Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

Sadece silah (Uygulama) eğitimi almanız ve sınavda başarılı olmanız gerekir. Hazırlamanız gereken heyet raporu vb. belgeler illere göre değişebildiği için mutlaka kayıt olacağınız kurstan bilgi almanız gerekir. Aşağıda verilen linkten belge örnekleri görülebilir. 

 

SİLAHSIZ KİMLİK KARTINI SİLAHLI KİMLİK KARTINA ÇEVİRECEKLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

NOT :  Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

Dilekçe (Silahlıya Geçme Dilekçesi Örneği)

 

 

Bu yazı bugün : 9, toplamda : 60794 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Aralık 2015 - 17:36 | #1

  emre :

  ben 61. donem sınavında silahlıya girdim fakat atıs yapamadıgım için silah hakkımı kaybettim bu dönem silahsız alıp yapılacak ilk sınavda silaha cevirme şansım varmı

  Bir kez özel güvenlik eğitimi alan kişi, birbirini takip eden dört sınava girmeye hak kazanır. Bu ilk sınavınız ise bir sonraki sınava sadece sınav ücretini yatırarak silahtan girmeniz mümkün. Ancak kimlik için istenen istenen belgeleri, kısa bir süre arayla iki kere hazırlamanız gerekeceğinden bilginiz olsun. Hazırlanacak belgeler, işlem süreleri gibi hususlar illere göre değişebildiği için konunun detaylarını kursunuza danışmalısınız. İyi günler.

 2. 04 Aralık 2015 - 17:37 | #2

  v.güneş :

  hocam ben temel egitimden 70 almıştım..yenileme egitindende 63 almıştım..şimdi silahlıya çevirmek istedim ilk aldıgım not geçerli sayılacak demi yani silah sorusu ve atış toplamında 50 alsam silahlıya hak kazanacam dogrumu

  Silah eğitimi, temel kapsamında olduğu için yenileme notuna değil, ilk temel geçme notuna bakılır. İlk not 70 ise silah toplamından en az 50 almanız yeterlidir. İyi günler.

 3. v.güneş
  11 Aralık 2015 - 23:20 | #3

  Hocam sinav sonucu aciklandi…Vermis oldugunuz bilgi tam ve net dogru…Çok tesekkur ederim size…bizi aydinlattigiz icin..Allah razi olsun

 4. 18 Nisan 2016 - 15:28 | #4

  hüseyin :

  İyi günler hocam benim kimliğim
  silahsız silahlı ya çevirecegim ruhsat harcı yatıracammı

  ÖGG kimliği olanların silahlıya geçerken vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 5. 03 Haziran 2016 - 12:02 | #5

  Adil :

  Ben silahlı kartını silahsız yapmak istiyorum ne yapmam gerekir.

  Yenileme eğitimi alacağınız kursa silahsız yenileme yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli. İyi günler.

 6. 08 Ekim 2016 - 07:39 | #6

  levent :

  Daha önce silahsız kimliğim vardı silahı kazanamaıştım şimdi silahlı sınava grdim kazandım.vergi dairesine daha önce para yatırmıştım,tekrar para yatırmam gerekiyomu

  Vergiyi bir kez yatırmak yeterlidir. Kimliği olanlar, silahlıya geçerken veya yenilemede tekrar vergi ödemezler. İyi günler.

 7. 06 Ocak 2017 - 11:14 | #7

  abdullah :

  Mrb silahli icin basvuru yaptim 4 kez girdim kazanamadim.silahsiz almak istiyorum dilekce yazilmasi gerekiyorms nereye nasil yazilack yardmci olurmusnz

  Silahsız sertifikaya hak kazandıysanız bulunduğunuz ilde istenen belgeleri, neyi-nereden-nasıl temin edeceğinizi en iyi bilecek yer olan kursunuza danışmanız gerekir. Sadece bir dilekçe değil, vergi-rapor, arşiv araştırma formu vb. bir çok detayı var bu işin. İyi günler.

 8. 14 Ocak 2017 - 16:49 | #8

  hicabi :

  Hocam benim kimligim silahsız silahlıya müracat ettim kazandım.silahsız kimligimi 2014 aldım.tekrar saglık raporu almalımıyım.tsk.

