Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Silahsız kimliğinizi çıkartabilirsiniz veya bekleyip  sadece silah kısmından olmak üzere devam eden üç sınav hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için tekrar sınav ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Bu yazı bugün : 7, toplamda : 36692 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2014 - 11:58 | #1

  m.tan :

  mehaba hocam yenıleme için 3 arkadaş bır sırketle anlaştık.ama derslere ısımızden ızın alamadığımız ıcın katılamadık.ben kendımle beraber arkadaşlarımın imzalarını atarak kayıt oldum.sadece egıtım atışlarına gıdebıldık.ama sınavlara katıldık we sertıfıkayı yenıledık. sımdı sıkayet uzerıne özel belgede sahtecılıkten dava açıldı. kartımız ıptal olurmu sımdı.

  Sizin başkasının yerine imza attığınız ortaya çıkarsa ve bundan ceza alırsanız maalesef kartınız iptal olur. Vakit geçirmeden iyi bir avukat bulup yardım almanızı tavsiye ederim. Sahtecilikten ceza almak sadece özel güvenlik için değil, başka işlerde de sorun olacaktır. Dolayısıyla ihmal etmemeniz gerekir. Arkadaşlarınız sahtecilikten ceza almasalar dahi yenileme eğitimlerinin geçersiz olması söz konusu olabilir. Kısaca hepiniz için sıkıntılı sonuçlar verebilecek bir durum. İyi günler.

 2. 10 Ekim 2015 - 15:20 | #2

  mehmet :

  Kolay gelsin hocam ben silahlı 60. özel güvenlik sınavına girdim temel sınavdan 60 alsam silahlı sorularından ve atıştan 0 alsam bile silahsız sertifika alabilirmiyim hocam? yoksa sadece bidaha silah soruları ve atış sınavına girmek zorundamıyım?

  Temelden en az 60 alanlar, silahlı bölümde yeterli not alamazlarsa da silahsıza hak kazanırlar. Bir sonraki sınava sadece silahtan sorumlu olarak girmeniz mümkün. Tercih sizin, zorunlu değilsiniz. İyi günler.

 3. 10 Mayıs 2016 - 08:53 | #3

  Ibrahim :

  Iyi günler yazılı sınavına isteğim ilde girebilir miyim? Bilgi verirmisiniz?

  Sınava sadece eğitim aldığınız kursun bulunduğu ilden girebilirsiniz. Özel güvenlik sınavlarında merkez değişikliği yapılmaz. İyi günler.

 4. 24 Mayıs 2016 - 09:01 | #4

  Aşkın :

  Silahlı Sınava girdim 16 doğru 32 puan yapıyor 2 atış yaptım silahlı kazandım mı

  Silahtan 52 alırsanız, temelden en az 68 almanız halinde silahlı geçmeniz mümkün olur. İyi günler.

 5. 17 Ekim 2016 - 12:34 | #5

  Andok :

  Hocam Atış 20 silahlı sınav 30 ve genel 68 puan aldım. Silahsıza hak kazandım bıdakı sadece silah sınavından kac almam gerekıyor.? Sertıfıkamı alayım dımı sılahsız olarak yoksa sılahıdamı beklıyeyım

  Aynı belgeleri iki kez hazırlamak istemiyorsanız sonraki sınavı bekleyin. Silahtan en az 52 almanız halinde silahlıya hak kazanabilirsiniz. İyi günler.

 6. 12 Ocak 2017 - 10:23 | #6

  Burak :

  Merhabalar ilk defa silahli güvenlik kimlik Kartı almak için bi güvenlik kursuna müracaat ettim sınava girdim sinav sonucu kazandı diye ibare var kurstan sertifikamı aldim valinin kaşe ve imzası herseyi var ancak sertifikanın en alt Sol köşesinde NOT SİLAHSIZ BAŞARISIZ diye bi NOT yazıyor bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Silahsız temel bölüm, baraj niteliğinde olduğundan silahsız başarısız olan biri, silahtan tam not alsa dahi sınavdan kalmış sayılır. Dolayısıyla hem silahlı sertifika düzenleyip hem de silahsız başarısız yazılması çok anlamsız. Bunun niçin böyle olduğunu da sertifika aldığınız yerden yani kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Daha önce örneği olmadığı için bilemiyorum. İyi günler.

