Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

Sadece silah (Uygulama) eğitimi almanız ve sınavda başarılı olmanız gerekir. Hazırlamanız gereken heyet raporu vb. belgeler için kayıt olacağınız kurstan bilgi almanız tavsiye olunur. 

 

SİLAHSIZ KİMLİK KARTINI SİLAHLI KİMLİK KARTINA ÇEVİRECEKLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

1.         Dilekçe (Silahlıya Geçme Dilekçesi Örneği)

2.         Doldurulmuş ve imzalı ÖGG kimlik kartı

3.         Silahlı sertifika (Aslı)

4.         Arşiv araştırma formu (Fotoğraflı, 2 Adet)

6.         Silahsız kimliğin fotokopisi

7.         Fotoğraf (2 Adet) 

8.         Mavi plastik dosya

 

Bu yazı bugün : 8, toplamda : 43762 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Kasım 2015 - 17:02 | #1

  melih35 :

  Hocam ben silahsız güvenlik kartim var . 8 ay önce yenilettim . şimdi silahlı ya cevirsem mumkunmu . yoksa dort senemi bekleyeceğimiz ?

  Silah eğitimi görerek kalan süreniz kadar geçerli olmak üzere silahlıya geçebilirsiniz. 18.12.2015′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 31.01.2016 sınavına yetişmeniz mümkün. İyi günler.

 2. 04 Aralık 2015 - 17:36 | #2

  emre :

  ben 61. donem sınavında silahlıya girdim fakat atıs yapamadıgım için silah hakkımı kaybettim bu dönem silahsız alıp yapılacak ilk sınavda silaha cevirme şansım varmı

  Bir kez özel güvenlik eğitimi alan kişi, birbirini takip eden dört sınava girmeye hak kazanır. Bu ilk sınavınız ise bir sonraki sınava sadece sınav ücretini yatırarak silahtan girmeniz mümkün. Ancak kimlik için istenen istenen belgeleri, kısa bir süre arayla iki kere hazırlamanız gerekeceğinden bilginiz olsun. Hazırlanacak belgeler, işlem süreleri gibi hususlar illere göre değişebildiği için konunun detaylarını kursunuza danışmalısınız. İyi günler.

 3. 04 Aralık 2015 - 17:37 | #3

  v.güneş :

  hocam ben temel egitimden 70 almıştım..yenileme egitindende 63 almıştım..şimdi silahlıya çevirmek istedim ilk aldıgım not geçerli sayılacak demi yani silah sorusu ve atış toplamında 50 alsam silahlıya hak kazanacam dogrumu

  Silah eğitimi, temel kapsamında olduğu için yenileme notuna değil, ilk temel geçme notuna bakılır. İlk not 70 ise silah toplamından en az 50 almanız yeterlidir. İyi günler.

 4. v.güneş
  11 Aralık 2015 - 23:20 | #4

  Hocam sinav sonucu aciklandi…Vermis oldugunuz bilgi tam ve net dogru…Çok tesekkur ederim size…bizi aydinlattigiz icin..Allah razi olsun

 5. 09 Ocak 2016 - 12:55 | #5

  idris :

  Gulsen hanim silahsizda ilk notum 62 silahli ya gecebilmek icin bunun bir onemi varmi yoksa sinava girip alabilirmiyim

  Silah eğitimi, temel bölüme dahil olduğundan ilk notun elbette önemi var. İlk not 62 ise silah yazılı ve atış toplamınızın en az 58 olması halinde silahlıya geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 6. 18 Nisan 2016 - 15:28 | #6

  hüseyin :

  İyi günler hocam benim kimliğim
  silahsız silahlı ya çevirecegim ruhsat harcı yatıracammı

  ÖGG kimliği olanların silahlıya geçerken vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 7. 21 Mayıs 2016 - 07:41 | #7

  mehmetesk :

  kolay gelsın sılahsız kartım var sılahlıya cevırecem tekrar saglık heyet raporumu almam gerekecek

  Silahlıya uygun heyet raporunu kurs başlamadan almak gerek. Kartınız silahsız olduğuna göre ilki zaten heyet raporu değildir. İyi günler.