  Silah eğitimine başlamadan silahlıya uygun heyet raporunu kursunuzun aldırması gerekirdi. Elbette tekrar rapor alacaksınız, önceki silahsız olduğuna göre silahlı için heyet raporu istenir. Kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 9. 18 Ocak 2017 - 08:26 | #9

  hasan kya :

  Hocam benim silahsız ögg belgem vardı bunu silahlıya yükselltim fakat önceki kullandıgım silahsız kimligimin geçerlilik süresini YENİ 04.12.2016 da ALDIGIM silahlı kimlik belgeme yazmışlar önceki belgemin geçerlilik süresi 19.04.2013 de başlayıp 19.04.2018 BİTİMİ olan tarihi yeni belgeme yazılmış bitiş süresi diye silahlı kimligimede …. 04.12.2016 tarihde belgemin süresi bu tarihten başlamazmı acaba yoksa önceki belgedeki geçerlilik tarihimi geçerlidir hocam teşekkürler..

  Biraz karışık yazmışsınız anlayamadım. Sonradan silahlıya geçenlerin süresi, ilk silahsız kimlik süresi kadardır. Silahlıya geçmek temelin silah bölümünü tamamlayıcı sayılır, yenileme yerine geçmez. Dolayısıyla kursunuz sertifikaya yanlış yazmış olabilir, emniyetteki kayıtlar esastır. İyi günler.

 10. 18 Ocak 2017 - 12:41 | #10

  ferhat :

  silahsız kimliğimi silahlı yapmak istiyorum ama elimin üzerinde ve kolumda dövme var bu sağlık rapu alırken sıkıntı olurmu ?

  Dövmeyi, hiç sorun çıkarmadan onaylayan, kişilik testi yapıp onaylayan veya tamamen reddeden hastaneler var. Dolayısıyla iş hastanede bitiyor. Kişilik testine girerseniz her soruyu okuyup anladıktan sonra cevap veriniz. Okumadan cevap verenlere hakem hastaneden rapor alana kadar silahlı özel güvenlik yolu kapanır. İyi günler.

 11. 27 Ocak 2017 - 09:31 | #11

  umut :

  hocam sertifikamı silahlıya çevircem yenilemede 23 almıştım sertifika almaya hak kazandığımda 78 puan almıştım hangi puan üstüne ekleyip 2ye bölcem silahlı döndürmek için(60 üstü için) .teşekkürler

  Silahlıya geçme, temel eğitime dahildir. Dolayısıyla not olarak temelde alınan nota göre hesap yapılır. İlk not 78 ise silah toplamınızın en az 50 olması silahlı geçmenize yeter. İyi günler.

 12. 01 Şubat 2017 - 09:30 | #12

  Savas :

  Hocam merhaba 67 dönem silahli sınava girdim temel eğitimde 63 aldım silahta 26 puan aldım atış yapamadigim için dolasıyla kaldım. 68 sınav harcini tekrar yatırdm 70tl ve 29 ocakta tekrar sınava girdim kurumun bana bütün sınava tekrar girip yapmam ve silah atışın a gitmem gerekir dedi fakat sınavda durumu benim gibi olan arkadaslar sadece 25 soruyu cvpladilar bense hepsini hani silahtan geçecem fakat temelde 60 geçemediysem önceki ilk sınav t.egitim 63 almıştım
  geçmiş olurmuyum.silahida verdiğim taktirde yoksa kalirmiyim kafam çok karisti

  Temelden geçtiğinize göre tekrar girmenize gerek yoktu. Eğer kursunuz sınav bildirimini, durumunuza uygun şekilde “S.Silah” şeklinde yapsaydı sınav süresi 30 dakika olmalıydı. 30 dakikada 125 soruyu yapmış olamazsınız sanırım. Buna göre kursunuzun bildirimi hatalı görünüyor. Sonuçlar açıklandığında, sonuç ekranında sınav türünde “silah” yazması gerekir, “silahlı” yazarsa sorun kursunuzdan kaynaklanmış demektir. Durumu kursunuzla görüşmenizde yarar var, ne şekilde bildirim yaptıklarını sorabilirsiniz. Sonuçların açıklanmasından itibaren tanınan itiraz süresini kaçırmayın. Sorun kursunuzdan kaynaklanıyorsa çözmek de onlara düşer. İyi günler.

