Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

 

Sadece silah (Uygulama) eğitimi almanız ve sınavda başarılı olmanız gerekir. Hazırlamanız gereken heyet raporu vb. belgeler illere göre değişebildiği için mutlaka kayıt olacağınız kurstan bilgi almanız gerekir. Aşağıda verilen linkten belge örnekleri görülebilir. 

 

SİLAHSIZ KİMLİK KARTINI SİLAHLI KİMLİK KARTINA ÇEVİRECEKLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

NOT :  Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

Dilekçe (Silahlıya Geçme Dilekçesi Örneği)

 

 

Bu yazı bugün : 16, toplamda : 70773 kişi tarafından okundu.

 1. v.güneş
  11 Aralık 2015 - 23:20 | #1

  Hocam sinav sonucu aciklandi…Vermis oldugunuz bilgi tam ve net dogru…Çok tesekkur ederim size…bizi aydinlattigiz icin..Allah razi olsun

 2. 18 Nisan 2016 - 15:28 | #2

  hüseyin :

  İyi günler hocam benim kimliğim
  silahsız silahlı ya çevirecegim ruhsat harcı yatıracammı

  ÖGG kimliği olanların silahlıya geçerken vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 3. 03 Haziran 2016 - 12:02 | #3

  Adil :

  Ben silahlı kartını silahsız yapmak istiyorum ne yapmam gerekir.

  Yenileme eğitimi alacağınız kursa silahsız yenileme yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli. İyi günler.

 4. 20 Şubat 2018 - 10:49 | #4

  Selman :

  Hocam ben silahsız guvenlik sınavına girdim ve kazandım kazandıktan sonra silahlıya cevirmek icin kayıt oldum silahlı kazanırsam randavu aldıgımda silahsızdan silahlıya mı yoksa silahlı ilk mücaret olarak mı almam gerekiyor bide sadece silah soruları yapacagımı icin sınavları ayrı mı yapılıyor acaba tesekkurler

  Silahlıya hak kazandıktan sonra başvuracaksanız silahlı yapmanız uygun olur sanırım. Sınavda sadece silahtan sorumlu olursunuz, detaylarını kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 5. 24 Şubat 2018 - 08:11 | #5

  Salih çopur :

  Mrb 2018 ağustos ayında silahsız kimliğimin geçerlilik süresi doluyor şimdiden yenilemek istiyorum ama silahliya çevirmek istiyorum yani yenilemeyi silahlı yapmak istiyorum bir özel güvenlik firması bana önce silahsız kimliğimi yenileyip sonrada silahliya gecmeni söyledi bu bana biraz mantiksiz geldi iki kere masraf etmek zorunda kalacağım bununla ilgili yonetmelik bu şekilde mı yardımcı olursaniz sevinirim iyi günler.

  Özel güvenlik kursunun size gösterdiği yol doğru, hem masraf açısından ekonomik, hem de sürenizin dolmasına az zaman kaldığı için böyle olmalı. Silahlıya geçmek yenileme süresini uzatmaz. Yenilemede kalma-geçme yok, silahlıya geçerken var. Silahlıyı ilk hakkınızda kazanamazsanız sonrakinde yenilemeyi de almanız ve bu iki sınavdan sadece birine girmeniz gerekecek. Bu arada Nisan sınavını kaçırdığınız için 27 Mayıs sınavında yenileme almanız zorunlu. Önce silahlıya geçseydiniz poligon-sınav ücreti farklı olacaktı. Sonradan geçerseniz silahlı sınav ücretini ve poligonlu kurs ücretini bir kez ödemeniz yeterli. İyi günler.

 6. 18 Haziran 2018 - 07:18 | #6

  securty :

  silahsizdan silahliya gecircem kimligimi bunun puan hesaplamasini nasil yapıyoruz sadece silahlı sinavınımi yapıcam yoksa 125 sorudan toplamda yeterli puanı almam gerekiyor cevabinız icin tesekkur ederim

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda örnekli açıklama var. Silah yazılı+atış notunun en az 50 olması, ilk notla toplamı 120 olması gerekir. 25 silah sorusu ve 5 atışlık sınavdan sorumlusunuz. İyi günler.

 7. 07 Temmuz 2018 - 16:04 | #7

  Mustafa :

  Merhaba hocam ben silahsız guvenlik kart için kursa başvurdum. Silahlı almak için 5 yıl beklemek mi gerekiyor

  Şartlarınız silahlıya uygunsa beklemenize gerek yok. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde detaylı bilgi var, kursunuza da danışabilirsiniz. İyi günler.

 8. 31 Ağustos 2018 - 16:46 | #8

  mus kazim :

  hocam ben disardan liseyi bitiriyorum mezun olma durumum var. mezun olmadan silahli alabilirmiyim

  Silahlı eğitim için liseden mezun olunduğunun belgelenmesi gerekir. Diploma geç çıkıyorsa mezun olduğunuza dair belge isteyebilirsiniz. Kurslar ve emniyet bu belgeyi diploma yerine kabul eder. İyi günler.

 9. 18 Eylül 2018 - 07:13 | #9

  Serdar :

  Iyi günler hocam silahsız kimliğimi silahliya cevirdim vergi harcı yatırmamız gerekiyor mu

  Kimliği olanlardan silahlıya geçerken veya yenilemede tekrar vergi yatırmaları istenmez. İyi günler.

 10. 12 Kasım 2018 - 08:26 | #10

  Hüseyin :

  Hocam dışardan bitirdim liseyi silahliya çevirmek istiyorum sertifikami sınavda başarısız olursam silahsız olarak devam etme gibi bir şansımız kaliyor mu. Suanda çalışıyorum .iyi günler yoksa ondan da oluyoruz

  Sonradan silahlıya geçmek isteyenler, dört sınav hakkını kullanıp başarısız olsa dahi silahsız kimliği zarar görmez. Silah toplamından alacağınız not en az 50, ilk notla toplamı 120′yi sağlaması yeterli. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 22:24 | #1