Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Silahsız kimliğinizi çıkartabilirsiniz veya bekleyip  sadece silah kısmından olmak üzere devam eden üç sınav hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için tekrar sınav ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 46613 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2014 - 11:58 | #1

  m.tan :

  mehaba hocam yenıleme için 3 arkadaş bır sırketle anlaştık.ama derslere ısımızden ızın alamadığımız ıcın katılamadık.ben kendımle beraber arkadaşlarımın imzalarını atarak kayıt oldum.sadece egıtım atışlarına gıdebıldık.ama sınavlara katıldık we sertıfıkayı yenıledık. sımdı sıkayet uzerıne özel belgede sahtecılıkten dava açıldı. kartımız ıptal olurmu sımdı.

  Sizin başkasının yerine imza attığınız ortaya çıkarsa ve bundan ceza alırsanız maalesef kartınız iptal olur. Vakit geçirmeden iyi bir avukat bulup yardım almanızı tavsiye ederim. Sahtecilikten ceza almak sadece özel güvenlik için değil, başka işlerde de sorun olacaktır. Dolayısıyla ihmal etmemeniz gerekir. Arkadaşlarınız sahtecilikten ceza almasalar dahi yenileme eğitimlerinin geçersiz olması söz konusu olabilir. Kısaca hepiniz için sıkıntılı sonuçlar verebilecek bir durum. İyi günler.

 2. 10 Ekim 2015 - 15:20 | #2

  mehmet :

  Kolay gelsin hocam ben silahlı 60. özel güvenlik sınavına girdim temel sınavdan 60 alsam silahlı sorularından ve atıştan 0 alsam bile silahsız sertifika alabilirmiyim hocam? yoksa sadece bidaha silah soruları ve atış sınavına girmek zorundamıyım?

  Temelden en az 60 alanlar, silahlı bölümde yeterli not alamazlarsa da silahsıza hak kazanırlar. Bir sonraki sınava sadece silahtan sorumlu olarak girmeniz mümkün. Tercih sizin, zorunlu değilsiniz. İyi günler.

 3. 05 Şubat 2018 - 11:42 | #3

  Yasin :

  Ögg silahlı yenileme atış sınavında hiç vuramamak yenilemeyi etkiler mi

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla yazılı sınavda not, atışta isabet şartı yoktur. Sınava katılıp atıştan puan alamayanların da sertifikaları silahlı çıkar. İyi günler.

 4. 21 Şubat 2018 - 08:32 | #4

  Tugay :

  Merhaba ben 74. Silahlı yazılıya girdim ama temel eğitim yazılıdan 49 aldım silahlı yazılıdan 24 aldım atışdan 10 aldım bu sonuçda sıfır yeni başdan mı girecem yoksa sadace atış mı girecem ?

  Sınavın tamamından kalmış olduğunuz için aynı şekilde temel ve silah bölümünden sorumlu olarak tekrar girmeniz gerekiyor. Sınav ücretini zamanında yatırıp dekontu kursunuza vermeyi ihmal etmeyin. İyi günler.

 5. 16 Mart 2018 - 07:02 | #5

  Emrah :

  Merhabalar, nisanın 8inde yazılı sınavım var ve sonra ki hafta da silah sınavım var ancak o hafta Ankarada olmam gerek düğün için. Rapor falan alsam bir dahiki sınava girdiğim zaman tekrar ücret ödemek zorunda kalırmıyım. Yada rapor almadan girmediğimde ne kadar ücret ödemek zorundayım ve bu ücreti özel güvenlik şirketine mi ödüyorum.

  Özel güvenlik sınavlarında rapor, mazeret olarak kabul edilmez. Atışa girmezseniz sertifikanız silahsız çıkar. Sonraki sınava sadece silahtan girersiniz. Bu arada 27.05.2018 sınavından itibaren ücretlere zam geldi, silahlı veya sadece silah olsa da 70 TL ödemeniz gerekir. Sınav ücreti Polis.Akd.hesabına yatırılıp dekontu kursa verilir. Bu konularda danışmanlık adına kursunuz da yardımcı olabilir. İyi günler.

 6. 17 Mart 2018 - 08:22 | #6

  Emrah :

  @A.GÜLŞEN
  Ben kursdaki sekretere sorduğumda bana 150 tl gibi bir fiyat söyledi, acaba bunun nedeni nedir. Kaydımın olduğu yer Balıkesir Edremit te körfez ida özel güvenlik.