 13. 01 Şubat 2017 - 09:31 | #13

  hakan :

  Selam hocam yeni yasa çıkmış galiba ortaikul mezunu guvenlik belgesini silahliya cevire biliyormu öyle birsey varmi

  Bu doğru bilgi değil, zaman zaman çıkarıyorlar nedense. Silahlı için en az lise mezunu olmak şartında değişiklik yok. İyi günler.

 14. 02 Şubat 2017 - 09:46 | #14

  Hasan :

  Hocam silahsiz guvenlik sertifikam var. Silahliya cevirmek istiyorum. Ama acikogretimden hala liseyi okuyorum. Mezun olduktan sonra mi alabilirim.

  Silahlı için en az lise mezunu olmak zorunlu. Bu nedenle mezun olmaya hak kazandığınıza dair belgeyi alana kadar (diploma geç çıkıyormuş) beklemeniz gerek. Ayrıca silahsızdan kalan süreyi de dikkate alın, bir yıldan az ise önce silahsız yenileme, sonra silah eğitimi uygun olur. İyi günler.

 15. 03 Şubat 2017 - 11:57 | #15

  Imren bay :

  Hocam ben ilk 200o da aldim kimligi silahsiz 85 aldim yenilemede ise 50 aldim simdi ben kimligimi silahliya yukseltmek istiyorum atista 2 tane vurdum 2 vurmak yeterli mi yoksa 3 tane mi vurman lazimdi

  Silahlıya geçerken ilk geçme notuna bakılır. Temel 85 ise silahlıya hak kazanabilmek için silah yazılı-atış toplamının en az 50 olması gerekir. Atıştan 20 aldıysanız en az onbeş doğru cevap karşılığı 30 puana ihtiyacınız var demektir. İyi günler.

 16. 17 Şubat 2017 - 15:30 | #16

  A.yurt :

  Hocam merhaba ben sınava girdim temel eğitimden 67silah sorusundan 40puan aldım atış yapamadım hiç .tekrar sınava silah bölümünden mi gireceğim yazılı sınava girecek miyim yoksa sadece atış mı yapacağım ?

  Temelde baraj not olan 60′ı geçip silahsıza hak kazanmışsınız. Bu nedenle sonraki sınava sadece silahtan girmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 18 Şubat 2017 - 07:18 | #17

  Mehmet :

  Hocam ben ilk kursa silahlı olarak baş vurdum. silahsız kazandım emniyete başvurdum ve 1 ay sonra mesaj geldi telefonuma o hafta da silahlı sertifika aldım şimdi silahlı sertifikayla emniyete gidsem bana silahlı kartmı vercekler yoksa silahsız kartmı vercekler.

  Silahsız kimlik talebinde bulunduğunuz için kimliğiniz de silahsız tanzim edilmiştir. Kimlik talep ettiğiniz yer, sizlerin sınav sonuçlarını takip etmediği için kimlikleri başvuru doğrultusunda hazırlarlar. Bu durumda silahlı için tekrar talepte bulunmanız gerekecek. Madem sonraki sınava silahlı girecektiniz iki sınav arasında fazla zaman olmadığını dikkate alarak beklemeniz uygun olurdu, en azından kursunuza danışsaydınız yol gösterirlerdi. Şu halde maalesef tekrar rapor-vergi hariç aynı belgeleri hazırlayıp başvuru yapmanız gerekecek. Yine de belgeler illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 18. 18 Şubat 2017 - 07:21 | #18

  O.Kayıkçı :

  merhabalar bnm ögg kimlik kartım kayboldu ve süresi geçti (silahsızdı)
  ben şimdi silahlı olarak ögg kartı almak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.

  Kimlik süresi dolanlar veya zamanı yakın olanların silahlı eğitim alması mümkün değil. Önce silahsızı yenileyip süreyi uzatmanız, sonra silah eğitimi almanız gerekir. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Silah sınavında başarı şartı var. Kaybolan kimliğin veya eski sertifikanın fotokopisi ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Bunlardan biri yoksa nüfus cüzdanınızla emniyete başvurup ekran çıktısı talep edin. Yenileme kimlik başvurusu yaparken kayıp kimliği de bildirirsiniz. İyi günler.