 8. 03 Haziran 2016 - 12:01 | #8

  Anılcan :

  Ben silahsızdan silahlıya geçiş sınavını kazandım şimdi ne yapmam gerekiyor.

  Belgeler illere göre değiştiği için yapmanız gerekenleri kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 9. 03 Haziran 2016 - 12:02 | #9

  Adil :

  Ben silahlı kartını silahsız yapmak istiyorum ne yapmam gerekir.

  Yenileme eğitimi alacağınız kursa silahsız yenileme yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli. İyi günler.

 10. 04 Haziran 2016 - 07:55 | #10

  onur :

  Hocam Ben silahsiz olarak sertifikami yenilettirdim onun son suresi 07.12.2017 ye kadar ve akabinde 2015 yilinda silahsizdan silahliya geçiş yapdim silahli sertifika aldigim tarih 13.02.2015 ayni yilin 2015 ücüncü ayinda özel güvenlik koruna bölümünden mezun oldum Benim sorum silahli sertifika bitiş tarihi nezaman olur

  Özel güvenlik koruma bölümü mezunlarından silah eğitimi dışında temel eğitim şartı aranmayacağına ilişkin 5188 S.Kanun md.14′deki ifade nedeniyle önlisans diplomanızı maalesef yenileme eğitimi yerine kullanmanız mümkün değil. Dolayısıyla yenileme eğitiminizi 07.12.2017 tarihine kadar soruşturma dahil tüm işlemler tamamlanacak şekilde almanız gerekir. İyi günler.

 11. 07 Haziran 2016 - 11:39 | #11

  b.a. :

  slm.hocam 1 yıl önce silahlı kartımı yenileme yapdım silahsıza çevirdim.şu aan sadece sertifikam mevcut elimde.silahlıya çevirmek için sağlık raporu ve vergi harcı yatırmak gerekiyor mu.birde vergi harcı ne kadardır

  Silahlı kart sahipleri, silahsız yenilemeden sonra silahlıya geçmek istediklerinde yeniden rapor almalarına gerek yok. Sadece “yenileme-silah” eğitimi almaları yeterli. Ancak bir çok kurs bunu bilmediği, bildirimde emniyete izah edemediği için insanlar mağdur oluyor. Tekrar rapor aldırıp hatta temel sınava (kalma-geçme) zorlayanlar da var. Bulunduğunuz ildeki kurslarla görüşüp durumu izah etmeyi deneyiniz. Vergi istenmez. İyi günler.

 12. 14 Haziran 2016 - 16:24 | #12

  a.a :

  Hocam ben silahsızdan silahlıya çevirince silahsiz kartim silahli diye değisiyomu.yoksa yenilemedeki gibi kimlik kartina her hangi bir mudahale yapilmiyormu.tsk.

  Silahlıya geçtiğinizde kursunuzdan öğreneceğiniz belgelerle kimlik başvurusu yapmanız gerekir. Müteakiben silahlıya uygun soruşturma yapılır. Olumlu sonuçlanınca silahlı kimlik kartınızı alırsınız. İyi günler.

 13. 14 Haziran 2016 - 16:25 | #13

  İdris ölçü :

  Hocam mrb silahsız ve silahlı arasindaki maaş farkı nekadar dır saygılar…

  Özel güvenlik maaşları asgari ücretten az olamaz. Üstü işyerleri tarafından belirlenir. Dolayısıyla standart olmadığı için bir rakam vermek imkansız. İyi günler.

 14. 21 Haziran 2016 - 08:22 | #14

  çağlar :

  HOCAM KOLAY GELSİN BENİM SİLAHSIZ KİMLİĞİMİN SÜRESİ 2017 NİN 12.AYINDA DOLMAKTADIR.BU SENE 2016 MAYISTA 20 SAATLİK SİLAH EĞİTİMİ ALDIM SADECE SINAVDA 25 SİLAH SORUSU YAPTIM 5 ADET MERMİ ATIŞI YAPTIM KAZANDIM SİLAHLI SERTİFİKAYI ALDIM.EMNİYETE VERDİM ANCAK BENİM SİLAHSIZDAN SİLAHLIYA GEÇTİĞİMİ NERDEN BİLECEKLER DOSYANIN İÇİNE KOYULAN EVRAKLAR HEP DEĞİŞTİ DİLEKÇEYİ VERDİM AMA BENİM SİSTEMDE SİLAHSIZ OLDUGUMU BİLCEKLERMİ???TEKRAR VERGİ HARCI İSTENCEKMİ??DOSYANIN İÇİNE SİLAHSIZ SERTİFİKA FOTOKOPİSİ KOYMADIM..KONTROL ETTİLER BİŞEY DEMEDİLER AMA SIKINTI ÇIKARMI YENİ KİMLİKLER ÇIKACAĞI İÇİN?