 7. 19 Ocak 2017 - 08:01 | #7

  Muzaffer :

  Merhaba.silahli kazandım.fakat sicilden dolayı silahsız verdiler.ve sicilin temiz artık.su anda hem yenileme surem geldi hemde silahliya çevirmek istiyorum.ne yapmam gerekiyor.silahli için tekrar sınav gerekli mı.tesekkur ederim

  Normal şartlarda silahlı yenileme eğitimi alıp silahlı başvuru yapabilirsiniz. Bunun için silahlıya uygun raporu almanız gerekir. Ancak ilk kartı silahlı, sonra silahsız yenilemiş birinin yenileme-silah eğitimi görüp silahlıya geçmesi mümkünken sorun çıkıyor. Tekrar silah eğitimini baştan alması istenenler var. Bu konu hem kurslar, hem de özel güvenlik şubede işi bilene denk gelmeyenler için soruna dönüşüyor. Ayrıca yeni KHK ile bazı değişiklikler yapıldı. Eskiden sorun olmayan durumlar, şimdi engel sayılabiliyor. Bu nedenle gerek eğitimle ilgili durumu, gerekse adli sicile neden olan durumu özel güvenlik şubeye danışmanız gerekir. Mahkeme evrakı yanınızda olsun mutlaka. İyi günler.

 8. 01 Şubat 2017 - 11:14 | #8

  Sedat815 :

  Ö.Guvenlik Sinav sonrasi atişta isabetli atis yapamadim. Nasil sertifika alabilirim

  Temel bölümden en az 60 alırsanız kursunuz silahsız sertifikanızı hazırlar. İsterseniz onu alıp silahsız kimlik başvurusu yaparsınız, kalan sınav haklarınızı da silah için kullanırsınız. İsterseniz sonraki sınavı bekleyip tek başvuru ile halledersiniz, tercih sizin. Temelden alacağınız notla silahtan gireceğiniz sınavdan alacağınız not toplamının en az 120 olması, silahlı için yeterli sayılır. Sonraki sınav ücretini zamanında yatırıp dekontu kursa vermek için kursunuzla irtibat kurmayı ihmal etmeyin. Bazı kurslar hatırlatma yapmadığı için adayların sınav hakları yanabiliyor. İyi günler.

 9. 18 Şubat 2017 - 07:31 | #9

  hako :

  Hocam sınav 73 silah 32 atış 10
  Bidaki sınavda silahta nasıl geçerim tskr.

  Temelden 70 ve üstü not alanların silahlı geçebilmesi için silahtan en az 50 almaları gerekir. Atışta sıkıntı varsa silah sorularına ağırlık vererek geçmek mümkün, hatta tüm soruların doğru yapılması halinde atışa ihtiyaç olmadan da geçilebilir. Ancak riske girmemek için en az bir atış, mümkün olduğunca çok silah sorusu yapmak mantıklı olur. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 07:36 | #10

  Zeynrl :

  Merhaba hocam silahlı girdiğim sınavda Silahsız kazandı diyor böyle durum da ne yapayim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  Sonraki sınava sadece silahtan girmeniz gerekir. Ancak bizim internet arızası nedeniyle on gün kadar bir sıkıntı oldu. Bu arada 05.03.2017 sınav ücretleri için süre bitti. Zaten bu süre darlığı nedeniyle olacak sınav sonuçları bir gün önce açıklandı. Kursunuzun size bilgi vermiş olması gerekir. İlk notunuzla toplamda 120′yi bulacak şekilde silah toplamından puan almanız gerekir. İki sınav arasında fazla vakit olmadığı için kimlik başvurusu yapmadan, ikinci sınav sonucunu beklemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 27 Şubat 2017 - 16:36 | #11

  Tugba :

  Merhaba ben silahlı güvenliğe yazıldim yazilida kendime güveniyorum ama atışta iyi değilim hiç atis yapamasamda yazilidan aldığım puanla gecebilirmiyim

  Temelden en az 70, silah sorularının tamamı doğru olmak kaydıyla 50 alırsanız atışa ihtiyaç olmadan geçebilirsiniz. Silah sınavında bir yanlış bile başarısızlık demektir. Bu nedenle en az bir atış yapabilecek şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 01 Mart 2017 - 12:23 | #12

  Ferhat :

  Merhaba silahlı girdiğim sınavda 86 puan silahsız temel yaptım,40 da silahlı puan aldim.Bundan sonraki sınavda 50 puan alırsam silahlı sertifa alabilirim

  On yıl sonra da silahlıya geçseniz ilk temel notunuz dikkate alınır. İlk notu 70 ve üstü olanların silah toplamında en az 50 almaları silahlı için yeterlidir. İyi günler.

 13. 21 Mart 2017 - 14:28 | #13

  ibrahim :

  merhaba silahlı sertifikayı kazandım mahkemelik bi sıkıntım oldugu için silahsız verdiler suanda mahkemelik bi sıkıntım kalmadı silahlı sertifikayı nerden alabilirim ne gerekli bunun için

  Sertifikanız zaten silahlı olduğuna göre mahkeme durumunun artık sorun olmadığına dair belge ile kimliği aldığınız yere, özel güvenlik şubeye başvurmanız gerekir. İyi günler.