 19. 19 Şubat 2017 - 13:18 | #19

  ramazan :

  hocam ben silahsızdan silahlıya cevirmek için başvurdum kursa sınava girdim ve benim önceden aldığım silahsız sınavın puanını yazmamışlar onun için başarısız yazıyor bunu düzeltmek için ne yapmalıyım hocam

  İlk notu yazmamış diye kursu kastediyorsanız, bu bilgi kursunuzda olmayabilir. Genelde ilk eğitimle silah eğitimi farklı kurslardan oluyor ayrıca. Bu nedenle ilk notları kurslar yazmasa da (ki yazacak bir yer/durum yok) sınavı yapan yerde bu bilgiler olduğu için o not dikkate alınarak başarılı-başarısız sonucu belirlenir. Dolayısıyla ilk notunuz, ikinci notla toplandığında en az 119 (buçuktan) olmamış demek ki. İyi günler.

 20. 20 Şubat 2017 - 09:43 | #20

  Ahmet :

  Hocam benim silahsız sertifikam var puanım 79 silahliya cevirmek istiyorum kaç puan almam lazım bana 60 puan almam gerektiğini söylediler acaba dogru mu

  İlk temel notu 70 ve üstü olan birinin silahlı geçebilmesi için silah yazılı ve atış not toplamının en az 50 olması yeterlidir. Konu hakkında bilgisi olmayanlar 60 deyip geçiyor, bakmayın. İyi günler.

 21. 27 Şubat 2017 - 16:01 | #21

  Ismail :

  Silahsiz kimlik kartimi silahliya cevirdim. Hangi belgeleri istyorlar?

  İstenen belgeler, temini vb. detaylar illere göre değiştiği için tam listeyi kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Genel bilgi Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde var. İyi günler.

 22. 27 Şubat 2017 - 16:04 | #22

  Aysegul17 :

  Merhaba hocam silahlı dan silahsiza döndüm işime yaramıyor diye ama tekrar silahliya dönmem için ne yapmalıyım

  Kursların bilmemesi, emniyette izahı zor olduğu için maalesef yanlış bir tercih yapmışsınız. Esasen sadece “yenileme-uygulama” eğitimi alıp tekrar rapor istenmeden geçmeniz mümkün. Ancak bunu anlatmak çok zor oluyor. Yenileme-uygulama eğitimine (yenilemenin sadece silah bölümü ve eğitim atışı) katılmanız mümkün olabilir ama tekrar rapor istenebileceğini bilmenizde yarar var. Bu nedenle bulunduğunuz ildeki kurslardan birine durumu anlatıp danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 23. 27 Şubat 2017 - 16:06 | #23

  Emrah :

  Slm hocam ben güvenlik belgemi silahlıya cevirmeye istiyorum ama lise terk olduğum iÇin olur mu acaba bilgi verebilirmisiniz

  Silahlı için en az lise mezunu, 22 yaşından gün alma şartı var. Bu nedenle liseyi dışarıdan tamamladıktan sonra mümkün olabilir. İyi günler.

 24. 28 Şubat 2017 - 17:24 | #24

  Volkan :

  Slm. Ben silahli egitim aldim ve sinavi gectim fakat alkollu arac kullanmaktan trafik kazasi cikti arsiv kaydimda o yuzden silahli vermeyip silahsiz verdiler. Bunu silahliya cevirmek icin napabilirim. Arsiv kaydini sildirmem mumkunmu

  Denetimli serbestlik süresi bitene kadar silahsız oldunuz sanırım. Bu süre sorunsuz tamamlandığında arşiv kaydı silinir, GBT kalır. Dolayısıyla beklemeniz gerekecek. Diğer bir yol da BİMER’e yazıp şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 25. 28 Şubat 2017 - 17:26 | #25

  Volkan :

  İyi günler. Ben gecen sene mart ayında ögg sınavına girfim fakat silahlı eğitim aldım . Ama silahdan gecemedim silahsızdan gectim ve silahsız olarak kimlik çıkarttım. Yaklasık 2 ay önce silahlı kazandım . Ve işyeri için sağlık raporu istediklerinde silahlı olarak cıkardım. Şimdi belgeleri hazırlayıp silahlıya ceviricem bunun için tekrardan sağlık raporu cıkartmama gerek var mı yoksa fotokopisinin üzerine hastaneden aslı gibidir kaşesini vurdursam geçerli sayılır mı bilgi verir misiniz ??