  Başvuruda silahsız kimlik kartı fotokopisi vermiş olmalısınız. Emniyette tüm kayıtlar tutulduğundan TC numaranızla bırakın kim olduğunuzu, özel güvenlik olarak şimdiye kadar aldığınız eğitimleri, notlarınızı, kurslarınızı vb. detayları görürler. Kimlik kartınız varsa vergi istenmez. İyi günler.

 15. 21 Haziran 2016 - 12:47 | #15

  çağlar :

  HOCAM SİLAHSIZ KMLIK FOTOKOPİSİ KOYMALIYDINIZ DEDİNİZDE SIKINTI ÇIKARMI YİNE BİRŞEKİLDE BULURLARMI SİLAHSIZ KİMLİĞİMİN KAYDININ OLDUĞU…

  Silahsız kimlik olmadan nasıl sadece silah için başvuru yapabilirsiniz ki. Diğer yorumda yeterince açık yazdım aslında, TC numaranızla her şey görünür. İyi günler.

 16. 30 Haziran 2016 - 15:20 | #16

  Murat :

  Silahsız kimlik kartım vardı süresi doldu silahlı kimlik kartına çevirdim harç parası yatıracakmıyım

  Süresi dolan silahsız kartı önce yenilemeniz gerekirdi. Yenileme eğitimi almadıysanız ilk kartın süresi dolduğu için silahlı kart başvurunuz kabul edilmez. Süresi yakın ya da dolanların önce silahsız yenileme, sonra silah temel eğitimi alması gerekir. Şimdi silahlı yenilemenin hem kurs ücreti, hem de sınav ücreti pahalıya gelecek. Boş yere artı masraf yapmış olacaksınız. Kartı olanlardan harç istenmez. İyi günler.

 17. 01 Temmuz 2016 - 09:30 | #17

  Murat :

  Silahsız Kartımı yeniledim silahlı eğitimi aldım 31 temmuzda sınava girecegim ben harç yatırmadan muafmıyım

  Kimlik kartı olanların, silahlıya geçerken veya yenileme yapmalarında kimlik harcını tekrar yatırmaları istenmez. Bir kez yatırmak yeterlidir. İyi günler.

 18. 04 Temmuz 2016 - 08:41 | #18

  yuksel :

  silahsiz karti silahli cevrmek icin tektar kurs icin ücret odeniyor mu silahli almak icin yaş sınırı nedir

  Silahlıya geçmek için kurs ve eğitim atışı gerekir. Dolayısıyla bu iki eğitimin bedeli olarak kurs ücreti, emniyete sınav ücreti, sağlık raporu gibi giderleriniz olacak. Silahlı için en az lise mezunu, 22 yaşından gün almak gerekir. Giderleri bulunduğunuz yerden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 19. 08 Temmuz 2016 - 12:36 | #19

  İsa Dilek :

  Slm hocam silahsız kartımı silahlı ya çevircem silahlı kartım elime ne zamanbulaşır nevşehir bölgesindeyim yeni bir işe gircem silah şart ve zaman da az…tşk ederim…

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan veya emniyete başvuru yaparken sorup öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 20. 12 Temmuz 2016 - 12:12 | #20

  onder :

  slm benim silahsız yenileme me 6 ay var silahlıya çevirip yenileme yapılmıyor dendi kurstan hem silahlıya çevirip aynı anda yenileme yapılamıyormuş doğru muduur?