  Yan sütunda Sınav Ücretinin Yatırılacağı Banka ve Hesap No başlıklı yazıda belirtilen Polis Akd.Döner Sermaye Bşk.lığının Halk Bankası’ndaki hesabına ait IBAN numaralarına 50 ve 20 toplam 70 TL, 4 TL de bankanın işlem ücreti olmak üzere size maliyeti 74 TL’dir. Atışa katılıp başarısız olanlardan ikinci girişlerde mermi ücretinin alınması genelde rastlanan bir durum. Ancak siz mazeret nedeniyle atışa katılamayacağınıza göre mermi sarfı da yok ve bunun için fazladan bir ücret ödemeniz gerekmez. Dolayısıyla yan sütundaki IBAN numaralarına 70 TL’yi yatırıp dekontları kursunuza vermeniz yeterli. Sorun çıkarırlarsa iliniz özel güvenlik şube veya yanda linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığına durumu bildirebilirsiniz. Sınav ücretleri illere göre değişmez, İstanbul hariç (orada farklı bir durum var sanırım) tüm yurtta aynıdır. İyi günler.

 7. Emrah
  17 Mart 2018 - 12:41 | #7

  @A.GÜLŞEN
  Verdiğiniz cevaplar ve bilgiler için çok teşekkür ederim.

 8. 24 Mart 2018 - 09:04 | #8

  Murat Şahin :

  Ben silahsız temel eğitim sınavına katilacagim,benim girdiğim sinavda önüme silahla ilgili soru gelirmi?

  Soru kitapçığında silah sorusu olur ama siz sadece silahsız bölümden sorumlu olursunuz. İyi günler.

 9. 09 Nisan 2018 - 12:57 | #9

  ugur :

  silahsız sınava girdim ama 25 olan silahlı sorularıda çözdüm bi sıkıntı olrmu hocam

  Sınava silahsız girdiyseniz sonuç ekranında not yazsa da dikkate alınmaz. İyi günler.

 10. 09 Nisan 2018 - 16:08 | #10

  Fatih :

  8 nisan pazar günü yazılı sınava girdim 9 nisan pazartesi Silah Atışı yaptım ama 1 tane vurabildim peki yazılıdan geçersem silahlı olurmu yada sadece silah atışınami giriyolar

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notlarını görebilirsiniz. Temel not, silah yazılı, silah atış olmak üzere üç notu bilmek gerekir. İyi günler.

 11. 10 Nisan 2018 - 08:40 | #11

  huseyın :

  İyi günler 8 nısan’da sınava gırdım benım sorum söyle temel egıtım sınavı zordu silah sınavı ıyı gectı atışta’da 3 tane vurdum temel egitim sınavından kalırsam ama silah sınavını geçersem silah sınavım yanar mı?

  Temel bölümden kalanlar, silahtan tam not da alsalar sınavın tamamından kalmış sayılırlar. Temelin baraj niteliği nedeniyle uygulama böyle. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları örnekli olarak görülebilir. İyi günler.

 12. 14 Nisan 2018 - 09:29 | #12

  Fatmagül uçar :

  1 yıl önce silahsz sertifikası aldm şmdi silahlı alıcam ama sınavdan 24 dgru yaptım atıştan 0 yaptım şmdi nasıl olcak bilgi verir misinz

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı not hesabı var, kursunuz da mutlaka bilgi verir. İlk temel not ve silah yazılı+atış toplamının her biri en az 50, toplam 120 olması gerekir. İlk notunuz ne olursa olsun, silahtan 50′den az aldığınız için maalesef kalmış görünüyorsunuz. İyi günler.

 13. 14 Nisan 2018 - 10:47 | #13

  Fatmagül uçar :

  Tekrar yazılı sınavada mı giricem yoksa sadece atış sınavına mı giricem

  Silah bölümü; yazılı + atıştan oluştuğu için her ikisine de girmeniz gerekir.