 14. 01 Nisan 2017 - 09:08 | #14

  Emrah :

  Merhaba.
  Silahlı kursuna kayıt oldum.temel sınavdan 93 silah sınavından 48 aldım atış ise 0 silah atistan 0 aldım.
  Silahlı sertifika alabilmek için sadece sınav ücretlerinin ikisini yatırıp sadece silah sinaviyla atisa mi girmeliyim
  İyi günler.

  07.05.2017 sınavına sadece silahtan girebilmek için 60 TL sınav ücretini yatırıp dekontu zamanında kursunuza vermeyi ihmal etmeyin. Sınav yarım saatlik, 25 silah sorusu ve 5 atıştan sorumlusunuz. En az 50 puan alacak şekilde hareket etmeniz gerekir. Bir silah sorusu ile silahlıyı kaçırmışsınız, aynı şekilde silah sorularını iyi çalışıp en azından bir isabetet kaydetmeniz yeterli. İyi günler.

 15. 03 Mayıs 2017 - 08:50 | #15

  nesli :

  merhaba hocam ben güvenlik için ilk işlemleri yaptım haftaya kursa baslicam da sınavdan korkuyorum acaba ılk sınavda kazanabilirmiyim

  Kursunuzun eğitimlerine mutlaka katılın, dersleri iyi dinleyin, dersle ilgili soruları çözün. Devamında sınav, sertifika, kimlik işlemleri gibi tüm detayları da sadece kursunuzdan bilgi alarak yapın. Bu işlemler illere göre değişiklik gösterir. İyi günler.

 16. 10 Mayıs 2017 - 13:32 | #16

  Gazi :

  Hocam hayırlı geceler ben yeni giriyorum sınava silahsız ama işten dolayı kurslara gidemedim ama evde test çözdüm ğeçmemiz için kaç puan almamız lazım bide hocam
  sınavlar zormudur. Teşekkür ederim

  Silahsız adayların başarılı olabilmesi için en az 60 puan almaları gerekir. Umarım sınav iyi geçmiştir. Başarılar.

 17. 10 Mayıs 2017 - 13:32 | #17

  Kadir Çiçek :

  Bugün atış sınavına girdim 1atış vurdum silahlı alabilmem için sınavdan kaç doğru yapmam gerekli

  Temel ve silah toplamı bölümlerinin en az 50, toplamın 120 olması gerekir. İYi günler.

 18. 17 Mayıs 2017 - 15:54 | #18

  Kadir :

  Hocam yenileme sınavına girdim resmi kurumda çalışıyorum temel den 51 puan silah sorusundan 48 puan atista ise 0 puan aldim kimliğim silahlimi çıkar

  Yenilemede yazılı ve atış sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Atışa katılıp sıfır aldıysanız sorun olmaz, atışa katılmadıysanız sertifika silahsız çıkar. İyi günler.

 19. 19 Mayıs 2017 - 08:47 | #19

  hüseyin dündar :

  Hocam benim silahsız sertifikanın vardı silah fark dersine girdim atışta 10 yazılımda 32 puan en az kaç puan alırsam silahlıya geçebilirim.Bi de kalanlar dekrar nezaman sınava girebilecek

  Silah toplamı en az 50 olmak kaydıyla ilk notla beraber 120 olması gerekir. Sınav ücreti yatırma zamanını kursunuzla görüşünüz. İyi günler.

 20. 19 Mayıs 2017 - 08:49 | #20

  berna :

  merhaba bir sorum olacaktı yardımcı olabilirseniz sevinirim. ilk defa ÖGG sınavına katıldım YAZILI 61 SİLAHLI YAZILI 34 aldım ama maalesef atışa katılamadım şuanda silahsız olarak kazandığım görünüyor.silahlıya çevirmek için tekrar yazılı sınava katılmam gerekiyor mu? yoksa sadece silah atışı mı yapılıyor bilgi verir misiniz?

  Sonraki sınava sadece silah yazılı ve atıştan sorumlu olarak tekrar girmeniz gerekir. Sınav ücreti meselesini kursunuzla görüşünüz. İlk notla toplamı 120′yi bulduğunda silahlıya hak kazanırsınız. İyi günler.