  Aynı gün hem silah, hem de silahsız yenileme sınavına girmek mümkün olmadığı için kursunuzun verdiği bilgi doğru. Silah sınavında kalma var, ilk sınavda başarılı olamazsanız silahsız süreniz dolmuş olur. Ayrıca bedel olarak da daha pahalıya gelir. Kursunuzun önerdiği gibi önce silahsız yenileme, sonra silah eğitimi almanız doğru sıralamadır. İyi günler.

 21. 13 Temmuz 2016 - 08:17 | #21

  Deniz :

  Slm hocam 2009 silahlı ögg sınavına girdim. Sertifakamı kazandım. 4 sene sonra istanbulda ilçe emliyete kimlik için başvurdum arşiv araştırmada bazı mahkemelerden dolayı silahlı kimlik alamadım mahkemeler açık görünüyordu.mahkeme dosyalarının beraat karalarını getirdigin zaman silahlı kimlik veririz dediler ve
  Silahsız aldım.ve bir sene sonra yenileme sınavına silahsız girdim kazandım.
  Mahkemelerin hakkımda beraat kararlarını aldım şuan elimde tekrar silahlı kimlik almak için ne yapmam lazım. Teşekkürler..

  Yenileme eğitimini silahsız aldığınız için yenileme-silah eğitimi almanız gerekir. Bu, yenileme eğitiminin sadece silah kısmına girmeniz demektir. Sınavda kalma geçme yok. Silah eğitimi alacağınız kurs, devamındaki işlemler için yol gösterecektir. Silahlıya uygun heyet raporunu bir defaya mahsus almanız gerekir. Kimliğiniz olduğuna göre vergi istenmez. Mahkemelerden beraat dışında karar varsa yenileme silah eğitiminden önce o kararlarla özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 22. 14 Temmuz 2016 - 07:55 | #22

  abdurrahman :

  Hocam silahsız sertifikam var ve 2016 12. Ayda doluyor ben bunu silahli yenileme yaptirabilir miyim veya bunun işleyiz mevzuati nedir nasil yapabilirim aydinlatirsaniz sevinirim iyi günler

  Silahlıya geçme, temel kapsamında olduğu için başarı şartı var. Süre dolana kadar sadece bir sınav (02.10.2016) var. İlk sınavda başarılı olamazsanız sonrakine yenileme süreniz dolmuş olur. Aynı gün hem silah, hem de silahsız yenileme sınavına giremezsiniz. Dolayısıyla önce silahsız yenileme eğitimi almanızı, sonraki sınavda da silahlı için müracaat etmenizi tavsiye ederim. Maddi olarak da bu sıralama daha uygun olur. Yenilemede kalma geçme yok. Silahlı için istenen rapor vb. belge-işlem detaylarını eğitim alacağınız kurstan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 23. 16 Temmuz 2016 - 14:10 | #23

  Fehmi :

  Hocam ben 63,donem sınavını 61 puan alarak kazandım silahsız . Şimdi silahlıya çevirmek için sadece silah sorusunami yazılı olacağız

  Silahsızdan geçtiğinize göre sadece silahtan (yazılı+atış) girmeniz gerekir. İlk notla toplam 120 olması silahlı geçmenize yeter. İyi günler.

 24. 16 Temmuz 2016 - 14:11 | #24

  Ahmet :

  S.a hocam benim silahsız güvenlik kartın var suresi 3 ay önce bitti simdi hem silahlı ya cevirmek istiyorum hem de kartını yenilemek yenileme islemimi yapacağım yoksa sil bastan mi teşekkür ederim..

  Önce silahsız yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenilemede kalma geçme yok. Sonraki sınava da sadece silahtan girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Süre geçmesi hak kaybına neden olmaz. Ancak silahlıya geçmek için önce silahsızı yenilemeniz gerekir. İyi günler.

 25. 26 Ağustos 2016 - 07:15 | #25

  Yunus :

  Hocam Merhabalar 27 Ağustosta silahli temel sinava gireceğim bu sinavdan
  Yazili 50
  Sinav 10
  Atış 50 puan alip silahlidan 55 ortalama ile basarisiz olurasam bir sonraki sinavda temel puan 55 mi baz alinir 50 mi ?