 14. 21 Nisan 2018 - 14:51 | #14

  Hilal :

  Ögg kimlik kartım silahlı ama silahsız projelerde çalışıyorum boşyere silah sınavına girmiş oluyorum.silahlıdan silahsız geçme şartı nedir

  Sizin gibi düşünenlerin silahsız olduktan sonra, cazip silahlı iş bulduklarını hatırlatayım. Sonradan silahlıya geçmek isterseniz sadece yenilemenin silah bölümünü görmeniz yeterli, ancak tekrar heyet raporu istenebileceğinden bilginiz olsun. Silahsız yenilemek için bu isteğinizi kayıt olurken kursa söylemek dışında bir şey yapmanız gerekmiyor. İyi günler.

 15. 23 Mayıs 2018 - 15:11 | #15

  Can :

  Hocam silahi almak 3ayi buluyor mu ?

  Soruşturma süreleri, istenen belgeler vb. bir çok detay illere göre değişir. Ankara’da temelden başvuranların soruşturması en az üç ay zaman alıyor. Öncesinde eğitim-sınav için de yaklaşık üç ay gerekiyor. İyi günler.

 16. 05 Haziran 2018 - 13:43 | #16

  Gizem :

  Bugün atış sınavına girdim hiç vuramadım fakat silah sorularında 25 te 25 yaptım temel eğitimde 94 doğrum var. Hata kaza silahta 24 doğru yapmış olsam bile gecermiyim.

  Temelden 70 ve üstü not alanların atıştan puan alamamaları halinde silahlı geçmeleri sadece silah yazılısından tam not olan 50′yi almaları halinde mümkündür. Bir soru eksik olursa sonraki sınava sadece silahtan tekrar girmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 06 Haziran 2018 - 12:12 | #17

  Semih :

  Merhaba ben silahtan kaldım silahlı hak ettim tekrar kayıt olmam mı lazım silahlı alabilmek için yoksa sınav parası verip tekrar bi sonraki sınava mı girebilirim

  Bir kez eğitim alan bir adayın, birbirini takip eden dört sınava girme hakkı vardır. Dört hakkınız doldu ise sadece silah eğitimi almak üzere yeni kayıt olabilirsiniz. Haklarınız dolmadı ise sınav ücreti dekontunu zamanında yatırıp kursunuza vermeniz gerekir. Bu bilgileri kursunuz daha açıklamalı verebilir. İyi günler.

 18. 14 Haziran 2018 - 09:09 | #18

  hayriye :

  merhaba ben silahlı güvenliğe yazılmak istiyorum ama gözlerimden dolayı güvenemiyorum. Silahlı ile silahsız işe girerken çok fark olur mu?

  Silahlı ve silahsızda göz için aranan şartlar aynıdır. Genelde +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Rapor almadan önce hastane veya poliklinikte danışarak işlem başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 31 Ağustos 2018 - 16:59 | #19

  Adanalı :

  Hocam mrb ben 79 ögg sınavına girecem rabbim izin verirse sizce nerelerden çalışmam daha mantıklı olur şimdi bi araştırma yaptım çıkmış olan soruları çözen arkadaşlar diyor çalıştığımız hiç biryerden karşımıza çıkmadı yani kafam karıştı sizce ne yapmam gerekiyor saygılarım ile

  Henüz kurs almadınız anlaşılan. Öncelikle dersleri iyi dinleyip tamamına eksiksiz katılmanızı tavsiye ederim. Dersler bitince konuları bir kez daha okuyup geçmiş sınav sorularını mümkün olduğunca çok çözmeniz yararlı olur. Sınav esnasında soruları-şıkları anlayarak okumak, süreyi iyi kullanmak, optik formda işaretlemeyi kaydırmamak önemli. Özel güvenlik sınav soruları müfredatın dışına çıkmaz, ders konuları ne ise sorular da oralardan çıkar. Az çalışanlar sorular görmediğimiz yerden çıktı der genelde. Siz kendinize bakın, düzenli çalışın. Yanlış doğruyu götürmediği için avantajlı. Bol şanslar.