 21. 19 Mayıs 2017 - 14:58 | #21

  Kadir :

  Hocam yenileme sınavına girdim resmi kurumda çalışıyorum kimliğim silahli iken giriş belgede silahsız yazıyordu 5 marttaki sınavına girerek ve 51 puan alarak silahsız sertifikami aldim silahli yukseltme
  7 mayıstaki sınava silahli giriş belgesi ile sınava girdim silah sorularini yaptim 24 tane netim var silah atışından 0 aldim arşiv araştırma formunu ve kimlik ücretini yatirarak emniyete teslim ettim sinav puan hesaplamasi nasil olur ve kimliğim silahlimi çıkar

  Silahlı kimliğiniz varken neden sınava silahsız girdiniz anlayamadım. Silahlı eğitim alıp silahsız girdiyseniz bu son girdiğiniz sınav da yenileme kapsamında olduğu için başarı şartı aranmaz. Temelden girdiyseniz başarı notu aranır. Bu kadar bilinmezle mantık yürütmek zor. En doğrusu kursunuzla görüşmeniz olacak sanırım. İyi günler.

 22. 21 Mayıs 2017 - 12:39 | #22

  Kadir :

  Hocam silahli kimliğim var sgk da çalışıyorum 5 marttaki sınava deneme atisina cagrilmadigindan silahli iken giriş belgede silahsız yazilarak sınava girdim 51 puanla sertifikami silahsız kazandiniz yazilarak aldim 7 mayıstaki silahli yukseltme sınavına girdim silah sorusundan 23 dogrum var atista başarılı olamadım arşiv araştırma formunu ve 20 tl kimlik parasını yatırarak emniyet müdürlüğüne teslim ettim sonuçlar 26 mayısta açıklanıyor kimliğim silahli mi çıkar

  Diğer yorumunuzda da belirttiğim gibi niçin kursunuza sormuyorsunuz anlayamadım. Mevzunun geçmişini, neler yapılıp yapılmadığını onlar biliyor değil mi? Silahlı sertifikayı vermeden emniyetten silahlı sertifika alamazsınız. İyi günler.

 23. 21 Mayıs 2017 - 12:45 | #23

  Hakan :

  Merhabalar hocam ben 59 30 silah atislarindan da sıfır çektim sadece silah sinavinami giricem

  Temelden en az 60 almadığınız için sınavın tamamından girmeniz gerekir. İyi günler.

 24. 22 Mayıs 2017 - 11:20 | #24

  Uğur gürsoy :

  Merhaba hocam temel den 50 silah 38 atış 30 komple başarısızmı sayılıyorum herhangi bi itiraz falan yapmalımıyım

  Temelden baraj olan 60′ı alamadığınız, toplamda 120′yi sağlayamadığınız için sınavın tamamından kalmışsınız maalesef. İtiraz, sizin karar vermeniz gereken bir konu. Şahsen önermiyorum genelde olumsuz cevap geliyor. İyi günler.

 25. 09 Haziran 2017 - 11:05 | #25

  nesli :

  merhaba hocam ben kursuma katıldım gereklı dersleri aldım ama bızım kurs erken basladı sınava yaklasık ıkı ay var acaba bıldıklerımı unuturmuyum sureklıde tekrar yapıyorum ama sınav heyecanından korkuyorum iste

  Sınav takvimine göre işler böyle yürüyor. Kursunuzun suçu yok, sınav tarihinden yaklaşık 6-7 hafta önce derslerin bitmesi zorunlu. Sizinle sınava gireceklerin hepsi aynı durumda. Ders notlarınızı, kitabınızı okuyun, bol bol soru çözün. İyi günler.

 26. 24 Temmuz 2017 - 08:43 | #26

  Muhammed :

  Hocam ben silahlı olarak sınava giricem temelden 50 ,silah kismindanda 70 alsam sınavı geçmiş olurmuyum

  Tam sınır notları yazmışsınız, aynen bu şekilde alırsanız silahlı geçersiniz. Ancak özellikle temelde 50 değil de 49 olursa sınavın tamamından kalmış sayılacağınız için daha yüksek not alacak şekilde hazırlanmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 24 Temmuz 2017 - 08:50 | #27

  nesli :

  hocam merhaba ya biz arkadaşlarla geçmiş dönem sorularını çözüyoruz ya takıldıgımız bir soru oldu sizede danışmak istedik ya soru şu aşagidakilerden hangisi copun kullanma şekillerinden degildir a/kolun uzantısı olarak kullanılır b/etkisiz hale getirmek için kullanılır c/kişi taşımada kullanılır d/kelepçe olarak kullanılır e/yakalamak için kullanılır hocam dogru cevap testde e şıkkı olarak gözüküyor ama mantıklı gelen cevap a şıkkı degilmi yani kolun uzantısı olarak kullanılamaz sınavdada bu şekilde çıkarsa hangi cevabı vermemiz gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Copun özellikleri;
  1. Cop, esas itibariyle bir saldırı silahıdır.
  2. Acı vermesi dolayısıyla psikolojik etkisi vardır.
  3. Öldürücü olmayan silahlardandır. Ancak hayati organlara vurulmaması gerekir.
  4. Görevli ile gösterici ve saldırgan arasında, belirli bir mesafede tutmak için kolun uzantısı olarak kullanılır.
  Sorunuzun cevabını verdim sanırım. Başarılar.

