Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Silahsız kimliğinizi çıkartabilirsiniz veya bekleyip  sadece silah kısmından olmak üzere devam eden üç sınav hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için tekrar sınav ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Bu yazı bugün : 13, toplamda : 30383 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2014 - 11:58 | #1

  m.tan :

  mehaba hocam yenıleme için 3 arkadaş bır sırketle anlaştık.ama derslere ısımızden ızın alamadığımız ıcın katılamadık.ben kendımle beraber arkadaşlarımın imzalarını atarak kayıt oldum.sadece egıtım atışlarına gıdebıldık.ama sınavlara katıldık we sertıfıkayı yenıledık. sımdı sıkayet uzerıne özel belgede sahtecılıkten dava açıldı. kartımız ıptal olurmu sımdı.

  Sizin başkasının yerine imza attığınız ortaya çıkarsa ve bundan ceza alırsanız maalesef kartınız iptal olur. Vakit geçirmeden iyi bir avukat bulup yardım almanızı tavsiye ederim. Sahtecilikten ceza almak sadece özel güvenlik için değil, başka işlerde de sorun olacaktır. Dolayısıyla ihmal etmemeniz gerekir. Arkadaşlarınız sahtecilikten ceza almasalar dahi yenileme eğitimlerinin geçersiz olması söz konusu olabilir. Kısaca hepiniz için sıkıntılı sonuçlar verebilecek bir durum. İyi günler.

 2. 10 Ekim 2015 - 15:20 | #2

  mehmet :

  Kolay gelsin hocam ben silahlı 60. özel güvenlik sınavına girdim temel sınavdan 60 alsam silahlı sorularından ve atıştan 0 alsam bile silahsız sertifika alabilirmiyim hocam? yoksa sadece bidaha silah soruları ve atış sınavına girmek zorundamıyım?

  Temelden en az 60 alanlar, silahlı bölümde yeterli not alamazlarsa da silahsıza hak kazanırlar. Bir sonraki sınava sadece silahtan sorumlu olarak girmeniz mümkün. Tercih sizin, zorunlu değilsiniz. İyi günler.

 3. 10 Mayıs 2016 - 08:53 | #3

  Ibrahim :

  Iyi günler yazılı sınavına isteğim ilde girebilir miyim? Bilgi verirmisiniz?

  Sınava sadece eğitim aldığınız kursun bulunduğu ilden girebilirsiniz. Özel güvenlik sınavlarında merkez değişikliği yapılmaz. İyi günler.

 4. 24 Mayıs 2016 - 09:01 | #4

  Aşkın :

  Silahlı Sınava girdim 16 doğru 32 puan yapıyor 2 atış yaptım silahlı kazandım mı

  Silahtan 52 alırsanız, temelden en az 68 almanız halinde silahlı geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 5. 17 Ekim 2016 - 12:34 | #5

  Andok :

  Hocam Atış 20 silahlı sınav 30 ve genel 68 puan aldım. Silahsıza hak kazandım bıdakı sadece silah sınavından kac almam gerekıyor.? Sertıfıkamı alayım dımı sılahsız olarak yoksa sılahıdamı beklıyeyım

  Aynı belgeleri iki kez hazırlamak istemiyorsanız sonraki sınavı bekleyin. Silahtan en az 52 almanız halinde silahlıya hak kazanabilirsiniz. İyi günler.

 6. 12 Ocak 2017 - 10:23 | #6

  Burak :

  Merhabalar ilk defa silahli güvenlik kimlik Kartı almak için bi güvenlik kursuna müracaat ettim sınava girdim sinav sonucu kazandı diye ibare var kurstan sertifikamı aldim valinin kaşe ve imzası herseyi var ancak sertifikanın en alt Sol köşesinde NOT SİLAHSIZ BAŞARISIZ diye bi NOT yazıyor bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Silahsız temel bölüm, baraj niteliğinde olduğundan silahsız başarısız olan biri, silahtan tam not alsa dahi sınavdan kalmış sayılır. Dolayısıyla hem silahlı sertifika düzenleyip hem de silahsız başarısız yazılması çok anlamsız. Bunun niçin böyle olduğunu da sertifika aldığınız yerden yani kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Daha önce örneği olmadığı için bilemiyorum. İyi günler.