  Silahlı başvuruda “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibareli rapor aslı zorunludur. Dolayısıyla işyeri için aldığınız raporda bu ibarenin olmaması nedeniyle yeniden rapor çıkarmanız gerekecek. Eğer geçen yıl silahlıya girerken aldığınız rapor üzerinden bir yıl geçmedi ise halen geçerli olduğundan bilginiz olsun. İyi günler.

 26. 28 Şubat 2017 - 17:29 | #26

  Hakan bilici :

  Hocam Silahlı yapmama ragmen sınavın kurumun yaptıgı hata sonucu giriş belgememde egitim türü silahsız yazılmış atış için bilgi verilmemiş.silahlıya nasıl geçiş olcak.harç yatırma olcakmi iyi günler

  Sınav harcını hatanın telafisi olarak kursunuz yatırabilir. En azından siz, tekrar sınava girmenin zaman kaybı, zahmeti için bunu talep etmelisiniz. Harçtan kastınız vergi ise bir kez yatırmak yeterlidir. İyi günler.

 27. 02 Mart 2017 - 15:30 | #27

  Hakan bilici :

  Hocam peki 5 martta sınava gircem silahlı olarak başvurdum harcıda silahlı harcı yatırdım.atış bilgisi vermediler.giriş beşgemede silahsız demişler.silahlı duruma nasıl geçcem.

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi 05 Mart sınavı için yapacak bir şey yok, kursunuz durumu yazı ile de çözememiş demek ki. Bu durumda silahsızdan geçerseniz sonraki sınava sadece silahtan bir kez daha girmeniz gerekir. İyi günler.

 28. 03 Mart 2017 - 12:24 | #28

  A.ORUN :

  merhaba hocam.. ben silahsız kimliği silahlıya çevirdim kimlik kartı alacağım.. ancak silahsız kimliği konyadan aldım ..silahlı serfitikayıda ankarandan aldım.. bu şahsi dilekçeyi neye göre yazmam gerekiyor .. örnek dilekçelerde aynı ilden alınan kimlik üzerinden olduğu için detaylı bilgi yok..bilgi verirseniz sevinirim..

  Ankara’dan kursunuza sorup öğrenebilirsiniz. Örnek dilekçeyi bilgisayarınıza indirip kendi durumunuzu belirtir bilgileri yazacak şekilde değişiklik yapabilirsiniz. İyi günler.

 29. 15 Mart 2017 - 11:27 | #29

  Dcle :

  Hocam benim kimlik kartım silahsız yenileme yaparken silahlıya çevirmek istiyorum ama söyle söyleniyor yeniemede silah atışı yapılamazsa silahsız kartında yenilenmediğine dair bu bilgi doğru mu ?

  Silahsız kart yenileme zamanı gelmiş kişinin önce silahsız yenileme eğitimi alması gerekir. Silah eğitimi, temel kapsamında olduğundan yenileme yerine geçmez, süreyi uzatmaz. Silahlıya geçtiğinizde silahlının süresi, silahsız karttaki zamana kadardır. Dolayısıyla önce silahsız yenileme almak zorunludur. Yenilemede sınava katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sonraki sınava silah eğitimi alıp girebilirsiniz. Silahlıya geçmek temele dahil olduğundan sınavda başarılı olduğunuz takdirde iki sertifika ile kimlik başvurusu yaparsınız. Bilgilerin doğrusu bu şekildedir. İyi günler.

 30. 30 Mart 2017 - 14:53 | #30

  arda :

  Merhaba hocam,Ben kimligi 1 ay önce silahsız yenileme yaptırdım.Şimdi silahliya çevirdim.Benim sorum Silahsizin evraklarını emniyete teslim ettim güvenlik soruşturması devam ediyor.silahlı evrakları gotursem soruşturma sürecinde kabul ederlermi? Yeni kimlik içinde başvuruda bulunabilirmiyim?.iyi gunler

  Silahlı ve silahsız başvuruların soruşturması farklı. Dolayısıyla silahlı için gerekli belgeleri hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz. Hatta diğeri çıkmadan başvurursanız 20 TL kimlik parasını tekrar yatırmazsınız. İyi günler.

