Silahsız Kimliği (Yenileme) Olup Silahlıya Çevirmek İsteyenlerin Dikkatine

21 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

 

Silahsız kimliği olup aynı dönem içerisinde “silahsız-yenileme”, “silah-temel” eğitimi alarak tek sınavda “silahlı-yenileme”  imkanı veren emir, maalesef artık uygulanmıyor. Her iki eğitimden sonra ayrı ayrı sınavlara girilmesi gerekiyor.

Bu yazı bugün : 7, toplamda : 28366 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Nisan 2015 - 07:59 | #1

  mehmet :

  selam hocam bende silahlı ögg kartı var günü geçti silahsıza geçebilirmiyim

  Yenileme eğitimi alırken kursunuza silahsız yenilemek istediğinizi beyan etmeniz yeterlidir. İyi günler.

 2. 12 Ocak 2017 - 14:32 | #2

  müslüm demir :

  Sayın hocam benim 26 aralık 2016da silahsız kimliğimin süresi doldu,8 ocakta silahli için kursa başvurdum kabul ettiler. Başka bir kursu aradım onlar önce silahsız kimliği yenilenen gerektiğini daha sonra silahlı ya çevirmek için tekrar müracaat etmem gerektiğini söylediler. Bu arada ben heyet raporunu silahlı başvuru için aldım,tekrar silahsız için alman gerekirmiş yoksa bu rapor ikisi için yeterlimi

  Rapor bir yıl geçerli olduğu için zararınız yok. Ancak kimlik süresi dolduğu için ikinci kursun dediği doğru, önce silahsız yenileme sonra silah eğitimi almanız gerekir. İlkin silahsız yenileme, sonra silah eğitimi alıp silahtan sınava girebilirsiniz. Önce silahtan girseniz bile geçersiz sayılır, zaman ve para kaybı olur. Silahsız yenilemede rapor istenmez ayrıca. Mümkünse ilk kursa değil, doğru bilgi veren ikinci kursa gidip her iki eğitimi de oradan almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 02 Şubat 2017 - 16:20 | #3

  nurettin :

  Merhaba hocam silahsızdan silahlıya geçmek için kaç sınav sorusu çıkıyor kaç puan gerekli hangi işlemler lazım

  Silah bölümü her biri 2 puan değerinde 25 soru ve her isabet 10 puan değerinde 5 atıştan oluşur. Silah toplamının en az 50, ilk temel notla toplamının en az 120 olması silahlı için yeterlidir. İşlemleri kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2017 - 13:23 | #4

  Seda :

  Merhaba silahsizdan silahli ya geçmek için ayriyeten ücret yatiyomu

  Silahlı için heyet raporu almak gerekir. Kimliği olanlardan tekrar vergi istenmez. Ayrıca eğitim için kurs ücreti istenir. İyi günler.

 5. 06 Mart 2017 - 09:53 | #5

  Mehmet :

  Merhabalar ben silahlı sertifika alamıyorum lise olmadıgı icin silahsız sertifikayı alsam ilerde silahlı sertifikaya yükseltme şansım olurmu yada silahlıyı alabilmem icin lise yinede gerekli olurmu

  Önce silahsız, sonra silahlı alabilmek aradaki sürede liseyi dışarıdan tamamlayıp bunu belgemek şartıyla mümkün. Silahlı için lise mezunu, 22 yaşından gün alma şartlarında esneklik olamaz. Silahlıya geçmek için liseden mezun olduğunuzu belgelemeniz gerekir. İyi günler.

 6. 22 Mart 2017 - 12:03 | #6

  Erol :

  Hocam selamlar…benim sertifika silahsız 18/02/2018 de 5 yıl doluyor şu an çalışıyorum ben yenileme eğitimi alıp 30 tembuzdaki sınava girmeyi düşünüyorum …liseyi bitirdim açıktan silahlıya çevirmek için silah eğitimi alıp bu 30 tembuzdaki sınav a girebilirmiyim aynı tarihte. 1982 liyim

  Elinizi çabuk tutup 07.05.2017 sınavına sadece silahtan girebilirsiniz. Bu sınava yetişirseniz silahlıda puan şartı olduğundan sınavdan kalırsanız, sonraki sınavlara tekrar girme şansınız olur. Hem yenileme,hem temel silah sınavlarına aynı gün girmeniz mümkün değil. Sertifikaya girdiğiniz sınavın tarihi yazılacağı için yenilemeye erken girerseniz kalan süreyi yakmış olursunuz. İyi günler.

 7. 22 Mart 2017 - 12:04 | #7

  murat :

  hocam sinava girisi 13 yil once girdim ve kazandim ama kimil almadim simdi yenilemek icinmi girecem sinava yoksa yeniden mi kursa yazilacam

  Eski sertifikanızla yenileme eğitimi alabilirsiniz. Gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süre başlar. Elinizi çabuk tutarsanız 07.05.2017 sınavına girmeniz mümkün. İyi günler.

 8. 10 Mayıs 2017 - 14:12 | #8

  Mustafa Ayfer :

  Yarin yenileme sinavina girecegim. Eski sertifikami buldum. Ancak kullanmadigimdan kimlik kartini bulamiyorum. Kimlik cikarma asamasinda sertifika yeterli olur mu. Kimlik olmadigindan ne yapmaliyim.

  Sertifikanın aslı sizde ise yeterli olur. Kimlik kaybı için istenen belgeleri ilinizden öğrenmeniz gerekir. Ankara’da artık karakol tutanağı isteniyor. İyi günler.

 9. 26 Mayıs 2017 - 14:14 | #9

  Sami :

  Selam hocam silah sinav atışı kaç metreden yapılıyor

  Kategoriler/Atış Poligonu bölümünde detaylı bilgi var. Sınav atışı 15 metreden yapılır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.