 20. 01 Eylül 2018 - 07:51 | #20

  Mesut :

  Silahsız özel güvenlik sınavını geçtim . Pazartesi günü açıklandı serfika ne kadar sürede kursta hazır olur ve bundan sonra tam olarak ne yapmam gerekiyor kimlik kartı harcı dışında ve toplam ödeme ne kadar

  İstenen belgeler, temini, başvuru şekli, işlemlerin süresi vb. bu tür tüm detaylar illere göre değişebildiği için sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 21. 05 Eylül 2018 - 10:56 | #21

  birol :

  merhaba hocam ben silahsiz guvenlik isine baslicam ama ise giris evraklarinda askelik teskeresi istiyolar ben askerde gozümden çürük aldim o raporu versem teskere yerine gecermi

  Askerden aldığınız çürük raporunu tezkere yerine verirseniz özel güvenlik olur raporunuz sıkıntı yaratabilir. Emniyet dikkat ederse hakem hastane raporu isteyebilir. Dolayısıyla tezkere belgenizi bulup vermeniz lehinize olur. İyi günler.

 22. 17 Eylül 2018 - 14:09 | #22

  Emrullah :

  Hocam ben 1 sene önce silahlı güvenlik sınavını kazandım lakin benim Denetimli serbestliğim olduğu için vermediler denetimlin bitecek onu dusuttureceksin eğer uygun görülürse verilecek dediler benimdenetimlim bitti 9 ay önce dilekçe yazdım Ankara’ya halâ düşmedi ve düşmediği içinde alamiyorum sertifikayi bunu
  silahsiza cevittirme şansım varmı

  Denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması halinde başvuru yapılacak yer Ankara değil, cezayı veren mahkemenin özel kalemidir. Ceza veren mahkeme ile aynı ildeyseniz oraya başvurun. Genelde 7-10 gün içerisinde düşme kararı çıkıyor diye biliyorum. İyi günler.

 23. 01 Ekim 2018 - 12:44 | #23

  Vahit :

  Iyi geceler hocam ben silahlı güvenlik sınavına girdim yazılıda 48 puan aldım ama atış ta 0 puan aldım o an başka nedenlerden dolayı silahsız aldım tekrar uğraşmak istemedim ama tekrardan silahlı güvenlik kimlik kartı almak istiyorum yapmam gereken ne acaba yardımcı olur musunuz saygılar şimdiden

  Eğitimin sadece silah kısmını yeniden almanız gerekir. Böylece 4 kez daha sadece silahtan sınava girme hakkı elde edersiniz. Silah yazılı ve atış not toplamı en az 50, ilk temel notla toplamı 120 olması kaydıyla silahlıya hak kazanırsınız. İyi günler.

 24. 01 Ekim 2018 - 12:44 | #24

  Mesut :

  Hocam ben güvenlik sınavına girdim silahsız olana fakat silahlı sorularıda çözdüm bi sıkıntı olurmu

  Sınava silahsız girdiğinize göre o bölümde not yazsa bile dikkate alınmaz. İyi günler.

 25. 05 Ekim 2018 - 12:50 | #25

  Taha :

  Merhaba hocam ilk 2 sınavı kaybettim 3cü sınavda silahsız kazandım ama şimdi sadece silah kısmindan sorumlu olacam sınava girersem son şansımmı olacak yoksa silahsız kazandığım için silahlıda ayiretten hak taniyacaklarmi?

  Bir kez eğitim alan adayın, birbirini takip eden dört sınav hakkı vardır. Bu durumda bir hakkınız kalmış görünüyor. Başarısız olmanız halinde sadece silah eğitimi alıp dört sınav hakkı daha elde edebilirsiniz. Son hakkınızı iyi değerlendirmek için atışta iyi değilseniz sorulara çok çalışmanız yararlı olur. İyi günler.

 26. 02 Kasım 2018 - 11:41 | #26

  Uğur :

  Merhaba hocam ben 5 yıl silahlı sertifika almıştım ama kimlik çıkarmamıştım. Süresi dolduğu için yenilemek istedim ama elimdeki sertifikanın üstünde silahsız olduğunu gördüm ve ben silahlıya hak kazanmıştım ama elimde silahlı yazan bir sertifika yok o dönem güvenlik şirketinden aldım mı almadım mı hiç hatırlamıyorum. Sağlık raporunda bile silahlı özel güvenlik için yazıyor şimdiden teşekkür ederim.

  Sertifika elinizde olduğuna göre durumu kursunuza sorarak aydınlatmanız mümkün sanırım. Geçmiş dönem sınav sonuçlarını bizler göremiyoruz. Sadece kursunuz ve iliniz emniyetinden bilgi almanız mümkün. İyi günler.