 31. 05 Nisan 2017 - 14:59 | #31

  çelik :

  hocam 2017 temmuzda silahsiz kartimin suresi dolacak.silahsiz sertifikami yeniledim sonrada silahli sertifika aldim.emniyetten randevu alacam silahliya cevirmek icin silahli kimlik kartimin suresi ne zamana kadar olur.randevu alirken silahlisizi ailahliya cevirme bolumunden mi randevu almaliyim

  Silahlı süresi, silahsız sertifikada yazan kadardır. Randevu detayını bilemiyorum, kursunuza sorsanız uygun olur. Silahlıya çevirmede yenileme sertifikasını da isteyeceklerine göre daha uygun gibi. İyi günler.

 32. 28 Nisan 2017 - 15:16 | #32

  Can bayram :

  Hocam yenileme kursundan sonra silahlı kimliğim şubede hakkımda dava görüldüğü için silahsız olarak verildi.dava bitti ve e devletten de silindi.simdi tekrar silahlı yapmak istiyorum. Neler yapmam gerekecek acaba tsk ederim şimdiden.

  Davanın düştüğüne veya silahlıya engel olmayacak şekilde ceza aldığınıza dair belge ile özel güvenlik şubesine başvurunuz. Başka neler istenir bilemiyorum, illere göre farklı uygulama olabiliyor çünkü. İyi günler.

 33. 29 Nisan 2017 - 06:53 | #33

  Cemalettin güler :

  Merhaba hocam üniversitede güvenlik personeliyim öğrenci olaylarından dolayi basit yaralama olarak davam vardı o yüzden silahlı sertifikamı alıp yerine silahsız verdiler suan davada gerekçeli karar verildi ve Berat edildim fakat dosyam temyize gonderdikleri icin hala Danıştay’da artık silahlı sertifikami alabilir miyim ?

  Normal şartlarda ilk mahkemenin kararı dikkate alınıp silahlıya dönebilirsiniz. Ancak standart konuların dahi illere göre farklı uygulaması olabiliyor. Dava devam ediyor diye bekletilme ihtimali de söz konusu. Dolayısıyla beraat kararıyla özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 10 Mayıs 2017 - 12:16 | #34

  hüseyin dündar tıraş :

  Hocam benim silahsız kimlik kartım vardı yenileme sınavından 25 puan aldım silahlıyı alabilmem için kaç puan almam lazım atıştada 1 tane vurabidim bilgilendirirseniz sevinirim saygılar hocam

  Silahlıya geçerken yenilemeye değil, ilk temel nota bakılır. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları örneklerle açıklandı. İyi günler.

 35. 10 Mayıs 2017 - 12:17 | #35

  Selami :

  Merhab hocam 7mayista sinava girdim silahsizdan silahliya girdim temel egitimde aldigim puan gecerlimi hesaplaniyormu nasil hesaplaniyor

  Sıkça Sorulan Sorular 12.Soruda silahlı geçme notları örneklerle açıklandı. Silahsız not ve silah toplam notu bölümlerinin her birinden en az 50, toplamda 120′yi alan silahlı geçer. İyi günler.

 36. 10 Mayıs 2017 - 12:19 | #36

  mustafa :

  merhaba hocam silahlı güvenlik sınavına girdim kazandım kurstan sertifikayı
  alacakmıyım yani sertifika kursta daimi kalıyormu bana sertifikayı teslim
  edeceklermi.kimlik kartımı çıkartmam için bir süre varmı

  Sınavda geçerseniz sertifikayı kurstan alıp ikamet kaydınız olan yer emniyetine kimlik başvuru yapmanız gerekir. Bu detayları kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur, işlemlerde illere göre farklılıklar olabiliyor çünkü. İyi günler.

 37. 10 Mayıs 2017 - 12:27 | #37

  Halit kaya :

  Merhaba Hocam ben Yenilme eğitimini tamamladım silahsız kimliği mi silahlı ya çevirmek istiyorum.ilk kimliği alırken 62 almıştım 2 defada yenileme yaptım bana ne yapamam gerektiğini yazarsanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  Temel notu 62 olan birinin silahlı geçebilmesi için silah not toplamının en az 58 olması gerekir. 25 silah sorusunun her biri 2, isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir. İyi günler.

