği yazıyor hatırladığım kadarıyla. Bu da sadece dava düşme belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi vs. yeterli olmalı diye düşündürüyor. Yine de dediğiniz şekilde tekrar danışmakta yarar var. İyi günler.

 6. 02 Mart 2018 - 16:00 | #6

  uğur :

  Merhaba
  Silahsız guvenlik kimlik kartım var simdi ise silahlı güvenlik egitimini tamamladim hali hazirda silahsız güvenlik kartini silahliya cevirmek icin harc parasi kimlik parasi gibi ucretleri tekrar odemem gerekiyomu.ilginiz için teşekkür ederim.

  Sertifikanızı teslim ederken kursunuz bu konularda bilgi verecektir. Kimlik kartı olanlardan tekrar harç istenmez. İstenen belgeler, yapılacaklar illere göre değiştiği için kursunuzdan alacağınız bilgiye göre hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 17 Nisan 2018 - 10:17 | #7

  Ibrahim :

  Hocam benim silahli kimlik kartimi emniyet birimi tarafından davadan dolayi silahsiza çevrildi.Yenilemem geldi silahsiz olarak yenileme yapildi.Tekrardan silahliya cevirecegim silahli yenileme eğitimi alman gerekiyor dendi.Silahsiz kimlik karti varken yenilemen silahli olacak dendi.Bana hic bir bilgi dahi verilmedi.Simdi başvuru için gerekli evraklari arasında harç parasına bulunmakta bunları hazırla yeniden başvuru yap denilmekte.Buna nasıl itiraz edebilirim.

  Yenileme eğitimi konusunda bilgi vermek emniyetin değil, kursunuzun sorumluluğunda olduğu için kursunuzun yol göstermesi gerekirdi. Şu halde sadece “silah-yenileme” kapsamlı 10 saatlik ders-atışa katılmanız ve sınava sadece “silah-yenileme”den girmeniz yeterli. Sınavınız 30 dakika yazılı, 5 atıştan oluşur. Alacağınız eğitim, silahsız yenilemede eksik kalanı tamamlama amaçlıdır. Ancak sertifikanızın, silahsız yenileme sertifikasında yazan tarihler arası geçerli olduğundan, süreyi uzatmadığından bilginiz olsun. Kimliğiniz olduğu için tekrar harç yatırmazsınız. Neden silahsız yenileme aldığınız emniyette bilindiğine göre rapor da istenmemesi gerekir. Ancak bazı illerde önce silahlı, sonra silahsız, sonra tekrar silahlıya geçenlerden rapor istenebiliyor. Bu nedenle önceki yenilemeyi silahsız almanızın gerekçesini emniyet bildiği için sizden istenmeyebilir, bu konuyu izah edip şansınızı deneyin bence. İyi günler.

 8. 11 Mayıs 2018 - 08:10 | #8

  Turgut aktas :

  Benim sorum şu olacak ben ilk sertifika aldiğimda silahlı aldım tabiki 5 yıl sonunda yenilemese çalışmış olduğum poroje silahsız olduğundan silahsız yenilemeye girdim.Daha sonrası tekrar bir yenilemeden karar değiştirerek tekrardan silahlı yenileme yaptım ve hak kazandım ve dosya temini yaparak randevu aldım kafami karıştıran soru şu tekrardan sağlık raporu almaya gerek varmı onu bilemedim.kursa gerek yok dedi ve onların sozu itibariyle sağlık raporu almadım bilgim böyleydi bununla bilgi almak istrrim

  Ankara’da benzer bir durumda emniyet, arada niye silahsız yenilemiş, sağlık sorunu mu varmış şüphesiyle yeni rapor istedi. Oysa önceden istenmediği de olmuştu. Demek istediğim standart bir durum yok, görevlilerin takdirine göre değişebilir. Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuzdan bilir. Rapor almadan başvurup şansınızı deneyin, kabul edilmezse alırsınız. Başvuruda aradaki yenilemenin çalıştığınız projenin silahsız olması nedeniyle öyle olduğunu söyleyin, belki faydası olur. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.