 28. 26 Temmuz 2017 - 07:30 | #28

  nesli :

  çok teşekkür ediyorum hocam bizi aydınlattıgınız için yalnız tek bir sorum daha olacak buda kafama çok takıldı çünkü hocam anayasa diyorki 5442 sayılı il idaresi kanununu özel güvenlik görevlileride kolluk amirleri tarafından verilen bu emirlerin anayasa kanun tüzük ve yönetmeliklere uygun olup olmadıgına bakar özel güvenlik görevlisi emrinde bulundugu mülki amirin veya kolluk amirinin yada kendi amirinin emrinin kanun tüzük ve yönetmelik hükümlerine aykırı oldugunu görürse emri yerine getiremez ve bu aykırılıgı emri verene bildirir ancak bu amirler emirlerinde ısrar eder ve bu emirlerini yazılı olarak yenilerse emir yerine getirilir bu durumda emri yerine getiren sorumlu olmaz konusu suç teşkil eden emir hiçbir suretle yerine getirilemez yerine getirenler sorumluluktan kurtarılamaz yazılı emirle yerine getirilir görevli sorumlu olmaz diyor daha sonra ise konusu suç teşkil eden emir hiçbir suretle yerine getirilmez yerine getirenler sorumluluktan kurtulamaz diyor çelişki var bu maddede hocam yada biz mi anlayamadık ve buna benzer bir soruda şöyle gelmiş hocam emre ilişkin olarak aşagıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır a/konusu suç teşkil eden emir hiçbir zaman yerine getirilmez b/kanuna aykırı emir alan ast bu aykırılıgı emri verene bildirir c/kanuna aykırı emir yazı ile yenilenirse emir yerine getirilir d/konusu suç teşkil eden emir yazı ile yenilenirse yerine getiren sorumlu olmaz e/emir ifası istenen hizmetin söz veya yazı ile ifadesidir hocam dogru cevap d şıkkı diyor ama yukarda yazdıgım metinde ise anayasadaki maddelerde farklı diyor bu konudada yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim sınava son 4 gün çok telaşlıyız hocam idare edin

  Sizin bu telaşınızı anlayıp idare edecek, eğitimle ve kimlikle ilgili her türlü sorunuzu cevaplayacak yer kursunuz. Sizi anlıyorum, siz de beni anlayın kısıtlı personelle yurdun dört bir yanından gelen binlerce soruya (üstelik çoğunun cevabı Sıkça Sorulan Sorular ve Kategoriler bölümünde cevabı olmasına rağmen) yetişmeye çalışıyorum. Ayrıca tıpkı sizin eğitim aldığınız yer gibi bizim de derse devam eden, sınava girecek olan kursiyerlerimiz var. Öncelikle onların sınav öncesi tekrarları, belge dağıtımı gibi bir çok detaylı, oyalayıcı işlerini yetiştirmemiz lazım. Lütfen önce kursunuza danışıp cevap alamadığınız soruları yöneltiniz. Bildiğimiz kadarıyla elden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
  Bir emrin kanuna aykırı olması ile suç teşkil etmesi aynı şey değildir. Kanuna aykırı emri alan kişi emri yerine getirmediğinde, amiri yazılı olarak verirse o emri yerine getirir ama sorumlu amiri olur. Konusu suç teşkil eden emir ise yazılı olarak verilse dahi yerine getirilmez. Bu durumda emri yerine getiren de emri veren de sorumlu olur. Durumu buna göre değerlendiriniz. İyi günler.

 29. 02 Ağustos 2017 - 10:47 | #29

  veysel cengiz :

  Hocam ben silahlı olarak girdim sınava temel sınavdan 60 ı geçtim silahtan geçemedim yani ortalamam 60 puan yapmadı silahsız olarak geçiyormuşum diğer sınavın silah bölümünden sorumluymuşum sorum şu ben silahlıdan vazgeçip diğer şekilde silahsız hemen kimliğimi çıkarttırabiliryim

  Silahsız kimlik başvurusu yapabilir, kalan sınav haklarınızı silah için kullanmaya devam edebilirsiniz. Detaylarını kursunuzdan sormanız uygun olur. İYi günler.

 30. 03 Ağustos 2017 - 16:04 | #30

  idris :

  hocam merhaba ben silahsiz sertifikam vardı silahlı ceviricem sınava girdim silah yazılı 36 atış 20 temel eğitimden 65 almıştım şimdi silahli yi kazanabilirmiyim

  Temel notunuz 65, silah notu 56 olursa silahlı kazanırsınız. Temel ve silah toplamı en az 50, toplamda 120 olursa yeterli. İyi günler.