 27. 19 Kasım 2018 - 08:07 | #27

  Hülya :

  Slm hocam temelde 69 aldım silahta 22 ama silah sınavına giremedim tekrar sınava mı girmem lazım yoksa sadece silah sınavına mı girmem lazım silah sınavı yazılımı yoksa atış mı olarak gireceğim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  25 soruluk silah yazılı ve beş atıştan sorumlu olarak tekrar sınava girmeniz gerekir. Silah bölümü; yazılı ve atıştan oluşan bir bütündür. İlk not 69 olduğuna göre silah toplamının en az 50 olması halinde buçuklu notla silahlı geçersiniz. İyi günler.

 28. 26 Kasım 2018 - 17:13 | #28

  Onur :

  Hocam yazılı sınav ve atış aynı gün mu oluyor

  Sınavın sadece yazılı kısmı merkezi sistemle yapılır. Atış programları il emniyetlerince planlandığından bu konuyu kursunuza sormanız gerekir. Ankara’da yazılı olduğu gün atış sınavı yapılmaz. İyi günler.

 29. 27 Kasım 2018 - 08:39 | #29

  Halil :

  merhaba ben silahli girip 3 sınav sonunda silahsiz kazandim 1 hakkim kaldı silahli kazanmak icin tekrar girmek istedim temel egitimden 78 aldim simdi ise sadece silahtan sorumlu girecem puanlama nasil olacak bundan onceki sinavdan aldigim 78 puan bi işe yararmı?

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları örnekli açıklandı. İlk not 78 ise silah yazılı ve atış toplamından en az 50 almak şartıyla silahlı geçersiniz. İyi günler.

 30. 06 Aralık 2018 - 13:43 | #30

  mesut :

  merhaba hocam silahli yenileme atis
  sinavinda vuramasak bile kalma olmadigini biliyorum ancak tutanak tutulunca ne oluyor kalma durumu oluyormu

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. Ancak sizin sorduğunuz bu kapsam dışında kalıyor sanırım, tutanağın içeriğine göre değişir. Eğer kalem vb. şekilde atış kağıdını delme gibi bir durum söz konusu sadece atış sınavının geçersiz olması ile kalmaz ise işlem de yapılır. Kursunuzun bilgisi olması gerekir, detay için oraya danışmanız uygun olur. İyi günler.

 31. 07 Aralık 2018 - 08:55 | #31

  mesut :

  cevabiniz icin tesekkurler islem derken???

  Tutanağın niçin tutulduğuna göre değişir. Kursunuz ile görüşmenizi tavsiye ederim. Mutlaka daha fazla yardımcı olacaklardır.

 32. 14 Aralık 2018 - 15:47 | #32

  Emre sökemen :

  Ben silahlı kursa yazıldım fakat hıc kursa gıtmedım kıtap ve internette n çalısıyorum fakaat kurs takviminde silah bilgisı uygulama dersı yazıyor ona gıtmem gerekırmı silah bılgısımı verecekler yoksa atış mı yaptıracaklar

  Özel güvenlik kurslarında derslere devam zorunludur. Kursunuz denetlenmiş, siz yoksunuz diye eğitiminiz geçersiz sayılmış da olabilir. Temel bölüm gibi silah dersi ve atışa katılmak da zorunludur. Bir an önce kursunuzla irtibat kurmanızda yarar var. Hiç direksiyon dersi görmeden ehliyet sınavına girmek gibi bir şey bu yaptığınız. Direksiyon gibi atışın da uzaktan öğrenimi yok, bizzat katılmanız gerekir. İyi günler.

 33. 22 Aralık 2018 - 11:26 | #33

  Cem :

  Hocam 25de 25 yaparsam atış 0 yapsam bile kazanabiliyormuyum…! ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER TEMEL EĞİTİM PUANIM 85 SİLAHSIZ KAZANDIM ATIŞTAN 0 ÇEKTİM Bİ SONRAKİ SINAVDA 25 SORUNUN HEPSİNİ DOĞRU YAPARSAM ATIŞA BAKILMAKSIZIN GEÇEBİLİYORMUYUM

  Temelde 70 ve üstü not alanlar, silah sorularının tamamını doğru yaparak 50 tam puan almaları halinde atıştan puan alamasalar da silahlı geçerler. Ancak soruların hepsini denk getirmek çoğunlukla mümkün olmadığı için en az bir isabet kaydedecek şekilde çalışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 22 Aralık 2018 - 11:27 | #34

  Ugur :

  78. Sınav için silahlı eğitim aldım ama 78. Sinavda silahsız kazandığım için silahsız kimlik çıkardım ama 79. Sınavda silahlı kazandım. Silahsız kimlik için gerekli evrakları kimlik başvurusunda teslim etmiştim, silahlı kimlik için hangi evrakları hazirlamam gerek?