  Temelden silahlı geçebilmek için temel yazılı ve silah toplamı (silah 25 soru + 5 atış) bölümlerinin her birinden en az 50, toplamda 120 alması gerekir. Sizin verdiğiniz şekilde not alan biri sınavın tamamından başarısız olur. Eğer temelden 60 ve üstü alırsa bir sonraki sınavda 120′ye tamamlayacak şekilde silah notu alması gerekir. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruyu incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 29 Ağustos 2016 - 07:32 | #26

  kahraman barkın :

  Slm hocam benim silahsız kartım var süresi bitti bir yildįr ve yenileme ve silahlı yapacam ilk sınavda hangi soruları yapmam lazım bana polis abiler silah soruları yap dediler sonra amire söyledik sadece silahsız yapz dediler böyle bir durumda madur olur muyum giriş belgesinde silahsız yazıyordu optik kağıdįnda silahlı

  Süreniz dolduğuna göre önce silahsız yenileme, sonra silah eğitimi alıp sadece silah sınavına girmeliydiniz. Kursunuz bu sıralama konusunda size bilgi verip doğru yönlendirme yapmalıydı. Bu durumda sizin önce hangisinden eğitim aldığınızı bilemiyorum. Sınav belgesi ve optik formun farklı olması da sıkıntı yaratır elbette. Vakit geçirmeden kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 29 Ağustos 2016 - 07:39 | #27

  Ahmet :

  Hocam silahsızdan silahlıya çevirmek istiyorum bugün atış sınavında iki tane vurdum.temel eğitimden 61 almıştım.silahlı yazılı sınavından kaç alşam gecerim.

  Silahlı geçebilmek için (buçuklu puandan yararlanıp) silahtan en az 58 almanız gerekir. Atış 20 olduğuna göre silah yazılısından en az 19 doğru soru karşılığı 38 puana ihtiyacınız var demektir. İyi günler.

 28. 29 Ağustos 2016 - 14:23 | #28

  MURAT :

  ilk kimlik kartım silahsızdı 2008 de 70 puan almıştım yanlış hatırlamıyorsam sonra yeniledim 56 aldım şimdi ise silahlıya dönderdim eskiden aldıgım puanlamı hesaplanacak silahlı alacagım kimlik kartım silahlı soruların 24 dogrum var atış 2 isabet bugün ki

  Silahlıya geçmek, temelden eksik kalanı tamamlamak olduğu için yenileme notlarına değil, ilk temel nota bakılır. İlk not 70 ise silah toplamınızın en az 50 olması silahlı geçmenizi sağlar. Silah yazılı 48, atış 20 ise silahlı geçersiniz. İyi günler.

 29. 31 Ağustos 2016 - 09:15 | #29

  Burak :

  Hocam benim silahsız kimliğim var silahli ya çevirmek istiyorum arkadaşın birisi lise öğrencisi olman gerekiyo diploma gerekmez dedi doğru mudur aceba açıktan liseye yazilsam silahli kimlige çevirebilir miyim

  Arkadaşınız yanlış bilgi vermiş. Silahlıya geçmek için lise öğrencisi olmak değil, mezun olunduğunun belgelenmesi gerekir. Bu nedenle liseden mezun olduktan sonra silahlıya başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 30. 31 Ağustos 2016 - 09:16 | #30

  Berkay :

  Silahsizdan silahliya geçmek icin kaç soru ve atış yapmaliyim hocam

  25 silah sorusu-5 atıştan sorumlu olursunuz. İlk notunuzla toplam 120′yi sağlayacak şekilde puan almanız gerekir. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruyu incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 31. 02 Eylül 2016 - 13:17 | #31

  Berkay :

  HOCAM 30 SORU VAR ZATEN NASIL 25 YAPACAZ ÇOK ZOR DEĞİLMİ 15.SORU YAPSAK OLMUYOMU BİDE HOCAM TEMEL PUANIMIZ ETKİ ETMİYOMU

  Silahta 25 soru var. Diğer yorumda da belirttiğim gibi ilk notunuz (temel) ile toplamı en az 120 olmalıdır. İyi günler.