 38. 10 Mayıs 2017 - 15:05 | #38

  İsrafil :

  Silahsız kimliğini silahlı ya cevirince kurs parası yada herhangi bir ödeme yapılıyor mu

  Silahlıya geçmek için kurs-sınav ücreti, rapor gideri olur. Detayları kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 39. 08 Haziran 2017 - 09:01 | #39

  Ali :

  Hocam silahsiz sertfikam var silahliya cevirecem tüm belgeler hazır bir diplomamin aslını unutmusum fotokopisi var olurmu acaba

  Ankara’da fotokopi kabul ediliyor ama diğer illerdeki durumu bilemiyorum. Elinizdeki fotokopide daha önceden noterden suret alındığına dair numara-kayıt varsa sorun olmaz. Yoksa kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 10 Haziran 2017 - 17:14 | #40

  recep :

  hocam 6 bucuk ay önce basvuru yaptım sılahlı için hala belgem cıkmadı neden olabılır

  İstanbul’da iseniz normal olabilir bu bekleme süresi. Başka ildeyseniz pek fazla sürmüş görünüyor. Sanırım aynı ilde olması nedeniyle kursunuz daha aydınlatıcı bilgi verebilir. Ayrıca başvuru yaptığınız yere de danışabilirsiniz. İyi günler.

 41. 22 Haziran 2017 - 10:18 | #41

  Gökhan :

  Hocam ben silahlı kimlik kartı almayi hak kazandım ama.acik mahkemem göründüğü için silahsız verdiler ..şimdi mahkeme sonuçlandı basit yaralamadan 3 bin TL para cezasi aldım ..şimdi bu şartlarda silahlı kimlik alabilirimiyim 2 alabiyosam neler yapmalıyım almak icin. .tesekurler

  Basit yaralamada 6136 kapsamına giren silah-bıçak vb. alet kullanımı yoksa ve paraya çevrilen süre bir yıldan az ise silahlı mümkün olabilir. Öncelikle mahkeme kararıyla özel güvenlik şubesine danışın. Olumlu cevap alırsanız ilinizde istenen belgeleri eski kursunuzdan veya özel güvenlik şubeden öğrenip hazırlayın. Belgeler ve işlem detayları illere göre değiştiği için en sağlıklı bilgi, başvurulan ilden alınabilir. İyi günler.

 42. 06 Temmuz 2017 - 12:00 | #42

  Gökhan :

  Merhaba benim silahsız özel güvenlik kimlik kartımın 5 aylık süresi kaldı ben bunu silahlıya çevirmek istiyorum,şimdi istesem silahlı için müracaat edebilir miyim yoksa ilk önce silahsızı yenileyip sonra silahlıya mı müracaat edebilirim

  Bir yıldan az süre kalanlara önce silahsız yenileme, sonra silah eğitimi önerilir. Yenilemede sınava katılma kaydıyla kalma yok, diğerinde var. İlk hakkınızda başarılı olamazsanız sonrakinde aynı gün iki sınava giremeyeceğiniz için bir silahlı sınav hakkını yakmış veya silahsız kartın süresini geçirmiş olursunuz. Zaten emniyet de az süresi kalanların yenilemeden önce silahlıya geçme eğitimini alsalar da kabul etmiyor. Son olarak ekonomik olarak da maliyeti artırır. Önce silahsızı yenileyin, çalışma hakkınız zarar görmesin. Sonra silahlı için eğitim alır sınavlara girersiniz. İyi günler.

 43. 30 Temmuz 2017 - 14:38 | #43

  Serkan :

  Silahsız olarak kayıt oldum kazanırsam acaba silahliya çevire bilir miyim .iyi günler

  Yaş ve mezuniyet durumu uygunsa sayfanın başındaki bilgileri okuyunuz. Silahsız eğitim aldığınız kursla da görüşebilirsiniz. İyi günler.