  İşlemlerde illere göre farklılıklar olabildiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 35. 27 Aralık 2018 - 09:52 | #35

  Mestan :

  Merhaba arkadaşlar ben silahlı yenilemeye katıldım ama eğitim atışları na gidemedim şehir dışında olduğum için şimdi sıkıntı yapıyorlar kurs hızlandırılmış olduğu için sıkıştık atış eğitimi öne alındı dediler ben bir sonraki gruba gireyim dedim ama onlar silahsız hakkını al diyorlar hastam vardı gelemedim diyorum emniyet le görüşelim dediler ne yapmam gerek ekstra ücret mi alacaklar.poligon için görmediğim eğitim için ???

  Özel güvenlik eğitiminde temel-yenileme dahil, hızlandırılmış kurs düzenlemek mümkün değil. Dolayısıyla kursunuz size bu konuda yanlış bilgilendirme yapmış. 17.02.2019 sınavına girecekseniz 11.01.2019′a kadar poligon atışı yaparsanız sınava silahlı girebilirsiniz. Kursunuz bunu özel güvenlik şube ile görüşebilir, aynı sınav döneminde olduğu için ek poligon tutanağı düzenlenebilir. Poligonda atış yaptırmayıp silahsız sınava girmenize sebep olduktan sonra poligon ücreti de istenmez herhalde. İyi günler.

 36. 27 Aralık 2018 - 10:10 | #36

  Seyhan :

  79.dönem temel eğitimden gectim silahtan kaldim subattaki sınavda kaç puan almam lazım mesela atışta 5 te yaptım diyelim silahın test sınavından belli bi rakam yapmam gerekirmi

  Üç yorumunuza tek cevap veriyorum. 79.Temel sınavı otomasyon üzerinden yapıldığı için notları hiçbirimiz göremiyoruz maalesef. Özellikle sizin gibi silahtan kalanlar için notları görmek önemli ama şimdilik bu konuda bir gelişme yok. Bu durumda riske girmemek, silahlı geçmeyi garantilemek açısından silah yazılı ve atış not toplamının en az 60 olacağı şekilde hareket etmeniz gerekir. Silah yazılısında her soru 2, her isabet 10 puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı yarım saat sürdüğü için erken gitmenizde yarar var. Sınav ücretlerine zam geleceği için şimdilik yatırmayın, kursunuzdan takip edin. Atışta iyi değilseniz silah sorularına ağırlık verin, sıkı çalışırsanız 20 soru 40 puan garanti alırsınız. En az bir atış kurtarır ama daha fazlasını hedefleyin. Kursunuzla görüşüp mümkünse devam eden silah dersinin teorik kısmına tekrar girin, atış gözünüzü mutlaka öğrenin. Başarılar.

 37. 02 Ocak 2019 - 14:20 | #37

  Rafet :

  Merhaba kurum silahsiz sertifika ile alim yapiyor
  Benim sertifikam silahlı bende başvuru yapabilirmiyim?

  Silahlı kimliği olanlar; silahlı-silahsız her ikisinde de çalışabilir, tersi mümkün değil. Bu durumda elbette başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 38. 02 Ocak 2019 - 14:25 | #38

  Yasin :

  Hocam kolay gelsin. 79. Dönem silahlı ögg sınavına girdim sınavı silahsız olarak kazanmışım şimdi tekrar silah sınavına girmek istediğimi kursuma söyledim bana 150 tllik bir fiyat verdiler. Doğrumu bu fiyat yoksa kendilerine rant mı sağlanıyor yardımcı olur musunuz.