 32. 03 Eylül 2016 - 08:53 | #32

  savaş :

  Hocam ben temel sınavdan 65 aldım silahlıya çevirecem 2 atış isabet ettim yazılı sınav da 25 sorudan kaç doğru yapmam gerekiyor

  Temel notunuza göre silahlı geçebilmeniz için 55 puana ihtiyacınız var. Atıştan 20 aldığınıza göre silah yazılısından en az onyedi doğru karşılığı 34 puan alırsanız buçuklu notla silahlıya geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 33. 09 Eylül 2016 - 08:30 | #33

  DENİZ :

  benim 23 aralık 2016 tarihi son silahsız güvenlik kartım var.silahlı sınava girdim kazandım .sertifikamı henüz almadım .kartımı silahlıya çeviricem ama bana tekrar yenileme yapmaznız gerekli diye katıldığım kursttan bilgi geldi.ben kartımı yenilemek için sil baştan sınava ve atışamı girmem gerekli.bilgilendirriseniz sevinirim

  Kimlik süresi bitimine bu kadar yakın zaman olanlara önce silahsız yenileme, sonra silah tavsiye edilir. Sizin yaptığınız şekilde adaya daha pahalıya mâlolur. Kursunuz bu uyarıyı önce yapmalıydı. Sizin de silah eğitiminin yenileme yerine geçmediğini, bir özel güvenlik görevlisi olarak sanırım bilmeniz gerekirdi. Şu halde 21.10.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde silahlı yenileme eğitimi almanız gerekecek. İyi günler.

 34. 17 Eylül 2016 - 13:36 | #34

  Ferhat :

  Hocam silahsız kartımı silahlıya çevircem sağlık raporu alınıyormu yine silahsız kartımın süresi 2 sene var daha tşk

  Silahlı eğitim alabilmek için heyet raporu alınması gerekir. Silahsız raporu silahlı için geçerli değildir. Silahlıya geçmeniz süreyi etkilemez. Kalan süre için silahlı olursunuz, devamında yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. İyi günler.

 35. 26 Eylül 2016 - 08:30 | #35

  Vedat :

  Slm hocam ben güvenlik kimliğimi 4 ay önce yeniledim şimdi silahlıya çeviriyorum kursum bitti Ekim 02 de sınavım var. Sınav olumlu geçerse silahlı güvenlik kimliğim kaç gün içinde elime geçer.

  Soruşturma süresi illere göre değiştiği için ne kadar zaman alacağı konusunda kursunuz yardımcı olabilir. İyi günler.

 36. 27 Eylül 2016 - 07:32 | #36

  Fatih :

  Sİlahsız sertifikamı silahlıya çevirmek istiyorum. eğitim ve sınav tarihleri ne zaman acaba ?

  Sadece silah eğitimi alacaksanız 15.10.2016′ya kadar raporu almanız, muhtemelen 19-20-21 Ekim tarihlerinde yapılacak silah dersi ve eğitim atışlarına katılmanız gerekir. Bu şekilde yaparsanız 04.12.2016 sınavına girmeniz mümkün. Ancak kurs başlangıç tarihleri, kurslar tarafından belirlendiği için daha net bilgiyi bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 37. 27 Eylül 2016 - 07:33 | #37

  yiğit :

  iyi günler ben 15 mayısta silahsız sınava girdim şimdi 2-3 ekimde sadece silah sınavına giricem 15 mayıstaki temel eğitim sınavımın ortalaması alınıcak değilmi notum 89 du birde nek adar doğru yapmam ve atışta vurmam gerekli minimum şimdiden teşekkürler

  Temelden 70 ve üstü not alanların silahlı geçebilmesi için silah yazılı + atıştan en az 50 puan almaları gerekir. İyi günler.

 38. 08 Ekim 2016 - 07:39 | #38

  levent :

  Daha önce silahsız kimliğim vardı silahı kazanamaıştım şimdi silahlı sınava grdim kazandım.vergi dairesine daha önce para yatırmıştım,tekrar para yatırmam gerekiyomu

  Vergiyi bir kez yatırmak yeterlidir. Kimliği olanlar, silahlıya geçerken veya yenilemede tekrar vergi ödemezler. İyi günler.