 7. 19 Ocak 2017 - 08:01 | #7

  Muzaffer :

  Merhaba.silahli kazandım.fakat sicilden dolayı silahsız verdiler.ve sicilin temiz artık.su anda hem yenileme surem geldi hemde silahliya çevirmek istiyorum.ne yapmam gerekiyor.silahli için tekrar sınav gerekli mı.tesekkur ederim

  Normal şartlarda silahlı yenileme eğitimi alıp silahlı başvuru yapabilirsiniz. Bunun için silahlıya uygun raporu almanız gerekir. Ancak ilk kartı silahlı, sonra silahsız yenilemiş birinin yenileme-silah eğitimi görüp silahlıya geçmesi mümkünken sorun çıkıyor. Tekrar silah eğitimini baştan alması istenenler var. Bu konu hem kurslar, hem de özel güvenlik şubede işi bilene denk gelmeyenler için soruna dönüşüyor. Ayrıca yeni KHK ile bazı değişiklikler yapıldı. Eskiden sorun olmayan durumlar, şimdi engel sayılabiliyor. Bu nedenle gerek eğitimle ilgili durumu, gerekse adli sicile neden olan durumu özel güvenlik şubeye danışmanız gerekir. Mahkeme evrakı yanınızda olsun mutlaka. İyi günler.

 8. 01 Şubat 2017 - 11:14 | #8

  Sedat815 :

  Ö.Guvenlik Sinav sonrasi atişta isabetli atis yapamadim. Nasil sertifika alabilirim

  Temel bölümden en az 60 alırsanız kursunuz silahsız sertifikanızı hazırlar. İsterseniz onu alıp silahsız kimlik başvurusu yaparsınız, kalan sınav haklarınızı da silah için kullanırsınız. İsterseniz sonraki sınavı bekleyip tek başvuru ile halledersiniz, tercih sizin. Temelden alacağınız notla silahtan gireceğiniz sınavdan alacağınız not toplamının en az 120 olması, silahlı için yeterli sayılır. Sonraki sınav ücretini zamanında yatırıp dekontu kursa vermek için kursunuzla irtibat kurmayı ihmal etmeyin. Bazı kurslar hatırlatma yapmadığı için adayların sınav hakları yanabiliyor. İyi günler.

 9. 18 Şubat 2017 - 07:31 | #9

  hako :

  Hocam sınav 73 silah 32 atış 10
  Bidaki sınavda silahta nasıl geçerim tskr.

  Temelden 70 ve üstü not alanların silahlı geçebilmesi için silahtan en az 50 almaları gerekir. Atışta sıkıntı varsa silah sorularına ağırlık vererek geçmek mümkün, hatta tüm soruların doğru yapılması halinde atışa ihtiyaç olmadan da geçilebilir. Ancak riske girmemek için en az bir atış, mümkün olduğunca çok silah sorusu yapmak mantıklı olur. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 07:36 | #10

  Zeynrl :

  Merhaba hocam silahlı girdiğim sınavda Silahsız kazandı diyor böyle durum da ne yapayim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  Sonraki sınava sadece silahtan girmeniz gerekir. Ancak bizim internet arızası nedeniyle on gün kadar bir sıkıntı oldu. Bu arada 05.03.2017 sınav ücretleri için süre bitti. Zaten bu süre darlığı nedeniyle olacak sınav sonuçları bir gün önce açıklandı. Kursunuzun size bilgi vermiş olması gerekir. İlk notunuzla toplamda 120′yi bulacak şekilde silah toplamından puan almanız gerekir. İki sınav arasında fazla vakit olmadığı için kimlik başvurusu yapmadan, ikinci sınav sonucunu beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 27 Şubat 2017 - 16:36 | #11

  Tugba :

  Merhaba ben silahlı güvenliğe yazıldim yazilida kendime güveniyorum ama atışta iyi değilim hiç atis yapamasamda yazilidan aldığım puanla gecebilirmiyim

  Temelden en az 70, silah sorularının tamamı doğru olmak kaydıyla 50 alırsanız atışa ihtiyaç olmadan geçebilirsiniz. Silah sınavında bir yanlış bile başarısızlık demektir. Bu nedenle en az bir atış yapabilecek şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 01 Mart 2017 - 12:23 | #12

  Ferhat :

  Merhaba silahlı girdiğim sınavda 86 puan silahsız temel yaptım,40 da silahlı puan aldim.Bundan sonraki sınavda 50 puan alırsam silahlı sertifa alabilirim

  On yıl sonra da silahlıya geçseniz ilk temel notunuz dikkate alınır. İlk notu 70 ve üstü olanların silah toplamında en az 50 almaları silahlı için yeterlidir. İyi günler.

 13. 21 Mart 2017 - 14:28 | #13

  ibrahim :

  merhaba silahlı sertifikayı kazandım mahkemelik bi sıkıntım oldugu için silahsız verdiler suanda mahkemelik bi sıkıntım kalmadı silahlı sertifikayı nerden alabilirim ne gerekli bunun için

  Sertifikanız zaten silahlı olduğuna göre mahkeme durumunun artık sorun olmadığına dair belge ile kimliği aldığınız yere, özel güvenlik şubeye başvurmanız gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.