  Silahlı ilk giriş ile sadece silahtan sınava girmenin sınav ücreti aynı, tüm yurtta 70 TL. Ancak 2019′da zam geleceği için kursiyerler yatırmadan bekliyor, aradaki farkı da ayrıca yatırmak zorunluluğundan ötürü iki iş olmasın diye. Kurslar genelde ilk sınavda geçileceği varsayımıyla hareket eder. Bu nedenle silahtan kalanların tekrar sınava girmelerinde önceden hesaplanmayan artı mermi ücreti adaylardan istenebilir. Bu rakam da genelde 10-15 TL civarında olur. Dolayısıyla kursunuzun sizden istediği 150 TL’nin açıklamasını ancak kendileri yapabilir. Sınav ücretini kursa yatırmak zorunda değilsiniz, yeni rakam açıklandığında yan sütun Kategoriler bölümünde sınav ücretinin yatırılacağı hesap no hakkında bilgi var. Oraya bizzat yatırıp dekontu zamanında kursunuza vermeniz yeterli, makul bir mermi ücreti olabilir. Bunun dışında ödeme yapmaya zorlanırsanız iliniz özel güvenlik şubesine şikayet edeceğinizi söyleyebilirsiniz. İyi günler.

 39. 02 Ocak 2019 - 17:21 | #39

  Yasin :

  Neden 150 tl dediğimde atış poligon ücreti sınav ücreti dendi. 79. Dönemde de buna benzer bi olay oldu 150 tl atış eğitimi adında 25 mermiden oluşan bir poligonunda götürdüler. Zorunlu dediler. Böyle bişey var mı iyice şüphelerim arttı

  Eğitim atışı bir kez yapılır, birbirini takip eden dört sınav geçerlidir. Dört sınavda da başarısız olunması halinde silah eğitiminin tekrar alınması zorunludur. Eğer jest olarak size tekrar 25 mermilik eğitim atışı yaptıracaklarsa o başka ama zorunlu bir durum değil. Bulunduğunuz ili bilemiyorum ama Ankara’da poligon ücretleri sizden istenen rakamdan çok daha az. İyi günler.

 40. 02 Ocak 2019 - 17:32 | #40

  Yasin :

  Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok önemliydi çok teşekkür ederim.Son birşey Bulunduğum il Ankara illa zorunlu kılınırsa nereye müracaat etmem gerekir. Çünkü Telefondan konuştuğumda çok telaşlı bi şekilde konuşuyordu yarın hemen istedi ücreti param yok dediğimde haftaya pazartesi dediler

  Ankara’da 30′a yakın kurs merkezi varken orayı nereden bulup da gittiniz anlamıyorum. Yapılan uygulamadan az çok tahmin ettim. Bu parayı ödemek zorunda değilsiniz, AŞTİ içerisinde Öz.Güv.Ş.Md.lüğü var gidip görüşebilirsiniz. Ayrıca sertifikayı alırken soruşturma parası vb. adı altında para istenebilir, kesinlikle ödemeyin. Soruşturmayı kurslar değil, emniyet yapar. İyi günler.

 41. 08 Ocak 2019 - 08:04 | #41

  Necip :

  Hocam merhaba bi konu hakkında bilgi alacaktım silahlı sertifikası olupta örneğin bir avmde silahsız olarak çalışılabilirmi

  Silahlı sertifikası olanlar, silahlı-silahsız tüm görevlerde çalışabilirler. İyi günler.

 42. 15 Ocak 2019 - 15:01 | #42

  mesut :

  hocam silahli yenileme sinavina girdim atis sinavinda bi sikinti oldu tutanak yedim silahsiz gectin yaziyor ben simdi ilk sinava silahli yenileme olarak girecegim degilmi

  Silahsız tamam olduğuna göre sadece silahtan girmeniz gerekir. Kursunuzun sınav bildiriminde sizi “yenileme-silah” olarak bildirmesi önemli, aksi halde bir sürü karışıklıkla uğraşmanız gerekir. Sınav ücreti 80 TL, yatırıp dekontu bir an önce kursunuza vermekte yarar var. Ücretin yatırılacağı hesaplar 17.01.2019′da kapatılacakmış. İyi günler.

 43. mesut
  15 Ocak 2019 - 20:18 | #43

  verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum
  sinav ucreti olarak bir miktar para verdim kursuma yarin kontrol ettireyim ozamn silahli yenileme girilip girilmedigini tesekkur ediyorum tekrar i gclr

 1. Henüz geri izleme yok.