Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

Sadece silah (Uygulama) eğitimi almanız ve sınavda başarılı olmanız gerekir. Hazırlamanız gereken heyet raporu vb. belgeler illere göre değişebildiği için mutlaka kayıt olacağınız kurstan bilgi almanız gerekir. Aşağıda verilen linkten belge örnekleri görülebilir. 

 

SİLAHSIZ KİMLİK KARTINI SİLAHLI KİMLİK KARTINA ÇEVİRECEKLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

NOT :  Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

Dilekçe (Silahlıya Geçme Dilekçesi Örneği)

 

 

Bu yazı bugün : 23, toplamda : 47916 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Aralık 2015 - 17:36 | #1

  emre :

  ben 61. donem sınavında silahlıya girdim fakat atıs yapamadıgım için silah hakkımı kaybettim bu dönem silahsız alıp yapılacak ilk sınavda silaha cevirme şansım varmı

  Bir kez özel güvenlik eğitimi alan kişi, birbirini takip eden dört sınava girmeye hak kazanır. Bu ilk sınavınız ise bir sonraki sınava sadece sınav ücretini yatırarak silahtan girmeniz mümkün. Ancak kimlik için istenen istenen belgeleri, kısa bir süre arayla iki kere hazırlamanız gerekeceğinden bilginiz olsun. Hazırlanacak belgeler, işlem süreleri gibi hususlar illere göre değişebildiği için konunun detaylarını kursunuza danışmalısınız. İyi günler.

 2. 04 Aralık 2015 - 17:37 | #2

  v.güneş :

  hocam ben temel egitimden 70 almıştım..yenileme egitindende 63 almıştım..şimdi silahlıya çevirmek istedim ilk aldıgım not geçerli sayılacak demi yani silah sorusu ve atış toplamında 50 alsam silahlıya hak kazanacam dogrumu

  Silah eğitimi, temel kapsamında olduğu için yenileme notuna değil, ilk temel geçme notuna bakılır. İlk not 70 ise silah toplamından en az 50 almanız yeterlidir. İyi günler.

 3. v.güneş
  11 Aralık 2015 - 23:20 | #3

  Hocam sinav sonucu aciklandi…Vermis oldugunuz bilgi tam ve net dogru…Çok tesekkur ederim size…bizi aydinlattigiz icin..Allah razi olsun

 4. 18 Nisan 2016 - 15:28 | #4

  hüseyin :

  İyi günler hocam benim kimliğim
  silahsız silahlı ya çevirecegim ruhsat harcı yatıracammı

  ÖGG kimliği olanların silahlıya geçerken vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 5. 03 Haziran 2016 - 12:02 | #5

  Adil :

  Ben silahlı kartını silahsız yapmak istiyorum ne yapmam gerekir.

  Yenileme eğitimi alacağınız kursa silahsız yenileme yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli. İyi günler.

 6. 08 Ekim 2016 - 07:39 | #6

  levent :

  Daha önce silahsız kimliğim vardı silahı kazanamaıştım şimdi silahlı sınava grdim kazandım.vergi dairesine daha önce para yatırmıştım,tekrar para yatırmam gerekiyomu

  Vergiyi bir kez yatırmak yeterlidir. Kimliği olanlar, silahlıya geçerken veya yenilemede tekrar vergi ödemezler. İyi günler.

 7. 06 Ocak 2017 - 11:14 | #7

  abdullah :

  Mrb silahli icin basvuru yaptim 4 kez girdim kazanamadim.silahsiz almak istiyorum dilekce yazilmasi gerekiyorms nereye nasil yazilack yardmci olurmusnz

  Silahsız sertifikaya hak kazandıysanız bulunduğunuz ilde istenen belgeleri, neyi-nereden-nasıl temin edeceğinizi en iyi bilecek yer olan kursunuza danışmanız gerekir. Sadece bir dilekçe değil, vergi-rapor, arşiv araştırma formu vb. bir çok detayı var bu işin. İyi günler.

 8. 14 Ocak 2017 - 16:49 | #8

  hicabi :

  Hocam benim kimligim silahsız silahlıya müracat ettim kazandım.silahsız kimligimi 2014 aldım.tekrar saglık raporu almalımıyım.tsk.

  Silah eğitimine başlamadan silahlıya uygun heyet raporunu kursunuzun aldırması gerekirdi. Elbette tekrar rapor alacaksınız, önceki silahsız olduğuna göre silahlı için heyet raporu istenir. Kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 9. 18 Ocak 2017 - 08:26 | #9

  hasan kya :

  Hocam benim silahsız ögg belgem vardı bunu silahlıya yükselltim fakat önceki kullandıgım silahsız kimligimin geçerlilik süresini YENİ 04.12.2016 da ALDIGIM silahlı kimlik belgeme yazmışlar önceki belgemin geçerlilik süresi 19.04.2013 de başlayıp 19.04.2018 BİTİMİ olan tarihi yeni belgeme yazılmış bitiş süresi diye silahlı kimligimede …. 04.12.2016 tarihde belgemin süresi bu tarihten başlamazmı acaba yoksa önceki belgedeki geçerlilik tarihimi geçerlidir hocam teşekkürler..

  Biraz karışık yazmışsınız anlayamadım. Sonradan silahlıya geçenlerin süresi, ilk silahsız kimlik süresi kadardır. Silahlıya geçmek temelin silah bölümünü tamamlayıcı sayılır, yenileme yerine geçmez. Dolayısıyla kursunuz sertifikaya yanlış yazmış olabilir, emniyetteki kayıtlar esastır. İyi günler.

 10. 18 Ocak 2017 - 12:41 | #10

  ferhat :

  silahsız kimliğimi silahlı yapmak istiyorum ama elimin üzerinde ve kolumda dövme var bu sağlık rapu alırken sıkıntı olurmu ?

  Dövmeyi, hiç sorun çıkarmadan onaylayan, kişilik testi yapıp onaylayan veya tamamen reddeden hastaneler var. Dolayısıyla iş hastanede bitiyor. Kişilik testine girerseniz her soruyu okuyup anladıktan sonra cevap veriniz. Okumadan cevap verenlere hakem hastaneden rapor alana kadar silahlı özel güvenlik yolu kapanır. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 22:24 | #1