 31. 10 Ağustos 2017 - 08:52 | #31

  Muzaffer :

  Kolay gelsin hocam benim sertifikam silahli kimlik kartım silahsız denetimlik. Oldugundan silahsız verdiler denetimliliğim bitti dilekçe yazdım kimlik iği silahli ya çevirmek için ne yapmalıyım

  Silahlıya engel olan ceza için aynı mahkemeden düşme kararı almanız gerekir. Kararla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine kalan sürede silahlı olmak için talepte bulunabilirsiniz. İyi günler.

 32. 12 Ağustos 2017 - 07:02 | #32

  erdal :

  merhaba hocam ben kimliğimi silahsızdan silahlıya çevirmek istiyorum sınav kağıdımda birşey dikkatimi çekti temel eğitim yazıyordu temel eğitim ilk defa kimlik alacaklar için gecerli değilmi benimki silahsızdan silahlıya çavirme önceden 72 almıştım

  Silahlıya geçmek, temel eğitim kapsamında olduğu için sınavda başarı şartı aranır. Silahsızın eksik kalan kısmını tamamlamak gibi düşünebilirsiniz. Bu sınavda silah yazılı+atıştan en az 50 almanız kaydıyla silahlıya hak kazanırsınız. İyi günler.

 33. 14 Ağustos 2017 - 17:05 | #33

  Hüseyin :

  İyi günler yeni kart başvurusu yapmak için diplomanin aslini özel güvenlik şubesine mi vermemiz gerekiyor yoksa fotokopisini mi aliyolar

  İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza sormanız gerekir. Aslını almazlar ama noter onayı vb. isteyebilirler. Ankara’da aslını görüp fotokopiyi kabul ediyorlar. İyi günler.

 34. 25 Ağustos 2017 - 16:38 | #34

  huseyin :

  Temelden 59 aldim silahtanda 60 silah kazndi diyo ne demek bn simfi gectim mi hocam serftikayi alirmiyim 60 olmasi laazm ama been 59 aldim yarddimci olurmusunz

  Buçuklu notun tama yükseltildiği tek durum olan 119 notu almışsınız. Dolayısıyla silahlı geçmişsiniz. İyi günler.

 35. 25 Ağustos 2017 - 16:46 | #35

  Hakan erkoç :

  Ben silahli girdim ama silahlizi kazandim simdi silahsiz kimligimi cikartip daha sonda silahliya cevirmek istedigimde bwn sadece silah sodularindanmi sorumlu olucam.

  Silahsız kimliği alıp kalan sınav haklarınızı silah için kullanabilirsiniz. Sadece yarım saatlik silah yazılı ve 5 atıştan sorumlu olursunuz. Ancak sınav ücreti yine 63 TL alınır, ikinci sınav olduğu için kursunuzun da makul bir rakam mermi ücreti talebi olabilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 36. 25 Ağustos 2017 - 16:47 | #36

  yunus emre sağmanlı :

  hocam özel güvenlik sınavına silahsız girecem kazanırsam silahlı alabilirmiyim

  Silahsız girip silahlı kazanılmaz. Önce silahsız eğitim alıp sonra silahlıya geçmekten söz ediyorsanız yaş ve mezuniyet durumuna göre mümkün. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde detaylar var. İyi günler.

 37. 28 Ağustos 2017 - 16:42 | #37

  Elif :

  Merhaba,
  Ben Silahlı güvenlik sınavına girdim ilk sınavda kaldım.2.sınav 31 temmuzdaki sınava girdin ve atışta 0 yaptım.sınav hatalı olması nedeniyle iptal oldu tekrar girdim geçtim.Temelden 72 silahtan 46 aldım.Atış 0.Silahlı güvenlik sertifikası almak için silahlı sınavdan kaç almam gerek.Kaç hakkım daha var.Kaç atış gerekli atış yapmadan da geçebilir miyim.
  Saygılarımla.

  Temel notu 70 ve üstü olanların silah not toplamının en az 50 olması gerekir ki silahlı geçebilsinler. Şu halde sonraki sınava sadece silah yazılı ve atıştan sorumlu olarak tekrar girmeniz gerekecek. 30 Temmuz ve 20 Ağustos sınavlarını bir sınav kabul ederek sınav haklarınızı hesaplayabilirsiniz. Atış yapmadan geçmenizin yolu silah yazılısında tam puan olan 50′yi almanızla mümkün. İyi günler.