 39. 11 Ekim 2016 - 14:34 | #39

  hasan :

  Iyi gunler kolay gelsin benim silahsiz ogg kimligim mevcut ancak silahliya gecmek icin lise acik ogretime kayit yaptirdim simdi silahli ya gecmek icin liseyi bitirmeyimi beklemem gerekiyo yoksa acik ogretimim devam ederken silahliya gecme sansim varmi

  Silahlı için liseden mezun olmak zorunludur. Diplomaya hak kazanana kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 40. 17 Ekim 2016 - 11:02 | #40

  Arzu :

  İyi günler benim silahsız kimliğin var silahlı yapmak istiyorum açık tan liseyi okuyorum fakat bir arkadaş 5 yıllik silahsız güvenlik kimliğin varsa okulu bitirmedende silahlıya cevirebiliyorsun dedi böyle bir şey var mı

  Silahlı için lise mezunu olmak şarttır. Çalışma süresi 5 yıl değil, 25 yıl da olsa silahlı için lise mezunu olmanın yerine geçmez. İyi günler.

 41. 17 Ekim 2016 - 11:04 | #41

  Cem. :

  İyi günler hocam ben silahli yazildim kursaa 66. Donem sinavina girdim silahsiz kazanmisim.. ben silahsiz kimligi almak istiyorum diger donemdede silahliya cevirmek istiyorum sadece harc ucretimi yatirilacak ve tekrar silahli kimlik icin harc odecekmiyim heyet raporu alacakmiyim bu konu hakkinda bilgi almak istiyorumm hocam

  Tüm bunlara kursunuz cevap verse daha uygun olurdu. Silahsız kimlik başvurusu yapabilir, devam eden sınav haklarınızı silahlı için kullanabilirsiniz. Tekrar rapor-harç istenmez. Diğer detaylar illere göre değiştiği için mutlaka kursunuzdan öğrenmelisiniz. İyi günler.

 42. 17 Ekim 2016 - 11:07 | #42

  Tuncegemn :

  Merhaba,
  Kursa ‘kayıt olurken silahlı guvenlik eğitimi için başvuru yapmıştım fakat silah eğitimi uygulamalı atışa katilamadigim için silahsız güvenlik eğitim sınavını kazandım… Şimdi silahsız olan hakkımı silahlı güvenlik olarak tamamlamak istiyorum… Kurs kaydı sırasında ”silahlı güvenlik olmasında sakınca yoktur” ibareli sağlık raporum geçerliliğini korur mu? Ve bundan sonraki işleyiş nasıl olacak? Yapmam gerekenler ve işleyiş hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Ilginiz ve anlayışınız için şimdiden teşekkürler…

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. Silah eğitimi alıp sınavlara girmeniz gerekir. Detayları kursunuzla görüşmeniz uygun olur. Eğer acele ederseniz 04.12.2016 sınavına sadece silahtan girmeniz mümkün. İyi günler.

 43. 17 Ekim 2016 - 11:11 | #43

  Eyup :

  Merhaba 66.ogg sinavinda silahsiz sertifilayi kazandim yalniz silahliya cevirmek istiyorum 2 ay once ki foto doktor raporu ikametgam falan yeniden istenirmi kayit icin yoksa eski belgelerim yeterli olurmu yardimci olursaniz sevinirim

  Silahlı ve silahsız için ayrı ayrı başvuru yapanlardan vergi hariç diğer belgeler istenir. Silahlıya uygun rapor, sertifika vb. belgeleri kursunuzdan öğrenip tekrar hazırlamanız gerekecek. İyi günler.

 44. 21 Ekim 2016 - 10:39 | #44

  Musa :

  Merhaba silahsız kimlik kartımın süresi 23/12/2016 da bitiyor ve ben silahlıya geçiş yapmak istiyorum..yenileme yapmadan direk silahlıya geçiş yapmam mümkünmü acaba…teşekkürler…

  04.12.2016 sınavına silahsız yenileme için eğitim aldınız umarım. Kimlik süresi dolan birinin önce silahsız yenileme, sonra silah eğitimi alması zorunlu. İlkinde kalma-geçme yok, ikincisinde var. Bu sınavı kaçırdıysanız 2017′nin ilk sınavına silahsız yenilemeden girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 22:24 | #1