 44. 01 Ağustos 2017 - 17:53 | #44

  A.ülger :

  Merhaba hocam benim silahsız özel güvenlik kimlik kartım var geçerlilik süresi 19-12-2018 silahlıya çevirmek istiyorum şimdiden hem silahlıya çevirip hemde yenileme yapabilirmiyim kimlik geçerlilik süresi dolmadan 1 yıl önce silahlıya

  Yenilemeye bir yıldan fazla olduğu için eğitim alamazsınız. Bu durum aslında lehinize sayılır çünkü, kalan süreniz yanmamış olacak. 01.10.2017 sınavına girecek şekilde silah eğitimi alabilirsiniz. Yenileme zamanı geldiğinde de silahlı yenileme eğitimi alırsınız. İyi günler.

 45. 03 Ağustos 2017 - 15:50 | #45

  K.ORHAN :

  Mrb ben 2009 temel sinavdan 65 aldim silahsiz almaya hak kazandim su an silahliya cevirdim ve 5 atistan 4 atis isabetli su anki durumda puanlama temel sinavdan mi hesaplaniyor yani 65 temel 55 yazili arti atistan alirsam silahli olmaya hak kazaniyormuyum

  Silah bölümünde her soru 2 puan değerinde olduğu için silah toplamında 54 veya 56 alırsanız silahlı geçersiniz. 54 puanla toplam 119 yapıyor ama sadece bu toplamda buçuklu puanın tama yükseltildiği için mümkün. İyi günler.

 46. 09 Ağustos 2017 - 17:42 | #46

  Selami :

  Hocam ben 2009da temeleğitimde 85 aldim şimdi silahli sinavina girdim 30temmuzda kaç puan almam gerekiyor

  Silah toplamınızın en az 50 olması halinde silahlı geçersiniz. İyi günler.

 47. 10 Ağustos 2017 - 11:23 | #47

  Gamze :

  Merhaba ben 18 yaşındayım şuan silahsız alabiliyorum silahsız almak için yaşımın 21 olması gerekiyormus şuan silahsız alsam sonra yaşım dolunca silahli ya çevirsem olurmu.

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ve yorumlara verilen cevapları lütfen inceleyiniz. Silahsız için 19 yaşından gün almak lazım. Yaş-mezuniyet şartları uygun olduğunda önce silahsız, sonra silahlı olabilir. İyi günler.

 48. 20 Ağustos 2017 - 13:03 | #48

  Necati :

  Slm hocam ben temel eğitimden 66 silah soru ve atışla beraber 54 aldım ikisinin toplami 120 oluyor bu durumda silahlı yı geçmiş oluyormuyum kurs diyor ki silahlı ya çevirmen için silah ve atış 60 olması lazım teşekkürler

  Temel ve silah toplamı bölümlerinin her birinden en az 50, toplamda 120 silahlı geçer. Kursunuz, soruyu anlamamıştır umarım, bu kadar basit bir hususu bilmeden özel güvenlik eğitimi veriyor olmaları daha vahim çünkü. Notlarınız belirttiğiniz şekilde olursa silahlı geçersiniz. İyi günler.

 49. 06 Eylül 2017 - 15:52 | #49

  Kasım :

  Slm hoca sınava girdik sınavı da geçtik ama 3 ay oldu kimlik kartim gelmedi bi sorun olmaz inşallah

  Başvurunuzda eksik belge varsa veya hakkınızda dava vb. durum varsa evrakınız bekletiliyor olabilir. İlinizdeki yaklaşık bekleme süresini kursunuza sorunuz, fazla ise başvuru yaptığınız yere gecikmenin nedeni için danışmanız uygun olur. İyi günler.

 50. 06 Eylül 2017 - 15:55 | #50

  Ali :

  Selam hocam silahsız kimliğim var silahlıya cevirecem gerekli dosyalarda polis teşkilatına yatırılacak 20 tl dekontu isteniyor silahsız kimliğimi çıkardığım zamanki dekont bende mevcut o geçerli mi yoksa yeniden mi yatırmam gerekiyor ?
  İyi günler

  Silahsız kimlikte dekont alınmadıysa numarası vb. girilmiş olabilir. Aynı dekontla iki kez kimlik alınmaz çünkü. Daha önce benzer bir durum duymadım, dolayısıyla bilemiyorum. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 22:24 | #1