 38. 06 Eylül 2017 - 16:32 | #38

  Sadık :

  Merhabalar
  Kolay gelsin silahsız olarak çalışan bir özel güvenlik görevlisi silahı defter üzerinde devralmış bu kişiye ne yapabiliriz 5188 in bu konuda tam olarak ne dedigini bulamadim

  Silahsız birine silah teslim eden ve onun amirinin, tüm bunları kontrol etmeyen görevlinin de sorumluluğu var görünüyor. Olayın detaylarını bilemiyorum ama 5188′den çok 6136 S.Kanun ile ilgili bir durum var sanırım. 6136 S.Kanunu incelemenizi tavsiye ederim. Sertifika teslimi nedeniyle benim bakacak zamanım yok inanın. İyi günler.

 39. 26 Eylül 2017 - 08:29 | #39

  ebru :

  Merhaba hocam ben silahsiz sinava girdm kazanmadm zatem silahli istyrm.yasim tutmuyrdu 3 ay kalmisti 21 yasina girmeyi neyse simdi simava gircem tekrr ama Sinav ucreti neden cok silahsiza odedm zaten simdi ayni sekilde silahliyada mi ödicem 300 verdm yine 300 vercm.

  Sınav ücreti silahsız için 40, silahlı için 60 TL’dir. Sizin bahsettiğiniz kurs ücreti sanırım. Silahsız eğitiminizin geçerliliği devam ediyorsa sadece silah eğitimi alıp kalan sınav haklarını, silahlı için kullanabilirsiniz. Ancak bunları kursunuzla görüşüp bilgi almanız doğru olur. İyi günler.

 40. 26 Eylül 2017 - 09:38 | #40

  Cengiz :

  HAYIRLI AKŞAMLAR HOCAM BEN 3 YILDIR SILAHSIZ GÖREV YAPIYORUM AMA SILAHLI KIMLIK KARTIM MEVCUT BIR TAKIM AILE SORUNLARIM VAR GÖREV YAPTIĞIM TESISTE MUDUR BEYIN DOĞRULTUSUNDA SILAHLI KADROYA GECIRMEK ISTEDIGINI SOYLEDI BU DURUMDAN ÇOK RAHATSIZ OLDUM AILE SORUNLARIMI BILMESINE RAĞMEN GECIRECEGINI BEYAN ETTI SILAHLI KIMLIK KARTIMI SILAHSIZ KIMLIK KARTINA CEVIRMEK MÜMKÜN MÜ 1 YIL OLDU YENILEMEM TEŞEKKÜRLER.

  Silahlı kartı, yenileme esnasında silahsıza çevirmek mümkün. Sizin belirttiğiniz şekilde süresi olanlar için daha önce benzer bir durumla karşılaşmadım. Dilekçe verip silahlı kartı, silahsıza çevirmeyi talep edebilirsiniz sanırım. Ancak özel güvenlik şube bunun için mantıklı bir açıklama bekler. Bunu buraya yazdığınız şekilde açıklarsanız sizden özel güvenlik olup olamayacağınıza dair tekrar rapor istenebilir ve silahsız da sıkıntıya girer. Ayrıca sonradan silahsız olanlar, tekrar silahlıya geçmek isterlerse yenileme silah eğitimi ve silahlı raporu isteniyor bilginiz olsun. Öte yandan kimliği bir şekilde silahsıza çevirseniz dahi müdürünüzle sorun olacak gibi görünüyor. Silahsıza dönmeniz hem sizin için hem de işyerinizle ilişkileriniz için sıkıntı yaratacağına göre, daha az sıkıntılı olanı seçip müdürünüzle güzelce konuşup anlaşmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 41. 04 Ekim 2017 - 09:43 | #41

  Tugba :

  Merhaba benim sınavım iyi geçti fakat silah sınavında 15 doğrum var ve 1 hedef vurabildim silahlı olarak geçmem için sinavdan kaç almam gerekiyor acaba

  Silahtan 15 doğru 30, atış 10 ise toplamda 40 olduğu için temelden kaç alırsanız alın kurtarmaz, silahtan kalırsınız. Temelden en az 60 aldıysanız sonraki sınava silah yazılı ve atıştan sorumlu olarak tekrar girmeniz gerekecek. İyi günler.

 42. 04 Ekim 2017 - 09:44 | #42

  can :

  Merhaba ben silahlı ya girdim ama atışta isabet yok yazılı 25 sorudan tam puan alırsam geçer miyim

  Temel notu en az 70 olanlar, silah sorularının tamamı doğru olmak şartıyla 50 alırlarsa atış yapamadan da silahlı geçebilirler. İyi günler.

 43. 04 Ekim 2017 - 09:46 | #43

  gülizar :

  merhaba ben silah farkından sınava girdim yazılı sınavda yüksek bir puan bekliyorum fakat sınavda hiç atış yapamadım nasıl olucak tekrar atışa mı gireceğim?

  Temelden en az 70, silah yazılısından en az 50 (silahın tamamı doğru olmak şartıyla) alırsanız atış yapamadan da silahlı geçersiniz. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda örnekli açıklama var. İyi günler.

 44. 04 Ekim 2017 - 11:31 | #44

  can :

  @A.GÜLŞEN
  Şimdi hocam ben silahsız i daha önce kazanmıştım zaten bu defa sadece silahlı ya girdim

  Fark etmez, yine de temel notunuza bakılır. En az 70 ise silahlı geçersiniz. İyi günler.

 45. 05 Ekim 2017 - 16:54 | #45

  Diana :

  İyi akşamlar,ben yeni yazılcam kursa ..ve çok korkuyorum..yapamam diye düşünüyorum.Çünkü türkçem iyi değil.Bi tavsiye verebilirmisiniz.Teşekkürler!

  Kursunuzda dersleri iyi dinleyin, takıldığınız konuları anında hocalarınıza sorun. Türkçe’yi geliştirmek için bol bol kitap okumanız gerekir sanırım. Endişenizi kursunuzla paylaşırsanız muhakkak yardımcı olacaklardır. İyi günler.

 46. 09 Ekim 2017 - 16:55 | #46

  umut avcı :

  SİLAHSIZ GÜVENLİK KARTI 66 PUANLA ALDIM SİLAHSIZ KARTIMI ALDIM SONRASINDA SİLAHSIZ BU KARTI SİLAHLIYA ÇEVİRİCEM YENİLEME SINAVINA GİRDİM SİLAHLI GÜZEL GEÇTİ AMA ATIŞLARDA HİÇ VURAMADIM BEN SİLAHLI GÜVENLİK KARTI ALABİLİRMİYİM

  Silahsız kartınız var, silahlı yenilemeye girdiniz nasıl olur anlayamadım. Sınav durumunuza vakıf olmaları açısından kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 47. 17 Ekim 2017 - 15:19 | #47

  daghan :

  ben sınava silahlı gırdım fakat sılahsız kazandım.
  şimdi bir daha sınava gırmem gerekıyor silahlı için
  bir daha silahsız sınavından geçicekmıyım?
  yoksa sadece silah sınavınamı katılıcam hocam ?

  Silahsız kazandığınıza göre neden bir daha silahsız sınavına giresiniz ki. Sadece silah yazılı ve atıştan girmeniz yeterli. İyi günler.

 48. 18 Ekim 2017 - 15:28 | #48

  Lali :

  Hocam silahsız güvenlik aldim silahli ya cevircem de sınava tekrar gircemmi

  Silah eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. Başarılı olmak kaydıyla silahlı kimlik alırsınız. Kayıt olacağınız kurstan detayları öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 49. 23 Ekim 2017 - 13:20 | #49

  İpek :

  Merhabalar uygulamada25mermiden 15tanesini firmamız gerekiyor eğer olmazsa 60tl ödeyip tekrar atış yapmamız gerektiği böyle bişey olup olmadigi

  Eğitimin silahlı bölümünün geçerli olabilmesi için 25′de 15 isabet aranır. Aday bu sayıya ulaşana kadar, her seferinde yeni bir hedef kağıdı-25 mermi alıp atış yapabilir. Kurslar her aday için bir poligon maliyeti üzerinden kurs fiyatını belirler. Dolayısıyla bir seferde yapamayıp yeni kağıt-25 mermi alan kursiyer maliyeti kendi karşılar veya sınava silahsız girer. İyi günler.

 50. 24 Ekim 2017 - 19:30 | #50

  eşref aras :

  Merhaba sayın hocam, temel eğitimden 70 ve üzeri alsam silah sorusundan hiç yapmasam ama 5 atışın hepsi isabetli olup 50 alsam yani 70 temel eğitim 50 atış olsa silahlı sertifika alabilirmiyim?
  İkinci sorum ise, isabetli atış sayılabilmesi için 15 mt karşımızda duran yarım boy hedefin illaki 12 sinden mi vurmak gerekir yoksa 5 atışta kağıdın herhangi bir yerine yani hedefi tutturmak yeterlimidir.

  Sıkça Sorulan Sorular 12.Sorudaki örnekleri inceleyebilirsiniz. Sınav atışında kağıdın herhangi bir yerini vurmak değil, kağıt üzerindeki erkek siluetinin vücut kısmına isabete puan verilir. Temelden 70 ve üstü alanlar, silah yazılısının tamamı doğru olmak kaydıyla 50 alırlarsa isabet kaydetmeden de silahlı geçebilirler. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: 1 2 » Sonraki Hepsini Göster